PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!!

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

amadeus
19-01-2006, 22:23
Παιδιά, αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με ένα pc!!!
Σκέφτηκα να ανοίξω ένα thread με γενικό τίτλο γιατί μπορεί να φανεί πιστεύω χρήσιμο για να αλληλοβοηθιόμαστε για προβλήματα software-hardware που έχουμε με τα πισια μας. Πολλοί έχουν ζητήσει κατα καιρούς τέτοια βοήθεια!!! ;-)

Λοιπόν και αρχίζω...έστω υπολογιστής με windows xp και εκτυπωτή HP deskjet930c, ο οποίος είναι ενωμένος σε port lpt1 (όχι usb, τα έχει τα χρονάκια του). Ενώ ο εκτυπωτής δούλευε μια χαρούλα, στα καλά καθούμενα άρχισε να κάνει το εξής: τον βάζεις να τυπώσει, το task της εκτύπωσης μπαίνει μια χαρά και χωρίς πρόβλημα στο queue, αλλά μετά απο κάμποση ώρα και αφού ο εκτυπωτής δεν συγκινείται καθολου μα καθόλου...καμία απολύτως κίνηση ή ήχος...βγάζει ότι το task είναι error-failed to print. Έχω δοκιμάσει να τυπώσω ότι είδος document φανταστείτε, δοκίμασα να δώσω εντολή ακόμα και απο το commad prompt και γίνεται ότι περιέγραψα πιο πάνω.
Σύμφωνα με τα windows όλα λειτουργούν ρολόι με τον εκτυπωτή...τον έχω κάνει uninstall και install αρκετές φορές, όχι όμως με cd του εκτυπωτή (αυτά δεν ξέρουμε που βρίσκονται...και μην βαράτε εμένα, δεν είναι δικά μου), αλλά τα windows βρίσκουν τα drivers και τα εγκαθιστούν succesfully και δεν μου ζητάνε τίποτα. Τα windows τον βρίσκουν μια χαρά τον εκτυπωτή...this device is working properly...ξέρετε.

Έχετε καμιά ιδέα 1) τι να σκεφτώ πως φταίει???
2) τι να κάνω???

Α...να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι ο υππολογιστής έχει και ένα trojan με όνομα file jastee.dll, το οποίο ακόμα δεν κατάφερα να το διώξω. Απο κάποιες πληροφορίες όμως που βρήκα γι αυτόν...δεν μου φάνηκε ότι μπορεί να φταίει. Δεν ξέρω όμως.

Δεν είμαι σπουδαία κομπιουτεράκιας...most of you know better, I think!!!
Any ideas??? :confused:

bigboy
19-01-2006, 22:38
1) Μήπως το πρόβλημα δεν είναι στο pc αλλά στο οτι κάτι δεν πάει καλά με την σύνδεση του εκτυπωτή στο pc??(κανακαλώδιο κουνημένο...)

2)Πήγαινε Start-->Εκτυπωτές& φαξ-->Διπλό κλίκ στον εκτυπωτή--> Εκτυπωτής
Μήπως είναι τσεκαρισμένο το προσωρινή διακοπή εκτύπωσης??

3)Μήπως δεν τον έχει προεπιλεγμένο και στέλνεις πουθενά αλλού την εκτύπωση???(πχ Adobe Pdf??..Ναι, το έχω κάνει και αυτό!!!!)

Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά ήταν τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό... :wavey: :wavey:

amadeus
19-01-2006, 22:50
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από bigboy
1) Μήπως το πρόβλημα δεν είναι στο pc αλλά στο οτι κάτι δεν πάει καλά με την σύνδεση του εκτυπωτή στο pc??(κανακαλώδιο κουνημένο...)

2)Πήγαινε Start-->Εκτυπωτές& φαξ-->Διπλό κλίκ στον εκτυπωτή--> Εκτυπωτής
Μήπως είναι τσεκαρισμένο το προσωρινή διακοπή εκτύπωσης??

3)Μήπως δεν τον έχει προεπιλεγμένο και στέλνεις πουθενά αλλού την εκτύπωση???(πχ Adobe Pdf??..Ναι, το έχω κάνει και αυτό!!!!)

Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά ήταν τα πρώτα που μου ήρθαν στο μυαλό... :wavey: :wavey:

Ευχαριστώ αλλά :-(

1)καλώδια κουνημένα δεν είναι...τα έχω τσεκάρει και ξαναενώσει 100 φορές. Παίζει να χάλασε καλώδιο ή το port έτσι στα καλά καθούμενα ή χλωμό??? Επίσης στο device manager μου βγάζει: this device is working properly. Απο αυτό πρέπει να συμπεράνω ότι καλώδιο και port είναι οκ ή δεν έχει σχέση???

2)Όχι, το έχω τσεκάρει , όπως και όλα τα πιθανά settings (ή τουλάχιστον όσα βρήκα)

3)Κι εγώ το 'χω κάνει αυτό μια φορά :D αλλά το ανακάλυψα σύντομα σχετικά. Όχι αυτή τη φορά δεν είναι αυτό.

KCM6985
20-01-2006, 01:38
Tora tha sou protino kati xazo...dokimase na egkatastiseis ton ektipoti sou se kapoio allo pc oste na bebaiotheis oti den exei xalasei..exo pathei to idio me scaner kai telika ipoleitourgouse to trofodotiko tou...(edine reuma opote ithele)

PS:Asxeto alla ego apo tin ora pou ebala to service pack 2 exo xasi RS232 serial port Mipos kserei kaneis pos tin epanafero..??? :baby:

nikoslg
20-01-2006, 01:53
Afou o 930c exei kai usb thyra, giati den ton syndeeis ekei?

TalL_Guy
20-01-2006, 02:25
Pedia thelo na rotiso kati,giati ime kenourgios sti sxoli kai den ksero apo net.
thelo na rotiso,giati opote kano speed test stin sindesi mou OTEnet 384/128 to poli na paei mexri 324/107.Pou xanonte ta Kb/s???????? Paratirisa pos kai se allaPCia simveni to idio,opos sinevene kai epi epoxis DialUp.Na to link
http://www.speakeasy.net/speedtest/

Bebis
20-01-2006, 03:09
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από TalL_Guy
Pedia thelo na rotiso kati,giati ime kenourgios sti sxoli kai den ksero apo net.
thelo na rotiso,giati opote kano speed test stin sindesi mou OTEnet 384/128 to poli na paei mexri 324/107.Pou xanonte ta Kb/s???????? Paratirisa pos kai se allaPCia simveni to idio,opos sinevene kai epi epoxis DialUp.Na to link
http://www.speakeasy.net/speedtest/ Auto symvainei se oles tis syndeseis , eite einai dial-up,eite dsl ...
Thoryvos grammis,apostasi apo to dslam h' ton komvo tou isp/paroxea ypiresiwn...
Allo onomastiki taxytita kai allo pragmatiki..
des kai to adsltest.forthnet.gr

Bebis
20-01-2006, 05:50
Loipon,egw exw provlima me to msn messenger... Oxi opoiodipote provlima alla ena sygkekrimeno :
Kanei connect kanonika trialitrialalo...Omws, otan pataw to koumpaki me to fakelo gia na dw ta mail mou kai perimenw na anoixei enas browser kai na me paei sto inbox mou tipota...tzifos. To idio symvainei otan pataw kai to link gia to "My MSN Space"... opws episis kai gia ta spaces oswn einai contacts mou..Genika den antidraei se tipota... mono gia na anoixw conversation...
Ypopteuomai oti to skiniko proekypse apo tote pou mou zitise na kanw update to macromedia flash player (alli istoria kai tote..)
Exw dokimasei reinstallation klp alla tipota :(

emufear
20-01-2006, 05:57
Ηλίθιο msn...

εμένα μου κολλάει για 5-6 λεπτά στην πρώτη λήψη αρχείου σε μια εκτέλεση..

Όπου να ναι θα βγει το wlm υπομονή.. :sleep:

Dj Cool - T
20-01-2006, 13:30
Emena to msn se sizitisi me pano apo 4 atoma den me krataei pano apo 10 lepta.... mad: :mad: :mad: :mad:
Afto to prog pou les emu, tha ehei mac version?? :-) :-) :-) :

frapes_drinker
20-01-2006, 17:26
File amadeus, eixa kai egw prosfata to provlima afto me ton idio ektypwti (HP 930c, ton exw omws se usb). Pigaina na ektypwsw kai o ektypwtis den antapokrinotan. Anoigokleisa ektypwti, ekana restart to pc (klassika :p). Telika to provlima lythike otan allaksa melania. Tespa, avyssos i psyxi twn ypologistwn....

tweaky
20-01-2006, 17:53
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από emufear
Όπου να ναι θα βγει το wlm υπομονή.. :sleep:

to live messenger xreiazetai kai eidiko live account tis hotmail. prokeimenou loipon na xrisimopoiiso ti beta ekdosi, mpika se oura gia na kano ki ena live account (ki auto se beta epipedo) to opoio sou dinei sto hotmail 2giga storage kai kapoies alles dieukolinseis pou de thumamai tora, paw na to energopoiisw, kai tsoup! This service is not supported in your country! ZOMGFFSWTFBBQ, eipa apo mesa mou, elpizontas i official ekdoseis na min exoun tetoia kapritsia... :wavey:

kingspiro
22-01-2006, 18:23
to ksereis afto?
http://www.livemessenger.net/download/

lewnidas
23-01-2006, 15:08
pros Bebis :
an exeis firewall dokimase na to apenergopoihseis gia ligo kai ksanadokimase.Eixa paromoia problhmata me sena merikes fores me to zone alarm 6.

pros Amadeus:
ligo apithano alla kalou kakou bebaiwsou oti to kalwdio tou ektypwth sou den perna konta apo kaloriferh kai den exei tsalakwthei asxhma se kamia gwnia ...

marktheshark
25-01-2006, 17:18
@everyone:

Έχετε παρατηρήσει ποτέ ο σκληρός
δίσκος σας να παρουσιάζει ανεξήγητη
δραστηριότητα χωρίς να κάνετε κάτι
στο PC εκείνη τη στιγμή;

Πολλές φορές μπορεί να τον αφήσω να
κατεβάζει κάτι και στα καλά καθούμενα
ο δίσκος θα αρχίσει να περιστρέφεται
σα να κάνει format ή defrag. Αν κουνήσω
το mouse σταματάει...

This can't be normal...

Το έχει δει κανένας άλλος να συμβαίνει
στο PC του;

The Gravedigger
25-01-2006, 17:25
μμ μπορεί να είναι κανας hacker..δες μηπως έχεις κολλήσει κανα trojan κ έχεις επισκέπτες που κάνουν search στα αρχεία σου :p

dt008
25-01-2006, 17:41
μπορεί να είναι κάνα service των XP...

π.χ. αν έχεις ενεργοποιήσει το indexing service για fast file searching νομίζω ότι τρέχει κάθε τόσο που cpu usage -> 0 και φτιάχνει τα σκηνικά του...

nikoslg
25-01-2006, 17:47
anoikse to task managerkai pigaine sta processes. vale na sou deixnei ta read kai writw bytes kai des poia efarmogi diavazei i grafei poly ston skliro sou.

marktheshark
25-01-2006, 21:02
@Grave: Σιγά μην έχω trojan με το NOD32
να με προστατεύει!
:smokin:

@dt008: Sounds logical...

@nikoslg: Καλή μαγκιά, Ι may check it out,
αν και χλωμό να προλάβω να ανοίξω τον
task manager πριν σταματήσει η weird
δραστηριότητα.

Thanx 4 da replies

:wavey:

nikoslg
25-01-2006, 21:20
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από marktheshark

@nikoslg: Καλή μαγκιά, Ι may check it out,
αν και χλωμό να προλάβω να ανοίξω τον
task manager πριν σταματήσει η weird
δραστηριότητα.

Thanx 4 da replies

anoikse to kai perimene na deis xoris na kounas to pontiki, an pragmati ayto to stamataei.

marktheshark
25-01-2006, 21:28
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από nikoslg

anoikse to kai perimene na deis xoris na kounas to pontiki, an pragmati ayto to stamataei.

Και με οποιοδήποτε πάτημα πληκτρολογίου
σταματαει.

Θα μπορούσα να αφήσω το task manager
ανοιχτό μέχρι κάποια στιγμή να συμβεί,
αλλά who does that anyway.

Thanx though

nikoslg
25-01-2006, 21:33
afise to kapoia stigmi gia na deis ti einai kai na to afaireseis i na to stamatiseis, an einai kapoia diergasia pou einai programmatismeno to systima sou na kanei otan einai idle.

KCM6985
26-01-2006, 01:47
.. +fono me ton dt(007+1)

PS:Ase pou exo kai ena skliro tou 97 pano (5 giga) kai agougetai pio poli apo to tower otan skratsarei..

Ores-Ores den sas erxete na riksete mia klotsa sto tower ????e??Ilikrina. :D

SpartanGeorge
31-01-2006, 18:41
Loipon ekei pou kathomoun kai diavaza ena post sto forum, ksafnika vlepo ton kersora tou podikiou na kounietai (kala min fadasteitai treles taxitites, alla kouniotan).
Ti paizei :confused: :D

dt008
31-01-2006, 19:17
φαντάζομαι έχεις οπτικό mouse, έτσι;
σου κουνιόταν ελαφρά προς τα αριστερά;

κι εμένα το κάνει πού και πού, φαντάζομαι θα τρώει κάνα σκαλωματάκι η οπτική ακτίνα του mouse, και πετάει interrupt για κίνηση του mouse στο λειτουργικό, ε, και κουνιέται το Mouse :-)
πάντως, φάντασμα δεν είναι χεχεχε :p

inverted_a
31-01-2006, 22:53
Ρε συνάδελφοι ακούστε τι έχω πάθει εδώ και καιρό...

Όλα ξεκίνησαν όταν γύρισα από τις διακοπές. Ο υπολογιστής ήταν εκτός μπρίζας για 15 μέρες. Πριν, λειτουργούσαν όλα κανονικά. Όταν πήγα να τον ανοίξω και πάλι, κόλλαγε στην εικόνα στο "Welcome" των windows. Το άνοιξα με safe mode και του έβαλα να κάνει ένα scan disk. Tο scan disk αυτό διήρκησε 15 ώρες παρακαλώ!!! Τελικά μου βρήκε 2-3 λάθη στο δίσκο, είπε ότι τα διόρθωσε και πως είναι οκ. Από τότε όμως δεν είναι καθόλου οκ. Πολύ απλά ο υπολογιστής σέρνεται, αλλά σέρνεται εντελώς!!! Τα πάντα αργούν υπερβολικά πολύ, δεν μπορώ να ακούσω τραγούδια ή να δω βίντεο, γιατί φαίνονται πολύ βαριά στον επεξεργαστή. Η ΚΜΕ μου λέει ότι είναι στο 100% της χρήσης της ακόμα κι αν δεν έχω ανοίξει απολύτως τίποτα... να μην τα πολυλογώ, άπειρα τέτοια, ο υπολογιστής τρέχει σαν χελώνα...
Δοκίμασα έλεγχο για Ιούς, scan disks, disc doctor, speed check, defrag, optimization κτλ αλλά τζίφος. Όλα μου λένε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!
Λέω από σαββατοκύριακο να κάνω και να φορματάκι, έτσι για πλάκα, αλλά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ούτε αυτό θα αλλάξει κάτι. Μάλλον έχει πρόβλημα ο δίσκος μου, το υλικό δηλαδή. Μόνο που δεν καταλαβαίνω γιατί ρε γαμώτο!
Είμαι έτοιμος να φωνάξω τον Αρναούτογλου να του πω να μου ζητήσει να πετάξω το κουτί από τον τρίτο όροφο για να κερδίσω έναν λεμονοστύφτη...

Έχετε ακούσει ποτέ τίποτα παρόμοιο ή έχετε να μου πείτε κάτι για παρηγοριά; :confused:

Incubus
31-01-2006, 23:02
Δε νομίζω να είναι πρόβλημα του σκληρού αν σου λέει ότι η χρήση της CPU είναι στο 100%. Πάτα Ctrl+Alt+Del και δες ποια διεργασία τρώει τόση επξεργαστική ισχύ. Πιαθανότατα είναι κάποιος memory resident ιός που φορτώνει απ'τον σκληρό κάθε φορά που κάνεις επαννεκίνηση, γι'αυτό και αργεί η welcome screen.

Morgoth
31-01-2006, 23:04
Επειδή οι σκληροί δίσκοι δεν συνηθίζουν να χαλάνε έτσι απλά (για να πάθει βλάβη ο σκληρός χρειάζεται να συμβεί τπτ πολύ περίεργο - καμιά κουλή άνοδος τάσης, αν και πάλι θα πρέπει να καεί πρώτα το τροφοδοτικό και έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα) δεν νομίζω πως έχει ζημιά. Αυτά τα προβλήματα λύνονται σχεδόν πάντα με ένα format. Σώσε λοιπόν κάπου τα αρχειάκια σου και δώσ'του το κλασικό γιατροσόφι που τα λύνει όλα :-)

---
edit: sorry, δεν πρόσεξα ότι είχες ήδη πει για defrag

inverted_a
31-01-2006, 23:06
α, δεν έχει πρόβλημα, μου λεει πως η System Idle Progress έχει 99% Αλλιώς, ό,τι ανοίγω, πχ το σημειωματάριο, πιάνει 100% !!!

Τον memory resident πως τον ξεφορτώνομαι;

The Gravedigger
31-01-2006, 23:10
rootkit exeis kollhsei k synepws tonous apo ious k trojans ktl..

to rootkit einai piso apo to leitourgiko systhma k exei allaksei vasikes procedures k systme calls ton windows p shmainei oti de ginetai p0leon remove me tpt

kane format k ola tha ftiaksoun :-)

inverted_a
31-01-2006, 23:17
μαμά μου... μου μαμήσανε τον υπολογιστίιιιιιι

ευχαριστώ ρε παιδιά, θα του κάνω ένα φορμάτ το σαββατοκυριακο και θα σας πω τα νέα

:wavey: :wavey: :wavey:
:wavey: :wavey: :wavey:

grnemo
31-01-2006, 23:18
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από The Gravedigger
rootkit exeis kollhsei k synepws tonous apo ious k trojans ktl..

to rootkit einai piso apo to leitourgiko systhma k exei allaksei vasikes procedures k systme calls ton windows p shmainei oti de ginetai p0leon remove me tpt

kane format k ola tha ftiaksoun :-)

oti mpainei vgainei

Incubus
31-01-2006, 23:29
O GD πιαθανότατα έχει δίκιο. Δες αυτή την ιστοσελίδα που μπορεί να σε βοηθήσει να αποφύγεις το format (αν και σίγουρα είναι η καλύτερη λύση αν δε βαριέσαι να ξαναπαιρνάς drivers και δεν έχεις τίποτα σημαντικό να χάσεις):

http://www.rootkitdetector.com/

The Gravedigger
31-01-2006, 23:33
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από grnemo
oti mpainei vgainei

@@ria

k na vgei tha exoun katastrafei ena swro arxeia apo ta yparxon worms k viruses pou kanoun feast toso kairo sto pc tou filou mas inverted :-)

emufear
31-01-2006, 23:39
Εγώ δεν συμφωνώ για το format..

Στην πραγματικότητα με την εξάπλωση του internet και των ευρυζωνικών συνδέσεων έχει χάσει και την αξία που είχε παλιά που κολλάγαμε μόνο ιούς στο DOS κτλ.

Τώρα με malware, adware, spyware, @@ware κτλ. το format μπορεί να αποδειχθεί και επιζήμιο αν ξεχάσεις να βάλεις από την αρχή όλα τα security patches που κλείνουν ένα σωρό holes που εμφανίστηκαν κατά καιρούς.

