PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για tattoo.

metalrules
02-05-2012, 01:07
Καλύτερα ας απαντήσουν μόνο οι έχοντες tattoo για να μην υπάρξουν τυχόν παρεξηγήσεις.

Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Με τι είδους πόνο μοιάζει ο πόνος του tattoo;;
Γνωρίζω βέβαια ότι ο πόνος είναι υποκειμενικός και ότι ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά.Αν δεν κάνω λάθος παίζει ρόλο και ο επαγγελματίας που θα στο ''χτυπήσει'' και γενικά πολλοί άλλοι παράγοντες.Αυτό που θέλω να μάθω είναι με τι μοιάζει.Δηλαδή π.χ. με ελαφρύ τσίμπημα; σαν ένεση; τσούξιμο; προκαλεί κνησμό; νιώθεις κάψιμο;...κ.λ.π. κ.λ.π.Όποιος έχει κάνει ας μου το αναλύσει και λεπτομερώς θα το εκτιμήσω.Είναι υποφερτός ο πόνος..;;

2) Επίσης,σε ποιά σημεία πονάει περισσότερο;
Έχω ακούσει διάφορα.Άλλοι λένε ότι όσο πιο κοντά στο οστό βρίσκεται τόσο μεγαλύτερος είναι ο πόνος.Άλλοι λένε ότι στα ''μαλακά'' μέρη του σώματος πονάει πιο πολύ.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ..τι ισχύει;

Γενικότερες ερωτήσεις όπως το κόστος δεν με ενδιαφέρουν.Άλλωστε δεν είναι το ίδιο από τατουατζίδικο σε τατουατζίδικο.Επίσης,μπορείς να απευθυνθείς κατευθείαν στους ειδικούς γιατί η τιμή απ'ότι έχω ακούσει κυμαίνεται ανάλογα με το μέγεθος,την πολυπλοκότητα του σχεδίου.κ.λ.π.

3)Τί φροντίδα θέλει ένα τατού; Πρέπει να το καλύπτεις με κάτι; Να μην το εκθέτεις στον ήλιο; Κάποια αλοιφή; Και για πόσο καιρό θα το ''περιποιείσαι'';

Νομίζω αυτά θέλω να ρωτήσω...Ελπίζω να μου λύσετε τις απορίες.

Δεν έχω κατά νού να κάνω τατού.Παλιά βέβαια το ήθελα όπως επίσης είχα ανοίξει και ένα θέμα.

Όπως είπα καλύτερα να απαντήσουν αυτοί που ήδη έχουν τατού κι όχι κάποιος άλλος για να μη διαδίδει ψευδείς πληροφορίες και τρομάξει κόσμος...(χαχα)...γιατί έχω ακούσει τρελά πράγματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να πάρω κάποιες απαντήσεις.

emilie
04-05-2012, 23:10
λοιπον ειμαι 21 ετων και εχω 4 τατουαζ και παω για πεμπτο.και εδω εχω ολες τις απαντησεις στα ερωτηματα σου.

ΠΟΝΟΣ: τα τατουαζ πονανε μονο εκει οπου δεν υπαρχει πολυ κρεας δηλαδη σπονδυλικη στηλη, πλευρα,κουτεπιε( το πανω μερος του ποδιου) κτλ.επειδη εωχ κανει στο κουτεπιε μπορω να σου πω πως οντως ποναει πολυ περισσοτερο απο αλλα σημεια και κατα τη διαρκεια και μετα.γενικα δεν ποναω ουτε φοβαμαι γιαυτο στ λεω αντικειμενικα οτι σ αυτα τ σημεια ποναει πιο πολυ.γενικα ο πονος κατα τη διαρκεια που γινεται το τατουαζ ειναι σαν καποιος να σε χαρασει με με τη μυτη απο μαχαιρι οποτε θα ελεγα πιο πολυ γρατσουνια.βεβαια οπως σ ειπα αναλογα με το σημειο ο πονος διαβαθμιζεται.πχ στ χερι π εχω οπως και στν ωμο ναι μεν τ νιωθεις αλλα και αντεχεται και δεν σ κανει ν πεταγεσαι η ν τιναζεσαι εκτος αν φοβασαι το παραμικρο και πονας ευκολα.γενιακ παντως αντεχεται και πολυ ευκολα.αντιθετα με το ποδι π οπως σ ειπα και ποναει και σε κανει να τιναζεσαι.τωρα μετα το χτυπημα του τατουαζ νιωθεις την περιοχη πολυ ζεστη νιωθεις ενα ελαφρυ καψιμο φαντασου οποτε και αυτο αντεχεται.ωστοσο αυτο το καψιμο σε περιοχες οπως σου ειπα ειναι το κουτεπιε κτλ ειναι πολυ πιο εντονο.εγω δλδ ηθελα ν ριξω κρυο νερο επειγοντως ενω στ αλλα οχι. αυτα για τον πονο
ΚΟΣΤΟΣ: για το κοστος οπως ειπες και εσυ δεν ισχυουν κανονες απλα να ξερεις οτι η τιμη εξαρταται απο το σχεδιο ( το μεγεθος δλδ και τη δυσκολια που μπορει να εχει) και απο το αν το θες με χρωμα( κοστιζουν πιο πολυ).επισης σε ολα τα στουντιο της θεσσαλονικης τουλαχιστον, η μικροτερη τιμη ειναι 50 ευρω.δλδ εδω στ θεσσαλονικη ακομα και αν θες να κανεις ενα αστερι θα πληρωσεις 50 ευρω γιατι ανοιγουν βελονι και συνεργα.βεβαια εχω κανα χρονο να κανω αλλα υποθετω δεν τ αλλαξαν αυτο.οποτε καλο ειναι αν θες πχ μια φραση και κατι πολυ μικρο σε αλλα σημειο να τα κανεις μαζι για να σου κανουν καλυτερη τιμη.
ΘΕΡΑΠΕΙΑ: αμεσως μετα το τατουαζ σου βαζουν μια κρεμα( συγκεκριμενα σε οσα εχω παει εγω στη θεσσαλονικη βαζουν την μπεπανθολ που ειναι για συγκαματα μωρου και ειναι γαλαζια απεξω με μια ροζ γραμμη.)βαζουν την κρεμα μεγαλη ποσοτητα και μετα απο κανα δεκαλεπτο τυλιγουν το σημειο με ζελατινη και ζελοτειπ.σου λενε πως για δυο ωρες δεν πρεπει να το ανοιξεις και μετα απο δυο ωρες το ανοιγεις και βαζεις εκ νεου κρεμα πολυ και τυλιγεις παλι και αν θες βαζεις και γαζα απεξω για δικη σου ευκολια.3-4 φορες την ημερα για 10-15 μερες πρεπει να κανεις την διαδικασια που σου ανεφερα και αν το δεις οτι απορροφα ολη την κρεμα βαζεις και περισσοτερες φορες.στοχος ειναι να ειναι παντα ενυδατωμενο με την συγκεκριμενη κρεμα.οποτε αν δεις πως την απορροφα πραττεις αναλογα δνε το αφηνεις ετσι στεγνο.ολο αυτο το διαστημα δεν πρεπει να πεσιε νερο στο σημειο ουτε να το τριψεις η να το ξυσεις( εγω ειδικα στο ποδι ειχα φαγουρα λογω τ σημειου αλλα δεν!!) γιατι αν το κανεις θα ξεφλουδισει και θα φυγει.τωρα θα μου πεις πως θα κανεις μπανιο?η συγκεκριμενη κρεμα ειναι πολυ πηχτη και πολυ λιπαρη οποτε αν το σημειο που θα κανεις το τατουαζ δεν επιτρεπει να κανεις μπανιο εχοντας το δεμενο γιατι θα φυγει η ζελατινη αυτο που κανει ειναι να βαζεις παρα μα παρ απολυ κρεμα και οσο μπορεις να αποφευγεις το πολυ νερο εκει.η κρεμα ειναι τοσο πηχτη που αν βαλεις πολυ ποσοτητα δεν επιτρεπει τ νερο να περασει εκτος αν το τριψεις που ειπαμε οχιιιιι για 10-15 μερες.αφου κανεις μπανιο σκουπιζεις ταμποναριστα την πανω στρωση της κρεμας με χαρτι( δεν το σκουπιζεις με την πετσετα σωματος γιατι ειναι και πιο σκληρο το υφασμα, και δε θελουμε τριβη,και μετα για να καθαρισει απο αυτην την κρεμα θελει αμεσως πλυσιμο)και θα δεις οτι η παρακατω στρωση θα ειναι απειραχτη.βαζεις λοιπον και λιγη νεα κρεμα και το ξαναδενεις.
ΗΛΙΟΣ:ναι το τατουαζ δεν πρεπει να ερθει επουδενη σε επαφη με τον ηλιο ( ευκολο αν σκεφτεις οτι ειναι δεμενο για 10-15 μερες) εκτος αν θες να πας για μπανιο παραλια που δεν κανει γιατι και θ βραχει και δε νομιζω στην πλαζ να καθεσαι ν δενεις και να ανανεωνεις την κρεμα να μην βγαινεις στν ηλιο.οποτε για αυτο τ διαστημα απεφυγε την παραλια και εξω φροντισε να το καλυπτεις και παντα να τ εχει ςδεμενο και με γαζα( μη λερωθεις και με κρεμα).

