Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχέδιο Νόμου για την ανώτατη εκπαίδευση (Νόμος Πλαίσιο) 2011

Collapse

Collapse

Θέματα

Collapse

This topic is closed.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Πάντως και το σχέδιο νόμου που διάβασα, δεν αναφέρει κάτι για τους παλιούς, σε συνέντευξη η καριόλα είπε ότι δεν αφορά ο νόμος τους παλιούς και πώς θα ισχύσει ό.τι ίσχυε πριν. Δηλαδή Γιαννάκου. Άρα 2ν. Γεωργιάδης - γραμματεία σχετικά με το 2ν λένε 2ν + 1, το οποίο προβλεπόταν από τη Γιαννάκου για ιδιαίτερες περιπτώσεις. Για το τμήμα μας και με βάση το Μ.Ο. αποφοίτησης η γραμματεία είχε επανειλημμένες φορές αναφέρει ότι θα είναι 2ν+1. Άρα 2003 και πριν όριο έθεταν το Σεπτέμβριο του 2012, 2004 όριο Σεπτέμβριο 2013 κλπ.. μέχρι το 2007 αν δεν απατώμαι που ψηφίστηκε το άλλο έκτρωμα.
    Αλλά επειδή όπως λέει και ο από πάνω είμαστε 20+ πάρτε τηλ μόνοι σας. Εκθέστε απόψεις, διαβάστε το σχέδιο νόμου, διαβάστε και τον παλιό και μην ακούτε τι γράφει ο καθένας ακόμα και εγώ.
    ΤΗΛΕΜΕΤΑΔΟΣΗ στο λαό!!

Α ρε Λοβέρδο... Ετοιμάσου...

Comment

καλα το ολο θεμα ειναι για τον τσοπου....Δηλαδη αν στο τελος μας εχουν μεινει 4-5 μαθηματα θα μας διαγραψουν?ενταξει για αυτους που δεν εχουν βγαλει ουτε το 50% της σχολης...αλλα για τους αλλους μαλακια μεγιστη....μας ειχαν δωσει 5 χρονια ...οκ το παιδαγωγικο το βγαζεις και σε 3(ολοι μας εχουμε δηλωσει μαθηματα παιδαγωγικου και ξερουμε)...τεφα ....κτλ....σχολες οπως το di ...μηχανικων -ηλεκτρολογων στο μετσοβιο(5 χρονια) πως στο τσοπου θα το βγαλεις στα 5....κατι πρεπει να γινει να μας ενημερωσει καποιος γιατι μερικοι ειμαστε με μια γαμημενη θηλια στο λαιμο αν θα προλαβουμε η οχι?????

στο διαλο.....

//οκ ξεθυμανα....

Comment

Τα μάθατε; Σε 3 χρόνια τέρμα η οπισθοδρομική χαρτούρα, ο Γουτεμβέργιος πέθανε, γινόμαστε Ευρώπη, μπαίνουμε στην ψηφιακή εποχή!

Με το ΔΝΤ, καλύτερα!
        http://anarsypeaak.blogspot.com/

Comment

Originally posted by MR.BEAN View Post
          καλα το ολο θεμα ειναι για τον τσοπου....Δηλαδη αν στο τελος μας εχουν μεινει 4-5 μαθηματα θα μας διαγραψουν?ενταξει για αυτους που δεν εχουν βγαλει ουτε το 50% της σχολης...αλλα για τους αλλους μαλακια μεγιστη....μας ειχαν δωσει 5 χρονια ...οκ το παιδαγωγικο το βγαζεις και σε 3(ολοι μας εχουμε δηλωσει μαθηματα παιδαγωγικου και ξερουμε)...τεφα ....κτλ....σχολες οπως το di ...μηχανικων -ηλεκτρολογων στο μετσοβιο(5 χρονια) πως στο τσοπου θα το βγαλεις στα 5....κατι πρεπει να γινει να μας ενημερωσει καποιος γιατι μερικοι ειμαστε με μια γαμημενη θηλια στο λαιμο αν θα προλαβουμε η οχι?????

στο διαλο.....

