PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακμή

tinakar
31-12-2010, 02:50
Τι προιόντα μου προτείνετε για την ακμή ? Έχετε δοκιμάσει κάποιο που να έχει αποτέλεσμα ?
Όσα έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα δεν έχουν κάποιο αποτέλεσμα...
Μόνο με χάπια έχω δει αποτέλεσμα αλλά δεν γίνεται να παίρνω μια ζωή χάπια... :-(

astrolpsis
31-12-2010, 03:36
Τι προιόντα μου προτείνετε για την ακμή ? Έχετε δοκιμάσει κάποιο που να έχει αποτέλεσμα ?
Μόνο με χάπια έχω δει αποτέλεσμα αλλά δεν γίνεται να παίρνω μια ζωή χάπια... :-(

mη λες ανοησιες.Τα φαρμακα/προιοντα π πρεπει να χρησιμοποιησεις γ να δεις αποτελεσμα εξαρτωνται απ την αιτια π προκαλει την ακμη.Πανε σ εναν δερματολογο.
Κατι π ηταν αποτελεσματικο σ καποιον μπορει να ειναι αχρηστο για σενα.

tinakar
31-12-2010, 17:37
Έχω κάνει θεραπεία με δερματολόγο,έπαιρνα 1 χρόνο χάπια. Αλλά μετά από 2 μήνες που τα σταμάτησα άρχισα πάλι να φουντώνω. Ξαναπήγα στον δερματολόγο μου και μου είπε πως δεν μπορεί να μου ξαναδώσει χάπια αν δεν περάσει ένας χρόνος και μου έδωσε μόνο κάτι κρέμες οι οποίες ουσιαστικά δεν κάνουν τίποτα...

astrolpsis
31-12-2010, 21:24
Έχω κάνει θεραπεία με δερματολόγο,έπαιρνα 1 χρόνο χάπια. Αλλά μετά από 2 μήνες που τα σταμάτησα άρχισα πάλι να φουντώνω. Ξαναπήγα στον δερματολόγο μου και μου είπε πως δεν μπορεί να μου ξαναδώσει χάπια αν δεν περάσει ένας χρόνος και μου έδωσε μόνο κάτι κρέμες οι οποίες ουσιαστικά δεν κάνουν τίποτα...

eίναι πολύ έντονο το πρόβλημα?Και αν επιτρεπεται ποια χαπια σου εγραψε?Εφοσον πηγες σε δερματολογο θα ξερεις και τον λογο που εχεις ακμη...σωστα?

elenigeop
01-01-2011, 22:39
Εγω απο την εμπειρια μου στο θεμα,περα απο οτι τα χαπια χορηγουνται σε βαριες μορφες ακμης και σε περιπτωση κινδυνου για ασχημα σημαδια στην επιδερμιδα,τα reaccutan και τα accuran ειναι πολυ βαρια χαπια για να τα σταματησες και να σου ξαναβγηκαν....Ιδιαιτερα αφου τα πηρες και για ενα χρονο.Εγω τα πηρα για ενα χρονο γιατι ειχα ακμη και σαν βρεφος αλλιως δεν συνισταται η χρηση για τοσο μεγαλο διαστημα.Οτι ειδος ακμης εχεις απο κυστικη μεχρι οτι αλλο τα χαπια εχουν αποτελεσμα σχεδον απο την πρωτη βδομαδα....απο τοτε ουτε σπιρακια για την περιοδο δε βγαζω...τωρα τι να πω μηπως δεν τα πηρες κατα γραμμα οπως σου ειπαν και εκανες παρασπονδιες στις δοσεις?εκτος κ αν δεν ειναι αυτα τα χαπια για τα οποια λεω....κ ειναι καποια πιο ηπιας μορφης...

LongTom
01-01-2011, 22:46
Παιδιά γενικά ΜΗΝ δίνετε ιατρικές συμβουλές.
Γιατί δεν μπορεί κάτι που πήρε ο ένας να κάνει και στην περίπτωση του άλλου.
Ο γιατρός και μόνο αυτός θα κρίνει την φαρμακευτική αγωγή για την κάθε περίπτωση και ένα φόρουμ δεν είναι ούτε κέντρο υγείας ούτε ιατρικός σύλλογος.Στην καλύτερη δεν θα γίνει τίποτα,αλλά υπάρχουν περιπτώσεις με αλλεργίες και άλλες δυσάρεστες συνέπειες.

