Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προεδρικά διατάγματα - Επαγγελματικά Δικαιώματα

Collapse

Collapse

• achilleas 21
    Reply to ΠΡΟΦΗΤΕΙΕC και λόγοι Γερόντων
    achilleas 21
    ε δεν σημείωσες και κάνα τρελό σκορ προφητειων .κοίτα στην πισω σελιδα κάτι hat trick και κάτι τρίποντα που εχουν μπει απ τους άλλους γέροντες...
    Today, 01:22
  • mariosx
    mariosx
    Cool, τότε το ότι "είμαι deforme" δεν ξέρω που βοηθάει στο αρχικό ποστ....
    Today, 01:16
  • achilleas 21
    achilleas 21
    γι αυτα που εχουν επαληθευτει εννοειται.Γενικα μιλαω ,οχι μονο με σενα.Για την Κων/πουλου πχ οτι θα έκανε μπαχαλο την βουλη,για τις αυξησεις στην φορολογια..δες...
    Today, 01:10
  • nik_killthemall
    Reply to ΑΠΟΣΤΟΜΩΝΩ ΤΗΝ ΑΘΕΙΑ
    nik_killthemall
    Νομιζω πως εδω εχεις φτιαξει μια ομορφη αντιφαση :

Συμφωνησαμε και οι δυο πως οποιος απορριπτει μια θρησκεια ΔΕΝ απορριπτει τον θεο. Αυτο...
    Today, 01:09
  • mariosx
    mariosx
    Να το κρίνουμε στον χρόνο που πρέπει; Γιατί αν ας πούμε προφήτευα το 1800 πως θα πάμε στην Σελήνη και εσύ έλεγες όχι, μέχρι το 1969 θα είχες δίκιο εσύ,...
    Today, 00:47

Θέματα

Collapse

• achilleas 21
    ΠΡΟΦΗΤΕΙΕC και λόγοι Γερόντων
    achilleas 21
    Καποιες προφητειες ήδη επαληθεύονται.Καποιες άλλες εχουν αρχισει να πραγματοποιούνται.Ο καιρος γαρ εγγυc

Πατερ Σαββας Αχιλλέως 21
    Για...
    Yesterday, 18:51
  • mailmad
    Γυμναστήριο Yava Πειραιά
    mailmad
    Θα ήθελα να καταθέσω τη γνώμη μου για το γυμναστήριο Yava Πειραιά.
    Έχει δεχτεί μεγάλη προβολή και διαφήμιση. Πρόκειται για ένα τεράστιο χώρο (ισχυρίζονται...
    Yesterday, 12:31
  • KATA_PSEYDOYS
    ΑΠΟΣΤΟΜΩΝΩ ΤΗΝ ΑΘΕΙΑ
    KATA_PSEYDOYS
    Φιλε συνανθρωπε αθεε

Παραβλεποντας οτι δηλωνεις αθεος...
    ευελπιστωντας στο ενδεχομενο...να εισαι ανθρωπος που αγαπας Την Λογικη...Την...
    25-05-2015, 22:26
  • stella3
    Henna tattoo
    stella3
    Καλησπέρα! Δεν είμαι και σίγουρη ότι ανέβασα το θέμα στη σωστή κατηγορία, αλλά δεν ήξερα καθόλου πού να το κολλήσω! :P

Θέλω να κάνω τατουάζ...
    25-05-2015, 22:00
  • Amorphis
    Ψάχνω για ferret
    Amorphis
    Καλησπέρα. Ψάχνω για ferret εδώ και πολύ καιρό, και δέν εχω βρεί πουθενά. Είδα κάποιους που είχαν ανα τον καιρό αλλά δέν ήξεραν να μου πουν ακριβώς που...
    25-05-2015, 17:50
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by killer_instinct View Post
    Όπως είπαν και στη ΓΣ μέσα, το θέμα είναι να μην λέγεται κανείς "μηχανικός".
    Θα τρελαθούμε τώρα;
    Σπουδάζουμε υπολογιστές και οι μεν και οι δε και οι ΕΜΠίτες είναι μηχανικοί ενώ εμείς όχι.
    Είναι να βάζεις τα γέλια.
    Αθάνατη μπανανία...

