PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια Βιβλία θα Ήθελες να Γίνουν Ταινία;

Nana
11-02-2004, 19:36
μετά από μία συζήτηση με την Gorda περί βιβλιογραφοκινηματογραφικών ανησυχιών, σκέφτηκα να σας ρωτήσω ποιά βιβλία θα θέλατε να γίνουν κινηματογραφικές ταινίες και τι στυλ θα είχαν αυτές οι ταινίες.

Εγώ για παράδειγμα, θα ήθελα πολύ να γυριζόταν στον κινηματογράφο το "ψάχνοντας για κοχύλια" της Ρόζαμουντ Πίλτσερ.

Το φαντάζομαι σε στυλ κοινωνικής κομεντί, με νεύρο όμως, όχι από εκείνες τις αργέεεεεες που σου φέρνουν χασμουρητά. Θα είχε στιγμές έξαρσης, όμορφα τοπία και ΦΥΣΙΚΑ θα ήταν υποψήφιο στην κατηγορία των Όσκαρ γιατί θα είχε τα καλύτερα ονόματα στο ερμηνευτικό καστ.

Κάτι σαν τον "γητευτή των αλόγων" του Ρόμπερτ Ρέντφορντ ένα πράγμα

verbal
11-02-2004, 19:42
Εγώ περιμένω το "μέλι που έγινε κεντρί"

θα είναι γυρισμένο σε κουκλοθέατρο, και όλες τις φωνές θα τις κάνουν εναλλάξ αυτή που κάνει τη διαφήμιση του βιβλίου στο star και η άλλη που έκανε τη διαφήμιση "τώρα, το μέλι της μέλισσας, μέλι σας"...

indusdcd
11-02-2004, 20:26
Νομίζω πως η "Άγνοια" του Κούντερα θα γινόταν μια πολύ ωραία ταινία...
:wavey:

mrFrodo
11-02-2004, 21:55
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Nana

Εγώ για παράδειγμα, θα ήθελα πολύ να γυριζόταν στον κινηματογράφο το "ψάχνοντας για κοχύλια" της Ρόζαμουντ Πίλτσερ.

w nai, w naiiii

omws exei idi paiksei se tiletainia gyrw sto 90 91, kati eixa brei sto imdb kapoia stigmi, an to ksanabrw tha post

mindscape
11-02-2004, 22:09
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από indusdcd
Νομίζω πως η "Άγνοια" του Κούντερα θα γινόταν μια πολύ ωραία ταινία...
:wavey:

γενικα ολα τα βιβλια του Κουντερα στο μυαλο μου τουλαχιστον μου φαινονταν παντα τοσο καταλληλα για να κινηματογραφηθουν... Αλλα αν δεν κανω λαθος μοναχα η ελαφροτητα εχει γινει κινηματοφραγικη μεταφορα, την οποια και δεν εχω δει.. :blush:

dirakis
11-02-2004, 22:57
"Το λάθος" του Σαμαράκη!

mary
12-02-2004, 01:19
χριστέ μου το "ψάχνοντας για κοχύλια", θα ήταν βασανιστικά και ψυχοβγαλτικά αργό τύπου τα απομεινάρια μιας μέρας κι έτσι, στάνταρ με την έμμα τόμσον...

τεςπα τα βιβλία που φτιάχνομαι όταν βλέπω στο σινεμά είναι του elmore leonard (get shorty, jackie brown, out of sight) και με μεγάλη μου χαρά έχω μάθει ότι γυρίζονται μερικά ακόμη (pagan babies, be cool, cuba libre): έχουν speed, φυσικούς διαλόγους, κυνηγητά, απάτες, sexy ζευγάρια, extra cool τύπους...
οπότε είμαι ένα happy άτομο!!

και αν υπήρχε budget, όλα του Ξανθούλη, ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ (πχ το πεθαμένο λικέρ και οι μέλισσες unfortunately δεν ήταν αντάξια της πολυπλοκότητας του Ξανθούλη)

mans
12-02-2004, 01:36
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mary

τεςπα τα βιβλία που φτιάχνομαι όταν βλέπω στο σινεμά είναι του elmore leonard (get shorty, jackie brown, out of sight) και με μεγάλη μου χαρά έχω μάθει ότι γυρίζονται μερικά ακόμη (pagan babies, be cool, cuba libre): έχουν speed, φυσικούς διαλόγους, κυνηγητά, απάτες, sexy ζευγάρια, extra cool τύπους...
οπότε είμαι ένα happy άτομο!!

για να δούμε και το Big Bounce του ίδιου που βγήκε πρόσφατα και πάτωσε στας Αμερικάς....

α, και περιμένουμε και τη συνέχεια του Get Shorty...

mans
12-02-2004, 01:39
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dirakis
"Το λάθος" του Σαμαράκη!

άριστη επιλογή...
άλλωστε, ειναι γραμμένο με καθαρά κινηματογραφικό τρόπο.

το περιμένω εδώ και πολλά χρόνια, αλλά δεν βλέπω φως.

