PDA

Επιστροφή στο Forum : Σεξουαλικότητα μετά από εγκυμοσύνη

Sofia delart
10-01-2013, 17:31
Ποια είναι τελικά η αλήθεια? Οι γυναικες μετα τις εγκυμοσύνες χάνουν τη σεξουαλικότητα τους? Δεν εχουν διαθεση για σεξ? Οι ορμόνες παίζουν καθοριστικό ρόλο. Ένα χρόνο απο την γέννηση του μωρού αλλα δεν μπορουμε να βρουμε τη διάθεση και τους ρυθμούς μας με τίποτα....

CHOKE
11-01-2013, 02:34
Κοίτα περνάει μια κατάσταση δυστηχώς που είναι χέσε μέσα η φάση, ισχύει και το έχω ζήσει… ΔΙΣ… πλέον.

Δεν περίμενα ένα χρόνο πάντος για να πω "ένα και ένα κάνουν 2", αν κρίνω απο τον εαυτό μου αυτή η φάση ειναι η χειρότερη που περνάς ως άντρας για να υποπέσεις σε πειρασμούς και να ρήξεις κανα κέρατο...

Οι γυναίκες είναι αρκετά σύνθετες στο θέμα αυτό. Η μόνη συμβουλή που μπορώ να δώσω είναι Make your guy happy αυτός θα θέλει λογικά και απο την φύση του ΚΑΘΕ μέρα… Κάνε ένα ψυχικό… δεν είναι ανάγκη του κάτσεις με την ίδια συχνότητα με πριν… τα αγοράκια ειναι πιο "απλα" στο θέμα Σέξ.

manta-rini
11-01-2013, 22:21
Κάτι τέτοια διαβάζω και καθυστερώ τον πελαργό όσο μπορώ...
Όσο με παίρνει δηλαδή. :Ρ

Ποια είναι τελικά η αλήθεια? Οι γυναικες μετα τις εγκυμοσύνες χάνουν τη σεξουαλικότητα τους? Δεν εχουν διαθεση για σεξ? Οι ορμόνες παίζουν καθοριστικό ρόλο. Ένα χρόνο απο την γέννηση του μωρού αλλα δεν μπορουμε να βρουμε τη διάθεση και τους ρυθμούς μας με τίποτα....

Η αλήθεια είναι πως η εγκυμοσύνη και η τεκνοποίηση είναι μια περίεργη φάση στην ζωή μιας γυναίκας (οργανικά και ψυχολογικά) και από όσο γνωρίζω η κάθε γυναίκα περνάει την περίοδο μετά την γέννα με διαφορετικό τρόπο. Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι με ή χωρίς εγκυμοσύνη και παιδί ο άντρας οφείλει να κάνει την γυναίκα να νιώθει πάντα ποθητή και γκόμενα και η γυναίκα οφείλει να κάνει τον άντρα να νιώθει καλός εραστής και θεός. Αν αυτό δεν συμβαίνει τότε κάτι κάνουν λάθος και οι δύο. Συνήθως είναι αμφίδρομες τέτοιες καταστάσεις. Στο χέρι και των δύο είναι να διατηρήσουν ακμαία την σεξουαλική τους ζωή.

//Τώρα βέβαια εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να μην κάνει κάποια σεξ(ή να έχει πεσμένη ερωτική επιθυμία) με τον άντρα της που τον γουστάρει- πόσο μάλλον όταν επιπλέον τους συνδέουν 1-2 παιδιά, ίσως επειδή είμαι έξω από τον χορό..τι να πω.

SAMPOTER
12-01-2013, 02:31
οι γυναικες ακομα και στο σεξ προσπαθουν να σε ταλεπωρησουν -.-
για να κανουν σεξ πρεπει πρωτα να ερεθίσεις το μυαλο τους και μετα το σωμα τους. στον αντρα ουτε καν να τον αγγιξεις δεν χρειαζεται.

