PDA

Επιστροφή στο Forum : "Ο κυκλος των γνωριμιών μου εχει κλείσει"

tania
29-03-2010, 16:15
Οταν πλεον εχουμε φτασει σε μια ηλικια που εχουμε κανει τις επιλογες μας και εχουμε τον κυκλο γνωριμιών μας κατα ποσο ειμαστε ανοιχτοι σε καινουριες παρέες; Το λεω αυτο με αφορμη καποια πραγματα που παρατηρω και σκεφτομαι τελευταια.Ειμαι 27 ετων και βλεπω οτι ατομα της ηλικίας μου αλλα και μεγαλυτερα, λενε οτι πλεον δεν εχουν ορεξη να κανουν νεους φιλους και να προσπαθησουν να διευρύνουν τον κυκλο τους.Σιγουρα δε συμφωνω σε αυτη την αποψη.Εσεις τη γνώμη εχετε και γιατι μπορει να συμβαινει αυτο.Ειναι φοβία, ειναι απογοητευση;Μακαρι τα πραγματα να ηταν τοσο απλα και φυσικά οπως οταν πηγαιναμε σχολειο.Τωρα ουτε το καλημερα στο γειτονα σου δε θεωρείται φυσιολογικο...

Scarlett
29-03-2010, 16:39
θελει χρονο και θεληση για να προσθεσεις φιλους στον κυκλο των γνωριμιων σου αναμφιβολα

δν ειμαι κατα του να κανεις καινουργιους φιλους..απλα απο ενα σημειο και μετα κουραζεσαι και δν εχεις και τον χρονο..
ξερω αρκετους που δν το κανουν απο λογο απογοητευσης αλλα και ανθρωπους που ειναι καλυμμενοι και δν νιωθουν συναισθηματικα κενα.
και ξερω κ ατομα(ελαχιστα) τα οποια εχουν φτασει σε μια ηλικια που ειναι ανοιχτοι σε νεες παρεες εχοντας ηδη πολλες παρεες απο πισω.

tania
30-03-2010, 00:04
θελει χρονο και θεληση για να προσθεσεις φιλους στον κυκλο των γνωριμιων σου αναμφιβολα

δν ειμαι κατα του να κανεις καινουργιους φιλους..απλα απο ενα σημειο και μετα κουραζεσαι και δν εχεις και τον χρονο..
ξερω αρκετους που δν το κανουν απο λογο απογοητευσης αλλα και ανθρωπους που ειναι καλυμμενοι και δν νιωθουν συναισθηματικα κενα.
και ξερω κ ατομα(ελαχιστα) τα οποια εχουν φτασει σε μια ηλικια που ειναι ανοιχτοι σε νεες παρεες εχοντας ηδη πολλες παρεες απο πισω.

Σιγουρα θελει χρονο για να αποκαλεσεις καποιον φιλο με την πραγματικη εννοια της λεξης.Αυτο ομως ακριβως που λες ειναι ενα προβλημα.Οι καιροι εχουν δισκολεψει αρκετα, και για να βρεις το λιγο χρονο (και χρημα ισως) που απαιτειται για να πας μια βολτα με φιλους εχει γινει ειδος πολυτελειας.Σιγουρα δε μπορω να γενικευσω κι εχεις δικιο που λες οτι εχεις δει πολλες περιπτωσεις.Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι λογω καταστασεων (αποστασεις, διαφορετικα ωραρια εργασιας κλπ) δε μπορω να βλεπω τους λιγους και καλους μου φιλους οσο πρεπει.Και απο την αλλη οτι ο κοσμος ειναι αρκετα κλειστος και ειναι δυσκολο να κανεις καινουριες παρεες.

QuirkyGirl
18-04-2010, 21:51
Ναι ειναι κατι το οποιο εχω προσεξει κι εγω και μου φαινεται περιεργο. Εγω ειμαι 31 και πολλα ατομα της ηλικιας μου, μου φαινονται "βαρια", λες και εχουν ξεχασει τι θα πει ανοιγμα..οχι μονο σε καινουρια ατομα αλλα και χομπυ (οπου μπορεις να γνωρισεις καινουρια ατομα). Εγω νομιζω οτι ειναι λιγο βολεμα και ελλειψη ενθουσιασμου για κατι καινουριο.

Koproskylo
02-05-2010, 23:58
Ναι ειναι κατι το οποιο εχω προσεξει κι εγω και μου φαινεται περιεργο. Εγω ειμαι 31 και πολλα ατομα της ηλικιας μου, μου φαινονται "βαρια", λες και εχουν ξεχασει τι θα πει ανοιγμα..οχι μονο σε καινουρια ατομα αλλα και χομπυ (οπου μπορεις να γνωρισεις καινουρια ατομα). Εγω νομιζω οτι ειναι λιγο βολεμα και ελλειψη ενθουσιασμου για κατι καινουριο.