Γνώμη μου είναι να ψάξεις για το κατάλληλο removal tool..

agree with grnemo pal,.,.,.,

inverted_a
31-01-2006, 23:44
@@ware???

kykloforei kai malako-ware na to efarmosw se merikous gnwstous mou?

kala, den kserw, mallon gia format to kovw... ektos ean katevw sthn eam kai rwthsw ton Iwannidh kai mou pei kati allo!!! ;-)

The Gravedigger
31-01-2006, 23:51
an kaneis clean install k xwseis k ola ta aparaithta patches den exeis prob :-)

panta prepeina exoume k software firewall gia na mas prostateyei apo ta outbound connections ton trojans k ton malware

pitbull
01-02-2006, 00:01
Na sas pw kai egw ton kaimo mou?
Phra kainourio pc me wraia othonoula ktl
Tou bazw ta xp , drivers ktl kai ola douleboun roloi!
Mexri edw mia xara.
Ela mou omws pou ithela na dw kai ti einai auto to w.o.w. pou paizoun oloi!
Bazw loipwn to paixnidi kai meta apo liges writses tsoup sbeinei to pc teleiws!!!!
Tash den mporei na einai giati to kanei mono sto w.o.w.
kai oxi se allo game h efarmogh.
Gia na to anoiksw de ksana prepei na kleisw ton diakopth tou trofodotikou kai meta na to ksananoiksw! :angryfire :angryfire
Ti na einai re paidia?
tsamba ta leftoudakia mou dld. :-( :-(

The Gravedigger
01-02-2006, 00:08
ti karta grafikon exeis k ti trofodotiko?

dwse ta specs tou pc sou

drivers exeis valei tous telytaious?(chipset, gpu ktl?) :-)

pitbull
01-02-2006, 00:19
to trofodotiko einai 500W pou nomizw einai kala
kai h karta einai h msi GeForce 6600 le 256mb pci express
twra apo drivers nai mallon tous teleutaious exw.
Alla sou lew to kanei mono sto w.o.w. alla games pou einai kai pio apaititika den exei problhma!
Ti na einai, ti na einai?? :confused: :confused:
An mou to breis kernaw kafe :-) :-)

donald
01-02-2006, 00:21
Εμένα πάλι,ενώ εχθές έκανα format όταν μπαίνω στο internet χωρίς κανένα λόγο με πετάει έξω(συνήθως στο 1ο λεπτό) και μου βγάζει redial.Υπάρχουν και φορές δε που μετά από κάποια ώρα στο internet ακούγεται ένα "κλικ" από το modem σαν να κλείνει κάποια θύρα και δεν μπορώ πλέον να επισκεφτώ σελίδες ή να κάνω το οτιδήποτε στο internet.Σαν να με πετάει δηλαδή κρυφά έξω καθώς δεν βγάζει redial(Αυτά γινόντουσαν και πριν το format βέβαια)

Αυτή την φορά χρησιμοποίησα norton internet security 2005 και όπως αναφέρω,πάλι τα ίδια...Τώρα το άλλαξα και έβαλα το kaspersky και ενώ κάνω scan το pc μπάς και βρεί τίποτα ύποπτο αυτό λέει οτι όλα είναι μια χαρά...
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί είναι αρκετά εκνευριστικό αυτό το οποίο γίνεται...

vaguraw
01-02-2006, 00:25
Δεν εχει σημασια που το κανει μονο στο WOW.Αυτο που λεει ο GD παιζει πολυ να ειναι το προβλημα δλδ οι δριβερς.Ειχα παρομοιο με το :love2: Medieval:Total War :love2: για να εισαι σιγουρος η τελευταια εκδοση δριβερς για nvidia ειναι 81.98.Ειανι και online game και αναβαθμιζεται συνεχεια.Αντε και καλη τυχη :confused:
Eμ...εμενα που ειναι πατατα η καρτα γραφικων ειναι στο 81.98 :confused: :-(

pitbull
01-02-2006, 00:33
theos!! :cool: :cool:

To medieval:total war einai istoriko paixnidi to exw liwsei!!!!

pitbull
01-02-2006, 00:36
sobarologeis?
exw meinei sthn 7.7.7.7 :sleep: :sleep:
lol
Anabathizw twra!!!
:sleep: :sleep:

pitbull
01-02-2006, 00:41
brhka thn 82.65
check http://downloads.guru3d.com ;-)

donald
01-02-2006, 00:41
Καμία βοήθεια και σε εμάς ρε παιδιά μπας και ηρεμήσω... :confused:

asteroid
01-02-2006, 00:59
Το format για μένα έχει πεθάνει μόνο σε αναβάθμιση το κάνω.....

Ghost ghost ghost
απο τότε που το ανακάλυψα
άλλαξε η ζωη μου.
Ότι πρόγραμμα θέλω να δοκιμάσω δεν το σκέφτομαι καν.....
το "format" κρατάει κάτω απο 5 λεπτά....

Όποιος δεν το έχει δοκιμάσει δεν ξέρει τι χάνει......

(αν δεν το έχεις στο φέρνω την Πέμπτη μια που δίνεις γραφικά να ξεμπερδεύεις μια και καλή. )

@donald
και μόνο που έβαλες και έβγαλες πρόγραμμα της Symantec το Pc σου είναι γεμάτο απο σκουπίδια στην registry. Προτείνω για αρχή το registry mechanic .....
και προς θεού ούτε για πλάκα το Panda θα χρειαστεις format

Forsaken
01-02-2006, 01:02
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από donald
Καμία βοήθεια και σε εμάς ρε παιδιά μπας και ηρεμήσω... :confused:

Πέτα το :D

Ή έλα να μπαίνεις από μένα (με χρέωση net cafe εννοείται)

Έλα, τώρα που θα βάλεις τη dslούλα θα ηρεμήσεις

Incubus
01-02-2006, 01:02
Εμένα πάλι,ενώ εχθές έκανα format όταν μπαίνω στο internet χωρίς κανένα λόγο με πετάει έξω(συνήθως στο 1ο λεπτό) και μου βγάζει redial.Υπάρχουν και φορές δε που μετά από κάποια ώρα στο internet ακούγεται ένα "κλικ" από το modem σαν να κλείνει κάποια θύρα και δεν μπορώ πλέον να επισκεφτώ σελίδες ή να κάνω το οτιδήποτε στο internet.Σαν να με πετάει δηλαδή κρυφά έξω καθώς δεν βγάζει redial(Αυτά γινόντουσαν και πριν το format βέβαια)

Αυτή την φορά χρησιμοποίησα norton internet security 2005 και όπως αναφέρω,πάλι τα ίδια...Τώρα το άλλαξα και έβαλα το kaspersky και ενώ κάνω scan το pc μπάς και βρεί τίποτα ύποπτο αυτό λέει οτι όλα είναι μια χαρά...
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί είναι αρκετά εκνευριστικό αυτό το οποίο γίνεται...

Αυτό το κλικ που λες απ'το modem με κάνει να υποπτεύομαι ότι είναι μάλλον πρόβλημα επικοινωνίας του υπολογιστή με το modem. Για δοκίμασε να συνδέσεις το modem σου σε κάποια άλλη θύρα και να περάσεις νεότερους drivers.

donald
01-02-2006, 01:09
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Incubus

Αυτό το κλικ που λες απ'το modem με κάνει να υποπτεύομαι ότι είναι μάλλον πρόβλημα επικοινωνίας του υπολογιστή με το modem. Για δοκίμασε να συνδέσεις το modem σου σε κάποια άλλη θύρα και να περάσεις νεότερους drivers.

Το modem είναι εσωτερικό.Λες ακόμα και έτσι να έχει πρόβλημα???Χλωμό το κόβω...

@Forsaken:Σιγά ρε κεφτέ μην πέσω στην ανάγκη σου.Δεν παραδίδω τα όπλα έτσι εύκολα.Και όσον αφορά το dsl μέχρι να ενεργοποιηθεί η γραμμή εμένα θα μου έχει φύγει η ψυχή :mad:

Tythora
01-02-2006, 01:10

για δες κι αυτο...
πηγαινε στη διαχειρηση συσκευων -> universal serial bus controllers
-> USB Root Hub
-> properties -> power management
-> allow the computer to turn off the device to save power-- αυτο ΔΕΝ πρεπει να ειναι τσεκαρισμενο,αλλιως τα windows θα απενεργοποιουν μετα απο λιγο το modem.

TheRapper
01-02-2006, 01:14
Εχω καρτα γραφικών PCI Express Nvidia GeForce 6600GT και χτες πηρα ένα περιεργο μυνημα... (μαλλον καθολου περιεργο αφου ειδα το manual)

"The nvidia System Sentinel has determined that your NVIDIA graphics adapter is operating on a severely limitede power. To protect your H/W from being damaged or causing a potential lock up the GPU haw lowered its operating frequency to a level which will cause it to operate safely...You may notice decreased performance in some applications"

Και οντως η αναλυση της καρτας ειχε αλλαξει μαλλον μειωθει και τα χρωματα ηταν κατω του μετριου. Οποτε η βοηθεια ηταν να κανω ελεγχο στην ιδια την καρτα αν ηταν συνδεδεμενη με το power cord of the power suppl;y to the connector...Κατι τετοιο ομως δεν υπήρχε πανω στην καρτα..καποιο connector gia power supply (???!!!) η καρτα ηταν απλά πανω στην PCI express θύρα.. κλασικά. Εκανα reboot το συστημα... παλι το ιδιο μύνημα...και παλι το ιδιο αφου το ξαναεκανα... Τελικα το ανοιξα... εβγαλα την καρτα..δεν υπηρχε προβλημα με ανεμιστηρακι και απλως την ξαναεβαλα οπότε... το μηνυμα δεν το ξαναπηρα....Υπαρχει τελικά προβλημα ή αδίκως ψαχνομαι...
....μαλλον κουφο.

Σας εχει τιποτα τυχει σχετικά με τετοια ενδειξη ή ανάλογα κολλήματα??? σε καρτες PCI express???

donald
01-02-2006, 01:17
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Tythora

για δες κι αυτο...
πηγαινε στη διαχειρηση συσκευων -> universal serial bus controllers
-> USB Root Hub
-> properties -> power management
-> allow the computer to turn off the device to save power-- αυτο ΔΕΝ πρεπει να ειναι τσεκαρισμενο,αλλιως τα windows θα απενεργοποιουν μετα απο λιγο το modem.

Όπως είπα και πριν το modem μου είναι εσωτερικό.Δεν είναι συνδεδεμένο σε κάποια USB θύρα.Μακάρι να ήταν δηλαδή γιατί αυτό μου ήρθε και εμένα στο μυαλό... :sleep:

RequieM_18
01-02-2006, 01:18
Ας πω κι εγώ το πρόβλημά μου: Πριν 5-6 μέρες, πήρα έναν μεταχειρισμένο υπολογιστή (μόνο tower) για να τον βάλω στο σπίτι ενός φίλου μου. Με το που τον πήγα εκεί, τον δοκίμασα με μια οθόνη που είχε και δούλευε μια χαρά. Μετά, άλλαξα την κάρτα γραφικών με μιά άλλη για να δώ αν δουλεύει η κάρτα, κι όλα συνέχιζαν να είναι μια χαρά. Όταν όμως ξαναέβαλα την παλιά κάρτα γραφικών, ξαφνικά ενώ τρέχει το σύστημα μια χαρά, δεν δίνει καθόλου σήμα στην οθόνη. Και δεν εννοώ πως η οθόνη βγάζει no signal και τέτοια, απλά δεν εμφανίζει τίποτα. Τι μπορεί να φταίει???

PS. Η οθόνη δουλεύει κανονικά γιατί την έχω δοκιμάσει με 2 PCια.

Incubus
01-02-2006, 01:20

Όπως είπα και πριν το modem μου είναι εσωτερικό.Δεν είναι συνδεδεμένο σε κάποια USB θύρα.Μακάρι να ήταν δηλαδή γιατί αυτό μου ήρθε και εμένα στο μυαλό... :sleep:

Α, τότε η λύση είναι πάναπλη. Πάρε ένα εξωτερικό modem :D Είναι πανφθηνα και γενικά, είναι πολύ πιο αξιόπιστα απ'τα εσωτερικά. Άσε που όταν κάνουν προβλήματα βλέπεις πιο εύκολα τι φταίει :p

asteroid
01-02-2006, 01:20
TheRapper τροφοδοτικό θα σκεφτόμουν πρώτα και μετά κάρτα γραφικών.

Το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού δουλεύει?
Συνδεσες τπτ τελευταία ?
Τα watt του είναι αρκετά για το σύστημα σου?

donald
01-02-2006, 01:22
@Tythora:Βέβαια μπορεί να λέω και βλακίες γι'αυτό καλού κακού θα κάνω αυτό που μου προτίνεις και θα ξαναpostaρω όταν θα έχω τσεκάρει αν έφτεγε αυτό ή όχι.Ευχαριστώ!!!

Incubus
01-02-2006, 01:22
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από RequieM_18
Ας πω κι εγώ το πρόβλημά μου: Πριν 5-6 μέρες, πήρα έναν μεταχειρισμένο υπολογιστή (μόνο tower) για να τον βάλω στο σπίτι ενός φίλου μου. Με το που τον πήγα εκεί, τον δοκίμασα με μια οθόνη που είχε και δούλευε μια χαρά. Μετά, άλλαξα την κάρτα γραφικών με μιά άλλη για να δώ αν δουλεύει η κάρτα, κι όλα συνέχιζαν να είναι μια χαρά. Όταν όμως ξαναέβαλα την παλιά κάρτα γραφικών, ξαφνικά ενώ τρέχει το σύστημα μια χαρά, δεν δίνει καθόλου σήμα στην οθόνη. Και δεν εννοώ πως η οθόνη βγάζει no signal και τέτοια, απλά δεν εμφανίζει τίποτα. Τι μπορεί να φταίει???

PS. Η οθόνη δουλεύει κανονικά γιατί την έχω δοκιμάσει με 2 PCια.

Πολλά πράγματα. Από κακή τοποθέτηση της κάρτας γραφικών, μέχρι καταστροφή ζωτικών chips από στατικό ηλεκτρισμό (δε νομίζω να φρόντισες να γειώνεσαι κάθε 2-3 λεπτά όταν έκανες την αλλαγή, ε;).

RequieM_18
01-02-2006, 01:26
Η κάρτα είναι σίγουρα καλά συνδεδεμένη. Και να έχουν καταστραφεί τσιπ, με την άλλη κάρτα δεν θα έπρεπε να δουλεύει? Δεν νομίζω να χάλασαν κι οι 2 κάρτες ταυτόχρονα...

Incubus
01-02-2006, 01:27
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από TheRapper
Εχω καρτα γραφικών PCI Express Nvidia GeForce 6600GT και χτες πηρα ένα περιεργο μυνημα... (μαλλον καθολου περιεργο αφου ειδα το manual)

"The nvidia System Sentinel has determined that your NVIDIA graphics adapter is operating on a severely limitede power. To protect your H/W from being damaged or causing a potential lock up the GPU haw lowered its operating frequency to a level which will cause it to operate safely...You may notice decreased performance in some applications"

Και οντως η αναλυση της καρτας ειχε αλλαξει μαλλον μειωθει και τα χρωματα ηταν κατω του μετριου. Οποτε η βοηθεια ηταν να κανω ελεγχο στην ιδια την καρτα αν ηταν συνδεδεμενη με το power cord of the power suppl;y to the connector...Κατι τετοιο ομως δεν υπήρχε πανω στην καρτα..καποιο connector gia power supply (???!!!) η καρτα ηταν απλά πανω στην PCI express θύρα.. κλασικά. Εκανα reboot το συστημα... παλι το ιδιο μύνημα...και παλι το ιδιο αφου το ξαναεκανα... Τελικα το ανοιξα... εβγαλα την καρτα..δεν υπηρχε προβλημα με ανεμιστηρακι και απλως την ξαναεβαλα οπότε... το μηνυμα δεν το ξαναπηρα....Υπαρχει τελικά προβλημα ή αδίκως ψαχνομαι...
....μαλλον κουφο.

Σας εχει τιποτα τυχει σχετικά με τετοια ενδειξη ή ανάλογα κολλήματα??? σε καρτες PCI express???

Κοίτα, μια πιθανή εκδοχή είναι ότι ήταν απλά πρόβλημα στην τοποθέτηση της κάρτας, το οποίο μετά την επανατοποθέτηση λύθηκε. Αν ξαναεμφανιστεί πες μας, ίσως είναι πρόβλημα στις ρυθμίσεις του BIOS ή στο τροφοδοτικό.

TheRapper
01-02-2006, 01:38
Ναι οντως το εκανα (γείωση) μιας και επιασα το καλοριφερ πριν την βγαλω...
(βεβαια οχι καθε 2 ή 3 λεπτα...ετσι)

Το ανεμιστηρακι ειτε του Η/Υ είτε της καρτας δουλευε...σημασια εχει οτι δεν το πηρα το μηνυμα... ισως να εχει σκαμπανευασματα η ταση... συμβαινει αν και δεν εχει ξαναπαρουσιαστεί.

Σου γραφω από μηχανημα με καρτα AGP GeForce MX 440 ποτε δεν πηρα αναλογο μηνυμα απο αυτο το μηχανημα βέβαια εχει αλλη τεχνολογια...

ΔΕν εχω συνδεσει αλλο τιποτα πανω σε αυτο το Η/Υ...οπως ηταν το τελευταιο διαστημα... μονο το Νορτον 2005 εβαλα αλλα δεν νομιζω να εχει καμία σχεση

Τα watt ειναι αρκετα 220 - 230 W νομίζω ισως καμια πτωση τασης ... περιεργο εδω δεν ειχα προβλημα οταν προχτες δεν μας πηρε ο αέρας με την κακοκαιρια

Anyway everything seems to be ok until ..everything hungs up...

@RequieM_18: αγνωσται αι βουλαι του Η/Υ.. δεν ξερω

χεχεχε

thanks for the time folks!!!

:wavey: :tounge: :-)

Tythora
01-02-2006, 05:16

Δεν ξερω να σου περισσοτερα,παντως τα εσωτερικα γενικα εντιμετωπιζονται σαν Usb modems..
Καλη τυχη!! :-)

SuperManth
01-02-2006, 07:26
Δεν ξερω να σου περισσοτερα,παντως τα εσωτερικα γενικα εντιμετωπιζονται σαν Usb modems..
Καλη τυχη!! :-)
Eχμμμ... Εδώ έγινε τυπογραφικό λάθος! Προφανώς και η Tythora εννοούσε serial modems, δηλαδή σε COM port, συνήθως μια έξτρα port από αυτές που έχει το PC σου στην μητρική.

Donald αγόρι μου ,το ξέρω ότι θα με βρίσουν πολλοί εδώ, αλλά τόση ώρα που το ψάχνεις, υπολογίζω πως θα είχες κάνει 4 με 5 φορμάτ άνετα και θα είχε φτιάξει ;-). Καμιά φορά το φορμάτ είναι σαν το γλυκό! Απλώς δεν πετυχαίνει :p! μη βαράτε ρε παιδιά...

Tythora
01-02-2006, 15:40
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από SuperManth

Eχμμμ... Εδώ έγινε τυπογραφικό λάθος! Προφανώς και η Tythora εννοούσε serial modems, δηλαδή σε COM port, συνήθως μια έξτρα port από αυτές που έχει το PC σου στην μητρική.

Donald αγόρι μου ,το ξέρω ότι θα με βρίσουν πολλοί εδώ, αλλά τόση ώρα που το ψάχνεις, υπολογίζω πως θα είχες κάνει 4 με 5 φορμάτ άνετα και θα είχε φτιάξει ;-). Καμιά φορά το φορμάτ είναι σαν το γλυκό! Απλώς δεν πετυχαίνει :p! μη βαράτε ρε παιδιά...

Οχι και τοσο τυπογραφικο...χμμμ...my fault!!
Thanx Για την διορθωση...και την κομψη δικαιολογηση! :cool:

donald
01-02-2006, 22:44

Εντάξει,είπαμε να κάνουμε format αλλά μην το χέσουμε κιόλας...5 μου φαίνονται κάπως πολλά!Τέσπα,πάντως με αυτό που μου πρότινε η Tythora όπως φαίνεται λύθηκε το πρόβλημα...
Thanx Tythora!!! :wavey:

SuperManth
01-02-2006, 22:56
:o RESPECT :o

donald
01-02-2006, 23:30
New problem...
Έχω έναν εξωτερικό σκληρό και ενώ τον έχω συνδεδεμένο στο pc και λειτουργεί κανονικά το σύστημα τον "πετάει" και τον ξανανοίγει από μόνο του.Αυτό μου το κάνει αρκετά συχνά...Λέτε να έχει κανένα πρόβλημα η usb που τον έχω συνδεδεμένο???

SuperManth
02-02-2006, 00:41
Linuxοερώτηση:
Δεν μου αλλάζουν τα δικαιώματα στα αρχεία μου! Πιο συγκεκριμένα, ενώ έχει γίνει mount ο σκληρός στο /mnt/win_c είτε ως root (που είναι και owner) είτε ως χρήστης με root δικαιώματα δεν αλλάζουν! Είναι μόνιμα στο rwxr--r-- :mad: :angryfire . Έχω δοκιμάσει και με εντολές και με GUI interface μπας και, αλλά τίποτα. Any ideas?

emufear
02-02-2006, 00:44
Δοκίμασε να πειράξεις τα δικαιώματα στο automounting. Στο αρχείο /etc/fstab.

(Debian έχω ελπίζω να είναι εκεί το αρχείο)

Link
02-02-2006, 00:51
Ναι, στο fstab βάλε umask=0000 μαζί με τις defaults ιδιότητες, ή ότι άλλες ιδιότητες του βάζεις. Και εγώ debian έχω btw, αλλά σε όλα τα linux το ίδιο πρέπει να είναι. Τo filesystem fat32 δεν έχει κανονικά δικαιώματα, και δεν μπορούν να αλλάξουν με chmod, ρυθμίζονται μόνο στο mount. oπότε χωρίς umask πέρνει default rwxr--r--
Αυτά....

SuperManth
02-02-2006, 01:01
Βασικά 2 partitions "δουλεύουν" όταν είμαι logged in ως user ενώ τα άλλα 3 όχι. Θα πάρω τις παραμέτρους από αυτά που δουλεύουν και θα τις αντικαταστήσω στο fstab ;-). Λογικά θα δουλέψει. Θα το κάνω άλλη ώρα όμως... I'll let you know (εάν τον νοιάζει κανένα...:p)

understracker
02-02-2006, 01:22

....μαλλον κουφο.

OI 6600GT exoun eksoteriki trofodosia peran tou tis pci-express thiras me ena visma san ayto pou vazeis ston skliro.

Ta least requirments einai toulaxiston 300W kalo trofodotiko kai to pc zorizetai. Ayto pou ekane se esena einai oti erikse tin taxitita tou pirina apo ta 500 sta 200 MHz kai tin taxitita ton DDR mnimon tis kartas apo 1 GHz sta 300 MHz peripou.

