PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι κινηματογραφικές ταινίες του πληροφορικάριου!!

Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

preacher man
30-03-2006, 03:24
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από asteroid

I couldn't agree more ;-) ;-)

Επίσης είχα δει και το
"καληνύχτα και καλή τύχη" και αυτό μια απο τα ίδια (οκ λίγο καλύτερο ίσως αλλά....)

διαφωνω καθετα!

για το πρωτο απ τα 2 εργα τουλαχιστον , το δευτερο δεν το χω δει αλλα φανταζομαι οτι κ αυτο θα ναι καλο.

μηπως αγαπητη απλα την πατησες γιατι περιμενες κατι πιο δυναμικο/μπαμ-μπουμ/τζερι μπρουκχαιμερ?

τι να πω...περι ορεξεως....

απο την αλλη συμφωνω απολυτα, κ για αλλη μια φορα , με το φοβερo emufear

Theio_Vrefos
30-03-2006, 04:19
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από asteroid

I couldn't agree more ;-) ;-)

Επίσης είχα δει και το
"καληνύχτα και καλή τύχη" και αυτό μια απο τα ίδια (οκ λίγο καλύτερο ίσως αλλά....)

auto eides otan egine to ... moiraio? :p

asteroid
30-03-2006, 15:26
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από preacher man

απο την αλλη συμφωνω απολυτα, κ για αλλη μια φορα , με το φοβερo emufear

Αυτό πως γίνεται ? αφού ούτε στον emufear άρεσε το έργο

κοίτα καταρχάς το βρήκα πολύ τραβηγμένο και αρκετά βαρέτο. Η ιδέα ομολογώ ότι για περιπέτεια ήταν καλή. Δεν περίμενα κάτι παραπάνω απο άποψη δράσης αλλά περιμένα η ταινία να κρατάει έναν ρυθμό.

@theio
ναι, και για αυτό δεν είχα κάνει post τότε

Gianakin
31-03-2006, 00:07
απλα εχουμε να κανουμε με ενα εντελως αλλο εργο εφοσον ο κεντρικος ηρωας κ τα κινητρα του ειναι εντελως διαφορετικα

Γι'αυτο μιλουσα, σχετικα με τις αλλαγες.

το V αντιθετα τονισα δις οτι δεν ειναι καθολου κακη ταινια απλα υπεθεσα οτι αν καποιος περιμενει να δει το ιδιο εργο που διαβασε σε κομικ πιθανοτατα θα ξενερωσει (σε ολους μας εχει συμβει κατι παρομοιο) "ειδικα αν περιμενει να εχουν διατηρηθει τα μηνυματα που θελει να περασει ο μουρ"...

Α, αφου αυτο εννοουσες, κατα τη δικη μου αποψη κ απο τη δικη μου οπτικη γωνια, υπεθεσες λαθος.

γιατι δεν ειναι κ λιγο πραγμα οι αλλαγες που κανανε.
εγω καταλαβαινω δλδ γιατι ο ανθρωπος δε θελει να τον συνδεουν με την ταινια.

Ξανα, αφου δεν εχεις διαβασει το κομικ, που ξερεις οτι οι αλλαγες δεν ειναι λιγο πραγμα? Εκτος κ αν συνεχιζεις να μιλας για το LXG, οποτε σορυ.

κ οχι δεν πιστευω οτι φτανει σε βλακωδη επιπεδα ο μουρ γιατι μπορει να ακουγεται μηδαμινη η αλλαγη που εκαναν στο vendetta μπροστα στους παπαδες που κανανε στο league, ομως πιστευω οτι ειναι υπεραρκετη για εναν καλλιτεχνη που εγραψε μια ιστορια κ βλεπει να του την αλλαζουν τελειως. του την καναν μπουρδελο δλδ ασχετα με το αν η ταινια δεν ηταν μπουρδελο...

Κ εγω ξαναλεω εδω οτι το κομικ δεν του το εχουν κανει μπουρδελο. Ποιος στο εχει πει αυτο? Οποιος στο εχει πει δεν το εχει διαβασει καλα, μου φαινεται... Κ αυτο ειναι το προβλημα μου με τον Moore, αφου δεν του το βιασανε, γιατι τοση λυσσα?

δλδ αν καταφερναν να φτιαξουν μια αξιοπρεπη ταινια απ το league , εμενα δε θα με πειραζε καν που χωσανε μεσα χαρακτηρες που ουτε καν υπηρχαν γιατι πιστευω οτι η φυση του εργου (που ετσι κ αλλιως εχει να κανει με συνδεση ασχετων ηρωων,crossover style) επιτρεπει τετοιου ειδους αλλαγες.

Το LXG αστο σου λεω, ηταν μια περιπτωση που ντρεπεσαι να εισαι φαν των κομιξ κ του σινεμα ταυτοχρονα κ φταινε οι παραγωγοι σε αυτο.

στο vendetta ομως με το να απαλειψουν ολη τη φιλοσοφια του κεντρικου ηρωα, να μην αναφερουν ΠΟΥΘΕΝΑ ,οτι ο τυπος εχει αναρχικες αντιληψεις, αυτοματα εχεις εναν αλλο ηρωα , μια αλλη ιστορια κ εχει καθε δικιο να ξενερωνει ο μουρ γιατι το μονο που εκανε ηταν να γραψει μια ιστορια βασισμενη πανω σε μια κεντρικη ιδεα. αν την αφαιρεσεις τι μενει? η στολη, η μασκα, τα ονοματα κ μερικες απο τις δευτερευουσες σχεσεις που αναπτυσσονται πανω στο προσχηματικο σεναριο που δεν εχει καμια σημασια? (ειλικρινα ποιον ενδιαφερει αν θα πιασουν τελικα τον V?
η ποιος ηταν τελικα?)

Ειδαμε την ιδια ταινια? Φυσικα κ φανηκε οτι ειχε αναρχικες αντιληψεις! Και, ναι, με ενοιζε αν θα τον επιαναν αλλα απο ενα σημειο και μετα SPOILERS!!!!!!!
ηξερα οτι πλεον το θεμα περασε σε κατι μεγαλυτερο απο αυτο. END OF SPOILERS
Και, οχι, δεν με ενοιαξε ποτε ποιος ηταν, οχι απο τοτε που μαθαμε οι θεατες τι παιχτηκε με το παρελθον του.
Αφου η ταινια με καταφερε εμενα να μη με νοιαζουν αυτα τα 2, πιστεψε με, δεν αλλαξαν τα νοημα του Moore και του κομικ.

εμενα ατομα που εχουν διαβασει κ εχουν λετρεψει το κομιξ δε μου το χουν περιγραψει σαν ιστορια εκδικησης.

Ενω αυτο που ειδες εσυ ηταν ιστορια εκδικησης...? Μονο το μισος του για τον Καγκελαριο κρατησες απο οσα ελεγε?

ο V ηταν αλλος στην ταινια. δεν ηταν ουτε κατα διανοια το μεσο του μουρ για να ριξει μια ροχαλα στα μουτρα αυτων που δε γουσταρε κ ομως ως αυτο δημιουργηθηκε...

Και αυτο στο ειπαν αυτοι που διαβασαν κ λατρεψαν το κομικ? Μαλιστα...

νομιζω πως αν εβλεπες μια ταινια με το batman με συμπεριφορα superman (που εχεις δει) θα τραβουσες τα μαλλια σου αγαπητε.

Ελπιζω να υπονοεις τον Batman του κου Burton και οχι το Batman Begins, αλλιως συγνωμη αλλα δεν εχεις ιδεα απο Batman.... ή Superman. Διοτι ηταν ταινιαρες, αλλα δεν ηταν Batman αυτο που ειδα, ουτε Τζοκερ ουτε Πιγκουινος ουτε Catwoman.
Αν εννοουσες του Burton, τοτε ναι, τραβηξα τα μαλλια μου. Και ακριβως για αυτο δεν τραβηξα τα μαλλια μου στο V 4 Vendetta. Και, οσοι με ξερουν, στις μεταφορες των κομιξ γινομαι ποοοοοολυ κλειστομυαλος οταν ειναι να κρινω την αυτη καθεαυτω μεταφορα.

μακαρι οι γουακοφσκι να καναν αλλαγες τοσο ελαχιστα ζημιογονες επι της ουσιας οσο αυτες που εγιναν στο league, γιατι ειναι κ καλοι στη σκηνοθεσια κ θα ηταν πραγματικα ενδιαφερον...

Μα ΕΚΑΝΑΝ ελαχιστες αλλαγες στο V. Και δεν το σκηνοθετησαν, απλα το εγραψαν. Οσο για το LXG, μονος σου ειπες οτι το βιασαν σε σχεση με το κομικ, κατι που ισχυει. Τωρα λες οτι εκαναν ελαχιστα ζημιογονες επι της ουσιας αλλαγες? Χανω κατι? :confused:

Απο οσα εγραψες ειδικα τωρα, μου ξαναδινεις την εντυπωση οτι κρινεις την μεταφορα (προσοχη, δεν μιλαω για το εργο, αλλα για την μεταφορα απο κομικ σε σινεμα) ενω δεν εχεις δει το κομικ. Αυτη η ταινια ειναι υποδειγμα μεταφορας μαζι με αλλες 5, και οι επομενοι σκηνοθετες πρεπει να την εχουν μαζι με τις 5 εκεινες υπ'οψιν τους οταν δοκιμαζουν να κανουν εγχειρηματα.

Lauril
31-03-2006, 00:36
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από emufear
Είδα το Inside Man, μάπα τελείως..

Εμένα το συγκεκριμένο πάντως μ'άρεσε πάρα πολύ.......

SephirotH
31-03-2006, 00:54
Επιτέλους είδα το V και μάρεσε πάρα πολύ. ΓΙα την ακρίβεια ήταν τόσο ωραίο όσο το περίμενα. Ανεξάρτητα από τα μυνήματα που προωθούσε που για μας βέβαια δεν λένε και πολλά μιας και δεν μας λείπει και τπτ από ελευθερίες. Και τα έχουμε ξανακούσει τόσες φορές και το γεγονός ότι εκμεταλεύτηκαν τις ατάκες τις ταινίες για να την διαφημίσουνε τόσο εντόνα σου τη σπάει, αλλά μέσα στην ταινία όλα δένουν πολύ γαμάτα μεταξύ τους. Τα ηχητικά εφέ και ειδικά άμα το δεις σε σίνεμα είναι απίστευτα, παρόλο που δεν είναι η κλασσική ταινία δράσης. Ναταλι πόρτμαν θεά για μία ακόμα φορά και σαν ηθοποιός και σαν γυναίκα. :-)

preacher man
31-03-2006, 01:17
λοιπον

ο λογος που λεω οτι το εργο εγινε μπουρδελο (η οτι η μεταφορα ηταν μπουρδελοειδης, αλλα οχι με την εννοια της μη ακριβους μεταφορας στοιχειων πλοκης κτλ) ειναι , οπως τονισα, κ κατα τη γνωμη μου παντα ενας κ μονο ενας: Ο V παρουσιαζεται επαναστατης μεν αλλα οχι αναρχικος. λες οτι στην ταινια φαινονται οι αναρχικες θεσεις του, εγω ειδα απλα εναν ανθρωπο λογικο αναμεσα σ ενα ματσο προβατα. για μενα εκει ηταν το δειλιασμα: ενας ηρωας οπως ο V της ταινιας, που δρα σε ενα περιβαλλον οπως αυτο της ταινιας, εινα ιαπολυτα δικαιολογημενος στο μεσο (μη φασιστοειδη) θεατη κ ο αγωνας του ειναι καλος κ ιερος.

δεν ηθελα να το παω τοσο μακρια ( η μαλλον να το αναλυσω τοσο, γιατι ετσι κ αλλιως τοσο μακρια το πηγα στο μυαλο μου οταν ειδα την ταινια) αλλα οταν παρουσιαζεις μ αυτο τον τροπο τον ηρωα, την κατασταση, κ την κατασταση σε συναρτηση με τον ηρωα, ριχνεις τον οχι-κ-τοσο-ψιλιασμενο-θεατη κ τον ηρθα-να-δω-μια-περιπετειουλα-βασισμενη-σε κομιξ θεατη στην παγιδα του : "ενταξει , αν ποτε γινει πραγματικοτητα ενα τετοιο καθεστως, δικαιολογεισαι να δρας ετσι".

ελα ομως που εγω μεσα απο συζητησεις με ατομα που το εχουν διαβασει συμπερανα οτι ο V του κομιξ εχει αντιληψεις κ στασεις κομματι πιο ακραιες κ με μεγαλυτερο ειδικο βαρος, τετοιες δλδ που δεν ξερψω κατα ποσο μια τοσο μεγαλη χολιγουντιανη παραγωγη θα ειχε τα κοτσια να παρουσιασει. μιλαμε για αναρχικες αντιληψεις που μπορουν να φανουν ακραιες ακομα κ μεσα σ ενα περιβαλλον τετοιο...τουλαχιστον ετσι καταλαβα απο τις συζητησεις που εκανα, δεν ξερω αν μου τα παραειπανε η αν θα μου φανει πιο ηπιο το atttitude αν διαβασω κ ο ιδιος το κομικ απλα λεω...

δε λεω βεβαια , σε κανα δυο σημεια πχ εκει που γινεται η συζητηση περι συμβολων του V με την ιβι , διαφαινονται καποιοι τροποι σκεψης κ στασεις zωης λιγο πιο "φτου κακα" , αλλα ετσι κ αλλιως δεν εχω την τρελη απιτηση να δω ενα αναρχικο μανιφεστο μεσω (η με τη μορφη μιας ) υπερπαραγωγης του hollywood.
γι αυτο κ προσωπικα δεν το εφερα καθολου βαρεως κ την ευχαριστηθηκα κιολας την ταινια.

κ προς θεου δε φανταζομαι οτι ΟΛΟΙ οσοι εχουν διαβασει το κομικ θα εχουν εκεινοι καμια τετοια απαιτηση απλα ειπα να δωσω μια προειδοποιηση στους απανταχου φαν που περιμεναν μια πιο πιστη αρα πι οτολμηρη προσεγγιση , παντα υμφωνα μ αυτα που εχω ακουσει.

κ ο λογος που λεω οτι βιασαν πιο πολυ το league κ μετα αντιφασκω λεγοντας οτι οι αλλαγες ειναι λιγοτερο ζημιογονες επι της ουσιας, ειναι επειδη οντως μου φαινονται ετσι: λιγοτερο βλαβερες πανω στη νκεντρικη σεναριακη ιδεα που εκει επιδεχοταν χαλαρα ολες τις αλλαγες που εγιναν , κ δεν ηταν αυτες που το καναν σκατα. (τουλαχιστον οι αλλαγες δεν πειραζαν εμενα. το αν θα πειραξαν εσενα η το μουρ δεν ξερω κ δε θα το κρινω κιολας...)

αν αυτο που μου λες, ειναι οτι ετσι κ αλλιως ο V δεν ειναι κ τρελα πιο ακραιος στο κομικ δεν εχω λογο να σε πιστεψω λιγοτερο απου τους υπολοιπους κομιξοφιλους που μου εδωσαν να καταλαβω το αντιθετο.

οσον αφορα ομως αυτα περι ροχαλας που ανεφερα , ε κατι σκηνικα με vicious cabaret που μου περιεγραψαν νομιζω υποστηριζουν αυτο που λεω.

κ εγω, εχοντας δει μονο την ταινια , νομιζω οτι μπορω να λεω οτι ( εκτος απ τα σκηνικα περι δικαιου αγωνα ενος επαναστατη που προανεφερα) τα υπολοιπα ναι ειναι μια ιστορια εκδικησης ...(τοσο κακο ειναι? μια χαρα ηταν κ ως τετοια)

για να μου φαινεται λιγοτερο σημαντικη η εκδικηση θα πρεπε να χε τονιστει περισσοτερο η ανατρεπτικη ιδεολογια του V.

κ γενικοτερα κιολας για να κλεισουμε (η οχι ) φανταζομαι δε θα διαφωνησεις τουλαχιστον στο οτι του ειχαν δωσει κ περισσοτερα στοιχεια υπερηρωα πχ SPOILER----------------- η μονομαχια με τα μαχαιρια που ξεκανει τον κριντι κ τους μπατσους του---------------END OF SPOILERS που εννοειται πως δεν ειναι απαραιτητα κατι κακο αλλα δειχνε ικ αυτο πως Ο,ΤΙ κ να κανεις δεν προκειτα ινα βγαλεις ενα-ενδιαφερον-κομικ του μουρ στην οθονη αν δε βαλεις λιγο χρατς μπουμ μεσα (τουλαχιστον δεν εχει βρεθει καποιος που να το κανει μεχρι σημερα) οποτε αν ο ανθρωπος ειναι τελειομανης (κ ολιγον μουρλιακας) δεν εχει κ αδικο να ξενερωνει. στο φιναλε μαγκια του που δεν ειναι σαν αλλους που κανει κρα ο κωλος τους να μπαινει παντου το ονομα τους αλλα αλλο αυτο.

ασε που κ αυτη η πιο υπερηρωικη διασταση του χαρακτηρα , παλι συμβαλει στην αποστασιοποιηση του ιδιου απο το μεσο θεατη στα πλαισια της "do not try this at home-or at your country whatsoever-it's way too fictional thus a lost case..." στρατηγικης που προανεφερα, αλλα αυτο το τελευται ομπορεις να θεωρησεις κ οτι δεν το ειπα: αληθεια δεν ειμαι τοσο "συνωμοσιομανης..."

οσο για τα μπατμαν , αστο καλυτερα. δεν αναφερομουν -φυσικα- στο μπαρτον: το returns ειναι το αγαπημενο μου με τριτο το νολαν αλλα πραγματικα δεν εχει σημασια γιατι ετσι κ αλλιως αναφερομουν στα 3 κ 4 οπου ουσιαστικα χανεται το σκοτεινο κ fucked up της προσωπικοτητας του υπερηρωα κ το εφερα απλα ως παραδειγμα ετσι κ αλλιως.

να μου πεις ποιος σου πε οτι πρεπει να ναι παντα τοσο fucked up ο μπατμαν οσο στο dark knight (το οποιο εχω ξεκοκκαλισει/υμνησει σε περιπτωση που αναρωτιεσαι αν κ κατα ποσο ξερω απο batman κ δεν αμφιβαλλω οτι εχεις διαβασει απειρως περισσοτερα αλλα δεν εχει σημασια γιατι αρκει νομιζω το dk για να βρεις ομοιοτητες στο batman του μπαρτον-αλλα κ του νολαν...) κ δε θα διαφωνησω.

ετσι κ αλλιως ειπα το φερα για παραδειγμα κ το αν εσυ μπορεις εσυ να εντοπισεις ομοιοτητες η διαφορες στο "spookiness" του batman αναμεσα στις 2 πρωτες κ την πεμπτη ταινια σεακομα πι οαναλυτικο επιπεδο, δεκτο, αναμενομενο αλλα κ ασχετο κ ασε κ που μπαινει κ ο παραγοντας προτιμησεις αφου εμφανως εισαι του begins ενω εγω ειπαμε: returns all the way...)

αυτα.

ελπιζω τωρα να συνεννοηθηκαμε....

koumpi
31-03-2006, 01:34
Το κόμικ δεν το έχω διαβάσει...
αλλά η ταινία μου άρεσε παρα πολύ!

Τα εφέ και της σκηνές δράσης δεν τα πρόσεξα :p

Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε πολύ για την ταινία....
για τα μηνύματα...
Το τελευταίο μέρος της ταινίας είναι όλα τα λεφτά!

Με το ζόρι κρατιέμαι να μην αρχίσω να γράφω... Θα λέτε μετά ότι λέω spoilers...

Όντως δεν πρόκειται για αναρχικό αριστούργημα...

Αλλά θίγει πολλά ζητήματα
-Το πώς εδραιώνεται ένα αυταρχικό καθεστώς βασιζόμενο στο φόβο και την τρομοκρατί.
-Το πώς διατηρεί την εξουσία κάνοντας χρήση βίας (σωματικής και όχι μόνο)
-Τι κάνει έναν άνθρωπο σκληρό... να μη φοβάται...
-Μπορεί κάποιος να πάρει την απόφαση και να έρθει να μας το παίξει σωτήρας?
-Ποιος αποφασίζει για το μέλλον μας...?
-Χρειαζόμαστε αυτόν τον ένα "σωτήρα"... ή μήπως οι άνθρωποι είναι αυτοί που έχουν τη δύναμη... ?

edit// Μπορείς να πας και να δεις μια περιπέτεια... με κάποια κοινωνικά μηνύματα...
Μπορείς να πας... και να προβληματιστείς λίιιγο περισσότερο... Μια αφορμή είναι....

Gianakin
31-03-2006, 02:11
Οντως. Και οι συμβολισμοι ηταν παρα πολυ καλοι.
Preacher, γαμω το σου, τωρα μου ανοιξες κουβεντα για τον Batman και πρεπει να τσιμπησω!!! :D

οσο για τα μπατμαν , αστο καλυτερα. δεν αναφερομουν -φυσικα- στο μπαρτον: το returns ειναι το αγαπημενο μου με τριτο το νολαν αλλα πραγματικα δεν εχει σημασια γιατι ετσι κ αλλιως αναφερομουν στα 3 κ 4 οπου ουσιαστικα χανεται το σκοτεινο κ fucked up της προσωπικοτητας του υπερηρωα κ το εφερα απλα ως παραδειγμα ετσι κ αλλιως.

Δυστυχως θα σε πληροφορησω οτι τα 3 και 4 ειναι καπου στις 5 φορες πιο πιστα σε μια συγκεκριμενη περιοδο του Batman απο οτι τα 2 πρωτα του Burton. Μεχρι να βγει το Begins, το Returns ηταν το αγαπημενο μου σαν ταινια, αλλα το Forever με τον Kilmer σαν μεταφορα.
Τωρα, αν εχω δικιο, που νομιζω οτι εχω, στο sequel του Begins θα νιωσουμε ολοι τι σημαινει Batman επι εποχης Dark Knight Returns/Strikes Back. Καλουλης ο Keaton και κατι εκανε ο Burton απο πλευρας χαρακτηρα (το μονο που αγγιξε ΕΛΑΧΙΣΤΑ σωστα απο τον μυθο του ηρωα), αλλα ο Nolan το εχει στρωσει αψογα. Στο πρωτο του ετος σαν Σκοτεινος Ιπποτης, ο Wayne ειναι απλα ενθουσιωδης στο Begins. Και ετσι πρεπει να ειναι. Σιγα σιγα και καθως κωλογερναει γινεται ο γερο-μουρτζουφλης που ξερουμε. Και αυτο θα γινει στα 2 επομενα Batman.

να μου πεις ποιος σου πε οτι πρεπει να ναι παντα τοσο fucked up ο μπατμαν οσο στο dark knight (το οποιο εχω ξεκοκκαλισει/υμνησει σε περιπτωση που αναρωτιεσαι αν κ κατα ποσο ξερω απο batman κ δεν αμφιβαλλω οτι εχεις διαβασει απειρως περισσοτερα αλλα δεν εχει σημασια γιατι αρκει νομιζω το dk για να βρεις ομοιοτητες στο batman του μπαρτον-αλλα κ του νολαν...) κ δε θα διαφωνησω.

Οχι, θα συμφωνησω διοτι ο Batman γι'αυτο ειναι τοσο δημοφιλης. Δεν ειναι γιουσουφακι της κυβερνησης σαν τον Superman, ουτε ξερει την καθαρη διακριση καλου/κακου οπως ο Peter Parker/Spidey. Ειναι ανθρωπος που χανεται μεσα στην εκδικηση που δικαιωματικα του ανηκει, και απο ενα σημειο και μετα χανει την μπαλα τελειως. Δεν μπορω να φανταστω καμια ιστορια που ο Batman εχει καλο τελος, παντρευεται, κρεμα το κοστουμι του και τετοια. Αυτα ειναι για τον Spiderman.
Οποτε, ναι, ο Batman για να ειναι ο Batman πρεπει να ειναι σαν το Dark Knight Returns.

ετσι κ αλλιως ειπα το φερα για παραδειγμα κ το αν εσυ μπορεις εσυ να εντοπισεις ομοιοτητες η διαφορες στο "spookiness" του batman αναμεσα στις 2 πρωτες κ την πεμπτη ταινια σεακομα πι οαναλυτικο επιπεδο, δεκτο, αναμενομενο αλλα κ ασχετο κ ασε κ που μπαινει κ ο παραγοντας προτιμησεις αφου εμφανως εισαι του begins ενω εγω ειπαμε: returns all the way...)

ΟΚ, got it. Απλα σου λεω (μιας κ ανοιξες την κουβεντα, καταραμενε) οτι το μονο που πετυχε ο Burton για μενα ειναι να ξυσει λιιιιιιγο την παρανοια του Wayne. ΤΙΠΟΤΕ αλλο. Ο Joker ηταν ο Νικολσον σε μακιγιαζ (αλλο καθικι απο κει), ο Πιγκουινος γκοθας/μυασμα που παει για δημαρχος της Gotham και η Catwoman γκομενα με 7 ζωες που ουδεμια σχεση εχει με κλοπες! Και ειδικα για το Returns, εχει τοσους μαφιοζους η Gotham (σαν τον Φαλκονε που χρησιμοποιησε ο Νολαν στο Begins και Μαρονι που θα δουμε στα 2 κ 3), αλλα ο "παιρνω δικαιωματα απο βιβλια και κομιξ και τα κανω οτι μου καπνισει" Burton επρεπε να φτιαξει τον δικο του, τον Max Schrek!
Οταν βλεπεις κατι τετοια, και μετα τα συγκρινεις με τις αλλαγες κομικ/ταινιας για το V 4 Vendetta, πιστεψε με, ειναι οντως μηδαμινα και οχι επι της ουσιας(για το V μιλαω)!

