Announcement

Collapse
No announcement yet.

Θρησκευτικές συζητήσεις ...... παντός τύπου

Collapse

Collapse

Θέματα

Collapse

X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Rotting

Aυτο ειναι το προβλημα ρε παπαρα. Οτι καθεσαι και μαθαινεις για τη θρησκεια της χωρας σου και κανεις οτι κανουν και οι αλλοι....

Τι λες μωρή ξανθομαλλούσα??????
    Γιατί να κάτσεις να κανεις ότι κανουν οι άλλοι???????
    Συνείδηση δεν έχεις?????
    Αν τό'κανα κι εγώ αυτό....................

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από YoMaNaTiOn
    Den eipa kati tetoio. Apla eipa pws ta biblia auta den einai k oti pio antikeimeniko kukloforei, opws 8a eprepe na h3eres... 18 xronwn eisai. 19 mallon kai akoma ta idia muala me to dhmotiko exeis?

Μιλάει και το νηπιαγωγείο...........
    Τα βιβλία αυτά σου μαθαίνουν ότι πρέπει να σου μάθουν για τη θρησκεία...........
    Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.........

Επαναλαμβάνω:
    Το ότι η εκκλησία το παρατραβάει, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να είμαστε Χριστιανοί.............

Comment

Paidia iremiste! Sta thriskeutika themata an diaferete epi tis arxis den exei noima na malonete! O kathenas ksekinaei apo diaforetiki vasi!

Afiste o enas ton allon na pistevei oti thelei.

Comment

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Ripper

Τι λες μωρή ξανθομαλλούσα??????
        Γιατί να κάτσεις να κανεις ότι κανουν οι άλλοι???????
        Συνείδηση δεν έχεις?????
        Αν τό'κανα κι εγώ αυτό....................
        Ρε αδέρφω, αν ειναι επισημη θρησκεια του κρατους και σου διδασκουν υπο ενα ορισμενο πρισμα και σου μαθαινουν μονο γι αυτους και σε στραβοκοιταζει και ο καθηγητης αν του μυριζεις κατι εξωχριστιανικο, τι κριτικη σκεψη να εχεις κ τι να την κανεις? Λες κι εχεις πολλα πραγματα να αποφασισεις? Χριστιανισμος ή χριστιανισμος?...

Αντε μην αρχισουμε τις χριστοπαναγιες εδω μεσα μαζι με τον zito_ta_xania ..τωρα που δε τον νοιαζουν και οι ψηφοι

(κ βρωμαει και πολυ warning στο thread αυτο γαμωτο...)
        Last edited by Rotting; 27-05-2005, 00:05.
        Ο κόσμος καταστρέφεται από την αδιαφορία αλλά τι με νοιάζει εμένα!

