PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυναίκες και φιλοσοφία.

Κλωθώ
25-03-2011, 17:54
Σήμερα συνειδητοποίησα πως στις κατηγορίες της Επιστήμης στο φόρουμ μας, οι γυναίκες αποτελούμε την μειονότητα, είναι ανδροκρατούμενος χώρος. Αυτή η διαπίστωση όμως δεν αφορά μόνο το φόρουμ μας, ίσα ίσα που είναι μία μικρογραφία του τι πραγματικά συμβαίνει.

Δείτε για παράδειγμα οι περισσότερες ''αυθεντίες'' που επικαλούμαστε για να στηρίξουμε τα επιχειρήματά μας, είναι άνδρες. Αδυνατώ να σκεφτώ έστω μία φορά που να αναφέρθηκε μία γυναίκα ως αυθεντία!

Τι συμβαίνει με τις γυναίκες; Δεν μπορούν να πάρουν μέρος σε μία φιλοσοφική συζήτηση ή υποσκιάζονται από τους άντρες;

Είχα διαβάσει μία θεωρία που έλεγε πως οι άνδρες έχουν αναπτυγμένο το ημισφαίριο του εγκεφάλου τους που ρέπει προς μαθηματικά, φυσική, χημεία ενώ οι γυναίκες το αντίθετο που είναι πιο θεωρητικό. Έτσι δικαιολογούσα που δεν έβλεπα γυναίκα αστροφυσικό, αλλά τώρα νομίζω πως πραγματικά υπάρχει έλλειψη γυναικών ακόμα και στα θεωρητικά μέρη της φιλοσοφίας.

Ένα ενδιαφέρον άρθρο από την Ελευθεροτυπία, για όποιον θέλει να το διαβάσει.
Η... αρρενωπή φιλοσοφία (http://archive.enet.gr/online/online_text/c=113,dt=30.08.2007,id=97635656)

LongTom
25-03-2011, 18:56
Σήμερα συνειδητοποίησα πως στις κατηγορίες της Επιστήμης στο φόρουμ μας, οι γυναίκες αποτελούμε την μειονότητα, είναι ανδροκρατούμενος χώρος. Αυτή η διαπίστωση όμως δεν αφορά μόνο το φόρουμ μας, ίσα ίσα που είναι μία μικρογραφία του τι πραγματικά συμβαίνει.

Δείτε για παράδειγμα οι περισσότερες ''αυθεντίες'' που επικαλούμαστε για να στηρίξουμε τα επιχειρήματά μας, είναι άνδρες. Αδυνατώ να σκεφτώ έστω μία φορά που να αναφέρθηκε μία γυναίκα ως αυθεντία!

Τι συμβαίνει με τις γυναίκες; Δεν μπορούν να πάρουν μέρος σε μία φιλοσοφική συζήτηση ή υποσκιάζονται από τους άντρες;

Είχα διαβάσει μία θεωρία που έλεγε πως οι άνδρες έχουν αναπτυγμένο το ημισφαίριο του εγκεφάλου τους που ρέπει προς μαθηματικά, φυσική, χημεία ενώ οι γυναίκες το αντίθετο που είναι πιο θεωρητικό. Έτσι δικαιολογούσα που δεν έβλεπα γυναίκα αστροφυσικό, αλλά τώρα νομίζω πως πραγματικά υπάρχει έλλειψη γυναικών ακόμα και στα θεωρητικά μέρη της φιλοσοφίας.

Ένα ενδιαφέρον άρθρο από την Ελευθεροτυπία, για όποιον θέλει να το διαβάσει.
Η... αρρενωπή φιλοσοφία (http://archive.enet.gr/online/online_text/c=113,dt=30.08.2007,id=97635656)

Δεν το έχω δει να ισχύει(τουλάχιστον από τότε που οι γυναίκες χειραφετήθηκαν).
Οι γυναίκες είναι το 50%+ σε πολλές θετικές επιστήμες και προσωπικά έχω 2 γυναίκες συγγενείς μαθηματικούς.Στις σχολές τους(ήταν σε διαφορετικές πόλεις)υπήρχαν πολλές γυναίκες,συνήθως γύρω στο 50%.

Αυτό που λες ισχύει σε σχολές που απλά δεν ενδιαφέρονται οι γυναίκες,όπως είναι οι Μηχανολόγοι-μηχανικοί του πολυτεχνείου και του ΤΕΙ.Εκεί πραγματικά ήμασταν 90%+ άνδρες.Πίκρα.
Το αντίθετο ισχύει για τη Φιλοσοφική/Παιδαγωγικό και Αισθητική/Νοσηλευτική.

Παλαιότερα απλά δεν θεωρούνταν σωστό για μια γυναίκα να σπουδάσει.Πολύ απλός λόγος για την έλλειψη γυναικών επιστημόνων

Τέλος είχε γίνει μια έρευνα παλαιότερα στα αμερικάνικα πανεπιστήμια και έδειξε ότι οι γυναίκες σε λίγα χρόνια θα είναι η πλειοψηφία των σπουδαστών(αυτό ισχύει για όλες τις σχολές).Έτσι δεν νομίζω να είναι θέμα ανατομίας.

Κλωθώ
25-03-2011, 19:05
Δεν διαφώνησα στο γεγονός πως υπάρχουν γυναίκες επιστήμονες (και εγώ έχω πολλές καθηγήτριες), το ερώτημα μου είναι εν ολίγοις γιατί δεν είναι τόσο γνωστοί όσο οι άνδρες; Επισκιάζονται, δεν έχω δει πουθενά να αναφέρεται μία γυναίκα ως επίκληση στην αυθεντία και μου έχει κάνει εντύπωση.

LongTom
25-03-2011, 19:13
Δεν διαφώνησα στο γεγονός πως υπάρχουν γυναίκες επιστήμονες (και εγώ έχω πολλές καθηγήτριες), το ερώτημα μου είναι εν ολίγοις γιατί δεν είναι τόσο γνωστοί όσο οι άνδρες; Επισκιάζονται, δεν έχω δει πουθενά να αναφέρεται μία γυναίκα ως επίκληση στην αυθεντία και μου έχει κάνει εντύπωση.

Επειδή οι "μεγάλοι" ανήκαν σε φαλλοκρατικές κοινωνίες και δεν είχαν ανταγωνισμό από τις γυναίκες.
Τώρα είναι πιο δύσκολο γιατί δεν γίνονται τόσο γνωστοί συγκεκριμένοι επιστήμονες αλλά ομάδες.

Κλωθώ
25-03-2011, 21:56
Επειδή οι "μεγάλοι" ανήκαν σε φαλλοκρατικές κοινωνίες και δεν είχαν ανταγωνισμό από τις γυναίκες.
Τώρα είναι πιο δύσκολο γιατί δεν γίνονται τόσο γνωστοί συγκεκριμένοι επιστήμονες αλλά ομάδες.

Αυτό όμως τι σημαίνει πως δεν υπήρχαν;
Δεν μένω όμως μόνο εκεί, βλέπω πως στις κατηγορίες των Επιστημών στο φόρουμ, είμαστε ελάχιστες συγκριτικά με τους άνδρες.

LongTom
25-03-2011, 22:05
Αυτό όμως τι σημαίνει πως δεν υπήρχαν;
Δεν μένω όμως μόνο εκεί, βλέπω πως στις κατηγορίες των Επιστημών στο φόρουμ, είμαστε ελάχιστες συγκριτικά με τους άνδρες.

Σημαίνει ότι ήταν η ελάχιστη μειοψηφία.Ακόμα και όταν ακολουθούσαν κάποια επιστήμη "γυναικεία" όπως η φιλοσοφία πάλι τις κοιτούσαν με μισό μάτι.

Καλά μην βασίζεσαι σε ένα φόρουμ μόνο.
Ίσως έχει να κάνει με την νοοτροπία των γυναικών προς τα φόρουμ/υπολογιστές γενικότερα.
Πάντως όπως είπες οι γυναίκες είναι ενεργές στην επιστήμη.
Από εκεί και πέρα δεν νομίζω να είναι σημαντικό το πλήθος,αλλά η ποιότητα των ατόμων.

Κλωθώ
25-03-2011, 22:16
Δεν βασίζομαι σε ένα φόρουμ μόνο αν και αυτό όπως είπα και στην αρχή αποτελεί μία μικρογραφία της κοινωνίας μας.
Και σε άλλα μεγάλα φόρουμ (όπως αυτό του μεταφυσικού πχ) πάλι η πλειονότητα είναι άνδρες. Ένα φόρουμ μόνο έχω καταφέρει να βρω που οι γυναίκες υπερισχύουν και ασχολείται με κάτι παλαβά πράγματα με μαύρους καθρέφτες, σφαίρες, χειρομαντείες και άλλα τέτοια καλούδια.

Εννοείται πως πάνω απ' όλα είναι η ποιότητα, απλά δεν μπορώ να παραλείψω αυτό που διαπίστωσα.
Βρήκα και ένα άλλο ενδιαφέρον άρθρο πάλι της Ελευθεροτυπίας που αναφέρει κάποιες "Σπουδαίες Γυναίκες (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=23514)".

LongTom
25-03-2011, 22:33
Δεν βασίζομαι σε ένα φόρουμ μόνο αν και αυτό όπως είπα και στην αρχή αποτελεί μία μικρογραφία της κοινωνίας μας.
Και σε άλλα μεγάλα φόρουμ (όπως αυτό του μεταφυσικού πχ) πάλι η πλειονότητα είναι άνδρες. Ένα φόρουμ μόνο έχω καταφέρει να βρω που οι γυναίκες υπερισχύουν και ασχολείται με κάτι παλαβά πράγματα με μαύρους καθρέφτες, σφαίρες, χειρομαντείες και άλλα τέτοια καλούδια.

Εννοείται πως πάνω απ' όλα είναι η ποιότητα, απλά δεν μπορώ να παραλείψω αυτό που διαπίστωσα.
Βρήκα και ένα άλλο ενδιαφέρον άρθρο πάλι της Ελευθεροτυπίας που αναφέρει κάποιες "Σπουδαίες Γυναίκες (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=23514)".
Δεν θα το έλεγα ότι το φόρουμ είναι μικρογραφία της κοινωνίας.
Γιατί 1ον ακόμα και να γραφούν δεν γράφουν όλοι(εδώ π.χ. είναι γραμμένοι κάτι χιλιάδες και γράφουμε/μαλώνουμε οι ίδιοι και οι ίδιοι.Και στα άλλα φόρουμ είναι πάνω κάτω το ίδιο)
2ον)δεν έχουν όλοι πρόσβαση στο internet και όσοι έχουν δεν μπαίνουν στα φόρουμ.Μπορεί να διαβάζουν σαν επισκέπτες κάποιες φορές αλλά δεν ασχολούνται γενικά.

Αρά είναι θέμα νοοτροπίας.
Οι γυναίκες απλά δεν ενδιαφέρονται τότε για τα φόρουμ(τουλάχιστον αυτές που κάνουν τον κόπο να σερφάρουν).
Από την εμπειρία μου στα net cafe όταν ήμουν φαντάρος ήταν ότι οι γυναίκες πήγαιναν μόνο για το face και πάλι για λίγο(10-20min).Μερικές έμπαιναν για το lineage ή το Wow.Αλλά καμία δεν έμπαινε σε κάποιο φόρουμ.

Αυτές όμως οι γυναίκες όπως βλέπεις είναι 1 ανά αιώνα ή χιλιετηρίδα(για πριν το 1000μ.χ).Και πάλι οι περισσότερες είναι από τον 19ο-20ο αιώνα.
Εάν έχεις ένα μικροσκοπικό δείγμα φυσικό είναι να μην έχεις και μεγάλα μυαλά.
Μην ξεχνάμε ότι και οι άντρες επιστήμονες τότε ήταν λίγοι σε σχέση με σήμερα.

19sophie
26-03-2011, 21:44
Όσο και αν δεν θέλω να το δεχτώ και παντα διαφωνώ με αυτό έτσι είναι..Αν και εγώ είμαι στο 10% που είπε ο LongTom η πλειοψηφία των γυναικών είναι όπως τα λέτε..ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩΩ χαχαχα ;D
τεσπα νομίζω αν κάτσουμε να ασχολειθούμε μια χαρά το κανουμε..

stavmanr
27-03-2011, 15:43
Δεδομένου του 'επιπέδου' των φιλοσοφικών συζητήσεων που αναπτύσσεται από τους άντρες, θα υποστήριζα ότι η συμμετοχή των γυναικών, όχι μόνο είναι επιθυμητή, αλλά ταυτόχρονα κρίνεται και αναγκαία.

Κλωθώ
27-03-2011, 15:56
Δεδομένου του 'επιπέδου' των φιλοσοφικών συζητήσεων που αναπτύσσεται από τους άντρες, θα υποστήριζα ότι η συμμετοχή των γυναικών, όχι μόνο είναι επιθυμητή, αλλά ταυτόχρονα κρίνεται και αναγκαία.

Θα συμφωνήσω σε αυτό, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την παρουσία των ανδρών.

ΛονγΤομ δεν διαφωνώ σε αυτά που λες (τώρα είδα την απάντησή σου), δεν γνωρίζω αν είναι θέμα τακτικής των γυναικών (για να είμαι και εγώ ειλικρινής στην αρχή όταν 'γράφτηκα' δεν πίστευα σε καμία περίπτωση πως θα μου αρέσει τόσο πολύ).

Πάντως σκέψου πόσους επιστήμονες μπορείς να βρεις και να είναι άνδρες και πόσες είναι γυναίκες; Εγώ περισσότερους άνδρες μπορώ να σκεφτώ.

LongTom
27-03-2011, 16:36
Θα συμφωνήσω σε αυτό, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την παρουσία των ανδρών.

ΛονγΤομ δεν διαφωνώ σε αυτά που λες (τώρα είδα την απάντησή σου), δεν γνωρίζω αν είναι θέμα τακτικής των γυναικών (για να είμαι και εγώ ειλικρινής στην αρχή όταν 'γράφτηκα' δεν πίστευα σε καμία περίπτωση πως θα μου αρέσει τόσο πολύ).

Πάντως σκέψου πόσους επιστήμονες μπορείς να βρεις και να είναι άνδρες και πόσες είναι γυναίκες; Εγώ περισσότερους άνδρες μπορώ να σκεφτώ.

Εσύ γιατί νομίζεις παρατηρούμε τέτοια διαφορά και στα φόρουμ και στην καθημερινότητα;

Κλωθώ
27-03-2011, 16:50
Εσύ γιατί νομίζεις παρατηρούμε τέτοια διαφορά και στα φόρουμ και στην καθημερινότητα;

Δεν το γνωρίζω αυτό. Ίσως οφείλεται σε παλιές προκαταλήψεις (;), στην μη ίδια καταξίωση που γνωρίζουν οι άνδρες στους περισσότερους επιστημονικούς κλάδους (;), στα άρλεκιν (;) στην βαρεμάρα (;).

Πραγματικά δεν το γνωρίζω γι αυτό και θέτω 'ερωτηματικά', αλλά δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος ψάχνεται ή όχι σε φιλοσοφικά πράγματα.

trelokabero
30-03-2011, 16:02

Νομιζω ειναι κοινωνικοι οι λογοι που ευθυνονται για το φαινομενο.
Αλλο βιολογικη κατωτεροτητα, αλλο κοινωνικη αποβλακωση.
Υπαρχει διαφορα.:-)

Αυτό που λες ισχύει σε σχολές που απλά δεν ενδιαφέρονται οι γυναίκες,όπως είναι οι Μηχανολόγοι-μηχανικοί του πολυτεχνείου και του ΤΕΙ.Εκεί πραγματικά ήμασταν 90%+ άνδρες.Πίκρα.
τελειο ε? :-)

LongTom
30-03-2011, 19:39
τελειο ε? :-)
Τι τέλειο;Μας δουλεύεις και εσύ,με τον πόνο μας παίζεις;

Άκαρδη.:-(

trelokabero
04-04-2011, 14:58
Τι τέλειο;Μας δουλεύεις και εσύ,με τον πόνο μας παίζεις;

Άκαρδη.:-(

Α το ξεχασα αυτο το ποστ. Προσωπικη επιθεση , ΟΥ ΟΥ ! 666, θα σε καταγγειλω !

[ναι σε νιωθω ,πρεπει να υπαρχει ποσοστωση στις σχολες για να ειναι 50-50 ο πληθυσμος.. εγω τι να πω που χαραμισα τα νιατα μου στη ΦΛΣ με ολες τις Κατινες και τους γκει ?!

Heavy_Load
04-04-2011, 15:38
Ενδιαφεροντα λινκς

http://cavestudioz.blogspot.com/2009/08/blog-post.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Sex_and_intelligence

Γενικα οι γυναικες δεν την παλευουν σε οτι χρειαζεται δημιουργικη σκεψη, ειναι γεγονος. Πχ μαθηματικα ή τεχνες.
Υπαρχουν και εξαιρεσεις φυσικα, αλλα οταν υπαρχει αρνητικη γενετικη προδιαθεση, λογικο δεν ειναι αυτες οι γυναικειες εξαιρεσεις να φτανουν χαμηλοτερα απο αντιστοιχους εξαιρετικους ανδρες, και ετσι να ειναι λιγοτερο γνωστες?
Με απλα λογια, αν θεωρησουμε μετρησιμη την ικανοτητα Χ, και εχουμε δυο συνολα Α και Β, οπου στο Α ο μεσος ορος ικανοτητας ειναι 7 και στο Β ο μεσος ορος ικανοτητας ειναι 5, λογικο δεν ειναι οι 10 καλυτεροι στη Χ ικανοτητα, να προερχονται απο το συνολο Α?

Και γενικα, νομιζω οτι το κλειδι για τους ανδρες βρισκεται στη μεγαλη διασπορα του IQ.
Δηλαδη, οι ενω κατα Μ.Ο δεν υπαρχει καμια τεραστια διαφορα σε iq ανδρων-γυναικων (3-4 μοναδες νομιζω ειναι μονο), οι ανδρες ειναι πιο "απλωμενοι", ενω οι γυναικες πιο συγκεντρωμενες γυρω απο το μ.ο τους. Δηλαδη ειναι πιο ευκολο να συναντησεις ακραια φαινομενα σε ανδρες (υπερβολικα χαζους ή υπερβολικα εξυπνους), και επειδη οι υπερβολικα εξυπνοι ειναι αυτοι που θα μεινουν στην ιστορια πιθανοτατα, δινεται αυτη η εντυπωση του χασματος. Αν το σκεφτειετε αλλωστε, συνηθως υπαρχει "ο τρελος του χωριου" και οχι "η τρελη". Παλι λογω της μεγαλης διασπορας, στα χαμηλα iq αυτη τη φορα.
Για του λογου το αληθες:

However, the study indicated that, while on average boys and girls performed similarly, boys were overrepresented among the very best performers as well as among the very worst

Scarlett
04-04-2011, 15:56
Ενδιαφεροντα λινκς

http://cavestudioz.blogspot.com/2009/08/blog-post.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Sex_and_intelligence

Γενικα οι γυναικες δεν την παλευουν σε οτι χρειαζεται δημιουργικη σκεψη, ειναι γεγονος. Πχ μαθηματικα ή τεχνες.
Υπαρχουν και εξαιρεσεις φυσικα, αλλα οταν υπαρχει αρνητικη γενετικη προδιαθεση, λογικο δεν ειναι αυτες οι γυναικειες εξαιρεσεις να φτανουν χαμηλοτερα απο αντιστοιχους εξαιρετικους ανδρες, και ετσι να ειναι λιγοτερο γνωστες?
Με απλα λογια, αν θεωρησουμε μετρησιμη την ικανοτητα Χ, και εχουμε δυο συνολα Α και Β, οπου στο Α ο μεσος ορος ικανοτητας ειναι 7 και στο Β ο μεσος ορος ικανοτητας ειναι 5, λογικο δεν ειναι οι 10 καλυτεροι στη Χ ικανοτητα, να προερχονται απο το συνολο Α?

Και γενικα, νομιζω οτι το κλειδι για τους ανδρες βρισκεται στη μεγαλη διασπορα του IQ.
Δηλαδη, οι ενω κατα Μ.Ο δεν υπαρχει καμια τεραστια διαφορα σε iq ανδρων-γυναικων (3-4 μοναδες νομιζω ειναι μονο), οι ανδρες ειναι πιο "απλωμενοι", ενω οι γυναικες πιο συγκεντρωμενες γυρω απο το μ.ο τους. Δηλαδη ειναι πιο ευκολο να συναντησεις ακραια φαινομενα σε ανδρες (υπερβολικα χαζους ή υπερβολικα εξυπνους), και επειδη οι υπερβολικα εξυπνοι ειναι αυτοι που θα μεινουν στην ιστορια πιθανοτατα, δινεται αυτη η εντυπωση του χασματος. Αν το σκεφτειετε αλλωστε, συνηθως υπαρχει "ο τρελος του χωριου" και οχι "η τρελη". Παλι λογω της μεγαλης διασπορας, στα χαμηλα iq αυτη τη φορα.
Για του λογου το αληθες:

However, the study indicated that, while on average boys and girls performed similarly, boys were overrepresented among the very best performers as well as among the very worst

στις τεχνες ισα ισα τα πανε καλυτερα οι γυναικες απο τους αντρες
στα μαθηματικα τα πανε καλυτερα οι αντρες

CHOKE
04-04-2011, 16:03

Θα ήθελα αν είναι εύκολο να μου βρει κάποιος μια λίστα με τους 10 Καλύτερους καλιτέχνες από αρχές 20 αιώνα μέχρι σήμερα.

Ας πούμε ποιοι Θεωρούνται οι 10 καλύτεροι ζωγράφοι, 10 καλύτεροι Μουσικοσυνθέτες, 10 καλύτεροι τραγουδιστές κτλ.

Σίγουρα θα περιλαμβάνονται Κάλας και Μαντόνα στους 10 στην μια κατηγορία μπορεί και 2 παραπάνω, όμως ποιοι άλλοι.

Έτσι για να έχουμε μια εικόνα.

Κλωθώ
04-04-2011, 17:02
Και ποια είναι τα κριτήρια της τέχνης; Πως θα βρούμε τους 10 καλύτερους ζωγράφους; Υπάρχουν διαφορετικά είδη ζωγραφικής, μουσικής κτλ... Η Κάλας και η Μαντόνα που αναφέρεις είναι από τελείως διαφορετικά είδη.

Heavy_Load
04-04-2011, 17:13
Και ποια είναι τα κριτήρια της τέχνης; Πως θα βρούμε τους 10 καλύτερους ζωγράφους; Υπάρχουν διαφορετικά είδη ζωγραφικής, μουσικής κτλ... Η Κάλας και η Μαντόνα που αναφέρεις είναι από τελείως διαφορετικά είδη.

Κι εκει που παει καποιος να αντικειμενικοποιησει καποιος την κουβεντα, ερχεται ο εξυπνακιας πετωντας την 'ολα υποκειμενικα ειναι' .......... του, προκειμενου τελικα να μη βγει κανενα συμπερασμα.

http://mooni.fccj.org/~ethall/top10/top10.htm (http://mooni.fccj.org/%7Eethall/top10/top10.htm)
http://www.the-top-tens.com/lists/greatest-singer-of-all-time.asp
http://www.digitaldreamdoor.com/pages/best-classic-comp.html
http://www.old-wizard.com/top-10-philosophers-of-all-time
http://top-10-list.org/2010/07/19/top-ten-writers-that-deserved-nobel-prize/
http://www.visual-arts-cork.com/best-artists-of-all-time.htm

Σαφως και δεν ειναι τιποτα 100% αντικειμενικο, αλλα με το να τονιζεις συνεχεια αυτο, απλα δηλωνεις την αναγκη σου να πεις κατι, ........ την κουβεντα

Κλωθώ
04-04-2011, 17:17
Αντικειμενικοποίησε και σύγκρινε την Μαντόνα με την Κάλας εσύ...και μετά μόλις το καταφέρεις τετραγώνισε και τον κύκλο.

Scarlett
04-04-2011, 17:18
Αντικειμενικοποίησε και σύγκρινε την Μαντόνα με την Κάλας εσύ...και μετά μόλις το καταφέρεις τετραγώνισε και τον κύκλο.

χαχαχαχαχαχαχααχ

Heavy_Load
04-04-2011, 17:22

Kαταρχην δεν ανηκουν καν στην ιδια top 10 λιστα. Εκτος αν η Καλλας ανηκει επισης στο "top ten τυχερες ξεκωλιαρες που βρεθηκαν στο σωστο σημειο τη σωστη στιγμη, με το σωστο συνθετη και image maker" και δεν το γνωριζω.
Απο κει και περα δες τις λιστες και μετα μιλα.

Scarlett
04-04-2011, 17:23
Η Καλλας ξεκωλιαρα..Πω οτι να ναι

Heavy_Load
04-04-2011, 17:26
Η Καλλας ξεκωλιαρα..Πω οτι να ναι

Καποια εχει σοβαρο προβλημα κατανοησης ομως...read the fucking post. Ελεος δηλαδη.

Scarlett
04-04-2011, 17:27
αχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα

καποιος ειναι μισογυνης του κερατα

Κλωθώ
04-04-2011, 17:27
Kαταρχην δεν ανηκουν καν στην ιδια top 10 λιστα. Εκτος αν η Καλλας ανηκει επισης στο "top ten τυχερες ξεκωλιαρες που βρεθηκαν στο σωστο σημειο τη σωστη στιγμη, με το σωστο συνθετη και image maker" και δεν το γνωριζω.

Αφού δεν ανήκουν στις ίδιες λίστες, πως θα βγάλουμε τις καλύτερες;;; Αυτο λέω...

Scarlett
04-04-2011, 17:29
Ναι καλα λεει η Κλωθω! Συμφωνω.

χααχαχαχαχχααχχαχα:p

Heavy_Load
04-04-2011, 17:30
αχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα

καποιος ειναι μισογυνης του κερατα

Ρεαλιστης απλα. Και μαθε να διαβαζεις/ακους πρωτα, και να μιλας μετα. Αλλιως πετας μαλακιες και γινεσαι ρομπα, και προσπαθεις μετα να το σωσεις επιβραβευοντας τα αστεια(?) που κανεις με δικα σου χαχαχαχα

Scarlett
04-04-2011, 17:32
Μωρε και να διαβαζω ξερω και να διακρινω προσωπικοτητες ξερω.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

CHOKE
04-04-2011, 17:32

kοίτα Σαφέστατα κάλας μαντόνα καμιά σχέση, μιλάω για την ανταπόκριση κόσμου όμως. Με τον ίδιο τρόπο λοιπόν θα το κάνεις.

Heavy_Load
04-04-2011, 17:33
Αφού δεν ανήκουν στις ίδιες λίστες, πως θα βγάλουμε τις καλύτερες;;; Αυτο λέω...

Αν σε καιει τοσο πολυ, μπορεις να εξειδικευσεις τις λιστες. Πχ top ten classical composers, top ten pop composers, top ten surrealism artist, top ten physicists, top ten mathematicians, top ten sculptures κλπ κλπ.
Aν και οι συγκεκριμενες που παρεθεσα δε νομιζω να περιεχουν ατομα μη συγκρισμα μεταξυ τους.

Heavy_Load
04-04-2011, 17:35
Μωρε και να διαβαζω ξερω και να διακρινω προσωπικοτητες ξερω.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Γι αυτο απο το post καταλαβες οτι ειπα την Καλλας ξεκωλιαρα. Πισω στην 3η δημοτικου γρηγορα.

Κλωθώ
04-04-2011, 17:36
kοίτα Σαφέστατα κάλας μαντόνα καμιά σχέση, μιλάω για την ανταπόκριση κόσμου όμως. Με τον ίδιο τρόπο λοιπόν θα το κάνεις.

Εννοείς πωλήσεις κτλ;

Αν σε καιει τοσο πολυ, μπορεις να εξειδικευσεις τις λιστες. Πχ top ten classical composers, top ten pop composers, top ten surrealism artist, top ten physicists, top ten mathematicians, top ten sculptures κλπ κλπ.
Aν και οι συγκεκριμενες που παρεθεσα δε νομιζω να περιεχουν ατομα μη συγκρισμα μεταξυ τους.

Δεν με καίει καθόλου, εγώ σχολίασα αυτό που είπε ο Τσοκ για την Κάλας και την Μαντόνα, εσύ πετάχτηκες για να πεις την εξυπνάδα σου.

Scarlett
04-04-2011, 17:44
Γι αυτο απο το post καταλαβες οτι ειπα την Καλλας ξεκωλιαρα. Πισω στην 3η δημοτικου γρηγορα.

Εσυ ολες ξεκωλιαρες τις λες ρε.Δεν θα σου επαιρνε και πολυ να την βγαλεις και αυτην ξεκωλιαρα.:sleep:

CHOKE
04-04-2011, 17:47
Εννοείς πωλήσεις κτλ;

Όχι δεν εννοώ πωλήσεις Μόνο. Ας πούμε το ότι ένας Τραγουδιστής έβγαλε 2 τραγούδια και τα έσπασε σε πωλήσεις για 1-2 χρόνια δεν μου λέει πολλά. Μιλάω σε βάθος χρόνου, έτσι τον κρίνεις και απο άποψη ποιότητας αλλα και σαν performer. Η Μαντόνα ας πούμε πουλάει πόσο? 3 δεκαετίες +? Κάλας δεν είναι με την καμία όμως σίγουρα θα αφήσει το στίγμα της στην ιστορία.

Το να μου βρεις λοιπόν τους 10 μελύτερους του αιώνα που μας πέρασε λοιπόν μπορούμε να δούμε εύκολα αναλογία ανδρών γυναικών.

Τώρα στο θέμα ζωγραφικής σαν τέχνη το ίδιο μπορείς να κάνεις. Μια και δεν έχω επαφή με το αντικείμενο θα πάω πιο παλιά για να σου δώσω να καταλάβεις... Νταλί, Πικάσο, διαφορετικό στιλ μεν αλλα είναι ζωγράφοι που τους ξέρεις. Μπορείς να βρεις λοιπόν ποιοι θεωρούνται οι καλύτεροι του αιώνα μας που μας πέρασε. Να δούμε πόσο ισχύει αυτό που γράφει η σκάρλετ.

