Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!! Part ΙΙ

Collapse

Latest

Collapse

X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Καλησπερα..μεταφερω προβλημα φιλου..εβαλε ΗΟL και του εδωσαν ενα ρουτερ..προσπαθει να το συνδεσει αλλα το φωτακι του(powerdsl νομιζω λεγεται) αναβοσβηνει και δε μενει σταθερο ενω θα επρεπε να μενει σταθερο..Μου ειπε οτι εβαλε το cd και εκανε οτι λενε οι οδηγιες αλλα προσπαθω να καταλαβω τι φταιει..Στην τεχνικη υποστηριξη της δεν ξερω τι κανουν αφου τις τελευταιες 3 μερες που παιρνει δεν απανταει κανεις..
    Νιεχ

Comment

• Originally posted by nightcrawler View Post
      Καλησπερα..μεταφερω προβλημα φιλου..εβαλε ΗΟL και του εδωσαν ενα ρουτερ..προσπαθει να το συνδεσει αλλα το φωτακι του(powerdsl νομιζω λεγεται) αναβοσβηνει και δε μενει σταθερο ενω θα επρεπε να μενει σταθερο..Μου ειπε οτι εβαλε το cd και εκανε οτι λενε οι οδηγιες αλλα προσπαθω να καταλαβω τι φταιει..Στην τεχνικη υποστηριξη της δεν ξερω τι κανουν αφου τις τελευταιες 3 μερες που παιρνει δεν απανταει κανεις..
      Eαν η εγκατάσταση έχει γίνει 100% σωστά, τότε φταίνε στη Hol...
      Πρέπει να του αλλάξουν γραμμή νομίζω...
      Hakuna Matata :: My website... :: Οι σημειώσεις μου 2007-2010
      --> Σύλλογος Φοιτητών <-- :: ~~ Φακ yeah! ~~ :: DinoSource (aka FOSS) :: Erasmus at Helsinki

Comment

• thanx mad_nassos...αν οντως φταει η HOL,για να του αλλαξουν γραμμη πρεπει να τους βρει πρωτα..το οποιο μεχρις στιγμη μοιαζει ψιλοακατορθωτο..
        Νιεχ

Comment

thanx mad_nassos...αν οντως φταει η HOL,για να του αλλαξουν γραμμη πρεπει να τους βρει πρωτα..το οποιο μεχρις στιγμη μοιαζει ψιλοακατορθωτο..
          Εάν δεν έχει ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση της γραμμής του θα αναβοσβήνει το λαμπάκι. Μπορεί να κάνει κάτι άλλο. Πες του να μπει στο site της hol, να πάει κάπου δεξιά πάνω που λέει είσοδος μελών, να βάλει το username και password που διάλεξε και μετά να επιλέξει κάτι tools που έχει ώστε να δει σε ποιο στάδιο ενεργοποίησης είναι η γραμμή του. Αν γράφει provisioned, τότε φταίνε στη hol. Αν έχει τπτ του στυλ "σε αναμονή", τότε δε μπορεί ακόμη να κάνει τίποτα.
          TopGear
          Some say he has named every single blade of grass surrounding the Top Gear test track. And that he was a CIA experiment gone wrong. All we know is, he is called The Stig...
          Γνήσια θύρα 21 1975 - Original 21 1982
          Rory Gallagher
          Robbie Williams

Comment

• Να βαλει φιλτρα σε οοοοοοοοοοοοολες τις τηλεφωνικες συσκευες
            (ξερω τετριμενο αλλα ολοι το ξεχνανε )
            -Viper pilot, what do you hear?
            -Nothing but the rain i fear...

Comment

• Originally posted by di\n@ View Post
              Να βαλει φιλτρα σε οοοοοοοοοοοοολες τις τηλεφωνικες συσκευες
              (ξερω τετριμενο αλλα ολοι το ξεχνανε )
              Σημαντικό κι αυτό, αλλά δεν νομίζω ότι είναι η αιτία του προβλήματος. Το ότι αναβοσβήνει το λαμπάκι σημαίνει ή 1.δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη η γραμμή του (αλήθεια, πόσος καιρός έχει περάσει από την αίτηση του; Το ότι ήρθε ο εξοπλισμός, δε σημαίνει ότι είναι οκ. Εγώ τον είχα παραλάβει και μετά από κανά 20ήμερο μου σταθεροποιήθηκε το λαμπάκι) ή 2.δε συγχρονίζεται το router του καλά με το σήμα της Hol, οπότε φταίνε ή αυτοί ή δεν έχει κάνει κάποιες καλές ρυθμίσεις. Ας τους πάρει ψιλομεσάνυχτα να τους το πει, που δεν έχει αναμονή.