τελος να θυμασαι πως υπαρχουν σημεια που το δερμα πεταει το χρωμα και ετσι δε γινονται τατουαζ πχ στο κουτεπιε σε ενα σημειο κοντα στο κοτσι φαντασου το δερμα πεταει το χρωμα και δεν τ συνιστουν εκτος αν ο αλλος επιμενει κ θελει ν φαε τ κεφαλι του.εγω παρολο που το αφησα πανω στν ειδικο και δε μ τ πηγε πολυ κατω ενα μικρο κομματι του τατουαζ το πεταξε και αναγκαστηκα να το ξανακανω και παλι το πεταξε σε ενα ποσοστο 5 τ εκατο .πχ εγω ηθελα να κανω και στ δαχτυλα αναμεσα η σε σημεια του χεριου οπως εχει η ταμτα αλλα κανεις εδω στ θεσσαλονικη δεν κανει γιατι μ λενε οτι πεταει το χρωμα.τωρα αθηνα δεν ξερω γιατι κανουν.

αυτα ειχα να πω οτι αλλο θες στη διαθεση σου

metalrules
05-05-2012, 00:12
ΩΩΩΩ σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Ήσουν η μόνη που μπήκε στον κόπο να απαντήσει μετά από τις 2 μέρες που το δημοσίευσα.Οπότε special thanks.

Αρχικά να πώ ότι ''θέλω'' να κάνω αν και δε νομίζω.Θα δείξει.
Αν έκανα θα ήθελα να κάνω στο χέρι από την εξωτερική πλευρά στο πλάι.Δηλαδή στον πήχυ.Ελπίζω να κατάλαβες.
Μου έχουν πεί ότι σε εκείνο το σημείο δεν πονάει αν και δεν έχει πολύ κρέας.Άλλοι λένε ότι δεν πονάει όταν έχει ''κρέας'' και άλλοι λένε ότι πονάει στα σημεία όπου έχει οστό.Τώρα τι να ακούσω δεν ξέρω! μάλλον θα το διαπιστώσω όταν και άν πάω να το κάνω.
Για τον πόνο πιστεύω ότι επειδή είμαι και λίγο ευάλωτη θα πονέσω αρκετά αλλά θα κάτσω να το υποστώ γιατί ταττού είναι αυτό και λογικό είναι να πονάει.Αφού σου τρυπάει το δέρμα με βελόνα.Πάντως μερικοί που ρώτησα ήταν πολύ χαλαροί και μου είπαν ότι ''ούτε θα το καταλάβεις'' ή ''σε κείνο το σημείο που θές εσύ δεν πονάει.'' κλπ κλπ.Εγώ ξέρω ότι θα πονέσω standard απλά θα προσπαθήσω να αποβάλλω αυτή τη σκέψη και να πάω με την ιδέα ότι δεν θα πονέσω.

Κόστος Who gives a single fuck βρε παιδί μου αν είναι για κάτι που θα το κουβαλάω πάνω μου για πάντα.Να γίνει καλή δουλειά είναι το σημαντικό.