Μηπως -αντιθετα με σενα- ψωφανε στην δουλεια καθε μερα; :ρ

djthanos22
08-10-2011, 17:00
an theleis to fb mou einai DJTHANOS SEL........ an thes steile na ta leme apo kei !!!xarika thanos

Scarlett
09-10-2011, 20:14
Mην τον κανεις αντ
σε ενα αλλο θρεντ ελεγε οτι θελει να γινει ζιγκολο!

erato
19-10-2011, 14:05
Αν έχεις κλείσει στα 27 σου ως γυναίκα και ως άνθρωπος και δεν θέλεις να κάνεις νέους φίλους και νέες γνωριμίες τότε κάτι μάλλον πάει στραβά με σένα. Δεν είναι λογικό να απογοητεύεσαι στα 27 σου από όλους

xaroula7
09-11-2011, 20:16
Η προσωπικη μου αποψη στο ερωτημα σου,ειναι οτι οσο μεγαλωνουμε,δεν μπορουμε να "εμπιστευομαστε" και να ανοιγομαστε το ιδιο ευκολα σε νεους ανθρωπους.Δεν ειμαστε παιδια για να μιλαμε για "κολλητηλικια",ο χρονος ειναι πλεον περιορισμενος,οι περισσοτεροι εχουν ξεκινησει ηδη και τη δημιουργια οικογενειας,οποτε δεν ειναι εφικτο. Μια φιλια-νεα γνωριμια θελει και αποκλειστικοτητα καποιες φορες και αυτο δεν ειναι παλι εφικτο.Εχουμε ηδη φιλους που εχουν περασει τις εξετασεις τους και που αν δεν τους δεις και μια και δυο εβδομαδες δεν θα παρεξηγηθουν,σε αγαπανε γι αυτο που εισαι και ειναι μαζι σου την πορεια της ζωης σου.Ειμαι υπερ σε νεες γνωριμιες,αλλα ξερω πλεον οτι δεν κρατουν για πολυ.

trelokabero
10-11-2011, 02:43
διαφωνώ..ποτέ δε σταματά κανείς να γνωρίζει ανθρώπους και να μοιράζεται. Μόνο μην περιοριστείς στο δουλειά-σπίτι,σπίτι-δουλειά. Φιλίες πιστεύω γίνονται αρκεί να είσαι και πρόθυμος, τέλος παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας (κάποιοι άνθρωποι γίνονται εύκολα αγαπητοί,αλλοι όχι... )

Cypher
13-12-2011, 02:12
Δεν είσαι η μόνη που νιώθει έτσι. Κι εγώ ψιλοαπογοητευμένος είμαι, δύσκολα πλέον να κάνω καινούργιες γνωριμίες, ειδικά όταν δεν υπάρχουν λεφτά για να κυκλοφορήσουμε περισσότερο, να κεράσουμε έστω έναν καφέ. Άλλα ευτυχώς υπάρχει και το διαδίκτυο που βοηθάει, τουλάχιστον έτσι ελπίζουμε. Ζούμε πλέον στην εποχή της εξαθλίωσης και της αποξένωσης.

Nikoleta7
14-12-2011, 07:45
Έχω την αίσθηση, πως πέρα από τα πρακτικά εμπόδια που αποτρέπουν κάποιους να κάνουν νέες φιλίες, ίσως η στάση αυτή να οφείλεται στο ότι μεγαλώνοντας οι φίλοι μας είναι κάποιοι πολύ καλά δοκιμασμένοι από τις ίδιες τις καταστάσεις της ζωής μας. Είναι κάπως δύσκολο μέσα στον κύκλο αυτό των "εκλεκτών" να προσθέσεις νέα άτομα. Θέλει αρετή και τόλμη η νέα φιλία :p Συμφωνώ όμως με όσα διάβασα για τη χαρά που σου προσφέρει η γνωριμία με διαφορετικούς ανθρώπους και πως σίγουρα κάθετι νέο εκεί έξω έχει να μας δώσει μαθήματα.

CHOKE
14-12-2011, 11:14
Οταν πλεον εχουμε φτασει σε μια ηλικια που εχουμε κανει τις επιλογες μας και εχουμε τον κυκλο γνωριμιών μας κατα ποσο ειμαστε ανοιχτοι σε καινουριες παρέες; Το λεω αυτο με αφορμη καποια πραγματα που παρατηρω και σκεφτομαι τελευταια.Ειμαι 27 ετων και βλεπω οτι ατομα της ηλικίας μου αλλα και μεγαλυτερα, λενε οτι πλεον δεν εχουν ορεξη να κανουν νεους φιλους και να προσπαθησουν να διευρύνουν τον κυκλο τους.Σιγουρα δε συμφωνω σε αυτη την αποψη.Εσεις τη γνώμη εχετε και γιατι μπορει να συμβαινει αυτο.Ειναι φοβία, ειναι απογοητευση;Μακαρι τα πραγματα να ηταν τοσο απλα και φυσικά οπως οταν πηγαιναμε σχολειο.Τωρα ουτε το καλημερα στο γειτονα σου δε θεωρείται φυσιολογικο...

