PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολιτικες Συζητήσεις-PartII

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

georgechr
14-02-2007, 12:54
Ήταν λάθος λοιπόν η προφυλάκιση, ένα το κρατούμενο.
Ποιοι είναι οι λόγοι που σε κάνουν να πιστεύεις ότι είναι ένοχοι; Διάβασες το κατηγορητήριο και με βάση τη δική σου μαρτυρία είσαι σίγουρος ότι ισχύει;

Γιατί άραγε να κάνει τέτοιο; Μήπως για να ποινικοποιήσει έναν ολόκληρο ιδεολογικό χώρο; Μήπως για να καταστείλει κάθε είδους διαμαρτυρία από όπου κι αν προέρχεται; Γιατί ακόμα κι αν είσαι αθώος θα σαπίσεις στην προφυλάκιση.. Μήπως για τους ίδιους ΑΚΡΙΒΩΣ λόγους που έδειραν τον φοιτητή στη ζαρντινιέρα ή τη φίλη του Alan Don? Μα γιατί να κάνει κάτι τέτοιο;

Άλλο το ότι έδειραν τον φοιτητή, τα δαρτυγόνα κλπ και άλλο η προφυλάκιση.
Για το πρώτο χρειάζεται απλώς ένας αστυνόμος. Για την προφυλάκιση χρειάζονται αστυνόμοι, ανώτεροι αστυνόμοι, νόμοι, ανακριτές
Αυτό δεν λέει τίποτα φυσικά αν θεωρήσουμε βάση της συζήτησης ότι οι μπάτσοι είναι γουρούνια και δολοφόνοι.
Τώρα θα ποινικοποιήσει τους αναρχικούς? Ήδη δε θεωρούνται παράνομοι που πετάνε μολότωφ και καίνε αμάξια?
Αν θέλουν να καταστείλουν τις διαμαρτυρίες, νομίζω δε θα αφήσουν κάποιον στη φυλακή που ξέρουν ότι δεν φταίει σε τίποτα. Έχουν δακρυγόνα και γκλοπς.

georgechr
14-02-2007, 13:43
Στις ειδήσεις τι λένε?
Πως οι φοιτητές βγαίνουν και κάνουν μπάχαλα.........

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει ούτε ένα φοιτητή να σπάει τράπεζες ή καταστήματα..........
Στις ειδήσεις νομίζω δε λένε «οι φοιτητές βγαίνουν και τα κάνουν μπάχαλα»
Όχι πάντα δηλαδή. Λένε ότι μερικοί θερμόαιμοι έκαναν επεισόδια, ή ότι οι «γνωστοί άγνωστοι» ξαναχτύπησαν ή κάτι τέτοιο. Άμα δε γίνουν επεισόδια λένε «η πορεία διεξάχθηκε ομαλά».
Δε λέω ότι είναι αμερόληπτοι ή ότι δε προσπαθούν να επηρεάσουν την κοινή γνώμη προς τα κάπου αρκετές φορές. Δε τα ρίχνουν όλα όμως στους φοιτητές

Ωραία, εκτός από τους προβοκάτορες λοιπόν (που όντως υπάρχουν), το φοιτητικό κίνημα εννοείται πως καταδικάζει τον κάθε αναρχικό που έρχεται στις πορείες για να μπαχαλέψει και μόνο........
[...]
Συγκεκριμένα πέρισυ σε μια πορεία, την ώρα που κάποιοι μπάχαλοι περνούσαν δίπλα από το μπλοκ της σχολής μας πετώντας πέτρες, εμείς τους φωνάζαμε "φύγετε από την πορεία ρε μαλάκες!"

Να ποιά είναι η γνώμη των φοιτητών για αναρχικούς που βγαίνουν για να τα σπάσουν.......
Οι αναρχικοί δεν έρχονται στην πορεία για να μπαχαλέψουν και μόνο. Πιστεύουν ότι έτσι θα αλλάξουν τον κόσμο ή ότι τέλος πάντων θα καταφέρουν κάτι. Στην ουσία το μόνο που κάνουν, όταν μπλέκονται στις πορείες, είναι να μπαχαλεύουν.

Οι φοιτητές γενικά καταδικάζουν αυτά τα γεγονότα. Κι από αυτό που λες φαίνεται, αλλά κι όποιον να ρωτήσεις αυτό θα σου πει.

Όμως με τη συνέλευση της προηγούμενης βδομάδας, που ψήφισε συμπαράσταση στους απεργούς, μπλέχτηκα κάπως. Συμπαράσταση σε αναρχικούς μου φαίνεται ότι είναι. Αυτό είναι κάπως αντιφατικό με το ότι καταδικάζουμε τις φασαρίες. Βέβαια θεωρητικά είναι συμπαράσταση στους αδικούμενους, καταδίκη της ασυδοσίας της αστυνομίας κλπ. Μπορεί να είναι συμπαράσταση στους φρόνιμους αναρχικούς. Οι συγκεκριμένοι δε πρέπει να ήταν και πολύ φρόνιμοι.

Alan Don
14-02-2007, 13:49
αυτο που ηταν η αποφαη της προηγουμενης βδομαδας ηταν συμπαρασταση σε ανθρωπους που ασχετα αν ηταν ενοχοι ή οχι ..δεν αντιμετωπιζονταν σωστα απο την αστυνομια

ολοι ειμαστε αθωοι μεχρι αποδειξεως του εναντιου ,και να ξερεις οτι οπως γραφτηκε τοσες φορες προηγουμενως προφυλακιστεοι κρινονται οσοι θεωρουνται σκληροπυρηνικοι εγκληματιες ή οσοι φοβομαστε οτι θα την κανουν παο την χωρα ,,

νομιζω οτι αυτος ο τυπακος που σκοτωσε τον διοικητη του ικα εξω ειναι τωρα μεχρι την δικη ,,,και ειναι στανταρ ενοχος αφου το παραδεχτηκε

captain_clegg
14-02-2007, 13:52
blepo oti lete k lete k 3analete gia tous anarxikous...

ego 1 pragma 8elo na po: akoma k h bia, akoma k to spasimo mias trapezas, akoma k to kapsimo enos polytelous autokinitou einai mia politikh praksi...

k ok re amesos den exoun sxesi me to foititiko kinima...
nai den exoun exoun sxesi me to e3ergitiko kinima k oi e3egermenoi den exoune tampeles

deggial
14-02-2007, 13:57
ego 1 pragma 8elo na po: akoma k h bia, akoma k to spasimo mias trapezas, akoma k to kapsimo enos polytelous autokinitou einai mia politikh praksi...

Αν η πράξη είναι πολιτικού περιεχομένου, αυτό δεν την δικαιολογεί αυτόματα. Από την πλευρά του νόμου, το θέμα δεν σηκώνει καν κουβέντα. Ούτε έχουμε κάποια υποχρέωση να συμφωνούμε με το πολιτικό περιεχόμενο της πράξης.

captain_clegg
14-02-2007, 14:03
kaneis den eipe auto. ta peri pleuras tou nomou prosopika ta grafo... ante na mh po. de symfoneite alla de mporoun eidika oi neoi an8ropoi na lene ena "mpaxalakides" k na diaolostelnoun enan olokliro politiko xoro epeidi apla de symfonoun... k sth telikh diafonei kapoios os pros ti? os pros to oti Olles oi trapezes ta ypourgeia ktl einai ta3ikoi mas ex8roi?

devils_advocate
14-02-2007, 14:33
Δε μου λες ρε φίλε. Οι γονείς σου τα λεφτά που τα κρατάνε? Κάτω από το στρώμα?

captain_clegg
14-02-2007, 14:40
Δε μου λες ρε φίλε. Οι γονείς σου τα λεφτά που τα κρατάνε? Κάτω από το στρώμα?

????????????????? auto tora einai sobaro epixeirima?

MK2
14-02-2007, 14:41
Το θέμα δεν είναι που αποταμιέυεις αλλά τι άλλες δουλειές κάνουν οι τράπεζες. Για παράδειγμα νόμιμη τοκογλυφία, παραπλάνηση, κατασχέσεις κτλ.
Αυτό μάλλον αγανακτεί κάποιον και τον γεμίζει μίσος εναντίον των τραπεζών, εμένα προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί αν κλείσουν όλες ή αν πάψουν να βγάζουν απίστευτα τρελά κέρδη.

Και μη μου πεις πως μια σπασμένη βιτρίνα τράπεζας έχει αντίκτυπο στα λεφτά που φυλάνε οι γονείς σου στην τράπεζα. Για την ακρίβεια δεν έχει κανένα αντίκτυπο περα από την στοχοποίηση της τράπεζας και των τραπεζοσπαστών.
Διαφωνείς;

captain_clegg
14-02-2007, 14:43
Το θέμα δεν είναι που αποταμιέυεις αλλά τι άλλες δουλειές κάνουν οι τράπεζες. Για παράδειγμα νόμιμη τοκογλυφία, παραπλάνηση, κατασχέσεις κτλ.
Αυτό μάλλον αγανακτεί κάποιον και τον γεμίζει μίσος εναντίον των τραπεζών, εμένα προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί αν κλείσουν όλες ή αν πάψουν να βγάζουν απίστευτα τρελά κέρδη.

Και μη μου πεις πως μια σπασμένη βιτρίνα τράπεζας έχει αντίκτυπο στα λεφτά που φυλάνε οι γονείς σου στην τράπεζα. Για την ακρίβεια δεν έχει κανένα αντίκτυπο περα από την στοχοποίηση της τράπεζας και των τραπεζοσπαστών.
Διαφωνείς;

einai mia dilosi toulaxiston...aganaktishs...

clumpster
14-02-2007, 15:02
Για παράδειγμα νόμιμη τοκογλυφία, παραπλάνηση, κατασχέσεις κτλ.
Αυτό μάλλον αγανακτεί κάποιον και τον γεμίζει μίσος εναντίον των τραπεζών

Περίμενε....αν αγανακτεί για αυτά αλλά ταυτόχρονα απέχει από το τραπεζικό σύστημα τότε όποιο ίχνος δικαιου ίσως είχε εξαφανίζεται. Στην τελική όλοι κράζετε/κράζουμε τις τράπεζες αλλά τα θετικά του τραπεζικού συστήματος τα ξεχνάμε. Προσωπικά οι τράπεζες δεν με έχουν ενοχλήσει, αντίθετα χωρίς πιστωτικές δεν θα μπορούσα να έκανα πράγματα που κάνω τώρα (πχ βιζίτες, πουτάνες με δόσεις κτλπ :d). Αλλά τι να πω, μάλλον στον πλανήτη μου θα ζω πάλι. Ή απλώς οι ταραξίες είναι απίστευτα γκαντέμιδες που όπου πάνε τους βαράνε αστυνομικοί και μετά στο καπάκι έρχεται ένας τραπεζίτης και τους δίνει ειδοποιητήριο απτην τράπεζα για κατάσχεση της υποθήκης :D

captain_clegg
14-02-2007, 15:05
giati xanetai re ? epeidi apexo diladi simainei oti de noiazomai gia thn koinonia k tous allous pou den apexoun? ti egoistikh antilipsi einai auth?

devils_advocate
14-02-2007, 15:12
Φίλε ΜΚ2 (Mortal Kombat 2 ή είμαι εντελώς εκτός θέματος και να πάω να κρυφτώ από την ντροπή??? :D ),
όταν κάποιος απορρίπτει έναν οργανισμό-εταιρεία, λόγω διαφωνίας με τις πολιτικές ή τις συνέπειες (ή και τα 2) που ενδεχομένως έχει στο κοινωνικό σύνολο, τότε θεωρώ ότι δεν είναι αποδεκτό να χρησιμοποιείς κάποιες απο τις υπηρεσίες αυτές, διαχωρίζοντάς τες από τις υπόλοιπες "κακές" υπηρεσίες που η εταιρεία αυτή παρέχει. Κοινώς, δεν γίνεται να βρίζεις/καις/σπας/απορρίπτεις το τραπεζικό σύστημα, τη στιγμή που όχι μόνο το χρησιμοποιείς για να αποταμιεύεις τις οικονομίες σου, αλλά έμμεσα το τροφοδοτείς (ξέρεις πολύ καλά πως το μεγαλύτερο μέρος του κεφαλαίου των τραπεζών προέρχεται από τις επενδύσεις των πελατών τους, πολλαπλασιασμένο επί 10).
Εκεί είναι η διαφωνία μου, γι'αυτό έκανα και την (πολύ λαϊκίστικη, indeed) ερώτηση στον captain_clegg.

p.s.: καλα, ε! πέσανε 3 ποστ ταυτόχρονα στις 14:12. Τέτοια κάψα για το θέμα ρε παιδί μου?? :D

MK2
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=10416876

Μιας και ταιριάζει...
Είναι και πολύ πρόσφατο!

Άντε και εις ανώτερα η δημοκρατία μας.
Εγώ πάντως δεν ξανασχολούμαι με τράπεζες, δεν την ξαναπατάω, έχω και πολλά παραδείγματα από το άμεσο οικογενειακό και φιλικο περιβάλλον.
Αν σε ικανοποιούν οι τράπεζες έχει καλώς, σου έυχομαι να μην πέσεις ποτέ στα δόντια τους γι'αυτό το νου σου!!

Την σεξιστική αναφορά στην βιομηχανία του σεξ την αντιπαρέρχομαι γιατί κάνεις χιούμορ αλλά επειδή είμαι ένας κομπλεξικός σπασαρχίδας κάνω το σχόλιό μου, έμμεσα, για όσους το σκέφτονται χωρίς χιούμορ το θέμα.

//edit για απάντηση στον devils-advocate!

Θα το πάρουμε θεωρητικά και γενικόλογα και κατόπιν προσωπικά.
Γενικά κάποιος που εναντιώνεται στο τραπεζικό σύστημα είναι αυτός που εναντιώνεται στο θεσμό του χρήματος. Θα μου πεις αφού χρησιμοποιεί το χρημα πως εναντιώνεται; Είναι απλό, δεν έχει άλλη επιλογή, χρησιμοποιεί κάτι που εχθρέυεται γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Θα με ξαναρωτήσεις, μα καλά αν δεν του αρέσει να πάει να μείνει στο βουνό να αρμέγει κατσίκες. Θα σου απαντήσω πως είναι μια πολύ καλή σκέψη την οποία κάνω κι εγώ κατά καιρούς αλλά είναι θέμα τρόπου αντιμετώπισης της πρακτικής έκφρασης της ιδεολογίας του. Δηλαδή αν αυτοπεριθωριοποιηθεί από την κοινωνία που θέλει να αλλάξει, θα καταφέρει κάτι; Όχι. Θα γίνει αυτό που μισεί, ένας παρτάκιας που βρήκε την λύση να ζήσει ελεύθερος στο βουνό χωρίς να νοιάζεται για κάποιον άλλο. Οπότε η επιλογή της ανοχής του χρήματος και επαγωγικά του τραπεζικού συτήματος έχει να κάνει με την συνειδητή επιλογή να συμμετέχει στην κοινωνία που ζει και να προσπαθήσει να την βελτιώσει (τουλάχιστον έτσι πιστεύει).
Τέλος είμαι σίγουρος για την τελευταία σου ερώτηση, και τι να κάνουμε ρε καραγκιόζη ΜΚ2; Να γυρίσουμε στον αντιπραγματισμό; Είσαι μπιτ μαλάκας αδερφάκι μου που θες αντιπραγματισμό;
Είναι σωστή ερώτηση αλλά στηρίζεται στην αποδοχή της ανταλλακτικής αξίας και της σχέσης παραγωγού-καταναλωτή. Αν για παράδειγμα δεν παρήγαγες για να πουλήσεις και δεν αντάλλασες για να καταναλώσεις;
Αν δηλαδή θες ένα κιλό ψωμί πας και το παίρνεις, όταν σε καλέσει ο άλλος να του φτιάξεις το dsl (για παράδειγμα) του το φτιάχνεις και όλα αυτά δεν μεταφράζονται σε ανταλλάγματα και ευρώ. Θες ferrari; Πας και παίρνεις μια ferrari. Δεν κοστίζει. Αλλά όταν σου ζητήσει η ομάδα παρασκευής ferrari να τους φτιάξεις το δίκτυο αντίστοιχα θα ανταποκριθείς.
Προφανώς δεν είναι τόσο απλοϊκό και χαζό, στηρίζεται σε πιο σοβαρές ιδέες και τέτοια περίεργα πράματα. Αλλά δεν τα καταλαβαίνω και πολύ οπότε δεν μπορώ να στα εξηγήσω.

Σε προσωπικό επίπεδο τώρα, εγώ δεν χρησιμοποιώ τις τράπεζες πέρα από φύλακες των χρημάτων μου. Εντάξει τις τροφοδοτώ με λεφτά αλλά δεν έχω άλλη επιλογή. Ούτως ή άλλος σκοπός μου δεν είναι να καταστρέψω οικονομικά τον τραπεζικό κλάδο αλλά να απαξιώσω την αξία του και επαγωγικά και του χρηματος.
Προφανώς, δεν έχω καμία φιλοδοξία να σπάσω τράπεζες ή δεν ξέρω κι εγώ τι ούτε να δειρω τραπεζίτες. Αυτά μου φαίνονται άτοπα και άκυρα για να μην πω απολίτιστα.
Εμένα η δύναμή μου είναι η επικοινωνία και η συζήτηση, οι απόψεις και το μυαλό μου (αυτό το ελάχιστο τέλοσπάντων που έχω).
Πρακτικά είμαι συνεργάτης του χρηματικού συστήματος (αν λέγεται έτσι) εφόσον εργάζομαι και αποταμιεύω. Φοβάμαι τα ΄δανεια και τα οικονομικά τερτήπια και δεν τα καταλαβαίνω οπότε απολαμβάνω μόνο ότι μπορώ από την δουλειά μου, άλλος συμβιβασμός κι αυτός.

Αυτά είναι μια πρώτη και "αμοντάριστη" άποψη επί του θέματος, για απορίες και κουβέντα είμαι ανοιχτός (όπως πάντα).

Επίσης, το ΜΚ2 δεν βγαίνει από εκεί που μάντεψες! ΧΑ! Είναι τα πικάπ που χρησιμοποιούνται στο αγαπημένος είδος μουσικής μου. Οπότε μάλλον ξεκίνα να ψάχνεις για κρυψώνα!! :D

clumpster
Αν απέχεις απτο τραπεζικό σύστημα τότε δικαιολογείται να σπας τις βιτρίνες επειδή καπου κάποτε ακουσες κάποιον που πήρε δάνειο περισσότερο απόσο αντεχε και τώρα κλαίγεται για το αυτονόητο?
Ή δικαιολογείται να σπας βιτρίνες επειδή γενικά οι τράπεζες υπερκερδοφορούν?
Έιναι σαν να πας να μπουμπουνίσεις τον Βαρθολομαίο επειδή το ΙΚΑ sucks...(τελικά τον μπουμπούνισε το κέρατο)

captain_clegg
14-02-2007, 15:20
oxi re eistai la8os spazontas ena ypourgeio trapeza ktl de diloneis mono diafonia alla k prospa8eis na 3ypniseis k osous ta xrhsimopoioun.

Ripper
14-02-2007, 15:32
Στις ειδήσεις νομίζω δε λένε «οι φοιτητές βγαίνουν και τα κάνουν μπάχαλα»
Όχι πάντα δηλαδή. Λένε ότι μερικοί θερμόαιμοι έκαναν επεισόδια, ή ότι οι «γνωστοί άγνωστοι» ξαναχτύπησαν ή κάτι τέτοιο. Άμα δε γίνουν επεισόδια λένε «η πορεία διεξάχθηκε ομαλά».
Δε λέω ότι είναι αμερόληπτοι ή ότι δε προσπαθούν να επηρεάσουν την κοινή γνώμη προς τα κάπου αρκετές φορές. Δε τα ρίχνουν όλα όμως στους φοιτητές

Βασικά δε μιλάω για τους παρουσιαστές των ειδήσεων, αλλά κυρίως για κάτι ρουφιάνους της κυβέρνησης που βγαίνανε και τα λέγανε.......
Και νομίζω πως και ο Πολύδωρας έβγαινε κι έλεγε μαλακίες (λες και λέει και τίποτε άλλο), αλλά το θέμα είναι πως όλοι αυτοί που βγαίνουν στα κανάλια ακούγονται δυστυχώς, με αποτέλεσμα ο ελληνικός λαός να παραπληροφορείται.............

Οι αναρχικοί δεν έρχονται στην πορεία για να μπαχαλέψουν και μόνο. Πιστεύουν ότι έτσι θα αλλάξουν τον κόσμο ή ότι τέλος πάντων θα καταφέρουν κάτι. Στην ουσία το μόνο που κάνουν, όταν μπλέκονται στις πορείες, είναι να μπαχαλεύουν.

Σ'αυτό συμφωνώ απόλυτα, αν και είμαι εναντίον των τραπεζών για τους λόγους που είπε ο MK2 (παίρνεις ένα δάνειο και σου ρουφάνε το αίμα), αλλά είμαι ενάντιος με τα μπάχαλα για τον απλό λόγο ότι αμαυρώνουν τον αγώνα των φοιτητών δίνοντας δικαίωμα στον κάθε μαλάκα να βγαίνει στα κανάλια και να μιλάει για φοιτητές-ταραξίες!!!!

BlackClad
14-02-2007, 16:24
Σ'αυτό συμφωνώ απόλυτα, αν και είμαι εναντίον των τραπεζών για τους λόγους που είπε ο MK2 (παίρνεις ένα δάνειο και σου ρουφάνε το αίμα), αλλά είμαι ενάντιος με τα μπάχαλα για τον απλό λόγο ότι αμαυρώνουν τον αγώνα των φοιτητών δίνοντας δικαίωμα στον κάθε μαλάκα να βγαίνει στα κανάλια και να μιλάει για φοιτητές-ταραξίες!!!!

Ξερεις κατι, ακομα και τωρα που δεν γινονται πια μπαχαλα δεν βλεπω να μην δυσφημουμαστε. Και προχτες η τραπεζα δεν καηκε ουτε σε πορεια ουτε σε ασυλο.

Για μενα οταν το κρατος ( μεσω των ΜΑΤ) προκαλλει ενα μεγαλο κομματι της κοινωνιας (φοιτητες - μαθητες - εκπαιδευτικοι), ειτε με προληπτικες συλληψεις, ειτε με στενη παρακολουθηση/φωτογραφιση πορειων- προσωπων και περικυκλωνει τους χωρους που γινονται τα συντονιστικα των φοιτητων (γιατι οταν ο κλοιος των μπατσων γυρω απο το πολυτεχνειο ειναι απο αποσταση δεν γινετια τιποτα?) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
Και ας ειναι καδρονι, μπουκαλι, μαζικη συμμετοχη, μαζικη κατακραυγη.

Ripper
14-02-2007, 17:04
Ξερεις κατι, ακομα και τωρα που δεν γινονται πια μπαχαλα δεν βλεπω να μην δυσφημουμαστε. Και προχτες η τραπεζα δεν καηκε ουτε σε πορεια ουτε σε ασυλο.

Για μενα οταν το κρατος ( μεσω των ΜΑΤ) προκαλλει ενα μεγαλο κομματι της κοινωνιας (φοιτητες - μαθητες - εκπαιδευτικοι), ειτε με προληπτικες συλληψεις, ειτε με στενη παρακολουθηση/φωτογραφιση πορειων- προσωπων και περικυκλωνει τους χωρους που γινονται τα συντονιστικα των φοιτητων (γιατι οταν ο κλοιος των μπατσων γυρω απο το πολυτεχνειο ειναι απο αποσταση δεν γινετια τιποτα?) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
Και ας ειναι καδρονι, μπουκαλι, μαζικη συμμετοχη, μαζικη κατακραυγη.

Ρε σ'αυτό δεν είπα οχι.......
Το ξέρω πως υπάρχει αστυνομοκρατία, και όταν οι μπάτσοι αρχίζουν πρώτοι τις μαλακίες συμφωνώ ότι "Βία στη Βία"
Πχ στο καστρί καλώς έγινε το ντου στους μπάτσους..............

Απλά δεν είμαι υπέρ του να κάνουμε πορεία και να σκάνε 3-4 κουκουλοφόροι και να σπάνε μαγαζιά δεξιά - αριστερά αμαυρώνοντας την πορεία.........

BlackClad
14-02-2007, 17:13
Ρε σ'αυτό δεν είπα οχι.......
Το ξέρω πως υπάρχει αστυνομοκρατία, και όταν οι μπάτσοι αρχίζουν πρώτοι τις μαλακίες συμφωνώ ότι "Βία στη Βία"
Πχ στο καστρί καλώς έγινε το ντου στους μπάτσους..............

Απλά δεν είμαι υπέρ του να κάνουμε πορεία και να σκάνε 3-4 κουκουλοφόροι και να σπάνε μαγαζιά δεξιά - αριστερά αμαυρώνοντας την πορεία.........

