PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια... προβλήματα με τον υπολογιστή μου!!!

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

understracker
19-05-2007, 12:18
Αν μπορείτε, λύστε μου 1 προβληματάκι που έχω. Κατέβασα ένα παιχνίδι από torrent σε μορφή .mdf-.mds. Μου κατέβασε επίσης και έναν "hidder" έτσι ώστε όταν πάω να τρέξω το παιχνίδι με το daemon tools να μην υπάρχει πρόβλημα. Έγραψα το παιχνίδι σε ένα dvd για να το δώσω κάπου (επέλεξα "αντιγραφή dvd" με το νέρο, έβαλα ως source disk το virtual drive που έφτιαξε το daemon tools και το έγραψα). Όταν πήγε αυτός που του το έδωσα να το εγκαταστήσει, οκ, έγινε το setup και μετά του έβγαζε error να εισάγει τον original δίσκο και όχι to backup. Ξέρει κανείς κανά τρόπο να το ξεπεράσει αυτό ή πρέπει πάντα να το τρέχει σαν αρχείο .mds μέσα από daemon tools για να παίζει;

//Άσχετο, αλλά πώς "μετατρέπονται" τα αρχεία ενός παιχνιδιού σε μορφή .mds-.mdf;

Πρέπε να το τρέχει έχοντας φορτωμένο στο daemon tools τα mds-mdf.

//Google it...

Delear
19-05-2007, 19:04
de mporw na sinde8w sta linux tis sxolis me putty , sta sun ginetai kanonika,yparxei kapoio provlima genika 'h mono egw to exw?

TopGear
20-05-2007, 11:48
Πιθανώς αυτή η ερώτηση να ταίριαζε και στο thread με τις ADSL συνδέσεις, αλλά ξέρει κανείς αν γενικά η Tellas δεν επιτρέπει να κατεβάζεις torrents ή το παρατηρώ μόνο εγώ στο pc της φίλης μου; Δλδ ενώ η γραμμή είναι στα 4, δεν κατεβάζει ούτε με 5 ΚΒ! Μήπως παίζει καμιά τρελή ρύθμιση;

DiMiS
20-05-2007, 11:57
Πιθανώς αυτή η ερώτηση να ταίριαζε και στο thread με τις ADSL συνδέσεις, αλλά ξέρει κανείς αν γενικά η Tellas δεν επιτρέπει να κατεβάζεις torrents ή το παρατηρώ μόνο εγώ στο pc της φίλης μου; Δλδ ενώ η γραμμή είναι στα 4, δεν κατεβάζει ούτε με 5 ΚΒ! Μήπως παίζει καμιά τρελή ρύθμιση;

Για δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το encryption στο μtorrent (preferences -> BitTorrent -> Protocol Encryption -> Enabled). Αν λυθεί έτσι το πρόβλημα σημαίνει ότι κόβει την κίνηση ο ISP. Προσωπικά δεν νομίζω να φταίει αυτό πάντως, γιατί τόσο δραστικό κόψιμο σε ταχύτητες dl δεν έχω δει σε ISP...

jupiter
20-05-2007, 12:12

Μήπως δεν έχεις κάνει forward την port που χρειάζεται στον router??

TopGear
20-05-2007, 12:16
Για δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το encryption στο μtorrent (preferences -> BitTorrent -> Protocol Encryption -> Enabled). Αν λυθεί έτσι το πρόβλημα σημαίνει ότι κόβει την κίνηση ο ISP. Προσωπικά δεν νομίζω να φταίει αυτό πάντως, γιατί τόσο δραστικό κόψιμο σε ταχύτητες dl δεν έχω δει σε ISP...

Σ'ευχαριστώ πολύ DiMiS! Το απόγευμα που θα πάω σπίτι της, θα το ελέγξω. Αν και γενικά έχω ακούσει διάφορα για την Tellas και τα torrents. Πιθανώς να φταίει και καμιά ρύθμιση στο modem που αγνοώ.

DiMiS
20-05-2007, 12:21
Δες μήπως έχει ορίσει και υπερβολικά μεγάλο upload, και της τρώει όλο το bandwidth.

Επίσης, το εικονίδιο κάτω-κάτω είναι κόκκινο 'x', κίτρινο '!' ή πράσινο 'v';
Αν είναι κόκκινο, ψάξε εδώ για οδηγίες για port forwarding ανάλογα με το router (http://www.portforward.com/).

TopGear
20-05-2007, 12:21
Μήπως δεν έχεις κάνει forward την port που χρειάζεται στον router??

Και στο δικό μου pc που έχω hol, αλλά αρχικά (μετά το έκανα βέβαια) δεν είχα κάνει port forward, δε μου είχε τέτοια προβλήματα. Αν και όταν είδα τις ρυθμίσεις του router, στο internet options->tcp/ip->.......... έλεγε να έχω τσεκαρισμένα τα κουτάκια "obtain IP address automatically" κτλ. Σε διαφορετική περίπτωση, αν θυμάμαι καλά, νομίζω δεν έβρισκε γραμμή dsl. Όμως για να κάνω και port forward δεν πρέπει να είναι τσεκαρισμένη η από κάτω επιλογή και όχι αυτή (για static ip) ή δεν παίζει ρόλο; Το router που της έχουν δώσει είναι αυτή η σαχλαμάρα (http://subscriber.communications.siemens.com/subscriber_networks/4100images.shtml).

jupiter
20-05-2007, 13:51
Και στο δικό μου pc που έχω hol, αλλά αρχικά (μετά το έκανα βέβαια) δεν είχα κάνει port forward, δε μου είχε τέτοια προβλήματα. Αν και όταν είδα τις ρυθμίσεις του router, στο internet options->tcp/ip->.......... έλεγε να έχω τσεκαρισμένα τα κουτάκια "obtain IP address automatically" κτλ. Σε διαφορετική περίπτωση, αν θυμάμαι καλά, νομίζω δεν έβρισκε γραμμή dsl. Όμως για να κάνω και port forward δεν πρέπει να είναι τσεκαρισμένη η από κάτω επιλογή και όχι αυτή (για static ip) ή δεν παίζει ρόλο; Το router που της έχουν δώσει είναι αυτή η σαχλαμάρα (http://subscriber.communications.siemens.com/subscriber_networks/4100images.shtml).

Να έχεις obtain IP automatically στο PC σου ή στον router??
Για να κάνεις port forward πρέπει (εκτός και αν κάνεις μεγάλη ιστορία) να έχεις static IP στο PC σου... O router μπορεί να παίρνει δυναμική απτήν tellas.

TopGear
20-05-2007, 17:41
Να έχεις obtain IP automatically στο PC σου ή στον router??
Για να κάνεις port forward πρέπει (εκτός και αν κάνεις μεγάλη ιστορία) να έχεις static IP στο PC σου... O router μπορεί να παίρνει δυναμική απτήν tellas.

Στο pc μου δεν είχα "obtain IP ........." όταν έκανα για μένα port forward. Στης φίλης μου όμως έλεγε πώς έπρεπε να το έχω για να δουλέψει σωστά η γραμμή. Και ρώτησα: αν είναι στο automatically (στις ρυθμίσεις στο pc) όπως ζητάνε στην tellas, μπορεί να γίνει port forward; Αυτό.

jupiter
20-05-2007, 19:32
Και ρώτησα: αν είναι στο automatically (στις ρυθμίσεις στο pc) όπως ζητάνε στην tellas, μπορεί να γίνει port forward; Αυτό.

Μπα. 67890

TopGear
20-05-2007, 19:36
Μπα. 67890

Μπα, δε μπορεί να γίνει γιατί πρέπει οπωσδήποτε να μην είναι τσεκαρισμένο το "automatically" ή μπα γίνεται, βάλε port την 67980; (μάλλον το πρώτο). Tnx πάντως...

Octopus Handjob
21-05-2007, 11:04
Eimai o monos pou den mporei na mpei sta linux?

std04131
22-05-2007, 11:05
re paidia exw ena provlima.piga sto mirc.com kai katevasa to paketo to elliniko(eksallou leei pws ola idia einai).fysika otan to anoigw mou leei gia evaluation period alla to proxwraw kanonika.o monos ellinikos server pou exei einai to greekirc.erwtisi:enas filos mou mpainei nomizw sto grnet.gr pou exei polla ellinika kanalia me poli kosmo mesw tou mirc...(emena kapoia me poli kosmo kanalia einai ksena)otan paw na ton ftiaksw san server omws den me vazei pouthena...pws tha mpw ekei?exei sxesi i sindesi?(forthnet exw)xreiazetai kapoia alli ekdosi tou mirc apo kapoio allo site?help!

understracker
22-05-2007, 12:18
re paidia exw ena provlima.piga sto mirc.com kai katevasa to paketo to elliniko(eksallou leei pws ola idia einai).fysika otan to anoigw mou leei gia evaluation period alla to proxwraw kanonika.o monos ellinikos server pou exei einai to greekirc.erwtisi:enas filos mou mpainei nomizw sto grnet.gr pou exei polla ellinika kanalia me poli kosmo mesw tou mirc...(emena kapoia me poli kosmo kanalia einai ksena)otan paw na ton ftiaksw san server omws den me vazei pouthena...pws tha mpw ekei?exei sxesi i sindesi?(forthnet exw)xreiazetai kapoia alli ekdosi tou mirc apo kapoio allo site?help!

Κάνε add ένα νέο server, δώσε του description GRnet και βάλε ώς διεύθυνση srv.irc.gr και port 6667, 7000 αν θυμάμαι καλά. Οι ports είναι ίδιες, ο server αλλάζει...

Goalkeeper
22-05-2007, 12:45
Παιδιά, ξέρετε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το Preview των gif animations στα Vista;

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα εγώ, γιατί δεν έχω Vista, αλλά ένας φίλος. Του δείχνει τις εικόνες, αλλά δεν του τις κάνει κινούμενες μου λέει :confused:.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :wavey:

std04131
22-05-2007, 13:50
Κάνε add ένα νέο server, δώσε του description GRnet και βάλε ώς διεύθυνση srv.irc.gr και port 6667, 7000 αν θυμάμαι καλά. Οι ports είναι ίδιες, ο server αλλάζει...

thnks man twra ginetai panikos apo channels!:wavey: koble!

jupiter
22-05-2007, 14:51
Μπα, δε μπορεί να γίνει γιατί πρέπει οπωσδήποτε να μην είναι τσεκαρισμένο το "automatically" ή μπα γίνεται, βάλε port την 67980; (μάλλον το πρώτο). Tnx πάντως...

To 67890 το έβαλα για να γεμίσω το μήνυμα με χαρακτήρες.. Μπα δεν γίνεται γιατί πρέπει να έχεις static ip για να γίνει port forward. Για να ξέρει ο router που να κάνει forward.. Αν το ip σου αλλάζει δεν θα ξέρει.

VALE46
22-05-2007, 16:54
sumbainei kati periergo!enw syndeomai kanonika sto internet meta apo ligo me peta mono tou exw,kamia idea please??

17. Trezegoal
22-05-2007, 18:46
Den ksero an einai to katalilo thread gi ayto to provlima, alla tha kano mia prospatheia...

Exo enan laptop HP kai prosfata ton eixa paei gia episkevi (allagi mitrikis). Simera ton pira piso kai moy einai idiaitera argos. Poly pio poly apo palia...

Akoysa mia apopsi oti gia na ftiaksei to provlima thelei na kano format...

Kamia apopsi?????

:confused: :confused: :confused:

The_Big_Brother
22-05-2007, 18:55
Παιδιά, ξέρετε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το Preview των gif animations στα Vista;

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα εγώ, γιατί δεν έχω Vista, αλλά ένας φίλος. Του δείχνει τις εικόνες, αλλά δεν του τις κάνει κινούμενες μου λέει :confused:.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :wavey:

Πάντως με παρόμοιο πρόβλημα σε linux,ο Firefox μια χαρά τις δείχνει. ;-) :D

understracker
22-05-2007, 21:40
Den ksero an einai to katalilo thread gi ayto to provlima, alla tha kano mia prospatheia...

Exo enan laptop HP kai prosfata ton eixa paei gia episkevi (allagi mitrikis). Simera ton pira piso kai moy einai idiaitera argos. Poly pio poly apo palia...

Kamia apopsi?????

Είσαι σίγουρος ότι δεν σου "κλέψανε" τίποτα από μέσα, άκα καμιά μνήμη ram? :baby:

17. Trezegoal
22-05-2007, 21:44
Είσαι σίγουρος ότι δεν σου "κλέψανε" τίποτα από μέσα, άκα καμιά μνήμη ram? :baby:

Nai. Eida tin palia mitriki kai tin kainoyria poy moy valane kai eimai sigoyros peri aytoy...

Tespa tha tin vro tin akri(mallon me ta ghosts poy exo)...

To thema einai ithela apla na matho an exei akoysei kaneis gia paromoia katastasi...

jupiter
22-05-2007, 22:06

Αυτό ισχύει.. Δεν έχω ασχοληθεί να βρω πρόγραμμα αλλά δεν είναι πρόβλημα στο pc του φίλου σου.

SpartanGeorge
22-05-2007, 22:56

Kamia apopsi?????

γιατι νομιζω οτι οταν κανεις τοσο μεγαλη αλλαγη στο hardware οπως αλλαγη μητρικης το φορματ
επιβαλεται??:baby: :confused:

HUN73R
22-05-2007, 23:13
Ρε παιδια τι ρυθμισεις θελει το dev c++ 4.9.9.2 για να κανει compile ενα αρχειο .c? Μου βγαζει gcc.exe: installation problem, cannot exec `cc1': No such file or directory

Execution terminated

understracker
23-05-2007, 02:28
γιατι νομιζω οτι οταν κανεις τοσο μεγαλη αλλαγη στο hardware οπως αλλαγη μητρικης το φορματ
επιβαλεται??:baby: :confused:

Βασικά σου βάζουνε την ακριβώς ίδια μητρική αν το πήγε στο επίσημο service (δηλαδη στην infoquest). Αν το πήγε αλλού κάλο θα ήτανε να το φορμάρει. Δεν χάνει και τίποτα.... Θα ξανανιώσουν και τα windows. Κάθε δίμηνο θέλουνε και ένα φορμάτ... :p

understracker
23-05-2007, 04:05

Στο δικό μου router έχω κάνει την εξής πατέντα. Κράτησα την local network ip 192.168.100 για τον desktop που το έχω και για server και του έδωσα manualy τις ρυθμίσεις ΙP - subnet mask - default gateway - DNS severs σύμφωνα με αυτά που λέει στην σελίδα που κάνεις configure το router μέσω του browser. Τις διευθύνσεις 192.168.101 ... 192.168.150 τις έχω αφήσει στην ευχαίρια του DHCP να τις κάνει assign σε ότι μηχάνημα τύχει να βάλω είτε μέσω καλωδίου ethernet είτε μέσω wireless. Προς το παρόν μια χαρά δουλεύει...

aikate88
23-05-2007, 17:16
Ouf! :-(

Ki allo provlima...

Girnaw apo tin sxoli simera, paw na anoiksw ton ipologisti kai... :angryfire :mad: :confused:

mou vgazei tin othoni me tis epiloges:

Safe Mode
Safe Mode with networks
klp...

Panw-panw leei oti pithanon na egine kapoia allagi sto hardware kai iparxei provlima stin ekkinisi twn windows

Pataw kanoniki ekkinisi.
Paei na fortwsei ta windows, perimenw parapanw apo to kanoniko kai ksafnika, mple othoni kai leei oti exei provlima to arxeio C:\\Windows\System\Config\Software
Kati tetoio kai kleinei, ksananoigei kai mou vgazei pali tin othoni me safe mode klp...

HELP!! :confused:

//edit: kai safe mode na valw ta idia kanei.

//2o edit: Oti kai na valw, ta idia kanei :tounge: :-(

Mr. Iso
23-05-2007, 18:52
Ouf! :-(

Ki allo provlima...

Girnaw apo tin sxoli simera, paw na anoiksw ton ipologisti kai... :angryfire :mad: :confused:

mou vgazei tin othoni me tis epiloges:

Safe Mode
Safe Mode with networks
klp...

Panw-panw leei oti pithanon na egine kapoia allagi sto hardware kai iparxei provlima stin ekkinisi twn windows

Pataw kanoniki ekkinisi.
Paei na fortwsei ta windows, perimenw parapanw apo to kanoniko kai ksafnika, mple othoni kai leei oti exei provlima to arxeio C:\\Windows\System\Config\Software
Kati tetoio kai kleinei, ksananoigei kai mou vgazei pali tin othoni me safe mode klp...

HELP!! :confused:

//edit: kai safe mode na valw ta idia kanei.

//2o edit: Oti kai na valw, ta idia kanei :tounge: :-(

Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά, ουπς, την έκατσες....

Πρώτα απ' όλα, με κάποιο τρόπο τράβα backup....

Για αρχή δοκίμασε να βάλεις μέσα το cd των Windows κ να ξεκινήσεις να κάνεις εγκατάσταση πάνω στον ίδιο δίσκο... Θα σου βρεί ότι έχεις μια εγκατάσταση ήδη, κ αν τη βρεί κατεστραμένη, θα στην διορθώση μόνο του.... Αλλιώς συνεχίζεις κανονικά την εγκατάσταση,με format κ τα λοιπά....

