PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυτική ξιφομαχία: Πόσο ενδιαφέρον είναι?

Cataphract
12-01-2006, 18:55
Σφυγμομέτρηση!

Δεν μιλάω μόνο για ξίφη του στυλ "μεγάλες βελόνες", μιλάω για όλων των ειδών... Δείτε link κάτω...

Όσοι διάλεξαν το πρώτο ή το δεύτερο, στείλτε κανα PM να δικτυωθούμε, είμαστε λίγοι...

Cataphract
12-01-2006, 18:59
Ελληνικό παράρτημα:
http://www.armagreece.com/

preacher man
12-01-2006, 19:01
whatever is to be (ο,τι να΄ναι)

DI tourist
12-01-2006, 19:02
Εντελως ασχετο thread... :D :D :D

Cataphract
12-01-2006, 19:05
Ναι, γιατί τα άλλα είναι σχετικά :p

DI tourist
12-01-2006, 19:07
OK ετοιμαζω κι εγω thread για τον Νεομερκαντιλισμο το οποιο θα ανεβασω στο φορουμ της σχολης για να συζηταω με τον incubus... :p :p :p :p

The Gravedigger
12-01-2006, 19:17
# Όποιος έχει πρόβλημα με κάποια threads/posts, απλά μην τα διαβάζει!Δεν χρειαζόμαστε άχρηστα posts του τύπου "sucks" "τι μαλακία thread" "yikes" "Ι hate you" "Delete this shit" ...Πρέπει να έχουμε την υπομονή κ να είμαστε υπεράνω τέτοιων posts.

από το FAQ... :-)

DI tourist
12-01-2006, 19:22
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από The Gravedigger

από το FAQ... :-)

Sorry αλλα αυτο παραηταν ξεκαρφωτο... :confused:

Δεν μπορεσα να μην το σχολιασω...

Cataphract
12-01-2006, 19:42
Ναι, το τι μουσική ακούμε είναι πιο σχετικό, ε; :p

Ιου! Ακου Αθλητικά! Ο σκοπός ήταν να βρω άτομα από τη σχολή... Μη μου σβήσετε το referral... :-(

Cataphract
12-01-2006, 19:44
Δεν υπάρχει τρόπος να βλέπω ποιοι ψηφίζουνε τι? Όσοι ψήφισαν το 1ο ή το 2ο, στείλτε κανα PM να δικτυωθούμε...

Dj Cool - T
12-01-2006, 20:37
Proron min se parei pao kato pou sou dioxane to thread...
Ola ta prota threads neon hriston, genika den pane poly kala... :p
Den asholoume me tin xifomahia, alla apo to avatar katalavaino oti ESY asholeisai me South Park... sosta? :wavey: :wavey:

Cataphract
12-01-2006, 21:28
Έχω δει Seasons 1-6 όλα και απο 7, 8 και 9 τα περισσότερα... :cool:

zito_ta_xania
12-01-2006, 22:36
Είναι κρίμα να κατατάσεις το κορυφαίο σπαθί την Κατάνα στην ίδια κατηγορία με "χασαπομάχαιρα" που σπάνε από το ίδιο τους το βάρος!

Cataphract
12-01-2006, 22:43
Το κατάνα δυστυχώς για όσους τρελαίνονται για αυτό είναι συνήθως σήμα κατατεθέν των άχρηστων και ανήξερων...

...που είναι κρίμα δηλαδή γιατί και εμένα μ'αρέσει και δεν είναι "Χασαπομάχαιρο" ακριβώς όπως λες...

zito_ta_xania
12-01-2006, 23:01
Δεν ξέρω αν με παρεξήγησες αλλά σπαθιά σαν αυτό του παιχνιδιού που αναφέρεις είτε έιναι ασήκωτα είτε σπάνε μόλις τα σηκώσεις. Δεν έχουν καμία πρακτική αξία.

Η κατάνα αντιθέτως είναι ένα από τα τελειότερα εάν όχι το τελειότερο σπαθί που υπάρχει. Δεν ξέρω αν συμφωνείς ή όχι.

