Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγορά Laptop

Collapse

Collapse

Θέματα

Collapse

X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Αγορά Laptop

Λοιποοον, θελω να παρω laptop, που τοσα χρονια ηθελα και δεν ειχα.
    Εχω ψαξει λιγο, αλλα δεν εχω και πολλες γνωσεις για laptops, οποτε και θελω μια πιο εμπειρη γνωμη.

Εχω βρει αυτο ΕΔΩ.
    Πηγα να το δω στο Πλαισιο απο κοντα, ειναι πολυ wide η οθονη του, πραγμα που δε μου αρεσει και τοσο πολυ,
    αλλα οκ απλα θα την συνηθισω.
    ((Ρωτησα κι εναν υπαλληλο εκει, κι αρχισε να μου λεει αρνητικα για την αξιοποιστια των laptops και του service της Acer,
    και να μη το σκεφτομαι καν και τετοια, και στο τελος μου προτεινε ενα Turbo-X! ))

Για αρχη μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας γιαυτο το laptop??
    Και σιγουρα να προτεινετε καποιο αλλο αν προτιματε.
    Θελω η τιμη να κυμαινεται στα 500-600 ευρω και αντε να τα ξεπερναει ελαχιστα μονο σε περιπτωση που αξιζει πολυ.
    Και τα χαρακτηριστικα κι οι δυνατοτητες του να ειναι πανω κατω στα πλαισια αυτου που εδειξα.

Πειτε μου?!
    Attached Files
    - Inside a man's heart, lives no limit.
    - Τι λε ρε παιδί μου..

μεγαλο θρασος αυτοι οι υπαλληλοι.καλα θα μου πεις πλαισιο δουλευει αλλα turbo-x δεν προτεινεις ουτε αν εισαι ο κατασκευαστης!!προσωπικα θα σου ελεγα να δεις για toshiba ειναι πολυ αξιοπιστα σαν κατασκευες.οσο για την τιμη εξαρταται για τι το θες.
    Proedros tou PA.PA.RI(PAnellinia PArataksi RIzo-spastikwn!!!)

www.saites.gr ---> για αποριες,ερωτησεις,θεματα πανω στον προγραμματισμο αλλα και την πληροφορικη γενικα.

Comment

Originally posted by Spike View Post
      Λοιποοον, θελω να παρω laptop, που τοσα χρονια ηθελα και δεν ειχα.
      Εχω ψαξει λιγο, αλλα δεν εχω και πολλες γνωσεις για laptops, οποτε και θελω μια πιο εμπειρη γνωμη.

Εχω βρει αυτο ΕΔΩ.
      Πηγα να το δω στο Πλαισιο απο κοντα, ειναι πολυ wide η οθονη του, πραγμα που δε μου αρεσει και τοσο πολυ,
      αλλα οκ απλα θα την συνηθισω.
      ((Ρωτησα κι εναν υπαλληλο εκει, κι αρχισε να μου λεει αρνητικα για την αξιοποιστια των laptops και του service της Acer,
      και να μη το σκεφτομαι καν και τετοια, και στο τελος μου προτεινε ενα Turbo-X! ))

Για αρχη μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας γιαυτο το laptop??
      Και σιγουρα να προτεινετε καποιο αλλο αν προτιματε.
      Θελω η τιμη να κυμαινεται στα 500-600 ευρω και αντε να τα ξεπερναει ελαχιστα μονο σε περιπτωση που αξιζει πολυ.
      Και τα χαρακτηριστικα κι οι δυνατοτητες του να ειναι πανω κατω στα πλαισια αυτου που εδειξα.

Πειτε μου?!
      hp dv3560

prin 2-3 mines to plaisio to eixe 1300euro ,
      (to exw kai egw alla den to peira apo plaisio )
      arketa efxaristimenos kai i pataria peripou 4 wres.
      «Απ0 0σα βλέπε1ς π1στευε τα μ1σά και απ0 0σα ακ0ύς μην π1στεύε1ς τ1π0τα»-"Να μην δέχεσαι τίποτα , Μην τα απορρίπτεις όμως, Αλλά εξέτασε τα"

Comment

πάντως για την acer καλά σου είπε
        μακριά
        για turbox δεν ξέρω, αλλά για acer δικιο είχε
        Ανοιχτή Συνέλευση Κατοίκων Αγίας Παρασκευης
        www.anoixtisyneleysiagparaskevis.blogspot.com

Comment

Άποψη μου είναι ότι λάπτοπ μόνο HP. Όλα τα άλλα είναι απλά β κατηγορίας.