(Όπως είδες στο είπα λάου λάου ότι πας για format μη πάθεις κ τπτ......:p :D )

Good Luck.....:D

understracker
23-05-2007, 19:31
Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά, ουπς, την έκατσες....

Πρώτα απ' όλα, με κάποιο τρόπο τράβα backup....

Για αρχή δοκίμασε να βάλεις μέσα το cd των Windows κ να ξεκινήσεις να κάνεις εγκατάσταση πάνω στον ίδιο δίσκο... Θα σου βρεί ότι έχεις μια εγκατάσταση ήδη, κ αν τη βρεί κατεστραμένη, θα στην διορθώση μόνο του.... Αλλιώς συνεχίζεις κανονικά την εγκατάσταση,με format κ τα λοιπά....

(Όπως είδες στο είπα λάου λάου ότι πας για format μη πάθεις κ τπτ......:p :D )

Good Luck.....:D

Και να κάνεις και ένα chkdsk (start->run-> cmd->chkdsk)να δεις αν είναι ο δίσκος οκ... (αν το file system είναι NTFS θα σου το πει) Αν σου πεί τίποτα για bad sectors (κανονικά πρέπει να σου πει 0) τότε είναι που την έχεις κάτσει εντελώς.

//Το check disk (CHKDSK) μπορείς να το κάνεις και από την recovery console από το cd των windows...

nighthawk
24-05-2007, 00:56
Ρε παιδια τι ρυθμισεις θελει το dev c++ 4.9.9.2 για να κανει compile ενα αρχειο .c? Μου βγαζει gcc.exe: installation problem, cannot exec `cc1': No such file or directory

Execution terminated

Νομίζω πως συμβαίνει αν το όνομα του φακέλου που έχεις το πηγαίο είναι στα ελληνικά..Ακούγεται κουλό,αλλά απ'ό,τι θυμάμαι αυτό είναι...

TopGear
24-05-2007, 03:09
Νομίζω πως συμβαίνει αν το όνομα του φακέλου που έχεις το πηγαίο είναι στα ελληνικά..Ακούγεται κουλό,αλλά απ'ό,τι θυμάμαι αυτό είναι...

Έχω την εντύπωση πώς έχεις δίκιο. Δεν βρίσκει σωστά paths και στο Dev και στο Visual Studio και γενικά σε όλες τις εφαρμογές τέτοιου είδους. Την είχα πατήσει κι εγώ παλιότερα.

Mr. Iso
24-05-2007, 03:25
Και να κάνεις και ένα chkdsk (start->run-> cmd->chkdsk)να δεις αν είναι ο δίσκος οκ... (αν το file system είναι NTFS θα σου το πει) Αν σου πεί τίποτα για bad sectors (κανονικά πρέπει να σου πει 0) τότε είναι που την έχεις κάτσει εντελώς.

//Το check disk (CHKDSK) μπορείς να το κάνεις και από την recovery console από το cd των windows...

Αν κ το θεωρώ λιγάκι περιττό, δεν είναι κακή ιδέα.... Αν κ εγώ που το έκανα πρόσφατα στο δικό μου δίσκο που είναι 300G κ έβαλα κ την παράμετρο για σχολαστικό έλεγχο κ ανάκτηση πληροφοριών, μπας κ γλιτώσω το format, του πήρε ένα βράδυ ολόκληρο.... Για να μάθω τι, ότι ο δίσκος μου είνια οκ.... Λες κ άμα έκανα format κατευθείαν δεν θα το καταλάβαινα, αφού κάπου θα κόλαγε το format...
Τεσπα....

Mr. Iso
24-05-2007, 03:28
Έχω την εντύπωση πώς έχεις δίκιο. Δεν βρίσκει σωστά paths και στο Dev και στο Visual Studio και γενικά σε όλες τις εφαρμογές τέτοιου είδους. Την είχα πατήσει κι εγώ παλιότερα.

Μπα, δεν νομίζω...Εγώ σε κάποια φάση το ονόμαζα κ "Ανώνυμο.c" κ δεν είχε πρόβλημα.....

Εμένα μου φαίνεται σαν κάτι να μην έχει γίνει καλά στην Εγκατάσταση του Dev-C++...Δεν κάνεις ένα reinstall...????

TopGear
24-05-2007, 09:50
Μπα, δεν νομίζω...Εγώ σε κάποια φάση το ονόμαζα κ "Ανώνυμο.c" κ δεν είχε πρόβλημα.....

Εμένα μου φαίνεται σαν κάτι να μην έχει γίνει καλά στην Εγκατάσταση του Dev-C++...Δεν κάνεις ένα reinstall...????

Δεν ξέρω αν επηρεάζει το ίδιο το αρχείο να είναι στα ελληνικά ως .c, αλλά το path. Κατά τ'άλλα, φυσικά και το reinstall είναι μια λογική αντιμετώπιση του προβλήματος που ενδεχομένως να το λύσει.

nighthawk
24-05-2007, 10:48
Ο φάκελος που είναι το πηγαίο πρέπει να είναι στα αγγλικά..Αλλιώς τζίφος..Αν είναι αυτό, η εγκατάσταση εκ νέου δεν θα λύσει το πρόβλημα..

Master_User
24-05-2007, 12:54
Katebasa appo to emulari kati arxeia pou telionoun me .bin kseri kanis pos skata ta antigrafo auta se cd?

nighthawk
24-05-2007, 13:01
Είναι τύπου εικόνα(όπως το iso).Λογικά με το nero το γράφεις ή μπορείς να δημιουργήσεις εικονικό drive είτε με το deamon tools είτε με το alcohol 120...

marktheshark
24-05-2007, 13:48
Katebasa appo to emulari kati arxeia pou telionoun me .bin kseri kanis pos skata ta antigrafo auta se cd?

ImageBurn (http://www.imgburn.com/) ftw!

Το καλύτερο freeware burning app κατ' εμέ.

aikate88
24-05-2007, 18:30
G@mithike teleiws! :-(

Evala to cd tou system recovery patisa repair kai ksanavale windows apo 'ti katalava. Me evale na ksanaftiaksw xristi kai ton palio den mou to emfanizei gia ekkinisi.

Pira mesw windows explorer ta palia mou arxeia (eutixws) kai vazw (pali mesw paliou xrhsth) ta programmata pou eixa. Alla douleuoun, alla ginontai install kai alla ton p?ulo! :tounge:

Entaksei, pali kala pou den exasa kai tis askiseis...

Thx for help :wavey:
Ante na dw ti tha kanw tora!

VALE46
24-05-2007, 22:51
Apo oti exw katalabei kapoios dialer exei kanei epidromh sto laptop mou.yparxei kapoios tropos na tonsteilw apo kei pou r8e.parepimptontws exw norton kai den ton briskei.please help me

nighthawk
24-05-2007, 23:31
Κατ'αρχάς αν δεν έχεις adsl πάρε στο 134 και ρώτα το ύψος του λογαριασμού!!:D
Κατά δεύτερον δοκίμασε το Spybot:Search and Destroy..Λογικά με αυτό θα φύγει..Ή χρησιμοποίεισαι firewall για να το μπλοκάρεις..:wavey:

DI tourist
24-05-2007, 23:34
Αν εχεις dsl τα dialers δεν μπορουν να κανουν τιποτα εκτος κι αν εχεις ξεχασμενο το 56k modem σου την πριζα του τηλεφωνου και εισαι απιστευτα γκαντεμης... ;-)

SpartanGeorge
25-05-2007, 02:47
Τωρα τελευταια ετσι στα καλα καθουμενα
μου πεταει το pc το εξης προβλημα
(και δεν εχω ανοιξει visual...)
τι παιζει?

understracker
25-05-2007, 03:04
τι παιζει?

Δεν είναι του VS αυτό (το vsmon.exe). Είναι του Ζοne Alarm... Μάλλον για κάποιο λόγο χτυπάει και απλά by default ανοίγει το visual studio για να το κάνει debug. Το VS εγκαθιστά στο σύστημα ενα service το "MDM.exe" που ελέγχει για application που κρασάρουνε και σου πετά παράθυρο "μήπως θες να τις διορθώσεις?" ... ;-)

Dreamsurfer
25-05-2007, 12:45
Πως παίρνω passeport για να βάλω λογαριασμό gmail στο msn???

skarab
25-05-2007, 16:37
τι παιζει?

Συμπληρώνοντας αυτά που είπε ο understracker:

Από τη στιγμή που θα εγκαταστήσεις Visual Studio, ο exception handler του αντικαθιστά τον exception handler των windows -- αυτόν που, όποτε κολλάει ένα πρόγραμμα, εμφανίζει ένα παράθυρο που γράφει μέσα "Το τάδε πρόγραμμα has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience blah-blah-blah...". O exception handler του Visual Studio σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις just-in-time debugging στο πρόγραμμα που κόλλησε.

skarab
25-05-2007, 16:43
Πως παίρνω passeport για να βάλω λογαριασμό gmail στο msn???

Πας www.passport.com και φτιάχνεις ένα νέο passport με όποιο email θέλεις :wavey:

aikate88
25-05-2007, 19:27
Den mporw na dw to DVD-Driver sto My Computer.

Piga device manager, to vrika, epsaksa gia drivers kai mou leei oti einai up to date.

En tw metaksi an valw cd den to diavazei oute kai mporw na grapsw cd 'h dvd.

Auta fisika eginan afou evala to recovery cd...

Thx again prokatavolika...

di\n@
25-05-2007, 20:17
Κατ'αρχάς αν δεν έχεις adsl πάρε στο 134 και ρώτα το ύψος του λογαριασμού!!:D
Κατά δεύτερον δοκίμασε το Spybot:Search and Destroy..Λογικά με αυτό θα φύγει..Ή χρησιμοποίεισαι firewall για να το μπλοκάρεις..:wavey:

να πατησεις εκει που λεει ψηφιακες ευκολιες ομως γτι εμας αρκετα μας
τα εχουν πρηξει:angryfire :angryfire :angryfire

understracker
25-05-2007, 21:47

Piga device manager, to vrika, epsaksa gia drivers kai mou leei oti einai up to date.

Πήγενε start -> Settings -> Control Panel -> Administrative Tools -> Computer Management και στο "Disk Management" δες

Αν υπάρχει το DVD και

Αν είναι assinged σε γράμμα όπως εμένα πχ στο H

Αν δεν υπάρχει καν το dvd δεν ξέρω τι να σου πω, δεν έχω ιδέα... :confused: :confused: Ισως δοκίμασα να ξανακάνεις reinstall τα windows. (Btw τι recovery cd είναι αυτό? Λάπτοπ έχεις?) Αν απλά δεν έχει γράμμα κάνε δεξί κλικ πάνω του και επέλεξε change letter and paths πάτα add και βάλε το πρώτο διαθέσιμο γράμμα...

nighthawk
25-05-2007, 23:28

Αν βάλεις μέσα ένα dvd δουλεύει το autorun?Μπορεί να χάλασε..Πριν κάνεις format δοκίμασε να βάλεις στη θέση του κάποιο άλλο που δουλεύει σίγουρα..Κάνε επανεκκίνηση και δες στην αρχή όταν φορτώνει το bios αν το βρίσκει..Μπορεί να έχει καεί κάποια καλωδίωση..

aikate88
26-05-2007, 09:53
Πήγενε start -> Settings -> Control Panel -> Administrative Tools -> Computer Management και στο "Disk Management" δες

Αν υπάρχει το DVD και

Αν είναι assinged σε γράμμα όπως εμένα πχ στο H

Αν δεν υπάρχει καν το dvd δεν ξέρω τι να σου πω, δεν έχω ιδέα... :confused: :confused: Ισως δοκίμασα να ξανακάνεις reinstall τα windows. (Btw τι recovery cd είναι αυτό? Λάπτοπ έχεις?) Αν απλά δεν έχει γράμμα κάνε δεξί κλικ πάνω του και επέλεξε change letter and paths πάτα add και βάλε το πρώτο διαθέσιμο γράμμα...

Popo!! na sai kala re file.:wavey:
Piga Disk Management kai den itan assigned se gramma opote to evala.

Euxaristw gia tin voitheia! :wavey:

Delear
26-05-2007, 17:04
συμβαινει το εξης περιεργο, ενω ειμαι κανονικα συνδεδεμενος στο internet ,
δεν υπαρχει ουτε το εικονιδιο που κανονικα εμφανιζεται κατω δεξια στη γραμμη εργασιων , αλλα και στο εικονιδιο της συνδεσης δεν υπαρχει η επιλογη αποσυνδεση που κανονικα υπαρχει οταν εισαι συνδεδεμενος αλλα υπαρχει η επιλογη συνδεση που φυσικα κανονικα δεν υπαρχει οταν εισαι ηδη συνδεδεμενος, συν τοις αλλοις μου εμφανιζεται αρκετα συχνα ενα εικονιδιο που μου λεει οτι ρυθμιζεται το bandwidth του modem.
????????

/*RaDioHeAD*\
26-05-2007, 17:05
Ρε παιδιά κατί απλό[ελπίζω :p]

Πως μπορώ να αποθηκεύσω κάπου όλο το inbox μου από το thunderbird για να μπορέσω να διαβάσω τα mails που έχω μέσα σε άλλο pc-λειτουργικό?

Κάτι σαν να τα κάνω backup δηλαδή..

thnx:baby:

/////////////////

Solved..!

SmartSave Thunderbird Extension (https://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/2887)

Δεξί κλικ στο φάκελο του inbox ή και σε μεμονωμένα emails και "Export SmartSave"..

Προσοχή.. Αλλάξτε από τα options του extension το filename format ώστε να περιλαμβάνει και random string για να μην σας διαμαρτύρεται ότι βρίσκει όμοια αρχεία και έτσι αντιγράφει τα μισά..;-)

understracker
26-05-2007, 18:21
συμβαινει το εξης περιεργο, ενω ειμαι κανονικα συνδεδεμενος στο internet ,
δεν υπαρχει ουτε το εικονιδιο που κανονικα εμφανιζεται κατω δεξια στη γραμμη εργασιων , αλλα και στο εικονιδιο της συνδεσης δεν υπαρχει η επιλογη αποσυνδεση που κανονικα υπαρχει οταν εισαι συνδεδεμενος αλλα υπαρχει η επιλογη συνδεση που φυσικα κανονικα δεν υπαρχει οταν εισαι ηδη συνδεδεμενος, συν τοις αλλοις μου εμφανιζεται αρκετα συχνα ενα εικονιδιο που μου λεει οτι ρυθμιζεται το bandwidth του modem.
????????

Δοκίμασε να το βάλεις σε άλλη usb και κατα προτίμηση να μην έχει τίποτα άλλο πάνω στο hub αυτό. (Οι usb χωρίζονται σε hubs θα το δείς αν πάς device manager-> usb) Αν αυτό δεν δουλέψει, δοκίμασε να κάνεις re-install τους drivers (uninstall και re-install). Αν και αυτό δεν δουλέψει είτε το μοντεμ έχει αρχίσει να τον πίνει, είτε μπορεί γενικά το pc να έχει έλλειψη ρεύματος (πχ. έχει παλιώσει το τροφοδοτικό και δεν δίνει αρκετή ισχύ πια). Το πιο wise θα ήτανε να πάρεις ένα άλλο modem/router που να συνδέεται μέσω ethernet. Κανένα speedtouch 585 ας πουμε... Ή (το λέω με επιφύλαξη γιατί το δικό μου τώρα άρχισε να στρώνει μετά απο 3-4 αλλαγές firmware) κανενα linksys ή αν έχεις αρκετά χρήματα και τα 3com και τα zyxel είναι καλά από ότι διάβαζα σε reviews.

Delear
26-05-2007, 18:48
Δοκίμασε να το βάλεις σε άλλη usb και κατα προτίμηση να μην έχει τίποτα άλλο πάνω στο hub αυτό. (Οι usb χωρίζονται σε hubs θα το δείς αν πάς device manager-> usb) Αν αυτό δεν δουλέψει, δοκίμασε να κάνεις re-install τους drivers (uninstall και re-install). Αν και αυτό δεν δουλέψει είτε το μοντεμ έχει αρχίσει να τον πίνει, είτε μπορεί γενικά το pc να έχει έλλειψη ρεύματος (πχ. έχει παλιώσει το τροφοδοτικό και δεν δίνει αρκετή ισχύ πια). Το πιο wise θα ήτανε να πάρεις ένα άλλο modem/router που να συνδέεται μέσω ethernet. Κανένα speedtouch 585 ας πουμε... Ή (το λέω με επιφύλαξη γιατί το δικό μου τώρα άρχισε να στρώνει μετά απο 3-4 αλλαγές firmware) κανενα linksys ή αν έχεις αρκετά χρήματα και τα 3com και τα zyxel είναι καλά από ότι διάβαζα σε reviews.

file se euxarisrw gia tin apanthsh sou ,de xerw an imoun katanoitos den exw kanena provlima me ti sindesi ...oso ola auta simvainoun egw ergazomai kanonika sto internet de me petaei ap'exw kai i taxitita mia xara ,ola ok .Apla rwtisa giati mporei na simvainei auto.:-) :-) :-)

Predator
26-05-2007, 18:52
Γιατι απλα δεν εχεις ιδεα απο υπολογιστες....

nighthawk
27-05-2007, 03:46
file se euxarisrw gia tin apanthsh sou ,de xerw an imoun katanoitos den exw kanena provlima me ti sindesi ...oso ola auta simvainoun egw ergazomai kanonika sto internet de me petaei ap'exw kai i taxitita mia xara ,ola ok .Apla rwtisa giati mporei na simvainei auto.:-) :-) :-)

Ε,αφού δεν έχεις πρόβλημα,όταν θες να βγείς,κλείνε τον υπολογιστή!!:D :D
Η τράβα το καλώδιο usb από τη θύρα!!:D :wavey:

noiR
28-05-2007, 02:39
Εμμ, είναι λίγο περίεργο αλλά κατέβασα ένα avi, ένα επεισόδιο, και είναι commented από τους δημιουργούς. Καλά ως εδώ, ας πρόσεχα τι κατεβάζω.

