PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΔΕΣΗ pc me laptop

tasmani
10-02-2010, 18:35
σε αυτο το θεμα ειμαι παντελως ασχετος... λοιπον εχω ενα pc και θελω να το συνδεσω με το laptop... εχω adsl και ρουτερ της tellas... μου ειπαν οτι το καλωδιο ethernet του adsl δε κανει και αγορασα παλι ενα τετοιο καλωδιο για δικτυο... προσπαθησα να κανω τις ρυθμισεις αλλα δε πετυχαινω και πολλα... δε πιστευω οτι φταιει οτι και στα 2 εχω διαφορετικο λειτουργικο ( 7 και xp ) ... παρακαλω αν μπορειτε να με κατευθεινετε για το τι πρεπει να ρυθμισω και εχω μια ακομα ερωτηση αν ειμαι συνδεδεμενος με το ethernet σε τοπικο δικτυο μπορω να συνδεσω το ρουτερ με usb και να μαι ταυτοχρονα συνδεδεμενος και στο ιντερνετ?

overtaken
10-02-2010, 19:34
Οσον αφορά το καλωδιο ethernet του adsl το έχω χρησιμοποίηση και δούλεψε μια χαρά. Το διαφορετικό λειτουργικό δεν είναι πρόβλημα ωστόσο η διαφορετικές ομάδες εργασίας παίζουν ρόλο. ( Πίνακας Ελέγχου- Σύστημα ονομα υπολογιστή αλλαγή και σου εμφανίζει την ομάδα εργασίας). Σιγουρέψου πρώτα οτι έχεις κοινόχρηστα αρχεία. Στα xp θα πρέπει να εκτελέσεις τον οδηγό εγκατάστασης δικτύου (πίνακας ελέγχου - δικτυο) και ακολούθησε τις οδηγίες, στα 7 ΄δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι αντίστοιχο αλλα θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την κοινή χρήση αρχείων. Για τη σύνδεση στο internet με usb θα πρέπει ο υπολογιστής στον οποίο είναι συνδεδεμένο το router να είναι ανοιχτός ωστε να συνδεθεί και ο αλλός.

tasmani
10-02-2010, 20:26
μπα τιποτα....ακολουθησα ολες τις οδηγιες εκανα κοινη χρηση αρχειων...τιποτα...απο τα 7 με κανει ενα οικιακο δικτυο αλλα πρεπει και ο αλλος υπολογιστης λεει να εχει 7.... δε καταλαβαινω τιποτα... μεχρι και τους τειχους προστασιας απενεργοποιησα...

zombie_wireless
10-02-2010, 21:14
Δες το αναλυτικό tutorial εδώ:

http://www.howtogeek.com/howto/windows-7/share-files-and-printers-between-windows-7-and-xp/

http://www.butterscotch.com/tutorial/How-To-Get-Windows-7-And-Windows-XP-Talking-On-The-Network

Το πρώτο link έχει φωτογραφίες, το δεύτερο έχει video.

tasmani
11-02-2010, 20:45
Τελικά δεν γίνεται

"Sharing folders between two Windows 7 machines with the new HomeGroup feature is an easy process, but the HomeGroup feature is not compatible with Vista or XP. For this tutorial we are using Windows 7 x64 RC1 and XP Professional SP3 connected through a basic Linksys home wireless router. "

zombie_wireless
11-02-2010, 21:25
Δοκίμασε κι αυτά:

- First thing to do is make sure all of your computers are in the same Workgroup.

- Default workgroup set by Windows is WORKGROUP. You may have changed it.

- In Windows 7 click Start then Control Panel.

- In Control Panel click on Network and Internet and then click on Network Sharing Center.

- Over on the right click on Change advanced sharing settings.

- Click the button next to Turn on network discovery.

- Click the button next to Turn on file and printer sharing.

- Click the button next to Turn on sharing so anyone with network access can read and write in the Public Folders.

- If you don't want users on your network to have to enter password then click the button next to Turn off password protected sharing.

- Click Save Changes.

- Now, click Start and then Computer.

- On the right side click Network and you'll see all of the PC's running XP, Windows 7 RC1, Vista, and more.

