PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!!

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Marooned
29-09-2006, 11:42
Λοιπον σήμερα το απόγευμα είχα μπλεξει ασχημα με τον kernel και η απάντηση μου ειναι οτι θες τρελό χρόνο για να κάνεις σωστα τα πράγματα με τον kernel από την στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμισή του μέσω internet. O stf όμως κάτι σου είπε για sata....για τσεκαρέ το αυτό!!! Γιατι παίζει να είναι σαν τα windows που θέλουν εξαρχής Module χωριστό, όταν δεν την παλεύει το generic.
(Δεν είχα ποτε SATA στο linux μου και δεν μπορώ να βοηθήσω... ubuntuforums ομως... εγγύηση ;) )

Για SATA απότι κατάλαβα το έλεγε για όταν δεν μπορούσα καθόλου να bootάρω ή να κάνω install και πέταγε kernel panic.

Δοκίμασα όμως τα ubuntu και bootάρουν κανονικά.

Τώρα, λες να φταίνε οι SATA που δεν μπαίνει στο internet??? Να το πετάξω άμα είναι:tounge: Απελπισία πλήρης τα linux ως τώρα:-(

@SuperManth: Δεν νομίζω να χρειάζεται να κάνω εγώ partitions. Απότι ξέρω απ;o άλλες distro που έχω βάλει τα κάνει όλα μόνο του το installation wizard.

dt008
29-09-2006, 12:55
Evala ubuntu live, fortose mia xara alla pira ta @@ mou sto internet! Den empaine me tpt! an kai evlepe ton controller!

αν έχεις USB modem για ADSL τότε θα χρειαστείς drivers. PERIOD.
αν έχεις ethernet
έβαλες το σωστό gateway (την ΙΡ του ρούτερ σου)?
την αναγνώρισε την κάρτα δικτύου σου το Linux (το πιο πιθανό είναι να το έχει κάνει);

understracker
29-09-2006, 20:40
Ρε παιδια το παρατηρείτε και εσείς ότι μερικές φορές το forum σέρνεται και δεν μπορείς να φορτώσει καμιά σελίδα ή μόνο σε εμένα συμβαίνει? Το λέω γιατί μονο το forums το κάνει αυτό. To www.di.uoa.gr πχ φορτώνει κανονικά...

@Charisma Τhanks Γιατί παραλίγο να αρχίσω να βρίζω το linksys. Mε έχει προκαταβάλει ο Μάνθος αρνητικά και περιμένω την πρώτη στραβή... :D

charisma
29-09-2006, 20:42
kai mena mou to ekane molis tora
ekana 5 lepta na xanafortoso selida

The Gravedigger
29-09-2006, 20:51
@Sry guys..αλλά τι θα γίνει...τροφή για flames δίνετε μεταξύ σας..πείτε τα με pms.
anyway κάντε το καλό ,ρίξτε το στο γυαλό...αν περιμένεις να βοηθήσεις κάποιον κ μετά να του το κοπανας μια ζωή ,δεν αξίζει...μην τον βοηθάς καθόλου.
Αν το συνεχίσετε θα τα μεταφέρω στο flames..

Συμβαίνει σε όλους το παραπάνω φαινόμενο understraker...υπομονή απλα. :-)

emufear
29-09-2006, 21:13
Ρε παιδια το παρατηρείτε και εσείς ότι μερικές φορές το forum σέρνεται και δεν μπορείς να φορτώσει καμιά σελίδα ή μόνο σε εμένα συμβαίνει? Το λέω γιατί μονο το forums το κάνει αυτό. To www.di.uoa.gr πχ φορτώνει κανονικά...

@Charisma Τhanks Γιατί παραλίγο να αρχίσω να βρίζω το linksys. Mε έχει προκαταβάλει ο Μάνθος αρνητικά και περιμένω την πρώτη στραβή... :D

Και σε μένα..

DI tourist
29-09-2006, 21:15
Και σε μένα..

Κι εμενα το κανε αυτο πριν λιγο... Κανα 5λεπτο ηταν ανιωθο.

Επισης κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι απο τοτε που εβαλα το Zone Alarm για Firewall αρκετες φορες δε μου φορτωνςει σωστα το φορουμ (λειπουν κουμπια, εικονες κλπ) :confused:
Any ideas? :wavey:

understracker
29-09-2006, 21:40

Επισης κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι απο τοτε που εβαλα το Zone Alarm για Firewall αρκετες φορες δε μου φορτωνςει σωστα το φορουμ (λειπουν κουμπια, εικονες κλπ) :confused:

Εμένα το zone alarm έκανε το εξής. Αν έκανα log off από τον λογαριασμό μου και μετά ξανα log on έκανε ενα crash το pc όταν πήγαινε να φορτώσει τα startup items. Έκανα submit το πρόβλημα στην microsoft και μου είπε οτι είναι κάποιο πρόβλημα driver... Μόλις το έβγαλα όλα μια χαρά. Btw και σε αυτό (http://security.symantec.com/) το τεστάκι μου έβγαζε κάτι τρύπες σε netBios και ιστορίες... Δεν ξέρω πόσο έγκυρο είναι αλλά τώρα με το kaspersky internet security 6.0 τα βρίσκει όλα ok εκτός απο το ότι δεν μπορεί να ανιχνεύσει oτι έχω εγκατεστημένο Antivirus.... (To activex που βάζει λογικά μποκάρεται από το antivirus)

Το forum το φορτώνει κανονικά και έχει και ads blocker.... OK ας σταματήσω το promotion τώρα μην φάω κανά warning για... "Spammed Advertisements" ! :p :D

Dejan
29-09-2006, 21:46

Πηγαινε στο privacy > site list και κανε παιχνιδι...
δεξι κλικ πανω σε μια σελιδα, options, bgale ολα τα tick!
πειραματισου.
δες και το firewall κατω απο το overview...(medium ισως..)
αυτα θα βοηθησουν...

skarab
29-09-2006, 21:56
Επισης κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι απο τοτε που εβαλα το Zone Alarm για Firewall αρκετες φορες δε μου φορτωνει σωστα το φορουμ (λειπουν κουμπια, εικονες κλπ)
Το πρόβλημα αυτό πιθανότατα δεν έχει να κάνει με το Zone Alarm. Οφείλεται στο ότι, σε κάποια δεδομένη στιγμή και για κάποιο λόγο, ο server αποτυγχάνει να στείλει το CSS αρχείο που συνδέεται με την ιστοσελίδα.

Αν το CSS του φόρουμ ήταν blocked στο ZoneAlarm, το πρόβλημα θα σου εμφανιζόταν συνέχεια και όχι μερικές φορές.

Marooned
30-09-2006, 13:39
Εμένα το zone alarm έκανε το εξής. Αν έκανα log off από τον λογαριασμό μου και μετά ξανα log on έκανε ενα crash το pc όταν πήγαινε να φορτώσει τα startup items. Έκανα submit το πρόβλημα στην microsoft και μου είπε οτι είναι κάποιο πρόβλημα driver... Μόλις το έβγαλα όλα μια χαρά. Btw και σε αυτό (http://security.symantec.com/) το τεστάκι μου έβγαζε κάτι τρύπες σε netBios και ιστορίες... Δεν ξέρω πόσο έγκυρο είναι αλλά τώρα με το kaspersky internet security 6.0 τα βρίσκει όλα ok εκτός απο το ότι δεν μπορεί να ανιχνεύσει oτι έχω εγκατεστημένο Antivirus.... (To activex που βάζει λογικά μποκάρεται από το antivirus)

Το forum το φορτώνει κανονικά και έχει και ads blocker.... OK ας σταματήσω το promotion τώρα μην φάω κανά warning για... "Spammed Advertisements" ! :p :D

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το Zone Alarm και τα startup αλλά έκανα upgrade στην έκδοση 6.5.737.000 και σταμάτησε να κρασάρει! :wavey:

SuperManth
30-09-2006, 13:55
O Opera έχει block content επιλογή που σου δίνει τη δυνατότητα να μην βλέπεις ούτε ads, ούτε εικόνες, ούτε script-άκια περίεργα να τρέχουν ;-) :love2:.

// edit:
O Opera με ένα restart τα μπλοκάρει όλα ;-).

understracker
30-09-2006, 14:09
O Opera έχει block content επιλογή που σου δίνει τη δυνατότητα να μην βλέπεις ούτε ads, ούτε εικόνες, ούτε script-άκια περίεργα να τρέχουν ;-) :love2:.

Ο οpera τον πίνει σε μερικές σελίδες (Κάπου δεν την παλεύει με javascript νομίζω). Για αυτό δεν τον βάζω. Άσε που δεν μου αρέσει και το look του. :cool: FF FTW!!! Foxes will rule οn the internet!!! :p :love2:

edit: ΙΜΗΟ το καλύτερο adblock δεν είναι αυτό που τα μπλοκάρει όλα, μπλοκάροντας απλώς τα flashakia, αλλά αυτό που έχει μια λίστα από την εταιρία και ξέρει πια από αυτά είναι χρήσιμα και ποιά όχι. Δεν έχει απόλυτη επιτυχία αλλά κόβει αρκετά πράγματα χωρίς να χάνεις κατι σημαντικό!

btw έχει και registry guard. Με λίγα λόγια δεν αφήνει τίποτα να γράψει στην registry και σε ρωτάει... Αλλά είναι λίγο εκνευριστικό! :blush:

DiMiS
30-09-2006, 15:00
Ο οpera τον πίνει σε μερικές σελίδες (Κάπου δεν την παλεύει με javascript νομίζω). Για αυτό δεν τον βάζω. Άσε που δεν μου αρέσει και το look του. :cool: FF FTW!!! Foxes will rule οn the internet!!! :p :love2:

edit: ΙΜΗΟ το καλύτερο adblock δεν είναι αυτό που τα μπλοκάρει όλα, μπλοκάροντας απλώς τα flashakia, αλλά αυτό που έχει μια λίστα από την εταιρία και ξέρει πια από αυτά είναι χρήσιμα και ποιά όχι. Δεν έχει απόλυτη επιτυχία αλλά κόβει αρκετά πράγματα χωρίς να χάνεις κατι σημαντικό!
[...]
Ενημερωτικά, η έκδοση 9.02 (http://www.opera.com/docs/changelogs/windows/902/) έλυσε κάποια javascript problems που υπήρχαν. Δεν έχω πετύχει ακόμα ιστοσελίδα που να μη φαίνεται σωστά στην 9.02.

Επίσης, ο adblocker του μπλοκάρει διευθύνσεις (κι όχι όλα τα flash-άκια ή gif-άκια άκριτα δηλ.), και μπορεί να μπλοκάρει μεμονωμένες εικόνες, και το σημαντικότερο είναι πως ορίζεις μόνος σου τι θες να μπλοκάρει, κι έτσι προστατεύεσαι από τα (πολύ συχνά, δυστυχώς) false positives των έτοιμων λιστών.

Τώρα αν παρ'όλ'αυτά δε σ'αρέσει, νταξ... περί ορέξεως σπανακόπιτα... κακό του κεφαλιού σου πάντως... :P

ChemicaL BurN
30-09-2006, 15:18
:-( :-( To dvd recorder mou den grafei pia dvd :-( :-(
einai taxhthtas 1-8x alla mhnes twra egrafe to poli se 4x
tou evaza dvd oktaplhs taxhthtas kai egrafa se 4plh
twra pou tou evale 16plhs taxahthtas na ta grapsei se 4x ta ekapse
dokimasa me tdk kai philips..
to recorder einai 2 xrwnwn kai exei grapsei toulaxiston 1000dvd (ena nec einai...)
xalase mallon e?
ti mou proteinetai na parw? (kati sxetika fthno, mias kai skopeuw stous mellontikous mhnes na parw new pc)

understracker
30-09-2006, 15:27
:-( :-( To dvd recorder mou den grafei pia dvd :-( :-(
einai taxhthtas 1-8x alla mhnes twra egrafe to poli se 4x
tou evaza dvd oktaplhs taxhthtas kai egrafa se 4plh
twra pou tou evale 16plhs taxahthtas na ta grapsei se 4x ta ekapse
dokimasa me tdk kai philips..
to recorder einai 2 xrwnwn kai exei grapsei toulaxiston 1000dvd (ena nec einai...)
xalase mallon e?
ti mou proteinetai na parw? (kati sxetika fthno, mias kai skopeuw stous mellontikous mhnes na parw new pc)

Προφανώς έπεσε η ισχύς του laser του ή ψόφισε το buffer του. ΙΜΗΟ αν είναι εκτός εγγύησης πάρε άλλο, δεν συμφέρει να το φτιάξεις....

grnemo
30-09-2006, 15:28
@ChemicaL BurN
Ψήσου για blue-ray (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=904&product=890448&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE11FC1F00686CD2E1FE5751 F1FD8270865AD2AD2E928B5392A15E8EFC4BDCE473B68AAA69 084AA8EBEF5880A509BF834277F2DB17697C349BFDBFE5FF9D 956576E6ED8E4F30FB0C7E5BC420674AA63F8A136E5792FD57 74A327EDD24DC081DD126E59C45029C03FE059E7EBE1D724EF D96FBE36F4BC06EF44) να είσαι μέσα στις εξελήξεις..kidddin :D
Εγώ Lg έχω τα τελ χρόνια και είμαι οκ... Και έχουν και mainstream τιμές οποτε κοίτα το.

Ρε παίδες μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχουν φίλτρα για δρομολόγηση και κατανομή των εισερχόμενων emails σε φακέλους μέσα στο inbox, για τον Thunderbird????

dimi κω***παιδο αρχίζω και συμπαθώ Opera...what have u done to me?????!?!?!

DI tourist
30-09-2006, 15:31
Ρε παίδες μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχουν φίλτρα για δρομολόγηση και κατανομή των εισερχόμενων emails σε φακέλους μέσα στο inbox, για τον Thunderbird????

Tools-> Message Filters και απο κει και περα διαλεγεις φακελο αναλογα με keywords που υπαρχουν στον τιτλο του mail κλπ... :cool:

ChemicaL BurN
30-09-2006, 15:35
Προφανώς έπεσε η ισχύς του laser του ή ψόφισε το buffer του. ΙΜΗΟ αν είναι εκτός εγγύησης πάρε άλλο, δεν συμφέρει να το φτιάξεις....

@ChemicaL BurN
Ψήσου για blue-ray (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=904&product=890448&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE11FC1F00686CD2E1FE5751 F1FD8270865AD2AD2E928B5392A15E8EFC4BDCE473B68AAA69 084AA8EBEF5880A509BF834277F2DB17697C349BFDBFE5FF9D 956576E6ED8E4F30FB0C7E5BC420674AA63F8A136E5792FD57 74A327EDD24DC081DD126E59C45029C03FE059E7EBE1D724EF D96FBE36F4BC06EF44) να είσαι μέσα στις εξελήξεις..kidddin :D
Εγώ Lg έχω τα τελ χρόνια και είμαι οκ... Και έχουν και mainstream τιμές οποτε κοίτα το.

Thanks guys:love2: :love2:
paw gia kainourgio...:smokin:
auto (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=904&product=813125) leei tipota?

DI tourist
30-09-2006, 15:36
Thanks guys:love2: :love2:
paw gia kainourgio...:smokin:
auto (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=904&product=813125) leei tipota?

Αυτο εχω! Σε μαυρο :cool:

Ουτε μια φορα δεν μου χαλασε dvd! Ψησου...;-)

grnemo
30-09-2006, 15:38
Tools-> Message Filters και απο κει και περα διαλεγεις φακελο αναλογα με keywords που υπαρχουν στον τιτλο του mail κλπ... :cool:
Ωραίος....έψαχνα στα extensions στο site γιατι είχα αποκλείσει το γεγονός να έχει ήδη :sleep::sleep:. Είπα να οργανωθώ λίγο για το νέο έτος :tounge::tounge:

http://i23.photobucket.com/albums/b352/grnemo/t2R41510.gif

DI tourist
30-09-2006, 15:41
Ωραίος....έψαχνα στα extensions στο site γιατι είχα αποκλείσει το γεγονός να έχει ήδη :sleep::sleep:. Είπα να οργανωθώ λίγο για το νέο έτος :tounge::tounge:

http://i23.photobucket.com/albums/b352/grnemo/t2R41510.gif

Κι εγω μολις χτες το εγκατεστησα για τον ιδιο λογο! Λιστες oop, ip κλπ :D

Εχει κατι καλα extension παντως, ψησου...

Α και btw τι θα γινει με το spam στο webmail ρε γμτ? Καθε μερα γεμιζω spam! FFS! :mad:

understracker
30-09-2006, 15:41

NEC FTW!!!:love2: Toshiba - Samsung τον πούλο! :angryfire :angryfire
Τα LG δεν ήταν και τα καλύτερα σε ένα τεστ που έβλεπα σε ένα περιοδικό κάποτε. Αλλά τώρα τελευταία δεν έχω πρόβλημα με τα αντιγραφικά και δεν ασχολούμαι :baby:

(Έχω ένα Πάει-ο-Νήρ DVR-110D και πάει τζάμι ακόμα... (πως και ετσι) :confused: )

ChemicaL BurN
30-09-2006, 15:42

Afou phra kai to ok ...
lg e?
den thn polieixa kai se ipolipsh(gia dvd recorder panta)
na mou peis kai th nec pou thn eixa ,mou ekane polla nera tosa xronia...
efige to lg!
thanks se olous sas paidia!!!:wavey: :wavey:

DI tourist
30-09-2006, 15:47
Afou phra kai to ok ...
lg e?
efige to lg!

Εγω LG ειχα ενα air-condition, καλο ηταν 9000 BTU.

Μετα ειδα οτι βγαινουν και οθονες LG και προσφατα ειδα και το dvd-r...

Α ειναι και ο Νικος LG...:D :p :D

Hyper-spam post!

grnemo
30-09-2006, 15:48
Κι εγω μολις χτες το εγκατεστησα για τον ιδιο λογο! Λιστες oop, ip κλπ :D

Εχει κατι καλα extension παντως, ψησου...

Α και btw τι θα γινει με το spam στο webmail ρε γμτ? Καθε μερα γεμιζω spam! FFS! :mad:
3 Χρόνια Τώρα εμένα άντε να μου έχουν έρθει καμιά 10αρια spam συνολικά :-)
Πρόσεχε που βάζεις το πουλί την υπογραφή και το email σου :D:D:D

Τα filtra εφαρμόζονται αυτόματα να φανταστώ χωρις να χρειαστει να πατήσω κανά Run Filters on folder και τέτοια , right?

DI tourist
30-09-2006, 15:52

Τα filtra εφαρμόζονται αυτόματα να φανταστώ χωρις να χρειαστει να πατήσω κανά Run Filters on folder και τέτοια , right?

To mail της σχολης, το χρησιμοποιω ΜΟΝΟ στις mailing list και για e-class, pcforum κλπ. :confused:

Αυτοματα φτιαχνονται τα φιλτρα, σου εμφανιζει και τους φακελους που εφτιαξες μετα στα αριστερα... ;-)

emufear
30-09-2006, 15:53
Έχει δίκιο ο grnemo, δυστυχώς παίρνω περίπου 20-30 spam mails ημερησίως και κυρίως το κλασικό "We cure any desease" (ναι, ανορθόγραφα είναι τα μαλακισμένα για να υπερκερνούν τα spam filters)

understracker
30-09-2006, 15:54

Εμένα πάντως εκτός από τα δικά μου σπάμ, έρχονται και τα spam απο το λογαριασμό του PiK-MiK (εχουν το δικό του e-mail, ώς mail παραλήπτη!!). Ρε άνθρωπε forward τα spam σε εμένα έκανες??? :wow: :wow:

BTW Dimis καλός είναι ο νέος Opera. Θα τον δοκιμάσω.

SpartanGeorge
30-09-2006, 16:04
Afou phra kai to ok ...
lg e?
efige to lg!

LG ρεεεεε
ειναι καλο (Υ)
btw παιζει να εχω και εγω το ιδιο, αλλα το πηρα οταν πρωτοβγηκε 110 ευρω....και τωρα εχει 30 :tounge:

grnemo
30-09-2006, 16:15
Kαι κάτι ακόμα. Έχει κανεις το NOD32? Έχω κάποια probs με azureus και javaw.exe Μου πέταξε ένα error για το socket selector ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε γιατι το έχω κάνει exlude απο την προστασία + ότι σε παλιότερες εκδόσεις παρουσιαζόταν το πρόβλημα. Έχω διαβάσει τι λέει το wiki του azureus σχετικά, απλά ήθελα να δω αν κανείς είχε τα ίδια probs.

