PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγκριση: Τσιγαρου(πακετου),Καπνου στριφτου(εμπορικου),Βιολογικου καπνου-χυμα

mpikostas
17-05-2013, 09:42
Το πρωτο μου μηνυμα!!!
παιδια θα ηθελα να μου πειτε την διαφορα μεταξυ των προιοντων που ανεφερα(Τσιγαρου(πακετου),Στριφτου(εμπορικου καπνου),Βιολογικου Καπνου-Χυμα).Ο κολιτος που καπνιζει μου ειπε οτι αγοαρασε βιολογικο καπνο και παρεξευνετικα στο που τον βρηκε αλλα μετα μου εξηγισε και αυτος απο τον οποιο τον πηρε ηταν οικογενοιακος φιλος(και δικος μας).

ειμαι πρωην καπνιστης(περιστασιακος 3-4 την μερα)
και απο περιεργια ρωταω
τιμες:κλσικου τσιγαρου 4ευρω το πακετο, καπνος 6-8ευρω(με χαρτακια...),βιολογικος καπνος 15/25 το ΚΙΛΟ
ειναι ασυγκριτα μεταξυ τους...και αυτο που συμφερει...ο βιολογικος....
θελω να μου τα συγκρινεται με βαση τα Χημικα,Ουσιες και επιπτωσεις στην υγεια των εξυς:
τσιγαρο πακετου,στριφτου τσιγ, και βιολογικου καπνου

Taliban_GR
17-05-2013, 21:51
Είσαι σιγουρος οτι υπαρχει τετοιο πραγμα? Γιατι διαβαζω οτι ο χυμα καπνος ή τα λαθραία τσιγάρα είναι πολυ πιο επικίνδυνα απο τα κανονικά. Με περιεκτικοτητες καρκινογονων ουσιων πολυ πιο πανω απο τα αλλα. Παρε θα σου λεγα συσκευασμενο να σαι σιγουρος. Εγω παιρνω πακετο κανονικο. Αν θες φτηνα παρε συσκευασμενο καπνο ή αρχισε ηλεκτρονικο καλυτερα.

mpikostas
18-05-2013, 10:19
Ναι υπαρχει σε ολες τι περιοχες και λογικα δεν το ξερεις γιατι ειναι θεματα εμπιστοσινης.ειναι επικινδινα στα συνορα και αναλογως απο που τα παιρνεις....και ο βιολογικος δεν εχει καρκινογονες ουσιες γιαυτο εξαλου λεγεται και βιολογικος(εχει δυο λογους που λεγεται ετσι).Εγω δεν καπνιζω πλεον(1 τσιγαρο εχω κανει τους τελευτεους 3ς μηνες)γιατι κανω γυμναστικη(ογκου και λιγο cardio).
Εγω παλιδεν σου συνιστω το πακετο :P γιατι εκει να δεις τι βαζουν(2000-4000 ουσιες) και στο παρελθον αφου πολλοι καπνοι προερχονται απο τα ανατολικα εχουν αναφερθει πολλες φορες για ραδιενεργεια.πιο φθηνος ειναι ο βιολογικος 15-25 ευρω το ΚΙΛΟ,και το ηλεκτρονικο ειναι βαρετο ασε που κανει τρομερη ζημια στους πνευμονες!!!

Taliban_GR
19-05-2013, 20:42
Δεν σου πα οτι τα επεξεργασμενα ειναι "αθωες περιστερες". Απλα καλυτερα απο τα μη επεξεργασμενα. Το ιδανικο ειναι να μην καπνιζεις καν. Ο χυμα ειναι πιο φτηνος εννοειται αλλα πιστευω δεν αξιζει να παιζεις τοσο εντονα με την υγεια σου για λιγα ευρω. Το ηλεκτρονικο απο την αλλη δεν εχει αποδειχθει οτι κανει κακο απλα θεωριες ακουγονται διαφορες. Υπαρχουνε ατομα που ατμιζουνε χρονια και δεν παθανε κατι. Ακομα τουλαχιστον. Αυτα τα περι "υγρου στον πνευμονα" ειναι μυθευματα. Κανεις που ασχολειται δεν το εχει παθει / παρατηρησει. Και ειναι ασυγκριτα πιο οικονομικο.