Κλωθώ
04-04-2011, 17:52
Όχι δεν εννοώ πωλήσεις Μόνο. Ας πούμε το ότι ένας Τραγουδιστής έβγαλε 2 τραγούδια και τα έσπασε σε πωλήσεις για 1-2 χρόνια δεν μου λέει πολλά. Μιλάω σε βάθος χρόνου, έτσι τον κρίνεις και απο άποψη ποιότητας αλλα και σαν performer. Η Μαντόνα ας πούμε πουλάει πόσο? 3 δεκαετίες +? Κάλας δεν είναι με την καμία όμως σίγουρα θα αφήσει το στίγμα της στην ιστορία.

Το να μου βρεις λοιπόν τους 10 μελύτερους του αιώνα που μας πέρασε λοιπόν μπορούμε να δούμε εύκολα αναλογία ανδρών γυναικών.

Τώρα στο θέμα ζωγραφικής σαν τέχνη το ίδιο μπορείς να κάνεις. Μια και δεν έχω επαφή με το αντικείμενο θα πάω πιο παλιά για να σου δώσω να καταλάβεις... Νταλί, Πικάσο, διαφορετικό στιλ μεν αλλα είναι ζωγράφοι που τους ξέρεις. Μπορείς να βρεις λοιπόν ποιοι θεωρούνται οι καλύτεροι του αιώνα μας που μας πέρασε. Να δούμε πόσο ισχύει αυτό που γράφει η σκάρλετ.

Κατάλαβα τι λες. Αλλά το είδος μουσικής για εσένα δεν παίζει ρόλο; Ας πούμε αυτοί που ακούνε όπερα είναι λιγότεροι από αυτούς που ακούνε ΠΟΠ, συνεπώς θα έχει και διαφορετική απήχηση.

Στην ζωγραφική ακόμα πιο δύσκολα μπορείς να βγάλεις ένα ΤΟΠ10. Είναι γνωστοί κάποιοι δεν αντιλέγω τα έργα τους αδιαμφισβήτητης αξίας αλλά πως μετράμε εδώ την απήχηση; Από την αναγνωρισιμότητα μόνο;

Heavy_Load
04-04-2011, 17:55
Εσυ ολες ............. τις λες ρε.Δεν θα σου επαιρνε και πολυ να την βγαλεις και αυτην .................:sleep:

Το ................. δεν ειναι σε καμια περιπτωση υποτιμητικος χαρακτηρισμος. Ισως ειναι για μια θεολογο σαν και σενα. Εγω απλα το χρησιμοποιω σαν εναν -σχετικα ουδετερο- επιθετικο προσδιορισμο. Και οχι, ουτε με αυτο το ποστ καλυψες την ............ που ειπες :)
Εντωμεταξυ ποσα χρονια γνωριζομαστε? Ολα αυτα τα χρονια απο χιλιαδες συζητησεις εχεις παρατηρησει οτι τις λεω ολες .............. ε. Good job sherlock.

Scarlett
04-04-2011, 17:57
ΧΑΧΑΧΑ ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΙ ΑΚΟΥΩ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Ok τοτε..Η μανα σου ειναι ................Δεν πιστευω να σε χαλασε ε?:p

Heavy_Load
04-04-2011, 18:01
Ok τοτε..Η μανα σου ειναι .............Δεν πιστευω να σε χαλασε ε?:p

Αν ισχυει, κανενα προβλημα. Εξ οσων γνωριζω, μαλλον το ακριβως αντιθετο ειναι. Αλλα και να ηταν, κανενα προβλημα.

trelokabero
05-04-2011, 12:38
@Σκαρλετ & Κλωθω..

στις τεχνες διακρινονται οι ανδρες, και 2ον το τραγουδι δεν ειναι παραγωγη τεχνης ,ετσι εκει διακρινονται και τα 2 φυλα εξισου. Η καλλιφωνια ειναι απλα χαρισμα, δεν εχει να κανει με τη δημιουργικοτητα. Αντιθετα με τη ζωγραφικη,τη συνθεση μουσικης,σκηνοθεσια,χορογραφια,γλυπτικη,ή την εκμαθηση ενος μουσικου οργανου.
Οι γυναικες διακρινονται συνηθως στη γλωσσα και σε ο,τι εχει να κανει με αυτην. Δημοσιογραφια και νομικη πιστευω. Σε χωρες εντονα σεξιστικες οπως η Ελλαδα ,υπαρχει μεγα΄λο κομπλεξ και ελλειψη εμποστοσυνης στις γυναικειες ικανοτητες. Αλλου ομως οπως στις ΗΠΑ οι γυναικες κατεχουν τα ηνια σε πολυ σημαντικους τομεις ,οπως ο τυπος.
Θεωρω οτι η γυναικα ,που παντα επιβιωνε κινουμενη υπογειως, απλα ανταποκρινεται στον ανδρικο σεξιστικο λογο ωστε να προσαρμοστει σε αυτη την πραγματικοτητα [κοινως, εντασσεται στα ανοητα προυπαρχοντα προτυπα] ,και σπανια ρισκαρει να αλλαξει τα δεδομενα. Αυτο δειχνει περισσοτερο την ανισοτητα της κοινωνιας μας παρα την εγγενη αδυναμια της γυναικας να διακριθει, ειδικα σε τομεις που η γυναικεια παρουσια αντιμετωπιζεται εχθρικα ή εστω με συγκαταβαση. Ειναι κοινωνικοι οι λογοι ,πολυ περισσοτερο απο οτι βιολογικοι,

trelokabero
05-04-2011, 12:43
Τι στο καλο συμβαινει και καθε νημα τις τελευταιες μερες μπαχαλευεται ,δεν ξερω..

Αναδρομο Ερμη θα΄χουμε

Scarlett
05-04-2011, 12:46
ναι συμφωνω και στα 2 που ειπες..
Μου ειχανε πει οτι πριν μερικους αιωνες δεν αφηνανε οι ιδιοι οι πατεραδες τους τις γυναικες να πλησιασουν τα βιβλια μηπως μορφωθουν περισσοτερο και σηκωσουν μπαιρακι μετα.:p

Heavy_Load
05-04-2011, 12:50
ναι συμφωνω και στα 2 που ειπες..
Μου ειχανε πει οτι πριν μερικους αιωνες δεν αφηνανε οι ιδιοι οι πατεραδες τους τις γυναικες να πλησιασουν τα βιβλια μηπως μορφωθουν περισσοτερο και σηκωσουν μπαιρακι μετα.:p

Ενω τους τελευταιους αιωνες που τα πλησιαζουν αφοβα, εχουμε γεμισει γυναικες πυρηνικες φυσικους, φιλοσοφους, νομπελιστες, μαθηματικους, μηχανικους και προγραμματιστριες.

Scarlett
05-04-2011, 12:52
Μιλαμε για τα τελευταια 100-200 χρονια ε?
Ειναι πολυ νωρις ακομα.Εσεις ειστε πιο ανετοι τα τελευταια ..ας πουμε 2,000 χρονια.

Heavy_Load
05-04-2011, 12:58
Μιλαμε για τα τελευταια 100-200 χρονια ε?
Ειναι πολυ νωρις ακομα.Εσεις ειστε πιο ανετοι τα τελευταια ..ας πουμε 2,000 χρονια.

so what? Και 20 χρονια αρκετα ειναι, αν υπαρχει η σωστη προδιαθεση

Scarlett
05-04-2011, 13:01
20 χρονια ειναι πολυ λιγα
ασε που μπορει να εχουν αλλαξει καποια πραγματα αλλα οχι ολα.

CHOKE
05-04-2011, 13:16
Κατάλαβα τι λες. Αλλά το είδος μουσικής για εσένα δεν παίζει ρόλο; Ας πούμε αυτοί που ακούνε όπερα είναι λιγότεροι από αυτούς που ακούνε ΠΟΠ, συνεπώς θα έχει και διαφορετική απήχηση.

Στην ζωγραφική ακόμα πιο δύσκολα μπορείς να βγάλεις ένα ΤΟΠ10. Είναι γνωστοί κάποιοι δεν αντιλέγω τα έργα τους αδιαμφισβήτητης αξίας αλλά πως μετράμε εδώ την απήχηση; Από την αναγνωρισιμότητα μόνο;

Ναι και τις κριτικές. Πως αλλιώς?

LongTom
05-04-2011, 13:25
Καλά μην λέμε και ότι θέλουμε.
Συγκρίνετε το φύλο των επιστημόνων 3000+ χρόνων φαλλοκρατικών κοινωνιών.Φυσικά και θα είναι άντρες.Μια σοβαρή έρευνα θα μετρήσει σε βάθος χρόνου το νούμερο των γυναικών επιστημόνων σε κοινωνίες ισότιμες(σαν την σύγχρονη Νορβηγία).Τότε θα βγάλουμε κάποια πρώτα ασφαλή συμπεράσματα.

Heavy_Load
05-04-2011, 13:30
Συγκρίνετε το φύλο των επιστημόνων 3000+ χρόνων φαλλοκρατικών κοινωνιών.Φυσικά και θα είναι άντρες.Μια σοβαρή έρευνα θα μετρήσει σε βάθος χρόνου το νούμερο των γυναικών επιστημόνων σε κοινωνίες ισότιμες(σαν την σύγχρονη Νορβηγία).Τότε θα βγάλουμε κάποια πρώτα ασφαλή συμπεράσματα.

Δε διαφωνω, απλα η διαφορα ειναι οτι και τη συγχρονη Νορβηγια να παρεις, τα τελευταια 10 χρονια, παλι χασμα θα δεις. Γιατι αραγε...

CHOKE
05-04-2011, 13:45

Τom εγώ είπα για τα τελευταία 100 χρόνια για αυτό ακριβώς το λόγο όχι για τα 3000.

apeleytheros
05-04-2011, 14:01
so what? Και 20 χρονια αρκετα ειναι, αν υπαρχει η σωστη προδιαθεση
20 χρόνια σε μια κοινωνία απόλυτα ίσων ευκαιριών και απόλυτης νοοτροπίας ισότητας ίσα ίσα που αρκούν για την εκπαίδευσης της. Εξ όσων γνωρίζω υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ ακόμη κοινωνίες που δρούν με διακρίσεις κατά των γυναικών (πχ στη Μέση Ανατολή, κοντά ένα δισεκατομμύριο άτομα) και άλλες.
Άρα ακόμα και σήμερα δεν μπορείς να βγάλεις με απόλυτα νούμερα σαφές αποτέλεσμα.

Ίσως σε ένα επίπεδο μικρότερης κοινωνίας (πχ μια χώρα που βαθμολογείται άριστα και στο θέμα των ίσων ευκαιριών και παράλληλα είναι 100% απαλλαγμένη από νοοτροπίες σπίτι-γάμος-οικογένεια, η νοοτροπίες «οι γυναίκες δεν τα πάνε καλά με τα θετικά μαθήματα», η άλλες νοοτροπίες) θα μπορούσαμε να δούμε κάποιο αξιόπιστο συμπέρασμα, αλλά εξ όσων γνωρίζω κάτι τέτοιο δεν ισχύει κάπου. Και μέχρι να ισχύσει εκτιμώ τα νούμερα θα «αδικούν»τις γυναίκες.

Heavy_Load
05-04-2011, 19:42
20 χρόνια σε μια κοινωνία απόλυτα ίσων ευκαιριών και απόλυτης νοοτροπίας ισότητας ίσα ίσα που αρκούν για την εκπαίδευσης της. Εξ όσων γνωρίζω υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ ακόμη κοινωνίες που δρούν με διακρίσεις κατά των γυναικών (πχ στη Μέση Ανατολή, κοντά ένα δισεκατομμύριο άτομα) και άλλες.
Άρα ακόμα και σήμερα δεν μπορείς να βγάλεις με απόλυτα νούμερα σαφές αποτέλεσμα.

Ίσως σε ένα επίπεδο μικρότερης κοινωνίας (πχ μια χώρα που βαθμολογείται άριστα και στο θέμα των ίσων ευκαιριών και παράλληλα είναι 100% απαλλαγμένη από νοοτροπίες σπίτι-γάμος-οικογένεια, η νοοτροπίες «οι γυναίκες δεν τα πάνε καλά με τα θετικά μαθήματα», η άλλες νοοτροπίες) θα μπορούσαμε να δούμε κάποιο αξιόπιστο συμπέρασμα, αλλά εξ όσων γνωρίζω κάτι τέτοιο δεν ισχύει κάπου. Και μέχρι να ισχύσει εκτιμώ τα νούμερα θα «αδικούν»τις γυναίκες.

Μα τις ισες ευκαιριες τις οριζει το Συνταγμα, καθε ευρωπαικου κρατους. Θες να μου πεις οτι 'επηρεζονται ψυχολογικα' απο το παρελθον? Καταρχην σκεψου οτι για μια γυναικα αποφασισμενη οι ευκαιριες δεν ειναι απλα ισες, αλλα περισσοτερες (πχ δεν πηγαινουν στρατο και δε χανουν εναν παραγωγικο χρονο απο τη ζωη τους - ισα δικαιωματα αλλα φυσικα οχι ισες υποχρεωσεις). Για να μη μιλησουμε για αστειοτητες οπως κονδυλια για γυναικεια επιχειρηματικοτητα, υποχρεωτικος μινιμουμ αριθμος γυναικων ευρωβουλευτων σε καποιες χωρες, επιδοματα ανυπαντρης και αλλα τραγελαφικα.

Και επειδη φαινεσαι σχετικα εξυπνο ατομο, σκεψου οτι καθε ειδους προκαταληψη εχει μια ριζα. Καλο θα ειναι να την ερμηνευουμε, αντι να ισοπεδωνουμε τα παντα χαριν της 'αντι-προκαταληψης'

Επιπλεον, οι νοοτροπιες που αναφερεις, χαριν συζητησης μπορω να συμφωνησω οτι μπορει να επηρεαζουν. Απο την αλλη ομως το χασμα ειναι τετοιο, που σε πολιτισμενες χωρες (δε μιλαω για Μεση Ανατολη, Αφρικη και γενικα απολιτιστα κρατη) απλα δε δικαιολογειται.

trelokabero
06-04-2011, 16:15
@ απελευθερος και ΛονγκΤομ
εχουμε και δυο ακομπλεξαριστους αντρες στην παρεα βλεπω.
Παλι καλα!

Δε διαφωνω, απλα η διαφορα ειναι οτι και τη συγχρονη Νορβηγια να παρεις, τα τελευταια 10 χρονια, παλι χασμα θα δεις. Γιατι αραγε...

Ναι οπως τα λες ειναι. :baby:
Η Νορβηγια ειναι αφορητα πολιτισμενη κιολας.Παρε την "πολιτισμενη" Ευρωπη και τσεκαρε τα ποσοστα κακοποιησης και δολοφονων γυναικων απο τους συζυγους/συντροφους τους. Πρωτοι σε ολοι την Ευρωπη ηταν η Φινλανδια και η Νορβηγια πριν μερικα χρονακια,αν δεν ειναι ακομα.
Κατι μουρμουραγες για την απολιτιστη μεση Ανατολη. Κοιτα τα δικα μας χαλια κι ασε τους αλλους. Κοινωνικη ισοτητα ουδεποτε υπηρξε ,και ακομα και το παραμυθι της μητριαρχιας απο ανδρες εφευρεθηκε , για να συμπηξει το μισογυνικο λογο της η επικρατουσα ταξη πραγματων και να εξυπηρετει το πατριαρχικο στατους κβο. Εντασσομενο στα βικτωριανα και μεσοπολεμικα ιδεολογηματα της απολιτιστης εποχης που κυβερνουσαν οι γυναικες [προιστορικα και αρα προπολιτισμικα!] μεχρι που ηρθε η εξουσια στα χερια των ανδρων που "εκπολιτισαν την κοινωνια".
Αν θες να δεις "μη προκατειλημμενα" και "μη σεξιστικα" προτυπα πηγαινε να αγορασεις το βιβλιο ιστοριας γ δημοτικου. Δε χρειαζεται να διαβασεις θα δεις τις εικονες. Κατα τα αλλα ζουμε σε κοινωνια ισοτητας ,ισων ευκαιριων και σεβασμου στα δυο φυλα.

Heavy_Load
06-04-2011, 17:40
Ναι οπως τα λες ειναι. :baby:
Η Νορβηγια ειναι αφορητα πολιτισμενη κιολας.Παρε την "πολιτισμενη" Ευρωπη και τσεκαρε τα ποσοστα κακοποιησης και δολοφονων γυναικων απο τους συζυγους/συντροφους τους. Πρωτοι σε ολοι την Ευρωπη ηταν η Φινλανδια και η Νορβηγια πριν μερικα χρονακια,αν δεν ειναι ακομα.
Κατι μουρμουραγες για την απολιτιστη μεση Ανατολη. Κοιτα τα δικα μας χαλια κι ασε τους αλλους.

Εντωμεταξυ, παραβλεποντας οτι δεν ποσταρεις ή αναφερεις καν που βρηκες την ερευνα, υπαρχει και επιπλεον η εξης γελοιοτητα... για να αποδειξεις οτι η πολιτισμενη Ευρωπη ειναι μισογυνικη, λες οτι πρωτη στην Ευρωπη ειναι η Φινλανδια σε γυναικεια κακοποιηση! Ελεος δηλαδη. Μια Ευρωπαικη χωρα, ειναι πρωτη στην Ευρωπη! Πεφτω απο τα συννεφα!
Αναμεσα σε κανα μπατσακι και μπουργκα/κομμενη κλειτοριδα, εγω παντως διαλεγω κουρτινα 1.

lyna
06-04-2011, 17:49
Μα τις ισες ευκαιριες τις οριζει το Συνταγμα, καθε ευρωπαικου κρατους. Θες να μου πεις οτι 'επηρεζονται ψυχολογικα' απο το παρελθον? Καταρχην σκεψου οτι για μια γυναικα αποφασισμενη οι ευκαιριες δεν ειναι απλα ισες, αλλα περισσοτερες (πχ δεν πηγαινουν στρατο και δε χανουν εναν παραγωγικο χρονο απο τη ζωη τους - ισα δικαιωματα αλλα φυσικα οχι ισες υποχρεωσεις). Για να μη μιλησουμε για αστειοτητες οπως κονδυλια για γυναικεια επιχειρηματικοτητα, υποχρεωτικος μινιμουμ αριθμος γυναικων ευρωβουλευτων σε καποιες χωρες, επιδοματα ανυπαντρης και αλλα τραγελαφικα.

Και επειδη φαινεσαι σχετικα εξυπνο ατομο, σκεψου οτι καθε ειδους προκαταληψη εχει μια ριζα. Καλο θα ειναι να την ερμηνευουμε, αντι να ισοπεδωνουμε τα παντα χαριν της 'αντι-προκαταληψης'

Επιπλεον, οι νοοτροπιες που αναφερεις, χαριν συζητησης μπορω να συμφωνησω οτι μπορει να επηρεαζουν. Απο την αλλη ομως το χασμα ειναι τετοιο, που σε πολιτισμενες χωρες (δε μιλαω για Μεση Ανατολη, Αφρικη και γενικα απολιτιστα κρατη) απλα δε δικαιολογειται.

Some psychologists believe that many historical and current sex differences in mathematics performance may be related to boy's higher likelihood of receiving math encouragement than girls. Parents were, and sometimes still are, more likely to consider a son's mathematical achievement as being a natural skill while a daughter's mathematical achievement is more likely to be seen as something she studied hard for. This difference in attitude may contribute to girls and women being discouraged from further involvement in mathematics-related subjects and careers.

Αυτό ειναι απο το ποστ της wiki που παρεθεσες λιγες σελίδες πιο πίσω.
Γενικότερα ναι, όσα γράφεις ισχύουν. (η wiki εχει μετεξελιχθεί σε review .. :p )
Αλλά μην μπερδευουμε πώς βλέπει το ελληνικό κράτος τη γυναίκα ( αυτό που γράφεις για επίδομα ανύπαντρης ) που είναι μια βλακεία κ μισή, με το αν οι γυναίκες εχουν μαθηματική σκέψη (που ναι δεν εχουν αλλά δεν σημαίνει οτι δεν μπορουν να αποκτήσουν στο μελλον ..)

προσωπική μου τελειως αποψη, αν η φιλοσοφία εκανε να αναπτυχθεί μερικές χιλιάδες χρόνια πριν απο του πρώτους αντρες φιλοσόφους με τις γυναίκες να "κρατάνε την καθημερινότητα" και να είναι υπο και να μην ερχονται σε επαφή με τις τέχνες, μπορούμε να μην εξισώνουμε τις πιθανότητες με το μηδέν για τις γυναίκες , όταν συμμετέχουν μόνο μερικές εκατοντάδες χρόνια πιο ενεργά στην κοινωνία (ανα τον κόσμο..οχι τον ελληνικό)

[Το καλύτερο ήταν ενας καθηγητής που υποστήριζε τις διαφο΄ρες των νευρώνων (βιολογικά κ κατασκευαστικά) μεταξύ των ανδρων και των γυναικών ότι αυτή ειναι η αιτία της μεγαλύτερης ανδρικής ευφυίας...Και στο καπάκι πεταξε ότι 'use it or lose it" γιατί το γυναικειο κοινό ήταν ετοιμο να τον κατασπαράξει ... :) ]
Αλλα ναι, μέχρι στιγμής, όσα γραφεις ισχύουν.

CHOKE
06-04-2011, 17:58
Γενικότερα ναι, όσα γράφεις ισχύουν. (η wiki εχει μετεξελιχθεί σε review .. :p )
Αλλά μην μπερδευουμε πώς βλέπει το ελληνικό κράτος τη γυναίκα ( αυτό που γράφεις για επίδομα ανύπαντρης ) που είναι μια βλακεία κ μισή, με το αν οι γυναίκες εχουν μαθηματική σκέψη (που ναι δεν εχουν αλλά δεν σημαίνει οτι δεν μπορουν να αποκτήσουν στο μελλον ..)

προσωπική μου τελειως αποψη, αν η φιλοσοφία εκανε να αναπτυχθεί μερικές χιλιάδες χρόνια πριν απο του πρώτους αντρες φιλοσόφους με τις γυναίκες να "κρατάνε την καθημερινότητα" και να είναι υπο και να μην ερχονται σε επαφή με τις τέχνες, μπορούμε να μην εξισώνουμε τις πιθανότητες με το μηδέν για τις γυναίκες , όταν συμμετέχουν μόνο μερικές εκατοντάδες χρόνια πιο ενεργά στην κοινωνία (ανα τον κόσμο..οχι τον ελληνικό)

[Το καλύτερο ήταν ενας καθηγητής που υποστήριζε τις διαφο΄ρες των νευρώνων (βιολογικά κ κατασκευαστικά) μεταξύ των ανδρων και των γυναικών ότι αυτή ειναι η αιτία της μεγαλύτερης ανδρικής ευφυίας...Και στο καπάκι πεταξε ότι 'use it or lose it" γιατί το γυναικειο κοινό ήταν ετοιμο να τον κατασπαράξει ... :) ]
Αλλα ναι, μέχρι στιγμής, όσα γραφεις ισχύουν.

Eνδιαφέρον αυτό που έγραψες περι βιολογικά κατασκευαστικά:

"On average, males and females have the same median IQ of 100. This is a matter of test construction. IQ tests purposely eliminate questions that lead to sex biases in the score.

Males and females show average differences on subsections of IQ tests. Males are better on some sections, as spatial questions, while females are better on reading and some other verbal skills. The net result is that overall average IQ scores are calculated to balance out for males and females.

Another meaningful difference is in variance. Male IQ is more variable than female IQ. In other words, females tend to cluster around average scores, while males are somewhat more spread out, with more of them scoring at the very high end and the very low end of the IQ scales. This has been cited as a reason why more geniuses like Einstein or Mozart (and also school dropouts) are males.

The many male school dropouts make females seem more successful in high school. But in the workplace, other male skills make them just as successful. Because of dropouts, high school seniors (male and female) have an average IQ of around 105. Those taking SAT tests average around 110 IQ, while those getting a four year college degree have about a 115 IQ. Click for a chart of IQ scores of men in various jobs/ careers."

http://www.sq.4mg.com/male-femaleIQ.htm

Μετά δίνει μια πιο αναλυτική version του παραπάνω-(το παραπάνω το ονομάζει η εύκολη version): http://www.sq.4mg.com/SexIQ.htm

Ουσιαστικά λέει ο άνθρωπος ότι στατιστικά συνήθως αν πάρουμε παράδιγμα IQ Testing οι άντρες είτε πιάνουν πάτο είτε πιάνουν ψηλά scores (φυσικά υπάρχουν και τα average), ενώ οι γυναίκες στατιστικά πιάνουν πιο average scores, λιγότερους πάτους από τους άντρες αλλά και λιγότερα High scores.

Heavy_Load
06-04-2011, 18:07
Οκ, απλα ξεκινωντας με "some" και "believe" δε μου λεει και πολλα. Σιγουρα υπαρχουν αντικρουομενες αποψεις, το θεμα ειναι οι ερευνες προς τα που τεινουν.

Αυτα τα εγραψα για να καταδειξω οτι οχι μονο υπαρχει ισοτητα, αλλα και ευνοια.

Αν και εχει καποια λογικη βαση ο συλλογισμος, δε συμφωνω. Νομιζω οτι πρεπει να παμε μερικες χιλιαδες χρονια πιο πισω, για να δουμε πως διαμορφωθηκαν αυτες οι διαφορες σαν αποτελεσμα εξελικτικης διαδικασιας.
Το παρακατω απο www.cavestudioz.com αν και χιουμοριστικο, κρυβει αληθειες (μισογυνικες αληθειες, αλλά αληθειες).

Πριν απο παρα πολλα χρονια (πανω απο εκατο-διακοσια τουλαχιστον και βαλε) ο ανθρωπος δεν ηταν ακριβως ανθρωπος και η φυση ηταν ενα απεραντο αιματοβαμμενο και τραγικο μπουρδελο γεματο νυχια, τριχες, δοντια, φοβο, πονο και κρυο. Οι γυναικες προκειμενου να παρεχουν προστασια στα εξωτερικα τους εμβρυα εγιναν εντελως αχρηστες και υστερικες. Ενω οι ανδρες ετρεχαν στα δαση με τις ψωλες τους να κανουν φλιπιτιφλοπ κραδαινοντας μεγαλα μυτερα ξυλα τα οποια σκοπευαν να μπηξουν μεσα σε ενα ζωο για να το φανε μετα, οι γυναικες αραζαν διπλα στη φωτια και εκαναν ακριβως αυτο που κανουν ακομα και σημερα.

... τιποτα σημαντικο απολυτως.

Ετσι απο τη μια εχεις τα θεμελια της ανδρικης συμπεριφορας. Ο αντρας ειναι φτιαγμενος για να κατακτα. Να αντιμετωπιζει προβληματα. Να βρισκει λυσεις ΑΜΕΣΑ! Να τολμα. Να διεκδικει. Να κυνηγα, να σκοτωνει και να σπερνει το σπορο του. Πρεπει να το κανει αυτο. Οχι πρεπει... αυτο κανει επειδη ειναι φτιαγμενος να το κανει και επειδη η γυναικα εχει αναλαβει το μαγειρεμα και ο αντρας βαριεται πιο ευκολα και η μπαλα δεν εχει εφευρεθει ακομα.

Ο αντρας πρεπει να καταφερνει να αναγνωριζει τους στοχους του. Να υπολογιζει την αποσταση μεταξυ το ιδιου και του εχθρου. Να θυμαται ΠΟΣΟΙ εχθροι τον περιτριγυριζουν, ποιες ειναι η θεσεις τους και πως αυτες αλλαζουν κατα τη διαρκεια της συμπλοκης ωστε να ειναι πιο αποτελεσματικος. Σαν νινζα. Ο αντρας μπορει να ειναι τρομερα ανταγωνιστικος γιατι αυτη η συμπεριφορα ανεβαζει το στανταρ της αγελης αλλα ξερει πως στη δυσκολη στιγμη, οι συντροφοι του θα τον προστατεψουν. Τους χρειαζεται. Αυτοι λεγονται και φιλοι. Μονο οι αντρες εχουν φιλους. Αυτο ειναι ομως ενα τεραστιο κεφαλαιο που δε θα αναλυσω ακομα. Επισης ο αντρας εχει την ταση να απλοποιει. Δε συνθηκολογει, δεν αποφευγει, δεν το σκεφτεται πολυ.

Οι γυναικες απο την αλλη αποτελουσαν ενα ειδος κινητου συναγερμου που κανει παιδια. Η μονη τους υποχρεωση ηταν να ουρλιαζουν ΠΟΛΥ δυνατα οταν συνεβαινε κατι κακο ωστε να ξυπνησουν αμεσα οι αντρες που ειχαν γυρισει μαλλον κουρασμενοι απο το κυνηγι για να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα. Μαλιστα η φυση προνοησε ωστε να μην ειναι πολυ λογικες ωστε να ουρλιαζουν αυτοματα οταν ακουγοταν οτιδηποτε χωρις να το ψαχνουν, πραγμα που εξηγει γιατι οι γυναικες πιστευουν στο ματι, στα ζωδια και στο θεσμο του γαμου. Καλλιο γαιδουροδενε ε;
Η αμεσως επομενη δουλεια τους αφου ουρλιαξουν σαν μαλακισμενες ηταν να παρουν τα παιδια παραμασχαλα και να ΤΡΕΞΟΥΝ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ -ΧΑ! Ο φοβος δινει φτερα στα ποδια. Ενω λοιπον οι αντρες οπως ειπα πριν, επρεπε να αναγνωριζουν τους στοχους ΕΝΑΝ ΕΝΑΝ (για να τους αντιμετωπιζουν οπως πρεπει: -ΑΝΤΙ -ΜΕΤΩΠΟ ΔΕ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΟ ΛΕΝΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ) και να τους αξιολογουν ΛΟΓΙΚΑ οι γυναικες επρεπε να αναγνωριζουν ΤΑ ΚΕΝΑ αναμεσα στους εχθρους για να μπορουν να ξεγλυστρανε αναμεσα τους προς την ασφαλεια.
Και φυσικα στην περιπτωση αυτη οι φιλιες ειναι εντελως αχρηστες. Ο καλυτερος τροπος να ξεφυγει ενα γκρουπ απο το διωκτη του ειναι να ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΕΙ, δεν εχετε δει ποτε Σκουμπι-Ντου ρε; (Κι αυτο σε αντιθεση με την παναρχαια πολεμικη τακτικη του αντρα που λεει οτι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΣΑΣ ΓΑΜΗΣΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ την οποια υοθετησε καθε αξιοπρεπης πολεμικη μηχανη στο μελλον!) Ετσι μπερδευεται ο διωκτης και αποφευγεται η περιπτωση να τις διπλαρωσει ολες μαζι με ενα κολπο και να τις κανει τα πουτανακια του. Μαλιστα η ιδια η φυση εχει προικισει τις γυναικες με το προδοτικο γονιδιο ωστε ειναι ικανες να θυσιασουν μια απο τις αλλες γυναικες της αγελης για να απασχοληθει ο διωκτης οσο χρειαζεται και να τη γλυτωσουν με τα σκατοπαιδα τους. Συνηθως διαλεγουν την πιο χοντρη ή την πιο ασχημη γι αυτο τον ιερο σκοπο! Αυτο οπως καταλαβαινετε κανει τη γυναικεια φιλια καπως δυσκολη πραγμα που τα κοριτσια συνηθως ανακαλυπτουν μεχρι το δημοτικο.