Θεραπεία Πραγματικά αυτά που μου είπες δεν τα ήξερα.Δηλαδή όχι όλα.Κρέμα και ζελατίνη το ήξερα ότι θα έχω.Λογικό.Το ότι θα χρειαστεί να το κρατήσω για τόσες μέρες...wtf ? Ντάξει την μπεπανθόλ την ξέρω απ'έξω κι ανακατωτά.Κανένα πρόβλημα.Α..!! και εννοείται ότι δεν θα πειράζω εκείνο το σημείο αν μου έχουν δοθεί τέτοιες οδηγίες.Αυτό με το να μην το βρέξω είναι λίγο δύσκολο βέβαια γιατί είναι και χέρι και είναι μέρος που εκτίθεται στο νερό.Αλλά...ενιγουέιζ.

Ήλιος Ελπίζω να μη χρειαστεί πολύ καιρό εκτός ήλιου γιατί ούτε μέσα θα μπορώ να κάθομαι,άσε που είναι και Μάιος και από τώρα έχει πολύ ήλιο και δεν το έχω κάνει ακόμη.χοχο.

Αυτό με το που πετάει το χρώμα πρώτη φορά το ακούω.Αν και δε νομίζω να με απασχολήσει γιατί θέλω στο χέρι.Εκεί δεν έχει πρόβλημα.

Όπως καταλαβαίνεις μόνο ο πόνος με απασχολεί.Στα άλλα δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί και θα το φροντίζω,άλλωστε είναι το δέρμα μου...και με την τιμή δεν έχω θέμα γιατί ξέρω πάνω κάτω πόσο θα μου κοστίσει από όσα έχω ρωτήσει.
Αυτό που με κάνει να ανησυχώ είναι ότι ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται αλλιώς τον πόνο και σε ένα μικρό τσίμπημα αυτός να μην καταλαβαίνει τίποτα ενώ εγώ να νιώθω έστω και κάτι.

emilie
05-05-2012, 00:44
εχω και στο χερι μαλιστα σκεφτομουν για πηχη αλα τελικα το εκανα στο εσωτερικο του χεριουε κει που διπλωνει .κοιτα και εγω κανονικα θ σ λεγα δ θ καταλαβεις τπτ γιατι οντως αντεχεται ο πονο ειδικα εκει π θες αλλα αντικειμενικα μη γελιομαστε ενα βελονι που θα κινειται γρηγορα θα χαρασει τ δερμα φυσικα κ θ τ νιωσεις δε μπορει να μη νιωσεις τπτ απλα οσοι λενε δ θ νιωσεις τπτ προφανως εννοουν οτι αντεχεται ο πονος.το ξερω οτι τωρα ειναι δυσκολη περιοδος π βγαινει κ ηλιος γιαυτο κ αν πας σε ενα καλο τατουατζιδικο θσ πουν οτι αν μπορεις καλο ειναι ν τ κανεις σεπτεμβρη εκτος αν φυσικα δεν τ εκθετεις σε ηλιο .οσο για τιμη συμφωνω το θεμα ειναι ν σ αρεσει η δουλεια

metalrules
05-05-2012, 00:47
Ευχαριστώ και πάλι.I appreciate.

emilie
05-05-2012, 00:54
τπτ βρε χαρα μου.α και κατι ακομα τα τατουαζ και τ piercing για μενα τουλαχιστν ειναι εθισμος.παντα λες το τελευταιο και παντα θες και αλλο χαχαχαχα καληνυχτααααααα και αν τελικα παρεις την αποφαση περιμενω φωτο !!!!

metalrules
05-05-2012, 01:00
Όντως εθισμός.Αφού από τώρα το σκέφτομαι.χαχα
Βεβαια θα σου στειλω.καληνυχτα

lhda
24-04-2013, 23:47
καλησπερα...το τατου δεν ποναει πολυ ειναι σαν να σου χαραζουν ελαφρωσ το δερμα κ ο πονοσ ποικιλει αναλογως το σημειο

K-Afro
25-04-2013, 04:33
Θα συμφωνήσω με emilie για τον πόνο στο κουτεπιέ, ήταν αρκετά δυνατός και σαν γδάρσιμο-κάψιμο. Επίσης μετά για αρκετές μέρες πόναγε όλο το πόδι σαν να ήταν πρησμένο. Βέβαια δεν μπορώ να σε διαφωτίσω για το ποιος είναι πιο έντονος πόνος, στο κρέας ή στο κόκκαλο γιατί ένα έχω και άρα δεν έχω κάνει σύγκριση! Πάντως σίγουρα δε θα πω "δε θα το καταλάβεις" γιατί εγώ το κατάλαβα και το παρακατάλαβα και χρειάστηκα και μικρά διαλείμματα :Ρ Αλλά ακριβώς επειδή ο ειδικός θα ξέρει και θα στο κάνει σιγά σιγά, θα αντέχεται. Επίσης το μετά αντέχεται μια χαρά, απλά θέλει προσοχή πού ακουμπάς την ευρύτερη περιοχή του τατουάζ. Νταξ δλδ.
Για τη θεραπεία εγώ δε θυμάμαι να είχα κάνει τόσο ενδελεχή δουλειά (ας πούμε καλυμμένο δεν το είχα, και μπεπανθόλ έβαζα κάθε κάποιες ώρες, χωρίς όμως να ελέγχω διαρκώς εάν είναι στεγνό), θυμάμαι όμως ότι πρέπει απαραιτήτως να προσέχεις να μη φεύγει το κακάδι βίαια.. Πρέπει να φύγει από μόνο του και μόνο όταν έχει επουλωθεί πλήρως μπορείς να πειράζεις το δέρμα σε εκείνο το σημείο, πχ να το σκουπίζεις με πετσέτα σώματος ή να φοράς παπούτσια (σημαντική οδηγία αυτή!! Εγώ τράβηξα ένα μικροσκοπικό τελευταίο κομματάκι και τελικά αν το παρατηρήσεις προσεκτικά εκεί φαίνεται όντως πιο θολό από το υπόλοιπο!). Όσο για τον ήλιο, σίγουρα όσο επουλωνόταν δεν έπρεπε να το βλέπει καθόλου, αργότερα μόνο με μπεπανθόλ μπορούσα να πάω παραλία και πάλι πρόσεχα να μην το εκθέτω.
Για το θέμα "κατάλληλη εποχή" να σημειώσω πως σε οποιοδήποτε σημείο η κατάλληλη εποχή μπορεί όντως να είναι ο Σεπτέμβριος αλλά ειδικά για το κουτεπιέ βολεύει η άνοιξη (προς το τέλος μάλιστα) για να είσαι σίγουρη από την άποψη του κρύου και της βροχής ότι θα μπορείς να φοράς σανδάλια ή σαγιονάρες καθ' όλη τη διάρκεια της επούλωσης (κρατάει περίπου 15-20 μέρες)!

metalrules
25-04-2013, 10:54
Ευχαριστώ πολύ παιδιά..τελικά το τατουάζ έγινε στις 25 Μαίου του 12.
όντως ναι καθόλου πόνος και θα έκανα και δεύτερο!

