Announcement

Collapse
No announcement yet.

βοήθεια είμαι σε δίλλημα

Collapse

Collapse

Θέματα

Collapse

X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• βοήθεια είμαι σε δίλλημα

λοιπόν παίδες. έχω ένα renault megane cabrio μοντέλο του 2000 με πολλά extra και σε πραγματικά άριστη κατάσταση και 98000 Km και επειδή άρχισα ένα άθλημα του βουνού σκέφτομαι να πάρω τζιπάκι αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ???

ένας έμπορος μου το κάνει ανταλλαγή με ένα suzuki jimny μοντέλου του 2003 με 50000 km cabrio αλλά και με hard top (το απλό-όχι η spor η έκδοση) χωρίς aircondition και με 2500€ παραπάνω (να μου δώσει)!

Το renault είναι πιο όμορφο, έχει πολύ καλύτερα κρατήματα και πολύ περισσότερο γκάζι αλλά είναι μοντ.2000 και έχει αρκετά χιλιόμετρα. Απ' την άλλη το jimny είναι πιο καινούργιο, με τα μισά χιλιόμετρα και σίγουρα δεν θα πονάει η μέση μου γιατι το megane είναι χαμηλωμένο και με σκληρές αναρτήσεις.Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα με κουράσει η έλειψη ταχύτητας στο jimny και η μεταπωλητική του αξία.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ????????????????????????????

Η γνώμη σας θα βοηθήσει πολύ!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ego leo katse eki pou kathese an ine gia to jimny giati ine tromera argo

Comment

Koita me 11000 vriskeis Jimny me ola ta extra. To diko sou mporeis na to pouliseis ekei gurw(10000-12000). Panw katw ta idia einai. Des sto www.car.gr aggelies me to jimny. Pithanon na vreis kati kalutero.

Comment

Δική μου γνώμη να κρατήσεις το renault, το θεώρω πολύ πιο αξιόπιστο, και ακόμα δεν ξέρεις αν του έχει πειραξει το χιλιομετρητή ή τι προβλήματα έχει παρουσιάσει στο παρελθόν.

Comment

Originally posted by tom_0101100 View Post
          Δική μου γνώμη να κρατήσεις το renault, το θεώρω πολύ πιο αξιόπιστο, και ακόμα δεν ξέρεις αν του έχει πειραξει το χιλιομετρητή ή τι προβλήματα έχει παρουσιάσει στο παρελθόν.
          Logika xiliometra fainontai kai i suzuki vgazei kala 4x4. Emena proswpika den mou aresoun ta metaxeirismena alla afou to thelei...

Comment

Αν το άτομο που του δίνει το αυτοκίνητο δεν είναι ιδιώτης τοτε τα χιλιόμετρα ειναι κατά 80% πειραγμένα εκτός αν είναι ελάχιστα. Ακόμα δεν μας εχει πει ποιό είναι αυτό το άθλημα.

Comment

pantos skepsou an to athlima ontos sou aresi kai oxi na pas mia fora kai meta na min xanapas pote alla na exis pari to jeep

Comment

Eidika to Jimny tha soy vgalei to ladi sto taksidi.Einai sketh taleporia.An thes Jeep kane ypomonh kai oikonomia kai pare kanena sovaro poy na mporeis na kaneis kai aneta taksidia kai off road eksormiseis
                www.webevent.gr

Comment

Eidika to Jimny tha soy vgalei to ladi sto taksidi.Einai sketh taleporia.An thes Jeep kane ypomonh kai oikonomia kai pare kanena sovaro poy na mporeis na kaneis kai aneta taksidia kai off road eksormiseis
                  oli i protasi mou thimizi wrangler kai cherokee to palio vevea (to makri)