//solved

skarab
30-09-2006, 16:21
Έχει δίκιο ο grnemo, δυστυχώς παίρνω περίπου 20-30 spam mails ημερησίως και κυρίως το κλασικό "We cure any desease" (ναι, ανορθόγραφα είναι τα μαλακισμένα για να υπερκερνούν τα spam filters)

Tip για να αποφεύγετε τα spam: Φτιάξτε ένα αρχείο .forward για να προωθείτε τα std mail σας σε έναν ειδικό για την περίσταση λογαριασμό gmail, από τον οποίο στη συνέχεια μπορείτε να κατεβάζετε τα mail σας με POP3. Με αυτόν τον τρόπο εκμεταλλεύεστε και την τεράστια χωρητικότητα του gmail, και την αυτόματη online αρχειοθέτηση (που σε κάποιες περιπτώσεις σώζει ζωές) και πάνω απ' όλα τα εξαιρετικά spam filters.

emufear
30-09-2006, 16:22
Σωστόοοος!!! Μόλις έστειλα ένα invitation στον εαυτό μου..

1000 thanks skarab!!! :-) :-) :-)

understracker
30-09-2006, 16:25
Tip για να αποφεύγετε τα spam: Φτιάξτε ένα αρχείο .forward για να προωθείτε τα std mail σας σε έναν ειδικό για την περίσταση λογαριασμό gmail, από τον οποίο στη συνέχεια μπορείτε να κατεβάζετε τα mail σας με POP3. Με αυτόν τον τρόπο εκμεταλλεύεστε και την τεράστια χωρητικότητα του gmail, και την αυτόματη online αρχειοθέτηση (που σε κάποιες περιπτώσεις σώζει ζωές) και πάνω απ' όλα τα εξαιρετικά spam filters.

Nαι αλλα ρε γμτ που στο καλό βρήκαν το μαιλ μου. Εγώ τις "δουλείες" τις κάνω με ένα yahoo και τόσο spam δεν έχω φάει. Έλεος δλδ. Το std το έχω βάλει σε σοβαρές φόρμες άκα η φόρμα της dsl κτλ... :-(

/*RaDioHeAD*\
30-09-2006, 21:04

Πωωωω ρε τι ειπε το ατομο!!!:o

Respect scarab, θεος!!!:wavey:

understracker
30-09-2006, 21:19
Kαλά δεν ξέρατε οτι μπορείτε να κάνετε forward τα μαίλ? :tounge: Απλά φτιάχνεις ένα .forward με έναν editor στο λογαριασμό σου στα sun και το μόνο που βάζεις μέσα είναι η διεύθυνση πους θέλεις να γίνονται forward τα μαίλ. Αλλά προσοχή μπορεί το mail που δέχεται τα forward να θεωρεί όλα τα mail spam. Αυτό πρέπει να το ρυθμίσετε! Έτσι δεν θα ξαναδείτε νέο mail στο webmail σας! :tounge:

@emu ;-)

emufear
30-09-2006, 22:41
Προφανώς και το ξέραμε... Εξάλλου, προσωπικά γνώριζα ότι το gmail έχει εξαιρετικό spam filter, απλά δεν είχα συνδυάσει τα κομμάτια του παζλ. Δεν είχα σκεφτεί ότι έχει POP3 το gmail, ότι θα μπορούσα να έχω ένα gmail αποκλειστικα γι' αυτή τη διαδικασία και ότι μπορώ να χρησιμοποιώ τον smtp server του gmail και να φαίνεται @di διεύθυνση mail..

killer_instinct
30-09-2006, 23:14

Υπάρχει και αυτό (http://cgi.di.uoa.gr/~admin/procmail.html) επίσης! ;-)

noiR
02-10-2006, 16:49
Ο εκτυπωτής του Kertran τυπώνει μόνο jpeg, τα υπόλοιπα τα βγάζει λευκά. Βέβαια κάνει το χαρακτηριστικό ήχο της εκτύπωσης αλλά δε βγάζει μελάνι. Δοκιμάσαμε με pdf και bmp, με notepad και word, αλλά τυπώνει μόνο jpeg

lol

understracker
02-10-2006, 16:57
Ο εκτυπωτής του Kertran τυπώνει μόνο jpeg, τα υπόλοιπα τα βγάζει λευκά. Βέβαια κάνει το χαρακτηριστικό ήχο της εκτύπωσης αλλά δε βγάζει μελάνι. Δοκιμάσαμε με pdf και bmp, με notepad και word, αλλά τυπώνει μόνο jpeg

lol

Mαμακια στους driver μυρίζομαι... :tounge:

iluvatar
02-10-2006, 18:29

lol

Λες μελάνι αλλα για να εξασφαλίσουμε να το δούμε πες σε παρακαλώ:)
Τί μόντέλο είναι ? (μάρκα - τύπος ιντζεκτ λέηζερ κλπ).

Πολύ παλαιότερα με έναν laser που είχα αυτό το έκανε διότι δεν μπορούσε
να εκτυπώσει "μεγάλες" σε μέγεθος φωτογραφίες.

Εαν πάλι είναι inject μπορεί
1. Να έχει τελειώσει το μαυρό μελάνι και να εκτυπώνει μόνο φωτο. Το γιατί
εκτυπώνει μόνο jpg απ' τις φωτό ίσως μνήμη ίσως ρυθμίσεις.
2. Να έχει "στουμπώσει" λόγω βρώμας ή πολύ καιρού ακινησίας κάποια μελάνι.
Σε αυτήν την περίπτωση υποτίθεται πρέπει προσεκτικά να βρεις τρόπο να
καθαρίσεις την οπή. Αλλά αυτό εξαρτάται απο το μοντέλο του εκτυπωτή σου
μην καταστρέψεις τίποτα. Παλαιότερα το κάναμε αυτό στους παλαιούς inject
αλλά τώρα έχω καιρό να δω μελάνι απο σύγχρονο inject.
3. όπως σοφά είπε ο παραπάνω μήπως πήραξες τίποτα drivers ή τις ρυθμίσεις
αυτών? Δοκίμασε μια επανεγκατάσταση και καθαρισμό των μελανών. Μερικές
φορές ίσως 3-4 φορές καθαρισμός αυτόματος των μελανών ίσως τις ξεμπουκώσιε.

4. Δοκίμασε να εγκατεστήσεις τον εκτυπώτη σε άλλον υπολογιστή και να ελέγξεις εαν εκτυπώνει. Εαν όχι κατά 99% είναι hardware πρόβλημα και
πιθανόν στις μελάνες - στον controler της μελάνις.
4α. Εαν βγάλει πρόβλημα και στον άλλο υπολογιστή αγόρασε μια μελάνη.
4β. Εαν είναι φθηνός εκτυπωτής ίσως σε συμφέρει να αγοράσεις καινούργιο
γιατί μερικές φορές είναι ποιο φθηνή από αγορά δύο μελανών και έχουνε
και αρχική μελάνι!!!!!!

5. Ανοιξέ τον φύσιξέ τον βγάλε βάλε δυο τρις φορές την μελάνι μήπως
έχει κάτσει καμια μελάνι στραβά ή έχει καμια ύπουλη σκόνη κάπου.

ΟΟοοοοολα τα παραπάνω βέβαια είναι εικασίες. Δώσε μοντέλο μήπως
βρούμε τίποτα στο νετ.

Με εκτίμηση
iluvatar

Kertran
02-10-2006, 18:39
paidia euxaristw den sumvainei tipota apo ola osa les iluvatar. ta tsekarame ola. to xrwmatisto melani exei teleiwsei opote oti tipwnei einai me mauro....apla den leei na tupwsei tipota ektos ki an einai jpg.....tha xana kanw egkatastasi tous drivers argotera....auto den to kana akoma.......dokimasa na tupwsw kai mesw command prompt alla ta idia......

mallon kapoia malakia logismikou prepei na nai....tha to koitaxw aurio meta tis domes pou tha xw xrono kai tha apantisw etsi gia na doume apo periergia an eftaigan oi drivers telika.

by the way einai hp 845c inkjet....5etias....se poli kali katastasi.....

SuperManth
02-10-2006, 18:57
Θα πρέπει να επιλέξεις από όπου θες να εκτυπώσεις, ή καλύτερα από τα settings του εκτυπωτή, να εκτυπώνει black and white τα πάντα ;-). Βρες το από το control panel :wavey:. (το είχα χρόοονια έτσι by default μιας και το έγχρωμο μελάνι είναι πανάκριβο)

Predator
02-10-2006, 20:11
Παιδια εχει κανεις να μου προτεινει ενα σχετικα φθηνο αλλα καλο modem απλο,εξωτερικο, για PSTN??(οχι gia DSL)
Το θελω για μια φιλη μου.

Eyxaristo

understracker
02-10-2006, 20:16
Παιδια εχει κανεις να μου προτεινει ενα σχετικα φθηνο αλλα καλο modem απλο,εξωτερικο, για PSTN??(οχι gia DSL)
Το θελω για μια φιλη μου.

Eyxaristo

Γιατί τρώγεσαι να μπλέξεις με USB modems???? PCI δεν της κάνει??? Whats the problem????

The Gravedigger
02-10-2006, 20:16
usrobotics v92....για dial up...εξωτερικό...
αν θες εσωτερικό...ειναι πολυ φθηνά!
δες

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=912

Predator
02-10-2006, 20:22
thanx man.....

understracker
02-10-2006, 20:27
usrobotics v92....για dial up...εξωτερικό...
αν θες εσωτερικό...ειναι πολυ φθηνά!
δες

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=912

Aυτό το αρχίδι έχει ασυμβατότητα με τον hub των usb στο laptop μου και δεν γίνεται εγκατάσταση με τίποτα(Δεν είναι δυνατή η εκκίνηση της συσκευής). $%$#&#^@&^%&#&@^#Ε% Κοίτα στην σελίδα της usr λέει ότι έχει ασυμβατότητα με μερικούς hub. :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire Το πάω πίσω στα multirama και στο δικό τους pc δούλευε και δεν μου το άλλαζαν. Ακόμα κλαίω τα 40 euro μου. ΒΕWARE λοιπόν με τις εξωτερικές μοντεμομ%^%$^&Ι$%%*^#%^ ες.! :angryfire

edit: Mπορεί να μην είναι το ίδιο μοντέλο, αλλά σε εξορκίζω μην το ρισκάρεις!

Kertran
02-10-2006, 21:12
Θα πρέπει να επιλέξεις από όπου θες να εκτυπώσεις, ή καλύτερα από τα settings του εκτυπωτή, να εκτυπώνει black and white τα πάντα ;-). Βρες το από το control panel :wavey:. (το είχα χρόοονια έτσι by default μιας και το έγχρωμο μελάνι είναι πανάκριβο)

mpa paidia exei tsekaristei to thema, to mono pou mou exei meinei einai na kanw apegkatastasi kai xanaegkatastasi alla variemai....aurio.....

Alliws tha ton ferw sti sxoli na ton xarisw sto ergastirio na klanoume sto gelio.....

// [Conspiracy theory mode, fakin on]

Lete o malakas o noir na pire ti thiki tou melaniou kai na tin pige na tin gemise me diafano melani pou fenetai mono an pesei apanw uperiwdis aktinvolia?? paw na to tsekarw,,,,,

[Conspiracy theory mode, fakin off]

SuperManth
03-10-2006, 04:07
Aυτό το αρχίδι έχει ασυμβατότητα με τον hub των usb στο laptop μου και δεν γίνεται εγκατάσταση με τίποτα(Δεν είναι δυνατή η εκκίνηση της συσκευής). $%$#&#^@&^%&#&@^#Ε% Κοίτα στην σελίδα της usr λέει ότι έχει ασυμβατότητα με μερικούς hub. :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire Το πάω πίσω στα multirama και στο δικό τους pc δούλευε και δεν μου το άλλαζαν. Ακόμα κλαίω τα 40 euro μου. ΒΕWARE λοιπόν με τις εξωτερικές μοντεμομ%^%$^&Ι$%%*^#%^ ες.! :angryfire

edit: Mπορεί να μην είναι το ίδιο μοντέλο, αλλά σε εξορκίζω μην το ρισκάρεις!
Eγώ ξορκίζω ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ usb modems ΚΑΙ ΓΙΑ pstn. Είχα ένα και το πέταξα. Κανονικά όμως... Κατέβαζε ένα λεπτό και το επόμενο δεν κατέβαζε. Δηλαδή σα να πάταγες pause. Αλήθεια λέω και το έχω δει και σε φίλο μου! Έχει πρόβλημα αυτο το usb σε μερικά θέματα. Πως να το κάνουμε, δεν κάνει για τα πάντα. Καλύτερα να πάρεις ένα εξωτερικό με θύρα COM που θα το βλέπουν και τα linux ;-). Μεγάλο πράμα να έχεις internet στα linux. Πάρε το αντίστοιχο USR αλλά με θύρα COM σύνδεση.

// edit:
Τώρα είδα ότι το θες για φίλη σου. Πάρε ένα εσωτερικό tornado από το πλαίσιο (δεν το έχει στο internet, αλλά έχει ένα κάρο σε bulk έκδοση, αλλιώς multirama?). 10€ κάνει και το έχω τσεκάρει και στο PC μου και αντίστοιχο σε άλλο PC. Το τσέκαρα μόλις πέταξα το usb modem btw :p. Αμέσως μετά και ήθελα κάτι φθηνό. Ακόμα το έχω κάπου...

iluvatar
03-10-2006, 10:26
για να ενισχύσω την ιστορία για τα usb να προσθέσω
ότι εδώ και τρεις ημέρες προσπαθώ να πείσω την ολοκαίνουργια
Asus μου με crossfire δυνατότητα να καταλάβει ότι έχει

4 USB 2 θύρες και όχι USB 1.1 :(:(:(:(:

Το τί drivers, τί service pack ... TIPOTA!

Το πρόβλημα μου δε είναι ότι όταν βάζω την webcam να δουλέψει και
έχω και το στικάκι μου επάνω σε άλλη usb μου βγάζει ότι δεν υπάρχει
ΑΡΚΕΤΟΣ ΧΩΡΟΣ ΣΤΟΝ ΔΙΑΥΛΟ!!!!! (γκντογκ!!! ηχητικό σήμα ).:o

Είναι η πρώτη φορά που είδα αυτό το μύνημα για usb.
Kai exo mono 1 kamera - 1 stikaki - 1 mouse. !!

(*εαν έχετε καμια ιδέα δεκτή!~!)

ΜΕ εκτίμηση
iluvatar

grnemo
03-10-2006, 10:33
Check bios settings, στις USB θύρες να λέει enhanced mode.

toubaliban
03-10-2006, 17:12
Κατέβασα μια ταινία από torrent και την ανοίγω με bs. Φορτώνω και τους υπότιτλους μια χαρά. Μόνο που υπάρχει ένα προβληματάκι. Δεν έχω φωνή.
Με άλλους players έχει κανονικά φωνή, αλλά τον bs τον προτιμώ γιατί συγχρονίζει τους υπότιτλους μια χαρά. Any idea? :confused:

understracker
03-10-2006, 17:16
Κατέβασα μια ταινία από torrent και την ανοίγω με bs. Φορτώνω και τους υπότιτλους μια χαρά. Μόνο που υπάρχει ένα προβληματάκι. Δεν έχω φωνή.
Με άλλους players έχει κανονικά φωνή, αλλά τον bs τον προτιμώ γιατί συγχρονίζει τους υπότιτλους μια χαρά. Any idea? :confused:

Προφανώς έχει AC3 stream.... ο BS player δεν τo υποστηρίζει. Πάντως βάζοντας το k-lite mega codec pack (http://www.free-codecs.com/download/K_Lite_Mega_Codec_Pack.htm) θα την παίξει. Οι άλλοι player την παιζουν γιατί προφανώς χρησιμοποιούν τους AC3 codec του nero digital (Αν έχεις Nero Show Time έχεις και τους codec αυτούς) για να κανουν το decoding (κατι που ο BS player δεν το κάνει).

Έχεις επιλογή να βάλεις real player (http://forums.gr/showpost.php?p=342442) + quick time player (https://swdlp.apple.com/cgi-bin/WebObjects/SoftwareDownloadApp.woa/593/wo/BkZBMAr9Tg07YZsgTrGdwg/2.5) (χωρίς itunes κατέβασε και το mail δεν είναι υποχρεωτικό) και να μην βάλεις τα alternative που έχει το codec pack. Eγώ έχω βάλει τα οfficial γιατί έχουν παραπάνω δυνατότητες και έτσι και αλλιώς χρησιμοποιώ τον real player για να βλέπω live απο την σχολή καμιά φορά.

Οταν σε ρωτήσει το codec pack αν θες να απεγκατασήσεις Quick time και Real player πάτα No!

Πάρε και ένα προτεινόμενο configuration του Κ-lite Mega Codec pack (υποθέτω ότι έχεις εγκατεστημένα Real και Quick time). Aν δεν θες να εγκαταστήσεις real player και/ή quick time player απλά tickαρε τα αντίστοιχα alternative και στην επόμενη οθόνη κάνε τα association στον windows media player.Το δεύτερο αρχείο είναι βοηθητικό για το Quick time:

edit:

Μπορείς βέβαια να μην κάνεις τίποτα από όλα αυτά και απλά να βάλεις τον ΑC3 filter (http://ac3filter.net/index.php?name=Sections&req=viewarticle&artid=5) και πρέπει να είσαι comple τουλάχιστον ως προς τον BS player. Σε άλλους player όμως δεν θα υποστηρίζονται υπότιτλοι. (Προτείνω αυτή την λύση για όσους έχουν dial up καθώς το K- lite codec pack είναι περίπου 34 MB) :blush: (το ξέχασα ότι γίνεται και αυτό)

toubaliban
03-10-2006, 17:33
understracker καταρχήν ευχαριστώ. Νομίζω ότι ο bs υποστηρίζει AC3 ήχο.
Χρησιμοποιώ μόνο αυτόν τον player γιατί φορτώνει τέλεια τους υπότιτλους. Θα το ψάξω και θα δω τι παίζει. :wavey:

grnemo
03-10-2006, 17:44
VLC (http://www.videolan.org/vlc/)
Αν και προτείνω να βάλεις το codec pack που λέει ο undrstrkr(οταν κληθείς να διαλέξεις, κατέβασε το full version του)

understracker
03-10-2006, 17:50
understracker καταρχήν ευχαριστώ. Νομίζω ότι ο bs υποστηρίζει AC3 ήχο.
Χρησιμοποιώ μόνο αυτόν τον player γιατί φορτώνει τέλεια τους υπότιτλους. Θα το ψάξω και θα δω τι παίζει. :wavey:

Και όμως δεν υποστηρίζει. Χρησιμοποιεί εξωτερικό codec.

toubaliban
03-10-2006, 18:00
Και όμως δεν υποστηρίζει. Χρησιμοποιεί εξωτερικό codec.

Και θα μπορέσω να φορτώσω υπότιτλους στους άλλους players χωρίς να τους συγχρονίσω και να μου πάρει κανά πεντάωρο; Μήπως να περιμένω να βγει η ταινία και να πάω να τη δω στα village? :D :D :D
Να 'στε καλά παίδες!:wavey:

understracker
03-10-2006, 18:06
Και θα μπορέσω να φορτώσω υπότιτλους στους άλλους players χωρίς να τους συγχρονίσω και να μου πάρει κανά πεντάωρο; Μήπως να περιμένω να βγει η ταινία και να πάω να τη δω στα village? :D :D :D
Να 'στε καλά παίδες!:wavey:

ΡΕεεε το direct vob sub που έχει το K-lite codec pack κανει την ιδια δουλεια με το built in του BS player. Θα με τρελανεις τώρα !!!! :o :o :o

toubaliban
03-10-2006, 18:12
ΡΕεεε το direct vob sub που έχει το K-lite codec pack κανει την ιδια δουλεια με το built in του BS player. Θα με τρελανεις τώρα !!!! :o :o :o

ΟΚ το κατεβάζω τώρα!!!:blush:

understracker
03-10-2006, 19:53
ΟΚ το κατεβάζω τώρα!!!:blush:

Aν θελησεις να δεις την ταινία με τον BS, απενεργοποίησε τους built in subtitles (right click -> subtiles και uncheck το showsubtitles. Mπορείς να κάνεις και το αντίστοιχο (σε ένα από τα δύο, όχι και στα δύο γιατι δεν θα δείχνει τίποτα) από το task icon του directvobsub) για να μην τους δείχνει 2 φορές.

edit: Έκανα update το αρχικό ποστ (http://forums.gr/showpost.php?p=344320) και έδωσα πιο λεπτομερείς οδηγίες. :wavey:

edit2 Ορίστε και ένα free προγραμματάκι για επεξεργασία υποτίτλων: Subtitle Workshop (http://www.urusoft.net/download.php?lang=1&id=sw)

edit3 Έδωσα και εναλακτική λύση του K - lite codec pack για όσους έχουν αργή σύνδεση για να το κατεβάσουν.

