PDA

Επιστροφή στο Forum : πως να χάσω βάρος/πόντους κ.a. ευκολα και ανώδυνα..

LonelyOne
21-04-2010, 10:37
γειά σας και πάλι!κάνω ένα δυναμικό come back με ένα θέμα που πιστευω ότι απασχολεί πολλους τώρα που πλησιάζει το καλοκαίρι
...είμαι...παχιά...πρεπει να αδυνάτισω..το ξέρω...ΑΛΛΑ μου λείπει η θέληση!δηλαδή η θέληση γιa προσπάθεια...!
ίσως να έχει συμβεί σε πολλους αλλα δεν έχω την διάθεσή να κάνω κάποια δίαιτα...κ μάλλον επειδή η δίαιτα πρεπει να έχει διάρκεια...ΑΛΛΑ an είχα κάποιον να με παρακολουθεί κτλ μπορεί κ να προσπαθούσα...
anyway...η κρίση έχει χτυπήσει κ εμένα...δεν έχω λεφτά να πάω σε κάποιο γυμναστήριο κ ούτε να πάω σε διαιτολόγο μπορώ...επισησ προσφατα πήγα σε κάποια "επίδειξη"κάποιων προϊόντων διατροφής κ επισησ δεν έχω λεφτά να δοκιμάσω κάτι από αυτά..ούτε έτοιμη δίαιτα μπορώ να κάνω(βλ. taste n' diet)...
δεν ξέρω ειλικρινa τι να κάνω...από την μια ξέρω το πρόβλημα..δηλ ότι είμαι παχιά..αλλα από την allη δεν έχω θέληση να κάνω κάτι...ξέρω ότι an αλλάξει αυτό θα αλλάξει ολη μου η ζωή..κ όμως η θέληση δεν έρχεται...τι να κάνω?help!

Scarlett
21-04-2010, 14:25
εγω παντα οταν θελω να προσεξω κανω το εξης..
μετραω τις θερμιδες των φαγητων που τρωω και βαζω οριο την ημερα
απεφυγε γλυκα σοκολατες κεκακια κ ολα αυτα
και επισης μπορεις να πηγαινεις για περπατημα την ημερα μιση ωρα για γυμναστικη η να κανεις τζοκινγκ
τις θερμιδες τιες βλεπω απο θερμιδομετρητη ο οποιος κανει 4 ευρω στο εμποριο.ειναι ενας κοκκινος.ειναι πολυ γνωστο βιβλιαρακι
αλλα αφου χρησιμοποιεις το νετ μπορεις να τα βλεπεις και απο εκει!!!

scarlet_2
21-04-2010, 18:09
ξέρω ότι an αλλάξει αυτό θα αλλάξει ολη μου η ζωή..κ όμως η θέληση δεν έρχεται...τι να κάνω?help!

εγω παντα οταν θελω να προσεξω κανω το εξης..
μετραω τις θερμιδες των φαγητων που τρωω και βαζω οριο την ημερα
απεφυγε γλυκα σοκολατες κεκακια κ ολα αυτα
και επισης μπορεις να πηγαινεις για περπατημα την ημερα μιση ωρα για γυμναστικη η να κανεις τζοκινγκ
τις θερμιδες τιες βλεπω απο θερμιδομετρητη ο οποιος κανει 4 ευρω στο εμποριο.ειναι ενας κοκκινος.ειναι πολυ γνωστο βιβλιαρακι
αλλα αφου χρησιμοποιεις το νετ μπορεις να τα βλεπεις και απο εκει!!!

'Η μπορείς και να χαλαρώσεις γιατί αν το θέμα δεν αφορά άμεσα την υγεία σου,ΔΕΝ αλλάζει όλη σου η ζωή αν χάσεις μερικά κιλά.(εκτός αν είσαι υπέρβαρη πια).
Για μένα μετρώντας θερμίδες χάνεις όλη την απόλαυση.Και το σημαντικό για να πετύχει η προσπάθεια σου είναι να μη στερείσαι υπερβολικά.
Περπάτημα και σωστή και ισσοροπημένη διατροφή.:wavey:

Lucifer_sam
22-04-2010, 01:05
Τρωγε καλο πρωινο, μεσημεριανο σπιτικο κατα προτιμηση.Βραδυ κατι ελαφρο.Μια σαλατα, ενα τοστ κλπ.Γενικα μην τρως πολλα γλυκα και μην τρως εξω (θα κανεις και οικονομια!). Μην κανεις υπερβολες γιατι δε θ αντεξεις πανω απο μια βδομαδα!Κλασικο αυτο!
Δεν ειναι δυσκολο πιστευω να κρατας το μετρο.Ολα στο μυαλο ειναι.Εγω ειμαι γυρω στα 57 κιλα σταθερα απο τη δευτερα γυμνασιου (τωρα ειμαι 4ο ετος) με τη διατροφη που περιεγραψα παραπανω.Ουτε καν δηλαδη γιατι και γλυκα τρωω και το βραδυ φαι κανονικο.
Μια ακομα καλυτερη προσεγγιση ειναι να βρεις τι ΠΡΕΠΕΙ να τρως καθε μερα.Δηλαδη ποιες θρεπτικες ουσιες πρεπει να παιρνει το σωμα σου.Αυτη ειναι και η καλυτερη διατροφη και σιγουρα θ αδυνατισεις!

skam
22-04-2010, 09:02
Είσαι εξαιρετικό υποψήφιο θύμα για όλα τα κοράκια, από τα κέντρα αδυνατίσματος και τα προϊόντα διατροφής.
Έχουν στημένους μηχανισμούς για υπέρβαρους, δοκιμασμένους και τελειοποιημένους στην πλάτη πολλών από εμάς.
Για κανένα λόγο μην ανοίξεις πιστωτική κάρτα ή μην χρεώσεις ήδη υπάρχουσα.
Εκτός από υπέρβαρη, θα χρωστάς μέχρι την άλλη σου ζωή.