//οκ ξεθυμανα....
          αφου εδω λετε οτι για τους παλιους δεν ισχυει και αυτο ειναι και το λογικο και ετσι πρεπει να ειναι!και μαλακια κιολας που βαζει ακομα και το οριο του 2v(ή 2v+1).εγω οταν μπηκα στην σχολη το 2005 δεν ειχα ακουσει τιποτε για οριο!αν υπηρχε οριο θα στρωνομουν περισσοτερο,δεν θα ξεκουραζομουν τον πρωτο χρονο μετα τις πανελληνιες κτλ κτλ.και γω σαυτην την φαση ειμαι!χρωσταω 4-5 μαθηματα δυσκολα ομως.ελπιζω να τα περασω σεπτεμβρη και να τελιωσω οσο το δυνατον συντομοτερα!παντως αυτο με την διαγραφη φοιτητων ειναι μακακια.
          τωρα η κυβερνηση εκτος απο ολες τις αλλες ΠΟΛΛΕΣ εγνοιες που εχουμε (με την σχολη ,τα μαθηματα,την οικονομια της χωρας,το μαυρο μελλον που βλεπουμε ολοι ,το αγχος τι θα κανουμε αυριο κτλ κτλ) τωρα οι παλιοι ψαχνομαστε και αγχονομαστε τι θα γινει,αν θα διαγραφουμε ενω οταν μπηκαμε δεν ξεραμε τιποτα τετοιο!και καλα καποιος που δεν παταει σχολη ,την εχει αφησει ,εμεις που το παλευουμε????μπηκαμε με αλλα δεδομενα πριν λιγα χρονια.τεσπα μακακιες!

οπως ρε παιδια και με την ξενη γλωσσα την πιστοποιηση που πρεπει κανεις να εχει για να παρει πτυχιο(αυτο βεβαια δεν νομιζω να ισχυει για τους παλιους αλλιως θα πεθανω).τι κουλο!πιστοποιηση σε ποιο επιπεδο?κιαν καποιος δεν του αρεσουν οι ξενες γλωσσες και απλα θελει πχ να βγαλει τα τεφα,γυμναστικη ακαδημια τι σχεση εχει η γλωσσα?τα πανω κατω εχουν ερθει γενικοτερα!και μετα ακους εκει να μην παιρνουν βιβλια!!!!!!για ποιο λογο?δεν εχει λεφτα η κυβερνηση ?εμ αφου τα φαγανε!αυτοι τα φαγανε και τα πληρωνουμε εμεις!ας μας αφησουν τουλαχιστον στην ησυχια μας!

πιστευετε οτι θα γινουν απεργιες ειτε απο την μερια φοιτητων ειτε απο την μερια των καθηγητων?

Comment

ενα δευτερο πολυτεχνειο χρειαζετε!να ξεσηκωθει ο κοσμος και μην πω τι να κανει!λιγη δικαιοσυνη ,ετσι για αλλαγη!να τους δικασουν γαι τις μιζες που εχουν παρει τοσα χρονια.να κατασχεθουν απο ολους τους υπουργους σπιτια ,τραπεζικοι λογαριασμοι,ολα.να μην εχουν τιποτα!μετα να τους πεταξεις και να ζουν με 500 ευρω!
            και φυσικα να φυγουν απο την κυβερνηση και να κυβερνησουν ανθρωποι με ηθος,εντιμοι καταρχην και δευτερον με γνωσεις και σπουδες και τελος να μην ειναι επαγγελματιες πολιτικοι!

αυτο με ενα θαυμα θα γινει!πχ στις φοιτητικες εκλογες παλι νεα δημοκρατια βγαινει!(στην σχολη μας δεν ξερω για το πολυτεχνειο λεω αν και δεν νομιζω περα της νεας δημοκρατιας και του πασοκ να εχει βγει κατι αλλο).

