PDA

Επιστροφή στο Forum : Θρησκευτικές συζητήσεις ...... παντός τύπου

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Mercyful_Fate_1
04-06-2005, 23:12
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από swtth
Καταρχάς φίλε Mercy ζητώ συγγνώμη αν σου έδωσα να καταλάβεις ότι καθένας μπορεί να πιστέψεί μόνο με τη λογική του. Αν το προσπαθήσεις θα αποτύχεις. Η πίστη σύμφωνα με το βιβλίο των θρησκευτικών είναι υπέρλογη και τις περισσότερες φορές βιωματική, πιστέυω ότι αν ρωτήσεις ανθρώπους που πιστεύουν, γιατί πιστεύουν πραγματικά λίγοι θα σου πούν "γιατί με έπεισαν με λογικά επιχειρήματα" .

Η προαίρεση είναι κάτι περίεργο, αν έχεις καλή διάθεση αργά ή γρήγορα η "λογική" της Ορθόδοξης διδασκαλίας θα σου φανεί αρκετά λογική ώστε να πιστέψεις. Τώρα και η προαίρεση είναι και αυτή κάτι που ασκείται.

Όσο για τη σεξουαλική επαφή οι πατέρες λένε ότι ο Θεός έδωσε την ηδονή στην σεξουαλική πράξη σαν ένα κίνητρο ενάντια στον πόνο της τεκνοποιιας και στις δυσκολίες της ζωής. Οταν αύτο το δώρο του Θεού το χρησιμοποιείς παράλογα/ανώμαλα γίνεσαι δούλος του δηλαδή αντί εσύ να καθοδηγείς τα ένστικτά σου σε καθοδηγούν αυτά. Σκέψου το παράδειγμα με το μαχαίρι.

Για τις 2 πρώτες παραγράφους μου λες για θετική προδιάθεση, καλή προαίρεση κλπ. Με λίγα λόγια, αμα υπάρχει ανθυποβολή, όλα γίνονται. Είμαι απολύτως σύμφωνος. Αυτό που με απλά λόγια λέμε "άμα θέλουμε να πιστέψουμε μας φαίνεται η ορθόδοξη λογική σωστή" ή όπως άλλοι λένε για τα θα'υματα και την καθημερινή συμβίωσή τους με τον Θεο "άμα δεν πιστεύεις, δε μπορείς να νοιώσεις τον Θεό" ή "μόνο αμα πιστεύεις στα θαυματα μπορείς να τα δεις", η επιστήμη το λέει ανθυποβολή, το έχει καταγράψει πειραματικά, και η ψυχολογία το έχει εξηγήσει επιστημονικά και με αρκετές λεπτομέριες. Εγώ το εξηγώ με αυτόν τον τρόπο. :-)

Όσο για το δεύτερο, δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι "πατέρες". Εγώ ξέρω πως η φύση έχει φτιάξει τα όντα με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Ο άνθρωπος είναι ένα από αυτά τα όντα. Είτε δέχεστε ότι ο Θεός έχει φτιάξει τη φύση, άρα είναι αρμονικό το δημιουργημα, από τη στιγμή που είναι θεόπνευστο, είτε δέχεστε ότι δεν έχει φτιάξει ο Θεός τη φύση. Στη πρώτη περίπτωση παντος θα γίνει και αποδοχή του ανθρώπου ως έχει, σαν κομμάτι της φύσης. Προσαρμογές του στυλ "κρατάω μόνο τα καλά (και ποιος είπε ότι τα υπόλοιπα είναι κακα??) και τα αποδίδω στο Θεο" είναι πολύ βολικές αλλά συνάμα και φτηνές δικαιολογίες. Προσωπικά πάντος δεν έχω κανέναν λόγο ή διάθεση να καταπιέσω τα φυσικά μου ένστικτα. Θέλω να πιστεύω πως είμαι απελευθερομένος από απαρχαιωμένα taboo. ;-)

p.s.: ακομα περιμένω απάντηση στα περί ελεύθερης βούλησης, καθώς το θεωρώ σημαντικό ζήτημα.
http://www.forums.gr/showthread.php?s=&postid=211651#post211651

tornado
04-06-2005, 23:17
Διάβασα και τις 50 σελίδες και αυτό που δεν είδα κάπου είναι η επιστήμη. Δηλαδή απορίπτουμε τελείως τη θεωρία της εξέλιξης; Πίστευα ότι αυτό είναι το μόνο ίσως πράγμα που θεωρείται δεδομένο. Για μένα θεός (ο οποιοσδήποτε θεός) είναι απλά η αδυναμία του ανθρώπου να εξηγήσει κάποια πράγματα (συμφωνώ με τον zito). Το έχουμε άλλωστε δει πολλές φορές όταν ο άνθρωπος καταφέρνει να εξηγήσει κάποια πράγματα να αλλάζει και τις δυνάμεις/ιδιότητες που αποδίδει στο θεό. Δηλαδή τι θα γίνει αν αύριο καταφέρουμε να εξηγήσουμε την δημιουργία ύλης απο το 0.
Επιπλέον να μην ξεχνάμε ότι σύμφωνα με τους επιστήμονες η ανθρώπινη ζωή στον πλανήτη θα εξαφανιστεί σε μερικά εκατομμύρια χρόνια λόγο μόλυνσης του περιβάλλοντος που θα καθιστά αδύνατη την επιβίωσή μας στον πλανήτη. Τότε λοιπόν σύμφωνα με ντοκυμαντέρ που έχω παρακολουθήσει τα χταπόδια θα είναι το κυρίαρχο ον. Δεν θα έχουν βέβαια νοημοσύνη αλλά θα βγουν απο τις θάλασσες και θα μπορούν να περπατούν στη γή στηριζόμενα στα 8 πόδια τους των οποίων οι μυς θα έχουν γίνει πολύ δυνατοί.
Εντάξει αυτό με τα χταπόδια μπορείτε να το παραβλέψετε αλλά θα ήθελα πολύ να μου πει κάποιος αν εξαφανιστεί η ανθρώπινη ζωή τι θα κάνει ο θεός; Θα φτιάξει άλλη ή θα συμβιβαστεί με τα όντα που έχει;
Επίσης σε κάτι που ειπώθηκε για τους πολέμους, την πείνα, τις αρρώστιες κ.α. είναι πολύ άδικο ο θεός να αφήνει ανθρώπους να βασανίζονται χωρίς να φταίνε εφόσον μπορεί να κάνει κάτι για να τους λυτρώσει. Δεν είναι λογική ότι τους αφήνει να βασανίζονται για να δώσει την ευκαιρία σε άλλους ανθρώπους να κάνουν καλές πράξεις.

Υ.Γ επειδή τα post είναι πολύ μεγάλα συνήθως θα σας παρακαλούσα να τα γράφεται με ελληνικούς χαρακτήρες για να μην γίνεται ακόμα πιο δύσκολη η ανάγνωσή τους.

Hellhammer
04-06-2005, 23:24
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από tornado

Επίσης σε κάτι που ειπώθηκε για τους πολέμους, την πείνα, τις αρρώστιες κ.α. είναι πολύ άδικο ο θεός να αφήνει ανθρώπους να βασανίζονται χωρίς να φταίνε εφόσον μπορεί να κάνει κάτι για να τους λυτρώσει. Δεν είναι λογική ότι τους αφήνει να βασανίζονται για να δώσει την ευκαιρία σε άλλους ανθρώπους να κάνουν καλές πράξεις.

ν'αγιασει το στομα σου..Αν υπαρχει θεος και τα βλεπει ολα αυτα,τα παιδακια κτλ..τοτε...δεν συνεχιζω γιατι θα βρισω..Και τι?μας τιμωρει;;;

koumpi
04-06-2005, 23:28
Γυρίζοντας κάπως στις προηγούμενες σελίδες (δυστυχώς δύσκολα παρακολουθείται αυτό το thread) είδα κάπου τον Kenshin να απαντάει στο Υοma λέγοντάς του ότι πιστεύει ότι όλα φτιάχτηκαν για τον άνθρωπο (διορθώστε με αν κάνω λάθος, γιατί αναφέρομαι σε quote και ως γνωστόν με αυτά εύκολα μπερδεύσαι)...
Πρόκειται για την ανθρωπική αρχή,στην οποία αναφέρεται και το βιβλίο της έκθεσης της Γ Λυκείου... (επειδή εγώ όμως είχα έναν καταπληκτικό φιλόλογο στο φροντιστήριο (hellhammer, lebiathan, trif ξέρετε πού αναφέρομαι) το συζητήσαμε το θέμα εκτενώς και το ψάξαμε λίγο)

Ακόμη κι αν ο Kenshin δεν είπε αυτό που κατάλαβα ότι είπε, η διδασκαλία του χριστιανισμού στηρίζεται (ή υποστηρίζει) στην ανθρωπική αρχή που υποστηρίζει ότι όλα στο σύμπαν έγιναν με σκοπό να αναπτυχθεί το νοήμον ον ο άνθρωπος. Δηλαδή οι συνθήκες έτυχε να είναι ακριβώς κατάλληλες για να αναπτυχθεί ο νοήμων οργανισμός και ότι τελικά όλο το σύμπαν υπάρχει για να υπάρχουμε εμείς (Εδώ πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι ο χριστιανισμός -ανεξάρτητα από δογματα- δεν μπορεί να δεχθεί την ύπαρξη ζωής σε άλλον πλανήτη ή την ύπαρξη άλλου νοήμονα οργανισμού. Είναι απλό : Ο Θεός έφτιαξε μόνο τον Αδάμ και την Εύα, των οποίων είμαστε απόγονοι)
Η ανθιρωπική αρχή έχει καταριφθεί επιστημονικά...
Πρόκειται για μία ντετερμινιστική ερμηνεία του κόσμου την οποία ο χριστιανισμός δέχεται (... με τον τρόπο που τα δέχεται όλα... Αφού τα έχει κάνει ο Θεός... είναι καλά)

JozeF
04-06-2005, 23:30
Αν όπως ειπώθηκε ο κόσμος φτιάχτηκε για τον άνθρωπο, τότε μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το λόγο που ο κόσμος υπήρχε τόσα εκατομμύρια χρόνια πριν?

Trifyllenia
04-06-2005, 23:34
Κατα τη γνώμη από την αρχή έχει γίνει ένα βασικό λάθος στο thread.
έχουμε ανοίξει διάφορα ζητήματα κ γι'αυτό δεν προλαβαίνουμε να απαντάμε ο ένας στον άλλον.

Δε γίνεται διάλογος αν δε συμφωνήσουμε σε κάποιες βασικές αρχές.

Συμφωνούμε ότι για να ξεκινήσουμε τη συζήτηση περί Χριστιανισμού(εκτός φυσικά αν θέλουμε να συζητήσουμε για κάποια άλλη θρησκεία) πρέπει να δούμε πρώτα αν συμφωνούμε στο ότι ο Ιησούς υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο καθώς κ τα βιβλία της Καινής Διαθήκης?

Hellhammer
04-06-2005, 23:36
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από trifyllenia...
Κατα τη γνώμη από την αρχή έχει γίνει ένα βασικό λάθος στο thread.
έχουμε ανοίξει διάφορα ζητήματα κ γι'αυτό δεν προλαβαίνουμε να απαντάμε ο ένας στον άλλον.

Δε γίνεται διάλογος αν δε συμφωνήσουμε σε κάποιες βασικές αρχές.

Συμφωνούμε ότι για να ξεκινήσουμε τη συζήτηση περί Χριστιανισμού(εκτός φυσικά αν θέλουμε να συζητήσουμε για κάποια άλλη θρησκεία) πρέπει να δούμε πρώτα αν συμφωνούμε στο ότι ο Ιησούς υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο καθώς κ τα βιβλία της Καινής Διαθήκης?

μεσα αλλα εγω δεν τα εμπιστευομαι αυτα τα βιβλια..Κι ο νοστραδαμος εβγαζε βιβλια..δεν λεει κατι..

tornado
04-06-2005, 23:39
Πιστεύω trifyllenia πως το θέμα δεν είναι για ποιά θρησκεία θα μιλήσουμε καθώς δεν είδα πουθενά να γίνεται αναφορά στο αν κάποια θρησκεία είναι καλύτερη απο κάποια άλλη. Νομίζω πως αυτό που απασχολεί όλους μας είναι το αν υπάρχει θεός ή όχι κάτι που δεν έχει σχέση με θρησκέιες καθώς κάθε μια έχει το δικό της θεό.

Trifyllenia
04-06-2005, 23:42
Χμ έχουν περάσει αιώνες κ αιώνες κ υπάρχει πολύ συζήτηση γύρω από το θέμα αυτό.Εδώ απλά ο καθένας παραθέτει τα επιχειρήματά του.Για να σου παραθέσω εγώ τα δικά μου αλλά κ γενικότερα ένας Χ.Ο. τα δικά του περί υπάρξεως Θεού πρέπει να συμφωνήσουμε στα προηγούμενα

Mercyful_Fate_1
04-06-2005, 23:45
Η συζήτηση έχει πάρει ήδη μια τροπή προς το αν ο κόσμος είναι δημιουργία του Θεού (αν βέβαια αυτός υπάρχει). Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να ξαναξεκινήσουμε. ;)

tornado
04-06-2005, 23:47
Αν αυτό σε βοηθάει να αναπτύξεις την επιχειρηματολογία σου γύρω απο την ύπαρξη του θεού εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να δεχτώ ότι ο Ιησούς είναι ιστορικό πρόσωπο και ότι τα βιβλία της ΚΔ έχουν γραφτεί. Αυτό που θέλω να μου αποδείξεις όμως είναι ότι ο Ιησούς ήταν πράγματι θιός του θεού και πως όσα γράφονται στην ΚΔ έχουν συμβεί πραγματικά όπως γράφονται και δεν αλλιώθηκαν στο πέρασμα των αιώνων.

Hellhammer
04-06-2005, 23:48
α LOL!κι εγω δεν αμφιβαλλω οτι γραφτηκαν..αμφιβαλλω για το κυρος των οσων λενε και των οσων τα εγραψαν

deggial
04-06-2005, 23:57

Δε νομίζω πως υπάρχει αμφισβήτηση επί του θέματος της Κοινής Διαθήκης, πως γράφτηκε τον 2ο αιώνα μΧ. Εξάλλου το έναυσμα για την ενασχόληση μου με τη χρονολογία συγγραφής έδωσε ένας παπάς στην ΕΤ2 (πλέον ΝΕΤ) πριν 7-8 χρόνια. Σίγουρα βασίζονται και στη προφορική παράδοση, το μόνο αμφισβητούμενο είναι κατά πόσο βασίστηκαν σε γραπτές σημειώσεις των αποστόλων.

Rotting
05-06-2005, 01:36
Σορρυ αν ξεφευγω λιγο, αλλα αυτο που βρηκα τωρα παραειναι γελοιο, ωστοσο ειναι αληθινο οπως φαινεται....Eleor.......αμα κατσεις να τα διαβασεις, οντως πολλα εχουν ακουστει απο την εκκλησια και φαινονται λογικα γι αυτους...αλλα σιγουρα στο συνολο του το βρισκω ξεκαρδιστικο....Απαγορευονται και οι μασκαραδες στις αποκριες δλδ, του σατανα ολοι τους....

Βασικα προσπαθω να βρω και κανενα απο ολα αυτα, το οποιο να το κανω, οχι να μην το κανω... :baby: Δε διαβαζω τα μαθηματα μου πια ο αντιχριστος... :baby: :confused: :D

SephirotH
05-06-2005, 01:40
Με τόσα που έχουν ειπωθεί περιττό να πω κάτι (γιατί αν πω κάτι ή θα έχει ειπωθεί ή θα είναι μαλακία :D ). Να πω κάτι μόνο εξωφιλοσοφικό για το οποίο ξέρω.
Η θρησκεία που είναι ανώτερη από άποψη πληθυσμιακή είναι ο χριστιανισμός (ενιαίος-όχι κάθε δόγμα ξεχωριστά). Αυτό φυσικά συμβαίνει γιατί παρόλο που η Ασία είναι χαλαρά η μεγαλύτερη πληθυσμιακά έχει τα πάντα από θρησκείες και δεν είναι επικρατέστερη ο μουσουλμανισμός. Απλά για να να αποσαφηνιστεί αυτό το πράγμα. Φυσικά προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτό (η πληθιασμική υπεροχή) δεν παίζει κανέναν μα κανέναν ρόλο και είναι εντελώς ηλίθιο να μιλάει κάποιος με αυτό το επιχείρημα.
Πριν λέτε κάτι να ρίχνετε και μια ματιά στον χάρτη. Από φιλοσοφία σκίζουμε αλλά απο γεωγραφία...(ακου εκεί η ασία δεν είναι η μεγαλύτερη ήπειρος!!!! :mad: :mad: :mad: ) :baby:

Kenshin
05-06-2005, 01:44
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Hellhammer
panw se kati pou tethike prin...emmm sorry alla exei apodeixthei epistimonika oti o kosmos egine apo to big bang...sorry...:-(

oso gia to oti opws paradexthike o kenshin i thriskeia einai yperanw tis logikis tote egw eimai out...Fantasmata tha kynigame?...egw pistevw se epigeia pragmata.tin agapi,tin filia,ton erwta,tin epistimi...Kai fysika den xreiazetai kaneis na mou ypagorefsei na min skotwsw ton diplano mou..

P.S.exete diavasei to "Theos kai Kratos" apo Bakunin?

apo oti kserw den exei apodeiktei, prosfata malista brethikan ateleies. apotelei thn pio gnwsth kai pws na to pw thn pio diadedomeni kai me tous pio pollous yposthriktes, kai ta poio allithifani krithria.
apo oso kserw den exei apodeixtei akoma poia eiani h swsth alla dexomaste aythn tou Big Bang ws epikratesteri.

oso gia to pallomeno sympan nomizw oti oi 2 thewries den anairoun h mia thn allh alla allhlosymplirwnontai.
(diortoste me an kanw lathos)

gia na isxyei h thewria tou pallwmwnou sympantos prepei na yparxei enas sygkekrimenos arithmos mazas ston sympan (an den kanw lathos 1 protonio ana kybiko ekatosto). prosfata ypologisthke me ta mesa pou diathetoume kai me tis gnwseis pou katexoume h maza kai bgike mikroteri, katariptentas thn thewria. ston ypologismo omws den symperiliythikan oi mazes twn mayrwn trypwn, kai kati akoma pou den to thymamai. ta opoia apoteloun terastia posa mazas pou den mporoume na metrisoume me ta mesa pou diathetoume... ara exei aporyfthei san thewria alla yparxoun parathyra anoikta.
(xondrika pastrika panta...)

deggial
05-06-2005, 02:01
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Rotting
Σορρυ αν ξεφευγω λιγο, αλλα αυτο που βρηκα τωρα παραειναι γελοιο, ωστοσο ειναι αληθινο οπως φαινεται....Eleor.......αμα κατσεις να τα διαβασεις, οντως πολλα εχουν ακουστει απο την εκκλησια και φαινονται λογικα γι αυτους...αλλα σιγουρα στο συνολο του το βρισκω ξεκαρδιστικο....Απαγορευονται και οι μασκαραδες στις αποκριες δλδ, του σατανα ολοι τους....

Θεωρεί αμαρτία να πηγαίνεις θέατρο και σινεμά, οι απόκριες σε πείραξαν; :p

Kenshin
05-06-2005, 02:07
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Hal-Boy
Simfwnw me to zito..As milisoume politismena....Toulaxiston edw!

Me osous exw milisei xeroun oti den eimai atheos.De mporw na isxyristw kati tetoio giati den xerw..Gia na arnitheis kati prepei na gnwrizeis tin yparxi tou prwta!Kai otan lew den xerw opws eipa kai se proigoumena post,ennow oti einai mia ennoia poli diskola katanoiti..Ayto to oloi eimaste theoi parermineythike poikilotropws,I ousia einai pantws oti yposineidita oloi kryvoume mia aperioristi dynami pou oute oi idioi xeroume..
Oso gia to xristianismo,exw papsei na pisteuw se ayton..Den eimai X.O,toulaxiston oxi simfwna me to gramma tou nomou..Akolouthw mono osa pisteuw oti kanoun ton tropo zwis mou kalutero kai veltiwnoun kai emena san proswpikotita..
Kai teleutaia tha ithela na ekfrasw kai mia apopsi gia ton ihsou..-xristos(autos pou exei to xarisma) i oxi to afinw stin krisi sas.
Oti ipirxe to thewrw dedomeno apo ti stigmi pou anaferetai akoma kai sto korani..To gegonos gia to opoio ton thewrw megalo magka,kai hgeti,itan oti se oti pistepse to kratise mexri telos..Eixe pisti se oti ekane,toso poli pou mporw na apodextw kai kapoia thaumata tou akoma..I anastasi omws einai gia mena ena megalo psemma.An pote eixe milisei gia auto sigoura tha anaferotan se psihiki kai oxi swmatiki anastasi..Me alla logia ana-systasi tis psixis kai anapausi tis ,afou o idios tha itan sigouros kai vevaios gia to ergo pou eixe diapraxei..
Megalo post..Sorry!

xexexexe
hahahahaha
mouahahahahaha

molis ekana scan to fylladiaki. kai elega na min to kanw post giati exei ksefygei h syzhthsh. alla thanks to u....

parte na exete...

den tha pw polla. dexete thn yparksh tou Xristou kai meta thn apodiknyei...
swtth triffylenia u r gonna love it.

Kenshin
05-06-2005, 02:09
Simfwnw me to zito..As milisoume politismena....Toulaxiston edw!

Me osous exw milisei xeroun oti den eimai atheos.De mporw na isxyristw kati tetoio giati den xerw..Gia na arnitheis kati prepei na gnwrizeis tin yparxi tou prwta!Kai otan lew den xerw opws eipa kai se proigoumena post,ennow oti einai mia ennoia poli diskola katanoiti..Ayto to oloi eimaste theoi parermineythike poikilotropws,I ousia einai pantws oti yposineidita oloi kryvoume mia aperioristi dynami pou oute oi idioi xeroume..
Oso gia to xristianismo,exw papsei na pisteuw se ayton..Den eimai X.O,toulaxiston oxi simfwna me to gramma tou nomou..Akolouthw mono osa pisteuw oti kanoun ton tropo zwis mou kalutero kai veltiwnoun kai emena san proswpikotita..
Kai teleutaia tha ithela na ekfrasw kai mia apopsi gia ton ihsou..-xristos(autos pou exei to xarisma) i oxi to afinw stin krisi sas.
Oti ipirxe to thewrw dedomeno apo ti stigmi pou anaferetai akoma kai sto korani..To gegonos gia to opoio ton thewrw megalo magka,kai hgeti,itan oti se oti pistepse to kratise mexri telos..Eixe pisti se oti ekane,toso poli pou mporw na apodextw kai kapoia thaumata tou akoma..I anastasi omws einai gia mena ena megalo psemma.An pote eixe milisei gia auto sigoura tha anaferotan se psihiki kai oxi swmatiki anastasi..Me alla logia ana-systasi tis psixis kai anapausi tis ,afou o idios tha itan sigouros kai vevaios gia to ergo pou eixe diapraxei..
Megalo post..Sorry!

xexexexe
hahahahaha
mouahahahahaha

(kai kala sataniko gelio me backround keraynous den eironeyomai oti eipes, apla den symfwnw)

molis ekana scan to fylladiaki. kai elega na min to kanw post giati exei ksefygei h syzhthsh. alla thanks to u....

parte na exete...

den exw dynameis gia parapanw eimai ptwma akousthkan polla tha synnexisoume ayrio

PS sellida 50 !!!! na kanoume kai links!!!
na anoiksoume kainourgio forum!!!!
(semna....)

tReLoPeDo!!!
05-06-2005, 02:11
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από deggial

Θεωρεί αμαρτία να πηγαίνεις θέατρο και σινεμά, οι απόκριες σε πείραξαν; :p
Vasika exei para pola "LoL", opote duskola ta 3exwrizeis :p !!!
Pantws an upo8etame oti isxuoun, auta pou exw kanei sta 19 molis xronia ths zwhs mou file mou, ftanoun gia na yhnomai sthn kolash sta xronia ths meta8anaton zwhs mou :wow: !!!
mehahhahahhahahahhaha :p !!!

YoMaNaTiOn
05-06-2005, 02:15
Highlights από τον οδηγό του Rotting (respect):

(Σε παρένθεση ένα μικρό σχόλιο για την καθεμία)

1. Μήπως τραγουδάς αισχρά τραγούδια που ακούς στο ραδιόφωνο; (Όπως Γιάννη Πλούταρχο και Πέγκυ Ζήνα; Καλά ας μην αναφέρω από Dire Straits και πάνω! ΘΑΝΑΤΟΣ στους Σατανιστές, η ροκ είναι του διαβόλου!)
2. Μήπως αντιμιλάς στους Μεγαλύτερους; (άμα σου πρήζουν τον πούτσο γιατί όχι;)
3. Μήπως βλέπεις ακατάλληλα κινημτογραφικά έργα; (όλοι βλέπαμε/βλέπουμε, μην κοροϊδευόμαστε!)
4. Μήπως δεν διαβάζεις την Αγία γραφή; (Δε νομίζω να τη διαβάζει κανείς κάθε μέρα για να κοιμάται πιο εύκολα, εκτός αν θεωρείται easy-reading book, άρα ειναι του χαβαλέ)
5. Μήπως κάνεις αισχρές χειρονομίες στον εαυτό σου; (όπως fisting για παράδειγμα; :P)
6. Μήπως μουτζώνεις τους άλλους; (Όχι, κωλοδάχτυλο πλέον από την κούνια)
7. Μήπως πηγαίνεις στα θέατρα και στους κινηματογράφους; (Νιιιιιιιιι! Γιατί απαγορεύεται;)
8. Μήπως πηγαίνεις σε πάρτυ και χορεύεις αμαρτωλούς χορούς; (Προφανώς εννοεί από Ζεϊμπέκικο μέχρι Blues. Μην το συζητάς για striptease :P)
9. Μήμως δεν πηγαίνεις κάθε Κυριακή στην εκκλησία και στο κατηχητικό; (Όχι, ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος... Αλήθεια... Αν κάτι μου τύχει και δεν πάω για ένα μήνα θα καώ στην κόλαση;)
10. Μήπως δε μελετάς τα μαθήματά σου; (όχι γιατί δουλεύω στη δουλειά του πατέρα μου για να βγάλουμε ψωμί και δε μου μένει χρόνος (ή κοιτάω XXX στο net))
11. Μήπως ντύνεσαι μασκαράς στις απόκριες; (ΡΕ ΜΑΣΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ (αυτό είναι για ξύλο))
12. Μήπως δε δίνεις ελεημοσύνη στους πτωχούς ανθρώπους; (δεν δίνω γιατί δεν ξέρω ποιός είναι άπορος και ποιος πρεζόνι)

Trifyllenia
05-06-2005, 02:17
Κenshin δεν ανοίγει :confused:

Trifyllenia
05-06-2005, 02:20
Nαι τώρα γαμιέται ρε Μιχαλιό ελεεινά η συζήτηση.
Τι μαλακίες είναι αυτά?
Επίσημο έγγραφο της παράδοσης του Χριστιανισμού?
Ήμαρτον

deggial
05-06-2005, 02:29
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Kenshin

Δικαίωμα σου να θεωρείς πως όσα περιγράφει αποτελούν απόδειξη. Ωστόσο θα διαφωνήσω, καθώς το κείμενο αυτό απλώς περιγράφει τη γνωστή ιστορία γύρω απ'την ανάσταση, βασισμένη σε μαρτυρίες που διασώθηκαν προφορικώς μέχρι τον 2ο αιώνα. Δε παρουσιάζει κανένα έγκυρο στοιχείο που να αναφέρει τον τόπο ταφής, κάποια ρωμαϊκή ή εβραϊκή αναφορά ή οτιδήποτε άλλο.