Φίλε/η tinakar ο γιατρός θα σε πει τι να κάνεις και όχι κάποιοι άγνωστοι σε ένα(ή περισσότερα) φόρουμ.Κανένας δεν μπορεί να κάνει διάγνωση από μηνύματα ακόμη και εάν είναι ο καλύτερος γιατρός.Εάν δεν είδες αποτελέσματα από έναν γιατρό πάνε σε άλλον.Το νοσοκομείο χρεώνει 3Ε για την εξέταση ακόμη και είσαι ανασφάλιστος.Μην αφήνεις την υγεία σου σε αγνώστους.

elenigeop
01-01-2011, 22:50
Εγω δεν εδωσα καμια ιατρικη συμβουλη....το μονο που ειπα ειναι οτι αυτα τα χαπια(αν μιλαμε για τα ιδια)ειναι πολυ βαρια και δε γινεται να μην της εκαναν δουλεια.Δεν ξερω αν εχεις εμπειρια πανω στο θεμα της ακμης αλλα εγω επειδη καταγινομουν με τους γιατρους μ αυτο το θεμα καιρο μου ειχε εξηγησει καλα οτι αυτα τα χαπια τα παιρνουν σε ειδικες περιπτωσεις βαριας μορφης,το 99% των ανθρωπων παιρνουν τις μαρκες που προανεφερα και το 99,9 %εαν κανει τη θεραπεια οπως πρεπει δεν ξαναβγαζει.που βρισκεις την ιατρικη συμβουλη σε αυτο?

elenigeop
01-01-2011, 22:53
Το νοσοκομείο χρεώνει 3Ε για την εξέταση ακόμη και είσαι ανασφάλιστος by the way το εισητηριο δεν κανει πλεον 3 ευρω....οικονομικη κριση βλεπεις..

LongTom
01-01-2011, 22:57
Εγω δεν εδωσα καμια ιατρικη συμβουλη....το μονο που ειπα ειναι οτι αυτα τα χαπια(αν μιλαμε για τα ιδια)ειναι πολυ βαρια και δε γινεται να μην της εκαναν δουλεια.Δεν ξερω αν εχεις εμπειρια πανω στο θεμα της ακμης αλλα εγω επειδη καταγινομουν με τους γιατρους μ αυτο το θεμα καιρο μου ειχε εξηγησει καλα οτι αυτα τα χαπια τα παιρνουν σε ειδικες περιπτωσεις βαριας μορφης,το 99% των ανθρωπων παιρνουν τις μαρκες που προανεφερα και το 99,9 %εαν κανει τη θεραπεια οπως πρεπει δεν ξαναβγαζει.που βρισκεις την ιατρικη συμβουλη σε αυτο?

Δεν αναφερόμουν σε εσένα προσωπικά για αυτό δεν έκανα και quote.Γενικά έχω παρατηρήσει ότι στο φόρουμ δίνουν συμβουλές που κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να δίνονται.

Όσο για το 99% αφήνει ένα 1% έξω,ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.Όπως επίσης δεν ξέρεις τι παίζει ακριβώς με την περίπτωση του φίλου/ης.
Δεν κατηγορώ κανέναν για την χείρα βοηθείας που δίνει σε ένα τέτοιο θέμα απλά λέω ότι είναι πολύ ποιο συνετό να μην γίνονται αναφορές σε θέματα υγείας που αφορούν τους γιατρούς και όχι ένα φόρουμ.

elenigeop
01-01-2011, 22:59
Δε θα παρακινουσα (κ νομιζω ειναι λαθος γενικα σαν φιλοσοφια) κανεναν να κανει κινησεις οι οποιες δεν ειναι πιστοποιημενες απο γιατρο....Δεν ειναι θεμα μονο στο φορουμ γενικα γινεται αυτο και ειναι λαθος...οτι κ να της πει ο καθενας απο εδω λυση δε θα βρει,οποτε....ας ειναι...

tinakar
02-01-2011, 01:15
eίναι πολύ έντονο το πρόβλημα?Και αν επιτρεπεται ποια χαπια σου εγραψε?Εφοσον πηγες σε δερματολογο θα ξερεις και τον λογο που εχεις ακμη...σωστα?

