PDA

Επιστροφή στο Forum : Sos: Σχολή Ικάρων...λίγη βοήθεια θα την εκτιμούσα...

sofaki97
08-08-2010, 22:42
:sos::sos:Γειά σας,
Είμαι μια πολύ ΆΤΥΧΗ 14χρονη που κανείς δεν την καταλαβαίνει...:-(
Από δευτέρα δημοτικού ήθελα να γίνω αστροναύτης..Όλοι με κορόιδευαν και γι'αυτο εγκατέλειψα το όνειρο πριν καν αρχίσει...:-(
Πάντα θαύμαζα αυτούς που περνούσαν στην Σχολή Ικάρων(ΣΙ)...Και αποφάσισα όταν με το καλό φτάσω στα 17 μου (πράγμα που μπορεί να μην γίνει αν πεθανουμε το 2012:mad:) να περάσω κι εγώ σε αυτή την σχολή...:D
Έτσι το γύρισα σε τροπάριο "ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΛΟΤΟΣ".. πράγμα που επίσης σταμάτησα να σκέφτομαι πριν μια εβδομάδα όταν ανακάλυψα ότι άτομα με μυωπία ή και μετά απο επέμβαση LEISER δεν γίνονται δεκτοί στην σχολή ως ιπτάμενοι-ηλίθια μυωπία-...:mad:
Έτσι κατέληξα να μπω στην ΣΙ ως μηχανικός...Και εκεί είχα προβλήματα με το θέμα "ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ"...Αποφάσισα όμως να κάνω αυτό που θέλω..Και ιδού οι απορίες:
1)Υπάρχει πρόβλημα με την μυωπεια?
2)Σου παρέχει η σχολή βιβλία κτλ?
3)Άκουσα οτι σου δίνουν ενα χρηματικό ποσό..Αληθεύει?
4)Επίσης ότι πρέπει να έχεις συγκεκριμένο ύψος...Αυτό ισχύει και στους ιπτάμενους και στους μηχανικούς?
5)Πόσα χρόνια είναι η φοίτηση?
6)Μέχρι τι βαθμό μπορεί να φτάσει κάποιος που έχει διαλέξει την κατεύθηνση του μηχανικου?Εννοώ μπορεί να φτάσει και στους ανωτατους βαθμούς?
7)Πώς είναι περίπου τα πράγματα στην σχολή?Το μόνο που μου εχουν πει είναι"Εχει στρατιώτικο κλίμα".Θα μπορουσε καποιος να μου το εξηγήσει?

Αυτά για τώρα...Είχα και άλλες ερωτήσεις απλά δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό...
Ακόμα θα εκτιμούσα αφάνταστα την άποψή σας στο θέμα "ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ" που ανέφερα παραπάνω..

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!:D

Taliban_chaos
08-08-2010, 23:19
1) Νομιζω 3 ειναι το οριο για τις στρατιωτικες σχολες
2) Τα παντα
3) Πληρωνεσαι "μηνιατικο" κανονικα. Βεβαια ειναι ευτελες ποσο μην περιμενεις να ζησεις με αυτο.
4) 1,60 για τις γυναικες αν θυμαμαι καλα.
5) 4 για αξιωματικος, 2 για υπαξιωματικος
6) Οι γυναικες φτανουν ως ταξιαρχος αν εχουν βγαλει σχολη αξιωματικων.
7) Δεν μπορω να σου το απαντησω αυτο δεν εχω τετοια εμπειρια.

-Για το θεμα "εισαι κοριτσι" αστο καλυτερα προτιμω να μην μιλησω.

tasos88
08-08-2010, 23:20
Συγνώμη που δεν βοηθάω περισσότερο, αλλά αυτή την στιγμή δεν έχω τον χρόνο να ψάξω! Εδώ (http://www.haf.gr/el/default.asp) είναι το site της σχολής.

Σχολή Ικάρων - Επικοινωνία

ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΚΟΙΝΟΥ
Τηλ : 210-3630076, Σόλωνος 34 - Κολωνάκι

Όταν βρω περισσότερα, αν δεν σε έχουν βοηθήσει τα άλλα παιδιά θα σου γράψω εδώ!:smokin:

sofaki97
09-08-2010, 00:04
Ευχαριστώ πολύ..Και μια που μόλις θυμήθηκα...
Όλοι οι κλάδοι της εκπαίδευσης είναι απαραίτητοι και για όλες τις κατευθήνσεις (ιπταμενοι, μηχανικοι κτλ.)?

sofaki97
09-08-2010, 00:06
-Για το θεμα "εισαι κοριτσι" αστο καλυτερα προτιμω να μην μιλησω.

