PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!!

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21

Mr. Iso
09-11-2007, 21:50
Γιατί το λειτουργικό μετράει το storage σε Gibibytes (=1024 MB) ενώ οι εταιρείες για να φανεί μεγαλύτερο το νούμερο το διαφημίζουν σε Gigabytes (=1000 MB).

Για τόσο μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα δύο νούμερα δεν ευθύνετε η διαφορά στη μονάδα μέτρησης... Η διαφορά κανονικά είναι περίπου στο 7-8%... Στα 160 θα έπρεπε να λέει 158 περίπου Giga... Ο/Η ΕΑΚ λέει ότι του κόβει 23Giga... Κάτι άλλο φταίει...

ΕΑΚ, μήπωςτο partition που έχει μέσα τα Windows δεν πιάνει όλο το δίσκο, αλλά είναι μικρότερο....???? Ή μήπως έχεις κ Linux μέσα στο δίσκο....????

understracker
09-11-2007, 22:31
Για τόσο μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα δύο νούμερα δεν ευθύνετε η διαφορά στη μονάδα μέτρησης... Η διαφορά κανονικά είναι περίπου στο 7-8%... Στα 160 θα έπρεπε να λέει 158 περίπου Giga... Ο/Η ΕΑΚ λέει ότι του κόβει 23Giga... Κάτι άλλο φταίει...

ΕΑΚ, μήπωςτο partition που έχει μέσα τα Windows δεν πιάνει όλο το δίσκο, αλλά είναι μικρότερο....???? Ή μήπως έχεις κ Linux μέσα στο δίσκο....????

149 έπρεπε να είναι. Όταν λέει 160GB ο κατασκευαστής στην πραγματικότητα σου δίνει 160.000.000.000 bytes. Βέβαια υπάρχει περίπτωση απλά τα Vista να δεσμεύουν χώρο για δικές τους ανάγκες και να μην σου τον έχουν καν ως διαθέσιμο χώρο.

Το BIOS πόσα GB τον βλέπει?

Feanar_Gilestel
10-11-2007, 01:52
Για το clue της υπόθεσης,απλά να ενημερώσω πως τελικά εφταιγε το βύσμα dvi to d15-sub το οποίο δεν έκανε καλή επαφή και για αυτό τα είχε παίξει η οθόνη.Άμα κάποιος έχει ποτέ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα,να ξέρει...

THE_RIDDLE
10-11-2007, 06:48
Απορια συναδελφου "Η μητρικη του υποστηριζει ddr ram και λογικα δεν υποστηριζει ddr 2. Μηπως υπαρχει καποιος τροπος να βαλει ddr 2??? "
:wavey: :wavey:

TopGear
10-11-2007, 12:36
Απορια συναδελφου "Η μητρικη του υποστηριζει ddr ram και λογικα δεν υποστηριζει ddr 2. Μηπως υπαρχει καποιος τροπος να βαλει ddr 2??? "

Έχω την εντύπωση πως μάλλον δε γίνεται. Δεν είμαι και απόλυτα βέβαιος. Το αντίθετο παίζει να ισχύει, δλδ σε μητρική με DDR 2 να μπορεί να μπει DDR 1 με κάποιο σχετική "απώλεια" βέβαια.

//Το επιβεβαίωσε και ο PicoMike!!!
//Θέλω κι εγώ αναβάθμιση...:-( :-( :-(

PiCoMiKe
10-11-2007, 12:37
Can I use DDR2 in my DDR motherboard?

No. DDR2 memory sockets can only support DDR2 DIMMs and vice versa. DDR2 modules have a different number of pins and have a notch in a different position than DDR.
Paei gia anava8mish!

EAK
10-11-2007, 13:01
Mr. Iso,
δεν ξερω για το partition και δεν έχει Linux.
understracker, πως θα δω το BIOS πόσα GB τον βλέπει;
Σας ευχαριστω για την απάντηση!

TopGear
10-11-2007, 13:37
Mr. Iso,
δεν ξερω για το partition και δεν έχει Linux.
understracker, πως θα δω το BIOS πόσα GB τον βλέπει;
Σας ευχαριστω για την απάντηση!

Ή θα φανεί από την μαύρη οθόνη με τα άσπρα γράμματα στην αρχή που ξεκινάει ο υπολογιστής ή μόλις τον ανοίξεις, πάτα delete για να μπεις στο bios και μετά αν θυμάμαι καλά πας κάπου στο standard bios settings ή advanced bios settings, όπου βρίσκεις επιλογές για peripherals κτλ (νομίζω έτσι είναι τα βήματα).

THE_RIDDLE
10-11-2007, 15:28
Θα του το πω. Θεντ TopGear και Μικε:wavey: :wavey:

EAK
10-11-2007, 18:06
Ή θα φανεί από την μαύρη οθόνη με τα άσπρα γράμματα στην αρχή που ξεκινάει ο υπολογιστής ή μόλις τον ανοίξεις, πάτα delete για να μπεις στο bios και μετά αν θυμάμαι καλά πας κάπου στο standard bios settings ή advanced bios settings, όπου βρίσκεις επιλογές για peripherals κτλ (νομίζω έτσι είναι τα βήματα).

οκ, θα το δω.
Κάτι άλλο, πως μπορείς να συνδεθείς στον υπολογιστή σου από μακριά;

mad_nassos
10-11-2007, 18:50
οκ, θα το δω.
Κάτι άλλο, πως μπορείς να συνδεθείς στον υπολογιστή σου από μακριά;

Δεν έχω δει την προηγούμενη συζήτηση..
Ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω όμως...
Θες να συνδεθείς με remote desktop ή να μπεις σε terminal???
Για πες λίγο και τι λειτουργικό έχεις να μην ψάχνω...
Αν έχεις Windows τότε για remote desktop είναι το Ultra VNC πολύ καλό
Αν έχεις Linux τότε έχει επιλογή remote desktop.. αν θες να μπεις σε terminal του pc σου, τότε ssh username@ip ή ssh -l username ip

EAK
10-11-2007, 19:13
mad_nassos,
Χp σχετικά με το λειτουργικό. Πες μου αν θες τις διαφορές των δύο τρόπων να σου πω τι θέλω..

mad_nassos
10-11-2007, 19:29
mad_nassos,
Χp σχετικά με το λειτουργικό. Πες μου αν θες τις διαφορές των δύο τρόπων να σου πω τι θέλω..

Στο remote desktop μπαίνεις από ένα pc στο δικό σου pc και βλέπεις το desktop σου... Και μπορείς να κάνεις ό,τι θες... Ανοιγεις αρχεία, βάζεις μουσική.. παίζεις...:tounge: :tounge: :tounge:
Σε Windows δεν ξέρω αν μπορείς να συνδεθείς αλλιώς... Μόνο να σηκώσεις έναν ftp server μπορείς αλλιώς, όπου απλά θα μπορείς να μπαίενεις στα αρχεία που έχει εσύ συμπεριλάβει στον fpt server και θα μπορείς να τα κατεβάσεις και σε άλλο υπολογιστή...
Από εκεί και πέρα αν έχεις linux-BSD-Unix-Mac μπορείς να συνδεθείς κανονικά με το putty από Windows ή από terminal με την εντολή που σου έδωσα πριν.. Και είναι ακριβώς αυτό που κάνεις όταν μπαίνεις στα pc της σχολής με το putty, μόνο που μπαίνεις στο δικό σου... :baby: :baby:

bougatsokimas
10-11-2007, 21:10
λοιπον εχω vista και μου κολλησαν στην αρχη και δεν ανοιγαν με τιποτα!εκανα format και τωρα αργει να ανοιξει κανενα πενταλεπτο το pc!κατα τα αλλα ειναι ολα οκ οταν ανοίξει!Ξερει κανεις τι μπορεί να φταίει?

mad_nassos
10-11-2007, 21:54
λοιπον εχω vista και μου κολλησαν στην αρχη και δεν ανοιγαν με τιποτα!εκανα format και τωρα αργει να ανοιξει κανενα πενταλεπτο το pc!κατα τα αλλα ειναι ολα οκ οταν ανοίξει!Ξερει κανεις τι μπορεί να φταίει?

:wow: :wow: :wow:
Μήπως έγινε τίποτα από πλευράς hardware?? Παρατήρησες τίποτα στο format??

Mr. Iso
11-11-2007, 05:30

Τι PC έχεις....??? Σίγουρα τ αντέχει....??? Το ότι θέλουν κάμποση ώρα για να φορτώσουν σε ένα μέσο PC είναι γνωστό...
BTW, οταν λές 5 λεπτό περιλαμβάνεται κ η περίοδος αναγνώρισης των περιφεριακών από το BIOS...??? Γιατί αν εκεί σου κάνει περισσότερη ώρα από πριν μάλλον ο δίσκος σου δεν είναι κ στα πολύ καλά του...(νομίζω τουλάχιστον κ παρακάλα να κάνω λάθος γιατί τότε θα θέλει πάλι format:-( )

@ mad_nassos
Τι να έπαθε το Hardware...???:confused: Άντε το πολύ πολύ κανένας σκληρός να τον ήπιε αν κ πολύ χλωμόόό.....

bougatsokimas
11-11-2007, 12:58
Τι PC έχεις....??? Σίγουρα τ αντέχει....??? Το ότι θέλουν κάμποση ώρα για να φορτώσουν σε ένα μέσο PC είναι γνωστό...
BTW, οταν λές 5 λεπτό περιλαμβάνεται κ η περίοδος αναγνώρισης των περιφεριακών από το BIOS...??? Γιατί αν εκεί σου κάνει περισσότερη ώρα από πριν μάλλον ο δίσκος σου δεν είναι κ στα πολύ καλά του...(νομίζω τουλάχιστον κ παρακάλα να κάνω λάθος γιατί τότε θα θέλει πάλι format

το pc εχει core2στα 2,56 GHz kai 1Gb RAM!μηπως παιζει τιποτα με την καρτα γραφικων?ειναι η geforce 8500gt!γιατι οταν μπηκα για πρωτη φορά στα windows μου εμφανισε "η καρτα γραφικών σας δεν υποστιριζει την επιταχυνση υλικού!" αλλα αυτο πριν βαλω τους drivers της καρτας!εβαλα τους drivers και απο θεμα γραφικών ολα οκ αλλα το προβλημα στην εναρξη εξακολουθεί!μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση?

Predator
11-11-2007, 16:13
Ψαχνω εξωτερικο σκληρο δισκο για το PC μου γυρω στα 100€ κ χωρητικοτητα περι τα 300+ GB.
Για πειτε καμια προταση για μαρκα κτλ....

Υ.Γ.:Τι ειναι το firewire που αναφερεται σε μερικους...??

St3f@n0s
11-11-2007, 16:39
Ψαχνω εξωτερικο σκληρο δισκο για το PC μου γυρω στα 100€ κ χωρητικοτητα περι τα 300+ GB.
Για πειτε καμια προταση για μαρκα κτλ....

Υ.Γ.:Τι ειναι το firewire που αναφερεται σε μερικους...??

Pleon oi exwterikoi exoun ws aplh 8ura sundeshs th usb kai meta pane se firewire kai esata...(analogws ti uposthrizei h mobo sou)...
H seira se taxuthta metaforas dedomenwn einai usb->firewire->e-sata...
H firewire 8ewreitai h pio sta8erh...
Akoma uparxei kai 8ura ethernet se merikous pou tous epitrepei na mpoun panw se router kai na fainontai se dktuo...

Oson afora tis times: www.skroutz.gr

Kalo psaximo...:wavey:

PiCoMiKe
11-11-2007, 17:06
USB 3.0 (http://gtsamis.wordpress.com/2007/09/20/usb-30-10-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%C F%81%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%C F%82/) re!!

Argei omws ligoulaki :tounge:

Mr. Iso
11-11-2007, 17:08
το pc εχει core2στα 2,56 GHz kai 1Gb RAM!μηπως παιζει τιποτα με την καρτα γραφικων?ειναι η geforce 8500gt!γιατι οταν μπηκα για πρωτη φορά στα windows μου εμφανισε "η καρτα γραφικών σας δεν υποστιριζει την επιταχυνση υλικού!" αλλα αυτο πριν βαλω τους drivers της καρτας!εβαλα τους drivers και απο θεμα γραφικών ολα οκ αλλα το προβλημα στην εναρξη εξακολουθεί!μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση?

Το ότι η RAM σου είναι λίγη για Vista το ξέρεις...??? Βάλε άλλο ένα Giga κ θα είσαι άρχοντας...
Η κάρτα γραφικών σου δεν έχει πρόβλημα,αυτό που εμφάνισε ήταν επειδή δεν είχε τότε ακόμη τους drivers κ δεν μπορούσε να τη διαχειριστεί σωστά...Δεν υπήρχε περίπτωση άλλωστε να έχεις πρόβλημα με μια κάρτα της σειράς 8000...

Synthelectric
11-11-2007, 17:21
Παιδιά ψιλοκαίγομαι αλλά win δεν βάζω. Έκανα fresh install arch (έχω και ubu σε άλλο) και δεν μου δουλεύει το anjuta σωστά. πχ όπου έχω sqrt μου βγάζει λάθος (μάλλον δεν βάζει το -lm στο gcc -o) . Παλιά το είχα φτιάξει τυχαία αλλά δε θυμάμαι τώρα. Σε άλλο foroum ένας έλεγε ότι έχει option για να βάλλεις τα libraries που θες και πως ετσι φτιαχνει. Επίσης χρησιμοποιεί κανεις eclipse?
Στωωω!

Βασικά θέλω έναν compiler που να κάνω debugging ανθρώπινα... Αν εχει κανεις να προτεινει... Α μονο για linux ε!

understracker
11-11-2007, 17:29
Παιδιά ψιλοκαίγομαι αλλά win δεν βάζω. Έκανα fresh install arch (έχω και ubu σε άλλο) και δεν μου δουλεύει το anjuta σωστά. πχ όπου έχω sqrt μου βγάζει λάθος (μάλλον δεν βάζει το -lm στο gcc -o) . Παλιά το είχα φτιάξει τυχαία αλλά δε θυμάμαι τώρα. Σε άλλο foroum ένας έλεγε ότι έχει option για να βάλλεις τα libraries που θες και πως ετσι φτιαχνει. Επίσης χρησιμοποιεί κανεις eclipse?
Στωωω!

Βασικά θέλω έναν compiler που να κάνω debugging ανθρώπινα... Αν εχει κανεις να προτεινει... Α μονο για linux ε!

gdb και ddd το γραφικό του για debugging

Δοκίμασε

sudo apt-get install geany

Μοιάζει αρκετά με το anjuta όπως το βλέπω στις screenshots

Για τις libraries τρέξε

sudo apt-get install build-essential

Και

sudo apt-get install manpages-dev

για να έχεις και τα manual των συναρτήσεων της C.

Synthelectric
11-11-2007, 17:36
Ευχαριστώ! Εσύ ποιό χρησιμοποιείς?

Synthelectric
11-11-2007, 17:40
Βασικά με το -lm σε όλα το ίδιο παίζει. Το πρόβλημα τελικά είναι πώς δίνω το -lm όταν κάνω build.

Synthelectric
11-11-2007, 17:43
sto geany πήγα build=>set includes and arguements kai sto build προσθεσα -lm
να δω τωρα στο anjuta γιατι debug στο geany οσο το ειδα δεν παιζει. καλα δε λεω?

mad_nassos
11-11-2007, 17:49
Κυρίως προς Understracker, αλλά όποιος άλλος ξέρει ας μου πει. Μου πρότινε ένας φίλος linuxάκιας τις εξής 2 mobo:
MSI P6N SLI-FI (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523562)
MSI P6N SLI PLATINUM (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523563)
Τι λέτε??? Είναι και οι δύο με nVidia Chipset.

Επίσης πήγα σήμερα dte, στο HEL.LU.G.
http://i241.photobucket.com/albums/ff26/mad_nassos/IMG_3509.jpg
και είπα να αναστατώσω κι εκεί τον κόσμο... μην πρίζω μόνο εσάς... :D :D :D
Μπαίνω μέσα και είχε 3 άτομα. Μόλις μπαίνω μου κάνει ο πρώτος: "Linuxάκιας κι εσύ??" :tounge:
Του λέω ότι είμαι στο περίπου γιατί έχω το τάδε πρόβλημα (εδώ θα γελάσουμε...).
Μου λέει: "ααα... εεεε .... κάτσε να ρωτήσουμε τον τάδε (τον δεύτερο)"
Λέμε τα ίδια στον δεύτερο... Απάντηση: "αααα.... εεεεε.... κάτσε να ρωτήσουμε τον τάδε (τον τρίτο)"
Πάμε στον τρίτο (ο οποίος φαινόταν ελεηνά καμμένος και 150-200 κιλά :tounge: ). Με ρωτάει τι έχω. Του λέω MSI P965 και Core 2 Duo. Και μου λέει ότι έχει ακριβώς τα ίδια και ότι βάζει καμιά 10αριά διανομές το μήνα απλά για να δει πώς είναι.. Και μου είπε ότι θα βρω ένα IDE emulator στο BIOS και θα το κλείσω.. Έχω σκαλήσει όλο το BIOS αλλά δεν το βλέπω πουθενά... Κατά τ' άλλα δεν μου είπε τίποτα παραπάνω... αλλά μάλλον κάτι λάθος θα κάνει... :D :-(
Α, και μου είπε καλού κακού να ξανατρέξω το memtest μήπως έχω πρόβλημα και δεν το βρήκε την άλλη φορά... :confused:
Αν μπορεί κάποιος να ξαναδώσει το link... :blush:

understracker
11-11-2007, 18:37
Ευχαριστώ! Εσύ ποιό χρησιμοποιείς?

Βασικά χρησιμοποιώ το geany σαν editor αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει debugger (μόνο printf :blush: ) καθώς δεν έχω ακόμα ασχοληθεί με κάποια άσκηση που επιβάλλεται άκα Ανάπτυξη λογισμικού. Το μόνο advanced που χω κάνει είναι να φτιάξω ένα makefile για να τρέχει αυτόματα από το build αν έχει πολλά αρχεία το project.

Κατά τα άλλα πότε δεν μου παρουσίασε πρόβλημα με το -lm στο τέλος της γραμμής compile.

Κυρίως προς Understracker, αλλά όποιος άλλος ξέρει ας μου πει. Μου πρότινε ένας φίλος linuxάκιας τις εξής 2 mobo:

Δεν πρέπει να έχουνε πρόβλημα. Στην δεύτερη δουλεύει σίγουρα το 7,04.

