PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλυτερη Ελληνική Ταινία

PER
23-09-2003, 11:52
για αλλους η ΛΟΥΦΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ αποτελεσε μια προσπαθεια ανακαμψης του ελληνικου κιν/φου,Για αλλους παλι ,ΤΑ κουρελια εξακολουθουν να τραγουδουν ακομη.

nightwing
23-09-2003, 11:57
Μου αρεσε πολυ το "Ο Χαμενος τα παιρνει ολα"
Η ερμηνεια του Αγγελακα δεν ηταν καλη, αλλα το συγκεκριμενο υφος λειπει απο τον ελληνικο κινηματογραφο.

YPSILON
25-09-2003, 21:03
"Γλυκιά Συμμορία" δαγκωτό!

Νικολαΐδης rules !

Bogey
26-09-2003, 09:46
Τα "Κίτρινα γάντια".

numero
26-09-2003, 11:04
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Bogey
Τα "Κίτρινα γάντια".

Δαγκωτό ... τα "Κίτρινα Γάντια"!!!! :D

..και έπονται:

"Μακρυκωσταίοι & Κοντογιώργηδες"
"Ο Ηλίας του 16ου"

:wavey:

Kurt Cobain
27-09-2003, 20:14
Dekapentaugoustos.

nolight
27-09-2003, 20:36
Θα σε κάνω βασίλισσα!!!

Σωτηρόπουλος
28-09-2003, 01:58
"Το βλέμμα του Οδυσσέα" και "Μια Ελληνίδα στο Χαρέμι". Για τους γνωστούς λόγους.

GuardiaN
28-09-2003, 12:36
Χαλαρά το

"ΕΦΑΠΑΞ" Με τον Πέτρο Φιλλιπίδη! Τρελό γέλιο! :D

LoraMars
28-09-2003, 13:51
"Ο Θιασος" του Θ. Αγγελοπουλου και

"Πολυτεχνιτης κ΄ Ερημοσπιτης" με τον Θαναση Βεγγο για τις καλυτερες σουρεαλ ατακες που εχουν γραφει ποτε σε ελληνικη κωμωδια.

:smokin:

staurito
28-09-2003, 19:56
[]
"Πολυτεχνιτης κ΄ Ερημοσπιτης" με τον Θαναση Βεγγο για τις καλυτερες σουρεαλ ατακες που εχουν γραφει ποτε σε ελληνικη κωμωδια.

:smokin: [/B][/QUOTE]με βρισκεις συμφωνω!!!!

ice queen
29-09-2003, 00:19
Καλυτερος για μενα ο Θανασης Βεγγος με τα θου-βου,φαλακρος πρακτωρ.................. :-) Απιθανο γελιο.............. :D

LESTAT
30-09-2003, 02:04
ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ ΓΑΝΤΙΑ Κ Ο ΒΕΓΓΟΣ ΣΤΑ ΘΟΥ-ΒΟΥ.

Dorian7
30-09-2003, 10:15
1."Θίασος"
2."Ρεμπέτικο"
3. " Της Κακομοίρας "
Μου κρατάς και λεφτά γι'αυτόν τον ΙΚΑ.
Ποιός είναι αυτός ο ΙΚΑΣ;
Δεν τον θέλω εγω αυτόν τον ΙΚΑ.
Χατζηχρήστος (Ζήκος) στο "Της κακομοίρας".

vkapartz
02-10-2003, 13:59
Singapore Sling (http://www.nikolaidis.eexi.gr/sling1.htm) (αν και κάποτε πρέπει να το δω ολόκληρο)

:cool:
--
Βαγγέλης

Marine
02-10-2003, 14:09
Της Κακομοίρας δαγκωτό!

William Wallace
05-10-2003, 13:57
Δεν θα αναφερθώ στον παλιό, αλλά στο νέο ελληνικό κινηματογράφο...
Οπότε....Το κλάμα βγήκε απ'τον παράδεισο!!! Πολύ γελιο! :-)

Danny Parker
06-10-2003, 15:55
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από vkapartz
Singapore Sling (http://www.nikolaidis.eexi.gr/sling1.htm) (αν και κάποτε πρέπει να το δω ολόκληρο)

--
Βαγγέλης

Δεν ξερω αν ειναι η καλυτερη, η πιο cult (κλισε I know) ειναι σιγουρα

spoul
10-10-2003, 12:00
Καλοί μου άνθρωποι, όλες οι ταινίες του Θανάση Βέγγου (κυρίως Πράκτορας ΘΒ).

Απλά αξεπέραστος.

"Των πρακτόρων η σχολή, είναι χρήσιμη πολύ"!!!

:D :D :D :D :D

LEE MU BAI
10-10-2003, 13:02
ΜΕ ΤΡΕΛΛΑ ΤΟ "ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑΣ" , ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ...