:-(

dalaiklama
12-02-2004, 02:03
1)Ήθελα το Lord Of The Rings..έγινε..
2)Ήθελα το The Hitchhiker's Guide To The Galaxy...γίνεται..

Δεν έχω να ζητησω τίποτε άλλο..εκτός ισως από το καταπληκτικό Gates Of Fire.

verbal
12-02-2004, 02:13
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dalaiklama
Δεν έχω να ζητησω τίποτε άλλο..εκτός ισως από το καταπληκτικό Gates Of Fire.

γέγονε

Helekin
12-02-2004, 09:51
ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ. SILMARILION. SILMARILION. SILMARILION. ΑΛΛΑ ΕΛΕΟΣ ΜΗΝ ΤΟ ΔΩΣΕΤΕ ΣΤΟΝ JACKSON ΠΑΛΙ!

(ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ELRIC OF MELNIBONE ΚΑΙ ΠΥΛΕΣ ΦΩΤΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΗΔΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ...)

Nighteyes
12-02-2004, 14:14
Εγώ πάλι, θέλω να δω τα "Η Ασπίδα της Σπάρτης" και "Tελευταία Λεγεώνα" του Manfredi. Είναι θεϊκά βιβλία.

Μετά, θα ήθελα να δω τον Αλχημιστή και την τριλογία των Φαρσιερ(The Farseer Trilogy), απ' όπου έχω πάρει και το nick μου:D.

ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ. SILMARILION. SILMARILION. SILMARILION. ΑΛΛΑ ΕΛΕΟΣ ΜΗΝ ΤΟ ΔΩΣΕΤΕ ΣΤΟΝ JACKSON ΠΑΛΙ

Το Silmarillion είναι πολύ δύσκολο να γυριστεί σε μία ταινία. Θα ήθελε μία σειρά ταινιών με αρκετές σεναριακές παρεμβάσεις γιατί είναι πολλές ιστορίες διάσπαρτες και με αρκετά κενά.
Είναι το αγαπημένο μου βιβλίο και δεν θα ήθελα να το δω πετσοκομμένο

Αν και θα ήθελα να δω την ιστορία του Turin. Είναι ίσως η πιο πλήρης ιστορία που έχει το Silmarillion, μαζί με την ιστορία του Beren και της Luthien.

Kokkino_Asteri
12-02-2004, 14:21
Ολα τα βιβλία του Ντοστογέφσκυ!

aleg
12-02-2004, 14:29
Όπως και να 'χει πάντως, η "μαγεία" είναι πολύ μεγαλύτερη όταν διαβάζεις ένα βιβλίο παρά όταν βλέπεις το ίδιο σε ταινία! ;-)

mans
12-02-2004, 14:35
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Nighteyes

Μετά, θα ήθελα να δω τον Αλχημιστή

και αυτό, απ'όσο γνωρίζω, θα πραγματοποιηθεί....

σκηνοθέτης ο Μορφέους από τα Ματριξ (γνωστός και ως Λορενς Φισμπερν)

:o

Nana
12-02-2004, 15:22
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από aleg
Όπως και να 'χει πάντως, η "μαγεία" είναι πολύ μεγαλύτερη όταν διαβάζεις ένα βιβλίο παρά όταν βλέπεις το ίδιο σε ταινία! ;-)

αν και μου έχουν πει πως το chocolat υπερέχει σε ταινία από ό,τι στο βιβλίο. Η ταινία μου άρεσε υπερβολικά, το βιβλίο όμως δεν το έχω διαβάσει

gorda
12-02-2004, 16:14
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mindscape

γενικα ολα τα βιβλια του Κουντερα στο μυαλο μου τουλαχιστον μου φαινονταν παντα τοσο καταλληλα για να κινηματογραφηθουν... Αλλα αν δεν κανω λαθος μοναχα η ελαφροτητα εχει γινει κινηματοφραγικη μεταφορα, την οποια και δεν εχω δει.. :blush:

Έχω την εντύπωση πως ο Κούντερα δύσκολα μεταφέρεται στην οθόνη, ωστόσο θα ήταν πρόκληση .

Εγώ πάλι περιμένω κάτι σε Θεσπέσιο Πτώμα της Poppy Z. Brite ή το Καμπάλ του Clive Barker. Αχ και να γινόταν μόνο....... Α ρε Νανά με τις σκέψεις σου απο το αυτί και στο δάσκαλο έτσι;

IOLH
12-02-2004, 16:14
Οι μαγισσες της Σμυρνης (ετσι για να σας τη σπασω λιγο!!!) :p

spoul
12-02-2004, 16:29
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dirakis
"Το λάθος" του Σαμαράκη!

Αν δεν κάνω "λάθος" - :p - έχει γυριστεί παλιά, με κάποιον ιταλό ή γάλλο ηθοποιό... Θα ψάξω να σου πω.

spoul
12-02-2004, 17:11
Για δες εδώ: http://www.imdb.com/title/tt0072910/

Nana
12-02-2004, 18:29
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από gorda

Έχω την εντύπωση πως ο Κούντερα δύσκολα μεταφέρεται στην οθόνη, ωστόσο θα ήταν πρόκληση .

