PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευη ιστοσελιδας

lagermon
04-01-2011, 00:14
γειας σας παιδια,

συμβαδιζοντας με την εποχη μας θα ηθελα και εγω να κατασκευασω μια ιστοσελιδα. δεν γνωριζω πολλα οποτε μιας και θελω να μαθω θελω οποιος ξερει να μου δωσει οδηγιες για το τι πρεπει να κανω ( η να μου συστησει καποιο βιβλιο ). ας πουμε πως εχω βρει domain name και παροχο για φιλοξενια ιστοσελιδας. να σας πω οτι ενδιαφερομαι για δυναμικη ιστοσελιδα ( κατευθειαν στα δυσκολα οπως ιστοσελιδα με δημοπρασιες ) λοιπον τι πρεπει να κανω. Ποιες γλωσσες προγραμματισμου πρεπει να χρησιμοποιησω και τι κανει η καθε μια. και γενικα τι πρεπει να γνωριζω για την δημιουργια μιας τετοιας ιστοσελιδας. Σιγουρα αυτα που ρωταω δεν περιμενω να μου τα απαντησετε απλα οτι γνωριζει ο καθενας και αν υπαρχει καποιο βιβλιο η καποιο link που θα με παραπεμπατε. Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για την ταλαιπωρια!! :-)

sonosun
04-01-2011, 00:45
γειας σας παιδια,

συμβαδιζοντας με την εποχη μας θα ηθελα και εγω να κατασκευασω μια ιστοσελιδα. δεν γνωριζω πολλα οποτε μιας και θελω να μαθω θελω οποιος ξερει να μου δωσει οδηγιες για το τι πρεπει να κανω ( η να μου συστησει καποιο βιβλιο ). ας πουμε πως εχω βρει domain name και παροχο για φιλοξενια ιστοσελιδας. να σας πω οτι ενδιαφερομαι για δυναμικη ιστοσελιδα ( κατευθειαν στα δυσκολα οπως ιστοσελιδα με δημοπρασιες ) λοιπον τι πρεπει να κανω. Ποιες γλωσσες προγραμματισμου πρεπει να χρησιμοποιησω και τι κανει η καθε μια. και γενικα τι πρεπει να γνωριζω για την δημιουργια μιας τετοιας ιστοσελιδας. Σιγουρα αυτα που ρωταω δεν περιμενω να μου τα απαντησετε απλα οτι γνωριζει ο καθενας και αν υπαρχει καποιο βιβλιο η καποιο link που θα με παραπεμπατε. Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για την ταλαιπωρια!! :-)

apla na diavaseis ayto to vivlio (http://www.dummies.com/store/product/PHP-MySQL-For-Dummies-3rd-Edition.productCd-0470096004.html)

lagermon
04-01-2011, 18:12
ευχαριστω πολυ φιλε!! να σε ρωτησω και κατι. πρωτον αυτο το βιβλιο υπαρχει στα ελληνικα και δευτερον αυτο δινει πληροφοριες και για την κατασκευη της ισοσελιδας η μονο πληροφοριες για την εκμαθηση της γλωσσας προγραμματισμου?? ευχαριστω και παλι!!

sonosun
05-01-2011, 22:25
ευχαριστω πολυ φιλε!! να σε ρωτησω και κατι. πρωτον αυτο το βιβλιο υπαρχει στα ελληνικα και δευτερον αυτο δινει πληροφοριες και για την κατασκευη της ισοσελιδας η μονο πληροφοριες για την εκμαθηση της γλωσσας προγραμματισμου?? ευχαριστω και παλι!!

epeidh kai egw twra to agorasa, ta xristougenna...
den to vrhka se ellhnika, alla exei poly aplo leksilogio....
exei plhrofories mexri kai gia to na dialekseis host, pws na sthseis ton server, pws na sthseis to mhxanhma pou tha kaneis thn anaptyksh, klp...
koinws, exei ta panta......;)

GReaper
07-01-2011, 18:52
Πράγματι η php είναι πολύ χρήσιμη για ιστοσελίδες, αλλά αν θες κάτι ευκολότερο χρησιμοποίησε html.

sonosun
08-01-2011, 16:01
Πράγματι η php είναι πολύ χρήσιμη για ιστοσελίδες, αλλά αν θες κάτι ευκολότερο χρησιμοποίησε html.

Eipe thelei diadrastikh istoselida...;)

GReaper
09-01-2011, 20:38
Eipe thelei diadrastikh istoselida...;)

Σωστός, δεν το πρόσεξα...