NBA-holic
24-10-2003, 10:59
Ναι, πολύ καλός ο Θου-Βου.

Συν οι κλασικές "Κάλπικη Λίρα" και "Στέλλα".

numero
24-10-2003, 11:07
Σε συνέχεια προηγούμενου μηνύματός μου... συμπληρώνω:

1. Της Κακομοίρας
2. Κάλπικη Λύρα
3. Η Ωραία των Αθηνών
4. Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα κι ο κοντός
5. Το χώμα βάφτηκε κόκκινο
6. Φαλακρός πράκτωρ 000
7. Δόκτωρ Ζιβάγκο
8. Η θεία απ' το Σικάγο
9. Η κυρά μας η μαμή
10. Αλλοίμονο στους νέους

κλπ..κλπ..κλπ...

Αλλά...επιμένω να ξεχωρίζω τις 3:
1. Κίτρινα γάντια
2. Μακρυκωσταίοι & Κοντογιώργηδες
3. Ο Ηλίας του 16ου

(δεν υστερεί το 'Της Κακομοίρας')

:love2:

Hip Hop
17-01-2004, 03:38
Εμένα,μεγαλύτερη εντύπωση μου έκαναν το "ΣΤΑΚΑΜΑΝ"(Καφετζόπουλος),"ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ"(Καφετζόπουλος) και "ΠΑΜΠΤΩΧΟΙ Α.Ε."(Μπέζος)... :-)

souvlitsa
18-01-2004, 09:30
Η Εαρινή Σύναξη Των Αγροφυλάκων είναι μια ταινία όμορφη και τεχνικά άψογη. Δε θυμάμαι σκηνοθέτη.

Αν μιλάμε για ταινία-σταθμό, τότε διαλέγω Γλυκιά Συμμορία.

YPSILON
18-01-2004, 18:13
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από souvlitsa
Η Εαρινή Σύναξη Των Αγροφυλάκων είναι μια ταινία όμορφη και τεχνικά άψογη. Δε θυμάμαι σκηνοθέτη.

Χμμμ... και το Cine.gr τι τό 'χουμε ε;
Άντε, έψαξα εγώ για σένα, είναι ο Δήμος Αβδελιώδης. ;-)

Αν μιλάμε για ταινία-σταθμό, τότε διαλέγω Γλυκιά Συμμορία.

Κι εγώ μαζί σου με χίλια !

souvlitsa
29-01-2004, 23:14
Νά σαι καλά βρε Υψιλον :-)

Μου άρεσε και μια άλλη ταινία του Αβδελιώτη, το Δέντρο που Πληγώναμε.

Πώς ξέχασα και τον Κούνδουρο?? Έχω δει πολύυυυ παλιά τις Μικρές Αφροδίτες, μια ταινία που εκείνη την εποχή μου έκανε τρομερή εντύπωση και θα ήθελα να ξαναδώ κάποτε, αλλά...χλωμό μάλλον.

Υπάρχει και μια ταινία ιστορική που έχει δείξει η tv 1-2 φορές. Είναι του Αλέκου Σακελλάριου, ιστορική αναδρομή στον ελληνικό κινηματογράφο. Εκείνος ο Αχιλλέας Μαρδάς θα μου μείνει αξέχαστος!! :D Γνωρίζει κανείς τον τίτλο??

dirakis
30-01-2004, 18:39
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από souvlitsa
Πώς ξέχασα και τον Κούνδουρο?? Έχω δει πολύυυυ παλιά τις Μικρές Αφροδίτες, μια ταινία που εκείνη την εποχή μου έκανε τρομερή εντύπωση και θα ήθελα να ξαναδώ κάποτε, αλλά...χλωμό μάλλον.

καθόλου χλωμό. Δεν άκουσες ότι κυκλοφόρησε (εδώ και αρκετό καιρό) σε DVD από τη New Star (την είχαμε μάλιστα δώσει δώρο σε διαγωνισμό στο Cine.gr);;;

dalaiklama
30-01-2004, 19:12
Μια απο τις καλυτερες σλαπστικ κωμωδιες,φυσικα εννοω τον Φαλακρο Πρακτορα 007.Τι Τριο Στουτζες,τι Abraham-Zucker,τι Τρελες Σφαιρες...

souvlitsa
31-01-2004, 16:39
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dirakis

καθόλου χλωμό. Δεν άκουσες ότι κυκλοφόρησε (εδώ και αρκετό καιρό) σε DVD από τη New Star (την είχαμε μάλιστα δώσει δώρο σε διαγωνισμό στο Cine.gr);;;

Όχι!! Δεν είχα ιδέα!! Ευχαριστώ για την πληροφορία. Μάλλον θα πρέπει να επισκέπτομαι τακτικότερα τη σελίδα σας. :-)