ο,τι πιο ευκολο υπαρχει στον κοσμο οι γυναικες το κανουν τοσο περιεργο που καταντα εκνευριστικό -.-

CHOKE
12-01-2013, 02:37

//Τώρα βέβαια εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να μην κάνει κάποια σεξ(ή να έχει πεσμένη ερωτική επιθυμία) με τον άντρα της που τον γουστάρει- πόσο μάλλον όταν επιπλέον τους συνδέουν 1-2 παιδιά, ίσως επειδή είμαι έξω από τον χορό..τι να πω.

Στο 1ο παιδί η συχνότητα έπεσε πάρα πολυ στο 8 μηνο και μετά άρχισε κάπως να στρώνει το πράγμα. Στο 2ο παιδί το 1ο 3 μηνο ήταν περίεργο αλλα η εμπειρία απο το 1ο έσωσε την κατάσταση.

Ξέρω ζευγάρι που 1 χρόνο ο άλλος την είχε κάνει λάστιχο. Σεξ φυσικά γίνεται mantarini αλλα η συχνότητα ειναι και πολλές φορές είναι σε φάση "άντε έλα γιατι με έπρηξες" (μιλαω φυσικά για φάση μετά γεννα και για μερικούς μήνες) απλά το θέμα είναι οτι για κάποιους οι μήνες είναι πολλοί.

Sofia delart
15-01-2013, 16:36

Η αλήθεια είναι πως η εγκυμοσύνη και η τεκνοποίηση είναι μια περίεργη φάση στην ζωή μιας γυναίκας (οργανικά και ψυχολογικά) και από όσο γνωρίζω η κάθε γυναίκα περνάει την περίοδο μετά την γέννα με διαφορετικό τρόπο. Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι με ή χωρίς εγκυμοσύνη και παιδί ο άντρας οφείλει να κάνει την γυναίκα να νιώθει πάντα ποθητή και γκόμενα και η γυναίκα οφείλει να κάνει τον άντρα να νιώθει καλός εραστής και θεός. Αν αυτό δεν συμβαίνει τότε κάτι κάνουν λάθος και οι δύο. Συνήθως είναι αμφίδρομες τέτοιες καταστάσεις. Στο χέρι και των δύο είναι να διατηρήσουν ακμαία την σεξουαλική τους ζωή.

Ναι καλα! Αφου σου έχει σπάσει τα νευρα με το μωρο να τον κανεις να νιώσει και θεος! (ενα πραγμα του λες να κανει και πνιγεται σε μια κουταλια νερο) Η σχέση αλλάζει με το μωρο γινεται ¨οικογενειακη".... Ενας να μου πει πως η σεξουαλικη σχεση του βελτιωθηκε μετα τα παιδια δεν θα τον πιστεψω!

Sofia delart
15-01-2013, 16:42
Σεξ φυσικά γίνεται mantarini αλλα η συχνότητα ειναι και πολλές φορές είναι σε φάση "άντε έλα γιατι με έπρηξες" (μιλαω φυσικά για φάση μετά γεννα και για μερικούς μήνες) απλά το θέμα είναι οτι για κάποιους οι μήνες είναι πολλοί.

Το σεξ της συμφορας...και αν τυχόν ξυπνησει και κλαψει το μωρο....την ψαχνουμε στο πάτωμα

manta-rini
15-01-2013, 17:32
Ναι καλα! Αφου σου έχει σπάσει τα νευρα με το μωρο να τον κανεις να νιώσει και θεος! (ενα πραγμα του λες να κανει και πνιγεται σε μια κουταλια νερο) Η σχέση αλλάζει με το μωρο γινεται ¨οικογενειακη".... Ενας να μου πει πως η σεξουαλικη σχεση του βελτιωθηκε μετα τα παιδια δεν θα τον πιστεψω!