Επίσης πήγα σήμερα dte, στο HEL.LU.G.
http://i241.photobucket.com/albums/ff26/mad_nassos/IMG_3509.jpg
και είπα να αναστατώσω κι εκεί τον κόσμο... μην πρίζω μόνο εσάς... :D :D :D
Μπαίνω μέσα και είχε 3 άτομα. Μόλις μπαίνω μου κάνει ο πρώτος: "Linuxάκιας κι εσύ??" :tounge:
Του λέω ότι είμαι στο περίπου γιατί έχω το τάδε πρόβλημα (εδώ θα γελάσουμε...).
Μου λέει: "ααα... εεεε .... κάτσε να ρωτήσουμε τον τάδε (τον δεύτερο)"
Λέμε τα ίδια στον δεύτερο... Απάντηση: "αααα.... εεεεε.... κάτσε να ρωτήσουμε τον τάδε (τον τρίτο)"
Πάμε στον τρίτο (ο οποίος φαινόταν ελεηνά καμμένος και 150-200 κιλά :tounge: ). Με ρωτάει τι έχω. Του λέω MSI P965 και Core 2 Duo. Και μου λέει ότι έχει ακριβώς τα ίδια και ότι βάζει καμιά 10αριά διανομές το μήνα απλά για να δει πώς είναι.. Και μου είπε ότι θα βρω ένα IDE emulator στο BIOS και θα το κλείσω.. Έχω σκαλήσει όλο το BIOS αλλά δεν το βλέπω πουθενά... Κατά τ' άλλα δεν μου είπε τίποτα παραπάνω... αλλά μάλλον κάτι λάθος θα κάνει... :D :-(
Α, και μου είπε καλού κακού να ξανατρέξω το memtest μήπως έχω πρόβλημα και δεν το βρήκε την άλλη φορά... :confused:
Αν μπορεί κάποιος να ξαναδώσει το link...

memtest86+ (http://www.memtest.org/#downiso)

google it dude...

TopGear
11-11-2007, 18:47

Την πρώτη, αν έκανα αναβάθμιση (που το σκέφτομαι), μάλλον θα την επέλεγα κι εγώ.

understracker
11-11-2007, 18:50
Την πρώτη, αν έκανα αναβάθμιση (που το σκέφτομαι), μάλλον θα την επέλεγα κι εγώ.

Αυτό που βλέπω με σκεπτικισμό είναι ότι καμία δεν έχει HD (=24bit) onboard audio... :-(

mad_nassos
11-11-2007, 19:28
Αυτό που βλέπω με σκεπτικισμό είναι ότι καμία δεν έχει HD (=24bit) onboard audio... :-(

Που σημαίνει....???? :blush: :blush: :blush:

jimmaras_ilion
11-11-2007, 20:22
Ubuntu i Kubuntu i Mandriva???Thelw apopseis emperistatwmenes...Thetika-Arnitka.Eyxaristw!!!

understracker
11-11-2007, 20:36
Που σημαίνει....???? :blush: :blush: :blush:

Διάβασε αυτό (http://www.digit-life.com/articles2/intel-hdaudio/intel-hdaudio.html). Το σημαντικό είναι ότι απλή on board 16bit ήχος, HD on board 24-bit ήχος.

Ubuntu i Kubuntu i Mandriva???Thelw apopseis emperistatwmenes...Thetika-Arnitka.Eyxaristw!!!

Ubuntu->gnome
Kubuntu->kde

Ίδια λειτουργικά με διαφορετικό window manger!

Madriva->δεν ξέρω

Εγώ έχω μάθει τα ubuntu πάντως. Πολλά update και νέα full upgraded έκδοση κάθε 6 μήνες.

jimmaras_ilion
11-11-2007, 20:39
Ubuntu->gnome
Kubuntu->kde

Madriva->δεν ξέρω

Εγώ έχω μάθει τα ubuntu πάντως.

Xazo men alla ti diafores yparxoun metaksy KDE kai Gnome???

understracker
11-11-2007, 20:47
Xazo men alla ti diafores yparxoun metaksy KDE kai Gnome???

Είναι διαφορετικοί window managers και έχουνε και διαφορετικά προγράμματα που προορίζονται για τον ένα ή τον άλλο window manager. Πολλοί προτιμούν KDE άλλοι Gnome. Στο τέλος όμως τα ίδια πράγματα κάνουν και τα δίο. Είναι θέμα προτίμησης καθαρά. Εμένα το gnome ταιριάζει καλύτερα στα γούστα μου οπότε έχω αυτό. Αν και έχω κλέψει τον amaroK (music player) από το KDE.

Ψάξε για screenshots στο internet ή κατέβασε και δοκίμασε και τα δύο και επέλεξε όποιο σου αρέσει.

//screenshots

Gnome //Δεν είναι έτσι στην αρχή αλλά μπορεί να γίνει... :tounge:
http://i90.photobucket.com/albums/k251/understracker/ubuntu2.png

KDE //Δεν είναι έτσι στην αρχή αλλά μπορεί να γίνει... :tounge:
http://i90.photobucket.com/albums/k251/understracker/kubuntu_full.jpg

TopGear
11-11-2007, 20:53
Είναι διαφορετικοί window managers και έχουνε και διαφορετικά προγράμματα που προορίζονται για τον ένα ή τον άλλο window manager. Πολλοί προτιμούν KDE άλλοι Gnome. Στο τέλος όμως τα ίδια πράγματα κάνουν και τα δίο. Είναι θέμα προτίμησης καθαρά. Εμένα το gnome ταιριάζει καλύτερα στα γούστα μου οπότε έχω αυτό. Αν και έχω κλέψει τον amaroK (music player) από το KDE.

Ψάξε για screenshots στο internet ή κατέβασε και δοκίμασε και τα δύο και επέλεξε όποιο σου αρέσει.

Ωραία screenshots έχει πάντως το Kubuntu.

Synthelectric
11-11-2007, 20:56
Arch επισης αν θες να εχεις πολυ ελαφρύ συστημα.

jimmaras_ilion
11-11-2007, 21:11
Ousiastika auto pou paratirisa sta kubuntu einai oti to interface pou exoun diladi i mpara gia paradeigma thymizoun arketa windows!!!Pantote omws me diafores!!!Pisteuw oti ta ubuntu einai poly kala.Apla nomizw oti gia na ginoun ligo pio goustozika theloun orismena add-ons!!!Kserei kaneis pou mporw na ta vrw???Opws gia paradeigma sto screenshot pou mou edeikses(@understracker) gia to gnome.

mad_nassos
11-11-2007, 21:12
Ubuntu->gnome
Kubuntu->kde

Madriva->δεν ξέρω

Εγώ έχω μάθει τα ubuntu πάντως. Πολλά update και νέα full upgraded έκδοση κάθε 6 μήνες.

Στο καρτελάκι που μας έδωσαν στο HEL.L.U.G. πάντως λέει και καλά:
Για νέους χρήστες:
-Fedora
-Mandriva
-MEPIS
-OpenSuse
-PCLinuxOS
-Ubuntu

Για προχωρημένους χρήστες:
-Arch
-Debian
-Gantoo
-Slackware

Βέβαια μου φαίνεται λίγο βλακεία να τα κατηγοριοποιείς... Τι θα πει "προχωρημένος"?? :mad:

Επίσης έχει:

Ελληνικές:
-Antix
-Iloog
-Knoppel
-Slackel

Live:
-Damn Small Linux
-Knoppix
-Puppy
-Slax

Εξειδικευμένες:
-Dynebolic
-Edubuntu
-Scientific

mad_nassos
11-11-2007, 21:17

Δεν ξέρω πώς σου ήρθε το Mandriva στο μυαλό, αλλά πάρε ένα Screenshot από KDE Mandriva
http://i241.photobucket.com/albums/ff26/mad_nassos/mandriva-20080.png

Πάντως σου αναφέρω ότι στο HEL.L.U.G. είχαν 3 pc με Ubuntu και ένα με Fedora... Προφανώς το κάνανε επειδή είναι πιο φιλικά στο χρήστη υποθέτω... Μιας και τα δοκιμάζουν διάφοροι... Άρα θα σου έλεγα Ubuntu, είτε το GNOME είτε το KDE...

Για μένα πάντως θέλω ακόμα πολύ το freeBSD... :D (πάλι KDE είναι εδώ...)
http://i241.photobucket.com/albums/ff26/mad_nassos/freebsd-62.png

Ousiastika auto pou paratirisa sta kubuntu einai oti to interface pou exoun diladi i mpara gia paradeigma thymizoun arketa windows!!!

H κοπέλα μου σε έχει σκοτώσει και τεμαχίσει σε κομματάκια... :D :p :p

St3f@n0s
11-11-2007, 22:57
Could not load the DLL library
C:\DOCUME~1\Stefanos\LOCALS~1\TEMP\111107215057\vs util.dll
(WSEDbgPrint). The specified procedure could not be found.

(VSSetProtection). The specified procedure could not be found.

Auta ta 2 mou deixnei otan paw na kanw install to zonealarm...Any ideas???:confused:

Katebasa to DLL pou eleipe prospa8hsa na dhmiourghsw to directory opou eprepe na uphrxe alla kai pali tzifos...

VALE46
11-11-2007, 23:03
(WSEDbgPrint). The specified procedure could not be found.

(VSSetProtection). The specified procedure could not be found.

Auta ta 2 mou deixnei otan paw na kanw install to zonealarm...Any ideas???:confused:

kamia malakia paizei auto einai sigouro:D
a kai kati allo twra teleitaia exei exafanistei o termatismos upologisty otan pataw enarxi any ideas???

mad_nassos
11-11-2007, 23:14
a kai kati allo twra teleitaia exei exafanistei o termatismos upologisty otan pataw enarxi any ideas???

Μόνο ο τερματισμός??? Γιατί αυτό κάτι μου θυμίζει... Task Manager μπορείς να ανοίξεις? (Αν έχεις ελληνικά, νομίζω είναι "διαχείρηση εργασιών", κοινώς Alt+Ctrl+Del)

St3f@n0s
11-11-2007, 23:18

To diko mou lu8hke afou xanakatebasa to arxeio...:angryfire :angryfire :angryfire

To diko sou:Phgaine ektelesh
REGEDIT.EXE meta enter
bres auto
HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer

8a sou exei 2 eikonidia h mporei kai ena:8ese kai tis duo times twn eikonidiwn mhden(afou kaneis diplo klik)...1 restart meta kai eisai tzet...:wavey:

VALE46
11-11-2007, 23:26
To diko mou lu8hke afou xanakatebasa to arxeio...:angryfire :angryfire :angryfire

To diko sou:Phgaine ektelesh
REGEDIT.EXE meta enter
bres auto
HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer

8a sou exei 2 eikonidia h mporei kai ena:8ese kai tis duo times twn eikonidiwn mhden(afou kaneis diplo klik)...1 restart meta kai eisai tzet...:wavey:

molis eida oti leipei kai i ektelesi:wow: :confused:

St3f@n0s
11-11-2007, 23:34

Malaka you must be kidding...E?:confused:

Alliws exw liwsei sta gelia...

Sthn enarxh dexi klik,idiothtes,menou ekkinhshs,advavced(pws skata metafrazetai:D ) kai katw katw bale tik sto ektelesh...Twra???:confused:

VALE46
11-11-2007, 23:38
Malaka you must be kidding...E?:confused:

Alliws exw liwsei sta gelia...

Sthn enarxh dexi klik,idiothtes,menou ekkinhshs,advavced(pws skata metafrazetai:D ) kai katw katw bale tik sto ektelesh...Twra???:confused:

re man den uparxei tetoia epilogi esena exei?

understracker
11-11-2007, 23:44

ctrl-alt-delete

file->run->regedit

VALE46
11-11-2007, 23:49
ctrl-alt-delete

file->run->regedit

leei i diaxeirisi ergasiwn exei apenergopoi8ei apo ton diaxeiristi:-(

mad_nassos
11-11-2007, 23:51
leei i diaxeirisi ergasiwn exei apenergopoi8ei apo ton diaxeiristi:-(

Αυτό υποψιαζόμουν πριν λίγη ώρα που σε ρώτησα κάτι... Εγώ όταν το είχα πάθει αυτό ήταν στο προτελευταίο μου format, και ο understracker μου είχε προτίνει format ξανά...
Είναι αυτό που έλεγα ότι έβαλα ένα πρόγραμμα και τα Windows "κλειδώσανε"...

VALE46
11-11-2007, 23:56
Αυτό υποψιαζόμουν πριν λίγη ώρα που σε ρώτησα κάτι... Εγώ όταν το είχα πάθει αυτό ήταν στο προτελευταίο μου format, και ο understracker μου είχε προτίνει format ξανά...
Είναι αυτό που έλεγα ότι έβαλα ένα πρόγραμμα και τα Windows "κλειδώσανε"...

den to xa dei twra to da.den paizei alliws ektos apo format?i ti kostos 8a xei sto pc?

bougatsokimas
11-11-2007, 23:58
Το ότι η RAM σου είναι λίγη για Vista το ξέρεις...??? Βάλε άλλο ένα Giga κ θα είσαι άρχοντας...
Η κάρτα γραφικών σου δεν έχει πρόβλημα,αυτό που εμφάνισε ήταν επειδή δεν είχε τότε ακόμη τους drivers κ δεν μπορούσε να τη διαχειριστεί σωστά...Δεν υπήρχε περίπτωση άλλωστε να έχεις πρόβλημα με μια κάρτα της σειράς 8000...

το ξερω οτι ειναι λιγη η ram αλλα δεν παιζει να φταιει μονο αυτό!ετσι κ αλλιως πριν κανω format ολα ηταν μια χαρα με την ιδια ram!μετα το λογοτυπο των windows δειχνει για αρκετη ωρα μαυρη οθονη και μετα μπαινει στο περιβαλλον εργασιας!κανενας καμια ιδέα?

understracker
12-11-2007, 00:01
den to xa dei twra to da.den paizei alliws ektos apo format?i ti kostos 8a xei sto pc?

Στο start->settings->control panel->user accounts τον λογαριασμό σου τον έχει computer administrator?

mad_nassos
12-11-2007, 00:03

Δεν έχω ιδαία... Ο understracker μου είχε πει format... και δεν κώλωσα... το έκανα... :tounge:

mad_nassos
12-11-2007, 00:04
Στο start->settings->control panel->user accounts τον λογαριασμό σου τον έχει computer administrator?

Εμένα πάντως ήταν τότε που στο είχα πει....

VALE46
12-11-2007, 00:04

nai!ekana ena googlarisma brika auto task manager fix v1.0 kai doulepse o task manager twra 8a kanw ta alla kai 8a dw.euxaristw pros to paron...

VALE46
12-11-2007, 00:05
Δεν έχω ιδαία... Ο understracker μου είχε πει format... και δεν κώλωσα... το έκανα... :tounge:

den exw problima me to format prin kana mina eixa kanei 4 se 2meres(esena den se ftanw pros to paron:D )apla bariemai bradiatika kai 8elw na dw kai to ma8ima aurio..

mad_nassos
12-11-2007, 00:08
den exw problima me to format prin kana mina eixa kanei 4 se 2meres(esena den se ftanw pros to paron:D )apla bariemai bradiatika kai 8elw na dw kai to ma8ima aurio..

Δεν έχω ιδέα πάντως για τίποτα άλλο... :-( :-( :-(

VALE46
12-11-2007, 00:10
nai!ekana ena googlarisma brika auto task manager fix v1.0 kai doulepse o task manager twra 8a kanw ta alla kai 8a dw.euxaristw pros to paron...

ekana run regedit kai leei i epexergasia mitrwou exei apenergopoii8ei apo ton diaxeiristi:confused:

understracker
12-11-2007, 00:11
Εμένα πάντως ήταν τότε που στο είχα πει....

Πιθανότα κάτι έχει πειράξει τα δικαιώματα του λογιαριασμού του.

start->settings->control panel->administrative tools->local security policy->local policies->user rights assignment

Εκεί στο shutdown the system τι group έχει? Έχει administrators,users,power users,backup operators?

edit

Σύγκρινε την δική σου λίστα στο user rights assignment με την δική μου. Σε ενδιαφέρει μόνο εκεί που λέει administrators. Μην ασχοληθείς με τα υπόλοιπα!

Όπου δεν υπάρχει Adminstrators δεξί κλικ-> properties και add group και βάλε Administrators με το χέρι. Για object type επέλεξε "users"!

VALE46
12-11-2007, 00:20
Πιθανότα κάτι έχει πειράξει τα δικαιώματα του λογιαριασμού του.

start->settings->control panel->administrative tools->local security settings->local policies->user rights assigment

Εκεί στο shutdown the system τι group έχει? Έχει administrators,users,power users,backup operators?

edit

Σύγκρινε την δική σου λίστα στο user rights assignment με την δική μου. Σε ενδιαφέρει μόνο εκεί που λέει administrators. Μην ασχοληθείς με τα υπόλοιπα!

Όπου δεν υπάρχει Adminstrators δεξί κλικ-> properties και add group και βάλε Administrators με το χέρι.

mporei na akoustei xazo alla den briskw to path den xerw ti skata paizei.kapoia boi8eia sorry:-(

understracker
12-11-2007, 00:26
mporei na akoustei xazo alla den briskw to path den xerw ti skata paizei.kapoia boi8eia sorry:-(

Έφτιαξα το path

VALE46
12-11-2007, 00:29
Έφτιαξα το path

to administrative tools den briskw dustuxws

understracker
12-11-2007, 00:30
το ξερω οτι ειναι λιγη η ram αλλα δεν παιζει να φταιει μονο αυτό!ετσι κ αλλιως πριν κανω format ολα ηταν μια χαρα με την ιδια ram!μετα το λογοτυπο των windows δειχνει για αρκετη ωρα μαυρη οθονη και μετα μπαινει στο περιβαλλον εργασιας!κανενας καμια ιδέα?

Τους drivers της nvidia απο εδώ (http://www.nvidia.com/object/winvista_x86_169.02.html)τους έβαλες? 32bit Vista έχεις?

to administrative tools den briskw dustuxws

Κάνε switch το classic view.

bougatsokimas
12-11-2007, 00:40
Τους drivers της nvidia απο εδώ (http://www.nvidia.com/object/winvista_x86_169.02.html)τους έβαλες? 32bit Vista έχεις?

ναι τους εχω βαλει!και δεν γινετα τιποτα!μηπως υπαρχει καπου καποια ρυθμιση?αλλιως δεν μπορω να το εξηγησω!

VALE46
12-11-2007, 00:46

Κάνε switch το classic view.

kati teleutaio epeidi den xerw pws skata metafrazoun to local security policies kai local policy mou perigrafeis ta eikonidia????'

//basika den uparxei to local security policies sto administrative tools!twra ti kanw???

understracker
12-11-2007, 01:04
kati teleutaio epeidi den xerw pws skata metafrazoun to local security policies kai local policy mou perigrafeis ta eikonidia????'

//basika den uparxei to local security policies sto administrative tools!twra ti kanw???

Έχει εικονίδιο ένα mainframe με μια κλειδαριά πάνω δεξιά.

VALE46
12-11-2007, 01:07
Έχει εικονίδιο ένα mainframe με μια κλειδαριά πάνω δεξιά.

dustuxws oxi den uparxei.ti kanw man?

understracker
12-11-2007, 01:17
dustuxws oxi den uparxei.ti kanw man?

