PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!!

Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

toubaliban
31-10-2006, 20:55
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb%3Bel%3B329293
Αυτό να το δοκιμάσω ή τσάμπα κόπος; Το memtest έτρεχε για κανά 2ωρο και δεν μου είχε βρει κάτι.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το zone alarm ή το γεγονός ότι δεν έχω το SP2;
Σίγουρα δεν χρειάζεται όλος ο κωδκός σφάλματος, αλλά μόνο το 0χ50;
Δεν αντέχω άλλο format!

charisma
02-11-2006, 17:06
den mporo na epilexo kamia leitourgia stin syntaxi keimenou(smilies, bold, hyperlink...). herei kaneis ti symvainei;

skarab
02-11-2006, 18:05
den mporo na epilexo kamia leitourgia stin syntaxi keimenou(smilies, bold, hyperlink...). herei kaneis ti symvainei;
Εννοείς ότι δεν εμφανίζονται τα εικονίδια; Αυτό είναι μια επιλογή στο User CP σου, στην περιοχή Edit Options > Message Editor Interface

Εννοείς ότι τα εικονίδια εμφανίζονται αλλά δεν κάνουν τίποτα; Αν ναι, κάτι τρέχει με την javascript στον browser σου!

charisma
02-11-2006, 18:08
Εννοείς ότι δεν εμφανίζονται τα εικονίδια; Αυτό είναι μια επιλογή στο User CP σου, στην περιοχή Edit Options > Message Editor Interface

Εννοείς ότι τα εικονίδια εμφανίζονται αλλά δεν κάνουν τίποτα; Αν ναι, κάτι τρέχει με την javascript στον browser σου!

to 2o symvainei. ta vlepo alla den mporo na ta patiso. ti prepei na kano;

skarab
02-11-2006, 18:29
Κάποιος ή κάτι απενεργοποίησε την javascript στον browser σου. Επανενεργοποίησέ την. (Οδηγίες για IE (http://gsaauctions.gov/brow_details/IE6instr.htm))

charisma
02-11-2006, 18:38
itan sosta pytmismena:love2:
to mono pou xreiazotan telika itan i vasiki arxi tou pliroforikariou:o :
kleise kai xanaanoixe to:-):D :tounge: :baby: :love2: ;-) :smokin: :wavey:

Trifyllenia
04-11-2006, 00:52
Όποιος μπορεί ας δώσει τα φώτα του please :blush: :blush: (http://www.forums.gr/showthread.php?t=11819)

//Tελικά, solved :-)

Thoulis
04-11-2006, 16:32
Παιδιά πρόσφατα εγκατέστησα τα ubuntu (είχα πριν τα suse) και έχω τα παρακάτω προβλήματα :
1)κατά την εκκίνηση του υπολογιστή θέλω να είναι προεπιλεγμένα τα windows κι όχι τα ubuntu και δεν ειδα αντίστοιχη επλογή κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης...
2)επειδή τα έχω εγκαταστήσει (τα ubuntu) σε ένα δεύτερο σκληρό που τον έχω κάνει slave θέλω να έχω και πρόσβαση στα αρχεία του master σκληρού, πράγμα το οποίο, όπως με πληροφορεί το σύστημα, δεν είναι δυνατόν να κάνω... δηλαδή τον βλέπει τον master αλλά δεν μπορεί να τον ανοίξει...
Ας ρίξει λίγο φως κάποιος...

Dejan
07-11-2006, 22:05
peer guardian, anonimizer proxies κτλ κτλ... τι να βαλει κανεις για να "προστατευτει" ?..! γενικα τι λεει?
πολλα ακουγονται για ρομποτ που κυκλοφορουν απο εταιριες κτλ κτλ

edit:

ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ TORRENTS, ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ!....
firewall εχω και δυνατο αλλα δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει εδω...

YoMa-Sensei
07-11-2006, 22:07
Ena kalo firewall arkei. Tsekare to thread tou DiMiS me freeware stuff! Proxy leei gia na to paizeis hax0r sto irc kai genika na krubeis IP, den poluleei :P

E3artatai apo to an 8es na emfanizeis thn pragmatikh IP sou basika.

jupiter
07-11-2006, 22:32
Παιδιά πρόσφατα εγκατέστησα τα ubuntu (είχα πριν τα suse) και έχω τα παρακάτω προβλήματα :
1)κατά την εκκίνηση του υπολογιστή θέλω να είναι προεπιλεγμένα τα windows κι όχι τα ubuntu και δεν ειδα αντίστοιχη επλογή κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης...
2)επειδή τα έχω εγκαταστήσει (τα ubuntu) σε ένα δεύτερο σκληρό που τον έχω κάνει slave θέλω να έχω και πρόσβαση στα αρχεία του master σκληρού, πράγμα το οποίο, όπως με πληροφορεί το σύστημα, δεν είναι δυνατόν να κάνω... δηλαδή τον βλέπει τον master αλλά δεν μπορεί να τον ανοίξει...
Ας ρίξει λίγο φως κάποιος...

1) Υποθέτω έχεις grub.. Άνοιξε το /boot/grub/grub.conf και κάπου θα έχει

default ΕΝΑΝ_ΑΡΙΘΜΟ

Άλλαξε το και βάλε τα windows.. Το πρώτο λειτουργικό που φαίνεται ειναι το 0, το 2ο είναι το 1, κοκ

2) Πρέπει να πειράξεις το /etc/fstab και να το προσθέσεις. Αν θες περισσότερη βοήθεια γράψε τι filesystem έχει ο άλλος σκληρός και σε ποιό device το βλέπει το linux ( πχ /dev/hdb1 )..

Dejan
07-11-2006, 22:34
thanks yoma, post updated!

YoMa-Sensei
07-11-2006, 22:42
Gia torrents tipota apolutws. Firewall bebaia, alla ta panta anoixta gia to torrent, sa na mhn uparxei... To azureus eidika einai polu euais8hto gia kapoio logo sta firewalls kai 8elei apoluth eleu8eria :O

DiMiS
07-11-2006, 22:47
@Dejan:
Το PeerGuardian (http://phoenixlabs.org/pg2/) κόβει όλες τις εισερχόμενες συνδέσεις από διευθύνσεις που έχουν σημανθεί ως "ρομποτάκια" ή κατάσκοποι εταιριών ή κυβερνητικές. Προσωπικά βέβαια το απεγκατέστησα γιατί ήταν υπερβολικά παρανοϊκό κι έκοβε πολλές νομότυπες συνδέσεις (με σημαντικές επιπτώσεις στην ταχύτητα download μου), αλλά φαντάζομαι με σωστή ρύθμιση μπορεί να λειτουργήσει σε λογικά πλαίσια.

Proxies δε συνιστώ. Ναι, κρύβουν την IP σου (τα anonymous proxies -ΟΧΙ τα transparent), αλλά έχεις πολύ χαμηλότερες ταχύτητες. Τα transparent proxies έχουν υψηλότερες ταχύτητες, αλλά δεν κρύβουν την IP.

Dejan
07-11-2006, 22:50
οκ με καλυψες!

Dejan
08-11-2006, 17:47
πηρα μια στοιβα Tdk Dvd+r και ειναι με τη ζελατινα....http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174436&product=819999 (δεν ειχε με +r, ε, και δεν το σκεφτηκα..)
μετα μου παν ξερεις καλυτερα ειναι τα -r, κατι για ελληνικες εφαρμογες ελεγε και δεν καταλαβα....
δεν θα χει προβλημα ε?..
ή να τα αλλαξω?

DiMiS
08-11-2006, 18:58
πηρα μια στοιβα Tdk Dvd+r και ειναι με τη ζελατινα....http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174436&product=819999 (δεν ειχε με +r, ε, και δεν το σκεφτηκα..)
μετα μου παν ξερεις καλυτερα ειναι τα -r, κατι για ελληνικες εφαρμογες ελεγε και δεν καταλαβα....
δεν θα χει προβλημα ε?..
ή να τα αλλαξω?
Κομπαρσιλίκια, μην τους ακούς. Το μόνο πρόβλημα που ίσως έχεις είναι να μην είναι συμβατά με το recorder σου, αλλά αυτό είναι πολύ σπάνιο φαινόμενο. Κατά την πείρα μου πάντως τα +r γράφονται σε μεγαλύτερες ταχύτητες από τα -r (αν και αυτό παίζει από γραφτήρι σε γραφτήρι).

Παρεμπιπτόντως, τα TDK τον πίνουν μπροστά στα Taiyo Yuden (πωλούνται όμως μόνο σε λίγα καταστήματα -ξέρω σίγουρα για e-shop και Γραμμή).

marktheshark
08-11-2006, 23:39
δεν θα χει προβλημα ε?..
ή να τα αλλαξω?

Καλά αυτό με τις ελληνικές εφαρμογές είναι γαμώ... :tounge:

Πιο πιθανό είναι να έχεις πρόβλημα με παλιούς stand-alone
DVD-players που δεν υποστηρίζουν όλα τα formats (όσον
αφορά στις αντιγραμμένες ταινίες).

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα:

Taiyo Yuden και Verbatim (τα καλά, τα Mitsubishi) ftw! :love2:

Dejan
09-11-2006, 02:10
ευχαριστω παιδια:wavey:
πραγματι το dvd recorder στο pc ειναι συμβατο...
οπως συμβατο πρεπει να ναι και το video/dvd plyer(lg τελευταιο μοντελο) στο σαλονι...:tounge:

grnemo
09-11-2006, 12:09
1) Υποθέτω έχεις grub.. Άνοιξε το /boot/grub/grub.conf και κάπου θα έχει

default ΕΝΑΝ_ΑΡΙΘΜΟ
Άλλαξε το και βάλε τα windows.. Το πρώτο λειτουργικό που φαίνεται ειναι το 0, το 2ο είναι το 1, κοκ

2) Πρέπει να πειράξεις το /etc/fstab και να το προσθέσεις. Αν θες περισσότερη βοήθεια γράψε τι filesystem έχει ο άλλος σκληρός και σε ποιό device το βλέπει το linux ( πχ /dev/hdb1 )..Εγώ γιατι πίστευα ότι αυτό μπορεις να το κάνεις ήδη απο utility στο ubuntu? Αλλά όσα λες είναι ΟΚ, οπότε no big deal.:love2::love2:

jupiter
09-11-2006, 15:31
Εγώ γιατι πίστευα ότι αυτό μπορεις να το κάνεις ήδη απο utility στο ubuntu? Αλλά όσα λες είναι ΟΚ, οπότε no big deal.:love2::love2:

Πιθανότατα.. Αλλά δεν θυμάμαι πιο είναι τώρα.. Κάθε διανομή τα δικά της, που να τα θυμάσαι όλα :baby: Γιαυτό το έγραψα έτσι... :wavey:

SpartanGeorge
09-11-2006, 18:19
ρε σεις εδω και μια βδομαδα περιπου που εβαλα τον firefox 2, οταν παω να ανοιξω σελιδες του youtube, δεν βλεπω τη σελιδα, αλλα κειμενο (κατι ΣΑΝ source code αλλα οχι τετοιο ακριβως :p)
τι φταιει??:confused:

Maki_Maki
09-11-2006, 19:28
Exw ena provlima me tin vga mou.

Montello: ATI RADEON 9650 PRO 256 MBs DDR, AGP 8x

Tin agorasa prin dyo mines.
Tin evala sto pc mou, paw na valw tous drivers kai tsoup, 100% cpu usage, reboots to pc, etc. :\. DRIVERS PROBLEM! Vazw pali tin palia mou, katevazw apo to site tis ATI tous teleutaious drivers, tous kanw setup, pali ta idia.
Opote to mono pou mporousa na kanw einai to eksis:
Na tin kanw disable apo to hardware manager wste ta xp na tin anagnwrisoun mona tous kai na valoun auta tous katallilous drivers.
Kai doulepse!
Alla kai me autous tous drivers fainetai oti exw provlima. Kamia fora otan vlepw videos, kyriws .mpeg kai .wmv, to pc mou kanei reboot, merikes fores vlepw ta .wmv me arnitika xrwmata, :S.
Ti na kanw, otan prospathw na valw new drivers, ta paizei.
HELP ME!

The Gravedigger
09-11-2006, 19:33
δοκίμασες να ανβαθμίσεις το Bios της κάρτας? τσέκαρες το ενδεχόμενο το τροφοδοτικό σου να μην είναι αρκετά δυνατό για την συγκεκριμένη κάρτα?

Μήπως είναι ελαττωματική? Μήπως ξέχασες να βάλεις κανα επιπλέον Molex του PSU?

Maki_Maki
09-11-2006, 19:51
Vasika mou apantise o dt008 kai mou edwse polles idees, gia to pws tha ftiaxtei i karta! Paw ligo na tis dokimasw ;-).

DI tourist
09-11-2006, 19:55
ρε σεις εδω και μια βδομαδα περιπου που εβαλα τον firefox 2, οταν παω να ανοιξω σελιδες του youtube, δεν βλεπω τη σελιδα, αλλα κειμενο (κατι ΣΑΝ source code αλλα οχι τετοιο ακριβως :p)

Κι εγω εχω παθει ακριβως το ιδιο!!! :wow: :wow: :wow:

Δεν φταιει που αναβαθμισες το firefox, και με την παλια εκδοση το εκανε σε μενα! Αναγκαστηκα και επεσα τοσο χαμηλα, ωστε να ανοιξω ΙΕ για να μπω youtube... :-( :-( :-(

skarab
09-11-2006, 19:58

Firefox 2 κι εδώ! (Ω, ναι, το τελευταίο προπύργιο της M$ στη σχολή έπεσε! Εγκατέλειψα τον Maxthon! :p )

Δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με youtube -- και έχω μπει πολλές φορές την τελευταία εβδομάδα! Πιθανόν να ευθύνεται κάποιο extension, ιδίως κάποιο σχετικό με download control (δοκίμασε να τα απενεργοποιήσεις όλα) ή κάποια ρύθμιση σχετικά με html ή swf αρχεία στο Tools > Options > Content > File Types. Αν έβγαζες κάποιο screenshot, ίσως να μπορούσα να καταλάβω περισσότερο το πρόβλημα.

//Για τον Spartan, αποκάτω: portable firefox λέγεται!

SpartanGeorge
09-11-2006, 19:59
Κι εγω εχω παθει ακριβως το ιδιο!!! :wow: :wow: :wow:

Δεν φταιει που αναβαθμισες το firefox, και με την παλια εκδοση το εκανε σε μενα! Αναγκαστηκα και επεσα τοσο χαμηλα, ωστε να ανοιξω ΙΕ για να μπω youtube... :-( :-( :-(

βασικα καλα που εχω και τον mobile firefox (και τα βλεπω εκει του youtube...)
αλλα τι μπορει να φταιει? :-(:-(

//edit: εβαλα σε .txt τι δειχνει η σελιδα...

DI tourist
09-11-2006, 20:01
Firefox 2 κι εδώ! (Ω, ναι, το τελευταίο προπύργιο της M$ στη σχολή έπεσε! Εγκατέλειψα τον Maxthon! :p )

Δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με youtube. Πιθανόν να ευθύνεται κάποιο extension, ιδίως κάποιο plugin σχετικό με download control (δοκίμασε να τα απενεργοποιήσεις όλα) ή κάποια ρύθμιση σχετικά με html ή swf αρχεία στο Tools > Options > Content > File Types. Αν έβγαζες κάποιο screenshot, ίσως να μπορούσα να καταλάβω περισσότερο το πρόβλημα.

Δοκιμασα και αλλα sites με javascript παντως, και φορτωσαν κανονικα. Εστειλα και ενα printscreen στο stf και μου ειπε οτι δε φταινε οι δικες μου ρυθμισεις αλλα ο server τους... :confused:

skarab
09-11-2006, 20:09
edit: εβαλα σε .txt τι δειχνει η σελιδα...
Mάλιστα... αλλιώς το είχα φανταστεί. Δεν είναι θέμα mime type, όπως υποπτευόμουν. Αν δεν δούλευε το youtube κανονικά σε εμένα, θα ορκιζόμουν κι εγώ ότι είναι θέμα server.

Άλλο ένα random idea: Για δοκίμασε να καθαρίσεις το cookie του youtube. Ποτέ δεν ξέρεις!

SpartanGeorge
09-11-2006, 20:40
Mάλιστα... αλλιώς το είχα φανταστεί. Δεν είναι θέμα mime type, όπως υποπτευόμουν. Αν δεν δούλευε το youtube κανονικά σε εμένα, θα ορκιζόμουν κι εγώ ότι είναι θέμα server.

Άλλο ένα random idea: Για δοκίμασε να καθαρίσεις το cookie του youtube. Ποτέ δεν ξέρεις!
χμμμ δεν βρισκω κανενα....:-(:o

poseidonas
10-11-2006, 15:51
http://img296.imageshack.us/img296/1064/helpig8.jpg

HELP???
εχω χώρο στο δίσκο (100gb free) wtf??

marktheshark
10-11-2006, 16:41
http://img296.imageshack.us/img296/1064/helpig8.jpg

HELP???
εχω χώρο στο δίσκο (100gb free) wtf??

Μήπως εννοεί RAM?

poseidonas
10-11-2006, 17:39
τοσα dvdιά τπτ -κανένα πρόβλημα! σε αυτό κόλλησε?δε νομίζω ram

marktheshark
10-11-2006, 17:58
τοσα dvdιά τπτ -κανένα πρόβλημα! σε αυτό κόλλησε?δε νομίζω ram

Για δοκίμασε με άλλο ripper, π.χ. DVDFab Decrypter.

Μπορεί να παίζει κάποιο copy protection που το DVDShrink
δεν μπορεί να χειριστεί.

poseidonas
10-11-2006, 18:03
το έχω rippάρει με το DVDFab Platinum και με το Shrink προσπαθώ να το κάνω .iso Πάντως thnx για την βοήθεια :p

JozeF
10-11-2006, 18:11
Χτες ενώ ήθελα να αντιγράψω ένα cd χρησιμοποιώντας το alcohol με το που έβαλα το cd δεν το διάβασε και στη συνέχεια διαπίστωσα οτι είχε ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΟ DRIVE !!! Στη συνέχεια πήγα στη διαχείριση συκευών όπου μου το εμφανίζει με θαυμαστικό λέγοντας οτι υπάρχει πρόβλημα στο driver. Το απεγκατέστησα, το ξαναεγκατέστησα, άλλαξα driver, έκανα update, απεγκατέστησα το alcohol αλλά τπτ. Το drive παραμένει άφαντο. A ξέχασα να πω οτι αν ξεκινήσω με το Recovery Disc διαβάζει κανονικά...

SpartanGeorge
10-11-2006, 19:11
κατεβασα το visual studio 2005 απο το msdnaa.
παω να κανω copy-paste απο το φορητο σκληρο μου και βγαζει το εξης :-(:-(
τι φταιει??

understracker
10-11-2006, 19:14
τι φταιει??

καμε ένα chkdsk στο φορητό σκληρό...

Guzuta
10-11-2006, 19:18
Χτες ενώ ήθελα να αντιγράψω ένα cd χρησιμοποιώντας το alcohol με το που έβαλα το cd δεν το διάβασε και στη συνέχεια διαπίστωσα οτι είχε ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΟ DRIVE !!!

Θα φταίει που πήγες στον Copperfield....:wavey:

Marooned
10-11-2006, 19:20
τι φταιει??