Btw, οκ για το V, το ξεκαθαρισαμε.
Και just for the record, ταινιες-υποδειγματα μεταφορας ειναι:
Spiderman 1, X Men 2, Batman Begins, Sin City (που δεν ειναι απλα μεταφορα, ειναι πηρα τα καρε και τα ζωντανεψα), Daredevil (κακη ταινια, που ομως ειναι σκαλες ανωτερη στο DVD Director's Cut, και τρομερη μεταφορα), V 4 Vendetta πλεον, Hellboy.
Ταινιες καλες απλα σε θεμα μεταφορας ειναι τα Spiderman 2, X Men 1, Punisher, Batman Forever, Batman and Robin, Hulk, Fantastic Four, History of Violence, From Hell, Superman 1(μονο και μονο λογω του origin, o Lex Luthor ηταν απαραδεκτος), Superman 2.
Ταινιες κακιστες σε θεμα μεταφορας: Batman, Batman Returns, Man Thing, Man of Steel, Superman 3, Superman 4 και οι παλιες ταινιες Hulk με τον Lou Ferigno(sp).
Και κατι μου λεει οτι οπου να 'ναι θα προσθεσουμε και το Ghost Rider στις κακες.
Αυτα τα πολλα. Σορυ που το εκανα θεμα, απλα τα κομιξ ειναι ενα απο τα κουμπια μου! ;-)

Theio_Vrefos
31-03-2006, 03:05
lol :p kinimatografiki antiparathesi :p

nomiza oti imoun se politiko thread :p

Sorreah
31-03-2006, 15:56
Πάντως και εγώ πιστεύω ότι πολλά βασικά κομμάτια του κόμικ χάθηκαν στο screenplay της ταινίας..και περισσότερο ενοχλήθηκα όταν

-SPOILER ALERT-

Η Evey δεν μπαίνει στην διαδικασία να σκεφτεί ότι και αυτή μπορεί να φτάσει να σκοτώσει για να εκδικηθεί οπότε δέχεται το ότι το κάνει ο V. Δηλαδή η μεταμόρφωση της Evey δεν στηρίζεται πουθενά στην ταινία. Ο_Ο

-END-

Και μου φάνηκε γενικά πολύ πιο light η ταινία και πολύ συγκρατημένη (μη θήξει τους καθολικούς, μην εμφανίσει ως εκδιδόμενη την ηρωίδα κτλ.)..

SuperManth
31-03-2006, 17:01
Batman με συμπεριφορά superman στο begins??? Με την καμία!!! Δηλαδή ο superman θα σκότωνε κάποιους μικροκακοποιούς και θα άφηνε τον Ραζ αλ γκουλ να πεθάνει, ενώ εκείνος θα ξέφευγε από το τρένο πετώντας??? ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ! Μπορεί να ήταν πιο "light" ο μπατμαν (δεν έσπαγε πόδια/βάραγε ήδη σπασμένα πλευρά/σακάτευε κόσμο σε σημείο αναπηρίας), αλλά όλα αυτά έγιναν ώστε να μπορούν να δουν την ταινία και παιδιά (hollywood's way of thinking :-().

Από τα πολλά comics που έχω διαβάσει φέτος και μάλιστα ανκατεμένα, έχω παρατηρήσει το εξής. Η ιστορίες έχουν χιλιοειπωθεί και κάθε φορά πρέπει να αλλαχτεί κάτι ώστε να είναι appealing. Έστω και ελάχιστα. Ο superman πχ είχε φτάσει σε κατάσταση deadlock πριν πολλά χρόνια. Δεν σκοτωνόταν παρά μόνο με κρυπτονίτη, μπορούσε να γυρίζει το χρόνο πίσω, πέταγε από την μια άκρη του διαστήματος στην άλλη για την πλάκα του και γενικώς ήταν θεός. Στο σημείο αυτό έπρεπε να τον αλλάξουν λίγο για να φαίνεται και τρωτός - να μπορεί να απειληθεί. Έτσι λοιπόν τον βλέπουμε να κρατάει με δυσκολία ένα αεροπλάνο πριν χτυπήσει το έδαφος, να στηρίζει ένα κτίριο καταβάλοντας τεράστια προσπάθεια, μέχρι και να πεθαίνει από τον doomsday!!! Έτσι και ο batman στην μεταφορά του στην μεγάλη οθόνη, πρέπει να φαίνεται λίγο αλλαγμένος. Σε ποιόν δεν άρεσε το "νέο" batmobile??? Ήταν ίδιο με το "κλασσικό" batmobile? Υπάρχει κλασσικό batmobile? Υπάρχει κλασσική στολή του μπατμαν? Όχι. Σε ποιόν δεν άρεσε ο τρόπος που έφτιαξε την στολή του στην ταινία? Το έχουμε διαβάσει πουθενά?

Και όσο για τον superman ότι είναι γιουσουφάκι της κυβέρνησης, να ρωτήσω τον Giannakin:
Όταν ο πρόεδρος των ΗΠΑ ήταν ο Λεξ Λούθορ, τί ήταν ο superman??? ;-) ;-)

Πάρτε και μια φώτο από το dark-knight-returns-edition του batmobile και μια κορυφαία ατάκα για τον batman:
There is good, there is bad and then, there is... batman!

koumpi
31-03-2006, 17:41
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Sorreah
Πάντως και εγώ πιστεύω ότι πολλά βασικά κομμάτια του κόμικ χάθηκαν στο screenplay της ταινίας..και περισσότερο ενοχλήθηκα όταν

-SPOILER ALERT-

Η Evey δεν μπαίνει στην διαδικασία να σκεφτεί ότι και αυτή μπορεί να φτάσει να σκοτώσει για να εκδικηθεί οπότε δέχεται το ότι το κάνει ο V. Δηλαδή η μεταμόρφωση της Evey δεν στηρίζεται πουθενά στην ταινία. Ο_Ο

-END-

Και μου φάνηκε γενικά πολύ πιο light η ταινία και πολύ συγκρατημένη (μη θήξει τους καθολικούς, μην εμφανίσει ως εκδιδόμενη την ηρωίδα κτλ.)..

Δεν ξέρω αν το κόμικ θίγει περισσότερα κοινωνικά ζητήματα...
Πάντως για τους καθολικούς... εχμ... έναν αρχιπαπά που μας δείχνει... ε... .... δε μας το παρουσιάζει κι ακριβώς ως "άγιο".
Αυτό για την εκδιδόεμνη Evey όντως δε φαίνεται κάπου.

Αλλά τώρα για το spoiler σου... δε θα'θελα να επεκταθώ πολύ, για να μην το κάνω πιο spoiler...
Aλλά.... νομίζω ότι βλέπουμε αρκετά καλα τη μεταμορφωση της Evey!! :o
Δεν ξέρω τι κάνει στο κόμικ... αλλά στην ταινία και τη μεταμόρφωσή της βλέπουμε... και το φινάλε στηρίζεται σε μια απόφασή της... Σε μια απόφαση της αλλαγμένης Evey...

(Πηγαίντε ρε παιδιά να το δείτε... να μπορούμε να μιλήσουμε ελεύθερα :p !!)

Gianakin
31-03-2006, 18:43
Batman με συμπεριφορά superman στο begins??? Με την καμία!!! Δηλαδή ο superman θα σκότωνε κάποιους μικροκακοποιούς και θα άφηνε τον Ραζ αλ γκουλ να πεθάνει, ενώ εκείνος θα ξέφευγε από το τρένο πετώντας??? ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ! Μπορεί να ήταν πιο "light" ο μπατμαν (δεν έσπαγε πόδια/βάραγε ήδη σπασμένα πλευρά/σακάτευε κόσμο σε σημείο αναπηρίας), αλλά όλα αυτά έγιναν ώστε να μπορούν να δουν την ταινία και παιδιά (hollywood's way of thinking ).

Επειδη το Dark Knight ειναι αριστουργημα, δε σημαινει οτι ειναι η καθολικ, απολυτη ή τελικη συμπεριφορα του Batman αυτη που βλεπουμε εκει. Ο Batman του Begins ειναι οπως ειναι ο Batman των κομιξ της χρονικης περιοδου την οποια αγγιζει η ταινια. Δεν ειναι πιο light.

Από τα πολλά comics που έχω διαβάσει φέτος και μάλιστα ανκατεμένα, έχω παρατηρήσει το εξής. Η ιστορίες έχουν χιλιοειπωθεί και κάθε φορά πρέπει να αλλαχτεί κάτι ώστε να είναι appealing. Έστω και ελάχιστα. Ο superman πχ είχε φτάσει σε κατάσταση deadlock πριν πολλά χρόνια. Δεν σκοτωνόταν παρά μόνο με κρυπτονίτη, μπορούσε να γυρίζει το χρόνο πίσω, πέταγε από την μια άκρη του διαστήματος στην άλλη για την πλάκα του και γενικώς ήταν θεός. Στο σημείο αυτό έπρεπε να τον αλλάξουν λίγο για να φαίνεται και τρωτός - να μπορεί να απειληθεί. Έτσι λοιπόν τον βλέπουμε να κρατάει με δυσκολία ένα αεροπλάνο πριν χτυπήσει το έδαφος, να στηρίζει ένα κτίριο καταβάλοντας τεράστια προσπάθεια, μέχρι και να πεθαίνει από τον doomsday!!! Έτσι και ο batman στην μεταφορά του στην μεγάλη οθόνη, πρέπει να φαίνεται λίγο αλλαγμένος. Σε ποιόν δεν άρεσε το "νέο" batmobile??? Ήταν ίδιο με το "κλασσικό" batmobile? Υπάρχει κλασσικό batmobile? Υπάρχει κλασσική στολή του μπατμαν? Όχι. Σε ποιόν δεν άρεσε ο τρόπος που έφτιαξε την στολή του στην ταινία? Το έχουμε διαβάσει πουθενά?

Συμφωνω απολυτα με το ποστ για τον Superman. Το παρακαναν και κατα καιρους το παρακανουν με καθε υπερηρωα (ειδικα με τους μεταλλαγμενους στη Marvel που μια περιοδο ο πιο αδυναμος μπορουσε να διαλυσει το συμπαν με το μικρο του δαχτυλακι. Ελεος!).
Και παλι λεω οτι ο Batman δεν ηταν αλλαγμενος. Το Batmobile στηριχτηκε στου Dark Knight. Ο τροπος που εφτιαξε τη στολη την πρωτοτυπη (που ηταν σα τρομοκρατης, εκει που βρηκε τον Gordon πρωτη φορα) ειναι απο την animated ταινια Mask of the Phantasm. Τα αλλα μικρα στοιχεια απο διαφορα τευχη, μεταξυ αυτων το Year One του Miller. Δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα διαι (και δεν πρεπει να ειναι), αλλα ειναι αρκετα κοντινα ωστε να ξερεις τις ριζες τους. Αρα για να απαντησω, ναι, το εχουμε διαβασει καπου. Ακομα και την ανακριση που εκανε στον χοντρο μπατσο στη βροχη αναποδα εχουμε δει, κ καποιες απο τις ατακες σε αυτη την ανακριση τις εχουν παρει απο τευχη( το "Swear to ME", ας πουμε, που δεν το εχει πει ο ιδιος, αλλα καποιος αλλος σε ενα τευχος).
ΥΓ: Σε οποιον δεν αρεσε ο τροπος που εφτιαξε τη στολη του, μπορει να ερθει απο το γραφειο μου να του δωσω αναπηρικη συνταξη 63%!

Όταν ο πρόεδρος των ΗΠΑ ήταν ο Λεξ Λούθορ, τί ήταν ο superman???

Χεχε, εκει ομολογω με εχεις, διοτι οτι ειμαι εγω για τον Bats, εισαι εσυ για τον Supes! Αλλα και παλι, δεν μπορεις να αρνηθεις οτι ο Superman ειναι η Σαρκωση των "Truth, Justce and the American Way".
Κατι που μου δικαιολογει πληρως το γιατι πουλησε τοσο πολυ το Red Son, που ο Superman επεσε κατα λαθος στη Ρωσσια και εγινε υπερμαχος του κομμουνισμου!
Τεσπα, αυτα τα ολιγα περι των 2 World's Finest της DC! ;-) :D :cool:

i_p
01-04-2006, 01:57
V for Vendetta...

Μόλις γύρισα και έχω να πω κι εγώ ότι το έργο μού άρεσε ΠΑΡΑ πολύ.... Δεν έχω διαβάσει το κόμικ κι έτσι δεν μπορώ να πω πόσο έμοιαζε ή όχι... Πάντως η ταινία κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλή. Δε θα μιλήσω για τα τεχνικά, πχ εφέ, στα οποία άλλωστε δε στηρίχθηκε πολύ η ταινία, αλλά όσον αφορά στα μηνύματα που δίνει, η ταινία καταφέρνει να σε προβληματίσει χωρίς όμως να χρησιμοποιεί κάποια "πληκτική" μέθοδο που να σε κάνει να κόψεις φλέβα (για όσους θέλουν να δουν και μια περιπέτεια) ... Και επίσης ένα μεγάλο respect στον V -Hugo Weaving- που παρά το γεγονός ότι σε όλη την ταινία φοράει τη μάσκα σού δίνει την αίσθηση ότι βλέπεις την πραγματική έκφραση που παίρνει το πρόσωπό του κάθε φορά και δίνει πραγματικό ρεσιτάλ ερμηνείας καθώς και στη Natalie Portman που είναι πολύ καλή κατά τη γνώμη μου....

Προσωπική άποψη: να το δείτε....

asteroid
01-04-2006, 02:51
Είδα σήμερα την
"Η επέλαση των βαρβάρων"
και προτείνω να την δείτε
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΑΙΝΙΑ

Καναδογαλλική, κοινωνική με καυστικό χιούμορ
πολύ καλή πραγματικά

δειτε την και πείτε μου :wavey: :wavey:

koumpi
01-04-2006, 11:37
Eμένα η Επέλαση των Βαρβάρων... δε με ενθουσίασε και τόσο...
Είχα ακούσει και τις απίστευτες τις κριτικές... και περίμενα κάτι πιο καλο :confused: ...

Αλλά σίγουρα αξίζει να τη δει κάποιος...

emufear
01-04-2006, 12:50
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από koumpi
Eμένα η Επέλαση των Βαρβάρων... δε με ενθουσίασε και τόσο...
Είχα ακούσει και τις απίστευτες τις κριτικές... και περίμενα κάτι πιο καλο :confused: ...

Αλλά σίγουρα αξίζει να τη δει κάποιος...

Εσύ προτιμάς τις ταινίες που ξοδεύουν μισή ώρα για να μεταφράσουν αλβανικά.. :p

leo
01-04-2006, 14:31
AxXAXxXAxXAXxXAxXAxXAX :D :D :D :D :D

Incubus
02-04-2006, 00:01
Πριν λίγο είδαμε το V for Vendeta. Πάρα πολύ καλή ταινία. Το σενάριο ξεδιπλωνόταν όμορφα και με αρκετή αγωνία, τα ειδικά εφέ και οι σκηνές μάχης είχαν λίγη από τη δυναμική του Matrix. Εκεί που θέλω να επιμείνω είναι τα πολύ βαθιά νοήματα και συμβολισμούς που περιέχει η ταινία, αυτό ακριβώς πιστεύω ότι την απογειώνει και κάνει επιβεβλημένη την παρακολούθηση της ξανά.

Με λίγα λόγια: Δείτε τη οπωσδήποτε και όχι μόνο μία φορά ;-)

Τελειωμενος
02-04-2006, 02:31
Δεν εχω σκοπο να το αναλυσω και παρα πολυ. Απλα θα πω οτι το V for Vendeta ηταν ΘΕΪΚΟ.

Dj Cool - T
02-04-2006, 04:30
V For Vendetta:

Remember, remember
The Fifth of November
The gunpowder treason and plot
I know of no reason why the gunpowder treason
Should ever be forgot

R E S P E C T :D :D :D :D :D

Bebis
02-04-2006, 05:18
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Dj Cool - T
V For Vendetta:

Remember, remember
The Fifth of November
Should ever be forgot

Guy Fawkes & the Gunpowder Plot
Words of "Remember Remember" refer to Guy Fawkes with origins in 17th century English history. On the 5th November 1605 Guy Fawkes was caught in the cellars of the Houses of Parliament with several dozen barrels of gunpowder. Guy Fawkes was subsequently tried as a traitor with his co-conspirators for plotting against the government. He was tried by Judge Popham who came to London specifically for the trial from his country manor Littlecote House in Hungerford, Gloucestershire. Fawkes was sentenced to death and the form of the execution was one of the most horrendous ever practised (hung ,drawn and quartered) which reflected the serious nature of the crime of treason. H pempti noemvriou apotelei mia idiaiteri mera gia to Enwmeno Vasilio kai tha mporouse kalitsta na pei kaneis oti oi eortasmoi tis einai paromoioi me tous dikous mas tis 25hs Martiou (kamia sxesi ta gegonota auta metaxy tous, apla apoteleoun ethnikes eortes). Poly apla autos o Guy Fawks (γκάη φωκς) prospathise na tinaxei ston aera tin vreatiniki voulh pou eixe kai ton vasilia mesa( typika to "Houses of Parliament==voylh twn antiproswpwn kai voulh twn lordwn ) kai ton piasan tin teleutaia stigmi.. aformi vrikan kai twra kaine omoiomata tou alla kai stinoun bonfires kai kala xaroumenoi pou swthike o vasilias (noizw o James itan, variemai na psaxw)..
Ena mikro egkyklopediko shmeiwma gia na xeroume ti leme pera apta respect kai tis ypoloipes mpourdes... gia tous allous tha einai apla ena pozeriko Nursery Rhyme.
Den exw dei tin tainia akoma alla elpizw oti o skinothetis tha doulevei poly to senario kata poso "pagideusan" ton Guy h' oxi, pou mas apasxolei mexri simera...alliws tha einai mapa to karpouzi :p :p

SuperManth
02-04-2006, 05:21
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Dj Cool - T
V For Vendetta:

Remember, remember
The Fifth of November
Should ever be forgot

Kαλά, το remember remember, the 5th of November, μου κάθησε και εμένα αμέσως. Μου άρεσε πολύ. Όλοι το V είδαμε σήμερα?

btw... Ο November είναι ο μόνος μήνας που έχει V :-) ;-). Το παρατήρησε κανείς? Ή είναι κάτι ευρέως γνωστό στους φαν του περιοδικού και φαίνομαι χαζός στα μάτια τους τώρα?

@Giannakin:
Άσε, μην κουράζουμε τους συναδέλφους με απόψεις για τους αγαπημένους μας ήρωες. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ ξενερώνω με το Truth, Justice and the American Way, αν και είναι το moto της Justice League και όχι του Superman. Είναι αμερικανιά ο Superman, τί να κάνουμε? Είναι το μόνο αδύνατο σημείο του μαζί με τον κρυπτονίτη και την μαγεία ;-).

Και όταν μίλησα για σακάτεμα πλευρών, αναφερόμουν στην σειρά hush του batman, όπου είναι τριαντάρης και δεν ρισκάρει face 2 face confrontation. Βαράει μία και καλή. Επίσης θυμήθηκα ότι και στο the dark knight returns είχε κρεμάσει ανάποδα ένα μέλος της mutant gang σε τεράστιο ύψος και του ζήταγε πληροφορίες.

Πού είχε πρωτοακουστεί το "swear to me"?

Gianakin
02-04-2006, 12:20
Στο Batman/Deathblow: After the Fire.
Εκει ακουστηκε και αλλη μια ατακα απο το Begins, την οποια δε θυμαμαι και βαριεμαι και να κοιταξω κιολας :p

DiMiS
02-04-2006, 13:06
Είδα κι εγώ την ταινία εχθές! Κι αφού έχω διαβάσει και το comic, ας πω την άποψή μου:

Η ταινία είναι αρκετά καλή. Είναι προφανές πως τα λεφτά για τα ειδικά εφέ δόθηκαν ακριβώς εκεί που πρέπει. Τα εφέ προσθέτουν στην ταινία, όπως το αλατοπίπερο που βάζουμε στο φαΐ μας, αντί όπως σε άλλες ταινίες να υπάρχουν απλά και μόνο για εντυπωσιασμό και να την υπερκαλύπτουν, όπως πνίγουμε σε σάλτσα ένα πιάτο που δε μας αρέσει για να μη καταλάβουμε τη γεύση του. Ιδιαίτερα μου άρεσε το γεγονός πως χρησιμοποιεί τις εκρήξεις σαν αυτό που θα έπρεπε να είναι σε όλες τις ταινίες: στιγμές κλιμάκωσης για την πλοκή του έργου, κι όχι ψωμοτύρι όπως σε ταινίες τύπου James Bond, Mission Impossible και δε συμμαζεύεται. Διορθώστε με αν θυμάμαι λάθος, αλλά νομίζω πως όλη η ταινία έχει μόνο δύο εκρήξεις (αλλά τι εκρήξεις! Υπό τη μουσική του Τσαϊκόφσκι (http://en.wikipedia.org/wiki/1812_overture), respect, απίστευτα καλοφτιαγμένο)!

Σαν μεταφορά του comic, προσωπικά πιστεύω πως ήταν ικανοποιητική. Λείπουν αρκετά που θα προσέθεταν ίσως στην ταινία (δεν εξηγείται πού βρίσκει ο V τα -εξαφανισμένα από προσώπου γης- ρόδα Violet Carson, ούτε πώς [mini-SPOILER]ξέσπασε η φωτιά στο Larkhill[/mini-SPOILER], κ.ά.), αλλά με διάρκεια ήδη άνω των δύο ωρών, αν έμπαιναν κι αυτά η ταινία θα γινόταν ένα μεγαθήριο των τριών και βάλε ωρών, θα κούραζε και θα γινόταν αρκετά φλύαρη. Παράλληλα, ο V στο comic δεν είναι τόσο υπερήρωας/konoha shinobi όσο τον δείχνουν στην ταινία, και οι απόψεις και τα λογύδριά του έχουν μειωθεί αρκετά σε ένταση (στο comic είναι αρκετά πιο ακραίος). Επίσης στο comic έχει ρόλο περισσότερο υποκινητή παρά σκηνοθέτη/puppeteer στην επανάσταση του κόσμου, οδηγώντας το λαό να επαναστατήσει μόνος του, χωρίς να τους σπρώχνει. Α, και τα κτήρια ανατινάζονται με άλλη σειρά. Γενικά ωστόσο θεωρώ πως είναι μια καλή προσέγγιση κι απόδοση της ιστορίας σε μορφή ταινίας.

Περί των μηνυμάτων που περνά, λυπάμαι, αλλά οφείλω να συμφωνήσω με τον συντάκτη του Wired (can't find the link, sorry), ο οποίος είπε στην κριτική του πως, "αν είστε από αυτούς που πιστεύουν ότι, ε, μπορεί και να είχε δίκιο κάπου ο Χίτλερ με το ολοκαύτωμα, αυτή η ταινία θα σας αλλάξει τη ζωή. Σε άλλη περίπτωση θα σας αφήσει ανεπηρέαστους."
Το "μήνυμα" που περνά είναι αυτό της αντίστασης κι επανάστασης ενάντια σε μια αυταρχική, φασιστική, ολοκληρωτική κυβέρνηση. Σα να λες "ξυπνάτε, οι Sith είναι κακοί". Hello?!

Παρ'όλ'αυτά, ενδιαφέρον έχουν κάποιες ομοιότητες που διαφαίνονται με την σύγχρονη πραγματικότητά μας, κυρίως στις ειδήσεις και τον τρόπο που περιγράφουν τις καταστροφές του κόσμου. Επίσης, είναι πάντοτε χρήσιμο να μας θυμίζει κάποιος τη δύναμη που έχουν οι φωνές μας.

Εν τέλει, και παρ'ότι ακούγομαι αρκετά κριτικός, απήλαυσα την ταινία και θα πήγαινα χαλαρά να τη δω δεύτερη φορά! Είναι πολύ όμορφα φτιαγμένη, οι χαρακτήρες δοσμένοι αρκετά καλά (αν και όχι τόσο όσο στο πρωτότυπο comic) και η πλοκή ενδιαφέρουσα.

Οι αδελφοί Γουακόφσκι έχουν αρχίσει να με πείθουν πως ίσως (ίιιιισως) καταφέρουν να δώσουν νέα πνοή στις ταινίες blockbuster, βγάζοντας που και που και κάτι ποιοτικό (ανάμεσα στο συρφετό από Oceans Eleven (http://www.imdb.com/title/tt0240772/), Twelve (http://www.imdb.com/title/tt0349903/), και σύντομα Thirteen (http://www.imdb.com/title/tt0496806/), κ.λπ.).

edit:
Α, και κάτι άλλο. Αν κατεβάσατε το TeleSync version της ταινίας (από HooKah) μην το δείτε. Λείπει το τέλος...

Gianakin
02-04-2006, 22:53
Κοιτα, ειναι οντως αληθεια οτι δεν σου ξεσκεπαζει τπτ ή σε συγκλονιζει απο θεμα πολιτικο, αλλα δυστυχως εχουμε φτασει σε ενα σημειο που το να σου θυμιζει τα αυτονοητα ειναι απαραιτητο. Και αυτο ακριβως εκανε η ταινια. Μας θυμιζει οτι εχουμε δυναμη και οτι η κατασταση ειναι ψιλοασχημη και η Αγγλια στην ταινια θυμιζε ανατριχιαστικα την πραγματικη τωρινη Αγγλια).
Πιστευω οτι οι (μικρες και απαραιτητες αλλαγες) εκαναν καλο στην ταινια. SPOILERS Οπως η φαση με τις μασκες στο τελος.SPOILERS
Τετοιου ειδους αλλαγες που εγιναν ειναι θεμιτες. Τα κινητρα και ο χαρακτηρας του V δεν αλλαξε, το νοημα δεν αλλαξε, τουλαχιστον κατ'εμε, οποτε...

preacher man
03-04-2006, 03:14
πραγματικα εκανε θραυση ομως το V4V στους κυκλους των πληροφορικαριων ε?

καλο σημαδι...

Ζαρμαcookies
03-04-2006, 03:35
ki oxi mono....

exun kykloforisei kai kati poly exypnes parallages tu...! :smokin:

Tythora
03-04-2006, 03:51
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Ζαρμαcookies
ki oxi mono....

exun kykloforisei kai kati poly exypnes parallages tu...! :smokin:

Και οταν τις εμαθες ψωνιστηκες,ε?
Οκ,τωρα δεν αναρωτιεμαι,σιγουρευτηκα! :D :D

Ζαρμαcookies
03-04-2006, 04:02
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Tythora

Και οταν τις εμαθες ψωνιστηκες,ε?
Οκ,τωρα δεν αναρωτιεμαι,σιγουρευτηκα! :D :D

Gia na su pw tin ali8eia, einai apo ta liga pragmata pu me peiraxan "toso" olon auton ton kairo pu eimai stin sxoli...

Twra pleon gelaw me auto...

emufear
03-04-2006, 14:09
Ταινιάρα απίστευτη το V4V.
Το κόμικ δεν το έχω διαβάσει αλλά είδα κάπου στην ταινία τους φόβους μου για ένα οργουελικό ολοκληρωτικό καθεστώς στο -όχι και τόσο- απώτερο μέλλον (βλ. Οδηγία της Ευρωπαϊκής ένωσης (στην Αμερική γινόταν ήδη) για παρακολούθηση των Τηλεπικοινωνιών, κάμερες πανύψηλες στην Πατησίων, Λεωφόρο Αλεξάνδρας κτλ.)

