PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ΜΑΣΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

kostas_1966
09-11-2003, 06:09
Τριγυριζοντας για βιβλια σε διαφορα Αθηναικα βιβλιοπωλεια μου εκανε εντυπωση το θεμα της μασονιας.Εχει απασχολησει πολυ την βιβλιογραφια κατα πως φαινεται.
Αραγε γραφουν αληθινα και αντικειμενικα ή μπουρδολογουν για να μας παρουν τα χρηματα?Αυτος ο μασονισμος υφισταται στην Ελλαδα ή μηπως ειναι για λαικη καταναλωση?Τι ειναι τελικα ο μασονος?
Μεσα σε ολα τα βιβλια που πηρα ευχαριστως θα προσθετα και ενα για την Μασονια.Ποιο ομως?Καποιες προτασεις?Αραγε τι τολμαει να γραψει ο Κωστας Τσαρουχας στο βιβλιο του "Η μασονια στην Ελλαδα"για τους εχμμ...τεκτονες?
Το εχει διαβασει κανεις?Για τα αντιστοιχα του Λαμπροπουλου τι λετε?

Dorian7
09-11-2003, 13:23
Μπήκα στη Μασονία και ξεσκεπάζω - Απόσπασμα

Βασίλης Α. Λαμπρόπουλος

Κεφάλαιο Πρώτο - ΜΕ ΤΟ ΞΙΦΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ

«Κύριε, το ξίφος, ου την αιχμήν αισθάνεσθε, εξεικονίζει τας τύψεις του συνειδότος, αίτινες θα εσπάραττον την καρδίαν σας, αν ποτέ εγίνεσθο επίορκος προς την Εταιρίαν εις ην ζητείτε να εισέλθητε».

Μπροστά στην πόρτα της Στοάς, ανυπόδητος, χωρίς σακάκι, με ξεκούμπωτο το πουκάμισο, χωρίς γραβάτα και μ' ένα ξίφος στο στήθος, ενώ τα μάτια μου ήταν δεμένα, έγινα δεκτός στη μασονία. Ήταν η πρώτη μου εμπειρία. Η μύηση στον πρώτο μασονικό βαθμό, του Μαθητή. Ο Σεβάσμιος και οι δύο Επόπτες απήγγειλαν τα λόγια της μυήσεως. Χτυπούσαν τα ξύλινα σφυριά τους. Άβουλος ακολούθησα την πορεία μέσα στο σκοτάδι. Με οδηγούσε ένας αόρατος συμπαραστάτης, πού υπάκουε στις εντολές του Σεβάσμιου.

Έκανα γύρους με φωτιές, ήπια πικρό και γλυκό νερό, ένιωσα απειλητικά ξίφη, πέρασα εμπόδια. Και στο τέλος, υποχρεώθηκα να κάνω την επίσημη διαβεβαίωση του τέκτονα λέγοντας:

«Εγώ ο Βασίλης Λαμπρόπουλος οικεία και ελευθέρα βουλήσει, ενώπιον του Μεγάλου Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος και της Σεπτής ταύτης ομηγύρεως των τεκτόνων, επί του γνώμονος και του διαβήτου, εμβλημάτων της συνειδήσεως, της ευθύτητος και του δικαίου, επί του ξίφους, συμβόλου τιμής, και επί της Βίβλου του Νόμου, υπισχνούμαι επισήμως και ειλικρινώς, και ορκίζομαι να μην αποκαλύψω ποτέ τι περί των τεκτονικών μυστηρίων, όσα θέλετε μοι εμπιστευθήτε ειμή εις τακτικόν και αγαθόν τέκτονα ή εις Στοάν κανονικώς συγκεκροτημένην.

Υπόσχομαι ωσαύτως τοις εμοίς Αδελφοίς, αγάπην και άρωγήν εν ταις ανάγκαις αυτών. Υπόσχομαι προς τούτοις πίστιν και υπακοήν εις τα Μεγάλα Συντάγματα του Τεκτονισμού, εις το Σύνταγμα και τον Γενικόν Κανονισμόν της Μεγάλης Στοάς ως και τον ειδικόν κανονισμόν και τα ψηφίσματα της Σεπτής ταύτης Στοάς. Έστω η μνήμη μου αποτρόπαιος, εάν ποτέ παραβώ τον όρκον μου».

Όταν άνοιξα τα μάτια κι όταν είδα τη Στοά αντίκρισα μερικούς κυρίους με ποδιές και ξίφη. Από τότε μπήκα στη μασονική διαδικασία, για να καταλάβω αργότερα ότι:

-Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ζωή του τόπου ελέγχεται από μασόνους.
-ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ του τεκτονισμού είναι μέλη του Ελεγκτικού Συνεδρίου και των Φορολογικών Δικαστηρίων.
-ΜΑΣΟΝΟΙ έχουν διεισδύσει σε δημόσιες υπηρεσίες, τράπεζες και τα μέσα ενημερώσεως.

ΦΙΛΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Στον καθένα μένει το ερώτημα πώς γίνεται κανείς μασόνος. Και δεν είναι λίγοι εκείνοι, που διαβάζοντας τα περί τεκτονισμού, πηγαίνουν και χτυπούν τις πόρτες των Στοών, ζητώντας να γίνουν μέλη.

Χωρίς να καταφύγω σε ξένες πηγές θα αναφερθώ στις δικές μου εμπειρίες. Για να σας πω, πώς έγινα εγώ μασόνος.

Ολόκληρο σχεδόν το φιλικό μου περιβάλλον ανήκε στον τεκτονισμό. Δεν το γνώριζα φυσικά, αλλά το διαπίστωσα αργότερα. Για μερικούς φίλους είχα υποψίες, για άλλους το ήξερα και για τους πιο πολλούς το αγνοούσα. Όταν μυήθηκα σε Στοά γνώρισα τους περισσότερους, για μερικούς μάλιστα εξεπλάγην.

Συζητώντας με ορισμένους απ’ αυτούς κινήθηκε η περιέργεια μου να μάθω τι γίνεται στον τεκτονισμό. Το είπα σε κάποιον, που περιορίστηκε να μου απαντήσει ότι η περιέργεια δεν φτάνει. Είχα ένα γνωστό, το Νίκο Γρηγορίου, τον ρώτησα. Κράτησε αινιγματική στάση. Αλλά δεν με απέτρεψε.

Άρχισε από τότε μια φιλική μεταξύ μας ενημέρωση, η οποία μου αύξησε την περιέργεια. Αλλά τώρα είχα αλλάξει τακτική. Έδειχνα τάχα ενδιαφέρον, διάβαζα «Ιλισό» (περιοδικό μασονικής προελεύσεως, πού κυκλοφορεί και στο... βέβηλο κόσμο και εκδίδει ο μασόνος Κωστής Μελισσαρόπουλος), κουβέντιαζα την υπόθεση. Σκέφτηκα πως έπρεπε να παίξω θέατρο και περισσότερο να δείξω ότι πείθομαι με όσα μου έλεγε. Από κείνον γνώρισα κι άλλους μασόνους.

ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΥΛΟΣ
Κατευθυντήρια γραμμή μου ήταν να γράψω κάτι για τον τεκτονισμό, όχι όπως οι διάφοροι ιεροκήρυκες χρησιμοποιώντας στοιχεία του μύθου ή του θρύλου, ή το βιβλίο του Λέο Ταξίλ, αλλά μπαίνοντας μέσα και έχοντας προσωπική αντίληψη.

Το πέτυχα αυτό χάρη στην επιμονή μου. Πολύ απλά, μια μέρα μου είπε αν θέλω να γίνω τέκτων και να ανήκω σε μια παγκόσμια αδελφότητα που εργάζονται όλοι για να επικρατήσει «η ισότητα, η ελευθερία και η αγάπη».

-Ποιος δεν το θέλει, απάντησα και δέχθηκα την πρόταση, που είχα άλλωστε προκαλέσει. Αμέσως κινήθηκε η διαδικασία της μυήσεως. Μου έφερε μια αίτηση, που είχε διάφορα ερωτήματα. Έπρεπε να συμπληρωθούν με σοβαρότητα και φιλοσοφική σοβαροφάνεια. Οι φίλοι μου εξήγησαν πως έπρεπε να απαντήσω για να βρίσκομαι μέσα στα σωστά και επιθυμητά πλαίσια της Στοάς. Έκανα ό,τι μου υπόδειξαν. Η αίτηση αυτή με όλα τα στοιχεία μου -οικογενειακά και επαγγελματικά - μαζί με τη φωτογραφία μου υποβλήθηκε στην Στοά «Ακρόπολις» των Αθηνών αριθ. 84 μέσω των φίλων. Περιλάμβανε, επίσης, ερωτήματα σχετικά με τις απόψεις μου για το Θεό, για τη θέση μου απέναντι στον κομμουνισμό, κ.ά.

(συνεχίζεται...)

Dorian7
09-11-2003, 13:25
Η αίτηση περνά κάποια διαδικασία που θέλει χρόνο 1-2 μήνες, μερικές φορές περισσότερους όταν η τεκτονική γραφειοκρατία είναι απασχολημένη. Στο διάστημα αυτό η αίτηση από τη Μητέρα Στοά (του υποψηφίου) πηγαίνει στη Μεγάλη Στοά, η οποία με τη σειρά της βγάζει ανακοινώσεις ότι «βέβηλος τις» επιθυμεί να εισαχθεί στο τεκτονικό τάγμα. Αν κάποιος έχει κάτι να πει εναντίον του προσώπου το αναφέρει στην Στοά του, που, με τη σειρά της το αναφέρει στη Στοά του υποψηφίου. Αν δεν φτάσουν αρνητικά μηνύματα η Μητέρα Στοά συνεχίζει τη διαδικασία. Ήταν πραγματικά άνθρωπος του πρέπει να υποστηρίζεται από 2 μέλη της Στοάς 3ου βαθμού (διδασκάλου) και άνω, δίνεται σε δύο άλλους διδασκάλους και αξιωματικούς της Στοάς να επισκεφθούν τον υποψήφιο.

Σε μένα ήρθε ένα πρόσωπο. Ένας συνταξιούχος αστυνομικός, (Μπάκλης λεγότανε), που προηγουμένως τηλεφώνησε κι έκλεισε μαζί μου ραντεβού. Συναντηθήκαμε, κουβεντιάσαμε διάφορα θέματα κι έφυγε. Δεύτερο πρόσωπο δεν ήρθε. Όπως έμαθα αργότερα με γνώριζε κι έκανε αναφορά χωρίς να μου κάνει ιδιαίτερο τεστ. Ήταν πραγματικά άνθρωπος του περιβάλλοντος μου και Α' Επόπτης της Στοάς.

Αφού οι δυο αναφορές υποβλήθηκαν στο σεβάσμιο (πρόεδρο) της Στοάς, διαβάστηκαν και έγινε ψηφοφορία. Η ψηφοφορία είναι μυστική. Αν βρεθεί έστω και μια αρνητική ψήφος, η διαδικασία αναστέλλεται, παρέχονται διευκρινήσεις και ακολουθείται ανάλογα νέα τακτική.

Μπορεί ο υποψήφιος ερήμην του να επανακριθεί και να γίνει δεκτή η αίτηση του ή να απορριφθεί.

Είναι δυνατόν η απόρριψη να είναι ισόβια, οπότε δίνεται σήμα σ' όλες τις Στοές της Ελλάδας (περίπου 70) και μπαίνει στη μαύρη λίστα. Όταν η αίτηση γίνεται δεκτή, ο υποψήφιος καλείται να πάει στη Στοά τη μέρα που συνεδριάζει. Όλες οι Στοές της Αθήνας στεγάζονται στο γνωστό κτίριο της οδού Αχαρνών, συνεδριάζουν όμως σε ξεχωριστές αίθουσες ή και σε διαφορετικές ημέρες.