StoKKos_D
04-10-2006, 15:18
Έχω ένα προβληματάκι με τον BS.Όταν τον εγκατέστησα,μαζί εγκαταστάθηκε και το WhenU Save,το οποίο "δημιουργεί προβλήματα" στο PC μου,σύμφωνα με το Windows Defender.Όταν το κάνω remove όμως,το BS δεν δουλεύει.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Nickliff
04-10-2006, 15:40
Βάλε αυτή την παλαιότερη έκδοση που δεν θέλει τέτοια περίεργα.

http://www.mytempdir.com/968965
:wavey:

StoKKos_D
04-10-2006, 16:11
Βάλε αυτή την παλαιότερη έκδοση που δεν θέλει τέτοια περίεργα.

http://www.mytempdir.com/968965

Ευχαριστώ πολύ!

understracker
04-10-2006, 16:38
Ευχαριστώ πολύ!

Πάρε μια νεότερη έκδοση. Δεν έχει ούτε και αυτή αυτό που λες. (νομίζω)

http://www.filefactory.com/file/454e6c/

understracker
05-10-2006, 21:22
Μπόρεις να με βοηθήσει κανείς σε αυτό (http://forums.gr/showthread.php?p=345653#post345653)? Περιμένω πάλι απο σε στιγμή σε στιγμή πότε θα "χάσει" το το πρώτο αρχείο. Τις προάλλες έχασε ένα αρχείο από το μΤοrrent και ένα αρχείο από το Antivirus. :-( :-( :-(

nighthawk
06-10-2006, 13:33
Ρε παιδιά έχω ένα κουλό πρόβλημα..Κατέβασα το zone alarm pro..Το εγκαθιστώ και μπαίνω στο www.seriall.com να βρω το serial..Δεν ανοίγει λόγω του zone alarm..Το απενεργοποιώ..Ξαναμπαίνω κολλάει ο firefox..Μαλακία λέω,γιατί είχα ανοιχτά πολλά tabs θα συνέβη..Επανεκκίνηση με χειροκίνητο εκκίνηση του zone alarm,πάλι τα ίδια..Δοκίμασα και με IE,τα ίδια πάλι..Εϊναι το μόνο site που κολλάει..Το σύστημα είναι καθαρό..Ούτε ένα παιχνίδι δεν έχει..Μόνο zone alarm pro,panda antivirus 2007 και messenger..

understracker
06-10-2006, 14:18
Ρε παιδιά έχω ένα κουλό πρόβλημα..Κατέβασα το zone alarm pro..Το εγκαθιστώ και μπαίνω στο www.seriall.com να βρω το serial..Δεν ανοίγει λόγω του zone alarm..Το απενεργοποιώ..Ξαναμπαίνω κολλάει ο firefox..Μαλακία λέω,γιατί είχα ανοιχτά πολλά tabs θα συνέβη..Επανεκκίνηση με χειροκίνητο εκκίνηση του zone alarm,πάλι τα ίδια..Δοκίμασα και με IE,τα ίδια πάλι..Εϊναι το μόνο site που κολλάει..Το σύστημα είναι καθαρό..Ούτε ένα παιχνίδι δεν έχει..Μόνο zone alarm pro,panda antivirus 2007 και messenger..

Mπλιαχ, σε τέτοια site τρέχουνε χίλιες μαλακίες από πίσω. Check this (http://www.mytempdir.com/973508) out. Θα σε βοηθήσει. Aν δεν σου δουλέψει πες το μου γιατί έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω το Zone Alarm και μπορεί να είναι outdated. :-)

coleman
06-10-2006, 14:45

Αν δεν δουλέψει το από πάνω πρόγραμμα κατέβασε αυτό (http://rapidshare.de/files/35695903/ZoneLabs_Keygen_di_forums.rar)
Το χρησιμοποίησα πριν από λίγες μέρες. το καλό είναι ότι έχει "γενήτορες" για όλη τη σουίτα!!

nighthawk
06-10-2006, 15:27
@coleman:Δοκίμασα το free αλλά δεν κατέβαινε για error 404..

coleman
06-10-2006, 15:36
Δέν ξέρω γιατί δεν σου κατεβαίνει το ανέβασα και εδώ (http://www.mytempdir.com/973671)

nighthawk
06-10-2006, 15:51
@coleman:check your pm..

understracker
06-10-2006, 17:27
Για όποιον έχει πρόβλημα (σαν και μενα) ή θέλει κατι περισσότερο από το disk defragment (Ανασυγκρότηση Δίσκων) που δίνει η Microsoft.

http://forums.gr/showthread.php?p=345952#post345952

grnemo
06-10-2006, 18:15
Εγώ είχα δοκιμάσει το disc keeper. Μια χαρά ήταν, αλλά δεν σου το πρότεινα, γιατι πιστεύω, ότι αυτό το πρόγραμμα δεν κάνει καλή δουλειά και μάλιστα μου πείραζε το index του δίσκου ύποπτα άσχημα, και με χάλασε. Για αυτο που σου είπαν έχω ακούσει καλά λόγια, δες τι συμπεριφορά το partition και πες μας. Επιλογή για defrage του page file έχει btw?

understracker
06-10-2006, 18:18
Εγώ είχα δοκιμάσει το disc keeper. Μια χαρά ήταν, αλλά δεν σου το πρότεινα, γιατι πιστεύω, ότι αυτό το πρόγραμμα δεν κάνει καλή δουλειά και μάλιστα μου πείραζε το index του δίσκου ύποπτα άσχημα, και με χάλασε. Για αυτο που σου είπαν έχω ακούσει καλά λόγια, δες τι συμπεριφορά το partition και πες μας. Επιλογή για defrage του page file έχει btw?

Ναι έχει όπως και του ΜΤF. Το κάνει στο boot.

(Master File Table, Metadata, Hiberate file and Page File)

understracker
06-10-2006, 19:21
Μπόρεις να με βοηθήσει κανείς σε αυτό (http://forums.gr/showthread.php?p=345653#post345653)? Περιμένω πάλι απο σε στιγμή σε στιγμή πότε θα "χάσει" το το πρώτο αρχείο. Τις προάλλες έχασε ένα αρχείο από το μΤοrrent και ένα αρχείο από το Antivirus. :-( :-( :-(

Oρίστε και η επιβεβαίωση. Άρχισανε πάλι τα πανυγήρια... :-( :-( :-( :-( :-(

@grnemo Το έχω κάνει πάμπολες φορές. Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή θα χάσει κάποιο σημαντικό αρχείο (πχ την προηγούμενη φορά έχασε του antivirus) ή κανένα αρχείο συστήματος και θα τον πιεί... Ρε GMT 3 μέρες έχω που έστησα ξανα το pc από την αρχή και πάλι άρχισε τις βλακείες.... :-(

grnemo
06-10-2006, 19:23
Χρήστο σε λένε? Nice to meet u. hehehe
Ε τρέξε ενα chkdsk /F :p:p

TheRapper
06-10-2006, 19:31
ΝΑ ρωτησω κατι ασχετο ...ισως και tottaly wrong...
Ειχα ξαναρωτησει και παλιοτερα και η ερωτηση ειχε ν ακανει με την λειτουργια της καρτας γραφικων. Με αλλα λογια εκει που ειχα ανοιχτο το H/Y
ξαφνικα μου εβγαλε μήνυμα για την αναλυση που μπορουσε να αντεξει η καρτα. Η απντηση που πηρα ηταν οτι φταιει πιθανον και η τροφοδοσια του κουτιου ή καλυτερα ποσα WATT μου δινει το κουτι.
http://www.forums.gr/showthread.php?t=9737&page=6 και το post που υπαρχει. (understracker πηρα απαντησεις σου και ειδα μαλλον αυτο φταιει..)

Μερικες φορες χανεται ο δεικτης του mouse...ισως να οφειλεται στον ιδιο λογο ετσι...(λογικο το βλεπω) ???

understracker
06-10-2006, 19:55
ΝΑ ρωτησω κατι ασχετο ...ισως και tottaly wrong...
Ειχα ξαναρωτησει και παλιοτερα και η ερωτηση ειχε ν ακανει με την λειτουργια της καρτας γραφικων. Με αλλα λογια εκει που ειχα ανοιχτο το H/Y
ξαφνικα μου εβγαλε μήνυμα για την αναλυση που μπορουσε να αντεξει η καρτα. Η απντηση που πηρα ηταν οτι φταιει πιθανον και η τροφοδοσια του κουτιου ή καλυτερα ποσα WATT μου δινει το κουτι.
http://www.forums.gr/showthread.php?t=9737&page=6 και το post που υπαρχει. (understracker πηρα απαντησεις σου και ειδα μαλλον αυτο φταιει..)

Μερικες φορες χανεται ο δεικτης του mouse...ισως να οφειλεται στον ιδιο λογο ετσι...(λογικο το βλεπω) ???

Τι τροφοδοτικό έχεις? Kάνε ενα reboot και πες μου τα stats στο pcHealth στο ΒΙΟS. Η αλλιώς κατέβασε το Everest Ultimate Edition από εδώ (http://www.lavalys.com/products/download.php?pid=3&lang=en) και κάνε copy paste αυτό (http://www.mytempdir.com/974244) μέσα στον install folder. Πηγαινε μετά Computer -> sensor και κάνε printscreen για να δώ τα στατς.

edit:
Ένα τέτοιο θελω

PS. H θερμοκρασία της CPU είναι fake είναι οτι βλέπετε -10.

grnemo
06-10-2006, 19:56
Και το free edition του Everest μια χαρά ειναι.

understracker
06-10-2006, 19:58
Και το free edition του Everest μια χαρά ειναι.
Δεν ξέρω μαν. Είναι discontinued, δεν θα το συνιστούσα.

Τι να πω.... Έχω εγκαταλήψει τα cracked κτλ κτλ στο pc Μου πια... (μετά το hyperthread me ta freewares του dimi)

Μόνο maya, cinema4d, photoshop μουφα

Δηλαδή έχεις genuine windows??

grnemo
06-10-2006, 20:32
Τι να πω.... Έχω εγκαταλήψει τα cracked κτλ κτλ στο pc Μου πια... (μετά το hyperthread me ta freewares του dimi)

Μόνο maya, cinema4d, photoshop μουφα

DiMiS
06-10-2006, 21:53
[...]
Δηλαδή έχεις genuine windows??
Είπαμε, msdnaa dot di dot uoa dot gr, από IP της σχολής... αλλά γιατί ψυθιρίζουμε;

understracker
06-10-2006, 21:58
Είπαμε, msdnaa dot di dot uoa dot gr, από IP της σχολής... αλλά γιατί ψυθιρίζουμε;

Άσχετο αλλά τα corporate us win xp pro έχουνε υποστήριξη για Ελληνικό πληκτρολόγιο?

grnemo
06-10-2006, 22:11
Είπαμε, msdnaa dot di dot uoa dot gr, από IP της σχολής... αλλά γιατί ψυθιρίζουμε;Δεν ξέρωωωω!! Το μόνο πραγματικά αγορασμένο στο μηχάνημά μου είναι το NOD32 (γιατι το AVG δεν βρίσκει τπτ όμως...μα τπτ, αποδεδειγμένα). Τα άλλα όλα freeware, gnu, msdnaa + τα παραπάνω.
σσοοοοοουυυυτ...να μην μας ακούσουν,

StoKKos_D
07-10-2006, 00:49
Έχω ένα πρόβλημα με το PC μου..Πολλές φορές όταν ανοίγω κάποιο folder (π.χ. στο My Documents) είτε αργεί πολύ να ανοίξει, είτε μου βγάζει το Error Report και όταν πατήσω Send κολλάει το PC.Τί μπορεί να φταίει;

understracker
07-10-2006, 01:05
Έχω ένα πρόβλημα με το PC μου..Πολλές φορές όταν ανοίγω κάποιο folder (π.χ. στο My Documents) είτε αργεί πολύ να ανοίξει, είτε μου βγάζει το Error Report και όταν πατήσω Send κολλάει το PC.Τί μπορεί να φταίει;

Πολλά μπορεί να φταίνε, από bad sectors στο σκληρό μέχρι πρόβλημα στην registry από κάποια δικιά σου παρέμβαση ή από κάποιον ιο. Για αρχή κάνε ενα start->run->cmd και εκεί πληκρτολόγησε την εντολή CHKDSK και κάνε copy paste ή printscreen τα αποτελέσματα.

John_Kouts
07-10-2006, 01:33
οποιος θελει ας δωσει ενα χερι βοηθειας.....:-( (dreamweaver 8)
k fantasou oti to "text1.swf" einai to default name..suck...(to link field k keno na einai, den enoxlei)

skarab
07-10-2006, 01:42
οποιος θελει ας δωσει ενα χερι βοηθειας.....:-( (dreamweaver 8)
k fantasou oti to "text1.swf" einai to default name..suck...(to link field k keno na einai, den enoxlei)
Here's an idea: Για δοκίμασε με σκέτο text1, χωρίς extension.

StoKKos_D
07-10-2006, 02:11
Πολλά μπορεί να φταίνε, από bad sectors στο σκληρό μέχρι πρόβλημα στην registry από κάποια δικιά σου παρέμβαση ή από κάποιον ιο. Για αρχή κάνε ενα start->run->cmd και εκεί πληκρτολόγησε την εντολή CHKDSK και κάνε copy paste ή printscreen τα αποτελέσματα.

Microsoft Windows XP [Version 5.1.2600]
(C) Copyright 1985-2001 Microsoft Corp.

C:\Documents and Settings\USER>CHKDSK
The type of the file system is NTFS.

WARNING! F parameter not specified.
Running CHKDSK in read-only mode.

CHKDSK is verifying files (stage 1 of 3)...
File verification completed.
CHKDSK is verifying indexes (stage 2 of 3)...
Index verification completed.
CHKDSK is recovering lost files.
Recovering orphaned file Rar$DI15.766 (71779) into directory file 9053.
CHKDSK is verifying security descriptors (stage 3 of 3)...
Security descriptor verification completed.
CHKDSK is verifying Usn Journal...
Usn Journal verification completed.
Correcting errors in the master file table's (MFT) BITMAP attribute.
Correcting errors in the Volume Bitmap.
Windows found problems with the file system.
Run CHKDSK with the /F (fix) option to correct these.

80413325 KB total disk space.
62533492 KB in 75728 files.
23372 KB in 4730 indexes.
0 KB in bad sectors.
294001 KB in use by the system.
65536 KB occupied by the log file.
17562460 KB available on disk.

4096 bytes in each allocation unit.
20103331 total allocation units on disk.
4390615 allocation units available on disk.

understracker
07-10-2006, 02:26
Ο σκληρός σου φαίνεται οκ.

Τι antivirus έχεις και πότε έκανες full system scan τελευταία φορά?

Πείραξες ποτέ τίποτα μόνος σου μέσα στο C:\windows ή στο C:\Documents and settings? και αν ναι τι?

Χρησιμοποίησες ποτέ την εντολή regedit στο run? Άλλαξες τίποτα μέσω αυτής?

Χρησιμοποιείς πρόγραμμα που διορθώνει την registry (σαν Regisrty Mechanic) και αν ναι πιο?

Χρησιμοποίησες ποτέ το RegCleaner για να διαγράψεις κάτι απο την registry και αν ναι τι διέγραψες?

Eπίσης θα το εκτιμούσα αν μου έκανες ένα scan τα startup items με το πρόγραμμα που σου συνάπτω και μου ποστάρεις ή μου συνάψεις το αρχέιο κειμένου με τα απότελέσματα. Δηλαδή kάνε extraxt το zip σε ένα φάκελο τρέξε το exe και επέλεξε "Do a system scan and save a log file" και ανέβασέ μου το hijackthis.log. MH ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

StoKKos_D
07-10-2006, 02:38
Ο σκληρός σου φαίνεται οκ.

Τι antivirus έχεις και πότε έκανες full system scan τελευταία φορά?

Πείραξες ποτέ τίποτα μόνος σου μέσα στο C:\windows ή στο C:\Documents and settings? και αν ναι τι?

Χρησιμοποίησες ποτέ την εντολή regedit στο run? Άλλαξες τίποτα μέσω αυτής?

Χρησιμοποιείς πρόγραμμα που διορθώνει την registry (σαν Regisrty Mechanic) και αν ναι πιο?

Χρησιμοποίησες ποτέ το RegCleaner για να διαγράψεις κάτι απο την registry και αν ναι τι διέγραψες?

Eπίσης θα το εκτιμούσα αν μου έκανες ένα scan τα startup items με το πρόγραμμα που σου συνάπτω και μου ποστάρεις ή μου συνάψεις το αρχέιο κειμένου με τα απότελέσματα. Δηλαδή kάνε extraxt το zip σε ένα φάκελο τρέξε το exe και επέλεξε "Do a system scan and save a log file" και ανέβασέ μου το hijackthis.log. MH ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.
¨
Έχω το Kaspersky και έκανα χθες full system scan.

Δεν θυμάμαι να πείραξα τπτ στο C:\windows και στο C:\Documents and settings.

Δεν χρησιμοποίησα ποτέ την regedit.

Για την registry χρησιμοποίησα το NTREGOPT και το Registry Washer.

understracker
07-10-2006, 02:41
Έχεις κάτι της symantec εγκατεστημένο?

grnemo
07-10-2006, 02:43
Μπορεί ο δίσκος του να είναι μια χαρά αλλά το partition δεν την παλεύει. Δες την ανάλυση :S
Όσο για το πρόβλημα που λέει αν μπορει να το περιγράψει λίγο πιο αναλυτικά θα ηταν καλύτερο. Κοινώς δεν πρόκειται να βρεθεί τπτ όσο ψάχνετε τι πρόγραμμα φταίει έτσι στην τύχη. Όταν σου πετάει error report, ποιο process?
Ti error sum έχει? Τι error codes.. Ποτε δεν βρέθηκε τπτ με το να ψαχνετε τα προγράμματα..

StoKKos_D
07-10-2006, 02:47
Έχεις κάτι της symantec εγκατεστημένο?

Είχα το Norton 2003 αλλά το έκανα uninstall.Έκανα ένα search τώρα και μου έβγαλε 2 folder:1)Symantec στο C:\Programm files και 2)Symantec Shared στο C:\Programm files\Common Files

grnemo
07-10-2006, 02:48
Μαν άνοιξε το system log κανε ενα sort ta events και πες μας τα κόκκινα τι είναι...στην ανάγκη χώσε και screenshot!

//edit: τι έχω πάθει με τα ορθογραφικά σημερα γμτ.... :angryfire:angryfire:angryfire

StoKKos_D
07-10-2006, 02:51
Μαν άνοιξε το system log κανε ενα Short ta events και πες μας τα κόκκινα τι είναι...στην ανάγκη χώσε και screenshot!

Άν έχεις την καλωσύνη πέσμου λίγο πιο αναλυτικά γιατί είμαι ψιλοάσχετος με τέτοια θέματα.

understracker
07-10-2006, 02:52
Είχα το Norton 2003 αλλά το έκανα uninstall.Έκανα ένα search τώρα και μου έβγαλε 2 folder:1)Symantec στο C:\Programm files και 2)Symantec Shared στο C:\Programm files\Common Files

grnemo Το partition του μια χαρά την παλεύει. Ο explorer ψοφάει και κοιτάω να βρώ το λόγο. Πάντως μόλις βρήκα οτι τρέχουνε services της symantec που δεν έπρεπε να υπάρχουνε... Τι αντιμετωπίζει πρόβλημα και κλείνει και τι error code πετάει?

edit και το system log που λέει απο πάνω ο nemo χρήσιμο θα ήτανε.

control panel-> administrative tools->computer management-> system tools-> και κάπου εκεί έχει ενα που μεταφράζεται "προβολή συμβάντων" ->system και κάνε δεξι κλικ και αποθήκευση συμβάντων ως txt μορφή (πατάς το βελάκι και το βγάζει). Σορρυ αλλά έχο greek windows και για αυτό δεν μπορώ να συ πώ ακριβώς τις ονομασίες... :-(

grnemo
07-10-2006, 02:54
Μαν απλά υποστηρίζω ότι με την μέθοδο brute force εξετάζοντας ένα ένα τα process δεν θα βρεις άκρη, μπορεί να ειναι οτιδήποτε.....
@stokos
start> control panel > administrative tools > event viewer > system
και κάνε ταξινόμιση στην λίστα με τις ώρες, δες τι ώρα έγινε ένα κόλλημα και δες τι γράφει το event.
ή κάνε ταξινόμιση στην στήλη με τα types και πήγαινε εκεί που λέει errors. Εκει τι errors σου δείχνει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων?

