PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισαγωγή στον Προγραμματισμό(¶παντα-2005)

Σελίδες : 1 2 3 [4]

Dj Cool - T
21-01-2006, 21:30
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Touristas
"poios eipe oti den eihe domes to diagonisma"

Ο Σταματόπουλος στο τελευταίο μάθημα που είπε ότι θα έχει, αν έχει, μόνο απλά και βασικά πράγματα. Κι εγώ το πα γιατί δεν χρειάζονταν πουθενά όπως τα έλυσα εγώ, να τώρα θέλει κανείς βάζει δομές και στο "hellow world".
an thes, boreis para polla pramata na apofygeis stin C... Afto den simainei oti den ta hreiazesai!!! Merika pramata linoun ta heria tou programmatisti opos p.x. oi anadromikes synartiseis!!!! Parolafta kai horis aftes linodai provlimata.... Oso gia tis domes, ego stin 3 tis hreiastika kai as lene oti theloun "kapoioi enohlitikoi" :p :p :p !!!!!

dt008
21-01-2006, 21:33
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Dj Cool - T

re sy iparhoun programmata kai programmata...
p.x. stous diagonismous pliroforikis ta provlimata sinithos einai KATHARA mathimatika!!!! H askisi 6 omos tou stamato den tha tin eleges mathimatiki!!! Oute kan ipologistiki!! :D :D
Pados genika maths & programming = :love2:

ναι, υπάρχουν προγράμματα και προγράμματα. δεν υπάρχει πάντως πρόγραμμα που να μην χρησιμοποιήσεις μαθηματικά. έστω και απλά.

για την άσκηση 6: σε χάλασε δλδ που είδες λίγο file I/O? αυτό ναι, είναι μεν εφαρμογή, αλλά η δημιουργία και επεξεργασία αρχείων είναι ένα αμιγώς βασικό προγραμματιστικό θέμα....

Dj Cool - T
21-01-2006, 21:42
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dt008

ναι, υπάρχουν προγράμματα και προγράμματα. δεν υπάρχει πάντως πρόγραμμα που να μην χρησιμοποιήσεις μαθηματικά. έστω και απλά.

για την άσκηση 6: σε χάλασε δλδ που είδες λίγο file I/O? αυτό ναι, είναι μεν εφαρμογή, αλλά η δημιουργία και επεξεργασία αρχείων είναι ένα αμιγώς βασικό προγραμματιστικό θέμα....

re, apla to eipa san paradeigma mi kathara mathimatikou algorithmou!!!! Siga min me halase!!! An kai erixa TA binelikia sto pgm format :p :p :p :p

Touristas
21-01-2006, 21:43
ρε αγόρι μου μίλα και λίγο με μένα και όχι με τον ευατό σου, εγώ σου λέω τι είπε ότι θα βάλλει ως θέματα όχι τι χρειάζεσαι στο προγραμματισμό, είναι δυνατόν να μη χρειάζεσαι δομές που είναι το Α και το Ω, συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά αυτό που λες είναι κάτι άλλο από αυτό που σου λέω εγώ εδώ και μερικά ποστ.

Εγώ ακόμα περιμένω να ακούσω ανάμεσα σε άλλα, πως το θέμα 2 ήταν "καθαρά αλγοριθμικό" για να μη λέμε ότι θέλουμε.

lacuna
21-01-2006, 21:45
ένας Μισυρλής που σας χρειάζεται... :angryfire :p
για κάντε μια βόλτα από το πισιφόρουμ να δείτε παλιά θέματα..

Dj Cool - T
21-01-2006, 21:48
ρε αγόρι μου μίλα και λίγο με μένα και όχι με τον ευατό σου, εγώ σου λέω τι είπε ότι θα βάλλει ως θέματα όχι τι χρειάζεσαι στο προγραμματισμό, είναι δυνατόν να μη χρειάζεσαι δομές που είναι το Α και το Ω, συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά αυτό που λες είναι κάτι άλλο από αυτό που σου λέω εγώ εδώ και μερικά ποστ.
Katalava ti les kai sou apado:
To oti den tha evaze domes sto diagonisma den einai logos na min mas tis mathei h' na min mas valei ergasia pano tous! To idio kai gia eisodo exodo, arheia....ktlp
Dld an mas g*****e stis domes tha isoun efharistimenos??? :-) :-) :-)
Ego mallon den tha eiha provlima alla den eimai mono ego edo.............

vbm
21-01-2006, 21:51
Μιας και είμαι παλαιότερος στη σχολή θα ήθελα να κάνω κάποια σχόλια πάνω στο θέμα που συζητάτε.

Ο Σταματόπουλος βάζει ΠΑΝΤΑ θέματα των οποίων η λύση υπερβαίνει τον χρόνο των 3ών ωρών (εκτός αν γράφεις σαν ρομπότ). Έχω εξεταστεί σε 3 μαθήματά του και είναι στάνταρ έτσι τα πράγματα. Ωστόσο, ούτε ο ίδιος περιμένει να τα γράψετε όλα. Αρκεί να δείξετε οτι ξέρετε τι παίζει, και ακόμα και στα θέματα που δεν προλάβατε να λύσετε είναι καλό να "ακουμπήσετε", να πείτε έστω κάτι με λόγια (αλγόριθμος και όχι πρόγραμμα δηλαδή). Αν το έχετε κάνει αυτό, τότε σίγουρα θα εκτιμήσει την προσπάθειά σας και θα σας ανταμείψει ανάλογα.
Καταλαβαίνω ότι έρχεστε στη σχολή (αναφέρομαι στους πρωτοετείς εδώ) κουβαλώντας μια νοοτροπία λυκείου και πανελληνίων, όπου ο βαθμός είναι συνάρτηση του πόσα θέματα απάντησες. Εδώ τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Φυσικά και υπάρχουν καθηγητές που διορθώνουν με αυτή την κλασσική λογική, όμως ο Σταματόπουλος δε βαθμολογεί με βάση κάποιον αλγόριθμο ( :p ), με την έννοια ότι δεν κάθεται να πεί αυστηρά "τόσο πιάνει το 1ο θέμα, τόσο το 2ο", κτλ. Απλά κοιτάζει τη συνολική εικόνα του βαθμού και φυσικά συνεκτιμά τις εργασίες. Οι παλιοί σίγουρα καταλαβαίνουν τι λέω.

Συνεπώς περιμένετε τους βαθμούς και ΑΝ τότε θεωρήσετε ότι δεν λάβατε βαθμολογική ανταπόδοση ανάλογη της προσπάθειάς σας, πηγαίνετε να τον βρείτε και συζητήστε μαζί του. Η κατανόηση και η συζητησιμότητα (υπάρχει αυτή η λέξη;) είναι σίγουρα δύο χαρακτηριστικά που έχει.

Επίσης θέλω να απαντήσω σε κάποια σημεία που έθιξε ο τουρίστας, μιας και προβληματίζεται γενικότερα σχετικά με το κέρδος που αποκόμισε από το μάθημα:

Εγώ δε θεωρώ ότι έμαθα προγραμματισμό, μάλλον περισσότερο συνταξη της C και έχω πολλά θέματα με το μάθημα. Εκτός κι αν ο Σταματόπουλος θεωρεί ότι λαβυρινθάκια και pmg και flooding και μαλακίες, είναι βασικά προγραμματιστικά θέματα. Γιατί δεν είναι. Και το χω πει κι άλλη φορά, οι ασκήσεις πρέπει να έχουν σκοπό να εμπεδώνεις το μάθημα όχι να ξεφεύγεις και να κάνεις άσκοπα πράγματα, γιατί ενώ τις πάλεψα όλες τις ασκήσεις, οι ασκήσεις λίγη επαφή είχαν με το μάθημα και τις εξετάσεις. Κανονικά θα πρεπε να είναι όλες,ή οι περισσότερες σε στιλ του 3 και του 4 των εξετάσεων και να θέλουν σκέψη, αλλά όχι να έχουν ένα κουλό και άχρηστο αλγόριθμο να σου παίρνει σαράντα ώρες να το σκεφτείς ή να το βρεις στο δίκτυο και να το διαβάσεις.

Εσύ πως θεωρείς οτι θα μάθεις προγραμματισμό; Δηλαδή τι ασκήσεις έπρεπε να σου βάλει για να πεις οτι αποτελούν "βασικά προγραμματιστικά θέματα"; Οι φετινές ασκήσεις είναι μακράν οι πιο ενδιαφέρουσες που έχω δει σε αυτό το μάθημα στα 4 χρόνια που είμαι στη σχολή. Και, πίστεψέ με, όταν πρόκειται για μια γλώσσα όπως η C, η οποία αφορά console προγράμματα και δεν ανήκει στις visual γλώσσες (που οι περισσότεροι βρίσκουν πιο ενδιαφέρουσες αφού μπορούν να χαίρονται με τα παραθυράκια που δημιουργούν - lol) είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να σκεφτείς μια άσκηση που θα βοηθήσει τον φοιτητή να εξοικιωθεί με τη γλώσσα και παράλληλα να είναι ενδιαφέρουσα.
Από τις ασκήσεις που έκανες θεωρείς οτι μόνο "σύνταξη της C" έμαθες; Τα βήματα που ακολουθεί κανείς για να επιλύσει το πρόβλημα του λαβυρίνθου ή του flood δεν σε εξάσκησαν στον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης (ή μήπως ήταν "κουλοί και άχρηστοι αλγόριθμοι"; αναρωτιέμαι τι προβλήματα λύνουν οι "χρήσιμοι"); Ή μήπως θα προτιμούσες να κάναμε προγραμματισμό σε στυλ λυκείου, "για i από 1 μέχρι 10 κάνε", χωρίς εφαρμογή σε κάποια γλώσσα; Θα ήταν πιο ενδιαφέρον άραγε;

Και δε μπορώ να καταλάβω ποια είναι η λογική εφόσον δε συμπεριλαμβάνεις δομές και αρχεία στην εξέταση να βάζεις δύο ολόκληρες εργασίες σε αυτές π.χ. Ειλικρινά δε το καταλαβαίνω, βάλλε δύο άλλες στα υπόλοιπα θέματα, ή βάλτα και στο διαγώνισμα, τι αμφιθυμία είναι αυτή. Γιατί εγώ αντί να εξασκούμε τις τελευταίες μέρες σε αυτά των εξετάσεων, έκανα άσχετα με τις ασκήσεις.

Η λογική του Σταματόπουλου πάνω σε αυτό το θέμα είναι η εξής (το ξέρω από το Προγραμματισμό συστήματος): εφόσον κάποιο αντικείμενο το παιδέψαμε πολύ με τις ασκήσεις και πλέον είμαστε εξοικιωμένοι πάνω σε αυτό, δεν το βάζουμε στις εξετάσεις. Φυσικά αυτό δεν ισχύει απόλυτα, δηλαδή μπορούσε να σου βάλει ένα υποερώτημα που να αφορά αρχεία, αλλά όχι ολόκληρο θέμα που θα εξέταζε αποκλειστικά αυτό. Έτσι ουσιαστικά γίνεται ένα "μοίρασμα" των θεμάτων: κάποια εξετάζονται μέσω ασκήσεων, κάποια μέσω του γραπτού. Εσένα όμως ποιος σου είπε ότι θα βάλει θέματα σχετιζόμενα με τις εργασίες; Μόνο αυτονόητο δεν είναι κάτι τέτοιο.

Ακόμα θεωρώ ότι η άσκηση δύο στο διαγώνισμα ήταν για τα μπάζα. Ήταν σίγουρα δυσκολοπερίεργη και κατά πάσα πιθανότητα τα κανα λίμπα, αλλά ήταν και βλάκωδης. Δε ξέρω τι σου προσθέτει στην εκμάθηση προγραμματισμού να βάλλεις πόιντερ σε πόιντερ σε θέση μνήμης σε... κλπ. κλπ.

Η άσκηση 2 μόνο βλακώδης δεν είναι. Σε μπερδεύει, σου τρώει χρόνο, σε εξοργίζει όταν έχεις ανακαλύψει για 20η φορά ότι έκανες λάθος, αλλά έχει τον στόχο της. Επειδή οι δείκτες είναι μακράν το πιο "σκοτεινό" σημείο της C (και επειδή μπορείς να κάνεις παπάδες χρησιμοποιώντας τους σωστά), αυτό το θέμα απλά εξετάζει αν όντως "κατέχεις" το αντικείμενο. Θα έπρεπε να το δεις ως μια αφορμή για να ψάξεις το θέμα των pointers σε μεγαλύτερο βάθος και στην τελική να κερδίσεις κάτι από αυτό.

ούτε έχω δει κανά πρόγραμμα που να το κάνει αυτό, και ούτε πρόκειται ποτέ, και αυτό μου το χουν πει και συνάδελφοι με χρόνια προγραμματισμού...

Περίεργο, γιατί εγώ το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές σε προγράμματα... τι νομίζεις, οτι το θέμα των δεικτών είναι τόσο απλό; Μάθαμε το char* και τέρμα; Να δω πως θα κάνεις αργότερα λειτουργικά, προγραμματισμό συστήματος, αναπτυξη λογισμικού, κτλ.

Τελευταίο σχόλιο: νομίζω ότι τα θέματα ήταν όντως αρκετά χρονοβόρα (ίσως περισσότερο από όσο πρέπει - ειδικά για πρωτοετείς) αλλά σαν περιεχόμενο ήταν ΟΚ. Και πιστέψτε με, μάθατε πολύ καλύτερα προγραμματισμό από ότι εμείς οι παλιοί στο πρώτο έτος.

Φιλικά (πάντα).

Touristas
21-01-2006, 22:03
vbm, δεν έχω χρόνο να σου απαντήσω εκτενώς πάντως some points well taken, σε άλλα επιμένω να διαφωνώ, αυτό που είπες για τις ασκήσεις και τις εξετάσεις που συμπληρώνονται έχει λογική και πάω πάσο π.χ., οι αναφορές περί λυκείου ας τες γιατί είμαι πολύ μεγαλύτερος,

"Η άσκηση 2 μόνο βλακώδης δεν είναι. Σε μπερδεύει, σου τρώει χρόνο, σε εξοργίζει όταν έχεις ανακαλύψει για 20η φορά ότι έκανες λάθος, αλλά έχει τον στόχο της. Επειδή οι δείκτες είναι μακράν το πιο "σκοτεινό" σημείο της C (και επειδή μπορείς να κάνεις παπάδες χρησιμοποιώντας τους σωστά), αυτό το θέμα απλά εξετάζει αν όντως "κατέχεις" το αντικείμενο. Θα έπρεπε να το δεις ως μια αφορμή για να ψάξεις το θέμα των pointers σε μεγαλύτερο βάθος και στην τελική να κερδίσεις κάτι από αυτό.
"
Εγώ δε το βλέπω έτσι, και φέρε μου εσύ κώδικα αντίστοιχο της άσκησης που να χρησιμοιποιείται να σου πω εύγε. Αν μη τι άλλο δε μπορώ να ακούω ότι ήταν άσκηση καθαρά αλγοριθμική.