Ε δεν μας είπες λεπτομέρειες, άρα είναι και δικό του φταίξιμο η κατάσταση αυτή, όχι μόνο της γυναίκας όπως δίνεται η εντύπωση από τις απαντήσεις εδώ. Τουλάχιστον έπεσα μέσα στο αμφίδρομο. :Ρ

CHOKE
15-01-2013, 17:57

Σε κάποια πράγματα "βελτιώθηκε" μπορώ να πω… καθώς καθήσαμε κάτω είπαμε κάποια πράγματα που μας απασχωλούσαν και τους 2 δεδομένης της κατάστασης και υπήρξε βελτίωση Τουλάχιστον στην ποιότητα :p

Το σεξ της συμφορας...και αν τυχόν ξυπνησει και κλαψει το μωρο....την ψαχνουμε στο πάτωμα

δεν μας είπες λεπτομέρειες, άρα είναι και δικό του φταίξιμο η κατάσταση αυτή, όχι μόνο της γυναίκας όπως δίνεται η εντύπωση από τις απαντήσεις εδώ. Τουλάχιστον έπεσα μέσα στο αμφίδρομο. :Ρ

Nαι αλλα κοίτα το "παράδοξο" Mantarini. Η κοπέλα διαμαρτύρεται που αν κλάωει το μωρό την ψάχνει μετά στο πάτωμα… Απο την άλλη άλλες διαμαρτύρονται που κλάιει δεν κλαίει το μωρό ο στρατιώτης κάθεται προσοχή και χαρακτηρίζονται ως γαϊδούρια. αχαχχαχα

Sofia delart
15-01-2013, 18:02
ένα μωρο στο σπιτι ειναι ακρως αντισεξουαλικο...
Αλλα δινεις πισω το μωρο για να αποκτησεις την παλια σεξουαλικοτητα? Με τίποτα....

CHOKE
15-01-2013, 19:30
Αλλα δινεις πισω το μωρο για να αποκτησεις την παλια σεξουαλικοτητα? Με τίποτα....

Προφανώς με τίποτα, αλλα δεν κόβεις και τα @@ σου και τα κορνιζάρεις για να θυμάσαι τις παλές καλές εποχές.

manta-rini
15-01-2013, 19:43

Δεν ξέρω βρε συ, πολύ γενικά περιγράφεις την κατάσταση και σε βρίσκω και απόλυτη μπορώ να πω.
Προφανώς η ζωή σου μετά την γέννα σου έχει επισφραγίσει αυτή την άποψη, δεν αντιλέγω σε αυτό, ούτε καν αντιλέγω γενικώς δηλαδή.
Αλλά υπονοείς στην αρχή είναι όλα καλά. Ωραία. Μετά κάνεις ένα παιδί και αλλάζουν όλα, γίνονται πιο "οικογενειακά" όπως είπες. Λογικό σκέφτομαι να αλλάζουν, αλλά αυτή την αλλαγή δεν επιδιώκεις με τον γάμο και την εγκυμοσύνη; Οπότε γιατί μετά αυτή η αλλαγή σε κάνει να δυσανασχετείς και να μην δέχεσαι τις συνέπειες;

Μην μου πεις ότι πιστεύεις πως τα παιδιά θα γίνουν χωρίς αλλοιώσεις στο σώμα σου, ότι δεν θα ταλαιπωρηθείς ψυχικά και σωματικά από όλο αυτό καθώς και ο άντρας σου που το βιώνει μαζί σου όλο αυτό. Ή περίμενες να κάνεις παιδί δια μαγείας; Και όλες οι παρενέργειες να εξαφανιστούν πατώντας ένα κουμπί;
Δεν νομίζω να κάνει οικογένεια κανείς με την λογική ότι δεν θα υπάρχουν προβλήματα που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσει ή ότι θα τα λύνει ο από μηχανής θεός.