Comment

@Ripper:
          α) Αυτο που εκανες ΔΕΝ ηταν θρησκευτικα. Ηταν "αρχες του χριστιανισμου" η μαλλον "How to be a good Christian user guide" by ypepth! Καπις?
          β) Σε οσα χρονια καναμε θρησκευτικα, μονο το βιβλιο της δευτερας λυκειου (αν θυμαμαι καλα) αξιζε (κατ'εμε), που περιεγραφε (αν και συνοπτικα) αλλες θρησκειες και σου ελεγε το τι πρεσβευουν!
          γ) Μια ερωτηση: οταν εισαι 7-8 χρονων και οι γονεις σου σου λενε "Τα καλα παιδια πανε σχολειο" και στο μαθημα "θρησκευτικα" δε μπαινεις γιατι εισαι πχ μαρτυρας του Ιαχωβα, το βρισκεις επικοδομητικο αυτο? Εγω, μαλλον, βρισκω οτι κομπλεξ δημιουργει στο παιδι.. Αφου "τα καλα παιδακια πανε σχολειο.....εγω γιατι ειμαι εξω?" (btw δεν ειμαι μαρτυρας του Ιαχωβα, αλλα κομπλεξ εχω με αλλα θεματα )
          δ) Στην ελλαδα ΔΕΝ εχεις δικαιωμα επιλογης οσον αφορα το θρησκευμα σου. Απο εποχης μετατουρκοκρατιας, οπου η Ελλαδα ανακυρηχθηκε σε ανεξαρτητο εθνος, καθιερωθηκε ο Χριστιανισμος ως επισημο θρησκευμα για να καταπολεμηθουν φαινομενα εκχριστιανισμου αλλα και για καθιερωση και διαδοση της θρησκειας! Ημαρτον!!!!! Εχει περασει εκεινη η εποχη... Δε βρισκω το λογο να υπαρχει ακομα ως επισημο θρησκευμα. Εκτος απο το οτι θα χασουνε πιστους και λεφτα απο το παγκαρι της ενοριας...
          ε) Το αν (να) εισαι χριστιανος η οχι, δε θα στο μαθει κανενα βιβλιο! Το οτι εκανες θρησκευτικα δε σε κανει Χριστιανο! Οπως το οτι εκανα ιστορια δε με κανει Ιστοριογραφο/Ιστορικο! Ουτε το οτι το λεει η ταυτοτητα μου....
          στ) Πες μου που κολλαει η συνειδηση σου με το ολο θεμα, τη στιγμη που απ'οταν γεννηθω βαφτιζομαι Χριστιανος! Θα μου πεις οτι εισαι πολυ μικρος για να εχεις συνειδηση τοτε. Συμφωνω! Ας μη με βαφτιζουν τοτε! Και πολυ απλα, αν οντως εχεις συνειδηση θα κατσεις να το ψαξεις το θεμα απο μονος σου. Αν ομως το ψαξεις, και αλλαξεις θρησκευμα, τοτε η εκκλησια αρνειται να σε θαψει ως χριστιανο (αν δεν κανω λαθος ακομα και αν γινεις καθολικος!)! Α, για δες ομως... Ολα τα νεκροταφεια ελεγχονται απο την εκκλησια! (am i wrong?)
          Και για να σε καλυψω πληρως sweety, να σου πω οτι ασχετα απο το αν το παρατραβαει η εκκλησια η οχι, εγω δεν πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε κατ' αναγκη χριστιανοι!
          (dt or gd ριξε και το warning για το flood :/)

btw: ακομα και οι υπολογιστες που χρησιμοποιεις, πιστωτικη, κινητο κλπ κλπ, ειναι οργανα/αντικειμενα του Σατανα! (Hail Satan). Επειδη, λοιπον, σπουδαζεις πληροφορικη αυτο σε κανει μη Χριστιανο? Γι'αυτους ναι...για σενα?

Και επειδη πολυ τραβηξε το θεμα και απ'αλλου ξεκινησε, σαν πολυ ψηλα τον αμανε εχει παρει η εκκλησια γενικα και η κυβερνηση εχει αρχισει να ............ (μπιιιιιιπ μπιιιιιιιιιπ μπιπ μπιπ μπιιιιιιιιιιιιιιιπ μπιπ μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιμπ) τα μαλλα!
          Last edited by lebiathan; 27-05-2005, 03:15.
          Death is certain, life is not!
          Kalh omeleta, ki erxetai!
          Oποιος δε γουσταρει....ξυδακι!!!!
          Usstan ssinssrigg Felynilph

Πωλουνται ζωες. Τιμή (το κομματι): 1 μερα χωρις PC.

Comment

Η παρακμή της Εκκλησίας (ως προς τις αρχές και τρόπο λειτουργίας της) δεν είναι φαινόμενο μόνο της σημερινής κοινωνίας. Μπορεί εύκολα να ανακτήσει κανείς πληροφορίες για το φεουδαρχικό σύστημα στην επαρχεία επί Τουρκοκρατίας, αν θέλει να ασχοληθεί με την απόκτηση των περουσιακών της στοιχείων.

Το Σύνταγμα μιας χώρας ρυθμίζει το πολίτευμα και τις βασικές αρχές που περιορίζουν τον νομοθέτη. Δεν αποτελεί πολιτιστική ή θρησκευτική ταυτότητα ενός κράτους, κι ως εκ τούτου η αναγνώριση επίσημης θρησκείας και οι διευκολύνσεις που προκύπτουν από αυτό το γεγονός δεν έχουν καμία θέση σε ένα κράτος που σέβεται την ελευθερία του πολίτη να επιλέξει τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις.