έπαιρνα στην αρχή κάποια που δεν θυμάμαι το ονομά τους .. μετά μου έδωσε τα acnotren.. (
δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) και τέλος πήρα τα racuttan. και μετά σταμάτησα γιατί μου πε πως δεν γίνεται αλλο πιά να παίρνω χάπια..
Τον λόγο που έχω ακμή δεν τον ξέρει ούτε ο δερματολόγος μου γιατί οι ορμονολογικές μου και οι γυναικολογικές μου εξετάσεις είναι μια χαρα.. απλά οι σμηγματογόνοι αδένες εκκρίνουν περισσότερο σμήγμα απο ότι πρέπει.. δεν είναι πολύ έντονο το πρόβλημα απλά είναι φάσεις που φουντώνω και μου την δίνει.. και στα 22 είναι κάπως το να έχεις ακμή..

tinakar
02-01-2011, 01:17
τα racuttan τα πήρα μόνο για ενα μίση μήνα.. όλο τον υπόλοιπο χρόνο έπαιρνα πιο ήπια χάπια..

tinakar
02-01-2011, 01:23
Παιδιά γενικά ΜΗΝ δίνετε ιατρικές συμβουλές.
Γιατί δεν μπορεί κάτι που πήρε ο ένας να κάνει και στην περίπτωση του άλλου.
Ο γιατρός και μόνο αυτός θα κρίνει την φαρμακευτική αγωγή για την κάθε περίπτωση και ένα φόρουμ δεν είναι ούτε κέντρο υγείας ούτε ιατρικός σύλλογος.Στην καλύτερη δεν θα γίνει τίποτα,αλλά υπάρχουν περιπτώσεις με αλλεργίες και άλλες δυσάρεστες συνέπειες.

Φίλε/η tinakar ο γιατρός θα σε πει τι να κάνεις και όχι κάποιοι άγνωστοι σε ένα(ή περισσότερα) φόρουμ.Κανένας δεν μπορεί να κάνει διάγνωση από μηνύματα ακόμη και εάν είναι ο καλύτερος γιατρός.Εάν δεν είδες αποτελέσματα από έναν γιατρό πάνε σε άλλον.Το νοσοκομείο χρεώνει 3Ε για την εξέταση ακόμη και είσαι ανασφάλιστος.Μην αφήνεις την υγεία σου σε αγνώστους.

Δεν ζήτησα ιατρικές συμβουλές απο το φόρουμ.. Γνώμες ζήτησα να ακούσω και να μιλήσω με άλλα άτομα τα οποία έχουν το ίδιο πρόβλημα.. να μου πουν πως το έκαναν και τι έκαναν για να ξανακάνω μια επίσκεψη στον δερματολόγο μου και να δω τι άλλες εναλλακτικές έχω... αυτό ζήτησα μόνο.. δεν είμαι αφελής να μου πει κάποιος "πάρε αυτά τα χάπια" και να τα πάρω... εξάλλου έχω τελειώσει νοσηλευτική και συνεχίζω για διαιτολόγος.. οπότε έχω 5 γενικές γνώσεις ιατρικής... σ'ευχαριστώ πολύ !!!!!

elenigeop
02-01-2011, 03:37
Γνώμες ζήτησα να ακούσω και να μιλήσω με άλλα άτομα τα οποία έχουν το ίδιο πρόβλημα.. να μου πουν πως το έκαναν και τι έκαναν για να ξανακάνω μια επίσκεψη στον δερματολόγο μου και να δω τι άλλες εναλλακτικές έχω...
Για μενα αφου δεν εχεις καποιο σοβαροτατο προβλημα αλλα τα σπυρακια που εβγαλες ειναι πιο ηπιας μορφης καλυτερα να συζητησετε με το δερματολογο σου για κατι οπως κρεμες και λοσιον.Γενικα το να παρεις reaccutan και accuran οταν εχεις περασει την εφηβεια ειναι λιγο δυσκολο.Οχι οτι δε γινεται απλα οι κοπελες δεν το προτιμουν επειδη η ισοτρετινοινη προκαλει τερατογενεσεις σε μια πιθανη εγκυμοσυνη και φοβουνται.Βεβαια ενταξει νεα κοπελα εισαι μπορει να μη θες ακομα να κανεις παιδι.Παντως σε μενα λειτουργησαν αλλα δεν ειναι ντεπον για να τα προτεινουμε ετσι.Λογικα ο γιατρος σου θεωρησε (και μαλλον σωστα) οτι δεν ειναι καλο να επιβαρυνεις για πολυ τον οργανισμο σου.Εγω τα πηρα ενα χρονο χωρις προβληματα αλλα δεν ειχα παρει τιποτα αλλο πριν....Συζητηστε με το γιατρο σου και θα βρειτε μια ικανοποιητικη λυση μαζι :)

astrolpsis
02-01-2011, 04:13
έπαιρνα στην αρχή κάποια που δεν θυμάμαι το ονομά τους .. μετά μου έδωσε τα acnotren.. (
δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) και τέλος πήρα τα racuttan. και μετά σταμάτησα γιατί μου πε πως δεν γίνεται αλλο πιά να παίρνω χάπια..
Τον λόγο που έχω ακμή δεν τον ξέρει ούτε ο δερματολόγος μου γιατί οι ορμονολογικές μου και οι γυναικολογικές μου εξετάσεις είναι μια χαρα.. απλά οι σμηγματογόνοι αδένες εκκρίνουν περισσότερο σμήγμα απο ότι πρέπει.. δεν είναι πολύ έντονο το πρόβλημα απλά είναι φάσεις που φουντώνω και μου την δίνει.. και στα 22 είναι κάπως το να έχεις ακμή..

