PDA

Επιστροφή στο Forum : ΩΡΑΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ

astrolpsis
13-08-2010, 17:14
Εδώ μπορείτε να προτείνετε κομμάτια για πιάνο.
Είτε από παλιούς είτε από σύγχρονους συνθετες...Ακομη και τραγουδια διασκευασμενα.
Προσπαθω να βγαλω το moonlight sonata 3rd movement,αλλά επειδη θελει δουλεια ακομα θα εκτιμουσα καποια προταση για ενα ωραιο κομματι.Πιστεψτε με ψαχνω και δεν βρισκω...

Prototype
11-09-2010, 12:13
Η Moonlight Sonata ειναι το πλεον κλασσικο και γνωστο κομματι για πιανο ακομα και για αυτους εξω απο τον χωρο της μουσικης. Δοκιμαστε Rachmaninoff, Prokofiev, Chopin (λατρεια). Θα προτεινα επισης, συνθετες της εποχης του ιμπρεσιονισμου: Debussy, Ravel, Faure, Scriabin κλπ
Το θεμα με αυτους τους συνθετες ειναι οτι οι δημιουργιες τους, πνεουν μια αισθηση "βαριας" κουλτουρας, κανοντας ακροατες που δεν ειναι εξοικειωμενοι με την μουσικη να τις ακουν με δυσκολια. Παραδειγμα : Εχω μελετησει το "Hommage à Rameau" του Debussy παιζοντας το πολυ ικανοποιητικα. Οσες φορες μου λενε γνωστοι και συγγενεις να παιξω πιανο, και παιζω αυτο το κομματι, εχω παρατηρησει οτι στα μεσα της διαρκειας του κομματιου κουραζονται, δεν μπορουν να το παρακολουθησουν, και φευγουν διακριτικα ή μιλανε μεταξυ τους για ασχετα πραγματα, ή ακομα οι πιο ευγενικοι, κοιταζουν δεξια και αριστερα με ενα βλεμα "ποτε θα τελειωσει επιτελους!!".

astrolpsis
11-09-2010, 16:57
Σ ευχαριστω για την απαντηση.Ο Chopin ειναι λιγο δυσκολος...ειχα αρχισει το Winter Wind αλλα δν ειχα τν υπομονη.Ωραιες οι προτασεις σου,απλως ηθελα ν ακουσω καποια προταση γ ενα συγκεκριμενο κομματι ενος συνθετη.
Αυτο με τους συγγενεις το καταλαβαινω..Εδω κανω εξασκηση στο κομματι π ειπα κ η μητερα μου:''κατι πιο ωραιο δν υπαρχει ν παιξεις?''.....
Τα ''ωραια'' κομματια,δηλαδη αυτα π ειναι πιο προσιτα στους περισσοτερους ειναι σχετικα ευκολα..ηθελα ν δουλεψω σ κατι π αξιζει.
Εσυ ποσα χρονια παιζεις?

Prototype
11-09-2010, 17:02
Ηθελα και εγω να ξεκινησω να μελεταω αυτην την σπουδη, αλλα ημουν σε δυσκολη χρονια και δεν μπορουσα να παραμελησω τα κομματια των εξετασεων μου. Φετος ειμαι 2α ανωτερα. Εχω σχεδον τελειωσει ενα φανταστικο κομματι του Chopin, το οποιο και προτεινω, Polonaise Op.44 in F Sharp Minor.

astrolpsis
11-09-2010, 17:55
Το ακουσα μολις,ωραιο κομματι.Θα το χω υποψη μου.Εγω σταματησα το πιανο στη 2α λυκειου.Τωρα π τελειωσα τ σχολειο θ θελα να συνεχισω αλλα οι συνθηκες δεν τ επιτρεπουν.......Ασχολουμαι παντως απο μονη μ.Οταν δουλευεις πανω σ ενα κομματι,το μαθαινεις απ εξω?Εγω γενικα στις συναυλιες και στις εξετασεις ποτε δεν τα μαθαινα απ εξω..τωρα τελευταια μ εχει πιασει αυτο.

Prototype
11-09-2010, 18:34
Οταν δουλευω ενα κομματι, μετα απο συντομο χρονικο διαστημα, ασυναισθητα και χωρις να το θελω, το μαθαινω απ'εξω. Γενικα σε ολες τις επισημες εμφανισεις μου, παντα παιζω τα κομματια απ'εξω. Μερικες φορες και σε ωρα μαθηματος. Και να ξερεις οτι ποτε δεν ειναι αργα για να ξανα ξεκινησεις. Θελει πολυ δουλεια μεν, αλλα για μενα πραγματικα αξιζει τον κοπο. Σε ποια ταξη σταματησες το πιανο?? (πιανου εννοω)

astrolpsis
11-09-2010, 19:25
Στην πρωτη ανωτερα(θα πηγαινα αλλα δεν πηγα)..Η αληθεια ειναι οτι θα το θελα.Απλα τωρα υπαρχουν και οι απαιτησεις απ τις σπουδες.Δεν θα εχω το πιανο μαζι μου.
Καλα εγω ποτε δεν μπορουσα χωρις να το θελω να το μαθαινω απ εξω:p....Καλα ισως χανομουν λιγο στο απειρο και επαιζα καποιες στιγμες ασυναισθητα,αλλα παντα ειχα τις παρτιτουρες μπροστα μου.
Παντως νομιζω πως και μονος να ασχοληθεις δεν χαλασε ο κοσμος.Αν ξερεις απο θεωρια.Το μονο που με χαλουσε στα μαθηματα ειναι οτι επαιζα και κομματια που δεν μ αρεσαν ιδιαιτερα.Θα μου πεις ομως μαθημα ειναι.....

Prototype
11-09-2010, 20:46
Χμ εσυ ξερεις....... χαχα εχει να κανει σχεση με την οπτικη και ακουστικη μνημη αυτο. Το να μελετας μονος σου πιανο, για μενα ειναι πολυ επιφοβο. Οι ενδειξεις του καθηγητη ειναι πολυτιμες ιδιαιτερα εαν εχει μεγαλο ευρος γνωσεων. Δεν ειναι σαν τα μαθηματικα, οπου μπορεις να ανακαλυψεις κατι μονο σου, τουλαχιστον αν ναι, με τιποτα σε τετοιο βαθμο. Και η θεωρια απεχει αρκετα νομιζω απο την τεχνικη και την δεξιοτεχνια στο πιανο. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω, επειδη θελω να ασχοληθω επαγγελματικα με το πιανο.

Οσο για τα κομματια που βαριοσουν, νομιζω οτι ολοι που πανε πιανο περνανε απο αυτην την κατασταση. Για μενα κρατησε μεχρι την 2α μεση. Αργοτερα, με τραβουσε ακομα πιο πολυ οσο ανεβαινε το επιπεδο. Και τωρα εχω φτασει σε μια κατασταση που πρεπει να παιξω τουλαχιστον μια με δυο ωρες την ημερα.

astrolpsis
11-09-2010, 21:09
Ναι ισως και να χεις δικιο.Σιγουρα ενας καθηγητης χρειαζεται ειδικα αν θες να ασχοληθεις επαγγελματικα.Εσυ τι σπουδασες ή σπουδαζεις κατι?Νομιζω οτι μετανιωσα π σταματησα,αλλα ξερω οτι δεν θ εδινα τον καλυτερο εαυτο μου γ αυτο ειπα ν τ αφησω.:(.Γραφεις δικα σου κομματια?

