PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχέδιο Νόμου για την ανώτατη εκπαίδευση (Νόμος Πλαίσιο) 2011

Σελίδες : 1 [2] 3 4

Trifyllenia
30-08-2011, 01:30
Μπα νομίζω τελείωσες και δε σε ενδιαφέρει πιά. Λογικό είναι. Το άλλο που λες είναι δικαιολογία κατά την ταπεινή μου άποψη. No offense!

Όχι, τότε δε θα παρακολουθούσες εδώ διαμάχες από το καλοκαίρι του 2007, επειδή είχα δεξιές απόψεις :) Αν δε με ενδιέφερε αφού τελείωνα το προηγούμενο Τμήμα μου δε θα προσπαθούσα να κρατήσω ζωντανό έναν Σύλλογο Αποφοίτων, προσπαθώντας για επαγγελματικά δικαιώματα κλπ. Δε θέλω να μένουν ψευδή στοιχεία. Συνέχισα να ασχολούμαι όσο μπορώ.

Trifyllenia
30-08-2011, 01:32
μου τα θυμίζεις? κάποια επεισόδια από το τμήμα τα χω χάσει, δεν το λέω ειρωνικά.

Κάπου σε εκείνα τα έτη τότε Προεδρικές εκλογές (Τμήματος) με αριστερή παράταξη να πετάει λαχανικά σε ανεξάρτητη παράταξη. (Ωραία δεν το έθεσα? :p)

Trifyllenia
30-08-2011, 01:39
Πρέπει κάπως να σπάσεις το σάπιο όπως λες κατεστημένο. Από το πληκτρολόγιο δεν θα πετύχεις και πολλά, για αυτό το λέω.

Όπως ανέφερα κ πριν δραστηριοποιήθηκα κ έτρεξα όσο μπορούσα. Θανάση, πες ότι είχα όλη την καλή θέληση να έρθω να μιλήσω στη ΓΣ. Γιατί να το κάνω? Κάποιος που έχει τις ίδιες αποψεις με εμένα θα τραμπουκιστεί από τους μεν αριστερούς επειδή συμφωνεί με την κατάργηση του Ασύλου κ από τους δε δαπίτες επειδή διαφωνεί με τη συμμετοχή των φοιτητών σε εκλογή καθηγητών, αλλά κ γενικότερα με τις πελατειακές σχέσεις των παρατάξεων.

L@rry
30-08-2011, 01:46
Όπως ανέφερα κ πριν δραστηριοποιήθηκα κ έτρεξα όσο μπορούσα. Θανάση, πες ότι είχα όλη την καλή θέληση να έρθω να μιλήσω στη ΓΣ. Γιατί να το κάνω? Κάποιος που έχει τις ίδιες αποψεις με εμένα θα τραμπουκιστεί από τους μεν αριστερούς επειδή συμφωνεί με την κατάργηση του Ασύλου κ από τους δε δαπίτες επειδή διαφωνεί με τη συμμετοχή των φοιτητών σε εκλογή καθηγητών, αλλά κ γενικότερα με τις πελατειακές σχέσεις των παρατάξεων.

Να σε τραμπουκίσει κάποιος πραγματικά το αμφιβάλλω. Να φας λίγο δούλεμα και αποδοκιμασία μπορεί. Άλλα αυτο γίνεται σε κάθε συζήτηση
ετσι κι αλλιώς όταν ο άλλος δεν συμφωνεί μαζί σου. Αν μπορείς να υποστηρίξεις τις απόψεις με σωστά επιχειρήματα και μπορείς να απαντήσεις σε ερωτήσεις που θα σου κάνουν πιστεύω ότι θα μπορέσεις να επιβιώσεις μια ΓΣ.

giannis88
30-08-2011, 01:48

δεν έχεις άδικο για τις πελατειακές σχέσεις, αλλά θεωρείς ότι δεν πρέπει να χουν λόγω οι φοιτητές στα του τμήματος? δηλαδή ποιος θα ναι υπεύθυνος ο μάνατζερ? πάλι δηλαδή λογικές πονάει δόντι κόψει κεφάλι?

Trifyllenia
30-08-2011, 01:49
Να σε τραμπουκίσει κάποιος πραγματικά το αμφιβάλλω.

Πρέπει να είσαι μικρό έτος.. (εννοώ να μπήκες μετά το 2005). Είμαι παλιότερη κ δυστυχώς τα γεγονότα είναι αλλιώς. Κ μιλάω για τραμπουκισμούς από διάφορες παρατάξεις (παλιά ΔΑΠ είχε εμπλακεί..)

di\n@
30-08-2011, 01:50
Κάπου σε εκείνα τα έτη τότε Προεδρικές εκλογές (Τμήματος) με αριστερή παράταξη να πετάει λαχανικά σε ανεξάρτητη παράταξη. (Ωραία δεν το έθεσα? :p)

α να το ξέρετε btw. Όποιος φοιτητής ΔΕΝ πάει να ψηφίσει για καθηγητή στις επόμενες εκλογές θα φάει ζαρζαβατικό κατακέφαλα. Γιατί είναι εφαρμογή του νόμου Διαμαντοπούλου ρε ;-)

//aimar θεωρείς ότι οι φοιτητές πρέπει να συμμετέχουν στις εκλογές και γενικά στη συνδιοίκηση?
για να είναι ξεκάθαρο ρωτάω

Trifyllenia
30-08-2011, 01:53
δεν έχεις άδικο για τις πελατειακές σχέσεις, αλλά θεωρείς ότι δεν πρέπει να χουν λόγω οι φοιτητές στα του τμήματος? δηλαδή ποιος θα ναι υπεύθυνος ο μάνατζερ? πάλι δηλαδή λογικές πονάει δόντι κόψει κεφάλι?

Με βρίσκει σύμφωνη η χρηματοδότηση να είναι συνδεδεμένη με αξιολόγηση από εξωτερικούς φορείς. Η διοίκηση επίσης πρέπει να γίνεται από τα κατάλληλα άτομα που έχουν τις απαραίτητες γνώσεις & εμπειρία κ όχι αυτούς που φοιτούν. Δεν είναι ίσοι προς ίσους. Δεν μπορεί ο πρωτοετής φοιτητής να καθορίζει σχετικά.

giannis88
30-08-2011, 01:58
Με βρίσκει σύμφωνη η χρηματοδότηση να είναι συνδεδεμένη με αξιολόγηση από εξωτερικούς φορείς. Η διοίκηση επίσης πρέπει να γίνεται από τα κατάλληλα άτομα που έχουν τις απαραίτητες γνώσεις & εμπειρία κ όχι αυτούς που φοιτούν. Δεν είναι ίσοι προς ίσους. Δεν μπορεί ο πρωτοετής φοιτητής να καθορίζει σχετικά.

και ποιος ορίζει αυτά τα κατάλληλα άτομα? και πως ορίζονται ακόμα περισσότερο οι απαραίτητες γνώσεις και εμπειρία? και γιατί δεν είναι ίσοι προς ίσους (έστω 2ετείς να πάω λίγο με την "λογική")? για να ψηφίζουν τον άδωνη και να λέει τέτοιες μαλακίες περί ιεραρχίας (εγώ είμαι βουλευτής και εσύ οδηγός λεωφορείου) είναι καλοί αλλά να αποφασίζουν για το τμήμα τους δεν είναι? δεν ξέρω πολλά πράγματα είναι δεδομένο ότι πρέπει να αλλάξουν αλλά στο όνομα τις "λογικής" να λέμε τέτοιες βλακείες μου φαίνεται παράλογο.

και δεν έχω σχολιάσει ακόμα την χρηματοδότηση με τους εξωτερικούς φορείς.

Trifyllenia
30-08-2011, 02:04
και ποιος ορίζει αυτά τα κατάλληλα άτομα? και πως ορίζονται ακόμα περισσότερο οι απαραίτητες γνώσεις και εμπειρία? και γιατί δεν είναι ίσοι προς ίσους (έστω 2ετείς να πάω λίγο με την "λογική")? για να ψηφίζουν τον άδωνη και να λέει τέτοιες μαλακίες περί ιεραρχίας (εγώ είμαι βουλευτής και εσύ οδηγός λεωφορείου) είναι καλοί αλλά να αποφασίζουν για το τμήμα τους δεν είναι? δεν ξέρω πολλά πράγματα είναι δεδομένο ότι πρέπει να αλλάξουν αλλά στο όνομα τις "λογικής" να λέμε τέτοιες βλακείες μου φαίνεται παράλογο.

και δεν έχω σχολιάσει ακόμα την χρηματοδότηση με τους εξωτερικούς φορείς.

Σε ποιά άλλη χώρα υπάρχει παρόμοιο σύστημα στα Πανεπιστήμια με της Ελλάδας? Για να δούμε τόσα χρόνια ποιοί είναι οι λογικοί κ ποιοί οι παράλογοι. Είναι δυνατόν να έχουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία σε όλα τα αρνητικά? Το δε τρομερό στατιστικά είναι ότι απόφοιτοι του Τμήματος οι οποίοι θεωρούσαν πως δεν έπρεπε να γίνουν αλλαγές στο σύστημα της 3βάθμιας στην Ελλάδα, βρίσκονται αυτή τη στιγμή σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού (με αυτά τα παράλογα συστήματα όπως τα ονομάζεις) γιατί πολύ απλά υπάρχει καλύτερη οργάνωση. Ευτυχώς, ένα καλό για την Ελλάδα είναι ότι η έρευνά της πηγαίνει σχετικά καλά (τουλάχιστον στην Επιστήμη της Πληροφορικής)

Θανάσης Χ.
30-08-2011, 02:04

Εγώ τόσο κόσμο ξέρω πάντως που είναι κατά του ασύλου και δεν τον τραμπούκισε κανείς. Και τέτοιο κόλλημα με την αριστερά (έννοια πολύ γενική αφού μέχρι και οι πασπίτες αριστερά θέλουν να λέγονται) δείχνει εμπάθεια και άλλα πράγματα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μεγάλο κομμάτι της αριστεράς δεν είναι για το πούτσο.

Ξεκίνησα να σου απαντήσω για τα αμερικάνικα πανεπιστήμια και παρατράβηξε. Άντε καληνύχτα.

giannis88
30-08-2011, 02:26
Σε ποιά άλλη χώρα υπάρχει παρόμοιο σύστημα στα Πανεπιστήμια με της Ελλάδας? Για να δούμε τόσα χρόνια ποιοί είναι οι λογικοί κ ποιοί οι παράλογοι. Είναι δυνατόν να έχουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία σε όλα τα αρνητικά? Το δε τρομερό στατιστικά είναι ότι απόφοιτοι του Τμήματος οι οποίοι θεωρούσαν πως δεν έπρεπε να γίνουν αλλαγές στο σύστημα της 3βάθμιας στην Ελλάδα, βρίσκονται αυτή τη στιγμή σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού (με αυτά τα παράλογα συστήματα όπως τα ονομάζεις) γιατί πολύ απλά υπάρχει καλύτερη οργάνωση. Ευτυχώς, ένα καλό για την Ελλάδα είναι ότι η έρευνά της πηγαίνει σχετικά καλά (τουλάχιστον στην Επιστήμη της Πληροφορικής)

μα δεν θεωρώ εξορισμού λογικό τον καπιταλισμό για να θεωρώ λογικές της προσταγές του όσον αφορά τα πανεπιστήμια.

Morgoth
30-08-2011, 02:34
Το καλοκαιρι ετυχε να βρεθω στο ιδιο τραπεζι λογω καποιου μακρινου οικογενιακου κονε, με εναν υψηλο καρεκλοκενταυρο πολιτικο του παρελθοντος (ονομα δε λεω ουτε θελω να το συγκεκριμενοποιησω). Δε μιλησα εγω με τον ιδιο καθολου, μονο ακουγα τι ελεγε. Ο παλικαρος ηταν ειλικρινης μιας και ηταν σε στενο κυκλο (εχει παρει και τη συνταξαρα του τωρα οποτε δε του καιγεται καρφι). Με λιγα λογια ελεγε οτι τα κομματα ειναι σαν επιχειρησεις, εχουν βρει το μεριδιο της αγορας που καλυπτει το καθενα και πλασαρουν το προϊον τους (μουφοιδεολογια/μαποϋποσχεσεις) ωστε να ικανοποιει τους πελατες που εχουν τσιμπησει. Σκοπος, να γινεις εξουσια για maximum $$$, μεσω εφαρμογης των συμφεροντων των χρηματοδοτων σου.

'Οχι ότι δεν τα ξέρατε, απλά μου άρεσε η διατύπωση :sleep: Καληνύχτες και από μένα :p

giannis88
30-08-2011, 02:46
Το καλοκαιρι ετυχε να βρεθω στο ιδιο τραπεζι λογω καποιου μακρινου οικογενιακου κονε, με εναν υψηλο καρεκλοκενταυρο πολιτικο του παρελθοντος (ονομα δε λεω ουτε θελω να το συγκεκριμενοποιησω). Δε μιλησα εγω με τον ιδιο καθολου, μονο ακουγα τι ελεγε. Ο παλικαρος ηταν ειλικρινης μιας και ηταν σε στενο κυκλο (εχει παρει και τη συνταξαρα του τωρα οποτε δε του καιγεται καρφι). Με λιγα λογια ελεγε οτι τα κομματα ειναι σαν επιχειρησεις, εχουν βρει το μεριδιο της αγορας που καλυπτει το καθενα και πλασαρουν το προϊον τους (μουφοιδεολογια/μαποϋποσχεσεις) ωστε να ικανοποιει τους πελατες που εχουν τσιμπησει. Σκοπος, να γινεις εξουσια για maximum $$$, μεσω εφαρμογης των συμφεροντων των χρηματοδοτων σου.

'Οχι ότι δεν τα ξέρατε, απλά μου άρεσε η διατύπωση :sleep: Καληνύχτες και από μένα :p

μια χαρά το ποίημα του συνεχίζει να λέει ο υψηλά ιστάμενος. αφού στη συνείδηση του κοσμάκη σε ένα βαθμό, ο ρόλος των μεγάλων κομμάτων έχει υποτιμηθεί, προσπαθούν τώρα να βάλουν το άλλο παιχνίδι, "όλοι το ίδιο είναι".

συνεπής ξεφτίλας ο "ειλικρινής" καρεκλοκένταυρος του παρελθόντος.

giannis88
30-08-2011, 12:05
και λίγο διαμόρφωση κλίματος από το news247 (αδερφάκι του sport24) (http://news247.gr/ellada/paideia/Panellinies/h_katantia_toy_ellhnikoy_panepisthmioy_diwxnei_toy s_aristoyxoys.1347353.html)

TopGear
30-08-2011, 12:07
και λίγο διαμόρφωση κλίματος από το news247 (αδερφάκι του sport24) (http://news247.gr/ellada/paideia/Panellinies/h_katantia_toy_ellhnikoy_panepisthmioy_diwxnei_toy s_aristoyxoys.1347353.html)

Κι όπως λέει ένα σχόλιο:

Δεν πειράζει, θα τον αντικαταστήσει αυτός που μπήκε με 2

Marinazik
30-08-2011, 12:11

Πραγματικά δεν έχω λόγια!!! "Η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της", αυτό τα λέει όλα! Αυτό που βλέπω και με λυπεί είναι ότι η Ελλάδα, η πατρίδα μας οδεύει στην καταστροφή!

giannis88
30-08-2011, 12:19
βέβαια εγώ για άλλο λόγο το έβαλα για το πως παρουσιάζουν τα "κατεστραμμένα" ελληνικά πανεπιστήμια (και άρα την επιτακτικότητα εφαρμογής του σχεδίου της διαμαντοπούλου). το ότι ο φίλος πάει γερμανία θα ήταν ανάξιο σημασίας αν δεν είχε πετύχει τόσο εξωφρενικά υψηλό βαθμό στις ελληνικές εξετάσεις. εδώ και χρόνια από τα προγράμματα ib εκατοντάδες παιδιά δεν δίνουν καν πανελλήνιες και πάνε στο εξωτερικό. δεν ανακαλύψαμε την αμερική.

Marinazik
30-08-2011, 12:31
βέβαια εγώ για άλλο λόγο το έβαλα για το πως παρουσιάζουν τα "κατεστραμμένα" ελληνικά πανεπιστήμια (και άρα την επιτακτικότητα εφαρμογής του σχεδίου της διαμαντοπούλου). το ότι ο φίλος πάει γερμανία θα ήταν ανάξιο σημασίας αν δεν είχε πετύχει τόσο εξωφρενικά υψηλό βαθμό στις ελληνικές εξετάσεις. εδώ και χρόνια από τα προγράμματα ib εκατοντάδες παιδιά δεν δίνουν καν πανελλήνιες και πάνε στο εξωτερικό. δεν ανακαλύψαμε την αμερική.

Δεν ξέρω βρε παιδιά, ίσως και να είμαι από άλλον κόσμο, αλλά πιστεύω ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι από τα καλύτερα. Το θέμα είναι πως τα παρουσιάζουν οι "άλλοι" και πως "ρίχνουν" την αξία των πτυχίων μέσω των μετέπειτα επαγγελματικών δικαιωμάτων. Ένα είναι σίγουρο. Ό,τι κάνουν οι κυβερνήσεις το κάνουν για να εξυπηρετήσουν σκοπιμότητες που ίσως δεν φανταζόμαστε! Τίποτα δεν είναι ονειρικά πλασμένο..

di\n@
30-08-2011, 12:35
ωραίο το παλικάρι πάντως.
Δίνει πανελλήνιες για σχολή που δεν τον ενδιαφέρει τόσο (αφού τελικά θέλει να γίνει μηχανολόγος), τρώει μια θέση στέλνοντας κάποιον εκτός Αθήνας/σχολής ενώ δεν έχει σκοπό να πάει, και στο τέλος φεύγει επιδεικτικά :p

giannis88
30-08-2011, 12:37
Δεν ξέρω βρε παιδιά, ίσως και να είμαι από άλλον κόσμο, αλλά πιστεύω ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι από τα καλύτερα. Το θέμα είναι πως τα παρουσιάζουν οι "άλλοι" και πως "ρίχνουν" την αξία των πτυχίων μέσω των μετέπειτα επαγγελματικών δικαιωμάτων. Ένα είναι σίγουρο. Ό,τι κάνουν οι κυβερνήσεις το κάνουν για να εξυπηρετήσουν σκοπιμότητες που ίσως δεν φανταζόμαστε! Τίποτα δεν είναι ονειρικά πλασμένο..

καλά τα καλύτερα ίσως δεν είναι, αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν είναι τόσο χάλια όσο θα τα παρουσιάζουνε αυτές τις μέρες.
το τι σκοπιμότητες εξυπηρετούν το βλέπουμε καθημερινά, δεν μπορώ να καταλάβω το "συνωμοσιλογικό" που βάζεις στην υπόθεση. τεσπα η ώρα πλησιάζει 1 καλό είναι να ανηφορίζουμε σιγά σιγά.

Deathclock
30-08-2011, 21:53
Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω ποιές είναι οι διαθέσεις -οι πραγματικές εννοώ- του φοιτητικού κινήματος, τόσο στα πλαίσια του τμήματός μας όσο και σε πανελλαδικό επίπεδο. Και τι θέλω να πω με αυτό... Τι νόημα έχει για σας μια κατάληψη; Χάνουμε 3-4 βδομαδες και μετά όλα οκ; Ε αν είναι αυτό το όλο πόιντ -να δειξουμε δηλαδή οτι τσινήσαμε λιγο και δε περασε ετσι- προφανώς και το νομοσχέδιο παραμένει και μετά απλώς καλούμαστε να φαμε στη μάπα την π**** που οι ίδιοι δημιουργήσαμε... Αμα γουσταρετε να πείτε τέρμα ως εδώ, κλείνω μεχρι να ικανοποιηθούν τα αιτήματα μου, τότε και γω μαζί σας... Αυτο το κουτσα-κουτσα, βδομαδα-βδομαδα παραμυθάκι ειναι φέικ και θα καταρρεύσει λιαν συντόμως. Η να ληφθεί μια απόφαση της προκοπής ή να ανοιξουμε μη σπάμε τα @@ μας...αν και το βλεπω να ρχεται...

jesu
30-08-2011, 22:33
Σε ποιά άλλη χώρα υπάρχει παρόμοιο σύστημα στα Πανεπιστήμια με της Ελλάδας?

Το μοντέλο της Μπολόνια (με πιο ακραία εκδοχή το αγγλοσαξονικό, το οποίο btw υιοθετεί ο νόμος-πλαίσιο), έχει αποτύχει όπου έχει εφαρμοστεί. Και γι'αυτό δεν είναι τυχαίο που τα τελευταία 5 χρόνια έχουν γίνει φοιτητικές κινητοποιήσεις και καταλήψεις σχεδόν σε όλες τις ανεπτυγμένες χώρες του κόσμου.

Ενδεικτικά ένα άρθρο όπου αναφέρονται συγκεκριμένα παραδείγματα από Αγγλία και Γερμανία: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=43409

Επίσης, το "μα ισχύει σε πολλές χώρες του εξωτερικού, όλοι λάθος είναι;" δεν είναι επιχείρημα για κάποιον που είναι αντίθετος στο νόμο. Και στις άλλες χώρες αντίστοιχους Παπανδρέου-Διαμαντοπούλου έχουν. Η βασική διαφορά είναι οτι εδώ συναντούν μεγαλύτερες αντιστάσεις. Τα επιχειρήματα στυλ Τράγκα "ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΧΑΡΒΑΡΝΤ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ" (εποχές 2006 για όσους θυμούνται) είναι για να πείθουν τις θείες μας που κάθονται και ξεροσταλιάζουν στην TV και φυσικά δεν έχουν καμία επαφή με τα πανεπιστήμια.

SUICIDE?
30-08-2011, 22:43
αννούλλλλλα live @ mad .... χάνετε show!!!! where r my f@ckin chips??? ΚΡΕΜΑΛΑ ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΗΗΗΗΗΗ!!!!

Synthelectric
30-08-2011, 23:02
Ρε νομιζα οτι εκανες πλακακακακακακακακακακακα.... ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΑ ΟΥΓΚΑΡΕΖΟΣ ΘΑ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
"Ευχομαι να ζησω να το δω... Αννα"
Παιδιά ειναι ΓΚΟΜΕΝΑ! ΟΧΙ ΑΣΤΕΙΑ!
SMS στο 6666 "Ποσο γκομενα ειναι η Διαμαντω;". 1000ευρω ανα sms.
Καλα η αλλη δεν πιανει μια μπροστα της...
Ρολογακι ασπρουλι.
Σκυλαδικο μετα!!!!
Trash TV!

Trifyllenia
30-08-2011, 23:28
Το μοντέλο της Μπολόνια (με πιο ακραία εκδοχή το αγγλοσαξονικό, το οποίο btw υιοθετεί ο νόμος-πλαίσιο), έχει αποτύχει όπου έχει εφαρμοστεί

Βασικά (χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας) όντως δε γνωρίζω σε ποιές άλλες χώρες υπάρχει παρόμοιο σύστημα, οπότε η ερώτηση παραμένει: Σε ποιά άλλη χώρα υπάρχει παρόμοιο σύστημα στα Πανεπιστήμια με της Ελλάδας? Οπότε μπορεί να υπάρχουν χώρες που έχουν την ίδια δομή κ οργάνωση κ απλά δε γνωρίζω. Αν γνωρίζεις, ανέφερέ μου κάποια παραδείγματα κ αν ξέρεις επίσης γενικά την ποιότητα αυτών.

jesu
30-08-2011, 23:33
Βασικά (χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας) όντως δε γνωρίζω σε ποιές άλλες χώρες υπάρχει παρόμοιο σύστημα, οπότε η ερώτηση παραμένει: Σε ποιά άλλη χώρα υπάρχει παρόμοιο σύστημα στα Πανεπιστήμια με της Ελλάδας?

Μα είπα οτι αυτό δεν αποτελεί επιχείρημα, δηλαδή το οτι "1 χώρα έχει αυτό, 100 χώρες έχουν το άλλο". Το ίδιο σύστημα είχαν κι αυτές και κάποια στιγμή το άλλαξαν. Ενδιαφέρον θα είχε να δούμε στοιχεία για το αν και πού βελτιώθηκε το πράμα εκεί που το άλλαξαν. Και για να το πάμε και ανάποδα, ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες χώρες του ΟΟΣΑ (=ανεπτυγμένες) έχουν μεγαλύτερη κρατική χρηματοδότηση για την παιδεία απ'ότι η Ελλάδα, γιατί δεν αντιγράφουμε για αρχή αυτό;

υγ: για να μην παρεξηγηθώ, δεν υπερασπίζομαι το σημερινό πανεπιστήμιο όπως είναι, αλλά: 1)θεωρώ οτι έχει θετικά στοιχεία που πρέπει να διατηρηθούν 2)σε καμία περίπτωση δεν έχει τα χάλια που παπαγαλίζουν τα ΜΜΕ 3)οι αλλαγές είναι στην εντελώς αντίθετη κατεύθυνση απ'αυτές που θα θελα

Trifyllenia
30-08-2011, 23:36
Μα είπα οτι αυτό δεν αποτελεί επιχείρημα, δηλαδή το οτι "1 χώρα έχει αυτό, 100 χώρες έχουν το άλλο". Το ίδιο σύστημα είχαν κι αυτές και κάποια στιγμή το αλλάξανε. Ενδιαφέρον θα είχε να δούμε στοιχεία για το αν και πού βελτιώθηκε το πράμα εκεί που το άλλαξαν. Και για να το πάμε και ανάποδα, ΟΛΕΣ οι χώρες του ΟΟΣΑ (=ανεπτυγμένες) έχουν μεγαλύτερη κρατική χρηματοδότηση για την παιδεία από ότι η Ελλάδα, γιατί δεν αντιγράφουμε για αρχή αυτό;

Όχι δεν κατάλαβες. Δε θέλω καν να επιχειρηματολογήσω :s Απλά γενικά ρωτάω πού αλλού υπάρχει το ελληνικό σύστημα.

//Έστω ότι δεν ψηφιζόταν ο τωρινός νόμος. Οι αλλαγές που θα ήθελες εκτός από μεγαλύτερη χρηματοδότηση στα Πανεπιστήμια από το Δημόσιο ποιές είναι?

jesu
30-08-2011, 23:46
Όχι δεν κατάλαβες. Δε θέλω καν να επιχειρηματολογήσω :s Απλά γενικά ρωτάω πού αλλού υπάρχει το ελληνικό σύστημα.

Εντάξει, στοιχεία του "ελληνικού συστήματος" υπάρχουν σε πολλές χώρες, π.χ. η Γερμανία έχει αποκλειστικά δημόσια πανεπιστήμια. Τώρα, όταν λέμε "ελληνικό σύστημα" βάζουμε και τις πανελλήνιες μέσα; Γιατί οι πανελλήνιες, με όλα τα στραβά τους, μάλλον είναι το καλύτερο/δικαιότερο σύστημα που υπάρχει για την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο (σε σχέση με τα υπόλοιπα).

//Έστω ότι δεν ψηφιζόταν ο τωρινός νόμος. Οι αλλαγές που θα ήθελες εκτός από μεγαλύτερη χρηματοδότηση στα Πανεπιστήμια από το Δημόσιο ποιές είναι?

Οι περισσότερες αλλαγές που έχω υπ'όψιν μου (και που υπάρχουν στα πλαίσια και τις θέσεις της ΑΝ.ΑΡ.ΣΥ.Π) συνδέονται κακά τα ψέματα και με συνολικότερες αλλαγές στην κοινωνία. Π.χ. δεν γίνεται ρεαλιστικά να υπάρξει μεγαλύτερη χρηματοδότηση χωρίς απεμπλοκή από μνημόνια, ΔΝΤ, χρέη. Και γι'αυτό βάζουμε και τα αιτήματα για το χρέος στα πλαίσια μας, όχι γιατί οι φοιτητές ή ο ΣΦ Πληροφορικής μπορεί να διώξει την τρόϊκα :p Από κει και πέρα, η κατάργηση των ΤΕΙ είναι ένα εφικτό αίτημα, οι διαδικασίες ελέγχου (τόσο από την κοινωνία, όσο και από φοιτητές-καθηγητές) της έρευνας, των προγραμμάτων σπουδών κλπ είναι επίσης. Πάντως το "ιδανικό" πανεπιστήμιο μπορεί να υπάρξει για μένα μόνο σε μια άλλη κοινωνία.

jesu
31-08-2011, 00:39
Πάντως οι 1000+ ξένοι πανεπιστημιακοί που υπέγραψαν το κείμενο ενάντια στο νόμο Διαμαντοπούλου (http://supportgreekacademia.files.wordpress.com/2011/08/signatures-25-8.pdf) (ορισμένοι εκ των οποίων διδάσκουν σε πανεπιστήμια, όπως του Βερολίνου, της Βιέννης, του Λονδίνου και του Παρισιού, το Κέμπριτζ, το Κολούμπια, το Μπέρκλει, η Οξφόρδη, το Πρίνστον και το Χάρβαρντ) ίσως και να έχουν λίγο καλύτερη αντίληψη για τα πανεπιστημιακά πράγματα από τους Τραγκοπρετεντέρηδες που καθοδηγούν την κοινή γνώμη στην Ελλάδα.

understracker
31-08-2011, 01:47
Τα καλύτερα Πανεπιστήμια στον κόσμο (σ.σ. Αμερικανικά) δεν έχουν το σύστημα της Μπολόνια. Πόσο μάλλον, δεν έχουν κοινό σύστημα. Καθένα έχει το δικό του ανάλογα με τις ανάγκες του. Επίσης, έχουν από πίσω στους εταιρίες μεγαθήρια που στην Ελλάδα ούτε για τυρόπιτες δεν θα έρθουν να επενδύσουν. Οπότε, τον ρόλο του χρηματοδότη, αν δεν θέλουμε να χαθούμε σαν χώρα, στην Παιδεία πρέπει να τον παίξει αποκλειστικά το κράτος. Εκτός αν θέλετε να το κάνουμε σαν τους δρόμους που το 5% είναι ιδιωτικά κεφάλαια και το 95 % Κρατικά και Ευρωπαϊκά και κάνει κουμάντο ο κάθε ιδιώτης. :sleep:

Ιδιωτική πρωτοβουλία στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει. Υπάρχουν επιχειρηματίες που ζούνε με τον ένα (π.χ. δημόσια έργα) ή με τον άλλο (π.χ. χρωστάνε στο ΙΚΑ) τρόπο από λεφτά του κράτους.

Υ.Γ.
Επίσης θεωρώ πως το μάθημα "Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα" είναι πιο αχρείαστο και από τις "Ιστορίες". :smokin:

bujar
31-08-2011, 02:42
Τα καλύτερα Πανεπιστήμια στον κόσμο (σ.σ. Αμερικανικά) δεν έχουν το σύστημα της Μπολόνια. Πόσο μάλλον, δεν έχουν κοινό σύστημα. Καθένα έχει το δικό του ανάλογα με τις ανάγκες του. Επίσης, έχουν από πίσω στους εταιρίες μεγαθήρια που στην Ελλάδα ούτε για τυρόπιτες δεν θα έρθουν να επενδύσουν. Οπότε, τον ρόλο του χρηματοδότη, αν δεν θέλουμε να χαθούμε σαν χώρα, στην Παιδεία πρέπει να τον παίξει αποκλειστικά το κράτος. Εκτός αν θέλετε να το κάνουμε σαν τους δρόμους που το 5% είναι ιδιωτικά κεφάλαια και το 95 % Κρατικά και Ευρωπαϊκά και κάνει κουμάντο ο κάθε ιδιώτης. :sleep:

Ιδιωτική πρωτοβουλία στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει. Υπάρχουν επιχειρηματίες που ζούνε με τον ένα (π.χ. δημόσια έργα) ή με τον άλλο (π.χ. χρωστάνε στο ΙΚΑ) τρόπο από λεφτά του κράτους.