Παραθέτω μία φώτο από ένα τέτοιο λάθος σπαθί

Cataphract
13-01-2006, 01:28
Ως μακροχρόνιο μέλος του Sword Forum International και λάτρης παντός είδους ξιφομαχίας και πολεμικών τεχνών, γνωρίζω τα εξής, τα οποία με καμία δύναμη δεν είναι "πάνσοφα"- απλώς τα περισσότερα τα έμαθα από άτομα που είναι πράγματι γνώστες.

1) Ασήκωτα, ναι. Σπάνε, όχι. Αν είναι από ατσάλι ανοξείδωτο, είναι εύθραυστα και σπάνε όταν τα κτυπάς δυνατά ακόμα και με ένα άλλο ξίφος, αλλά όχι από το ίδιο τους το βάρος! Αν είναι απο αλουμίνιο, δεν είναι τόσο εύθραυστα ούτε και βαριά, αλλά εξίσου άχρηστα.

2) Δεν υπάρχει τέλειο σπαθί. Κάθε σπαθί έχει τη δική του χρησιμότητα. Μπορεί ένα κατάνα να είναι πιο γρήγορο, αν και όχι όμως ελαφρύτερο - αρκετά είναι βαρύτερα από το μέσο δυτικό μονόχειρο ίσιο δίκοπο ξιφος (υπάρχουν πολλά περισσότερα είδη δυτικών ξιφών παρά Ιαπωνικών, για διάφορους λόγους που δεν θα αναφέρω) από ένα τυπικό longsword και πολύ πιο κοφτερό, σε σημείο που να πετσοκόψει τον δυτικό, αν και οι δύο φορούν βαριά πανοπλία η ξυραφένια κόψη του κατάνα είναι άχρηστη, ο δυτικός θα καταφέρει πιο εύκολα να χώσει το ξίφος του σε κάποιο άνοιγμα της πανοπλίας. Και οι δύο βέβαια θα τα έβρισκαν σκούρα εναντίον κάποιου βαριά οπλισμένου με σφύρα, που όπου και να βάραγε θα τους διαολόστελνε. Η μαγική λέξη "Εξαρτάται" ισχύει απόλυτα, όπως σε κάθε πτυχή της ζωής μας... Παραθέτω αντίστοιχο thread στο SFI: http://forums.swordforum.com/showthread.php?s=&threadid=61471

Επίσης για την "υπεροχή" του κατάνα: http://forums.swordforum.com/showthread.php?s=&threadid=61400

Cataphract
13-01-2006, 01:33
Με τρομάζουν λίγο οι αριθμοί... Αν και δε με πειράζει να με λένε τρελό (αφού είμαι!), μαζεύονται πολλοί στην τελευταία κατηγορία...

Επαναλαμβάνω, όσοι διάλεξαν το πρώτο ή το δεύτερο, στείλτε κανα PM...

Και ένα σοβαρό σπαθί...

Cataphract
13-01-2006, 02:32
Και κάτι για όσους αγοράζουνε τσίπικα σπαθιά...

http://www.ebaumsworld.com/katanaslip.html

Cataphract
13-01-2006, 02:38
Και για σας τους γιαπωνεζόφιλους :D

zito_ta_xania
13-01-2006, 02:45
Gia mas tous Japanofilous:

Kanoniko einai to tachi i anokseidoto...?

Cataphract
13-01-2006, 02:52
Κανονικότατο, το έκλεψα από εδώ:

http://forums.swordforum.com/showthread.php?s=&threadid=52447

zito_ta_xania
13-01-2006, 03:11
Pira auto to maxairaki stis giortes. Entelos moufa :p...
Anokseidoto 420
Den exei kan ksilini lavi...

Alla ekane 70 euro!

PS: Gia na min ksenerosete einai sxetika makri gia maxairi me 30cm peripou mikos.

Guzuta
13-01-2006, 06:11
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από zito_ta_xania
Pira auto to maxairaki stis giortes. Entelos moufa :p...
Anokseidoto 420
Den exei kan ksilini lavi...

Alla ekane 70 euro!

PS: Gia na min ksenerosete einai sxetika makri gia maxairi me 30cm peripou mikos.

Kai ti kaneis me auto??
Koureueis ta arnia re gidovoske??