Κοιτα τα γεγονοτα του Ιουνη, οπου σπαζοντουσαν καποιες τραπεζες αποδοκιμαστηκαν απο πολυ κοσμο, και μεσα στον αναρχικο κοσμο, για αυτο αλλωστε και σταματησαν να γινονται τετοιες κινησεις.
Οσο για το καστρι το συζηταμε αλλη φορα.
Αααντε παμε καμια καταληψη!

emufear
15-02-2007, 14:28
Άνοδος της ακροδεξιάς στην Ευρώπη (από την Ελευθεροτυπία):

Στις τοπικές εκλογές στο Βέλγιο η ακροδεξιά σάρωσε στη Φλάνδρα. Στην Αυστρία τα δύο ακροδεξιά κόμματα κατέκτησαν το 15% των ψήφων.

Στη Γερμανία το Εθνικό Κόμμα έστειλε έξι νοσταλγούς του ναζισμού στη Βουλή του Μεκλεμβούργου-Πομερανίας και στην Ελβετία οι ρατσιστές του Λαϊκού Κόμματος του Κριστόφ Μπλόχερ κατέκτησαν περιφανή νίκη, πείθοντας τους ψηφοφόρους να υιοθετήσουν με δημοψήφισμα αυστηρούς νόμους κατά της μετανάστευσης.

Στην Πολωνία η εθνικιστική ρητορική ασκείται από την ίδια την κυβέρνηση. Και στη Βουλγαρία, ένας εθνικιστής που υπόσχεται να κάνει «σαπούνι τους Τσιγγάνους» διεκδικεί σήμερα την προεδρία της χώρας.

Η νέα Ευρώπη οικοδομείται με φόντο τη δυσαρέσκεια, την αύξηση της φτώχειας, της ανεργίας, των αποκλεισμένων και κυρίως την πρωτοφανή άνοδο της ακροδεξιάς ιδεολογίας και πρακτικής που βρίσκει διέξοδο στα έδρανα των δήμων και των κοινοβουλίων. Η πανευρωπαϊκή διεθνής των ξενόφοβων εθνικιστών που φλερτάρουν -όταν δεν ασπάζονται- το νεοναζισμό δεν είναι σενάριο κακόγουστης φαντασίας, αλλά μια πραγματικότητα που αρχίζει να οικοδομείται σε Ανατολή και Δύση της Ευρώπης ερήμην των πολιτικών ελίτ.

ΠΟΛΩΝΙΑ

Το δίδυμο των Λεχ και Γιαροσλάβ Καζίνσκι, προέδρου και πρωθυπουργού αντίστοιχα της χώρας, από την άνοιξη του 2005, με το Κόμμα του Νόμου και της Δικαιοσύνης (PIS), παρέα με το εθνικιστό Κόμμα Αυτοάμυνας του Αντρέι Λέπερ και το ακροδεξιό Ενωση Πολωνικών Οικογενειών, δημιούργησαν ένα κυβερνητικό εξάμβλωμα που προωθεί ό,τι πιο μισαλλόδοξο υπάρχει: κυνήγι μαγισσών και δηλώσεις μετανοίας από πρώην κομμουνιστές, θρησκοληψία, επιστροφή της θανατικής καταδίκης, αποστροφή προς τους ξένους.

Η Πολωνία βρίσκει τις ιδεολογικές της αναφορές στα παραληρήματα του δικτάτορα Φράνκο στην Ισπανία ή του Πετέν στη Γαλλία. «Οι ψηφοφόροι ανακάλυψαν πως η οικονομία της αγοράς, η Ευρώπη ή το ΝΑΤΟ δεν αποτελούν λύση για τα προβλήματα της ανεργίας και της φτώχειας, τη διαφθορά, τις αδικίες. Απογοητευμένοι από τη συστηματική επίκληση "του μη χειρότερου κακού", των "δύσκολων επιλογών", του "τιμήματος που πρέπει να πληρωθεί" στράφηκαν στα εκτός συστήματος κόμματα που αναδείχθηκαν ως ο κατ' εξοχήν χώρος όπου μπορούσε να εκφραστεί η απόρριψη των συνεπειών (αν όχι του μοντέλου) της μετάβασης», γράφει ο γαλλο-πολωνός πολιτειολόγος Αλεξάντρ Σμόλαρ στο «Κουριέ Ιντερνασιονάλ».

ΣΛΟΒΑΚΙΑ

Οι εκλογές του Ιουνίου απέδειξαν πως το πολωνικό φαινόμενο δεν είναι τυχαίο. Η νέα κυβέρνηση αποτελείται από το σοσιαλδημοκρατικό κόμμα του Ρόμπερτ Φίκο και το κόμμα του αυταρχικού πρώην πρωθυπουργού Βλαντιμίρ Μετσιάρ, που συνασπίστηκαν με το ακροδεξιό Εθνικό Κόμμα του Γιαν Σλότα.

Ο Σλότα ίδρυσε το Εθνικό Κόμμα το 1990 και κατάφερε στις τελευταίες εκλογές να αποσπάσει το 12% των ψήφων και να κατακτήσει 20 έδρες στη Βουλή. Στην περιφέρειά του συμπεριφέρεται σαν μικρός θεός, κυκλοφορεί με μηχανή και δερμάτινο σακάκι και δεν κρύβει το πάθος του για το αλκοόλ.

Η σκηνή κατά την οποία μεθυσμένος ουρεί στην αυλή εστιατορίου της Μπρατισλάβα, έγινε πρωτοσέλιδο. Οπως και η εμπρηστική ρητορική του κατά των Ρομά και της ουγγρικής μειονότητας της χώρας ή δηλώσεις του στιλ «θα ήθελα να μπω στη Βουδαπέστη με τανκς», «θα διώξω την ουγγρική μειονότητα πέρα από το Δούναβη»...

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

«Στη χώρα μου υπάρχουν χιλιάδες τσιγγανοπούλες πιο όμορφες και με λίγη τύχη μπορείς να τις αγοράσεις από τα 12-13 τους. Οι καλύτερες, φτάνουν τα 5.000 ευρώ το κομμάτι».

Αυτό το γράμμα έστειλε ο 23χρονος βούλγαρος παρατηρητής στο Ευρωκοινοβούλιο, Ντίμιταρ Στογιάνοφ, εκπρόσωπος του ακροδεξιού Ataka, σε όλους τους ευρωβουλευτές, με αφορμή την πρόταση βράβευσης της ουγγαρέζας ευρωβουλευτή, με καταγωγή Ρομά, Λίβια Γιαρόκα ως Καλύτερης Βουλευτή 2006.

Οι εθνικιστές, με αρχηγό τον Βόλεν Σιντέροφ, ηγέτη του Ataka, απειλούν να έρθουν δεύτεροι στο σημερινό γύρο των προεδρικών εκλογών. Το ακροδεξιό Ataka κατάφερε το 2005 να πάρει το 8% των ψήφων και να μπει στη Βουλή. Στο στόχαστρό του οι θεσμοί, και οι ξένοι, με πρώτους την τουρκική μειονότητα και τους Ρομά που είπε ότι θα τους κάνει σαπούνι...

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Για τον ακροδεξιό Βαντίμ Τουντόρ, του Κόμματος Μεγάλης Ρουμανίας, που το 2004 απέσπασε το 13,5% των ψήφων και 31 έδρες στη Βουλή, το κράτος απειλείται από τους Εβραίους, η παγκοσμιοποίηση είναι για την καταστροφή της εθνικής ταυτότητας και η βία αποτελεί νόμιμο πολιτικό μέσο κατά των «εχθρών του έθνους» που προσωποποιούνται στην ουγγρική μειονότητα και τους Ρομά.

Στην αρένα της ακροδεξιάς προστίθεται και το κόμμα Νέα Γενιά του Τζίτζι Μπεκάλι, προέδρου της ποδοσφαιρικής ομάδας Στεάουα, που οι δημοσκοπήσεις τον θέλουν να συγκινεί το 5% των ψηφοφόρων.

ΡΩΣΙΑ

Η δολοφονία της Αννας Πολιτκόφσκαγια είναι η τελευταία μιας μακράς σειράς. Το κυνήγι που άρχισε εναντίον των Τσετσένων, επεκτάθηκε σε όλους τους Καυκάσιους και μετά την κρίση στις σχέσεις Μόσχας - Τιφλίδας, οι Γεωργιανοί είναι θύματα επίσημου ρατσισμού.

Το όνομά της βρισκόταν σε πολλές από τις λίστες των ακροδεξιών εθνικιστών που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο με ονόματα «προδοτών», που πρέπει να «εξολοθρευτούν».

Ανάλογη λίστα κυκλοφόρησε το Μάρτιο του 2006 το Φιλελεύθερο Δημοκρατικό Κόμμα του Βλαντιμίρ Ζιρινόφσκι. Οι ακροδεξιές ομάδες ανθίζουν χωρίς η εξουσία να φαίνεται πρόθυμη να σταματήσει τη δράση τους, όπως συνέβη το Σεπτέμβριο στην Καρελία, που σκίνχεντ και νεοναζί έκαψαν μαγαζιά και σπίτια Καυκάσιων.

Μέσα σε ένα χρόνο 12 ξένοι φοιτητές έχουν δολοφονηθεί. Και ο Πούτιν βάζει φωτιά στο καζάνι της ξενοφοβικής υστερίας, υποσχόμενος στις 5 Οκτωβρίου αυστηρό περιορισμό της μετανάστευσης «για την προστασία του αυτόχθονου ρωσικού πληθυσμού».

Με το κράτος να αγκαλιάζει τη νοσηρή ξενοφοβία, το Κίνημα Κατά της Παράνομης Μετανάστευσης του Αλεξάντρ Μπελόφ βγάζει στους δρόμους τους οπαδούς του για να εφαρμόσουν στην πράξη την κάθαρση του έθνους.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στη Γερμανία, όπου στις εκλογές του Σεπτεμβρίου το ακροδεξιό NPD, το Εθνικό Δημοκρατικό Κόμμα του Ούντο Φόιγκτ μετά το 9,2% που πέτυχε το 2004 στη Σαξονία, τώρα πέτυχε 7,3% στο Μεκλεμβούργο-Πομερανία, εκλέγοντας έξι βουλευτές.

Στο στόχαστρό του είναι η νεολαία των πρώην ανατολικών επαρχιών που μαστίζεται από την ανεργία και τη φτώχεια, την οποία στρέφουν κατά των ξένων εργατών, ενώ τους καλούν να οικοδομήσουν ένα δίκαιο κράτος για τους ίδιους.

Με νέο προφίλ, κρατά αποστάσεις από το παρελθόν όταν διατηρούσε στρατόπεδα εκπαίδευσης παραστρατιωτικών, ανοίγει γραφεία εξεύρεσης εργασίας και παιδικούς σταθμούς, αλλά παραμένει το ίδιο μισαλλόδοξο, θεωρώντας τη βία και τις επιθέσεις κατά των «εχθρών» νόμιμες και μιλώντας ακόμη και για επαναπροσδιορισμό των συνόρων της Γερμανίας.

ΒΕΛΓΙΟ

Στις δημοτικές εκλογές της 8ης Οκτωβρίου το ακροδεξιό Vlaams Belang (VB, Φλαμανδικό Συμφέρον), το ξενοφοβικό κόμμα που θεωρείται ότι υποκινεί τη ρατσιστική βία που πλήττει το Βέλγιο, αύξησε τη δύναμή του, κατακτώντας συνολικά το 20,8% των ψήφων. Βγήκε πρώτο στους επτά από τους οκτώ μεγάλους δήμους της Φλάνδρας, χάνοντας την πρωτιά μόνο στην Αμβέρσα, όπου όμως το ποσοστό του ήταν 33,5%. Ο Φιλίπ Ντεβίντερ, ηγέτης του VB, έσπευσε να εξηγήσει ότι για το αποτέλεσμα της Αμβέρσας ευθύνονται οι μετανάστες που ψήφισαν και υποσχέθηκε ότι θα φροντίσει αυτό να αλλάξει.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Στις εκλογές της 1ης Οκτωβρίου, η
ακροδεξιά, διασπασμένη στο Κόμμα Ελευθερίας του Στράσε και τη Συμμαχία για το Μέλλον της Αυστρίας του Χάιντερ, της οποίας σήμερα ηγείται ο Πέτερ Βεστεντάλερ, που υπόσχεται να απελάσει 300.000 ξένους, πέτυχε το 15% των ψήφων.

Ο Χάιντερ, ο άλλοτε ισχυρός άντρας της ευρωπαϊκής ακροδεξιάς, κράτησε τις δυνάμεις του μόνο στο φέουδό του, την Καρινθία. Και για πρώτη φορά ύστερα από έξι χρόνια η ακροδεξιά δεν θα συμμετάσχει στην κυβέρνηση.

ΣΟΥΗΔΙΑ

Οι εθνικιστές Δημοκράτες της Σουηδίας, κόμμα που ιδρύθηκε το 1979, με το όνομα Φύλακες της Σουηδικής Σουηδίας, υπό την ηγεσία του 27χρονου Τζίμι Ακεσον, μπορεί να πέτυχε μόνο το 2,8% στις εκλογές του Σεπτεμβρίου (έναντι 1,4% το 2002), αλλά κατάφερε να εκλέξει 281 κοινοτικούς συμβούλους σε 144 κοινότητες, ενώ στη Λαντσκρόνα, στο νότο της χώρας, απέσπασε 22% των ψήφων.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Οι διαδηλώσεις που μετέτρεψαν σε πεδίο μάχης τη Βουδαπέστη ξεκίνησαν ως οργανωμένο σχέδιο της ουγγρικής ακροδεξιάς, στο οποίο προστέθηκαν απλοί πολίτες, οργισμένοι επειδή ο σοσιαλιστής πρωθυπουργός Γκιούρτσανι είπε ψέματα για να κερδίσει τις εκλογές.

Οι εθνικιστές ηγέτες του ΜΙΕΡ (Ουγγρικό Κόμμα Δικαιοσύνης και Ζωής) και Jobbik (Κίνημα για μια Καλύτερη Ουγγαρία) κινητοποίησαν χούλιγκαν και σκίνχεντ που βρήκαν έδαφος για επιθέσεις και πυρπολήσεις, ενώ «ευυπόληπτοι» ακροδεξιοί διάβαζαν ονόματα αξιωματούχων εβραϊκής καταγωγής. Τα δύο κόμματα, που καταγγέλλουν την κυβέρνηση ως «χρηματοδοτούμενη από το εξωτερικό», και οραματίζονται μια Μεγάλη Ουγγαρία, συνασπίστηκαν στον «Τρίτο Δρόμο», που κατέκτησε το 1,7% στις βουλευτικές εκλογές του Απριλίου και βγήκε ενισχυμένο στις δημοτικές εκλογές του Οκτωβρίου.

ΒΡΕΤΑΝΙΑ

Μετά την άφιξη του Νικ Γκρίφιν στην ηγεσία του Βρετανικού Εθνικού Κόμματος (ΒΝΡ) το 1999, στην παραδοσιακή ξενοφοβία του προστέθηκε και η νέα παραλλαγή του συρμού: η ισλαμοφοβία. Ιδρυμένο το 1982, το ΒΝΡ είχε μεγάλη επιτυχία στις δημοτικές εκλογές της άνοιξης του 2006, διπλασιάζοντας τις έδρες του στους δήμους της Αγγλίας, ενώ στο Μπάρμινγκ και το Ντάγκενχαμ του Λονδίνου αναδείχτηκε δεύτερο κόμμα.

ΕΛΒΕΤΙΑ

Το 2003, το ακροδεξιό Λαϊκό Κόμμα, έγινε το πρώτο σε δύναμη κόμμα της χώρας, κατακτώντας το 27% των ψήφων. Ο ηγέτης της, ο Κριστόφ Μπλοχέρ, υπουργός Αστυνομίας και Δικαιοσύνης, κατάφερε νέα πανηγυρική νίκη, με την ψήφιση σε δημοψήφισμα στις 24 Σεπτεμβρίου ενός από τους πιο αυστηρούς και περιοριστικούς νόμους για τη μετανάστευση και τη χορήγηση ασύλου στην Ευρώπη.

Ripper
15-02-2007, 14:35
Ίσως τελικά όντως ο κόσμος να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο........
Οι νέοι όμως πάντα θα αποτελούν τα όνειρα και τις ελπίδες ενός τόπου..........

Τ' αρχινισμένο σύνθημα, πάντα μου μένει.........
Δε θα περά...
Δε θα περάσει ο φασισμός.....................

http://bulgaria.indymedia.org/usermedia/image/8/1_antifa.jpg

georgechr
15-02-2007, 15:03
αυτο που ηταν η αποφαση της προηγουμενης βδομαδας ηταν συμπαρασταση σε ανθρωπους που ασχετα αν ηταν ενοχοι ή οχι ..δεν αντιμετωπιζονταν σωστα απο την αστυνομια
αν είναι έτσι θα έπρεπε να συμπαραστεκόμαστε σε οποιονδήποτε. Να το πω αλλιώς. Αν στη θέση των απεργών ήταν ένας χρυσαυγίτης (υποθετικά τελείως). Χωρίς αποδείξεις κλπ. Ίδια περίπτωση. Αν ερχόταν κάποιος να μας πει να τον υποστηρίξουμε έχω την εντύπωση πως θα του λέγαμε:"Παράτα μας τώρα με τον παλιοφασίστα, που θέλει να έχει και δικαιώματα".
Βασικά το κούρασα πολύ το θέμα:tounge: . Απλά, έτσι όπως το σκέφτομαι βγαίνουν κάποια συμπεράσματα(δυσάρεστα)

blepo oti lete k lete k 3analete gia tous anarxikous...

Έχεις κάπως δίκιο. Πήρα φόρα κι άρχισα να γράφω λες και φταίνε αυτοί για όλα τα άσχημα του κόσμου.

poseidonas
15-02-2007, 20:40
Στη Σύμβαση ανταλλαγής στοιχείων DNA και δακτυλικών αποτυπωμάτων προσχώρησε η Ελλάδα (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=779758&lngDtrID=244)

Μπράβο Πολύβρωμα!!:mad: :mad: :mad:

vaguraw
19-02-2007, 17:28
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=656962

emufear
19-02-2007, 19:38
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=656962

Πάρε ένα τραγουδάκι από αυτά που σου αρέσουν:

http://rapidshare.com/files/13397427/09_son_de_la_barricada-1.mp3

Από τα οδοφράγματα της Οαχάκα, με αγάπη...

vaguraw
19-02-2007, 19:46
Πάρε ένα τραγουδάκι από αυτά που σου αρέσουν:

http://rapidshare.com/files/13397427/09_son_de_la_barricada-1.mp3

Από τα οδοφράγματα της Οαχάκα, με αγάπη...

aaaa
efxaristw poli magka...
tsimpa kai esy afto to link gia ta 8enks

http://www.youtube.com/watch?v=6XAnne9fG9w

to video den leei polla alla to tragoudei spernei...

hooligan13
19-02-2007, 23:04
aaaa
efxaristw poli magka...
tsimpa kai esy afto to link gia ta 8enks

http://www.youtube.com/watch?v=6XAnne9fG9w

to video den leei polla alla to tragoudei spernei...

Ontas arketa adiakritos akousa to tragoudaki ap'to link kai ontws gamei;-)

Den tous eixa 3anakousei tous tupous alla omologw oti edw kai tosh wra pou tous katebasa kai tous akouw genika spernoun, exoun polla na poun.

thanks,estw kai apo sponta:D

emufear
19-02-2007, 23:32
Ontas arketa adiakritos akousa to tragoudaki ap'to link kai ontws gamei;-)

Den tous eixa 3anakousei tous tupous alla omologw oti edw kai tosh wra pou tous katebasa kai tous akouw genika spernoun, exoun polla na poun.

thanks,estw kai apo sponta:D

Άκου το The 4th Branch από αυτούς! Τα σπάει ;-);-)

georgechr
20-02-2007, 19:31
Lathos kaneis. Apla exoume kapou 1000 atoma pou psifizoun: "Den me endiaferei to thema. Apofasiste eseis gia mena."

Είναι και κάποιοι που λένε: «Ήρθα μία, δύο, τρεις, μου σπάσανε τα νεύρα, δε ξαναέρχομαι». Καμιά φορά ξαναπάνε, αλλά μετά πάλι τα ίδια.

Στη δημοκρατία νομίζω, όταν είναι να ληφθεί κάποια σημαντική απόφαση απαιτούν την ψήφο όλων. Ή απαιτείται απόλυτη πλειοψηφία. Όχι πλειοψηφία στους παρόντες.
πχ τώρα που έφυγε το πασοκ απ’ τη συζήτηση στη Βουλή, σταμάτησαν. Δεν είπαν «ωραία, τώρα που μείναμε εμείς κι εμείς, να δούμε τι λένε οι πιο πολλοί και να στείλουμε μερικά άρθρα για αναθεώρηση»

Για να ψηφιστεί κατάληψη στο τμήμα μας, θα έπρεπε να χρειάζονται πάνω από 500 υπέρ. (αν υποθέσουμε ότι η κατάληψη είναι κάτι που πρέπει να ψηφίζεται δημοκρατικά)

είναι λίγο ξεκάρφωτο που απαντάω μετά από τόσες μέρες, αλλά δε πειράζει. οι καταλήψεις επίκαιρες είναι.

asto
20-02-2007, 19:45
εγω δε καταλαβαινω απο που κ ως που εχει οριστει η απαρτια να βγαινει σαν ποσοστο αυτων που ψηφισαν στις εκλογες και οχι με βαση ολων των εγγεγραμενων φοιτητων στο τμημα οπως αλλωστε γινεται και σε ολες τις αλλες σχολες.
μηπως θα πρεπει να κοιταξουμε αυτο στο νεο καταστατικο????

deggial
20-02-2007, 20:19
εγω δε καταλαβαινω απο που κ ως που εχει οριστει η απαρτια να βγαινει σαν ποσοστο αυτων που ψηφισαν στις εκλογες και οχι με βαση ολων των εγγεγραμενων φοιτητων στο τμημα οπως αλλωστε γινεται και σε ολες τις αλλες σχολες.

Ο αριθμός πρέπει να είναι λογικός. Αν ορίζαμε τα 300 άτομα (όπως θα έβγαινε από κάποιο ποσοστό, λόγου χάρη) δεν θα είχε νόημα, καθώς η προσέλευση στις συνελεύσεις είναι συνήθως μικρότερη (ή οριακά αγγίζει τα 300 στις μαζικότερες περιπτώσεις). Γενικώς, ο αριθμός πρέπει να είναι επαρκώς μικρός ώστε να μην καθυστερούν οι διαδικασίες με επαναληπτικές συνελεύσεις.

Dreamsurfer
20-02-2007, 20:22

Giati file mou to na mhn parousiastei kan kapoios na pshfisei stis ekloges deixnei oxi mono politikh asyneidhsia alla kai trelh stenomyalia.Idiwtes(idiots) hli8ious elegan oi arxaioi hmwn progonoi osous de symmeteixan sta koina.De blepw giati loipon prepei na sthrixtoume sth gnwmh hli8iwn...
Etsi kai alliws aytoi oi typoi den prokeite pote na pathsoun se syneleysh.
Kai ti 8a ginei?
De 8a pairnei apofaseis o syllogos foithtwn an de mas kanoun th xarh aytoi oi politika adiaforoi anohtoi na parastoun stis syneleyseis pou ginontai gia na apofasistei to mellon ths sxolhs tous???????
Gia na einai etsi to katastatiko kapoios skopos 8a eksyphreteitai.As basistoume sto dokimasmeno pou proswpika pisteyw oti einai kai epityxhmeno.
Sto katw katw an de sou aresoun oi ypopshfioi rikse leyko.
Alla me h parousia mas akoma kai se tetoies periptwseis einai ypsisths shmasias.;-)

clumpster
20-02-2007, 20:35
Atsa oloi oi eksypnoi tis synelfsis....
Oyte synedrio tis Mensa na tane....
Eidika kati dialogi peri syntonistikou pistevo aggizoun ta megista oria tou IQ pou enas anthropos mporei na exei...

P.S oi arxaioi einai allounou papa evagelio...kati ikseran kai den eixan foitites. Oi foitites einai periergo pragma, apoteloun to antelos antitheto tou politikou skinikou. An eixame 10 ekatomyria foitites tha pername sovara oloi ton alavano. Omos molis piasoun ligo xrima kai kanoun dikia tous oikogeneia ekei katalavainoun tis malakies kai vlepoun tin pragmatikotita

georgechr
20-02-2007, 20:38

Συνελεύσεις ας γίνονται. Σημαντικές αποφάσεις όμως, όπως η κατάληψή δεν είναι λογικό να λαμβάνονται με τόσο μικρό αριθμό συμμετεχόντων.