Ο γιατρος σου εγραψε ποτε αντιβιοτικο?Εκτος απ τις ορμονολογικες και τις γυναικολογικες πρεπει να δωσεις δειγμα για εξεταση στ μικροσκοπιο(αν δεν τ χεις κανει ηδη).Παντως παραξενο π δν βρηκατε την αιτια...

Nin@
13-01-2011, 14:36
Εγω εχω ηπιας μορφης ακμή κ παίρνω τα minocin (δυο την ημερα για δεκα μερες κ μετα ενα την ημερα για 30 μερες), πλενομαι με effaclar της la rose passay και βαζω το βραδυ μια κρεμα που λεγεται indoxyl κ οταν τελειωσω τα χαπια θα βαζω μια αλλη το πρωι που δε θυμαται πως λεγεται. Μου εχει κανει κ καυτηριασμο με laser κ αυτη τη στιγμη βρισκομαι στις 30 μερες της θεραπειας κ εχω μονο κοκκινιλες οι οποιες θα φυγουν με τον καιρο!

elisaday
16-01-2011, 15:53
Καλησπέρα παιδιά!Ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα ακμής αλλά το ζω καθημερινά εξαιτίας της κολλητής μου. Είναι 28 έχει πάνω απο δεκαετία πρόβλημα, όχι συνεχόμενο, αλλά τον τελευταίο χρόνο που έγινε ωμοφάγος η κατάσταση είναι σοβαρή. Πρόκειται για μια σοβαρού τύπου ακμή, που δεν έχει βρεθεί η αιτιολογία της, μιας και ορμονικό πρόβλημα δεν υπάρχει.Ο astrolpsis Λέει πως πρέπει να δωθεί δείγμα για εξέταση, κάτι που δεν έχει γίνει στα τόσα χρόνια που επισκέπτεται γιατρούς. Της λένε ότι η μόνη λύση είναι τα roaccutane αλλά δεν θέλει να τα πάρει λόγω των πολλών παρενεργειών. Υπάρχει κάποια εναλλακτική που να βοηθάει αισθητα? Έχω δει για λέιζερ ipl, vpl, καθαρισμό με βελόνα αλλά τίποτα το ξεκάθαρο. Έχει κάνει κάποιος από εσάς κάποια τέτοια θεραπεία? Επίσης αν κάποιος που έχει κάνει κάποια τέτοια θεραπεία είναι απο Θεσσαλονίκη ας επικοινωνήσει. Είναι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση δυστυχώς.Καλό κουράγιο παιδιά σε όσους υποφέρουν από ακμή και ουλές!

elenigeop
17-01-2011, 14:14
Καλησπέρα παιδιά!Ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα ακμής αλλά το ζω καθημερινά εξαιτίας της κολλητής μου. Είναι 28 έχει πάνω απο δεκαετία πρόβλημα, όχι συνεχόμενο, αλλά τον τελευταίο χρόνο που έγινε ωμοφάγος η κατάσταση είναι σοβαρή. Πρόκειται για μια σοβαρού τύπου ακμή, που δεν έχει βρεθεί η αιτιολογία της, μιας και ορμονικό πρόβλημα δεν υπάρχει.Ο astrolpsis Λέει πως πρέπει να δωθεί δείγμα για εξέταση, κάτι που δεν έχει γίνει στα τόσα χρόνια που επισκέπτεται γιατρούς. Της λένε ότι η μόνη λύση είναι τα roaccutane αλλά δεν θέλει να τα πάρει λόγω των πολλών παρενεργειών. Υπάρχει κάποια εναλλακτική που να βοηθάει αισθητα? Έχω δει για λέιζερ ipl, vpl, καθαρισμό με βελόνα αλλά τίποτα το ξεκάθαρο. Έχει κάνει κάποιος από εσάς κάποια τέτοια θεραπεία? Επίσης αν κάποιος που έχει κάνει κάποια τέτοια θεραπεία είναι απο Θεσσαλονίκη ας επικοινωνήσει. Είναι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση δυστυχώς.Καλό κουράγιο παιδιά σε όσους υποφέρουν από ακμή και ουλές!

