PDA

Επιστροφή στο Forum : μυστικα για λαμπερη επιδερμιδα με φυσικα συστατικα

aggelikhkvn
25-04-2012, 11:57
πειτε μας πραγματα που γνωριζετε για απολεπιση και ενυδατωση με συστατικα της κουζινας. γιατι ακομα και με την κριση δε θελουμε να στερηθουμε τη φροντιδα μας.

Mephisto
25-04-2012, 12:57
Ελαιόλαδο και ζάχαρη για scrub.
Τώρα αν θέλεις να παίξεις και με τίποτα αιθέρια έλαια πχ τριαντάφυλλο με πολλή προσοχή, σταγόνα-σταγόνα γιατί είναι πολύ συμπυκνωμένα και μπορεί να κάνουν κακό αντί για καλό.

Το thread είναι μόνο για επιδερμίδα ή και για μαλλιά;

Λένα
25-04-2012, 13:23
Είμαστε για σπατάλες! ότι περισσέψει το κάνεις μάσκα κάτι καλό μπορεί να δώσει ένα σπανακόρυζο στο μούλτι,χαχαχαχα!

aggelikhkvn
25-04-2012, 13:35
χα χα πολυ ωραια ειναι αυτα που διαβαζω.θα σας πω μυστικο ομορρφιας για απολεπιση. σοδα αραιωμενη με νερο και επαληψη με κυκλικες κινησεις.καλο ξεπλυμα και επαληψη με λαδι για ενυδατωση μετα αφηνει δερμα απαλο σαν μεταξι χωρις εξοδα.

georgeta
25-04-2012, 23:36
Ελαιόλαδο και ζάχαρη για scrub.

Το ήξερα ως scrub για τα χέρια. Το δοκίμασα στο σώμα και έμεινα περισσότερο ευχαριστημένη από άλλα ''φυσικά'' scrub σώματος του εμπορίου.

Είμαστε για σπατάλες! ότι περισσέψει το κάνεις μάσκα κάτι καλό μπορεί να δώσει ένα σπανακόρυζο στο μούλτι,χαχαχαχα!

Χαχαχαχαχαχα!!:Emoticon38:

χα χα πολυ ωραια ειναι αυτα που διαβαζω.θα σας πω μυστικο ομορρφιας για απολεπιση. σοδα αραιωμενη με νερο και επαληψη με κυκλικες κινησεις.καλο ξεπλυμα και επαληψη με λαδι για ενυδατωση μετα αφηνει δερμα απαλο σαν μεταξι χωρις εξοδα.

Σώμα ή πρόσωπο; 'Η και τα δύο;
Θα το δοκιμάσω αυτό, λίαν συντόμως.

georgeta
25-04-2012, 23:58
Αλεύρι, μαγιά και χλιαρό νερό τόσο όσο να ''στέκεται'' το μίγμα. Δεν είναι ζύμη για πίτσα..
Το απλώνουμε σε καθαρό πρόσωπο και περιμένουμε να στεγνώσει. Αφαιρούμε στην αρχή με ελαφρύ τρίψιμο, και μετά με χλιαρό νερό. Συνεχίζουμε με ενυδάτωση.
Αφήνει την επιδερμίδα καθαρή, μειώνοντας δραστικά τα μαύρα στίγματα.

Πολύ καλό τονωτικό και καθαριστικό της επιδερμίδας του προσώπου είναι και το γάλα. Η ποσότητα που θα χρειαστείτε δεν υπερβαίνει το φλιτζανάκι του καφέ. Πλήρες ή εβαπορέ αραιωμένο, αρκεί να είναι χλιαρό. Το απλώνουμε με βαμβάκι. Στεγνώνει σε 10 λεπτά περίπου, και ξεβγάζουμε με χλιαρό νερό.

Πατάτα για τους μαύρους κύκλους και για κουρασμένα μάτια. Κομμένη σε λεπτές φέτες, που τις τοποθετούμε πάνω από τα κλειστά μας βλέφαρα, κατά προτίμηση σε χαλαρή φάση (αραλίκι, ημίφως, μουσικούλα) για 15 με 20 λεπτά. Μπορεί να πάρετε κι έναν υπνάκο..