Alexandroc
27-01-2011, 02:03
koita file m...spoudazw programmatismo loipon kai i gnwmi mou einai na ftiakseis mia apli selida arxika me html kai na tin diamorfoseis me css...pisteuw pws mporeis na kaneis arketa me auta ektos an thes na pas se alla pragmata px flash kai tetoies efarmoges oi opoies xrisimopoiounte se megala site kai voithane stin amesi anaparagwgi video...gia kali kataskeuh selidas mporeis na katevaseis to dreamweaver pou twra pia to peire i adobe kai to exei anaptiksi....vevews sti periptwsi poy dn ksereis polla pragmata uparxei ena kalo programa kai polli pio eukolo stin xrisi to webuilder...gia otidipote xriasteis steile!

dimon.gr
13-07-2013, 16:16
http://installatron.com/

infogeek
29-07-2013, 22:14
Παιδάκια, πριν αποφασίσει κάποιος να σηκώσει μια σελίδα. Χωρίς να είναι προγραμματιστής ή να έχει ιδιαίτερες γνώσεις. Και φυσικά αν δεν είναι πιτσιρικάς. Γιατί τα παιδιά στα 15 και γύρω έχουν την διάθεση να νομίζουν ότι θα βγάλουν λεφτά γρήγορα και θα μάθουν ακόμα πιο γρήγορα. Φυσικά και δεν ισχύει.

Αν είσαι λοιπόν επιχειρηματίας, έχεις ένα μαγαζί κάτι και θέλεις να αυξήσεις την πελατεία, μέσω επέκτασης σε νέες αγορές. Η ιδέα να μάθεις μόνος σου, αν σκέφτεσαι να επεκταθείς σύντομα. Είναι ανοησία! Θα δημιουργήσεις ένα έκτρωμα. Που όχι μόνο δεν θα σου αυξήσει την πελατεία αλλά αν δεν κλαις τα λεφτά σου, σίγουρα θα γίνεις ρεζίλι σε γνωστούς και φίλους!

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις, είναι να δεις αν σε συμφέρει να διαθέσεις χρήματα στη διαφήμιση της δουλειά σου. Κι αυτό δεν συμπεριλαμβάνει μόνο ιντερνετ! Και να διαθέτεις ένα ποσό ετησίως. Κι όχι μία κι έξω, γιατί αν πας μία κι έξω την έκαστες κανονικά!

Αν αποφασίσεις να προχωρήσεις, και το ποσό είναι της τάξεως των 50€ με 150€ που μπορείς να διαθέτεις ετησίως. Αγόρασε μία υπηρεσία όπως weebly και θα έχεις ότι χρειάζεσαι στη σωστή τιμή!

Αν πάλι μπορείς να διαθέτεις από 150€ έως 450€, τότε μιλάς για μία μικρού κόστους συνεργασία με ένα επαγγελματία, ο οποίος θα αναλάβει να φτιάξει τη σελίδα και να κάνει τις απαραίτητες εργασίες συντήρησης και αναβάθμισης. Όπως και να σε βοηθήσει στην διαχείριση του περιεχομένου, των social media κτλ. Τα πακέτα σε αυτές της περιπτώσεις δεν προσφέρουν εντυπωσιακές σελίδες. Αλλά προσφέρουν μία πραγματική βάση, για να δείς αν όντως αξίζει να έχεις την επιχείρηση σου online. Κράτα σημειώσεις, ρώτα πελάτες, μέτρα αν αυξήθηκε η πελατεία σου. Και αν αυξήθηκε βρες τον αν κερδίζεις από τη διαφήμιση ή όχι. Βέβαια, για πιο σαφή αποτελέσματα είναι καλύτερο να κρατήσεις αυτό το πακέτο μία τριετία αν δεν δεις εκπληκτική αύξηση στην πελατεία σου, ή βλέπεις ακόμα ότι δεν έχεις κέρδος από τη διαφήμιση. Πχ αν είσαι μανάβης, κτλ δεν σου συνιστώ σελίδα, κάνε καλύτερα delivery...

Και τώρα αν μιλάμε για ποσά μεγαλύτερα από αυτά, μιλάμε για ένα πλήρες επαγγελματικό πακέτο. Και πρέπει να ξέρεις ότι αξίζει για να πληρώσεις ένα τέτοιο πακέτο. Στο οποίο μιλάμε για μία πλήρη σελίδα, Ίσως εντυπωσιακή, αν δεν είσαι σπαστικός συνεργάτης και ξέρεις τι θέλεις. e-shop, υποστήριξη, SEO κτλ.