Το μάθημα των θρησκευτικών (που δυστυχώς διδάσκει μόνο την ορθόδοξη χριστιανική πίστη) στα σχολεία είναι τουλάχιστον προβληματικό. Μέχρι τα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας ήταν αδύνατη η αποχή των αλλόθρησκων απ'το μάθημα, έως ότου δώθηκε το δικαίωμα να απαλλάσεται όποιος μαθητής επιθυμεί με έγγραφη αίτηση των γονέων του. Παρότι είναι μια βελτίωση, δημιουργεί ιδιαίτερα προβλήματα, καθώς η διαφοροποίηση από τους υπόλοιπους μαθητές ενδέχεται να απομονώσει τον αλλόθρησκο μαθητή απ'το κοινωνικό σύνολο του σχολείου, ακόμη και να οδηγήσει σε παρενοχλήσεις, ιδιαίτερα σε μικρές κοινότητες.

Η θρησκεία ως κάτι πνευματικό και εσωτερικό θα έπρεπε να διδάσκεται κυρίως απ'την οικογένεια και τους θρησκευτικούς οργανισμούς, όχι απ'το σχολείο. Εάν οι γονείς επιθυμούν το παιδί τους να μορφωθεί πάνω στο περιεχόμενο μιας θρησκείας, μπορούν να τον στείλουν στον αντίστοιχο (εξωσχολικό) οργανισμό, όπως το κατηχητικό. Η (εμμέσως) υποχρεωτική παρακολούθηση της διδασκαλίας μιας συγκεκριμένης θρησκείας αποτελεί προσυλητιστική μέθοδο.

Τέλος, άλλο η θρησκεία ως εσωτερική πίστη κι άλλο η οργανωμένη θρησκεία.
            You know Freud said that 90% of all human behavior is motivated by sexual impulses. Give me some credit, I would say at least 30% of my behavior is motivated by advertising and the rest by violence in film.

http://www.geekylife.gr/

Comment

Επειδή η εκκλησία παρεκτρέπεται σημαίνει πως δεν πρέπει να είμαστε Χριστιανοί???????
              Η θρησκεία είναι μια εσωτερική πίστη, αφορά την προσωπική γνώμη του καθενός για τη κοσμογονεία, την ύπαρξη κάποιας θεϊκής οντότητας, τον ρόλο του ανθρώπου και τη σημασία της υπάρξεως. Όπως και με τη φιλοσοφία, αν ρωτήσεις 10 άτομα θα πάρεις 11 διαφορετικές απόψεις.

Η οργανωμένη θρησκεία είναι, όσον αφορά τον καθαρά θρησκευτικό της χαρακτήρα, μια καθοδηγητική γραμμή. Αποτελείται από ανθρώπους, κι ακόμη κι αν δέχεται κανείς κάποια θεϊκή πηγή έμπνευσης, μπορεί να παρεκτρέπεται και να σφάλλει.

Θέλω να καταλήξω, λοιπόν, πως η θρησκευτική πίστη είναι ανεξάρτητη των όποιων αυτοαποκαλούν τον εαυτό τους ως εκπρόσωποι της θρησκείας.

Τέλος, και ελπίζω πως αυτό είναι μια λανθασμένη εντύπωση που μου δημιουργήθηκε απ'τα ποστ σου, κακώς κάνεις την γενίκευση πως οι αλλόθρησκοι ή άθεοι οδηγήθηκαν εκεί λόγω της απογοήτευσης από την πορεία της χριστιανικής ορθόδοξης Εκκλησίας.
              You know Freud said that 90% of all human behavior is motivated by sexual impulses. Give me some credit, I would say at least 30% of my behavior is motivated by advertising and the rest by violence in film.

Comment

Θα έρθω να συμφωνήσω ΠΛΗΡΩΣ με τον zito_ta_xania .Έχετε τελείως διαφορετικές απόψεις δε νομίζω ότι με τη συγκεκριμένη συζήτηση θα αλλάξει κάτι.
                Ας επικεντρώθουμε στο θέμα του thread.
                Υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες εκτός από το συγκεκριμένο άρθρο?

Στο internet πάντως βρήκα ένα παρόμοι αλλά από άλλη εφημερίδα εκτός από αυτό.