Gia na to deis omos ayto prepei na exeis valei to overclock tool tis kartas sou pou logika to exei to cd tis. Ayto einai ena arxeio .reg (kataxorisis mitroou) pou kanei enable ta extra features (opos kai to peiragma stis taxitites)stous drivers tis Nvidia.

Pantos ayto pou mallon simvainei einai eitai pos den exeis valei tin eksoteriki trofodosia, i apla to trofodotiko sou einai mikro.

Exo tin idia karta se AGP8X version kai oi kanonikes taxitites leitoyrgias tis einai 500MHz gia ton pirina kai 900MHz gia tia GDDR3 pou exei pano.

Pantos den nomizo i PCI na exei arketo revma gia na trofodotisei ayto to chipset tis Nvidia. Ara exei eksoteriki trofodosia.... (pou einai aparaititi an kanei kai overclocking)

//PS 230 Watt???? Mallon sou exei riksei tis taxitites kai ipoleitoyrgei.... Apla afou sou to eipe mia fora den nomizo na sto ksanapei!

understracker
02-02-2006, 01:33
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από asteroid

Προτείνω για αρχή το registry mechanic .....
και προς θεού ούτε για πλάκα το Panda θα χρειαστεις format

To registry mechanic den doulevei me tipota sto pc mou. Kolaei ekei pou leei gia provlimatikes epektaseis. To xrisimopoihsa amesos meta apo format. Pantos DEN tha sinistousa na epemvainei kaneis stin registry me kapio tetoiou eidous programa. Exo pathei kai exo mathei!

understracker
02-02-2006, 01:42

Ta esoterika modem sinithos pane stis COM3 alla emena eftase mexri tin 10 kai provlima den exei. Mallon proerxontai apo drivers ta provlimata. Mpes ston internet kai vres tous teleytaioys drivers gia to modem sou. Emena me kati palious mou kolage olokliro to pc molis simplirona 1 lepto sto net :wow: :wow: . Alaksa drivers kai eida tin igeia mou...
PS: gia na egatastiseis tous kainoyrioys drivers stosta kanei unistall tous palious kai vgale kai tin karta tou modem apo pano. Anapse ksana to pc, ksanakleisto kai meta vale to modem ksana pano kai perna tous neous drivers. Etsi tha exeis kanei kai ena reset stis COM an exoun mplextei, pou den to nomizo. Koita kalou kakou kai ta diagostika tou modem.

ps: to na apergopoiei to modem by default den nomizo. Istera kai apo format apokleietai.

TheRapper
02-02-2006, 02:05
@understracker

Το προβλημα είναι οτι από την κάρτα που εχω δεν ξερω που ειναι το αναλογο βυσμα... για εξωτερική τροφοδοσία οπως εχουν οι σκληροί...

...εκτος και αν κανω λαθος και το δεν εχω δει (αν και τον ανοιξα...χτες...)

Θσ το τσεκαρω παλι
Μαλλον θα βαλω τωρα το cd με το overclock toolkit να δω τι παιζει..

thanx

:-) :-) :cool:

TheRapper
02-02-2006, 02:21
Μπορείς να μου πεις περισσοτερα σχετικά με το πως και που βλεπω τι αλλαγες σχετικά με το αρχειάκι που βαζω επιπλεον στη registry...

πρεπει να ψαξω τις παραμετρους της καρτασ μεσα απο το nvidia desktop manager...mesa apo to display ->settings ...ετσι ??

understracker
02-02-2006, 02:26
Koita to printscreen.

TheRapper
02-02-2006, 02:47
respect με το printscreen... οποτε οι τιμές στο δικό μου μηχάνημα είναι αντιστοιχα με αυτές του δικού σου ως εξης:

Ρυθμίσεις Τυπική (δισδιάστατη)

Συχνοτητα ρολογιου πυρήνα: 300 ΜHz

Συχνότητα ρολογιού μνήμης: 1.00 GHz

Δεν εχω βάλει υπερχρονισμό οποτε και εχω τσεκαρει την επιλογή αυτή

Η καρτα μου εχει 128 ΜΒ

Μαλλον θα πρεπει να ελενξω την τροφοδοσία ... απο οτι βλεπω εχεις αποδοση σε τρισδιαστατα γραφικά ενω εχω δυσδιαστατη...(ισως αν εχεις περισσοτερη μνημη)

:-) :wavey:

donald
02-02-2006, 14:24
New problem...
Έχω έναν εξωτερικό σκληρό και ενώ τον έχω συνδεδεμένο στο pc και λειτουργεί κανονικά το σύστημα τον "πετάει" και τον ξανανοίγει από μόνο του.Αυτό μου το κάνει αρκετά συχνά...Λέτε να έχει κανένα πρόβλημα η usb που τον έχω συνδεδεμένο???

Καμία βοήθεια και σε μας ρε παιδιά???Είναι ιδιαίτερα εκνευριστικό να κάνεις κάποια δουλεία και εκεί που δουλεύουν όλα ρολόι να γίνεται αυτή η βλακία...

understracker
02-02-2006, 15:56
respect με το printscreen... οποτε οι τιμές στο δικό μου μηχάνημα είναι αντιστοιχα με αυτές του δικού σου ως εξης:

Ρυθμίσεις Τυπική (δισδιάστατη)

Συχνοτητα ρολογιου πυρήνα: 300 ΜHz

Συχνότητα ρολογιού μνήμης: 1.00 GHz

Δεν εχω βάλει υπερχρονισμό οποτε και εχω τσεκαρει την επιλογή αυτή

Η καρτα μου εχει 128 ΜΒ

Μαλλον θα πρεπει να ελενξω την τροφοδοσία ... απο οτι βλεπω εχεις αποδοση σε τρισδιαστατα γραφικά ενω εχω δυσδιαστατη...(ισως αν εχεις περισσοτερη μνημη)

:-) :wavey:

Vasika i i apodosi pou poy vlepeis einai apenergopoihmeni. I karta mou doulevei xoris iperxronismo. Apla emeine apo kapote pou to exa kanei. Kai i diki mou 128 MB mnimi exei.

:-) :-)

PS: To 500 kai to 900 einai oi default times tis kartas mou. Aytes alazoun kai mesa stis 6600GT. px alles exoun default timi 1 GHz stin taxitita tis mnimis!

TheRapper
02-02-2006, 16:04
πρεπει να δω την τροφοδοσία για να εχω καλυτερη αποδοση σε γραφικά ?? εν τελει

understracker
02-02-2006, 16:13

Καμία βοήθεια και σε μας ρε παιδιά???Είναι ιδιαίτερα εκνευριστικό να κάνεις κάποια δουλεία και εκεί που δουλεύουν όλα ρολόι να γίνεται αυτή η βλακία...

Valton se alli usb. Ton exeis ferei stin sxoli? Sou to exei kanei sta pc tis sxolis? Dokimase ton kai se ena allo pc. Exeis kai alles siskeves pano se usb? aytes doulevoun kanonika? Mipos i mpriza pou vazeis tin trofodosia tou sklirou "paizei" kai apla menei stigmiaia o skliros xoris energeia?? Epeidi sta xp o eksoterikos skliros einai siskevi amesis katargisis an gia kapio logo vgei i usb den sou lene oti iparxei provlima. Antitheta sta pc tis sxolis pou einai Win 2K tha sou egrafan mi asfalis katargisi siskevis kai ligo argotera tha sou poun oti den mporesan na grapoun kapia dedomena stin device\tade tou pc kai oti ayta exoun xathei. Egine pote kati tetoio sta pc tis sxolis???

understracker
02-02-2006, 16:16
πρεπει να δω την τροφοδοσία για να εχω καλυτερη αποδοση σε γραφικά ?? εν τελει

yeap kai na alakseis trofodotiko.
Ta 250W einai LIGAAAAA ego exo 350W levicom trofodotiko kai pali sto bios einai ligo pesmenes i endikseis...

TheRapper
02-02-2006, 16:21
mate για το χρονο και τις συμβουλες

cu around

:cool: :cool:

donald
03-02-2006, 02:23
@understracker:Στα pc της σχολής ποτέ δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα τέτοιου τύπου.Μόνο στο σπίτι μου το κάνει.Μάλλον θα φταίει η θύρα USB καθώς παλαιότερα που είχα μια εξωτερική κάρτα ήχου στη ίδια θύρα όταν άνοιγε το pc άλλες φορές την αναγνώριζε και άλλες όχι.Μπορώ να κάνω τίποτα για να διορθωθεί αυτό το προβλημα με την θύρα καθώς μάλλον αυτή τελικά φταίει...???

understracker
03-02-2006, 03:05
@understracker:Στα pc της σχολής ποτέ δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα τέτοιου τύπου.Μόνο στο σπίτι μου το κάνει.Μάλλον θα φταίει η θύρα USB καθώς παλαιότερα που είχα μια εξωτερική κάρτα ήχου στη ίδια θύρα όταν άνοιγε το pc άλλες φορές την αναγνώριζε και άλλες όχι.Μπορώ να κάνω τίποτα για να διορθωθεί αυτό το προβλημα με την θύρα καθώς μάλλον αυτή τελικά φταίει...???

Sou to parousiazei mono mia sigekrimeni thira to provlima??

Einai thira pou einai ekatestimeni pano stin motherbord sou, i einai meso kapiou kalodiou apo header tis motherboard?

An sou to emfanizoun oles genika oi thires isos einai provlima tou elegxti usb (prob hardware tis motherboard).
Dokimases na kaneis reinstall tous drivers gia to chipset kai tin southbrige tis motherboard sou?

Sinithos tous drivers gia tis usb 2.0 toys exei to service pack 1 ton winxp kai ola osa to periexoun idi, alla mporei na thelei kati parapano i sigekrimeni m/b.
Agnostai ai voulai ton intel, via, nec kai den simazevetai.

An ola ayta den petixainoun iparxei kai i lisi na pareis mia pci karta me usb 2.0. Giro sta 15 eura exei...

//merikes diorthoseis

SuperManth
03-02-2006, 03:36
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από understracker
...
An ola ayta den petixainoun iparxei kai i lisi na pareis mia pci katra me usb 2.0. Giro sta 15 eura exei...
Το κοίταζα πρόσφατα και εγώ γιατί δεν έχω usb 2 και μου την δίνει, κάνει 9,70 €:o!!! http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613706 Ψήνομαι ;-). Βέβαια αν δεν μένεις κοντά στο Χαλάνδρι ή σε άλλο e-shop point ( :p @ emufear ), υπολόγιζε +3€ έξοδα αποστολής.

emufear
03-02-2006, 03:39
e-shop έχει πλέον και στην Στουρνάρη σταμάτα με το Χαλάνδρι :tounge: :tounge: :tounge: :tounge: :tounge:

grnemo
03-02-2006, 04:03
varethika na akouo gia to eshop telika... apo mia prosfati ereuna agoras pou ekana perissotera xalasmena pragmata vrethikan sto eshop se proionta filon mou para allou (statistika)
den leo oi times kales... alla kamena pixels, cd na lipoun, kalodia, spasmena portakia... panta iparxoun kai oi euxaristimenoi profanos... alla kai to allo thema me tin eggisi tou eshop pou sta misa proionta sou leei na pas stin antiprosopia einai megali mlkia... sta alla misa allote to antikatastasimo temaxio sto fernei se 2-3 ergasimes kai alles fores se 1 mina.
Sturnari kai pali stournari... se 15 lepta eimai kato, ta xono, kai pairno to pistotiko ... hehehe
(milaei i empeiria tora ...einai gia server, einai epigon, trexoun projectds kai tetoia... o nooon noeito ;))

gia mena to magazi apo opou oti exo parei itan ok itan (o papassotiriou hehehe..tespa) i Grammi Computers.
As milisoume gia to Plaisio tora... Nomizo oti to exo spoudasei to thema me ta magazia kai tis agores kai exo mia emperistatomeni gnomi.
To plaisio emfanizei ena sevasto pososto defective proionton logo tis megalis kinisis... as min geliomaste. to plaisio einai to katastima me ta perissotera temaxia pou feugoun ana imera. Apsogi eksipiretisi(ennoo grigora tameia ktl ktl giati apo info sta proionta einai gtp...an aki den perimeno se kanena katastima na exoun doctora oi ipalliloi), amesotita an exeis provlima, to pas piso kai an einai tin idia mera sto allazoun xoris na to eleksoun..tampela defective kai piso...xestikan. ekeinoi tha paroun ta lefta tous.. To plaisio pasxei tromera apo tus mlkes ipallilous (stis poliseis) kai sto oti ta tel dio xronia exei arxisei kai xanei pou periorizei to agorastiko endiaferon se moufties tou tipou gecube albatron kai to kako einai oti kanei kai megali diafimistiki kampania giro apo auta...
(ola auta giro apo tin mania mou me to plaisio)

kai tora i prosopiki mou apopsi etsi opos exei diamorfothei tous tel mines... me tin kinisi pou exei to katastima kai tis prooptikes tou sto mellon(tis sinexos auksanomenes poliseis - stoixeia pou eixa dei apo atomo mesa apo pouliadi kai tin para poli megali gamma proionton + eggisi katastimatos - {osa proionta exoun on site}) nomizo oti tha epikentrotho stis epomenes agores mou sto mellon sto MGmanager.. elpizo na paei kala...auti einai i apopsi mou..

tora apo times tha mou peite to eshop einai to kalitero... koitaxte, gia tin axari eggiisi(elleipsi eggisis katastimatos se simantika proionta) gia tin elleipsi amesotitas (to stock peftei makria an den iparxei antikatastasi stin stournari) ego dino 5-10 euro parapano... tora min erthei kai mou pei kaneis ego vrika to idio bluetooth sto eshop 43242344 euro ligotero apo to plaisio giati entaksi... klassiko fainomeno mesa stin agora... kapoioi psila kapoioi xamila kapoioi stin mesi... sto kato kato den mas xrostane kiolas. auto einai i ereuna agoras... :love2: :love2: :love2: :wavey: :wavey: :wavey:

SuperManth
03-02-2006, 04:40
...
(milaei i empeiria tora ...einai gia server, einai epigon, trexoun projectds kai tetoia... o nooon noeito ;))

ΩΩΩ!!! Respect εδώ ;-).

gia mena to magazi apo opou oti exo parei itan ok itan (o papassotiriou hehehe..tespa) i Grammi Computers.

Για μένα το καλύτερο είναι το e-shop! Γιατί εκεί μου έχουν φερθεί ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ. Και εγώ αυτά τα μετράω. Έχω φτιάξει γύρω στα 6 PC και έχω πάρει διάφορα parts. Για να μην μιλήσω για γνωστούς από πολυτεχνείο (ίσως να λένε καλά λόγια αυτοί επειδή το e-shop ιδρύθηκε από ΣΗΜΜΥ-ίτες :p, αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο αυτό)! Προσωπικά έχει τύχει ένα σύστημα ήχου 5.1 με γούφερ κλπ μάρκας μ' έκαψες να έχει χαλασμένο ενισχυτή. Επί τόπου αλλαγή και αποστολή πάλι πίσω στην Κρήτη που είναι ο αδερφός μου με έξοδα e-shop. Πάλι χαλασμένος ενισχυτής. Πάλι αλλαγή χωρίς μα-μου. Πάλι στην κρήτη. Χαλασμένο τροφοδοτικό. Πάλι αλλαγή (εντάξει μούφα ήταν, λογικό να πέφταμε και σε ελαττωματικό) χωρίς πολλά πολλά ενώ είχαν αρχίσει να μας βαριούνται! Δεν είπαν το παραμικρό όμως και εξυπηρέτηση με χαμόγελο στα χείλη.

Για το ΠΛΑΙΣΙΟ... Πόσο σου χρεώνουν την τοποθέτηση μιας μνημούλας? ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ??? ΛΟΟΟΟΛ! Για να ανοίξουν ένα tower και να βάλουν μια έξτρα μνήμη δείτε τί χρεώνουν στην σελίδα τους. Για αλλαγή τροφοδοτικού? Αγοράζεις καινούριο, οκ... Πας για να σου το βάλλουν και μάντεψε! Σου ζητάνε λεφτά που σου το βάλανε! Ναι, γιατί είναι πολιτική του καταστήματος, εκτός και αν έχει αλλάξει (έχω να το επισκευτώ ΚΑΙΡΟ ευτυχώς). Ενώ στο e-shop για ένα γνωστό μου, χαλάει το τροφοδοτικό, τους πάω όλο το PC (φοβόταν ο γνωστός μου μήπως ήταν και κάτι άλλο και μιας και δεν πλήρωνα εγώ, δεν με ένιαζε :p) , αλλάζουν το τροφοδοτικό και μαντέψτε χρέωση! 0€ φυσικά. Και στα υπ' όψιν ότι την συναρμολόγηση του PC την είχα κάνει εγώ! Σε αυτούς είχαμε πληρώσει μόνο τα εξαρτήματα.

Ποιό είναι το ηθικό δίδαγμα??? Μακριά απο τα τροφοδοτικά innovator :p:p:p:p!!!

Για ΓΡΑΜΜΗ:
Προβληματικός φορητός της κολλητής μου! Μάρκας ACER. Δεν το καλύπτει η εγγύηση. Μόλις θερμανθεί λίιιγο παραπάνω κλείνει. Μόνο του, από self protection. Δεν καλύπτει η εγγύηση ούτε αλλαγές ψύκτρας στην κάρτα γραφικών γιατί κλείνει στο δίωρο, ούτε μπορείς να πας στου τεχνικούς και να περιμένεις ένα 2ωρο και βάλε για να κλείσει και να καταλάβουν το πρόβλημα... Και άντε πες της ότι πρέπει να το έχει σε τέτοιο μέρος ώστε να αερίζεται και να μην υπερθερμένεται! Από ΓΡΑΜΜΗ αυτό του Ηρακλείου. Ήταν σίγουρα θέμα παρτίδας, αλλά μιας και λέμε για προβληματικά προϊόντα φίλων :p.

nomizo oti tha epikentrotho stis epomenes agores mou sto mellon sto MGmanager.. elpizo na paei kala...auti einai i apopsi mou..
Respect και εδώ!!! Μαζί σου! Μιας και μιλάμε για τιμές... Πριν πάρετε κάτι, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και αν είναι αυτό, αν είστε σκρούτζηδες όπως εγώ και το ψάχνετε, κάντε μια αναζήτηση εδώ:

www.skroutz.gr και θα εκπλαγείτε. Το κακό είναι πως όσα αποτελέσματα εμφανίζει δεν είναι έχουν την έδρα τους στην Ελλάδα και πληρώνεις πάνω από 10€ για τα έξοδα αποστολής. Δοκιμάστε να βάλετε μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή στα 6ΜΡ για παράδειγμα στο skroutz. Στα αποτελέσματα θα δείτε και ιστοσελίδες ελληνικές, αλλά με προιόντα που αποστέλονται από εξωτερικό. Tο pixmania είναι μια τέτοια περίπτωση περίπτωση καταστήματος που πληρώνεις λίγο παραπάνω έξοδα αποστολής και μερικές φορές είναι ελάχιστα φθηνότερη η διαδικασία από το να αγοράσεις την ψηφ. μηχανή από εδώ. Απλώς για έρευνα αγοράς μετράει ;-).

