Announcement

Collapse
No announcement yet.

Θρησκευτικές συζητήσεις ...... παντός τύπου

Collapse

Collapse

Θέματα

Collapse

• Άρης_
    Οι δωσίλογοι στην εποχή μας
    Άρης_
    Εν αντιθέσει με το μεσοπόλεμο, οι δωσίλογοι στην εποχή μας διαφέρουν από τους ιδεολογικούς τους προγόνους στο ότι δε φορούν κουκούλα. Πλέον είναι τόσο...
    Today, 08:58
  • achilleas 21
    Σχεδιο Βαρουφακη η χρεωκοπια
    achilleas 21
    Βαρουφάκης στο CNBC "Πρέπει να χρεοκοπήσουμε" 8/2/2012

Αποκαλυπτικό!
    ...
    Today, 07:15
  • xristina83
    Εφηβεια και σχεσεις..
    xristina83
    Καλησπερα..Ονομαζομαι χριστινα και θα ηθελα πολυ να μοιραστω κατι...Αρχικα ειμαι 16 χρονων...Λοιπον τον τελευταιο καιρο οι φιλες μου εχουν ξεκινησει να...
    Today, 00:53
  • basobb
    ΞΕΝΕΡΑ
    basobb
    Γεια σας παιδια..είμαι φοιτητρια 20 χρονων και μιλαω με ένα παιδι ένα χρονο μεγαλυτερο μου στο φεισμπουκ εδώ και ένα μηνα! ειμαστε κ οι δυο από Βολο αλλα...
    Yesterday, 16:04
  • Ioanna123
    Αδυναμίες
    Ioanna123
    Καλησπέρα σας! Είδα ένα παρόμοιο θέμα σε άλλο φόρουμ ... Λοιπόν ..όλοι έχουμε αδυναμίες. Ποιες είναι οι δυκές σας;

Αφού έκανα αφτό το thread
    ...
    Yesterday, 14:24
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Rotting
    http://www.ecclesia.gr/greek/holysyn...s/sataniko.htm

αχΑΧαΧΑΧαχΑΧΑΧαχΑΧχαΧΑχαΧΑαχχαΧΑχαΧΑΧΑχαΧΑ, ζητω η Χριστιανοσυνη! Jesus Saves!

Σε λιγο Ripper θα βριζεις την Εκκλησια που εχασες τους Manowar
    TERRA LOL Rotting!!!Pou ta vriskeis re??

ti kammenoi!!!atheismos reeeeee
    White Trash Hardcore Rock 'n' Roll FUCK YOU!!

AC Milan-Athens Club

Da BlogSpot

Comment

• Δε ξέρω τι είναι πιο τραγικό. Να επιμένουν να εκδαιμονίζουν μουσικά συγκροτήματα ή ότι διαβάζουν Espresso.

EDIT: το καλύτερο σημείο είναι η αναφορά στην αντισυνταγματικότητα της συναυλίας.
      You know Freud said that 90% of all human behavior is motivated by sexual impulses. Give me some credit, I would say at least 30% of my behavior is motivated by advertising and the rest by violence in film.

http://www.geekylife.gr/

Comment

• Ώχ ρε κουμπί, πως δεν έχει σχέση??????????

Αφού στο εξήγησα τι άλλο να πω πια?????????

Δεν είπα πως είναι κακό να πηγαίνουμε στην εκκλησία.......

Έπειτα, η συναναστροφή με τους άλλους ανθρώπους είναι αυτό που είπα "η αγάπη προς τους άλλους."

@Rotting: Εντάξει ρε μ***κα αυτό είναι φανατισμός...........