Method 2c: Use the Local Security Settings tool
If the computer is not a member of a domain, follow these steps:

Click Start, click Run, type secpol.msc, and then click OK.
Under Security Settings, expand Local Policies.
Click User Rights Assignment.
In the right pane, double-click the policy that you want.
Click Add User or Group.
Type the user name or the group name that is the security account for the application pool that you want, and then click OK.

Note: If you click Browse to add an account, you may have to click Object Types or Location to add the account that you want.
Click OK two times.
Exit the Local Security Settings tool.

VALE46
12-11-2007, 01:24
Method 2c: Use the Local Security Settings tool
If the computer is not a member of a domain, follow these steps:

Click Start, click Run, type secpol.msc, and then click OK.
Under Security Settings, expand Local Policies.
Click User Rights Assignment.
In the right pane, double-click the policy that you want.
Click Add User or Group.
Type the user name or the group name that is the security account for the application pool that you want, and then click OK.

Note: If you click Browse to add an account, you may have to click Object Types or Location to add the account that you want.
Click OK two times.
Exit the Local Security Settings tool.

ela omws pou den exe run sto start????brika auto les na paizeiauto (http://forums.microsoft.com/MSDN/ShowPost.aspx?PostID=763439&SiteID=1)

understracker
12-11-2007, 01:30
ela omws pou den exe run sto start????brika auto les na paizeiauto (http://forums.microsoft.com/MSDN/ShowPost.aspx?PostID=763439&SiteID=1)

Χρησιμοποίησε το file->run στο task manager.

inferno13
12-11-2007, 01:32

pes se kapoion na sou steilei tin suntomeusi gia to RUN....
tin vazei se enan fakelo... ton ziparei kai sto stelnei meso msn...
dokimasmeno...:wavey:

//edit: kapos etsi :p

VALE46
12-11-2007, 01:34
Χρησιμοποίησε το file->run στο task manager.

ekana to run alla leei den uparxei to arxeio auto

mad_nassos
12-11-2007, 01:34

Παίζει όμως να μην τρέχει εφόσον έχει φάει τέτοιο σκάλωμα το σύστημα.... γιατί αν δεν τρέχει το ίδιο το run, τότε δεν θα μπορεί να τρέξει και η συντόμευσή του... :baby: :baby:

VALE46
12-11-2007, 01:35

//edit: kapos etsi :p

den paizei leei giati den to epitrepoun oi periorismoi tou diaxeiristi

inferno13
12-11-2007, 01:36
@ mad_nassos

ma an proseksa kala leei "den exei run (ektelesi)"
oxi oti den trexei...

kai mi mou ti les emena gt elega na se psifisw gia mod...:D:D:D

//kala...den kserw..den parakolouthisa oli tin suzitisi... apla auto pou eipa to dokimasa se ena filo mou prosfata...

VALE46
12-11-2007, 01:38
@ mad_nassos

ma an proseksa kala leei "den exei run (ektelesi)"
oxi oti den trexei...

kai mi mou ti les emena gt elega na se psifisw gia mod...:D:D:D

exei dikio o mad_nassos den trexei opws eipa kai sto allo post

mad_nassos
12-11-2007, 01:43
exei dikio o mad_nassos den trexei opws eipa kai sto allo post

@inferno 13: Φάτα ρε!! Κέρδισα!!! :p :p :p

//Το έκανα edit γιατί έχω πάρει 1 ολόκληρη ψήφο ήδη... Δεν πρέπει να σπυλώνω την εικόνα μου στον ένα και μοναδικό ψηφοφόρο μου... :p

understracker
12-11-2007, 01:55
ekana to run alla leei den uparxei to arxeio auto

Μπες από safe mode και προσπάθησε να κάνεις αυτα που σου είπα πιο πρίν κάνοντας login ως administrator. Για να μπείς σε safe mode πάτα συνεχώς f8 στο boot. (Πριν το λογότυπο των windows)

//Παιδιά μην σπαμάρουμε εδώ :baby:

VALE46
12-11-2007, 02:08
Μπες από safe mode και προσπάθησε να κάνεις αυτα που σου είπα πιο πρίν κάνοντας login ως administrator. Για να μπείς σε safe mode πάτα συνεχώς f8 στο boot. (Πριν το λογότυπο των windows)

//Παιδιά μην σπαμάρουμε εδώ :baby:

paw na to dokimasw:D .kati allo ti allo problima mporei na dimiourisei auto?mporei an prokalesei kai alla?ama kanw format 8a uparxei giati nomizw kai paliotera pou to xa psaxei den nomizw oti upirxe to olocal policy
//pws kaneis login ws admin apo safe mode

understracker
12-11-2007, 02:38
paw na to dokimasw:D .kati allo ti allo problima mporei na dimiourisei auto?mporei an prokalesei kai alla?ama kanw format 8a uparxei giati nomizw kai paliotera pou to xa psaxei den nomizw oti upirxe to olocal policy

Κάποιο πρόγραμμα πιθανώς ιός έχει πειράξει τον λογαριασμό σου.

//pws kaneis login ws admin apo safe mode

Όπως έχεις πατήσει το f8 και σου έχει βγάλει τις επιλογές για boot απλά επιλέγεις Ασφαλής λειτουργία (safe mode) -Είναι πάνω πάνω-. Μετά θα σε βγάλει στην login screen και εκεί θα επιλέξεις Administrator.

Btw system restore δοκίμασες?

Octopus Handjob
12-11-2007, 02:46
Paidia 8elw na sas apasxolhsw gia ena mallon xilioeipwmeno 8ema, pou afora thn egkatastash tou gnwstou modem fast 800 pou dinei h otenet se Ubuntu 7.10. Akolou8hsa tis odhgies pou perigrafontai edw (http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?s=&showtopic=9935&view=findpost&p=241304) kai to problhma prokyptei sto bhma pou leei oti h aposyndesh kai epanasyndesh tou modem 8a prepei na to kanei na paizei ta fwta tou. Sygkekrimena den anabosbhnei to adsl fwtaki, enw mono kleinei gia ligo to power (pwr) kai meta ksanaanabei. Ws ek toutou, xrhsimopoiwntas thn entolh

pon ueagle-atmPaei na kanei syndesh alla ayth den oloklhrwnetai pote. leei oti to modem den apokrinetai (modem unresponsive) h kati tetoio, den to 8ymamai twra giati gia na to postarw ayto syndesa to modem ston desktop me ta xp.

Ti prepei na kanw gia na egkatasthsw ayto to modemaki se Ubuntu 7.10? =/

VALE46
12-11-2007, 02:47
Κάποιο πρόγραμμα πιθανώς ιός έχει πειράξει τον λογαριασμό σου.

Όπως έχεις πατήσει το f8 και σου έχει βγάλει τις επιλογές για boot απλά επιλέγεις Ασφαλής λειτουργία (safe mode) -Είναι πάνω πάνω-. Μετά θα σε βγάλει στην login screen και εκεί θα επιλέξεις Administrator.

Btw system restore δοκίμασες?

oxi kai nomizw exw kana ena simeio epanaforas.8a doulepsei?

grnemo
12-11-2007, 02:49
Δεν έχεις να χάσεις κάτι.

mad_nassos
12-11-2007, 02:51
Paidia 8elw na sas apasxolhsw gia ena mallon xilioeipwmeno 8ema, pou afora thn egkatastash tou gnwstou modem fast 800 pou dinei h otenet se Ubuntu 7.10. Akolou8hsa tis odhgies pou perigrafontai edw (http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?s=&showtopic=9935&view=findpost&p=241304) kai to problhma prokyptei sto bhma pou leei oti h aposyndesh kai epanasyndesh tou modem 8a prepei na to kanei na paizei ta fwta tou. Sygkekrimena den anabosbhnei to adsl fwtaki, enw mono kleinei gia ligo to power (pwr) kai meta ksanaanabei. Ws ek toutou, xrhsimopoiwntas thn entolh

pon ueagle-atmPaei na kanei syndesh alla ayth den oloklhrwnetai pote. leei oti to modem den apokrinetai (modem unresponsive) h kati tetoio, den to 8ymamai twra giati gia na to postarw ayto syndesa to modem ston desktop me ta xp.

Ti prepei na kanw gia na egkatasthsw ayto to modemaki se Ubuntu 7.10? =/

Aν δεν αναβοσβήνει το φωτάκι, προφανώς κάτι λάθος έχει γίνει... Άρα ξανδοκίμασέ το... Και καλύτερα πάρε router να ξεμπερδεύεις... ;-)

TopGear
12-11-2007, 04:27
Έκανα χτες fresh install τα Ubuntu 7.10. Όποιος θυμάται, είχα πρόβλημα με τον ήχο (ανά ένα login είχα-δεν είχα ήχο) και επίσης δεν έβλεπα tabs κάτω στην μπάρα με όσα παράθυρα είχα ανοιχτά.

1. Το πρόβλημα με την μπάρα λύθηκε, οκ.
2. Πάλι έκανα login και δεν ξαναέχω ήχο! Ενώ πριν είχα. Δεν ξέρω αν ξανακάνω, αν θα έχω πάλι! Υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι από το add/remove έχω επιλέξει να έχω τους πιο πολλούς players (μέχρι να αποφασίσω ποιος μου κάνει). Έχω κατεβάσει ΟΛΑ τα Gstreamer.
3. Το compiz ως εκ θαύματος, έφτιαξε από μόνο του, χωρίς sudo κτλ. Εύκολα...
4. Τι είναι αυτό το lwat που μου πετάει κάθε 3 και λίγο όταν κάνω add κάτι;
5. Πάω να παίξω 1 βίντεο και αρχικά την πρώτη φορά δεν έπαιζε καν, έβγαλε το κόκκινο σήμα και έλεγε κάτι (μάλλον για codecs), ενώ τώρα κάθε φορά που δοκιμάζω να ανοίξω ένα αρχείο, μαυρίζει ο player και "φορτώνει" συνεχώς το βίντεο. Αν πάω να το κλείσω με ρωτάει να κάνω cancel ή force quit.
6. Από που μπορώ να βρω extensions, themes κτλ για τις μπάρες, εικονίδια κτλ για τα Ubuntu; Να είναι λίγο πιο σύγχρονο το interface, σαν κάτι screenshots που έδειξε ο understracker (αυτό το γαλάζιο των KDE πολύ ωραίο).

mad_nassos
12-11-2007, 04:35
2. Πάλι έκανα login και δεν ξαναέχω ήχο! Ενώ πριν είχα. Δεν ξέρω αν ξανακάνω, αν θα έχω πάλι! Υπάρχει περίπτωση να φταίει ότι από το add/remove έχω επιλέξει να έχω τους πιο πολλούς players (μέχρι να αποφασίσω ποιος μου κάνει). Έχω κατεβάσει ΟΛΑ τα Gstreamer.

Mπαααα....

3. Το compiz ως εκ θαύματος, έφτιαξε από μόνο του, χωρίς sude κτλ. Εύκολα...

Κάτι λάθος είχες κάνει... (όπως θα έλεγε και ο Orestisp :D )

4. Τι είναι αυτό το lwat που μου πετάει κάθε 3 και λίγο όταν κάνω add κάτι;

λινκ (http://packages.ubuntu.com/gutsy/misc/lwat)

5. Πάω να παίξω 1 βίντεο και αρχικά μια φορά δε μου έπαιζε καν, έβγαλε το κόκκινο σήμα και έλεγα κάτι (μάλλον για codecs), ενώ τώρα κάθε φορά που δοκιμάζω μαυρίζει ο player και "φορτώνει" συνεχώς το βίντεο.

Δες τι codecs λέει και κάνε εγκατάσταση ό,τι χρειαστεί... :tounge:

6. Από που μπορώ να βρω extensions, themes κτλ για τις μπάρες, εικονίδια κτλ για τα Ubuntu; Να είναι λίγο πιο σύγχρονο το interface, σαν κάτι screenshots που έδειξε ο understracker (αυτό το γαλάζιο των KDE πολύ ωραίο).

http://www.gnome-look.org/

TopGear
12-11-2007, 04:40
Κάτι λάθος είχες κάνει... (όπως θα έλεγε και ο Orestisp :D )

Τα εφέ πλέον λειτουργούν όλα. Να υπενθυμίσω πώς η προηγούμενη έκδοση 7.10, είχε προέλθει από αναβάθμιση της 7.04.

λινκ (http://packages.ubuntu.com/gutsy/misc/lwat)

Εμένα μου λέει για το debconf, κάτι domain names κτλ και δεν ξέρω τι να κάνω, οπότε πατάω cancel.

Δες τι codecs λέει και κάνε εγκατάσταση ό,τι χρειαστεί... :tounge: Αυτό είναι το θέμα! Ότι μόνο την πρώτη φορά μου το έγραψε αυτό. Από κει και πέρα κάθε φορά "μαυρίζει-σκοτεινιάζει" ο player (totem movie player ή vlc κτλ).

http://www.gnome-look.org/Thanks.

mad_nassos
12-11-2007, 04:42
Αυτό είναι το θέμα! Ότι μόνο την πρώτη φορά μου το έγραψε αυτό. Από κει και πέρα κάθε φορά "μαυρίζει-σκοτεινιάζει" ο player (totem movie player ή vlc κτλ).

Εδώ λέει 5 λόγια για το Totem... (http://www.gnome.org/projects/totem/) :p

TopGear
12-11-2007, 05:00
Εδώ λέει 5 λόγια για το Totem... (http://www.gnome.org/projects/totem/) :p

Ξαναέκανα login και έχω ήχο!!! :confused: :confused: :confused:

Δοκίμασα να παίξω το βίντεο με τον VLC. Ξεκίνησε να παίζει (χωρίς ήχο), ώσπου σκοτείνιασε, συνέχιζε να παίζει όμως σαν σκούρο ασπρόμαυρο και όταν πήγα να τον κλείσω έβγαλε "VLC is not responding. Είχε επιλογές Cancel ή force quit". Τι σκ.... συμβαίνει; Είχα καταχαρεί χτες που όλα δουλεύανε πολύ καλά και σωστά!!! Δλδ σε κάθε install, θα έχω κι από ένα πρόβλημα; :-( :-( :-(

understracker
12-11-2007, 05:17
Ξαναέκανα login και έχω ήχο!!! :confused: :confused: :confused:

Δοκίμασα να παίξω το βίντεο με τον VLC. Ξεκίνησε να παίζει (χωρίς ήχο), ώσπου σκοτείνιασε, συνέχιζε να παίζει όμως σαν σκούρο ασπρόμαυρο και όταν πήγα να τον κλείσω έβγαλε "VLC is not responding. Είχε επιλογές Cancel ή force quit". Τι σκ.... συμβαίνει; Είχα καταχαρεί χτες που όλα δουλεύανε πολύ καλά και σωστά!!! Δλδ σε κάθε install, θα έχω κι από ένα πρόβλημα; :-( :-( :-(

Βάλε automatix (http://www.getautomatix.com/wiki/index.php?title=Installation) και πέρνα τους codec. Επίσης πρόσθεσε τα repos του medibuntu (https://help.ubuntu.com/community/Medibuntu) και τέλος ακολούθησε αυτόν τον οδηγό για να βάλεις το xine-ui (http://www.forums.gr/showthread.php?p=529254#post529254) και να παίζεις τα αρχεία σου. (Κάνε δεξι κλικ στο αρχείο και βάλε να το ανοίγει custom εντολή xine) Νομίζω έτσι θα είσαι full από players.

Άνοιξε επίσης τα universe και multiverse repositories καθώς και τις blackport και proposed updates

Ο vlc είναι λίγο outdated. Βάλε audacious για να παίζεις τραγούδια. Αλλιώς amaroK αλλά θα σε ζορίσει στο configure ώστε να ταιριάζει με το υπόλοιπο gnome καθώς είναι KDE application.

TopGear
12-11-2007, 05:23
Βάλε automatix (http://www.getautomatix.com/wiki/index.php?title=Installation) και πέρνα τους codec. Επίσης πρόσθεσε τα repos του medibuntu (https://help.ubuntu.com/community/Medibuntu) και τέλος ακολούθησε αυτόν τον οδηγό για να βάλεις το xine-ui (http://www.forums.gr/showthread.php?p=529254#post529254) και να παίζεις τα αρχεία σου. (Κάνε δεξι κλικ στο αρχείο και βάλε να το ανοίγει custom εντολή xine) Νομίζω έτσι θα είσαι full από players.

Άνοιξε επίσης τα universe και multiverse repositories καθώς και τις blackport και proposed updates

Ο vlc είναι λίγο outdated. Βάλε audacious για να παίζεις τραγούδια. Αλλιώς amaroK αλλά θα σε ζορίσει στο configure ώστε να ταιριάζει με το υπόλοιπο gnome καθώς είναι KDE application.

Θα το δοκιμάσω αύριο, καθώς τώρα μπήκα λίγο windows να δω κάτι. Thanks πάντως. Απορώ όμως γιατί συμβαίνουν αυτά...Στην προηγούμενη έκδοση 7.10 (αναβαθμισμένη απο την 7.04), δεν συνέβαιναν αυτά με τους players...Τσπ...

understracker
12-11-2007, 05:50
Θα το δοκιμάσω αύριο, καθώς τώρα μπήκα λίγο windows να δω κάτι. Thanks πάντως. Απορώ όμως γιατί συμβαίνουν αυτά...Στην προηγούμενη έκδοση 7.10 (αναβαθμισμένη απο την 7.04), δεν συνέβαιναν αυτά με τους players...Τσπ...

Επειδή ήταν ήδη εγκαταστημένα και εγκαταστάθηκαν οι νέες εκδόσεις τους κατά το update.

//Δοκίμασες να αυξομοιώσεις την μπάρα της έντασης για τον ήχο, όταν δεν έχει ήχο? Ίσως να κολλάει ο alsa mixer.

SpartanGeorge
13-11-2007, 16:54
file.ass και linux :tounge:

πως συμβαδιζουν??

asxoliastos
13-11-2007, 17:47
exo erotisi (sorry gia ta greeklish alla aytos einai kai o logos poy grafo)

allaksa ta shorctcuts sto compiz kai evala kapoia grammata os shortcuts
ayto omos itan thanasimos gt meta otan piga na grapso ena keimeno
pataga to "W" p.x kai mou evgaze to ring sitcher.