Αντρας χωρις φιλους δε μπορει να κανει πολλα πραματα. Γυναικα με φιλες... ακομα λιγοτερα. Οι γυναικες δεν μπορουν να μοιραζονται ή να προστατευουν η μια την αλλη. Τις νοιαζουν μονο τα παιδια τους και οσο πιο νωρις το καταλαβετε αυτο τοσο πιο ευκολη θα γινει η ζωη σας. Και μιλαω σ ολους αυτη τη στιγμη.

Ετσι φτανουμε στο τρομερα επιστημονικο θεωρημα του θετικου και αρνητικου χωρου: Οι αντρες βλεπουν τα αντικειμενα. Οι γυναικες το χωρο που βρισκεται αναμεσα στα αντικειμενα. Και φυσικα το να θυμασαι το χωρο αναμεσα στα αντικειμενα, ειδικα αν αυτα κινουνται ειναι πιο δυσκολο γιατι αυτος ο χωρος συνεχεια αλλαζει σχημα και το σχημα αυτο ειναι πολυπλοκο. Αυτη η πολυπλοκοτητα - μη γελιεστε - δεν εκανε τη γυναικα πιο εξυπνη. Την εκανε πιο μπερδεμενη. Αν δειξετε σε ενα αντρα ενα τετραγωνο πλαισιο με τεσσερεις κυκλους και ρωτησετε "τι βλεπεις;" θα σου πει "τεσσερεις κυκλους". Αν ρωτησετε μια γυναικα θα πει "ενα τρυπιο τετραγωνο".
Και φυσικα γι αυτο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΤΕ, ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΕΣ! Οταν ειστε στη εθνικη και εχει δεκα αυτοκινητα μπροστα και δεκα πισω σας, το μυαλουδακι σας προσπαθει να υπολογισει που θα χωθειτε για να προστατευτειτε απο τη νταλικα που ερχεται, πως θα καταφερετε να περασετε στο αλλο ρευμα χωρις να ακουσετε παναγιες και γενικα ποιο αυτοκινητο εχει το πιο ωραιο χρωμα. Κι ολα αυτα μονο οταν δε μιλατε με τις ωρες στο τηλεφωνο ενω οδηγειτε ΓΑΜΩ ΤΟ ΘΕΟ ΣΑΣ!

Ενω ο αντρας... χα! Ο αντρας βλεπει δεκα αυτοκινητα που προσπερασε και αλλα δεκα ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙ κι εκει τελειωνει το ζητημα!

Η ιστορια δεν τελειωνει εδω. Ενω ο αντρας λοιπον ηταν εκει εξω λυνοντας προβληματα, κατασκευαζοντας πραματα, ανακαλυπτοντας τους νομους που διεπουν αυτον τον κοσμο και πως μπορει να τους εκμεταλλευτει, η γυναικα αραζε διπλα στη φωτια μεσα σε μια σπηλια και σκιαζοταν με τις σκιες και τους θορυβους μεχρι τα ξημερωματα. Ετσι ανακαλυψε και το κουτσομπολιο. Αλλα κυριως εκεινη την εποχη αρχισε να διαγραφεται μεσα της το αχνο περιγραμμα της ψυχοσυνθεσης της.

ΤΑ ΤΡΙΑ 'Π' ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ 'Ε'

Εδω θα αποπειραθω να απαντησω στο μεγαλο ερωτημα "ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ;"
Η απαντηση ειναι απλη. Η υπαρξη της γυναικας, ολα της τα ονειρα και καθε κρυφη πτυχη της ζωης της συνοψιζονται σε τρια πραματα. Σε τρια απλα ΠΙ.

ΠΑΡΟΧΗ

ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

ΠΟΥΤΣΟΣ

Τιποτα αλλο δε μετραει. Γραφτε ποιηματα, φερτε εντελβαις, ριχτε σχοινι και πνιγειτε, χτυπηστε τον κωλο σας χαμω... αυτα τα τρια Πι ειναι αυτα που χρειαζεται μια γυναικα για να υποκριθει οτι ειναι ευτυχισμενη (γιατι ξεχασα να σας πω πως οι γυναικες δεν μπορουν ΠΟΤΕ να ειναι πραγματικα ευτυχισμενες). Γι αυτο πανε με τους ψωλαραδες, τους λεφταδες και τους δυνατους. Γι αυτο και θα σας εγκαταλειψουν ΑΜΕΣΩΣ για τον επομενο καυλεα που περιμενει στη ουρα. Γι αυτο θα σας πουλησουν επιτοπου για ενα δαχτυλιδι, ενα αυτοκινητο σμαρτ ή ενα εξοχικο στον Καλαμο. Γι αυτο ειναι κατα βαθος ΠΟΡΝΕΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ! Γι αυτο! Αυτη ειναι η αληθεια και λυπαμαι αν σας χαλαει. Εγω εχω κανει πλεον την ειρηνη μου με αυτο και καταλαβαινω τη συμπαντικη αναγκαιοτητα μιας τετοιας συμπεριφορας. Και εξηγω: Οι γυναικες πανε παντα με τον πλειοδοτη ΕΠΕΙΔΗ αυτο εξασφαλιζει την επιβιωση του ειδους. Αυτος που παρεχει. Αυτος που προστατευει. Αυτος που πουτσωνει!

Οριστε. Αυτη ειναι η μια και μοναδικη αληθεια και οσο πιο γρηγορα την αναγνωρισετε, τοσο πιο γρηγορα θα αρχισετε να καταλαβαινετε το Μεγαλο Αστειο.

Και απο την αλλη (στην πλευρα των ανδρων) εχουμε το μεγαλο Εψιλον. Εχετε αναρωτηθει ποτε ρε μαγκες γιατι δειχνετε αμεσως σεβασμο σε μια ομορφη ενω τις ασχημες τις εχετε κλασμενες; Επειδη αυτο σας ανεβαζει κυριοι ανδρες! Η καλη γκομενα ειναι ανεβαστικη. Ξερετε γιατι στο σεξ, η μιση καυλα ειναι να τα διηγιεσαι στους φιλους σου; Επειδη σε τριπαρει με την παρτη σου και νιωθεις καλυτερος. Ξερετε γιατι οποτε βλεπετε γυναικα θελετε να βαλετε το πραμα σας στο πραμα της; Επειδη σας φτιαχνει για μια βδομαδα!
Το εψιλον κυριοι ειναι ο Εγωισμος. Αυτη ειναι η μοναδικη μας αναγκη. Τιποτα αλλο. Παροχη και προστασια τα εχουμε αναλαβει μονοι μας. Παιδια δε βγαζουμε απο το πουλι μας... τι αλλο μενει; Να κανουμε κατι μεγαλο. Κατι ομορφο. Να ειμαστε αρεστοι και επιθυμητοι. Γιατι; Γιατι ενας αντρας ανεβασμενος γαμει περισσοτερο. Εχει αυτοπεποιθινγκ! Τη βρισκει με την παρτη του και γεμιζει σπερμα ο,τι διαθετει μητρα. Φαινεται ικανος να Παρεχει, να Προστατευει και να Πετσωνει.

Κι εκει κρυβεται το μυστικο πισω απο τον Ρον Μος. Αυτο εξηγει γιατι δε γαμουν οι ντροπαλοι χοντροι ανασφαλεις σπασικλες. Αυτο μαζι με το αλλο εξηγει το ανθρωπινο δραμα σ ολη του την εκταση. Εξηγει το ταξιδι στη σεληνη, τις πυρηνικες βομβες, τον αμερικανικο κινηματογραφο, το χασμα των γενεων, την αλλοτριωση και την αποκεντρωση.
Εξηγει την πορνογραφια, την ανορεξια, το μποντυ μπολντινγκ και τον Ελβις Πρισλευ. Ειμαι σιγουρος πως καποια στιγμη θα εξηγησει τη θεωρια των υπερχορδων, την αντιυλη και τα φαινομενα που σχετιζονται με το πλασμωδιο του Λαβερανου και τον Κυβο του Λεμαρκανδου.

Επισης εξηγει γιατι οι γυναικες ειναι καλες μονο στο να επεξεργαζονται αντι να δημιουργουν. Γιατι οι αντρες ειναι αρχιτεκτονες και οι γυναικες διακοσμητριες. Γιατι οι αντρες ειναι συνθετες και οι γυναικες τραγουδιστριες. Γιατι οι αντρες ειναι ζωγραφοι και ο οι γυναικες φωτογραφοι. Γιατι οι αντρες ειναι συγγραφεις και οι γυναικες κειμενογραφοι. Γιατι οι αντρες ειναι διευθυντες και οι γυναικες γραμματεια. Γιατι οι αντρες ειναι επιστημονες και οι γυναικες ερευνητριες. Γιατι οι αντρες ειναι γιατροι και οι γυναικες ψυχολογοι. Γιατι οι αντρες ειναι ΣΕΦ και οι γυναικες μαγειρισσες. Γιατι οι αντρες ειναι χειρουργοι και οι γυναικες νοσοκομες. Γιατι οι αντρες ειναι χιουμοριστες και οι γυναικες αστειες. Γιατι οι αντρες θελουν σεξ και οι γυναικες κουβεντα. Γιατι οι αντρες διαπρεπουν σε ολους τους τομεις και οι γυναικες... οχι.
Εξηγουνται ολα. Τα παντα. Εξηγειται η ολο ενα αυξανομενη παρουσια των μετροσεξουαλς και το γεγονος οτι οι μαγκες δεν υπαρχουν πια. Εξηγειται το περασμα στην εποχη του υδροχοου που η γενναιοτητα ή τολμη και η καθαροτητα προθεσεων αντικατασταθηκε απο τη διπλωματια, την προπαγανδα και τον πολεμο εντυπωσεων.

lyna
06-04-2011, 18:45
xaxa..kalo to keimenaki..

Λοιπον, ψάχνω τόση ώρα να βρώ paper που να περιγράφει τις διαφορες των νευρώνων.
Για οποιον θέλει να δει τις διαφορες στη φαιά κ λευκή ουσία (με κατανοητό τρόπο) : http://wanderingprimate.blogspot.com/2007/06/sex-differences-and-cognition.html

http://www.med.upenn.edu/idom/Newsroom/pubs/Griffin_Flannagan-Cato_Psych_97_09.pdf λινκ που επιβαιώνει τις διαφορες.

Νομίζω ότι θα πρέπει να διαχωρίσουμε το Τώρα, τι συμβαίνει τώρα δλδ στον Ελλαδικό χώρο, το Γενικά, τη θέση των γυναικών στον κόσμο, και το Πάντα, την ανδροκρατούμενη κοινωνία.

Ξεκινώ:
Οτι οι γυναίκες δεν πάνε στρατό στην Ελλάδα χεστηκαμε κ βάρκα γέρνει..στο Ισραήλ πάνε. Και; Δεν είναι μορφωμένες οι Εβραίες; Περαν του δέοντος...
Οτι Γενικά οι γυναίκες ειναι πιο πίσω απο τους πιο έξυπνους άνδρες νομίζω οτι θα πρεπει να κάνετε αποδεκτό οτι οφείλεται στη φύση της να ασχοληθεί κι με αλλα πράγματα πέραν των μαθηματικών (οι κογένεια δλδ...) Δεν ειναι στερεότυπο οι γυναίκες να κάνουν παιδιά, ειναι ανάγκη ορμονική κ βιολογική.
Οτι αν ανατρέξουμε στον τελευταίο αιώνα και ΔΕΝ δουμε κορυγαίες γυναίκες μαθηματικούς , υποστηρίζω οτι για αυτό οφείλεται στις διαφορετικές ανάγκες και Οχι στη βιολογική διαφορά που βρίσκουν οι επιστήμονες. Ναι, υπάρχει αλλά το use it or lose it ,αμα αφαιρεσεις το καμπανάκι των παιδιών, θαρρώ θα μπορούσε να γίνει ΙΣΟ σε κορυφαίους αντρες κ γυναίκες.

Ο μόνος λόγος που καθόμαστε κ συζητάμε ειναι γτ ακόμα δεν εχουν δώσει σαφή απάντηση οι μελέτες.
Το να "μην σου λεει κάτι" ο λόγος των ψυχολόγων ειναι λίγο αφοριστικό. Ολοι βλέπουν την ιδια διαφορά μεταξύ γυναικών/ανδρών και την εξετάζουν απο διαφορετική οπτική γωνία. Οταν καταλείξουν, θα μας το ανακοινώσουν. Αυτά.

εντιτ: τουλαχιστον με heavy load δεν διαφωνώ. Τα αποτελέσματα των ερευνών παραθέτει ο άνθρωπος. Μαλλον oi τρελοκαμπέρο/σκαρλετ χρειάζεται να χαμηλώσουν λιγο τα ντεσιμπελ. (αφου διαβασα ολο το θέμα).

stavmanr
06-04-2011, 19:23
Η συζήτηση ετούτη μου θυμίζει τη συζήτηση στην ταινία I-Robot, στην οποία ο άνθρωπος προσπαθεί να δείξει τη διαφορά του με το ρομποτ:

Άνθρωπος: Ε, να... Ο άνθρωπος μπορεί και συνθέτει πολύπλοκα και απίστευτα αριστουργήματα, όπως πχ. η 9η του Μπετόβεν.
Ρομποτ: Αλήθεια... μπορείς;;;
(ελεύθερη απόδοση, καθώς το γράφω από μνήμης).

και η συζήτηση σταματά εκεί.

Βλέπουμε λοιπόν μία επιχειρηματολογία για το τί μπορεί να κάνει ο άντρας γενικά, αλλά δεν το κάνει σχεδόν κανείς άντρας ειδικά. Αυτή είναι η επιχειρηματολογία της αγέλης στην οποία το αδύναμο και το πιο ανόητα κρύβεται πίσω από τον δυνατό και τον ευφυή και κραυγάζει "θα σας δείξουμε εμείς!!!!".

Δεν με απασχολεί προσωπικά που οι περισσότεροι ευφυής της ιστορίας ήταν άντρες. Με απασχολεί που οι υπόλοιποι προσπαθούν να κερδίσουν λίγη από τη δόξα των επιφανών, επειδή πχ. έχουν το ίδιο μουστάκι. Η σύγκριση αυτή, είναι απαξιωτική για το ίδιο το άτομο. Όταν κάποιος υποστηρίζει ότι "οι άνδρες μπορούν να κάνουν αυτό κι εκείνο" το άμεσο ερώτημα είναι "αλήθεια; Και γιατί δεν το κάνεις εσύ, αφού αποτελεί στοιχείο της φυσιολογίας σου;" που σε φέρνει στη θέση να παραδεχθείς εν τέλει ότι ...δεν είσαι σαν τους άλλους άντρες, παρότι κοκορεύεσαι για λογαριασμό εκείνων.

elenigeop
06-04-2011, 20:31
εγω πιστευω οτι φταιει αρκετα και η "συνηθεια".Δεν μπορω να δεχτω οτι ειναι βιολογικο το θεμα.Βιολογικο ειναι σε επαγγελματα οπως νηπιαγωγοι πχ που οι γυναικες κλινουν περισσοτερο προς αυτη τη μερια λογω της γυναικειας και μητρικης τους φυσης.Αγαπουν τα παιδια.
Υπαρχει μια συνηθεια στο σχολειο να λενε "δεν τα μπορω με τιποτα τα μαθηματικα,η φυσικη ειναι παλουκι" και να κοιτουν τα αλλα θηλυκα που αγαπουν τις θετικες επιστημες με ορθανοιχτα ματια.
Βεβαια και οι θετικες επιστημες ποικιλουν πχ στη δικια μου σχολη ειναι περισσοτερες οι γυναικες ενω στους πολιτικους μηχανικους ειναι οι αντρες.απλα εχουν μπουχτισει τις γυναικες λεγοντας τους οτι δεν κανουν γι αυτα,υπαρχει και μια προιστορια οσο αφορα στην μορφωση των γυναικων που ιστορικα εχει αρχισει αργοτερα απο των ανδρων αρα και δεν εχει εξελιχθει και τοσο ακομα.

Απο κει κ περα ακουσα που κατατασσετε "τους καλυτερους ζωγραφους του 19ου αιωνα πχ" κατι το οποιο θεωρω οτι δε γινεται υπαρχουν διαφορετικα ειδη,οπτικες,καθως και η δημοσιοτητα μπορει πχ ο Νταλι να μην ειναι καλος ζωγραφος αλλα διασημος.Για μενα δεν ταυτιζονται παντα.
ps.η μονη γυναικα επιστημονας που μου ερχεται ειναι η Κιουρι.Δυστυχως υπαρχουν κ αλλες που ουτε καν μου λενε κατι.

Heavy_Load
06-04-2011, 22:25
Η συζήτηση ετούτη μου θυμίζει τη συζήτηση στην ταινία I-Robot, στην οποία ο άνθρωπος προσπαθεί να δείξει τη διαφορά του με το ρομποτ:

Άνθρωπος: Ε, να... Ο άνθρωπος μπορεί και συνθέτει πολύπλοκα και απίστευτα αριστουργήματα, όπως πχ. η 9η του Μπετόβεν.
Ρομποτ: Αλήθεια... μπορείς;;;
(ελεύθερη απόδοση, καθώς το γράφω από μνήμης).

και η συζήτηση σταματά εκεί.

Βλέπουμε λοιπόν μία επιχειρηματολογία για το τί μπορεί να κάνει ο άντρας γενικά, αλλά δεν το κάνει σχεδόν κανείς άντρας ειδικά. Αυτή είναι η επιχειρηματολογία της αγέλης στην οποία το αδύναμο και το πιο ανόητα κρύβεται πίσω από τον δυνατό και τον ευφυή και κραυγάζει "θα σας δείξουμε εμείς!!!!".

Δεν με απασχολεί προσωπικά που οι περισσότεροι ευφυής της ιστορίας ήταν άντρες. Με απασχολεί που οι υπόλοιποι προσπαθούν να κερδίσουν λίγη από τη δόξα των επιφανών, επειδή πχ. έχουν το ίδιο μουστάκι. Η σύγκριση αυτή, είναι απαξιωτική για το ίδιο το άτομο. Όταν κάποιος υποστηρίζει ότι "οι άνδρες μπορούν να κάνουν αυτό κι εκείνο" το άμεσο ερώτημα είναι "αλήθεια; Και γιατί δεν το κάνεις εσύ, αφού αποτελεί στοιχείο της φυσιολογίας σου;" που σε φέρνει στη θέση να παραδεχθείς εν τέλει ότι ...δεν είσαι σαν τους άλλους άντρες, παρότι κοκορεύεσαι για λογαριασμό εκείνων.

Εεεε... οχι? Απλα καποιοι δεν ανεχονται να βιαζεται και να ισοπεδωνεται η λογικη, στο βωμο της "ισοτητας".
Αν εκανες τον κοπο να διαβασεις τα αρχικα ποστ, θα κατανοουσες και την εξηγηση που δωσαμε εγω και ο Choke, λεγοντας οτι οι αντρες παρουσιαζουν μεγαλυτερη διασπορα, ενω οι γυναικες τεινουν να συγκεντρωνονται γυρω απο το Μ.Ο τους. Δηλαδη, στους αντρες βρισκεις ευκολοτερα ιδιοφυιες και καθυστερημενους, απλα η ιδιοφυια ειναι που μενει στο τελος.
Πριν λοιπον βγεις να το παιξεις κουλ και ανοιχτομυαλος μπας και ψαρωσεις κανεναν αδαη, καλυτερα να χεις κατι ουσιαστικο να πεις. Γιατι δε βγηκες πχ να ρωτησεις 'Αφου υποστηριζετε οτι στους καθυστερημενους συναντας πιο συχνα αντρες, μηπως ειστε καθυστερημενοι'? Σιγα την πρωτοποριακη μαλακια που ειπε το I-Robot. Η ιδεα αυτη υπαρχει απο την εποχη του Krylov και το παραμυθι με τις χηνες που εσωσαν τη Ρωμη.
http://georgiospapadopulos.blogspot.com/2010/03/blog-post.html

Επιπλεον, το να υποστηριζεις οτι "η ταδε ομαδα κανει καλυτερα αυτο", δε σε υποχρεωνει να αποδειξεις τιποτα, παρα μονο αυτο που ειπες. Δηλαδη ενας Ασιατης πρεπει να ξερει πινγκ πονγκ για να υποστηριξει οτι οι Ασιατες ειναι καλυτεροι στο πινγκ πονγκ?
Στα πλαισια μιας συζητησης, μπορω πχ να υποστηριξω την αποψη μου οτι οι Ιαπωνες ειναι εξυπνοτεροι απο τους Ελληνες. Σε αυτη την περιπτωση ειμαι οκ? Μου το επιτρεπει το ψευτο-σαβουαρ βιβρ σου?

CHOKE
06-04-2011, 23:11
Μαλλον oi τρελοκαμπέρο/σκαρλετ χρειάζεται να χαμηλώσουν λιγο τα ντεσιμπελ. (αφου διαβασα ολο το θέμα).

Mα τι είναι αυτά που λες... απαπαπαπα υψηλά ντεσιμπέλ από τρε? σκάρλετ? Δεν μπορεί λάθος κάνεις.:p

Πριν λοιπον βγεις να το παιξεις κουλ και ανοιχτομυαλος μπας και ψαρωσεις κανεναν αδαη, καλυτερα να χεις κατι ουσιαστικο να πεις.

Καλά για τον Stav μιλάμε εντός 2 ποστ εξαφάνιση. Επιχειρηματολογία "0" αν δεν πέσεις στις χαοτικές παγίδες που έχει τάση να βάζει πικνά συχνά ώστε να μην πάει πουθενά η συζήτηση.

stavmanr
06-04-2011, 23:44
Εεεε... οχι? Απλα καποιοι δεν ανεχονται να βιαζεται και να ισοπεδωνεται η λογικη, στο βωμο της "ισοτητας".
Αν εκανες τον κοπο να διαβασεις τα αρχικα ποστ, θα κατανοουσες και την εξηγηση που δωσαμε εγω και ο Choke, λεγοντας οτι οι αντρες παρουσιαζουν μεγαλυτερη διασπορα, ενω οι γυναικες τεινουν να συγκεντρωνονται γυρω απο το Μ.Ο τους. Δηλαδη, στους αντρες βρισκεις ευκολοτερα ιδιοφυιες και καθυστερημενους, απλα η ιδιοφυια ειναι που μενει στο τελος. (...)

(...)Επιπλεον, το να υποστηριζεις οτι "η ταδε ομαδα κανει καλυτερα αυτο", δε σε υποχρεωνει να αποδειξεις τιποτα, παρα μονο αυτο που ειπες. Δηλαδη ενας Ασιατης πρεπει να ξερει πινγκ πονγκ για να υποστηριξει οτι οι Ασιατες ειναι καλυτεροι στο πινγκ πονγκ?
Στα πλαισια μιας συζητησης, μπορω πχ να υποστηριξω την αποψη μου οτι οι Ιαπωνες ειναι εξυπνοτεροι απο τους Ελληνες. Σε αυτη την περιπτωση ειμαι οκ? Μου το επιτρεπει το ψευτο-σαβουαρ βιβρ σου?
Η αλήθεια είναι πως έκανα τον κόπο και διάβασα τα αρχικά σας κείμενα, και σκέφτηκα προς στιγμή να σας ...καταθέσω αγωγή για "κατάχρηση πολύτιμου χρόνου των συζητητών".

Ένας Ασιάτης που δεν ξέρει πινγκ πονγκ λέει ότι απλά δεν ξέρει πινγκ πονγκ ώστε να είναι σε θέση να κρίνει ποιος είναι καλύτερος στο πινγκ πονγκ. Όπως ένας άσχετος με επιστήμη, θα έπρεπε να υποστηρίζει ότι δεν έχει ιδέα από επιστήμη για να μπορέσει να κρίνει αν κάποιος επιστήμονας είναι σημαντικός ή όχι. Κατά τα άλλα αναγκαστικά πέφτει στην πλάνη της φημολογούμενης αλήθειας, σύμφωνα με την οποία υποστηρίζει κάτι επειδή το υποστηρίζουν άλλοι για εκείνον, ακόμα κι αν αφορά στατιστικά ζητήματα.

Απλά και συνεκτικά.

Σχετικά δε με το θέμα, ο σημαντικότερος ίσως φιλόσοφος της κλασικής ελλάδας, ο Σωκράτης, δηλώνει το θαυμασμό του στη Διοτίμα, η οποία και του ...έβαλε τα γυαλιά στο φιλοσοφικό ζήτημα του έρωτα, έπειτα από δική του μαρτυρία στο "Συμπόσιον". Αν λοιπόν η σύγχρονη φιλοσοφία τιμά το Σωκράτη ως πνευματικό της πατέρα, τότε οφείλει να τιμά εξίσου και τη Διοτίμα ως πνευματική της μητέρα.

CHOKE
07-04-2011, 00:20
Η αλήθεια είναι πως έκανα τον κόπο και διάβασα τα αρχικά σας κείμενα, και σκέφτηκα προς στιγμή να σας ...καταθέσω αγωγή για "κατάχρηση πολύτιμου χρόνου των συζητητών".

Ένας Ασιάτης που δεν ξέρει πινγκ πονγκ λέει ότι απλά δεν ξέρει πινγκ πονγκ ώστε να είναι σε θέση να κρίνει ποιος είναι καλύτερος στο πινγκ πονγκ. Όπως ένας άσχετος με επιστήμη, θα έπρεπε να υποστηρίζει ότι δεν έχει ιδέα από επιστήμη για να μπορέσει να κρίνει αν κάποιος επιστήμονας είναι σημαντικός ή όχι. Κατά τα άλλα αναγκαστικά πέφτει στην πλάνη της φημολογούμενης αλήθειας, σύμφωνα με την οποία υποστηρίζει κάτι επειδή το υποστηρίζουν άλλοι για εκείνον, ακόμα κι αν αφορά στατιστικά ζητήματα.

Απλά και συνεκτικά.

Aπλά χωρίς υπόσταση... Τι μας λέει εδώ ο φίλτατος stav εδώ ότι αν δεν είσαι επιστήμονας δεν μπορείς να κρίνεις αν ένας επιστήμονας είναι καλός η όχι η σοβαρός στα πορίσματά του. Το κλασσικό επιχείρημα κάποιου που τρώει τάπες από παντού...
Αν π.χ. δεν είσαι πολιτικός δεν μπορείς να κρίνεις κάποιον πολιτικό, αν κάποιος είναι μαλάκας δεν μπορείς να κρίνεις αν δεν είσαι ο ίδιος μαλάκας.... Άλλη μια χαοτική ανοησιολογία.
Ουσιαστικά ο άνθρωπος ακύρωσε το να βάζεις επιχειρήματα η πηγές προκειμένου να στοιρίξεις μια άποψη η αντίληψη πράγμα που έχει κάνει ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ (δηλαδί να δώσει λινκ) σε συζητήσεις του.

Απλά και συνεκτικά.

υ.γ.
Ακόμα γελάω.

stavmanr
07-04-2011, 03:27
Τι μας λέει εδώ ο φίλτατος stav εδώ ότι αν δεν είσαι επιστήμονας δεν μπορείς να κρίνεις αν ένας επιστήμονας είναι καλός η όχι η σοβαρός στα πορίσματά του.
Το τέλειο παράδειγμα!
Πώς θα κρίνεις εσύ τον Hawking ως επιστήμονα από τη στιγμή που δεν έχεις ιδέα περί του τί είναι στροφορμή, ροπή αδράνειας, διαφορικός λογισμός, επικαμπύλιο ολοκλήρωμα, φαινόμενο ηλεκτρομαγνητικής επαγωγής, κουαρκ, τετραδιάστατο ανάπτυγμα, κβαντικό κενό, αδρανειακή μάζα, σταθερά του Planck, υπεραγωγιμότητα, διακύμανση πεδίου κλπ., καθώς και περί της συνδέσεως και των συσχετισμών μεταξύ τους;

Αν κάποιος σου παρουσίαζε ένα σύνολο από μαθηματικές σχέσεις 300 σελίδων και κατέληγε στο συμπέρασμα "άρα μία νεράιδα πετά κάθε μεσημέρι γύρω από τον ισημερινό", θα τον πρότεινες για βραβείο Νόμπελ; Αν όχι, γιατί;

CHOKE
07-04-2011, 03:56
Το τέλειο παράδειγμα!
Πώς θα κρίνεις εσύ τον Hawking ως επιστήμονα από τη στιγμή που δεν έχεις ιδέα περί του τί είναι στροφορμή, ροπή αδράνειας, διαφορικός λογισμός, επικαμπύλιο ολοκλήρωμα, φαινόμενο ηλεκτρομαγνητικής επαγωγής, κουαρκ, τετραδιάστατο ανάπτυγμα, κβαντικό κενό, αδρανειακή μάζα, σταθερά του Planc, υπεραγωγιμότητα, διακύμανση πεδίου κλπ., καθώς και περί της συνδέσεως και των συσχετισμών μεταξύ τους;

Αν κάποιος σου παρουσίαζε ένα σύνολο από μαθηματικές σχέσεις 300 σελίδων και κατέληγε στο συμπέρασμα "άρα μία νεράιδα πετά κάθε μεσημέρι γύρω από τον ισημερινό", θα τον πρότεινες για βραβείο Νόμπελ; Αν όχι, γιατί;

Θα απαντήσω στην πραγματικά χαζή ερώτηση και παρατήρηση πρώτα και μετά θα πάω σε ένα υ.γ. όλο δικό σου.