Εκτός και αν άνοιξες το θρεντ για να ακούσεις εμπειρίες μελών παντρεμένων με παιδιά, αλλά δεν γράφουν πολλά τέτοια μέλη στα Προσωπικά αυτή την εποχή, εκτός από choke που ήδη σου απάντησε.

Nαι αλλα κοίτα το "παράδοξο" Mantarini. Η κοπέλα διαμαρτύρεται που αν κλάωει το μωρό την ψάχνει μετά στο πάτωμα… Απο την άλλη άλλες διαμαρτύρονται που κλάιει δεν κλαίει το μωρό ο στρατιώτης κάθεται προσοχή και χαρακτηρίζονται ως γαϊδούρια. αχαχχαχα

χαχαχ, ε όντως από το ολότελα, καλό είναι και το πάτωμα...!

Προφανώς με τίποτα, αλλα δεν κόβεις και τα @@ σου και τα κορνιζάρεις για να θυμάσαι τις παλές καλές εποχές.

χαχαχαχαχ..

Sofia delart
16-01-2013, 11:38
Ναι φυσικά με ενδιαφέρουν εμπειρίες μελών με παιδια....αλλα και γενικά ολες οι αποψεις...
Mantarini ναι όλα αλλάζουν με ενα παιδι πιστεψε με....το σωμα μου εχει επανέλθει δεν ειναι αυτο το προβλημα..
Το θεμα ειναι οτι με το μωρο η ερωτική σου διαθεση δεν ειναι στα υψη...
Να πω την αμαρτια μου χθες ηταν ακρως ερωτική βραδια (αφησαμε το μωρο στη πεθερα) οποτε τα βλεπω πιο αισιοδοξα τα πραγματα :getting_sunny:

Sharlin
17-01-2013, 00:17
Με κάθε επιφύλαξη,αν δεν εργάζεσαι,δε προλαβαίνεις να βάλεις το παιδί γι υπνό,να κάνεις ενα χαλαρώτικο ντους,να μαγειρεψεις ή να παραγγήλεις κάτι πρόχειρο κ να περιμένεις τον άντρα σου με 2 αναμμένα κεράκια,να περάσετε έστω και λίγο ποιοτικό χρόνο μαζί?!
Συγνώμη κίολας αλλα ζω στον οικογενειακό μου κύκλο ζευγάρια με παιδιά κ μετά απο κάποιο ευλογο διαστήμα βρίσκουν τους ρυθμούς τους! Επίσης το παιδί δεν είναι νεογέννητο να πεινάει συνέχεις,να γκρινιάζει κτλ.
Μήπως υπάρχει κάποιο αλλο πρόβλημα που δε το έχεις εντοπίσει ακόμα,γιατί μου φαίνεται υπερβολικό μετα απο ένα χρόνο να μην είσαι ικανοποιημένη απ τη σεξουαλική σου ζωή.

CHOKE
17-01-2013, 00:41
Ε μην το λες Σαρλιν οι δικές μου ειναι ήρεμες συγκριτικά με αλλα παιδιά, αλλα ο πρώτος χρόνος ειναι ζορικος και με αρκετές γκρίνιες.

Mantoniou
17-01-2013, 00:57
Παιδιά εμείς το σοκ το πάθαμε όταν μεγάλωσε η πρώτη κόρη... είναι ατίθαση και δεν κοιμάτε στο δωμάτιο της οπότε δεν μας αφήνει σε ησυχία. Η μικρή είναι πολύ μικρή για να καταλάβει.

Sharlin
17-01-2013, 01:08
Ε μην το λες Σαρλιν οι δικές μου ειναι ήρεμες συγκριτικά με αλλα παιδιά, αλλα ο πρώτος χρόνος ειναι ζορικος και με αρκετές γκρίνιες.

Δυο κορίτσια έχεις? Να σου ζήσουν :butterfly::butterfly: !!!
Η κάθε οικογένεια/ζευγάρι έχει τους δικούς της/του ρυθμούς γι αυτό το είπα με κάθε επιφύλαξη! Αλλοι είναι οκ απο νωρίς,άλλοι πάλι θέλουν το χρόνο τους...