Telospanton to ksanallazo kai tora den mporo na patiso ta antistoixa pliktra
p.x "W" kai "P" den emfanizontai(edo ta vlepete gt mporo na ta patiso me shift+"P")

Episis xathike to shortcut gia tin allagi apo agglika se ellinika kai toumbalin
kamia idea(thelo na ftiakso kai proto post....)?

mad_nassos
13-11-2007, 20:57
Eskasa format kai ola pane kala...Yparxei tropos na apo8hkeusw thn katastash pou einai twra to partition me ta windows kai na to epanaferw opote 8elw-mou xreiastei...Kati rwtage paliotera o Topgear alla den 8umamai akrivws...:blush:

Κάποιος του είχε δώσει link για το Iso builder. Ψάξτο, θα το βρεις πολύ εύκολα αν δεν κάνω λάθος.. Αλλά δεν ξέρω πόσο καλό είναι, γιατί το δοκίμασα, και επειδή δεν μου φαινόταν ok δεν έκανα όλη τη διαδικασία και το παράτησα...
Από εκεί και πέρα εγώ βρήκα το Norton Ghost (νομίζω το 12 είναι το τελευταίο) στο οποίο καις ένα cdάκι image και το bootάρεις και σου λέει μία διαδικασία να κάνεις... Αλλιώς μπορείς να το περάσεις σαν πρόγραμμα στο pc και να κάψεις και ένα cdάκι πάλι και να κάνεις μία διαδικασία μέσα από τα Windows που νομίζω κάνει την ίδια δουλειά πάλι.. (εγώ το δεύτερο έχω κάνει, αλλά δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς γιατί δεν έχω ξανακάνει format από τότε... :o :o :o )
Απλά αν το περάσεις σαν πρόγραμμα, σου κάνει και backups κτλ κτλ...
Επίσης, μετά τη διαδικασία που έκανα όταν ανοιγω το pc δεν μπαίνει κατευθείαν.. μου βγάζει δύο επιλογές σαν αυτές του GRUB Menu, και λένε: Windows OS και System Recovery (ή κάτι παρόμοιο τελος πάντων...:tounge: )
:wavey:

St3f@n0s
13-11-2007, 21:04
Κάποιος του είχε δώσει link για το Iso builder. Ψάξτο, θα το βρεις πολύ εύκολα αν δεν κάνω λάθος.. Αλλά δεν ξέρω πόσο καλό είναι, γιατί το δοκίμασα, και επειδή δεν μου φαινόταν ok δεν έκανα όλη τη διαδικασία και το παράτησα...
Από εκεί και πέρα εγώ βρήκα το Norton Ghost (νομίζω το 12 είναι το τελευταίο) στο οποίο καις ένα cdάκι image και το bootάρεις και σου λέει μία διαδικασία να κάνεις... Αλλιώς μπορείς να το περάσεις σαν πρόγραμμα στο pc και να κάψεις και ένα cdάκι πάλι και να κάνεις μία διαδικασία μέσα από τα Windows που νομίζω κάνει την ίδια δουλειά πάλι..
Απλά αν το περάσεις σαν πρόγραμμα, σου κάνει και backups κτλ κτλ...
Επίσης, μετά τη διαδικασία που έκανα όταν ανοιγω το pc δεν μπαίνει κατευθείαν.. μου βγάζει δύο επιλογές σαν αυτές του GRUB Menu, και λένε: Windows OS και System Recovery (ή κάτι παρόμοιο τελος πάντων...:tounge: )
:wavey:

8a googlarw kai 8a dw...(an kai perimenw apanthsh apo Topgear kai understracker bebaiws bebaiws na me diafwtisoun(den 8elw na peiraxw tipota sto pc))

(εγώ το δεύτερο έχω κάνει, αλλά δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς γιατί δεν έχω ξανακάνει format από τότε... :o :o :o )

H mphkes ston isio dromo...H dokimases ola ta distro apo Unix kai exase ka8e nohma h zwh sou...:D :D :wavey:

mad_nassos
13-11-2007, 21:17
H mphkes ston isio dromo...

Δεν είναι αυτός ο ίσιος δρόμος!!! :D

H dokimases ola ta distro apo Unix

Unix-like :tounge:

kai exase ka8e nohma h zwh sou...:D :D :wavey:

Παίζει να έγινε.... :p
Κάτσε να παραλάβω όμως τη νέα μητρική και θα σου πω εγώ... :D :D :D

St3f@n0s
13-11-2007, 23:24
Eskasa format kai ola pane kala...Yparxei tropos na apo8hkeusw thn katastash pou einai twra to partition me ta windows kai na to epanaferw opote 8elw-mou xreiastei...Kati rwtage paliotera o Topgear alla den 8umamai akrivws...:blush:

Repost mpas kai apanthsei kanas xristianos...:wavey:

mad_nassos
13-11-2007, 23:30

Repost mpas kai apanthsei kanas xristianos...:wavey:

Όπως βλέπεις ο TopGear είναι μάλλον δεν θα το έχει δοκιμάσει... :baby:
Υπάρχει και το Symantec Ghost Suitable Suite 2.0
Αλλιώς αν ψάξεις το thread πιο πίσω, επειδή έχω ρωτήσει εγώ 2 φορές, νομίζω ο Master User κάτι έλεγε για robocopy κτλ... :baby: :baby:

SpartanGeorge
13-11-2007, 23:45
file.ass και linux :tounge:

πως συμβαδιζουν??

ρε μην με βαζετε να κανω quote τον εαυτο μου :p :baby:

Darth_Vader
13-11-2007, 23:52
Ρε παιδιά έχω βαρεθεί να ψάχνω. Θέλω να κάνω εκτύπωση φωτο στο κέντρο του Α4. Πώς γίνεται?

DiMiS
14-11-2007, 00:07
Ρε παιδιά έχω βαρεθεί να ψάχνω. Θέλω να κάνω εκτύπωση φωτο στο κέντρο του Α4. Πώς γίνεται?

Irfanview (http://www.irfanview.com/) -> print -> center image

Αρνούμαι πάντως να πιστέψω πως υπάρχει image viewer που δεν το υποστηρίζει.

Darth_Vader
14-11-2007, 00:16
Irfanview (http://www.irfanview.com/) -> print -> center image

Αρνούμαι πάντως να πιστέψω πως υπάρχει image viewer που δεν το υποστηρίζει.

Ευχαριστώ φίλε. :wavey:

mad_nassos
14-11-2007, 00:39

Έχω κάνει άνω κάτω το google αλλά τζίφος...
Μόνο για format είμαι καλός... :p

Trifyllenia
14-11-2007, 03:23

http://kitone.free.fr/subtitleeditor/

Εγώ έπεσα κοντά ή ούτε καν??
Αλλιώς θα με κατατροπώσει ο understracker mouexaxaxxaxaxax:D

understracker
14-11-2007, 04:34
http://kitone.free.fr/subtitleeditor/

Εγώ έπεσα κοντά ή ούτε καν??
Αλλιώς θα με κατατροπώσει ο understracker mouexaxaxxaxaxax:D

http://filext.com/file-extension/ass

Εδώ λέει τι μπορεί να είναι αυτό το πράγμα. κατά πάσα πιθανότητα είναι subtitles και είναι σε text μορφή. Με έναν editor λογικά θα μπορείς να τους δεις όπως τα .srt.

Να και ένα thread (http://forum.videolan.org/viewtopic.php?f=14&t=40521)για το vlc! Δυστυχώς ο συγκεκριμένος δεν τις υποστηρίζει ακόμα... (Είναι 0.8.6 αυτό που είναι τώρα stable αν θυμάμαι καλά)

edit

sudo apt-get install subtitleeditor

για να τους κάνεις edit. Χρειάζεται τον mplayer ή τον vlc για να παίζεις τους subtitles on the fly και να δεις αν ταιριάζουν στο video. Δυστυχώς δεν έχει embedded λειτουργία όπως πχ το subtitle workshop για τα windows. Ο vlc δεν υποστηρίζει ακόμα τους ".ssa" ο mplayer το κάνει αλλά λίγο που το έψαξα δεν κατάφερα να αλλάξω τα encodings. Το xine-ui (xine) δεν έχει πρόβλημα. Τους παίζει αρκεί το .ssa να έχει ο ίδιο όνομα με το αρχείο video. :wavey: Όλοι οι player βρίσκονται στο repository του ubuntu.

//bah βλακεία είπα. Και ο vlc τους παίζει.... :blush: Τουλάχιστον το αρχείο που κατέβασα εγώ πάντα...

DiMiS
14-11-2007, 13:24
Ποιος χρησιμοποιεί ακόμα vlc, με την τραγικά ελλιπέστατη υποστήριξη του matroska και όλων των format υποτίτλων;

KMPlayer ρε. ΤΕΛΛΛΛΛΟΣ.
Όχι, καμμία σχέση με το KDE mplayer.

http://www.kmplayer.com/forums/gallery/files/1-overall_kmp.png

The KMPlayer is all in one media player covering various formats such as VCD, DVD, AVI, MKV, Ogg, OGM, MPEG-1/2/4, WMV, RealMedia, and QuickTime etc. It handles a wide range of subtitles and allows you to capture audio, video, and screenshots in many ways. The player includes almost all the essential free decoders required for playback. Furthermore, the external ones can be specified, so that KMP works optimally by the users' own customization.

[ features (http://www.kmplayer.com/forums/showthread.php?t=63) :: dl BETA 2.9.3.1408 (http://www.kmplayer.com/forums/showthread.php?t=7963) :: latest build (http://www.kmplayer.com/forums/showthread.php?t=4094) ]

Απλά ο τέλειος player, κι έχω δει πολλούς. Παίζει τα πάντα, όσο κατακρεουργημένο και αναλφάβητα encoded κι αν είναι ένα αρχείο, άμα δεν παίζει με kmp μπορείτε να είστε σίγουροι πως δεν παίζει πουθενά. Επιπλέον επιτρέπει να ορίσεις δικούς σου (external) codecs που να κάνουν override τους δικούς του, ώστε να επιλέγεις τον κατάλληλο για το pc σου (με αυτόν τον τρόπο κατάφερα να παίξω HD content στη σακαράκα μου).

understracker
14-11-2007, 13:37
@Dimis: Πόσα παίρνεις? :baby:

Παίζει ο ΚΜplayer στο linux? :confused:

DiMiS
14-11-2007, 14:23
@Dimis: Πόσα παίρνεις? :baby:

Παίζει ο ΚΜplayer στο linux? :confused:

Δεν νομίζω να υπάρχει έκδοση για linux, αυτό είναι το μόνο πρόβλημά του.

Κι όχι, δεν με πληρώνουν σε κορεάτικα γουόν για να προωθήσω τον τζάμπα player τους! Απλά είχα σιχαθεί με την απαίσια υποστήριξη του vlc για υπότιτλους και εντυπωσιάστηκα όταν είδα αυτόν τον player, οπότε πιστεύω θα βολέψει κι άλλους -παίζει χωρίς install πάντως οπότε μπορείτε να το δοκιμάσετε όσο θέλετε. Εγώ το έχω ήδη κάνει default player για ό,τι media file format υπάρχει. :p

asxoliastos
14-11-2007, 23:31
Prospatho tosi ora na ftiakso ti karta grafiko gt logo compiz se ligo tha
kano mnimosino sto pc mou
Episis den exo idea poia karta grafikon exei mesa ayto to pc
sto hardware information den leei kati.....
plz anybody
kai tora pou eftiaksa to na printarei to p kai to w
mipos na mou pei kapoios pou vrisko to shorcut gia tin metatropi apo agglika se ellinika ????

lau7gr
14-11-2007, 23:39
http://photos1.blogger.com/blogger/4284/450/1600/ubuntu02.jpg
http://photos1.blogger.com/blogger/4284/450/1600/ubuntu08.jpg

Στο layout options θα ρυθμίσεις τα πλήκτρα αλλαγής γλώσσας.

Applications / System Tools / Ubuntu Device Database ή δοκίμασε lspci για το υλικό σου.

understracker
14-11-2007, 23:47
Prospatho tosi ora na ftiakso ti karta grafiko gt logo compiz se ligo tha
kano mnimosino sto pc mou
Episis den exo idea poia karta grafikon exei mesa ayto to pc
sto hardware information den leei kati.....
plz anybody
kai tora pou eftiaksa to na printarei to p kai to w
mipos na mou pei kapoios pou vrisko to shorcut gia tin metatropi apo agglika se ellinika ????

Αναλυτικότερα (http://www.forums.gr/showthread.php?p=447523#post447523)

edit

Και ένας οδηγός (http://www.forums.gr/showthread.php?p=540066#post540066) που είχα γράψει εγώ. Γράφω πως να βάλεις και keyboard indicator όπως έχουν τα windows.

για την κάρτα γραφικών κάνε

sudo lspci -vv > lspci.txt

Και ανέβασε το lspci.txt

St3f@n0s
15-11-2007, 14:31
Ekana install ubuntu 7.10 kai kata to installation mou ebgale to exhs mhnuma...

cannot access security updates

The security updates on security.ubuntu.com couldn't be
accessed,so those updates will not be made available to
you at this time.You should investigate this later.

Commented out entries for security.ubuntu.com have been
added to the /etc/apt/sources list file

:confused:

Thx in advance:wavey:

orestisp
15-11-2007, 14:33
Ekana install ubuntu 7.10 kai kata to installation mou ebgale to exhs mhnuma...

cannot access security updates

The security updates on security.ubuntu.com couldn't be
accessed,so those updates will not be made available to
you at this time.You should investigate this later.

Commented out entries for security.ubuntu.com have been
added to the /etc/apt/sources list file

:confused:

Thx in advance:wavey:

den vrike internet sto install kai afise kapoia upgrades gia argotera...

an valeis internet tha eisai ok...

mad_nassos
15-11-2007, 22:28
Τι μέρα κι αυτή....
Πήγα στον asxoliasto και είχε αγοράσει σήμερα ένα pc desktop, αλλά ασυναρμολόγιτο εντελώς!! Βάλαμε μητρικές, CPU, ανεμιστηράκια... τα κέρατά μας... Τελικά σκαλώσαμε στα καλώδια του τροφωδοτικού, γιατί το ηλίθιο αντί να έχει 2-3, είχε περισσότερα... :mad:
Τι να γίνει, έπιασα κι εγώ το παλιό του pc που δεν έμπαινε σε κανένα λειτουργικό, και του πέταξα ένα format... Του έβαλα Ubuntu και freeBSD και το ευχαριστήθηκα...
Το μόνο είναι ότι στο GRUB Menu δεν εμφανίζει τα freeBSD.... Αν και μου είπε ότι θα το googlάρε, μπορεί να ρωτήσει κι εδώ μέσα, οπότε ψαχτείτε παλικάρια να βρείτε λύση... :D
Εγώ τελείωσα μ' αυτά.. Από τις 1:30 μέχρι τις 8:30 ήμουν εκεί!!!! :wow: :wow: :wow:

Darth_Vader
15-11-2007, 22:39
Κάθε φορά που ανοίγω το πισι, μου βγάζει ότι έχω Spyware + Trojan κολλήσει. Έχω το Κασπέρσκι Internet security, πατάω delete ή disinfect τα διαγράφει προσωρινά, αλλά με το που ξανανοίγω τον υπολογιστή πάλι τα ίδια. :-(

Ακόμα στο Εργαλεία-->επιλογές Ίντερνετ--> εμπιστευτικότητα, είναι μόνιμα στο χαμηλό (αποδοχή όλων των cookies) Το βάζω στο μεσαίο επίπεδο αλλά με το που ξαναανοίγω το κομπιούτερ πάλι στο χαμηλό είναι. :confused:

Τέλος έχουν εγκατασταθεί στο πισι μου τα "Live safety center + Online security guide" ούτε καταλαβα πώς. Τα διαγράφω αλλά με το που ανοίγω τον υπολογιστή μου ξανά είναι στην επιφάνεια εργασίας και καθε τρείς και λίγο κατω δεξιά βγαίνουν μυνήματα "system alert: Trojan-spy.win32@mx (μέσα σε συννεφάκι) ότι έχω κολλήσει τρόγιαν και ιούς και πρέπει να κάνω download antispyware κτλ. Έχω βαρεθεί να σβήνω ξανα και ξανα τα "συνεφάκια". :-( Ακόμα μου βγάζει ο Ίντερνετ εξπλόρερ μυνήματα ασφάλειας ότι έχω κολλήσει ιο και πρέπει να κάνω download antivirus programm tools κτλ.

Τί να κάνω?? Καμιά ιδέα?? :confused:

mad_nassos
15-11-2007, 22:44
Κάθε φορά που ανοίγω το πισι, μου βγάζει ότι έχω Spyware + Trojan κολλήσει. Έχω το Κασπέρσκι Internet security, πατάω delete ή disinfect τα διαγράφει προσωρινά, αλλά με το που ξανανοίγω τον υπολογιστή πάλι τα ίδια. :-(

Ακόμα στο Εργαλεία-->επιλογές Ίντερνετ--> εμπιστευτικότητα, είναι μόνιμα στο χαμηλό (αποδοχή όλων των cookies) Το βάζω στο μεσαίο επίπεδο αλλά με το που ξαναανοίγω το κομπιούτερ πάλι στο χαμηλό είναι. :confused:

Τέλος έχουν εγκατασταθεί στο πισι μου τα "Live safety center + Online security guide" ούτε καταλαβα πώς. Τα διαγράφω αλλά με το που ανοίγω τον υπολογιστή μου ξανά είναι στην επιφάνεια εργασίας και καθε τρείς και λίγο κατω δεξιά βγαίνουν μυνήματα "system alert: Trojan-spy.win32@mx (μέσα σε συννεφάκι) ότι έχω κολλήσει τρόγιαν και ιούς και πρέπει να κάνω download antispyware κτλ. Έχω βαρεθεί να σβήνω ξανα και ξανα τα "συνεφάκια". :-( Ακόμα μου βγάζει ο Ίντερνετ εξπλόρερ μυνήματα ασφάλειας ότι έχω κολλήσει ιο και πρέπει να κάνω download antivirus programm tools κτλ.

Έχοντας διαβάσει τη πρώτη πρόταση μόνο σου απαντάω. Spybot Search & Destroy και Ad-Aware. Βρες τα και τρέξτα! ;-)

Darth_Vader
15-11-2007, 23:19
Έχοντας διαβάσει τη πρώτη πρόταση μόνο σου απαντάω. Spybot Search & Destroy και Ad-Aware. Βρες τα και τρέξτα! ;-)

Πού να τα βρώ? Είναι δωρεάν?

Κάτι ακόμα φορματ πώς αρχίζω? Έχω ορίσει ως 1η boot device τo Dvd-rom μου αλλά δεν μου βγάζει το "Press any key to boot from cd..." :confused:

St3f@n0s
15-11-2007, 23:21
Πού να τα βρώ? Είναι δωρεάν?