IOLH
19-02-2004, 17:07
Μια απλη ερωτηση στον φιλο που ψηφισε το Singapore Sling ως καλυτερη ταινια:Τι ακριβως σου αρεσε σε αυτο το εκτρωμα???Και σου βαζω μια απλη σκεψη:Θα αντεχες να το δεις αν ηταν εγχρωμο???Εκτος αν εισαι φαν του οτι πιο Psycho-thriller-cult κυκλοφορει στην αγορα.
Οσον αφορα τη ψηφο μου με διαφορααα" Της κακομοιρας"ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ :D

verbal
19-02-2004, 18:48
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από IOLH
Μια απλη ερωτηση στον φιλο που ψηφισε το Singapore Sling ως καλυτερη ταινια:Τι ακριβως σου αρεσε σε αυτο το εκτρωμα???

Δεν είμαι ο φίλος που ψήφισε, αλλά η φωτογραφία στην ταινία ήταν απλά εκπληκτική. Όπως και στις περισσότερες ταινίες του Νικολαϊδη φυσικά. Και αυτό είναι κάτι που νομίζω ότι μπορούν να συμφωνήσουν και όση δεν είναι φαν του ο,τι πιο "psycho-thriller-cult" κυκλοφορεί.

Αλήθεια, πού χάθηκες βρε ΙΟΛΗ μας;

vkapartz
20-02-2004, 00:52
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από IOLH
Μια απλη ερωτηση στον φιλο που ψηφισε το Singapore Sling ως καλυτερη ταινια:Τι ακριβως σου αρεσε σε αυτο το εκτρωμα???Και σου βαζω μια απλη σκεψη:Θα αντεχες να το δεις αν ηταν εγχρωμο???Εκτος αν εισαι φαν του οτι πιο Psycho-thriller-cult κυκλοφορει στην αγορα.
Οσον αφορα τη ψηφο μου με διαφορααα" Της κακομοιρας"ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ :D Αφού τη χαρακτηρίζεις έκτρωμα δεν έχει νόημα και να απαντήσω. Πληροφοριακά και.. άσχετα πάντως, δέκα καιβάλε χρόνια μετά, ένα συγκρότημα από την.. Ισλανδία έχει πάρει το όνομά του από την ταινία. Θυμίζουν έντονα Jesus & Mary Chain (και δε λέγονται "Της κακομοιρας")

:p
--
Βαγγέλης

Υ.Γ. Εγώ είμαι φίλος του φίλου που δε ψήφισε :P

vkapartz
20-02-2004, 01:01
Χεχεχε και μόλις ανακάλυψα ότι δε την έχουν δει την ταινία (http://www.cucamonga.be/interviews/SingaporeSling0603.htm). Μήπως να τους στείλουμε καμιά συλλογή του Νικολαίδη?

:p

IOLH
20-02-2004, 14:10
Αγαπημενε Verbal...δεν χαθηκα...εδω περιφερομαι..απλα απαντω μονο σε οτι εχω κατι να πω :baby:
Φιλε vkapartz ...νομιζω οτι απαντησες μονος σου για το συγκροτημα!!Α! Και δε βρισκω και τοσο κακη ιδεα το να βγει συγκροτημα με ονομα : Της κακομοιρας....διοτι αν μεταφραζαμε στα ελληνικα ξενα συγκροτηματα οπως FAT BOY SLIM, JESUS & MARY CHAIN,PET SHOP BOYS,CHEMICAL BROTHERS και πολλα ακομα...νομιζω οτι το "δικο" μου ονοματακι μια χαρα ακουγεται!!!

Οσον αφορα το Singapore sling...τι να πω...γουστα ειναι αυτα! :wavey:

requiem
28-02-2004, 17:52
Η "Στέλλα" ήταν από τις καλύτερες ταινίες. Και επίσης πολλές από τις κωμωδίες του παλιού ελληνικού κινηματογράφου που τις έχετε αναφέρει ήδη. Βέγγος forever!

kostas_1966
29-02-2004, 03:14
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από YPSILON
"Γλυκιά Συμμορία" δαγκωτό!

Νικολαΐδης rules !

Ετσι ακριβως!Πανηγυρικα η καλυτερη Ελληνικη ταινια.
Εκτοτε ψαχνω για ταινιες των Μοσχου-Σπυριδακη(οχι απαραιτητα να παιζουν μαζι).
Δυστυχως την φιλμογραφια τους δεν την εχω,αν μπορει καποιος να βοηθησει...
Επισης δυστυχως,αν και ξεφευγω λιγο,το οτι πλεον δεν υπαρχει το soundtrack απο τον "δουρειο ιππο".Ποσο μικρη αγορα ειμαστε τελικα...

verbal
29-02-2004, 14:15
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από kostas_1966
Εκτοτε ψαχνω για ταινιες των Μοσχου-Σπυριδακη(οχι απαραιτητα να παιζουν μαζι).
Δυστυχως την φιλμογραφια τους δεν την εχω,αν μπορει καποιος να βοηθησει...