Θεωρεί, παραδείγματος χάριν, δεδομένο το σφράγισμα και περιφρούρηση του τάφου (επειδή περιγράφετε στην Αγία Γραφή), χωρίς την παρουσία κάποιου στοιχείου που αποδεικνύει κάτι τέτοιο (ένα εύλογο εύρημα θα ήταν ρωμαϊκό έγγραφο με τη διαταγή για τη σφράγιση, λόγου χάρη).

Θα τονίσω, για μια ακόμη φορά, πως η θρησκεία βασίζεται στην έννοια της πίστης. Είναι άστοχο να ψάχνουμε αποδείξης της ισχύος μιας θρησκείας, καθώς κάθε θρησκεία βασίζεται, λίγο ή πολύ, στο θεόπνευστο των ιερών της κειμένων.

Kenshin
05-06-2005, 02:29
ksana prospathiste to ksana ebala, alla to bazw kai edw...

YoMaNaTiOn
05-06-2005, 02:34
Kai pali de leitourgei... Ti kaneis re paidi? :confused:

swtth
05-06-2005, 02:35
Ρε παιδία δεν είναι σωστό να χρησιμοποιείτε παραθρησκευτικά και άλλα έγγραφα πλην αυτά της Αγίας Γραφής και των Πατέρων. Δεν ευσταθεί συζήτηση πάνω σε αυτά. Κάτσε να τελείωσούμε με την Κ.Δ και πάμε και στα χαρτία που βγάζει ο καθένας για τα παιδάκια και τις γιαγούλες στο χωριό του

Kenshin
05-06-2005, 02:38
thelei metonomasia se .doc
o server tou forum mallon ta kobei

swtth
05-06-2005, 02:40
thelei metonomasia se .doc
o server tou forum mallon ta kobei

Και γώ αυτό έκανα και το άνοιξα με το οpenoffice χωρίς πρόβλημα

swtth
05-06-2005, 02:53
Πάντως αν δεν δέχεστε αυτά που λέει σαν αληθινά, ελπίζω τουλάχιστον να παραδέχεσθαι ότι οι Ευαγγελιστές ήταν από τους καλύτερους μυθιστοριογράφους όλων των εποχών που ο ρομαντισμός τους τους οδήγησε και στο θάνατο.

emufear
05-06-2005, 03:00
Με ενοχλεί προσωπικά να αναφέρετε το ρομαντισμό στις θρησκείες.

Rotting
05-06-2005, 03:08
Nαι τώρα γαμιέται ρε Μιχαλιό ελεεινά η συζήτηση.
Τι μαλακίες είναι αυτά?
Επίσημο έγγραφο της παράδοσης του Χριστιανισμού?
Ήμαρτον

Eμ τι να σου πω και γω...αν τα λες μαλακιες και συ...... εγω σου λεω οτι εχει κυκλοφορησει απο εκκλησιαστικη αρχη, τι να πω, λες να ειναι μονο ενα χιουμοριστικο αρθρο? Αφου και στα παιδακια αν ακους αυτα λενε, δεν ειναι και τοσο μακρια απο την πραγματικοτητα συμφωνα και με οσα εχω ακουσει. Το οτι δε το λαμβανουμε στα σοβαρα ουτε πιστοι ουτε απιστοι ειναι γεγονος. Υπερβολικα ισως, αλλα ετσι ειναι.

Anywayz, η συζητηση ηδη ειχε ξεφυγει προς την κοσμογονια...στο κατω κατω αν δε μπορουμε να αποφανθουμε μια φορα αν υπαρχει θεος ή οχι, τοτε δε μπορουμε να αποφανθουμε 10 φορες πως δημιουργηθηκε ο κοσμος...

edit: Kαι επιτελους αν δε τα δεχεσαι ολα αυτα, εχεις καποιο ''ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΕΠΙΣΗΜΟ χριστιανικο πρωτοκολλο'' ωστε να ξερουμε και τι να κριτικαρουμε? Ή εστω καποιο προσωπο της εκκλησιας, να σε εκπροσωπει...? Οχι γενικοτητες plz :wavey:

zito_ta_xania
05-06-2005, 03:22
Epeidi akomi apantisi den exo parei tha anaskeuaso ligo tin erotisi mou.

Apeuthinomai stous theistes kai tous roto poioi einai oi logoi gia tous opoious pistevoun stin yparksi tou theou.

Epipleon opos deixnoun kai eggrafa pou anevikan i thriskeies den einai kai toso ofelimes gia tous anthropous, ara giati na synexizoume na tis aspazomaste?

koumpi
05-06-2005, 09:59
Πάντως αν δεν δέχεστε αυτά που λέει σαν αληθινά, ελπίζω τουλάχιστον να παραδέχεσθαι ότι οι Ευαγγελιστές ήταν από τους καλύτερους μυθιστοριογράφους όλων των εποχών που ο ρομαντισμός τους τους οδήγησε και στο θάνατο.

Τώρα εγώ να ξαναγράψω όλα αυτά που έγραψα σε προηγούμενο ποστ; (Αυτό με την Αντιγόνη...)

Το άσχημο με αυτό το thread είναι ότι παρακολουθείται δύσκολα και άρα μένουν αναπάντητα πολλά ζητήματα...
Ας πούμε... περιμένω απάντηση και για την ανθρωπική αρχή...

Όσο για το οδηγό επιβίωσης προς εξομολογούμενους... :
Να ξαναπώ πάλι τα ίδια. Όχι αυτό το φυλλάδιο δεν είναι γραφή των θεόπνευστων Ευαγγελιστών ούτε των Αγίων. Είναι όμως το πώς η Εκκλησία ερμηνεύει το λόγο του Θεού. Ο σωστός Χριστιανός Ορθόδοξος οφείλει να το σέβεται. Αν δεν το σέβεται, απκλίνει από την Ορθόδοξη Εκκλησία.

swtth
05-06-2005, 10:23
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από koumpi

Είναι όμως το πώς η Εκκλησία ερμηνεύει το λόγο του Θεού. Ο σωστός Χριστιανός Ορθόδοξος οφείλει να το σέβεται. Αν δεν το σέβεται, απκλίνει από την Ορθόδοξη Εκκλησία.

Νομίζω ότι η επίσημη Εκκλησία (όχι ο Χριστόδουλος ή ο κάθε ιερέςας) δεν ερμηνεύει έτσι το λόγο του Θεού.

thanatitsa
05-06-2005, 11:13
swtth as mhn anafer8oume ka8olou kalutera sto xristodoulo... Mia xara ta exei kataferei monos tou na ftasei ekei pou einai... To pws einai allo 8ema... Pantws apedei3e peritrana ton teleftaio kairo oti den einai apo tous agious an8rwpous...

lebiathan
05-06-2005, 11:24

Νομίζω ότι η επίσημη Εκκλησία (όχι ο Χριστόδουλος ή ο κάθε ιερέςας) δεν ερμηνεύει έτσι το λόγο του Θεού.

Αν η επισημη εκκλησια δεν αντιπροσωπευεται απο τον χριστοδουλο ή απο τους ιερείς, τότε ποια στον #$*#()$&# ειναι η επισημη εκκλησια?? :confused: :sleep:
β) Που κολλαει ο ρομαντισμος με την ιστορικη συγγραφή κειμενων?? Και οταν λες οτι ηταν απο τους καλυτερους μυθιστοριογραφους θες να κατσω και να δεχτω οτι αυτα που γραψανε ειναι και αληθεια!?!?!! :smokin: You got to be fakin' jokin' !!!!
γ) Περι του να εχω "καλη διαθεση" προκειμενου να δεχτω τα οσα λεει ο Χριστιανισμος, να πω μονο γιατι καλυφθηκα πληρως απο τον Mercyful: αν έχεις καλη διαθεση θα αποδεχτεις και το οτι υπαρχουν εξωγηινοι. Αν εχεις καλη διαθεση θα αποδεχτεις οτι υπαρχουν και τα βαμπιρ. Αν εχεις καλη διαθεση, θα δεχτεις και οτι ο Ροχαμης δεν ειναι δολοφονος.... Οπως και οτι ο Σοριν Ματει ειχε απολυτο δικιο που χρησιμοποιησε τη χειροβομβιδα... Γκεγκε?

@ Yoma: we're on a "hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiighway to heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeell!!!! (ACDC)"
@ koumpi: :love2:

deggial
05-06-2005, 12:19

Αν θεωρούσα πως είχε κανένα νόημα, θα μπορούσα να αρχίζω να αναφέρω το θέμα της πολιτικής εξουσίας της θρησκείας εκείνης της εποχής κι ένα σωρό άλλους λόγους για να γράψει κανείς τέτοια θρησκευτικά κείμενα. Αλλά δεν έχει νόημα.

Από θρησκευτικής πλευράς, είτε το δέχεσαι είτε όχι (πίστη) και τελειώνει εκεί το θέμα.

Από ιστορικής πλευράς, δεν έχουμε εξωτερικές πηγές που να αποδεικνύουν το αληθές των μαρτυριών αυτών. Παραδείγματος χάριν, λέμε με βεβαιότητα πως ο Μ. Αλέξανδρος κατέκτησε την Αίγυπτο, διότι υπάρχουν αιγυπτιακά κείμενα που περιγράφουν το γεγονός. Αντιθέτως, δεν υπάρχουν κείμενα από άλλη πηγή που να αναφέρονται στον βίο του Ιησού.

Εκτός αυτού, είναι αμφίβολο κατά πόσο μπορείς να θεωρήσεις ιστορικώς ακριβές ένα θρησκευτικό κείμενο. Αν δεχθούμε τις μαρτυρίες αυτές ως έγκυρα στοιχεία, δε πρέπει ομοίως να δεχθούμε έγκυρες τις όποιες μαρτυρίες άλλων θρησκειών για θεϊκές επεμβάσεις; Ε, λίγο δύσκολο να μείνουμε στον μονοθεϊσμό τότε. :p

Trifyllenia
05-06-2005, 12:40
Να σου πω ποια είναι τα "επιστημονικά" κ "επίσημα" άρθρα.

Λοιπόν έχουμε την Αγία Γραφή έτσι?
Πάμε λοιπόν.Το παίρνουμε 50-50.
Είτε ισχύει,είτε δεν ισχύει έτσι?
Υπάρχουν λοιπόν κάποιοι άνθρωποι που πιστεύουν ότι όσα γράφονται είναι ψέμματ,συνεπώς ούτε ο Χριστός είναι θεάνθρωπος, ούτε ο Χριστιανισμός ο σωστός δρόμος και τα λοιπά.

Εγώ απλά ανήκω στο άλλο μισό.
Γιατί κ οι άθεοι βασίζονται στην υπόθεση του ότι όλα αυτά δεν υπάρχουν,δε γίναν ποτέ ή είναι ψέμματα.

Εγώ βασίζομαι στην "άλλη" υπόθεση.

:wavey: :wavey:

deggial
05-06-2005, 12:43
Ε, ναι, γι'αυτό λέω σε σχεδόν κάθε σελίδα αυτού του thread πως η θρησκεία είναι θέμα πίστεως. Και ο αθεισμός είναι θρησκεία (διότι αφορά ομοίως τις απόψεις για την φύση του Θεού).

Trifyllenia
05-06-2005, 12:44
Απόλυτα σύμφωνη.

Kenshin
05-06-2005, 13:05
peri yparksews h oxi tou theou.

istorikes anafores anaderthikan kai prohgoumenws yparxoun, pou anaferoun thn yparksh tou Xristou, ws istoriko proswpo.

kai logika na to paroume: oi ebraioi pou einai oi megalyteroi exthroi tou xristianismou, apodexontai thn yparksh Tou, kai an diabasete to eggrafo pou anebasa pagideyontai monoi tous.

oso gia istorikes anafores:
proxeira brhka sto internet ta parakatw apo mh xristianous:

Josephus - Jewish Zealot
Tacitus - Roman Historian
Pliny - Roman Governor

an thelete psaxnw kai pio sygkekrimena.

live
05-06-2005, 13:07
na theso mia erotisi pros sizitisi? pisteuete eeseis stin ennoia tis metensarkosis?
to rotao giati eixe anaferhei oti genika iparxei mia zigaria, dld kalo kai kako, thetiko arnitiko fotrio, klp, dld to antitheto miso..
etsi kai me tin metensarkosi kai kapoioes theories tis pou exo diavasei , otan kaneis kako stous allous auto se alli zoi simainei oti tha sou kanoun oi alloi , kai to antitheto an sou ekanan dld kako, tha to "plirosoun " me kapoion tropo autoi pou sto ekanan, k.o.k se auti i se alli tous zoi..
episis na theso kai ena alli erotima gia sizitisi? theoreite oti o anthropos exei enan skopo sti zoi tou i oti ola ginontai tixaia kai me simptoseis, klp.. episis an exei autos o skopos einai diaforetikos gia ton kathena? i o kathenas ton orizei opos thelei?

koumpi
05-06-2005, 13:13
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο αθεϊσμός είναι θρησκεία.
Εγώ αυτό δεν το δέχομαι.

Η θρησκεία (για έναν άθεο) είτε φτιάχτηκε από εσωτερική ανάγκη του ανθρώπου να βρει μια ελπίδα/ένα προστάτη είτε είναι ένα πολύ καλό παραμύθιασμα αιώνων... Εντάξει... το "είτε...είτε" ας μην το κάνω απόλυτο... αλλά γενικά νομίζω ότι κάπου εκεί κινούνται...
Θέλω να πω ότι ο πιστός είναι αυτός που δέχεται ένα σωρό πράγματα για τη φύση, την ύπαρξη, το ρόλο, το σκοπό κτλ κτλ κτλ κτλ για μια ανώτερη δύναμη -για κάτι μεταφυσικό.

Ο άθεος δε δέχεται κάτι μεταφυσικό... Για τη δημιουργία -ας πούμε- του κόσμου, την εμφάνιση του ανθρώπου κα δεχεται τις επιστημονικές εξηγήσεις...
Άρα ο άθεος δεν έχει να αποδείξει κάτι...

koumpi
05-06-2005, 13:18
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από live
episis na theso kai ena alli erotima gia sizitisi? theoreite oti o anthropos exei enan skopo sti zoi tou i oti ola ginontai tixaia kai me simptoseis, klp.. episis an exei autos o skopos einai diaforetikos gia ton kathena? i o kathenas ton orizei opos thelei?

Ο άνθρωπος -όπως λέει και ο Σαρτρ- είναι "καταδικασμένος σε απόλυτη ελευθερία"...
Με τις επιλογές του δίνει νόημα στην υπαρξή του. Ο ίδιος με τις πράξεις του και τις επιλογές του. Όχι κάποιος άλλος.
Με τις επιλογές του αυτές μπορεί να στερηθεί την ελευθερία του... Μην αρχίσω να λέω παραδείγματα τώρα...

Νομίζω ότι αυτό απαντάει και στο θέμα της μετενσαρκωσης...

koumpi
05-06-2005, 13:19

istorikes anafores anaderthikan kai prohgoumenws yparxoun, pou anaferoun thn yparksh tou Xristou, ws istoriko proswpo.

kai logika na to paroume: oi ebraioi pou einai oi megalyteroi exthroi tou xristianismou, apodexontai thn yparksh Tou, kai an diabasete to eggrafo pou anebasa pagideyontai monoi tous.

Josephus - Jewish Zealot
Pliny - Roman Governor

Το θέμα δεν είναι αν ο Ιησούς (και όχι ο Χριστός) υπήρξε ιστορικά...

Το ξαναείπαμε αυτό...

Το θέμα είναι αν αναστήθηκε....

deggial
05-06-2005, 13:20

Σαφώς (το είχα αναφέρει και πιο πριν). Ωστόσο, οι πηγές αυτές εκτείνονται σε πολύ περιορισμένα στοιχεία για τον βίο του και σαφώς όχι στα όποια θαύματα.

Παραδείγματος χάριν, ο Τάκιτος αναφέρει πως ο Χριστός καταδικάστηκε την εποχή της κυριαρχίας του Τιβέριου, με απόφαση του Έπαρχου Πόντιου Πιλάτου ("Χρονικά", 15.44).

Το πρόβλημα με την παράγραφο αυτή είναι δυο ιστορικές ανακρίβειες. Το όνομα Χριστός (Christus στο αρχικό κείμενο) δώθηκε αργότερα στον Ιησού απ'τους πιστούς, ενώ ο Πιλάτος είχε το τίτλο του Νομάρχη. Αλλά και τα δυο λάθη δεν είναι σπουδαία, το αξίωμα είναι φυσικό να αναφέρεται λανθασμένα, ενώ το κείμενο αναφερόταν στην καταδίωξη των χριστιανών, οπότε η αναφορά στον Ιησού ως Χριστό δε παραξενεύει.

Kenshin
05-06-2005, 13:22
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από zito_ta_xania
Epeidi akomi apantisi den exo parei tha anaskeuaso ligo tin erotisi mou.

Apeuthinomai stous theistes kai tous roto poioi einai oi logoi gia tous opoious pistevoun stin yparksi tou theou.

Epipleon opos deixnoun kai eggrafa pou anevikan i thriskeies den einai kai toso ofelimes gia tous anthropous, ara giati na synexizoume na tis aspazomaste?

koita ayto to teleytaio apo pou to ebgales?

den xreiazontai logoi, apla pisteyeis... an thes logous: den pisteyw oti mesa sthn tyxaiotita tou sympantos tha mporouse pote na dimiourgithei zoi kai prin thn dimiourgia tou sympantos, symfwna me oles tis thewries pou yparxoun kai ekshgoun thn dimiourgia tou kosmou, kamia den eksigei pws egine h prwti spitha pou ta ksekinhse ola. panta prepei na yparxei kati pio prin an to paroume me thn logikh.

ta thaymata an dexteite oti yparxoun , ta opoia den ekshgountai me kanena nomo thsfysikhs xhmeias kai mathimatikwn

prosopikes empeiries...
..............................................

pare ayta gia arxh kai blepoume

alla ksanalew den xriazesai logous gia na pisteyeis, epibebaiwseis einai ta parapanw

deggial
05-06-2005, 13:26
Δεν καταλαβαίνω γιατί ο αθεϊσμός είναι θρησκεία.
Εγώ αυτό δεν το δέχομαι.

...

Ο άθεος δε δέχεται κάτι μεταφυσικό... Για τη δημιουργία -ας πούμε- του κόσμου, την εμφάνιση του ανθρώπου κα δεχεται τις επιστημονικές εξηγήσεις...
Άρα ο άθεος δεν έχει να αποδείξει κάτι...

Αν θέλεις να το δούμε καθαρά επιστημονικά το όλο θέμα, τα μεταφυσικά φαινόμενα είναι ανοιχτό πρόβλημα. Δεν έχουμε καμία έγκυρη μαρτυρία τέτοιων φαινομένων (ειδικά θεϊκών θαυμάτων), αλλά δεν έχουμε κάποια απόδειξη πως δεν υπάρχουν υπερφυσικές δυνάμεις. Μπορείς να το παρομοιάσεις με το P=NP, όπου δεν έχουμε απόδειξη της ισχύος του, αλλά ούτε της μη ισχύος του. Έτσι, καθαρά επιστημονικά, αντιστοιχεί μια πιθανότητα ορθότητας σε κάθε θρησκεία.

Ο άθεος πιστεύει πως ο Θεός δεν υπάρχει. Εφόσον δεν έχει έγκυρα επιστημονικά στοιχεία, η άποψη του αυτή αποτελεί μία πίστη, άρα πληρεί κάθε συνθήκη για να θεωρηθεί θρησκεία.

Παρεπιπτόντως, είμαι άθεος. Αντιλαμβάνομαι όμως πως δε μπορώ να αποδείξω τη πίστη μου, τουλάχιστον όχι περισσότερο απ'ό,τι ένας βουδιστής, χριστιανός, Jedi ή οποιοσδήποτε άλλος.

Kenshin
05-06-2005, 13:28

Το θέμα δεν είναι αν ο Ιησούς (και όχι ο Χριστός) υπήρξε ιστορικά...

Το ξαναείπαμε αυτό...

Το θέμα είναι αν αναστήθηκε....

diabase to doc an den se kalypsei, to synexizoume.

giati den exw akousei kanena sxolio gia to doc. mpou bghke to ladi gia na to anebasw: hmoun ptwma ekana egkatastasi to scanner, brika to fylladio,ekana phramata to perasa se ocr, to metetrepsa se doc, kai den akouw oute ena sxolio!!!!!

Trifyllenia
05-06-2005, 13:30
Ρε συ άκου παπαριά.
Όταν πάω να το ανοίξω με Word μου ζητάει έναν κωδικό!!!
Κ λέει κάτι για τον server!
Please,δεν μπορείς να κάνεις κάτι σχετικά με αυτο??

koumpi
05-06-2005, 13:30

Αν θέλεις να το δούμε καθαρά επιστημονικά το όλο θέμα, τα μεταφυσικά φαινόμενα είναι ανοιχτό πρόβλημα. Δεν έχουμε καμία έγκυρη μαρτυρία τέτοιων φαινομένων (ειδικά θεϊκών θαυμάτων), αλλά δεν έχουμε κάποια απόδειξη πως δεν υπάρχουν υπερφυσικές δυνάμεις. Μπορείς να το παρομοιάσεις με το P=NP, όπου δεν έχουμε απόδειξη της ισχύος του, αλλά ούτε της μη ισχύος του. Έτσι, καθαρά επιστημονικά, αντιστοιχεί μια πιθανότητα ορθότητας σε κάθε θρησκεία.

Ο άθεος πιστεύει πως ο Θεός δεν υπάρχει. Εφόσον δεν έχει έγκυρα επιστημονικά στοιχεία, η άποψη του αυτή αποτελεί μία πίστη, άρα πληρεί κάθε συνθήκη για να θεωρηθεί θρησκεία.

Παρεπιπτόντως, είμαι άθεος. Αντιλαμβάνομαι όμως πως δε μπορώ να αποδείξω τη πίστη μου, τουλάχιστον όχι περισσότερο απ'ό,τι ένας βουδιστής, χριστιανός, Jedi ή οποιοσδήποτε άλλος.

Αντιλαμβάνομαι πώς το λες...
Απλά εγώ δεν το αντιμετωπίζω έτσι...
γιατί αν δώσω πιθανότητες στην ύπαρξη Θεού (με ότι αυτό συνεπάγεται) αναιρώ την πεποίθηση μου ότι γεννιόμαστε ελεύθεροι.

deggial
05-06-2005, 13:31
@Kenshin: Το σχολίασα εγώ το .doc σου πριν κανά δυό σελίδες.

Kenshin
05-06-2005, 13:34
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από live
na theso mia erotisi pros sizitisi? pisteuete eeseis stin ennoia tis metensarkosis?
to rotao giati eixe anaferhei oti genika iparxei mia zigaria, dld kalo kai kako, thetiko arnitiko fotrio, klp, dld to antitheto miso..
etsi kai me tin metensarkosi kai kapoioes theories tis pou exo diavasei , otan kaneis kako stous allous auto se alli zoi simainei oti tha sou kanoun oi alloi , kai to antitheto an sou ekanan dld kako, tha to "plirosoun " me kapoion tropo autoi pou sto ekanan, k.o.k se auti i se alli tous zoi..

den pisteyw pragmatika sthn metensarkwsi, thewrw oti exei polla kena, xwris omws na exw asxolithei trela.

twra proswpika pisteyw oti an kaneis kati kako, nai tha to plhrwseis se aythn h sthn metathanato zwi.

pisteyw twra genika oti oloi exoume ton idio skopo panw sth gh. twra ta ypoloipa ta orizoume monoi mas sthn zoi mas kai thetoume tous stoxous mas.

Kenshin
05-06-2005, 13:37

...περισσότερο απ'ό,τι ένας βουδιστής, χριστιανός, Jedi ή οποιοσδήποτε άλλος.

asxeto se mia syzhthsh peri Star Wars mou eipan oti sthn Agglia yparxoun 400.000 pistoi sto force....

elpizw na mhn prosballw kanenan (YoMa?)

Trifyllenia
05-06-2005, 13:38
Ο Χριστιανισμός δεν πιστεύει στη μετενσάρκωση.
Κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός

Kenshin
05-06-2005, 13:39
patas read only trif

Hal-Boy
05-06-2005, 13:41
@triff:Otan zotisei kwdiko esy clikare to "read only".:-)
Kenshin dekti i apopsi sou..Den eipa pote oti eklepsan to swma tou ihsou!Egw apla eipa oti meta apo tosa xronia mporei na parousiastei i alitheia opws kapoioi thelisan prin kapoia-polla- xronia,tote pou stis oikoumenikes sunodous empainan oi vaseis tou xristianismou..I yparksi tou thewreite dedomeni,alla i anastasi einai enas grifos akoma..Einai ayto pou eipa oti einai akatalipti i ennoia twn theikwn energeiwn..
Kamia apopsi gia ti maria magdalini den tha akousw??Itan ontws porni i mipws ekeina ta xronia pou proanefera i patriarxiki koinwnia ti "vaftise" etsi?Kai pou einai to paralogo na itan ginaika tou ihsou apo ti stigmi malista pou apagoreuotan apo tous nomous twn ioudaiwn na einai enas antras anipantros..
Me alla logia giati stekimaste toso poli stin theiki fisi tou ihsou kai oxi kai stin anthrwpini??

Rotting
05-06-2005, 13:44
Eμένα παλι η αποψη μου για μετα το θανατο είναι οτι θα είμαστε οπως πριν γεννηθουμε...δηλαδη τιποτα! Νιωθω βεβαιος γι αυτο... πως ειναι δηλαδη το σπουργιτι που γεννιεται και ψοφαει και δε τρεχει τιποτα μετα? Ε, ζωα ειμαστε και μεις, σαφως και δεν εχει μελλον μετα...γιατι να εχει? Ειμαστε μια υπαρξη που δημιουργηθηκε (malloc) ,εδρασε οσο ηταν να δρασει και μετα καταστρεφεται (free). Σορρυ αλλα νιωθω απολυτος γι αυτο, αν και δεν εχω πεθανει ακομα και αν και μου λενε οτι δεν ειναι τοσο αισιοδοξο...