Ξέρω οτι οι περισσότεροι είναι...πως να το πω.. ¨κατά¨...Όμως δεν καταλαβαίνω το γιατί..

Serseris
09-08-2010, 01:38
Από δευτέρα δημοτικού ήθελα να γίνω αστροναύτης..Όλοι με κορόιδευαν και γι'αυτο εγκατέλειψα το όνειρο πριν καν αρχίσει...:-(

Φυσικά κοπέλα μου, τα κρυφά σου όνειρα δεν θα τα μοιράζεσαι με όποιον κ όποιον, ειδικά εαν αυτά αντισυμβατικά και αντικομφορμιστικά στην κοινωνία που ζούμε!! Εαν εσύ έχεις ως απόκρυφο όνειρο να γίνεις αστροναύτισσα ή πιλότος, αυτό είναι κάτι που δεν το επιλέγουν πολλές γυναίκες άρα είναι φυσικό να φας κορόιδεμα από τους τρίτους όταν θα τους το αναγγείλλεις.

Καλή τύχη και επιτυχία να σου ευχηθώ.
Και στο εφεξής να προσέχεις που λές τα (απόκρυφα) όνειρά σου!

sofaki97
09-08-2010, 01:54
Ήμουνα μικρή τότε και όποιος με ρωτούσε την γνωστή-σπαστική ερώτηση τι θα γίνεις στο μέλλον εγώ τους απαντούσα ακριβώς αυτο που ήθελα...
Και το πρόβλημα δεν είναι ότι με κορόιδευαν ή με απόπερναν μόνο τρίτοι αλλά και συγγενείς και φίλοι...Ο μονος που σεβόταν πάντα την επιλογή μου ήταν ο πατέρας μου..

Lucifer_sam
12-08-2010, 17:04
Κοιτα εισαι μικρη ακομα και ειναι πιθανο να αλλαξεις πολλες γνωμες ακομα μεχρι να φτασεις στο μηχανογραφικο.Αν ειναι αυτο οντως που θελεις να κανεις στη ζωη σου, προφανως δε θα σε εμποδισει το οτι καποιος σου λεει οτι αυτη η δουλεια δεν ειμαι για γυναικες.Αστεια πραγματα.
Απλως σκεψου οτι η δουλεια του μηχανικου ισως ειναι τελειως διαφορετικη απο αυτο που φανταζεσαι.Ο μηχανκος της σχολης ικαρων δε ειναι τοσο διαφορετικος απο το συμβατικο μηχανικο.Και εγω ηθελα να γινω μηχανολογος μηχανικος και μολις πηγα στη σχολη και ειδα πως ειναι τα πραγματα αλλαξα αμεσως γνωμη.Δηλαδη μην πας εκει απλα και μονο επειδη ειναι σχολη Ικαρων...

petty
14-08-2010, 08:48
Αφού δεν μπορείς να γίνεις ιπτάμενη κυνήγησε έτσι το όνειρό σου.Σαν μηχανικός ίσως πετάξεις μερικές φορές.Γνωρίζω μηχανικό που πετάει μετά από επισκευές στο πίσω κάθισμα για να ελέγξει το αεροσκάφος.
Σαν κορίτσι φυσικά και θα αντιμετωπίσεις προβλήματα βλέπεις είναι αντροκρατούμενος χώρος αλλά αν επιμείνεις τότε θα κερδίσεις τον σεβασμό.Ευαισθησίες δεν χρειάζονται κι αν καμία φορά κλάψεις δεν πειράζει όλοι το έχουν κάνει στον στρατό άντρες γυναίκες.
Φυσικά θα έχεις μόνιμη δουλειά πράγμα σπάνιο στις μέρες μας.
Βέβαια είναι σκληρή δουλειά.Θα είσαι στην πίστα με κρύο και με ζέστη αλλά δίπλα στα αεροπλάνα δεν θα σε πειράζει τίποτα.
Κι εγώ έλεγα ότι θα γίνω αστροναύτης και αεροπόρος αλλά δεν το κυνήγησα.Κάντο εσύ.
Στρατιωτικό κλίμα είναι η στρατικοποίηση στην αρχή, η πειθαρχία, το ''σπάσιμο'' και το αυστηρό πρόγραμμα σε όλα.Όλα αυτά στην αρχή γιατί μετά είναι ''αφασία''. Αν κάνεις καλά την δουλειά σου κανένας (ούτε ο πιο μεγάλος) δεν θα σε πειράξει.Υπηρέτησα στην αεροπορία ως κληρωτός παλιά μεν αλλά και τώρα είναι τα ίδια.
Υποθέτω ότι θα πρέπει να διαβάζεις πολύ όταν με το καλό μπεις στην σχολή.
Με τις ευχές μου να πάνε όλα καλά.