Ρίξε μια ματιά εδώ για τον Μόσχο (http://www.cine.gr/people.asp?name=%CC%EF%F3%F7%EF%F2%2C%20%D4%E1%EA% E7%F2) κι εδώ για τον Σπυριδάκη (http://www.cine.gr/people.asp?name=%D3%F0%F5%F1%E9%E4%E1%EA%E7%F2%2C% 20%D4%E1%EA%E7%F2) ;-)

William Wallace
24-03-2004, 21:29
Δεν μπορώ να ξεχωρίσω συγκεκριμένες ταινίες, αλλά μπορώ να ξεχωρίσω τον Κώστα Βουτσά!! ;-)

kethryes
25-03-2004, 11:44
Συμφωνω με τη Γλυκια Συμμορία!

Προσθέτω μερικες ακομα.... ποτε δε μπορω να πω μια!!!

Θιασος, Μετεωρο Βημα του Πελαργου, Αναπαρασταση
Η Εαρινη Σύνοδος τον Αγροφυλάκων
Μεταιχμιο

lenia
25-03-2004, 23:25
κλασσικός ( δεν ξέρω αν ισχύει αυτός ο χαρακτηρισμός ) ελληνικός κινηματογράφος:
ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ ΓΑΝΤΙΑ για τις θεϊκές ατάκες

νέος ελληνικός κινηματογράφος:
ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ για τη σκηνοθετική του άποψη

πάντως μου κινήθηκε η περιέργια και θα δω τη γλυκιά συμμορία

hannibal
29-03-2004, 21:43
Ειδα χτες τη Γλυκια συμμορια και μου αρεσε αλλα εχω καποια κενα...(μαλλον της ταινιας ειναι και οχι δικα μου)

π.χ. Γιατι η γκομενα στο τελος πυροβολουσε το φιλο της στα σκαλια???και μετα του δωσε ενα φιλι και τον χτυπησε???

Τελικα μπατσοι ηταν αυτοι που τους παρακολουθουσαν ε?γιατι?για κατι συγκεκριμενο η γενικα...?τελικα η Σοφια ειχε σκοτωσει καποιον στο τρενο?για ποιο λογο?

Γενικα τι ρολο βαρουσε η Σοφια??αυτοι που ειχε συναντησει και τους εδωσε κατι λεφτα τι ηταν??

Γιατι δε μας εδειξαν ουτε οταν πετυχαν την γκομενα στα σκαλια ουτε τον αλλον??η εγω δε προσεχα??

Ο Σπυρος (που πεθανε) εκτος απο το οτι ηταν φιλος ολων τι ρολο βαραει??

αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα....

Οσο για καλυτερη ελληνικη ταινια ισως το Hardcore αν και εκει εχω πολλα κενα...

mygoskotostra
20-04-2004, 16:37
kai i tainia ''Polaroid'' htan poly kalh!!!!
me xafniase thetika!!! :blush:
:smokin:

mousetrap
25-04-2004, 12:36
Γενικώς οι ταινίες της Finos Films...με διαφορά όμως:
"Τα κίτρινα γάντια","Η ωραία των Αθηνών","Η θεία από το Σικάγο","Κάτι να καίει","Η χαρτοπαίκτρα","Οι κληρονόμοι","Ραντεβού στον αέρα","Η κάλπικη λίρα"...
Αλλά και ταινίες όπως "Στέλλα","Ποτέ την Κυριάκη"+"Της κακομοίρας"...Τέλος και η πρόσφατη "ΠΟΛΙΤΙΚΗ κουζίνα"
:wavey: :wavey: :wavey:

mpartim
24-05-2004, 16:03
tha arxiso ki ego apo nikolaidi...
glikia simmoria (pola erotimata sxetika me aytin thn tenia ...file min to psaxnis i sofia itan treli ke prezoy....
genia den itan ke i pio isixi parea ton athinon opote i parakolouthisi itan epivevlimeni...aloste ayto ine to kirio simoio tis tenias..)
o drakos apo koundoyro!!!!!!
no bugdet story toy renoy xaralampidi(gia tin epoxi mas pu kiriarxoyn ilithies seksokomodies ayti ine terastio vima gia to elliniko cinema)
ti ekanes ston polemo thanasi!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(akseperastos thanasis beggos )

BOEING
09-06-2004, 01:22
"Μιας πεντάρας νιάτα"

maestria
18-06-2004, 11:01
Χμμ, από τις παλιές δεν μπορώ να διαλέξω (έχει πολλές που είναι πάρα πολλές, σημειώνω τα "Κοκκινα Φανάρια" - έχω αδυναμία στην Καρέζη :p )