"Ο λαός δεν πρέπει να φοβάται την κυβέρνηση αλλά η κυβέρνηση το λαό" Ελπίζω όταν έρθει η μέρα για να αντιδράσουμε (και είμαι σίγουρος ότι αυτή η μέρα θα έρθει, ίσως και να ζω μάλιστα) ΘΑ αντιδράσουμε μαζικά και ανθρώπινα για το πολυτιμότερο αγαθό μας: την ελευθερία.

killer_instinct
03-04-2006, 15:08
,.,.,.,.

i_p
07-04-2006, 01:26
---ICE AGE 2---

Έπος... :D
Η ταινία κινείται στο ίδιο μήκος κύματος με το πρώτο μέρος.... Τα γραφικά πολύ καλά και γενικά περνούσε ευχάριστα η ώρα...
Οι σκηνές όμως που εμφανιζόταν ο Scrat -ο τυπάκος με το βελανίδι- ήταν ΌΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! Μόνο και μόνο για αυτό το ένα λεπτό ανά είκοσι (περίπου) λεπτά που εμφανίζεται ο Scrat, αξίζει να πάτε να το δείτε.... :D ;-)

YoMa-Sensei
07-04-2006, 04:41
Σα να λέμε Vendetta FTW!!!11 δλδ...
(Ή Vendetta is teh win 111! :p)

Πρέπει να πάω να το δω. ASAP!

Ice Age II sux. Όπως και το 1 είναι εντελώς παιδικό imo. Ο Βελανίδης δεν το σώζει!

Kertran
07-04-2006, 05:46
Den xerw an exei xana anaferthei gi'auto sorry gia tuxon epanalipsi.

Prin liges meres eida tin tainia The Apostle ( Ο Απόστολος ) me ton Robert Duvall. Einai tainia tou 97, den tin eixa xanaakousei, kai molis teleiwse eixa meinei me anoixto to stoma. Terastia ermineia apo enan terastio ithopoio. Osoi apo sas endiafereste gia tainies me ermineies epipedou speusate. Gia osous den thimountai o Robert Duvall einai o Consigliere apo to Godfather....

Kati tetoies ermineies me kanoun na sixainomai ta Oscars kai genika olous autous tous thesmous twn vraveiwn pou den exoun kanena noima. Na anaferw p.x to I am Sam gia to opoio o Sean Penn den pire Oscar i to Skoteino potami gia to opoio Oscar eprepe na parei IMO o Tim Robbins ki oxi o Sean Penn kai polla polla alla......

Morgoth
07-04-2006, 06:17
Το Ice Age 2 είναι καλύτερο από το 1 κατά τη γνώμη μου καθώς δεν έχει ξενέρωτες στιγμές με ανθρώπους και το story στηρίζεται αποκλειστικά στην επιβίωση των συμπαθών ζώων :-) Ο Scrat ταλαιπωρείται αρκετά προς τέρψην των σαδιστικών μας ενστίκτων και προκαλεί άφθονο γέλιο :D Εγώ πέρασα ευχάριστα 1:30 ώρα και άνετα θα το ξανάβλεπα :-)

i_p
07-04-2006, 06:18
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από YoMa-Sensei
Σα να λέμε Vendetta FTW!!!11 δλδ...
(Ή Vendetta is teh win 111! :p)

Ice Age II sux. Όπως και το 1 είναι εντελώς παιδικό imo. Ο Βελανίδης δεν το σώζει!

Δλδ το είδες να φανταστώ και δε σου άρεσε.... προφανώς για να εκφέρεις γνώμη... ε, γούστα είναι αυτά!
Και ναι, όντως.... το vendetta ήταν θεϊκό....

edit: εντελώς παιδικό? αν θυμάμαι καλά ήταν κινούμενα σχέδια (δεν μπορεί να μη θυμάμαι καλά.... πριν μερικές ώρες το είδα) και επίσης αν θυμάμαι καλά είχες πει κάτι για το narnia... ότι σου άρεσε.... (που δεν ήταν παιδικό :D ) anyway... όπως είπα, γούστα είναι αυτά... :-)

Συμπέρασμα: να πάτε να δείτε ό,τι σας ευχαριστεί ;-)

SuperManth
07-04-2006, 10:31
Ιce Age II Κορυφαίο! Αν και την είδα κουρασμένος και δεν είχα πολλά κουράγια να γελάσω, το καταχάρηκα. Η Tythora δίπλα μου γέλαγε όλη την ώρα, οπότε το χάρηκα διπλά :-) :love2: .

Ατάκα από μια οικογένεια... σκαθαριών ή κάτι τέτοιο, ενώ κουβαλούσαν μια τεράστια κουράδα (μετάφραση του crap), 5-6 φορές το μέγεθός τους, όταν όλο το κοπάδι μετανάστευε:
Άντρας: Do we have to carry this huge peace of crap???
Γυναίκα (προσβεβλημένη και με ύφος): AH! It's my mother's crap!!!
Καλά, πρέπει να το δείτε για να γελάσετε φαντάζομαι, αλλά οι ατάκες ήταν αρκετά έξυπνες. Δεν πιστεύω να το είδατε ελληνικά όσοι το είδατε??? Επίσης τα γραφικά με το νερό κυρίως ήταν Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Α!

Morgoth
07-04-2006, 11:34
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από SuperManth
Δεν πιστεύω να το είδατε ελληνικά όσοι το είδατε???

Φτου φτου φτου... R u crazy?! :-) Ο Scrat πάντως έδωσε ρέστα!

YoMa-Sensei
07-04-2006, 11:53
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από i_p

Δλδ το είδες να φανταστώ και δε σου άρεσε.... προφανώς για να εκφέρεις γνώμη... ε, γούστα είναι αυτά!
Και ναι, όντως.... το vendetta ήταν θεϊκό....

edit: εντελώς παιδικό? αν θυμάμαι καλά ήταν κινούμενα σχέδια (δεν μπορεί να μη θυμάμαι καλά.... πριν μερικές ώρες το είδα) και επίσης αν θυμάμαι καλά είχες πει κάτι για το narnia... ότι σου άρεσε.... (που δεν ήταν παιδικό :D ) anyway... όπως είπα, γούστα είναι αυτά... :-)

Συμπέρασμα: να πάτε να δείτε ό,τι σας ευχαριστεί ;-)

Το Narnia ήταν fantasy εντελώς και βλεπόταν άνετα από όλες τις ηλικίες. Τεσπά αποψή μου είναι πως δεν έχει κάτι το πολύ έξυπνο για να με τραβήξει το Ice Age II. Ε ναι εννοείται πως το είδα αλλιώς τι να πω :p

¶σχετο το Narnia εντελώς πάντως. ¶ΣΧΕΤΟ αλλα γαμάτο Imo.

grnemo
07-04-2006, 12:58
Δεν πιστεύω να το είδατε ελληνικά όσοι το είδατε???Άσε ρεεεεεεεεεε
Να ακούς Φιλιππίδη και Μπέζο όλα τα λευτά!!!! Ούτε εμένα μου αρέσουν τα μεταγλωτισμένα αλλά στο ice age είχε κάνει πάταγο η μετάφραση! Έτσι και στο 2. Τα έσπασε :wavey: :wavey: :love2: :love2: :love2: :love2:

i_p
07-04-2006, 13:20

¶σχετο το Narnia εντελώς πάντως. ¶ΣΧΕΤΟ αλλα γαμάτο Imo.

Άσχετο δεν ήταν, αλλά τεσπα... δε χρειάζεται κι ανάλυση το θέμα...

Ε ναι εννοείται πως το είδα αλλιώς τι να πω :p

(Ή Vendetta is teh win 111! )

Πάντως εκπλήσσομαι...
Το Ice Age βγήκε χθες και το V for Vendetta δε θα το έβλεπες το Σάββατο? :confused:
Κρίμα που έτρεξες να δεις αυτό που σου άρεσε λιγότερο... :confused: εκτός αν το είδες από το pc... ακόμα χειρότερα δλδ... :confused:

Δεν πιστεύω να το είδατε ελληνικά όσοι το είδατε???

Με υπότιτλους... :p

YoMa-Sensei
07-04-2006, 15:48
1. ¶σχετο εντελώς

2. Από το PC το είδα το IE2, και Vendetta δεν πήγα ακόμα.

preacher man
07-04-2006, 17:00
1. ¶σχετο εντελώς

2. Από το PC το είδα το IE2, και Vendetta δεν πήγα ακόμα.

1) λυσσαξες να γραφεις τη λεξη "¶σχετο".
μηπως το κανεις για να μας δειξεις οτι μπορεις να βαζεις αυτο το περιεργο συμβολακι στη θεση του α?

2) το ΙΕ2 ειναι τα αρχικα του ice eitz 2? :p

SephirotH
08-04-2006, 17:02
Το Ice Age 2 γαμούσε!! (αν και το είδα στο pc με άθλια ποιότητα και χωρίς υπότιτλους). Αλλά μάρεσε πάρα πολύ, απίστευτο γέλιο.

Mercyful_Fate_1
08-04-2006, 21:09
Ελπίζω το V4V να είναι τόσο καλό όσο λέτε...

raintear
08-04-2006, 21:35
Μολις ειδα το Hostel,στο οποιο την παραγωγη εχει κανει ο Tarantino.Δεν νομιζω οτι υπαρχουν λογια για να περιγραψεις αυτην την ταινια.Με διαφορα η πιο βιαια ταινια που εχει βγει,απο τις πιο τρομακτικες και απο τις πιο ρεαλιστικες.Οποιος ειδε το saw και κρατιοταν να μην ξερασει,καλυτερα να την αποφυγει..!Παντως για μενα γαμησε!!

Mercyful_Fate_1
09-04-2006, 01:37
Και εγώ είδα το Hostel νωρίτερα, και αποκόμμισα αρκετά διαφορετική άποψη. Αρχικά πήγα για το V4V, αλλά δεν βρήκα εισιτήρια, και βαριόμουν να περιμένω, οπότε μπήκα για το Hostel. Μετά την ανακοίνωση της επανέκδοσης του kill bill σε μια ενιαία ταινία, σχημάτισα την άποψη ότι του Tarantino του τελείωσαν τα λεφτά για τσιγάρα. Ε λοιπόν, μετά το Hostel ενισχύθηκε η άποψη αυτή.
Τί προσφέρει το Hostel?? Αίμα και βία, είναι ουσιαστικά μια σπλατεριά. Α, και πολύ τσόντα, πολύ όμως... ;-) Ωραία μωρά, δε λέω, αλλά με βυζιά και γ@**σι δεν κάνεις ταινία!
Τι δεν προσφέρει το Hostel? Δεν προσφέρει σενάριο... Ξεκινά από κάτι το μηδενικό, συνεχίζει σε ένα "μηδενικό" κλίμα, και στο τέλος μπλέκουμε με τον δολοφόνο/αντεροβγάλτη/μπλα μπλα, τον οποίων τον πετύχαμε εντελώς τυχαία, ψάχνοντας γκομενάκια για πήδημα. Πολύ πρωτότυπο σενάριο, indeed. Δεν προσφέρει πλοκή. Γι'αυτό άλλωστε και η διάρκεια νομίζω δεν ξεπερνά τα 90 λεπτά. Για να μην αναφέρω το γεγονός ότι σε αρκετά σημεία είναι πολύ προβλέψιμο.
Για να μη συνεχίσω άλλο τη δυσφήμιση ( :D ), θα πω μόνο πως απογοητεύτικα αρκετά από την ταινία. Είναι κρίμα να συγκρίνεται με το αριστούργημα που ακούει στο όνομα SAW, καμίιιιιιιιαααα σχέση. Το SAW είχε πλοκή, μυστήριο, δράση, ΝΟΗΜΑ. To Hostel έχει μόνο αίμα και σπλατερ.
Πολύ δικαιολογημένη η βαθμολογία 5,9/10 που έχει στο Imdb.com

toubaliban
09-04-2006, 03:46
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Mercyful_Fate_1
Και εγώ είδα το Hostel νωρίτερα, και αποκόμμισα αρκετά διαφορετική άποψη. Αρχικά πήγα για το V4V, αλλά δεν βρήκα εισιτήρια, και βαριόμουν να περιμένω, οπότε μπήκα για το Hostel. Μετά την ανακοίνωση της επανέκδοσης του kill bill σε μια ενιαία ταινία, σχημάτισα την άποψη ότι του Tarantino του τελείωσαν τα λεφτά για τσιγάρα. Ε λοιπόν, μετά το Hostel ενισχύθηκε η άποψη αυτή.
Τί προσφέρει το Hostel?? Αίμα και βία, είναι ουσιαστικά μια σπλατεριά. Α, και πολύ τσόντα, πολύ όμως... ;-) Ωραία μωρά, δε λέω, αλλά με βυζιά και γ@**σι δεν κάνεις ταινία!
Τι δεν προσφέρει το Hostel? Δεν προσφέρει σενάριο... Ξεκινά από κάτι το μηδενικό, συνεχίζει σε ένα "μηδενικό" κλίμα, και στο τέλος μπλέκουμε με τον δολοφόνο/αντεροβγάλτη/μπλα μπλα, τον οποίων τον πετύχαμε εντελώς τυχαία, ψάχνοντας γκομενάκια για πήδημα. Πολύ πρωτότυπο σενάριο, indeed. Δεν προσφέρει πλοκή. Γι'αυτό άλλωστε και η διάρκεια νομίζω δεν ξεπερνά τα 90 λεπτά. Για να μην αναφέρω το γεγονός ότι σε αρκετά σημεία είναι πολύ προβλέψιμο.
Για να μη συνεχίσω άλλο τη δυσφήμιση ( :D ), θα πω μόνο πως απογοητεύτικα αρκετά από την ταινία. Είναι κρίμα να συγκρίνεται με το αριστούργημα που ακούει στο όνομα SAW, καμίιιιιιιιαααα σχέση. Το SAW είχε πλοκή, μυστήριο, δράση, ΝΟΗΜΑ. To Hostel έχει μόνο αίμα και σπλατερ.

Συμφωνώ και επαυξάνω...
Πάντως πηγαίνετε να το δείτε, για το διαπιστώσετε και ιδίοις όμμασι...
(Μόνο και μόνο για την τσοντούλα, αξίζουν τα λεφτά σας ;-) )

preacher man
09-04-2006, 07:45
@ raintear: "με διαφορα η πιο βιαιη ταινια που εχει βγει"?

αν βαλεις τρεις περιορισμους παιζει κ να ισχυει αυτο:

1)στους κινηματογραφους
2) στην ελλαδα
3) τα τελευταια χρονια (καλα αυτος ο περιορισμος δεν ειναι τοσο σχυρος οσο οι 2 προηγουμενοι. βασικα πανε με φθινουσα ισχυροτητα)

κ παλι δεν ειναι σιγουρο...αλλο βεβαια οτι την προμοταρουν ως τετοια...

παντως κ εμενα μου παν οτι δεν εχει ουτε σεναριο ουτε τπτ κ δε νομιζω να το δω στο σινεμα

μαντευω πως κ οταν το δω θα ειναι για μενα το πρωτο μελανο σημειο του ταραντινο η μαλλον η πρωτη ταινια του (που θα δω) που θα εχει πανω το ονομα του κ δεν ειναι καλη...(κ παλι βεβαια επιφυλασσομαι για το τζακι μπραουν που δεν το χω δει ολοκληρο κ μπορω να πω οτι μου φαινεται αρκετα κατωτερο των αλλων-ασχετο)

παντως για να πω κατι κ για το κιλ μπιλ που ανεφερε ο μερσιφουλ , το κιλ μπιλ γυριστηκε ως μια ταινια κ ως τετοια ηθελε ο ταραντινο να την κυκλοφορησει (αν ηταν πιο παραδοπιστος δε θα τσιναγε οταν του ελεγαν να τη "διχοτομησουν") οποτε ειναι μαλλον θετικο το οτι επιτελους κυκλοφορει ετσι. (τελικα θα τα μασησουνε απ ολες τις μεριες οι εταιριες...)

εγω προσωπικα χαρηκα που το ακουσα γιατι ξενερωνα που ηταν χωρισμενο στα 2 (κ ποτε μα ποτε δε μπηκα στη διαδικασια να τα συγκρινω...ειναι σα να ρωτας καποιον: " σου αρεσε περισσοτερο το δευτερο μισο του πολιτη κειν η το πρωτο?..."......επισης ασχετο)

raintear
09-04-2006, 12:26

Λοιπον,χωρις να θελω να σε προσβαλω μαλλον κατι δεν καταλαβες καλα.Δεν ειναι ενας δολοφονος που σκοτωνει ετσι χωρις αιτια οπως στα περισοτερα θριλερ του ειδους.Θα στο εξηγουσα αλλα δεν θελω να το χαλασω γι αυτους που εχουν σκοπο να το δουν.Και τωρα η συγκριση με το saw.Η πλοκη του saw ειναι καλυτερη,δεν διαφωνω.Το story ομως του Hostel ειναι πολυ ανωτερο.Το Hostel δεν ειναι η κλασσικη αμερικανια.Ειναι ολο γυρισμενο στα Βαλκανια και με πολλους ευροπαιους ηθοποιους.Εχει πολυ πιο ωμη βια και ειναι πολυ πιο τρομακτικη ταινια γενικοτερα γιατι ειναι πολυ πιο ρεαλιστικη.Τρομαζεις γιατι ξερεις οτι αυτα που περιγραφει ειναι εφικτα ενω στο saw πολλα απο αυτα που γινονται ειναι μουφες.Και εγω απο την αρχη δεν ειπα οτι ειναι καλυτερο απο το saw, απλα οτι ειναι πολυ πιο βιαιο και αηδιαστικο.

Α,και κατι ακομα.Το Hostel ειχε και αυτο νοημα,το οποιο χτυπαγε και τους μεγαλους λεφταδες ανα τον κοσμο.

raintear
09-04-2006, 12:31
@ raintear: "με διαφορα η πιο βιαιη ταινια που εχει βγει"?

αν βαλεις τρεις περιορισμους παιζει κ να ισχυει αυτο:

1)στους κινηματογραφους
2) στην ελλαδα
3) τα τελευταια χρονια (καλα αυτος ο περιορισμος δεν ειναι τοσο σχυρος οσο οι 2 προηγουμενοι. βασικα πανε με φθινουσα ισχυροτητα)

κ παλι δεν ειναι σιγουρο...αλλο βεβαια οτι την προμοταρουν ως τετοια...

παντως κ εμενα μου παν οτι δεν εχει ουτε σεναριο ουτε τπτ κ δε νομιζω να το δω στο σινεμα

μαντευω πως κ οταν το δω θα ειναι για μενα το πρωτο μελανο σημειο του ταραντινο η μαλλον η πρωτη ταινια του (που θα δω) που θα εχει πανω το ονομα του κ δεν ειναι καλη...(κ παλι βεβαια επιφυλασσομαι για το τζακι μπραουν που δεν το χω δει ολοκληρο κ μπορω να πω οτι μου φαινεται αρκετα κατωτερο των αλλων-ασχετο)

παντως για να πω κατι κ για το κιλ μπιλ που ανεφερε ο μερσιφουλ , το κιλ μπιλ γυριστηκε ως μια ταινια κ ως τετοια ηθελε ο ταραντινο να την κυκλοφορησει (αν ηταν πιο παραδοπιστος δε θα τσιναγε οταν του ελεγαν να τη "διχοτομησουν") οποτε ειναι μαλλον θετικο το οτι επιτελους κυκλοφορει ετσι. (τελικα θα τα μασησουνε απ ολες τις μεριες οι εταιριες...)

εγω προσωπικα χαρηκα που το ακουσα γιατι ξενερωνα που ηταν χωρισμενο στα 2 (κ ποτε μα ποτε δε μπηκα στη διαδικασια να τα συγκρινω...ειναι σα να ρωτας καποιον: " σου αρεσε περισσοτερο το δευτερο μισο του πολιτη κειν η το πρωτο?..."......επισης ασχετο)

Βασικα οι περιορισμοι που αναφερεις δεν χρειαζονται.Εγω την αποψη μου ειπα,οποτε χρειαζεται μονο ενας περιορισμος:Απο αυτες που εχω δει εγω.

grnemo
09-04-2006, 13:35
Μα δεν είπε κανείς ότι το έργο ΔΕΝ είναι splatter...απλά είναι αρρώστια + φρίκη. Μην μιλάτε απαξιωτικά μερικοί γιατί ξέρω οτι μετά από ώρες απαξίωσης ενός film που προσπαθείτε να αποδείξετε ότι δεν φρικάρατε ή οτι δεν μασάτε πολύ, όταν επιστρέψετε σπίτι....μόνοι...σε κάποια κρύα σκοτεινή γωνιά του δωματίου κλαίτε.... το δωμάτιο μικραίνει γύρω σας, η ατμόσφαιρα βαραίνει και στοιχειώνονται τα όνειρα σας ξυπνώντας ιδρωμένοι από τους εφιάλτες...
mouaxxaxa mouaxaxaxaxaxaxa mouaxaxaxxaxaxaxaxa
mouaxaxaxxaxaxaxaxa

http://media.movieweb.com/galleries/3560/2246/lo/co7.jpg

Mercyful_Fate_1
09-04-2006, 13:38
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από raintear
Δεν ειναι ενας δολοφονος που σκοτωνει ετσι χωρις αιτια οπως στα περισοτερα θριλερ του ειδους.Θα στο εξηγουσα αλλα δεν θελω να το χαλασω γι αυτους που εχουν σκοπο να το δουν.
Δεν είμαι τόσο αφελής, κατάλαβα πολύ καλά τον λόγο για τον οποίο γινόταν το όλο πανηγύρι. Και βασικά δεν αποτελεί σποϊλερ για την ταινία. Αυτοί οι τύποι μαζεύανε διάφορους, κυρίως τουρίστες, και τους βασάνιζαν μέχρι θανάτου για να προσφέρουν θέαμα σε διάφορους λεφτάδες, ή δίνανε τη δυνατότητα σε οποιον είχε τα φράγκα να τους βασανίσει, με το αντίστοιχο τίμημα.
Σιγά του πράγμα. Δε λέω, αρρωστημένη ιδέα, αλλά από μόνη της δεν κάνει μια καλή ταινία.

raintear
09-04-2006, 16:41
Τελος παντων,εγω δεν θα προσπαθησω αλλο να την συγκρινω με το saw.Πιστευω οτι και οι δυο ειναι και γαμω τις ταινιες και αξιζουν.Τωρα το ποια ειναι καλυτερη λιγη σημασια εχει.Αντε,περιμενουμε και saw 3!!!!

Mercyful_Fate_1
09-04-2006, 20:56
Όταν λέω SAW, αναφέρομαι μόνο στο πρώτο. Το δεύτερο δεν το θεωρώ καθόλου αντάξιο. Όσο για το τρίτο, άστο καλύτερα... :confused:

preacher man
09-04-2006, 21:41
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από raintear

Βασικα οι περιορισμοι που αναφερεις δεν χρειαζονται.Εγω την αποψη μου ειπα,οποτε χρειαζεται μονο ενας περιορισμος:Απο αυτες που εχω δει εγω.

οκ τοτε, αλλα δεν ειπες " η πιο βιαια που εχω δει" ειπες "η πιο βιαια που εχε ιβγει" που εχει τεραστια διαφορα... :wavey:

Tythora
09-04-2006, 23:49
Ελεος,με τη βια,δεν καταλαβαινω που την βρισκετε την ευχαριστηση σε αυτες τις ταινιες...Αρρωστημενα σεναρια που υποβαθμιζουν τον ανθρωπο..

She asked me name my foe then
I said the need within some men
To fight and kill their brothers
Without thought of love or god
And I begged her give me horses
To trample down my enemies
So eager was my passion
To devour this waste of life

But she wouldn’t think of battle that
Reduces men to animals

Ακομα και τα ζωα σκοτωνουν για να φανε,οχι για να διασκεδασουν!

emufear
17-04-2006, 18:28
http://www.imdb.com/title/tt0382625/trailers-screenplay-E27011-10-2

trailer Κώδικα....

CANT WAIT ΛΕΜΕ!!!

Mercyful_Fate_1
17-04-2006, 18:32
Can't wait δε λες τπτ... :blush:

Trifyllenia
17-04-2006, 19:04
Πωπω δε παίζει θα τη μισήσω αυτή την ταινία , αλλά για χάρη της Thanatitsas που τρελένεται λέω να πάω να τη δω :p

//α βρήκα το λόγο που θα μου αρέσει η ταινία...Η μουσικούλα :p Lux Aeterna :love2:

YoMa-Sensei
18-04-2006, 00:20
Ελεος,με τη βια,δεν καταλαβαινω που την βρισκετε την ευχαριστηση σε αυτες τις ταινιες...Αρρωστημενα σεναρια που υποβαθμιζουν τον ανθρωπο..

Η βία αποτελεί την κακή πλευρά του νομίσματος που λέγεται "άνθρωπος". ¶μα δε σου αρέσει καλώς. Εγώ από την άλλη γουστάρω πολύ τα θρίλερ, γιατί είναι αν όχι πολύ πιο ανθρώπινα (στη φύση του ανθρώπου δλδ, και συγκεκριμένα στη βίαιη πλευρά του), εξ' ίσου ανθρώπινα συναισθήματα με αυτά στις ρομαντικές ταινίες π.χ. Και όχι μόνο εξίσου ανθρώπινα, αλλά και πιο δύσκολο να τα προβάλεις ως σκηνοθέτης/σεναριογράφος/κλπ.

Πολύ πιο δύσκολο να αποτυπώσεις τη σκοτεινή-κρυμμένη φύση ενός ατόμου από την καθημερινή του φύση. Και ταυτόχρονα πιο ενδιαφέρον-χρήζον ιδιαίτερης ανάλυσης, που είναι ένας από τους λόγους για να γυριστεί μια ταινία, να γραφτεί ένα τραγούδι, να σχεδιαστεί ένας πίνακας, να γίνει ΤΕΧΝΗ!

Απαίσια, αλλά και αναμφισβήτητη πλευρά του ανθρώπου τα "ζωώδη" ένστικτα :-)

SephirotH
18-04-2006, 00:52

Η βία αποτελεί την κακή πλευρά του νομίσματος που λέγεται "άνθρωπος". ¶μα δε σου αρέσει καλώς. Εγώ από την άλλη γουστάρω πολύ τα θρίλερ, γιατί είναι αν όχι πολύ πιο ανθρώπινα (στη φύση του ανθρώπου δλδ, και συγκεκριμένα στη βίαιη πλευρά του), εξ' ίσου ανθρώπινα συναισθήματα με αυτά στις ρομαντικές ταινίες π.χ. Και όχι μόνο εξίσου ανθρώπινα, αλλά και πιο δύσκολο να τα προβάλεις ως σκηνοθέτης/σεναριογράφος/κλπ.

Πολύ πιο δύσκολο να αποτυπώσεις τη σκοτεινή-κρυμμένη φύση ενός ατόμου από την καθημερινή του φύση. Και ταυτόχρονα πιο ενδιαφέρον-χρήζον ιδιαίτερης ανάλυσης, που είναι ένας από τους λόγους για να γυριστεί μια ταινία, να γραφτεί ένα τραγούδι, να σχεδιαστεί ένας πίνακας, να γίνει ΤΕΧΝΗ!