Το θέμα είναι ότι όταν πατάω pause τα comments συνεχίζουν και δεν ακούνε ούτε στις αλλαγές του volume. Δηλαδή κολλάει και παίζει μόνο comments..:confused: Αυτό στο winamp..

Στο Windows Media Player κάνει pause κανονικά.

//Αλλά στο VLC και mplayer classic δεν ακούγονται καν comments :confused: :confused:

//Βασικά το πρόβλημα λύθηκε, θα το ανοίξω με vlc ή mplayer, απλά αναρωτιόμουνα σε τι $<@+@ κανάλι τα στέλνουνε και γίνεται αυτό το παρανοϊκό;

lau7gr
28-05-2007, 09:45
Γνρίζει κανείς τι χρειάζεται για τη μεταγλώττιση opengl αρχείων σε linux? Κάποιος που ξέρει αν μπορεί να γράψει και για τις διαφορές στα headers(αν υπάρχουν) και την εντολή εταγλώττισης.

Octopus Handjob
28-05-2007, 10:08
Exw ena mp3 player ths sony, kai ws ek toutou yparxei ena sygkekrimeno programma pou mporei na metaferi mousikh se kai apo ayto, to Sonic Stage. To problhma mou einai oti eixa diagrapsei ena album apo to mp3 (sygkekrimena to leviathan) gia na kanw xwro. To Sonic Stage pleon den to blepei, omws ka8e fora pou kanw scroll sto mp3 ta albums to briskei. An to formarw pisteyete oti 8a ephreastei arnhtika h leitourgia tou?

nighthawk
28-05-2007, 10:20
Exw ena mp3 player ths sony, kai ws ek toutou yparxei ena sygkekrimeno programma pou mporei na metaferi mousikh se kai apo ayto, to Sonic Stage. To problhma mou einai oti eixa diagrapsei ena album apo to mp3 (sygkekrimena to leviathan) gia na kanw xwro. To Sonic Stage pleon den to blepei, omws ka8e fora pou kanw scroll sto mp3 ta albums to briskei. An to formarw pisteyete oti 8a ephreastei arnhtika h leitourgia tou?

Τι εννοείς να το φορμάρεις?Αν απεγκαταστήσεις το πρόγραμμα και το εγκαταστήσεις εκ νέου,το πρόβλημα,λογικά, θα λυθεί..:wavey:

lau7gr
28-05-2007, 10:32

Δεν έχει επιλογή για παρακολούθηση φακέλων στις επιλογές;
Επίσης αν ενεργοποιήσεις την προσθήκη στη βιβλιοθήκη μετά από αναπαραγωγή δε θα φτιάξει;

skarab
28-05-2007, 10:40
//Βασικά το πρόβλημα λύθηκε, θα το ανοίξω με vlc ή mplayer, απλά αναρωτιόμουνα σε τι $<@+@ κανάλι τα στέλνουνε και γίνεται αυτό το παρανοϊκό;

Το αρχείο (λογικά θα είναι κάποιο mkv, ε;) περιέχει 2 streams ήχου. To winamp τα παίζει και τα δύο ταυτόχρονα επειδή είναι γτπ, όμως στον VLC και σε κάθε άλλον player που σέβεται τον εαυτό του μπορείς να κάνεις δεξί κλικ και να επιλέξεις ποιο audio track θα ακούγεται.

understracker
28-05-2007, 11:57
Γνρίζει κανείς τι χρειάζεται για τη μεταγλώττιση opengl αρχείων σε linux? Κάποιος που ξέρει αν μπορεί να γράψει και για τις διαφορές στα headers(αν υπάρχουν) και την εντολή εταγλώττισης.

Για να μεταγλωτίσεις opengl σε linux απλά κάνεις gcc -o <executable> <source1> <source2> <source3> ... δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο. Πρέπει όμως να προσέξεις να έχεις τις βιβλιοθήκες της opengl και την glut (free glut) αν την χρειάζεσαι. Και προφανώς να μην έχει κάποια βιβλιοθήκη (στον κώδικα) που υπάρχει μόνο στα windows πχ <windows.h> Αν τώρα χρησιμοποίησεις και την <math.h> μην ξεχάσεις να βάλεις το -lm στο στο τέλος της γραμμής του compilation.

aikate88
28-05-2007, 13:11
Ama enas ipologistis den anoigei, den anavoun lampakia, tipota (einai sindedemenos me to reuma :p kai exei kai mpataria :p ) ti ftaiei?

Egw skeftika trofodotiko 'h mpataria...

TopGear
28-05-2007, 14:06
Ama enas ipologistis den anoigei, den anavoun lampakia, tipota (einai sindedemenos me to reuma :p kai exei kai mpataria :p ) ti ftaiei?

Egw skeftika trofodotiko 'h mpataria...

Σωστά σκέφτηκες...Το πρώτο. Για ξεβίδωσε το τροφοδοτικό (απλά για επιβεβαίωση) και αν σου μυρίζει κάπως, τότε στάνταρ είναι αυτό...

aikate88
28-05-2007, 14:10
Σωστά σκέφτηκες...Το πρώτο. Για ξεβίδωσε το τροφοδοτικό (απλά για επιβεβαίωση) και αν σου μυρίζει κάπως, τότε στάνταρ είναι αυτό...

einai se laptop kai den exw idea...
pantws thx!

nighthawk
28-05-2007, 14:46
einai se laptop kai den exw idea...
pantws thx!

Το έπαθα πριν λίγο καιρό..Μύρισε το τροφοδοτικό..Σοβαρά μιλάω..Μάλλον πρέπει να έχει καεί και να έχει αδειάσει η μπαταρία..Εγώ αυτό έπαθα!!!!Μάλλον χρειάζεσαι καινούριο τροφοδοτικό!!

Synthelectric
28-05-2007, 17:21
Καλησπέρα! Έχω δικτυο με ενα winxp pc , ένα ubuntu και ένα παλιό sun. Το πρόβλημα έχει ως εξής, θέλω να συνδεθώ στο Ubuntu με Ultravncviewer, η σύνδεση γίνεται αλλά ενώ μου δείχνει τι δείχνει η οθόνη τη στιγμή της συνδεσης, από εκεί και πέρα πάγος. Σημειώνω ότι τις εντολές κίνησης του mouse τις παίρνει αλλά δεν τις δείχνει remotely. Γιατί πάει τόσο αργά??? Το ubuntu χρησιμοποιεί το vino σαν vncserver. Thanx in advance!!

std04131
28-05-2007, 20:30
paidia,iparxei kapou epilogi na valeis enan fakelo na anoigei mono me kwdiko;;;

Tythora
28-05-2007, 20:36

Mπορείς να το ζιπάρεις με κωδικό.

std04131
28-05-2007, 20:44
pws to kanw;as poume oti exw enan fakelo 'bla'.kanw deksi klik kai simpiesi sto bla.rar.meta;;;

//dil.se kanoniko fakelo den mporw;:-(

skarab
28-05-2007, 21:17

Λύση πρώτη: Microsoft Private Folder (http://www.softpedia.com/get/Security/Lockdown/Microsoft-Private-Folder.shtml) - σου επιτρέπει να έχεις έναν (και μόνο έναν) προστατευμένο φάκελο κάτω από το Documents and Settings σου.

Λύση δεύτερη, για πιο προχωρημένους: TrueCrypt (http://www.truecrypt.org/) - σου επιτρέπει να δημιουργήσεις ένα εικονικό κρυπτογραφημένο filesystem σε ένα αρχείο.

Mr. Iso
28-05-2007, 21:30

Μπορείς να εγκαταστήσεις το Steganos Security Suite 2007 (https://www.steganos.com/products/home-office/security-suite/overview/) που είναι πολύ καλό, αλλά θα πρέπει να το βρείς από κάπου σπασμένο...
Αλλιώς την κλασική λύση όπως είπαν κ πιό πάνω του κλειδώματος ενός zip φακέλου...

std04131
28-05-2007, 21:34
egw epithimw opoiondipote fakelo thelisw na ton prostateyw me kwdiko...pws einai as poume ta kryfa arxeia pou ta epilegeis na einai krifa opoia thes esi;;e kati tetoio...kapoio apo ta programmata ayta to parexei ayto;

Synthelectric
28-05-2007, 22:30
Καλησπέρα! Έχω δικτυο με ενα winxp pc , ένα ubuntu και ένα παλιό sun. Το πρόβλημα έχει ως εξής, θέλω να συνδεθώ στο Ubuntu με Ultravncviewer, η σύνδεση γίνεται αλλά ενώ μου δείχνει τι δείχνει η οθόνη τη στιγμή της συνδεσης, από εκεί και πέρα πάγος. Σημειώνω ότι τις εντολές κίνησης του mouse τις παίρνει αλλά δεν τις δείχνει remotely. Γιατί πάει τόσο αργά??? Το ubuntu χρησιμοποιεί το vino σαν vncserver. Thanx in advance!!

Παιδιά επειδή αυτό με καίει ξέρει κανείς κάτι?
Το ξαναμαναποστάρω μην τυχόν και ξεχαστεί.:-(

coyote
30-05-2007, 12:45
Έκανα φορματ περνώντας σε ένα partition απο windows xp prof τα win xp x64.
παω να ξανακανω φορματ για να περασω ξανα τα prof αλλα δε μου αναγνωριζει τo partition.
Έτσι πρεπει να βάλω πάλι το cd των x64 για να κανω delete το partition.
αλλα μετα?δεν υπαρχει εντολη τρεχοντας το cd απλα να κανω φορματ χωρις να περασω την εκδοση windows που περιεχεται?

Μια σκεψη είναι να κανω τη διαδικασια του format κανονικα και μετα μολις παει να κανει reboot να αλλαξω cd.Αλλα αυτό κατα πόσο είναι ασφαλές???

understracker
30-05-2007, 12:52
Έκανα φορματ περνώντας σε ένα partition απο windows xp prof τα win xp x64.
παω να ξανακανω φορματ για να περασω ξανα τα prof αλλα δε μου αναγνωριζει τo partition.
Έτσι πρεπει να βάλω πάλι το cd των x64 για να κανω delete το partition.
αλλα μετα?δεν υπαρχει εντολη τρεχοντας το cd απλα να κανω φορματ χωρις να περασω την εκδοση windows που περιεχεται?

Μια σκεψη είναι να κανω τη διαδικασια του format κανονικα και μετα μολις παει να κανει reboot να αλλαξω cd.Αλλα αυτό κατα πόσο είναι ασφαλές???

Gparted (http://gparted.sourceforge.net/livecd.php)

To χρησιμοποίησα (από Ubuntu) και φτιάχνει ότι partition θές... Και NTFS ακόμα.... Έχει και ένα live cd. Ο Dimis το είχε προτείνει κάποια στιγμή.

Προσοχή όμως γιατί είναι λίγο advanced εργαλείο

std04131
30-05-2007, 13:51
paidia exw katevasei to yahoo widget engine kai exw ayto to sistima me ta 5 dwrean sms(callwave h sms beta kapws etsi).kserete kana kolpo gia na exw ki alla minimata free;

TopGear
30-05-2007, 13:55
paidia exw katevasei to yahoo widget engine kai exw ayto to sistima me ta 5 dwrean sms(callwave h sms beta kapws etsi).kserete kana kolpo gia na exw ki alla minimata free;

Όπα, πού υπάρχει αυτό;

coyote
30-05-2007, 14:02

To χρησιμοποίησα (από Ubuntu) και φτιάχνει ότι partition θές... Και NTFS ακόμα.... Έχει και ένα live cd. Ο Dimis το είχε προτείνει κάποια στιγμή.

τωρα το ξεχεσα το θεμα.
και παω παλι για x64

DiMiS
30-05-2007, 14:07

Το GParted το προτείνω κι εγώ ανεπιφύλακτα. Ισχύει πως είναι λίγο advanced ως προς τη διεπαφή του και την ορολογία που εμφανίζεται, αλλά σε αντάλλαγμα, σε αφήνει να κάνεις κυριολεκτικά οτιδήποτε χρειαστείς κι επιθυμήσεις σχετικά με partitions και λοιπά.

Κάτι που πρέπει να έχεις υπ'όψιν σου επίσης είναι πως πρώτα του λες τις αλλαγές που θες να γίνουν, βλέπεις το αποτέλεσμά τους και τι θα πάθει γενικά το σύστημά σου κ.λπ. και μετά θα εφαρμοστούν οι αλλαγές, όταν εσύ πατήσεις το "Apply". Με άλλα λόγια θα έχεις τη δυνατότητα να δεις τι θα παίξει και να αλλάξεις γνώμη πριν πατήσεις το κουμπί και γίνει μη αναστρέψιμη η διαδικασία. :wavey:

nighthawk
30-05-2007, 14:10
Αυτό με το να βγάλεις το cd γίνεται..Το είχα κάνει με έναν φίλο μου..Απλά πρόσεξε το..

std04131
30-05-2007, 15:23
Όπα, πού υπάρχει αυτό;

as to analisei kapoios pou to kserei kai as proteinei an kserei mia lisi se ayto pou rwtisa...

aikate88
31-05-2007, 22:54
[mallon athlia erwtisi]pou mporw na dw an exw 32-bit ipologisti 'h 64-bit?[/mallon athlia erwtisi] :tounge:

understracker
31-05-2007, 23:10
[mallon athlia erwtisi]pou mporw na dw an exw 32-bit ipologisti 'h 64-bit?[/mallon athlia erwtisi] :tounge:

Δεξί κλίκ στο my computer και δες τι λέει για την CPU... Μετά κάνε την google και κοίτα τι λέει για αυτή.

H αλλίως start->run-> Msinfo32.exe και δες τι σου βγάζει. Αν δεν λέει x86 αλλά x64 η κάτι με 64, δεν έχω 64-bit για να σου πω ακριβώς τι λέει, τοτε είναι 64-bit σαν hardware τουλάχιστον. :tounge:

DiMiS
31-05-2007, 23:26
Δεξί κλίκ στο my computer και δες τι λέει για την CPU... Μετά κάνε την google και κοίτα τι λέει για αυτή.

H αλλίως start->run-> Msinfo32.exe και δες τι σου βγάζει. Αν δεν λέει x86 αλλά x64 η κάτι με 64, δεν έχω 64-bit για να σου πω ακριβώς τι λέει, τοτε είναι 64-bit σαν hardware τουλάχιστον. :tounge:

x86 type computer λέει και πάλι, στον επεξεργαστή θα λέει για 64-bit άμα είναι.

nighthawk
31-05-2007, 23:47
Παίδες μάλλον κόλλησα trojan..Από το msn..Διαδίδεται μ'ένα link για το messenger-tips..ΠΡΟΣΟΧΗ!!

understracker
01-06-2007, 00:26
Παίδες μάλλον κόλλησα trojan..Από το msn..Διαδίδεται μ'ένα link για το messenger-tips..ΠΡΟΣΟΧΗ!!

Το λίνκ αυτό στο στέλνει σαν μύνημα από άλλον χρήστη στην λίστα επαφών σου, ήτανε κάποιο διαφημιστικό του messenger plus άν το έχεις, ή ήτανε από αυτά τα links για τις διαφημήσεις που βγάζει απο καιρό εις καιρό το μσν?

nighthawk
01-06-2007, 00:30
Από τη λίστα επαφών..Μην κάνετε κλικ πάνω..Εγώ μάλλον το διόρθωσα..Απλά το έστειλα σε 3 μέχρι να το καταλάβω..

dervast
01-06-2007, 00:56
kalispera mipos allakse o pop3 tis sxolis? Paei mia ebdomada pou den mporo na kano log in kai den katalabaino giati.. Gnorizei kaneis tipota?

vaguraw
01-06-2007, 01:14
αντιμετωπιζω χοντρο προμπ install shield wizard....

οταν παω να κανω install χτυπαει error : Error -1607: Unable to Install InstallShield Scripting Run Time

epsaxa se kapoia sites gia lysh kai phga na kanw install to isscript9 pou eida se ena site oti dinei lysh
alla tote mou petaei allo error... : το τακτικο 280 δεν ηταν δυνατο να εντοπιστει στην βιβλιοθηκη δυναμικης συνδεσης msi.dll

kamia idea ??

kala_na_pername
01-06-2007, 20:08
Paidia auto tha bene kai sto buxthdate:

Opoios exei acount sto hi5, prosekste giati mporei na pesete thimata phising.