Και η απάντηση είναι απλή θα κοίταζα τα συμπεράσματα και τις έρευνες από άλλους επιστήμονες επίσης καθώς επίσης την κριτική πάνω στην δουλειά του ίδιου π.χ. και για το αν και γιατί πιστεύουν ότι λέει ανοησίες ΑΝ λέει ανοησίες.

Τον Hawking λοιπόν σαν επιστήμονα για τις όποιες θεωρείες του οι ανακαλύψεις του δεν θα τον κρίνω αλλά το σύνολο τον επιστημόνων στο αντικείμενο για το οποίο ειδικεύεται. Εγώ πολύ απλά θα έχω την εξής απλή επιλογή σαν κοινός θνητός και όχι Hawking... Να εμπιστευτώ την γνώμη της ακαδημαϊκής κοινότητας, η κάποιον γραφικό γελοίο που οραματίζεται πνευματικές υπερβάσεις και εμπειρίες που λέει ότι ο Hawking είναι δαίμονας ας πούμε η τον καταράστηκε ο θεός για αυτό είναι στην κατάσταση που είναι.

(On a side note: Κάποια απο αυτά που "παπαγάλισες" που μάλλον εσύ δεν έχει ιδέα καν, έχω μια στοιχιώδη γνώση)

και το Υ.Γ. που λέγαμε...

Πραγματικά πιστεύεις ότι θα την παλέψεις με τόσο ζαβό επιχείρημα???? Έχασες μήπως σήμερα μερικούς βαθμούς νοημοσύνης και κοινής λογικής??? Χτύπησες στο κεφάλι??? Μήπως κάπνισες τίποτα και ζεις μια πνευματική εμπειρία???

Προκειμένου να γίνεις Τζον Ρόμπαξ προσπαθείς να βγάλεις off-topic το topic? η την τροπή της συζήτησης? Ώστε πάλι "ανεπυτηχώς" φυσικά να προσπαθήσεις να με τραβήξεις στα ατελείωτα παιχνίδια δίχως τέλος?

Και ρωτάω τα ανωτέρω δεδομένου όπως σου έγραψα ΚΑΙ ΠΡΙΝ στο προϊγούμενο ΠΟΣΤ προσπαθείς να αποδυναμώσεις το "Χ" επιχείρημα από μια έρευνα λέγοντας αν δεν είσαι επιστήμονας δεν μπορείς να κρίνεις ότι είναι σωστή η έρευνα πολύ απλά γιατί είσαι ανίκανος να βρεις μια έρευνα που να την αντικρούει... Δεδομένου ότι σε άλλες περιπτώσεις ΟΥΚ ολίγες δεν χάνεις ευκαιρία να βάλεις links, τοποθετήσεις κτλ. προκειμένου να στοιρίξεις εσύ ο ίδιος τα δικά σου επιχειρήματα... Πιο πρόσφατο παράδιγμα η "φαντασμένη σου" απόπειρα στην αντίληψή σου ότι ο "ΔΑΡΒΙΝΟΣ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ" όπου ο ίδιος έβαλες την θεωρεία ενός σημερινού επιστήμονα ο οποίος βέβαια ουδέποτε είπε "ΚΑΝΕΙ λάθος ο Δαρβίνος" σαν αποτέλεσμα Πέφτεις ο ίδιος στην ίδια παγίδα ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ χωρίς ο ίδιος να γνωρίζεις.
Εκτός αν βέβαια είσαι "Βιολόγος, μοριακός βιολόγος, ανθρωπολόγος, φυσικός, θεολόγος, φιλόσοφος κ.α. πολλά μαζί" για θέματα που έχεις ακολουθήσει όμιες τακτικές. Πες μας λοιπόν αν μιλάμε με τον McGyver για να το ξέρουμε.

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι την ΥΠΕΡΜΕΓΕΘΗ, ΑΝΤΙΦΑΣΗ την οποία δημιουργείς γύρω απο τον εαυτό σου και τα όσα γράφεις.

υ.υ.γ.
Θες να το συνεχίσεις ακόμα το αστείο...? Amuse me please i beg you.

υ.υ.υ.γ.
Ακόμα γελάω...

Heavy_Load
07-04-2011, 08:04

Απλά και συνεκτικά.

Σχετικά δε με το θέμα, ο σημαντικότερος ίσως φιλόσοφος της κλασικής ελλάδας, ο Σωκράτης, δηλώνει το θαυμασμό του στη Διοτίμα, η οποία και του ...έβαλε τα γυαλιά στο φιλοσοφικό ζήτημα του έρωτα, έπειτα από δική του μαρτυρία στο "Συμπόσιον". Αν λοιπόν η σύγχρονη φιλοσοφία τιμά το Σωκράτη ως πνευματικό της πατέρα, τότε οφείλει να τιμά εξίσου και τη Διοτίμα ως πνευματική της μητέρα.

Δηλαδη ενας που δεν ειναι καλος στο μπασκετ, δε μπορει να κρινει παικτες. Αρα ολοι οι προπονητες πρεπει οι ιδιοι να ειναι καλυτεροι απο τους παικτες τους... βλεπεις οτι ειπες κατι χωρις νοημα μονο και μονο για να το πεις. Γενικα στο θεμα της χαοτικης ανοησιολογιας καλυφθηκα απο τον Choke.

Σε οτι αφορα την επιστημη, μπορεις να κρινεις σε επιπεδο ανακαλυψεων και αναγνωρισης απο την επιστημονικη κοινοτητα. Μην τρελαθουμε και τελειως δηλαδη, για να καταλαβεις οτι η προσφατη αποδειξη του θεωρηματος του Fermat ηταν μεγαλο επιτευγμα μετα απο 300 χρονια, δε χρειαζεται να διαβασεις και να καταλαβεις καθε μια απο τις δεκαδες σελιδες.

skam
07-04-2011, 10:50
Το τέλειο παράδειγμα!
Πώς θα κρίνεις εσύ τον Hawking ως επιστήμονα από τη στιγμή που δεν έχεις ιδέα περί του τί είναι στροφορμή, ροπή αδράνειας, διαφορικός λογισμός, επικαμπύλιο ολοκλήρωμα, φαινόμενο ηλεκτρομαγνητικής επαγωγής, κουαρκ, τετραδιάστατο ανάπτυγμα, κβαντικό κενό, αδρανειακή μάζα, σταθερά του Planck, υπεραγωγιμότητα, διακύμανση πεδίου κλπ., καθώς και περί της συνδέσεως και των συσχετισμών μεταξύ τους;Γενικά ο σταβ έχει δίκιο.
Δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε καθόλου εύκολα, την επιστημονική άποψη ενός ειδικού στον τομέα του, αν δεν έχουμε ανάλογες γνώσεις. Το επισημαίνω γιατί σε κάποιους τομείς δεν υπάρχουν ειδικοί.
Όπως η θεολογία (όχι ως προς την θρησκεία ως καθ εαυτού γνωστικό αντικείμενο, αλλά ως προς το αντικείμενό της, την "γνώση" του Θεού) ή η τέχνη (που φυσικά και υπάρχουν ειδικοί, αλλά όχι προς το αισθητικό αποτέλεσμα που βιώνει ο κάθε παρατηρητής)
Ένας από τους τομείς που αμφιβάλω αν υπάρχουν ειδικοί είναι και η φιλοσοφία.

Σε άλλους επιστημονικούς κλάδους πρέπει να είμαστε όντως πολύ προσεκτικοί και να αποφεύγουμε βιαστικές εκτιμήσεις. Ιδικά όταν αποφασίζουμε να έρθουμε σε αντίθεση με μια θεωρία που αποδέχεται η επιστημονική κοινότητα θα πρέπει να είμαστε ακόμα περισσότερο προσεκτικοί. Η επίκληση στην αυθεντία αποτελεί ως γνωστό λογικό ολίσθημα, αλλά η επίκληση ειδικών στον τομέα τους αυστηρά, αποτελεί εύλογο λογικό επιχείρημα. Κατά την έννοια πως η άποψη της αποτελεί επιτομή της μέχρι σήμερα ανθρώπινης γνώστης στο θέμα.
Οι γνωστές αδυναμίες της προσέγγισης της απόλυτης γνώσης, που την βαρύνουν βαρύνουν εξ ίσου και εμάς, αλλά εμείς ως μη ειδικοί, έχουμε επί πλέον έλλειμμα στο συγκεκριμένο τομέα.
Δηλαδή δεν απαγορεύεται να αμφισβητήσουμε μια αυθεντία, ακόμα και ως μη ειδικοί, μια και ο μη ειδικός ενδεχομένως να ακολουθεί δρόμους που δεν έχει εξερευνήσει η μέχρι σήμερα έρευνα. Αλλά το ότι η έρευνα έχει προχωρήσει και έχει συλλέξει αρκετά αποτελέσματα, αποτελεί ένα γεγονός που οφείλουμε να παίρνουμε υπόψη.

Θα πρέπει λοιπόν να είμαστε πολύ προσεκτικοί και καλά ενημερωμένοι για το θέμα πριν το κάνουμε κριτική για τις απόψεις ενός ειδικού επιστήμονα. Αλλιώς κινδυνεύουμε αντί για αμφισβήτηση να καταλήγουμε σε αστειότητες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το πιο κάτω, όπου η στοιχειώδης άγνοια της επιστημονικής θεωρίας, ακόμα και των εννοιών που χρησιμοποιεί η θεωρία, καταλήγει σε αμφισβήτηση της θεωρίας.

Αν ο,τιδήποτε κινείται με την ταχύτητα του φωτός 'αποκτά' άπειρη μάζα, και το φωτόνιο είναι κυματοσωματίδιο, τότε δεν θα έπρεπε η σωματιδιακή του φύση να φέρει άπειρη μάζα, δηλαδή επί της ουσίας να είναι μία μικρή μαύρη τρύπα αντί του λευκού φωτός;

Είναι το παράδοξο της αυτοαναφοράς που συνοδεύει κάθε οριστική πρόταση, η οποία απολαμβάνει αξίωση αλήθειας.
------------

Πιο πρόσφατο παράδιγμα η .............. απόπειρα στην αντίληψή σου ότι ο "ΔΑΡΒΙΝΟΣ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ" όπου ο ίδιος έβαλες την θεωρεία ενός σημερινού επιστήμονα ο οποίος βέβαια ουδέποτε είπε "ΚΑΝΕΙ λάθος ο Δαρβίνος" σαν αποτέλεσμα Πέφτεις ο ίδιος στην ίδια παγίδα ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ χωρίς ο ίδιος να γνωρίζεις. Αν αναφέρεσαι στον Γιανναρά, μάλλον κάνεις λάθος, αμφισβήτησε την θεωρία. Αλλά η περίπτωσή του, αποτελεί ένα καλό παράδειγμα του πότε οι απόψεις ενός επιστήμονα για ένα συγκεκριμένο θέμα δεν πρέπει να θεωρούνται εύλογα επιχειρήματα, από την στιγμή που δεν έχει ειδίκευση στο θέμα. Δηλαδή εγώ που έχω κάνει και πέντε μαθήματα σχετικά στην γεωπονική, είναι λογικό να θεωρούμαι κατά τεκμήριον πλέον αξιόπιστη πηγή.

stavmanr
07-04-2011, 14:03
Τον Hawking λοιπόν σαν επιστήμονα για τις όποιες θεωρείες του οι ανακαλύψεις του δεν θα τον κρίνω αλλά το σύνολο τον επιστημόνων στο αντικείμενο για το οποίο ειδικεύεται. Εγώ πολύ απλά θα έχω την εξής απλή επιλογή σαν κοινός θνητός και όχι Hawking... Να εμπιστευτώ την γνώμη της ακαδημαϊκής κοινότητας, η κάποιον γραφικό γελοίο που οραματίζεται πνευματικές υπερβάσεις και εμπειρίες που λέει ότι ο Hawking είναι δαίμονας ας πούμε η τον καταράστηκε ο θεός για αυτό είναι στην κατάσταση που είναι.
Το ερώτημα απαντήθηκε.
Επόμενος.

Υποσημειωση:
Choke τα γραπτά σου δίνουν την εντύπωση ενός ανθρώπου που χτυπιέται επάνω στο πληκτρολόγιο βρίζοντας και φωνάζοντας στην οθόνη του (θα σε τακτοποιήσω εγώ τώρα!). Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονός ότι κάθε σου σχεδόν σχόλιο καταλήγει σε 'ακόμα γελάω'. Αν δεν το έχεις καταλάβει: μόνος σου γελάς, μέσα σε 4 ντουβάρια.

Δηλαδη ενας που δεν ειναι καλος στο μπασκετ, δε μπορει να κρινει παικτες. Αρα ολοι οι προπονητες πρεπει οι ιδιοι να ειναι καλυτεροι απο τους παικτες τους... βλεπεις οτι ειπες κατι χωρις νοημα μονο και μονο για να το πεις. Γενικα στο θεμα της χαοτικης ανοησιολογιας καλυφθηκα απο τον Choke.
Ό,τι νά 'ναι.

Σε οτι αφορα την επιστημη, μπορεις να κρινεις σε επιπεδο ανακαλυψεων και αναγνωρισης απο την επιστημονικη κοινοτητα. Μην τρελαθουμε και τελειως δηλαδη, για να καταλαβεις οτι η προσφατη αποδειξη του θεωρηματος του Fermat ηταν μεγαλο επιτευγμα μετα απο 300 χρονια, δε χρειαζεται να διαβασεις και να καταλαβεις καθε μια απο τις δεκαδες σελιδες.
Δεν μπορείς να κρίνεις, αλλά όπως πολύ σωστά έγραψε ο Choke κάπου μέσα στο παραλήρημα, μπορείς να εμπιστευτείς. Έτερον εκάτερον. Πίστη δηλώνεις σε κάθε περίπτωση κι όχι κρίση.
Αναφέρεσαι σε απόδειξη του θεωρήματος. Εγώ θα σε ρωτήσω πώς γνωρίζεις ότι αποδείχθηκε; Το απέδειξες και μόνος σου ή εμπιστεύεσαι τη γνώμη άλλου; Στην πρώτη περίπτωση κρίνεις ο ίδιος την ορθότητα της απόδειξης. Στη δεύτερη πληρώνεις κάποιον ("ειδικό") για να τον αφήσεις να διαχειρίζεται τη δική σου νόηση και να λειτουργείς ως zombie computer φέροντας αποκλειστικά απόψεις άλλων.
Από την άλλη, όταν κάτι αποδεικνύεται, ετούτο σημαίνει ότι αποδεικνύεται αντικειμενικά ορθό. Εφόσον κάτι αποδεινύεται ως αντικειμενικά ορθό, πώς είναι δυνατόν να ανθεωρείται ανά κάποια χρόνια; Μήπως, κάνουμε κατάχρηση του όρου 'αποδεικνύω' επειδή ετούτος έχει φορτισθεί συναισθηματικά μέσα στις γνωσιολάγνες κοινωνίες μας;

Skam,
επίτηδες φορτίζεις τη μία πλευρά κι αφήνεις αφόρτιστη την άλλη. Ετούτο είναι επίσης γνωστό σόφισμα.
Ξαφνικά, λοιπόν, ανακύπτει το ερώτημα:
αν δεν πρέπει να αμφισβητούμε τις θεωρίες επειδή δεν είμαστε ειδικοί, πώς αποδεχόμαστε εξαρχής τις θεωρίες των 'ειδικών' ως μή όντες ειδικοί; Κι εν τέλει πώς αποδεχόμαστε κάποιον ως 'ειδικό' σε κάποιον τομέα μή γνωρίζοντας τίποτα ή αρκετά περί του ειδικού τομέα καθεαυτού;

Απλά κι όμορφα.

skam
07-04-2011, 14:38
Το τέλειο παράδειγμα!
Πώς θα κρίνεις εσύ τον Hawking ως επιστήμονα από τη στιγμή που δεν έχεις ιδέα περί του τί είναι στροφορμή, ροπή αδράνειας, διαφορικός λογισμός, επικαμπύλιο ολοκλήρωμα, φαινόμενο ηλεκτρομαγνητικής επαγωγής, κουαρκ, τετραδιάστατο ανάπτυγμα, κβαντικό κενό, αδρανειακή μάζα, σταθερά του Planck, υπεραγωγιμότητα, διακύμανση πεδίου κλπ., καθώς και περί της συνδέσεως και των συσχετισμών μεταξύ τους; Γενικά ο σταβ έχει δίκιο.
Δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε καθόλου εύκολα, την επιστημονική άποψη ενός ειδικού στον τομέα του, αν δεν έχουμε ανάλογες γνώσεις. Το επισημαίνω γιατί σε κάποιους τομείς δεν υπάρχουν ειδικοί.
Όπως η θεολογία (όχι ως προς την θρησκεία ως καθ εαυτού γνωστικό αντικείμενο, αλλά ως προς το αντικείμενό της, την "γνώση" του Θεού) ή η τέχνη (που φυσικά και υπάρχουν ειδικοί, αλλά όχι προς το αισθητικό αποτέλεσμα που βιώνει ο κάθε παρατηρητής)
Ένας από τους τομείς που αμφιβάλω αν υπάρχουν ειδικοί είναι και η φιλοσοφία.

Σε άλλους επιστημονικούς κλάδους πρέπει να είμαστε όντως πολύ προσεκτικοί και να αποφεύγουμε βιαστικές εκτιμήσεις. Ιδικά όταν αποφασίζουμε να έρθουμε σε αντίθεση με μια θεωρία που αποδέχεται η επιστημονική κοινότητα θα πρέπει να είμαστε ακόμα περισσότερο προσεκτικοί. Η επίκληση στην αυθεντία αποτελεί ως γνωστό λογικό ολίσθημα, αλλά η επίκληση ειδικών στον τομέα τους αυστηρά, αποτελεί εύλογο λογικό επιχείρημα. Κατά την έννοια πως η άποψη της αποτελεί επιτομή της μέχρι σήμερα ανθρώπινης γνώστης στο θέμα.
Οι γνωστές αδυναμίες της προσέγγισης της απόλυτης γνώσης, που την βαρύνουν βαρύνουν εξ ίσου και εμάς, αλλά εμείς ως μη ειδικοί, έχουμε επί πλέον έλλειμμα στο συγκεκριμένο τομέα.
Δηλαδή δεν απαγορεύεται να αμφισβητήσουμε μια αυθεντία, ακόμα και ως μη ειδικοί, μια και ο μη ειδικός ενδεχομένως να ακολουθεί δρόμους που δεν έχει εξερευνήσει η μέχρι σήμερα έρευνα. Αλλά το ότι η έρευνα έχει προχωρήσει και έχει συλλέξει αρκετά αποτελέσματα, αποτελεί ένα γεγονός που οφείλουμε να παίρνουμε υπόψη.

Θα πρέπει λοιπόν να είμαστε πολύ προσεκτικοί και καλά ενημερωμένοι για το θέμα πριν το κάνουμε κριτική για τις απόψεις ενός ειδικού επιστήμονα. Αλλιώς κινδυνεύουμε αντί για αμφισβήτηση να καταλήγουμε σε αστειότητες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το πιο κάτω, όπου η στοιχειώδης άγνοια της επιστημονικής θεωρίας, ακόμα και των εννοιών που χρησιμοποιεί η θεωρία, καταλήγει σε αμφισβήτηση της θεωρίας.

Αν ο,τιδήποτε κινείται με την ταχύτητα του φωτός 'αποκτά' άπειρη μάζα, και το φωτόνιο είναι κυματοσωματίδιο, τότε δεν θα έπρεπε η σωματιδιακή του φύση να φέρει άπειρη μάζα, δηλαδή επί της ουσίας να είναι μία μικρή μαύρη τρύπα αντί του λευκού φωτός;

Είναι το παράδοξο της αυτοαναφοράς που συνοδεύει κάθε οριστική πρόταση, η οποία απολαμβάνει αξίωση αλήθειας.
Skam,
επίτηδες φορτίζεις τη μία πλευρά κι αφήνεις αφόρτιστη την άλλη. Ετούτο είναι επίσης γνωστό σόφισμα.
Σε ρωτώ λοιπόν, αν δεν πρέπει να αμφισβητούμε τις θεωρίες επειδή δεν είμαστε ειδικοί, ΠΩΣ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΩΣ ΜΗ ΟΝΤΕΣ ΕΙΔΙΚΟΙ; ΠΩΣ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ;Αντιθέτως είπα ότι είναι αποδεκτό να αμφισβητούμε τις θεωρίες, αλλά η επίκληση ενός ειδικού, αποτελεί εύλογο επιχείρημα. Άλλωστε από όσο θυμάμαι το λογικό ολίσθημα περί αυθεντίας το έχεις χρησιμοποιήσει στο παρελθόν οπότε δεν σου λέω κάτι άγνωστο ή περίεργο.
Η απάντηση στο πως θα αποδεχθείς κάποιον σαν ειδικό, είναι ότι δεν θα τον αποδεχθείς σύμφωνα με τις γνώσεις που δεν έχεις, αλλά θα στηριχθείς στις απόψεις των θεωρούμενων από την ανθρωπότητα κοινωνικών συνόλων, συσσώρευσης της σχετικής γνώσης. πχ. Πανεπιστήμια ή κατόχων δέκα νταν στο καράτε. Η αξιολόγηση δεν αποτελεί απλή υπόθεση. Και συχνά ο ονομαστός στο ευρύ κοινό, άρα φερόμενος ως ειδικός, δεν είναι αποδεκτός ως τέτοιος από την επιστημονική κοινότητα.

Εναλλακτικά μπορούμε να αξιολογήσουμε ισότιμα με τις απόψεις ενός πυρηνικού φυσικού, την εκδοχή που παραθέτω πιο πάνω για τα φωτόνια, κάποιου που εμφανώς δεν έχει γνώση της θεωρίας ή των εννοιών που πραγματεύεται η θεωρία, και εμφανίζει τις άσχετες προσωπικές του απόψεις περί μιας θεωρίας, ως οριστική πρόταση, η οποία απολαμβάνει αξίωση αλήθειας.

Ποιος είπαμε ότι κάνει σόφισμα?

Heavy_Load
07-04-2011, 14:39
Προς stav:

Η ενσταση σου αρχικα ηταν στο οτι προσπαθουμε να σφετεριστουμε ολα τα επιτευγματα του ανδρικου φυλου, για να νιωσουμε καλυτερα εμεις οι κακομοιρηδες.

Το οτι κανουμε μια γενικολογη παρατηρηση, ειτε ειναι ευνοικη για την κοινωνικη μας ομαδα, ειτε οχι, ΔΕΝ ειναι θεμα συζητησης. Το θεμα ειναι κατα ποσον ειναι αληθης. Αμα θες μπορω να σου κανω αρνητικες γενικολογες παρατηρησεις για κοινωνικες ομαδες στις οποιες ανηκω, για να νιωσεις καλυτερα. Στην τελικη δε μπορεις να γνωριζεις το κινητρο του καθενος για να υποστηριξει μια παρατηρηση, οποτε αρκεσου στο να κρινεις την αληθεια αυτης.

Το προσπερνας λοιπον, γιατι καταλαβες (μαλλον) οτι δε στεκει να την πεις σε καποιον γι αυτο.

Ερχεσαι μετα λοιπον και μας λες οτι για να κρινουμε την αληθεια της υπεροχης του ανδρικου φυλου στις επιστημες, επιβαλλεται να γνωριζουμε καθε θεωρημα ανα τους αιωνες, και οχι απλα να παρατηρησουμε στατιστικα διακεκριμενους επιστημονες σε καθε τομεα. Δε λεω, πλακα εχει οπως τα λες, αλλα πραγματικα ουτε εσυ τα πιστευεις.

trelokabero
07-04-2011, 14:45
Μαλλον oi CHOKE,HEAVY LOAD,
σκαρλετ χρειάζεται να χαμηλώσουν λιγο τα ντεσιμπελ. (αφου διαβασα ολο το θέμα).
Στο διορθωσα:-)
Διαβασες και ολο το θεμα αλλα μαλλον σου ξεφυγαν οι σελιδες 2 και 3 του νηματος, ελα βρε!που το εχεις το μυαλο σου? :baby:
Μηπως αναφερεσαι σε αυτα τα ντεσιμπελ :

Το ξεκωλιαρα δεν ειναι σε καμια περιπτωση υποτιμητικος χαρακτηρισμος. Ισως ειναι για μια θεολογο σαν και σενα. Εγω απλα το χρησιμοποιω σαν εναν -σχετικα ουδετερο- επιθετικο προσδιορισμο. Και οχι, ουτε με αυτο το ποστ καλυψες την παπαρια που ειπες :)
Εντωμεταξυ ποσα χρονια γνωριζομαστε? Ολα αυτα τα χρονια απο χιλιαδες συζητησεις εχεις παρατηρησει οτι τις λεω ολες ξεκωλιαρες ε. Good job sherlock.

Ok τοτε..Η μανα σου ειναι ξεκωλιαρα.Δεν πιστευω να σε χαλασε ε?:p

Εσυ αυτα τα λες επιχειρηματα εγω τα λεω μπαχαλεμα του νηματος.
Για δες απο ποιον ξεκινησε.Α ,ηταν κι ο CHOKE με το τσοντοβιντεο. Καθε ενας συνεισφερει οπως μπορει στη συζητηση.:baby:

Σε ποια δικα μου ντεσιμπελ αναφερεσαι? Το ποστ μου #42 εννοεις?Δεν διαβασες καλα το νημα θαρρω. Να στο επαναλαβω:

στις τεχνες διακρινονται οι ανδρες, και 2ον το τραγουδι δεν ειναι παραγωγη τεχνης ,ετσι εκει διακρινονται και τα 2 φυλα εξισου. Η καλλιφωνια ειναι απλα χαρισμα, δεν εχει να κανει με τη δημιουργικοτητα. Αντιθετα με τη ζωγραφικη,τη συνθεση μουσικης,σκηνοθεσια,χορογραφια,γλυπτικη,ή την εκμαθηση ενος μουσικου οργανου.
Οι γυναικες διακρινονται συνηθως στη γλωσσα και σε ο,τι εχει να κανει με αυτην. Δημοσιογραφια και νομικη πιστευω. Σε χωρες εντονα σεξιστικες οπως η Ελλαδα ,υπαρχει μεγα΄λο κομπλεξ και ελλειψη εμποστοσυνης στις γυναικειες ικανοτητες. Αλλου ομως οπως στις ΗΠΑ οι γυναικες κατεχουν τα ηνια σε πολυ σημαντικους τομεις ,οπως ο τυπος.
Θεωρω οτι η γυναικα ,που παντα επιβιωνε κινουμενη υπογειως, απλα ανταποκρινεται στον ανδρικο σεξιστικο λογο ωστε να προσαρμοστει σε αυτη την πραγματικοτητα [κοινως, εντασσεται στα ανοητα προυπαρχοντα προτυπα] ,και σπανια ρισκαρει να αλλαξει τα δεδομενα. Αυτο δειχνει περισσοτερο την ανισοτητα της κοινωνιας μας παρα την εγγενη αδυναμια της γυναικας να διακριθει, ειδικα σε τομεις που η γυναικεια παρουσια αντιμετωπιζεται εχθρικα ή εστω με συγκαταβαση. Ειναι κοινωνικοι οι λογοι ,πολυ περισσοτερο απο οτι βιολογικοι,

Voi-la. :-)
Οπως βλεπεις δεν συμπαραταχθηκα με καμια πλευρα. Και συμφωνησα οτι οι ανδρες εχουν καλυτερες επιδοσεις σε αυτο τον τομεα οπως και σε πολλους αλλους.
Κατι ακομα. Με τη Σκαρλετ δεν ειμαστε Σιαμαιες για να κρινεις τα δικα μου λεγομενα βασει αυτων που διατυπωνει εκεινη. Αν εχεις κατι προηγουμενο μαζι της λυστε το σε π.μ. και μην με ανακατευεις..
Κι ασε τις υποδειξεις στο τι θα γραφω πλιζ. Αν σε ενοχλει κατι προσπερασε με ή αντικρουσε την αποψη μου με επιχειρηματα.Δεν ειναι *τοσο* δυσκολο.

Εν τελει ολες οι νεοτερες ερευνες, με αυτο που λεω συμφωνουν. Οι μετα-φεμινιστικες δηλαδη και οχι αποκλειστικα απο γυναικες για γυναικες. Ο λογος που το υποστηριξα κιολας ειναι γιατι σε καποιους τομεις που ειναι του δικου μου αντικειμενου ,ξερω οτι υπαρχει παραπληροφορηση και αποδεδειγμενα ανυποστατες και σεξιστικες αναφορες που δεν εχουν σημερα καμια ισχυ. Στο χωρο της επιστημης τουλαχιστον.Γιατι σε μπλογκ οπου σε μια προταση 15 λεξεων οι 10 ειναι βρισιες ,δεν ξερω τι γινεται.

Εχει οντως πλακα το παραπανω κειμενακι. Νομιζω μια απο τις βασικες διαφορες της γυναικας απο τον ανδρα ειναι οτι ,1ον η γυναικα δεν αισθανεται την αναγκη να αισθανθει "ανωτερη" εξευτελιζοντας το αρσενικο (εκτος κι αν ειναι ανωμαλη)
2ον αν παρει πολυ σοβαρα τετοιες συζητησεις καταληγει serial rapist /serial killer ή απλα εκτονωνεται με ανωδυνο τροπο στα φορουμ. Γραφοντας απανωτα επι 15 ωρες σερι για την κατωτεροτητα του αλλου φυλου. Κατι μας λεει κι αυτο.

αληθειες (μισογυνικες αληθειες, αλλά αληθειες).

"Μισογυνικες αληθειες αλλα αληθειες" κατι σαν το "κυριε προεδρε δεν ειμαι εγω ρατσιστης ,αυτος ειναι αραπης" :-)
Θα χρειαζομουν πολλη παραπανω ωρα απο οση μπορω να διαθεσω για να σχολιασω ενα χιουμοριστικο κειμενο σαν αυτο, ωσαν να ηταν σοβαρο. Εκτελει χρεη επιχειρηματος, μετα τις σελιδες της γουικι?

Επειδη το συγκεκριμενο μελος αναρωτηθηκε ,"σε τι οφειλεται αυτη η διακριση,και πως ερμηνευεται" και νομιζω ηδη μπηκαμε σε αλλα χωραφια, πολυ απομακρυσμενα απο τη γυναικεια παρουσια στο χωρο της Φιλοσοφιας.