Sofia delart
17-01-2013, 14:02
Παιδιά εμείς το σοκ το πάθαμε όταν μεγάλωσε η πρώτη κόρη... είναι ατίθαση και δεν κοιμάτε στο δωμάτιο της οπότε δεν μας αφήνει σε ησυχία. Η μικρή είναι πολύ μικρή για να καταλάβει.

Οπότε ερχονται και χειρότερα......:pullhair:

Sofia delart
17-01-2013, 14:12
Με κάθε επιφύλαξη,αν δεν εργάζεσαι,δε προλαβαίνεις να βάλεις το παιδί γι υπνό,να κάνεις ενα χαλαρώτικο ντους,να μαγειρεψεις ή να παραγγήλεις κάτι πρόχειρο κ να περιμένεις τον άντρα σου με 2 αναμμένα κεράκια,να περάσετε έστω και λίγο ποιοτικό χρόνο μαζί?!

Αυτα γινονται μονο στην τολμη και γοητεια...και φυσικά και εργαζόμαστε και οι δυο. Sharlin δεν πρεπει να εισαι παντρεμενη και να εχεις παιδια ε? Και στο εξηγω.
Γυρναω περιπου 6 η ωρα απο τη δουλεια. Πρεπει να φαω ετσι? να ταισω τη μικρη, να την κανω μπανιο, να μαγειρεψω για την επομενη μερα ήδη εχει παει 9 με 9μιση να παιξω με την μικρη να της δωσω το γάλα να κοιμηθει εχει παει 11 - 11μιση. Ο αντρας μου γυριζει αργα το βραδυ πτωμα απο την κουραση....με το που θα αναψω τα κερια θα με παρει ο υπνος.

Φυσικά και θελει προσπάθεια αλλα το ποση δυναμη και κουραγιο σου εχει απομεινει ειναι αλλο θεμα. Το Σαββατοκυριακο μονο υπάρχει για μας και αυτο αν "παρκαρουμε" το παιδι καπου, αν εχουμε τη διαθεση και χιλια αν....Αλλα ενταξει δεν το βαζω κατω είμαι αισιοδοξη....

CHOKE
17-01-2013, 17:35

Kανένα Σοκ αυτά τα είχαμε και εμείς. Κλασσικα η γυναίκα μου "το παιδι θα πάει μόνο του στο κρεβάτι του" κτλ. ε επειδή δεν ειχα σκοπό να πάω για Καθολικός παπάς μια ωραία μέρα είπα τέλος, στο δωμάτιό σου… κλάματα φωνές για 3 μέρες… Απο τότε όμως ξαναπείρα πίσω το κάστρο μου MY BED.

Mάλιστα τις 2 μέρες την πετύχαμε να κοιμάται έξω απο την πόρτα μας.

Να τονίσω ότι διάβασα βιβλίο για τέτοιες περιπτώσεις και όλα τα παραπάνω που περιγράφω ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ στο βιβλίο, τα είχε διαβάσει και η γυναίκα μου αλλα δεν ήταν πρόθυμη να τα ακολουθήσει… Μάλιστα τα περιστατικά στο βιβλίο ήταν ακόμα χειρότερα… Ας πούμε εγώ κατάφερα να την κάνω να καταλάβει ότι αλλού ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ εντος 3 ημερών… το βιβλίο περιέγραφε καταστάσεις ΒΔΟΜΑΔΩΝ. Θέλει επιμονή και Υπομονή.

Τώρα που έχουμε την 2η η μεγάλη κοιμάται μεν στο κρεβάτι της αλλα κατα της 3-4 το βράδυ άρχεται απο τα μέρη μας… Αλλα εντάξει εκείνες τις ώρες έχουν γίνει όλες οι δουλειές :smell: επομένως δεν τρέχει κάτι.

