Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ιδέες, προβλήματα, παρατηρήσεις για το di.forums.gr

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ιδέες, προβλήματα, παρατηρήσεις για το di.forums.gr

loading...

Ανοίγω αυτό το thread σε αντικατάσταση του ::Προτάσεις::
    Το πρόβλημα είναι ότι ερωτήσεις του τύπου "γιατί τόσα sticky", "γιατί δεν μπορώ να κάνω log-in" κ.λ.π. γράφονταν σε άσχετα thread και όχι στο ::Προτάσεις::. Μπέρδευε ο τίτλος του, δεν ήταν κατανοητό, δεν ξέρω και γω τι. Οπότε, ανοίγω αυτό εδώ το thread με την ελπίδα όλες οι απορίες, τα προβλήματα και οι παρατηρήσεις να συγκεντρωθούν εδώ.
    Και ξεκινάω. Παρατήρησαν κάποιοι χρήστες ότι υπάρχει πρόβλημα με τα sticky. Δεν κρύβω ότι με βασάνισε αυτό το πρόβλημα τον τελευταίο καιρό, έκανα κάποια merge αλλά και πάλι το πρόβλημα παραμένει. Θα το ξανασκεφτώ αργότερα (μιας και είμαι στη δουλειά ακόμα - καταραμένα Crystal Reports), αλλά αν έχετε κάτι να προτείνετε, είστε παραπάνω από καλοδεχούμενοι να το κάνετε.
    StudentGuru - Φοιτητική Κοινότητα
    Imagine Cup - Φοιτητικός Διαγωνισμός
    Tutorials για .NET / Visual Studio
    Δωρεάν βιβλίο για C# στα ελληνικά

Όχι μωρέ μια χαρά είναι [τα sticky εννοώ]!

Επίσης έχω να προτείνω στους συναδέλφους: πριν "ανακοινώσετε" τη μπούρδα σας, πάρτε μια βαθιά ανάσα, μετρήστε μέχρι το τρία, και κοιτάξτε τα επόμενα 3 threads του forum που συχνά είναι εκεί που θα θέλατε να γράψετε αν είχατε σκεφτεί για 2 δευτερόλεπτα. Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που έγραφαν για την ΕΠΕ (που και αυτοί καλό θα ήταν να μην το κουράζουν) αλλά σε κάποιους άλλους.
    Συγγνώμη για τον έντονο τόνο, αλλά και ο εκνευρισμός όταν βλέπουμε 100 "ανακοινώσεις" είναι καμιά φορά έντονος.
    edit: Επίσης να υπενθυμίσω ότι έχετε και τη δυνατότητα να διαγράψετε τα μηνύματά σας, μέσω επεξεργασίας.
    Last edited by kimonas; 21-06-2006, 21:06.
    dattebayo!

Comment

Το Εξεταστική Προπτυχιακών - Μεταπτυχιακών μπορεί να γίνει unsticky. Σκοπός του, υποτίθεται, ήταν να ενημερωνόμαστε για τις σχετικές εξελίξεις, κάτι στο οποίο πιστεύω πως απέτυχε. Ή unsticky λοιπόν, ή αυστηρότατο moderation (του στυλ delete/move οποιοδήποτε νέο άσχετο post).

Το Ιστοσελίδες Μαθημάτων μπορεί να γίνει merge με το Frequently Asked Questions - ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ FORUM - Warnings list, χωρίς να χάσει κάποιο από τα δύο τη χρηστικότητά του; Που σημαίνει, να μπορεί ο κάθε άσχετος να ποστάρει και να λέει τις νέες ιστοσελίδες για το κάθε μάθημα, αλλά ταυτόχρονα να βρίσκονται και στην πρώτη σελίδα τα FAQ, Warning list, κλπ -ίσως με αλλαγή της ημερομηνίας τους; Είναι δυνατό αυτό;
      Panis angelicus, fit panis hominum

www.olrandir.com - Σύλλογος Αποφοίτων

Comment

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από DiMiS
        Το Εξεταστική Προπτυχιακών - Μεταπτυχιακών μπορεί να γίνει unsticky. Σκοπός του, υποτίθεται, ήταν να ενημερωνόμαστε για τις σχετικές εξελίξεις, κάτι στο οποίο πιστεύω πως απέτυχε. Ή unsticky λοιπόν, ή αυστηρότατο moderation (του στυλ delete/move οποιοδήποτε νέο άσχετο post).