Κάτι ακόμα φορματ πώς αρχίζω? Έχω ορίσει ως 1η boot device τo Dvd-rom μου αλλά δεν μου βγάζει το "Press any key to boot from cd..." :confused:

http://www.safer-networking.org/
http://www.lavasoftusa.com/

Darth_Vader
15-11-2007, 23:36
http://www.safer-networking.org/
http://www.lavasoftusa.com/

VALE46
16-11-2007, 01:18

file mou dustuxws tin patises.tin eixa patisei kai gw kai katelixa sto format afou googlarontas eida oti 8elei kati trela gia na epanel8ei kai den einai kai standar.opote kalo format :wow: :wow:

smokejohn
16-11-2007, 05:36
Καλημέρα παιδιά....Θέλω μια γρήγορη λύση...Θέλω να περάσω λίνουξ σε pc με ένα ntfs partition..O installer του Ubuntu πέταξε πρόβλημα και δεν μπορούσε να κάνει το resize..Αναγκάστηκα λοιπόν να κατεβάσω το partition magic 8 που ούτε αυτό κατάφερε κάτι.... Και στις δυο περιπτώσεις μου πέταξε σφάλμα.... Έχει πρόβλημα το ntfs partition(ta windows fortwnoun en to meta3u)???
Τι προτείνετε για να το ξεπεράσω??
Ayto einai to error pou mou bgazei to partition magic:
Error 1529 while executing Batch
========
Auto to brhka opws googlara gia na dw ti paizei me to error:
#1529 Information mismatch in directory entry
A file attribute stored in a file record is different from the attribute stored in its directory entry. If this error is in a system file (file 0–10), Windows NT CHKDSK does not fix it, but Windows NT rebuilds the root directory on the partition the next time the operating system is started.

coyote
16-11-2007, 12:48
που βρισκω key για το kaspersky internet security 7 που δεν βρισκεται στη black list της εταιριας

βρηκα μια εκδοση οπου αντικαθιστας ενα αρχειο και μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε κλειδι ακομα και απο το παλιο κασπερσκι

ελπιζω να δουλεψει.

understracker
16-11-2007, 15:49
Καλημέρα παιδιά....Θέλω μια γρήγορη λύση...Θέλω να περάσω λίνουξ σε pc με ένα ntfs partition..O installer του Ubuntu πέταξε πρόβλημα και δεν μπορούσε να κάνει το resize..Αναγκάστηκα λοιπόν να κατεβάσω το partition magic 8 που ούτε αυτό κατάφερε κάτι.... Και στις δυο περιπτώσεις μου πέταξε σφάλμα.... Έχει πρόβλημα το ntfs partition(ta windows fortwnoun en to meta3u)???
Τι προτείνετε για να το ξεπεράσω??
Ayto einai to error pou mou bgazei to partition magic:
Error 1529 while executing Batch
========
Auto to brhka opws googlara gia na dw ti paizei me to error:
#1529 Information mismatch in directory entry
A file attribute stored in a file record is different from the attribute stored in its directory entry. If this error is in a system file (file 0–10), Windows NT CHKDSK does not fix it, but Windows NT rebuilds the root directory on the partition the next time the operating system is started.

start->cmd->chkdsk /F <partition letter>

Παράδειγμα chkdisk /F C:

Αν σου πει ότι δεν μπορεί να το κάνει τώρα επέλεξε να το κάνει στο επόμενο reboot και μετά κάνε restart το pc.

που βρισκω key για το kaspersky internet security 7 που δεν βρισκεται στη black list της εταιριας

βρηκα μια εκδοση οπου αντικαθιστας ενα αρχειο και μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε κλειδι ακομα και απο το παλιο κασπερσκι

ελπιζω να δουλεψει.

Αν έχεις linux, μπαίνεις από το linux και ψάχνεις σε sites με τέτοια πράγματα...

ChristosG
16-11-2007, 16:47
Μου συνέβη το εξής:

Έχω κατεβάσει 3 φορές ένα πρόγραμμα, τις 2 φορές αρχείο .uif περίπου 800 ΜΒ ήταν και τα 2, την 3η φορά ένα .ιso 900 ΜΒ περίπου, και όταν πήγαινα και τα έγραφα ώς εικονικά cd, μετά που πήγαινα να κάνω ινστάλ το πρόγραμμα, μου έβγαζε πάντα μήνυμα: Παρακαλώ βάλτε το cd με το πρόγραμμα :confused: μα το cd με το πρόγραμμα έχω βάλει, ξέρετε τί μπορεί να φταίει?

understracker
16-11-2007, 17:03
Μου συνέβη το εξής:

Έχω κατεβάσει 3 φορές ένα πρόγραμμα, τις 2 φορές αρχείο .uif περίπου 800 ΜΒ ήταν και τα 2, την 3η φορά ένα .ιso 900 ΜΒ περίπου, και όταν πήγαινα και τα έγραφα ώς εικονικά cd, μετά που πήγαινα να κάνω ινστάλ το πρόγραμμα, μου έβγαζε πάντα μήνυμα: Παρακαλώ βάλτε το cd με το πρόγραμμα :confused: μα το cd με το πρόγραμμα έχω βάλει, ξέρετε τί μπορεί να φταίει?

Μην καις άδικα cd. Κάντα mount σε ένα cd/dvd emulator όπως το deamon tools (http://www.daemon-tools.cc/dtcc/download.php?mode=ViewCategory&catid=5)
Είτε το iso είναι μάπα είτε έχει και 2ο dvd. Γιατί δεν νομίζω 900 ΜΒ να είναι cd. Δοκίμασε να κάνεις mount το iso στο daemon tools.

Alan Don
16-11-2007, 17:06
Ειτε το προγραμμα ειναι πειρατικο και δεν ειναι καλο ή δεν εχεις κατεβασει το κρακ

ChristosG
16-11-2007, 19:40
κοιτάξτε, και mount έκανα τα uif, και μετετρεψα τα uif σε iso, και σκετo το iso εγραψα, και τα 3 τζίφος. Επίσης, έχω dvd-rw, οποτε δεν παιζει πρόβλημα :D Eπίσης κράκ κατέβασα, αλλά έπρεπε να κάνω ινστάλ το πρόγραμμα πρώτα για να κανω τα κράκ.

Μάλλον είναι μάπα και τα 3. Μπορεί κάποιος να μου πεί με pm κανα καλό τορεντάδικο γιατί δεν το βρίσκω το άτιμο σε αυτά που ξερω?

Ξέρω τα:

* μινινόβα
* άιζοχαντ
* μπίττόρεντ

o_xamenos
16-11-2007, 22:00
Είμαστε εδώ με το mad_nasso και μου κάνει format... Και θέλω να μου βάλει το WMWare στα Linux για να ξεφορτωθώ το Dual Boot και να περάσω τα Windows XP μέσα στα Ubuntu... Μπορείτε να μου πείτε τι διαφορά έχει το WMWare Workstation με το WMWare Player και ποιο είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω??? :confused: :confused: :confused:

sakil87
17-11-2007, 01:02
Μόλις ανοίγω το καινούριο pc λίγο πριν μπει στα windows μου βγάζει το εξής μηνυμα:
Intel cpu ucode loading error.Press F1 to resume
και πατάω F1 και μπαίνει κανονικά στα windows.Εχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω για να μην μου ξαναβγάλει αυτό το μηνυμα?Μήπως χρειάζεται να κάνω update το bios?

understracker
17-11-2007, 01:08
Μόλις ανοίγω το καινούριο pc λίγο πριν μπει στα windows μου βγάζει το εξής μηνυμα:
και πατάω F1 και μπαίνει κανονικά στα windows.Εχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω για να μην μου ξαναβγάλει αυτό το μηνυμα?Μήπως χρειάζεται να κάνω update το bios?

Χμμμ νομίζω ότι χρειάζεται update στον cpu microcode άρα BIOS update.

PiCoMiKe
17-11-2007, 01:09
Kata 99% nai, to upoloipo 1% einai na mhn exei "katsei" kala h CPU sto socket ths alla xlwmo to vlepw pws mporei na epiteux8ei kati tetoio :P

//me prolavan :(

coyote
17-11-2007, 02:58
εχω συνδεση 768 kbit/sec και κανω τεστ και μου βγαινει οτι ειμαι συνδεδεμενος με 680 kbps kai oti exv θπλοαδ 155 kb/s αντισοιχα. τι στον πεοντα?
connex παπαρια?

easy rider
17-11-2007, 03:20
εχω συνδεση 768 kbit/sec και κανω τεστ και μου βγαινει οτι ειμαι συνδεδεμενος με 680 kbps kai oti exv θπλοαδ 155 kb/s αντισοιχα. τι στον πεοντα?
connex παπαρια?

ε, καλά, μην περιμένεις και το 100% της ονομαστικής ταχύτητας. Πάντως δε ξέρω αν αυτά τα τεστ λαμβάνουν υπόψιν όπως πρέπει τις καθυστερήσεις, latency κτλ των ενδιάμεσων δικτύων, και άρα δε ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι. Το λέω γιατί σε εμένα κάθε φορά που τα κάνω βγάζουν (πολύ, μερικές φορές) διαφορετικά αποτελέσματα. Είναι απλά για να βλέπεις στο περίπου πως είναι η σύνδεσή σου πιστεύω.

jimmaras_ilion
17-11-2007, 09:00
connex παπαρια?

Ki egw pou exw connex sta 1024(ypotihetai mou vgazei oti i pragmatiki einai 1021.Alla eimai sxetika konta ston ote kai gi'auto exw toso mikri apwleia.O apo panw exei dikio.Oso makria eisai apo ton paroxo tis syndeseis parousiazetai megalyteros thorybos kai synepws sou meiwnetai i taxitita!!!

//edit:Mou vgazei eikonidio sta linux na kanw upgrade kapoia stoixeia tou kai molis patisw egkatastasi twn enimewrsewn mou vgazei to eksis error:

W: Αποτυχία λήψης http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/s/samba/smbclient_3.0.22-1ubuntu3.4_i386.deb
403 Forbidden

W: Αποτυχία λήψης http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/s/samba/samba-common_3.0.22-1ubuntu3.4_i386.deb
403 Forbidden

W: Αποτυχία λήψης http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/s/samba/libsmbclient_3.0.22-1ubuntu3.4_i386.deb
403 Forbidden
Ti skata ftaiei???Eyxaristw!!!

asxoliastos
17-11-2007, 10:26
ο 11 ειναι προσωρινα offline
μαλλον ανεβαζουν πραγματα
σε λιγο θα ειναι ετοιμος dont worry
αν συνεχισεις ομως και το εχεις το προβλημα
τοτε.....κατι φταει στη συνδεση σου
(επισης google οτι σου βγαζει)
//επισης στΟ linux....:angryfire εκτος αν εχεις πολλα οποτε :wow: :cool: :baby: :blush:

coyote
17-11-2007, 11:50
http://www.speedtest.net/result/203028835.png (http://www.speedtest.net)

αυτο ειναι το αποτελεσμα του σημερινου υεστ καθως και η αποσταση απο τον παροχο

jimmaras_ilion
17-11-2007, 11:57
@Coyote:Kane ena search se proigoumena posts.Kapou eixa dei ena link me to opoio eisageis ta stoixeia pou exeis apo panw kai sou vgazei ton thorybo kai ousiastika ypologizei tin apoleia pou exeis stin taxitita.Eisai konta se ote???

coyote
17-11-2007, 12:31
@Coyote:Kane ena search se proigoumena posts.Kapou eixa dei ena link me to opoio eisageis ta stoixeia pou exeis apo panw kai sou vgazei ton thorybo kai ousiastika ypologizei tin apoleia pou exeis stin taxitita.Eisai konta se ote???

μπααααααααα

PiCoMiKe
17-11-2007, 19:15
Giati otan paw na sunde8w me pidgin sto IRC me vgazei: PiCoMiKe@eu.irc.gr disconnected: IRC nicks may not contain whitespace

Ta stoixeia pou dinw einai auta:

mad_nassos
17-11-2007, 19:19
Giati otan paw na sunde8w me pidgin sto IRC me vgazei: PiCoMiKe@eu.irc.gr disconnected: IRC nicks may not contain whitespace

Δεν ξέρω να βοηθήσω, αλλά μπορώ να σου πω ότι είναι πολύ εύκολο να συνδεθείς με mIRC (http://www.mirc.com/)..

understracker
17-11-2007, 19:20

Βάλε για encoding iso-8859-1

PiCoMiKe
17-11-2007, 19:26
Βάλε για encoding iso-8859-1
Mpa ta idia..

@mad_nassos: Euxaristw file, exw hdh to mIRC kai douleuei, apla skotwnw to apogeuma mou me vlakeies san dialleima apo to diavasma :tounge:

understracker
17-11-2007, 19:37
Mpa ta idia..

@mad_nassos: Euxaristw file, exw hdh to mIRC kai douleuei, apla skotwnw to apogeuma mou me vlakeies san dialleima apo to diavasma :tounge:

iso-8859-7 και cp1253 δοκίμασες?

PiCoMiKe
17-11-2007, 19:55
iso-8859-7 και cp1253 δοκίμασες?
Ta dokimasa ola alla de paizei, vare8hka, 8a koita3w kapoia allh stigmh na dw ti ftaieii!!

Thanks!!

coyote
17-11-2007, 19:56
εκανα λλαγη πριν μια βδομαδα απο student adsl 768 se connex 768 και παει σαν την κοτα.
πριν εμπαινα με 750kbps τωρα με 640kbps.
ομοιως και στο upload speed.
φαινεται και στα rapidshare και στα torrent αλλα κυριως στα τορρεντ που απο 75KB/s τωρα κατεβαζω μεχρι 50 στα καλα του, με τις ίδιες ρυθμίσεις και με την ιδια συνδεση ουσιαστικα.

Υπαρχει περιπτωση να μεγαλωσε η αποσταση απο τον παροχο και να εγινε μεγαλυτερη?

understracker
17-11-2007, 20:09
εκανα λλαγη πριν μια βδομαδα απο student adsl 768 se connex 768 και παει σαν την κοτα.
πριν εμπαινα με 750kbps τωρα με 640kbps.
ομοιως και στο upload speed.
φαινεται και στα rapidshare και στα torrent αλλα κυριως στα τορρεντ που απο 75KB/s τωρα κατεβαζω μεχρι 50 στα καλα του, με τις ίδιες ρυθμίσεις και με την ιδια συνδεση ουσιαστικα.

Υπαρχει περιπτωση να μεγαλωσε η αποσταση απο τον παροχο και να εγινε μεγαλυτερη?

Από http://ftp.otenet.gr/ με πόσο κατεβάζεις?

Αυτό το speedtest (http://speedtest.forthnet.gr/) τι σου βγάζει.

coyote
17-11-2007, 20:17
απο οτενετ κατεβαζω με 78ΚΒ/s-->αυτο ειναι σχετικα καλο.

απο forthnet:
TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
17/11/2007 19:17:43
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 158.62Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 642.93kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

understracker
17-11-2007, 20:36
Μια χαρά είσαι. Και εμένα περίπου έτσι βγαίνουν. Φαίνεται έτυχες μάπα σέρβερ στο rapidshare.

Έχεις πηγμένο dslam ....

coyote
17-11-2007, 20:52
Μια χαρά είσαι. Και εμένα περίπου έτσι βγαίνουν. Φαίνεται έτυχες μάπα σέρβερ στο rapidshare.

Έχεις πηγμένο dslam ....

αν παρω τηλεφωνο και ρωτησω σε πιο ημουνα και αν με αλλαξανε και με βαλανε σε πιο πηγμενο?
ισως αν υπαρχει πιο ελευθερο?

understracker
17-11-2007, 20:59
αν παρω τηλεφωνο και ρωτησω σε πιο ημουνα και αν με αλλαξανε και με βαλανε σε πιο πηγμενο?
ισως αν υπαρχει πιο ελευθερο?

Δεν νομίζω να σε αλλάξουνε. Πιθανόν μπήκανε και αλλοι χρήστες πάνω για αυτό έγινε αυτό. Η γενικά υπάρχει κάποια δυσλειτουργία του ISP σου και σου κόβει ταχύτητα.

click START to re-test
17/11/2007 19:58:54
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 163.57Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 656.29kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

mad_nassos
17-11-2007, 22:14
Εδώ ξανά με φρέσκο πρόβλημα...
Αντέγραφα dvd και έκανα άλλες 532 βλακείες μαζί στο pc...
Κολλάει το nero στο 99%.. Το περίμενα μήπως ξεκολλήσει κανά μισάωρο...
Τίποτα.. Task Manager --> Not Responding --> End Task
Και τώρα το dvd-rw δεν ανοιγει... :-( :-( :-(

DiMiS
17-11-2007, 22:33
Εδώ ξανά με φρέσκο πρόβλημα...
Αντέγραφα dvd και έκανα άλλες 532 βλακείες μαζί στο pc...
Κολλάει το nero στο 99%.. Το περίμενα μήπως ξεκολλήσει κανά μισάωρο...
Τίποτα.. Task Manager --> Not Responding --> End Task
Και τώρα το dvd-rw δεν ανοιγει... :-( :-( :-(

Reboot, το'χω πάθει κι εγώ και το διόρθωσε.

asxoliastos
18-11-2007, 02:33
cannot mount volume

περασα τα 7.10 (ξανα) μολις
και ενω εκανε install που πεταξε αυτο το error
"cannot mount volume"
καμια ιδεα?η εγκατασταση εγινε κανονικα...(hope)

//edit:επισης διαβασα εδω οτι εχει λογισμικο αυτοματης εγκαταστασης εκτυπωτων?
http://freegr.blogspot.com/2007/10/ubuntu-710-linux-windows.html
:wow: που ειναι ????? εμενα δεν μου βρισκει καν τον εκτυπωτη,....:-(

mad_nassos
18-11-2007, 02:46
cannot mount volume

περασα τα 7.10 (ξανα) μολις
και ενω εκανε install που πεταξε αυτο το error
"cannot mount volume"
καμια ιδεα?η εγκατασταση εγινε κανονικα...(hope)

//edit:επισης διαβασα εδω οτι εχει λογισμικο αυτοματης εγκαταστασης εκτυπωτων?
http://freegr.blogspot.com/2007/10/ubuntu-710-linux-windows.html
:wow: που ειναι ????? εμενα δεν μου βρισκει καν τον εκτυπωτη,....:-(

Στο παλιό pc το έκανες ρε κομπάρσε που το είχα φτιάξει εγώ τέλειο???
Νομίζω σύμφωνα με τον Ορέστη, επειδή το ίδιο έβγαζε και στο Μήτσο όταν τα πρωτοπέρασε, πρέπει έχεις πρόβλημα επειδή δεν έχεις τους drivers ή κάτι σχετικό για ntfs.. Σύμφωνα με τον Ορέστη πάντα... :baby:

asxoliastos
18-11-2007, 02:52
Στο παλιό pc το έκανες ρε κομπάρσε που το είχα φτιάξει εγώ τέλειο???
Νομίζω σύμφωνα με τον Ορέστη, επειδή το ίδιο έβγαζε και στο Μήτσο όταν τα πρωτοπέρασε, πρέπει έχεις πρόβλημα επειδή δεν έχεις τους drivers ή κάτι σχετικό για ntfs.. Σύμφωνα με τον Ορέστη πάντα... :baby:

τελειο?????:blush: :blush: :blush: :blush:
δεσμευμενο χωρο που δεν μπορεις να τον δεις τον λες και τελειο....?
εφαγε format(τι format δηλαδη κανονικοτατο kill εφαγε) και το ευχαριστηθηκα
(guess.... βλεπω freebsd τωρα και πως σου φανηκε????)