ακριβώς ή θα λέγονται όλοι ή κανείς.....τώρα για την κοινή πάλη που αναφέρει ο jesu το μόνο που έχω να πω είναι το να σωθεί ότι προλαβαίνουμε...από ένα καράβι που βαίνει προς βύθισμα....
    www.myspace.com/fyroimusic
    www.myspace.com/encryptedtongues
    www.myspace.com/dopemonx

γραμμένα στο τζάμι στην άχνα απάνω
    γράμματα που έχουν του κορμιού σου τον πόθο
    δυο βήματα πίσω νιώθω αν κάνω
    θα δω της εικόνας το τέκνο το νόθο

Comment

Originally posted by Lauril View Post
      Εσύ συγκεκριμένα δεν έχεις καμία σχέση με μηχανικό:d :d

Bye re . Ανοίγω μια φορά το μήνα το pc μου και καθαρίζω τα φίλτρα των ανεμιστήρων
      Stars when you shine
      You know how I feel
      Scent of the pine
      You know how I feel
      yeah, freedom is mine
      And you know how I feel

It's more important to do the right things than to do the things right.

Comment

Originally posted by jesu View Post
        Επίσης έλεος,μην το βλέπετε συντεχνιακά,υπάρχουν και οι σχολές της ΑΣΟΕΕ και του ΠΑΠΕΙ όπως λέει ο orestisp.Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχε κοινός αγώνας όλων των σχολών πληροφορικής για κατοχύρωση των δικαιωμάτων αλλά υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες γι'αυτό..
        Αυτό το πιστεύω και γω και σθμφωνώ απολύτως , αλλα απ ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα του Σφηκόπουλου σήμερα, όλοι συντεχνειακά το βλέπουν... διάφορα τμήματα ανα την Ελλάδα είτε έγιναν είτε ζητάνε να γίνουν μηχανικών και όπως είπε απευθύνθηκε και σε άλλες σχολές και δε πήρε απάντηση... αν τα δεδομένα είναι τέτοια , αναγκαστικά όλα παίρνουν στραβο δρόμο και αναγκαζόμαστε να το δούμε συντεχνειακά και να κάνουμε μία σπασμωδική κίνηση, ζητώντας να ονομαστούμε μηχανικοί. Στην ουσία δλδ όχι μόνο δε τίθεται θέμα κοινού αγώνα σχολών πληροφορικής για τη διασφάλιση δικαιωμάτων, αλλα μετατροπή όλων των σχολών σε σχολές μηχανικών, κάτι που θεωρώ ανόητο εντελώς...
        Δεν υπάρχουν σύνορα και δεν υπάρχουν διαφορές
        Υπάρχει μόνο μάχη μέσα σ' αστικές φυλακες...

Comment

Originally posted by dory View Post
          Καλά το ότι σπουδάζουμε και οι δύο υπολογιστές και οι μεν και οι δε είναι λίγο πολύ γενικό . Η διαφορά στο πρόγραμμα σπουδών που μπορεί να ακολουθήσει κάποιος στο Πολυτεχνείο επιλέγοντας τις κατάλληλες ροές μπορεί να διαφέρει πάρα πολύ από το δικό μας. Και φαντάζομαι ότι και από εκεί κάποιοι θα δικαιούνται όντως να λέγονται μηχανικοί και κάποιοι άλλοι θα έχουν διαλέξει ροές μαθηματικών ή προγραμματισμού και θα έχουν δώσει αλλού το βάρος όπως κάνουμε λίγο πολύ τώρα εμείς (ειδικά όσοι δεν ασχολούνται με μαθήματα τρίτου τομέα όπως δίκτυα κλπ).
          Εγώ πιστεύω πάντως ότι αν βγει ο τίτλος και για εμάς πρέπει οπωσδήποτε να γίνουν και οι ανάλογες προσθήκες στο πρόγραμμα σπουδών (κυρίως εργαστήρια), γιατί τώρα δυσκολεύομαι πολύ να βρω τι σχέση έχω εγώ για παράδειγμα με μηχανικό .
          Κι όμως μην τα συγχέεις τους ΗΜΜΥ που είναι και ηλεκτρολόγοι!