Ουτε την πρωτη παραγραφο σχετικα με την παλαιοανθρωπολογια και τον καταμερισμο εργασιας βαση του φυλου δεν θα προλαβαινα να σχολιασω οσο θελω, μεσα σε ενα ποστ μονο. Η συνηθης ανοησια οτι ο ανδρας ηταν μονο κυνηγος,η γυναικα ηταν μονο μητερα και μαγειρισσα. Ο,τι να΄ναι. Τι κι αν ξερουμε σημερα οτι διατροφη των ανθρωπων τοτε δεν βασιζοταν στο κρεας και οτι το κυνηγι πολυ μικρο ρολο επαιξε στην εμφανιση των χωριστων ρολων στα φυλα. Τι κι αν ξερουμε οτι οι κυνηγοι ηταν οχι τοσο κυνηγοι αλλα πτωματοφαγοι ,τι κι αν ισχυει αυτο για ολα τα ειδη πρωτευοντων [οτι δηλαδη δεν υπαρχει κατανομη εργασιας αναλογα με το φυλο]. Οι απαρχες της υποτιμησης του γυναικειου φυλου συνδεονται πιο πολυ με την αυξηση του πληθυσμου σε σταθερες και μονιμες κοινωνιες ,με τον ανταγωνισμο για τη διεκδικηση και τον ελεγχο των πλουτοπαραγωγικων πηγων και των περιβαλλοντικων πορων. Αυτα οδηγησαν σε συγκρουσεις και πολεμους μεταξυ γειτονικων φυλων και ετσι περναμε στην ανισοτητα.

Τωρα αν καποιες ή καποιοι για δικους τους λογους ενοχλουνται απο την πραγματικοτητα, προβλημα τους. Ο,τι θελει να πιστευει ο καθενας για να νιωσει ανωτερος. Παντως ανοιξτε και κανενα βιβλιο παιδια μην εκτιθεστε τοσο.

onoma xrhsth
07-04-2011, 14:49
ο ένας χαοτικολογεί.ο αλλος χρησιμοποιεί σοφίσματα.κάποιος αλλος προσπαθεί να μπερδέψει κ να παραπλανήσει.....σοβαρά τωρα.. έχετε σκεφτεί να κάνετε ένα διάλειμμα?? αν σε μια κουβέντα αρχίζετε σχόλεια του τύπου "αυτά δεν περνάνε σε μένα" "να τα πείς αλλου" κτλ κτλ κατι πάει στραβά. αν σας χαλάει το Overload με το νετ που κ που ενα break δεν κάνει κακό. Το λέω με ολη την καλή διάθεση χωρίς να εχω πρόθεση να προσβάλλω ΚΑΝΕΝΑ (αν κ είμαι σίγουρος οτι κάποιος θα παρεξηγηθεί). Οχι μονο μαλώνετε μεταξύ σας αλλα κάθεστε και ασχολήστε κ με τα διάφορα troll του φορουμ συστηματικά δινωντας τους δικαίωμα να συνεχίζουν.

trelokabero
07-04-2011, 14:53
ο ένας χαοτικολογεί.ο αλλος χρησιμοποιεί σοφίσματα.κάποιος αλλος προσπαθεί να μπερδέψει κ να παραπλανήσει.....σοβαρά τωρα.. έχετε σκεφτεί να κάνετε ένα διάλειμμα?? αν σε μια κουβέντα αρχίζετε σχόλεια του τύπου "αυτά δεν περνάνε σε μένα" "να τα πείς αλλου" κτλ κτλ κατι πάει στραβά. αν σας χαλάει το Overload με το νετ που κ που ενα break δεν κάνει κακό. Το λέω με ολη την καλή διάθεση χωρίς να εχω πρόθεση να προσβάλλω ΚΑΝΕΝΑ (αν κ είμαι σίγουρος οτι κάποιος θα παρεξηγηθεί). Οχι μονο μαλώνετε μεταξύ σας αλλα κάθεστε και ασχολήστε κ με τα διάφορα troll του φορουμ συστηματικά δινωντας τους δικαίωμα να συνεχίζουν.

Υπαρχουν συνομιλητες με διαθεση για κουβεντα και νορμαλ συζητηση, χωρις να βριζουν με λεξεις οπως "ξεκωλιαρα" ,χωρις να ποσταρουν τσοντες. Αλλωστε για ολα αυτα υπαρχει το φορουμ των Προσωπικων και σεξουαλικων απωθημενων! Εδω προσπαθουμε να μιλησουμε για καποια πιο ενδιαφεροντα θεματα.

skam
07-04-2011, 14:58
Λίναμ, αν θυμάμαι καλά υπάρχουν κάποιες ανατομικές διαφορές στον γυναικείο εγκέφαλο από τον ανδρικό. για παράδειγμα υπάρχουν στην γυναίκα περισσότερες συνάψεις μεταξύ των δύο ημισφαιρίων. Κάτι που τους δίνει το πάνω χέρι στην κρεβατομουρμούρα.
Αν δεις το ποστ και έχεις όρεξη, κάνε καμιά αναφορά.

Scarlett
07-04-2011, 15:01
Εγω παντως μπηκα για να τσιγκλισω τον Heavy γιατι απο ολες τις φορες που τον εχω ακουσει να μιλαει για γυναικες δεν ειναι και ιδιαιτερα φαν τους.:p
Δεν θεωρω οτι το νημα ειναι σοβαρο καθολου με αυτες τις μισητες αποψεις που εκφραζονται ως επι το πλειστον απο αντρες οποτε το πηρα στο χαβαλε.Αρχισε με καλες προθεσεις και κατεντησε ετσι.Οπως ολα τα αναλογα θρεντς που μπαινουν διαφοροι για να προσβαλουν το αντιθετο φυλλο απο αυτους.Οσο για τα ντεσιμπελ μου για χαρα ητανε και πολυ χαμηλα ητανε οταν βλεπω κειμενακια αναλογου πνευματικου επιπεδου και κυριαρχει μια γενικη αισθηση και αναλογο υφος οπως του παρακατω κειμενου.

Εδω θα αποπειραθω να απαντησω στο μεγαλο ερωτημα "ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ;"
Η απαντηση ειναι απλη. Η υπαρξη της γυναικας, ολα της τα ονειρα και καθε κρυφη πτυχη της ζωης της συνοψιζονται σε τρια πραματα. Σε τρια απλα ΠΙ.

ΠΑΡΟΧΗ

ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

................

Τιποτα αλλο δε μετραει. Γραφτε ποιηματα, φερτε εντελβαις, ριχτε σχοινι και πνιγειτε, χτυπηστε τον ...........σας χαμω... αυτα τα τρια Πι ειναι αυτα που χρειαζεται μια γυναικα για να υποκριθει οτι ειναι ευτυχισμενη (γιατι ξεχασα να σας πω πως οι γυναικες δεν μπορουν ΠΟΤΕ να ειναι πραγματικα ευτυχισμενες). Γι αυτο πανε με τους .........., τους λεφταδες και τους δυνατους. Γι αυτο και θα σας εγκαταλειψουν ΑΜΕΣΩΣ για τον επομενο ...... που περιμενει στη ουρα. Γι αυτο θα σας πουλησουν επιτοπου για ενα δαχτυλιδι, ενα αυτοκινητο σμαρτ ή ενα εξοχικο στον Καλαμο. Γι αυτο ειναι κατα βαθος ΠΟΡΝΕΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ! Γι αυτο! Αυτη ειναι η αληθεια και λυπαμαι αν σας χαλαει. Εγω εχω κανει πλεον την ειρηνη μου με αυτο και καταλαβαινω τη συμπαντικη αναγκαιοτητα μιας τετοιας συμπεριφορας. Και εξηγω: Οι γυναικες πανε παντα με τον πλειοδοτη ΕΠΕΙΔΗ αυτο εξασφαλιζει την επιβιωση του ειδους. Αυτος που παρεχει. Αυτος που προστατευει. Αυτος που ...........

Οριστε. Αυτη ειναι η μια και μοναδικη αληθεια και οσο πιο γρηγορα την αναγνωρισετε, τοσο πιο γρηγορα θα αρχισετε να καταλαβαινετε το Μεγαλο Αστειο.

trelokabero
07-04-2011, 15:02
Προς stav:
Η ενσταση σου αρχικα ηταν στο οτι προσπαθουμε να σφετεριστουμε ολα τα επιτευγματα του ανδρικου φυλου, για να νιωσουμε καλυτερα εμεις οι κακομοιρηδες.

Οχι ολοι. Καποιοι ομως θελουν να μετατρεψουν το νημα σε Αντρες VS Γυναικων. Το κανουν παντου και... βασικα ενα ατομο ειναι, οι υπολοιποι ανδρες στο φορουμ οχι.. Τους περισσοτερους εδω μεσα νορμαλ τους κοβω.

Εσυ μπορει να μην εχεις τετοια προθεση, δεν πειθεις ομως και τους ανδρες συνομιλητες σου οπως ειναι φανερο.

Για να μη δινεις την εντυπωση λοιπον οτι ειναι το ολοκαινουριο doppelganger του ΤΣΟΚ ..

trelokabero
07-04-2011, 15:10
Εγω παντως μπηκα για να τσιγκλισω τον Heavy γιατι απο ολες τις φορες που τον εχω ακουσει να μιλαει για γυναικες δεν ειναι και ιδιαιτερα φαν τους.:p

Σκαρλετ αν δε σου αρεσει το κειμενο μπορεις να το προσπερασεις. Αν τεθηκε για σοβαρο σχολιασμο, δεν ξερω. Παντως δεν ειναι σοβαρο και νομιζω ολοι ειμαστε σε θεση να το αντιληφθουμε. Ειναι απλως χιουμορ. Κακογουστο ισως για καποιους ,ή ακομα και βλακωδες.
Στο θεμα του νηματος δεν κολλαει. Οπως δεν κολλανε και οι χαρακτηρισμοι για ξεκωλιαρες και για τις μαναδες και τα βιντεο με αραπηδες και ξεκωλα. Συγγνωμη που το επισημαινω .. Οταν καποιος μπαινει σε ενα νημα για να το κανει μπαχαλο κανουμε report ωστε να διαγραφονται τα ασχετα.

Heavy_Load
07-04-2011, 15:13
Οχι ολοι. Καποιοι ομως θελουν να μετατρεψουν το νημα σε Αντρες VS Γυναικων. Το κανουν παντου και... βασικα ενα ατομο ειναι, οι υπολοιποι ανδρες στο φορουμ οχι.. Τους περισσοτερους εδω μεσα νορμαλ τους κοβω.

Εσυ μπορει να μην εχεις τετοια προθεση, δεν πειθεις ομως και τους ανδρες συνομιλητες σου οπως ειναι φανερο.

Για να μη δινεις την εντυπωση λοιπον οτι ειναι το ολοκαινουριο doppelganger του ΤΣΟΚ ..

1ον Το ποστ λεει φανερα Προς stav.

2ον Αρκεσου στο να κρινεις αποψεις και οχι προθεσεις, και σε οτο αφορα τον Τσοκ. Οτι προθεσεις και να εχει, αν λεει την αληθεια σε κατι, τοτε ειναι οκ.

Οσο για τα ντεσιμπελ μου για χαρα ητανε και πολυ χαμηλα ητανε οταν βλεπω κειμενακια αναλογου πνευματικου επιπεδου και κυριαρχει μια γενικη αισθηση και αναλογο υφος οπως του παρακατω κειμενου.

3ον Scarlett ελα τωρα αφου κι εσυ διασκεδασες με το κειμενακι. Οσο για τα 3 Π ενταξει εσυ μπορει να εισαι εξαιρεση, να σε νοιαζει το 1 Π οπως φαινεται απο κατι θρεντ που ανοιγεις :-)

Scarlett
07-04-2011, 15:14

2ον Αρκεσου στο να κρινεις αποψεις και οχι προθεσεις, και σε οτο αφορα τον Τσοκ. Οτι προθεσεις και να εχει, αν λεει την αληθεια σε κατι, τοτε ειναι οκ.

3ον Scarlett ελα τωρα αφου κι εσυ διασκεδασες με το κειμενακι. Οσο για τα 3 Π ενταξει εσυ μπορει να εισαι εξαιρεση, να σε νοιαζει το 1 Π οπως φαινεται απο κατι θρεντ που ανοιγεις :-)

Ε να πχ οταν εχει καποιος τετοια σταση μοναχα για δουλεμα τον εχεις.:p
Συνεχιστε την "σοβαρη συζητηση".Εγω δν θα παρω μερος.
@τρελοκαμπερο
Αν καποιον ενοχλησαν τα ποστ μου να τα αναφερουν να σβηστουν.

καποιοι τα πιστεουν και τα παρουσιαζουν σαν σοβαρα επιχειρηματα.Θα πρεπε να σε προβληματιζει λιγο αυτο..

Heavy_Load
07-04-2011, 15:17
Ε να πχ οταν εχει καποιος τετοια σταση μοναχα για δουλεμα τον εχεις.:p
Συνεχιστε την "σοβαρη συζητηση".Εγω δν θα παρω μερος.

καλα μη βαλεις τα κλαματα, δεν ειναι κακο να σ αρεσει το Π. Κακο ειναι να το κρυβεις, ή και το να μη σ αρεσει. Εγω μαζι σου ειμαι.

trelokabero
07-04-2011, 15:21
Και το δικο μου προς εσενα.

Αποψεις κρινω. Και τις δικες σου και του Τσοκ. Αν καμια φορα ξεφευγουμε αμφοτεροι ,ε δε χαλασε ο κοσμος. Νερο κι αλατι.
Αν καποιος εκθετει επιχειρηματα αβασιμα ,ψευδη ή απλως ξεπερασμενα ,θα τυχουν σχολιασμου. Μαθε να σεβεσαι λοιπον.

Και βεβαια παιζει ρολο το απο που πηγαζει το κομπλεξ καθενος. Δε με πολυνοιαζει για να ειμαι ειλικρινης. Αλλους ομως τους νοιαζει και επειδη κατατρυχονται απο τα κομπλεξ και το αισθημα κατωτεροτητας τους ,χαλανε ολες τις συζητησεις. Τελος με τα εκτος θεματος απο εμενα.

stavmanr
07-04-2011, 15:31
skam,
εντούτοις όλη σου η ανάλυση βασίζεται στην πρόταση:

Αντιθέτως είπα ότι είναι αποδεκτό να αμφισβητούμε τις θεωρίες, αλλά η επίκληση ενός ειδικού, αποτελεί εύλογο επιχείρημα.
Έθεσα το ζήτημα στην προηγούμενη παρέμβαση:
Πώς μπορείς να αναφέρεσαι σε ύπαρξη ειδικού επάνω σε κάποιο θέμα, δίχως να γνωρίζεις το θέμα;

Τα υπόλοιπα είναι εκ του μη όντως, ως απόρροιες της αποδοχής αυτού του 'κρυφού' ερωτήματος που ενυπάρχει στην πρότασή σου, ως προφανή αλήθεια.

heavy load,

Το οτι κανουμε μια γενικολογη παρατηρηση, ειτε ειναι ευνοικη για την κοινωνικη μας ομαδα, ειτε οχι, ΔΕΝ ειναι θεμα συζητησης. Το θεμα ειναι κατα ποσον ειναι αληθης. Αμα θες μπορω να σου κανω αρνητικες γενικολογες παρατηρησεις για κοινωνικες ομαδες στις οποιες ανηκω, για να νιωσεις καλυτερα. Στην τελικη δε μπορεις να γνωριζεις το κινητρο του καθενος για να υποστηριξει μια παρατηρηση, οποτε αρκεσου στο να κρινεις την αληθεια αυτης.
Το ζήτημα είναι ότι αυτή κατατίθεται ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.
Αναδιατύπωσε την άποψή σου, εφόσον το επιθυμείς, χωρίς να αυταναιρείσαι.

Η άποψή μου ήταν σαφέστατη και αφορά το πώς εγώ βλέπω το όλο ζήτημα. Ο λόγος για τον οποίο κάποιος επικαλείται την αυθεντία ενός ανθρώπου κι εν συνεχεία προσχωρεί σε ομάδες που περιλαμβάνουν αυτήν την αυθεντία έναντι άλλων ομάδων, είναι η δική του αίσθηση αδυναμίας να ανταποκριθεί στα κοινωνικά του δεδομένα. Έτσι, εκφράζοντας την άποψη ότι 'οι άντρες είναι εξυπνότεροι από τις γυναίκες' καταλήγει ακόμη και μέσα από φαινόμενη μετριοπάθεια, σε δημιουργία ενός 'κατεστημένου' που τον περιλαμβάνει.

Τα τεστ IQ είναι τεστ που βασίστηκαν στην προϋπάρχουσα αναγνώριση της αυθεντίας. Δηλαδή, το τεστ IQ δεν είναι αντικειμενική αλήθεια, αλλά η μετατροπή μίας κατεστημένης νοοτροπίας σε μαθηματικό/στατιστικό κανόνα. Εκείνο που δυσκολεύονται να κατανοήσουν οι άνθρωποι σήμερα, και διαφαίνεται στις συζητήσεις, είναι ότι η 'επιστήμη' πάντοτε βασίζεται στο παρελθόν και αναφέρεται (δίνει αναφορά ως προς) σε εκείνο (δεδομένα=μετοχή παρακειμένου του δίδωμι, και γεγονός=ρηματικό παράγωγο του παρακειμένου του ειμί, δηλαδή 'ό,τι έχει συμβεί'), με αποτέλεσμα να αποτελεί συντήρητική κι όχι επαναστατική (επανίσταμαι= μεταβάλλω την κατεστημένη δομή) κατάσταση. Οι επιστημονικές επαναστάσεις είναι οι πλέον συντηρητικές, καθώς βασίζονται σε υπάρχοντα δεδομένα τα οποία προσπαθούν να επαληθεύσουν, δηλαδή επιδιώκουν να επαληθεύσουν το παρελθόν μέσα από το εκάστοτε παρόν. Ετούτη η πρόταση φαίνεται εκ πρώτης όψεως παράδοξη εξαιτίας της κατεστημένης ευρείας κοινωνικής πεποίθησης περί του αντιθέτου.

Όταν λοιπόν έγιναν τα πειράματα του τεστ IQ, τα αποτελέσματα έπρεπε να δικαιολογήσουν την ήδη κρατούσα αντίληψη. Έτσι, το σύνολο των ερωτημάτων έγινε με τέτοιο τρόπο ώστε να δικαιολογείται η κρατούσα πεποίθηση της εποχής. Το ποιος είναι ηλίθιος, ποιος μέσος και ποιος ευφυής στο τεστ ΙQ έπρεπε να ταυτίζεται με την ήδη κατεστημένη αντίληψη περί του ηλίθιου του, μέσου και του ευφυή, όπως αναγνωρίζονταν στην τότε κοινωνία, δεδομένου ότι για να κριθεί ένα τεστ ως ορθό θα πρέπει να φέρει έναν άξονα αναφοράς περί ορθού ο οποίος δεν θα ανήκει στο ίδιο το τεστ. Αν λοιπόν, ένα σύνολο ερωτημάτων, κατέληγε στο συμπέρασμα πως ο εκάστοτε ...Αιστάιν είναι ηλίθιος ή μέσος, απορρίπτονταν ασυζητητί. Αν από την άλλη, κάποιος που τον περιγελούσε το χωριό του, έβγαινε πανέξυπνος, επίσης σήμαινε την άμεση απόρριψη του τεστ καθεαυτού, μέχρι να καταλήξει σε ένα μοντέλο που βολεύει την κρατούσα πεποίθηση.

Δεδομένου ότι οι άντρες είχαν το επάνω χέρι στις κοινωνίες, το τεστ IQ ήταν 'αντιπροσωπευτικό' της δικής τους κοινωνικής υπόστασης. Γι' αυτό και το τεστ έχει δημιουργηθεί με σκοπό να ταιριάξει στις 'κλιμακώσεις' του αντρικού φύλου. Γι΄αυτό και παρατηρείται το παράδοξο να μην υφίσταται σημαντική κλιμάκωση στο γυναικείο φύλο, καθώς είναι βασισμένο σε ένα πρότυπο του σκέπτεσθαι στο οποίο δεν έχει κοινωνική πρόσβαση το γυναικείο φύλο (κατά κανόνα) στην ιστορία.

Είναι σημαντικό να προσέξουμε μία λεπτομέρεια. Αν αλλάξουμε τώρα τα τεστ IQ, να είστε σίγουροι ότι θα αλλάξουν και τα αποτελέσματα. Εντούτοις, και πάλι τα αποτελέσματα θα αποτελούν τον καθρέπτη μίας κατεστημένης νοοτροπίας (πχ. με το ζόρι 'εξίσωση των φύλων', ή ανεπτυγμένη νοησιακή ικανότητα ανάλογη με το επίπεδο της επιστημονικής εκπαίδευσης που λαμβάνει ο άνθρωπος).

Καλώς;

Κλωθώ
07-04-2011, 15:34
Από το αρχικό μου ποστ:

Το ερώτημα με την ροπή που πήρε το νήμα, θα μπορούσε να παραφραστεί ως εξής:

Γιατί οι άνδρες είναι περισσότεροι στο φόρουμ και οι γυναίκες λιγότερες;

Οι απαντήσεις υπάρχουν μέσα στο νήμα, και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Γιατρός Του Ικα
07-04-2011, 15:42
Πώς μπορείς να αναφέρεσαι σε ύπαρξη ειδικού επάνω σε κάποιο θέμα, δίχως να γνωρίζεις το θέμα;
Τα ίδια και τα ίδια.Παντού.Τι κι αν ο choke απάντησε

Τον hawking λοιπόν σαν επιστήμονα για τις όποιες θεωρείες του οι ανακαλύψεις του δεν θα τον κρίνω αλλά το σύνολο τον επιστημόνων στο αντικείμενο για το οποίο ειδικεύεται. Εγώ πολύ απλά θα έχω την εξής απλή επιλογή σαν κοινός θνητός και όχι hawking... Να εμπιστευτώ την γνώμη της ακαδημαϊκής κοινότητας,
Καμία σημασία δεν έχει.Εσύ τα ίδια και τα ίδια.Παντού.

stavmanr
07-04-2011, 15:52
ΓΤΙ,
'θα σε προσέχω γιατί έχεις πέσει χαμηλά...' κατά παράφραση του γνωστού άσματος.

Υποστηρίζεις δίχως κριτική σκέψη την άποψη

Τον hawking λοιπόν σαν επιστήμονα για τις όποιες θεωρείες του οι ανακαλύψεις του δεν θα τον κρίνω αλλά το σύνολο τον επιστημόνων στο αντικείμενο για το οποίο ειδικεύεται. Εγώ πολύ απλά θα έχω την εξής απλή επιλογή σαν κοινός θνητός και όχι hawking... Να εμπιστευτώ την γνώμη της ακαδημαϊκής κοινότητας,
και δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να σκεφτείς απλά και λογικά. Αν αφήνεις τους επιστήμονες να κρίνουν τον Hawking κι εσύ είσαι άσχετος με επιστήμη ΠΩΣ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ HAWKING εξαρχής; Αφού δεν μπορείς να κρίνεις την άποψή τους...

Μεταθέτεις ένα πρόβλημα με "επ' αόριστον αναδρομή", πιστεύοντας ότι το ζήτημα βρίσκεται στον εκάστοτε Hawking. Το ζήτημα βρίσκεται στο εκάστοτε υποκείμενο το οποίο καλείται να κρίνει οποιαδήποτε γνώση ή άποψη του παρουσιάζεται. Δεν έχουν σημασία οι ενδιάμεσοι καθώς με μία απλή διαδικασία ο ενδιαμεσος λαμβάνει το ρόλο του "ειδικού" στην πρόταση, οπότε και εκείνη αφορά τη σχέση μεταξύ του υποκειμένου και του εκάστοτε ενδιάμεσου ειδικού. Αν λοιπόν ο Μπάμπης ο Σουγιάς (ή μία κοινότητα από Μπάμπηδες) κατέχει πτυχίο φυσικής (δηλαδή έχει ένα χαρτί στο χέρι) και υποστηρίζει ότι ο Hawking λέει αλήθεια και μία νεράιδα περιφέρεται γύρω από τη Γη, εσύ πώς θα κρίνεις την ίδια την άποψη του Μπάμπη, για τα όσα υποστηρίζει ο Hawking, εφόσον δεν μπορείς να καταλάβεις τί είναι εκείνο που σου λέει;

Heavy_Load
07-04-2011, 15:52
skam,

Τα υπόλοιπα είναι εκ του μη όντως, ως απόρροιες της αποδοχής αυτού του 'κρυφού' ερωτήματος που ενυπάρχει στην πρότασή σου, ως προφανή αλήθεια.

heavy load,
Το ζήτημα είναι ότι αυτή κατατίθεται ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.
Αναδιατύπωσε την άποψή σου, εφόσον το επιθυμείς, χωρίς να αυταναιρείσαι.

Η άποψή μου ήταν σαφέστατη και αφορά το πώς εγώ βλέπω το όλο ζήτημα. Ο λόγος για τον οποίο κάποιος επικαλείται την αυθεντία ενός ανθρώπου κι εν συνεχεία προσχωρεί σε ομάδες που περιλαμβάνουν αυτήν την αυθεντία έναντι άλλων ομάδων, είναι η δική του αίσθηση αδυναμίας να ανταποκριθεί στα κοινωνικά του δεδομένα. Έτσι, εκφράζοντας την άποψη ότι 'οι άντρες είναι εξυπνότεροι από τις γυναίκες' καταλήγει ακόμη και μέσα από φαινόμενη μετριοπάθεια, σε δημιουργία ενός 'κατεστημένου' που τον περιλαμβάνει.

Τα τεστ IQ είναι τεστ που βασίστηκαν στην προϋπάρχουσα αναγνώριση της αυθεντίας. Δηλαδή, το τεστ IQ δεν είναι αντικειμενική αλήθεια, αλλά η μετατροπή μίας κατεστημένης νοοτροπίας σε μαθηματικό/στατιστικό κανόνα. Εκείνο που δυσκολεύονται να κατανοήσουν οι άνθρωποι σήμερα, και διαφαίνεται στις συζητήσεις, είναι ότι η 'επιστήμη' πάντοτε βασίζεται στο παρελθόν και αναφέρεται (δίνει αναφορά ως προς) σε εκείνο (δεδομένα=μετοχή παρακειμένου του δίδωμι, και γεγονός=ρηματικό παράγωγο του παρακειμένου του ειμί, δηλαδή 'ό,τι έχει συμβεί'), με αποτέλεσμα να αποτελεί συντήρητική κι όχι επαναστατική (επανίσταμαι= μεταβάλλω την κατεστημένη δομή) κατάσταση. Οι επιστημονικές επαναστάσεις είναι οι πλέον συντηρητικές, καθώς βασίζονται σε υπάρχοντα δεδομένα τα οποία προσπαθούν να επαληθεύσουν, δηλαδή επιδιώκουν να επαληθεύσουν το παρελθόν μέσα από το εκάστοτε παρόν. Ετούτη η πρόταση φαίνεται εκ πρώτης όψεως παράδοξη εξαιτίας της κατεστημένης ευρείας κοινωνικής πεποίθησης περί του αντιθέτου.

Όταν λοιπόν έγιναν τα πειράματα του τεστ IQ, τα αποτελέσματα έπρεπε να δικαιολογήσουν την ήδη κρατούσα αντίληψη. Έτσι, το σύνολο των ερωτημάτων έγινε με τέτοιο τρόπο ώστε να δικαιολογείται η κρατούσα πεποίθηση της εποχής. Το ποιος είναι ηλίθιος, ποιος μέσος και ποιος ευφυής στο τεστ ΙQ έπρεπε να ταυτίζεται με την ήδη κατεστημένη αντίληψη περί του ηλίθιου του, μέσου και του ευφυή, όπως αναγνωρίζονταν στην τότε κοινωνία, δεδομένου ότι για να κριθεί ένα τεστ ως ορθό θα πρέπει να φέρει έναν άξονα αναφοράς περί ορθού ο οποίος δεν θα ανήκει στο ίδιο το τεστ. Αν λοιπόν, ένα σύνολο ερωτημάτων, κατέληγε στο συμπέρασμα πως ο Αιστάιν είναι ηλίθιος ή μέσος, απορρίπτονταν ασυζητητί. Αν από την άλλη, κάποιος που τον περιγελούσε το χωριό του, έβγαινε πανέξυπνος, επίσης σήμαινε την άμεση απόρριψη του τεστ καθεαυτού, μέχρι να καταλήξει σε ένα μοντέλο που βολεύει την κρατούσα πεποίθηση.

Δεδομένου ότι οι άντρες είχαν το επάνω χέρι στις κοινωνίες, το τεστ IQ ήταν 'αντιπροσωπευτικό' της δικής τους κοινωνικής υπόστασης. Γι' αυτό και το τεστ έχει δημιουργηθεί με σκοπό να ταιριάξει στις 'κλιμακώσεις' του αντρικού φύλου. Γι΄αυτό και παρατηρείται το παράδοξο να μην υφίσταται σημαντική κλιμάκωση στο γυναικείο φύλο, καθώς είναι βασισμένο σε ένα πρότυπο του σκέπτεσθαι στο οποίο δεν έχει κοινωνική πρόσβαση το γυναικείο φύλο (κατά κανόνα) στην ιστορία.

Είναι σημαντικό να προσέξουμε μία λεπτομέρεια. Αν αλλάξουμε τώρα τα τεστ IQ, να είστε σίγουροι ότι θα αλλάξουν και τα αποτελέσματα. Εντούτοις, και πάλι τα αποτελέσματα θα αποτελούν τον καθρέπτη μίας κατεστημένης νοοτροπίας (πχ. με το ζόρι 'εξίσωση των φύλων', ή ανεπτυγμένη νοησιακή ικανότητα ανάλογη με το επίπεδο της επιστημονικής εκπαίδευσης που λαμβάνει ο άνθρωπος).

Καλώς;

Λοιπον, εισαι τελειως off εδω. Θα βγουμε εντελως θεματος, αλλα...

Μαθε οτι τα τεστ αυτα, διαμορφωθηκαν με τετοιο τροπο, ωστε να ακολουθουν την "κανονικη κατανομη", με μ.ο το 100, σε αναμικτο δειγμα ανδρων γυναικων ολων των ηλικιων. Δηλαδη, τυπικη αποκλιση s=15, μεσα στο [100-s,100+s] να ειναι το 68% του πληθυσμου, και μεσα στο [100-2s,100+2s] να ειναι το 95% του πληθυσμου.