Δεν εχω ψαξει ιδιαιτερα για το λειζερ το μονο που θελω να πω ειναι οτι οι παρενεργειες των χαπιων που ανεφερες περιοριζονται αν προσεχεις.Απλα θα πρεπει να προσεχει το ηπαρ της,να μην εχει διαβητη να μην πινει ιδιαιτερα και να μην τρωει λιπαρα φαγητα γιατι τα λιπιδια και τα σακχαρα μπορει να ανεβουν και να μην καθεται στον ηλιο απροφυλαχτη.Εννοειται και να μην μεινει εγκυος αυτο ειναι το πιο βασικο.Ολα αυτα τα λεω με το χαρτι των οδηγιων μπροστα μου και την εμπειρια μου.Εγω θα το προτιμουσα αν ημουν στη θεση της(χωρις να δινω συμβουλη) παρα το λειζερ γιατι ειναι και πιο δαπανηρο και επειτα χρειαζεται φροντιδα.Αν ο γιατρος της την εχει ελεγξει και θεωρει οτι μπορει να της χορηγησει τα χαπια,ας το ξανακοιταξει.Αν βεβαια σκοπευει να κανει παιδι(καθολου απιθανο)καλυτερα να κοιταξει καλυτερα το λειζερ.Παντως μου ακουγεται καλυτερα ο δερματολογος παρα ο πλαστικος χειρουργος:Ρ:Ρ:Ρ
Η επιλογη ειναι δικη της.

Artemis
21-01-2011, 03:35
Αν κάποιος δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ένα θέμα υγείας με την κλασική ιατρική το επόμενο βήμα είναι οι εναλλακτικές θεραπείες.
Είναι καιρός να ανοίξουμε το μυαλό μας και να μάθουμε μερικά πράγματα γι' αυτές. Τόσος κόσμος έχει γίνει καλά.
Η elisaday που η φίλη της έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα με την ακμή, θα της πρότεινα να πάει να κάνει ομοιοπαθητική.
Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα μπες εδώ http://www.dromostherapeia.gr/ και στην κατηγορία "Ρωτείστε τον ειδικό" ρώτα για την φίλη σου, έχει ομοιοπαθητικό που μπορείς να κάνεις την ερωτησή σου.
Ελπίζω να βοήθησα.

ian
21-01-2011, 09:50
Αν κάποιος δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ένα θέμα υγείας με την κλασική ιατρική το επόμενο βήμα είναι οι εναλλακτικές θεραπείες.
Είναι καιρός να ανοίξουμε το μυαλό μας και να μάθουμε μερικά πράγματα γι' αυτές. Τόσος κόσμος έχει γίνει καλά.
Απ' την ομοιοπαθητική; Πες μου έναν που αποδεδειγμένα έχει γίνει καλά από ομοιοπαθητική δραστική ουσία.

bigsmoot
10-05-2011, 00:15
εμμμ τα καλυτερα προιοντα για ακμη για μενα ειναι τα φυσικα , οργανικα. Φτιαξε μασκες μια καλη ειναι μπλενταρε καθαρισμενα αγγουρια και αγορασε και ενα πακετο αργυλο για μασκα βαλτο στον πολτο και αστο για κανα μισαορο... φυσικο και αποτελεσματικοο

harrys56
11-05-2011, 20:55
Το καλύτερο για εμένα ειναι το la roche-posay effaclar

KONSTANTINA3
27-07-2011, 16:29
ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΘΕΡΑΠΕΙΩΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΤΕΛΕΙΟΣ!!!

xristina natela
25-09-2011, 17:11
Γεια σας σε ολους.Το ονομα μου ειναι Χριστινα Νατελα.Προσωπικα υπεφερα 14 χρονια απο ακμη και μαυρα στιγματα.Εχω παει σε δερματολογους,εχω δοκιμασει πολλες κρεμες.Δεν εβρισκα ποτε τι λυση.Οσπου γνωρισα στο εξωτερικο εναν ανθρωπο ο οποιος μου προτεινε μια κρεμα,ειναι τωρα εναμισι χρονο που εχω βρει λυση στο προβλημα μου.Απο τιν πρωτη εβδομαδα που ξεκινισα να τιν βαζω καθε βραδι στο προσωπο μου ειδα αποτελεσματα παρα πολυ καλα και επειδη ξερω ποσο μπορει να υποφερει ενας ανθρωπος.