Cataphract
13-01-2006, 09:50
Εγώ πήρα αυτό πριν από μήνες με 15 ευρώ... Για τα λεφτά του είναι απίστευτο. Το dagger είναι 30 εκ μήμος λεπίδας περίπο υ. Είναι ανοξείδωτο, αλλά δεν πειράζει για μαχαίρια... Και έβγαλα και τα κόκκινα κρεμαστάρια.

zito_ta_xania
13-01-2006, 14:25
Fantazomai den einai anokseidoto 440 oute exei enniaia lama mexri ti lavi. An exei auta ta dyo xaraktiristika vrikes tin eukairia tou aiona!:p

Cataphract
13-01-2006, 15:07
Gia to tang den kserw, pantws einai anokseidwto 440.

MayaDeren
13-01-2006, 20:08
Entaksei mhn to krazetai t paidi. Goustare ksifi. Kalo kollhma kai auto. Egw ti na pw pou thelw na mathw latinika dioti to agaphmeno mou sugkrothma HELLIUM VOLLA(shmainei petoumeno hlio sta latinika) exei stixous se geranika kai idiws se latinika tou mesaiwna.......................................... ................

Egw na deite ti kraksimo prepei na faw.....
Osoi exete perierges "lokses"(me thn kalh ennoia) grafete edw. Mpas kai broume omoiopathountes....

Norbhgika, tourkika kai italika kaneis thelei na mathei???????

MayaDeren
13-01-2006, 20:10
Re su gamw ta spathakia...
Egw epeidh eimai koritsaki kanw sullogh apo mesaiwnika (h pou fernoun pros ta kei) kosmhmata...

Enas gnwstos mou eftiaxne spathia alla eixe arrwsthsei. Koimotan kai perpatage sto dromo me ena spathi. Skepsou oti kukloforouse me ena podhlato me pantofles kai spathi. Alla o tupos htan eidhmonas sthn kataskeuh spathiou... :D

Cataphract
13-01-2006, 20:30
POUNTOS? POUNTOS?

Cataphract
13-01-2006, 20:31
Periergws, protimw ta giapwnezika apo ta latinika XD

MayaDeren
13-01-2006, 20:47
Kai auta ksexasa na ta anaferw. Einai mesa sta pragmata pou tha kanw ta 10 epomena xronia. Ksifomaxia einai einai ligo plousio athlima. Kai gw money tpt. Epishs kai ta spathia panakriba. Enas filos mou ftiaxnei kosmhmata kai ta panta apo metalla. Alla gia spathia tha xreiastei oloklhro ergasthrio kai ayth th stigmh einai oikodomos dioti sta kosmhmata den ton plhrwnoun...

Cataphract
13-01-2006, 20:59
I know, alla to mono poy xreiazomai pros to paron einai ena ksylino spathi poy tha ftiaksw monos mou... I mean, mia sanida kai ena prioni ftanei!

O filos sou pou ftiaxnei spathia pountos...? Tha ton vrw! Please pes mou!

zito_ta_xania
13-01-2006, 21:19
Ρε πάρε μία μπετόβεργα! Θα σπάσει κάθε άλλο σπαθί! Μάλιστα άμα την αφήσεις και σκουριάσει θα έχει και δηλητήριο απάνω! Βέβαια υπάρχει μία μικρή περίπτωση να δηλητηριαστείς εσύ πρωτα αλλά αυτό είναι αμελητέο... :p

Cataphract
13-01-2006, 22:01
1ον: Δε νομίζω κάθε σπαθί... Αν ήταν έτσι όλοι θα είχαν μπετόβεργες!

2ον: Δεν κόβει...

3ον και καλύτερον: Πολύ πιο cool! :cool:

MayaDeren
14-01-2006, 02:36
O filos mou sou eipa douleuei twra oikodomh. Ama tou dwseis paraggelia sou ftiaxnei anaglyfo spathi me skalista sxedia.
Exei ftiaksei apisteuta pragmata se ksulo pou einai fthno uliko...
Pes mou ti ton theleis kai tha ton enhmerwsw an exei kefi kai xrono. Skopeueis na ton plhrwseis? Dioti exei oikonomikh dusxereia...

Ti allo...