mpikostas
19-05-2013, 22:07
Τωρα τον εχω στα χερια μου:my_butterfly:!!!του "εκλεψα" 5gr :clever:
δεν καπνιζω τωρα αλλα τον πηρα για να δω τι "αποδοση" εχει.επεσαν και οι εξετασεις τωρα και θα τον χροισιμοποιησω για χαλαρωση....ειναι απο ατομο μεγαλης εμπιστοσυνης δεν ειναι "χυμα' γιαυτο σου λεω οτι ειναι οτι πρεπει γιατι μεγαλωνει χωρις φαρμακα...Και ο καπνος ειναι απεκτος "ελαφρυς"(+για ατομο που ειχα να κανω 3ς μηνες) και με πολυ ωραια γευση(χωρις αρωματικα κτλ...) και δεν εχει αυτην την ενοχλιτικη μηροδια ο καπνος αντιθετα μερικοι θα το χροισιμοποιουσαν για αρωματικο :smell: και γενικα ειναι οτι πιο απαιχτο εχω καπνισει !!! βαθμολογια 10/10

MELEN_
27-06-2013, 00:00
Και ο καπνος ειναι απεκτος "ελαφρυς"(+για ατομο που ειχα να κανω 3ς μηνες) και με πολυ ωραια γευση(χωρις αρωματικα κτλ...) και δεν εχει αυτην την ενοχλιτικη μηροδια ο καπνος αντιθετα μερικοι θα το χροισιμοποιουσαν για αρωματικο :smell: και γενικα ειναι οτι πιο απαιχτο εχω καπνισει !!! βαθμολογια 10/10
Φίλε Κώστα, ψάχνω να βρω καπνό όπως τον περιέγραψες (ελαφρύ με ωραία γεύση και άρωμα)
Αν γίνεται, θα ήθελα να δοκιμάσω κι εγώ κι αν είναι οκ και για μένα, να πάρω από την ίδια πηγή. :pray:

Taliban_GR
30-06-2013, 22:18
Να ρωτησω κατι. Υπαρχει στην Ελλαδα μερος που να πουλαει κανονικα πακετα τσιγαρα ΟΧΙ λαθραια αμφιβολου ποιοτητας αλλα κανονικα με τα ΕΕ στανταρ σαν αυτα που κυκλοφορουνε στην αγορα αλλα αφορολογητα???? Π.χ κατι σαν duty free στα αεροδρομια? Εγω το γυρισα στο καπνο αλλα δεν εχει την αισθηση του κανονικου τσιγαρου. Πηρα και αδεια συριγγια αλλα ειναι φασαρια μεγαλη να τα γεμιζεις χωρια που χωρανε μεγαλυτερη ποσοτητα μεσα και αδειαζει γρηγορα η σακουλα. Καμια ιδεα??

Alithinos
25-07-2013, 16:49
Έκανε η αδερφή μου το λάθος να αγοράσει μια σακούλα χύμα ολόκληρη με 20 ευρώ.
Καπνίσαμε κάνα δυο τσιγάρα αλλά μετά σου αφήνει μια περίεργη άσχημη γεύση στο στόμα.
Σου δίνουν ένα τσιγάρο να δοκιμάσεις,αλλά με 1 δε καταλαβαίνεις τίποτα. Άμα δοκιμάσεις μερικά,αρχίζει να σε καίει ο λαιμός και όταν δεν καπνίζεις,και να σου μένει μια άσχημη γεύση στο στόμα για ώρες.
Δεν αντέχαμε να το καπνίσουμε και χαρίσαμε,ενώ κρατήσαμε μια μικρή ποσότητα να υπάρχει μπας και τύχει ποτέ και τελειώσουν τσιγάρα αργά τη νύχτα όταν έχουν κλείσει τα περίπτερα.

Μετά από κάνα - δυο μήνες πάω και ανοίγω το τάπερ στο οποίο τον είχα,και μου 'ρχεται μια μπόχα ελλεινή και τρισάθλια. Έστριψα ένα αλλά βρώμαγε τόσο απαίσια που δεν άντεξα και το έσβησα. Τελικά βρώμαγε αμμωνία μου είπαν..
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί βρώμαγε έτσι. Η αμμωνία παράγεται από το φυτό μόνη της,ή τη βάζουν αυτοί που κάνουν παραγωγή ?
Για ποιο λόγο ?