K-Afro
25-04-2013, 12:26
Χαχα δεν είδα την ημερομηνία!!
Χαίρομαι που δε σου φάνηκε επώδυνο..! Άντε και καλή συνέχεια (και γω σκέφτομαι το δεύτερο)!

dimitrios.s
26-04-2013, 11:57
Δεν ανέβασες φωτό όμως, όπως είχες πει :)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά..τελικά το τατουάζ έγινε στις 25 Μαίου του 12.
όντως ναι καθόλου πόνος και θα έκανα και δεύτερο!

marina1993
26-04-2013, 14:18
γεια σας!!! θα θελα να ρωτησο αν ποναει ενα ταττοο που θελω να κανω...αληθεια πειτε μ ποσο ποναει σε αυτο το σημειο? :/ 38755

metalrules
26-04-2013, 15:33
Δεν ανέβασες φωτό όμως, όπως είχες πει :)
Έτσι είχα πει,ναι,ε καλά δεν είναι και τίποτε το σημαντικό,σιγά...

- - - Updated - - -

γεια σας!!! θα θελα να ρωτησο αν ποναει ενα ταττοο που θελω να κανω...αληθεια πειτε μ ποσο ποναει σε αυτο το σημειο? :/ 38755
πονάει ανάλογα με το πόσο πονάς.

emilie
26-04-2013, 21:56
στα σημεια που το δερμα ειναι πολυ λεπτο ( οπως κουτεπιε, πλευρα, σπονδυλικη κτλ) ποναει πολυ.αντεχεται οκ εγω εκανα χωρις διαλειμματα αλλα ποναει και καιει κιολας.στο ψαχνο μην το φοβαστε.βεβαια οκ εξαρταται κ απο τ ποσο ποναει ο καθενας.εδω εχω ακουσει ατομα ν λενε κοντεψαν ν λιποθυμησουν μ τρυπα στ μυτη wtf? οποτε ειναι στν ανθρωπο....

Moonbaby7
27-04-2013, 01:01
Τελευταία μου έχει κολλήσει να κάνω τατουάζ εδώ:http://a.media.gossip-tv.gr/items/cache/97d1afb03ecbe542a74f10b1fa881b39_L.jpgΔεν ξέρω πώς μου την έδωσε και ψήνομαι να κάνω εκεί και μόνο εκεί.Και το θέμα είναι πως όπου υπάρχει φλέβα ανατριχιάζω και μόνο που το σκέφτομαι.Όμως θα ήθελα να κάνω στο σημείο αυτό τατουάζ.Κάτι ιδιαίτερο θα ήθελα,θα βρω βέβαια.Και αναρωτιέμαι,θα πονέσει πολύ εκεί;Το κόβω να λιποθυμώ από ανατριχίλα(φλέβα) και πόνο.Emilie δώσε τα φώτα σου.

emilie
29-04-2013, 02:03
ελα moon μου , οχι εκει δεν ποναει. βεβαια ξαναλεω οταν λεω δεν ποναει δεν εννοω πως δε θα νιωσεις τιποτα μη γελιομαστε απλα δεν ειναι κατι φοβερο( προσωπικα θ τν χαρακτηριζα ως εναν αδιαφορο πονο).προσωπικα σε ενα τεταρτακι ειχα τελειωσει και δεν καταλαβα κ τιποτα αντιθετως μ αρεσε πολυ γιατι ηταν κ τ πρωτο μου ..

metalrules
29-04-2013, 10:01
Μούνμπέιμπυ εννοείται πως αν το κάνεις περιμένουμε φωτό...
παιδιά επειδή απαιτώ και δε δίνω,χαχαχαχαχα,αποφάσισα πως το σωστό είναι να δώσω.

Πάρτε μιά δική μου.
http://www.forums.gr/attachment.php?attachmentid=38823&stc=1

dimitrios.s
29-04-2013, 11:03
παιδιά επειδή απαιτώ και δε δίνω,χαχαχαχαχα,αποφάσισα πως το σωστό είναι να δώσω.

Πάρτε μιά δική μου.
http://www.forums.gr/attachment.php?attachmentid=38784&stc=1
δεν την πηραμε ομως :waiting:

Moonbaby7
29-04-2013, 16:51
Μούνμπέιμπυ εννοείται πως αν το κάνεις περιμένουμε φωτό...παιδιά επειδή απαιτώ και δε δίνω,χαχαχαχαχα,αποφάσισα πως το σωστό είναι να δώσω.Πάρτε μιά δική μου.Δεν φαίνεται!! :-( :-(
ελα moon μου , οχι εκει δεν ποναει. βεβαια ξαναλεω οταν λεω δεν ποναει δεν εννοω πως δε θα νιωσεις τιποτα μη γελιομαστε απλα δεν ειναι κατι φοβερο( προσωπικα θ τν χαρακτηριζα ως εναν αδιαφορο πονο).προσωπικα σε ενα τεταρτακι ειχα τελειωσει και δεν καταλαβα κ τιποτα αντιθετως μ αρεσε πολυ γιατι ηταν κ τ πρωτο μου ..Έχεις κάνει δηλαδή εκεί;Γμτο το κοιτάζω και ανατριχιάζω,επειδή είναι από την μέσα μεριά,αλλά εκεί θα μου άρεσε πάρα πολύ.Γενικά δεν έχω τατουάζ και δεν ήθελα να κάνω,ειδικά σε άλλο σημείο.Αλλά σ'αυτό μου κόλλησε και είναι σχετικά διακριτικό.Αν πάω με δικό μου σχέδιο αλλάζει κάτι στην τιμή;Θέλω κάτι ιδιαίτερο,συμβολικό,είμαι παράξενη και με βλέπω να το σχεδιάζω μόνη μου.Μπορώ κατά την διάρκεια να απασχολούμαι με κάτι άλλο;Π.χ. να ακούω μουσική; :p Αν θέλεις στείλε μου φωτογραφία με το τατουάζ να το δω(αν δεν θέλεις να βάλεις εδώ).

metalrules
29-04-2013, 23:05
Ας ελπίσουμε ότι τώρα εμφανίζεται.