για τους drivers που λες δεν παιζει....
στο καινουργιο τα εβαλα
(το οποιο το συνδεσα και παει μαμιωντας,αυριο θα το παω και για
κατι μικρολεπτομερειες) σε τεχνικο υποστηρικτη :blush: :blush: ....

για τον εκτυπωτη....μηπως και βγαλουμε καμια copia????

mad_nassos
18-11-2007, 02:57
για τον εκτυπωτη....μηπως και βγαλουμε καμια copia????

Απ' ό,τι θυμάμαι έχεις hp, που τα βρίσκει νομίζω μόνο του το Linux... Το κακό είναι ότι έχει πολυμηχάνημα αν δεν κάνω λάθος, αλλά στα 7.10 νομίζω είσαι κανονικά καλυμμένος...
Αν ψάξεις τις επιλογές του Ubuntu, κάπου έχει για εκτυπωτές hp!! Αν δεν το έχει από μόνο του στο Menu, τότε ίσως να πρέπει να το προσθέσεις εσύ. Αλλά αν πας εκεί, λογικά θα είναι εύκολο μετά να το βάλεις...
Τα freeBSD πώς είναι?? Τα πέρασα και δεν τα είδα καν... :-( :-( :-(
Σε βγάζουν σε Desktop κατευθείαν??? Ή πρέπει να βάλεις καμιά εντολή???
Δες εγώ τι τρέλα έκανα σήμερα στο παλιό pc...
http://i241.photobucket.com/albums/ff26/mad_nassos/IMG_3551.jpg
Καλα βλέπεις... Solaris 10 OS
Σε λίγο θα αρχίσω να ρωτάω διάφορα... :D :D :D

asxoliastos
18-11-2007, 03:08
Απ' ό,τι θυμάμαι έχεις hp, που τα βρίσκει νομίζω μόνο του το Linux... Το κακό είναι ότι έχει πολυμηχάνημα αν δεν κάνω λάθος, αλλά στα 7.10 νομίζω είσαι κανονικά καλυμμένος...
Αν ψάξεις τις επιλογές του Ubuntu, κάπου έχει για εκτυπωτές hp!! Αν δεν το έχει από μόνο του στο Menu, τότε ίσως να πρέπει να το προσθέσεις εσύ. Αλλά αν πας εκεί, λογικά θα είναι εύκολο μετά να το βάλεις...

πολυμηχανημα εχω
Hταν σε default και το αλλαξα σε αυτον που εχω(βεβαια μου βγαζει τον 1500 ενω εγω εχω 1510 τελοσπαντων)
μετα πηγα στο printer configuration
αλλα μου ζηταει location???
καμια εντολη παιζει για να τη βρω?

//edit:εκυπωτης fixed,scaner ομως οχι.δεν υπαρχει προγραμμα???

Τα freeBSD πώς είναι?? Τα πέρασα και δεν τα είδα καν... :-( :-( :-(
Σε βγάζουν σε Desktop κατευθείαν??? Ή πρέπει να βάλεις καμιά εντολή???

Mε τη μια στο desktop
Γραφικα ενταξει τρωγωνται βεβαια(αν ζεις με compiz καιρο ωστοσο δεν θα πολυ γουσταρεις)
(δεν ξερω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο)
μην ζητησεις photo αυριο....τωρα ειμαι στο αλλο
α α α α μιας και το εφερε η κουβεντα
παιζει να εχω δυο βασεις και μια οθονη??????

Δες εγώ τι τρέλα έκανα σήμερα στο παλιό pc...
http://i241.photobucket.com/albums/ff26/mad_nassos/IMG_3551.jpg
Καλα βλέπεις... Solaris 10 OS
Σε λίγο θα αρχίσω να ρωτάω διάφορα... :D :D :D

βγαλτο διαφανο μωρη ξεφωνημενη απο τo background του terminal(ωραιος)

mad_nassos
18-11-2007, 03:16
πολυμηχανημα εχω
Hταν σε default και το αλλαξα σε αυτον που εχω(βεβαια μου βγαζει τον 1500 ενω εγω εχω 1510 τελοσπαντων)
μετα πηγα στο printer configuration
αλλα μου ζηταει location???
καμια εντολη παιζει για να τη βρω?

Για εντολή δεν ξέρω, αλλά για τσέκαρε αυτό εδώ!!! (http://www.mepis.org/node/12330)
Λέει τα ίδια με σένα: "Tried the printer wizard to install my HP 1510 all in one printer with no success. Have read many sites/forums trying to figure it out. This printer is supposed to work very well on linux. When using the wizard it detects my printer as a HP 1500 which seems close enough, so selecting it and being careful to choose the one with the underscores I try to print a test page and nothing happens. So after numerous attempts I tried going the cups route however it got really complicated so quit at that point. Any suggestions?"
Δες αν σου κάνει η λύση που δίνει από κάτω ακριβώς... ;-)

Τώρα ανακάλυψα ότι τα Solaris αναγνωρίζουν και κάποιες από τις USB θύρες, οπότε θα βάλω screenshot σε λίγο όταν θα αρχίσω τις απορίες!!! :D :D :D

asxoliastos
18-11-2007, 03:23
Για εντολή δεν ξέρω, αλλά για τσέκαρε αυτό εδώ!!! (http://www.mepis.org/node/12330)
Λέει τα ίδια με σένα: "Tried the printer wizard to install my HP 1510 all in one printer with no success. Have read many sites/forums trying to figure it out. This printer is supposed to work very well on linux. When using the wizard it detects my printer as a HP 1500 which seems close enough, so selecting it and being careful to choose the one with the underscores I try to print a test page and nothing happens. So after numerous attempts I tried going the cups route however it got really complicated so quit at that point. Any suggestions?"
Δες αν σου κάνει η λύση που δίνει από κάτω ακριβώς... ;-)

Τώρα ανακάλυψα ότι τα Solaris αναγνωρίζουν και κάποιες από τις USB θύρες, οπότε θα βάλω screenshot σε λίγο όταν θα αρχίσω τις απορίες!!! :D :D :D

It's quite simple.
Just download this file. (http://prdownloads.sourceforge.net/hplip/hplip-1.6.10.run)
Make it executable

chmod +x hplip-1.6.10.run

Then install required packages running in terminal:

sudo apt-get install build-essential libjpeg62-dev python-dev libcupsys2-dev libusb-dev lsb openssl libsnmp9-dev python-qt3 python-reportlab sane-utils

Maybe could appear a Postfix configuration wizard. I choose to not configure at this time postfix. I think it's related to the fax function of the sw.

Then run the script simply doubleclicking it!
It will ask you few question:
The first is for the automatic installation (choose "a" if you don't want to set single functions)
The others are questions about your system. Choose obviously Ubuntu and then your version.

Finally will start the tool for configuring your printer. in graphical mode.

αυτο εφτιαξε τα παντα.δεν σε προλαβα:-( :-(

mad_nassos
18-11-2007, 04:15
Πέρασα τα Solaris 10 OS στο παλιό μου pc, όπως είπα και πριν...
http://i241.photobucket.com/albums/ff26/mad_nassos/screenshot2.png
Έχω πολλές απορίες!!
1ον) Γιατί δεν είχε επιλογή Greek Keyboard και είχε μέχρι και Albanian, Macedonia, κτλ?? Μπορώ κάπως να το κάνω να μπορεί να γράφει και ελληνικά τώρα???
2ον) Πώς θα μπει Internet?? Μόνο με το ethernet?? Το Wireless USB που έχω πάνω δεν κάνει τίποτα.. μάλλον δεν το αναγνωρίζει...
3ον) Γιατί δεν έχει pico?? Έγραψα pico και μου γράφει ότι δεν υπάρχει... Έγραψα ./pico και πάλι τα ίδια
4ον) Γιατί δεν κάνει μεταγλώτιση?? gcc: not found
Ούτε αυτό το έχει???

lau7gr
18-11-2007, 12:09
1)Gia ellhnika den xerw.
2)Gia to internet gt de mas les perissotera gia th syskevh sou?
3)pico den yparxei, alla yparxei o vi. argotera egathistas to nano, poy einai clone tou pico.
4)gcc apo edw (http://gcc.gnu.org/ml/gcc/1999-08n/msg01022.html) ha katalabeis. Proipothesh bebaia h syndesh.

EAK
18-11-2007, 13:52
Γεια σας.
Μιας φίλης μου ο υπολογιστής κάνει τα εξής: της βγαζει μηνυματα για τη μνημη (π.χ. οτι η θεση ταδε δεν ειναι για read) και της κλεινουν ολα τα προγραμματα που ειναι ανοιχτα. Καμια γνώμη;

giannis88
18-11-2007, 14:34
exeis kana allo dimaki diathesiko na kaneis mia allagi?
einai pithano na xalase i mnimi, i akoma kai ios

understracker
18-11-2007, 14:45
Γεια σας.
Μιας φίλης μου ο υπολογιστής κάνει τα εξής: της βγαζει μηνυματα για τη μνημη (π.χ. οτι η θεση ταδε δεν ειναι για read) και της κλεινουν ολα τα προγραμματα που ειναι ανοιχτα. Καμια γνώμη;

Χρησιμοποίησε το memtest86+ (http://www.memtest.org/#downiso) για να ελέγξεις τις μνήμες του pc. Πιθανόν έχεις καμμένη RAM.

Καις το iso σε cd, bootαρεις από το cd αυτό και το αφήνεις να κάνεις 2-3 passes τουλάχιστον. Αν σου βγάλει πρόβλημα και έχει περισσότερες από μια Ram αφήνεις μια και την testαρεις μόνη της. Το κάνεις αυτό για όλες τις RAM μέχρι να βρεις ποια έχει καεί.

mad_nassos
18-11-2007, 15:15
2)Gia to internet gt de mas les perissotera gia th syskevh sou?

Ένα 11g Wireless USB Adapter της LevelOne, το WNC-0305USB το οποίο παίρνει σήμα από το router LevelOne WBR-3460.
Aν δεν μπορεί να δουλέψει το USB και μπορεί να γίνει η δουλειά με ethernet, τότε χρειάζομαι μόνο ένα 5μετρο καλώδιο... :baby:

3)pico den yparxei, alla yparxei o vi. argotera egathistas to nano, poy einai clone tou pico.

Δεν υπάρχει pico??? :confused: :confused: :confused:
Τότε γιατί στα Solaris της σχολής γράφεις pico και ανοίγει??? :confused:
Το vi δεν το ξέρω ακόμα καλά... :-(

4)gcc apo edw (http://gcc.gnu.org/ml/gcc/1999-08n/msg01022.html) ha katalabeis. Proipothesh bebaia h syndesh.

Οπότε φτιάχνουμε πρώτα το 2 και μετά... :baby:

SpartanGeorge
18-11-2007, 15:16
Δεν υπάρχει pico??? :confused: :confused: :confused:
Τότε γιατί στα Solaris της σχολής γράφεις pico και ανοίγει??? :confused:
Το vi δεν το ξέρω ακόμα καλά... :-(

αν κανεις nano δουλευει??

mad_nassos
18-11-2007, 15:19
αν κανεις nano δουλευει??

Τώρα δεν μπορώ να σας πω τίποτα, γιατί μετά έβαλα στο pc και Debian 4.0 και freeBSD 6.2 και Fedora 7, και τώρα άνοιξα το pc και έχω ήδη ξεκινήσει διαγραφή Debian και Fedora, και πέρασμα Ubuntu 7.10... :D :D :D
Aν εγκατασταθούν τα Ubuntu, και δεν έχω πρόβλημα και με το GRUB menu, γιατί σχεδόν πάντα μου βγάζει από μόνο του μόνο το τελευταίο λειτουργικό που παιρνάω, θα σου πω... :baby: :baby: :baby:

giannis88
18-11-2007, 15:59
gnorizei kaneis pos na prostheso se ena site last added list?
px einai i homepage kai alli mia selida me arthra kai alli mia me alla keimena kai automata otan prostheto kati se autes tis iposelides na to vgazei os last added stin kedriki.. php m mirizei alla kserei kapoios kati kalitera?

Nemra
18-11-2007, 16:20
Ξέρει κάποιος πως μπορώ να κάνω Reset σε μόντεμ τύπου speedtouch Alcatel Thomson?

RequieM_18
18-11-2007, 16:26
Ξέρει κάποιος πως μπορώ να κάνω Reset σε μόντεμ τύπου speedtouch Alcatel Thomson?

Ποιο μοντέλο είναι;

giannis88
18-11-2007, 16:51
speedtouch.lan kai kapou ekei to exei:)

RequieM_18
18-11-2007, 17:13
speedtouch.lan kai kapou ekei to exei:)

Κοίτα, αν έχει 5 λαμπάκια (αν δηλαδή μπαίνεις στο interface του modem με την IP 192.168.1.254) τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πατήσεις παρατεταμένα την εσοχή πίσω απ'το modem που λέει reset μ'ένα αιχμηρό αντικείμενο μέχρι να γίνει το λαμπάκι power κόκκινο.

Αν έχει 4 λαμπάκια εκ των οποίων το ένα είναι το @ (αν δηλαδή μπαίνεις στο interface του modem με την IP 10.0.0.138) τότε κάνεις την εξής διαδικασία:

- Κλείνεις το speedtouch απ'το κουμπί power.
- Πατάς το power μια φορά.
- Όταν δεις να αναβοσβήνει το λαμπάκι του ρεύματος πράσινο, πατάς το power άλλη μια φορά.
- Τώρα το λαμπάκι του ρεύματος θα σταθεροποιηθεί στο πράσινο. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα το λαμπάκι θα ξανααρχίσει να αναβοσβήνει. Τότε ξαναπατάς το power μία φορά.
- Τώρα όλα τα λαμπάκια θα ανάψουν πράσινα.
- Μετά από λίγο το modem θα κάνει επανεκκίνηση και θα επιστρέψει στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις.

inferno13
18-11-2007, 18:59
loipon... to pc mou ta exei paiksei... opoia efarmogi anoigw mou vgazei sfalma kai leei oti prepei na kleisei...

pote to rundll32.exe exei provlima...pote kati allo....

format gia na strwsei i exete kamia kaluteri idea?

mad_nassos
18-11-2007, 19:06
loipon... to pc mou ta exei paiksei... opoia efarmogi anoigw mou vgazei sfalma kai leei oti prepei na kleisei...

Format και βάλε ubuntu 7.10.. ;-)

TopGear
18-11-2007, 19:07

Δοκίμασε repair πρώτα ακριβώς όπως πας να κάνεις εγκατάσταση τα XP, απλά επιλέγεις μετά repair (αν και μάλλον άδικος κόπος) και αν δεν πιάσει, τότε αναγκαστικά format...

inferno13
18-11-2007, 19:18
pw re p0y$t| mou..... oti na nai re gmt auto to pc....
me tin 4i prospatheia na anoiksei o explorer....

http://www.imageshack.gr/files/tnvauh81f87ac3v70hn2.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=tnvauh81f87ac3v70hn2.jpg)

TopGear
18-11-2007, 19:21
pw re p0y$t| mou..... oti na nai re gmt auto to pc....
me tin 4i prospatheia na anoiksei o explorer....

Καλού κακού βάλε αγγλικά XP...

understracker
18-11-2007, 19:22
Η έχεις πρόβλημα με την RAM ή έχει κολλήσει κανένα ΙΟ. Έλεγξε και τον σκληρό σου για bad sectors με την βοήθεια του diagnostic utility της εταιρίας που τον κατασκευάζει. Όλες έχουν στην σελίδας τους.

Επίσης κοίτα αυτό (http://support.microsoft.com/kb/918165/el)...

Πότε έκανες τελευταία φορά windows update?

mad_nassos
18-11-2007, 19:22
Καλού κακού βάλε αγγλικά XP...

Νομίζω δεν έχει διαφορά, αλλά κι εγώ τα προτιμώ...
Άσε που δεν συνεννοείσαι με τίποτα... Λες στον άλλο Task Manager και ψάχνεται... :sleep:

mad_nassos
18-11-2007, 19:27
Ok, πάμε τώρα στα δικά μου προβλήματα.. τα "ωραία"...
Μετά από Solaris + Debian + freeBSD + Fedora 7, είπα να τα πετάξω όλα εκτός από το Solaris και να βάλω Ubuntu 7.10 (στο παλιό pc μιλάμε, γιατί στο καινούριο ακόμα δεν έχει έρθει η μητρική...)
Πριν, κάθε φορά που έβαζα ένα νέα λειτουργικό, μου έβγαζε GRUB menu μόνο για αυτό το λειτουργικό. Και δεν μπορούσα να μπω στα άλλα.. Εκτός από τότε που έβαλα freeBSD, και το freeBSD έφτιαξε ένα GRUB Menu λίγο περίεργο, αλλά τα περιείχε όλα!!!
Τώρα έχω Solaris και Ubuntu 7.10, αλλά το GRUB βγάζει μόνο Ubuntu.. Πώς το διορθώνω??? Παίζει να βάλω και τo freeBSD κάποια στιγμή, γιατί μου άρεσε πάρα πολύ, και έτσι να φτιάξει, αλλά τώρα τι κάνω?? Δεν μπορώ να μπω Solaris καθόλου... :-(

TopGear
18-11-2007, 19:28
Νομίζω δεν έχει διαφορά, αλλά κι εγώ τα προτιμώ...
Άσε που δεν συνεννοείσαι με τίποτα... Λες στον άλλο Task Manager και ψάχνεται... :sleep:

Γενικά τα ελληνικά σε οποιαδήποτε εφαρμογή έχω ακούσει παρουσιάζουν περισσότερα προβλήματα "σταθερότητας" και συμβατότητας και είναι πιο πίσω στην εξέλιξή τους πχ είναι το ίδιο "έξυπνος" και εξελιγμένος ένας διορθωτής κειμένου στα αγγλικά με τον αντίστοιχο διορθωτή κειμένου στα ελληνικά σε κάποιο αρχείο word; Σε καμία περίπτωση. Καμιά φορά που τον χρησιμοποιώ (έχω περάσει τα proofing tools), δεν ξέρει πολλές λέξεις. Προφανώς τα αγγλικά επειδή είναι πολύ πιο διαδεδομένα, θα έχουν λυθεί και τα περισσότερα bugs.

St3f@n0s
18-11-2007, 19:35
8elw na kanw install auth thn paparia sta ubuntu 7.10...
Ti prepei na kanw?Exw dokimasei 1 lush alla tzifos...:-(
Exw katebasei to firmware to opoio kai pali den xerw pws prepei na perasw sta ubuntu...:confused: ?

TopGear
18-11-2007, 19:36
Exw katebasei to firmware to opoio kai pali den xerw pws prepei na perasw sta ubuntu...:confused: ?

Βάλε Ethernet και τέλος. :wavey:

understracker
18-11-2007, 19:40

Δοκίμασες αυτό (http://lera.gr/wordpress/linux/27-ubuntu-704-sagem-fast-800) και δεν πέτυχε?