Από σύγχρονες μια που με εξέπληξε (γιατί είχα βαρεθεί να βλέπω ΠΑΤΑΤΕΣ) είναι "Οι γενναίοι της Σαμοθράκης"! Πολύ καλή ταινία!

mousetrap
18-06-2004, 16:34
Πρόσφατα είδα τον "Δράκο" του Νίκου Κούνδουρου.
Μου άρεσε πάρα πολύ,ήταν απίθανη.Αναμφισβήτητα η καλύτερη ερμηνεία του Ντίνου Ηλιόπουλου.
Εξαιρετική και η μουσική του Μάνου Χατζιδάκι...!!! :smokin:

mousetrap
30-07-2004, 22:41
Σήμερα είδα την ταινία "15Αύγουστος"...Ειλικρινά έπαθα την πλάκα μου...Το έργο είναι τέλειο...!!!
Υπέροχη η ταινία,υπέροχη η σκηνοθεσία του Γιάνναρη,υπέροχη η ερμηνεία της Καστάνη,υπέροχη η μουσική επένδυση,υπέροχη η Γλυκερία...!!!Σας προτείνω να την δείτε αν δεν την έχετε δει ήδη...

mygoskotostra
31-07-2004, 12:13
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mousetrap
Σήμερα είδα την ταινία "15Αύγουστος"...Ειλικρινά έπαθα την πλάκα μου...Το έργο είναι τέλειο...!!!
Υπέροχη η ταινία,υπέροχη η σκηνοθεσία του Γιάνναρη,υπέροχη η ερμηνεία της Καστάνη,υπέροχη η μουσική επένδυση,υπέροχη η Γλυκερία...!!!Σας προτείνω να την δείτε αν δεν την έχετε δει ήδη...
συμφωνω !!!

Highlander
31-07-2004, 19:37
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ''ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑΣ"!!Η ΤΑΙΝΙΑ ΕΧΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΑΤΑΚΕΣ!!!!!

Nana
02-08-2004, 09:16
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Highlander
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ''ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑΣ"!!Η ΤΑΙΝΙΑ ΕΧΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΑΤΑΚΕΣ!!!!!

το "της κακομοίρας" θεωρείται επίσης από τους Έλληνες της Αυστραλίας ως η καλύτερη ταινία του παλιού ελληνικού κινηματογράφου. Όταν προβάλεται, συγκεντρώνονται όλοι μαζί για να τη δουν και να γελάσουν. ;-)

maestria
02-08-2004, 12:40
ΤΙ ακριβώς σας άρεσε στον 15Αύγουστο ρε παιδιά?!!? :mad:
Εγώ χτυπιόμουνα και περίμενα να τελειώσει!

mousetrap
02-08-2004, 16:43
Μην μου πεις πως η ερμηνεία της Καστάνη δεν ήταν καταπληκτική...!!!Αλλά και η Γλυκερία στο τραγούδι που άψογα εκτέλεσε...!!!
:wavey: :wavey: :wavey:

maestria
03-08-2004, 11:33
Το τραγούδι μ'αρεσε, η Καστάνη ήταν καλή . . . Η υπόλοιπη ταινία?!?!!?!? Είχε σενάριο; Είχε συνοχή; Είχε νόημα?!?!? :wow:

Προσωπική μου άποψη παιδιά (σεβαστή η γνώμη του καθένα) η ταινία μ'απογοήτευσε και με οδήγησε σε μαύρες σκέψεις για τον σύγχρονο ελληνικό κινηματογράφο.

Ευτυχώς "Οι γενναίοι της Σαμοθράκης" μου αναπτέρωσαν τις ελπίδες :D

mousetrap
04-08-2004, 16:16
Εννοείται πως η γνώμη του καθενός είναι σεβαστή...!!! :wavey: :wavey: :wavey:
Κρίμα πάντως γιατί όσο συμφωνήσαμε για "Το τρίο της Μπελβίλ" τόσο διαφωνούμε για τον "15Αύγουστο"... :-( :-( :-(
Αλλά τι να κάνεις "Πόλεμος εστί πατήρ πάντων" όπως έλεγε και ο Ηράκλειτος (με εννοείς πιστεύω...!!! :-) )

mygoskotostra
04-08-2004, 17:15
σιγουρα μια απο τις καλυτερες ελληνικες ταινιες,συγχρονη μαλιστα,ειναι το Δυσκολοι Αποχαιρετισμοι:O μπαμπας μου...!

aegeansa
05-08-2004, 20:23
"Φτηνά τσιγάρα" Χαραλαμπίδης
"Ενας κι Ενας" Κιμουλης-Καλογερόπουλος

Ο λεγόμενος παλιός ελληνικός κινηματογράφος δεν μαρεσει και δεν τον θεωρώ κινηματογφάφο, ωστόσο ο αυτοσχεδιασμός κάποιων πρωταγωνιστών είναι αξιοθαύμαστος, αξιόλογος και ανεπανάληπτος!!

mousetrap
06-08-2004, 12:39
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από aegeansa

Ο λεγόμενος παλιός ελληνικός κινηματογράφος δεν μαρεσει και δεν τον θεωρώ κινηματογφάφο

No comments...