NordicWarrior
14-08-2010, 11:13
Επειδή έχω ΚΑΙ γι' αυτό προσωπική εμπειρία, να τι έχω να πω:

1) Κανείς μέχρι να ωριμάσει αλλάζει 1000 γνώμες. Πολλοί καταλαβαίνουν τι πραγματικά θέλουν στα 25. Πολλοί στα 30. Άλλοι ποτέ.
2) Όποιος δεν κυνηγάει το αρχικό όνειρο, καλύτερα να μην συμβιβάζεται με εναλλακτικές λύσεις. Αν ήθελες να γίνεις αστροναύτης, η σχολή ικάρων ήταν ένας πρώτος συμβιβασμός. Μηχανικός αεροσκαφός ήταν ο δεύτερος.
3) Σε όποιον αρέσει να πετάει, προτείνω να αποκτήσει PPL (ερασιτεχνικό πτυχίο χειριστή) και να πετάει με Cessna τα σαββατοκύριακα. Πολύ ωραίο hobby
4) Η σχολή ικάρων, όπως και κάθε άλλη στρατιωτική σχολή, είναι γεμάτη διαφθορά, χαμαλίκι, favor exchange, πολιτική, και ό,τι άλλο χαρακτηρίζει αυτό το βόθρο που λέγεται Ελλάδα.
5) Οποιοσδήποτε είναι σε στρατιωτική καρριέρα, ας ξεχάσει κάθε είδους όνειρα για μια ήσυχη ζωή με οικογένεια σε μια πόλη κι ας ετοιμαστεί να γυρίζει από εδώ κι εκεί σε γύφτος (συγνώμη, αθίγγανος)
6) Οποιαδήποτε είδους προσωπικότητα υπάρχει, σβήνεται εντελώς. Ας ετοιμαστεί ο υποψήφιος να γίνει ένα πιόνι στις ορέξεις των πολιτικάντηδων που άλλα λένε την μία κι άλλα την άλλη. Το μόνο μόνιμο στα όσα κάνουν είναι ότι τρώνε με χρυσά κουτάλια (εις βάρος των πιονιών βέβαια)
7) Είπα ήδη ότι ο στρατός είναι βόθρος με σκατά που πνίγεται στην ίδια του τη διαφθορά; Ε, ας το ξαναπώ

ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ, ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ

PS
Αν κάποιος θέλει να γίνει αστροναύτης, η καλύτερη λύση είναι να σπουδάσει φυσική, κοσμολογία, ή βιοχημεία

petty
14-08-2010, 11:31

1) Κανείς μέχρι να ωριμάσει αλλάζει 1000 γνώμες. Πολλοί καταλαβαίνουν τι πραγματικά θέλουν στα 25. Πολλοί στα 30. Άλλοι ποτέ.
2) Όποιος δεν κυνηγάει το αρχικό όνειρο, καλύτερα να μην συμβιβάζεται με εναλλακτικές λύσεις. Αν ήθελες να γίνεις αστροναύτης, η σχολή ικάρων ήταν ένας πρώτος συμβιβασμός. Μηχανικός αεροσκαφός ήταν ο δεύτερος.
3) Σε όποιον αρέσει να πετάει, προτείνω να αποκτήσει PPL (ερασιτεχνικό πτυχίο χειριστή) και να πετάει με Cessna τα σαββατοκύριακα. Πολύ ωραίο hobby
4) Η σχολή ικάρων, όπως και κάθε άλλη στρατιωτική σχολή, είναι γεμάτη διαφθορά, χαμαλίκι, favor exchange, πολιτική, και ό,τι άλλο χαρακτηρίζει αυτό το βόθρο που λέγεται Ελλάδα.
5) Οποιοσδήποτε είναι σε στρατιωτική καρριέρα, ας ξεχάσει κάθε είδους όνειρα για μια ήσυχη ζωή με οικογένεια σε μια πόλη κι ας ετοιμαστεί να γυρίζει από εδώ κι εκεί σε γύφτος (συγνώμη, αθίγγανος)
6) Οποιαδήποτε είδους προσωπικότητα υπάρχει, σβήνεται εντελώς. Ας ετοιμαστεί ο υποψήφιος να γίνει ένα πιόνι στις ορέξεις των πολιτικάντηδων που άλλα λένε την μία κι άλλα την άλλη. Το μόνο μόνιμο στα όσα κάνουν είναι ότι τρώνε με χρυσά κουτάλια (εις βάρος των πιονιών βέβαια)
7) Είπα ήδη ότι ο στρατός είναι βόθρος με σκατά που πνίγεται στην ίδια του τη διαφθορά; Ε, ας το ξαναπώ

