Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τεχνητή Νοημοσύνη - Κουμπαράκης (Χειμερινό 2006-2007)

Collapse

Collapse

Θέματα

Collapse

• KATA_PSEYDOYS
    ΑΠΟΣΤΟΜΩΝΩ ΤΗΝ ΑΘΕΙΑ
    KATA_PSEYDOYS
    Φιλε συνανθρωπε αθεε

Παραβλεποντας οτι δηλωνεις αθεος...
    ευελπιστωντας στο ενδεχομενο...να εισαι ανθρωπος που αγαπας Την Λογικη...Την...
    Today, 22:26
  • stella3
    Henna tattoo
    stella3
    Καλησπέρα! Δεν είμαι και σίγουρη ότι ανέβασα το θέμα στη σωστή κατηγορία, αλλά δεν ήξερα καθόλου πού να το κολλήσω! :P

Θέλω να κάνω τατουάζ...
    Today, 22:00
  • Amorphis
    Ψάχνω για ferret
    Amorphis
    Καλησπέρα. Ψάχνω για ferret εδώ και πολύ καιρό, και δέν εχω βρεί πουθενά. Είδα κάποιους που είχαν ανα τον καιρό αλλά δέν ήξεραν να μου πουν ακριβώς που...
    Today, 17:50
  • Christinoula
    Αγορα και χρηση παπακι
    Christinoula
    Καλησπερα,εδω και καιρο σκεφτομαι να αγορασω καποιο οικονομικο μεταχειρισμενο βεβαια παπακι για να διευκολινομαι στις μεταφορες μου αφου παρω το διπλωμα.Να...
    Today, 14:33
  • asteriobel
    Γονείς και έρωτας με κοπέλα
    asteriobel
    • Members
    • 0 μηνύματα
    Δημοσίευση 15 Μάιος 2015 - 02:30 μμ

Kαλησπέρα σε όλους. Είμαι φοιτητής στη Θεολογική στο Πανεπιστήμιο...
    Today, 10:49
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Τεχνητή Νοημοσύνη - Κουμπαράκης (Χειμερινό 2006-2007)

Σελίδα Μαθήματος: http://cgi.di.uoa.gr/~ys02/

Mailing List: http://cgi.di.uoa.gr/~mailman/listinfo.cgi/info-ys02

Ώρες μαθήματος: Δευτέρα 15:00-17:00 Αίθουσα ΣΤ', Πέμπτη 15:00-17:00 Αίθουσα Α'

Βαθμολογία: 50% εργασίες - 50% τελική εξέταση.

Διαλέξεις: http://cgi.di.uoa.gr/~ys02/lectures.html

Ανακοινώθηκε η πρώτη σειρά ασκήσεων(Ημερομηνία παράδοσης: 30/11/2006): http://cgi.di.uoa.gr/~ys02/assignments.html

Ανακοινώθηκε η δεύτερη σειρά ασκήσεων(Ημερομηνία παράδοσης: 21/12/2006)

Ανακοινώθηκε η τρίτη σειρά ασκήσεων(Ημερομηνία παράδοσης: 23/1/2007) Παράταση 29/1/2007
    Last edited by porosis; 22-01-2007, 11:21.

Από το πρώτο μάθημα έγραψα τις εντυπώσεις μου και στο "Πληροφορίες μαθημάτων 5ου εξαμήνου".

Απλά να κάνω ένα σχόλιο για το βιβλίο του μαθήματος το οποίο ναι μεν δίνεται σε ηλεκτρονική μορφή δωρεάν, αλλά για να το αγοράσει κάποιος θέλει 120 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και ας μην αρχίσουμε από τώρα να λέμε "γιατί να το αγοράσεις, αφού θα το έχεις κλπ. κλπ."

Η τιμή του κάνει την αγορά του βιβλίου ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ , όσο κι αν το δει κάποιος σαν "επένδυση"..

Αυτά επειδή δεν είμαστε μόνο για τα μαθήματα εδώ, και για να δούμε και μια γεύση όσων έρχονται με την κατάργηση των δωρεάν συγγραμάτων..Οκ, μπορεί να μην κληθούμε αύριο να δώσουμε τέτοιο ποσό, αλλά ούτε τα 50 ούτε τα 40 ευρώ είναι καλύτερα.....

Ο Κουμπαράκης έκανε και ένα αφελές (τουλάχιστον) σχόλιο σχετικά με τα έξοδα που συνεπάγεται για το ελληνικό κράτος η αγορά "204 βιβλίων (όσοι οι φοιτητές του μαθήματος και καλά) * 120 ευρώ" και το οτι "το ελληνικό κράτος θα πρέπει να βρει καλύτερους τρόπους να τα ξοδέψει".

