PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυικος ογκος ερωτηση???

-Thomas1999-
17-04-2013, 15:27
Για σας παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τον μυηκο ογκο.....Πρωτα απο ολλα ειμαι 14 χρονων(75 κιλα,1,68 υψος)σε κιλα εχω λιγα παραπανο μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευσομος και εχω λιγο παραπανω λιπος οχι ομως παχυσαρκος σε φαση που να μην μπορω να κουνηθω(γενικα εχω μετριο-αρκετουτσικο λιπος και δεν φαινετε εντονα αλλα πολυ λιγο) αυτα σχετικα με εμενα...τωρα πριν λιγο καιρο αποφασησα να ασχοληθω με τον μυικο μου ογκο και γενικα με τους μυες των χεριων ετσι αγορασα αλτηρακια 5 κιλων και αρχισα καποιο προγραμμα ασκησεων για τους τρικεφαλους,δικεφαλους(καμψεις και τετια)ωστε να τους δυναμωσω και να παρω ογκο...............ετσι λοιπον μετα απο μερες παρατηρησα ξανα τους μυς των χεριων μου και παρατηρησα οτι εχω κανει μια σχετικη προδο απεκτησα περισσοτερη δυναμη αλλα οχι ογκο τωρα θελω να ρωτησω το εξης αμα συνεχισω αυτο το προγραμμα θα μου δωσει ογκο η οχι δηλαδη παιζουν και αλλοι παραγοντες για να παρω οηκο η οχι τι ειναι το σωστο...οποιος μπορει να μου απαντηση θα εκτημουσα!!!

mhtsosmhtsos
17-04-2013, 15:41
Δικό σου πρόγραμμα ειναι αυτό ? Έχεις πάρει συμβουλή από κανέναν γυμναστή ?
Θεωρώ ότι εισαι πολύ μικρός για να αρχίσεις να κοίτα τον μυϊκό σου όγκο. Φρόντισε στους αλτηρες να βγάζεις πολλές επαναλήψεις αλλα θέλει αρκετή δουλεια αυτό το ζήτημα . Αν θες πήγαινε πάρε μανταλακια αλλα νομίζω ότι εισαι κάπως μικρός .

-Thomas1999-
17-04-2013, 16:04
Δικό σου πρόγραμμα ειναι αυτό ? Έχεις πάρει συμβουλή από κανέναν γυμναστή ?
Θεωρώ ότι εισαι πολύ μικρός για να αρχίσεις να κοίτα τον μυϊκό σου όγκο. Φρόντισε στους αλτηρες να βγάζεις πολλές επαναλήψεις αλλα θέλει αρκετή δουλεια αυτό το ζήτημα . Αν θες πήγαινε πάρε μανταλακια αλλα νομίζω ότι εισαι κάπως μικρός .

Καλισπερα φιλε Μιτσο αυτο το προγραμμα το ειδα στο ιντερνετ ειναι για τρικεφαλους ,τετρακεφαλους...αποφασισα να ατχισω βαρακια και γενικα να ασχοληθω με τους μυες συγκεκριμενα γιατι καναδυο φιλαρακια μου εχουν αρχισει να ασχολουνται και αυτοι.Τωρα για τον ογκο δεν εννωο να κανω τετοι ογκο σαν εναν bodybildera αλλα σχετικα να ειναι λιγο εμφανεις και να εχουν γραμοση οχι κατι το τραγικο.....οσο για αυτα τα μανταλακια τι ειναι αυτα???(γενικα εσυ φιλε πιστευεις οτι ενα τετιο προγραμμα θα φερει αποτελεσματα σχετικα εμφανει η οχι???)

mhtsosmhtsos
17-04-2013, 16:17
Το αν θα φέρει αποτελέσματα κυμαίνεται με το ποσο έντονα κανεις την άσκηση , ποσα σετ βγάζεις , πόσες επαναλήψεις κλπ. Θέλει δουλεια η γραμμωση και δεν ειναι και ότι πιο εύκολο . Ασχολείσαι με κάτι άλλο (άθλημα) ? Καλό ειναι να πάρεις την συμβουλή ενός γυμναστή που γνωρίζει πιο πολλά .