Υ.Γ.
Επίσης θεωρώ πως το μάθημα "Καινοτομία και Επιχειρηματικότητα" είναι πιο αχρείαστο και από τις "Ιστορίες". :smokin:

Εντελως ομως

Trifyllenia
31-08-2011, 11:10
Τα καλύτερα Πανεπιστήμια στον κόσμο (σ.σ. Αμερικανικά) δεν έχουν το σύστημα της Μπολόνια.

Το brain drain πάντως σε Πανεπιστήμια είτε της Αμερικής, είτε της Ευρώπης (με Μπολόνια) πώς το εξηγείς? Το τωρινό σύστημα δεν κρατάει έπειτα από τις δωρεάν προπτυχιακές σπουδές τους φοιτητές στην Ελλάδα. Ο ερευνητής φεύγει από την Ελλάδα κ πηγαίνει σε Πανεπιστήμια με projects που χρηματοδοτούνται από εταιρείες http://research.nokia.com/page/5159

tony_iommi
31-08-2011, 12:32
Το brain drain πάντως σε Πανεπιστήμια είτε της Αμερικής, είτε της Ευρώπης (με Μπολόνια) πώς το εξηγείς? Το τωρινό σύστημα δεν κρατάει έπειτα από τις δωρεάν προπτυχιακές σπουδές τους φοιτητές στην Ελλάδα. Ο ερευνητής φεύγει από την Ελλάδα κ πηγαίνει σε Πανεπιστήμια με projects που χρηματοδοτούνται από εταιρείες http://research.nokia.com/page/5159

Αυτό οφείλεται στις ανύπαρκτες ευκαιρείες στην αγορά εργασίας της Ελλάδας..Όχι στο επίπεδο σπουδών της..Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχουμε καλό επίπεδο σπουδών το πρόβλημα είναι ότι μετά από αυτό το καλό επίπεδο σπουδών στην Ελλάδα δεν έχουμε αναγνώριση..Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το πόσο καλό είναι το πανεπιστήμιό μας..

Trifyllenia
31-08-2011, 13:19
Αυτό οφείλεται στις ανύπαρκτες ευκαιρείες στην αγορά εργασίας της Ελλάδας..Όχι στο επίπεδο σπουδών της..Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχουμε καλό επίπεδο σπουδών το πρόβλημα είναι ότι μετά από αυτό το καλό επίπεδο σπουδών στην Ελλάδα δεν έχουμε αναγνώριση..Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το πόσο καλό είναι το πανεπιστήμιό μας..

Δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση στο brain drain για δουλειές έξω, όσο στο brain drain για μεταπτυχιακό + ερευνητικά projects έξω.

lkjhg
31-08-2011, 14:34
asxeto apo to EKPA mono to mathimatiko,biologiko kai emeis exoyme katalipsi??oi alles sxoles giati den apofasisan katalipsi?(den thelo fisika na kanoume katalipsi).
to parakato to brika sto site tou upourgeiou.

Δελτίο Τύπου

31/08/2011

Σημεία συνέντευξης της Υπουργού Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, Άννας Διαμαντοπούλου, στο ραδιοφωνικό σταθμό ΣΚΑΙ και το δημοσιογράφο Άρη Πορτοσάλτε

Σε ερώτημα για το ποιος ορίζει την εξεταστική περίοδο:
Υπουργός: Το ερώτημα έχει τόσο αυτονόητη απάντηση. Όταν, όμως, υπάρχει Πρύτανης που λέει ότι τα παιδιά ορίζουν πότε θα δώσουν εξετάσεις και όταν οι Σύγκλητοι βγάζουν αποφάσεις που λένε ότι «αναβάλουμε τις εξετάσεις για να δώσουμε τη δυνατότητα στους φοιτητές να κάνουν τις κινητοποιήσεις τους» καταλαβαίνουμε γιατί χρειαζόταν ο Νόμος και γιατί η συναίνεση σε αυτόν τον Νόμο δεν έγινε από τα κόμματα, επιβλήθηκε από την Κοινωνία η οποία λέει «δεν πάει άλλο!» με όλη αυτήν την έλλειψη ευθύνης απέναντι στο Πανεπιστήμιο. Εάν δεν συμπληρωθούν οι εβδομάδες μαθημάτων σε πολλά μαθήματα, χάνεται τότε το εξάμηνο.

Για τις δηλώσεις του κ. Πελεγρίνη:
Υπουργός: Ο συγκεκριμένος Πρύτανης έχει εκλεγεί, γιατί έτσι γινόταν ως τώρα, από συγκεκριμένες παρατάξεις. Οι παρατάξεις και ο Πρύτανης έχουν κοινά συμφέροντα. Επομένως ο Πρύτανης θα βγει και θα πει παιδιά ό,τι θέλετε καταλήψεις, διαδηλώσεις, κάνετε ό,τι θέλετε και όταν αποφασίσετε ελάτε να δώσετε και εξετάσεις. Τώρα το ότι αναβάλλονται οι εξετάσεις και αυτό σημαίνει ότι αναβάλλονται τα μαθήματα φυσικά δεν ενδιαφέρει τον Πρύτανη.

understracker
31-08-2011, 15:04
Δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση στο brain drain για δουλειές έξω, όσο στο brain drain για μεταπτυχιακό + ερευνητικά projects έξω.

Υπάρχουν οι παρτάκηδες και οι πατριώτες.
Οι παρτάκηδες πάνε έξω για να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες προκειμένου να χτίσουν μια λαμπρή καριέρα και να βγάλουν λεφτά και δεν ξαναγυρίζουν ποτέ.
Οι πατριώτες πάνε έξω για να μεταφέρουν την τεχνογνωσία του εξωτερικού στην χώρα τους.
Υπάρχουν αυτοί που μένουν γιατί δεν θέλουν να στερήσουν την χώρα τους από το ανθρώπινο δυναμικό της.
Τέλος υπάρχουν αυτοί που φεύγουν για να την σπάσουν στην μαμά και στον μπαμπά και αυτοί που μένουν για να μην χάσουν την μαμά τους.
Κατηγοριοποίησε τους Έλληνες όπως θες.

Trifyllenia
31-08-2011, 15:27
Οι παρτάκηδες πάνε έξω για να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες προκειμένου να χτίσουν μια λαμπρή καριέρα

Άρα οι παρτάκηδες θεωρούν πως είναι καλύτερη λύση τα Πανεπιστήμια του εξωτερικού από τα ελληνικά (με τα όποια διαφορετικά συστήματα)

greg_apateonas
31-08-2011, 16:27

Θα σου απανησω ως φοιτητής που σκέφτεται να πάει στο εξωτερικό ενώ στηρίζει το τωρινό δημόσιο πανεπιστήμιο.

Αν μπορούσα να βρω χρηματοδότηση για έρευνα, διδακτορικό κλπ στην Ελλάδα , θα καθόμουν εδώ σίγουρα. Το θέμα είναι ότι εδώ παίρνεις απάντηση μετα από ενάμησι χρόνο και σε πληρώνουν με απίστευτη καθυστέρηση. Σε άλλες χώρες κάνεις άιτηση για διδακτορικό Μάρτιο, σου απαντάνε τον Ιούνιο/Ιούλιο και Σερπτέμβρη ξεκινάς. Είναι καθαρά θέμα χρηματοδότησης και κινήτρων και όχι εκπαιδευτικού συστήματος. Και με το ισχύον θεσμικό πλάισιο στην ελλάδα, χωρίς το νόμο διαμαντοπούλου, αν τα ιδρύματα είχαν τα χρήματα και τη δυνατότητα να εγκρίνουν διδακτορικά θα μπορούσαν να λειτουργούν κάπως έτσι. Τώρα όμως πρέπει είτε να πάρεις έγκριση για χρηματοδότηση από το υπουργείο που κάνει να απανησει κάτι χρόνια ή μετά να ψάχνεις με το τουφέκι για χρηματοδότηση και υποτροφίες από διάφορους οργανισμούς, το δημόκριτο κλπ

Το καινούργιο νομοσχέδιο δεν βελτιώνει αυτή τη κατάσταση. Θα έρχεται πλέον πολύ πιο γρήγορα η απαντηση, αφού το πανεπιστήμιο θα έχει μανατζερ που θα κάνει κουμάντο, αλλα οι θέσεις θα είναι ίσως και λιγότερες, και ΑΝ έχουν βρεθεί κονδύλια για έρευνα αυτά θα είναι απότα δίδακτρα που θα έχουν μπει, αλλιώς θα είναι η στοχευμένη έρευνα , χαμηλού επιπέδου που θα χρηματοδότείται από τον ιδιωτικό τομέα.

Trifyllenia
31-08-2011, 16:58
Θα σου απανησω ως φοιτητής που σκέφτεται να πάει στο εξωτερικό ενώ στηρίζει το τωρινό δημόσιο πανεπιστήμιο.

Αν μπορούσα να βρω χρηματοδότηση για έρευνα, διδακτορικό κλπ στην Ελλάδα , θα καθόμουν εδώ σίγουρα.

Μεταπτυχιακό όμως... Ελλάδα ή έξω κ γιατί? Τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα κοστίζουν πολύ φτηνότερα σε σχέση με του εξωτερικού.

Το θέμα είναι ότι εδώ παίρνεις απάντηση μετα από ενάμησι χρόνο και σε πληρώνουν με απίστευτη καθυστέρηση. Σε άλλες χώρες κάνεις άιτηση για διδακτορικό Μάρτιο, σου απαντάνε τον Ιούνιο/Ιούλιο και Σερπτέμβρη ξεκινάς. Είναι καθαρά θέμα χρηματοδότησης και κινήτρων και όχι εκπαιδευτικού συστήματος. Και με το ισχύον θεσμικό πλάισιο στην ελλάδα, χωρίς το νόμο διαμαντοπούλου, αν τα ιδρύματα είχαν τα χρήματα και τη δυνατότητα να εγκρίνουν διδακτορικά θα μπορούσαν να λειτουργούν κάπως έτσι. Τώρα όμως πρέπει είτε να πάρεις έγκριση για χρηματοδότηση από το υπουργείο που κάνει να απανησει κάτι χρόνια ή μετά να ψάχνεις με το τουφέκι για χρηματοδότηση και υποτροφίες από διάφορους οργανισμούς, το δημόκριτο κλπ

Το καινούργιο νομοσχέδιο δεν βελτιώνει αυτή τη κατάσταση. Θα έρχεται πλέον πολύ πιο γρήγορα η απαντηση, αφού το πανεπιστήμιο θα έχει μανατζερ που θα κάνει κουμάντο, αλλα οι θέσεις θα είναι ίσως και λιγότερες, και ΑΝ έχουν βρεθεί κονδύλια για έρευνα αυτά θα είναι απότα δίδακτρα που θα έχουν μπει, αλλιώς θα είναι η στοχευμένη έρευνα , χαμηλού επιπέδου που θα χρηματοδότείται από τον ιδιωτικό τομέα.

Όλο το υπόλοιπο που περιγράφεις είναι καθαρά γραφειοκρατικά προβλήματα του Δημοσίου. (τα ξέρω από πρώτο χέρι δυστυχώς..)
Επειδή λεφτά στο Δημόσιο πλέον ΔΕΝ υπάρχουν (αν θεωρείς ότι υπάρχουν, τότε δεν μπορούμε να συνεχίσουμε τον διάλογο δυστυχώς, ξεκινάμε από πολύ διαφορετική βάση) πρέπει να βρίσκονται από αλλού.
Έστω πως δεν μιλάμε ούτε για τον ιδιωτικό τομέα. Έστω πως μιλάμε πως πρέπει να τα βρίσκουμε (ΚΑΙ αυτά) από την Ευρωπαϊκή Ένωση (οι πρόσφατες υποτροφίες για διδακτορικό είναι ΕΣΠΑ με 80% fund από έξω). Όλο αυτό το σύστημα για να δουλέψει χρειάζεται κάτι που ονομάζεται αξιολόγηση. Δηλ πρέπει να τους δείχνουμε το επιστημονικό έργο που κάνουμε, για να υπάρχουν κ στοιχεία ότι παράγεται έργο.
Επίσης ακόμα κ τα λεφτά που δίνει το Δημόσιο δε γίνεται να είναι άπειρα κ για άπειρο διάστημα. Πρέπει να ορίζονται χρονικά όρια. Δεν μπορεί για έναν φοιτητή προπτυχιακό (είτε μεταπτυχιακό) να δίνει χωρίς όριο χρήματα. Οπότε πρέπει κάθε πρόγραμμα σπουδών να έχει ένα συγκεκριμένο χρονικό όριο.
Εσύ διαφωνείς με αυτό το σύστημα.

bujar
31-08-2011, 17:15
Μεταπτυχιακό όμως... Ελλάδα ή έξω κ γιατί? Τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα κοστίζουν πολύ φτηνότερα σε σχέση με του εξωτερικού.

Πολλα παιδια που πανε στο εξωτερικο μπορει να πηγαινουν γιατι θα ηθελαν να δουλεψουν στο εξωτερικο, οποτε το να κανεις μεταπτυχιακο εκει ειναι μια καλη μεταβατικη περιοδος και το πανεπιστημιο θα σου δωσει ευκαιριες να ενταχθεις πιο ομαλα στην νεα χωρα που θα μεινεις. Με λιγα λογια ειναι πιο ευκολο να πας να κανεις το μεταπτυχιακο και να πιασεις δουλεια, παρα να πας και να πιασεις δουλεια απευθειας. Οσο για τα χρηματα, δεν ειναι παντα φθηνοτερα. Αν παρεις υποψιν μονο τα διδακτρα δεν ειναι παντα ετσι οπως τα λες.
Φιλικα παντα

Trifyllenia
31-08-2011, 17:59
Πολλα παιδια που πανε στο εξωτερικο μπορει να πηγαινουν γιατι θα ηθελαν να δουλεψουν στο εξωτερικο, οποτε το να κανεις μεταπτυχιακο εκει ειναι μια καλη μεταβατικη περιοδος και το πανεπιστημιο θα σου δωσει ευκαιριες να ενταχθεις πιο ομαλα στην νεα χωρα που θα μεινεις. Με λιγα λογια ειναι πιο ευκολο να πας να κανεις το μεταπτυχιακο και να πιασεις δουλεια, παρα να πας και να πιασεις δουλεια απευθειας. Οσο για τα χρηματα, δεν ειναι παντα φθηνοτερα. Αν παρεις υποψιν μονο τα διδακτρα δεν ειναι παντα ετσι οπως τα λες.
Φιλικα παντα

Άρα πολεμάς να αλλάξεις (ή να διατηρήσεις ίδιο..) ένα σύστημα σε μία χώρα κ η μάχη αυτή έχει ημερομηνία λήξης: Την ημέρα που θα πάρεις το αεροπλάνο κ θα φύγεις από αυτή την χώρα.

//Για το αποκάτω ποστ
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ο β' ενικός δεν πάει για σένα, είναι γενικά ένα συμπέρασμα για την άποψη που εξέφρασε προηγουμένως ο greg, ο οποίος από τώρα δηλώνει ότι έχει αποφασίσει να πάει στο εξωτερικό ούτως ή άλλως

bujar
31-08-2011, 21:15
Άρα πολεμάς να αλλάξεις (ή να διατηρήσεις ίδιο..) ένα σύστημα σε μία χώρα κ η μάχη αυτή έχει ημερομηνία λήξης: Την ημέρα που θα πάρεις το αεροπλάνο κ θα φύγεις από αυτή την χώρα.

Δεν ξερω πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα απο το ποστ μου. Εγω δεν μιλησα καθολου για το συστημα. Εξεφρασες μια απορια και απλα ειπα την αποψη μου επι του θεματος. Το συστημα και τι αλλαγες πρεπει να γινουν ειναι μια αλλη συζητηση.
Φιλικα παντα

Synthelectric
31-08-2011, 22:47
Ενημερωτικά - indymedia:
Καταλήψεις - περίπου - λείπουν μερικές.

ΑΘΗΝΑ (63 τμήματα- σχολές)-ΕΚΠΑ (7 σχολές)ΜαθηματικόΒιολογικόΠληροφορική
Νομική
Πολιτικό Νομικής
Γεωλογικό
Χημικό
-ΠΑΝΤΕΙΟΣ(και τα 11 τμήματα με κοινή συνέλευση)
-Ε.Μ.Π(και οι 9 σχολές)Ναυπηγοί
Ηλεκτρολόγοι
Μηχανολόγοι
Αρχιτέκτονες
Μεταλλειολόγοι
Πολιτικοί
ΣΕΜΦΕ
Τοπογράφοι
Χημικοί

-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ (και τα 8 τμήματα με κοινή συνέλευση)
Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης
Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών
Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων
Τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας
Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής
Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας
Τμήμα Πληροφορικής
Τμήμα Στατιστικής

-ΑΣΚΤ (και τα 2 τμήματα με κοινή συνέλευση)
Εικαστικών Τεχνών
Θεωρητικών Σπουδών Τέχνης

-ΠΑ.ΠΕΙ (και τα 9 τμήματα με κοινή συνέλευση)

-ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ( και οι3 σχολές με κοινή συνέλευση)

-ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ(4 από τις 6 σχολές)
ΣΔΟ
ΣΤΕΦ
ΣΕΥΠ
ΣΤΕΤΡΟΔ

-ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ (και τα 10 τμήματα)
ΣΔΟ-> Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων
Τμήμα Λογιστικής
Τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων
ΣΤΕΦ-> Τμήμα Ηλεκτρονικής
Τμήμα Πολιτικών Δομικών Έργων
Τμήμα ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων
Τμήμα Αυτοματισμού
Τμήμα Κλωστοϋφαντουργίας
Τμήμα Μηχανολογίας
Τμήμα Ηλεκτρολογίας

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (12 τμήματα-σχολές)

-ΑΠΘ (7 τμήματα- σχολές)
Αρχιτεκτονική
Πολιτικοί Μηχανικοί
Ηλεκτρολόγοι
Φυσικό
Χημικό
Χημικοί Μηχανικοί
Τοπογράφοι

-ΑΤΕΙΘ (5 τμήματα)
ΣΤΕΦ
ΣΤΕΓ
ΣΕΥΠ
ΣΔΟ
ΣΤΕΤ-Δ

ΠΑΤΡΑ (19 από τα 21 τμήματα)
ΒιολογικόΦυσικό
Χημικό
Ιατρική
Μαθηματικό
Γεωλογικό
Χημικοί Μηχανικοί
Μηχανολόγοι- Αεροναυπηγοί
Θεατρικών Σπουδών
Φιλολογίας
Μηχανικοί Η/Υ
Ηλεκτρολόγοι
Πολιτικοί Μηχανικοί
Επιστήμη Υλικών
Οικονομικό
Διοίκηση επιχειρήσεων
Φαρμακευτική
Φιλοσοφία
Παιδαγωγικό

ΒΟΛΟΣ (2σχολές)
Αρχιτεκτονική
Μηχανολόγοι Μηχανικοί

ΧΑΝΙΑ (6 τμήματα)Πολυτεχνείο Κρήτης (και τα 6 τμήματα με κοινή συνέλευση)

ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηχανικών Επιστήμης Υλικών

no comment

Θανάσης Χ.
31-08-2011, 23:09
Επίσης

ΕΜΜΕ Αθήνας

Πολυτεχνείο Ξάνθης

Τα 5 τμήματα του Πολυτεχνείου Ξάνθης
- Πολιτικών Μηχανικών
- Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών
- Μηχανικών Περιβάλλοντος
- Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
- Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης

Συνολικά πάνω από 100 τμήματα υπό κατάληψη, και όλες οι συνελεύσεις είναι μαζικές. Για να δούμε...

jesu
01-09-2011, 22:33
Το βαλα στην "επικαιρότητα", το βάζω κι εδώ επειδή αφορά και το θέμα της παιδείας:

Το thepressproject.gr πήρε στα χέρια του το πλήρες πακέτο του Wikileaks που αφορά την αμερικανική πρεσβεία στην Ελλάδα (http://www.thepressproject.gr/headline.php?id=5814), και έχει αρχίσει να τα βγάζει στη φόρα. Πολλά ζουμερά τηλεγραφήματα, και κάποια που αφορούν την παιδεία. Ενδεικτικά:

-Ο Μπαμπινιώτης ενημερώνει την πρεσβεία για τα πανεπιστήμια, την «υπέρμετρη πολιτικοποιήση» των φοιτητών και το άσυλο. (http://www.thepressproject.gr/searchlabdetails.php?ref=09ATHENS407)

-Το ρόλο των ΗΠΑ στις αλλαγές στα πανεπιστήμια συζητούσε η Διαμαντοπούλου. Η ιδιωτικοποιήση μπορεί να διαλύσει το ΠΑΣΟΚ (http://www.thepressproject.gr/searchlabdetails.php?ref=09ATHENS1723)

XRS
01-09-2011, 22:53
Το ρόλο που θα μπορούσαν να παίξουν οι ΗΠΑ στις αλλαγές στην ανώτατη εκπαίδευση συζητούσε η Διαμαντοπούλου με την αμερικανική πρεσβεία. Η ιδιωτικοποιήση των πανεπιστημίων μπορεί να διαλύσει το ΠΑΣΟΚ είπε η υπουργός. Συνάντηση του προέδρου του Deree College στο υπουργείο ζήτησε ο Αμερικανός πρέσβης.

http://bit.ly/nk3TsA

Jesu με πρόλαβες...

jesu
02-09-2011, 00:21
Ιδού οι σύμμαχοι της Διαμαντοπούλου και της ΝΔ. Το κλίμα της περιόδου αρχίζει και μοιάζει γλυκά με Γερμανία των 30s. Η ανακοίνωση του ΛΑΟΣ για ένα φοιτητικό συλλαλητήριο που ήταν μαζικό και ειρηνικότατο:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΟΥ ΛΑ.Ο.Σ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ
"ΠΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΛΛΑΛΗΤΗΡΙΟ"

Ο Εκπρόσωπος του ΛΑ.Ο.Σ, κ. Κωστής Αϊβαλιώτης έκανε την εξής δήλωση:

«Οι κομμουνιστές παίζουν με τη φωτιά.
Οσάκις το αποτόλμησαν στο παρελθόν, η ιστορία τιμώρησε τις μεθοδεύσεις και τις πρακτικές τους».

http://users.sch.gr/pchaloul/Polytekhneio/papadop.jpg

1XLQlhBQtWs&feature=player_embedded

John_Kouts
02-09-2011, 03:31
καλα το βιντεακι απο πανω δεν υπαρχει, εχει ολα τα best of μαζεμένα
πωπωπωπω κατι γλυφτρονια "οπως αξιζει σε έναν Παπανδρέου"
παω να φερω τον κουβα για τα ξερατά

Synthelectric
02-09-2011, 10:54
Ενώ οι δικοί μας χτενίζονται...
Ψήφισμα Γ.Σ. Συλλόγου Διδακτικού Προσωπικού Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. (31.08.2011).pdf (http://www.mediafire.com/?s4ymw47twi4yo2p)

ElSalvador
02-09-2011, 11:02
Aυτο το λινκ που έβαλαν οι απο πάνω jesu kai XRS http://bit.ly/nk3TsA αξίζει την προσοχή σας.

Συμφωνώ ότι το νομοσχέδιο δεν πρέπει να ισχύσει απλως κάποιοι από εμάς θα διαγραφούν αν δεν τελειώσουν το 2012 και χρωστάνε αρκετά μαθήματα για να μπορούν να χάσουν μια εξεταστική, και να έχουν το περιθώριο να μην παρακολουθήσουν μαθήματα (πχ, εγώ θέλω να παρακολουθήσω το κορμού του Σαγκριώτη, γιατι δεν μπορώ να αντέξω να το διαβάσω μόνος μου) γι αυτό δεν θέλουμε να γίνουνε καταλήψεις κλπ. Όντως δεν θέλω να εφαρμοστεί ο νόμος αλλά προσωπικά θα χάσω τον κόπο που έκανα για να μπω και να περάσω τα μεχρι τώρα μαθήματα αν με διαγράψουν. Επιπλέον ο άλλος νόμος της Γιαννάκου που με αγγίζει για τους αιώνιους φοιτητές ενώ πάλι είχαν γίνει καταλήψεις για να μην περάσει, πέρασε. Ποια είναι η ελπίδα που έχουμε για να μην ισχύσει αυτός?

Synthelectric
02-09-2011, 11:44
ξαναματαρωτάω (όχι εσένα αλλά γενικά), το 2012 ότι θα γίνουν διαγραφές, που το έχεις δει; Άσχετα με ό,τι άλλο αναφέρεις.

9. α) Όσοι φοιτητές συμπληρώνουν στο τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 φοίτηση διάρκειας ίσης ή μεγαλύτερης του διπλάσιου αριθμού εξαμήνων απ' όσα απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών προσαυξανόμενης κατά δύο εξάμηνα, θεωρείται ότι έχουν απωλέσει αυτοδικαίως τη φοιτητική ιδιότητα από τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2013-2014, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον Οργανισμό του ιδρύματος.
β) Με την επιφύλαξη της προηγούμενης παραγράφου, όσοι φοιτητές έχουν συμπληρώσει στο τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 φοίτηση διάρκειας ίσης ή μεγαλύτερης του αριθμού εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών προσαυξανόμενης κατά τέσσερα εξάμηνα, θεωρείται ότι έχουν απωλέσει αυτοδικαίως τη φοιτητική ιδιότητα από τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2014-2015, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον Οργανισμό του ιδρύματος.
γ) Όσοι φοιτητές έχουν συμπληρώσει στο τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 φοίτηση διάρκειας μικρότερης από αυτήν της προηγούμενης παραγράφου, θεωρείται ότι έχουν απωλέσει αυτοδικαίως τη φοιτητική ιδιότητα όταν συμπληρώσουν φοίτηση διάρκειας ίσης με το διπλάσιο αριθμό εξαμήνων απ' όσα απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον Οργανισμό του ιδρύματος.

TopGear
02-09-2011, 13:21
ξαναματαρωτάω (όχι εσένα αλλά γενικά), το 2012 ότι θα γίνουν διαγραφές, που το έχεις δει; Άσχετα με ό,τι άλλο αναφέρεις.

Κι όπως έχω ξαναγράψει (http://www.forums.gr/showthread.php?38310-%D3%F7%DD%E4%E9%EF-%CD%FC%EC%EF%F5-%E3%E9%E1-%F4%E7%ED-%E1%ED%FE%F4%E1%F4%E7-%E5%EA%F0%E1%DF%E4%E5%F5%F3%E7-%28%CD%FC%EC%EF%F2-%D0%EB%E1%DF%F3%E9%EF%29-2011&p=1171429&viewfull=1#post1171429)...

Κι όποτε έρθει η στιγμή της 1ης διαγραφής, θα πέσουν τα τσιμέντα που λέει κι ο Αλέφας.

lkjhg
02-09-2011, 13:29
παιδια εγω που μπηκα το 2005 σε ενα λινκ που ειχατε βγαλει για το τι ανακοινωσε ενα τμημα της θεσ/νικης(νομιζω το βιολογικο ηταν) ελεγε οτι διαγραφες του 2005 γινονται το 2014-2015(ή 2013-1014),απο αυτο που ποσταρες Synthelectric καταλαβαινω οτι διαγραφομαι στο 8 ετος δηλ 2012-2013;ποτε διαγραφομαι? επισης λεει εκτος αν οριζεται διαφπορετικα στον Οργανισμο του ιδρυματος.γιατι να μην παμε να το συζητησουμε αυτο με τον κ.Γεωργιαδη ωστε να μην εφαρμοσουν τις διαγραφες?τουλαχιστον σε μας που οταν μπηκαμε δεν ισχυε κανενας τετοιος νομος και που οπως ειπε ο ElSalvador εχουμε κανει κοπο να μπουμε στην σχολη και να περασουμε τα μαθηματα που εχουμε περασει.και εγω χρωσταω μαθηματα και αν δεν γινονται εξεταστικες και μαθηματα δεν θα μπορω να τα δωσω και να τα περασω.

Καταληψεις δεν συμφερουν κανενα.ουτε εμας τους μεγαλοετεις ουτε αυτους που μπηκαν τωρα και εχουν ν+2 χρονια.

gonzalez
02-09-2011, 13:46
Βλέπω οτι έχουμε φτάσει στο τραγικό σημείο άτομα που θέλουν να δώσουν μαθήματα και να μην χαθεί η εξεταστική να κάθονται να απολογούνται για ποιο λόγο θέλουν να το κάνουν...Δηλαδή δε γίνεται αυτό το πράγμα, έχουμε ξεφύγει... Αυτός ο φόβος του κραξίματος ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το έχει ξεπεράσει κάθε φαντασία.
Θα κάτσει ο άλλος δηλαδή να απολογείται επειδή θέλει να τελειώσει τις σπουδές του, ή να παίζει κορώνα γράμματα το αν θα διαγραφεί σε 1 ή 2 χρόνια?
Τεσπα, δε θέλω να επεκταθώ στο θέμα, θέλω όμως να πω το εξής:
Όλοι εσείς που γράφετε οτι θέλετε να γίνει η εξεταστική κτλ. ήρθατε να ψηφίσετε? Να πείτε την αποψή σας? Και αν όχι για ποιο λόγο δεν το κάνατε? Και δεν μπορώ να ακούσω τη δικαιολογία του διαβάσματος, γιατί τότε μάλλον δεν έχετε ακόμα καταλάβει οτι αν χαθεί η εξεταστική το διάβασμά σας θα πάει τουλάχιστον χαμένο.
Αν από κει και πέρα κάποιοι δεν γνώριζαν καν οτι θα γίνει συνέλευση, γιατί προφανώς και θα συνέβη και αυτό, τότε πρέπει να υπάρξει κάποιος πιο επίσημος τρόπος ενημέρωσης για την επόμενη συνέλευση, γιατί για πολλούς το θέμα πλέον θα είναι πολύ σοβαρό. Όσο και να θέλετε να λέτε παρτάκηδες αυτούς που δε θέλουν να χάσουν την εξεταστική τους, τι να κάνουμε, υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν αυτό σαν κορυφαία προτεραιότητα.
Δεν μπορώ να ξέρω τι θα προταθεί στην επόμενη συνέλευση, απλά καλώ όλους εκείνους που περιμένουν οτι δια μαγείας θα ακουστεί η φωνή τους να είναι εκεί την επόμενη φορά.

Synthelectric
02-09-2011, 14:09
σωστός gonzalez!!
Δεν υπάρχει δικαιολογία για κανέναν (είτε θέλει είτε δε θέλει κατάληψη, εφαρμογή νομοσχεδίου κλπ) από τη στιγμή που δεν έρχεται στη συνέλευση.
Όσο για τον πρόεδρο, αν δεν πιεστεί δε θα πει τίποτα. Οπότε και για αυτό προτείνω να συμμετέχετε στις όποιες διαδικασίες.

daimonios..
02-09-2011, 14:35
Κάθε «σαλταδόρος» της αγοράς θα εκμεταλλεύεται το πανεπιστήμιο (http://aristerovima.gr/details.php?id=2671)

jesu
02-09-2011, 17:14
Βλέπω οτι έχουμε φτάσει στο τραγικό σημείο άτομα που θέλουν να δώσουν μαθήματα και να μην χαθεί η εξεταστική να κάθονται να απολογούνται για ποιο λόγο θέλουν να το κάνουν...Δηλαδή δε γίνεται αυτό το πράγμα, έχουμε ξεφύγει... Αυτός ο φόβος του κραξίματος ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το έχει ξεπεράσει κάθε φαντασία.
Θα κάτσει ο άλλος δηλαδή να απολογείται επειδή θέλει να τελειώσει τις σπουδές του, ή να παίζει κορώνα γράμματα το αν θα διαγραφεί σε 1 ή 2 χρόνια?