Comment

Αφού ρε σεις, η απάντηση της Αννούλας στην ερώτηση Πλεύρη, ήταν πώς από τη χρονιά 2009 - 2010, υπήρχε περιθώρια μιας πενταετίας για τους παλιότερους. Οπότε, είναι το 2014. Η διευκρίνιση αυτή δόθηκε μέσα στο 2010.
              TopGear
              Some say he has named every single blade of grass surrounding the Top Gear test track. And that he was a CIA experiment gone wrong. All we know is, he is called The Stig...
              Γνήσια θύρα 21 1975 - Original 21 1982
              Rory Gallagher
              Robbie Williams

Comment

Originally posted by TopGear View Post
                Αφού ρε σεις, η απάντηση της Αννούλας στην ερώτηση Πλεύρη, ήταν πώς από τη χρονιά 2009 - 2010, υπήρχε περιθώρια μιας πενταετίας για τους παλιότερους. Οπότε, είναι το 2014. Η διευκρίνιση αυτή δόθηκε μέσα στο 2010.

???????

Comment

???????
                  http://www.forums.gr/showthread.php?...=1#post1162764
                  TopGear
                  Some say he has named every single blade of grass surrounding the Top Gear test track. And that he was a CIA experiment gone wrong. All we know is, he is called The Stig...
                  Γνήσια θύρα 21 1975 - Original 21 1982
                  Rory Gallagher
                  Robbie Williams

Comment

kala ti einai ayto ????....fantazome typografiko lathos ...??.. an nai ...den prokeite na bgaloyme akri me daytoys..

Comment

kala ti einai ayto ????....fantazome typografiko lathos ...??.. an nai ...den prokeite na bgaloyme akri me daytoys..
                      Οχι δεν ειναι τυπογραφικο λαθος! Ειναι οτι πιο επισημο υπαρχει (τουλαχιστον εγω δεν εχω βρει κατι αλλο) για το συγκεκριμενο ζητημα!

Το θεμα ειναι οτι η ΠΟΣΔΕΠ εκανε προσφυγη στο ΣτΕ για αντισυνταγματικοτητα ορισμενων αρθρων του νομου 3549/2007 της Γιαννακου (νομιζω αυτων που αναφερονται στα εκλεκτορικα σωματα). Το ΣτΕ γνωμοδοτησε με τη γνωμοδοτηση 144/2008 και τα εκρινε συνταγματικα. Αυτο ομως είχε σαν αποτέλεσμα τη καθυστέρηση κατά 1 χρονο στο να βγει το προεδρικο διάταγμα που θα κανονιζε τον εσωτερικο κανονισμο λειτουργιας των ΑΕΙ και ΤΕΙ, οπως προεβλεπε ο νομος 3549/2007. Ετσι το προεδρικο διάταγμα εκδοθηκε τελικά στις 3.11.2008 (υπ'αριθμον 160/3-11-2008)! Στο Αρθρο 15-Διαρκεια Φοιτησης λεει καθαρα αυτο που ειπε και η διαμαντοπουλου στην απαντηση της σε πλευρη!

Κι εγω πριν λιγες μερες το εμαθα οτι ειχε κανει προσφυγη η ΠΟΣΔΕΠ!! Κατι ειχε ακουστει το 2007 αλλα δεν ειχε γινει γνωστο τι εγινε τελικα!
                      Οποιος θελει να δει λεπτομεριες ας παει στο Site της ΠΟΣΔΕΠ.
                      Κατεβείτε πιο κάτω, λιγο πριν τη μέση, που λέει "Μεταρρύθμιση του θεσμικού πλαισίου για τη δομή και λειτουργία των Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων". Εκεί έχει και το νομο, και το ΠΔ και τη γνωμοδοτηση του ΣτΕ...............

Συμπερασμα απ'τα παραπανω: Διαγραφες αν γινουν, απο Σεπτεμβρη 2014 (εκτος απροοπτου φυσικα γιατι κανεις δε ξερει τι αλλο θα σκαρφιστουν οι δωσιλογοι που μας κυβερνουν......)
                      Last edited by sisyphus; 05-07-2011, 22:22.

Comment

πω τι λες τωρα ....και τοσο καιρο γιατι δεν μας εχει ενημερωσει κανεις το κερατο μου....μια ανακοινωση απο την σκατοσχολη η απο το συλλογο φοιτητων...δεν μπορουσε να βγαλει..(θα μου πεις εσυ τι εκανες....)...τεσπα αν ισχυει και οντως ετσι εχουν τα πραγματα μεγαλη ανακουφιση.....

ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

////αντι να πηγαινει ενας ενας και να ρωταει ας παρει μια πρωτοβουλια ο συλλογος φοιτητων....
                        Last edited by MR.BEAN; 05-07-2011, 22:49.

Comment

πω τι λες τωρα ....και τοσο καιρο γιατι δεν μας εχει ενημερωσει κανεις το κερατο μου....μια ανακοινωση απο την σκατοσχολη η απο το συλλογο φοιτητων...δεν μπορουσε να βγαλει..(θα μου πεις εσυ τι εκανες....)...τεσπα αν ισχυει και οντως ετσι εχουν τα πραγματα μεγαλη ανακουφιση.....

ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

////αντι να πηγαινει ενας ενας και να ρωταει ας παρει μια πρωτοβουλια ο συλλογος φοιτητων....
                          Ο Σ.Φ. για τέτοια θέματα κάνει διακοπές στην Β. Μύκονο. Από Σεπτέμβρη με τις εγγραφές πάλι. Μακάρι να διαψευσθώ βέβαια. Πάντως είναι και υποχρέωση της σχολής να το αναρτήσει στο site αυτό......................................
                          [*]Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ο,τι θέλει, αλλά αυτός που θέλει ο,τι έχει!
                          [*]The luckiest man who walks on this earth is the one who finds... 真の

Homepage || A 天使 in my arms!

Comment

Ελπίζω για όσους έχουν μπει την προηγούμενη χιλιετία, να μας δίνουν μερικές δεκαετίες ακόμα!! :d
                            (όχι... μην ρωτάτε τι έκανα τόσα χρόνια... Πολλά και διάφορα...)

Απ' ότι κατάλαβα θα έχω άλλα 5 χρόνια για να περάσω 7 μαθήματα.

Comment

Originally posted by samsays View Post
                              Ελπίζω για όσους έχουν μπει την προηγούμενη χιλιετία, να μας δίνουν μερικές δεκαετίες ακόμα!! :d
                              (όχι... μην ρωτάτε τι έκανα τόσα χρόνια... Πολλά και διάφορα...)

Απ' ότι κατάλαβα θα έχω άλλα 5 χρόνια για να περάσω 7 μαθήματα.
                              Είσαι της Τριασικής Περιόδου εσύ έ;
                              [*]Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ο,τι θέλει, αλλά αυτός που θέλει ο,τι έχει!
                              [*]The luckiest man who walks on this earth is the one who finds... 真の

Homepage || A 天使 in my arms!

Comment

Παιδιά... διαπιστώνετε κάτι μήπως πολλοί από όσους μαζί μου καίγεστε να μάθετε τι θα γίνει;;;
                                Μήπως ότι τόσα χρόνια δεν σηκωθήκατε να πάτε να ρωτήσετε - πιέσετε για το θέμα;
                                Θυμάμαι να έχω πάει πρώτη φορά στο Σφηκόπουλο ( που τώρα χεσμένους μας έχει) όταν ήμουν ακόμα 4ο έτος. Και από τότε έχω τάμα και πηγαίνω 5-6 φορές το χρόνο για το θέμα σε γραμματεία και πρόεδρο.
                                Τι θα πει ας πάρει πρωτοβουλία ο σύλλογος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;
                                Γαμώ την ώρα και τη στιγμή που πίστεψα και εγώ ότι νοιάζονται για μας πλέον οι του "συλλόγου" οι περισσότεροι.....
                                Κουνηθείτε ωρέ...
                                Θα μας γαμήσουν αν δεν κουνηθείτε και τώρα ακόμα....
                                Ενεργοποιηθείτε ανν σας νοιάζει..
                                Ρωτήστε μάθετε ενημερώστε. Μια μαλακία λιγότερη τη μέρα και όλα τα προλαβαίνω...και δε μπορείτε εσείς;

"έχω πιεί μη παρεξηγείτε!!"
                                ΤΗΛΕΜΕΤΑΔΟΣΗ στο λαό!!

Α ρε Λοβέρδο... Ετοιμάσου...

Comment

Working...
                                X