Κάψε κατευθείαν το .iso από το φορητό σε dvd και άσε τα copy-paste!:love2:

dangerous minds
10-11-2006, 21:12
Ξέρει κανείς πως γίνεται να σου εμφανίζονται κανονικά ελληνικοί χαρακτήρες στα αγγλικά Windows ?Π.χ. σε notepad και αν θες να βάλεις υπότιτλους σε μια ταινία.Γιατί μου εμφανίζει σύμβολα αντί ελληνικών.
Και κάτι άλλο, μπορεί κάποιος να ξαναδώσει τη διεύθυνση για msdnaa ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

dt008
11-11-2006, 15:22
msdnaa.di.uoa.gr

understracker
11-11-2006, 15:28
msdnaa.di.uoa.gr

Πρέπει να μπείς από μηχάνημα της σχολής πχ start->run->cmd και πληκτολόγησε mstsc ajax.di.uoa.gr αλλιώς δεν θα σε αφήσει καν να δεις την σελίδα.

dangerous minds
11-11-2006, 15:38
Eυχαριστώ πολύ παιδιά.
Έχω άλλη μιά ερώτηση, για να βάλεις τραγούδια στο I-pod nano πρέπει αναγκαστικά να περάσω το I-tunes ?Με το I-tunes παιρνάω τραγούδια μόνο απο CD η και απο αυτά που έχω στη σκληρό ?
Πολλά ρωτάω ο άτιμος.

/*RaDioHeAD*\
11-11-2006, 16:10
Το επίσημο είναι φυσικά το i-tunes αλλά θα σου πρότεινα κάτι άλλο... Κατέβασε το Media Monkey (http://www.mediamonkey.com/) που για μένα είναι το καλύτερο πρόγραμμα για μουσική ειδικά αν έχεις πολλά giga mp3:p Και εκτός αυτού μπορείς να περάσεις με αυτό τραγούδια σε οποιοδήποτε i-pod χωρίς να παιδεύεσαι με το υπερ-βαρύ i-tunes... Το μονο μείον του είναι οτι δεν περναει στο ipod τα εξωφυλλα των δισκων.. Αλλα κατα τ'αλλα τα σπαει:D [ειδικα το auto-tag from amazon feature του ειναι επικο]

DI tourist
11-11-2006, 16:23
Media Monkey suckZ!!!

Μην το κατεβασετε με την καμμια. Μονο ο Radio το χρησιμοποιει... :tounge:
Το iTunes απο την αλλη ειναι αρκετα βαρυ και μου ειχε κανει και ανα κατω τα mp3s μου, επειδη ηθελε ντε και καλα να φτιαξει media library με το δικο του τροπο. :confused:
Παντως νομιζω οτι και το τιμημενο winamp με καταλληλο plugin θα σε βολεψει μια χαρα...;-)

/*RaDioHeAD*\
11-11-2006, 16:31
Μην τον ακους 5 χρονια winamp χρησημοποιούσα αλλα το media monkey είναι ανωτερο.. :p

Αλλα ξαναλέω βολευεί για μεγαλα music libraries, αν έχεις 100 mp3 δεν έχει και πολυ νοημα..:wavey:

dangerous minds
11-11-2006, 16:50
Μην τον ακους 5 χρονια winamp χρησημοποιούσα αλλα το media monkey είναι ανωτερο.. :p

Αλλα ξαναλέω βολευεί για μεγαλα music libraries, αν έχεις 100 mp3 δεν έχει και πολυ νοημα..:wavey:

Κάπου στα 4 GB τραγούδια θέλω να περάσω.Πήρα τo nano 8 GB οπότε μάλλον στο μέλλον πάλι πολλά θα περνάω.Κάπου διάβασα ότι δε μπορείς να δημιουργήσεις φακέλους, ισχύει ? Και οτι για να περάσεις τραγούδια πρέπει να έχουν απαραιτήτως tags.
Απ'ότι καταλαβαίνω το I-tunes δε το συνιστά κανείς από τους δύο.
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

/*RaDioHeAD*\
11-11-2006, 16:58
Κάπου στα 4 GB τραγούδια θέλω να περάσω.Πήρα τo nano 8 GB οπότε μάλλον στο μέλλον πάλι πολλά θα περνάω.Κάπου διάβασα ότι δε μπορείς να δημιουργήσεις φακέλους, ισχύει ? Και οτι για να περάσεις τραγούδια πρέπει να έχουν απαραιτήτως tags.
Απ'ότι καταλαβαίνω το I-tunes δε το συνιστά κανείς από τους δύο.
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

Το i-tunes είναι βαρυ ακόμα και για πολυ καλα pc.. Αλλους δεν τους πολυενοχλει αυτό αλλα εγω εκνευρίζομαι οταν κανω 3-4 πραματα μαζι και με καθυστερει το i-tunes..

Φακελους οντως δεν μπορεις να δημιουργησεις.. Είναι διαφορετική η λογική του i-pod.. Πρεπει να έχεις την μουσική σου αρκετα τακτοποιημένη από άποψη tags.. Και αυτό γιατι το ipod αρχειοθετεί την μουσική σου καθαρά βασει των tags. Αν τα εχεις καλα φτιαγμένα σου τα φτιαχνει τέλεια ομως.. Δλδ συγκρότημα-->albums συγκροτήματος-->τραγουδια του κάθε album.. Και όλα αυτά αυτόματα αρκεί να έχεις καλα tags..

Γιαυτό προτείνω media monkey ανεπιφυλακτα! Σαυτό επιλέγεις πχ τον ταδε δισκο ενος συγκροτηματος που έχεις στον σκληρό σου και απλά πατας "auto tag from amazon". Αυτο πάει μονο του και ψαχνει τον δισκο που έχεις επιλέξει στο amazon και σου φτιάχνει μονο του ολα τα tags + σου κατεβαζει το εξώφυλλο του δισκου.. ;-)

pengo
12-11-2006, 16:20
Στον καινουριο μου pc μου παρουσιαζεται ενα προβλημα με το FrostWire. Βασικα οσες φορες το ανοιγω δεν συνδεεται με την καμια. Μηπως κατι φταιει με το ZoneAlarm; Το εχω δηλωσει εκει και το εχω θεσει σε allow κατασταση. Ειναι περιεργο το προβλημα γιατι ο αδερφος μου στο δικο του pc εχει μια χαρα συνδεση με FrostWire. Επισης με το LimeWire δεν εχω αντιστοιχο προβλημα.

Απορια νο2: Για να εγκαταστησω Ubuntu πρεπει να κανω οπωσδηποτε partition(με Partition Magic πχ) η γινεται και αλλιως η δουλεια. Διαβασα σε αυτο το thread κατι σελιδες πισω οτι το partition δεν ειναι αναγκαιο με Ubuntu αλλα δεν καταλαβα και πολλα.

Οποιος μπορει ας βοηθησει:-)

understracker
12-11-2006, 16:59
Απορια νο2: Για να εγκαταστησω Ubuntu πρεπει να κανω οπωσδηποτε partition(με Partition Magic πχ) η γινεται και αλλιως η δουλεια. Διαβασα σε αυτο το thread κατι σελιδες πισω οτι το partition δεν ειναι αναγκαιο με Ubuntu αλλα δεν καταλαβα και πολλα.

Οποιος μπορει ας βοηθησει:-)

Τα ubuntu θέλουν για να δουλέψουν σωστά 1 partition για το σύστημα και ένα μικρο partition ~ 1 GB για το swap file (linux swap). Mπορείς πιθανολογώ να τα βάλεις και σε ήδη υπάρχον partition (αλλά αν δεν υπάρχει partition τύπου linux swap δεν θα έχεις swap file) αλλά πρέπει να είναι ή fat32 ή ext2 , ext3, JFS, ReiserFS, XFS. Δεν θα πρέπει να είναι NTFS. Tα linux ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΣΕ NTFS (ειναι πειραματικό ακόμα και το cd δεν σου δίνει τέτοια υποστήριξη). Πάντως επειδή έχω εγκαταστήσει ubuntu έχει ένα όμορφο utility για να κάνεις partitions αλλά αν αλλάξεις filesystem θα σου διαγραψει ότι είχες μέσα σε αυτό. Το ίδιο αν tickαρεις την επιλογή που κάνει reformat στην επόμενη οθόνη απο έκεινη που είχες κάνει το partitioning. Δική μου πρόταση:

Άμα έχεις χωριστό σκληρό κάνεις buckup οτι περιέχει, κανεις repartitioning τον σκληρό μεσα από τα ubuntu (κάνεις ένα partition για το σύστημα (~ 20 GB αντε 30 άμα έχεις χώρο για πέταμα), ext3 κατα προτίμηση, ένα partition για το swap ~ 250 MB - 1GB και άμα μείνει χώρος μπορείς να τον κάνεις μετα διαμόρφωση σε fat32 μέσα απο τα windows -από cmd με την εντολή format- για να κανεις μεταφορές απο linux σε windows γιατί τα linux δεν μπορουν να γράψουν σε NTFS. Αλλιώς μπορείς να το κάνεις ext3 και να βάλεις drivers στα windows για να το βλέπουν -Δεν το χω δοκιμάσει αυτό πάντως και δεν ξέρω αν δουλεύει σωστά-)

Άμα δεν έχεις χωριστό σκληρό κάνεις ένα partition με partition magic (raw κατα προτίμηση ανάλογα με το πόσο μεγάλο σκληρό, αλλά να μην είναι μικρότερο απο 20 GB - 512MB swap 10 GB στο σύστημα και 10 GB στον fat για τις μεταφορές (τα αλλάζεις αμα θες, οτι νομίζεις βάζεις αλλά θέλει 4 GB το σύστημα σίγουρα και dsl για τα packages αργότερα γιατι δεν σου δινει και τίποτα μαζί με το cd, με το dvd πρέπει να δίνει περισσότερα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει)- ) για να μην χάσεις δεδομένα και κανεις την περαιτέρω διαμόρφωση του partition μέσα απο τα ubuntu όπως είπα πιο πριν. Πρέπει όμως να έχεις υπόψην σου οτι πρέπει να έχεις ενα partition όπου μπορούν να γράψουν και τα δύο λειτουργικά. Θα σου λύσει τα χέρια σε πολλές περιπτώσεις. Μετά την εγκατάσταση λογικά ο bootloader των υbuntu ονόματι GRUB θα έχει αυτόματα σε multiboot τα windows και τα ubuntu με προεπιλεγμένο τον kernel των ubuntu.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρείς έδω (http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Edgy) στο section για desktop φυσικά.

Καλό κάψιμο.... και πρόσεχε μην σβήσεις κατά λάθος τα windonia! :tounge:

:wavey:

edit. Δεν δοκίμασα να δω αν μπορείς να κάνεις resize NTFS partition μέσα απο τα ubuntu χωρις να χάσεις αρχεία καθώς τα έβαλα σε άλλον σκληρό (από αυτόν των windows) για να έχω το κεφάλι μου όσο πιο ήσυχο γίνεται. Mπορείς να δοκιμάσεις αν γίνεται κατι τέτοιο απο το cd των ubuntu καθώς είναι live cd και θα είναι αρκετά απλό! Απλά μην πατήσεις το apply changes γιατι την πάτησες! :D

edit2. Δεν θα σου πρότεινα εγκατάσταση από cd αν δεν έχεις DSL. Θέλει να κατεβάσει τα κέρατά του μετά. Δοκίμασε απο το dvd αλλά το ρίσκο είναι δικό σου... Δεν το χω δοκιμάσει...\

edit3 Aκυρο το DVD. Τα ubuntu είναι μόνο σε cd το οποίο περιέχει το βασικό σύστημα. (Δεν έχει υποστήριξη αναπαραγωγής mp3 και πολλώ άλλων μορφώ ήχου, στην ουσία δεν παίζει σχεδόν τπτ, display custom drivers, java runtime environment, τσπα θέλει αρκετά πράγματα να κατεβάσεις για να έχεις ενα ανεκτό σύστημα)

pengo
12-11-2006, 17:20
Ευχαριστω πολυ man:wavey:

Δεν εχω χωριστο σκληρο, εχω laptop με εναν κανονικο σκληρο 60κατι GB και εναν αλλο με 1GB που το ονομαζει HP Recovery. Υποθετω πρεπει να γινει partition σε fat32(γυρω στα 10-15GB σκεφτομαι να του δωσω). Το swap partition το φτιαχνει μονο του η οχι; Δεν το καταλαβα αυτο; Επισης το κοινο partition τι format θα ειναι;

Sorry για το πρηξιμο:-)

understracker
12-11-2006, 17:30
Ευχαριστω πολυ man:wavey:

Δεν εχω χωριστο σκληρο, εχω laptop με εναν κανονικο σκληρο 60κατι GB και εναν αλλο με 1GB που το ονομαζει HP Recovery. Υποθετω πρεπει να γινει partition σε fat32(γυρω στα 10-15GB σκεφτομαι να του δωσω). Το swap partition το φτιαχνει μονο του η οχι; Δεν το καταλαβα αυτο; Επισης το κοινο partition τι format θα ειναι;

Sorry για το πρηξιμο:-)

Οχι το swap δεν το φτιάχνει μόνο του. Το κοινο partition πρέπει να είναι fat32. Λοιπόν άκου τι θα κάνεις . Φτιάξε ενα partition fat32 εκει στα 15 GB φτιάξε και αλλο ένα raw ~1 GB και μετά βαλε τα ubuntu στο fat χωρις να τους πείς κάνε επαναδιαμόρφωση και αν το έχει checkαρισμένο να το αποεπιλέξεις. Ταυτόχρονα κάνε το raw διαμόρφωση σε linux swap μέσα απο τα ubuntu (πατά το βελάκι προς τα κάτω και το επιλέγεις απο το υπομενού) και στην συνέχεια αν όλα πάνε καλά θα το αναγνωρίσει και θα σου το έχει chekarei ως swap file στην επόμενη οθόνη. Μετά install.

Προσοχή. Μην σε μπερδέψει στο οτι σου δίνει και επιλογή για fat32 (στο υπομενού). Δεν θα κάνουν την διαμόρφωση τα ubuntu. Έτσι την έπαθα και γω...

Και επίσης να επιλέξει την manualy configuration των partition. Mην το βαλεις να το κανει αυτόματα γιατί κατα πάσα πιθανότητα μαλακία θα κάνει...

Good luck

Aπο την στιγμη που θα βάλεις τα linux σε fat32 δεν χρειάζεται να έχεις καν κοινό partition γιατι θα το βλέπουν και τα windows. Aπλά μετα να προσέχεις μην σβήσεις κανενα αρχείο του linux από τα windows... ;-)

pengo
12-11-2006, 17:43
Οκ, ευχαριστω και παλι!!!
Ξεκιναω σιγα σιγα και ο θεος βοηθος

understracker
12-11-2006, 18:00
Οκ, ευχαριστω και παλι!!!
Ξεκιναω σιγα σιγα και ο θεος βοηθος

Σε περίπτωση που αυτό με το fat32 δε κάτσει, κάνε το partition ext3 και βάλει αυτούς του driver από εδω (http://fs-driver.org/) για να το βλέπουν και τα windows. Δουλεύει και με ext3 όπως λέει... Πιστεύω θα δουλέψει μια χαρούλα! :-)

edit. Aυτή την στιγμη σου μιλάω μέσα από ubuntu. :wavey:

GOOD LUCK again. Hope it work for you! :-)

marktheshark
12-11-2006, 19:02
Εμένα δε μου δουλεύει με τίποτα το active mode σε dc++,
παρά το port-forwarding. Κάνω search σε ένα hub, αλλά
όλα τα downloads κάνουν time-out.

Καμιά ιδέα;

Tythora
12-11-2006, 19:34
Tα linux ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΣΕ NTFS (ειναι πειραματικό ακόμα και το cd δεν σου δίνει τέτοια υποστήριξη).

και όμως τα linux γράφουν σε ntfs και εδώ και 2 μήνες, δεν έχω βρει πρόβλημα αν και beta η έκδοση. Ούτε σε fora έχω διαβάσει κάποιο πρόβλημα. Δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρίζονται οι 64bit επεξεργαστές (την τελευταία φορά που το είδα τουλάχιστον είχαν κάποια issues...) και είναι σε beta έκδοση (η οποία και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, απλώς είναι στα πρώτα του βήματα ο οδηγός). Όπως και να έχει πάντως, τα linux ΓΡΑΦΟΥΝ σε NTFS. Τα παρακάτω δοκιμασμένα σε SuSE 10.1.

http://www.ntfs-3g.org/

Ο οδηγός, βασίζεται στο FUSE (http://fuse.sourceforge.net) (userspace filesystem framework for Linux) το οποίο και πρέπει να έχεις εγκατεστημένο σε full έκδοση και να τρέχει ως service κατά την εκκίνηση του λειτουργικού (τα SuSE το έχουν ως service στη λίστα εκκίνησης, απλώς είναι disabled).

Make sure that the basic Linux development tools and the full FUSE package is already installed correctly on the computer.

Μετά κάνεις install τον NTFS-3G driver, (αφού τον κατεβάσεις από την ιστοσελίδα που έδωσα στην αρχή (http://www.ntfs-3g.org/index.html#download)), ακολουθείς τις οδηγίες για χρήση (http://www.ntfs-3g.org/index.html#usage), ή τροποποιείς το αρχείο /etc/fstab ώστε να κάνει το λειτουργικό mount το ntfs partition που θες κατά την εκκίνηση. Το δικό μου fstab αρχείο έχει την εξής γραμμή πχ:

/dev/hda5 /windows/D ntfs-3g users,gid=users,umask=0002,nls=utf8 0 0

Links για Debian (http://packages.debian.org/unstable/otherosfs/ntfs-3g)
NTFS-3G - Read & Write NTFS in Linux plus specific Ubuntu Dapper install instructions (http://lunapark6.com/?p=1710)
HOWTO: NTFS with read/write support using ntfs-3g (easy method) (http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=217009)
Για Gentoo: HOWTO NTFS write with ntfs-3g (http://gentoo-wiki.com/HOWTO_NTFS_write_with_ntfs-3g)
Για περισσότερα... (http://www.linux-ntfs.org)
Εμπειρίες από SuSE προσπάθειες και HOWTOs για SuSE part1 (http://forums.suselinuxsupport.de/index.php?showtopic=40680&hl=)
Εμπειρίες από SuSE προσπάθειες και HOWTOs για SuSE part2 (http://forums.suselinuxsupport.de/lofiversion/index.php/t41547.html)
RPMs for various distributions (http://rpm.pbone.net/index.php3?stat=3&search=ntfs-3g&srodzaj=3)
( Για να μην τρομάξει κάποιος από τα πολλά links, μου χρειάστηκαν μόνο οι οδηγίες από το www.ntfs-3g.org )

understracker
12-11-2006, 19:54
και όμως τα linux γράφουν σε ntfs και εδώ και 2 μήνες, δεν έχω βρει πρόβλημα αν και beta η έκδοση. Ούτε σε fora έχω διαβάσει κάποιο πρόβλημα. Δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρίζονται οι 64bit επεξεργαστές (την τελευταία φορά που το είδα τουλάχιστον είχαν κάποια issues...) και είναι σε beta έκδοση (η οποία και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, απλώς είναι στα πρώτα του βήματα ο οδηγός). Όπως και να έχει πάντως, τα linux ΓΡΑΦΟΥΝ σε NTFS. Τα παρακάτω δοκιμασμένα σε SuSE 10.1.

http://www.ntfs-3g.org/

Ο οδηγός, βασίζεται στο FUSE (http://fuse.sourceforge.net) (userspace filesystem framework for Linux) το οποίο και πρέπει να έχεις εγκατεστημένο σε full έκδοση και να τρέχει ως service κατά την εκκίνηση του λειτουργικού (τα SuSE το έχουν ως service στη λίστα εκκίνησης, απλώς είναι disabled).