Pezei mirror page me onoma www.hiii5.com:D:D:D

chack it out, exei xabale;-)

Kanas trelamenos anti-hi5-as pernei kodikous kai diagrafei accounts:D

coleman
01-06-2007, 21:26
Paidia auto tha bene kai sto buxthdate:

Opoios exei acount sto hi5, prosekste giati mporei na pesete thimata phising.

Pezei mirror page me onoma www.hiii5.com:D:D:D

hehe eixa paei na mpw katalathos prin apo liges meres kai mou ebgale ena terastio WARNING o Mozilla oti to site leei einai "SUSPECTED WEB FORGERY"

oops sorry for the greeklish

kala_na_pername
01-06-2007, 21:28
Egw dn exw:p Alla me fonakse h adelfh mu, kai ebgaze ena kobarsiliki h selida.. Kai epese to mati mu sto istoriko, eida to source code ths page kai ekei htan!!:D:D

Epos, theos o anthropos pu to ftiakse!!:D:D

dep
02-06-2007, 12:49
παιδια εγω αντιμετωπιζω το εξης προβλημα..... :wow:
ξαφνικα σημερα το πρωι μολις ανοιξα το pc μου διαπιστωσα οτι οταν κανω minimize στα παραθυρα δεν εμφανιζονται στη μπαρα!!!που πανε....????καπου αριστερα τα πεταει:p

TopGear
02-06-2007, 13:27
ξαφνικα σημερα το πρωι μολις ανοιξα το pc μου διαπιστωσα οτι οταν κανω minimize στα παραθυρα δεν εμφανιζονται στη μπαρα!!!που πανε....????καπου αριστερα τα πεταει:p

Μήπως μετακίνησες κατά λάθος τη μπάρα και την πήγες αριστερά; Γιατί έχει και τέτοιες επιλογές νομίζω...

SpartanGeorge
02-06-2007, 14:11
ρε σεις
εχω φτιαξει ενα αρχειο .xml (για RSS μιλαω)
το εχω ανεβασει στο site μου.
Τωρα τι κανω??
δηλαδη εννοω εχω γραφτει με τον Opera στο RSS
αλλα αν κανω αλλαγες
δεν μου βγαζει μηνυμα οτι βγηκε κατι καινουργιο...
αλλα πρεπει να το ψαξω μονος μου... :-(

dep
02-06-2007, 14:17

ok problem fixed!!! δεν ξερω πως εγινε αυτο!!! windows ειναι αυτα!!!
τελικα κατεβασα ενα προγραμματακι το ετρεξα και οκ!!!
για οποιον ενδιαφερεται....

http://www.kellys-korner-xp.com/taskbarplus!.htm

:wavey: :wavey:

dervast
03-06-2007, 01:48
Kalispera kserei kaneis ean yparxei pop3 gia ta email tou tmimatos?

understracker
03-06-2007, 02:54
Kalispera kserei kaneis ean yparxei pop3 gia ta email tou tmimatos?

mail.di.uoa.gr για pop3 server και για smtp τον smpt server της σύνδεσής σου.

dervast
05-06-2007, 00:25
mail.di.uoa.gr για pop3 server και για smtp τον smpt server της σύνδεσής σου.

Eyxaristo. to problima einai oti xoris na exo allaksei toso kairo ksafnika stamatise na douleyei :( den ksero pou mporei na ofeiletai kati tetoio. Kaneis me antistoixo problima?

dt008
05-06-2007, 00:32
ρε σεις
εχω φτιαξει ενα αρχειο .xml (για RSS μιλαω)
το εχω ανεβασει στο site μου.
Τωρα τι κανω??
δηλαδη εννοω εχω γραφτει με τον Opera στο RSS
αλλα αν κανω αλλαγες
δεν μου βγαζει μηνυμα οτι βγηκε κατι καινουργιο...
αλλα πρεπει να το ψαξω μονος μου... :-(

kathe pote tsekarei o opera gia allages?mipws ftaiei ayto to komparsiliki

SpartanGeorge
05-06-2007, 00:34
kathe pote tsekarei o opera gia allages?mipws ftaiei ayto to komparsiliki

ναι ναι το εχω φτιαξει εδω και καιρο
ο opera κοιτα απο default καθε 3 ωρες...
το εβαλα τωρα στα 5 λεπτα :D

lau7gr
05-06-2007, 20:30
υπάρχει κάποιος τρόπος για σύνδεση στα μηχανήματα της σχολής από κονσόλα linux

Trifyllenia
05-06-2007, 20:33

ssh std*****@linux**.di.uoa.gr

A... δες κ αυτό ... ;-) : http://cgi.di.uoa.gr/~mailman/pipermail/sp/2007-April/001407.html

understracker
05-06-2007, 20:36

ssh stdyyxxx@linuxab.di.uoa.gr όπου αβ 02,03,...,12

beatblaster666
06-06-2007, 17:52
Λοιπόν έχω τρεις ερωτήσεις.

1)Καταρχήν έχετε να προτείνετε κάποιο καλο πρόγραμμα για video editing (κυρίως για .avi , .mpeg , .mpg , .wmv)?

2)Όταν επιλέγω view thumbnail για κάποια αρχεία (κυρίως .avi) κάποια παρουσιάζουν πρόβλημα και δεν εμφανίζουν τίποτα.Που μπορεί να οφείλεται αυτό?

3)Τέλος υπάρχει κάποιος τρόπος να ενώσω πολλά αρχεία .mov (quicktime) σε ένα?

Eυχαριστώ εκ των προτέρων.:wavey:

coleman
07-06-2007, 00:36
Λοιπόν έχω τρεις ερωτήσεις.

1)Καταρχήν έχετε να προτείνετε κάποιο καλο πρόγραμμα για video editing (κυρίως για .avi , .mpeg , .mpg , .wmv)?

2)Όταν επιλέγω view thumbnail για κάποια αρχεία (κυρίως .avi) κάποια παρουσιάζουν πρόβλημα και δεν εμφανίζουν τίποτα.Που μπορεί να οφείλεται αυτό?

3)Τέλος υπάρχει κάποιος τρόπος να ενώσω πολλά αρχεία .mov (quicktime) σε ένα?

Eυχαριστώ εκ των προτέρων.:wavey:

1)Αν θές να κάνεις edit video με τσόντες (που μάλλον αυτό θέλεις) δώστες και θα στο κάνω edit τσάμπα!
2)Κάποια avi video έχουν codec που δεν διαβάζουν τα windows από μόνα τους γιαυτό και δεν φαίνετε το thumbnail.
3)Είπαμε θα τα δώσεις σε μένα
4)Είσαι του σατανά beatblaster666 ...
5)Αν τελικά είναι απο τις καλοκαιρινές διακοπές με το φαμιλυ δοκίμασε να κάνεις edit me to Windows movie maker είναι το μόνο πρόγραμμα που θα καταφέρεις να δουλέψεις
6)Είσαι βλάκας.. ουφ εκραξα και σήμερα...

beatblaster666
07-06-2007, 00:53
1)Αν θές να κάνεις edit video με τσόντες (που μάλλον αυτό θέλεις) δώστες και θα στο κάνω edit τσάμπα!
2)Κάποια avi video έχουν codec που δεν διαβάζουν τα windows από μόνα τους γιαυτό και δεν φαίνετε το thumbnail.
3)Είπαμε θα τα δώσεις σε μένα
4)Είσαι του σατανά beatblaster666 ...
5)Αν τελικά είναι απο τις καλοκαιρινές διακοπές με το φαμιλυ δοκίμασε να κάνεις edit me to Windows movie maker είναι το μόνο πρόγραμμα που θα καταφέρεις να δουλέψεις
6)Είσαι βλάκας.. ουφ εκραξα και σήμερα...

Ωχ βγήκε από το καβούκι του.Τι έγινε μεγάλε πήγε για κατούρημα η γκόμενα και βρήκες χρόνο???Παπάρα κανεις spamming.Και να φανταστείς ότι είναι ίσως η μονη φορα που δεν ρωτάω για τσόντες.:p

ChristosG
07-06-2007, 17:31
Το pc μου δεν την παλευει:

Κανει τα εξής:

* Μου βγαζει στο "Χρηση CPU" κατι κατοσταρια, παρολο που δεν τρεχω πολλες εφαρμογες εκεινη την ωρα

* Οταν βλεπω dvd ταινια, μου κολλαει και αναγκαστικα τον κανω reset απ το κουμπι

* Κανει πολυ θορυβο οταν δουλευει πανω απο 3-4 ωρες

Τον εκανα format πριν 1 μηνα περιπου, αλλα τα ιδια κανει. Τι μπορει να φταιει? Μηπως ζεσταινεται και γι αυτο τα κανει αυτα? (αν του βαλω κανα επιπλεον ανεμιστηρακι θα διορθωθει?) 'Η μηπως ειναι γτπ και να του δωσω το πτηνο? :D

Any ideas, thanx in advance :wavey:

ChristosG
07-06-2007, 17:34
px twra molis ton anoiksa, exw anoikta ta
*firefox
*1 pdf
*msn

kai xtypaei 100% xrhsh cpu. ti ftaiei gamwto? :-(

to pc einai

Intel(R) Celeron(R) sta 2.40GHz, RAM 480MB
Windows XP SP2 (apo to elms :P)

understracker
07-06-2007, 18:09
*firefox
*1 pdf
*msn

to pc einai

Χμμ δεν είναι και ιδιαίτερα δυνατό μηχάνημα αλλά και πάλι. Δοκίμασε να κάνεις ctrl -alt-delete και να δεις στις processes ποιά από όλες τρώει την cpu. Μήπως έκανες update από windows update σε microsoft update?

// H system idle process δεν πιάνεται! :p

Trifyllenia
07-06-2007, 18:35
*firefox
*1 pdf
*msn

to pc einai

To msn δυστυχώς νομίζω πως φταίει...
Τσέκαρε μήπως έχεις κολλήσει κ κανάν ιό .... :sleep:

ChristosG
07-06-2007, 18:45
*kai me kleisto msn pali ta paizei, alla kai to msn mou ontws einai provlhmatiko
*to scannara gia ious polles fores kai meta to format, den exei

Μήπως έκανες update από windows update σε microsoft update?
// H system idle process δεν πιάνεται!

den katalavainw ti mou les :D tha to psaksw omws kai tha epanelthw :wavey:

Vazelosss
07-06-2007, 18:49
*firefox
*1 pdf
*msn

to pc einai

to idio eixa pathei k egw prin ligo kairo! otan anoiga ti diaxeirisi m edeixne oti to explorer.exe etrwge oli ti cpu. telika mpika sto system32 k vrika to iexplorer.dll to opoio eixe hidden extension..:-(
itan kapws etsi: iexplorer.dll______________.dmp (opou exw _ ennow keno, ontws eixe apeira kena..)
otan esvisa to hidden ola doulevan roloi pali.

//logika exwntas ayto to problem to system idle process tha deixnei 0%

Trifyllenia
07-06-2007, 18:49
*kai me kleisto msn pali ta paizei, alla kai to msn mou ontws einai provlhmatiko

Γιατί δεν κάνεις αυτό που σου λέει ο understracker κ να μας πεις τι σου τρώει την περισσότερη cpu ... Άνοιξε τον task manager βάλε τις διεργασίες να είναι ταξινομημένες σύμφωνα με την cpu usage κ πες ποια είναι η μεγαλύτερη ... (μην δώσεις σημασία στην system idle process αυτή θα φαίνεται ότι έχει ξέρω γω γύρω στο 99%)

ωωωπ ναι σωστός ε απλά μπερδεύτηκα που σε μένα που όλα είναι καλά -μη το ματιάσω:p - είναι 99% :blush: :tounge:

ChristosG
07-06-2007, 18:59
to idio eixa pathei k egw prin ligo kairo! otan anoiga ti diaxeirisi m edeixne oti to explorer.exe etrwge oli ti cpu. telika mpika sto system32 k vrika to iexplorer.dll to opoio eixe hidden extension..:-(
itan kapws etsi: iexplorer.dll______________.dmp (opou exw _ ennow keno, ontws eixe apeira kena..)
otan esvisa to hidden ola doulevan roloi pali.

egw den exw kan to iexplorer.dll sto system32 mou.. kai ontws to iexplorer mou trwei poly..

//edit:kanw syxna skannarismata me to avg, alla tipota, einai katharo to pc mou apo viruses

Vazelosss
07-06-2007, 19:03
egw den exw kan to iexplorer.dll sto system32 mou.. kai ontws to iexplorer mou trwei poly..

hmmm.. d kserw an mporei na einai kapou allou to iexplorer.dll. pantws an yparxei kapou hidden extension, pou ayto tha einai, to avg tis vriskei anetotata. (k alla tha tis vriskoun dld alla egw ayto exw :cool: )
kane ena scanarisma k vlepeis..

ChristosG
07-06-2007, 19:04
21703

ayto pou lete den mou einai 0, alla 16K

//edit: gamwto, to msn to xw kleisto, alla pianei peripou 40000-50000 K

understracker
07-06-2007, 19:12
21703

ayto pou lete den mou einai 0, alla 16K

Καλά αφού τράβηξες που τράβηξες screenshot γιατί έβαλες τον μισό task manager? Από αυτά που βλέπω πάντως το πιο περίεργο είναι ότι το ipoint.exe τρώει 5 % (το ipoint.exe είναι για το microsoft mouse) και βέβαια ο explorer.exe που τρώει 10 % το vsmon είναι του zonealarm αλλά και για αυτό 5 % πολύ είναι. Πάντως αυτά τα νούμερα δεν δικαιολογούν το 100 % της cpu. Μήπως τρέχεις κανένα windows media player 11?

// Βλέπεις το εικονίδιο του msn στο system tray? Αν όχι κάνε δεξί κλίκ και "end process" πάνω στο μσν (στον task manager).

edit

Κάτι τέτοιο θα βοηθούσε...

Trifyllenia
07-06-2007, 19:30
ChristosG, μην τα ταξινομείς με την Memory Usage... Πάτα πάνω στη λεξη CPU ...... :baby:

nighthawk
07-06-2007, 23:54
Το πιο πιθανό να φταίει νομίζω είναι η λίγη μνήμη..480mb είναι υπερβολικά λίγα..

ChristosG
08-06-2007, 01:55
Na o ypologisths mou, meta apo 7 wres kleistos, kai afou perasan 10 peripou lepta leitourgias

21705

ti ston dia ftaiei? :angryfire

understracker
08-06-2007, 02:07
Na o ypologisths mou, meta apo 7 wres kleistos, kai afou perasan 10 peripou lepta leitourgias

21705

ti ston dia ftaiei? :angryfire

Κοίτα το page file είναι απολύτως φυσιολογικό. Τα 512 μνήμης είναι λίγα. Πολύ λίγα ιδιαίτερα άμα τρέχεις το zonealarm το οποιό τρώει τα κερατά του. Επίσης πολλη μνήμη τρώει και αν δεν του φαίνεται το intelipoint. Καλό θα ήτανε να του κάνεις κανένα upgrade (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=ea22bd62-4873-406a-bbbe-c587d35a53bf&DisplayLang=en). Πάντως για κοίτα μία στο start μήπως βλέπεις καμία συντόμευση microsoft update.

ChristosG
08-06-2007, 02:12
Κοίτα το page file είναι απολύτως φυσιολογικό. Τα 512 μνήμης είναι λίγα. Πολύ λίγα ιδιαίτερα άμα τρέχεις το zonealarm το οποιό τρώει τα κερατά του. Επίσης πολλη μνήμη τρώει και αν δεν του φαίνεται το intelipoint. Καλό θα ήτανε να του κάνεις κανένα upgrade (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=ea22bd62-4873-406a-bbbe-c587d35a53bf&DisplayLang=en). Πάντως για κοίτα μία στο start μήπως βλέπεις καμία συντόμευση microsoft update.

21706 ...............

understracker
08-06-2007, 02:17
21706 ...............

Τώρα στα πόσο % CPU είσαι? Α και βγαλε το zonealarm και βάλε τίποτα άλλο. Αυτό καταναλώνει τα κέρατα του. Δοκίμασε comodo (http://www.personalfirewall.comodo.com/). Έχει τα ίδια με zonealarm free και είναι πιο ελαφρύ. Μπορεί και το zonealarm να στα κάνει όλα αυτά.

ChristosG
08-06-2007, 02:19
giati les oti ftaiei to zonealarm?

Octopus Handjob
08-06-2007, 02:21
Zonealarm is evil. Use Kaspersky or comodo instead.

understracker
08-06-2007, 02:22

To zonealarm είναι στην πραγματικότητα σουήτα σαν το norton. Στο free απλά γίνoνται deactivate κάποια services. Δεν παύει όμως να φορτώει τα κέρατα το κεράτων. Το vsmon.exe που είναι βασικό component του ZA είναι κολημένο στο 5%. Μπορεί αυτό να επηρεάζει και τον explorer και τα άλλα. Δεν χάνεις να δοκιμάσεις πιστεύω.

beatblaster666
08-06-2007, 02:23

Όταν είχα βάλει εγώ zone alarm στο pc μετά το restart της εγκατάστασης η cpu ήταν μονίμως 100%.Αφού δεν μπορούσα ούτε uninstall να το κάνω.Πρόσεξε το είναι βαρύ πολύ.Δοκίμασε όντως comodo πολύ καλο και ελαφρύ.
Για δοκιμη κανε uninstall το zone alarm να δεις τι γίνεται.