με τίποτα αυστηρότερο moderation έτσι όπως το περιγράφεις. θα απαιτήσει ένα άτομο 24/7 online. Move post είναι αδύνατο να γίνει στο παρόν φόρουμ (συνήθως οδηγούμαι σε μπακαλιές τύπου split σε temp thread και μετά merge). Οπότε αυτό πάει unsticky

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από DiMiS

Το Ιστοσελίδες Μαθημάτωνμπορεί να γίνει merge με το Frequently Asked Questions - ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ FORUM - Warnings list, χωρίς να χάσει κάποιο από τα δύο τη χρηστικότητά του; Που σημαίνει, να μπορεί ο κάθε άσχετος να ποστάρει και να λέει τις νέες ιστοσελίδες για το κάθε μάθημα, αλλά ταυτόχρονα να βρίσκονται και στην πρώτη σελίδα τα FAQ, Warning list, κλπ -ίσως με αλλαγή της ημερομηνίας τους; Είναι δυνατό αυτό;

Δυστυχώς, δεν έχω πρόσβαση στη MySQL βάση ώστε να αλλάξω ημερομηνία Και δεν γίνεται με τίποτα να το κάνω από το moderation panel. Κρίμα, γιατί είναι πολύ καλή ιδέα

Comment

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dt008

με τίποτα αυστηρότερο moderation έτσι όπως το περιγράφεις. θα απαιτήσει ένα άτομο 24/7 online. Move post είναι αδύνατο να γίνει στο παρόν φόρουμ (συνήθως οδηγούμαι σε μπακαλιές τύπου split σε temp thread και μετά merge). Οπότε αυτό πάει unsticky
          Καλά, προφανώς το περί αυστηρού moderation το είπα μεταξύ αστείου και σοβαρού, καθώς γνωρίζω πως δεν είναι δυνατό.

Δυστυχώς, δεν έχω πρόσβαση στη MySQL βάση ώστε να αλλάξω ημερομηνία Και δεν γίνεται με τίποτα να το κάνω από το moderation panel. Κρίμα, γιατί είναι πολύ καλή ιδέα

Κάτι άλλο: τα δύο thread Βιβλία για τα μαθήματα "Εαρινού 2006" και Εργασίες Μαθημάτων Εαρινού Εξαμήνου (2006), πόσο χρήσιμα είναι;

Μήπως θα μπορούσαν να γίνουν unsticky, και να προστεθούν link προς αυτά στο FAQ ή/και στο Ιστοσελίδες Μαθημάτων, ώστε να μην πιάνουν το χώρο σαν sticky (που ούτως ή άλλως δεν έχουν -νομίζω- τόσο συχνή κίνηση, ιδιαίτερα τώρα πλέον), αλλά ταυτόχρονα να έχουμε -σχετικά- γρήγορη πρόσβαση σε αυτά μέσω των προαναφερθέντων sticky threads;

Κι επίσης, αν ο skarab έκανε ένα repost το Ιστοσελίδες Μαθημάτων, ώστε να μπει σαν νέο post κάτω από τα προηγούμενα στο Frequently Asked Questions - ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ FORUM - Warnings list, κι αυτό ανοιχτεί ώστε να γίνεται συζήτηση εκεί μέσα; Και ταυτόχρονα γίνει κι ένα ξεσκαρτάρισμα ώστε να μην έχουμε πολλά διάσπαρτα posts σε αυτό το thread (κάμποσα posts μπορούν να ενωθούν μαζί); Είναι κάπως πιο υλοποιήσιμο από το προηγούμενο...
          Panis angelicus, fit panis hominum

www.olrandir.com - Σύλλογος Αποφοίτων

Comment

OK, εγώ είμαι σύμφωνος, απλά θα ήθελα να συμφωνήσουν κι άλλοι, ή να προτείνουν κάποια άλλη ιδέα. ας τα αφήσουμε έτσι μια δυο μέρες ακόμα, και αν δεν προταθεί κάτι καλύτερο(που, δεν το νομίζω), τότε ξεκινάμε