Edit:
    Ρε παιδιά , ας επιβεβαιώσει κάποιος οτι όντως μας είπε οτι το βιβλίο κάνει τόσο κι εγώ δεν έκανα λάθος, γιατί δεν παίζει πραγματικά.. Εντάξει, ξαναλέω, βέβαια δε θα το αγοράσουμε ,αλλά σκεφτείτε οτι στους Αλγορίθμους που η φάση ήταν η ίδια, πολλοί συνάδελφοι το αγόρασαν τελικά.
    Last edited by anthikos; 09-10-2006, 20:55.

Comment

Νομίζω ότι το βιβλίο είναι αυτό:
      Ελληνική έκδοση: http://www.klidarithmos.gr/v2details.asp?prod=90119
      Αγγλική έκδοση: http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0137903952

120ευρώ αντί 77 δολάρια;;; ΕΛΕΟC
      Last edited by porosis; 09-10-2006, 22:40.

Comment

Originally posted by porosis View Post
        120ευρώ αντί 77 δολάρια;;; ΕΛΕΟC
        Μιλάμε για 1200 καλομεταφρασμένες σελίδες μεγάλου μεγέθους. Επίσης μιλάμε για ένα βιβλίο που απευθύνεται σε πολύ ειδικό κοινό. Η τιμή της ελληνικής έκδοσης είναι λογικότατη -- και αυτό το λέει κάποιος που γενικά δεν έχει σε μεγάλη εκτίμηση τις ελληνικές εκδόσεις. Δεν διαφωνώ επί της ουσίας με το σχόλιο του Ανθίκου, αλλά δυστυχώς κάποια πράγματα κοστίζουν τόσο.
        Reflection of fear makes shadows of nothing...
        You still are blind if you see the winding road
        'cause there's always a straight way to the point you see...

Comment

Αν θυμαμαι καλα, περυσι δεν ειχε μοιρασει το συγγραμα δωρεαν?
          Και μαλιστα με το "χοντρο" εξωφυλλο?
          Φετος τι μεσολαβησε και αλλαξε γνωμη?
          As a rule, man is a fool-when it's hot, he wants it cool-when it's cool, he wants it hot-always wanting what is not...

Στο άνωθεν μήνυμα δεν υπάρχει ίχνος ειρωνίας...

Googlebombing...
          κατσίκα
          μπουρδέλο

Comment

Δηλαδή δε θα το δώσει φέτος το βιβλίο;
            What came first? The music or the misery?
            ------------------------------------------------------
            My Blog (RSS) :: My Twitter (RSS) :: ΦΠ² :: Click Here: A movie made @ DI :: My YouTube Videos :: My Videoclips

Comment

Originally posted by emufear View Post
              Πικρα ετσι?
              Τυχεροι οσοι το πηραν το μαθημα περυσι...
              ηταν και γαμω τα βιβλια...
              As a rule, man is a fool-when it's hot, he wants it cool-when it's cool, he wants it hot-always wanting what is not...

Googlebombing...
              κατσίκα
              μπουρδέλο

Comment

Καλά πώς βγάλατε αυτό το συμπέρασμα;
                My page :: My blog ::My Security Blog :: Site

Comment

Originally posted by emufear View Post
                  Όπως το εξέλαβα εγώ το θέμα, το βιβλίο θα μοιραστεί κανονικά και φέτος! Δωρεάν εννοώ! Δεν κατάλαβα από πουθενά ότι το βιβλίο φέτος δε θα μοιραστεί! Απλώς ο κος Κουμπαράκης έκανε ένα σχόλιο για την τιμή του.. Εκτός πια και αν ήμουν εντελώς εκτός θέματος..
                  4 πράγματα στη ζωή δεν γυρίζουν πίσω:
                  οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες,
                  οι λέξεις που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες…

Comment

Κι εμένα έτσι μου διηγήθηκαν την ιστορία αλλά με πακέτωσε το post του lekas8...
                    What came first? The music or the misery?
                    ------------------------------------------------------
                    My Blog (RSS) :: My Twitter (RSS) :: ΦΠ² :: Click Here: A movie made @ DI :: My YouTube Videos :: My Videoclips

Comment

Originally posted by anthikos View Post
                      Από το πρώτο μάθημα έγραψα τις εντυπώσεις μου και στο "Πληροφορίες μαθημάτων 5ου εξαμήνου".

Απλά να κάνω ένα σχόλιο για το βιβλίο του μαθήματος το οποίο ναι μεν δίνεται σε ηλεκτρονική μορφή δωρεάν, αλλά για να το αγοράσει κάποιος θέλει 120 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και ας μην αρχίσουμε από τώρα να λέμε "γιατί να το αγοράσεις, αφού θα το έχεις κλπ. κλπ."