Αργοτερα, και ενω ηδη υπηρχαν τα τεστ, παρατηρηθηκε αυτο το φαινομενο. Οι ανδρες πιο απλωμενοι, οι γυναικες πιο συγκεντρωμενες γυρω απο το 100. Το να λες λοιπον οτι φτιαχτηκε απο ανδρες για να εχουν ανδρες μεγαλυτερη αποκλιση, εκτος απο αναποδεικτο (καθως απλα το λες), προφανως ειναι εντελως ακυρο.

Επιπλεον, ο σκοπος του τεστ δεν ειναι η τεραστια αποκλιση, καθως αυτο επιτυγχανεται ευκολα, ειτε σε ανδρες, ειτε σε γυναικες, ειτε γενικα. Σκοπος του τεστ εξαρχης ηταν σε αντιπροσωπευτικο αναμεικτο δειγμα πληθυσμου να ακολουθησει την καμπυλη κανονικης κατανομης, πραγμα το οποιο πετυχε.

Μην υποθετε πραγματα λοιπον, οσο ωραια κι αν ακουγονται. Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.

stavmanr
07-04-2011, 15:53
Heavy load,
διάβαζε προσεκτικά.

Heavy_Load
07-04-2011, 16:00
Heavy load,
διάβαζε προσεκτικά.

Προσεκτικα διαβασα το παρακατω, και σε αυτο απαντησα.

Αν εννοεις οτι δεν εχει προσβαση απο την παλαιολιθικη εποχη λογω του οτι επρεπε να ειναι ενας 'κινητος συναγερμος που κανει μωρα', οπως ελεγε εκεινο το διασκεδαστικο ποστ, αυτο ειναι αλλο θεμα συζητησης.

CHOKE
07-04-2011, 16:46
Το ερώτημα απαντήθηκε.
Επόμενος.

Υποσημειωση:
Choke τα γραπτά σου δίνουν την εντύπωση ενός ανθρώπου που χτυπιέται επάνω στο πληκτρολόγιο βρίζοντας και φωνάζοντας στην οθόνη του (θα σε τακτοποιήσω εγώ τώρα!). Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονός ότι κάθε σου σχεδόν σχόλιο καταλήγει σε 'ακόμα γελάω'. Αν δεν το έχεις καταλάβει: μόνος σου γελάς, μέσα σε 4 ντουβάρια.

Aκόμα γελάω...

Δεν μπορείς να κρίνεις, αλλά όπως πολύ σωστά έγραψε ο Choke κάπου μέσα στο παραλήρημα, μπορείς να εμπιστευτείς. Έτερον εκάτερον. Πίστη δηλώνεις σε κάθε περίπτωση κι όχι κρίση.
Αναφέρεσαι σε απόδειξη του θεωρήματος. Εγώ θα σε ρωτήσω πώς γνωρίζεις ότι αποδείχθηκε; Το απέδειξες και μόνος σου ή εμπιστεύεσαι τη γνώμη άλλου; Στην πρώτη περίπτωση κρίνεις ο ίδιος την ορθότητα της απόδειξης. Στη δεύτερη πληρώνεις κάποιον ("ειδικό") για να τον αφήσεις να διαχειρίζεται τη δική σου νόηση και να λειτουργείς ως zombie computer φέροντας αποκλειστικά απόψεις άλλων.
Από την άλλη, όταν κάτι αποδεικνύεται, ετούτο σημαίνει ότι αποδεικνύεται αντικειμενικά ορθό. Εφόσον κάτι αποδεινύεται ως αντικειμενικά ορθό, πώς είναι δυνατόν να ανθεωρείται ανά κάποια χρόνια; Μήπως, κάνουμε κατάχρηση του όρου 'αποδεικνύω' επειδή ετούτος έχει φορτισθεί συναισθηματικά μέσα στις γνωσιολάγνες κοινωνίες μας;

Αχ Stav πάλι το όπως βολεύειν που λέγαμε??? Φυσικά και κρίνεις δεδομένου ότι δεν υπάρχει μόνο "μια" θεωρεία η "μια" εξήγηση. Και δεν δείχνουν μόνο "θεωρήματα" οι επιστήμονες βλέπουμε και στην "Πράξη" κάποιες απο τις ανακαλύψεις τους (ανάλογα τον τομέα που μιλάμε). Σαφέστατα και κρίνεις λοιπόν, μπορεί να μην μπορείς να αποκρυπτογραφήσεις 300 σελίδες μαθηματικά όμως θα δεις το αποτέλεσμα στην πράξη ποιο είναι και θα κρίνεις βάση λογικής. Και φυσικά δεν αποδέχεται κανείς θεωρείες των ειδικών με το καλημέρα σας επειδή δηλώνουν ειδικοί Απλώς. ΒΛΕΠΕΙΣ ένας σύνολο απόψεων και κρίνεις.

υ.γ.
Ουσιαστικά επανάληψη του προϊγουμενου ποστ μου. Και ξανά ιστορία δίχως τέλος.

CHOKE
07-04-2011, 16:56
Τα ίδια και τα ίδια.Παντού.Τι κι αν ο choke απάντησε

Καμία σημασία δεν έχει.Εσύ τα ίδια και τα ίδια.Παντού.

Ε ναι ρε συ κλασσικά... Και τώρα πάει προς "Ότι νάναι"

Βασικά πως κρίνει ο Stav ότι αυτή την στιγμή μιλάμε μέσω ενός φόρουμ? Πως κρίνει ότι αυτό που βλέπει μπροστά του αυτή την στιγμή είναι η οθόνη του pc.
Και ένα απλό παράδιγμα:
Πως κρίνει εμένα πχ ότι είμαι ανορθόγραφος? Και ότι δεν έχω συντακτικό?-(που είμαι δηλαδί δεν τρέχει κάτι) Εκτός από επιστήμονας, φιλόσοφος, θεολόγος, μάλλον είναι και Φιλόλογος.

Το λέω για άλλη μια φορά η απόπειρα είναι απλώς να βγάλει off το thread τίποτα παραπάνω ουσιαστικά έχει βγει εκτός το thread και η συζήτηση και ο stav κάνει σχολιασμό στην ικανότητα να κρίνει ο καθένας το οτιδήποτε ενώ πολύ απλά κάνει το ίδιο και ο ίδιος. Απλά δεν έχει νόημα ούτε τέλος αυτό που γράφει δεν υπάρχει καν δεν το πιστεύει ΟΥΤΕ Ο ΙΔΙΟΣ αυτό που γράφει.

lyna
07-04-2011, 17:12
"Kαλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.."

Ο δικός μου ρόλος στο νήμα ήταν το λινκ τη wiki του Heavy Load. Μου έδωσε εναυσμα να "φιλοσοφήσω", Κλωθώ, και να κάνω μια ικασία για τα αποτελέσματα των ερευνών....Πού είδες ότι οι γυναίκες του forums.gr ΔΕΝ φιλοσοφούν;

Δεν με νοιάζει αν δεν μπορείτε να κρίνετε τους επιστήμονες, ή αν ανεβάζετε τσόντες, ή αν δεν έχετε τι να κάνετε κ μπαίνετε απλά να γράψετε ότι ξέρει ο καθένας.
Στην πραγματικότητα, όλοι κρύβετε μια αλήθεια στα γραπτά σας, ΑΠΛΑ καποιων τα γραπτά βγάζουν εναν ειρμό ( πχ Σκαμ) ενώ μερικών είναι άσχετα . Δεν εχω τπτ προσωπικό με ΚΑΝΕΝΑΝ, δεν γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑΝ. Προς διελευκανση της στάσης μου...(aka χεστήκατε κ η βάρκα γέρνει...)

Μέχρι να πάρουν μερικοί την απόφαση αν θα εμπιστευτούν ερευνητές, γενετηστές, ψυχολόγους και στατιστικούς αναλυτές για το αν το IQ μεταξύ των ανδρών διαφέρει (είπαμε όχι), μπορείτε να διαβάσετε εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Sex_and_intelligence#Problems_with_research απο την πρώτη γραμμή μέχρι την τελευταία και να εκφέρετε μετά άποψη.
Ο καθένας κρίνεται απο τα γραπτά του. Αυτά.

υγ: @ τρελοκαμπέρο : δεν γνωρίζω αν με τη Σκαρλετ ειστε σιαμαιες (κ ουτε με ενδιαφέρει). Και οι 2 πεταξατε ασχετα.

Κλωθώ
07-04-2011, 17:13
Πάντως έλεος, αυτή η κατάσταση πρέπει να τελειώνει, όλα τα νήματα καταλήγουν με τσακωμούς και με τελείως άσχετα ποσταρίσματα, όποιος έχει να πει κάτι ουσιαστικό είτε πρόκειται για αποδοχή είτε απόρριψη απόψεων θα πρέπει να έχει και έναν στοιχειώδη σεβασμό. Όλα τα νήματα έχουν καταντήσει πεδία μάχης. Δεν μιλάω για νήματα που από την φύση τους είναι προσβλητικά και προσβάλουν με το περιεχόμενο τους, αλλά αυτό το νήμα δεν νομίζω να προσβάλει κανέναν για να έχει καταντήσει έτσι.

CHOKE
07-04-2011, 17:18
Πάντως έλεος, αυτή η κατάσταση πρέπει να τελειώνει, όλα τα νήματα καταλήγουν με τσακωμούς και με τελείως άσχετα ποσταρίσματα, όποιος έχει να πει κάτι ουσιαστικό είτε πρόκειται για αποδοχή είτε απόρριψη απόψεων θα πρέπει να έχει και έναν στοιχειώδη σεβασμό. Όλα τα νήματα έχουν καταντήσει πεδία μάχης. Δεν μιλάω για νήματα που από την φύση τους είναι προσβλητικά και προσβάλουν με το περιεχόμενο τους, αλλά αυτό το νήμα δεν νομίζω να προσβάλει κανέναν για να έχει καταντήσει έτσι.

θυμάσαι τι είχε γίνει την τελευταία φορά που έγραψες κάτι τέτοιο.... :p

Κλωθώ
07-04-2011, 17:33
θυμάσαι τι είχε γίνει την τελευταία φορά που έγραψες κάτι τέτοιο.... :p

Δεν πρόκειται να ξανά βρίσω κανέναν, οπότε δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος θα με βρίσει, δεν θα απαντήσω καν και τουλάχιστον από την μεριά μου δεν θα γίνει φασαρία.

Εγώ δεν μπαίνω στο φόρουμ για να διαβάζω συνέχεια ειρωνείες και μόνο ειρωνείες και για πλακίτσα. Υπάρχουν και πιο ανάλαφρες κατηγορίες για όποιον θέλει να σπαμάρει να ανεβάσει το Post counter και να λέει τις εξυπνάδες :baby:
Ειρωνέψου αν διαβάσεις κάτι τραβηγμένο (το β' ενικό δεν πάει για εσένα προσωπικά, για χάριν του λόγου το έβαλα), αλλά συμπεριέλαβε και επιχειρήματα, μην γράφεις ένα ειρωνικό σχόλιο τύπου 'την πέταξε πάλι' και το δημοσιεύεις, γιατί μάλλον εσύ 'την έχεις πετάξει'.:cop:

Βλέπω τον σταβμανρ τον έχετε βάλει όλοι στην γωνία, και εγώ δεν συμφωνώ με αυτά που λέει σε πολλές περιπτώσεις αλλά ούτε ηλίθιο τον έχω πει, ούτε αμπελοφιλόσοφο ούτε τον κράζω όπως το κάνετε εσείς εδώ! Τέλος επειδή κανείς δεν είναι αλάνθαστος, θα σας άρεσε εσάς να σας το κάνουν αυτό, να σας κράζουν και να σας προσβάλλουν έτσι; Ειλικρινά απαντήστε όσοι θέλετε.

Εμένα δεν θα μου άρεσε και γι αυτό δεν ακολουθώ τέτοιες τακτικές, προτιμώ να μου την πέσει κάποιος πρώτος και μετά να αρχίσω (όχι οτι και αυτό είναι το καλύτερο)

Τον ορθόδοξο τον εξαιρώ, γιατί τα περισσότερα νήματα που ανοίγει προσβάλλουν, οπότε είναι άξιος της μοίρας του.

CHOKE
07-04-2011, 17:48
Βλέπω τον σταβμανρ τον έχετε βάλει όλοι στην γωνία, και εγώ δεν συμφωνώ με αυτά που λέει σε πολλές περιπτώσεις αλλά ούτε ηλίθιο τον έχω πει, ούτε αμπελοφιλόσοφο ούτε τον κράζω όπως το κάνετε εσείς εδώ! Τέλος επειδή κανείς δεν είναι αλάνθαστος, θα σας άρεσε εσάς να σας το κάνουν αυτό, να σας κράζουν και να σας προσβάλλουν έτσι; Ειλικρινά απαντήστε όσοι θέλετε

Kλωθώ δεν είναι θέμα του αν αρέσει... Ας πούμε στην θέση του Stavm έχω βρεθεί ούτε Μία ούτε 2 φορές είτε είχα είτε δεν είχα δίκιο. Δεν είχε σημασία αν μου άρεσε η όχι, το σίγουρο είναι ότι συνέχισα να απαντάω και να υποστηρίζω αυτό που έλεγα σε κάθε περίπτωση και ας ήταν 2-3-4 που την πέφτανε μαζί. Έχω βρεθεί σε αυτή την θέση λοιπόν και ακόμα βρίσκομαι.

LongTom
07-04-2011, 18:58
Δεν ξέρω για το βρισίδι(αυτό πέφτει παντού ακόμα και εκεί που υπάρχει η άμεση δαμόκλεια σπάθη των mods)αλλά την κατανομή του IQ που αναφέρει ο Heavy την είχα δει και σε μια έρευνα πανεπιστημίων στις ΗΠΑ.Την είχε αναφέρει το περιοδικό Περισκόπιο της Επιστήμης(δεν θυμάμαι τεύχος).

Οι γυναίκες έχουν μικρότερη κατανομή με μικρές αποκλίσεις ενώ οι άντρες έχουν τεράστιες αποκλίσεις από τον μέσο όρο.Βέβαια οι ιδιοφυΐες μας(άνδρες) δίνουν το προβάδισμα στον τομέα αυτόν.Από την άλλη μεγάλο μέρος των γυναικών είναι πιο έξυπνες από τους άντρες,έτσι δεν είναι απόλυτα αυτά που λέχθηκαν εδώ με την ευφυΐα των φύλων.Για φιλοσοφία δεν ξέρω αλλά οι γυναίκες έχουν κάθετη άνοδο εισαγωγής στα πανεπιστήμια παγκοσμίως με ποσοστά σε κάποια από αυτά που ξεπερνούν το 55%.

Κλωθώ
07-04-2011, 19:19
Kλωθώ δεν είναι θέμα του αν αρέσει... Ας πούμε στην θέση του Stavm έχω βρεθεί ούτε Μία ούτε 2 φορές είτε είχα είτε δεν είχα δίκιο. Δεν είχε σημασία αν μου άρεσε η όχι, το σίγουρο είναι ότι συνέχισα να απαντάω και να υποστηρίζω αυτό που έλεγα σε κάθε περίπτωση και ας ήταν 2-3-4 που την πέφτανε μαζί. Έχω βρεθεί σε αυτή την θέση λοιπόν και ακόμα βρίσκομαι.

Και σ' αρεσε σαν 'εμπειρία'; Το θεωρείς σωστό επειδή τυγχάνει να έχεις διαφορετική άποψη να σε βρίζουν;

Άμα σας αρέσει να το καθιερώσουμε σε κάθε νήμα, με το παραμικρό να αρχίζουμε το κράξιμο, θα κλείσει το μαγαζάκι μέσα στην βδομάδα.

skam
07-04-2011, 19:35
skam,
Αντιθέτως είπα ότι είναι αποδεκτό να αμφισβητούμε τις θεωρίες, αλλά η επίκληση ενός ειδικού, αποτελεί εύλογο επιχείρημα.

Να υποθέσω ότι δικαίως δεν γνωρίζεις ότι για τα φωτόνια ειδικός είναι ένας φυσικός, δεκτό δεν είσαι υποχρεωμένος να το γνωρίζεις.
Οπότε πάμε σε κάτι πιο απλό.
Σου πονάει το δόντι, ποιον θεωρείς ειδικό για να σε βοηθήσει, τον οδοντίατρο, την χαρτορίχτρα, τον χασάπη, ή τον παπά της ενορίας? Μήπως και εδώ η άγνοια του θέματος, της οδοντιατρικής εν προκειμένω, σε δυσκολεύει να διαλέξεις ένα ειδικό?

Αντί να παραδεχθείς ότι έγραψες λάθος κείμενο σχετικά με τα φωτόνια, κρίνοντας μια θεωρία για την οποία έχεις άγνοια, (και αυτό είναι απολύτως θεμιτό και καθόλου μεμπτό,) προσπαθείς να μας πείσεις ότι δεν είμαστε σε θέση να χαρακτηρίσουμε κάποιον ειδικό σε ένα θέμα, πάντα στα πλαίσια της συσσωρευμένης ανθρώπινης γνώσης στο θέμα.

Φυσικά δεν μιλάμε για απόλυτη γνώση της αλήθειας, αλλά για την κουτσή στραβή γνώση που μαζεύει η ανθρωπότητα και την βοηθάει να ζήσει λίγο καλύτερα ή να βγάλει τα μάτια της.

Συγνώμη για το εκτός θέματος.
----------------------------------
Σχετικά με το iq, μην τρελαινόμαστε, το μεγαλύτερο "iq" το έχουν όσοι διαχειρίζονται την ζωή τους καλύτερα και όχι όσοι βγάζουν καλύτερα αποτελέσματα. Και αυτά τα δύο δεν ταυτίζονται απαραίτητα.

Πάντως τα μυαλά μας ενδέχεται να λειτουργούν κάπως διαφορετικά. Είπα προηγουμένως ότι υπάρχουν περισσότερες συνάψεις ανάμεσα στο δύο ημισφαίρια στις γυναίκες, κάτι που επιτρέπει νοητικές λειτουργίες που έχουν ευρύτερη ανάγκη την συνεργασία των δύο ημισφαιρίων να εκτελούνται καλύτερα στις γυναίκες.
Η τάση για επιβολή νομίζω ότι είναι πιο έκδηλη στους άνδρες, σε ένα ντοκυμαντέρ υποστήριζαν ότι σε μια ομάδα κοριτσιών το κάθε παιχνίδι περνάει από όλα τα χέρια πολύ ταχύτερα από ότι σε μια ομάδα αγοριών.
Αντίστοιχα τελευταίες παρατηρήσεις σε άλλο ντοκυμαντέρ υποστήριζαν ότι σε ισότιμες ευκαιρίες τα κορίτσια έχουν πλεονέκτημα στις σχολικές επιδόσεις, λόγο του ότι τα βιβλία και η εκπαίδευση ταιριάζουν καλύτερα στον τρόπο που κατανοούν το περιβάλλον τους.
------------------

Να παρακαλέσω κάτι.
Έχω σβήσει αρκετά ποστ, μερικά χοντρά.
Εντάξει λίγο πλάκα πάει στο καλό, άντε και πέντε κουβέντες πάρα πάνω.
Άντε και κανένα ψιλοσεξιστικό λόγο θέματος.
Αλλά αρκετά.

Αλλά αν πάρω πάλι κανένα δικαιολογημένο ραπόρτο, θα στενοχωρηθώ πολύ.
Και δεν έχω φροντίσει και το τελευταίο που είδα....

CHOKE
07-04-2011, 21:48
Και σ' αρεσε σαν 'εμπειρία'; Το θεωρείς σωστό επειδή τυγχάνει να έχεις διαφορετική άποψη να σε βρίζουν;

Άμα σας αρέσει να το καθιερώσουμε σε κάθε νήμα, με το παραμικρό να αρχίζουμε το κράξιμο, θα κλείσει το μαγαζάκι μέσα στην βδομάδα.

Aν μιλάμε για "Κράξιμο" δίχως επιχειρηματολογία φυσικά και δεν αρέσει φυσικά και είναι αποδεκτό. Ο Stav δεν θα έλεγα ότι έχει υποστεί κράξιμο δίχως επιχειρηματολογία. Απλά ο ίδιος εστιάζει εκεί και προσπερνάει ΟΛΑ τα επιχειρήματα για να δηλώσει δυσαρέσκια και να αποχωρήσει δίχως να απαντίσει.

Υπάρχει διαφορά λοιπόν.

υ.γ.
Κάπου διάβασα για "τσοντοβίντεο" απο μεριάς μου... Φυσικά αυτό είναι ψευδές και ως συνήθως κάποιοι αρέσκονται στο να θέλουν να δημιουργούν εντιπώσεις προς απόπειρα να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Βίντεο "Τσόντα" ουδέποτε έχει ανέβει απο εμένα. ΑΠΛΑ. Βέβαια είναι θέμα πουριτανισμού το τι θεωρώ κάποιος Τσόντα... Άλλοι π.χ. θεωρούν τον αγώνα ΠΑΟ-ΑΕΚ άλλοι το βίντεο που ανέβασα και άλλοι την Sasha Grey-(actual Porn)

Κλωθώ
07-04-2011, 22:09
Τέλος πάντων το σταματάω εδώ το θέμα και δεν ποστάρω link που υπάρχει 'κράξιμο' και ειρωνεία δίχως επιχειρήματα, ο καθένας μας ξέρει πολύ καλά τι γραφεί και από αυτά κρίνεται κι'όλας.

Όσο για αυτό που λες ότι εστιάζει σε συγκεκριμένα πράγματα δεν είναι ο μόνος και φυσικά έχεις δίκιο σε αυτό απόλυτα!

CHOKE
07-04-2011, 22:11
Koίτα κυρίως μιλάω για τον ευατό μου. Κράξιμο χωρίς επιχείρημα αν θα υπάρξει απο εμένα σημαίνει ότι έχει υπάρξει προϊγούμενο ποστ με σειρά επιχειρημάτων η οποία ΔΕΝ απαντήθηκε. Τώρα ο καθένας πράτει όπως νομίζει.

trelokabero
08-04-2011, 13:24
Πάντως έλεος, αυτή η κατάσταση πρέπει να τελειώνει, όλα τα νήματα καταλήγουν με τσακωμούς και με τελείως άσχετα ποσταρίσματα, όποιος έχει να πει κάτι ουσιαστικό είτε πρόκειται για αποδοχή είτε απόρριψη απόψεων θα πρέπει να έχει και έναν στοιχειώδη σεβασμό. Όλα τα νήματα έχουν καταντήσει πεδία μάχης.
Κλωθω εγω συμφωνω.Ηδη απο τις 2-3 σελιδες παιχτηκε κοντρα χωρις λογο. Ισως συνεχιζεται καποια προσωπικη αντιπαραθεση απο αλλα νηματα , που ουδεμια σχεση εχουν με επιστημες (μερικα απο αυτα)
Γι'αυτο εστειλα παραυτα ραπορτο. Σβηστηκαν τα ασχετα μηνυματα δικα μου και αλλων 2 μελων. Οποτε ολα καλα.
Το θεμα σου ειναι ενδιαφερον και καθολου προσβλητικο. Γι'αυτο και μπηκα στη συζητηση αφου ειχε ηδη δοθει ο "τονος" απο καποιους/-ες. Η τοποθετηση μου αφορουσε κυριως στη συμμετοχη των γυναικων στην παραγωγη τεχνης. Μαλιστα διαφωνω με το συσχετισμο του τραγουδιου και της ανθρωπινης φωνης στον τομεα της δημιουργικοτητας και της τεχνης. Δε νομιζω οτι προσβαλα καμια/κανεναν με το να διατυπωσω τη γνωμη οτι η γυναικεια παρουσια σπανιζει σε αυτους τους τομεις.
Τωρα αν καποιος θιχτηκε για την *εξηγηση* που μπορει να δινω εγω για το φαινομενο αυτο, και η δικη μου γνωμη δεν εναρμονιζεται με τη δικη του ενταξει κι αυτο μες στο προγραμμα ειναι. Δε χαλαμε τη ζαχαρενια μας!
Οπως ειπα η δικη μου εξηγηση -περαν των βιολογικων διαφορων που δεν τις αρνουμαι- περιλαμβανει τα προτυπα και στα στερεοτυπα ,τις συμπεριφορες και τις ασχολιες που ενθαρρυνει ή υποδεικνυει η εκαστοτε κοινωνια στη γυναικα ως αποδεκτες κι ως "γυναικειες" ,στο ρολο που επαιξαν στην πορεια του ανθρωπου απο τις πρωτες φυλετικες κοινοτητες και φυσικα στον τροπο που παρουσιαζοταν μεχρι πριν 20 μολις χρονια η επιστημη της ιστοριας μεσα απο τη ματια της ελιτ. Που συνηθως εφαρμοσε εναν σεξιστικο και μισογυνιστικο λογο για να αιτιολογησει τη ριζα της συγχρονης (του 20ου αιωνα δλδ) καταπιεσης.
Δε θα ηταν δυνατο να συνεχιστει η κουβεντα χωρις αναφορα σε αυτα, γιατι απο μονη της η βιολογια και η γενετικη προδιαθεση δεν αρκει για να εξηγησει το φαινομενο ανθρωπος.

Κάπου διάβασα για "τσοντοβίντεο" απο μεριάς μου... Φυσικά αυτό είναι ψευδές και ως συνήθως κάποιοι αρέσκονται στο να θέλουν να δημιουργούν εντιπώσεις προς απόπειρα να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα.
Γενναιε Τσοκ μην κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου, εγω το ειπα πες το! Εγω επισης ευθυνομαι για το σβησιμο του απο το νημα γιατι εστειλα ραπορτο στον υπευθυνο :cop:
Το ραπ βιντεο που εβαλες ,τσοντοβιντεο ειναι. Με τη διαφορα οτι οι τσοντες εχουν καλυτερη μουσικη υποκρουση :baby:
Για να σβηστει ,σημαινει οτι ειναι ασχετο με το νημα. Ισως στο φορουμ Μουσικη ή Σεξουαλικα απωθημενα θα ταιριαζε καλυτερα. Σκεψου το!

Δεν ξέρω για το βρισίδι(αυτό πέφτει παντού ακόμα και εκεί που υπάρχει η άμεση δαμόκλεια σπάθη των mods)αλλά την κατανομή του IQ που αναφέρει ο Heavy την είχα δει και σε μια έρευνα πανεπιστημίων στις ΗΠΑ.Την είχε αναφέρει το περιοδικό Περισκόπιο της Επιστήμης(δεν θυμάμαι τεύχος).
Γι'αυτο και δεν τη σχολιασαν αρνητικα πολλοι, γιατι πιθανον να ισχυει.
Εχω δει αναλογα ντοκυμαντερ , στην τηλεοραση.Που και που πεφτει το ματι μου και σε καμια παρομοιου τυπου ερευνα ,στην οποια επιστημονες διαφορων κλαδων προσπαθουν να εντοπισουν τις βιολογικες διαφορες των φυλων που δεν ειναι τοσο προφανεις οσο οι εξωτερικες. Δε διαφωνησε κανεις με αυτο ουτε μπηκε σε quote για να σχολιαστει θετικα ή αρνητικα.

Η ενσταση η δικη μου ξεκινησε οταν το ιδιο μελος επιχειρει να ερμηνευσει τις διακρισεις ή τις ανισοτητες με καποιο αλλο τροπο λεγοντας οτι για να υφιστανται οι διακρισεις (οχι οι διαφορες στα ημισφαιρια ή στην κατανομη που περιγραφει) ειναι δικαιολογημενες. Εφοσον μιλαμε πλεον οχι για βιολογια αλλα μπαινουμε στο πεδιο των αθρωπιστικων επιστημων θα εισπραξει την αναλογη απαντηση.
Καποιοι τομεις οπως η εξελικτικη ψυχολογια, η κοινωνιολογια ,και η ιστορια δινουν πιο πληρη εικονα ενος φαινομενου.
Δε θεωρω οτι ο ανθρωπος ειναι μονο δερματικος ιστος,μυικη και οστικη μαζα και τιποτα αλλο. Αλλιως να ριχνουμε το φταιξιμο για την κακη μας μοιρα στη βιολογια και τη γενετικη προδιαθεση. Βρηκαμε το γονιδιο της παχυσαρκιας,το γονιδιο του βιαστη,το γονιδιο του κλεφτη, το γονιδιο του ομοφυλοφικου και δεν ευθυνομαστε για τιποτα εμεις ή η ανατροφη και το περιβαλλον.
Αν θελουμε ομως να ειμαστε δικαιοι και αιτιολογουμε την απουσια γυναικων απο ολους ή τους περισσοτερους επιστημονικους τομεις σε βιολογικη διαφορα και μονον, τοτε ας αναλογιστει κανεις οτι σε αυτους τους τομεις δεν εχει διακριθει και κανενας που δεν ειναι ανδρας,λευκος, και κατοικος της Βορειας Αμερικης και Β.Ευρωπης.

Οι γυναίκες έχουν μικρότερη κατανομή με μικρές αποκλίσεις ενώ οι άντρες έχουν τεράστιες αποκλίσεις από τον μέσο όρο.Βέβαια οι ιδιοφυΐες μας(άνδρες) δίνουν το προβάδισμα στον τομέα αυτόν.Από την άλλη μεγάλο μέρος των γυναικών είναι πιο έξυπνες από τους άντρες,έτσι δεν είναι απόλυτα αυτά που λέχθηκαν εδώ με την ευφυΐα των φύλων.Για φιλοσοφία δεν ξέρω αλλά οι γυναίκες έχουν κάθετη άνοδο εισαγωγής στα πανεπιστήμια παγκοσμίως με ποσοστά σε κάποια από αυτά που ξεπερνούν το 55%.
Σαφως.
Αρα εχουμε βιολογικες διαφορες και οχι ανικανοτητα ή βιολογικη κατωτεροτητα οπως παρουσιαζεται απο δυο-τρεις.
Χωρις να θελω να οξυνω τα πνευματα, παραδειγματα μπορουν να βρεθουν και αναμεταξυ μας.