ChristosG
08-06-2007, 02:24
sas eyxaristw olous, tha to kanw kai epanerxomai :wavey:

understracker
08-06-2007, 02:27
sas eyxaristw olous, tha to kanw kai epanerxomai :wavey:

Επίσης να κλείνεις ότι υπάρχει στο systray και δεν το χρειάζεσαι. Μην φορτώνεις το pc σου με άχρηστα services(πχ το quicktime που βλέπω εκει). Προσπάθησε να φορτώνει όσο το δυνατόν λιγότερα.

ChristosG
08-06-2007, 02:34
epishs poio einai to kalytero Antispyware tzampe pou proteinete?

kati allo, an exw antivirus+firewall+antispyware, eimai apolyta kalymenos apo thema asfaleias?

understracker
08-06-2007, 02:41

kati allo, an exw antivirus+firewall+antispyware, eimai apolyta kalymenos apo thema asfaleias?

Οχι δεν είσαι καλυμένος κάτι μπορεί να βγεί νέο και να σου κάνει την ζημιά. Προσωπικά χρησιμοποιώ nod32 (http://www.eset.com/) (λέει οτι προστατεύει απο spyware και adware) και comodo. Το nod32 δεν είναι τζάπα όμως. Για browser έχω πάντα firefox*. Δεν μπαίνω πουθενά με IE. Ο firefox checkaρει με την βοήθεια του google ποιες σελίδες είναι επικίνδυνες και ποιες όχι.

//Με την CPU usage τι έγινε? :confused:

*firefox (http://www.mozilla-europe.org/el/products/firefox/)+ adblock plus (http://adblockplus.org/en/) + filterset.G.updater (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1136)

ChristosG
08-06-2007, 02:43
"spasmeno" to exeis to nod32?

ediwksa to zonealarm, poly kalytera, eixate dikio :love2:

beatblaster666
08-06-2007, 02:46

SuperAntispyware + AVG antispyware(Known as Ewido).

http://www.filehippo.com/software/antispyware

Με αυτά + Avira antivir καθαρός εδώ και 5 μήνες.Αλλα το θέμα δεν είναι αυτό.Κανένα antivirus στον κόσμο δεν μπορεί να σε προστατέψει την ώρα που τρέχεις εν γνώση σου ένα .exe για το οποιο δεν είσαι σίγουρος καθώς και όταν δεν προσεχεις ότι μούφα πλασάρουν σε torrent σαν "κρακαρισμενο" πρόγραμμα και το κατεβάζεις!!!!:baby:

Εννοείται όχι Internet Explorer μονο Mozilla με add ons αυτά που αναφέρει το παιδί από πάνω , συχνές ενημερώσεις στα προγράμματα και προσοχή γενικά στο surfing.

understracker
08-06-2007, 02:47
"spasmeno" to exeis to nod32?

ediwksa to zonealarm, poly kalytera, eixate dikio :love2:

Έχει ένα πατς που κάνει το trial (http://www.softpedia.com/get/Antivirus/NOD.shtml)unlimited. Αλλά πρέπει να κατεβάζεις τις νέες εκδόσεις μόνος σου. Κατεβάζει πάντως τα virus definitions αυτόματα.

//Δεν πρόκειται κάν για σπαστήρι. Απλά αλλάζει μια τιμή στην registry και βάζει ως τασκ αυτό να γίνεται περιοδικα. Δηλαδη δεν αλλάζει κανένα αρχείο του antivirus.

click me (http://www.sendspace.com/file/7ylmhy)

ChristosG
08-06-2007, 03:00
Έχει ένα πατς που κάνει το trial unlimited. Αλλά πρέπει να κατεβάζεις την νέες εκδόσεις μόνος σου. Κατεβάζει πάντως τα virus definitions αυτόματα.

//Δεν πρόκειται κάν για σπαστήρι. Απλά αλλάζει μια τιμή στην registry και βάζει ως τασκ αυτό να γίνεται περιοδικα. Δηλαδη δεν αλλάζει κανένα αρχείο του antivirus.

click me (http://www.sendspace.com/file/7ylmhy)

(se exw priksei)
tis nees ekdoseis pou tis vriskeis? kathe pote vgainoun nees ekdoseis?

//eyxaristw gia ola:wavey:

understracker
08-06-2007, 03:02
(se exw priksei)
tis nees ekdoseis pou tis vriskeis? kathe pote vgainoun nees ekdoseis?

Koιτάς εδώ (http://www.softpedia.com/get/Antivirus/NOD.shtml) πχ. Και να δεν την κατεβάσεις αμέσως την έκδοση δεν χάθηκε ο κόσμος. Τα virus signatures είναι τα σημαντικά.

love n peace
08-06-2007, 09:00
vohtheiaaaaaaaaa...
eimai asxetos apo ypologistes... loipon: ekana format perasa ola ta programata alla den exw perasei to cd ths kartas mou hxou... mallon to exasa... ti na kanw ektos apo to na paw na to agorasw...? heeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp... mou exei spasei ta nevra...

DiMiS
08-06-2007, 09:26
vohtheiaaaaaaaaa...
eimai asxetos apo ypologistes... loipon: ekana format perasa ola ta programata alla den exw perasei to cd ths kartas mou hxou... mallon to exasa... ti na kanw ektos apo to na paw na to agorasw...? heeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp... mou exei spasei ta nevra...

Αν θυμάσαι πώς λένε την κάρτα ήχου σου, μπαίνεις στο site της εταιρίας και κατεβάζεις τους drivers για την κάρτα από εκεί. Αν δε θυμάσαι πώς τη λένε, έχω την εντύπωση πως λέει το όνομα στο my computer -> properties -> device manager.

Αν δεν τα καταφέρεις, δοκίμασε να κάνεις διπλό κλικ στην κάρτα ήχου στο device manager, και στην καρτέλα driver να επιλέξεις update driver (απ'όσο θυμάμαι από τα XP μου, σπάνια πετύχαινε αυτό, οπότε το καλύτερο είναι να βρεις drivers από το site της εταιρίας).

love n peace
08-06-2007, 11:40
Αν θυμάσαι πώς λένε την κάρτα ήχου σου, μπαίνεις στο site της εταιρίας και κατεβάζεις τους drivers για την κάρτα από εκεί. Αν δε θυμάσαι πώς τη λένε, έχω την εντύπωση πως λέει το όνομα στο my computer -> properties -> device manager.

Αν δεν τα καταφέρεις, δοκίμασε να κάνεις διπλό κλικ στην κάρτα ήχου στο device manager, και στην καρτέλα driver να επιλέξεις update driver (απ'όσο θυμάμαι από τα XP μου, σπάνια πετύχαινε αυτό, οπότε το καλύτερο είναι να βρεις drivers από το site της εταιρίας).

lipon... distixos den thimamai pws thn lene thn karta hxou mou... vasika den kserw kan pou mporw na thn vrw... piga ekei pou les alla den ta katafera... to kserw se exw zalisei alla xriazomai vohtheia giati den kserw ti mou ginetai apo pc...

nighthawk
08-06-2007, 11:44
Λογικά θα έχεις το manual της κάρτας ήχου που θα λέει ποια είναι..

love n peace
08-06-2007, 11:52

Λογικά θα έχεις το manual της κάρτας ήχου που θα λέει ποια είναι..

aaaaaaaaaax... loipon ... poia apo ta parakatw mporei na einai karta hxou?:
oem,excelstor,cpu intel?

DiMiS
08-06-2007, 11:56
aaaaaaaaaax... loipon ... poia apo ta parakatw mporei na einai karta hxou?:
oem,excelstor,cpu intel?

Excelstor είναι δίσκος λογικά.
CPU intel είναι ο επεξεργαστής σου.
Το OEM δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι.

Ψάξε στον device manager για καμμιά επιλογή sound and audio devices ή κάτι παρόμοιο.

understracker
08-06-2007, 12:00
lipon... distixos den thimamai pws thn lene thn karta hxou mou... vasika den kserw kan pou mporw na thn vrw... piga ekei pou les alla den ta katafera... to kserw se exw zalisei alla xriazomai vohtheia giati den kserw ti mou ginetai apo pc...

Η κάρτα ήχου είναι onboard ή ξεχωριστή? Δηλαδή συνδέεις τα ηχεία σου μέσα σε ένα "πλαίσιο" που υπάρχουνε και οι usb? Η κάπου αλλού?

John_Kouts
08-06-2007, 13:43
mallon onboard tha nai gia na ton talaipwrei toso poly me ta driver.otan einai onboard k den valeis ta driver, apla den exei hxo k oute vgazei kapoio mnm.An htan ksexwristh tha tou zhtage ta driver se fasi "entopistike kainourgio yliko ston ypologith sas" ktl.

Al-lou
08-06-2007, 22:42
edw kai 1 peripou evdomada ekana mia terastia vlakeia me ton ypologisth mou kai den kserw kata poso diorthwnetai: apegatesthsa to panda antivirus kai to internet cleanup pou eixa sxetika prosfata egatasthsei, se trial version mallon giati htan apo periodiko, me apotelesma na mhn mporw auth th stigmh na anoiksw programmata opws ta eggrafa mou, h eggrafa tou word h eggrafa se pdf morfh pou exw swsmena eite sto desktop mou eite se allous ypofakelous. Epishs den anoigei oute o internet explorer mou. Ta parapanw eggrafa exw kataferei kata kapoio tropo na ta anoiksw me ton mozilla, kai mou eipe 1 filos oti mallon dhmiourghthike provlima me ton internet explorer o opoios exei kapoia sxesh me to pws anoigoun ta programmata auta kai oti prepei na ksanaeggatasthsw ta windows. Epeidh den kserw kai polla apo ypologistes mhpws exei kapoios na mou proteinei kapoion allo tropo me ton opoio tha mporouse na diorthwthei h zhmia(xwris dhladh na ksanaegatsthsw ta windows)? sas xilioefxaristw ek twn proterwn

Tythora
08-06-2007, 22:56
Μηπως να απεγκαταστούσες τον Internet Explorer μόνο?
Σε safe mode σου κάνει τα ίδια?

anthix
09-06-2007, 02:12
paidia hepl, ta neyra moy!
paw na kanw dubug me to visual studio kai me to poy tha vre tin prwti printf i scanf i opoiodipote tetoia entoli moy zitaei ena path gia to poy na tin parei...!!!! kati xalase stos rythmiseis kai dne kanei tpt.
ayto mono sto debug, sto kanoniko treximo paei mia xara!

annag
09-06-2007, 14:17
Έχω το εξής πρόβλημα: δεν εμφαίζεται στο My computer το εικονίδιο του floppy και δε μπορώ να δω τα περιεχόμενά του. Καμιά ιδέα?

Alan Don
09-06-2007, 15:59
mallon εχει χαλασει το φλοπυ εμενα μου εχει συμβει πολλες φορες...

ChristosG
09-06-2007, 18:03
parathrhsa oti to msn mou kanei poly megalh xrhsh CPU, mexri kai 78 eftase!! syxna mou xalaei, any ideas pws mporw na to ftiaksw?

nighthawk
09-06-2007, 18:09
Τι εννοείς χαλάει??

ChristosG
09-06-2007, 18:16
Τι εννοείς χαλάει??

ennow otan patas ctrl+alt+delete kai sou vgazei ta xrhsh cpu ktl, mou leei sthn sthlh cpu oti ftanei kammia fora kai to 78.

nighthawk
09-06-2007, 18:56
Γενικά το messenger το live είναι πολύ βαρύ..Πόσο μάλλον για ούτε μισό gb ram..

jesu
09-06-2007, 19:31
Όχι ακριβώς πρόβλημα με υπολογιστές αλλά περίπου.Πιο παλιά είχε μόνο η αδερφή μου i-pod και στο i-tunes είχε τα δικά της τραγούδια κι όλα κουλ.Παίρνω λοιπόν κι εγώ ένα,κάνω install κλπ κλπ χωρίς να εμπλακεί πουθενά το i-pod της,φορτώνω και τραγούδια στο i-tunes (πάλι χωρίς να φαίνεται πουθενά το άλλο) κι όλα ωραία.Σήμερα όμως που πήγα να φόρτίσω το i-pod της αδερφής μου,ανοίγει το δικό μου i-tunes αντί το δικό της και δεν βρίσκω πουθενά στο pc τη δικιά της library με τα τραγούδια της.
i need ur help!!!

SpartanGeorge
09-06-2007, 21:59
Ρε σεις μπορω καπως να "φτιαξω" το winamp ωστε να καταλαβαινει απο ελληνικους τιτλους?? :confused:

DI tourist
09-06-2007, 22:17
Ρε σεις μπορω καπως να "φτιαξω" το winamp ωστε να καταλαβαινει απο ελληνικους τιτλους?? :confused:

Πηγαινε στο επισημο site, εχει αρκετα ποζερο-plugins, καπου εκει ειχα τσεκαρει και αυτο που ζητας...;-)

Και τωρα που σε βοηθησα για ανταλλαγμα κανε μου 2η ασκηση Δομες και ειμαστε οκ. :cool:

SpartanGeorge
09-06-2007, 22:56
Πηγαινε στο επισημο site, εχει αρκετα ποζερο-plugins, καπου εκει ειχα τσεκαρει και αυτο που ζητας...;-)

Και τωρα που σε βοηθησα για ανταλλαγμα κανε μου 2η ασκηση Δομες και ειμαστε οκ. :cool:

κομπαρσε βρηκα μονο για να βαλω ελληνικα στο ιδιο το προγραμμα (να αλλαξει το μενου δηλαδη)

και οχι για το playlist....

οποτε δεν εχει δομες :tounge: :tounge:

jesu
10-06-2007, 02:17
Όχι ακριβώς πρόβλημα με υπολογιστές αλλά περίπου.Πιο παλιά είχε μόνο η αδερφή μου i-pod και στο i-tunes είχε τα δικά της τραγούδια κι όλα κουλ.Παίρνω λοιπόν κι εγώ ένα,κάνω install κλπ κλπ χωρίς να εμπλακεί πουθενά το i-pod της,φορτώνω και τραγούδια στο i-tunes (πάλι χωρίς να φαίνεται πουθενά το άλλο) κι όλα ωραία.Σήμερα όμως που πήγα να φόρτίσω το i-pod της αδερφής μου,ανοίγει το δικό μου i-tunes αντί το δικό της και δεν βρίσκω πουθενά στο pc τη δικιά της library με τα τραγούδια της.
i need ur help!!!

Απαντήστε κάποιος γαμώ το χριστούλη.Ένας δεν υπάρχει που να χει 2 i-pod;!

DI tourist
10-06-2007, 02:26
Απαντήστε κάποιος γαμώ το χριστούλη.Ένας δεν υπάρχει που να χει 2 i-pod;!

Ο καπιταλισμος εχει και ορια ρε... :wow:

Δεν ειμαστε ολοι χλιδουρες... ;-)

jesu
10-06-2007, 02:34
Λάθος απάντηση.

dt008
10-06-2007, 02:37
i need ur help!!!

den psaxneis to itunes mipws kai exei apothikevmena profiles gia devices?

spartan, emena mou tis deixnei kanonika to winamp (ekdosi 5.kati)
sta settings tsekares?

ChristosG
10-06-2007, 09:57
to msn mou, ektos apo to oti mou einai vary otan trexei, me petaei poly syxna ektos kai prepei na to ksananoiksw. kati tetoio den mou to ekane prin kanw format. idees?

epishs, ti exete na peite gia thn anasygkrothsh diskou?
* kanete? an nai, kathe pote?
* einai shmantikh diadikasia?
* meiwnei th diarkeia zwhs tou diskou?
* enas diskos me petamena apo dw ki apo kei arxeia kanei pio argo to pc, ara h anasygkrothsh pou ta symmazeuei tou kanei kalo?

understracker
10-06-2007, 12:46
to msn mou, ektos apo to oti mou einai vary otan trexei, me petaei poly syxna ektos kai prepei na to ksananoiksw. kati tetoio den mou to ekane prin kanw format. idees?

Το windows messenger είναι βαρυ όταν τρέχει. Τώρα το ότι σε πετάει μπορεί να παίζει και με την σύνδεσή σου.

epishs, ti exete na peite gia thn anasygkrothsh diskou?
* kanete? an nai, kathe pote?
* einai shmantikh diadikasia?
* meiwnei th diarkeia zwhs tou diskou?
* enas diskos me petamena apo dw ki apo kei arxeia kanei pio argo to pc, ara h anasygkrothsh pou ta symmazeuei tou kanei kalo?

* Αμέσως αν εγκαταστήσω κανένα μεγάλο πρόγραμμα ή παιχνίδι ή το λιγότερο 1 φορά την βδομάδα. Μετά την εγκατάσταση των windows και των λοιπών προγραμμάτων επιβάλλεται να γίνει μια ανασυγκρότηση.
* Πολύ σημαντική. Επιταχύνει την λειτουργεία του σκληρού σου και συνεπώς ολόκληρου του υπολογιστεί γιατί μπορεί να διαβάζει το αρχείο με λιγότερες κινήσεις. Του χρόνου που θα πάρεις Λειτουργικά θα δείς.
* Οι κινήσεις που θα κάνει για την ανασυγκρότηση νομίζω αντισταθμίζονται με τις παραπανω κινήσεις που θα έκανε για να διαβάσει τα σκορπισμένα σε πολλά κομμάτια αρχεία σε όλο το partition. Αρα δεν μειώνει την ζωή του δίσκου.
* Ναι.