Το καταστατικό πάντως πρέπει να το προσέξουμε

asto
20-02-2007, 20:46
Ο αριθμός πρέπει να είναι λογικός. Αν ορίζαμε τα 300 άτομα (όπως θα έβγαινε από κάποιο ποσοστό, λόγου χάρη) δεν θα είχε νόημα, καθώς η προσέλευση στις συνελεύσεις είναι συνήθως μικρότερη (ή οριακά αγγίζει τα 300 στις μαζικότερες περιπτώσεις). Γενικώς, ο αριθμός πρέπει να είναι επαρκώς μικρός ώστε να μην καθυστερούν οι διαδικασίες με επαναληπτικές συνελεύσεις.

μα η απαρτια στις γενικες συνελευσεις δεν οριζεται με βαση το ποσοι συνηθως συμμετεχουν, ετσι ωστε να εχουμε παντα απαρτια και να λαμβανονται παντα αποφασεις απο τις γ.σ. Υπαρχει προκειμενου να διασφαλιζει οτι αν παρθει καποια αποφαση αυτη θα πρεπει να ειναι πραγματικα αντιπροσωπευτικη του συνολου των φοιτητων.Αν ηταν ετσι να την ορισουμε στα 30 ατομα για να μην υπαρχει φοβος ποτε για ελειψη απαρτιας

asto
20-02-2007, 20:49
Giati file mou to na mhn parousiastei kan kapoios na pshfisei stis ekloges deixnei oxi mono politikh asyneidhsia alla kai trelh stenomyalia.Idiwtes(idiots) hli8ious elegan oi arxaioi hmwn progonoi osous de symmeteixan sta koina.De blepw giati loipon prepei na sthrixtoume sth gnwmh hli8iwn...
Etsi kai alliws aytoi oi typoi den prokeite pote na pathsoun se syneleysh.
Kai ti 8a ginei?
De 8a pairnei apofaseis o syllogos foithtwn an de mas kanoun th xarh aytoi oi politika adiaforoi anohtoi na parastoun stis syneleyseis pou ginontai gia na apofasistei to mellon ths sxolhs tous???????
Gia na einai etsi to katastatiko kapoios skopos 8a eksyphreteitai.As basistoume sto dokimasmeno pou proswpika pisteyw oti einai kai epityxhmeno.
Sto katw katw an de sou aresoun oi ypopshfioi rikse leyko.
Alla me h parousia mas akoma kai se tetoies periptwseis einai ypsisths shmasias.;-)

δηλαδη στις περισσοτερες σχολες που ΄απο οσο ξερω λαμβανεται το ποσοστο επι του συνολου των φοιτητων ειναι βλακες και εμεις ειμαστε οι εξυπνοι ?

DI tourist
20-02-2007, 20:56
μα η απαρτια στις γενικες συνελευσεις δεν οριζεται με βαση το ποσοι συνηθως συμμετεχουν, ετσι ωστε να εχουμε παντα απαρτια και να λαμβανονται παντα αποφασεις απο τις γ.σ. Υπαρχει προκειμενου να διασφαλιζει οτι αν παρθει καποια αποφαση αυτη θα πρεπει να ειναι πραγματικα αντιπροσωπευτικη του συνολου των φοιτητων.Αν ηταν ετσι να την ορισουμε στα 30 ατομα για να μην υπαρχει φοβος ποτε για ελειψη απαρτιας

Και ποιος ειπε οτι ετσι οριζεται η απαρτια?!?! :confused:

Ως απαρτια οριζεται το 1/5 του εκλογικου σωματος των περασμενων εκλογων. Γινονται προσπαθειες να δημιουργηθει νεο καταστατικο αλλα παρ'ολα αυτα κανεις περα του Προεδρου του ΔΣ Φοιτητων, δεν ενδιαφερεται. ΝΑ φτιαχτει καταστατικο απο μονο του αποκλειεται, οποτε οσο δεν κανουμε κατι η απαρτια ειναι και παραμενει 104 (η 105 δεν θυμαμαι σιγουρα) ατομα... :-)

asto
20-02-2007, 21:00
Ως απαρτια οριζεται το 1/5 του εκλογικου σωματος των περασμενων εκλογων.

αυτο λεω και εγω γιατι μονο του εκλογικου σωματος και οχι ολων.

Tythora
20-02-2007, 21:06

Αυτη η ερώτηση έχει καταντήσει γραφική, να τη βάλουμε κι αυτή στο FAQ, Νίκο, μη ξεχάσουμε.:baby: :D

//Για να μην ακουσω παλι για ειρωνίες και λοιπές μλκ, αλλα και για να προλάβω και κανένα quote και link στο παρόν post:εδώ α σ τ ε ι ε υ ο μ α ι!!

hooligan13
20-02-2007, 21:12
Αυτη η ερώτηση έχει καταντήσει γραφική, να τη βάλουμε κι αυτή στο FAQ, Νίκο, μη ξεχάσουμε.:baby: :D

:o
8a mporouses na apanthseis xwris na eirwneuteis pantws

Tythora
20-02-2007, 21:20
:o
Και να πω οτι δεν το είπα? Το είπα! Αστειεύομαι ρε γμτ!!Δεν ειρωνεύομαι, αστειεύομαι!
Μου θυμισε την ερώτηση "τι ώρες ειναι ανοιχτή η γραμματεία" κλπ.

Οκ, σοβαρή απαντηση: γιατι τόσοι ψηφίζουν στις εκλογές == ενδιαφέρονται για τη σχολή. Και γιατι αλλιώς δεν θα ήταν πρακτικό και δεν θα πραγματοποιούνταν ποτέ συνελεύσεις. Το οποίο, εαν θυμαμαι καλα, κάποτε γινοταν στη σχολή, γιατι ακριβώς ελεγαν "μερικοί μερικοί" οτι για γενική συνελευση θέλει "απαρτία", δηλαδή "όλη η σχολή" και "δεν μπορούμε να μαζευτούμε όλοι" και έτσι, "πού να τρέχουμε για συνελευση" και "καθομαστε στα αυγά μας καλύτερα"... "Ωραίες μέρες"...:baby:

//edit για το αποκατω:
Να χαρώ εγώ hacker!:D

hooligan13
20-02-2007, 21:27
xa sth efera

eida to edit pou ekanes alla to esbhsa:p

twra pou katalabes oti eimai hacker na mhn me 3anaupotimhseis:D :wavey:

Ripper
21-02-2007, 02:34
Συνελεύσεις ας γίνονται. Σημαντικές αποφάσεις όμως, όπως η κατάληψή δεν είναι λογικό να λαμβάνονται με τόσο μικρό αριθμό συμμετεχόντων.

Το καταστατικό πάντως πρέπει να το προσέξουμε

Άμα ήταν ν'αυξήσουμε τον αριθμό της απαρτίας τότε ποτέ δεν θα βγάζαμε αποφάσεις.........

Εκτός των συνελεύσεων για κατάληψη, απ'ότι θυμάμαι σε περιόδους όπου δεν υπηρχαν αναταραχές στην παιδεία, με το ζόρι μαζεύονταν 100 άτομα.......

rfdestructor
21-02-2007, 02:49

Μα η συνελευση ειναι γνωστη κ ανοιχτη σε ολους . Εφοσον καποιοι δεν ειναι παροντες στην γσ , δεν δηλωνουν πολιτικο παρον. Τι να κανουμε να τους πουμε σωνει κ καλα "πες τι πιστευεις γι αυτο " κ "πες τι πιστευεις για το αλλο"?? Τετοιου ειδους κανονες διευκολυνουν εμας κ τις αμεσοδημοκρατικες μας διαδικασιες . Αν περιμεναμε αυτοι που δεν ενδιαφερονται να "ακουστουν" , να σηκωθουν , να ερθουν στη συνελευση κ να ψηφισουν τοτε 1) θα χαναμε καθε πρακτικο τροπο εξαγωγης αποφασεων κ 2) θα λεγαμε αντιο στην αμεσοδημοκρατια κατι που για μενα θα ηταν πολυ ασχημο.

jesu
21-02-2007, 04:21

Nai.
Kai twra tsekare gia arxi posa atoma xwraei h A.

killer_instinct
21-02-2007, 04:37
Και ποιος ειπε οτι ετσι οριζεται η απαρτια?!?! :confused:

Ως απαρτια οριζεται το 1/5 του εκλογικου σωματος των περασμενων εκλογων. Γινονται προσπαθειες να δημιουργηθει νεο καταστατικο αλλα παρ'ολα αυτα κανεις περα του Προεδρου του ΔΣ Φοιτητων, δεν ενδιαφερεται. ΝΑ φτιαχτει καταστατικο απο μονο του αποκλειεται, οποτε οσο δεν κανουμε κατι η απαρτια ειναι και παραμενει 104 (η 105 δεν θυμαμαι σιγουρα) ατομα... :-)

112 είναι η απαρτία!
1/5 των ψηφισάντων, δλδ των 560 που ψήφισαν.

Όποιος θέλει να συμβάλλει στην προσπάθεια δημιουργίας του κατασταστικού, μπορεί σ΄αυτό το νήμα (http://www.forums.gr/showthread.php?t=12247) να κάνει τις προτάσεις του.
Καλό θα ήταν να το δούμε όλοι... :-)

17. Trezegoal
21-02-2007, 10:25

Re milate sovara tora??? To vriskete sosto na prepei na mazeytoyn to 1/5 ton olikon foititon gia na ginei gs????? Paidia poy (xoris na toys prosapto kamia katigoria ayti tin stigmi) oyte kan irthan na psifisoyn, pos perimenete na erthoyn stin geniki syneleysi???? An ginei kati tetoio, to mono poy tha kataferoyme einai polles genikes syneleyseis na min ginontai...

Kati po dn eimai antithetos. An o kosmos theorei oti mia syneleysi einai peritti, deixnei tin apopsi toy kai telika dn ginetai. Alla na xreiazetai to 1/5 ton olikon foititon to vrisko xazo...

Stin oysia aytoi oi foitites poy dn irthan na psifisoyn stis ekloges exoyn idi dilosei pos dn me endiaferei ti ginetai sto di pera ton mathimaton...

No offence ksanaleo. Apla einai mia apopsi poy an kai dn tin aspazomai tin sevomai...

killer_instinct
21-02-2007, 14:58
Εκτός των παραπάνω που λέει ο Shevchenkogoal ε... sorry, ο trezegoal (:p) δεν πρέπει να ξεχνάμε πως δεν έχουμε και αίθουσα μεγάλη ακόμη.
Βάζοντας μεγάλο ποσοστό απαρτίας είναι σαν να καταδικάζουμε την πρώτη ΓΣ σε έλλειψη απαρτίας και συνεπώς αδυναμία λήψης απόφασης.

clumpster
21-02-2007, 16:14
Εκτός των παραπάνω που λέει ο Shevchenkogoal ε... sorry, ο trezegoal () δεν πρέπει να ξεχνάμε πως δεν έχουμε και αίθουσα μεγάλη ακόμη.
Βάζοντας μεγάλο ποσοστό απαρτίας είναι σαν να καταδικάζουμε την πρώτη ΓΣ σε έλλειψη απαρτίας και συνεπώς αδυναμία λήψης απόφασης.

Nai alla etsi yperdikazoume tin defteri GS pou tha ginei se ena megaleiodes kai fantasmagoriko show 500 atomon mprosta stin apofasi tis opoias tha tremei kai o isxyroteros anthropos tou planiti. (o Hraklis me ta tsimenta)

emufear
24-02-2007, 19:35
Ποιος τους ακούει... (http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/id=36565356)

Ένα άρθρο για τους "ταραξίες"...

και η ανακοίνωση της ΑΚ στην "Ε" (http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=47927788)

thanosts
25-02-2007, 15:23
Stin oysia aytoi oi foitites poy dn irthan na psifisoyn stis ekloges exoyn idi dilosei pos dn me endiaferei ti ginetai sto di pera ton mathimaton...

Το να μην θέλουν να ψηφίσουν κομματικά στις φοιτικές εκλογές το έχεις σκεφθει? Το να μην τους αντιπροσωπεύει καμμία από τις υπάρχουσες παρατάξεις σημαίνει πως δεν ενδιαφέρονται?

emufear
25-02-2007, 15:27
Η απαρτία ορίζεται επί των ψηφισάντων και όχι επί των εγκύρων, οπότε έλα και ρίξε άκυρο για να ανεβάσεις τον άριθμο της απαρτίας! :wavey:

vaguraw
25-02-2007, 15:27
Το να μην θέλουν να ψηφίσουν κομματικά στις φοιτικές εκλογές το έχεις σκεφθει? Το να μην τους αντιπροσωπεύει καμμία από τις υπάρχουσες παρατάξεις σημαίνει πως δεν ενδιαφέρονται?

μονο που υπαρχει και το ενδεχομενο σε μια γσ να ψηφισεις εναν τροπο δρασης και οχι μια γενικευμενη ιδεολογια ...
δεν ειναι εκλογες η γς

thanosts
25-02-2007, 15:32
μονο που υπαρχει και το ενδεχομενο σε μια γσ να ψηφισεις εναν τροπο δρασης και οχι μια γενικευμενη ιδεολογια ...
δεν ειναι εκλογες η γς

Δεν μιλάω για γενική συνέλευση. Στις φοιτιτικές εκλογές αναφέρομαι.

vaguraw
25-02-2007, 15:54
Δεν μιλάω για γενική συνέλευση. Στις φοιτιτικές εκλογές αναφέρομαι.

aaAAAAaaAaaaAa

e daxei .... amola kana akyro tote me mpinelikia
8a vgalei kai gelio :p

DI tourist
25-02-2007, 16:17
Κυριακατικη Ελευθεροτυπια, εκτενης αναφορα στα λεπτα σημεια του νομου πλαισιου και αρθρα απο πανεμπιστημιακους (http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=40381260,46182604,62588492,68317132,76215 628,91052748,96837708,4118636,9511404)

Καντε ενα κοπο και διαβαστε... :wavey:

//edit: Καταπληκτικο αρθρο του εκδοτη της "Ε", το παραθετω εδω...

Αρθρο του εκδότη της «Ε» και της «Κ.Ε.» για το συγκρουσιακό κλίμα στο οποίο επιχειρείται μια καταδικασμένη εκ των προτέρων εκπαιδευτική μεταρρύθμιση.

Κρυφό αδιέξοδο

Του ΘΑΝΑΣΗ ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΥ

Η ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ της κυβέρνησης με την πανεπιστημιακή κοινότητα, τον αποδέκτη δηλαδή του νόμου-πλαισίου, είναι τέτοια ώστε οδηγεί την περιβόητη μεταρρύθμιση σε πλήρες αδιέξοδο. Το νομοσχέδιο μπορεί να περάσει, έπειτα από νέα έξαρση της σύγκρουσης ασφαλώς. Ο νόμος όμως δεν θα μπορέσει να εφαρμοστεί. Ούτε προβλέπεται, άλλωστε, άμεση εφαρμογή του. Μετά τις εκλογές και βλέπουμε...

Η ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΤΙΚΗ μεγαλοστομία αποδεικνύεται στην πράξη εκτός τόπου και χρόνου. Η πρόταση για την αναθεώρηση του άρθρου 16 πυροδότησε τη σύγκρουση με την πανεπιστημιακή κοινότητα. Η αντιπαράθεση του πιο δυναμικού τμήματος της νεολαίας αλλά και των πανεπιστημιακών με τις αστυνομικές δυνάμεις εξήρε την έννοια του πανεπιστημιακού ασύλου. Η απόπειρα ρύθμισής του εκλαμβάνεται ως κυβερνητική επιβουλή ενός καταφυγίου της νεολαίας - περισσότερο εθιμικού παρά θεσμοθετημένου, περισσότερο ιστορικού παρά εκλογικευμένου. Μια ελληνική ιδιομορφία ίσως, με ιστορικές όμως μνήμες.

Η ΕΠΙΒΟΥΛΗ, όπως τουλάχιστον θεωρείται από αυτούς που υπερασπίζονται μαχητικά το άσυλο, επιτείνει τη σύγκρουση και εντείνει τη χρήση του. Η περισσότερη χρήση οδηγεί σε καταχρήσεις - που δεν έλειψαν ομολογουμένως και στο παρελθόν. Απλώς δεν ήταν θέμα νομοθετικής ρύθμισης. Ούτε άλλωστε η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων ήταν το πρόβλημα της παιδείας, ώστε να είναι αναγκαία η αναθεώρηση του άρθρου 16.

ΟΥΤΕ ΤΟΛΜΗ ούτε σύνεση -παρά τη διακήρυξη του πρωθυπουργού- έδειξε η κυβέρνηση στην περιβόητη εκπαιδευτική μεταρρύθμισή της. Δεν έδειξε τόλμη, διότι δεν άγγιξε καν το πρόβλημα της εκπαιδευτικής υποδομής. Αφησε την πρωτοβάθμια και ιδίως τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση στην απελπιστική κατάσταση όπου βρίσκονται. Η εισαγωγή των σπουδαστών στην τριτοβάθμια εκπαίδευση εξακολουθεί να έχει ως προϋπόθεση την παραπαιδεία, την αποστήθιση, την ισοπέδωση, τα εξαρτημένα εξεταστικά ανακλαστικά, την αποβλάκωση. Είναι τόσο άτολμη η κυβέρνηση στην επιτακτικά απαιτούμενη χρηματοδότηση του δημόσιου πανεπιστημίου, ώστε επιχειρεί να μεταθέσει αλλού τις ευθύνες της - όπως διαφαίνεται στον νόμο-πλαίσιο.

ΟΥΤΕ ΣΥΝΕΣΗ έδειξε η κυβέρνηση. Προκάλεσε την πανεκπαιδευτική αναταραχή, υποτιμώντας τον δυναμισμό της νεολαίας, αλλά και μεγάλου μέρους των εκπαιδευτικών εν γένει, τώρα ιδίως των πανεπιστημιακών. Αποκρούοντας τις κινητοποιήσεις με τους πραιτωριανούς του κ. Πολύδωρα, άλλοτε κατ' ανάγκην, άλλοτε καθ' υπερβολήν, κλιμάκωνε τη σύγκρουση. Εκπαιδευτική μεταρρύθμιση σε συγκρουσιακό κλίμα δεν γίνεται. Οδηγείται σε αδιέξοδο.

ΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ κρύβεται. Βοηθάει την κυβέρνηση η αμηχανία του ΠΑΣΟΚ. Κόμμα εξουσίας είναι. Οφείλει να κάνει εναλλακτικές προτάσεις. Δεν μπορεί να τις κάνει μέσα στο συγκρουσιακό πλαίσιο που καθόρισε η κυβέρνηση. Και δεν τολμάει να βγει απ' αυτό καταγγέλλοντας το πλαίσιο, όχι τις επιμέρους ρυθμίσεις. Η τηλεοπτική κάλυψη της σύγκρουσης συγκαλύπτει την ουσία της. Την περιορίζει στο θέμα του ασύλου κατά τηλεοπτική αναγκαιότητα και εικονογραφεί την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση με μολότοφ, κουκουλοφόρους και αστυνομικούς. Οι φιλήσυχοι πολίτες -η σιωπηρή πλειοψηφία- τρομάζουν και ζητούν «νόμο και τάξη», έμβλημα των συντηρητικών κυβερνήσεων από τη Μάργκαρετ Θάτσερ ώς τον Κώστα Καραμανλή.

Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, η Νέα Δημοκρατία δηλαδή, δεν φαίνεται να είναι σε αδιέξοδο. Η πολιτική της, όμως, είναι. Αν πολιτική δεν είναι μόνο η επιδίωξη της νίκης στις εκλογές, αλλά ο καθορισμός αποδεκτών στόχων και η επίτευξή τους με τα κατάλληλα μέσα, η εκπαιδευτική μεταρρύθμιση της Ν.Δ. αποδεικνύεται και άστοχη και ανέφικτη. Και η επιδίωξη της νίκης στις εκλογές δεν λογαριάζει τον δυναμισμό της νεολαίας. Οι κινητοποιήσεις της συχνά δεν εκτονώνονται με την ψήφιση των νόμων που αντιμάχεται. Και τότε, ούτε νόμος, ούτε τάξη. Το αδιέξοδο, που κρύβεται πίσω από τους κομματικούς συσχετισμούς και τις οθόνες, μπορεί και να φανεί.

ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 25/02/2007

emufear
25-02-2007, 16:31
Και για να μη λένε μερικοί ότι τα βγάζουμε από το μυαλό μας:
(άρθρο της καθημερινής)
Σωματέμποροι, καταδίκες χωρίς αντίκρισμα (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=661858)

rfdestructor
26-02-2007, 22:13
Ποιος τους ακούει... (http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/id=36565356)

Ένα άρθρο για τους "ταραξίες"...

και η ανακοίνωση της ΑΚ στην "Ε" (http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=47927788)

thanx emufear gia ta links...kairos einai na akoustei k ayth h fwnh apo ta mme (estw mono apo thn eleytherotypia) opws einai xwris diastrevlwseis k laikistika sxolia gia to meso mikroastiko noikokyrio....

killer_instinct
27-02-2007, 05:01
Σαρωτής που «γδύνει» τους επιβάτες δοκιμάζεται σε αεροδρόμιο των ΗΠΑ (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=782512)

devils_advocate
28-02-2007, 14:23
Μια παρατήρηση μόνο: Otto ωραία τα καταδικάζεις όλα και ζητάς να μην αμαυρωθεί το κίνημα, και έτσι κλείνει η υπόθεση για σένα (σας??) με συνοπτικές διαδικασίες. Στα @@ όμως αν τα καταδικάζεις. Θα σε παραδεχτώ μόνο αν αποβάλλεις από το κίνημα αυτούς που τα κάνουν. Γιατί αν νομίζεις ότι όλα ωραία και καλά, κάθε φορά που θα γίνονται θα τα καταδικάζεις, και θα κλείνει εκεί η υπόθεση, τότε δεν πάμε καλά. Βρες τους, απομονωσές τους, εμπόδισε τους, και τότε δεν θα χρειαστεί να τα καταδικάσεις... Εκτός βέβαια και αν αυτά γίνανε εν γνώσει κάποιων. Τότε είναι άλλο θέμα.

Και κάτι άλλο. Θλίβομαι πραγματικά με αυτά που διαβάζω. Διαπιστώνω ότι η σχολή μας, σε θέματα δημοκρατικών συνελεύσεων, έχει γίνει ΣΚΑΤΑ. Μπουρδέλο που λένε και μερικοί άλλοι συνάδελφοι. Δυστυχώς οδεύουμε προς το να μοιάσουμε σε άλλα τμήματα και σχολές που γίνονται όλα αυτά τα οποία (υποκριτικά) καταδικάζουμε.
Και, χωρίς να με νοιαζει το τι θα μου απαντήσουν κάποιοι σ'αυτό που θα πω, το πράγμα αυτό ξεκίνησε από την εκλογή της ΦΠ^2. Βέβαια δεν φάνηκε αμέσως αυτό, καθώς έπρεπε να περάσει χρόνος (1 χρόνος περίπου) μέχρι να ψηθούν τα παιδιά της παράταξης. Και δεν το λέω αυτό με σκοπό να μειώσω το έργο της ΦΠ^2 στη σχολή. Ίσα ίσα, πολλά έχουν αλλάξει προς το καλύτερο. Αρκετή οργάνωση σε θέματα μαθημάτων.
Στο ιδεολογικό κομμάτι, όμως, δημιουργήθηκε μια επικίνδυνη έλλειψει ισσοροπίας, η οποία υπήρχε τα χρόνια που προηγήθηκαν (παρ'όλο που τότε υπήρχαν άλλα αρνητικά). Η πλάστιγκα των ιδεολογιών έγειρε υπερβολικα προς τα αριστερά, λόγω της ιδεολογίας της ΦΠ^2, με αποτέλεσμα να έχουμε τις ακραίες αντιδράσεις που έχουμε. Και φοβάμαι ότι θα έχουμε και χειρότερα στο μέλλον.

Μέλη, ψηφοφόροι, και λοιποί ΦΠΠ-fans, μπορείτε να πέσετε να με φάτε τώρα...!

noegr
28-02-2007, 14:26
Μια παρατήρηση μόνο: Otto ωραία τα καταδικάζεις όλα και ζητάς να μην αμαυρωθεί το κίνημα, και έτσι κλείνει η υπόθεση για σένα (σας??) με συνοπτικές διαδικασίες. Στα @@ όμως αν τα καταδικάζεις. Θα σε παραδεχτώ μόνο αν αποβάλλεις από το κίνημα αυτούς που τα κάνουν. Γιατί αν νομίζεις ότι όλα ωραία και καλά, κάθε φορά που θα γίνονται θα τα καταδικάζεις, και θα κλείνει εκεί η υπόθεση, τότε δεν πάμε καλά. Βρες τους, απομονωσές τους, εμπόδισε τους, και τότε δεν θα χρειαστεί να τα καταδικάσεις... Εκτός βέβαια και αν αυτά γίνανε εν γνώσει κάποιων. Τότε είναι άλλο θέμα.