skam
25-09-2011, 17:36
Χριστίνα, κάθε δέρμα δεν αντιδρά με τον ίδιο τρόπο σε μια θεραπεία. Για αυτό καλύτερα πριν κάποιος να χρησιμοποιήσει μια φαρμακευτική κρέμα να απευθυνθεί σε δερματολόγο. Ιδικά αν το πρόβλημά του είναι σοβαρό.
Επίσης καλό είναι να αποφεύγει κανείς να μοιράζει το τηλέφωνό του στο διαδίκτυο, καθώς και να είναι κάπως προσεκτικός σε ιατρικής φύσης συμβουλές.

efaki
25-09-2011, 19:00
λοιπον τραβιεμαι και εγω με την ακμη χρονια τωρα...πηγα σε ποσους δερματολογους απο την αρχη για να το προλαβω πριν φουντωσουν και μου εδειναν κρεμουλες και σαπουνακια...που στην ουσια δε κανουν τπτ...φετος βρηκα μια καταπληκτικη δερματολογο,ψαξαμε μαζι το θεμα και τωρα σε 10 μερες ξεκιναω θεραπεια...μου εχει δωσει και ενα σαπουνι για πρωι βραδυ το la roche-posay και εχει 11,15 στα φαρμακεια ;) αλλα μονο με αυτα δουλεια δε θα κανεις....αν θες πεσ μου να σου πω το ονομα της και που μπορεις να τη βρεις για να κλεισεις ενα ραντεβου μαζι της να ξεμπερδευης μια και καλη με την ακμη...οσο την αφηνεις καταστρεφεις το δερματακι σου και οταν πια αποχωρισει θα σου εχει αφησει ανεπανορθωτη ζημεια..κριμα ειναι...ποσο χρονων εισαι?????

xrysaki
28-09-2011, 03:20
Γεια σας! Ταλαιπωρούμαι κι εγώ με ακμή… Είμαι 22 και άρχισα να βγάζω σπυράκια μετά την εφηβεία. Αποφάσισα να πάω σε δερματολόγο για κάποια πιο εντατική θεραπεία, καθώς ότι δοκίμαζα μόνη μου από φαρμακείο δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα. Ο πρώτος δερματολόγος μου είπε ότι έχω κυστική ακμή και η μόνη λύση είναι τα accuran. Μαθαίνοντας όμως τις παρενέργειες τρόμαξα και ήθελα και μια δεύτερη γνώμη, ο οποίος μου είπε ότι έχω βλατιδοφλυκταινώδη ακμή και μου πρότεινε τα minocin σε συνδυασμό μΆ ένα gel indoxyl, ενώ ένας τρίτος την ονόμασε μικτή και μου έδωσε απλά μια μίξη αλοιφών. Πολυκηστικές ωοθήκες δεν έχω. Πώς μπορώ να καταλάβω τελικά ποιος απΆ όλους έχει δίκιο;;; Τα accuran προτείνονται για όλους τους τύπους ακμής; Ακόμη κι αν δεν είναι βαριάς μορφής; Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να κάνω…

CHRIS_FEMALE
28-09-2011, 09:10
Η πολυκηστίτιδα ωοθηκών δεν σχετίζεται με την ακμη.Έλεος ! Ποιος άσχετος σε πληροφόρησε λανθασμένα...;Ότι νά'ναι!Τέσπα.
Έχω ακουσει οτι για δερματολογικα προβληματα ειναι παρα πολυ καλο το νοσ/μειο Ανδρεας Συγγρος.

xrysaki
28-09-2011, 13:51
Οι ορμονικές διαταραχές είναι μια απο τις αιτίες της ακμής που συνήθως αντιμετωπίζεται με αντισυλληπτικά. Εγώ δεν ανήκω όμως σ' αυτήν την κατηγορία οπότε δεν με αφορά ιδιαίτερα. Ο δικός μου προβληματισμός είναι αν αρχίσω κατευθείαν τα accuran να ξεμπερδεύω ή αν το παλέψω με άλλες αντιβιώσεις. Υπάρχει κάποιος που να έχει απαλαχθεί απο τα σπυράκια με αντιβιώσεις; Μια επίσκεψη στο νοσ/μειο ίσως μου δώσει μια τελικη λύση...ευχαριστώ CHRIS_FEMALE!