Επίσης έχει ένα οδηγό και εδώ (http://www.linuxformat.gr/forum/forum_posts.asp?TID=65&PN=1) και εδώ (http://foss.ntua.gr/wiki/index.php/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B1%CF%83%CE%B7_driver_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CF%84% CE%BF_Sagem_F@st_800/840). Διάβασε τους όλους προσεκτικά!.

Επίσης με το sagem απάνω το lsusb -v τι σου βγάζει?

kolebar
18-11-2007, 20:28
Egw exw to exhs provlhma...

Prospathw na syndethw me dial-up apo ena laptopaki kai otan paei na me kanei register (afou elenxei ton kwdiko ktlp...) mou petaei error 720 googlara ligaki kai eida oti to error ayto exei na kanei me tis rythmiseis tou TCP/IP sto pc mou ekana merika pragmata pou eixan proteinei diaforoi se kapoia site alla tzifos... Mhpws eixe kaneis paromoio prob?

mad_nassos
18-11-2007, 20:40
Τώρα έχω Solaris και Ubuntu 7.10, αλλά το GRUB βγάζει μόνο Ubuntu.. Πώς το διορθώνω???-(

Anybody??? :-( :-(

St3f@n0s
18-11-2007, 20:43
Δοκίμασες αυτό (http://lera.gr/wordpress/linux/27-ubuntu-704-sagem-fast-800) και δεν πέτυχε?

Επίσης έχει ένα οδηγό και εδώ (http://www.linuxformat.gr/forum/forum_posts.asp?TID=65&PN=1) και εδώ (http://foss.ntua.gr/wiki/index.php/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B1%CF%83%CE%B7_driver_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CF%84% CE%BF_Sagem_F@st_800/840). Διάβασε τους όλους προσεκτικά!.

Επίσης με το sagem απάνω το lsusb -v τι σου βγάζει?

Sto prwto ola kala alla ekei pou upoti8etai pws pataw ton firefox na sunde8ei me opoioadhpote selida tzifos...
to 2o to ekana save as text kai ta ubuntu to blepoun ws ieroglufika kai sto 3o pataw su kai mou petaei error...:angryfire :angryfire :angryfire

An pairnei toso megalh diadikasia na kaneis install 1 modem tote ola ta drivers apo mb,vga kai ta upoloipa 8eloun meres???:confused:

understracker
18-11-2007, 20:43
Egw exw to exhs provlhma...

Prospathw na syndethw me dial-up apo ena laptopaki kai otan paei na me kanei register (afou elenxei ton kwdiko ktlp...) mou petaei error 720 googlara ligaki kai eida oti to error ayto exei na kanei me tis rythmiseis tou TCP/IP sto pc mou ekana merika pragmata pou eixan proteinei diaforoi se kapoia site alla tzifos... Mhpws eixe kaneis paromoio prob?

Αυτά εδώ (http://www.tek-tips.com/viewthread.cfm?qid=1348208&page=1) το έκανες?

understracker
18-11-2007, 20:55
Sto prwto ola kala alla ekei pou upoti8etai pws pataw ton firefox na sunde8ei me opoioadhpote selida tzifos...
to 2o to ekana save as text kai ta ubuntu to blepoun ws ieroglufika kai sto 3o pataw su kai mou petaei error...:angryfire :angryfire :angryfire

An pairnei toso megalh diadikasia na kaneis install 1 modem tote ola ta drivers apo mb,vga kai ta upoloipa 8eloun meres???:confused:

Τα άλλα γίνονται install μόνα τους εκτός από vga. Αν και στο 7.10 γίνεται και η vga.

Τι έκανες save as text και το έβλεπε κινέζικα? Και κινέζικα τα αγγλικά? gedit δεν άνοιξες?

kolebar
18-11-2007, 20:56
nai... to dokimasa alla den kanei tpt :(

understracker
18-11-2007, 20:58
nai... to dokimasa alla den kanei tpt :(

unistall και reinstall τους drivers του modem έκανες?

Try these little fixes:

1) Recreate the dialer
Test

2) Reinstall the Network Stack ....Start>Control Panel>Addremove programs>Windows Components>untick Networking>next>REBOOT>go back and retick all the networking boxes.
Test

3) Run the netshell command ---->Start>Run>cmd>

"netsh int ip reset reset.log"
"ipconfig /flushdns"

Reboot. Hope this helps :)

kolebar
18-11-2007, 21:02
oxi tha dokimasw dikio exeis...

kolebar
18-11-2007, 22:00
dystyxws tzifos...:( eyxaristw gia th prospathia pantws!:)

lau7gr
18-11-2007, 22:05

Kane save th selida se usb mnhmh san web page kai oxi san text.
Epishs mhn xexaseis sto telos na kaneis afto
sudo rmmod eagle-usb
sudo rm /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/usb/net/eagle/eagle-usb.ko
nomizw den yparxei ston odhgo.

lau7gr
18-11-2007, 22:07
Ok, πάμε τώρα στα δικά μου προβλήματα.. τα "ωραία"...
Μετά από Solaris + Debian + freeBSD + Fedora 7, είπα να τα πετάξω όλα εκτός από το Solaris και να βάλω Ubuntu 7.10 (στο παλιό pc μιλάμε, γιατί στο καινούριο ακόμα δεν έχει έρθει η μητρική...)
Πριν, κάθε φορά που έβαζα ένα νέα λειτουργικό, μου έβγαζε GRUB menu μόνο για αυτό το λειτουργικό. Και δεν μπορούσα να μπω στα άλλα.. Εκτός από τότε που έβαλα freeBSD, και το freeBSD έφτιαξε ένα GRUB Menu λίγο περίεργο, αλλά τα περιείχε όλα!!!
Τώρα έχω Solaris και Ubuntu 7.10, αλλά το GRUB βγάζει μόνο Ubuntu.. Πώς το διορθώνω??? Παίζει να βάλω και τo freeBSD κάποια στιγμή, γιατί μου άρεσε πάρα πολύ, και έτσι να φτιάξει, αλλά τώρα τι κάνω?? Δεν μπορώ να μπω Solaris καθόλου... :-(

xreiazesai kati san afto (https://help.ubuntu.com/community/RecoveringUbuntuAfterInstallingWindows)

understracker
18-11-2007, 22:10
dystyxws tzifos...:( eyxaristw gia th prospathia pantws!:)

http://i90.photobucket.com/albums/k251/understracker/manualaddressing.png

Είναι αυτά στο automatic? (Εγώ τα χω αλλάξει γιατί εχω router)

Αυτό να το κάνεις για την σύνδεση το internet. Όχι για το lan έτσι! :blush:

mad_nassos
18-11-2007, 22:15
xreiazesai kati san afto (https://help.ubuntu.com/community/RecoveringUbuntuAfterInstallingWindows)

To ξέρω... Είναι κάτι σαν αυτό...
Μου έχουν ξαναδώσει στο παρελθόν την ίδια λύση όταν είχα Windows και Linux, αλλά τώρα έχω Solaris και Linux..
Άρα ok, θα μπω στο menu, αλλά εκεί τι ακριβώς θα προσθέσω? Τα ίδια, απλά με την ονομασία Solaris?? :confused:

killer_instinct
18-11-2007, 22:19
Ένα pc ψιλιοπαλιό που έχουμε σπίτι ξαφνικά ενώ είναι στα win ξαφνικά παγώνει ολόκληρο. Δεν αποκρίνεται πληκτρολόγιο/ποντίκι (κλωτσιά δεν χρησιμοποιήσα :p).
Όταν το resetιάζω τότε δεν εμφανίζει ούτε bios τπτ!
Μάλλον δεν πρέπει να είναι δίσκος. Τι άλλο μπορεί να είναι;

understracker
18-11-2007, 22:20
Ένα pc ψιλιοπαλιό που έχουμε σπίτι ξαφνικά ενώ είναι στα win ξαφνικά παγώνει ολόκληρο. Δεν αποκρίνεται πληκτρολόγιο/ποντίκι (κλωτσιά δεν χρησιμοποιήσα :p).

Για βγάλε από πάνω ότι περιφερειακό υπάρχει και δοκίμασε να κάνει boot. Resetarizetai το bios του? Μπαταρία BIOS? Kαι τις pci και την κάρτα γραφικών. Και τις ram άμα έχει πολλές modules.

killer_instinct
18-11-2007, 23:01
Και όταν καταφέρει να ανοίξει μου βγάζει πως απέτυχε το overclocking (που δεν έχει γίνει ποτέ) και μου προτείνει να εγκαταστήσω τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις του bios.

Τώρα μόλις έκανε και automatic reboot! :p
(καλά θα το φτιάξω να μου πετάξει την μπλε οθονίτσα :love2: instead :p)

Για βγάλε από πάνω ότι περιφερειακό υπάρχει και δοκίμασε να κάνει boot. Resetarizetai το bios του? Μπαταρία BIOS? Kαι τις pci και την κάρτα γραφικών. Και τις ram άμα έχει πολλές modules.

Θα το ξεκοιλιάσω μόλις τελειώσουν με αυτό! :D

understracker
18-11-2007, 23:13
Και όταν καταφέρει να ανοίξει μου βγάζει πως απέτυχε το overclocking (που δεν έχει γίνει ποτέ) και μου προτείνει να εγκαταστήσω τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις του bios.

Τώρα μόλις έκανε και automatic reboot! :p
(καλά θα το φτιάξω να μου πετάξει την μπλε οθονίτσα :love2: instead :p)

Θα το ξεκοιλιάσω μόλις τελειώσουν με αυτό! :D

Φαίνεται ότι μπαχαλεύτηκαν οι ρυθμίσεις του BIOS ή υπάρχει πρόβλημα με pci κάρτα...

BuenosDias
19-11-2007, 01:40
Κατέβασα το vobsub και το εγκατέστησα
Κατέβασα μια τανία, ονόμασα το φάκελο, την ταινία και το αρχείο .sub με το ίδιο όνομα.
Στο internet διάβασα σε μια σελίδα ότι με όποιο πρόγραμμα και αν το ανοίξω θα πρέπει να έχει και τους υπότιτλους.
Με το windows media player δεν εμφανίζονται υπότιτλοι...
Καμιά ιδέα;

Επίσης ο φάκελος είχε μέσα και ένα αρχείο .idx
Τι είναι αυτό;

understracker
19-11-2007, 02:42
Κατέβασα το vobsub και το εγκατέστησα
Κατέβασα μια τανία, ονόμασα το φάκελο, την ταινία και το αρχείο .sub με το ίδιο όνομα.
Στο internet διάβασα σε μια σελίδα ότι με όποιο πρόγραμμα και αν το ανοίξω θα πρέπει να έχει και τους υπότιτλους.
Με το windows media player δεν εμφανίζονται υπότιτλοι...
Καμιά ιδέα;

Επίσης ο φάκελος είχε μέσα και ένα αρχείο .idx
Τι είναι αυτό;

Βγάλε το vobsub και πήγαινε βάλε το k-lite codec pack full (http://www.codecguide.com/). Αυτό περιέχει την τελευταία έκδοση σίγουρα.

Μετά πήγαινε start->settings->control panel->regional and language options και σιγουρέψου ότι τα tab regional options και advanced είναι όλα στο greek και tick και το default user account.

Επίσης δοκίμασε να κατεβάσεις τίποτα άλλους υπότιτλους. Μπορεί απλά το αρχείο sub να είναι μάπα.

edit

idx (http://www.fileinfo.net/extension/idx)

Δοκίμασε να το ανοίξεις με κανένα wordpad. Πολλοί βάζουνε το description της release team σε κάτι αρχεία με άκυρη κατάληξη!

Guest
19-11-2007, 15:50
kalispera..
antimetwpizw ena sovaro provlima me thn eggrafh dvd..exw dvd reader/writer plextor kai otan paw na grapsw kati sto dvd mou mou stamatei sto 1% kollaei kai sto telos vgazei ena power calibration error...mou exei hdh katastrepsei 4 dvd kai den xerw ti ftaei,ekana xana egatastash to nero mhpws kai eftaige auto alla pali to idio..uparxei periptwsh na einai xalasmeno to dvd???den mporei einai ligotero apo xrono kai den ekana kammia trelh xrhsh..exei kanenas kammia idea gia to ti mporei na ftaiei????

lau7gr
19-11-2007, 17:24

Δεν ξέρω αν δοκίμασες το εξαιρετικά απλό:
Κλείνεις τον υπολογιστή.
Βγάζεις το καλώδιο τροφοδοσίας.
Πιέζεις το κουμπί για να ανοίξει, ώστε να αποφορτιστούν οι πυκνωτές.
Βγάζεις τη μπαταρία.(για να χαθούν οι ρυθμίσεις του bios)
Βάζεις το καλώδιο και τον ανοίγεις χωρίς μπαταρία.
Τον κλείνεις πάλι.
Βάζει τη μπαταρία.
Και βλέπεις τι προέκυψε.

lau7gr
19-11-2007, 17:26
To ξέρω... Είναι κάτι σαν αυτό...
Μου έχουν ξαναδώσει στο παρελθόν την ίδια λύση όταν είχα Windows και Linux, αλλά τώρα έχω Solaris και Linux..
Άρα ok, θα μπω στο menu, αλλά εκεί τι ακριβώς θα προσθέσω? Τα ίδια, απλά με την ονομασία Solaris?? :confused:

Αυτό (http://blogs.sun.com/gcarrillo/entry/recover_linux_grub_after_solaris) πώς σου φαίνεται;

asxoliastos
19-11-2007, 20:10
problem 1:εχω βαλει ενα dvd και δεν μου το ανοιγει
τι κανω?????(ubuntu 7.10)

problem 2:
δεν βρισκει τον ftp server (εντολη pkg_add -r gnome2)
(freeBSD 6.2)

plz helppppppppppp

understracker
19-11-2007, 20:55
problem 1:εχω βαλει ενα dvd και δεν μου το ανοιγει
τι κανω?????(ubuntu 7.10)

Είσαι σίγουρος ότι το dvd είναι σωστά γραμμένο? Το έχεις δει να παίζει και σε άλλο pc?
Αν ναι τότε κάτι παίζει με το udf/iso. Κάπου δεν το αναγνωρίζει καλά. Κάνε

sudo gedit /etc/fstab

και αντικατέστησε τα "udf,iso9660" με auto και ύστερα κάνε save.

problem 2:
δεν βρισκει τον ftp server (εντολη pkg_add -r gnome2)
(freeBSD 6.2)

plz helppppppppppp

Δεν ξέρω από BSD... Ελπίζω να ξέρει κανένας άλλος...

asxoliastos
19-11-2007, 21:04
Είσαι σίγουρος ότι το dvd είναι σωστά γραμμένο? Το έχεις δει να παίζει και σε άλλο pc?
Αν ναι τότε κάτι παίζει με το udf/iso. Κάπου δεν το αναγνωρίζει καλά. Κάνε

sudo gedit /etc/fstab

και αντικατέστησε τα "udf,iso9660" με auto και ύστερα κάνε save.

ειναι σωστα γραμμενο
το εκανα αυτο στο fstab πριν λιγο αλλα και παλι τιποτα

οταν κανω

cd /dev/hdc

moy leei no existing directory

οταν κανω

cd /media
cdrom cdrom0 cdrom1 floppy floppy0

cd cdrom
/media/cdrom>ls

ή οποιοδηποτε απο αυτα
δεν μου βγαζει κατι ως περιεχομενο

//δεν ξερω αν καποιο απο αυτα που postara ειναι σχετικο απλα τα βαζω μηπως και βρεθει το προβλημα

understracker
19-11-2007, 21:08
ειναι σωστα γραμμενο
το εκανα αυτο στο fstab πριν λιγο αλλα και παλι τιποτα

οταν κανω

cd /dev/hdc

moy leei no existing directory

οταν κανω

cd /media
cdrom cdrom0 cdrom1 floppy floppy0

cd cdrom
/media/cdrom>ls

ή οποιοδηποτε απο αυτα
δεν μου βγαζει κατι ως περιεχομενο

//δεν ξερω αν καποιο απο αυτα που postara ειναι σχετικο απλα τα βαζω μηπως και βρεθει το προβλημα

Κάνε ένα reboot και δοκίμασε με άλλο δισκάκι. Δουλεύει κανονικά αυτό?

asxoliastos
19-11-2007, 21:13
Κάνε ένα reboot και δοκίμασε με άλλο δισκάκι. Δουλεύει κανονικά αυτό?
Το εκανα δεν διαβαζει κανενα cd και κανενα dvd

βασικα δεν κανει mount την συσκευη:wow:
τι στο καλο γινεται???

understracker
19-11-2007, 21:23
Το εκανα δεν διαβαζει κανενα cd και κανενα dvd

βασικα δεν κανει mount την συσκευη:wow:
τι στο καλο γινεται???

Για βάλε το fstab εδώ και τα αποτελέσματα της mount -l επίσης.

asxoliastos
19-11-2007, 21:44
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc defaults 0 0
# /dev/hda1
UUID=1c4f141c-2649-4ac0-a906-ad6f72e39143 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1

# /dev/hda2
UUID=47e6119d-c59a-4cf0-9408-b3740f41a690 none swap sw 0 0
/dev/hdc /media/cdrom0 udf,iso9660 user,auto 0 0
/dev/hdd /media/cdrom1 udf,iso9660 user,auto 0 0
/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0

->mount -l /dev/hda
mount: can't find /dev/hda in /etc/fstab or /etc/mtab

->mount -l /dev/hdc
mount: special device /dev/hdc does not exist

->mount -l /dev/hdd
mount: special device /dev/hdd does not exist

να κανω mount κατι αλλο?

understracker
19-11-2007, 22:17
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc defaults 0 0
# /dev/hda1
UUID=1c4f141c-2649-4ac0-a906-ad6f72e39143 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1

# /dev/hda2
UUID=47e6119d-c59a-4cf0-9408-b3740f41a690 none swap sw 0 0
/dev/hdc /media/cdrom0 udf,iso9660 user,auto 0 0
/dev/hdd /media/cdrom1 udf,iso9660 user,auto 0 0
/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0

->mount -l /dev/hda
mount: can't find /dev/hda in /etc/fstab or /etc/mtab

->mount -l /dev/hdc
mount: special device /dev/hdc does not exist

->mount -l /dev/hdd
mount: special device /dev/hdd does not exist

να κανω mount κατι αλλο?

Απλά να γράψεις
mount -l ήθελα για να δω τις συσκευές που είναι mounted.

Ξανάλλαξες στην γραμμή του cdrom0 και cdrom1 το auto που σου είπα να βάλεις σε udf,iso9660?

Επίσης δοκίμασε να βάλεις αντί για hdc και hdd scd0 και scd1.

Πρέπει να κάνεις
sudo gedit /etc/fstab και μετά save για να αλλάξουνε, έτσι?

asxoliastos
19-11-2007, 22:42
Απλά να γράψεις
mount -l ήθελα για να δω τις συσκευές που είναι mounted.