Κάποιος που να γνωρίζει την "άλλη" άποψη?
                (Αν αυτή υπάρχει)
                Cloud Connected ;)

Comment

Μη ξεχνάτε ότι ζούμε σε μια χώρα όπου γίνεσαι μέλος μιας συγκεκριμένος από τον πρώτο χρόνο της ζωής σου, και φυσικά ΧΩΡΙΣ να σε ρωτήσει κανείς. Το ότι βαφτίζεσαι από νήπιο και διαποτίζεσαι με συγκεκριμένες ιδέες μέχρι την εφηβεία δεν μπορεί έτσι εύκολα να αντισταθμιστεί με το κυνικό "όταν ενηλικιώνεσαι μπορείς να αλλάξεις τη πίστη σου". Δλδ, αφού σε έχουμε εντάξει επίσημα στη θρησκεία, αφού έχουμε πλάσει τα μυαλά σου κατά τη παιδική σου ηλικία με τέτοιο τρόπο ώστε να είσαι οπαδός της θρησκείας, αφού έχουμε διαμορφώσει το περιβάλλον σου με ΄τετοιο τρόπο ώστε να αποτελείς "ξεκομμένο" μέλος μιας χριστιανικής κοινωνίας (εδώ γελάμε ), εσύ αν καταφέρεις, μπορείς να απορρίψεις τη πίστη αυτή (που βέβαια πρέπει να έρθεις αντιμέτοπος με όλα τα προηγούμενα). Κατά τ'άλλα έχουμε ανεξιθρησκεία!
                  Πάντος το θέμα είναι λίγο πιο συγκεκριμένο. Είμαστε νομίζω μπροστά στον κίνδυνο να φτιαχτούν... εργοστάσια "καλών" ορθοδόξων... Εμένα αυτό και μόνο μου προκαλεί τρόμο. Φανταστείτε μια κοινωνία στο μέλλον, όπου η γνώση θα είναι ελεγχόμενη και φιλτραρισμένη από μια κάστα ανθρώπων που εμείς σήμερα θεωρούμε σχεδόν μεσαιωνικούς και κάθε άλλο παρά με άγιες προθέσεις.
                  ======================
                  - Who are you?
                  - Death. And I'll be back.
                  ======================
                  Oh! Now my status has changed
                  And you've got yourself to blame
                  Oh! I'll grab all the attention I crave
                  Now I'm running Hell - Heaven won't be the same
                  --------------------------------------------------
                  01001101 01100101 01110010 01100011 01111001 01100110 01110101 01101100
                  01000110 01100001 01110100 01100101
                  --------------------------------------------------
                  http://www.imdb.com/title/tt0050283/

Comment

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από trifyllenia...

Υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες εκτός από το συγκεκριμένο άρθρο?
                    http://www.enet.gr/online/online_hpr...a=&id=37810520

Άρθρο για τα σχολεία και ανώτερες εκκλησιαστικές σχολές: http://www.enet.gr/online/online_hpr...a=&id=74964600

Comment

rotting/deggial/lebiathan/Mercyful_Fate_1:

Me kaluyate plhrws...

Auta prospa8ousa na tou pw toshn wra tou Ripper...
                      Os iusti meditabitur sapientiam,
                      Et lingua eius loquetur indicium.

Beatus vir qui suffert tentationem,
                      Quoniqm cum probates fuerit accipient coronam vitae.

Kyrie, ignis divine, eleison

O quam sancta, quam serena,
                      quam benigma, quam amoena
                      O castitatis lilium

1010011010

Comment

H ekklisia etsi opws exei ginei simera, oxi mono den didlaskei me swsto tropo tis aksies toy xristianismou, alla isa isa apomakrynei ton kosmo apo to na pistevei. Mega lathos tis!!!

Afto kata ti gnwmi mou simvainei giati stirizetai oikonomika se megalo vathmo apo to kratos. Logw toy oti i ekklisia (ws oikonomiko organismo ennoontas tin kai oxi ws presvefti pistis) exei aftin tin stiriksi, den exei anagki na ginei kaluteri (dld na prosferei kaluteres ipiresies to opoio gia tin ekklisia einai na dwsei to kalo paradeigma se themata ithikis). Oxi mono den exei anagki loipon na anaptyxthei, alla polloi pou sxetizontai me tin ekklisia trefontai oikonomika apo to kratos.