Πάντως θεωρώ το 1 ως πιο πιθανό. Αφού μου λέτε ότι του ήρθε ο εξοπλισμός αλλά δεν μένει σταθερό, μάλλον η γραμμή δεν είναι έτοιμη ακόμη.
              Last edited by TopGear; 13-01-2008, 21:09.
              TopGear
              Some say he has named every single blade of grass surrounding the Top Gear test track. And that he was a CIA experiment gone wrong. All we know is, he is called The Stig...
              Rory Gallagher
              Robbie Williams

Comment

• ευχαριστω τα παιδια για τις συμβουλες τους..ο εξοπλισμος ειχε ερθει πριν τα Χριστουγεννα και οταν τους βρηκε στο τηλ. πριν καμια εβδομαδα του ειπαν οτι εχει ενεργοποιηθει στις 3 Ιανουαριου ..Μαλλον θα πρεπει να δω απο κοντα τι εχει κανει κ πως ..Παντως μου ειπε οτι οσες φορες τους επαιρνε τους επαιρνε βραδυ..
                Νιεχ

Comment

• Originally posted by TopGear View Post
                  Σημαντικό κι αυτό, αλλά δεν νομίζω ότι είναι η αιτία του προβλήματος. Το ότι αναβοσβήνει το λαμπάκι σημαίνει ή 1.δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη η γραμμή του (αλήθεια, πόσος καιρός έχει περάσει από την αίτηση του; Το ότι ήρθε ο εξοπλισμός, δε σημαίνει ότι είναι οκ. Εγώ τον είχα παραλάβει και μετά από κανά 20ήμερο μου σταθεροποιήθηκε το λαμπάκι) ή 2.δε συγχρονίζεται το router του καλά με το σήμα της Hol, οπότε φταίνε ή αυτοί ή δεν έχει κάνει κάποιες καλές ρυθμίσεις. Ας τους πάρει ψιλομεσάνυχτα να τους το πει, που δεν έχει αναμονή.

Πάντως θεωρώ το 1 ως πιο πιθανό. Αφού μου λέτε ότι του ήρθε ο εξοπλισμός αλλά δεν μένει σταθερό, μάλλον η γραμμή δεν είναι έτοιμη ακόμη.
                  σωστος απλα το ειπα επειδη πολλες φορες αμα δεν εχεις βαλει
                  παντου τα φιλτρα το μοντεμ δειχνει οτι δε συγχρονιζει(αναβοσβηνει το
                  λαμπακι)!
                  (ετσι την ειχα παθει κι εγω μια φορα,παραλιγο να δηλωσω βλαβη )
                  -Viper pilot, what do you hear?
                  -Nothing but the rain i fear...

Comment

ευχαριστω τα παιδια για τις συμβουλες τους..ο εξοπλισμος ειχε ερθει πριν τα Χριστουγεννα και οταν τους βρηκε στο τηλ. πριν καμια εβδομαδα του ειπαν οτι εχει ενεργοποιηθει στις 3 Ιανουαριου ..Μαλλον θα πρεπει να δω απο κοντα τι εχει κανει κ πως ..Παντως μου ειπε οτι οσες φορες τους επαιρνε τους επαιρνε βραδυ..
                    Τότε ίσως πρέπει να ξανακάνουν ένα reset από τη Hol, μπας και φτιάξει. Επίσης, πες του να βγάλει το καλώδιο τροφοδοσίας για λίγα λεπτά και μετά να το ξαναβάλει. Ακόμη, στις ρυθμίσεις του router, να βάλει τον username-password που του στείλανε με τον εξοπλισμό σε ένα φακελάκι, όχι αυτά που δήλωσε. Και προφανώς να τους εξηγήσει τι συνδεσμολογία έχει κάνει επιτόπου στο τηλέφωνο.
                    TopGear
                    Rory Gallagher
                    Robbie Williams