PS
Αν κάποιος θέλει να γίνει αστροναύτης, η καλύτερη λύση είναι να σπουδάσει φυσική, κοσμολογία, ή βιοχημεία

Η ρουφιανιά που πέφτει σε οποιαδήποτε δουλειά (εκτός αν έχεις δικιά σου ) εμπίπτει στον ίδιο κανόνα.
Sofaki αν θέλεις ασχολήσου με τον αερομοντελισμό, θα σε βοηθήσει να αποκτήσεις γενικές γνώσεις για την πτήση συν ότι είναι φοβερό χόμπυ. Αν θελήσεις πληροφορίες για φτηνές λύσεις πες μου.

TopGear
21-08-2010, 19:42
Πάντα θαύμαζα αυτούς που περνούσαν στην Σχολή Ικάρων(ΣΙ)...Και αποφάσισα όταν με το καλό φτάσω στα 17 μου (πράγμα που μπορεί να μην γίνει αν πεθανουμε το 2012:mad:) να περάσω κι εγώ σε αυτή την σχολή...:D
Έτσι το γύρισα σε τροπάριο "ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΙΛΟΤΟΣ".. πράγμα που επίσης σταμάτησα να σκέφτομαι πριν μια εβδομάδα όταν ανακάλυψα ότι άτομα με μυωπία ή και μετά απο επέμβαση LEISER δεν γίνονται δεκτοί στην σχολή ως ιπτάμενοι-ηλίθια μυωπία-...:mad:
Έτσι κατέληξα να μπω στην ΣΙ ως μηχανικός...Και εκεί είχα προβλήματα με το θέμα "ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ"...Αποφάσισα όμως να κάνω αυτό που θέλω..Και ιδού οι απορίες:
1)Υπάρχει πρόβλημα με την μυωπεια?
2)Σου παρέχει η σχολή βιβλία κτλ?
3)Άκουσα οτι σου δίνουν ενα χρηματικό ποσό..Αληθεύει?
4)Επίσης ότι πρέπει να έχεις συγκεκριμένο ύψος...Αυτό ισχύει και στους ιπτάμενους και στους μηχανικούς?
5)Πόσα χρόνια είναι η φοίτηση?
6)Μέχρι τι βαθμό μπορεί να φτάσει κάποιος που έχει διαλέξει την κατεύθηνση του μηχανικου?Εννοώ μπορεί να φτάσει και στους ανωτατους βαθμούς?
7)Πώς είναι περίπου τα πράγματα στην σχολή?Το μόνο που μου εχουν πει είναι"Εχει στρατιώτικο κλίμα".Θα μπορουσε καποιος να μου το εξηγήσει?

Αυτά για τώρα...Είχα και άλλες ερωτήσεις απλά δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό...
Ακόμα θα εκτιμούσα αφάνταστα την άποψή σας στο θέμα "ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ" που ανέφερα παραπάνω..

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!:D

Είναι θαυμαστό που κάποιος θέλει να περάσει Ικάρων ώστε να γίνει πιλότος. Είναι κάτι που πάντα σε εντυπωσιάζει.

Ωστόσο...