StoKKos_D
07-10-2006, 02:59
Μαν απλά υποστηρίζω ότι με την μέθοδο brute force εξετάζοντας ένα ένα τα process δεν θα βρεις άκρη, μπορεί να ειναι οτιδήποτε.....
@stokos
start> control panel > administrative tools > event viewer > system
και κάνε ταξινόμιση στην λίστα με τις ώρες, δες τι ώρα έγινε ένα κόλλημα και δες τι γράφει το event.
ή κάνε ταξινόμιση στην στήλη με τα types και πήγαινε εκεί που λέει errors. Εκει τι errors σου δείχνει στην πλειοψηφία των περιπτώσεων?

Η πλειοψηφία των errors είναι:
Source:Service Control Manager
Event:7034

grnemo
07-10-2006, 03:08
Στο description τι λέει? (διπλό click πανω σε μια στήλη με το error αυτό )

Το πρώτο βήμα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι μηπως γράφει κάτι
πατώντας αυτό που λέει στο report.

For more information, see Help and Support Center at http:// go.microsoft.com/fwlink/events.asp Το επόμενο βήμα είναι το google.

StoKKos_D
07-10-2006, 03:10
grnemo Το partition του μια χαρά την παλεύει. Ο explorer ψοφάει και κοιτάω να βρώ το λόγο. Πάντως μόλις βρήκα οτι τρέχουνε services της symantec που δεν έπρεπε να υπάρχουνε... Τι αντιμετωπίζει πρόβλημα και κλείνει και τι error code πετάει?

edit και το system log που λέει απο πάνω ο nemo χρήσιμο θα ήτανε.

control panel-> administrative tools->computer management-> system tools-> και κάπου εκεί έχει ενα που μεταφράζεται "προβολή συμβάντων" ->system και κάνε δεξι κλικ και αποθήκευση συμβάντων ως txt μορφή (πατάς το βελάκι και το βγάζει). Σορρυ αλλά έχο greek windows και για αυτό δεν μπορώ να συ πώ ακριβώς τις ονομασίες... :-(

Έκανα: control panel-> administrative tools->computer management-> system tools-> και κάπου εκεί έχει ενα που μεταφράζεται "προβολή συμβάντων" ->system και κάνε δεξι κλικ και αποθήκευση συμβάντων ως txt μορφή

understracker
07-10-2006, 03:12
Man κάποιο spyware σου έχει κάνει μπαχαλο το pc. To λάθος που σου πετάει συχνά έχει σχέση με mail..... Mάλλον όσο είχε τα norton 2003 πέρασε κόσμος και κοσμάκης μέσα....:-( :-(

grnemo
07-10-2006, 03:15
29/9/2006 1:18:38 πμ WinDefend Warning None 3004 N/A USER-XOKJPVXJYP "Windows Defender Real-Time Protection agent has detected spyware or other potentially unwanted software.
For more information please see the following:
http://www.microsoft.com
Scan ID: {1048E873-9A6A-422C-863E-D4F6C9BB4852}
User: USER-XOKJPVXJYP\USER
Name: WhenU.SaveNow
ID: 10810
Severity ID: 2
Category ID: 1
Path Found: process:pid:880;file:C:\Program Files\Save\Save.exe
Alert Type: Known Bad
Detection Type: Signatures
" Στο λέει οτι βρήκε κάτι....
Βλέπε adware

28/9/2006 11:51:39 μμ Service Control Manager Error None 7034 N/A USER-XOKJPVXJYP The ManageEngine NetFlow Analyzer 5 service terminated unexpectedly. It has done this 1 time(s).
Δεν ξέρω ποιανου προγράμματος είναι αυτό εδώ... (google...ειμαι κομμάτια για να το ψαξουμε τώρα)

28/9/2006 11:47:43 μμ WinDefend Warning None 3004 N/A USER-XOKJPVXJYP "Windows Defender Real-Time Protection agent has detected spyware or other potentially unwanted software.
For more information please see the following:
http://www.microsoft.com
Scan ID: {D7018AC6-6634-4A57-9060-8C5F851E3421}
User: USER-XOKJPVXJYP\USER
Name: WhenU.SaveNow
ID: 10810
Severity ID: 2
Category ID: 1
Path Found: process:pid:844;file:C:\Program Files\Save\Save.exe
Alert Type: Known Bad
Detection Type: Signatures
" Τιγκα στα spyware

adaware (http://www.lavasoftusa.com/software/adaware/) για πρώτο βήμα. Τώρα για το κρασαρισμα ας συνεχίσει ο understr την αναζήτηση στο δικτυο γιατι είμαι χώμα!!!
To process το βρήκαμε πάντως... Και βγάλε οτι δήποτε υπολλειματα Norton εχεις και βάλε ενα σωστο antivir οπως το nod32 (οχι avg γιατι θα πας απο το κακο στο χειρότερο...αυτό ειναι security hole από μόνο του)

StoKKos_D
07-10-2006, 03:16
Στο description τι λέει? (διπλό click πανω σε μια στήλη με το error αυτό )

Το πρώτο βήμα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι μηπως γράφει κάτι
πατώντας αυτό που λέει στο report.
Το επόμενο βήμα είναι το google.

Description:
The ManageEngine NetFlow Analyzer 5 service terminatedunexpectedly.
It has done this 1 time(s).

For more information,see Help...

understracker
07-10-2006, 03:18
grnemo Θα πρότεινα ένα clean install .... Εχεί πολυ πράμα μέσα, δεν είναι σίγουρο ότι θα το καθαρίσουν τα προγράμματα... Αν δε πειράξανε και regisrty...

edit.

Eγώ αυτό θα έκανα πάντως.... Και για να μην το βρήκε το kaspersky πάει να πεί πως είναι registry το πρόβλημα (δεν ελέγχει regisrty για ιούς κτλ). Ένα format καλύτερα και μετά πέρνα και το kaspersky internet security 6.0 και δεν περνάει τίποτα...

grnemo
07-10-2006, 03:20
dont know what The ManageEngine NetFlow Analyzer 5 είναι. Προφανώς κάποιο bandwidth monitor. Τώρα γιατι κρασάρει αυτό δεν έχω ιδέα. Μην ξεχνάμε ότι μπορει να είναι κάτι άσχετο απο αυτό. υποθέσεις κάνουμε. Μπορεί να είναι κάποιο άλλο error που προκαλεί αυτό το error....

edit: understracker, τα τελευτα 2 χρόνια αποφεύγω το installation γιατι κοστίζει σε χρόνο πάρα πολύ. Ειδικά οταν πρεπει να τα στίσεις απο την αρχή ( αν δεν έχεις back up) Στόχος σε κάθε πρόβλημα, ακόμα και σε ιο είναι να διορθωθεί το λάθος αναίμακτα...Ως τελευταία τελευταία λύση είναι το format...
Πρώτα εξαντλούμε όλες τις περιπτώσεις. Επειδή όμως ειναι σε προχωρημένη κατάσταση το μηχάνημα του συναδέλφου πιστεύω και εγώ οτι πρέπει να γίνει ενα φρεσκοτατο installation.

StoKKos_D
07-10-2006, 03:25
To process το βρήκαμε πάντως... Και βγάλε οτι δήποτε υπολλειματα Norton εχεις και βάλε ενα σωστο antivir οπως το nod32 (οχι avg γιατι θα πας απο το κακο στο χειρότερο...αυτό ειναι security hole από μόνο του)[/QUOTE]

Εννοείς να κάνω delete τα folder του Norton που έμειναν στο Programm Files?
To Kaspersky που έβαλα πριν καμιά βδομάδα δεν κάνει?

understracker
07-10-2006, 03:26
dont know what The ManageEngine NetFlow Analyzer 5 είναι. Προφανώς κάποιο bandwidth monitor. Τώρα γιατι κρασάρει αυτό δεν έχω ιδέα. Μην ξεχνάμε ότι μπορει να είναι κάτι άσχετο απο αυτό. υποθέσεις κάνουμε. Μπορεί να είναι κάποιο άλλο error που προκαλεί αυτό το error....

edit: understracker, τα τελευτα 2 χρόνια αποφεύγω το installation γιατι κοστίζει σε χρόνο πάρα πολύ. Ειδικά οταν πρεπει να τα στίσεις απο την αρχή ( αν δεν έχεις back up) Στόχος σε κάθε πρόβλημα, ακόμα και σε ιο είναι να διορθωθεί το λάθος αναίμακτα...Ως τελευταία τελευταία λύση είναι το format...
Πρώτα εξαντλούμε όλες τις περιπτώσεις. Επειδή όμως ειναι σε προχωρημένη κατάσταση το μηχάνημα του συναδέλφου πιστεύω και εγώ οτι πρέπει να γίνει ενα φρεσκοτατο installation.

Ναι το ξέρω αυτό ειναι extreme λύση ειδικά οταν έχεις να περάσεις σουήτες. Πάντως ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση. Πως ενώ έχει Αγγλικά windows πετάει μια service με Ελληνικό όνομα στο system log!!!!!

grnemo
07-10-2006, 03:27
@στοκος
Kανει...αλλα δεν έχεις ιους εσυ.... Spyware έχεις... Και το να βγαλεις τελειως ενα πρόγραμμα είναι πιο πολύπλοκο απο το να σβήσεις τους φακέλους. Τρέξε ένα scan me to πρόγραμμα που σου είπα...αλλιώς.... .. :/:/

Ναι το ξέρω αυτό ειναι extreme λύση ειδικά οταν έχεις να περάσεις σουήτες. Πάντως ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση. Πως ενώ έχει Αγγλικά windows πετάει μια service με Ελληνικό όνομα στο system log!!!!!
E αμα είναι ελληνικό το locale τι περίμενες...ρώσσικα? :D

Καληνύχτα παίδες......Καλη συνέχεια!

understracker
07-10-2006, 03:31
Εννοείς να κάνω delete τα folder του Norton που έμειναν στο Programm Files?
To Kaspersky που έβαλα πριν καμιά βδομάδα δεν κάνει?

Δεν μπορεί να σου κάνει και πολλά πράγματα ενα antivirus ή adware άμα έχουν κάνει πολύ ζημιά οι ioi στο pc. Για μένα σε αυτήν την κατάσταση που έιναι το pc σου για να τελειώνεις μια ώρα αρχίτερα κάνε ένα format και reinstall τα windows. Θα σε βγάλει από τα βάσανα. Mετά πέρνα και το Kaspersky internet security που είναι πλήρης σουήτα (έχει και firewall και spam protection) για προστασία και θα είσαι λογικά ok. Eγω παντως δεν έχω προβλημα (απο ιους) και έχω το ίδιο στήσιμο στο pc μου.

StoKKos_D
07-10-2006, 03:33
Δεν μπορεί να σου κάνει και πολλά πράγματα ενα antivirus ή adware άμα έχουν κάνει πολύ ζημιά οι ioi στο pc. Για μένα σε αυτήν την κατάσταση που έιναι το pc σου για να τελειώνεις μια ώρα αρχίτερα κάνε ένα format και reinstall τα windows. Θα σε βγάλει από τα βάσανα. Mετά πέρνα και το Kaspersky internet security που είναι πλήρης σουήτα για προστασία και θα είσαι λογικά ok. Eγω παντως δεν έχω προβλημα (απο ιους) και έχω το ίδιο στήσιμο στο pc μου.

Το πρόβλημα όμως,που να βρω τα Windows και το Kaspersky internet security..:-(

understracker
07-10-2006, 03:38
Το πρόβλημα όμως,που να βρω τα Windows και το Kaspersky internet security..:-(

Για το kaspersky (http://www.kaspersky.com/trials?chapter=196728020) σε βολεύω (http://www.mytempdir.com/975032). Για τα windows πήγαινε στο msdnaa.di.uoa.gr (από pc του τμήματος) και ακολούθησε τις οδηγίες για το πως θα μπορεσεις να αποκτήσεις μια version των windows. Καλά δεν έχεις το cd των windows του υπολόγιστή σου??? Αλλιως πάρε το cd από κανένα φίλο σου...

Για το msdnaa κοίτα και αυτό (http://www.forums.gr/showthread.php?postid=251279).

StoKKos_D
07-10-2006, 03:41
Για το kaspersky σε βολεύω. Για τα windows πήγαινε στο msdnaa.di.uoa.gr και ακολούθησε τις οδηγίε για το πως θα μπορεσεις να αποκτήσεις μια version των windows. Καλά δεν έχεις το cd των windows του υπολόγιστή σου???

Από το πλαίσο το πήρα πέρσι και ήταν εγκατεστημένα.Να ψάξω αν μου έδωσαν το cd..

understracker
07-10-2006, 03:49
Από το πλαίσο το πήρα πέρσι και ήταν εγκατεστημένα.Να ψάξω αν μου έδωσαν το cd..

Nαι ρε θα το έχεις. Και έχεις και serial number αυθεντικό πάνω στο κουτί λογικά. Bootάρεις από το cd και ακολουθείς τις οδηγίες. Κάνε install και όχι επιδιόρθωση. Δεν είναι δύσκολο. Απλά να φροντίσεις να σώσεις ότι έγγραφα έχεις (σε flashaki ή σε cd/dvd) γιατί οτι υπάρχει στον σκληρό θα σβηστεί...

edit. Άμα είναι η πρώτη σου φορά που κάνεις φορμάτ, πες σε κανένα φίλο σου αν έχεις που ξέρει να έρθει να σου δείξει πως το κάνουνε. Οχι οτι είναι δύσκολο, απλά θα ήταν καλύτερο να δείς την πρώτη φορά...

StoKKos_D
07-10-2006, 04:10
Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τη βοήθεια grnemo και understracker!!!

Dejan
07-10-2006, 15:54
Για το kaspersky (http://www.kaspersky.com/trials?chapter=196728020) σε βολεύω (http://www.mytempdir.com/975032). Για τα windows πήγαινε στο msdnaa.di.uoa.gr (από pc του τμήματος) και ακολούθησε τις οδηγίες για το πως θα μπορεσεις να αποκτήσεις μια version των windows. Καλά δεν έχεις το cd των windows του υπολόγιστή σου??? Αλλιως πάρε το cd από κανένα φίλο σου...

Για το msdnaa κοίτα και αυτό (http://www.forums.gr/showthread.php?postid=251279).

ανεβασες τo serial για v6.0.0.300
στο net απο το επισημο site βρηκα την http://www.kaspersky.com/trials?chapter=186685226 v6.0.0.303... και ψηνομαι μηπως την κατεβασω, αν και με norton(αρχαιο)+zone alarm pro ειμαι οκ...:cool:
θα δουλεψει το serial?
ειναι απλο στη χρηση ή να βαλω το panda στον αδερφο μου τον αρχι-noobaka..?
ή ποιον συνδιασμο προτεινετε ακομα και ξεχωριστα προγραμματα (spyware firewall antivirus...) για νεοπες...?:wow:

understracker
07-10-2006, 17:51
ανεβασες τo serial για v6.0.0.300
στο net απο το επισημο site βρηκα την http://www.kaspersky.com/trials?chapter=186685226 v6.0.0.303... και ψηνομαι μηπως την κατεβασω, αν και με norton(αρχαιο)+zone alarm pro ειμαι οκ...:cool:
θα δουλεψει το serial?
ειναι απλο στη χρηση ή να βαλω το panda στον αδερφο μου τον αρχι-noobaka..?
ή ποιον συνδιασμο προτεινετε ακομα και ξεχωριστα προγραμματα (spyware firewall antivirus...) για νεοπες...?:wow:

Το ιδιο είναι. Δουλεύει και με 303. Aλλα μην κάνεις τίποτα ακόμα γιατι υποπτεύομαι πως το Kaspersky ήταν αυτό που έκανε μπάχαλο το file system. Έχει δυνατότητα scan στο ΜΤF και στα indexes του filesystem και μα το Θεό δεν ξέρω τι φτιάχνει εκεί πέρα... Για αυτό μην το βάλεις ακόμα και γίνει καμιά ζημιά και τρέχεις για format... :-( :-( :-(

pengo
07-10-2006, 19:08
Εχω το εξης προβλημα: σε εναν desktop υπολογιστη εχω καποια αρχεια τα οποια θελω να περασω σε ενα laptop(καποια απο αυτα-copy paste στην ουσια). Υπαρχει καποιος αλλος τροπος περα απο τη "μεθοδο" του "τριτου μεσου"(dvd, cd, εξωτερικος σκληρος,flashακι κλπ); Μπορουν να συνδεθουν μεσω usb καλωδιου πχ και να ειναι δυνατη η μεταφορα αρχειων; Οποιος γνωριζει ας βοηθησει. Ευχαριστω πολυ

grnemo
07-10-2006, 19:15
crossover UTP καλώδιο (αν έχουν κάρτα δίκτυου και οι δύο)
Κανείς άλλος πρόταση?

Η usb λύση θυμάμαι ήταν ακριβότερη. Δεν είμαι σίγουρος όμως, οπότε ας ενημερώσει κάποιος που έχει δοκιμάσει με usb, αν δεν είναι διαθέσιμη επιλογή το crossover ( και η πιο απλή)

coleman
07-10-2006, 19:15
υπάρχουν στα μαγαζιά ειδικά καλώδια Usb τα οποία με ένα πρόγραμμα που παίρνεις μαζί με αυτά μεταφέρεις ότι αρχείο θές απο τον ένα υπολογιστή στον άλλο.Φυσικά μπορείς να το κάνεις και με Lan(αν έχεις κάρτα δικτύου βέβαια)

edit: δεν θυμάμαι να ήταν ακριβό το καλώδιο.
πάντως από ταχύτητα νομίζω συμφέρει LAN.

Marooned
07-10-2006, 19:21
Εχω το εξης προβλημα: σε εναν desktop υπολογιστη εχω καποια αρχεια τα οποια θελω να περασω σε ενα laptop(καποια απο αυτα-copy paste στην ουσια). Υπαρχει καποιος αλλος τροπος περα απο τη "μεθοδο" του "τριτου μεσου"(dvd, cd, εξωτερικος σκληρος,flashακι κλπ); Μπορουν να συνδεθουν μεσω usb καλωδιου πχ και να ειναι δυνατη η μεταφορα αρχειων; Οποιος γνωριζει ας βοηθησει. Ευχαριστω πολυ

Το LAN είναι η πιό φτηνή κ απλή λύση. Αρκεί να εχουν θυρες ethernet k ta 2 pc. Ζήτα καλώδιο για απ' ευθείας συνδεση 2 υπολογιστών (cross-FTP λέγεται αν θυμαμαι) και μετα απλα τρεχεις το wizard των windows για να στήσεις το LANάκι! :wavey:

//edit: @grnemo UTP είναι για σύνδεση μέσω Hub/Switch αν δεν κάνω λάθος.
Τέσπα αν πας για LAN θες αυτό: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750002

edit2: ok then :p:wavey:

grnemo
07-10-2006, 19:29
UTP είναι όλα...Απλά αυτό είναι και crossover.
Tα καλωδιάκια απλα ανάποδα στο άλλο άκρο (in <-> out)

http://www.wiretek.com.au/momex/NavCode/products/Catego (http://www.wiretek.com.au/momex/NavCode/products/Category/Cables/Sub/20)ry/Cables/Sub/20 (http://www.wiretek.com.au/momex/NavCode/products/Category/Cables/Sub/20)

To ίδιο λέμε βασικά :wavey:

pengo
07-10-2006, 19:31
Ευχαριστω πολυ και τους δυο(coleman και Marooned:wavey: )
Θα το κοιταξω απο βδομαδα. Μηπως γνωριζετε και τι ειναι πιο οικονομικο; Ας ρωτησω και κατι αλλο: εχω παρατηρησει οτι ακουγοντας μουσικη απο φορητο υπερθερμαινεται αρκετα γρηγορα(καλα το ξερω, ανακαλυψα την Αμερικη:smokin: ), αν βαλω εξωτερικα ηχεια θα λυθει το προβλημα(μερικως εννοω) η ειναι θεμα ενισχυτη και πρεπει να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις της καρτας; Ευχαριστω και παλι

grnemo
07-10-2006, 19:33
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_crossover_cable

Eδώ δείχνει και πως να κάνεις το δίκτυο.

