PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με επανεκκίνηση υπολογιστή

KIMI
03-01-2006, 23:26
hello! μπορει καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει αυτο ?->

Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΤΑΙ. ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΤΕ ΚΑΘΕ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΕ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙΤΕ. ΤΥΧΟΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΕΙ ΘΑ ΧΑΘΟΥΝ. ΤΟΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΕΠΕΛΕΞΕ Ο ΧΡΗΣΤΗΣ ΝΤ.

ΜΗΝΥΜΑ
ΤΑ WINDOWS ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΕΠΕΙΔΗ Η
ΥΠΗΡΕΣΙΑ « ΚΛΗΣΗ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ(RPC)
ΤΕΡΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΑΠΡΟΣΜΕΝΑ.

KCM6985
03-01-2006, 23:41
Αν στο βγάζει σ' ένα πλαίσιο που η μοναδική δυνατότητα που έχεις είναι να πατήσεις ok, τότε είναι ιός. Δεν θυμάμαι όνομα.

KIMI
04-01-2006, 00:06
οντως βγαζει ενα πλαισιο το οποιο δεν μπορω να το κλεισω αλλα δεν εχει να πατησω ok ,αυτο που κανει ειναι οτι μεσα σε 1 λεπτο
(κανει αντιστροφη μετρηση) κανει επανεκινηση το pc χωρις να μπορω να κανω τπτ. Ομως δεν νομιζω να ειναι ιος γιατι εχω στο pc moy deepfreeze ,οποτε λιγο δυσκολο να περασει ιος.

nikoscbr
05-01-2006, 16:20
Kimi,ειναι ιος,συγκεκριμενα ο ιος blaster που πρωτοεμφανιστηκε τον αυγουστο του 2003.Το deepfreeze που εχεις δεν ειναι ιδιαιτερα καλο antivirus,θα σου ελεγα να το απεγκαταστησεις και να περασεις το Norton η το F-Secure.Παντως ειναι σιγουρα τα τυπικα συμπτωματα του ιου blaster και αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βγαλεις το deepfreeze και να εγκαταστησεις το Norton Internet Security,που περιλαμβανει και το Norton Antivirus.Εχεις μολυνθει απο τον ιο Blaster !

KIMI
05-01-2006, 17:21
Φιλε ακου, καταρχην μεχρι στιγμης δεν μου εχει εμφανιστει ξανα αυτο το μηνυμα οποτε νομιζω οτι δεν πρεπει να ανησυχω και πολυ.

εκανα ενα scan με το hijackthis και ενα online virus scan και ολα ειναι οκ.

οσον αφορα για το deepfreeze θεωρω οτι κανεις λαθος, καθως μου ειναι πολυ προτιμοτερο να εχω ενα προγραμμα το οποιο θα επαναφερει τις οποιες αλλαγες
γινονται στην αρχικη τους κατασταση
, παρα να ασχολουμαι συνεχεια με το να
κανω updates τα αντιβιοτικα και διαφορα
scans χανοντας ετσι το χρονο μου.!

με το deepfreeze μπαινω οπου θελω χωρις firewall και αλλες τετοιες βλακειες , εχοντας
το κεφαλι μου ησυχο.! Τωρα εαν πιστευετε
οτι με το deepfreeze καποιος δεν μπορει να αισθανεται ανετος και απολυτα ασφαλης, αυτο ειναι στην κριση του καθενος.

Αυτα ειχα να πω, οποιος διαφωνει σε κατι ας το πει.
Το κλεινω εδω το θεμα. ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ!

KCM6985
05-01-2006, 20:24
Εγώ έχω συναντήσει διάφορες μορφές του Blaster.

Επανεκκίνηση σε ανύποπτο χρόνο.
Επανεκκίνηση κατά την είσοδο του pc στο internet
Επανεκκίνηση κατά το άνοιγνα αρχείων τύπου Word

P.S.: Μακάρι να κάνουμε λάθος. Αλλά καλό θα ήταν να κάνεις ένα Win Update, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Nighteyes
10-01-2006, 13:20
Δεν είναι απαραίτητο να είναι ο Blaster. Την ίδια μπινιά την κάνει και ο Sasser. Μία φορά τον μάζεψα μαζί με 1 ντουζίνα spyware και παραλίγο να χρειαστώ format πάλι [δεν με άφηνε να κάνω update το Norton και τo Spybot...]
Αφού κατάφερα να κάνω το update στο Spybot το έβαλα να κάνει search και έβγαλε όλα τα spyware. Τον Sasser νομίζω τον έβγαλα manually γιατί το προγραμματάκι της Symantec δεν έπερνε μπρος...

Δες εδώ (http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/w32.sasser.worm.html) για περισσότερα.

vaguraw
10-01-2006, 14:38
Θυμαμαι ειχα αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα οταν ημουν ιντερνετ και λειτουργουσα τον explorer.Τοτε στο σιτε της μικροσοφτ ειχανε ανεβασει ενα αρχειο που ελυνε το προβλημα αν το βρω θα το ανεβασω.

mast
09-10-2007, 18:41
Αν είσαι σε τοπικό δίκτυο και βλέπεις άλλους υπολογιστές, μπορεί να στο κλείνει κάποιος μέσω cmd με την εντολή shutdown.