Όπως είπα σε αρκετά που λες είμαι έτοιμος να πεισθώ κα δεν είμαι από αυτόυς που προσκολλούνται στις γνώμες τους, αλλά σε γενικές γραμμές επιμένω, ότι για μένα, δε θεωρώ ότι έμαθα προγραμματισμό και καταλήγω για το Σταματόπουλου αυτό που είχαν πει για άλλον, "i know he's great, but i don't know if he's any good." Φαίνεται περίεργο...

vbm
21-01-2006, 22:12
οι αναφορές περί λυκείου ας τες γιατί είμαι πολύ μεγαλύτερος

Το ανέφερα επειδή υποστηρίζεις ότι μάθατε κυριώς C και όχι αλγοριθμική σκέψη γενικότερα.

Εγώ δε το βλέπω έτσι, και φέρε μου εσύ κώδικα αντίστοιχο της άσκησης που να χρησιμοιποιείται να σου πω εύγε. Αν μη τι άλλο δε μπορώ να ακούω ότι ήταν άσκηση καθαρά αλγοριθμική.

Μα εγώ δεν είπα ότι ήταν αλγοριθμική! Η συγκεκριμένη καμία σχέση δεν είχε με αλγόριθμο. Όμως επειδή καλώς ή κακώς μαθαίνουμε και μία συγκεκριμένη γλώσσα σε αυτό το μάθημα - την C - θα πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα που σε εξετάζει σε κάτι σχετικό μόνο με τη συγκεκριμένη γλώσσα! Trust me, είναι καθαρά κέρδος σου να κάτσεις να λύσεις σωστά το συγκεκριμένο θέμα. Είναι ίσως όλη η ουσία της C, το μόνο κομμάτι που κατανοείται και μαθαίνεται δύσκολα.

Όπως είπα σε αρκετά που λες είμαι έτοιμος να πεισθώ κα δεν είμαι από αυτόυς που προσκολλούνται στις γνώμες τους, αλλά σε γενικές γραμμές επιμένω, ότι για μένα, δε θεωρώ ότι έμαθα προγραμματισμό και καταλήγω για το Σταματόπουλου αυτό που είχαν πει για άλλον, "i know he's great, but i don't know if he's any good." Φαίνεται περίεργο...

Ok, προφανώς είσαι ελεύθυρος να πιστεύεις ότι θες. Πάντως θυμήσου με στα μαθήματα των μεγαλύτερων εξαμήνων, όταν θα πρέπει να γράψεις κώδικα 2000+ γραμμών και να στίψεις το κεφάλι σου σε κάποια σημεία. Τότε θα καταλάβεις ότι έμαθες μια χαρά προγραμματισμό από το συγκεκριμένο μάθημα.
:wavey:

anthikos
21-01-2006, 22:16
"Στο έχουν πει προγραμματιστές αυτό;;;;"

Και χειρότερα μου 'χουν πει, μου παν αυτολεξή "αυτά που σας κάνει δεν έχουν καμμία σχέση με τις πρακτικές εφαρμογές του προγραμματισμού" και ότι "δε σας μαθαίνει προγραμματισμό, αλλά C" ότι έχουμε αφήσει βασικά θέματα εκμάθησης προγραμματισμού έξω.

Είμαι άσχετος με τα θέματα..Προγραμματισμό πέρασα επί Μισυρλή..Αλλά από γνωστό μου και πολύπειρο και επαγγελματία του χώρου τον οποίον σέβομαι και ο οποίος είχε πρόσβαση με κάποιο τρόπο στις εργασίες του Σταματόπουλου, άκουσα το ίδιο..ή μάλλον κάτι χειρότερο, οτι τίποτα από τα 2 δε σου μαθαίνει..ούτε c, ούτε προγραμματισμό..μιλάμε για ψύχραιμο άνθρωπο..αλλά και πάλι δεν είμαι απόλυτος, μια γνώμη είναι κι αυτή..Απλά για να συμβάλλω στο διάλογο και στη διαδικασία αξιολόγησης...

Δηλαδή, μπορεί ο Σταματόπουλος να είναι εξαιρετικός στη δουλειά του, αλλά μπορεί να είναι και μια φούσκα που έσκασε..Με κεκτημένη ταχύτητα από το οτι η αξιολόγηση έπιασε τόπο, μπορεί να τον φουσκώσαν ειδικά οι μεγαλύτερου έτους που είχαν και εμπειρία Μισυρλή και να μην αξίζει τόσα πολλά τελικά...

Δε λέω τίποτα από τα 2, θέτω και τα 2 προς προβληματισμό σε εσας που παρακολουθήσατε το μάθημά του..Αλλά στο κάτω-κάτω τα αναφέρω και ως προβλήματα νέας φύσης, άγνωστα για όλους μας, που θα φέρει η αξιολόγηση..Φυσικά δε θα σταματήσουμε την αξιολόγηση, απλά θα μάθουμε από τα λάθη μας! :-)

Thinking Man
22-01-2006, 01:18
Πρώτον τα θέματα δεν ήταν τραγικά δύσκολα. Όποιος είχε ασχοληθεί με τις εργασίες έγραφε μια χαρά.

Δεύτερον στο πανεπιστήμιο δεν γινόμαστε επαγγελματίες αλλά επιστήμονες. Δεν μαθαίνουμε επαγγελματικά πακέτα αλλά παίρνουμε τις επιστημονικές βάσεις για να τα χειριστούμε αργότερα. Άμα θέλετε τεχνικά πράγματα 10% και ΤΕΙ. Να δούμε τι θα κάνετε όταν αλλάξει κάποια τεχνολογία.

Τρίτον ο Σταματόπουλος είναι ΑΡΙΣΤΟΣ καθηγητής και σου μαθαίνει και ένα σωρό πράγματα για προγραμματισμό αλλά και για C. Ρε γαμώτο μάθατε συναρτήσεις απο 10000 βιβλιοθήκες φέτος, αυτά δεν είναι C; 'Η μήπως με όλες τις ασκήσεις δεν μάθατε να σκέφτεστε αλγοριθμικά; Μια και μια ήταν όλες τους για να σας βοηθήσουν να αναπτύξετε αλγοριθμική σκέψη.

Έλεος, να ξέρουμε και τι λέμε δηλαδή! :angryfire

Touristas
22-01-2006, 01:57
σου διέφυγαν πολλά από όσα ειπώθηκαν.

anthikos, ενδιαφέρον και ισορροπημένο μύνημα.

Predator
22-01-2006, 02:43
Παντως δεν ξερω γιατι συνεχιζουν μερικοι να αναφερουν οτι μας εκανε να σκεφτομαστε αλγοριθμικα και να βρισκουμε αλγοριθμους...

Εγω ουτε ενα μαθημα δεν εχασα και δεν ειδα ΜΙΑ φορα να μας παρουσιαζει εναν τροπο σκεψης και λυσης του αλγοριθμου...

Εκανε εκτενη αναφορα σε θεματα οπως π.χ. τι σημαινει i++ ενω απο την αλλη
μας εβαζε ασκησεις στις οποιες μας εβγαινε ο πατος κ ασχολουμασταν μονο με αυτες ολο το εξαμηνο οχι γιατι ηταν υπερβολικα δυσκολες τελικα
αλλα γιατι ειτε δεν ειχαμε φτασει στην υλη σε μερικα απαραιτητα ειτε γιατι στην ταξη δεν ειπωθηκαν καν...

Και γω τον συμπαθω και τον εκτιμω αρκετα σαν ανθρωπο και σιγουρα εμαθα αρκετα πραγματα αλλα δεν ειναι και "μεσσιας" οπως τον παρουσιαζουν μερικοι...

John_Kouts
22-01-2006, 03:08
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από YoMaNaTiOn
Κάτσε κάτσε δηλαδή εγώ που ολόκληρο το εξάμηνο παράτησα όλα τα μαθήματα και ασχολιόμουν μόνο με προγραμματισμό και ζήτημα είναι αν πήρα 5/10 στο διαγώνισμα, και έκανα και όλες τις ασκήσεις εκτός από την 4;

btw η 3 δεν χρειαζόταν απαραίτητα αυτοαναφορικές δομές, ούτε καν καμμία δέσμευση μνήμης γενικά.

Όταν ξεκίνησα φέτος είπα δεν ξέρω τι θα κάνω με τα άλλα, όμως προγραμματισμό να πάρω 8+. Τώρα μάλλον περνάω μεν, αλλά πάνω από 6 δεν το κόβω. Γενικά δεν πιστεύω πως το διαγώνισμα θα πρέπει να λύνεται στις 3 ώρες από διαβασμένους. Ένας πολύ καλά καταρτισμένος φοιτητής θα έπρεπε να το ξεπετάει σε 1.30 ώρα το πολύ όπως γίνεται σε πολλά μαθήματα. Σε αυτό όχι όμως, αν δεν είχες ΛΙΩΣΕΙ πραγματικά στο εξάμηνο δεν είχες ελπίδα για 5.

Το πρώτο θέμα δεν ήταν καθόλου χάρισμα. Το γ) μου φάνηκε πολύ άκυρο πραγματικά.

Το δεύτερο θέμα εξαρτάται από το πως θα το βαθμολογήσει. Η αιτιολόγηση btw μου πήρε 1 σελίδα +.

Το τρίτο ήταν το μόνο ΟΚ από αυτά που είδα.

Το τέταρτο δεν ξέρω, αλλά αν είχα χρόνο ίσως το έβγαζα. Όταν το ξεκίνησα είχα 10 λεπτά στη διάθεσή μου μέχρι το τέλος της εξέτασης...

Πάρα πολλά τα θέματα για τον χρόνο που μας έδινε. Το 3 και το 4 εμένα τουλάχιστον που προσπαθώ να είμαι λεπτομερής θα μου έπιαναν και τις 2.30 ώρες άνετα (για να τα βγάλω τέλεια βέβαια).
:wow: :-) pes ta n agiasei to stoma sou

emufear
22-01-2006, 03:19
Γιατί ρε παιδιά ισοπεδώνετε τα πάντα;

1ο θέμα - δώρο
2ο θέμα - απολύτως αναμενόμενο, όσο για τη χρησιμότητα για την ΑΜΕΣΗ διευθυνσιοδότηση στη μνήμη με δείκτες και δείκτες σε δείκτες κτλ. εμφανίζεται πάρα πολύ συχνά όσο πλησιάζουμε σε επίπεδο λειτουργικού και υλικού. Φυσικά όχι σε database deployment με απλές VB εφαρμογές και Access.
3o θέμα - γελοίο (3 γραμμές το "κολπάκι") και μετά διαδικαστικά
4ο θέμα - ένα snap ήθελε και ήταν εύκολο από κει και πέρα...

Πόσο πιο εύκολα δηλαδή ρε παιδιά; Περιμένετε να βγουν τα αποτελέσματα όσοι έχετε κάνει λάθη επιπόλαια και μη γκρινιάζετε!

Θυμίζω τα περυσινά θέματα:

1ο Θέμα pointers: Και μάλιστα 4 προγράμματα όχι 1.
2ο Θέμα structs: Με αλγορίθμους ταξινόμησης που έπρεπε να θυμάσαι αλλά και να τροποποιήσεις και άλλες mod-ιφιές αρκετές σελίδες κώδικα
3ο Θέμα αρχεία: διδάχτηκαν τελευταία στιγμή και πιάναν το 40%, μπόλικες σελίδες...

YoMaNaTiOn
22-01-2006, 03:56
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από emufear

Θυμίζω τα περυσινά θέματα:

1ο Θέμα pointers: Και μάλιστα 4 προγράμματα όχι 1.
2ο Θέμα structs: Με αλγορίθμους ταξινόμησης που έπρεπε να θυμάσαι αλλά και να τροποποιήσεις και άλλες mod-ιφιές αρκετές σελίδες κώδικα
3ο Θέμα αρχεία: διδάχτηκαν τελευταία στιγμή και πιάναν το 40%, μπόλικες σελίδες...

Sorry κιόλας αλλά λες βλακείες. Πέρσι την είχα πιάσει όλη την πρώτη άσκηση. Πραγματικά ασύγκριτα πιο εύκολη από την δεύτερη του Σταματό. Είχε γελοία Pointers χωρίς προθεματικούς μεταθεματικούς τελεστές και κυρίως ασχολιόταν στο ποιά μεταβλητή έχει προτερεότητα σ κάποιο block. Η δεύτερη άσκηση ήθελε λίγη σκέψη αλλά έβγαινε και η τρίτη ήταν πραγματικά για γέλια με αρχεία και έπιανε και 60% κάτι τέτοιο.

Το μόνο σωστό σε αυτό που λες είναι ότι κανείς δεν περίμενε να βάλει αρχεία που να έκανε σε 1-2 μάθηματα-τα τελευταία.

Δεν έχω παράπονο. Έμαθα καλή C και γενικότερα προγραμματισμό φέτος, αλλά το 5αράκι χτυπάει άσχημα, ειδικά όταν το συγκρίνω με τα θέματα τα περσινά ή ακόμα χειρότερα του Σεπτεμβρίου.

emufear
22-01-2006, 04:05
Διαφωνώ αλλά θα υπερασπίζομαι μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να λες την άποψη σου.

:baby:

Rotting
22-01-2006, 04:06
Στην χειροτερη περιπτωση παντως, το φετινο συστημα ηταν πιο δικαιο για καποιον που εμαθε προγραμματισμο. Το γεγονος οτι μπορουσε καποιος να παει να παει να γραψει το Σαββατο χωρις να διαβασει τιποτα την τελευταια εβδομαδα σε αντιθεση με παλιοτερους που καθομαστε μεχρι και να παπαγαλισουμε το βιβλιο απο αλγοριθμους ταξινομησης μεχρι και δε ξερω και γω τι, τα οποια θα ζηταγε αυτουσια σε πολλα σημεια, πιστευω οτι αποδεικνυει το παραπανω...

(btw, το 2ο θεμα indeed αρκετα μεγαλυτερης δυσκολιας σε σχεση με τα παλια θεματα pointers, ενω τα αλλα 2 θεματα "προγραμματιστικης αναπτυξης" σαφως πιο ευκολα απο τα συνηθη του Μισυρλη.)

Dj Cool - T
22-01-2006, 12:37
Epeidi akoustikan polla peri ekmathisis tis algorithmikis skepsis, na xerete afto:
H ALGORITHMIKH SKEPSI EINAI TEXNH!!!!!!!
Ara kai o programmatismos... An thymaste o Stamato stin arhi tis hronias eihe pei "den tha sas matho ego na programmatizete". Kai ennoouse oti apla tha mas kathodigisei, ohi na mas mathei algorithmikous tropous epilisis... Afto tha itan anousio me to megethos ton provlimaton pros epilisi na plisiazei to apeiro!
Ade pia...... :mad:

Udaj
22-01-2006, 13:04
Ελεος παιδιά. Οποιος είχε λύσει μέχρι και την άσκηση 4 και είχε παρακολουθήσει και τα μαθήματα μέχρι και τους δείκτες πέρναγε χαλαρά. Το τρίτο θέμα λένε ότι ήταν δύσκολο. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πού ήταν η δυσκολία αυτού του θέματος, όπως και του 1ου. Με λίγα λόγια αν κάποιος (που ανήκει στην παραπάνω κατηγορία) έγραφε 1ο και 3ο, προχώραγε λίγο το 4ο και πάλευε και το 2ο πέρναγε και έπαιρνε και βαθμό. Εγώ η μόνη μαλακία που έκανα ήταν στο 2ο, όπου όλα τα ++ τα θεώρησα προθεματικά. Και αυτό ήταν λάθος απροσεξίας και όχι κάτι που δεν είχα διδαχθεί.