Απαίσια, αλλά και αναμφισβήτητη πλευρά του ανθρώπου τα "ζωώδη" ένστικτα :-)

Καταρχάς άλλο θρίλερ, άλλο XXXXXXXhorror που είναι το αποτυχημένο το hostel. Και καλά το saw1 που είχε και λίγο θρίλερ- αγωνία μέσα, είδαμε και το 2 μπουχτίσαμε. Ντάξει φοβηθήκαμε ιδρώσαμε που λέει κιο grnemo, αλλά δε φτάνει;; Δηλαδή τι να σου προσφέρει τώρα το hostel. Να σε τρομάξει;; Υπάρχουν τόσα καλά θριλεράκια να τρομάξεις όσο θες. Και καλά λέει ο άλλος απεικονίζει την κακή πλευρά του νομίσματος του εσωτερικόυ μας κόσμου. Ναι τίποτε άλλο;; Έχω ένα κρυφό εργαστήριο στο υπόγειο μου και την ημέρα είμαι αθώος χαζόνερντ, ενώ την νύχτα μεταμορφώνομαι σε ψυχοπαθή που σφάζει μικρούς diites και κρεμάει τα μέλη τους στο μπαλκόνι του. Δηλαδή ειλικρινά δεν μπόρω να καταλάβω τι έχουν παραπάνω να σου προσφέρουν τα horror τέτοιου στυλ από τόσες άλλες ταινίες μυστηρίου-θρίλερ που υπάρχουν.

YoMa-Sensei
18-04-2006, 00:56
Εγώ μίλησα γενικά πάνω στην πρόταση "τι έχουν αυτά τα βίαια έργα και σας αρέσουν", ούτε για το Saw ούτε για κάποιο άλλο ιδιαιτέρως. Σε γενικές γραμμές καλά τα λες. Το Saw πάντως εμένα μου άρεσε (το Ι) :-)

Ούτε λέω και γενικά για όλα τα θρίλερ/horror βεβαίως. Όπως και σε όλα τα άλλα είδη τέχνης, παντού υπάρχουν και πατάτες.

Mercyful_Fate_1
18-04-2006, 00:56
Να'χαν και καμιά πλοκή τουλάχιστον... αλλά που?

emufear
23-04-2006, 20:45
Είδα σήμερα το A Good Woman (http://www.imdb.com/title/tt0379306/) σε DVD (σε ένα κορυφαίο home cinema :p).

Η ταινία είναι εποχής και διαδραματίζεται σε ένα προάστιο της Ιταλίας στα 1930 (αγγλόφωνο είναι με Αμερικανούς ήρωες). Αξίζει να τη δει κανείς, αν και στο τέλος σου αφήνει μια περίεργη αίσθηση, του τι είναι δίκαιο και τι άδικο, τι πρέπει να αποκαλύπτεις και τι να κρατάς για τον εαυτό σου, για ποιο πράγμα πρέπει να νιώθεις τύψεις και για ποιο όχι και εν τέλει τι είναι καλύτερο να πράττεις σε (ακραία έστω) διλήμματα που αναπάντεχα σου παρουσιάζονται στη ζωή.

Σενάριο Oscar Wilde (θεατρικό ήταν) και Scarlett Johansson, θεά όπως πάντα.

Συστήνεται ανεπιφύλακτα!!! :-)

Mercyful_Fate_1
24-04-2006, 02:54
Επίσης σ'αυτή την ταινία παίζει και η Helen Hunt (την αναφέρω ως μεγαλύτερο όνομα από την αξιαγάπητη ( :love2: ) Scarlett).

TheRapper
24-04-2006, 02:54
στο mega ειχε μια ταινία σχετικα με τους Ναζι κια την "ναζιστική φιλοσφία" που προσπαθουσε να επιβληθει στην νεολαια της εποχής κανοντας διωγμους σε οτι ηταν ξενοφερτο και εβραικό ... το οναμα της ταινιασ δεν ξερω μια ςκαι δεν την ειδα απο την αρχή... αλλα αξιζε...

αν τη ειδε κανεις εξαρχης να μου πει το ονομα βαριεμαι να ψαχνω στο site toy mega

emufear
24-04-2006, 02:56
Επίσης σ'αυτή την ταινία παίζει και η Helen Hunt (την αναφέρω ως μεγαλύτερο όνομα από την αξιαγάπητη ( :love2: ) Scarlett).

Ήθελα να το κάνω κι εγώ αλλά το ξέχασα, με θάμπωσε το Σκαρλετάκι... :love2:

Mercyful_Fate_1
24-04-2006, 02:57
Ήταν το Swing Kids (http://www.imdb.com/title/tt0108265/), πολύ καλή ταινία, που παρουσιάζει με έναν ελαφρά διαφορετικό τρόπο τη προπαγάνδα του ναζιστικού καθεστώτος στη νεολαία του. Αξιζε να τη δει κανείς, έχει πολύ καλές ερμηνίες και δυνατά συναισθήματα. ;-)

@emufear: δε φταις καθόλου. Λένε πως κανείς δεν έχει αντέξει στο θάμπωμα αυτό. :o :D :p

emufear
25-04-2006, 08:45
Σε μια τρελή βραδιά, μεταξύ άλλων, πήγαμε και σινεμά..

Είδαμε, το Running Scared (http://www.imdb.com/title/tt0404390/) που παίζεται τώρα στη μεγάλη οθόνη. Πολύ καλή ταινία δράσης, προτείνεται για εκτόνωση και ξεφεύγει από τα συνηθισμένα ;-)

Prive προβολή στο Cosmopolis :D

Mercyful_Fate_1
25-04-2006, 12:59
Εγώ ένα έχω να πω:
V for Vendetta ;-) ;-) ;-)

larry_tsoukou
27-04-2006, 01:55
Μολις επεστρεψα απο το Silent Hill και μπορω να πω πως ηταν
M O U F A εντελως!Το ξεκινησε ωραια αλλα στην πορεια χαθηκε!!! :-(

Tythora
27-04-2006, 02:00
Αληθεια?
Για πες...
Οταν λες μουφα,εννοεις οχι αρκετα τρομακτικο?Η ηλιθιο σεναριο,οποτε δεν αξιζει?
(το σκεφτομαι αν θα παω ή οχι,γι'αυτο.)

unseen
27-04-2006, 02:16
Για τους fan του Τσάρλι Τσαπλιν (κ οχι μονο) Πέμπτη "Ο κος Βερντου" 16:15
κ Παρασκευή "Τα φώτα της πόλης" 16:00 στη Βουλή Τηλεόραση.Είχε κ σήμερα ταινια του..Τι γίνεται?!

larry_tsoukou
27-04-2006, 02:54
Αληθεια?
Για πες...
Οταν λες μουφα,εννοεις οχι αρκετα τρομακτικο?Η ηλιθιο σεναριο,οποτε δεν αξιζει?
(το σκεφτομαι αν θα παω ή οχι,γι'αυτο.)
kai ta 2 mporo na sou po!ala eidika oxi kai toso tromaktiko.an den pas na to deis den tha xaseis kai tipota!...alla panta GNOMI MOY etsi?!

Tythora
27-04-2006, 02:56
Yeap!
Κριτικες μαζευω.

emufear
27-04-2006, 03:40
:-( :-( :-( A Walk to Remember (http://www.imdb.com/title/tt0281358/) :-( :-( :-(

απλά.

Mercyful_Fate_1
27-04-2006, 09:30
Πολύ romance ρίχνεις τελευταία ρε emu. :D :p

Gianakin
27-04-2006, 19:22
Να προσθεσω στην λιστα των φλομποταινιων και το Hostel που δεν αξιζει ουτε σα σεναριο, ουτε σαν σπλαττεροταινια. Οσοι πανε να το δουν για γκομενες κ βυζια, ομως, θα το ευχαριστηθουν, αυτο ειναι σιγουρο.
Και το Scary Movie 4 φλομπε ηταν, ειδικα μπροστα στο νο3. Κριμα γμτ... Μενει το Ice Age 2 να τσεκαρω. Απο οτι ακουω, δε θα απογοητευτω.
Α, και να βαλω κρυφα μηνυματα στα λεγομενα μου: Βλεπετε V for Vendetta και οτιδηποτε Highlander και Star Wars. :p :D :cool:

Mercyful_Fate_1
27-04-2006, 20:58
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Gianakin
Να προσθεσω στην λιστα των φλομποταινιων και το Hostel που δεν αξιζει ουτε σα σεναριο, ουτε σαν σπλαττεροταινια. Οσοι πανε να το δουν για γκομενες κ βυζια, ομως, θα το ευχαριστηθουν, αυτο ειναι σιγουρο.
Άντε μπράβο... ;-)

Μενει το Ice Age 2 να τσεκαρω. Απο οτι ακουω, δε θα απογοητευτω.
Σίγουρα δεν πρόκειται να απογοητευτείς. :-)

The Gravedigger
27-04-2006, 21:55
To Hostel θα στοιχίσει πολυ στον τουρισμό της Bratislava :p

Το ending ηταν happy όμως

Hellhammer
27-04-2006, 22:07
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από The Gravedigger
To Hostel θα στοιχίσει πολυ στον τουρισμό της Bratislava :p

Το ending ηταν happy όμως

Α ναι για πες..Καλο ηταν;;

The Gravedigger
27-04-2006, 22:26
yeap αν κ θα προτιμούσα για πρωταγωνιστη τον Arnold η τον Jean Claude...

ετσι να είχε κ μπόλικο ξύλο κ δράση στο τέλος...

μμμ τώρα π το σκεφτομαι , o Steven Seagal δεν θα ήταν κ άσχημος για τον ρολο :-)

vaguraw
27-04-2006, 22:43
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από The Gravedigger

μμμ τώρα π το σκεφτομαι , o Steven Seagal δεν θα ήταν κ άσχημος για τον ρολο :-)

Eιναι τοσο μουρη που δεν θα μπορουσε κανεις να το αντεξει...ειναι ο George Best των ταινιων ξυλου.Δεν πεταει ουτε 1/4 της τριχας απο την τελεια χτενισμενη κοτσιδα του παρολο που πλακωνει ορδες στο ξυλο.
Ειναι ο Steven Seagal

http://ia.imdb.com/media/imdb/01/I/44/45/48m.jpg

preacher man
28-04-2006, 05:44
Και το Scary Movie 4 φλομπε ηταν, ειδικα μπροστα στο νο3. Κριμα γμτ... Μενει το Ice Age 2 να τσεκαρω. Απο οτι ακουω, δε θα απογοητευτω.
Α, και να βαλω κρυφα μηνυματα στα λεγομενα μου: Βλεπετε V for Vendetta και οτιδηποτε Highlander και Star Wars. :p :D :cool:

εμενα το scary movie 4 μου χουν πει οτι ειναι καλυτερο απ το 3...

καλα αμα ειναι χειτοτερο απ το 3 που το ειδα στo fast forward κ εκλεγα κ τα λεφτα μου ΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜΗΣΕ ΤΑ!

παντως το ice age ηταν καλο...

Morgoth
28-04-2006, 12:27
Το Scary Movie 4, στα περισσότερα σημεία το λες χαζοαμερικανιά. Έχει βέβαια και κάποιες φάσεις που λύνεσαι τελείως αλλά δεν είναι και πολλές. Βασικά το πιο αστείο σημείο (για εμένα) φαίνεται ότι δεν το πρόσεξε κανείς στο σινεμά...! Σε μια σκηνή από το Grunge μιλάει το αγόρι-φάντασμα στην πρωταγωνίστρια στα γιαπωνέζικα και από κάτω βγαίνουν αγγλικοί (και ελληνικοί) υπότιτλοι - μετάφραση. Κανείς δεν φάνηκε να προσέχει όμως ότι το πιτσιρίκι δεν μιλούσε κανονικά γιαπωνέζικα αλλά έλεγε διάφορα του στυλ "Kawasaki sushi yamaha mitsubishi"

//edit: Για την ακρίβεια λέει περίπου

"nagasaki akynowa yokohama karate judo sumo samurai honda mitsubishi subaru kamikazi bonzay yamaha seiko toshiba budha sushi" :D

Gianakin
28-04-2006, 14:47
Οντως, ηταν καλο σημειο κ το λεω γιατι κατι τετοιο ειχα κανει κ στο Σπλαττερ1 :p :p :p :cool:
Γενικα τα μονα ευστοχα σημεια ηταν στο τελος που την ελεγε ΤΡΕΛΑ στον Τομ Κρουζ και γενικα οσα σημεια παρωδουσαν τον Πολεμο των Κοσμων, την υπερτατη Φλομπα των τελευταιων 5 χρονων. Αν κ παλι δεν ηταν ολα ευστοχα κ εκει.
Α, και φυσικα οι ελαχιστες σκηνες με τον Θεο Leslie Nielsen.
Αλλα γενικα ηταν κακη ταινια, κριμα διοτι το νο3 μου ειχε αρεσει καλυτερα κ απο το νο1. Τεσπα. Εις αλλα με υγειαν, ακουω οτι κ το Silent Hill το απαυτωσαν κανονικοτατα.
Ευτυχως Μαη ερχονται οι X Men, ο ΝταΒιντσι και το Mission Impossible 3 (yay!) και Ιουνιο ο Ζντουπερμαν και οι Πειρατες 2. Αντε γιατι μετα το V for Vendetta το Χολυγουντ πρεπει να προσπαθησει πολυ να κανει ξανα καλη δουλεια.
ΥΓ: Βρηκα και διαβασα το σεναριο των Πειρατων 2. Πολυ καλυτερο απο οτι το περιμενα (την φοβομουν διοτι απο το trailer μου φανηκε οτι προσπαθουσαν να βαλουν την μαγικη συνταγη του 1 βεβιασμενα, ακριβως οπως εγινε με το 2ο Ζορρο) και μαλιστα το τελος σε αφηνει κλασικα ξεκρεμαστο για το νο3 του χρονου. Πλεον εχω ελπιδες.

Gianakin
28-04-2006, 14:51
Γμτ, διπλο ποστ. Τι να γραψω για να το γεμισω??? Α, ναι...
5η ταινια Highlander με τον τηλεοπτικο Adrian Paul τον Σεπτεμβρη, οπου καποιοι Αθανατοι θα ψαχνουν την Πηγη της Υπαρξης τους. Ο ιδιος ο Paul (ο Duncan McLeod) μετα την κακουλα ταινια Highlander Endgame ειπε οτι θα επεστρεφε μονο αν ειχε καλο σεναριο στα χερια του κ αν θα ηταν executive producer, πραγμα που εγινε. Το σεναριο το ρετουσαρει κ επιβλεπει αυτος που ειχε αναλαβει κ την (γαματη) σειρα, οποτε ολα ακουγονται ελπιδοφορα για το αργοπεθαινον franchise. Ο Adrian Paul ειδε το πρωτο cut της ταινιας κ ειπε οτι του αρεσει (θα μου πειτε, τι αλλο θα ελεγε?) και τα πραγματα βαινουν αρκετα καλα (και δεν ειμαι φαν του Highlander, μπαααα). Cross your fingers.

SephirotH
28-04-2006, 17:36
Το poseidon θα λέει τίποτες ή μπα;;

Gianakin
28-04-2006, 18:54
Κοιτα, σκηνοθετης ειναι ο κακομοιρης που εκανε την Καταιγιδα και την Τροια, Ο Βολφγκανγκ Πετερσεν. Αν κρινω απο αυτες τις 2, δε βλεπω λογο γιατι και το Ποσειδων δε θα ειναι το τριτο κ ελπιζω τελευταιο μερος της Ηλιθιαδας του.

emufear
28-04-2006, 19:15
Θα συμφωνήσω απόλυτα, μάλιστα το trailer του Poseidon αυτό ακριβώς δείχνει...

Έλεος, όταν σκέφτομαι πόσα λεφτά πάνε χαμένα για τέτοιες "υπερπαραγωγές"... :-(

Gianakin
28-04-2006, 19:23
Μανα μου, εδω νομιζα οτι η Ελλαδα ηταν μονο η αναδειξη του μηδενος! Κ οχι τιποτε αλλο, τα ανεγκεφαλα blockbusters δεν ειναι πια αυτα που ηταν... Αααχ, ποτε θα δουμε τα Επεισοδια 7, 8, 9? :cool:

SuperManth
28-04-2006, 19:52
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Morgoth
...
"nagasaki akynowa yokohama karate judo sumo samurai honda mitsubishi subaru kamikazi bonzay yamaha seiko toshiba budha sushi" :D
Το yamaha και judo, τα έπιασα και εγώ ;-)! Λίγο δύσκολο να τα συγκρατήσεις όλα όταν παρακολουθείς τρεις γλώσσες ταυτόχρονα :p. Έχω δει το scary movie 1+2 στο σινεμά. Το 2 ήταν το χειρότερο νομίζω. Ειδικά σε μια φάση που χλευάζανε το διαφημιστικό της nike, κοιταζόμασταν όλοι... Tο 3 το είδα σε DVD και είχα λιώσει στα γέλια στην σκηνή με το φέρετρο, αν και δεν την θυμάμαι :p. Απλώς θυμάμαι ότι χτυπιόμουνα :D. Επίσης δεν θυμάμαι σε ποιές σκηνές γέλαγα στο 4, αλλά πέρασα ωραία :-). Πλάκα είχε. Ειδικά η ηλίθια φάτσα του Σακίλ, ήταν όλα τα λεφτά: Dude... You cut the wrong foot... :D:D

X-Men ξέρουμε πως θα είναι καλό! Να δούμε τί στα κομμάτια θα βγει με τον σούπερμαν. Το γεγονός ότι το τρέιλερ δείχνει ελάχιστα, με γεμίζει ελπίδες :-).

Gianakin
28-04-2006, 20:07
Ναι, αλλα το φουλ trailer που θα βγει σε λιγες μερες θα εχει διαρκεια 2:27 λεπτα. Yaaaay!

Hellscream
28-04-2006, 20:11
[QUOTE]Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από SuperManth
[B]
Πλάκα είχε. Ειδικά η ηλίθια φάτσα του Σακίλ, ήταν όλα τα λεφτά: Dude... You cut the wrong foot... :D:D

Epishs sto telos pou vrhkane ena kokkalo tou Shaquille kai legane oti htan deinosayrou :D :D :D.H pio koryfaia stigmh

larry_tsoukou
29-04-2006, 00:43
κορυφη ηταν στο σημειο που εσπαγαν οι λαιμοι τουσ στο ρινγκ!το εδειχνε και σε slow motion!!!! :p :p Επισης κορυφη ηταν στο τελος στο talk show!!!!!

SuperManth
29-04-2006, 04:17
To Silent Hill ήταν Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο!!! Όσοι δεν ξέρετε έστω και λίγα από το παιχνίδι (εγώ έβαλα τον αδερφό μου να μου πει τί παίζει πάνω κάτω), καλό θα ήταν να ρωτήσετε πρώτα γιατί αλλιώς, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να ξενερώσετε. Όποιος δεν το καταφέρει και ενδιαφέρεται να το δει, ας το πει, για να βάλω ψιλο-spoiler.

larry_tsoukou
29-04-2006, 04:40
To Silent Hill ήταν Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο!!! Όσοι δεν ξέρετε έστω και λίγα από το παιχνίδι (εγώ έβαλα τον αδερφό μου να μου πει τί παίζει πάνω κάτω), καλό θα ήταν να ρωτήσετε πρώτα γιατί αλλιώς, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να ξενερώσετε. Όποιος δεν το καταφέρει και ενδιαφέρεται να το δει, ας το πει, για να βάλω ψιλο-spoiler. ρε supermanth εγω το δα και ξενερωσα!για πεσ τι παιζει μπασ και ειχε καμια υποθεση καλη και δεν το καταλαβα!Γιατι μια φορα δυνατο θριλερ δεν το λες...! :-)

xena
29-04-2006, 05:36
εγω ειδα το the libertine με τον τζονι ντεπ,καλο καλο καλος και ο johnny.δειτε να καταλαβετε τι παθαίνουν τα κακα παιδιά που δεν κάθονται φρόνιμα
:smokin: :smokin:

SuperManth
29-04-2006, 05:59
Here we go...

-- SPOILER ALERT --

Κοίτα, θρίλερ είναι μια ταινία, όταν όλα της τα περιστατικά συμβαίνουν στην πραγματικότητα, ή κοντά σε αυτήν. Τουλάχιστον εγώ έτσι το φαντάζομαι χωρίς να είμαι ειδικός του σινεμά. Το silent hill σταματά να είναι πραγματικό στο δεκάλεπτο. Αλλά αυτό το αντιλαμβάνεσαι μόνο αν έχεις παίξει το παιχνίδι ή αν σου το έχει κάποιος τί συμβαίνει με τα silent hill. Εγώ χάρηκα που μου είπε ο αδερφός μου τί να περιμένω. Σε όλα τα silent hill ξυπνάς στο μέρος αυτό. Απλώς ξυπνάς στο silent hill. Στο 4 μάλιστα δεν φεύγεις ΚΑΝ από το δωμάτιο. Σε αυτόν τον τόπο λοιπόν σε κυνηγάνε οι εφιάλτες σου και ΟΤΙ ΜΑ ΟΤΙ κάνεις είναι μάταιο, γιατί είσαι ήδη νεκρός ή είναι 100% σίγουρο ότι θα πεθάνεις. Δεν κερδίζεις ποτέ. Δεν υπάρχει τερματισμός στον οποίο να βγαίνεις νικητής. Στην ταινία τώρα, ο εφιάλτης ήταν όλες οι ψυχές που βρισκόντουσαν σε ένα μέρος που μοιάζει με καθαρτήριο. Έτσι τουλάχιστον ερμηνεύω τις στάχτες που πέφτουν από τον ουρανό (προέρχονται από την κάθαρση των ψυχών ή και από την φωτιά που ξέσπασε τότε και συνεχίζει να σιγοκαίει, όσο δεν έχει απονεμηθεί δικαιοσύνη).

Στο τέλος των παιχνιδιών, έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό :-). Έτσι και στην ταινία, αλλά με πιο κινηματογραφικό τρόπο. Σε καταλαβαίνω, γιατί και εγώ θα ξενέρωνα αν δεν ήξερα τί συνέβαινε και εξελισσότανε με τέτοιο τρόπο. Μπορεί και να γέλαγα μάλιστα. Αλλά το γεγονός ότι όλα είναι εφιάλτες, δαίμονες και ένας κόσμος μεταφυσικός, ερμηνευμένος με ανθρώπινα standards, το κάνει πολύ καλό στην παρακολούθηση της εξέλιξης. Και στην τελική, μην ξεχνάμε ότι ήταν ένα παιχνίδι που έγινε ταινία. Δεν είχε σκοπό να γίνει ένα πρωτοκλασσάτο θρίλερ. Με αυτά τα δεδομένα, πως το βλέπεις? Λίγο δύσκολο βέβαια, γιατί έχεις φάει την κρυάδα, αλλά προσπάθησε να το δεις και λίγο από την σκοπιά του παιχνιδιού :-).

// edit:
Για τυχόν λάθη στις αναφορές μου στο παιχνίδι, μάλλον εγώ δεν θα κατάλαβα κάτι καλά, γιατί ο αδερφός μου έχει παίξει και τα 4 silent hill και δεν υπάρχει περίπτωση να μου είπε μπούρδες :-).

// edit2:
Τώρα μπήκε ο bro, οπότε:
Η ταινία είναι κοντά στο silent hill 2. Εκεί μπαίνεις ζωντανός και φεύγεις νεκρός. Στο 3 που είναι "optimistic", το κοριτσάκι του 2 είναι πρωταγωνίστρια και στο τέλος μπορείς να νικήσεις. Βέβαια σου σκοτώνουν ολόκληρη την οικογένεια... Στο 4 είσαι φυλακισμένος στο δωμάτιό σου. Έχεις κάνει φόνους χωρίς να το ξέρεις και με το που βγαίνεις από το δωμάτιο σε καθαρίζουν τα "όντα". Αν ξεπεράσεις όλα τα μυστήρια, πολεμήσεις τους εφιάλτες σου, σου αποκαλύπτεται η αλήθεια(ότι εσύ έχεις κάνει ένα κάρο φόνους), βγαίνεις από το δωμάτιό σου και σε καθαρίζουν αμέσως :-).

larry_tsoukou
29-04-2006, 14:40
Επρεπε να ηξερα απο πριν την υποθεση :confused: ....καλο μου ακουγεται...! :wow:

Mercyful_Fate_1
29-04-2006, 17:54
Το δίλημμα: κάποιος που δεν έχει διαβάσει ακόμα το βιβλίο του Νταν Μπραουν, αξίζει να πάει να δει την ταινία, με συνέπεια να κάνει spoil το βιβλίο??? :baby:

vaguraw
29-04-2006, 17:55
Το δίλημμα: κάποιος που δεν έχει διαβάσει ακόμα το βιβλίο του Νταν Μπραουν, αξίζει να πάει να δει την ταινία, με συνέπεια να κάνει spoil το βιβλίο??? :baby:

Υπαρχουν και τα DVD...
Θα σου ελεγα διαβασε το βιβλιο και στα καπακια δες και την ταινια στο DVD.

Mercyful_Fate_1
29-04-2006, 18:03
Ναι είναι μια λύση. Αλλά θα μπορούσα επίσης να διαβάσω το βιβλίο τώρα και μετά να πάω και να δω την ταινία. :D

Mercyful_Fate_1
29-04-2006, 18:17
Αυτό το έχει προσέξει κανείς??
http://spiderman.sonypictures.com/images/spider-man.jpg
Αναμένεται το 2007 αν δεν κάνω λάθος.

edit: δεν είναι απλώς ασπρόμαυρη η φωτο, αλλά η στολή του Spidy θα είναι μαύρη. ;-)

Ζαρμαcookies
29-04-2006, 18:20
Poooo...!

Teleia h stoli tu....
Porw8ika me to mauro....

Parolo pu dn eida to prwto ute skopeuw auto 8a to dw sigura... ;-)

Predator
29-04-2006, 18:23
Με το venom ειναι το 3?

SuperManth
29-04-2006, 18:51
Αυτό το έχει προσέξει κανείς??
http://spiderman.sonypictures.com/images/spider-man.jpg
Αναμένεται το 2007 αν δεν κάνω λάθος.

edit: δεν είναι απλώς ασπρόμαυρη η φωτο, αλλά η στολή του Spidy θα είναι μαύρη. ;-)
To είχα δει και εγώ. Θα είναι μαύρη η στολή??? Πρώτη φορά το ακούω... Ο Eddie Brock λέει το casting πως θα υπάρχει. Ίσως και να εμφανιστεί και ο συμβιωτικός οργανισμός. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα υπάρχει και ο venom (στο περιοδικό πρώτα αποκτάει ο spidey την μαύρη-στολή συμβιωτικό και όταν την απορρίπτει, εμφανίζεται ο venom). Και στο 2 μας παρουσιάζει τον καθηγητή Κόννορς, αλλά δεν έχει την Σαύρα :-). Από το κάστινγκ και μόνο, ο sandman φαίνεται ότι θα είναι ο κακός, αν και κάπου θα φανεί πάλι ο goblin, ή ο hobgblin :-). Κάποιος που να το έχει ψάξει το θέμα? Έστω και από φήμες :-).