Trifyllenia
05-06-2005, 13:44
Η Μαρία η μαγδαληνή μη το μπερδεύεις δεν ήταν πόρνη.

Ήταν η γυναίκα που έβγαλε ο Χριστός από μέσα της 7 δαιμόνια.

deggial
05-06-2005, 13:46

asxeto se mia syzhthsh peri Star Wars mou eipan oti sthn Agglia yparxoun 400.000 pistoi sto force....

elpizw na mhn prosballw kanenan (YoMa?)

Αν και δεν έχει αναγνωριστεί ως επίσημη θρησκεία, έχει πράγματι 390.000 οπαδούς στην Αγγλία, 70.000 στην Αυστραλία, 20.000 στον Καναδά και δε θυμάμαι πόσους στις ΗΠΑ.

Trifyllenia
05-06-2005, 13:48
Οκ το διάβασα.
Κάπου τοχω ξαναδεί αυτό,το θυμάμαι.
Τέλος πάντων άσχετο.
Λοιπόν,εγώ συμφωνώ αλλά κ πάλι είναι αυτό που συμφωνήσαμε με τον deggial κ νομίζουμε κ όλοι συμφωνούμε σε αυτό.
Το ότι επειδή ακριβώς είναι 50-50 είτε πιστεύεις,είτε όχι.

Mercyful_Fate_1
05-06-2005, 13:50

Ήταν η γυναίκα που έβγαλε ο Χριστός από μέσα της 7 δαιμόνια.
:o :o :o :o
rofl
Αυτό από που προκύπτει πάλι?? Το διάβασες κάπου??
Εγώ πάλι έχω ακούσει για τις θεωρίες ότι η Μαγδαληνή έφυγε και εγκαταστάθηκε μόνιμα στη (σημερινή) Γαλλία (και δεν έχω διαβασει ακόμα τον κώδικα Da Vinci. btw, το λέει και το signature μου, αν και είναι κλεμμένο. :D ).

Hal-Boy
05-06-2005, 13:52
triff:Pws to eipes auto??Mallon kapoios apo tous dyo exei lathos..Itan i porni pou pige kai proskinise ton ihsou,tou filise ta podia gia na tin sigxwresei kai malista tis edwse kai miro na paei ston tafo tou-kata to euaggelio..Egw ayto xerw..Ektos kai an exw mperdeutei toso...:-)

Mercyful_Fate_1
05-06-2005, 13:53
Νομίζω πως αυτό με τους δαίμονες πρέπει να είναι προσθήκη των Ορθοδόξων. Τουλάχιστον εγώ δεν το έχω ακούσει από Καθολικούς (εκτός και αν μου έχει διαφύγει).

deggial
05-06-2005, 13:55
Πώς ξέρεις πως οι Jedi είναι πραγματική θρησκεία: http://ars.userfriendly.org/cartoons/?id=20020901

Trifyllenia
05-06-2005, 13:57
Μέχρι να το βρω στην Καινή πάρε αυτό που το έχω πρόχειρο-σημειωμένο.

ΠΑΠΥΡΟΣ ΛΑΡΟΥΣ ΜΠΡΙΤΑΝΙΚΑ ΤΟΜΟΣ 40 σελ. 311 Μαρία η Μαγδαληνή.

Trifyllenia
05-06-2005, 13:58
Κοιτάχτε στο όνομα αγίων γυναικών ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ

Mercyful_Fate_1
05-06-2005, 14:10
@Kenshin: Για το doc που παρέθεσες. Το κείμενο αυτό δεν αποδεικνύει κάτι, από τη στιγμή που η βάση των επιχειρημάτων θέλει η ίδια απόδειξη. Τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί, όπως πολύ σωστά είπε και ο deggial, βασίζονται και πάλι στις μαρτυρίες που καταγράφονται στη Κ. Διαθήκη, η οποία χρήζει η ίδια απόδειξη ορθότητας ως ιστορικό κείμενο.
Επίσης, μέσα στο κείμενο αυτό υπάρχουν και κάποιες λογικές αντιφάσεις. Συγκεκριμένα παραθέτω 3 συνεχόμενες παραγράφους που έχω τώρα πρόχειρες.

Ρωτάνε όμως πολλοί: Γιατί μόλις αναστήθηκε νά μή φανερωθεί αμέσως στους Ιουδαίους; Αυτός ό λόγος ειναι περιττός. "Αν υπήρχε ελπίδα νά τους ελκύσει στην πίστη, δέν θ' αμελούσε νά φανερωθεί σέ όλους. Αλλά ότι δέν υπήρχε τέτοια ελπίδα τό απέδειξε ή ανάσταση τοϋ Λαζάρου: Αν και ήταν ήδη τέσσερις μέρες νεκρός και είχε αρχίσει νά μυρίζει και νά σαπίζει, τόν άνέστησε μπροστά στά μάτια όλων. Παρά ταύτα, όχι μόνο δέν έλ-κύσθηκαν στην πίστη, αλλά και εξαγριώθηκαν εναντίον τοϋ Χριστού, ώστε ήθελαν νά σκοτώσουν κι Αυτόν και τόν Λάζαρο.
Αφού λοιπόν άλλον άνέστησε και όχι μόνο δέν πί¬στεψαν, αλλά και εξαγριώθηκαν εναντίον του, αν ό ίδιος μετά τήν Ανάσταση του τους φανερωνόταν, δέν θά εξα¬γριώνονταν πολύ περισσότερο τυφλωμένοι άπό τό μίσος και τήν απιστία τους;
Αλλά γιά ν' αφοπλίσει τόν άπιστο άπό κάθε αμφιβο¬λία, όχι μόνο σαράντα ολόκληρες ήμερες εμφανιζόταν στους μαθητάς του και έτρωγε μάλιστα μαζί τους, αλλά παρουσιάσθηκε και σέ πάνω άπό πεντακόσιους αδελ¬φούς, δηλ. σέ πλήθος ολόκληρο. Στό Θωμά μάλιστα πού δυσπιστούσε, έδειξε τά σημάδια άπ' τά καρφιά και τό τραύμα άπ' τή λόγχη.

Ουσιαστικά ο ίδιος ο συγγραφέας του κειμένου απορίπτει στη τρίτη παράγραφο αυτά τα οποία μας παρουσιάζει ως λογικα (!!!!) επιχειρήματα στις 2 πρώτες παραγράφους. Άλλωστε, και ποιος δε θα πίστευε εάν έβλεπε ζωντανό έναν άνθρωπο που ε'ιχε δει να πεθαίνει πάνω στο σταυρό πριν μερικές μέρες??
Και για το τέλος, απλώς να πω πως ενοχλήθηκα από το ειρωνικό και γεμάτο περηφάνια ύφος, τη στιγμή που υποτίθεται ότι οι αληθηνά θρησκευούμενοι υποτίθεται ότι είναι άθρωποι ταπεινοί και χωρίς κακία.

Hal-Boy
05-06-2005, 14:15
Kai omws i triffylenia exei dikio..Stin diki mou egkyklopedia leei pws ti giatrepse apo varia astheneia...Ti paizei???Nomizw oti den eimai o monos pou pisteue auta ta pragmata...

Trifyllenia
05-06-2005, 14:15
Πάμε λοιπόν:

ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ 8

ΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΚΟΝΟΥΣΑΝ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟΝ

Οι δώδεκα ήταν μαζί του και μερικές γυναίκες που είχαν θεραπευτεί από πνεύματα πονηρά και από ασθένειες,η Μαρία η ονομαζόμενη Μαγδαληνή, από την οποία είχαν βγει 7 δαιμόνια....

Mercyful_Fate_1
05-06-2005, 14:17
Ναι τελικά όντος υπάρχει αυτή η αναφορά και αλλού, προφανώς μου είχε διαφύγει.
Πάντος, προσωπικά κλείνω στο να πιστέψω ότι η Μαρία Μαγδαληνή πήγε και στη Γαλλία κάποια στιγμή. Άλλωστε στο Παρίσι υπάρχει μια καταπληκτική εκκλησία αφιερωμένη σ'αυτή.
http://infopuq.uquebec.ca/~uss1010/orgues/france/smadeleinep.html
Προσέξτε και τη ρωμαϊκή αρχιτεκτονική της εκκλησίας (παρ'όλο που χτίστηκε τον 18 αιώνα), αν και πρόκειται για χριστιανική εκκλησία.

emufear
05-06-2005, 14:17

Josephus - Jewish Zealot
Pliny - Roman Governor

Επισυνάπτω και εγώ ένα κειμενάκι, τροφή για σκέψη απλά. Δε λέω πως είναι απόδειξη του οτιδήποτε όπως είπες εσύ προηγουμένως.

Το συνημμένο είναι .zip και το download συστήνεται μόνο σε ανοιχτόμυαλους χριστιανούς (και σε όλους τους υπόλοιπους βεβαίως).

Trifyllenia
05-06-2005, 14:21
Κώδικας DaVinci

Την εποχή του Χριστού δεν υπήρχε ο όρος France(oi Φράγκοι κοινώς).
Υπήρχε Γαλατία(Gauloises)

O DaVinci (τα έγγραφα)αναφέρονται ως France.
France ονομάζεται από την εποχή του κ μετά.
Πλαστά.

Στο «Κώδικας Ντα Βίντσι» ο Μπράουν παίζει επιδέξια με όλα αυτά που η επικρατούσα άποψη για τον Χριστιανισμό θέλει να αποκρύψει. Παίζει με τη θέση της γυναίκας στη θρησκεία. Μια θέση που περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Μιλά για όλα αυτά που θέλουν τα επίσημα δόγματα του Χριστιανισμού να ξεχάσουν. Τονίζει το γεγονός ότι η Μαρία Μαγδαληνή ταυτίστηκε με μία πόρνη για αιώνες και παρ’ όλο που ο πάπας διόρθωσε το λάθος που έγινε, παρ’ όλη την αποκατάστασή της, ο περισσότερος κόσμος συνεχίζει να τη συνδέει με την πόρνη που έκανε ένα πέρασμα από το σίριαλ της ζωής του Χριστού κι απλά μετανόησε και σκούπισε με τα ξέπλεκα μαλλιά της τα πόδια του Σωτήρα. Το Βατικανό, αφού είδε το μυθιστόρημα του Μπράουν να γίνεται γνωστό σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου, προσπάθησε να κρατήσει τις αποστάσεις και να το αποκηρύξει.

Kenshin
05-06-2005, 14:22
@triff:Otan zotisei kwdiko esy clikare to "read only".:-)
Kenshin dekti i apopsi sou..Den eipa pote oti eklepsan to swma tou ihsou!Egw apla eipa oti meta apo tosa xronia mporei na parousiastei i alitheia opws kapoioi thelisan prin kapoia-polla- xronia,tote pou stis oikoumenikes sunodous empainan oi vaseis tou xristianismou..I yparksi tou thewreite dedomeni,alla i anastasi einai enas grifos akoma..Einai ayto pou eipa oti einai akatalipti i ennoia twn theikwn energeiwn..

afou o Theos yphrkse, stayrwthike, pethane kai tafike, o tafos fyllasotane kai to swma den klaphke, to swma den brethike..... ara...

Kamia apopsi gia ti maria magdalini den tha akousw??Itan ontws porni i mipws ekeina ta xronia pou proanefera i patriarxiki koinwnia ti "vaftise" etsi?Kai pou einai to paralogo na itan ginaika tou ihsou apo ti stigmi malista pou apagoreuotan apo tous nomous twn ioudaiwn na einai enas antras anipantros..
Me alla logia giati stekimaste toso poli stin theiki fisi tou ihsou kai oxi kai stin anthrwpini?? [/B]

o ioudaios antras apogoreyotan na pantreytei prin apo ta 30 tou, pou htan h enilikiwsh tou. an den kanw lathos o Xristos h ksekinhse thn didaskalia tou sta 30 kai meta apo 3 xronia didaskalias pethane se ilikia twn 33.

epipleon kai o iwannhs o baptistis apo oso kserw den htan pantrmenos.

asxeta apo ayto apo oso kserw den yphrxe teeoios nomos an analogistoume oti yphrxan kai monaxika tagmata opws ayta twn aisaiwn, ta opoia istarika apo keimena exoun apodeixtei oti yparxoun.

h Maria h Magdalinh htan ayth pou o Xristos ebgale apo mesa ths 7 daimonia.

eisai sigouros gia thn yparksi tetoiou nomou?

oso giati stekomaste sthn theiki fysh tou Xristou toso, einai epeidi sth syzhthsh ayth amfisbitountai pio ply idiothtes pou aforoun thn theiki fysh tou Xristou. h antrwpinh fysh yphrkse allwste exoume kai to eyaggeliko xwrio stous peirasmous tou Xristou, thn proseyxh me tous mathites ston Elaiwan k.a.

Trifyllenia
05-06-2005, 14:25
Εγώ για την ύπαρξη του Χριστού εκτός από την προσωπική μου εμπειρία αλλά και διάφορα άλλα περιστατικά βασίζομαι στο βιβλίο του Αγγελου Σακκετου "ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ".

υπάρχουν γύρω στις 30 σελίδες (το κεφάλαιο ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ)

Κ οι Εβραίοι παραδέχονται την ύπαρξη του Χριστού.
Κ οι Μουσουλμάνοι.

50-50.Πίστη ή όχι.

deggial
05-06-2005, 14:30

afou o Theos yphrkse, stayrwthike, pethane kai tafike, o tafos fyllasotane kai to swma den klaphke, to swma den brethike..... ara...

Κύκλους θα κάνουμε; Όπως αναφέρθηκε πριν κι απ'τον Mercyful Fate και από εμένα, δέχεσαι ως ιστορικό δεδομένο το σφράγισμα και περιφρούρηση του τάφου. Λογικό είναι να αμφιβάλουμε για την ιστορική ορθότητα των παραπάνω, όταν δεν υπάρχει καμία τέτοια αναφορά για ένα τέτοιο γεγονός (σφράγισμα, φρουρά) πέρα απ'την Αγία Γραφή.

Οι νόμοι των Ιουδαίων πράγματι όριζαν πως έπρεπε κανείς να παντρεύεται. Το σκεπτικό ήταν (και παραμένει στον Ιουδαϊσμό) πως ο ανύπαντρος άντρας σκέφτεται συνέχεια την αμαρτία.

Mercyful_Fate_1
05-06-2005, 14:37
Και είναι αξιοπρόσεχτο πως ΔΕΝ υπάρχουν ρωμαϊκά κείμενα για τον Χριστό, τη στιγμή που οι Ρωμαίοι ήταν απίστευτη γραφειοκράτες και κατέγραφαν ουσιαστικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Παρ'όλ'αυτά δεν υπάρχει ούτε μια αναφορά στον Χριστο (σαν Ιησού εννοώ, γιατι το "Χριστος" το πήρε σαν τίτλο αργότερα από τους οπαδούς του, ως ο χριζόμενος βασιλιας τους).
Πάντος ρε kenshin, μη διαλέγεις τα ποστς που απαντάς. Αν μπορείς, απάντα σε όλα τα ποστς... ;-)

Kenshin
05-06-2005, 14:38
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Mercyful_Fate_1
@Kenshin: Για το doc που παρέθεσες. Το κείμενο αυτό δεν αποδεικνύει κάτι, από τη στιγμή που η βάση των επιχειρημάτων θέλει η ίδια απόδειξη. Τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί, όπως πολύ σωστά είπε και ο deggial, βασίζονται και πάλι στις μαρτυρίες που καταγράφονται στη Κ. Διαθήκη, η οποία χρήζει η ίδια απόδειξη ορθότητας ως ιστορικό κείμενο.
Επίσης, μέσα στο κείμενο αυτό υπάρχουν και κάποιες λογικές αντιφάσεις. Συγκεκριμένα παραθέτω 3 συνεχόμενες παραγράφους που έχω τώρα πρόχειρες.

Ουσιαστικά ο ίδιος ο συγγραφέας του κειμένου απορίπτει στη τρίτη παράγραφο αυτά τα οποία μας παρουσιάζει ως λογικα (!!!!) επιχειρήματα στις 2 πρώτες παραγράφους. Άλλωστε, και ποιος δε θα πίστευε εάν έβλεπε ζωντανό έναν άνθρωπο που ε'ιχε δει να πεθαίνει πάνω στο σταυρό πριν μερικές μέρες??
Και για το τέλος, απλώς να πω πως ενοχλήθηκα από το ειρωνικό και γεμάτο περηφάνια ύφος, τη στιγμή που υποτίθεται ότι οι αληθηνά θρησκευούμενοι υποτίθεται ότι είναι άθρωποι ταπεινοί και χωρίς κακία.

an parathrhseis leei oti den parousiastike se olous stous ioudaious pou ton aporipsan en zoi stois 2 prwtes(diladi den emfanizotan se plithi xiliadwn opws ekane en zoi), enw stin triti anaferei emfaniseis se adelfous, pou ennoei akolouthites, epishs meta emfanizotan me tous mathites, se pistous gia na edrewsei thn pisti tous pou eixe klonistei.

oso gia to yfos:

perifania den exei mesa, kata thn gnwmi mou. peritexno yfos ligo nai , alla oxi eirwniko. sthn skala twn epithetwn pou xarakthrizoun thn eirwnia h eirwnia san leksi einai h pio baria, prosekse pws thn xrisimopoieis.

den perifaneyetai poythena mesa sto eggrafo gia ton eayto tou: xa egw ta skeytika kai tetoia.

oute kakos ginetai pouthena...

dinw diktya ta leme argotera

Mercyful_Fate_1
05-06-2005, 14:45
Εκτός από "περίτεχνες εκφράσεις" που εμένα μου φέρνουν κάτι από ειρωνία, έχει και λέξεις όπως "ανόητοι" και "ηλιθιοι". Μ'ηπως είναι και αυτά περίτεχνο ύφος?

Trifyllenia
05-06-2005, 15:10
http://www.focusmag.gr/links/view-link.rx?oid=60715

Trifyllenia
05-06-2005, 15:22
http://www.apologitis.com/gr/ancient/golgothas.htm

Nymphetamine
05-06-2005, 16:13
Από το κείμενο που έκανες attach:

Σήμερα από οποιαδήποτε απόπειρα διαμφισβήτησης της ιστορικής αξιοπιστίας – ακόμη και της πιο ασήμαντης λεπτομέρειας μέσα στις Γραφές – αποτελεί αισχρή κακοήθεια!

LoL, κάποιος πρέπει να πει στους ευαγγελιστές ότι είναι κακοήθεια γιατί δεν μπορούν να συμφωνήσουν σε πολλά, όσο για τις λεπτομέρειες, δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους ανάμεσα στα ευαγγέλια! :blush: :blush: :blush:

Ούτε για τα ονόματα των αποστόλων δεν συμφωνούν ανάμεσα στα ευαγγέλια (Ιάκωβος και Λεββαίος, για τους οποίους η καλύτερη δικαιολογία των χριστιανών είναι πως μπορεί να είναι το ίδιο πρόσωπο..μπορεί :D).

http://biblebabble.curbjaw.com/gospels.htm

Μια ματιά εκεί για να δούμε ποιος ακριβώς αμφισβητεί λεπτομέρειες..
:D :blush: :sleep:

YoMaNaTiOn
05-06-2005, 16:16
Endiaferon to linkaki sou Nymphetamine! ;-)

Trifyllenia
05-06-2005, 16:33
Οι προτεστάντες κ οι λοιπές αιρέσεις τους είναι από τους πιο τρελούς ας το πω έτσι ανθρώπους καθώς και κλασσικές περιπτώσεις "ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΥΛΗΤΙΣΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΟΥΕΧΕΧΕΧΕ".

Κ πιο συγκεκριμένα όχι οι καθαροί προτεστάντες αλλά οι Πεντηκοστιανοί από κει που δίνεις τα λινκ.
Δώσε επίσης κ κάποιο άλλο λινκ γιατί εγώ διαφωνώ μαζί τους ξεκάθαρα.
Εγω δηλ. είμαι Χ.Ο. πες μου κάτι λάθος στην πίστη των Χ.Ο. με τις άλλες δε συμφωνώ.

zito_ta_xania
05-06-2005, 16:35
Το θέμα δεν είναι αν υπήρξε ή όχι ο Ιησούς αλλά αν μπορούμε να αποδείξουμε ή όχι αν αναστήθηκε. Δεν έχει νόημα να συζητάμε τη ζωή ενός προσώπου καθώς εφόσον ένας στους τρεις ειμαστε άθεοι και ένας στους δύο χριστιανοί πρέπει πρώτα να συζητήσουμε άλλα θέματα για να προχωρήσουμε.

Για παράδειγμα γιατί να δεχτούμε ότι υπάρχει ψυχή ; Υπάρχει κάτι άλλο εκτός από ύλη; Επιζούμε του θανάτου; Το καλό και το κακό σαν έννοιες είναι ανεξάρτητες του ανθρώπου; Έχουν διαφορά μεταξύ τους;

Trifyllenia
05-06-2005, 16:42
Παρέθεσα λινκ περί κάποιας απόδειξης αναστάσεως του Ιησού.

Όσο γι'αυτά που ρωτάς νομίζω ως Χ.Ο. (που είμαι) ξέρεις τις θέσεις μου.

SephirotH
05-06-2005, 16:44
Πολύ πολύ φιλοσοφικά τα ερωτήματα που έθεσες και πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη με αυτά.
Μόνο για το τελευταίο έχω να πω ότι κατά την γνώμη μου το καλό και το κακό (οι οποίες βεβαίως είναι έννοιες τις οποίες εφήυρε ο άνθρωπος) είναι έννοιες απόλυτα υποκειμενικές και καμία θρησκεία-θεωρία δεν μπορεί να τις αντικειμενικοποίησει πράγμα το οποίο έχουν κάνει όλες οι θρησκείες. Έχουν δώσει κάποιους κανόνες καλού-κακού το οποίο για μένα είναι απολύτως αφύσικο και άδικο αφού πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος μπορεί να καθορίζει μόνος τι είναι κακό και τι καλό.

Trifyllenia
05-06-2005, 16:46
Ο Χριστιανισμός λέει ότι τελικός κριτής είναι ο Θεός.

Ναι,έχεις δίκιο.Γι'αυτό ο χαζός ο Μπους νομίζει ότι είναι καλό να σκοτώνει παιδιά.
Βλάκας πραγματικά.

deggial
05-06-2005, 17:08
Για παράδειγμα γιατί να δεχτούμε ότι υπάρχει ψυχή ; Υπάρχει κάτι άλλο εκτός από ύλη; Επιζούμε του θανάτου; Το καλό και το κακό σαν έννοιες είναι ανεξάρτητες του ανθρώπου; Έχουν διαφορά μεταξύ τους;

Όχι, όχι, όχι και όχι. :p

Η ψυχή δεν υπάρχει ως ανεξάρτητη του σώματος οντότητα. Όλες οι διεργασίες νόησης συμβαίνουν στην εγκεφαλική περιοχή και περιορίζονται απ'την κατάσταση της (πχ. εγκεφαλικές βλάβες), ενώ επηρρεάζονται από "εξωτερικές" συνθήκες, όπως η διατροφή. Ενδείξη στην ανυπαρξία ψυχής αποτελεί το γεγονός πως αποδεδειγμένα τα μωρά δεν έχουν καμία "βάση γνώσης" όταν γεννιόνται (έχουν μόνο προτιμήσεις και χαρακτηριστικά προσωπικότητας).

Δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποια εξωτερική αρχή που ρυθμίζει το καλό και το κακό. Πρόκειται για επίθετα, χαρακτηρισμούς που αποδίδονται απ'την αντιστοιχία μιας πράξης με το προσωπικό ηθικό σύνολο που κατασκευάζει ο καθένας για τον εαυτό του.

YoMaNaTiOn
05-06-2005, 17:11

(έχουν μόνο προτιμήσεις και χαρακτηριστικά προσωπικότητας).

Oute auta ta exoun. Diamorfwnontai me ton kairo, analoga me tis epirroes tou ka8e mwrou/nearou.

deggial
05-06-2005, 17:17
Κι όμως, έχουν προτιμήσεις στη γεύση από τρομερά μικρή ηλικία (πριν το 12ο μήνα). Απ'τον 24ο δείχνουν προτιμήσεις στα χρώματα των ρούχων που φορούν.

Κάποια χαρακτηριστικά προσωπικότητας ξέρουμε ήδη σε ποιές χημικές εκκρίσεις του σώματος οφείλονται και η διαφορετική σύσταση σημαίνει διαφορετική συμπεριφορά. Η χημική σύσταση διαφέρει από άτομο σε άτομο ακόμη κι όταν απλώς είναι έμβρυο.

Mercyful_Fate_1
05-06-2005, 17:23
@Nymphetamine: φίλε πολύ ωραίο το λινκ σου.
Περιμένω σχολιασμό από τα υπόλοιπα παιδιά που συμμετέχουν στη κουβέντα. Μιας και αρκετοί παίρνουν σαν βάση τα γεγονότα που περιγράφονται, είμαι περίεργος να μάθω τι γνώμη έχουν για τις αντιφάσεις μεταξύ των ίδιων των Ευαγγελίων. Και αν θέλετε λέτε και μια κουβέντα για τα κρυφά Ευαγγέλια. ;-)

Hal-Boy
05-06-2005, 17:30
Ta kryfa euaggelia i ta apokrifa opws einai gnwstotera,anaferontai kai auta sti zwi tou ihsou..Graftikan apo allous euaggelistes,mathites tou ihsou,alla gia ena mistirio(!!!!)logo den epilexthikan apo tin ekklisia logw tou periexomenou tous..Se kapoia apo auta legetai oti ipirxe ekteni anafora sti sxesi tou ihsou kai tis magdalinis , anaferonntas oti ekeinos ti filouse sixna mprosta stous mathites kai autoi zileuan..Einai pragmatikotita i oxi den mporw na to xerw.Apo ti stigmi omws pou oloi oi anthrwpoi exoume ta idia xaraktiristika gnwrismata -fysika kai aisthimatika-kai o ihsous ipirxe sti gi san anthrwpos,den mporw na katalavw giati einai kako na eixe sxesi..I akoma kai paidi -i genia twn meroviggiwn sti gallia eixe onomastei vasiliki giati pisteuan oti einai apogonoi tou xristou kai tis magdalinis..Ayta xerw auta lew..Dektes oles oi diorthwseis..

Mercyful_Fate_1
05-06-2005, 17:42
i genia twn meroviggiwn sti gallia eixe onomastei vasiliki giati pisteuan oti einai apogonoi tou xristou kai tis magdalinis...
Τοποθετείται χρονολογικά κάπου 10ο-11ο αιώνα, αν δεν κάνω λάθος. Και νομίζω ήταν βασιλιάδες, όχι είχαν ονομαστεί... ;-)

Hal-Boy
05-06-2005, 17:51
Vasiliades itan..Alla kai apo piges pou exw sti galliki filologia(!!!!),ematha oti eixe onomastei kai i genia tous vasiliki-to geneologiko tous dendro..Kai ayto logw tis upotithemenis sxesis tou oikou me to xristo...

lebiathan
05-06-2005, 19:53
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από zito_ta_xania Το θέμα δεν είναι αν υπήρξε ή όχι ο Ιησούς αλλά αν μπορούμε να αποδείξουμε ή όχι αν αναστήθηκε. [....]