Και κάτι άλλο. Θλίβομαι πραγματικά με αυτά που διαβάζω. Διαπιστώνω ότι η σχολή μας, σε θέματα δημοκρατικών συνελεύσεων, έχει γίνει ΣΚΑΤΑ. Μπουρδέλο που λένε και μερικοί άλλοι συνάδελφοι. Δυστυχώς οδεύουμε προς το να μοιάσουμε σε άλλα τμήματα και σχολές που γίνονται όλα αυτά τα οποία (υποκριτικά) καταδικάζουμε.
Και, χωρίς να με νοιαζει το τι θα μου απαντήσουν κάποιοι σ'αυτό που θα πω, το πράγμα αυτό ξεκίνησε από την εκλογή της ΦΠ^2. Βέβαια δεν φάνηκε αμέσως αυτό, καθώς έπρεπε να περάσει χρόνος (1 χρόνος περίπου) μέχρι να ψηθούν τα παιδιά της παράταξης. Και δεν το λέω αυτό με σκοπό να μειώσω το έργο της ΦΠ^2 στη σχολή. Ίσα ίσα, πολλά έχουν αλλάξει προς το καλύτερο. Αρκετή οργάνωση σε θέματα μαθημάτων.
Στο ιδεολογικό κομμάτι, όμως, δημιουργήθηκε μια επικίνδυνη έλλειψει ισσοροπίας, η οποία υπήρχε τα χρόνια που προηγήθηκαν (παρ'όλο που τότε υπήρχαν άλλα αρνητικά). Η πλάστιγκα των ιδεολογιών έγειρε υπερβολικα προς τα αριστερά, λόγω της ιδεολογίας της ΦΠ^2, με αποτέλεσμα να έχουμε τις ακραίες αντιδράσεις που έχουμε. Και φοβάμαι ότι θα έχουμε και χειρότερα στο μέλλον.

Δλδ ήταν καλύτερα όταν η ΔΑΠ μαμούσε κ έδερνε στη σχολή μας ε?
Ήταν καλύτεροι οι συσχετισμοί δυνάμεων τότε?
54% (νομίζω) η ΔΑΠ και όλες οι αλλες τα υπόλοιπα...
Ελπίζω να μην εννοείς αυτό...

devils_advocate
28-02-2007, 14:26
Να προσθέσω και κάτι άλλο, και συγγνώμη για το συνεχόμενο ποστ.
Έχει γίνει, πλέον, πάγια τακτική αντιμετόπισης κάποιου (στον λόγο πάντα) ο χλευασμός του. Μερικοί να σκέφτονται λιγο παραπάνω, και να βρίσκουν πραγματικά επιχειρήματα, πριν προσπαθήσουν απλως να μειώσουν τον "αντίπαλο", προκειμένου να απαξιώσουν τα λεγόμενά τους.

devils_advocate
28-02-2007, 14:28
Δλδ ήταν καλύτερα όταν η ΔΑΠ μαμούσε κ έδερνε στη σχολή μας ε?
Ήταν καλύτεροι οι συσχετισμοί δυνάμεων τότε?
54% (νομίζω) η ΔΑΠ και όλες οι αλλες τα υπόλοιπα...
Ελπίζω να μην εννοείς αυτό...

Είπα ότι και τότε υπήρχαν κακώς κείμενα. Επίσης δεν είπα αν προτιμώ το τώρα ή το τότε.
Ωστόσο τότε οι ιδεολογίες (προς δεξιά vs. προς αριστερά) ήταν περίπου 50-50 (ή έστω 55-45).
Τώρα πόσο είναι όμως? Μήπως είναι πολύ περισσότερο από τη μία πλευρά?

Dreamsurfer
28-02-2007, 14:31
8a Mporouses na mou oriseis tis ennoies:"aristeros" kai "aristerh ideologia"?

Alan Don
28-02-2007, 14:35
----->DEvils advocate
Basika δεν ειμαι φππ-ίτης αλλα εντυπωσιαστηκα με αυτο που λες ....

η φππ δεν εχει σχεση με την αριστερα γενικα νομιζω.... τουλαχιστον οχι οπως εχουμε την αριστερα στο νου μου ...

το οτι ακολουθησε αγωνιστικη γραμμη δεν την κανει αριστερη γιατι αγωνιστες δεν ειναι μονο οι αριστεροι ..(π.χ. ο παππους μου ηταν κεντρωος...και αρκετα συντηριτικος σε καποια θεματα αλλα αγωνιζοταν σε ολη του ζωη για αυτα που θεωρουσε σωστα ακομη και με τροπους που ειναι καθαροι μεθοδοι λειτουργιας των αριστερων...πορειες απεργιες διαρκειας και τετοια)

Επισης αν παρεις εναν εναν τα μελη της φππ και αναλυσεις τι πιστευουν δεν νομιζω οτι ο μεσος ορος της ιδεολογιας τους κλινει τοσο προς τα αριστερα οσο νομιζεις ...
Το οτι θελουν να αγωνιστουν με τον τροπο που αυτοι πιστευουν σωστο για να καλυτερεψουν την σχολη-τον χωρο της παιδειας και οτι αλλο αυτοι θεωρουν σημαντικο δεν τους κανει σωνει και καλα αριστερους
Εννοω οτι για να εισαι αριστερος στην ιδεολογια πρεπει να αποδεχεσαι ορισμενες πολιτικες ιδεολογιες αριστερου χαρακτηρα ,που προτεινουν ενα διαφορετικο πολιτικο συστημα απο το υπαρχον ή στην πιο χαλαρη εκδοση μια ριζικη αλλαγη του υπαρχοντος συστηματος σε καθε εκφανση της ζωης που δεν νομιζω πως αποδεχονται οι περισσοτεροι φππ-ιτες....ή αν το αποδεχονται δεν σημαινει πως και το συνολο της παραταξης εχει αυτον τον προσανατολισμο

βασικα και τωρα οι αναλογιες στις εκλογες ειναι αντιστοιχα εξισοροπημενες

Αριστερα30 % - 40%ΦΠΠ -30%Δεξια
Αν και οι οροι αριστερα δεξια ειναι παντελως αντε γεια και ξεπερασμενοι εδω και καιρο ..τους βαζω για να εχουν καλυτερη εικονα.

coyote
28-02-2007, 14:38

Συγνώμη αλλά πού στηρίζεις το γεγονός ότι για καταστάσεις όπως αυτές της προηγούμενης φοράς στη συνέλευση είναι υπεύθυνη η ΦΠ^2????
Δλδ έπρεπε να κάνει τον ροχονόμο της ΔΑΠ και τησ ΠΚΣ στη συνέλευση?
Βοήθησέ με να καταλάβω λίγο!

Και όσο για το θέμα της αριστεράς, συγνώμη αλλά επειδή η στάση της ΦΠΠ ως προς το φοιτιτικο κινημα μοιάζουν με αυτές τις αριστεράς, γίναμε αριστεροί?
Μόνο η αριστερά διεκδικεί ένα καλυτερο μελλον αναφορικά με τις σπουδές των φοιτητών?
Ούτε αυτό μπορώ να το καταλάβω!

Η βρίκαμε παπά να τον εθάψουμε...

deggial
28-02-2007, 14:42
το οτι ακολουθησε αγωνιστικη γραμμη δεν την κανει αριστερη

Προφανώς όχι, δεν είναι οι αγώνες αποκλειστικό δικαίωμα της αριστεράς. Ωστόσο, εφόσον η πολιτική ιδεολογία της ΦΠΠ πλέον βασίζεται στην υποστήριξη του κρατικού ελέγχου της αγοράς, ανήκουν και στην οικονομική αριστερά.

sxizoφρeneia658
28-02-2007, 14:42

εγω να ρωτησω θελω μονο κατι..
ζητατε να φυγουν τα κομματα απο την σχολη,δλδ να σταματησουν καθε ειδους "πεσηματα" απο ατομα παραταξεων,που εχουν απο πισω τους,οπως συνηθιζεται να λεγεται,τον "Περισσο" και την "Ριγγηλης"...
ωραια μεχρι εδω?

βγαινει στην σχολη μας μια παραταξη που εγινε απο τους φοιτητες πριν 2-3 χρονια,οποιο λαμβανει μονη της αποφασεις,χωρις να ακολουθει μια γραμμη απο καθε "Περισσο" και καθε "Ριγγηλης".προσπαθωντας να κρινει με βαση αυτα που βλεπει,και οχι με βαση αυτα που της λενε...
σπαει το μονοπωλειο της ΔΑΠ,χωρις να κρινω το εργο της διοτι δεν ημουν εκει για να ξερω,και ερχεσται τωρα να μου πειτε πως η φππ εχει χαλασει τις ισορροπιες...

απλα να θυμισω ποσο καιρο εκαναν τα βιβλια να ερθουν στα χερια σας πριν..μονο αυτο...

Dreamsurfer
28-02-2007, 14:44
Ωστόσο, εφόσον η πολιτική ιδεολογία της ΦΠΠ πλέον βασίζεται στην υποστήριξη του κρατικού ελέγχου της αγοράς

eeeeee???Apo pou bghke ayto to symperasma????

devils_advocate
28-02-2007, 14:45
Συγνώμη αλλά πού στηρίζεις το γεγονός ότι για καταστάσεις όπως αυτές της προηγούμενης φοράς στη συνέλευση είναι υπεύθυνη η ΦΠ^2????
Δλδ έπρεπε να κάνει τον ροχονόμο της ΔΑΠ και τησ ΠΚΣ στη συνέλευση?
Βοήθησέ με να καταλάβω λίγο!

Η βρίκαμε παπά να τον εθάψουμε...

Ξαναδιάβασε αυτά που λέω, και θα καταλάβεις ότι δεν έθαψα κανέναν παπά.
Αλλά αν βαριέσαι να τα ξαναδιαβάζεις, θα κάνω το resume': δεν είπα ότι ευθύνεται προσωπικά η ΦΠΠ, με την ένοια ότι πρέπει να διαιτητεύει. Απλώς το γεγονός της παρουσίας της ΦΠΠ στο παραταξιακό προσκήνιο ως σύμμαχος-συνεργάτης-όπως θες πέστο των αριστερο-αγωνιστικών παρατάξεων, ως προς το συγκεκριμένο θέμα, την κατατάσει σ'αυτό το μπλοκ παρατάξεων (αυτή την περίοδο, όχι γενικά). Απο κει προκύπτει και η έλλειψη ισσοροπίας.
Και, απευθυνόμενος και στον Alan Don, δεν χρειάζεται μια παράταξη να βαφτεί κόκκινη και να κυκλοφορεί με σημαίες του Τσε για να χαρακτηριστεί αριστερών πεποιθήσεων. Οι αριστερές ιδεολογίες (αντι-ΗΠΑ, αντι-ιμπεριαλισμός, ταξική αγωνιστική διάθεση και άλλα) που εκφράζονται από τα μέλη της αρκούν. Και δεν είναι κακό, προς θεού. Απλώς δημιουργεί αυτό το χάσμα, με αποτέλεσμα να ασκείται μεγαλύτερη πίεση προς την άλλη πλευρά (ΔΑΠ σ'αυτή την περίπτωση), και με αποτέλεσμα να έχουμε τις ομορφίες που είχαμε στην τελευταία συνέλευση.

deggial
28-02-2007, 14:47
eeeeee???Apo pou bghke ayto to symperasma????

Τόσο από την υποστήριξη της απαγόρευσης της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στην ανώτατη τριτοβάθμια εκπαίδευση, όσο και από κατά καιρός μηνύματα "υψηλόβαθμων στελεχών" της στο forum.

devils_advocate
28-02-2007, 14:49
εγω να ρωτησω θελω μονο κατι..
ζητατε να φυγουν τα κομματα απο την ........... ερθουν στα χερια σας πριν..μονο αυτο...

Βρε συ, μην κρατάς μόνο τα μισά από αυτά που λέω. Έγραψα ξεκάθαρα ότι η ΦΠΠ έχει βελτιώσει κατά πολύ ορισμένα (αρκετά) θέματα που αφορούν άμεσα τη φοίτησή μας.
Το ποιες είναι, όμως, οι παραταξιακές επιδράσεις της ΦΠΠ στα δρόμενα της σχολής μας δεν έχει σχέση με αυτό.

coyote
28-02-2007, 14:54
ι. Απλώς το γεγονός της παρουσίας της ΦΠΠ στο παραταξιακό προσκήνιο ως σύμμαχος-συνεργάτης-όπως θες πέστο των αριστερο-αγωνιστικών παρατάξεων, ως προς το συγκεκριμένο θέμα, την κατατάσει σ'αυτό το μπλοκ παρατάξεων (αυτή την περίοδο, όχι γενικά). Απο κει προκύπτει και η έλλειψη ισσοροπίας.

Και το συμμαχος-συνεργάτης από που προκύπτει?
Από τα κοινά πλαίσια?
Συμμαχος για μια καλυτερη παιδεια φυσικα.
Συμμαχος για μια πολιτικη γραμμη ποτε!
Αν θυμασαι καλα, καποιος ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΠΕΡΕΛΛΗΣ καταφερε φετος να συμαζεψει και να επικεντρωσει τα αιτηματα των υπολοιπων αριστερων παραταξεων στο σκοπο του φοιτητικου κινηματος σε μια γενικη συνελευση και με μια ιστορικη ομιλία.
Και στα κοινα αφωνιστικα πλαισια, ούτε για ΗΠΑ, ούτε για συντωνισμούς ούτε για κάτι άλλο άσχετο του κινήματος είδα, που θα μπορούσε να δώσει πολιτικη γραμμη στους εμπλεκόμενους!

Alan Don
28-02-2007, 14:56
devils advocate
αυτο που λες δεν ειναι σωστο ... η εννοια της αριστερας εινια πολυ πολυ πιο αυστηρη σε σχεση με αυτο που λες ... Ας πουμε το πασοκ των 80ς αυτα τα τρια που λες τα ειχε ψωμοτυρι αλλα ηταν τοσο αριστερο οσο και τι να πω....οσο πρασσινος ειναι ο Θρυλος ,κοινως καθολου...αντι-πολεμικη/αντι-ιμπεριαλιστικη διαθεση εχει καθε λογικος ανθρωπος στον κοσμο ...και η ταξικη αγωνιστικοτητα ειναι εμφυτη σε ολους τους ανθρωπους που δεν ειναι αδιαφοροι και νιωθουν οτι η ταξη τους θιγεται....

Ας πουμε σε αυτους του ανθρωπους μπορει να υπαρχουν αριστεροι, αναρχικοι , κεντρωαριστεροι ή και κεντρωοι σε αλλες εποχες, η αστικη-μικροαστικη ταξη (π.χ. στην γαλλικη επανασταση ή στις πολεις κρατη της ιταλιας στον μεσαιωνα... ) .......... και...... τι αλλο.?..?..?

εννοω οτι για να χαρακτηριστει καποιος αριστερος πρεπει να ενστρερνιζεται συγκεκριμενες ιδεολογιες για καποια θεματα οικονομιας και διαχειρισης του πλουτου και να εχει μια αντιστοιχη πολιτικη και ηθικη σταση ζωης ....

Το οτι η αδιαφορια ειναι εμφυτος υποστηρικτης της δεξιας -συντηρητισμου πες το οπως θες δεν σημαινει οτι αυτος που δεν ειναι αδιαφορος ειναι δεξιος...

τεσπα ..νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω...

coyote
28-02-2007, 14:57
Τόσο από την υποστήριξη της απαγόρευσης της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στην ανώτατη τριτοβάθμια εκπαίδευση, όσο και από κατά καιρός μηνύματα "υψηλόβαθμων στελεχών" της στο forum.

Υψηλόβαθμα στελέχη στο forum?
1.Στελέχη οπως όλοι γνωρίζετε δεν υφίστανται στη ΦΠΠ.
2.Το forum ανήκει σε όλους!
3.Συγνώμη που δεκδικούμε δωρεαν και δημοσια παιδεία στα πανεπιστημια υπο ίσους όρους, για όλους τους φοιτητες - σπουδαστες της Ελλαδος!

deggial
28-02-2007, 15:00
devils_advocate, δε νομίζω πως ευθύνεται η ΦΠΠ για το κλίμα που δημιουργήθηκε τελευταία. Οι συγκρούσεις είναι αποτέλεσμα του γενικότερου κλίματος αναταραχής στην παιδεία.

Σε κάθε περίπτωση, το σοβαρό πρόβλημα είναι η αποδοχή των βίαιων συμπεριφορών από τις παρατάξεις, οι οποίες αρκούνται στην δημόσια καταδίκη των επεισοδίων, χωρίς ωστόσο να απομακρύνουν τα ακραία μέλη τους που προκαλούν φασαρίες.

deggial
28-02-2007, 15:02
3.Συγνώμη που δεκδικούμε δωρεαν και δημοσια παιδεία στα πανεπιστημια υπο ίσους όρους, για όλους τους φοιτητες - σπουδαστες της Ελλαδος!

Χαριτολογία ήταν. Εννοώ τα πιο ενεργά μέλη της ΦΠΠ.

coyote
Σε κάθε περίπτωση, το σοβαρό πρόβλημα είναι η αποδοχή των βίαιων συμπεριφορών από τις παρατάξεις, οι οποίες αρκούνται στην δημόσια καταδίκη των επεισοδίων, χωρίς ωστόσο να απομακρύνουν τα ακραία μέλη τους που προκαλούν φασαρίες.

Να ζησω να δω η ΠΚΣ να απομακρυνει ακραια? μελη της.Ο Ψηλος να μη μιλαει και ειρωνευεται, και μετα οτι θετε απο μενα!

doctor4

Ποια δημόσια και δωρέαν παιδεία όταν παίρνεις βιβλία ένα μήνα πριν από την εξεταστική και αναγκάζεσαι τελικά να τα αγοράσεις για να διαβάσεις?
Αλλά αυτά τα θέματα δε λύνονται...Ξέχασα...Αυτά τα θέματα που θα βελτιωσουν λίγο το Πανεπιστήμιο και τη σχολή μας δεν απασχολούν τις παρατάξεις...Μόνο ο αγώνας είναι το μέλημα όλων...Το σκοπό του βέβαια κανείς δεν τον ξέρει ακόμα...

grnemo
28-02-2007, 15:06
Ποια δημόσια και δωρέαν παιδεία όταν παίρνεις βιβλία ένα μήνα πριν από την εξεταστική και αναγκάζεσαι τελικά να τα αγοράσεις για να διαβάσεις?Τα παραλές....Όχι και ένα μηνα πριν την εξεταστική.
Cool Λίγο. :smokin: Πολλά βιβλία αναγκάστηκες να αγοράσεις επειδή άργησαν να τα δώσουν? :D

coyote
28-02-2007, 15:07
Ποια δημόσια και δωρέαν παιδεία όταν παίρνεις βιβλία ένα μήνα πριν από την εξεταστική και αναγκάζεσαι τελικά να τα αγοράσεις για να διαβάσεις?
Αλλά αυτά τα θέματα δε λύνονται...Ξέχασα...Αυτά τα θέματα που θα βελτιωσουν λίγο το Πανεπιστήμιο και τη σχολή μας δεν απασχολούν τις παρατάξεις...Μόνο ο αγώνας είναι το μέλημα όλων...Το σκοπό του βέβαια κανείς δεν τον ξέρει ακόμα...

Κάνεις μεγάλο λάθος.Η ΦΠΠ συνεχίζει να ασχολείται με θέματα όπως αυτά.Αυτός ήταν και ο λόγος που ιδρύθηκε στη σχολη.Αλίμονο αν πάψει να ασχολείται με τα θέματα της σχολής.Δεν θα έχει νόημα να υπάρχει πια.
Και οσον αφορα εκρεμοτητες με βιβλια-σημειωσεις 1ου ετους, δεν χρειαζεται να πω οτι ασχολούμαι με το θέμα.

Ripper
28-02-2007, 15:13
Η πλάστιγκα των ιδεολογιών έγειρε υπερβολικα προς τα αριστερά, με αποτέλεσμα να έχουμε τις ακραίες αντιδράσεις που έχουμε. Και φοβάμαι ότι θα έχουμε και χειρότερα στο μέλλον.

Κακιά αριστερά ε??????
Ακραίες αντιδράσεις ε?????

Δε θα σχολιάσω όσον αφορά τη ΦΠΠ, αφού δεν ανήκω πλέον σ'αυτή, αλλά θα μιλήσω περί αριστεράς και ακραιοτήτων....

Στο τέλος θα πεις πως είμαστε και αναρχικοί κουκουλοφόροι που κάνουν ακραιότητες και τα σπάνε........

Εκτός αν θεωρείς ακραίο το ότι παλεύουμε για τα δικαιώματά μας.........
Τότε ντάξ, δικαίωμά σου........

Ρίξε μια ματιά στη δεξιά μάγκα μου να καταλάβεις τι θα πει ακραίο...........

Πάρε μορφές ακραίας δεξιάς, από το παρελθόν πχ Χίτλερ, Μουσολίνι, Παπαδόπουλος κλπ.........

Και για να έρθω στο θέμα των πανεπιστημίων:

ΠΑΡΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΗ ΔΑΠ!!!!!!

Δε μιλάω για τη σχολή μας, όπου δεν έχουν παρατηρηθεί (ακόμα) και τόσο ακραίες συμπεριφορές, αλλά δες τι έχει κάνει η ΔΑΠ σε άλλες σχολές (τραμπουκισμούς, μπράβους κλπ) και μετά έλα να μου πεις τι πάει να πει "ακραιότητα".............

Δε λέω πως και αριστεροί σε άλλες σχολές δεν έχουν δημιουργήσει επεισόδια, αλλά άμα τα αθροίσουμε, η πλάστιγγα γέρνει προς το μέρος της ΔΑΠ/δεξιάς...........

Dreamsurfer
28-02-2007, 15:16

Opoios 8elei na asxolh8ei,asxoleitai me biblia h xwris.Egw ayto kserw.
Shmeiwseis yparxoun kai oi paradoseis eginan kanonikotata.
An phges na agoraseis ta biblia...
Tote ti na pw...Biasthkes...Kakws to ekanes...de xreiazotan...Yperballeis pantws

doctor4
28-02-2007, 15:18
Τα παραλές....Όχι και ένα μηνα πριν την εξεταστική.
Cool Λίγο. :smokin: Πολλά βιβλία αναγκάστηκες να αγοράσεις επειδή άργησαν να τα δώσουν? :D
Είσαι σίγουρος ότι τα παραλέω??Γιατί ναι κάποια μαθήματα που ήθελα να τα διαβάσω αναγκάστηκα να τα αγοράσω...Αλλά ενώ έχουν προταθεί τρόποι να παίρνουμε από πολύ νωρίς τα βιβλία...Κάποιοι αγνόησαν εντελώς το θέμα...Και στο τελευταίο σίγουρα δεν τα παραλέω...Ας μην τη συνεχίσουμε την κουβέντα...Παρακολούθω ένα σωρό νέα παιδιά να γράφουν σελίδες ολόκληρες για το ξύλο που έπεσε στη ΓΣ...Βλέπω μια νέα γενιά άκρως κομματικοποιημένη ή αν θες με παραταξιακές επιδιώξεις να κάνει τα ίδια και μεγαλύτερα λάθη από αυτά των προηγούμενων γενεών...Έχουμε 2007 και μιλάμε για αριστερούς,δεξιούς.χούντα...Αντί να κάτσουμε και να λύσουμε 5 προβλήματα που αφορούν τη σχολή τη δική μας πρώτα,παραμένουμε προσκολλημένοι σε λανθασμένες ιδεολογικές διαμάχες που δεν υπάρχει κανένας λόγος να υφίστανται...Και σε ΓΣ ο ένας θίγει την οικογένεια του άλλου...Παίζουν ξύλο...Αυτή είναι η νεολαία η φοιτητική που θα πάει μπροστά τον τόπο...Η νεολαία που παίζει ξύλο σε ΓΣ..
Και δεν αναφέρομαι στα παιδιά που προσπαθούν να συμβάλλουν ώστε να γίνει κάτι καλό...Αναφέρομαι σε αυτούς που τα μόνα λάθη ξέρουν να τα εντοπίζουν στη Γιαννάκου,στον Παπανδρέου,στον Αλαβάνο και σε κάθε νόμο πλαίσιο...Δεν βλέπουν τα γεγονότα της Δευτέρας...

doctor4
28-02-2007, 15:21
Opoios 8elei na asxolh8ei,asxoleitai me biblia h xwris.Egw ayto kserw.
Shmeiwseis yparxoun kai oi paradoseis eginan kanonikotata.
An phges na agoraseis ta biblia...
Tote ti na pw...Biasthkes...Kakws to ekanes...de xreiazotan...Yperballeis pantws

Δε διαφωνώ με αυτό...Το δικαίωμα σου όμως να παίρνεις τα βιβλία στην ώρα τους δεν αλλάζει...Και με υπολογιστές δεκαετίας μπορείς να προγραμματίζεις αλλά ζητάς να σου έχουν κάτι πιο σύγχρονο...Επειδή ακριβώς το δικαιούσαι...
Οταν θα κάνεις Ηλεκτρονική τότε να μου πεις αν χρειάζεσαι το βιβλίο από την αρχή της περιόδου ή όχι...Εκεί να δεις σημειώσεις...