An ennouses ton allon tupa pu kukloforei me to spathi den exw kone na sou ton gnwrisw. Ase pou ton fobamai kai ligo. Pantws mporw na se plhroforhsw kai gia keinon. Palia eixe 30 spathia h' 50 tha se gelasw. Alla arrwstos. Ekane mpanio me to spathi(giayto prosexe...) H kopela tou mou eixe pei kai alla gia ton tupo. Opote de ta lew gia na mhn ginw adiakrith...

-|- Ayto to spathaki sou kanei...

Kanenas kritikos tha mas bgalei kamia eikona opws ekane o zhtw ta xania. Please exete panemorfes sulloges apo pragmata Krhths kai merikoi einai fan!!!!! Opote kante ena kopo. Opws grapste kai thn istoria tou sougia. An einai keimhlio!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kalhnuxta :wavey:

MayaDeren
14-01-2006, 02:38
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από zito_ta_xania
Ρε πάρε μία μπετόβεργα! Θα σπάσει κάθε άλλο σπαθί! Μάλιστα άμα την αφήσεις και σκουριάσει θα έχει και δηλητήριο απάνω! Βέβαια υπάρχει μία μικρή περίπτωση να δηλητηριαστείς εσύ πρωτα αλλά αυτό είναι αμελητέο... :p

Kalo... Xa Xa...

Bebaia o arrwstos giatreia den exei, opote oti kai an tou poume autos exei kollhma me ta ksifh twn oiwnwn :p

MayaDeren
14-01-2006, 05:07
Ela kallithewth kai gw kallithewtissa eimai kai sou prolegw oti etouto to wraio thread zwh den exei... Ante mia mera kai meta paei deuterh selida dhladh sta azhthta...

Xarhka gia thn gnwrimia...

Sthn Kallithea exei polu alhtia kai kanoun kai epitheseis opote katw apo thn kaparntina kalo einai ena spathi (sundedemeno me mpataria gia hlektrosok kai me automath sundesh me to topiko astinomiko tmhma)

Egw kserw apo Kalithea kai se katalabainw file...

Ante geia :wavey:

Cataphract
14-01-2006, 18:34
Δεν κυκλοφορώ με λεπίδα γιατί δε γουστάρω να μπώ φυλακή για μαλάκες... Αλλά έχουμε κι εμείς τα κολπάκια μας. Αν και αυτο για σπαθι με ηλεκτροσόκ το έχω σκεφτεί χρόοοονια τώρα...

Πόσο να τον πληρώσω, πού και πως θα το φτιάξει κ.ο.κ.

Πάντως βοήθεια για το πως φτιάχνουνε ξύλινα σπαθιά θα την εκτιμούσα...

Δεν υπάρχει online τρόπος να επικοινωνήσουμε για πιο γρήγορα;

Αυτός ο τρελός που μου λές μάλλον ήταν απλώς τρελός, όχι με τα σπαθιά... Αν ήταν έτσι δε θα έβρεχε το σπαθί να το σκουριάσει...

;-)

MayaDeren
14-01-2006, 20:19
An exeis mourla me tou pou bgeis apo bath to pianeis kai to gualizeis...
Egw pantws sou eipa oti koimotan me auto kai me thn kopela tou... :confused:

Tha milhsw ston filo mou. Ayto mporei na sou kanei gamato skalisto sxedio sthn labh. Exw dei alla sxedia kai einai polu kallitexnhs. Den eimai sigourh an tha ta katafereis gia arxarios.

Mporeis na kaneis ligo upomonei mexri meta thn eksetastikh. Dioti pnigomai. Kai an ton parw thl. tha thelei na bgoume kiolas. Opote de mporw pros to paron na se eksuphrethsw. Gia na mhn agwnias tha sou steilw proswpiko mhnuma, otan mporesw. o.k.

stay calm :cool:

Cataphract
14-01-2006, 20:46
Υπομονή; Όση θέλεις! Εννοείται μετά την εξεταστική, ούτε οι ξύστες δεν μπορούν...

Εννοούσες τη λαβή; Εμένα με νοιάζει πιο πολύ ένα απλό, καλό σπαθί... Όλο όμως, χωρίς σκαλιστά κτλ.

Δεν ήθελα να σκαλίσω σχέδια, ένα απλό ξύλινο σπαθί θέλω... σνιφφ...

Το θέμα δεν είναι να το γυαλίσεις, αλλά να το λαδώσεις...