Comment

• Φαίνεται πως ο Rotting δε διάβασε αυτό που είπα περί ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ της εκκλησίας.
          Αυτοί τα ισοπεδώνουν όλα.
          Εδώ δε δέχονται κάποιες ενέργεις των γνωστών παπαροκάδων λόγω του τρόπου ζωής.
          Ποιον εσείς βλέπετε ως αληθινό εκπρόσωπο του Χριστιανισμού?
          Τους κυρίους που συντάξανε το κείμενο περί "σατανικής συναυλίας" ή τους παπαροκάδες που τουλάχιστον στα παιδιά που πάνε στις κατασκηνώσεις τους δεν παίρνουν φράγκο?
          Όπως λοιπόν δω εγώ 10-15 άχρηστους(αλλά εμπορικούς) συνθέτες ροκ μουσικής κ το γενικεύσω κ πω "τι μαλακία που είναι η ροκ" αλλά μετά το ψάξω πιο πολύ και ανακαλύψω τρομερούς συνθέτες κ συνειδητοποιήσω ΠΩΣ ακριβώς είναι η ροκ μουσική όταν είναι στα σωστά χέρια, έτσι πρέπει να βλέπετε τους αληθινούς εκπροσώπους του Χριστιανισμού(αν φυσικά ενδιαφέρεστε να ψάξετε κάτι άλλο γι'αυτή τη θρησκεία) κ να μη βλέπετε τα επιφανειακούς κ υποκριτικές εκπροσώπους της.
          Cloud Connected ;)

Comment

• Λοιπόν για να τελειώννουμε:
            Δεν είπα πουθενά ότι όλοι οι παπάδες είναι άχρηστοι ή τέλοσπάντων ότι όλοι είναι σαν την ηγεσία της εκκλησίας.
            Όποιος ενδιαφέρεται για αυτό που έχω γράψει, ας το ψάξει και λίγο μόνος του... Δεν είμαι θεολόγος για να αναλύω λεπτά θεολογικά θέματα... απλώς το ανέφερα σε περίπτωση που κάποιος έχει διάθεση για λίγο ψάξιμο.
            Αλλά επειδή ο Ripper δε λέει να καταλάβει να πω ένα τελευταίο πολύ τραβηγμένο παράδειγμα μπας και διασαφηνηστεί το θέμα (από εδώ και πέρα δεν απαντάω ξανά για αυτό... γιατί τα περί θρησκείας και πιστεύω είναι καθαρά προσωπική υπόθεση): Αν εσύ πας σε μια λειτουργεία που χοροστατεί ο Χ διεφθαρμένος κληρικός, η δικιά σου προσευχή θα πάει στον Ουρανό μαζί με τη δικιά του. Αυτός δεν είναι όμως ένας τυχαίος που απλά αμάρτησε, είναι αυτός που σε βοηθάει στην επικοινωνία σου με το Θεό.
            Αυτά...

Η παραβολή με τον τελώνη πες μου τι σχέση έχει με αυτό που λέω εγώ...
            Vamos, vamos, vamos, vamos adelante! Para que salgamos en la lucha avante!

"They have so much dignity, so much hope. If they can do it, so can we"

Comment

• Μα πάλι κάνεις το ίδιο λάθος στις σκέψεις σου(προσωπική μου πάντα γνώμη).

Για τα προηγούμενά σου μηνύματα:
              Πρέπει να πηγαίνεις στην εκκλησία.Όταν θεωρήσεις πως έχει έρθει η στιγμή γι'αυτό.
              ’νθρωποι της θρησκείας...χμ...αναλόγως ποιους θεωρείς.
              Ο Χ διεφθαρμένος κληρικός.Όλοι έχουμε κάνει λάθη κ αμαρτίες.Δεν ξέρεις αν εκείνη τη στιγμή μετανοεί.
              Η προσευχή σου πάει ξεχωριστά στο Θεό.
              Ακόμη κ αν είναι ο πιο αμαρτωλός άνθρωπος του κόσμου η δικιά σου προσευχή ακούγεται.

Το θέμα έχει ξεφύγει.Τελικά ερώτηση.Θα γίνουν αυτές οι σχολές ή είναι μόνο σκέψεις?