Comment

vasika pano se auto den mporoume na kanoume kati gia na vroume kana kainourgio forum???
              pio euxristo (kai apo meria xriston kai apo meria admin)
              [ my site | my twitter | foss-uoa | One Piece ]

Comment

υπάρχει πολύ καιρό αυτή η άποψη στον αέρα.....

εγώ θα προτείνω τα εξής δύο

http://www.communityserver.org
                http://www.vbulletin.com

το πρώτο έχει free έκδοση, με δυνατότητες που μας υπερκαλύπτουν, ενώ το δεύτερο κοστίζει κάπου στα 120 ευρωπουλάκια (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

θα προτιμήσω προσωπικά το πρώτο, λόγω της ευκολίας συγγραφής νέων modules και 'πειράγματος' του υπάρχοντος κώδικα (το όλο software είναι γραμμένο σε C# .NET). το vbulletin είναι γραμμένο σε php.

όσον αφορά το RDBMS σύστημα, το communityserver χρησιμοποιεί SQL Server, ενώ το vbulletin MySQL ( )

οπότε χρειαζόμαστε ένα domain name, και κάποιο αξιοπρεπές (ήτοι, με μεγάλο uptime, γρήγορο, με μεγάλο web space) hosting, φυσικά με το ανάλογο κόστος... εγώ είμαι μέσα πάντως, αν θέλετε το συζητάμε

Comment

ego sumfono. as to suzitisoume pio dieksodika (kamia psifoforia isos....)
                  [ my site | my twitter | foss-uoa | One Piece ]

Comment

Παιδια αμα ψηνομαστε για μεταφορα σε νεο χωρο αυτο πρεπει να γινει αμεσα! Αν το αφησουμε και φτασει εξεταστικη τοτε δε θα λεει γιατι εκεινη την περιοδο το φορουμ εχει τεραστια επισκεψιμοτητα. Αν αρχισει το Χειμερινο Εξαμηνο παλι θα εχουμε προβληματα με θρεντς μαθηματων και Βιβλιων κλπ.

Οποτε αν ειναι να γινει κατι, πρεπει να γινει ειτε μεχρι αρχες Αυγουστου ειτε το ξανασυζηταμε απο του χρονου παλι...

"Είναι κώδικας τιμής να με αποκαλούν ρεμάλι"
                    -DopeMonX

messin' wit' me messin' wit' da crew

Comment

υπάρχει πολύ καιρό αυτή η άποψη στον αέρα.....

εγώ θα προτείνω τα εξής δύο

http://www.communityserver.org
                      http://www.vbulletin.com

το πρώτο έχει free έκδοση, με δυνατότητες που μας υπερκαλύπτουν, ενώ το δεύτερο κοστίζει κάπου στα 120 ευρωπουλάκια (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

θα προτιμήσω προσωπικά το πρώτο, λόγω της ευκολίας συγγραφής νέων modules και 'πειράγματος' του υπάρχοντος κώδικα (το όλο software είναι γραμμένο σε C# .NET). το vbulletin είναι γραμμένο σε php.

όσον αφορά το RDBMS σύστημα, το communityserver χρησιμοποιεί SQL Server, ενώ το vbulletin MySQL ( )

οπότε χρειαζόμαστε ένα domain name, και κάποιο αξιοπρεπές (ήτοι, με μεγάλο uptime, γρήγορο, με μεγάλο web space) hosting, φυσικά με το ανάλογο κόστος... εγώ είμαι μέσα πάντως, αν θέλετε το συζητάμε
                      .Netakias e? epeidi omos ap'oso ksero sql server hosting kostizei kati parapano sinithos, oxi panta, kalitera lisi se mysql. Gia prosfores fisika deite hosting sites. Episis giati den kanete ena anepisimo fisika site gia to di opou meros tou tha einai ena forum? Kala ola auta, bebaia apaitoun kai ton xrono tous. Kala to stisimo forum einai kati aplo (an den ginei kati aproopto).
                      CARPE DIEM

Comment

billio, οι περισσότερες εταιρίες πλέον βάζουν SQL Server Express ο οποίος αν εξαιρέσεις κάποια advanced features είναι πρακτικά ο ίδιος με τον Enterprise. Συν τοις άλλοις, είναι και free!