Prototype
11-09-2010, 21:35
Φετος θα ξαναδωσω πανελληνιες, με στοχο το μουσικο τμημα του Αριστοτελειου Πανεπιστημιου. Εδωσα περσι (δηλαδη τον Μαιο-Ιουνιο), και ενω περιμενα να κατεβουν οι βασεις, ανεβηκαν. Αλλα, ηταν δικο μου το φταιξιμο, ελλειψη υπευθυνοτητας. Τελοσπαντων. Μολις τελειωσω σπουδες εδω, θα με στειλουν στο εξωτερικο οι γονεις μου, ή με υποτροφια απο το ωδειο μου, αφου γι'αυτους ειμαι "πολλα υποσχομενος μαθητης" :p
Οχι δεν εχω φτασει στο σημειο να γραψω δικα μου κομματια ακομα. Θελω να "ακονισω" στο επακρο την τεχνικη και την δεξιοτεχνια. Αργοτερα ισως ασχοληθω και με συνθεση, ενορχηστρωση, ωδικη κλπ

astrolpsis
11-09-2010, 22:04
Καλη επιλογη.Με αυτα που μου λες πιστευω θα πετυχεις.Εγω ασχολουμαι ερασιτεχνικα:p

Prototype
13-09-2010, 10:23
Ευχαριστω. Και τωρα, ας προτεινουμε καποια κομματια οπως λεει και ο τιτλος. Αφου εισαι 1η ανωτερα, ενα κομματι ανταξιας δυσκολιας ειναι το νυχτερινο του Chopin op.27 no.2. Το παρουσιασα και σε συναυλια, και πιστεψε με, ειναι κομματι για κοινο. Αμα αποφασισεις να το μελετησεις, μπορεις να με ρωτησεις για οτιδηποτε, γιατι το μελετησα σε βαθος αυτο το νυχτερινο.

astrolpsis
13-09-2010, 23:24
Ok,θα το ψαξω.Δεν εχω μελανι αυτη τη στιγμη,αλλα θα το εκτυπωσω συντομα και θα προσπαθησω να το βγαλω.Συμπαθητικο κομματι μου φανηκε.:).Εσενα δεν σε πιανει καθολου το αγχος μπροστα στο κοινο?

Prototype
14-09-2010, 09:25
Οταν, και αμα αρχισεις να το μελετας, προσπαθησε να ερμηνευσεις την λεξη "νυχτερινο" και να την προσαρμοσεις στο παιξιμο σου. Το σημαντικοτερο για εναν πιανιστα, ειναι να καταλαβει τον τροπο με τον οποιο ο συνθετης θελει να ακουστει το κομματι. Εμενα, οχι δεν με πιανει αγχος, τουλαχιστον οχι τοσο ωστε να επηρεασει το παιξιμο και την ερμηνεια μου. Υπαρχει απλα, μια ελαφρια επιρροη αγχους ως κινητηριος δυναμη. Ενα συνηθες αιτιο για εμφανιση αγχους ειναι το να μην νιωθεις σιγουρος-η για το κομματι που θα παρουσιασεις. Εξασφαλισε πρωτα, οτι υπαρχει μεγαλη ανεση στο μουσικο "κειμενο", και απο κει και περα το πως θα αναπτυξεις την δικια σου ερμηνεια, ειναι δικο σου θεμα. :)

astrolpsis
14-09-2010, 20:12
Eγω παλι εχω μεγαλο προβλημα αγχους.Δεν αντεχω τα βλεμματα των αλλων πανω μου!Με πιανει πανικος:p.Εδω μια φορα απ το αγχος πατουσα λαθος πηδαλι.χαχα.Στην αρχη θα μαθω στειρες τις νοτες,μεχρι να παιζω σωστα το κομματι,και μετα θα προσθεσω συναισθημα.

Prototype
14-09-2010, 21:41
Καλη λυση στην περιπτωση σου ειναι η εξασκηση αυτοσυγκεντρωσης. Τι εννοω: Για να μην σε πιανει αγχος, προσπαθησε να πεισεις τον εαυτο σου οτι σε εκεινη την αιθουσα ή οποιοδηποτε μερος παιζεις, εισαι τελειως μονη σου, δεν υπαρχει κανενας. Μην σκεφτεσαι οτι σε κοιτανε, συγκεντρωσου μονο στο πιανο, σκεψου οτι υπαρχει μονο το πιανο και εσυ. Παλια τεχνικη, αμα το συνηθισεις ομως δεν θα εχεις μετα προβλημα με το κοινο.
Ναι ο τροπος μελετης ετσι ειναι. Μελετας τις νοτες, και υστερα ερχεται η ερμηνεια. :)
Για να μην ξεφευγω τελειως, ενα αλλο κομματι που προτεινω, ειναι το Capriccio Op.76 No.1 του Brahms.

astrolpsis
15-09-2010, 16:35
Aυτο μου λενε ολοι,αλλα ευκολο να το λες...Εχω προσπαθησει,δε μπορω.Παντα στο σπιτι και στις προβες επαιζα καλυτερα απ οτι στις συναυλιες.Ασε που αμα με πεισω οτι ειμαι μονη μου,θα το παρω τελειως στα χαλαρα.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα:p.
Το κομματι που προτεινες το εχεις βγαλει κ αυτο?Και μια ερωτηση απο ενδιαφερον...απ τη μεση ταξη και μετα την καθε ''ταξη'' την εκανες σε μια χρονια?Γιατι στο δημοτικο ωδειο που πηγαινα καποιες ταξεις ολα τα παιδια τις κανανε σε δυο χρονιες,με αποτελεσμα να χρειαστει μια ζωη μεχρι να παρεις το πτυχιο.Εκτος κι αν κυριολεκτικα σκοτωνεσαι φυσικα.Ισως στα ιδιωτικα να ειναι αλλιως......

Aπο Brahms μ αρεσει το Rhapsody Op. 79, No. 1, in B minor,το οποιο φυσικα δεν εχω βγαλει.....:P

Prototype
15-09-2010, 16:43
Λογικο να νιωθεις ανετα μονο στο σπιτι και στις προβες. Και ισως αυτο πρεπει να κανεις, να αφεθεις, να το παρεις πολυ χαλαρα, οπως παιζεις σπιτι σου. Οχι ομως σε τετοιο σημειο χαλαρωσης, που παιζουν τα δαχτυλα σου οτι να'ναι :p Αναφερομαι κυριως στην ερμηνεια του κομματιου, ετσι ωστε να μην ειναι νευρικη, για να το απολαυσει καλυτερα ο ακροατης, αλλα και περισσοτερο εσυ!
Ναι, το εχω βγαλει το κομματι. Ολα οσα προτεινα και θα προτεινω τα εχω μελετησει. Οτι μου κεντριζει το ενδιαφερον κατεβαζω αμεσως παρτιτουτες και το μελεταω πυρετωδως. Εκτος βεβαια και αν ειναι σε πολυ ανωτερο επιπεδο.
Τις ταξεις παντα τις περνουσα σε μια χρονια, τωρα αυτο που μου λες πρωτη φορα το ακουω.

astrolpsis
15-09-2010, 16:55
Σοβαρα?Λεω κι εγω πρεπει ν γερασουμε γ ν παρουμε ενα πτυχιο.Μαλλον ειναι λιγο χαλαρα τα πραγματα στ δημοτικο ωδειο.Εξαρταται βεβαια κ απ το ενδιαφερον του ατομου.Εγω προσωπικα αν δεν μου ασκουν πιεση δεν αποδιδω.....Να σου πω την αληθεια τωρα που το σκεφτομαι δεν ειμαι σιγουρη αν εκανα καν τη μεση.Θα το σιγουρεψω σε λιγο.Α κατι αλλο,ποσες ωρες τη βδομαδα κανεις μαθημα?Εμεις στο δημοτικο ωδειο μονο μιση ωρα τη βδομαδα καναμε.Ισως εκει οφειλεται αυτο............Σοβαρα σκεφτομαι να συνεχισω.Το μονο προβλημα ειναι οτι ισαμε π η μητερα μ γλιτωσε τα φροντηστηρια θ τν επιβαρυνω μ αυτο τωρα...................αχ δν ξερω.