:confused: .............. :confused: .................. :confused:

aegeansa
06-08-2004, 16:10
Γιατί τέτοια στάση? Την άποψή μου εξέφρασαν σε ένα ζήτημα καθαρά αισθητικής και προσωπικών κριτιρίων..

mousetrap
06-08-2004, 16:28
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από aegeansa
Γιατί τέτοια στάση? Την άποψή μου εξέφρασαν σε ένα ζήτημα καθαρά αισθητικής και προσωπικών κριτιρίων..

Όχι δεν νευριάζω ούτε σε επικρίνω απλώς δεν περίμενα πότε να ακούσω από κάποιον ότι ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος δεν θεωρείτε κινηματογράφος...!!! :smokin:
Αφού το ξεκαθάρισα 5 μηνύματα παραπάνω,όταν έγραψα πως η γνώμη του καθενός είναι σεβαστή...!!! :wavey: :wavey: :wavey:

Nana
07-08-2004, 10:32
Αφήστε που αυτό είναι ένα μεγάααααλο θέμα. Ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος έχει ή φανατικούς εχθρούς ή φανατικούς θαυμαστές. Ακόμα και ανάμεσα στους καταξιωμένους κριτικούς (όχι, δεν εννοώ στα παιδιά του cine, αλλά γοητευόμαστε που μας σκεφτήκατε :D )υπάρχουν αντίπαλα στρατόπεδα σε αυτό το θέμα, οπότε η συμβουλή είναι απλή: Follow your heart! :wavey:

satine m.r.
08-08-2004, 20:37
E, Ελληνες ειμαστε, ο καθενας εχει τη δικη του διαφορετικη αποψη... Οποιοδηποτε θεμα κι αν πιασεις αντιπαλα στρατοπεδα βρισκεις..!

kioy
15-01-2005, 17:36
sigoura oi apopseis diaferoun. egw exw thn apopsi pws o sygxronos ellhnikos kinhmatografos exei ta xalia toy. den mporw na sxoliasw palioteres tainies giati den eimai toso palios. pantws stis meres mas kata thn gnwmh moy 3exwrizoyn h politiki koyzina k to delivery(pragmatika kales tainies)!!!

Max_Stowe
15-01-2005, 22:30
Re seis, exei parexhghthei o Ellhnikos Kinhmatografos. Symfwnw oti exei kapoia xalia, kat' eme logw EKK, alla se kamia periptwsh den "pianei pato". Ama to Ellhniko koino den psaxnei prin paei na dei mia tainia... Den ginetai kapoios na phgainei na dei to Safe Sex, mono kai mono epeidh exei kalo advertising (thymaste ta pamplola trailers, klp.), kai na afhnoun tainies opws... tis tainies tou Xaralampidh(posoi exoun dei to No Budget Story), tis tainies tou Nikolaidh, klp.

Yparxoun kales tainies sthn Ellada, apla prepei na psaxtei to koino... opws kai me tis xenes tainies.

tragikos
24-01-2005, 12:25
Simfwnw me ton Max_Stowe. Iparxoun kales ellinikes tainies alla den einai gnwstes. emena mou arese poli i Politiki kouzina kai apo palio elliniko kinimatografo mou arese i kalpiki lira, to laterna ftwxeia kai filotimo. Kai thewrw oti eixame kai exoume arketa aksiologous ithopoious.

killer_instinct
29-01-2005, 02:58
Η χαρτοπαίχτρα!!
Κορυφαίο!

Frost Priest
08-02-2005, 19:08
Genika oi perissoteres ellinikes tainies einai oraies kai exoun plaka eidika oi palies kales tainies. Kainouries opos loukoumades me meli den lene kai polla. Etsi pisteuo diladi ego.

hannibal
10-03-2005, 14:48
Το Στέλλα που ειδα επιτελους (...) προχτες.

papagrigor
20-03-2005, 18:13
to Coffee and Cigarettes tou Jarmush. Apolaystikh....

papagrigor
20-03-2005, 18:19
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από papagrigor
to Coffee and Cigarettes tou Jarmush. Apolaystikh.... tora to ida ..........xmmmm ellinikh tha elegaaaa kapio me ton iliopoulo...i to veggo....ke o voutsas theos ine ok.... epilegw ayti pou pezei iliopoulos xatzixristos..fovate o giannis to therio ke to therio to giannh..de thimame titlo.:p

dalaiklama
20-03-2005, 20:12
Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες?

papagrigor
21-03-2005, 13:48
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dalaiklama
Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες? nai nai nai!!! teliotato... :blush:

daoni23
06-04-2005, 10:00
δεν εχω δει παρα πολλες αλλα αυτη που μου εχει μεινει ειναι "το ποταμι που δακρυζει"...

