Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οι κινηματογραφικές ταινίες του πληροφορικάριου!!

Collapse

Collapse

Θέματα

Collapse

This topic is closed.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Αbout Vanilla Sky....

Το είδα μόλις χτες σε dvd.
    Πολύ ωραίο έργο αλλά στην προσπάθεια του να φανεί πολύ εντυπωσιακό,το σενάριο είχε πολλά κενά.
    Κατα τ'άλλα σου κρατούσε το ενδιαφέρον σε όλη την ταινία προσπαθώντας να βρεις τι τρέχει με τον τύπο..

//Να υποθέσω το πρωτότυπο story (άνοιξε τα μάτια-OMbre los Ojos),δε θαχει κενά έτσι??Ποιες είναι οι διαφορές του?Αν μπορείς πες γιατί ενδιαφέρομαι να τη δω
    Last edited by Trifyllenia; 19-07-2005, 12:48.
    Cloud Connected ;)

Comment

• Κάτι ψιλοάσχετο:

Είχαμε πάει με ένα παιδί στο video club να νοικιάσουμε το "Hot Chick" για να ρίξουμε κανα γέλιο καιμας είπε η υπάλληλος: "Πηγαίντε και βάλτε την εκέι που τη βρήκατε αυτή την αηδία". LOL!

Και τελικά πήραμε το "Monster". Καλό ήταν.
      Os iusti meditabitur sapientiam,
      Et lingua eius loquetur indicium.

Beatus vir qui suffert tentationem,
      Quoniqm cum probates fuerit accipient coronam vitae.

Kyrie, ignis divine, eleison

O quam sancta, quam serena,
      quam benigma, quam amoena
      O castitatis lilium

1010011010

Comment

• υποθετω οτι δεν εχει προτεινει κανεις καμια ελληνικη ταινια ετσι λεω να πω μερικες αξιολογες κατα την αποψη μου

"το ρεμπετικο"
        "τα κουρελια τραγουδανε ακομη"
        "ενας κι ενας"
        "λουφα και παραλλαγη"
        "ο δρακος"
        "τα καθαρματα"
        "η επιστροφη των καθαρματων"(πολυ cult...)

οπως ολοι ξερουμε ο ελληνικος κινηματογραφος αναλωνεται
        με θεματα οπως γκομενες,lifestyle,glamour,γαμισια και σεξουαλικο
        χιουμορ...τεσπα αυτες οι ταινιες αποτελουν εξαιρεσεις.

αν εχει κανεις να προτεινει καμια καλη ελληνικη ταινια ειμια ολος αυτια

ωπ παραλιγο να ξεχασω την καλυτερη σειρα ελληνικων ταινιων
        "ροδα τσαντα και κοπανα"

μπιλια ζεις εσυ μας οδηγεις

Comment

• Μάθε παιδί μου γράμματα

Από τις κορυφαίες κατά την γνώμη μου ταινίες...
          Αλλά αν κάνεις τον κόπο και δεις όλες τις σελίδες... κάπου τα έχουμε πει όλα αυτα ;)
          Καλά τώρα θα μου πεις που να κοιτάω 37 σελίδες... αλλά έχουν ειπωθεί αρκετά πραγματάκια... κάνε τον κόπο όταν μπορέσεις
          Last edited by Greg1982; 22-07-2005, 00:22.
          Το νέο site των Ολυμπιακών Αερογραμμών είναι σε λειτουργία, τσεκάρετέ το!!!!!
          Ολυμπιακές Αερογραμμές

-------------------------------------------------------------------------------

Το site του συλλόγου μας...
          Ένωση Ποντίων Σουρμένων

Comment

• Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από punk/hc οπως ολοι ξερουμε ο ελληνικος κινηματογραφος αναλωνεται
            με θεματα οπως γκομενες,lifestyle,glamour,γαμισια και σεξουαλικο
            χιουμορ...τεσπα αυτες οι ταινιες αποτελουν εξαιρεσεις.
            αν εχει κανεις να προτεινει καμια καλη ελληνικη ταινια ειμια ολος αυτια
            Trava des to "Spirtokouto" ... xefeugei apta stereotypa oxi mono tou ellhnikou alla kai tou pagkosmiou ( ) kinimatografou...

Comment

• Ο πρώτος που θα δει το Sin City να μας πει απόψεις!