Εγώ πάλι περιμένω κάτι σε Θεσπέσιο Πτώμα της Poppy Z. Brite ή το Καμπάλ του Clive Barker. Αχ και να γινόταν μόνο....... Α ρε Νανά με τις σκέψεις σου απο το αυτί και στο δάσκαλο έτσι; '

τι εννοείς καλέ; Δεν ξέρω τίποτα, είμαι αθώα, τ΄ορκίζομαι

verbal
12-02-2004, 18:40
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από aleg

Βέβαια υπάρχει πάντα και το παράδειγμα της τριλογίας του Άρχοντα, που ξεκίνησα να διαβάζω το πρώτο βιβλίο και το παράτησα στα μισά γιατί μου είχε σπάσει τα νεύρα με τα ονόματα και τις μπουρδοπαράπλευρες ιστορίες με τα ποιήματα και τα τραγουδάκια.

Ενώ με την ταινία, όπως και να το κάνεις, δεν μπορείς να την αφήσεις και στη μέση όταν είσαι στην αίθουσα.

:smokin:

Nana
12-02-2004, 19:37
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από verbal

Βέβαια υπάρχει πάντα και το παράδειγμα της τριλογίας του Άρχοντα, που ξεκίνησα να διαβάζω το πρώτο βιβλίο και το παράτησα στα μισά γιατί μου είχε σπάσει τα νεύρα με τα ονόματα και τις μπουρδοπαράπλευρες ιστορίες με τα ποιήματα και τα τραγουδάκια.

Ενώ με την ταινία, όπως και να το κάνεις, δεν μπορείς να την αφήσεις και στη μέση όταν είσαι στην αίθουσα.

:smokin:

κι εγώ το ίδιο έπαθα με το πρώτο βιβλίο. Με μεγάλη καταπίεση έφτασα στη μέση! Αν και μου είπαν πως τα άλλα έχουν λιγότερες περιγραφές

gorda
12-02-2004, 19:50
'

τι εννοείς καλέ; Δεν ξέρω τίποτα, είμαι αθώα, τ΄ορκίζομαι

Εσύ καλά θα κάνεις να μη το παίζεις "δεν άκουσα , πως είπατε , ορίστε" γιατί σου τα έχω μαζεμένα μικρή και κανονικά θα έπρεπε να μη μιλάς καθόλου μετά από ό'τι έκανες νομίζω; :angryfire :mad:

Nana
12-02-2004, 20:18
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από gorda

Εσύ καλά θα κάνεις να μη το παίζεις "δεν άκουσα , πως είπατε , ορίστε" γιατί σου τα έχω μαζεμένα μικρή και κανονικά θα έπρεπε να μη μιλάς καθόλου μετά από ό'τι έκανες νομίζω; :angryfire :mad:

σφυρίζω ρυθμικά κοιτώντας το χιονισμένο ουρανό με ένα δήθεν ανέμελο ύφος :smokin:

Nighteyes
12-02-2004, 21:05

κι εγώ το ίδιο έπαθα με το πρώτο βιβλίο. Με μεγάλη καταπίεση έφτασα στη μέση! Αν και μου είπαν πως τα άλλα έχουν λιγότερες περιγραφές

Αν νομίζετε ότι το Lotr έχει πολλές περιγραφές, πρέπει να διαβάσετε το Slimarillion :p

mary
12-02-2004, 21:08
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από spoul

Αν δεν κάνω "λάθος" - :p - έχει γυριστεί παλιά, με κάποιον ιταλό ή γάλλο ηθοποιό... Θα ψάξω να σου πω.

true, το θυμάμαι με γάλλους
όχι το ίδιο καλό/δυνατό με το βιβλίο
χαρακτηριστικά με είχε εκνευρίσει στη σκηνή όπου στο βιβλίο πάει ο τύπος τουαλέτα, και λέει στον άλλο ώστε να σιγουρευτεί ότι παραμένει στο δωμάτιο και δε θα το σκάσει, να τραγουδάει τον εθνικό ύμνο
περίμενα σ'όλη τη ταινία το γάλλο να τραγουδήσει το "απ' τα κόκκαλα βγαλμένη", αλλά τον έβαλε απλώς να χτυπάει παλαμάκια

spoul
12-02-2004, 23:21
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mary

true, το θυμάμαι με γάλλους
όχι το ίδιο καλό/δυνατό με το βιβλίο
χαρακτηριστικά με είχε εκνευρίσει στη σκηνή όπου στο βιβλίο πάει ο τύπος τουαλέτα, και λέει στον άλλο ώστε να σιγουρευτεί ότι παραμένει στο δωμάτιο και δε θα το σκάσει, να τραγουδάει τον εθνικό ύμνο
περίμενα σ'όλη τη ταινία το γάλλο να τραγουδήσει το "απ' τα κόκκαλα βγαλμένη", αλλά τον έβαλε απλώς να χτυπάει παλαμάκια