John_Kouts
07-10-2006, 19:38
Here's an idea: Για δοκίμασε με σκέτο text1, χωρίς extension.

ola ayta t xw dokimasei...tpt pio eksezhthmeno??

understracker
07-10-2006, 21:19
Το ιδιο είναι. Δουλεύει και με 303. Aλλα μην κάνεις τίποτα ακόμα γιατι υποπτεύομαι πως το Kaspersky ήταν αυτό που έκανε μπάχαλο το file system. Έχει δυνατότητα scan στο ΜΤF και στα indexes του filesystem και μα το Θεό δεν ξέρω τι φτιάχνει εκεί πέρα... Για αυτό μην το βάλεις ακόμα και γίνει καμιά ζημιά και τρέχεις για format... :-( :-( :-(

Eκπληκτικό και πολύ ανησυχητικό.... Φαίνεται πως η πηγή όλων των προβλημάτων στο file system είναι τα antivirus. Όσο δεν είχα antivirus δεν εμφάνιζε προβλήματα στο chkdsk, μόλις έβαλα έβγαλε προβλήματα. BTW αυτή την φορά δοκίμασα με το BitDefender Internet Security 10 (http://www.bitdefender.com/PRODUCT-2141-en--BitDefender-Internet-Security-v10.html)... Προς το παρών η ανασυγκρότηση δίσκων δεν εμφανίζει πρόβλημα αν και το στήσιμο του pc είναι ακριβώς ίδιο με πριν... Tο μόνο που άλλαξα είναι antivirus.... Να δούμε πως θα πάει και θα ξαναποστάρω τις εμπειρίες μου... :-( :-(

edit: Mάλλον πρόκειται για hardware failure. Aν χειροτερέψει θα γυρίσω τον σκληρό (http://www.seagate.com/cda/products/discsales/marketing/detail/0,1081,721,00.html) πίσω. Ευτυχώς έχει αρκετά χρόνια εγγύηση μπροστά του! :-( :cool:

nsduke
09-10-2006, 17:39
εχω παρατηρησει οτι ακουγοντας μουσικη απο φορητο υπερθερμαινεται αρκετα γρηγορα(καλα το ξερω, ανακαλυψα την Αμερικη:smokin: ), αν βαλω εξωτερικα ηχεια θα λυθει το προβλημα(μερικως εννοω) η ειναι θεμα ενισχυτη και πρεπει να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις της καρτας; Ευχαριστω και παλι

Φορητός υπολογιστής σημαίνει συνήθως, να μη πω πάντα, onboard κάρτα ήχου. Αυτό συνεπάγεται χρήση της cpu στην αναπαραγωγή του ήχου που μπορεί να ξεκινά από το 5% και να φτάνει και στο 15%. Οπότε μπορεί να φταίει αυτό και ιδιαίτερα αν έχεις βάλει καμιά επιλογή στη κάρτα για εφέ ή equalizer. Κάνε καμιά μέτρηση να δεις. Πάντως δε νομιζω να φταίνει τα ηχεία. Απ'ότι ξέρω αυτά δε θερμαίνονται. :D

Alan Don
09-10-2006, 18:27
Σας ορκιζομαι οτι τα ηχεια δεν ζεσταινονται ...
οχι μονο στο πισι αλλα γενικα // ...

understracker
09-10-2006, 19:16

Tα ηχεία γενικά δεν ζεσταίνονται. Ζεσταίνονται μόνο σε μια περίπτωση. Οταν... τα κάψεις! :p Οταν παίζει μουσική το pc λογικά ζεσταίνεται λογο του παραπάνω φόρτου για την επεξεργασία του ήχου. ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ. (πάντως γενικά τα λάπτοπ σηκώνουν θερμοκρασίες, ειδικά οταν δεν προσέχεις και μπουκώνεις τις εισόδους αέρα. Για αυτό κοίτα μην έχουν γεμίσει σκόνες ή τιποτα αλλο οι εισαγωγές αέρα και ζεσταίνεται απο αυτό!)

porosis
09-10-2006, 19:51
Μήπως, φταίει ο super-dupa media player που έχει visualization και διάφορα άλλα κόλπα; Δοκίμασε να βάλεις ένα πολύ ελαφρύ media player (π.χ. Winamp 2.95)

stf
10-10-2006, 09:52

Ta idia ta ixia oxi, o enisxyths tous omws? :tounge:
Arketa hxeia ypologisth exoun ton enisxyth enswmatwmeno, opote merika mporei na zestainoun ligo.

pengo
10-10-2006, 10:40
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες. Ωστοσο δεν εννοουσα οτι ζεσταινονται τα ηχεια αλλα ολος ο υπολογιστης. Απλως αναρωτιομουν μηπως φταιει το οτι ο ηχος αναπαραγεται εσωτερικα απο τον υπολογιστη, για αυτο μιλησα για εξωτερικα ηχεια(και ναι stf παιζει ασχημα να ειναι ενσωματωμενος ο ενισχυτης). Θα κοιταξω ρυθμισεις καρτας λοιπον. Ευχαριστω και παλι

MK2
10-10-2006, 10:43
Για χρήστες Amilo Pro της Fujitsu Siemens:
Να σας πω την εμπειρία μου να ξέρετε αν έχετε τέτοια μάρκα φορητό.
Λοιπόν, οι συγκεκριμένοι φορητοί απ'όσο μου είπαν στην Siemens στο Κρυονέρι (ναι πήγα μέχρι εκεί...) έχουν κάτι περίεργο όσον αφορά στην είσοδο του αέρα το οποίο αν βρίσκεται σε σκονισμένο περιβάλλον φρακάρει εύκολα και μετά δεν έχει σχεδόν καθόλου είσοδο αέρα. Επομένως ανεβάζει πολύ γρήγορα θερμοκρασία (δευτερόλεπτα...) και ο υπολογιστής σβήνει χωρίς προειδοποίηση. Εγώ το κατάλαβα γιατί όταν έκανε boot με linux με το που φόρτωνε το acpi αμέσως έμπαινε στην διαδικασία να κλείσει.
Στην Siemens αρχικά μου είπαν πως θα το κρατήσουν τουλάχιστον 2 εβδομάδες, τους εξήγησα τι παίζει (νόμιζα πως ήταν το ανεμιστράκι του επεξεργαστή) και είπαν να το δουν, μετά τον έλεγχο που έκαναν είδαν πως είχε μπουκώσει η είσοδος του αέρα, την καθάρισαν, μου εξήγησαν το πρόβλημα και κατόπιν έφυγα.
Βέβαια η ταλαιπωρία πήγαινε Κρυονέρι και γύρνα με σκότωσε αλλά γλίτωσα πολύ χρόνο και ταλαιπωρία.

Αυτή η εμπειρία μου, ελπίζω να σας είναι αχρείαστη (να δουλεύει πάντα τέλεια το μωρό σας...) αλλά για παν ενδεχόμενο το είπα. Συνέβη και το περασμένο σαββατοκύριακο το περιστατικό και μου ήταν πρόσφατο.

nighthawk
10-10-2006, 13:50
Εμένα το μπρίκι δουλεύει κανονικά..Το έχω κοντά ένα χρόνο..Κανόνι είναι..

larry_tsoukou
11-10-2006, 12:28
πως φορτωνονται οι υποτιτλοι στον media layer classic??μου βγαζει αυτο

http://img178.imageshack.us/img178/195/mediawd2.jpg

SpartanGeorge
11-10-2006, 13:05
πως φορτωνονται οι υποτιτλοι στον media layer classic??μου βγαζει αυτο

http://img178.imageshack.us/img178/195/mediawd2.jpg
pas options ston classic, kai meta sto playback->output
kai ekei epilegeis vmr9 kai meta directX 9 ston real kai sto quicktime :D:D

larry_tsoukou
11-10-2006, 15:21
thanx...:wavey:

dilated peoples
11-10-2006, 21:49
Παιδια εγω εχω το εξης προβλημα:Το pc μου πριν κατι μερες αρχησε να παρουσιασει καποια ανησυχητικα σημαδια(τυπου ο explorer κλεισει γιατι αντιμετοπισε σοβαρο προβλημα,επανεκινησεις οποτε του κατεβει κτλ) που οπως φανηκε ηταν κατι σαν προειδοποιησεις πριν την καταστροφη.Εκανα προσπαθειες να τον συνεφερω σβηνοντας καποια προγραμματα που πιστευα πως μπορει να του προκαλουσαν προβλημα(συγκεκριμενα εκανα απεγκατασταση στο Kaspersky και στο Bit Defender αργοτερα) και εκει που καπως ειχε στρωσει και ειπα ολα καλα ξαφνικα ηρθε το μηριαο.Πεταει παλι μυνημα οτι ο explorer πρεπει να κλεισει και μετα την επανεκινηση κολαει για κανα 10 δευτερα στο welcome και μετα εμφανιζει μονο την εικονα που εχω στο desktop παλι το σπαστικο αυτο μηνυμα για τον explorer.Ουτε μπαρα των windows εμφανιζεται ουτε και τα εικονιδια στην επιφανια εργασιας.Σαν σιγουρη και αποτελεσματικη αλλα επωδυνη λυση σκεφτηκα το format(εχω partition και δε θα χασω τα αρχεια που θελω) αλλα αν μπορουσα να το αποφυγω να ηταν οτι καλυτερο.Καμια ιδεα απο τους ειδικους????

Συμπληρωματικα να πω οτι ετρεξα ενα boot cd με linux και ολα ηταν ok επομενως το συμπερασμα ειναι οτι τα windows τον π@ιρνουν...:p

understracker
11-10-2006, 21:53
Παιδια εγω εχω το εξης προβλημα:Το pc μου πριν κατι μερες αρχησε να παρουσιασει καποια ανησυχητικα σημαδια(τυπου ο explorer κλεισει γιατι αντιμετοπισε σοβαρο προβλημα,επανεκινησεις οποτε του κατεβει κτλ) που οπως φανηκε ηταν κατι σαν προειδοποιησεις πριν την καταστροφη.Εκανα προσπαθειες να τον συνεφερω σβηνοντας καποια προγραμματα που πιστευα πως μπορει να του προκαλουσαν προβλημα(συγκεκριμενα εκανα απεγκατασταση στο Kaspersky και στο Bit Defender αργοτερα) και εκει που καπως ειχε στρωσει και ειπα ολα καλα ξαφνικα ηρθε το μηριαο.Πεταει παλι μυνημα οτι ο explorer πρεπει να κλεισει και μετα την επανεκινηση κολαει για κανα 10 δευτερα στο welcome και μετα εμφανιζει μονο την εικονα που εχω στο desktop παλι το σπαστικο αυτο μηνυμα για τον explorer.Ουτε μπαρα των windows εμφανιζεται ουτε και τα εικονιδια στην επιφανια εργασιας.Σαν σιγουρη και αποτελεσματικη αλλα επωδυνη λυση σκεφτηκα το format(εχω partition και δε θα χασω τα αρχεια που θελω) αλλα αν μπορουσα να το αποφυγω να ηταν οτι καλυτερο.Καμια ιδεα απο τους ειδικους????

Συμπληρωματικα να πω οτι ετρεξα ενα boot cd με linux και ολα ηταν ok επομενως το συμπερασμα ειναι οτι τα windows τον π@ιρνουν...:p

Σε safe mode δοκίμασες να μπεις στα windows??

anthix
12-10-2006, 17:13
δεν ειναι ακριβως προβλημα με τον υπολογιστη μου, αλλα μου εχει ηδη κανει τα νευρα κουρελια...
ρε παιδες, τι σκατα ειναι αυτο το φερεσυχνο? απ'οτι εμαθα (με εβαλαν να ρωτησω δλδ) το τηλεφωνο μου ειναι συνδεδεμενο με μια τετια κοτσανα και δεν μπορω να βαλω αdsl...
εκανα αιτηση στον οτε να φτιαχτει, θα παρει κανα μηνα, βαλε και αλλον ενα μετα να μου συνδεσουν το adsl, αρα καλη χρονια!!!
επισης, απ'οτι εμαθα δεν αφορα περιοχεσ αλλα μεμνονομενα τηλεφωνα, αφου ο θεος μου που μενει απο κατω μου δεν εχει ΤΕΤΟΙΟ....
ποιος διαολος σαμποταρει τα τηελεφωνα των ανθρωπων? αυτος ο οτε μονο προβληματα φερνει! (οσοι πατε να δουλεψετε εκει, να του πειτε οτι του τα χω μαζεμενα!!!(του οτε) :P ).
ακομα εμαθα οτι πιθανον να πρεπει να βαλω πρωτα isdn για να δουλεψει το dsl. βεβαια στον οτε δεν μου ειπαν κατι τετοιο αλλα δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη....
τριτοκοσμικες καταστασεις!!!

zaris
12-10-2006, 18:41
Λοιπον. Προσπαθησα να βαλω linux στο καινουριο μου pc το οποιο ειχε ηδη WinXP μεσα. Ξεκιναω να βαλω τα Ubuntu. ξεκιναω κανονικα εγκατασταση και τελειωνει.
Εν τω μεταξυ αποφασιζω να βαλω καλυτερα suse linux. κανω φορματ απο partition magic (DOS) και ξεκιναω εγκατασταση.
Την πρωτη φορα ολα πανε καλα μεχρι που βγαζει σφαλμα εγκαταστασης. Ξανα φορματ και μετα δε διαβαζε καν τον σκληρο!! ειπα μηπως επεζε τπτ με τα logical/primary partitions, τα δοκιμαζω ολα αλλα τπτ!!
Τελος αποφασιζω να αφησω το ολο linux-θεμα για την αλλη βδομαδα μιας και αυριο φευγω για εκλογες . . .
Ενωνω παλι τα partitions που εκανα στο 2ο extended Partition του σκληρου (διαφορετικο απο το partition WinXP). Παω να φορτωσω τα Win αλλα οταν κανει boot απο τον σκληρο λεει:

GRUB loading1.5.

GRUB loading, please wait...
ERROR 22
Και τωρα δεν μπορω να μπω ουτε winxp!!!

Παιδια δεχομαι οποιαδηποτε ιδεα! Οποιαδηποτε (ισως εκτος απο γενικο format kai reinstall winxp)!!
Ευχαριστω εκ των προτερων . .. . .

PS. im so fackin desperate!!!!!!! and im also a fackin n00b!!:-( :-(

Link
12-10-2006, 20:09
Προφανώς δεν μπήκε σωστά ο boot loader.....
Βασικά μπορείς να ξαναεγκαταστήσεις από την αρχή το Linux. Εναλλακτικά μπορείς από την εγκατάσταση του linux να κάνεις Uninstall to grub, αλλά δεν έχω βάλει ποτέ Suse οπότε δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται.
Και το πιο απλό, μπες από το cd των XP στη recovery console(με το R αν δεν κάνω λάθος.....) και εκεί κάνε fixmbr....

Αυτά..... :wow: :wow:

stf
12-10-2006, 20:40
δεν ειναι ακριβως προβλημα με τον υπολογιστη μου, αλλα μου εχει ηδη κανει τα νευρα κουρελια...
ρε παιδες, τι σκατα ειναι αυτο το φερεσυχνο? απ'οτι εμαθα (με εβαλαν να ρωτησω δλδ) το τηλεφωνο μου ειναι συνδεδεμενο με μια τετια κοτσανα και δεν μπορω να βαλω αdsl...

Otan den yparxoun arketa kalodia xalkou perasmena sto dromo mexri ton teliko proorismo, o OTE bazei diatakseis pou kanoun polypleksia stis grammes.
Etsi mporoun na pernane gyrw stis 11 grames apo ena zebgos kalodiwn, (enw kanonika tha xreiazontousan 11 zebgoi).
Mia tetoia diataksh einai poly pio fthinh se kostos apo to na skapseis merika xiliometra dromo kai na peraseis epipleon kalodia, epitrepontas na perasoun 10plasies grammes apo tha xorousan ta idi yparxonta kalodia. Kanei mia xara th douleia ths an to mono pou pernaei apo tis grammes autes einai thlefwna (kai oxi dsl h otidhpote allo xrisimopoiei euros megalytero apo ta 3KHz).

ακομα εμαθα οτι πιθανον να πρεπει να βαλω πρωτα isdn για να δουλεψει το dsl. βεβαια στον οτε δεν μου ειπαν κατι τετοιο αλλα δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη....

Oxi, den einai aparaithto, mporoun na se baloun se elefthero zebgos kai xwris na to kaneis ISDN. Apla an tous zithseis na ginei ISDN den exoun allh epilogh apo to na kanoun thn allagh giati oute to ISDN pernaei apo teties grammes!

grnemo
12-10-2006, 21:00
Ήταν το μόνο πράγμα που είχα διαβάσει από το βιβλίο της Εισαγωγής στα Συστήματα επικοινωνιών.
xexexe

anthix
12-10-2006, 21:35
ρε παιδια, δεν ειναι λιγο αυταρχικο αυτο? δλδ με το ετσι θελω ο οτε σου λεει "σε καθυστερω απο οποιαδηποτε καλυτερη ποιοτητα ιντερνετ θες επειδη εκανα σαλατα τα καλωδια...". το κερατο μου, ειμαι η μονη στην πολυκατοικια μου που εχει φερεσυχνο! μονο για μενα δεν εμεινε καλωδιο??? απο κατω μενει η γιαγια μου γμτ, τι να το κανει το ιντερνετ? πιο γρηγοτα μετακομιζω κατω και αλλαζουμε σπιτια παρα να περιμενω να μου φτιαξουν τη γραμμη.
θα ηταν καλο να μας ενημρωναν παντως για το τι @@ εχουν κανει, αλλιως θα ειχα ενδιαφερθει νωριτερα να βαλω καλη συνδεση... που να φανταστω τετοια καταληξη.
δλδ αν ξαφνικα ολη η αθηνα θελει isdn/adsl τι θα κανουν? θα σκαψουν?

understracker
12-10-2006, 22:06
ρε παιδια, δεν ειναι λιγο αυταρχικο αυτο? δλδ με το ετσι θελω ο οτε σου λεει "σε καθυστερω απο οποιαδηποτε καλυτερη ποιοτητα ιντερνετ θες επειδη εκανα σαλατα τα καλωδια...". το κερατο μου, ειμαι η μονη στην πολυκατοικια μου που εχει φερεσυχνο! μονο για μενα δεν εμεινε καλωδιο??? απο κατω μενει η γιαγια μου γμτ, τι να το κανει το ιντερνετ? πιο γρηγοτα μετακομιζω κατω και αλλαζουμε σπιτια παρα να περιμενω να μου φτιαξουν τη γραμμη.
θα ηταν καλο να μας ενημρωναν παντως για το τι @@ εχουν κανει, αλλιως θα ειχα ενδιαφερθει νωριτερα να βαλω καλη συνδεση... που να φανταστω τετοια καταληξη.
δλδ αν ξαφνικα ολη η αθηνα θελει isdn/adsl τι θα κανουν? θα σκαψουν?

Τhey will start a serius digging. HAHAHAHAHAAHAHAHAA :D

jss
13-10-2006, 11:51
Λοιπον. Προσπαθησα να βαλω linux στο καινουριο μου pc το οποιο ειχε ηδη WinXP μεσα. Ξεκιναω να βαλω τα Ubuntu. ξεκιναω κανονικα εγκατασταση και τελειωνει.
Εν τω μεταξυ αποφασιζω να βαλω καλυτερα suse linux. κανω φορματ απο partition magic (DOS) και ξεκιναω εγκατασταση.
Την πρωτη φορα ολα πανε καλα μεχρι που βγαζει σφαλμα εγκαταστασης. Ξανα φορματ και μετα δε διαβαζε καν τον σκληρο!! ειπα μηπως επεζε τπτ με τα logical/primary partitions, τα δοκιμαζω ολα αλλα τπτ!!
Τελος αποφασιζω να αφησω το ολο linux-θεμα για την αλλη βδομαδα μιας και αυριο φευγω για εκλογες . . .
Ενωνω παλι τα partitions που εκανα στο 2ο extended Partition του σκληρου (διαφορετικο απο το partition WinXP). Παω να φορτωσω τα Win αλλα οταν κανει boot απο τον σκληρο λεει:

GRUB loading1.5.

