Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!! Part ΙΙ

Collapse

Collapse

Θέματα

Collapse

X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• εχω το εξης προβλημα που εχει αρχισει να με αγχωνει πολυ...
    το mailbox της σχολης καποια στιγμη γεμισε κ μου συμπιεσαν σε rar τα μεχρι τοτε mail μου.. ομως εκει εχω τους κωδικους για το msdnaa και θα χριαστει να κανω οσο πιο γρηγορα γινεται activation των windows μου.. αλλιως... Los poulos, Θα με κυνηγανε καποιο για χρονια!

πως μπορω να διαβασω τα email μου απο το rar?? (η κωδικοποιηση μου ειναι αγνωστη) η αν τα επαναφερω στο λογαριασμο μου???

1000 thanx, κ ελπιζω σε μια αμεση απαντηση...
    I wonder why I wonder why. I wonder why I wonder. I wonder why I wonder why I wonder why I wonder! --R. Feynman

All through the night-time, Till the sun comes in
    Now Heaven's Open... Let that blue sky in.

And in this labyrinth where night is blind,
    the Phantom of the opera is here, inside your mind.

Comment

• Originally posted by anthix View Post
      εχω το εξης προβλημα που εχει αρχισει να με αγχωνει πολυ...
      το mailbox της σχολης καποια στιγμη γεμισε κ μου συμπιεσαν σε rar τα μεχρι τοτε mail μου.. ομως εκει εχω τους κωδικους για το msdnaa και θα χριαστει να κανω οσο πιο γρηγορα γινεται activation των windows μου.. αλλιως... Los poulos, Θα με κυνηγανε καποιο για χρονια!

πως μπορω να διαβασω τα email μου απο το rar?? (η κωδικοποιηση μου ειναι αγνωστη) η αν τα επαναφερω στο λογαριασμο μου???

1000 thanx, κ ελπιζω σε μια αμεση απαντηση...
      Your mailbox was found to be in excess of the 5MB soft limit
      for a period of one week. Now it has been moved to your home
      directory, in a compressed format, under the name
      '/home/users/std*****/mailbox.200X-YY-ZZ.gz'.
      You will need to decompress it before you
      can access it. Decompression may be done using the 'gunzip'
      Code:
      gzip -d /home/users/std*****/mailbox.200X-YY-ZZ.gz
      program, provided you have enough quotas. After having
      decompressed the file, you can view it using any of the
      following commands:
      elm -f /home/users/std*****/mailbox.200X-YY-ZZ
      mail -f /home/users/std*****/mailbox.200X-YY-ZZ
      pine -f /home/users/std*****/mailbox.200X-YY-ZZ

From the system administration
      Code:
      pine -f /home/users/std*****/mailbox.200X-YY-ZZ
      [*]Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ο,τι θέλει, αλλά αυτός που θέλει ο,τι έχει!
      [*]The luckiest man who walks on this earth is the one who finds... 真の

Homepage || A 天使 in my arms!

Comment

• προβλημα

δεν ξερω αν μπορει καποιος να βοηθησει...εχω το εξης προβλημα...
        εδω και λιγο καιρο δεν μπορουσα να διαβασω cd/dvd ενω μπορουσα να γραψω..θεωρησα οτι το προβλημα ηταν του dvd player..αλλα μαλλον τελικα δεν ηταν γιατι στη συνεχεια ο υπολογιστης σταματησε να αναγνωριζει κι οποιονδηποτε εξωτερικο σκληρο,ουτε flashακια ουτε τιποτα...δεν μπορω να καταλαβω το λογο...

επισης παρατηρω στη διαχειριση συσκευων οτι υπαρχει προβλημα στους ελεγκτες SCSI και RAID και συγκεκριμενα στο AXSAKI SCSI controller...

το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να κανω format αυτη τη στιγμη γιατι δεν μπορω να περασω με καποιο τροπο τα αρχεια μου σε καποιον εξωτερικο δισκο...

εχει κανεις καμια προταση??

