PDA

Επιστροφή στο Forum : Εναλλακτικές μορφές θέρμανσης

nikdk
23-09-2011, 12:57
Δεν ξερω ποσοι απο εσας ειναι ενημεροι για τις εναλακτικες μορφες θερμανσης που υπαρχουν π.χ(καυστηρες πελλετ ή ξυλλων, σομπες πελλετ ή ξυλλων κ.α), αλλα ειδικα τωρα με την σχεδον τελικη αποφαση της κυβερνησης να εξισωσει το πετρελαιο θερμανσης με το πετρελαιο κινησης, πιστευω οτι θα πρεπει να αρχιζουμε να σκεφτομαστε εναλλακτικες πηγες θερμανσης πολυ πιο σοβαρα..
Εγω το εκανα και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ικανοποιημενος...

NEARCHUS
24-09-2011, 01:25
Δεν ξερω ποσοι απο εσας ειναι ενημεροι για τις εναλακτικες μορφες θερμανσης που υπαρχουν π.χ(καυστηρες πελλετ ή ξυλλων, σομπες πελλετ ή ξυλλων κ.α), αλλα ειδικα τωρα με την σχεδον τελικη αποφαση της κυβερνησης να εξισωσει το πετρελαιο θερμανσης με το πετρελαιο κινησης, πιστευω οτι θα πρεπει να αρχιζουμε να σκεφτομαστε εναλλακτικες πηγες θερμανσης πολυ πιο σοβαρα..
Εγω το εκανα και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ικανοποιημενος...

και γιατί ..το κρατάς μυστικό, πες τι έκανες για να ..σωθεί και κάνας άλλος !!!!!

klaiw
24-09-2011, 02:03
Κρίμα που δεν επιδοτούνται τα προϊόντα pellet, είναι ακριβή η μετατροπή λέβητα ή η αγορά αντίστοιχης σόμπας. Αν τα αποκτήσεις όμως συμφέρουν στην κατανάλωση.
http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4543877&acpn=2
http://www.capital.gr/gmessages/showtopic.asp?id=1637117
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=56&t=177808&start=5025
http://www.casa-energy.gr/online-shop?page=shop.browse&category_id=44

nikdk
27-09-2011, 13:49
Εγω αγορασα καυστηρα πελλετ και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος, ελπιζω οτι θα ειμαι ακομη περισσοτερο μολις θα εξισωθει η τιμη του πετρελαιου θερμανσης με κινησης.:)
Επισης υπαρχουν και καυστηρες ξυλλου σε περιπτωση που δεν μπορεις να διαθεσεις τοσα λεφτα για την αγορα ενος πελλετ. Απλα θελει ψαξιμο και πολυ προσοχη στο που θα απευθυνθεις, γιατι υπαρχουν πολλοι εμποροι και εισαγωγεις που λογω στην αυξημενης ζητησης το τελευταιο καιρο για τετοιου ειδους προιοντα, κερδοσκοπουν εις βαρος των καταναλωτων!!!!!

nikdk
27-09-2011, 13:57
Οντως κριμα που δεν επιδοτουνται τα πελλετ, αλλα παρολαυατα πιστευω οτι ειναι και θα ειναι συμφερoυσα στο μελλον η καταναλωση τους εναντι του πετρελαιου..
Υ.Γ Οι τιμες των λεβητων και σομπων που υπαρχουν στο site του τελευταιου υπερσυνδεσμου που ανερτησες ειναι υψηλες οπως εξηγησα πιο πανω στο προηγουμενο φιλο, υπαρχουν και φθηνοτερα προιοντα με την ιδια ποιοτητα!!!

trelokabero
28-09-2011, 16:47
Καλά αυτό θα αργήσει πολύυυυ να γίνει! Μέχρι τότε πουλοβεράκι μάλλινο και τζάκι..