MavroManitari
30-04-2013, 01:14
Ελπίζω μόνο μην αλλάξεις ακούσματα ποτέ!

metalrules
30-04-2013, 10:04
Ελπίζω μόνο μην αλλάξεις ακούσματα ποτέ!
Κοίτα,ο όζζυ για μένα τα 3 τελευταία χρόνια είναι πώρωση.Ντάξει το τατού το έκανα ένα χρόνο πρίν.
Τώρα δεν ξέρω τι θα συμβεί στο μέλλον,άλλωστε λένε ότι αύριο μπορεί να πεθάνεις.Οπότε μ'αρέσει να ρισκάρω κι ας χτυπάω το κεφάλι μου μετά.Επίσης,έχω δερματολόγο στον οποίο πηγαίνω εδώ και δύο χρόνια και κάνει λέιζερ.
Αλλά από την άλλη,σκέφτομαι για πολλά ακόμη ταττού που θέλω να κάνω,οπότε γιατί να το αφαιρέσω ενώ μπορώ να το καλύψω με ένα άλλο στο μέλλον;;; hehehehehehe

MavroManitari
30-04-2013, 13:01
Δεν γνωρίζω για την αφαίρεση tattoo, έχω ακούσει οτι πονάει, αλλά έχω κάνει laser για έκγαυμα στον καρπό (έπεσε το κολλητήρι της ηλεκτροκόλησης στον καρπό μου και βυθήστηκε μέσα στο θέρμα μου), το ατύχημα δεν πόνεσε ιδιαίτερα καθώς οι δερματικοί νευρώνες με την θερμορκρασία που είχε αναπτύξει πρόλαβαν και κάηκαν πριν αρχήσει να στέλνει έντωνα σήματα πόνου.

Η θεραπεία για αφαίρεση της ουλής όμως πραγματικά ΠΟΝΑΕΙ γιατί στην περιπτωσή μου είναι ένα λάζερ 50watt που ρίχνει πολλές μικροσκοπηκές ακτίνες σαν σουροτήρι, τρυπώντας το δέρμα σε πολλά σημεία και μετά στην ουσία αφήνει τον ίδιο τον οργανισμό να διορθώσει την περιοχή κάνοντας φλεγμονή.

metalrules
30-04-2013, 13:09
προφανώς και μιλάμε για το ίδιο λέιζερ,αυτό που είναι σαν ένας διαφανής σωλήνας που πετάει φωτιά,σου καίει το δέρμα σβήνει το τατουάζ και μόλις καεί το δέρμα και βγεί άλλο δέρμα από κάτω,το τατού έχει εξαφανιστεί.
δεν το χω ψάξει και πάρα πολύ πιστεύω να τα λέω καλά.πάντως πριν κάνω το τατού σκέφτηκα και πως θα μπορούσα να το αφαιρέσω στο μέλλον.είναι καλό να προνοείς.
α να προσθέσω ότι το τατουάζ δεν είναι σίγουρο ότι δε θα φαίνεται καθόλου μα καθόλου,μπορεί να αχνοφαίνεται.και επίσης είναι πολλές συνεδρίες καψίματος γύρω στα 100 ευρώ περίπου η καθεμιά από ότι θυμάμαι.
στην ουσία το τατού καλύπτει μόνο μερικά στρώματα από τα 10 περίπου που υπάρχουν σε μας..δηλαδή επιδερμίδα είναι το πιό πάνω στρώμα και μετά έχει κι άλλα πόσα. δεν ξέρω αν λέω κάτι λάθος.δεν είμαι και δερματολόγος.
πάντως δε θα το έσβηνα σε καμιά περίπτωση για να φάω τέτοιον πόνο,καλύτερα να το καλύψεις και να κάνεις κάτι άλλο.διπλό κέρδος.

emilie
30-04-2013, 14:58
ελα μοον ναι εχω εκει θα σου στειλω πμ. η τιμη εξαρταται απο τρεις βασικους παραγοντες
1.χρωμα η ασπρομαυρο ( το πρωτο κοστιζει πιο πολυ εγω παντως ειμαι φαν τ μαυρου και γκρι μαυρου)
2.μεγεθος ( οσο πιο μεγαλο τοσο πιο ακριβο)
3.πολυπλοκοτητα ( εαν δηλαδη εχει ευκολες γραμμες η πιο περιπλοκες)

συνεπως εαν τ σχεδιο σ κυμανθει σε μεγεθος σαν αυτο π μ εστειλες τ πολυ ν σ βγει 70 ευρω ( προσωπικη εκτιμηση)

- - - Updated - - -

ρε παιδια πως βαζω φωτο σε pm? γιατι βρισκω μονο επιλογη με λινκ ενω εγω τις εχω στν υπολογιστη

- - - Updated - - -

ααα και μοον ναι μπορεις ν ακους μουσικη ν κανεις ο,τι θες αρκει ν μην κουνιεσαι για ευνοητους λογους...εμεις πχ τραγουδουσαμε μαζι μ τν τατουατζη αχαχαχα