Μετά κάνεις install τον NTFS-3G driver, (αφού τον κατεβάσεις από την ιστοσελίδα που έδωσα στην αρχή (http://www.ntfs-3g.org/index.html#download)), ακολουθείς τις οδηγίες για χρήση (http://www.ntfs-3g.org/index.html#usage), ή τροποποιείς το αρχείο /etc/fstab ώστε να κάνει το λειτουργικό mount το ntfs partition που θες κατά την εκκίνηση. Το δικό μου fstab αρχείο έχει την εξής γραμμή πχ:

Links για Debian (http://packages.debian.org/unstable/otherosfs/ntfs-3g)
NTFS-3G - Read & Write NTFS in Linux plus specific Ubuntu Dapper install instructions (http://lunapark6.com/?p=1710)
HOWTO: NTFS with read/write support using ntfs-3g (easy method) (http://www.ubuntuforums.org/showthread.php?t=217009)
Για Gentoo: HOWTO NTFS write with ntfs-3g (http://gentoo-wiki.com/HOWTO_NTFS_write_with_ntfs-3g)
Για περισσότερα... (http://www.linux-ntfs.org)
Εμπειρίες από SuSE προσπάθειες και HOWTOs για SuSE part1 (http://forums.suselinuxsupport.de/index.php?showtopic=40680&hl=)
Εμπειρίες από SuSE προσπάθειες και HOWTOs για SuSE part2 (http://forums.suselinuxsupport.de/lofiversion/index.php/t41547.html)
RPMs for various distributions (http://rpm.pbone.net/index.php3?stat=3&search=ntfs-3g&srodzaj=3)
( Για να μην τρομάξει κάποιος από τα πολλά links, μου χρειάστηκαν μόνο οι οδηγίες από το www.ntfs-3g.org )

Τι δεν είναι πια πειραματικό? Λεει use it at your own risk!

edit.

Για αυτο λέω δεν γράφουν, το ήξερα οτι υπάρχει αυτος ο driver που λες, απλά δεν είναι stable ακόμα και δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση failure. Δεν θα σου άρεσε να κάνει failure το partition που έχεις τα windows εεεε? ;-)

jupiter
12-11-2006, 20:09

edit.

Για αυτο λέω δεν γράφουν, το ήξερα οτι υπάρχει αυτος ο driver που λες, απλά δεν είναι stable ακόμα και δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση failure. Δεν θα σου άρεσε να κάνει failure το partition που έχεις τα windows εεεε? ;-)

Ούτε εγώ έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα!
Μια χαρά υποστηριζεί NTFS *ΤΟ* linux :p :p

Tythora
12-11-2006, 20:24

edit.

Μα και εγώ είπα ότι είναι beta.. και ότι δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.
Πιστευω θα βοηθησει κοσμο να μην χρησιμοποιει usb stick για να μεταφερει απο linux σε windows αρχειο κωδικα 10kb. Εγω τουλαχιστον εκανα rename σε κανενα τραγουδι, μετεφερα αρχεια απο syspro στον φακελο της σχολής, τετοια πραγματα. Δεν δοκιμασα να μεταφερω 20 Giga αρχειο.

Anyway, αφου το στηριζει και ο jupiter, εγω ειμαι οκ!:-)

understracker
12-11-2006, 20:25
Ούτε εγώ έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα!
Μια χαρά υποστηριζεί NTFS *ΤΟ* linux :p :p

Θα προτιμούσα να κάνεις σχόλιο πάνω στον οδηγό γιατί είμαι νέος σχετικά με τα linuxοειδή συστήματα μήπως και έχω κάνει κανένα λάθος, αφού από οτι φαίνεται ξέρεις περισσότερα από μένα... :-)

marktheshark
13-11-2006, 02:25
Από τότε που έβαλα Firefox 2, ο browser δεν κρατάει
cookie κατά το login στο forums.gr, αλλά με αναγκάζει
να βάζω username και password μετά από κάθε restart...

Τα cookies είναι ενεργοποιημένα. Τι σκατά;

understracker
13-11-2006, 02:32
Από τότε που έβαλα Firefox 2, ο browser δεν κρατάει
cookie κατά το login στο forums.gr, αλλά με αναγκάζει
να βάζω username και password μετά από κάθε restart...

Τα cookies είναι ενεργοποιημένα. Τι σκατά;

Eμένα μια χαρά τα κρατάει ο FF2 και στα win και στο linux...

jupiter
13-11-2006, 04:29
Θα προτιμούσα να κάνεις σχόλιο πάνω στον οδηγό γιατί είμαι νέος σχετικά με τα linuxοειδή συστήματα μήπως και έχω κάνει κανένα λάθος, αφού από οτι φαίνεται ξέρεις περισσότερα από μένα... :-)

Δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα με τον driver παρόλο που δεν είναι stable.. Σε gentoo το τρέχω.. Γενικώς μόνο αρχεία με κώδικα (μικρά σε μέγεθος δλδ) πηγαινοφέρνω όποτε ούτε εγώ μπορώ να σου πω από εμπειρία τι μπορεί να γίνει αν πας να γράψεις κανα τεράστιο αρχείο!
p.s.
Το σχόλιο για *ΤΟ* linux το έκανα γιατί είναι συνηθισμένο λάθος (παρασυρόμενοι από ΤΑ windows) που το έκανα και εγώ παλιότερα.. :-) :-)

marktheshark
13-11-2006, 12:05
Eμένα μια χαρά τα κρατάει ο FF2 και στα win και στο linux...

Τι μου λες... :p

Udaj
14-11-2006, 00:17
Όποιος καλός άνθρωπος έχει καμιά παλιά κάρτα γραφικών για slot AGP που δε τη χρειάζεται ας μου στείλει ένα pm (καλό θα ήταν να δουλεύει η κάρτα :tounge: )

tzigger
14-11-2006, 20:27
Τι ρυθμίσεις χρειάζεται το outlook, για να λειτουργεί σωστά το account της σχολής?? Ξέρετε, incoming/outgoing serversκαι γενικά όλα τα settings???
Thanks..

Marooned
14-11-2006, 20:49
Τι ρυθμίσεις χρειάζεται το outlook, για να λειτουργεί σωστά το account της σχολής?? Ξέρετε, incoming/outgoing serversκαι γενικά όλα τα settings???
Thanks..

POP3 server: mail.di.uoa.gr
port:995
Typos syndeshs: SSL

SMTP (outgoing) server: vazeis ton SMTP tou ISP sou

tzigger
14-11-2006, 21:00
POP3 server: mail.di.uoa.gr
port:995
Typos syndeshs: SSL

SMTP (outgoing) server: vazeis ton SMTP tou ISP sou

Thanks, ola ok....

pengo
15-11-2006, 03:29
Λοιποοοοοοοον, εδω και καμποσες ωρες προσπαθω ματαια να εγκαταστησω το Ubuntu. Εχω το εξης προβλημα: εχω κανει partition τον σκληρο(ειναι ~67GB συν ~7GB HP Recovery-ειναι laptop) παιρνοντας ~15GB απο 67 και κανοντας τα fat32 και 1GB linux swap(παλι απο 67). Στην εγκατασταση επιλεγω manually κατι για το partitioning και μου εμφανιζει ολοκληρο τον σκληρο και ολα τα partitions(67 και 7 ntfs, 15 fat32, 1 swap). Επιλεγω να περιοριστει στο τμημα του 15+1 αλλα φαινεται να με γραφει στα @@ του και στην επομενη οθονη(εκει που πρεπει να ορισεις root, swap) εμφανιζει ολα τα partitions εχοντας κατι επιλογες του τυπου /media/sda2 κλπ. Επιλεγω μονο 15 για root και 1 για swap τικαροντας επιλογη reformat στο 15(το εχει υποχρωτικο). Και εκει ξεκιναει το installation πετωντας αμεσως κατι Invalid file system to mount και σταματαει.

Μπορει καποιος γνωστης να με βοηθησει αν γνωριζει;:confused: Αν ειναι αδυνατον να γινει μεσω posts και για να μην επιβαρυνεται το forum απο την ασχετοσυνη μου ας μου στειλει pm να του δωσω το msn μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων:wavey:

frapes_drinker
15-11-2006, 03:34
Windows tha kratiseis sto pc?
Gia ksanapes mia ta partitions sou kai ti thes na exeis sto kathena.

pengo
15-11-2006, 03:37
Ναι, εννοειται πως θα κρατησω, 57+7(HP Recovery) NTFS και 15 fat32 και 1 swap

frapes_drinker
15-11-2006, 03:41
fantazomai oti exeis idi etoimasei ta partitions. An oxi, dokimase na ta ftiakseis apo ta windows (me ena programma san to partition magic) exontas ws to prwto partition tou diskou tin egkatastasi twn windows.

edit: Vevaia mporeis enallaktika na kaneis apo tin arxi format (exontas kanei backup ta arxeia pou xreiazesai) kai na ta ftiakseis apo to cd toy Ubuntu (pou ginetai kai pio swsta, kai meta na valeis ta windows.

pengo
15-11-2006, 03:50
Εννοειται πως εχω ετοιμα τα partitions(αυτο λεω τοση ωρα), NTFS ειναι το format των Windows και fat32 για linux(το εβαλα fat32 και οχι ext για να μπορουν να το βλεπουν και τα Windows και να γραφω και απο εκει). Το προβλημα ειναι τι εχω κανει λαθος και διαβαζει αλλα ντ'αλλα της παρασκευης το γαλα. Η μηπως επρεπε να εχω κανει διαφορετικες επιλογες(στο που και τι) και καλα κανει και μου δινει τα φρυδια του;

frapes_drinker
15-11-2006, 03:56
eimai sxedon sigouros oti den ginetai na exeis fat32 sto partition toy linux... Dokimase ext3 i reiserfs.

pengo
15-11-2006, 04:05
Χμμμ, παιζει ασχημα αυτο που λες, νομιζα οτι γινεται εγκατασταση και σε fat32. Googlαροντας ομως βλεπω οτι δεν αναφερεται πουθενα εγκατασταση Ubuntu σε fat32 παρα μονο τροποι για να βλεπεις ενα fat32 partition(το οποιο χρειαζεται για να γραφεις εκει και απο linux και απο windows). Θα το κοιταξω αυριο, προς το παρον δεν την παλευω να κανω reformat τα partitions και να ξεκινησω εγκατασταση. Anyway, σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και αν υπαρξει προβλημα δυστυχως θα ποσταρω και παλι.

jupiter
15-11-2006, 06:29
Πρέπει να κάνεις reiserfs ή ext3 (ή ext2) ή κτ αλλο, πάντως ΟΧΙ fat32 :p Προτείνω να βάλεις reiserfs ή ext3...

Τα "/media/sda2" κλπ που σου εμφάνιζε μετά είναι που θα γίνονται mount τα υπόλοιπα partitions.. Δλδ σε ποιο directory θα βλέπεις πχ τα αρχεία του NTFS partition που είναι ο C:\ στα windows..

Αν θες βοήθεια δες το msn μου απτο profile μου και μίλα μου..

Theio_Vrefos
15-11-2006, 20:33
1ov To msn mou exei trelathei kai de kanei add nea contacts.

2ov Episis apo xthes to vrady otan milaw se kapxion mou stelnei pisw ta mhnymata. Wtf?

exw ton teleutaio WLM

taliban
15-11-2006, 20:41
ειναι γενικο το προβλημα με το msn τις τελευταιες ωρες....

gemini
15-11-2006, 21:19
Αχ!! Ένα βράδυ (καταραμένο..) έκλεισα το παιδί μου (το laptop μου) λίγο προτού κοιμηθώ. Το πρωί που ξύπνησα ήταν ακόμη ανοικτό και είχε κάποιο μήνυμα λάθους που μέσα στη νύστα μου το μόνο που σκέφτηκα ήταν να το κλείσω.. Μέγα λάθος!!

Από τότε δεν έχει ανοίξει. Δε με αφήνει να μπω ούτε στα Windows ούτε στο Ubuntu.. Mου δίνει μήνυμα λάθους: root (hd0.0) Filesystem type unknown, partition type 0x7 savedefault. Error 29: Disk write error:-(
Μόνο live dvd knoppix καταλαβαίνει.

Δεν αντέχω άλλο!! Μου λείπει.. Βοήθεια!!!

Βασικά, δεν είμαι σίγουρη τί πρόβλημα έχει ο σκληρός. Με Knoppix βλέπω τα αρχεία μου (τουλάχιστον τα περισσότερα) αλλά όταν πάω να τα αντιγράψω στο usb δίσκο μου, κολλάει..

Ξέρετε κανέναν άλλο τρόπο να κάνω backup γιατί είχα περάσει πρόσφατα κάποια αρχεία που δεν θα ήθελα να χάσω.

Μετά θα προσπαθήσω να κάνω format μήπως το σώσω..

Theio_Vrefos
15-11-2006, 21:22
ειναι γενικο το προβλημα με το msn τις τελευταιες ωρες....

ton ekana uninstall kai to ksanaperasa, alla ta idia :-(

coleman
15-11-2006, 21:26
1ov To msn mou exei trelathei kai de kanei add nea contacts.

2ov Episis apo xthes to vrady otan milaw se kapxion mou stelnei pisw ta mhnymata. Wtf?

exw ton teleutaio WLM
kai mena to teleutaio msn(BETA) exei problhma kai nomiza oti eftege to diko mou
me eswses me to mhnuma sou, panw pou tha arxiza ta unistall.
elpizw na ftiaksei suntoma giati mou th dinei na thelw na blepw kapoion na bainei kai na mhn mporw na tou milhsw.

oops sorry gia ta greeklish

jupiter
16-11-2006, 02:29
Αχ!! Ένα βράδυ (καταραμένο..) έκλεισα το παιδί μου (το laptop μου) λίγο προτού κοιμηθώ. Το πρωί που ξύπνησα ήταν ακόμη ανοικτό και είχε κάποιο μήνυμα λάθους που μέσα στη νύστα μου το μόνο που σκέφτηκα ήταν να το κλείσω.. Μέγα λάθος!!

Από τότε δεν έχει ανοίξει. Δε με αφήνει να μπω ούτε στα Windows ούτε στο Ubuntu.. Mου δίνει μήνυμα λάθους: root (hd0.0) Filesystem type unknown, partition type 0x7 savedefault. Error 29: Disk write error:-(
Μόνο live dvd knoppix καταλαβαίνει.

Δεν αντέχω άλλο!! Μου λείπει.. Βοήθεια!!!

Βασικά, δεν είμαι σίγουρη τί πρόβλημα έχει ο σκληρός. Με Knoppix βλέπω τα αρχεία μου (τουλάχιστον τα περισσότερα) αλλά όταν πάω να τα αντιγράψω στο usb δίσκο μου, κολλάει..

Ξέρετε κανέναν άλλο τρόπο να κάνω backup γιατί είχα περάσει πρόσφατα κάποια αρχεία που δεν θα ήθελα να χάσω.

Μετά θα προσπαθήσω να κάνω format μήπως το σώσω..

Bootare με κάποιο live cd (πχ Knoppix) δοκίμασε να γράψεις αυτά και κάνε post ότι επέστρεψαν..

fdisk -l
cat /boot/grub/device.map

Και επίσης ποσταρε το /boot/grub/grub.conf (απο το partition που έχεις το ubuntu, όχι απ'το livecd!!)

skarab
16-11-2006, 04:02
Σκατα στον Firefox! :angryfire :angryfire :angryfire

Δε μου εμφανιζε το youtube οτι κι αν εκανα! Σημερα πηρα την δυσκολη αποφαση να τον κανω reinstall, εγκατεστησα ολα τα add-ons ξανα, μπαινω κανονικα την πρωτη φορα στην αρχικη του youtube και μολις παταω link για video παιρνω τα @@ μου!!!! Βγαινει η κλασσικη κωλοσελιδα με ακαταλαβιστικο κωδικα! :mad:

Αφού το πρόβλημα δεν λέει να λυθεί, να προτείνω μερικά ημίμετρα:
- να επισκέπτεσαι το youtube μέσα από έναν proxy όπως τον http://www.blockstop.net/ . Υπάρχει και σχετικό extension που διευκολύνει τη διαδικασία.
- αφού ο ΙΕ εμφανίζει το youtube σωστά, να εγκαταστήσεις το IE tab extension (εμφάνιση tab στον FF μέσω της μηχανής του IE), και να βάλεις στη λίστα των sites που εμφανίζονται πάντα με IE το youtube.

DI tourist
16-11-2006, 04:31
Τελικα το προβλημα ειναι πιο... εξωγηινο απ'οτι ειχα φανταστει. Οταν παταω direct link για το youtube μου βγαζει τη σελιδα με τον κωδικα. Αν κανω το url απλα paste σε ενα νεο tab του firefox παιζει κανονικοτατα! :confused:

Ok... this is news to me... :smokin:

skarab
16-11-2006, 12:26
Τελικα το προβλημα ειναι πιο... εξωγηινο απ'οτι ειχα φανταστει. Οταν παταω direct link για το youtube μου βγαζει τη σελιδα με τον κωδικα. Αν κανω το url απλα paste σε ενα νεο tab του firefox παιζει κανονικοτατα! :confused:
Κάποιο extension στην κάνει την κουτσουκέλα τότε (μάλλον)! Δοκίμασε να ξεκινήσεις τον FF σε safe mode (http://kb.mozillazine.org/Safe_mode), δηλαδή με απενεργοποιημένα τα extensions, και επιβεβαίωσε ότι το youtube φορτώνει κανονικά.

Και αν όντως ισχύει, τότε άρχισε να ψάχνεις τον ένοχο.

anthix
16-11-2006, 21:21
ελλαδαρα.... μεγαλεια!!!
πριν 1μηνα και... ηθελα να βαλω επιτελουσ dsl και μου ειπαν οτι δεν μπορουσα γιατι η γραμμη μου ειχε φερεσυχνο και επρεπε να κανω αιτηση και να περιμενω 1 μηνα... μπλα μπλα για να φυγει το φερεσυχνο!!!
παιρνω λοιπον κι εγω το καημενο σημερα να ρωτησω τι γινεται και μου λενε απλα και ωραια, ενω τοτε μου ειπαν οτι θα φτιαχτει, οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ!!! Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ!!!!
EINAI ΔΥΝΑΤΟΝ ρε παιδια?? δλδ μονο διαφημιση και εξυπηρετηση και στην πραγματικοτητα μαλακιζονται???
απο κατω μενει ο θειος μου και η γραμμη ειναι μια χαρα. και σημερα εμαθα οτι με αιτηση και απο τουσ 2 μπορουν να αλλαξουν οι γραμμες κτλ... δλδ παλι στο περιμενε!!!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΩ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ???? ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΛΔ??? ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗς ΕΙΜΑΙ ΓΑΜΩΤΟ!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΙΑ ΕΞΑΛΗ!!!!!!!:angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire

DI tourist
16-11-2006, 21:23
Ψησου για dsl στη γραμμη του θειου σου και απλα να εχεις τον εξοπλισμο στο σπιτι σου, με λιγα μετρα καλωδιο παραπανω... ;-)

Μεχρι να κανουν την αλλαγη στις γραμμες θα σουβλιζουμε αρνια και θα τσουγκριζουμε αυγα... :D

jupiter
16-11-2006, 21:43
ελλαδαρα.... μεγαλεια!!!
πριν 1μηνα και... ηθελα να βαλω επιτελουσ dsl και μου ειπαν οτι δεν μπορουσα γιατι η γραμμη μου ειχε φερεσυχνο και επρεπε να κανω αιτηση και να περιμενω 1 μηνα... μπλα μπλα για να φυγει το φερεσυχνο!!!
παιρνω λοιπον κι εγω το καημενο σημερα να ρωτησω τι γινεται και μου λενε απλα και ωραια, ενω τοτε μου ειπαν οτι θα φτιαχτει, οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ!!! Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ!!!!
EINAI ΔΥΝΑΤΟΝ ρε παιδια?? δλδ μονο διαφημιση και εξυπηρετηση και στην πραγματικοτητα μαλακιζονται???
απο κατω μενει ο θειος μου και η γραμμη ειναι μια χαρα. και σημερα εμαθα οτι με αιτηση και απο τουσ 2 μπορουν να αλλαξουν οι γραμμες κτλ... δλδ παλι στο περιμενε!!!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΩ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ???? ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΛΔ??? ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗς ΕΙΜΑΙ ΓΑΜΩΤΟ!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΙΑ ΕΞΑΛΗ!!!!!!!:angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire

Καλα ο ΟΤΕ είναι γνωστό οτι ΓΑΜΙΕΤΑΙ! Ενάμιση μήνα περίμενα να ενεργοποιήσουν την γραμμή και αφού τους είχα πρήξει στα τηλέφωνα.. Σου προτείνω να κοιτάξεις αν υπάρχει κάλυψη στην περιοχή σου για γραμμή από ιδιόκτητο δίκτυο άλλης εταιρίας (vivodi, tellas, hol, forthnet νομίζω έχουν)! Κοίτα μήπως γλυτώσεις μια και καλή απτον ΟΤΕ.. Να μην τους ξαναδεις μπροστά σου... Περιμένω πως και πως να φέρουν εδώ τον Ιανουάριο!!