Αλλά αν πάρω πάλι κανένα δικαιολογημένο ραπόρτο, θα στενοχωρηθώ πολύ.
Και δεν έχω φροντίσει και το τελευταίο που είδα....
Μην ανησυχεις ,εδω ειμαι εγω!
Εχω γινει πολυ καρφι τελευταια.
Εδω που τα λεμε ,δε με χαλαει τοσο να μενουν χωρις λογοκρισια τα χαμερπη υποννοουμενα για "Π" διαφορων μελων, δειχνει ο καθενας με τον καλυτερο τροπο το ποιον του

edit :
προτεινω να κανουμε ενα poll ποιος εχει γινει κατι αξιολογο στη ζωη του και ποιες ηταν οι επιδοσεις του στον τομεα του.Γιατι οχι? Χαριν της συζητησης.

Heavy_Load
08-04-2011, 13:35
Μην ανησυχεις ,εδω ειμαι εγω!
Εχω γινει πολυ καρφι τελευταια.
Εδω που τα λεμε ,δε με χαλαει τοσο να μενουν χωρις λογοκρισια τα χαμερπη υποννοουμενα για "Π" διαφορων μελων, δειχνει ο καθενας με τον καλυτερο τροπο το ποιον του

..ειπε η υπευθυνη λογοκρισιας. Νταξει, chill out ομως λιγο. Το ποιον φαινεται στη δομη του λογου και την ουσια των επιχειρηματων, και οχι σε παπαριτσες. Στην τελικη μπορει η Scarlett να μην προσβαλλεται, σου πεφτει εσενα λογος?
Εμαθες και το report... μπεμπη. Οταν σου ξαναπαρουν τα παιχνιδια σου βαλε παλι τα κλαματα.

trelokabero
08-04-2011, 13:57
καθε ειδους προκαταληψη εχει μια ριζα. Καλο θα ειναι να την ερμηνευουμε,

Τοσες σελιδες μετα δεν εχεις πει τη γνωμη σου ,για τη ριζα της προκαταληψης.
Εβαλες μονο χιουμορ.
Εγω σε αυτο απευθυνομουν,οχι στις ερευνες που παρεθεσες. Κανεις οτι δεν καταλαβαινεις??

Εσυ πώς την ερμηνευεις την προκαταληψη? Δικαιολογημενα?

Κατι αλλο, οταν σου απανταει αντρας ακομα κι αν δε συμφωνει με ολα οσα γραφεις,του απαντας φυσιολογικα κι οταν σου απευθυνει το λογο γυναικα μιλας απαξιωτικα και υποτιμητικα? Για ποιο λογο ? :-)

Heavy_Load
08-04-2011, 14:13
Τοσες σελιδες μετα δεν εχεις πει τη γνωμη σου ,για τη ριζα της προκαταληψης.
Εβαλες μονο χιουμορ.
Εγω σε αυτο απευθυνομουν,οχι στις ερευνες που παρεθεσες. Κανεις οτι δεν καταλαβαινεις??

Εσυ πώς την ερμηνευεις την προκαταληψη? Δικαιολογημενα?

Εν μερει δικαιολογημενη η προκαταληψη. Δηλαδη, αν πχ ειμαι το αφεντικο σε μια εταιρια και θελω προγραμμαριστη και μου ερθει γυναικα, λογικο ειναι να ειμαι καχυποπτος αρχικα. Εννοειται ομως πως θα της δωσω ευκαιρια να αποδειξει την αξια της, και αν το κανει κανενα προβλημα. Δε θεωρω πως 'οι γυναικες ειναι μονο για το σπιτι'. Θεωρω πως 'οι γυναικες ειναι για το σπιτι σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι οι ανδρες'

Κατι αλλο, οταν σου απανταει αντρας ακομα κι αν δε συμφωνει με ολα οσα γραφεις,του απαντας φυσιολογικα κι οταν σου απευθυνει το λογο γυναικα μιλας απαξιωτικα και υποτιμητικα? Για ποιο λογο ? :-)

Γιατι εχω ψυχολογικα προβληματα, αισθηση κατωτεροτητας, μισογυνισμο και φρουδικα συμπλεγματα.
Ο σεβασμος κερδιζεται. Στον κλιπσακια και τον ανορθοδοξο απαντω πχ απαξιωτικα, στη lynam παλι απαντω κανονικα. Οποτε δεν ισχυει αυτο που λες.

CHOKE
08-04-2011, 14:25
Γενναιε Τσοκ μην κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου, εγω το ειπα πες το! Εγω επισης ευθυνομαι για το σβησιμο του απο το νημα γιατι εστειλα ραπορτο στον υπευθυνο
Το ραπ βιντεο που εβαλες ,τσοντοβιντεο ειναι

Άλλο άσχετο με το νήμα άλλο τσοντοβίντεο όπως είπα άλλοι μπορεί να θεωρούν τσόντα και φούστα πάνω απο το γόνατο... Δεν τρέχει κάτι. Σαν άσχετο με το thread ναι Ok No prob. Τσοντοβίντεο No fucking way. Απλά πράγματα.

υ.γ. όπως βλέπεις Heavy το πρόβλημα του φύλλου δεν το έχεις εσύ, δεν μπορεί να καταλάβει κάποιος ότι ο δικός του τρόπος μπορεί να είναι εσφαλμένος και να προκαλέι ανάλογες αντιδράσεις. Φυσικά αν η αντίδρασή σου είναι κακή ενώ έχει γίνει αποδέκτης κακής συμπεριφοράς τότε πολύ απλά κάτι άλλο φταίει ειδικά αν ο άλλος είναι "άλλο φύλλο" από εσένα... Είσαι φαλοκράτης, κάθαρμα, μισογύνις κτλ. κτλ.

trelokabero
08-04-2011, 14:30
Εν μερει δικαιολογημενη η προκαταληψη. Δηλαδη, αν πχ ειμαι το αφεντικο σε μια εταιρια και θελω προγραμμαριστη και μου ερθει γυναικα, λογικο ειναι αρχικα να ειμαι καχυποπτος αρχικα. Εννοειται ομως πως θα της δωσω ευκαιρια να αποδειξει την αξια της, και αν το κανει κανενα προβλημα. Δε θεωρω πως 'οι γυναικες ειναι μονο για το σπιτι'. Θεωρω πως 'οι γυναικες ειναι για το σπιτι σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι οι ανδρες'

Καχυποψια εχουμε κι εμεις για τις ομοφυλες μας. Και δεν ειναι βιολογικο θεμα.:p
Περα απο αυτο ομως τα χαρακτηριστικα των φυλων ειναι σε μεγαλο βαθμο επικτητα,οποτε το να υπερθεματιζουμε αποψεις και ερευνες που πριμοδοτουν τη μια ή την αλλη πλευρα διαστρεβλωνουμε την πραγματικοτητα και καταστρεφουμε και την κουβεντα γιατι καποιες λογικο ειναι να αρπαχτουν.

Βασικα η διαφωνια μου δεν ηταν σχετικα με τη βιολογικη ερευνα περι δεικτη νοημοσυνης (διασπορα κλπ) αλλα σε αυτο που σε ρωτησα. Επισης ,το μπλογκ που εβαλες ως υποστηριξη του επιχειρηματος σου πιστευω μειωσε τη συζητηση γιατι αναφεροταν σε υποθετικες παρελθοντικες συνθηκες που δεν ισχυουν, αλλα δεν επεκταθηκα πολυ. Σε καποιους τομεις που εφαπτονται του αντικειμενου μου νομιζω δικαιουμαι να πω τη γνωμη μου.

Γιατι εχω ψυχολογικα προβληματα, αισθηση κατωτεροτητας, μισογυνισμο και φρουδικα συμπλεγματα.

Ο σεβασμος κερδιζεται. Στον κλιπσακια και τον ανορθοδοξο απαντω πχ απαξιωτικα, στη lynam παλι απαντω κανονικα. Οποτε δεν ισχυει αυτο που λες.

Το φρουδικο ορισμο Φθονο του πεους τον απηυθυνα αλλου. Εξαλλου ειναι ενας ορος που περιγραφει "γυναικειες καταστασεις" ,οποτε ουτως ή αλλως δεν θα επρεπε να το παρεις σοβαρα. Pinch of salt ,ξερεις!

Οσο για την 'κανονικη απαντηση' ,οτι αρχισα την κλαψα αχ δικιο εχεις βρε δεν ηταν υποτιμητικο. Εγω μονο απο αντρες ειδα κλαψα. Τεσπα, κι εσυ θα ειχες κερδισει περισσοτερο σεβασμο αν δεν απαντουσες στη Σκαρλετ ή στην Κλωθω με υφακι. Νομιζω και στο παρελθον εχεις βριστει μαζι τους και στην ειχα πει.

CHOKE
08-04-2011, 14:37
Εγω μονο απο αντρες ειδα κλαψα.

Μόνο απο άντρες? χμου χμου

"Εγω επισης ευθυνομαι για το σβησιμο του απο το νημα γιατι εστειλα ραπορτο στον υπευθυνο"

Μπουχου κλαψ κλαψ σώσεμε υπεύθυνε απο το κακό τσοντοβίντεο... μπουχου μπουχου

trelokabero
08-04-2011, 14:41
Άλλο άσχετο με το νήμα άλλο τσοντοβίντεο όπως είπα άλλοι μπορεί να θεωρούν τσόντα και φούστα πάνω απο το γόνατο... Δεν τρέχει κάτι. Σαν άσχετο με το thread ναι Ok No prob. Τσοντοβίντεο No fucking way. Απλά πράγματα.

υ.γ. όπως βλέπεις Heavy το πρόβλημα του φύλλου δεν το έχεις εσύ, δεν μπορεί να καταλάβει κάποιος ότι ο δικός του τρόπος μπορεί να είναι εσφαλμένος και να προκαλέι ανάλογες αντιδράσεις. Φυσικά αν η αντίδρασή σου είναι κακή ενώ έχει γίνει αποδέκτης κακής συμπεριφοράς τότε πολύ απλά κάτι άλλο φταίει ειδικά αν ο άλλος είναι "άλλο φύλλο" από εσένα... Είσαι φαλοκράτης, κάθαρμα, μισογύνις κτλ. κτλ.

Ποιος τροπος μου ηταν λαθος? Ειπα κατι που ειναι ακυρο? Το οτι υπηρχε μισογυνισμος στην ερευνα και σε τομεις οπου σημερα διαπρεπουν γυναικες ενω παλιοτερα θεωρουνταν "ανωμαλη" μια γυναικα που ενδιαφεροταν για οσα ενδιαφερουν τους ανδρες? Ποιος το οριζει το φυσιολογικο?
Και ποιος ειπε οτι εισαι καθαρμα? Απλα εχεις ενα θεμα με τα κοριτσια :p
Απλα οπως ειπε κι ο Χεβυ ,δε μ'αρεσει η ισοπεδωση της λογικης ,στο ονομα της ανισοτητας !
Λοιπον ,για να κλεισω για σημερα.. πιστευω οτι πραγματι σε πολλα πραγματα ειναι απο αποψη ποσοστων ,καλυτεροι οι ανδρες. Ομως εστω και μια γυναικα να υπαρχει ,αναλογης ευφυιας και ικανοτητας τοτε πρεπει να δεχτουμε οτι οι προκαταληψεις ανηκουν στο παρελθον.

trelokabero
08-04-2011, 14:42
Μόνο απο άντρες? χμου χμου

"Εγω επισης ευθυνομαι για το σβησιμο του απο το νημα γιατι εστειλα ραπορτο στον υπευθυνο"

Μπουχου κλαψ κλαψ σώσεμε υπεύθυνε απο το κακό τσοντοβίντεο... μπουχου μπουχου

αν ηταν φεις-του-φεις το ραπορτο στανταρ θα ανοιγα και τις βρυσες..να ειμαι κ πιο πειστικη:-):-)

Void
08-04-2011, 14:43
[off-topic]
Ελεος ρε παιδιά το report δεν μεταφράζεται ως "ραπόρτο" αλλά ως "αναφορά" θα διαβάζει το φόρουμ ο κόσμος και θα μας θεωρεί αγράμματους!

Επίσης να αρπάξω αυτήν την ευκαιρία για να πω σε όσους σκοτώνουν επανηλημενα το "εννοείς" πως γράφεται έτσι.

Ευχαριστώ.

[off-topic]

skam
08-04-2011, 14:43
Υπεύθυνος λογοκρισίας είμαι εγώ (Ο Τάσος κάνει διακοπές και ο ίαν λέει ότι πήζει στην δουλειά...). Είχα κάποιους στο μάτι να την πασάρω, αλλά δυστυχώς φαίνεται ότι όλοι προτιμούν να συμμετέχουν στους τσακωμούς παρά να τους σταματούν. Και με το δίκιο τους τελικά...
Το αν κάποιος δεν προσβάλλεται αφορά από ένα σημείο πέρα, το προσωπικό του ταχυδρομείο. Εκτός ταχυδρομείου αφορά όλα τα μέλη του φόρουμ.
Τρελ δεν σε είχα πάρει μυρουδιά ότι ήσουν μαρτυριάρα, βλέπεις υπάρχουν πριν από σένα άλλοι, που αν και μη συμμετέχοντες στέλνουν ραβασάκια.

CHOKE
08-04-2011, 14:46
Ομως εστω και μια γυναικα να υπαρχει ,αναλογης ευφυιας και ικανοτητας τοτε πρεπει να δεχτουμε οτι οι προκαταληψεις ανηκουν στο παρελθον.

έγραψε κάπου κάποιος το αντιθετο???

CHOKE
08-04-2011, 14:47
Υπεύθυνος λογοκρισίας είμαι εγώ (Ο Τάσος κάνει διακοπές και ο ίαν λέει ότι πήζει στην δουλειά...). Είχα κάποιους στο μάτι να την πασάρω, αλλά δυστυχώς φαίνεται ότι όλοι προτιμούν να συμμετέχουν στους τσακωμούς παρά να τους σταματούν. Και με το δίκιο τους τελικά...
Το αν κάποιος δεν προσβάλλεται αφορά από ένα σημείο πέρα, το προσωπικό του ταχυδρομείο. Εκτός ταχυδρομείου αφορά όλα τα μέλη του φόρουμ.
Τρελ δεν σε είχα πάρει μυρουδιά ότι ήσουν μαρτυριάρα, βλέπεις υπάρχουν πριν από σένα άλλοι, που αν και μη συμμετέχοντες στέλνουν ραβασάκια.

Συγχήσαμε ΟΡΔΕΣ κόσμου.
λολ

trelokabero
08-04-2011, 14:49
[off-topic]
Ελεος ρε παιδιά το report δεν μεταφράζεται ως "ραπόρτο" αλλά ως "αναφορά" θα διαβάζει το φόρουμ ο κόσμος και θα μας θεωρεί αγράμματους!

Στα ιταλικα δεν ειναι ραπορτο? ετσι νομιζα...

Ραπορτ σημαινει κατι σαν συμπαθεια ή σχεση στα αγγλικα .. οποτε δικιο εχεις.

trelokabero
08-04-2011, 14:55
Δεν ημουν πριν,αλλα εγινα!
Ειπα να σταθω στο υψος μου και να φερθω γυναικουλιστικα ,οπως μας θελουν οι ερευνες!

Συγχήσαμε ΟΡΔΕΣ κόσμου.
λολ

χαχα ,ειδες? Ποιος το περιμενε! Καλα, να μη συμμετεχει καν στην κουβεντα καποιος και να στελνει αναφορες.. ειδες? Αστικη δημοκρατια!

CHOKE
08-04-2011, 14:58
Πρέπει να στηθεί φαν κλαμπ λοιπόν αφού έχουμε και οπαδούς.

skam
08-04-2011, 15:06
Ελεος ρε παιδιά το report δεν μεταφράζεται ως "ραπόρτο" αλλά ως "αναφορά" θα διαβάζει το φόρουμ ο κόσμος και θα μας θεωρεί αγράμματους!Έλεος Void το "ραπόρτο" είναι ιδιωματισμός, (νομίζω ότι αυτές οι λέξεις Ελληνοποιημένες ονομάζονται "δάνεια") που σημαίνει αναφορά, στα Επτάνησα νομίζω ότι συνηθίζεται.
Του λόγου το αληθές
http://www.raporto.gr/?page_id=19

Void
08-04-2011, 15:13
Έλεος Void το "ραπόρτο" είναι ιδιωματισμός, (νομίζω ότι ονομάζεται "δάνειο") που σημαίνει αναφορά, στα Επτάνησα νομίζω ότι συνηθίζεται.

Ναι αλλά...τα report που σου έγιναν μεταφράζονται όπως είπα. Δηλαδή μόνο οι επτανήσιοι θα καταλαβαίνουν τι γράφεις; :p Δήλαδη φαντάσου τι θα γινόταν εδω πέρα εαν έλεγε ο κάθε ένας κάθε λέξη όπως τη λένε στο χωριό του...

θα μου πες σπουδαίο θέμα άνοιξες τώρα, αλλά εαν βλέπεις συνεχώς κάτι να μεταφράζεται λάθος είναι ενα θέμα...

skam
08-04-2011, 15:30
Μα και το ραπόρτο σημαίνει ακριβώς το ίδιο.
Μάλιστα νομίζω ότι συνδέεται και με μια πιο ενεργητική έννοια, δηλαδή το έχω συναντήσει μόνο σαν δίνω αναφορά. Οπότε νομίζω ότι αποδίδει καλύτερα το νόημα,
Άλλωστε η εμφανής ομοιότητα της λέξης με το report δεν αφήνει περιθόρια παρεξήγησης.
Νόμιζα και ότι είναι μια έκφραση αρκετά γνωστή.
Αν χρησιμοποιούσα μια ιδιαίτερα τοπική όπως το "νταβάς" που σημαίνει στρογγυλό ταψί και είναι εύκολο να παρεξηγηθεί να έλεγα ότι κάνω κάτι ακραίο. Αλλά τα πράγματα έχουν και μια άλλη διάσταση, η γλώσσα σαν ζωντανή διεργασία της κοινωνίας ξεκαθαρίζει μέσα από την χρήση τις λέξεις. Αν δεν ταιριάσει θα μείνω δακτυλοδεικτούμενος χρήστης του "ραπόρτου".

Κλωθώ
08-04-2011, 18:05
Οπως ειπα η δικη μου εξηγηση -περαν των βιολογικων διαφορων που δεν τις αρνουμαι- περιλαμβανει τα προτυπα και στα στερεοτυπα ,τις συμπεριφορες και τις ασχολιες που ενθαρρυνει ή υποδεικνυει η εκαστοτε κοινωνια στη γυναικα ως αποδεκτες κι ως "γυναικειες" ,στο ρολο που επαιξαν στην πορεια του ανθρωπου απο τις πρωτες φυλετικες κοινοτητες και φυσικα στον τροπο που παρουσιαζοταν μεχρι πριν 20 μολις χρονια η επιστημη της ιστοριας μεσα απο τη ματια της ελιτ. Που συνηθως εφαρμοσε εναν σεξιστικο και μισογυνιστικο λογο για να αιτιολογησει τη ριζα της συγχρονης (του 20ου αιωνα δλδ) καταπιεσης.
Δε θα ηταν δυνατο να συνεχιστει η κουβεντα χωρις αναφορα σε αυτα, γιατι απο μονη της η βιολογια και η γενετικη προδιαθεση δεν αρκει για να εξηγησει το φαινομενο ανθρωπος.

Συμφωνώ αυτό είπε στην αρχή και ο long tom, για τις φαλλοκρατικές κοινωνίες.
Το πρόβλημα είναι ότι πολλές φορές οι γυναίκες αντιμετωπίζουν σεξιστικές συμπεριφορές και δεν ξέρω αυτό κατά πόσο ωφελεί την ίδια την επιστήμη, αν μιλάμε για αυτήν.

Το θέμα της διασποράς θέλει συζήτηση, γιατί παρά είναι 'αφανισμένες' οι γυναίκες τελικά. Στο ντοκιμαντέρ που έχει ανεβάσει ο Τσοκ εξεπλάγην ευχάριστα που είδα μία γυναίκα να μιλάει (στην Γερμανία, για όσους το έχουν δει).

Είχα διαβάσει μία έρευνα που έλεγε πως εμείς οι γυναίκες ρέπουμε περισσότερο προς την φιλοσοφία και στα θεωρητικά θέματα, ενώ οι άνδρες στα θετικά. Εγώ όμως δεν βλέπω κάτι τέτοιο...

Heavy_Load
08-04-2011, 19:17
Είχα διαβάσει μία έρευνα που έλεγε πως εμείς οι γυναίκες ρέπουμε περισσότερο προς την φιλοσοφία και στα θεωρητικά θέματα, ενώ οι άνδρες στα θετικά. Εγώ όμως δεν βλέπω κάτι τέτοιο...

Αν εννοεις την επιλογη σχολης, ρεπουν προς τα εκει γιατι απλα ειναι το σωσιβιο του εκπαιδευτικου συστηματος αν δεν την παλευεις με τα μαθηματικα αλλα θες να συνεχισεις σε καποια σχολη.
Τα μαθηματικα ομως χρειαζονται στην "πραγματικη" φιλοσοφια , καθως πολλα επιχειρηματα και τροποι σκεψης γενικα ακολουθουν ενα μαθηματικο μοτιβο. Ετσι λοιπον εκει υπαρχει περιορισμενη συμμετοχη. Οποτε εξαρταται αν φιλοσοφια εννοουμε
1. την αποστηθιση 5-10 φιλοσοφων και επικλησεις στην αυθεντια, ή
2.χαοτικες συζητησεις που μπορει να χρειαζονται κατανοηση μοτιβων οπως αναδρομη, επαγωγη, διπλη/μονη συνεπαγωγη, αναλογια ή αριθμητική/γεωμετρική προοδος για να συμμετασχεις αμεσα ο(η) ιδιος(α) σε αυτες.

//Με λιγα λογια ναι, οι γυναικες ρεπουν προς τα θεωρητικα. Απλα δε θεωρω πως η φιλοσοφια ειναι μια τεχνη "θεωρητικη". Θεωρητικη ικανοτητα ειναι πχ το να εχεις καλο λεξιλογιο.

Κλωθώ
08-04-2011, 19:27
Καλά για τις επιλογές των σχολών ας μην ήταν το δημόσιο οι περισσότερες θα πήγαιναν προς αισθητική κτλ, οπότε συμφωνούμε σε αυτό απ'ότι κατάλαβα.

Ως φιλοσοφία δεν εννοώ αποστήθιση κάποιων θεωριών, γιατί αυτό πολύ απλά δεν είναι φιλοσοφία και μπορεί να το κάνει ο καθένας που έχει ένα στοιχειώδη γνωστικό επίπεδο.
Οπότε για το άλλο μιλάω, το θέμα στην φιλοσοφία δεν είναι μόνο να ξέρει κάποιος και να επικαλεστεί τι είπε ο Νίτσε, ο Χέγκελ, Ο Χόκινγκ, ο Γκίντενς κτλ, είναι αφενός να έχει μία ώριμη σκέψη ούτως ώστε να μπορεί να επιχειρηματολογεί και να καταρρίπτει τα σαθρά επιχειρήματα και αφετέρου αν επικαλεστεί κάποιον φιλόσοφο να μπορεί να τα υποστηρίξει και όχι να τα λέμε για έχουμε να μιλάμε. Σε αυτό λοιπόν τον τομέα εγώ δεν γνωρίζω κάποια γυναίκα, ίσως τυγχάνει και να μην ξέρω.

Heavy_Load
08-04-2011, 19:33
Βασικα τετοιου ειδους συζητησεις συνηθως τις αποφευγουν οι γυναικες. Δηλαδη ακομα και σχετικα εξυπνες γυναικες, ενω θα μπορουσαν να εχουν μια αξιοπρεπη συμμετοχη, δεν ξερω για ποιο λογο, μαλλον δεν ελκυονται καθολου απο αυτο. Σα να μιλας για ποδοσφαιρο ενα πραγμα. Αν συμμετασχει καποια θα το κανει για να πουλησει μουρη με απανωτες επικλησεις στην αυθεντια, εξ οσων εχω δει.

Κλωθώ
08-04-2011, 19:40
Βασικα τετοιου ειδους συζητησεις συνηθως τις αποφευγουν οι γυναικες. Δηλαδη ακομα και σχετικα εξυπνες γυναικες, ενω θα μπορουσαν να εχουν μια αξιοπρεπη συμμετοχη, δεν ξερω για ποιο λογο, μαλλον δεν ελκυονται καθολου απο αυτο. Σα να μιλας για ποδοσφαιρο ενα πραγμα. Αν συμμετασχει καποια θα το κανει για να πουλησει μουρη με απανωτες επικλησεις στην αυθεντια, εξ οσων εχω δει.

Αυτό ακριβώς λέω και το έχω διαπιστώσει και από αυτό το φόρουμ, λίγες είμαστε που μπαίνουμε και συζητάμε σε πράγματα που θέλουν ψάξιμο και λίγο παραπάνω φαιά ουσία (δεν λέω σε καμία περίπτωση πως είμαστε τα αποστάγματα της ελληνικής φιλοσοφίας, μην παρεξηγηθεί αυτό που γράφω).

Άμα πάει κανείς σε κάτι φόρουμ που το κατεξοχήν θέμα είναι οι σχέσεις και το σεξ, εκεί να δεις φιλοσοφία και από άνδρες και από γυναίκες οι οποίες εκεί είναι και περισσότερες.

Δεν δέχομαι οτι η φιλοσοφία τις αφήνει αδιάφορες, γιατί κανέναν δεν αφήνει, όλοι αναρωτιόμαστε από το πιο μικρό εως το πιο μεγάλο ερώτημα το πρόβλημα είναι, τι στο καλό τις αποτραβάει από αυτήν;

lyna
08-04-2011, 20:09
Δεν δέχομαι οτι η φιλοσοφία τις αφήνει αδιάφορες, γιατί κανέναν δεν αφήνει, όλοι αναρωτιόμαστε από το πιο μικρό εως το πιο μεγάλο ερώτημα το πρόβλημα είναι, τι στο καλό τις αποτραβάει από αυτήν;

Ελλειψη χρόνου...
Αλλα κατα βάση, νομίζω το βαριέμαι. Και δεν γνωρίζω ούτε τους μισούς απο όσους ανέφερες (αστοιχείωτη...τελειως :p)
Σε λίγες περιπτώσεις με εκνευριζε κιόλας η "φιλοσοφία" στο σχολείο..(θετική ήμουν, αλλά είχα δώσει αρχαία στη Β λυκειου και νομίζω κάναμε κάτι μεταφρασμένα κείμενα -ποιανού δεν θυμάμαι-σορρυ)

Αντε να με πιάσει κανένας οίστρος σε κατάσταση "λιωσίματος"(βαρεμάρας, αποχαυνωσης) όταν τα έχω όλα λυμένα κ δεν με νοιάζει κάτι..
Απο ποδόσφαιρο παίζει να ξέρω ΚΑΙ το πέναλντι. Αληθεια, τι σχολή είσαι Κλωθώ; (αν επιτρέπεται)

Heavy_Load
08-04-2011, 20:09
Αυτό ακριβώς λέω και το έχω διαπιστώσει και από αυτό το φόρουμ, λίγες είμαστε που μπαίνουμε και συζητάμε σε πράγματα που θέλουν ψάξιμο και λίγο παραπάνω φαιά ουσία (δεν λέω σε καμία περίπτωση πως είμαστε τα αποστάγματα της ελληνικής φιλοσοφίας, μην παρεξηγηθεί αυτό που γράφω).

Άμα πάει κανείς σε κάτι φόρουμ που το κατεξοχήν θέμα είναι οι σχέσεις και το σεξ, εκεί να δεις φιλοσοφία και από άνδρες και από γυναίκες οι οποίες εκεί είναι και περισσότερες.

Και στην αρχαιοτητα ανδρικο σπορ ηταν. Παντως το γεγονος αυτο δεν ειναι προβλημα για εσας, αλλα για εμας. Για να βρεις γκομενα που να μπορεις να βγεις εκτος της τυποποιημενης θεματολογιας "ζωδια, Κιαμος, θαυματα, ματι, lifestyle, τι εφαγα το μεσημερι" και να προχωρησεις σε αυτες τις ωραιες ανωμαλιαρικες συζητησεις, πρεπει να ζοριστεις αρκετα.
Οποτε αν υπαρχουν καποιες, ειναι περιζητητες λογω χαμηλης προσφορας και (σχετικα) υψηλης ζητησης. Και γι αυτο πιθανοτατα ευθυνεται αυτη η γαμημενη η χαμηλη διασπορα που λεγαμε.

Κλωθώ
08-04-2011, 20:14
Και στην αρχαιοτητα ανδρικο σπορ ηταν. Παντως το γεγονος αυτο δεν ειναι προβλημα για εσας, αλλα για εμας. Για να βρεις γκομενα που να μπορεις να βγεις εκτος της τυποποιημενης θεματολογιας "ζωδια, Κιαμος, θαυματα, ματι, lifestyle, τι εφαγα το μεσημερι" και να προχωρησεις σε αυτες τις ωραιες ανωμαλιαρικες συζητησεις, πρεπει να ζοριστεις αρκετα.
Οποτε αν υπαρχουν καποιες, ειναι περιζητητες λογω χαμηλης προσφορας και υψηλης ζητησης. Και γι αυτο πιθανοτατα ευθυνεται αυτη η γαμημενη η χαμηλη διασπορα που λεγαμε.

Εσύ μάλλον το βλέπεις έτσι και εξάπτεσαι με γυναίκες που μπορείς να συζητήσεις κάτι παραπάνω από τον καθημερινό βόθρο της «νομεκλατούρας» του σύγχονου Life style, γιατί κάποιοι άλλοι - αυτοί μάλλον που το iq τους είναι στο πάτωμα- τις θεωρούν ξενέρωτες.

Scarlett
08-04-2011, 20:19
Κλωθω,καποιοι το φορουμ το βλεπουν σαν διασκεδαση και δεν θελουν να συμμετεχουν σε τετοιες συζητησεις για αυτον τον λογο.
Πρεπει συνεχως να παρακολουθεις τα νηματα και αυτο παιρνει χρονο.