Δυο κορίτσια έχεις? Να σου ζήσουν

Θενκς :)

Οπότε ερχονται και χειρότερα.

Όπως είπα επιμονή σε κανόνες και υπομονή. Θα παρατηρήσεις ότι όσο βαράνε κάτι υστερίες για να περάσει το δικό τους ειδικά σε θέματα ύπνου απλά πρέπει να επιμείνεις.

Παράδιγμα είχαμε θέμα με τον "'υπνο" δεν πάω για ύπνο… Μια μέρα λέω τέρμα ύπνο… όχι δεν πάω… την πάω μέσα άρχισε να ουρλιάζει… νάνι λέω τέλος… σύκωνεται βγαίνει έξω… ξανά μέσα… ξανασυκώνεται… ξανά μέσα… κ.ο.κ.

Η διαδικασία κράτησε κανα 3 ωρο σχεδόν.

Αλλα απο τότε το πρόβλημα λύθηκε. Αν κάνεις υπομονή 3 ώρες η και 3 μέρες κάνοντας κάποια πράγματα και κάνεις ξεκάθαρα ποια είναι τα όρια θα γλειτώσεις 3 η και 10 χρόνια σπασίματος νεύρων.

Mantoniou
17-01-2013, 19:57
Kανένα Σοκ αυτά τα είχαμε και εμείς. Κλασσικα η γυναίκα μου "το παιδι θα πάει μόνο του στο κρεβάτι του" κτλ. ε επειδή δεν ειχα σκοπό να πάω για Καθολικός παπάς μια ωραία μέρα είπα τέλος, στο δωμάτιό σου… κλάματα φωνές για 3 μέρες… Απο τότε όμως ξαναπείρα πίσω το κάστρο μου MY BED.

Να τονίσω ότι διάβασα βιβλίο για τέτοιες περιπτώσεις και όλα τα παραπάνω που περιγράφω ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ στο βιβλίο, τα είχε διαβάσει και η γυναίκα μου αλλα δεν ήταν πρόθυμη να τα ακολουθήσει… Μάλιστα τα περιστατικά στο βιβλίο ήταν ακόμα χειρότερα… Ας πούμε εγώ κατάφερα να την κάνω να καταλάβει ότι αλλού ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ εντος 3 ημερών… το βιβλίο περιέγραφε καταστάσεις ΒΔΟΜΑΔΩΝ. Θέλει επιμονή και Υπομονή.
.
το πρόβλημα θα το είχα ήδη λύσει, αλλά λόγω επαγγέλματος 5 φορές την εβδομάδα παω σπίτι πολύ αργά, και η σύζυγος δεν θα το κάνει μόνη της....

CHOKE
17-01-2013, 20:18
το πρόβλημα θα το είχα ήδη λύσει, αλλά λόγω επαγγέλματος 5 φορές την εβδομάδα παω σπίτι πολύ αργά, και η σύζυγος δεν θα το κάνει μόνη της....

Θα πρέπει να εξηγηθεις μαζί της τότε δεν γίνεται αλλιώς.

Sharlin
17-01-2013, 20:59
Αυτα γινονται μονο στην τολμη και γοητεια...και φυσικά και εργαζόμαστε και οι δυο. Sharlin δεν πρεπει να εισαι παντρεμενη και να εχεις παιδια ε? Και στο εξηγω.
Γυρναω περιπου 6 η ωρα απο τη δουλεια. Πρεπει να φαω ετσι? να ταισω τη μικρη, να την κανω μπανιο, να μαγειρεψω για την επομενη μερα ήδη εχει παει 9 με 9μιση να παιξω με την μικρη να της δωσω το γάλα να κοιμηθει εχει παει 11 - 11μιση. Ο αντρας μου γυριζει αργα το βραδυ πτωμα απο την κουραση....με το που θα αναψω τα κερια θα με παρει ο υπνος.