androo
18-06-2012, 13:10
bjg,kukluil;y

SAMPOTER
05-01-2013, 20:58
γεια σου φιλε μου, δεν διαβασα τα παραπανω σχολια, παντως εγω εχω να σου προτεινω κατι που σε πολλους εκανε δουλεια και εχει ας πουμε απο μηδενικο εως ελαχιστο κοστολογιο. εχω και γω προβλημα με ακμη, βεβαια εγω ειμαι στην εφηβια ακομα, τελος παντων:

ριχνεις σε ενα δοχειο 3 κουταλιες της σουπας μελι (αλλα παρε μελι καλο, οχι τις πλαστικες ψευτικες σαβουρες που πλασαρουν σε κατι σουπερ μαρκετ της συνφορας) και το αναμειγνυεις με 4 κουταλιες του γλυκου κανελα. ανακατευεις μεχρι να γινει μια παχυρευστη αηδεια :P και το απλωνεις στο προσωπο σου ετσι ωστε να δημιουργήσεις ενα φιλμ λεπτο (μην το παρακανεις γιατι θα σε ενοχλει μετα και θα σταζει) Αν το κανεις αυτο πριν κοιμηθεις και σηκωθεις το πρωι, μολις πλυνεις το προσωπο σου θα νιωσεις αυτη την αισθηση οπως οταν ξυριζεσαι και ανοιγουν οι ποροι του προσωπου. Θα το κανεις για 1 βδομαδα καθε βραδυ. Το βραδυ αφου πρωτα πλενεις καλα το προσωπο σου. Κατα πασα πιθανοτητα μετα το περας των 7 ημερων θα εχουν φύγει τουλαχιστον τα μισα σπυρακια καθως και οι κοκκιναδες απο το προσωπο σου, εννοειτε πως δεν τα σκας σε καμια περιπτωση και δεν τα πειραζεις.
αν θελησεις να κανεις αυτο που σου ειπα (και μιλαμε για πολυ ψαξιμο μεχρι να καταλήξω εδω φιλε μου (ασπιρινες, τιπς, κρεμες και χιλια 2 πραγματα) το βραδυ επειδη θα σε τρωει το προσωπο σου και θα σταζει, καλυτερα να κοιμηθεις με ενα πετσετακι στο προσωπο. τωρα δεν μπορεις να καταλαβεις, αλλα αν το δοκιμασεις θα με θυμηθεις, ισως σου ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να κοιμηθεις γιατι θα σε ενοχλει υπερβολικα, αλλα να ξες οτι αν καταφερεις και το κανεις θα εχει αποτελεσματα. το μελι εχει την ιδιωτητα να αφερει τα σπυρακια και τα κοκκιναδια απο την ριζα και οχι επιφανειακα, τελος ομως δεν γραφω αλλα γιατι σε κουρασα. καλη επιτυχια!

εγκυκλοπαιδικα για να γνωριζεις: τα φυσικα προϊόντα - μειγματα - βοτανα κτλπ αν τα χρησιμοποιησεις σε σωστες συνθηκες λειτουργουν ΠΟΛΥ πιο αποτελεσματικα απο ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ φαρμακο εχει ανακαλυφθεί και προκειτε να ανακαλυφθεί. Πολυ συνοπτικα δεν θελει και πολυ μυαλο για να καταλαβεις οτι τα συμφεροντα των φαρμακοβιομηχανιών εταιριών βγαζουν τρις εκατομυρια με αυτα που πουλαν. (ουσιαστικα κανουν οτι και ενα απλο θεραπευτικο συστατικο απο την φυση οπως το μελι απλα χρησιμοποιουν και αλλες ουσιες ετσι ωστε να χρειαζεται περισσοτερο χρονο για να δρασει, ή να εχει μικροτερα αποτελεσματα) μην με ρωτησετε γιατι, η απαντηση ειναι προφανης ..ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ!! για αυτο και παρα πολλες θεραπιες μηδενικου κοστους και μη χρονοβορες μενουν καλα κρυμενες, ο μονος τροπος να διαδωθει κατι τετοιο ειναι απο μενα σε σενα κλπ, καθως και τα μεσα μαζικης ενημερωσης - παπαγαλάκια δεν αναφεροντε ποτε σε τετοια..