Taliban_GR
25-07-2013, 23:23
Υπαρχουνε τσιγαρα "duty free made in Greece" ΟΧΙ απο Ανατολ. Ευρωπη. Κανονικα με το πακετο τους τα δινουνε σε αεροδρομια πρεσβειες κτλ. Το θεμα ειναι που στο διαολο τα βρισκεις αν δεν εχεις διασυνδεσεις. Κανονικα τσιγαρα ειναι οχι αχυρο και πολυ φτηνα.

achilleas 21
25-07-2013, 23:39
Είσαι σιγουρος οτι υπαρχει τετοιο πραγμα? Γιατι διαβαζω οτι ο χυμα καπνος ή τα λαθραία τσιγάρα είναι πολυ πιο επικίνδυνα απο τα κανονικά. Με περιεκτικοτητες καρκινογονων ουσιων πολυ πιο πανω απο τα αλλα. Παρε θα σου λεγα συσκευασμενο να σαι σιγουρος. Εγω παιρνω πακετο κανονικο. Αν θες φτηνα παρε συσκευασμενο καπνο ή αρχισε ηλεκτρονικο καλυτερα.
Αυτα είναι ιστοριες των εταιρειών γιατί βλέπουν ότι όλος ο κόσμος αγοράζει χύμα καπνό και οι πωλήσεις τους πέφτουν.Αφου και οι ίδιες εταιρείες από αυτούς τους παραγωγούς αγοράζουν.Απλά υπάρχουν πολλές διαφορετικές ποικιλίες καπνού.Αλλες πιο βαριές ,άλλες πιο ελαφριές σε γεύση.Το μόνο που πρέπει κάποιος να προσέξει είναι ότι όταν ο καπνός είναι ακόμα νωπός,δεν πρέπει να τον βάλει σε πλαστικό σκεύος ή σακούλα γιατί πιάνει μύκητες (ασπρίζει ).Τότε ναι γίνεται πολύ βλαβερός .Θέλει να τον βάλεις ψυγείο μένα κομμάτι μήλο μ'εσα για να μείνει η υγρασία.Αν ξεραθεί δεν έχεις πρόβλημα να πιάσει μύκητες όπου και να τον βάλεις.20 ευρουλάκια το κιλό (τόσο παίζει όντως),σε αντίθεση με 4μιση ευρώ τα 20 γραμμάρια στο περίπτερο είναι τεράστια. διαφορά.Επίσης υπάρχουν μαγαζιά με είδη καπνού που πουλάνε 50 λεπτά μόνο το κουτί με τα φιλτράκια (150!) και 10-20 λεπτά μόνο το απλό πακέτο χαρτάκια.
υγ
Μακριά από λαθραία τσιγάρα με κάτι άγνωστες μάρκες

- - - - - - - - - -

Έκανε η αδερφή μου το λάθος να αγοράσει μια σακούλα χύμα ολόκληρη με 20 ευρώ.
Καπνίσαμε κάνα δυο τσιγάρα αλλά μετά σου αφήνει μια περίεργη άσχημη γεύση στο στόμα.
Σου δίνουν ένα τσιγάρο να δοκιμάσεις,αλλά με 1 δε καταλαβαίνεις τίποτα. Άμα δοκιμάσεις μερικά,αρχίζει να σε καίει ο λαιμός και όταν δεν καπνίζεις,και να σου μένει μια άσχημη γεύση στο στόμα για ώρες.
Δεν αντέχαμε να το καπνίσουμε και χαρίσαμε,ενώ κρατήσαμε μια μικρή ποσότητα να υπάρχει μπας και τύχει ποτέ και τελειώσουν τσιγάρα αργά τη νύχτα όταν έχουν κλείσει τα περίπτερα.

Μετά από κάνα - δυο μήνες πάω και ανοίγω το τάπερ στο οποίο τον είχα,και μου 'ρχεται μια μπόχα ελλεινή και τρισάθλια. Έστριψα ένα αλλά βρώμαγε τόσο απαίσια που δεν άντεξα και το έσβησα. Τελικά βρώμαγε αμμωνία μου είπαν..
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί βρώμαγε έτσι. Η αμμωνία παράγεται από το φυτό μόνη της,ή τη βάζουν αυτοί που κάνουν παραγωγή ?
Για ποιο λόγο ?
Πολύ πιθανό να είχε πιάσει μύκητες αληθινέ.Διάβασε παραπάνω να δεις.

Taliban_GR
27-11-2013, 21:24
Για ΑΔΕΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ - τσιγαροσωληνες, ο καπνος που χρειαζεται ειναι αλλος απο το στριφτο? Γιατι ή κατι δεν κανω εγω καλα ή εχω λαθος καπνο.

dimitris20
18-09-2014, 15:11
mipos 3erete pou 8a vrw xumakapno opios 3erei na mou apantisi !