Quintadeen
15-09-2010, 17:46
...θα εκτιμουσα καποια προταση για ενα ωραιο κομματι.Πιστεψτε με ψαχνω και δεν βρισκω...
Δεν έχω ασχοληθεί με το πιάνο, κάτι ολίγον παράδοξο αφού βρίσκομαι πλέον στο χώρο του οργάνου. Απλά πήγα εκεί κατευθείαν. Εντούτοις γνωρίζω ένα κομμάτι για πιάνο που βρίσκω πάρα πολύ όμορφο, σχεδόν αισθησιακό:

Frederic Chopin, Waltz No. 2 in C Sharp Minor, Op. 64 (http://www.musopen.com/sheetmusic.php?type=sheet&id=153).

(έχει και σύνδεσμο για την παρτιτούρα σε pdf)

astrolpsis
15-09-2010, 18:05
Eυκολο και ευχαριστο κομματι:-)

Prototype
15-09-2010, 18:34
Σοβαρα?Λεω κι εγω πρεπει ν γερασουμε γ ν παρουμε ενα πτυχιο.Μαλλον ειναι λιγο χαλαρα τα πραγματα στ δημοτικο ωδειο.Εξαρταται βεβαια κ απ το ενδιαφερον του ατομου.Εγω προσωπικα αν δεν μου ασκουν πιεση δεν αποδιδω.....Να σου πω την αληθεια τωρα που το σκεφτομαι δεν ειμαι σιγουρη αν εκανα καν τη μεση.Θα το σιγουρεψω σε λιγο.Α κατι αλλο,ποσες ωρες τη βδομαδα κανεις μαθημα?Εμεις στο δημοτικο ωδειο μονο μιση ωρα τη βδομαδα καναμε.Ισως εκει οφειλεται αυτο............Σοβαρα σκεφτομαι να συνεχισω.Το μονο προβλημα ειναι οτι ισαμε π η μητερα μ γλιτωσε τα φροντηστηρια θ τν επιβαρυνω μ αυτο τωρα...................αχ δν ξερω.

Φετος, επειδη ειμαι σε υψηλη ταξη, θα κανω 2 ωρες την εβδομαδα, μπορει και λιγο παραπανω (σε ενα μαθημα). Για μενα, στο ξαναειπα, αξιζει να ξεκινησεις παλι, αν αγαπας το οργανο. Για το αλλο που λες, δεν ξερω και δεν μπορω να σου πω και τιποτα, καθως ειναι οικογενειακο ζητημα.
Παρεπιπτοντως, την Ραψωδια του Brahms την εχω μελετησει και αυτην, απλα εχω βγαλει μονο τις νοτες, δεν καθισα να "βγαλω" μουσικη απο μεσα του, γιατι δεν μπορουσα να παραμελησω το προγραμμα εξετασεων μου. Ειναι στο βιβλιο που εχει μεσα και το Capriccio που σου προτεινα και το εχω ξεψαχνισει ολο. Αλλα, αμα ακουσω κομματι και μου αρεσει, θα ψαξω για παρτιτουρες και θα το διαβασω μεχρι να βγαλω τις νοτες!! Ειναι αρρωστια!! Συνεχεια με φωναζε ο καθηγητης μου περσι, επειδη σε καθε μαθημα του πηγαινα 2-3 αλλα κομματια :P

astrolpsis
15-09-2010, 19:10
Aυτο ειναι καλο.Σημαινει πως πραγματικα σ αρεσει.Σου επιτρεπει δηλαδη να του φερνεις κομματια ασχετα με την υλη ..Απ οτι καταλαβα πηγαινεις σε ιδιωτικο.Ποσα παιρνουν το μηνα?(Βεβαια εξαρταται κ απ την ταξη...).

Quintadeen
15-09-2010, 20:53
Έχεις κοιτάξει τις τοκκάτες του J. S. Bach για cempalo? Αν και γράφτηκαν έχοντας κατά νου άλλη ακουστική, μπορείς να τις παίξεις άνετα και στο πιάνο. Πρόκειται για συλλογή μοναδική στο είδος απ' όσο ξέρω με τη γνωστή ποιότητα που είναι συνδεδεμένη με το όνομα του Bach.

Εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=Uq_YBo6qh80) π.χ. μπορείς να ακούσεις την τοκκάτα σε ντο ελάσσονα.

Prototype
16-09-2010, 09:42
Aυτο ειναι καλο.Σημαινει πως πραγματικα σ αρεσει.Σου επιτρεπει δηλαδη να του φερνεις κομματια ασχετα με την υλη ..Απ οτι καταλαβα πηγαινεις σε ιδιωτικο.Ποσα παιρνουν το μηνα?(Βεβαια εξαρταται κ απ την ταξη...).

Περσι, αμα θυμαμαι, πληρωσαμε 4100 αλλα το ποσο ειναι μαζι με τον αδερφο μου που πηγαινε κιθαρα, και ηταν σε χαμηλοτερη ταξη, νομιζω πρωτη μεση, οποτε υπολογιζω περιπου για πρωτη ανωτερα πιανου δωσαμε 2400-2600.
Προτεινομενο κομματι: Schubert Impromptu Op.90 No.4 :)

Lucifer_sam
16-09-2010, 18:08
Κομματια υπαρχουν πολλα! Το θεμα ειναι τι επιπεδο δυσκολιας ψαχνεις. Τι ταξη εισαι?
Prototype μου κανει εντυπωση που εδινες τοσα για πρωτη ανωτερα. Εγω τοσα περιπου εδινα για διπλωμα. Που εκανες?

http://www.youtube.com/watch?v=QAcAWWU_0mE&feature=related
Λιγο προχωρημενο αλλα τελευταια εχω κολλησει μ αυτο το νυχτερινο!

Prototype
16-09-2010, 19:15
Κομματια υπαρχουν πολλα! Το θεμα ειναι τι επιπεδο δυσκολιας ψαχνεις. Τι ταξη εισαι?
Prototype μου κανει εντυπωση που εδινες τοσα για πρωτη ανωτερα. Εγω τοσα περιπου εδινα για διπλωμα. Που εκανες?

http://www.youtube.com/watch?v=QAcAWWU_0mE&feature=related
Λιγο προχωρημενο αλλα τελευταια εχω κολλησει μ αυτο το νυχτερινο!

Εννοεις για εξετασεις?? Απο τα κομματια που προτεινα, κανενα δεν ηταν στο προγραμμα εξετασεων μου εκτος απο το νυχτερινο Op.27 No.2.
Και το νυχτερινο Νο.1 το εχω μελετησει :) Κανω στο Πολυανειο Ωδειο του Κιλκις.

Lucifer_sam
16-09-2010, 19:42
Οχι δεν εννοω για κομματια αλλα για χρηματα. Εγω τοσα εδινα οταν ημουν στην ταξη του διπλωματος.

Prototype
16-09-2010, 19:46
Οχι δεν εννοω για κομματια αλλα για χρηματα. Εγω τοσα εδινα οταν ημουν στην ταξη του διπλωματος.

Χμ ισως και να μην ειναι τοσα. Ισως και να ειναι. Απλα υπολογισα περισσοτερα για μενα, επειδη ημουν σε υψηλοτερη ταξη. Τι κομματια εδωσες για διπλωμα?