Την ταινία δεν την έχω δει, αλλά γενικά τα βιβλία του "Αιώνιου έφηβου" είναι τρομερά

mary
13-02-2004, 12:51
έτερον εκάτερον
θα μιλήσω λίγο κλισαρισμένα, αλλά όταν ένας συγγραφέας αναλύει σε βάθος την ψυχολογία και την εξέλιξη {σε επίπεδο σκέψης και συναισθημάτων} των ηρώων του, κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να αποδοθεί στη οθόνη, ειδικά όταν ο σκηνοθέτης για να κάνει το φιλμ πιασάρικο, βάζει λίγο παραπάνω τρέξιμο, κυνήγι και κανένα πυροβολισμό

άλλο καλό βιβλίο - άλλο καλό concept - άλλο καλό σενάριο - άλλο καλή ταινία
μέγιστη απόδειξη Stephen King (http://www.cine.gr/people.asp?name=King%2C%20Stephen)

verbal
13-02-2004, 12:52

σφυρίζω ρυθμικά κοιτώντας το χιονισμένο ουρανό με ένα δήθεν ανέμελο ύφος :smokin:

Aυθεντικό μήνυμα ετσάλη απο mary

πάει ο τύπος τουαλέτα, και λέει στον άλλο ώστε να σιγουρευτεί ότι παραμένει στο δωμάτιο και δε θα το σκάσει, να τραγουδάει τον εθνικό ύμνο

Νανά, νομίζω είσαι η ιδανικη για το ρόλο στην ελληνική βερσιόν που θα κάνει η mary

lefki
13-02-2004, 13:12
ΚΑΛΕ ΜΗΝ ΤΑ ΛΕΣ ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΨΟΦΟΚΡΥΟ , ΘΑ ΠΑΓΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΞΕΠΑΓΩΣΟΥΜΕ.ΝΑΙ ΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΟ ΛΕΩ VERBAL ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΕ ΚΟΙΤΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΦΟΣ :-) :-) ;-)

Nana
13-02-2004, 13:13
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από verbal

Νανά, νομίζω είσαι η ιδανικη για το ρόλο στην ελληνική βερσιόν που θα κάνει η mary

λοιπόν, τώρα που το ξανασκέφτομαι κι εγώ νομίζω ότι είμαι η ιδανική. Θέλω ποσόστά επί των κερδών όμως και κανονικό μισθό. Άσε που η αφίσσα θα είναι δική μου. Μόνο εμένα θα έχει πάνω... άντε και καμιά σφυρίχτρα

lefki
13-02-2004, 13:25
ΕΓΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΑΙΝΙΑ ΤΟ "ΟΤΑΝ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ" ΤΗΣ ΕΛ. ΤΣΑΓΚΑ. ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ Ο ΒΛΑΔ. ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!ΘΑ ΧΕ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ!!!!!!!!!!!!!!! :p :confused: :-)

gorda
13-02-2004, 14:18

λοιπόν, τώρα που το ξανασκέφτομαι κι εγώ νομίζω ότι είμαι η ιδανική. Θέλω ποσόστά επί των κερδών όμως και κανονικό μισθό. Άσε που η αφίσσα θα είναι δική μου. Μόνο εμένα θα έχει πάνω... άντε και καμιά σφυρίχτρα

Xωρίς σφυρίχτρα ρε, εσύ θα σφυράς με τα δάχτυλα στο στόμα :baby:

mary page
14-02-2004, 23:40
Θα ήθελα να γίνει ταινία ή καλύτερα εγώ η ίδια να κάνω ταινία το βιβλίο του Κοέλιο "Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει", ΄κάποια από τα διηγήματα του Πόε, αν και νομίζω ότι έχουν γυριστεί, και τα βιβλία της Πατρίσια Κόρνγουελ με πρωταγωνίστρια τη Σκαρπέττα...
Ζητάω λίγα πράγματα...

estelle*
26-02-2004, 16:21
nai...kati apo ta death tou EDGAR ALLAN POE kai tou LOVECRAFT den tha ithele kaneis na dei se tainia? I would die for it!

verbal
26-02-2004, 21:21
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από estelle*
LOVECRAFT den tha ithele kaneis na dei se tainia? I would die for it!

Yποθέτω το Re-Animator (http://www.cine.gr/film.asp?id=1424&page=4) το έχεις ήδη υπόψιν σου ε;

indusdcd
26-02-2004, 22:08
nai...kati apo ta death tou EDGAR ALLAN POE kai tou LOVECRAFT den tha ithele kaneis na dei se tainia? I would die for it!

Υπάρχει ρε'συ...

Έχω δει το Necronomicon... :smokin:

Danny Parker
26-02-2004, 22:45
LOVECRAFT den tha ithele kaneis na dei se tainia? I would die for it!

Υπαρχει και το Dagon που κυκλοφορησε σχετικα προσφατα σε dvd

rotweiler
03-03-2004, 03:26
Την His Dark Materials (H Τριλογια του Κοσμου) τριλογια του Philip Pullman... Εκτος απο εξαιρετικα βιβλια ειναι και μια πολυ εντυπωσιακη περιπετεια για αξιοποπρεπη μεταφορα στον κινηματογραφο (στο δρομο που χαραξε ο Αρχοντας)...
(αν και απο οτι ακουω κατι εχει αρχισει να ψιθυριζεται στο Hollywood και γι'αυτο...)