(Για να το "παω" οπως και καποιο αλλο ατομο) : Αφου το δειχνει καθε Πασχα στην τηλεοραση! Αποκλειεται να μην ισχύει!!!!!! :p :D :p :D :p :D :smokin:

The Gravedigger
05-06-2005, 20:03
Dokimaste na peite mia istoria se enan filo sas k peite tou na thn pei se enan allon k.o.k

Afou h istoria ayth taksidepsei se 10 atoma, tha deite poso poly tha exei allaksei.

Einai h fysh tou anthropou na vlepei ta pragmata symfona me thn dikia tou ebeiria k gnosh k allote na ta diastrevlonei.

Tha ekplageite otan akoysete thn istoria sas meta apo to 10to atomo.

Yeap ayto pou thelo na katalhkso einia oti skefteite tosa xronia , 2000 xronia + , ti diastrevlosh exei ginei sthn pragmatikh istoria tou Ihsou pano sthn gh..

To sigouro einai oti kamia sxesh den tha exei me thn istoria pou emeis gnorizoume. ;-)

Mercyful_Fate_1
05-06-2005, 20:32
Εδώ ρε δε συμφωνούν τα 4 Ευαγγέλια, θα συμφωνούμε εμείς, 2000 χρόνια αργότερα?? :D

YoMaNaTiOn
05-06-2005, 20:36
Εδώ ρε δε συμφωνούν τα 4 Ευαγγέλια, θα συμφωνούμε εμείς, 2000 χρόνια αργότερα?? :D

5 mazi me to Necronomicon :D

The necronomicon Anti-FAQ here:http://www.digital-brilliance.com/necron/necron.htm#What

swtth
05-06-2005, 21:18
Θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω τα λόγια του Φυσικού και Φιλοσόφου Pascal γύρω από το θέμα της ασυνέπειας αλλά και των σκοτεινών σημείων στην Κ.Δ. Λέει λοιπόν:

Οι καλοπροαίρετοι άνθρωποι διαβάζοντας την Κ.Δ. και παρατηρώντας όλα τα φωτείνά σημεία που βρίσκονται σε αυτή δοξάζουν και ευχαριστούν το Θεό. Συναντώντας όμως και τα σκοτεινά σημεία το βλέπουν σαν μια ευκαιρία για ταπείνωση, μιας και δεν μπορούν να καταλάβουν πλήρως το Θεό και τις πράξεις του.

Αντίθετα για τους κακόπροαίρετους ο Θεός επέτρεψε να υπάρχουν και τα σκοτεινά σημεία έτσι ώστε κατά την Κρίση να μπορούν να ζητήσουν την επιείκιά του μιας και δεν μπορούσαν να καταλάβουν τη διδασκαλία του στο σύνολό της και γιαυτό τον αμφισβητούσαν.

Παρεμπιμπτόντας επειδή είδα και τον συγγραφέα του βιβλίου "τί είναι ο Χριστός",
σας προτείνω να γνωρίσετε αυτόν τον άνθρωπό είναι ένα από τα λίγα πρότυπα του πώς πρέπει να είναι ένα σωστός επίσκοπος και κληρικός.

Trifyllenia
05-06-2005, 21:23
Κάτι για το link.

Πρώτον δε βλέπω πουθενά να αναφέρεται στο κήρυγμα του Ιησού αλλά μόνο στις πράξεις των Αποστόλων.

Δεύτερον σε κάποια σημεία παρερμηνεύει κομμάτια καθώς κ τα δείχνει αποσπασματικά.

Τρίτον θεωρεί δεδομένο,100% πως ο Χριστός δεν υπήρξε.

emufear
05-06-2005, 21:25
Θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω τα λόγια του Φυσικού και Φιλοσόφου Pascal γύρω από το θέμα της ασυνέπειας αλλά και των σκοτεινών σημείων στην Κ.Δ. Λέει λοιπόν:

Οι καλοπροαίρετοι άνθρωποι διαβάζοντας την Κ.Δ. και παρατηρώντας όλα τα φωτείνά σημεία που βρίσκονται σε αυτή δοξάζουν και ευχαριστούν το Θεό. Συναντώντας όμως και τα σκοτεινά σημεία το βλέπουν σαν μια ευκαιρία για ταπείνωση, μιας και δεν μπορούν να καταλάβουν πλήρως το Θεό και τις πράξεις του.

Αντίθετα για τους κακόπροαίρετους ο Θεός επέτρεψε να υπάρχουν και τα σκοτεινά σημεία έτσι ώστε κατά την Κρίση να μπορούν να ζητήσουν την επιείκιά του μιας και δεν μπορούσαν να καταλάβουν τη διδασκαλία του στο σύνολό της και γιαυτό τον αμφισβητούσαν.

Ναι, αλλά με τέτοια επιχειρήματα (ανεξάρτητα από το ότι το είπε ο Πασκάλ - και ο Newton είχε πει ότι το 2048 θα έρθει το τέλος του κόσμου) δεν μπορεί να γίνει συζήτηση γιατί κάθε αντίφαση στις γραφές θα την δικαιολογείτε έτσι... και χαίρω πολύ.

swtth
05-06-2005, 21:38
Εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες, σου επαναλαμβάνω όμως κάτι που νομίζω προανεφέρθει απο trif kai deggial, από ένα σήμειο και μετά λες πιστεύω - δεν πιστευω. Μπορω να σου φέρνω επιχειρήματα για κάθε αντίρρησή σου είμαι όμως σίγουρος ότι όλα ή τα περισσότερα δεν θα σε καλύψουν. Κακά τα ψέμματα αν δεν ζήσεις κάτι συγκλονιστικό, όπως για παράδειγμα μια επίσκεψη στο Άγιο Όρος, δεν πρόκειται να βρεις λόγο να πιστέψεις. Υπάρχει βέβαια περίπτωση ακόμα και ο ίδιος ο Θεός να παρουσιαστεί μπροστά σου" εν πλήρη τη δόξη του" να μην τον πιστέψεις, εύχομαι να μην ανήκει κανείς σε αυτή την κατηγορία.

Trifyllenia
05-06-2005, 21:40
Να σου πω ποια είναι τα "επιστημονικά" κ "επίσημα" άρθρα.

Λοιπόν έχουμε την Αγία Γραφή έτσι?
Πάμε λοιπόν.Το παίρνουμε 50-50.
Είτε ισχύει,είτε δεν ισχύει έτσι?
Υπάρχουν λοιπόν κάποιοι άνθρωποι που πιστεύουν ότι όσα γράφονται είναι ψέμματ,συνεπώς ούτε ο Χριστός είναι θεάνθρωπος, ούτε ο Χριστιανισμός ο σωστός δρόμος και τα λοιπά.

Εγώ απλά ανήκω στο άλλο μισό.
Γιατί κ οι άθεοι βασίζονται στην υπόθεση του ότι όλα αυτά δεν υπάρχουν,δε γίναν ποτέ ή είναι ψέμματα.

Εγώ βασίζομαι στην "άλλη" υπόθεση.

:wavey: :wavey:

Το δικό μου ποστ καθώς σου παραθέτω κ το ποστ του deggial

Trifyllenia
05-06-2005, 21:41
Ε, ναι, γι'αυτό λέω σε σχεδόν κάθε σελίδα αυτού του thread πως η θρησκεία είναι θέμα πίστεως. Και ο αθεισμός είναι θρησκεία (διότι αφορά ομοίως τις απόψεις για την φύση του Θεού).

emufear
05-06-2005, 21:47
Από τις πρώτες σελίδες εκδήλωσα τη διαφωνία μου με τον deggial. :-)

Nymphetamine
05-06-2005, 21:50
Κάτι για το link.

Πρώτον δε βλέπω πουθενά να αναφέρεται στο κήρυγμα του Ιησού αλλά μόνο στις πράξεις των Αποστόλων.

Δεύτερον σε κάποια σημεία παρερμηνεύει κομμάτια καθώς κ τα δείχνει αποσπασματικά.

Τρίτον θεωρεί δεδομένο,100% πως ο Χριστός δεν υπήρξε.

Αναφέρεται στα ευαγγέλια, στα οποία περιγράφεται η ζωή και το κήρυγμα του Jesus. Βέβαια το λινκ δεν δόθηκε ως αναφορά στο κήρυγμα αλλά στη μη συμφωνία των ευαγγελιστών για τη ζωή και τον θάνατο του Ιησού τη στιγμή που ο παπάς στο κείμενο σου καλεί κακοηθείς αυτούς που αμφισβητούν τις έστω και τις λεπτομέρειες των γραφών. Δηλαδή εδώ δεν συμφωνεί η καινή με τον εαυτό τις, εμείς αν δεν συμφωνούμε είμαστε κακοηθείς.

2ον λολ, ναι θα ήταν προτιμότερο να γράψει στη σελίδα του ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΒΙΒΛΟ για να δείξει τα σημεία στα οποία γράφονται ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ.

3ον, αν θεωρούσε πως ο Jesus υπήρχε(που δεν φαίνετε πουθενά πως θεωρεί κάτι τέτοιο δεδομένο) πιστεύεις ότι τα κείμενα τις Καινής ξαφνικάν θα άλλαζαν ώστε να μην παρουσιάζουν τις προφανείς διαφωνίες τους?

Σε μια τέτοια παρουσίασει γεγονώτων, γιατί είναι γεγονός πως αυτά τα πράγματα γράφονται στα ευαγγέλια, δεν έχει σχέση το τί πιστεύει ο συγγραφέας. Σε ποιο σημείο του copy paste από το κείμενο των ευαγγελίων τίθεται θέμα αντικειμενικότητας του paster? Αυτά τα πράγματα υπάρχουν στην ορίτζιναλ οθέντικ ΧΟ νιού τέσταμεντ . :D :D :D

Trifyllenia
05-06-2005, 21:58
Όχι.Απαντάει σε μερικά με δικές του απόψεις.Επεξηγεί.

Μη το παρατραβάς.Δε χρειάζεται όλη τη Βίβλο αλλά λίγο παραπάνω κομμάτι.

Η ιστοσελίδα ξεκινά με το ότι θεωρεί πως ο Χριστός δεν υπάρχει.

Jesus Christ is thought to be the most influential person in history. Which is odd because there is no evidence of his existence. No birth certificate, no writings by him, not a single thing. The only evidence of his existence is the Bible, and we already know the Bible is not evidence.

Trifyllenia
05-06-2005, 22:01
Ωπ emu τώρα το είδα.

Ok then.

Πάντως κ γω παρέθεσα στοιχεία περί υποστήριξης αποδείξεως ότι υπάρχει ο συνονόματός σου.

Οπότε είτε κάποιος πιστεύει τα δικά μου,είτε κάποιος άλλος τα δικά σου.
Δεν πάει αυτό 50-50?

emufear
05-06-2005, 22:03

Η ιστοσελίδα ξεκινά με το ότι θεωρεί πως ο Χριστός δεν υπάρχει.

Jesus Christ is thought to be the most influential person in history. Which is odd because there is no evidence of his existence. No birth certificate, no writings by him, not a single thing. The only evidence of his existence is the Bible, and we already know the Bible is not evidence.

Αν θεωρούσε πως ο Jesus υπήρχε πιστεύεις ότι τα κείμενα τις Καινής Διαθήκης ξαφνικάν θα άλλαζαν ώστε να μην παρουσιάζουν τις προφανείς διαφωνίες τους?

Trifyllenia
05-06-2005, 22:04
Όχι.
Σου λέω κάπου αρχίζει και κάνει απανωτά λάθη.
Επεξηγεί κιόλας

emufear
05-06-2005, 22:05
Ωπ emu τώρα το είδα.

Ok then.

Πάντως κ γω παρέθεσα στοιχεία περί υποστήριξης αποδείξεως ότι υπάρχει ο συνονόματός σου.

Οπότε είτε κάποιος πιστεύει τα δικά μου,είτε κάποιος άλλος τα δικά σου.
Δεν πάει αυτό 50-50?

Συνονόματος! Χεχεχε! :sleep: :blush:

Τα δικά μου είναι βασισμένα σε επιχειρήματα λογικής ενώ τα δικά σου σε θέματα πίστης... Κατ' εμέ αυτό δεν είναι 50-50. :wavey:

Trifyllenia
05-06-2005, 22:12
zdoing.

Δεν είδες τα δικά μου λινκ?

emufear
05-06-2005, 22:37
zdoing.

Δεν είδες τα δικά μου λινκ?

Τα είδα βρε, πως δεν τα είδα αφού στο είπα και πιο πριν.

Από τα links της τριφυλούμπας
Αφού ένας Θεός υπάρχει, μια θρησκεία πρέπει να είναι αληθινή. Οι άλλες πρέπει να είναι όλες επινοήσεις ανθρώπων! Παρακολούθησα και εμελέτησα λοιπόν, όλες τις θρησκείες. Και διαπίστωσα, ότι όλες λένε πράγματα, που εύκολα μπορεί να τα επινοήσει ο άνθρωπος. Μια μόνο θρησκεία διδάσκει πράγματα που είναι αδύνατο να τα επινοήση διάνοια ανθρώπου: ο Χριστιανισμός. Από αυτό κατάλαβα, ότι αληθινή θρησκεία είναι μόνο ο Χριστιανισμός.

Πόσο λογικό επιχείρημα ακούγεται αυτό; Σε μένα καθόλου πάντως.

Εξάλλου οι μισές θρησκείες λένε τα ίδια πράγματα που είναι αδύνατο να τα επινοήση διάνοια ανθρώπου...
Μη με ρωτήσεις ποιες, αναφέρθηκαν αρκετές από τον deggial.

di::blue
05-06-2005, 23:12
Έχοντας δει τα μέχρι τώρα απότελέσματα τις ψηφοφορίας, είδα ότι υπάρχουν αρκετοί που δηλώνουν άθεοι στο forum. Έχω λοιπόν μία ερώτηση για αυτούς. Η λέξη άθεος δεν είναι λίγο άκυρη; Τι εννοώ. Χρησιμοποιούμε αυτήν την λέξη για κάποιον που πιστέυει ότι δεν υπάρχει Θεός. Αλλά η λέξη άθεος αποτελείται από το α το στερητικό, που λέγαμε στο δημοτικό, και από την λέξη Θεός, οπότε έχω την εντύπωση ότι σημαίνει αυτός που δεν έχει Θεό. Οπότε όσοι δηλώνουν άθεοι, ας προτείνουν αν θέλουν, μία λέξη που τους ταιριάζει πιο πολύ.

Υ.Γ.: Δεν έχω διαβάσει όλα τα posts του θέματος, οπότε αν έχει αναφερθεί κάτι ανάλογο προηγουμένως, βρίστε με άνετα.

Υ.Γ.2: Αν θεωρεί κάποιος ότι το post μου είναι άσχετο, ας με ξαναβρίσει άνετα. Απλά έχω κόλλημα με την σωστή σημασία των λέξεων, όπως επίσης έχω και την απορία για την συγκεκριμένη λέξη εδώ και πολύ καιρό.

YoMaNaTiOn
05-06-2005, 23:15
Enta3ei twra... Me tis le3eis paizeis?

//edit: anywayZ, egw den kollaw stis le3eis kai de mporw na sou apanthsw se auto, alla pantws edw otan leme a8eoi ennooume pws den pisteuoun pws uparxei 8eos

05-06-2005, 23:23
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από YoMaNaTiOn
Enta3ei twra... Me tis le3eis paizeis?

Μιλάμε για τρελό κόλλημα με τις λέξεις και γενικότερα με την ελληνική γλώσσα. Και αφού ο τίτλος του θέματος συμπεριλαμβάνει και την φράση παντός τύπου, είπα να ρωτήσω.

Nymphetamine
05-06-2005, 23:53
Μπορεί να έμεινε άθεος επειδή η λέξη υπήρχε από αρχαίους χρόνους ως ο εγκατελημένος από τους θεούς και μπορεί να είχε καθιερωθεί για την αναφορά σε μη θρησκευόμενους(αρνητική έννοια φαντάζομαι), είτε διότι η θρησκεία περιλαμβάνει και την λατρεία ή και τη συγκεκριμένη πίστη οπότε ένας άθρησκος θα μπορούσε να μην είναι άθεος.

Σε κάθε περίπτωση, έτσι επικράτησε. :-)

06-06-2005, 00:04
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Nymphetamine
Μπορεί να έμεινε άθεος επειδή η λέξη υπήρχε από αρχαίους χρόνους ως ο εγκατελημένος από τους θεούς και μπορεί να είχε καθιερωθεί για την αναφορά σε μη θρησκευόμενους(αρνητική έννοια φαντάζομαι), είτε διότι η θρησκεία περιλαμβάνει και την λατρεία ή και τη συγκεκριμένη πίστη οπότε ένας άθρησκος θα μπορούσε να μην είναι άθεος.

Σε κάθε περίπτωση, έτσι επικράτησε. :-)

Να΄σαι καλά. Μόλις ξεκόλλησα.

Ripper
06-06-2005, 01:14
Στην Ασία υπάρχουν πάρα πολλές θρησκείες (μουσουλμανισμός, βουδισμός, κομφουκιανισμός και τα κέρατά μου) έτσι ακόμα κι αν ο πλυθισμός της Ασίας είναι μεγαλύτερος, καμία θρησκεία δεν έχει περισσότερους πιστούς από τους Χριστιανούς................

PhobosExMachina
06-06-2005, 01:19
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Ripper
Στην Ασία υπάρχουν πάρα πολλές θρησκείες (μουσουλμανισμός, βουδισμός, κομφουκιανισμός και τα κέρατά μου) έτσι ακόμα κι αν ο πλυθισμός της Ασίας είναι μεγαλύτερος, καμία θρησκεία δεν έχει περισσότερους πιστούς από τους Χριστιανούς................ ROTFLMAO!!!! xaxAXaXaxAXaxaxaxaxax den ta paratas me tipota esu e???? Ante, kerdises kai kati ap'autin tin istoria, des thread peri kafrilas!! :p

emufear
06-06-2005, 01:20
ripper είσαι μεγάλη μορφή ρε!

SephirotH
06-06-2005, 01:21
Πάρε τα πιο έγκυρα ποσοστά που έχω βρει, αλλά όπως είπαμε φίλε ρίππερ δεν λένε απολύτως τίποτε
χριστιανισμός--->31,7%
μουσουλμανισμός--->20,1%
ινδουισμός---->14,0%
agnostic+atheist--->16,4%
άλλες θρησκείες--->17,8%

Mercyful_Fate_1
06-06-2005, 01:24
swtth
Ρε συ, εδώ μιλάμε για την εγκυρότητα των Ευαγγελίων!!!! Το ότι υποτίθεται ότι περιγράφουν οι ΙΔΙΟΙ οι μαθητές του Χριστού τα ίδια γεγονότα, και άλλα γράφει ο ένας, άλλα γράφει ο άλλος, εσένα δε σου προκαλεί καμία ανησυχία??? Δε μιλάμε εδώ για ερμηνίες αλληγορικών ενοιών!!! Μιλάμε για διαφωνίες όπως το ότι ο ένας λέει ότι η Μαγδαληνή, μέσα στον τάφο του Ιησού είδε κάποιον και τον αναγνώρισε ότι ήταν ο Ιησούς ανεστημένος, ο άλλος λέει ότι τον είδε η Μαγδαληνή και δεν τον αναγνώρισε, και ο άλλος ότι δεν τον είδε καθόλου. Μιλάμε για σοβαρές αντιφάσεις στη περιγραφή των ίδιων των γεγονότων, όχι για λεπτομέρεις. Εσύ δεν μπαίνει σε ενδοιασμούς μ'αυτό??

swtth
Μπορω να σου φέρνω επιχειρήματα για κάθε αντίρρησή σου είμαι όμως σίγουρος ότι όλα ή τα περισσότερα δεν θα σε καλύψουν. Κακά τα ψέμματα αν δεν ζήσεις κάτι συγκλονιστικό, όπως για παράδειγμα μια επίσκεψη στο Άγιο Όρος, δεν πρόκειται να βρεις λόγο να πιστέψεις. Υπάρχει βέβαια περίπτωση ακόμα και ο ίδιος ο Θεός να παρουσιαστεί μπροστά σου" εν πλήρη τη δόξη του" να μην τον πιστέψεις, εύχομαι να μην ανήκει κανείς σε αυτή την κατηγορία.
Κλασικότατα παραδείγματα ανθυποβολής!! Μεγαλείωδεις χώροι και τοποθεσίες, ειρηνική/ευλαβική ατμόσφαιρα, όλες οι προϋποθέσεις να μπεις στο πνεύμα. Πως βλέπεις ένα καλοφτιαγμένο θρίλερ π.χ. The Ring :D και πριν κοιμηθείς, περνας μπροστα από την τηλεώραση και σε πιάνει ένα μικρό ρίγος, αυτό ακριβώς είναι ένα μικρό παράδειγμα ανθυποβολής. Πως γίνεται να βλέπους Χριστους και αγγέλους ΜΟΝΟ όσοι θέλουν και ψάχνουν να τους δουν?? Και μη μου πεις και συ ότι ο Θεος εμφανίζεται μόνο σε αυτούς που θέλουν να τον δουν (αν πας να μου το πεις, διάβασε ξανά αυτά που έγραψα περί ανθυποβολής).

Ripper
Στην Ασία υπάρχουν πάρα πολλές θρησκείες (μουσουλμανισμός, βουδισμός, κομφουκιανισμός και τα κέρατά μου) έτσι ακόμα κι αν ο πλυθισμός της Ασίας είναι μεγαλύτερος, καμία θρησκεία δεν έχει περισσότερους πιστούς από τους Χριστιανούς................
Ο καθένας με τον πόνο του. 50 σελίδες περάσανε και συ ρε Βασίλη αυτό βρήκες μόνο να σχολιάσεις...

Ripper
06-06-2005, 01:27
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από SephirotH
Πάρε τα πιο έγκυρα ποσοστά που έχω βρει, αλλά όπως είπαμε φίλε ρίππερ δεν λένε απολύτως τίποτε
χριστιανισμός--->31,7%
μουσουλμανισμός--->20,1%
ινδουισμός---->14,0%
agnostic+atheist--->16,4%
άλλες θρησκείες--->17,8%

Ε, είδατε??????
Ο Χριστιανισμός είναι πρώτος..........
Τους γ***σαμε........ :D :D :D

Ρε μ***κα mercy αφού είχα να μπω απο χθες το μεσημέρι, τι θες να κάνω????????

Δεν φτάνει που προχωράτε το thread 20 σελ. τη μέρα............... :p :D :p :D
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Rotting
06-06-2005, 01:29
@di::blue: exactly, αθεος αυτος που δεν εχει ή νομιζει πως δεν εχει εστω αναγκη καποιον θεο...πως λεμε άχριστος... :baby:
Αλλα οκ...αθειστης αν κολλας στη λεξη λοιπον...

Kαλα, το παλικαρι τα χει χαμενα...μπραβο ρε Ripper και οι χριστιανοι της γειτονιας μου ειναι περισσοτεροι απο οτι οι αθεοι, κερδισατε....χαχαχα......ΘΕΟΣ της βλακειας...υποκλινομαι Ripper....

Ripper
06-06-2005, 01:32
Ρε μ***κα Rotting τι μιλας θεέ της π***σας??????????? :D :D :D :p :p :p

deggial
06-06-2005, 01:41

Ε, είδατε??????
Ο Χριστιανισμός είναι πρώτος..........

Ναι, είχα παρουσιάσει μια στατιστική κάτι σελίδες πριν. Και;

Ripper
06-06-2005, 01:44
Τι και??????
Αφού μου λέγατε πως οι άλλες θρησκείες αριθμούν περισσότερους πιστούς..........

Anyway το "τους γ***σαμε" το έγραψα στην πλάκα εννοείται.............

Fouskotos
06-06-2005, 01:51
ολεεεεέ! Χριστιανισμός ολέεε!
Δε σταματώ να προσκυνώ ποτέ!

Και σεις οι άλλοι δε πατε στο διάολο???
:D :D :D :D :tounge: :tounge: :tounge:

thanatitsa
06-06-2005, 11:27
exw thn entupwsh oti to 8ema nas den einai kata poso (se pososto) uperexei o xristianismos apo tis alles 8rhskeies...
Opws kai na xei pantws, auto den einai epixeirhma gia na apodei3eis thn egurothta-or8othta ths 8rhskeias sou...
An kai sta pososta anaferontai oloi oi xristianoi: or8odo3oi, ka8olikoi, diamarturomenoi...
Memonwmena h or8odo3ia dld vrisketai parakatw apo alles 8rhskeies...

zito_ta_xania
06-06-2005, 11:28
Βασικά φίλε Ripper η εξάπλωση του Χριστιανισμού έχει και σε μεγάλο βαθμό σχέση με την αποικιοκρατία. Επιπλέον άμα το πηγαίνεις έτσι οι καθολικοί είναι περισσοτεροι άρα ο Βενέδικτος ο ΙΣτ έχει αλάθητο και η ορθοδοξία είναι λάθος.

Προσπαθήστε να ξεφύγετε απο αυτή τη λογική. Είναι λάθος και δεν οδηγεί σε συμπεράσματα.

Ripper
06-06-2005, 14:32
Εννοείται πως δεν έχει σημασία το πλήθος των πιστών μιας θρησκείας, αλλά άκουγα εδώ μέσα πως πχ οι Ισλαμιστές είναι περισσότεροι από τους Χριστιανούς και άλλα τέτοια........
Εκεί είναι το κόλλημά μου..............

[off topic]Θανατίτσα ακούς και Κρίνα????????
Με πόρωσες τώρα.............[/off topic] ;-)

koumpi
06-06-2005, 16:23
Η συζήτηση έχει κολλήσει στο αν τα Ευαγγέλια λένε ή όχι αλήθεια και άλλα τέτοια, αφού από την αρχή συμφωνήσαμε ότι αυτό είναι ένα θέμα "είτε πιστεύεις είτε δεν πιστεύεις"...
Έχουν τεθεί πιο πίσω κι άλλα θέματα, τα οποία νομίζω είναι πιο σοβαρά, και αφορούν τη φιλοσοφία του χριστιανισμού και σε τελική ανάλυση της θρησκείας... και δεν έχω δει καμία απάντηση...
Τόσο εύκολα αποδέχεστε το ντετερμινισμό που χαρακτηρίζει τη θρησκευτική πίστη; Περιμένω απαντήσεις...