Συμβουλή: Κατά προτίμηση η ανασυγκρότιση πρέπει να γίνεται όταν δεν κάνεις τίποτα στο pc σου. Για την ακρίβεια καλό είναι να κλείνεις οποιοδήποτε πρόγραμμα μπορεί να κάνει μεγάλη χρήση δίσκου πχ torrents που αποθηκεύονται στο partition των windows.(Οχι το antivirus προφανώς)

ChristosG
10-06-2007, 14:16
tou ekana anasygkrothsh xtes, kai tou ksanakana shmera, h fwtografia einai apo shmera. exw thn entypwsh oti den einai kai toso kalh h eikona tou pc mou, ti les esy?

21715

to msn mou to ftiaksa, eftaige to "My Web Search Toolbar" (exei smileys gia msn kai mhxanh anazhthshs ston IE) ayto mou to kollage to msn mou.

understracker
10-06-2007, 16:49
tou ekana anasygkrothsh xtes, kai tou ksanakana shmera, h fwtografia einai apo shmera. exw thn entypwsh oti den einai kai toso kalh h eikona tou pc mou, ti les esy?

21715

to msn mou to ftiaksa, eftaige to "My Web Search Toolbar" (exei smileys gia msn kai mhxanh anazhthshs ston IE) ayto mou to kollage to msn mou.

Και μένα έτσι κάνει. Έχω βαρεθεί να ψάχνω τον λόγο. Απλά το αφήνω να κάνει ανασυγκρότηση και όσο μπορέσει.

Καλό είναι να μην βάζεις toolbars και άλλα τέτοια στον IE. Προσωπικά τα αποφεύγω αυτά.

jupiter
10-06-2007, 16:57
Το windows messenger είναι βαρυ όταν τρέχει. Τώρα το ότι σε πετάει μπορεί να παίζει και με την σύνδεσή σου.

* Αμέσως αν εγκαταστήσω κανένα μεγάλο πρόγραμμα ή παιχνίδι ή το λιγότερο 1 φορά την βδομάδα. Μετά την εγκατάσταση των windows και των λοιπών προγραμμάτων επιβάλλεται να γίνει μια ανασυγκρότηση.
* Πολύ σημαντική. Επιταχύνει την λειτουργεία του σκληρού σου και συνεπώς ολόκληρου του υπολογιστεί γιατί μπορεί να διαβάζει το αρχείο με λιγότερες κινήσεις. Του χρόνου που θα πάρεις Λειτουργικά θα δείς.
* Οι κινήσεις που θα κάνει για την ανασυγκρότηση νομίζω αντισταθμίζονται με τις παραπανω κινήσεις που θα έκανε για να διαβάσει τα σκορπισμένα σε πολλά κομμάτια αρχεία σε όλο το partition. Αρα δεν μειώνει την ζωή του δίσκου.
* Ναι.

Συμβουλή: Κατά προτίμηση η ανασυγκρότιση πρέπει να γίνεται όταν δεν κάνεις τίποτα στο pc σου. Για την ακρίβεια καλό είναι να κλείνεις οποιοδήποτε πρόγραμμα μπορεί να κάνει μεγάλη χρήση δίσκου πχ torrents που αποθηκεύονται στο partition των windows.(Οχι το antivirus προφανώς)

Μια ακόμα συμβουλή. ΜΗΝ κάνεις defrag με το πρόγραμμα των windows. Υπάρχουν άλλα προγράμματα αποκλειστικά για αυτή την δουλειά που την κάνουν ΠΟΛΥ καλύτερα. Εγώ χρησημοποιώ το O&O!

Trifyllenia
10-06-2007, 16:59
Μια ακόμα συμβουλή. ΜΗΝ κάνεις defrag με το πρόγραμμα των windows. Υπάρχουν άλλα προγράμματα αποκλειστικά για αυτή την δουλειά που την κάνουν ΠΟΛΥ καλύτερα. Εγώ χρησημοποιώ το O&O!

Kαι ότι σήμερα ήθελα να κάνω κ εγώ defrag !
Thx !! :wavey:

//άλλα σπασμένο έτσι ? Γιατί είναι trial χωρίς το key ...

std04131
11-06-2007, 10:33
paides kati paradokso:enw ston ipologisti mou katevazw tainies mia xara kai afou katevasw tous ipotitlous vazw koino onoma kai trexei mia xara sto bs player,piga se ena paidi xtes na tou kanw tin idia katastasi kai den ginotan!as poume eixa valei tous 300 se ena fakelo opou eixe tin tainia kai to arxeio ipotitlwn.otan piga na metonomasw tin tainia(apo 300.avi-i kapws etsi- se 300)mou elege oti mporei na xalasei to arxeio an allaksei i epektasi kati pou sto diko mou pc den ginotane!omoia kai me tous ipotitlous!afiste pou den me afine na valw koino onoma legodas 'to onoma ayto xrisimopoieitai hdh'.ti simvainei;

noegr
11-06-2007, 10:48
paides kati paradokso:enw ston ipologisti mou katevazw tainies mia xara kai afou katevasw tous ipotitlous vazw koino onoma kai trexei mia xara sto bs player,piga se ena paidi xtes na tou kanw tin idia katastasi kai den ginotan!as poume eixa valei tous 300 se ena fakelo opou eixe tin tainia kai to arxeio ipotitlwn.otan piga na metonomasw tin tainia(apo 300.avi-i kapws etsi- se 300)mou elege oti mporei na xalasei to arxeio an allaksei i epektasi kati pou sto diko mou pc den ginotane!omoia kai me tous ipotitlous!afiste pou den me afine na valw koino onoma legodas 'to onoma ayto xrisimopoieitai hdh'.ti simvainei;

Ε μάλλον στο Pc σου έχεις επιλέξει στο folder options το εξής: Hide extensions for known file types...
μπορείς είτε να το επιλέξεις και στο pc του φίλου σου είτε όταν θα κάνεις την μετονομασία να φροντίζεις να βάζεις κ την κατάληξη...
(δλδ 300.avi k 300.srt)

Sokos
11-06-2007, 10:55
Kαι ότι σήμερα ήθελα να κάνω κ εγώ defrag !
Thx !! :wavey:

eimai kleidaras opios theli keys pm :) :wavey:

pantos i kainourgia ekdosi o&o defrag ta spaei kai stin doulia tou (defrag) kai apo emfanisi to ekanan style office 2007.

jupiter
11-06-2007, 13:47

Ε, ναι :p
Αν θες keygen, pm..

Sokos
11-06-2007, 16:59
se prolaba :P

SROK
11-06-2007, 20:45
Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Πριν λίγο καιρό μου μετακινήθηκε το mailbox από το mail της σχολής γιατί ξεπερνούσε τα 5mb για μια βδομάδα.Συγκεκριμένα μου στάλθηκε αυτό το mail:

Your mailbox was found to be in excess of the 5MB soft limit
for a period of one week. Now it has been moved to your home
directory, in a compressed format, under the name
"εδώ έχει το όνομα"
You will need to decompress it before you
can access it. Decompression may be done using the 'gunzip'
program, provided you have enough quotas. After having
decompressed the file, you can view it using any of the
following commands:
"εδώ μου έχει διάφορες εντολές για να το διαβάσω"

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι με ποια εντολή ακριβώς μπορώ να αποσυμπιέσω τον συγκεκριμένο φάκελο?, ώστε να μπορώ να χρησιμοποιήσω μετά τις εντολές που μου δίνει για να τον ανοίξω.

TopGear
11-06-2007, 22:26
Επειδή ακούστηκε πολύ το defragment του δίσκου, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:αυτή η διαδικασία για να γίνει, χρειάζεται να κάνω κάποιο back up των αρχείων μου πχ όπως κάνω πριν γίνει format; Επηρεάζει καθόλου το σύστημά μου; Υπάρχει περίπτωση να χάσω αποθηκευμένα αρχεία που με ενδιαφέρουν, προγράμματα, δεδομένα, προσωπικό υλικό (μουσική, βίντεο κτλ); Δεν έχω κάνει ποτέ και σκέφτηκα να κάνω με το o&o defrag (αν είναι κιόλας να βελτιωθεί λίγο η ταχύτητα προσπέλασης των αρχείων). Γίνεται μόνο στον δίσκο που έχει τα windows ή σε οποιονδήποτε και όπως ανέφερα με τι ρίσκο απώλειας δεδομένων; Χρειάζεται μετά από κάποιο καιρό απαραίτητα format; Μη βαράτε, δε γνωρίζω το συγκεκριμένο θέμα και προσπαθώ να καλύψω όλα τα ενδεχόμενα.

Ευχαριστώ.

nikoslg
11-06-2007, 23:34
Επειδή ακούστηκε πολύ το defragment του δίσκου, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:αυτή η διαδικασία για να γίνει, χρειάζεται να κάνω κάποιο back up των αρχείων μου πχ όπως κάνω πριν γίνει format; Επηρεάζει καθόλου το σύστημά μου; Υπάρχει περίπτωση να χάσω αποθηκευμένα αρχεία που με ενδιαφέρουν, προγράμματα, δεδομένα, προσωπικό υλικό (μουσική, βίντεο κτλ); Δεν έχω κάνει ποτέ και σκέφτηκα να κάνω με το o&o defrag (αν είναι κιόλας να βελτιωθεί λίγο η ταχύτητα προσπέλασης των αρχείων). Γίνεται μόνο στον δίσκο που έχει τα windows ή σε οποιονδήποτε και όπως ανέφερα με τι ρίσκο απώλειας δεδομένων; Χρειάζεται μετά από κάποιο καιρό απαραίτητα format; Μη βαράτε, δε γνωρίζω το συγκεκριμένο θέμα και προσπαθώ να καλύψω όλα τα ενδεχόμενα.

Ευχαριστώ.

Τίποτα δε χάνεις και μπορείς να το κάνεις σε όλους τους δίσκους...

sexpistols
12-06-2007, 10:31
Οταν ανοιγω τον υπολογιστη βγαινει ενα μηνυμα για λαθος στο C:\Windows\system32\fastRX.dll.Δεν μπορεσε να εντοπιστει η διαδικασια.

κι επισης καμια φορα ενω τρεχω καποιο προγραμμα η ειμαι απλα στο ιντερνετ μου πεταει An unhandled win32 exception occured in pgs.exe[3216]

στο μεταξυ κατι spywares μου δειχνουν οτι καποια cookies ston Temp των Windows μαλλον δεν ειναι σοι αλλα δεν μπορω να δω μεσα στον Τemp τον Temporary Internet Files...δειχνει οτι ειναι αρχειο τυπου dat και δεν μπορω να το ανοιξω για να διαγραψω τα cookies...

εχει καποιος καμια προταση για το τι να κανω?

ευχαριστωωωω

nighthawk
12-06-2007, 14:03
Τα cookies και τα temporary μπορείς να τα διαγράψεις μέσα σπό τον explorer..
Κατέβασε το Spybot:search and destroy για να καθαρίσεις τον υπολογιστή..
Αν θες κάνε ένα search στο google με το όνομα fastRX.dll..Θα σου βρει το dll,και το αντικαθιστάς στον υπολογιστή σου,σε περίπτωση που έχει αλλοιωθεί..

SROK
12-06-2007, 18:59
Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Πριν λίγο καιρό μου μετακινήθηκε το mailbox από το mail της σχολής γιατί ξεπερνούσε τα 5mb για μια βδομάδα.Συγκεκριμένα μου στάλθηκε αυτό το mail:

Your mailbox was found to be in excess of the 5MB soft limit
for a period of one week. Now it has been moved to your home
directory, in a compressed format, under the name
"εδώ έχει το όνομα"
You will need to decompress it before you
can access it. Decompression may be done using the 'gunzip'
program, provided you have enough quotas. After having
decompressed the file, you can view it using any of the
following commands:
"εδώ μου έχει διάφορες εντολές για να το διαβάσω"

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι με ποια εντολή ακριβώς μπορώ να αποσυμπιέσω τον συγκεκριμένο φάκελο?
Παιδιά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το συγκεκριμένο πρόβλημα?

//edit: please λίγη βοήθεια, γιατί χρειάζεται να κάνω λίγο χώρο στο λογαρισμό μου γιατί τώρα με όλες τις εργασίες έχει ψιλο-fullάρει

Trifyllenia
12-06-2007, 19:04
Παιδιά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το συγκεκριμένο πρόβλημα?

Κάνε man gzip ή man gunzip στο linux να δεις τι options θα βάλεις για να κάνεις αυτό που θέλεις

Noμίζω με την επιλογή gzip -d κάνει decompression

The_Big_Sister
12-06-2007, 19:21
Αυτά είναι τα παλιά σου email σε .gz αρχείο,αν δεν τα χρειάζεσαι διάγραψέ τα.
Μετά
du | sort -n ,δες τι πιάνει πολύ χώρο
και σβήσε την cache του Mozilla ,κλασσικά αν μπαίνεις απο το εργαστήριο θα έχει φουλάρει,αχρείαστα εκτελέσιμα κτλ

Sissi
13-06-2007, 01:15
Όταν κάνω compile σε κάποια αρχεία .c στο visual μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

fatal error C1033: cannot open program database 'c:\documents and settings\sissi85\...\askisi1\&#246;&#252;&#234;&#229;&#235;&#239;&#242;\debug\vc60.pd b'

και με την άσκηση σίγουρα δν παίζει πρόβλημα..
Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει..?? :-(

nighthawk
13-06-2007, 10:55
Στο dev-c++ αυτό το λάθος το βγάζει όταν στο path που δίνεις υπάρχει ένας φάκελος με όνομα στα Ελληνικά,όπως και σε εσένα..Για δοκίμασε να το αλλάξεις..

Master_User
14-06-2007, 00:55
Exo problima me ta entera mou. Efaga 12 loukanika simera kseri kanis kanena antidoto mboukosa

nikoslg
14-06-2007, 01:47
Exo problima me ta entera mou. Efaga 12 loukanika simera kseri kanis kanena antidoto mboukosa

12 coca coles!

NOS
14-06-2007, 10:17
ρε παιδια αμα στην οθονη(tft) εμφανιζονται καθετες λοριδες οπου υπαρχει θολουρα και το εξηγω καλυτερα,οπως ειναι η οθονη υπαρχουν καθετες γραμμες παχουσ 1 δακτυλου οπου σε αυτες τισ νοητες γραμμες η εικονα ειναι πιο θολη!
δηλ σε μια λεξη τα γραμματα που πεφτουν πανω στην γραμμη αυτη δεν ειναι καθαρα αλλα θολα.
τι φταιει και πως διορθονεται?μουχε ξανατυχει στο παρελθον σε αλλη οθονη αλλα δε θυμαμαι πως τοχα λυσει.

DiMiS
14-06-2007, 10:37
ρε παιδια αμα στην οθονη(tft) εμφανιζονται καθετες λοριδες οπου υπαρχει θολουρα και το εξηγω καλυτερα,οπως ειναι η οθονη υπαρχουν καθετες γραμμες παχουσ 1 δακτυλου οπου σε αυτες τισ νοητες γραμμες η εικονα ειναι πιο θολη!
δηλ σε μια λεξη τα γραμματα που πεφτουν πανω στην γραμμη αυτη δεν ειναι καθαρα αλλα θολα.
τι φταιει και πως διορθονεται?μουχε ξανατυχει στο παρελθον σε αλλη οθονη αλλα δε θυμαμαι πως τοχα λυσει.

Δοκίμασε να πατήσεις το κουμπί για αυτόματη ρύθμιση της οθόνης. Μου είχε λύσει αντίστοιχο πρόβλημα σε δικιά μου TFT.

NOS
14-06-2007, 11:16
Δοκίμασε να πατήσεις το κουμπί για αυτόματη ρύθμιση της οθόνης. Μου είχε λύσει αντίστοιχο πρόβλημα σε δικιά μου TFT.

to reset les i to auto adjust???giati adjust den exei kai to reset pou patisa apla kanei rythmiseis gia ti foteinotita to contrast ktl.

paratheto kai ena printscreen.

understracker
14-06-2007, 11:39
to reset les i to auto adjust???giati adjust den exei kai to reset pou patisa apla kanei rythmiseis gia ti foteinotita to contrast ktl.

Δοκίμασε αυτό στην printscreen. Βάλτο σε cleartype. Επίσης δοκίμασε να αυξήσεις την ανάλυση από την κάρτα γραφικώ. Πιθανόν να είναι αυτό που σου κάνει προβλήματα.

DiMiS
14-06-2007, 11:46

Dude, το prob κατά πάσα είναι στην οθόνη σου, οπότε το screenshot δε δείχνει τίποτα μυστήριο...

Το auto-adjust εννοώ, το οποίο μου φαίνεται χοντρό να μην το έχει η οθόνη σου. Στην ανάγκη παίξε με τις ρυθμίσεις φωτεινότητας/contrast/refresh rate και λοιπά.