Comment

• Originally posted by sexpistols View Post
          δεν ξερω αν μπορει καποιος να βοηθησει...εχω το εξης προβλημα...
          εδω και λιγο καιρο δεν μπορουσα να διαβασω cd/dvd ενω μπορουσα να γραψω..θεωρησα οτι το προβλημα ηταν του dvd player..αλλα μαλλον τελικα δεν ηταν γιατι στη συνεχεια ο υπολογιστης σταματησε να αναγνωριζει κι οποιονδηποτε εξωτερικο σκληρο,ουτε flashακια ουτε τιποτα...δεν μπορω να καταλαβω το λογο...

επισης παρατηρω στη διαχειριση συσκευων οτι υπαρχει προβλημα στους ελεγκτες SCSI και RAID και συγκεκριμενα στο AXSAKI SCSI controller...

το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να κανω format αυτη τη στιγμη γιατι δεν μπορω να περασω με καποιο τροπο τα αρχεια μου σε καποιον εξωτερικο δισκο...

εχει κανεις καμια προταση??
          ama mporeis akoma na grapseis cd tote grapse ta apolitws aparaitita arxeia sou se cd k meta kane format k vale linux

Comment

• Originally posted by panagos_ View Post
            ama mporeis akoma na grapseis cd tote grapse ta apolitws aparaitita arxeia sou se cd k meta kane format k vale linux
            Έξυπνο...
            Αν έχει 500GB αρχεία και από αυτά θεωρεί απαραίτητα τα 50GB (το ένα δέκατο μόνο), τότε θα χρειαστεί καμιά 75αριά cd...
            Και το linux πού κολλάει τώρα?? Τον γλυτώνει από τα προβλήματα που έχει??
            Αν είναι του λέω κι εγώ να βάλει freeBSD...
            Hakuna Matata :: My website... :: Οι σημειώσεις μου 2007-2010
            --> Σύλλογος Φοιτητών <-- :: ~~ Φακ yeah! ~~ :: DinoSource (aka FOSS) :: Erasmus at Helsinki

Comment

• Έβαλε κανείς το Sp3 για Xp???
              Αξίζει?
              You ' ll never cycle alone

Comment

• Originally posted by mad_nassos View Post
                Έξυπνο...
                Αν έχει 500GB αρχεία και από αυτά θεωρεί απαραίτητα τα 50GB (το ένα δέκατο μόνο), τότε θα χρειαστεί καμιά 75αριά cd...
                Και το linux πού κολλάει τώρα?? Τον γλυτώνει από τα προβλήματα που έχει??
                Αν είναι του λέω κι εγώ να βάλει freeBSD...
                xalarwse eksypnakia

Comment

• Originally posted by panagos_ View Post
                  xalarwse eksypnakia
                  Δεν το είπα γιατί έχω κάτι μαζί σου ή γιατί μ' αρέσει να ξεκινάω flames...
                  Ούτε μ' αρέσει να την μπαίνω στον άλλο ή να του τη λέω...
                  Απλά επειδή από αυτό το thread έχω μάθει πολλά και έχω βοηθηθεί πάρα πολύ και έχω βοηθήσει (τσέκαρε το προηγούμενο, το 1), ξέρω ότι είναι λίγο ενοχλητικό να έχεις πρόβλημα, να σπας το κεφάλι σου, να έχεις ποστάρει, ξαφνικά κάποιος να έχει απαντήσει, και μόλις μπεις να δεις τη λύση, να έχει γράψει κάτι που δεν παλεύεται...
                  Sorry που ήμουν λίγο κάπως στο post πριν... απλά μερικές ερωτήσεις είναι σοβαρές...
                  Aw...
                  --> Σύλλογος Φοιτητών <-- :: ~~ Φακ yeah! ~~ :: DinoSource (aka FOSS) :: Erasmus at Helsinki