Η MySQL δεν την παλεύει πλέον στο φόρουμ μας, δεν μπορείς να φανταστείς τι ζόρια τραβάω όταν πάω να κάνω edit κάνα post, να κάνω split ή merge.... προσωπικά θα ήθελα να την αποφύγουμε όσο δεν πάει.... καλύτερα postgre

Comment

admin knows better...

εγώ έχω δοκιμάσει isol.gr και tophost.gr. Η πρώτη καλή αλλά λίγο ακριβή. Η δεύτερη καλή σε όλα εκτός ότι με έχει κρεμάσει καμιά 5άρα φορές για λίγη ώρα. Καλύτερα να πάρετε κάτι που έχετε δοκιμάσει. Ας πούμε μακριά από 3ix.org Τρελές τιμές αλλά άθλιο στήσιμο php. Εφαρμογή να τρέχει σε 3 άλλους servers εκτός από τον δικό τους. Φαντάζομαι dt008 λόγω δουλειάς ξέρεις πολλές εταιρείες.

Βασικά το DI δεν χωράει σε καμία βάση.
                          CARPE DIEM

Comment

To migration της βάσης από MySQL σε SQL Server Express, ποιός mod-dt008 θα το κάνει???

// edit:
                            Ψάχνουμε για web space? Έχει ο ξάδερφός μου εταιρία στην γερμανία (κανονική εταιρία που δουλεύει πάνω από 6 χρόνια, όχι μούφες) και λογικά με την προοπτική διαφήμισης σε τμήμα που έχει υποψήφιους πελάτες, θα μας κάνει καλή τιμή. Οι ταχύτητές τους είναι εξαιρετικές, θα το έχουν διαπιστώσει και όσοι έχουν κατεβάσει σημειώσεις μου και του riddle από το manthos.abp.net (έχει 2 links ο riddle στην υπογραφή του). Εγγυώμαι προσωπικά ότι το support είναι απίστευτα ταχύ και όχι τηλέφωνα αριστερά δεξιά .
                            Last edited by SuperManth; 22-06-2006, 12:58.
                            UP UP, and AWAY!!!

- B i r t h r i g h t -
                            Lois Lane: Luthor knows how to amplify the fear that drives people and how to trick them into turning to him for protection.
                            SuperMan: Luthor's wrong. It isn't fear that drives people...

"Why is it that people with authority abuse their power?" - Spawn

-- Some people wear Superman pajamas. Superman wears Chuck Norris pajamas. -- Chuck Norris Facts

Do NOT click me, you'll get bitten!

κατσίκα

Comment

Μάνθο, εφ'όσον και ΑΝ κάποια στιγμή φύγουμε, migration της βάσης ΔΕΝ πρόκειται να υπάρξει (κατά 99.9%). Αυτό, γιατί η βάση αυτή τη στιγμή δεν είναι δικιά μας, αλλά της IBN (εταιρία που κάνει hosting το forum). και ο νοών νοείτω.....

ακόμα, μπορείς να ρωτήσεις στην ABP πόσο πάει windows/linux hosting? ενδεικτικές τιμές, σκέψου ότι θέλουμε ΠΟΛΥ χώρο και ΠΟΛΥ traffic.....

billio, οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες γενικά, οι ελληνικές εταιρίες είναι resellers οι περισσότερες (και όσες έχουν δικά τους datacenter ή είναι πανάκριβες ή είναι για κλάματα), οπότε κατευθείαν να στραφούμε σε ξένη IMHO.
                              Last edited by dt008; 22-06-2006, 13:23.

Comment

Collapse

Θέματα

Collapse

Working...
                              X