// edit:
Γιατί το MGManager.gr δεν βάζει τον ΦΠΑ στις τιμές του παρά μόνο όταν πατήσεις την παραγγελία??? Πως θα συγκρίνουμε? :mad: Και γιατί δεν έχει φωτογραφίες σε όλα τα προϊόντα ή έστω στα περισσότερα?

grnemo
03-02-2006, 05:00
Για μένα το καλύτερο είναι το e-shop! Γιατί εκεί μου έχουν φερθεί ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ. Και εγώ αυτά τα μετράω. Έχω φτιάξει γύρω στα 6 PC και έχω πάρει διάφορα parts.
6 pc? se prokalo se mono maxia...
psisou na tis metrisoume .. tis agores mas ;-)

asxoloume 5 xronia me pc's kai exo allaksei arketa pc's (den me tima idietaira auto...tora pou orimasa ligo as a matter of fact pisteuo oti my old me itan lameri me megalo M ;) giati pano apo ola ekane tis aperiskepsies tou me lefta allon... beware mom and dad.. I promise tha kano oti mporo sto mellon meta leuta pou tha mou dosoun apo tin vodafone gia kati logs pou mou zitisan.....oooooooopssss

Προσωπικά έχει τύχει ένα σύστημα ήχου 5.1 με γούφερ κλπ μάρκας μ' έκαψες να έχει χαλασμένο ενισχυτή. Επί τόπου αλλαγή και αποστολή πάλι πίσω στην Κρήτη που είναι ο αδερφός μου με έξοδα e-shop. Πάλι χαλασμένος ενισχυτής. Πάλι αλλαγή χωρίς μα-μου. Πάλι στην κρήτη. Χαλασμένο τροφοδοτικό. Πάλι αλλαγή (εντάξει μούφα ήταν, λογικό να πέφταμε και σε ελαττωματικό)

3 ellatomatika ... PWNED again :love2:

Για το ΠΛΑΙΣΙΟ... Πόσο σου χρεώνουν την τοποθέτηση μιας μνημούλας? ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ??? ΛΟΟΟΟΛ! Για να ανοίξουν ένα tower και να βάλουν μια έξτρα μνήμη δείτε τί χρεώνουν στην σελίδα τους. Για αλλαγή τροφοδοτικού? Αγοράζεις καινούριο, οκ... Πας για να σου το βάλλουν και μάντεψε! Σου ζητάνε λεφτά που σου το βάλανε!
akoma zitas na sta vazoun ta parts ? koupepe koupepe :baby: :baby: :baby:

Για ΓΡΑΜΜΗ:
Προβληματικός φορητός της κολλητής μου! Μάρκας ACER. Δεν το καλύπτει η εγγύηση. Μόλις θερμανθεί λίιιγο παραπάνω κλείνει. Μόνο του, από self protection. Δεν καλύπτει η εγγύηση ούτε αλλαγές ψύκτρας στην κάρτα γραφικών γιατί κλείνει στο δίωρο, ούτε μπορείς να πας στου τεχνικούς και να περιμένεις ένα 2ωρο και βάλε για να κλείσει και να καταλάβουν το πρόβλημα...
Laptop = klasiki katigoria me onsite eggisi
+ Acer foritos = provlima me antikatastasi
----------------------------------------------
Acerobug== PWNED kai edo

Total score: 4 pwned-points...
hehehemouaxaxAAXAXAAXaxa

pera apo tin plaka exeis dikio gia to site me tis sigriseis timon kai ofiloume pano apo ola stin tsepi mas na kanoume mia sosti ereuna agoras...

ps: tha dokimaso na agoraso mia fora kati mikro apo pixmania... na do eksipiretisi.lene oti einai one of the best among europe's e - shops

edit:

Γιατί το MGManager.gr δεν βάζει τον ΦΠΑ στις τιμές του παρά μόνο όταν πατήσεις την παραγγελία??? Πως θα συγκρίνουμε? :mad:
as vgei to athroisma kalo kai posos me noiazei :cool: :cool: :cool:

SuperManth
03-02-2006, 05:29

6 pc? se prokalo se mono maxia...
psisou na tis metrisoume .. tis agores mas ;-)
...
3 ellatomatika ... PWNED again :love2:
...
akoma zitas na sta vazoun ta parts ? koupepe koupepe :baby: :baby:
...
Total score: 4 pwned-points...
hehehemouaxaxAAXAXAAXaxa
...
as vgei to athroisma kalo kai posos me noiazei
1ον δεν ήταν δικά μου εννοείται!!!

2ον Ελαττωματικά! Το είπα για να δεις αντιμετώπιση που είχα βρε! Και τί έγινε όταν πάρεις κάτι φτηνιάρικο, είναι ελαττωματικό και σου το αλλάξουν επί τόπου με μηδενικό κόστος? Είπαμε, τα τροφοδοτικά innovator χαλάνε :p. Μακριά!

3ον ΠΟΤΕ μου δεν ζήτησα τοποθέτηση για τον εαυτό μου! Όταν ο γνωστός μου όμως μου λέει να το αφήσουμε εκεί, εγώ τί να πω? Και όχι για πλαίσιο. Και αυτό για το πλαίσιο το λέω για να δείξω την εκμετάλλευση.

4ον μμμ σιγά τον διαγωνισμό :p

5ον Εντάξει το άθροισμα όταν έχει κάποιος ένα budget σαν το δικό σου ;-). Με bugdet σαν το δικό μου θέλω για κάθε εξάρτημα τιμή με ΦΠΑ. Και πάλι, στέκομαι στην ύπουλη σκέψη του καταστήματος.

Mercyful_Fate_1
03-02-2006, 20:54
Πέρσι τέτοια εποχή είχε χαλάσει το dvd recorder μου, που είχα αγοράσει από το eshop. Τους το έστειλα πίσω, και μου υπόσχονταν 7-10 μέρες (!!!!!). Μετά από 10 μέρες και απανωτά τηλεφωνήματα και emails, μου είπαν ότι θα αργήσει άλλη μια εβδομάδα. Μετά από μια εβδομάδα το ίδιο. Στις 25 μέρες μου είπαν ότι μου το έχουν στείλει ήδη ταχυδρομικώς (!!!!!!!!). Τελικά το έλαβα πίσω μετά από 30 ημέρες, μετά από πολλά ψέματα του eshop, και μετά από πολλές απαντήσεις απαράδεκτες κατά εμού του στυλ "αμα θέλετε να σας δώσω το τηλέφωνο της αντιπροσωπείας να τους μιλήσετε εσείς". Έλεος, ολόκληρο eshop, και πρέπει εγώ να πάρω την αντιπροσωπεία να τους πιέσω για το part. Περιττό να σας πω ότι το ελάχιστο που περίμενα ήταν μια αντικατάσταση του recorder για να τελειώνουμε!
Τελικά μου ήρθε το ίδιο κομμάτι flash-αρισμένο. Κάνανε έναν μήνα για να flash-αρουν το recorder, διαδικασία που δεν παίρνει πάνω από 5 λεπτά συμπεριλαμβανομένου και του reboot που ίσως χρειαστεί να γίνει... :angryfire

Incubus
04-02-2006, 01:05
Ρε παιδιά έχω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα. Έχω λοιπόν, μια 384/128 DSL με HOL ISP εδώ και περίπου μισό χρόνο. Τις τελευταίες 3-4 μέρες μου κάνει ένα πολύ σπαστικό πρόβλημα. Εκεί λοιπόν, που κατεβάζω μια χαρά με το Emule χάνεται η σύνδεση του router με τον παροχέα (έχω το US Robotics 9107). Άμα βγάλω το καλωδιάκι της ADSL (αυτής που έρχεται από την πρίζα στον τοίχο) και το ξαναβάλω δουλεύει και πάλι για λίγο (περίπου 1-2 ώρες συνεχούς downloading).

Έκανα προσπάθεια και με το Netroute2 της Intracom και το πρόβλημα είναι ακριβώς το ίδιο. Με την εις άτοπον λοιπόν, το πρόβλημα νομίζω εντοπίζεται στη γραμμή ADSL.

Το πιο περίεργο όμως είναι ότι άρχισε ξαφνικά. Είχα δηλαδή, περίπου μια βδομάδα που κατέβαζα από emule συνεχώς χωρίς πρόβλημα.

Έχετε καμιά ιδέα;

user83
04-02-2006, 01:22

OI 6600GT exoun eksoteriki trofodosia peran tou tis pci-express thiras me ena visma san ayto pou vazeis ston skliro.

Ta least requirments einai toulaxiston 300W kalo trofodotiko kai to pc zorizetai. Ayto pou ekane se esena einai oti erikse tin taxitita tou pirina apo ta 500 sta 200 MHz kai tin taxitita ton DDR mnimon tis kartas apo 1 GHz sta 300 MHz peripou.

Gia na to deis omos ayto prepei na exeis valei to overclock tool tis kartas sou pou logika to exei to cd tis. Ayto einai ena arxeio .reg (kataxorisis mitroou) pou kanei enable ta extra features (opos kai to peiragma stis taxitites)stous drivers tis Nvidia.

Pantos ayto pou mallon simvainei einai eitai pos den exeis valei tin eksoteriki trofodosia, i apla to trofodotiko sou einai mikro.

Exo tin idia karta se AGP8X version kai oi kanonikes taxitites leitoyrgias tis einai 500MHz gia ton pirina kai 900MHz gia tia GDDR3 pou exei pano.

Pantos den nomizo i PCI na exei arketo revma gia na trofodotisei ayto to chipset tis Nvidia. Ara exei eksoteriki trofodosia.... (pou einai aparaititi an kanei kai overclocking)

//PS 230 Watt???? Mallon sou exei riksei tis taxitites kai ipoleitoyrgei.... Apla afou sou to eipe mia fora den nomizo na sto ksanapei!

Οι PCI express δεν έχουν εξωτερική τροφοδοσία...μόνο οι AGP

Α και Πλαίσιο rulez. Υπολογιστή σε μια μέρα σπίτι σου :-)

The Gravedigger
04-02-2006, 02:06
LATHOS!!!
K OI PCI EXPRESS, ta high end modela pernoun k ksexwristh trofodosia me 6pino vysmataki
:-)

understracker
04-02-2006, 02:19
LATHOS!!!
K OI PCI EXPRESS, ta high end modela pernoun k ksexwristh trofodosia me 6pino vysmataki
:-)
oi 6600GT einai sigoura high end afou doulevoun se sixnotites pano apo aytes tis 6600 konta stis 6800 kai exoun kai pio kales RAM pano opote... pantos tha mas voithouse na mas edine to akrives mondelo tis kartas tou... Kai stin periptosi pou den exei eksoteriki trofodosia ta 250W tou trofodotikou tou einai safws liga gia mia tetoia karta. Pou simainei oti ean den parei neo trofodotiko i karta tou tha einai se "safe mode" gia na min katareysei o ipolofistis tou apo elipsi energeias...

//ps ama oi pci-express den exoun eksoteriki trofodosia tha ithela na do pos doulevei i 6800 ultra pou thelei kai dio
kai oxi me Y kalodio parakalo...

//edit: oi 6800 theloun dio 4-pin power connectors kai oi 6600GT se pci-express version den theloun eksoteriki trofodosia.
OI 6600GT theloun toulaxiston 300W PSU aneksartitos PCI-16X h AGP8X. Oi 6800 theloun minimum 350W PSU. Opote o filos mas prepei na parei allo trofodotiko giati apla ayto den sikonei tin karta...
To oti einai se PCI- express version den simainei oti to chipset thelei ligoteri energeia, apla pernei perisoteri energeia apo tin PCI... omos i geniki isxis pou xreiazetai einai i idia... ;-)

Mercyful_Fate_1
04-02-2006, 09:56
Από προσωπική εμπειρία σε Asus Xtreme 6600 Silencer PCI-E γνωρίζω πως η συγκεκριμένη κάρτα δεν χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία.
Επιβεβαιώνω επίσης ότι οι 6600 AGP θέλουν 4-pin τροφοδοσία. ;-)

dt008
04-02-2006, 12:13

asxoloume 5 xronia me pc's kai exo allaksei arketa pc's (den me tima idietaira auto...tora pou orimasa ligo as a matter of fact pisteuo oti my old me itan lameri me megalo M ;)

ΗΣΟΥΝ LAMER???
χοχοχοοχοχοχ
αχαχαχαχχααχ
αχαχαχχααχαχ
ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΠΑΡΑΚΜΑ???? :p:p:p
αχαχχαχααχαχχαοχαοχοχοχοχοχοχοχο
μουχααχαχαχχαχα

ΠΑΓΟΔΡΟΜΙΟ ΛΕΜΕ ΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ :p:D

(κι αν θα μου ξαναμιλήσει εμένα τώρα νε με χ*σεις!!! :p)

incubus τσεκάρεις καλώδια κ.λ.π.
και μετά κράζεις τους ιθύνοντες του DSLAM :p

grnemo
04-02-2006, 12:34
lameri me mikro m ;-)
den eipa to antitheto...

kingspiro
04-02-2006, 18:24
Ρε παιδιά έχω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα. Έχω λοιπόν, μια 384/128 DSL με HOL ISP εδώ και περίπου μισό χρόνο. Τις τελευταίες 3-4 μέρες μου κάνει ένα πολύ σπαστικό πρόβλημα. Εκεί λοιπόν, που κατεβάζω μια χαρά με το Emule χάνεται η σύνδεση του router με τον παροχέα (έχω το US Robotics 9107). Άμα βγάλω το καλωδιάκι της ADSL (αυτής που έρχεται από την πρίζα στον τοίχο) και το ξαναβάλω δουλεύει και πάλι για λίγο (περίπου 1-2 ώρες συνεχούς downloading).

Έκανα προσπάθεια και με το Netroute2 της Intracom και το πρόβλημα είναι ακριβώς το ίδιο. Με την εις άτοπον λοιπόν, το πρόβλημα νομίζω εντοπίζεται στη γραμμή ADSL.

Το πιο περίεργο όμως είναι ότι άρχισε ξαφνικά. Είχα δηλαδή, περίπου μια βδομάδα που κατέβαζα από emule συνεχώς χωρίς πρόβλημα.

Έχετε καμιά ιδέα;

welcome to the world of usr9107...to routeraki ftaiei!einai gtp,gia petama...an psakseis sto adslgr.com tha deis oti kai alloi exoun provlimata me afto to router!tin exw kai egw ti malakia kai to idio mou kanei kai emena,kremaei apo ta polla connections.ayto pou prepei na kaneis einia na meiwseis ta global connections kai ta global max connections kathws kai ta connections sto kathe torrent alla kai ton ariumo tous(oxi 40 taytoxrona px,allwste den to sikwnei kai i grammi).apo kei kai pera ws katoxos tou router tha sou dwsw synoptika ena workarround pou doulepse gia mena...
1.allaksa ta udp/tcp ports.vale enan tixaio 5psifio px 45768 pou na min einai koinos(glitwneis +apo kana attack pithano)
.to tcp kai to udp na min einai poli makria san arithmoi alla se idia perioxi(vlepe analysi 1)
2.pas apo to browser interface(192.168...)tou router kai kaneis trigger ta ports kai ta anoigeis kiolas
3.meta pas sto virtual servers(pou einai apo panw i apo katw apo to triggering,de thimamai) kai kaneis rule simfwna me tin ip sou(pou sinithws tha einai 192.168.1.2)na exei anoixtes tis ports aftes gia ti sigekrimeni ip....molis apektises high id sto mule :P

genika peiramatisou ligou me ton aritho twn connnections na deis poia de sou rixnei...egw exw tis rithmiseis pou lene aftoi(150 i think).to xa trexei kai me 500 alla kremase sxetika grigora...anamenetai padws sintoma firmware update pou isws lisei aketa probs

DI tourist
06-02-2006, 22:24
Απο χθες το dvd-rom του πι σιου μου μου εκανε νερα... Εβαζα ενα dvd και οταν ανοιγε το προγραμμα για να δω την ταινια κολλαγε εντελως το πι σι και εκανε επανεκκινιση. Ο,τι κι αν εκανα, οποιο dvd και να εβαζα, με οποιο προγραμα κι αν το ανοιγα, γινοταν το ιδιο πραγμα. Οντας σε απογνωση λοιπον περνω την ηρωικη αποφαση να ανοιξω το κουτι να αποσυνδεσω και να επανασυνδεσω το dvd rom. Επειδη ομως λυπομουν τα αρχειακια που κατεβαιναν αποφασισα να μην σβησω το πι σι και να κανω ολη τη δουλεια με αναμενο πι σι. Αποσυνδεω λοιπον το dvd και το ξανασυνδεω μετα απο χιλια βασανα (εβαζα 1 απο τα 2 καλωδια αναποδα). Μετα απο αυτο ομως το dvd rom επαψε να λειτουργει εντελως... :confused:
Ουτε το πορτακι ανοιγει ουτε μου το εμφανιζει στον "Υπολογιστη μου", παρ'ολα αυτα στη Διαχειριση Συσκευων μου το εμφανιζει κανονικα συνδεδεμενο και χωρις κανενα προβλημα...

Any ideas...? :-(

Theio_Vrefos
06-02-2006, 22:39
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από DI tourist
Απο χθες το dvd-rom του πι σιου μου μου εκανε νερα... Εβαζα ενα dvd και οταν ανοιγε το προγραμμα για να δω την ταινια κολλαγε εντελως το πι σι και εκανε επανεκκινιση. Ο,τι κι αν εκανα, οποιο dvd και να εβαζα, με οποιο προγραμα κι αν το ανοιγα, γινοταν το ιδιο πραγμα. Οντας σε απογνωση λοιπον περνω την ηρωικη αποφαση να ανοιξω το κουτι να αποσυνδεσω και να επανασυνδεσω το dvd rom. Επειδη ομως λυπομουν τα αρχειακια που κατεβαιναν αποφασισα να μην σβησω το πι σι και να κανω ολη τη δουλεια με αναμενο πι σι. Αποσυνδεω λοιπον το dvd και το ξανασυνδεω μετα απο χιλια βασανα (εβαζα 1 απο τα 2 καλωδια αναποδα). Μετα απο αυτο ομως το dvd rom επαψε να λειτουργει εντελως... :confused:
Ουτε το πορτακι ανοιγει ουτε μου το εμφανιζει στον "Υπολογιστη μου", παρ'ολα αυτα στη Διαχειριση Συσκευων μου το εμφανιζει κανονικα συνδεδεμενο και χωρις κανενα προβλημα...

Re sy me anoixto ypologisti??
:o:o

Tespa... kamia malakia exeis kanei stin epanasyndesi... ti akrivws ekanes? Thelw na pw evgales ta kalwdia kai ta ksanavales akrivws?

The Gravedigger
06-02-2006, 22:42
άλλαξε molex του PSU σου κ χώσε άλλο.
βγάλε κάποια άλλη συσκευή /π.χ 2ο σκληρό η dvd από την τροφοδοσία κ δες αν λειτουργεί οκ το dvd που έχει το προβλημα

αν δεν τα έχει φτύσει το δωδ το πιο πιθανόν είναι το PSU που έχεις να μην είναι οκ :confused:

DI tourist
06-02-2006, 22:44
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Theio_Vrefos

Re sy me anoixto ypologisti??
:o:o

Tespa... kamia malakia exeis kanei stin epanasyndesi... ti akrivws ekanes? Thelw na pw evgales ta kalwdia kai ta ksanavales akrivws?

Το εκανα με ανοιχτο υπολογιστη... ΚΙ ΟΜΩΣ!!! Δεν ξερω πως εκανα τετοιο πραγμα...

Βασικα εβγαλα τα 2 καλωδια (το κανονικο και το "πλατυ") και τα ξανασυνδεσα. Παντως υποψιαζομαι οτι εκανα μ..ια και εκαψα το dvd-rom γιατι κατα λαθος πηγα να συνδεσω το καλωδιο αναποδα :-(

Τωρα μου το αναγνωριζει στη Διαχειρηση Συσκευων αλλα δεν μου το βγαζει στον "Υπολογιστη μου". Το πιθανοτερο ειναι οτι το εχω καψει... :angryfire
Η μλκιες πληρωνονται... (παντως δε νομιζω να ειναι ακριβο ενα dvd rom)

amadeus
06-02-2006, 23:03

Το εκανα με ανοιχτο υπολογιστη... ΚΙ ΟΜΩΣ!!! Δεν ξερω πως εκανα τετοιο πραγμα...

Βασικα εβγαλα τα 2 καλωδια (το κανονικο και το "πλατυ") και τα ξανασυνδεσα. Παντως υποψιαζομαι οτι εκανα μ..ια και εκαψα το dvd-rom γιατι κατα λαθος πηγα να συνδεσω το καλωδιο αναποδα :-(

Τωρα μου το αναγνωριζει στη Διαχειρηση Συσκευων αλλα δεν μου το βγαζει στον "Υπολογιστη μου". Το πιθανοτερο ειναι οτι το εχω καψει... :angryfire
Η μλκιες πληρωνονται... (παντως δε νομιζω να ειναι ακριβο ενα dvd rom)

Εκμεταλλεύσου την ευκαιρία και πάρε 'κανα dvd writer όπως έκανα εγώ τις προάλλες που μου έκανε προβλήματα το cd writer ;-)
Με 55ευρούλια, πήρα πολύ καλό dvd writer LG. :D

Σίγουρα δεν θα είναι ακριβά τα dvd rom αμα βρίσκεις dvd writer με 50 Ε

understracker
07-02-2006, 00:51

Guys den pistevo na ekane kamia zimia ston elegxti tou IDE? exo kapsei motherboard epeidi aposindesa kai epanasindesa(stin epanasindesi kaike) usb apo esoteriko header. kserete aytes pou vgainoun sto front panel. kala tha kaneis na valeis kapia alli siskevi sto megalo kalodio tou pc pou exeis topothetisei to dvd-rom. opos ena allo dvd i akoma kai ton skliro sou kai na deis an doulevei. An doulepsei paei na pei pos i PSU einai opos eipe Tafoskaytis i apla mporei na epathe kati to firmware tou dvd-rom kai na ta epekse. exo to idio provlima me ena samsung cd-rw. dil pote ta anagnorizei ta cd, pote oxi. pote kanei spin down pote oxi (sinithos oxi) kai fisika kamia fora sou anoigei sta kala kathoumena to portaki (xoris na kaneis kati). An mporeis vres firmware tou dvd-rom sou kai valto ksana. sinithos exoun programma pou kanei flashing apo windows, allios prepei na to kaneis apo dos (malakia ayto :-p). Prota prota omos dokimase an leitourgei kanonika to IDE channel me ton tropo pou anefera pio pano. An kai mallon malakia sto firmware psiliazomai...
An den mporeis na vreis firmware kai doulevei kanonika to pc tote anagastika prepei na paeis allon driver... :-(

DI tourist
07-02-2006, 00:57
Dvd-rw εχω ηδη! Θα δοκιμασω αυτα που μου ειπατε (αυτη τη φορα με το πι σι σβηστο) και θα επανελθω με νεοτερα... :D

vaguraw
07-02-2006, 02:09
Eιχα παλιοτερα το zone alarm και για καποιον λογω σταματησε να μου κανει warnings οσπυ διαπιστωσα οτι δεν λειτουργει!!Βολευτηκα με το seagate αλλα λεω να επανελθω στην παλια αγαπη.Το προβλημα ειναι οτι οταν παω να κανω το ινσταλλ μου γραφει "Setup is unable to log into the TrueVector service.Install cannot continue without logging into the TrueVector service.Please use the service manager to shut down the TrueVector service and restart the installer program."