Όταν πληρώσεις την εγγραφή, τις δαπάνες μυήσεως (μύητρα) κλπ., εισάγεσαι στη Στοά, όπου γίνεται η τελετή της μυήσεως. Είναι μια εντυπωσιακή τελετή, με παράξενες εκφράσεις, μεγαλοστομίες και πομπώδεις φιλοσοφίες δανεισμένες από τα κάθε είδους απόκρυφα μυστήρια της αρχαιότητας. Έχουν ανακατευθεί συνθήματα και διδασκαλίες της Παλαιάς Διαθήκης, του Βουδδισμού, των Μανιχαίων, του Ζωροαστρισμοϋ, του Πλάτωνα, του Χριστιανισμού κ.ο.κ.

(συνεχίζεται...)

Dorian7
09-11-2003, 13:28
ΟΙ ΕΠΤΑ ΤΑΞΕΙΣ
Αφού υποστείς τη μύηση γίνεσαι αδελφός της Στοάς και ονομάζεσαι Μαθητής (Α’ Βαθμός). Οι ίδιες διαδικασίες τηρούνται από βαθμό σε βαθμό και οι συνεδριάσεις γίνονται μεταξύ ομοιοβάθμων και άνω. Αν δηλαδή η Στοά έχει εργασίες γ' βαθμού παίρνουν μέρος από τον τρίτο και πάνω, αν γίνεται συνεδρίαση 18ου βαθμού μετέχουν από 18ο βαθμό και πάνω. Αν γίνεται σε Α' βαθμό παίρνουν μέρος όλοι.

Οι μυήσεις είναι 30 βαθμών. Οι βαθμοί δεν είναι συνεχόμενοι, γιατί υπάρχουν ενδιάμεσοι που είναι νεκροί. Λ.χ. Από τον 5ο βαθμό μπορεί να πας στον 8ο και από τον 14ο στον 18ο.

Οι τρεις τελευταίοι βαθμοί, 31, 32, 33 είναι διοικητικοί και καταλαμβάνονται με άλλη διαδικασία από το Ύπατο Συμβούλιο. Όλοι οι βαθμοί ξεχωρίζονται σε δύο: Στους συμβολικούς βαθμούς και στους φιλοσοφικούς. Οι πρώτοι ανήκουν στη δικαιοδοσία της Μεγάλης Στοάς και οι δεύτεροι στο Ύπατο Συμβούλιο.

Οι βαθμοί του αρχαίου και αποδεδειγμένου σκωτικού δόγματος είναι 33 και διαιρούνται ως εξής:

ΠΡΩΤΗ ΤΑΞΗ. 1ος βαθμός: Μαθητής. 2ος βαθμός: Εταίρος. 3ος βαθμός: Διδάσκαλος.

ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΑΞΗ. 4ος βαθμός: Μυστικός Διδάσκαλος. 5ος βαθμός:

Γραμματεύς εξ Απορρήτων. 7ος βαθμός: Έφορος και Δικαστής. 8ος βαθμός: Επόπτης των Οικοδομών. 9ος βαθμός: Εκλεκτός Διδάσκαλος των 9. 10ος βαθμός: Εκλεκτός Διδάσκαλος των 15. 11ος βαθμός: Υπέρτατος Εκλεκτός των 12. 12ος βαθμός: Μέγας Διδά-σκαλος Αρχιτέκτων. 13ος βαθμός: Ιππότης της Βασιλικής Αψίδος. 14ος βαθμός: Μέγας Εκλεκτός, Τέλειος και Υπηρέτης Τέκτων.

ΤΡΙΤΗ ΤΑΞΗ. 15ος βαθμός: Ιππότης Ανατολής ή του Ξίφους. 16ος βαθμός· Πρίγκιψ της Ιερουσαλήμ.

ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΑΞΗ. 17ος βαθμός: Ιππότης Ανατολής και Δύσεως. 18ος βαθμός: Πρίγκιψ Ροδόσταυρος, Ιππότης του Αετού και Πελεκάνος.

ΠΕΜΠΤΗ ΤΑΞΗ. 19ος βαθμός: Μέγας Ποντίφηξ. 20ός βαθμός: Μέγας Διδάσκαλος των Συμβολικών Στοών. 21ος βαθμός: Νωαχίτης ή Πρώσσος Ιππότης. 22ος βαθμός: Ιππότης Βασιλικού Πελέκεως ή Πρίγκιψ του Λιβάνου. 23ος βαθμός: Αρχηγός της Σκηνής. 24ος βαθμός: Πρίγκιψ της Σκηνής. 25ος βαθμός: Ιππότης του Χαλκού Ορφέως. 26ος βαθμός: Πρίγκιψ της Χάριτος. 27ος βαθμός: Ιππότης Ταξιάρχης του Ναού. 28ος βαθμός: Ιππότης του Ηλίου. 29ος βαθμός: Σκώτος Ιππότης του Αγίου Ανδρέου. 30ός βαθμός: Ιππότης Καδώς, Ιππότης του Λευκού και του Μέλανος Αετού.

ΕΚΤΗ ΤΑΞΗ. 31ος βαθμός: Μέγας Επιθεωρητής Ταξιάρχης Δικαστής. 32ος βαθμός: Υπέρτατος Πρίγκιψ του Βασιλικού Μυστικού.

ΕΒΔΟΜΗ ΤΑΞΗ. 33ος βαθμός: Ύπατος Μέγας Γενικός Επιθεωρητής.

Όταν αποχώρησα σιωπηρά από τη Στοά, διατήρησα τις επαφές μου με το Σεβάσμιο, τον Θ. Ξυναριανό αλλά και τον Επόπτη Δ. Τσιτσώνη, εκπρόσωπο της Μεγάλης Στοάς. Από παντού μάζευα στοιχεία.

ΠΡΩΤΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ
Όταν έγιναν οι πρώτες αποκαλύψεις άρχισαν και οι πρώτες πιέσεις. Μου ζητούσαν να κλείσω το στόμα. Ήρθαν απειλητικά γράμματα, ότι θα πεθάνω μόνος και φτωχός σε κάποια έρημο της Αραβίας. Η Μεγάλη Στοά, επίσης, αντέδρασε. Στο επίσημο όργανο της, το τεκτονικό περιοδικό «Πυθαγόρας» έγραψε για μένα άρθρο υπό τον τίτλο «Τα σκυλιά γαυγίζουν, το Καραβάνι προχωρεί!...». Συντάκτης του άρθρου ό Χρήστος Ριζόπουλος.

Λέει μεταξύ άλλων το άρθρο:

«Συντάκτης αθηναϊκής εφημερίδος, εισαχθείς εις μίαν Στοάν και παραμείνας επί δύο περίπου έτη, κατά τα όποια έλαβε τον βαθμόν του Εταίρου (περιλαμβάνοντος, ως γνωστόν, τον συμβολισμόν της δολιοτητος), απεχώρησεν αθορύβως (και είναι επίσης γνωστόν τι υπονοεί τούτο) και εφιλοδόξησε «να διάρρηξη ανοικτός θύρας». Εφ’ ω και εδημοσίευσε (όχι άνευ διαστρεβλώσεων και σκόπιμων περικοπών) τυπικά διαφόρων βαθμών, τα όποια ήσαν από 40 και πλέον ετών εις την κατοχήν της - Εκκλησίας και των θεολόγων καθηγητών, τα όποια είχον δημοσιευθή κατ’ επανάληψιν και διετίθεντο εις τα παλαιοπωλεία. Προσέθεσε δε υπό τύπον «αποκαλύψεων» και κείμενα δημοσιευμένα εις τεκτονικά περιοδικά ελευθέρας κυκλοφορίας.

Εις έξαρσιν δε μεγαλομανίας, ο συγγραφέας εν κατακλείδι, ζητεί ν’ απαγορευθή η λειτουργία του Τεκτονισμού εις την Ελλάδα. «Είναι καιρός», γράφει, «οι πνευματικοί ηγέτες ν’ αναλάβουν τις ευθύνες των».

Αλλά ό συντάκτης του άρθρου αυτού ψευδολογεί, όταν λέγει ότι
τα τυπικά βρίσκονται στα χέρια της - Εκκλησίας και των θεολόγων καθηγητών. Προσβάλλει βάναυσα την αλήθεια.

Dorian7
09-11-2003, 13:31
Εγώ απλά επισημαίνω την συμφωνία συμφώνων που έχουν οι λέξεις "μασονία" και "μεσαίων"
Μ- Σ-Ν

Alastor100
09-11-2003, 15:15
:wavey: :wavey: :cool: :cool: Χμ; Πολυ ενδιαφερον.....
Ταδε εφη Βασιλης Λαμπροπουλος.....
Αλλα ποιος ειναι ο μεσιε Λαμπροπουλος να μας πεις μπορεις;...
Μια φορα που τον γνωρισα (ερχεται συχνα στην Αυστραλια...για να πουλησει επι αμοιβης φυσικα, εθνικισμο-"πατριωτισμο") μου εκανε την χειριστη των εντυπωσεων....
Με ειχε καλεσει φιλος και συνεργατης μου, γερος στην ηλικια, (πεθανε περυσι) εκδοτης Ελληνικης εφημεριδας εδω να γνωρισω καποιον απο Ελλαδα δημοσιογραφο.....
Ακρο-δεξιος και ο εδω φιλος και εκδοτης, αλλα με αρχες ανθρωπος....Αρχισε λοιπον, με υπεροπτικο, θρασυτατο και λιαν αποκρουστικο τροπο να μιλαει περι "πατριωτισμου" και εθνικισμου ο κ. Λαμπροπουλος.....Μετα απο 5 λεπτα ζητησα συγγνωμη και εφυγα...
Την αλλη μερα, εξηγωντας στον φιλο μου την απογοητευση μου, τον ακουσα να λεει..."Μαικ.....σαν να εχεις δικιο καλο μου παιδι...Καθε φορα που τον βλεπω...Ολο λεφτα μου ζηταει!!!".
Ασε.....αλλη περιπτωση τουτη...
Ειχε λεει κανει σχολη δημοσιογραφιας καπου στην Καννινγκος (αν δεν κανω λαθος) ο μεσιε Λαμπροπουλος...Στοχος του;; Βληματα, Ελληνες του εξωτερικου παντα, και μαλιστα "πατριωτες" ολοι τους, που πληρωναν ουχι ευκαταφρονητα ποσα, για να παρουν διπλωμα δημοσιογραφιας!!!!!
Αλλος φιλος μου, "απεφοιτησε" απο την Λαμπροπουλειο δημοσιογραφικη σχολη, εκανε μαλιστα και τον εκδοτη για ενα διαστημα, αφου, παρα τα "δημοσιογραφικα του διπλωματα" δουλια σε εδραιωμενη εφημεριδα δεν μπορουσε να βρει.....
Τελικα, και αφου εχασε μερικες εκατονταδες χιλιαδες δολλαρια (ισως και πιο πολλα) κηρυξε πτωχευση.......
Ειμαι σιγουρος οτι και αυτος ευχαριστει σημερα τον κ. Λαμπροπουλο, για τα διπλωματα που του παραχωρισε......
Αυτα τα ολιγα περι Βασιλη Λαμπροπουλου. Αλλοι τον ξερουν πολυ καλυτερα. Δεν νομιζω ομως να αξιζει τον κοπο να ασχοληθει κανεις μαζι πιο πολυ....
Μασονος δεν ειμαι.
Ουτε ποτε θα γινω.
Αυτο ομως που εκανε ο κ. Λαμπροπουλος, να προσχωρησει με πονηροτατο (η μαπα του αρκετη να σε πεισει για την ποιοτητα του ατομου) τροπο στην οργανωση των Μασονων, ωστε να αποκομισει οσο πιο πολλα στοιχεια μπορουσε για το μελλοντικο του βιβλιο, ειναι ενδεικτικο του χαρακτηρα του!!!!