Evi_Ar
10-04-2014, 14:42
Καλησπέρα,έχει ,μία εβδομάδα που έχω ξεκινήσει θεραπεία με τα A-CNOTREN! Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν είναι εύκολο για τις παρενέργιες και συγκεκριμένα με την ψυχολογία και τον ύπνο! Ενώ είμαι άθρωπος που ξυπνάω εδω και μήνες απο τις 6 30 το πρωί απο τοτε που ξενίνησα την θεραπεία δεν μπορώ να ανοίξω τα μάτια μου ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Επίσης άρχισε να εμφανίζετε έντονη ξηροδερμία αλλα και ξηρασία στα χείλη που δεν με ενοχλόυν τόσο, όσο η υπερβολική νύστα και η άσχημη διαθεση! Δεν εχω έντονο πρόβλημα ακμής παραμόνο λίγο στα μάγουλα και στο πιγούνι! Έκανα τα πάντα να φύγουν αλλα δυστυχώς δεν είχα με καμια κρέμα αποτέλεσμα και έτσι μου ειπε ο δερματολόγος μου γι'αυτή τη θεραπεία! Επίσης προβληματίζομαι με τις τόσες ΠΟΛΛΕΣ παρενέργειες ...

panosmek
10-04-2014, 15:23
Καλησπέρα,έχει ,μία εβδομάδα που έχω ξεκινήσει θεραπεία με τα A-CNOTREN! Θα ήθελα να με ενημερώσετε αν είναι εύκολο για τις παρενέργιες και συγκεκριμένα με την ψυχολογία και τον ύπνο! Ενώ είμαι άθρωπος που ξυπνάω εδω και μήνες απο τις 6 30 το πρωί απο τοτε που ξενίνησα την θεραπεία δεν μπορώ να ανοίξω τα μάτια μου ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Επίσης άρχισε να εμφανίζετε έντονη ξηροδερμία αλλα και ξηρασία στα χείλη που δεν με ενοχλόυν τόσο, όσο η υπερβολική νύστα και η άσχημη διαθεση! Δεν εχω έντονο πρόβλημα ακμής παραμόνο λίγο στα μάγουλα και στο πιγούνι! Έκανα τα πάντα να φύγουν αλλα δυστυχώς δεν είχα με καμια κρέμα αποτέλεσμα και έτσι μου ειπε ο δερματολόγος μου γι'αυτή τη θεραπεία! Επίσης προβληματίζομαι με τις τόσες ΠΟΛΛΕΣ παρενέργειες ... Ναι, αυτα τα χαπια εχουν πολλες παρενεργειες. Για αυτα δεν σε ενημερωσε ο δερματολογος σου; δεν σου εδωσε συμβουλες; Παρ'ολα αυτα για την ξηροδερμια στο προσωπο σου μπορεις να βαζεις κρεμα ενυδατωσης, για τα χειλη liposan και επισης για την ξηροφθαλμια να βαζεις φυσικα δακρυα το βραδυ πριν κοιμηθεις και το πρωι οταν ξυπνας και γενικα οταν νιωθεις εντονη την ξηροτητα... ολα αυτα που λες ειναι μεσα στις παρενεργειες του φαρμακου και καλο θα ηταν να σε συμβουλευσει ο δερματολογος σου που επρεπε να το ειχε κανει απο την αρχη και να σου πει για ολα αυτα και κακως που δεν το εκανε, οποτε ρωτησε αυτον καλυτερα!

Evi_Ar
10-04-2014, 15:36
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου! Ο Δερματολόγος με ενημέρωσε για τα μάτια,το δέρμα και τα χείλια αλλα όχι για την τόση νύστα και κακοκεφιά!Μου κάνει εντύπωση η τόση υπνηλία που έχω,σε μία εβομάδα που κάνω την θεραπεία! Είναι πολύ έντονη ! Γνωρίζεις πόσο διαρκούν αυτές οι παρενέργειες?

panosmek
10-04-2014, 16:23
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου! Ο Δερματολόγος με ενημέρωσε για τα μάτια,το δέρμα και τα χείλια αλλα όχι για την τόση νύστα και κακοκεφιά!Μου κάνει εντύπωση η τόση υπνηλία που έχω,σε μία εβομάδα που κάνω την θεραπεία! Είναι πολύ έντονη ! Γνωρίζεις πόσο διαρκούν αυτές οι παρενέργειες? Ολες αυτες οι παρενεργειες διαρκουν για οσο κανεις την θεραπεια. Απο την στιγμη που την σταματισεις φευγουν ολα και θα εισαι οπως πριν!

marios1978
07-05-2014, 23:57
Καλησπέρα σε όλες και σε όλους!
Είδα το θέμα σας και είπα να απαντήσω διότι έχω προσωπική εμπειρία από άτομο στην οικογένεια μου. Σε περίπου δύο εβδομάδες καθημερινής χρήσης είδε θεαματικά αποτελέσματα. Χρησιμοποίησε προιόντα με κύριο συστατικό το ασήμι (νανοάργυρο).

pettheo
16-11-2014, 23:48
www.cosmos1.fgxpress.com