Tha dosw ena paradeigma (xamilou epipedou tha elega - milwntas diladi afinontas eksw toys episkopous kai panw) toy pws i eksartisi ekklisias-kratoys epidra arnitika ston kosmo.

Posoi kaloi xristianoi pane gia na ginoun papades? Poly ligoi!! Oi perissoteroi ginontai iereis mono kai mono epeidi den kataferan sta 40 tous na vroun douleia. Etsi polloi papades den exoun tin swsti simberifora toy ierea, kai etsi o kosmos apotharynetai apo tin ekklisia!

An ginei aftos o perivoitos diaxwrismos kratoys-ekklisias ola tha ginoun kalutera. Sto paradeigma mas, oi papades se aftin tin periptwsi den tha plirwnetai apo to kratos, opote i ekklisia ws aftonomos organismos tha epilegei me sovarotera kritiria ta atoma pou tha entassei sto energitiko kommati tou swmatos tis. Ara tha fantazei estw sta matia toy kosmou kalyteri, opote kai tha emfanizei kalytero proswpo. Tha anagkastei an thelei na kalyptei ta eksoda tis na ginei se pollous tomeis kalyteri gia na apoktisei pio polla meli. Kai epipleon den tha epivarynetai o kratikos proypologismos apo ta eksoda tis ekklisias.

Twra tha mou peite poios tha tolmisei diaxwrismo kratoys-ekklisias (tosoi papades psifizoun) alla afto einai allo thema.

//edit: Twra pou to skeftomai mallon tha prepei na arxisw na grafw sta ellinika, giati den vlepw kai polloi na diavasoun afto to post.
                        Last edited by frapes_drinker; 27-05-2005, 19:03.
                        Ξύπνησα με δυσκολία. Με δυσκολία σηκώθηκα από το κρεβάτι. Τα μάτια μου βαριά, μόλις που μπορούσα να τ' ανοίξω. Τα βήματά μου με οδήγησαν στην κουζίνα, στο τσίγκινο κουτάκι με τη "δόση". Δυο κουταλιές nescafe, μια κουταλιά ζάχαρη, χτύπημα και μπόλικα παγάκια και Ο ΠΡΩΤΟΣ ΦΡΑΠΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΗΤΑΝ ΓΕΓΟΝΟΣ!!!!

frapes_drinker homepage

Comment

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από lebiathan
                          @Ripper:
                          α) Αυτο που εκανες ΔΕΝ ηταν θρησκευτικα. Ηταν "αρχες του χριστιανισμου" η μαλλον "How to be a good Christian user guide" by ypepth! Καπις?
                          β) Σε οσα χρονια καναμε θρησκευτικα, μονο το βιβλιο της δευτερας λυκειου (αν θυμαμαι καλα) αξιζε (κατ'εμε), που περιεγραφε (αν και συνοπτικα) αλλες θρησκειες και σου ελεγε το τι πρεσβευουν!
                          γ) Μια ερωτηση: οταν εισαι 7-8 χρονων και οι γονεις σου σου λενε "Τα καλα παιδια πανε σχολειο" και στο μαθημα "θρησκευτικα" δε μπαινεις γιατι εισαι πχ μαρτυρας του Ιαχωβα, το βρισκεις επικοδομητικο αυτο? Εγω, μαλλον, βρισκω οτι κομπλεξ δημιουργει στο παιδι.. Αφου "τα καλα παιδακια πανε σχολειο.....εγω γιατι ειμαι εξω?" (btw δεν ειμαι μαρτυρας του Ιαχωβα, αλλα κομπλεξ εχω με αλλα θεματα )
                          δ) Στην ελλαδα ΔΕΝ εχεις δικαιωμα επιλογης οσον αφορα το θρησκευμα σου. Απο εποχης μετατουρκοκρατιας, οπου η Ελλαδα ανακυρηχθηκε σε ανεξαρτητο εθνος, καθιερωθηκε ο Χριστιανισμος ως επισημο θρησκευμα για να καταπολεμηθουν φαινομενα εκχριστιανισμου αλλα και για καθιερωση και διαδοση της θρησκειας! Ημαρτον!!!!! Εχει περασει εκεινη η εποχη... Δε βρισκω το λογο να υπαρχει ακομα ως επισημο θρησκευμα. Εκτος απο το οτι θα χασουνε πιστους και λεφτα απο το παγκαρι της ενοριας...
                          ε) Το αν (να) εισαι χριστιανος η οχι, δε θα στο μαθει κανενα βιβλιο! Το οτι εκανες θρησκευτικα δε σε κανει Χριστιανο! Οπως το οτι εκανα ιστορια δε με κανει Ιστοριογραφο/Ιστορικο! Ουτε το οτι το λεει η ταυτοτητα μου....
                          στ) Πες μου που κολλαει η συνειδηση σου με το ολο θεμα, τη στιγμη που απ'οταν γεννηθω βαφτιζομαι Χριστιανος! Θα μου πεις οτι εισαι πολυ μικρος για να εχεις συνειδηση τοτε. Συμφωνω! Ας μη με βαφτιζουν τοτε! Και πολυ απλα, αν οντως εχεις συνειδηση θα κατσεις να το ψαξεις το θεμα απο μονος σου. Αν ομως το ψαξεις, και αλλαξεις θρησκευμα, τοτε η εκκλησια αρνειται να σε θαψει ως χριστιανο (αν δεν κανω λαθος ακομα και αν γινεις καθολικος!)! Α, για δες ομως... Ολα τα νεκροταφεια ελεγχονται απο την εκκλησια! (am i wrong?)
                          Και για να σε καλυψω πληρως sweety, να σου πω οτι ασχετα απο το αν το παρατραβαει η εκκλησια η οχι, εγω δεν πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε κατ' αναγκη χριστιανοι!
                          (dt or gd ριξε και το warning για το flood :/)