Σκέψου τα άλλα τμήματα πληροφορικής που είναι μηχανικοί! πχ. πάτρα, σάμο κτλ. Οι καθηγητές μας είπαν, ότι σε ολόκληρο τον κόσμο δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά στον τομέα της Πληροφορικής και πως ο οδηγός μας σπουδών δε χρειάζεται καμία απολύτως αναμόρφωση. Είναι ένα, ούτως ή άλλως, βαρύ πρόγραμμα σπουδών το οποίο μπορεί κάλλλιστα να απλώσει στα 5 χρόνια κάνοντας την πτυχιακή -> διπλωματική και εισάγοντας κανά εργαστήριο του στυλ, εγκατάσταση υπολογιστικών συστημάτων.

Επισυνάπτω, το κείμενο του Σφηκ. προς τους προέδρους των άλλων τμημάτων καθώς και τα δύο προσχέδια των ΠΔ!
          Attached Files
          What came first? The music or the misery?
          ------------------------------------------------------
          My Blog (RSS) :: My Twitter (RSS) :: ΦΠ² :: Click Here: A movie made @ DI :: My YouTube Videos :: My Videoclips

Comment

Originally posted by emufear View Post
            Κι όμως μην τα συγχέεις τους ΗΜΜΥ που είναι και ηλεκτρολόγοι!

Σκέψου τα άλλα τμήματα πληροφορικής που είναι μηχανικοί! πχ. πάτρα, σάμο κτλ. Οι καθηγητές μας είπαν, ότι σε ολόκληρο τον κόσμο δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά στον τομέα της Πληροφορικής και πως ο οδηγός μας σπουδών δε χρειάζεται καμία απολύτως αναμόρφωση. Είναι ένα, ούτως ή άλλως, βαρύ πρόγραμμα σπουδών το οποίο μπορεί κάλλλιστα να απλώσει στα 5 χρόνια κάνοντας την πτυχιακή -> διπλωματική και εισάγοντας κανά εργαστήριο του στυλ, εγκατάσταση υπολογιστικών συστημάτων.

Επισυνάπτω, το κείμενο του Σφηκ. προς τους προέδρους των άλλων τμημάτων καθώς και τα δύο προσχέδια των ΠΔ!
            Α μάαλιστα.. Άρα δεν είναι θέμα γνώσεων αλλά θέμα του ποιος τρώει και ποιος όχι.. Ελλαδάρα αθάνατη..
            Stars when you shine
            You know how I feel
            Scent of the pine
            You know how I feel
            yeah, freedom is mine
            And you know how I feel

It's more important to do the right things than to do the things right.

Comment

Originally posted by dory View Post
              Α μάαλιστα.. Άρα δεν είναι θέμα γνώσεων αλλά θέμα του ποιος τρώει και ποιος όχι.. Ελλαδάρα αθάνατη..
              Μα εννοειται οτι παιζει κατι τετοιο..Πρεπει να ριξουν ενα τμημα για να φανει ενα αλλο..Και σιγουρα εδω παιζουν και ρολο οι επιδοτουμενες ερευνες..λεω εγω τωρα
              Who doesn't long for someone to hold
              who knows how to love you without being told
              somebody tell me why I'm on my own
              if there's a soulmate for everyone

Comment

Αυτά είναι πραγματικά καλά νέα.