GRUB loading, please wait...
ERROR 22
Και τωρα δεν μπορω να μπω ουτε winxp!!!

Παιδια δεχομαι οποιαδηποτε ιδεα! Οποιαδηποτε (ισως εκτος απο γενικο format kai reinstall winxp)!!
Ευχαριστω εκ των προτερων . .. . .

PS. im so fackin desperate!!!!!!! and im also a fackin n00b!!:-( :-(

Αφού πήγες και έβαλες SuSE μπορείς να πάρεις το CD/DVD να κάνεις boot από εκεί, όπως έκανες και την εγκατάσταση, και όταν σε κάποια φάση σε ρωτάει αν θες να κάνεις νέα εγκατάσταση ή να μπουτάρεις το σκληρό πατάς το κουμπί Other και διαλέγεις repair. Εκεί μπορείς να διαλεξεις να ξαναεκγαταστήσει τον boot loader. Αν ξαναεγκατέστης τον boot manager των windows όπως ανέφερε ο φίλτατος παραπάνω μπορείς να κάνεις αυτή τη διαδικασία για να τον ξανα-αντικαταστήσεις με τον GRUB για να μη χρειαστεί να ξαναεκγαταστήσεις τα suse σου.

MK2
13-10-2006, 16:14
Εγώ είμαι άκυρος και θα σου έλεγα να βάλεις debian 4.0 χωρίς δεύτερη σκέψη...
Βέβαια αυτό δεν λύνει στην παρούσα φάση το πρόβλημά σου αλλά σκέψου το...

Gadgetman
13-10-2006, 16:27
Pedes exo provlima me to modem_router mu...sta kala ka8umena kolai k 8eli 2+3 fores restart gia na ksekinisi...ti kano?:confused:

MK2
13-10-2006, 16:44
Reset του έκανες και επαναπαραμετροποίηση;;;
Αχ παλιές καλές εποχές....
Πες μοντέλο, σύνδεση και τα λοιπά.

Μου έχει λείψει αυτό!!!

YoMa-Sensei
13-10-2006, 16:58

To μόνο που μπορείς να κάνεις αν φταίει σίγουρα το router.

credits

mitsman
13-10-2006, 17:26
SOS!!!!
Σημερα ανοιξα το pc για να κανω ενα back-up και να προλαβω τυχον προβλημα του σκληρου εντελως προληπτικα...Ανοιγοντας το pc δεν εκανε boot και εμφανισε μηνυμα για αδυναμια αναγνωσης ενος dll αρχειου.Εβαλα το σκληρο σε θηκη και σε αλλο pc και τον διαβαζε χωρις να μπορω ουτε καν να τον ανοιξω ομως.Ετρεξα live cd Linux και παλι δεν ανοιγε το σκληρο.Η απορια μου ειναι οτι ο σκληρος δεν εμφανιζε κανενα προβλημα και εν μια νυκτει τα παιξε!!Τι μπορω να κανω να σωσω οτι προλαβω γιατι τα νευρα μου εχουν ξεπερασει τα ορια τους!!Please help!!

Tythora
13-10-2006, 17:34

Μου έχει λείψει αυτό!!!
:love2: :love2: :love2: :wavey: :p

MK2
13-10-2006, 18:07
Πρώτα απ'όλα να ανταποδώσω στην Tythora!
Θέλω χειμώνα, γαλλικό από βικτώρια, παλιές καλές βλάβες (με τις δικές μας τακτικές), dr speedtouch, απορίες, χαβαλέ και τις υπέροχες κουβέντες που κάναμε. Θέλω ψευδώνυμα, το περίτεχνα φτιαγμένο πρόγραμμα με την princess να έχει το ξεκάθαρο βασίλειο, να λιώνω για τις εργασίες και τόόόόόόσα άλλα.
Ααααααααααααααααααααααααααααααχχχχχ!!!!!

Στο θέμα μας, μίτσμαν, καλό είναι να πεις καμιά κουβέντα παραπάνω. Ποιό dll λείπει, τι έκανες με το live cd, δοκίμασες repair από το cd των windows (αυτό που σου δίνει μια κονσόλα και πρόσβαση σε cd και σκηρο, συνήθως);
Αλλά σε καμία περίπτωση μην αγχώνεσαι, αν έχεις σημαντικά αρχεία υπάρχει και η ανάκτηση.

mitsman
14-10-2006, 00:51
Το αρχειο dll που λειπει ή ειναι κατεστραμενο ειναι το hal.dll sto system32.Οποτε ανοιγω μου εμφανιζει το μηνυμα
......status BAD,BACKUP and REPLACE
F1 Resume
Προσαπθησα με recovery console αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν εκτελω σωστα την expand...Επισης απο το live cd του Linux αναγνωριζει τα δυο drives του σκληρου αλλα δεν τα αμοιγει οπως εκανε παλιοτερα.Σε εξωτερικη θηκη που δοκιμασα δεν τα ανοιγει αλλα αυτο ειναι λογικο λογω NTFS.Τι μπορω να κανω μηπως σωσω τα αρχεια?Ευχαριστω!!

MK2
14-10-2006, 01:18
Αφού τα αναγνωρίζει καλά είσαι, από την κονσόλα γιατί δεν κάνεις ένα απλό copy από το cd στον φάκελο; Λογικά η κονσόλα τον βλέπει τον σκληρό σου, αλλιώς file scavenger.
Για μια τέτοια περίπτωση αυτά θα έκανα εγώ, δεν νομίζω πως θα έμπλεκα σε κάτι παραπάνω.
Μπορείς να κάνεις repair και την εγκατάσταση των windows και να δουλέψει, εμένα την προηγούμενη βδομάδα έπιασε κατόπιν περιστατικού βλακώδους συμπεριφοράς μου σε κομπούτερ φίλου.

Dejan
14-10-2006, 01:34
Πηρα δωρο με ενα ups to panda internet security...
δεν το χω δει, αυριο θα το ανοιξω..
παιδια τι παιζει? με αρκετα antivirus και εφαρμογες που κυκλοφορουν λεει/εχω διαβασει οτι δικαιουσαι subscription (μαλλον για τα update) για κανα χρονο...
καλα τα λεω? αλλα δεν ειναι περιεργο?.... εχεις ηδη πληρωσει καμια 30 αρα ευρο και βαλε και μετα τι? ξαναπληρωνεις?..................:D

MK2
14-10-2006, 01:39
Ναι, γιατί τα antivirus δεν είναι στατικά προγράμματα, έχουν καθημερινές ανανεώσεις και αν δεις δεν σου παραχωρούν το λογισμικό αλλά την άδεια χρήσης και τις υπηρεσίες για ένα χρόνο.

Αν θέλεις την ταπεινή μου άποψη, αν είναι να δώσεις λεφτά σε ένα antivirus λογισμικό δώσε στο nod32. Εγώ είμαι όχι απλά ικανοποιημένος αλλά και εντυπωσιασμένος από κάποια πράγματα, ειδικά από heuristics είναι πολύ μπροστά. Χωρίς να κάνω διαφήμιση έτσι; Μια άποψη λέω.

stf
14-10-2006, 09:19
Το αρχειο dll που λειπει ή ειναι κατεστραμενο ειναι το hal.dll sto system32.Οποτε ανοιγω μου εμφανιζει το μηνυμα
......status BAD,BACKUP and REPLACE
F1 Resume
Προσαπθησα με recovery console αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν εκτελω σωστα την expand...Επισης απο το live cd του Linux αναγνωριζει τα δυο drives του σκληρου αλλα δεν τα αμοιγει οπως εκανε παλιοτερα.Σε εξωτερικη θηκη που δοκιμασα δεν τα ανοιγει αλλα αυτο ειναι λογικο λογω NTFS.Τι μπορω να κανω μηπως σωσω τα αρχεια?Ευχαριστω!!

Dokimase prin kaneis otidhpore na mpeis sto recovery console kai na grapseis:
chkdsk /R C:

tha kathisterisei ligo..

yparxei periptwsh na einai ok ta arxeia, apla na exei ginei kapou corrupt to filesystem

mitsman
14-10-2006, 14:23
@stf:
Εκανα chkdsk c: αλλα μετα απο κανενα 2ωρο κολλησε στο 75%..Εκανα
C:\> expand e:\i386\hal.dl_ c:\windows\system32\
αλλα βγαζει "Δεν επιτρεπεται η προσβαση"
Αν βαλω ενα αλλο σκληρο στο pc με windows πανω και συνδεσω τον χαλασμενο σαν slave θα τον ανοιγει απο τον explorer???Ευχαριστω!:-(

stf
14-10-2006, 14:35
@stf:
Εκανα chkdsk c: αλλα μετα απο κανενα 2ωρο κολλησε στο 75%..Εκανα
C:\> expand e:\i386\hal.dl_ c:\windows\system32\
αλλα βγαζει "Δεν επιτρεπεται η προσβαση"
Αν βαλω ενα αλλο σκληρο στο pc με windows πανω και συνδεσω τον χαλασμενο σαν slave θα τον ανοιγει απο τον explorer???Ευχαριστω!:-(

Otan eipa oti tha argisei enoousa oti tha argisei! An doulebe o diskos den eixe kolhsei!

Poly pithano an to baleis se allo pc na ton dei kai na mporeis na pareis ta arxeia sou.

vaguraw
14-10-2006, 14:51
xairetw sas

εχω ενα προμπ

κατεβασαμε με μπρο μου ενα προγκ 4 γκιγκα
και ειναι .daa και τα δεν πορω να το διαβασω :tounge:
καμια βοηθεια

αα και για τους σατυρους ..δεν ειναι τσοντες
το match complete ειναι με βιβλια μαθηματικων :wavey:

DiMiS
14-10-2006, 14:54
File Extension Details for .DAA (http://filext.com/detaillist.php?extdetail=DAA)

Gadgetman
14-10-2006, 15:07

Μου έχει λείψει αυτό!!!

Epanapara... ti?exo ADSL 1024(Forthnet) k to modelo ine wag354g tis Linksys.kamia idea?:confused:

Tythora
14-10-2006, 15:34
Εννοεί, αν μπηκες καθόλου στο interface του router σου για να ξαναπεράσεις τα στοιχεία σου.
Κανε ένα reset στο modem σου και παραμετροποιησέ το ξανά.
Linksys,ε?
Παρατηρησε μήπως ζεσταίνεται πολύ και κάνει disconnections, τοτε παίζει να λυθεί το πρόβλημα με ενα firmware της Forthnet.

mitsman
14-10-2006, 15:34
Thanks for the help stf and mk2:wavey: !!

vaguraw
14-10-2006, 15:35
File Extension Details for .DAA (http://filext.com/detaillist.php?extdetail=DAA)

wraios 8enx

meta omws to decompressure
mou evgale merika arxeia se morfh .djvu
afta pws ta diavazw ?
xerei kaneis ?

DI tourist
14-10-2006, 15:40
αα και για τους σατυρους ..δεν ειναι τσοντες
το match complete ειναι με βιβλια μαθηματικων :wavey:

...με τιτλους "Ελα να σε παραγωγισω", "Διαιρεσε με αγορι μου", "Στους 2 ο 3ος χωραει μια χαρα" κλπ κλπ :p :p :D

vaguraw
14-10-2006, 15:41
...με τιτλους "Ελα να σε παραγωγισω", "Διαιρεσε με αγορι μου", "Στους 2 ο 3ος χωραει μια χαρα" κλπ κλπ :p :p :D

τον παιρνεις ρε

σοβαρα πειτε καποιος πως να ανοιγουμε τα αρχεια αυτα

.djvu

----------------
edit by DI tourist

Ok... we went to the moon... :p :D

----------------

edit by vaguraw

we have television telephones warm water etc etc

----------------
edit by DI tourist

BUT what about the human being???
----------------
edit by vaguraw

hah
...
deeper this is deeper
ok

thank you

KCM6985
14-10-2006, 15:52
και ειναι .daa

PowerISO.v3.0

vaguraw
14-10-2006, 16:03
ok exei vgei kai 3.2 an endiaferesai
epishs elysa kai to allo 8ema me ta .djvu
efxaristw dimis kai kmc6985

Gadgetman
14-10-2006, 16:05
Εννοεί, αν μπηκες καθόλου στο interface του router σου για να ξαναπεράσεις τα στοιχεία σου.
Κανε ένα reset στο modem σου και παραμετροποιησέ το ξανά.
Linksys,ε?
Παρατηρησε μήπως ζεσταίνεται πολύ και κάνει disconnections, τοτε παίζει να λυθεί το πρόβλημα με ενα firmware της Forthnet.
To ekana afto Tythora..H alithia ine oti zestenete arketa..den thelo na kano upgrade sto firmware giati h arxiki ekdosi ine opensource eno h epomenes oxi k 8a mu klidosi to modem:-(

MK2
14-10-2006, 20:41
Να το τοποθετήσεις κάθετα στον τοίχο το ρουτεράκι σου ώστε να φεύγει καλά ο αέρας, αθάνατη ελληνική πατέντα...
Αν το έκανες reset (reset όχι reboot) και δεν λύνεται μάλλον θα χρειατεί η βοήθεια του οτέ!

Gadgetman
14-10-2006, 21:18
Να το τοποθετήσεις κάθετα στον τοίχο το ρουτεράκι σου ώστε να φεύγει καλά ο αέρας, αθάνατη ελληνική πατέντα...
Αν το έκανες reset (reset όχι reboot) και δεν λύνεται μάλλον θα χρειατεί η βοήθεια του οτέ!
o ote lei oti ola ine ok.k o texnikos pu to ide ipe oti ine edaksi.mipos nato vapso ble k nato rikso sti 8alassa?:p

Tythora
14-10-2006, 21:56
Αν έχεις το wag354g v1 τότε σου κάνουν τα παρακάτω. Αν έχεις το v2, ακόμα δεν έχει βγει firmware και θα πρέπει να ενημερώνεσαι από εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26551&page=46&highlight=forthnet+firmware

Για wag354g λοιπόν:
Hacked forthnet firmware (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=623415&postcount=509)

Δεν είναι κλειδωμένο... Η forthnet παραβίασε την GPL άδεια, έβαλε επιπλέον κώδικα και δεν τον δημοσιοποίησε. Απλώς ο χρήστης του adslgr.com johnathana (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=20280), αφαίρεσε τον έλεγχο στο username και password. Πλεον και να μην είστε πελάτες της forthnet δουλεύει. Όταν "πειράζεις" ελεύθερο λογισμικό υπό την GPL licence, είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να μη δημιοσιοποιείς τις αλλαγές του και να το λανσάρεις ως "κλειστό" όπως έκανε η forthnet.

Το firmware είναι μια δουλειά που κατέστρεψε το πολύ καλό υλικό του linksys. Δηλαδή έχουν και άλλοι routers με το chip-ακι του, αλλά με εργοστασιακό firmware, ή τέλος πάντων καλύτερο και φυσάνε (netgear νομίζω και σίγουρα speedtouch). Ο συνδυασμός hardware+firmware είναι που κάνει τη διαφορά.

Ο Supermanth το είχε αγοράσει το καλοκαίρι. Το κράτησε 5 μέρες και ήταν συνέχεια από πάνω του μαζί με ένα ανεμιστήρα. Υπερθέρμανση, disconnects, ΠΟΛΥ χαμηλές ταχύτητες και σταδιακά disconnect, απαίσιο streaming στο τοπικό δίκτυο (δεν ήταν δυνατόν να παρακολουθήσεις video που είχες στον έναν υπολογιστή του τοπικού δικτύου, από έναν άλλο και για wireless τα ίδια χάλια), μόλις άνοιγες torrents, γονάτιζε το router και πάλι σταδιακά disconnect και πολλά άλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ που μου τα έλεγε. Τον κράταγα από το να το σπάσει! Σοβαρά! Τελικά το επέστρεψε στο e-shop ως προβληματικό και η linksys που ξέρει τί χάλι router έχει βγάλει το πήρε πίσω. Ευτυχώς το e-shop φέρθηκε ΠΟΛΥ ΕΝΤΑΞΕΙ και το αντικατέστησε με την χρηματική του αξία (για αγορές από το ίδιο μαγαζί εννοείται). Δοκίμασε όλα τα firmware. Τα ίδια χάλια όλα. Ίσως φταίει και η γραμμή vivodi, δε ξέρω, αλλά παρόμοια reviews γίνονται και στο amazon.co.uk και στο whirpool.com και όλοι βρίζουν τη linksys για το συγκεκριμένο router. Επίσης, κάνε ένα search στο google (και κυρίως στα images) με keywords: "linksys fan" και δες πόσος κόσμος είχε πρόβλημα με το overheating των linksys. Κάνε και το αντίστοιχο για speedtouch (βγάζει πάλι σε linksys :p). Με λίγα λόγια.... Επέστρεψέ το ως προβληματικό και πάρε ένα speedtouch για να βρεις την υγειά σου. Αν δεν έχει το μαγαζί απ' όπου το πήρες, πάρε ένα US Robotics (αν και ακριβό), ή ένα netgear. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χαλάσεις το χρόνο και τα νεύρα σου με το linksys...

Gadgetman
15-10-2006, 00:27
Tythora thanks gia tin politimi voithia!!!!!!na se rotiso kati..mu stiles apadisi sto yahoo..pos apadao meso yahoo?

Tythora
15-10-2006, 03:20
Κοιτα, δεν απαντησα εγώ μεσω yahoo. Ο κ.forum σου εστειλε mail οτι καποιος απαντησε στο παρον thread, γιατί μαλλον εχεις κανει subscribe σε αυτό.

kingspiro
15-10-2006, 03:56
αν θές τορρεντ μακρια απο το usrobotics 9107...αν εναι παρε το 9108!μη ρωτας γιατι απλα πάρτο....δες και στο adslgr.com τι λενε

Positive
20-10-2006, 17:24
Θελω βοηθεια με το DC++ δεν ξερω τι να συμπληροσω στο connection settings(tcp,udp.........ktl) για να μου δουλεψει το προγραμμα?εχω router......
Ευχαριστω εκ των προτερων!

ChemicaL BurN
20-10-2006, 17:25
Θελω βοηθεια με το DC++ δεν ξερω τι να συμπληροσω στο connection settings(tcp,udp.........ktl) για να μου δουλεψει το προγραμμα?εχω router......
Ευχαριστω εκ των προτερων!

http://www.angelos0.com/
nomizw lei arketa pragmata

/*RaDioHeAD*\
20-10-2006, 22:35
Επισης για οποιαδηποτε εφαρμογη που σχετιζεται με port forwarding δειτε το www.portforward.com

Εχει guides για καθε router και καθε προγραμμα ;-)

toubaliban
20-10-2006, 22:52
Εδώ και τρεις μέρες, μια δυο φορές μέσα στο 24ωρο ο υπολογιστής μου πεθαίνει και αναστένεται. Restart στο ξέμπαρκο. Τη μία φορά μου έβγαλε μπλε οθόνη με κινεζικά και του έκανα εγώ restart. Έτρεξα και το ad-aware και τον kasperksy και δεν βρήκαν τίποτα. Αny idea?

kingspiro
20-10-2006, 23:24
τα κινέζικα στα βγάζει επειδή έχεις ελληνικά xp κατά πάσα πιθανότητα...κατω κατω έχει έναν κωδικό σε 16αδική μορφή...αν σβήνει από μονος του και δεν προλαβαίνεις,απενεργοποίησε την αυτόματη επανεκκίνηση του υπολογιστή(δεξι κλικ στο ο υπολογιστης μου->ιδιότητες->για προχωρημένους(η καπως ετσι) και στο τελευταίο απο τα 3 κουμπάκια αφού κανεις κλίκ βρίσκεια αυτό που σου είπα). δες μετα ο κωδικός λάθους που αντιστοιχεί(αν τον googl-αρεις θα βρείς). Μπορεί να ειναι χίλια δυό... απο drivers μέχρι υψηλές θερμοκρασίες,μνημες,τροφοδοτικο, μητρική...Σκέψου μην έκανες πρόσφατα κάποια αλλαγη!ισως δεν βοήθησα πολύ...

understracker
20-10-2006, 23:29
Σκέψου μην έκανες πρόσφατα κάποια αλλαγη!ισως δεν βοήθησα πολύ...