Επισης κανενα ακομη βιβλιο του Arturo Pérez-Reverte (μετα απο το -μισο- βιβλιο "Η λεσχη Δουμας", στο οποιο βασιστηκε το Ninth Gate του Polanski), οπως τον "Δασκαλο Ξιφασκιας" του, ή τον πολυ ενδιαφεροντα "Πινακα της Φλανδρας".

dalaiklama
03-03-2004, 04:08
Πανο,αυτά τα βιβλία του reverte τα άκουσα και από την Άλκηστη.Τώρα βλεπω ότι τα αναφέρεις και συ..μάλλον πρέπει να το ψάξω το θέμα ε?!

jazziza
03-03-2004, 09:56
Ο Πέτρος Τατσόπουλος γράφει κινηματογραφικές ιστορίες. (το παυσίπονο, οι ανήλικοι, η καρδιά του κτήνους...).

Έχω σκεφτεί και τα βιβλία του Λένου Χρηστίδη, αλλά δεν ξέρω αν θα κατάφερνε κανείς να αποδώσει το χιούμορ του.

Λάτρεψα τα βιβλία του Αρχοντα, ενώ οι ταινίες δε μου άρεσαν.

mindscape
03-03-2004, 12:43
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dalaiklama
Πανο,αυτά τα βιβλία του reverte τα άκουσα και από την Άλκηστη.Τώρα βλεπω ότι τα αναφέρεις και συ..μάλλον πρέπει να το ψάξω το θέμα ε?!

bale kai me kai mena sti reverte by alkhsth list.... ;-)
i lesxh doumas einai katapliktiko vivlio, na pw oti i kinimatografiki tou metafora kali men de me kalipse de... kirios giati to parakane sta fiction kai kirios sto na optikopoiisei to mistirio pou akoma kai to vivlio apofevgei...sorry gia ta greeklish...

Alcestis
03-03-2004, 13:40
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από rotweiler
Την His Dark Materials (H Τριλογια του Κοσμου) τριλογια του Philip Pullman... Εκτος απο εξαιρετικα βιβλια ειναι και μια πολυ εντυπωσιακη περιπετεια για αξιοποπρεπη μεταφορα στον κινηματογραφο (στο δρομο που χαραξε ο Αρχοντας)...
(αν και απο οτι ακουω κατι εχει αρχισει να ψιθυριζεται στο Hollywood και γι'αυτο...)

Επισης κανενα ακομη βιβλιο του Arturo Pérez-Reverte (μετα απο το -μισο- βιβλιο "Η λεσχη Δουμας", στο οποιο βασιστηκε το Ninth Gate του Polanski), οπως τον "Δασκαλο Ξιφασκιας" του, ή τον πολυ ενδιαφεροντα "Πινακα της Φλανδρας".

Ο πίνακας της Φλάνδρας έχει γυριστεί με πρωταγωνίστρια την Kate Backinsale to 1994 από τον Jim Mc Bride. Η ταινία ήταν κάτω του μετρίου, ή τέλος πάντων ας μην είμαι σκληρή, η ταινία ήταν μέτρια. Παραδόξως ήταν αρκετά πιστή στο λογοτεχνικό κείμενο και αυτό κυρίως ήταν που την έκανε ενδιαφέρουσα.

Ο τίτλος με τον οποίο κυκλοφόρησε ήταν Uncovered και το σίγουρο είναι ότι ναι μεν αποτελεί μία από τις πρώτες εμφανίσεις της Kate, τίποτε όμως σ' αυτήν δεν δικαιολογεί την μετέπειτα καριέρα της. Είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Αυτά!

Letsa
22-07-2009, 01:52
Τα Λευκα Δαχτυλα [γαματο αν και ψιλοαγνωστο γαλλικο βιβλιο (ψυχολογικοαστυνομικο θριλερ σε στυλ Σιωπη των Αμνων)]

TagoMago
22-07-2009, 12:33
Σίγουρα θα ήταν πολύ καλή φάση να σκηνοθετηθεί, με σωστό σχεδιασμό και πολλή δουλειά, κάποιο βιβλίο του Κάφκα

regnif
22-07-2009, 14:48
ena palia galliko comic apo thn dekaetia tou 80 pou legete Les Balaines Publiques. 8a borouse na ginei kalh tainia pisteyw.

episis merika vivlia tou Kafka kai O 3enos tou Camus.

epic
26-07-2009, 20:57
Κανενα. Να βαλουν κατω τον κωλο τους να γραψουν κανα σεναριο της προκοπης. Βαρεθηκα πια να "καταστρεφουν" παλιες ταινιες, βιβλια και κομικ.
(Εξαιρουνται λιγοστες καλες προσπαθειες)

Letsa
28-07-2009, 02:51
Χαχαχα... σωστος :tounge:

Black Depth
30-07-2009, 00:03
Σίγουρα θα ήταν πολύ καλή φάση να σκηνοθετηθεί, με σωστό σχεδιασμό και πολλή δουλειά, κάποιο βιβλίο του Κάφκα