P_d Fincher
07-04-2005, 20:15
Μήπως εννοείς το Λιβάδι Που Δακρύζει?

verbal
07-04-2005, 21:36
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από P_d Fincher

Μα τί λες μωρέ Φίντσερ κι εσυ; Δακρύζουν τα λιβάδια;

hannibal
08-04-2005, 02:02
Μολις ειδα Τα κουρελια τραγουδανε ακομα.Μ'αρεσε πολυ αλλα καποια σημεια ηταν πολυ ακυρα (επιτηδες).Παντως η σκηνη με το γιαουρτωμα και η μανια του χοντρουλη με τα βυζια ηταν ολα τα λεφτα.Α και τα χορευτικα που εκαναν με τον Τζουμα...
Η τριλογια 'Τα χρονια της χολερας' ειναι οι μονες ελληνικες ταινιες που θα εμπαιναν σε top λιστα μου.Και το hardcore.

Ποια απο τις τρεις σας αρεσε περισσοτερο??αν σας αρεσουν...

Ανυπομονω για την επομενη ταινια του σκηνοθετη!

daoni23
08-04-2005, 09:23
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από P_d Fincher

ναι, δεν ξερω πως μου ηρθε το "ποταμι". αλλα αντι αλλων...
σορρυ σε οσους τους εκαψα...

P_d Fincher
08-04-2005, 16:19
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από verbal

Μα τί λες μωρέ Φίντσερ κι εσυ; Δακρύζουν τα λιβάδια;

Εδώ ρε δε γελάνε οι πέτρες, γιατί να μη δακρύσουν τα λιβάδια;

neverlandfw
10-04-2005, 15:00
Μην ξεχνάτε το Όσο Υπάρχει Αλκοολ. Μπουαχαχαχαααα.

Βρ.

nightwing
10-04-2005, 17:59
Προχθες ξαναειδα μετα απο χρονια τον "Πατερ Γκομενιο" (ή μηπως ειναι "Μενιος ο Γκομενιος"? δε θυμαμαι) στον ALTER. Τεσπα προκειται για αλλο ενα cult αριστουργημα της χρυσης εποχης του ελληνικου κινηματογραφου. :D

Two thumbs up!!
-Ebert & Roeper

dalaiklama
10-04-2005, 18:59
Που χει αραξει ο Μουστακας σε ενα στύλο και το παιζει άγιος γονιμοποιητής?
Αυτες ηταν εποχες ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

nightwing
11-04-2005, 00:08
Ναι αυτο...

"Ο Μεγας Αλεξανδρος ζει! Ζει και βασιλευει!"

...μετα απο λιγο...

"Προδοσια! Ο Μεγας Αλεξανδρος επεσε στο πεδιο της μαχης!" ;-)

joanna124
14-04-2005, 22:53
Από τον παλιό ελληνικό κινηματογράφο τρελαίνομαι για την ταινία "Της Κακομοίρας". Είναι φοβερή! Επίσης, μου αρέσει το "Μια ελληνίδα στο χαρέμι", αλλά και μιούζικαλ, όπως το "Ραντεβού στον αέρα". Από τον νέο ελληνικό κινηματογράφο, τρελάθηκα με τη "Λούφα και Παραλλαγή" και με "Το Κλάμα βγήκε απ' τον Παράδεισο". Γέλασα πάρα πολύ και με τις δύο. Επίσης, μου άρεσε και το "Ταξίδι στα Κύθηρα" του Αγγελόπουλου, για την φοβερή μουσική και τον Μάνο Κατράκη.

Frost Priest
15-04-2005, 14:57
Roda, tsanta kai kopana itan oraia ola. Kai se oses tainies exoun paiksei o Kostas Boutsas kai o Beggos (kaloi mou anthropoi!!!).

Lady Marion
27-04-2005, 12:35
Το Τζένη Τζένη για τον αείμνηστο Παπαγιαννόπουλο και τα Κουρέλια.

emily
28-04-2005, 01:29
h pena ths amartias einai poly omorfa gyrismenh tainia....

silencer51
05-05-2005, 14:23
Μάλλον το Λούφα και Παραλλαγή, πραγματικά κορυφαίο έργο.

Απο trash-ιές στην κορυφή είναι για μένα το all-time classic The Κοπανοι. ;-)

emily
05-05-2005, 19:42
tha pw kai thn kalpikh lyra...thn xanaeida kai m arese poly....

naDa
07-05-2005, 05:58
den diavasa oles tis apantiseis alla den pire to mati mou kanenan na anaferei ta Ka9armata ?!?!!? oute kan tin Epistrofi twn Ka9armatwn!??! Aparadekto!!! xexe

verbal
07-05-2005, 13:44
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από naDa
den diavasa oles tis apantiseis alla den pire to mati mou kanenan na anaferei ta Ka9armata ?!?!!? oute kan tin Epistrofi twn Ka9armatwn!??! Aparadekto!!! xexe

Ώπα! Δικιά μας είσαι εσύ!

daoni23
07-05-2005, 17:31
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από verbal

Ώπα! Δικιά μας είσαι εσύ!