Dorian7
09-11-2003, 15:42
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Alastor100
:wavey: :wavey: :cool: :cool: Χμ; Πολυ ενδιαφερον.....
Ταδε εφη Βασιλης Λαμπροπουλος.....
Αλλα ποιος ειναι ο μεσιε Λαμπροπουλος να μας πεις μπορεις;...

Eγώ; Nα σου πω ποιος είναι ο Λαμπρόπουλος; Γιατί; Μήπως τον ξέρω ; Μια έρευνα στο google έκανα για να βοηθήσω τον φίλτατο Κώστα-1966 μπας και γλυτώσει τα ευρώ του από την αγορά τέτοιων Λαμπροπούλειων ή τσαρούχειων ή Διακογιάνειων βιβλίων.
Αντιλαβού;

Alastor100
09-11-2003, 15:59
:cool: :cool: :cool: Τοτε πολυ καλα επραξες φιλε μου.....
Καλυτερα να μη τον γνωρισεις.....
Θα απογοητευθεις.....
Νομιζω οτι αυτη την εποχη βρισκεται στην Αυστραλια (και παλι....εχει γινει τοσο φορτικος που συντομα θα του πουνε: Ρε αντε και στον διαολο!! Παλιοφασιστα!!!)....
Anyway.....Για βαλε (αν μπορεις φυσικα) σε παρακαλω συνεχειες αυτων που γραφει.
Εχει και μερικα πραματα που ομολογουμενως δεν τα ειχα διαβασει πριν για τους Μασονους.....

kostas_1966
09-11-2003, 18:15
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Dorian7

Eγώ; Nα σου πω ποιος είναι ο Λαμπρόπουλος; Γιατί; Μήπως τον ξέρω ; Μια έρευνα στο google έκανα για να βοηθήσω τον φίλτατο Κώστα-1966 μπας και γλυτώσει τα ευρώ του από την αγορά τέτοιων Λαμπροπούλειων ή τσαρούχειων ή Διακογιάνειων βιβλίων.
Αντιλαβού;

Ευχαριστω παρα πολυ Dorian7 για τα τοσο διαφωτιστικα κειμενα σου.Πραγματικα φωτιστηκε το τοπιο.
Επισης να ευχαριστησω κι εσενα Alastor100 για την τοποθετηση σου.
Εχω ηδη σχηματισει αποψη με την βοηθεια σας.
Νιωθω υποχρεος για την ερευνα που διεξηγαγες Dorian7 αντι εμου.
Περαν τουτων ομως μου μενει μια απορια για τον τροπο εκφρασης σας.Με καλοπροαιρετο τροπο,χωρις παρεξηγησεις,θα ηθελα να την αναπτυξω.
Κατ'αρχην φιλε Alastor100.Δεν καταλαβαινω γιατι να πεφτουμε στην παγιδα να εξεταζουμε την ποιοτητα και το ηθος του ατομου τη στιγμη που στην παρουσα κατασταση μας ενδιαφερει(και κρινουμε) το εργο του,το προιον,το εμπορευμα.
Ετσι,ας μου επιτραπει η εκφραση,πεσαμε στη "λουμπα" προσφατα με τον Μ.Αλεξανδρο.Δεν βλεπουμε,οι περισσοτεροι,το εργο του παρα σταθηκαμε στα προσωπικα του,στις τυχον ανθρωπινες αδυναμιες του...
Κατα τον ιδιο τροπο δεν αποδεχομαστε τον Ελβις ως βασιλια του ροκ & ρολ γιατι ηταν ναρκομανης,μας αποτροπιαζει ο Jim Morrison για τον ιδιο λογο,απορριπτουμε τον χ και την ψ ως μεγαλους καλλιτεχνες,δημιουργους,αθλητες διοτι προεκυψαν σκανδαλα στην ιδιωτικη τους ζωη...
Αμαν πια ας μην παριστανουμε τον Θεο.Ο καθενας εχει ανθρωπινες αδυναμιες "υπαρχει τοση κακια στον καλυτερο απο μας και τοση καλοσυνη στο χειροτερο που κανεις μας δεν μπορει να μιλησει για τους αλλους"."Μην κρινεις ινα μην κριθεις"ελεγαν οι αρχαιοι σοφοι.
Στο προκειμενο τωρα.Ο Κος Λαμπροπουλος ή Τσαρουχας μπορει να ειναι φασιστες,ομοφιλοφυλοι,ναρκομανεις ή οτιδηποτε βαλει ο νους μας.Δεν με ενδιαφερουν αυτα,το εργο τους με ενδιαφερει.Ειμαι καταναλωτης-πελατης κι οχι Θεος.
Συνεπως ηδη εχω πειστει να αγορασω το "Μπηκα στη Μασονια και ξεσκεπαζω" του Κου Λαμπροπουλου(αν ειναι αυτος ο τιτλος).
Γιατι να γλυτωσω τα ευρω μου Dorian7,δεν καταλαβαινω.Εφ'οσον αυτο το θεμα με ενδιαφερει και εφοσον παραδεχομαστε ολοι την αληθεια των οσων γραφει τι να λεμε?
Alastor100 λες:"Anyway.....Για βαλε (αν μπορεις φυσικα) σε παρακαλω συνεχειες αυτων που γραφει.
Εχει και μερικα πραματα που ομολογουμενως δεν τα ειχα διαβασει πριν για τους Μασονους.....".
Δηλαδη αφου τον στελνεις στο πυρ το εξωτερον μετα ενδιαφερεσαι να μαθεις τι γραφει...συγχωρεσε μου την...αφελεια μα δεν την καταλαβαινω και την δικη σου,διττη τοποθετηση.

Φυσικα αυτες ειναι φιλικες,καλοπροαιρετες παρατηρησεις που δεν εχουν κανενα στοχο και σκοπο.Απλα εξεφρασα τις αποριες μου οι οποιες επισκιαζονται,ξαναλεω,απο τις ευχαριστιες μου επειδη διαφωτιστηκα στο θεμα.
Θα συνεχισω την "ερευνα"απλα απο καθαρη,φιλομαθη περιεργεια.
Τωρα εαν στην πορεια ξυπνησει και κατι σαν ενδιαφερον...Ιδωμεν.

kostas_1966
09-11-2003, 18:28
Στο μεταξυ,ψαχνοντας κι εγω στο απυθμενο internet βρηκα τα παρακατω.

Μερικές αναφορές σε ιστορικούς σχετικά με το θέμα....

Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΧΩΡΟ

Ο Τεκτονισμός στον Ελληνικό χώρο λειτούργησε σε δυο ξεχωριστές φάσεις που δεν έχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά μεταξύ τους και αυτό δεν έχει συνειδητοποιηθεί ούτε από τους περισσότερους μελετητές ούτε από τους περισσότερους τέκτονες.

Προεπαναστατικός Τεκτονισμός (1740-1821)

Η πρώτη περίοδος που δίκαια χαρακτηρίζεται σαν "προεπαναστατικός Τεκτονισμός" άρχισε γύρω στο 1740 και έφθασε μέχρι την επανάσταση του 1821.Μετά ακολούθησε μια τέλεια διακοπή, μια νεκρή περίοδος (1821-1863). Η διακοπή αυτή απλώς επιβεβαιώθηκε με την ανακήρυξη του ελεύθερου Ελληνικού Κράτους που διέλυσε και επίσημα τις Στοές που είχαν κλείσει πάντως πολύ πριν, εξαιτίας της επανάστασης. Αυτή η ανάπαυλα δράσης τεκτονικών στοών διατηρήθηκε μέχρι την ένωση της Επτανήσου με την μητέρα πατρίδα το 1863.

Ο Τεκτονισμός της Μεγάλης Ανατολής (1863-1976)

Μετά ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος που κράτησε κι αυτή ένα περίπου αιώνα μέχρι το 1976 ονομαζόμενη σαν "Μονότονος Ελληνικός Τεκτονισμός".Έτσι το 1863 σχεδόν αναπάντεχα, εμφανίστηκαν οι πρώτες τεκτονικές στοές αναζήτησης στην Ελλάδα εξαρτημένες από τη Μεγάλη Ανατολή του Τορίνου και τον επόμενο χρόνο απέκτησαν ένα είδος αυτονομίας με τη δημιουργία ενός "Τεκτονικού Διευθυντηρίου" δηλαδή μιας τοπικής Ελληνικής Διοίκησης.Το 1868 ο Ελληνικός Τεκτονισμός απέκτησε πλήρη ανεξαρτησία και δημιουργήθηκε έτσι η Μεγάλη Ανατολή της Ελλάδος που έλεγχε ουσιαστικά τους 3 πρώτους συμβολικούς βαθμούς, αλλά που είχε υιοθετήσει και τους υπόλοιπους 30 του Αρχαίου και Αποδεδεγμένου Σκωτικού Τύπου. Το 1872 οι ανώτεροι βαθμοί απέκτησαν κι αυτοί ανεξαρτησία και συγκροτήθηκε το Ύπατο Συμβούλιο του 33ου του Αρχαίου και Αποδεδεγμένου Σκωτικού Τύπου. Τα δύο αυτά σώματα ανήκαν στην ίδια δογματική τεκτονική σχολή, τη Γαλλική και μέχρι το 1976, πάνω από εκατό χρόνια δηλαδή, κυριάρχησαν μονοπωλιακά στο χώρο μας. Οι κρίσεις και οι διακυμάνσεις του μονότονου αυτού Τεκτονισμού δεν ήταν τίποτε άλλο παρά οι μεταξύ τους αντιζηλίες και η προσπάθεια το ένα να ελέγχει το άλλο. Αυτό αποστέρησε τον Ελληνικό Τεκτονισμό από κάθε δυνατότητα ανανέωσης και όλο αυτό το διάστημα, έμεινε στο επίπεδο, οργανωτικά και δογματικά, από το οποίο ξεκίνησε. Αποκομμένος δε καθώς ήταν από τη διεθνή τεκτονική κοινότητα δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει ούτε τις αλλαγές που πραγματοποιήθηκαν ακόμα και στο ίδιο το δόγμα από το οποίο προήλθε.

Ο Τεκτονικός Πλουραλισμός στην Ελλάδα (1977 - )

Η τρίτη περίοδος που ήδη διανύει τη τρίτη δεκαετία της, είναι η εποχή του "Τεκτονικού πλουραλισμού" στην Ελλάδα και στη συνέχεια παρατίθεται το στίγμα της, δηλαδή τα γεννεσιουργά της αίτια, όσο και οι προοπτικές της. Με την ίδρυση το έτος 1977 του Μεγάλου Περιστυλίου των Τεκτόνων της Βασιλικής Αψίδας που μετέφερε στη χώρα μας, μαζί με άλλους βαθμούς και τάξεις τον Τεκτονισμό της Αμερικανικής Σχολής, έληξε οριστικά η περίοδος του μονότονου Γαλλικού Τεκτονισμού.Το 1981 με την ίδρυση του Μεγάλου Σκηνώματος των Ιπποτών του Ναού που καθοδηγήθηκε από το αντίστοιχο Μεγάλο Σώμα της Σκωτίας, το σύστημα της Υόρκης άρχισε να προσαρμόζεται προς τον Ευρωπαϊκό Τεκτονισμό και την παράδοσή του.Αυτή η φάση ολοκληρώθηκε το 1986 με την εμφάνιση και τη δράση της Εθνικής Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος η οποία ακολούθησε από την αρχή τα Αγγλικά πρότυπα. Έτσι η προσπάθεια που άρχισε από το Διονύσιο Ρώμα το 1811 με συμπαραστάτη του το Δούκα του Σάσεξ, τότε Μεγάλο Διδάσκαλο της Ηνωμένης Μεγάλης Στοάς της Αγγλίας (1813), ολοκληρώθηκε 175 χρόνια μετά όταν στις 21 Ιουνίου 1986 ανακηρύχθηκε η Νέα Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος για να εισαχθεί και στον ελλαδικό χώρο ο καθαρός και αρχαίος τεκτονισμός της Αγγλοσαξωνικής Σχολής.