+1.................

gvas
30-07-2009, 16:21
Δοκιμάστε την κάτα Όρσον Ουέλς εκδοχή της 'Δίκης' και δε θα μείνετε απογοητευμένοι αμφότεροι...

maniotrelos
17-08-2009, 20:14
Ζητείται Ελπίς του Αντώνη Σαμαράκη

Scarlett
01-09-2009, 17:42
the wishing game

Marta
13-09-2009, 14:30
Καλησπέρα και απο εμένα. Σίγουρα θα ήθελα να δώ να γύριζεται σε σειρά και όχι ταινία (λόγω όγκου) το βιβλίο της Susanna Clarke "Jonathan Strange and Mr.Norrell). :tounge:
Για όσους δεν το γνωρίζουνε πρόκειται για ένα χοντρό μυθηστόριμα που ανακατέυει την φαντασία με την ιστορία και αφηγείται την ιστορία δύο μάγων σε ένα εναλλακτικό σύμπαν στην Αγγλία του πρό-προηγούμενου αιώνα. :wow:

ghadhika
01-08-2010, 12:33
Επιτέλους η μεταφορά του At the Mountains of Madness του Lovecraft ανακοινώθηκε και επίσημα από τον Del Toro. Τρέλαααααα...

Svs029
04-08-2010, 21:42
Το Η Κάθοδος των Μυρίων (http://www.skroutz.gr/books/177189.%CE%97-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%9C%CF%85%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD.html) του Michael Curtis Ford η το Ο Αιώνιος Πόλεμος (http://anubis.gr/books.asp?BID=1231) του Haldeman Joe.

ghadhika
04-08-2010, 21:46
Το Η Κάθοδος των Μυρίων (http://www.skroutz.gr/books/177189.%CE%97-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%9C%CF%85%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD.html) του Michael Curtis Ford η το Ο Αιώνιος Πόλεμος (http://anubis.gr/books.asp?BID=1231) του Haldeman Joe.

The Forever War (http://io9.com/5506787/first-look-at-ridley-scotts-forever-war-movie)

Svs029
04-08-2010, 22:05
The Forever War (http://io9.com/5506787/first-look-at-ridley-scotts-forever-war-movie)
Θα βγεί σε ταινία..?Ωραία γιατί το βιβλίο είναι καταπληκτικό...! ;-)

Scarlett
04-08-2010, 22:49
το παιχνιδι των κρυφων ευχων

TagoMago
05-08-2010, 20:23
Ο χορός των εφτά πέπλων του Τομ Ρόμπινς

Scarlett
23-09-2010, 15:36
δεν ξερω αμα το εχω ξαναπει αλλα περιμενω πως και πως το παιχνιδι των κρυφων ευχων!
πρεπει οπως και δηποτε να γινει ταινια!

gregacm
15-10-2010, 00:12
Πολλα μου ερχονται στο μυαλο,αλλα νομιζω οτι ωραιο θα ηταν "Η Θεραπεια" του Σεμπαστιαν Φιτσεκ.Ψυχολογικο θριλερακι απο τα καλα!
Και φυσικα,αν ειχα ανακαλυψει πιο παλια το forum,θα σας ελεγα την τριλογια Millenium του Στιγκ Λαρσον,αλλα με προλαβαν!

KNIGHT
28-10-2010, 19:24
Το χόμπιτ του Τόλκιν.

ghadhika
28-10-2010, 19:59
Το χόμπιτ του Τόλκιν.

Αυτό ήδη γίνεται ταινία. Τα γυρίσματα ξεκινάνε τον Φεβρουάριο με τον Martin Freeman στο ρόλο του Bilbo Baggins και επιστροφή (μετά από πολλές δικαστικές μάχες αλλά και την αποχώρηση του Guillermo del Toro) του Peter Jackson στη σκηνοθεσία.

Akrovolistis
28-10-2010, 23:38
Θα ήθελα να δω το Μαυρο πυργο του Στιβεν Κινγκ σε 7 ταινιες - μια για καθε βιβλιο. Και μιλαω για παραγωγες του βεληνεκους ο αρχοντας των δαχτυλιδιων. Θα ηταν κατι το φοβερο πιστευω. (Αν και η ταινια σχεδον παντα δεν φτανει το βιβλιο)

ghadhika
29-10-2010, 00:55
Θα ήθελα να δω το Μαυρο πυργο του Στιβεν Κινγκ σε 7 ταινιες - μια για καθε βιβλιο. Και μιλαω για παραγωγες του βεληνεκους ο αρχοντας των δαχτυλιδιων. Θα ηταν κατι το φοβερο πιστευω. (Αν και η ταινια σχεδον παντα δεν φτανει το βιβλιο)

Είχε συζητηθεί πριν αρκετό καιρό ότι θα το αναλάμβανε ο Tim Burton αλλά από τότε που μπλέχτηκε με τα παραμυθάκια της Disney, ξεχάστηκε.