Από το δεύτερο link:

http://www.butterscotch.com/tutorial/How-To-Get-Windows-7-And-Windows-XP-Talking-On-The-Network

overtaken
11-02-2010, 22:19
Τελικά δεν γίνεται

"Sharing folders between two Windows 7 machines with the new HomeGroup feature is an easy process, but the HomeGroup feature is not compatible with Vista or XP. For this tutorial we are using Windows 7 x64 RC1 and XP Professional SP3 connected through a basic Linksys home wireless router. "

Αυτό που αναφέρεις είναι κάτι άλλο, ένα χαρακτηριστικό των win 7, πιθανόν για να μεταφέρεις αρχεία πιο εύκολα. Μπορείς να συνδέσεις τα 7 με προηγούμενες εκδόσεις "παραθύρων" (win) "it's a fact" απλά κάτι άλλο σε δυσκολευεί.
Δοκίμασε αυτο που σου λέει ο zombie και εάν δεν τα καταφέρεις εδώ είμαστε.
Τα 7 να υποθέσω οτι είναι στο laptop ?

son
12-02-2010, 02:27
λοιπον εχω κανει οικιακο δικτυο σπιτι με pc-netbook.καταρχας οι οδηγιες του zombie ειναι κατατοπιστηκες κατα πολυ πιστευω!!!απλα θα σ πω και τη αποψη μ μηπως βοηθησω.οπως ειπαν και τα παιδια:
1.κοινοχρηστους τους φακελους π θελεις να παιρνεις αρχεια και απο τους δυο υπολογιστες
(δεξι κλικ στο σκληρο-φακελο που θελεις να ειναι τα αρχεια->κοινη χρηση κλπ)
2.συνδεσε το pc με το router μεσω ethernet και ασε το το laptop με το wifi
warning:σιγουρεψου οτι και οι δυο υπολογιστες ειναι στο ιδιο δικτυο συνδεδεμενοι και οχι σε καποιου γειτωνα ενας απο τους δυο!!!!
3.εναρξη>εκτελεση(run)>γραψε cmd
4.στο παραθυρο π θα σ ανοιξει γραψε ipconfig (για να σου εμφανισει την ip του υπολογιστη-καντο και στους δυο υπολογιστες το βημα 3 και 4)
5.γραψε μετα ping κενο και την ip του αλλου υπολογιστη
6.ο υπολογιστης μου>εργαλεια>αντιστοιχιση δισκου δικτυου>στο παραθυρο που θα σ ανοιξει εκει π λεει φακελος γραψε \\(ip of the other computer)\file και μετα τελος
τελειωσες αυτο ηταν μετα πρεπει να σ εμφανισει τον φακελο με την ip του αλλου υπολογιστη στο φακελο υπολογιστης...
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΑ FIREWALL ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΠΙΗΜΕΝΑ...
ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΑΥΤΗ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΣΩ TEAMVIEWER ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ;)

ελπιζω να βοηθησα!!!

tasmani
12-02-2010, 21:57
σημερα ασχοληθηκα λιγο και εκανα ενα βημα... ειδα στο netbook το pc...το αντιστροφο δεν εγινε... στα xp δηλαδη ειδα τα 7...το θεμα ειναι οτι εκανα καποιους φακελους κοινη χρηση αλλα μονο στον κοινοχρηστο φακελο των windows (αυτος που ειναι μαζι με τα εγρραφα μου ) μπορουσα να μπω και να αντιγραψω και να μεταφερω στο netbook. αυριο θα ασχοληθω εκτενεστερα...ευχαριστω παντως για τον χρονο και την βοηθεια σας..

son
12-02-2010, 23:06
σημερα ασχοληθηκα λιγο και εκανα ενα βημα... ειδα στο netbook το pc...το αντιστροφο δεν εγινε... στα xp δηλαδη ειδα τα 7...το θεμα ειναι οτι εκανα καποιους φακελους κοινη χρηση αλλα μονο στον κοινοχρηστο φακελο των windows (αυτος που ειναι μαζι με τα εγρραφα μου ) μπορουσα να μπω και να αντιγραψω και να μεταφερω στο netbook. αυριο θα ασχοληθω εκτενεστερα...ευχαριστω παντως για τον χρονο και την βοηθεια σας..

ακολουθησες τα βηματα π σ ειπα???προσπαθησε το..αλλιως αν δεν τ καταφερνεις εδω ειαμστε

son
17-02-2010, 01:27
φιλε τι εγινε με το δικτυο ολα οκ???