Dreamsurfer
28-02-2007, 15:21
Είσαι σίγουρος ότι τα παραλέω??Γιατί ναι κάποια μαθήματα που ήθελα να τα διαβάσω αναγκάστηκα να τα αγοράσω...

Katse giati me prosballe ayto pou les...
Dhladh egw pou den phga na agorasw apo nwris ta biblia shmainei oti den asxolh8hka???
Ka8e allo.
Eixa oreksh kai brhka enallaktikes phges na ma8w kai den petaksa ta lefta pou mou perisseyan gia na paraponiemai meta sto forum kai na katadikazw.
Kapoios ka8hghths eixe pei:"Sto panepisthmio den 8a ma8eis na diabazeis.8a ma8eis na psaxneis"
Skepsou to.:wavey:

edit gia to apo panw//Den kserw hlektronikh...Prwto etos eimai kai sxoliazw ayta pou exw dei.
Twra sigoura ta biblia prepei na to palepsoume na erxontai sta xeria mas nwritera sigoura...:-(

doctor4
28-02-2007, 15:26
Katse giati me prosballe ayto pou les...
Dhladh egw pou den phga na agorasw apo nwris ta biblia shmainei oti den asxolh8hka???
Ka8e allo.
Eixa oreksh kai brhka enallaktikes phges na ma8w kai den petaksa ta lefta pou mou perisseyan gia na paraponiemai meta sto forum kai na katadikazw.
Kapoios ka8hghths eixe pei:"Sto panepisthmio den 8a ma8eis na diabazeis.8a ma8eis na psaxneis"

edit gia to apo panw//Den kserw hlektronikh...Prwto etos eimai kai sxoliazw ayta pou exw dei.
Twra sigoura ta biblia prepei na to palepsoume na erxontai sta xeria mas nwritera sigoura...:-(

Το post μου πήγαινε στον grnemo.
Και για να καταλάβεις τι είπα και να μην παρεξηγείς είπα ότι κάποια μαθήματα που ήθελα να διαβάσω πήγα και πήρα βιβλία...Δεν είπα ότι εσύ δεν ασχολήθηκες...Δεν ξέρω πως το κατάλαβες αυτό...Δε σε ξέρω καν για να σου πω αν ασχολήθηκες ή όχι...

doctor4
28-02-2007, 15:29

(

Επίσης δεν κατάλαβα γιατί το να ζητήσει κάποιος να έχει νωρίς βιβλία είναι καταδικαστέο...Και επίσης ποιος έχει τόσα λεφτά για να τα πετάει...Βιάστηκες να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα...

Dreamsurfer
28-02-2007, 15:31
Επίσης δεν κατάλαβα γιατί το να ζητήσει κάποιος να έχει νωρίς βιβλία είναι καταδικαστέο...Και επίσης ποιος έχει τόσα λεφτά για να τα πετάει...Βιάστηκες να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα...

isws exeis dikio.Alla den eipa oti einai katadikasteo.
Apla mou fanhke oti to parousiases sa na ftaiei ayto gia ola ta problhmata ths paideias.Katalaba oti den ennoouses ayto alla etsi opws to diabasa akousthke asxhmo...:-)

P.S.MHPWS PREPEI NA METAFER8OUME ALLOU???

di\n@
28-02-2007, 15:33
Το post μου πήγαινε στον grnemo.
Και για να καταλάβεις τι είπα και να μην παρεξηγείς είπα ότι κάποια μαθήματα που ήθελα να διαβάσω πήγα και πήρα βιβλία...Δεν είπα ότι εσύ δεν ασχολήθηκες...Δεν ξέρω πως το κατάλαβες αυτό...Δε σε ξέρω καν για να σου πω αν ασχολήθηκες ή όχι...

κοιτα για την ηλεκτρονικη εχεις δικιο οτι χρειαζεται το βιβλιο.(αν και ο riddle νομιζω το εβγαλε φωτοτυπια και το ανεβασε) και γενικα οντως εχουμε το δικαιωμα να παιρνουμε τα βιβλια νωριτερα.τωρα για την προταση που κανεις δεν ενδιαφερθηκε νομιζω οτι εγινε συζητηση και τελικα αποδεικτικε οχι και πολυ καλη ιδεα.Ολογος που αργουμε να παρουμε βιβλια ειναι οτι καποιοι καθηγητες αργουν ανα διορθωσουν κι ετσι αργουν οι δηλωσεις μαθηματων.Παλιοτερα βεβαια ειχαμε να αντιμετωπισουμε και τη γραμματεια ,αλλα το διοικητικο συμβουλιο του συλλογου φοιτητων εκανε οτι μπορουσε για να παιρνουμε τα βιβλια το συντομοτερο δυνατον.Αν εχεις καποια καλη προταση πεσ την να τη συζητησουμε κ αυτη!:wavey:

doctor4
28-02-2007, 15:33
isws exeis dikio.Alla den eipa oti einai katadikasteo.
Apla mou fanhke oti to parousiases sa na ftaiei ayto gia ola ta problhmata ths paideias.Katalaba oti den ennoouses ayto alla etsi opws to diabasa akousthke asxhmo...:-)

Ok.Το μόνο που είπα είναι ότι ζητάμε δωρεάν παιδεία και ενώ σε κάποια σημεία μπορούμε άμεσα με απλες διαδικασίες να την εφαρμόσουμε...Αυτό εννοούσα...Όχι ότι τα βιβλία είναι το μεγάλο και μοναδικό πρόβλημα...Συζήτηση για άλλο thread είναι αυτή...

tragikos
28-02-2007, 15:38
Είσαι σίγουρος ότι τα παραλέω??Γιατί ναι κάποια μαθήματα που ήθελα να τα διαβάσω αναγκάστηκα να τα αγοράσω...Αλλά ενώ έχουν προταθεί τρόποι να παίρνουμε από πολύ νωρίς τα βιβλία...Κάποιοι αγνόησαν εντελώς το θέμα...Και στο τελευταίο σίγουρα δεν τα παραλέω...Ας μην τη συνεχίσουμε την κουβέντα...Παρακολούθω ένα σωρό νέα παιδιά να γράφουν σελίδες ολόκληρες για το ξύλο που έπεσε στη ΓΣ...Βλέπω μια νέα γενιά άκρως κομματικοποιημένη ή αν θες με παραταξιακές επιδιώξεις να κάνει τα ίδια και μεγαλύτερα λάθη από αυτά των προηγούμενων γενεών...Έχουμε 2007 και μιλάμε για αριστερούς,δεξιούς.χούντα...Αντί να κάτσουμε και να λύσουμε 5 προβλήματα που αφορούν τη σχολή τη δική μας πρώτα,παραμένουμε προσκολλημένοι σε λανθασμένες ιδεολογικές διαμάχες που δεν υπάρχει κανένας λόγος να υφίστανται...Και σε ΓΣ ο ένας θίγει την οικογένεια του άλλου...Παίζουν ξύλο...Αυτή είναι η νεολαία η φοιτητική που θα πάει μπροστά τον τόπο...Η νεολαία που παίζει ξύλο σε ΓΣ..
Και δεν αναφέρομαι στα παιδιά που προσπαθούν να συμβάλλουν ώστε να γίνει κάτι καλό...Αναφέρομαι σε αυτούς που τα μόνα λάθη ξέρουν να τα εντοπίζουν στη Γιαννάκου,στον Παπανδρέου,στον Αλαβάνο και σε κάθε νόμο πλαίσιο...Δεν βλέπουν τα γεγονότα της Δευτέρας...

Το παράδειγμα που έφερες για τα βιβλία ήταν ατυχέστατο. Ελάχιστες μέρες αφού τελείωσε η δήλωση των μαθημάτων οι καταστάσεις είχαν πάει στα βιβλιοπωλεία. Τότε η γραμματεία κατάλαβε ότι είχε κάνει λάθος στις καταστάσεις και έπρεπε να τρέξουν πάλι αυτοί οι κάποιοι για να σταματήσουν τη διανομή των βιβλίων. Και όταν τελικά βρήκαν τις σωστές καταστάσεις μάντεψε ποιός έτρεξε πάλι να τις μοιράσει στα βιβλιοπωλεία...οι ΚΑΠΟΙΟΙ.:angryfire Η ευθύνη για το μπάχαλο που προέκυψε είναι αποκλειστική της γραμματείας. Αλλά βέβαια ποιός τη χέζει τη γραμματεία, ας κράξουμε τους αριστερούς που φοράνε all-star και ακούνε μουσική από το i-pod,ευκαιρία είναι.

Να ακους κριτική για πράγματα που ευθύνεσαι το δέχομαι. Αλλά να ακούς κριτική για κάτι που προσπάθησες να το κάνεις σωστά και έκανε τη μ@λ@κ** η γραμματεία, δεν το δέχομαι. Πραγματικά η υπομονή έχει και τα όρια της.:angryfire :angryfire :angryfire :angryfire

doctor4
28-02-2007, 15:42
Το παράδειγμα που έφερες για τα βιβλία ήταν ατυχέστατο. Ελάχιστες μέρες αφού τελείωσε η δήλωση των μαθημάτων οι καταστάσεις είχαν πάει στα βιβλιοπωλεία. Τότε η γραμματεία κατάλαβε ότι είχε κάνει λάθος στις καταστάσεις και έπρεπε να τρέξουν πάλι αυτοί οι κάποιοι για να σταματήσουν τη διανομή των βιβλίων. Και όταν τελικά βρήκαν τις σωστές καταστάσεις μάντεψε ποιός έτρεξε πάλι να τις μοιράσει στα βιβλιοπωλεία...οι ΚΑΠΟΙΟΙ.:angryfire Η ευθύνη για το μπάχαλο που προέκυψε είναι αποκλειστική της γραμματείας. Αλλά βέβαια ποιός τη χέζει τη γραμματεία, ας κράξουμε τους αριστερούς που φοράνε all-star και ακούνε μουσική από το i-pod,ευκαιρία είναι.

Να ακους κριτική για πράγματα που ευθύνεσαι το δέχομαι. Αλλά να ακούς κριτική για κάτι που προσπάθησες να το κάνεις σωστά και έκανε τη μ@λ@κ** η γραμματεία, δεν το δέχομαι. Πραγματικά η υπομονή έχει και τα όρια της.:angryfire :angryfire :angryfire :angryfire

Δε μιλάω για αριστερούς και δεξιούς...Θέλω να πιστεύω ότι η γενιά μας θα τα ξεπεράσει τα αριστερά και τα δεξια κάποια στιγμή και θα πολιτικοποιηθεί χωρίς διακρίσεις...Ούτε είπα ότι κάποιοι δεν ασχολήθηκαν...Φόρα και oneil αν έχεις χρήματα να την πληρώσεις...Είπα ότι ενώ υπάρχουν σημαντικά θέματα,όπως η διανομή των βιβλίων κάποιοι παίζουν ξύλο στις συνελεύσεις...Κάποιοι από τις παρατάξεις...Διάβασε καλύτερα τι γράφω...Θα αποφεύγονται εκνευρισμοί έτσι...:wavey:

tragikos
28-02-2007, 15:48
Δε μιλάω για αριστερούς και δεξιούς...Θέλω να πιστεύω ότι η γενιά μας θα τα ξεπεράσει τα αριστερά και τα δεξια κάποια στιγμή και θα πολιτικοποιηθεί χωρίς διακρίσεις...Ούτε είπα ότι κάποιοι δεν ασχολήθηκαν...Φόρα και oneil αν έχεις χρήματα να την πληρώσεις...Είπα ότι ενώ υπάρχουν σημαντικά θέματα,όπως η διανομή των βιβλίων κάποιοι παίζουν ξύλο στις συνελεύσεις...Κάποιοι από τις παρατάξεις...Διάβασε καλύτερα τι γράφω...Θα αποφεύγονται εκνευρισμοί έτσι...:wavey:

Αυτό που δεν δέχομαι είναι να θεωρείς υπεύθυνους φοιτητές επειδή δεν δόθηκαν έγκαιρα τα βιβλία, τη στιγμή που η ευθύνη είναι της γραμματείας. :wavey:

doctor4
28-02-2007, 15:54
Αυτό που δεν δέχομαι είναι να θεωρείς υπεύθυνους φοιτητές επειδή δεν δόθηκαν έγκαιρα τα βιβλία, τη στιγμή που η ευθύνη είναι της γραμματείας. :wavey:

Θεωρώ υπεύθυνους κάποιους γιατί θα μπορούσε να αλλάξει το σύστημα διανομής των βιβλίων και δήλωσης των μαθημάτων...Είπα ότι αντί να πέφτει ξύλο σε ΓΣ καλύτερα οι παρατάξεις,μιας και αναλαμβάνουν κάποιο σημαντικό ρόλο στη σχολή και την οργάνωση της να ασχοληθούν με σοβαρότερα θέματα και όχι με το κικ-μποξ.;-)

Hal-Boy
28-02-2007, 15:54
Δεν ειναι γαματο που μπορουμε να γραφουμε σε 35 θρεντ για το ιδιο θεμα..Ανοιγεις ενα απο ολα και λες οτι θες..Ολα τα ιδια ειναι και ολα στο ιδιο καταληγουν..Τελεια περναμε στο φορουμ...

Ripper
28-02-2007, 16:00

x2!!!!!

ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΑΠΕΙΡΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ!!!!!

DI tourist
28-02-2007, 16:03
Μεταφερθηκαν εδω τα τελευταια off-topic posts απο το thread "Θελετε να ανοιξει η σχολη"

Συνεχιστε εδω... ;-)

emufear
28-02-2007, 17:06
Προφανώς όχι, δεν είναι οι αγώνες αποκλειστικό δικαίωμα της αριστεράς. Ωστόσο, εφόσον η πολιτική ιδεολογία της ΦΠΠ πλέον βασίζεται στην υποστήριξη του κρατικού ελέγχου της αγοράς, ανήκουν και στην οικονομική αριστερά.

Τούρκους ισλαμιστές βλέπει το επίσημο περιοδικό της Νέας Δημοκρατίας πίσω από το χτύπημα στην πρεσβεία των ΗΠΑ (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=782904&lngDtrID=244)

killer_instinct
28-02-2007, 17:18
x2!!!!!

ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΑΠΕΙΡΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ!!!!!

Το πρόβλημα με τα βιβλία προέκυψε από το πρόγραμμα.

Κάτι με τη βάση έφταιξε καθώς με τις αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών τα μαθήματα που άλλαξαν εξάμηνο είχαν πρόβλημα.

Δεν έφταιγε η γραμματεία στη προκειμένη περίπτωση.

Ripper
28-02-2007, 17:58
Ντάξει πάσο τότε γι'αυτήν την περίπτωση και μόνο! (γιατί αν είναι να λέμε τα λάθη που έχει κάνει η γραμματεία γενικά...........)

kapotas
01-03-2007, 01:53
Paidia kati polu asxeto alla mias kai brisate th grammateia.
Exete kamia enhmerwsh gia to 8ema twn meteggrafwn?
Eimaste peripou 85-90 atoma kai eimaste teleiws ston aera.
Den exoume kamia enhmerwsh kai genika mas exoun grammenous.
Konteuei na arxisei to 2o eksamhno kai emeis den eimaste akoma foithtes ths sxolhs...
Eleos pia...

killer_instinct
01-03-2007, 01:58
Paidia kati polu asxeto alla mias kai brisate th grammateia.
Exete kamia enhmerwsh gia to 8ema twn meteggrafwn?
Eimaste peripou 85-90 atoma kai eimaste teleiws ston aera.
Den exoume kamia enhmerwsh kai genika mas exoun grammenous.
Konteuei na arxisei to 2o eksamhno kai emeis den eimaste akoma foithtes ths sxolhs...
Eleos pia...

Οι μεταγραφές έχουν επικυρωθεί από τη ΓΣ τμήματος.
Τώρα πότε θα γραφτείτε εξαρτάται από γραφειοκρατικά-διαδικαστικά θέματα της γραμματείας, φαντάζομαι.
Αν έχεις άγχος για το αν έγινες δεκτός, μπορείς με ΠΜ να μου στείλεις το όνομά σου να σου πω! :)

tragikos
01-03-2007, 03:03
Το πρόβλημα με τα βιβλία προέκυψε από το πρόγραμμα.

Κάτι με τη βάση έφταιξε καθώς με τις αλλαγές στο πρόγραμμα σπουδών τα μαθήματα που άλλαξαν εξάμηνο είχαν πρόβλημα.

Δεν έφταιγε η γραμματεία στη προκειμένη περίπτωση.

Πρόβλημα το οποίο το κατάλαβαν αφού έδωσαν τις καταστάσεις να τις μοιράσουμε. Άρα κατά κάποιο τρόπο φταίει.

emufear
04-03-2007, 05:13
Υποχρεωτική στράτευση στα 18 σχεδιάζει η κυβέρνηση (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=665817)

από την Κυριακάτικη "Ε"

batiste
04-03-2007, 13:03
http://www.in.gr/news/article.asp?lngentityid=784184&lngdtrid=244
Κοιτάχτε λίγο τα αποτελέσματα του poll κάτω δεξιά.. Πόσο ζώα;;;;

devils_advocate
04-03-2007, 13:58
Κοιτάχτε λίγο τα αποτελέσματα του poll κάτω δεξιά.. Πόσο ζώα;;;;

Γιατί, ρε φίλε, ζώα? Επειδή το 50% θεωρεί ότι η Αστυνομία λειτουργεί με υπερβολική ανοχή? Το γεγονός ότι η κοινή γνώμη θεωρεί ότι η Αστυνομία πρέπει να λάβει πιο δραστικά μέτρα το σκέφτηκες, προκειμένου να βελτιώσεις τις πορείες σου? Προφανώς όχι. Απλώς αρκέστηκες στο ότι οι άλλοι είναι ζώα, όχι στο ότι κάτι κάνεις εσύ λάθος.
Είναι στραβός ο γιαλός δλδ...

dj Skoplus
04-03-2007, 14:07
Υποχρεωτική στράτευση στα 18 σχεδιάζει η κυβέρνηση (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=665817)

kati mou thymizei,kati mou thymizei...;-)

batiste
04-03-2007, 14:45
Γιατί, ρε φίλε, ζώα? Επειδή το 50% θεωρεί ότι η Αστυνομία λειτουργεί με υπερβολική ανοχή? Το γεγονός ότι η κοινή γνώμη θεωρεί ότι η Αστυνομία πρέπει να λάβει πιο δραστικά μέτρα το σκέφτηκες, προκειμένου να βελτιώσεις τις πορείες σου? Προφανώς όχι. Απλώς αρκέστηκες στο ότι οι άλλοι είναι ζώα, όχι στο ότι κάτι κάνεις εσύ λάθος.
Είναι στραβός ο γιαλός δλδ...
Η "κοινή γνώμη" όπως λες είναι κάτι το τελείως επίπλαστο και ασαφές. Κάποιος που δεν ενδιαφέρεται άμεσα για ένα θέμα (γιατί ίσως έχει τα δικά του προβλήματα να ασχοληθεί ή γιατί έμαθε - τον μάθανε - να κοιτάει την πάρτη του) είναι πανεύκολο να διαμορφώσει γνώμη για αυτό από ένα μονόωρο δελτίο καναλιού που βάζει δραματική μουσική υπόκρουση σε βίντεο-κολλάζ από μολότοφ και καταστροφές. Στο μυαλό αυτού του ανθρώπου τα πανεπιστήμια υπό κατάληψη είναι γιάφκες τρομοκρατών όπου κουκουλοφόροι αιώνιοι φοιτητές με βαράνε ενέσεις και καταστρώνουν σατανικά σχέδια για την διατάραξη της κοινωνικής γαλήνης.
Δε λέω ότι όλα τα κάνουμε τέλεια εμείς, αλλά είναι άνισος ο αγώνας με τα κανάλια όπως και να το κάνουμε. Η ουσία είναι ότι κάθε βδομάδα 15 -20.000 φοιτητές διαδηλώνουν ειρηνικά για τα αυτονόητα και ο κόσμος αρκείται στο να τρώει αμάσητη την προπαγάνδα και να λέει ότι η αστυνομία δείχνει υπερβολική ανοχή. Ίσως δεν εκφράστηκα καλά, δεν είναι ζώα ο κόσμος, είναι απλά στον κόσμο τους.

devils_advocate
04-03-2007, 15:20
Υποτιμάς πολύ τη κοινή γνώμη. Ξεχνάς ότι η πλειοχηφία δεν είναι άτομα αμόρφωτοι. Οι περισσότεροι είναι άτομα ενεργά στην κοινωνία, και πολλοί από αυτούς έχουν το επίπεδο να κρίνουν τα πράγματα σε μεγαλύτερο βάθος απ'ότι ένα δελτίο ειδήσεων. Ειδικά όταν μιλάμε για internet poll, τότε να ξέρεις ότι η "κοινή γνώμη" είναι κυρίως άτομα νεαράς ηλικίας, σαν εσένα και μένα, και όχι παπούδες-γιαγιάδες-κατίνες που δεν βλέπουν πέρα από τη μύτη τους.
Γι'αυτό μην υποτιμάς τόσο τη κοινή γνώμη, ούτε να τους κατηγορείς επειδή βλέπουν τα πράγματα από τη δική τους οπτική γωνία, γιατί στο κάτω κάτω όλες οι κοινωνικές ομάδες αυτό κάνουν, βλέπουν τα πράγματα από τις δικές τους οπτικές.

emufear
04-03-2007, 15:37
http://www.in.gr/news/article.asp?lngentityid=784184 (http://www.in.gr/news/article.asp?lngentityid=784184&lngdtrid=244)

Νέο pogrom ετοιμάζεται.. δείτε και το πιο αναλυτικό άρθρο του Βήματος εδώ (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=665947)

DI tourist
04-03-2007, 15:58
Υποτιμάς πολύ τη κοινή γνώμη. Ξεχνάς ότι η πλειοχηφία δεν είναι άτομα αμόρφωτοι. Οι περισσότεροι είναι άτομα ενεργά στην κοινωνία, και πολλοί από αυτούς έχουν το επίπεδο να κρίνουν τα πράγματα σε μεγαλύτερο βάθος απ'ότι ένα δελτίο ειδήσεων. Ειδικά όταν μιλάμε για internet poll, τότε να ξέρεις ότι η "κοινή γνώμη" είναι κυρίως άτομα νεαράς ηλικίας, σαν εσένα και μένα, και όχι παπούδες-γιαγιάδες-κατίνες που δεν βλέπουν πέρα από τη μύτη τους.

Δε χρειαζεται καποιος να ειναι αμορφωτος για να μασαει κουτοχορτο. Μια χαρα "μορφωμενα" ατομα ξερω που αν τα ρωτησεις θα σου πουν περιπου αυτα που λεει και το poll. Αυτο θα επρεπε να μας προβληματιζει σχετικα με το τι θεωρουμε μορφωση. Σκεφτειται τη δυναμη της προπαγανδας που τρωμε, ωστε ακομα και ατομα με καποιο επιπεδο αναμασανε τις ασυναρτησιες των δελτιων. Και ακομα περισσοτερο αν αυτα τα ατομα ειναι κοντα στην ηλικια μας τοτε ο προβληματισμος θα πρεπει να ειναι ακομα πιο μεγαλος. Αυτο ειναι το αποτελεσμα της παθητικης ενημερωσης βεβαια και της αντι-αντιδραστικης νοοτροπιας που πιστευει πως "τα προβληματα θα λυθουν απο μονα τους".
Δε νομιζω οτι ο νεαρος που εχει αυτη την αποψη, αν κατεβει σε 2-3 πορειες και δει απο κοντα τι γινεται θα συνεχιζει να υποστηριζει οτι "καλα μας κανουν οι μπατσοι" και αυτο προφανως αποδεικνυει οτι αφενως ολοι εξω απο το χωρο πολλα τραγουδια λεμε και αφετερου οτι η οπτικη γωνια της κοινης γνωμης ειναι εντελως διαστρευλωμενη και το ρολο του οπτικου πρισματος παιζει η τηλεοραση.
Και για να μην αρχισουν τα κλισεδακια περι μολοτωφ, βιτρινων κλπ, να πω πως οποιος εχει κατεβει σε πορεια θα εχει παρατηρησει οτι ολες αυτες οι ενεργειες συμβαινουν ΜΕΤΑ την επεμβαση των "αμιλητων ακουνητων και αγελαστων" ΜΑΤαδων με χημικα και ξυλιες με τα γκλοπ αναποδα. Ποιοι ειναι αυτοι που προκαλουν τελικα? Ας περιμενουμε να αρχισει κανα δελτιο στις 8 να μας πει ο Πρετεντερης...