Comment

το άθλημα παιδιά είναι παραπέντε ή paragliding (αλεξίπτωτο πλαγιάς)!
                    το συγκεκριμένο jimny ακόμα δεν το έχω δει. Μάλλον θα το δω σήμερα και θα σας πω την κατάστασή του. Και είναι από έμπορο.
                    όσο αφορά την διάρκεια του αθλήματος κατά 90% τουλάχιστον θα συνεχίσω γιατί κάνω εδώ και 2 μήνες την βασική εκπαίδευση και είμαι ενθουσιασμένος. Είναι πολύ μικρές οι πιθανότητες να σταματήσω...ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται και έτσι θέλω να πιστεύω !
                    όσο για το να πάρω ένα μεγαλύτερο jeep... (τύπου cherokee κτλ) σίγουρα το προτιμώ αλλά όχι μόνο είναι πανάκριβα και δεν θέλω να πάρω μοντέλο 95 ή κάτι τέτοιο, θέλω να πάρω κάτι σε μοντέλο 2002 και πάνω, αλλά επίσης είναι και πολύ ακριβότερη η συντήρηση τους, η κατανάλωση κτλ. !
                    Ενας ακόμη λόγος που θέλω να πάρω φτηνότερο αυτοκίνητο (τύπου jeep) είναι και για να εξοικονομήσω λεφτά για να πάρω το απαραίτητο εξοπλισμό για το παραπέντε (περίπου 2000 €).
                    Τι εννοείς ότι θα μου βγάλει το λάδι στην οδήγηση και στα ταξίδια ?
                    εννοείς από θέμα επιτάχυνσης, γκάζι κτλ ? εννοείς κρατήματα ? χώρους αποσκευών και επιβατών ? ποιο απ' όλα ?
                    Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια !

Comment

Originally posted by tx265 View Post
                      Τι εννοείς ότι θα μου βγάλει το λάδι στην οδήγηση και στα ταξίδια ?
                      εννοείς από θέμα επιτάχυνσης, γκάζι κτλ ? εννοείς κρατήματα ? χώρους αποσκευών και επιβατών ? ποιο απ' όλα ?
                      Vasika ola tha ta ennoei... Mou fainontai liga ta kuvika tou...

Comment

mono ta kivika kitas arxika na poume oti auto to amaxi vgeni edo kai pola xronia xoris ananeosi (an kano lathos diorthoste me) kai epipleo kitaxa se ena periodiko exi 85 hp kai kani 14,6 gia ta 0-100 kai exi teliki 140 eksou kai to sou vgazi to ladi sto taxidi an kai tis metrisis ton kartaskeuaston pou grafoun ta periodika den tis polipisteuo alla alla ante na exoun apoklisi 2 deuterolepta pros ta kato enoite ara 10 14,6 mpori na ine kai parapano gia auto kita gia kana vitara idios auto to jlx pou mou aresi kiolas pou ine kai auto sketika ftino apo axiopistia den xero vevea gia to sigkekrimeno montelo apla mou aresi opios xeri as pi kai plaka plaka ta ftinotera jeep ine ta suzuki alla tautoxrona ine kai kala alithia mia kai to efere i sizitisi tin epitaxinsi sta periodika tin metrane xekinontas me terma gazi kai to ftanoun sta kokina i me allo tropo giati sto dromo safos pianoun perisotera xiliometra tora gia tin epitaxinsi den xero alla...
                        Last edited by dexter; 09-11-2007, 18:41.

Comment

To JIMMY einai kalo mono gia to γιο μου που ειναι 17 μηνων να παιζει...ακουσε με ...η παιρνεις αυτοκινητο η μην παιρνεις τιποτα...

Για να κανεις off road πρεπει να πας και καπου μεσω ασφαλτου που το jimmy απλα δεν παει...εκτος και αν εχεις τη απειρη υπομονη που θελει το συγκεριμενο αυτοκινητο για να πας καπου...μην ξεχνας οτι η κανονικη ταχυτητα αυτου του αμαξιου για να πηγαινεις και οικονομικα και με ασφαλεια ειναι γυρω στα 110 χλμ / ωρα...χωρις προσπερασεις και αλλα τετοια γιατι απλως δεν προσπερναει ουτε 2cv.....einai ενα αυτοκινητο που οποιος το εχει παρει προσπαθει να το ξεφορτωθει δες οι αγγελιες ειναι γεματες τετοια καροτσακια........δεν ειναι για σενα...τωρα με 22000 καινουριο υπαρχει το sportage που ειναι ποιημα και με κινητηρα καλο....οπως και σε μεταχειρισμενα ειναι καλα αυτοκινητακια τα βρισκεις με 12000-15000 ευρω...

και το παλιο vitara mh nomizeis υπηρεσιακη 120 exei...to eixe o πεθερος μου...πολυ ανασφαλες αυτοκινητο μιλαμε.....σαν ιστιοπλοιοκο συμπεριφερεται ....αστα...για μενα to kia sportage apotelei mia ισοροπημενη επιλογη και αρκετα οικονομικη....

Comment

Hobby

Afou sou aresei i off road katastasi, psaksou gia kanena palio 4x4, typou pajero niva i vitara pou einai kseftyla kai kratas kai to amaksi sou :)

Comment

eeee oxi kai niva

Comment

Working...
                              X