Ξανάλλαξες στην γραμμή του cdrom0 και cdrom1 το auto που σου είπα να βάλεις σε udf,iso9660?

Επίσης δοκίμασε να βάλεις αντί για hdc και hdd scd0 και scd1.

Πρέπει να κάνεις
sudo gedit /etc/fstab και μετά save για να αλλάξουνε, έτσι?

~>mount -l
/dev/sda1 on / type ext3 (rw,errors=remount-ro) []
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
/sys on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
varrun on /var/run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=0755)
varlock on /var/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=1777)
udev on /dev type tmpfs (rw,mode=0755)
devshm on /dev/shm type tmpfs (rw)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,gid=5,mode=620)
lrm on /lib/modules/2.6.22-14-generic/volatile type tmpfs (rw)
securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev)

ναι ετσι το κανω

cd /etc
sudo gedit fstab

βασικα στην αρχη μου ελεγε noauto και το εβαλα auto
να το βγαλω και αυτο?
και να το αφησω οπως μου ειπες???????

understracker
19-11-2007, 22:53
~>mount -l
/dev/sda1 on / type ext3 (rw,errors=remount-ro) []
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
/sys on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
varrun on /var/run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=0755)
varlock on /var/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=1777)
udev on /dev type tmpfs (rw,mode=0755)
devshm on /dev/shm type tmpfs (rw)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,gid=5,mode=620)
lrm on /lib/modules/2.6.22-14-generic/volatile type tmpfs (rw)
securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev)

ναι ετσι το κανω

cd /etc
sudo gedit fstab

βασικα στην αρχη μου ελεγε noauto και το εβαλα auto
να το βγαλω και αυτο?
και να το αφησω οπως μου ειπες???????

Έτσι πρέπει να είναι:

/dev/scd0 /media/cdrom0 auto user,noauto,exec 0 0
/dev/scd1 /media/cdrom1 auto user,noauto,exec 0 0

ή

/dev/hdc /media/cdrom0 auto user,noauto,exec 0 0
/dev/hdd /media/cdrom1 auto user,noauto,exec 0 0

Ότι από τα δυο δουλέψει

BuenosDias
20-11-2007, 00:52
Βγάλε το vobsub και πήγαινε βάλε το k-lite codec pack full (http://www.codecguide.com/). Αυτό περιέχει την τελευταία έκδοση σίγουρα.

Μετά πήγαινε start->settings->control panel->regional and language options και σιγουρέψου ότι τα tab regional options και advanced είναι όλα στο greek και tick και το default user account.

Επίσης δοκίμασε να κατεβάσεις τίποτα άλλους υπότιτλους. Μπορεί απλά το αρχείο sub να είναι μάπα.

edit

idx (http://www.fileinfo.net/extension/idx)

Δοκίμασε να το ανοίξεις με κανένα wordpad. Πολλοί βάζουνε το description της release team σε κάτι αρχεία με άκυρη κατάληξη!

Όλα αυτά;
Και μετά φταίω εγώ που δε βλέπω ξένες ταινίες...

Για αρχη ξέρει κανείς κανένα site με υπότιτλους; :p

edit
:wow: Τα κατάφερα... Με λυπήθηκε ο καλός Θεούλης...
Χτες το άνοιγα με το BSplayer και δεν ήθελε και σήμερα όλα καλά...
Πάω να δω την ταινία (συνεχίζω να θέλω site με υπότιτλους)

understracker
20-11-2007, 01:35
Όλα αυτά;
Και μετά φταίω εγώ που δε βλέπω ξένες ταινίες...

Για αρχη ξέρει κανείς κανένα site με υπότιτλους; :p

edit
:wow: Τα κατάφερα... Με λυπήθηκε ο καλός Θεούλης...
Χτες το άνοιγα με το BSplayer και δεν ήθελε και σήμερα όλα καλά...
Πάω να δω την ταινία (συνεχίζω να θέλω site με υπότιτλους)

www.greeksubs.com

Εκεί θα βρείς ότι κυκλοφορεί από Ελληνικούς.

TopGear
20-11-2007, 01:37
www.greeksubs.com (http://www.greeksubs.com)

Εκεί θα βρείς ότι κυκλοφορεί από Ελληνικούς.

Και το www.subs4u.gr έχει διάφορα.

lau7gr
20-11-2007, 15:15
Exw to exhs problhma se ubuntu 7.10:
Otan anoigw kapoio video h eikona den emfanizetai sth swsth thesi. Gia thn akribeia to panw meros ths eikonas efthigrammizetai me to katw meros tou parathyrou to programmatos. ???????

mad_nassos
20-11-2007, 20:01
Λοιπόν, ελπίζω να έχω καμία βοήθεια γιατί μου την έχει δώσει... :angryfire
Έχω στο παλιό pc Solaris 10 OS, Ubuntu 7.10 και freeBSD 6.2.
To freeBSD έφτιαξε Grub menu που περιλαμβάει όλα τα λειτουργικά...
Δηλαδή μπορώ να μπω στα Solaris και υποτίθεται μπορώ να μπω και στο Linux.
Αλλά τώρα που το βλέπω, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!! :angryfire
Μπαίνει μόνο στο freeBSD και στο Solaris.
Ξέρετε πώς μπορώ να το φτιάξω?
Μου έχετε πει διάφορα για GRUB μέχρι τώρα, αλλά τώρα έχω σκαλώσει άγρια... :-( :-( :-(

understracker
20-11-2007, 21:52
Λοιπόν, ελπίζω να έχω καμία βοήθεια γιατί μου την έχει δώσει... :angryfire
Έχω στο παλιό pc Solaris 10 OS, Ubuntu 7.10 και freeBSD 6.2.
To freeBSD έφτιαξε Grub menu που περιλαμβάει όλα τα λειτουργικά...
Δηλαδή μπορώ να μπω στα Solaris και υποτίθεται μπορώ να μπω και στο Linux.
Αλλά τώρα που το βλέπω, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!!!! :angryfire
Μπαίνει μόνο στο freeBSD και στο Solaris.
Ξέρετε πώς μπορώ να το φτιάξω?
Μου έχετε πει διάφορα για GRUB μέχρι τώρα, αλλά τώρα έχω σκαλώσει άγρια... :-( :-( :-(

Τι σου λέει όταν πας να boot το linux? Για δώσε το κομμάτι του /boot/grub/menu.lst που έχει την entry του ubuntu.

mad_nassos
21-11-2007, 00:16
Τι σου λέει όταν πας να boot το linux? Για δώσε το κομμάτι του /boot/grub/menu.lst που έχει την entry του ubuntu.

Tώρα το είδα... Δεν είχε γίνει bolt το όνομα του thread...
Όταν πατάω F2 (που είναι για να μπει Linux), απλά κάνει έναν ήχο και δεν μπαίνει... απλά μένει στο GRUB Menu...
Αντίθετα αν πατήσω F1 μπαίνει κανονικά στο Solaris, και με F4 μπαίνει κανονικά στο freeBSD...
Το F3 υποθέτω ότι είναι το swap, αλλά και να μην είναι, και που το έχω πατήσει, τα ίδια αποτελέσματα με το F2 είχε αν θυμάμαι καλά...

Δεν υπάρχει /boot/grub/menu.lst στο freeBSD... :-(

nightcrawler
21-11-2007, 14:14
γινεται να στειλω μεσω outlook mail πολλους διαφορετικους παραληπτες χωρις να βλεπει ο καθενας οτι το εχω στειλει και στους αλλους?

Bebis
21-11-2007, 14:21
nai...des ta Bcc kai Cc (carbon copy)

nightcrawler
21-11-2007, 14:38
thanx Bebis..to Cc δεν ειναι κοινοποιηση προς ολους?

understracker
21-11-2007, 14:54
thanx Bebis..to Cc δεν ειναι κοινοποιηση προς ολους?

Είναι ανοιχτή κοινοποίηση προς όσους έχεις βάλει στην λίστα ου Cc.
Το Βcc είναι κρυφή κοινοποίηση, δηλαδή ούτε ο original παραλήπτης ούτε σε όσους έχει γίνει CC ούτε και αυτοί που βρίσκονται στην λίστα Bcc γνωρίζουν ότι έστειλες το mail σε κάποιον άλλο πέρα από τους "φανερούς" παραλήπτες.

nightcrawler
21-11-2007, 14:57
ευχαριστω..το πιασα..

PiCoMiKe
21-11-2007, 16:07
#include <stdio.h>

main(){
printf("\a");
}
Giati de mou kanei beep to parapanw? To evala na kanei kai 1000 sunexomena me mia for kai ekana restart, oute task manager den anoige!!

Einai 8ema epe3ergasth h' leitourgikou?

manraygr
21-11-2007, 19:57
Μήπως ξέρει κάποιος πώς μπορώ να απενεργοποιήσω πλήρως την κάρτα για το ασύρματο δίκτυο στο SUSE 10.2 ;
Το pc μου είναι ένα laptop της acer με ασύρματη κάρτα δικτύου Intel Pro/Wireless 3945ABG network connection.
Έχω δοκιμάσει να απενεργοποιήσω το ασύρματο δίκτυο μέσα από τον network manager αλλά θέλω μια πιο δραστική λύση, που να απενεργοποιεί τελείως την κάρτα.
Αυτό φαντάζομαι γίνεται με κάποια εντολή στο terminal ή με compile του πυρήνα χωρίς το driver της κάρτας αλλά επειδή δεν τα ξέρω καλά:confused:, θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου πιο έμπειρου:wavey:

Υ.Γ. Μήπως ξέρει κανείς γιατί στον firefox στο SUSE όταν πατάω το backspace δε με πάει στην προηγούμενη σελίδα, όπως στα Windows ;:confused:

understracker
21-11-2007, 21:36
Μήπως ξέρει κάποιος πώς μπορώ να απενεργοποιήσω πλήρως την κάρτα για το ασύρματο δίκτυο στο SUSE 10.2 ;
Το pc μου είναι ένα laptop της acer με ασύρματη κάρτα δικτύου Intel Pro/Wireless 3945ABG network connection.
Έχω δοκιμάσει να απενεργοποιήσω το ασύρματο δίκτυο μέσα από τον network manager αλλά θέλω μια πιο δραστική λύση, που να απενεργοποιεί τελείως την κάρτα.

Γιατί δεν σου κάνει ο network manager?

Αυτό φαντάζομαι γίνεται με κάποια εντολή στο terminal ή με compile του πυρήνα χωρίς το driver της κάρτας αλλά επειδή δεν τα ξέρω καλά:confused:, θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου πιο έμπειρου:wavey:

Ναι αυτή είναι μια λύση αλλά δεν σου το συνιστώ. Τουλάχιστον εγώ δεν έκατσα να κάνω ποτέ recompile το kernel.

Υ.Γ. Μήπως ξέρει κανείς γιατί στον firefox στο SUSE όταν πατάω το backspace δε με πάει στην προηγούμενη σελίδα, όπως στα Windows ;:confused:

Γιατί κατά πάσα πιθανότητα τα key shortcuts είναι διαφορετικά.

carpe_diem_
21-11-2007, 21:50

Δοκίμασε Alt και αριστερό βελάκι ταυτόχρονα. Δεν θυμάμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλεις και το backspace.

manraygr
21-11-2007, 21:53
Γιατί δεν σου κάνει ο network manager?

Γιατί έχω υποψίες ότι παρ' όλο που κάνω disable wireless networking η κάρτα συνεχίζει να δουλεύει, και μάλιστα υπερωρίες. Στα Windows, όταν κάνω disable στο wireless networking μέσα από το πρόγραμμα της acer ( enet management ), σταματάει, δε μου δημιουργεί υποψίες ότι δουλεύει. Πώς γίνεται να την απενεργοποιήσω τελείως και στο SUSE ;

mad_nassos
21-11-2007, 23:22
#include <stdio.h>

main(){
printf("\a");
}
Giati de mou kanei beep to parapanw? To evala na kanei kai 1000 sunexomena me mia for kai ekana restart, oute task manager den anoige!!

Einai 8ema epe3ergasth h' leitourgikou?

Tι έκανες ακριβώς??? Απλά 1000 printf με "\a" ????
Γενικά τι κάνει το "\a"???

PiCoMiKe
21-11-2007, 23:26
Tι έκανες ακριβώς??? Απλά 1000 printf με "\a" ????
Γενικά τι κάνει το "\a"???
Kanonika kanei enan hxo "beep" :tounge:

1000 sth seira kanoun polla "beep", alla emena pagwnei to pc :(

Marooned
21-11-2007, 23:34
Kanonika kanei enan hxo "beep" :tounge:

1000 sth seira kanoun polla "beep", alla emena pagwnei to pc :(

Για τσεκαρε μηπως ειναι muted ο ηχος του pc speaker:tounge:

understracker
21-11-2007, 23:49
Για τσεκαρε μηπως ειναι muted ο ηχος του pc speaker:tounge:

Προσωπικά έχω αποσυνδέσει το pc speaker από την mobo... Οπότε no beep.

RequieM_18
22-11-2007, 00:18

Μπορείς να αλλάξεις την ενέργεια που κάνει το backspace μέσα από το configuration του firefox.
Μπες στη σελίδα about:config και από το φίλτρο βρες την επιλογή: browser.backspace_action
Την τιμή (value) αυτής της επιλογής άλλαξέ τη από 1 σε 0.

PiCoMiKe
22-11-2007, 00:27
Για τσεκαρε μηπως ειναι muted ο ηχος του pc speaker:tounge:OK einai! De gamietai, mporei na einai kanas jumper apo th mobo.

coyote
22-11-2007, 00:36
emena ekane bip kai xarika . . .

Al-lou
22-11-2007, 00:52
SOS!!! Βοηθεια plz!!! Παραδιδω εργασια προγραμματισμου μεθαυριο και προσπαθω να τρεξω προγραμματα σε C στο Dev-C++ και ενω οταν παταω Δημιουργια μου βγαζει το κουτακι που λεει 0 errors και 0 warnings κανονικα, οταν παταω εκτελεση μου βγαζει ενα κουτακι που λεει warning:το πηγαιο αρχειο δεν εχει δημιουργηθει. Μου το βγαζει ακομα και σε συντακτικα σωστα προγραμματα, οπως π.χ. αυτα που εχει ο Σταματοπουλος στο σαιτ του. Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα του ειμαι ευγνωμων!

lau7gr
22-11-2007, 01:01
SOS!!! Βοηθεια plz!!! Παραδιδω εργασια προγραμματισμου μεθαυριο και προσπαθω να τρεξω προγραμματα σε C στο Dev-C++ και ενω οταν παταω Δημιουργια μου βγαζει το κουτακι που λεει 0 errors και 0 warnings κανονικα, οταν παταω εκτελεση μου βγαζει ενα κουτακι που λεει warning:το πηγαιο αρχειο δεν εχει δημιουργηθει. Μου το βγαζει ακομα και σε συντακτικα σωστα προγραμματα, οπως π.χ. αυτα που εχει ο Σταματοπουλος στο σαιτ του. Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα του ειμαι ευγνωμων!

Μήπως το dev θέλει να δημιουργήσεις project και στη συνέχεια να κάνεις τα .c add to project?
//Όντως έτσι είναι
You can add empty source files one of two ways:

* Go to the "File" menu and select "New Source File" (or just press CTRL+N) OR
* Go to the "Project" menu and select "New File".
Note that Dev-C++ will not ask for a filename for any new source file until you attempt to:
1. Compile
2. Save the project
3. Save the source file
4. Exit Dev-C++
Δες εδώ (http://www.uniqueness-template.com/devcpp/)

PiCoMiKe
22-11-2007, 01:03
Exeis Vista? An nai, des edw (http://www.forums.gr/showthread.php?t=13933)!

:baby:

mad_nassos
22-11-2007, 01:13

Αυτό το πρόβλημα υπάρχει όταν δεν έχουμε αποθηκεύσει το αρχείο που θέλουμε να τρέξουμε... Άρα πριν κάνεις μεταγλώτηση πρέπει πρώτα να το αποθηκεύσεις, και όχι σαν .cpp που σου έχει ως default, αλλά ως .c
Μετά κάνεις μεταγλώτιση και όλα ok...
Αλλά το λογικό είναι εφόσον δεν το έχεις αποθηκεύσει να μην μπορεί να κάνει ούτε μεταγλώτιση... :wow: :confused:
Aw.. Μην προγραμματίζεις σε dev-C++.. Αφού βλέπω ότι έχεις internet χρησιμοποίησε το περίφημο putty... ;-)

Μήπως το dev θέλει να δημιουργήσεις project και στη συνέχεια να κάνεις τα .c add to project?

Δεν είναι απαραίτητο αυτό νομίζω...

Al-lou
22-11-2007, 01:13
oxi, den exw vista, mexri prosfata(to kalokairi dhl.) douleve mia xara
to exw apothikefsei:confused:
Thanx anyway gia tis symvoules, tha ksanaprospathhsw kai avrio:wavey:

understracker
22-11-2007, 19:18
oxi, den exw vista, mexri prosfata(to kalokairi dhl.) douleve mia xara
to exw apothikefsei:confused:
Thanx anyway gia tis symvoules, tha ksanaprospathhsw kai avrio:wavey:

Κάνε uninstall το dev-cpp
Διέγραψε το C:\Documents and settings\<your username>\Application Data\Dev-Cpp αν υπάρχει... (το application data είναι hidden directory)
Κάνε re-install το dev-cpp στο C:\ γιατί έχει κάτι περίεργα ο compiler με τα '\'
Φρόντισε στο path που βρίσκεται το πηγαίο να μην υπάρχει directory με Ελληνικούς χαρακτήρες

aleretou
23-11-2007, 00:24
Paidia prob me hardware pali! Ta windows trexoun mia xara kai to internet...otan omws paw na paiksw ena game online mpainei sto paixnidi akouw ton hxo alla d blepw eikona...otan pathsw escape gia na bgei to binteo tou game (pou d blepw) kollaei to game kai thelei reset to pc...exw tous teleutaios driver ths fx 5200 tous 163.75...epeidh prin 2 meres epaize ekana format alla pali to idio kai twra meta to format....opoios kserei plz as mou apanthsei tha tou hmoun eugnwmwn...

mad_nassos
23-11-2007, 00:30
Paidia prob me hardware pali! Ta windows trexoun mia xara kai to internet...otan omws paw na paiksw ena game online mpainei sto paixnidi akouw ton hxo alla d blepw eikona...otan pathsw escape gia na bgei to binteo tou game (pou d blepw) kollaei to game kai thelei reset to pc...exw tous teleutaios driver ths fx 5200 tous 163.75...epeidh prin 2 meres epaize ekana format alla pali to idio kai twra meta to format....opoios kserei plz as mou apanthsei tha tou hmoun eugnwmwn...

Δεν γνωριζω τι παιζει, αλλα δεν πιστευω οτι εχει να κανει με hardware... :baby: