PDA

Επιστροφή στο Forum : Sos.!!!Πονοι καρδιας

felixk
23-07-2011, 19:55
Καλησπερα.Εκανα λογαριασμο εδω διοτι χρειαζομαι αμεσα βοηθεια.Ειμαι 14 χρονων και ημουν πριν μια εβδομαδα 90 κιλα.Τωρα ειμαι 85.Εχω υψος 170.Ειμαι υπερβαρος......Εχω καμποση κοιλια.Πριν 3 μηνες περιπου ενας ηπιος πονος στην καρδια αρχισε.Μετα εξαφανιστηκε.Πριν 3 εβδομαδες ξανα αρχισε.Σημερα εφτασε στο αποκορυφωμα στην θαλασσα.Οταν εβγαινα εξω για να φυγω ενιωσαν ενα Τεραστιο πονο σαν σουβλια στην καρδια.Διερκησε για λιγο και μετα ηρθαν κατι μεταπονοι οπως λεμε μετασεισμοι.Στην οικογενεια απο οσα ξερω ιστορικο καρδιακων δεν εχουμε.Μονο οι δυο παππουδες μου ο ενας ενα εγκεφαλικο αυτος καπνιζε μονο.Ζει ακομα ειναι 80 και ειναι βεργα.Ο αλλος μου παππους ειναι 68 και εχει παθει ενα εμφραγμα.Ειναι παχυσαρκος για 120 κιλα και πανω μιλαμε,και καπνιζε μανιωνδως αλλα τωρα το εχει κοψει.Που λετε,δεν ξερω που οφειλονται οι πονοι αλλα εκανα πολλες ατασταλειες στο παρελθον και θελω να χασω βαρος για αυτο το λογο αλλα και για αισθητικους και ψυχολογικους λογους.Πριν 1 εβδομαδα εκανα εχγειρηση για φρονιμιτες και εκανα αιματος και καρδιογραφημα.Βγηκαν και τα δυο Καλα.Δεν εδειξε κατι το καρδιογραφημα.Προσπαθω να συνδυασω την διαιτα μου με αθλητισμο αλλα οταν τρεχω η κανω βαρη η κανω στο ελειπτικο μηχανιμα νιωθω τους πονους και ειναι σαν να θελω να πεσω κατω.ΟΤαν ακουμπαω το χερι στο στηθος νιωθω την καρδια μου να χτυπαει τρελα.θελω να παω στα 75 κιλα.θελω να αλλαξω αλλα αυτο ειναι προβλημα.Τι ειναι αυτοι οι πονοι?Μπορει καεις να με βοηθησει?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Synthelectric
23-07-2011, 20:42
pigaine amesa se kardiologo/nosokomeio...

CHRIS_FEMALE
23-07-2011, 20:48
Μπορεί να είναι μονο νευροπονοι.Να τσεκαρεις το θυρεοειδή σου και οχι εξετασεις αιματος μονο αλλα και υπερηχογραφημα[αυτες οι εξετασεις γινονται απο ενδοκρινολογο].Επίσης αν επιμένουν οι πονοι καλυτερα να πας να κανεις έγχρωμο τρίπλεχ καρδιας[μαζι με ενα απλο καρδιογραφημα που το εκανες ηδη σε καρδιολογο].Ο θυρεοειδής δημιουργει παχυσαρκια,αρυθμιες στη καρδια ,ταχυπαλμιες και πονάκια...Στο ικα μην πας δεν ασχολουνται ιδιαιτερα αν ειναι ζωάκια κι οχι άνθρωποι...πρεπει να πληρωσεις το γνωριζεις...Καλα αποτελεσματα και ευχομαι ολα καλα !!!

ΥΓ.Κι όπως έγραψε και ο synthelectric σε νοσοκομειο ταχεως ...[σε δημοσιο περιμενεις κανα 20ωρο και σε ιδιωτικο πληρωνεις και σε κοιταζουν στο πιτς φυτίλι...]
Εισαι 14 ετων και 90 κιλα με υψος 1.70 τουλαχιστο 10 κιλα κατω με 15 απο το υψος σου πρεπει να εισαι γιατι πιεζεται η καρδια σου...δεν τα λενε αυτα οι γιατροι για να σε μπουκωνουν με φαρμακα απο τα οποια παιρνουν ποσοστα μεσω φαρμακοβιομηχανιων...

Akrovolistis
23-07-2011, 22:44
Κανε ΥΠΕΡΗΧΟ καρδιας να εισαι 100% σιγουρος. Ειχα και γω κατι πονακια αλλα δεν εδειξε κατι ευτυχως. Μπορει να επιδεινωνεται το ολο "προβλημα" επειδη νομιζεις οτι εχεις κατι. (Σαν και μενα...)

CHRIS_FEMALE
23-07-2011, 22:58
Κανε ΥΠΕΡΗΧΟ καρδιας να εισαι 100% σιγουρος. Ειχα και γω κατι πονακια αλλα δεν εδειξε κατι ευτυχως. Μπορει να επιδεινωνεται το ολο "προβλημα" επειδη νομιζεις οτι εχεις κατι. (Σαν και μενα...)

Αγαπητε το εγχρωμο τριπλεχ δειχνει τα παντα συγκριτικα και σε σχεση με το υπερηχογραφημα καρδιας και το καρδιογραφημα ,το τριπλεχ ειναι σαν τη μαγνητικη που δειχνει τα παντα και το υπερηχογραφημα σαν την αξονικη τομογραφια που δειχνει τα μισα...

lyna
24-07-2011, 02:52
Λογω ηλικίας,καλύτερα να πας σε εναν παθολογο(ή στο νοσοκομειο.Τα Παιδων δεχονται μεχρι 14 ετών.Μπορει να πας κ να σε παραπεμψουν οι ιδιοι σε παθολογο ή σε αλλο νοσοκομειο). Ο γιατρος που θα σου τυχει,θα σε εξετασει, θα σου ζητησει να του περιγραψεις τον πόνο, πόσο διαρκεια είχε κ πώς το ενιωσες κτλ κ θα σε κατευθυνει τι αλλο χρειαζεται να κανεις απο εξετασεις.

(Κατι για ενδοκρινολόγους που διαβασα ειναι τελείως λάθος αλλά τεσπα. )
Για το προβλημά σου μπορει να φταιει το στομαχι, το παγκρεας, μυοσκελετικό θεμα ..και πολυυυ πιο μετα στη λίστα (λογω ηλικίας) ειναι το καρδιολογικό θεμα. Αλλα επειδή μαντεις δεν ειμαστε, πανε σε γιατρο να σε συμβουλευσει και για το τι θα κανεις με τα κιλά.

Επισης, μετα την ενδελεχή περιγραφη του υπερηχου/τριπλεξ/ΗΚΓ/και αξονικής, μπορεις να λες οτι εισαι κ διαβασμένος :cool:

Και κυριως, μην παραλειπεις να συζητας τετοια θεματα με τους ανθρώπους που είναι κοντά σου!:wavey:

CHRIS_FEMALE
24-07-2011, 08:29
(Κατι για ενδοκρινολόγους που διαβασα ειναι παπαριτσες αλλά τεσπα. )

Δεν ειναι ... πρεπει να το κοιταξει...οσα εγραψα ισχυουν...απλα να βοηθησω ηθελα...και εχωντας πληροφοριες απο γνωστους γιατρους να μην παει στα νοσοκομεια παιδων αγαλια κυριακου και αγια σοφια αλλα στο παιδων πεντελης που εκει υπαρχουν πιο αξιολογοι γιατροι και οι διαγνωσεις βγαινουν καλυτερες και πιο αξιοπιστες[κατοπιν ραντεβου ομως]...
ευχαριστω για την ευγενεια σου synforumista!

skam
24-07-2011, 08:36
H λίναμ σου περιέγραψε την καλύτερη από όσο ξέρω, γραμμή προσέγγισης.
Παθολόγος.
Και ενημέρωση οικιών.

lyna
24-07-2011, 09:48
Μπορεί να είναι μονο νευροπονοι.Να τσεκαρεις το θυρεοειδή σου και οχι εξετασεις αιματος μονο αλλα και υπερηχογραφημα[αυτες οι εξετασεις γινονται απο ενδοκρινολογο].Επίσης αν επιμένουν οι πονοι καλυτερα να πας να κανεις έγχρωμο τρίπλεχ καρδιας[μαζι με ενα απλο καρδιογραφημα που το εκανες ηδη σε καρδιολογο].Ο θυρεοειδής δημιουργει παχυσαρκια,αρυθμιες στη καρδια ,ταχυπαλμιες και πονάκια...Στο ικα μην πας δεν ασχολουνται ιδιαιτερα αν ειναι ζωάκια κι οχι άνθρωποι...πρεπει να πληρωσεις το γνωριζεις...Καλα αποτελεσματα και ευχομαι ολα καλα !!!

Εξετασεις για το θυροειδή γιατί δεν μπορει να γραφτουν απο τον παθολόγο; Και απο πότε οι ενδοκρινολόγοι κανουν υπερηγραφηματα;
Συγνώμη, παιδιατρο/οικογενειακό γιατρό το παιδί (σου) δεν εχει; Tour θα κάνει σε όλες τις ειδικοτητες;

Επισης, τα "ζωάκια" δεν καταλαβαινω γιατί το θεωρεις ευγενικό chris. Και εγώ μπορει να εργάζομαι σε ΙΚΑ. (..δεν εγράζομαι αλλά τεσπα..)
Σιγά που σε εθιξαν οι "αλλαγη μιας λεξης" ( aka paparitses :p)
Εεεεελα να κανουμε κανα μπανιο καλοκαιριάτικα να ξεθολώνει το μυαλό απο αυτά που του κατεβαινουν κ το λιώσιμο στο νετ.....

Πιτσιρίκο καλή επιτυχία!
Χαιρετώ!

CHRIS_FEMALE
24-07-2011, 10:55
Εξετασεις για το θυροειδή γιατί δεν μπορει να γραφτουν απο τον παθολόγο; Και απο πότε οι ενδοκρινολόγοι κανουν υπερηγραφηματα;
Συγνώμη, παιδιατρο/οικογενειακό γιατρό το παιδί (σου) δεν εχει; Tour θα κάνει σε όλες τις ειδικοτητες;

Επισης, τα "ζωάκια" δεν καταλαβαινω γιατί το θεωρεις ευγενικό chris. Και εγώ μπορει να εργάζομαι σε ΙΚΑ. (..δεν εγράζομαι αλλά τεσπα..)
Σιγά που σε εθιξαν οι "αλλαγη μιας λεξης" ( aka paparitses :p)
Εεεεελα να κανουμε κανα μπανιο καλοκαιριάτικα να ξεθολώνει το μυαλό απο αυτά που του κατεβαινουν κ το λιώσιμο στο νετ.....

Πιτσιρίκο καλή επιτυχία!
Χαιρετώ!

--->γραφονται και απο παθολογο οι εξετασεις θυρεοειδους-οι ενδοκρινολογοι σε παραπεμπτουν για υπερηχογραφημα θυρεοειδους οχι καρδιας-εχω 2 παιδιατρους για το παιδακι μου-tour πρεπει να κανει σε 2 ειδικοτητες μπορει και σε 3 για να γινει σωστη εξεταση και οχι προχειροδουλειά-με τη ζωη δεν παιζουμε !

---->το ζωακια ειναι ενα ομορφο κοσμητικο επιθετο[βλεπε λουτρινα ζωακια εμποριου],και ναι στα διαφορα ικα που επισκεπτομαι ,εχω συναντησει μονο 2 γιατρους που πρωτα ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και έπειτα γιατροι και τελευταια χρειαζονται τα λεφτα σου...![εφοσον διατηρουν και ιδιωτικο ιατρειο],την κατασταση στο ικα ολοι την γνωριζουμε κι αν εργαζοσουν στο ικα ακομα καλυτερα για να σου εκανα παραπονα απευθείας!-η λεξη παπαριτσες ειναι περισσοτερο αγενεστατη παρα το ζωακια ,δεν με πειραξε απλα χτυπαει ασχημα υποτίθεται-το αν θα παω για κολυμπι & για τρελλες στις Σευχέλλες ω!ω! ειναι καθαρα δικο μου προβλημα αγαπητη ή αγαπητε Lynam[αυτο το πονηρό γατί δεν ειναι απο την αλικη στη χωρα των θαυματων?]-γιατι δεν τσεκαρεις πρωτα το δικο σου μυαλουδακι κι επειτα των αλλων?-σερφαρισμα στο διαδικτυο μια χαρα ειναι και το προτιμω στις ελευθερες ωρες τωρα που κανει ζεστη και με δροσουλα εντος γιατι εκτος με χαλαει γιατι δεν κατεχω αυτοκινητο και να σερνω και το παιδακι μου για να ξεκινησω να παω να κανω 20 μπανακια στη ζεστη αυθημερον μεχρι να βρω παραλια να αραξω τη κορμαρα μου και επειτα να επιστρεψω ζαλισμενη μονο που το σκεφτομαι κουραζομαι !...! :-) :-p

Darry
24-07-2011, 14:48
λογικα δεν ειναι τίποτα. απο οσο ξέρω τα προβληματα στην καρδια δημιουργουν εκτενεις πονους που φτάνουν μεχρι και την παλάμη (απο την μερια της καρδιας).
Ισως βέβαια η καρδιά σου να ζορίζεται.
Αφου εισαι υπέρβαρος ετσι κι αλλιως θα πρεπει να εξεταστεις για χοληστερινη κλπ.
Οπως και να χει παντως ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να χάσεις κιλά.

lyna
24-07-2011, 15:32
--->γραφονται και απο παθολογο οι εξετασεις θυρεοειδους-οι ενδοκρινολογοι σε παραπεμπτουν για υπερηχογραφημα θυρεοειδους οχι καρδιας-εχω 2 παιδιατρους για το παιδακι μου-tour πρεπει να κανει σε 2 ειδικοτητες μπορει και σε 3 για να γινει σωστη εξεταση και οχι προχειροδουλειά-με τη ζωη δεν παιζουμε !

---->το ζωακια ειναι ενα ομορφο κοσμητικο επιθετο[βλεπε λουτρινα ζωακια εμποριου],και ναι στα διαφορα ικα που επισκεπτομαι ,εχω συναντησει μονο 2 γιατρους που πρωτα ειναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και έπειτα γιατροι και τελευταια χρειαζονται τα λεφτα σου...![εφοσον διατηρουν και ιδιωτικο ιατρειο],την κατασταση στο ικα ολοι την γνωριζουμε κι αν εργαζοσουν στο ικα ακομα καλυτερα για να σου εκανα παραπονα απευθείας!-η λεξη παπαριτσες ειναι περισσοτερο αγενεστατη παρα το ζωακια ,δεν με πειραξε απλα χτυπαει ασχημα υποτίθεται-το αν θα παω για κολυμπι & για τρελλες στις Σευχέλλες ω!ω! ειναι καθαρα δικο μου προβλημα αγαπητη ή αγαπητε Lynam[αυτο το πονηρό γατί δεν ειναι απο την αλικη στη χωρα των θαυματων?]-γιατι δεν τσεκαρεις πρωτα το δικο σου μυαλουδακι κι επειτα των αλλων?-σερφαρισμα στο διαδικτυο μια χαρα ειναι και το προτιμω στις ελευθερες ωρες τωρα που κανει ζεστη και με δροσουλα εντος γιατι εκτος με χαλαει γιατι δεν κατεχω αυτοκινητο και να σερνω και το παιδακι μου για να ξεκινησω να παω να κανω 20 μπανακια στη ζεστη αυθημερον μεχρι να βρω παραλια να αραξω τη κορμαρα μου και επειτα να επιστρεψω ζαλισμενη μονο που το σκεφτομαι κουραζομαι !...! :-) :-p

"παπάρα" στα μέρη μου λέμε το ψωμί που βουτάς πχ.σε ντοματοσαλάτα/σαλτσα, γενικά κάπου το "βουτάς" κ μουλιάζει.
Τα υπόλοιπα βαριεμαι να τα σχολιάσω.
Παντως η κατασταση με την κριση θα επιδεινωθεί.

ElSalvador
24-07-2011, 19:28
Πήγαινε σε γιατρό τώρα. Δεν παίζουν μ αυτά τα πράγματα. Μπορεί να σου συμβεί κάτι από στιγμή σε στιγμή.. (Θεος φυλάξοι!).

//Παππους 68 χρονών? Νιώθω γέρος.. Εμένα τα τόσα κοντεύουν οι γονείς μου~!

CHRIS_FEMALE
24-07-2011, 20:32
"παπάρα" στα μέρη μου λέμε το ψωμί που βουτάς πχ.σε ντοματοσαλάτα/σαλτσα, γενικά κάπου το "βουτάς" κ μουλιάζει.
Τα υπόλοιπα βαριεμαι να τα σχολιάσω.
Παντως η κατασταση με την κριση θα επιδεινωθεί.

Γατί παραμυθένιο ασε με στον πονο μου και μην με πιλατευεις...αυτη τη παπαρα εννουσες οκ :-)
Κάνει πολυ ζέστη έχω κι εσένα να με πειράζεις...πφ...