Ιστορική Καταγραφή της πρώτης περιόδου

Καίτοι η ιστορική έρευνα της πρώτης περιόδου δεν έχει εξαντληθεί - μια ερευνητική στοά πρέπει να ιδρυθεί γι' αυτό το σκοπό - υπάρχουν στοιχεία ικανά να σχηματίσουν τουλάχιστον την αμυδρή της εικόνα. Τα βιβλία του Διονυσίου Καλογερόπουλου, του Πάνου Χατζηπάνου και του Μαρίνου Πολλάτου, οι μονογραφίες του Παναγιώτη Κρητικού, του Θεοδοσίου Τάσιου, του Χρήστου Ριζόπουλου κ.λπ. καθώς και η πρόσφατη έκδοση - λεύκωμα της Στοάς της Λευκάδας. "Η Ένωσις" για το Διονύσιο Ρώμα και την πρώτη Εθνική Μεγάλη Στοά προσδιορίζουν τα ορόσημά της. Είναι πράγματι η μόνη περίοδος που έχουμε κάνει κάποια ιστορική δουλειά.

Η δεύτερη περίοδος υστερεί από άποψη ιστορικής καταγραφής.

Ο Χατζηπάνος παραθέτει πολλά στοιχεία αλλά άτακτα και χωρίς κριτικό πνεύμα, είναι περισσότερο ένας - με επιλογές - αρχειογράφος και λιγότερο ένας ιστορικός. Ο Πολλάτος ενώ είναι αυστηρός στην αρχή, όσο πλησιάζει προς την εποχή του γίνεται πιο προσεκτικός και εξυμνητικός. Ο Νέστορας Λάσκαρης στο λεξικό του είναι μονοσήμαντος και επιφυλακτικός. Υπήρξε ο πιστός υπηρέτης της ιδέας της Μεγάλης Ανατολής και ο Ηρακλής του Σκωτικού Τύπου. Ανήκει εξάλλου στη σχολή που η μυθοποίηση ταυτίζεται με την αλήθεια.
Στη σχολή αυτή θητεύουν και οι περισσότεροι τέκτονες που ασχολούνται σποραδικά με την ιστορική έρευνα της δεύτερης περιόδου. (Τον προβληματισμό του πάνω στο θέμα αυτό εκθέτει ο Φαίδων Μπουμπουλίδης "Σκέψεις γύρω από τις τεκτονικές έρευνες" σ' ένα του αξιόλογο άρθρο - οδηγό στο Τεκτονικό Δελτίο, σελ. 84-99 (1966).
........

Αυτά τα ολίγα...προς το παρον.

Dorian7
09-11-2003, 20:15
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από kostas_1966

Ευχαριστω παρα πολυ Dorian7 για τα τοσο διαφωτιστικα κειμενα σου.Πραγματικα φωτιστηκε το τοπιο.
Επισης να ευχαριστησω κι εσενα Alastor100 για την τοποθετηση σου.

Η ευχαρίστηση δική μου Κώστα.

Γιατι να γλυτωσω τα ευρω μου Dorian7,δεν καταλαβαινω.Εφ'οσον αυτο το θεμα με ενδιαφερει και εφοσον παραδεχομαστε ολοι την αληθεια των οσων γραφει τι να λεμε?
Εφ' όσον το θέμα σ' ενδιαφέρει, θα αγοράσεις και 1 και 2 και 3 βιβλία σχετικά με το θέμα. Αυτό που προσπάθησα να κάνω στέλνοντας το κεφάλαιο από το βιβλίο που βρήκα ον-λάιν ήταν το εξής : Διαβάζοντας ένα κεφάλαιο από το βιβλίο δεν θα αγόραζες "γουρούνι στο σακκί". Αφου βρήκες ενδιαφέρον το βιβλίο φυσικά και να το αγοράσεις. Στο κάτω κάτω ποιος δεν αγόρασε τελικά βιβλία που εκ των υστέρων κατάλαβε ότι δεν άξιζαν να τα αγοράσει; ;-)

Athos
10-11-2003, 16:24
Η Μασονία είναι απλά μία από τις πολλές μυστικιστικές οργανώσεις που ιστορικά έχουν δημιουργηθεί. Και επειδή τα συνομωτικά πλαίσια πάντα κεντρίζουν το ενδιαφέρον, βρίσκεται διαχρονικά στην επικαιρότητα.
Όπως όλες οι μυστικές οργανώσεις, έτσι και η μασονία τηρεί στη λειτουργία της ένα τυπικό που για μεν τους εντός είναι σεβαστό και αδιαμφισβήτητο, για δε τους υπόλοιπους απλά γελοίο..
Σύμφωνα με τις λίγες αλλά αξιόπιστες πληροφορίες που έχω γι αυτό το θέμα…
Η μασονία σήμερα έχει πολύ μικρότερη πρόσβαση και επιρροή στα κέντρα εξουσίας από ότι γενικά πιστεύεται…
Επίσης πολύ λιγότερο από ότι πιστεύεται, επηρεάζεται και κατευθύνεται από διεθνή συνομωτικά κέντρα (σιωνισμό, διεθνείς αιρέσεις κλπ)…
Στην Ελλάδα φθίνει συνεχώς και υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στην ποιότητα των νέων στρατολογούμενων…
Τελευταία, ενδιαφέρον έχει μιά ενδομασονική διαμάχη μεταξύ «εθνικών» (στην Ελλάδα «ελληνολατρών» με ταυτόχρονη απόρριψη της Ορθοδοξίας, η μασονία ποτέ δεν τα πήγαινε καλά με την εκκλησία) και «παγκοσμιοποιητιστών».
Δυστυχώς μετά την διεθνή κατάρρευση όλων των παραδοσιακών ιδεολογιών, η σημερινή ιδεολογία αιχμής (παγκοσμιοποίηση) δίνει τροφή και λόγο ύπαρξης σε μυστικιστικές οργανώσεις αυτού του είδους…
Πάντως, όπως νομίζω την κατάσταση, δεν αξίζει τον κόπο να ασχολούμαστε και ιδιαίτερα με το θέμα…

skazi
06-07-2008, 03:56
Ότι έχετε γράψει περι ελευθεροτεκτονισμό ειναι τελείως λάθος που καταντάνε αστεία μέχρι γελοιότητας. Το βιβλίο του τσαρούχά το έχω διαβάσει κ κατέληξε στην ανακύκλωση. Ανυπόφερα βαρετό κ φοβερά αντιμασονικό. Λέει απίστευτες @#$%^&* αλλά πουθενα δεν αναφέρει ότι ήταν κ αυτός τέκτονας κ τον διώξανε σαν αναξιόπιστό μέλος. Ίσως βέβαια από αντίδραση να έβγαλε μετά αυτό το σκουπίδι βίβλίο. Για όσους θέλουν να μάθουν σοβαρά τι εστί ελευθεροτεκτονισμός ορίστε το παρακάτω

http://www.tetraktys.gr/shop/?p=productsMore&iProduct=95

Φιλικά
Skazi

ELNICX
07-07-2008, 04:27
Οποιος διακινει θεματα υπερ η κατα τετοιων οργανωσεων (Μασονων, Σαεντιολογων κλπ) στη ουσια και στις 2 περιπτωσεις τους διαφημιζει

skazi
07-07-2008, 04:48
ELNICX (απότι βλέπω έχουμε την ίδια τρέλλα.. ;-) ) δεν τίθεται θέμα διαφήμισης εκ μέρους μου απλά αποκατάστασης της νοσηρής αντίληψης που επικρατεί στην ελλάδα περι του ελευθεροτεκτονισμού. Το ότι βγαίνουν μερικοί συγγραφείς και αραδιάζουν ασυναρτησίες δεν σημαίνει ότι θα πρέπει και οι υπόλοιποι να τους ακολουθούν χωρίς καν να κάνουν την δική τους προσωπική έρευνα. Η τέχνη του labelling ειναι πανεύκολη, της αναζήτησης και μελέτης σοβαρών βιβλίων βαρετή και ανούσια για τους περισσότερους.

Skazi

ELNICX
07-07-2008, 06:14
ELNICX (απότι βλέπω έχουμε την ίδια τρέλλα.. ;-) ) δεν τίθεται θέμα διαφήμισης εκ μέρους μου απλά αποκατάστασης της νοσηρής αντίληψης που επικρατεί στην ελλάδα περι του ελευθεροτεκτονισμού. Το ότι βγαίνουν μερικοί συγγραφείς και αραδιάζουν ασυναρτησίες δεν σημαίνει ότι θα πρέπει και οι υπόλοιποι να τους ακολουθούν χωρίς καν να κάνουν την δική τους προσωπική έρευνα. Η τέχνη του labelling ειναι πανεύκολη, της αναζήτησης και μελέτης σοβαρών βιβλίων βαρετή και ανούσια για τους περισσότερους.

Skazi

Skazi ...........................(no Stazi for God's shake)

Αυτο που λεω δεν αφορα εσενα, αλλα γενικα τους συμμετεχοντες ολους...και επεκτεινεται και στα ΜΜΕ.

Την ιδια γνωμη εχω οταν τετοια θεματα εγειρονται στα καναλια και το ιδιο νομιζω οτι γινεται με τον τροπο που αναφερονται π.χ. στα Ναρκωτικα "επισης τα διαφημιζουν".οπως και σε αλλα "λεπτα" θεματα..............
Ο ΤΡΟΠΟΣ "ΑΝΑΦΟΡΑΣ" ΜΕΤΡΑΕΙ

Ολοι δικιο εχουμε, αλλα που να το βρουμε

Elnicc
07-07-2008, 07:05
Skazi ...........................(no Stazi for God's shake)

Αυτο που λεω δεν αφορα εσενα, αλλα γενικα τους συμμετεχοντες ολους...και επεκτεινεται και στα ΜΜΕ.
Την ιδια γνωμη εχω οταν τετοια θεματα εγειρονται στα καναλια και το ιδιο νομιζω οτι γινεται με τον τροπο που αναφερονται π.χ. στα Ναρκωτικα "επισης τα διαφημιζουν".οπως και σε αλλα "λεπτα" θεματα..............
Ο ΤΡΟΠΟΣ "ΑΝΑΦΟΡΑΣ" ΜΕΤΡΑΕΙ

Εχουμε φρεσκα κουλουρια,αυτα για τωρα δεν νομιζω οτι ειναι του αμεσου ενδιαφεροντος γιατι ειναι μπαγιατικα .

Εχουμε "πολυ μαλι να ξανουμε"
ας βαλουμε καποια ταξη και προτεραιοτητα

ΕΚΑΤΗΡΑ
07-07-2008, 08:33
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι η Μασονια αποτελει ενα πολυ καλα αναπτυγμενο και εξαπλωμενο Δ ι κ τ υ ο <Οργανωσεων>-Εργαστηριων-Στοων ανα τον κοσμο ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 500 ΧΡΟΝΙΑ ΧΑΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗς ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΚΟΥΣ <ΜΕΤΑΛΛΑΚΤΕΣ>ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ Τ Ρ Α Π Ε Ζ Ε Σ .........