Αυτό που δεν πάει άλλο είναι το κάθε ανώνυμο τυπάκι στο forum να χλευάζει αδιακρίτως και να θεωρεί οτι όσοι ψηφίζουν κατάληψη δεν νοιάζονται για τις σπουδές του και δεν θέλουν να δώσουν μαθήματα στην εξεταστική. Τον Πρετεντέρη πολλοί εμίσησαν, τον Πρετεντερισμό ουδείς.

jesu
02-09-2011, 17:17
Επιπλέον ο άλλος νόμος της Γιαννάκου που με αγγίζει για τους αιώνιους φοιτητές ενώ πάλι είχαν γίνει καταλήψεις για να μην περάσει, πέρασε. Ποια είναι η ελπίδα που έχουμε για να μην ισχύσει αυτός?

Δεν είναι εύκολο σίγουρα. Αλλά το 2006-7 μπορεί να πέρασε ο νόμος Γιαννάκου αλλά δεν αναθεωρήθηκε το άρθρο 16, που αν είχε γίνει ο χώρος της 3βάθμιας εκπαίδευσης θα είχε αλλάξει τραγικά προς το χειρότερο. Επίσης ο νόμος Γιαννάκου σε σημαντικό βαθμό δεν εφαρμόστηκε.

Synthelectric
02-09-2011, 23:32
ξαναματαλενε για μας. Μαλλον απο δω αλλα παρολα αυτα για μας ειναι.

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1329609

ElSalvador
03-09-2011, 04:31
Φοιτητές ή σπουδαστές που, κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, έχουν ήδη υπερβεί το παραπάνω ανώτατο όριο φοίτησης, καλούνται εγγράφως από το οικείο Α.Ε.Ι. να δηλώσουν εγγράφως εάν επιθυμούν τη συνέχιση των σπουδών τους. Σε περίπτωση καταφατικής δήλωσης μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους επί πέντε (5) ακόμη ακαδημαϊκά έτη, αρχόμενα από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου. Διαφορετικά διαγράφονται από τα μητρώα του οικείου Α.Ε.Ι. και στερούνται της φοιτητικής ή σπουδαστικής ιδιότητας. Για την απώλεια της φοιτητικής ή σπουδαστικής ιδιότητας εκδίδεται σχετική διαπιστωτική πράξη από τη Γραμματεία του οικείου Τμήματος, με την οποία βεβαιώνονται και τα μαθήματα στα οποία ο φοιτητής ή σπουδαστής έχει εξεταστεί επιτυχώς.

egw eixa symplhrwsei otan perase o nomos. Ara exw pente xronia: 2007-08, 08-09, 09-10, 10-11, 11-12

Synthelectric
03-09-2011, 10:50
Αυτό είναι της Γιαννάκου αν δεν κάνω λάθος. Πάει αυτό. Δεν ισχύει.

MR.BEAN
03-09-2011, 13:16
kai na isxye poy den isxyei pleon...... pali mexri to 14 itan logo ayto poy leei edw o sisyphus

http://www.forums.gr/showthread.php?38310-Σχέδιο-Νόμου-για-την-ανώτατη-εκπαίδευση-(Νόμος-Πλαίσιο)-2011/page8

pantws apo oti katalabenw meta to 14 diagrafes an ginoyn.....bebaia epeidi einai sto xeri tis sxolis to ti tha ginei meta (i kai prin????? !!!!!!!!!) symfona me to nomo......kala tha itan o SILOGOS na kanei mia episimi erwtisi ton proedro.....toylaxiston na stamatisi auto ''to diagrafes to 12'' pou kyklofori .........

pige kaneis stin grammateia tin teleytaia bdomada na rwtisi?...oxi oti tha isxiei ayto poy tha mas poyn alla etsi na doume tin stasi tous......

johnkaf
03-09-2011, 15:02
παιδια θελω να ρωτησω κατι...ειμαι στο πα.πει μπηκα το 2004 δεν ειχαμε τοτε εγγραφεσ κτλ...μονο κατηε ιανοθραιο ανενωνα το τριπτυχο!!!τωρα ειμαι στο 7ο και παω για 8ο ετος αλλα περσυ δεν πηγα καν στη σχολη γιατί ημουν φανταρος!!!

εχω 2 μαθηματα ακομα ποσο καιρο εχω περιθωριο για να τελιωσω με βασξ το νεο νομο????

TopGear
03-09-2011, 15:16
Πάντως πρώτη φορά είδα σήμερα σαλτιμπάγκο να βγάζει ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΟ ΛΟΓΟ παρουσιάζοντας τα όλα τέλεια στον μικρόκοσμο που ζει, τη στιγμή που καταστρέφεται η χώρα και από κάτω να χειροκροτούν μερικές εκαντοτάδες ουρακοτάγκοι στο άκουσμα των λέξεων ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ και ΔΩΡΕΑΝ ΥΓΕΙΑ...

Passive Viewer
03-09-2011, 15:31
παιδια θελω να ρωτησω κατι...ειμαι στο πα.πει μπηκα το 2004 δεν ειχαμε τοτε εγγραφεσ κτλ...μονο κατηε ιανοθραιο ανενωνα το τριπτυχο!!!τωρα ειμαι στο 7ο και παω για 8ο ετος αλλα περσυ δεν πηγα καν στη σχολη γιατί ημουν φανταρος!!!

εχω 2 μαθηματα ακομα ποσο καιρο εχω περιθωριο για να τελιωσω με βασξ το νεο νομο????

aπο οτι εχω καταλαβει ρε φιλε εχεις μεχρι το 2014 τουλαχιστον.... αλλα καλου κακου δεν τελειωνεις φετος να ξεμπερδευεις :p

giannis88
05-09-2011, 03:41
http://diafaneia.ee.auth.gr/mavri-lista

έχει ψιλογίνει χαμός με την "μαύρη λίστα"
εδώ βέβαια με τον αχλίοπτα δεν έγινε και τπτ, οι δικοί μας καθηγητές δεν έχουν άποψη.

mariosx
05-09-2011, 22:06
Για να αρχίσουμε να μιλάμε και με σιγουριά για ότι λέμε ορίστε αυτό (http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/D-DIAEI-pap.pdf) και ελπίζω οι περισσότεροι να δείξουμε κουράγιο στην ανάγνωση!

Synthelectric
06-09-2011, 09:56
http://press-gr.blogspot.com/2011/09/blog-post_6177.html

Με τις κινητοποιήσεις στο χώρο της Παιδείας να συγκλονίζουν την ελληνική κοινωνία, ένα έγγραφο με συνομιλίες της Υπουργού Παιδείας, κας Άννας Διαμαντοπούλου, με τον αμερικανό πρέσβη στην Αθήνα, Ντάνιελ Σπέκχαρτ, διέρρευσε μέσω του Wikileaks.
Τον Απρίλιο του 2010, η κα Διαμαντόπουλου συζήτησε με τον Πρέσβη για τα συμφέροντα των ΗΠΑ στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, τις πολιτικές δυσκολίες που θα έκρυβε η προσπάθεια ιδιωτικοποίησης των ΑΕΙ καθώς και τον ρόλο του συνδικάτου των πανεπιστημιακών σε μία εκπαιδευτική μεταρρύθμιση.
Συγκεκριμένα, ο κος Σπέκχαρτ λειτουργώντας ως “εκπρόσωπος” των κολεγίων Deree και Anatolia, εξέφρασε τη δυσαρέσκεια του για τη μη αναγνώριση των κολεγίων, την επιθυμία να υπάρξουν φορολογικές ελαφρύνσεις στα...
αμερικανικά κολέγια στην Ελλάδα ως Μη Κυβερνητικοί Οργανισμοί ενώ ζήτησε από την Υπουργό ακόμη και να κανονίσει ραντεβού μεταξύ του Προέδρου του Deree και του Υφυπουργού Παιδείας.
Σε άλλο σημείο των συνομιλιών, η κα Διαμαντοπούλου έδωσε μαθήματα νομικών και πολιτικών επιστημών στον Πρέσβη αφού προκειμένου να του εξηγήσει το λόγο που δεν μπορεί να προχωρήσει ένα σχέδιο ιδιωτικοποίησης των ΑΕΙ, δήλωσε πως δεν μπορεί να προχωρήσει στην απαραίτητη αναθεώρηση του Συντάγματος γιατί αυτό συνεπάγεται τεράστιο πολιτικό κόστος και μία κοινωνική αναταραχή που πιθανώς να διέλυε το ΠΑΣΟΚ.
Αίσθηση προκαλεί και η διαβεβαίωση της Υπουργού στις συνομιλίες με τον αμερικανό πρέσβη ότι η ΠΟΣΔΕΠ μιλάει με την κυβέρνηση για να δρομολογηθούν μεταρρυθμίσεις. «Η Διαμαντοπούλου», όπως λέει ο ίδιος ο πρεσβευτής στην αναφορά του, «ανέφερε ότι το συνδικάτο των πανεπιστημιακών, η ΠΟΣΔΕΠ, [...] εργάζεται από κοινού με το Υπουργείο για την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση». Η δήλωση αυτή ήλθε μετά από τη δήλωση του Αμερικανού πρέσβη πως είναι πρόθυμος να "βοηθήσει” σε διάφορους τομείς μία εκπαιδευτική μεταρρύθμιση.
Αυθόρμητα εγείρονται ερωτήματα: για ποιο λόγο ελληνίδα Υπουργός Παιδείας δίνει αναφορά στον Αμερικανό πρέσβη για εκπαιδευτικά ζητήματα; Γιατί η Υπουργός- κατόπιν πίεσης αμερικανικού αξιωματούχου- κανονίζει ραντεβού μεταξύ ενός κολεγίου και του Υφυπουργού; Με ποιους συνομιλούσε από την ΠΟΣΔΕΠ η κα Διαμαντοπούλου και ποιο το περιεχόμενο των συζητήσεων;
Νομίζω πως αυτά τα ερωτήματα χρειάζονται μία απάντηση στη συγκεκριμένη πολιτική συγκυρία που ο νόμος για τα ΑΕΙ έχει διχάσει για τα καλά την ελληνική κοινωνία και η εφαρμογή του θα είναι προάγγελος των μελλοντικών μεταρρυθμίσεων της κυβέρνησης.

ΥΓ1: Είναι ελαφρώς ειρωνικό η κα Διαμαντοπούλου να κατηγορεί ολόκληρη την πανεπιστημιακή κοινότητα πως ενδιαφερόμενη μόνο για τα κομματικά/παραταξιακά της συμφέροντα εμποδίζει την πρόοδο στην Παιδεία όταν η ίδια φαίνεται πως παράγει πολιτικό έργο σκεπτόμενη το πολιτικό της κόστος καθώς και το κόστος για το κόμμα στο οποίο ανήκει.

ΥΓ2: Θα ήθελα να κλείσω εκφράζοντας την απορία μου σχετικά με το γεγονός ότι σχεδόν σε κανένα από τα μεγάλα ειδησεογραφικά sites και τις εφημερίδες δεν υπήρξε κάποιο ρεπορτάζ σχετικά με τις συγκεκριμένες συνομιλίες. Το έγγραφο δημοσιεύτηκε στις 2 Αυγούστου, πριν από τρεις ημέρες δηλαδή, και από τότε η μόνη αναφορά που έγινε ήταν σε άρθρα που ανέφεραν αποκαλύψεις του Wikileaks αναφορικά με μέλη της κυβέρνησης. Ενώ η κυβέρνηση προσπαθεί με νύχια και με δόντια να παρουσιάσει το νόμο ως μάννα εξ ουρανού και ο νόμος Διαμαντοπούλου είναι το πρώτο θέμα αυτό τον καιρό, το συγκεκριμένο έγγραφο πέρασε μάλλον στα ψηλά από τα “ανεξάρτητα” ΜΜΕ.

supermario
06-09-2011, 13:20
είναι που λέγαμε μην λέτε ότι να 'ναι αν δεν έχετε πηγές... αλλά βέβαια στην Ελλάδα η μειοψηφία ξέρει τα συμφέροντα του "λαού" και η μειοψηφία είναι πιο έξυπνη από την πλειοψηφία

foxy
06-09-2011, 14:42
Από εδώ (http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231127021) στις 50 ερωτήσεις-απαντήσεις του υπουργείου για τον νόμο (http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/50_erwthseis_apanthseis_110906.doc)...

Οι φοιτητές που ήδη είναι εγγεγραμμένοι στα Α.Ε.Ι. κατατάσσονται σε τρεις κατηγορίες, ανάλογα με το έτος πρώτης εγγραφής και τη διάρκεια των κανονικών σπουδών. Ως ορόσημο τίθεται το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012.

1. Οι φοιτητές που κατά το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 (Ιούλιος 2012) θα έχουν συμπληρώσει 2ν+1 έτη σπουδών θα διατηρούν τη φοιτητική τους ιδιότητα ως και το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2013-2014 (δηλαδή για ακόμα 2 έτη ή για 4 εξάμηνα).
2. Οι φοιτητές που κατά το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 (Ιούλιος 2012) θα έχουν συμπληρώσει ν+2 έτη σπουδών θα διατηρούν τη φοιτητική τους ιδιότητα ως και το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2014-2015 (δηλαδή για ακόμα 3 έτη ή για 6 εξάμηνα).
3. Οι φοιτητές που κατά το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 (Ιούλιος 2012) δεν θα έχουν συμπληρώσει ν+2 έτη σπουδών θα διατηρούν τη φοιτητική τους ιδιότητα για ακριβώς το διπλάσιο χρόνο σπουδών σε σχέση με τα κανονικά έτη σπουδών.

Για τους εργαζόμενους φοιτητές...

Ως προς τη διάρκεια σπουδών, οι εργαζόμενοι (με επίσημη εργασία άνω των 20 ωρών την εβδομάδα) θα μπορούν να παρατείνουν τις σπουδές τους σε χρόνο διπλάσιο των κανονικών σπουδών (ν+ν έτη, όπου ν τα κανονικά έτη σπουδών).

TalL_Guy
06-09-2011, 16:02
kai to thema theorite liksan.
min sou po afto to post na mpi ke sta FAQ

stf
06-09-2011, 18:07
basika tha sas elega na diabasete kai to keimeno tou nomou: http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/D-DIAEI-pap.pdf

Sygkekrimena ta epimaxa shmeia gia th diarkeia foithshs einai ta arthra 33 (kyriws h paragrafos 11) kai to arthro 80 (kyriws h paragrafos 9)

di\n@
06-09-2011, 18:30
basika tha sas elega na diabasete kai to keimeno tou nomou: http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/D-DIAEI-pap.pdf

Sygkekrimena ta epimaxa shmeia gia th diarkeia foithshs einai ta arthra 33 (kyriws h paragrafos 11) kai to arthro 80 (kyriws h paragrafos 9)

μήπως θυμάσαι/θυμάται κανείς αν η παράγραφος 6 του άρθου 33 είναι νέα προσθήκη ή ίσχυε και επί Γιαννάκου?
δεν μπορώ να θυμηθώ αν ήταν πριν 2 βδομάδες ή 3

MR.BEAN
06-09-2011, 19:02
το αρθρο 33 παρ 11 ειναι για τους νεους μονο????γιατι στην ουσια τους λεει ν+2 και μετα οπως οριζει ο οργανισμος

για μας τους παλιους μεχρι το 2014 τελικα ε? αυτο το οπως οριζει ο οργανισμος γιατι δεν αναφερεται στις 50 ερωτ-απαντ..?επισης γιατι θεωρουν τον ιουλιο τελος του ακαδημαικου ετους και οχι το σεπτεμβριο?δηλαδη οταν λεει τελος του 2014 .....ιουλιο η σεπτεμβριο.....?

stf
06-09-2011, 19:38
το αρθρο 33 παρ 11 ειναι για τους νεους μονο????γιατι στην ουσια τους λεει ν+2 και μετα οπως οριζει ο οργανισμος

για μας τους παλιους μεχρι το 2014 τελικα ε?

Oi palioi empiptoun stis metabatikes diatakseis (koinws, arthro 80).

αυτο το οπως οριζει ο οργανισμος γιατι δεν αναφερεται στις 50 ερωτ-απαντ..?

rwta opoion egrapse to FAQ!

επισης γιατι θεωρουν τον ιουλιο τελος του ακαδημαικου ετους και οχι το σεπτεμβριο?δηλαδη οταν λεει τελος του 2014 .....ιουλιο η σεπτεμβριο.....?

Arthro 33 par 1. : to kathe akadhmaiko etos arxizei 1h sept kai teleiwnei 31 augoustou tou epomenou etous.

koinws to akadhmaiko etos teleiwnei telos augoustou. Twra anamesa ston ioulio kai ton augousto den blepw diafora... etsi kai alliws den ginetai kati mesa se autous tous mhnes...

stf
06-09-2011, 19:57
μήπως θυμάσαι/θυμάται κανείς αν η παράγραφος 6 του άρθου 33 είναι νέα προσθήκη ή ίσχυε και επί Γιαννάκου?
δεν μπορώ να θυμηθώ αν ήταν πριν 2 βδομάδες ή 3

Sxedon ta idia leei:

Από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, κάθε εξάμηνο διαρκεί τουλάχιστον δεκατρείς (13) πλήρεις εβδομάδες διδασκαλίας για τα Πανεπιστήμια και δεκαπέντε (15) πλήρεις εβδομάδες διδασκαλίας για τα Τ.Ε.Ι. που καλύπτουν έναν ελάχιστο αριθμό πιστωτικών μονάδων. Εάν δεν συμπληρωθεί ο ελάχιστος αριθμός διδακτικών εβδομάδων και πιστωτικών μονάδων σε κάποιο μάθημα, τότε το μάθημα αυτό θεωρείται ως μη διδαχθέν και δεν επιτρέπεται η εξέτασή του.
Σε περίπτωση εξέτασης μη διδαχθέντος μαθήματος, κατά την έννοια του προηγούμενου εδαφίου, η εξέταση αυτή είναι άκυρη και ο βαθμός δεν υπολογίζεται για τη λήψη του πτυχίου. Με απόφαση της Συγκλήτου για τα Πανεπιστήμια και της Συνέλευσης για τα Τ.Ε.Ι., μετά από πρόταση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος επιτρέπεται παράταση της διάρκειας του εξαμήνου μέχρι δύο το πολύ εβδομάδες προκειμένου να συμπληρωθεί ο απαιτούμενος ελάχιστος αριθμός εβδομάδων διδασκαλίας.

Dep_pi
06-09-2011, 21:48
Παιδιά αλλάζει κάτι σχετικά με τους δικαιούχους δωρεάν σίτισης στο εστιατόριο της φιλοσοφικής ή γενικότερα;

stf
06-09-2011, 22:44
Παιδιά αλλάζει κάτι σχετικά με τους δικαιούχους δωρεάν σίτισης στο εστιατόριο της φιλοσοφικής ή γενικότερα;

Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, καθορίζονται οι όροι, οι προϋποθέσεις και η διαδικασία για τη δωρεάν σίτιση και στέγαση των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών και των υποψήφιων διδακτόρων, με βάση την ατομική και οικογενειακή οικονομική τους κατάσταση και την εντοπιότητά τους, καθώς και την έδρα του ιδρύματος και τις ειδικές συνθήκες που επικρατούν σε αυτό.

Koinws den einai kati pou orizei o neos nomos. An allaksei tha allaksei me ypourgikh apofash pou tha bgei argotera.

MR.BEAN
07-09-2011, 00:11
koinws to akadhmaiko etos teleiwnei telos augoustou. Twra anamesa ston ioulio kai ton augousto den blepw diafora... etsi kai alliws den ginetai kati mesa se autous tous mhnes...

kai i eksetastiki septemvriou poy anikei...????:confused:....diladi osoi diagrafoyn to 14 den dinoyn gia septembrh????

poxten88
07-09-2011, 00:11
http://www.youtube.com/watch?v=OjFG6sRV35Q&feature=related:love2:

Τι καρνάβαλος τι κανίβαλος εγώ ο δικός σου αντίλαλος
πως θα γίνω σχεδιάζεις μα απ' τη μύτη θα σου βγει

stf
07-09-2011, 00:18
kai i eksetastiki septemvriou poy anikei...????:confused:....

Einai epanalhptikh eksetastikh pou dieksagetai sthn enarksh kathe akadhmaikou etous kai afora ta didaxthenta mathimata tou prohgoumenou.
Hmerologiaka den exei allaksei kati se auto kai me tous palious nomous to idio kathestos isxye gia to septembrh. to akadhmaiko etos tis teleftaies 10eties arxizei 1 sept.

diladi osoi diagrafoyn to 14 den dinoyn gia septembrh????

An pareis austhra thn diatypwsh tou nomou, tote nai telos augoustou tha diagrafoun opote den tha exoun th foititikh idiothta to septembrh gia na dwsoun.

poxten88
07-09-2011, 00:24
http://www.youtube.com/watch?v=R7yGQGnfm9w&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=FxkaY6_adgQ

η ζωή τραβάει την ανηφόρα
με σημαίες με σημαίες
και με ταμπούρλα:spank:

nightcrawler
07-09-2011, 00:53
δηλωσεις της υπουργου

http://www.cosmo.gr/Epikairotita/Ellada/Eidiseis/a-diamantopouloy-an-synexistoun-oi-katalhpseis-tha-xathei-h-eksetastikh.1357361.html

TopGear
07-09-2011, 01:13
δηλωσεις της υπουργου

http://www.cosmo.gr/epikairotita/ellada/eidiseis/a-diamantopouloy-an-synexistoun-oi-katalhpseis-tha-xathei-h-eksetastikh.1357361.html

Απειλές, τρομοκρατία κι έχει ακόμη. Κλασσική τακτική ΜΠΑΤΣΟΚ. Πήρε και πολύ θάρρος τελευταία αυτή και μιλάει όπου βρει. Μέχρι και στο mad πήγε. Για τα σχολεία κυρά Άνοια (κατά Τσακατσούκα λεγόμενα), πώς θα διεξαχθεί το σχολικό έτος χωρίς βιβλία και φωτοτυπίες; Πλήρωνε μαλ$!!%! κόσμε να αγοράζεις βοηθήματα.

nightcrawler
07-09-2011, 01:27
Απειλές, τρομοκρατία κι έχει ακόμη. Κλασσική τακτική ΜΠΑΤΣΟΚ. Πήρε και πολύ θάρρος τελευταία αυτή και μιλάει όπου βρει. Μέχρι και στο mad πήγε. Για τα σχολεία κυρά Άνοια (κατά Τσακατσούκα λεγόμενα), πώς θα διεξαχθεί το σχολικό έτος χωρίς βιβλία και φωτοτυπίες; Πλήρωνε μαλ$!!%! κόσμε να αγοράζεις βοηθήματα.

ε ναι..εχει ψηφιστει ο νομος κ στα @@ της..καλα με τα σχολεια ειναι η μεγαλυτερη ξεφτιλα ever..

bujar
07-09-2011, 01:57
Ρε παιδια περιμενουμε απο τους ιδιους που τοσα χρονια τα εκαναν οπως τα εκαναν να τα φτιαξουν? Ε δεν γινεται

lkjhg
07-09-2011, 14:14
Einai epanalhptikh eksetastikh pou dieksagetai sthn enarksh kathe akadhmaikou etous kai afora ta didaxthenta mathimata tou prohgoumenou.
Hmerologiaka den exei allaksei kati se auto kai me tous palious nomous to idio kathestos isxye gia to septembrh. to akadhmaiko etos tis teleftaies 10eties arxizei 1 sept.

νομιζω πως αλλαζει.κοιτα εγω χωρις να δω τον νομο με το απλο μου μυαλουδακι και την αθλια λογικη μου νομιζα ,οπως ολοι νομιζω , οτι η εναρξη του ακαδημαικου ετους ειναι οταν ξεκινουν τα μαθηματα καπου στον οκτωμβρη.δηλαδη αν απο 1 σεπτεμβριου ξεκιναει το νεο ετος και πχ εγω τωρα θα παρω πτυχιο στην εξεταστικη του σεπτεμβρη θα "λεω" οτι πηρα πτυχιο στα πχ ν+1 χρονια ενω αν ξεκιναει το ακαδημαικο ετος τον οκτωμβρη με το που ξεκινουν τα μαθηματα θα "λεω" οτι πηρα πτυχιο στα ν χρονια.εγω οπως ειπα νομιζα οτι ισχυει το τελευταιο που ειπα.

αλλα οπως ειπα να το σκεφτουμε λογικα,τουλαχιστον με την δικια μου λογικη οση μου εχει απομεινει.
1)αν ενα ακαδημαικο ετος ξεκινα απο 1 σεπτεμβρη και τελειωνει τελος αυγουστου σημαινει οτι στα ν χρονια που ειναι μια σχολη ενας φοιτητης εχει ν-1 εξεταστικες σεπτεμβριου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(κατε με φαουλ)
2)σκεπτομενος λογικα στην εξεταστικη του σεπτεμβριου δινεις τα μαθηματα που δε περασες στο ετος που προηγηθηκε οπου παρακολουθησες τα μαθηματα και τα εδωσες στις εξεταστικες φεβρουαριου και ιουνιου.ειναι σαν μια εκρεμοτητα του ετους που περασε.δεν ξερω πως αλλιως να το πω.ο κυκλος πρεπει να ξεκιναει στις αρχες του οκτωμβρη και να κλεινει τελη σεπτεμβρη.

τεσπα εγω ετσι τα βλεπω τα πραγματα ,μπορει να ειμαι και λαθος αν και δεν νομιζω.εγω θεωρω οτι μπλεξαμε ,μπλεξαμε με τους αλητες!!!!το μονο που ξερουν ειναι να κλεβουν.

lkjhg
07-09-2011, 14:30
Ρε παιδια περιμενουμε απο τους ιδιους που τοσα χρονια τα εκαναν οπως τα εκαναν να τα φτιαξουν? Ε δεν γινεται

συμφωνω απολυτα!!!!οι ανθρωποι δεν εχουν τον θεο τους!θα μας τρελανουν σε λιγο!αν δεν κανω λαθος η """"""κυρια"""""" Διαμαντοπουλου εχει μιλησει για δημοκρατια και το εχει αναφερει και για τον νεο νομο.αν εγω ημουνα στην θεση σου κυρια Διαμαντοπουλου και ημουν απο τους καλους και εντιμους πολιτικους(που υπαρχουν σε εναν αλλο πλανητη),και μιλουσα για δημοκρατια αυτα που θα εκανα ,και τα λεω τωρα χωρις να με πολιτικος και χωρις να ξερω να διοικωμια χωρα(αν και ουτε εσεις ξερετε)
1)δεν θα εβαζα υποψηφιοτητα με πασοκ,μπατσοκ,ν.δ κτλ κτλ αλλα ακομα και να εβαζα
2) το πρωτο μελημα μου για να μιλαω για δημοκρατια θα εψαχνα να βρω στοιχεια (δεν θα ηταν και δυσκολο) να κλεισω ολους τους συναδελφους μου πολιτικους-κλεφτες μεσα στην φυλακη για τα λεφτα και τις μιζες που εχουν παρει ολα αυτα τα χρονια και τωρα εχουν τις βιλες τους ,τα λεφτα τους και δεν τους νοιαζει ο κοσμος να καιγετε.και αφου τους εβαζα φυλακη θα τους επερνα και ολη την περοιουσια για να ξεχρεωσω την ελλαδα.τοτε ναι ισως τολμουσα να μιλησω για δημοκρατια
3)καντε και σεις οι πολιτικοι γενναιες περικοπες στους μισθους σας!αλλα βεβαια μονο ο κοσμακης που δεν φταιει σε τιποτα θα παιρνει 500 εθρω το μηνα(και ουτε).να πατε στο δ*******

εχω νευριασει απο οτι εχετε καταλαβει.και επειδη δεν μπορω να συνελθω για πειτε μου καποιος τι σημαινει αυτο??

10. Αν ο φοιτητής αποτύχει περισσότερες από τρεις
φορές σε ένα μάθημα, με απόφαση του κοσμήτορα εξε-
τάζεται, ύστερα από αίτησή του, από τριμελή επιτροπή
καθηγητών της σχολής, οι οποίοι έχουν το ίδιο ή συνα-
φές γνωστικό αντικείμενο και ορίζονται από τον κοσμή-
τορα. Από την επιτροπή εξαιρείται ο υπεύθυνος της εξέ-
τασης διδάσκων. Σε περίπτωση αποτυχίας, ο φοιτητής
συνεχίζει ή όχι τη φοίτησή του σύμφωνα με τους όρους
και τις προϋποθέσεις που καθορίζονται στον Οργανισμό
του ιδρύματος, στους οποίους περιλαμβάνεται και ο μέ-
γιστος αριθμός επαναλήψεων της εξέτασης σε ένα μά-
θημα.

stf
07-09-2011, 16:24
Dhmosieuthike kai epishma pleon sthn efimerida ths kybernhshs, opote arxizei na isxuei.

Nomos 4009/2011, Teuxos A, FEK 195/6-9-2011

νομιζω πως αλλαζει.κοιτα εγω χωρις να δω τον νομο με το απλο μου μυαλουδακι και την αθλια λογικη μου νομιζα ,οπως ολοι νομιζω , οτι η εναρξη του ακαδημαικου ετους ειναι οταν ξεκινουν τα μαθηματα καπου στον οκτωμβρη.δηλαδη αν απο 1 σεπτεμβριου ξεκιναει το νεο ετος και πχ εγω τωρα θα παρω πτυχιο στην εξεταστικη του σεπτεμβρη θα "λεω" οτι πηρα πτυχιο στα πχ ν+1 χρονια ενω αν ξεκιναει το ακαδημαικο ετος τον οκτωμβρη με το που ξεκινουν τα μαθηματα θα "λεω" οτι πηρα πτυχιο στα ν χρονια.εγω οπως ειπα νομιζα οτι ισχυει το τελευταιο που ειπα.

αλλα οπως ειπα να το σκεφτουμε λογικα,τουλαχιστον με την δικια μου λογικη οση μου εχει απομεινει.
1)αν ενα ακαδημαικο ετος ξεκινα απο 1 σεπτεμβρη και τελειωνει τελος αυγουστου σημαινει οτι στα ν χρονια που ειναι μια σχολη ενας φοιτητης εχει ν-1 εξεταστικες σεπτεμβριου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(κατε με φαουλ)
2)σκεπτομενος λογικα στην εξεταστικη του σεπτεμβριου δινεις τα μαθηματα που δε περασες στο ετος που προηγηθηκε οπου παρακολουθησες τα μαθηματα και τα εδωσες στις εξεταστικες φεβρουαριου και ιουνιου.ειναι σαν μια εκρεμοτητα του ετους που περασε.δεν ξερω πως αλλιως να το πω.ο κυκλος πρεπει να ξεκιναει στις αρχες του οκτωμβρη και να κλεινει τελη σεπτεμβρη.

τεσπα εγω ετσι τα βλεπω τα πραγματα ,μπορει να ειμαι και λαθος αν και δεν νομιζω.εγω θεωρω οτι μπλεξαμε ,μπλεξαμε με τους αλητες!!!!το μονο που ξερουν ειναι να κλεβουν.

To thema den einai pws to blepeis esy omws kai to pws tha htheles na einai.
H enarksh kai h lhksh tou akadhmaikou etous orizontai rhta apo tous ekastote nomous:

Το ακαδημαϊκό έτος αρχίζει την 1η Σεπτεμβρίου και λήγει την 31η Αυγούστου του επόμενου έτους. Το διδακτικό έργο κάθε ακαδημαϊκού έτους διαρθρώνεται σε δύο εξάμηνα.

Το ακαδημαϊκό έτος αρχίζει την 1η Σεπτεμβρίου κάθε χρόνου και λήγει την 31η Αυγούστου του επομένου.

Pes moy me dika soy logia ti akribws lene ta dyo parapanw keimena kai ti diafores briskeis metaksy tous!

jesu
07-09-2011, 17:54
Δημοσίευμα της Καθημερινής το 2003: "1,7 δισ. από το κράτος σε KEK της Διαμαντοπούλου" (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_10/07/2003_69576)

«Τεράστιο θέμα ηθικής τάξεως για τον υπουργό Εργασίας όσο και για την επίτροπο κ. Αννα Διαμαντοπούλου», καταγγέλλει ο βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας κ. Αθ. Νάκος, καθώς σύμφωνα με τα έγγραφα που του κατατέθηκαν από τα συναρμόδια υπουργεία προκύπτει ότι η εταιρεία ΕΡΓΟΠΛΑΝ καθώς και η εταιρεία ΚΕΚ ΕΡΓΟΝ -στις οποίες μέτοχος και διευθύνων σύμβουλος ήταν η νυν επίτροπος και εν συνεχεία ο σύζυγός της κ. Ι. Σαλαβάνος- την περίοδο 1998 - 2003 έχουν υπογράψει συμβάσεις με το υπουργείο Εργασίας και φορείς υλοποίησης των Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Β΄ ΚΠΣ, ο προϋπολογισμός των οποίων ανέρχεται σε τουλάχιστον 1,7 δισ. δραχμές.

Η μετατροπή της εκπαίδευσης σε κατάρτιση μάλλον είναι κάτι παραπάνω από ιδεολογικό κόλλημα για τη Διαμαντοπούλου. Η τύπισσα είναι πλασιέ της ιδιωτικής παιδείας, ακόμα και στις συνεντεύξεις της στο MAD τα ΙΕΚ Ξυνή διαφήμιζαν.

TopGear
07-09-2011, 18:10

Θέλω να πιστεύω ότι δεν το εννοούν τόσο "αυστηρά". Και επιπλέον, επειδή υπάρχει η επιλογή "όπως ορίζει το ίδρυμα", εύχομαι το ίδρυμα με τη σειρά του θα επιτρέψει παράταση σπουδών σε φοιτητές που θέλουν πτυχίο, αν έχουν λίγα μαθήματα.

jesu
07-09-2011, 18:23
Είναι φοβερή η οργουελιανή γλώσσα που χρησιμοποιεί το Υπουργείο. Από το faq για το νόμο πλαίσιο:

Καταργείται η δωρεάν διανομή συγγραμμάτων μετά από 3 χρόνια; (προφανώς ο κόσμος ρωτάει για τα έντυπα συγγράμματα..)

Το αντίθετο. (δηλαδή δεν καταργείται) Σε ό,τι αφορά στη δωρεάν παροχή έντυπων συγγραμμάτων, παραμένει (μέχρι πότε;) η διανομή τους μέσω της υπηρεσίας «ΕΥΔΟΞΟΣ», που λειτούργησε για πρώτη φορά το 2010-2011, με εξαιρετικά αποτελέσματα. Επιπλέον, όλη η απαιτούμενη από τους καθηγητές ύλη για κάθε μάθημα θα είναι σταδιακά προσβάσιμη από το διαδίκτυο δωρεάν, από όλους τους φοιτητές. Η ηλεκτρονική πρόσβαση σε όλη την ύλη είναι και θα παραμείνει δημόσια υποχρέωση. (τελικά μάλλον καταργείται)

Nikaiwtis
07-09-2011, 18:44
Παιδια διαβασα το νομο (εκτος των μεταβατικων διαταξεων που ηταν στο τελος και βαριομουν να τις διαβασω, να πω την αληθεια) και δεν καταλαβα τι θα γινει τελικα με την ιστορια τμηματων-σχολων, για την οποια γινοταν λογος πριν κατι εβδομαδες. Παραμενει το καθεστως οπως εχει? Λεει οτι "Κάθε ίδρυμα αποτελείται από σχολές, οι οποίες αποτελούν τις βασικές διοικητικές και ακαδημαϊκές μονάδες του" επηρεαζει καθολου τα οσα γινονται μεχρι σημερα (οσο αφορα τις αρμοδιοτητες και τη θεση των τμηματων)?

ronin
07-09-2011, 18:52
Είναι φοβερή η οργουελιανή γλώσσα που χρησιμοποιεί το Υπουργείο. Από το faq για το νόμο πλαίσιο:

Αυτό που γράφεις ισχύει για το σύνολο του faq! Αποκορύφωση το παρακάτω σημείο:

3. Είναι ο νέος νόμος, προϊόν διαβούλευσης και διαλόγου με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς;
Το Υπουργείο Παιδείας επεδίωξε και επέμεινε σε έναν οργανωμένο διάλογο και στην ουσιαστική διαβούλευση, πάνω σε όλα τα θέματα και με χρονοδιάγραμμα, από τον Ιούλιο του 2010 ως την υπερψήφιση του νόμου, με συναίνεση περισσότερων των 5/6 των βουλευτών.

stf
07-09-2011, 19:09
Παιδια διαβασα το νομο (εκτος των μεταβατικων διαταξεων που ηταν στο τελος και βαριομουν να τις διαβασω, να πω την αληθεια) και δεν καταλαβα τι θα γινει τελικα με την ιστορια τμηματων-σχολων, για την οποια γινοταν λογος πριν κατι εβδομαδες. Παραμενει το καθεστως οπως εχει? Λεει οτι "Κάθε ίδρυμα αποτελείται από σχολές, οι οποίες αποτελούν τις βασικές διοικητικές και ακαδημαϊκές μονάδες του" επηρεαζει καθολου τα οσα γινονται μεχρι σημερα (οσο αφορα τις αρμοδιοτητες και τη θεση των τμηματων)?

Arketa exoun allaksei.
H sxolh (p.x. sxolh thetikwn episthmwn) einai entelws allo praga apo to tmhma (p.x. tmhma plhroforikhs & thl/wn).

Xontrika arketes armodiothtes pou eixan ta tmhmata pernane pleon sto epipedo ths sxolhs.
Epishs oi tomeis san organwtikh monada katargountai entelws.
Ta yparxonta tmhmata tha metatrapoun se "programmata spoudwn" (meta apo thn eklogh twn newn dioikhsewn... kapou thn anoiksh dhladh).

Pleon den tha yparxei proedros, antiproedros, d.s. tmhmatos, dieuthintes tomewn ktlp.
Tha yparxei mono o diefthinths tou tmhmatos, oi armodiothtes tou opoiou tha einai sxetika periorismenes.
Tis perisoteres armodiothtes tha tis exei h kosmitia ths sxolhs kai oxi ta tmhmata.

jesu
07-09-2011, 19:14
Φοβερή "ερώτηση":

Πώς αντιμετωπίζεται το γεγονός ότι μεμονωμένες πλευρές (μία μικρή μερίδα πρυτάνεων, καθηγητών και κομμάτων) έχουν διατυπώσει απειλές για τη μη εφαρμογή του νόμου, αλλά και επιφυλάξεις για το εφαρμόσιμό του;

Η διατύπωση θυμίζει τα δημοψηφίσματα της χούντας.

mariosx
07-09-2011, 19:49
Πώς αντιμετωπίζεται το γεγονός ότι μεμονωμένες πλευρές (μία μικρή μερίδα πρυτάνεων, καθηγητών και κομμάτων) έχουν διατυπώσει απειλές για τη μη εφαρμογή του νόμου, αλλά και επιφυλάξεις για το εφαρμόσιμό του;
Και η απάντηση είναι με ΜΑΤ και απειλές για ακύρωση εξεταστικής και εξαμήνου;

TopGear
07-09-2011, 19:57
Και η απάντηση είναι με ΜΑΤ και απειλές για ακύρωση εξεταστικής και εξαμήνου;

Ε συνήθως αυτή η κυβέρνηση στηρίζεται στο φασισμό των κομματόσκυλων και τη βία που μπορεί να εφαρμόσουν, καθώς και στην τρομοκρατία του κόσμου από κατευθυνόμενα ΜΜΕ. Και δυστυχώς, η μεγαλύτερη μερίδα κόσμου, δεν έχει πρόσβαση στο Ίντερνετ, όπου (ακόμη) η χούντα των προδοτών, δεν έχει επιβληθεί.

DuNKeL
07-09-2011, 23:24
Διαβάζω τα ποστ αλλά άκρη δε πολυβγάζω..
Είμαι από το '05 στη σχολή. Μέχρι και ποιά εξεταστική ποιού έτους δικαιούμαι να δίνω μαθήματα?

TopGear
07-09-2011, 23:30
Διαβάζω τα ποστ αλλά άκρη δε πολυβγάζω..
Είμαι από το '05 στη σχολή. Μέχρι και ποιά εξεταστική ποιού έτους δικαιούμαι να δίνω μαθήματα?

Τέλη 2015.

toubaliban
08-09-2011, 00:30
Τέλη 2015.

Και για μας τα παιδιά του Τσέρνομπιλ που μπήκαμε το 04 το ίδιο δεν ισχύει;

Υ.Γ Να πάω και στο μεγάλος ΠΑΟΚ - Τότεναμ με την άπλα μου ρε παιδί μου, χωρίς άγχος ναουμ....

TopGear
08-09-2011, 00:32

Υ.Γ Να πάω και στο μεγάλος ΠΑΟΚ - Τότεναμ με την άπλα μου ρε παιδί μου, χωρίς άγχος ναουμ....

Ναι.........

Swordbrother
08-09-2011, 02:08

Μην αγχώνεσαι Μήτσο,για μας είναι η ζωή.
Τη μυρωδιά της φορμόλης να συνηθίσουμε μόνο.

Πάμε σαν άλλοτε :p

http://img842.imageshack.us/img842/1893/annoula.jpg

toubaliban
08-09-2011, 03:17
Μην αγχώνεσαι Μήτσο,για μας είναι η ζωή.
Τη μυρωδιά της φορμόλης να συνηθίσουμε μόνο.

Πάμε σαν άλλοτε :p

http://img842.imageshack.us/img842/1893/annoula.jpg

Εκπληκτική photoshpopιά σε βαθμό στραβοστομίας.
Μη μου φύγεις και συ. Όλοι οι άλλοι ορκίστηκαν. Να δούμε τι θα καταλάβουνε τα ντουγάνια.

Υ.Γ Χαθήκαμε ρε μλκ. Οι φίλες σου οι γριές πήγαν από πέσιμο τελικά. Ελπίζω να γυρίσω πριν το 2015 από Τούμπα να τα πούμε

Swordbrother
08-09-2011, 05:43
Εκπληκτική photoshpopιά σε βαθμό στραβοστομίας.
Μη μου φύγεις και συ. Όλοι οι άλλοι ορκίστηκαν. Να δούμε τι θα καταλάβουνε τα ντουγάνια.

Υ.Γ Χαθήκαμε ρε μλκ. Οι φίλες σου οι γριές πήγαν από πέσιμο τελικά. Ελπίζω να γυρίσω πριν το 2015 από Τούμπα να τα πούμε

Μέχρι και οι χορηγοί είναι χύσιμο στη φωτό αυτή.
Δεν πάω πουθενά ρε, μια 5άδα κορμού χειρότερη και από αυτή της μπασκετικής μου αγάπης.
Άσε να ορκίζονται και να κουρεύονται για φαντάροι οι άλλοι.
Εμείς κάνουμε την 9μηνη θητεία μας (Σεπτέμβρη-Μάη) χρόνια τώρα.

//Οι Γριές μια ζωή στην κατάρα.
Είναι πλήγμα να δεις το γήπεδό σου γεμάτο στους Πυξ-Λαξ και όχι σε ντέρμπι.
Ας χαίρονται τα επαρχιακά Στάνη Club 6.

Καλή επιτυχία στη ΔΕΘ.
Εσύ Καμάρα...μετά Πολυτεχνείο.
ΠΑΟΚ είσαι αφού....

Synthelectric
08-09-2011, 10:54
Ξέρατε ότι...
Τι έκανε η Διαμαντοπούλου το 99; (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=107698)

(ξεπούλαγε τη Softex που έδινε το χαρτί για τα βιβλία... και τώρα λος πούλος..)

Και κάποιοι εθελοτυφλούν ότι στην παιδεία το κάνει για το καλό μας κλπ..

understracker
08-09-2011, 19:12
Λύματα... ναρκωτικών στην Ψυττάλεια (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=418536)

Για αυτό η Κυβέρνηση είναι ακόμα στην θέση της.

CoM
08-09-2011, 21:24
Συζήτηση-Ανάλυση για το νομο-πλαίσιο Διαμαντοπούλου

Αύριο, Παρασκευή 9/9, στις 5μμ στη Σχολή!!!

"Βιώνουμε την περίοδο της χειρότερης επίθεσης που έχουμε δει στα δικαιώματα των εργαζομένων και της νεολαίας και συνολικά της κοινωνίας από την περίοδο της χούντας κι έπειτα. Με τα συνεχιζόμενα μέτρα του μνημονίου και της τρόικας, ο νέος νόμος Διαμαντοπούλου, έρχεται να αλλάξει μια και καλή το δημόσιο και δωρεάν πανεπιστήμιο εκφράζοντας τη συνέχεια των μέτρων αυτών και στον τομέα της εκπαίδευσης.
Συνοπτικά το νομοσχέδιο :

- Διάσπαση των πτυχίων και αποστοίχιση των επαγγελματικών δικαιωμάτων
- Διάλυση του δημόσιου και δωρεάν χαρακτήρα της εκπαίδευσης
- Διαγραφές φοιτητών μετά τα ν+2 έτη
- Διοίκηση των ιδρυμάτων απο διορισμένους εξωπανεπιστημιακούς, κατάργηση του λόγου των φοιτητών
- Κατάργηση του ασύλου

Προσκαλούνται όλοι οι φοιτητές, οι καθηγητές και οι εργαζόμενοι της κοινότητας του τμήματος, να συμμετέχουν στη συζήτηση-ανάλυση."

και στο fb :P (http://www.facebook.com/event.php?eid=268873299799171)

floyd21
08-09-2011, 23:32
Φαντάσματα ο τουμπας και ο αδερφός....
Τι λες τώρα...

Synthelectric
08-09-2011, 23:38
τι εννοείς; Δε σε πιάνω..

TopGear
08-09-2011, 23:53
τι εννοείς; Δε σε πιάνω..

Ξέρει τι λέει αυτός...

//Για toubaliban και Swordbrother λέει.

Synthelectric
09-09-2011, 22:00
Το Διαμάντο αυτή τη στιγμή στο ΝΕΤ.
"Με καλή διάθεση όλα θα πάνε καλά κυρία Στάη."
Χαμογέλασε και φάνηκε κομμάτι από τη μπριζόλα που έτρωγε το μεσημέρι.
"Μάλιστα, οπότε όλα καλά."
Είπε η Έλλη με τα μάτια και της έδωσε μια τσίχλα.
"Α ευχαριστώ δε θέλω." Είπε η Αννούλα.
"Τη χρειάζεσαι!!!" Είπε η 'Ελλη. Ο Κάμεραμαν είχε πεθάνει από τη μπόχα και η εικόνα τρεμόπαιζε...

Πέρα από την πλάκα. Ο κακός μας ο καιρός φταίει, λέει η Άννα για όλα..

Ρε παιδιά τα ελικόπτερα πόσους χωράνε;
Πολύ σίγουροι δείχνουν...

lkjhg
09-09-2011, 22:29
παιδια ποια ειναι η θεση των καθηγητων δεν ξερουμε ετσι??γενικη συνελευση τμηματος που θα ηταν και καθηγητες δεν εγινε ,θα γινει???οι καθηγητες μας θα κανουν καμια συνελευση??

jesu
10-09-2011, 20:11
Κάποιοι καθηγητές μας είναι υπέρ του νόμου, κάποιοι άλλοι για λόγους που μου διαφεύγουν (αλλά μπορώ να υποψιαστώ) τηρούν σιγή ιχθύος. Καμία διάθεση ούτε για συμμετοχή σε συζήτηση με τους φοιτητές (χθες δεν εμφανίστηκε ούτε ένας), ούτε για ΓΣ Τμήματος (αυτά με τις Συνελεύσεις Τομέων είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε), ούτε καν για δικιά τους συνέλευση με το συνδικαλιστικό τους όργανο. Κατάντια..

TopGear
11-09-2011, 11:23
Πάντως αυτό με τις 3 αποτυχίες ανά μάθημα, τρελή φόλα. Γιατί με αυτή τη λογική, εξαρτάσαι απ'τον κάθε καθηγητή τι θα του καπνίσει και ξέρουμε στη σχολή μας ότι υπάρχουν τέτοιοι ή ότι το ποσοστό αποτυχίας είναι τεράστιο. Κι αν ισχύει ότι δε θα μπορείς να δηλώσεις μαθήματα, δηλαδή τι θα γίνεται; Θα δηλώνουμε ίσα ίσα 5 μαθήματα ξέρω γω και θα πρέπει οπωσδήποτε να τα περάσουμε; Δε θα έχουμε επιλογή για 15 πχ; Γιατί αν απ'τα 15, δίνουμε λέω γω τα 5, τα υπόλοιπα 10 (αν δεν πάμε, δεν προλάβουμε, δε μπορέσουμε) θα λογίζονται ως 1η απόπειρα αποτυχίας; Ξεφτίλα. Θα σε αναγκάζει να μη δηλώνεις μαθήματα αν δεν ξέρεις και δεν είσαι σίγουρος ότι θα περάσεις, συνεπώς να πώς προκύπτουν οι καθυστερήσεις και εξαντλείται σιγά σιγά το ν+2, το 2ν κτλ. Πρέπει να ξέρουμε τι θα κάνουν και τα ιδρύματα, γιατί έτσι εγκλωβίζουν τη διδασκαλία σε στερεότυπα, αν θα θεωρούν κάθε μάθημα ότι έχει προαπαιτούμενο. Αυτό θέλουν οι καθηγητές που τους ενδιαφέρει η γνώση; Είμαι σίγουρος ότι μερικοί τρίβουν τα χέρια τους μ'αυτό...Εδώ να σε δω κάβουρα...

stf
11-09-2011, 12:07
Πάντως αυτό με τις 3 αποτυχίες ανά μάθημα, τρελή φόλα. Γιατί με αυτή τη λογική, εξαρτάσαι απ'τον κάθε καθηγητή τι θα του καπνίσει και ξέρουμε στη σχολή μας ότι υπάρχουν τέτοιοι ή ότι το ποσοστό αποτυχίας είναι τεράστιο. Κι αν ισχύει ότι δε θα μπορείς να δηλώσεις μαθήματα, δηλαδή τι θα γίνεται; Θα δηλώνουμε ίσα ίσα 5 μαθήματα ξέρω γω και θα πρέπει οπωσδήποτε να τα περάσουμε; Δε θα έχουμε επιλογή για 15 πχ; Γιατί αν απ'τα 15, δίνουμε λέω γω τα 5, τα υπόλοιπα 10 (αν δεν πάμε, δεν προλάβουμε, δε μπορέσουμε) θα λογίζονται ως 1η απόπειρα αποτυχίας; Ξεφτίλα. Θα σε αναγκάζει να μη δηλώνεις μαθήματα αν δεν ξέρεις και δεν είσαι σίγουρος ότι θα περάσεις, συνεπώς να πώς προκύπτουν οι καθυστερήσεις και εξαντλείται σιγά σιγά το ν+2, το 2ν κτλ. Πρέπει να ξέρουμε τι θα κάνουν και τα ιδρύματα, γιατί έτσι εγκλωβίζουν τη διδασκαλία σε στερεότυπα, αν θα θεωρούν κάθε μάθημα ότι έχει προαπαιτούμενο. Αυτό θέλουν οι καθηγητές που τους ενδιαφέρει η γνώση; Είμαι σίγουρος ότι μερικοί τρίβουν τα χέρια τους μ'αυτό...Εδώ να σε δω κάβουρα...

Opote pame pali.... ton nomo ton exete diabasei h apantate me bash tis fhmes?

Αν ο φοιτητής αποτύχει περισσότερες από τρεις φορές σε ένα μάθημα, με απόφαση του κοσμήτορα εξετάζεται, ύστερα από αίτησή του, από τριμελή επιτροπή καθηγητών της σχολής, οι οποίοι έχουν το ίδιο ή συναφές γνωστικό αντικείμενο και ορίζονται από τον κοσμήτορα. Από την επιτροπή εξαιρείται ο υπεύθυνος της εξέτασης διδάσκων. Σε περίπτωση αποτυχίας, ο φοιτητής συνεχίζει ή όχι τη φοίτησή του σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που καθορίζονται στον Οργανισμό του ιδρύματος, στους οποίους περιλαμβάνεται και ο μέγιστος αριθμός επαναλήψεων της εξέτασης σε ένα μάθημα.

Auto pou katalabainw egw me ta ellhnika pou kserw:
an exeis kopei toulaxiston 3 fores, sou dinetai to dikaiwma na kaneis mia aithsh gia na eksetasteis apo mia epitroph sthn opoia den tha symetexei autos pou se eksetaze mexri twra (se periptwsh pou exeis tipota proswpika mazi tou).

To poses fores exeis dikaiwma na kopeis synolika kai to ti tha ginei meta den to kathorizei o nomos alla o organismos tou panepisthmiou.
An ekei grapsoun gia paradeigra 50 eksetaseis megisto, tote exeis akoma kairo!
An grapsoun 4 fores xwris na problepoun kapoia enallakstikh diadikasia kai prokeitai gia ypoxrewtiko mathima, tote ton poulo!
Einai sto xeri tou panepisthmiou to ti tha balei ekei!

Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται με πρόταση των Υπουργών Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Οικονομικών και Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, εγκρίνεται ο Οργανισμός κάθε ιδρύματος, ύστερα από πρόταση του πρύτανη, η οποία διατυπώνεται μετά από γνώμη της Συγκλήτου και εκγρίνεται από το Συμβούλιο.

Koinws h sygklhtos tha proteinei kapoia pragmata, tha perasoun apo to symboulio, tha steiloun tis apofaseis ston prytanh kai autos me th seira tou ta ta stilei sto ypourgeio gia na ta baloun se ena proedriko diatagma kai na arxisoun na isxyoun epishma.

Autoi tha apofasisoun to ti tha ginetai meta.

//Sth sygklhto kai sto symboulio yparxoun oi ekproswpoi twn foithtwn.
Syntoma tha kleitheite na tous epileksete. Einai sto xeri sas na epileksete atoma pou tha proothisoun tha themata pou sas apasxoloun pros thn kateuthinsh pou thelete.
An den kanete swsth epilogh... kako tou kefaliou sas apo ekei kai pera...

Etsi opws to blepw, to komati me thn epitroph einai kati pou briksetai ekei gia na sas dwsei dieksodo stis periptwseis kathhghtwn pou exoun moularwsei kai sas koboun me to etsi thelw se kapoio mathima...

TopGear
11-09-2011, 12:35
Το θέμα είναι όμως κιόλας, ότι αν λογίζεται "κόψιμο" το να δηλώνεις μαθήματα και να μην πας να τα δίνεις, είτε επειδή δεν πρόλαβες, είτε γιατί δε διάβασες καλά ή γιατί το σκέφτεσαι για Σεπτέμβριο. Μη χάνεις τη μία ευκαιρία (ή όσες ευκαιρίες θες να επιλέξεις ένα μάθημα) τζάμπα επειδή δεν έγραψες και να δεσμεύεσαι και στη δήλωση μαθημάτων αλλά και στις μετά δήθεν "ροές" αν υπάρξουν. Γι'αυτό λέω, το τμήμα μας τι σκέφτεται να κάνει και ότι τους κρίνω ως πολύ "τυπικούς" στην εφαρμογή τέτοιων άρθρων. Αυτό. Εκεί δηλαδή θα υπάρξει το fail και "ροές" και όριο δήλωσης-εξέτασης και όριο σπουδών. Κάπου θα σπάσει το πράγμα, πώς θα γίνει...

stf
11-09-2011, 12:43
Το θέμα είναι όμως κιόλας, ότι αν λογίζεται "κόψιμο" το να δηλώνεις μαθήματα και να μην πας να τα δίνεις, είτε επειδή δεν πρόλαβες, είτε γιατί δε διάβασες καλά ή γιατί το σκέφτεσαι για Σεπτέμβριο. Μη χάνεις τη μία ευκαιρία (ή όσες ευκαιρίες θες να επιλέξεις ένα μάθημα) τζάμπα επειδή δεν έγραψες και να δεσμεύεσαι και στη δήλωση μαθημάτων αλλά και στις μετά δήθεν "ροές" αν υπάρξουν. Γι'αυτό λέω, το τμήμα μας τι σκέφτεται να κάνει και ότι τους κρίνω ως πολύ "τυπικούς" στην εφαρμογή τέτοιων άρθρων. Αυτό. Εκεί δηλαδή θα υπάρξει το fail και "ροές" και όριο δήλωσης-εξέτασης και όριο σπουδών. Κάπου θα σπάσει το πράγμα, πώς θα γίνει...

Dedomenou to oti to "Den proshlthe" (pou den kataxwreitai bathmos) einai allo pragma apo to "hrthe kai peire 0" (pou kataxwreitai mh probibasimos bathmos), pisteuw oti an den pate katholou den tha metraei ws apotyxia. Auto omws den orizetai rhta kapou opote menei na dieukrinistei.
H dieukrinish auth den einai se epipedo tmhmatos.
To tmhma den exei pleon tetoies armodiothtes.
Armodiothta gia tetoia themata exei pleon h sxolh (thetikwn episthmwn) h kentrikh dioikhsh tou idrymatos kai to ypourgeio.

Synthelectric
11-09-2011, 13:49
stf ξέρω ότι δεν παίρνεις θέση υπέρ ή κατά, αλλά μην το παρουσιάζεις ως σίγουρο ότι θα εφαρμοστεί. Είναι όλα ρευστά.

bujar
11-09-2011, 13:50
Κανονικα θα επρεπε να πηγαινει με την δηλωση. Δηλαδη, η κανονικη εξεταστικη με του σεπτεμβριου να μετρανε ως μια προσπαθεια και οχι ως δυο.

TopGear
11-09-2011, 15:26
stf ξέρω ότι δεν παίρνεις θέση υπέρ ή κατά, αλλά μην το παρουσιάζεις ως σίγουρο ότι θα εφαρμοστεί. Είναι όλα ρευστά.

Εύχομαι όχι. Fail. Τα ρημάξανε όλα πια. Όσον αφορά στους δικούς μας, η λογική λέει θα ταχθούν υπέρ.

//Και το θέμα είναι πώς αν όλα τα τμήματα συμφωνήσουν για αντίδραση, δε θα είναι και το πιο εύκολο πράγμα για τη σχολή θετικών επιστημών, να το επιβάλλει.

stf
11-09-2011, 16:30

Den nomizw oti egrapsa kapou to an tha efarmosthei h oxi.
Auto pou egrapsa htan to akribes keimeno tou nomou kai to ti katalabainw egw apo auto.

Pantws mias kai to theteis san thema, kata thn apopsh mou megalo meros tou nomou tha efarmostei giati
a) einai nomos tou kratous pleon. Den einai pia pros psifish sxedio nomou pou epidexetai allages. Etsi an o opoiosdhpote arnhthei na ton efarmosei mporei na faei mia katagkelia apo ton opoiondhpote kai na trexei kai na mhn ftanei...
Oi perisoteroi den nomizw oti tha to diakyndineusoun kati tetoio...

b) to klhma pou lambanw apo kathightes arketwn tmhmatwn einai pros thn efarmogh tou.

c) ap oti diabazw sth G.S. tou syndikalisthkou organou twn melwn dep (gia to ekpa) h eisighsh einai na efarmostei o nomos.

d) o nomos mesa tou sta komatia twn metabatikwn diataksewn pou orizei to xronodiagramma gia thn anadeiksh twn newn dioikhsewn kai thn thesmoththethsh twn newn kanonismwn/sxolwn/tmhmatwn ktlp, orizei rhta oti:

12. Αν παρέλθουν άπρακτες οι προθεσμίες της προηγούμενης παραγράφου, από 1.9.2012 αναστέλλεται η επιπλέον της βασικής χρηματοδότηση του ιδρύματος.

Dhladh... "an den ta efarmosete sas to kleinoume to magazi".
Kai den afinei kan to perithorio tou styl "meta apo ypourgikh apofash" h otidhpote tetoio. Orizei rhta akoma kai thn hmeromhnia ths diakophs ths xrhmatodothshs!

Me autes tis synthikes den nomizw oti exei poles pithanothtes na mhn efarostei.

Prin thn psifish tou nomou, nai, tha eixe nohma na kanete kinhtopoihseis kata tou nomosxediou kai na piesete gia na ginoun allages se auto...
twra pou psifisthke apo panw apo ta 2/3 ths boulhs einai sxetika arga...
Auto pou mporeite na epireasete twra einai ta shmeia pou o nomos ta afinei ston organismo kai ston eswteriko kanonismo.
(Kai den enow me plhrh arnhsh tou styl den symetexoume sthn diamorfwsh tou... Me kati tetoio malon den tha akousteite kai tha ta diamorfwsoun oi ypoloipoi xwris esas... enow me sygkekrimenes protaseis twn ekproswpwn sas sta armodia organa tou idrymatos... arkei bebaia na kserete kai eseis oi idioi ti thelete...)

Κανονικα θα επρεπε να πηγαινει με την δηλωση. Δηλαδη, η κανονικη εξεταστικη με του σεπτεμβριου να μετρανε ως μια προσπαθεια και οχι ως δυο.

Opws ksanaeipa to afinei flou kai thelei diefkrinhsh... den lew oute nai oute oxi!

Synthelectric
11-09-2011, 16:44
Με βάση την ανάλυσή σου συμφωνώ. Με βάση τη γενικότερη κατάσταση, που πραγματικά δεν ξέρω τι ξημερώνει αύριο, δεν ξέρω αν θα υπάρχει η Άννα να τον εφαρμόσει κλπ...
Πάντως ο Γεωργιάδης πρέπει να πιεστεί..

Θανάσης Χ.
11-09-2011, 17:37
Den nomizw oti egrapsa kapou to an tha efarmosthei h oxi.
Auto pou egrapsa htan to akribes keimeno tou nomou kai to ti katalabainw egw apo auto.

Pantws mias kai to theteis san thema, kata thn apopsh mou megalo meros tou nomou tha efarmostei giati
a) einai nomos tou kratous pleon. Den einai pia pros psifish sxedio nomou pou epidexetai allages. Etsi an o opoiosdhpote arnhthei na ton efarmosei mporei na faei mia katagkelia apo ton opoiondhpote kai na trexei kai na mhn ftanei...
Oi perisoteroi den nomizw oti tha to diakyndineusoun kati tetoio...

b) to klhma pou lambanw apo kathightes arketwn tmhmatwn einai pros thn efarmogh tou.

c) ap oti diabazw sth G.S. tou syndikalisthkou organou twn melwn dep (gia to ekpa) h eisighsh einai na efarmostei o nomos.

d) o nomos mesa tou sta komatia twn metabatikwn diataksewn pou orizei to xronodiagramma gia thn anadeiksh twn newn dioikhsewn kai thn thesmoththethsh twn newn kanonismwn/sxolwn/tmhmatwn ktlp, orizei rhta oti:

Dhladh... "an den ta efarmosete sas to kleinoume to magazi".
Kai den afinei kan to perithorio tou styl "meta apo ypourgikh apofash" h otidhpote tetoio. Orizei rhta akoma kai thn hmeromhnia ths diakophs ths xrhmatodothshs!

Me autes tis synthikes den nomizw oti exei poles pithanothtes na mhn efarostei.

Prin thn psifish tou nomou, nai, tha eixe nohma na kanete kinhtopoihseis kata tou nomosxediou kai na piesete gia na ginoun allages se auto...
twra pou psifisthke apo panw apo ta 2/3 ths boulhs einai sxetika arga...
Auto pou mporeite na epireasete twra einai ta shmeia pou o nomos ta afinei ston organismo kai ston eswteriko kanonismo.
(Kai den enow me plhrh arnhsh tou styl den symetexoume sthn diamorfwsh tou... Me kati tetoio malon den tha akousteite kai tha ta diamorfwsoun oi ypoloipoi xwris esas... enow me sygkekrimenes protaseis twn ekproswpwn sas sta armodia organa tou idrymatos... arkei bebaia na kserete kai eseis oi idioi ti thelete...)