1. Ναι, υπάρχει πρόβλημα με μυωπία. Γυναίκες ιπτάμενοι δεν υπάρχουν σε μαχητικά (και άντε να βγει 1 σε κάθε σειρά), αλλά γενικά οι ιπτάμενοι πρέπει να έχουν 20/20 σε κάθε μάτι χωρίς διόρθωση. Οι μηχανικοί 20/20 με ή χωρίς διόρθωση και μέχρι νομίζω 3,5-3,75 μυωπία. Πάντως όσοι περνάνε ως ιπτάμενοι, στην αρχή χαρακτηρίζονται όλοι έτσι και λαμβάνουν και πτητική εκπαίδευση κανονικά (θεωρητική και πρακτική), μέχρι και το 3ο έτος που γίνεται ο διαχωρισμός των ειδικοτήτων. Όσοι κριθούν ανεπαρκείς ως ιπτάμενοι μπορούν να πάνε ως ελεγκτές αεράμυνας, εφοδιαστές, μετεωρολόγοι κτλ, ανάλογα με τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν. Ειδικότερα όμως, αν κριθείς ανεπαρκής στην πτητική εκπαίδευση στον 1ο χρόνο, διαγράφεσαι από τη σχολή και εισάγεσαι στην αμέσως επόμενη προτίμηση που είχες στο μηχανογραφικό δελτίο.

2. Ναι σου προσφέρει η σχολή ό,τι χρειάζεσαι ακαδημαϊκά. Οι διδάσκοντες είναι οι περισσότεροι εξωτερικοί συνεργάτες - καθηγητές (αλλά και μόνιμοι βέβαια), πλην μαθημάτων που αφορούν σε καθαρά στρατιωτικά θέματα πχ τακτικής κτλ.

3. Πληρώνεσαι κάθε μήνα μέχρι το πέρας των σπουδών, είναι περίπου 320 ευρώ. Έπειτα ως μόνιμος λαμβάνεις κανονικά μισθό.

4. Τα ύψη είναι ίδια για κάθε κατηγορία. Νομίζω στις γυναίκες έγινε πλέον 1,65.

5. Η φοίτηση είναι 8 εξάμηνα για μηχανικούς ή ιπτάμενους. Οι ιπτάμενοι μετά τα 4 χρόνια, λαμβάνουν έξτρα πτητική εκπαίδευση που μπορεί να διαρκέσει μέχρι και 12 μήνες, ιδιαίτερα όσοι θα χειριστούν μαχητικά αεροσκάφη.

6. Υπάρχουν οι κατώτεροι αξιωματικοί (ανθυποσμηναγός, υποσμηναγός, σμηναγός), οι ανώτεροι αξιωματικοί (επισμηναγός, αντισμήναρχος, σμήναρχος) και οι ανώτατοι αξιωματικοί (ταξίαρχος, υποπτέραρχος, αντιπτέραρχος, πτέραρχος). Οι γυναίκες φτάνουν ως ταξίαρχος, αλλά είναι πάρα πολύ μικρός ο αριθμός αυτός και εξαιρετικά σπάνιο για μηχανικούς. Σε άλλες ειδικότητες, ίσως υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες, αλλά μην περιμένεις θεαματικές αλλαγές.

7. Γενικά έχουν φτιάξει κάπως τα πράγματα σε σχέση με παλιά. Υπάρχει αυστηρή στρατιωτική πειθαρχία, κάποιες απρόβλεπτες καταστάσεις συμπεριφοράς από ανώτερους (που πολλές φορές είναι επιτηδευμένες ώστε να προκαλέσουν τον εγωϊσμό του σπουδαστή), υποχρεωτική παρακολούθηση, πρέπει ο σπουδαστής να επιτύχει σε συγκεκριμένο χρόνο σε όλα τα μαθήματα (δλδ δεν τραβάνε οι σπουδές πολλά χρόνια όπως σε ένα οποιοδήποτε ΑΕΙ) κτλ. Είναι πιο ελεύθερα όμως από παλιότερα. Η έδρα είναι στο Τατόϊ, τα κτίρια και οι εγκαταστάσεις έχουν εκμοντερνιστεί αρκετά μετά το σεισμό του 1999 που πάθανε τεράστιες ζημιές, υπάρχει ελεύθερος χρόνος για τους σπουδαστές, γυμναστήριο, κολυμβητήριο κι άλλα. Επίσης, μένεις σε θαλάμους των 4άρων συνήθως όπου βρίσκεται εκεί ένας από κάθε έτος. Μετά το 3ο, αλλά κυρίως στο 4ο έτος, ο μεγαλύτερος σε ηλικία σπουδαστής στο θάλαμο, αναλαμβάνει σαν "εκπαιδευόμενους" τους μικρότερους, κυρίως τον πρωτοετή. Αυτό είναι καλό για μετέπειτα γνωριμίες (αν καταλαβαίνεις τι εννοώ). ;-)