^__^
07-12-2012, 17:30
εγω μαθαινω tummo!

stoui
13-12-2012, 20:54
Οι εναλλακτικές μορφές θέρμανσης δεν έχουν νόημα να δώσεις λεφτά. Η πιο καθαρή μορφή ενέργειας είναι η εξοικονόμηση ενεργειας. Οταν χρειαζεσαι λιγοτερα ποσα , οταν εχεις μονωσει καλυτερα το σπιτι σου δεν σε ενδιαφερει ποσο θα παει το πετρελαιο ή το ρευμα ή το αέριο ή οτιδηποτε αλλο ειναι αυτο που βασιζεσαι για θερμανση. Πολυ απλα θελεις λιγοτερη ενεργεια.

stavmanr
15-12-2012, 10:00
Δεδεομένου ότι όλοι έχετε υπολογιστή, μειώστε τις στροφές του ανεμιστήρα ψύξης ή εγκαταστήστε μικρότερο σε απόδοση ανεμιστηράκι για τη χειμερινή περίοδο. Ο επεξεργαστής θα εργάζεται στους 80 βαθμούς. Πρόκειται για διπλάσια θερμοκρασία από εκείνη που κάνει κανείς χλιαρό ντουζ. Η θερμότητα αρκεί για ένα μικρό δωμάτιο. Ίσως χρειαστεί να αλλάξετε επεξεργαστή σε 3 μήνες, αλλά τα 60-90 ευρώ είναι μία χαρά θέρμανση για το χειμώνα...

Υ.Σ. μπορείτε να πετύχετε και σημαντικότερες εκπομπές ενέργειας αν αφαιρέσετε την ψύξη της κάρτας γραφικών και βάλετε τον υπολογιστή σας να τρέχει μονίμως κάποιο demo από παιγνίδι. Μία αναλώσιμη κάρτα γραφικών δεν κοστίζει περισσότερο από 30-50 ευρώ.

skam
15-12-2012, 14:49
Τεχνικά είσαι λάθος σταβ. Αυτό που απαιτείται είναι ο υπερχρονισμός του συστήματος.....

stavmanr
15-12-2012, 22:18
Δεν ξέρω, Skam, μία απλή θεωρία είναι...
Υποθέτω ότι ο σύγχρονος επεξεργαστής "παγώνει" μόλις φτάσει μία συγκεκριμένη θερμοκρασία η οποία ορίζεται από το σύστημα. Έτσι, μόλις ο επεξεργαστής φτάσει τους 80 βαθμούς, σταδιακά "παγώνει" (μέασ από ρυθμίσεις του BIOS) μέχρι να πέσει η θερμοκρασία του.

skam
15-12-2012, 23:13
Φυσικά και παγώνει, μάλλον καταρρέει το σύστημα, και δεν επανέρχεται παρά μόνο με επανεκκίνηση.
Κοίτα τώρα, αν ο υπολογιστής είναι εντός οικίας και δεν έχεις βγάλει το κουτί στην βεράντα, κάποια στιγμή θα αποδόσει στο περιβάλλον την θερμοκρασία που αναπτύσσει. Είτε δουλεύει ο ανεμιστήρας είτε όχι (λέμε σαν παράδειγμα) την ίδια θερμοκρασία θα αποδώσει, με μια ελάχιστη διαφορά λόγο της θερμοκρασίας του μοτέρ του ανεμιστήρα.
Οπότε το θέμα σου είναι να θερμανθεί περισσότερο ο επεξεργαστής και να αποδόσει την θερμοκρασία στο περιβάλλον χωρίς να κολλήσει το σύστημα. Οπότε θες υπερχρονισμό και συνεχή λειτουργία του με φορτίο. Ο δε ανεμιστήρας θα πρέπει να δουλεύει στο φουλ για να αποδείδει την θερμοκρασία στο περιβάλλον ώστε να μην φτάσει ο επεξεργαστής σε απαγορευτική θερμοκρασία, κοινώς ο ανεμιστήραςκαθιστά τον υπολογιστή σε αερόθερμο.........