Opws ksanaeipa to afinei flou kai thelei diefkrinhsh... den lew oute nai oute oxi!

Με μία υπουργική απόφαση ο νόμος μπορεί να καταργηθεί. Για αυτό έχουν νόημα οι κινητοποιήσεις των φοιτητών. Ναι είναι δύσκολο να βγει τέτοια απόφαση, αλλά η νοοτροπία του "να σώσουμε ότι μπορούμε με προτάσεις στα αρμόδια όργανα" μόνο μικρές ασάφειες μπορεί να πάρουν νόημα "υπέρ" των φοιτητών, ενώ η ουσία του νόμου, δηλαδή ένα πανεπιστήμιο που λειτουργεί με όρους επιχείρησης και που εξυπηρετεί τα συμφέροντα μόνο του ιδιωτικού τομέα θα παραμένει.

stf
11-09-2011, 17:38
Με βάση την ανάλυσή σου συμφωνώ. Με βάση τη γενικότερη κατάσταση, που πραγματικά δεν ξέρω τι ξημερώνει αύριο, δεν ξέρω αν θα υπάρχει η Άννα να τον εφαρμόσει κλπ...

akoma kai an den einai h anna, o opoiosdhpote allos ypourgos pragmatika pisteueis oti den tha ton efarmosei? Eides posoi ton psifisan...

An yparxei h xwra, kapoios ypourgos kai to panepisthmio, tote o dromos gia na mhn ton efarmwsei einai na ferei sthn boulh pros psifish kapoion neo pou na katargei ton trexonta kai na orizei nea pragmata.

An pali kapoio/a apo ta tria parapanw den yparxei/oun tote etsi kai alliws ta tria tha paroume oloi mas kai o basikos nomos tha einai autos ths zougklas, opote den exei nohma na sizhtame!

Mia akoma pithanothta gia mh efarmogh einai na bgoun apo to StE kapoia apo ta arthra antisyntagmatika kai na eksalhfthoun apo ton nomo, alla mexri na ginei kati tetoio me tous rythmous pou paei h dikaiwsinh...

Eisai sigouros oti akoma kai na thelei mporei na kanei kati?

Ο διευθυντής του τμήματος έχει τις ακόλουθες αρ-
μοδιότητες:
α) συγκαλεί τη συνέλευση, καταρτίζει την ημερήσια διάταξη, ορίζει ως εισηγητή των θεμάτων μέλος της συνέλευσης, προεδρεύει των εργασιών της και εισηγείται τα θέματα για τα οποία δεν έχει οριστεί ως εισηγητής άλλο μέλος της συνέλευσης,
β) μεριμνά για την εφαρμογή του προγράμματος σπουδών, των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων και του Εσωτερικού Κανονισμού,
γ) συγκροτεί επιτροπές για τη μελέτη ή διεκπεραίωση συγκεκριμένων θεμάτων της αρμοδιότητας του τμήματος,
δ) διαβιβάζει στην κοσμητεία τις απόψεις της συνέλευσης και
ε) συντάσσει ετήσια έκθεση δραστηριοτήτων του τμήματος και τη διαβιβάζει στην κοσμητεία.

stf
11-09-2011, 17:42
Με μία υπουργική απόφαση ο νόμος μπορεί να καταργηθεί.

Eisai bebaios?
Ap osa kserw enas nomos (pou exei psifistei apo th boulh) exei megalyterh isxy apo kapoia ypourgikh apofash (pou th bgazei enas) me thn opoia leei antikrouomena pragmata.
Den eimai nomikos bebaia kai mporei na kanw lathos, alla auto exw katalabei.

TopGear
11-09-2011, 17:49
akoma kai an den einai h anna, o opoiosdhpote allos ypourgos pragmatika pisteueis oti den tha ton efarmosei? Eides posoi ton psifisan...

Στις επόμενες εκλογές, δε θα υπάρχει κανένας τους...

Mia akoma pithanothta gia mh efarmogh einai na bgoun apo to StE kapoia apo ta arthra antisyntagmatika kai na eksalhfthoun apo ton nomo, alla mexri na ginei kati tetoio me tous rythmous pou paei h dikaiwsinh...

Το 2007, ο νόμος Γιαννάκου, καθυστέρησε έστω 1 χρόνο λόγω ΣτΕ. Το ζήτημα είναι, οι δικοί μας, έχουν όρεξη να το τραβήξουν ως εκεί; Θέλουν να βοηθήσουν τους φοιτητές και τη δημόσια παιδεία; Απ'όσο γνωρίζω, αν έστω και ένας κινηθεί προς αυτήν την κατεύθυνση, δε μπορεί να εφαρμοστεί τίποτα, μέχρι την επικύρωση της απόφασης από το ΣτΕ. Οπότε, έστω και η παραμικρή καθυστέρηση, θα είναι μια νίκη και ένα βήμα μπροστά. Θα το επιχειρήσει ξανά η ΠΟΣΔΕΠ ή τρία πουλάκια κάθονταν αυτή τη φορά, γι'αυτό και η τεράστια αδιαφορία τους και αποχή απ'τις ΓΣ τμήματος; Νισάφι πια με αυτό το "καταδικάζουμε τον νέο νόμο". Μετά;

Eisai sigouros oti akoma kai na thelei mporei na kanei kati?

Θέλει έστω να προσπαθήσει; Έχουμε γίνει ψιλοβούκινο στο ΕΚΠΑ, ότι είμαστε το μόνο τμήμα που ό,τι μας σερβίρουν, το τρώμε αμάσητο. Αν βρει και τους υπόλοιπους και συμφωνήσουν, θα είναι θεωρώ πιο αποτελεσματική μια ενιαία προσπάθεια. Δεν έχει μόνο προνόμια μια θέση, έχει και ευθύνες. Ισχύει σε κάθε τομέα της ζωής αυτό και δεν το λέω για τη συκεκριμένη περίπτωση μόνο.

Θανάσης Χ.
11-09-2011, 17:54
Eisai bebaios?
Ap osa kserw enas nomos exei megalyterh isxy apo kapoia ypourgikh apofash me thn opoia leei antikrouomena pragmata.
Den eimai nomikos bebaia kai mporei na kanw lathos, alla auto exw katalabei.

Δεν εννοώ απαραίτητα πως θα τον καταργήσει, για να το κάνει αυτό πρέπει να φέρει νέο νόμο. Αλλά ένας υπουργός μπορεί να παγώσει την εφαρμογή του νόμου, όπως είχε γίνει το 79 με το νόμο 815. Σε κάθε περίπτωση, νομίζω καταλαβαίνεις πως μπροστά σε μεγάλες κοινωνικές αντιδράσεις που δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν θα βρουν μια χαρά τη φόρμουλα να τον καταργήσουν.

http://www.iospress.gr/ios2006/ios20060702.htm

jesu
11-09-2011, 17:56
Opote pame pali.... ton nomo ton exete diabasei h apantate me bash tis fhmes?

Ρε stf μα τον θεό, εμείς τον έχουμε διαβάσει το νόμο, εσύ γιατί απαντάς σαν απολογητής του Υπουργείου;

Auto pou katalabainw egw me ta ellhnika pou kserw:
an exeis kopei toulaxiston 3 fores, sou dinetai to dikaiwma na kaneis mia aithsh gia na eksetasteis apo mia epitroph sthn opoia den tha symetexei autos pou se eksetaze mexri twra (se periptwsh pou exeis tipota proswpika mazi tou).

To poses fores exeis dikaiwma na kopeis synolika kai to ti tha ginei meta den to kathorizei o nomos alla o organismos tou panepisthmiou.
An ekei grapsoun gia paradeigra 50 eksetaseis megisto, tote exeis akoma kairo!
An grapsoun 4 fores xwris na problepoun kapoia enallakstikh diadikasia kai prokeitai gia ypoxrewtiko mathima, tote ton poulo!
Einai sto xeri tou panepisthmiou to ti tha balei ekei!

Ουάου, δηλαδή στο χέρι των Γεωργιάδηδων, Σφηκόπουλων και λοιπών (στην καλύτερη, στη χειρότερη επιχειρηματιών, εξωπανεπιστημιακών και άλλων άσχετων). Σωθήκαμε.

//Sth sygklhto kai sto symboulio yparxoun oi ekproswpoi twn foithtwn.
Syntoma tha kleitheite na tous epileksete. Einai sto xeri sas na epileksete atoma pou tha proothisoun tha themata pou sas apasxoloun pros thn kateuthinsh pou thelete.
An den kanete swsth epilogh... kako tou kefaliou sas apo ekei kai pera...

Σοβαρά ε; Ο 1 (ολογράφως: ΕΝΑΣ) φοιτητής για ΟΛΟ το ΕΚΠΑ, ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ΔΑΠίτης ή ΠΑΣΠίτης, θα πάει και θα υπερασπιστεί τα συμφέροντα των φοιτητών; Πλάκα κάνουμε; Είδα οτι γράφεις και πιο κάτω οτι δεν παίρνεις θέση υπέρ ή κατά του νόμου και απλά θεωρείς οτι θα εφαρμοστεί, αλλά σόρρυ, άμα μου λες οτι οι φοιτητές έχουν φοβερή άνεση να παλέψουν τα ζητήματά τους με το νέο σύστημα, είτε εσύ δεν έχεις καταλάβει το νόμο, είτε μας δουλεύεις ψιλό γαζί.

Synthelectric
11-09-2011, 17:57
Stf Για τον Γεωργιάδη... Δε νομίζω ότι θέλει... Και να μπορεί..

stf
11-09-2011, 18:27
Ρε stf μα τον θεό, εμείς τον έχουμε διαβάσει το νόμο, εσύ γιατί απαντάς σαν απολογητής του Υπουργείου;

otan les "emeis" poious enoeis?
Esy nai mporei na ton exeis diabasei alla ta sygkekrimena paidia sta opoia apanthsa eimai bebaios oti den ton eixan diabasei giati elege o kathenas to ti exei akousei kai kanenas den stathike sto ti pragmatika grafei. Gi auto kai ekraksa tous sygkekrimenous oti den ton exoun diabasei...

Epishs den exw kanena skopo na ginw apologhths kanenos ypougreiou opws grafeis.
Apla apo proswpikh empiria (the hard way... exw ena xrono aplhrwtos!) diapistwsa oti prepei na diabazoume ti lene auta ta kolokeimena gia na kseroume ta dikaiwmata kai tis ypoxrewseis mas kai na mhn to afinoume sto flou.
Auth thn koultoura prospathw na perasw kai se esas me ton diko mou idiaitero tropo! :p

Ουάου, δηλαδή στο χέρι των Γεωργιάδηδων, Σφηκόπουλων και λοιπών (στην καλύτερη, στη χειρότερη επιχειρηματιών, εξωπανεπιστημιακών και άλλων άσχετων). Σωθήκαμε.

Se opoiou to xeri kai na einai, einai kati to opoio den exei diamorfwthei akoma.
Auto pou eipa einai oti exete akoma thn eukairia na piesete pros ta kapoia katefthinsh protou oristikopoihthei. Den nomizw oti eipa kati kako.

Σοβαρά ε; Ο 1 (ολογράφως: ΕΝΑΣ) φοιτητής για ΟΛΟ το ΕΚΠΑ, ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ΔΑΠίτης ή ΠΑΣΠίτης, θα πάει και θα υπερασπιστεί τα συμφέροντα των φοιτητών; Πλάκα κάνουμε; Είδα οτι γράφεις και πιο κάτω οτι δεν παίρνεις θέση υπέρ ή κατά του νόμου και απλά θεωρείς οτι θα εφαρμοστεί, αλλά σόρρυ, άμα μου λες οτι οι φοιτητές έχουν φοβερή άνεση να παλέψουν τα ζητήματά τους με το νέο σύστημα, είτε εσύ δεν έχεις καταλάβει το νόμο, είτε μας δουλεύεις ψιλό γαζί.

Gia na to pw pio xontra, auto pou eipa sto prohgoumeno post htan oti ama oi foithtes psifisete komatoskylo pou den tha yperaspistei tis theseis sas, tote eiste aksioi ths moiras sas. Den sas doulebw katholou apla prospathw na pw ston kosmo na skeutei orima prin psifisei. Pes me romantiko, alla egw elpizw oti mporeite na to kanete.
Kai an to kanete twra yparxei pithanothta na to kanete kai sto melon se bouleftikes ekloges p.x. mpas kai paei kapoia stigmh mprosta auth h xwra.
Apo ta legomena sou omws blepw oti exei "pethanei" auth h elpida se esena kai thewreis dedomenh thn apotyxia ths ekproswpishs twn foithtwn.
Den se kathgorw. Sigoura thelei arketes antoxes gia na diathreis thn aisiodoksia eidika me tis trexouses sygkiries.
Epetrepse mou omws na elpizw kai na prospathw na parakinw tous allous pros ta ekei...

//Kai nai exeis dikio oti opoiadhpote diekdikhsh den tha einai peripatos, alla an se autes tis synthikes psifisete kai epipolea, ta pragmata tha einai akoma xeirotera.

mad_nassos
11-09-2011, 20:09
otan les "emeis" poious enoeis?
Esy nai mporei na ton exeis diabasei alla ta sygkekrimena paidia sta opoia apanthsa eimai bebaios oti den ton eixan diabasei giati elege o kathenas to ti exei akousei kai kanenas den stathike sto ti pragmatika grafei. Gi auto kai ekraksa tous sygkekrimenous oti den ton exoun diabasei...

Epishs den exw kanena skopo na ginw apologhths kanenos ypougreiou opws grafeis.
Apla apo proswpikh empiria (the hard way... exw ena xrono aplhrwtos!) diapistwsa oti prepei na diabazoume ti lene auta ta kolokeimena gia na kseroume ta dikaiwmata kai tis ypoxrewseis mas kai na mhn to afinoume sto flou.
Auth thn koultoura prospathw na perasw kai se esas me ton diko mou idiaitero tropo! :p

Se opoiou to xeri kai na einai, einai kati to opoio den exei diamorfwthei akoma.
Auto pou eipa einai oti exete akoma thn eukairia na piesete pros ta kapoia katefthinsh protou oristikopoihthei. Den nomizw oti eipa kati kako.

Gia na to pw pio xontra, auto pou eipa sto prohgoumeno post htan oti ama oi foithtes psifisete komatoskylo pou den tha yperaspistei tis theseis sas, tote eiste aksioi ths moiras sas. Den sas doulebw katholou apla prospathw na pw ston kosmo na skeutei orima prin psifisei. Pes me romantiko, alla egw elpizw oti mporeite na to kanete.
Kai an to kanete twra yparxei pithanothta na to kanete kai sto melon se bouleftikes ekloges p.x. mpas kai paei kapoia stigmh mprosta auth h xwra.
Apo ta legomena sou omws blepw oti exei "pethanei" auth h elpida se esena kai thewreis dedomenh thn apotyxia ths ekproswpishs twn foithtwn.
Den se kathgorw. Sigoura thelei arketes antoxes gia na diathreis thn aisiodoksia eidika me tis trexouses sygkiries.
Epetrepse mou omws na elpizw kai na prospathw na parakinw tous allous pros ta ekei...

//Kai nai exeis dikio oti opoiadhpote diekdikhsh den tha einai peripatos, alla an se autes tis synthikes psifisete kai epipolea, ta pragmata tha einai akoma xeirotera.

+++

Ακούστε και λίγο το Στεφ.

Όταν είναι για διαδικαστικά τον ακούτε με κάθε προσοχή, ακούστε και μία γνώμη που πετάει με εμπειρία τόσων χρόνων μέσα στα Πανεπιστήμια.

ereth
11-09-2011, 21:39
αν καταλαβα καλα απ' οσα λετε (διορθωστε με αν οχι), ολα αυτα θα ισχυσουν απο το νεο ακαδημαικό έτος. και αφου η φοιτηση θα ειναι τριετής, πότε δηλαδη θα γινει κ θα βγει το νεο προγραμμα σπουδων??

mad_nassos
12-09-2011, 00:31
αν καταλαβα καλα απ' οσα λετε (διορθωστε με αν οχι), ολα αυτα θα ισχυσουν απο το νεο ακαδημαικό έτος. και αφου η φοιτηση θα ειναι τριετής, πότε δηλαδη θα γινει κ θα βγει το νεο προγραμμα σπουδων??

Γιατί τριετής;

Liakos13
12-09-2011, 02:09

Ποτέ γιατί όλοι οι καθηγητές ειναι παρτάκηδες και κοιτάνε πως θα βολέψουν τον κώλο τους, το μαθηματάκι τους και τον τομέα τους. Οπότε θα έρθει ένα ωραίο προγραμματάκι από 4μελή επιτροπή(φάση ο πρόεδρος και τα σκυλιά του) και θα φορεθεί καπέλο με την έγκριση του ιδρύματος.... Η γνώμη μας στην πουτσάρα τους γτ πολύ απλά πλεόν δεν κρίνεις τέτοια ζητήματα, βολέψου να κράζεις την Αραπογιάννη και την κάθε Αραπογιάννη στην εσωτερική αξιολόγηση....

Μέχρι τότε ισχύει αυτό που υπάρχει, και κρίνεται και αξιολογείται όπως γουστάρει η η υπηρεσία πιστοποίησης....

Αν θες να μάθεις τι ισχυεί σήμερα, μπορείς να συμμετέχεις στην Γ.Σ. Τμήματος και να κράζεις κάθε γαμημένο σκουλίκι που κοιτάζει πως θα γαμήσει το di και επίσης μερικοί συμφοιτητές σου έχουν και δικαίωμα ψήφου στα πλαίσιο του Σ.Φ. Επίσης το πτυχίο σου θεωρείται εννιαίο ΙΤ και όχι μια εξιδίκευση τς εξιδίκευσης του κάθε τομέα....

jesu
12-09-2011, 03:21
Άσχετο με το νόμο-πλαίσιο, σχετικό με την παιδεία:

Ξεθάβοντας εγύκλιο του ΥΠΕΠΘ απο το 1985 (πάλι επί ΠΑΣΟΚ), ενημερώνονται οι Διευθυντές των σχολείων ότι ”απαγορεύεται κάθε ομιλία πολιτικού περιεχομένου προς τους μαθητές ή εκπαιδευτικούς μέσα στο χώρο του σχολείου από εκπροσώπους κομμάτων, φορείς συλλογικών οργάνων ή άλλα πρόσωπα”!!

Με λίγα λόγια ακόμη και η συνδικαλιστική ενημέρωση από μια ΕΛΜΕ ή ένα Διδασκαλικό Σύλλογο προς τα μέλη του σε ένα σχολείο κηρύσσεται παράνομη.

jesu
12-09-2011, 03:59
2,5 ευρώ το ΠΑΣΟ.. (http://eudoxus.gr/files/Anakoinosi_Paso.pdf)

giannis88
12-09-2011, 04:03
2,5 ευρώ το ΠΑΣΟ.. (http://eudoxus.gr/files/Anakoinosi_Paso.pdf)

εντάξει 2,5 ευρώ είναι δεν είναι και 25... αν και προς τα εκεί πάει σιγά σιγά.
ποιο πολύ με προβληματίζει που η επίσημη ανακοίνωση είναι ένα στραβοφαξαρισμένο/στραβοσαρωμένο κείμενο.
τι διάολο ούτε ένα σπασμένο λογισμικό ocr δεν έχουν στον εύδοξο (για γνήσιο δεν το συζητάω καν)? Ούτε φυσικά να το χαν στείλει αρχής εξαρχής με pdf.
Αυτοί θα μας νοικοκυρέψουν. yeah, sure.

giannis88
12-09-2011, 07:06
ενδιαφέρουσα άποψη για το νέο νομοσχέδιο. (http://anonym.to/?http://melostisneos.wordpress.com/2011/09/10/%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%AF%CE%B3%C E%BA%CF%81%CE%B1-%CE%AC%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9/)

http://www.dailyhaha.com/_pics/projectile_vomiting.jpg

Stamos
12-09-2011, 10:00
Θα μαμήσω κόσμο....εγώ που μπήκα το 2005 στην σχολή με μετεγγραφη δεν δικαιούμαι το πάσο? Μην χεστούμε δλδ!!!!

TopGear
12-09-2011, 10:06
Θα μαμήσω κόσμο....εγώ που μπήκα το 2005 στην σχολή με μετεγγραφη δεν δικαιούμαι το πάσο? Μην χεστούμε δλδ!!!!

Μετά τα 6 χρόνια σπουδών, δεν το δικαιούσαι ούτως ή άλλως (όπως και βιβλία), δεν είναι κάτι που αλλάζει ο νέος νόμος γι'αυτό το θέμα.

TalL_Guy
12-09-2011, 14:10
oi apo metagrafi exoyn arxisi 1 eksamino argotera btw,to opoio ke toys to trone oson afora paso,estia ke xronia spoudon

Synthelectric
12-09-2011, 15:19
True story. Ούτε το υπολογίζουν στα έτη σπουδών..

Jay-P
12-09-2011, 15:21
Ανακοίνωση Μελών ΔΕΠ (http://www.di.uoa.gr/gr/anouncedept_detail.php?anno=4333)

Τα παρακάτω μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών:

Είναι εναντίον της κατάληψης.
Θεωρούν πως ο διάλογος για τα θέματα της ανώτατης εκπαίδευσης μπορεί και πρέπει να γίνει μόνο με ανοικτό Τμήμα.

Δημήτρης Αχλιόπτας
Δημήτρης Βαρουτάς
Παναγιώτης Γεωργιάδης
Δημήτρης Γκιζόπουλος
Αλέξης Δελής
Γιάννης Εμίρης
Βασίλης Ζησιμόπουλος
Αλέξανδρος Ελευθεριάδης
Σέργιος Θεοδωρίδης
Χάρης Θεοχάρης
Γιάννης Ιωαννίδης
Νικόλαος Καλουπτσίδης
Ιζαμπώ Καράλη
Άγγελος Κιαγιάς
Γιάννης Κοτρώνης
Γεώργιος Κουρουπέτρογλου
Ηλίας Κουτσουπιάς
Ηλίας Μανωλάκος
Δρακούλης Μαρτάκος
Λάζαρος Μεράκος
Αντώνης Πασχάλης
Παναγιώτης Ροντογιάννης
Δήμητρα Ρουσσοπούλου
Γιάννης Σμαραγδάκης
Παναγιώτης Σταματόπουλος
Γιάννης Σταυρακάκης
Γεώργιος Στεφάνου
Φίλιππος Τζαφέρης
Στάθης Χατζηευθυμιάδης
Μιχάλης Χατζόπουλος

understracker
12-09-2011, 20:48
Πάντως βλέπω τον Στεφανάδη και λοιπούς να τρίβουν τα χέρια τους για την θέση του Πρύτανη με τον νέο νόμο στο ΕΚΠΑ. Ε, ρε γλέντια! :sleep:

nightcrawler
12-09-2011, 21:16
αυτοι που δεν ειναι στη λιστα ξερουμε αν ειναι "ουδετεροι" ή υπερ?μηπως να το βαλουμε κ στις ανακοινωσεις αφου προερχεται απο το χωρο ανακοινωσεων της σχολης?

ο πρωην Προεδρος και νυν αντιπρυτανης τι λεει?

understracker
12-09-2011, 21:26
:afro:
αυτοι που δεν ειναι στη λιστα ξερουμε αν ειναι "ουδετεροι" ή υπερ?μηπως να το βαλουμε κ στις ανακοινωσεις αφου προερχεται απο το χωρο ανακοινωσεων της σχολης?

ο πρωην Προεδρος και νυν αντιπρυτανης τι λεει?

Γιατί δεν βγαίνει ο κ. Δούρος στο τηλέφωνο; :afro:

nightcrawler
12-09-2011, 21:31
:afro:

Γιατί δεν βγαίνει ο κ. Δούρος στο τηλέφωνο; :afro:

my point exactly.. αναρωτιεμαι αν οι αλλοι ειναι αδιαφοροι ή υπερ..

ereth
12-09-2011, 21:46
σορρυ αν είναι λιγάκι offtopic,
με το μάθημα της πληροφορικής στο λύκειο τι γίνεται? εχουμε καμια εξελιξη? θα καταργηθεί τελικα?

understracker
12-09-2011, 21:49
σορρυ αν είναι λιγάκι offtopic,
με το μάθημα της πληροφορικής στο λύκειο τι γίνεται? εχουμε καμια εξελιξη? θα καταργηθεί τελικα?

Ελπίζω να μην περιμένεις να βγει προκύρηξη για ΠΕ19... Ότι νέο υπάρχει λογικά θα βγεί εδώ (http://www.epe.org.gr/).

TopGear
13-09-2011, 17:29
Απόφαση της Γενικής Συνέλευσης
Του Συλλόγου Διδασκόντων Θετικών Επιστημών
(12 Σεπτεμβρίου 2011)

Ο Σύλλογος εκφράζει με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο την αντίθεσή του στον
νέο νόμο για τα ΑΕΙ (νόμος 4009, ΦΕΚ Α-195-06.09.2011). Η ψήφιση του νόμου
αυτού από ένα συνδυασμό κομμάτων που υπηρετούν τις ίδιες πολιτικές,
προδιαγράφει το πολιτικό μέλλον της χώρας το οποίο αυτά απεργάζονται.
Τα μέλη ΔΕΠ του συλλόγου της Σχολής Θετικών Επιστημών δηλώνουν ότι θα
συνεχίσουν να αγωνίζονται για την προάσπιση του δημόσιου και δωρεάν
Πανεπιστημίου, για τη βελτίωση της διδασκαλίας και της έρευνας καθώς και
της προσφοράς του Πανεπιστημίου προς την κοινωνία.
Ως πανεπιστημιακοί δάσκαλοι, συναισθανόμενοι την ευθύνη μας απέναντι στους
φοιτητές και την κοινωνία, διαχωρίζουμε τη θέση μας από τις σκοπιμότητες
και τις αδιαφανείς διαδικασίες κάτω από τις οποίες συντάχτηκε ο νόμος
αυτός.

Τα μέλη ΔΕΠ του Συλλόγου αντιτίθενται:

Στη μετατροπή του Πανεπιστημίου σε Ανώνυμη Εταιρία με αποτέλεσμα την
εμπορευματοποίηση της γνώσης και τη δραματική αλλοίωση του ρόλου των
πανεπιστημιακών δασκάλων,οι οποίοι θα μετατραπούν σε υπαλλήλους της
ανώνυμης αυτής εταιρίας με επισφαλείς όρους εργασίας.
Στην υποβάθμιση του επιπέδου σπουδών που συντελείται με τη διάλυση των
επιστημονικών αντικειμένων, την υποβάθμιση του Τμήματος και την κατάργηση
του Τομέα.
Στη μετατροπή των Πανεπιστημίων σε σχολές κατάρτισης διετούς και
τριετούς διάρκειας, χρηματοδοτούμενες από πόρους εκτός κρατικής
χρηματοδότησης.
Στον τρόπο επιλογής των οργάνων διοίκησης των Πανεπιστημίων που ενισχύει
τη συναλλαγή και στερεί το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι από τα
μέλη ΔΕΠ.
Στην κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου, θεσμού που διασφαλίζει την
ελεύθερη έκφραση και διακίνηση των ιδεών, έναν από του πρωταρχικούς
σκοπούς του Πανεπιστημίου.
Στην απομάκρυνση της έρευνας από τα Πανεπιστήμια όπως αυτό προκύπτει από
το γεγονός ότι απουσιάζει πλήρως η έννοια της έρευνας από τον νέο νόμο,
έννοια που σηματοδοτεί τον πανεπιστημιακό δάσκαλο, δεν προβλέπεται
χρηματοδότηση για τον τομέα αυτό και βεβαίως καταργείται ο όρος Διδακτικό
και Ερευνητικό Προσωπικό (ΔΕΠ).
Στη μη πρόβλεψη ενιαίου πανεπιστημιακού μισθολογίου, που αποτελεί πάγιο
αίτημά μας, όταν μάλιστα οι μισθοί των πανεπιστημιακών έχουν ήδη υποστεί
δραματική μείωση.

Ο Σύλλογος καλεί τα μέλη του αλλά και τις πρυτανικές αρχές του ΕΚΠΑ, τόσο
τις εν ενεργεία όσο και τις παρελθούσες, να μη συμμετάσχουν σε οποιαδήποτε
διαδικασία για τη συγκρότηση των νέων οργάνων διοίκησης.

Επίσης:

1. Να συνεχίσουν την κανονική λειτουργία των υπαρχόντων οργάνων, όπως
συνελεύσεις Τμημάτων, Τομέων κλπ.
2. Να διεκδικήσουν την αύξηση των δαπανών για τη διδασκαλία και την έρευνα
στα ΑΕΙ, με σκοπό την συνεχή βελτίωση της παρεχόμενης γνώσης, καθώς και
την αύξηση των δαπανών για τη φοιτητική μέριμνα.
3. Να αγωνιστούν μαζί με τους φοιτητές και τους εργαζόμενους στο
Πανεπιστήμιο για την μη εφαρμογή αυτού του νόμου, έως την κατάργησή του.
4. Να οργανώσουν κοινές εκδηλώσεις με τους φοιτητές για την πλατειά
ενημέρωση της κοινής γνώμης, να συμμετέχουν σε κοινές κινητοποιήσεις με
τους φοιτητές και άλλους φορείς της εκπαιδευτικής κοινότητας.
5. Να καταγγείλουν την απαράδεκτη στάση της ηγεσίας της ΠΟΣΔΕΠ, τόσο κατά
τη διάρκεια της προσχηματικής διαβούλευσης με την κυβέρνηση επί του
νομοσχεδίου, όσο και μετά τη ψήφισή του και να ζητήσουν την παραίτησή της.
6. Να συμμετάσχουν στην συνάντηση συλλόγων ΔΕΠ που θα πραγματοποιηθεί στις
17 Σεπτεμβρίου στην Αθήνα, ύστερα από πρόσκληση του Ενιαίου Συλλόγου
Διδασκόντων Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, για προσπάθεια συντονισμού και κοινής
δράσης απέναντι στον προσφάτως ψηφισθέντα νόμο.

Τέλος ο Σύλλογος προκηρύσσει 24ωρη απεργία στις 15 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα
διοργάνωσης του επόμενου πανεκπαιδευτικού συλλαλητηρίου.

Η απόφαση αυτή εγκρίθηκε με 39 ψήφους υπέρ, έναντι 29 υπερ της πρότασης
για την ''Επόμενη Μέρα'' που είχε κοινοποιήσει η πλειοψηφία του ΔΣ και 1
λευκού

Ο Γραμματέας του ΔΣ
Μ.Δασενάκης............

Stamos
13-09-2011, 19:18
Kserei kaneis an ta palia paso pou exoume akoma mporoume na ta xrisimopoioume me ta mesa metaforas (=miso isitirio) mexri telos septemvriou pou tha exoun ginei oi etiseis gia ta kainourgia?

Salivan
13-09-2011, 19:25
Kserei kaneis an ta palia paso pou exoume akoma mporoume na ta xrisimopoioume me ta mesa metaforas (=miso isitirio) mexri telos septemvriou pou tha exoun ginei oi etiseis gia ta kainourgia?

Ποιος θα το κοιτάξει ?
Chill πάιξε μπάλα.

Smile@@
13-09-2011, 19:42

"Παρατείνεται μέχρι το τέλος του μηνός η ισχύς των Δελτίων Ειδικού Εισιτηρίου (πάσο) του Ακαδημαϊκού έτους 2010-2011, τα οποία έχουν στην κατοχή τους οι φοιτητές των Ανώτατων και Ανώτερων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων.
"

http://eleftheriskepsii.blogspot.com/2011/09/blog-post_3766.html

_felix_
13-09-2011, 19:46
το λέει στην ανακοίνωση για τα πάσο στην τελευταία παράγραφο: http://eudoxus.gr/files/Anakoinosi_Paso.pdf ;)

understracker
14-09-2011, 23:11
Εναντίον των καταλήψεων στα ΑΕΙ τάχθηκε η ΠΟΣΔΕΠ (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=419654)

Ανοικτά πανεπιστήμια ζητάει η Ομοσπονδία των καθηγητών ΑΕΙ (ΠΟΣΔΕΠ), ενώ πυκνώνουν οι ομάδες καθηγητών που ζητούν πλέον με δημόσιες παρεμβάσεις τους να σταματήσουν οι καταλήψεις στα ΑΕΙ, ώστε να μπορέσουν να ασκήσουν τα ερευνητικά και διδακτικά τους καθήκοντα.