Δείτε ένα φωτογράφο της ημερίσας σάλπιγγας από το casting:
http://www.imdb.com/name/nm0162957/

preacher man
29-04-2006, 18:59
καληηηηηηηηηηηη φαση παντως.
αν κ μεχρι να βγει ζησε μαιμου να φας τριφυλλι.
παντως μαλλον θα ναι καλυτερο απο το δευτερο, ειδικα αν σκαει κ με τη μαυρη στολη ( απο μικρος ψοφαγα γι αυτη-για οσους δν το γνωριζουν η μαυρη δεν εινα ιδια μ αυτη στη φωτο:εχει μια τεραστια ασπρη αραχνη μπροστα)

vaguraw
29-04-2006, 19:25
Θαναι ολιγον ξενέ αν ειναι ετσι οπως στην φωτο.Δεν ητανε ιδια του spidy αλλα στο μαυρο αλλα...καταμαυρη χωρις; τις γραμμωσεις και με την θεικη αραχνη που λεει ο preacher!Τα επεισοδια στο παιδικο τοτε ητανε πραγματικα θεικα!

SuperManth
29-04-2006, 19:41
Kαι στο κόμικ και στο κόμικ!

Πάντως, ποιό κοντινό είναι το:
http://www.kal-el.org/uploaded_images/normal_DSCN0186-758136.JPG

Πείτε αν γνωρίζετε τίποτα :-).

emufear
29-04-2006, 19:42
Ναι είναι μια λύση. Αλλά θα μπορούσα επίσης να διαβάσω το βιβλίο τώρα και μετά να πάω και να δω την ταινία. :D

Αυτό προτείνω να κάνεις, ή να το διαβάσεις μετά και αυτό γίνεται.

ΔΕΝ προτείνω dvd, μιλάμε για μία από τις πολυαναμενόμενες ταινίες.. Cinema rules, dvd suck...

Τέλειος ο spidy..

vaguraw
29-04-2006, 19:51

Cinema rules, dvd suck...

Πηγα να δω τον Αρχοντα 3 στο σινεμα...οποτε εμφανιζοταν ο Αραγκορν ειχα μια που φωναζε "Αυτος αυτος μαρεσει.....δεν ειναι τελειος?"

Αλλα εδω εχεις και το δικιο σου Da Vinci Code μονο στο σινεμα!!!

emufear
29-04-2006, 19:56
Τέτοιοι σάπιοι υπάρχουν πάντοτε, τους κράζεις και εκτονώνεσαι. Καταλαβαίνω πάντως.. :confused:

SuperManth
29-04-2006, 20:57
Τέτοιοι σάπιοι υπάρχουν πάντοτε, τους κράζεις και εκτονώνεσαι. Καταλαβαίνω πάντως.. :confused:
Συμφωνώ! Πάντα ευγενικά όμως και άμεσα αν είναι κοντά σου. Αν είναι 8 σειρές μπροστά και ακούγονται σε όλη την αίθουσα, τους κράζεις και βλέπεις το υπόλοιπο έργο ήρεμος :-).

DiMiS
29-04-2006, 21:05
To είχα δει και εγώ. Θα είναι μαύρη η στολή??? Πρώτη φορά το ακούω... Ο Eddie Brock λέει το casting πως θα υπάρχει. Ίσως και να εμφανιστεί και ο συμβιωτικός οργανισμός. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα υπάρχει και ο venom (στο περιοδικό πρώτα αποκτάει ο spidey την μαύρη-στολή συμβιωτικό και όταν την απορρίπτει, εμφανίζεται ο venom). Και στο 2 μας παρουσιάζει τον καθηγητή Κόννορς, αλλά δεν έχει την Σαύρα :-). Από το κάστινγκ και μόνο, ο sandman φαίνεται ότι θα είναι ο κακός, αν και κάπου θα φανεί πάλι ο goblin, ή ο hobgblin :-). Κάποιος που να το έχει ψάξει το θέμα? Έστω και από φήμες :-).

Δείτε ένα φωτογράφο της ημερίσας σάλπιγγας από το casting:
http://www.imdb.com/name/nm0162957/

edit: Μόλις σκέφτηκα ότι τα παρακάτω μπορούν για κάποιους να θεωρηθούν spoiler, οπότε go go spoiler protection!

[SPOILER ALERT]

Κάπου είχα δει το plot όπως είχε "διαρρεύσει", κι εκεί έλεγε πως θα έχει Venom 100%! Και για Sandman έλεγε, και για Hobgoblin (ή όποιο άλλο goblin είναι, δε θυμάμαι ποιος είναι ποιος...)

Δε μπορώ να βρω το link τώρα όμως, ανάθεμα!

edit: Το WikiPedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Spiderman_3) επιβεβαιώνει τους Venom και Sandman, αναφέροντας ως πηγή επίσημες ανακοινώσεις (http://en.wikipedia.org/wiki/Spiderman_3#Official_announcements) της Sony Entertainment και μια συνέντευξη του Thomas Haden Church.
[/SPOILER ALERT]

SuperManth
29-04-2006, 21:17
Συνήθως οι "διαρρεύσεις" είναι ελεγχόμενες ;-). Για το 2 έλεγαν πως θα ήταν οι sinister 6 και τελικά ήταν μόνο ο Doc Oct. Venom... Τρελά γραφικά! Θα γίνει πάταγος αν και όταν μπει ως κακός. Κάτι άλλο που "κυκλοφορεί" :-)? (ναι, μου αρέσουν οι θεωρίες όπως βλέπετε :p)

// edit:
Τώρα είδα το edti του DiMiS! Ωραίος, thanx :-). Kαι αν θυμάμαι καλά, τον sandman τον είχαν ξαναπεί... Χμμμ

DI tourist
30-04-2006, 00:51
Σημερα ειδα δυο ταινιες!

[WARNING!!! Spoilers ahead....]

Scary Movie 4: Το ειχε το γελιο του αλλα το κουραζε ωρες ωρες!!! Κορυφαια φαση:
-"We finish each others..."
-"...dinner"
Θυμησε εντονα ακυριλα ala Family Guy...

Καλη φαση επισης το κραξιμο σε O'neal για την αστοχια του στις βολες... :D

Επισης η ταινια χλευαζε σε καθε ευκαιρια του ραππερζ... Κορυφαια σκηνη εκει που τους εχει πιασει ολους το τεραστιο τριποδο και μεταξυ αυτων και τον Chingy, ο οποιος ομως, ενω ολοι οι αλλοι ειναι στοιβαγμενοι, αυτος εχει VIP καναπεδακι με 3 γκομενες...
:D :D :D

SAW: Επηρεασμενος απο Scary Movie και μιας και δεν ειχα δει καμμια ταινια απο αυτες που σατυριζε το νοικιαζω (με anna και radiostef με τους οποιους ειδαμε και το SM4).
Δεν κανω spoiler για την ταινια αλλα ειναι απο τα πολυ καλα ψυχολογικα θριλλερ με τρελλη ανατροπη στο τελος. Η απορια που μου δημιουργηθηκε ειναι ποσο αρρωστος ειναι αυτος που το εγραψε?!?!?!?!? Δηλαδη για να σκεφτεις τετοια σεναρια δεν παιζει να εισαι 100% normal... :o

SephirotH
30-04-2006, 01:35
Και γω το είδα το scary. Δεν ήταν και άσχημο. Είχε κάτι σκηνές καλού γέλιου. Η σκηνή με τον chingy κορυφαία!! :-) :cool:

grnemo
30-04-2006, 02:53
SILENT HILL FTW ... πόρωση εντελώς....δεν είναι όμως για κάποιον που δεν έχει παίξει το παιχνίδι... ως horror movie είναι λίγο ότι ναναι...αλλά μόνο και μόνο ότι είναι μεταφορά ενός από τα καλύτερα games psx (όταν είχε βγει) αυτό το κάνει κορυφαίο...

άσχετο...αυτό το έχει προσέξει κανείς?(μιας και μιλάμε για pre production news)
http://www.imdb.com/title/tt0458481/

nancy callahan my baby ;);)

DI tourist
30-04-2006, 03:14
Ρε γμτ εμενα γιατι το Sin City μου ειχε φανει ΜΟΥΦΑ ???
Παιζει να ειμαι ο μοναδικος που το λεει, αλλα οταν το ειχα δει ειχα στιγματιστει απο το ποσο μουφα μπορει να ειναι αυτη η ταινια... :confused:

Γουστα ειναι αυτα βεβαια...

Gianakin
30-04-2006, 12:28
Παιδια, σχετικα με το Spiderman 3:
--Ναι, η μαυρη στολη θα σκασει μυτη, αλλα πιο πολυ θα την φορα ο Spidey για να νικησει τον Sandman. Καπου στο τελος (που θα γινεται ολο κ πιο δολοφονικος λογω αυτης) θα την πεταξει κ θα την παρει ο Μπροκ, και στο πολυ τελος του 3(οπως με τον Χαρυ στο τελος του 2) ή και καθολου θα σκασει ο Venom (υποτιθεται οτι σε ολη την ταινια θα δουμε τον Μπροκ να αντιπαθει ολο κ πιο πολυ τον Παρκερ).
--Η φωτο που κανατε attach ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η μαυρη στολη. Ειναι μια φωτο του Spidey που εχει φαει photoshop. Ειναι teaser που σου λεει οτι θα παιξει μαυρη στολη, αλλα δε θα ειναι αυτη. Για ονομα του θεου, ειναι η κλασικη στολη μαυρισμενη! Ποιος μαλακας φαν του ηρωα θα θελει να δει την μεταφορα της καλυτερης στολης του ετσι?
Ειναι σαν το teaser του Επεισοδιου 3, που ειχε τον Ανακιν με μαυρη μπερτα κ κοκκινο φωτοσπαθο, αλλα στη νταινια δεν τα ειχε αυτα. Απλα σου λεει οτι "Ε, θα δειτε τον Βεηντερ στο νο3". Ετσι κ εδω. Αραχτε, λοιπον, διοτι την στολη δεν την εχουμε δει ακομα. Κ αναθεμα αν θα ειναι ετσι η μαυρη στολη του, θα φυγουν κεφαλια.
--Ο Sandman θα ειναι ο κυριος κακος.
--Ο Χαρυ Οσμπορν απο το νο2 θα γινει ειτε ο Green Goblin II, οπως στα κλασσικα κομιξ κ στο καρτουν, ΑΛΛΑ υπαρχει κ μια περιπτωση να γινει ο Hobgoblin, για αλλαγη (μην εχουμε παλι τα ιδια με το νο1). Αλλωστε στη νεα σειρα κομιξ Ultimate Spiderman (που ξεκινανε παλι απο την αρχη, τον εκσυγχρονιζουν λιγο), ο Χαρυ γινεται οντως ο Hob κ οχι ο Green. Κ εμενα μου ακουγεται λογικο, καθως ο Raimi πιο πολυ ακολουθει τα Ultimate και το καρτουν του 1995, παρα τα κομιξ (κ ψιλοκαλα κανει).
--Οτι κ αν γινει ο Χαρυ, η φημη που επικρατει τωρα ειναι οτι αρχικα θα θελει να σκοτωσει τον Πητερ, αλλα μετα θα συμμαχησουν για τον κοινο εχθρο, ο οποιος θα τους ξεπατωσει λιγο. Μπορει να πεθανει, μπορει να μας μεινει για το (σιγουρο σχεδον) νο4. Θα δειξει.
--Ολα αυτα μπορει να αλλλαξουν, διοτι ο Raimi ειναι ολιγον τι καθικακι και 6 μηνες πριν το Spidey2 ολοι "ξεραν" οτι οι κακοι θα ηταν ο Lizard (που τον εδειξε ως καθηγητη του Πητερ με κομμενο χερι στο νο2 σε μια φαση, που τον ελεγε λουφαδορο) και την Μαυρη Γατα. Και ειδαμε τι εγινε. Δε θα με εξεπληττε αν τελικα κακος ειναι ο Lizard στο 3 κ ολα αυτα περι Sandman ειναι μουφες. Βεβαια, στα set reports παιζει αμμος στα γυρισματα, οποτε... Ισως ο Βενομ να ειναι μουφες. Ισως ο Lizard να παει για το νο4. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο Χαρυ θα γινει Goblin.
Αυτααααα. Και πανω απο ολα, βγαλτε απο το μυαλο σας οτι αυτο ειναι το Μαυρο Κοστουμι. Ειναι μια σκοτεινιασμενη φωτο της κλασικης στολης, σαν προαγγελος του Κοστουμιου (το οποιο ειναι ετσι κ αλλιως πολυ νωρις για να δουμε). :smokin:

ΥΓ: grnemo, ηταν να βγει φετος το καλοκαιρι, αλλα ο Rodriguez το καθυστερει διοτι περιμενει την Αντζελινα Ζολι να πει το ναι για να παιξει την Αβα, την femme fatale της ταινιας.

vaguraw
30-04-2006, 14:14
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από DI tourist
Ρε γμτ εμενα γιατι το Sin City μου ειχε φανει ΜΟΥΦΑ ???
Παιζει να ειμαι ο μοναδικος που το λεει, αλλα οταν το ειχα δει ειχα στιγματιστει απο το ποσο μουφα μπορει να ειναι αυτη η ταινια... :confused:

Γουστα ειναι αυτα βεβαια...

Kαλα εσενα ειναι αγαπημενη σου ταινια το Oceans 11 οποτε δεν αποτελεις μετρο συγκρισης. :D

SuperManth
30-04-2006, 18:04
Ευχαριστούμε τον Gianakin για τις inside info :-). Αυτό ακριβώς έψαχνα. Πάντως δεν νομίζω πως πίστευε κάποιος ότι ο συμβιωτικός οργανισμός θα έπαιρνε αυτή τη μορφή. Εννοείται πως είναι ίδια η στολή και θα ήταν χαζομάρα.

Είδα το corpse bride σε DVD. Κορυφαίο χιούμορ. Ενώ ο γαμπρός είναι μαζί με την corpse bride στον κόσμο των νεκρών, λένε στον γέροντα-σοφό:
-Θέλουμε να επιστρέψουμε στον κόσμο των ζωντανών για λίγο...
-Why would you want to do that? People are DYING to get here!!! :D
-(και ελληνικά)Ο κόσμος ψοφάει για να έρθει εδώ!

Επίσης στο Scary Movie 4 είχε πλάκα με τους ράπερς όταν έριξε με το phaser το τρίποδο, πετυχαίνει 3 τέτοιους, τους εξαΰλωσε και έπεσαν κάτω όλα τα σιδερικά που φόραγαν. Αλυσίδες, δαχτυλίδια και ένα κάρο ματζαφλάρια :-).

Predator
30-04-2006, 18:14
Το Scary movie 4 καλουτσικο ητανε,χειροτερο βεβαια απο το 3.
Αλλα εγω πιστευω με το υλικο που ειχε να σατηρισει επρεπε να ηταν κλασης ανωτερο...

Επρεπε να παιζουν περισσοτερη ωρα ο Τσαρλι σιν και ο παππους και πιο πολυ saw...

Γελιο ειχε εκει με τον παππου που τους εκανε ολους γυμνους στο συνεδριο και ελεγε διαφορα καλα...

Gianakin
30-04-2006, 20:05
Βασικα θα γελαγα πιο πολυ αν το Τριποδο χτυπαγε μονο μαυρους, θα ειχε πιο πολυ πλακα ετσι. Τεσπα.
Ο παππους ο κακομοιρης ειναι 80 χρονων, δε νομιζω να αντεχε παραπανω. Κ που επαιξε στο 4 καλα ητανε, απο τα λιγα θετικα της ταινιας. Αλλα συμφωνω οτι επρεπε να εχει πιο πολυ Saw κ πολυ λιγοτερο Σκοτεινο Χωριο.

@Supermanth: Δε θα σου φανει νεο, αλλα δεν εχεις την παραμικρη ιδεα ποσα αμερικανακια ειναι πεπεισμενα οτι η φωτο αυτη ειναι ο συμβιωτης... Τραγικοι κοκονιορκοι...

Mercyful_Fate_1
30-04-2006, 21:23
Είδα το corpse bride σε DVD. Κορυφαίο χιούμορ. Ενώ ο γαμπρός είναι μαζί με την corpse bride στον κόσμο των νεκρών, λένε στον γέροντα-σοφό:

Έλα ρε, και γω χτες το είδα σε DVD. :wow: :D Πάντος εμένα δεν μου άρεσε και τόσο πολύ. Δε λέω, σκηνοθετικά έσκιζε, η ιστοριούλα ήταν ωραία για ένα happy ending romance, το χιούμορ ήταν στυλατο (αλλά λιγοστό). Βέβαια γενικά η ταινία είναι πολύ καλή, αλλά είχα ψηθεί για κάτι διαφορετικό, και γι'αυτό ίσως ψιλοξενέρωσα. Με χάλασε λιγο και το μπόλικο μιούζικαλ που έχει μέσα.
Γενικά καλή ταινία, αλλά όχι για κομωδία...

Gianakin: μπραβο για τα infos ρε. Good job!! ;-)

Gianakin
01-05-2006, 00:48
Ε, στη Σχολη που ειμαι πρεπει να ειμαι καμενος με κατι, αν οχι με το αντικειμενο μου!
Ειδα το Silent Hill, να πω ευχαριστω στον Supermanth που με προετοιμασε (πηρα κ πληροφοριες κ απο ενα αλλο παλικαρι). Ξεροντας αυτα, η ταινια μου αρεσε παρα πολυ. Γαμω τις ατμοσφαιρες κ το παιξιμο απο τα περισσοτερα μελη του καστ.
Στο τελος νομιζω πως SPOILERS ή πεθαναν μανα κ κορη, ή απλα επεκταθηκε το Silent Hill και αυτες δεν ξεφυγαν ακομη. SPOILERS.
Οπως κ να εχει, ενα νο2 κ νο3 το τραβαει ανετοτατα, ειτε με το ιδιο καστ κ στορυ, ειτε με αλλο. Αν και.....λιιιιιιγο το εκλεψε το Hellraiser, αλλα δεν πειραζει.

SuperManth
01-05-2006, 05:45
@Mercyful_Fate_1: Γι'αυτό το πήραμε σε DVD, έτσι? Μια χαρά είναι για τα 1.80€ της ενοικίασης :-). Και αν σκεφτείς ότι οι καημένοι δούλευαν μια μέρα για 2 δευτερόλεπτα γυρίσματος, το αξίζουν!!!

@Gianakin+SPOILER ALERT:
Η γυναίκα ΣΙΓΟΥΡΑ πέθανε από την σύγκρουση και ξύπνησε νεκρή στο silent hill. Το ερώτημα είναι τί έγινε με το κοριτσάκι. Το αφήνει λίγο φλού. Στο σπίτι γύρισε η γυναίκα ως φάντασμα και γι'αυτό δεν την έβλεπε και ο άντρας της. Το κοριτσάκι αν θυμάσαι την έκανε λίγο πριν κάτσει εκείνη δίπλα στον άντρα της. Τουλάχιστον όταν αυτός ξύπνησε, το κοριτσάκι δεν ήταν δίπλα στην μάνα της-φάντασμα. Την βγάλανε από το πλάνο. Στο 3 (παιχνίδι πάντα...) το κοριτσάκι πρωταγωνιστεί. Δεν ξέρω αν είναι στον κόσμο με τους εφιάλτες ή στον υλικό κόσμο. Ίσως το συνεχίσει έτσι και η ταινία, δεδομένου ότι ήταν το στόρυ του silent hill 2 αυτό που είδαμε.

Gianakin
01-05-2006, 10:21
Κοιτα, μιλησα με 2 παιδια που ειναι ΠΟΛΥ πωρωμενα με το παιχνιδι κ μου ειπαν οτι η ταινια βασιστηκε στο νο1 με μανα αντι για πατερα, και οτι απο το νο2 ηταν μονο ο Δαιμονας με το σπαθι. Δεν ξερω, μου φανηκε οτι το ξεραν καλα το παιχνιδι (το βασιζω στο οτι 3 ωρες μου ανελυαν καθε παιχνιδι!), οποτε μαλλον θα κλινω αυτους (μιας κ ειπες οτι μπορει να κανεις λαθος). Παντως για το 3, μου ειπαν οντως για το κοριτσακι.
SPOILERS
Παντως το οτι πεθαναν το εχω πιο σιγουρο, αφου στο 2, κ συμφωνα με το παιχνιδι 2, ειναι λογικο ο αντρας να πει να τις ψαξει και στο τελος ανακαλυπτει ξεκαθαρα οτι ειναι νεκρος.
SPOILERS.

Το μονο που ξερω ειναι οτι η ταινια εχει βαλει τον κοσμο να συζηταει για αυτο, οποτε ολο κ περισσοτερο μου αρεσει.

skarab
01-05-2006, 18:42

Το είδα κι εγώ! Ό,τι πιο πρωτότυπο έχω δει από πλευράς τεχνικής, πολύ καλή και άκρως διασκεδαστική ταινία.

Ενώ ο γαμπρός κάθεται απορροφημένος στις σκέψεις του, τον πλησιάζει μια αράχνη και του λέει:
- Married, huh? I'm a widow! :D

Mercyful_Fate_1
02-05-2006, 01:52
Silent Hill: τα πράγματα έχουν πάνω κάτω όπως τα παρουσίασε ο SuperManth. Πρόκειται για ταινία υπερφυσικού μυστηρίου (ΟΧΙ θρίλερ), με ψυχολογικές... ανταύγιες. :D Αρκετά καλή ταινία, πιστεύω αξίζει κάποιος να την δει. 6,5/10 από μένα.

emufear
02-05-2006, 02:14
Είδα το Silent Hill σήμερα. Είχα παίξει ελάχιστα τα videogames αλλά δε θυμόμουν πρακτικά τίποτα. Έχω κατεβάσει (πριν κάνα χρόνο) όλο το soundtrack και των 4 παιχνιδιών. Όποιος το θέλει ας μου το πει! Προτείνω να κατεβάσετε: Silent Hill 2 - Promise. Κορυφαίο τραγουδάκι, θα με θυμηθείτε!!!

Για την ταινία τώρα:
Ήταν κορυφαία! Ήταν ξεκάθαρα θρίλερ μυστηρίου και ελάχιστα horror movie, στην αρχή και στο τέλος, στα σημεία που αντιγράφει το hellraiser όπως σωστά ανέφερε ο φίλτατος gianakin!

Φοβερή ατμόσφαιρα στην πόλη, καταπληκτική σκηνοθεσία και ωραίες ερμηνείες (η μπατσίνα δεν μου πολυάρεσε). Σενάριο καταπληκτικό ακόμα και αν δεν ήξερες πολλά για τα game (εγώ δεν είχα διαβάσει τα spoilers του Μάνθου και του Gianakin).

Αν η γυναίκα πέθανε από τη σύγκρουση τότε γιατί βρέθηκε το jeep της χωρίς αυτήν; Κατά τα άλλα όντως το κοριτσάκι φεύγει από το πλάνο στο τέλος και μάλιστα αχνοφαίνεται από μάτια του άντρα ενώ η γυναίκα είναι σίγουρα νεκρή αλλά δεν ξέρω σε ποιο σημείο πέθανε..

Αξίζει πάντως να τη δείτε όλοι!!! Από τις καλύτερες ταινίες τον τελευταίο καιρό (μετά το V4V of course). Δείτε την ανεξάρτητα από το αν έχετε παίξετε τα vg, it's totally worth it.

Tythora
02-05-2006, 02:28
... καταπληκτική σκηνοθεσία και ωραίες ερμηνείες (η μπατσίνα δεν μου πολυάρεσε).

αστυνομικος ηταν, όχι μπατσινα.... :cool:

Mercyful_Fate_1
02-05-2006, 09:07
(η μπατσίνα δεν μου πολυάρεσε).
Εγώ πάλι δε μπορώ να πω το ίδιο. :D :D :D :p
http://us.movies1.yimg.com/movies.yahoo.com/images/hv/photo/movie_pix/tristar_pictures/silent_hill/laurie_holden/silenthill2.jpghttp://images.allmoviephoto.com/2006_Silent_Hill/2006_silent_hill_046.jpg
:love2:

Gianakin
02-05-2006, 10:15
@emufear: Αν προσεξεις, λεει οτι δν βρισκουν ουτε το τζιπ. Αλλα κ παλι, δεν εχω καταληξει σε καποια εκβαση. Μαλλον θα πρεπει να περιμενω το σιγουρο (ελπιζω) σηκουελ.

Predator
02-05-2006, 11:23
Εγω εκτος απο το θρυλικο κωδικα DaVinci
περιμενω και το ακομη θρυλικοτερο Κωδικα GaMinci (που λεει και ο πανουσης...)

SuperManth
02-05-2006, 14:39
@emufear: Αν προσεξεις, λεει οτι δν βρισκουν ουτε το τζιπ. Αλλα κ παλι, δεν εχω καταληξει σε καποια εκβαση. Μαλλον θα πρεπει να περιμενω το σιγουρο (ελπιζω) σηκουελ.
Χμμμ δεν θυμάμαι αν το βρήκαν ή όχι. Both ways, υπάρχει flaw. Αν δεν το βρήκαν, σημαίνει πως ήταν στο... Silent Hill - κόσμο ψυχών, άρα πέθανε και αυτό :D? Αν το βρήκαν, θα έπρεπε να έβρισκαν και την μοτοσυκλέτα και τα πτώματα των 2 γυναικών... Εντάξει, αν έπαιρναν θέση για το τί ακριβώς έγινε, μπορεί να χάλαγε το μυστήριο.

Για τις στάχτες στον κόσμο των εφιαλτών, τί έχετε να πείτε? Για τις μάσκες που φόραγαν, λόγω και καλά των αναθυμιάσεων οι ζωντανοί? Ακόμα έκαιγε η φωτιά? Με τίποτα... Η αστυνομικός ήταν κουκλί! Πού αλλού έπαιζε ρε γμτ?

// edit: Αυτή είναι?
http://www.imdb.com/gallery/ss/0375210/Ss/0375210/WN-575.jpg?path=gallery&path_key=0375210

emufear
02-05-2006, 15:22
α) Ωραία είναι η μπατσ... η αστυνομικός ρε παιδιά! Η ερμηνεία της δεν μου άρεσε.