Μια καλή προσέγγιση λύσης για το πρόβλημα.
1. Αποφεύγεις δια ροπάλου, όλα τα ντελίβερι και κατά το δυνατό το φαγητό έξω (εκτός αν η παρέα είναι πολύ καλή...).
2. Προσαρμόζεις την διατροφή σου μεσοπρόθεσμα στην "μεσογειακή". Μια αναζήτηση θα σου βγάλει αποτελέσματα, χωρίς να χρειαστεί να συμβουλευτείς διαιτολόγο. (Αν έχεις κάποιο ιδικό πρόβλημα ή προτίμηση, καλύτερα να συμβουλευτείς ιδικό, ίσως γιατρό)
3. Αυξάνεις την σωματική δραστηριότητα, πχ. περπάτημα, κολύμπι, σεξ(!).
Ακόμα και αν δεν είσαι απόλυτα τυπική, (και ποιος είναι) μόνο με αυτά τουλάχιστον θα σταθεροποιηθείς. Αν τα ακολουθήσεις πιο αυστηρά καθάρισες και θα σου κοστίσει και λιγότερο από τα θαυματουργά υποκατάστατα.
Αν είσαι της καθιστικής ζωής, πάρε ένα σκύλο. Θα τον πηγαίνεις βόλτα αναγκαστικά και είναι και μεγάλη γκομενοπαγίδα (για άνδρες και γυναίκες).

jshtembani
22-04-2010, 22:20
Μια ισορροπημενη διατροφη
Πρωινο
*Ομελετα φτιαγμενη απο 7 ασπραδια αυγων,ντοματα και σπανακι
*1 ολοκληρη φρυγανισμενη φετα απ ψωμι ολικης αλεσεως
*1/2γρειπφρουτ
Γευμα
*2 ψημενα στηθη απο κοτοπουλο
*Πρασινη σαλατα ντοματα και καροτα και με σαλτσαχαμηλη σε λιπαρα.
*1 φλιτζανι με φρεσκα φρουτα.
Βραδινο
*250 γρ ψητο ψαρι στην σχαρα συνοδευμενο με ψητες πιπεριες,κρεμμυδια και μελιτζανα.
*Μπροκολο και κουνουπιδι στον ατμο.
*1/2 Φλιτζανι καφε ρυζι.
*ψητο μηλο
Αποφυγετε να τρωτε μεγαλες ποσοτητες διατηρωντας τις μεριδες σας στο μεγεθος της παλαμης η της κλειστης γροθιας σας
Αντικαταστηστε τολευκο ψωμι με πολυσπορο.
Πινετε πολυ νερο
Τα δυο τριτα του σωματος σας αποτελειται απο νερο σε μια φυσιολογικη μερα,χανετε ενα λιτρο νερο χωρις απαραιτητα να ιδρωσετε πολυ.Για να νιωθετε καλυτερα,θα πρεπει να πινετε 6 με 8 ποτηρια νερο ημερησιως

LonelyOne
23-04-2010, 10:45
ΔΕΝ αλλάζει όλη σου η ζωή αν χάσεις μερικά κιλά.(εκτός αν είσαι υπέρβαρη πια). 
γιa να είμαι πιο ακριβής δεν πρεπει να χάσω μερικά κιλά...αλλα τουλάχιστον 20!
οπότε κατάλαβετε πόσο θα αλλάξει η ζωή μου... το θέμα βασικά είναι να βρώ κάτι να απασχολω τον εαυτο μου...γιατί τώρα μέχρι την σχολή πάω 6 ωρες την ημέρα.τις
υπόλοιπες είμαι σπίτι...αυτό με τις θερμίδες,να τις μετραω δηλαδή,το είχα κάνει κ είχε αποτέλεσμα αλλα άντεξα μόνο 2 βδομάδες...κ γενικά ο,τι κάνω το χαλάω τα σαββατοκύριακα γιατί είναι free κ δεν έχω πρόγραμμα...
όσο γιa τον σκύλο...δεν μένω μόνη κ οι υπόλοιποι δεν θέλουν σκύλο...an κ θα ήταν πολύ καλή λυση!
ευχαριστώ γιa τo πρόγραμμα διατροφής... δεν ξέρω κατά πόσο θα το ακολουθήσω αλλα thanks...
a!κ όσο γιa το θύμα που
ψάχνουν οι γιατροί κ διάφορα ινστιτούτα,έχω υπάρξει κ από αυτό...συγκεκριμένα έχω βάλει γαστρικο δακτυλίο...αλλα κ αυτό χωρίς θέληση δεν κάνει κάτι...μόνο στην αρχή που είσαι ψαρωμενος...

manta-rini
23-04-2010, 12:26
γειά σας και πάλι!κάνω ένα δυναμικό come back με ένα θέμα που πιστευω ότι απασχολεί πολλους τώρα που πλησιάζει το καλοκαίρι
...είμαι...παχιά...πρεπει να αδυνάτισω..το ξέρω...ΑΛΛΑ μου λείπει η θέληση!δηλαδή η θέληση γιa προσπάθεια...!
ίσως να έχει συμβεί σε πολλους αλλα δεν έχω την διάθεσή να κάνω κάποια δίαιτα...κ μάλλον επειδή η δίαιτα πρεπει να έχει διάρκεια...ΑΛΛΑ an είχα κάποιον να με παρακολουθεί κτλ μπορεί κ να προσπαθούσα...
anyway...η κρίση έχει χτυπήσει κ εμένα...δεν έχω λεφτά να πάω σε κάποιο γυμναστήριο κ ούτε να πάω σε διαιτολόγο μπορώ...επισησ προσφατα πήγα σε κάποια "επίδειξη"κάποιων προϊόντων διατροφής κ επισησ δεν έχω λεφτά να δοκιμάσω κάτι από αυτά..ούτε έτοιμη δίαιτα μπορώ να κάνω(βλ. taste n' diet)...
δεν ξέρω ειλικρινa τι να κάνω...από την μια ξέρω το πρόβλημα..δηλ ότι είμαι παχιά..αλλα από την allη δεν έχω θέληση να κάνω κάτι...ξέρω ότι an αλλάξει αυτό θα αλλάξει ολη μου η ζωή..κ όμως η θέληση δεν έρχεται...τι να κάνω?help!

Ότι και να κάνεις...κοίτα να χάσεις τα κιλά αργά και σταθερά. Π.χ. 3 κιλά το μήνα, δλδ σε 3 μήνες 9-10 κιλά. Καθόλου άσχημα..και να ΄σαι σίγουρη ότι και μερικές ατασθαλίες παραπάνω να κάνεις δεν θα τα πάρεις πάλι γιατί θα ΄χει προσαρμοστεί πλέον το σώμα σου στο νέο βάρος αφού του ΄δωσες τον απαιτούμενο χρόνο να χάσει τα πρώτα παραπανίσια κιλά..εγγυημένο αυτό..