το dv3560 είναι αρκετά καλό για την τιμή του.

Το Acer μην το πλησιάσεις. Τα Turbo-X είναι γενικώς καλή η ποιότητα τους. Αλλα αν θές λαπτοπ που να σου μείνει, πάρε hp.

Είχα πάρει ένα hp πριν από 4 χρόνια (μονοπύρηνο ακόμα) και μέχρι σήμερα δεν έχω κανένα πρόβλημα δυνατοτήτων ή αξιοπιστίας.
          Founder of StudentGuru UOA
          DIT FAQ: Frequently Asked Questions

Twitter: http://twitter.com/Sevasmios
          Facebook: http://www.facebook.com/kvoulgaris
          Website: http://www.voulgaris.eu/kostas
          Blog: http://www.studentguru.gr/blogs/vkostas

Comment

Originally posted by BuenosDias View Post
            πάντως για την acer καλά σου είπε
            μακριά
            για turbox δεν ξέρω, αλλά για acer δικιο είχε
            Originally posted by Sevasmios View Post

το dv3560 είναι αρκετά καλό για την τιμή του.

Το Acer μην το πλησιάσεις. Τα Turbo-X είναι γενικώς καλή η ποιότητα τους. Αλλα αν θές λαπτοπ που να σου μείνει, πάρε hp.

Είχα πάρει ένα hp πριν από 4 χρόνια (μονοπύρηνο ακόμα) και μέχρι σήμερα δεν έχω κανένα πρόβλημα δυνατοτήτων ή αξιοπιστίας.
            sxetika me ta Acer,
            kserw arketa atoma pou exoun laptop kai (edw kai 2 xronia toulaxiston) den exoun pa8ei tpt
            alla
            egw, to diko mou to exw dwsei gia episkeuh 3 fores mesa se 3 xronia
            gademia ? or not ?

pandws to service tous einai anekto:8eloun panw katw 1 vdomada na sto ftiaksoun
            DEN to steloun Italia opws mou eixane pei emena, aplws apo Italia fernoun antalaktika
            exei polla shmeia sthn A8hna na to afhseis gia episkeuh gt sunergazontai me etairies pou epidior8wnoun pc ktl

apo kei kai pera krine....
            E|-------------------------------------------------------------------------------
            B|--------------------------------------------------------------------5-3-0-------
            G|----------------2-2--4-4--------------------2-2--4-2--------------------2-0--
            D|-2-2--2-2-----2-2--4-4-----2-2---2-2-----2-2--4-2--2-2---2-2-------------
            A|-2-2--2-2-----0-0--2-2-----2-2---2-2-----0-0--2-0--2-2---2-2-------------
            E|-0-0--0-0-x-3----------x-3-0-0---0-0-x-3------------0-0---0-0-------------
            Μουνόπανο

Comment

Originally posted by Sevasmios View Post
              proswpika
              DELL && Toshiba >> HP >>rest of the world
              vevaia se kapoia montela isxuei kai to oti plhrwseis perneis

dikaiologia:
              Dell:fernei texniko sto spiti kai sou allazei mprosta sou th mhtrikh mesa se 1-2 ergasimes
              Toshiba: egguhsh gia malakies tou styl moupese nero,to eriksa katw,ypshlh poiothta(logika isxuei h egguhsh akoma)
              HP:apla h egguhsh dn exei ta apopanw

egw exw mac giayto dn to upologizw gt dn tha eimai antikeimenikos
              pantws genika,an ksanaperna laptop, duskola tha epelega mh macbook
              Last edited by Einstais; 19-07-2009, 01:28.
              You have the right to remain silent. Anything you do or say will be exaggerated or mis-quoted and used against you. Quoting other people is just a sign you cant find any thing to say
              Ότι είπαμε 6 μήνες πριν παραγράφεται σαν επιχείρημα σε μια συζήτηση. ...
              D.I.aforetikos....FOSS UOA rocks!