//edit:Πες μου που διαφωνείς στο συλλογισμό μου.Και γενικότερα.Όποιος άλλος θέλει, να μου πει πού διαφωνεί στο συλλογισμό μου.
              Last edited by Trifyllenia; 01-06-2005, 17:58.
              Cloud Connected ;)

Comment

• Δεν είναι δική μου σκέψη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                Πόσες φορές να το πω ότι αυτό που λέω το λέει ακόμα και στα θρησκευτικά του σχολείου...

Σύμφωνα λοιπόν με αυτό το βιβλίο του Λυκείου, δεν είσαι χριστιανός αν δεν πηγαίνεις στην εκκλησία. (Το λέει κατηγορηματικά. Λέει κι άλλα πολλά -εμμέσως πλην σαφώς- αλλά αν τα αναφέρουμε τώρα... θα γίνει εδώ μέσα χαμός)

Ποιους θεωρώ ανθρώπους της θρησκείας; Τους παπάδες και τους πιστούς.

Πώς ακριβώς αντιλαμβάνεσαι την έννοια της προσευχής;
                Θα πω εγώ στον καλό Θεούλη να περάσω Βάσεις κι αυτός θα με βοηθήσει; Ε... δεν είναι αυτό η προσευχή...

Λοιπόν... Η θρησκεία αποτελείται από κάποια βασικά στοιχεία. Το ένα είναι το σε τι πιστεύει και γιατί. Για το Χριστιανισμό ο θεμελιώδης λίθος είναι η ανάσταση του Ιησού. Αν δεν πιστεύεις σε αυτό πολύ απλά δεν είσαι χριστιανός. Το άλλο στοιχείο είναι ο κόσμος της θρησκείας. Για τον χριστιανισμό, η Εκκλησία (ιερείς + πιστοί).
                Εγώ δεν αναφέρομαι στο πρώτο. Αναφερομαι αποκλειστικά στο δεύτερο. Δε λέω ότι επειδή είναι 100 παπάδες διεφθαρμένοι , όλη η εκκλησία νοσεί. Ο καθένας (λαϊκός και ιερέας) μπορέι να μετανοήσει. Όταν αναφερόμαστε όμως στον ιερέα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Ο άνθρωπος αυτός έχει ΄κάνει κάποιες επιλογές και έχει κάποια ευθύνη για την επικοινων΄θια του πήμνιού του με το Θεό.
                Διαβάστε πιο προσεχτικά τα παραπάνω post...

Είπα ότι δε θα ξανααναφερθώ σε αυτό... αλλά επειδή με ρώτησες συγκεκριμένα dear trifyllenia ... έπρεπε να απαντήσω...

Comment

• Μα εγώ τουλάχιστον ακολουθώ τις παραδόσεις της εκκλησίας.Αφού συμφωνώ μ'αυτές.
                  Πουθενά δε λέει ότι χάνεις τη ψυχή σου αν δε πηγαίνεις συχνά στα μυστήρια της εκκλησίας.
                  Απλά καλό είναι όποτε θεωρείς εσύ ότι το έχεις ανάγκη να παρακολουθήσεις τη Θεία Λειτουργία.
                  Επίσης είσαι ελεύθερος να πιστέψεις όπως θέλεις.Κανείς δεν ξέρει πώς θα κριθείς.
                  Εγώ λέω απλά τη γνώμη μου.Πως θεωρώ πολλές από τις παραδόσεις της εκκλησίας σωστές.
                  Απλά ξεκίνησα λέγοντας πως θεωρώ λάθος τις γενικεύσεις.
                  Σε όλα τα θέματα πάντως είναι γνωστό πως κανείς δεν ακούει κανέναν.Ακούει τον εαυτό του.

Υ.Γ. ’σχετο πού κολλάει η προσευχή για να περάσεις ένα μάθημα?Αν είναι δυνατόν.Ο απόλυτος εγωισμός.Καταά τη γνώμη μου θεωρώ πως όλα έχουν ένα σχέδιο κ πως εισακούγονται οι προσευχές που έχουν νόημα.Κ αυτό δεν θα το κρίνω εγώ αλλά άλλος.

THE END.
                  Cloud Connected ;)

Comment

• Egw pisteuw sth 8rhskeia twn Jedi...