Να ΄χεις υπόψη σου ότι στόχος δεν είναι να χάσεις κιλά από την μία μέρα στην άλλη, αλλά να αλλάξεις σταδιακά τις διατροφικές σου συνήθειες και τις εξαρτημένες συμπεριφορές που τυχόν έχεις με το φαγητό...

Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι τις πρώτες μέρες θα δυσκολέυεσαι να ξεκινήσεις δίαιτα από την άποψη ότι είναι πολύ πιθανό να αισθάνεσαι πείνα..Αυτό είναι και το πιο δύσκολο σημείο γιατί μετά συνηθίζεις και βλέποντας τα πρώτα αποτελέσματα θα έχεις ένα κίνητρο να συνεχίσεις την προσπάθεια σου..Να σκέφτεσαι τον εαυτό σου σε 8 μήνες πχ από τώρα για να παίρνεις κουράγιο..Στο τέλος θα είσαι περήφανη που τα κατάφερες...

Τέλος δεν μας λες αν έχεις κάποια ορμονική διαταραχή που δυσκολεύει την απώλεια βάρους π.χ. σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, αντίσταση στην ινσουλίνη κλπ..Το ΄χεις ψάξει καθόλου;

LonelyOne
23-04-2010, 12:41
όχι δεν έχω κάποιο πρόβλημα τέτοιου τύπου...μόνον θέληση μου λείπει..αλλα χάνω σχετικά ευκολα...όπως κ παίρνω πολύ ευκολα...είναι κ η κληρονομικοτητα στην μέση βλέπετε..

trelokabero
23-04-2010, 15:47
Καλησπερα

Επειδη μου αρεσει κι εμενα να ασχολουμαι με τη διατροφη θα σου πω καποιες σκεψεις μου σχετικα με την απωλεια βαρους..
Λες αρχικα οτι νιωθεις παχια αλλα δεν εχεις τη θεληση να κανεις κατι.Αν ομως δεν ειχες θεληση δεν θα σε απασχολουσε καν το βαρος σου ,οποτε θελεις να κανεις κατι.

Επισης το οτι εισαι εξω 6 ωρες τη μερα και τις υπολοιπες σπιτι δε σημαινει οτι πρεπει να τρως συνεχως. Μπορεις να ξεκινησεις καποιο χομπυ (δεν ειναι μονο το γυμναστηριο χομπυ ουτε χρειαζεται να κανεις σπορ αν δε σου αρεσει ) το οποιο σου επιτρεπει να εισαι και σε επαφη με αλλους ανθρωπους και να μη σκεφτεσαι συνεχεια το φαγητο. Ακομα και αν δεν εχεις χρηματα να διαθεσεις μπορεις να κανεις περπατημα σε καποιο παρκο η στο δρομο ειδικα αν μενεις σε ηρεμη περιοχη ειναι ο,τι καλυτερο..Προσπαθησε γενικα να γεμιζεις τη μερα σου με πραγματα που αγαπας γιατι απ'οτι καταλαβα το φαγητο ειναι κατι σαν "παρηγορια" για σενα. Αν δε μπορεις με τιποτα να ελεγξεις την παρορμηση αυτη μπορεις να μιλησεις σε καποιο ψυχολογο ,υπαρχουν φανταζομαι δωρεαν σε καποιες υπηρεσιες (αν εχεις ταση για βουλιμια εννοω ,δεν εννοω οτι εχεις απαραιτητα καποιο προβλημα).

Ο διατροφολογος ειναι μια λυση που δεν κοστιζει τοσο πολυ , κι εγω εχω προγραμμα που μου το αλλαζει καθε 2 μηνες αν και δεν ειναι διαιτητικο γιατι δεν εχω περιττα κιλα. Παντως πιστεψε με,σωστη διατροφη δε σημαινει πεινα ουτε στερηση ,απλα μαθαινεις να τρως σωστα. Εχω δει θαυματα σε κοντινα μου ατομα και δεν το πιστευα.
Οσο για την κληρονομικοτητα δεν το πιστευω. Με τον αερα κανεις δεν παχυνε ,και αν και δεν αρνουμαι οτι και τα γονιδια παιζουν ρολο ,ειδικα στο σωματοτυπο, το περιττο βαρος δεν ειναι απο τη φυση ,ειναι απο τη μασα! Σου ευχομαι καλη επιτυχια !!

skam
23-04-2010, 21:43
Σαφώς και το περιττό βάρος είναι από την μάσα. Αλλά παίζουν και κάποιοι άλλοι παράγοντες ρόλο, ίσως και το γονίδιο, που δρουν αυξητικά ή μειωτικά στην δημιουργία λίγους.

Επειδή ακριβώς ξέρω, από πρώτο χέρι, πόσο δύσκολο είναι να κρατήσει κάποιος μια δίαιτα, και πόσο εύκολο είναι να πάρει πίσω τα κιλά συν κάτι περισσότερο, είμαι αρνητικός στις δίαιτες και στις ιδικές διατροφές.
Αν ένας υπέρβαρος μπορούσε να κρατήσει ένα πρόγραμμα μακροπρόθεσμα δεν θα ήταν υπέρβαρος. Απλά πράγματα.

Η λύση που μου φαίνεται πιο εφαρμόσιμη, είναι να επιλέξει κανείς μια συνολική αλλαγή διατροφικής προσέγγισης. Κάτι που να μπορεί να το κρατήσει μακροπρόθεσμα. Για αυτό και θεωρώ την μεσογειακή διατροφή, σαν την καλύτερη λύση.
Δεν δίνει συγκεκριμένο διαιτολόγιο, αλλά κατεύθυνση. Και την κατεύθυνση κουτσά στραβά, μπορούμε να τη ακολουθήσουμε μακροπρόθεσμα.
(Πιθανόν να υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες καλές επιλογές και να μην τις ξέρω. Φυσικά δεν είναι κατάλληλη για ένα χορτοφάγο, εκεί τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα).