Lucifer_sam
16-09-2010, 19:50
Scarlatti μια σονατα, bach fantasia chromatica και fuga, beethoven appassionata, chopin πρωτη μπαλαντα, debussy clair de lune, ενα ελληνικο και το κονσερτο του grieg.

Prototype
16-09-2010, 20:00
Scarlatti μια σονατα, bach fantasia chromatica και fuga, beethoven appassionata, chopin πρωτη μπαλαντα, debussy clair de lune, ενα ελληνικο και το κονσερτο του grieg.

Χμμ ναι πολυ ωραια. Ενα κανονικο διπλωμα. Οσον αφορα δυσκολια.

astrolpsis
16-09-2010, 20:41
Quintadeen η αληθεια ειναι πως ποτε δεν μου αρεσε πολυ ο Bach.
Που να παρει τωρα θελω να συνεχισω τα μαθηματα.Οχι τοσο για διπλωμα,απλως να εχω ενα επιπεδο να μπορω να βγαζω καποια κομματια που θελω.
Prototype και μενα μ φανηκαν λιγο πολλα,αλλα νταξει σε καθε ωδειο ειναι αλλιως.
Lycifer μου φαινεται πρεπει να παρω τηλ στ ωδειο μου να σιγουρεψω σε ποια ταξη σταματησα ακριβως,γιατι ηταν πριν 2 χρονια κ δν θυμαμαι.Εσυ ποσα χρονια εκανες για να παρεις το διπλωμα?

Lucifer_sam
16-09-2010, 22:30
Εσυ για το πτυχιο μαλλον μιλας. Εξαρταται απ τον καθενα το ποσο καιρο θα κανει. Εγω δεν πηρα πτυχιο πηγα κατευθειαν στο διπλωμα. Το πηρα στην 5η ανωτερα αρα 14 χρονια συνολικα. Γενικα πτυχιο μπορεις να παρεις απο 3η ανωτερα οποτε αν δεν πηδηξεις καμια ταξη ειναι 12 χρονια τουλαχιστον. Οι ενηλικοι περνανε βεβαια πολυ πιο ευκολα τις ταξεις. Αλλο το μυαλο του ενηλικα και αλλο του παιδιου που ειναι στον κοσμο του! :)

Οσο για την ταξη που εισαι θα σε συμβουλευα αν θες να συνεχισεις λιγο πιο σοβαρα να πας σε κανενα ιδιωτικο ωδειο οπου θα δωσεις κατατακτηριες εξετασεις για να σε τοποθετησουν αυτοι. Οι τιμες δεν ειναι τοσο ακραιες γενικως. Ειδικα σε πιο χαμηλες ταξεις, μεση σχολη κλπ.

astrolpsis
16-09-2010, 22:56
Ναι πτυχιο εννοουσα.Αυτο σκεφτομαι να κανω.....Τελος παντων θα δω.

Quintadeen
16-09-2010, 23:35
Χμ εσυ ξερεις....... χαχα εχει να κανει σχεση με την οπτικη και ακουστικη μνημη αυτο.

Όσα θα πω ισχύουν για το όργανο, και πιστεύω σε μεγάλο ποσοστό και για το πιάνο. Σύμφωνα λοιπόν με όσα λέει ο Flor Peeters στο Ars Organi I, υπάρχουν 4 είδη μνήμης: η αναλυτική, η οπτική, η ακουστική και η μυϊκή (ή μνήμη αφής). Πιστεύω ότι η απομνημόνευση στηρίζεται σε μεγάλο ποσοστό στην οπτική και τη μυϊκή. Π.χ. αφότου είχα μάθει το "Ich ruf zu dir Herr Jesu Christ (BWV 639) (http://www.youtube.com/watch?v=vMnrjQK2Z8Y)" χρησιμοποιώντας μια συγκεκριμένη έκδοση, το βρήκα πολύ δύσκολο να το παίξω βλέποντας την ίδια παρτιτούρα από μια άλλη έκδοση (οπτική μνήμη) ή αλλάζοντας δακτυλοθεσία (μυϊκή μνήμη). Πρέπει να πω βέβαια ότι δε γνώριζα καλά το κομμάτι ενώ ήμουν στη δεύτερη χρονιά με εμπειρία μόλις λίγων μηνών στα ποδόπληκτρα.

Το να μελετας μονος σου πιανο, για μενα ειναι πολυ επιφοβο. Οι ενδειξεις του καθηγητη ειναι πολυτιμες ιδιαιτερα εαν εχει μεγαλο ευρος γνωσεων. Δεν ειναι σαν τα μαθηματικα, οπου μπορεις να ανακαλυψεις κατι μονο σου, τουλαχιστον αν ναι, με τιποτα σε τετοιο βαθμο. Και η θεωρια απεχει αρκετα νομιζω απο την τεχνικη και την δεξιοτεχνια στο πιανο. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω, επειδη θελω να ασχοληθω επαγγελματικα με το πιανο.

Και έτσι είναι. Στο όργανο ισχύει ακόμα περισσότερο αφού η σχετική φιλολογία εκτείνεται σε τουλάχιστον 5 αιώνες. Π.χ. όταν ήρθε η ώρα να μάθω το Πρελούδιο σε ΜΙ ελάσσονα (http://icking-music-archive.org/scores/bruhns/Bruhns_Praeludium_3_Em.pdf) του N. Bruhns, δέχτηκα πάμπολλες επεξηγήσεις σχετικές με το στυλ ερμηνείας από τον καθηγητή μου που δεν υποπτευόμουν καν κοιτώντας απλά την παρτιτούρα. Το παράδειγμα που διάλεξα είναι κάπως ακραίο γιατί προέρχεται από το stylus phantasticus που είναι ιδιαίτερη περίπτωση-νησίδα στην ιστορία της μουσικής, αλλά δείχνει ξεκάθαρα τι θέλω να πω.

Ορισμένα πράγματα απλά μεταδίδονται από δάσκαλο σε μαθητή ή στην καλύτερη περίπτωση καταγράφονται γενικόλογα.

Quintadeen
16-09-2010, 23:46
Quintadeen η αληθεια ειναι πως ποτε δεν μου αρεσε πολυ ο Bach.

Εντάξει, δεν εκπλήσσομαι, απλά πάντα ελπίζω να πέσω στην εξαίρεση. Πριν 3-4 χρόνια γνώρισα μια κοπέλα από την Ελλάδα που συνέχιζε τις σπουδές στο πιάνο. Παρά το ότι ήταν πολύ προχωρημένη από τον καιρό που ήταν ακόμα στην Ελλάδα (τουλάχιστον 8 χρόνια πιάνο), μου είπε δεν είχε παίξει πάνω από 2-3 φούγκες συνολικά. Η μητέρα της με βεβαίωσε επίσης ότι στην Ελλάδα ο Bach ήταν πολύ χαμηλά στις προτιμήσεις γιατί η εκμάθηση των έργων του απαιτούσε κοπιώδεις προσπάθειες από τους μαθητές που δεν καταλάβαιναν τελικά τι γινόταν (προφανώς λόγω της περίτεχνης πολυφωνίας).