Κλωθώ
08-04-2011, 20:21
Ελλειψη χρόνου...
Αλλα κατα βάση, νομίζω το βαριέμαι. Και δεν γνωρίζω ούτε τους μισούς απο όσους ανέφερες (αστοιχείωτη...τελειως :p)
Σε λίγες περιπτώσεις με εκνευριζε κιόλας η "φιλοσοφία" στο σχολείο..(θετική ήμουν, αλλά είχα δώσει αρχαία στη Β λυκειου και νομίζω κάναμε κάτι μεταφρασμένα κείμενα -ποιανού δεν θυμάμαι-σορρυ)

Αντε να με πιάσει κανένας οίστρος σε κατάσταση "λιωσίματος"(βαρεμάρας, αποχαυνωσης) όταν τα έχω όλα λυμένα κ δεν με νοιάζει κάτι..
Απο ποδόσφαιρο παίζει να ξέρω ΚΑΙ το πέναλντι. Αληθεια, τι σχολή είσαι Κλωθώ; (αν επιτρέπεται)

Τώρα την είδα την απάντηση σου. Δεν σου είναι όμως αδιάφορη σαν κλάδος, άλλο αν βαριέσαι, έτσι δεν είναι;
Κοινωνιολογία είμαι :-)

ΥΓ: Από ποδόσφαιρο ξέρω και το φερ πλει και το οφσαιντ..χεχεχε είμαι προχώ.

Κλωθώ
08-04-2011, 20:23
Κλωθω,καποιοι το φορουμ το βλεπουν σαν διασκεδαση και δεν θελουν να συμμετεχουν σε τετοιες συζητησεις για αυτον τον λογο.
Πρεπει συνεχως να παρακολουθεις τα νηματα και αυτο παιρνει χρονο.

Και τον χρόνο τον έχουν περισσότεροι οι άνδρες από τις γυναίκες;:baby:

Scarlett
08-04-2011, 20:26
Χασομερηδες

ειναι περισσοτερο κολλημενοι με το πισι ρε.wow lol και τα μυαλα στα καγκελα.:sleep:

Κλωθώ
08-04-2011, 20:28
Χασομερηδες

ειναι περισσοτερο κολλημενοι με το πισι ρε.wow lol και τα μυαλα στα καγκελα.:sleep:

Όχι όλοι, ελάχιστοι είναι οι ασόβαροι του φόρουμ, όλοι οι άλλοι έχουν άποψη και μάλιστα τεκμηριωμένη.

Scarlett
08-04-2011, 20:31
Το οτι εχει καποιος αποψη και τεκμηριωμενη δεν θεωρω οτι δεν τον κανει χασομερη.
Τεσπα οπως το βλεπει κανεις.Εγω προσωπικα αυτο το πανω απο το πισι ολη την ωρα για να ακολουθω ενα νημα στο οποιο πολλες φορες βριζονται και μεταξυ τους δν το μπορω.

Foetuse
08-04-2011, 20:32
Έχω την άποψη πως οι γυναίκες αποφεύγουν συστηματικά τον ρεαλισμό όσον αφορά την ψυχαγωγία τους και το γεγονός αυτό επιδρά και στην αποφυγή συζητήσεων πάνω στην φιλοσοφία.
Η διαφορά ανάμεσα στα δύο φύλα μπορεί να φανεί εύκολα στον τρόπο συλλογής της γνώσης.
Αυτό που θέλω να πώ είναι πως οι γυναίκες θα προτιμούσαν να διαβάσουν ένα μυθιστόρημα του Γιάλομ, που έχει πολλές αναφορές στην ψυχολογία και να αποφύγουν ένα καθαρά επιστημονικό σύγγραμα του ιδίου.
Το ίδιο συμβαίνει και με την φιλοσοφία. Είμαι σίγουρος ότι το βιβλίο "Ο Κόσμος της Σοφίας" του Γκάρντερ, το οποίο αποτελεί μυθιστόρημα με φιλοσοφικούς προβληματισμούς έχει διαβαστεί απο περισσότερες γυναίκες, παρά άνδρες, παρόλα αυτά το πρόβλημα παραμένει. Γιατί δεν συζητούν για τις σκέψεις τους αναφορικά με τον κόσμο;
Η προσωπική μου άποψη είναι πως μια φιλοσοφική συζήτηση αποτελεί κάτα κάποιο τρόπο μια αρένα μονομάχων. Τα αρσενικά έχουν την τάση να κοντράρονται σε ζητήματα δύναμης. Ένα είδος δύναμης είναι και η γνώση. Αν προσέξετε , σε τέτοιου είδους συζητήσεις , κανείς δεν προσπαθεί να "ακούσει" τον συνομιλητή του αλλά να ακουστεί ο ίδιος. Προσπαθεί να ταπεινώσει με κάθε τρόπο τον αντίπαλο και να κυριαρχήσει σε επίπεδο γνώσης, ανάμεσα στο "κοπάδι".
Οι γυναίκες δεν σημαίνει ότι επειδή δεν λαμβάνουν μέρος σε τέτοιες συζητήσεις, είναι αναλογικά του πληθυσμού τους, λιγότερο σκεπτόμενες. Το κάθε άλλο.
Τον ρόλο του παίζει επίσης και η απο καταβολής ανθρωπότητας, θέση της γυναίκας στις πατριαρχικές κοινωνίες. Έναν αιώνα ακόμη πριν ήταν ντροπή για μια γυναίκα να εκφέρει τέτοιου είδους απόψεις, καθώς η κοινωνία την ήθελε "συνετή" και άβουλη στις προσταγές του κοινωνικού της περίγυρου. Μια τάση αιώνων δεν εξαφανίζεται έτσι εύκολα απο την επικρατούσα νοοτροπία, παρότι ίσως να είναι απλά καταχωνιασμένη στο υποσυνείδητο.
Προσωπική γνώμη.
Οι εξαιρέσεις υπάρχουν για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα

lyna
08-04-2011, 20:34
Τώρα την είδα την απάντηση σου. Δεν σου είναι όμως αδιάφορη σαν κλάδος, άλλο αν βαριέσαι, έτσι δεν είναι;

Βαρεμάρα...χμμμ, κοίτα. Αν ο σινομιλητής είναι γνωστός και όχι κάποιος που απλά "θελει να μιλάει κ να τον ακούς", συμμετέχω. Αλλά πραγματικά, οσο περνάνε τα χρόνια , με πιάνω να "φιλοσοφώ" για πιο απτά θέματα (κοινωνικά, ανθρωπινες συμπεριφορές, το μέλλον, πραγματα που στανταρ θα με απασχολούν έστω και λίγο...). Αλλά μάλλον φταίει οτι ποτέ δια διάβασα αρχαίους φιλοσόφους (αντε να εχω διαβάσει την Πολιτεία του Πλάτωνα... -για εξάσκηση των αρχαίων, σε φάση "σπασικλίασης"-)

Οι φίλοι μου (αγόρια) γενικώς έχουν μια τάση να μιλάνε πιο φιλοσοφικά ,και με κάνουν ν νιώθω σαν μεγάλη αδερφή όταν πρεπει να τους διορθώσω γτ αυτό που λένε (μαλλον) είναι πολύ φιλοσοφικό και δεν μπορούν να γίνουν...

Αλλά, πραγματικά, δεν έχετε άδικο..Μαλλον μου δώσατε ιδέα για την κατηγορία του επόμενου βιβλίου μου... :)

Void
08-04-2011, 20:37
Αλλά, πραγματικά, δεν έχετε άδικο..Μαλλον μου δώσατε ιδέα για την κατηγορία του επόμενου βιβλίου μου... :)

Που θα λέγεται: "Οταν έβρασε το αυγό του Νίτσε"; :-)

Κλωθώ
08-04-2011, 20:37
Βαρεμάρα...χμμμ, κοίτα. Αν ο σινομιλητής είναι γνωστός και όχι κάποιος που απλά "θελει να μιλάει κ να τον ακούς", συμμετέχω. Αλλά πραγματικά, οσο περνάνε τα χρόνια , με πιάνω να "φιλοσοφώ" για πιο απτά θέματα (κοινωνικά, ανθρωπινες συμπεριφορές, το μέλλον, πραγματα που στανταρ θα με απασχολούν έστω και λίγο...). Αλλά μάλλον φταίει οτι ποτέ δια διάβασα αρχαίους φιλοσόφους (αντε να εχω διαβάσει την Πολιτεία του Πλάτωνα... -για εξάσκηση των αρχαίων, σε φάση "σπασικλίασης"-)

Οι φίλοι μου (αγόρια) γενικώς έχουν μια τάση να μιλάνε πιο φιλοσοφικά ,και με κάνουν ν νιώθω σαν μεγάλη αδερφή όταν πρεπει να τους διορθώσω γτ αυτό που λένε (μαλλον) είναι πολύ φιλοσοφικό και δεν μπορούν να γίνουν...

Συγγραφέας είσαι; :-)
Μα και στην κατηγορία της φιλοσοφίας στο φόρουμ εδώ δεν είναι όλα τα θέματα 'βαριά', υπάρχουν και τα πιο ανάλαφρα.

lyna
08-04-2011, 20:44
Συγγραφέας είσαι;

...δευτερη φύση μου!Τι λέμε τώρα;; :p
Καλοπροαίρετα σχόλια, void...
ε, δεν τα είχα πάρει πρέφα. Εχω εδώ και μια βδομάδα που λιώνω στο φορουμς γτ βαριέμαι να διαβάσω. (ελεεινά...)

Ορεξη πάντως που την έχετε...Μπράβο σας! (δεν ειναι ειρωνικό...)

Κλωθώ
08-04-2011, 20:48
...δευτερη φύση μου!Τι λέμε τώρα;; :p
Καλοπροαίρετα σχόλια, void...
ε, δεν τα είχα πάρει πρέφα. Εχω εδώ και μια βδομάδα που λιώνω στο φορουμς γτ βαριέμαι να διαβάσω. (ελεεινά...)

Ορεξη πάντως που την έχετε...Μπράβο σας! (δεν ειναι ειρωνικό...)

Καλή επιτυχία και καλές πωλήσεις! :-)

Συνήθεια και ενδιαφέρον είναι...Στην πληκτική δουλειά αν δεν έχεις να κάνεις κάτι ουσιαστικό το "φορουμισμα" είναι μία καλή λύση και όπως είπα και ενδιαφέρουσα...:p

lyna
08-04-2011, 20:50
Καλή επιτυχία και καλές πωλήσεις! :-)

Συνήθεια και ενδιαφέρον είναι...Στην πληκτική δουλειά αν δεν έχεις να κάνεις κάτι ουσιαστικό το "φορουμισμα" είναι μία καλή λύση και όπως είπα και ενδιαφέρουσα...:p

Βρε!! Πλάκα έκανα! Εβαλα το :p που δείχνει "αστείσμό"!
thx anyhow :p

maladjusted
08-04-2011, 20:54
απολαυστικες οι κυριες...

foetuse(μηπως εισαι φωτης?) συμφωνω μαζι σου αν και λιγα συγκρατησα....

Κλωθώ
08-04-2011, 21:02
Βρε!! Πλάκα έκανα! Εβαλα το :p που δείχνει "αστείσμό"!
thx anyhow :p

Α σόρρυ τότε...:-)
χαχαχαχχα

Foetuse
08-04-2011, 21:20
απολαυστικες οι κυριες...

foetuse(μηπως εισαι φωτης?) συμφωνω μαζι σου αν και λιγα συγκρατησα....

Όχι ρε σύ απλά είναι το Foetus (Κάτι σαν έμβρυο) σύν το e στο τέλος, το οποίο το έβαλα χωρίς λόγο κ αιτία...:-)

maladjusted
08-04-2011, 21:29
με πιανει μια γυναικεια περιεργεια που και που... χωρις λογο και αιτια (οπως ειπες)

μας βλεπω υπο γυναικεια κατοχη σε λιγα χρονια.... το αξιζουμε θα πεις, βασει ιστοριας.. αλλα
να μην γκρινιαξουμε και λιγο? ετσι απλα να παραδωθουμε?

stavmanr
09-04-2011, 04:48
Skam,

Να υποθέσω ότι δικαίως δεν γνωρίζεις ότι για τα φωτόνια ειδικός είναι ένας φυσικός, δεκτό δεν είσαι υποχρεωμένος να το γνωρίζεις.
Οπότε πάμε σε κάτι πιο απλό.
Σου πονάει το δόντι, ποιον θεωρείς ειδικό για να σε βοηθήσει, τον οδοντίατρο, την χαρτορίχτρα, τον χασάπη, ή τον παπά της ενορίας? Μήπως και εδώ η άγνοια του θέματος, της οδοντιατρικής εν προκειμένω, σε δυσκολεύει να διαλέξεις ένα ειδικό?

Αντί να παραδεχθείς ότι έγραψες λάθος κείμενο σχετικά με τα φωτόνια, κρίνοντας μια θεωρία για την οποία έχεις άγνοια, (και αυτό είναι απολύτως θεμιτό και καθόλου μεμπτό,) προσπαθείς να μας πείσεις ότι δεν είμαστε σε θέση να χαρακτηρίσουμε κάποιον ειδικό σε ένα θέμα, πάντα στα πλαίσια της συσσωρευμένης ανθρώπινης γνώσης στο θέμα.

Φυσικά δεν μιλάμε για απόλυτη γνώση της αλήθειας, αλλά για την κουτσή στραβή γνώση που μαζεύει η ανθρωπότητα και την βοηθάει να ζήσει λίγο καλύτερα ή να βγάλει τα μάτια της.
Όλο ετούτο απαντά στο δικό μου κείμενο που παραθέτεις κι αφορά το ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΔΙΟ ΔΙΧΩΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ;

Έχουμε πολύ διαφορετική αντίληψη, τότε, περί του τί θα πει παραθέτω και σχολιάζω το παρατιθέμενο.

Μα πώς ΕΣΥ γνωρίζεις εξαρχής ότι εκείνος είναι ειδικός ώστε να πας σε εκείνον; Βασίζεσαι ή όχι σε μία κρατούσα αντίληψη που λέει ότι όποιος έχει πτυχίο οδοντιατρικής μπορεί να σου 'φτιάξει' το δόντι; Η απόφασή σου λοιπόν να πας σε οδοντίατρο είναι επιλογής κρίσεως ή επιλογή ΠΙΣΤΕΩΣ σε ένα σύστημα το οποίο για κάποιους λόγους θεωρείς αληθές, δίχως να μπορείς εσύ να το κρίνεις;
Αν από την άλλη πας σε κάποιο φούρναρη και καταφέρει να διώξει τον πόνο, πχ. εξάγοντας το δόντι με τανάλια, ετούτο σημαίνει ότι τον αναγνωρίζεις ως ειδικό οδοντίατρο;

Συγχέεις στην δική μου ερώτηση το υποκείμενο που υποτίθεται ότι κρίνει, με το αντικείμενο το οποίο κρίνεται. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στο αν κάποιος ονομάζεται οδοντίατρος, αλλά στο πώς εγώ μπορώ να κρίνω τί σημαίνει οδοντίατρος ως ειδικός, εφόσον δεν ξέρω τα περί οδοντιατρικής.

Επειδή σου αρέσουν τα παραδείγματα ανωτέρας βίας, σου γράφω αντιπαράδειγμα μήπως και κατανοήσεις την ουσία του ζητήματος: αν πεινώ υπερβολικά (λιμοκτονώ) θα σου ζητήσω αν μπορείς να μου μαγειρέψεις μία ομελέτα για να φάω. Ετούτο σημαίνει ότι σε αναγνωρίζω ως ειδικευμένο μάγειρα (σεφ), καθώς σου ζήτησα να μου λύσεις το πρόβλημα;
Ένας άνθρωπος, μέσα στον πόνο του και την αγωνία του, αναγνωρίζει τους πάντες ως πιθανές λύσεις. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης τόσης αδικίας, ειδικά σε θέματα υγείας και 'βασικών αναγκών'. Μου φέρνεις ένα παράδειγμα ακριβώς αυτού του στυλ, και προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις ως δήθεν θέμα κρίσης σε ένα ζήτημα στο οποίο ο άνθρωπος υφίσταται κάποια άρση της κριτικής του ικανότητας...

Κάποια στιγμή πρέπει να κατανοήσουμε ότι άλλες οι πνευματικές διαδικασίες και η διαλεκτική, κι άλλο το 'πρακτικό μέρος' της ζωής, μολονότι μεταξύ τους συνυφαίνονται. Αν βλέπαμε τα πάντα πρακτικά, ο πρώτος τον οποίο θα σπεύδαμε να βγάλουμε ...άχρηστο θα ήταν ετούτος που, κατά τα λοιπά, αναγνωρίζουμε ως κορυφαίο: ο S. Hawking.

Το ερώτημα λοιπόν υφίσταται:
Πώς αναγνωρίζεις έναν άνθρωπο ως ειδικευμένο επιστήμονα (φορέα επιστημονικής γνώσης κι όχι εμπειροτεχνίτη) σε κάποιο τομέα περί του οποίου δεν γνωρίζεις τόσα, ώστε να είσαι τουλάχιστον 'τόσο ειδικός όσο κι εκείνος';

Τα περί φωτονίου τα βρίσκω τουλάχιστον 'προβοκατόρικα' στην παρούσα συζήτηση. Όταν απαντηθεί το ερώτημα που τέθηκε εκεί, τότε θα συζητήσουμε και περί σωστού ή λάθους, εδώ ή και αλλού.

Σχολιάζω μόνο τούτο:
"Να υποθέσω ότι δικαίως δεν γνωρίζεις ότι για τα φωτόνια ειδικός είναι ένας φυσικός, δεκτό δεν είσαι υποχρεωμένος να το γνωρίζεις."
Θέλεις να μου πεις πώς κρίνεις ότι ο φυσικός γνωρίζει πραγματικά για τα φωτόνια και δεν σου πουλά μπούρδες, δεδομένου ότι εσύ δεν είσαι φυσικός κι επομένως δεν είσαι ειδικός, ώστε να αναφέρεσαι στα φωτόνια και τους λοιπούς φυσικούς ως σε δική σου εξειδικευμένη γνώση;

elenigeop
09-04-2011, 13:34
νομιζω οτι τεινεις να γραφεις σεντονια για να καταληγεις παντα σε αυτην την ερωτηση:
Πώς αναγνωρίζεις έναν άνθρωπο ως ειδικευμένο επιστήμονα (φορέα επιστημονικής γνώσης κι όχι εμπειροτεχνίτη) σε κάποιο τομέα περί του οποίου δεν γνωρίζεις τόσα, ώστε να είσαι τουλάχιστον 'τόσο ειδικός όσο κι εκείνος';
Εαν χρειαζοταν φιλε μου για να αναγνωρισουμε καποιον ως ειδικο σ εναν τομεα να ειμαστε κ εμεις σε αυτον ειδικοι θα ημασταν ακομα σε αρχαιες εποχες.Προιστορικες.Υπαρχουν μερη(πανεπιστημια λεγονται) στα οποια ο καθενας ειδικευεται σε κατι και αυτο ειναι αποδεκτο απο τους υπολοιπους.Εμπιστευομαστε λοιπον τον οδοντιατρο που δηλωνει ειδικος στην οδοντιατρικη,εμπιστευομαστε το φυσικο που δηλωνει ειδικος στην φυσικη κ αυτα γιατι δεν γινεται αλλιως.Αν εσυ για να πας στον ορθοπεδικο πρεπει να κατσεις και να αναλυσεις φιλοσοφικα αν ειναι ειδικος η οχι επι του θεματος,και θα παθεις γαγγραινα και θα μεινεις και με την απορια.

elenigeop
09-04-2011, 13:35
Και μπαι δε γουει αλλο ειναι το θεμα του νηματος οχι η αξιολογηση ενος ειδικου απο εναν μη ειδικο.

stavmanr
09-04-2011, 14:33
Εαν χρειαζοταν φιλε μου για να αναγνωρισουμε καποιον ως ειδικο σ εναν τομεα να ειμαστε κ εμεις σε αυτον ειδικοι θα ημασταν ακομα σε αρχαιες εποχες.Προιστορικες.Υπαρχουν μερη(πανεπιστημια λεγονται) στα οποια ο καθενας ειδικευεται σε κατι και αυτο ειναι αποδεκτο απο τους υπολοιπους.Εμπιστευομαστε λοιπον τον οδοντιατρο που δηλωνει ειδικος στην οδοντιατρικη,εμπιστευομαστε το φυσικο που δηλωνει ειδικος στην φυσικη κ αυτα γιατι δεν γινεται αλλιως.Αν εσυ για να πας στον ορθοπεδικο πρεπει να κατσεις και να αναλυσεις φιλοσοφικα αν ειναι ειδικος η οχι επι του θεματος,και θα παθεις γαγγραινα και θα μεινεις και με την απορια.
Αν ήμασταν σε αρχαίες και προιστορικές εποχές τότε δεν θα ήμασταν στο παρόν. Από την άλλη είμαστε στο παρόν διότι προκύψαμε από προιστορικές εποχές κι ετούτο σημαίνει πως ένα κομμάτι μας είναι προιστορικό. Όπως κι αν ετούτο ερμηνεύεται. Η χρήση του όρου 'προιστορική εποχή' ως έκφραση απαξίας είναι δηλωτική της εποχής μας, η οποία έχει μάθει να εξετάζει τα πάντα αφ' υψηλού.

Πρόσεξε την πρότασή σου:
"Εμπιστευομαστε λοιπον τον οδοντιατρο που δηλωνει ειδικος στην οδοντιατρικη,εμπιστευομαστε το φυσικο που δηλωνει ειδικος στην φυσικη κ αυτα γιατι δεν γινεται αλλιως."

Η αρχική μου ερώτηση, που έθεσα σε τούτο το νήμα ήταν "πώς μπορώ να κρίνω τον ειδικό ως ειδικό κι εν συνεχεία να κρίνω και όσα ο ειδικός υποστηρίζει, αν δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω πότε κάποιος είναι ειδικός και πότε μία άποψη αποτελεί γνώση ή όχι, αντίστοιχα;".

Επί του παρόντος διαβάζω διαρκώς περί εμπιστοσύνης κι όχι περί κρίσεως. Όμως, αντίστοιχα, σε όλα τα νήματα διαβάζω ότι 'γνωρίζουμε πως υφίσταται εξέλιξη', 'γνωρίζουμε πως οι άντρες είναι ευφυέστεροι', 'γνωρίζουμε ότι υπάρχουν μαύρες τρύπες' κλπ., την ίδια στιγμή που θα έπρεπε να λέμε 'πιστεύουμε ότι υφίσταται η εξέλιξη', 'πιστεύουμε ότι οι άντρες είναι ευφυέτστεροι, 'πιστεύουμε ότι υπάρχουν μαύρες τρύπες' κλπ. Κι ετούτο διότι εκείνο που αποκαλούμε γνώση δεν είναι γνώση μας, αλλά αντίθετα πίστη μας σε ένα αόριστο σύστημα που αποκαλούμε γνώση. Καταθέτοντας την άποψη πως υφίσταται σχτικότητα, δεν γνωρίζουμε επί της ουσίας τον επιστημονικό όρο σχετικότητα, αλλά απευθύνουμε την πίστη μας σε κάποιον άνθρωπο, τον οποίο για εξίσου αόριστο λόγο καθορίσαμε ως ειδικό.

Ας επιστρέψω και στο θέμα, αφού προλόγισα.
Δεν υφίσταται 'ο φιλόσοφος'. Κάθε άνθρωπος είναι φιλόσοφος, όπως κάθε άνθρωπος είναι επιστήμονας και καλλιτέχνης. Οι τίτλοι είναι δημιουργήματα πίστεως κι όχι λογικής κρίσεως. Είναι μία διαδικασία έθους, κατά την οποία ένα παιδί μαθαίνει μέσα από την εκπαίδευσή του να ταυτίζει το δάσκαλο με την αυθεντία, τον παπά με το θεό, τον οργανοπαίκτη με τη μουσική, τον αστυνόμο με το δίκαιο. Οι γυναίκες δεν απέχουν από τη φιλοσοφία, απέχουν από το σύστημα κατηγοριοποίησης της αυθεντίας ανά τους αιώνες. Δηλαδή, απέχουν από το σύστημα πίστεως που αναπτύσσεται με αόριστο τρόπο μέσα στα ανθρωποσυστήματα.

Μέσα στις συζητήσεις μας, διαπιστώνει κανείς αυτή τη λειτουργία του συστηματικού ταμπελιάσματος είτε προς την μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση. Ακόμα και η δήλωση 'οι γυναίκες δεν αναπτύσσουν ξεχωριστές νοητικές ικανότητες, αλλά βρίσκονται στο μέσο όρο' είναι ένα ταμπέλιασμα, που δεν εξαρτάται από λογική κρίση αλλά από συστηματική φαλλοκρατική εκπαίδευση. Η πρόταση ετούτη δεν είναι προϊόν έρευνας, αλλά πίστης σε 'έρευνες' και σε 'επιστημονικούς δείκτες', που άλλοι κατασκεύασαν κι άλλοι τυφλά ακολουθούν. Και τελικά αποδεικνύεται διαρκώς ότι η πίστη είναι το επικρατέστερο είδος λογικής, καθώς αυτό ακολουθούμε πιστά σε όλη μας τη ζωή.

elenigeop
09-04-2011, 14:53
Ας επιστρέψω και στο θέμα, αφού προλόγισα. Καλα κανεις και γυρνας στο θεμα γιατι θα χαθεις καμια ωρα μεσα σ αυτα που λες.

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
12-04-2011, 05:14
Στις γυναίκες κυριαρχεί το συναίσθημα και στους άνδρες η σκέψη.
Φαντάζεσαι κάποια ερωτευμένη γυναίκα να μπαίνει στα φόρουμ και να γράφει; Ζει τον έρωτά της, είναι γεμάτη από αυτό, δεν ενδιαφέρεται για κάτι άλλο. Ο άνδρας όμως όσο ερωτευμένος και αν είναι ενδιαφέρεται για την πολιτική, για την κοινωνία, συζητά για μη συναισθηματικά θέματα.

Κλωθώ
12-04-2011, 17:28
Κλειδοκράτωρ δεν στέκει και πολύ αυτό που λες...Όπως και οι άνδρες έτσι και οι γυναίκες ενδιαφέρονται για την πολιτική και την κοινωνία, δεν είμαστε όλες barbie ούτε έχουμε πρότυπο την σταχτοπούτα για να ζούμε στον ροζ με λουλουδάκια κόσμο μας. Υπάρχουν φυσικά και οι γυναίκες που διαβάζουν μόνο κοσμοπολιταν αλλά δεν αποτελούν καν πλειοψηφία.

elenigeop
12-04-2011, 19:33
Στις γυναίκες κυριαρχεί το συναίσθημα και στους άνδρες η σκέψη.
Φαντάζεσαι κάποια ερωτευμένη γυναίκα να μπαίνει στα φόρουμ και να γράφει; Ζει τον έρωτά της, είναι γεμάτη από αυτό, δεν ενδιαφέρεται για κάτι άλλο. Ο άνδρας όμως όσο ερωτευμένος και αν είναι ενδιαφέρεται για την πολιτική, για την κοινωνία, συζητά για μη συναισθηματικά θέματα.
Ατοπο παντελως....τι σχεση εχει το ενα με το αλλο;;ειναι σαν να λες οτι οι γυναικες ασχολουνται με την πολιτικη και προβληματιζονται μονο οταν δεν εχουν τι να κανουν.Τελειως οφφ:baby:

LongTom
12-04-2011, 19:35
Καλά λέει άντε τώρα πίσω στο Κόσμο και στην ενημέρωση από το Sex&the City τι είναι in.

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
13-04-2011, 00:25
Κλειδοκράτωρ δεν στέκει και πολύ αυτό που λες...Όπως και οι άνδρες έτσι και οι γυναίκες ενδιαφέρονται για την πολιτική και την κοινωνία, δεν είμαστε όλες barbie ούτε έχουμε πρότυπο την σταχτοπούτα για να ζούμε στον ροζ με λουλουδάκια κόσμο μας. Υπάρχουν φυσικά και οι γυναίκες που διαβάζουν μόνο κοσμοπολιταν αλλά δεν αποτελούν καν πλειοψηφία.

Μα εσύ παρατήρησες τη μικρή συμμετοχή των γυναικών, ας πούμε, στα θεωρητικά θέματα. Αν κάνεις μία έρευνα στα συναισθηματικά θέματα, ή στα ψυχολογικά, φαντάζομαι ότι θα διαπιστώσεις πως οι γυναίκες εκεί κυριαρχούν.

Σε μία έρευνα που είδα, στην ερώτηση ‘τι θα προτιμούσες, τον άνθρωπο της ζωής σου, χρήματα ή δόξα’ οι γυναίκες είπαν τον άνθρωπο της ζωής τους, οι περισσότεροι άνδρες τα άλλα δύο.

Τα τελευταία χρόνια οι γυναίκες αναγκάστηκαν να βγουν στη βιοπάλη, και αυτό τις ανάγκασε και να σκέφτονται όπως οι άνδρες. Είναι πιο ευτυχισμένες τώρα;

Κλωθώ
13-04-2011, 00:47
Μα εσύ παρατήρησες τη μικρή συμμετοχή των γυναικών, ας πούμε, στα θεωρητικά θέματα. Αν κάνεις μία έρευνα στα συναισθηματικά θέματα, ή στα ψυχολογικά, φαντάζομαι ότι θα διαπιστώσεις πως οι γυναίκες εκεί κυριαρχούν.

Το ξέρω ότι σε θέμα συναισθηματικής φύσης και ψυχολογίας κυριαρχούν οι γυναίκες, αλλά και εκεί δεν μιλάμε για κανέναν ικανοποιητικό αριθμό ούτως ώστε να εξηγεί την απουσία τους από φιλοσοφικής και επιστημονικής φύσεως θέματα. :-)

Dorion
13-04-2011, 01:12
Αν αναλογιστείτε ότι οι τέχνες, τα γράμματα και οι επιστήμες ήταν αποκλειστικά ενασχόληση των ανδρών για χιλιετίες, ενώ την ίδια περίοδο η θέση της γυναίκας ήταν στην κουζίνα και στο κρεβάτι, και ότι μόνο τα τελευταία 60-70 χρόνια άρχισε η γυναίκα σιγά-σιγά να βγαίνει έξω από αυτό το πρότυπο, δεν μπορεί να γίνει καμιά ποσοτική σύγκριση γιατί η γυναίκα ακόμη είναι στην αφετηρία. Δεν νομίζω όμως ότι από εδώ και πέρα θα υπάρχουν σημαντικές διαφορές σε όλους τους τομείς.