Η σχ'εση αποικιοκρατια-χριστιανισμός είναι από τις πιο φρικτές της ιστορίας... Ακόμα και σήμερα που τυπικά δεν υφίσταται ο όρος, έχουμε τις περίφημες ιεραποστολές (σαν κι αυτή που θα πάει η Λουκά :cool: )... Χωρίς να θέλω να γενικεύσω ή να προσάψω κάτι στο χριστιανισμό... να πω ότι ο Πάπας σκότωσε πολύ κοσμάκι στην Αφρική γιατί οι ιεραπόστολοι λέγανε στον κόσμο ότι είναι αμρτία να χρησιμοποιούν προφυλακτικό και έτσι πεθαίνουνε όλοι από έιτζ. Άλλο ένα λαμπρό παράδειγμα της υποκρισίας τψν θρησκευτικών αρχόντων.....

Α! :D :p Τα Διάφανα Κρίνα δεν τα έχει απαγορεύσει ακόμα η Εκκλησία; ΟΛΟΙ ΣΤΗΝΚΟΛΑΣΗ ΘΑ ΠΑΜΕ!!! :p :tounge:

SUICIDE?
06-06-2005, 16:30
Α! :D :p Τα Διάφανα Κρίνα δεν τα έχει απαγορεύσει ακόμα η Εκκλησία; ΟΛΟΙ ΣΤΗΝΚΟΛΑΣΗ ΘΑ ΠΑΜΕ!!! :p :tounge: [/B][/QUOTE]
Kai su amartwlh+kolasmenh eisai??Goustarw!Tha kanoume kalh parea sta kazania!Kati sa spa re paidi mou!Sto ligo pio zesto!!! :angryfire :D

Nymphetamine
06-06-2005, 16:58
Χωρίς να θέλω να γενικεύσω ή να προσάψω κάτι στο χριστιανισμό... να πω ότι ο Πάπας σκότωσε πολύ κοσμάκι στην Αφρική γιατί οι ιεραπόστολοι λέγανε στον κόσμο ότι είναι αμρτία να χρησιμοποιούν προφυλακτικό και έτσι πεθαίνουνε όλοι από έιτζ. Άλλο ένα λαμπρό παράδειγμα της υποκρισίας τψν θρησκευτικών αρχόντων.....

Για τους θανάτους στην Αφρική δεν πιστεύω να φταίει η εκκλησία κατά αυτό τον τρόπο (άλλωστε δεν πεθαίνουν όλοι από AIDS αλλά ένας πολύ μικρός αριθμός, άσχετα αν άλλα πιστεύουμε) όμως στο θέμα τις αποικιοκρατίας, έχουν γίνει υπερβολικά πολλοί διωγμοί κατά μη χριστιανών. ¶λλωστε, παλαιότερα πως επικράτησε ο χριστιανισμός? Ήξερε ο καθένας λεπτομέρειες για την θρησκεία ή είχε την μόρφωση για να κρίνει για να επιλέξει? Αποτέλεσμα πολιτικών ζυμώσεων είναι η εξάπλωση και η εκκλησία φυσικά φρόντισε να εκμεταλλευτεί τις συνθήκες (φωτισμένοι άνθρωποι) ;-).

JozeF
06-06-2005, 17:15
Έχουμε το εξής σύστημα:

(1):Σ'όλο τον κόσμο έχουμε πάρα πολλές θρησκείες.
(2):Σε κάθε θρησκεία υπάρχει το καλό & το κακό τα οποία μετα θάνατον εκπροσωπούνται από τον παράδεισο & την κόλαση.
(3):Κάθε θρησκεία διδάσκει οτι όσοι δεν ανήκουν στη συγκεκριμένη θρησκεία θα πάνε στην κόλαση.

Σύμφωνα με τα παραπάνω συμπεραίνουμε ότι:

Όλοι οι άνθρωποι είτε ανήκουν σε κάποια θρησκεία είτε όχι θα πάνε στην κόλαση, αφού πάντα θα υπάρχει κάποια θρησκεία στην οποία δεν ανήκουν, η οποία διδάσκει οτι θα πάνε στην κόλαση...

Άρα όλοι θα πάμε στην κόλαση...
Οπότε τι το παλεύουμε...

thanatitsa
06-06-2005, 17:24
re josef kai ti ginetai me tous a8rhskous?
aftous pou den pistevoun se kolash kai paradeiso?

Nymphetamine
06-06-2005, 17:26
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από JozeF
Έχουμε το εξής σύστημα:

(1):Σ'όλο τον κόσμο έχουμε πάρα πολλές θρησκείες.
(2):Σε κάθε θρησκεία υπάρχει το καλό & το κακό τα οποία μετα θάνατον εκπροσωπούνται από τον παράδεισο & την κόλαση.
(3):Κάθε θρησκεία διδάσκει οτι όσοι δεν ανήκουν στη συγκεκριμένη θρησκεία θα πάνε στην κόλαση.

Σύμφωνα με τα παραπάνω συμπεραίνουμε ότι:

Όλοι οι άνθρωποι είτε ανήκουν σε κάποια θρησκεία είτε όχι θα πάνε στην κόλαση, αφού πάντα θα υπάρχει κάποια θρησκεία στην οποία δεν ανήκουν, η οποία διδάσκει οτι θα πάνε στην κόλαση...

Άρα όλοι θα πάμε στην κόλαση...
Οπότε τι το παλεύουμε...

Και αν είσαι πανθειστής? :D :D :D

SephirotH
06-06-2005, 17:35
Βασικά λίγες θρησκείες λένε ότι αν δεν είσαι δικός τους παςς στον διάολο. Οι περισσότερες δεν το διευκρινίζουν απότι ξέρω.

JozeF
06-06-2005, 17:36
@thanatitsa:Όσοι δεν πιστεύουν καμία θρησκεία μπαίνουν μοιραία στην κατηγορία τών ''μη πιστών'' για οποιασδήποτε θρησκεία οπότε πάλι πάνε στην κόλαση.

@nymphetamine:Δεν γίνεται κάποιος να πιστεύει σε όλες τις θρησκείες αφού οι μισές θρησκείες απορρίπτουν τις άλλες μισές. Άρα θα υπάρχει τουλάχιστον μία στην οποία δεν ανήκει, οπότε πάλι θα καταλήξει στην κόλαση...

@SephirotH:Δεν το θέτουν έτσι. Απλά λένε οτι μόνο αν ανήκεις στην θρησκεία τους θα πας στον παράδεισο.

thanatitsa
06-06-2005, 17:54
estw oti kapoios pistevei apla se anwteres dunameis alla den ton antiproswpevei kamia 8rhskeia... einai dld a8rhskos alla sunama pistevei se kati parapanw apo afton... den mporeis na mou les dld oti enas a8rhskos anhkei se mh pistous...

JozeF
06-06-2005, 18:00
Μα έτσι είναι...

Κάποιος που δεν πιστευεί σε μία θρησκεία, για τη συγκεκριμένη θρησκεία είναι μη πιστός. π.χ. Κάποιος που δεν είναι χριστιανός θεωρείται από την εκκλησία ''μη πιστός''. Αντίστοιχα συμβαίνει και στις άλλες θρησκείες.
Άρα αυτός που δεν πιστεύει σε καμία θρησκεία είναι για όλους ''μη πιστός''.

Που είναι το παράξενο? Δεν σε κατάλαβα.

Όταν λέω μη πιστός εννοώ μη πιστός σε κάποια θρησκεία, όχι οτι δεν πιστεύει τίποτα.

Trifyllenia
06-06-2005, 18:05
Μιας κ το θέμα περί πίστης που ανοίξαμε έχει γυρίσει σε έναν ατέρμονα βρόγχο ας θίξω κ αυτό το θέμα συζήτησης.

Τι έχετε να πείτε για τις περιπτώσεις ανθρώπων(χριστιανών,άθεων,άλλων θρησκειών) όπου παρέμειναν για λίγο κλινικά νεκροί,επανήλθαν στη ζωή κ μετά δήλωσαν για το γνωστό τούνελ με το φως κλπ?

dt008
06-06-2005, 18:09
... κ μετά δήλωσαν για το γνωστό τούνελ με το φως κλπ?

το τούνελ: χάνεται η περιφερειακή όραση σιγά σιγά...
το φως: κάτι με την κόρη του ματιού, που παύει να πηγαίνει αίμα εκεί, και συνεπώς (για κάποιον λόγο) βλέπει τα πάντα φωτεινά....

(δεν είμαι και σίγουρος για τα παραπάνω, δεν θυμάμαι καν που τα είχα διαβάσει.....

αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει...)

emufear
06-06-2005, 18:13
Ταινία (πρόταση): Flatliners

thanatitsa
06-06-2005, 18:18
polloi isws kai na pistevoun oti kati tetoio einai 8avma...
omws kapoioi alloi pistevoun oti einai ena kommati ths episthmhs pou akoma den exei dierevnhsei o an8rwpos...

JozeF
06-06-2005, 18:18
Το φαινόμενο που αναφέρει η τριφυλλένια λέγεται νεκροφάνεια και εξηγείται επιστημονικα (εγώ δεν ξέρω να το εξηγήσω). Αυτό που γνωρίζω πάντως είναι οτι το άτομο θεωρείται κλινικά νεκρό (στο παρελθόν πολλές φορές είχε τύχει να θαφτεί κάποιος και μετά επανήλθε στη ζωή). Τώρα πλέον υπάρχουν τρόποι να ανιχνεφθεί η νεκροφάνεια και συνήθως οι γιατροί γνωρίζουν αν υπάρχει περίπτωση να επανέλθει το άτομο.
Περισσότερα δυστυχώς δε γνωρίζω.

zito_ta_xania
06-06-2005, 21:44
Kai den einai mono auto to fainomeno to opoio xrisimopoiei i thriskeia gia na entyposiasei kosmo. Allo ena einai oi fysikes moumies oi opoies theorountai agioi diatirimenoi apo to theo eno stin pragmatikotita diatirountai apo apolitos fysikous logous.

Hellhammer
06-06-2005, 21:46
Μιας κ το θέμα περί πίστης που ανοίξαμε έχει γυρίσει σε έναν ατέρμονα βρόγχο ας θίξω κ αυτό το θέμα συζήτησης.

Τι έχετε να πείτε για τις περιπτώσεις ανθρώπων(χριστιανών,άθεων,άλλων θρησκειών) όπου παρέμειναν για λίγο κλινικά νεκροί,επανήλθαν στη ζωή κ μετά δήλωσαν για το γνωστό τούνελ με το φως κλπ?

oti ki i giagia mou otan pathaine kriseis apo astheneies nomize oti pethane kai zwntanepse...

Legontai paraisthiseis...

live
06-06-2005, 21:53
gia auto pou les, orizetai iatrika kai legetai nekrofaneia..
exei simbei para polles gores na theoreitai nekros kai na epanerxetai kapoios.. tora gia to fos pou les, mporei na proerxetai apo to iposineidito..

live
06-06-2005, 21:54
edit\\ eixe apantisei prin ligo o JoZeF.. tora to da.. sorry

Hellhammer
06-06-2005, 21:55
genika to thema tou tunnel kai fws einai thema yposyneidhtou...kai mono pou syziteitai anamesa se anthrwpous grafetai sto yposyneidhto....

live
06-06-2005, 22:04
episis kapoui eixa diavasei oti ta mnimosina kai oi "euxes" gia ton pethameno einai diki mas patenta kai pouthena ta euaggelia de lene gia tous nekrous na tous kanoume mnimosina

Hal-Boy
06-06-2005, 22:05
Pes ta re hellhammer..Yposuneidito..

Pantws suneidita i oxi i thriskeia pontarei poli stin pisti twn anthrwpwn..An exeis pisti gia kati mporeis na to petyxeis..Ayto i ekklisia to ekmetalleuetai kai to parousiazei ws pisti ston theo kai stous agious enw stin ousia einai emoistosyni stis dunameis mas..
Twra gia to fws sto tounel egw den exw na pw kati..Pantws to oti yparxoun merika paraxena kai anexigita fainomena einai gegonos..Den mporoume ola na ta eksigoume me ti logiki..Alla sigklinw perissotero stin apopsi tou dt..

Kai telos,ti tha legate na milisoume gia fainomena emfanisis agiwn i sigxrona thaumata..Px. oi liwmmenes pantofles tou leipsanou tou agiou spiridwna sti zakintho(!),o ixos pou akougetai apo ton tafo tou agiou nektariou stin aigina,i akoma kai proswpikes empeiries kapoiwn pou ton episan gia tin pisti tou..Tha me endiefere poli...

ΠΚΣίτης
06-06-2005, 22:59

Είναι απλό.
Καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής μας σε περιπτώσεις έντονου πόνου, άγχους, διασκέδασης, σεξουαλικής δράσης κ.ο.κ. ο εγκέφαλος εκκρίνει ενδογενείς οπιοειδείς χημικές ουσίες (ενδορφίνες) - φυσικές ουσίες 50 φορές ισχυρότερες από την ηρωίνη. Ακριβώς πριν τη στιγμή του θανάτου ο εγκέφαλος παράγει μία υπερβολική δόση ενδορφινών προς ελλάτωση του σοκ της μετάβασης από τη ζωή στο θάνατο.
Τα κλασικά συμπτώματα μίας NDE (Near Death Experience) εδώ και δεκαετίες τα αντιμετωπίζει και μία καινούρια κατηγορία ανθρώπων: Οι πιλότοι μαχητικών τζετ. Σε έναν απότομο ελιγμό, όπου ο πιλότος θα δεχθεί βαρυτική επίδραση πολλών G, η ροή αίματος στον εγκέφαλο (άρα και η οξυγόνωσή του) προσωρινά διακόπτονται. Και αρχίζει η παράσταση. Fade out / tunnel vision λόγω έλλειψης οξυγόνου και στη συνέχεια παραισθήσεις με νεκρούς συγγενείς, φωτεινά όντα γεμάτα αγάπη κλπ. από την έκκριση των ενδορφίνων (η έλλειψη οξυγόνου ερμηνεύεται από τον εγκέφαλο ως θάνατος). Μόλις ο πιλότος επανέρθει τις αισθήσεις του (αν δεν το έχει στουκάρει) ο εγκέφαλος συνεχίζει κανονικά τη λειτουργία του.
Οι άνθρωποι που έχουν βιώσει NDE έχουν "φοβητσιάρηδες" :-) εγκέφαλους, δηλαδή εγκέφαλους που λανθασμένα υπέθεσαν ότι επέρχεται θάνατος και απελευθέρωσαν πρόωρα ενδορφίνες.

Απλά μία θεωρία που τον τελευταίο καιρό έχει κερδίσει έδαφος στους επιστημονικούς κύκλους.

YoMaNaTiOn
06-06-2005, 23:03
PKSiths egrayes :)

Respect :)

Ripper
07-06-2005, 00:37

Α! :D :p Τα Διάφανα Κρίνα δεν τα έχει απαγορεύσει ακόμα η Εκκλησία; ΟΛΟΙ ΣΤΗΝΚΟΛΑΣΗ ΘΑ ΠΑΜΕ!!! :p :tounge:

Α καλά δλδ αν είναι έτσι, με κάτι Death, In Flames κλπ που ακούω δεν το γλιτώνω το κάψιμο............... :p :p :p

emufear
07-06-2005, 00:57

Α καλά δλδ αν είναι έτσι, με κάτι Death, In Flames κλπ που ακούω δεν το γλιτώνω το κάψιμο............... :p :p :p

OMG!!! OMG!!! O Ripper έκανε post χωρίς *****!!!!!! :wow: :wow: :wow:

swtth
07-06-2005, 00:58

Ρε παιδιά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, δεν παίρνει κεφάλια η Εκκλησία να μας βοηθήσει θέλει. Ο καθένας εντός ή εκτος Εκκλησίας κάνει τον αγώνα του για αυτοβελτίωση, απλώς " εντός" έχει μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Σημασία έχει να είσαι συνεπής να μην το παίζεις τώρα "ιδεολόγος" χριστιανός ή κουμουνιστής και στα 40 σου κλέφτης και καπιτάλιστής. Η πίστη είναι και έργα.

Ripper
07-06-2005, 00:58
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από emufear

OMG!!! OMG!!! O Ripper έκανε post χωρίς *****!!!!!! :wow: :wow: :wow:

XAXAXAXAXA :D :D :D

@swtth: Eντάξει ρε, εγώ για πλάκα το έγραψα............... :cool: ;-)

YoMaNaTiOn
07-06-2005, 01:11
Nai alla ebale apeires telitses opote... :D

Ripper
07-06-2005, 01:16
ELEOR (YoMaNaTiOn copyright)..........

deggial
07-06-2005, 01:25

Ρε παιδιά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, δεν παίρνει κεφάλια η Εκκλησία να μας βοηθήσει θέλει.

Προπαγανδίζοντας προς την μη πραγματοποίηση συναυλιών (κρίνοντας τις ως αντισυνταγματικές, lol) ή με τη φοροαπαλλαγή από εκμίσθωση οικοπέδων, απ'το οποίο θα χάνει το κράτος 500.000.000 ευρώ ετησίως;

Σέβομαι τη πίστη του καθενός, αλλά η οργανωμένη θρησκεία είναι αμφίβολο αν εξυπηρετεί παρά τον εαυτό της.

swtth
07-06-2005, 01:44
Πάνω στο τελευταίο κάποιες σκέψεις μου' Όταν αποφασίζω να δώσω σε κάποιον ελεημοσύνη ή ακόμα και σε κάποιον ιερέα που έχω εμπιστοσύνη γιατί πρέπει το κράτος, το οποίο παρεπιμπτώντως είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης, να με φορολογεί αντί να με παροτρύνει. Και κάτι άλλο, υπάρχουν τόσοι που ανήκουν στο Κεφάλαιο και φοροδιαφεύγουν παρανόμως κατα συρροή, η Εκκλησία μας μάρανε η οποίο στο κάτω κάτω έστω στη μειοψηφία της και χωρις βέβαια να το διαλαλεί βοηθάει αρκετό κόσμο. Δέχομαι κριτικές, απλά εγω έτσι το βλέπω.

Nymphetamine
07-06-2005, 02:08
Δηλαδή η εκκλησία την τεράστια περιουσία της την έχει για να βοηθάει ε? Οι μεγαλοπαπάδες δεν ανήκουν στο κεφάλαιο δηλαδή..

Το κράτος μπορεί κατά εσένα να είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης αλλά αν όλοι οι χριστιανοί το πίστευαν αυτό, η πλειοψηφία τους δεν θα έβγαζε στην εξουσία τους πολιτικούς που συντηρούν αυτό το είδος του κράτους. :confused: :sleep:

swtth
07-06-2005, 02:16

Το κράτος μπορεί κατά εσένα να είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης αλλά αν όλοι οι χριστιανοί το πίστευαν αυτό, η πλειοψηφία τους δεν θα έβγαζε στην εξουσία τους πολιτικούς που συντηρούν αυτό το είδος του κράτους.

Μπορεί να τους πάρει μερικά χρόνια αλλά κάποια στιγμή θα το καταλάβουν και οι χριστιανοί το λάθος τους αυτό . Προς το παρόν πιστεύουν στο "μη χειρον βέλτιστον"

deggial
07-06-2005, 13:37
Πάνω στο τελευταίο κάποιες σκέψεις μου' Όταν αποφασίζω να δώσω σε κάποιον ελεημοσύνη ή ακόμα και σε κάποιον ιερέα που έχω εμπιστοσύνη γιατί πρέπει το κράτος, το οποίο παρεπιμπτώντως είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης, να με φορολογεί αντί να με παροτρύνει. Και κάτι άλλο, υπάρχουν τόσοι που ανήκουν στο Κεφάλαιο και φοροδιαφεύγουν παρανόμως κατα συρροή, η Εκκλησία μας μάρανε η οποίο στο κάτω κάτω έστω στη μειοψηφία της και χωρις βέβαια να το διαλαλεί βοηθάει αρκετό κόσμο. Δέχομαι κριτικές, απλά εγω έτσι το βλέπω.

Πρώτον, δε μιλάμε για φοροδιαφυγή, αλλά για φοροαπαλλαγή. Μιλάμε για έναν νόμο που, παραβιάζοντας κάθε αρχή ισονομίας, προσφέρει φοροαπαλλαγές σε έναν συγκεκριμένο θρησκευτικό οργανισμό και όχι στους υπόλοιπους.

Δεύτερον, ευχαρίστως να λαμβάνει κάθε θρησκευτικός οργανισμός φοροαπαλλαγές για φιλανθρωπικό έργο, αλλά κάτω απ'την ίδια βάση που γίνεται για φιλανθρωπικούς ή μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς.

Αυτό σημαίνει έλεγχο των περουσιακών στοιχείων, εσόδων και εξόδων. Αν τα καθαρά έσοδα (δηλ. βγάζουμε μισθοδοσίες, κατασκευές, εξοπλισμούς και τα σχετικά) διατίθονται σε φιλανθρωπικούς σκοπούς, τότε να εκπίπτουν της φορολογίας (κι αν διατέθηκαν όλα τα έσοδα, δε θα πληρώσει δραχμή). Εάν, ωστόσο, υπάρχει ποσοστό που πήγε σε επιχειρηματικές πράξεις κι όχι σε φιλανθρωπία (επενδύσεις, παραδείγματος χάριν), τότε πρέπει να φορολογείται. Εάν, δε, έσοδα από φιλανθρωπικούς έρανους "εξαφανίζονται" σε περίεργες τσέπες, να υπάρχουν οι αντίστοιχες νομικές συνέπειες.

Επί του παρόντος, λαμβάνει φοροαπαλλαγές χωρίς καμία εγγύηση (έλεγχος) της διάθεσης των χρημάτων σε φιλανθρωπικούς ή άλλους μη κερδοσκοπικούς σκοπούς.

swtth
07-06-2005, 13:55
Σωστός ο διαχωρισμός που κάνεις σε φιλανθρωπικό έργο και επενδύσεις νομίζω ότι συμφωνώ. Όσο για τον έλεγχο, θεωρώ σε κάθε περίπτωση ότι δεν θα πρέπει να ελέγχεται η εκκλησία στο που και πως κατανέμει την περιουσία της σε φιλανθρωπικό έργο. Αν γίνει αυτό καταργείται το "να μην γνωρίζει η δεξιά σου τη ποιεί η αριστερα"

Mercyful_Fate_1
07-06-2005, 14:12
Αν γίνει αυτό καταργείται το "να μην γνωρίζει η δεξιά σου τη ποιεί η αριστερα"
Ε τώρα με κούφανες εντελώς!! Φαντάζομαι προσπάθησες να αστιευτείς μ'αυτό. :o

Trifyllenia
07-06-2005, 18:27
http://www.meta.gr/library/malebranche_1.htm

Κι επίσης επειδή θα ήταν υπερβολικά μακροσκελές το ποστ

ι
ι
ι
ι
v

Trifyllenia
07-06-2005, 18:39
..

Nymphetamine
07-06-2005, 18:58
Σχετικά με το άρθρο περί δημιουργίας της ζωής, αν και δεν συμφωνώ με το άρθρο ας δεχτούμε πως είναι εξαιρετικά απίθανο να προκείψει ζωή. Όμως:

"If you give an infinite number of monkeys an infinite number of typewriters, they will eventually produce the complete works of Shakespeare".

:D :blush:

Για το 2ο κομμάτι του άρθρου, η λογική αίτιο και αποτέλεσμα είναι καθαρά ενδοσυμπαντική και δεν μπορούμε αυθαίρετα να δεχτούμε ότι ισχύει έξω και πριν την δημιουργία του δικού μας σύμπαντος. Δεν έχουμε ιδέα για το τι συμβαίνει εκτός σύμπαντος και αν εκεί ισχύει κάποιος κανόνας. ;-)

Στο πρώτο άρθρο με τον Κινέζο φιλόσοφο, ο Κινέζος εκφράζει ακριβώς το πρόβλημα του εβραικού (και κατ' επέκταση χριστιανικού) θεού στα μάτια μου.

Thanks for linkin.

grnemo
07-06-2005, 19:53
arage iparxei stin sxoli mas kapoios dodekatheistis ?(ektos apo ta sun)

YoMaNaTiOn
07-06-2005, 20:08
H Izampw prepei na einai... (h' o stf) :P

//edit: Poios einai o Radaman8hs? Mhpws o Radament? Autounou tou eixa skisei to kwli sto diablo 2! :D

Trifyllenia
07-06-2005, 20:11
Ξέρετε τον Ραδάμανθη?
Για όσους κατάλαβαν ποιος είναι δεν είναι σαν το δίδυμο αδελφό του κ. Μισυρλή?

Mercyful_Fate_1
07-06-2005, 21:24
@trifyllenia: Χωρίς να είμαι σε θέση να ελέγξω επιστημονικά τα επιχειρήματα που παρουσιάζει το κείμενο, ως προς τη δημιουργία ζωής και την ιστορία του σύμπαντος, δε προκείπτει από κάπου ότι για όλα αυτά τα "ανεξήγητα" παρεμβαίνει μια ανώτερη δύναμη!! Εγώ π.χ. το βλέπω περισσότερο σαν επιστημονικά κενά τα οποία περιμένουν να καλύφθουν (και αυτό όντας καλοπροαίρετος. Γιατί άμα θέλω να είμαι κακοπροαίρετος, τότε μπορώ να εκφράσω και αμφιβολίες για την εγκυρότητα των επιστημονικών ισχυρισμών, που ίσως σήμερα να έχουν καταριφθεί, μιας και κάποιοι απ'αυτούς χρονολογούνται πάνω από 25 χρόνια πριν ;-) ).

koumpi
07-06-2005, 23:31
Πάνω στο τελευταίο κάποιες σκέψεις μου Όταν αποφασίζω να δώσω σε κάποιον ελεημοσύνη ή ακόμα και σε κάποιον ιερέα που έχω εμπιστοσύνη γιατί πρέπει το κράτος, το οποίο παρεπιμπτώντως είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης, να με φορολογεί αντί να με παροτρύνει. Και κάτι άλλο, υπάρχουν τόσοι που ανήκουν στο Κεφάλαιο και φοροδιαφεύγουν παρανόμως κατα συρροή, η Εκκλησία μας μάρανε η οποίο στο κάτω κάτω έστω στη μειοψηφία της και χωρις βέβαια να το διαλαλεί βοηθάει αρκετό κόσμο. Δέχομαι κριτικές, απλά εγω έτσι το βλέπω.

Υπάρχει μια φράση που λεει ότι η ελεημοσύνη είναι το τελευταίο στάδιο του καπιταλισμού... Όπως την καταλαβαίνω εγώ αυτή τη φράση εννοεί ότι αντί να παλέψεις και να διεκδικήσεις όλοι οι άνθρωποι να απολαμβάνουν όλα τα αγαθά, καταφεύγεις στην ελεημοσύνη προσπαθωντας να αποκτήσεις ένα άλλοθι για τον εαυτό σου/τη συνείδησή σου ή και για την κοινωνία. Σε τελική ανάλυση ένα άλλοθι για την καπιταλιστική κοινωνία....
Η φιλανθρωπία μέσα στην εκκλησία μπάζει ακόμα περισσότερο. πρώτον για τους γνστούς λόγους (βλέπε κάτι σπορ χλιδάτα αυτοκίνητα με τα οποία κυκλοφορεί ο Χριστόδουλος). Δεύτερον γιατί η φιλανθρωπία μέσα στην εκκλησίασυνδυάζεται και με προσευχή. Δηλαδή... θα μας βοηθήσει ο καλός Θεός. Κατ'αρχάς αυτό δε στέκει και θεολογικά (γιατί ο Θεός δεν επεμβαίνει για να μη μειώσει την ελευθερία μας). Επιπλέον είναι απαράδεκτο σα στάση ζωής.

ΟΚ... Το τραβάω αλλού... Αλλά πραγματικά εγώ αυτά τα ζητήματα τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα και κανείς δεν έχει απαντήσει μέχρι τώρα... Ποια είναι η φιλοσοφία του χιστιανισμού; Τι έχετε να πείτε για τον ντετερμινιστικό χαρακτήρα της; Πώς ακριβώς ο πιστός είναι ελεύθερος; (Αν σχολίαζε κάποιος και την άποψη του Μαρξ πιο πίσω...)
Κολλήσαμε στον αν υπάρχει Θεός. Ε! Αφού δεν μπορούμε να αποδείξουμε και πολλά πράγματα... Ας δούμε το θέμα κάπως διαφορετικά....

swtth
07-06-2005, 23:58
koumpi οταν λές ντετερμινιστικό χαρακτήρα τι ακριβώς εννοείς? Όσο για την πρώτη φράση σου περι ελεημοσύνης και καπιταλισμού εγώ μπορώ να το δω διαφορετικά. Δηλαδή η ελεημοσύνη είναι το πρώτο στάδιο της κοινοκτημοσύνης. Αυτό γίνεται και στο μοναχισμό 1ο στάδιο: Δίνεις όλα τα υπάρχοντά σου στους φτωχούς 2ο στάδιο : απαρνείσαι τα εγκόσμια 3ο στάδιο Εντάσσεσαι στο κοινόβιο.

Όσο για τον Χριστόδουλο, για άλλη μια φορά σας παρακαλώ μην τον χρησιμοποιείται σαν παράδειγμα. Ο Σιατίστης Αντώνιος χρησιμοποιούσε τα ΚΤΕΛ για να έρχεται στις συνεδριάσεις της Ιεράς Συνόδου στην Αθήνα. Ενώ κάποιος άλλος,νομίζω ο Πρεβέζης Μελέτιος, χρησιμοποιούσε ένα αγροτικό προκειμένου να μπορεί να ασκεί το πνευματικό του έργο. Παράλληλα μπορώ να σου απαριθμήσω γύρω στους 10 ιερείς και επισκόπους που ξέρω αρκετά καλά, οι οποίοι ουδέποτε πήραν μισθό από το κράτος.

YoMaNaTiOn
08-06-2005, 00:03
Mias kai o filtatos sunadelfos swtth anefere to monaxismo. Alh8eia poia einai h a3ia tou monaxismou kai ti kalutero mporei na prosferei ston kosmo enas monaxos ap'oti enas kanonikos 'pistos'/'iereas' (oti-na-nai)?

Egw to monaxismo ton blepw ligo egwistiko.

koumpi
08-06-2005, 00:09
koumpi οταν λές ντετερμινιστικό χαρακτήρα τι ακριβώς εννοείς? Όσο για την πρώτη φράση σου περι ελεημοσύνης και καπιταλισμού εγώ μπορώ να το δω διαφορετικά. Δηλαδή η ελεημοσύνη είναι το πρώτο στάδιο της κοινοκτημοσύνης. Αυτό γίνεται και στο μοναχισμό 1ο στάδιο: Δίνεις όλα τα υπάρχοντά σου στους φτωχούς 2ο στάδιο : απαρνείσαι τα εγκόσμια 3ο στάδιο Εντάσσεσαι στο κοινόβιο.

Όσο για τον Χριστόδουλο, για άλλη μια φορά σας παρακαλώ μην τον χρησιμοποιείται σαν παράδειγμα. Ο Σιατίστης Αντώνιος χρησιμοποιούσε τα ΚΤΕΛ για να έρχεται στις συνεδριάσεις της Ιεράς Συνόδου στην Αθήνα. Ενώ κάποιος άλλος,νομίζω ο Πρεβέζης Μελέτιος, χρησιμοποιούσε ένα αγροτικό προκειμένου να μπορεί να ασκεί το πνευματικό του έργο. Παράλληλα μπορώ να σου απαριθμήσω γύρω στους 10 ιερείς και επισκόπους που ξέρω αρκετά καλά, οι οποίοι ουδέποτε πήραν μισθό από το κράτος. ΄

Προφανώς μιλάς για την κοινοκτημοσύνη των μοναχών και όχι για την κοινοκτημοσύνη του κομμουνισμου...
Γιατί πολιτικοοικονομικά συστήματα που αναφέονται σε κοινοκτημοσύνη (κομμουνισμός, αναρχισμός (από κάποιους θεωρητικούς του)) δεν λέει πουθενά να δίνεις τα υπάρχοντά σου στους φτωχούς...
Εξήγησα πώς ερμηνεύω εγώ αυτή τη φράση και το πώς τη συνδέω με τη φιλανθρωπία του χριστιανισμού...

Το χλιδάτο αμάξι του Χριστόδουλου είναι από τις ελεημοσύνες του λαού (ίσως όχι το ευρώ που ρίχνεις στο δίσκο, αλλά σίγουρα από τα κτήματα που του άφησε κάποια πλούσια κυρία στη διαθήκη της, τις φοροαπαλλαγές που τις χρεωνόμαστε όλοι κα). Σαφώς και υπάρχουν αξιόλογα άτομα στον κλήρο, αλλά αυτό δεν αναιρεί το χλιδάτο αμάξι του Χριστόδουλα...

Όσο για τον ντετερμισνισμό... κοίτα προηγούμενα ποστ (ανθρωπική αρχή, το σχέδιο του Θεού για τον κόσμο)....

Mercyful_Fate_1
08-06-2005, 00:13

ΟΚ... Το τραβάω αλλού... Αλλά πραγματικά εγώ αυτά τα ζητήματα τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα και κανείς δεν έχει απαντήσει μέχρι τώρα... Ποια είναι η φιλοσοφία του χιστιανισμού; Τι έχετε να πείτε για τον ντετερμινιστικό χαρακτήρα της; Πώς ακριβώς ο πιστός είναι ελεύθερος; (Αν σχολίαζε κάποιος και την άποψη του Μαρξ πιο πίσω...)
Εγώ πάντος έχω πει την άποψη μου πάνω στο θέμα που έθεσες κάποιες σελίδες πιο πίσω (έκανα ένα ποστ περί ψευδαίσθησης της επιλογής). ;-)

koumpi
08-06-2005, 00:17

Εγώ πάντος έχω πει την άποψη μου πάνω στο θέμα που έθεσες κάποιες σελίδες πιο πίσω (έκανα ένα ποστ περί ψευδαίσθησης της επιλογής). ;-)

Ναι... το είχα διαβάσει... Και δε διαφωνώ... (οοοοχχχχχχιιιιι δε λέω συμφωνώ γιατι θα χαλάσουν οι ισορροπίες που φέρνουν οι διαφωνίες μας στο forum :D :D :p)

Απλά θέλω να ακούσω αντίλογο...

Ripper
08-06-2005, 00:23
Mias kai o filtatos sunadelfos swtth anefere to monaxismo. Alh8eia poia einai h a3ia tou monaxismou kai ti kalutero mporei na prosferei ston kosmo enas monaxos ap'oti enas kanonikos 'pistos'/'iereas' (oti-na-nai)?

Egw to monaxismo ton blepw ligo egwistiko.

Όχι όχι, καθόλου εγωιστικός........

Μοναχισμός σημαίνει να ζήσεις μόνος και να αφιερώσεις εξ'ολοκλήρου τη ζωή σου στο Θεό.............

Ζεις σ'ένα έρημο μέρος όχι γιατί είσαι εγωιστής και δεν θέλεις να βλέπεις κόσμο, αλλά επειδή θες ηρεμία ώστε να αφιερώνεις τη μέρα σου στην προσευχή (κυρίως)

Έπειτα πιστεύω πως οι μοναχοί όντως επιτελούν έργο καθώς ζούν σε διάφορα ερημοκλήσια που σπάνια πατάει άνθρωπος, και τα συντηρούν............ :-)

swtth
08-06-2005, 00:25
Καταρχάς στα συγκέκριμένα πολιτικοοικονομικά συστήματα εχω την εντύπωση ότι λένε σου "παίρνω " την ελεημοσύνη και όχι δέχομαι την εθελοντική ελεημοσύνη σου. Αυτό έχει τεράστια σημασία.

Για την φιλοσοφία του χριστιανισμού επιφυλλάσομαι να προσπαθήσω να σου απαντήσω αργότερα γιατί εχω διάβασμα και δουλεία αυριο.

Για τον Χριστόδουλο και τους λοιπούς σαν και αυτόν ίσως στενοχωρούμαι περισσότερο από εσένα( για να μην πω "μίσω" γιατί είναι βαρύ για ανθρώπους που θεωρούνται εκπρόσωποι του Θεού επι της γης)

Όσο για την προσφορά του μοναχισμού,πάλι δεν μπορώ να πείσω καθένα. Αρκεί πάντως που δεν επιβαρύνουν κανέναν ίσα ίσα που βοηθούν τις τοπικές κοινωνίες ποικιλοτρόπως. Δοκίμασε να πας σε ένα μοναστήρι και παρατήρησε τη φιλοξενία τους.

Πως μπορείς να χαρακτηρίσεις κάποιον άνθρωπο εγωιστή όταν δεν έχει τίποτα στην κατοχή του εκτός από ένα ράσο και ένα κρεβάτι να κοιμάται, ο οποίος έχει ορκιστεί αιώνια υπακοή στον Γέροντά του και περιορισμό του θελήματος του.

YoMaNaTiOn
08-06-2005, 00:29

Μοναχισμός σημαίνει να ζήσεις μόνος και να αφιερώσεις εξ'ολοκλήρου τη ζωή σου στο Θεό.............

Ζεις σ'ένα έρημο μέρος όχι γιατί είσαι εγωιστής και δεν θέλεις να βλέπεις κόσμο, αλλά επειδή θες ηρεμία ώστε να αφιερώνεις τη μέρα σου στην προσευχή (κυρίως)

Έπειτα πιστεύω πως οι μοναχοί όντως επιτελούν έργο καθώς ζούν σε διάφορα ερημοκλήσια που σπάνια πατάει άνθρωπος, και τα συντηρούν............ :-)

Poia einai ta kinhtra tou monaxismou? Sto 99% twn periptwsewn einai h antikoinwnikh sumperifora tou atomou (oxi opwsdhpote prosblhtikh, isws kai h monaxikothta, pou kai pali deixnei yuxika diataragmeno atomo)...

Epipleon giati na sunthrountai auta ta xamoklhsia, afou den pataei kaneis(=axrhsta entelws)? Egw nomizw pws sunthrountai gia na kanoun ta 'kolpakia' tous oi tragopapes... (pantos tupou 'kolpakia')

Nymphetamine
08-06-2005, 00:34
LoL δηλαδή και εμείς που συντηρούμε τα σπίτια μας επιτελούμε έργο?

Διατηρούνε τα της εκκλησίας για την εκκλησία οπότε μας προσφέρουν :P.

tReLoPeDo!!!
08-06-2005, 00:35
Na eleges voh8ane ton kosmo, na eleges kinhtopoioun tous pistous, na eleges frontizoun tous anhmporous (de lew pws kai auta de ginontai),
na to pw kai egw ergo :baby: !!!

Vrhkes thn sunthrhsh tou erhmoklhssiou, pou opws les spania pataei an8rwpos, na to peis ergo :confused: ?!?!?

Pio polu gia eswterikh ikanopoihsh mou kanei emena kai epizhtoumenh prosfora ston 8eo pou pali kalo einai gia thn xristianosunh, alla oxi ergo!!
To ergo ginetai kai ennoeitai alliws!!!

Filika :wavey: !!!

edit://Opws to eipe kai o Nymphetamine apo panw!!!

Ripper
08-06-2005, 00:40

Poia einai ta kinhtra tou monaxismou? Sto 99% twn periptwsewn einai h antikoinwnikh sumperifora tou atomou (oxi opwsdhpote prosblhtikh, isws kai h monaxikothta, pou kai pali deixnei yuxika diataragmeno atomo)...

Epipleon giati na sunthrountai auta ta xamoklhsia, afou den pataei kaneis(=axrhsta entelws)? Egw nomizw pws sunthrountai gia na kanoun ta 'kolpakia' tous oi tragopapes... (pantos tupou 'kolpakia')

Τι μ***κίες λες πάλι ρε π***τη μου?????????

Τι αντικοινωνική συμπεριφορά και μ***κίες λες????????
Πως σου ήρθε αυτό??????????
Τώρα ο άνθρωπος που θέλει να αφιερώσει εξ'ολοκλήρου τη ζωή του στο Θεό λέγεται και αντικοινωνικός?????????

Και οι εκκλησίες ότι κι αν είναι πρέπει να συντηρούνται..............
Ιεροί Ναοί είναι, δεν είναι σταύλοι............

Αλλά τόσα ξέρεις, τόσα λες.............. :angryfire :angryfire :angryfire

koumpi
08-06-2005, 00:45
(1)Καταρχάς στα συγκέκριμένα πολιτικοοικονομικά συστήματα εχω την εντύπωση ότι λένε σου "παίρνω " την ελεημοσύνη και όχι δέχομαι την εθελοντική ελεημοσύνη σου. Αυτό έχει τεράστια σημασία.

(2)Για την φιλοσοφία του χριστιανισμού επιφυλλάσομαι να προσπαθήσω να σου απαντήσω αργότερα γιατί εχω διάβασμα και δουλεία αυριο.

(2) Περιμένω με ενδιαφέρον απαντήσεις από όλους....

(1) Τώρα... έτσι και απαντήσω με μεγάλο ποστ, το βλέπω το θέμα να ξεφευγει τελείως... Άσε που έχουν χαρεί και οι Mods που δεν έχει flames και το κόβω να τους το χαλάμε... :-)
Πάντως να σου απαντήσω μόνο ότι όταν αυτά τα συστήματα έχουν αποδοχή από το λαό (και δεν επιβάλλονται με τη βια) σημαίνει ότι και οι πολίτες σκέφτονται διαφορετικά. Δηλαδή κανείς δεν τους "παίρνει" ελεημοσύνη με το ζόρι... Απλά αντιλαμβάνονται ότι τα αγαθά δεν είναι για να τα απολαμβάνει ένας (μέσω της υπεραξίας), αλλά για όλους...
Η κοινοκτημοσύνη δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τη φιλανθρωπία ούτε σε πρακτικό επίπεδο ούτε σε φιλοσοφικό...
Εξάλλου είπα η ελεημοσύνη είναι τελικά ένας τρόπος για να δικαιολογούμε τον εαυτό μας είτε επειδή κλέβουμε τα αγαθά από τους συνανθρώπους μας είτε επειδή δεν αγωνιζόμαστε για να μην κλέβουν άλλοι από αυτούς... Η ελεημοσύνη δεν οδηγεί στο ζητούμενο που είναι η εξάλειψη των ανισοτήτων και της αδικίας.

YoMaNaTiOn
08-06-2005, 00:48

Τι μ***κίες λες πάλι ρε π***τη μου?????????

Τι αντικοινωνική συμπεριφορά και μ***κίες λες????????
Πως σου ήρθε αυτό??????????
Τώρα ο άνθρωπος που θέλει να αφιερώσει εξ'ολοκλήρου τη ζωή του στο Θεό λέγεται και αντικοινωνικός?????????

Και οι εκκλησίες ότι κι αν είναι πρέπει να συντηρούνται..............
Ιεροί Ναοί είναι, δεν είναι σταύλοι............

Αλλά τόσα ξέρεις, τόσα λες.............. :angryfire :angryfire :angryfire

Agorina mou... sou lew pws isws xrhsimopoioun ws profash th suntrofia sto 8eo gia na 3efugoun apo ta problhmata ths ka8hmerinothtas. Alh8eia den 3ereis ti apobrasmata uarxoun sta monasthria? Tupoi pou den exoun na fane. Katazhtoumenoi pou zhtoun asulo. Egw sou lew tis pragmatikes aities pou tous metaferoun sta monasthria. Kai den pisteuw pws mporei na to arnh8ei kaneis auto.

Polu dogmatismeno se blepw filarako, kako auto gia ena paidi tou di, pou upoti8etai oti exei krithkh skeyh... :/

Ase pou den einai ieroi oi naoi pou den filo3enoun pistous (peran twn monaxwn twra), afou den prosferoun sto sunolo (auth einai h leitourgia tou naou).

Tosa 3ereis, tosa les...

Tipota den 3ereis, fanatismenos eisai Ellhnaras kai Xristianaras. :confused:

Mercyful_Fate_1
08-06-2005, 00:48
Προφανώς δεν καταλάβατε το τί ενοούσε το κουμπάκι :D με τη λέξη εγωϊσμός.
Ο Χριστιανισμός έχει 2 άξονες διδασκαλίας, την αγάπη προς τον Θεό (κάθετος) και την αγάπη προς τον συνάνθρωπο (οριζόντιος). Μέσω του πρώτου φροντίζεις για... την ψυζή σου, ενώ μέσω του δεύτερου και για τους άλλους. Επαναδιατύπωση: δεν είναι λίγο εγωϊστικό να ΠΑΡΑΤΑΣ τους συνανθρώπους σου και να αφιερώνεις τον ευατό σου σοτν Θεό (=να φροντίζεις να είσαι καλός άνθρωπος για να πας στον παράδεισο)??? Δεν είναι εγωϊστικό, ενώ οι άλλοι πολεμούν και υπομένους τους "so called" πειρασμούς, εσύ (επειδή προφανώς έχεις αδύναμο χαρακτήρα), να γίνεται μοναχός για να φύγεις μακριά απ'όλ'αυτά (μιας και δεν έχεις το σθένος να τα αντιμετοπίσεις)??

koumpi
08-06-2005, 00:49

Όταν λένε "εγωιστικός" δεν θέλουν να πουν "ψωνισμένος"

Απλά νομίζω ότι είναι πολύ πιο δύσκολο να κάτσεις μέσα στην κοινωνία, δηλαδή μέσα στις δυσκολίες, "τους πειρασμούς" και τα προβλήματα και να τα βγάλεις πέρα μένοντας πιστός σε όσα ο χριστιανισμός σου λέει. Και θα ήταν και πιο σημαντικό και για τους συνανθρώπους σου...

Nymphetamine
08-06-2005, 00:50
"Και οι εκκλησίες ότι κι αν είναι πρέπει να συντηρούνται..............
Ιεροί Ναοί είναι, δεν είναι σταύλοι............"

Είναι Ιεροί Ναοί για τους χριστιανούς, για τους μη χριστιανούς δεν είναι Ιεροι Ναοί οπότε δεν τους προσφέρει κανένα έργο ο μοναχός που ανέφερες. Δηλαδή οι μουσουλμάνοι που διατηρούν τα τζαμιά τους μας προσφέρουν και αυτοί έργο? Γιατί και αυτοί Ιεροί Ναοί είναι..

otto
08-06-2005, 00:52
Μερικές σκέψεις περί φιλανθρωπίας/ελεημοσύνης:

-Η φιλανθρωπία και η "ελεημοσύνη" δεν είναι πάντα οικονομικής φύσεως (η χρηματική ελεημοσύνη είναι απλά ένα παρακλάδι της φιλανθρωπίας). Είναι θετική/καταφατική απάντηση στη βοήθεια που σου ζητά ένας συνάνθρωπος. Σου απλώνει το χέρι, εσύ τι απαντάς; Κάποιος έχει την ανάγκη σου και ζητά/εκλιπαρεί/ικετεύει για τη βοήθειά σου. Το αν απαντάς θετικά η όχι μπορεί να αποτελέσει φιλοσοφία/στάση ζωής.

-Φιλάνθρωπία: όταν ακούτε αυτή τη λέξη μη φέρνετε στο νου σας την κα Βαρδινογιάννη που μες στις γούνες και το διαμαντικό που κοστίζουν όσο και η ΒΜW του Χριστόδουλου, απλώνει το χέρι και δίνει ένα "ξεροκόμματο" στο ορφανό παιδάκι, γιατί έτσι η λέξη φορτίζεται αρνητικά :-) . Σκεφτείτε την ως "αγαπώ τον άνθρωπο". Η έκφανση της αγάπης αυτής μπορεί να είναι ποικιλότροπη: Μπορεί να είναι το να αγωνιστείς, "να παλέψεις και να διεκδικήσεις όλοι οι άνθρωποι να απολαμβάνουν όλα τα αγαθά" (που λέει και η φίλτατη koumpi :-) ), μπορεί να είναι η βοήθεια σε ένα γέροντα ή ένα παιδάκι που έχει χαθεί στο δρόμο, μπορεί να είναι να βρεις το θάρρος να υπερασπιστείς και με κόστος προσωπικό ακόμα ακόμα ένα συνανθρώπο ενάντια σε μια αδικία που βλέπεις να γίνεται σε βάρος του, μπορεί να είναι αυτοθυσία, δωρεά οργάνων, μπορεί να είναι βοήθεια σε ένα συμφοιτητή σου στο διαγώνισμα για να περάσει, μπορεί να είναι οτιδήποτε.

-Χριστιανικά, πρέπει να μην αρνείσαι τη βοήθειά σου σε όποιον στη ζητάει, γιατί όμοια κι εσύ ζητάς βοήθεια από τους συνανθρώπους σου και από το Θεό.

-Χριστιανικά, επίσης όμως, δεν πρέπει να ευνοείς την ύπαρξη/εξέλιξη του "κακού", οπότε δε θα πρέπει να δίνεις ελεημοσύνη σε όσους είναι τσαρλατάνοι ή σε όσα παιδάκια τα εκμεταλλεύονται διάφοροι "μάγκες" και τα βγάζουν στη ζητιανιά για να τσεπώσουν μετά όλο το "μεροκάματο". Όσο υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν χρήματα σε αυτά τα δύστυχα παιδάκια, τόσο αυτά θα έχουν εκμεταλλευτική αξία και θα συνεχίζεται ο φαύλος κύκλος της εκμετάλλευσής τους. Βέβαια κακό και εκμετάλλευση στην κοινωνία δεν υπάρχουν μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις. ;-) Ο μεγαλύτερος εκμεταλλευτής είναι το ίδιο το σύστημα. Το ίδιο σύστημα που εκμεταλλεύεται τον εργαζόμενο (koumpi να πούμε για την υπεραξία :-) ?), το ίδιο το σύστημα στο οποίο η μεγαλύτερη οικονομική "μπάζα" γίνεται από την βιομηχανία πολέμου, τα ναρκωτικά, την πορνεία και το τζόγο.

-Φυσικά καλύτερο είναι να παλεύεις για έναν καλύτερο κόσμο και ένα καλύτερο σύστημα όπου δε θα υπάρχει συνολικά εκμετάλλευση και φτώχεια από το να βοηθάς περιστασιακά ένα φτωχό στο δρόμο. Αλλά επειδή ο φτωχός που πεινάει και ζητάει τη βοήθειά σου πεθαίνει της πείνας σήμερα (αν όντως πεθαίνει γιατί είναι και τόσοι οι τσαρλατάνοι), τον βοηθάς, γιατί το σύστημα δεν προλαβαίνει να αλλάξει σήμερα-αύριο ώστε αυτός να κορέσει την πείνα του. Κι εγώ φτωχός είμαι, αλλά από τη στιγμή που έχω την ελάχιστη "πολυτέλεια" να πετάω φαγητό που περισσεύει στα σκουπίδια, δεν το βρίσκω σωστό να μη βοηθήσω κάποιον που δεν έχει να φάει.

-Η ελεημοσύνη από εταιρίες/μεγαλοκαρχαρίες του χρήματος γίνεται για σκοπό εντυπωσιασμού => τεράστια διαφήμιση και δεν πρέπει να μας "αποκοιμίζει" ότι υπάρχει κάποιος που μεριμνά για τους "άμοιρους" αυτούς ανθρώπους. Η ίδια πολυεθνική απολύει χιλιάδες εργαζόμενους ανά τον κόσμο για να αυξήσει τα υπερκέρδη της, από τα οποία κάτι ψίχουλα πάνε για φιλανθρωπίες, πολύ λιγότερα από όσα θα πλήρωνε για να επιτύχει ανάλογου βεληνεκούς διαφήμιση με τον "ορθόδοξο" τρόπο (της διαφήμισης εννοώ ;-) ).
Η αυθόρμητη και από καρδιάς ελεημοσύνη από άνθρωπο σε άνθρωπο είναι άλλο πράγμα.

-Η όποια περιστασιακή μας ένδειξη φιλανθρωπίας δεν πρέπει να μας κάνει να πιστεύουμε πως έχουμε βγάλει το χρέος μας προς το συνάνθρωπο και την κοινωνία.

swtth
08-06-2005, 00:59

Άσε που έχουν χαρεί και οι Mods που δεν έχει flames και το κόβω να τους το χαλάμε...

Εμένα μη με φοβάσαι δεν καταφεύγω συχνά σε flames. Σου επαναλαμβάνω πάντως ότι για τον χριστιανισμό η ελεημοσύνη είναι το πρώτο στάδιο. Ξεκίνάς από τη δεκάτη (ν δίνεις δηλ. το ένα δέκατο του μισθού σου)και καταλήγεις να κρατάς για τον εαυτό σου τα πολύ αναγκαία. Δεν είναι τόσο έυκολο να οδηγήσεις κάποιον οικειωθελώς στην κοινοκτημοσύνη έστω και η φιλανθρωπία είναι ένα πρώτο βήμα. Εννοείται βέβαια ότι δεν σώζεται κανείς με τη φιλανθρωπία και μόνο, ισχύουν οι περιπτώσεις που προανέφερες "για να δικαιολογούμε τον εαυτό μας είτε επειδή κλέβουμε τα αγαθά από τους συνανθρώπους μας είτε επειδή δεν αγωνιζόμαστε για να μην κλέβουν άλλοι από αυτούς"

Ripper
08-06-2005, 01:00

Agorina mou... sou lew pws isws xrhsimopoioun ws profash th suntrofia sto 8eo gia na 3efugoun apo ta problhmata ths ka8hmerinothtas. Alh8eia den 3ereis ti apobrasmata uarxoun sta monasthria? Tupoi pou den exoun na fane. Katazhtoumenoi pou zhtoun asulo. Egw sou lew tis pragmatikes aities pou tous metaferoun sta monasthria. Kai den pisteuw pws mporei na to arnh8ei kaneis auto.

Polu dogmatismeno se blepw filarako, kako auto gia ena paidi tou di, pou upoti8etai oti exei krithkh skeyh... :/

Ase pou den einai ieroi oi naoi pou den filo3enoun pistous (peran twn monaxwn twra), afou den prosferoun sto sunolo (auth einai h leitourgia tou naou).