Η μουσική του Bach είναι βαθύτατα πνευματική και δεν είναι τυχαίο που είναι η αγαπημένη των μαθηματικών, αν και ομολογώ ότι δεν ξέρω τι γίνεται εντός Ελλάδας. Αλλά τι να κάνουμε, από κάποιο σημείο και μετά το λόγο έχουν οι προσωπικές προτιμήσεις.

astrolpsis
16-09-2010, 23:56
Εννοειται πως στα μαθηματα πιανου κανουμε και τον Bach,και φυσικα οσοι ασχολουνται εχουν παιξει περισσοτερα ή λιγοτερα κομματια του.Απλως για προσωπικη ασχολια δεν θα επελεγα κομματι του....
Πιστευω γενικα πως η κλασσικη μουσικη απευθυνεται στο ανωτερο συγκινησιακο κεντρο.Στο πνευματικο επιπεδο που βρισκομαστε εμεις,λογικο ειναι να μας τραβανε αλλα ειδη μουσικης(ροκ,ποπ,ραπ κτλ).Δεν ειναι μονο η μουσικη του Μπαχ βαθυτατα πνευματικη,αλλα και πολλων αλλων κλασσικων συνθετων.Κατα τη γνωμη μου παντα...

Quintadeen
17-09-2010, 00:05
...bach fantasia chromatica και fuga...
Chromatische Fantasie und fuge BWV 903 (http://www.youtube.com/watch?v=OP2o4rBdX-s) για cempalo. Μοναδικό έργο, μνημείο στο είδος του. Αξεπέραστο αιώνες μετά, απύθμενη έμπνευση, τόσο επαναστατικό στην εποχή του που θεωρούνταν έργο ενός τρελού. Και όλως τυχαίως ;-) έχω καυτές εφηβικές αναμνήσεις συνδεδεμένες με αυτό. Είναι πραγματικά σύνθεση της αιώνιας νεότητας.

Quintadeen
17-09-2010, 00:14
Δεν ειναι μονο η μουσικη του Μπαχ βαθυτατα πνευματικη,αλλα και πολλων αλλων κλασσικων συνθετων.Κατα τη γνωμη μου παντα...
Σίγουρα, αλλά ο Μπαχ είναι πάντα το κάτι άλλο όχι μόνο λόγω της πολύ ανεπτυγμένης πολυφωνίας του (κάτι που χάθηκε στην κλασική εποχή) και της πρωτοποριακής τεχνικής (π.χ. εξερεύνησε μέσα από την πολυφωνία τη μαθηματική έννοια που γνωρίζουμε σήμερα ως Ζ2-συμμετρία) αλλά και λόγω των θεολογικών προεκτάσεων του έργου του.

Quintadeen
17-09-2010, 00:20
Στο πνευματικο επιπεδο που βρισκομαστε εμεις,λογικο ειναι να μας τραβανε αλλα ειδη μουσικης(ροκ,ποπ,ραπ κτλ).

ΟΚ, νομίζω ότι κάπου έκανα πειρατεία στο θέμα σου, με συγχωρείς. Θα κοιτάξω κάποιες παρτιτούρες που έχω στο σπίτι μήπως ανταποκρίνονται σε ό,τι ζήτησες αρχικά.

Prototype
17-09-2010, 00:50
Η θλιβερη αληθεια, παραμενει και θα ειναι η ιδια και στο μελλον. Η Ελλαδα, δεν εχει μουσικη παιδεια!! Γεγονος!!
Οσο για τον Bach, που για μενα η μουσικη του ειναι "διαστημικη", δεν ειναι σχεδον ποτε αρεστος (πλειν ελαχιστων εξαιρεσεων) καθ'ολη την διαρκεια σπουδων πιανου για τους μαθητες. Και ο λογος ειναι οτι εγραφε πολυ πυκνα, με πολλες εναλλαγες με αποτελεσμα να μην μπορουν να τον παρακολουθησουν, και αν προσπαθησουν, να κουραστουν στην προσπαθεια και να τα παρατησουν. Αυτο που μπορουν να παρακολουθησουν, ειναι 2-3 εναλλαγες συγχορδιων κατ'επαναληψη, το οποιο θεωρουν και "κομματαρα" στην περιπτωση.

Prototype
17-09-2010, 00:51
Εσυ για το πτυχιο μαλλον μιλας. Εξαρταται απ τον καθενα το ποσο καιρο θα κανει. Εγω δεν πηρα πτυχιο πηγα κατευθειαν στο διπλωμα. Το πηρα στην 5η ανωτερα αρα 14 χρονια συνολικα. Γενικα πτυχιο μπορεις να παρεις απο 3η ανωτερα οποτε αν δεν πηδηξεις καμια ταξη ειναι 12 χρονια τουλαχιστον. Οι ενηλικοι περνανε βεβαια πολυ πιο ευκολα τις ταξεις. Αλλο το μυαλο του ενηλικα και αλλο του παιδιου που ειναι στον κοσμο του! :)

Οσο για την ταξη που εισαι θα σε συμβουλευα αν θες να συνεχισεις λιγο πιο σοβαρα να πας σε κανενα ιδιωτικο ωδειο οπου θα δωσεις κατατακτηριες εξετασεις για να σε τοποθετησουν αυτοι. Οι τιμες δεν ειναι τοσο ακραιες γενικως. Ειδικα σε πιο χαμηλες ταξεις, μεση σχολη κλπ.

Εγω ξεκινησα απο την πρωτη Κατωτερα. Και οι καθηγητες μου λενε να προχωρησω κατευθειαν για διπλωμα. Οποτε συνολο 10 χρονια. Επισης νομιζω οτι πιο ευκολα μαθαινει ενα παιδι, παρα ενας ενηλικας, με τον ιδιο βαθμο υπευθυνοτητας(δεν ειναι καθολου απιθανο, εχω δει αρκετες περιπτωσεις). Το μυαλο του παιδιου ειναι σαν σφουγγαρι, αφομοιωνει πολυ πιο γρηγορα απο εναν ενηλικα.

Quintadeen
17-09-2010, 15:59
Η θλιβερη αληθεια, παραμενει και θα ειναι η ιδια και στο μελλον. Η Ελλαδα, δεν εχει μουσικη παιδεια!! Γεγονος!!

Τι σε κάνει να είσαι τόσο απαισιόδοξος για το μέλλον;

Οσο για τον Bach, που για μενα η μουσικη του ειναι "διαστημικη", δεν ειναι σχεδον ποτε αρεστος (πλειν ελαχιστων εξαιρεσεων) καθ'ολη την διαρκεια σπουδων πιανου για τους μαθητες. Και ο λογος ειναι οτι εγραφε πολυ πυκνα, με πολλες εναλλαγες με αποτελεσμα να μην μπορουν να τον παρακολουθησουν, και αν προσπαθησουν, να κουραστουν στην προσπαθεια και να τα παρατησουν. Αυτο που μπορουν να παρακολουθησουν, ειναι 2-3 εναλλαγες συγχορδιων κατ'επαναληψη, το οποιο θεωρουν και "κομματαρα" στην περιπτωση.
Αν οι σημερινές εκδόσεις σου φαίνονται πυκνογραμμένες, πρέπει επειγόντως να δεις ένα αρχικό χειρόγραφο. Ψάχνοντας βρήκα ένα δείγμα από κάτι που μαθαίνω τελευταία, αρκετά απλό φαινομενικά: Herr Gott, nun schleuss den Himmel auf, BWV 617 (http://www.omifacsimiles.com/brochures/bach_obb.html). Πρόσεξε ότι την εποχή εκείνη η μελωδική γραμμή του ποδοπληκτρολογίου δε βρισκόταν σε ξεχωριστό τρίτο πεντάγραμμο όπως σήμερα, κάτι που διευκολύνει πλέον τόσο την εκμάθηση όσο και την απομνημόνευση.