Ενώ όλοι γνωρίζουμε πως οι καθηγητές πιο πολύ νοιάζονται για τα λεφτά που χάνονται λόγο του "παγώματος" των ερευνητικών προγραμμάτων παρά για την ίδια την εκπαιδευτική διαδικασία, οι καθηγητές της ΑΣΟΕΕ (βλ. άρθρο του Βήματος) με δακρύβρεχτη επίκληση στο συναίσθημα για "την υποβάθμιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας" ουδεμία αναφορά κάνουν στα λεφτά που χάνουν και που είναι κύριος λόγος που δεν θέλουν κλειστές τις σχολές. Ακόμα και οι δάσκαλοι μας, μας λένε ψέματα.

TopGear
14-09-2011, 23:16
Εναντίον των καταλήψεων στα ΑΕΙ τάχθηκε η ΠΟΣΔΕΠ (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=419654)

Ενώ όλοι γνωρίζουμε πως οι καθηγητές πιο πολύ νοιάζονται για τα λεφτά που χάνονται λόγο του "παγώματος" των ερευνητικών προγραμμάτων παρά για την ίδια την εκπαιδευτική διαδικασία, οι καθηγητές της ΑΣΟΕΕ (βλ. άρθρο του Βήματος) με δακρύβρεχτη επίκληση στο συναίσθημα για "την υποβάθμιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας" ουδεμία αναφορά κάνουν στα λεφτά που χάνουν και που είναι κύριος λόγος που δεν θέλουν κλειστές τις σχολές. Ακόμα και οι δάσκαλοι μας, μας λένε ψέματα.

Τελικά καθηγητές είναι ή ερευνητές; Περικοπές θα έχουν μόνο οι φοιτητές ή και οι καθηγητές; Θέλουν να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους ή όχι; Με ψέμματα και παρασκηνιακή συμπεριφορά θα το πετύχουν αυτό; Κατάλαβαν ποτέ τους φοιτητές ή κοιτούσαν αποκλειστικά το μπουγιουρντί και τα ταξιδάκια εντός, εκτός και επί τα αυτά;

TopGear
15-09-2011, 14:46
155 καθηγητές του ΕΜΠ ζητάνε να ανοίξουν οι σχολές (http://apps.simor.ntua.gr/apps/asp1_quest.asp)

Βέβαια εκεί είναι 160 για 9 σχολές, δηλαδή περίπου 17 μέλη ΔΕΠ ανά σχολή. Εμείς χτυπήσαμε 30άρι. :p :p Σας φάγαμε ρε Εκπαιδεύομενε. :banana::banana::banana:

jesu
16-09-2011, 17:06
Κάλεσμα Αγώνα του Συντονιστικού Γενικών Συνελεύσεων και Καταλήψεων (http://edopolytexneio.gr/images/8/8f/%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B1_%CF%84% CE%BF%CF%85_%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D_%CE%93.%C E%A3..doc)

Νέοι και νέες, εργαζόμενοι και εργαζόμενες έλληνες και ξένοι.

Το πιο βαθύ σκοτάδι καλύπτει ολόκληρη την κοινωνία. Μια πρωτοφανής επίθεση στα δικαιώματα και τις κατακτήσεις εκατοντάδων χρόνων, στην εργασία, στην παιδεία, στην υγεία, σε όλα τα δημόσια αγαθά, ένας νέος μεσαίωνας επιβάλλεται από την σιδερένια μπότα της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ, τις διεθνείς μαφίες της Ε.Ε. και του ΔΝΤ και τους συμμάχους τους ΝΔ και ΛΑΟΣ.

Τα αδέρφια μας στα σχολεία όλης της χώρας- όσα η κυβέρνηση δεν έκλεισε με τις συγχωνεύσεις μέσα στο καλοκαίρι-ξεκινούν την χρονιά χωρίς βιβλία με τεράστιες ελλείψεις σε καθηγητές.

Οι γονείς μας ζουν καθημερινά με τον φόβο της απόλυσης τόσο στον ιδιωτικό αλλά και στον δημόσιο τομέα, μετά τις τρομαχτικές μειώσεις στους μισθούς και τα συνεχή χαράτσια αδυνατούν να ανταποκριθούν σε στοιχειώδεις υποχρεώσεις, με τα χρέη στις τράπεζες να αυξάνονται δραματικά.

Οι φίλοι μας μένουν στην ανεργία για χρόνια ενώ οι πιο τυχεροί βρίσκουν περιστασιακές δουλειές με 500 ευρώ το μήνα. Τη νεολαία και ολόκληρη την εργατική τάξη θέλουν να την κάνουν να δουλεύει περιστασιακά για 492 ευρώ, ανασφάλιστη και ελαστική. Θέλουν κάθε οικογένεια με έναν εργαζόμενο.

Νέοι και νέες, εργαζόμενοι και εργαζόμενες έλληνες και ξένοι

Εδω και τρεις βδομάδες φοιτητές και σπουδαστές μέσα απο Γενικές Συνελέυσεις έχουμε προχωρήσει σε κινητοποιήσεις ενάντια στο νόμο της Διαμαντοπούλου και την πολιτική της κυβέρνησης. Πάνω απο 300 σχολές βρίσκονται σε κατάληψη, χιλιάδες φοιτητές διαδηλώνουν στους δρόμους, ενώ παράλληλα τόσο οι εργαζόμενοι στα πανεπιστήμια όσο και οι καθηγητές προχωρούν σε απεργίες.

Η σφικτή δημοσιονομική λιτότητα του μνημονίου και η πολιτική κατεδάφισης των κοινωνικών παροχών δε θα μπορούσε να αφήσει ανεπηρέαστο το πανεπιστήμιο. Το νέο πανεπιστήμιο της αγοράς και του μνημονίου θα είναι ένα πανεπιστήμιο χωρίς φοιτητικές παροχές, με ριζικά μειωμένη χρηματοδότηση, αυταρχικό πολύ πιο άμαζο και με έντονη την παρουσία της ιδιωτικής -επιχειρηματικής λειτουργίας μέσα σε αυτό. Για να χτυπήσει τους αγώνες μας αλλά κυρίως για να τρομοκρατήσει ολόκληρη την κοινωνία καταργεί την κατάκτηση του Πανεπιστημιακού Ασύλου όταν ακόμα και η Χούντα για να εισβάλλει στο Πολυτεχνείο το 1973 ζήτησε την άδεια του Πρύτανη και της Συγκλήτου οι οποίοι αρνήθηκαν και παραιτήθηκαν!!

Ο νέος νόμος έρχεται να διαμορφώσει έναν αυριανό εργαζόμενο φτηνό, ευέλικτο, άμεσα παραγωγικό και ειδικευόμενο, πειθήνιο και παράλληλα χωρίς συλλογικές αναπαραστάσεις. Έναν εργαζόμενο δηλαδή πολύ πιο εύκολα εκμεταλλεύσιμο από την εργοδοσία σε μια προσπάθεια συμπίεσης των δικαιωμάτων των νέων. Η αντιδραστική κυβερνητική πολιτική προστάζει μια γενιά πιο μορφωμένη από κάθε άλλη , σε κοινωνίες πιο πλούσιες από ποτέ να είναι η πρώτη γενιά που θα ζήσει χειρότερα από τις προηγούμενες.

Οι φοιτητικές κινητοποιήσεις είτε θάβονται καθημερινά είτε κατασυκοφαντούνται από τους πληρωμένους μεγαλοδημοσιογράφους των ΜΜΕ. Όπως γίνεται με όλους τους αγώνες τα τελευταία χρόνια, όπως γίνεται με όποιον τολμά να σηκώσει κεφάλι. Έτσι δε γίνεται με τους εργαζόμενους στο δημόσιο, τους οδηγούς ταξί, τους εργαζόμενους στη ΔΕΗ, τους εκπαιδευτικούς, τους διαδηλωτές των πλατειών; Έτσι δε γίνεται με ολόκληρο τον ελληνικό λαό που προσπαθούν να τον πείσουν ότι φταίει για την κρίση, ότι είναι τεμπέλης και ότι «φάγαμε όλοι μαζί»;

Αδέρφια μας, γονείς μας, γείτονες μας, συνάδερφοί μας

Εσείς μας ξέρετε. Είμαστε κομμάτι της κοινωνίας αυτής όπως ο κάθε ένας από εσάς.

Δεν διεκδικούμε κάποια προνομιακή μεταχείρηση, δεν είμαστε συντεχνία, δεν ενδιαφερόμαστε για καριέρες, δεν νοιαζόμαστε μόνο για τον εαυτό μας όπως θέλουν να πείσουν όλη την κοινωνία τα παπαγαλάκια των ΜΜΕ. Δεν μας νοιάζουν οι σχέσεις με το κυβερνητικό και καθηγητικό κατεστημένο.

Αγωνιζόμαστε για να μπορεί η νεολαία είτε έχει σπουδάσει, είτε όχι, να ζει με αξιοπρέπεια απο μια δουλεία.

Αγωνιζόμαστε για να έχουν όλοι πρόσβαση στα δημόσια αγαθά, στην παιδεία, στην υγεία, στην ασφάλιση, γιατί είναι δικαιώματα και κατακτήσεις του λαού και όχι εμπορεύματα.

Αγωνιζόμαστε για να μην αμοίβονται οι εργαζόμενοι με μισθούς πείνας, να μην απολύονται, για να μας επιστρέψουν όλα όσα μας κλέβουν οι κυβερνήσεις και τα αφεντικά, οι επιχειρηματίες όλα αυτά τα χρόνια.

Αγωνιζόμαστε γιατί είναι αδιανόητο σ’ αυτή την εποχή των τεράστιων δυνατοτήτων και τις ανάπτυξης των παραγωγικών μέσων να μην μπορούμε να ζούμε όλοι αξιοπρεπώς, να ζούμε μες τη μιζέρια, να υπάρχουν άνθρωποι δίπλα μας που δεν έχουν στέγη και τροφή, που ψάχνουν καθημερινά τα σκουπίδια ή περιμένουν ώρες στις ουρές των συσιτίων για ένα πιάτο φαί.

Φίλοι και συναγωνιστές μας

Ξέρουμε ότι θα προσπαθήσουν να μας διασπάσουν, όπως κάνουν τόσα χρόνια φτιάχνοντας πλαστούς διαχωρισμούς (εργαζόμενοι στον δημόσιο ενάντια στους εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα, έλληνες ενάντια στους μετανάστες κλπ).

Ξέρουμε ότι θα θα προσπαθήσουν να μας καταστείλουν με τα ΜΑΤ και με παρακρατικούς μηχανισμούς.

Ξέρουμε όμως, και το ξέρετε και εσείς, ότι αν οι φοιτητές ενωθούν με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς και με όλους τους εργαζόμενους, αν ο λαός βρεθεί δίπλα μας και αγωνιστούμε μαζί, αυτή η βάρβαρη κυβέρνηση, τα μνημόνια της και η αντιλαϊκή πολιτική συνολικά- που την στηρίζουν μόνο μια χούφτα μεγαλοεπιχειρηματίες, μεγαλοδημοσιογράφοι και οι δυνάμεις καταστολής – θα ανατραπεί.

Δεν μπορούμε να ζήσουμε όπως σχεδιάζουν, δεν θα υποταχτούμε σ’αυτό το απάνθρωπο μέλλον που έχουν ετοιμάσει για όλους μας, δεν θα υποχωρήσουμε.

Έχουμε μόνο μια επιλογή, τον αγώνα μαζί με τους εργαζόμενους για μια άλλη εκπαίδευση, για μια άλλη ζωή, για μια άλλη κοινωνία.

Εμπρός λοιπόν για πανεκπαιδευτικό- πανκοινωνικό ξεσηκωμό.

Εμπρός για καταλήψεις-απεργίες-διαδηλώσεις μέχρι τη νίκη.

Η νύχτα θα περάσει

Μπορεί να φτύσουν τα νερά

Μπορεί να τουφεκίσουν τα σπουργίτια

Μπορεί να κάψουν τους στοίχους

Μπορεί να αποκεφαλίσουν το γλυκό κρίνο

Μπορεί να κομματιάσουν το τραγούδι και

να το εξακοντήσουν στο βάλτο

Αλλά αυτή η νύχτα θα περάσει

understracker
16-09-2011, 19:00
Κίνδυνος για τους φοιτητές να διαγραφούν από τα τμήματα

«Καμπανάκι» από την Άννα Διαμαντοπούλου

Να διαγραφούν από τη σχολή τους κινδυνεύουν όσοι δεν εγγραφούν για δύο συνεχόμενα εξάμηνα λόγω των καταλήψεων στα ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Η υπουργός Παιδείας χτύπησε «καμπανάκι», τονίζοντας πως με το νέο νόμο υποχρεούνται σε εγγραφή όλοι οι φοιτητές και όχι μόνο οι πρωτοετείς.

Η κυρία Άννα Διαμαντοπούλου, παράλληλα, δήλωσε πως να διεξαχθούν για 13 εβδομάδες μαθήματα, ώστε να μπορέσουν οι φοιτητές να προσέλθουν στην εξεταστική, διαφορετικά δεν έχουν δικαίωμα να μετάσχουν στις εξετάσεις.

Τα υπό κατάληψη τμήματα αυτή τη στιγμή είναι πάνω από 300.

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/230357/kindunos-gia-tous-foitites-na-diagrafoun-apo-ta-tmimata/

Χο, χο, χο, χο!

path
16-09-2011, 19:04
ρε παιδια τι παει να παει "εγγραφη στο εξαμηνο"

εγω δεν εχω γραφτει ποτε σε κανενα εξαμηνο, ουτε εχω δει κανεναν να γραφεται.

ολων τα τριπτυχα ειναι κενα! (εκτος του 1ου εξαμηνου)

//προφανως δηλωνω μαθηματα οπως και ολοι

floyd21
16-09-2011, 19:08

Για δες το πίσω μέρος του τρίπτυχου, δεν έχει σφραγίδες;
Πάσο πως βγάζεις κάθε χρόνο;

Pan-kun
16-09-2011, 19:12

Καλά αυτό δε λέει κάτι. Πχ εγώ πέρσι δεν έβγαλα πάσο και όσοι ειναι πάνω από 6ο έτος έτσι και αλλιώς δε μπορούν να πάρουν πάσο.
Στη σχολή μας μάλλον η εγγραφή γίνεται ή αυτόματα ή μαζί με τις δηλώσεις μαθημάτων.

Sevasmios
16-09-2011, 19:12

Τα ίδια και εδώ.

Μόνο στο 1ο εξάμηνο σφραγιδώσαν στην γραμματεία. Πάσο σου δίνουν και το συμπληρώνεις και μόνο σου πολλές φορές.

lkjhg
16-09-2011, 19:31
ναι ρε παιδια μην μασ τρελενεται τωρα!!εγω ενα χρονο δεν ειχα παρει πασο!οποτε απο πισω δεν εχω σφραγιδα για ενα χρονο!ειχα παει στην γραματεια και μου ειχαν πει πως τα πασο τελειωσαν και πως θα εφερναν σε καποιους μηνες ε και μετα βαρεθηκα και το ξεχασα και δεν πηγα!δεν ηξερα οτι τα πασο ειναι η εγραφη!νομιζα πως ειναι μονο για τα λεωφορεια και γενικα για οτιδηποτε μπορεισ να εχεις εκπτωση σαν φοιτητης!οποτε εφοσον δεν μου ηταν αναγκη δεν εβγαλα αλλο!τα εχω πεταξει κιολασ τα παλια πασο!και φετοσ δεν δικαιουμε καθως μπαινω 7 ετος!
εξαλου θυμαμαι κακοιους καθηγητες να λενε μην ερχεστε στις εξετασεις με τα πασο και μας δειχνετε αυτα γιατι δεν ειμαστε σε λεωφορειο να ερχεστε η με τρυπτυχο ή με ταυτοτητα,διαβατηριο!

τεσπα πιστευω εφοσον αυτο εγινε παλια και περσυ πηρα πασο και δεν μου εχουν πει τιποτα δεν εχω διαγραφει!τωρα φετος πως γραφομαστε???αυτο το καμπανακι που χρυπαει η διαμαντοπουλου!να μη την πατησουμε!

path
16-09-2011, 19:33
στο πισω μερος εχω ακριβως 4 υπογραφες για καθε ακαδημαικο ετος.

αν το ανοιξετε ομως λεει ΕΓΓΡΑΦΕΣ & ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ -> ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ/ΘΕΡΙΝΟ...

εκει εχω μονο μια υπογραφη.

SpartanGeorge
16-09-2011, 19:36
Οι εγγραφές γίνονται αυτόματα σε κάθε δήλωση μαθημάτων.

floyd21
16-09-2011, 19:53
στο πισω μερος εχω ακριβως 4 υπογραφες για καθε ακαδημαικο ετος.

αν το ανοιξετε ομως λεει ΕΓΓΡΑΦΕΣ & ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ -> ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ/ΘΕΡΙΝΟ...

εκει εχω μονο μια υπογραφη.

Ναι, αυτό εννοούσα κι εγώ.

Stamos
17-09-2011, 19:44
μια ερωτηση παιδια, επειδη δεν ρωτησα ακομα την γραμματεια, εγω του 2005 που ειμαι και χρωσταω 1-2 μαθηματα ειμαι v+2 ηδη και αν δεν γινει η εξεταστική ανεβαίνει το κασέ...θα γινω delete απο σχολή? Ρωτάνε και αλλοι!!!

TopGear
17-09-2011, 19:55
μια ερωτηση παιδια, επειδη δεν ρωτησα ακομα την γραμματεια, εγω του 2005 που ειμαι και χρωσταω 1-2 μαθηματα ειμαι v+2 ηδη και αν δεν γινει η εξεταστική ανεβαίνει το κασέ...θα γινω delete απο σχολή? Ρωτάνε και αλλοι!!!

Τέλη 2015.

Και στο εξηγώ: είσαι 2005-2006. Ως τα τέλη 2011-2012 είσαι ν+6 εξάμηνα > ν + 4 εξάμηνα, άρα πας για τέλη 2015.

dukewalker
18-09-2011, 01:48
Τέλη 2015.

Και στο εξηγώ: είσαι 2005-2006. Ως τα τέλη 2011-2012 είσαι ν+6 εξάμηνα > ν + 4 εξάμηνα, άρα πας για τέλη 2015.

επειδη τα εξηγεις ωραια, και του 2008, μεχρι και το 2014-2015 παμε?

giannis88
18-09-2011, 01:58
γράφτε κάποιος τον αλγόριθμο όλο και κάποιος θα φτιάξει ένα script τι σοι ΙΕΚΑΔΕΣ είμαστε.

TopGear
18-09-2011, 02:53
επειδη τα εξηγεις ωραια, και του 2008, μεχρι και το 2014-2015 παμε?

Όχι. Του 2008 πάνε ως 2015-2016. Στα τέλη 2012, δε θα'χεις συμπληρώσει ν+2, οπότε έχεις δικαίωμα ως 2ν.

memnor
19-09-2011, 14:31
Παιδιά μια ερώτηση επειδή είμαι λίγο πριν το καρδιακό επεισόδιο.
Μπήκα στη σχολή το 2002 αλλά λόγω δουλειάς άρχισα να δίνω μαθήματα το 2006. Πλέον χρωστάω μόνο 2 για να πάρω πτυχίο.
Τι ισχύει με εμάς που έχουμε ξεπεράσει τον προβλεπόμενο χρόνο; Γενικά πάμε 2015 ή στην εντατική;

d3m
19-09-2011, 15:00
άρχισαν οι προβοκάτσιες...
http://diafaneia.ee.auth.gr/%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%BD%CE%B9%C E%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B9%C F%8E%CE%BD-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BC%CF%80-%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%84%CE%BF%C F%85

stathisq
19-09-2011, 15:09
άρχισαν οι προβοκάτσιες...
http://diafaneia.ee.auth.gr/%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%BD%CE%B9%C E%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B9%C F%8E%CE%BD-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BC%CF%80-%CF%88%CE%AE%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%84%CE%BF%C F%85

παρεμπίπτοντος αρκετά άτομα από τους μεταλλειολόγους είναι με σπασμένα χέρια και ράμματα στο κεφάλι...

giannis88
19-09-2011, 15:30
καλά η ηλιθιότητα δεν είναι πάντα προβοκάτσια. και μάλλον είναι αποτέλεσμα ηλιθιότητας αυτή η φάση.

nvs
19-09-2011, 18:44
Παιδιά μια ερώτηση επειδή είμαι λίγο πριν το καρδιακό επεισόδιο.
Μπήκα στη σχολή το 2002 αλλά λόγω δουλειάς άρχισα να δίνω μαθήματα το 2006. Πλέον χρωστάω μόνο 2 για να πάρω πτυχίο.
Τι ισχύει με εμάς που έχουμε ξεπεράσει τον προβλεπόμενο χρόνο; Γενικά πάμε 2015 ή στην εντατική;

To έφτιαξα μιας και πολύς κόσμος ρωτά ξανά και ξανά. Αν δείτε κανέναπροβληματάκι στείλτε μου pm να το διορθώσω:

http://nickonline.freehostia.com/index.php

memnor
19-09-2011, 19:01
To έφτιαξα μιας και πολύς κόσμος ρωτά ξανά και ξανά. Αν δείτε κανέναπροβληματάκι στείλτε μου pm να το διορθώσω:

http://nickonline.freehostia.com/index.php

Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου nvs..

jesu
22-09-2011, 23:52
Συζήτηση με φοιτητές (υπέρ των καταλήψεων) που διοργανώθηκε από το edopolytexneio.gr και διάφορα blogs:

http://edopolytexneio.gr/?p=595

Synthelectric
23-09-2011, 09:02
Μαζική φοιτητική διαδήλωση στο Σαντιάγο (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=385112&cid=5)

Περίπου 150.000 άνθρωποι, σύμφωνα με τους οργανωτές, 60.000 σύμφωνα με τις Aρχές, πραγματοποίησαν πορεία χθες στο Σαντιάγο της Χιλής, ζητώντας εκπαιδευτική μεταρρύθμιση, στη διάρκεια μιας διαδήλωσης που χαρακτηρίσθηκε από συγκρούσεις και που σηματοδοτεί μια ενίσχυση του φοιτητικού κινήματος, έπειτα από τέσσερις μήνες κινητοποιήσεων.

Η διαδήλωση εξελίχθηκε χωρίς επεισόδια, όμως αργά το απόγευμα ομάδες κουκουλοφόρων νεαρών αποσπάστηκαν από τη διαδήλωση και συγκρούστηκαν με τις ειδικές μονάδες της αστυνομίας στο κέντρο της πρωτεύουσας. Οι νεαροί πετούσαν πέτρες και διάφορα αντικείμενα στους αστυνομικούς και άναψαν φωτιές με ελαστικά και άλλα υλικά, ενώ οι αστυνομικοί απάντησαν με αντλίες νερού και δακρυγόνα.

Περίπου 20 αστυνομικοί τραυματίστηκαν και 50 άτομα συνελήφθησαν για «σοβαρή διατάραξη της τάξης», σύμφωνα με τη νομάρχη του Σαντιάγο, Σεσίλια Πέρες. Τη διαδήλωση οργάνωσε η Συνομοσπονδία Φοιτητών της Χιλής. Οι διαδηλωτές συγκεντρώθηκαν χθες το πρωί σ' ένα πανεπιστήμιο έξω από το Σαντιάγο μέσα σε εορταστική ατμόσφαιρα, μερικοί με την οικογένειά τους, πολλοί μεταμφιεσμένοι και παίζοντας μουσικά όργανα, και πραγματοποίησαν πορεία προς το κέντρο και την περιοχή το προεδρικού μεγάρου.

Σύμφωνα με τον Χάιμε Γκαχάρντο, επικεφαλής του μεγαλύτερου συνδικάτου των εκπαιδευτικών που συμμετέχει στο κίνημα, η συμμετοχή ξεπέρασε τους 150.000 ανθρώπους. «Η κινητοποίηση ξεπέρασε τις προσδοκίες μας. Είναι ένα σήμα ενότητας το οποίο είχαμε ανάγκη. Η πλειονότητα στη Χιλή απαιτεί μια δημόσια εκπαίδευση ποιότητας» δήλωσε προς το πλήθος ο Τζόρτζιο Τζάκσον, συνδικαλιστής ηγέτης των φοιτητών.

Φοιτητές, μαθητές και εκπαιδευτικοί έχουν κινητοποιηθεί από τον Μάιο, ζητώντας μια βαθιά μεταρρύθμιση της εκπαίδευσης. Ζητούν ιδιαίτερα να αυξηθούν τα μέσα που διατίθενται για τη δημόσια παιδεία, φτωχό συγγενή ενός συστήματος δύο ταχυτήτων, από το οποίο αποστασιοποιήθηκε έντονα το κράτος κατά τη διάρκεια της δικτατορίας, στη δεκαετία του 1980.

understracker
28-09-2011, 08:01
Συνεχίζονται οι κινητοποιήσεις στην Χιλή (http://www.tovima.gr/world/article/?aid=422125).

Εκεί ζητάνε χρήματα από το Κράτος για την Παιδεία και εδώ χαιρόμαστε που μας τα κόβουν και μας λένε ζητιανέψτε από τις επιχειρήσεις.

Είναι το όνειρο του κάθε ελιτιστή η παιδεία δυο ταχυτήτων. Οι αχρείοι στα δημόσια υποβαθμισμένα σχολεία και οι πλούσιοι στα καλογυαλισμένα ιδιωτικά. Και αν είσαι καλός μπορεί να πάρεις και καμιά υποτροφία. Αλλιώς για πάντα στην ανέχεια.

jesu
28-09-2011, 17:58
Επιστολή φοιτητή στο ΒΗΜΑ που χύνει στη μάπα Πορτοσαλταδόρους και παρτάκηδες. (http://www.tovima.gr/opinions/useropinions/article/?aid=421311#.ToL2fiZWgNc.facebook)

Savael
28-09-2011, 18:29
Επιστολή φοιτητή στο ΒΗΜΑ που χύνει στη μάπα Πορτοσαλταδόρους και παρτάκηδες. (http://www.tovima.gr/opinions/useropinions/article/?aid=421311#.ToL2fiZWgNc.facebook)

Πολυ καλα τα λεει το παλικαρι. Μακαρι να σκεφτομασταν ολοι σαν κι αυτον.

tony_iommi
28-09-2011, 20:17

Ρε μαλάκα τι λες???Είσαι σοβαρός??Αποτυγχάνουν οι επιστολές και οι παραστάσεις διαμαρτυρίας???Last time I checked they were supposed to be a lot more efficient than an occupation..

Synthelectric
28-09-2011, 22:10
http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=422294&h1=true#commentForm

Τι φοβάται η Αννα; | 20:12
Μήπως κατάλαβε ότι τα παιδιά την έχουν καταλάβει; Μήπως ότι και οι φοιτητές την ξέρουν; Οι φοιτητές και οι μαθητές έχουν γονείς... Όλοι μαζί είναι πολλοί... Τρέμετε ΠΑΣΟΚΟΙ...
Παγκαλακος
απάντηση (http://www.tovima.gr/#)15 (http://www.tovima.gr/#)6 (http://www.tovima.gr/#)

understracker
29-09-2011, 20:30
Βία κατά μαθητών σε σχολεία υπό κατάληψη καταγγέλλει η ΟΛΜΕ (http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=314035)
Βία στην βία; :/

Θανάσης Χ.
29-09-2011, 21:42
Βία κατά μαθητών σε σχολεία υπό κατάληψη καταγγέλλει η ΟΛΜΕ (http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=314035)
Βία στην βία; :/

Από ότι έμαθα στην Αργυρούπολη οι καθηγητές και κάποιοι φασιστογονείς πήγαν να ανοίξουν την πόρτα με κόφτη, οι μαθητές στάθηκαν πίσω της με αποτέλεσμα να χτυπηθεί ένα μαθητής και να σπάσει το χέρι του.

understracker
29-09-2011, 22:37
Η αστυνομία “έσπασε” την κατάληψη του 4ου Λυκείου Αγ.Παρασκευής (http://edopolytexneio.gr/arthra/ekpaideusi/mathites/1157)

klaiw
30-09-2011, 15:58
Το έγγραφο στο παρακάτω link απεστάλλη από Υπουργείο Παιδείας σε ΑΕΙ στις 15/9/11. Τι θα ισχύει και μέχρι πότε. Ο Πρόεδρος Τμήματος έχει ισχύ έως 31/7/2012.Μετά το Τμήμα θα αποτελεί πρόγραμμα σπουδών κλπ κλπ και θα εποπτεύεται αλλιώς.
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=45276

Μία ερμηνεία του νέου νόμου Διαμαντοπούλου λίγο πιο αναλυτικά και συγκεκριμένα σε πολλά σημεία του και το χρονικό των αλλαγών που θα ακολουθήσουν:
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=45595

lkjhg
30-09-2011, 16:01
http://edopolytexneio.gr/map

102 σχολες ειναι σε καταληψη!φοβερος αριθμος,απο τις 300 περιπου που ξεκινησαν εμειναν 102!φοβερη επιτυχια ειναι αυτο για τον αγωνα μας και θα φοβηθει και πολυ και η Διαμαντοπουλου!

απο το ΕΚΠΑ αυτες που ειναι ανοιχτες ειναι
ΠΤΔΕ,Χημικο,Βιολογικο,ΤΕΦΑΑ,Γεωλογικο,Θεολογικο,Νη πιαγωγων. Δεν λεει αν ανοιξαν Οδοντιατρικη και ΜΙΘΕ και τα τμηματα της Φιλοσοφικης τα εχουν διαγραψει αρα νομιζω ανοιξαν.

Οποτε συνοψιζουμε,ολα τα τμηματα του ΕΚΠΑ ετσι οπως τα βλεπω απο το http://edopolytexneio.gr/map ειναι 30(μαζι με ολα τα τμηματα της φιλοσοφικης) .Απο τα 30 ,τα 21 εχουν ανοιξει και 9 ειναι κλειστα!Μεγαλη νικη λεμε!αυριο κιολας η Διαμαντοπουλου θα αλλαξει τον νομο!

Γεωπονικο Πανεπιστημιο αθηνων και τα 6 τμηματα ανοιχτα!
Ανωτατη σχολη καλων τεχνων 2 τμημτα κλειστα.

Στο ΕΜΠ απο τα 9 τμηματα ανοιξαν τα 2 και τελουν ακομα υπο καταληψη τα 7!Ανοιξαν οι Ναυπηγοι και οι Χημικοι Μηχανικοι
ΑΣΣΟΕ δεν ειχε απαρτια η συνελευση τους οποτε θα ξεκινησουν κανονικα εξεταστικη.Η αποφαση της πρυτανιας τους(της ΑΣΣΟΕ) ειναι η εξης

Μετά από απόφαση της Συγκλήτου της 30ης Σεπτεμβρίου 2011, οι εξετάσεις των
μαθημάτων της εξεταστικής περιόδου Σεπτεμβρίου 2011 συνεχίζονται από τη Δευτέρα 3
Οκτωβρίου 2011 βάσει του Προγράμματος των εξετάσεων.