Μηπως ξερει κανεις τι παιζει??

understracker
07-02-2006, 17:44
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από vaguraw
Eιχα παλιοτερα το zone alarm και για καποιον λογω σταματησε να μου κανει warnings οσπυ διαπιστωσα οτι δεν λειτουργει!!Βολευτηκα με το seagate αλλα λεω να επανελθω στην παλια αγαπη.Το προβλημα ειναι οτι οταν παω να κανω το ινσταλλ μου γραφει "Setup is unable to log into the TrueVector service.Install cannot continue without logging into the TrueVector service.Please use the service manager to shut down the TrueVector service and restart the installer program."

Μηπως ξερει κανεις τι παιζει??

Vasika ayto pou sou leei einai pos ayto to service to zone alarm me kapoion tropo sinexizei na leitourgei (apo tote pou to eixes ksanavalei) i apla o setup tou zone alarm nomizei oti leitourgei. koita stis diergasies apo ton task manager mipos iparxei kamia diergasia me ayto to onoma kai apenergopoihse tin. Epeidi to zone alarm ksekina aytomata me to windows prepei na exei meinei sto startup i sigekrimeni diegrasia. apropo na po pos otan kaneis uninstall ena programa den svinodai ola ta arxeia apo to pc sou, opos kai merika entries stin registry. Mallon exei meinei kapio entry stin registry po ksekina kapio tmima tou zone alarm pou exeis apegatastisei. pigenai se proti fasi sto C:/program files/ kai an iparxei o fakelos zone alarm diegrapse ton kai kane restart kai ksana prospathise. Allios egatestise to reg cleaner kai mesa apo ayto diegrapse oti exei sxesi me zone alarm stin registry (koitakse se olles tis karteles tou reg cleaner). Iparxei tropos na ginei kai xeirokinita mesa apo to regedit run->regedit alla den mporo na sou po pou akrivos einai o fakelos pou exei ta programmata pou trexoun sto startup (fakelos stin registry enoo). An kserei kaneis as mas pei... :confused:

ps: exei kanei unistall to zone alarm e?
ps2: theoro to zone alarm poli distropo firewall...mou exei kanei kai emena malakies. epeidi exo ellinika windows nomizei merika vasika arxeia tou sistimatos perierga kai ta mplokarei kai to pc ta paizei. Ai sixtir me ayti ti mlk! :p :p

edit: koita kai edo gia ta progs sto startup

http://www.winguides.com/registry/display.php/109/

prosekse min sviseis kamia diergasia tou sistimatos!
have fun :-)

marktheshark
08-02-2006, 00:06
Μετά από μήνες που δε δούλευε το
Windows Update, ξαφνικά σήμερα
το system tray Windows Update
icon με είδοποιεί αν θέλω να εγκαταστήσω
24 (!?) διαθέσιμα updates...

Αΐντε αΐντεεεε!

:angryfire

dt008
08-02-2006, 00:22
οταν λες ότι δε δούλευε;

vaguraw
08-02-2006, 16:09
Eπανερχομαι με νεο φρεσκοτατο προβλημα.

Οταν μπαινω σε μερικα site η οθονη του υπολογιστη μαυριζει τελειως.Ομως συνεχιζει να λειτουργει κανονικα,απλα τα βλεπω ολα μαυρα.Αυτο εχω παρατηρησει οτι συμβαινει παντα οταν μπαινω στο επισημο site του James Blunt (www.jamesblunt.com).Μου το εχει κανει και με αλλα site αλλα δεν θυμαμαι.Ειναι αρκετα ενοχλητικο και δεν εχω ιδεα τι μπορει να φταιει.Μηπως λειπει κανενα upgrade σκεφτομαι αλλα ποιο?? :-( :-(

Theio_Vrefos
08-02-2006, 16:14
kai emena mou esvine i othoni se kati akyres stigmes, alla anakalypsa oti eixa tentwsei para poly to kalwdio tou reumatos kai den ekane kalh epafh

KAPSIMOOOOOO

Milame eixa elegksei oooooooooooooti mporei na fantastei kaneis

lolololol

:D :D :D :D

understracker
08-02-2006, 16:25
Eπανερχομαι με νεο φρεσκοτατο προβλημα.

Οταν μπαινω σε μερικα site η οθονη του υπολογιστη μαυριζει τελειως.Ομως συνεχιζει να λειτουργει κανονικα,απλα τα βλεπω ολα μαυρα.Αυτο εχω παρατηρησει οτι συμβαινει παντα οταν μπαινω στο επισημο site του James Blunt (www.jamesblunt.com).Μου το εχει κανει και με αλλα site αλλα δεν θυμαμαι.Ειναι αρκετα ενοχλητικο και δεν εχω ιδεα τι μπορει να φταιει.Μηπως λειπει κανενα upgrade σκεφτομαι αλλα ποιο?? :-( :-(

Update stous drivers tis kartas grafikon sou ekanes?? Vale tous teleytaious driver kai ksanadokimase...

ps: an prosekses ayto to site xrisimopoiei micromedia flash object. Kane update kai ston flash player. Mporei na einai kapia asimvatotita metaksi tou flash player kai ton driver tis kartas grafikon...

marktheshark
08-02-2006, 17:17
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dt008
οταν λες ότι δε δούλευε;

Δε δούλευε από το site, μου έβγαζε errors.

dt008
08-02-2006, 19:19
αν πας τώρα είναι ΟΚ;

δες αν είναι ανοιχτό το Background Intelligent Transfer Service (BITS) στο service manager....

marktheshark
09-02-2006, 04:18

αν πας τώρα είναι ΟΚ;

δες αν είναι ανοιχτό το Background Intelligent Transfer Service (BITS) στο service manager....

Nope, not OK...

Kαι που έκανα το BITS από manual :D
automatic πάλι τπτ.

Bebis
09-02-2006, 20:17
Enos filou mou to pc parousiazei ta exis koufa kai epeidi den exw fysiki prosvasi s'auto wste na dw ti akrivws symvainei sas metaferw to provlima opws akrivws mou to eipane :

Otan kanei boot to pc,enw exei epilexei na kanei boot apto cd kai exei boot disk mesa, entoutois synexizei kanonika kai kanei boot from HD....
Exei Suse Linux (7.2 nomizw) kai windows XP SP1 sto idio pc , ola kala ola wraia, mono pou otan einai sta linux den emfanizei ta periexomena twn cd, ta deixnei dld empty....

Egw den mporw na skeftw kati,mono to endexomeno na min kanei mount to cd , alla :S .......

peer_gynt
10-02-2006, 14:14
Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Έχω Susse Linux 7.3 και ενώ ήταν κανονικά με γραφικό περιβάλλον(level 5), τώρα είναι level 1. Δοκίμασα και το σκληρό ενός φίλου μου και κάνει το ίδιο. Τι μπορεί να πείραξα;; Κάτι στο BIOS??????
Βοηθήστε με γιατί κάθε φορά που κάνω reboot πρέπει να κάνω update για να έχω γραφικό περιβάλλον!!! :wavey:

pharao
10-02-2006, 17:09
Ρε παιδια, επαθα κατι κουφο...
Απεγκατεστησα το Nero 6 εκανα επανεκινηση, εγκατεστησα το Nero 7 και ξαναεκανα επανεκινηση αλλα δεν βλεπω τα recorder.
Στο device manager βλεπει τα recordes και λεει οτι θελει drivers αλλα αυτα ειναι plug and play. Εχει ακομα προβλημα και με εναν διαυλο SM και εναν ελενγκτη πολυμεσων.Λεω να ξαναεγκαταστησω drivers για την μητρικη...
Αλλες προτασεις;

understracker
11-02-2006, 19:24
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από pharao
Ρε παιδια, επαθα κατι κουφο...
Απεγκατεστησα το Nero 6 εκανα επανεκινηση, εγκατεστησα το Nero 7 και ξαναεκανα επανεκινηση αλλα δεν βλεπω τα recorder.
Στο device manager βλεπει τα recordes και λεει οτι θελει drivers αλλα αυτα ειναι plug and play. Εχει ακομα προβλημα και με εναν διαυλο SM και εναν ελενγκτη πολυμεσων.Λεω να ξαναεγκαταστησω drivers για την μητρικη...
Αλλες προτασεις;

Mou fainetai oti gia kapio logo egine apegatastasi ton drivers pou exoun ta windows gia tis atapi devices opos ta recorder sou. Tora gia ton diavlo kai to elexti polimeson mporei na ftaine polla pragmata, akoma kai na exei hardwariko problima to pc. kane tin egatastasi ton drivers tin mitrikis an kai kanonika eprepe na vlepei ta recorder, ayta den exoun sxesi me tin mitriki. (einai ATA etsi?) Legodas diavlo sm ti ennoeis? kai poion elekgxti polimeson exase?

episis kane reinstall kai tous drivers gia tin karta ixou sou (xrisimopoieis tin on board etsi?)

kane unistall kai to nero.
An tipoda den petixei kane ena format.
An meta to format pali den tous vriskei paei na pei oti exei provlima i m/b sou. Kapoio chip exei kaei. Den einai aparaitito na vgei oli i m/b off apo ena xalasmeno chip. Emena sto laptop mou kaike to chip gia ton ixo kai den eixa ixo kai modem. Ola ta alla doulevan kanonika! :o

amadeus
11-02-2006, 23:07
Ρε παιδιά, εκτός απο θύρες usb και ps2 υπάρχει κανένα άλλο είδος για πληκτρολόγιο???
Κατ' ακρίβειαν μου συνέβει το εξής: Δανείστηκα τον πύργο κάποιου φίλου μου, ο οποίος είναι σχετικά παλιός,pentium II ή ΙΙΙ. Πάω να ενώσω πληκτρολόγιο και ποντίκι ps2. ΤΟ ποντίκι μια χαρά στην πρασινη στρογγυλή ps2 θύρα. Το πληκτρολόγιο όμως... :o Δεν έπρεπε ακριβώς δίπλα απο τη θύρα του ποντικιού να υπάρχει ακόμα μια (μωβ συνήθως) για πληκτρολόγιο??? Υπάρχει μια, που αρχικά μοιάζει να είναι κατάλληλη αλλά αν προσέξεις τα δοντάκια και τις εγκοπές δεν ταιριάζουν. Ερώτημα 1ον) Τι σκατά είναι αυτή η θύρα??? Μήπως υπάρχουν πολλών ειδών πλητρολόγια και δεν το ξέρω???
Ερώτημα 2ον) Που σκατά μπαίνει το πληκτρολόγιο???

nikoslg
11-02-2006, 23:50
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από amadeus
Ρε παιδιά, εκτός απο θύρες usb και ps2 υπάρχει κανένα άλλο είδος για πληκτρολόγιο???
Κατ' ακρίβειαν μου συνέβει το εξής: Δανείστηκα τον πύργο κάποιου φίλου μου, ο οποίος είναι σχετικά παλιός,pentium II ή ΙΙΙ. Πάω να ενώσω πληκτρολόγιο και ποντίκι ps2. ΤΟ ποντίκι μια χαρά στην πρασινη στρογγυλή ps2 θύρα. Το πληκτρολόγιο όμως... :o Δεν έπρεπε ακριβώς δίπλα απο τη θύρα του ποντικιού να υπάρχει ακόμα μια (μωβ συνήθως) για πληκτρολόγιο??? Υπάρχει μια, που αρχικά μοιάζει να είναι κατάλληλη αλλά αν προσέξεις τα δοντάκια και τις εγκοπές δεν ταιριάζουν. Ερώτημα 1ον) Τι σκατά είναι αυτή η θύρα??? Μήπως υπάρχουν πολλών ειδών πλητρολόγια και δεν το ξέρω???
Ερώτημα 2ον) Που σκατά μπαίνει το πληκτρολόγιο???

mipos iparxei kamia stroggyli thyra ligo pio megali?

amadeus
14-02-2006, 03:03
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από nikoslg

mipos iparxei kamia stroggyli thyra ligo pio megali?

Thanx, το βρήκα!! :wavey:

inverted_a
15-02-2006, 19:50
Ακούστε ένα περίεργο:
Έβαλα το Office xp ελληνικό και αφού δούλεψε κανονικά για κάποιες μέρες, μετά, ξαφνικά, ενώ ανοίγει ας πούμε ένα έγγραφο, δεν μπορώ να γράφω τίποτα ούτε να το επεξεργαστώ καθόλου ούτε τίποτα, ενώ κάτω αριστερά στην μπάρα πληροφοριών αναφέρει το μήνυμα:

"Η ενέργεια που επιλέξατε δεν είναι διαθέσιμη, γιατί το έγγραφο είναι κλειδωμένο για επεξεργασία". :angryfire :angryfire :angryfire

Ποια επεξεργασία;;; Μήπως μπήκε κανένας και το κλείδωσε με κάποιον τρόπο; Δεν μπορώ να αλλάξω ούτε ρυθμίσεις, ούτε ιδιότητες, τίποτα. Δεν μ'αφήνει.

Έκανα απεγκατάσταση και το εγκατέστησα εκ νέου, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Το έχετε ξανακούσει αυτό;

understracker
16-02-2006, 01:43
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από inverted_a
Ακούστε ένα περίεργο:
Έβαλα το Office xp ελληνικό και αφού δούλεψε κανονικά για κάποιες μέρες, μετά, ξαφνικά, ενώ ανοίγει ας πούμε ένα έγγραφο, δεν μπορώ να γράφω τίποτα ούτε να το επεξεργαστώ καθόλου ούτε τίποτα, ενώ κάτω αριστερά στην μπάρα πληροφοριών αναφέρει το μήνυμα:

"Η ενέργεια που επιλέξατε δεν είναι διαθέσιμη, γιατί το έγγραφο είναι κλειδωμένο για επεξεργασία". :angryfire :angryfire :angryfire

Ποια επεξεργασία;;; Μήπως μπήκε κανένας και το κλείδωσε με κάποιον τρόπο; Δεν μπορώ να αλλάξω ούτε ρυθμίσεις, ούτε ιδιότητες, τίποτα. Δεν μ'αφήνει.

Έκανα απεγκατάσταση και το εγκατέστησα εκ νέου, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Το έχετε ξανακούσει αυτό;

Logika stin kartela me tis "epiloges" tha exei kati gia prostasia egrafou mpla, mpla mpla opou mporeis na valeis kai kodiko gia na anoigei kai na to kriptografeis kai alla tetaia pramata. koita min einai energopoihmeno tipota stin prostasia egrafou. (mallon krata arxeio stin registry me tis apiloges aytes opote ekanes den ekanes apegatastasi to ena kai to ayto) :-) :-)

dt008
16-02-2006, 02:32
inverted, η έκδοση του office που έχεις βάλει θέλει activation....

marktheshark
16-02-2006, 03:29
Παίδες, από τότε που βάλατε DSL
(όσοι βάλατε) και αρχίσατε να αφήνετε
το PC ανοιχτό πιο πολλές ώρες να
κατεβάζει, σας έχει αυξηθεί πολύ ο
λογαριαμός του ρεύματος;

Γιατί εμένα μου ήρθε ένας λογαριασμός ΔΕΗ
μεγάλο πακέτο, και ψάχνομαι...

Άντε να είναι μισή μέρα ανοιχτό κατά μέσο
όρο και πολύ αμφιβάλλω αν το 350W
τροφοδοτικό μου λειτουργεί πιο πάνω
από 200 τόσα Watt υπό normal συνθήκες
φόρτου.

Σε σας πώς κυμάνθηκαν οι αυξήσεις;

Bebis
16-02-2006, 03:55
To idio provlima eixe ena palikari sto adslgr..
H alitheia einai oti den exw elegxei pote to logariasmo tis DEH.(pou mallon etsi ki alliws erxetai megalos,me dimotika telh kai loipes mpourdes..)
Pantws ena mixanima pou exei mesi katanalwsi 300W kai den kleinei gia ena mhna katanalwnei 216KWh... 1KWh=0,08€ peripou. Ara synolika 17€ parapanw to mhna. An o logariasmos einai kathe 2mhno 34€. (den ypologizw tin zwni tou "vradynou/oikonomikou")

:o :o Twra syneiditopoiw oti to kostos einai to miso tis dsl :o :o An eixa to teleutaio ondsl kit (me ta 17€) tha plirwna to idio kai sta 2...epatha shock :-(

Edit : koitwntas prosektikotera edw pera (http://www.dei.gr/%2857F0597DAE092FE9155BCC718D7DB5A0EE2A83A1B65B620 6%29/ecportal.asp?id=1022&nt=18&lang=1) paratirw oti i timi tis KWh mporei na ftasei ta 0.15€ :o

DI tourist
16-02-2006, 15:00
O M G ! ! ! :o :-( :confused: :angryfire

Τετοια να λετε να μου δινετε χαρα...

Εχω να κλεισω τον υπολογιστη μου τουλαχιστον 6 μερες... :confused:

Ολη μου την περιουσια θα μου φαει η ΔΕΗ!!! Δεδομενου οτι λειτουργει ο υπολογιστης ολη τη μερα και εχω dsl κοντα στον ενα μηνα !$#%!#@%... asdf που λεει και ο Radiohead!!!

Να δω ποσο θα μου ερθει ο λογαριασμος δλδ.... :-(

inverted_a
16-02-2006, 18:07

inverted, η έκδοση του office που έχεις βάλει θέλει activation....

yeap! :baby:

ibanezix
16-02-2006, 20:51
Paidia peite mou ligo. Exei kaneis e-mail se @yahoo.gr kai na exei provlhma tis teleutees meres. Egw kai sta 2 emails yahoo.gr pou exw den exw access sto inbox enw mpenw kanonika login. Anti8etws me to email mou se @yahoo.COM den paizei kanena provlima. Kserete ti skata ine auto. Paizei kamia vdomada twra. Mporw na stelnw alla de mpenei inbox leme.

understracker
16-02-2006, 22:54
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από ibanezix
Paidia peite mou ligo. Exei kaneis e-mail se @yahoo.gr kai na exei provlhma tis teleutees meres. Egw kai sta 2 emails yahoo.gr pou exw den exw access sto inbox enw mpenw kanonika login. Anti8etws me to email mou se @yahoo.COM den paizei kanena provlima. Kserete ti skata ine auto. Paizei kamia vdomada twra. Mporw na stelnw alla de mpenei inbox leme.

Emena mpainei mia xara. Gia koita tis rithmiseis internet...

grnemo
16-02-2006, 23:01
Paidia peite mou ligo. Exei kaneis e-mail se @yahoo.gr kai na exei provlhma tis teleutees meres. Egw kai sta 2 emails yahoo.gr pou exw den exw access sto inbox enw mpenw kanonika login. Anti8etws me to email mou se @yahoo.COM den paizei kanena provlima. Kserete ti skata ine auto. Paizei kamia vdomada twra. Mporw na stelnw alla de mpenei inbox leme. webmail ή client? αν λες για το webmail για δες μήπως έβαλες κανα script block extension στον browser και γι'αυτό κολλάει.

/*RaDioHeAD*\
17-02-2006, 14:03
Παιδια περιεργα πραματα συνεβησαν σημερα!! :confused:

Ανοιγω κανονικα το pc και μετα απο κανα 20λεπτο λεω να βαλω καμια μουσικη οποτε παω να ανοιξω τον εξωτερικο... Και μολις ανοιγει crashαρει το συστημα... Βσκ κολλησαν τα παντα, σαν να παγωσε η εικονα... Δεν μου ειχε ξανασυμβει ποτε αυτο μεχρι τωρα αλλα φανταστηκα οτι θα ηταν τπτ τυχαιο, οποτε κλεινω το pc[το καημενο το εκλεισα βιαια :p ].

Ανοιγει και ενω ολα φαινονται ΟΚ, ανοιγω ενα firefox και βλεπω οτι:
1) Εχουν εξαφανιστει τα bookmarks μου
2) Εχουν εξαφανιστει τα search engines πανω-δεξια
3) Εχει αλλαξει το μέγεθος του παραθυρου και βγαινει by default πολυ μικρο ακομα και αν το ξαναλλαξω εγω..
4) Σχεδον σε οποια σελιδα μπαινω[δεν εχω καταλαβει ποτε γινεται και ποτε οχι] μολις αυτη φωρτωσει 100% αρχιζει να "τρεμει"... Οχι όλη η οθονη, μονο η σελιδα η ιδια!!! :o κουνιεται συνεχως πανω-κατω ενα χιλιοστο περιπου ασπουμε!!!! Δεν αντεχεισ πανω απο 1 λεπτο να την κοιτας :confused: :confused: (<<---Αυτο είναι το βασικο!!)

Εκανα τα εξης...
1) Ενα search για errors στον σκληρο καταρχας μπας και επαθε τπτ λογω του crash..
2) Scan για ιους με το Symantec Antivirus
3) Scan για spyware με το Ad-aware..
4) Δοκιμασα και το registry mechanic, αλλα σαυτο δεν μπορω να βασιζομαι γιατι δεν το εχω full οποτε αν και βρηκε αρκετα errors καθαρισε λιγοτερα απτα μισα...
5) Uninstall + Reinstall τον firefox..