A, και κατέβασε (http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx) και το ClearType (http://download.microsoft.com/download/b/7/0/b7019730-0fa3-47a9-a159-98b80c185aad/setup.exe), για να βγαίνουν πιο καθαρά τα γράμματα.

Jiminho
14-06-2007, 16:45
Χτες το βραδυ, χωρις να κανω τιποτα ιδιαιτερο στο pc, ξαφνικα μου εμφανιστηκε η κλασικη μπλε οθονη με κατι κινεζικα... απο εκεινη τη στιγμη και μετα δεν μπορω να τρεξω οποιοδηποτε βιντεο σε οποιονδηποτε player εκτος του bsplayer. Σε ολους τους αλλους, ενω ο ηχος ακουγεται κανονικα, η εικονα ειναι σχεδον μαυρη (σαν να εχει χαλασει η φωτεινοτητα). Εχει χαλασει κ το real player και δεν μπορω να παρακολουθησω μαθηματα με εικονα, παρα μονο τις διαφανειες και τον πινακα. Δοκιμασα να κανω επαναφορα συστηματος και εγκαταστησω τα codecs παλι αλλα τιποτα. Καμια ιδεα;;;

understracker
14-06-2007, 16:50
Χτες το βραδυ, χωρις να κανω τιποτα ιδιαιτερο στο pc, ξαφνικα μου εμφανιστηκε η κλασικη μπλε οθονη με κατι κινεζικα... απο εκεινη τη στιγμη και μετα δεν μπορω να τρεξω οποιοδηποτε βιντεο σε οποιονδηποτε player εκτος του bsplayer. Σε ολους τους αλλους, ενω ο ηχος ακουγεται κανονικα, η εικονα ειναι σχεδον μαυρη (σαν να εχει χαλασει η φωτεινοτητα). Εχει χαλασει κ το real player και δεν μπορω να παρακολουθησω μαθηματα με εικονα, παρα μονο τις διαφανειες και τον πινακα. Δοκιμασα να κανω επαναφορα συστηματος και εγκαταστησω τα codecs παλι αλλα τιποτα. Καμια ιδεα;;;

Mήπως πείραξες τους drivers της κάρτας γραφικών?

Jiminho
14-06-2007, 16:54
οχι το παραξενο ειναι πως δεν εκανα τιποτα εκεινη τη στιγμη.
το ειχα ανοιχτο να κατεβαζει μονο (τορρεντ). Εκανα και ενα σκαν για ιους αλλα τιποτα...

understracker
14-06-2007, 16:57
οχι το παραξενο ειναι πως δεν εκανα τιποτα εκεινη τη στιγμη.
το ειχα ανοιχτο να κατεβαζει μονο (τορρεντ). Εκανα και ενα σκαν για ιους αλλα τιποτα...

Τι αντιβιοτικό έχεις??? Kαι που κατεβάζεις τα torrent? Στο ίδιο partition με τα windows?

Κάνε run -> cmd chkdsk και πές μου τι σου λέει.

edit

Kατέβασε αυτό (http://www.majorgeeks.com/download3155.html) δεξί κλικ πάνω του και extract here. Τρέξτο και επελεξε "do a system scan and save a log file" και επισύναψε μου το log file.

Jiminho
14-06-2007, 17:03
ευχαριστω φιλε το βρηκα! δεν πειραξα εγω τις ρυθμισεις για την καρτα γραφικων μου, αλλα μετα την bsod φαινεται οτι ξεσυντονιστηκαν μονες τους... η φωτεινοτητα για τα βιντεο ειχε αλλαξει σε 0. thanks και παλι:wavey:

understracker
14-06-2007, 17:04
ευχαριστω φιλε το βρηκα! δεν πειραξα εγω τις ρυθμισεις για την καρτα γραφικων μου, αλλα μετα την bsod φαινεται οτι ξεσυντονιστηκαν μονες τους... η φωτεινοτητα για τα βιντεο ειχε αλλαξει σε 0. thanks και παλι:wavey:

Πάλι καλά γιατί αλλιώς μπορεί να ήτανε κάτι αρκετά σοβαρό. ;-) :wavey:

anthix
14-06-2007, 21:30
παιδια sos!αυτο που μου συμβαινει ειναι εντελως ακυρο!! μου προεκυψε στην εργασια της αριθμητικης αναλυσης!
οταν τρεχω την ιδια ασκηση σε sun και visual studio και μου δινει ενα αποτελεσμα.
κ οταν την τρεχω σε linux και devc++ μου δινει αλλο!!

οι διαφορες δεν θα φαινονταν αν οι αριθμοι που υπολογιζουμε (σφαλματα) δεν ηταν τοοοοοοσο μικροι (0,00000000000002222 vs 0,0000000000000004444)

ο τζαφερης ζηταει πινακοποιηση με τα αποτλεσματα! τι να του πω? αλλα εδω αλλο εκει? το περιβαλλον επηρεαζει τα αποτελεσματα ενος προγραμματος?

Plz!!!

nighthawk
14-06-2007, 22:55
Απ'ό,τι ξέρω επιρεάζεται από το λειτουργικό σύστημα και το περιβάλλον που εργάζεσαι.Θα βάλεις τα αποτελέσματα από τα sun καθώς εκεί θέλει να τρέχει το πρόγραμμα..

Trifyllenia
14-06-2007, 23:53
Απ'ό,τι ξέρω επιρεάζεται από το λειτουργικό σύστημα και το περιβάλλον που εργάζεσαι.Θα βάλεις τα αποτελέσματα από τα sun καθώς εκεί θέλει να τρέχει το πρόγραμμα..

Nα κουφαθώ τώρα ή μετά ?! :o
Και πού λέει ρητά ότι οι ασκήσεις δοκιμάζονται στα sun της σχολής?
Γιατί ξέρω γω αποκλείεται να δοκιμάζονται στο linux (όπου εκεί της βγάζει της κοπέλας άλλο αποτέλεσμα) ή σε Dev-C++ του εργαστηρίου ? ....

Εγώ της προτείνω να βάλει τα αποτελέσματα και από τις 2 δοκιμές της και να εξηγήσει ρητά ότι άλλα της βγάζει στο linux και στο Dev-C++ και άλλα στα sun και στο Visual Studio....

nighthawk
15-06-2007, 00:17
Νόμιζα πως έλεγε να τρέχει στα μηχανήματα της σχολής..Sorry,αν πέταξα φόλα..:-( :-(

Trifyllenia
15-06-2007, 00:20
Νόμιζα πως έλεγε να τρέχει στα μηχανήματα της σχολής..Sorry,αν πέταξα φόλα..:-( :-(

E ναι, αλλά δεν είναι μόνο τα sun τα μηχανήματα της σχολής ... :sleep: :-)

nighthawk
15-06-2007, 00:35
Σωστή.......My mistake.......

anthix
15-06-2007, 02:35
telika mallon tha ta kanw k ta 2 kai tha valw yposeimeiwsi sto tzaferi na moy to aitiologisei! :baby:

nighthawk
15-06-2007, 10:04
Ρε παιδιά κατέβασα το O&O defrag από torrent,αλλά όταν πάω να το εγκαταστήσω μου βγάζει αυτό το μήνυμα λάθους..Τι παίζει??

TopGear
15-06-2007, 10:31
Ρε παιδιά κατέβασα το O&O defrag από torrent,αλλά όταν πάω να το εγκαταστήσω μου βγάζει αυτό το μήνυμα λάθους..Τι παίζει??

Καλύτερα κατέβασε το από το ίδιο (http://www.oo-software.com/home/en/products/oodefrag/) το site της εταιρείας και αναζήτησε μετά κάποιο σπαστήρι.

nighthawk
15-06-2007, 12:08
Όταν πάω να το κατεβάσω από εκεί το download κολλάει στο 99%..Είναι το μόνο αρχείο με το οποίο το παθαίνω..

jupiter
15-06-2007, 13:40

Πήγαινε start -> run -> "regedit"
Και μετά HKEY_LOCAL_MACHINE -> SOFTWARE -> Microsoft -> Windows -> CurrentVersion και κάνε δεξί click στο Run. Πήγαινε permissions και δώσε read & write στον user που είσαι!

nighthawk
15-06-2007, 15:04
Όταν το επιλέγω μου βγάζει αυτό??

std04131
15-06-2007, 16:58
ενας φιλος Εχει ενα DVD απο το οποιο εγκατεστησε τα VISTA σε ενα desktop computer kai oλα καλα.Βαζει τα vista σε ενα laptop και αφου εγκατασταθουν του λενε οτι εχει ληξει η περιοδος δοκιμης,ενω ειναι το ιδιο dvd που τα εβαλε στον αλλον υπολ.τι παιζει;;ψιλοεπειγον...

understracker
15-06-2007, 17:41
ενας φιλος Εχει ενα DVD απο το οποιο εγκατεστησε τα VISTA σε ενα desktop computer kai oλα καλα.Βαζει τα vista σε ενα laptop και αφου εγκατασταθουν του λενε οτι εχει ληξει η περιοδος δοκιμης,ενω ειναι το ιδιο dvd που τα εβαλε στον αλλον υπολ.τι παιζει;;ψιλοεπειγον...

Μάλλον είχε τα vista beta και λογικά αυτά έχουνε μια περίοδο που μπορείς να τα χρησιμοποίεις. Όταν του λέει για λήξη περιόδου δοκιμής, του λέει να κάνει ενεργοποίηση?

std04131
15-06-2007, 17:48
Μάλλον είχε τα vista beta και λογικά αυτά έχουνε μια περίοδο που μπορείς να τα χρησιμοποίεις. Όταν του λέει για λήξη περιόδου δοκιμής, του λέει να κάνει ενεργοποίηση?

επειδη δεν ειναι online τωρα,αν ας πουμε του λεει για ενεργοποιηση,τι να κανει;(παντως,δεν καταλαβαινω γιατι το desktop δεν ειχε προβλημα,αλλα μολις εβαλε το ιδιο dvd στο λαπτοπ του εβγαλε αυτο για την ληξη περιοδου...δλδ αν τα ξαναεγκαταστησει στο desktop θα του βγαλει το ιδιο μηνυμα τωρα;)

understracker
15-06-2007, 18:18
επειδη δεν ειναι online τωρα,αν ας πουμε του λεει για ενεργοποιηση,τι να κανει;(παντως,δεν καταλαβαινω γιατι το desktop δεν ειχε προβλημα,αλλα μολις εβαλε το ιδιο dvd στο λαπτοπ του εβγαλε αυτο για την ληξη περιοδου...δλδ αν τα ξαναεγκαταστησει στο desktop θα του βγαλει το ιδιο μηνυμα τωρα;)

Μπορεί στο λαπτοπ να είχε την σωστή ημερομηνία και στο desktop να είχε λάθος.

std04131
15-06-2007, 18:50
Μπορεί στο λαπτοπ να είχε την σωστή ημερομηνία και στο desktop να είχε λάθος.

εμ τι εννοεις ακριβως;ημερομηνια του υπολογιστη;δηλαδη αυτη η εκδοση μπορει ας πουμε να ηταν μεχρι 16 ιουνιου και ενω στο desktop(αν το εγκαθιστουσε σημερα)θα ειχε 15 ο μηνας,στο λαπτοπ ειχε 16 και γι'αυτο δεν δουλευε;δηλαδη αυτα τα vista εχουν ημερομηνια ληξης;;;

understracker
15-06-2007, 18:59
εμ τι εννοεις ακριβως;ημερομηνια του υπολογιστη;δηλαδη αυτη η εκδοση μπορει ας πουμε να ηταν μεχρι 16 ιουνιου και ενω στο desktop(αν το εγκαθιστουσε σημερα)θα ειχε 15 ο μηνας,στο λαπτοπ ειχε 16 και γι'αυτο δεν δουλευε;δηλαδη αυτα τα vista εχουν ημερομηνια ληξης;;;

Σε ρώτησα αν του ζήτησε activation για να καταλάβω να έχει beta ή retail vista. Αν έχει beta είναι πιθανόν να έχουνε μια ημερομηνία που απο κει και πέρα δεν λειτουργούν, αλλά αν η ημερομηνια στο bios είναι λάθος θα λειτουργήσουν προφανώς. Αν δεν είναι beta τα windows μπορεί μόλις εγκατασταθήκανε κάνανε sychronise το ρολόι και μετά νομίσανε ότι περασε η trial περίοδος. (των 30 ημερών) Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό ισχύει. Το πιο πιθανό ήταν να βρήκε κανένα dvd με windows vista beta.

//Υπάρχει βέβαι και η περίπτωση να είχε αφήσει tick την επιλογή για activation μαζί με την εγκατάσταση και άμα το desktop ήτανε στο internet να έγιναν activiation για το desktop. (Tα vista έχουνε πλούσια συλογή drivers. Αρκεί να έχεις κάτι μοντεμοειδή πάνω και θα το κάνουνε το activation καλώντας σε δικό τους isp)

std04131
15-06-2007, 19:19
Σε ρώτησα αν του ζήτησε activation για να καταλάβω να έχει beta ή retail vista. Αν έχει beta είναι πιθανόν να έχουνε μια ημερομηνία που απο κει και πέρα δεν λειτουργούν, αλλά αν η ημερομηνια στο bios είναι λάθος θα λειτουργήσουν προφανώς. Αν δεν είναι beta τα windows μπορεί μόλις εγκατασταθήκανε κάνανε sychronise το ρολόι και μετά νομίσανε ότι περασε η trial περίοδος. (των 30 ημερών) Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό ισχύει. Το πιο πιθανό ήταν να βρήκε κανένα dvd με windows vista beta.

//Υπάρχει βέβαι και η περίπτωση να είχε αφήσει tick την επιλογή για activation μαζί με την εγκατάσταση και άμα το desktop ήτανε στο internet να έγιναν activiation για το desktop. (Tα vista έχουνε πλούσια συλογή drivers. Αρκεί να έχεις κάτι μοντεμοειδή πάνω και θα το κάνουνε το activation καλώντας σε δικό τους isp)

οχι δεν μου ειπε οτι του ζητησε activation,απλα οτι του εγραψε οτι εληξε η δοκιμαστικη περιοδος,ΜΟΝΟ στο λαπτοπ...δλδ μπορει κατα την εγκατασταση ουσιαστικα να τικαρε κατι στο desktop που να επετρεπε και περαιτερω χρησιμοποιηση των vista,ενω στο λαπτοπ να μην το τικαρε;παντως σε περιπτωση που του ζητησε activation,τι να του πω να κανει;

understracker
15-06-2007, 19:37
οχι δεν μου ειπε οτι του ζητησε activation,απλα οτι του εγραψε οτι εληξε η δοκιμαστικη περιοδος,ΜΟΝΟ στο λαπτοπ...δλδ μπορει κατα την εγκατασταση ουσιαστικα να τικαρε κατι στο desktop που να επετρεπε και περαιτερω χρησιμοποιηση των vista,ενω στο λαπτοπ να μην το τικαρε;παντως σε περιπτωση που του ζητησε activation,τι να του πω να κανει;

Χμμμ, αν σκοπεύει να τα χρησιμοποιήσει μόνιμα στο laptop και έχει και valid serial number λογικά να τα κάνει activation... Αν και αυτό με το δοκιμαστική περίοδος πιο πολύ σε beta με παραπέμπει.

Όταν εγκαθιστάς τα vista σου χει μια επίλογή για activation κατά την εγκατάσταση. Όταν εγώ τα εγκατέστησα το είχα ξετικάρει.(Είναι τικαρισμένο by default) Δεν ξέρω αλλά μπορεί να μην μπόρεσαν να κάνουν activate και να κλειδώσανε. Όπως και να χει υποθέσεις κάνω, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω vista. Τα έβγαλα καθώς το pc μου δεν τα σήκωνε.

// Πες του να γυρίσει κανένα μήνα πίσω (ή μερικές μέρες) το ρολόι του λάπτοπ από το BIOS για να δει τι θα γίνει.

std04131
15-06-2007, 19:41
Χμμμ, αν σκοπεύει να τα χρησιμοποιήσει μόνιμα στο laptop και έχει και valid serial number λογικά να τα κάνει activation... Αν και αυτό με το δοκιμαστική περίοδος πιο πολύ σε beta με παραπέμπει.

Όταν εγκαθιστάς τα vista σου χει μια επίλογή για activation κατά την εγκατάσταση. Όταν εγώ τα εγκατέστησα το είχα ξετικάρει.(Είναι τικαρισμένο by default) Δεν ξέρω αλλά μπορεί να μην μπόρεσαν να κάνουν activate και να κλειδώσανε. Όπως και να χει υποθέσεις κάνω, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω vista. Τα έβγαλα καθώς το pc μου δεν τα σήκωνε.

// Πες του να γυρίσει κανένα μήνα πίσω το ρολόι του λάπτοπ από το BIOS για να δει τι θα γίνει.

οκ ευχαριστω πολυ!:wavey:

DiMiS
15-06-2007, 20:56
Αν δεν κάνεις ενεργοποίηση των Vista, έχεις 30 ημέρες περιθώριο, μετά κλειδώνουν. Δε μπορώ να θυμηθώ αν αναφέρουν τις 30 ημέρες ως "δοκιμαστική περίοδο", οπότε δεν είμαι σίγουρος πως είναι αυτό που συμβαίνει. Αν έχουν περάσει 30 μέρες από την εγκατάστηση και δεν έχει κάνει activate, αυτό είναι standard πάντως.

jupiter
15-06-2007, 23:50
Όταν το επιλέγω μου βγάζει αυτό??