Comment

• Και ενώ όλα κυλούσαν ήρεμα,
                    ξαφνικά αρχές του 2008 και τα δυο recorder μου(ΝΕC 3540 και ένας Pioneer)
                    αποφασίζουν με τη νεα χρονιά να σταματήσουν να γράφουν σε cd ή dvd!
                    Η ανάγνωση γίνεται κανονικά και οι δίσκοι έχουν on το DMA!
                    Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις μάρκες cd/dvd!
                    ????
                    Να ρωτήσω το Χαρδαβέλα?
                    Μια μέρα οι μηχανές θα είναι σε θέση να δώσουν λύση σε όλα τα προβλήματα,
                    καμιά τους όμως ποτέ δε θα μπορέσει να φτιάξει ένα.
                    (Albert Einstein)
                    Δ@Παπαρια
                    Δ@Παπαρια στο ZOO
                    What tah ΦΑΚ?
                    Η πυραμίδα της εξουσίας...
                    Ποιος θέλει να γίνει Πρόεδρος?

Comment

• Originally posted by roumdic View Post
                      Και ενώ όλα κυλούσαν ήρεμα,
                      ξαφνικά αρχές του 2008 και τα δυο recorder μου(ΝΕC 3540 και ένας Pioneer)
                      αποφασίζουν με τη νεα χρονιά να σταματήσουν να γράφουν σε cd ή dvd!
                      Η ανάγνωση γίνεται κανονικά και οι δίσκοι έχουν on το DMA!
                      Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις μάρκες cd/dvd!
                      ????
                      Να ρωτήσω το Χαρδαβέλα?
                      Mηπως είναι πρόβλημα software??
                      Δεν έχει σημασία να δοκιμάσεις διάφορες μάρκες cd/dvd...
                      Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς??
                      Για δοκίμασε με άλλο πρόγραμμα...
                      Επίσης, τι ακριβώς σημβαίνει?? Απλά δεν γράφει? Σου βγάζει error? Γράφει κανονικά απλά μετά βλέπεις ότι δεν παίζει το cd/dvd? Τι απ' όλα??

Comment

• Καλη Χρονια συναδελφοι.
                        Εχω και γω ενα προβλημα (ο θεος να το κανει ενα αλλα τεσπα).Μολις σημερα αγορασα ενα σκληρο δισκο (seagate 500 gb 32mb buffer).Επειδη εχω ακουσει πολλα για προβληματικους καινουργιους δισκους ειπα να το ψαξω λιγο.
                        Μην τα πολυλογω βρηκα ενα προγραμματακι το hddlife pro που και καλα ελεγχει τους δισκους που εχεις.Λοιπον στον καινουργιο δισκο μου βγαζει health/performance status 58% ενω στον παλιο (τον εχω 2-3 χρονια) μου βγαζει health/performance status 71%. Βασικα δεν ξερω αν πρεπει να το παρω στο σοβαρα.Το εχει ακουσει κανεις το προγραμματακι???
                        //Ειναι αξιοποιστο η τα λεει στη τυχη?
                        Και το σημειο που χανει ο καινουργιος ειναι το raw read error rate (δεν ξερω τι ειναι) και το spin up time.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν χρησιμη (αρχισα να αγχωνομαι).
                        Last edited by Daytona; 03-01-2008, 21:47.
                        Bros before Hos

Comment

• Originally posted by Daytona View Post
                          Καλη Χρονια συναδελφοι.
                          Εχω και γω ενα προβλημα (ο θεος να το κανει ενα αλλα τεσπα).Μολις σημερα αγορασα ενα σκληρο δισκο (seagate 500 gb 32mb buffer).Επειδη εχω ακουσει πολλα για προβληματικους καινουργιους δισκους ειπα να το ψαξω λιγο.
                          Μην τα πολυλογω βρηκα ενα προγραμματακι το hddlife pro που και καλα ελεγχει τους δισκους που εχεις.Λοιπον στον καινουργιο δισκο μου βγαζει health/performance status 58% ενω στον παλιο (τον εχω 2-3 χρονια) μου βγαζει health/performance status 71%. Βασικα δεν ξερω αν πρεπει να το παρω στο σοβαρα.Το εχει ακουσει κανεις το προγραμματακι???
                          //Ειναι αξιοποιστο η τα λεει στη τυχη?
                          Και το σημειο που χανει ο καινουργιος ειναι το raw read error rate (δεν ξερω τι ειναι) και το spin up time.

Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν χρησιμη (αρχισα να αγχωνομαι).
                          Λοιπόν... για να δούμε....
                          Πρώτη φορά το ακούω καταρχάς...
                          Δεν ξέρω πού το έχεις βρει το πρόγραμμα και τι ξέρεις γι' αυτό, αν δεν το έχεις ψάξει ιδιαίτερα, η επίσημη σελίδα του είναι λογικά η hddlife.com.
                          Από εκεί και πέρα, έχω να σου πω το εξής. Οτιδήποτε και να σημαίνει αυτό το 58%, δεν νομίζω να μπορείς να επιστρέψεις το σκληρό στο μαγαζί λέγοντάς τους ότι το τάδε προγραμματάκι μου έβγαλε αυτό...
                          Από εκεί και πέρα.

Για το Raw Read Error Rate βρήκα αυτό:
                          Code:
                          This attribute value depends of read errors, disk surface
                          condition and indicates the rate of hardware read errors that
                          occurred when reading data from a disk surface. Lower values
                          indicate that there is a problem with either disk surface or
                          read/write heads.
                          Και για το Spin up time, από την ίδια τη σελίδα του προγράμματος βρήκα αυτό:
                          Code:
                          Spin-Up Time: Changes in spin-up time can reflect problems
                          with the spindle motor.
                          Αν βρω τίποτα παραπάνω και πιο κατατοπιστικό, θα σε ενημερώσω...

Comment

• Το προγραμματακι το βρηκα απο καποιο forum που μιλαγαν για το SMART και καποια προγραμματα που ελεγχουν το δισκο (προτειναν και καποια αλλα). Σιγουρα αν τους το παω πισω και τους το πω θα φαω ακυρο. Ξερεις καποια παρομοιο προγραμματακι που να το εχεις δουλεψει κιολας?

Με βαση αυτα που βρηκες για το Raw Read Error Rate και με τα αγγλικα που ξερω αυτο ειναι το ζουμι του δισκου η κανω λαθος?
                            Bros before Hos

Comment

• Originally posted by Daytona View Post
                              Το προγραμματακι το βρηκα απο καποιο forum που μιλαγαν για το SMART και καποια προγραμματα που ελεγχουν το δισκο (προτειναν και καποια αλλα). Σιγουρα αν τους το παω πισω και τους το πω θα φαω ακυρο. Ξερεις καποια παρομοιο προγραμματακι που να το εχεις δουλεψει κιολας?

Με βαση αυτα που βρηκες για το Raw Read Error Rate και με τα αγγλικα που ξερω αυτο ειναι το ζουμι του δισκου η κανω λαθος?
                              Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι...
                              Γενικά δεν είχα ενδιαφερθεί ποτέ...
                              Έχω πάντα στο μυαλό μου ότι και να καεί ένας σκληρός, θα πάρω άλλον από την εγκύηση... Και πάντα έχω όλα τα σημαντικά αρχεία σε δύο σκληρούς...
                              Οπότε πρόγραμμα δεν μπορώ να σου πω...
                              Πράγματι το ζουμί του δίσκου είναι πάνω κάτω απ' ό,τι ξέρω κι εγώ...
                              Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να το εμπιστευτείς.. (ή κατά πόσο τα αποτελέσματα σε επηρεάζουν...)
                              Με λίγα λόγια υποθέτω ότι όποιος και να κάνει ένα τεστάκι σπίτι του, πάνω από 80% δεν θα βγάλει...

Comment

• Βασικά μόλις βρήκα κάτι...
                                Μπες εδώ και τσέκαρε τις δύο πρώτες ερωτήσεις...
                                Ίσως η δεύτερη σε ανακουφίσει κάπως...

Comment

Working...
                                X