The_Big_Brother
16-11-2006, 21:46
Δεν καταλαβαινω το μενος σας προς τον ΟΤΕ.Η δικη μου αιτηση-fax εξεταστηκε σημερα πουρνο-πουρνο και πιστευω αυριο το μεσημερακι θα μου τηλεφωνησουν να μου πουν οτι η διαδικασια ολοκληρωθηκε.. :cool: :cool:
(μην με ξυπνατε ωραια ειναι :sleep: :sleep: :sleep: )

Theio_Vrefos
16-11-2006, 21:46
mono egw den eixa provlima me ti DSL :p?

anthix
16-11-2006, 21:51
Καλα ο ΟΤΕ είναι γνωστό οτι ΓΑΜΙΕΤΑΙ! Ενάμιση μήνα περίμενα να ενεργοποιήσουν την γραμμή και αφού τους είχα πρήξει στα τηλέφωνα.. Σου προτείνω να κοιτάξεις αν υπάρχει κάλυψη στην περιοχή σου για γραμμή από ιδιόκτητο δίκτυο άλλης εταιρίας (vivodi, tellas, hol, forthnet νομίζω έχουν)! Κοίτα μήπως γλυτώσεις μια και καλή απτον ΟΤΕ.. Να μην τους ξαναδεις μπροστά σου... Περιμένω πως και πως να φέρουν εδώ τον Ιανουάριο!!

αυτο μπορω να το μαθω ηλεκτρονικα η τηλεφωνικα? αν μπορεις δωσει κανενα χρησιμο τηλ. η site!!! thanx!

anthix
16-11-2006, 21:53
Δεν καταλαβαινω το μενος σας προς τον ΟΤΕ.Η δικη μου αιτηση-fax εξεταστηκε σημερα πουρνο-πουρνο και πιστευω αυριο το μεσημερακι θα μου τηλεφωνησουν να μου πουν οτι η διαδικασια ολοκληρωθηκε.. :cool: :cool:
(μην με ξυπνατε ωραια ειναι :sleep: :sleep: :sleep: )

φερεσυχνο ειχες? χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!
α ξεχασα! χα!

αυτο που θελω να ρωτησω κυριως τουσ πιο εμπειρους του τμηματος, ειναι δυνατον να μην μπορουν να βγαλουν το φερεσυχνο??
δλδ δεν μπορουσαν να παρουν το θειο μου η τον οποιονδηποτε στην περιοχη μου εχει οκ γραμμη και να πουν, γεια σας, θελετε να βαλε dsl?? οχι? να παρει τη γραμμη σας καποιος αλλος?
εγω πιστευω οτι δεν ασχοληθηκαν καθολου..

Tythora
16-11-2006, 21:56
Το φερεσυχνο ειναι παρανομο νομιζω και ειναι μια πολυ καλη τακτικη του ΟΤΕ να μην καθεται να βαζει καινουριες γραμμες ή να τις διορθωνει!Και ουτε γατα ουτε ζημια.

Ενα παλιο post εδω μεσα, νομιζω του papia, ανεφερε οτι ηταν παρανομο.

The_Big_Brother
16-11-2006, 21:57
Τι μπλεκετε την κοπελια με τους κομπαρσοISP ρε?? :tounge:
Μπορει να παραπονιουνται 100 απο την οτενετ και 10 απο την τελλας/βιβοντι/insert_random_kobarsoISP_here() αλλα αυτοι οι 10 ειναι το συνολο των πελατων τους :tounge: Που να μπλεκεις με shared llu ,αξιοληστεια ftw :cool: //αξιοπιστεια ηθελα να πω :confused:

\\το οτι ειναι παρανομο το φερεσυχνο ΤΩΡΑ ομως δεν αναγκαζει τον ΟΤΕ να φτιαξει ολα εκεινα που ειχε εγκαταστησει πριν τον νομο.. Γιαυτο μας ελεγες οτι εμπαινες με 33 kb δηλαδη :o To φερεσυχνο δεν προκειται να στο βγαλει κανεις απο εκει και κακως περιμενες κιολας :tounge: , η μια λυση ειναι να βαλεις isdn και η αλλη απο του θειου σου να τραβηξεις καλωδιο (η αν ειναι ακριβως κατω με wireless και να πουλας και μουρη :D )

\\\τσαμπα λυθηκες στο γελιο γιατι εγω εχω isdn και pwnaρω τα φερεσυχνα so fucking hard :cool:

jupiter
16-11-2006, 22:31
αυτο μπορω να το μαθω ηλεκτρονικα η τηλεφωνικα? αν μπορεις δωσει κανενα χρησιμο τηλ. η site!!! thanx!

Πήγαινε στα site των εταιριών και έχουν κάπου να βάλεις το τηλέφωνο σου για να σου πει αν υπάρχει κάλυψη..
http://www.vivodi.gr
http://www.tellas.gr
http://www.forthnet.gr
http://www.hol.gr

Που να μπλεκεις με shared llu ,αξιοληστεια ftw //αξιοπιστεια ηθελα να πω

Ούτε καν, Full LLU! :tounge: :tounge:

//edit: thx Sokos

The_Big_Brother
16-11-2006, 22:36

Ακομη χειροτερα δηλαδη? :tounge:

di\n@
16-11-2006, 22:58
φερεσυχνο ειχες? χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!
α ξεχασα! χα!

αυτο που θελω να ρωτησω κυριως τουσ πιο εμπειρους του τμηματος, ειναι δυνατον να μην μπορουν να βγαλουν το φερεσυχνο??
δλδ δεν μπορουσαν να παρουν το θειο μου η τον οποιονδηποτε στην περιοχη μου εχει οκ γραμμη και να πουν, γεια σας, θελετε να βαλε dsl?? οχι? να παρει τη γραμμη σας καποιος αλλος?
εγω πιστευω οτι δεν ασχοληθηκαν καθολου..

κι εγω ειχα αλλα ο οτε αντι να το βγαλει ελεγε οτι πρεπει να κανουμε αναβαθμιση η να βαλω isdn και να την αλλαξουν μια και καλη.Και απο 14,4 που ειχα (και να φανταστειτε μενω μες στο κεντρο την πολης) εβαλα isdn(γιατι ουτε αναβαμιση μπορουσα να κανω) εγινε 64αρα και μου φαινοταν ταχυτητα-αστραπη.Ε μετα ηρθε η dsl και βρηκα το δρομο μου.Και παραδοξως με την otenet δεν ειχα κανενα προβλημα μπορω να πω...αλλα..μεγαλη μπουκια φαε......

ποπο...οσο θυμαμαι το 14,4...2 σταθερες ηξερα: το π απο τα μαθηματικα και την ταχυτητα μου(π-1):tounge:

//αφιερωνω το 200οστο ποστ μου στον τεο....ελπιζω να σε εβγαλα ασπροπροσωπο, professor!

//δεν εννοω το κεντρο την Αθηνας;-)

The_Big_Brother
16-11-2006, 23:03
Ε ακριβως επειδη εισαι στο κεντρο σου βαλανα το φερεσυχνο,εμεις στα Χανια δεν εχουμε τετοια σατανικα πραγματα :love2: :D

Sokos
16-11-2006, 23:09
Πήγαινε στα site των εταιριών και έχουν κάπου να βάλεις το τηλέφωνο σου για να σου πει αν υπάρχει κάλυψη..
http://www.vivodi.com
http://www.tellas.gr
http://www.forthnet.gr
http://www.hol.gr

http://www.vivodi.gr (http://www.vivodi.gr) :wavey:

pengo
17-11-2006, 02:53
Παλι εδω λοιπον για να σας τα πρηξω:p Τα καταφερα να εγκαταστησω το ubuntu(την λυση εδωσε το Paragon Partition Manager:love2: ) και πλεον δουλευει μια χαρουλα. Βλεπει κανονικα τα NTFS partitions και ετσι λογος δημιουργιας και αλλου partition δεν υπαρχει. Το προβλημα που εχω τωρα αφορα την συνδεση στο Internet. Το modem(dsl εχω) βρισκεται σε αλλον υπολογιστη στο σπιτι ετσι εχουμε βαλει εκει ενα router και εγω συνδεομαι εκει μεσω wireless card. Το ubuntu την αναγνωριζει κανονικοτατα στην θυρα ath0(μπορω να την ρυθμισω και αλλου αλλα απο εκει δουλευει) αλλα το signal ειναι στο 0%. Στην αρχη νομιζα οτι παιζει προβλημα ασυμβατοτητας αλλα απο την μια εκανα manual εγκατασταση των drivers μεσω ndiswrapper και απ'την αλλη εκανα ελεγχο της σωστης λειτουργιας με dmesg | less(αυτο το διαβασα σε ενα forum στο ubuntu help, ελεγε να κοιταξω την κατασταση του ath_hal). Αρα πιστευω το προβλημα ειναι στα properties που οριζω και συγκεκριμενα στην gateway adress που(δεν) του δινω. Του εδωσα static IP(με DHCP δεν δουλευε) αυτην που βρισκω απο windows, την μασκα την ορισε μονο του(λογικο) αλλα δεν ξερω τι να βαλω για gateway adress. Δεν βρισκω τιποτα για αυτο ουτε στα settings της καρτας ουτε στα settings του router. Βασικα μαλλον δεν βρισκει το σωστο channel για να συνδεθει, κατι που πιθανοτατα συμβαινει λογω λανθασμενων παραμετρων.

Any ideas? Εχω κολλησει εντελως. Thanks in advance λοιπον για ν-οστη(και ελπιζω τελευταια) φορα:-(

//edit: για gateway adress googlαροντας βρηκα οτι πρεπει να δωσω καποια που μοιαζει αρκετα με την IP. Ομως παλι τα ιδια, signal στο 0%. IP να δωσω αυτην που βρισκω μεσω των settings της καρτας η αυτην του router; Δοκιμασα και αυτην του router αλλα παλι τιποτα. Τι αλλο να κανω;:angryfire

gemini
17-11-2006, 21:58
Bootare με κάποιο live cd (πχ Knoppix) δοκίμασε να γράψεις αυτά και κάνε post ότι επέστρεψαν..

fdisk -l
cat /boot/grub/device.map

Και επίσης ποσταρε το /boot/grub/grub.conf (απο το partition που έχεις το ubuntu, όχι απ'το livecd!!)

Δεν άντεξα να το βλέπω έτσι και προσπάθησα να κάνω recovery από την αρχή.
Τελικά ο δίσκος κατά 99,9% έχει πρόβλημα. :confused:

Θα το πάω στη Sony το συντομότερο δυνατόν.. Κλαψς!

Ευχαριστώ πολύ πάντως..

jupiter
18-11-2006, 10:11
Παλι εδω λοιπον για να σας τα πρηξω:p Τα καταφερα να εγκαταστησω το ubuntu(την λυση εδωσε το Paragon Partition Manager:love2: ) και πλεον δουλευει μια χαρουλα. Βλεπει κανονικα τα NTFS partitions και ετσι λογος δημιουργιας και αλλου partition δεν υπαρχει. Το προβλημα που εχω τωρα αφορα την συνδεση στο Internet. Το modem(dsl εχω) βρισκεται σε αλλον υπολογιστη στο σπιτι ετσι εχουμε βαλει εκει ενα router και εγω συνδεομαι εκει μεσω wireless card. Το ubuntu την αναγνωριζει κανονικοτατα στην θυρα ath0(μπορω να την ρυθμισω και αλλου αλλα απο εκει δουλευει) αλλα το signal ειναι στο 0%. Στην αρχη νομιζα οτι παιζει προβλημα ασυμβατοτητας αλλα απο την μια εκανα manual εγκατασταση των drivers μεσω ndiswrapper και απ'την αλλη εκανα ελεγχο της σωστης λειτουργιας με dmesg | less(αυτο το διαβασα σε ενα forum στο ubuntu help, ελεγε να κοιταξω την κατασταση του ath_hal). Αρα πιστευω το προβλημα ειναι στα properties που οριζω και συγκεκριμενα στην gateway adress που(δεν) του δινω. Του εδωσα static IP(με DHCP δεν δουλευε) αυτην που βρισκω απο windows, την μασκα την ορισε μονο του(λογικο) αλλα δεν ξερω τι να βαλω για gateway adress. Δεν βρισκω τιποτα για αυτο ουτε στα settings της καρτας ουτε στα settings του router. Βασικα μαλλον δεν βρισκει το σωστο channel για να συνδεθει, κατι που πιθανοτατα συμβαινει λογω λανθασμενων παραμετρων.

Any ideas? Εχω κολλησει εντελως. Thanks in advance λοιπον για ν-οστη(και ελπιζω τελευταια) φορα:-(

//edit: για gateway adress googlαροντας βρηκα οτι πρεπει να δωσω καποια που μοιαζει αρκετα με την IP. Ομως παλι τα ιδια, signal στο 0%. IP να δωσω αυτην που βρισκω μεσω των settings της καρτας η αυτην του router; Δοκιμασα και αυτην του router αλλα παλι τιποτα. Τι αλλο να κανω;:angryfire

Το wireless router το βρίσκεις όταν ψάχνεις με την ασύρματη κάρτα για δίκτυα?? Έχω την εντύπωση όπως το λες οτι δεν έχεις πρόβλημα με το gateway (ή τις υπόλοιπες TCP/IP ρυθμίσεις) αλλά με το wireless.. Δεν πρέπει να βλέπεις καν το router.. Αν κάνω λάθος πες μου! Ποιά κάρτα δικτύου είναι και ποιο chipset έχει??
(msn αν θες)

BuenosDias
18-11-2006, 22:05
Πριν λιγο καιρο επρεπε να κανω format στον υπολογιστη μου, και για να μην χασω τη μουσικη που ειχα (11 G) την εγραψα σε DVD.
Απλα τραβαγα το φακελο στο nero και εγραφα το DVD.
Οταν ομως εφτιαξα τον υπολογιστη μου και θελησα να ξαναπερασω τη μουσικη μεσα, ανοιγοντας το DVD και τραβωντας το φακελο, μετα απο λιγο σταματαγε να τραβαει τους υποφακελους και μου εβγαλε αυτο το μηνυμα "Παρουσιαστηκε σφαλμα δεδομενων (κυκλικος ελεγχος πλεονασμου)"
Τι σημαινει αυτο, και πως μπορω να μεταφερω τη μουσικη απο το DVD ξανα στον υπολογιστη μου;

Tythora
18-11-2006, 22:18
Μετεφερε λιγα λιγα κομματια απο τη μουσικη σου μεσα, οχι ολο τον φακελο με τη μια. Εναν - εναν υποφακελο...

BuenosDias
19-11-2006, 00:14
Ακομα κι οταν το κανω αυτο παλι μετα απο λιγο βγαζει το μηνυμα.:-(

skarab
19-11-2006, 02:49
Κάποια από τα αρχεία επάνω στο dvd είναι χαλασμένα. Αν είσαι τυχερός, δεν θα έχεις χάσει πάνω από ένα-δύο άλμπουμ!

Χρησιμοποίησε το προγραμματίδιο Copy It Anyway (http://www.freewr.com/freeware.php?download=copy-it-anyway&lid=2035) για να ανακτήσεις ό,τι ανακτιέται. Η ανάκτηση θα πάρει αρκετή ώρα -- τόσο περισσότερη όσο περισσότερα τα σφάλματα στο dvd. Στο τέλος, δες προσεκτικά την αναφορά του προγράμματος, που λέει ποια αρχεία ανακτήθηκαν πλήρως και ποια όχι.

Aris_dj_77
19-11-2006, 04:51
Katebasa me torrent to football manager 2007...
kai mou to bgazei spasmeno se kamia 20 mikra kommatia....
kai exei kai ena eggrafo pou leei....: ~~~~~~~~~~~~~

1. Unpack
2. Mount or burn
3. Install
4. Copy crack from /Razor1911 dir to your install path
5. Play & enjoy!

mpore na moy anlisete to 1....

skarab
19-11-2006, 13:50
Λογικά, τα αρχεία έχουν ονομασίες που λήγουν σε .r01, .r02, ...! Αυτό σημαίνει ότι πρόκειται για ένα αρχείο rar, τεμαχισμένο. Κάπου ανάμεσα στα αρχεία θα υπάρχει ένα αρχείο .rar, που είναι το πρώτο τεμάχιο. Άνοιξε αυτό το αρχείο με το winrar και αποσυμπίεσε. Αυτόματα θα χρησιμοποιηθούν όλα τα τεμάχια κατά την αποσυμπίεση.

grnemo
19-11-2006, 14:26
Άσχετο, αλλά ενδιαφέρον. Το σπάσιμο των αρχείων σε αυτά τα κομμάτια ( r01, r02 κτλ κτλ ) χρησιμεύει, επείδη τα αρχεία στην αρχή διαρρέονται στο Usenet. Το usenet είναι το πανάρχαιο δίκτυο ομάδων συζητήσεων που υπάρχει μέχρι σήμερα. (ο testnews μας, "σερβίρει" ένα πολύ μικρό μέρος αυτού του δικτύου) Στην αρχή λοιπόν, σκέφτηκαν έναν τρόπο να στέλνουν αρχεία μέσω αυτού του δικτύου. Κάθε message όμως είχε περιορισμό μέχρι 55.000 - 60.000 χαρακτήρες. Έτσι η κωδικοποίηση των binary αρχείων σε plain text, τεμαχιζόταν σε αυτά τα segments. Και επειδή όλα αυτά τα αρχεία στην αρχή "ρίχνονται" στο δίκτυο από χρήστες του Usenet, γιαυτό και είναι τεμαχισμένα.
Και έρχονται σε rar's και όχι με άλλον τρόπο για λόγους πρόσθετου ελέγχου consistensy (crc etc etc) κατά την επανασύνδεση.

Πρόσφατα το διάβασα και μου έκανε εντύπωση, γιατί αναρωτιόμουν καιρό γιατί γίνεται αυτό. Νόμιζα ότι είναι για λόγους bitorrent δικτύου, αλλά νόμιζα λάθος από ότι φαίνεται.