Ηταν σαν να μην εκανα τπτ... Δεν διορθωθηκε το παραμικρο...

Σημειωση: Πριν απο 5-6 μερες κολλησα εναν trojan... Τον καθαρισα κανονικα και εκανα και ενα manual check για το αν πειραξε τπτ στην registry συμφωνα με τις οδηγιες της Symantec. Δεν βρηκα τπτ πειραγμενο.. Αλλα απο τοτε που τον κολλησα εχω παρατηρησει οτι οποτε ανοιγω το pc μου πεταγεται καποια στιγμη ενα προειδοποιητικο παραθυρακι απο τον IE[αν και δεν τον χρησημοποιω ΠΟΤΕ] που μου ρωταει αν ειμαι σιγουρος οτι θελω να προχωρησω γιατι μπορει να δουν αλλοι πληροφορίες για μενα[!!!???] Παταω "Νο" βεβαια παντα αλλα... wtf?? Μπορει να ειναι ασχετα μεταξύ τους... Απλα το αναφέρω..

Σημειωση2: Αυτα μόνο στον firefox.. Ο ΙΕ δεν φαινεται να εχει τπτ...

Σημειωση3: Οταν ξαναπροσπαθησα να ανοιξω τον εξωτερικο ανοιξε μια χαρα...

Any ideas?? Τι στο καλο εγινε?? :-( :angryfire [σδφασδσδφασδφαασ]

†PiCoMiKe†
17-02-2006, 14:21
San hackarismenos mou akougesai :o !!
Eixes opoiadhpote sunomilia me ton Master User tis teleutaies meres mesw MSN h' mesw mail??
Anyway, auto to tremouliasma to eixa kai egw kapote ston IE, omws sunaivei mono mia fora kai pote 3ana (den 3anaxrhsimopoihsa kai IE apo tote:p) kai 8umamai oti san lush eixa skeftei to ...format fusika!
Vevaia den prolava na to kanw giati enw thn mia vdomada eixa to tremouliasma, thn allh mou kahke h motherboard kai o sklhros mazi ths!!

/*RaDioHeAD*\
17-02-2006, 14:25
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από †PiCoMiKe†
San hackarismenos mou akougesai :o !!
Eixes opoiadhpote sunomilia me ton Master User tis teleutaies meres mesw MSN h' mesw mail??
Πλακα πλακα ναι ημουνα σε ενα conv που ηταν και ο mastah μεσα!! λες??? :p

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από †PiCoMiKe†
Vevaia den prolava na to kanw giati enw thn mia vdomada eixa to tremouliasma, thn allh mou kahke h motherboard kai o sklhros mazi ths!!
A ωραια μου δινεις χαρα τωρα... :D :o

:-(

//EDIT:
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Dj Cool - T
@Radio: KANE BUCKUP epeigodos!!!!!!! Min hasoume ta FG :D :p .... Don't worry αυτο εχει γινει απτην στγμη που κατεβηκαν.. :cool:

DI tourist
17-02-2006, 14:28
Ωχ!!! :o :o :o :D
Ημουν κι εγω στο conv με το Mastah :p

Γκαντεμια Radio! Κανε format-ακι ;-)

Dj Cool - T
17-02-2006, 14:49
Oi hacko-ikanotites tou masta ohrioun brosta stin figoura tou MAC mou...
Epeidi kai ego imoun sto conv (kathos kai kamia 10aria atoma akoma)........... :D :D :D

@Radio: KANE BUCKUP epeigodos!!!!!!! Min hasoume ta FG :D :D :D :p ....

Ζαρμαcookies
18-02-2006, 22:45
Xerei kaneis pws ginetai na adigrafume tainies ston ypologisti me allus tropus ektos ap'to dvd shrink kai to dn decrypter???

(auta ta 2 eidi exun kollisei se 3 tainies mexri twra..!!)

Agaetis_Byrjun
18-02-2006, 23:22
Dokimase arxika to DVD-fab (den einai dorean omos). Auto mazi me ta 2 programmata pou les einai ta stantar pou xrisimopoioun oloi. An akoma sou kollaei, tote i to DVD sou einai sta teleytaia tou (to laser anagnosis exei periorismeno xrono zois) i to sistima sou exei kapoia asta8eia (dokimase na trekseis ena Registry Mechanic i kapoio allo ergaleio).

marktheshark
19-02-2006, 06:06
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Agaetis_Byrjun
Dokimase arxika to DVD-fab (den einai dorean omos).

Το DVDFab Decrypter (http://www.dvdidle.com/free.htm) though είναι τσαμπέ
και είναι από τα πλεόν ενημερωμένα
DeCSS tools.

Ζαρμαcookies
19-02-2006, 12:16
8anx re....

odws to DVDfab einai to prwto pu kanei mia xara tin duleia tu...

dn nomizw na ftaiei me tpt to dvd mu giati dn exei kleisei kan 6mino k einai kai ASUS

daywalker
20-02-2006, 01:12
na rotiso kati paidia? to adsl in box einai kali epilogi ?? den plironeis kati allo ektos apo ta 120 eyro? kati akousa oti exei fortwmeno diktyo i forthnet kai den pianei taxythtes...

nikoslg
20-02-2006, 02:52
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από daywalker
na rotiso kati paidia? to adsl in box einai kali epilogi ?? den plironeis kati allo ektos apo ta 120 eyro? kati akousa oti exei fortwmeno diktyo i forthnet kai den pianei taxythtes...
ego exo forthnet kai den exo kanena provlima. apo taxytites piano akomi kai 42 i kai 44 kbps kamia fora...sinithos gyro sto 39 me 40. oso gia ta paketa, tha sou protina to adsl in a box plus, epeidi exei enan arketa kalo router eno to aplo exei ena modemaki...

asteroid
20-02-2006, 02:53
kati akousa oti exei fortwmeno diktyo i forthnet kai den pianei taxythtes...
διάβασα στην εφημερίδα ότι νοίκιασε και άλλες γραμμές, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι αλήθεια

Dejan
22-02-2006, 17:26
run - mstsc gia na mpw ston ajax kai bgazei error....
kserei kaneis?
apo ayrio anoigoun?

:baby:

ta password gia live lectures kserei kaneis an allaksan prosfata?....

understracker
22-02-2006, 18:35
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Dejan
run - mstsc gia na mpw ston ajax kai bgazei error....
kserei kaneis?
apo ayrio anoigoun?

:baby:

ta password gia live lectures kserei kaneis an allaksan prosfata?....

run->regedit->HKEY_LOCAL_MACHINE->microsoft->MSlicensing ->store
και διέγραψε το licence000

Επειδή το έργο που επιτελέι ο ajax είναι κάπως παράνομο το κλειδί που σου δίνει λήγει μετά απο δύο μήνες. Αν διαγράψεις το παραπάνω όλα θα φτιάξουν... ;-)

Όσο για τα pass μπές από τον αξαχ και δές :p :p

DiMiS
22-02-2006, 18:46
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Dejan
ta password gia live lectures kserei kaneis an allaksan prosfata?

Στο http://lessons.di.uoa.gr/ δείχνει πάντως τα ίδια που ήταν και πέρυσι.

Dejan
22-02-2006, 19:12
eyxaristw paidia
:sleep:

nighthawk
16-03-2006, 11:16
Μετά από αποτυχημένη εγκατάσταση του Suse 9.2 έκανα το σκληρό του laptop σκατά..Διόρθωσα ό,τι μπορούσα με το partition magic 8,αλλά τώρα έχω αυτό..Καμιά λύση;;Λεπτομέρειες αν γίνεται..Από το partition τα έχω δοκιμάσει όλα..

dt008
16-03-2006, 12:06
delete ext2 partitions
convert the new unallocated space to NTFS
merge with the other NTFS partitions

???????

SuperManth
16-03-2006, 17:07
Όντως, σβήνεις τα ext2 σε πρώτη φάση. Μετά φτιάχνεις χώρο για τα SuSE με το partition magic (γίνεται και από τα suse αυτό) για ένα partition 4-6GB που θα μπουν τα linux και ένα ακόμα swap partition, μεγέθους περίπου 2.2 φορές της μνήμης σου (1.2GB περίπου αν έχεις 512ΜΒ μνήμη). Aν δεν τα φορμάρεις, τα suse θα τα επιλέξουν μόνα τους για την εγκατάσταση. Πάντως μην επιλέξεις το: accept proposal as is που σου βγάζουν. Βάλε custom disk partioning ή base partitioning on this suggestion, ώστε να δεις τί ακριώς θα φορμαριστεί και πού θα μπεί τί. Αν έχεις πάλι πρόβλημα πες το. Είναι λίγο ζόρι αρχικά αυτό το partitioning για τα linux αν δεν τα έχεις φτιάξει από πριν.

nighthawk
16-03-2006, 20:29
Βασικά προς το παρόν τώρα θέλω να τα ενώσω όλα μαζί..Όταν πάω να κάνω merge με το partition magic μου βγάζει πως κανένα δεν μπορεί να γίνει merged..

nighthawk
17-03-2006, 17:32
Το έφτιαξα..Thanx dt008+Supermanth..

ibanezix
18-03-2006, 19:51
Ksafnika to pc mou arxise na pathenei to eksis. Enw ola doulevoun kala,
ta grafika xalane siga-siga mexri pou de diakrinw tipota sthn o8onh
kai kolaei sto telos to pc. Synh8ws me ena restart ola ksanaftiaxnoun
mexri pou pernaei ligh wra kai ksana ta idia. Na kahke h karta grafikwn
(GF 4 64mb) apokliete alliws de 8a deixne tpt. Vrhka loipon mia
metaxirismenh petamenh palia karta grafikwn GF2 32mb pou den exei omws anemistiraki.
Doulepse mia xara gia meres mexri pou arxise na pa8enei to eksis twra :
Ksafnika apla kolaei to pc. Kai pame restart kai meta ligh ora ta idia.
De xalane ta grafika edw. Mporei na ftaiei kai h elleipsh anemistirakiou.
Tespa paizei na ftaiei tpt h mhtrikh lete? Yparxei kaneis pou na poulaei kamia
karta grafikwn metaxirismenh oti na nai? Oute thelw n agorasw kainouria alla
k fovamai mipws ftaiei tpt allo k oxi h karta. Ti lete?

stf
18-03-2006, 21:03
Den einai aparaithto na mhn doulebei katholou mia karta pou exei problhma!
Tha mporouse gia paradeigma na exei problhma h mnhmh ths kartas othonhs h h mnhmh tou pc kai na pathainei altsheimer me thn wra ksexnwntas ti akribws hthele na deiksei!!!
Epishs ontws mia karta pou exei sxediastei na exei anemisthraki mporei na yperthermanthei kai na kolhsei olo to mhxanhma an auto apousiazei h den doulebei swsta...
Gia na elenkseis th mnhmh tou pc kalou kakou tha sou proteina to http://www.memtest.org/
Grafeis to utility auto se mia disketa h cd kai bootareis apo auto.
To afineis kamposh wra na kanei ta test (na kanei toulaxiston ena plhres pass) kai an bgalei problhma... exeis problhma sthn ram tou pc...

YoMa-Sensei
18-03-2006, 21:40
Καλού κακού δοκίμασε να αλλάξεις και το τροφοδοτικό. Πες σε κάποιον φίλο σου να στο δανείσει για testing.

BlackClad
18-03-2006, 21:46
Eiha peripou to idio provlima... Telika kaike to trofodotiko mou... To allaxa kai ola ok.

ibanezix
19-03-2006, 13:39
Ama exei kaei to trofodotiko fantazomai oute kan 8a anoigei to pc. swsta? ti allo provlhma mporei na exei to trofodotiko?prospa8hsa na kanw to memory test alla de prolava kan kolaei to g***meno. tespa thn paleuw :confused:

kingspiro
19-03-2006, 17:23
oxi borei na anoigei alla otan einai na sikwsei tasi,na ta ftinei...borei episis na iperthermainetai+na kleinei!padws min apokleieis to gegonos na ftaei kai i motherboard...opws kai na xei vres apo kanenan gnwsto karta grafikwn pou na ipostirizetai apo thn mhtriki sou(Exei simasia gia tis agp..) i trofodotiko na dokimaseis...kai protimise an einai na pareis trofodotiko na pareis kapoio kalis etaireias...des to kai san mellontiki ependisi...

xxmp
19-03-2006, 17:30
Ναι βασικά ίσως ευθύνεται το τροφοδοτικό για ότι γίνεται ή υπάρχει το εξής πρόβλημα!Κάτι να έπαθε το ανεμιστηράκι και να θερμένεται ο επεξεργαστής με αποτέλεσμα να κάνει επανεκίνηση αυτόματα που υπολογιστή για να επανέλθει η θερμοκρασία του!Για άνοιξε και τον υπολογιστή σου μήπως έχει γεμίσει σκόνη μέσα!Ίσως να φταίει και αυτό.Καθάρισε όλο το κουτί από την σκόνη!Ίσως έχει βουλώσει ο επεξεργαστής από την σκόνη και για αυτό ανεβάζει θερμοκρασία και κλείνει!Κουφό ε?Το είχα πάθει εγώ και δεν ήξερα τι έφτεγε!Δοκίμασε και πες μας αν και το πιο πιθανό είναι πρόβλημα στο τροφοδοτικό!Δηλαδή αυξομειώνει η τάση και σου κάνει επανεκίνηση!Πάρε από έναν γνωστό σου το τροφοδοτικό και έλεξε το!Η μητρική είναι σχεδόν απίθανο να έχει πρόβλημα

ibanezix
20-03-2006, 00:36
Vasika de mou kanei epanekinhsh apla kolaei kai menei etsi. Exw omws e3elikseis dysarestes paidia. Akoute me plz. Ante fonaksa shmera ena filaraki na me ferei to trofodotiko tou na kanw ena test. Kai panw pou phgena na vgalw to kentriko kalwdio trofodosias tou trofodotikou pou paei panw sthn mhtrikh de 3ekolouse. Kai koitaw ekei kai vlepw panw sto aspro plastiko vysma maurila se diafora shmeia. Kapsimo!! htan kameno apo 2 pleures. Etsi 3hgeite ligo kameno pou myrisa kapia fash kapies meres prin. Twra omws to periergo ine oti para to oti fenete na ine kameno o ypologisths douleve kata diasthmata kai meta kolouse. Ara na kahke mhtrikh apokliete swsta? Vevea de mporesa na to 3ekolhsw giati profanws apo to kapsimo tou plastikou kolhse gia ta kala ekei sthn enwsh. Gamiseta leme. Vevea de 3anariskarw na aniksw to pc mh kapsei ta panta mesa. Lew aurio na paw mastora tpt. Exete ksanakousei tetio prama? Na maurisei ekei pou paei sthn mhtrikh to kalwdio tou trofodotikou? Kai auto twra ti shmenei? Ti doulevei ti kahke kai ti oxi?

YoMa-Sensei
20-03-2006, 00:54
Μάλλον πάς για καινούργια Μotherboard και Τροφοδοτικό.

ibanezix
20-03-2006, 14:43
Ti wraia pou katastrafhka. Okay to phga k to eidame parea m ena mastori. Paei mhtrikh. Paei trofodotiko. Kai poios kserei kai ti emeine na doulevei ekei panw. De kserw ti na kanw vasika. Leei de se symfer' na m' t' afhseis edw giati 8a kostisei poly na sta testarw ola. Kai pou na vrw mhtrikh symvath twra? Mou eipe oti ama parw metaxirismenh 2 stis 5 ine moufa. Ola kala.

kingspiro
20-03-2006, 15:04
borei kana overvoltage na ekane provlima sti mitriki,kai na tin ekapse...giparxoun xilioi dio logoi vevaia,den eimai ilektronikos!...tha sou proteina na xtipiseis ena kainourio sistima...kai exigw

cpu sempron i paromoio epexergasti (kata protimisi 64bito,na s trexei kai vista...)75-80 euro

mia motherboard,na ipologizeis girw sta 60euro

ram...borei na einai simvati afti pou exeis(ddr)

trofodotiko...enermax proteinw...sto eshop to liberty 400W to xei 77euro

ola afta ipothetwntas oti o skliros kai ta ipoloipa perifereiaka paizoun kala...kai episis i karta grafikwn einai sxetika kainouria kai ipostirizetai apo tin mb

oles oi times pou sou eipa einai apo eshop

afto vevaia an thes na kseberdepseis kai na min blexeis me metaxeirismena.gia 220 euro to sistima tha einai mia xara gia kathimerines anages kai den xreiazetai na dwseis mia periousia gia kainourio!estisa ena sistima me afta pou sou eipa parapanw kai einai mia xara...

nighthawk
20-03-2006, 16:41
Πάντως αν θέλεις μεταχειρισμένα,ψάξε στο www.fleamarket.gr..Κάτι μπορεί να βρεις εκεί..

SuperManth
20-03-2006, 17:57
Ti wraia pou katastrafhka. Okay to phga k to eidame parea m ena mastori. Paei mhtrikh. Paei trofodotiko. Kai poios kserei kai ti emeine na doulevei ekei panw. De kserw ti na kanw vasika. Leei de se symfer' na m' t' afhseis edw giati 8a kostisei poly na sta testarw ola. Kai pou na vrw mhtrikh symvath twra? Mou eipe oti ama parw metaxirismenh 2 stis 5 ine moufa. Ola kala.
Πάρε πρώτα ένα δυνατό τροφοδοτικό! Το δικό μου είναι 400άρι με 30€, όχι και τρελή ποιότητα, αλλά αντέχει τις πτώσεις τάσης της ΔΕΗ, χωρίς να σβήνει το PC ;-). Και συμφωνώ για επεξεργαστή AMD Sempron. Μαζί με μια φθηνή μητρική θα πάει 130-150€.

Tsagar_Fan_Club
21-03-2006, 02:58
Agorasa autin karta tileorasis(AverTV GO 007 FM PLus),tin evala panw,perasa drivers klp klp

loipon
1)to prwto provlima einai to exis:o ola ta kanalia einai aspromaura!!!!!!!:angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire
(kai i poiotita tous den einai kali[xionia kai tetoia] alla gi'auto prepei na ftaiei oti den exw valei kalwdio apo tin keraia tis taratsas alla mia mikroula pou pernoun kapoies tileoraseis!!!)
2)Den pianei olous tous stathmous kai ekei pera i radiofoniki keraia parexetai me tin karta,opote den pezei na exw kanei lalakia egw!!!!
Help
PS.Twra katevazw tous drivers apo to site tis AVER mipws einai ellatwmatikoi oi dikoi mou!!!

marktheshark
21-03-2006, 13:53
Υο, θέλω να κάνω format στο C: και
να ξανα-install Win XP.

Το prob είναι ότι έχω games
εγκατεστημένα στο D: που έχουν
registry entries.

Για να κάνω το format αλλά μετά
τα παιχνίδια να δουλεύουν, πρέπει
να κάνω back-up τα σχετικά entries?

To έχει δοκιμάσει κανείς?

understracker
21-03-2006, 14:16
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από marktheshark
Υο, θέλω να κάνω format στο C: και
να ξανα-install Win XP.

Το prob είναι ότι έχω games
εγκατεστημένα στο D: που έχουν
registry entries.

Για να κάνω το format αλλά μετά
τα παιχνίδια να δουλεύουν, πρέπει
να κάνω back-up τα σχετικά entries?

To έχει δοκιμάσει κανείς?

Τα παιχνίδια έχουν φακάλους που κρατάνε τα savegames. Βρες τον φάκελο αυτό κάνε τον backup και copy paste ύστερα από την επανεγκατάσταση του παιχνιδιού. Σε όσα παιχνίδια το έχω κάνει, είχε απόλυτη επιτυχία! :-) :-) Συνήθως ο φάκελος αυτός λέγεται profiles και βρίσκεται ή στο φάκελο εγκατάστασης του παιχνιδιού ή στα aplication data του λογαρισμού all users (κρυφά αρχεία) και υπάρχουν δύο νομίζω ένα αμέσως κάτω από το all users και ένα κάτα από το local settings (κρυφό αρχείο). Επίσης μπορεί να βρίσκονται και στα applicatino data του λογαριασμού με τον οποίον εγκατέστησες το παιχνίδι. Αρκεί λοιπόν να έχεις τα cd/dvd των παιχνιδιών και να τα κανεις unistall πριν το formata και ξανα install μετά κάνοντας copy paste τα savegames στους φακέλους που βρισκόταν αρχικά... Έτσι αποφεύγεις να μπλεχτείς με την registry! :-) :-)

The Gravedigger
21-03-2006, 14:23
Προφανώς θέλει να αποφύγει το install..

Mark back up the registry κ όλα θα πάνε καλά :-)

marktheshark
21-03-2006, 14:43
Προφανώς θέλει να αποφύγει το install..

Mark back up the registry κ όλα θα πάνε καλά :-)

Yep, ειδικά στο Halflife και στο
CounterStrike δεν αντέχω να κατεβάζω
πάλι Steam updates.

Μπορώ μετά από ένα registry backup
να επαναφέρω entries επιλεκτικά;

Π.χ. θέλω μεν τα entries για τα παιχνίδια
αλλά όχι για όλα τα προγράμματα που
έχω εγκαταστήσει, αφού θα τα ξαναβάλω.