Fouskotos
04-03-2007, 16:24
Εμένα πάντως και δακρυγόνο να μου έριχναν στο άσχετο (που πολλές φορές δεν είναι και τόσο άσχετο αλλα τέσπα...) δεν θα έσπαγα βιτρίνες ούτε θα πετούσα μολότωφ και νομίζω και οι περισσότεροι εδώ μέσα...
Προφανώς όταν στο poll λένε ότι η αστυνομία δείχνει ανοχή σαφώς και δεν εννοούν ότι δεν δέρνει περισσότερο τους διαδηλωτές-φοιτητές αλλά ότι δεν κάνει συλλήψεις όσων προκαλούν επεισόδια... και θέλω να πιστεύω οτι δεν υπάρχει κανεις εδώ που να θέλει αυτούς που δημιουργούν το αρνητικό κλίμα στις πορείες με τις διάφορες καταστροφές που προκαλούν να είναι ασύδωτοι και ελεύθεροι να επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια όποτε οι φοιτητές θέλουν να κάνουν μια ειρηνική πορεία...

Ripper
04-03-2007, 17:42

από την Κυριακάτικη "Ε"

Στρατιωτικός νόμος στη χώρα!!!!!!!!!

Ελλάς-Ελλήνων-Χριστιανών!!!!!!!

Νέα Δημοκρατία: Οι συνεχιστές της Δικτατορίας του Παπαδόπουλου...........

(Από δω και στο εξης, ΝΔ σημαίνει Νέα Δικτατορία)

grnemo
04-03-2007, 17:52
Μεγάλες κουβέντες λες...για cool... μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει Δικτατορία για να μιλάς έτσι. Μην χρησιμοποιείς τους όρους έτσι...

Φιλικά:love2::love2:

Dreamsurfer
04-03-2007, 17:55
Νέο pogrom ετοιμάζεται.. δείτε και το πιο αναλυτικό άρθρο του Βήματος εδώ (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=665947)

Oι αστυνομικοί αυτοί θα υπηρετούν κανονικά σε υπηρεσίες Ασφαλείας, αλλά όταν πραγματοποιούνται μεγάλες κινητοποιήσεις θα προσκολλώνται σε διμοιρίες των ΜΑΤ, με αποστολή να συλλαμβάνουν τους πρωταιτίους των επεισοδίων.

Επιπλέον, θα περάσουν από ειδική εκπαίδευση ώστε να συλλαμβάνουν τους «ταραξίες» χωρίς να τους τραυματίζουν, με χρήση ειδικών λαβών.

Εξάλλου, η Διεύθυνση Κρατικής Ασφάλειας της ΕΛ.ΑΣ. έχει καταγράψει 27 στέκια ομάδων αντιεξουσιαστών σε όλη την Αττική, στα οποία περιλαμβάνονται μάλιστα και ορισμένοι υπό διαρκή κατάληψη χώροι.

Ta marked with bold einai gia mena to zoumi tou ar8rou.
Poia eksarxia...Epipleon mpatsous stis poreies etoimazoune.
De lew oti den exei 8etika stoixeia to project(Eksaleipsh ths bias sta eksarxia pou wres wres einai to kati allo kai syllhpseis taraksiwn xwris (polu) ksylo...) alla,den eimaste kai hli8ioi...
Blepoume ton pragmatiko stoxo.
Twra gia to deytero bolded se syndyasmo me thn arsh tou asyloy pou pshnetai sth boulh mesw tou nomou plaisiou...An persei ayth thn ebdomada o nomos problepw thn epomenh "NTOY" ths omadas ayths twn astynomikwn sto polytexneio...Sto biologiko 8essalonikhs...(opou yparxoun xwroi ypo xronia katalhpsh katarxhn) kai de 8a arghsoun na emfanistoun kai apo ta merh mas ta palikaria...

Ripper
04-03-2007, 17:56
Μεγάλες κουβέντες λες...για cool... μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει Δικτατορία για να μιλάς έτσι. Μην χρησιμοποιείς τους όρους έτσι...

Δεν την έχω ζήσει τη δικτατοριά μεν, αλλά αν συνεχίσει να είναι κυβέρνηση η ΝΔ, φοβάμαι πως θα τη ζήσω...........:wavey:

jesu
04-03-2007, 18:01
Eksaleipsh ths bias sta eksarxia pou wres wres einai to kati allo

Oute kan..Allos enas mythos twn eidisewn ki autos.An eksaireseis ta narkwtika pou etsi ki alliws yparxoun pantou sto kentro den isxyoun auta pou lene gia via klp :-)

Dreamsurfer
04-03-2007, 18:04
Oute kan..Allos enas mythos twn eidisewn ki autos.An eksaireseis ta narkwtika pou etsi ki alliws yparxoun pantou sto kentro den isxyoun auta pou lene gia via klp :-)

Nai re man alla mhn pairneis ena kommati mono apo ayta pou eipa kai to kaneis quote!(bghke kai se ksexwristh selida...:tounge: )
Na to diabasei kanenas etsi kai na nomizei oti me porwse h foberh ayth idea ths ellhnikhs astynomias!:tounge: Oute kan!:D

jesu
04-03-2007, 18:08
Nai re apla se auto diafwnisa mono ;-)

kala_na_pername
04-03-2007, 18:13
To post anaferete sto quote tu ds sthn prohgumenh selida...:

Kathiste re paidia... Tha ghnontai du dld se stekia antieksusiastwn, gia pio logo???!! logo ths ideologias tus??? Kai tha silambanontai gi auto?? ti ghnete?!?!?!

Skopos einai na silambanontai oi taraksies pu dimiourgun ta episodia kai na mhn trone kai ta dakrigona oi poreies alla kai na mhn ghnontai katastrwfes kai na ta xrewnun se emas... An silambanun autus pu ta spane anti na mas petan ligmena ximika magia tus, kai basika, etsi prepei na ghnete!!.. Twra an o kaulompatsos erxete gia na petaksei ximika, kai na mas kanei kolodaxtila, pu pame? Eixame sximatisei plagies allisides kai enas gamobatsos koitazontas mas mas ekane kolo daxthlo.!:angryfire :angryfire

Mporei na ebgala biastika siberasmata ap to arthro logo ths forthshs twn teleutewn hmerwn, allaaa.. emena mu thimise ta paleotera dou se "stekia" aristerwn, silipseis kai kshlo...

Oso gia thn ipoxrewthkh strateush...: Sthn kipro kala, pu thewrhte en dinamh empolemh zwnh, alla sthn ellada ti?!? Opos h paleoterh mlkia me ton ipoxrewthko eklisiasmo tu stratiothku swmatos.. Ti einai auta??

dj Skoplus
04-03-2007, 18:40

en merei exeis dikaio...alla estw kai emesa o tropos epivolhs tous mono dhmokratikos den einai...palia ginotan me tank,twra ginetai me ta MME...;-)

grnemo
04-03-2007, 19:02
Δεν την έχω ζήσει τη δικτατοριά μεν, αλλά αν συνεχίσει να είναι κυβέρνηση η ΝΔ, φοβάμαι πως θα τη ζήσω...........:wavey:
:o:o:o teh pwnzor....κατάλαβες όπως και αν έχει, τι εννοώ.

en merei exeis dikaio...alla estw kai emesa o tropos epivolhs tous mono dhmokratikos den einai...palia ginotan me tank,twra ginetai me ta MME...;-)Δόξα τω θεώ το κάθε κανάλι έχει τις δικές του κατευθύνσεις και ακούγονται όλες οι απόψεις...σου δίνεται η δυνατότητα να μάθεις τις εξελίξεις απο όποιο κανάλι θες λοιπόν...και εσύ και όλοι μας. Αν και κατά την γνώμη μου αν τον ενδιαφέρουν κάποιον οι πολιτικές εξελίξεις το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να συμμετέχει ενεργά. Είτε στηρίζοντας, είτε αποδοκιμάζοντας.

Still εμμένω στο πρώτο post μου περί τεράστιας διαφοράς Δικτατορίας και λοιπών εννοιών. Τεσπά..κουβέντα να γίνεται τώρα...lol.

dj Skoplus
04-03-2007, 19:11
Δόξα τω θεώ το κάθε κανάλι έχει τις δικές του κατευθύνσεις και ακούγονται όλες οι απόψεις...σου δίνεται η δυνατότητα να μάθεις τις εξελίξεις απο όποιο κανάλι θες λοιπόν...και εσύ και όλοι μας. Αν και κατά την γνώμη μου αν τον ενδιαφέρουν κάποιον οι πολιτικές εξελίξεις το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να συμμετέχει ενεργά. Είτε στηρίζοντας, είτε αποδοκιμάζοντας.

Still εμμένω στο πρώτο post μου περί τεράστιας διαφοράς Δικτατορίας και λοιπών εννοιών. Τεσπά..κουβέντα να γίνεται τώρα...lol.

vasika skepsou px oti panta yparxei ena klima oikonomikhs dysforias alla pote den allazei kati politika...auto pou pisteuw einai oti exoume mpei se ena faulo kuklo...

vevaia gi'auto to gegonos den thewrw prwto ypaitio ta MME..alla to xamhlo epipedo morfwshs kai kalliergias,tropou skepshs ktl..einai thema paideias dld..h prolhpsh einai kaluterh ap'thn katastolh;-)

emufear
04-03-2007, 19:12
Πάντως και τότε βρίζαν τις καταλήψεις (Νομική & Πολυτεχνείο) και τότε οι δημοσκοπήσεις στήριζαν το καθεστώς και τότε υπήρχαν αδιάφοροι πολίτες που κοίταζαν μόνο την πάρτη τους...

Σήμερα ΜΜΕ, κάμερες, τρομονόμοι, καταστολή, ρατσισμός, εργασιακή ανασφάλεια, ανεργία, στράτευση στα 18 και γυναικών κτλ...

Moses
06-03-2007, 03:38
Erwthsh pros ta melh ths DAP-NDFK:

Emfanizontai fainomena seminariwn "prosegkyshs foithtwn" apo thn DAP alla lete oti afta aforoun thn DAP thesalonikhs kai oxi esas.
Emfanizontai fainomena katwtatou epipedou podosferikwn synthimatwn alla kai afta einai apo allh DAP kai den aforoun esas.
Emfanizontai fainomena notheias alla kai afta aforoun thn palia DAP kai oxi esas.
Emfanizontai fainomena trampoukismwn sta TEFA kai sthn nomikh alla kai afta afororoun alles DAP kai oxi esas.

Kai rwtaw egw.. afou h DAP den sas ekfrazei opws lete afou se afth emfanizontai fainomena pou ta katadikazete giati sto diaolo katheste se afth kai den fevgete? Den ntrepeste na kouvalate ena onoma katw apo to opoio ginontai ola afta?

giannis88
06-03-2007, 04:27
file dreamsurfer gia eksigise mas pia via sta eksarxsia einai to kati allo??? giati emena sta eksarxia mono i dimiria tis zoodoxou pigis kai solonos gonia me enoxlei...akoma ta prezakia tou grigori tha ta xaraktiriza akinidina... isos kai na kano lathos

Dreamsurfer
06-03-2007, 11:16
file dreamsurfer gia eksigise mas pia via sta eksarxsia einai to kati allo??? giati emena sta eksarxia mono i dimiria tis zoodoxou pigis kai solonos gonia me enoxlei...akoma ta prezakia tou grigori tha ta xaraktiriza akinidina... isos kai na kano lathos

REEEEEEE!!!!!
Diabase kai ta apo panw posts re!!!!Koita edw (http://www.forums.gr/showpost.php?p=414213&postcount=619)
Eimai sigouros oti deabases mono to quoted tou jesu...GIA TO OPOIO HDH PARAPONE8HKA OTI MPOTREI NA PAREKSHGH8EI APO KAPOIO KSEKARFWTO...

Twra koita...Egw mia fora exw perasei apo eksarxia mono kai den eimai eidikos na krinw.Apo kei kai pera ekeinh th fora pou eixa pathsei eixa petyxei (kai sxetika konta sthn plateia) gyrw stoud 30 kafrous (sa mastourwmenoi htane) na kynhgiontai kai na plakwnontai.
Sou lew,den eimai eidikos na krinw,afou mia fora exw pathsei mono alla afou einai apo tis liges mou empeiries ekei...:-( Etsi me odhghse na krinw.

P.S.:Kai to stylistiko sxolio...Re paidia hmarton me ayth thn underground!Mia fora phga kai ekei,foraga mple panteloni kai espaga to xrwma!Re mayro pantou sas lew!:baby:

di\n@
06-03-2007, 15:34
Δε νομιζω οτι ο νεαρος που εχει αυτη την αποψη, αν κατεβει σε 2-3 πορειες και δει απο κοντα τι γινεται θα συνεχιζει να υποστηριζει οτι "καλα μας κανουν οι μπατσοι" και αυτο προφανως αποδεικνυει οτι αφενως ολοι εξω απο το χωρο πολλα τραγουδια λεμε και αφετερου οτι η οπτικη γωνια της κοινης γνωμης ειναι εντελως διαστρευλωμενη και το ρολο του οπτικου πρισματος παιζει η τηλεοραση.
Και για να μην αρχισουν τα κλισεδακια περι μολοτωφ, βιτρινων κλπ, να πω πως οποιος εχει κατεβει σε πορεια θα εχει παρατηρησει οτι ολες αυτες οι ενεργειες συμβαινουν ΜΕΤΑ την επεμβαση των "αμιλητων ακουνητων και αγελαστων" ΜΑΤαδων με χημικα και ξυλιες με τα γκλοπ αναποδα. Ποιοι ειναι αυτοι που προκαλουν τελικα? Ας περιμενουμε να αρχισει κανα δελτιο στις 8 να μας πει ο Πρετεντερης...

Δε νομιζω να ειπε κανεις οτι καλα κανουν οι μπατσοι.Και δεν νομιζω να ειπε κανεις οτι οι μολοτοφ ειναι η αιτια ,αλλα η αφορμη.Και οχι η αφορμη για να πεσουν δακρυγονα,η αφορμη για να για γινει η σταση των μπατσων ακομα πιο αγρια, αφορμη για να γινουν τυχαιες συλληψεις και βουτυρο στο ψωμι των ΜΜΕ.Οταν ειχα παει στην πορεια φανατιστηκα εναντια σε αναρχικους και μπατσους. Και αν με ειχαν συλλαβει αδικα οι μπατσοι θα ειχαγινει αναρχικη απο το ξυλο που θα ετρωγα (και οχι μονο). Καμια φορα οταν νομιζεις οτι εισαι στο χορο(γενικα παει το β προσωπο) φανατιζεσαι τοσο που δε βλεπεις καθαρα..
Ισως ειναι κουραστικη η ολη συζητηση και ζητω συγνωμη αν εχω κουρασει επειδη ασχοληθηκα πολυ με το ολο θεμα...
Οι ιδιοι οι αναρχικοι λενε οτι μεσα στα αλλα σκοπος τους ειναι η συκρουση με τα ΜΑΤ για συγκεκριμενους λογους "ιδεολογιας" και οχι μονο. Οποτε ειτε γινεται πριν ειτε μετα την επιθεση προς τους φοιτητες δεν εχει σημασια.
Δεν τα κανουν για να προστατευσουν τους φοιτητες ουτε επειδη οι μπατσοι ξεκινησαν να ριχνουν χημικα.Και αυτα τα λενε οι ιδιοι.
Οσο για τα ΜΜΕ, ειναι γνωστο οτι πρωτα προσκυνουν στην τηλεθεαση και μετα σε ολα τα αλλα.Οντως κανουν προπαγανδα και ειναι προφανες αυτο.
Αλλα πως οταν και οποτε οι εκπροσωποι των φοιτητων καλουνται να καταδικασουν τα επεισοδια και να διαχωρισουν η θεση τους,τοτε μασανε τα λογια τους.Οπως μια ηλιθια που τη ρωτουσαν "γιατι οι φοιτητες κανουν επισοδεια" και δε μπορουσε να πει "οι κουκουλοφοροι δεν ειναι φοιτητες" η "εδω δεν μπορει η αστυνομια να τους απομονωσει,θα τους απομονωσουμε εμεις?" προτιμισε να αναμασαει τα πολιτικα λογυδρια.Οταν οι ιδιοι οι εκπροσωποι των φοιτητων δεν μπορουνα να υπερσπιστουν το κινημα τι να σου κανει και ο δημοσιογραφος που πουλαει τη μανα του για τα νουμερα?
Δε φταινε μονο οι αναρχικοι,ουτε μονο οι μπατσοι,ουτε μονο τα ΜΜΕ,ουτε μονο καποιοι που νομιζουν οτι επειδη πανε στις πορειες και ειναι κομμαιτκοποιημενοι ειναι πολιτικοποιημενοι και οταν καλουνται ναπουν τις ποψεις τους αδειαζουν το κινημα.Θα ηταν πολυ απολυτο και λαθος να φταιει ενας απο τους παραπανω παραγοντες για την αμαυρωση των αγωνων.
Πιστευω οτι ολοι λειτουργουν επικουρικα στο "εργο" της κυβερνησης, ηθελημενα η μη.

jesu
06-03-2007, 16:15
Gia na teleiwnei auti i istoria: Pou sto kalo vgalate to symperasma oti oi anarxikoi/antieksousiastes/koukouloforoi/allos_ilithios_xaraktirismos den einai foitites??Pithanon kapoioi apo autous na mhn einai alla giati einai apithano enas kanonikos foititis tou EMP p.x. na ypostirizei mia tetoia ideologia?Oi ouk oligoi akrodeksioi h fasistes pou yparxoun se diafores sxoles den sas fainontai ki autoi periergoi?

Enw paradexeste oti lene mparoufes oi dhmosiografoi synexizete na tis anaparagete..

Eixe dwsei ena link o BlackClad h o emufear apo mia ekpompi pou eixe vgei enas typos apo tin AK kai eixe pei kapoia pragmata.
Epishs eixan vgalei anakoinwsi tin opoia eixe dimosieusei i Eleutherotypia.

Den ta vazw me sena twra oute swnei kai kala tous yperaspizomai alla kalo einai na leme ta pragmata me to onoma tous kai na mhn kryvomaste pisw apo to daxtylo mas..

di\n@
06-03-2007, 17:19
Gia na teleiwnei auti i istoria: Pou sto kalo vgalate to symperasma oti oi anarxikoi/antieksousiastes/koukouloforoi/allos_ilithios_xaraktirismos den einai foitites??Pithanon kapoioi apo autous na mhn einai alla giati einai apithano enas kanonikos foititis tou EMP p.x. na ypostirizei mia tetoia ideologia?Oi ouk oligoi akrodeksioi h fasistes pou yparxoun se diafores sxoles den sas fainontai ki autoi periergoi?

Enw paradexeste oti lene mparoufes oi dhmosiografoi synexizete na tis anaparagete..

Eixe dwsei ena link o BlackClad h o emufear apo mia ekpompi pou eixe vgei enas typos apo tin AK kai eixe pei kapoia pragmata.
Epishs eixan vgalei anakoinwsi tin opoia eixe dimosieusei i Eleutherotypia.

Den ta vazw me sena twra oute swnei kai kala tous yperaspizomai alla kalo einai na leme ta pragmata me to onoma tous kai na mhn kryvomaste pisw apo to daxtylo mas..

και βεβαια μερικοι ειναι φοιτητες! ομως οι αναρχικοι ειναι ξεχωριστοι απο το φοιτητικο κινημα (ελπιζω)και η φοιτητικη ιδιοτητα δεν ειναι αυτη που τους χαρακτηριζει.
κι αν ακουσω παλι να με αντιμετωπιζουν σαν να μην εχω δικη μου κριση και αναπαραγω τα ΜΜΕ θα τα παρω πολυ αγρια.Γιατι την προηγουμενη φορα που προεβαλα επιχειρηματα κανεις δε μου απαντησε(γενικα το λεω αυτο οχι σε σενα)
Τα ΜΜΕ θεωρουν οτι ειναι φοιτητες ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ οι αναρχικοι και συνεπως κανουν κακο στο κινημα!
εγω λεω οτι δεν ειανι ολοι φοιτητες,η τουλαχιστον δεν εχουν σχεση με το φοιτητικο κινημα.Ποια ΜΜΕ αναπαραγω γμτ?αφου λεω διαφορετικα πραγματα
Αν το σωμα των κουκουλοφορων ειναι μερος του φοιτητικου κινηματος η αν το φοιτητικο κινημα τους κουκουλωνει ειναι κατι που σε καμια περιπτωση δε θελω να πιστεψω!
Οσο για τους φασιστες που λες,ποτε ειπα οτι δε με πειραζουν?

druid
07-03-2007, 16:06
«Φωτιές» ανάβει στην Πορτογαλία η απόλυση δημοσίων υπαλλήλων που δεν αποδίδουν (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=785139&lngDtrID=245)

Ripper
07-03-2007, 18:21
http://www.youtube.com/watch?v=WHhs3W2HGds&mode=related&search=

ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΟΙ!!!!!!!:angryfire :angryfire :angryfire

BuenosDias
07-03-2007, 19:00
Αυτη τη στιγμη η Βουλη δειχνει συζητηση για το νομο-πλαισιο....

Βουλευτης Κέρκυρας Γεωργιαδης: Πρεπει να καταργηθει το ασυλο, δεν χρειαζεται, ασυλο χρειαζεται η Βόρειο Κορεα αλλα οχι η Ελλαδα
Ειναι πολυ ελαστικος ο Νομος-Πλαισιο, δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι φοιτητες χρειαζονται 4 επιπλεον χρονια
Πρυτανικες εκλογες:και εδω ο Νομος-Πλαισιο ειναι ελαστικος δεν πρεπει να ψηφιζουν ολοι οι φοιτητες, ειναι σαν οι ασθενείς ενός νοσοκομείου να ψηφίζουν τον διευθυντή του νοσοκομείου
:confused: :confused: :confused:
Πως να καταλαβει αφου δειχνει να μην εχει επαφη με την πραγματικότητα.....

edit @ Ripper
Δε νιωθουν τα ατομα...
και αναρχικος να ειναι ο αλλος και τζαμαριες να εχει σπασει και οτι κιαν εχει κανει, συνέλαβε τον...
Αυτοι φορανε τα παντα (στην κυριολεξια) δεν κινδυνεύουν ουτε να καουν ουτε να τραυματιστουν ουτε τιποτα απο αυτες τις βλακείες που ισχυριζονται, και βαρανε οποιο παιδι δουν μπροστα τους με τα γλοπ (ακομα και στο κεφαλι...)

killer_instinct
07-03-2007, 21:12
Σήμερα το πήρα χαμπάρι και βρήκα ένα blog για το γενονός.

Ο Κεμάλ, ο Σταυραετός και οι αλλοι... (http://smyrnaios.blogspot.com/2007/03/blog-post_05.html)

Ήθελα να ήξερα πόσο καθυστερημένος είναι ο εθνικόκαβλος Έλληνας;
Πόσο IQ μωρού έχει στο κεφάλι του; :angryfire

Maki_Maki
07-03-2007, 21:21
Loipon.

OSA LEEI H di\n@...

... x2

:-)

kala_na_pername
07-03-2007, 21:25
deite kai auto....:p

http://www.paspasoee.gr/paliatoustexni.htm
:wavey::wavey:

ChemicaL BurN
07-03-2007, 21:58
Σήμερα το πήρα χαμπάρι και βρήκα ένα blog για το γενονός.

Ο Κεμάλ, ο Σταυραετός και οι αλλοι... (http://smyrnaios.blogspot.com/2007/03/blog-post_05.html)

Ήθελα να ήξερα πόσο καθυστερημένος είναι ο εθνικόκαβλος Έλληνας;
Πόσο IQ μωρού έχει στο κεφάλι του; :angryfire

Και το αποτέλεσμα...

Η τουρκική κυβέρνηση απαγορεύει το youtube
Ή τουλάχιστον προσπαθεί να το απαγορεύσει (http://www.indy.gr/newswire/i-toyrkik-kybernisi-prospathei-na-apagoreysei-to-youtube)

kala_na_pername
07-03-2007, 22:01
Kai allh mia gia na einai sthn prwth selida kai na to dei kosmos...:p

http://www.paspasoee.gr/paliatoustexni.htm

:wavey::wavey:

BuenosDias
07-03-2007, 22:13
Ναι ρε, αλλα αυτα δεν γινονται στη δικια μας δαπ....
Μην εισαι υπερβολικος.....
Μην κινδυνολογείς.....
Η δαπ η δικια μας ειναι πεντακαθαρη και τα καταδικαζει? αυτα τα γεγονοτα ;-) :D

@chemical burn
απο το link σου
""Βέβαια, η πρακτική που χρησιμοποιεί η τουρκική κυβέρνηση μπορεί εύκολα να πρακαμφθεί με μια δύο απλές εντολές οι οποίες έχουν ήδη κυκλοφορουν ευρέως στο διαδίκτυο (σε τουρκικά αλλά και διεθνή sites):

χαχαχαχα........

vaguraw
10-03-2007, 18:17
δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο θρεντ....