:love2: :wavey:

Marooned
19-11-2006, 14:43
Πάρα πολύ ενδιαφέρον grnemo, thnx for sharing!
Επειδή δεν έχω καταλάβει κ εγώ όπως φαντάζομαι κ αρκετοί συνάδελφοι ακριβώς τι παίζει με το Usenet κ πως μπορούμε να συμμετέχουμε ενεργά σε αυτό, αν υπάρχει κανένας που ξέρει, ας ποστάρει κάπου λίγες πληροφορίες what is, how to get started κλπ;-)

grnemo
19-11-2006, 15:33
Δεν είναι τίποτα. Πάρε ενα client (όπως ο thunderbird) που έχει support για newsgroups και κάνε ένα account. Τώρα βάλε έναν server όπου έχεις πρόσβαση. Πρώτα από όλα έχουμε τον testnews.di.uoa.gr. Μετά σου βγαίνει μια λίστα με το ποιές ομάδες συζητήσεων έχει ο server και διαλέγεις που θέλεις να κάνεις subscribe και τέλος. Μετά υπάρχει ο ISP σου. Αρκετοί ISP's έχουν τον δικό τους server. Πχ forthnet έχει το news.forthnet.gr (αν δεν κάνω λάθος, με την διεύθυνση) o οποίος διατηρεί 50.000 ομάδες περίπου. Για άλλο υπάρχουν τόσο free όσο και pay.
Ε μετά είναι και προγράμματα για να κατεβάζεις αρχεία κλπ κλπ. Βασικά είναι άπειρος και χαοτικός κόσμος.

yohoho
19-11-2006, 15:57
Ελληνικός ορθογράφος σε αγγλικο MS office 2003 υπάρχει?

grnemo
19-11-2006, 15:59
Microsoft Office Proofing Tools.

tzigger
19-11-2006, 18:46
Να ρωτήσω και εγώ κάτι: προσπαθώ να κανω remote connection από xp με τον ajax της σχολής, αλλά έχω το παρακάτω error message. Παλαιότερα, που είχα το ίδιο πρόβλημα, είχα "πειράξει" κάτι αρχεία από τον regedit, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα... και ενώ μέχρι εχθές όλα οκ, σήμερα δεν μου δίνει πρόσβαση...

Καμιά λύση παιδιά??
Ευχαριστώ!

Theio_Vrefos
19-11-2006, 19:23
edw kai liges wres o ypologistis ta exei peksei. Mou kanei synexeia restart xwris logo kai aitia... any ideas?

Predator
19-11-2006, 19:28
Μπορειτε να ξαναπειτε πως λεγεται το προγραμμα που "βγαζεις φωτογραφια" την εικονα του υπολογιστη σου??? (print screen)

/*RaDioHeAD*\
19-11-2006, 19:30
@theio:

Κανει reset ή restart? Έχει μεγαλη διαφορα...

Αν είναι restart κανενας ιος θα παιζει[worm και τετοια].. Scan-remove[αντε να θελει κανενα ειδικό removal tool] κλπ κλπ

Aν κάνει reset μπορει να φταινε παρα πολλα...
Καταρχας πηγαινε control panel-->System-->advanced-->Start up and recovery settings και βγαλε το "τικ" Απο το Automatically Restart.. Αυτο γιατι υπαρχει περιπτωση το reset να ειναι ουσιαστικά blue screen το οποιο λογω αυτης της ρυθμισης δεν εμφανίζεται.. Εκει θα λεει 5 πραματα τα οποια οι experts του forum[:tounge:] θα μπορουν να αποκωδικοποιήσουν...;-)

Theio_Vrefos
19-11-2006, 19:38
@theio:

Κανει reset ή restart? Έχει μεγαλη διαφορα...

Αν είναι restart κανενας ιος θα παιζει[worm και τετοια].. Scan-remove[αντε να θελει κανενα ειδικό removal tool] κλπ κλπ

Aν κάνει reset μπορει να φταινε παρα πολλα...
Καταρχας πηγαινε control panel-->System-->advanced-->Start up and recovery settings και βγαλε το "τικ" Απο το Automatically Restart.. Αυτο γιατι υπαρχει περιπτωση το reset να ειναι ουσιαστικά blue screen το οποιο λογω αυτης της ρυθμισης δεν εμφανίζεται.. Εκει θα λεει 5 πραματα τα οποια οι experts του forum[:tounge:] θα μπορουν να αποκωδικοποιήσουν...;-)

prin apo ligo kairo eixa kolisei ena io apo ton opoio nomiza oti eixa apalaxtei me ola ta tools pou eixa vrei :p

ekana auto pou eipes :p gia to automatic restart, ante na doume ti tha ginei twra :p

Theio_Vrefos
19-11-2006, 19:45
wraia, mou evgale mple othoni, alla itan gamimena ta font tis, exei kanenas idea pws to diorthwnw?

/*RaDioHeAD*\
19-11-2006, 19:47
wow προβλημα με τα fonts στο blue screen?!?! A ρε Μ$ αθανατη:D :D
Τι να σου πω για τα fonts δεν ξερω..

Ερωτηση ψιλοακυρη, αλλα επειδη εχω προηγουμενη εμπειρια το λεω... Μηπως έχεις Kaspersky antivirus ή Kaspersky internet Security?:sleep:

Theio_Vrefos
19-11-2006, 19:55
Ερωτηση ψιλοακυρη, αλλα επειδη εχω προηγουμενη εμπειρια το λεω... Μηπως έχεις Kaspersky antivirus ή Kaspersky internet Security?:sleep:

oxi.... :-( :-( :-( <-- short post :p

marktheshark
19-11-2006, 20:02
Τι παίζει με τα FSBs και το χρονισμό της μνήμης;

Κάποτε τα θυμόμουν (π.χ. 400 MHz DDR για FSB 800 σε Pentium 4 ή FSB 400 σε AMD).

Αν πάρεις Dual Core με FSB 1066, τι μνήμη θες;
533; Οι 667Mhz μνήμες για τι χρήση είναι;

Θενξ

Theio_Vrefos
19-11-2006, 20:27
toso xeirotera ginetai :p
....

to error:

**STOP 0x0000007F (0x00000000, 0x00000000, 0x00000000, 0x00000000)

pou shmainei:

Divide by zero error
A divide by zero is caused when a DIV instruction is executed and the divisor is 0. Memory corruption (or other hardware problems) or software failures can cause this.

wtf?

BuenosDias
19-11-2006, 21:04
@ Theio_Vrefos
Καποιος ειχε παρομοιο προβλημα με το δικο σου.
Διαβασε το στο forums->Hardware->Kλείνει και ανοίγει το pc από μόνο του!!!
Δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησει αλλα ριξε μια ματια

Theio_Vrefos
19-11-2006, 21:05
prepei na to vrika... to AVG mou ekane konkses, alla de kserw giati arxise twra. Pantws einai ok edw kai poly wra. Tha diksei.

BuenosDias
19-11-2006, 21:23
@ skarab
Ευχαριστω για το προγραμματακι, τρεχει αυτη τη στιγμη και σε λιγο θα δω τα (ευχομαι οχι τραγικα) αποτελεσματα. Ειναι δυνατον καθε τραγουδι που μεταφερει στον υπολογιστη απο το DVD να εχει (more or less) 20 errors;

Κατι ακομα
Ξερει κανεις τη διαδικασια μεσω του nero με την οποια οταν εχω ενα CD ή DVD που εχει διαφορα μεσα, αντι να τραβηξω στον υπολογιστη μου το φακελο με κινδυνο να μου πει σφαλμα και να μην τα μεταφερει τελικα, να τα τραβηξω με μια λειτουργια με την οποια τα δεδομενα θα εχουν το εικονιδιο του nero, δεν θα μπορω να το ανοιξω,αλλα ετσι θα μπορω να το γραψω μετα εγω σε ενα δικο μου CD ή DVD;
Σκοπος μου (για οποιον δεν καταλαβε) ειναι να αντιγραψω ενα πχ CD σε δικο μου CD.

skarab
20-11-2006, 00:06
@ skarab
Ευχαριστω για το προγραμματακι, τρεχει αυτη τη στιγμη και σε λιγο θα δω τα (ευχομαι οχι τραγικα) αποτελεσματα. Ειναι δυνατον καθε τραγουδι που μεταφερει στον υπολογιστη απο το DVD να εχει (more or less) 20 errors;

Αν είσαι γκαντέμης, εφικτότατο. :smokin: Κοίτα στις ρυθμίσεις του προγράμματος, κάθε πόσα KB χτυπάει error, πολλαπλασίασε με τον αριθμό των errors και στο τέλος θα ξέρεις πόσα χαμένα KB έχεις από κάθε αρχείο.

Κατι ακομα
Ξερει κανεις τη διαδικασια μεσω του nero με την οποια οταν εχω ενα CD ή DVD που εχει διαφορα μεσα, αντι να τραβηξω στον υπολογιστη μου το φακελο με κινδυνο να μου πει σφαλμα και να μην τα μεταφερει τελικα, να τα τραβηξω με μια λειτουργια με την οποια τα δεδομενα θα εχουν το εικονιδιο του nero, δεν θα μπορω να το ανοιξω,αλλα ετσι θα μπορω να το γραψω μετα εγω σε ενα δικο μου CD ή DVD;
Σκοπος μου (για οποιον δεν καταλαβε) ειναι να αντιγραψω ενα πχ CD σε δικο μου CD.

Αυτό που θέλεις είναι να φτιάξεις ένα CD Image.

Στο nero:
- φτιάχνεις ένα image, επιλέγοντας ως συσκευή εγγραφής όχι τη δική σου, αλλά το "Image Recorder"
- γράφεις ένα image από το μενού recorder > Burn Image
- μπορείς να αντιγράψεις απευθείας ένα cd σε ένα άλλο με την επιλογή CD Copy, και το nero, με τις default επιλογές, θα φτιάξει αυτόματα ένα image σε κάποιο προσωρινό φάκελο ως ενδιάμεσο βήμα κατά τη διάρκεια της αντιγραφής. Αλλά μη ξεχνάς πώς ό,τι σφάλματα έχει το αρχικό cd θα μεταφερθούν αυτούσια και στο image.

understracker
20-11-2006, 00:37
toso xeirotera ginetai :p
....

to error:

**STOP 0x0000007F (0x00000000, 0x00000000, 0x00000000, 0x00000000)

pou shmainei:

Divide by zero error
A divide by zero is caused when a DIV instruction is executed and the divisor is 0. Memory corruption (or other hardware problems) or software failures can cause this.

wtf?

Θα σου πρότεινα να τρέξεις ενα memory test...

Theio_Vrefos
20-11-2006, 01:54
Θα σου πρότεινα να τρέξεις ενα memory test...

apo ta prwta pou ekana... ola mia xara. Vasika twra epanilthe sta kanonika epipeda to pc.

marktheshark
20-11-2006, 12:27
Τι παίζει με τα FSBs και το χρονισμό της μνήμης;

Κάποτε τα θυμόμουν (π.χ. 400 MHz DDR για FSB 800 σε Pentium 4 ή FSB 400 σε AMD).

Αν πάρεις Dual Core με FSB 1066, τι μνήμη θες;
533; Οι 667Mhz μνήμες για τι χρήση είναι;

Θενξ

Κανείς δεν ξέρει;

tzigger
20-11-2006, 13:11
Να ρωτήσω και εγώ κάτι: προσπαθώ να κανω remote connection από xp με τον ajax της σχολής, αλλά έχω το παρακάτω error message. Παλαιότερα, που είχα το ίδιο πρόβλημα, είχα "πειράξει" κάτι αρχεία από τον regedit, αλλά δεν θυμάμαι τίποτα... και ενώ μέχρι εχθές όλα οκ, σήμερα δεν μου δίνει πρόσβαση...

Καμιά λύση παιδιά??
Ευχαριστώ!

kamia idea??

gavos
20-11-2006, 14:38
Αν και λίγο άσχετο με το τόπικ απλώς επείδη είδα ότι ανφέρθηκε και με ενδιαφέρει.. Θέλω να εκγαταστήσω στο παλιό pc (που τρέχει τώρα σε xp) τα ubuntu.. Θέλω όμως τα xp να τα κρατήσω.. Πρέπει να κάνω καμια ιδιαίτερη ρύθμιση για να μη μπλέκουν τα μπούτια τους τα 2 λειτουργικά? Αυτο! :wavey:

pengo
20-11-2006, 14:56
@gavos: εβαλα ubuntu προσφατα και μπααααα, δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να μπλεξουν τα μπουτια τους, οταν bootαρει το pc εχεις επιλογη ποιο λειτουργικο θα ξεκινησει και μετα ολα οκ. Αυτα με partition, με liveCD δεν ξερω τι παιζει.

Btw, any ideas για αυτο:
http://www.forums.gr/showpost.php?p=361410&postcount=1102
Τα εχω δοκιμασει ολα με ΙΡ και settings, εστω κανα site με σχετικες πληροφοριες αν υπαρχει;
ΤΙΑ

Dejan
21-11-2006, 00:08
παιδια ξερει κανεις γιατι μονιμα εμφανιζεται το other network traffic is congesting the link?
εχω κανει exit και unistall οτι πιο απιθανο.... και στο task manager > networking φαινεται ξεκαθαρα οτι κανεις δεν ρουφαει κρυφα τη συνδεση καθως ειναι μονιμα κολλημενο στο 0% οταν δεν κανω browsing...
Τι μπορει να φταιει???:confused:
ουτε updates ουτε τιποτα, ειμαι σιγουρος δεν τρεχει κανεις απο πισω....., κι ομως... τι γινεται?

οι μετρησεις ειναι χαρακτηριστικες και αρκετες φορες τετοιες ωρες δεν εχει σημαντικη αποκλιση η τιμη στο download παρακατω...
http://img56.imageshack.us/img56/5050/aac2.jpg (http://imageshack.us)

speedtouch 536 ethernet (1024)
torrents και με 110 σταθερα... (και τη στιγμη που εμφανιζονται τα προβληματα πιο πανω)
τι αλλο να πω????

pengo
21-11-2006, 00:49
Τελικα αυτο που μαλλον φταιει με την κωλοκαρτα(wireless) ειναι οτι το security ειναι wpa-psk και οχι wep. Παλευω λοιπον να σεταρω το wpa, ομως 2 πραγματα:
1)Μου ζηταει να βρω και να αλλαξω ενα αρχειο wpa_supplicant.conf που βρισκεται στο /etc. Ψαχνω εκει ομως και τιποτα. Τι παιζει; Λενε @@διες στο wikihelp του ubuntu;
2)Πρεπει να αλλαξω ενα αρχειο(κατι σαν text ειναι) μεσα στο /etc/network(interface). Ομως λεει οτι μονο ο root εχει δικαιωμα να πειραξει το αρχειο. Πως γινομαι root στο γραφικο περιβαλλον(οχι στο terminal με sudo -s); Γιατι δεν μου ζηταει απλως το password οπως σε αλλες περιπτωσεις;

Ελπιζω να υπαρχει καποιος με εμπειρια στο wpa και να μην ειμαι ο μονος που εχει πεσει σε αυτην την περιπτωση:-( Ειναι λιγο ελεεινη η κατασταση, 1,5 βδομαδα και δεν εχω internet μεσω ubuntu:-( :-( :-(

zaris
21-11-2006, 01:55
ρε παιδια ξερει κανεις γιατι δεν μπορω να μπω στον ajax? ειναι μηπως πολλα ατομα συνδεδεμενα η παιζει κανα προβλημα?

Rotting
21-11-2006, 03:57
Prob με τον εκτυπωτη. EPSON C66 ειναι. Του λεω να τυπωσει, πιανει την σελιδα, την περναει, κ την βγαζει ασπρη οπως ηταν.. Μελανι δε παιζει να μην εχει, μολις το αλλαξα και το εχει αναγνωρισει. Κ δε θυμαμαι καθε φορα που αλλαζα να χρειαζοταν να του κανω καμια επιπλεον ρυθμιση, οπως καλιμπραρισμα σε κατι αλλους.
:-(

//fixed;-) microprob του μελανιου..

/*RaDioHeAD*\
21-11-2006, 03:59
Prob με τον εκτυπωτη. EPSON C66 ειναι. Του λεω να τυπωσει, πιανει την σελιδα, την περναει, κ την βγαζει ασπρη οπως ηταν.. Μελανι δε παιζει να μην εχει, μολις το αλλαξα και το εχει αναγνωρισει. Κ δε θυμαμαι καθε φορα που αλλαζα να χρειαζοταν να του κανω καμια επιπλεον ρυθμιση, οπως καλιμπραρισμα σε κατι αλλους.

Προβληματικό μελάνι μηπως?:sleep:

Σπανιο, αλλα μου εχει συμβει γιαυτο το λεω...:confused:

understracker
21-11-2006, 04:03

Εγώ τον πέταξα τον EPSON (Stylus C66). Ένα ίδιο είχα και ήτανε καταστροφή στα μελάνια (έκανε head cleaning καθε λιγο και λιγάκι και ετρωγε το μισό μελάνι σε χρόνο dt χωρίς να έχω τυπώσει και τίποτα). Στο τέλος μπούκωσανε οι κεφαλές (καθώς δεν αλλάζουνε μαζί με το μελάνι όπως πχ στους HP), τυπώνε άλλα τ' άλλων και τον σουτάρησα...

jupiter
21-11-2006, 04:18
Τ
2)Πρεπει να αλλαξω ενα αρχειο(κατι σαν text ειναι) μεσα στο /etc/network(interface). Ομως λεει οτι μονο ο root εχει δικαιωμα να πειραξει το αρχειο. Πως γινομαι root στο γραφικο περιβαλλον(οχι στο terminal με sudo -s); Γιατι δεν μου ζηταει απλως το password οπως σε αλλες περιπτωσεις;

Πρέπει να υπάρχει η gksudo αν θυμάμαι καλά..

Theio_Vrefos
21-11-2006, 16:37
kserei kanenas tropo gia na elegxw ean leitourgei i ethernet port tou ypologisth mou? Prepei na eimai stravos alla den exw kataferei kati mexri twra :-(

bofh
21-11-2006, 16:43
Otan les na leitoyrgei h ethernet toy ypologisth soy?!?!?! Xwris kalwdio na kaneis kapoio test na deis an yparxei hardware prob? Exeis balei panw se diktyo kai exeis aporia an paizei swsta??

Theio_Vrefos
21-11-2006, 18:01
Otan les na leitoyrgei h ethernet toy ypologisth soy?!?!?! Xwris kalwdio na kaneis kapoio test na deis an yparxei hardware prob? Exeis balei panw se diktyo kai exeis aporia an paizei swsta??

exw dyo ypologistes sto spiti. tous syndesa me autes tis malakies mesw tou diktyou tou reumatos me syskeues pou mou danise enas filos, giati thelw na formarw ton ena kai na metakinisw kapxia arxeia (mousiki, tainies, eggrafa) ston allo.

Otan evala tin 1 apo tis syskeues ston ena, doulepse katapliktika. Ston allo omws den anavei i endiksi oti einai syndedemeno stin ethernet tou ypologisth. Dokimasa diaforetiko ethernet kalwdio, alla tzifos.

WTF?

jupiter
21-11-2006, 18:09
exw dyo ypologistes sto spiti. tous syndesa me autes tis malakies mesw tou diktyou tou reumatos me syskeues pou mou danise enas filos, giati thelw na formarw ton ena kai na metakinisw kapxia arxeia (mousiki, tainies, eggrafa) ston allo.

Otan evala tin 1 apo tis syskeues ston ena, doulepse katapliktika. Ston allo omws den anavei i endiksi oti einai syndedemeno stin ethernet tou ypologisth. Dokimasa diaforetiko ethernet kalwdio, alla tzifos.

WTF?

Δοκίμασε το καλώδιο και την συσκευή που δούλευαν στο ενα pc να τα βάλεις στο άλλο pc.. Μήπως είναι πρόβλημα της άλλης συσκευής.. ( ή μηπως τα καλώδια που δοκίμασες και δεν δούλευαν είναι cross ή κανονικά και θέλει το ανάποδο)

bofh
21-11-2006, 18:17

Diktyoy toy reymatos?? Ti syskeyes einaia ytes?