Περιμένω πολλά από αυτήν την ταινία (κι ας μην έχω διαβάσει, παρά μόνο αποσπασματικά, το κόμικ)...
              Panis angelicus, fit panis hominum

www.olrandir.com - Σύλλογος Αποφοίτων

Comment

• Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Bebis

Trava des to "Spirtokouto" ... xefeugei apta stereotypa oxi mono tou ellhnikou alla kai tou pagkosmiou ( ) kinimatografou...
                Μλκ σκιζει το σπιρτοκουτο!!Απεραντη καιλα!!
                White Trash Hardcore Rock 'n' Roll FUCK YOU!!

AC Milan-Athens Club

Da BlogSpot

Comment

• Μόλις γύρισα από το "War of the Worlds", το οποίο επιτέλους είδα, έστω και λίγο καθυστερημένα...

Από τη μια δε με ενθουσίασε, από την άλλη όμως, ήμουν προετοιμασμένος, αφού δεν μπορώ να πω πως οι κριτικές που είχα ακούσει (από ειδήμονες και μη) ήταν θετικές στο σύνολό τους (ακόμα και μέσα σε αυτό το forum). Στα θετικά του σημεία, μπορώ να συμπεριλάβω τα πραγματικά συγκλονιστικά εφέ του (από τα καλύτερα που έχω δει) και το ότι κατορθώνει επιτυχώς να μεταφέρει αυτό το αίσθημα του απόλυτου πανικού και μαζικής υστερίας που θα κυριαρχούσε σε μια αντίστοιχη κατάσταση. Από εκεί και πέρα όμως... το χάος! Ούτε σενάριο, ούτε ερμηνείες, ένα τέλος σαν να βιαζόταν ο Spielberg να φύγει... ένα τίποτα! Κι αν όχι "τίποτα" σίγουρα πάντως όχι "η ταινία της χιλιετίας" που έλεγε ο Spielberg...

Επίσης, χθες είδα και το "Fantastic Four". Ούτε κρύο ούτε ζέστη... Μια μέτρια μεταφορά κόμικ που μπορώ να πω πως την είδα ευχάριστα, αλλά σίγουρα δε θα τη θεωρήσω σημείο αναφοράς και πιθανότατα θα την ξεχάσω σε λίγες μέρες... Τουλάχιστον ήταν καλή η Jessica Alba (την οποία θέλω να τη δω και στο "Sin City")! Σίγουρα δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό στο είδος του (όπως π.χ. ήταν το πρόσφατο "Batman Begins")

Α, πιθανότατα αύριο να πάω να δω και το "Sin City", το οποίο κι εγώ περίμενα πώς και πώς, οπότε αναμένετε εντυπώσεις... (3 έργα σε 48 ώρες, χαρά στην όρεξή μου!)
                  "...Many are my names in many countries. Mithrandir among the Elves, Tharkun to the Dwarfs; Olorin I was in my youth in the West that is forgotten, in the South Incanus, in the North Gandalf; to the East I go not..."
                  The Two Towers, The Window on the West, p.655

DI(T)@UOA: Μια Αιωνιότητα και... Μιάμιση Χρονιά!!!

byteme ...το site για εσάς που έχετε κάνει το videogaming τρόπο ζωής!

Comment

• Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Olorin
                    (3 έργα σε 48 ώρες, χαρά στην όρεξή μου!)
                    Σε πλήρωσε τελικά το περιοδικό;

Για το σχεδόν έρωτας κανένα σχόλιο;
                    What came first? The music or the misery?
                    ------------------------------------------------------
                    My Blog (RSS) :: My Twitter (RSS) :: ΦΠ² :: Click Here: A movie made @ DI :: My YouTube Videos :: My Videoclips

Comment

• Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από emufear

Σε πλήρωσε τελικά το περιοδικό;
                      Όχι ακόμα, αλλα ευελπιστώ τη Δευτέρα, αλλιώς με βλέπω την Παρασκευή που θα πάω Ρόδο να τη βγάλω...ζητιανεύοντας!!!

Όχι τίποτα άλλο, δεν ξέρω να παίζω και κανένα μουσικό όργανο...
                      "...Many are my names in many countries. Mithrandir among the Elves, Tharkun to the Dwarfs; Olorin I was in my youth in the West that is forgotten, in the South Incanus, in the North Gandalf; to the East I go not..."

Comment

• Μόλις γύρισα από το "Sin City"... Παιδια, τι να πω... έχω μείνει άφωνος...