Αυτά χρησιμοποιώ συνήθως. Θα ανοίξω τα κιτάπια μου να ξεχώσω κι άλλα μυστικά και θα επανέλθω.

aggelikhkvn
26-04-2012, 15:13
ειναι για παντου η σοδα. πολυ ωραιες πληροφοριες, γραψτε κι αλλες να ανεβουμε λιγο ψυχολογικα ολοι γιατι οταν φροντιζουμε τον εαυτο μας νιωθουμε καλυτερα

milesaway
07-06-2012, 12:46
Αλεύρι, μαγιά και χλιαρό νερό τόσο όσο να ''στέκεται'' το μίγμα. Δεν είναι ζύμη για πίτσα..
Το απλώνουμε σε καθαρό πρόσωπο και περιμένουμε να στεγνώσει. Αφαιρούμε στην αρχή με ελαφρύ τρίψιμο, και μετά με χλιαρό νερό. Συνεχίζουμε με ενυδάτωση.
Αφήνει την επιδερμίδα καθαρή, μειώνοντας δραστικά τα μαύρα στίγματα.

Πολύ καλό τονωτικό και καθαριστικό της επιδερμίδας του προσώπου είναι και το γάλα. Η ποσότητα που θα χρειαστείτε δεν υπερβαίνει το φλιτζανάκι του καφέ. Πλήρες ή εβαπορέ αραιωμένο, αρκεί να είναι χλιαρό. Το απλώνουμε με βαμβάκι. Στεγνώνει σε 10 λεπτά περίπου, και ξεβγάζουμε με χλιαρό νερό.

Πατάτα για τους μαύρους κύκλους και για κουρασμένα μάτια. Κομμένη σε λεπτές φέτες, που τις τοποθετούμε πάνω από τα κλειστά μας βλέφαρα, κατά προτίμηση σε χαλαρή φάση (αραλίκι, ημίφως, μουσικούλα) για 15 με 20 λεπτά. Μπορεί να πάρετε κι έναν υπνάκο..

Αυτά χρησιμοποιώ συνήθως. Θα ανοίξω τα κιτάπια μου να ξεχώσω κι άλλα μυστικά και θα επανέλθω.

Πολλύ σωστη, ρωτησα και την κοπελία μου και μου το επιβεβαιωσε, ειδικα αυτο το κολπο με την πατατα κανει θραυση

ath
25-06-2012, 22:10
εγω εβρασα φρεσκα φυλλα δαφνης με νερο και τα εριξα σε προσωπο και μαλλια καμμια 10αρια φορες τον χειμωνα που ηταν ταλαιπωρημενα τα μαλλια μου..πετυχα προσκαιρα τον στοχο να μαυρισουν λιγο..αλλα δεν ξερω αν εκανα κακο στο δερμα μου γιατι το αφηνα χωρις ξεβγαλμα. βλεπω καινουργιες ρυτιδες στο μετωπο,λετε να ειναι απο αυτο?

prince-oliver
27-06-2012, 11:33
δεν υπάρχει λόγος για ενυδατωση με συστατικα της κουζινας..όταν σετ καλλυντικών κοστίζει μόνο 20 ευρώ, το οποίο εκτός απο κολώνια και αφρόλουτρο, φέρει κρέμα περιποίησης προσώπου για ενυδάτωση, σύσφιξη και απαλότητα. Ανορθώνει, συσφίγγει το δέρμα και αποκαθιστά την προστατευτική λιπιδική ασπίδα. Μειώνει τα σημάδια της γήρανσης και επαναφέρει την υγιή και νεανική εμφάνιση. Περιέχει κόκκους βιταμινών & εκχύλισμα αγγουριού. Ρίξτε μια ματιά εδώ
Σετ Καλλυντικών
(http://store.princeoliver.com/product.php?id_product=200) 20,00 € (http://store.princeoliver.com/product.php?id_product=200)