Εντιτ: δεν υπάρχει τοπική γυμναστική . Δλδ μόνο δικεφαλους και τίποτα άλλο . Όλα πρέπει να γυμνάζονται . Επίσης μην πολυπιστευεις τις βλακείες που βγάζει το νετ πχ ." αν ακολουθήσεις αυτό το πρόγραμμα θα έχεις κανει μπράτσα σε έναν μήνα " .

-Thomas1999-
17-04-2013, 16:29
Το αν θα φέρει αποτελέσματα κυμαίνεται με το ποσο έντονα κανεις την άσκηση , ποσα σετ βγάζεις , πόσες επαναλήψεις κλπ. Θέλει δουλεια η γραμμωση και δεν ειναι και ότι πιο εύκολο . Ασχολείσαι με κάτι άλλο (άθλημα) ? Καλό ειναι να πάρεις την συμβουλή ενός γυμναστή που γνωρίζει πιο πολλά .

Εντιτ: δεν υπάρχει τοπική γυμναστική . Δλδ μόνο δικεφαλους και τίποτα άλλο . Όλα πρέπει να γυμνάζονται . Επίσης μην πολυπιστευεις τις βλακείες που βγάζει το νετ πχ ." αν ακολουθήσεις αυτό το πρόγραμμα θα έχεις κανει μπράτσα σε έναν μήνα " .
Αυτες τις ασκησεις τις κανω καθε μερα το μεσημερη εκτος απο σαββατοκυριακσ και γενκα κανω αρκετες επαναληψεις και πικιλες ασκησις...Τωρα για αν κανω αθλημα πηγαινε προπονηση τεννις αλλα σταματησα πριν ενα χρονο ομως καθε χρονο απο ανοιξη-καλοκαιρι αρχιζω να κανω ποδηλασια με γρηγορο ρυθμο και παραπολα χιλιομετρα(την ιδια διαδρομη παντα)με κατι φιλους παντα σαββατο και κυριακη...............οσο αυτο που λες οτι πρεπει να γυμναζω τα παντα ρωτησα και το γυμναστη στο σχολειο μου αλλ
α και αλλους και μου ηπαν οτι αυτο ειναι μυθος.....μου ειπαν οτι μπορει να γινει υπερτροφια των μυων και να γυμνασω ενα συγκεκριμενο μερος.....πχ οι γαμπες των ποδοσφαιριστων η οι βραχιωνες των υδραβλικων

crazy
07-06-2013, 17:17
το προγραμα που πρεπει να ακολουθησεις πρεπει να ειναι πολυ απλο ωστε να μπορεις να το κανεις παντου και παντα..θα ηταν καλο να αρχισεις ενα προγραμα με το σωματικο σου βαρος μονο πχ πους απσ.μονοζυγο.διζυγο.κερκιδες.100μετρα κτλ...ολα αυτα πρεπει να γινουν σωστα για να εχουν αποτελεσματα και με καποιον που εχει εμπειρια ωστε να σε παρακολουθει να κανεις σωστα τις ασκησεις..σε εξι μηνες αν τα τα κανεις ολα σωστα με πολυ περπατημα θα δεις απιστευτα αποτελεσματα

T-Rex
12-06-2013, 13:50
ενημερώσου καλύτερα γιατί θα την τσακίσεις τη μέση σου και θα κλαίς μετά...
Εφόσον δεν πολυξέρεις τι κάνεις θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με ασκήσεις που περιλαμβάνουν το βάρος του σώματος σου.
Μονόζυγο έχεις?Εαν όχι κακός.Επίσης Push ups θα μπορούσες να κάνεις καθημερινά και θα με θυμηθείς ...