ΥΣ.Γ: Δουλεύω ως προγραμματιστής και web developer τα τελευταία 4 χρόνια. Επίσημα είμαι μηχανολόγος μηχανικός, αυτό για background. Δεν μιλάω χωρίς να ξέρω! Σύντομα σηκώσανε δουλειά μου και στο Hong Kong! :D
Όποιος μιλάει για flash, σε διαδραστικές σελίδες, προφανώς αστειεύεται. Η flash σταμάτησε να υποστηρίζεται από την adobe! Πράγμα που σημαίνει ότι όταν προτείνεις σε ένα συνάνθρωπο να ζητήσει ή να δουλέψει με αυτά, τον αναγκάζεις να περάσει μία από τα ίδια τα επόμενα 3 χρόνια που θα καταργηθεί τελείως.

Η HTML είναι καλή ιδέα για ένα Landing page με μόνο πληροφορίες! Ωστόσο, ήμαστε σε μία εποχή που όλοι έχουν απλικασιο!!! Οπότε πηγαίνουμε ακόμα και σε ένα δωρεάν site στυλ wordpress blog στο wordpress com. Ενα λογαριασμό blogger ή ακόμα καλύτερα στο weebly... Χωρίς να κάτσεις να γράψεις html και να μάθεις κάτι, και να ζοριστείς χωρίς νόημα!

Wilfred
30-07-2013, 18:45
γεια χαρα! ωραιο ποστ. η αποψη σου για webnode;

infogeek
30-07-2013, 23:43
Μια χαρά είναι, δεν δίνει πολλές customize δυνατότητες! Ωστόσο, για αρχή, είναι επίσης πάρα πολύ καλό!

Δεν είναι ανάγκη να κάνουν όλοι επαγγελματικές σελίδες με γμτες δυνατότητες, που ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει να χρησιμοποιήσει και πολλές φορές δεν ξέρει καν ότι υπάρχουν, όπως ένα project πχ που δουλεύω με την ομάδα για ένα api αυτόματης ενημέρωσης λογιστικών βιβλίων την ίδια στιγμή που ολοκληρώνεται μία συναλλαγή στο e-shop.

Ένα απλό site, βοηθάει ένα επιχειρηματία, να εκτιμήσει την αξία της διαφήμισης για την επιχείρηση του. Πολλές φορές είναι καλύτερο να το κάνεις αυτό παρά να πας κατευθείαν σε πραγματικά επαγγελματικό επίπεδο σελίδας. Ωστόσο είναι πολύ καλό να έχεις ψάξει, βρει και ανοίξει επαφή με μία αξιόπιστη εταιρία/ομάδα development, που να σε συμβουλέψουν για την πορεία σου. Αυτές οι υπηρεσίες συνήθως δεν έχουν κόστος! Αλλά δίνουν πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. ;)

Είναι καλό επίσης να ρίχνει μια ματιά στις σελίδες των http://www.wdf.gr, http://deltahacker.gr, http://www.ituts.gr, http://www.greektuts.net, http://www.wordpress-gr.org.

Και στο fb, Web Design Forum, Ubuntu.gr, Greek Programmers, Greek Developers, Greek PHP Developers, Wordpress.gr και άλλες που δεν μου 'ρχονται τώρα. Θα έλεγα να γραφτείτε και στη δική μου σελίδα, αλλά nevermind :P

Είναι καλό να ενημερώνεσαι από ανθρώπους που έχουν πολλααα χρόνια στο τομέα... Και δε μιλάω για μένα, εγώ από χρόνια στο τομέα είμαι junior member!

Wilfred
02-08-2013, 14:21
το wdf ειναι πραγματικα πολυ καλο, ευχαριστουμε για τα υπολοιπα που δεν τα ειχα υπ οψιν , προσωπικα!

infogeek
03-08-2013, 23:30
Εγώ συνεργάζομαι με το wdf... :P Γράφω επεκτάσεις, συντήρηση και όσο μπορώ κάνω και αρθρογραφία. Ο φίλος μου ο Γιώργος, έχει δώσει πολύ χρήμα μόνο και μόνο για να προχωρήσει η ελληνική κοινότητα χωρίς καθόλου όφελος! :) Αξίζει να το υποστηρίζουμε!

simple
14-08-2013, 11:40
Χρήσιμο και ενδιαφέρον post!