Pisteuw pws kapoia mera 8a katebei sth gh h metemyuxwsh tou Yoda kai 8a mas swsei olous!
                    Attached Files
                    Os iusti meditabitur sapientiam,
                    Et lingua eius loquetur indicium.

Beatus vir qui suffert tentationem,
                    Quoniqm cum probates fuerit accipient coronam vitae.

Kyrie, ignis divine, eleison

O quam sancta, quam serena,
                    quam benigma, quam amoena
                    O castitatis lilium

1010011010

Comment

• Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από koumpi
                      Σύμφωνα με το βιβλίο του Λυκείου, δεν είσαι χριστιανός αν δεν πηγαίνεις στην εκκλησία. (Το λέει κατηγορηματικά. Λέει κι άλλα πολλά -εμμέσως πλην σαφώς- αλλά αν τα αναφέρουμε τώρα... θα γίνει εδώ μέσα χαμός)
                      trifyllenia... μη μου νευριάζεις... δεν τα λέω εγώ αυτά...

Και τώρα όμως να γράψω κάτι που το λέω εγώ:
                      Τι εννοείς πώς όλα έχουν ένα σχέδιο; Το βρίσκω πολύ ντετερμινιστικό αυτό που λες. Αν όλα έχουν ένα σχέδιο, τότε δεν είναι ο άνθρωπος που καθορίζει τη ζωή του με τις επιλογές του αλλά αυτό το σχέδιο- δηλ μια ανώτερη δύναμη...
                      Αυτό δε μου αρέσει καθόλου.

Comment

• Εννοώ πως με κάθε επιλογή υπάρχουν κ τα αντίστοιχα αποτελέσματα.Μην παρερμηνεύεις.

Τα βιβλία του Λυκείου κάνουν επίσης τρομερές γενικεύσεις κ δε γράφουν επακριβώς την παράδοση της Εκκλησίας.
                        Μα κ γω συμφωνώ απόλυτα πως για να θεωρηθείς ολοκληρωμένος Χριστιανός πρέπει να παρακολουθήσεις τα μυστήρια,ώστε να βοηθηθείς.
                        Σου εξηγώ πουθενά δε λέει ότι χάνεις τη ψυχή σου αν δεν παρακολουθήσεις τη Θεία Λειτουργία.
                        Απλά είναι καλό ώστε να βοηθηθείς σε ορισμένα πράγματα.Ποια είναι αυτά?Αυτά είναι προσωπικά θέματα κ αναζητήσεις του κάθε ανθρώπου.

Ποτέ δεν έχω νευριάσει με συμφορουμίστα εκτός από το Νιόνιο (πολύ παλιότερα) κ με τον αγαπημένο-πλην όμως γαύρο- Ripper.

Cloud Connected ;)

Comment

• ’σχετο.Σήμερα στις 21.00 έχει την Αόρατη Απειλή?
                          Cloud Connected ;)

Comment

• Den 3erw alla oti kai na exei 8a to dw gia na anebasw ta noumera ths AGB...

//edit: kai fusika epeidh gamaei

kai se parakalw! oxi 'H aorath apeilh'

THE PHANTOM MENACE

(Aorath apeilh metefrasan kai to 'Stealth (mia kainourgia tainia) oi STOKOI)
                            Last edited by YoMaNaTiOn; 01-06-2005, 18:41.
                            Os iusti meditabitur sapientiam,
                            Et lingua eius loquetur indicium.

Beatus vir qui suffert tentationem,
                            Quoniqm cum probates fuerit accipient coronam vitae.