Υπάρχει μια διδακτική ατάκα, που αν και δεν είναι απόλυτα σωστή, έχει και ένα σοβαρό ποσοστό αλήθειας μέσα της.
Δεν παχαίνουμε από το πολύ φαγητό. Παχαίνουμε από το κακό φαγητό!

supersonic
25-04-2010, 06:24
μην σκεφτεσαι συνεχεια οτι κανεις διαιτα, μονο κ η σκεψει σε καταπιεζει κ υπαρχουν αποτελεσματα ξεσπαζματος... μην βαζεις χρονοδιαγραμματα. αν κανεις καποια παρασπονδια μην απογοητευεσαι κ τρως, ανθρωπος εισαι.... συνεχισε κανονικα την διαιτα σου!!! Μια σωστη διαιτα, που να τα περιεχει ολα με μετρο

Loy
25-04-2010, 10:07
Καλός τρόπος για να χάσεις βάρος, είναι να τρως συχνά μικρά γεύματα.
Επίσης να αντικαταστήσεις την ζάχαρη με μαύρη (όχι την διαίτης γιατί μπερδεύει τον οργανισμό και παράγει ινσουλίνη) αλλά και ότι άλλο μπορείς με ολικής αλέσεως.
Είναι πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις για να χάσεις βάρος. Μείωσε τους υδατάνθρακες, αύξησε την σωματική δραστηριότητα κλπ.

skam
25-04-2010, 10:35
Για την μείωση των υδατανθράκων, ιδικά σε μακροχρόνια βάση, έχω κάποιες αμφιβολίες.
Επιφυλάσσομαι αν βρω πηγές.

trelokabero
26-04-2010, 14:24
skam:

αυτο ακριβως που λες θεωρω κι εγω την ιδανικη λυση.Μια συνολικη αλλαγη στη διατροφη και οχι στερητικες διαιτες.
Για τα γονιδια δεν το πιστευω οτι παιζουν πρωτευοντα ρολο,νομιζω οτι οπως σε ολα τα θεματα ειναι 50-50% δηλ. ο τροπος ζωης και η κληρονομικοτητα σε συνδυασμο. Κυριως παιζουν ρολο στο που θα παει να "κατσει" το περιττο λιπος ,σε ποια σημεια του σωματος. Οχι τοσο στο να τρωει καποιος τον αγλεωρα και να μην παχαινει η καποιος να τρωει "νοσοκομειακα" και να ειναι τετραπαχος !

Αυτο που πρεπει να λαμβανει υποψη κανεις ειναι οι προσωπικες αναγκες αλλα και τα γουστα του καθενος,π.χ. καποιος που δε δουλευει η που δουλευει σε γραφειο εχει διαφορετικες αναγκες απο καποιον που βρισκεται ολη μερα σε κινηση η που ασκειται. Η μεσογειακη διατροφη ειναι η καλυτερη επιλογη πιστευω.

Loy :

αυτο με τη μαυρη ζαχαρη δεν ειναι ακριβως σωστο.Η μαυρη ζαχαρη δεν ειναι τελειως αποστερημενη απο οτιδηποτε ωφελιμο για τον οργανισμο οπως η λευκη ,παντως ζαχαρη ειναι. Το κακο με τη ζαχαρη ειναι οτι εχει υψηλο γλυκαιμικο δεικτη ,δλδ αυξανεται αποτομα το ζαχαρο και προκαλειται λιγουρα αλλα και δημιουργια λιπους. Τα μονα σακχαρα που νομιζω οτι επιτρεπονται σε μια σωστη διατα ειναι η φρουκτοζη που ειναι και καταλληλη για διαβητικους,δεν εχει καμια διαφορα στη γευση απο τη ζαχαρη ουτε πικριζει σαν την ασπαρταμη.

Αυτο με τους υδατανθρακες ειναι αρκετα παλιο αλλα οχι τοσο καλο. Atkins δεν λεγεται αυτη η διατα που κοβει τους υδατανθρακες? Χημικες διαιτες κλπ δεν τις προτεινουν πια οι σοβαροι διαιτολογοι.Πιστευω οτι μακροπροθεσμα βλαπτουν. Ο ανθρωπος δε μπορει να ζησει χωρις υδατανθρακες,ειναι στη βαση της τροφικης πυραμιδας.Υδατανθρακες δεν ειναι μονο το ψωμι το ρυζι και τα μακαρονια που υποτιθεται παχαινουν ,αλλα και τα φρουτα τα οσπρια και γενικα τροφες που εχουν υψηλη διατροφικη αξια.

trelokabero
26-04-2010, 14:30
Για την μείωση των υδατανθράκων, ιδικά σε μακροχρόνια βάση, έχω κάποιες αμφιβολίες.
Επιφυλάσσομαι αν βρω πηγές.

σιγουρα θα υπαρχουν πηγες για το θεμα,αλλα κι εγω τις ιδιες αμφιβολιες εχω ,δε νομιζω οτι πρεπει να περιοριζονται δραστικα οι υδατανθρακες και να αυξανονται το κρεας και τα λιπαρα (αυτη ηταν αν θυμαμαι καλα η διαιτα Ατκινς ,την εκαναν ολοι οι σταρ καποτε )
Με το να κοβεις υδατανθρακες κοβεις τις 5 μεριδες λαχανικων και φρουτων που πρεπει να καταναλωνεις καθημερινα καθως και το ψωμι -δηλαδη σκετη καταστροφη για τη λειτουργια του εγκεφαλου. Εκτος αυτου αυξανεις την κακη χοληστερινη απο τη συνεχη καταναλωση αυγων,αλλαντικων,κρεατος,λιπαρων κλπ..