KNIGHT
30-10-2010, 02:28
Αυτό ήδη γίνεται ταινία. Τα γυρίσματα ξεκινάνε τον Φεβρουάριο με τον Martin Freeman στο ρόλο του Bilbo Baggins και επιστροφή (μετά από πολλές δικαστικές μάχες αλλά και την αποχώρηση του Guillermo del Toro) του Peter Jackson στη σκηνοθεσία.

Είναι τελικά αλήθεια αυτό ghadhika; Το χα ξανακούσει αυτό που λες, πως γυρίζετε η ταινία, αλλά δεν ακούγετε τίποτα.

ghadhika
30-10-2010, 10:18
Είναι τελικά αλήθεια αυτό ghadhika; Το χα ξανακούσει αυτό που λες, πως γυρίζετε η ταινία, αλλά δεν ακούγετε τίποτα.

Βεβαίως βεβαίως...Αν και δε θα το'λεγα ότι δεν ακούγεται τίποτα. Έχει γίνει ο κακός χαμός. Μετά από ολόκληρο χρόνο pre-production αποχώρησε ο del Toro, πόσους μήνες ψάχναν σκηνοθέτη, μετά είχαν πρόβλημα με το budget που θα είναι τεράστιο, μετά με τον πρωταγωνιστή Martin Freeman ο οποίος ήταν δεσμευμένος με τη σειρά Sherlock και δε προλάβαινε αλλά τελικά τα κατάφεραν, μετά ανακοινώθηκε και επίσημα η επιστροφή του Peter Jackson, μετά είχαν προβλήματα με τα γυρίσματα στη Νέα Ζηλανδία και είχαν πει ότι θα γυρίσουν αλλού αλλά τελικά λύθηκε και αυτό...κανονικό σήριαλ τους τελευταίους μήνες.

ghadhika
30-10-2010, 19:04
Είχε συζητηθεί πριν αρκετό καιρό ότι θα το αναλάμβανε ο Tim Burton αλλά από τότε που μπλέχτηκε με τα παραμυθάκια της Disney, ξεχάστηκε.

Τελικά όχι απλά δε ξεχάστηκε αλλά επισημοποιήθηκε και το release date της ταινίας, με σκηνοθέτη τον Ron Howard για τις 17 Μαΐου 2013 (τώρα μεθαύριο δλδ!)

rose
24-11-2010, 20:54
έτερον εκάτερον
θα μιλήσω λίγο κλισαρισμένα, αλλά όταν ένας συγγραφέας αναλύει σε βάθος την ψυχολογία και την εξέλιξη {σε επίπεδο σκέψης και συναισθημάτων} των ηρώων του, κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να αποδοθεί στη οθόνη, ειδικά όταν ο σκηνοθέτης για να κάνει το φιλμ πιασάρικο, βάζει λίγο παραπάνω τρέξιμο, κυνήγι και κανένα πυροβολισμό

άλλο καλό βιβλίο - άλλο καλό concept - άλλο καλό σενάριο - άλλο καλή ταινία
μέγιστη απόδειξη Stephen King (http://www.cine.gr/people.asp?name=King%2C%20Stephen)

Συμφωνω απολυτα!!!!!!!!!!!!!

newbook
25-12-2010, 12:27
Εγώ περιμένω το "μέλι που έγινε κεντρί"

θα είναι γυρισμένο σε κουκλοθέατρο, και όλες τις φωνές θα τις κάνουν εναλλάξ αυτή που κάνει τη διαφήμιση του βιβλίου στο star και η άλλη που έκανε τη διαφήμιση "τώρα, το μέλι της μέλισσας, μέλι σας"...

καλημέρα ! , μου αρέσει η υπογραφή σου και πήρα το θάρρος να σου ζητήσω να μου πεις , που θα το σπουδάσουμε ; , τυχαίο ; δεν νομίζω, γειά σου και χάρηκα

Void
25-12-2010, 12:34
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRm4VWu_XZa1_B8MS7k6kjZ1oWebagAJ nSbCNcG9nAIuD-iKI4i

manta-rini
06-10-2011, 02:10
Την Eξαφάνιση (http://www.astinomika.gr/exafanisi/) της Chevy Stevens, το οποίο μου φάνηκε γράφηκε και με τέτοια προοπτική. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα διαβάζοντας το.
Θα γινόταν περίφημο thriller,crime,mystery ή ακόμα και horror...

evelyn
20-10-2011, 20:01
Περιμένω την Παγωμένη Πριγκίπισσα της Καμίλα Λάκμπεργκ.Ειναι απιστευτο βιβλιο και σιγουρα θα γινοταν ενα πολυ πετυχημενο αστυνομικο θριλερ...

ghadhika
20-10-2011, 20:14
Περιμένω την Παγωμένη Πριγκίπισσα της Καμίλα Λάκμπεργκ.Ειναι απιστευτο βιβλιο και σιγουρα θα γινοταν ενα πολυ πετυχημενο αστυνομικο θριλερ...