btw: ακομα και οι υπολογιστες που χρησιμοποιεις, πιστωτικη, κινητο κλπ κλπ, ειναι οργανα/αντικειμενα του Σατανα! (Hail Satan). Επειδη, λοιπον, σπουδαζεις πληροφορικη αυτο σε κανει μη Χριστιανο? Γι'αυτους ναι...για σενα?

Και επειδη πολυ τραβηξε το θεμα και απ'αλλου ξεκινησε, σαν πολυ ψηλα τον αμανε εχει παρει η εκκλησια γενικα και η κυβερνηση εχει αρχισει να ............ (μπιιιιιιπ μπιιιιιιιιιπ μπιπ μπιπ μπιιιιιιιιιιιιιιιπ μπιπ μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιμπ) τα μαλλα!

α) Δε διαφωνώ πως σου διδάσκουν μόνο Χριστιανισμό και όχι άλλες θρησκείες. ’λλά πιστεύω πως όσον αφορά τον Χριστιανισμό και μόνο, σου μαθαίνουν αρκετά πράγματα............

β) Ναι το ξέρω κι αυτό. Συνοπτικά μεν, αλλά δεν γίνεται να διδάσκουμε στο σχολείο το ίδιο αναλυτικά την κάθε θρησκεία....
                          Έπειτα όποιος θέλει να μάθει κάτι για άλλη θρησκεία μπορεί να ψαχτεί και μόνος του..........
                          Και το Χριστιανισμό το διδάσκουν γιατί όπως και να το κάνουμε, είναι η επίσημη θρησκεία της Ελλάδας.
                          Εγώ το βρίσκω χρήσιμο να διδάσκονται τα θρησκευτικά στο σχολείο. Κάποιοι μπορεί να έχουν άλλη άποψη..............

γ) Κακώς κάποιο παιδί θα υιοθετούσε τέτοιο κόμπλεξ. Ένα παιδί στο λύκειο ήταν καθολικός και δεν έκανε θρησκευτικά, αλλά εγώ δε νομίζω να ένοιωθε κόμπλεξ & ούτε εμείς τον θεωρούσαμε διαφορετικό.............

δ)ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ??????
                          Στην Ελλάδα έχουμε ανεξιθρησκεία και μπορείς να είσαι ότι θέλεις..............
                          Όσο για το επίσημο θρήσκευμα πιστεύω πως αφού η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, αυτό πρέπει να είναι και το επίσημο θρήσκευμα...........