emmanouelle
03-07-2010, 18:38
Στα τέλη οκτωβρίου ξεκίνησα μονη m χωρίς βοήθεια από κανέναν...ούτε ειδικό αλλα ούτε και κάποιο φίλο...ούτε καν τη συγκάτοικο...
Ξεκίνησα θέλοντας να νιώσω υγιής!!!!!!!!
από τότε που ξεκίνησα έχασα περίπου 25 κιλά μέχρι τώρα!!!!!!!
τι έκανα?
έκοψα τα γλυκα, παρα πολύ σπανια έτρωγα κάποια...προτιμούσα meli με γιαούρτι, μαρμελάδες, γλυκα του "κουτελιου"...και έβαλα στην καθημερινότητα m πολλά φρούτα λαχανικά και ψάρι, κοτόπουλο. ξεκίνησα μεσογειακή διατροφή σε γενικές γραμμές και πολύ γυμναστική
τρέξιμο, ποδήλατο στην παραλια, μετακινήσεις με τα πόδια, κοιλιακούς στο σπίτι, προτιμούσα τις σκάλες από το ασανσέρ....έπεισα τον εαυτό m ότι έτσι θα είμαι υγιής!!!!!
πολλές φορες και εγώ χάνω τον έλεγχο και με το φαγητό και με τη γυμναστική....
αλλα πλέον λέω στον εαυτό m πως είναι μια προσπάθεια ζωής και όχι κάτι προσωρινό....
μη σταματας την προσπάθεια!!!!!!!!!!
και μη λες από αύριο....τίποτα δεν είναι πιο μόνιμο από το προσωρινό

mariannavlachou
04-07-2010, 10:15
Μπράβο, emmanuelle.

Κάνεις ό,τι ακριβώς πρέπει. Δεν το αναφέρεις, βάλε και όσπρια 1-2 φορές την εβδομάδα.

Θα ήθελα να τονίσω ότι ένας πραγματικός διαιτολόγος προσπαθεί να περάσει κάποια μηνύματα και αρχές κι όχι απλά να φτιάξει ένα δισέλιδο πρόγραμμα διατροφής στη λογική "πάρτο και φύγε". Όταν κάποιος φεύγει από τον διαιτολόγο του πρέπει να έχει μάθει μερικά πράγματα. Και βέβαια να έχει τη βούληση κι αποφασιστικότητα να τα εφαρμόσει.

Όχι μαντζούνια, όχι μαγικές δίαιτες και σουπερ λιποδιαλυτικές τροφές, όχι όργανα γυμναστικής που με 2 λεπτά της μέρας μας κάνουν ολυμπιονίκες, όχι περιέργα χαπάκια από περίεργες εταιρείες.

......................................

askost
23-07-2010, 01:26
Η Κληρονομικότητα είνα το 30%
..Το αλλό 70% η Διατροφή μας..

Dimitriosthess
14-10-2010, 15:07

Ο Διαιτολογος (κατα τη γνωμη μου το σωστο ειναι διατροφολογος) ειναι απαραιτητος πριν απο οποιοδηποτε προγραμμα διατροφης ακομα κι αν αυτο δεν σχετιζεται με διαιτα αδυνατισματος (διαιτα ειναι ο τροπος διατροφης και δεν σημαινει αδυνατισμα). Προσωπικα δεν θα σου συστησω τροπο διαιτας να ακολουθησεις αλλα μπορω να σου κανω γνωστο το 20% των πραγματων που πρεπει να αποφευγεις επειδη απο φερουν το 80% των αρνητικων συνεπειων. Ειναι τα εξης:

1. Αλευρι
2. Ζαχαρη
3. Αλατι
4. Αλκοολ

Ολα τα παραπανω προκαλουν εμμεσα η αμεσα παχυσαρκια.
Στο θεμα της ασκησης προσωπικα πιστευω οτι μπορεις να γυμναστεις και μονη σου αρκει να το κανεις καθε μερα καθοριζοντας ενα ημερησιο προγραμμα.Επισης δεν ειναι η θεληση αυτη που χρειαζεσαι αλλα η επιθυμια. Να γνωριζεις οτι οταν συγκρουεται η θεληση σου με την επιθυμια παντα νικα η επιθυμια (το συναισθημα δηλαδη). Σε αυτη μας την αδυναμια αλλωστε στηριζονται και ολοι επιχειρηματιες για να πουλησουν τα προιοντα τους. Αναλογισου ποσες φορες γνωριζες οτι μια αγορα δεν ηταν λογικη αλλα την εκανες επειδη τη δικαιολογησες συναισθηματικα?
Ειναι καλο που γνωριζεις επισης που βρισκεσαι και οτι θελεις να αλλαξεις. Πρεπει ομως να ξερεις και που θελεις να πας (στοχος) και με τι οχημα (τροπος). Επισης ενας τροπος για να φτανεις ευκολα τους στοχους σου ειναι να τους κανεις εξευτελιστηκα ευκολους. Παραδειγμα ας πουμε οτι καθε μερα αποφασιζεις να γυμναζεσαι. Αν πιστευεις οτι 20 λεπτα ασκησης ειναι φυσιολογικο βαλε στοχο για 10 η ακομα και 5. Ετσι θα σου φανει ευκολο θα σε ενθουσιασει και μερικες φορες σε ωθει να κανεις ακομη περισοτερη ασκηση. Ενα ακομη κολπακι ειναι να κανεις τη γυμναστικη να φαινεται σαν ευχαριστη δραστηριοτητα. Για παραδειγμα το τεννις προσωπικα το φανταζομαι σαν ενα ευχαριστο παιχνιδι παρα σαν μια ασκηση. Βαλε μικρα βραβεια για τους μικρους στοχους και μεγαλα για τους μεγαλους. Τωρα σχετικα με τα προιοντα που σου παρουσιασαν δειξε πολυ προσοχη. Μην εμπιστευεσαι ευκολα αλλα και μην αποριπτεις χωρις σκεψη. Ελεγξε την εταιρεια που τα προωθει κι αν δεις οτι ειναι αξιολογη και καποιοι ανθρωποι σου προσφερουν μια υγιη ευκαιρεια για να αυξησεις το εισοδημα σου ειναι ενας τροπος για να αυξησεις το εισοδημα σου αλλα και να βοηθησεις αλλους ανθρωπους γυρω σου. Προσωπικα αυτο το δρομο εγω ακολουθησει. Ελπιζω να σε βοηθησα. Σου ευχομαι καθε επιτυχια.

trelokabero
22-10-2010, 16:30
1. Αλευρι
2. Ζαχαρη
3. Αλατι
4. Αλκοολ

Ολα τα παραπανω προκαλουν εμμεσα η αμεσα παχυσαρκια.

Διαφωνώ με το αλατι..
Δεν προκαλει παχυσαρκια.Πολυ απλα γιατι δεν εχει θερμιδες. Επισης ειναι απαραιτητο για καλη υγεια ειδικα αν αθλεισαι η καταναλωνεις πολλη ενεργεια..πρεπει να αναπληρωνεται.