Όλοι τώρα ξαφνικά ξυπνήσανε για τον Σταματόπουλο και το μάθημά του. Η γνώμη μου είναι ότι όποιος περιμένει μασημένη τροφή στον προγραμματισμό θα περιμένει για πάντα. Ας ασχοληθεί με κάτι άλλο καλύτερα.

Dj Cool - T
22-01-2006, 13:10
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Udaj
Εγώ η μόνη μαλακία που έκανα ήταν στο 2ο, όπου όλα τα ++ τα θεώρησα προθεματικά. Και αυτό ήταν λάθος απροσεξίας και όχι κάτι που δεν είχα διδαχθεί.

Όλοι τώρα ξαφνικά ξυπνήσανε για τον Σταματόπουλο και το μάθημά του. Η γνώμη μου είναι ότι όποιος περιμένει μασημένη τροφή στον προγραμματισμό θα περιμένει για πάντα. Ας ασχοληθεί με κάτι άλλο καλύτερα.
Respect!!!! Kai gia afta pou les gia masimeni trofi kai gia tin askisi 2!!! prepei na zitisoume na katargithei :confused: :confused: .... Ego ekana alla malakia.... "Xehasa" oti efoson h synartisi epexergazton deiktes, oi allages den hanodousan!!!
Opote tin SKOTOSA!!!! :D :D

loki
22-01-2006, 13:34
συμφωνω με τον cool-t αλλα διαφωνω με οσους ξαφνικα επειδη δεν καταφεραν να περασουν το μαθημα ή να παρουν βαθμο να βγαινουν και να λενε οτι τους καυ...σει!Μην ξεχνατε οτι το μαθημα αυτο λεγεται "εισαγωγη στον προγραμματισμο" και προσωπικα μονο ως εισαγωγη δεν το αισθανθηκα.καλυψαμε ενα αρκετα μεγαλο κομματι του βιβλιου και σε οσους ασχοληθηκαν τεθηκαν οι βασεις για να προχωρησουμε στα επομενα εξαμηνα.Στοχος του σταματοπουλου ηταν να μας δωσει καποιες κατευθυνσεις στον τροπο αντιμετωπισης καποιων κατηγοριων προβληματων-αλλωτε απλων αλλωτε πολυπλοκων-ασχετα απο το τι θεματα θα μας εβαζε στο τελος και αυτο φανηκε απο το οτι τα θεματα των εξετασεων δεν ειχαν καμμια απολυτως σχεση στο βαθμο δυσκολιας με τις ασκησεις που μας εβαλε μεσα στο εξαμηνο.Αν καποιος ειχε αντιμετωπισει ως ενα βαθμο ολες τις ασκησεις εγραφε με λιγη προσοχη χαλαρα πανω απο 8.Και τεςπα αν οι μεγαλοετεις που εχουν ξανακανει το μαθημα αλλες χρονιες δεν τα καταφεραν και το καναμε εμεις οι "ψαρακλες" τοτε.....std's2005 RULE!!! :cool: :cool:

poxten
22-01-2006, 14:09
ΔΕΝ 8ΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΟΣ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ .ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ "ΕΠΙΤΥΧΙΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ" :D :D :D :D :wavey:

dt008
22-01-2006, 14:41
...
όσο για τη χρησιμότητα για την ΑΜΕΣΗ διευθυνσιοδότηση στη μνήμη με δείκτες και δείκτες σε δείκτες κτλ. εμφανίζεται πάρα πολύ συχνά όσο πλησιάζουμε σε επίπεδο λειτουργικού και υλικού. Φυσικά όχι σε database deployment με απλές VB εφαρμογές και Access.

Σε VB .NET θα χρειαστεί να παίξεις και με 'δείκτες', άμα θες να κάνεις κάτι καλό :-)

επίσης, η όλη κατανόηση δεικτών, διευθυνσιοδότησης, και μνήμης γενικότερα σε βοηθάει να συλλάβεις καλύτερα δέσμευση αντικειμένων στον αντικειμενοστραφή προγραμματισμό. και σε high και σε low level languages :-)

Touristas
22-01-2006, 15:21
έχει κανείς τις σωστές απαντήσεις να ποστάρει;

Ας ξεκινήσουν αυτοί που αναφέρθηκαν στις λέξεις: δώρο, γελοιό, άνετο κλπ... :D :cool: :smokin:

nighthawk
22-01-2006, 15:24
Ένα έχω να δηλώσω..Ο Σταματόπουλος έχι κόλλημα με τις φωτογραφείες και τις εικόνες..Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια μανία για τη συμπίεση αυτών..
Και κάτι άλλο..Όσοι δεν το περάσαμε τώρα το μάθημα,προτείνω να βρούμε τους τρόπους συμπίεσης των υπόλοιπων τύπων εικόνων γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος πως κάτι τέτοιο θα πέσει το Σεπτέμβριο.. :D :D

Thinking Man
22-01-2006, 15:26
Το διαγώνισμα ήταν δώρο, γελοίο, έβγαινε άνετα, ήταν πανευκολούρα, η βάση πρέπει να είναι το 9, αλλά έχω περάσει Προγραμματισμό και αύριο δίνω Λειτουργικά οπότε θα είμαι μαλάκας άμα κάτσω να σου γράψω τις λύσεις για να στο αποδείξω.

:D :D :D :D :D

Udaj
22-01-2006, 15:30
H lysh ths 2:

10 10
11 20 10
30 30
31 40 30
50 50
51 60 50
70 61 50 41 30 21 10

akolouthoun kai oi ypoloipes

Thinking Man
22-01-2006, 15:34
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από nighthawk
Ένα έχω να δηλώσω..Ο Σταματόπουλος έχι κόλλημα με τις φωτογραφείες και τις εικόνες..Δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια μανία για τη συμπίεση αυτών..

Πώς είπαμε λέγεται ο τρίτος τομέας;;; Πώς;
Επικοινωνιών και Επεξεργασίας Σήματος;

Καλά νομίζετε ότι η επεξεργασία εικόνων είναι ανούσια; Είναι μια από τις πιο δραστήριες περιοχές της Πληροφορικής αυτή της στιγμή. Δείτε συμπίεση εικόνων, αναγνώριση προσώπων, ιατρική διάγνωση με αξονική/ μαγνητική τομογραφία κ.α. και μετά τα ξαναλέμε αν έχει δίκιο που έχει φάει κόλλημα.

Dj Cool - T
22-01-2006, 15:35
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Thinking Man
Το διαγώνισμα ήταν δώρο, γελοίο, έβγαινε άνετα, ήταν πανευκολούρα, η βάση πρέπει να είναι το 9, αλλά έχω περάσει Προγραμματισμό και αύριο δίνω Λειτουργικά οπότε θα είμαι μαλάκας άμα κάτσω να σου γράψω τις λύσεις για να στο αποδείξω.

:D :D :D :D :D
X2!!!!!!!! :mad:

Udaj
22-01-2006, 15:40
1(b):

int recseq(int n){
int result;
if (n>=0 && n<=4)
return 1;
return result = recseq(n/2) + recseq(2*n/3) + recseq(n-5);
}

edit: sygyrisma, meta apo protroph tou supermanth

Udaj
22-01-2006, 16:30
3:

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

main(int argc, char *argv[]){
int a, b, temp, max=0, maxval=0, val, i;
a = atoi(argv[1]);
b = atoi(argv[2]);
if (a>b)
{ temp=a; a=b; b=temp; }

for ( ; a<=b; a++)
{
for (val=a, i=1; val>1; i++)
{if (val%2)
val = val*3+1;
else
val = val/2;
}
if (max < i)
{ max = i; maxval = a; }
else if ((max == i) && (maxval > a))
maxval = a;
}

printf("n = %d, cycle length = %d\n", maxval, max);
printf("%d ", maxval);
for (i=1, val=maxval; i<max; i++)
{ if (val%2)
val = val*3+1;
else
val = val/2;
printf("%d ", val);
}
printf("\n");
}

edit: sygyrisma

Udaj
22-01-2006, 16:52
4:

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

main(int argc, char *argv[]) {
int n = atoi(argv[1]);
int *pix, i, j, k;
pix = malloc( n * n *sizeof(int));
for (i=0; i<n ; i++)
for (j=0; j<n ; j++)
scanf("%d ", &pix[i*n +j]);
for (i=0; i<n ; i++)
{
if (i%2)
for (j=0, k=i; j<=i; j++, k-- )
printf("%d ", pix[j*n+k]);
else
for (j=i, k=0; k<=i; j--, k++ )
}
for (i=n-1; i>=0; i--)
{
if (i%2)
for (j=n-1, k=n-i; k<n; j--, k++)
else
for (k=n-1, j=n-i; j<n; j++, k--)
}
free(pix);
printf("\n");
}

edit: n*n kai free
edit#2: sygyrisma

loki
22-01-2006, 16:59
@udaj στο 4ο θεμα.
η δεσμευση μνημης που εχεις κανει δεν μου φαινεται επαρκης.¨Η θα δεμευσεις δισδιαστατο πινακα ή μονοδιαστατο αλλα με n*n θεσεις.
και δεν εστειλες και τις free τις οποιες ο μαλ..ας ξεχασα και να κανω χθες!!ελυσα το θεμα ξεχασα αυτο :confused:

emufear
22-01-2006, 17:02
loki μην αγχώνεσαι τόσο για τις free :wavey:

Dj Cool - T
22-01-2006, 17:05
horis na thelo na aghoso ton loki, o stamato eihe dosei idiaiteri emfasi stis free!! vevaia mias kai eipe min dosoume simasia sta paremferi den xero... Ennoouse kai afta??? Opos aoste kai o eleghos gia NULL otan kanoume malloc....... :smokin:

emufear
22-01-2006, 17:06
Στα προγράμματα παίζει ρόλο σημαντικό αλλά στις εξετάσεις με τη βιασύνη και την πίεση δε θα είναι και ΤΟΣΟ καταστροφικό!

nighthawk
22-01-2006, 17:06
Έχω μια απορία..Ξέρει κανείς,αν σε όσους κοπούν να δωθούν οι βαθμοί των ασκήσεων και του γραπτού ξεχωριστά;Από περιέργεια βασικά...

Udaj
22-01-2006, 17:08
"@udaj στο 4ο θεμα.
η δεσμευση μνημης που εχεις κανει δεν μου φαινεται επαρκης.¨Η θα δεμευσεις δισδιαστατο πινακα ή μονοδιαστατο αλλα με n*n θεσεις.
και δεν εστειλες και τις free τις οποιες ο μαλ..ας ξεχασα και να κανω χθες!!ελυσα το θεμα ξεχασα αυτο"

exeis dikio gia to n*n... periergws pantws molis twra to etrexa mia xara kai me n.... :P

pantws gia thn free dn nomizw na yparxei problhma, giati outws h allws to programma termatizei thn stigmh pou stamatame na xreiazomaste th desmeymenh mnhmh

loki
22-01-2006, 17:09

θυμαμαι οτι το ειχε τονισει για τις free γι'αυτο μου την εσπασε που τις ξεχασα,πιστευω δηλαδη οτι θα μου κοστισουν γυρω στη μια μοναδα,υπερβολικος ειμαι?ετσι και αλλιως το 4ο θεμα ηταν να βρεις το κολπο και να κανεις malloc stin arxi kai free sto telos,den eixe kati allo idiaitero

emufear
22-01-2006, 17:10
Ακριβώς επειδή ο Σταματό δε βαθμολογεί με το κομπιουτεράκι το βλέπω χλωμό...

Στην εξέταση των ασκήσεων στην οποία ΠΡΕΠΕΙ να πάτε ΟΛΟΙ, μπορείς να ρωτήσεις πως είναι οι ασκήσεις σου...

Dj Cool - T
22-01-2006, 17:12
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Udaj
exeis dikio gia to n*n... periergws pantws molis twra to etrexa mia xara kai me n.... :P

eho dei APISTEFTOS HEIROTERA!!!!
tyhainei afto... exartatai apo pou tha paei na parei mnimi to programma... An petyhei tpt allo, vgazei segmentation, an ohi tin patises!!! (afou tha einai lathos kai den tha to pareis habari!) :confused:

/*RaDioHeAD*\
22-01-2006, 17:16
Να πω και γω την γνωμη μου παιδια, γιατι απο χτες το μεσημερι διαβαζω, διαβαζω, διαβαζω και δεν εχω πει τπτ...

Καταρχας για τα θεματα...

Τα θεματα πιστευω οτι απο αποψη δυσκολιας ηταν μετρια και για να πω την αληθεια οπως ακριβως τα περιμενα... Δηλαδη ρε παιδια οσοι παραπονιεστε ΤΙ θελατε να βαλει ο ανθρωπος???
Αναλυτικα:
Το 1ο ηταν πανευκολο... Ελεος... το (α) θεωρεια, το (β) μια πανευκολη αναδρομικη, μονο το (γ) αληθεια ειναι οτι ηθελε λιγο σκεψη παραπανω(εγω δεν το προλαβα για να πω την αληθεια )

Το 2ο ηταν ΑΠΟΛΥΤΩΣ αναμενομενο θεμα... ΕΛΕΟΣ! Ειχε πει πανω απο 10 φορες μεσα στο μαθημα οτι συγκεκριμενο παραδειγμα οχι απλα ειναι SOS, ειναι ΘΕΜΑ! Οσα ειχε μεσα υπαρχουν διασπαρτα στις σημειωσεις.. Νταξει δηλαδη.. Προσοχη ηθελε, 2-3 ελεγχους και δεν ηταν τιποτα..

Το 3ο μια απλη ασκηση... Ενταξει δειτε την λυση του udaj... Σιγα το πραμα... Τι να εβαζε?? 2 if και μια for? ;-)

To 4ο ηταν για οσους κυνηγαγανε τον βαθμο... Νομιζω οτι οποιος ειχε ασχοληθει με τις ασκησεις υπο φυσιολογικες συνθηκες την εβγαζε σε κανα μισαωρο...

Και λεω υπο φυσιολογικες γιατι ναι ο χρονος ηταν πολυ πιεστικος... Και ακομα και αν μπορουσες να τις βγαλεις ολες αν ησουνα χαλαρος, σε τοσο χρονο ηταν αρκετα πιο δυσκολο...
Ειμαι σιγουρος ομως οτι ο Τακης θα το λαβει υποψην του και θα βαθμολογισει αναλογως...
Βεβαια σε καμια περιπτωση τα θεματα δεν ηταν "σκανδαλοδως ευκολα"... Αλλα ουτε και το αντιθετο εννοειται...