διαβαστε το οπωσδηποτε
καταγγελια μεταπτυχιακων απο το οικονομικο της νομικης
ενω αραζανε σε καφε στα εξαρχεια οι μπατσοι μπαγλαρωσανε ολους μαζικα και τους πηγανε στην γαδα ... φασισμος και φακελωμα...
δειτε το οπωσδηποτε παιδια ...

//edit by skarab:
moved...

Dreamsurfer
10-03-2007, 19:29

διαβαστε το οπωσδηποτε
ενω αραζανε σε καφε στα εξαρχεια οι μπατσοι μπαγλαρωσανε ολους μαζικα και τους πηγανε στην γαδα ... φασισμος και φακελωμα...

//edit by skarab:
moved...

hmarton re...
ma pou 8a paei pia a:angryfire yth h katastash...:mad:

Moses
10-03-2007, 19:36
Afta einai klassika kai ginontai apo palia.. egw thimamai filous mou prin apo 4-5 xronia na tous sylamvanoun teleiws anaitia sthn glyfada (!) me mono profanh logo to oti eixan mallia, mousia, mavra rouxa, skoularikia etc na tous kratane sto tmhma gia eksakrivwsh stoixeiwn gia 5 wres (parolo pou eixan kai oi 2 taftothta) kai meta to terastio priksimo kai to klassiko "eimai eksousia kai sas gamaw" stylaki.. tous afhsan eleftherous.. afou profanws den eixan kanei apwlitos tpt.

Pantws toso maziko prwth fora to akouw..

// gia apo katw: speak for yourself.. egw den thelw elegxous :)

Fouskotos
10-03-2007, 19:49
Κι εμένα με έχουν πάει στο τμήμα της Γλυφάδας για εξακρύβωση και μάλιστα με το περιπολικό έτσι στο άσχετο αλλά δεν με ενόχλησε καθόλου... ίσα ίσα κάναμε και το χαβαλέ μας με τους φίλους μου... (και δεν είχα ταυτότητα μαζί μου κι όλας) Που είναι το κακό σε αυτό? Από τη μία θέλουμε ελέγχους κι από την άλλη όταν γίνονται τους κράζουμε ρε παιδιά...

Forin
10-03-2007, 19:54
Εμένα με έχουν πάει 3 φορές για εξακρίβωση, την 3η μάλιστα ο διοικητής του τμήματος μου λέει "πάλι εσυ;;;" και με έδιωξε :D Μάλλον επειδή ήμουν ακόμα 12 και δεν μπορούσα να έχω ταυτότητα :angryfire :angryfire

hooligan13
10-03-2007, 19:58
Κι εμένα με έχουν πάει στο τμήμα της Γλυφάδας για εξακρύβωση και μάλιστα με το περιπολικό έτσι στο άσχετο αλλά δεν με ενόχλησε καθόλου... ίσα ίσα κάναμε και το χαβαλέ μας με τους φίλους μου... (και δεν είχα ταυτότητα μαζί μου κι όλας) Που είναι το κακό σε αυτό? Από τη μία θέλουμε ελέγχους κι από την άλλη όταν γίνονται τους κράζουμε ρε παιδιά...

E afou kanate k plaka tote mallon 8a htan stroumfakia pou sas phgan gia e3ekrubwsh sto stroumfoastunomiko tmhma.
Forane ta idia xrwmata 3ereis.

Ripper
11-03-2007, 18:48

διαβαστε το οπωσδηποτε

//edit by skarab:
moved...

ΤΟ ΜΟΥΝΙ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!:angryfire :angryfire :angryfire

grnemo
11-03-2007, 19:02
Thats the spirit bro!!!!! Περιεκτικός λόγος, αποδοτική και ελπιδοφόρα η φραση. :love2:

emufear
11-03-2007, 20:07
Φυσικά η όξυνση των ημερών οδηγεί σε αντίποινα (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=786155)

killer_instinct
11-03-2007, 21:22
Προσπάθεια «υποδούλωσης» των μαθητών βλέπει ο Αρχιεπίσκοπος στο νέο βιβλίο Ιστορίας (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=786186&lngDtrID=244)

Δε πα να φάει λίγο να μεγαλώσει η κοιλιά! :p

Trifyllenia
11-03-2007, 21:32
Προσπάθεια «υποδούλωσης» των μαθητών βλέπει ο Αρχιεπίσκοπος στο νέο βιβλίο Ιστορίας (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=786186&lngDtrID=244)

Δε πα να φάει λίγο να μεγαλώσει η κοιλιά! :p

Aστο, αστο, άστο.... μια χαρά τα λέει εδώ.
Μια πατάτα και μισή έκανε το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Α...... και τα ολοκαυτώματα τα αναφέρει σε 3 γραμμές ως "καταστροφές".

Οκ....:sleep:

Hellhammer
11-03-2007, 21:37
πωπω δεν τους χαλασε τους μπατσους χθες ετσι;

striker
11-03-2007, 21:48
πωπω δεν τους χαλασε τους μπατσους χθες ετσι;

??????????

killer_instinct
11-03-2007, 21:49
Aστο, αστο, άστο.... μια χαρά τα λέει εδώ.
Μια πατάτα και μισή έκανε το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Οκ....:sleep:

Σορυ ρε trif αλλά το δεδομένο ότι ο Έλληνας πάει πακέτο με το Χ.Ο. δεν μπορώ να το καταλάβω. Το λιγότερο το θεωρώ αναχρονιστικό και εθνικιστικό.
Γιατί ο Έλληνας Μουσουλμάνος/Καθολικος/Βουδιστής/κ.ο.κ είναι λιγότερο Έλληνας από τον Χ.Ο.;

Hellhammer
11-03-2007, 21:52
Φυσικά η όξυνση των ημερών οδηγεί σε αντίποινα (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=786155)

τσεκαρε εδω striker

porosis
11-03-2007, 22:03

διαβαστε το οπωσδηποτε

//edit by skarab:
moved...

ΕΛΕΟC Put the frappe down slowly ήμαρτον!

human
11-03-2007, 23:28
Ρε παιδια,αυτος ο πουστης ο φασιστας ο Πολυδωρας ποτε θα παραιτηθει;;

killer_instinct
11-03-2007, 23:57
Ρε παιδια,αυτος ο πουστης ο φασιστας ο Πολυδωρας ποτε θα παραιτηθει;;

Πότε θα παραιτηθεί ο Β. Πολύδωρας;
Ποτέ!
Πότε θα σταματήσει να δέρνει φοιτητές;
Ποτέ!

Τι θα γίνει;
Χαμός!

:p

Trifyllenia
12-03-2007, 00:01
Πότε θα παραιτηθεί ο Β. Πολύδωρας;
Ποτέ!
Πότε θα σταματήσει να δέρνει φοιτητές;
Ποτέ!

Τι θα γίνει;
Χαμός!

:p

Nομίζω ότι εδώ έρχεται η ώρα του εμπνευσμένου πραγματικά συνθήματος...

"Πούτσα πούτσα ξύλο ξύλο πούτσα ξύλο πούτσα ξύλο πούτσα πούτσα"

emufear
12-03-2007, 00:08
Σα να μη πέρασε μια μέρα.... 17/11/1980 - 8/3/2007 (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=670995)

killer_instinct
12-03-2007, 00:12
Nομίζω ότι εδώ έρχεται η ώρα του εμπνευσμένου πραγματικά συνθήματος...

"Πούτσα πούτσα ξύλο ξύλο πούτσα ξύλο πούτσα ξύλο πούτσα πούτσα"

Χαχαχαχαχα!
Πριν το μαρκάρω είχα βάλει στοίχημα πως θα είναι αυτό! :p

Trifyllenia
12-03-2007, 00:17
Σα να μη πέρασε μια μέρα.... 17/11/1980 - 8/3/2007 (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=670995)

btw, επιτέλους έμαθα ποιοί ήταν αυτοί...
Το πατρικό του μπαμπά μου στα Χανιά είναι Ιακώβου Κουμή(άλλαξε η ονομασία τη δεκαετία του '80 γι'αυτό και επήλθε το Ιακώβου Κουμή να υποθέσω) και σε πιο πέρα δρόμο παλιά ονομαζόταν μια οδός Ματίνας Κανελλοπούλου (τώρα της έχουν αλλάξει πάλι όνομα).
Τουλάχιστον τους τίμησαν σε 2 μικρά στενάκια των Χανίων κάτι είναι κ αυτό...

Απλά αίσχος......:-( :-( :-(

//edit

Ρώτησα τους γονείς μου και μου είπαν το εξής για την ονομασία.
Αρχικά ένας πιο πέρα δρόμος ονομαζόταν Ιακώβου Κουμή λόγω ενός κρητικού αγωνιστή του 1821.Κάπου στα τέλη του '70 άλλαξαν την ονομασία.Αρχές όμως πάλι του '80 2 δρόμοι πίσω από τα στενάκια του λιμανιού (ο ένας εκεί που είναι το πατρικό του πατέρα μου) ονομάστηκε Κουμή Ιακ. προς τιμήν αυτή τη φορά του φοιτητή και πιο πέρα δρόμος Κανελλοπούλου Μ. Ο τελευταίος άλλαξε όμως μετά από 4-5 χρόνια (δε γνωρίζουν λόγο). Εντάξει δε ξέρω τί θα παιζόταν στο Δήμο, πάντως έστω και για λίγα έτη ήταν καλή κίνηση :-( :-(

emufear
12-03-2007, 00:21
btw, επιτέλους έμαθα ποιοί ήταν αυτοί...
Το πατρικό του μπαμπά μου στα Χανιά είναι Ιακώβου Κουμή και σε πιο πέρα δρόμο παλιά ονομαζόταν μια οδός Ματίνας Κανελλοπούλου (τώρα της έχουν αλλάξει όνομα).

Απλά αίσχος......:-( :-( :-(

Η ιστορίας της συνονοματής σου είναι ανατριχιαστική... :-(:-(:-(
Πω... τα γουρούνια :angryfire:angryfire

5 χρόνια μετά Καλτεζάς
το 91 Τεμπονέρας και 4 διαδηλωτές στο κτίριο που καίγεται στη διαδήλωση..

:angryfire:angryfire

Ziko
12-03-2007, 00:23
Γιατι προσωποποιειτε τον αντιπαλο?
Οποιος κι να μπει στα υπουργεια Δημοσιας Ταξης και Παιδειας, δεν προκειται να αλλαξει κατι !
Ισα ισα που το Μαριεττακι ειναι πολυ γλυκο ετσι που κουναει του ωμους της
και ο Βυρων οταν πεταει αυτα τα καθαρευουσιανικα νομιζεις οτι λεει κατι σοβαρο

Trifyllenia
12-03-2007, 00:31
Ισα ισα που το Μαριεττακι ειναι πολυ γλυκο ετσι που κουναει του ωμους της

Ειδικά τώρα που την έχει βάλει avatar o Poseidonas, κάθε φορά που βλέπουμε αυτή τη θεσπέσια μουράκλα μας φτιάχνει η μέρα......:-)

deggial
12-03-2007, 00:31
Γιατι προσωποποιειτε τον αντιπαλο?
Οποιος κι να μπει στα υπουργεια Δημοσιας Ταξης και Παιδειας, δεν προκειται να αλλαξει κατι !

Από τότε που ανέλαβε την θέση ο Πολύδωρας, η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη, καθώς οι απόψεις του ταυτίζονται με αυτές των ακραιότερων στελεχών της ΕΛΑΣ. Ο τρόπος διοίκησης (όπως η επαναφορά της υποχρεωτικής παρακολούθησης θρησκευτικών λειτουργιών κατά την εκπαίδευση) και οι δηλώσεις του (με την ενοχοποίηση ακόμη και της κοινοβουλευτικής αριστεράς) θυμίζουν άλλες, πολύ πιο δυσάρεστες, εποχές.

deggial
12-03-2007, 00:33

Το μάθημα της ιστορίας θα έπρεπε να αλλάξει ριζικά, ως προς την νοοτροπία του. Αντί για αποστήθιση γεγονότων, θα έπρεπε να επικεντρώνεται το μάθημα στην διερεύνηση της ιστορίας, των εντοπισμό των αιτιών των γεγονότων και των πολιτισμικών και ιστορικών συγκυριών γύρω από τις οποίες γίνονται ιστορικές αλλαγές.

Δεν έχει νόημα να τσακωνόμαστε ποιά είναι η ιστορική αλήθεια, ούτε το κράτος έχει κανένα ρόλο, άμεσα ή έμμεσα, να επιλέγει την επίσημη εκδοχή της ιστορίας.

vaguraw
12-03-2007, 00:33
Χαχαχαχαχα!
Πριν το μαρκάρω είχα βάλει στοίχημα πως θα είναι αυτό! :p

kai einai kai la8os...
to original einai

poutsa poutsa
xylo xylo
poutsa xylo
xylo poutsa
poutsa xylo

pisw sto lagoumi mou.....

killer_instinct
12-03-2007, 04:41
Τι μαθαίνουν για μας οι μαθητές (http://www.edra.gr/modules1.php?name=News&file=article&sid=30339)

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για το τι μαθαίνουν οι μαθητές των γειτονικών χωρών για εμάς!

Ripper
13-03-2007, 02:13

ΠΙΠΑ Herb!!!!!!!!!!!

Τον ήπιατε κωλόμπατσοι ε????????:angryfire

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/786155_b.jpg

deggial
13-03-2007, 17:05
Το μόνο αποτέλεσμα τέτοιων πράξεων είναι να έχουν διπλάσια όρεξη τα ΜΑΤ να δείρουν όποιον βρουν μπροστά τους στις διαδηλώσεις.

Και μετά θα λέμε πάλι τα ίδια για τα ΜΑΤ και την βία, αλλά μαγικώς όταν το θύμα είναι αστυνομικός όλα είναι ωραία και καλά.

BlackClad
13-03-2007, 18:24
Καταγγελια Φοιτητη (http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=17460260)

Ripper
13-03-2007, 18:37
Το μόνο αποτέλεσμα τέτοιων πράξεων είναι να έχουν διπλάσια όρεξη τα ΜΑΤ να δείρουν όποιον βρουν μπροστά τους στις διαδηλώσεις.

Και μετά από λίγες μέρες θα γεμίσουν τα νοσοκομεία (και ίσως τα νεκροτομεία) με μπάτσους..............

Δεν θα κάνανε ντου οι κουκουλοφόροι στους μπάτσους έτσι..........
Κάτι προηγήθηκε την περασμένη Πέμπτη...........

killer_instinct
13-03-2007, 18:41

Και μετά θα λέμε πάλι τα ίδια για τα ΜΑΤ και την βία, αλλά μαγικώς όταν το θύμα είναι αστυνομικός όλα είναι ωραία και καλά.

Μπα.
Αν έρθεις σε πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο θα δεις πως οι μπάτσοι έχουν πάντα ν-πλάσια όρεξη από το προηγούμενο για ξύλο! :p:D

deggial
13-03-2007, 19:02
Και μετά από λίγες μέρες θα γεμίσουν τα νοσοκομεία (και ίσως τα νεκροτομεία) με μπάτσους..............

Δεν θα κάνανε ντου οι κουκουλοφόροι στους μπάτσους έτσι..........
Κάτι προηγήθηκε την περασμένη Πέμπτη...........

Δεν διαφωνώ πως κάτι προηγήθηκε, ούτε μπορώ να καταλάβω πώς από τα λεγόμενα μου θα μπορούσε να βγει τέτοιο συμπέρασμα, ιδιαίτερα όταν έχω γράψει τόσες φορές για την αλόγιστη βία των ΜΑΤ.

Το γεγονός αυτό, όμως, δε μου λέει τίποτε. Δε δικαιολογούνται τα αντίποινα, διότι δεν προκύπτει τίποτε θετικό από αυτά. Αντιθέτως, συμβάλουν στην δημιουργία ενός βίαιου κλίματος που θα πλήξει ακόμη περισσότερο τους (έννομους) διαδηλωτές.

Moses
13-03-2007, 23:29

To enas diadiloths na viopragisei se ena MATatzh einai ena egglima.
To enas matatzhs na viopragisei se ena diadiloth einai kataxrhsh eksousias.

To deftero einai poly xeirotero gia thn koinwnia mas. Den mporei na ta valoume ola sto idio tsouvali..

deggial
14-03-2007, 01:02

To deftero einai poly xeirotero gia thn koinwnia mas. Den mporei na ta valoume ola sto idio tsouvali..

Πάμε πάλι. Δεν διαφωνώ. Αλλά η συμπεριφορά των ΜΑΤατζήδων δεν δικαιολογεί την βίαιη συμπεριφορά των υπολοίπων.

jesu
14-03-2007, 01:52
http://www.polydoras.gr/images/texts/orthodoxia_.doc

*συγκίνηση*

Moses
14-03-2007, 02:10
Πάμε πάλι. Δεν διαφωνώ. Αλλά η συμπεριφορά των ΜΑΤατζήδων δεν δικαιολογεί την βίαιη συμπεριφορά των υπολοίπων.

Oute egw diafwnw me afto pou les.. apla thewrw epikyndino lathos na ginontai tetoies sygkriseis.

Opws episeis thewrw egklimatikes tis apopseis pou lene oti afton pou spaei vitrines/amaksia/kameres kala kanoun kai tous varane ta MAT. Akoma kai sth varvarh eye for an eye dikaiwsynh tou parelthontos h poinh pote den htan megaliterh apo to egglima to idio. Ypotithete oti sthn dhmokratikh mas xwra h via apagorevete syntagmatika kai h monh nomimh poinh einai h fylakish kai h xrimatikh.

Gia tous logous aftous den nomizw oti einai swsto na kanoume tetoiou eidous sygkriseis.

Ripper
14-03-2007, 03:56

x2!!!!

Από την άλλη, αφού ο νόμος δεν μπορεί όπως φαίνεται ν'αγγίξει τους μπάτσους, δε λυπάμαι κι όλας με τέτοια σκηνικά, κι ας ξέρω πως δεν είναι σωστά.......

MK2
14-03-2007, 15:09
Αν πας να διεκδικήσεις από το αφεντικό σου αυτά που θεωρείς πως σου ανήκουν και σου κλέβει και τελικά σε δαγκώσει ο σκύλος του εσύ με ποιον θα τα βάλεις πάλι με το αφεντικό ή με τον σκύλο;
Αν κερδίσεις τον σκύλο και τον σκοτώσεις έχεις κάνει το 1/10 της δουλειάς τώρα σου μένει να πας στο αφεντικό σου και να αγωνιστείς για τον σοβαρό σκοπό. Όσο αναλώνεσαι στο κοπρόσκυλο τόσο χαίρεται το αφεντικό, όσο χάνεις δυνάμεις και σε απορροφά ο φύλακας τόσο πιο πολύ χρόνο κερδίζει ο πραγματικός σου αντίπαλος.
Δεν υπάρχει ούτε βεντέτα ούτε άσβεστο μίσος, δεν επιθυμώ την θανάτωση των αντρών των δυνάμεων καταστολής αλλά της ιδέας των δυνάμεων καταστολής. Γι'αυτό το νου σας μάγκες στην πορεία, το μίσος και το θόλωμα είναι κακοί σύμβουλοι σε τέτοιες περιπτώσεις, οργή και αγανάκτιση ειναι εκρηκτικό μίγμα το οποίο θέλει νηφαλιότητα για να το χειριστείς.

Σκοπός μας είναι άλλος και όχι απάντηση στην βεντέτα ματ-διαδηλωτές. Αν μας εμποδίσουν να κάνουμε αυτό που θέλουμε τότε δεκτό, αν μας επιτεθούν με μίσος όπως τόσες φορές να αμυνθούμε όλοι μαζί και να μην περιμένουμε από το πουθενά βοήθεια. Και θα διαδηλώσουμε και δεν θα έχουμε τραυματίες και δεν θα ρισκάρουμε πάλι ανθρώπινες ζωές.

Και την πέμπτη το νου σας πολύ, το πανηγύρι έχει στηθεί καιρό τώρα και σιγα σιγά το πάζλ τελειώνει, ζητάνε πλαστικές σφαίρες τα ματ, οι ειδικοί φρουροί πήραν όπλα κρότου-λάμψης, νέα σοδειά δακρυγόνων και χημικών, πυροβολισμοί στον αέρα κτλ...
Μακάρι να βγω υπερβολικά καχύποπτος και μαλάκας. Θα μου δώσω μεγάλη χαρά.

Feanar_Gilestel
16-03-2007, 01:17
Είδα το εξής ενδιαφέρον στην εκπομπή της ΝΕΤ <<Σαν Σήμερα...>> και λεω απλα να το αναφέρω.
Σαν σήμερα -έστω,"σαν εχτές",αφού πέρασε η μέρα :Ρ - ,πριν απο 53-54 χρόνια η κυβερνηση Καραμανλή senior κατέθεσε ψήφισμα για να δοθεί για τον γάμο της πριγκίπησας Σοφίας με τον Χουάν Καρλος το εξωφρενικό ποσό -για την εποχή- των 8.000.000 δραχμών σαν "προίκα".Τα άλλα δύο κόμματα της βουλής απείχαν απο την ψήφιση.Για δές που όλα τριγύρω αλλάζουνε και όλα ίδια μένουν,που λέει και το τραγούδι...

emufear
16-03-2007, 02:18
ΕΕ: «Φακέλωμα» και για τα βρέφη εξετάζουν οι «27» (http://www.lawnet.gr/news.asp?cat=2&article=13088)

Οι κυβερνήσεις των «27» της ΕΕ εξετάζουν σοβαρά το ενδεχόμενο λήψης δακτυλικών αποτυπωμάτων ακόμη και από βρέφη, στο πλαίσιο των μέτρων που προωθεί η Ένωση για την καταπολέμηση της τρομοκρατίας.

Ήδη τα μέλη της Ε.Ε. έχουν καταλήξει στην υποχρεωτική λήψη των αποτυπωμάτων από το 12ο έτος της ηλικίας για όλες τις χώρες-μέλη και σε μικρότερη ηλικία για όποιο κράτος το προκρίνει. Χαρακτηριστικό δε, είναι το παράδειγμα της Βρετανίας, όπου εφαρμόζεται η λήψη αποτυπωμάτων από το 5ο έτος.

Όπως φαίνεται από τα πρακτικά των συζητήσεων της Επιτροπής, που επικαλείται η εφημερίδα «Τα ΝΕΑ», μέχρι στιγμής το 6ο έτος κρίθηκε γενικώς η καλύτερη ηλικία για τη λήψη δακτυλικών αποτυπωμάτων, για τον απλούστατο λόγο ότι σε μικρότερη ηλικία απαιτείται- όπως λένε οι ειδικοί- πιο εξελιγμένη τεχνολογία για την επεξεργασία τους.

Είμαστε τρομοκράτες. είμαστε τρομοκράτες...
κι οι μασκοφόροι εργάτες, τρομοκράτες ήταν κι αυτοί.

17. Trezegoal
16-03-2007, 02:26
ΕΕ: «Φακέλωμα» και για τα βρέφη εξετάζουν οι «27» (http://www.lawnet.gr/news.asp?cat=2&article=13088)

Οι κυβερνήσεις των «27» της ΕΕ εξετάζουν σοβαρά το ενδεχόμενο λήψης δακτυλικών αποτυπωμάτων ακόμη και από βρέφη, στο πλαίσιο των μέτρων που προωθεί η Ένωση για την καταπολέμηση της τρομοκρατίας.

Ήδη τα μέλη της Ε.Ε. έχουν καταλήξει στην υποχρεωτική λήψη των αποτυπωμάτων από το 12ο έτος της ηλικίας για όλες τις χώρες-μέλη και σε μικρότερη ηλικία για όποιο κράτος το προκρίνει. Χαρακτηριστικό δε, είναι το παράδειγμα της Βρετανίας, όπου εφαρμόζεται η λήψη αποτυπωμάτων από το 5ο έτος.

Όπως φαίνεται από τα πρακτικά των συζητήσεων της Επιτροπής, που επικαλείται η εφημερίδα «Τα ΝΕΑ», μέχρι στιγμής το 6ο έτος κρίθηκε γενικώς η καλύτερη ηλικία για τη λήψη δακτυλικών αποτυπωμάτων, για τον απλούστατο λόγο ότι σε μικρότερη ηλικία απαιτείται- όπως λένε οι ειδικοί- πιο εξελιγμένη τεχνολογία για την επεξεργασία τους.