ε) Εννοείται πως δεν σε κάνουν τα θρησκευτικά Χριστανό. Για μένα Χριστανό δεν σε κάνει μόνο το να πιστεύεις αλλά και να αγαπάς τους συνανθρώπους σου, να τους βοηθάς κλπ...........
                          (Και ομολογώ πως αν και θεωρώ τον εαυτό μου Χριστιανό, δεν είμαι και υπόδειγμα Χριστιανού)

στ) Ναι, δεν σε ρωτάνε αλλά ξεχνάς πως όταν μεγαλώσεις μπορείς αν θες να ξαναβαφτιστείς και να ακολουθήσεις μια άλλη θρησκεία...........
                          Και στο κάτω κάτω αν δεν θες να πιστεύεις κάπου απλά ξεχνάς ότι βαφτίστηκες και το παίζεις άθεος.........
                          Αν όντως είναι κάποιος άθεος (δλδ δεν πιστεύει στο Βαπτισμα) δε νομίζω να τον επηρεάζει η βάφτισή του...............

Καλά, αυτά που λες για πιστωτική και μ***κίες δεν τα σχολιάζω......
                          Suck the pussy of satan..........

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από deggial

Τέλος, και ελπίζω πως αυτό είναι μια λανθασμένη εντύπωση που μου δημιουργήθηκε απ'τα ποστ σου, κακώς κάνεις την γενίκευση πως οι αλλόθρησκοι ή άθεοι οδηγήθηκαν εκεί λόγω της απογοήτευσης από την πορεία της χριστιανικής ορθόδοξης Εκκλησίας.

Εννοείται πως είναι λανθασμένη η εντύπωσή σου για τους αλλόθρησκους, καθώς δεν πιστεύω πως οδηγήθηκαν εκεί λόγω της απογοήτευσης από την πορεία της χριστιανικής ορθόδοξης Εκκλησίας, αλλά γιατί βρήκαν τα δόγματα της άλλης θρησκείας πιο κοντά σ'αυτούς............

Όσο για τους άθεους το γράφω για μερικούς που επειχειρηματολογούν εναντίον του Χριστιανισμού με βάση αυτά που κανουν οι παπάδες...............

Comment

Προσωπικά στα @@ μου αν θα με έθαβαν οι τραγόπαπες ή όχι. Θα προτιμούσα να θαφτώ στον κήπο μου παρά σε οποιοδήποτε νεκροταφείο με 5-6 παπάδες γύρω μου να κάνουν λιτανείες και ένα τσούρμο πλήθος να ψευτοκλαίνε. Μππρρρρρρρρρ!!
                            It`s time to get together We`re a dreamteam
                            We`re going all the way now Full attack, no turning back
                            There is no second chance all aboard for the ride
                            There can be only one
                            There can be only one
                            Campione, Campione ... ol?ol?ol?
                            Campione, Campione ... ol?ol?ol?

Comment

Same here SephirotH !!!
                              Ektos tou oti einai tragopapes, exeis dei pote poso va8ies einai oi tsepes tou papa???
                              1/2 metro kai liga lew!!!!...Einai gia otan o "pistos" tou vazei ta lefta sthn tseph, na mhn katalavainei ta demena "mpouketakia" pou kruvontai ekei!!!
                              Olh mera vazei prama o papas (10eura gia 3 euxes pou einai 60 deutera - sta nekrotafeia kuriws to exw dei) kai den exei xrono na ta afhsei kapou !!!
                              Elleeino pragmatika!!!

Comment

δ)ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ??????
                                Στην Ελλάδα έχουμε ανεξιθρησκεία και μπορείς να είσαι ότι θέλεις..............
                                Όσο για το επίσημο θρήσκευμα πιστεύω πως αφού η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, αυτό πρέπει να είναι και το επίσημο θρήσκευμα...........
                                Εφ'οσον αναγνωρίζεται επίσημη θρησκεία, ο θρησκευτικός οργανισμός που την εκπροσωπεί λαμβάνει διευκολήνσεις και κρατικές χρηματοδοτήσεις (ενώ οι υπόλοιποι όχι) και το κράτος προωθεί τη διδασκαλία μιας και μόνο θρησκείας, τότε δεν έχουμε ανεξιθρησκεία.

Comment

Working...
                                X