WTF?

To ethernet ayths poy doyleyei to dokimases? Kai dokimases nakaneis trampa tis syskeyes mhpws ftaiei h syskeyh? Telos to pc poy den paizei blepei thn karta diktyoy swsta?? Mhpws einai disabled h tipota?

grnemo
21-11-2006, 19:37
Diktyoy toy reymatos?? Ti syskeyes einaia ytes?

To ethernet ayths poy doyleyei to dokimases? Kai dokimases nakaneis trampa tis syskeyes mhpws ftaiei h syskeyh? Telos to pc poy den paizei blepei thn karta diktyoy swsta?? Mhpws einai disabled h tipota?
Είναι adaptors που μπαίνουν στις πρίζες της ΔΕΗ και περνούν το σήμα του Ethernet δικτύου. EthernetoPower. Κάτι τέτοιο, αν θυμάμαι καλά.
Δεν έχω ιδέα αν δουλεύει καλά αυτό το πράγμα. Από ότι βλέπω όμως από το theio μια χαρά του πήγε :p:p

skarab
21-11-2006, 21:07

WTF?

Theio, κι εγώ αυτές τις ethernet πρίζες έχω και πίνω νερό στο όνομα του κατασκευαστή τους -- είναι πολύ καλές! Απ' όσο θυμάμαι, και όλως παραδόξως, θέλουν καλώδιο κανονικό και όχι cross, οπότε τσέκαρε πρώτα αυτό που λέει ο jupiter.

Ως γνωστόν, αν κάνεις στη κονσόλα ping 127.0.0.1 και λάβεις απάντηση, σημαίνει ότι η κάρτα ethernet δουλεύει. Οπότε μετά οι μόνοι ύποπτοι είναι η έξοδος της κάρτας, το καλώδιο και η ethernet πρίζα. Αοκίμασε να κάνεις αντιμεταθέσεις με την άλλη πρίζα που δουλεύει, μέχρι να βρεις τον ένοχο.

Αν τώρα κάνεις ping 127.0.0.1 και δεν λάβεις απάντηση, τότε υπάρχει πρόβλημα είτε στην κάρτα δικτύου είτε στην εγκατάστασή της.

SpartanGeorge
21-11-2006, 22:26
Αν τώρα κάνεις ping 127.0.0.1 και δεν λάβεις απάντηση, τότε υπάρχει πρόβλημα είτε στην κάρτα δικτύου είτε στην εγκατάστασή της.

αφου ρωταμε ολοι :tounge:
να ρωτησω και εγω
πως κανω ping στην κονσολα??:baby::baby::baby:
(μην βαρατε:tounge::blush::blush:)

grnemo
21-11-2006, 22:33
/usr/sbin/ping hostname | ip

man ping

DiMiS
21-11-2006, 22:35
αφου ρωταμε ολοι :tounge:
να ρωτησω και εγω
πως κανω ping στην κονσολα??:baby::baby::baby:
(μην βαρατε:tounge::blush::blush:)

start -> run
γράφεις cmd
Στην κονσόλα που ανοίγει, γράφεις ping <ip>, όπου <ip> η διεύθυνση που θέλεις να κάνεις ping.

C:\Documents and Settings\Dimis>ping 127.0.0.1

Pinging 127.0.0.1 with 32 bytes of data:

Reply from 127.0.0.1: bytes=32 time<1ms TTL=128

Ping statistics for 127.0.0.1:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 0ms, Maximum = 0ms, Average = 0ms

C:\Documents and Settings\Dimis>

jupiter
22-11-2006, 02:17
Theio, κι εγώ αυτές τις ethernet πρίζες έχω και πίνω νερό στο όνομα του κατασκευαστή τους -- είναι πολύ καλές! Απ' όσο θυμάμαι, και όλως παραδόξως, θέλουν καλώδιο κανονικό και όχι cross, οπότε τσέκαρε πρώτα αυτό που λέει ο jupiter.

Ως γνωστόν, αν κάνεις στη κονσόλα ping 127.0.0.1 και λάβεις απάντηση, σημαίνει ότι η κάρτα ethernet δουλεύει. Οπότε μετά οι μόνοι ύποπτοι είναι η έξοδος της κάρτας, το καλώδιο και η ethernet πρίζα. Αοκίμασε να κάνεις αντιμεταθέσεις με την άλλη πρίζα που δουλεύει, μέχρι να βρεις τον ένοχο.

Δεν νομίζω ότι είναι ενδεικτικό αυτό... Το 127.0.0.1 πηγαίνει σχεδόν πάντα (αν δεν έχεις πειράξει τα route tables) στο local loopback και όχι στην κάρτα δικτύου. Μπορείς να κάνεις ping στο 127.0.0.1 ακόμα και σε υπολογιστή που δεν έχει κάρτα δικτυου!

bofh
22-11-2006, 03:15
Δεν νομίζω ότι είναι ενδεικτικό αυτό... Το 127.0.0.1 πηγαίνει σχεδόν πάντα (αν δεν έχεις πειράξει τα route tables) στο local loopback και όχι στην κάρτα δικτύου. Μπορείς να κάνεις ping στο 127.0.0.1 ακόμα και σε υπολογιστή που δεν έχει κάρτα δικτυου!

To mono poy den kserw einai an ta windows MHPWS an den doyne karta diktyo den anebasoyne OYTE to loopback device (to 127.0.0.1 , an kai twra poy to skeftomai, to na mhn to anebazoyne tha htan entelws hlithio kai mallon lew ahdies).
Alliws ayto poy leei o Jupiter :wavey: einai swsto. Mporeis na exeis ena machine xwris kammia karta diktyoy, alla na exei epanw to loopback interface (me thn 127.0.0.1 ip synhthws) kai na kaneis ping ekei kanonika.
(To loopback xrhsimopoieitai gia thn ipc epikoinwnia pollwn yphresiwn eswterika sto mhxanhma, idiws meso sockets, gia ayto kai einai xrhsimotato (bl. aparaithto) aneksarthta apo thn yparksh h oxi kartas diktyoy).

@Theio Vrefos:
Des prwta ta hardware poy eipame, kai meta pame sto software!

Theio_Vrefos
22-11-2006, 15:09
loipon, exei katanthsei odysseia :p

energopoihsa apo to Bios th karta diktyou (giati itan apenergopoihmenh enas theos kserei).
Mou zhtage tous drivers omws to cd ths mhtrikhs arniotan peismatika na emfanistei :p. Meta apo ligo psaksimo sto internet vrika toys drivers kai tous egatestisa.
Epi 1 wra mou edixne oti to kalwdio diktyou einai aposyndedemeno kai prospathousa na katalavw GIATI :p? Telika koitaksa ta kalwdia kai anakalypsa oti to allo akro (to kalwdio pou empaine sti syskeuh pou me ti seira tou empaine sti priza) itan ELAFRWS :P eksw.
Anyway, ola mia xara twra, ektos vevaia apo to gegonos oti o enas ypologistis vlepei ton allo alla de kserw giati de leitourgei :p tipota kai oute shared arxeia mporw na dw.

kingspiro
22-11-2006, 15:14
βάλτα στο ίδιο workgroup, και δώσε consecutive ip's και το κλασσικο subnet mask...

Theio_Vrefos
22-11-2006, 15:16
βάλτα στο ίδιο workgroup, και δώσε consecutive ip's και το κλασσικο subnet mask...

twra sou apantaw apo to allo pc :p eftiakse :p
M$ athanath.

dt008
22-11-2006, 15:48
To mono poy den kserw einai an ta windows MHPWS an den doyne karta diktyo den anebasoyne OYTE to loopback device (to 127.0.0.1 , an kai twra poy to skeftomai, to na mhn to anebazoyne tha htan entelws hlithio kai mallon lew ahdies).

όντως λες κομπαρσιλίκια, μια χαρά δουλεύει;-)
ουυυυυυ κ*λο BSD-α:D:D:tounge:

bofh
22-11-2006, 15:57
Bale kanena sobaro OS lew egw!

bofh
22-11-2006, 15:58
όντως λες κομπαρσιλίκια, μια χαρά δουλεύει;-)
ουυυυυυ κ*λο BSD-α:D:D:tounge:

Dhladh ti doyleyei mia xara apo ola ayta poy eipa?? Oeo!

oksikemia
22-11-2006, 22:45
σyνέβη το εξής άκυρο ενώ έκανα φορματ στο λαπτοπ μιας φιλης μου.
περναω τα win κανονικα ( αυτα που εχω στο δικο μου pc τωρα, πειρατικα) αλλα στης φιλης μου το start φαινεται θαμπο, οι γραμματοσειρες γενικα ειναι πειραγμενες και σε site οπως το gmail ή blog στη θέση των ονομάτων βγάζει μια οριζ'οντια γραμμη, σε φάση ενωμένα underscore!
τι μπορει να φταιει;;; :confused:

clumpster
23-11-2006, 00:40
κατά 90% η επιλεγμένη ανάλυση του desktop δεν ταιρίαζει με την native αναλυση της οθόνης. Τα φρέσκα windows έχουν default 800χ600, το λαπτοπ μαλλον θα έχει wide 15,4 οθόνη οπότε εμφανίζονται θολά. Επίσης στα φρέσκα windows δεν είναι προεπιλεγμένη η επιλογή για cleartype fonts που κάνουν τα γράμματα να φαίνονται μέρα-νύχτα στις tft.

Aris_dj_77
23-11-2006, 02:18
-| DIGITAL ZONE |-

1. Install CSS first: CSS_Full_07-07-2005_DIGITALZONE.exe

2. This patch will update to Version 10, run it: CSS_Patch_v10_Comprehensive_20-04-06-DZ.exe

3. This patch will update to Version 13, from Version 10, run it: CSS_Patch_v10_TO_v13_25-09-06-DZ.exe

4. You can now play the game! :D

5. DON'T FORGET TO SEED!!
That's it! Seed! And enjoy playing CS: Source!

τι σημαινει το 5?

understracker
23-11-2006, 02:48
5. DON'T FORGET TO SEED!!
That's it! Seed! And enjoy playing CS: Source!

τι σημαινει το 5?

Απλά να αφήσεις το torrent απο το οποίο κατέβασες το παιχνίδι ενεργό να κάνει upload μέχρι τουλάχιστον να ανεβάσεις όσα MB κατέβασες. Αυτό θα συμβάλει στην διατήρηση του P2P δυκτίου και στην διατήρηση του ratio σου στο site του tracker ,εφόσον είναι private -δηλ θέλει register-, σε ικανοποιήτικά επίπεδα δηλ >= 1.0 έτσι ώστε ο λογαριασμός σου να μην γίνει delete. Αν το κατέβασες από public tracker δεν χρειάζεται να το αφήσεις να κάνει seed αλλά οι καλοί τρόποι το επιβάλλουν. Απλά ανταποδίδεις το καλό που σου κάνανε αυτοί που το seedαρανε και το κατέβασες εσυ. Αν όμως το παιχνίδι σο υ το έδωσε κάποιος άλλος σε CD δεν σε ενδιαφέρει αυτό. Το 5 δεν επηρεάζει την εγκατάσταση του παιχνιδιού.

oksikemia
23-11-2006, 13:15
κατά 90% η επιλεγμένη ανάλυση του desktop δεν ταιρίαζει με την native αναλυση της οθόνης. Τα φρέσκα windows έχουν default 800χ600, το λαπτοπ μαλλον θα έχει wide 15,4 οθόνη οπότε εμφανίζονται θολά. Επίσης στα φρέσκα windows δεν είναι προεπιλεγμένη η επιλογή για cleartype fonts που κάνουν τα γράμματα να φαίνονται μέρα-νύχτα στις tft.

γενικά οι γραμματοσειρές είναι διαφορετικες, ακόμα και στα ονόματα των φακέλων!
η επιλογή cleartype fonts πού είναι;
thnx man!

easy rider
24-11-2006, 01:28
τις τελευταίες 2 μέρες δε μου φορτώνουν μερικά από τα βιντεάκια του YouTube...κολλάει στο loading!!! Γιατί?? Ούτε με firefox ούτε με IE :confused: :confused: :confused: :-(

ας πούμε αυτό http://www.youtube.com/watch?v=P7q-IfDOM5E (http://www.youtube.com/watch?v=P7q-IfDOM5E)δε μου το φορτώνει ακόμα κι αν κάνω copy paste το URL

DI tourist
24-11-2006, 01:29
Μαλλον μεταφερθηκε ο server και το κακο ειναι οτι η πΟτενετ δεν εχει ανανεωσει τους DNS της...

Οσοι Οτενεταδες ξερω (κι εγω) δεν μπορουν να μπουν youtube απο χτες... :mad:

easy rider
24-11-2006, 01:31
γκρρρ δεύτερη φορά που έχω πρόβλημα με τους DNS του πΟΤΕ:angryfire :angryfire
thnx mod ;-)

gemini
25-11-2006, 11:57
Παιδιά, για όσους ενδιαφέρεστε να πάρετε φορητό από τη Sony, θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα εξής θέματα:
1) Είναι σκυλιά..
2) Η εγγύησή τους ισχύει για έναν χρόνο εκτός αν την ανανεώσεις έγκαιρα (κάτι που δεν έκανα εγώ και μετανιώνω..)
3) Οι επισκευές γίνονται στο Παρίσι μέσα σε 5 με 10 εργάσιμες :-(
4) Το κόστος επισκευής είναι υψηλό.. και προπληρώνεις για το μέγιχτο κόστος ανά περίπτωση (για σκληρό δίσκο->340 euro) :confused:
Γενικά είναι πολύ καλοί υπολογιστές, όμως αν ήταν να ξανααγοράσω θα το σκεφτόμουν ίσως λίγο περισσότερο υπό αυτές τις συνθήκες. Τώρα παρακαλάω να πάρω το παιδί μου πίσω τουλάχιστον πριν τα Χριστούγεννα.

understracker
25-11-2006, 17:10
Παιδιά, για όσους ενδιαφέρεστε να πάρετε φορητό από τη Sony, θα ήθελα να σας ενημερώσω για τα εξής θέματα:
1) Είναι σκυλιά..
2) Η εγγύησή τους ισχύει για έναν χρόνο εκτός αν την ανανεώσεις έγκαιρα (κάτι που δεν έκανα εγώ και μετανιώνω..)
3) Οι επισκευές γίνονται στο Παρίσι μέσα σε 5 με 10 εργάσιμες :-(
4) Το κόστος επισκευής είναι υψηλό.. και προπληρώνεις για το μέγιχτο κόστος ανά περίπτωση (για σκληρό δίσκο->340 euro) :confused:
Γενικά είναι πολύ καλοί υπολογιστές, όμως αν ήταν να ξανααγοράσω θα το σκεφτόμουν ίσως λίγο περισσότερο υπό αυτές τις συνθήκες. Τώρα παρακαλάω να πάρω το παιδί μου πίσω τουλάχιστον πριν τα Χριστούγεννα.

Σαν μια Μercentes. Είναι σκυλί αμάξι αλλά σαφως θα πληρώσεις περισσότερο και για να το αγοράσεις και για να το επισκευάσεις σε περίπτωση που χαλάσει.

KCM6985
25-11-2006, 17:24
σyνέβη το εξής άκυρο ενώ έκανα φορματ στο λαπτοπ μιας φιλης μου.
περναω τα win κανονικα ( αυτα που εχω στο δικο μου pc τωρα, πειρατικα) αλλα στης φιλης μου το start φαινεται θαμπο, οι γραμματοσειρες γενικα ειναι πειραγμενες και σε site οπως το gmail ή blog στη θέση των ονομάτων βγάζει μια οριζ'οντια γραμμη, σε φάση ενωμένα underscore!
τι μπορει να φταιει;;; :confused:

Μπορεί και να πω λαλακια αλλα αν οι οθόνες εναι σαν τις tft που εχουμε στο σπίτι/κλασικό pc ρίξε μια ματιά στο phase και στο pitch της οθόνης..

ΕDΙΤ:Σημερα ανακάλυψα οτι αμα θέλεις ελληνικά σε pc με αγγλικα win πρέπει στο Code page conersion tables να έχεις επιλεξει οτι εχει σχεση με greek και οτι έχει σχεση με latin (!!!) αλλιώς οτιδήποτε ελληνικό αρχειο,φάκελος και τραγούδι ειναι αγνώριστο..τι μαθένεις κανείς με το πείραξε..πείραξε

Dejan
25-11-2006, 23:50
help!

http://www.forums.gr/showpost.php?p=364481&postcount=714

psychastheneia7
26-11-2006, 18:15
help.

Ενας φιλος μου εχει ενα σκληρο (κλασσικα φιλος εχει κανει τη μαλακια οπως στις ταινιες) 150GB και θελει να κανει partition για να βαλει ubuntu στο pc του.
Κατ αρχας κανει boot απο το cd των ubuntu και ετσι το περιβαλλον τρεχει κανονικα. Για να κανει την εγκατασταση λοιπον παταει στο install που του εμφανιζεται στο desktop και αφοτου κανει τις απαραιτητες ρυθμισεις ωρα,γλωσσακαι username οσον αφορα το partition επιλεγει να το κανει manually.
Εκει διαλεγει να το χωρισει σε 130 και να κανει alloc τα 20 unallocated και οταν παταει να συνεχισει του παρουσιαζει το ακολουθο προβλημα:

Εχετε κατι να προτεινετε πανω σε αυτο η κατι να αντιπροτεινετε??? Περαν του να μην εγκαταστησουμε καθολου τα linux

skarab
26-11-2006, 18:32
Ας κάνει ένα chkdsk /f κάτω από windows και ας ξαναδοκιμάσει.

clumpster
27-11-2006, 01:00
γενικά οι γραμματοσειρές είναι διαφορετικες, ακόμα και στα ονόματα των φακέλων!
η επιλογή cleartype fonts πού είναι;
thnx man!

Τώρα είδα τo screenshot...Αν έτσι ακριβώς εμφανίζονται στην οθόνη τότε είναι πολύ περιεργο και δεν φταιει καθόλου η ανάλυση. Να είναι μόνο το "start" θολωμένο είναι από τα πιο κουλά προβλήματα που έχω ακούσει. To start είναι απλώς ένα bitmap στο msstyles αρχείο του Luna Theme και Royale Theme που έχουν τα winxp. Να είναι μόνο αυτό θολό μου φαίνεται πολύ περίεργο...
Τώρα οι γραμματοσειρές οι περίεργες που βλέπω στην εικόνα πάλι δεν ξέρω τι είναι....θα έλεγα δεν εμφανίζει σωστά τα ελληνικά ο browser, αλλά φαίνονται σωστα ελληνικά στην εικόνα....

weird....:confused:

Octopus Handjob
27-11-2006, 02:45
Guys, eimai o monos pou de mporei na mpei se kanena site ths sxolhs pou xekinai apo cgi? Xrhsimopoiw firefox 2, alla kai mia kopela me IE6 de mporei (opote h arxikh erwthsh einai ligo akyrh). Den einai 8ema firewall, to tsekara.

Edit: Akyro guys, epanhl8e o server.

Kertran
27-11-2006, 07:19
Πάω να περάσω windows σε υπολογιστή με σκληρό σατα 120 στον οποίον είναι ήδη περασμένα τα windows.....κατά την διαδικασία εγκατάστασης δεν αναγνωρίζει κανέναν σκληρό για να κάνω παρτίσιον και να φορμάρω....τι σκατά??? υπενθυμίζω ότι έχουμε ήδη windows sto pc.... επίσης ούτε από μέσα τρέχοντας το cd για να ξαναπεράσω κάποια από τα αρχεία λειτουργεί η διαδικασία....