Ευχαριστώ πολύ για τις προσπάθειες!

zito_ta_xania
15-01-2006, 03:55
Πάρε ένα που βρήκα στο δίκτυο να γουστάρεις.

Cataphract
15-01-2006, 12:59
Το έχω δει αυτό :p

Αλλά δεν έχω λεφτά... σνιφφ... :-(

zito_ta_xania
16-01-2006, 01:18
Που τα πουλάνε αυτά;;; Εγώ έχω! :p

Cataphract
16-01-2006, 03:50
Τι έχεις? Waster? Που το βρήκες?

zito_ta_xania
16-01-2006, 16:39
Oxi re! :p

Lefta ennoo exo...! Ennoo an ksereis pou(an) poulane wasters stin athina?
:smokin: :p

Cataphract
16-01-2006, 17:39
Ξέρω που πουλάνε γιαπωνέζικα, άμα ενδιαφέρεσαι:

http://bujinathensacademy.free.fr/ninjutsu/article.php3?id_article=67

Πολύ σπαστικό όμως που αναβοσβήνει...

MayaDeren
16-01-2006, 20:26
Posa dineis gia ena tetoio spathi ksulou.
(Kai apo ksulo kai gia ksulo!)
Akouw prosfores gia ton filo mou...

Cataphract
16-01-2006, 21:47
Ήδη έχω ένα και θα φτιάξω κι άλλο.

Πάνω απο 30 ευρώ δε νομίζω εκτός κι αν είναι τέλειο, και πάλι είναι το όριο. Δε θέλω σκαλιστά, ένα απλό σπαθί θέλω...

zito_ta_xania
17-01-2006, 00:32
Den einai kala auta sti selida pou egrapses?
I thes oposdipote europaiko spathi?

Pantos eida kati spathakia me 25 kai 30 euro! Poli kales times! Psinomai trela na paro kanena!

Cataphract
17-01-2006, 00:45
Είχα και παλιά Bokken, θέλω όπως και δήποτε ευρωπαϊκό.

Πάρε, πάρε να οργανωθούμε!

kumiteworld
22-02-2006, 12:52
Δυτική μεσαιωνική και αναγεννησιακή σπαθασκία.
Από αύριο στην NATIONAL Greek Martial Arts που θα κυκλοφορεί στα περίπτερα Αττικής και Θεσσαλονίκης και σε 15 ημέρες στην υπόλοιπη Ελλάδα και Κύπρο.
http://www.kumite.gr/home.asp?catid=10

και η φωτογραφία της πρώτης σελίδας σε μεγάλο - σχετικά - μέγεθος:
http://www.pramnos.net/modules.php?name=coppermine&file=displayimage&meta=lastup&cat=0&pos=0

Cataphract
24-02-2006, 10:59
Poly endiaferon! S'eyxaristo gia tin pliroforia.

PANIC
10-11-2008, 16:25
Γεια χαρα παιδια...Αποτι βλεπω ειμαι ο πιο ασχετος εδω μεσα αλλα μου αρεσει πολυ να ασχολουμε με μαχαιρια και σπαθια αν και σπαθι ακομα δεν εχω... εχω μερικα μικρα μαχαιρια κυριος ζυγισμενα και καποια πολυ καλα μαγειρικα (σπουδαζω μαγειρας :p )...θελω να ρωτησω αν ξερετε να μου πειτε τι μαχαιρια ειναι τα καλητερα και πως το καταλαβενεις οτι ενα μαχαιρι ειτε ζυγισμενο ειτε οχι ειναι καλο..?(σε ποιοτητα ενοω)

kumiteworld
10-11-2008, 16:37
Καλησπέρα.
Κακό ή καλό μαχαίρι ή σπαθί είναι από το χρήση του [Δεν μιλώ για την κακή ή καλή χρήση του από άποψης ηθικής ή εγκληματικότητας].
Άλλα ψάχνει ο συλλέκτης, άλλα για την αυτοάμυνα, άλλα για την επίθεση, κοκ.
Όπως και για το σπαθί και τη χρήση του.

Στο www.allforums.gr έχει ενότητα για τέτοια θέματα. Και στο www.martial-spirit.eu υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται με το αντικείμενο.