Δηλαδή θα λεγόμαστε DEI (Department of Informational Engineering) ; Μπορούμε να κρατήσουμε για ιστορικούς λόγους το DI; Επίσης αφού θα μετονομαστούμε που θα μετονομαστούμε, γιατί δεν γινόμαστε σκέτο Μηχανικοί Πληροφορικής; Τι τα θέλουμε τα Τηλεπικοινωνιών; Ευκαιρία είναι. Πάντως σε λιγότερο από 2 δεκαετίες ζωής, το τμήμα μας θα έχει υποστεί δύο (2) μετονομασίες. Ούτε μαφιόζοι ( + τον leo) να ήμασταν που έχουν 5-6 ονόματα.

Πάντως για εμένα η λύση της μετονομασίας και η πενταετής φοίτηση είναι η μόνη λύση που έβλεπα εδώ και 3 χρόνια, αφού η ίδρυση Επιμελητηρίου Πληροφορικής ήταν και είναι πολύ δύσκολο να γίνει και δεν ξέρω κατά πόσο θα έφερνε ουσιαστικά αποτελέσματα μία τέτοια λύση στο θέμα των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων.

Υ.Γ.: Πόσο θεϊκό θα είναι να γίνω μηχανικός και να μην έχει χρειαστεί να πατήσω ούτε μία φορά μέσα στο κατάπτυστο Ε.Μ.Π.;

Υ.Γ.2: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.
                Όλα μου φαίνονται μπλε.

www.korinthia.gr
                www.korinthorama.gr
                www.korinthos.gr
                www.kiato.gr
                www.xylokastro.gr
                www.evrostini.gr

Comment

basika 8a ginei D.M.I.T.???(Department of Mechanics of Informatics and Telecommunications)na to leme mechanics kai oxi Engineerings giati 8a einai san na leme M.I.T me to D.M.I.T.
                  kai sth xeiroterh den leme to D
                  if u date a computer scientist raise your hand,if u don't raise your standards
                  pantou kai panta parasito!!
                  lene gia mena oi omorfes den kserw pou pataw...
                  Θρυλε μου η ζωη
                  δεν ξερω τι θα πει
                  μονο εσενα εγω
                  εχω στο μυαλο...

Comment

Εγώ λέω να βάλουμε στον πέμπτο χρόνο κάνα μάθημα παραπάνω ηλεκτρονικής κλπ να γίνουμε και ηλεκτρολόγοι εκτός από μηχανικοί. 2 σε 1....

Καλά είμαστε έτσι όπως είμαστε τώρα, δεν είναι λύση να μπούμε στο ΤΕΕ μόνο και μόνο επειδή το δικό μας αντίστοιχο είναι gtp ...
                    Last edited by Link; 25-06-2007, 21:15.
                    The first rule of Fight Club is, you do not talk about Fight Club.
                    The second rule of Fight Club is, you DO NOT talk about Fight Club.
                    Third rule of Fight Club, someone yells Stop!, goes limp, taps out, the fight is over.
                    Fourth rule, only two guys to a fight.
                    Fifth rule, one fight at a time, fellas. Sixth rule, no shirt, no shoes.
                    Seventh rule, fights will go on as long as they have to.
                    And the eighth and final rule, if this is your first night at Fight Club, you have to fight.

Comment

Χαλαρώστε,τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα και δεν υπάρχει και λόγος για πανηγύρια εκτός των άλλων.Δηλαδή τόσο καιρό που βρίζατε τα πολυτεχνεία και το ''διεφθαρμένο'' ΤΕΕ ελπίζατε απλά να μπούμε κι εμείς σε αυτό;Μπορεί να ναι καλό να μπούμε για το εργασιακό μέλλον μας,μπορεί και όχι..
                      http://anarsypeaak.blogspot.com/

Comment

De nomizw oti exei nohma na pros8esei kaneis to "mhxanikh" sto onoma ths sxolhs mas. To Computer Science eksallou einai ap'th fush tou 8ewrhtiko. O 1os kai o 3os tomeas einai oi xarakthrhstikoi IMHO ths sxolhs mas, apla o 2os einai o pio popular.