Octopus Handjob
27-11-2006, 12:06
Πάω να περάσω windows σε υπολογιστή με σκληρό σατα 120 στον οποίον είναι ήδη περασμένα τα windows.....κατά την διαδικασία εγκατάστασης δεν αναγνωρίζει κανέναν σκληρό για να κάνω παρτίσιον και να φορμάρω....τι σκατά??? υπενθυμίζω ότι έχουμε ήδη windows sto pc.... επίσης ούτε από μέσα τρέχοντας το cd για να ξαναπεράσω κάποια από τα αρχεία λειτουργεί η διαδικασία....

Basika kai gw eixa problhmata me to sata 2 sklhro mou epeidh htan ellatwmatikos... ;-) An mpeis sta BIOS elegxe an yparxei mia epilogh metaxy IDE kai RAID. Exeis JMicron Raid Controller sth mhtrikh?

dt008
27-11-2006, 13:39
@kertran: XP που έχουνε ενσωματωμένο το service pack 2 πας να βάλεις;

lau7gr
28-11-2006, 00:17
Έχω την εντύπωση πως απλά δεν περνάσει το πρόγραμμα οδήγησης sata-raid.
Όταν αντιγράφονται τα αρχεία της εγκατάστασης λέει στο κάτω μέρος της οθόνης πατήστε F6 αν θέλετε να εγκατασταθεί κάποιο άλλο πρόγραμμα οδήγησης sata κτλ. Πάτα F6 και πέρνα το driver και στη συνέχεια συνέχισε κανονικά τη διαδικασία.

forgion
28-11-2006, 00:24
Δοκίμασε ένα partitioner να σου φτιάξει μια swap και ένα ext για linux
κάνε εκεί install

Udaj
28-11-2006, 01:46
καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά (δε βρήκα κάτι σχετικό πάντως). Το pc μου (windows xp, p4 3GHz, 512ram) όταν το φορτώνω με 2-3 προγράμματα παραπάνω (π.χ. media player, msn κ acrobat reader) ή καμιά φορά και χωρίς προφανή λόγο κάνει αυτόματο restart. απενεργοποίησα τα auto-restart και τώρα μου βγάζει μπλε οθόνη με σφάλμα BAD_POOL_CALLER (ή, πολύ πιο σπάνια," page error in non paged area") πριν κλείσει τελείως. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό το μήνυμα;

zaris
28-11-2006, 02:06
καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά (δε βρήκα κάτι σχετικό πάντως). Το pc μου (windows xp, p4 3GHz, 512ram) όταν το φορτώνω με 2-3 προγράμματα παραπάνω (π.χ. media player, msn κ acrobat reader) ή καμιά φορά και χωρίς προφανή λόγο κάνει αυτόματο restart. απενεργοποίησα τα auto-restart και τώρα μου βγάζει μπλε οθόνη με σφάλμα BAD_POOL_CALLER (ή, πολύ πιο σπάνια," page error in non paged area") πριν κλείσει τελείως. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό το μήνυμα;

Τσεκαρε τις μνημες σου με κανα memory tester πρωτα και μετα βλεπουμε :-) αλλα πιστευω πως αυτο ειναι το πιο προφανες. Δεν ξερω τι εχουν να πουν και οι αλλοι που μαλλον ξερουν καλυτερα.

skarab
28-11-2006, 02:14
Το πρόβλημα οφείλεται πιθανότατα σε κάποιον προβληματικό driver συσκευής (http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;Q314492), αλλά υπάρχουν και αναφορές ότι μπορεί να οφείλεται σε προβληματική μνήμη (http://kindel.com/blogs/charlie/archive/2004/05/26/282.aspx).

Προτεινόμενα βήματα:
1. Τρέξε κάποιο memory tester
2. Αν το πρόβλημα δεν είναι στη μνήμη, ξεκίνα να απενεργοποιείς τους drivers έναν-έναν και δες πότε σταματάει να εμφανίζεται το πρόβλημα. Σκέψου και ποιες συσκευές είναι "σε χρήση" την ώρα που εμφανίζεται το μήνυμα.

lau7gr
29-11-2006, 21:19
Έχω χωρίσει το δίσκο ως εξής: 20GB ext3 για ubuntu
800MB για swap και το υπόλοιπο ένα partition ntfs
Όταν, κατα την εγκατάσταση επιλέγω τα partition για root και swap
βγάζει: Δεν έχει επιλεγεί βασικό σύστημα αρχείων.

Theio_Vrefos
30-11-2006, 03:28
enas ilithios mou esteile ena gif to opoio arxise na ektelei dika tou pragmata...

o ypologisths egine skata, meta apo poly kopo kati katafera na kanw (polla crushes klp)

twra exei ena protofanes provlima :p den mpainei ektos apo ton explorer se otidipote diktyako. Oute o firefox oute to msn douleuei... WTF?

Aris_dj_77
30-11-2006, 03:42
ρε παιδια αν δεν εχεις γνησια windows χρ...
υπαρχει περιπτωση να βαλεις το service pack 2...?

understracker
30-11-2006, 09:18

msdnaa.di.uoa.gr από μηχάνημα της σχολής dude! ;-)

skarab
30-11-2006, 10:59
Φυσικά και μπορείς! Τα κόλπα με το WGA είναι μεταγενέστερα του service pack 2!

grnemo
30-11-2006, 12:56
Φυσικά και μπορείς! Τα κόλπα με το WGA είναι μεταγενέστερα του service pack 2!Hehe, Skarab μην είσαι σίγουρος :wavey::wavey::wavey: Κάπου ενδιάμεσα Sp1-sp2 έγινε η δουλειά. Έχω δει με τα ματάκια μου να τρώει σκάλωμα η διαδικασία update από SP1 σε SP2 σε pirated windows

skarab
30-11-2006, 20:45
Hehe, Skarab μην είσαι σίγουρος :wavey::wavey::wavey:
Παράλειψη μου: κατά την εγκατάσταση του SP2 από το web, αντιπαραβάλλεται ο κωδικός του activation με μια μαύρη λίστα με leaked product keys. Απ' όσο θυμάμαι όμως, αν κάνεις εγκατάσταση από CD και κόψεις την σύνδεση με το internet, ξεπερνάς αυτό τον σκόπελο χωρίς πρόβλημα.

Σημειωτέον ότι το FAQ μας απαγορεύει συζητήσεις για πειρατικό λογισμικό :D

Marooned
30-11-2006, 21:34
Σημειωτέον ότι το FAQ μας απαγορεύει συζητήσεις για πειρατικό λογισμικό :D

Αν αναφέρεσαι εδώ:

- Απαγορεύεται ρητά η αποστολή περιεχομένου όπως τρομοκρατικού, απειλητικού, υλικού που υπόκειται σε copyright, παράνομου λογισμικού(...)

Καθόλου δεν απαγορεύεται!
Αυτό έλειπε να απαγορεύεται να μιλάς για ένα θέμα!

Αν αναφέρεσαι σε καποιο άλλο κομμάτι που δεν έχω δει πρόσφατα κ όντως έχει δίκιο...τότε μάλλον πρέπει να αλλάξει!:D

skarab
30-11-2006, 22:54
Αν αναφέρεσαι εδώ:

Καθόλου δεν απαγορεύεται!
Αυτό έλειπε να απαγορεύεται να μιλάς για ένα θέμα!

Με έπιασες! Σε αυτό το άρθρο αναφερόμουν, αλλά τώρα που το διαβάζω πιο προσεκτικά, όντως περιορίζεται μόνο στην απαγόρευση της αποστολής παράνομου λογισμικού -- και καλά κάνει. Είχα μείνει με την εντύπωση ότι είναι ευρύτερο. :baby:

Aris_dj_77
30-11-2006, 23:52
ευχαριστω για την βοηθεια.....

και κατι ακομα....με βαση το πολυ χαμηλο σχετικα κοστος αγορας σκληρου δισκου./.

ειμαι αναμεσα στην αγορα ενος επιπλεον δευτερου σκληρου Χ gb...
kai στην αγορα ενος μονο σκληρου και ''εξαφανιση'' του παλαιου..

με λιγα λογια 2 Η'΄ενα σκληρο..........?

DI tourist
30-11-2006, 23:56
Αγορασε εναν 2ο (οχι κατω απο 250 gb), κανε εκει εγκατασταση του λειτουργικου, και ασε τον αλλον (που λογικα θα εχει μικροτερη χωριτηκοτητα) για αποθηκευση ογκωδων αρχειων (μουσικη, ταινιες κλπ).

Λογικα η motherboard σου πρεπει να υποστηριζει sata 2 ετσι?

Aris_dj_77
01-12-2006, 00:03
Αγορασε εναν 2ο (οχι κατω απο 250 gb), κανε εκει εγκατασταση του λειτουργικου, και ασε τον αλλον (που λογικα θα εχει μικροτερη χωριτηκοτητα) για αποθηκευση ογκωδων αρχειων (μουσικη, ταινιες κλπ).

Λογικα η motherboard σου πρεπει να υποστηριζει sata 2 ετσι?

σε ευχαριστω...θα το κοιταξω και αυτο που λες...ομως οταν ειχα βαλει δευτερο σκληρο παλιοτερα...το αναγνωριζε απλα σαν μοναδα αποθηκευσης...πως θα του περασω λειτουργικο?

ChemicaL BurN
01-12-2006, 00:06
σε ευχαριστω...θα το κοιταξω και αυτο που λες...ομως οταν ειχα βαλει δευτερο σκληρο παλιοτερα...το αναγνωριζε απλα σαν μοναδα αποθηκευσης...πως θα του περασω λειτουργικο?

tha ton kaneis master kai ton allon slave(me ta jumperakia pou exoun pisw.);-)
tha kaneis format ston kainourgio kai tha tou peraseis to os

DI tourist
01-12-2006, 00:08
Αν ειναι sata απλα πρεπει να τον συνδεσεις στην 1η "υποδοχη" της μητρικης για δισκο. Αν ειναι σειριακος η συνδεσμολογια ειναι αλλιως ("master slave" φασεις)

skarab
01-12-2006, 13:27

Επειδή δεν είμαι και ειδικός σε αυτά, διορθώστε με αν γράψω καμιά κοτσάνα, αλλά:

- μπορείς να μπουτάρεις από τον slave δίσκο, αρκεί το bios σου να σου επιτρέπει να αλλάξεις την boot σειρά των δίσκων.

- μπορείς να έχεις λειτουργικό και στους δύο δίσκους. Η μόνη προυπόθεση είναι ο bootloader (σσ. ο επιλογέας λειτουργικών) να βρίσκεται στον δίσκο από τον οποίο γίνεται το boot.

Bebis
01-12-2006, 16:00
Στο δικό μου pc (επειδή είχα πρόβλημα και βαρέθηκα να αποκαταστήσω την ομαλή λειτουργία πλήρως) αρκεί να πατάς F8 όταν bootarei το pc και μου δίνεται η επιλογή από ποιο δίσκο (ακόμα και cd-rom &floppy) θέλω να φορτώσω το λειτουργικό... βέβαια τώρα που το σκέφτομαι δεν με ρωτάει και ποιο partition θέλω...

kolebar
01-12-2006, 18:06
Μιάς και το θίξατε το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω για την εγκατάσταση 2 λειτουργικών. Βασικά με ποιά σειρά πρέπει να γίνει... Έχοντας εγκατεστημένα τα Windows XP μπορώ να εγκαταστήσω σε αλλο partition κατι άλλο και πρίν το boot να βγαίνει ενας boot manager και να διαλέγω ή πρεπει να καθαρίσω τον δίσκο και μετα να ξεκινήσω με το 2ο λειτουργικο?

SpartanGeorge
02-12-2006, 00:08
Μιάς και το θίξατε το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω για την εγκατάσταση 2 λειτουργικών. Βασικά με ποιά σειρά πρέπει να γίνει... Έχοντας εγκατεστημένα τα Windows XP μπορώ να εγκαταστήσω σε αλλο partition κατι άλλο και πρίν το boot να βγαίνει ενας boot manager και να διαλέγω ή πρεπει να καθαρίσω τον δίσκο και μετα να ξεκινήσω με το 2ο λειτουργικο?

πρωτα XP και μετα οτι linux θες να βαλεις :wavey:

oksikemia
02-12-2006, 18:03
θέλω να αλλαξω template στο μπλογκ μου, βρηκα ενα γαματο στο νετ και οταν παω να κανω copy το html μου βγαζει

Your template could not be parsed as it is not well-formed. Please make sure all XML elements are closed properly.
XML error message: The content of elements must consist of well-formed character data or markup.

ξερει κανεις τι παιζει;
ευχαριστω.

dj Skoplus
02-12-2006, 19:29
vohtheia xristianoi!kserei kaneis pws borw na kanw format me ekswteriko dvd rom?

/*RaDioHeAD*\
05-12-2006, 03:58
Να πεθανει ο bill gates ρε!! Που να καει ολη η microsoft γαμωτο μου δλδ!!!:angryfire :angryfire :angryfire

Λοιπον κατεβασα το προγραμματακι για την θεωριτικη εξεταση για τα διπλωματα αυτοκινητου... Αυτη η μλκια θελει να αλλαξεις οπωσδηποτε την αναλυση σου σε 1024x768 και να βαλεις μεγαλα fonts... Ε για πλακα είπα να το δοκιμασω.. Σιγα ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?!?!?

Τσπ τα αλλαζω, δοκιμαζω το prog, δουλευει όλα καλα.. Λεω αρκετα χαρηκα ας βαλω τις κανονικές μου ρυθμισεις τωρα.. Τις αλλαζω κανω restart καιιιιιιιι....
.
.
.
.
.
http://img470.imageshack.us/img470/2632/gamwtinmta8.th.jpg (http://img470.imageshack.us/my.php?image=gamwtinmta8.jpg)
.
.
.
.
..
.
ΕΛΕΟΣ!!!! Ολα σκατα... Τι παθανε τα κωλο-εικονιδια ?!?!?!?

Δλδ ΠΩΣ στο καλο μπορει να επιρεασει μια αλλαγη στην αναλυση και τα fonts ολοκληρα τα windows?!?!:angryfire :angryfire :angryfire :angryfire

Αφηστε που όταν γραφω πχ στο msn τα γραμματα ειναι ακομα τεραστια...

Εκανα system restore το οποιο οπως ΠΑΝΤΑ δεν εκανε τπτ απολυτως...

Πραγματικα δεν θα αντεξω να κανω κιαλλο φορματ σε τοσο καινουργιο pc... Και ξανα για καθαρη μλκια των κωλο-windows...

Μα το θεο να καει η M$ ρε!!! :angryfire :angryfire

skarab
05-12-2006, 10:08
http://img470.imageshack.us/img470/2632/gamwtinmta8.th.jpg (http://img470.imageshack.us/my.php?image=gamwtinmta8.jpg)

ΕΛΕΟΣ!!!! Ολα σκατα... Τι παθανε τα κωλο-εικονιδια ?!?!?!?

Rebuild windows XP icon cache (http://www.softwaretipsandtricks.com/windowsxp/articles/216/1/Windows-XP-Icon-Cache)

Αφηστε που όταν γραφω πχ στο msn τα γραμματα ειναι ακομα τεραστια...

Το msn δεν έχει δικά του options για το μέγεθος των γραμματοσειρών;

Ελπίζω να βοήθησα. Μαλακία να κάνεις format για μια απλή αλλαγή ανάλυσης :p

dt008
05-12-2006, 12:58
Να πεθανει ο bill gates ρε!! Που να καει ολη η microsoft γαμωτο μου δλδ!!!:angryfire :angryfire :angryfire

βασικά, όντως μεγάλη μαλακία με τα fonts, αλλά και το προγραμματάκι που κατέβασες δεν πάει πίσω σε κομπαρσιλίκια:p

/*RaDioHeAD*\
05-12-2006, 15:23
Rebuild windows XP icon cache (http://www.softwaretipsandtricks.com/windowsxp/articles/216/1/Windows-XP-Icon-Cache)
Τιποτα δεν άλλαξε...:-(

Νταξει το msn το βολεψα, απλα κανεις δεν μου λέει ότι τα fonts του πάλι είναι μεγαλυτερα απο το φυσιολογικό, και απλα επειδή εβαλα μικρή γραμματοσειρά φαίονονται όπως πριν...

ΥΓ: Αν κάνω κανα repair με το cd των windows παιζει να στρωσει? Ή δεν αξιζει?
ΥΓ2: Thnx anyway:wavey:
ΥΓ3: dt μπινέ μην μιλάς...:p Bill Gates' Bitch:smokin:

//EDIT: Εφτιαξε:D :D Απότι φαίνεται τα XP μετα το SP2 δεν κάνανε re-build το IconCache.db απο μόνα τους αν το διέγραφες.. Αλλα διάβασα στα comments ότι αν αλλάξεις colour depth το κάνουν... Ε το έκανα και έστρωσε...:-) :-)
Comment #6 (Posted by an unknown user)
xp sp2 does not replace a deleted iconcache.db. To rebuild the icon cache, simply change screen color depth.
Thnx ρε συ skarab:-)

DI tourist
05-12-2006, 15:25
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

0wN3d by Windows once again! :D

Ηθελες και dual-core μαλακα!!! :p

larry_tsoukou
06-12-2006, 02:22
και τωτα τι?που θα βρω antivirus????

dt008
06-12-2006, 02:24
http://www.free-av.com (http://www.free-av.de)

ta spaei

larry_tsoukou
06-12-2006, 02:25
τι free?και ειναι kalo?πρεπει να κανω unistall το αλλο ε?fuck fuck fuck

Elinor
06-12-2006, 02:25
Hi!Σορρυ για το ασχετο της ερωτησης:πήρα σημερα το φοιτητικο πακετο της forthnet (768 για ISDN), το οποίο έχει μέσα usb modem κ splitter. Το προβλημα ειναι οτι θελω να συνδεσω 3 Η/Υ στο internet!!!
Εχει κανεις αποψη πως μπορω να το κανω αυτο???
Μια εναλλακτικη που σκεφτηκα ειναι να το παω πισω κ να παρω το ιδιο με ασυρματο modem (κοινως 70 ευρα παραπανω!!! κ αν το δεχτουν μια κ το ανοιξα).
Υπαρχει καμια καλυτερη-φθηνοτερη λυση?

Tythora
06-12-2006, 03:15
Το modem με 3 pc δεν γινεται να συνδεθει, δεν εχει ουτε καν ethernet. Αν δεν θες να παρεις ασυρματο (που θα ηταν το καλυτερο στην περιπτωση σου!!!),πρεπει τουλαχιστον να παρεις ενα router και ενα switchακι, για να κανεις ενσυρματο δικτυο.

Elinor
06-12-2006, 03:22
Τωρα που εχω HOL το splitter εχει 2 ethernet k 1 usb κ τη βολευω. Η μ@λ@κια ειναι πως επειδη ληγει η HOL πρεπει να επιστρεψω τον εξοπλισμο(!). Να σε ρωτησω ομως:με τον τροπο που μου λες γινεται να συνδεσω τα 3 pc που βρισκονται μακρια μεταξυ τους?Επισης, εχεις ιδεα του ποσο κοστιζει κατι τετοιο?

Tythora
06-12-2006, 03:30
το splitter? ethernet και usb? wtf, τι splitter ειναι αυτο? Τα splitter χωριζουν adsl απο pstn/isdn σηματα. Τεσπα.
Αν ειναι μακρια θα θες πολυ μακρια καλωδια μεσα στο σπιτι σου, οχι και πολυ πρακτικο! ;-)
Καλυτερα ασυρματο router!
Κοιτα, δεν ξερω τιμες ακριβως... απλα π.χ. ξερω οτι μπορεις να παρεις απο ΟΤΕ με 6 ατοκες δοσεις ασυρματο speedtouch 585 (87 ευρω το συνολο) και να το πληρωνεις μεσω λογαριασμου τηλεφωνου. Και κρατα και το usb modem για μια ωρα αναγκης, ποτε δεν ξερεις!
Μετα πρεπει να παρεις και τπτ καρτες για τα pc σου για ασυρματο δικτυο, εαν δεν εχουν!