Moonbaby7
30-04-2013, 15:44
Metal πολύ ωραίο!!!! :D :D Ozzy!!!
ελα μοον ναι εχω εκει θα σου στειλω πμ. η τιμη εξαρταται απο τρεις βασικους παραγοντες 1.χρωμα η ασπρομαυρο ( το πρωτο κοστιζει πιο πολυ εγω παντως ειμαι φαν τ μαυρου και γκρι μαυρου)2.μεγεθος ( οσο πιο μεγαλο τοσο πιο ακριβο)3.πολυπλοκοτητα ( εαν δηλαδη εχει ευκολες γραμμες η πιο περιπλοκες)συνεπως εαν τ σχεδιο σ κυμανθει σε μεγεθος σαν αυτο π μ εστειλες τ πολυ ν σ βγει 70 ευρω ( προσωπικη εκτιμηση)Ευχαριστώ πάρα πολύ Emilie μου να'σαι καλά!Για φωτογραφία μπορείς να την ανεβάσεις από τον υπολογιστή σου στο Tinypic και να μου δώσεις απλά το link για να την δω.Κάτι σε μέτριο μέγεθος θα είναι,αν το φτιάξω μόνη μου ίσως να είναι περίπλοκες οι γραμμές.Τώρα το χρώμα δεν το έχω σκεφτεί,ίσως να το κάνω και απλό μαύρο.
ααα και μοον ναι μπορεις ν ακους μουσικη ν κανεις ο,τι θες αρκει ν μην κουνιεσαι για ευνοητους λογους...εμεις πχ τραγουδουσαμε μαζι μ τν τατουατζη αχαχαχαΤέλειαααα!!!Χαχαχαχα!Θα βάλω μεταλιά να το σώσω το θέμα.Thanks!

iw26
01-07-2013, 13:52
γεια σας παιδια εχθες εκανα ενα τατουαζ..το δευτερο μου αλλα απο το πρωτο δεν θυμαμαι και πολλα γιατι το εκανα χρονια πριν...η ερωτησει μου ειναι η εξης..ειναι φυσιολογικο ενα ελαφρος πριξιμο στην περιοχη?να ανησυχησω η οχι? ευχαριστω εκ τον προτερων

emilie
01-07-2013, 14:03
ειναι πολυ νορμαλ γιατι ουσιαστικα εκει υπαρχει πληγη και προσπαθει να επουλωθει . δεν ειναι κατι που πρεπει να σε τρομαζει .ακολουθησε τις οδηγιες και ολα θα πανε καλα.

iw26
01-07-2013, 14:11
αυτο πιστευω και εγω απλα επειδη δεν θυμομουν ειπα να ρωτησω και σε ευχαριστω για την απαντηση..απλα ρωτησα και σε καπια αλλη σελιδα και μου ειπαν για μολυνση..λεω ρε παιδια χθες το εκανα βελονα μπηκε φυσιολογικο δεν ειναι?επειμενε κ ψιλο ανχωθηκα!

nikimati
24-07-2013, 13:42
αυτο πιστευω και εγω απλα επειδη δεν θυμομουν ειπα να ρωτησω και σε ευχαριστω για την απαντηση..απλα ρωτησα και σε καπια αλλη σελιδα και μου ειπαν για μολυνση..λεω ρε παιδια χθες το εκανα βελονα μπηκε φυσιολογικο δεν ειναι?επειμενε κ ψιλο ανχωθηκα!
να ρωτήσω κάτι ;τατουαζ πάνω σε ουλές πιάνει ;;ουλή από ατύχημα είναι

- - - - - - - - - -

τατοο πάνω σε ουλές από ατύχημα γίνονται;πιάνουν;;;αν γνωρίζετε μόνο απαντήστε σίγουρα

emilie
24-07-2013, 21:26
ναι αλλα εξαρταται απο το μεγεθος της ουλης και απο τον τυπο του δερματος. στειλε μειλ με μια φωτογραφια σε καποιο στουντιο τατουαζ η πηγαινε απο κοντα και θα σου πουν ακριβως τι μπορουν να κανουν.

elis34
24-11-2013, 21:16
4535245353
γεια σας, εγώ σκέφτομαι να κάνω αυτά τα 2 τατουάζ! Σε πιο μέρος πονάει πιο πολύ;; και όπως είδα στα προηγουμενα σχολια βαζουν ζελατινα και κρεμα και τα τυλιγουν. στο χερι ενταξει αλλα στην πλατη πως θα το περιποιουμαστε ειναι λιγο κομματι δυσκολο νομιζω! και πόσο μπορεί να κοστίζει το καθενα απο αυτα;; (μια σχετική τιμη)... θα χαρω να μου απαντησετε!:)

pagman13
11-12-2013, 16:19
4535245353
γεια σας, εγώ σκέφτομαι να κάνω αυτά τα 2 τατουάζ! Σε πιο μέρος πονάει πιο πολύ;; και όπως είδα στα προηγουμενα σχολια βαζουν ζελατινα και κρεμα και τα τυλιγουν. στο χερι ενταξει αλλα στην πλατη πως θα το περιποιουμαστε ειναι λιγο κομματι δυσκολο νομιζω! και πόσο μπορεί να κοστίζει το καθενα απο αυτα;; (μια σχετική τιμη)... θα χαρω να μου απαντησετε!:)

Κοίτα elis, δεν είναι τίποτα τραγικό, ούτε ο πόνος, ούτε η περιποίηση. Αν είναι στην πλάτη απλά μπορείς να σε βοηθήσει κάποιος φίλος, αδέρφια ή γονείς για λίγο καιρό που θα χρειαστεί. Τώρα που δεν έχει ήλιο και θα είναι καλυμμένο το τατουάζ είναι καλή εποχή. Το κόστος τώρα διαφέρει από στούντιο σε στούντιο. Προτίνω να βρεις κάποια στούντιο στην περιοχή σου και να πας από εκεί μια βολτούλα ή να επικοινωνήσεις μαζί τους με ένα email και θα σου πουν.
Ρίξε μια ματιά στον κατάλογο στούντιο (http://www.tattoostudios.gr) και θα βρεις στοιχεία επικοινωνίας και δείγμα δουλειάς από στούντιο σε όλη την Ελλάδα.