Μάλλον δεν έχεις δικαιώματα.. Μπες σαν admin και εγκατέστησε το (ή απλώς μπες και δώσε δικαιώματα στον χρήστη σου).

nighthawk
15-06-2007, 23:58
Ναι,αλλά έχω μόνο αυτό το λογαριασμό στο laptop...Κι είναι τι μόνο πρόγραμμα που μου το κάνει αυτό..
Το κοίταξα, είμαι administrator...

Lauril
16-06-2007, 09:38
Πρόβλημα:
Δεν μπορώ να περάσω linux στο desktop μου.

Πιθανή αιτία:
Ο ITE IT8212 ATA RAID Controller της μητρικής μου.

Πιθανή λύση:
?????

Ξέρει κανείς να βοηθήσει?? Θα το εκτιμούσα, γιατί θα μπορούσα να κάνω εργασίες Sys Pro σαν άνθρωπος!!

Tythora
16-06-2007, 10:29
Πρόβλημα:

Πιθανή αιτία:

Πιθανή λύση:
?????

Ξέρει κανείς να βοηθήσει?? Θα το εκτιμούσα, γιατί θα μπορούσα να κάνω εργασίες Sys Pro σαν άνθρωπος!!

[μπακάλικη συμβουλή]
Δεν δοκιμάζεις καμιά άλλη έκδοση? Κι εμένα δεν πέρναγαν τα Madriva κι έβαλα Suse τελικά.:-(
[/μπακάλικη συμβουλή]

charisma
16-06-2007, 14:52
thelo na peraso linux sto laptop mou, alla to cd player ta exei paixei kai den yparxei epilogi boot apo usb drive.any ideas?

Marooned
16-06-2007, 15:29
Πρόβλημα:

Πιθανή αιτία:

Πιθανή λύση:
?????

Δοκίμασε να κάνεις update το BIOS της μητρικής σου.

nightcrawler
16-06-2007, 17:09
Πηρα καινουριο laptop.. Ποση ωρα χρειαζεται να το φορτισω την πρωτη μερα?

prasiniarkouda
17-06-2007, 03:13
Re paidia tha trelathw. To pc mou ta xei paiksei.:mad:
Ksafnika den anagnwrizei oute cd oute dvd drive.
Den nomizw na ta xoun paiksei kai ta dio drives tautoxrona, posi gkantemia pia.:angryfire Etsi dokimasa na kanw restart afou prwta valw sto cd rom ena bootable diskaki - kamia antidrasi. :angryfire
Any ideas? :confused:

nikoslg
17-06-2007, 03:20
Den nomizw na ta xoun paiksei kai ta dio drives tautoxrona, posi gkantemia pia.:angryfire Etsi dokimasa na kanw restart afou prwta valw sto cd rom ena bootable diskaki - kamia antidrasi. :angryfire

Μήπως σου έχει φύγει το καλώδιο που τα συνδέει με τη motherboard;

prasiniarkouda
17-06-2007, 11:36
oxi, to elegksa.

LEte na exei prob to motherboard?:angryfire

TopGear
17-06-2007, 12:42
oxi, to elegksa.

LEte na exei prob to motherboard?:angryfire

Μπορεί να έχει πρόβλημα η μητρική, μπορεί και το ίδιο το καλώδιο. Άλλαξε το και αν συνεχιστεί αυτό τότε πιθανώς να έχουν χαλάσει...Πάρε πχ το dvd-rom και βάλτο σε ένα άλλο pc να διαπιστώσεις αν στο άλλο pc δουλεύει. Αν εκεί ξεπεραστεί το πρόβλημα, μάλλον πας για αλλαγή μητρική. Επίσης, για έλεγξε και καλού κακού με τι τρόπο έχεις τοποθετήσει τις μνήμες σου (πχ αν έχεις 2 μνήμες, συνήθως πάνε "χιαστί", όχι σειριακά)...Καμιά φορά συμβαίνουν περίεργα πράγματα με τις μνήμες.

understracker
17-06-2007, 14:55

Το ότι έβαλες στο cdrom ένα bootable δισκάκι δεν λέει τίποτα. Είσαι σίγουρος ότι έχεις επιλέξει στο BIOS boot από cd πρίν από το boot από hard disk?

//Στο bios όταν κάνει listing τους σκληρούς και τα cd/dvd βλέπεις τα cdrom σου?

prasiniarkouda
17-06-2007, 15:09
Το καλώδιο δεν το έλεγξα ακόμη. Θα δοκιμάσω να βάλω το dvd-rom σε άλλο pc να δω αν δουλεύει αν και δεν πιστεύω να φταίει αυτό, λίγο απίθανο μου φαίνεται να έχουν πεθάνει cd και dvd rom ταυτόχρονα.
Όχι δεν τα βρίσκει στο bios για αυτό και υποψιάστηκα πρόβλημα της μητρικήσ.:-(

psychakias
17-06-2007, 15:56
paidai katevasa to photoshop to cs2 kai to #@$#$@#^$^##$ keygen dn pianei.psaxnw gia allo alla dn vriskw....kamia idea???????

nighthawk
17-06-2007, 21:39
Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω αναβάθμιση της κάρτας γραφικών στο laptop??Υπάρχει κάποιο μαγαζί??Πήγα σε 2-3 και μόνο που δεν με ρώτησαν αν μίλαγα κορεάτικα..

nighthawk
17-06-2007, 22:40
Και κάτι άλλο..Στο laptop έχω DDR2 512MB Ram sta 533..Αν βάλω πάνω ακόμα μια στα 667 όμως θα υπάρχει πρόβλημα??Δεν με ενδιαφέρει η καινούρια να υπολειτουργεί..Με ενδιαφέρει γενικά το σύστημα να επιταχυνθεί..

tzigger
18-06-2007, 10:38
Μάλλον βάρεσε ο σκληρός στο 'αρχαίο' μου pc, πρόκειται για έναν 20GB με φορτωμένο λειτουργικό Windows 98. Τον βρίσκει στα BIOS, και μόλις αρχίσει να boot-άρει τα 98 μετά από λίγο ψιλοκολλάει και βγάζει error msg : 'Type the name of the command interpreter'. Κάνοντας ένα search στο web είδα ότι ψάχνει να βρει αρχεία που περιέχουν data για την εκκίνηση του συστήματος, άρα ή όλος ο σκληρός είναι off (και δεν ξέρω αν θα επισκευαστεί με format) ή έχει χάσει κανά 2 αρχεία και αυτό είναι όλο.
Δοκίμασα με ένα live cd Knoppix να πάρω τα data που έχω μέσα και μετά να δοκιμάσω τις υπόλοιπες γνωστές τεχνικές (με τελευταία λύση το format), το θέμα όμως είναι ότι μόλις φόρτωσε το live cd δεν έβρισκε καν τον σκληρό για να κάνω ανάκτηση δεδομένων... Αυτό με προβλημάτισε μπορώ να πω....
Δοκιμάζοντας σε DOS-mode είδα ότι to drive letter C: (ο μοναδικό σκληρός του συστήματος) δεν ανταποκρινόταν ορθά στην εντολή dir και μου έδινε κάτι folders και files που δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα. Μάλιστα 'κολλούσε' και σε μερικές dir εντολές...
Τελικά ο σκληρός θα στρώσει με κανένα format?? Η΄ θα χρειαστώ καινούργιο?? Και πως θα καταφέρω να πάρω ότι θελω από αυτόν πριν το format?? Με το live cd δοκίμασα και τπτ, αλλά αυτό που είδα στα DOS με ανησυχεί ότι έχει 'χαλάσει' εντελώς το structure του file system και μάλλον δεν θα μπορέσω να κάνω τπτ..
Για ρίξτε καμιά ιδέα.
Thanks mates....

//edit : θα δοκιμάσω να τον συνδέσω και σε άλλο pc σαν δεύτερο, μπας και γίνει τπτ

TopGear
19-06-2007, 00:13
Στο pc ενός γνωστού μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα από το απόγευμα. Ανοίγει τον υπολογιστή, όλα οκ, κανονικά, μπαίνει στα windows, φορτώνει τα autoruns και μετά κολλάει μόνο του! Πάει να πατήσει με το ποντίκι στο start και δεν ανοίγει τίποτα. Επιχειρεί να ανοίξει το my computer και δε μπορεί. Αποσύνδεσε όλα τα περιφερειακά και τα ξανασυνέδεσε, αλλά λύση δεν βρέθηκε. Έβγαλε εντελώς ένα USB Card Reader που είχε, έβγαλε τον εκτυπωτή κτλ, τίποτα όμως. Υπάρχει κανάς τρόπος να "επανέλθει" ο υπολογιστής ή έστω αν χρειαστεί format, να προλάβει να σώσει μερικά πράγματα πρώτα;

nighthawk
19-06-2007, 00:16
Απλά μπορεί να αφαιρέσει το σκληρό και να τον βάλει σε έναν άλλο υπολογιστή και να σώσει ό,τι θέλει κυριλέ..Τωρά γιατί κολλάει..Μπορεί να φταίει η μνήμη..

understracker
19-06-2007, 00:18
Στο pc ενός γνωστού μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα από το απόγευμα. Ανοίγει τον υπολογιστή, όλα οκ, κανονικά, μπαίνει στα windows, φορτώνει τα autoruns και μετά κολλάει μόνο του! Πάει να πατήσει με το ποντίκι στο start και δεν ανοίγει τίποτα. Επιχειρεί να ανοίξει το my computer και δε μπορεί. Αποσύνδεσε όλα τα περιφερειακά και τα ξανασυνέδεσε, αλλά λύση δεν βρέθηκε. Έβγαλε εντελώς ένα USB Card Reader που είχε, έβγαλε τον εκτυπωτή κτλ, τίποτα όμως. Υπάρχει κανάς τρόπος να "επανέλθει" ο υπολογιστής ή έστω αν χρειαστεί format, να προλάβει να σώσει μερικά πράγματα πρώτα;

Μήπως ο φίλος σου χρησιμοποίησε στο pc-3 του εργαστηρίου εξωτερικό σκληρό ή usb? Παίζει πολύ άγρια να έχει κολήσει ιο. Δυο φορές το nod32 τσάκωσε ένα Autorun.vbs που είχε εγκατασταθεί στο φορητό (!!!) και ήτανε ιος.

(Υποψιάζομαι οτι η εγκατάσταση των autorun* στο φορητο μου έγινε σε μια φάση που τα windows "χάσανε" τον σκληρό για λίγο και μετά τον ξαναβρήκαν)

Time Module Object Name Threat Action User Information
14/6/2007 19:13:35 &#236;&#236; AMON file J:\autorun.vbs VBS/Small.K virus deleted REGULATOR\CHRIS Event occurred at an attempt to access the file by the application: C:\WINDOWS\system32\WScript.exe.

TopGear
19-06-2007, 13:12
Μήπως ο φίλος σου χρησιμοποίησε στο pc-3 του εργαστηρίου εξωτερικό σκληρό ή usb? Παίζει πολύ άγρια να έχει κολήσει ιο. Δυο φορές το nod32 τσάκωσε ένα Autorun.vbs που είχε εγκατασταθεί στο φορητό (!!!) και ήτανε ιος.

(Υποψιάζομαι οτι η εγκατάσταση των autorun* στο φορητο μου έγινε σε μια φάση που τα windows "χάσανε" τον σκληρό για λίγο και μετά τον ξαναβρήκαν)

Του είχα εγκαταστήσει το nod32 για antivirus. Άρα λογικά δε θα το έβρισκε; Το μόνο περιφερειακό USB που είχε ήταν το mouse, εκτυπωτής και ένα multi card reader εξωτερικό και έβαζε μέσα κάρτες μνήμης από κινητά, ψηφιακές κτλ...Άσε που δεν είναι από τη σχολή, οπότε δε συνδέθηκε ποτέ σε υπολογιστή του εργαστηρίου.

Καλή η λύση του nighthawk να τον ξηλώσω τον σκληρό και να τον βάλω αλλού (τη σκέφτηκα κι εγώ), αλλά πριν φτάσουμε σε αυτό να κάναμε κάτι (αν γινόταν). Σκέφτηκα και τη λύση του safe mode (ώστε να σώσει όσα επιθυμεί πριν το format), απλά τότε γλιτώνει μόνο τη βαβούρα του ξηλώματος του σκληρού.

nighthawk
19-06-2007, 14:05
Υπάρχουν κάποια sites τα οποία κάνουν online scanning..Επίσης δοκίμασε 2,3 antivirus και μερικά tools όπως ad-aware,spybot..Κάτι θα βρουν λογικά..

tzigger
19-06-2007, 14:19
Μάλλον βάρεσε ο σκληρός στο 'αρχαίο' μου pc, πρόκειται για έναν 20GB με φορτωμένο λειτουργικό Windows 98. Τον βρίσκει στα BIOS, και μόλις αρχίσει να boot-άρει τα 98 μετά από λίγο ψιλοκολλάει και βγάζει error msg : 'Type the name of the command interpreter'. Κάνοντας ένα search στο web είδα ότι ψάχνει να βρει αρχεία που περιέχουν data για την εκκίνηση του συστήματος, άρα ή όλος ο σκληρός είναι off (και δεν ξέρω αν θα επισκευαστεί με format) ή έχει χάσει κανά 2 αρχεία και αυτό είναι όλο.
Δοκίμασα με ένα live cd Knoppix να πάρω τα data που έχω μέσα και μετά να δοκιμάσω τις υπόλοιπες γνωστές τεχνικές (με τελευταία λύση το format), το θέμα όμως είναι ότι μόλις φόρτωσε το live cd δεν έβρισκε καν τον σκληρό για να κάνω ανάκτηση δεδομένων... Αυτό με προβλημάτισε μπορώ να πω....
Δοκιμάζοντας σε DOS-mode είδα ότι to drive letter C: (ο μοναδικό σκληρός του συστήματος) δεν ανταποκρινόταν ορθά στην εντολή dir και μου έδινε κάτι folders και files που δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα. Μάλιστα 'κολλούσε' και σε μερικές dir εντολές...
Τελικά ο σκληρός θα στρώσει με κανένα format?? Η΄ θα χρειαστώ καινούργιο?? Και πως θα καταφέρω να πάρω ότι θελω από αυτόν πριν το format?? Με το live cd δοκίμασα και τπτ, αλλά αυτό που είδα στα DOS με ανησυχεί ότι έχει 'χαλάσει' εντελώς το structure του file system και μάλλον δεν θα μπορέσω να κάνω τπτ..
Για ρίξτε καμιά ιδέα.
Thanks mates....

//edit : θα δοκιμάσω να τον συνδέσω και σε άλλο pc σαν δεύτερο, μπας και γίνει τπτ

καμιά ιδέα ρε παιδιά, κάτι μου είπαν για fdisk /mbr, αλλα΄δεν νομίζω να είναι off ο master boot record
τι να πω, μπορεί και να το δοκιμάσω

TopGear
19-06-2007, 14:21
Υπάρχουν κάποια sites τα οποία κάνουν online scanning..Επίσης δοκίμασε 2,3 antivirus και μερικά tools όπως ad-aware,spybot..Κάτι θα βρουν λογικά..

Scanning ενδεχομένως να μπορέσω να κάνω μόνο αν ξηλώσω το σκληρό και τον βάλω αλλού, αφού όταν μπαίνει στα δικά του windows κολλάνε τα πάντα (ποντίκι κτλ)...Δεν δοκίμασα βέβαια το safe mode, αλλά θα το επιχειρήσω το απόγευμα που θα περάσω από το σπίτι του. Δεν με απασχολεί τόσο το format, ίσως καιρός είναι να γίνει (από το Σεπτέμβριο), απλά τη φασαρία του ξήλωνε να αποφύγω αν μπορώ. Anyway, thanks...

understracker
19-06-2007, 20:14
Scanning ενδεχομένως να μπορέσω να κάνω μόνο αν ξηλώσω το σκληρό και τον βάλω αλλού, αφού όταν μπαίνει στα δικά του windows κολλάνε τα πάντα (ποντίκι κτλ)...Δεν δοκίμασα βέβαια το safe mode, αλλά θα το επιχειρήσω το απόγευμα που θα περάσω από το σπίτι του. Δεν με απασχολεί τόσο το format, ίσως καιρός είναι να γίνει (από το Σεπτέμβριο), απλά τη φασαρία του ξήλωνε να αποφύγω αν μπορώ. Anyway, thanks...

Με ένα live cd ubuntu feisty στο Computer θα βρείς όλα τα partιtions και αμα έχεις και κανένα σκληρό σε fat32 εξωτερικό ή εσωτερικό ή usb flash μπορείς να την κάνεις την μεταφορά των αρχείων σου.

Ή απλά φορμάρεις τον εξωτερικό σε fat32 ατάκα και επιτόπου με το gedit.

// Γιά πρόβλημα με την μνήμη δοκίμασες?

std04131
19-06-2007, 22:15
paidia epeigon.paw na anoixw mia tainia me to bs player kai grafei unknown file format(DIV3).ti trexei;