Tosa 3ereis, tosa les...

Tipota den 3ereis, fanatismenos eisai Ellhnaras kai Xristianaras. :confused:

Στο τέλος θα μας πεις και πως ο αν αποφυλακιστεί ο Πάσσαρης θα κλειστεί σε μοναστήρι...........

Όπως θα ξέρεις ο Ναός είναι ο οίκος του Θεού και μ'αυτήν την έννοια δεν πρέπει να εγκαταλείπεται........

Και μην ξεχνάς ότι από τα ερημοκλήσια περνάνε αραιά και που άνθρωποι..........
Δεν είναι ότι δεν πατάει ψυχή..............

Τι Ελληνάρας και Χριστιανάρας λες ρε???????
Στο τέλος θα με πεις και εθνίκι............
Αλλά αυτά παθαίνουμε με κάτι μ***κες σαν το Νιόνιο. Μόλις πούμε κάτι για την Ελλάδα ή το Χριστιανισμό, αμέσως βγαίνουμε εθνικιστές................. :angryfire

@Nymphetamine: Η Ελλάδα είναι Χριστιανική χώρα οπότε δεν τίθεται θέμα περί μουσουλμάνων...............

Έπειτα τα ερημοκλήσια τα συντηρούν οι ίδιοι οι μοναχοί, δεν τα συντηρεί το κράτος...............

Mercyful_Fate_1
08-06-2005, 01:04

@Nymphetamine: Η Ελλάδα είναι Χριστιανική χώρα οπότε δεν τίθεται θέμα περί μουσουλμάνων...............

Ρε γμτ, τόσες αντιδράσεις και δε λες να κόψεις αυτές τις φρασεις?!?!?!?! Κάντο έστω για τα προσχήματα ρε παιδί μου. Πες, έστω και τυπικά, η Ελλάδα εχει ανεξιθρησκεία. Έλεος.

koumpi
08-06-2005, 01:06

Εμένα μη με φοβάσαι δεν καταφεύγω συχνά σε flames. Σου επαναλαμβάνω πάντως ότι για τον χριστιανισμό η ελεημοσύνη είναι το πρώτο στάδιο. Ξεκίνάς από τη δεκάτη (ν δίνεις δηλ. το ένα δέκατο του μισθού σου)και καταλήγεις να κρατάς για τον εαυτό σου τα πολύ αναγκαία. Δεν είναι τόσο έυκολο να οδηγήσεις κάποιον οικειωθελώς στην κοινοκτημοσύνη έστω και η φιλανθρωπία είναι ένα πρώτο βήμα. Εννοείται βέβαια ότι δεν σώζεται κανείς με τη φιλανθρωπία και μόνο, ισχύουν οι περιπτώσεις που προανέφερες "για να δικαιολογούμε τον εαυτό μας είτε επειδή κλέβουμε τα αγαθά από τους συνανθρώπους μας είτε επειδή δεν αγωνιζόμαστε για να μην κλέβουν άλλοι από αυτούς"

:confused: :confused: :confused: Πώς θα οδηγήσεις κάποιον από την ελεημοσύνη στην κοινοκτημοσύνη;;;;
Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι η ελεημοσύνη δε βοηθάει στο να εξαλοιφθουν (έτσι γράφεται αυτό?) η αδικία και η ανισότητα... Άσε που είναι και "η ιδεατή λύτρωση που σε εμποδίζει να αγωνιστείς" (το είδα στον Μαρξ, το έχουν πει και άλλοι)...

Δε φοβάμαι εσένα για :angryfire ... :D :D ;-)

:love2:

Nymphetamine
08-06-2005, 01:08
Mercy Mercyful_Fate_1.. my feelings exactly..

Ripper
08-06-2005, 01:09

Ρε γμτ, τόσες αντιδράσεις και δε λες να κόψεις αυτές τις φρασεις?!?!?!?! Κάντο έστω για τα προσχήματα ρε παιδί μου. Πες, έστω και τυπικά, η Ελλάδα εχει ανεξιθρησκεία. Έλεος.

Ρε γ***το, έχει ανεξιθρησκεία αλλά το επίσημο θρήσκευμα είναι η Ορθοδοξία...........
Τι λέμε τώρα???????

koumpi
08-06-2005, 01:12

Ρε γ***το, έχει ανεξιθρησκεία αλλά το επίσημο θρήσκευμα είναι η Ορθοδοξία...........
Τι λέμε τώρα???????

Είμαι σε όροφο... λίγο ακόμα και θα πηδήξω....

Πάμε πάλι τα ίδια από την αρχή...

Βασίλη, αγόρι μου,
Γιατί να έχει ειδική μεταχείρηση ο Ο.Χ; Λες ότι μόνο η χριστιανική εκκλησία είναι "ιερός ναός και όχι στάβλος". ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!!!

swtth
08-06-2005, 01:13
Δεν ειναι απαραίτητο ότι θα φτάσεις στην πλήρη κοινοκτημοσύνη, η ζωή του κάθε χριστιανού είναι ένας θεληματικός αγώνας για το τέλειο. Το να καταφέρεις να κάνεις τον εαυτό σου να εργάζεται στους σημερινούς ρυθμούς και παράλληλα να δίνει ένα μεγάλο τμήμα του μισθού του ή ακόμα και του πολύτιμου χρόνου του σε κάποιον άλλο που τον έχει ανάγκη είναι μεγάλος αθλος.

Συμφωνώ με τον φίλο οττο στη διαφορετική βάση που έθεσε το θέμα της φιλανθρωπίας.

deggial
08-06-2005, 01:18

Τι λέμε τώρα???????

Όπως αναφέραμε πολλοί αρκετές σελίδες πριν, δε νοείται ανεξιθρησκεία όταν ένας θρησκευτικός οργανισμός λειτουργεί κάτω από ειδικές (ευνοϊκές) συνθήκες που δεν έχουν οι υπόλοιποι, με τη πρόφαση της επίσημης θρησκείας.

Ή αναγνώριση επίσημης θρησκείας κακώς υπάρχει στο Σύνταγμα. Αφ'ενός το κράτος πρέπει να είναι ανεξάρτητο των όποιων θρησκευτικών οργανισμών (αφού δε ψηφίζουμε ούτε θρησκεία, ούτε θρησκευτικούς ηγέτες έτσι κι αλλιώς), αφ'ετέρου δημιουργεί δύο μέτρα και σταθμά.

Όταν η Εκκλησία λειτουργεί σε οικονομικώς ευνοϊκότερο περιβάλλον και έχει τη δυνατότητα να "μεταδίδει το λόγο του Θεού" περισσότερο από άλλες θρησκείες (καθώς έχει την οικονομική δυνατότητα για ραδιοφωνικούς σταθμούς, κοκ), σαφώς δε μπορούμε να μιλάμε για ανεξιθρησκεία.

koumpi
08-06-2005, 01:22
Δεν ειναι απαραίτητο ότι θα φτάσεις στην πλήρη κοινοκτημοσύνη, η ζωή του κάθε χριστιανού είναι ένας θεληματικός αγώνας για το τέλειο. Το να καταφέρεις να κάνεις τον εαυτό σου να εργάζεται στους σημερινούς ρυθμούς και παράλληλα να δίνει ένα μεγάλο τμήμα του μισθού του ή ακόμα και του πολύτιμου χρόνου του σε κάποιον άλλο που τον έχει ανάγκη είναι μεγάλος αθλος.

Είναι απαραίτητα να φτάσεις στην κοινοκτημοσύνη (έτσι όπως ορίζεται πολιτικά και όχι στη χριστιανική διδασκαλία (στην οποία δεν ξέρω πώς ορίζεται)) για σταματήσει η εκμετάλλευση του ανθρώπου από άνθρωπο... Όλα τα άλλα είναι μισές δουλειές και... δεν τα ισοπεδώνω όλα: Δε λέω ότι είναι κακό να αφιερώνεις χρόνο για τους συνανθρώπους σου, αρκεί να αντιλαμβάνεσαι το ρόλο που έχει η πράξη σου αυτή μέσα στην κοινωνία.

edit// Χάρη στον deggial μπορεί να το γλιτώσω το σάλτο...

Nymphetamine
08-06-2005, 01:23
Όχι ρε παιδιά, έχει δίκιο ο ρίππερ.. Αν θέλουν να πιστεύουν σε κάτι άλλο δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά πρέπει να δέχονται ότι οι χριστιανικοί ναοί είναι πιο ιεροί από το δικό τους μέρος λατρείας και να θεωρούν πως τους κάνουν χάρη που (πληρώνουν και οι ίδιοι για να) τους συντηρούν..

Δεν ξέρω που βλέπετε το παράλογο..

Ripper
08-06-2005, 01:23
Παιδιά, μάλλον αντιλαμβανόματε διαφορετικά ο καθένας τον όρο ανεξιθρησκεία.........

Για μένα πάντως ανεξιθρησκεία σε μια χώρα σημαίνει να μπορεί ο καθένας να πιστεύει σε ότι θέλει.................
Αυτό.

otto
08-06-2005, 01:27
Παιδιά τι καταιγισμός μηνυμάτων είναι αυτός;!

Είπα να κάνω κι εγώ πρώτη φορά ένα post σε αυτό το thread και σε χρόνο dt έφυγε 10+ μηνύματα πίσω! :-)

Εντάξει, το παράκανα κι εγώ στο μέγεθος :D , αλλά θέλω να ακούσω τις απόψεις σας. :-)

Έτσι, ασχολίαστο θα πάει; :D

deggial
08-06-2005, 01:27
Και για μας το ίδιο σημαίνει. Το πρόβλημα είναι πως, επί του παρόντος, το κράτος (με οικονομικές διευκολύνσεις και διδασκαλία στα δημόσια σχολεία) φροντίζει να μεταδίδεται η χριστιανική πίστη και να χάνουν στον "ανταγωνισμό" οι υπόλοιπες. Εφόσον δεν αφήνει να "ανταγωνίζονται" επί ίσοι όροι, δεν δίνεται η δυνατότητα ελεύθερης επιλογής της θρησκείας, άρα δεν έχουμε ανεξιθρησκεία.

Ripper
08-06-2005, 01:31
Καλά μάλλον γυρνάμε σε παλιές συζητήσεις, γι'αυτό δεν θα επιμείνω.........
Την άποψή μου την ξέρετε.........

Βεβαίως βεβαίως, και οι δικές σας απόψεις είναι σεβαστές............. :-)

Kenshin
08-06-2005, 10:35

Για τους θανάτους στην Αφρική δεν πιστεύω να φταίει η εκκλησία κατά αυτό τον τρόπο (άλλωστε δεν πεθαίνουν όλοι από AIDS αλλά ένας πολύ μικρός αριθμός, άσχετα αν άλλα πιστεύουμε) όμως στο θέμα τις αποικιοκρατίας, έχουν γίνει υπερβολικά πολλοί διωγμοί κατά μη χριστιανών. ¶λλωστε, παλαιότερα πως επικράτησε ο χριστιανισμός? Ήξερε ο καθένας λεπτομέρειες για την θρησκεία ή είχε την μόρφωση για να κρίνει για να επιλέξει? Αποτέλεσμα πολιτικών ζυμώσεων είναι η εξάπλωση και η εκκλησία φυσικά φρόντισε να εκμεταλλευτεί τις συνθήκες (φωτισμένοι άνθρωποι) ;-).

synexeia apantisis:
o papas eiani kata stis progamiees sxesesi kai sthn porneia kai moixeia....

pws kollhsan loipon aids, gia na to metadosoun? otan akous kapoion ton akous oloklhrwmena. pantws gia thn plhroforish sou sthn afrikh se polles xwres apagoreyontai apo ton Nomo ta profylaktika, gi ayto kai ejatmistijan an eixate akousei ta apothemata tis prwtes meres stous olympiakous agones... kai apo ton nomo apogoreyontai an den kanw lathos logw kapoiwn topikwn thriskiwn... elpizw na se kalypsame...

Kenshin
08-06-2005, 10:42
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από JozeF
@thanatitsa:Όσοι δεν πιστεύουν καμία θρησκεία μπαίνουν μοιραία στην κατηγορία τών ''μη πιστών'' για οποιασδήποτε θρησκεία οπότε πάλι πάνε στην κόλαση.

@nymphetamine:Δεν γίνεται κάποιος να πιστεύει σε όλες τις θρησκείες αφού οι μισές θρησκείες απορρίπτουν τις άλλες μισές. Άρα θα υπάρχει τουλάχιστον μία στην οποία δεν ανήκει, οπότε πάλι θα καταλήξει στην κόλαση...

@SephirotH:Δεν το θέτουν έτσι. Απλά λένε οτι μόνο αν ανήκεις στην θρησκεία τους θα πας στον παράδεισο.

nomizw oti to erwthma oi apistoi ti ginontai ston xristianismo to apanthsame ligo prin, kai eipame oti, osoi den eixan th eykairia na dialeksoun ton xristianismo, tha krithoun epieikotera apo aytous pou thn eixan. genikotera tha kritheis gia tis prakseis sou kai tis protheseis twn praksewn sou... pio analytika pio pisw :D

Kenshin
08-06-2005, 10:44
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dt008

το τούνελ: χάνεται η περιφερειακή όραση σιγά σιγά...
το φως: κάτι με την κόρη του ματιού, που παύει να πηγαίνει αίμα εκεί, και συνεπώς (για κάποιον λόγο) βλέπει τα πάντα φωτεινά....

(δεν είμαι και σίγουρος για τα παραπάνω, δεν θυμάμαι καν που τα είχα διαβάσει.....

αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει...)

alhtheyei ayto me thn perifereiakh orash, alla to idio symbainei kai otan lypothimas, oi martyries omws apo ayta ta fainomena einai diaforetikes.

yparxoun bebaia kai pio entypwsiaka paradeigmata tetoiwn perptwsewn

Trifyllenia
08-06-2005, 10:47
Θα γυρίσω πάλι τη συζήτηση σε ένα φαινόμενο που είχα αναφερθεί κάποιες σελίδες πίσω.

Τελικά δε λέγεται νεκροφάνεια αυτό που σας είπα.
Πράγματι πλέον η ιατρική αντιμετωπίζει τη νεκροφάνεια κ δεν έχουμε πλέον τα γνωστά-παλιότερα συμβάντα που θάβανμε τους νεκρούς κ ουπς,να ένα λαθάκι...(φανταστείτε να τους καίγανε έτσι??)

Αναφέρομαι στο σύνδρομο του Λαζάρου.
Ίσως αργότερα θυμηθώ κ την "επιστημονική" ονομασία του αλλά βάζω τώρα τη "λαϊκότερη".

Λοιπόν,απόψεις περί αυτού?

Kenshin
08-06-2005, 10:49
Kai den einai mono auto to fainomeno to opoio xrisimopoiei i thriskeia gia na entyposiasei kosmo. Allo ena einai oi fysikes moumies oi opoies theorountai agioi diatirimenoi apo to theo eno stin pragmatikotita diatirountai apo apolitos fysikous logous.

re zitw exeis dei moumia?
exeis dei agio leipsano?

kseroume simera pws ginontousan oi moumies sthn aigypto? oxi apotelei ainygma akoma

pws to kserame oi magkes oi ellhnes sthn tourkokratia?

kai epipleon yparxoun agia leipsana pou einai ligo diathrhmena kai kapoia pou einai teleiws aytharta... oi moumies einai tarixeymenes...

Kenshin
08-06-2005, 11:16

Υπάρχει μια φράση που λεει ότι η ελεημοσύνη είναι το τελευταίο στάδιο του καπιταλισμού... Όπως την καταλαβαίνω εγώ αυτή τη φράση εννοεί ότι αντί να παλέψεις και να διεκδικήσεις όλοι οι άνθρωποι να απολαμβάνουν όλα τα αγαθά, καταφεύγεις στην ελεημοσύνη προσπαθωντας να αποκτήσεις ένα άλλοθι για τον εαυτό σου/τη συνείδησή σου ή και για την κοινωνία. Σε τελική ανάλυση ένα άλλοθι για την καπιταλιστική κοινωνία....

to thema einai h prothesi twn prakjsewn soun. an kaneis alehmosynh gia na niwseis kalytera h gia na foroapalageis meta... metraei mono an splaxnisteis ton allo kai to sterhtheis gia na tou to dwseis.

Η φιλανθρωπία μέσα στην εκκλησία μπάζει ακόμα περισσότερο. πρώτον για τους γνστούς λόγους (βλέπε κάτι σπορ χλιδάτα αυτοκίνητα με τα οποία κυκλοφορεί ο Χριστόδουλος).
[/QUOTE]

epeidi kai egw to exw akousei ayto polles fores kai sthn thleorasi panta eleipes.
1. ola ayta ta amaksia parexontai sthn ekklhsia mesw tou kratous me nomo, sto 1/3 ths timhs tou amaksiou.

2, otan eisai shmantiko proswpo se mia koinwnia, eisai ypoxreomenos na profylasesai. den finetai kapoios na apeilei ton arxiepiskopo kai o arxiepiskopos na einai ektetheimenos.
tha yparxei froura, amaksi pou tha mporei na ton metaferei me asfaleia ktl

amaksi asfales, thwrakismeno kai aleksisfero paragoun elaxistes markes, oi opoies einai kai akribes.

(paradeigam gia osa lew, thymeitheite eon papa otan hthe sth ellada me ti prosoxi ton phgainan edw kai ekei -- kleisan thn attikh na fantasteite)

3. einai kai thema kyrous. oi theseis aytes kryboun mia megali politiki apo pisw. den ginetai na kykloforei me YOGO o arxiepiskopos. akoma kai an to ekane pali den tha hsastan eyxaristhmenoi kai tha legate einai pragmata ayta na kykloforei kotsam arxiepiskopos me YOGO... ktl

4. entaksei exoume pei oti tha mporousame na eixame kai kalytero arxiepiskopo apeires fores

Δεύτερον γιατί η φιλανθρωπία μέσα στην εκκλησίασυνδυάζεται και με προσευχή. Δηλαδή... θα μας βοηθήσει ο καλός Θεός. Κατ'αρχάς αυτό δε στέκει και θεολογικά (γιατί ο Θεός δεν επεμβαίνει για να μη μειώσει την ελευθερία μας). Επιπλέον είναι απαράδεκτο σα στάση ζωής.

[/QUOTE]

o theos den tha bgalei to xeri tou apo ton ourano... oxi tha mas ferei antimetopous sthn zwi me toses dokimasies oses mporoume na antapekselthoume. tha mas bohthisei psyxika me tharos kai dynami na tis antimetopisoume, kai ayto mono otan tou to zitame giati mas splaxnizetai.

zito_ta_xania
08-06-2005, 11:19
Yparxoun dyo katigories gia moumies.

I proti einai oi texnita diatirimenes moumies meso tarixeusis i allon diaforon methodon pou askei o anthropos.

I deuteri einai oi fysika diatirimenes moumies oi opoies vriskontai synexos se olo to kosmo. Oi logoi tis fysikis diatirisis einai ksiro perivallon, valtos ,pagos akoma kai thapsimo se meros pou yparxoun ximikes ousies -apo fyta px- pou prokaloun diatirisi. Yparxoun kai alloi logoi alla den tous ksero akrivos.

Tora poion eidon moumies xrisimopoiei i thriskeia den to ksero akrivos. Pithanos kai ta dyo alla kirios to deutero.

Trifyllenia
08-06-2005, 11:19
Κ για τα περί μούμιας

http://www.apologitis.com/gr/ancient/agioi.htm

αλλά κ γενικά για πολλές άλλες απορίες περί επίσημης θέσης της Ορθοδοξίας σας παραθέτω αυτό
www.apologitis.com.

Η σελίδα φτιάχτηκε καταρχήν ως απάντηση σε νεοπαγανιστικά θέματα αλλά απαντάει σχεδόν σε όλα τα ερωτήματα που τίθονται ενάντια στην πίστη της Ορθοδοξίας.
Προσωπική μου γνώμη τη θεωρώ πολύ καλή σελίδα αφού έχει αποσπάσπασματα από την Αγία Γραφή,απόψεις σημαντικών ανθρώπων(χριστιανών κ μη),ιστορικές αναφορές κλπ.

Kenshin
08-06-2005, 11:23
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από tReLoPeDo!!!

Na eleges voh8ane ton kosmo, na eleges kinhtopoioun tous pistous, na eleges frontizoun tous anhmporous (de lew pws kai auta de ginontai),
na to pw kai egw ergo :baby: !!!

Vrhkes thn sunthrhsh tou erhmoklhssiou, pou opws les spania pataei an8rwpos, na to peis ergo :confused: ?!?!?

Pio polu gia eswterikh ikanopoihsh mou kanei emena kai epizhtoumenh prosfora ston 8eo pou pali kalo einai gia thn xristianosunh, alla oxi ergo!!
To ergo ginetai kai ennoeitai alliws!!!

Filika :wavey: !!!

edit://Opws to eipe kai o Nymphetamine apo panw!!!

oi ekklisies kai ta erhmoklisia apoteloun meros apo thn terastia politistiki klhronomia tou topou mas. exoume dei pws exoun katalhksei kati arxaia... afylakta kai edafio newn porwn gia oti exei apomeinei gia tous arxoiokapylous.

oi monaxoi ta synthroun kai ta prosexoun. kapoia einai ekatontadwn etwn.

opws kai na to kaneis einai ena koinwniko ergo...

zito_ta_xania
08-06-2005, 11:28
Oson afora to keimeno peri yparkseos tou theou :

Oson afora to sympan mporei na einai kai aionio an kapote apodeixtei i theoria tou palomenou sympantos. Allios isxiei oti to sympan exei arxi. As to dextoume auto. Leei to keimeno oti efoson ta panta exoun mia aitia tote kai i arxi tou sympantos tha exei. Auti tin arxiki aitia tin onomazoume theo. I amesos epomeni erotisi efoson ta panta exoun aitia einai poios eftiakse to theo. Kai efoson legete oti o theos den exei aitia ara theoroume oti yparxei kati xoris aitia. Auto omos kallista tha mporouse na einai to sympan.

Synepos auto to epixeirima einai entelos anisxyro.

Oson afora ti dimiourgia tis zois edo prepei na sas apantisei enas vioximikos. Pantos apo osa fainontai mexri stigmis ola einai thema ekseliksis kai fysikis epilogis. Malista auto pou leei mesa oti eunoutan i katastrofi einai deigma oti mono oi isxiroi epivionan. Kai pioi itan oi isxyroi tote? Autoi pou antegrafan ton eauto tous.

Kenshin
08-06-2005, 11:36

den exeis paei esy... alloi exoun paei. koita kai to post pio panw.

oso gia ton monoxismo, posous monaxous exeis gnwrisei, me posous exeis milhsei? me posous ekanes psyxanalysh?
to pio pithano apo kapou to akouses to pososto to fouskwses gia ta kala kai voila to post.

ypopsin:
1 stous 4 antrwpous exoun kapoio -psyxologiko problhma

sthn amerikh:
1/2 psyxiato
1/3 psyxanalyth

den thymamai pou ta eixa dei kai ta 2, alla to zoumi einai oti para polloi exoun psyxologika problimata megala h mikra, kapoioi kai apo emas mporei alla na mhn to exoume parei xampari.

kapoioi monaxoi nai tha einai antikoinwnika atoma me problimata ktl
to pososto pou paratheses eiani gelio. epeidi eixa kai filous pou eginan monaxoi exw na sas pw oti antikoinwnikoi den einai, giati ena monasthri apo thn fysh tou einai mia mikrh koinwnia, alla kai ta sygkekrimena paidia htan paidia malama, pws polloi alloi monaxoi. bebaia yparxoun kai monaxoi pou den sympathw... alla oloi anthrwpoi eimaste, allous sympathoume kai allous oxi.

Trifyllenia
08-06-2005, 11:37
Δηλ τι λέει ο Χριστιανισμός κ καταργείται η ελεύθερη βούληση?

Trifyllenia
08-06-2005, 11:38
Εκτός από το σύνδρομο του Λαζάρου θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το Άγιο Φως.
Τι πιστεύετε ότι γίνεται τότε?
Εκτός από τους Χριστιανούς θα ήθελα να απαντήσουν κ άλλα παιδιά ώστε να δούμε τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Kenshin
08-06-2005, 11:53
Yparxoun dyo katigories gia moumies.

I proti einai oi texnita diatirimenes moumies meso tarixeusis i allon diaforon methodon pou askei o anthropos.

I deuteri einai oi fysika diatirimenes moumies oi opoies vriskontai synexos se olo to kosmo. Oi logoi tis fysikis diatirisis einai ksiro perivallon, valtos ,pagos akoma kai thapsimo se meros pou yparxoun ximikes ousies -apo fyta px- pou prokaloun diatirisi. Yparxoun kai alloi logoi alla den tous ksero akrivos.

Tora poion eidon moumies xrisimopoiei i thriskeia den to ksero akrivos. Pithanos kai ta dyo alla kirios to deutero.

nomizw oti h trif se kalypse arketa. tah symplhrwsw oti ta swmata - leipsana twn agiwn bgainoun apo nekrotafeia pou exoun liwsei xiliades alloi. twra pws aytoi pou eixan kai enareto bio den elliwsan allo thema...

edw emeis liwnoume pou eiamste akoma zwntanoi :tounge:

Kenshin
08-06-2005, 11:56

Είναι απαραίτητα να φτάσεις στην κοινοκτημοσύνη (έτσι όπως ορίζεται πολιτικά και όχι στη χριστιανική διδασκαλία (στην οποία δεν ξέρω πώς ορίζεται)) για σταματήσει η εκμετάλλευση του ανθρώπου από άνθρωπο... Όλα τα άλλα είναι μισές δουλειές και... δεν τα ισοπεδώνω όλα: Δε λέω ότι είναι κακό να αφιερώνεις χρόνο για τους συνανθρώπους σου, αρκεί να αντιλαμβάνεσαι το ρόλο που έχει η πράξη σου αυτή μέσα στην κοινωνία.

edit// Χάρη στον deggial μπορεί να το γλιτώσω το σάλτο...

enas apo tous logous pou apetyxe o koumounismos san systhma stis xwres pou efarmosthke, einai oti se mia koinwnia einai adynath h efarmogh enos tetoiou systhmatos, giati panta tha yparxoun kapoioi pou tha bohthounkai kapoioi pou tha prospathoun na boleytoun

Kenshin
08-06-2005, 12:02
Oson afora to keimeno peri yparkseos tou theou :

Oson afora to sympan mporei na einai kai aionio an kapote apodeixtei i theoria tou palomenou sympantos. Allios isxiei oti to sympan exei arxi. As to dextoume auto. Leei to keimeno oti efoson ta panta exoun mia aitia tote kai i arxi tou sympantos tha exei. Auti tin arxiki aitia tin onomazoume theo. I amesos epomeni erotisi efoson ta panta exoun aitia einai poios eftiakse to theo. Kai efoson legete oti o theos den exei aitia ara theoroume oti yparxei kati xoris aitia. Auto omos kallista tha mporouse na einai to sympan.