για την ακριβεια, εχω την εντυπωση οτι ειναι δικ-ος μας...

naDa
07-05-2005, 18:19
Dikia sas, dikia sas!!!!!
den perimena na brw fan twn Ka9armatwn toso grigora!!! xexexe!!! mazi sas loipon!!! :p prosfata brika tin Epistrofi kai kai den to pisteua....tetoio aristourgima!!!! :cool:

Letsa
09-09-2008, 17:12
Δεν ξέρω αν το παθαίνετε και σεις, αλλά όποια ελληνική ταινία και να δω, όσο και να μου αρέσει, δεν μπορώ να την χαρακτηρίσω "Αγαπημένη μου ταινία" ή "Απ'τις αγαπημένες". Και γι'αυτό έκανα μια ξεχωριστη κατηγορία για τις ελληνικές ταινίες της σεζόν αυτής.
Προσωπική καλύτερη ελληνική ταινία για την περίοδο 2007-'08:
"Κλέφτες" του Μάκη Παπαδημητράτου. 8/10

neraidoulini!
20-01-2009, 13:36
Bang bank!!!!!!!!!!!!

Arlekin
03-02-2009, 20:07
Μου άρεσε πάρα πολύ η ταινία "Να μ' αγαπάς (αφιέρομα στον Παύλο Σιδηρόπουλο)" του Θωμόπουλου,
μου άρεσε πάρα πολύ η οπτική γωνία του σκηνοθέτη αλλά και η σύγχηση που επικρατεί μέσα στην ταινία αφού οι δύο πρωταγωνιστές υποδύονται τόσο τον εαυτό τους όσο και έναν άλλον χαρακτήρα (στην περίπτωση του Tom-όπουλου τον εαυτό του στο παρελθόν)...

έχω χαραμίσει πολλές ώρες, παγάκια και ποτήρια ουισκάκι μπροστά στην οθόνη με την κιθάρα αγκαλιά...

Α ναι, μου άρεσε απίστευτα και η μουσική επένδυση

ihmfly
08-02-2009, 15:17
Bank Bang paidia,dn to suzhtw!k apo palio ellhniko kinhmatografo mia trelh trelh oikogeneia..

hannibal
09-02-2009, 06:26
Οι Τεμπέληδες της ευφορης κοιλαδας ειναι για μενα μακραν η καλυτερη ελληνικη ταινια!
Ακολουθουν: Τα Κοκκινα φαναρια, Ρεμπετικο, Ο δρακος, Ο βασιλιας, Γλυκια συμμορια, Ο χαμενος τα παιρνει ολα, Singapore Sling, Hardcore, Ο ασυμβιβαστος, Απόντες, Η καλπικη λιρα, Τα κουρελια τραγουδανε ακομα, Το χωμα βαφτηκε κοκκινο, Παραγγελια, No budget story(αν και παιζει να ειναι αντιγραφη του In the soup).

Ερωτηση: Η εαρινη συναξις των αγροφυλακων και Ο Θιασος αξιζουν??γιατι ειναι πολυ μεγαλα οποτε το σκεφτομαι...

trooper7
13-02-2009, 03:06
Koryfaia ellhnikh tainia einai "Mia zwh thn exoume".
Akolouthoun Ths kakomoiras,Kalpikh lira,O vasilias,To spirtokouto,Pes sth morfinh akoma thn psaxnw,O xamenos ta pairnei ola,Tsiou kai H psyxh sto stoma

Letsa
14-02-2009, 02:24
Από κωμωδία: Πεθαίνω για σένα
...τώρα πιο σοβαρό: Hardcore, Κλαις?, Σπιρτόκουτο
Γενικα πιστευω οτι εχουμε αρχισει να ανυψωνομαστε ως κινηματογραφικη βιομηχανια. :D

Letsa
14-02-2009, 02:36
Ερωτηση: Η εαρινη συναξις των αγροφυλακων και Ο Θιασος αξιζουν??γιατι ειναι πολυ μεγαλα οποτε το σκεφτομαι...

Είναι όντως πολύ καλή ο Θίασος αλλά προσωπικά δεν με πολυελκύουν οι πολύωρες ταινίες και με κούρασε σε κάποια σημεία. Αλλά θα το σκέφτεσαι για αρκετό καιρό αφού το δεις. Απλά είναι γύρω 4 ώρες φρόντισε να το αρχίσεις νωρίς...:p