Αυτά. Η επιλογή είναι δική σου, αν και παλιότερα πολλοί θέλανε να περάσουν ΣΙ, πλέον με το νέο ασφαλιστικό και όσα επικρατούν, πολύ πιθανόν να το μετανιώνουν, ακόμη και όσοι ήδη είναι σπουδαστές εκεί.

pakotini
28-08-2010, 11:34
paw 3 lukeiou k 8elw polu na mpw sthn sxoli a3iwmatikwn mixanikwn ths aeroporias... alla exw apories...!! as poume.....pws einai i zwi mesa stn sxoli? gt tn parousiazoun sxedon asfiktikh...?episis ka8e pote exeis e3odous?einai opws stis alles sxoles (kalokairi,xristougenna,pasxa)?? k tis ka8imerines tn ginete?? 8elw para polu na mpw se autin tn sxoli...!!perimenw me anupomonisia apanthseis..!!! euxaristw!!!!!

TopGear
21-09-2010, 01:13
paw 3 lukeiou k 8elw polu na mpw sthn sxoli a3iwmatikwn mixanikwn ths aeroporias... alla exw apories...!! as poume.....pws einai i zwi mesa stn sxoli? gt tn parousiazoun sxedon asfiktikh...?episis ka8e pote exeis e3odous?einai opws stis alles sxoles (kalokairi,xristougenna,pasxa)?? k tis ka8imerines tn ginete?? 8elw para polu na mpw se autin tn sxoli...!!perimenw me anupomonisia apanthseis..!!! euxaristw!!!!!

Παρακολούθηση καθημερινή το πρωϊ ως μεσημέρι-απόγευμα, έπειτα διάβασμα και κάποιες ελεύθερες ώρες. Μένεις στη σχολή Δευτέρα-Παρασκευή μεσημέρι, από τότε ως Κυριακή βράδυ, είσαι ελεύθερος, εκτός από μερικά Σαβ/κα που ενδεχομένως να πρέπει να πάτε κάπου ή να μείνετε μέσα ως άσκηση.

Έχουν Χριστούγεννα, Πάσχα κανονικά, καλοκαίρι νομίζω από αρχές Ιουλίου, ως περίπου 25 Αυγούστου. Το πώς είναι η ζωή μέσα, κανείς δε μπορεί να ξέρει ακριβώς, αλλά από πολύ πολύ κοντινό μου πρόσωπο, σίγουρα θα'χει πίεση, ειδικότερα στα πρώτα έτη, διάφορες "αγγαρείες" απ'τους μεγαλύτερους ή εκπαιδευτές (όχι τόσο από κακή πρόθεση, αλλά για να σου φτιάξουν τον εγωϊσμό και τον τσαμπουκά), σκοπιές, διάβασμα, αναφορές, γυμναστική, παρελάσεις, πρόβες με όπλα κτλ. Πρέπει να είσαι πάντα τυπικός, υπάκουος, προσεχτικός και έτοιμος για κάθετι που θα σου ζητήσουν. Δεν πιστεύω είναι τόσα ασφυκτικά, δύσκολα μεν, αλλά τόσος κόσμος αποφοιτεί από εκεί, πώς τα καταφέρνει; Εκτιμώ είναι θέμα ρουτίνας κυρίως, μόνο στην αρχή είναι το μεγάλο λούκι.

Να ξέρεις ΣΜΑ, θέλει τεράστιο βαθμό και είναι και μεγάλη θέση ευθύνης, ειδικότερα αφού έχεις στα χέρια σου την τύχη πολλών ανθρώπων. Και μηχανικούς παίρνουν πολύ πιο λίγους, καμιά 25-30 άτομα.

Δες περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://www.haf.gr/el/career/academies/si/)

CLife
25-10-2010, 23:08
Γεια σας και απο εμενα. Ειμαι σχεδον 14 ειμαι απο Κυπρο, παω 3η Γυμνασιου και θελω να περασω στην σχολη ικαρων. Απο οραση δεν εχω προβλημα προς το παρον και ελπιζω να μην αποκτισω μυοπια στο μελλον. Ειναι επισης ονειρο μου εμενα ειναι να μπω στη σχολη ικαρων δεν ξερω ομως την δυσκολια στους βαθμους, ποσοι περνανε(απο Κυπρο) και ποσα ατομα δινουν εξετασεις καθε χρονο. Οποιος μπορει ας διαφωτισει και αν εχει να προσθεσει κατι εξτρα καλοδεχουμενο.
Ευχαριστω προκαταβολικα,
Ορέστης

Υ.Γ. Συγγνωμη για τα ορθογραφικα :p

Void
26-10-2010, 05:16
I bet you will make it! :-)

CLife
27-10-2010, 21:02
Den iparxei kaneis ?:-(

Mephisto
27-10-2010, 21:27

Έχω έναν γνωστό αλλά θα τον δω την άλλη εβδομάδα και θα σου πω.