Kyrie, ignis divine, eleison

O quam sancta, quam serena,
                            quam benigma, quam amoena
                            O castitatis lilium

1010011010

Comment

• Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από trifyllenia...
                              Φαίνεται πως ο Rotting δε διάβασε αυτό που είπα περί ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ της εκκλησίας.
                              Αυτοί τα ισοπεδώνουν όλα.
                              Εδώ δε δέχονται κάποιες ενέργεις των γνωστών παπαροκάδων λόγω του τρόπου ζωής.
                              Ποιον εσείς βλέπετε ως αληθινό εκπρόσωπο του Χριστιανισμού?
                              Τους κυρίους που συντάξανε το κείμενο περί "σατανικής συναυλίας" ή τους παπαροκάδες που τουλάχιστον στα παιδιά που πάνε στις κατασκηνώσεις τους δεν παίρνουν φράγκο?
                              Όπως λοιπόν δω εγώ 10-15 άχρηστους(αλλά εμπορικούς) συνθέτες ροκ μουσικής κ το γενικεύσω κ πω "τι μαλακία που είναι η ροκ" αλλά μετά το ψάξω πιο πολύ και ανακαλύψω τρομερούς συνθέτες κ συνειδητοποιήσω ΠΩΣ ακριβώς είναι η ροκ μουσική όταν είναι στα σωστά χέρια, έτσι πρέπει να βλέπετε τους αληθινούς εκπροσώπους του Χριστιανισμού(αν φυσικά ενδιαφέρεστε να ψάξετε κάτι άλλο γι'αυτή τη θρησκεία) κ να μη βλέπετε τα επιφανειακούς κ υποκριτικές εκπροσώπους της.
                              Μαλιστα...ας απομονωσουμε λοιπον αυτους που τα ισοπεδωνουν ολα και ας δουμε την εκκλησια, με την ευρεια εννοια, στο συνολο της. Δε πιστευεις οτι οι περισσοτεροι ειναι ηλιθίως εως τυφλώς προκαταλλημενοι σε καποια πραγματα οπως μουσικη? Αν εξαιρεσεις τους παπαροκαδες (που σιγα την προκλητικοτητα τους δηλαδη, ελεος..!), βλεπεις πανω απο το 1% των παπαδων να αποδεχεται τη ροκ (για να μη προχωρησω και παραπερα δηλαδη) και παρομοιους τροπους ζωης...?? Και αντε, χεστους παπαδες, βλεπεις οι υπολοιποι απλοι πιστοι να την αποδεχονται? Και μη μου μιλησεις για τους νεολαιους της παρεας, γιατι δε μιλαμε μονο για τα τελευταια 10-15 χρονια...

Αν λοιπον η ΔΙΟΙΚΗΣΗ της Εκκλησιας τα ισοπεδωνει τοτε και τα υπολοιπα προβατα τι να κανουν? Δε μιλαμε για 2,3,4 διεφθαρμενους παπαδες, αλλα επισημη θεση εκκλησιας που ''αναγκαστικα'' ακολουθουν και οι κλασσικοι τακτικοι πελατες-πιστοι.

Αφιερωμενο στην επισημη εκκλησια - μια προσφορα του Αγιου Πετρου
                              Last edited by Rotting; 01-06-2005, 18:40.
                              Ο κόσμος καταστρέφεται από την αδιαφορία αλλά τι με νοιάζει εμένα!

Comment

• trif απλοποιείς πολύ τα πράγματα...
                                Δεν ξέρω πότε χάνεις και πότε όχι την ψυχή σου... Πάντως αυτό με την παρακολούθηση των μυστηρίων δεν είναι απλά και μόνο για να βοηθηθείς -το έχω συζητήσει και με το Θεολόγο στο σχολείο. Είναι τόσο κατηγορηματικό όσο το γράφω πιο πάνω.

Ε... και δεν παρερμηνεύω εγώ αυτά που λες. Εσύ μίλησες για σχέδιο. Πώς αλλιώς να ερμηνευθεί αυτό; Οι επιλογές σαφώς και έχουν συνεπειες, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με κάποιο σχέδιο...

Τα βιβλια κάνουν γενικεύσεις, αλλά γενικά στα θέματα θρησκείας δε λένε ψέματα...

Από εκεί και πέρα, αν θες τη δικιά μου γνώμη... Δε με απασχολεί κθόλου αν κάποιος πηγαίνει στη εκκλησία...

Comment

Working...
                                X