Σε κάθε περίπτωση μια καλή σχολή και ένας καλός δάσκαλος για μία πολεμική τέχνη ή ένα μαχητικό σπορ είναι πάντα χρήσιμη.

:baby: :smokin: :baby:

PANIC
10-11-2008, 17:06
ευχαριστω για την απαντηση απλα ρωταω σε φαση αν ειναι καλο τα μαχαιρια να ειναι απο ατζαλι κοκ... τωρα θα μπω στα sites που μου εδειξες ευχαριστω και γιαυτα..!

PANIC
10-11-2008, 17:52
λογο της ασχετοσινης μου εχω κι αλλη ερωτηση..!
τα μαχαιρια stainless (steel) απο ποιοτητα πως πανε?

PANIC
10-11-2008, 17:54
[QUOTE=PANIC;742839]λογο της ασχετοσινης μου εχω κι αλλη ερωτηση..!
τα μαχαιρια stainless (steel) απο ποιοτητα πως πανε? να σημειωσω οτι τα θελω για συλογη δεν κυκλοφορω με μαχαιρι...

Cataphract
10-11-2008, 19:51
Kalispera! Wre, ti thread necromancy einai auto, to anestises meta apo 2 xronia :D

Gia maxairia den exw kai polla na pw, kserw mono merika istorika :/ Pantws, to stainless steel einai mia xara gia maxairia, eidika an milame gia xristika maxairia (opws ta mageirika) giati den xreiazetai ladwma- tha itan asximo na eprepe na koveis kreas me maxairi aleimenno me gun oil :P Kai kratane mia kali kopsi gia auto pou xreiazetai. Opote maxairi apo high carbon steel einai mono kai mono gia na goustareis.

Pantws an se endiaferei spathi kai oxi gia na to kremas ston toixo apefyge to stainless steel san o dialos to livani, einai poly eufthrafsto kai vary (an kai kyriws ftaiei to design twn wallhangers) kai panta (oxi sxedon panta, PANTA*) simainei pws to idio to "spathi" einai athlias poiotitas kai diakosmitiko, giati i lepida den einai heat-treated.

An s'endiaferoun kai ta agglika forums, dokimase swordforum.com (exei enotita kai gia maxairia).

*ypirxe kaaaaapote kapoios pou eftiaxne ikanopoiitika spathia apo stainless, giati mporouse na ta kanei heat-treat, alla exei eksafanistei.

PANIC
11-11-2008, 19:19
file cataphract euxristw gia tis plhrofories... stainless steel einai ta maxairia pou exw gia sullogh ta mageirika einai wusthof silverpoint apo germania 210 euro... maxairia high carbon steel mporw na brw kai se kapoio koino magazi me tetoia idh sta eksarxeia omonia monastiraki ktl?

Cataphract
12-11-2008, 03:03
file cataphract euxristw gia tis plhrofories... stainless steel einai ta maxairia pou exw gia sullogh ta mageirika einai wusthof silverpoint apo germania 210 euro... maxairia high carbon steel mporw na brw kai se kapoio koino magazi me tetoia idh sta eksarxeia omonia monastiraki ktl?

Tpt re :P

Poly amfivallw :/ Kaneis den asxoleitai me high carbon vasika ektos apo istorikes replikes, opote dyskola nomizw... i sapiosidero tha vreis (synithws skouriasmeno), i stainless.

Twra an se endiaferei na paraggeileis apeksw pes mou na dw ti piges exw :) Kserw ena tsexo pou kanei wraia kai ftina kommatia pantws.

sadojr
08-12-2008, 00:22
pedia na rwtisw kati..kserete pu exi koda sp peristeri sxoli kedo ..?

Cataphract
08-12-2008, 01:18
An kai den exei sxesi me dytiki spathaskia...

:p

http://furyu-dojo.org/eokin/

sadojr
08-12-2008, 11:26
cataphract mipws kseris puboro na vrw sxoli kendo koda sto peristeri i ilion...?

Cataphract
09-12-2008, 00:53
Sou postara ena link me katalogo twn epishmwn sxolwn kendo stin ellada.

Nomizw apo kei mporeis na vreis poia einai pio konta sto peristeri :tounge:

sadojr
10-12-2008, 00:20
arigato gozaimasu