Γι αυτο είπα με κάθε επιφύλαξη,πάντως βιωνω παιδια στον οικογενειακό μου περίγυρο και κάποια πράγματα μου φαίνονται περίεργα,δηλαδή γιατί ένα μωρό να πηγαίνει για ύπνο 11:00-11:30,όταν κοιμάμαι στις 11:30 δε μπορώ να σηκωθώ το άλλο πρωί! Μετα το μπάνιο,δε μπορεί να βάλεις το παιδί για ύπνο και να μαγειρέψεις μετά χωρίς άχγος?

shelby
17-01-2013, 21:02
Γι αυτο είπα με κάθε επιφύλαξη,πάντως βιωνω παιδια στον οικογενειακό μου περίγυρο και κάποια πράγματα μου φαίνονται περίεργα,δηλαδή γιατί ένα μωρό να πηγαίνει για ύπνο 11:00-11:30,όταν κοιμάμαι στις 11:30 δε μπορώ να σηκωθώ το άλλο πρωί! Μετα το μπάνιο,δε μπορεί να βάλεις το παιδί για ύπνο και να μαγειρέψεις μετά χωρίς άχγος?Το μωρο δεν ειναι ρομποτ για να το βαλεις σε προγραμμα ποσο μαλλον ενα παιδι που ειναι και μεγαλυτερο
Τεσπα οταν θα κανεις δικα σου παιδια θα το δεις απολες τις πλευρες

CHOKE
17-01-2013, 22:12
Φυσικά και μπορείς να βάλεις προγραμμα προφανώς δεν το ακολουθείς με στρατιωτική πειθαρχία Αλλα προγραμμα σαφος βάζεις.

Sharlin
17-01-2013, 23:47
Το παιδι και το σκύλι είναι όπως το μάθεις! Στο κάτω-κάτω είναι μόλις ένος έτους αν δε μπορείς να του επιβάλλεις τώρα ένα ωράριο,τι θα γίνει στην εφηβεία του ας πούμε που θα αρχίσει να αντιδράει....!
Χρειάζεται απόλυτη τήρηση του ωραρίου γιατί το παιδί μπερδέυεται αν το ένα βράδυ πάει για ύπνο στις 9 και το άλλο στις 11!

manta-rini
18-01-2013, 18:55

Τώρα που έχουμε την 2η η μεγάλη κοιμάται μεν στο κρεβάτι της αλλα κατα της 3-4 το βράδυ άρχεται απο τα μέρη μας… Αλλα εντάξει εκείνες τις ώρες έχουν γίνει όλες οι δουλειές :smell: επομένως δεν τρέχει κάτι.

Θενκς :)

Όπως είπα επιμονή σε κανόνες και υπομονή. Θα παρατηρήσεις ότι όσο βαράνε κάτι υστερίες για να περάσει το δικό τους ειδικά σε θέματα ύπνου απλά πρέπει να επιμείνεις.

Παράδιγμα είχαμε θέμα με τον "'υπνο" δεν πάω για ύπνο… Μια μέρα λέω τέρμα ύπνο… όχι δεν πάω… την πάω μέσα άρχισε να ουρλιάζει… νάνι λέω τέλος… σύκωνεται βγαίνει έξω… ξανά μέσα… ξανασυκώνεται… ξανά μέσα… κ.ο.κ.

Η διαδικασία κράτησε κανα 3 ωρο σχεδόν.

Αλλα απο τότε το πρόβλημα λύθηκε. Αν κάνεις υπομονή 3 ώρες η και 3 μέρες κάνοντας κάποια πράγματα και κάνεις ξεκάθαρα ποια είναι τα όρια θα γλειτώσεις 3 η και 10 χρόνια σπασίματος νεύρων.

Κλασσικό επεισόδιο νταντάς αμέσου δράσεως μου θύμισαν τα σκηνικά αυτά.. χεχε.