Και τελος... Ελεος ρε παιδια δεν γινεται να γραψεις καλα αν ολο το εξαμηνο δεν εχεις ασχοληθει με το μαθημα...
Σιγουρα θα υπηρχαν και ατομα που ενω ειχαν προσπαθησει δεν εγραψαν οσο ηθελαν, αλλα η προσπαθεια μονο χαμενη δεν παει... ;-)

Αυτα... (Εννοειται δεν αναφερομαι σε κανεναν συγκεκριμενα... Απλα στην γενικη εικονα που ειδα στο thread)

:wavey:

loki
22-01-2006, 17:17
μπορει καποιος να ποσταρει λυση του 4ου με χρηση αυτοαναφορικων δομων?δεν ειχα κανει την ασκ5 και δεν ειχα εξοικιωθει με τη χρηση τους,το τριτο θεμα ομως μου τη βαρεσε και το εκανα με τις συναρτησεις του listmanagement,αν καποιος μπορει ας δωσει μια λυση για να το σιγουρεψουμε :-)

THE RIDDLE
22-01-2006, 17:17
Βλεπω τον Τακη να τραβαει τα μαλλια του οταν θα διαβαζει ολα αυτα που ειπωθηκαν απο χτες στο θρεντ. :baby: :baby:

loki
22-01-2006, 17:18
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από loki
μπορει καποιος να ποσταρει λυση του 4ου με χρηση αυτοαναφορικων δομων?δεν ειχα κανει την ασκ5 και δεν ειχα εξοικιωθει με τη χρηση τους,το τριτο θεμα ομως μου τη βαρεσε και το εκανα με τις συναρτησεις του listmanagement,αν καποιος μπορει ας δωσει μια λυση για να το σιγουρεψουμε :-)

σορρυ του τριτου εννοουσα :p

nighthawk
22-01-2006, 17:19
Εγώ απλά θέλω να προσθέσω πως γίνεται πολλή κουβένυα για πράγματα που δεν αλλάζουν τώρα..Ό,τι έγραψε ο καθένας,έγραψε..Πάμε για τα επόμενα..

DI tourist
22-01-2006, 17:46
Παιδια λιγο ψυχραιμια...

μεχρι προχτες ο Σταματοπουλος ηταν "θεος" και απο χτες και μετα εγινε ο "κακος" που θα μας κοψει ολους???

Ας λειπουν οι ακροτητες...
Δεν ειμαι το καταλληλο προσωπο για να μιλησω για τα θεματα μιας και ειμαι αρκετα ΤΡΑΓΙΚΟΣ στον προγραμματισμο, αλλα εχοντας απλα κοιταξει τις τελευταιες ασκησεις καταλαβα, την ωρα της εξετασης, πως οποιος ειχε εξοικιωθει με τις εννοιες και ειχε ασχοληθει με το μαθημα γενικοτερα μπορουσε να ανταπεξελθει στο διαγωνισμα.
Παρολα αυτα SEPTEMBER RULEZZZ!!! :p :p :p

Wishmaster!!!
23-01-2006, 03:16
Και κάτι άλλο..Όσοι δεν το περάσαμε τώρα το μάθημα,προτείνω να βρούμε τους τρόπους συμπίεσης των υπόλοιπων τύπων εικόνων γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος πως κάτι τέτοιο θα πέσει το Σεπτέμβριο.. :D :D

Την επόμενη θα βάλει Bitmap αντι για JPEG!!! :D :D :D

Fotomaniac!!!

Touristas
23-01-2006, 03:35
udaj, you are the man, ευχαριστώ για τις λύσεις, και αν η λύση της δύο είναι σωστή, τότε κι εγώ την έχω λύσει σωστά, και είμαι ΚΑΤΑΣΥΓΚΙΝΗΜΕΝΟΣ για αυτό, θα τα κοιτάξω κι εγώ τα δικά μου να ποστάρω τις λύσεις μου.

emu,

"Ακριβώς επειδή ο Σταματό δε βαθμολογεί με το κομπιουτεράκι το βλέπω χλωμό...

Στην εξέταση των ασκήσεων στην οποία ΠΡΕΠΕΙ να πάτε ΟΛΟΙ, μπορείς να ρωτήσεις πως είναι οι ασκήσεις σου.."

Πότε ανακοινώνονται αυτές και από που, από τη σελίδα του μαθήματος;

emufear
23-01-2006, 03:48
Θα ανακοινωθούν στη σελίδα του μαθήματος και στη λίστα και στο forum θα την προωθήσω μόλις βγει!

Να υπολογίζετε μετά τις εξετάσεις γιατί δίνουν και οι μεταπτυχιακοί εξετάσεις τώρα! :-)

The Gravedigger
24-01-2006, 16:09
Ηello ήμουν offline αρκετές μέρες λόγω προβλήματος με το τροφοδοτικό μου.

Ευτυχώς τώρα είμαι πιο POWER FACTOR CORRECTED από ποτέ χάρη στο Active PFC του νέου μου PSU...κ στα Safety/Emi Approvals :CE,CB,TUV,FCC,UL, CSA, Cul certifications...Protection over Power,Short Circuit,Over Current,Overload and Over Temperature

Eπίσης είμαι πιο ήρεμος χάρη στα μόλις 17 db θορύβου που παράγει το PSU

Αυτό που έχω να πω επί του θέματος είναι πως δεν πρέπει να είστε αχάριστοι-κακομαθημένοι ορισμένοι.

Ο Σταματόπουλος είναι σωστος, συνεπής κ επαγγελματίας στο μάθημά του..Σε ποιο άλλο μάθημα έχετε δει πληρέστερη κ πιο οργανωμένη σε περιεχόμενο ιστοσελίδα/λίστα κτλ?

Η προσπάθεια του καθηγητή αλλά κ των μεταπτυχιακών που βοήθησαν στο μάθημα ήταν κάτι παραπάνω από εκπληκτική για τα δεδομένα του di

Αν δλδ απογοητευτήκατε επειδή δυσκολευτήκατε στο διαγώνισμα κ δε θα πάρετε ένα βαθμό της τάξεως του 7+ τι σημαίνει ότι όλα τα παραπάνω κ οι προσπάθειες που έγιναν από τον διδάσκοντα απλά απαξιώνονται?ΜΕ τα υπόλοιπα μαθήματα δλδ τι θα κάνετε?

Επίσης τι κάθεστε κ συγκρίνετε με το τι έγινε πέρυσι στο μάθημα κ τι βαθμοί μπήκανε?

συγκρίνετε ανόμοια πραγματα..

σαν να συγκρίνουμε τροφοδοτικό της Q-TEC 500 watt που στην πραγματικότητα αποδίδει 253 watt , καμιά φορά παίρνει κ φωτιά:p

με ένα τροφοδοτικό της ΤΗΕRΜALTAKE,EVERMAX,FORTRON,HEROICHI,TAGAN,
κτλ :-)

Τέλος ,θεωρώ υποκριτικό απο την μια κάποιοι στην λίστα να ΚΟΛΑΚΕΥΕΤΕ τον καθηγητή κ μόλις είδατε ότι δε γράψατε κ τόσο καλά να αρχίζετε το gravedigging

:p

ΤΣΠΑ... Κάνε το καλό που λένε κ ρίξτο στο γυαλό ;-)

SpartanGeorge
24-01-2006, 23:13
Loipon gia deite auto. Ta leei ola o Stamato. Apo minima sti lista.

Σημείωση: Για τα προγραμματιστικά θέματα 3 και 4, αυτό που θα αξιολογηθεί είναι
το κατά πόσο έχει διατυπωθεί σωστά ο βασικός αλγόριθμος. Δεν ενδιαφέρει ούτε αν
έχουν γίνει include τα σωστά αρχεία επικεφαλίδας, ούτε αν γίνονται έλεγχοι για
την ορθότητα των δεδομένων εισόδου ή για τις επιστροφές συναρτήσεων
βιβλιοθήκης. Δεν ενδιαφέρει αν έχουν γίνει στο θέμα 4 οι free, ούτε καν αν
έχουν γίνει σωστά οι malloc. Δεν ενδιαφέρει αν έχουν δηλωθεί σωστά οι
μεταβλητές, ούτε αν υπάρχουν κάποια συντακτικά λάθη στη C, εφ' όσον ο
αλγόριθμος είναι σαφής. Το μάθημα είναι "Εισαγωγή στον Προγραμματισμό" και το
εννοεί. Η C είναι απλώς ένα εργαλείο. Ο λόγος που σας ζητείται να γράψετε
προγράμματα C στις απαντήσεις σας είναι για να υπάρχει μία σαφής γλώσσα
επικοινωνίας. Αν είχαμε ορίσει μία ψευδογλώσσα με συγκεκριμένη σύνταξη και
σημασιολογία, θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούσαμε αυτή. Αλλά δεν το έχουμε κάνει
και δεν είχε και τόσο νόημα να το κάνουμε. Τελικά, τα θέματα 1, 3 και 4 δεν
έχουν καμία σχέση με C. Έχουν να κάνουν με προγραμματισμό. Το 2 έχει σχέση με
C, αλλά θίγει δύο πολύ σημαντικά θέματα, τα σημαντικότερα ίσως της γλώσσας.
Πρώτον, το πώς χειριζόμαστε τους δείκτες για σχεδόν άμεση διευθυνσιοδότηση της
μνήμης και, δεύτερον, πώς διαχειρίζεται η γλώσσα τις τυπικές παραμέτρους που
περνάμε σε συναρτήσεις που καλούμε.

emufear
24-01-2006, 23:28
Όταν τα 'λεγα εγώ για τις free :-) :-)

nighthawk
24-01-2006, 23:56
Μόλις σιγουρεύτηκα πως δεν έχω περάσει το μάθημα..Καλά ξεκινήσαμε..Το λάθος μου ήταν που επικεντρώθηκα τόσο πολύ στο να ψάχνω συντακτικά κι όχι λογικά λάθη..Μαλακία μου..Δεν πειράζει..Το Σεπτέμβριο..Πάντως όποιος λέει πως κάτι για το Σταματό πρέπει να είναι το λιγότερο καραγκιόζης..(Ένας φοιτητής που κόπηκε σίγουρα.. :-( :-( )

emufear
25-01-2006, 00:09
Ενδεικτικές απαντήσεις και μικρός σχολιασμός για τα θέματα των εξετάσεων (http://cgi.di.uoa.gr/~ip/ip_jan06_ans.txt)

Dj Cool - T
25-01-2006, 00:14
Ενδεικτικές απαντήσεις και μικρός σχολιασμός για τα θέματα των εξετάσεων (http://cgi.di.uoa.gr/~ip/ip_jan06_ans.txt)
KAI OXI MONO!!!!!!!!!!!! :mad: :mad:
Akoma ipostirizo tis domes kai tis listes!!!! :-) :-)

vaguraw
25-01-2006, 00:50
Πάντως όποιος λέει πως κάτι για το Σταματό πρέπει να είναι το λιγότερο καραγκιόζης..(Ένας φοιτητής που κόπηκε σίγουρα.. :-( :-( )
Λοιπον εχω παρακολουθησει αρκετα την πορεια του thread μετα την εξεταση και εχω να πω το εξης.Σωστα ο Σταματο λεει πως δεν δινει βαση στις λεπτομερειες που δεν εχουν να κανουν με προγραμματισμο αλλα με αποστηθηση μερικων αλγοριθμων.
Ο Σταματο ειναι γαματος καθηγητης,δασκαλος,συναδελφος οπως προτιμαει ο καθενας αλλα επειδη εχει μια αποδοχη δεν παει να πει πως δεν μπορω να πω οτι δεν μαρεσει ο τροπος που κανει αυτο που κανει.Μπορει καποιοι να αισθανθηκαν καπως "προδωμενοι" απο τα θεματα αλλα και παλι οπως εχει 1000ειπωθει programming!=κονσερβοποιημενες ιδεες.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν εχω το δικαιωμα να τον κρινω οχι θετικα.
Και ξαναλεω για να μην ακολουθησουν ακυρα και ασχετα ποστ...Ο Σταματο ειναι γαματος :-)

KCM6985
25-01-2006, 10:14
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από The Gravedigger
...........
Αυτό που έχω να πω επί του θέματος είναι πως δεν πρέπει να είστε αχάριστοι-κακομαθημένοι ορισμένοι.
...........

einai mikra akoma kai den kseroune.. :confused: ta kaimena.. :sleep:

Thinking Man
25-01-2006, 15:16
Επειδή διάβασα στη λίστα κάποιους να συζητάνε για την χρήση λιστών στην άσκηση 3 και δεν είμαι γραμμένος εκεί, έχω να πω το εξής:

Η συνάρτηση της άσκησης 3, όπως είδατε, εικάζεται αλλά δεν έχει αποδειχθεί ότι τερματίζει για κάθε n. Επειδή δε μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καμία πρακτική χρήση της, έχει ειπωθεί ότι κατασκευάστηκε από Ρώσους μαθηματικούς για να απασχολεί τσάμπα τους Αμερικάνους! Αν δοκιμάσετε να την τρέξετε θα δείτε ότι υπάρχουν τιμές του n για τις οποίες η συνάρτηση τερματίζει πολύ γρήγορα (τέτοιες τιμές είναι π.χ. οι δυνάμεις του 2). Ωστόσο υπάρχουν τιμές για τις οποίες η συνάρτηση κάνει εξαιρετικά πολλά βήματα. Ας πάρουμε για παράδειγμα την τιμή n = 278735460, αυτή έχει περίοδο πάνω από 1000000 ψηφία. Τι γίνεται εδώ; Θα φτιάξουμε μια λίστα 1000000 στοιχείων; Το λειτουργικό δεν θα μας δώσει τέτοιο χώρο.* Έτσι το πρόγραμμα θα τερματίσει "άδοξα". Αντίθετα με μια έξυπνη αναπαράσταση μεγάλων αριθμών στον υπολογιστή και με μια λύση που δε σώζει τους κύκλους τελικά θα καταφέρουμε να υπολογίσουμε την περίοδο χωρίς ιδιέταιρα προβλήματα.

*Ακόμη και αν μας έδινε χώρο έστω ότι η περίοδος ενός αριθμού με 200 ψηφία είναι 2^40. Τότε τι γίνεται; Θα θέλαμε λίστα 2^40 στοιχείων. Μακάρι να υπήρχε μνήμη με τέτοια χωρητικότητα αλλά δυστυχώς δεν προβλέπεται να υπάρξει άμεσα... Αντίθετα το να παραστήσεις 2-3 αριθμούς 200 ψηφίων στον υπολογιστή είναι θέμα σχετικά απλό και έτσι ακόμη και σ' αυτή την περίπτωση ένα πρόγραμμα που δεν χρησιμοποιεί λιστα θα τερμάτιζε (κάποτε) ενώ ένα με λίστα ποτέ.

Dj Cool - T
25-01-2006, 16:22
Επειδή διάβασα στη λίστα κάποιους να συζητάνε για την χρήση λιστών στην άσκηση 3 και δεν είμαι γραμμένος εκεί, έχω να πω το εξής:

Η άσκηση 3 μιλάει για τη συνάρτηση Roller Coaster. Αυτή η συνάρτηση εικάζεται αλλά δεν έχει αποδειχθεί ότι τερματίζει για κάθε n. Επειδή δε μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καμία πρακτική χρήση της, έχει ειπωθεί ότι κατασκευάστηκε από Ρώσους μαθηματικούς για να απασχολεί τσάμπα τους Αμερικάνους! Το όνομά της οφείλεται στο γεγονός ότι καθώς εκτελείται έχει απότομα και απρόβλεπτα ανεβοκατεβάσματα σαν το ομώνυμο παιχνίδι στο Λουνα Παρκ. Αν δοκιμάσετε να την τρέξετε θα δείτε ότι υπάρχουν τιμές του n για τις οποίες η συνάρτηση τερματίζει πολύ γρήγορα (τέτοιες τιμές είναι π.χ. οι δυνάμεις του 2). Ωστόσο υπάρχουν τιμές για τις οποίες η συνάρτηση κάνει εξαιρετικά πολλά βήματα. Ας πάρουμε για παράδειγμα την τιμή n = 278735460, αυτή έχει περίοδο πάνω από 1000000 ψηφία. Τι γίνεται εδώ; Θα φτιάξουμε μια λίστα 1000000 στοιχείων; Το λειτουργικό δεν θα μας δώσει τέτοιο χώρο.* Έτσι το πρόγραμμα θα τερματίσει "άδοξα". Αντίθετα με μια έξυπνη αναπαράσταση μεγάλων αριθμών στον υπολογιστή και με μια λύση που δε σώζει τους κύκλους τελικά θα καταφέρουμε να υπολογίσουμε την περίοδο χωρίς ιδιέταιρα προβλήματα.