Tha'tan protimotero anti gia renaming na apaith8oun kalutera epaggelmatika dikaiwmata...

Comment

Originally posted by jesu View Post
                          Χαλαρώστε,τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα και δεν υπάρχει και λόγος για πανηγύρια εκτός των άλλων.Δηλαδή τόσο καιρό που βρίζατε τα πολυτεχνεία και το ''διεφθαρμένο'' ΤΕΕ ελπίζατε απλά να μπούμε κι εμείς σε αυτό;Μπορεί να ναι καλό να μπούμε για το εργασιακό μέλλον μας,μπορεί και όχι..
                          O logos pou "vrizame" einai ta anisa ergasiaka dikaiwmata gia ises spoudes.. apo kei kai pera afto lynete eite me to na mpoume oloi sto tee eite me to na vgoume oloi apo to tee.. arkei na isxyei to idio gia olous.
                          -

Comment

[QUOTE=emufear;470947]Κι όμως μην τα συγχέεις τους ΗΜΜΥ που είναι και ηλεκτρολόγοι!

[\QUOTE]

Η βλακεία είναι ότι το κάθε τμήμα πληροφορικής θέλει να ονομαστεί ή ονομάζεται Μηχανικών. Προσωπικά, αν και κάτι τέτοιο δεν με βρίσκει σύμφωνο(θα προτιμούσα να διατηρηθούν τμήματα πληροφορικής και συλλογικά να διεκδικήσουμε κάποια επαγγελματικά δικαιώματα)στην ουσία μας αναγκάζει να μπούμε κ μεις στην ηλήθια αυτή λογική και να βάλουμε το όνομα Μηχανικών. Χώρίς να θέλω να κάνω τον ειδικό, έχω την εντύπωση ότι αυτό που είπε ο κ Θεοδωρίδης ότι με τις παρούσες συνθήκες η σχολή μας ουσιαστικά είναι μηχανικών, δεν ισχύει. Γενικότερα αυτό που στην Ευρώπη λέγεται Software Engineering, στα ελληνικά μηχανικός πληροφορικής, έχω την αίσθηση ότι ουσιαστικά δεν υφίσταται... Η πληροφορική είναι μια θετική επιστήμη, όπως τα μαθηματικά , η φυσική κλπ... όπως λοιπόν δε νοείται στις υπόλοιπες μηχανικός, έτσι δε νοείται και στη πληροφορική, μόνο μηχανικός υπολογιστών, δλδη ο σχεδιαστής κατασκευαστής κλπ του μηχανήματος. Εξάλλου , αν και σίγουρα αισθάνομαι την ανάγκη του να δράσουμε κάπως ώστε να διασφαλίσουμε κάποια δικαιώματα, δε βλέπω με καθόλου καλό μάτι το να γίνει 5ετούς φοίτησης το τμήμα μας...Δε ξέρω αν συμφωνείς
                            Last edited by greg_apateonas; 25-06-2007, 21:50.
                            Δεν υπάρχουν σύνορα και δεν υπάρχουν διαφορές
                            Υπάρχει μόνο μάχη μέσα σ' αστικές φυλακες...