Aυτο είναι το καλλίτερο που έχεις να κάνεις. :-)

understracker
21-10-2006, 14:00
http://forums.gr/showthread.php?p=350051#post350051 :confused: :confused:

roumdic
22-10-2006, 10:49
Τελικά ξέρει κανείς πως βγαίνουν οι "ακροχάρακες" στο word????:confused: :confused: :confused:
(Εμφανίστηκαν μόνοι τους και μάλιστα μετά από την πρώτη εγκατάσταση!!!)

coleman
22-10-2006, 12:05
Τελικά ξέρει κανείς πως βγαίνουν οι "ακροχάρακες" στο word????:confused: :confused: :confused:
(Εμφανίστηκαν μόνοι τους και μάλιστα μετά από την πρώτη εγκατάσταση!!!)
μάλλον αυτό είναι αν και είναι για office 2003 και δεν είμαι σίγουρος οτι έχει αυτά.
http://img205.imageshack.us/img205/359/textve0.th.jpg (http://img205.imageshack.us/my.php?image=textve0.jpg)

*Mk*
23-10-2006, 12:40
Έχω και εγώ ενα πρόβλημα!!! :-(
Όταν ξεκινάνε τα Windows μου βγαίνει το εξής μήνυμα :
__________________________________________________ ______
RUNDLL
An exception occurred while trying to run "cmicnfg.cpl,CMICtrlWnd"

Έχω κάνει και repair τα Windows και τίποτα!
Το θέμα μου είναι οτι θέλω να φορτώσω και LINUX (Mandriva 2007) και δεν μπορώ με τίποτα! Bootαρει από το CD αλλά στην εγκατάσταση δεν φορτώνει με την καμία!
Παίζει να σχετίζεται με αυτό το πρόβλημα των Windows;

Για δώστε καμία λύση! :p

noegr
23-10-2006, 17:47
Και εγώ έχω ένα προβληματάκι...
Έχω σε υπολογιστή χωρίς ιντερνετ εγκατεστημένο το ubuntu 5.1...
έχω κατεβάσει το mplayer και το έχω περάσει στο υπολογιστή μέσω usb..
Το πρόβλημα είναι πως θα το εγκαταστήσω(έχω φάει αρκετές ώρες στο νετ ψάχνοντας στα φόρα αλλά άκρη δεν έβγαλα ακομα)

toubaliban
23-10-2006, 23:48
Ευχαριστώ τα παιδιά που απάντησαν στο post μου. Το πρόβλημα τελικά μου το δημιουργεί το msn. Μόλις μπαίνω, μετά από λίγο restart. Απενεργοποίησα την αυτόματη επανεκκίνηση, αλλά δεν μπαίνω msn γιατί φοβάμαι....:baby:
Να κατεβάζω άλλη έκδοση του msn ή θέλω format;:wavey:

/*RaDioHeAD*\
24-10-2006, 00:17
Λοιποοοοοοοοοον:tounge:

Στην καινουργια υπερ-pcουρα μου[:D] εχω βαλει 2 δισκους 250αριδες σε RAID 1, δλδ ο ενας mirror στον αλλον... [εχω ακουσει παρα πολλα για δισκους να χτυπανε και δεν θα ρισκαρω την μουσικουλα και τις ταινιουλες μου..:baby:]

Ολα δουλευουν ρολόι, μια χαρα...

Αλλα με εχει πιασει τωρα εντονη επιθυμια να βαλω και linux στο pc σε αλλο partition.. Κατεβασα χτες τα Mandriva 2007 free[4CD]

Συγκεκριμενα η διαταξη είναι καπως ετσι:
-190GB σε ενα partition ntfs για τα windows και οτι αλλα αρχεια χρησημοποιω.
-32GB σε partition fat32 για να το χρησημοποιω ως κοινοχρηστο χωρο και για τα windows και για τα linux [<--μου το προτινε ενας γνωστος και τον ακουσα...]
-Τα υπολοιπα[10giga περιπου] ειναι unpartitioned και περιμενουν τα linux..:baby:

Και ολα αυτα λογω του RAID1 βρισκονται και στους 2 250αρηδες προφανως..

Το προβλημα μου είναι οτι ακουσα οτι τα linux απτην μανα τους δεν αναγνωριζουν τις RAID τεχνολογίες.. Συγκεκριμενα μου ειπανε οτι βλεπουν απλα 2 ξεχωριστους δισκους με τα ιδια ακριβως αρχεια... Αλλα μου ειπε οτι υπαρχει τροπος[drivers?:confused:] να αναγνωρισουν κανονικα το RAID και να κανω σωστα την δουλεια μου...

Καποιος που να εχει καμια ιδεα?:-)

//EDIT: nemo respect thnx! περιμενω..:tounge:

grnemo
24-10-2006, 00:20
Νομίζω ότι έχω τον ειδικό για raid και linux. Παλικάρι που απλά έφαγε την ζωή του σε αυτό το πράγμα. Wait να ενημερώσω...

kingspiro
24-10-2006, 00:34
έχω καιρο που τα παρατησα...η βλακεία είναι οτι απ οτι θυμάμαι οι ελεγκτες σε μητρικές είναι κατ εξοχην software based οποτε δεν υπήρχε υποστήριξη για raid...πιθανώς να έχει αλλάξει αυτό και να υποστηρίζονται...δε νομιζω ομως να σου αναγνωρίσουν το partition όπως και να χει...Εν πάσει περιπτώσει, αν σου βρούν τον ελεγκτη θα δούν ως δύο αναξάρτητους σκληρούς και θα στα χαλάσουν όλα. τρέξε ενα live cd να δείς τι υλικό σου βρίσκει...
εγω τελικά είχα κάνει dual boot με ένα τριτο σκληρο που είχα και είχα ξεμπερδεψει!Τα mandriva παντως ήταν τα μόνα που μου είχαν αναγνωρίσει τον intel ή silicon image controller(εχει δύο η μητρική οποτε δε θυμαμαι ποιον είχα χρησιμοποιήσει). τώρα βέβαια έχω έναν ραπτορα αφιερωμένο σε hackintosh και έχω ησυχασει

toubaliban
24-10-2006, 19:02
Ευχαριστώ τα παιδιά που απάντησαν στο post μου. Το πρόβλημα τελικά μου το δημιουργεί το msn. Μόλις μπαίνω, μετά από λίγο restart. Απενεργοποίησα την αυτόματη επανεκκίνηση, αλλά δεν μπαίνω msn γιατί φοβάμαι....:baby:
Να κατεβάζω άλλη έκδοση του msn ή θέλω format;:wavey:

Παίδες, S.O.S. Κατέβασα άλλη έκδοση του msn και με το που την έτρεξα, μπλε οθόνη, κινέζικα κτλ κτλ... Μου γράφει stop 0x00000050 (0xBAD0B148, 0X00000000, 0X8059D525, 0X00000000) Το googlαρα, αλλά @@...
Να πάρω απόφαση το φορμάτ;:-(

kingspiro
24-10-2006, 19:57
μόνο τον πρώτο κωδικό χρειάζεσαι, δηλ το 0χ0...50
δες εδώ http://www.aumha.org/win5/kbestop.php ....πριν το φορμάτ δοκίμασε άλλη μνήμη ή τρέξε το memtest...και σαν έσχατη απεγκατέστησε όλους τους drivers και firewall και ξαναεγκατεστησε(αν και h/w related to βλέπω)

*Mk*
24-10-2006, 20:55
Έχω και εγώ ενα πρόβλημα!!! :-(
Όταν ξεκινάνε τα Windows μου βγαίνει το εξής μήνυμα :
RUNDLL
An exception occurred while trying to run "cmicnfg.cpl,CMICtrlWnd"

Έχω κάνει και repair τα Windows και τίποτα!
Το θέμα μου είναι οτι θέλω να φορτώσω και LINUX (Mandriva 2007) και δεν μπορώ με τίποτα! Bootαρει από το CD αλλά στην εγκατάσταση δεν φορτώνει με την καμία!
Παίζει να σχετίζεται με αυτό το πρόβλημα των Windows;

Για δώστε καμία λύση! :p

Δώστε και σε μένα την δύστυχη μια απάντηση! :-(
Pleasssssssssseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!

understracker
24-10-2006, 21:21
Δώστε και σε μένα την δύστυχη μια απάντηση! :-(
Pleasssssssssseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee! Για hardware το κόβω. Μηπως έβαλες το Serive Pack 2 των windows πριν σου αρχίσουν τα προβλήματα? Μηπως πείραξες κατι στο BIOS? Κανε ενα reset default settings και ξαναδοκίμασε.

edit Για linux λεγεται οτι προσπερνάνε τελείως το Bios. Δεν το χρησιμοποιούν για τίποτα που σημαίνει οτι έπρεπε να κανει εγκατάσταση το linux ανεξαρτητων αν υπήρχαν windows η όχι. Σιγά το προβλημα να σβήσει τα windows το πολύ πολυ.

/*RaDioHeAD*\
24-10-2006, 21:27
έχω καιρο που τα παρατησα...η βλακεία είναι οτι απ οτι θυμάμαι οι ελεγκτες σε μητρικές είναι κατ εξοχην software based οποτε δεν υπήρχε υποστήριξη για raid...πιθανώς να έχει αλλάξει αυτό και να υποστηρίζονται...δε νομιζω ομως να σου αναγνωρίσουν το partition όπως και να χει...Εν πάσει περιπτώσει, αν σου βρούν τον ελεγκτη θα δούν ως δύο αναξάρτητους σκληρούς και θα στα χαλάσουν όλα. τρέξε ενα live cd να δείς τι υλικό σου βρίσκει...
εγω τελικά είχα κάνει dual boot με ένα τριτο σκληρο που είχα και είχα ξεμπερδεψει!Τα mandriva παντως ήταν τα μόνα που μου είχαν αναγνωρίσει τον intel ή silicon image controller(εχει δύο η μητρική οποτε δε θυμαμαι ποιον είχα χρησιμοποιήσει). τώρα βέβαια έχω έναν ραπτορα αφιερωμένο σε hackintosh και έχω ησυχασει

[Αν και αργησα] thnx για την απαντηση! Θα ψαχτω μονος μου και οτι συμπερασμα βγαλω θα το πω:wavey:

toubaliban
25-10-2006, 13:26
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb%3Bel%3B329293
Αυτό να το δοκιμάσω ή τσάμπα κόπος; Το memtest έτρεχε για κανά 2ωρο και δεν μου είχε βρει κάτι. Ευχαριστώ kingspiro :baby:

jupiter
25-10-2006, 14:37
Λοιποοοοοοοοοον:tounge:

Στην καινουργια υπερ-pcουρα μου[:D] εχω βαλει 2 δισκους 250αριδες σε RAID 1, δλδ ο ενας mirror στον αλλον... [εχω ακουσει παρα πολλα για δισκους να χτυπανε και δεν θα ρισκαρω την μουσικουλα και τις ταινιουλες μου..:baby:]

Ολα δουλευουν ρολόι, μια χαρα...

Αλλα με εχει πιασει τωρα εντονη επιθυμια να βαλω και linux στο pc σε αλλο partition.. Κατεβασα χτες τα Mandriva 2007 free[4CD]

Συγκεκριμενα η διαταξη είναι καπως ετσι:
-190GB σε ενα partition ntfs για τα windows και οτι αλλα αρχεια χρησημοποιω.
-32GB σε partition fat32 για να το χρησημοποιω ως κοινοχρηστο χωρο και για τα windows και για τα linux [<--μου το προτινε ενας γνωστος και τον ακουσα...]
-Τα υπολοιπα[10giga περιπου] ειναι unpartitioned και περιμενουν τα linux..:baby:

Και ολα αυτα λογω του RAID1 βρισκονται και στους 2 250αρηδες προφανως..

Το προβλημα μου είναι οτι ακουσα οτι τα linux απτην μανα τους δεν αναγνωριζουν τις RAID τεχνολογίες.. Συγκεκριμενα μου ειπανε οτι βλεπουν απλα 2 ξεχωριστους δισκους με τα ιδια ακριβως αρχεια... Αλλα μου ειπε οτι υπαρχει τροπος[drivers?:confused:] να αναγνωρισουν κανονικα το RAID και να κανω σωστα την δουλεια μου...

Καποιος που να εχει καμια ιδεα?:-)

//EDIT: nemo respect thnx! περιμενω..:tounge:

Λοιπόν.. Το είχα ψάξει αρκετά (για gentoo αλλά πάνω κάτω τα ίδια θα είναι).. Υπάρχει υποστήριξη hardware RAID για κάποιους raid controllers στον kernel ή σε modules άλλα ίσως πρέπει να τον κάνεις compile πάλι.. Ποίος raid controller είναι κ ποιός kernel??
Αν θες software RAID τοτε γίνεται σίγουρα με το mdadm αλλά χάνεις τα πλεονεκτήματα του hardware..Checkare εδώ: http://tldp.org/HOWTO/Software-RAID-HOWTO.html
Υπάρχουν πολλά How-to αν ψάξεις στο google..

nighthawk
25-10-2006, 15:25
Ρε παιδιά σε ένα φίλο μου που πήρε το φοιτητικό της otenet τον πετάει κάθε 20 λεπτά συνέχεια έξω..Δοκίμασα τα πάντα..Ακόμα και χωρίς τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη στο σπίτι του τον πετάει έξω..Τι να κάνω??:-(

understracker
25-10-2006, 15:52
Ρε παιδιά σε ένα φίλο μου που πήρε το φοιτητικό της otenet τον πετάει κάθε 20 λεπτά συνέχεια έξω..Δοκίμασα τα πάντα..Ακόμα και χωρίς τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη στο σπίτι του τον πετάει έξω..Τι να κάνω??:-(

Τι μοντεμ εχει...? Μπορεί να ειναι και θέμα γραμμής. Εμενα έχει να κλεισει κανα 4ημερο το router... φοιτητικο και εγώ της οτενέτ.

Thoulis
25-10-2006, 21:20
re paidia exw ena problhmataki me mia syndesh dsl pou prospa8w na ftia3w. enw exw ry8misei ton router kyrille (anabei to lampaki ths syndeshs dsl, anabei to lampaki ths syndeshs sto internet) kai malista, mporw na mpw sthn selida tou manual tou router mesw mias ip diey8ynshs pou plhktrologw, den mporw na katebasw dedomena dld na mpw se alles selides... eleos.. paleyw mia mera kai exw kourastei. exw ftasei sto teleytaio bhma kai pnigomai se mia koutalia nero. as me boh8hsei kapoios please..

Thoulis
25-10-2006, 21:22
και για να συμπληρωσω, εχω συνδεσει σωστα τον ρουτερ στον υπολογιστη και εχει ενεργοποιηθει η συνδεση από τον πάροχο... έλεορρρ

Ziko
26-10-2006, 09:49
Help κλαψ κλαψ
Βαζω το flashακι στη usb και παρολο που μου δειχνει οτι το τοποθετησα και λειτουργει κανονικα , δεν μου το εμφανιζει στο "Ο υπολογιστης μου" μαζι με τους αλλους δισκους και αρα δεν μπορω να το χρησιμοποιησω .
Τι κανω ???

DiMiS
26-10-2006, 10:40
Help κλαψ κλαψ
Βαζω το flashακι στη usb και παρολο που μου δειχνει οτι το τοποθετησα και λειτουργει κανονικα , δεν μου το εμφανιζει στο "Ο υπολογιστης μου" μαζι με τους αλλους δισκους και αρα δεν μπορω να το χρησιμοποιησω .
Τι κανω ???
Control Panel -> Administrative Tools -> Computer Management
Στο Removable Storage ή στο Disk Management φαίνεται;
Αν φαίνεται μπορείς να τρέξεις κάποιο hard drive recovery πρόγραμμα (όπως το TestDisk (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk)).

Δες κιόλας μήπως ο κατασκευαστής σου επιβάλλει να εγκαταστήσεις τίποτα drivers...

Ziko
26-10-2006, 11:34
Ενταξει το φτιαξα!
Ειχα κανει πατατια γιατι επαιζα με το services.msc !!!Τωρα το επανεφερα και ολα ενταξει

Ενα νεο λαθος τωρα!
Στο πληκτρολογιο εχει χαθει η δυνατοτητα εμφανισης του γραμματος "κ" !
Οπου παραπανω το χρησιμοποιω , αναγκαζομαι να το κανω μεσω copy paste !
Τωρα Ω ΜΕΓΑ DIMI τι κανω ???

understracker
26-10-2006, 11:36
Ενταξει το φτιαξα!
Ειχα κανει πατατια γιατι επαιζα με το services.msc !!!Τωρα το επανεφερα και ολα ενταξει

Ενα νεο λαθος τωρα!

Παίρνεις άλλο keyboard? Δεν πιστεύω να είναι σε laptop το πρόβλημα! :-( :-(

DiMiS
26-10-2006, 11:47
Ενταξει το φτιαξα!

Ενα νεο λαθος τωρα!
Χρμ, παίρνεις καινούριο keyboard;
Εκτός αν έχεις όρεξη να πιάσεις κατσαβιδάκι, να ανοίξεις το πληκτρολόγιο και να ελέγξεις τις επαφές. Απλά άμα τα κάνεις πιο πατάτα απ'ό,τι πριν, και πάλι θα αναγκαστείς να πάρεις καινούριο πληκτρολόγιο! :baby:

Ziko
26-10-2006, 11:53
DI support ROCKS !!!!! :p

understracker
26-10-2006, 12:30
DI support ROCKS !!!!! :p

Tώρα να πάρω το κατσαβίδι και έρχομαι! :D :D :tounge:

StoKKos_D
26-10-2006, 23:37
Καλησπέρα!!!Κατέβασα μία ταινία και όταν την ανοίγω με το BSplayer παίζει κανονικά αλλά χωρίς ήχο ενώ στο WindowsMediaPlayer έχει ήχο.Τι μπορεί να φταίει?Χρειάζομαι το BSplayer για υπότιτλους.

understracker
27-10-2006, 09:39
Καλησπέρα!!!Κατέβασα μία ταινία και όταν την ανοίγω με το BSplayer παίζει κανονικά αλλά χωρίς ήχο ενώ στο WindowsMediaPlayer έχει ήχο.Τι μπορεί να φταίει?Χρειάζομαι το BSplayer για υπότιτλους.

Θα έχει πιθανόν AC3 stream. Δοκίμασε αυτό (http://forums.gr/showpost.php?p=344320&postcount=804).

cursor
27-10-2006, 11:40
Loipoon,
Exo prosfata anavathmisei tin ADSL syndesi mou (vivodi) se 2048/256Kbps full LLU (diladi xoris tin yparksi tilefoniki grammis tou OTE). To provlima einai oti an kai to download spped mou einai ikanopoiitiko, to upload speed mou den kseperna ta 60-80 kbps. Apotelesma aftou einai i voip tilefoniki ypiresia tis vivodi na einai xalia.. Exo episkeftei polles selides pou sou prosferoun ypiresies elegxou tou connection speed sou, kai se oles tes apotelesmata symfonoun: Dowload speed konta sta 1500-2000kbps kai upload speed konta sta 6-80kbps. GIATI AFTO? yparxoun kapoies rythmiseis na kano?

MK2
27-10-2006, 13:40
Από 8kb και πάνω το voip μπορεί να παίξει, δεν είναι καμιά δύσκολη υπηρεσία...
Τα συμπεράσματα δικά σου...

larry_tsoukou
27-10-2006, 15:31
ρε παιδια πηρα σημερα το ram και ειχε μεσα το WINDOWS VISTA RC1.τι ειναι αυτο??το τρεχω πανω απο τα xp ή πρεπει να κανω φορματ?

marktheshark
27-10-2006, 15:51
ρε παιδια πηρα σημερα το ram και ειχε μεσα το WINDOWS VISTA RC1.τι ειναι αυτο??το τρεχω πανω απο τα xp ή πρεπει να κανω φορματ?

Windows Vista Release Candidate 1.

Θες να τα βάλεις πάνω από υπάρχοντα Windows XP;

larry_tsoukou
27-10-2006, 15:53
δεν ξερω γιαυτο ρωταω.ειχα εγκαταστησει λιγο παλιοτερα ενα vista transformation(:P) pack το οποιο απλως εκανε τα xp να μοιaζουν με τα Vista.αυτο το Cd ειναι κανονικα windows??

marktheshark
27-10-2006, 16:44
δεν ξερω γιαυτο ρωταω.ειχα εγκαταστησει λιγο παλιοτερα ενα vista transformation(:P) pack το οποιο απλως εκανε τα xp να μοιaζουν με τα Vista.αυτο το Cd ειναι κανονικα windows??