Νομίζω ότι αναφέρεσαι σε αυτό (http://www.imdb.com/title/tt1895318/). Αργεί ακόμα αλλά σουηδική τηλεταινία...χλωμό να τη βρεις κάπου.

evelyn
20-10-2011, 20:23
μπραβο αυτο..!!! τωρα που ειδα αυτο το Fjällbackamorden το καταλαβα,δεν μπορει να ειναι αλλο...αλλα αφου εχει γινει τηλεταινεια που να τη βρω :(

ARK85
20-10-2011, 21:46
Το Σμήνος (http://www.greekbooks.gr/books/logotehnia/to-sminos-1.product) του Φρανκ Σέτσινγκ

/////
Πιθανά να είναι το δεύτερο (του 2015 :p )
Ευχαριστώ!

ghadhika
20-10-2011, 23:53
Το Σμήνος (http://www.greekbooks.gr/books/logotehnia/to-sminos-1.product) του Φρανκ Σέτσινγκ

Ίσως είναι κάποιο από αυτά τα δύο...
http://www.imdb.com/title/tt1778360/
http://www.imdb.com/title/tt0808491/

Alithinos
19-01-2012, 19:39
Θα ήθελα να δω το "Our lady of darkness" του Fritz Leiber,κάποια ταινία σχετικά με το Necronomicon και τον Κθούλου του Lovecraft,και το Metro 2033.

Ρωμανός
18-03-2012, 15:58
29243

Ποιό άλλο;;;;

Lukas
20-03-2012, 01:56
http://prntscr.com/77o6o θα ήταν πιστεύω πολύ ωραία ταινία!!

Sharlin
20-03-2012, 11:24
http://www.greekbooks.gr/books/logotehnia/xeni-logotehnia/xeni-pezografia/to-aroma-tu-oniru.product
Το άρωμα του ονείρου- Τομ Ρομπινς!

77Phenom
20-03-2012, 21:48
Ηθελα να δω το Εραγκον. Αν και δεν ειναι φτιαγμενο ετσι για ταινια κατι θα γινοταν. Η πρώτη ταινια ηταν αποτυχια και ελπιζω να μην εχουμε και δευτερη, αλλα πραγματικα θα ηταν ωραιο αν την επιανε στα χερια του καποιος αλλος(εγω ας πουμε).

NikosVy
20-03-2012, 22:18
http://i40.tinypic.com/s2y8i0.jpg
Αυτό.

Πειράζει;

gregacm
22-03-2012, 23:22
29243

Ποιό άλλο;;;;

Καλυτερα να γινει μινι σειρα 10-12 επεισοδιων ξερω γω.Για να μπορεσει να καλυφθει οσο καλυτερα γινεται και να το απολαυσουμε περισσοτερο.

northwind
23-03-2012, 18:22
Καλυτερα να γινει μινι σειρα 10-12 επεισοδιων ξερω γω.Για να μπορεσει να καλυφθει οσο καλυτερα γινεται και να το απολαυσουμε περισσοτερο.
Σωστος, θα το καλυπτανε πολυ καλυτερα, αλλα η βλακεία είναι οτι συνηθως τετοια βιβλια τα σκοτωνονουνε στις σειρες, αμα δεν παρουνε καποιο καλο σκηνοθετη να τα στηριξει.....και σε σειρα δυσκολα θα παει σκηνοθετης με εμπειρια μεγαλου στουντιο Χολιγουντ....

gregacm
29-03-2012, 20:45
Σωστος, θα το καλυπτανε πολυ καλυτερα, αλλα η βλακεία είναι οτι συνηθως τετοια βιβλια τα σκοτωνονουνε στις σειρες, αμα δεν παρουνε καποιο καλο σκηνοθετη να τα στηριξει.....και σε σειρα δυσκολα θα παει σκηνοθετης με εμπειρια μεγαλου στουντιο Χολιγουντ....

Μην το λες.Πλεον,εχοντας και το Game of Thrones ως οδηγο,νομιζω οτι μπορει να βγει πολυ καλο.Ειναι και το αλλο.Το γεγονος οτι στο Σιλμαριλλιον υπαρχουν πολλες ιστοριες,η μινι σειρα μπορει να ασχοληθει πιο διεξοδικα με καθε μια απο αυτες.In HBO we trust!!!

harry_poker
01-05-2012, 01:56
ειλικρινα εγω προτιμω να διαβασω τα βιβλια που μου αρεσουν και να δω αλλες ταινιες...
οταν διαβαζω ενα βιβλιο μπορω να αφησω την φαντασια μου ελευθερη, να "ζωγραφησω¨" στο μυαλο μου τα προσωπα του βιβλιου, τα τοπια κλπ...
πολλες φορες οταν βλεπω ταινιες που εχουν βασιστει στα βιβλια ειμαι απογοητευμενος, επειδη εγω αλλιως τα ειχα φανταστει...
τελος παντων, αυτη ειναι η γνωμη μου...

Ofiskaikrino
01-09-2012, 15:54
εγώ θα ήθελα να ξαναγυρίζανε τον έραγκον μιας και το σκοτώσανε και το δέκα μικροί νέγροι της αγκάθα κρίστι!!!καταπληκτικό βιβλίο δεν το περίμενα το τέλος!!!