Με όλα αυτά θυμήθηκα και έναν άλλο πολύ σημαντικό συνθέτη που νομίζω δεν αναφέρθηκε ακόμα: Max Reger. Τα έργα του για όργανο είναι δυσνόητα και κολοσσιαίων διαστάσεων (σε πολυπλοκότητα και πυκνότητα γραφής, με τεράστιες πολυφωνικές γραμμές) και ορισμένα από αυτά ακούγονται πολύ σπάνια και μόνο από ερμηνευτές που ειδικεύονται στο είδος "Reger". Παράδειγμα: Symphonische Phantasie und Fuge, Op.57 (http://imslp.info/files/imglnks/usimg/f/fd/IMSLP05771-Reger-op57.pdf), ωκεανός τεχνικών δυσκολιών.

Οι παρτιτούρες του για το όργανο προκαλούν απλά τρόμο. Για το πιάνο δεν ξέρω, πάντως εδώ είναι μια σελίδα (http://imslp.org/wiki/Category:Reger,_Max) με παρτιτούρες πολλών έργων του. Π.χ. Perpetuum mobile (http://imslp.info/files/imglnks/usimg/b/b3/IMSLP43013-PMLP93022-Reger_Perpetuum_mobile_in_cis_for_piano_RGA.pdf). Δεν το έχω ακούσει ποτέ. Όποιος το παίξει θα μας εξηγήσει πού βρίσκεται το αεικίνητο; Πρέπει να έχει να κάνει με κάποιο ρυθμικό μοτίβο σαν κι αυτό που φαίνεται πολύ χαρακτηριστικά στα τελευταία 5 μέτρα και που έχω την αίσθηση ότι εμφανίζεται μεταμφιεσμένο από την αρχή κιόλας.

Prototype
17-09-2010, 16:58
Τι σε κάνει να είσαι τόσο απαισιόδοξος για το μέλλον;

Η απογοητευση που εχω "φαει απο αρκετα ωδεια, οχι μονο σαν τροπο μαθησης, αλλα και σαν δραση(οργανωση σεμιναριων, ενδιαφερον για προωθηση ταλαντουχων μαθητων κλπ). Και απο καποιες περιοδειες που εκανα καποτε με την 12μελη μπαντα μου, σε διαφορες πολεις. Τελοσπαντων, πολλα με εχουν οδηγησει στο συμπερασμα οτι η Ελλαδα ειναι μονο για λαικα και σκυλαδικα.

Πολυ ενδιαφερουσες δημιουργιες απο εναν συνθετη αγνωστο για εμενα. Θα τις μελετησω (οσο και αν μπορω).

astrolpsis
17-09-2010, 18:17
Μ αρεσει πολυ ο Mendelssohn.Kανενα ωραιο κομματι του να προτεινετε?.....

Prototype
17-09-2010, 18:59
Μ αρεσει πολυ ο Mendelssohn.Kανενα ωραιο κομματι του να προτεινετε?.....

Ενα ωραιοτατο κομματι του Mendelssohn που εχω ερμηνευσει και σε συναυλια, ειναι το : Song without Words in G minor Op. 53 No. 3 :)

Lucifer_sam
17-09-2010, 22:15
Chromatische Fantasie und fuge BWV 903 (http://www.youtube.com/watch?v=OP2o4rBdX-s) για cempalo. Μοναδικό έργο, μνημείο στο είδος του. Αξεπέραστο αιώνες μετά, απύθμενη έμπνευση, τόσο επαναστατικό στην εποχή του που θεωρούνταν έργο ενός τρελού. Και όλως τυχαίως ;-) έχω καυτές εφηβικές αναμνήσεις συνδεδεμένες με αυτό. Είναι πραγματικά σύνθεση της αιώνιας νεότητας.

Μοναδικο δε λες τιποτα. Ο ανθρωπος ηταν μπροστα...Ακους τη φαντασια και λες τι ακουω ρομαντικο συνθετη? Μοντερνο?? 2 αιωνες μπροστα του...Ο Bach για μενα ειναι Ο μεγαλυτερος συνθετης. Δυσκολα μπορω να τον συγκρινω με οποιονδηποτε αλλο.

Quintadeen μου φαινεται τρομερα ενδιαφερον που κανεις οργανο!! Καλα που βρισκεις οργανο κατ' αρχας? χαχαχα
Πρεπει να ναι φοβερο αισθημα να παιζεις μπαχ στο οργανο!!

Lucifer_sam
17-09-2010, 22:19
Εγω ξεκινησα απο την πρωτη Κατωτερα. Και οι καθηγητες μου λενε να προχωρησω κατευθειαν για διπλωμα. Οποτε συνολο 10 χρονια. Επισης νομιζω οτι πιο ευκολα μαθαινει ενα παιδι, παρα ενας ενηλικας, με τον ιδιο βαθμο υπευθυνοτητας(δεν ειναι καθολου απιθανο, εχω δει αρκετες περιπτωσεις). Το μυαλο του παιδιου ειναι σαν σφουγγαρι, αφομοιωνει πολυ πιο γρηγορα απο εναν ενηλικα.

Για διπλωμα να πας εννοειται. Το πτυχιο ειναι ουσιαστικα 2 χρονια χαμενα. Εκτος αν θελει κανεις να μεινει στο πτυχιο. Ειπα για τους ενηλικες γιατι αν ο αλλος αρχισει στα 16 πιανο θ ασχοληθει μ αυτο με τελειως διαφορετικη σοβαροτητα απ οτι ενα παιδι. Εγω οταν ημουν 7 ουτε κατα διανοια να κατσω να διαβασω και ν ασχοληθω περαιτερω. Και μου αρεσε πολυ κιολας φαντασου. Πιανο εκατσα να διαβασω ουσιαστικα οταν περασα πανεπιστημιο.

astrolpsis
17-09-2010, 23:32
Thanks Prototype.
Lucifer,οταν περασες πανεπιστημιο τι ταξη ησουν στο πιανο?

Lucifer_sam
18-09-2010, 13:05
Xμμμ δυσκολα μου βαζεις που να θυμαμαι! Χαχα. Στο πρωτο ετος εδωσα δεξιοτεχνεια οποτε πρεπει να ημουν 3η ανωτερα τοτε.

Quintadeen
21-09-2010, 10:25
Quintadeen μου φαινεται τρομερα ενδιαφερον που κανεις οργανο!! Καλα που βρισκεις οργανο κατ' αρχας? χαχαχα

Ε, βρίσκω ;-) (hint: πρόσεξε ορισμένες αναφορές μου στην Ελλάδα λίγο πιο πάνω και θα καταλάβεις).

Πρεπει να ναι φοβερο αισθημα να παιζεις μπαχ στο οργανο!!
Φοβερό δε λες τίποτα. Το αίσθημα εξαρτάται και από το όργανο βέβαια. Π.χ. πέρυσι είχα την ευκαιρία να παίξω το "In dir ist Freude (http://www.mutopiaproject.org/ftp/BachJS/BWV615/bwv615/bwv615-a4.pdf)", BWV 615. Αν και η παρτιτούρα δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για μάλλον απλό έργο, εντούτοις στην πράξη το χορικό αυτό πρελούδιο παρουσιάζει τόσο ανεπτυγμένη πολυφωνία που είναι ένα από τα δυσκολότερα στο Orgelbuechlein. Π.χ. στο μέτρο 48 οι κινήσεις του αριστερού χεριού (μεσαίο πεντάγραμμο) δυσκολεύουν αφάνταστα το συγχρονισμό, ειδικά στις τρίλιες από τις οποίες η μία είναι στο πεντάλ :sos:.