Δεν ισχύει αυτό μπορεί σε 10 χρόνια να έχεις άλλους φίλους και παρέες.

Imperium
08-01-2012, 08:46
Είχα ετοιμάσει αναλυτικό πόστ, αλλά από ότι φαίνεται θα τα πω πιο σύντομα:
Οι σχέσεις θέλουν χρόνο, τόλμη και θέληση για να δημιουργηθούν και στο φινάλε να κρατήσουν:-). Αυτό είναι μια κοινή παραδοχή. Αμα κάποιος δε θέλει να διευρύνει το κύκλο του, πρέπει να υπάρχουν ψυχολογικά αίτια από πίσω οπότε καλό θα ταν να το συζητήσει με κάποιον κοντινό του άνθρωπο (κι ο εγωισμός ψυχολογικό είναι άλλωστε). Το μόνο που χρειάζεται είναι να χεις τα μάτια σου ανοιχτά και, μια και είσαι σε φάση που έχεις ήδη κάποιο κύκλο ανθρώπων γύρω σου, άσε τις όποιες πληγές να κλείσουν και χρησιμοποίησε τις εμπειρίες σου για να γίνεις σοφότερος άνθρωπος. Κι εδώ ταιριάζει και αυτό που ειπώθηκε παραπάνω ότι διαρκώς διευρύνουμε το κύκλο γνωριμιών μας. Μπορεί να μην κερδίζουμε πάντα νέους φίλους, αλλά δε χάνουμε τίποτα, τουλάχιστον προσπαθούμε.

Alithinos
16-01-2012, 07:21
Εμένα δεν μου αρέσει να βάζω περιοριστικά όρια στον εαυτό μου,και συνειδητά να λέω πως δεν θα αναπτύξω κοινωνικές σχέσεις με άλλους ανθρώπους.
Ανάλογα από τους ανθρώπους που γνωρίζω,αποφασίζω εν συνεχεία αν θέλω να κάνω παρέα μαζί τους ή όχι,και τι είδους παρέα,και πράττω ανάλογα.
Όχι λοιπόν δεν πιστεύω ότι ένας κύκλος θα μπορούσε να κλείσει.
Για την ακρίβεια οι περισσότεροι κύκλοι ανοιγοκλείνουν συνεχώς καθώς παλαιά άτομα φεύγουν από αυτόν και εισέρχονται νέα.

thespyr
12-04-2012, 21:15
ΤΙ να πω μια απο τα ιδια νιωθω ..ειμαι εδω και 3 χρονια μονος δεν ξερω ...

PHILOSOPHIE
21-04-2012, 09:37
Εγώ που είμαι 42 ετών δεν έχω βαρεθεί ακόμα. Πάντα ελπίζω. Αυτή τη στιγμή όλοι μου οι φίλοι είναι παντρεμένοι και έχουν τις ασχολίες τους, εγώ είμαι μόνη και πάντα λέω ότι το αύριο θα αλλάξει. Όμως πάντα ελπίζω και ζω με την ελπίδα ότι θα κάνω νέους φίλους, έστω και μέσα από το ιντερνετ. Εμείς δεν μπορούμε να σου αλλάξουμε την κατάσταση την οποία βρίσκεσαι; Είσαι σε μια ηλικία που μπορείς να κάνεις τα πάντα. Αυτές οι μελαγχολίες που έχεις εμφανίζονται στη δική μου ηλικία και όμως δεν αισθάνομαι έτσι. Εγώ αισθάνομαι εικοσάρα σε ηλικία και διάθεση. Ο τρόπος σκέψης μας φανερώνει πόσο είμαστε. Μην αφήσεις την ψυχή σου να γεράσει νωρίς.

Λένα
21-04-2012, 17:22

Είναι φοβία είναι και απογοήτευση .Η φιλία υπάρχει αλλά εάν ήταν να τη βαθμολογήσω σε τι ποσοστό απο 1-10 θα έβαζα 2 άντε 3.Καθώς μεγαλώνουμε αποκτάμε εμπειρίες = πείρα,στο σχολείο ξεκινάμε να έχουμε εμπειρίες αλλά όχι πείρα για να πούμε stop στον κύκλο γνωριμιών δεν είναι η εποχή του stop είναι η εποχή του όλοι καλοδεχούμενοι άσε που έχουμε αντοχές.Ασε για το καλημέρα στο γείτονα σκέτος μπελάς λες καλημέρα και τα μούτρα του γίνονται ατομική βόμβα ,αι στο καλό πια φάγαμε τα σκότια μας.

aggelikhkvn
24-04-2012, 13:11
γεια σας , εγω ειμαι της αποψης να κανουμε συνεχεια φιλους αλλα αν δουμε οτι δεν ειμαστε επιθυμητοι σε καποιους να αποφευγουμε τη συναναστροφη, δεν θελουν ολοι να ειναι φιλοι μας να αρκουμαστε με αυτους που εχουμε και οποτε εμφανιστουν κιαλλοι ολοι καλοδεχουμενοι