Sofakixe
08-01-2014, 17:28
Μόλις χθες έκανα το πρώτο μ τατου κι όσο αναφορά το θέμα της περιποιησής του εχω μπερδευτει...πχ για το μπανιο εμενα μ ειπανε κ μ δωσανε κ ενα χαρτι με οδηγιες,οταν κανω μπανιο να βαζω κανονικα την κρεμα κ να το δένω με ζελατίνη...επίσης οποιον κι αν έχω ρωτήσει μ έχει πει οτι τις πρωτες 4 μερες καθε φορα πριν βαλω αλοιφη να ακολουθω την ιδια διαδικασία..δηλαδη να το πλενω με ειδικο υποαλεργικο σαπουνι κ νερο κ μετα να βαζω την αλοιφη κ επουδενη να μην το ξανακαλυψω με γαζα ή ζελιτινη....>!!!!!!ας λυσει καποιος αυτες τις αποριες.

emilie
08-01-2014, 18:27
και ζελατινη να βαλεις στο μπανιο θα φυγει και το νερο θα μπει εγγυημενα. κανε αυτο που σου ειπα...αυτοι σου ειπαν να βαζεις ζελατινη για δικη σου ευκολια.

tinki
20-02-2014, 16:42
Γεια θελω να κανω ένα σχεδιο μέσα από το χέρι μου λίγο πιο κάτω από το Κλείσιμο θελΩ να μάθω πονάει ???

emilie
20-02-2014, 17:10
Κανείς δε μπορεί να σου απαντήσει απόλυτα, καθώς δεν αντιλαμβανόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο τον εκάστοτε πόνο..Ωστόσο, από προσωπική εμπειρία, θα έλεγα ότι δεν πονάει...

tinki
25-02-2014, 04:36
Είναι το πρώτο μου και όπως καταλαβαινεις φοβαμαι

tinki
26-02-2014, 19:22
Kai alli nia erwtisi pisw sto sverko ponaei

nikiris
07-03-2014, 15:25
kalispera!molis xthes ekana to prwto mou tattoo.oi odigies pou pira itan oti gia kapoio xroniko diastima tha prepei na vazw aloifi(bepanthol) arketes fores tin mera.thelw na rwtisw to oti vgazei xrwma einai fusiologiko?k episis mporw na to tulixw me gaza i zelatina gia na vgw exw i prepei na menei anoixto?

emilie
07-03-2014, 17:40
Πρέπει να μένει ανοιχτό.Είναι προτιμότερο να λερώσεις τα ρούχα σου παρά να το δέσεις με γάζα ή ζελατίνη. Εκτός πια αν πρέπει να πας κάπου και είναι τόσο απαραίτητο να το δέσεις που ναι εκεί κάντο αλλά για λίγες ώρες.Μην το αφήσεις δεμένο πολύ.

Όσο για το άλλο τι εννοείς βγάζει χρώμα? Όταν δηλαδή ταμπονάρεις με χαρτί το τατουάζ για να αφαιρέσεις την κρέμα και να βάλεις νέα, εκτός από την κρέμα και ίσως κάποια μαύρα κομματάκια ( που είναι φυσιολογικό) το χαρτί αλλάζει χρώμα σα να ξεβάφει το τατουάζ?

υγ. αν σου είναι εύκολο, γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.

nikiris
07-03-2014, 17:53
Να λερώσω τα ρούχα μου αλλά να ακουμπάει το tattoo απευθείας πάνω σε ρούχο είναι καλό;Επίσης δεν ταμπονάρω με χαρτί για να αφαιρέσω την κρέμα αλλά την ανανεώνω από πάνω.Για το χρώμα εννοώ κάποια μαύρα κομματάκια όπως είπες.

- - - - - - - - - -

Κ κάτι άλλο:όταν το έκανα μου το τύλιξαν με μια ζελατίνα την οποία μου είπαν να τη βγάλω μετά από 4 ώρες περίπου.Αφού την βγάλω να το πλύνω με νερό κ να το σκουπίσω με ένα χαρτί ταμποναριστά κ από εκεί κ πέρα να βάζω κρέμα.Δεν το ξαναπλένω έτσι;

emilie
08-03-2014, 02:42
θα το πλενεις τις πρωτες τρεις μερες 3 -4 φορες τη μερα και μετα ποτε ξανα. οχι να ακουμπαει στ ρουχο δεν πειραζει αρκει να ειναι βαμβακερο ...

nikiris
08-03-2014, 12:50
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου.Όσο για το πλύσιμο εκεί που έκανα το tattoo μου είπε μόνο την πρώτη μέρα.

Dmajore
10-03-2014, 07:21
Μπορείς να το πλύνεις ελαφρά με σαπούνι και χλιαρό προς κρύο νερό.

danaid
12-03-2014, 15:43
Γεια σας.. είμαι νέα στο φόρουμ .. Έχω κάνει δύο τατουάζ τ ενα στη σπονδυλική στήλη και τ άλλο είναι λίγων ημερών στο καρπό. . Έχω την εξής απορία ..ενώ μ εχει επουλωθεί σχεδόν όλο σ δύο σημεία δεν έχει επουλωθεί και μου φαίνεται λες και έχει βαθούλωμα.. τι μπορεί να συμβαίνει? Εάν κάποιος ξέρει τίποτα ας μ πει.. Ευχαριστώ!

emilie
12-03-2014, 20:04
Για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.... μήπως απλά εκεί σου έχει πετάξει το χρώμα κτλ ?Αν ναι είναι πιθανό να συμβεί και θα χρειαστεί να το ξανακάνεις.

danaid
15-03-2014, 02:57
Όλα καλά επουλωνεται ευχαριστώ! !

natty94
18-03-2014, 03:58
Geia sas paidia! mporei kapios na mu pei kata poso ponaei ena tattoo pisw apo to afti? to kserw pws den mporei kapios na pei i na logariasei ton pono apla ena peripou..

An to dei kapios as apandisei amesws plsss. Kontevei i wra pu tha to kanw kai thelw na paw proetimasmeni;p

Thanksss:)

emilie
18-03-2014, 14:02
πραγματικα κανεις δε μπορει να σου απαντησει . ο πονος ειναι υποκειμενικος. εδω αλλοι λενε πως κλαψανε με την τρυπα στη μυτη.... πραγματικα ειναι υποκειμενικο. αυτο που μπορω να σου πω ειναι πως ποναει πιο πολυ στα σημεια που δεν εχουν πολυ κρεας αλλα εχουν κοκκαλα ( πχ κουτεπιε, σπονδυλικη στυλη κτλ).

danaid
18-03-2014, 23:02
Μπορώ να τονίσω και εγώ από προσωπική εμπειρία ότι είναι καθαρά στο άτομο τ αν θα πονέσει. .. Εγώ με ταττοο στην σπονδυλική δεν ένοιωσα τίποτα, παραλίγο να κοιμηθώ:waiting 😎 . .. Τώρα για το σημείο που λες λίγο δύσκολο να πω.. 😕

emilie
19-03-2014, 00:37
εγω παντως απο οσα εχω δλδ πλατη χερια ποδια κτλ στο κουτεπιε ναι ποναει. δλδ καποιος π δεν αντεχει ευκολα πονο ισως και να δακρυσει. εγω το αντεξα αλλα ναι πονουσε αρκετα...

christos3
13-09-2014, 04:10
mporo na kano tatouaz aspro i kokkino pano se mavro tatouaz? p.x. exo ena tetragono sto xeri mou mavro.. kai thelw na t aksiopiiso.. mporo na kano sxedio pano me kapio alo xroma?