Comment

• (κάποτε η γραμμή μου τα έπαιξε τελείως και όλο αποσυγχρονιζόταν, τα κοίταξα όλα, το πρόβλημα ήταν στον κατανεμητή του σπιτιού (σε μια ντουλάπα) είχε ξεβιδωθεί κάτι και έπαιζε ένα καλώδιο, άσχετο με την πρίζα του modem, αρκετό για τρελά παράσιτα όμως..)
                      Και στην ερώτησή μου, σκέφτομαι σύντομα να αναβαθμίσω το pc μου στο οποίο έχω ένα partition Ubuntu, ένα WinXP (μουσική μόνο γράφω), ένα Solaris.
                      Αν από AMD Athlon(tm) 64 Processor 3400+ (32bit)
                      πάω σε Intel Core 2 Duo ή Quad θα έχω κάποιο πρόβλημα? Ξέρω πώς το linux ψάχνει τη CPU κατά το boot, τα Win και το SOL?
                      Επίσης θα αλλάξω και Motherboard.
                      Με ενδιαφέρει κατά βάση το Ubuntu να μην έχει πρόβλημα.
                      Τα φώτα σας παρακαλώ.
                      Ευχαριστώ!
                      ΤΗΛΕΜΕΤΑΔΟΣΗ στο λαό!!

Α ρε Λοβέρδο... Ετοιμάσου...

Comment

• αν ειναι και οι δυο επεξεργαστες 32 βιτ δεν θα εχεις προβλημα πιστευω
                        //εννοω οτι λογικα τα διπυρηνα ειναι 32 βιτ δεν ειναι ??
                        αν ειναι δεν θα εχεις προβλημα

αν κανω λαθος κραξτε με ...

εδιτ ....μαλακια ειπα ....δεν ειμαι σιγουρος ...καμια φορα κολλαει το εχω παθει , βεβαια με παλιο πισι αλλα οκ ....
                        Last edited by Alan Don; 13-01-2008, 23:20.
                        Το συγκροτημα μου : Common Rarity

Comment

ευχαριστω τα παιδια για τις συμβουλες τους..ο εξοπλισμος ειχε ερθει πριν τα Χριστουγεννα και οταν τους βρηκε στο τηλ. πριν καμια εβδομαδα του ειπαν οτι εχει ενεργοποιηθει στις 3 Ιανουαριου ..Μαλλον θα πρεπει να δω απο κοντα τι εχει κανει κ πως ..Παντως μου ειπε οτι οσες φορες τους επαιρνε τους επαιρνε βραδυ..
                          Παίζει να μην έχει ενεργοποιήσει ο ΟΤΕ την Dsl Line. Μου χει τύχει να το δω και αυτό. Είχε ειδοποιήσει τον ISP ότι η DSL line ενεργοποιήθηκε και έστειλε ο ISP τους κωδικούς αλλά δεν το είχε κάνει.
                          [*]Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ο,τι θέλει, αλλά αυτός που θέλει ο,τι έχει!
                          [*]The luckiest man who walks on this earth is the one who finds... 真の

Homepage || A 天使 in my arms!

Comment

• σχετικα με τα προηγουμενα,φιλτρα πρεπει να βαλει και στην πριζα του τηλρφωνου που ειναι συνδεδεμνο το ρουτερ ή μονο εκει που ειναι το τηλεφωνο?Αν θελει να τα εχει στην ιδια πριζα πρεπει να βαλει φιλτρο..εγω εχω μοντεμ και δεν ξερω τι παιζεται με το ρουτερ..
                            Νιεχ

Comment

σχετικα με τα προηγουμενα,φιλτρα πρεπει να βαλει και στην πριζα του τηλρφωνου που ειναι συνδεδεμνο το ρουτερ ή μονο εκει που ειναι το τηλεφωνο?Αν θελει να τα εχει στην ιδια πριζα πρεπει να βαλει φιλτρο..εγω εχω μοντεμ και δεν ξερω τι παιζεται με το ρουτερ..
                              Σε όλα τα σημεία που υπάρχει τηλέφωνο. Τα φίλτρα επιπλέον εξαφανίζουν και τον θόρυβο που ακούγεται στην τηλεφωνική γραμμή και προκαλείται από την αναβάθμισή σε DSL.
                              TopGear
                              Rory Gallagher
                              Robbie Williams

Comment

• Αν έχει router νομίζω πως δεν χρειάζονται φίλτρα..

Comment

Working...
                                X