β) Δεν νομίζω ότι είναι αυτή που πόσταρες Μάνθο. Btw, πόσο σιχαμερή ταινία το White Noise? Από τις χειρότερές μου..

γ) @Gianakin: Λάθος. Όταν πάει ο άντρας να περάσει τη γέφυρα του κλείνουν το δρόμο, αυτός για να περάσει λέει ότι ψάχνει το τάδε τζιπ και τον αφήνουν να περάσει και του λένε ότι το βρήκανε!

δ) @Supermanth: Εσύ τι έχεις να πεις για τις στάχτες;

Tythora
02-05-2006, 16:45
Οχι,το βρηκαν το τζιπ!!!
Μαλιστα για να πεισει ο πατέρας τον αστυνομικο οτι όντως είναι αυτός τους έλεγε τις πινακίδες του!
Και ο αστυνομικός απάντησε ότι δεν βρήκαν πουθενά τα πτώματα και γι'αυτο έψαχναν στο Silent Hill μετά!
Κάποιος μάλλον παραπρόσεχε την αστυνομικο και δεν έβλεπε το έργο.... :p

SuperManth
02-05-2006, 17:24
...
δ) @Supermanth: Εσύ τι έχεις να πεις για τις στάχτες;
Eγώ είπα...

... Στην ταινία τώρα, ο εφιάλτης ήταν όλες οι ψυχές που βρισκόντουσαν σε ένα μέρος που μοιάζει με καθαρτήριο. Έτσι τουλάχιστον ερμηνεύω τις στάχτες που πέφτουν από τον ουρανό (προέρχονται από την κάθαρση των ψυχών ή και από την φωτιά που ξέσπασε τότε και συνεχίζει να σιγοκαίει, όσο δεν έχει απονεμηθεί δικαιοσύνη).
...
Αν και η ιδέα της φωτιάς δεν μου αρέσει τόσο, όσο αυτή του καθαρτηρίου :-).

Mercyful_Fate_1
02-05-2006, 21:09
[SILENT HILL SPOILER] Ναι το τζιπ το βρήκανε κανονικά, και μάλιστα είπε ο αστυνομικός ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις να έχει τραυματιστεί (σκοτωθεί?) κάποιος. ;-)
Όσο για τις στάχτες, νομίζω ότι αντιπροσωπεύει κάποιου είδους ενοχές, τύψεις, γι'αυτά το άδικο κυνήγι μαγισσών στο Silent Hill. Οι μάσκες ίσως να ήταν ένας συμβολικός τρόπος για να κρυφτούν από τις ενοχές τους (σκηνοθετικά συμβολικός, στην ταινία υποτίθεται ότι τις φοράνε για τις αναθυμιάσεις).
Πάντος η ιδια η φωτιά είχε τον χαρακτήρα καθαρτηρίου Μάνθο, οπότε μη χαλιέσαι. :D Στους μεν θρησκόληπτους λειτουργούσε ως κάθαρση για τις αμαρτίες, για τους δε δαίμονες ως μια άλλη κάθαραση, ως εκδίκηση.

// edit: Αυτή είναι?
http://www.imdb.com/gallery/ss/0375210/Ss/0375210/WN-575.jpg?path=gallery&path_key=0375210
Όχι δεν είναι αυτή. Αυτή που έβαλες έπαιζε την Νταλια Γκιλέσπι.
Την αστυνομικό (Laurie Holden) ίσως την έχεις δει στο Fantastic Four και σε μερικά επεισόδια των X-Files και Higlander.
Πάντος φαίνεται έκλεψε την παράσταση, καθώς τα μισά λεγόμενά μας είναι γι'αυτήν. :love2: :D :p

Gianakin
03-05-2006, 02:20
Ψιλοφλομπιτσα μου φανηκε η μπατσινα. Ουτε σα γκομενα ουτε σαν παιξιμο με ενθουσιασε. Σαν παιξιμο προσκυνησα την Κρισταμπελλα τη Θεουσα και την Ροουζ την πρωταγωνιστρια.
Για καλη γκομενα μπατσινα, βλεπε Ρεσιντεντ Ηβιλ 2 (το πληκτρολογιο κατι επαθε κ δε γραφει αγγλικα), την Τζιλ Βαλεντα'ι'ν. ΑΥΤΗ ειναι γκομενα, ολη την ωρα με στραπλες κ ενα μινι, και με σωματαρα (ηταν η Ελενα απο το Η Ελενη της Τροιας, την τηλεταινια).

ΥΓ: Η ηθοποιος που κανει την Νταλια, η Ντεμπορα Καρα Ανγκερ (που επαιζε κ στο Λευκο Θορυβο), ειναι η γκομενα που επαιζε στο Χα'ι'λαντερ 3: Ο Μαγος. Μηπως θυμαται κανεις μια χαρακτηριστικη σκηνη της...? ;-)

SuperManth
03-05-2006, 02:56
Όταν πήγε να κάτσει στον MacLeod (κατέβηκε λίιιγο χαμηλά μου φαίνεται :p), εκείνος την σταμάτησε και κάρφωσε ένα μαχαίρι πάνω του για να της δείξει πως είναι αθάνατος? Φλασιά αυτό, παίζει να μην είναι καν από Highlander...

SephirotH
03-05-2006, 10:47
Για καλη γκομενα μπατσινα, βλεπε Ρεσιντεντ Ηβιλ 2 (το πληκτρολογιο κατι επαθε κ δε γραφει αγγλικα), την Τζιλ Βαλεντα'ι'ν. ΑΥΤΗ ειναι γκομενα, ολη την ωρα με στραπλες κ ενα μινι, και με σωματαρα (ηταν η Ελενα απο το Η Ελενη της Τροιας, την τηλεταινια).

Έτσι έτσι θεά η Sienna Guilory!! :love2: :love2: :love2:

Gianakin
03-05-2006, 10:56
Ετσι μπραβο, αυτη ειναι γυναικα.

Σουπερμανθ, αυτο που λες ειναι το σκηνικο απο το 1ο εργο. Στο 3ο ο ΜακΛαουντ φτιαχνει το σπασμενο σπαθι του κ ερχεται η γκομενα (καταξανθη) και τον βοηθαει. Αφου το φτιαξει, ακολουθει μια σκηνη τελειως σοφτ πορν! Σου θυμισα???

Gianakin
03-05-2006, 22:50
Λοιπον, Mission Impossible 3:
Ο Κρουζ ειναι βλακας, ψωνιο, ηλιθιος. Ο τυπος ειναι επισης επαγγελματιας κ θεος. Απελυε για 2 χρονια σκηνοθετες, αλλα ηξερε τι εκανε.
Τι ειχε το 1? Περισσοτερη κατασκοπεια κ λιγοτερη δραση. Τι ειχε το 2? Το αναποδο ακριβως. Τι εχει το 3? Και τα 2, αν εχουμε το θεο μας! Δν ξερω πώς το καταφερε ο θεος ο Abrams(Lost, Alias), αλλα το καταφερε. Ή ο τυπος ειναι κινηματογραφικος, ή οι σειρες που κανει ειναι πιο πολυ κινηματογραφικες παρα τηλεοπτικες!
Δραση α-πι-στευ-τη. Κατασκοπεια σαν του νο1, κ περισσοτερη. Επιτελους ξαναβλεπουμε τον χαρακτηρα του Κρουζ, τον Ηθαν Χαντ, να δουλευει με ομαδα κ οχι σολο, οπως στο νο2 (που πηγε να το παιξει λιγο uber-cool). Παραλληλα, κανει τις τρελες ποζεριες (επιπεδου καταστρεφω αεροπλανο με ενα πυροβολο).
Ο Κρουζ ηταν ο κατωτερος απο το καστ, διοτι ο κακος (Φιλιπ Σεημουρ Χοφμαν, παλικαρι μεγαλο), η γκομενα (ηθοποιαρα κ πολυ γλυκια, Michelle Monaghan), η ομαδα του Ηθαν (μεταξυ αυτων και ο Ving Rhames απο τα αλλα 2 ΜΙ, και ο Jonathan Rhys Meyers απο το Velvet Goldmine κ το Match Point) και οι αλλοι τα σπαγαν απιστευτα.
Σκηνοθεσια τρελη, μουσικη παλευοταν, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βλεπουμε την διαδικασια να φτιαχνεις την μασκα μεταμφιεσης που τοσο καλα δουλευε στο 1 κ 2, βημα προς βημα (κ στη σειρα).
Η πλακα ειναι οτι ενω περιμενα να δω την κουλ ποζερια, τον υπερ-Κρουζ να διαλα κοσμο κ να γουσταρω, το εργο μου εβγαλε 2πλασια δραση (με τις υπερβολες της, παντα), αλλα χωρις να βλεπω την ποπ-κορν φωλα. Για μενα, ηταν τοσο καλος ο συνδυασμος δρασης και κατασκοπειας, και τοσο καλοφτιαγμενα ολα, που η ταινια αυτη μαζι με τα Bourne Identity(Χωρις Ταυτοτητα) και Bourne Supremacy(Σκια των Κατασκοπων) πρεπει να διδασκονται/μελετωνται ως υποδειγματα τετοιου ειδους ταινιων.

ΥΓ: Το φουλ τρεηλερ του Superman Returns, που κρατα 2,5 λεπτα, κυκλοφορει online. Δειτε το κ προσκυνηστε τον νεο Σουπερμαν και τον Kevin Spacey ως Lex Luthor. Τα σπαω!

Tythora
03-05-2006, 23:31
Μεταξύ μας θα προτιμουσα τον Tom Welling, σαν Superman... Με πειθει πιο πολυ! Ο συγκεκριμενος πολυ αδυνατος μου φαινεται!! :D

Gianakin
04-05-2006, 00:01
Ναι αλλα απο παιξιμο ειναι ορθιο ζαμπονακι ο τυπος. Για τηλεοπτικος ηθοποιος καλος ειναι, αλλα αν πατησει στο σινεμα (που το εχει κανει ηδη κ ολοι τον κραξανε, κ με το δικιο τους).... ασ'το καλυτερα.

Tythora
04-05-2006, 00:23
Λες,ε? Δεν εχω δει ταινια του..οποτε σε πιστευω!
Παντως σαν τον Reeve....NOBODY! (ε,ρε ερωτας με αυτον τον ηθοποιο!!! :-) )
Περιμενουμε λοιπον τον Ιουνιο..!

Gianakin
04-05-2006, 00:51
Καλα, καλος ο Reeve, αλλα κατσε να δουμε την ταινια.
Κ οταν προσελαβαν τον Reeve, ολοι λεγανε "σαν τον George Reeves δε θα ειναι παντως" και ειδαμε που οδηγησε αυτο, ε?
Μην κρινουμε προτου δουμε, διοτι δεν θεωρω διολου απιθανο σε καμια 10αρια χρονια να εχει οριστει ο Routh ως νεος απολυτος Σουπερμαν. Μην ξεχνας οτι αλλαζουν οι εποχες, αλλαζουν τα στανταρντς. Ολα παιζουν.

Tythora
04-05-2006, 00:55
Εννοειται να δουμε την ταινια και μετα θα κρινουμε!
Και γιατι οχι να μην ειναι ο Routh o νεος απολυτος Superman?
Δεν βιαζομαι να βγαλω συμπερασματα,μακαρι να είναι τοσο επιτυχημενη η ταινια όσο δείχνει να είναι απο το trailer της.(Και δεν νομιζω να μας απογοητευσει.)
Αδυναμια μου εξεφρασα παιδικη με τον Reeve.. :blush:

Gianakin
04-05-2006, 01:24
Μπα, δεν το ειπα για σενα. Γενικα το ειπα κ απο τις παρατηρησεις μου απο φορουμς τυπου imdb, διοτι οποτε βγαινει μια καινουρια εκδοχη σε οποιαδηποτε ταινια/ηρωα, ξαφνικα η παρελθοντολαγνεια πιανει τον κοσμο κ απορριπτει το καινουριο: Στο Star Wars, στο Batman Begins, στον Σουπερμαν, στον James Bond. Δε λεω οτι 100% θα ειναι καλυτεροι, αλλα αν τους εδινε ο κοσμος μια ευκαρια προτου κατευθειαν τους καταδικασει...

Tythora
04-05-2006, 01:57
You are right!

SuperManth
04-05-2006, 02:09
Εμένα μου άρεσε τρελά ο Tom Welling όταν τον είδα στα opening titles της season 5 του smallville, να πετάει!!! Ειδικά εκεί που πετάει πάνω από την ατμόσφαιρα της γης... Τρέλα! Έχει πρόσωπο με γωνίες, αρρενωπό... Εντάξει, δεν μπορώ να κρίνω το πόσο καλός ηθοποιός είναι. Επίσης δεν τον έχω δει με στολή για να βγάλω ολοκληρωμένο συμπέρασμα!

Μόλις είδα και το νέο trailer του superman returns. Έχει πλαστικό σήμα... Το πλαστικό έχει και μπιμπίκια κιόλας... Δεν είναι καν κόκκινο! Ελπίζω να έχουν μια εξήγηση για το χλωμό χρώμα :-(. Τί να πω. ο Kevin Spacey φαίνεται τέλειος. Αλλά... Δεν ξέρω... Ελπίζω να μου αρέσει! Προσπαθώ με όλες μου τις δυνάμεις να μην είμαι προκατειλημένος, αλλά είναι πολλά αυτά που δεν μου αρέσουν. Είναι όντως ΠΟΛΥ αδύνατος. Στον Christian Bale είπαν όταν τον είδαν: Προσπάθησε να πάρεις όσο περισσότερα κιλά γίνεται! Λίγο πριν αρχίσουν τα γυρίσματα, είχε πήξει στην κρεατίνη (χαρακτηριστικά λένε: έμοιαζε με αρκούδα!!!) και του είπαν: "Εντάξει, τώρα χάσε λίγα!", για να γίνει ο batman όσο πιο καλός γινόταν. Στον Routhe δεν μπορούσαν να κάνουν το ίδιο? Αχ... Δεν θα ξανασχοληθώ μέχρι να αρχίσει η ταινία, μπας και μου περάσουν όλοι αυτοί οι ενδοιασμοί και απολαύσω το έργο :-).

// edit:
Και γιατί κάνανε το σήμα του με τόσες καμπύλες??? Η ζώνη του με το σήμα είναι too much επίσης. Πολύ δραστικές αλλαγές. Τρέντουρα τον έκαναν :-(.

bruce
04-05-2006, 02:28
Εμένα μου άρεσε τρελά ο Tom Welling όταν τον είδα στα opening titles της season 5 του smallville, να πετάει!!! Ειδικά εκεί που πετάει πάνω από την ατμόσφαιρα της γης... Τρέλα! Έχει πρόσωπο με γωνίες, αρρενωπό... Εντάξει, δεν μπορώ να κρίνω το πόσο καλός ηθοποιός είναι. Επίσης δεν τον έχω δει με στολή για να βγάλω ολοκληρωμένο συμπέρασμα!

ante mwre to pithiki...

paspateyei kai tin kristin kreuk to vlima...
kai sa na mi ftanei ayto menei kai ston idio axyrwna :p kai me tin alli pou kanei ti lois...Alla leei oti einai filoi...Pou na ksere omws i maimouda oti sta filika mpainoun ta kalytera goal:p:p
RE OUUUUUUUUUUUST

Ayta,twra epistrefw stous algorithmous:p

preacher man
04-05-2006, 03:26

// edit:
Και γιατί κάνανε το σήμα του με τόσες καμπύλες??? Η ζώνη του με το σήμα είναι too much επίσης. Πολύ δραστικές αλλαγές. Τρέντουρα τον έκαναν :-(.

κ μενα μου τη σπαει πολυ που εχει το σημα πανω η ζωνη...μεγαλη μλκια... :confused: κοντως εχε ιμπιμπικια η στολη αλλα ολα αυτα ειναι αμελητεα, πιθανοτατα θα γαμαε ιηταινια (κ μονο που ο σπεισι κανει το λουθορ αρκει για να τη δεις)

επισης προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους (οσοι τους αρεσουν ταινιες του ειδους βεβαιως) ν δουν το m:i 3. εγω παιδια πηγαινα για μουφα κ τελικα η ταινια τα σπαει! παρα πολυ καλο, σιγουρα καλυτερο απ το 1 (τρελη αναφορα στο 1 μια σκηνη που προσγειωνεται με την κοιλια).

ειδικα ολη η σκηνη της απαγωγης του κακου τα σπαει. κλασικο mission impossible material (ενταξει μερικα πραματα ηταν too much) , νομιζω οτι κ μονο γι αυτη τη σκηνη αξιζει να δει κανεις την ταινια.

επισης χοφμαν θεος, στο λιγο που παιζει απλα δειχνει την κλαση του-πραγματικα φοβερος στο ρολο του κακου-με πορωσε!

αν σκεφτεις οτι περιειχε κ δοσεις χιουμορ, δεν περιμενα να το (ξανα)πω ποτε αλλα, βγαζω το καπελο στον κρουζ...

ερωτηση: προσεξε κανεις τη σκηνη που αλλαζει ο κρουζ-με-μασκα-χοφμαν σε χοφμαν? εγω νομιζω το πετυχα ακριβως! γαματο!

Gianakin
04-05-2006, 10:44
To MI3 το πρσκυναω, οντως.
Εγω παλι σορυ, αλλα χ**τηκα για το που εχει σημα ο Σουπερμαν. Εχει ενα αξιολογο καστ, εφε που τα σπανε, ατακες που απο το τρεηλερ φαινονται εξυπνες και χαρακτηρες που μετρανε. Τωρα το τι καμπυλες εχει το σημα...
Αν ηταν ετσι, επρεπε να εχουμε κανει ολοι σαματα για το οτι η στολη του Μπατμαν στις ταινιες ειναι μαυρη και δεν ειναι γκριζο λατεξ. Σιγα τωρα. Ή οτι οι Χ Μεν δν εχουν τις στολες τους κ εχουν δερματινα?
Τεσπα, το μονο που με κανει να τρεμω στο νεο Σουπερμαν ειναι το στορυ. Φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ "ο Σουπερμαν εναντιον των γηινων δυναμεων του Λεξ(πυραυλο κτλ)", οπως στο νο1. Με τετοια εφε, ειναι κριμα να αναλωθουν σε μλκιες τετοιου τυπου. Αλλα θα δουμε, το τρεηλερ με πειθει πολυ παντως.

Metal_Lover
04-05-2006, 11:50
Εγω παλι σορυ, αλλα χ**τηκα για το που εχει σημα ο Σουπερμαν. Εχει ενα αξιολογο καστ, εφε που τα σπανε, ατακες που απο το τρεηλερ φαινονται εξυπνες και χαρακτηρες που μετρανε. Τωρα το τι καμπυλες εχει το σημα...
Αν ηταν ετσι, επρεπε να εχουμε κανει ολοι σαματα για το οτι η στολη του Μπατμαν στις ταινιες ειναι μαυρη και δεν ειναι γκριζο λατεξ. Σιγα τωρα. Ή οτι οι Χ Μεν δν εχουν τις στολες τους κ εχουν δερματινα?
Τεσπα, το μονο που με κανει να τρεμω στο νεο Σουπερμαν ειναι το στορυ. Φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ "ο Σουπερμαν εναντιον των γηινων δυναμεων του Λεξ(πυραυλο κτλ)", οπως στο νο1. Με τετοια εφε, ειναι κριμα να αναλωθουν σε μλκιες τετοιου τυπου. Αλλα θα δουμε, το τρεηλερ με πειθει πολυ παντως.

Provlepw me auta pou exw dei poly moglh superman kai stigmes apeirou kalous :D :D

SuperManth
04-05-2006, 15:26
Το σήμα του batman έχει αλλάξει τόοοσες πολλές φορές που κανείς δεν μπορεί να τις απαριθμήσει! Αντίθετα, μια φορά πήγαν στο περιοδικό του superman να κάνουν δραστική αλλαγή (όταν είχε καταστραφεί ο ήλιος και ο superman δεν είχε και καλά "υλική μορφή", αλλά περιόριζαν την ενέργειά του σε φυσική οντότητα με ένα είδος στολής) και άλλαξε άμεσα αυτό. Καλώς η κακώς, στον superman μπορούν να αλλάξουν τα πάντα, εκτός από το σήμα :-). Τουλάχιστον δεν άλλαξε πολύ... Α και η λόις λέιν μου άρεσε πολύ καλύτερα από την προηγούμενη (για να μην τα βλέπω και όλα μαύρα :p). Θα ήταν επίσης έξυπνο να μπορούσε η στολή να σκίζεται και να χαλάει, όπως στο περιοδικό. Λέω εγώ τώρα... :-)

Θέλω και εγώ να δω το M:I:III. Τόσο προσκύνημα πια... Δεν μπορεί, θα αξίζει!

Gianakin
04-05-2006, 20:17
Δν εχω δει την ταινια φυσικα, αλλα η καλυτερη Λοις μου ως τωρα ειναι η Teri Hatcher του Lois and Clark.
Τωρα το σημα, το αλλαξανε οντως λιγο, αλλα στον 20ο αιωνα ειμαστε. Απο το να το εχει ραμμενο στη στολη του σα μπαλωμα, μια φορα μου κανει καλυτερα εμενα...

emufear
04-05-2006, 20:38
Συμφωνώ.. Teri Hatcher χαλαρά... :-) :-)

Mercyful_Fate_1
04-05-2006, 21:02
Συμφωνώ.. Teri Hatcher χαλαρά... :-) :-)
x3

Gianakin
04-05-2006, 21:45
Βγηκε Trailer απο ΠΕΙΡΑΤΕΣ 2.
Οπως και το teaser, προσπαθησα να μου αρεσει ,αλλα κατι με κανει να ανησυχω. Ο μονος λογος που δεν προκαταβαλλομαι αρνητικα ειναι οτι ξερω το σεναριο κ μου αρεσει πολυ. Αλλιως, θα ημουν σιγουρος οτι η ταινια θα ειναι χαλια.
Μα τι πραγματα ειναι αυτα, να μου αρεσει ο υπερ-gay Superman κ να με βαζει σε σκεψεις ο Johnny Depp? Σε τι κοσμο θα φερουμε τα παιδια μας, Νικο Τσαμτσικα?

larry_tsoukou
05-05-2006, 00:24
Παιδια μολις γυρισα απο το MI3...ΕΠΟΣ!Γ@μ@τW... :cool: :cool:

@ΣΟΥΠΕΡΜΑΝΘ--->ΔΕΣ ΤΟ OPOSDIPOTE!!!

preacher man
05-05-2006, 00:34
μιας κ αναφερθηκα ντα περι σηματων του superman να ρωτησω κατι που το χα απορια.

τι παιζει με το κλασσικο σημα που ομως εχει μαυρο αντι για κιτρινο? σε καποια φαση νομιζω οτι τουλαχιστον σε δυο επισημες εκδοσεις κυκλοφορουσε με αυτο (κ μονο αυτο). δλδ ακριβως ιδια με την παλια στολη αλλα το σημα αντι για κιτρινο ειχε μαυρο-οπως ακριβως στο παμπαλαιο καρτουν αν θυμαστε που ξεκιναγε με τις κλασσικες φρασεις more powerful than a lochomotive κτλ...

τι ακριβως παιζει μ αυτο? ξερετε για ποσο καιρο το ειχε υιοθετησει κ για ποιο λογο/αν ειχε καποιο λογο/συμβολιζε κατι?

παντως σιγουρα το χα δει μετα την περιοδο της μπλε-ασπρης ενεργειακης στολης που ανεφερε ο μανθ...

επισης gianakin δεν ειμαστε πια στον 20ο αιωνα ρε dood :D :p

Gianakin
05-05-2006, 00:47
Ετσι σου λενε να πιστευεις, αλλα οι Ελ ξερουν την αληθεια... :p :p :D

larry_tsoukou
05-05-2006, 00:55
Ετσι σου λενε να πιστευεις, αλλα οι Ελ ξερουν την αληθεια... :p :p :D liakopoulos.......?

Gianakin
05-05-2006, 01:03
Back on topic ομως, να το site για τα trailer του Σουπερμαν κ των Πειρατων, σε quicktime. Δεξι κλικ κ Save as... το καθε λινκ κλασσικα:

trailers (http://davestrailerpage.co.uk/)

Καντε λιγο browsing προς τα κατω κ θα τα βρειτε ευκολα.

leo
05-05-2006, 01:22

x3

x23 :o :o ;-)

SuperManth
05-05-2006, 20:32
μιας κ αναφερθηκα ντα περι σηματων του superman να ρωτησω κατι που το χα απορια.

τι παιζει με το κλασσικο σημα που ομως εχει μαυρο αντι για κιτρινο? ...

τι ακριβως παιζει μ αυτο? ξερετε για ποσο καιρο το ειχε υιοθετησει κ για ποιο λογο/αν ειχε καποιο λογο/συμβολιζε κατι?

Όντως ήταν μετά την στολή που συγκρατούσε τον ενεργειακό σούπερμαν. Το μαύρο αντί για κίτρινο στην S-shield ήταν σύμβολο πένθους για τα θύματα της επίθεσης ενός τύπου που τον έλεγαν Imperiex (http://en.wikipedia.org/wiki/Imperiex).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/23/Supes153.jpg

Εμφανίστηκε προς το τέλος της σειράς our worlds at war και ο superman το φορούσε για να τιμήσει την μνήμη των νεκρών, μεταξύ των οποίων ήταν και ήρωες της justice league, justice society, ο πατέρας της Lois Lane, ο Steel και άλλοι (μερικοί από αυτούς αποδείχτηκε αργότερα πως δεν είχαν πεθάνει)... Μετά από αυτή την σειρά, ή κατά την διάρκειά της, έγινε και το συμβάν με τους δίδυμους πύργους, κάτι που είχε παρουσιαστεί με ανάλαγο τρόπο στο περιοδικό, ΠΡΙΝ την επίθεση!!! Λέτε οι Aφγανοί να διαβάζανε αυτή την σειρά???

Για περισσότερα:
http://en.wikipedia.org/wiki/Our_Worlds_at_War

Life imitates art

Our Worlds At War came to a close just before the attacks of September 11, 2001. In a sobering occurrence of synchronicity, Adventures of Superman #596 contained the image of Lex Luthor's twin LexTowers heavily damaged by alien attacks. The book's writer, Joe Casey, could not have intentionally referenced the attacks on the World Trade Center, but DC acknowledged that it mirrored the devastation so vividly that they made the books returnable without penalty to retailers.