Γενικά δεν θα ήταν κακή ιδέα, και όντως αποτελεί μια εναλλακτική πηγή θέρμανσης. Μια και οι επεξεργαστές γενικά αντέχουν πολύ περισσότερο από όσο τους ορίζει η εταιρία κατασκευής, αλλά το πρόβλημα είναι ότι η επί πλέον θερμοκρασία προκαλείται γιατί καίει ρεύμα........
Αν δεν έκαιγε ρεύμα θα μαζεύαμε ένα κάρο υπολογιστές από τα σκουπίδια και θα τους βάζαμε να μας ζεστένουν.
Οπότε αν δεν έχεις να κάνεις και κάποια βαριά δουλειά με τον υπολογιστή, σε συμφέρει να πάρεις ένα μικρό αερόθερμο....

nikthegreek_3
25-02-2013, 19:22
Παιδιά ο φίλος που έγραψε παραπάνω για τα πέλλετς έχει δίκιο. τώρα πια είναι πολύ πιο φτηνά αλλά θα ανέβει και η τιμή του πέλλετ σταδιακά. Εγώ κάνω διάφορα πειράματα για να δω τη θερμική απόδοση διαφόρω υλικών, αλλά έμαθα οτι υπάρχουν πελετομηχανές για αυτή τη δουλειά. Ξέρει κανένας στην Αθήνα που μπορώ να βρω μια τέτοια??

RedRapidRocket
08-03-2013, 15:20
Μάλλον δεν έχει νόημα, αλλα θα κάνω μία εκτενή και σαφή ανάλυδη της μεθοδολογίας που εγώ σταδιακά ανέπτυξα έτσι ώστε να εξοικονομήσω χρήματα λόγω ακρίβειας του μαύρου χρυσού σήμερα αλλά και έτσι ώστε η πρώτη κατοικία μου να διατηρεί μία κατάλληλη θερμοκρασία δωματίου. Είναι επίσης σημαντικό ότι η μέθοδος αυτή είναι φιλική προς το περιβάλλον με σχεδόν μηδενική επιβάρυνση για αυτό.

Λοιπον η τακτική αυτή είναι ... παγωμένα μπάνια όλο τον χειμώνα.

www.coffee4u.gr
27-09-2013, 14:46
Παιδια τι ξέρετε για τα σώματα υπέρυθρης θέρμανσης?

- - - - - - - - - -

εχω ακούσει ότι είναι ίσως το καλύτερο μέσο για θέρμανση σπιτιου

Analosimos
27-09-2013, 19:11
Παιδια τι ξέρετε για τα σώματα υπέρυθρης θέρμανσης?
πρέπει να πάρεις καλή τεχνολογία να (μην είναι με πλέγμα χαλκού) διάβασε παρακάτω στο Link

Ότι είναι αρκετά καλά , όπως π.χ. 2 Ουκρανίδες στο κρεβάτι σου . και από ζέστα φουλ

Αλλά όπως έγραψα "αρκετά " καλά . δηλαδή όχι πολύ σπουδαία έτσι ώστε να βγάζει "μάτια" μοιάζει σε κατανάλωση σαν τα απλά καλοριφέρ (μην μασάς ότι γράφουν ... εσύ να παίρνεις μικρό καλάθι πάντα)

Από τα λίγα που ξέρω λειτουργούν όπως ακριβώς η θέρμανση του ήλιου όπου η θέρμανση δεν κυκλοφορεί δια μέσου του αέρα αλλά διαχέεται στον χώρο ομοιόμορφα και πάνω στα αντικείμενα του χώρου (όπως ακριβώς κάνει και ο ήλιος δηλαδή)

Γενικά απέφυγε ότι λειτουργεί με ρεύμα γιατί σε λίγο η ΔΕΗ θα μοιράζει "αγγούρια" μαζί με τις κιλοβατώρες στο κόστος.

Σαν το απλό ξύλο της γιαγιάς και του παππού ουδέν καλύτερο. φωτιά και μόνο φωτιά ξυλόσομπα - πελετ κτλ

Άλλο μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να βάλεις πολλά από αυτά τα σώματα σε ξεχωριστά δωμάτια για να έχεις θέρμανση παντού που είναι ένας επιπλέον μπελάς

http://ceramicsun.wordpress.com/2012/07/24/%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%C F%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA/

www.coffee4u.gr
30-09-2013, 08:49
Ευχαριστώ φίλε