Tsagar_Fan_Club
21-03-2006, 15:31
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Tsagar_Fan_Club
Agorasa autin karta tileorasis(AverTV GO 007 FM PLus),tin evala panw,perasa drivers klp klp

loipon
1)to prwto provlima einai to exis:o ola ta kanalia einai aspromaura!!!!!!!:angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire
(kai i poiotita tous den einai kali[xionia kai tetoia] alla gi'auto prepei na ftaiei oti den exw valei kalwdio apo tin keraia tis taratsas alla mia mikroula pou pernoun kapoies tileoraseis!!!)
2)Den pianei olous tous stathmous kai ekei pera i radiofoniki keraia parexetai me tin karta,opote den pezei na exw kanei lalakia egw!!!!
Help
PS.Twra katevazw tous drivers apo to site tis AVER mipws einai ellatwmatikoi oi dikoi mou!!!

Kaneis tpt?????

kingspiro
21-03-2006, 16:30
mallon thema lipsis to kovw kai stis dio periptwseis opws les kai esi...padws na ksereis oti den 8a exeis kai tin kaliteri poiotita etsi kai alliws..se osa pc tuners eixa dei den epaizan kai teleia,einai eyaisthita kai theloun kalo sima gia na paizoun!...dokimase na travikseis kalwdio apo taratsa,isws deis kalitereysi!to aspromavro prepei na exei na kanei me ti lipsi!padws dokimase an exei kanena setting gia tin kwdikopoiish!kai eksigw,pal/secam,ntsc ktl!prepei na einai pal..

SuperManth
21-03-2006, 16:54
H δικιά μου δούλευε με PAL-BG (ίσως και με PAL-M). Γενικώς, δοκίμασέ μερικά PAL μέχρι να το πετύχεις (σίγουρα όχι NTSC που είναι αμερικάνικο). Και συμφωνώ να τραβήξεις σήμα από κεραία που είναι στο μπαλκόνι σου. Αν είναι στην ταράτσα, λίγο δύσκολο...

Πάντως η δικιά μου τα έχει φτύσει στα XP. Μια δουλεύει και μια όχι. Και δεν με νοιάζει η TV, αλλά το ράδιο. Μόνο αυτό θέλω να ακούω, όμως με το κοινό πρόγραμμα που υπάρχει, τρίχες. Αν δεν δουλεύει το ένα, δεν δουλεύει και το άλλο. Στα linux πάλι το ραδιοφωνάκι είναι μια χαρά! Kradio και gRadio rule!!!

Tsagar_Fan_Club
22-03-2006, 18:53
Δεν με αφηνει να πειραξω το ειδος του σήματος οσο(pal-m ntsc etc) οσο ειναι στην επιλογη TV.Οταν το βαζω στην επιλογη S-Video ναι μεν με αφηνει να πειραξω τα PAL και αυτα αλλα δεν βγαζει εικονα καν!!!
Συγγνωμη ρε παιδια που σας τα πρηζω αλλα τσαντιζομαι!!!!!!!! :angryfire :angryfire

Rotting
27-03-2006, 01:49
Παταω ctrl+alt+del και μου βγαζει αυτο. Δε μ αφηνει δλδ. Δεν ειναι ακραιο? Με χακεψανε? :confused: πως το επαναφερω? help!

dt008
27-03-2006, 01:50
κάτι spyware-malware-worm κ.λ.π. μυρίζει......:-(

δες κι εδώ

http://support.microsoft.com/default.aspx/kb/555480/en-us?

Rotting
27-03-2006, 02:13

κάτι spyware-malware-worm κ.λ.π. μυρίζει......:-(

δες κι εδώ

http://support.microsoft.com/default.aspx/kb/555480/en-us?

Ok, αλλαξα μια απο τις καταχωρησεις του regedit που λεει εκει, και πλεον με αφηνει. Ομως λογικα, το spyware υπαρχει ακομα, ετσι? (γιατι του 'χα χωσει 1-2 antispy πριν κανω αυτο με το regedit κ συνεχιζα να εχω το prob, αρα δε θα το ειχαν αντιμετωπισει επιτυχως. εκτος αν το αντιμετωπισαν αλλα η καταχωρηση του regedit ειχε μεινει ετσι απο τοτε που ηταν ενεργα, οποτε κ τωρα καθαρισα..)

Τhanks anyway!! :wavey:

edit: επειδη και μενα spyware μου βρωμαει μια και μου βγαζε συνεχεια αυτο εδω το μνμ, παρολο που το εκλεινα συνεχεια, αλλα οταν παταγα εκει πανω δε γινοταν τιποτα, μπορει να ταν κ μουφα δλδ, τι διαολο γινοταν..
σορρυ για το γελοιο printscreen btw..

DI tourist
07-04-2006, 00:15
Grrrrrrrrrr :angryfire :angryfire :angryfire

Ο υπολογιστης μου αρχισε να κανει νερα!!!
Το προβλημα εχει ως εξης. Εγκαθιστω κανονικα ενα παιχνιδι και καποια στιγμη (μετα απο 5 λεπτα εως μιση ωρα) ενω παιζω, η οθονη σβηνει και παει σε power-saving mode ενω ακουω το ανεμαστηρακι της μοναδας να λειτουργει κανονικα...

Οτι και να κανω (ctrl+alt+del κλπ) ο υπολογιστης δεν αντιδρα και το μονο που μενει να κανω ειναι reset...

Το προβλημα μου το παρουσιασε τοσο οταν επαιζα sims 2 αλλα και τωρα που παιζω Rome Total War (πανω που τους καθαριζω ολους με τον υπερ-στρατο μου ΤΣΑΚ! τα φτυνει το μηχανημα!!! :mad: )
Υποψιαζομαι οτι εχει να κανει με δυσλειτουργια της καρτας γραφικων... εχω την GeForce 6600 GT και το μηχανημα ειναι σχετικα καινουργιο... :confused:

HELP ME ASAP!!! Πρεπει να ξεπερασω τον Udaj στο Rome για να μη μου τη λεει στο DI!!! :p :D

YoMa-Sensei
07-04-2006, 04:52
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ.

SuperManth
07-04-2006, 05:10
...ή μνήμη. Αν έχεις 2 κάρτες μνήμης, τσέκαρε αν κατά την εκκίνηση, περνάνε και οι 2 το memory check. Δοκίμασε να αλλάξεις τα slots όπως και να έχει. Επίσης μπορεί να είναι πιο ζόρικο το πρόβλημα και να φταίει η μητρική :-( ή όπως το λες η κάρτα γραφικών. Αν έχεις την παλιά κάρτα, δοκίμασε να την ξαναβάλεις.

YoMa-Sensei
07-04-2006, 11:58
Επειδή λέει πως το μηχάνημα είναι καινούργιο το κόβω προς τροφοδοτικό που είναι και ένα εξάρτημα, το οποίο οι περισσότεροι που δεν πολυσκάνε με το Hardware του PC τους δεν ασχολούνται. Αλλά δημιουργεί σοβαρά προβλήματα. όπως είπε και ο Μάνθ μπορεί να είναι και η RAM->κάρτα γραφικών->M/B (με σειρά πιθανότητας). Πάνω πάνω βάζω το τροφοδοτικό εγώ όμως. Δανείσου ένα καλύτερο από ένα φίλο σου (Tagan, Antec κοκ πάνω κάτω στα 400W) και δοκίμασε πάλι.

grnemo
07-04-2006, 13:56
Δεν θα πω την προσωπική μου ιστορία πάνω στο ίδιο πρόβλημα αλλά ψηφίζω τροφοδοτικό και εγώ! :confused: :confused:

SuperManth
07-04-2006, 20:10
... καλά ντεεε, μη βαράτε :p... Εγώ πήγα να καλύψω όσο μεγαλύτερο φάσμα πιθανών αιτιών γίνεται :wavey: .

Morgoth
07-04-2006, 23:12
Κοίταξε αν δουλεύει σωστά το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών σου. Αν είναι αυτό, θα σε καλύπτει η εγγύηση της κάρτας λογικά!

(Αν χτύπα ξύλο - μακριά από μας, έχει πρόβλημα υπερθέρμανσης, μιας και έχεις 6600GT προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό το μαραφέτι Ν6600GT Silencer 256 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513158). Είναι η καλύτερη 6600GT και δεν παρουσιάζει προβλήματα θερμότητας :-))

understracker
07-04-2006, 23:34
pola paixnidia gamane kai ta windows apo mona tus xoris na iparxei ilikologismiko provlima... sou to kanei se alla paixnidia. pantos emena to NFS MW mou exei kolisei apeires fores kai to POP WW mou exei kanei unhandled error kai restart to pc...

understracker
07-04-2006, 23:36
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από YoMa-Sensei
Επειδή λέει πως το μηχάνημα είναι καινούργιο το κόβω προς τροφοδοτικό που είναι και ένα εξάρτημα, το οποίο οι περισσότεροι που δεν πολυσκάνε με το Hardware του PC τους δεν ασχολούνται. Αλλά δημιουργεί σοβαρά προβλήματα. όπως είπε και ο Μάνθ μπορεί να είναι και η RAM->κάρτα γραφικών->M/B (με σειρά πιθανότητας). Πάνω πάνω βάζω το τροφοδοτικό εγώ όμως. Δανείσου ένα καλύτερο από ένα φίλο σου (Tagan, Antec κοκ πάνω κάτω στα 400W) και δοκίμασε πάλι.

oi 6600GT kai me ena 300W tis plakas doulevoun. to diko mou einai 350W levicom silent kai doulevei apsoga...
Miiiipos piges na kaneis overclocking??? giati apo kei kai pera ta requirements allazoun kai akoma kai to anemistiraki tis GPU i kai tis idias tis CPU na min arkei. Oso gia to trofodotiko asta na pane...

DI tourist
08-04-2006, 00:03
Δεν εχω πειραξει το bios καθολου....

Κατεβασα καποιους πιο updated drivers για την καρτα γραφικων τους οποιους θα εγκαταστησω και θα δοκιμασω αυριο....

Θα επανελθω αν το προβλημα συνεχιστει..thnx παντως ;-) :-)

kingspiro
08-04-2006, 00:19
an den einai drivers,des prwta ap ola an to visma tou trofodotikou sou efapteptai kala stin ipodoxi reymatos tis motherboard i an i ipodoxi reymatos tis kartas grafikwn kanei kali epafi episis(...an den gyrizei to anemistiraki tis kartas grafikwn,min paikseis me to anemistiraki kai genika min bgaleis pote tin mamhsia psiktra,poli pithano na katastrepseis karta :D !i karta p proteine o morgoth einai ergaleio!exw tin adistoixi radeon... 2 thumbs up

taliban
14-04-2006, 14:38
να ρωτησω κατι ,μηπως κανεις εχει καποια ιδεα γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα :angryfire

Ολο το ζητημα ειναι γυρω απο ενα σαιτ που απαιτει java ωστε να λειτουργει κανονικα .Η καταληξη στις σελιδες του ειναι .jsp .
Το σαιτ αυτο εχει μια σελιδα η οποια ανανεωνεται συνεχως (πολλες φορες το λεπτο ) ενημερωνει κατι τιμες τελος παντων .Το θεμα ειναι οτι το σαιτ αυτο λειτουργει κανονικα στο pc μου για 2-3 λεπτα και μετα κατι συμβαινει και κολλαει και αρχιζει και ανοιγοκλεινει μονο του το παραθυρο ,και γ@μ@ει ολο το dekstop .Μολις κλεισω το συγκεκριμενο μαραθυρο ολα ειναι παλι οκ .Αναρωτιεμαι αν εχει κατι να κανει με την java του υπολογιστη ή με τη μνημη του ,εφοσον λειτουργει κανονικα για λιγο και μετα παντα κολλαει....

Απο αλλους υπολογιστες που δοκιμασα στο συγκεκριμενο σαιτ λειτουργει κανονικοτατα χωρις κανενα προβλημα ,αρα το προβλημα το εχω εγω...

Αν εχει καποιος κατι να προτεινει θα ημουν ευγνωμον...

Predator
25-04-2006, 19:10
Ρε παιδια μια ερωτηση γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα!!
Προσπαθω να χρησιμοποιησω π.χ. emule torrent κτλ, αλλα παντα μου βγαζει οτι εχω
προβλημα με τα TCP port

Mπορει καποιος να μου πει ακριβως τι θα κανω απο τη στιγμη που θα κανω εγκατασταση καποιο απο αυτα τα προγραμματα??
Μη μου δωσετε λινκ με οδηγιες.

Απλα πειτε βημα βημα και ακριβως τι χρειαζεται να ρυθμισω.

Ευχαριστωωωωωωωω :wavey:

dt008
25-04-2006, 19:15
μιας και βλέπω ότι έχεις ADSL (moderation privileges FTW :D), θα πρέπει να κάνεις port forwarding από τον ADSL router σου στο PC σου :-)

google ή RTFM :p

tweaky
25-04-2006, 20:09
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Predator
Ρε παιδια μια ερωτηση γιατι μου εχουν σπασει τα νευρα!!
Προσπαθω να χρησιμοποιησω π.χ. emule torrent κτλ, αλλα παντα μου βγαζει οτι εχω
προβλημα με τα TCP port

Mπορει καποιος να μου πει ακριβως τι θα κανω απο τη στιγμη που θα κανω εγκατασταση καποιο απο αυτα τα προγραμματα??
Μη μου δωσετε λινκ με οδηγιες.

Απλα πειτε βημα βημα και ακριβως τι χρειαζεται να ρυθμισω.

Ευχαριστωωωωωωωω :wavey:

anoigeis browser grafeis to ip tou modem/router (10.0.0.138 i 192.168.1.1 i kati tetoio telos pantwn) psaxneis ligo ta menu gia port forwarding i nat i firewall kai vazeis to ip tou mixanimatos kai to port pou se endiaferei.

A!! patas kai ok :tounge: :tounge: :tounge:

grnemo
25-04-2006, 20:54
Με πρόλαβες tweakier!

nat problem (http://azureus.aelitis.com/wiki/index.php/NAT_problem)

Bebis
26-04-2006, 00:48
Ήρθε το τέλος!!!!.............
Ρίξε μια ματιά εδώ για το πως να ανοίγεις ports σε οποιοδήποτε router... portforward.com (http://portforward.com/) Έχει αναλυτικές οδηγίες για όλα σχεδόν τα προιόντα της αγοράς.. ακόμα και για παλιατζούρες τύπου Jetspeed :o:o

Predator
29-04-2006, 14:03
Βοηθεια,προβλημα!!
Λογικα εχω κολλησει ιο.

Ενω ολα ειναι κανονικα και ειμαι συνδεδεμενος στο ιντερνετ ξαφνικα αρχιζει σιγα σιγα να σκεφτεται ο υπολογιστης
και μετα απο λιγο κλεινει το antivir + to kerio firewall και τρωει ζορες!!

Ουτε τη διαχειριση εργασιων δεν μπορω να ανοιξω!

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω??

Προσφατα ειχα κατεβασει το crack gia to Blaze media Pro kai gia to WinDVD7 kai
νομιζω απο τοτε αρχισε το προβλημα.
Τα χω σβησει ολα αυτα αλλα τιποτα!

Please HELP!

SuperManth
29-04-2006, 14:32
Μην μπεις στο internet και βάλε το anti-virus να κάνει full system scan. Κατέβασε μετά και ένα πρόγραμμα spyware και ξανακάνε full system scan. Δεν είμαι και ο καλύτερος βέβαια σε αυτά τα θέματα. Ας πει κάτι και ο master_user που κάνει συλλογή από ιούς :-).

Predator
29-04-2006, 16:51
Εκανα scan με το spyware doctor και μου βρηκε τα κερατα του.
Αλλα δεν ειναι free και δε τα διορθωνει μονο του θελει register.

Ξερετε κανα καλο spyware που να ειναι και δωρεαν??

Ευχαριστω παντως

vaguraw
29-04-2006, 16:56
Κλασικη απαντηση στο κλασικο ερωτημα

Ad-ware (http://www.download.com/Ad-Aware-SE-Plus-review/1200-2023_4-5157422.html?tag=antispy)

Predator
29-04-2006, 18:24
Απ'ο,τι δειχνει αρχιζει να συνερχεται...

Thanks!! :wavey: :wavey:

dt008
29-04-2006, 20:06
Κλασικη απαντηση στο κλασικο ερωτημα

Ad-ware (http://www.download.com/Ad-Aware-SE-Plus-review/1200-2023_4-5157422.html?tag=antispy)

άλλη μια κλασσική απάντηση
spybot search and destroy (http://www.safer-networking.org/en/download/)

donald
04-05-2006, 17:37
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα για να το ρωτήσω αυτό αλλά δεν βρίσκω κάποιο άλλο πιο κοντά σε αυτό που ρωτάω.Για να συνδέσω το laptop στο δίκτυο της σχολής μέσω του εργαστηρίου αρκεί ένα καλώδιο σαν και αυτό εδώ http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=41538863&Product_Id=289889
ή θα πρέπει να κάνω και κάποια αίτηση έτσι ώστε να μου δωθεί κάποιος κωδικός???Επίσης,είναι καλύτερα μέσω καλωδίου ή να βάλω καλύτερα μία κάρτα ασύρματου δικτύου στη θύρα PCMCIA??? :confused:

SuperManth
04-05-2006, 18:19
Νομίζω πως μπορείς να συνδέσεις το laptop σου σε μια μόνο θύρα από το PC-LAB της σχολής, ή στο δωμάτιο του συλλόγου. Ξαναλέω δεν είμαι σίγουρος. Αυτό που ξέρω σίγουρα, είναι πως αν πάρεις pcmcia κάρτα ασύρματης δικτύωσης, θα δηλώσεις την mac address σου... κάπου (στο P.O.L.O.S. νομίζω) και μετά θα μπαίνεις από όπου γουστάρεις στο internet :-), ακόμα και αν δεν βρεις θέση στα PC-Labs. Ας πούνε λεπτομέρειες όσοι το έχουν ήδη δοκιμάσει αυτό.

// edit:
Επίσης, πλαίσο sucks big time!!! --> είναι old time classic αυτο :p.

donald
04-05-2006, 22:39
Thanx SuperManth :wavey:
Κάποιος που να το έχει δοκιμάσει για να μου πει και ποιά ακριβώς διαδικασία να ακολουθήσω??? :-(

Telinformatix
04-05-2006, 22:47
Thanx SuperManth :wavey:
Κάποιος που να το έχει δοκιμάσει για να μου πει και ποιά ακριβώς διαδικασία να ακολουθήσω??? :-(
Στείλε pm στον leo, νομίζω ότι ξέρει...

donald
04-05-2006, 23:14
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Telinformatix

Στείλε pm στον leo, νομίζω ότι ξέρει...

Οκ ρε,θα τον ρωτήσω!!!Thanx :wavey:

Agaetis_Byrjun
04-05-2006, 23:18
8a pas sta paidia pou einai sto grafeio apentanti apo to grafeio tou Merakou. 8a tous doseis to MAC tis kartas sou kai 8a exeis amesos access. To grafeio grafei POLOS apekso. Pes tous oti se esteila ego, 8a se kanonisoun grigora :p

donald
04-05-2006, 23:42
8a pas sta paidia pou einai sto grafeio apentanti apo to grafeio tou Merakou. 8a tous doseis to MAC tis kartas sou kai 8a exeis amesos access. To grafeio grafei POLOS apekso. Pes tous oti se esteila ego, 8a se kanonisoun grigora :p

Επομένως,βάση των όσων λες καλύτερα θα ήταν να πάρω μία κάρτα ασύρματου δικτύου....Κάτι έχω κατά νου.Thanx m8 :wavey:

Agaetis_Byrjun
05-05-2006, 00:24
Nai. Apla apo oti exo dei me tin diki mou (NetGear) den eixe para polu kali lipsi, se sxesi me filous me laptop pou eixan ensomatomeni. Kai upotei8etai apo ereuna pou eixa kanei oti i sigkekrimeni itan i kaliteri apo pleura lipsis. Anyway, den 8a xaseis pantos!

Mercyful_Fate_1
05-05-2006, 00:26
Να ρωτήσω ρε παιδιά. Στα Windows Media Center, αυτή τη σπαστική γ@*****η τεράστια μπάρα που δείχνει το volume (ναι, αυτή την πράσινη λέω) πως την βγάζουμε???

donald
05-05-2006, 00:35
Nai. Apla apo oti exo dei me tin diki mou (NetGear) den eixe para polu kali lipsi, se sxesi me filous me laptop pou eixan ensomatomeni. Kai upotei8etai apo ereuna pou eixa kanei oti i sigkekrimeni itan i kaliteri apo pleura lipsis. Anyway, den 8a xaseis pantos!

Εσύ ποιά έχεις βάλει της NetGear(54Mbps,108...)?Όταν λες δεν είχε πολύ καλή λήψη αναφέρεσαι για μέσα στη σχολή ή γενικότερα???Ευχαριστώ για την υπομονή σου!!!

Agaetis_Byrjun
05-05-2006, 01:42
Tora de 8imamai montelo, kai to laptop to exei o aderfos mou pou einai erasmus! Auto pou ennoo kai exo dei me ta matia mou einai sti sxoli dipla dipla me allo paidi pou exei laptop me ensomatomeno wifi, ekeinos na exei para polu kalitero sima. Tuxaine polles fores akomi ego na mi blepo kanena access point kai ekeinos na blepei 1-2. Alli empeiria den exo, alla genika ta ensomatomena sigoura exoun kaluteres epidoseis.