TopGear
28-10-2010, 13:10

Εντάξει, τι παραπάνω θες να μάθεις δηλαδή; Λίγα σου γράψαμε;

CLife
28-10-2010, 13:15
Γεια σας και απο εμενα. Ειμαι σχεδον 14 ειμαι απο Κυπρο, παω 3η Γυμνασιου και θελω να περασω στην σχολη ικαρων. Απο οραση δεν εχω προβλημα προς το παρον και ελπιζω να μην αποκτισω μυοπια στο μελλον. Ειναι επισης ονειρο μου εμενα ειναι να μπω στη σχολη ικαρων δεν ξερω ομως την δυσκολια στους βαθμους, ποσοι περνανε(απο Κυπρο) και ποσα ατομα δινουν εξετασεις καθε χρονο. Οποιος μπορει ας διαφωτισει και αν εχει να προσθεσει κατι εξτρα καλοδεχουμενο.
Ευχαριστω προκαταβολικα,
Εντάξει, τι παραπάνω θες να μάθεις δηλαδή; Λίγα σου γράψαμε;

δεν γνωριζω την δυσκολια στους βαθμους, ποσοι περνανε απο κυπρο, και ποσα ατομα δινουν εξετασεις καθε χρονο. Αυτα δεν απαντηθηκαν.

CLife
31-10-2010, 16:25
Έχω έναν γνωστό αλλά θα τον δω την άλλη εβδομάδα και θα σου πω.

oκ. Σε ευχαριστω!!

CLife
08-11-2010, 17:47
Milisate ?

Mephisto
08-11-2010, 23:19
Έλα δεν τον πρόλαβα αλλά έχουμε και 2ο γύρο στις εκλογές και θα τον πετύχω.
Μόλις του έστειλα και μήνυμα για να το ξέρει από τώρα. Γράψε λίστα με ερωτήσεις.

CLife
10-11-2010, 21:07
δεν ξερω ομως την δυσκολια στους βαθμους(για κυπρο), ποσοι περνανε(απο Κυπρο) και ποσα ατομα δινουν εξετασεις καθε χρονο(απο κυπρο)

Mephisto
10-11-2010, 22:35
Οk!!! ;) ...

Mephisto
15-11-2010, 19:45
Έλα μου είπε πως αυτά κανονίζονται από την Κυπριακή κυβέρνηση, δηλαδή πόσους θέλουν να στείλουν.
Μετά δεν μένουν εδώ γυρίζουν και είναι στην Κυπριακή Αεροπορία γι'αυτό δεν μας νοιάζει πόσους θα στείλουν. Άρα οι θέσεις μπορεί να είναι διαφορετικές κάθε χρόνο αναλόγως με τις ανάγκες σας. δεν υπάρχει ποσοστό για ειδικές κατηγορίες. Αν θέλετε να στείλετε 20 θα στείλετε 20.
Η δυσκολία στις εξετάσεις εξαρτάται από τους υποψηφίους. Αν καλύπτουν όλες τις θέσεις (καλά αν δεν τις καλύπτουν και να μη θέλεις μπαίνεις:p) και πόσο έχουν διαβάσει.
Δεν μπορεί να μάθει περισσότερα γιατί έχει πολλά χρόνια που έχει αποφοιτήσει.
Γιατί δεν μιλάς με το Υπουργείο Παιδείας σας να σου πουν πόσες θέσεις θα ζητήσουν φέτος; Και SOS μην ξεχάσεις τις αθλητικές δοκιμασίες. Δεν είναι μόνο οι γραπτές εξετάσεις.
Καλή επιτυχία!!!