ΤΟ <ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ >ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΕΤΟΙΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ ΜΕ ΜΥΗΤΙΚΑ

ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ,ΟΡΚΟΥΣ ΣΙΩΠΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΜΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ

ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΡΡΟΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ

ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΥΨΗΛΗΣ ΙΣΤΟΡΙΟΛΟΓΙΚΗΣ

ΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΟΙ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕς ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΕς

ΕΠΙΣΤΗΜΕς ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΥΦΛΩΤΙΚΟ ,ΥΠΟΠΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΓΑΜΕ <ΣΥΝΩΜΟΤΙΚΟ>

ΤΡΟΠΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΓΚΩΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΒΙΒΑΣΕΙ ΑΝΑΒΑΛΛΟΝΤΑΣ ΣΥΝΕΧΩς

ΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΚΑΙ

ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ...
ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΕΤΟΙΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΕΝΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕς ΔΙΚΤΥΟ ΤΩΝ ΜΑΣΩΝΙΚΩΝ <ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ> ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΣΙΩΠΗΣΗς ΚΑΙ ΕΧΕΜΥΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΠΑΓΙΑ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ...ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕς ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ ΑΜΑΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗς ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ...ΚΑΘΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗς ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΙΝΕΙΤΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΙΝΟΥΝ...ΚΑΘΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΕΝΑΣ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΜΠΕΛΑΣ ...ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΑΥΤΟΙ Ο <ΣΥΝΩΜΟΤΙΚΟΙ ΦΟΡΕΙς >
ΘΑ ΠΡΟΣΕΚΡΟΥΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΣΚΗΝΙΑΚΟΥΣ <ΑΡΧΟΝΤΕς > ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΘΕΙΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΜΕΛΙΕς ΚΑΙ ΙΕΡΕς ΙΔΕΕς ΤΟΥ .....ΓΙΑΤΙ Η ΜΑΣΩΝΙΑ ΣΑΝ ΑΡΧΙΚΗ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΘΕΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΑΚΟΦΟΡΜΙΣΕ ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ,...ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗς ΚΑΙ ΑΠΟΘΕΩΣΗς ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΥΣΤΙΚΟΙ ΦΟΡΕΙς ...ΑΠΟΚΡΥΦΕς ΚΑΙ ΑΦ'ΥΨΗΛΟΥ ΠΑΡΑΔΩΜΕΝΕς ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΛΗΘΕΙΕς
ΚΟΣΜΟΛΟΓΙΚΕς ,ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΚΕς ΚΑΙ ΘΕΟΛΟΓΙΚΕς...

Elnicc
07-07-2008, 09:02
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

οχι τοσο μεγαλα γραμματα, ειναι κουραστικο , δεν γραφουμε σε τοιχο !!!

Το μεγεθος των γραμματων δεν μεγενθυνει την ορθοτητα του κειμενου

skazi
07-07-2008, 14:04

Δεν συμφωνώ. Η ελευθερία του λόγου μας έχει οδηγήσει στην ασυδοσία κ στην σαχλαμάρα του καθενός να λέει ότι νομίζει κ στο τέλος να επιδιώκει να τον σέβονται κιόλας.

Το σχόλιο φυσικά δεν ειναι για σένα αλλά γενικό.

Skazi

skazi
07-07-2008, 14:11
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι η Μασονια αποτελει ενα πολυ καλα αναπτυγμενο και εξαπλωμενο Δ ι κ τ υ ο <Οργανωσεων>-Εργαστηριων-Στοων ανα τον κοσμο ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 500 ΧΡΟΝΙΑ ΧΑΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗς ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΚΟΥΣ <ΜΕΤΑΛΛΑΚΤΕΣ>ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ Τ Ρ Α Π Ε Ζ Ε Σ .........

ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ...
ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΕΤΟΙΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΕΝΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕς ΔΙΚΤΥΟ ΤΩΝ ΜΑΣΩΝΙΚΩΝ <ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ> ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΣΙΩΠΗΣΗς ΚΑΙ ΕΧΕΜΥΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΠΑΓΙΑ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ...ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕς ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ ΑΜΑΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗς ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ...ΚΑΘΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗς ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΙΝΕΙΤΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΙΝΟΥΝ...ΚΑΘΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΕΝΑΣ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΜΠΕΛΑΣ ...ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΑΥΤΟΙ Ο <ΣΥΝΩΜΟΤΙΚΟΙ ΦΟΡΕΙς >
ΘΑ ΠΡΟΣΕΚΡΟΥΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΣΚΗΝΙΑΚΟΥΣ <ΑΡΧΟΝΤΕς > ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΘΕΙΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΜΕΛΙΕς ΚΑΙ ΙΕΡΕς ΙΔΕΕς ΤΟΥ .....ΓΙΑΤΙ Η ΜΑΣΩΝΙΑ ΣΑΝ ΑΡΧΙΚΗ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΘΕΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΑΚΟΦΟΡΜΙΣΕ ΔΙΑΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ,...ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗς ΚΑΙ ΑΠΟΘΕΩΣΗς ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΥΣΤΙΚΟΙ ΦΟΡΕΙς ...ΑΠΟΚΡΥΦΕς ΚΑΙ ΑΦ'ΥΨΗΛΟΥ ΠΑΡΑΔΩΜΕΝΕς ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΛΗΘΕΙΕς

ΕΚΑΤΗΡΑ μην μου συγχίζεσαι! Δεν καταφέρνεις τίποτα ούτε με τα χρώματα ούτε με κεφαλλαία ούτε με font size 16+. Πολιτισμένες καταστάσεις παρακαλώ.

Που στηρίζεις όλα τα παραπάνω? Μπορεί ο καθένας να γράφει ότι του κατέβει το θέμα ειναι αν στέκουν όλα αυτά. Όσο εσύ θα μιλάς με κραυγές και αοριστολογίες εγώ θα αποδίδω βιβλία να διάβασεις να ανοίξει λίγο το μυαλό σου.

http://www.amazon.co.uk/Complete-Idiots-Guide-Freemasonry/dp/1592574904/ref=cm_pdp_review_teaser_product

http://www.amazon.co.uk/True-What-They-About-Freemasonry/dp/1590770307/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1215427594&sr=1-1

http://www.amazon.co.uk/Masonic-Questions-Answers-Paul-Bessel/dp/1887560599/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1215427719&sr=1-1

http://www.thefreemason.com/product.asp?numRecordPosition=16&P_ID=1945&strPageHistory=&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=560

Όταν τα διαβάσεις όλα αυτά κ χρειαστείς κ άλλα απλά πές μου δεν μου κάνει κόπος να βλέπω ανθρώπους να προοδεύουν πνευματικά.

Φιλίκά
Skazi

ΕΚΑΤΗΡΑ
07-07-2008, 21:10
Η ΜΑΣΩΝΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΑΝ ΕΝΑ ΔΙΚΤΥΟ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ- ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΚΑΙΝΙΖΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΑΖΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΠΟΛΕΜΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΑΓΓΡΑΙΝΑ ΤΗΣ ΤΥΦΛΩΜΕΝΗΣ ΘΡΗΣΚΟΛΗΨΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗς ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑΣ ΚΑΙ ΕΞΕΠΕΣΕ ΚΑΘΩς ΕΚΚΟΣΜΙΚΕΥΤΗΚΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΙΚΕΙΩΘΗΚΕ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΙΣ ΠΑΝΙΣΧΥΡΕς ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕς ΕΛΙΤ...ΕΞΕΠΕΣΕ ΛΟΓΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΙΚΕΙΩΣΗς ΣΕ ΕΝΑ ΣΑΘΡΟ ΚΑΙ ΥΠΟΧΘΟΝΙΟ ΣΥΝΩΜΟΤΙΚΟ ΙΣΤΟ ΠΟΥ ΠΑΓΙΔΕΥΣΕΙ ΤΟΥΣ <ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ > ΤΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ, ΤΟΥΣ ΑΠΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ ΣΕ ΑΒΟΥΛΑ ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΤΕς ΤΗΣ <ΣΗΘΩΝΙΑΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ-ΤΥΡΡΑΝΙΑΣ >!!!!!!!
Η ΜΑΣΩΝΙΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΣΠΟΤΙΚΟΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΕΠΕΣΕ ΘΥΜΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΕΚΚΟΣΜΙΚΕΥΣΗς ΤΗΣ ΑΠΑΡΝΟΥΜΕΝΗ ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΡΟΛΟ ,ΠΡΟΔΙΔΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΗΛΙΑΚΕς ΚΑΙ ΑΝΑΔΙΑΝΕΜΗΤΙΚΕς ΙΔΕΕς ΜΕ ΤΙΣ ΜΠΟΛΙΑΣΤΗΚΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΕς ΜΥΣΤΙΚΕς ΕΤΑΙΡΕΙΕς....ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕ ΚΑΙ ΥΠΑΧΘΗΚΕ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ <ΑΡΧΟΝΤΕς > ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΟΡΚΙΣΜΕΝΟ ΕΧΘΡΟ ΤΗς ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ <ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ > ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟΝΕΚΡΩΣΗ ΤΗΣ...ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΩΝ ΜΑΣΩΝΙΚΩΝ ΣΤΟΩΝ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΕΚΠΤΩΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΑΘΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΕΝΝΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ...ΕΥΕΛΠΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΥΣΤΑΣΗ ΝΕΩΝ ΣΤΟΩΝ ΣΤΗΡΙΓΜΕΝΩΝ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΙς ΙΕΡΕς ΘΕΜΕΛΙΕς ΑΞΙΕς ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΘΕΣΜΟΥ ...ΟΡΚΙΣΜΕΝΩΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΚΒΙΑΣΤΗ ΤΗΣ ΖΩΗς <ΣΑΘΩΝΑ> ΤΟΥ ΛΟΓΟΚΛΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΗ.... ΚΑΙ ΤΑΓΜΕΝΩΝ ΣΤΟ ΥΨΗΛΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΟΧΗ ΤΗΝ ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΤΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΝΟΥ!!!!!!

ΕΚΑΤΗΡΑ
07-07-2008, 21:11
Η ΜΑΣΩΝΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΣΑΝ ΕΝΑ ΔΙΚΤΥΟ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ- ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΚΑΙΝΙΖΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΑΖΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΣ ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΠΟΛΕΜΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΑΓΓΡΑΙΝΑ ΤΗΣ ΤΥΦΛΩΜΕΝΗΣ ΘΡΗΣΚΟΛΗΨΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗς ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑΣ ΚΑΙ ΕΞΕΠΕΣΕ ΚΑΘΩς ΕΚΚΟΣΜΙΚΕΥΤΗΚΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΙΚΕΙΩΘΗΚΕ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΙΣ ΠΑΝΙΣΧΥΡΕς ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕς ΕΛΙΤ...ΕΞΕΠΕΣΕ ΛΟΓΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΙΚΕΙΩΣΗς ΣΕ ΕΝΑ ΣΑΘΡΟ ΚΑΙ ΥΠΟΧΘΟΝΙΟ ΣΥΝΩΜΟΤΙΚΟ ΙΣΤΟ ΠΟΥ ΠΑΓΙΔΕΥΣΕΙ ΤΟΥΣ <ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ > ΤΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ, ΤΟΥΣ ΑΠΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ ΣΕ ΑΒΟΥΛΑ ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΤΕς ΤΗΣ <ΣΗΘΩΝΙΑΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ-ΤΥΡΡΑΝΙΑΣ >!!!!!!!
Η ΜΑΣΩΝΙΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΣΠΟΤΙΚΟΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΕΠΕΣΕ ΘΥΜΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΕΚΚΟΣΜΙΚΕΥΣΗς ΤΗΣ ΑΠΑΡΝΟΥΜΕΝΗ ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΡΟΛΟ ,ΠΡΟΔΙΔΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΗΛΙΑΚΕς ΚΑΙ ΑΝΑΔΙΑΝΕΜΗΤΙΚΕς ΙΔΕΕς ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΜΠΟΛΙΑΣΤΗΚΑΝ ΟΙ ΠΡΩΤΕς ΜΥΣΤΙΚΕς ΕΤΑΙΡΕΙΕς....ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕ ΚΑΙ ΥΠΑΧΘΗΚΕ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ <ΑΡΧΟΝΤΕς > ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΟΡΚΙΣΜΕΝΟ ΕΧΘΡΟ ΤΗς ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ <ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ > ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟΝΕΚΡΩΣΗ ΤΗΣ...ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΩΝ ΜΑΣΩΝΙΚΩΝ ΣΤΟΩΝ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΕΚΠΤΩΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΑΘΡΩΜΕΝΟ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΥ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΕΝΝΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ...ΕΥΕΛΠΙΣΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΥΣΤΑΣΗ ΝΕΩΝ ΣΤΟΩΝ ΣΤΗΡΙΓΜΕΝΩΝ ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΣΤΙς ΙΕΡΕς ΘΕΜΕΛΙΕς ΑΞΙΕς ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΘΕΣΜΟΥ ...ΟΡΚΙΣΜΕΝΩΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΚΒΙΑΣΤΗ ΤΗΣ ΖΩΗς <ΣΑΘΩΝΑ> ΤΟΥ ΛΟΓΟΚΛΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΠΛΑΝΗΤΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΗ.... ΚΑΙ ΤΑΓΜΕΝΩΝ ΣΤΟ ΥΨΗΛΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΑΚΗ ΕΠΟΧΗ ΤΗΝ ΑΝΑΧΑΙΤΙΣΤΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΝΟΥ!!!!!!