Comment

Η μόνη βλακεία που έχω να προσάψω στην HP είναι πως μετά από 2 χρόνια max σταματάει την υποστήριξη σε drivers και αν και το hardware θα μπορούσε με νέους drivers να υποστηρίξει παραπάνω δυνατότητες και να λυθούν bugs που στην αντίστοιχη έκδοση της μαμάς εταιρίας του controller έχουν λυθεί αυτό μπορείς να το κάνεις είτε με unofficial drivers (πχ omega) ή καθόλου. Επίσης το ίδιο συμβαίνει και στο linux αφού ούτε και οι proprietary drivers το υποστηρίζουν.

Για το service έχω να πω πως μια φορά που χρειάστηκε να πάω το laptop μου στο service με πρόβλημα σε ήχο και μόντεμ (μισο-καμμένη μητρική από βραχυκύκλωμα λόγω υδρατμών από μεταφορά του από πολύ κρύο σε πολύ ζεστό μέρος) αλλάξαν την μητρική, διορθώσανε τον ήχο αλλά όχι το modem. Και η βλακεία ήταν πως το είχα παραδώσει μία μέρα πριν την λήξη της εγγύησης και ύστερα ήμουνα εκτός. Ακόμα έχω την εντύπωση πως η νέα motherboard που έβαλαν ήταν υποδεέστερης ποιότητας της αρχικής αφού όσο και να προσπαθώ δεν μπορώ να αλλάξω την συχνότητα της θύρας VGA για να το χρησιμοποιήσω σε crt οθόνη. (ελαττωματικό chipset?) Να χαρώ test σωστής λειτουργίας εγώ!
                Last edited by understracker; 19-07-2009, 03:02.
                [*]Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ο,τι θέλει, αλλά αυτός που θέλει ο,τι έχει!
                [*]The luckiest man who walks on this earth is the one who finds... 真の

Homepage || A 天使 in my arms!

Comment

Originally posted by Einstais View Post
                  proswpika
                  DELL && Toshiba >> HP >>rest of the world
                  vevaia se kapoia montela isxuei kai to oti plhrwseis perneis

dikaiologia:
                  Dell:fernei texniko sto spiti kai sou allazei mprosta sou th mhtrikh mesa se 1-2 ergasimes
                  Toshiba: egguhsh gia malakies tou styl moupese nero,to eriksa katw,ypshlh poiothta(logika isxuei h egguhsh akoma)
                  HP:apla h egguhsh dn exei ta apopanw

egw exw mac giayto dn to upologizw gt dn tha eimai antikeimenikos
                  pantws genika,an ksanaperna laptop, duskola tha epelega mh macbook
                  Hm gia dell toulaxiston apo ameriki meria akouw ta xeirotera.
                  Toshiba sigoura einai polu kala.
                  Gia ta acer egw eixa akousei polla kala logia kai oti de aksize na pareis epeidi to service itan gamisi, alla to eftiaksan meta.

Egw tha elega na pareis toshiba, de tha sou liwnei to xeri otan akoumpas to laptop .

Comment

σιγουρα να κοιταξεις και αυτο το site παντως.
                    http://www.e-laptops.gr/
                    di.uoa.gr.::.my-studies.::.e-class.::.StudClub(Facebook - Twitter)
                    Just an old story
                    Φοιτητική Ανεξάρτητη Κίνηση

Comment

genika pantws h dell exei syndethei me ton epaggelmatia. dn kserw giati.
                      genika kai egw toshiba tha protina
                      (vasika ta dell einai k ligo asxhmoulika)

//propagadas time: sta mac apo rainbow kanei 10% ekptwsh arkei na pareis ena xarti apo th grammatia foithtikhs idiothtas
                      You have the right to remain silent. Anything you do or say will be exaggerated or mis-quoted and used against you. Quoting other people is just a sign you cant find any thing to say
                      Ότι είπαμε 6 μήνες πριν παραγράφεται σαν επιχείρημα σε μια συζήτηση. ...
                      D.I.aforetikos....FOSS UOA rocks!

Comment

Αργησα λιγο να απαντησω ;/ ... Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Εψαξα αρκετα αυτες τις μερες και κατεληξα σε καποια laptops τα οποια και δειχνω εδω. Αρχικα ητανε 7 και τα εκοψα σε 3.