CHOKE
24-10-2010, 20:23
Το βράδυ κόψε ιδατάνθρακες, ψωμιά αναψυκτικά κτλ.

Κάνε 4 έως 6 χιλιόμετρα τρέξιμο 5-6 μέρες της εβδομάδας. Πάνω απο μια ώρα δεν θα σου πάρει.

Και θα είσαι μια χαρά.

KNIGHT
27-10-2010, 03:17
Κόψε όλα τα περιτά για ένα μήνα, τρώγε καλά το μεσημέρι, καθόλου το βράδυ, λίγο το πρωί, λίγο γυμναστική, πολύ νερό και όχι μπύρα. Βέβαια είναι και θέμα μεταβολησμού, αλλά πιστεύω σε ένα μήνα θα χάσεις πολύ εσθητό βάρος.

trelokabero
27-10-2010, 03:54
καθόλου το βράδυ,

:o:o
πολυ κακο κατα τη γνωμη μου. Κανενα γευμα δεν πρεπει να παραλειπεται.

Απλα χρειαζονται συγκεκριμενοι συνδυασμοι τροφων. Αυτο που παιζει ρολο ειναι η ηλικια, ο τροπος ζωης ,ποσα ειναι τα περιττα κιλα και τα προσωπικα γουστα (εως ενα βαθμο). Κυριως να μην περιμενει κανεις αποτελεσμα σε χρονο ντε-τε αλλα σε βαθος χρονου. Η καλυτερη λυση ειναι ο διατροφολογος , ακομα κι αν δε θες να χασεις βαρος ειναι καλη επιλογη σαν κινηση για καλη υγεια.

CHOKE
27-10-2010, 16:37
Aν παραλήψεις γεύμα ο οργανισμός μπλοκάρει δεν χάνεις κιλά και αν τελικά αρχίσεις να χάνεις δεν θα είναι περιτά θα είναι μυικός ιστός. Πράγμα που δεν θέλεις να γίνεται...

KNIGHT
28-10-2010, 18:32
Ίσως να έχετε δίκειο, μα εγώ που το δοκίμασα δεν είχα κάποια ανεπηθήμητα αποτελέσματα (αν εξαιρέσεις την λυσσαλέα πίνα που χα για 4-5 μέρες :-) )

marva s
11-11-2010, 18:02
Απώλεια βάρους εύκολα και ανώδυνα, δεν υπάρχει...

Διαφωνώ με το αλατι..
Το αλάτι όντως δεν έχει θερμίδες, αλλά προκαλεί παρακράτηση υγρών και αυξάνει την αρτηριακή πίεση-σχεδόν όλοι οι παχύσαρκοι πάσχουν...
περιλαμβάνεται σε παρα πολλές τροφές και για να χρειαστεί κάποιος ισοτονικά ποτά αντί νερού, ετοιμάζεται μάλλον για μαραθώνιο...
8 ποτήρια νερό την ημέρα για ήπια σωματική δραστηριότητα είναι αρκετά και νερό κατά τη διάρκεια της άσκησης για τους ασκούμενους για να αποφευχθεί η αφυδάτωση!

Κόψε όλα τα περιτά για ένα μήνα, τρώγε καλά το μεσημέρι, καθόλου το βράδυ, λίγο το πρωί, λίγο γυμναστική, πολύ νερό και όχι μπύρα. Βέβαια είναι και θέμα μεταβολησμού, αλλά πιστεύω σε ένα μήνα θα χάσεις πολύ εσθητό βάρος.
αν προκειται να ακολουθήσεις οποιαδήποτε δίαιτα για 1 μήνα μόνο είναι προτιμότερο να μην το κάνεις καθόλου, μετά το πέρας της δίαιτας θα ξαναπάρεις το βάρος που έχασες και πιθανόν περισσότερο... είτε φας στις 6 το πρωί είτε στις 2 το βράδυ αν τρως περισσότερο από αυτό που χρειάζεσαι θα το αποθηκεύσει ο οργανισμός σου σε λίπος... με το να παραλείπεις γεύματα ανατρέπεις την ισορροπία γλυκόζης στο αίμα, δηλαδή ινσουλίνη, δηλαδή αίσθημα πείνας...

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
11-11-2010, 18:44
Θα σου πω τι πρέπει να κάνεις χωρίς να μπω στην διαδικασία να σου τα αποδείξω.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ
1. Πρέπει να τρως, όποτε πεινάς, η σκέψη της τροφής θα πρέπει να σου δημιουργεί σάλια, τότε είναι η κατάλληλη ώρα για να φας, και η κατάλληλη τροφή για να την φας.
2. Πρέπει να σταματάς να τρως, πριν χορτάσεις.
3. Καλύτερη τροφή για σένα θα είναι αυτήν που παρατηρείς ότι μπορείς να την χωνέψεις πιο εύκολα.
4. Ψωμί, πίτες, ανθρακούχα ποτά, εσπεριδοειδή, μέλι, είναι κακή τροφή.
5. Κρέας, βολβοί, καρποί, αλάτι, ούζο, σκόρδο, παστά, τουρσιά, είναι καλή τροφή.
6. Κράτα στο στόμα σου για 1 λεπτό ένα κομμάτι σοκολάτας, αλλά χωρίς να καταπίνεις ουσίες, και να το φτύνεις. 2-3 φορές την ημέρα.