*Ακόμη και αν μας έδινε χώρο έστω ότι η περίοδος ενός αριθμού με 200 ψηφία είναι 2^40. Τότε τι γίνεται; Θα θέλαμε λίστα 2^40 στοιχείων. Μακάρι να υπήρχε μνήμη με τέτοια χωρητικότητα αλλά δυστυχώς δεν προβλέπεται να υπάρξει άμεσα... Αντίθετα το να παραστήσεις 2-3 αριθμούς 200 ψηφίων στον υπολογιστή είναι θέμα σχετικά απλό και έτσι ακόμη και σ' αυτή την περίπτωση ένα πρόγραμμα που δεν χρησιμοποιεί λιστα θα τερμάτιζε (κάποτε) ενώ ένα με λίστα ποτέ.
H lisi pou les einai fovera genikevmeni... Logika mas endiaferoun mono ta noumera pou boroun na horesoun se mia long, to poly!!!!
Kai kati allo: 1000000 stoiheia ? 8Mb! Giati na min mou dosei????? :p

Thinking Man
25-01-2006, 17:16

H lisi pou les einai fovera genikevmeni... Logika mas endiaferoun mono ta noumera pou boroun na horesoun se mia long, to poly!!!!

Στην πληροφορική υπάρχουν πολλά προβλήματα που δεν ασχολούνται με τόσο απλούς αριθμούς. Ας πάρουμε για παράδειγμα τους Browsers. Έστω ότι ο Dj Cool - T σχεδιάζει τον νέο φοβερό και τρομερό browser Dj-illa. Ο browser αυτός θα πρέπει να εφαρμόζει κρυπτογραφία δημοσίου κλειδίού γιατί αλλιώς δεν θα μπορεί να κάνει καμία σοβαρή δουλειά. Στην κρυπτογραφία δημοσίου κλειδιού περιλαμβάνονται πράξεις με πρώτους αριθμούς της τάξης του 2^512 (για τραπεζικές συναλαγές προτείνονται αριθμοί της τάξης του 2^1024). Ο Dj-Cool αναλογίζεται αν μπορεί να λύσει το πρόβλημα χρησιμοποιώντας long μεταβλητές με τετριμένο τρόπο. Μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα σκέψης ανακαλύπτει ότι αυτό είναι αδύνατο και αρχίζει να σκέφτεται άλλους τρόπους για να "επιτεθεί" στο πρόβλημα από τα πλάγια.

Η δουλειά του ΤΕΙ-τζη είναι να φτιάχνει προγράμματα που όταν τους δίνεις τιμές που υποστηρίζεί η γλώσσα που χηριμοποίησαν να τερματίζουν σωστά (συνήθως).

Η δουλειά του επιστήμονα της Πληροφορικής είναι να φτιάχνει προγράμματα από τα οποία εξαρτώνται ζωές ανθρώπων. Σ' αυτές τις περιπτώσεις δικαιολογίες του τύπου: "Δεν φταίω εγώ που εξεράγει ο πυρηνικός αντιδραστήρας, φταίει ο Ritchie και ο Kernighan που δεν έφτιαξαν την C να υποστηρίζει μεγάλες τιμές και έτσι δεν μπορούσα να υπολογίσω την ενέργεια που θα απελευθερωνόταν." θα οδηγήσουν σε βροχή από ντομάτες.

Kai kati allo: 1000000 stoiheia ? 8Mb! Giati na min mou dosei????? :p

Δε θα στα δώσει πίστεψέ με.

Dj Cool - T
25-01-2006, 17:23

Στην πληροφορική υπάρχουν πολλά προβλήματα που δεν ασχολούνται με τόσο απλούς αριθμούς. Ας πάρουμε για παράδειγμα τους Browsers. Έστω ότι ο Dj Cool - T σχεδιάζει τον νέο φοβερό και τρομερό browser Dj-illa. Ο browser αυτός θα πρέπει να εφαρμόζει κρυπτογραφία δημοσίου κλειδίού γιατί αλλιώς δεν θα μπορεί να κάνει καμία σοβαρή δουλειά. Στην κρυπτογραφία δημοσίου κλειδιού περιλαμβάνονται πράξεις με πρώτους αριθμούς της τάξης του 2^512 (για τραπεζικές συναλαγές προτείνονται αριθμοί της τάξης του 2^1024). Ο Dj-Cool αναλογίζεται αν μπορεί να λύσει το πρόβλημα χρησιμοποιώντας long μεταβλητές με τετριμένο τρόπο. Μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα σκέψης ανακαλύπτει ότι αυτό είναι αδύνατο και αρχίζει να σκέφτεται άλλους τρόπους για να "επιτεθεί" στο πρόβλημα από τα πλάγια.

Η δουλειά του ΤΕΙ-τζη είναι να φτιάχνει προγράμματα που όταν τους δίνεις τιμές που υποστηρίζεί η γλώσσα που χηριμοποίησαν να τερματίζουν σωστά (συνήθως).

Η δουλειά του επιστήμονα Πληροφορικής είναι να φτιάχνει προγράμματα από τα οποία εξατώνται ζωές ανθρώπων. Σ' αυτές τις περιπτώσεις δικαιολογίες του τύπου: "Δεν φταίω εγώ που εξεράγει ο πυρηνικός αντιδραστήρας, φταίει ο Ritchie και ο Kernighan που δεν έφτιαξαν την C να υποστηρίζει μεγάλες τιμές και έτσι δεν μπορούσα να υπολογίσω την ενέργεια που θα απελευθερωνόταν." θα οδηγήσουν σε βροχή από ντομάτες.
Respect!!!!!!!!!!!!
Omologo oti apostomothika!!!! :p :p :p

btw 8Mb nomizo einai to default, pou dinei sta unix gia ta programmata... :wavey:

Thinking Man
25-01-2006, 19:20

btw 8Mb nomizo einai to default, pou dinei sta unix gia ta programmata... :wavey:

Εντάξει ίσως τρέξει αλλά άμα η λίστα έχει 1000001 στοιχεία την πάτησες. :D :D :D

Dj Cool - T
25-01-2006, 19:24

Εντάξει ισως τρέξει αλλά άμα η λίστα έχει 1000001 στοιχεία την πάτησες. :D :D :D
tespa to piasa to noima... Afto pou eipa itan kathara egyklopediko!!!!! :D :D :D :D

Incubus
31-01-2006, 00:44
Όποιος εξαιτίας παρεξήγησης ή κακής πληροφόρησης δεν έχει βάλει ρήτρα στο γραπτό του ενώ θα το ήθελε, να διαβάσει το παρακάτω μήνυμα του κ. Σταματόπουλου στην ιστοσελίδα του μαθήματος

Παράταση δήλωσης ρήτρας στο γραπτό μέχρι 3/2/2006 (http://cgi.di.uoa.gr/~mailman/pipermail/ip/2006-January/002122.html)

Το σημαντικό κομμάτι φαίνεται παρακάτω

Τώρα, επί του θέματός μας, δηλαδή την εφαρμογή της ρήτρας στην "Εισαγωγή
στον Προγραμματισμό". Ίσως και εγώ να φταίω λιγάκι για πιθανές παρεξηγήσεις
που έχουν γίνει, πιθανώς και να μην σας το εξήγησα αρκετά. Ακόμα, αναφέρθηκα
στα περί ρήτρας μόλις στα τελευταία μαθήματα, που αρκετοί από εσάς δεν
παρακολουθούσατε (κακώς) πλέον, αλλά και στη λίστα, που όμως με την πληθώρα
των μηνυμάτων σ' αυτήν, τα σημαντικά μηνύματα θαβόντουσαν μέσα στο χάος
(αν και προσπαθούσα τα κρίσιμα απ' αυτά να βγαίνουν στο τμήμα των ανακοινώσεων
στη σελίδα του μαθήματος - και για την ρήτρα το έκανα αμέσως αυτό). Καλώς
ή κακώς, είχα εστιάσει στα ουσιαστικά θέματα του μαθήματος και όχι στα
περιφερειακά/διαδικαστικά.

Για τους παραπάνω λόγους, θα δεχθώ την Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή της
εβδομάδας αυτής (1-3/2/2006), όσοι από κακή πληροφόρηση ή μη συνειδητοποίηση
της διαδικασίας της ρήτρας δεν βάλατε ρήτρα στο γραπτό σας, ενώ τελικά
θα το θέλατε, να περάσετε από το γραφείο μου 9:00-13:00 τις ημέρες αυτές
για να συμπληρώσετε τη ρήτρα που θέλετε στο γραπτό σας. Ειδικά την Πέμπτη
2/2, θα βρίσκομαι στη σχολή και το απόγευμα (18:00-21:00) στην αίθουσα Α',
κατά πάσα πιθανότητα, που έχω εξετάσεις στο μεταπτυχιακό.

Προσοχή όμως! Επειδή δεν έχω τα γραπτά σας στο γραφείο μου, για λόγους
ασφαλείας, ούτε θέλω να τα μεταφέρω καθημερινά, για τους ίδιους λόγους,
όποιος θέλει να προσθέσει ρήτρα στο γραπτό του, να μου στείλει ένα e-mail
(σε εμένα, όχι στη λίστα) την προηγούμενη ημέρα από αυτή που προτίθεται
να έλθει, για να έχω μαζί μου το γραπτό του.

Το παραπάνω γίνεται κατ' εξαίρεση, και κατά παράβαση της απόφασης του
Τμήματος. Εννοείται, ότι μετά την ανακοίνωση της βαθμολογίας δεν θα
είναι δυνατόν να "κοπεί" κάποιος με τελικό βαθμό >= 5. Νομίζω ότι αυτό
είναι ξεκάθαρο πλέον.

Π. Σταματόπουλος

SuperManth
31-01-2006, 06:39
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από anthikos
...
Με κεκτημένη ταχύτητα από το οτι η αξιολόγηση έπιασε τόπο, μπορεί να τον φουσκώσαν ειδικά οι μεγαλύτερου έτους που είχαν και εμπειρία Μισυρλή και να μην αξίζει τόσα πολλά τελικά...
...
Sorry για την καθυστέρηση, αλλά τώρα το είδα. Ο Σταματό δεν θα δώσει τώρα εξετάσεις για τις ικανότητές του. Ούτε θα κριθεί από άσχετους/τρίτους εκτός σχολής. Ένα έργο κρίνεται ως ολότητα. Όχι μόνο από εργασίες. Εντάξει μπορούν τρίτοι να πούνε ότι θέλουν, αλλά ας έρθουν να κάνουν τον administrator σε όλα τα συστήματα Unix/Linux/Windows που έχουμε στην σχολή, όπως έκανε ο Σταματό στο μακρινό παρελθόν. Και μετά να βγάλουν γλώσσα.

Είναι δυνατόν να μιλάνε οι παλιοί με τα καλύτερα λόγια για τον καθηγητή που τον έχουν γνωρίσει σε μαθήματα όπως Προγραμματισμός Συστήματος, Τεχνητή Νομημοσύνη, Λογικός Προγραμματισμός (3ου έτους ή και 4ου ο Λογικός αν και δεν είμαι σίγουρος)και να αποδείχτηκε ΦΟΥΣΚΑ τώρα στα "γεράματά" του και μάλιστα σε μάθημα του πρώτου έτους εισαγωγικό??? Καθίστε να δείτε πως θα σας αντιμετωπίσει στην προφορική εξέταση, πως θα σας βαθμολογίσει και μετά κρίνετέ τον έχοντας μια πλήρη εικόνα. Και αν βρείτε καθηγητή που να τον πλησιάζει έστω και στο μικρό του δαχτυλάκι, σφυρίχτε μου! Με κάθε φιλική διάθεση τα παραπάνω. Δεν κατηγορώ κανένα πρωτοετή, γιατί πιστεύω πως στο άμεσο μέλλον θα χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο με αυτά που θα δει από καθηγητές (αν δεν το κάνει ήδη...).

Dj Cool - T
31-01-2006, 12:20
Tha simfoniso... Edo o anthropos mehri kai tin ritra epetrepse telika, se osous eihan xehasei, na valoun.... btw eimai enas apo aftous, alla den nomizo na asholitho... h' mipos axizei? E den pistevo na patosa kiolas!!! Mia kotsanna ekana mono :-) :-)
anyway..........

emufear
18-02-2006, 21:48
Γεια σας,

Ελπίζω να τα πήγατε καλά στις εξετάσεις και των άλλων
μαθημάτων σας, τουλάχιστον τόσο όσο και στην "Εισαγωγή
στον Προγραμματισμό". Ενημερωτικά, είμαι αρκετά ικανοποιημένος
από τη γενική εικόνα των επιδόσεών σας στη γραπτή εξέταση.
Όσοι δουλέψατε σοβαρά μέσα στο εξάμηνο φάνηκε στο γραπτό
σας και θα φανεί και στις ασκήσεις σας, είμαι βέβαιος.
Και ήσασταν πάρα πολλοί που το κάνατε αυτό, κάτι που θεωρώ
επιτυχία για το μάθημα. Όσοι ανήκετε στην περίπτωση αυτή,
θα αμειφθείτε πλουσιοπάροχα, περισσότερο απ' οτι περιμένετε
ίσως, αν κρίνω από τη γκρίνια σας αμέσως μετά την εξέταση
του μαθήματος.