και για τον Imperiex:
http://en.wikipedia.org/wiki/Imperiex

και μερικές φωτογραφίες με στολές:
http://www.monitorduty.com/mdarchives/2005/09/alan_kistler_on.shtml

Τέλος: Η Teri Hatcher είναι ΜΠΑΖΟ!!! Έλεος... Σε λίγο θα μου πείτε ότι σας άρεσε και η Kirsten Dunst για Mairy Jane!!!

vaguraw
05-05-2006, 20:37
Διαβασα οτι βγαινει ταινια με την ζωη του Jimi Hendrix βασισμενη στο βιβλιο του αδερφου του Λεον με σκηνοθετη τον Ταραντίνο.Ηθελε λεει να παρει την σκηνοθεσια και ο Ιστγουντ.Λιωνω!!!
Ελπιζω να ειναι καλο...

preacher man
05-05-2006, 22:09
o λενι κραβιτζ (γνωστος και ως absolute lenny) θα τον παιζει

Mercyful_Fate_1
05-05-2006, 22:37
o λενι κραβιτζ (γνωστος και ως absolute lenny) θα τον παιζει
Δεν ακούγεται κακό... ;-)

vaguraw
05-05-2006, 22:41
Εμφανισιακα ταιριαζει αρκετα..ομως σαν ηθοποιος θα λεει???

TheRapper
10-05-2006, 01:50
jesus christ....αντε και μας επεσαν οι τριχες
της κεφαλης μας

ελεος...!!

μερικες ατακες ηταν καλες ... μια ηταν μονο που δεν ξερασαμε...

respect @leo για το late night trip...

σιγουρα κατι θα παιχθει για long night trip...

χμμμμμ...δεν ειναι κακη ιδεα...

:wavey:

:tounge:

nightcrawler
10-05-2006, 10:06
Επιτελους βγαινει το X-Men 3,...Καιρος ηταν...Οσοι πιστοι 25/05/06 στους σινεμαδες.

Gianakin
10-05-2006, 18:48
Το λεω απλα λογω του αβαταρ και του nickname σου, αλλα... δεν πιστευω να περιμενεις να δεις τον nightcrwaler στο νο3, ε? Διοτι δεν θα παιζει.

nightcrawler
11-05-2006, 01:50
Το ξερω αγαπητε...Ουτως η αλλως ομως ειμαι fan των X-men,απλα ο nightcrawler ειναι αγαπημενος.

druid
13-05-2006, 03:57
http://imdb.com/title/tt0496806/
mallon to exoun kourasei...kai pane gia arpaxtes :mad: :smokin:

Ζαρμαcookies
13-05-2006, 05:24
25th HOUR

δείτε το ΟΛΟΙ !!!

Mercyful_Fate_1
13-05-2006, 10:37
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από druid
Συμφωνώ απόλυτα.
Εγώ είδα το STAY (http://www.imdb.com/title/tt0371257/), και έχω να πω πως ειναι απίστευτα αλλόκοτη ταινία. Πρωτ'απ'όλα έχει καταπληκτική σκηνοθεσία, και απίστευτες εναλλαγές σκηνών.
Πλοκή: Ο Σαμ (Ewan McGregor) είναι ψυχολογος και προσπαθεί να αποτρέψει έναν ασθενή του, τον Χένρι (Ryan Gosling), από την αυτοκτωνία. Τα πράγματα όμως περιπλέκονται όταν ο Σαν αρχίζει και βλέπει να συμβαινουν παράξενα πράγματα, με αποτέλεσμα να καταλήγει και ο ίδιος σε μια ψυχολογική αναζήτση.
Ewan McGregor, Naomi Watts και Ryan Gosling πρωταγωνιστές... πολύ μπερδεμένη (ψυχολογικά) ταινία... θυμίζει το Machinist. Πάντος είναι πολύ down-ιάρικη ταινία, αφήνει μια γερή αίσθηση μελαγχολίας, και γενικότερα έχει ισχυρά συναισθήματα.
7/10 από μένα
;-)

DI tourist
13-05-2006, 11:57

Τωρα θα γινω για αλλη μια φορα γραφικος και θα πω κατι, που οσοι με ξερουν, το εχουν ακουσει απειρες φορες!
Το Ocean's Eleven ειναι υπερτατη ταινιαρα και δεν ακουω λεξη!

Απο την αλλη το Ocean's Twelve αν και ειχε καλα σημεια αποδειχτηκε η υπερμεγιστη μουφα καθως το σεναριο ειχε απειρες τρυπες τις οποιες σκεπαζε με ενα τραγικο τελος, οπου ολα ως δια μαγειας ξαφνικα λυνονταν και μπλα μπλα μπλα...

Πιστευω οτι και το Ocean's 13 θα κυμανθει περιπου στα ιδια επιπεδα με το προηγουμενο αλλα ας ελπισουμε να γινει η εκπληξη και να ειναι κι αυτο ταινιαρα σαν το Ocean's Eleven! Αν και μου φαινεται αρκετα δυσκολο... :confused:

Gianakin
13-05-2006, 15:18
Μα, DI Tourist, το 11 ΕΙΝΑΙ ταινιαρα, γιατι να γινεις γραφικος. Το 12 απλα ειχε πολλη ΠΟΛΛΗ κ επιτηδευμενη πλοκη και καπου εχανε. Κ το χιουμορ φανηκε βεβιασμενο, σα να πηραν τη συνταγη απο το 11 κ να την εβαλαν με το τσιγκελι (σαν το Ζορρο 2 κ τους Πειρατες 2 ενα πραμα). Πιστευω στο 13 κ ελπιζω να το κανουν καλυτερα.

ΠΡΟΣΟΧΗ, ακολουθουν νεα για το XMen3 και SPOILERS!
\\
\\
\\
\\
\\
\\
Παιδες, απο καποια φορουμς που κυκλοφορω, μιλησα με καποια παιδια που ειδαν το εργο (μας εδειξαν κ το εισιτηριο τους):
Γενικα, η ταινια ειναι καλυτερη απο τα ΧΜεν1, Spidey1 και Daredevil, αλλα σαφεστατα κατωτερη του ΧΜεν2.
Ο Κυκλωπας πεθαινει σαν πανκ στα πρωτα 20' (κυριως διοτι ο ηθοποιος ειχε να παιξει στο νεο Σουπερμαν τον γκομενο της Lois).
Ο Καθηγητης Χ πεθαινει, το ιδιο κ η Τζην στο τελος. Αλλα τελικη τελικη σκηνη καπου στους τιλτους τελους μαλλον ο Καθηγητης εσωσε το μυαλο του κ το μετεφερε σε αλλο σωμα (κατι που εχει κανει στα κομιξ).
Η ταινια ειναι Wolverine (σωωωπα) και ΠΟΛΛΗ Στορμ (τα παιδια ειπαν οτι η Στορμ τα σπαει, αλλα ειδα ενα preview κ η Halle Berry μου τη δινει απιστευτα, αλλα στις μαχες ισως να αξιζει) ως η νεα Αρχηγος των ΧΜεν.
Ο Μαγκνιτο γαμει κ δερνει. Απλα.
Η ταινια γενικα μεχρι τα πρωτα 20' μοιαζει "αντε να κανουμε μολολεπτες σκηνες να προχωραμε κ να κλεινουμε αυτα ποτυ αφησε ανοιχτα το Χ2, κ να δειξουμε κ για λιγο τους νεους χαρακτηρες", αλλα απο κει κ μετα λενε οτι δε σε αφηνει να παρεις ανασα. Παει πολυ καλα.
Ολοι λενε οτι 10 λεπτα τα χρειαζοταν ακομα (συνολο 95 λεπτα, ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ???).
Μερικοι νεοι χαρακτηρες ειναι εκει απλα για να υπαρχουν, σαν τον Αρχαγγελο, αλλοι χαρακτηρες αδικηθηκαν απιστευτα (Rogue και Κυκλωπας), αλλοι ηταν θεοι (Γουλβεριν, Στρομ, Beast κ ο Μαγκνιτο) και αλλοι αδιαφοροι.
Η δραση ειναι απιστευτη, κ τα εφε πολυ καλα (μαλιστα η ταινια ξεκινα με φλασμπακ με τον Μαγκνιτο κ τον Καθηγητη Χ να ειναι 20 χρονια νεωτεροι κ να βρισκουν την μικρη Τζην. Ειναι οι ιδιοι ηθοποιοι που τους εβαλαν ψηφιακα προσωπα απο φωτογραφιες τους οταν ηταν μικροτεροι!!!!).
Γενικα, απο αυτα που ακουω, φυσικα δεν την εχω δει την ταινια, πιστευω οτι θα αξιζει, αλλα θα απογοητευσει διοτι δε σου εκπληρωνει 100% την κ**λα που σου αφησε το Χ2. Θα ειναι πιο πολυ "επιλογος του Χ2", παρα "το 3ο μερος της Τριλογιας". Αυτο ειναι καλο για πολλους, αλλα για μενα ειναι απογοητευτικο, διοτι περιμενα οχι μια καλη ταινια (που θα ειναι το Χ3), αλλα ενα ΕΠΟΣ. Τεσπα, απο οτι φαινεται σχεδον ολοι οι ηθοποιοι ψηνονται για Νο4, οποτε περιμενετε Εξαλογια ΧΜεν που δεν ειναι καθολου παρατραβηγμενο (ισως κ 9 ταινιες, γιατι οχι? Τοσοι χαρακτηρες υπαρχουν στα κομιξ, κ αν εχουμε περασματα σκυταλης, μια χαρουλα).
Επισης, να προσθεσω οτι υπαρχει μια ΜΙΚΡΗ περιπτωση η εταιρεια να εδειξε σε ολους αυτους που την βλεπουν νωρις την ταινια μια κομμενη εκδοση κ ελαφρως αλλαγμενη (υπαρχουν φημες οτι ο Κυκλωπας τελικα εμφανιζεται στην τελικη μαχη. Οσο κ να μου τη σπαει, ειναι βασικος ΧΜαν κ δεν επρεπε να τον σκοτωσουν. Ελπιζω στο Χ4 να το νφερουν πισω, αν στο νο3 δεν το κανουν), περιμενοντας την 26 Μαη για να δειξουν την κανονικη ταινια, κατι που ευχομαι, αλλα αμφιβαλλω αν θα γινει.
Αυτα.
//
//
//
//
//
ΤΕΛΟΣ SPOILERS

ΥΓ: Επομεη ανταποκριση μαλλον το νεο Σουπερμαν. Stand by

Theio_Vrefos
13-05-2006, 16:35
eida to "Nightwatch" :p ...

gia rwsiko itan poly kalh paragwgh, alla de katalava polla giati arxisa na tin vlepw kata tis 3:00 to vrady :p

episis einai 3logia ypotithetai kai teleiwse kapws apotoma :confused:

anyway pantws de xaliemai na dw kai ta ypoloipa...

larry_tsoukou
13-05-2006, 16:50
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Theio_Vrefos

gia rwsiko itan poly kalh paragwgh, alla de katalava polla giati arxisa na tin vlepw kata tis 3:00 to vrady :p

anyway pantws de xaliemai na dw kai ta ypoloipa... emena pantos me ksenerose :confused: BTW exei dei kaneis to MI3??

Tythora
13-05-2006, 17:11

anyway pantws de xaliemai na dw kai ta ypoloipa...

Όχι ρε συ, ένα χάλι ηταν αυτή η ταινία...συγκρίνεται με το dreamcatcher δλδ!!

emufear
13-05-2006, 17:30
Έλα ρε εμένα μου άρεσε η ονειροπαγίδα :blush:

SK-1000
13-05-2006, 17:30
2 words only:

Silent Hill... !!

(και τα μυαλά στα κάγκελα! )

Theio_Vrefos
13-05-2006, 18:04

Όχι ρε συ, ένα χάλι ηταν αυτή η ταινία...συγκρίνεται με το dreamcatcher δλδ!!

xaaxAXaxAxaxxa ti na sou pw, egw pantws goustara lol!

dreamcatcher pantws biouuuu DEGAVLE... eidika sto telos me tous ekswgiinous :s:s:s

Tythora
13-05-2006, 18:18
Ναι ρε....
Δλδ,πως να σου πω....
και οι δυο ταινιες προσπαθουν...προσπαθουν...προσπαθουν....
Όλο λες πως κατι καλο θα βγει, οτι κάτι συναρπαστικο κρύβεται....
και τελικά κρυβεται παααρα πολυ καλα και μενουν στη προσπαθεια!!! :D :blush:

//πες μου οτι σου αρεσε και το σκοτεινο χωριό τωρα....... :p

Theio_Vrefos
13-05-2006, 18:24
Ναι ρε....
Δλδ,πως να σου πω....
και οι δυο ταινιες προσπαθουν...προσπαθουν...προσπαθουν....
Όλο λες πως κατι καλο θα βγει, οτι κάτι συναρπαστικο κρύβεται....
και τελικά κρυβεται παααρα πολυ καλα και μενουν στη προσπαθεια!!! :D :blush:

mouxaXAAXxAxAXaXa
eisai kakia kata vathos :p

pantws auto me tis tainies kai me to "feeling" oti kati tha symvei TWRA TWRA pou to elpizeis mexri to teleutaio lepto to exw niwsei, alla de thymamai se pxies tainies kai oute thelw na tis thymithw :p giati teleiwnei kai mou erxetai na spasw tin tileorasi

emufear
13-05-2006, 18:36
//πες μου οτι σου αρεσε και το σκοτεινο χωριό τωρα....... :p

Μου άρεσε πάρα πολύ :blush:

Tythora
13-05-2006, 18:37
Οκ, γουστα είναι αυτα!
Παντως, μαλλον μαζί δεν θα παμε να δουμε ταινία....! :-)

Theio_Vrefos
13-05-2006, 18:46
skoteino xwrio de mou arese :-( :p sucked big time

SephirotH
13-05-2006, 21:43
Για ρώσικο το Nightwatch κάτι έλεγε, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας. Απότι ακούω όμως το 2 (Day Watch) που πιστέυω έρχεται σύντομα στα σινεμας θα είναι πολύ καλύτερο απτο 1.

emufear
13-05-2006, 21:50
Για μένα η υπόθεση του σκοτεινού χωριού ήταν πάρα πολύ έξυπνη.

Συν του ότι είχε μια από τις καλύτερες ερωτικές εξομολογήσεις που έχω δει ποτέ σε ταινία (το έχω πει 5-6 φορές σε αυτό το thread).

Ivy Walker: When we are married, will you dance with me? I find dancing very agreeable. Why can you not say what is in your head?
Lucius Hunt: Why can you not stop saying what is in yours? Why must you lead, when I want to lead? If I want to dance I will ask you to dance. If I want to speak I will open my mouth and speak. Everyone is forever plaguing me to speak further. Why? What good is it to tell you you are in my every thought from the time I wake? What good can come from my saying that I sometimes cannot think clearly or do my work properly? What gain can rise of my telling you the only time I feel fear as others do is when I think of you in harm? That is why I am on this porch, Ivy Walker. I fear for your safety before all others. And yes, I will dance with you on our wedding night.

koumpi
13-05-2006, 21:57
Να πω κι εγώ για το Σκοτεινό χωριό?? :baby: :D :baby: :p

(To Nightwatch δεν το έχω δει :p )

Κι εμένα μου άρεσε το Σκοτεινό Χωρίο.
Το πρόβλημα του ήταν ότι παρουσιάστηκε ως το θρίλερ της χρονιάς (συνεχής αναφορά στο ότι ηταν από το δημιουργό της 6ης αίσθησης)... κάτι που προφανώς δεν ήταν...
Εμένα μου άρεσε ως μια ταινία με ενδιαέρουσα αλληγορία (ένας ένας μη φωνάζετε!!)....
(Ναι! οκ... κι εγώ είχα καταλάβει το φινάλε μετά τα 5 πρώτα λεπτά της ταινίας... αλλά δεν ήταν αυτό το θέμα)

άσχετο το ποστ μου?
!!! Αφού μου ήρθε τώρα... είπα να το πω....

larry_tsoukou
14-05-2006, 19:32
oraia tainioula einai kai to chaos.paizei o filos mou apo to transporter 1 & 2 kai o wisley snipes(blade 1,2,3).antropes kai etsi!

ps:prosopika pistevo mia peripeteia aksizei an exei "eksipnes" anatropes(to ksero xestikate pou to leo alla spammaro pou spammaro na min po kai kati? :D :wavey: )

Mercyful_Fate_1
14-05-2006, 20:39
Έλα ρε εμένα μου άρεσε η ονειροπαγίδα :blush:
Προφανώς, όπως βλέπεις, έχουμε ψιλο-χωριστεί σε 2 κατηγορίες. Υπάρχουν αυτοί που τους άρεσε το silent hill, Dreamcatcher, the village και αυτοί στους οποίους δεν άρεσε. Γούστα είναι αυτά, τί να κάνουμε (οι δεύτεροι δεν έχουν ιδέα από κινηματογράφο βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση :D :p :p ).
Πάντος, προσωπικά μου άρεσαν Dreamcatcher και Village, θεωρόντας όμως ότι το δεύτερο θα μπορούσε να έχει ένα πολύ πιο εντυπωσιακό τέλος. Η Ονειροπαγίδα είναι απίστευτα ωραίο concept... ;-)
Αυτό που μου την σπάει όμως, και αφορά αυτό που είπε το κουμπάκι, είναι η προώθηση που τρώνε κάποια έργα, προώθηση που αποπροσανατολίζει το κοινό. Συγκεκριμένα, υπάρχουν αρκετά αξιόλογα έργα, τα οποία προμοτάρονται ως θρίλερ που κόβουν την ανάσα, ενώ ας πούμε έχουν απλώς έναν μυστήριο ή υπερφυσικό χαρακτήρα, με πολύ διαφορετικό όμως κλίμα και προσέγγιση. Δυστυχώς, έχω φτάσει στο συμπέρασμα πως δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε ιδιαίτερα τις "επίσημες" κριτικές που κυκλοφορούν, ειδικά αυτές που προέρχονται από τους ίδους τους διανομείς των ταινιών.

grnemo
14-05-2006, 21:54
Άσχετο...στο επικείμενο Hitman πόσο θα γούσταρα να παίζει ο τύπος από το transporter...και πήγαν και έβαλαν τον Vin Diesel ...

τεσπα.... άσχετο......
continue

emufear
14-05-2006, 21:57
@MF:

Έχεις απόλυτο δίκιο. Μέσα σε αυτήν την παράκρουση μετέφρασαν το Village -> Σκοτεινό Χωριό αντί για σκέτο Χωριό.

SuperManth
14-05-2006, 23:47
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από SK-1000
2 words only:

Silent Hill... !!

(και τα μυαλά στα κάγκελα! )
Δικός μας είσαι!!! :-)

Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από larry_tsoukou
emena pantos me ksenerose :confused: BTW exei dei kaneis to MI3??
Έχουν γραφτεί παιάνες στις προηγούμενες σελίδες :-).

Ονειροπαγίδα: Πολύ μου άρεσε μέχρι λίγο πριν το τέλος. Νομίζω πως είναι το μοναδικό και υπερτέλειο δείγμα του πως μια ταινία, όσο καλή και αν είναι, μπορεί με το τραγικό τέλος της να καταστρέψει όοοτι έχει χτίσει πιο πριν!

@Gianakin: Η Στόρμ αρχηγός έτσι? Και στο comic έτσι έγινε (βέβαια υπήρξε μάχη για την αρχηγία με τον cyclops και η storm κέρδισε). Και εγώ είμαι υπέρ του να γυριστούν και άλλα X-MEN. Υπάρχουν άπειρες ιστορίες. Και τα πρόσωπα αλλάζουν αρκετά και βγαίνουν διάφοροι χαρακτήρες. Να ρωτήσω κάτι... Η Jean τελικά έχει γίνει dark phoenix, ή όχι? Ή κάτι ενδιάμεσο??? :mad:

Επίσης, τα dvd που σου έχω γράψει με το παιδικό X-MEN, το έχει ο lebiathan :-). Αν μπορεί, ας σου το φέρει στην σχολή μιας και εγώ δεν περνάω συχνά πλέον.

Mercyful_Fate_1
15-05-2006, 00:12
Eπίσης, τα dvd που σου έχω γράψει με το παιδικό X-MEN, το έχει ο lebiathan :-). Αν μπορεί, ας σου το φέρει στην σχολή μιας και εγώ δεν περνάω συχνά πλέον.
Κυκλοφορεί τέτοιο πράγμα και δεν το λες... :D
Είναι η σειρά που έδειχνε παλιά ο ANT1?? Το θέλω. ;-)

SuperManth
15-05-2006, 02:13
ΑΝΤ-1? Star νομίζω, αν και μπορεί να κάνω λάθος... Έχω και την season 1 του Batman: The Animated Series και με την συνδρομή του Lebiathan ( :wavey: ), έχω και τα Gargoyles (ΚΟΡΥΦΑΙΑΑΑ). Στο άμεσο μέλλον, θα κατεβάσω και Justice League. Δεν είμαστε στο σωστό thread όμως :-). Ίσως πρέπει να παιχτεί ένα διήμερο ανταλλαγής υλικού από όλο το di :-). Κάποτε είχαμε βγάλει μια λίστα μόνο για anime. Μήπως να την επεκτείναμε?

Gianakin
15-05-2006, 02:16
@Supermanth: Μπορει να εγινε αρχηγος ενα φεγγαρι, αλλα παντα αρχηγος ηταν ο Κυκλωπας. Το οτι εκμεταλλευτηκαν αυτο το παραθυρακι για να ικανοποιησουν την ψωναρα την Μπερυ, ποσως μου δικαιολογει την πολυλεπτη υπαρξη της στο εργο αυτο.
SPOILERS
//
//
//
Η Τζην ξυπνα ως Dark Phoenix φυσικα, αυτο ειναι κ το 1 απο τα 2 κεντρικα στορυ της ταινιας. Το θεμα ειναι οτι στο preview δεν ειδαν τα παιδια κλασσικα εφε απο τα κομιξ/καρτουν, αλλα κατι πιο τρομακτικο. Κατι που ειμαι διατεθειμενος να δεχτω.
Ε, μετα κλασικα, μια εχει τον ελεγχο αυτη, μια ο Φοινικας κ παει ετσι μεχρι το τελος.
//
//
//
END SPOILERS

SuperManth
15-05-2006, 02:33
@Supermanth: Μπορει να εγινε αρχηγος ενα φεγγαρι, αλλα παντα αρχηγος ηταν ο Κυκλωπας.
...
Ναι, δεν διαφωνώ. Επανήλθε μετά στην αρχηγεία. Μάλιστα στα X-MEN που κυκλοφορούν τώρα, η γυναίκα του Cyclops, η Frost (η jean- dark phoenix έχει πεθάνει...), κάνει μια απίστευτη προσέγγιση της όλης ιστορίας σχετικά με την αρχηγία του Cyclops. Στην ουσία του αποδείκνυε ότι ήταν ο πιο χάλιας από όλους :o!!! Γυναίκα να σου πετύχει έτσι?

Ουφ, ηρέμησα τώρα που είπες για την phoenix. Τουλάχιστον θα δούμε ένα από τα πιο τέλεια highlights του comic.

DiMiS
15-05-2006, 09:01
[OFF TOPIC - in context]

ΑΝΤ-1? Star νομίζω, αν και μπορεί να κάνω λάθος... Έχω και την season 1 του Batman: The Animated Series και με την συνδρομή του Lebiathan ( :wavey: ), έχω και τα Gargoyles (ΚΟΡΥΦΑΙΑΑΑ). Στο άμεσο μέλλον, θα κατεβάσω και Justice League. Δεν είμαστε στο σωστό thread όμως :-). Ίσως πρέπει να παιχτεί ένα διήμερο ανταλλαγής υλικού από όλο το di :-). Κάποτε είχαμε βγάλει μια λίστα μόνο για anime. Μήπως να την επεκτείναμε?

Τα Gargoyles τα κατέβασα εγώ και τα έδωσα στο lebiathan! Σε παρακαλώ, μια ολόκληρη βδομάδα πάσχιζα στη σχολή (μαζί με κάποια εργασία που δε θυμάμαι ποια ήτανε, κι άφηνα τον αζουραίο στο background), I think I deserve some credit! :-)

Jokes aside, αυτό που ψάχνω αυτήν την περίοδο, είναι το Tale Spin (http://en.wikipedia.org/wiki/Tale_Spin). Είμαι διατεθειμένος να δώσω αμοιβή (του στυλ να γράψω όποιο anime θέλετε σε όσα dvd θέλετε) σε οποιονδήποτε έχει πληροφορίες που μπορούν να οδηγήσουν στη σύλληψη... er, στη λήψη κι εγγραφή σε οπτικό μέσο αποθήκευσης οσωνδήποτε επεισοδίων αυτής της σειράς! Κάποιος;;

[/OFF TOPIC - in context]

Gianakin
15-05-2006, 10:21
Κρααααα! Υπαρχουν τα Gargoyles? Κρααα!
@Supermanth: Ο Κυκλωπας οχι μονο δεν ειναι ο πιο χαλια απο ολους (οκ, ειναι οντως φλωρος), αλλα η δυναμη του τυπου ειναι σα κοσμικη μπαταρια κ ειναι εκει πανω μαζι με Xavier και Phoenix σε επιπεδο. Απλα αν σταματησει να ειναι φλωρος (που ειχε σταματησει καπου στα New XMen, τι γαματη σειρα που ειναι), την πατησαμε ολοι. Θα εχουμε Dark Phoenix Μερος 2ο κ ποιος Γουλβερην κ μλκιες μου λες μετα.