ξεκινανε απο οτι ειδα την εξεταστικη 3 οκτωμβριου(οπου ειδα πχ την δευτερα 3/10 δινουν ωρα 8-10 ,6 μαθηματα ταυτοχρονα(που παραπονιοσασταν για το δικο μας προγραμμα) αυτο ισχυει και για αλλες ωρες που δινουν ταυτοχρονα και αλλα μαθημτα.Στις 17/10 θα ξεκινησει το εξαμηνο τους μαθηματα κανονικα.Οποτε μεχρι τις 16/10 (και σαββατα και κυριακες δινουν) δινουν μαθηματα,17/10 ξεκιναει το εξαμηνο και απο κει και περα δινουν μεχρισ τις 5/11 μαθηματα (οσα περισευουν) μονο τα σαββατοκυριακα!Το συμπερασμα:ουτε και αυτων το προγραμμα ειναι το τελειο και το ιδανικο,σιγουρα θα μπορουσε να ειναι καλυτερο αλλα τουλαχιστον αυτοι θα δωσουν εξεταστικη και δεν θα την χασουν!

Πανεπιστημιο Πειραια ανοιχτο.εχουν ξεκινησει εξεταστικη απο τις 26 σεπτεμβριου!(στο ΠΑ.ΠΕΙ υπαρχει και τμημα πληροφορικης που φυσικα ειναι πιο γελοιο απο το δικο μας και αυτοι δεν εχασαν την εξεταστικη τους,ενω εμεις που τις εχουμε πιο πολυ αναγκη τις εξεταστικες τις χανουμε!)

Παντειος καναν μια βδομαδα εξεταστικη και τωρα ξανακλεισαν(βεβαια αυτοι δεν εχουν τοσο αναγκη την εξεταστικη οσο εμεις!

Ποια ειναι η μαζικοτητα που μας λετε????και που βαζετε λινκ το βημα οπου αναφερει για τις καταληψεις στα σχολεια!Εμεις ειμαστε Πανεπιστημιο δεν παμε σχολειο!Τι μας λετε να μην ακουμε τα ΜΜΕ???αν πουν οτι λιγοστεψαν οι καταληψεις θα πουν ψεμματα??αφου ειδαμε και απο το http://edopolytexneio.gr/map οτι ΜΟΝΟ 102 σχολες εχουν καταληψη!τι φοβερη νικη,τι φοβερη μαζικοτητα!.Θα πουν ψεμματα πως μια μικρη μεριδα φοιτητων σαν τους βλακες εχασε την εξεταστικη της ενω αλλοι την εκαναν κανονικα?Θα μας λυπηθει που χασαμε την εξεταστικη μας ,εμας την μικρη μεριδα η Διαμαντοπουλου???θα παμε να της πουμε ξερετε ,η σχολη μας ειναι δυσκολη καναμε και καταληψεις και χασαμε μια εξεταστικη σας παρακαλουμε ας ειναι ο νομος λιγο ελαστικος με τους φοιτητες απο την σχολη μας και ας τους αφησετε να παρουν πτυχιο!

Τετοιοι αγωνες πρεπει να ειναι μαζικοι και να συνεχιζουν παρα τις απειλες καποιων αλλα να συνεχιζουν ενωμενοι και με πιο πολυ μαζικοτητα απο ποτε!οταν υποχωρουν καποιοι τοτε εχουμε χασει την μαχη απεντι στην υπουργο!και ειμαστε και κεραταδες και γδαρμενοι γιατι ειμαστε απο τους λιγους που θα χασουμε την εξεταστικη μας!Ολες οι σχολες επρεπε να χασουν την εξεταστικη τους!τωρα με 102 σχολες πανελλαδικα τι θα καταφερουμε????

στο site αυτο που εχω πανω απο τα ΑΕΙ που ειναι στην αθηνα και αναφερονται στο site υπαρχουν (στα ΑΕΙ αθηνας) 74 τμηματα συνολικα.απο τα 74 τμηματα τα 47 ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ και τα 27 ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ!Φοβερη νικη για τις σχολες στην αθηνα,στο κεντρο που εδω αθηνα επρεπε να συμμετεχουν πιο πολλοι απο οτι στην επαρχια!στις μεγαλες πολεις γινονται πιο πολυ οι καταληψεις.Πρεπει να ξερουμε ποτε να υποχωρουμε απο μια μαχη!Δεν μπορει ολος ο στρατος να υποχωρει και μονο οι αξιοματικοι και ολοι οι υψηλοβαθμοι να μενουν!

εγω νιωθω σαν μαλακας που φιλοι μου απο το γεωλογικο και πληροφορικη απο ΠΑΠΕΙ δεν θα χασουν την εξεταστικη τους!και ετσι μας βλεπουν και μας!σαν τους μαλακες.κανανε καταληψεις αυτοι και σταματησαν οταν επρεπε!αυτοι που συνεχιζουν και δικαιολογουνται ειναι το ΕΜΠ(-2 που θα δωσουν εξετστικη) οπου αυτοι το παιζουν κιολας επαναστατες ,ειμαστε απο το πολυτεχνειο,ειμαστε οι καλυτεροι και ετσι!αυτοι ομως εχουν καλυτερα πτυχια απο μας,εχουν πιο συνενοησιμους και συνεργασιμους καθηγητες απο εμας που δεν τους ταλαιπωρουν(μπορουν να δωσουν ενα μαθημα και το σεπτεμβρη χωρις να το κοψουν και να κρατηθει ο καλυτερος βαθμος,εχουν κατι σαν πτυχιακες εξεταστικες για τους τελειοφοιτους,το πτυχιο τους ειναι μαστερ ενω το δικο μας μπαρτσελορ και γενικα ειναι πιο γαμαουα αυτοι και "χεστηκαν" αν κανουν καταληψεις,συνεχιζουν την παραδοση του πολυτεχνειου.)

understracker
30-09-2011, 16:07
Καλά ΑΣΟΕΕ έγινε μαλακία από την ΠΑΣΠ γιατί ήθελε να γίνει η συνέλευση την Δευτέρα και δεν μπήκαν μέσα. Με τέτοιο πρόγραμμα εξεταστικής θα ξανακλείσει.

Επίσης ξανάκλεισε το Πάντειο. :sleep:

Αν περίμενες αντίδραση στον νόμο από το ΠΑΠΕΙ τι να σου πω. :p

Όσον αφορά τα ΤΕΙ, θα κλείσουν μόνα τους λόγω έλλειψης χρηματοδότησης. Είδη το ΤΕΙ Αθηνών αυτή την φορά χαροπαλεύει. :boss:

lkjhg
30-09-2011, 16:14
δεν ξερω πως ειναι το προγραμμα της ΑΣΣΟΕ παντως αν εναι χαλια ειναι λογικο!δηλαδη εχουμε κανει καταληψη 1 μηνα και θελουμε το προγραμμα να μας αρεσει?αν ειναι δυνατον!στριμωγμενα θα ειναι τα πραγματα!(αν και στην ΑΣΟΕ θα δινουν και σ/κ και οταν ξεκινησουν και τα μαθηματ οποτε κατι ειναι και αυτο,βεβαια δεν ξερω κατα ποσο καλα θα παρακολουθουν το πρω καιρο στην σχολη ,θα ασχολουνται με τις εξετασεις).δεν ειναι ολοι τοσο βλακες οσο εμεις!πιστευω θα δωσουν την εξεταστικουλα τους κιας περασουν λιγοτερα μαθηματα απο οτι προγραμματιζαν!αλλα πες οτι ξανακλεινουν ,τοτε 39 σχολες ανοιχτες θα ειναι στην αθηνα και 35 κλεστες!πολυ ωραια!

Για την Παντειο εγραψα πως εκαναν ηδη μια βδομαδα εξεταστικη και τωρα ξανακλεισαν!

Το θεμα ειναι πως οι σχολες που τελουν υποκαταληψη ειναι πολυ λιγες σε σχεση με τον αριθμο των τμηματων που υπαρχουν πανελαδικα!ετσι δεν θα καταφερουμε τιποτα!ειμεις χανουμε μονο!σιγα μην νοιαστει η υπουργος για την μειοψηφια(ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ) που κανει καταληψεις!θα πει ας χασουν την εξεταστικη και το εξαμηνο οι βλακες και μετα θα συμμορφωθουν!ενω αλλες σχολες δεν χανουν τιποτα!δεν θα αλλαξει τιποτα στον νομο προς το παρον γιατι αλλες σχολες ενδιαφερονται πιο πολυ για τις σπουδες τους και λενε ας ανοιξουμε εμεις να τελειωνουμε με την σχολη και να μην χασουεμ την εξεταστικη και ας αφησουμε τους αλλους να ναι κλειστα και αν καταφερουν ακτι καλως.ΓΙΑΤΙ ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ??????

nightcrawler
30-09-2011, 16:19
καλα το οτι το προγραμμα εξεταστικης θα ηταν αλλα νταλλ αναμενομενο κ το 07 μπορει να μν ηταν παραλληλα αλλα ηταν πονος απλα επειδη ηταν καλοκαιρι τρωγαμε απο τις διακοπες και δν ειχε βγει κατι σαν το το φετινο.
ε το Παπει οντως πεφτω απο τα συννεφα που δν εκλεισε.χαχα.
@lkjhg
εχω μπερδευτει με τα ποστ σου γιατι θυμαμαι ησουν υπερ της καταληψης,του αγωνα κτλ μεχρι ενω σημειο κ τωρα..

lkjhg
30-09-2011, 16:27
ημουν υπερ του αγωνα οταν ηταν μαζικος!αν πχ ΟΛΕΣ οι σχολες εκλειναν και κλειναμε και μεις ,ακομα και για 1 χρονο και για 2 μην σου πω αλλα ΟΛΕΣ ,τοτε ισως ελεγα οκ ,ειμαστε πολλοι ,θα ακουστουμε και θα εχει βαρυτητα ο αγωνας.Ειμαστε ολοι ενωμενοι και αν ειναι θα υποστουμε και ολοι τις συνεπειες!Κιας πηγαινε αυτο πισω τα σχεδια μου!θα ειμασταν ενωμενοι ολοι!τωρα να βλεπω αλλοι να συνεχιζουν την ζωη τους ,να μην χανουν τιποτα και γω να μην συνεχιζω την ζωη μου ,προσεξε να μην συνεχιζω την ζωη μου ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ!γιατι με 102 σχολες κλειστες ΤΙΠΟΤΑ δεν θα καταφερουμε.
Τωρα οι καταληψεις μειωνονται.Τι θα πει η Διαμαντοπουλου???θα καταφερουμε κατι???αφου αλλες σχολες νοιαζονται μην χασου την εξεταστικη τους και θα δεις πως αν συνεχισουν τις καταληψεις θα τις σταματησουν παλι για να μηνχασουν το εξαμηνο!εμεις λοιπον γιατι συνεχισουμε?με 102 σχολες δεν θα καταφερουμε κατι!ειμαστε η μειοψηφια!εμεις χανουμε τωρα!για αυτο θελω να ανοιξουν οι σχολες!αν εσυ πιστευεις πως με 102 σχολες κλειστες και με αλλες που ανοιξαν και δινουν εξεταστικη εξπρες θα καταφερουμε κατι τοτε ή κανεις τον χαζουλη(το ειπα χαιδευτηκα να μην παρεξηγηθεις) ή εισαι!εγω απλα ξερω να ερμηνευω το τι συμβαινει γυρω μου!

α και ημουν υπερ του αγωνα αλλα οχι μονο με καταληψεις και διαδηλωσεις και πορειες αλλα και με αλλα πραγματα οπως "καταληψη σταθμων" και ομιλια για να ακουστει η φωνη μας οπως και εγινε και γενικα και αλλα πραγματα πιο δυναμικα!

nightcrawler
30-09-2011, 16:53
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών οργανώνει ανοικτή εκδήλωση με θέμα: «Η Πανεπιστημιακή Κοινότητα απέναντι στον νέο νόμο για την τριτοβάθμια εκπαίδευση και τις σύγχρονες ανάγκες της κοινωνίας», την Πέμπτη 6 Οκτωβρίου στις 6:00 το απόγευμα, στο Κεντρικό Κτήριο, Πανεπιστημίου 30, στα Προπύλαια.

Από το Γραφείο του Πρύτανη
του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

κ ελεγα που ειχε χαθει ο Πελεγρινης κ ο δικος μας Αντιπρυτανης που μας ειχαν βομβαρδισει με μαιλ για να βγουν κ σηκωσαν το λαβαρο της επαναστασης τον αυγουστο αλλ μετα εξαφανιστηκαν.Ο σφηκο ηταν κ προεδρος μας στον προηγουμενο νομο θυμιζω

Synthelectric
30-09-2011, 17:03
lkjhg (http://www.forums.gr/member.php?19182-lkjhg) όταν σε βόλευε να κρύβεσαι πίσω από το "όλοι" και το "πολλοί" ήταν καλά...
Προτιμώ κάποιον που είναι 100% κατά των κινητοποιήσεων από κάποιον που οπορτουνιστικά αμφιταλαντεύεται μεταξύ απόψεων.
Το έκανες για να είσαι αρεστός στην εκάστοτε μάζα; Το έκανες επειδή δεν ήξερες; Το έκανες επειδή σε βόλευε να διαβάσεις μια/δύο εβδομάδες και μετά να δώσεις;
Βγδελυρό όπως και να ναι...

lkjhg
30-09-2011, 17:53
καταρχην αυτο που θα με βολευε ηταν να μην γινουν καταληψεις και να δωσουμε κανονικα!γιατι με το καινουργιο προγραμμα ,το τελευταιο,εδινα 2 μαθηματα την ιδια μερα!δευτερον τα εχω διαβασει τα μαθηματα εδω και καιρο μιας και ειναι μονο 3!τριτον ,ημουν και ειμαι κατα της εξεταστικης επι πτυχιο γιατι εχω φιλους που ειναι στο ιδιο ετος με μενα και χρωστανε 20 μαθηματα και μπορει να μην τελειωνουν αλλα το εχουν πιο πολυ αναγκη απο μενα να δωσουν εξεταστικη μιας και εχουν πιο πολυ αγχος το τι θα γινει και αν θα τελειωσουν την σχολη(οχι οτι εγω δνε εχω).τεταρτον γιατι να ειμαι αρεστος????λεω την αποψη πισω απο ενα ψευδωνυμο lkjhg,χεστηκα λοιπον ειτε ειμαι αρεστος ειτε οχι!πεμπτο οι βδομαδες για να διαβασουμε λιγο παραπανω ,αν αυτο ηθελα που δεν το ηθελα,ειχαν δωθει ετσι και αλλιως απο την πρυτανεια που ανεβαλε για 9 μερες την εξεταστικη!δεν νομιζεις οτι ηταν αρκετες μερες για να διαβασω παρα πανω αλλα ΚΑΙ να δωσω εξεταστικη σε μια αξιεπρης εξεταστικη 1 μηνα οπου θα εχω και μερες αναμεσα στα μαθηματα να διαβαζω παρα σε μια εξεταστικη 2 βδομαδων που ουτε να χεσω δεν προλαβαινα!ελπιζω τα επιχειρηματα να σε επεισαν αλλιως φιλε μου εισαι κολημενος.

Αν καναμε καταληψεις ΟΛΟΙ και καναμε καταληψεις για χρονια τοτε ισως η Διαμαντοπουλου να ελεγε φτασαμε στο 2013 κανονικα πρεπει να διαγραφουν καποιοι φοιτητες,εφοσον ομως ειναι κλειστες οι σχολες και δεν εχουν δωθει εξετασεις σε κανενα τμημα παρατεινω το διαστημα!τωρα με λιγες σχολες υπο καταληψη ατομα που χρωστανε πολλα μαθηματα τι θα κανουν?αλλες σχολες δινουν κανονικα!η Διαμντοπουλου θα ενδιαφερθει για την μειοψηφια?

μην κανετε τους βλακες!και σταματηστε να επιτιθεστε σε οσους μιλανε λογικα!αυτο που λεω ειναι ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ να συνεχιζουμε τις καταληψεις ενω μειωνονται δραματικα οι σχολες που τελουν υπο καταληψη και με αυτον τον τροπο δεν θα πετυχουμε και τιποτα οσον αφορα τον νομο!αρχισαμε να τρεχουμε σε εναν αγωνα τρεξιματος και ο προβλεπομενος χρονος τερματισμου εχει τελειωσει,ο αγωνας εχει ληξει και το σταδιο ειναι αδειο ,αν εσυ θες να συνεχιζεις να τρεχεις μεχρι να τερματισεις τρεχα, εγω προτιμω να ετοιμαστω για τον επομενο αγωνα!απλα ρεαλιστης ειμαι!εσυ προσπαθεις να πεισεις και να βγαλεις τους αλλους ηλιθιους,παρτακιδες,ψευτοεπαναστατες!πες μου βρισκεις νημα στον αγωνα ετσι οπως ειναι τωρα?????????με 102 σχολες υπο καταληψη και αλλες να δινουν εξεταστικη???στην αρχη που ειμασταν 300 ελεγα θα συσπειρωθουμε και ολοενα και πιο πολλες σχολες θα τις παρασερνουμε και θα κανουν και αυτες καταληψεις!ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΟΗΜΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!!!!!!!!!!!πως αλλιως να το πω????/εχω αδικο???ειμαι παρτακιας?????ειμαι βλακας????τι?????εσεις τι εισαστε?????εχουμε χασει τι λογικη σε αυτο το τμημα!

σου ειπα εμενα τον ψευτοεπανστατη τι θα με βολευε!να παρουμε τις 9 μερες αναβολη απο την πρυτανεια και μετα να κανουμε 1 μηνα εξεταστικη!!!!αυτο θα με βολευε!οπως και μια πτυχιακη εξεταστικη που ημουν ακι ειμαι κατα!παρολαυτα ημουν υπερ του αγωνα μεχρι πριν λιγες μερες!ειμαι υπερ του αγωνα οταν ολες οι σχολες ή η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι υπερ του αγωνα με καταληψεις!ΑΛΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ!
ελεος βγαζετε τον αλλο εξω απο τα ρουχα του κατηγορωντας τον οτι βολευτηκε με τις καταληψεις για να διαβασει και οτι την μια λενε ετσι και την αλλη αλλιως!ειναι κακο που καποιος αναθεωρει με βαση τα τρεχοντα δεδομενα?????που αντιλαμβανετε τι γινετε γυρω του και πραττει αναλογα?αμαν πια!ελεος

lkjhg
30-09-2011, 18:12
δεν ειναι ενας αγωνας μεταξυ του τμηματος της πληροφορικης και της διαμαντοπουλου!ειναι ενας αγωνας μεταξυ ΟΛΩΝ των τμηματων ΟΛΗΣ της χωρας εναντια στην Διαμαντοπουλου και τον νομο της!πως θα κερδιθει ο αγωνας ρε φιλε μου οταν μονο λιγες σχολες αγωνιζονται????27 απο τα 74 τμηματα απο τα ΑΕΙ της αθηνας???πες μου για να καταλαβω!τι παραλογο λεω δηλαδη???δεν ειναι σωστο που τα βλεπω ετσι τα πραγματα???αφου ο αγωνας (ετσι οπως τον εχουμε χαραξει και με αυτον τον τροπο που θελουμε να αγωνιστουμε) ΑΝ κερδιθει θα κερδιθει με το να συμμετεχουν η συντριπτικη πλειοψηφια των σχολων!τι να το κανω τον αγωνα και τι να συνεχιζω να αγωνιζομαι οταν αλλοι (πολλοι) ανοιγουν και δινουν εξετασεις!τι θα πει η Διαμαντοπουλου??/μου πανε κοντρα???ποιος?5-6 σχολουλες που συνεχιζουν τις καταληψεις και για αυτο θα τον φανε κανονικα ενω οι αλλοι ανοιξαν???5-6 σχολουλες θα καταφερουν να ανατρεψουν τα πραγματα?πες μου οτι ακομα και υπο αυτες τις συνθηκες συνεχιζουμε να ασκουμε πιεση στην Διαμαντοπουλου και γω μαζι σου!δεν θελω να παρω πτυχιο ρε πουστη μου!να μην την ανοιξουμε ποτε αφου ασκουμε πιεση με 102 καταληψεις!συγνωμη γαι το προηγουμενο ποστ μου δεν ειχα καταλαβει ποσο πολυ τρεμει η Διαμντοπουλου σημερα!

οι καταληψεις στα σχολεια ακουστηκαν γιατι ειναι αρκετες!

klaiw
30-09-2011, 18:30
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών οργανώνει ανοικτή εκδήλωση με θέμα: «Η Πανεπιστημιακή Κοινότητα απέναντι στον νέο νόμο για την τριτοβάθμια εκπαίδευση και τις σύγχρονες ανάγκες της κοινωνίας», την Πέμπτη 6 Οκτωβρίου στις 6:00 το απόγευμα, στο Κεντρικό Κτήριο, Πανεπιστημίου 30, στα Προπύλαια.
Από το Γραφείο του Πρύτανη
του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

κ ελεγα που ειχε χαθει ο Πελεγρινης κ ο δικος μας Αντιπρυτανης που μας ειχαν βομβαρδισει με μαιλ για να βγουν κ σηκωσαν το λαβαρο της επαναστασης τον αυγουστο αλλ μετα εξαφανιστηκαν.Ο σφηκο ηταν κ προεδρος μας στον προηγουμενο νομο θυμιζω

Αυτή η συνάντηση έπρεπε να έχει διοργανωθεί και στα Προπύλαια αλλά και στα επιμέρους Τμήματα εδώ και βδομάδες. Μαζί με όλους σχεδόν τους Καθηγητές. Να συζητηθούν άρθρα, να ανταλλαγούν απόψεις, φόβοι και ανησυχίες που απορρέουν από το νέο νόμο και να μη νοιώθουν οι φοιτητές ότι βαδίζουν μόνοι.
Βγήκε ανακοίνωση (http://www.forums.gr/showthread.php?8737-%C1%ED%E1%EA%EF%E9%ED%FE%F3%E5%E9%F2-%F0%EF%F5-%E1%F6%EF%F1%EF%FD%ED-%F4%EF-%D4%EC%DE%EC%E1-%CF%D7%C9-%C5%D1%D9%D4%C7%D3%C5%C9%D3&p=1183437&viewfull=1#post1183437) με πρόταση για ανοιχτή ΓΣ Τμήματος τη Δευτέρα 3/10 στο αμφιθέατρο. Αναμένεται απάντηση του Προέδρου. Αυτό έπρεπε να το έχει προτείνει το ίδιο το ΔΣ των Καθηγητών από την πρώτη βδομάδα κατάληψης. Δε νομίζω ότι θα δεχτεί τώρα το ΔΣ να σταθεί αντιμέτωπο απέναντι στους φοιτητές στο αμφιθέατρο και εν μέσω κατάληψης. Μακάρι να διαψευσθώ.

understracker
30-09-2011, 22:21
Η κυβέρνηση γαβγιζε ότι δεν θα δώσει παράταση για τις εγγραφές σε ΑΕΙ-ΤΕΙ αλλά τελικά έδωσε (http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=314337).

lkjhg
01-10-2011, 00:54
Η κυβέρνηση γαβγιζε ότι δεν θα δώσει παράταση για τις εγγραφές σε ΑΕΙ-ΤΕΙ αλλά τελικά έδωσε (http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=314337).

αυτο τι σημαινει?οτι θα πρεπει να αρχισουν οι δηλωσεις μαθηματων και να ολοκληρωθουν μεχρι τις 14/10?

nightcrawler
01-10-2011, 01:02
αυτο τι σημαινει?οτι θα πρεπει να αρχισουν οι δηλωσεις μαθηματων και να ολοκληρωθουν μεχρι τις 14/10?

που κολλανε οι δηλωσεις με τις εγγραφες των πρωτοετων.?
δηλωσεις πιανουν Νοεμβρη συνηθως.

lkjhg
01-10-2011, 02:38
egraffes uparxoun se ola ta eti kai leei kai o nomos oti an den eggrafteis se dio sinxomena eksamina se diagrafoun!kai otan leme eggrafi ennoyme dilosi mathimaton!anyway!ok gia tous protoeteis einai ,bebai oi sxoles parolo pou einai se katalipsi eipan na einai anoixtes gia eggrafes protoeton.

TopGear
01-10-2011, 02:43
egraffes uparxoun se ola ta eti kai leei kai o nomos oti an den eggrafteis se dio sinxomena eksamina se diagrafoun!kai otan leme eggrafi ennoyme dilosi mathimaton!anyway!ok gia tous protoeteis einai ,bebai oi sxoles parolo pou einai se katalipsi eipan na einai anoixtes gia eggrafes protoeton.

Ένας πρωτοετής για να εγγραφεί, πρέπει να προσκομίσει έγγραφα, ταυτότητες, να παραλάβει το τρίπτυχό του, να συμπληρώσει διάφορα στοιχεία κτλ. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ηλεκτρονική δήλωση μαθημάτων. Αυτό είναι η εγγραφή στο τμήμα, όχι η εγγραφή στο εξάμηνο. Είναι ανεξάρτητο της κατάληψης, γίνεται στη γραμματεία. Καμία σχέση με όσα κάνουμε εμείς στο my-studies. Απ'το επόμενο εξάμηνο, θα το κάνουν κι οι πρωτοετείς αυτό.

Synthelectric
03-10-2011, 17:22
ΜΑΤ κατά μαθητών στο Σύνταγμα

http://www.dailymotion.com/video/xlg4mn_myyyyyy-yyyyyyyyyy-yyy-yy-yyy-yyy-yyyyyyyy_news?start=7#from=embed

Πληθαίνουν οι καταλήψεις στα Γυμνάσια και τα Λύκεια. Οι καταλήψεις έχουν φθάσει, σύμφωνα με μαθητές, στις 648 σε ολόκληρη τη χώρα.

Οι μαθητές επιμένουν στις κινητοποιήσεις, προβάλλοντας ως κύριο αίτημα την έλλειψη των βιβλίων.
Το πρωί ομάδα μαθητών έκλεισε το Σύνταγμα και αστυνομικοί των ΜΑΤ τους απώθησαν προκειμένου να ανοίξουν την Αμαλίας.
Για αρκετή ώρα επικράτησε ένταση και οι αστυνομικοί προχώρησαν σε μια προσαγωγή.
Νωρίτερα οι μαθητές πραγματοποίησαν πορεία στο κέντρο της Αθήνας, διαμαρτυρόμενοι για την κατάσταση στα σχολεία και την παιδεία γενικότερα.
Χριστοφιλοπούλου: "Υποκινούμενες οι καταλήψεις"
Αν χρειαστεί η σχολική χρονιά θα επεκταθεί, τόνισε η υφυπουργός Παιδείας Εύη Χριστοφιλοπούλου μιλώντας στην εκπομπή του ΣΚΑΪ "Πρώτη Γραμμή", χαρακτηρίζοντας τις καταλήψεις υποκινούμενες
Η κ.α Χριστοφιλοπούλου διευκρίνισε δε ότι η κάθε σχολική μονάδα θα κάνει τον προγραμματισμό της με περικοπή Σαββατοκύριακων και αργιών για να αναπληρωθούν οι χαμένες διδακτικές ώρες.
Μεταξύ άλλων τόνισε πως στόχος του υπουργείου Παιδείας είναι η καλύτερη κατανομή του εκπαιδευτικού προσωπικού ερωτηθείσα για το ζήτημα της εφεδρείας που αποφάσισε την Κυριακή το υπουργικό συμβούλιο.
Η κ. Χριστοφιλοπούλου τόνισε ότι η εφεδρεία προβλέπεται και για τους εκπαιδευτικούς, αλλά σε επόμενη φάση. "Προτεραιότητα μας είναι η σωστή αξιοποίηση των συνδικαλιστών, και μπορεί να υπάρξει παρότι κάποιοι συνδικαλιστές βάζουν εμπόδια" σημείωσε.
Όσον αφορά τις καταλήψεις, τις χαρακτήρισε υποκινούμενες, εξηγώντας ότι στα σχολεία οι καταληψίες είναι το πολύ 10 με 15 παιδιά. Όπως δήλωσε, οι επικεφαλής των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων έχουν από το νόμο τη δυνατότητα να ζητήσουν παρέμβαση της αστυνομίας.
"Τα πανεπιστήμια και τα σχολεία, είναι δημόσιος χώρος, μπορεί να υπάρξει παρέμβαση της αστυνομίας αυτεπαγγέλτως" πρόσθεσε.

rania
03-10-2011, 17:36
Όπως δήλωσε, οι επικεφαλής των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων έχουν από το νόμο τη δυνατότητα να ζητήσουν παρέμβαση της αστυνομίας.
"Τα πανεπιστήμια και τα σχολεία, είναι δημόσιος χώρος, μπορεί να υπάρξει παρέμβαση της αστυνομίας αυτεπαγγέλτως" πρόσθεσε.

http://images.cheezburger.com/completestore/2010/7/8/c5321f3d-cc18-4bca-88e2-9551d2423a11.jpg

Να τα περιμένουμε τα παιδιά, να τους κεράσουμε και κάνα καφεδάκι.

paris7891
03-10-2011, 18:14
http://images.cheezburger.com/completestore/2010/7/8/c5321f3d-cc18-4bca-88e2-9551d2423a11.jpg

Να τα περιμένουμε τα παιδιά, να τους κεράσουμε και κάνα καφεδάκι.

nai re giati ama mpei i astinomia ti tha tous kanete? hhhhahhaahhah

di.nos
03-10-2011, 18:27

γουσταρεις λιγο?

klaiw
03-10-2011, 18:43
Ετοιμάζεται η παράσταση "η μεγάλη των μπάτσων σχολή" στο di. Οσονούπω. Είσοδος δωρεάν.
Δείτε πώς παίζεται και προετοιμαστείτε ενδυματολογικά:
http://www.youtube.com/watch?v=drXF7n4CkPA&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=CrY3Utx_TgQ&NR=1

Synthelectric
03-10-2011, 19:52
Πιό πολλά λέει το euronews από τα ελληνικά..http://www.euronews.net/2011/10/03/scuffles-as-students-protest-in-athens/

supermario
03-10-2011, 20:25
[B]
Πληθαίνουν οι καταλήψεις στα Γυμνάσια και τα Λύκεια. Οι καταλήψεις έχουν φθάσει, σύμφωνα με μαθητές, στις 648 σε ολόκληρη τη χώρα.

Οι μαθητές επιμένουν στις κινητοποιήσεις, προβάλλοντας ως κύριο αίτημα την έλλειψη των βιβλίων.

καταλήψεις στα σχολεία
Αίτημα : να γυρίσει πίσω ο χρόνος και να πάρουμε από την αρχή τα βιβλία που θα πάρουμε έτσι κι αλλιώς σε 1 μήνα

Synthelectric
03-10-2011, 21:47
Δηλαδή όλα καλά όλα ωραία με τη Διαμάντω πάμε παρέα;

jesu
04-10-2011, 04:29
καταλήψεις στα σχολεία
Αίτημα : να γυρίσει πίσω ο χρόνος και να πάρουμε από την αρχή τα βιβλία που θα πάρουμε έτσι κι αλλιώς σε 1 μήνα

Ε ναι μωρέ μαλακίες, με τα βιβλία θα ασχολούμαστε τώρα; Εδώ υπάρχουν κρίσιμα ζητήματα, οι άδειες των ταξί, η απελευθέρωση του επαγγέλματος του σεναριογράφου, το εξοργιστικό επίδομα που παίρνει δασοφύλακας στη Βάλια Κάλντα κλπ.

TopGear
04-10-2011, 10:45
καταλήψεις στα σχολεία

Ο χρόνος δε γυρνάει, αλλά κάτι ανίκανοι να παραιτηθούν, θα ήταν μια καλή αρχή και δε θα έβλαπτε που πάνε απ'τη μια βλακεία στην άλλη. Χάθηκαν τα βιβλία, διαλύονται τα πανεπιστήμια, όλοι εξαφανισμένοι. Κάνανε τη δουλειά τους στα μουλωχτά, χαθήκανε.

Dj Cool - T
04-10-2011, 10:54
Λες και δεν περιμένουν εκατοντάδες ανίκανοι (πχ σκρόφοι κλπ) να αναλάβουν στην θέση τους... Ηθική ικανοποίηση είναι το αίτημα ή κάτι πιο απτό?

giannis88
04-10-2011, 10:55
Λες και δεν περιμένουν εκατοντάδες ανίκανοι (πχ σκρόφοι κλπ) να αναλάβουν στην θέση τους... Ηθική ικανοποίηση είναι το αίτημα ή κάτι πιο απτό?