Και για να μπούμε και στην τελική ευθεία, η προφορική εξέταση
των ασκήσεων θα γίνει την Τρίτη 28/2/2006, σύμφωνα με το παρακάτω
πρόγραμμα:

Ομάδα 1 (16:00 - 19:00):
Α.Μ. 1115 XXXX YYYYY (όπου XXXX <= 2001)

Ομάδα 2 (9:00 - 13:00 και 14:00 - 17:00):
Α.Μ. από 1115 2002 00001 έως 1115 2002 00216
Α.Μ. από 1115 2003 00001 έως 1115 2003 00215

Ομάδα 3 (9:00 - 11:00 και 13:00 - 18:00):
Α.Μ. από 1115 2003 00216 έως 1115 2003 00264
Α.Μ. από 1115 2004 00001 έως 1115 2004 00140

Ομάδα 4 (9:00 - 15:00 και 17:00 - 18:00):
Α.Μ. από 1115 2004 00141 έως 1115 2004 00252
Α.Μ. από 1115 2005 00001 έως 1115 2005 00025

Ομάδα 5 (9:00 - 13:00 και 16:00 - 19:00):
Α.Μ. από 1115 2005 00026 έως 1115 2005 00085
Φοιτητές υπό μεταγραφή με επίθετο που αρχίζει από Α έως Η

Ομάδα 6 (9:00 - 13:00 και 16:00 - 19:00):
Α.Μ. από 1115 2005 00086 έως 1115 2005 00145
Φοιτητές υπό μεταγραφή με επίθετο που αρχίζει από Θ έως Π

Ομάδα 7 (9:00 - 13:00 και 16:00 - 19:00):
Α.Μ. από 1115 2005 00146 έως 1115 2005 00214
Φοιτητές υπό μεταγραφή με επίθετο που αρχίζει από Ρ έως Ω

Ακολουθεί μία ενδεικτική κατανομή σε ώρες, για κάθε ομάδα, έτσι
ώστε να αποφευχθεί πιθανή ταλαιπωρίας σας. Η κατανομή αυτή είναι
ενδεικτική, με την έννοια ότι μπορεί κάποιος να εξεταστεί
άλλη ώρα από αυτή που αντιστοιχεί στον Α.Μ. του, αλλά
οπωσδήποτε μέσα στο χρονικό διάστημα που καθορίζεται για
την ομάδα του. Η αλλαγή αυτή μπορεί να γίνει χωρίς προηγούμενη
συνεννόηση. Αν κάποιος έχει σοβαρό πρόβλημα και δεν μπορεί
να εξετασθεί την καθορισμένη ημέρα και τις ώρες που αντιστοιχούν
στην ομάδα του, πρέπει να επικοινωνήσει το συντομότερο δυνατό
με τον διδάσκοντα για να καθορισθεί συγκεκριμένο ραντεβού για
την εξέτασή του, που θα γίνει απαραίτητα το αργότερο μέχρι
την Τρίτη 28/2/2006 (την Τετάρτη 1/3/2006 θα ανακοινωθούν,
εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, τα τελικά αποτελέσματα).

Ομάδα 1 (16:00-19:00):
16:00 - 17:00: Α.Μ. 1115 2001 YYYYY
17:00 - 18:00: Α.Μ. 1115 2000 YYYYY
18:00 - 19:00: Α.Μ. 1115 XXXX YYYYY (όπου XXXX <= 1999)

Ομάδα 2 (9:00 - 13:00 και 14:00 - 17:00):
9:00 - 10:00: Α.Μ. από 1115 2003 00001 έως 1115 2003 00040
10:00 - 11:00: Α.Μ. από 1115 2003 00041 έως 1115 2003 00105
11:00 - 12:00: Α.Μ. από 1115 2002 00001 έως 1115 2002 00100
12:00 - 13:00: Α.Μ. από 1115 2002 00101 έως 1115 2002 00185
14:00 - 15:00: Α.Μ. από 1115 2003 00106 έως 1115 2003 00156
15:00 - 16:00: Α.Μ. από 1115 2003 00157 έως 1115 2003 00215
16:00 - 17:00: Α.Μ. από 1115 2002 00186 έως 1115 2002 00216

Ομάδα 3 (9:00 - 11:00 και 13:00 - 18:00):
9:00 - 10:00: Α.Μ. από 1115 2004 00001 έως 1115 2004 00034
10:00 - 11:00: Α.Μ. από 1115 2004 00035 έως 1115 2004 00059
13:00 - 14:00: Α.Μ. από 1115 2004 00060 έως 1115 2004 00094
14:00 - 15:00: Α.Μ. από 1115 2004 00095 έως 1115 2004 00115
15:00 - 16:00: Α.Μ. από 1115 2004 00116 έως 1115 2004 00140
16:00 - 17:00: Α.Μ. από 1115 2003 00216 έως 1115 2003 00245
17:00 - 18:00: Α.Μ. από 1115 2003 00246 έως 1115 2002 00264

Ομάδα 4 (9:00 - 15:00 και 17:00 - 18:00):
9:00 - 10:00: Α.Μ. από 1115 2004 00141 έως 1115 2004 00168
10:00 - 11:00: Α.Μ. από 1115 2004 00169 έως 1115 2004 00203
11:00 - 12:00: Α.Μ. από 1115 2005 00001 έως 1115 2005 00009
12:00 - 13:00: άρτιοι Α.Μ. από 1115 2005 00010 έως 1115 2005 00024
13:00 - 14:00: Α.Μ. από 1115 2004 00204 έως 1115 2004 00235
14:00 - 15:00: Α.Μ. από 1115 2004 00236 έως 1115 2004 00252
17:00 - 18:00: περιττοί Α.Μ. από 1115 2005 00011 έως 1115 2005 00025

Ομάδα 5 (9:00 - 13:00 και 16:00 - 19:00):
9:00 - 10:00: άρτιοι Α.Μ. από 1115 2005 00026 έως 1115 2005 00050
10:00 - 11:00: άρτιοι Α.Μ. από 1115 2005 00052 έως 1115 2005 00066
11:00 - 12:00: περιττοί Α.Μ. από 1115 2005 00027 έως 1115 2005 00045
12:00 - 13:00: περιττοί Α.Μ. από 1115 2005 00047 έως 1115 2005 00063
16:00 - 17:00: άρτιοι Α.Μ. από 1115 2005 00068 έως 1115 2005 00084
17:00 - 18:00: περιττοί Α.Μ. από 1115 2005 00065 έως 1115 2005 00085
18:00 - 19:00: Φοιτητές υπό μεταγραφή με επίθετο που αρχίζει από Α έως Η

Ομάδα 6 (9:00 - 13:00 και 16:00 - 19:00):
9:00 - 10:00: άρτιοι Α.Μ. από 1115 2005 00086 έως 1115 2005 00102
10:00 - 11:00: άρτιοι Α.Μ. από 1115 2005 00104 έως 1115 2005 00122
11:00 - 12:00: περιττοί Α.Μ. από 1115 2005 00087 έως 1115 2005 00103
12:00 - 13:00: περιττοί Α.Μ. από 1115 2005 00105 έως 1115 2005 00123
16:00 - 17:00: άρτιοι Α.Μ. από 1115 2005 00124 έως 1115 2005 00144
17:00 - 18:00: περιττοί Α.Μ. από 1115 2005 00125 έως 1115 2005 00145
18:00 - 19:00: Φοιτητές υπό μεταγραφή με επίθετο που αρχίζει από Θ έως Π

Ομάδα 7 (9:00 - 13:00 και 16:00 - 19:00):
9:00 - 10:00: άρτιοι Α.Μ. από 1115 2005 00146 έως 1115 2005 00164
10:00 - 11:00: άρτιοι Α.Μ. από 1115 2005 00166 έως 1115 2005 00188
11:00 - 12:00: περιττοί Α.Μ. από 1115 2005 00147 έως 1115 2005 00165
12:00 - 13:00: περιττοί Α.Μ. από 1115 2005 00167 έως 1115 2005 00183
16:00 - 17:00: άρτιοι Α.Μ. από 1115 2005 00190 έως 1115 2005 00214
17:00 - 18:00: περιττοί Α.Μ. από 1115 2005 00185 έως 1115 2005 00213
18:00 - 19:00: Φοιτητές υπό μεταγραφή με επίθετο που αρχίζει από Ρ έως Ω

Τόπος της εξέτασης είναι το γνωστό εργαστήριο των PCs. Κατά τη διάρκεια
της εξέτασης, μέσα στο εργαστήριο θα βρίσκονται μόνο οι εξεταστές
μεταπτυχιακοί φοιτητές και ένας εξεταζόμενος από κάθε ομάδα. Τονίζεται
ρητά ότι δεν θα βρίσκεται απολύτως κανείς άλλος. Η εξέταση των φοιτητών
κάθε ομάδας θα γίνεται σε συγκεκριμένο PC, όπως θα φαίνεται σε πίνακα που
θα αναρτηθεί την ημέρα της εξέτασης έξω από την πόρτα του εργαστηρίου.

Κατ' εξαίρεση, οι φοιτητές της ομάδας 1 θα εξετασθούν από τον διδάσκοντα
στο γραφείο του. Για τους φοιτητές της ομάδας αυτής, η εξέταση δεν είναι
υποχρεωτική. Μπορούν να μην προσέλθουν σ' αυτήν, χωρίς καμία βαθμολογική
επίπτωση. Οι ασκήσεις τους θα αξιολογηθούν κανονικά. Αν παρ' όλα αυτά,
επιθυμούν να δώσουν κάποιες διευκρινήσεις για τις ασκήσεις τους, με δική
τους πρωτοβουλία, μπορούν να το κάνουν τις καθορισμένες γι' αυτούς ώρες.

Τέλος, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να τηρηθεί το παραπάνω πρόγραμμα στο
μέγιστο δυνατό βαθμό. Πιστεύω ότι έχει μελετηθεί αρκετά ώστε να
ελαχιστοποιηθούν πιθανά προβλήματα. Ο στόχος ήταν, και είναι, να
εξετασθείτε όλοι σε μία ημέρα μόνο, και για να μην βρισκόμαστε σε μία
συνεχή "προφορική" εξεταστική περίοδο, και για να εκδοθούν τα αποτελέσματα
το συντομότερο δυνατόν. Δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο, δεδομένου ότι ασκήσεις
έχουν παραδοθεί από 435 (!!) φοιτητές, αλλά πιστεύω ότι αν βοηθήσετε και
εσείς θα το καταφέρουμε και θα αποφύγουμε την ταλαιπωρία όλων μας.

Ευχαριστώ πολύ.

Π. Σταματόπουλος

Wishmaster!!!
19-02-2006, 17:10
Όταν εννοεί προφορική εξέταση εννοεί να του ξαναγράψουμε τις ασκήσεις από την αρχή, ή να εξηγήσουμε αναλυτικά το τι κάνει η κάθε άσκηση? :confused:

Bebis
19-02-2006, 17:52
Loipon, ta pragmata einai apla.
Den tha sas zitithei na grapsete kwdika h' kati tetio.Episis, den tha yparxei opoiadipote exetasi gia tis gnwseis sas se C. Auto pou tha ginei omws einai : kapoios metaptyxiakos tha koitaxei tis askiseis sas,me esas parontes, kai tha entopisei lathi h' idiaiterotites ston kwdika sas.Auto pou tha ginei meta einai na syzitisei ta shmeia auta mazi sas,na sas episimanei ta lathi sas,na proteinei kapoia kalyteri lysi kai enteli na sas pei kai kapoia tips (auta ta teleutaia mono an einai stis kales tou :p ).
Auto pou prepei na kanete eseis prin pate einai na rixete pali mia matia ston kwdika sas (pros theou,oxi na ton mathete apexw) wste na eiste se thesi na apantisete sto ti kanei i kathe synartisi h' tmima kwdika (min fantasteite oti tha katsei mazi sas kai misi wra...) kai genika pws exete ylopoiisei oti apaiteitai.

PS: mporei na sas symvei kai mia ekplixi... egw pantws eixa pathei tin plaka mou...(osoi exoun dwsei oop katalavainoun ;-) )

Dj Cool - T
19-02-2006, 19:01
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Bebis

Auto pou prepei na kanete eseis prin pate einai na rixete pali mia matia ston kwdika sas (pros theou,oxi na ton mathete apexw) wste na eiste se thesi na apantisete sto ti kanei i kathe synartisi h' tmima kwdika (min fantasteite oti tha katsei mazi sas kai misi wra...) kai genika pws exete ylopoiisei oti apaiteitai.
Kala afto pou les, einai san na ennoeis: deite ton adigrammeno kodika oste na thimitheite ti sas dosane!!!! :D :D :D :D
LOOOOL
(just kiddin e?)

Pados pistevo oti kapoios pou exei kanei sosta tis askiseis den ehei kapoio logo na kanei epanalipsi!!!! :p :p
Dld min pate psaromenoi, afto einai to pio simadiko pistevo.... ;-)

anthix
19-02-2006, 19:07
paidia xereis kaneis an tha paroyme proforiko vathmo askisewn? na xeroyme ti kaname diladi giati osoi (kali wra san emena) to xanadosoyme septembri na doyme an kerdizoyme kamia monadoyla....
den ton borw ton programmatismo moy fernei ponokefalo!!! :-( :-( :confused:

Dj Cool - T
19-02-2006, 20:14
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από anthix
paidia xereis kaneis an tha paroyme proforiko vathmo askisewn? na xeroyme ti kaname diladi giati osoi (kali wra san emena) to xanadosoyme septembri na doyme an kerdizoyme kamia monadoyla....
Kati thimamai oti eihe pei o stamato oti den anakoinonodai oi vathmoi.... Tora ti na sou po...
btw i lista doulevei akoma!!! (an thes na rotiseis)

SpartanGeorge
19-02-2006, 23:17
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από anthix

sorry pou sto leo alla theoro oti an se auti ti sxoli o programmatismos sou fernei ponokefalo den tha kaloperaseis...
opos leei kai o stamato prepei na exeis to skouliki tou programmatismou.... ;-) :wavey:

btw deite apadidi tou stamato sti lista

Meta tin anakoinwsi twn
apotelesmatwn tha mporoume na ftiaksoume o,ti katanomes thelete. Tha
mporeite vevaia na tis ftiaksete kai monoi sas, afou ta apotelesmata
anakoinwnontai dimosia. (Kserete: "Grapste ena programma C pou na
diavazei ena arxeio me ta apotelesmata tou mathimatos kai na zwgrafizei
ena istogramma ...").

kala gia ta panta skeftetai askiseis.... :p

SpartanGeorge
25-02-2006, 12:59
Διαβάζω ότι την Τρίτη 28/2, ημέρα της προφορικής εξέτασης, η ΓΣΕΕ έχει
προκηρύξει 4ωρη στάση εργασίας 11:00-15:00. Υποθέτω ότι αυτή η στάση
θα επηρεάσει τις συγκοινωνίες. Δεν θα επηρεάσει όμως καθόλου την
προφορική εξέταση. Μαθήματα, απ' ότι ξέρω θα γίνουν κανονικά. Η λύση,
αν δεν υπάρχουν συγκοινωνίες κατά το παραπάνω διάστημα είναι να έλθει
κανείς στη Σχολή πριν την έναρξη της στάσης και να φύγει μετά τη λήξη.
Όσο για το τι θα κάνει στο υπόλοιπο διάστημα, όλο και κάποιο ενδιαφέρον
μάθημα θα βρει να παρακολουθήσει.

Δηλώνω λοιπόν εκ των προτέρων, για να απαντήσω σε πιθανά αιτήματα της
τελευταίας στιγμής, ότι η προφορική εξέταση δεν υπάρχει περίπτωση
να αναβληθεί. Έχουν γίνει πολλοί διακανονισμοί και ρυθμίσεις για
να γίνει την Τρίτη 28/2 και δεν είναι καθόλου εύκολο να αλλάξει.