DVD λες, μάλλον.

Ναι, κανονικό λειτουργικό, αλλά όντας Release Candidate, δεν πρόκειται
για την τελική έκδοση, οπότε μη περιμένεις support κι επίσης μιας και ειναι
trial, θα τρέχει για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

larry_tsoukou
27-10-2006, 17:06
α οποτε θελει φορματ αν θελησω να τα βαλω ε??και υπαρχει και πιθανοτητα να ειναι πιο αργα απο τα ξπ ε???με λιγα λογια δεν αξιζει ε??

//ε?ε?ε??Ε?Ε???ε??ε??ε?ε?ε?Ε :d :d :d :d :d :d :d :d

MK2
27-10-2006, 17:13
Είναι microsoft windows και είναι και beta, τι άλλο χρειάζεται για να σε πείσει να μην ασχοληθείς μαζί τους;

Τα Windows (s)Vista δεν έχουν να σου προσφέρουν κάτι...

dt008
27-10-2006, 17:15
α οποτε θελει φορματ αν θελησω να τα βαλω ε??και υπαρχει και πιθανοτητα να ειναι πιο αργα απο τα ξπ ε???με λιγα λογια δεν αξιζει ε??

//ε?ε?ε??Ε?Ε???ε??ε??ε?ε?ε?Ε :d :d :d :d :d :d :d :d

ναι, θα είναι πιο αργά...
το DVD που έχεις μπορεί όμως να σου κάνει upgrade από τα XP σου και να μη χάσεις τίποτα:-)

/*RaDioHeAD*\
28-10-2006, 13:27
Παιδια εχει τυχει σε κανεναν σας να μην παιζει ο ηχος απο τα vidεακια του youtube?:-(

Δεν ξερω τι απο τα 2 το επιρέασε αλλα χτες εγκατέστησα το Firefox 2 και για τελείως αλλο λογω πειραξα και 2-3 φορες καποια video και audio codecs..[ειχα ενα προβληματακι με το all-in-one και αλλαξα αρκετα codecs μεχρι που κατεληξα στο ffdshow...]
Οποτε δεν ξερω τι απο τα 2 προκαλεσε το προβλημα..:confused:

Any ideas?

//EDIT: Κατεβασα ενα flv αρχειο απο το YouTube και το επαιξα με flv player και παλι δεν είχα ήχο.. Άρα δεν είναι θεμα του Firefox 2.. Καποιο codec θα λειπει λογικα.. Αλλα ποιο?:confused:

DI tourist
28-10-2006, 13:37
Καποιο codec θα λειπει λογικα.. Αλλα ποιο?:confused:

....[να το πω τωρα!?!?!?]

Παρτα ρε ποζερα. Μου θελες διπηρυνο, να το παιζεις υπερμουρακλα και δε βλεπεις ουτε βιντεακια στο youtube...:p :D :p :D

Δες στο θρεντ με τα freeware, εχει διαφορα codec packs... ;-)

SpartanGeorge
28-10-2006, 13:53
Παιδια εχει τυχει σε κανεναν σας να μην παιζει ο ηχος απο τα vidεακια του youtube?:-(

Δεν ξερω τι απο τα 2 το επιρέασε αλλα χτες εγκατέστησα το Firefox 2 και για τελείως αλλο λογω πειραξα και 2-3 φορες καποια video και audio codecs..[ειχα ενα προβληματακι με το all-in-one και αλλαξα αρκετα codecs μεχρι που κατεληξα στο ffdshow...]
Οποτε δεν ξερω τι απο τα 2 προκαλεσε το προβλημα..:confused:

Any ideas?

//EDIT: Κατεβασα ενα flv αρχειο απο το YouTube και το επαιξα με flv player και παλι δεν είχα ήχο.. Άρα δεν είναι θεμα του Firefox 2.. Καποιο codec θα λειπει λογικα.. Αλλα ποιο?:confused:

K-Lite Mega Codec Pack (http://www.k-litemegacodecpack.com/)
το μονο codec-pack που θα χρειαστειτε ποτε ;-);-)
δοκιμασε το και θα ικανοποιηθεις πληρως :wavey:

Maki_Maki
28-10-2006, 14:37
K-Lite Mega Codec Pack (http://www.k-litemegacodecpack.com/)
το μονο codec-pack που θα χρειαστειτε ποτε ;-);-)
δοκιμασε το και θα ικανοποιηθεις πληρως :wavey:

Simply the best codec-pack.
Exei ta panta. Ta panta omws. Akoma kai ta pio akyra codecs. Episis exei kai ton Media Player Classic mesa me ta codecs tweaked me ta katallila settings.
Pisteuw oti oloi oi anime fans exoun to parapanw, epeidi polla releases vgainoun se diafora formats. To proteinoun para polloi anime trackers stis selides tous :D.

marktheshark
28-10-2006, 14:45
Τα videos του youtube είναι flash.

Τα codecs τι σχέση έχουν;

dt008
28-10-2006, 14:52

Το flash αρχείο (.swf) έχει embedded τα αρχεία ήχου, και μετά ο flash player τα αναπαράγει με τη βοήθεια των codec που υπάρχουνε στο σύστημα :-)

SpartanGeorge
28-10-2006, 14:56

το K-Lite Mega Codec Pack (http://www.k-litemegacodecpack.com/) παιζει οτι θες
ακομα και .flv :wavey:

Predator
28-10-2006, 15:05
Μια που λετε για codecs:
Εχω κατεβασει κατι videakia και χρειαζονται το vodei για να παιξουν.Ομως αυτο το προγραμμα απο ενα σημειο κ μετα δημιουργει προβληματα (κολλαει το PC και κατι τετοια).

Εβαλα το K-lite Mega Codec αλλα δε μου παιζουν τα βιντεακια (μαλιστα παιζουν μονο 5 δευτερολεπτα χωρις να δειχνει τιποτα...)

Ξερεις τι μπορω να κανω??:Ή τι να ρυθμισω στο K-lite Mega Codec

/*RaDioHeAD*\
28-10-2006, 15:05
Παλι καλα που εχουμε και τους anime-fans :D

Thanx a lot!:wavey:

PS: Νικο γιατι ειπαμε δεν μπορεις να παιξεις παιχνιδια??:smokin::blush: :wow:

Dejan
28-10-2006, 15:13
Μια που λετε για codecs:
Εχω κατεβασει κατι videakia και χρειαζονται το vodei για να παιξουν.Ομως αυτο το προγραμμα απο ενα σημειο κ μετα δημιουργει προβληματα (κολλαει το PC και κατι τετοια).

Εβαλα το K-lite Mega Codec αλλα δε μου παιζουν τα βιντεακια (μαλιστα παιζουν μονο 5 δευτερολεπτα χωρις να δειχνει τιποτα...)

Ξερεις τι μπορω να κανω??:Ή τι να ρυθμισω στο K-lite Mega Codec

μαλλον ασχετο με το προβλημα σου, αλλα το παραθετω...
κοληματα ειχα και εγω, μεχρι που σκεφτηκα, καλα ρε συ θα σου χρειαστουν ολοι αυτοι οι codecs και τους κανεις tick(σε φαση install) αδιακριτως?...
τελικα μπερδευονταν μαλλον ο ενας με τον αλλον..... το εκανα Unistall και ξανα install με τα προρυθμισμενα ticked και 3-4 παραπανω... και fixed....

understracker
28-10-2006, 15:24
Απλά μην βάζεις το ffdshow

TheRapper
28-10-2006, 18:51
λοιπον χρησιμοποιω το e-mule για τι αλλο ..mp3 music downloads και μυ εμφανιζει το μηνυμα: you have a lowid. Please review your network config and/or settings. Συνδεση που εχω ειναι adsl 1M...πειτε μου αν πρεπει να κανω καμια αλλαγη σε σχεση με port ή τιποτα αλλο. Χρησιμοποιω norton antivirus επι ευκαρια (αν εχει καμια σχεση) Παντως επισημαινω οτι μπορω να κανω downloading αλλα δεν ξερω αν θα μπορουσα πιο γρηγορα αν δεν ειχα το μηνυμα καθε φορα που μπαινω σε server

...ισως να εχει μπει τετοια ερωτηση και πιο παλια αλλα μου πηρε ωρα να ψαξω δεν βρηκα τιποτε ...οποτε αν ξερει κανεις...

:tounge:

edit: επι ευκαρια ψαχνω το FAQ kai forums για το emule ..αν ομως ξερει κατι ας δωσει τα φωτα του...και ειναι και μπερδεμα γιατι πληροφοριες εινια στα γερμανικα σχετικα με firewalls και routers...

thnx king spiro και εχει αρκετα routers αλλα δεν εχω κανεν ααπο αυτα..εχω το friτz box fon (modem router) οποτε μαλλον θα πρεπει να ανατρεξω σε manual απο την HOL ή καλυτερα από τοξν κατασκεαστή του ρουτερ...
...εχει αρκετο ψαξιμο η υποθεση
:-)

kingspiro
28-10-2006, 19:29
κανε port forward την θύρα που χρησιμοποιεί...συμβουλευω να αλλάξεις και την default port!αν εχεις router πιο μπελαλίδικο ενδέχεται να πρέπει να κανεις port triggering και virtual server...έχει το μουλαρι στο faq του οδηγίες. δες και portforward.com

Αυτό απο emule...εχει και αλλα

http://www.emule-project.net/home/perl/help.cgi?l=1&topic_id=673&rm=show_topic

/*RaDioHeAD*\
29-10-2006, 00:02
Λοιποοοον.. Κατεβασα το K-lite mega codec pack οπως είπατε...[αφου πρωτα είχα απεγκαταστήσει οτι αλλο codec είχα]
Ολα φαινόντουσαν ΟΚ.. Ανοιξα ενα flv αρχείο που είχα κατεβασει και επαιζε μια χαρα και το βιντεο και ο ήχος[το ανοιξα με το media player classic, το player του codec pack δλδ...]

Ελα ομως οτι μονο ετσι επαιζε.. Πηγα να το ανοιξω με τον flv player που ειχα τπτ.. Πηγα να δω βιντεακια στο youtube, τπτ.. Το βιντεο παιζει ο ηχος οχι...:-(

Φοβαμαι μηπως πειραχτηκε τπτ απο τα πολλα codec packs που ειχα αλλαξει τις τελευταιες 2-3 μερες..

Any ideas?:confused:

pengo
29-10-2006, 13:10
Ενας φιλος μου εχει το εξης προβλημα: ειχε στο pc του τα Windows XP Pro με το SP1(πειρατικα) και αποφασισε να κανει την αναβαθμιση σε SP2. Κατα την ενεργοποιηση των Windows του ζητηθηκε serial key, εδωσε το παλιo του, bootαρε, και πλεον ο υπολογιστης δεν ανοιγει(κολλαει κατα την οθονη φορτωσης των Windows). Αυτο που εκανε ηταν να εγκαταστησει εξ'αρχης κατι XP Home που βρηκε. Ο υπολογιστης λειτουργει αλλα επειδη θελει να εχει XP Pro και οχι Home αποφασισε να κανει backup τα αρχεια του(δεν εκανε format και ετσι δεν εχασε τιποτα) και να βρει γνησια XP Pro. Η κατασταση μου φαινεται μη αναστρεψιμη αλλα μηπως υπαρχει τροπος να αποφυγει το χρονοβορο backup; Επισης με πειρατικα XP Pro SP2 εχεις προβλημα με τα updates που σου στελνει κατα καιρους η Microsoft(εννοω αν μπορεις να τα δεχεσαι η πρεπει να τα απορριπτεις);
Ευχαριστω εκ των προτερων:wavey:

@Radio: Δεν ξερω τι προβλημα υπαρχει αλλα βολευεσαι με FLV; Απ'οτι θυμαμαι εχει κατι παραξενιες με το μεγεθος του παραθυρου, με forward-rewind κα. Το εχω και εγω αλλα δεν το χρησιμοποιω, κανω μετατροπη αμεσα με SUPER η και Cinemaforge(που δεν ειναι και τοσο γνωστο). Ελπιζω να βρεις ακρη man;-) (δεν του κανεις μια επανεγκαταστηση καλου κακου, μηπως σβηστηκε καποιο αρχειο κατα λαθος;)

/*RaDioHeAD*\
29-10-2006, 18:17
Λοιποοοον.. Κατεβασα το K-lite mega codec pack οπως είπατε...[αφου πρωτα είχα απεγκαταστήσει οτι αλλο codec είχα]
Ολα φαινόντουσαν ΟΚ.. Ανοιξα ενα flv αρχείο που είχα κατεβασει και επαιζε μια χαρα και το βιντεο και ο ήχος[το ανοιξα με το media player classic, το player του codec pack δλδ...]

Ελα ομως οτι μονο ετσι επαιζε.. Πηγα να το ανοιξω με τον flv player που ειχα τπτ.. Πηγα να δω βιντεακια στο youtube, τπτ.. Το βιντεο παιζει ο ηχος οχι...:-(

Φοβαμαι μηπως πειραχτηκε τπτ απο τα πολλα codec packs που ειχα αλλαξει τις τελευταιες 2-3 μερες..

Any ideas?:confused:
Και συνεχιζω στην αναζητηση της λυσης.. :p

Ανακαλυψα νεα στοιχεία.. Απο τοτε που αρχισαν τα προβληματα με το youtube συμβαινουν κιαλλα πραματα που απλως δεν τα είχα προσεξει.. πχ: Οι ηχοι της εναρξης και του shut down των windows δεν ακουγονται.. Επισης έχει εξαφανιστεί το εικονίδιο του ήχου στο στο taskbar.. Με λιγα λογια.. Υπαρχουν ήχοι που ακούγονται κανονικότατα και αλλοι που δεν ακούγονται.. Εικάζω οτι καποια φρίκη εχουν φάει οι drivers της καρτας ήχου.. Τους εκανα uninstall και ξανα install αλλα δεν ειδα διαφορα...

:confused:

skarab
29-10-2006, 19:13
@Radiohead: Τσέκαρε αν στο Control Panel > Sounds and Audio Devices είναι τσεκαρισμένο το "Place volume icon in taskbar". Στο "Advanced" τσέκαρε μήπως κάποια επιμέρους ένταση είναι πολύ χαμηλά και ο ήχος δεν ακούγεται. Στην καρτέλα "Audio" τσέκαρε αν χρησιμοποιείται η σωστή συσκευή για το sound playback.

Λογικά τα έχεις τσεκάρει ήδη αυτά, αλλά λέω τώρα μήπως είναι κάτι πολύ απλό και σου έχει ξεφύγει.

/*RaDioHeAD*\
29-10-2006, 19:30
Ναι τα είχα τσεκάρει ολα αυτα.. thnx anyway skarab :wavey:

Το περιεργο της ιστορίας είναι οτι ενω σε παρα πολλες εφαρμογές εχω κανονικότατα ήχο μερικές μονο είναι στην "μουγκα" :-(

SpartanGeorge
29-10-2006, 22:30
Ναι τα είχα τσεκάρει ολα αυτα.. thnx anyway skarab :wavey:

Το περιεργο της ιστορίας είναι οτι ενω σε παρα πολλες εφαρμογές εχω κανονικότατα ήχο μερικές μονο είναι στην "μουγκα" :-(

Το ποιο απλο ρεεε δεν σκεφτηκες.

ΠΕΤΑ ΤΟ!!!!!!
μου θες και διπλοπυρηνο:p:p:p

ενα format ισως??:p:p

/*RaDioHeAD*\
29-10-2006, 22:49
Το ποιο απλο ρεεε δεν σκεφτηκες.

ΠΕΤΑ ΤΟ!!!!!!
μου θες και διπλοπυρηνο:p

ενα format ισως??:p

Εσυ μην λες οτι λεει ο αλλος ο αμπαλος ο μοντερατορας..:tounge:

Εχει πλακα παντως..[:angryfire] Κατεληξα στην λυση του system restore αλλα η μλκια μπορει παει μεχρι την επομενη μερα απο τοτε που αρχισαν τα προβληματα.. Αν προσπαθησω να το παω πιο πριν μου λεει οτι δεν μπορεσε να πραγματοποιησει το restore..:angryfire

Οπως είπα και στον stf μετα απο καμια ωρα παιδεματος:

City of Delusion says:
einia apistefto omws
City of Delusion says:
oti me ta #$%#@$%$#windows
City of Delusion says:
15 meres afou pires kainourgio pc
City of Delusion says:
idi arxizei na mpainei sto mualo sou i leksi format :mad: :angryfire :mad: :angryfire

Αλλα αυτος σοφα απαντησε:

Stef says:
!!!
Stef says:
koita, to stishmo ginetai panta 2 fores!
Stef says:
thn prwth dokimazeis.... thn deuterh bazeis mono auta pou sigoura paizoun!
Να τον ακουτε τον θειο stf... [8α τσαντιστει με το "θειο":tounge: ]

skarab
30-10-2006, 01:43
@Radiohead: Άλλη ενδιαφέρουσα σκέψη: το πρόβλημα με τους ήχους των windows και με τον ήχο στο flash μπορεί να είναι ανεξάρτητα.

Ήχους στα windows δεν θα έχεις αν δεν έχουν οριστεί ήχοι στο sounds and audio devices του control panel.

Όσον αφορά τώρα το flash, παίξε κάποιο swf που έχει ήχο (όπως αυτό (http://www.giddgames.com/games/splash.swf): όταν σκάνε οι φούσκες κάνουν πλατς :D) στον browser. Αν δεν παίζει ο ήχος ούτε στα απλά swf, τότε δοκίμασε να απεγκαταστήσεις και ξαναεγκαταστήσεις το flash plugin.

Ε, αν δεν είναι ούτε αυτό, τότε συγχαρητήρια! Κόλλησες για τα καλά!

/*RaDioHeAD*\
30-10-2006, 04:15
Τα δοκίμασα και τα 2... Δεν αλλαξε τπτ...:-(

Thnx για το ενδιαφερον παντως..:wavey:

Το φορματ είναι κοντα...:tounge:

roumdic
31-10-2006, 09:47
SOS!!!!!
Εξαφανίστηκαν οι Επιλογές φακέλων απ'το μενού των εργαλείων!!!
Δεν μπορώ από πουθενά να μπω!:-( :wow: :-(

Nickliff
31-10-2006, 10:04
SOS!!!!!
Εξαφανίστηκαν οι Επιλογές φακέλων απ'το μενού των εργαλείων!!!
Δεν μπορώ από πουθενά να μπω!:-( :wow: :-(

Googlάροντας (http://www.daniweb.com/techtalkforums/thread18600.html):

man this problem was getting on me like anything, but finally.....I got a way out of this.I was just exploring the windows registry trying out some stuff, when i saw this "NoFolderOptions" field set to '1'.
When i deleted it the problem was rectified.You will find this field in the infected computer at the following registry address: [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer]

set the DWORD "NoFolderOptions" to 0 or just delete it....and there you go the problem is GONE!!!!.

roumdic
31-10-2006, 20:07
Thanx Nickliff luthike to problhma en merei.
Tora emfanizontai ta folder options alla den exei thn epilogh gia ta krufa arxeia!:wow:
Re gmt kserei kaneis ti mporei na prokalese olh auth thn anastatosh (http://www.forums.gr/showpost.php?p=353756&postcount=996) sth registry???

/*RaDioHeAD*\
31-10-2006, 20:21
Tora emfanizontai ta folder options alla den exei thn epilogh gia ta krufa arxeia!:wow:
Re gmt kserei kaneis ti mporei na prokalese olh auth thn anastatosh (http://www.forums.gr/showpost.php?p=353756&postcount=996) sth registry???

Windows εχουμε ολοι μας μην το ψαχνεις...:-( Συμβαινουν αυτα και πολυ χειροτερα ακομα.. Εδω εγω για της μλκίες του Gates θα κανω φορματ σε pc 15 ημερων...

Μην το ψαχνεις σου λεωωω...:confused:

Nickliff
31-10-2006, 20:27

Βρήκα αυτό (http://www.tweakxp.com/article36751.aspx).

If the option to enable "Show Hidden Files and Folders" is MISSING from your Folders Options > View > Advanced Settings, find this key in your registry:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Advanced\Folder\Hidden]

Modify the string value "Type" and enter "group" as value data.

After the edit is complete hit F5 to refresh, and go look in your Folder Options.

Όσο για το τί το προκάλεσε...Blame Canada! (ala South Park:p )