ΤΟΠΙΚΟ ΠΑΧΟΣ
Να ακουμπάς επάνω σου πλαστικές παγοκύστες, 30-60 λεπτά. Δύο παγοκύστες, πχ στους γοφούς, δεμένες με μία λαστιχένια ζώνη. Μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου στο σπίτι έχοντάς τες πάνω σου. Θα πρέπει να τις μετακινείς λίγο-λίγο, περιμετρικά. Προσοχή, δεν πρέπει να ακουμπάνε στον ομφαλό

βασιλική
15-02-2011, 16:23
Η αληθεια είναι οτι σ'αυτή τη ζωή τίποτα δεν γίνεται χωρίς προσπάθεια, και το πρωϊ να σηκωθεί κανείς να πάει δουλειά η μάθημα κι αυτό κόπο δεν θέλει.Για τη διατροφή, τα συμπληρώματα βοηθούν μόνο να κάνουν εξολοκλήρου τη δουλειά αποκλείεται. γι'αυτο και λέγονται συμπληρώματα , είναι όμως για λίγα κιλά. Η ημέρα θέλει 5 γέυματα, να μασας αργά και όχι σε 5 λεπτά να χεισ τελειώσει το πιάτο, να πίνεις υγρά και για την πείνα φρούτα αλλά προς θεού μη στερηθείτε υδατανθρακες (ψωμί) γιατί ο οργανισμός θα κάψει πρωτεϊνες δηλ μυικό ιστό!!!το λίπος καιγεται τελευταίο και μόνο όταν θα ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός, οι μονοδιαίτες δεν ξέρω κατά πόσο ωφελούν. Επίσης να κανετε εξετάσεις θυρεοειδούς.και γενικότερα όταν έχουμε ένα προβλημα το μυαλό κολλάει συνέχεια σ'αυτό. Μη σκεφτεσθε συνεχεια τη διαίτα. Πάτε μια βόλτα όταν αρχίζει να τριγυρίζει το μυαλό εκεί!!

Precious
16-02-2011, 12:34

Ρε συ, να σου πω...πολύ άγχος διακρίνω.Χαλάρωσε λίγο.
Καταρχήν να ξέρεις, έχει αποδειχθεί ότι το άγχος μπλοκάρει τον μεταβολισμό.
Κατά δεύτερον, αν ακολουθήσεις αυτά που σου πρότειναν οι συνφορουμίτες θα χάσεις σίγουρα..το βασικό είναι να μην τρως αργά το βράδυ..γενικά υπάρχουν πάρα πολλές συμβουλές που μπορούν να σε βοηθήσουν να χάσεις κιλά και να μην ξαναπαχύνεις.Αλλά όλα αυτές οι συμβουλές για να ευοδώσουν απαιτούν πειθαρχία.
Αλλά εγώ πιστεύω ότι αυτό που πρέπει να κάνεις πρωταρχικά είναι να αποδεχθείς τον εαυτό σου όπως είναι.όταν αποδεχθείς τον εαυτό σου όπως είναι, τότε θα βάλεις και στόχο να τον αλλάξεις προς το καλύτερο.Εάν πας τώρα να κάνεις κάποια ψυχαναγκαστική δίαιτα, στο λέω και στο εγγυώμαι, όταν με το καλό αδυνατίσεις πάλι χοντρή θα νιώθεις.
Οκ, έχεις κάποια κιλά παραπάνω.Τα 20 δεν είναι πολλά, ούτε λίγα όμως.Από τη στιγμή που το βάλεις στόχο, ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ, μπορείς με μια νορμάλ προσπάθεια, και χωρίς γυναικουλίστικες ακρότητες (τύπου είμαι όλη μέρα με ένα γιαούρτι) να τα χάσεις.
Το καλοκαίρι όντως έρχεται, αλλά αυτές τις μαλακίες τις λένε κάτι κοσμοπόλιταν και χαζοφυλλάδες που υποτιμούν τη νοημοσύνη μας.Τι να κάνουμε δηλαδή?μετά την άνοιξη σκάει μύτη το καλοκαίρι.Ακόμα έχουμε χειμώνα.Και τα κιλά που θέλεις θα τα χάσεις, και για μπάνιο θα πας να απλώσεις το φιδίσιο σου κορμί στην αμμουδιά και τα πάντα όλα.
Και αν όντως θες να χάσεις κιλά, στείλε μου να σου πω πέντε χιλιάδες δίαιτες που μπορείς να κάνεις και να χάσεις όσα θες(έχω εντρυφήσει στο θέμα).
Αλλά πλζ, μη δημιουργείς τόσο άγχος στον εαυτό σου.Κοιτάξου στον καθρέφτη σου κανά μισάωρο χωρίς ρούχα.Κάνε το συχνά.Να κοιτάγεσαι όμως.Μην το θεωρείς χαζό αυτό που σου λέω.Και όταν μάθεις να γουστάρεις τον εαυτό σου, κάνε και δίαιτα μετά, να γίνεις και κορμάρα.φιλιά

xrysoloukoumi
04-05-2011, 15:12
παιδιά πρόσφατα άκουσα για το test δυσανεξίας και λένε πως έχει θεαματικά αποτελέσματα..συγκεκριμένα μια γνωστη μου μετά από αυτό, και ξέροντας ποίες τροφές την παχαίνουν και αποφεύγοντας τις, έχασε 13 κιλά σε 3 μήνες...σκέφτομαι πολύ σοβαρά την περίπτωση αυτή..θέλω να χάσω 10 με 15 κιλά...μα ήρθε το καλοκαίρι και δεν προλαβαίνω!!!

paidia prosfata akousa gia to test dysaneksias kai lene pws exei 8eamatika apotelesmata..sygkekrimena mia gnwsti mou meta apo ayto, kai kserontas poies trofes tin paxainoun kai apofeygontas tis, exase 13 kila se 3 mines...skeftomai poly sovara tin periptwsi ayti..8elw na xasw 10 me 15 kila...ma ir8e to kalokairi kai den prolavainw!!!

EDY HUNTER
04-05-2011, 21:19
den iparhi grigori kai anodini dieta autoi pou iposhonte tetia dieta ekmetalevonte tin anagi tou kosmou gia na vgaloun lefta oi dietologoi ine san tous psyhologous pseftikoi

Alzavar
05-05-2011, 12:15
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι σκεφτόμαστε τη διατροφή μας και τη δίαιτά όταν πλησιάζει το καλοκαίρι. Τον υπόλοιπο χρόνο μπορούμε να μην έχουμε εγκράτεια δηλαδή στο φαγητό; Επίσης αν έχεις παχύνει από δικό σου λάθος, δεν καταλαβαίνω με ποια λογική ζητάς να αδυνατίσεις εύκολα και ανώδυνα. Όλα στο σύμπαν έχουν ένα τίμημα. Μερικές καλές συμβουλές πάντως στο παρακάτω link (http://kakosmaurospsofos.blogspot.com/2011/02/3.html)

Danielhealthy
06-05-2011, 09:42
Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "ανώδυνη";Η σωστή δίαιτα είναι πάντα ανώδυνη,αλλιώς,δεν είναι δίαιτα αλλά βασανισμός.