CLife
21-11-2010, 00:29
Euxaristw file, euxaristise m ke ton filo s. Politimes ke voi8itikes oi plirofories. Ap' edw ke pera ola e3artonte apo emena

ρενακι
30-03-2011, 14:30
Γειά σας!Διάβασα τα προηγούμενα μυνήματα σας και επειδη κ εγω είμαι στην ιδια ακριβως θέση θα θελα να ρωτησω κ εγώ καποια πράγματα.Και εγς απο μικρη ηθελα να μπω Ικάρων σχολή και να πω την αλήθεια ως ιπτάμενη.Δυστυχώς έχω μειοπία και πρόσφατα έμαθα οτι δεν μπαινουν μετα τη χρήση laiser .Παρεπιπτόντως,είμαι 16 χρονών.Ο πατέρας μου ηταν στη ΣΜΥΝ και ειναι συνταξιουχος. οπως ειναι γνωστο ολοι οι στρατιωτικοι βγαινουν μικροι σε συνταξη.
Θα θελα να μου πει οποιος μπορει αν οι γυναικες ειναι, στο τομέα των μηχανικων , κατωτερες απο τους αντρες..
Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο ακριβως..για ποιο λογο εχουν υποτιμηθει τοσο πολυ οι γυναικες?θα θελα πολυ να παρω μια αντρικη αποψη αν σας ειναι ευκολο..
και ακομη, αν γνωριζει κανεις σας, τι γνωσεις πανω στον αθλητισμο πρεπει να εχουμε ωστε να μην εχουμε κανενα προβλημα ?
Ευχαριστω πολυ.

CLife
10-04-2011, 00:50
Γειά σας!Διάβασα τα προηγούμενα μυνήματα σας και επειδη κ εγω είμαι στην ιδια ακριβως θέση θα θελα να ρωτησω κ εγώ καποια πράγματα.Και εγς απο μικρη ηθελα να μπω Ικάρων σχολή και να πω την αλήθεια ως ιπτάμενη.Δυστυχώς έχω μειοπία και πρόσφατα έμαθα οτι δεν μπαινουν μετα τη χρήση laiser .Παρεπιπτόντως,είμαι 16 χρονών.Ο πατέρας μου ηταν στη ΣΜΥΝ και ειναι συνταξιουχος. οπως ειναι γνωστο ολοι οι στρατιωτικοι βγαινουν μικροι σε συνταξη.
Θα θελα να μου πει οποιος μπορει αν οι γυναικες ειναι, στο τομέα των μηχανικων , κατωτερες απο τους αντρες..
Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο ακριβως..για ποιο λογο εχουν υποτιμηθει τοσο πολυ οι γυναικες?θα θελα πολυ να παρω μια αντρικη αποψη αν σας ειναι ευκολο..
και ακομη, αν γνωριζει κανεις σας, τι γνωσεις πανω στον αθλητισμο πρεπει να εχουμε ωστε να μην εχουμε κανενα προβλημα ?
Ευχαριστω πολυ.

Διστυχως οι γυναικες εχουν υποτιμηθει σε δουλειες που εχουν να κανουν σχεση με την μηχανικη, ισως να πιστευουν πως δεν εχετε την "δυναμη" και δεν ξερω εγω τι αλλο. Απλος μην τους ακους και συνεχισε ;)

elenigeop
10-04-2011, 02:56
Παιδια εγω το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ενας φιλος μου δεν μπορουσε να παει ικαρων γιατι δεν επιτρεποταν να εχεις τιποτα!!ουτε σημαδια ακμης....ειχα διαβασει τη λιστα και θυμαμαι....Αν κ δεν μπορω να μιλησω συγκεκριμενα και να βοηθησω εγω θα ελεγα να μην αγχωνεσαι απο τα 14 σου....εχεις ολο το χρονο να πραγματοποιησεις τα ονειρα σου αλλα εχεις χρονο ακομα για αυτην σου την αποφαση....Κ εγω ηθελα να γινω γιατρος αλλα αλλαξα γνωμη γιατι σκεφτηκα λιγο παραπερα....οταν θα ερθει η ωρα να δηλωσεις θα ερθει ο διευθυντης σου,θα σου δωσει το χαρτακι και θα σου πει ακριβως ποιες προυποθεσεις πρεπει να πληρεις.μην αγχωνεσαι

NikosVy
08-06-2011, 20:35
...Το μονο καλο ειναι οτι παιρνεις συνταξη στα 35 αν θες.

...Σήμερα....

Αύριο;

forums365
20-09-2011, 09:02

PS

Πες τα χρυσόστομε ή αλλιώς NordicWarrior

thumps up