skazi
08-07-2008, 02:18
¶δικος κόπος η συνομιλία με απολίτιστους που απλά λένε τα δικά τους χωρίς να διαβάζουν τι τους γράφουν οι άλλοι. Είσαι βαθιά νυχτωμένος επι του θέματος.

ΜΠΟΥΚΑΛΑΣ
08-07-2008, 08:44
¶δικος κόπος η συνομιλία με απολίτιστους που απλά λένε τα δικά τους χωρίς να διαβάζουν τι τους γράφουν οι άλλοι. Είσαι βαθιά νυχτωμένος επι του θέματος.

ΠΑΡΑΠΑΙΔΑ ,<<ΣΚΟΥΖΙ>>,...ΚΟΙΤΑ ...ΜΥΡΙΣΕ...ΔΕΝ ΣΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ ΑΡΩΜΑ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΟΥ ΧΡΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΟΥΣ ΙΠΠΟΤΕς ΤΗΣ ΜΙΕΡΗΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ???ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΠΑΣΧΕΙΣ ΑΠΟ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ !!!!!!!!!ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ???
ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΥΠΟΧΘΟΝΙΕΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΡΕς ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙς ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ,ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕς ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗς ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ...
Η ΕΚΑΤΗΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΟΗΤΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ .. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΒΓΑΛΜΕΝΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΚΟΜΜΕΝΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΓΩΜΕΝΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗς <ΤΑ ΑΚΑΣΑ > ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΙ <<ΜΥΣΤΙΚΟΙ>>....
Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΟΡΕς ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΕς ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ... Η ΕΚΑΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΦΙΓΟΥΡΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΗ ΠΟΥ ΔΡΑ ΣΑΝ ΑΠΟΚΟΣΜΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ <ΠΥΘΙΑ> ΜΙΛΑ ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΩΣ ΚΑΙ ΑΚΑΤΑΛΗΠΤΩΣ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ....Η ΕΚΑΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΒΙΑΣΜΕΝΗ ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΤΗΣ ΕΘΕΛΟΥΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΘΕΛΗΤΗΣ ΜΟΝΑΞΙΑΣ ΤΗΣ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ <<ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΒΑΘΕΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ>> ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς???.... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΑΓΝΟΕΙ ...ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΩΡΕΙ ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΠΑΡΑΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΤΑΞΙΑΣ ΣΟΥ !!!!

NordicWarrior
08-07-2008, 08:54
ΚΟΙΤΑ ...ΜΥΡΙΣΕ...ΔΕΝ ΣΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ ΑΡΩΜΑ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΠΟΥ ΧΡΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΟΥΣ ΙΠΠΟΤΕς ΤΗΣ ΜΙΕΡΗΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ

http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d050.gif http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d050.gif

Καλά, είσαι όχι απλά από άλλο πλανήτη, αλλά από άλλο γαλαξία!

Πού σας τη μαθαίνουν αυτή την...ποίηση; Στη σχολή του Λιακόπουλου;;;
http://www.cosgan.de/images/midi/figuren/a026.gif

skazi
08-07-2008, 16:04
Όσο δίκαιο έχουν οι σκοπιανοί σύμφωνα με τις 'εμπειριστατωμένες γνώσεις τους' για το μακεδονικό άλλο τόσο και εσείς για τον ελευθεροτεκτονισμό. Ενώ οι έλληνες έχουν να εκφέρουν την γνώμη τους σύμφωνα με σοβαρά κ αξιόπιστα ιστορικά βιβλία και μαρτυρίες αυτοί επιλέγουν τις κραυγές γεμάτες ανοησία αποφεύγοντας να καταδείξουν σοβαρές πηγές για το ορθόν του λόγου τους. Το ίδιο κ εσέις λετέ διάφορα / φωνάζεται (λες κ ειναι μαγκια ή μόνο δικό σας προνόμιο να έχετε χρώματα κ font size) κ χωρίς να λέτε ποιες ειναι οι πηγές των ''''γνωσεών σας'''' απλά πετάτε αόριστες ασυναρτησίες που αποδεικνύει κ την 'ώριμότητα' της ηλικίας σας. Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις οι άνθρωποι με τέτοιες αντιλήψεις απλά γελειοποιούντε κ αν σας ικανοποιεί τότε συνεχίστε το, δική σας η επιλογή της παραμονής στον πάτο της ασχετοσύνης σας. ciao.

ΕΚΑΤΗΡΑ
08-07-2008, 20:22
Όσο δίκαιο έχουν οι σκοπιανοί σύμφωνα με τις 'εμπειριστατωμένες γνώσεις τους' για το μακεδονικό άλλο τόσο και εσείς για τον ελευθεροτεκτονισμό. Ενώ οι έλληνες έχουν να εκφέρουν την γνώμη τους σύμφωνα με σοβαρά κ αξιόπιστα ιστορικά βιβλία και μαρτυρίες αυτοί επιλέγουν τις κραυγές γεμάτες ανοησία αποφεύγοντας να καταδείξουν σοβαρές πηγές για το ορθόν του λόγου τους. Το ίδιο κ εσέις λετέ διάφορα / φωνάζεται (λες κ ειναι μαγκια ή μόνο δικό σας προνόμιο να έχετε χρώματα κ font size) κ χωρίς να λέτε ποιες ειναι οι πηγές των ''''γνωσεών σας'''' απλά πετάτε αόριστες ασυναρτησίες που αποδεικνύει κ την 'ώριμότητα' της ηλικίας σας. Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις οι άνθρωποι με τέτοιες αντιλήψεις απλά γελειοποιούντε κ αν σας ικανοποιεί τότε συνεχίστε το, δική σας η επιλογή της παραμονής στον πάτο της ασχετοσύνης σας. ciao.

ΣΟΥ ΞΗΓΗΘΗΚΕ Ο ΜΠΟΥΚΑΛΑΣ ....Η ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗς ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΤΕΡΩΤΕς ΙΔΕΕς ΤΗΣ <ΑΚΑΣΑ> ΔΗΛ.ΤΗΣ< ΑΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟΥ ΜΝΗΜΗΣ> ...ΕΣΥ ΕΝΑΣ ΜΕΛΕΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΕΣΑΙ...ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙς ,ΣΚΟΥΖΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ???.... ΒΕΒΑΙΑ Η ΑΚΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΧΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΘΑ MAΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ WALLBROKER...ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ
Η ΑΔΙΟΡΑΤΟΣ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΜΑΣΩΝΙΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΟΤΕΡΗ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΓΩΜΑ...
ΩΣΤΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΠΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΡΩΓΜΕς ΚΑΙ ΤΡΥΠΕς ΣΤΟ <<ΓΥΑΛΙ>> ΠΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ <ΑΚΑΣΑ> ..ΑΠΟ ΑΥΤΕς ΤΙΣ <ΖΗΜΙΕς> ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΓΥΑΛΙ ΑΝΑΠΝΕΕΙ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΡΥΠΩΝΟΥΝ ΟΙ ΦΤΕΡΩΤΕς ΙΔΕΕς ΟΙ ΜΟΥΔΙΑΣΜΕΝΕς ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΩΝ ΝΕΚΡΟΖΩΝΤΑΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ!!!!!

Ra_
17-09-2008, 13:06
Ακασικά αρχεία και παπάρια μάντολες....

Πάντα θα υπάρχουν οι μεν και οι δε.....

Αυτοί που άκουσαν κάτι περί "αρχείων" και
νομίζουν πως κρατάνε τον καλόγερο από
τα αχαμνά...

Και αυτοί που επειδή ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ τι κάνουν....
τους πιάνει το κακομαθημένο τους... ξέρετε...
αυτό που τόσες μανάδες ταΐζουν τα παιδιά τους...
και αρχίζουν να κατηγορούν αυτούς που δεν τους
κάνουν το χατήρι να τους πούν τι κάνουν εκεί μέσα...

Όλοι αυτοί... υπάρχουν, υπήρχαν ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
γιατί έτσι κουνιέται η τραμπάλα του κόσμου και παίζετε παιχνίδι...

Όσο για τους 3ους... ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ τους κάθονται μακριά από την
τραμπάλα και προσέχουν μην πέσουν τα "παιδάκια" που παίζουν..

Όπως έγινε με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ και την ΦΙΛΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ
(δεν τα μάθατε; Όλοι οι Φιλικοι ήταν ΤΕΚΤΟΝΕΣ... )

Όπως γίνεται παντού και πάντα...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...

και αυτό τσαντίζει πολλούς κακομαθημένους...

Και είτε το παίζουν "γκουρού" (ώρα τους δήθεν με τα
"αρχεία".. που αμφιβάλλω εάν έστω γνωρίζουν το\
1% από όσο λένε) είτε το παίζουν σωτήρες αυτών που
θεωρούν ηλίθιους (γιατί.. εάν κάποιος λέει οτι ήταν
σε μία οργάνωση για 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ ενώ λέει
για 30+ βαθμούς και βγαίνει και λέει οτι τα έμαθε όλα
τότε μάλλον κάποιον θεωρεί βλάκα.. τον αναγνώστη ίσως;).

Κάντε το παιχνίδι σας... όπως είναι ο ρόλος σας....

Και τα πυροτεχνήματά σας.. μέσα στο πρόγραμμα είναι... :)
Ο καθένας όσο και όπου φτάνει... και για αυτό είναι
αρεστός και μοναδικός...

Keep up the good work!

.
. .

ΜΠΟΥΚΑΛΑΣ
23-09-2008, 14:29
Ακασικά αρχεία και παπάρια μάντολες....

Πάντα θα υπάρχουν οι μεν και οι δε.....

Αυτοί που άκουσαν κάτι περί "αρχείων" και
νομίζουν πως κρατάνε τον καλόγερο από
τα αχαμνά...

Και αυτοί που επειδή ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ τι κάνουν....
τους πιάνει το κακομαθημένο τους... ξέρετε...
αυτό που τόσες μανάδες ταΐζουν τα παιδιά τους...
και αρχίζουν να κατηγορούν αυτούς που δεν τους
κάνουν το χατήρι να τους πούν τι κάνουν εκεί μέσα...

Όλοι αυτοί... υπάρχουν, υπήρχαν ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
γιατί έτσι κουνιέται η τραμπάλα του κόσμου και παίζετε παιχνίδι...