Elinor
06-12-2006, 03:38
Παιζει εντονα να σου γραφω μπουρδες!!!Παντως τωρα εχω 2 ethernet κ 1 usb! Anyway, τα καλωδια που ηδη υπαρχουν ειναι ethernet (για τα 2 pc κ το 3ο ειναι παναρχαιο, οποτε μαλλον δεν θα την παλεψει για ασυρματο δικτυο). Απλα φανταζομουν στη θεση που εχω τωρα το modem, το splitter κ τη συσκευη του isdn να μπει ενα router. Γινεται ή χρειαζεται κατι ιδιαιτερα πιο πολυπλοκο?

Tythora
06-12-2006, 04:25
Oχι, εκει που εχεις το modem, απλα ενα router! Τιποτα περιπλοκο!
Eκει που αναρωτιεμαι ειναι στο οτι το splitter γενικα εχει rj11 άντε rj45 ( == ethernet) υποδοχες. usb πού βρεθηκε... Τεσπα, δεν παιζει ρολο. Για δικτυο οπωσδηποτε router! :-)

/*RaDioHeAD*\
06-12-2006, 04:35
Για όσους φαγανε πόρτα απο το Kaspersky...;-)

ΥΓ: Άν οι mods θεωρουν οτι είναι πολύ illegal[:tounge:] να μου πούνε να το σβήσω...

Aris_dj_77
06-12-2006, 15:11
to programma ''corel draw'' to kserete?
mipos tha mporouse kapoios na pei an einai diskolo kai ta sxetika...

zaris
09-12-2006, 20:44
Αν θελω να εχω σε ενα σκληρο και Linux και Windows, ποιο λειτουργικο πρεπει να βαλω πρωτο? Μου τον ειχε σεταρισμενο ενας φιλος, ηταν ολα οκ, αλλα σημερα πηγα να βαλω τα SuSe 10.2 και ολα πηγαν στραβα. Μια τα πακετα κατα την εγκατασταση και μετα τα partitions. Ακομα και το PartitionMagic εβγαζε σφαλματα και ειπα να τα παρω ολα απο την αρχη.
Οποτε αν βαζω πρωτα τα Linux κανω τα partition μεσα απο την εγκατασταση, αλλιως μαλλον θα πρεπει να καταφερω το PartitionMagic. (αν εχετε κανα καλυτερο partition manager δεκτος).
Ευχαριστω!

understracker
09-12-2006, 21:29
Αν θελω να εχω σε ενα σκληρο και Linux και Windows, ποιο λειτουργικο πρεπει να βαλω πρωτο? Μου τον ειχε σεταρισμενο ενας φιλος, ηταν ολα οκ, αλλα σημερα πηγα να βαλω τα SuSe 10.2 και ολα πηγαν στραβα. Μια τα πακετα κατα την εγκατασταση και μετα τα partitions. Ακομα και το PartitionMagic εβγαζε σφαλματα και ειπα να τα παρω ολα απο την αρχη.
Οποτε αν βαζω πρωτα τα Linux κανω τα partition μεσα απο την εγκατασταση, αλλιως μαλλον θα πρεπει να καταφερω το PartitionMagic. (αν εχετε κανα καλυτερο partition manager δεκτος).
Ευχαριστω!

Πρώτα windows και μετά linux για να γίνει σωστά και το multiboot. ΒΤW μπορείς άνετα να φτιάξεις partition μέσα από την εγκατάσταση των windows. (Δηλαδή να αφήσεις χώρο για να τον διαμορφώσεις μετά απο το Linux)

edit. Για fat32 partitions υπάρχει και η εντολή format στα windows. format -? για επιλογές

pengo
09-12-2006, 21:36
Αν ενδιαφερεσαι για καποιο αλλο partition manager υπαρχει και το Paragon Partition Manager. Εγω που καποια στιγμη τα εκανα μπαχαλο με το Partition Magic και αυτο δεν αναγνωριζε καν τους σκληρους, εβαλα Paragon Partition Manager και ολα δουλευαν ρολοι. Μπορεις να τα βρεις και τα δυο σε torrent. To Partition Magic το εχω βρει και σε portable μορφη και προσωπικα στην συνιστω. Ειναι μικροτερη, δεν χρειαζεται εγκατασταση αρα ουτε serials κτλ και κανεις ανετα τη δουλεια σου(αν τωρα καποια features δεν υπαρχουν σε αυτην δεν γνωριζω παντως τα partitions τα φτιαχνεις κανονικα).

SpartanGeorge
09-12-2006, 22:59
σημερα προσεξα οτι οταν παω να ποσταρω κατι, τα smilies καθως και τα κουμπια επεξεργασιας κειμενου (πχ bold, χρωμα κτλ) δεν κανουν τιποτα.....
δηλαδη δεν μπορω καν να τα πατησω. ειναι σαν να ειναι κομματι του φοντου..... :S
μπαινω με opera... ενω με τον firefox δεν εχω κανενα προβλημα.......

pengo
09-12-2006, 23:04
Το προβλημα που εχεις Spartan εχει αναφερθει και παλιοτερα και απο αλλους χρηστες(και απο εμενα νομιζω). Ενα απλο refresh συνηθως αρκει, αλλες φορες σε πιο hardcore καταστασεις ισως χρειαστει να τον κλεισεις και να τον ξανανοιξεις(τον Opera) η και restart(τα Windows-ναι, το εχω παθει).

Tythora
10-12-2006, 03:04
υπάρχει και η εντολή format στα windows. format -? για επιλογές

C:\Documents and Settings\Lillian>format -?
Invalid drive specification.

Γενικως για να δεις ολες τις εντολές του dos τι επιλογές εχουν, πρεπει η εντολή να ακουλουθείται παντα απο /?

Δηλαδή:

C:\Documents and Settings\Lillian>format /?
Formats a disk for use with Windows XP.

FORMAT volume [/FS:file-system] [/V:label] [/Q] [/A:size] [/C] [/X]
FORMAT volume [/V:label] [/Q] [/F:size]
FORMAT volume [/V:label] [/Q] [/T:tracks /N:sectors]
FORMAT volume [/V:label] [/Q]
FORMAT volume [/Q]

volume Specifies the drive letter (followed by a colon),
mount point, or volume name.
/FS:filesystem Specifies the type of the file system (FAT, FAT32, or NTFS).
/V:label Specifies the volume label.
/Q Performs a quick format.
/C NTFS only: Files created on the new volume will be compressed
by default.
... κλπ

Φαντάζομαι πως ηταν τυπογραφικό ;-).

Marooned
10-12-2006, 18:08
Ξερει κανεις που αποθηκευονται τα passwords του firefox κ αν μπορω να τα σωσω καπως κ να τα βαλω παλι στον firefox μετα απο φορματ?

ChemicaL BurN
10-12-2006, 18:21
Ξερει κανεις που αποθηκευονται τα passwords του firefox κ αν μπορω να τα σωσω καπως κ να τα βαλω παλι στον firefox μετα απο φορματ?

Kane back up auton ton fakelo C:\Documents and Settings\username\Application Data\Mozilla\Firefox

nomizw oti an ton valeis xana ekei meta to format ola tha einai opws prin ston firefox.

kolebar
10-12-2006, 19:38
Εγώ έχω παρόμοια απορία. Πώς θα σώσω τα bookmarks για να μην τα ξαναψαχνω μετα απο format???

Nickliff
10-12-2006, 19:45
Bookmarks --> Manage Bookmarks και μετά File --> Export και σώζεις όοοολα τα bookmarks σου σε ένα αρχείο .html, το οποίο κάνεις Import με τον ίδιο τρόπο για να τα επαναφέρεις και είσαι έτοιμος. :)

/*RaDioHeAD*\
10-12-2006, 19:46
Εγώ έχω παρόμοια απορία. Πώς θα σώσω τα bookmarks για να μην τα ξαναψαχνω μετα απο format???

C:\Documents and Settings\<put your username here>\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\<καποιος φάκελος απροσδιορίστου ταυτότητας>\bookmarkbackups

;-)

Sokos
10-12-2006, 20:40
i pas ston bookmark manager kai kanis export

Aris_dj_77
12-12-2006, 04:31
se kapoies ellenikes selides...ta grammata emfanizontai san kai ego den ksero ti...
mipos mou lipei kapoia grammatoseira?
pou mporo na tin vro?

jupiter
12-12-2006, 05:04
se kapoies ellenikes selides...ta grammata emfanizontai san kai ego den ksero ti...
mipos mou lipei kapoia grammatoseira?
pou mporo na tin vro?

Πρέπει να είναι το encoding της σελίδας διαφορετικό από αυτό που είναι επιλεγμένο στον browser σου.. (βλακεία της σελίδας είναι αυτό γιατί πρέπει να στέλνει στην αρχή τι encoding είναι, δεν είναι πρόβλημα δικό σου)

Πήγαινε View > Character encoding > ... και λογικά θα πρεπει να το βάλεις σε Greek (εκτός και αν είναι ήδη greek και η σελίδα είναι σε κτ αλλο)! Δοκίμασε τις διάφορες άλλες επιλογές αν δεν παίζει με greek.

DiMiS
12-12-2006, 11:58
Στη σελίδα που έχεις το πρόβλημα, κάνε view source και βρες κάπου στην αρχή του κώδικα το tag:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-7" />

Δες τι λέει στη θέση του ISO-8859-7 ("charset=..."), και όρισε αντίστοιχα το encoding στον browser σου.

Αυτή τη διαδικασία τυπικά την κάνει αυτόματα ο browser σου, εάν δε γίνεται σωστά πρέπει να σημαίνει πως αυτός που έγραψε τη σελίδα έχει κάνει κάποια γκάφα και ο browser δε μπορεί να καταλάβει τι encoding να βάλει...

TopGear
12-12-2006, 20:46
Σήμερα το απόγευμα μου εστάλη το παρακάτω email από το Diaxeirish Systhmatos <admin@di.uoa.gr>:

Για λόγους ασφάλειας του λογαριασμού σας stdxxxxx και του συστήματος παρακαλείστε να αλλάξετε το UNIX συνθηματικό σας στο τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών. Προκειμένου να αλλάξετε το συνθηματικό σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε την εντολή passwd έχοντας κάνει login σε κάποιο UNIX υπολογιστή του τμήματος. Μπορείτε να κάνετε login είτε τοπικά στο εργαστήριο των UNIX είτε απομακρυσμένα χρησιμοποιώντας κάποιον ssh client. Στην απομακρυσμένη περίπτωση μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εντολή ssh <hostname> αν τρέχετε UNIX ή το putty που βρίσκεται στο http://www.di.uoa.gr/~admin/ssh/putty.exe (http://www.di.uoa.gr/%7Eadmin/ssh/putty.exe) αν τρέχετε Windows. Σε κάθε περίπτωση χρησιμοποιείστε κάποιο από τα παρακάτω ως host name:
linux02.di.uoa.gr
linux03.di.uoa.gr
linux04.di.uoa.gr
linux05.di.uoa.gr
linux06.di.uoa.gr
linux07.di.uoa.gr
linux08.di.uoa.gr
linux09.di.uoa.gr
linux10.di.uoa.gr
linux11.di.uoa.gr
linux12.di.uoa.gr

Σας υπενθυμίζουμε ότι πρόκειται για το συνθηματικό το οποίο χρησιμοποιείτε για να διαβάζετε το ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο @di.uoa.gr και για να κάνετε login σε UNIX σταθμούς εργασίας. Δεν έχει σχέση για παράδειγμα με το συνθηματικό που χρησιμοποιείτε για τα εργαστήρια των PCs του τμήματος ούτε για την πρόσβασή σας στο διαδίκτυο.

Από τη διαχείριση συστήματος.

Εστάλη και σε κανέναν άλλο; Υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό και τελικά τι θα εξυπηρετεί το νέο συνθηματικό; Δλδ αντί να έχω ως mail το stdxxxxx@di.uoa.gr, μπορώ να το αλλάξω και να το κάνω πχ supersportfm@di.uoa.gr; Αλλά για μπαίνω πχ στα sun και στα εργαστήρια των windows στη σχολή θα πρέπει να έχω το stdxxxxx; Τι μπέρδεμα...!!!

grnemo
12-12-2006, 20:51
Συνθηματικό εννοεί το password! :wavey:

Εξυπηρετεί σε λόγους πρωτογενούς ασφάλειας. Τώρα δεν ξέρω αν έγινε κάτι πιο σοβαρό και είναι για λόγους πρόληψης. :confused:

DiMiS
12-12-2006, 20:59
Κάτι που πρόσεξα και με έβαλε σε σκέψεις, είναι πως στα host names αναφέρει μόνο τα ubuntu μας... δλδ τα sun-άκια στο πηγάδι κατουρήσανε;

Και τι σκ@τ@ είναι η "πρωτογενής" ασφάλεια, και πώς διαφέρει από την κανονική ασφάλεια;!;

grnemo
12-12-2006, 21:03
Eννοώ ότι είναι θέμα του χρήστη. Δεν είναι θέμα δικό του να μην γνωρίζει το pass του κανείς ή αν έχει την παραμικρή υπόνοια να το αλλάξει ή να φροντίζει να το ανανεώνει τακτικά?

Αυτό που με παραξενεύει είναι γιατί γίνεται ακριβώς αυτή η τοποθέτηση. Μήπως έγινε κάτι σοβαρό και δεν μας το λένε? :confused::confused:

TopGear
12-12-2006, 21:06
Συνθηματικό εννοεί το password! :wavey:

Εξυπηρετεί σε λόγους πρωτογενούς ασφάλειας. Τώρα δεν ξέρω αν έγινε κάτι πιο σοβαρό και είναι για λόγους πρόληψης. :confused:

Απλά αναρωτήθηκα αν εστάλη και σε άλλους. Τους είναι και δύσκολο να πούνε αλλαγή κωδικού και λένε συνθηατικό; Είχα και την εντύπωση πώς η αλλαγή password γίνεται με την εντολή yppasswd. Anyway, θα το κάνω και βλέπουμε...

Predator
12-12-2006, 21:23
Αν πατησεις να συνδεθεις οπως λεει το mail σου βγαζει οτι το registry key δεν ειναι γνωστο στο putty και οτι μπορει να μη συνδεθεις εκει που νομιζεις...
κατι τετοιο τελοσπαντων...

Κατι δεν παει καλα μου φαινεται...:mad:

DI tourist
12-12-2006, 21:24
Και σε μενα ηρθε το συγκεκριμενο mail.

0mg! 73h h4x0rZ?!?! :confused: :o :confused: :tounge:

DiMiS
12-12-2006, 22:24
Αν πατησεις να συνδεθεις οπως λεει το mail σου βγαζει οτι το registry key δεν ειναι γνωστο στο putty και οτι μπορει να μη συνδεθεις εκει που νομιζεις...
κατι τετοιο τελοσπαντων...

Κατι δεν παει καλα μου φαινεται...:mad:
Dood, αυτό με το registry key στο βγάζει πάντα όταν συνδέεσαι πρώτη φορά σε κάποιον host. Αν εσύ συνδέθηκες πρώτη φορά με τη συγκεκριμένη εγκατάσταση του putty σε κάποιο host είναι απόλυτα λογικό να βγάλει αυτήν την προειδοποίηση.

@TopGear:
Το "συνθηματικό" είναι κοινώς αποδεκτή απόδοση του όρου "password".

poseidonas
12-12-2006, 23:50
Σήμερα το απόγευμα μου εστάλη το παρακάτω email από το Diaxeirish Systhmatos <admin@di.uoa.gr>:

Για λόγους ασφάλειας του λογαριασμού σας stdxxxxx και του συστήματος παρακαλείστε να αλλάξετε το UNIX συνθηματικό σας στο τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών. Προκειμένου να αλλάξετε το συνθηματικό σας θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε την εντολή passwd έχοντας κάνει login σε κάποιο UNIX υπολογιστή του τμήματος. Μπορείτε να κάνετε login είτε τοπικά στο εργαστήριο των UNIX είτε απομακρυσμένα χρησιμοποιώντας κάποιον ssh client. Στην απομακρυσμένη περίπτωση μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εντολή ssh <hostname> αν τρέχετε UNIX ή το putty που βρίσκεται στο http://www.di.uoa.gr/~admin/ssh/putty.exe (http://www.di.uoa.gr/%7Eadmin/ssh/putty.exe) αν τρέχετε Windows. Σε κάθε περίπτωση χρησιμοποιείστε κάποιο από τα παρακάτω ως host name:
linux02.di.uoa.gr
linux03.di.uoa.gr
linux04.di.uoa.gr
linux05.di.uoa.gr
linux06.di.uoa.gr
linux07.di.uoa.gr
linux08.di.uoa.gr
linux09.di.uoa.gr
linux10.di.uoa.gr
linux11.di.uoa.gr
linux12.di.uoa.gr

Σας υπενθυμίζουμε ότι πρόκειται για το συνθηματικό το οποίο χρησιμοποιείτε για να διαβάζετε το ηλεκτρονικό σας ταχυδρομείο @di.uoa.gr και για να κάνετε login σε UNIX σταθμούς εργασίας. Δεν έχει σχέση για παράδειγμα με το συνθηματικό που χρησιμοποιείτε για τα εργαστήρια των PCs του τμήματος ούτε για την πρόσβασή σας στο διαδίκτυο.

Από τη διαχείριση συστήματος.

εστάλη και σε εμένα το παραπάνω!Πολύ με παραξένεψε και εμένα!!! Γιατί μονο από τα συγκεκριμένα μηχανήματα,εεε? Όποιος θέλει ας στείλει στον admin να επιβεβαιώσει αν όντως το ζήτησε. Εγω τουλάχιστον αυτό σκοπέυω να κάνω!

//του έστειλα mail.Όταν απαντήσει θα κάνω post

kingspiro
13-12-2006, 01:56
ετσι, cause we dont take shit from nobody...

poseidonas
13-12-2006, 12:49
εστάλη και σε εμένα το παραπάνω!Πολύ με παραξένεψε και εμένα!!! Γιατί μονο από τα συγκεκριμένα μηχανήματα,εεε? Όποιος θέλει ας στείλει στον admin να επιβεβαιώσει αν όντως το ζήτησε. Εγω τουλάχιστον αυτό σκοπέυω να κάνω!

//του έστειλα mail.Όταν απαντήσει θα κάνω post

Apo ton stf moy epibebaiwthike oti einai aythentiko:

Nai, einai original.

Apo th diaxeirish.

_spartacus_
13-12-2006, 14:46
thread concerning this subject (http://www.forums.gr/showpost.php?p=372693&postcount=1236) waiting to be deleted!:baby:

//moved!

grnemo
13-12-2006, 14:48
H ίδια συζήτηση ξεκίνησε και εδώ (http://www.forums.gr/showpost.php?p=372693&postcount=1236) χτες.
Είναι αυθεντικό το μύνημα. Επιβεβαίωσε admin σχολής από ότι έμαθα.

Tythora
13-12-2006, 14:58
@spartacus, grnemo
Μετακινηθηκαν τα Posts σας εδώ! :-)

TopGear
13-12-2006, 19:33
Apo ton stf moy epibebaiwthike oti einai aythentiko:

Και προφανώς πρέπει να αλλάξουμε όλοι κωδικούς ε...? Έμαθε τουλάχιστον κανείς τον λόγο; Το λάβανε όλοι οι φοιτητές stdxxxxx το συγκεκριμένο email;