Synepos auto to epixeirima einai entelos anisxyro.

Oson afora ti dimiourgia tis zois edo prepei na sas apantisei enas vioximikos. Pantos apo osa fainontai mexri stigmis ola einai thema ekseliksis kai fysikis epilogis. Malista auto pou leei mesa oti eunoutan i katastrofi einai deigma oti mono oi isxiroi epivionan. Kai pioi itan oi isxyroi tote? Autoi pou antegrafan ton eauto tous.

aytos pou kanei edw tis ypotheseis eisai esy. h thewria tou pollomenou sympantos einai thewria, oxi nomos(giati den exei apodeixtei), h opoia opws eipame paei na katarghthei me kapoio parathyra oti mporei na yfistatai ws thewria akomi...
synepws ante geia... gia to symperasma sou...

Kenshin
08-06-2005, 12:13
Προφανώς δεν καταλάβατε το τί ενοούσε το κουμπάκι :D με τη λέξη εγωϊσμός.
Ο Χριστιανισμός έχει 2 άξονες διδασκαλίας, την αγάπη προς τον Θεό (κάθετος) και την αγάπη προς τον συνάνθρωπο (οριζόντιος). Μέσω του πρώτου φροντίζεις για... την ψυζή σου, ενώ μέσω του δεύτερου και για τους άλλους. Επαναδιατύπωση: δεν είναι λίγο εγωϊστικό να ΠΑΡΑΤΑΣ τους συνανθρώπους σου και να αφιερώνεις τον ευατό σου σοτν Θεό (=να φροντίζεις να είσαι καλός άνθρωπος για να πας στον παράδεισο)??? Δεν είναι εγωϊστικό, ενώ οι άλλοι πολεμούν και υπομένους τους "so called" πειρασμούς, εσύ (επειδή προφανώς έχεις αδύναμο χαρακτήρα), να γίνεται μοναχός για να φύγεις μακριά απ'όλ'αυτά (μιας και δεν έχεις το σθένος να τα αντιμετοπίσεις)??

o monaxos exei 2 plasious peirasmous apo tous ypoloipous, kai oi amarties tou metroun 2pla.
kaneis den parataei kanena, antitheta bohtaei energa osous exoun anagkh mesw ths dikoneias, se nosokomeia ksenwnes gia astegous k.a.
pera apo oti prosferei stegi, kai trofi kai asylo se opoion to exei anagkh...

pera apo ayta proseyxetai gia tous synantrwpous tou, opote den einai eksafanismenoi apo thn skepsi tou, opws lete...

sthn telikh giati oloi na mporoume na kanoume oti theloume kai oi monaxoi pou theloun na afierwthoun ston theo na mhn mporoun?

ayta pali , pali apanthsa se kapoia 2 fora eipa kai mia kotsana peri lypothimias,-sorry- eixan dothei poly kalyteres apanthseis, kai erwthseis kai meta diabasa to post prin apanthswse alla... opote plz min mou apanthsete gia ekeino

ayta dinw syspro ayrio... ta leme ke kana dyo meres, min ftasete thn syzhthsh sth selida 100 xwris emena!! thelw na eimai stis sampanies!!

zito_ta_xania
08-06-2005, 12:16

aytos pou kanei edw tis ypotheseis eisai esy. h thewria tou pollomenou sympantos einai thewria, oxi nomos(giati den exei apodeixtei), h opoia opws eipame paei na katarghthei me kapoio parathyra oti mporei na yfistatai ws thewria akomi...
synepws ante geia... gia to symperasma sou...

Mi se tyflonei o fanatismos. Ksanadiavase auto pou eipa kai meta ta ksanaleme. Dextika oti ontos yparxei mia arxi kai anetrepsa to epixeirima sas.

PS: Ekfraseis tou stil ante geia kai loipes eironikes ekfraseis mono ypovathmizoun ti sizitisi mas. Mporei na sou fainontai asteia afta pou leo , diavaze ta oloklira toulaxiston. Filika!
:-)

emufear
08-06-2005, 12:32
Κι εγώ κ ο Mercyful έχουμε γράψει πολλάκις για την ελεύθερη βούληση.. αλλά με τα posting sprees του Kenshin μάλλον αγνοήθηκαν..

The Gravedigger
08-06-2005, 12:35
Εκτός από το σύνδρομο του Λαζάρου θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το Άγιο Φως.
Εκτός από τους Χριστιανούς θα ήθελα να απαντήσουν κ άλλα παιδιά ώστε να δούμε τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Το ανάβουν με αναπτήρα... :-)

zito_ta_xania
08-06-2005, 12:40
Στην πραγματικότητα αυτός ο κόσμος φτιάχτηκε από το διάβολο κάποια στιγμή που δεν τον πρόσεχε ο θεός .

Άρα το φώς το ανάβει ο διάβολος!

:D :D :D

Mercyful_Fate_1
08-06-2005, 12:51
Απλώς να δώσω ενα λινκ σχετικό με μούμιες. Όπως είπε και ο zito_ta_xania, πολλές φορές οι λόγοι συντήρησης μιας μούμιας είναι και φυσικοί (ειδικές συνθήκες και παρουσία χημικών ουσιών στο περιβάλλον). Και για όσους θεωρούν τη διατήρηση των λειψάνων απόρρεια της αγιότητας, τότε τί μπορούμε να πούμε για μια μούμια που κοντεύει τα 10,000 χρόνια?? :o

Donald Tuohy and Amy Dansie of the Nevada State Museum say the mummy, a male about 45 years old, was one of several gathered from caves in Nevada's Churchill County. Its excellent state of preservation had led earlier researchers to believe it was ca. 2,000 years old. Dansie and Tuohy were astonished when radiocarbon tests of hair and bone and two mats covering the body yielded dates more than 7,000 years older.

http://www.archaeology.org/9609/newsbriefs/nevada.html

Trifyllenia, υπάρχουν 3-4 ποστς πολύ αξιόλογα περί της ελευθερίας της επιλογής στον Χριστιανισμό, αλλά είναι μερικές σελίδες πίσω. Θα πρέπει να ψάξεις, αλλά αξίζει τον κόπο (γράψαμε γι'αυτό το θέμα εγώ, ο emu και το koumpi). ;-)

p.s.: καλά, οι "λατρεία" και το προσκύνημα των λειψάνων δεν είναι λιιιιιιιιιιιιγο εναντίον της βασικής αρχής του Χριστιανισμού, δλδ του μονοθεϊσμού και αντι-παγανισμού?? Δεν είναι λιγάααααααακι ειδολολατρικό να προσκυνάτες υλικά αντικείμενα (και μη μου πει κανείς πως είναι συμβολικό, γιατί εδώ κόβουνε κομματάκια από τα λείψανα να τα κάνουν φυλαχτό. Αν είναι ποτέ δυνατόν). Για να μη μιλήσω για όλων των ειδών φυλαχτών που πουλούνται σε υπέθρια e-shops (το "e" βγαίνει από το e-κκλησία :D όχι από το electronic), που μπορείς να βρεις από κομματάκια τίμιου (και καλά) ξύλου, εικονίτσες αγίων και της Α. Τριάδας, και ότι άλλο merchandise μπορεί να χωρέσει ο νους σου. Και άμα δεν υπάρχει στο κατάστημα κάτι, αυτό μπορείς να το βρεις κατά παραγγελία, μη χάσουν τον πελάτη. :p
Θρησκεία που διδάσκει τη λατρεία ενός Θεού ως πνεύμα και όχι ως υλική υπόσταση (εξού και το ότι ο Θεος ΔΕΝ έχει όψη) πως γίνεται να επιτρέπει (όχι έναν, αλλά) τόσους υλικούς συμβολισμούς, τους οποίους οι πιστοί κουβαλάνε σαν φυλαχτα, προσκυνάνε, φυλάνε και γενικά τους δίνουν θεϊκές ιδιότητες??

lebiathan
08-06-2005, 12:58
Επειδη εχι προχωρησει παρα πολυ το thread και βαριεμαι να καθομαι να διαβαζω 30-40 σελιδες απο posts, απλα να ρωτησω κατι θελω, τα παιδια τα οποια αποδεχονται και πιστευουν στο Χριστιανισμο (η και σε οποιαδηποτε αλλη θρησκεια):
Ποιος ειναι ο λογος που πιστευετε?? Νταξ' ο ripper το καταλαβαμε, πιστευει για να ειναι μεγαλυτερο το ποσοστο των Χριστιανων πανω στη γη! Οι υπολοιποι ομως? Πιστευετε επειδη αυτο σας μαθανε/διδαξανε? (γιατι αν ειναι ετσι, για οσους πιστευετε στο Χριστιανισμο, αυτο αντικειται καθετα με την ελευθερια βουλησης που πρεσβευει η θρησκεια αυτη). Πιστευετε γιατι περιμενετε κατι απο ολη αυτη την ιστορια? (a place in heaven or anything of the like πχ ). Αν πιστευετε απλα και μονο για να πιστευετε, τοτε ειστε πιο shallow και απο τις κουφαλες των δεντρων... :smokin: Πολυ θα ηθελα να ακουσω την απαντηση σας σε αυτο....

deggial
08-06-2005, 13:03
Μία λογική εξήγηση, της χρήσης λευκού φωσφόρου: http://www.greatlie.com/gr/articles.cfm?action=detail&id=34

Για το θέμα του Αγίου Φωτός τίθονται και άλλα ζητήματα, όπως το γεγονός πως ανάβει μόνο σε Έλληνες Πατριάρχες και όχι σε Αρμένιους, με τους οποίους η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι το ημερολόγιο απ'το 1924 και έπειτα.

Για τις μούμιες, οι οποίες πλέον δεν αποτελούν ιδιαίτερο μυστήριο, απάντησε ο zito. Παρότι είναι λιγότερο γνωστό, λείψανα "απείραχτα" απ'τον χρόνο έχουν βρεθεί και σε άλλες περιοχές, όπως η Κίνα, όπου μέχρι και τα ρούχα παρέμεναν άθιχτα, καθώς και στο Περού, στη Δανία (Tollund Man) και αλλού. Δεν αποτελεί κάποια πρωτοτυπία των Αιγυπτίων.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί ένα σώμα να διατηρηθεί αναλοίωτο. Ακραίες συνθήκες όπως ψύχος ή άκρως όξινο περιβάλλον, έλλειψη οξυγόνου και, φυσικά, διάφορες χημικές ουσίες.

PhobosExMachina
08-06-2005, 13:11
Εκτός από τους Χριστιανούς θα ήθελα να απαντήσουν κ άλλα παιδιά ώστε να δούμε τι μπορεί να σημαίνει αυτό. Στο μαντείο των Δελφών στα αρχαία χρόνια είχαν αναπτύξει ένα υδραυλικό σύστημα για να μπορούν να ανοίγουν την πόρτα όταν κάποιος έκανε μία "καλή" προσφορά, και καλά για να δείξουν ότι η προσφορά του έγινε δεκτή από τους θεούς. Τέτοια τεχνάσματα γίνονται σε διάφορες θρησκείες για να κοροϊδέψουν τους ανθρώπους και να τους πείσουν για την ύπαρξη θείων δυνάμεων.

Rotting
08-06-2005, 13:16
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από lebiathan
Επειδη εχι προχωρησει παρα πολυ το thread και βαριεμαι να καθομαι να διαβαζω 30-40 σελιδες απο posts, απλα να ρωτησω κατι θελω, τα παιδια τα οποια αποδεχονται και πιστευουν στο Χριστιανισμο (η και σε οποιαδηποτε αλλη θρησκεια):
Ποιος ειναι ο λογος που πιστευετε?? Νταξ' ο ripper το καταλαβαμε, πιστευει για να ειναι μεγαλυτερο το ποσοστο των Χριστιανων πανω στη γη! Οι υπολοιποι ομως? Πιστευετε επειδη αυτο σας μαθανε/διδαξανε? (γιατι αν ειναι ετσι, για οσους πιστευετε στο Χριστιανισμο, αυτο αντικειται καθετα με την ελευθερια βουλησης που πρεσβευει η θρησκεια αυτη). Πιστευετε γιατι περιμενετε κατι απο ολη αυτη την ιστορια? (a place in heaven or anything of the like πχ ). Αν πιστευετε απλα και μονο για να πιστευετε, τοτε ειστε πιο shallow και απο τις κουφαλες των δεντρων... :smokin: Πολυ θα ηθελα να ακουσω την απαντηση σας σε αυτο....

Ωραιο το ερωτημα που θετεις. Επειδη ηδη εχω ακουσει κι αλλες αποψεις, αρκετοι πιστευω θ απαντησουν λογω αναγκης που εχουν να πιστευουν σε κατι για να παιρνουν δυναμη. Κοινως, μεταφραζεται: δε μπορω να στηριχτω στις δυναμεις μου.

Εγω παντως θα το θεσω αλλιως το ερωτημα. Τι θα χανατε αν δεν πιστευατε?
Ακομα κι αν η ''σωστη'' θρησκεια ειναι ο Χριστιανισμος και υπαρχουν οσα αναποδειχτα λετε, κ παλι τι θα χανατε να μη τ ακολουθουσατε? Τον παραδεισο σα να ακουω απο μακρια και γελαω... :baby: :confused:

Trifyllenia
08-06-2005, 13:19
@lebiathan:Το thread τρέχει σαν τρελό....λολ

Λοιπόν,εγώ προσωπικά έχω αναφερθεί κ παραπάνω έχω βιώσει μια εμπειρία,ας προσπαθήσω να το πω σαν θαύμα.

Εκτός από αυτό ,το κύριο θέμα συζήτησης στην δικιά μου οικογένεια είναι η φιλοσοφία(καταλαβαίνεις γιατί,u know :love2: ) και τα θέματα περί θρησκείας.
Κ έχουμε συμφωνήσει κ κατασταλάξει όλοι στον Χριστιανισμό.

Mercyful_Fate_1
08-06-2005, 13:21
@deggial: πολύ ωραίο το κείμενο που παρέθεσες. Είχα ακούσει για τον λευκό φώσφορο και τις ιδιότητες αυτοανάφλεξής του, αλλά στο κείμενο αυτό τα περιγράφει με περισσότερες λεπτομέριες.
Επίσης παρουσιάζει και κάποια στοιχεία τα οποία προσωπικα (και πιστεύω οι περισσότεροι από δω μέσα) δεν τα γνώριζα. Παιδιά, να το διαβάσετε οπωσδήποτε, αξίζει!! :-)

Trifyllenia
08-06-2005, 13:25
Επίσης θα ήθελα να κάνω ακόμη μια ερώτηση.
Τα παιδιά τουλάχιστον που γράφουν σε αυτό το thread και είναι Χ.Ο. (καλά εκτός από τον λίγο έως πολύ χαβαλέ-Ripper) δεν έχουν γυρίσει ποτέ να πουν"-ξέρετε θα βάλω τα γέλια,είναι πολύ αστεία αυτά που μας λέτε,χαχα πείτε τρανταχτές αποδείξεις του ΟΤΙ ΔΕΝ υπάρχει θεός" αλλά παρατηρώ από την άλλη πλευρά μία συνεχή υποτίμηση της νοημοσύνης όσως πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού.Γιατί?

Κ μη μου πείτε ότι εγώ δε σας έδωσα σελίδες κ κείμενα με αποδείξεις που υποστηρίζω εγώ γιατί θα τα παίξω,έχω βάλει πολλές.

Οπότε πιστεύω ότι το θέμα του ΓΙΑΤΙ πιστεύουμε έχει λήξει εδώ κ πολλές σελίδες.

50-50.Είτε πιστεύεις στις αποδείξεις που θεωρείς εσύ σωστές,είτε πιστεύεις στις αποδείξεις της άλλης γνώμης.

Trifyllenia
08-06-2005, 13:31
Μία λογική εξήγηση, της χρήσης λευκού φωσφόρου: http://www.greatlie.com/gr/articles.cfm?action=detail&id=34

Για το θέμα του Αγίου Φωτός τίθονται και άλλα ζητήματα, όπως το γεγονός πως ανάβει μόνο σε Έλληνες Πατριάρχες και όχι σε Αρμένιους, με τους οποίους η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι το ημερολόγιο απ'το 1924 και έπειτα.

http://www.apologitis.com/gr/ancient/kalopoulos/batos.htm

zito_ta_xania
08-06-2005, 13:33
Polla links peftoun teleutaia :

http://www.atsweb.neu.edu/uc/s.cassavant/DanteOut.html

Giati aftoi eisaste! :D :D :D

deggial
08-06-2005, 13:35

Αν έχεις κάποιο κείμενο ή δική σου άποψη που εναντιώνεται στην θεωρία του λευκού φωσφόρου, ευχαρίστως να το ακούσω. Η παράθεση κειμένου που δείχνει πως ο Καλόπουλος ενδεχομένως σφάλλει σε ένα δεύτερο θέμα προφανώς είναι παραπλανητικό. Σα να μου λες πως, επειδή ο Χώκινγκς υποστήριζε τη θεωρία του παλλόμενου σύμπαντος που πλέον απορρίπτεται απ'τους περισσότερους, τότε όλα του τα λεγόμενα είναι λανθασμένα.

Rotting
08-06-2005, 13:39
@trif επειδη μαλλον αναφερεσαι σε μενα at least

Μεχρι και Χ.Ο. εχω ακουσει να λενε οτι αυτο με τον παραδεισο (ετσι με κηπους γεματους λουλουδια οπως μας τον περιεγραφαν μικρα) ειναι καπως γελοιο (και ο θεολογος στο λυκειο δηλαδη μας ελεγε μη περιμενετε τετοια πραγματα) και το παρεθεσα σαν μια ακραια αποψη περιμενοντας να την αντικρουσετε. Κ γιαυτο και δε πιστευω και οτι κανεις σοβαρος χριστιανος θα φανταζεται την μεταθανατον ζωη του ετσι οπως περιεγραψα αλλιως οπως και να το κανουμε, ναι, ...τα παραμυθια ειναι για τα παιδια

Μη παρεξηγεισαι, με ξερεις κιολας για το στυλ που τα λεω! :baby:

Και μια και ο zito_ta_xania τωρα μου λεει οτι αυτο κολλαει μετα το link που εβαλε, το επισυναπτω...χωρις παρεξηγησεις πλζ, ετσι για χαλαρωμα!

Mercyful_Fate_1
08-06-2005, 13:39

Έλα όμως που το λινκ σου δε μας εξηγεί τπτ περί λευκού φωσφόρου και αυτόματης ανάφλεξης, αλλά απλώς και μόνο ρίχνει άλλη μία θρησκευτική "απόδειξη", και μετά ρίχνει μπιχτές και ειρωνίες για τον Καλόπουλο. ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ=0
Μπορεί ο Καλόπουλος να μην είναι και ο πιο...φανατικός του Χριστιανισμού, αλλά παρουσίασε κάποια πράγματα τα οποία μέχρι τώρα ΔΕΝ έχουν αντικρουστεί με την ίδια επιστημονική ισχύ!!

P.s.: πολλά ποστς ταυτόχρονα... παραπλανητικό και αυτό... :D

Trifyllenia
08-06-2005, 13:40

Αν έχεις κάποιο κείμενο ή δική σου άποψη που εναντιώνεται στην θεωρία του λευκού φωσφόρου, ευχαρίστως να το ακούσω. Η παράθεση κειμένου που δείχνει πως ο Καλόπουλος ενδεχομένως σφάλλει σε ένα δεύτερο θέμα προφανώς είναι παραπλανητικό. Σα να μου λες πως, επειδή ο Χώκινγκς υποστήριζε τη θεωρία του παλλόμενου σύμπαντος που πλέον απορρίπτεται απ'τους περισσότερους, τότε όλα του τα λεγόμενα είναι λανθασμένα.

Αν θες διάβασε κ την υπόλοιπη ιστοσελίδα.
Κάνει εισαγωγή απλά περί του τι αντιπροσωπεύει ο Καλόπουλος.Έπειτα όμως επεξηγεί.

Trifyllenia
08-06-2005, 13:41

Έλα όμως που το λινκ σου δε μας εξηγεί τπτ περί λευκού φωσφόρου και αυτόματης ανάφλεξης, αλλά απλώς και μόνο ρίχνει άλλη μία θρησκευτική "απόδειξη", και μετά ρίχνει μπιχτές και ειρωνίες για τον Καλόπουλο. ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ=0
Μπορεί ο Καλόπουλος να μην είναι και ο πιο...φανατικός του Χριστιανισμού, αλλά παρουσίασε κάποια πράγματα τα οποία μέχρι τώρα ΔΕΝ έχουν αντικρουστεί με την ίδια επιστημονική ισχύ!!

P.s.: πολλά ποστς ταυτόχρονα... παραπλανητικό και αυτό... :D

οκ.

deggial
08-06-2005, 13:45

Κάνει εισαγωγή απλά περί του τι αντιπροσωπεύει ο Καλόπουλος.Έπειτα όμως επεξηγεί.

Χτυπάει την αξιοπιστία και το ήθος του Καλόπουλου αντί να αντικρούσει τις απόψεις του. Συγγνώμη, αλλά αυτό είναι χυδαίο και ανήθικο.

lebiathan
08-06-2005, 13:49
Επίσης θα ήθελα να κάνω ακόμη μια ερώτηση.
Τα παιδιά τουλάχιστον που γράφουν σε αυτό το thread και είναι Χ.Ο. (καλά εκτός από τον λίγο έως πολύ χαβαλέ-Ripper) δεν έχουν γυρίσει ποτέ να πουν"-ξέρετε θα βάλω τα γέλια,είναι πολύ αστεία αυτά που μας λέτε,χαχα πείτε τρανταχτές αποδείξεις του ΟΤΙ ΔΕΝ υπάρχει θεός" αλλά παρατηρώ από την άλλη πλευρά μία συνεχή υποτίμηση της νοημοσύνης όσως πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού.Γιατί?
Κ μη μου πείτε ότι εγώ δε σας έδωσα σελίδες κ κείμενα με αποδείξεις που υποστηρίζω εγώ γιατί θα τα παίξω,έχω βάλει πολλές.
Οπότε πιστεύω ότι το θέμα του ΓΙΑΤΙ πιστεύουμε έχει λήξει εδώ κ πολλές σελίδες.
50-50.Είτε πιστεύεις στις αποδείξεις που θεωρείς εσύ σωστές,είτε πιστεύεις στις αποδείξεις της άλλης γνώμης.

Καθε αλλο. α) Δε νομιζω οτι τα ατομα που ειναι (ειμαστε) "στην αλλη πλευρα" υποτιμουν τη νοημοσυνη κανενος. Απλα δεν πιστευουν(με) / αναγνωριζουν(με) την ορθοτητα και γνησιοτητα των κειμενων που παρατιθενται. Δε νομιζω οτι αυτο δειχνει υποτιμηση της νοημοσυνης καποιου....
β) Το ζητημα του ΓΙΑΤΙ πιστευει ο καθενας, δεν εχει καν αγγιχτει! Τοσες σελιδες συζητηθηκε το αν τα κειμενα τα οποια εχουμε (αγια γραφη, ευαγγελια κλπ) ειναι γνησια και αν μητοι αλλο εγκυρα/αξιοπιστα! Εγω ρωτησα ποιος ειναι ο λογος που πιστευει ο καθενας (απο οσους πιστευουν). Ποιος ειναι ο λογος που τον κανει να πιστευει? Ακομα και αν ειναι εκ πεποιθησεως Χριστιανος, αυτος δεν ειναι λογος που πιστευει. Γιατι το να πιστευω στο οτι τα κειμενα αυτα ειναι εγκυρα, δε με κανουν αυτοματως Χριστιανο! Μπορω να πιστευω στην εγκυροτητα των κειμενων αυτων, αλλα αλλο τοσο να πιστευω και στο γιν και στο γιανγκ! Το οτι πιστευει καποιος στις αποδειξεις που παρατιθενται δεν ειναι λογος για να πιστευει! Το αντιστροφο ισχυει: οτι για να πιστεψεις σε μια θρησκεια, πιστευεις και στην εγκυροτητα/γνησιοτητα των κειμενων που χρησιμοποιει η θρησκεια αυτη! Εγω ρωτησα για ποιο λογο πιστευει ο καθενας σας. Τι ειναι αυτο που τον παρακινει να πιστευει? Εσωτερικη αναγκη? Προτροπη απο το σπιτι/σχολειο η κατι αλλο? Αυτο ρωτησα! Το θεμα δεν εχει ουτε καν αγγιχτει...

Btw, το οτι εζησες ενα περιστατικο δεν ενιαι ΑΙΤΙΑ για να πιστευεις. Ειναι αφορμη για να σε κανει να πιστεψεις στην υπαρξη καποιας higher power (but not even quite! )... Δε μου εδωσες ενα λογο για τον οποιο πιστευεις. Θα μπορουσες καλλιστα να μην πιστευεις, ακομα και αν σου ειχε τυχει αυτο που σου συνεβη. Οπως κα ιθα μπορουσες να πιστευεις χωρις να σου εχει συμβει τπτ...

PhobosExMachina
08-06-2005, 13:55
Πέρα από το πώς μας μεγαλώνουν υπάρχουν κάποιοι λόγοι για τους οποίους θέλουμε να πιστεύουμε στο θεό. Κάποιοι από αυτούς είναι οι εξής:

1. Ανάγκη για υποστήρηξη
2. Ανάγκη για επικοινωνία
3. Ανάγκη να μας παρακολουθούν, να μας κρίνουν και να μας καταλαβαίνουν
4. Ανάγκη για εξήγηση του μυστηρίου του κόσμου
5. Προσδοκία του παραδείσου
6. Φόβος της κόλασης
7. Ανάγκη για ένταξη σε μία ομάδα (θρησκευτική στην προκειμένη περίπτωση)
8. Ανάγκη για δικαιοσύνη
9. Συμπτώσεις που εκλαμβάνουμε ως θεία παρέμβαση

Στους άθεους οι λόγοι αυτοί δεν είναι αρκετά δυνατοί ώστε να υπερισχύσουν της λογικής. Σε αυτούς που πιστεύουν είναι αρκετά δυνατοί ώστε να υπερισχύσουν. ΠΡΟΣΟΧΗ δε λέω ότι οι πιστοί δεν έχουν μεγάλη ευφυΐα αλλά ότι, ίσως χάρη σε κάποια γεγονότα που σημάδεψαν τη ζωή τους, ίσως γιατί είναι πιο συναισθηματικοί, οι λόγοι που αναφέρω παραπάνω υπερισχύουν της λογικής τους. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ και πάλι.

Εδώ μπαίνει και το μορφωτικό επίπεδο. Όσο πιο μεγάλη τριβή έχει κάποιος με τη γνώση τόσο περισσότερο καλλιεργεί τη λογική του και τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα έχει να παραμερίσει της ανάγκες που εξυπηρετεί η πίστη στο θεό για χάρη της λογικής...