Τέλος πάντων, έπαιξα το χορικό αυτό σε ένα μεγάλο όργανο με γλωττιδόφωνα 32' στα ποδόπληκτρα. Στο μέτρο 34 που εμφανίζεται η μελωδία του χορικού στο πεντάλ, ο καθηγητής μου που βρισκόταν δίπλα μου και χειριζόταν τους συνδυασμούς των φωνών, ενεργοποίησε το μεγάλο Contrebombarde 32'. Αυτό συμπλήρωσε τις άλλες συστοιχίες του πεντάλ και γέμισε τον τεράστιο όγκο της εκκλησίας με το βρυχηθμό του αφηγούμενο τη μελωδία του χορικού, ενώ οι άλλες φωνές συνέχιζαν την πορεία τους με τις λαμπρές μίξεις του plein jeu. Ήταν το κάτι άλλο, απίστευτο αίσθημα σεισμού, μουσικού και φυσικού.

Σε ένα πιο μικρό όργανο δε θα νιώσεις έτσι αλλά και εκεί ακόμα η μουσική αυτή είναι θεϊκή.

astrolpsis
21-09-2010, 19:14
Prototype Τωρα π εισαι 2α ανωτερα μπορεις ν μ πεις ποια βιβλια κανεις στ ωδειο?

Lucifer_sam
21-09-2010, 22:03
Ε, βρίσκω ;-) (hint: πρόσεξε ορισμένες αναφορές μου στην Ελλάδα λίγο πιο πάνω και θα καταλάβεις).

Φοβερό δε λες τίποτα. Το αίσθημα εξαρτάται και από το όργανο βέβαια. Π.χ. πέρυσι είχα την ευκαιρία να παίξω το "In dir ist Freude (http://www.mutopiaproject.org/ftp/BachJS/BWV615/bwv615/bwv615-a4.pdf)", BWV 615. Αν και η παρτιτούρα δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για μάλλον απλό έργο, εντούτοις στην πράξη το χορικό αυτό πρελούδιο παρουσιάζει τόσο ανεπτυγμένη πολυφωνία που είναι ένα από τα δυσκολότερα στο Orgelbuechlein. Π.χ. στο μέτρο 48 οι κινήσεις του αριστερού χεριού (μεσαίο πεντάγραμμο) δυσκολεύουν αφάνταστα το συγχρονισμό, ειδικά στις τρίλιες από τις οποίες η μία είναι στο πεντάλ :sos:.

Τέλος πάντων, έπαιξα το χορικό αυτό σε ένα μεγάλο όργανο με γλωττιδόφωνα 32' στα ποδόπληκτρα. Στο μέτρο 34 που εμφανίζεται η μελωδία του χορικού στο πεντάλ, ο καθηγητής μου που βρισκόταν δίπλα μου και χειριζόταν τους συνδυασμούς των φωνών, ενεργοποίησε το μεγάλο Contrebombarde 32'. Αυτό συμπλήρωσε τις άλλες συστοιχίες του πεντάλ και γέμισε τον τεράστιο όγκο της εκκλησίας με το βρυχηθμό του αφηγούμενο τη μελωδία του χορικού, ενώ οι άλλες φωνές συνέχιζαν την πορεία τους με τις λαμπρές μίξεις του plein jeu. Ήταν το κάτι άλλο, απίστευτο αίσθημα σεισμού, μουσικού και φυσικού.

Σε ένα πιο μικρό όργανο δε θα νιώσεις έτσι αλλά και εκεί ακόμα η μουσική αυτή είναι θεϊκή.

Τελεια....!Θα θελα να κανω οργανο μονο και μονο για τον Bach...Δε μου λες το κατω πενταγραμμο ειναι για τα ποδια?Πως την παλευετε να παιζετε με χερια και ποδια ταυτοχρονα?? :wow:

Quintadeen
22-09-2010, 00:03
...Δε μου λες το κατω πενταγραμμο ειναι για τα ποδια?Πως την παλευετε να παιζετε με χερια και ποδια ταυτοχρονα?? :wow:
Το κάτω πεντάγραμμο είναι όντως για τα πόδια. Για το πώς "την παλεύουμε" σε παραπέμπω σε ό,τι έγραψα εδώ (http://www.forums.gr/showthread.php?30771-%CC%EF%F5%F3%E9%EA%DC-%FC%F1%E3%E1%ED%E1/page2) (δες το μήνυμα στο ξεκίνημα της σελίδας), αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη.

Prototype
22-09-2010, 13:07
Prototype Τωρα π εισαι 2α ανωτερα μπορεις ν μ πεις ποια βιβλια κανεις στ ωδειο?

Ακομα δεν ξεκινησα μαθηματα, γι'αυτο δεν μπορω να σου πω με σιγουρια. Θα σε ενημερωσω την Παρασκευη αν μαθω. Μπορω ομως να σου πω τι βιβλια εκανα στην 1η ανωτερα:
1. Czerny 50 Op.740 (ειναι το τελευταιο βιβλιο Czerny)
2. Beethoven Klaviersonaten Band 1 ή αλλιως Piano Sonatas Volume 1
3. Moszkowski 15 Virtuosity Studies "Per Aspera" (ετσι λεγεται το set των σπουδων)
4. J.S. Bach The Well Tempered Clavier Part 1 (πρελουδια και φουγκες δηλαδη)
5. Frederic Chopin Nocturnes
6. Brahms Piano Works (αυτο το βιβλιο εχει μεσα διαφορα εργα του Brahms, εκ των οποιων μελετησα ως υλη μερικα Capriccio, τις δυο ραψωδιες, και δυο Intermezzo, δεν ξερω αν μπορεις να το βρεις)
7. Prokofiev Romeo And Juliet 10 Pieces for Piano Op.75

astrolpsis
22-09-2010, 19:39
thnx!Μου κανει κ αυτο.Απλως ηθελα ν ξερω τι με περιμενει στις επομενες ταξεις πανω κατω.

Prototype
22-09-2010, 19:59
thnx!Μου κανει κ αυτο.Απλως ηθελα ν ξερω τι με περιμενει στις επομενες ταξεις πανω κατω.

Απο ποια ταξη θα ξεκινησεις, εμαθες?

astrolpsis
22-09-2010, 20:17
Απο ποια ταξη θα ξεκινησεις, εμαθες?

Οχι δεν πηρα ακομη τηλεφωνο ν μαθω.Παντως ειμαι σιγουρα σε χαμηλη ταξη,παρ ολο π εχω κανει γυρω στα 7 χρονια.3 χρονιες εκανα κατι σαν προκαταρκτικα,μετα πηγα κατωτερα,και μαλιστα την 3η κατωτερα την εκανα σ 2 χρονια.Επομενως ειμαι στη μεση.Οταν μαθω θ σ πω στα σιγουρα.

Prototype
07-10-2010, 18:22
Επανερχομαι παλι στο αρχικο ζητουμενο αυτου του θεματος, και προτεινω ενα εξαιρετικο κομματι, masterpiece του Rachmaninoff, Prelude Op.23 No.5 in G minor. Δεν ειναι βεβαια για χαμηλες ταξεις, αλλα αφου ηρθαν οι παρτιτουρες στα χερια μου σαν υλη, δεν μπορουσα να αντισταθω :P
Εδω (http://www.youtube.com/watch?v=W-Qb7AS1yxg) μπορειτε να ακουσετε την εκτελεση ενος κορυφαιου πιανιστα.

astrolpsis
16-10-2010, 01:44
Εγω απ οτι φαινεται δεν θα ανεβασω ποτε επιπεδο...:(.....prototype πιστευεις η ενασχοληση μονο τα σαββατοκυριακα θα αρκουσε γ ν βγαλω τ μεση?