Όσο για τους 3ους... ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ τους κάθονται μακριά από την
τραμπάλα και προσέχουν μην πέσουν τα "παιδάκια" που παίζουν..

Όπως έγινε με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ και την ΦΙΛΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ
(δεν τα μάθατε; Όλοι οι Φιλικοι ήταν ΤΕΚΤΟΝΕΣ... )

Όπως γίνεται παντού και πάντα...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...

και αυτό τσαντίζει πολλούς κακομαθημένους...

Και είτε το παίζουν "γκουρού" (ώρα τους δήθεν με τα
"αρχεία".. που αμφιβάλλω εάν έστω γνωρίζουν το\
1% από όσο λένε) είτε το παίζουν σωτήρες αυτών που
θεωρούν ηλίθιους (γιατί.. εάν κάποιος λέει οτι ήταν
σε μία οργάνωση για 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ ενώ λέει
για 30+ βαθμούς και βγαίνει και λέει οτι τα έμαθε όλα
τότε μάλλον κάποιον θεωρεί βλάκα.. τον αναγνώστη ίσως;).

Κάντε το παιχνίδι σας... όπως είναι ο ρόλος σας....

Και τα πυροτεχνήματά σας.. μέσα στο πρόγραμμα είναι... :)
Ο καθένας όσο και όπου φτάνει... και για αυτό είναι
αρεστός και μοναδικός...

Keep up the good work!

.
. .

ΕΙΣΑΙ ΧΑΖΟΚΑΒΛΟΣ.....................ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΜΦΟΡΑ,,,ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΕΜΑΕΙ ΟΠΩΣ- ΟΠΩΣ......ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΠΟΔΩΤΙΚΗς ΑΓΓΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΟΙΡΟΛΑΤΡΙΚΟΥ ΑΓΝΩΣΤΙΣΚΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΙΣΜΟΥ ΤΟΥ.......<<..ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ..ΚΑΝΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ,,,ΓΡΑΨΕ ΚΟΣΜΟ ,,,ΟΛΟΙ ΤΗΣ ΜΙΖΑΣ ΕΙΝΑΙ ,,,ΟΛΟΙ ΤΡΩΝΕ ΦΑΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ,,,Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟ ΣΩΘΕΙΤΩ,,,ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΤΗΣΕΙς ΘΑ ΣΕ ΠΑΤΗΣΟΥΝ ΚΤΛ,ΚΤΛ,ΚΤΛ.......

elrond1
23-09-2008, 18:21
ΕΙΣΑΙ ΧΑΖΟΚΑΒΛΟΣ.....................ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΜΦΟΡΑ,,,ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΕΜΑΕΙ ΟΠΩΣ- ΟΠΩΣ......ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΠΟΔΩΤΙΚΗς ΑΓΓΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΟΙΡΟΛΑΤΡΙΚΟΥ ΑΓΝΩΣΤΙΣΚΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΙΣΜΟΥ ΤΟΥ.......<<..ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ..ΚΑΝΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ,,,ΓΡΑΨΕ ΚΟΣΜΟ ,,,ΟΛΟΙ ΤΗΣ ΜΙΖΑΣ ΕΙΝΑΙ ,,,ΟΛΟΙ ΤΡΩΝΕ ΦΑΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ,,,Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟ ΣΩΘΕΙΤΩ,,,ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΤΗΣΕΙς ΘΑ ΣΕ ΠΑΤΗΣΟΥΝ ΚΤΛ,ΚΤΛ,ΚΤΛ.......

Για κοίτα λίγο εδώ :

http://news.ert.gr/c/9/421184.asp

:D :D :D

ΕΚΑΤΗΡΑ
24-09-2008, 10:51

ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ...

.................................................. .................................................. ....

Ra_
25-09-2008, 14:37

Εάν κάπου είδες όλα αυτά που λες... κάνε ενα quote στην πρότασή μου
και δείξτο...

Αλλιώς... ή δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις... οπότε το να συνεχίσω
να σου γράφω είναι άσκοπο εξ' ορισμού
ή είσαι συκοφάντης...οποτέ.. να συνεχίσει ο οποιοσδήποτε
να σε διαβάζει είναι άσκοπο εξ' ορισμού...

¶ρα.. με την απάντησή σου κέρδισες...

Ή το να είναι άσκοπο να συζητάνε μαζί σου
ή το να είναι άσκοπο να διαβάζουν τι γράφεις...

Not bad... εάν κρίνω από το IQ σου... :)

Cheers!

Ra_
25-09-2008, 14:39
.................................................. .................................................. ....

Πίτσες μπλε από την βιλγαρία......

Friendly tip:
Κόψε το θεατριλίκι... γιατί εκεί που θες να το παίξεις
οτι γνωρίζεις.. εκεί γίνεσαι ρεζίλι.

gpapadothomak
25-09-2008, 14:51
Τό μόνο που μπόρεσα να καταλάβω είναι 'οτι, κατα πάσα πιθανότητα η επικρατέστερη ετυμολογική ερμηνεία της ΜΑΣΟΝΙΑΣ, προέρχεται από την ίδια ρίζα με την λέξη ΜΑΣΑ.
Καί μετά από κράσεις, συγκοπές, κ.λ.π. από το αρχικό ΜΑΣΩ+ΑΙΩΝΙΩΣ.

ΕΚΑΤΗΡΑ
26-09-2008, 11:42
Εάν κάπου είδες όλα αυτά που λες... κάνε ενα quote στην πρότασή μου
και δείξτο...

Αλλιώς... ή δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις... οπότε το να συνεχίσω
να σου γράφω είναι άσκοπο εξ' ορισμού
ή είσαι συκοφάντης...οποτέ.. να συνεχίσει ο οποιοσδήποτε
να σε διαβάζει είναι άσκοπο εξ' ορισμού...

¶ρα.. με την απάντησή σου κέρδισες...

Ή το να είναι άσκοπο να συζητάνε μαζί σου
ή το να είναι άσκοπο να διαβάζουν τι γράφεις...

Not bad... εάν κρίνω από το IQ σου... :)

Cheers!

το I.Q MOY EINAI ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΟ ΠΟΥ Η ΓΝΩΣΤΗ ΚΛΙΜΑΚΑ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙ .....ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙς ....ΚΡΑΧΤΗς ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗς ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥ ,,,,,,

NordicWarrior
26-09-2008, 12:33
το I.Q MOY EINAI ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΟ ΠΟΥ Η ΓΝΩΣΤΗ ΚΛΙΜΑΚΑ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙ .....ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙς ....ΚΡΑΧΤΗς ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗς ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥ ,,,,,,

Το thread μόλις απέκτησε μια postmodern quality...:D

Ra_
26-09-2008, 12:45

1ον)

Γιατί να έχεις δύο ονόματα στο forum;

Και ο MPOUKALAS και η ΕΚΑΤΗΡΑ;

Κάνε ένα όνομα... να ξέρουμε και εμείς τι γίνεται τελικά!

2ον)....

Μην ανησυχείς.. δεν ανησυχώ... δεν υπάρχει λόγος δηλαδή...

Αλλά και εσύ βρε πουλάκι μου.... μην το παίζεις τόσο.....
γιατί αυτοί που θα πάρουν χαμπάρι περί ποιών πραγμάτων
μιλάς είναι και αυτοί που θα σε γιουχάρουν για την αμάθειά σου
και τις αρλούμπες σου....

Οι άλλοι... ούτε που θα αγγίξουν... άσε δε που δεν σε ενδιαφέρει
κιόλας να "κουνιέσαι" εκεί.. ;)

Εγώ για σένα τα λέω... γιατί είναι βαριά τα κουδούνια... :)

NordicWarrior
26-09-2008, 13:09
1ον)
Γιατί να έχεις δύο ονόματα στο forum;
Και ο MPOUKALAS και η ΕΚΑΤΗΡΑ;

Ξέχασες και το Wallbroker :D

3 ονόματα. Όσες και οι προσωπικότητες... :smokin:

Πak
14-08-2009, 21:09
Πρωτα απολα να ξεκαθαρισω πως δεν ανηκω σε καμια πολιτικη η μη παραταξη.
Οσο μαλλον μπλεγμενος σε πατριωτικες/εθνικιστικες ιδεολογιες.

Το οτι ενδεχομενος(συμφωνα με τις δηλωσεις του αγνωστου φιλου μας παραπανω προκειται για ενα ατομο με "φασιστικες κ.ο.κ. αποψεις" δεν σημαινει πως δεν μπορει να γραψει ενα βιβλιο με κινιτρο εστω τη δικια του "εθνικη περιφανεια?(ή οτι αλλο τον εμπνεει) με βασιμα αξιοπιστα στοιχεια. Και ζωντανη αποδειξη αυτου ειναι οι Στρατηγοι του πενταγωνου της Αμερικης που αψηφισαν τους ανωτερους τους και εριξαν τα αεροπλανα στην 11/7 (μετα τη συγκρουση των πρωτων αεροπλανων στους διδυμους) Αποτρεποντας ετσι το κοκκινο συναργεμο στις Η.Π.Α. (δλδ αμεση και ανεξελεγχτη διτακτορικη επιβολη στους πολιτες). Αρα αν δεν εχετε καποια βασιμη κριτικη κατα των στοιχειων που παρουσιαζει στο βιβλιο του Το θεωρω εως και ηλιθιο να κατακρινετε ενα βιβλιο με βαση αυτα τα κριτηρια.

mimis1965
01-03-2010, 14:38
Μπήκα στη Μασονία και ξεσκεπάζω - Απόσπασμα

Βασίλης Α. Λαμπρόπουλος

Κεφάλαιο Πρώτο - ΜΕ ΤΟ ΞΙΦΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ

«Κύριε, το ξίφος, ου την αιχμήν αισθάνεσθε, εξεικονίζει τας τύψεις του συνειδότος, αίτινες θα εσπάραττον την καρδίαν σας, αν ποτέ εγίνεσθο επίορκος προς την Εταιρίαν εις ην ζητείτε να εισέλθητε».

Μπροστά στην πόρτα της Στοάς, ανυπόδητος, χωρίς σακάκι, με ξεκούμπωτο το πουκάμισο, χωρίς γραβάτα και μ' ένα ξίφος στο στήθος, ενώ τα μάτια μου ήταν δεμένα, έγινα δεκτός στη μασονία. Ήταν η πρώτη μου εμπειρία. Η μύηση στον πρώτο μασονικό βαθμό, του Μαθητή. Ο Σεβάσμιος και οι δύο Επόπτες απήγγειλαν τα λόγια της μυήσεως. Χτυπούσαν τα ξύλινα σφυριά τους. Άβουλος ακολούθησα την πορεία μέσα στο σκοτάδι. Με οδηγούσε ένας αόρατος συμπαραστάτης, πού υπάκουε στις εντολές του Σεβάσμιου.

Έκανα γύρους με φωτιές, ήπια πικρό και γλυκό νερό, ένιωσα απειλητικά ξίφη, πέρασα εμπόδια. Και στο τέλος, υποχρεώθηκα να κάνω την επίσημη διαβεβαίωση του τέκτονα λέγοντας:

«Εγώ ο Βασίλης Λαμπρόπουλος οικεία και ελευθέρα βουλήσει, ενώπιον του Μεγάλου Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος και της Σεπτής ταύτης ομηγύρεως των τεκτόνων, επί του γνώμονος και του διαβήτου, εμβλημάτων της συνειδήσεως, της ευθύτητος και του δικαίου, επί του ξίφους, συμβόλου τιμής, και επί της Βίβλου του Νόμου, υπισχνούμαι επισήμως και ειλικρινώς, και ορκίζομαι να μην αποκαλύψω ποτέ τι περί των τεκτονικών μυστηρίων, όσα θέλετε μοι εμπιστευθήτε ειμή εις τακτικόν και αγαθόν τέκτονα ή εις Στοάν κανονικώς συγκεκροτημένην.