- - - - - - - - - -

haji
13-09-2014, 04:56
Καλησπερα σε ολους! Εκανα το πρωτο μου tattoo μανικι με τη μια.
Κοντευει ενα μηνα τωρα και μου φαινεται οτι κατι δεν παει καλα καθως εχει γινει το μισο σχεδον μπλε απο μαυρο. Αυτος που μου το εκανε λεει οτι πεταξε το χρωμα αλλα δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια η να γνωριζει κατι ;
Ευχαριστω εκ των προτερων!

LefkiH
13-09-2014, 09:20
Καλημέρα haji. Προσωπικά δεν είχα παρόμοια εμπειρία.
Στη θέση σου πάντως θα του έλεγα να το ξαναπεράσει γιατί το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό.
Εννοείτε χωρίς δικό σου κόστος.

haji
13-09-2014, 15:04
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι δειχνει ξεθωριασμενο λες και το εχω χρονια. Το παιδι οντως θα το ξαναχτυπησει χωρις κοστος.

LefkiH
13-09-2014, 19:16
:) να είσαι καλά, ελπίζω η δεύτερη φορά να έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

jim.
15-09-2014, 09:42
Χαιρετε και απο μενα και καλημερα. Θα ηθελα την βοηθεια σας εαν γνωριζετε.

Παλια ειχα κανει ενα τατου που μετανιωσα και το κανα cover up.

Ενω την πρωτη μερα ειδα οτι ειχε καλυφθει σωστα,στην εβδομαδα επανω παρατηρω οτι σαν να εχει φυγει σε καποιο μερος το χρωμα και φαινεται το παλιο τατου απο κατω. Εγω ακολουθησα τις συμβουλες (μπανιαρισμα και αλοιφη) αλλά δεν ξερω τι παιζει.

Εχει περασει μια εβδομαδα και δεν ξερω μηπως ακομα επουλωνεται και στο τελος τελικα θα βγει οπως πρεπει.

Αλλά νομιζω πως απο την στιγμη που την 4η-5η μερα φανηκε το παλιο τατου απο μεσα τοτε δεν εγινε καλη δουλεια και ας το πουμε...πεταξε χρωμα (δεν ξερω αν υπαρχει αυτος ο ορος!).

Ξερει καποιος να μου πει; Θα με βοηθουσε ιδιαιτερως.

Παντως ειναι ασχημο να πηγαινεις σε γνωστο τατουατζιδικο, να στα λενε ωραια κ καλα ολα, να πονας,να τα σκας και στο τελος να βλεπεις μετριο αποτελεσμα.

Ευχαριστω ρε παιδια....

anonymouscy
03-10-2014, 00:14
Το θέμα για να κάνεις cover είναι το μελάνι του παλιού σου τατουάζ να μην έχει ισχωρήσει πολύ βαθιά.

Θέλω να κάνω cover up ένα παλιό που έχω, αλλά μου είπαν χρειάζεται να κάνω αφαίρεση του παλιού με λέιζερ. Φυσικά, δεν φεύγει όλο από την πρώτη, αλλά τουλάχιστον να ξεθωριάσει λίγο ώστε να γίνει καλή δουλειά στο επόμενο.

Μήπως ξέρει κανείς περισσότερες λεπτομέρειες για την αφαίρεση με λέιζερ;

Kynthia
20-10-2014, 10:52
Δεν γνωρίζω για την αφαίρεση tattoo, έχω ακούσει οτι πονάει, αλλά έχω κάνει laser για έκγαυμα στον καρπό (έπεσε το κολλητήρι της ηλεκτροκόλησης στον καρπό μου και βυθήστηκε μέσα στο θέρμα μου), το ατύχημα δεν πόνεσε ιδιαίτερα καθώς οι δερματικοί νευρώνες με την θερμορκρασία που είχε αναπτύξει πρόλαβαν και κάηκαν πριν αρχήσει να στέλνει έντωνα σήματα πόνου.

Η θεραπεία για αφαίρεση της ουλής όμως πραγματικά ΠΟΝΑΕΙ γιατί στην περιπτωσή μου είναι ένα λάζερ 50watt που ρίχνει πολλές μικροσκοπηκές ακτίνες σαν σουροτήρι, τρυπώντας το δέρμα σε πολλά σημεία και μετά στην ουσία αφήνει τον ίδιο τον οργανισμό να διορθώσει την περιοχή κάνοντας φλεγμονή.

adytokat
30-10-2014, 10:43
Γεια σας!! Θέλω βοήθεια!!!!Ειμαι καινούργια στο φορουμ..Αν και είμαι "παλιά" με τα ταττοο, έκανα μια βελτίωση προ ημερών σε παλιό μου ταττοο και δεν εχει καλη εξέλιξη. Πιάνει όλο το κουτεπιέ, έφαγα γάζωμα 3 ωρων απο επαγγελματία τατουαντζη (αψογος), και εννοείται πόνεσα! Το θεμα ειναι οτι το ποδι έμεινε κλειστό σε παπούτσι αρκετες ώρες και μέρες λόγω καιρού και τώρα φοβάμαι οτι έχει μολυνθεί. Εννοείται πλύσιμο,αλοιφή και βαμβακερές κάλτσες. Είναι σα μελανιασμένο μόνο σε ένα σημείο και βγάζει υγρό (όχι μεγάλη ποσότητα). Πονάει λίγο αλλά δεν έχω φαγούρα.Υπάρχει κανείς να ξέρει ή να του έχει τύχει κάτι παρόμοιο?Να αγχώνομαι, να πάω σε γιατρό ή υπάρχει κάτι που μπορώ να βάλω πάνω να ηρεμήσει? Δε με νοιάζει για το ταττοο, το ξαναπερνάω εν καιρώ, το πόδι με αγχώνει.