Prototype
16-10-2010, 10:32
Κοιτα, δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα οι περισσοτεροι μαθητες, δεν θα μπορουσαν να βγαλουν την μεση 5-6 ωρες την εβδομαδα (υπολογιζοντας 2.30-3 ωρες Σαββατο / Κυριακη). Ιδιαιτερα στην τριτη μεση, οπου θα πρεπει να παρουσιασεις προγραμμα εξετασεων για να μπεις ανωτερα (που ειναι λιγο πιο απαιτητικο). Φυσικα πρεπει να καλυψεις και μια στοιχειωδη υλη, δεν θα μελετησεις μονο το προγραμμα εξετασεων. Ομως νομιζω, οτι ειναι ικανοποιητικος ο χρονος αυτος. Αν δεν μπορεις καθολου να μελετας τις καθημερινες, προσπαθησε να αφιερωσεις λιιιιιιγη ωρα στο πιανο το μεσημερι ή το βραδυ αργα, εστω και απο ενα μισαωρο (τελοσπαντων οποτε εχεις κενο 1-2 ωρες, δεν ξερω το προγραμμα σου). Η καθημερινη ενασχοληση, εστω και αν ειναι ενα μισαωρο, βοηθαει. (call me Nick) :)

astrolpsis
16-10-2010, 16:43
Ok Nick.Και εγω θα ηθελα να ασχολουμαι καθε μερα απο λιγο,αλλα μονο τα Σα/κα ερχομαι σπιτι μου,οπου εχω και το πιανο.Σκεφτηκα να παμε το πιανο στο καινουριο μου διαμερισμα,αλλα ειναι λιγο δυσκολο.Παντως μιλαμε για την 1η μεση,οπου μαλλον δεν ειναι τοσο απαιτητικα τα πραγματα...

Prototype
19-10-2010, 12:44
Νομιζω πηρα μια εικονα. Για την πρωτη μεση φτανει νομιζω ο χρονος. Μην βασιζεσαι πολυ στην γνωμη μου γιατι στην τριτη μεση διαβαζα μιση ωρα την ημερα και την εβγαλα :P
Προτεινομενο κομματι: Chopin Berceuse Op.57 (http://www.youtube.com/watch?v=rzUAkfjDxG0)

Περσεφονη
20-10-2010, 13:45
Ωραια και ευκολα κομματια....(και γιαμαθητες κατωτερας) ειναι τα 3 Gnossienne & 3 Gymnopedie του Eric Satie...ευχαριστα κομματια και πολυ μελοδικα...

Prototype
01-11-2010, 13:24
Προτεινω ενα κομματι, μετριως δυσκολο, μελωδικοτατο και λυρικοτατο: Schubert-Liszt Serenade Ständchen (http://www.youtube.com/watch?v=Ohtikwa64xo&feature=related)

astrolpsis
07-11-2010, 17:32
Μ αρεσει το συγκεκριμενο.Το εχω ''παιξει'' :p

Prototype
19-11-2010, 20:34
Scriabin Etude Op. 8 No. 2 (http://www.youtube.com/watch?v=iBe6dSFvUB0)
και για τους πιο προχωρημενους Scriabin Etude Op. 10 No. 12 (http://www.youtube.com/watch?v=egM_IVNwyKU)

Prototype
07-12-2010, 11:42
Rachmaninoff Musical Moment No. 4 Op. 16 in E minor (http://www.youtube.com/watch?v=WhLDse5R8dQ) στην κανονικη ταχυτητα φανταζει απιθανο για πολλους, αλλα σε χαμηλοτερη και πιο συγκρατημενη ταχυτητα, ειναι σχετικα ευκολο.

Prototype
23-12-2010, 02:59
Chopin Ballade No. 1 in G minor (http://www.youtube.com/watch?v=RR7eUSFsn28&feature=related) played by Zimerman ( δινω εμφαση στην συγκεκριμενη ερμηνεια, αφου ο Zimerman δινει μια πολυ απαλη αισθηση του κομματιου, καθως το παιζει τοσο ανεπαισθητα.... και γι'αυτο ειναι πιο ευκολο να αγαπηθει απο ακροατες ολων των ειδων). Ειναι για αρκετα προχωρημενο επιπεδο, οχι μονο σε τεχνικο αλλα και ερμηνευτικο επιπεδο.

Prototype
13-02-2011, 02:01
Chopin Nocturne Op 27 No 2 (http://www.youtube.com/watch?v=CwWA9KfCudg) απο τα ωραιοτερα κομματια που εχω ακουσει. Ερμηνευτικη δυσκολια, μεγαλη. Χρειαζεται κατανοηση σε βαθος (σε αυτο ανοιγει ενα θεμα για το πως αντιλαμβανοταν ο Chopin το Rubato).

astrolpsis
28-05-2011, 13:36
http://www.pianoguide.gr/protipi.html

Ξέρει κανείς ποιο κομμάτι είναι αυτό που παίζει (αυτοματα) σ αυτο το site?

ian
28-05-2011, 14:07
Brahms, Ballade in G minore

astrolpsis
28-05-2011, 20:06
Πλάκα μ κάνεις!Τhank you so much!

astrolpsis
25-07-2011, 18:07
Claire de Lune-Debussy

http://www.free-ebooks.gr/gre/ebook/964 (link για παρτιτουρα)

_Natalie_
26-07-2011, 21:10
http://www.youtube.com/watch?v=H2-1u8xvk54&feature=related:adore:
http://www.youtube.com/watch?v=Dyo4tNwNIvQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Si-aGQV---w

CHRIS_FEMALE
28-07-2011, 00:49
Εδώ μπορείτε να προτείνετε κομμάτια για πιάνο.
Είτε από παλιούς είτε από σύγχρονους συνθετες...Ακομη και τραγουδια διασκευασμενα.
Προσπαθω να βγαλω το moonlight sonata 3rd movement,αλλά επειδη θελει δουλεια ακομα θα εκτιμουσα καποια προταση για ενα ωραιο κομματι.Πιστεψτε με ψαχνω και δεν βρισκω...

Σας θαυμαζω ολους εσας που γνωριζετε απο νοτες μουσικης...
Καποτε ηθελα να ασχοληθω με τη μουσικη...Με φρεναραν οι γονεις μου..
Κατι λιγο ψαχτηκα και χωθηκα και σε στουντιο ηχογραφησεων.
Ειχα παιξει και λιγη κιθαρα στα 5 ,λιγες νοτες με καθοδηγηση φιλων σε συνθεσαιζερ αλλα
τα παρατησα, οχι οτι το ηθελα αναγκάστικα.
Τι ομορφο να γνωριζετε απο μουσικη!!!Οι βυζαντινες νοτες ειναι πολυ ακαταλαβιστικες
σε σχεση με τις απλες νοτες του πενταγραμμου.
Εύχομαι να σας δωσουν μια μικρη έμπνευση τα κομματια που ποσταρω για εσας...!

http://youtu.be/S2uM8GjmiQ0
http://youtu.be/sR1TBAN-5A4

Εδω εχω ποσταρει αλλες διασκευες με ηλεκτρικη κιθαρα kai trance ...

http://youtu.be/_XBfZD_Yvl0
http://youtu.be/99qBPt4VSLI
http://youtu.be/WOblD4P7Xzk

Τι θα λεγατε άν με καποιο τροπο μαγικο
δικο σας [αν εχετε studio] να μιξαρετε
αυτα τα 2 κομματια?
http://youtu.be/Dl1FnycngW8 το γνωστο κομματι απο τους art of noise-moments in love
μαζι με αυτη τη διασκευη απο το moonlight sonata?http://youtu.be/sR1TBAN-5A4

astrolpsis
08-08-2011, 16:29
Ποτε δεν ειναι αργα να ασχοληθεις με κατι π σου αρεσει ;)....(ειδικα αν εχεις ελευθερες ωρες π δεν ξερεις τι να τις κανεις)