Π. Σταματόπουλος

Volcano
26-02-2006, 20:36
Μπορει να σας φανει τελειως χαζη η ερωτηση αλλα θα την κανω! Την Τριτη θα εξεταστει και η ασκηση 0??? :confused:

Dj Cool - T
26-02-2006, 23:23
Oxi re sy.... H askisi 0 itan mia askisi kathara exaskisis... in fact den xero kan an diorthothike!!!! :D :D :D
Dld afto pou tous endiaferei einai ti egine stis kanonikes askiseis ohi stin Unixaskisi 0 :p

Volcano
26-02-2006, 23:58
Oxi re sy.... H askisi 0 itan mia askisi kathara exaskisis... in fact den xero kan an diorthothike!!!! :D :D :D
Dld afto pou tous endiaferei einai ti egine stis kanonikes askiseis ohi stin Unixaskisi 0 :p Thanks a lot!!! :-)

Volcano
28-02-2006, 20:36
Πως σας φανηκε η εξεταση των ασκησεων? Εγω τη βρηκα αν μη τι αλλο φιλικη!!! :D :D :D

Incubus
28-02-2006, 20:55
Εγώ (και μιλάω μόνο για μένα) την βρήκα ανούσια. Δεν ξέρω τι ήθελαν να καταφέρουν, αλλά δε νομίζω να το πέτυχαν με τόσο περιορισμένο χρόνο. Δστυχώς όμως, δε νομίζω να μπορούσε να γίνει και κάτι καλύτερο. Εύχομαι να κάνω λάθος και να έβγαλαν τα συμπεράσματα που ήθελαν :wavey:

loki
01-03-2006, 16:17
Να ρωτησω κατι?Είμαι μονος που του εχουν σπασει τα νευρα με το ποτε θα βγουν τα αποτελεσματα?Οι φημες ελεγαν οτι μαλλον θα ανακοινωνονταν χθες το βραδυ και τωρα εχει αει 3 και ακομα!
Μαλλον παιζει με τα νευρα μας ο takis!!!!!!!!!!!!!!!! :smokin:

nighthawk
01-03-2006, 16:28
Την ίδια απορία έχω κι εγώ..Άντε να τελειώνουμε......

Volcano
01-03-2006, 22:34
Απ'οτι βλεπω, δεν προβλεπεται να βγει σημερα ο Προγραμματισμος... :-( :-( :-(

emufear
01-03-2006, 22:36
Αποτελέσματα εισαγωγής στον Προγραμματισμό (http://www.di.uoa.gr/~ip/results_ip0506a.txt)

Τα αποτέλεσματα Α' περιόδου για το μάθημα "Εισαγωγή στον Προγραμματισμό"
βρίσκονται εδώ:

http://www.di.uoa.gr/~ip/results_ip0506a.txt

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση, αντίρρηση, σχόλιο ή ο,τιδήποτε άλλο σχετικό
με την τελική σας αξιολόγηση, μπορείτε να περάσετε από το γραφείο μου
την Τρίτη 14/3/2006, 10:00-12:00, αφού πρώτα με ενημερώσετε με σχετικό
e-mail ***ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ*** μέχρι την Παρασκευή 10/3/2006.

Π. Σταματόπουλος

†PiCoMiKe†
01-03-2006, 23:18
Αποτελέσματα εισαγωγής στον Προγραμματισμό (http://www.di.uoa.gr/~ip/results_ip0506a.txt)

Τα αποτέλεσματα Α' περιόδου για το μάθημα "Εισαγωγή στον Προγραμματισμό"
βρίσκονται εδώ:

http://www.di.uoa.gr/~ip/results_ip0506a.txt

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση, αντίρρηση, σχόλιο ή ο,τιδήποτε άλλο σχετικό
με την τελική σας αξιολόγηση, μπορείτε να περάσετε από το γραφείο μου
την Τρίτη 14/3/2006, 10:00-12:00, αφού πρώτα με ενημερώσετε με σχετικό
e-mail ***ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ*** μέχρι την Παρασκευή 10/3/2006.

Π. Σταματόπουλος
Popo ...einai auto pou lene to "kalo pragma argei", vrhke apoluth efarmogh edw!
Respect se olo to "team" tou programmatismou gia to e3amhno apo ton didaskonta fusika, tous metaptuxiakous mexri kai tous foithtes pou summeteixan energa kai ti na pw paradeigma na ginei auto kai gia alla ma8hmata kai as exoun 7 h' 17 ergasies an ma8aineis pragmata sth poreia kai uparxei tetoia antamoivh sto telos!
Exw thn upoyia pws oi va8moi einai me arista to 12, mh pw kai 13 :p !!

DI tourist
01-03-2006, 23:21
Καλη δουλεια απο το team του μαθηματος...

Τοσο πολυ που παω για Σεπτεμβρη ξανα!!!

1+1=? :confused:

Trifyllenia
01-03-2006, 23:24
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από †PiCoMiKe†

Respect se olo to "team" tou programmatismou gia to e3amhno apo ton didaskonta fusika, tous metaptuxiakous mexri kai tous foithtes pou summeteixan energa kai ti na pw paradeigma na ginei auto kai gia alla ma8hmata kai as exoun 7 h' 17 ergasies an ma8aineis pragmata sth poreia kai uparxei tetoia antamoivh sto telos!

Τώρα θα νιώθουμε γλυκιά νοσταλγία :love2:
Πάμε γερά το team! :wavey: :blush:

Volcano
01-03-2006, 23:30
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από †PiCoMiKe†

Exw thn upoyia pws oi va8moi einai me arista to 12, mh pw kai 13 :p !! Αν λαβω υποψη μου οτι περιμενα 3 και πηρα 5 , μαλλον πρεπει να βαθμολογει με αριστα το 15-16!!! :p :p

donald
02-03-2006, 00:06
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον κ.Σταματόπουλο για την διδασκαλία του στο συγκεκριμένο μάθημα!!!Τέτοιοι άνθρωποι στολίζουν το τμήμα μας.... ;-)

Incubus
02-03-2006, 00:17
Εντάξει, τώρα θα αρχίσουν τα εγκομιαστικά σχόλια ... Εγώ δε θα πω τίποτα για τον κύριο Σταματόπουλο, η αποψή μου είναι γνωστή και εκφρασμένη, ενώ παρέμεινε αμετάβλητη και μετά τα αποτελέσματα.

Πάντως δεν ξέρω αν βαθμολογεί με άριστα το 12 ή το 15, αλλά το 10 μου το αισθάνομαι ως άριστα :p :D

DI tourist
02-03-2006, 00:23
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Incubus
Πάντως δεν ξέρω αν βαθμολογεί με άριστα το 12 ή το 15, αλλά το 10 μου το αισθάνομαι ως άριστα :p :D

POZER!!! :p :p :p :D :o

John_Kouts
02-03-2006, 00:28
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από donald
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον κ.Σταματόπουλο για την διδασκαλία του στο συγκεκριμένο μάθημα!!!Τέτοιοι άνθρωποι στολίζουν το τμήμα μας.... ;-)

De sou apagoreyei kaneis na sou aresei o sygekrimenos kathigiths apla tha tan kalo na ekfrazosoun ligo pio "sigrathmena" eidhka otan milame gia kathghtes, hte an sxoliazeis ap thn kalh hte ap thn kakh pleyra...yparxei k sygekrimeno thread an thes na ekfraseis ton thaymasmo soy eleythera..anyway.. :angryfire

anthix
02-03-2006, 01:20
agapw ton programmatismo!!!!!!!!!!!! se anthithesi me oti elega palia, oti moy fernei ponokefalo ktl.... itan to kalytero dwro gia ta genethlia moy to 7araki moy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! twra pws prokekypse ekei poy perimena vasi i tsekoyri.... i love 7!!!! eimai k olybiakos re gamoto! genika sto di to 7 me kinigaei padoy! lete na einai o tyxeros moy arithmos?

NemeSYS
02-03-2006, 01:46
Πάντως ο κ. Σταματόπουλος πράγματι βαθμολόγησε επιεικώς και όχι μόνο αυτόυς που το χρειάζονταν για να περάσουν... Εγώ δεν περίμενα 10 σε καμια περίπτωση! :p :p :p

coleman
02-03-2006, 19:54
Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου πάντως ο βαθμός μου.Αν μου έβαλε τρία(3) με επιείκια τι έπρεπε να πάρω αν βαθμολογούσε με αυστηρότητα???
Ελπίζω να έχει κάνει λάθος:o γιατί δεν πάει άλλο η δουλειά!!

Dj Cool - T
04-03-2006, 01:33
Λύσεις των ασκήσεων του προγραμματισμού (http://cgi.di.uoa.gr/~std05181/Welcome.html)

ΥΓ. Το site πραγματικά ΜΟΛΙΣ φτιάχτηκε!!!!! Δεν έχω πει ακόμα στον Σταματό για τις λύσεις. Από αύριο με το καλό να το επισημοποιήσω.....
Όμως δίνω τα πρωτεία στο forum!!! :love2:

Sokos
04-03-2006, 14:17
Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε.

Για εμένα που δεν μπορούσα να έρθω το πρώτο εξάμηνο μεγάλη βόηθεια.

Guest
24-03-2006, 13:22
"break statement not within loop or switch"
Τι μπορεί να φταίει όταν ο μεταγλωτιστής εμφανίζει τέτοιο μήνυμα??

†PiCoMiKe†
24-03-2006, 15:23
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Papageorge
"break statement not within loop or switch"
Τι μπορεί να φταίει όταν ο μεταγλωτιστής εμφανίζει τέτοιο μήνυμα??
Na thn exeis xrhshmopoihsei kapou alou ektos apo while, for, do kai switch!
Prepei opwsdhpote na uparxei sto swma enos ek twn 4rwn parapanw mplok!
:baby: :baby:

Guest
24-03-2006, 15:32
Γιατί σε βρόχο if δεν γίνετε να τη χρησιμοποιήσουμε?? :confused:

†PiCoMiKe†
24-03-2006, 15:42
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Papageorge
Γιατί σε βρόχο if δεν γίνετε να τη χρησιμοποιήσουμε?? :confused:
An to if einai mesa se mia while, for, do h' switch nai alliws oxi!!

killer_instinct
28-03-2006, 18:52
Υπάρχουν διαθέσιμα στο γραφείο μου τα βιβλία του μαθήματος "Εισαγωγή στον
Προγραμματισμό" για τους φοιτητές (από μετεγγραφή) που ολοκλήρωσαν πρόσφατα
την εγγραφή τους στο Τμήμα και κατά τις δηλώσεις μαθημάτων συμπεριέλαβαν
και το συγκεκριμένο μάθημα. Η διανομή των βιβλίων γίνεται καθημερινά, πρωινές
ώρες. Επισημαίνεται ότι ανεξάρτητα αν κάποιος φοιτητής εξετάστηκε ή όχι
στο μάθημα, εφόσον το συμεριέλαβε στη δήλωση μαθημάτων του, πρέπει υποχρεωτικά
να παραλάβει το βιβλίο τώρα, γιατί κατά το επόμενο ακαδημαϊκό έτος δεν θα
το δικαιούται. Τα βιβλία θα είναι διαθέσιμα προς διανομή μέχρι την έναρξη
των διακοπών του Πάσχα.

Π. Σταματόπουλος

TheRapper
03-04-2006, 18:46
αυτο ... οσοι ψαχνεστε ... ακομη

:wavey: :tounge:

†PiCoMiKe†
23-04-2006, 18:45
#include <stdio.h>

typedef union
{
unsigned a:1;
unsigned b:1;
unsigned c:1;
unsigned d:1;
unsigned e:1;
unsigned f:1;
unsigned g:1;
unsigned h:1;
}bytebuf;

main()
{
printf("\n%d", sizeof(bytebuf));
getc(stdin);
}

Giati otan kanw to parapanw, enw exw dhlwsei 8 metavlhtes tou enos bit h ka8emia ara 1 byte, auto mou ektupwnei 4 byte??
To periergo einai pws akoma kai an dhlwsw 1 mono metavlhth tou enos bit (dld sto parapanw paradeigma svhsw opoiesdhpoe 7 metavlhtes) pali mou ektupwnei 4 byte!!!

Ti paizei?

porosis
23-04-2006, 20:28
Οι περισσότεροι επεξεργαστές δεν μπορούν εύκολα να διαβάσουν/γράψουν χωριστά bit (οι mov,add etc χειρίζονται συνήθως bytes και πάνω). Επιπλέον, οι misaligned αναγνώσεις/γραψίματα είναι πολύ αργές γι'αυτό είναι πιθανό ο compiler να αφήσει κενό ανάμεσα σε δυο στοιχεία ενός struct.

π.χ.

typedef struct
{
char a;
int i;
}bytebuf;

sizeof(char) = 1
sizeof(int) = 4

αλλά sizeof(bytebuf) = 8, διότι αφήνει κενά 3 bytes ανάμεσα στο a και το i έτσι ώστε η πρόσβαση στο i να είναι aligned.

Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει στo union που έφτιαξες...:sleep:

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο να κάνεις οικονομία στην μνήμη με επίδραση στην ταχύτητα εκτέλεσης, θα χρησιμοποιήσεις Bit Vectors (http://en.wikipedia.org/wiki/Bit_vector) (π.χ. δηλώνεις ένα char και τροποποιείς κάθε bit με bitwise operators )

stf
23-04-2006, 21:16
Se bit fields o compiler desmebei xwro analogo me ton register ths cpu (oso o int dhladh), kai bazei ola ta bit ths domhs ekei mesa.

†PiCoMiKe†
23-04-2006, 22:40
Euxaristw polu kai tous 2!!
:-) :love2:

Bit Vectors einai mallon auto pou xreiazomai!!

Dj Cool - T
25-04-2006, 14:55
btw afto to prama to eihe anaferei kai o stamato sto mathima... ;-)

(H kati shetiko an kano lathos... :D )

The_Big_Brother
19-09-2006, 15:32
Threadακι μου αναστησου!! :wavey: :wavey:

Λοιπον οταν λειπουν οι γατες (aka Dj Cool-T,/* Radiohead*\, Incubus, SpartanGeorge, Δαλαι Λαμα και οι υπολοιποι guruprogrammers)
χορευουμε εμεις τα ποντικια!!

Εμπρος λοιπον,ας μιλησουμε για break,malloc,fgets :love2:
Σας υποσχομαι να μην ξαναβγω εκτος εαυτου οπως εχω κανει 3 φορες μεσα σε 2 μερες γιατι σας αγαπαω ολους :love2: (αλλα οχι πιο πολυ απο την malloc)

Αρχιζω λοιπον με μια γευση απο τα πιθανα θεματα:

if( themata(programmatismos)==themata(xalatsis) )
{ for(;;){
big_brother=mad;
go_crazy(big_brother);
post(flames);
}
}
else {
if ( apotelesmata(september)>apotelesmata(february)
{ big_brother=happy;
kernao_olo_to_magazi(big_brother);
}
else
{ deiktis=malloc(1* sizeof(poulos*) );
take_this(big_brother,deiktis);
}
}

Γιατι δεν κανει compile αυτο?? :confused: :confused:

Incubus
19-09-2006, 15:38
Threadακι μου αναστησου!! :wavey: :wavey:

Λοιπον οταν λειπουν οι γατες (aka Dj Cool-T,/* Radiohead*\, Incubus, SpartanGeorge, Δαλαι Λαμα και οι υπολοιποι guruprogrammers)
χορευουμε εμεις τα ποντικια!!

Εμπρος λοιπον,ας μιλησουμε για break,malloc,fgets :love2:
Σας υποσχομαι να μην ξαναβγω εκτος εαυτου οπως εχω κανει 3 φορες μεσα σε 2 μερες γιατι σας αγαπαω ολους :love2: (αλλα οχι πιο πολυ απο την malloc)

Αρχιζω λοιπον με μια γευση απο τα πιθανα θεματα:

if( themata(programmatismos)==themata(xalatsis) )
{ for(;;){
big_brother=mad;
go_crazy(big_brother);
post(flames);
}
}
else {
if ( apotelesmata(september)>apotelesmata(february))
{ big_brother=happy;
kernao_olo_to_magazi(big_brother);
}
else
{ deiktis=malloc(1* sizeof(poulos*) );
take_this(big_brother,deiktis);
}
}

Γιατι δεν κανει compile αυτο?? :confused:

Λείπει μια παρένθεση, στην έχω βάλει με κόκκινο :p :p :p :D :D

The_Big_Brother
19-09-2006, 15:40
:d Εχει δικιο,αυτο εφταιγε! :d

dim
19-09-2006, 16:15
Παιδία για σας. Είμαι Μεταπτυχιακός με έχουν χρεώσει αυτό το Μάθημα και μου τι είπαν ΣΗΜΕΡΑ. Έχω μιλήσει με τον Καθηγητή και μπορώ να το δώσω.

Μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποια SOS?????? By e-mail??

Είμαι σε δύσκολη κατάσταση. Δεν έχω το βιβλίο αλλά μόνο τις διαφάνειες..

Σας ευχαριστω προκαταβολικα.:confused:

ars-en-allien
19-09-2006, 16:35
Παιδία για σας. Είμαι Μεταπτυχιακός με έχουν χρεώσει αυτό το Μάθημα και μου τι είπαν ΣΗΜΕΡΑ. Έχω μιλήσει με τον Καθηγητή και μπορώ να το δώσω.

Μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποια SOS?????? By e-mail??

Είμαι σε δύσκολη κατάσταση. Δεν έχω το βιβλίο αλλά μόνο τις διαφάνειες..

Σας ευχαριστω προκαταβολικα.:confused:

Tsimpa to link gia ta themata tou ianouariou aftou tou kathigiti (den exei xanavalei themata).Tora gia sos tha se gelaso,katse rixe mia matia se ola!
http://cgi.di.uoa.gr/~ip/ip_jan06.pdf

The_Big_Brother
19-09-2006, 16:37
Θεματα απο τον συγκεκριμενο καθηγητη υπαρχουν μονο τα φετινα. Μην βασιστεις στις σημειωσεις , τον Γεναρη ζητησε να γραψεις προγραμματα μ θεωρια λιγα πραγματα. Δες το σαιτ του μαθηματος εχει πολλα πραγματα, ασκησεις απο εργαστηρια κτλ

Dj Cool - T
19-09-2006, 17:13
vsk ena SOS einai afta me tous deiktes kai tis afksiseis...

*p++
*(p++)
(*p)++

ti kanei to kathena....:baby:

Hal-Boy
19-09-2006, 19:11
Για να σιγουρευτω,τα αρχεια είναι εντος υλης φετος??

PiCoMiKe
19-09-2006, 19:12
Για να σιγουρευτω,τα αρχεια είναι εντος υλης φετος??
Entos ulhs einai alla de 8a ta zhthsei.

Hal-Boy
19-09-2006, 19:17
Thanks..
Osoi dinete, pisteuetai oti tha akolouthisei tin idia poreia to diagwnisma me to genari..
Dld prwto thema ligo thewritiko,deutero deiktes,kai apo kei kai pera programmata??

Guest
19-09-2006, 20:49
Thanks..
Osoi dinete, pisteuetai oti tha akolouthisei tin idia poreia to diagwnisma me to genari..
Dld prwto thema ligo thewritiko,deutero deiktes,kai apo kei kai pera programmata??

Nai,egw auta pisteuw na valei kai s'auth thn exetastikh...Kai auto einai to pio dikaio kai logiko..;-)

MnM
20-09-2006, 10:06
Παιδιά ξέρει κανείς αν θα πρέπει να διαβάσουμε θεωρία-αλγόριθμους (πχ selection-sort,insertion-sort . . . ) ή θα βάλει μόνο ασκήσεις ;;

Incubus
20-09-2006, 10:11
Όχι ρε παιδιά, δε βάζει θεωρία! Ένα ερώτημα στο Θέμα 1 είναι θεωρία, αλλά όχι τίποτα περίεργο. Όλο το ζήτημα είναι εκείνη την ώρα να σκεφτείτε αλγοριθμικά και να παράγεται πρόγραμμα, δε χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία από πριν.

MSG
20-09-2006, 11:29
3erei kaneis pou grafoume??biologiko?

The_Big_Brother
20-09-2006, 11:32
3erei kaneis pou grafoume??biologiko?

Στην Α μαλλον αντιγραφουμε, εεεε γραφουμε εννοω! :D

pitsirika
20-09-2006, 12:50
Καλημέρα! Σίγουρα δίνουμε στην Α? Ρωτάω γιατί το Γεννάρη δώσαμε στο βιολογικό. :wavey:

ευχαριστώ

Guest
20-09-2006, 20:31
Καλημέρα! Σίγουρα δίνουμε στην Α? Ρωτάω γιατί το Γεννάρη δώσαμε στο βιολογικό. :wavey:

ευχαριστώ

Mporei na epivevaiwsei kapoios oti grafoume sthn A???:confused:

stf
20-09-2006, 21:03
Stis aithouses tou tmhmatos einai h aurianh eksetash

The_Big_Brother
20-09-2006, 22:25
Καλησπερα! Ξερει κανεις σε ποια αιθουσα γραφουμε??? :confused:

*:D

The_Big_Brother
20-09-2006, 23:36
Ουφ! Μονος μου θα δωσω αυριο Κ04? :love2: :love2:

Θα συμβουλευα καποιους να μην εκτυπωνουν αποψε παλια θεματα γιατι θα παει χαμενο το μελανι.
Επισης καποιοι αλλοι (μαλλον οι ιδιοι) να βαλουν καρτα στο κινητο τους.

Ας αρχισει κανεις να λεει εμπειριες απτο μαθημα, το πρωτο του segmentation fault, τραυματικες εμπειριες με τον gcc, πως γνωριστηκαν και ερωτευτηκαν με τον gdb.. Κανεις ε? :p Παω να κανω αλλο ενα προφιλ γιατι αλλιως θα μιλαω στο κενο

*τελικα που δινουμε???? :confused:

emufear
20-09-2006, 23:38
Stis aithouses tou tmhmatos einai h aurianh eksetash

Τυφλός είσαι ρε bb? :p

DI tourist
21-09-2006, 00:27
Τυφλός είσαι ρε bb? :p

Πλακα κανει ο καγκουρας ... :D :D :D

SpartanGeorge
21-09-2006, 00:52
Πλακα κανει ο καγκουρας ... :D :D :D

Ban him για μια μερα να συνελθει το troll :tounge: :tounge: :tounge:

The_Big_Brother
21-09-2006, 01:40
Ban him για μια μερα να συνελθει το ΧΧΧΧΧ:tounge: :tounge: :tounge:

Κι εσυ τεκνον Σπαρταν? :cool:

SpartanGeorge
21-09-2006, 01:48
Κι εσυ τεκνον Σπαρταν? :cool:

chill out bro :tounge: :baby: :wavey:

The_Big_Brother
21-09-2006, 13:39
Λοιποοον:

1ο θεμα: Πολλα ερωτηματα για στατικη και δυναμικη δεσμευση μνημης και ελαχιστος κωδικας. Same present every Christmas :-)

2ο θεμα: Συναρτηση συλαθος,διορθωση της με κληση κατ΄αναφορα με 2 τροπους. Απειρως πιο ευκολο απο το αντιστοιχο του Γεναρη.

3ο θεμα: Δινεται πλεγμα με ναρκες, βρες ποσες εχει καθε τετραγωνο στα 8 γειτονικα τετραγωνα. Ελαφρως πιο δυσκολο απο απο του Γεναρη.

Φτανεις εδω πολυ ευκολα και εχεις 1 ωρα για το 4ο. Κατασταση: :cool:

4ο θεμα: Δινεται ο κωδικας προγραμματος,εκτυπωσε το χωρις σχολια, με μερικες ειδικες περιπτωσεις. :wow: :confused: :-( :tounge:
-----------------------------------------------------------

Ενταξει, ο Σταματο ειπε οτι με 1-2-3 επαιρνες και 7 και 8,αλλα για 9-10 υπηρχε το 4ο. Πολυ μπερδεμα αν δεν εχεις κανει και την 6 :baby: Κουτσα-κουτσα εγω κατι αρχισα να γραφω,αλλα δεν ειμαι και DCT.
Επισης ο Σταματο μου ειπε οτι η επιεικεια θα ειναι ιδια με του Γεναρη,οπως οφειλει να κανει μεσα στο ιδιο ετος (και ΟΧΙ DI tourist δεν του εδενα τα κορδονια του εκεινη την ωρα! :mad: :tounge: )
-----------------------------------------------------------

*παω τωρα να διαβασω τα σεντονια :cool:

Dj Cool - T
21-09-2006, 13:55
2ο θεμα: Συναρτηση συλαθος,διορθωση της με κληση κατ΄αναφορα με 2 τροπους. Απειρως πιο ευκολο απο το αντιστοιχο του Γεναρη.

a pfffffffffffffffffffff :confused::confused::confused:

askisi 2 Genarh: Teh DCT's Vaterlw..... :-(:-(

The_Big_Brother
21-09-2006, 13:57
Teh DCT's Vaterlw..... :-(:-(

Waterloo ρε ,το γα**σες!! Καλα δεν ακουνε ΑΒΒΑ οι dj??? :p :D :p

Dj Cool - T
21-09-2006, 14:47
Waterloo ρε ,το γα**σες!! Καλα δεν ακουνε ΑΒΒΑ οι dj??? :p :D :p
prwton, fevgeis offtopic... :mad:
defteron, akoune...:cool:

emufear
24-09-2006, 15:12
Καλούνται οι πρωτοετείς φοιτητές να επισκεφθούν την ιστοσελίδα του
μαθήματος "Εισαγωγή στον Προγραμματισμό" (http://www.di.uoa.gr/~ip)
για να ενημερωθούν για διάφορα θέματα σχετικά με το μάθημα, κυρίως
για τα εργαστήρια που θα γίνονται κατά τη διάρκεια του εξαμήνου.

Ιδιαίτερα, καλούνται, μετά την εγγραφή τους και την απόκτηση του
αριθμού μητρώου τους, να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική φόρμα για τη
δήλωση τύπου εργαστηρίου που επιθυμούν να παρακολουθήσουν.

Θα άνοιγα νέο thread αλλά σκέφτηκα μήπως το "αναλάβει" κάποιος πρωτοετής! Βέβαια βλέπω 1-2 μόνο οπότε φροντίστε να μάθουν για το forum όσοι πάτε μεθαύριο να μοιράσετε φυλλάδια!

Dj Cool - T
24-09-2006, 15:38
Θα άνοιγα νέο thread αλλά σκέφτηκα μήπως το "αναλάβει" κάποιος πρωτοετής! Βέβαια βλέπω 1-2 μόνο οπότε φροντίστε να μάθουν για το forum όσοι πάτε μεθαύριο να μοιράσετε φυλλάδια!

egw Dj Cool - T
egw prwtoetis....

egw thelw thread :p

oug :tounge:

iluvatar
27-09-2006, 21:16
απόσπασμα από την λίστα του μαθήματος

"...Τα αποτελέσματα της εξέτασης Β' περιόδου που έγινε την Πέμπτη θα
αναρτηθούν έξω από το γραφείο μου το αργότερο στις 9/10. Δεν θα
ανακοινωθούν ηλεκτρονικά (μέσω της λίστας ή της ιστοσελίδας), θα
υπάρχει όμως στη γραπτή ανακοίνωση URL το οποίο είναι βέβαιο ότι
θα μαθευτεί, έτσι ώστε οι ενδιαφερόμενοι να μπορούν να τα δούν
και μέσω του διαδικτύου.

Τα θέματα των εξετάσεων της Πέμπτης είναι έδώ:

http://www.di.uoa.gr/~ip/ip_sep06.pdf

Δεν θα ανακοινώσω λύσεις των θεμάτων αυτών. Αν κάποιος που εξετάστηκε
σ' αυτά ενδιαφέρεται να δει πώς θα μπορούσε να λύσει όσα δεν κατάφερε
στην εξέταση, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου προσωπικά, μετά την
ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, για να τα συζητήσουμε.

Καλή επιτυχία σε όσες και όσους εξετάσθηκαν την Πέμπτη και να τα
ξαναπούμε σε άλλο μάθημα!
"

Με εκτίμηση
iluvatar

iluvatar
01-10-2006, 23:16
ta apotelesmata grigora xaris ston Big_brother !!!:love2: :love2:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Β- ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ (http://cgi.di.uoa.gr/~ip/ip_sep06.txt)

με εκτίμηση
iluvatar

yg. (34 στους 73 περάσανες αν είδα καλά - 2 οκτάρια ένα ενιάρη μάξιμουμ)

The_Big_Brother
07-10-2006, 23:19
iii) D.I.T. ??? δεν γιιινεται να φυυυυγει αυτο το...... T.!!!!!?????

Yeeeeeeeeeeeeeeeeeah!! :smokin:

Ο καιρός γαρ εγγύς

Δεν αργει η ημερα που το Τ θα μπει στα ε-μειλ ολων, η σελιδα θα γινει www.dit.uoa.gr μεχρι που τι i θα φυγει οριστικα και θα γινει www.dt.uoa.gr
με μασκοτ τον dt008!! :D :D :D
*Και ο πρασινιαρης στο φορουμ του Σταματο πως να ελειπε!

Dj Cool - T
08-10-2006, 00:08

Ο καιρός γαρ εγγύς

Δεν αργει η ημερα που το Τ θα μπει στα ε-μειλ ολων, η σελιδα θα γινει www.dit.uoa.gr (http://www.dit.uoa.gr) μεχρι που τι i θα φυγει οριστικα και θα γινει www.dt.uoa.gr (http://www.dt.uoa.gr)

mias kai egw to postara, na anaferw to tromero pwned pou elava!!! :-(:-(:-(:tounge:

efialtes exoun stoixeiwsei ta oneira mou....

Vlepw pleon Cool - T kai skeftomai...... COOL - TELECOMMUNICATIONS!!

ZOMFG!!!!!:wow:

dt008
08-10-2006, 02:38
Να προσθέσω πως εκεί μέσα ΔΕΝ γράφουμε καφρίλες. Είναι ΕΠΙΣΗΜΟ φόρουμ του τμήματος, και δεν έχει καμμία σχέση με αυτό εδώ.

DI tourist
08-10-2006, 02:40
Μηπως να κλεισουμε κι αυτο το θρεντακι για να ανοιξουμε το καινουργιο?

Δευτερα εχει Τακαρο 1ο μαθημα, εγω αυριο το ανοιγω το νεο θρεντ. Αν υπαρχουν 2 θρεντ για το ιδιο μαθημα θα γινει μπαχαλο... :confused:

Zαρμαcookies
08-10-2006, 02:43

Ο καιρός γαρ εγγύς

Δεν αργει η ημερα που το Τ θα μπει στα ε-μειλ ολων, η σελιδα θα γινει www.dit.uoa.gr μεχρι που τι i θα φυγει οριστικα και θα γινει www.dt.uoa.gr

Auto to paidi akolu8ei ta xnaria mu....elpizw mono ta kala:wavey:

dt008
08-10-2006, 02:46
Μηπως να κλεισουμε κι αυτο το θρεντακι για να ανοιξουμε το καινουργιο?

Δευτερα εχει Τακαρο 1ο μαθημα, εγω αυριο το ανοιγω το νεο θρεντ. Αν υπαρχουν 2 θρεντ για το ιδιο μαθημα θα γινει μπαχαλο... :confused:

EOT Λοιπόν