Σε μια σωστή δίαιτα ποτέ δε πεινάς και ποτέ δεν υποφέρεις.Απλά,εγκαταλείπεις κάποιες λάθος τροφές και συνήθειες και επιλέγεις κάποιες άλλες,πιο σωστές.Το μόνο "επώδυνο" είναι αυτό.Γιατί οποιαδήποτε αλλαγή συνήθειας είναι επώδυνη στην αρχή.

Τώρα,το εύκολο,δεν υπάρχει.Τίποτα δεν είναι εύκολο,τουλάχιστον όπως έχω καταλάβει ότι το εννοείς.Θέλει κόπους και θυσίες.Όλα τα πράγματα στη ζωή είναι έτσι.Αυτό,γιατί θα πρέπει να διαφέρει;Ότι δώσεις,θα πάρεις.

Αν θέλεις την ταπεινή μου άποψη,μη ξεκινάς με τέτοιο σκεπτικό,γιατί έχεις χάσει τη μάχη από τώρα.

harrys56
07-05-2011, 15:58
Το κλειδι για μια ζωη χωρις περιττο λιπος και παχια ειναι ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ(και φυσικα ασκηση) ! τιποτα αλλο φιλε! απλα τρωγε οτι ειναι υγιεινο, φυσικο, απο την φυση! και ΟΧΙ οτιδηποτε επεξεργαστηκε απο τον ανθρωπο!

Makisdrosos
19-03-2012, 19:47
Αγαπητή για να μην χάνουμε τον χρόνο μας άσκοπα αν θέλεις επικοινώνησε μαζί μου. Η λύση είναι είναι μόνο μία !!!!!!!!!!!!!!!!

lyna
19-03-2012, 19:52
οι υπολοιποι με την απορία θα μείνουμε; γτ δεν μας λες τη λύση;

melina_24
23-03-2012, 12:11
Καλημέρα Lonely One, έχω να σου πω ότι έχω ξεκινήσει εντελώς μόνη μου ένα πρόγραμμα διατροφής σε συνδυασμό με άσκηση, ήμουν 75 κιλά και 1,63 τώρα μετά από 1 μήνα σχεδόν είμαι 70 και συνεχίζω!!Το παν είναι η ΘΕΛΗΣΗ, δεν θα στερηθείς τίποτα και θα έχεις τα αποτελέσματα που θέλεις απλά θέλει υπομονή και επιμονή!! Έκανα πολύ ανθυιγεινη και καθιστική ζωή , εξου και τα παραπάνω κιλά.. Τώρα τρώω 5 μικρά γεύματα και πηγαίνω για τζοκινγκ στο δημοτικό γυμναστήριο (εντελώς δωρεάν και γνωρίζεις και καινουριους ανθρώπους)
Όσον αφορά την διατροφή:
Πρωινο: Φυσικό χυμο απο 2 πορτοκάλια 1 φρυγανια με μέλι
ή μισό φλυτζάνι δημητριακά με γάλα χαμηλά λιπαρα
Δεκατιανό: 1 φρούτο ή 1 μπάρα δημητριακών ή1 χυμο πορτοκάλι
Μεσημεριανό: ότιδήποτε σε μικρή ποσότητα και 1 σαλάτα (αποφευγω τα τηγανιτα)
Απογευματινό: 1 φρούτο ή μπάρα δημητριακών ή 1 γιαουρτι χαμηλα λιπαρα (αν προκύψει μπορει να αντικατασταθεί με 2 κομματάκια σοκολάτα που μ αρεσει πολυ)
Βραδυνο: 1 τοστ τυρι γαλοπουλα ή 1 σαλάτα ή γιαούρτι και 1 μηλο

Πιατεύω ότι είναι πολύ εύκολο γιατι δεν χρειάζεται να μαγειρεύεις συγκεκριμένα πράγματα, δεν στερείσε τίποτα απολύτως και το σημαντικότερο δεν πεινας ποτέ!!!!!!!
όσο για την γυμναστική προσπάθησε να περπατάς τουλάχιστον μισή ώρα την ημέρα και σταδιακά είτε περπάτα περισσότερη ώρα είτε άλλαξε την ένταση (γρήγορο βαδην-τζοκινγκ-τρέξιμο)
Θα δεις θεαματικά αποτελέσματα αλλά σε βάθος χρόνου και αυτό είναι και ο πιο σωστό και μονιμότερο σε σχέση με τις χημικές διαιτες!!!

Υ.Γ αν για κάποιο λόγο παραστρατήσω κάποια μέρα δεν απογοητεύομαι συνεχίζω την επόμενη κανονικά!!!

Καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις!!!

nikimati
12-05-2012, 18:50
γειά σας!!είμαι μαμά δύο παιδιών 9 και 5.έχει 6 μηνες που κάνω πιλλατες.παρατηρησα οτι δεν πολυ μπαινω στα παντελονια μου και μάλλον οφείλεται στην γυμναστική που κάνω .ξέρει κανείς να μου πει ,επείδη οι μυες μου πριστηκαν ,αν βαζω βαρος απο αυτους;δηλαδη αν βαρενω ουσιαστικα επειδη"πριζομαι";

Γούλα12
30-05-2012, 12:52
Μην ανησυχεις, δεν εισαι μονη!
Εγω ειμαι πολυ βαρεμενη, δεν μου μένουν αρκετά λεφτά να παω στο γυμναστήριο αλλα και να μπορουσα φανταζομαι μετα απο μια δυο φορές θα σταματόύσα ουτος η άλλως. Εγω βρηκα αλλη λυση!
Λατρευω την ρυθμική και γενικά να χορεύω, πηρα ενα DVD ζούμπα και το κάνω καπου 3-4 φορές την εβδομάδα , ειναι πολύ καλο. Σου δινει και ενεργεια! Μετα απο μια δυο εβδομαδες μου ειχε κοπει και λιγο η ορεξη, τρωω παρα πολυ ομως!
Εχω χασει 6-7 κιλά, και νιωθω πολύ καλυτερα.
Γενικα αν τρως πιο υγειινα, αν κοψεις τα πολλα τηγανιτα και την ζαχαρη στον καφε (εγω αυτο εκανα) θα ξεκηνας να βλέπεις αποτελεσματα!