Dj Cool - T
12-05-2006, 05:18
Eimai 8 meres me PC kai postarw kiolas se afto to thread!!

E L E O R :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire

As voithisei kapoios... :confused:

Exw ena programma gia tin dimiourgia orologion programmaton se sxoleia, frodistiria ktlp...
Paw na dimiourgiso ena neo arheio (gia na ergastw panw tou) kai mou vgazei Log error oti den borese na APOTHIKEFSEI sto arheio tade pou ithela na dimiourgiso.

Epipleon mou spaei ta nevra to PC na mou vgazei kathe toso minimata oti to registry exei virus, oti einai corrupetd oti to vlepei everwood ktlp./..

E lew to regisrty tha exei provlima...
as to episkevaso!

an eksairesoume oti mou espasan ta nevra mexri na vrw serial kai keys katafera na egatastiso pliros 2 programmata (registry mechanic kai registry repair) kai na ta trekso. parolo pou fainomenika ekanan douleia, to provlima sinexistike :-( (sinexistikan ta minimata...)

katevasa kai alla programmata (ta opoia omos ta etreksa xoris repair kathos den boresa na ta spaso) kai vrikan KAI alla errors!!!

wtf?????

kserei kaneis kapoio programma pou na kanei sigoura douleia??? (mazi kai me to SN tou :p)

egw den boro na vgalw akri.. olo to vrady to palevw... i need some sleep...

PS.H mipos ftaiei o diskos???? :confused: :confused:

Mercyful_Fate_1
12-05-2006, 08:06
Format.

Dj Cool - T
12-05-2006, 10:32
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Mercyful_Fate_1
Format.
oxi re file!!!! :D :D :p :p :p :p

dld MAC FOREVER KSANA KAI KSANA!!!!!
PC SUCKZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

JozeF
12-05-2006, 10:38

Exw ena programma gia tin dimiourgia orologion programmaton se sxoleia, frodistiria ktlp...
Paw na dimiourgiso ena neo arheio (gia na ergastw panw tou) kai mou vgazei Log error oti den borese na APOTHIKEFSEI sto arheio tade pou ithela na dimiourgiso.

Epipleon mou spaei ta nevra to PC na mou vgazei kathe toso minimata oti to registry exei virus, oti einai corrupetd oti to vlepei everwood ktlp./..

as to episkevaso!

an eksairesoume oti mou espasan ta nevra mexri na vrw serial kai keys katafera na egatastiso pliros 2 programmata (registry mechanic kai registry repair) kai na ta trekso. parolo pou fainomenika ekanan douleia, to provlima sinexistike :-( (sinexistikan ta minimata...)

katevasa kai alla programmata (ta opoia omos ta etreksa xoris repair kathos den boresa na ta spaso) kai vrikan KAI alla errors!!!

wtf?????

kserei kaneis kapoio programma pou na kanei sigoura douleia??? (mazi kai me to SN tou :p)

Καλωσήρθες στο μαγικό κόσμο των windows!!!
Έναν κόσμο ονειρικά πλασμένο όπου όλα .... απλά ΔΕΝ δουλεύουν.

Δυστυχώς όταν το λειτουργικό σου αρχίζει να κάνει τέτοια κουλά και εσύ μπαίνεις στη διαδικασία να βρεις τι φταιει, να κατεβάσεις 150.000 προγράμματα για να επιδιορθώσεις κα΄θε μλκια που θα κάνει το σύστημα, να μπαίνεις σε forum και να ζητάς απελπισμένος βοήθεια....
Ένα πράγμα μπορεί να σημαίνει αυτό, το σύστημα σου ήδη έχει αρχίσει να μετράει το χρόνο αντίστροφα για το επόμενο format...

Κατά την άποψη μου,
όταν έχεις ένα καινούριο μηχάνημα πρώτα εγκαθιστάς το λειτουργικό και ΟΛΑ τα προγράμματα που πιστεύεις ότι θα χρειαστείς και όταν βεβαιωθείς ότι το σύστημα έχει σταθεροποιηθεί (μετά απο μερικές χιλιάδες security updates & service pack) τότε ξεκινάς να το λειτουργείς.

Ενδεικτικά αυτό είναι ένα >>link<< (http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?p=431243)
από παρόμοιο thread που είχα ανοίξει εγώ (σε άλλο forum) όταν είχα αγοράσει τον υπολογιστή μου (αυτόν που έχω μέχρι σήμερα) με τα προβλήματα που μου παρουσίασε....

PS: DJ des ta pm sou

Theio_Vrefos
12-05-2006, 11:53

as to episkevaso!

wtf?????

ftiakse ena diko sou leitourgiko kai parata mas.

Bebis
20-05-2006, 02:35
Mou parousiastike ena provlima :
To panel tou winamp exei exafanistei teliws apo to desktop. Synithws to eixa "sympiknomeno" paralli kai kolita me tin Taskbar twn Windblows kai omoiws me tin playlist... se mia kinisi na epanaferw tin playlist sto ektetameno megethos wste na deixnei ola ta tragoudia kai oxi mono auto pou paizei to panel tou winamp efyge "katw" apo auta pou mou deixnei to desktop. Apo tote den mporw na to epanaferw se emfani thesi. To programma trexei kanonika , apla den mporw na to dw... Dokimazw na to kanw "Move" aptin epilogi tou dexiou click sto winamp stin Taskbar alla xwris apotelesma...

Exei kaneis na proteinei kapoia idea pera apto reinstallation tou winamp?

feliz
20-05-2006, 07:06
Τρέχεις το winamp.
Δεξί κλικ στην Taskbar, πανω από το κουμπάκι του winamp.
Από το menu επιλέγεις "Winamp->Window Settings->Docked Toolbar" και φροντίζεις οι επιλογές "Top" και "Dock/Undock Windows by dragging" να είναι ενεργές.
Μετά με το ποντίκι πας στο πάνω μέρος της οθόνης και πατώντας με το αριστερό κουμπί πάνω από κατάλληλη περιοχή, πχ ανάμεσα στα κουμπιά και τον τίτλο του τραγουδιού, σέρνεις το παράθυρο προς τα κάτω.
Μετά επαναφέρεις τις επιλογές στο μενού Docked Toolbar όπως τις είχες (δεν είναι απαραίτητο).

// EDIT:
Αν και πιο πιθανό είναι να σου δουλέψει επιλέγοντας μόνο το "Undocked" από το "Docked Toolbar".

Bebis
20-05-2006, 15:54
Se euxaristw feliz, katalava to ti tha prepei na prospathisw na kanw. Mono pou dimiourgithike neo provlima!!
Oti kai na pataga sto "Window settings" oi epiloges menan idies. Etsi ekleisa to winamp kai eida tis epiloges tis taskbar "auto-hide" klp kai meta xanaanoixa to winamp wste na dw an allaxe tipota. Exafanistike omws to menu "window settings" :S:S:S

Edit : ola ok twra! Anoixa to video window,patisa "re-attach" h' kati tetio kai to main kolise katw apto video window....to travixa pros ta panw kai to eida... Euxaristw kai pali feliz

Mercyful_Fate_1
20-05-2006, 17:44
Μερικές φορές αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα, το οποίο δεν είχα μπε ποτέ στον κόπο να ψάξω. Στα καλά καθούμενα το pc τραβάει reset, και όταν ξαναμπαίνει στα windows μου εμφανίζει το εξής error:

understracker
21-05-2006, 23:57
Μερικές φορές αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα, το οποίο δεν είχα μπε ποτέ στον κόπο να ψάξω. Στα καλά καθούμενα το pc τραβάει reset, και όταν ξαναμπαίνει στα windows μου εμφανίζει το εξής error:

Το κανεις report στην microsoft και αν είναι καποιο γνωστό σε αυτή πρόβλημα σε βγάζει σε μια σελίδα όπου κατεβάζεις το pachaki. Αλλά τις πιο πολλές φορές τα crashes οφείλονται σε προβληματικούς drivers κάποιας συσκευής ( η και πρόγραμματα που χρησιμοποιούν hardware accelerasion πχ παιχνίδια). Κάνε ένα κόπο να κοιτάξεις τα error reports στα administrative tools.

ps βλέπω ότι χρησιμοποιείς κάποιο είδους πρόγραμμα αλλαγής της εμφάνισης των windows. Μήπως οφείλεται σε αυτό?

John_Kouts
25-05-2006, 21:21
paidia, to norton antivirus mou zhtaei renewal code gia na synexisei na leitourgei mexri ton ioynio.sto epishmo site ths norton zhtaei lefta(poly prwtotypo) gia na ston dwsei.exw psaksei sta kalytera site me cracks-serials alla den exw vrei kati paraplhsio me ton zhtoymeno kwdiko.sto torrentspy mou vgazei na katevasw to Norton Internet Security 2006 - Upgrade(256MB!!!)<-mou fainetai ypervolika megalo gia pragmatiko upgrade-.mhpws kserete pou tha vrw ton polypothito kwdiko?

Mercyful_Fate_1
25-05-2006, 22:38

ps βλέπω ότι χρησιμοποιείς κάποιο είδους πρόγραμμα αλλαγής της εμφάνισης των windows. Μήπως οφείλεται σε αυτό?
Αυτό από που το είδες?? :o :o
Anyway, κανένα τέτοιο πρόγραμμα δεν χρησιμοποιώ. Από google-αρισμα διάβασα ότι το Sygate Firewall, το οποίο χρησιμοποιώ, ίσως προκαλεί αυτά τα κρασαρίσματα. Το πέταξα, και τώρα περιμένω να δω αν έχει λυθεί το πρόβλημα...

understracker
25-05-2006, 22:54

Αυτό από που το είδες?? :o :o
Anyway, κανένα τέτοιο πρόγραμμα δεν χρησιμοποιώ. Από google-αρισμα διάβασα ότι το Sygate Firewall, το οποίο χρησιμοποιώ, ίσως προκαλεί αυτά τα κρασαρίσματα. Το πέταξα, και τώρα περιμένω να δω αν έχει λυθεί το πρόβλημα...

Επειδή το χρώμα του παραθύρου ηταν πιο γαλάζιο από το default των windows υπέθεσα οτι μπορεί να έχεις κάτι τέτοιο. Μπορεί να είναι και αυτό που λες. Εγώ τέτοια νείλα έτρωγα με το zone alarm... :-( :-(

Mercyful_Fate_1
26-05-2006, 15:57
Το χρώμα σου φαίνεται πιο ανοικτό γιατί έχω Windows XP Media Center, ενώ εσύ μπορεί να έχεις υπ'όψιν τα κλασικά XP.

Thoulis
27-05-2006, 13:31
re paidia, 8elw na perasw kai linux suse kai exw ta parakatw problhmata:
1) pws mporw na egkatasthsw tous drivers gia thn karta diktyou???? (h disketa pou exw exei drivers gia linux alla den mporw na katalabw pws 8a mpoun...)
2)8elw ta arxeia pou diaxeirizontai ta windows na ta diaxeirizontai kai ta suse.
Exw enan 3exwristo sklhro gia ta suse kai den mporw na diaxeiristw ta arxeia pou einai ston allo.. Exoun pshlospasei kai ta neyra mou gt den to briskw.. Help! :mad:

Tythora
27-05-2006, 19:01
Με τις οδηγίες του SuperManth και αν καταλαβα καλα....:

Οσον αφορα τους σκληρο για τα windows θα πας στο αρχειο etc/fstab και θα κανεις paste αυτή τη γραμμή.

/dev/hde1 /windows/C ntfs ro,users,umask=022 0 0

SuperManth
28-05-2006, 01:02
Με τις οδηγίες του SuperManth και αν καταλαβα καλα....:

Οσον αφορα τους σκληρο για τα windows θα πας στο αρχειο etc/fstab και θα κανεις paste αυτή τη γραμμή.

/dev/hde1 /windows/C ntfs ro,users,umask=022 0 0
/etc/fstab το αρχείο. Μην ξεχάσεις να το βάλεις στο τέλος. Δηλαδή έτσι δουλεύει σίγουρα. Μπορεί και να δουλεύει αλλιώς, αλλά αν θυμάμαι καλά, μου έβγαζε προβλήματα. Επίσης δεν θα μπορείς να γράφεις σε αυτό το partition. Aν έχεις και άλλο windows partition, προφανώς πρέπει να φορτώσεις και αυτό. Αλλά δεν ξέρω σε ποιό IDE το έχεις και αν είναι slave ή master. Αν θες και να γράφεις σε αυτό το partition, θα πρέπει να πας μια δυο σελίδες πίσω να δεις Info, αν και είναι ζόρικο...

Για τo LAN, ξέχνα τους drivers. Απλώς άνοιξε έναν explorer και δες αν δουλεύει == μπαίνει σε σελίδες. Λογικά θα έχεις internet αν δεν έχεις πειράξει κάτι κατά την εγκατάσταση.

PS Απάντησέ μου σε pm πως είναι το μικρό σου όνομα. Μήπως είναι Μάνθος?

Mercyful_Fate_1
28-05-2006, 01:24
Τα πράγματα στα SUSE, εάν βέβαια δεν είναι παμπάλαια, είναι απλά και ψιλοαυτόματα.
Η κάρτες δικτύου ως επι των πλείστων αναγνωρίζονται αυτόματα, οπότε δεν χρειάζεσαι drivers. Για επιβεβαίωση, πήγαινε στο configuration του hardware σου, στις ρυθμίσεις που αφορούν το network και ψάξτο εκεί. Ίσως να χρειαστεί να βάλει ip-gateway-subnet αν είσαι σε LAN.
Όσο για τους δίσκους, φρόντισε να έχεις δικαιώματα εγγραφής/προσπέλασης στον δίσκο. Κάνε login ως root και δοκίμασε να ανοίξεις/γράψεις κάτι σε σκληρό των windows.

Thoulis
28-05-2006, 17:36
paides ayxaristw poly!
8a koita3w ti 8a kanw kai 8a 3anarwthsw an einai..
to dokimasa ayto me ton browser alla den paizei. Mallista den briskei thn karta diktyou pou exou alla mia allh akyrh... Exw slave ton sklhro pou exw perasei ta suse kai master ayton me ta windows (pou exei 2 partition). :-) Eyxaristw kai pali!

HaNNiBoT
29-05-2006, 09:48
re paidia apo tote pu pira new pc,90% twn dls mu bgainun corrupted..dokimasa na bgalw to fw alla tpt.paizei na iparxei problima logw tou HUB?apo emule,msn ktl ola mu katevainun mia xara....einai POLI spastiko auto to pragma pls help :(

Mercyful_Fate_1
29-05-2006, 10:16
Τσέκαρε τη μνήμη σου με το memtest86. Μετά βάλε ένα updated antivirus και δες για ιούς. ;-)

Marooned
29-05-2006, 10:39
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από HaNNiBoT
re paidia apo tote pu pira new pc,90% twn dls mu bgainun corrupted..dokimasa na bgalw to fw alla tpt.paizei na iparxei problima logw tou HUB?apo emule,msn ktl ola mu katevainun mia xara....einai POLI spastiko auto to pragma pls help :(

Eixa akrivws to idio provlima prin arketo kairo kai eftaige to firefox... (den xerw akrivws ti, eixe faei skaloma...). Katevase tin teleutaia ekdosi i kane re-install tin trexousa...

Hope I helped! :D

P.S.: Tora an pali den exeis firefox, k ola auta symvainoun me ton IE... katevase ton firefox!! ;-) :D :cool: :p

The Gravedigger
29-05-2006, 13:44
Aν αρχισω κ λεςω τι προβληματα αντιμετωπισα με το PC μου τις τελευταίες 15 μέρες χρειάζομαι νέο Τhread...anyway ...τεράστια ταλαιπωρια ... :-) Τελος καλό όλα καλα

το μόνο π θα πω ειναι οτι αν το τροφοδοτικο παρα ειναι καλό , μπορει να εχει καμμένους πυκνωτες, κυκλώματα κατεστραμμένα αλλα το PC να υπολειτουργει.... :wavey:

nighthawk
29-05-2006, 18:34
Ρε παιδιά έπαθα κάτι κουλό..Έπαιζα painkiller και είχα το laptop στη φόρτηση..Μου βγάζει ότι γέμισε η μπαταρία και το αποσυνδέω..Και το παιχνίσι γίνεται slowmotion..Λέω κι εγώ κάτι έπαθε το μπρίκι και το αφήνω..Μετά από λίγο το ξαναβάζω στην πρίζα και τρέχει κανονικά..Το δοκίμασα αρκετές φορές και γινόταν κάθε φορά το ίδιο πράγμα..Any ideas?

RequieM_18
29-05-2006, 20:47
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από nighthawk
Ρε παιδιά έπαθα κάτι κουλό..Έπαιζα painkiller και είχα το laptop στη φόρτηση..Μου βγάζει ότι γέμισε η μπαταρία και το αποσυνδέω..Και το παιχνίσι γίνεται slowmotion..Λέω κι εγώ κάτι έπαθε το μπρίκι και το αφήνω..Μετά από λίγο το ξαναβάζω στην πρίζα και τρέχει κανονικά..Το δοκίμασα αρκετές φορές και γινόταν κάθε φορά το ίδιο πράγμα..Any ideas?

Το είχα πάθει κι εγώ αυτό πριν λίγο καιρό παίζοντας FIFA. Βασικά, το δικό μου laptop (ACER) έχει από τη μαμά του ειδικό πρόγραμμα διαχείρισης ενέργειας που με το που το βγάζεις απ'την πρίζα, ο επεξεργαστής λειτουργεί στο minimum. Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και μ'εσένα?

kingspiro
30-05-2006, 00:46
Γενικά με όλα τα laptopia παιζει κάτι αντίστοιχο...Εν ολίγοις, αν θες απόδοση θες και ρεύμα

Mercyful_Fate_1
30-05-2006, 01:43
Εν ολίγοις, αν θες παιχνίδια, δεν πάιρνεις laptop. :p :p

HaNNiBoT
30-05-2006, 06:24
@Marooned
ebala ton kainourio firefox alla pali ta idia..An 8imamai kala k me to Opera ta idia ginontusan..
@Mercyful
to memtest to katevasa alla kati dn paei kala,molis anoigw to para8iro k bazw na psa3ei to disko mu kleini to para8iro..Ektos an eimai entelws ektos topou k xronou k prepei na kanw boot apo to floppy gia na kanei ti douleia tu??8a dw gia antivirus ti mporo na kanw :)

tespa,8a parw avrio tus tipades tu otenet mpas k kserun tpt,alla siga mi kseroun bebaia....Thx gia ta replies padws :)

marktheshark
30-05-2006, 09:45
to memtest to katevasa alla kati dn paei kala,molis anoigw to para8iro k bazw na psa3ei to disko mu kleini to para8iro..

Έβαλες το memtest να σου ψάξει το δίσκο; :D :p

Boot from floppy man...

Mercyful_Fate_1
30-05-2006, 10:23

@Mercyful
to memtest to katevasa alla kati dn paei kala,molis anoigw to para8iro k bazw na psa3ei to disko mu kleini to para8iro..Ektos an eimai entelws ektos topou k xronou k prepei na kanw boot apo to floppy gia na kanei ti douleia tu??8a dw gia antivirus ti mporo na kanw :)

Ή και από cd-ακι μπορείς να κάνεις boot. Κατεβαζεις από το ίδιο site ένα iso image, το καις σε δισκάκι και κάνεις βοοτ από κει (αλλά και από floppy γίνεται).

SuperManth
30-05-2006, 11:25
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από nighthawk

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από RequieM_18

Το είχα πάθει κι εγώ αυτό πριν λίγο καιρό παίζοντας FIFA. Βασικά, το δικό μου laptop (ACER) έχει από τη μαμά του ειδικό πρόγραμμα διαχείρισης ενέργειας που με το που το βγάζεις απ'την πρίζα, ο επεξεργαστής λειτουργεί στο minimum. Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και μ'εσένα?
Αν είναι acer, και έχει ePowerManagement, δοκίμασε να βρεις την επιλογή: optimize power management for Best Performance. Το default είναι optimize for word processing σε εμένα. Και να μην είναι acer, κάτι παρόμοιο θα παίζει.

larry_tsoukou
30-05-2006, 15:38
ksereis pos na to vgalo to diafano apo ta windows giati mou xei spasei ta nevra???

SpartanGeorge
30-05-2006, 15:52
Εν ολίγοις, αν θες παιχνίδια, δεν πάιρνεις laptop. :p :p

den sumfono katholou.. :p ;-) ;-)
sto forito mou paizo kalutera ta paixnidia apo oti sto stethero :cool: :cool:
kai min pei kanenas oti o statheros mou einai gia ta mpaza giati den einia... :cool: :cool:
apla o foritos einia asteri :p

nighthawk
30-05-2006, 16:40
Εμένα το laptop έχει 6800 και ο σταθερός Ti4200..Στο laptop παίζω..Το κουλό είναι πωςαν ξεκινήσω να παίξω χωρίς να είναι στην πρίζα παίζει κανονικά..Αν ξεκινήσω με πρίζα και την βγάλω,τότε ξεκινάνε τα τρελά..

HaNNiBoT
30-05-2006, 19:45
to etre3a to memtest,3 fores kiolas gia na eimai siguros k dn brike error...
teleftea lisi einai tora na katevasw enan antivirus k na prosefxi8w na mi bgei corrupted .. :S