Metal_Lover
15-05-2006, 10:50
@Supermanth: Ο Κυκλωπας οχι μονο δεν ειναι ο πιο χαλια απο ολους (οκ, ειναι οντως φλωρος), αλλα η δυναμη του τυπου ειναι σα κοσμικη μπαταρια κ ειναι εκει πανω μαζι με Xavier και Phoenix σε επιπεδο. Απλα αν σταματησει να ειναι φλωρος (που ειχε σταματησει καπου στα New XMen, τι γαματη σειρα που ειναι), την πατησαμε ολοι. Θα εχουμε Dark Phoenix Μερος 2ο κ ποιος Γουλβερην κ μλκιες μου λες μετα.
O Cyclops einai enas apo tous pio gamatous xarakthres.Apla h floria tou egeitai sto oti hgeitai kai noiazetai prwta gia tous allous kai meta gia thn parth tou.En antithesei o wolverine einai monaxikos typos kai kanei oti goustarei adiaforontas gia tis sinepeies,opos tote pou phge na anazhthsei ton subertooth sthn antarktikh.Oson afora thn storm entaxei keraunoi sth mapa alla h kleistofovia ths orismenes fores fernei tragika apotelesmata :confused:

SuperManth
15-05-2006, 12:09
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από DiMiS
[OFF TOPIC - in context]
Τα Gargoyles τα κατέβασα εγώ και τα έδωσα στο lebiathan! Σε παρακαλώ, μια ολόκληρη βδομάδα πάσχιζα στη σχολή (μαζί με κάποια εργασία που δε θυμάμαι ποια ήτανε, κι άφηνα τον αζουραίο στο background), I think I deserve some credit! :-)
...
Πάντα μου αρέσει να δίνω credits! 1000 συγγνώμη που δεν ήμουν σωστά πληροφορημένος! Εκ μέρους του αδερφού μου που τα είδε όλα σε μια εβδομάδα και εμένα, ευχαριστούμε πολύ!!! Επίσης ευχαριστώ τον Lebi που έκανε τον κόπο να έρθει στην σχολή να μου τα δώσει. DiMiS, είσαι η αιτία που αντί να διαβάζω για την πτυχιακή μου, κάθομαι και βλέπω παιδικά. Επίσης είσαι η αιτία που αγόρασα μια 50άδα DVD γιατί μου είχαν τελειώσει και δεν είχα να τα γράψω. ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΩΡΑ??? Ε? ΕΕΕ? :p Εννοείται ότι κάνω πλάκα :p. Έχεις προσέξει το tag μου στο msn έτσι? :-)

Μπαταρία έ? Μου θύμισες τον Bishop (http://en.wikipedia.org/wiki/Bishop_(comics)) που οι δυνάμεις του είναι όντως σαν μπαταρία που μπορεί να φορτιστεί με οποιαδήποτε είδους δύναμη και να την αποδόσει πίσω. Εννοείται πως και εγώ τον λατρεύω τον Cyclops, δεν ξέρω αν το είπα. Eίναι ΑΡΧΗΓΟΣ με όλη την σημασία της λέξης και τον συγκρίνω μόνο με Optimus Prime σε αυτή του την ιδιότητα :-). Ο απόλυτα αγαπημένος μου όμως, είναι ο γιος του και της Jean, ο Cable (http://en.wikipedia.org/wiki/Cable_(comics)). Τον προτιμώ ως Cable και όχι ως Nathan ή Nate ή X-Man (http://en.wikipedia.org/wiki/X-Man) γιατί έχει πολύ πιο ζόρικη ιστορία. Αν και ο Nate είναι ο πρώτος από τους X-MEN της επόμενης γενιάς που είναι απόγονοι των τωρινών, με συνδυασμένες δυνάμεις από τους προγόνους τους, πιο εξελιγμένοι και με απίστευτες potential powers.

Επίσης για την ιστορία, δεν με τρελαίνει ο wolverine...

Nate Summers ή X-Man ή Nathan Summers:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/af/Xman.jpg

Cable:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b6/Cable_29.jpg

Και μιας και αναφέραμε και τον Bishop:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/fe/Bishop-Pacheco.jpg

i_p
15-05-2006, 13:07
Χθες είδα το trailer του Dead or Alive (ναι, "εμπνευσμένο" από το παιχνίδι)... Εχμ.... μου μυρίζει πατάτα... :confused:
Πάντως.... ο αντρικός πληθυσμός θα... χορτάσει οφθαλμόλουτρο (βλ. Devon Aoki -Sin City,2 Fast 2 Furious , Natassia Malthe - Elektra (Typhoid) κλπ...) :D :D

Mercyful_Fate_1
15-05-2006, 17:46
Για την Natassia Malthe συμφωνώ, αλλά η άλλη η κοπελιά είναι πατάτα...

preacher man
15-05-2006, 19:07
ναι ρε σαν πρησμενη ειναι

SuperManth
15-05-2006, 19:37
O-M-G!!! Η "Μίχο" είναι πατάτα???

http://images.absolutenow.com/rp/5975_aoki_d88645375.jpg

Τον M-F δεν τον παίρνω σοβαρά, γιατί του αρέσει η Chloe από το smallville :p. Αλλά και εσύ preacher man???

// edit:
Τώρα είδα ότι παίζει και η Holly Valance :o:o:o!!!

Predator
15-05-2006, 20:14
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από grnemo
Άσχετο...στο επικείμενο Hitman πόσο θα γούσταρα να παίζει ο τύπος από το transporter...και πήγαν και έβαλαν τον Vin Diesel ...

τεσπα.... άσχετο......
continue

Πω ρε φιλε,αυτος ο transporter ιδιος ο hitman ειναι.....!!! :p

Καλα αν τον παιζει ο μαλακο-τουμπανος θα ναι ξενερα...

Mercyful_Fate_1
15-05-2006, 20:17
Α ολα κι όλα, και γαμώ τις γλύκες είναι η Chloe. :D :D

bruce
15-05-2006, 21:09
Α ολα κι όλα, και γαμώ τις γλύκες είναι η Chloe. :D :D

w re file... :confused: :confused:
Diladi ntaksei...
olympiakos eisai,to saint anger s'aresei,goustareis kai ti chloe o sullivan diladi ntaksei...Krima :confused: :confused:

#define apogoiteysi...

Geia sou re mercy thee :wavey: :wavey:

Gianakin
16-05-2006, 00:06
Μαζι σου, Μερσυ!
Η Χλοη τα σπαει κ σαν ρολος κ σαν γκομενα. Γιατι δηλαδη ρε παιδια, επειδη εχει τυπο, στυλ κ φινετσα? Προτιματε την Λανα, την κλαψομο**α σπαστικια bimbo? Τουλαχιστον η Lois απο το Smallville εχει τα βυζια της κ το ταμπεραμεντο κ παλευεται ανετα.
Οσο για την Μιχο, κατα τη γνωμη μου (παντα) ΤΙ ΦΛΟΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ? Για καλη κινεζα, δειτε τη γκομενα απο το Mission Impossible 3, την Zhen. Αυτο ειναι μικρασιατικο κρεας... :p

nightcrawler
18-05-2006, 10:44
ΓΙα X-Men 3,trailer,gallery etc. δειτε

http://www.x-menthelaststand.com

TheRapper
19-05-2006, 16:18
Πηγε κανεις να δει τα παραπανω ... αν οχι ψηνομαι ...

πειτε καμια αποψη καλές ή θα κλαιμε την ωρα μας..

ειδικα da Vintsia Codes....

thnx

Mercyful_Fate_1
19-05-2006, 16:23
Για το MI3, αν ψάξεις σε προηγούμενες σελίδες θα διαβάσεις πολύ καλά σχόλια.
Για τον Κώδικα Ντα Βίντσι, δεν το συζητώ καθόλου. Ένα 30% της μαγείας του βιβλίου να έχουν περάσει στη ταινία, θα είναι εξαιρετική. ;-)

TheRapper
19-05-2006, 16:28
mercy...man ... fate

:cool:

Guzuta
19-05-2006, 18:13
Λοιπόν πήγα και είδα την πολυαναμενόμενη ταινία , χώρις όμως να έχω διαβάσει το βιβλίο.
Ως resume μπορώ να πω οτι ειναι μια καλή ταινία.
Εξαιρετική ιστορία , προχειρογραμμένο σενάριο , φοβερές τοποθεσίες , αλλά...
Ο σκηνοθέτης τα έκανε μαντάρα.
Προσπάθησε να χωρέσει πολλα πράγματα σε μία ταινία , και ξέχασε τους "ήρωες" του.Κανένας χαρακτήρας δεν αναλύθηκε αρκέτα με αποτέλεσμα να μην μπορεις να μπεις στην ψυχολογία του κάθε πρωταγωνιστή.
Για να καταλάβετε θα δείτε τον πιο άχρωμο Tom Hanks που έχετε δει ποτέ.Απίστευτα χαλαροί διάλογοι που δεν εκφράζουν την ένταση της ιστορίας.

Συμπέρασμα:
Περιμενα μάλλον περισσοτερα , μπορούσε να γίνει και καλύτερα και τέλος δεν προσβάλει κανέναν.
Όποιος προσβληθεί απο αυτήν την ταινία να κοιταχτεί σε κανα ψυχίατρο. :p

i_p
19-05-2006, 21:11
Κι εγώ το είδα χθες το Da Vinci Code... Έχω διαβάσει το βιβλίο - αν και το είχα διαβάσει όταν πρωτοβγήκε και δε θυμάμαι λεπτομέρειες - και μερικά πράγματα τα έχουν παραλήψει ή τα έχουν περάσει πολύ γρήγορα (το οποίο βέβαια από τη μια πλευρά είναι λογικό, εφόσον το βιβλίο είχε πάρα πολλές λεπτομέρειες και δε θα μπορούσαν να συμπεριλάβουν τα πάντα σε μια ταινία). Για παράδειγμα
---SPOILER---
στο βιβλίο αν θυμάμαι καλά υπάρχει μέσα στο πρώτο κρυπτόλεξο ένα δεύτερο ενώ στην ταινία υπάρχει μόνο ένα, πράγμα που σημαίνει ότι λείπει από την ταινία και ό,τι οδηγεί στη λύση του πρώτου κρυπτόλεξου
---END-OF-SPOILER---
Γενικά επικρατούν πολύ γρήγοροι ρυθμοί (δεν πρέπει να αφαιρεθείς ούτε λεπτό), τα σκηνικά είναι μάλλον όπως τα είχα φανταστεί οταν διάβαζα το βιβλίο -δλδ φοβερά-, οι ερμηνείες ήταν όσο το δυνατόν πιο καλές (όπως είπε και ο Guzuta δε δόθηκε πολλή έμφαση στους χαρακτήρες και ιδιαίτερα στο παρελθόν του καθενός που παίζει ρόλο στο βιβλίο), αρκετά καλοί μου φάνηκαν κυρίως η Audrey Tautou και ο Paul Bettany.
Κατά τη γνώμη μου ο Ron Howard έκανε αρκετά καλή δουλειά, λαμβάνοντας υπόψη ότι ένα τόσο περιεκτικό βιβλίο θα ήταν αδύνατο να μεταφερθεί στην οθόνη χωρίς καμία έλλειψη... Μπορεί να περίμενα κάτι περισσότερο έχοντας διαβάσει το βιβλίο και ούσα μεγάλη φαν του, αλλά σίγουρα δεν απογοητεύτηκα... :-)

edit: επίσης είχε πολύ καλή μουσική (αν και το soundtrack καθώς και το da vinci project το είχαμε προμηθευτεί πριν το έργο :tounge: )

druid
19-05-2006, 23:41
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από i_p

---SPOILER---
στο βιβλίο αν θυμάμαι καλά υπάρχει μέσα στο πρώτο κρυπτόλεξο ένα δεύτερο ενώ στην ταινία υπάρχει μόνο ένα, πράγμα που σημαίνει ότι λείπει από την ταινία και ό,τι οδηγεί στη λύση του πρώτου κρυπτόλεξου
---END-OF-SPOILER---

σωστα, το παρατηρησα και εγω...θα συμφωνησω επισης οτι οι χαρακτηρες ηταν επιφανειακοι με εξαιρεσεις τον λι τιμπινγκ και ιδιαιτερα τον σιλας...τελος η ταινια ειναι τοσο προσβλητικη οσο και ο spiderman (...αστοχος παραλληλισμος αλλα καταλαβαινετε τι θελω να πω...) :cool:

thanatitsa
20-05-2006, 01:03
Θελω κι εγω !! :baby: :baby: :baby:

Αλλα μαλλον απο βδομαδα μιας και θα γινετε πανικος αυτες τις μερες.. Ελπιζω να μην απογοητευτω γιατι το βιβλιο με ειχε συναρπασει απο την αρχη μεχρι το τελος!!
:wavey: :wavey: :baby: :baby:

TheRapper
20-05-2006, 01:03
ενδιαφερον οι τοποθετησεις περι da Vitsia

πηγα και ειδα το ΜΙ3 και πρεπει να πω οτι μου αρεσε ειναι το καλυτερο απο τα 3

και χανεις και την μπαλα σε καποια φαση..
και μετα...

τεσπα thnx alexkai areti gia thn παρεα...

da vitsia με πολλα βιτσια επιφυλλασομεθα....

ρε σεις εξω απο τα sters φανταζομαι και γενικα απο οσα το παιζουν σημερα τον da Vintsi Code ηταν και καμια δεκαρια παπαδες και θρησκοι και μοιραζαν φυλλαδια οχι στην ταινια...οχι οτι εχω τιποτε εναντιον τους...και με την θρησκεια μας

αλλα ελεος...... ειναι ταινια ... βιβλιο και οτι αλλο...δεν θα το παρουμε σχοινι κορδονι...

(δεν εχω διαβασει το βιβλιο και δεν τρωγομαι κι' ολας...ουτε για την ταινια
ουτε για το βιβλιο....να περασω την ωρα μου θελω ευχαριστα...)

druid
23-05-2006, 02:29
μονο για oc fans... :confused: http://news.yahoo.com/s/ap/20060519/ap_en_tv/tv_the_oc_barton

koumpi
23-05-2006, 23:26
Banlieue 13...
Η Γαλλία το 2010... η εγκληματικότητα στα προάστιά της... και τι κάνει το κράτος για αυτό... μέσα από μια ταινιά δράσης...

(όσοι ήταν σημερα στην κατάληψη την είδαν... οι υπόλοιποι να την νοικιάσουν!)

understracker
23-05-2006, 23:45
μονο για oc fans... :confused: http://news.yahoo.com/s/ap/20060519/ap_en_tv/tv_the_oc_barton

No Marissa anymore... :-( :-( :-(

Lauril
24-05-2006, 00:22
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από koumpi
Banlieue 13...
Η Γαλλία το 2010... η εγκληματικότητα στα προάστιά της... και τι κάνει το κράτος για αυτό... μέσα από μια ταινιά δράσης...

(όσοι ήταν σημερα στην κατάληψη την είδαν... οι υπόλοιποι να την νοικιάσουν!)

Εγω το προτεινα το εργακι και απο την προηγουμενη καταληψη.
Αλλα κανεις δεν ηθελε να με ακουσει. Οπως και να 'χει η ταινια ειναι πολυ καλη, την συστηνω κι εγω σε ολους.

SuperManth
24-05-2006, 17:41
Είδα το the promise σε DVD. Πολύ όμορφη επική ιστορία. Δεν ήταν σαν το τίγρης και δράκος που όλοι πετάγανε. Μόνο μερικοί είχαν ιδιαίτερα φυσικά χαρίσματα, όπως υπερφυσική ταχύτητα. Αυτοί που κατάγονταν από ένα συγκεκριμένο μέρος. Στο τίγρης και δράκος ένιωθες και λίγο "μαλάκας" που δεν μπορούσες να πετάξεις, ενώ όλοι άλλοι πέταγαν(Tythora©) :-).

Επίσης σε DVD είδα το the fog και αν δεν μου άρεσε ο Tom Welling, θα έλεγα πως η ταινία το πήγαινε πολύυυ μακριά το θέμα με τα φαντάσματα, αλλά είχε ωραίο κεντρικό σενάριο του στυλ: πειρατές της καραϊβικής.

@Gianakin:
Δεν μου φάνηκε όρθιο ζαμπονάκι ρε συ ο Tom Welling!!! Ίσα ίσα, έχει μεγαλώσει και δείχνει και πιο άντρας απ' ότι στο smallville. Οι υποστηρικτές του Brandon Routh (if any...) να το βλέπουν αυτό :p. Ίσως όμως για την καριέρα του να είναι καλό που θα του φύγει η στάμπα του σούπερμαν. Ίσως να είναι καλύτερο και για την ζωή/υγεία του :o:-( αν σκεφτούμε τί έχει συμβεί με όσους έχουν ασχοληθεί/ενσαρκώσει τον superman...

nighthawk
24-05-2006, 18:24
Παιδιά είδα το cry wolf..Καμία σχέση με ό,τι περίμενα,αλλά και πάλι ήταν αρκετά καλό..

Tythora
25-05-2006, 03:15
Είδαμε κι εμείς το MI3... ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!
Δεν ξέρω αν διέφερε από τα προηγούμενα ΜΙ ή όχι, αλλά ήταν καταπληκτική ταινία δράσης! Γεμάτη, δεν βαριόσουν στιγμή!! :-)

Gianakin
25-05-2006, 10:32
@Tythora: Ο Cruise μετα το νο1 επελεγε παντα διαφορετικο σκηνοθετη/συντελεστες για να εχει η καθε ταινια διαφορετικο στυλ. Αν δεις το νο2, καμια σχεση.

@Supermanth: Φιλε, πακετο, αλλα με το που ειδα το 2ο international trailer του Σουπερμαν, βαζω στοιχημα οτι ο Routh για μενα θα παρει τον ρολο του Σουπερμαν κ θα τον κανει δικο του. Για μενα, οι μονες συγκρισεις που πιανονται μεταξυ Σουπερμεν πλεον ειναι Reeve κ Routh. Ο Welling, οσο κ αν μου αρεσει κ αυτος κ το Smallville ειναι πλεον εκτος συναγωνισμου. Οχι οτι φτανει τον λακο με τ'αγγουρια οπου βρισκεται ο Dean Cain.
Κ οσο για το "if any", θα εκπλαγεις με το ποσοι στα διαφορα φορουμς εχουν αποδεχτει τον Routh κ καποιοι (ακραιοι, οκ) τον εχουν ηδη πανω απο τον Reeve.
ΥΓ: Κ γω πιστευω οτι θα τον ξεπερασει, αλλα περιμενω να δω την ταινια πρωτα.

SuperManth
25-05-2006, 11:43
Πού είναι αυτό το 2o trailer? Το πρώτο θεωρείς το teaser?

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τον Tom Welling... Θα ήταν άδικο. Έχει παρουσιαστεί μόνο ως Κλαρκ Κεντ που είναι η φύση του να είναι "φλώρος"! Αν δεν βάλει την πυτζαμένια μπλε στολή και τo "silly red sheet", δεν μπορούμε να πούμε ποιός είναι καλύτερος. Δυστυχώς δεν θα την έχει αυτή την ευκαιρία μάλλον.

Είδαμε το M:i:III στο ODEON Cosmopolis. Μπαίνουμε μέσα στην άδεια αίθουσα και τέρμα πίσω κάθεται ένα ζευγάρι. Και ΝΑΙ, ήταν ο Grnemo!!! Συμπέρασμα: Παντού υπάρχει ένας di-ίτης :p :wavey:! Καλή φάση η ταινία, αλλά δεν μου φάνηκε τόσο πολύ καλύτερη από το ΙΙ και το Ι. Στο ίδιο μήκος κύματος μου φάνηκε. Καλή πάντως. Κάποια στιγμή όμως, αυτές οι φάσεις του στύλ: Ένα ελικόπτερο με την ελίτ των trained killers ανυψώνεται ΔΙΠΛΑ στον Τομ Κρουζ, όλοι έχουν αυτόματα που τον σημαδεύουν, αρχίζουν το γάζωμα από τα 5 μέτρα μακριά και δεν τον πετυχαίνει ΚΑΜΙΑ σφαίρα, ενώ η γυναίκα του που δεν έχει ξαναπιάσει όπλο στην ζωή της, αδείαζει ένα γεμιστήρα σε έναν κακό και τον μισό σε ένα άλλο και δεν αστοχεί ούτε μία φορά, πρέπει να αλλάξει λίγο :-).

grnemo
25-05-2006, 12:30
Είμαστε παντού ρε φίλε........Πόσες πιθανότητες υπήρχαν να μπεις σε μία άδεια αίθουσα και να ακούσεις "Μάνθοοοοο"?? Και όμως!!!
Το έργο ήταν αρκετά μούφα από θέμα ρεαλισμού, αλλά ήταν από τα καλύτερα έργα δράσης που έχω δει.Αμείωτο ενδιαφέρον. Κατά την γνώμη μου πολύ καλύτερο από τα άλλα δύο...

:wavey: :wavey: :wavey:

Gianakin
25-05-2006, 16:28
@Supermanth: Οχι, ειναι το teaser, το 1ο (το αμερικανικο) και το 2ο ειναι το διεθνες (που φανταζομαι θα το δω σημερα στους Χ Μεν).

Theio_Vrefos
25-05-2006, 17:16
MI3 de to diaskedasa re paidia itan psilo - degavle....

prwton synexisan to kolpo me tis maskes apo to II to opoio einai ultra-mega-gay feature .... eleoR pxia.... toulaxiston kante ena kalo stin anthrwpotita kai allakste gia ligo to proedro mpas kai doume kamia aspri mera....

o prwtagwnistis thelei na ksekopsei apo to spycraft kai de mporei giati tou klevoun gynaikes/paidia/skylia kai prepei na ta swsei... afou mwrh poutana KRA kaneis na pidas apo taratsa se taratsa kai na swzeis to USA, se pxion ta poulas auta?

da vinci code.... exei kanenas ellinikous ypotitlous gia auth th tainia? Tin exw katevasei edw kai mia evdomada kai de mporw na tin dw.... giati ton tom hanks ton katalavainw, alla otan oi galloi milane agglika de katalavainw to xristo mou :p giannakin heeelp :p

pagratios
25-05-2006, 18:09
Είναι υπότιτλοι για τον Da vinci αλλά δεν ξέρω αν είναι ελληνικοί!!!

Theio_Vrefos
25-05-2006, 18:27
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από pagratios
Είναι υπότιτλοι για τον Da vinci αλλά δεν ξέρω αν είναι ελληνικοί!!!

thanks alla mou fainontai lanthasmenoi... den kollaei h metafrash :p h' den einai sygxronismenoi, alla de to nomizw....

mipws einai apo kamia tainia opws to unlocking da vinci's code??

Gianakin
25-05-2006, 18:40
Προτεινω να τη δεις σινεμα. Την ειδα, πηγα αρνητικος κ φανηκε αρκετα καλη. Σιγουρα οχι Η ΤΑΙΝΙΑ, οπως την παρουσιασαν μεσα απο τη διαφημιση (θετικη κ αρνητικη, δε μας χαλαει) τον τελευταιο μηνα, αλλα καλη. Ο μονος που επαιξει ηταν ο ΜcKellen, οι αλλοι απλα περπατουσαν κ λεγαν απομνημονευμενες ατακες. Αλλα μονο κ μολο λογω αυτου, μου αρεσε. Επρεπε να πυροβολησουν το σκηνοθετη για μενα (γαμω τον Ron Howard κ τις "ακαδημα'ι'κές" ταινιες του), με αλλον η ταινια θα ηταν μιλια καλυτερη. Αν παντως ισχυει το οτι ηταν καλη μεταφορα του βιβλιου η ταινια, τοτε πιστευω κ οτι ο Dan Brown ειναι τρελα υπερεκτιμημενος. Απλα ασχοληθηκε με πιασαρικο κ λεπτο θεμα κ πουλησε τοσο πολυ.
Εν ολιγοις, δεν βρηκα υποτιτλους για σενα, Vrefos. Α, και διαφωνω μαζι σου για το ΜΙ3, οι μασκες ειναι απαραιτητο στοιχειο του ΜΙ, χωρις αυτες, πακετο. Ασε που στο 3 εξηγει κ πώς φτιαχνεται μια μασκα. Προσκυνω. Τωρα για αυτο με τη γυναικα του, συμφωνω, αλλα δεν με πειραξε τοσο ωστε να μην προσκυνησω την ταινια.

Theio_Vrefos
25-05-2006, 23:08
Εν ολιγοις, δεν βρηκα υποτιτλους για σενα, Vrefos. Α, και διαφωνω μαζι σου για το ΜΙ3, οι μασκες ειναι απαραιτητο στοιχειο του ΜΙ, χωρις αυτες, πακετο. Ασε που στο 3 εξηγει κ πώς φτιαχνεται μια μασκα. Προσκυνω. Τωρα για αυτο με τη γυναικα του, συμφωνω, αλλα δεν με πειραξε τοσο ωστε να μην προσκυνησω την ταινια.

koitakse, twra pou to les nai, einai shmantiko stoixeio tou MI oi maskes, apo ton kairo tis seiras kiolas, opote mallon to pairnw pisw to proigoumeno....

alla kai pali h tainia de me trelane...

episis pws sas fanike h flasia pou rixnei stin arxi me ton Hunt demeno sth karegla kai apeilh th gynaika tou me oplo o megas kakopoios? Proswpika me ksenerwse :p

Tythora
25-05-2006, 23:13

episis pws sas fanike h flasia pou rixnei stin arxi me ton Hunt demeno sth karegla kai apeilh th gynaika tou me oplo o megas kakopoios? Proswpika me ksenerwse :p

Εμένα πάλι με τρόμαξε που ξεκίνησε με αυτή τη σκηνή!!!
Μαυρη οθόνη και ψιθυριστή φωνή να λεει με ηρεμία
"Εχεις μια βομβα εμφυτευμενη στον εγκεφαλό σου."
Νόμιζα πως μπήκα σε λάθος ταινία!
Πόσο SAW ήταν αυτό??? :confused:

Theio_Vrefos
25-05-2006, 23:41

Εμένα πάλι με τρόμαξε που ξεκίνησε με αυτή τη σκηνή!!!
Μαυρη οθόνη και ψιθυριστή φωνή να λεει με ηρεμία
"Εχεις μια βομβα εμφυτευμενη στον εγκεφαλό σου."
Νόμιζα πως μπήκα σε λάθος ταινία!
Πόσο SAW ήταν αυτό??? :confused:

egw epeidh xazeua :p de to epiasa auto me th vomva... th deuterh fora to epiasa, opote den eixa megalo crush ...

SuperManth
26-05-2006, 00:49
Θείο, τα M:i:*, βασίζονται σε μια σειρά που λεγόταν mission impossible και τα τσιπάκαι φωνής και οι μάσκες ήταν από τα κύρια στοιχεία της. Δηλαδή, είναι σαν να έχεις άρχοντα δαχτυλιδιών και να μην έχεις elves ή νάνους ή hobbits :-). Δεν θα ήταν και πολύ lotr, έτσι :p?

Άντε, gianakin, περιμένουμε ανάλυση για X-MEN!!!

SephirotH
26-05-2006, 01:03
Καλό το X-men, αλλά σίγουρα χειρότερο απτα 2 πρώτα. Πέθαναν πολλοί βασικοί ήρωες, αλλά αν αυτό θεωρείται αναγέννηση ώστε στα επόμενα να πασάρει καινούργιους τότε ντάξει συχωρείται. Δε μάρεσε καθόλου το τέλος. Η Τζην που τα γαμούσε όλα πεθαίνει με μία μαχαιριά :o και θέλει να μας πείσει ότι στο επόμενο ο μαγνίτο θα ανακτήσει τις δυνάμεις του και θα κάνει αντεπίθεση. Εδώ δε μπόρεσε στο φουλ των δυνάμεων του και με παρέα την καλύτερη του τζίν να νικήσει 3-4 χ-μεν. Επίσης θέλει να παρουσιάσει σαν καλούς τους χ-μεν και όχι τους μεταλλαγμένους που θέλουν πόλεμο. Δεν είναι έλεος οι χ-μεν να υπερασπίζουν τους αμεερικανούς στρατιώτες και να τα βάζουν με τους ομοιούς τους για να υπερασπίσουν κάτι χωρίς νόημα;; Εγώ πάντως ήμουνα με τους "κακούς" μεταλαγμένους. Αυτά