Υπόσχομαι ωσαύτως τοις εμοίς Αδελφοίς, αγάπην και άρωγήν εν ταις ανάγκαις αυτών. Υπόσχομαι προς τούτοις πίστιν και υπακοήν εις τα Μεγάλα Συντάγματα του Τεκτονισμού, εις το Σύνταγμα και τον Γενικόν Κανονισμόν της Μεγάλης Στοάς ως και τον ειδικόν κανονισμόν και τα ψηφίσματα της Σεπτής ταύτης Στοάς. Έστω η μνήμη μου αποτρόπαιος, εάν ποτέ παραβώ τον όρκον μου».

Όταν άνοιξα τα μάτια κι όταν είδα τη Στοά αντίκρισα μερικούς κυρίους με ποδιές και ξίφη. Από τότε μπήκα στη μασονική διαδικασία, για να καταλάβω αργότερα ότι:

-Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ζωή του τόπου ελέγχεται από μασόνους.
-ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ του τεκτονισμού είναι μέλη του Ελεγκτικού Συνεδρίου και των Φορολογικών Δικαστηρίων.
-ΜΑΣΟΝΟΙ έχουν διεισδύσει σε δημόσιες υπηρεσίες, τράπεζες και τα μέσα ενημερώσεως.

ΦΙΛΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
Στον καθένα μένει το ερώτημα πώς γίνεται κανείς μασόνος. Και δεν είναι λίγοι εκείνοι, που διαβάζοντας τα περί τεκτονισμού, πηγαίνουν και χτυπούν τις πόρτες των Στοών, ζητώντας να γίνουν μέλη.

Χωρίς να καταφύγω σε ξένες πηγές θα αναφερθώ στις δικές μου εμπειρίες. Για να σας πω, πώς έγινα εγώ μασόνος.

Ολόκληρο σχεδόν το φιλικό μου περιβάλλον ανήκε στον τεκτονισμό. Δεν το γνώριζα φυσικά, αλλά το διαπίστωσα αργότερα. Για μερικούς φίλους είχα υποψίες, για άλλους το ήξερα και για τους πιο πολλούς το αγνοούσα. Όταν μυήθηκα σε Στοά γνώρισα τους περισσότερους, για μερικούς μάλιστα εξεπλάγην.

Συζητώντας με ορισμένους απ� αυτούς κινήθηκε η περιέργεια μου να μάθω τι γίνεται στον τεκτονισμό. Το είπα σε κάποιον, που περιορίστηκε να μου απαντήσει ότι η περιέργεια δεν φτάνει. Είχα ένα γνωστό, το Νίκο Γρηγορίου, τον ρώτησα. Κράτησε αινιγματική στάση. Αλλά δεν με απέτρεψε.

Άρχισε από τότε μια φιλική μεταξύ μας ενημέρωση, η οποία μου αύξησε την περιέργεια. Αλλά τώρα είχα αλλάξει τακτική. Έδειχνα τάχα ενδιαφέρον, διάβαζα «Ιλισό» (περιοδικό μασονικής προελεύσεως, πού κυκλοφορεί και στο... βέβηλο κόσμο και εκδίδει ο μασόνος Κωστής Μελισσαρόπουλος), κουβέντιαζα την υπόθεση. Σκέφτηκα πως έπρεπε να παίξω θέατρο και περισσότερο να δείξω ότι πείθομαι με όσα μου έλεγε. Από κείνον γνώρισα κι άλλους μασόνους.

ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΥΛΟΣ
Κατευθυντήρια γραμμή μου ήταν να γράψω κάτι για τον τεκτονισμό, όχι όπως οι διάφοροι ιεροκήρυκες χρησιμοποιώντας στοιχεία του μύθου ή του θρύλου, ή το βιβλίο του Λέο Ταξίλ, αλλά μπαίνοντας μέσα και έχοντας προσωπική αντίληψη.

Το πέτυχα αυτό χάρη στην επιμονή μου. Πολύ απλά, μια μέρα μου είπε αν θέλω να γίνω τέκτων και να ανήκω σε μια παγκόσμια αδελφότητα που εργάζονται όλοι για να επικρατήσει «η ισότητα, η ελευθερία και η αγάπη».

-Ποιος δεν το θέλει, απάντησα και δέχθηκα την πρόταση, που είχα άλλωστε προκαλέσει. Αμέσως κινήθηκε η διαδικασία της μυήσεως. Μου έφερε μια αίτηση, που είχε διάφορα ερωτήματα. Έπρεπε να συμπληρωθούν με σοβαρότητα και φιλοσοφική σοβαροφάνεια. Οι φίλοι μου εξήγησαν πως έπρεπε να απαντήσω για να βρίσκομαι μέσα στα σωστά και επιθυμητά πλαίσια της Στοάς. Έκανα ό,τι μου υπόδειξαν. Η αίτηση αυτή με όλα τα στοιχεία μου -οικογενειακά και επαγγελματικά - μαζί με τη φωτογραφία μου υποβλήθηκε στην Στοά «Ακρόπολις» των Αθηνών αριθ. 84 μέσω των φίλων. Περιλάμβανε, επίσης, ερωτήματα σχετικά με τις απόψεις μου για το Θεό, για τη θέση μου απέναντι στον κομμουνισμό, κ.ά.

(συνεχίζεται...)

ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΕΚΤΟΝΑΣ.ΙΣΟΣ ΚΑΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΟΣ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΕΚΤΟΝΑΣ.:cop::cop::cop::cop::cop::cop:

Argolidefs
03-11-2010, 23:17
Ποια είναι η αλήθεια για τη ΜΑΣΟΝΙΑ (Τεκτονισμός);

Δεν θα ισχυριστώ ότι ξέρω την αλήθεια. Ούτε βέβαια θα μείνω σε απόψεις ανθρώπων που τελικά εκφράζοντας τη γνώμη τους καταλήγουν να υβρίζουν άλλους που δεν κάνουν και αυτοί τίποτα διαφορετικό από το να εκφράζουν τη δική τους άποψη. Ψάχνοντας και εγώ στο internet για σχετικές πηγές πληροφοριών σε σχέση με το θέμα ΜΑΣΟΝΙΑ - ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ κατέληξα να βρω website με τίτλο Ο Τεκτονισμός του Αρχαίου και Αποδεδεγμένου Σκωτικού Τύπου στην Ελλάδα - Μασονία (http://www.aasr.gr). Ειλικρινά, διαβάζοντας όλο αυτό το υλικό το οποίο πάντα αναφέρεται σε φιλοσοφικά ζητήματα σχετικά με τον εσωτερισμό, δεν αισθάνθηκα ότι έχουμε να κάνουμε με οργάνωση ανθρώπων που προσπαθούν να κυριεύσουν τον κόσμο. Για την ακρίβεια δεν αισθάνθηκα καμία απειλή, αντ' αυτού τη διάθεση να μελετήσω λίγο περισσότερο και σε άλλες πηγές για να ξεστραβωθώ και να γίνω καλύτερος. Τελικά ό,τι διάβασα μου φάνηκε χρήσιμο και ενδιαφέρον και πραγματικά καταλήγω να μη με ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα... Η κρίση δική σας.

KNIGHT
05-11-2010, 03:47
Απόσο γνωρίζω ο Τεκτονισμός βγήκε στο φως μετά την εμφάνηση της μασωνίας. Ο τεκτονισμός δεν ξεκίνησε στην Σκωτία, αλλά στη Βαυαρία, εξαπλώθηκε στην Γαλλία και μετά εξαπλώθηκε σε όλη την Ευρώπη. Ίσως υπάρχει μπέρδεμα με το τάγμα των ναϊτών, όπου όταν τους κυνήγισε ο Πάπας, πολλοί κατέφηγαν στην Σκωτία για να ξεφήγουν.
Με αυτά τα πράγματα δεν μπορούμε να μιλάμε με απόλητη σιγουριά, γιατί δεν υπάρχουν χειροπιαστές και τρανταχτές αποδίξεις για κάτι.
Όπως και να χει, δεν ξέρω αν οι μασώνοι ασκούν πλήρος εξουσία στην Ελλάδα και την Ευρώπη, αλλά πάντως έχουν μεγάλο μερίδιο εξουσίας.

Mephisto
09-11-2010, 10:54
Λογικό είναι. Και αλληλοϋποστηρίζονται και κρύβουν την ταυτότητά τους για να μην τους κάνουμε στην άκρη. Ζήτημα χρόνου ήταν να έχουν μερίδιο εξουσίας.

Void
07-12-2012, 00:42
Χαχα εδω πέρα έγραφε ο καθένας οτι του 'ρθει πριν γίνει σοβαρή συζήτηση στο νήμα τεκτονισμός - Μασονία

FAUST
04-02-2014, 04:48
Ο κοινωνία στην οποία σήμερα ζούμε, και που δεν έχει αλλάξει και τόσο πολύ τελικά εδώ και δεκάδες ίσως και εκατοντάδες χρονια, δεν αφηνει περιθωριο για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του πνευματος. Και οταν λεμε ελευθερια ενοουμε απολυτη ελευθερια σκεψης και εκφρασης. Ο ιδιος ο ανθρωπος, παραμενει σε κατωτατο επιπεδο γνωσης ωστε εγωιστικα να πιστευει οτι ειναι ανωτερος απο οποιονδηποτε αλλον και η λεξη ΙΣΟΤΗΣ να ειναι μια αδυναμια, μια αδικια ενα λαθος, κατι που τον ζημιωνει.... αυτος ειναι και ο σκοπος της ΑΔΕΛΦΟΤΗΣ, του Τεκτονισμου, να δουλεψει πανω στο ανθρωπο και να τον βελτιωσει. Ακατεργαστος οπως ειναι, να τον βοηθησει να σχηματισει κατι κομψο, κατι ομορφο, κατι χρησιμο για την κοινωνια. Ξερω οτι ειναι δυσκολο να το δεχτει κανεις, γιατι η θυσιες ειναι μεγαλες. Και οι απολαβες λιγες, σε αυτη τη διασταση, σε αυτο το χρονο. Ομως αυτος που βλεπει τα παντα, γνωριζει, και αυτος θα κρινει την προσπαθεια και το αποτελεσμα.
Ειναι οποτε φυσικο, επομενο και λογικο αν θελετε, αυτοι που δεν πιστευουν στο θειο, αυτοι που καταδυναστευουν, αδικουν, σκλαβωνουν τον ανθρωπο, οι καστες και οι ισχυροι του πλανητη μας να μαχονται την αδελφοτητα, ειναι λογικο να την πολεματε λοιπον....

Και ενα μικρο bonus στον Void....

Από την Εστία του Φωτός, μέσα στη Διάνοια του Θεού
Ας διαχυθεί φως στις διάνοιες των ανθρώπων,
Ας κατέβει το Φως επάνω στη Γη.
Από την Εστία της Αγάπης, μέσα στην Καρδιά του Θεού
Ας διαχυθεί η Αγάπη στις καρδιές των ανθρώπων,
Είθε ο Χριστός να γυρίσει στη ΓΗ.
Από το κέντρο όπου η Θέληση του Θεού είναι γνωστή
Ας καθοδηγεί ο σκοπός τις μικρές θελήσεις των ανθρώπων,
Ο σκοπός τον οποίο οι Δάσκαλοι γνωρίζουν και υπηρετούν.
Από το κέντρο που ονομάζουμε φυλή των ανθρώπων
Το Σχέδιο της Αγάπης και του Φωτός ας πραγματοποιηθεί
Κι είθε να σφραγίσει την πύλη του κακού.
Είθε το Φως, η Αγάπη και η Δύναμη,
να αποκαταστήσουν το Σχέδιο επάνω στη ΓΗ.