Αρχικα να πω το τι laptop εψαχνα.
                        -Οθονη ~15 inches
                        -Επεξεργαστη 2-πυρηνο Intel (γιαυτο και δεν περιλαμβανονται μηχανηματα με AMD παρακατω)
                        -Μνημη >= 2GB
                        -Αξιοπιστια και αντοχη (εδω δεν εχω ιδεα, οποτε οτι εχω ακουσει απο αλλους κλπ)
                        -Να μπορω να παιζω και κανα παιχνιδακι αμα τυχει, σιγουρα οχι υψηλων απαιτησεων.
                        -Να υποστηριζει πληρως και Linux.
                        -Η τιμη να κυμαινεται στα 600-700 ευρω (ανεβασα το budget 100e :P)

1. LENOVO THINKPAD R61
                        Προς τα εδω κλεινω αρκετα. Ολα ικονοποιητικοτατα εκτος ισως απο μνημη.
                        Εγγυηση 3 χρονια, και νομιζω οτι ειναι πολυ αξιοπιστη (πρωην IBM).
                        Ισως παλιομοδιτικη εμφανιση αλλα προσωπικα δε με χαλαει.

2. ACER ASPIRE 6930G
                        Βαρυ μεν, αλλα οντως ειναι προσφορα! CPU τρέλα, μνημη 4GB και καλυτερη
                        καρτα γραφικων απολα τα αλλα...

3. TOSHIBA SATELLITE A300-1ΤΜ
                        Ολα οκ...

Να και τα υπολοιπα:
                        Dell Studio 15 (Dell οκ, με λιγο customize κατι γινεται...)
                        ACER ASPIRE 5738G (Το Acer που ειχα διαλεξει και αρχικα. Πολυ καλα χαρακτηριστικα.
                        Αλλα δεν υπαρχει driver για την καρτα γραφικων του. Αποτι εχω καταλαβει ειναι
                        σχετικα καινουρια και πιθανον να βγει driver στο μελλον, αλλα...)

HP Pavilion dv3560ev (Σε θεμα δυνατοτητων απτα καλυτερα στην τιμη του, αλλα η 13,3' οθονη το ριχνει αρκετα)
                        SAMSUNG R510 (Ολα καλα κι εδω, CPU best of, μνημη full, αλλα μεχρι και στο site της Samsung
                        δε λεει αναλυτικα για το laptop (ή δεν το ψαξα και πολυ...))

~~~~~~~~~~~
                        Τωρα ενα τελευταιο θεματακι! Εαν πχ διαλεξω το Acer που η οθονη υποστηριζει μονο 16:9,
                        υπαρχει περιπτωση καποια παλια παιχνιδια να μην παιζουν? (ναι εννοω πολυ παλια, heroes 3 κλπ)
                        αν και εδω λεει αυτο:
                        The non-standard 16:9 aspect ratio is not supported by some of the games. So, there will be either black bars on the sides or the picture will be stretched.
                        - Τι λε ρε παιδί μου..

Comment

Ένα υπέρ τou toshiba΄αν σκέφτεσαι να το αγοράσεις μέχρι 31 αυγούστου είναι η εγγύηση "ό,τι και αν συμβεί" που περιλαμβάνει τα πάντα νομίζω ότι και αν σου τύχει. Κοίταξε το Εδώ.

//Edit:Και εγώ προτίνω toshiba δαγκωτό!!!!
                          Last edited by g_marouli; 21-07-2009, 18:27.
                          It's a magic world.....
                          And it's fun to be able to mess around with it!!!!

Comment

toshiba δαγκωτο.
                            Proedros tou PA.PA.RI(PAnellinia PArataksi RIzo-spastikwn!!!)

www.saites.gr ---> για αποριες,ερωτησεις,θεματα πανω στον προγραμματισμο αλλα και την πληροφορικη γενικα.

Comment

ΚΑΛΥΨΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ
                              Αν χάσετε αναπάντεχα τη δουλειά σας εντός 1 έτους από την ημερομηνία αγοράς
                              του laptop, μπορείτε να ζητήσετε επιστροφή των χρημάτων σας και να κρατήσετε
                              το laptop που αγοράσατε.
                              Ντόινγκ! τιν τουτο?
                              - Τι λε ρε παιδί μου..

Comment

Working...
                              X