Comment

Originally posted by greg_apateonas View Post
                              Η βλακεία είναι ότι το κάθε τμήμα πληροφορικής θέλει να ονομαστεί ή ονομάζεται Μηχανικών. Προσωπικά, αν και κάτι τέτοιο δεν με βρίσκει σύμφωνο(θα προτιμούσα να διατηρηθούν τμήματα πληροφορικής και συλλογικά να διεκδικήσουμε κάποια επαγγελματικά δικαιώματα)στην ουσία μας αναγκάζει να μπούμε κ μεις στην ηλήθια αυτή λογική και να βάλουμε το όνομα Μηχανικών. Χώρίς να θέλω να κάνω τον ειδικό, έχω την εντύπωση ότι αυτό που είπε ο κ Θεοδωρίδης ότι με τις παρούσες συνθήκες η σχολή μας ουσιαστικά είναι μηχανικών, δεν ισχύει. Γενικότερα αυτό που στην Ευρώπη λέγεται Software Engineering, στα ελληνικά μηχανικός πληροφορικής, έχω την αίσθηση ότι ουσιαστικά δεν υφίσταται... Η πληροφορική είναι μια θετική επιστήμη, όπως τα μαθηματικά , η φυσική κλπ... όπως λοιπόν δε νοείται στις υπόλοιπες μηχανικός, έτσι δε νοείται και στη πληροφορική, μόνο μηχανικός υπολογιστών, δλδη ο σχεδιαστής κατασκευαστής κλπ του μηχανήματος. Εξάλλου , αν και σίγουρα αισθάνομαι την ανάγκη του να δράσουμε κάπως ώστε να διασφαλίσουμε κάποια δικαιώματα, δε βλέπω με καθόλου καλό μάτι το να γίνει 5ετούς φοίτησης το τμήμα μας...Δε ξέρω αν συμφωνείς
                              Και τι να κάνουμε; Το να παλέψουμε για εργασιακά δικαιώματα είναι σχεδόν ουτοπικό, 3 κι κούκος θα είμαστε (όσες σχολές πληροφορικής υπάρχουν στην Ελλάδα). Πιστεύω ότι η κίνηση αυτή είναι ιδιαίτερα έξυπνη γιατί:

1. Δείχνει ότι αυτό το ΠΔ στην πράξη είναι ανεφάρμοστο και απλά θα οδηγήσει σε σειρά αιτήσεων μετονομασίας
                              2. Είναι το πιο άμεσο και ρεαλιστικό χαρτί που έχουμε στα χέρια μας

Γενικά καλό να λέμε θα παλέψουμε για εργασιακά δικαιώματα κλπ αλλά πρέπει να είμαστε και ρεαλιστές. Και νομίζω ότι αυτό που γίνεται, με τις παρούσες συνθήκες, είναι η πιο ρεαλιστική επιλογή. Και καλό είναι να συσπειρωθούμε γύρω απ'αυτή και όχι να την απορρίψουμε ως "μη ιδανική".
                              My blog

The Earth is a very small stage in a vast cosmic arena
                              Η αλληγορία της σπηλιάς

Comment

[ξεδιάντροπο spam]

Δηλαδή αν η σχολή γίνει 5ετούς φοίτησης κι εγώ την βγάζω τώρα σε 8, αυτό σημαίνει ότι θα μου επιστρέψουν πίσω τη διαφορά των 3 ετών που έχασα άδικα(;) από τη ζωή μου???

[/ξεδιάντροπο spam]

Πέρα από την πλάκα, έχει ακουστεί πώς θα γίνει η "αναπλήρωση" αυτή για όσους πάρουμε το πτυχίο πριν το "update"???

Κι αν δεν την κάνουμε (δεδομένου ότι οι περισσότεροι πιθανότατα θα έχουμε σοβαρότερα πράγματα να κάνουμε από το να επιστρέψουμε στα αμφιθέατρα) τι αντίκτυπο θα έχει στο πτυχίο που ήδη θα έχουμε??? Θα θεωρούμαστε κάτι σαν DI(T)-ήτες ενός κατώτερου Μπάκα???
                                "...Many are my names in many countries. Mithrandir among the Elves, Tharkun to the Dwarfs; Olorin I was in my youth in the West that is forgotten, in the South Incanus, in the North Gandalf; to the East I go not..."
                                The Two Towers, The Window on the West, p.655

DI(T)@UOA: Μια Αιωνιότητα και... Μιάμιση Χρονιά!!!

byteme ...το site για εσάς που έχετε κάνει το videogaming τρόπο ζωής!

Comment

Working...
                                X