Η τιμή του κάνει την αγορά του βιβλίου ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ , όσο κι αν το δει κάποιος σαν "επένδυση"..

Αυτά επειδή δεν είμαστε μόνο για τα μαθήματα εδώ, και για να δούμε και μια γεύση όσων έρχονται με την κατάργηση των δωρεάν συγγραμάτων..Οκ, μπορεί να μην κληθούμε αύριο να δώσουμε τέτοιο ποσό, αλλά ούτε τα 50 ούτε τα 40 ευρώ είναι καλύτερα.....
                      Απο αυτο το post αυτο καταλαβα...
                      Οτι δηλαδη διατιθεται σε ηκλεκτρονικη μορφη επειδη ειναι πολυ ακριβο...
                      Anyway,ελπιζω να καταλβα λαθος...
                      Last edited by lekas8; 09-10-2006, 23:37.

Googlebombing...
                      κατσίκα
                      μπουρδέλο

Comment

to mathima einai poli oraio , alla yperboliko stis apaitiseis toy.xoris yperboles an asxolitheis sobara me ayto paei to examino.kata ta alla o koyarakis einai poli kalos sto mathima,exeretikos kathigitis alla sto trito meros tis ilis kapoy ton xaneis.epipleon einai kai gayros
                        Ένα χαμόγελο δεν στοιχίζει τίποτε, κι’ όμως είναι πολύτιμο.Πλουτίζει εκείνον που το δέχεται χωρίς να φτωχαίνει εκείνον που το δίνει.Δεν διαρκεί παρά μονάχα μια στιγμή αλλά η ανάμνηση του είναι καμία φορά αιώνα.

www.silverarrow.gr

Comment

Δε θέλω να τρομάξω κανέναν, συγγνώμη αν το έκανα

Σίγουρα αυτή είναι η τιμή του, δε διαφωνώ ως προς την κοστολόγηση του βιβλίου, αλλά ως προς τη γενικότερη αυτή λογική που μεταβιβάζει τα όποια κόστη στον καθέναν μας.

Μπορεί να έχετε και δίκιο, η αλήθεια είναι οτι δεν είπε κάπου ρητά ότι δε θα το δώσει, αλλά ούτε είπε οτι θα το δώσει βέβαια. Και επειδή μας έδωσε την ηλεκτρονική του έκδοση (όπως έκανε ο Ζησιμόπουλος για το βιβλίο των αλγορίθμων που δεν έδωσε τελικά) σε συνδυασμό με αυτό του το σχόλιο, κατάλαβα οτι δε θα το δώσει. Μακάρι να έχω άδικο και να κατάλαβα λάθος, ειδικά αν είναι τόσο καλό βιβλίο όσο λέτε.

Comment

Originally posted by anthikos View Post
                            Δε θέλω να τρομάξω κανέναν, συγγνώμη αν το έκανα

Σίγουρα αυτή είναι η τιμή του, δε διαφωνώ ως προς την κοστολόγηση του βιβλίου, αλλά ως προς τη γενικότερη αυτή λογική που μεταβιβάζει τα όποια κόστη στον καθέναν μας.

Μπορεί να έχετε και δίκιο, η αλήθεια είναι οτι δεν είπε κάπου ρητά ότι δε θα το δώσει, αλλά ούτε είπε οτι θα το δώσει βέβαια. Και επειδή μας έδωσε την ηλεκτρονική του έκδοση (όπως έκανε ο Ζησιμόπουλος για το βιβλίο των αλγορίθμων που δεν έδωσε τελικά) σε συνδυασμό με αυτό του το σχόλιο, κατάλαβα οτι δε θα το δώσει. Μακάρι να έχω άδικο και να κατάλαβα λάθος, ειδικά αν είναι τόσο καλό βιβλίο όσο λέτε.
                            Το βιβλίο δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική επίσημη μορφή, τουλάχιστον όσο γνωρίζω και σίγουρα όχι ολόκληρο! Έτσι κατάλαβα εγώ ..
                            4 πράγματα στη ζωή δεν γυρίζουν πίσω:
                            οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες,
                            οι λέξεις που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες…

Comment

Originally posted by Deep_Floyd View Post
                              Το βιβλίο δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική επίσημη μορφή, τουλάχιστον όσο γνωρίζω και σίγουρα όχι ολόκληρο! Έτσι κατάλαβα εγώ ..
                              Τότε μάλλον εγώ ήμουν εκτός τόπου και χρόνου..... Συγγνώμη για όποιον αναστάτωσα

Ας μη φλομώνουμε άλλο το thread!

Comment

Working...
                              X