Αρχικά, σκεφτόμουν να πω ότι είναι η καλύτερη μεταφορά από κόμικ που έχω δει, αλλά μάλλον το αδικεί... Είναι η ΜΟΝΗ μεταφορά κόμικ! Πολύ απλά, ό,τι άλλο σχετικό είχαμε δει μέχρι σήμερα ήταν απλώς ταινίες που η ιστορία τους είχε βασιστεί σε κόμικ. Αυτό ήταν πραγματική μεταφορά κόμικ στο κινηματογράφο!!! Ειλικρινά, όσο κι αν σας φαίνεται τραβηγμένο υπήρχαν στιγμές που δεν ήξερα αν έβλεπα ταινία, δισδιάστατο καρτούν ή αν διάβαζα κόμικ! Κάθε σκηνή της ταινίας ήταν σαν καρέ από το κόμικ (για την ακρίβεια οι περισσότερες ήταν απευθείας απεικονίσεις του κόμικ του Miller), σε σημείο που να συγχέεις το ψέυτικο με το πραγματικό και να περιμένεις να εμφανιστούν οι "φούσκες" με τα λόγια...

Φοβερές ήταν και οι ερμηνείες... Ακόμα και ο Mickey Rourke, που προσωπικά δεν τον πολυπήγαινα και τον θεωρούσα ξοφλημένο, ήταν απίστευτος στο ρόλο του, αν και διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το αν...ήταν πράγματι αυτός, αφού είναι κυριολεκτικά αγνώριστος!!!

Υ.Γ: ’σχετό, αλλά στην αίθουσα ήταν και δυο 80χρονες+ γριούλες!!! Τι στο καλό ήρθαν να δουν??? Εκτός, αν είχαν κερδίσει τα εισιτήρια ως βραβείο στον εβδομαδιαίο διαγωνισμό Bingo του τοπικού ΚΑΠΗ...

Comment

• Αλλο μεταφορα κομικ στον κινηματογραφο και αλλο ειναι σαν να διαβαζεις κομικ στο σινεμα.
                          Στην πρωτη κατηγορια το καλυτερο ειναι ο Dark-man και στην δευτερη το Sin City.

Comment

• Χθες είδα κι εγώ το Sin City και η αντίδρασή μου ήταν παρόμοια με σένα, Olorin.

Μια προειδοποίηση ωστόσο σε όσους θέλουν να το δουν: στυλιστικά είναι ένα αριστούργημα, πανέμορφο, χαίρεσαι να το βλέπεις. Θα του έβαζα 3,5 στα 5. Αλλά είναι πολύ, μα πολύ βίαιο, σαδιστικό. Υπάρχουν σκηνές που μοιάζουν να βγήκαν από τα πιο αρρωστημένα όνειρα του Ταραντίνο, από αυτά που κανείς δε θα τολμούσε να γυρίσει ταινία... ευτυχώς που έγινε πρώτα κόμικ, αλλιώς δε θα το βλέπαμε ποτέ!

Πάντως εγώ την ευχαριστήθηκα πολύ την ταινία, και την προτείνω... απλώς όχι σε όσους έχουν αδύναμα στομάχια!
                            Panis angelicus, fit panis hominum

www.olrandir.com - Σύλλογος Αποφοίτων

Comment

• Είδα και εγώ το Sin City και ήταν πάρα μα πάρα πολύ ωραίο. Το απόλαυσα σε σημείο που δεν το περίμενα γιατί είχα ξενερώσει τρελά με τις άπειρες μεταφορές των τελευταίων ετών.

Πραγματικά, εκπληκτικό, απίστευτος συνδυασμός βίας, ερωτισμού, δράσης, αισθησιασμού, ανατροπών, noir περιβάλλοντος και ατέλειωτο feeling συνθέτουν την μόνη μεταφορά όπως είπε πολύ σωστά ο Olorin.

@DiMiS: Είσαι πολύ υπερβολικός ρε, you are scaring the people away! Είχε αρκετή βία αλλά καμία σχέση με αρρωστημένα όνειρα!
                              What came first? The music or the misery?
                              ------------------------------------------------------
                              My Blog (RSS) :: My Twitter (RSS) :: ΦΠ² :: Click Here: A movie made @ DI :: My YouTube Videos :: My Videoclips

Comment

• Sin City =T E L E I O ...
                                Emeina afonos...se kathilonei se kathe skini....
                                POlemos ton skomon= m @ l @ k i @
                                Siga...ali oreksi den eixan oi eksogiinoi..se emas tha tin epeftan...
                                batman begins = kalooooo.....
                                Pernas orea .....

Comment

Working...
                                X