να χάνουμε μαθήματα.

Dj Cool - T
04-10-2011, 11:04
να χάνουμε μαθήματα.

Μιλάς εκ μέρους των μαθητών?

TopGear
04-10-2011, 11:04

Και τα δύο. Απ'το να'χουμε και κοροϊδία και ανικανότητα και να παρουσιάζεται ως θαυμαστό έργο, παραπάει.

giannis88
04-10-2011, 11:07
Μιλάς εκ μέρους των μαθητών?

ναι. ναι. ναι.

rania
04-10-2011, 14:04
http://edopolytexneio.gr/arthra/1401

:-)

Synthelectric
04-10-2011, 15:12
http://content-mcdn.ethnos.gr/filesystem/images/20111004/engine/newego_LARGE_t_1101_53839818_type12128.jpg

Επεισόδιο στη Βουλή για τις σχολικές καταλήψεις

Εκπρόσωπος φορέα που κλήθηκε να καταθέσει για θέματα που αφορούν τον εκφοβισμό στα σχολεία και το διαδίκτυο, κατέληξε να απομακρυνθεί λόγω ανάρμοστης συμπεριφοράς

Συζήτηση επιτροπής για τον εκφοβισμό των παιδιών στο σχολικό περιβάλλον αλλά και το διαδίκτυο μετατράπηκε σε χώρο διαμαρτυρίας κατά του υπουργείου από εκπρόσωπο των συλλόγων γονέων και κηδεμόνων, που ανήρτησε και πανό και μάλιστα το επανέλαβε και για τις ανάγκες των δημοσιογράφων.
Η κοινοβουλευτική επιτροπή Ισότητας, Νεολαίας και Δικαιωμάτων του Ανθρώπου συνεδρίαζε την Τρίτη έχοντας προγραμματισμένες ακροάσεις εκπροσώπων φορέων που άπτονται του θέματος του σχολικού και διαδικτυακού εκφοβισμού.
Η άνοδος στο βήμα της Διονυσίας Αθανασοπούλου, μέλους του Δ.Σ. της Ανώτατης Συνομοσπονδίας Γονέων Μαθητών Ελλάδας και προέδρου της Ομοσπονδίας Γονέων Αθηνών, δεν είχε ωστόσο το προβλεπόμενο θέμα.
Η κ.Αθανασοπούλου αντίθετα κατήγγειλε την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας ότι με τους χειρισμούς στο θέμα των καταλήψεων επιχειρεί να μετατρέψει τους μαθητές σε "χαφιέδες", προκαλώντας την αντίδραση αρκετών παριστάμενων βουλευτών.
Η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη όταν η ίδια κλιμάκωσε την παρουσία της με πανό που ανάρτησε στην αίθουσα και στο οποίο αναγραφόταν το σύνθημα "κάτω τα χέρια από τα παιδιά μας".
Στη συνέχεια, βγήκε από την αίθουσε και ξανάνοιξε το πανό προκειμένου να το επιδείξει και στους δημοσιογράφους και να φωτογραφηθεί.
Τα παραπάνω κατέληξαν στο να οδηγηθεί στο γραφείο του φρουράρχου της Βουλής και αφού παρέμεινε εκεί για λίγα λεπτά αστυνομικός την συνόδευσε εκτός του κτιρίου.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63423347

Heavy_Load
04-10-2011, 21:15

Λογικος και σωστος, ως συνηθως.
Θα χε φαση μια 'προβοκατορικη' ερευνα στα σχολεια, οπου οι μαθητες θα απαντουσαν σε ερωτησεις σχετικα με το περιεχομενο του νεου νομου στον οποιο αντιτιθενται (αρα προφανως και γνωριζουν καλα).
Εκτος κι αν ειναι τα βιβλια, οποτε πασο. Κι εγω θα τσαντιζομουν αν δεν ειχα τι να καψω στο τελος της χρονιας... ηταν ενα τελετουργικο που παντα με ευχαριστουσε. Να καις dvd τωρα... μαλακιες. Βρωμαει και το πλαστικο.

Heavy_Load
04-10-2011, 21:21

Καλα κοροιδευε εσυ... μετα το απειλητικο ποστ της Ρανιας, στη ΓΑΔΑ εμαθα σημανε συναγερμος και ακυρωθηκε προγραμματισμενη εφοδος στην Παν/πολη.

understracker
07-10-2011, 23:23
Την τροπολογία με την οποία παρέχεται η εξουσιοδότηση στην υπουργό Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου, έως ότου εκδοθεί ο Οργανισμός κάθε Ιδρύματος, να δρομολογήσει η ίδια τις διαδικασίες ανάδειξης των νέων οργάνων διοίκησης στα ΑΕΙ, κατέθεσε το υπουργείο Παιδείας. Οι πρυτάνεις έχουν προειδοποιήσει ότι θα προσφύγουν στο ΣτΕ και κάνουν λόγο για θεσμική εκτροπή.

Στη Βουλή η τροπολογία-δυναμίτης για τα νέα όργανα διοίκησης των ΑΕΙ (http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=316252)

Θανάσης Χ.
08-10-2011, 12:32
27870

Η τροπολογία.

understracker
08-10-2011, 22:30
Ήδη φαίνονται η ελλείψεις σε εκπαιδευτικό προσωπικό και στο τμήμα μας από την στιγμή που ένα πολύ δημοφιλές μάθημα επιλογής, η Επικοινωνία Ανθρώπου Μηχανής, δεν θα προσφερθεί φέτος. Θα μπορούσε κάλλιστα να το κάνει κάποιος ΠΔ 407/80 για τουλάχιστον ένα έτος εφόσον ο Ιωαννίδης δεν μπορεί να το αναλάβει.

giannis88
08-10-2011, 22:41
Ήδη φαίνονται η ελλείψεις σε εκπαιδευτικό προσωπικό και στο τμήμα μας από την στιγμή που ένα πολύ δημοφιλές μάθημα επιλογής, η Επικοινωνία Ανθρώπου Μηχανής, δεν θα προσφερθεί φέτος. Θα μπορούσε κάλλιστα να το κάνει κάποιος ΠΔ 407/80 για τουλάχιστον ένα έτος εφόσον ο Ιωαννίδης δεν μπορεί να το αναλάβει.

και που είσαι ακόμα. η πλάκα είναι στο άλλο τόπικ ότι ένας μικρός ρωτάει τι να ξέρει για να μπει. ειλικρινά δεν θέλω να του γράψω ότι σε 3 χρόνια που θα μπει, μπορεί και να μην υπάρχει τμήμα ή ότι θα υπάρχει αλλά ρημαγμένο.

nightcrawler
08-10-2011, 23:01
δν ξερω αν με το εαμ δν βρηκαν πδ να το κανει ή απλα δν εγινε εγκαιρη συνεννοηση με τον jj,γνωστο ταξιδιωτη του διαστηματος.κ πδ να μν βρηκαν τοσοι αλλοι υπαρχουν κ εκτος των αλλων δν το κανε ακριβως ο jj αλλα βοηθοι του.

τραγικο το οτι δν βγηκε ανακοινωση κ ψαχνομασταν.για αυτο υποψιαζομαι ασυνεννοησια τελευταιας στιγμης γιατι παλια τα λεγανε καιρο πριν.

understracker
08-10-2011, 23:09
δν ξερω αν με το εαμ δν βρηκαν πδ να το κανει ή απλα δν εγινε εγκαιρη συνεννοηση με τον jj,γνωστο ταξιδιωτη του διαστηματος.κ πδ να μν βρηκαν τοσοι αλλοι υπαρχουν κ εκτος των αλλων δν το κανε ακριβως ο jj αλλα βοηθοι του.

τραγικο το οτι δν βγηκε ανακοινωση κ ψαχνομασταν.για αυτο υποψιαζομαι ασυνεννοησια τελευταιας στιγμης γιατι παλια τα λεγανε καιρο πριν.

Ο JJ είναι γνωστό εδώ και κάτι μήνες ότι ζήτησε να μεταβεί σε καθεστώς μερικής εργασίας (sic). Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν τον ρώτησαν "τι θα αφήσεις". :-(

nightcrawler
08-10-2011, 23:13
ναι το ξερω.το νοημα ηταν οτι δν ηταν οικονομικο που δν βρηκαν πδ αλλα μαλλον γενικοτερης ασυνεννοησιας.ειχαμε δλδ να προσλαβουμε καθηγητη αρχιτεκτονικης αντικαταστατη ενος πδ αλλα δν μπορουσαμε να βρουμε εναν οποιοδηποτε ειτε απο τους υπαρχοντες ειτε πδ να το κανει.

TopGear
09-10-2011, 00:39
και που είσαι ακόμα. η πλάκα είναι στο άλλο τόπικ ότι ένας μικρός ρωτάει τι να ξέρει για να μπει. ειλικρινά δεν θέλω να του γράψω ότι σε 3 χρόνια που θα μπει, μπορεί και να μην υπάρχει τμήμα ή ότι θα υπάρχει αλλά ρημαγμένο.

Αφού ο πρόεδρος στα mails όλον αυτόν τον καιρό, επισήμανε συνεχώς πώς με ανοιχτή σχολή και ομαδική προσπάθεια, θα βοηθήσουμε στην άνοδο του επιπέδου της σχολής. Μέχρι τότε, θα'χουμε μπει στάνταρ 10άδα, τι λες τώρα. :p

Mr. Iso
09-10-2011, 02:06
ναι το ξερω.το νοημα ηταν οτι δν ηταν οικονομικο που δν βρηκαν πδ αλλα μαλλον γενικοτερης ασυνεννοησιας.ειχαμε δλδ να προσλαβουμε καθηγητη αρχιτεκτονικης αντικαταστατη ενος πδ αλλα δν μπορουσαμε να βρουμε εναν οποιοδηποτε ειτε απο τους υπαρχοντες ειτε πδ να το κανει.

Ακούνε di ρε κ φεύγουν μακριά. Με το ντουφέκι τους κυνηγάνε κ δεν θέλουν. :p
Βασικά στην Αρχιτεκτονική η αλλαγή πάλευαν απο πέρυσι να γίνει κ τα κατάφεραν ένα χρόνο μετά, φαντάσου τώρα για ΕΑΜ που θα τους το είπε πρόσφατα. Η Ρούσου μετα-διδακτορικός ήταν νομίζω όχι ΠΔ, τι την κάναμε???
Κ τι πάει να πει "μερικής-απασχόλησης"?? Γιατί, τόσο καιρό τι ήταν?? :p

nightcrawler
09-10-2011, 02:10
Ακούνε di ρε κ φεύγουν μακριά. Με το ντουφέκι τους κυνηγάνε κ δεν θέλουν. :p
Βασικά στην Αρχιτεκτονική η αλλαγή πάλευαν απο πέρυσι να γίνει κ τα κατάφεραν ένα χρόνο μετά, φαντάσου τώρα για ΕΑΜ που θα τους το είπε πρόσφατα. Η Ρούσου μετα-διδακτορικός ήταν νομίζω όχι ΠΔ, τι την κάναμε???
Κ τι πάει να πει "μερικής-απασχόλησης"?? Γιατί, τόσο καιρό τι ήταν?? :p
πρεπει ομως να υπαρχει καποιος υπεθυνος καθηγητης για τις τζιφρες κ τα τυπικοδιαδικαστικα.η ρουσου δν ηταν της εποχης μου.
εαμ ηταν πολυ μερικης αλλα βασεις ειναι εκει κ ειναι πολυ καλος.
ελπιζω να μν ξετρυπωσει απο πουθενα κανενα προφλ jj ή βοηθος και να λεει αλλα ντα αλλα:)

Mr. Iso
09-10-2011, 02:34
πρεπει ομως να υπαρχει καποιος υπεθυνος καθηγητης για τις τζιφρες κ τα τυπικοδιαδικαστικα.η ρουσου δν ηταν της εποχης μου.
εαμ ηταν πολυ μερικης αλλα βασεις ειναι εκει κ ειναι πολυ καλος.
ελπιζω να μν ξετρυπωσει απο πουθενα κανενα προφλ jj ή βοηθος και να λεει αλλα ντα αλλα:)

Βάσεις κ εγώ δεν το αμφισβητώ αυτό (άλλωστε είναι κ 100% ο τομέας του). Αλλά ΕΑΜ κ Ανάπτυξη απλά τις τζίφρες βάζει κ μόνο. Ε με ενασχόληση 1 στα 3, όσο να 'ναι μερικής το λες.
Εγώ ελπίζω να μη μας δώσει κανένας στεγνά irl, γιατί χρωστάω Βασεις ακομη. :p

nightcrawler
09-10-2011, 02:37
ενταξει αναπτυξη ειναι η φυση τετοια που τι περιμενες να κανει σε 10 τμηματα.κ ειναι υπεθυνος γιατι ουσιαστικα βαση φτιαχνεις φρομ σκρατς
κ εαμ ειναι το στοιχειο του απο κατι προτζεκτ που εχω δει.

//παραγιναμε οφτοπικ:p

Synthelectric
09-10-2011, 11:47
http://www.youtube.com/watch?v=iqqvaXDC6AI&feature=player_embedded

Την ανάγκη εθνικής συναίνεσης ώστε ο Πρωθυπουργός «να πάει στη σύνοδο κορυφής οπλισμένος με μια κοινά συμφωνημένη εθνική γραμμή» υπογραμμίζει η υπουργός Παιδείας, Αννα Διαμαντοπούλου, σε συνέντευξή της στην εφημερίδα «Κεφάλαιο».
Ερωτηθείσα σχετικά με την πρόταση που διατυπώνεται για κυβέρνηση έκτακτης ανάγκης, απαντά ότι «αυτό που επιβάλλεται είναι πολιτικές έκτακτης ανάγκης, επισημαίνοντας ότι «το μέγεθος της κρίσης που αντιμετωπίζει η χώρα δεν επιτρέπει ούτε κομματικές ούτε προσωπικές στρατηγικές».
«Με αυτή την έννοια θα συμφωνούσα με οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει τη χώρα μας να βγει από το αδιέξοδο... Κάθε κοινή προσπάθεια όμως απαιτεί τουλάχιστον συναινετική διάθεση, και ακόμη και εδώ υπάρχει τεράστιο έλλειμμα. Γι αυτό θεωρώ ότι παρόλα όσα έγιναν ή δεν έγιναν αξίζει να εξαντλήσουμε κάθε προσπάθεια, με το σύνολο των πολιτικών δυνάμεων και προσωπικοτήτων, ώστε ο πρωθυπουργός να πάει στην σύνοδο κορυφής οπλισμένος με μια κοινά συμφωνημένη εθνική γραμμή», αναφέρει χαρακτηριστικά.
Σε ό,τι αφορά τις αποκρατικοποιήσεις η κ. Διαμαντοπούλου σημειώνει ότι οι συνεχείς αιτιάσεις περί ξεπουλήματος οδηγούν σε καθυστερήσεις και αδράνειες και τονίζει ότι «ο χρόνος που χάνεται είναι χρήμα που χάνεται και αυτό το χρήμα στο τέλος θα κληθούν να το καταβάλλουν στα δημόσια ταμεία οι πολίτες».

Δεν προκύπτει από τα παραπάνω αλλά να δείτε που θα προσπαθήσει να γίνει πρωθυπουργός η Άννα.

Synthelectric
09-10-2011, 11:54
Πώπω δεν την προλαβαίνω...

(http://www.tovima.gr/society/article/?aid=424087&h1=true)«Αν δεν πειθαρχήσουν, θα συνενώσω πανεπιστήμια» (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=424087&h1=true)
Τροπολογία κατέθεσε η υπουργός προκειμένου να επιταχύνει την εκλογή νέων οργάνων (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=424087&h1=true)

http://vstatic.doldigital.net/vimawebstatic/8E652D08D2C846B7C586DCA0C96864D4.jpg

Περίεργη χειρονομία...

vagelisks
09-10-2011, 12:03
"ορκίζομαι... να τους μαμήσω τη ζωή!!! σας υπόσχομαι ότι θα φύγουν από την Ελλάδα, να είστε σίγουροι!!! "

klaiw
09-10-2011, 12:30
Ο JJ είναι γνωστό εδώ και κάτι μήνες ότι ζήτησε να μεταβεί σε καθεστώς μερικής εργασίας (sic). Δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν τον ρώτησαν "τι θα αφήσεις". :-(

http://www.di.uoa.gr/~announce/apofaseis/GS_07_2010-11.pdf
".....Εγκρίθηκε το αίτημα του Καθηγητή Ι.... για ένταξη στη μερική απασχόληση..."
Μέχρι πότε; Και το θέμα δεν είναι τι "θα αφήσει" αλλά ...

Money Money Money
http://www.youtube.com/watch?v=TDGKbvnonl4&feature=related

Νόμος Πλαίσιο (και κάτι καλό ...), άρθρο 23, παρ.5
"...Η αίτηση εγκρίνεται από την κοσμητεία, αφού διαπιστωθεί τεκμηριωμένα ότι δεν παρακωλύεται η εύρυθμη λειτουργία και ότι καλύπτονται οι ανάγκες της σχολής..."

Klinika_Nekros
10-10-2011, 16:15
«Όσα Πανεπιστήμια & ΤΕΙ δεν εφαρμόσουν το νόμο θα συγχωνευθούν» (http://www.infospoudes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=13419%3Aosa-panepistimia-kai-tei-den-efarmosoun-ton-nomo-sygxonevontai&catid=24621%3Afoititika-akadimaika&Itemid=1039)

TopGear
12-10-2011, 12:06
Απ'ό,τι άκουσα στο ραδιόφωνο, χτες στο φυσικό Κρήτης που είχε κατάληψη, μπήκε αστυνομία μέσα κατά τις 3 το βράδυ και τη διέλυσε. Δεν έγιναν συλλήψεις, αλλά ασκήθηκε αυτεπάγγελτα δίωξη κατά παντός υπευθύνου.

Όταν βρω και link, θα ενημερώσω.

//Βήμα (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=424704&h1=true)

Θανάσης Χ.
12-10-2011, 12:20
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΑΘΗΝΑΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
12-10-11
Σε συνέχεια της από 30-09-2011 επιστολής μας προς την πολιτική ηγεσία του ΥΠΔΒΜΘ, στην οποία αναλυτικά αναφέραμε τους λόγους για τους οποίους, είναι αδύνατο να λειτουργήσει τόσο το Ίδρυμά μας όσο και τα υπόλοιπα ΤΕΙ της χώρας, σας ανακοινώνουμε τα εξής:

Το Συμβούλιο του ΤΕΙ Αθήνας στη σημερινή του συνεδρίαση (12-10-2011) αποφάσισε ομόφωνα την αναστολή έναρξης των μαθημάτων του Ιδρύματος από τη Δευτέρα 17-10-2011 και για μια εβδομάδα, διότι, παρά το γεγονός ότι έχουν εγκριθεί οι σχετικές πιστώσεις, σε επίπεδο προϋπολογισμού, τόσο το ΥΠΔΒΜΘ όσο και το Υπουργείο Οικονομικών δεν έχουν εγκρίνει ακόμη τον απαραίτητο αριθμό έκτακτου ΕΠ, ώστε το Ίδρυμά μας να λειτουργήσει στοιχειωδώς.

Συνεπώς, την ευθύνη για την πιθανή απώλεια του χειμερινού εξαμήνου 2011-2012 δε θα φέρει πλέον το ΤΕΙ Αθήνας.

Επιπλέον, δεν έχουν σταλεί ακόμη οι επιχορηγήσεις των μηνών Ιουλίου, Αυγούστου και Σεπτεμβρίου, των εγκεκριμένων, ήδη «ψαλιδισμένων» προϋπολογισμών, με αποτέλεσμα το Ίδρυμα να μην μπορεί να καλύψει τις πάγιες ανάγκες του.

Είναι δυνατόν, κατόπιν όλων αυτών, να γίνεται λόγος για αναβάθμιση της ανώτατης εκπαίδευσης;

Αν τα θέματα αυτά δεν αντιμετωπιστούν άμεσα, το Ίδρυμά μας θα αναγκαστεί να μην επικυρώσει τις εγγραφές όλων των σπουδαστών που εγγράφηκαν στο ΤΕΙ Αθήνας από μετεγγραφές και άλλες ειδικές κατηγορίες, διότι εισήχθηκαν στο Ίδρυμα χωρίς την έγκρισή του και φυσικά δεν μπορεί να τους προσφέρει τις εκπαιδευτικές παροχές του.

Το Συμβούλιο του ΤΕΙ Αθήνας θα συνεδριάσει εκ νέου την επόμενη εβδομάδα ή εκτάκτως για την αντιμετώπιση της κατάστασης.

Το Συμβούλιο του ΤΕΙ Αθήνας

//Για το Φυσικό στο Ηράκλειο. Οι καθηγητές με μόλις μία βδομάδα κατάληψης αποφάσισαν ακύρωση εξεταστικής. Καλά έκαναν λοιπόν και τους κλείδωσαν τους πούστηδες. Και σαν να μην έφτανε αυτό ένα καθίκι από αυτούς κάλεσε και τους μπάτσους.

SpartanGeorge
12-10-2011, 13:38
//Για το Φυσικό στο Ηράκλειο. Οι καθηγητές με μόλις μία βδομάδα κατάληψης αποφάσισαν ακύρωση εξεταστικής. Καλά έκαναν λοιπόν και τους κλείδωσαν τους πούστηδες. Και σαν να μην έφτανε αυτό ένα καθίκι από αυτούς κάλεσε και τους μπάτσους.

Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο τμήμα αλλά εδώ αναφέρει 8 βδομάδες. Έγινε λάθος?
http://www.forums.gr/showthread.php?39281-%C5%F0%E1%ED%E1%EB%E7%F0%F4%E9%EA%DE-%C5%EE%E5%F4%E1%F3%F4%E9%EA%DE-%D3%E5%F0%F4%E5%EC%E2%F1%DF%EF%F5-%E1%F0%FC-%D4%F1%DF%F4%E7-11-10-11&p=1190010&viewfull=1#post1190010

Θανάσης Χ.
12-10-2011, 13:57
Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο τμήμα αλλά εδώ αναφέρει 8 βδομάδες. Έγινε λάθος?
http://www.forums.gr/showthread.php?39281-%C5%F0%E1%ED%E1%EB%E7%F0%F4%E9%EA%DE-%C5%EE%E5%F4%E1%F3%F4%E9%EA%DE-%D3%E5%F0%F4%E5%EC%E2%F1%DF%EF%F5-%E1%F0%FC-%D4%F1%DF%F4%E7-11-10-11&p=1190010&viewfull=1#post1190010

Όχι αυτό είναι πολυτεχνείο.

Φυσικό είχε κατάληψη 13/09-20/09.

Synthelectric
12-10-2011, 14:06
Για όσους χάρηκαν ότι πάει περίπατο το άσυλο (ειδικά σε τέτοιους καιρούς)...

Διαψεύδει το Πανεπιστήμιο Κρήτης περί εισβολής της αστυνομίας (http://tvxs.gr/news/ellada/diapseydei-panepistimio-kritis-peri-eisbolis-tis-astynomias)

Σύμφωνα με την ανακοίνωση οι πληροφορίες για «έφοδο στο Πανεπιστήμιο Κρήτης που πραγματοποίησε τα ξημερώματα της Τρίτης η αστυνομία, …… και «η αστυνομία πήγε, εισήλθε στο Πανεπιστήμιο αλλά με παρέμβαση του Πρύτανη Ευρ. Στεφάνου δεν συνέλαβε κανέναν αλλά απλά έμεινε στο χώρο για να τον περιφρουρήσει» είναι απολύτως ανακριβείς ως ψευδείς!

Η Πρυτανεία προσθέτει ότι όσον αφορά στην άσκηση αυτεπάγγελτης δίωξης κατά παντός υπευθύνου, των αναφερόντων στα ανωτέρω δημοσιεύματα, ο Πρύτανης ήρθε σε άμεση επαφή με την Αστυνομική Διεύθυνση Ηρακλείου η οποία τον διαβεβαίωσε ότι κάτι τέτοιο είναι επίσης αναληθές.

Θανάσης Χ.
13-10-2011, 17:38
Ακολουθεί το δελτίο τύπου του συλλόγου φοιτητών φυσικής του Π.Κ. σχετικά με τα γεγονότα της Δευτέρας που υπήρχε παράσταση διαμαρτηρίας και αποκλεισμός της Γενικής συνέλευσης τμήματος με αίτημα να δωθεί η εξεταστική που χάθηκε σε περίοδο καταλήψεων και καμία ποινικοποίηση του αγώνα του συλλόγου.

Δελτίο Τύπου

Ηράκλειο, 12/10/2011

Το προηγούμενο διάστημα ο σύλλογος φοιτητών φυσικής συμμετείχε στις πανελλαδικές κινητοποιήσεις ενάντια στο νέο νομοσχέδιο για την τριτοβάθμια εκπαίδευση και τη συνολικότερη κατάσταση που επικρατεί στη χώρα Πραγματοποιήθηκε κατάληψη μίας εβδομάδας (12/9/2011-19/9/2011) κατά την διάρκεια της εξεταστικής περιόδου του Σεπτέμβρη και χάθηκαν 4 υποχρεωτικά μαθήματα. Από τη λήξη της κατάληψης ο σύλλογος κινήθηκε με στόχο να αναπληρωθούν τα μαθήματα μέσα στην κενή εβδομάδα πριν την έναρξη του χειμερινού εξαμήνου με συζητήσεις με την επιτροπή σπουδών, με τον πρόεδρο του τμήματος και με τους καθηγητές των οποίων τα μαθήματα χάθηκαν.

Παρ'όλ'αυτά αυτό δεν επιτεύχθηκε, σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα τμήματα πανελλαδικά αλλά και του Ηράκλειου όπου καθηγητές και πρυτανικές αρχές κινήθηκαν στην κατεύθυνση του να αναπληρωθούν οι εξεταστικές. Με βάση το ότι τα μαθήματα ήταν κρίσιμο να δοθούν δεδομένης και της δύσκολης οικονομικής συγκυρίας στην οποία βρισκόμαστε όλοι και την απαράδεκτη στάση των καθηγητών ο σύλλογος πήρε την απόφαση να πραγματοποιήσει κινητοποίηση στην γενική συνέλευση του τμήματος όπου θα συζητιόταν αυτό το θέμα. Στη Γενική Συνέλευση αυτή παρευρίσκονταν ο Πρόεδρος και ο Κοσμήτορας του Τμήματος, 16 καθηγητές καθώς και 15 εκπρόσωποι του Συλλόγου Φοιτητών και 2 εκπρόσωποι του Συλλόγου Μεταπτυχιακών. Αυτή την κινητοποίηση στήριζαν όλοι οι σύλλογοι φοιτητών του πανεπιστημίου Κρήτης καθώς και ο σύλλογος μεταπτυχιακών φοιτητών του τμήματος.

Κατα την διάρκεια της Συνέλευσης και με την είσοδο των φοιτητών του Συλλόγου με σκοπό να διαβαστεί η σχετική ανακοίνωση οι καθηγητές διέκοψαν την διαδικασία μη θέλοντας να συζητηθεί το θέμα. Η κινητοποίηση συνεχίστηκε καθώς το αίτημα μας δεν είχε γίνει δεκτό. Κατα την διάρκεια αυτής της κινητοποίησης παρότι οι καθηγητές μπορούσαν να κινηθούν ελεύθερα εντός του κτιρίου υπό την προϋπόθεση ότι θα γυρνούσαν στον χώρο ώστε να παρθεί απόφαση έγιναν αναφορές για καθεστώς ομηρίας. Παράλληλα μέλη του Συλλόγου δέχτηκαν προσωπικές επιθέσεις από καθηγητές του Τμήματος και στοχοποιήθηκαν προσωπικά ενώ ο Β. Χαρμανδάρης, καθηγητής του τμήματος, κάλεσε επανειλημμένα την Αστυνομία να παρέμβει, δίνοντας ονόματα φοιτητών στην Ασφάλεια. Έπειτα από την παρέμβαση του Πρύτανη, Ε. Στεφάνου, και την διαβεβαίωση του ότι δεν θα διωχθεί ποινικά οποιοσδήποτε φοιτητής που συμμετείχε στην κινητοποίηση αποχωρήσαμε από το χώρο που πραγματοποιούταν η Συνέλευση, στις 2.30π.μ. της Τρίτης.

Είναι καταδικαστέο το να ποινικοποιούνται με αυτό τον τρόπο συλλογικοί αγώνες, πράγμα που έχει γίνει επανειλημμένα στο τμήμα μας, με πιο τρανταχτό παράδειγμα την απόρριψη από μεταπτυχιακό πρόγραμμα του τμήματος 2 φοιτητών του τμήματος λόγω πολιτικών φρονημάτων πριν από 1 χρόνο. Τα περιστατικά αυτά καταστρατηγούν κάθε έννοια ελεύθερης διακίνησης ιδεών την οποία θα έπρεπε να προασπίζειι ο θεσμός του πανεπιστημιακού ασύλου. Είναι απαράδεκτο το γεγονός ότι συγκεκριμένοι καθηγητές ενώ το τμήμα λειτουργεί κανονικά απέχουν εκδικητικά από τα μαθήματα και παράλληλα ο Θ. Τομαράς στο μάθημά του να απειλεί ανοιχτά με διαγραφές απο το Πανεπιστήμιο και μηνύσεις κατά συγκεκριμένων φοιτητών. Οι πρακτικές αυτές μας θυμίζουν τις εποχές της χούντας και μας κάνουν να αναρωτιώμαστε αν υπάρχουν πια δημοκρατικές ελευθερίες. Δηλώνουμε ότι αν οι καθηγητές συνεχίσουν την αποχή από τα μαθήματα, ο Σύλλογος θα διασφαλίσει τη μετάδοση της γνώσης με παράδοση μαθημάτων από τους μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος. Επίσης, δεν θα δεχτούμε καμία ποινικοποίηση φοιτητή ή Συλλόγου και θα συνεχίσουμε τις κινητοποιήσεις μέχρι να διασφαλιστεί το παραπάνω και να δοθεί η εξεταστική που δικαιούμαστε.

Σύλλογος Φοιτητών Τμήματος Φυσικής Πανεπιστημίου Κρήτης.

//Επίσης σημαντικό
Για τη δίκη των 12 αγωνιστών του φοιτητικού κινήματος στην Χαλκίδα (http://www.eksegersi.gr/article.php?article_id=14051&pos=4&cat_id=48)

understracker
13-10-2011, 19:26
Κίνητρα για επιστροφή πανεπιστημιακών συγγραμμάτων για τους... επόμενους (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=425117)
Tο υπουργείο Παιδείας ζητά από τους φοιτητές να μην πετούν τα βιβλία τους

Αλήθεια, υπάρχουν άτομα που πετούν Πανεπιστημιακά Συγγράμματα; Ο συντάκτης μάλλον μέχρι το λύκειο θα έφτασε.

rania
13-10-2011, 20:43
Λολ και στη φωτογραφία φαίνεται χημεία 1ης ή 2ας Λυκείου.
Τις κάναμε τις ECTS σαν τους πόντους στο σουπερμάρκετ. Με επιστροφή ενός βιβλίου δώρο ένα πακέτο barilla no7 και 10 ECTS.

//

Οι φοιτητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα κερδίζουν πιστωτικές μονάδες, τις οποίες θα μπορούν να χρησιμοποιούν για τη δωρεάν απόκτηση επιπλέον συγγραμμάτων, ενώ στο τέλος του εξαμήνου θα συμμετέχουν σε ηλεκτρονική κλήρωση για την απόκτηση ψηφιακών συσκευών και υπηρεσιών ευρυζωνικότητας. Όλοι οι ενεργοί φοιτητές λαμβάνουν από σήμερα ενημερωτικό υλικό με αναλυτικές οδηγίες.

ολολολολολολ