Είμαστε τρομοκράτες. είμαστε τρομοκράτες...
κι οι μασκοφόροι εργάτες, τρομοκράτες ήταν κι αυτοί.

San Hollywoodiani tainia epistimonikis fantasias tha ginoyme sto telos...

:D :D :D

noegr
16-03-2007, 03:08
San Hollywoodiani tainia epistimonikis fantasias tha ginoyme sto telos...

:D :D :D

Γιατί ρε συ?
Καλά κάνουν....
δεν είδες τι είναι ικανός να κάνει ο Stewie στο Family Guy?:D :D

backgroundman
17-03-2007, 13:19
ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΕΝΟΣ ΣΥΛΛΗΦΘΕΝΤΑ

Από email που έστειλε ένας από τους συλληφθέντες στη mail list των φοιτητών στους Μηχανικούς Η/Υ της Πάτρας. Το μήνυμα αντίστοιχα προωθήθηκε στη mail list του πανεπιστημίου Κρήτης και αφορά την μεταχείρηση των φοιτητών που συλλήφθηκαν στην διαδήλωση της Πεμπτης 8/3/2007

Παράθεση:

Κατ'' αρχάς ζητώ συγγνώμη σε όσους θεωρήσουν αυτό το e-mail spam,
εν τούτοις συνεχίζω να θεωρώ ότι το θέμα είναι αρκετά σημαντικό
ώστε να λάβουν όλα τα μέλη του συλλόγου άμεση γνώση. Επίσης, ζητώ
να με συγχωρήσετε που δεν ήμουν στη γενική συνέλευση για να πω αυτά
που θα σας πω, αλλά δεν μπόρεσα τελικά να κατέβω στην Πάτρα στην
ώρα μου. Θα λείπω και από την επόμενη Γ.Σ., αφού θα είμαι εν
αναμονή του δικαστηρίου.

Να σημειώσω ότι δεν ανήκω σε καμία παράταξη, και πιστεύω ότι οι φίλοι
φοιτητές που ανήκουν σε οποιαδήποτε παράταξη θα διαβάσουν το κείμενο,
παρά το γεγονός ότι εγώ δεν ανήκω κάπου.

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος (αν και δεν νομίζω να τα καταφέρω) στην
περιγραφή των γεγονότων, μιας και λίγο πολύ θα τα έχετε ακούσει
(παραμορφωμένα) στις ειδήσεις. Επίσης, συγχωρήστε την απουσία λογοκρισίας
στις άσεμνες λέξεις, αλλά θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να κρυβόμαστε πίσω
απ'' τα δάχτυλα μας και να προβάλλουμε μία πλασματική ηθικολαγνεία. Τα
πράγματα αυτά συμβαίνουν και ακούγονται καθημερινά, και θεωρώ ότι αυτός
που προσβάλλεται ακούγοντας ωμά αυτές τις λέξεις είναι ανειλικρινής πρώτα
στον εαυτό του, και έπειτα στους συνανθρώπους του.

Είμαι ένας από τους 49 συλληφθέντες της 08/03/2007. Με προσήγαγαν μαζί
με άλλα 48 παιδιά από το ίδιο σημείο (από τη νησίδα που υπάρχει στη γωνία
Μ.Βρετανία και Βας. Σοφίας) στη ΓΑΔΑ, άνευ λόγου και αιτίας. Ήμουν από τους
λίγους τυχερούς που δεν έφαγαν ξύλο και πραγματικά ακόμα απορώ πως την γλύτωσα.
Δεν κατάφερα να ξεφύγω αφού, όπως θα έχετε δει στα βίντεο, μας κύκλωσαν περί
τους 100 και παραπάνω αστυνομικοί και μας εξήγησαν με τον πλέον αποτελεσματικό
τρόπο πως νοιώθει μία κατσαρίδα όταν, αφού την έχεις ψεκάσει 10 φορές με AROXOL,
συνεχίζεις επίμονα να την βαράς με μία παντόφλα. Τη στιγμή εκείνη είχα κάτσει
κάτω σκυμμένος και περίμενα απλά να με δείρουν. Οι ατάκες των αστυνομικών
συνοψίζονταν στο «Έτσι, έτσι, στα τέσσερα πρέπει να είστε». Πέρα από την
ασφυξία λόγω των χημικών και της φυσούνας που έφαγα στο πρόσωπο, γύρω μου
άκουγα πολύ δυνατά τις κραυγές των παιδιών που έβλεπα να χτυπάνε με μεγάλη
μανία οι κ. αστυνομικοί. Πλέον κατάλαβα ακόμα πιο ζωντανά γιατί ο κόσμος τους λέει
μπάτσους,και ελπίζω να έχετε καταλάβει και εσείς. Κάποια στιγμή κάποιος ΜΑΤατζής
με έδωσε σε κάποιον άλλο να με πάει στην κλούβα. Τα «γ*** τη μάνα σου ρε μ***»
από τους φίλους αστυνομικούς έδιναν και έπαιρναν, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο.
Μία κοπέλα που δεν μπορούσε να αναπνεύσει και ήταν έτοιμη να λιποθυμήσει
είπε στους ΜΑΤατζήδες «θα λιποθυμήσω», και αυτοί της απάντησαν «Λιποθύμα τώρα
να σε γ******** και από πάνω».

Με έβαλαν στην κλούβα και περιέργως δεν μου πέρασαν χειροπέδες.
Χειροπέδες έβαλαν στους μισούς από εμάς και στους περισσότερους
τις έβγαλαν στην κλούβα. Σε μερικά παιδιά τις άφησαν, έτσι για
τιμωρία. Μέσα στην κλούβα είχαμε ένα παιδί με ανοιγμένο κεφάλι,
μία κοπέλα με σκισμένο φρύδι, ένα παιδί με σπασμένη μύτη, έναν
άλλο με μισή μπλούζα και χέρι που σχεδόν δεν κούναγε (ρήξη μυών
πίσω απ'' τον καρπό), ένα κάρο παιδιά με μελανιές και καρούμπαλα
και άλλους που πιθανότατα ξεχνάω. Ζητάγαμε επίμονα γιατρό και
φωνάζαμε συνέχεια (αφού ξέραμε ότι δεν είχαμε κάνει τίποτα απολύτως)
και ρωτάγαμε γιατί μας είχαν μαζέψει. Προφανώς δεν υπήρχε απάντηση,
και προφανώς ούτε γιατρός. Μάλιστα ένας «άνδρας των ΜΑΤ» φόρεσε και
την αντιασφυξιογόνο του(!!!) μέσα στην κλούβα, προφανώς για να μας
φοβίσει.

Κάποια στιγμή (κατά τις 7 το απόγευμα) φτάσαμε στη ΓΑΔΑ όπου ακόμα
δεν ξέραμε γιατί μας πάνε. Μας ανέβασαν στον 11ο όροφο, τα κινητά
απαγορεύονταν, αλλά εμείς τα βγάζαμε στη ζούλα μέσα στο γενικότερο
χάος που επικρατούσε.

Στον 11ο μας πέταξαν σ'' ένα διάδρομο και άρχισε η διαδικασία του
πολέμου των νεύρων.

(Ατάκα ασφαλίτη όταν μας πήγαν στο διάδρομο: «Ρε τι μ****** είμαστε,
τι μ******* κάνουμε, τι είναι αυτά που φέραμε εδώ?». Την ψιθύρισε ένα
ασφαλήτης σε έναν άλλο, και ήμουν αρκετά κοντά να το ακούσω).

Ήμασταν χάμω μες τη βρώμα και τις γόπες, σε ένα διάδρομο 2.50 επί 12 μέτρα
(περίπου), 49 άτομα, μεταξύ των οποίων 20 περίπου κοπέλες, ο ένας πάνω στον
άλλο, με ασφαλήτες να περνάνε συνέχεια από πάνω μας για να μας σπάσουν
τα νεύρα. Κουνιόμουν, και έβηχα από τα χημικά που έβγαζαν τα ρούχα τα δικά μου
και των άλλων. Μας έκαναν σωματικό έλεγχο (γυμνό για όσους δεν γνωρίζουν),
χωρίς ακόμα να μας λένε γιατί μας έχουν προσάγει, και χωρίς γιατρό για τα
χτυπημένα παιδιά.

Οι προκλητικές ατάκες έδιναν κ έπαιρναν. Επαφή με δικηγόρο δεν υπήρχε,
και δεν υπήρξε για 19 ώρες !!!! Μας πήραν δακτυλικά αποτυπώματα, πράγμα που
είναι παράνομο χωρίς κατηγορίες και αφού ήδη μας είχαν κάνει εξακρίβωση. Απλά
μας τρομοκρατούσαν.

Κατά τη διάρκεια της νύχτας μας έφεραν την εντολή σύλληψης να υπογράψουμε,
όπου λέει είχαμε συλληφθεί για διατάραξη κοινής ειρήνης και «εγκληματική
οργάνωση» (έτσι έλεγε το χαρτί). Προφανώς και δεν υπέγραψε κανείς, και ζητούσαμε
πολύ έντονα δικηγόρο. Αρχικά είχαμε πάει μόνο για απλή προσαγωγή, και η εντολή
σύλληψης εμφανίστηκε ως δια μαγείας μετά τις 1 το βράδυ (αφού είχαμε ήδη 5
ώρες χωρίς δικηγόρο και γιατρό στη ΓΑΔΑ). Κάποια στιγμή ήρθε και έναν υποτιθέμενος
εισαγγελέας και μας έβαλε να συντάξουμε απολογία ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟ, πράγμα παράνομο
και ανήκουστο. Οι κατηγορία, για 45 (οι 4 νομίζω είχαν ελάχιστα διαφορετική)
άτομα?

«Ο κατηγορούμενος συμμετείχε σε κομμάτι της πορείας που αποκόπηκε από τον
κύριο όγκο της και επιτέθηκε στους άνδρες της αστυνομίας με πέτρες, μάρμαρα
και ξύλα. Κατά την σύλληψη του άφησε στο έδαφος 1 ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΜΑΣΚΑ,
2 ΑΝΤΙΑΣΦΥΞΙΟΓΟΝΕΣ ΜΑΣΚΕΣ, 1 ΒΑΡΙΟΠΟΥΛΑ, 1 ΣΦΕΝΤΟΝΑ, 1 ΠΑΛΟΥΚΙ, ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΜΑΡΜΑΡΑ».

Του τέστην, αφήσαμε κάτω 90 αντιασφυξιογόνες, 45 βαριοπούλες , 45 σφεντόνες,
και υπολογίζω περί τις 150-200 πέτρες. Δεν ξέρω αν γελάτε, αλλά μ'' αυτές τις
αδιανόητες κατηγορίες είναι πιθανή η καταδίκη. Οι περισσότεροι δεν υπέγραψαν,
εγώ δήλωσα αθώος και ότι αρνούμαι τις αστείες αυτές κατηγορίες και ότι θα
μιλήσω μόνο παρουσία δικηγόρου, και υπέγραψα.

Τους τραυματίες τους πήγαν στις 4 το πρωί στον Ερυθρό σταυρό (9 ώρες αργότερα).
Σε μερικά παιδιά δεν μπόρεσαν να κάνουν ράμματα που χρειαζόταν, γιατί οι
πληγές είχαν κλείσει.

Φαί δεν είχαμε. Αγοράσαμε με ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΕΞΟΔΑ κρουασάν από το κυλικείο,
στις 2 το βράδυ. Μαζέψαμε όλοι μαζί τα λεφτά και πήγαν 2 παιδιά από εμάς
συνοδεία 6 αστυνομικών (έπιασαν την Αλ κάιντα οι μ******) να τα φέρουν.
35 παιδιά ήταν από Θες/νίκη, όπως φαντάζεστε κανείς δεν έχει φάει κάτι
ιδιαίτερο μες τη μέρα. Αντιστοιχούσαν για 19 ώρες, 2,5 κρουασάν στον καθένα
και 1/15 του πακέτου των τσίπς. Νερό απ'' τον ψύκτη και απουσία χαρτιού υγείας.

Κοιμηθήκαμε στον διάδρομο αυτό που είχε και γραφεία, ακουμπώντας
με τον απέναντι μας τα γόνατά μας που ήταν λυγισμένα για να χωρέσουμε.
Συνέχεια πέρναγαν οι ασφαλήτες από πάνω μας για να μας ξυπνάνε,
και κάθε λίγο και λιγάκι προέκυπτε και μία άλλη γραφειοκρατική βλακεία
για να μην κοιμόμαστε.

Την επομένη το πρωί μας φωτογράφησαν, και περιμέναμε από τις 9 που υποτίθεται
θα μας πήγαιναν στην Ευελπίδων μέχρι τις 7 το απόγευμα που μας πήγαν τελικά.

Βλέπετε, η γραφειοκρατία ζει και βασιλεύει, και μία χαρά εξυπηρετεί τους
σκοπούς της. Στις 2 περίπου επιτέλους είδαμε τους δικηγόρους, και μας έφεραν
μερικά κρουασάν παραπάνω και φρυγανιές, και τσιγάρα στα παιδιά (κακή επιλογή
γιατί ο χώρος έγινε απίστευτα αποπνικτικός). Κατά τις 16:30 μας έφεραν και
φασολάδα, ευγενική χορηγία της ΕΛ.ΑΣ. (νομίζω).
Συνέχεια μας τρομοκρατούσαν λέγοντας μας ότι θα μείνουμε και άλλη μέρα μέσα
τελικά, γιατί η γραφειοκρατία είχε καθυστερήσει τις διαδικασίες κ δεν θα
προλαβαίναμε το αυτόφωρο.

Περάσαμε ευτυχώς μετά από χίλια βάσανα από τον εισαγγελέα (πράγμα που σήμαινε
ότι θα περνάγαμε αυτόφωρο), ο οποίος πρωτοφανώς ήρθε στη ΓΑΔΑ παρόλο που ο
νόμος λέει ότι δεν μετακινείται από την έδρα του και ότι οι κατηγορούμενοι
πάνε σ'' αυτόν. Να χιλιοευχαριστήσω εδώ όλα τα παιδιά που εξέφρασαν την αλληλεγγύη
τους έξω από τη ΓΑΔΑ. Τους ακούγαμε έξω από το παράθυρο του εισαγγελέα που ήταν
στον 6ο όροφο να φωνάζουν και ήταν απίστευτη η ψυχολογική βοήθεια (στο διάδρομο
που μέναμε δεν είχαμε παράθυρα). Η αλληλεγγύη βοηθά πραγματικά πολύ και είναι
ανεξάρτητη κομματικών φραγμών.

Μας έδεσαν λοιπόν με χειροπέδες μεταξύ μας και μας μετέφεραν συνοδεία 25
ασφαλητών και δεν ξέρω και γω πόσων ένστολων στα δικαστήρια με κλούβες.
Οι κλούβες είχαν κελιά των τεσσάρων που κανονικά δεν χωράγανε ούτε 2 άτομα,
και έκλειναν ερμητικά με σιδερένιους τοίχους που είχαν μόνο μικρές τρυπούλες
για να παίρνεις αέρα. Δεν ξέρω καν πόσοι αστυνομικοί και ζητάδες και περιπολικά
μας ακολουθούσαν και άνοιγαν τον δρόμο, αλλά ακούγονταν πολλοί (είπαμε, έπιασαν
την Αλ Κάιντα οι μ******).

Στο δικαστήριο και έπειτα από 24 ώρες κράτησης και αϋπνίας πρακτικά, μπορέσαμε
να δούμε για μία στιγμή και από μακριά τους γονείς μας. Μερικοί κατάφεραν και
μπήκαν και στο δικαστήριο για λίγο, άλλους δεν τους αφήσανε καν. Και άρχισε το
θέατρο του παραλόγου.

Αφού μας κάθισαν αλφαβητικά και ο καθένας ανακοίνωσε τη σχολή του, οι 30 περίπου
δικηγόροι που ήταν μέσα στην αίθουσα ζήτησαν την τριήμερη αναβολή που δικαιούται
οποιοσδήποτε συλληφθέντας για να ετοιμάσει την απολογία του. Η μόνη περίπτωση να
μην σε αφήσουν να φύγεις ελεύθερος από κει για το τριήμερο είναι ή να μην έχεις
καθαρό ποινικό μητρώο, ή να μην έχεις γνωστή κατοικία, ή η κατηγορία σου να είναι
πολύ βαριά, ή γενικά να συντρέχει κάποιος λόγος που να σε καθιστά ύποπτο φυγής.

Διακόπτουν λοιπόν αι «αδιάβλητοι» δικασταί για 5 (και καλά) λεπτά, και επιστρέφουν
μετά από 50!!!!!!!!!

Λέει λοιπόν ο εισαγγελέας, με σίγουρη, τρεμάμενη φωνή:

«Σέβομαι την ιδιότητα του φοιτητή, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν τους αφήσουμε
ελεύθερους το τριήμερο δεν θα επαναλάβουν τις πράξεις που έκαναν, και άρα
εισηγούμαι την τριήμερη κράτησή τους»

Ο γελοίος λοιπόν αυτός άνθρωπος δεν δίστασε και δεν ντράπηκε να μας καταδικάσει
σε τελείως άκυρη χρονική στιγμή, τη στιγμή που έπρεπε να εξετάσει αν ήμασταν
γνωστοί εγκληματίες και ύποπτοι φυγής. Δεν μπορώ καν να μετρήσω (γιατί δεν ξέρω
ακριβώς) πόσους δικονομικούς νόμους παρέβη εκείνο το δικαστήριο. Σαφής στόχος
αυτής της εισήγησης ήταν η προληπτική και παραδειγματική τιμωρία μας επειδή
συμμετείχαμε στην πορεία. Στα 50 λεπτά που μεσολάβησαν, φαντάζομαι (και όλοι οι
δικηγόροι το ίδιο φαντάστηκαν) ότι αυτός ο π****** (και συγχωρήστε το μένος
παρακαλώ) πήρε και δέχτηκε τηλέφωνα από πολύ ψηλά. Οι δικηγόροι έπεσαν απ'' τα
σύννεφα και άρχισαν να τραβάνε τα μαλλιά τους, και μέσα από μία αστεία και
υποτιμητική για την υποτιθέμενη «δημοκρατία» μας διαδικασία, που κράτησε δυόμιση
ώρες, έπεισαν το τριμελές πλημμελειοδικείο ναι πλειοψηφήσει (!!!!!!!!! και όχι
ομόφωνα) να διατάξει την άρση της κράτησης μας.

Η αξιότιμη πρόεδρος,θεωρούσε ότι έπρεπε να φύγουν μόνο οι τραυματίες,
πρόταση χωρίς καμία δικονομική λογική.

Τελικά κρατήθηκε ένα παιδί, ο Κώστας, που δεν ήταν φοιτητής και άρα ανήκε
σε πιο ευαίσθητη κοινωνική μερίδα, και δεν είχε αυτή τη «νεφελώδη» ασυλία
της ιδιότητας του φοιτητή που χαρακτήριζε τους υπόλοιπους. Γι'' αυτό και
παρόλο που τον έπιασαν μαζί με μας του φόρτωσαν και απόπειρα σωματικής
βλάβης σε συγκεκριμένο αστυνομικό. Τα παιδία που φορτώθηκαν με τα κακουργήματα
εξετάζονταν ξεχωριστά, και έμειναν προφανώς μέσα σε συνθήκες χειρότερες απ'' τις
δικές μας.

Τη Δευτέρα το πρωί πήγαμε στο δικαστήριο πάλι. Τη δικογραφία την έλαβαν οι
δικηγόροι στις 11:30 και εμείς δικαζόμασταν στις 12. Πήγαμε να μπούμε στην
αίθουσα οι πρώτοι κατηγορούμενοι κατά τις 4 αν θυμάμαι σωστά. Μέσα λοιπόν
στην αίθουσα ήταν οι δικηγόροι, 30 περίπου ασφαλήτες, και περίπου 15-20 ένστολοι
αστυνομικοί. Έξω από την αίθουσα υπήρχαν παρατεταγμένα ΜΑΤ. Οι γονείς
διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα, αφού οι μπάτσοι και οι δικαστές δεν τους άφησαν
να μπουν με τη δικαιολογία ότι «δεν χώραγαν στην αίθουσα»!!!

Πώς να χωρέσουν,με 50 αστυνομικούς και 49 κατηγορούμενους??????
Είπαμε, έπιασαν την Αλ Κάιντα, οι μ******.

Ξεκίνησε η δίκη με τους γονείς απ'' έξω, οι δικηγόροι σύσσωμοι ζήτησαν αναβολή
εντός του 15μέρου λόγω του ότι έλαβαν πολύ αργά τη δικογραφία. Και λίγο πριν
κάνει την εισήγηση η εισαγγελέας , ακούμε από τον διάδρομο φωνές και φασαρία.

Μπαίνει ένας μέσα στο δικαστήριο και φωνάζει «Ένα γιατρό, ένα γιατρό, έπεσαν
δακρυγόνα έξω από το δικαστήριο». Φοβερή αναμπουμπούλα, αφού τα χημικά άρχισαν
να πιάνουν και εμάς που ήμασταν μέσα στην αίθουσα. Ένας πατέρας προσπάθησε να
μπει μέσα και έφαγε κάτι ψιλές με τα γκλομπ, ενώ ένας αλήτης ΜΑΤατζής τον ψέκασε
εξ'' επαφής στο πρόσωπο. Σημειώνω εδώ ότι αυτό μπορεί να αποβεί μοιραίο και
απαγορεύεται ρητά ακόμα και από την αστική δικαιοσύνη. Ο άνθρωπος λιποθύμησε
και έγινε μπλε, έτρεξαν κάποιοι να τον βοηθήσουν, κάποιες άλλες μανάδες έπεσαν
στα σκαλιά της εισόδου του δικαστηρίου, γενικά φοβερή αναταραχή. Δεν ξέρω άλλες
λεπτομέρειες του τι έγινε έξω αφού ήμουν μέσα, αλλά ξέρω ότι η εισαγγελέας
έτρεμε και αυτή λέγοντας ότι προτείνει να πάρουμε την αναβολή. Επίσης ξέρω ότι
οι ένστολοι που ήταν μέσα αναρωτιόντουσαν δυνατά, πώς είναι δυνατόν να έχουν
τόσο μ****** συναδέλφους. Να σημειώσω εδώ ότι υπάρχει συγκεκριμένος νόμος που
απαγορεύει τη χρήση των χημικών μέσα στα δικαστήρια συγκεκριμένα. Στο Ελλαδιστάν
όμως, κάτι τρέχει στα γύφτικα. Με τα πολλά φύγαμε, και μετά από λίγες ακόμα
μικροαναταραχές.

Θα περάσει η τρομοκρατία? Πρέπει όλοι μας να αναρωτηθούμε, και να μην
απαντήσουμε επιπόλαια όχι. Γιατί αν δεν θέλουμε να περάσει, απαιτούνται
πολλά περισσότερα από αυτά που κάνουμε, και το τελευταίο που πρέπει να μας
απασχολεί είναι η κοντόφθαλμη τρομολαγνεία που χαρακτηρίζει την πραγματικά
χαμένη (και όχι αναβεβλημένη) εξεταστική. Το πρόβλημα μάλλον είναι αρκετά
πιο ευρύ, και ελπίζω να μπορέσουν να το δουν αρκετοί άνθρωποι.

Ας αναρωτηθούμε λίγο για το πανεπιστήμιο που υπερασπίζουμε και για την κοινωνία
που ζούμε γενικότερα, τώρα που έχουμε την πολυτέλεια να το κάνουμε. Θα μπορούσε
κάλλιστα να είναι οποιοσδήποτε από εσάς στην θέση μου. Ας αναρωτηθούμε λίγο για
την «δημοκρατία» μας. Πιστεύω πως ο καθένας πρέπει να αναλάβει δράση ανάλογα με
το πώς εκείνος θεωρεί σωστό, και όχι μόνο στα πλαίσια μίας παράταξης. Σας παρακαλώ
να είστε δυναμικοί την Πέμπτη, αλλά και κάθε μέρα. Εγώ λόγω της κρατικής τρομοκρατίας
δεν μπορώ να έρθω στην πορεία, για να μην επιβαρύνω την θέση μου, και με μία έννοια,
η κυβέρνηση πέτυχε αυτό που ήθελε. Και μην ξεχνάτε ότι ακόμα 11 φοιτητές και
ένας εργαζόμενος βαρύνονται με χειρότερες κατηγορίες απ'' τις δικές μου, και μόνο
από τύχη δεν μου φόρτωσαν και εμένα τις ίδιες. Οι 12 αυτοί άνθρωποι χρειάζονται
την συμπαράσταση όλων μας.

Οι δικηγόροι άρχισαν να λένε ότι τέτοια φαινόμενα έχουν να δουν από τη χούντα.
Σας καλώ να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα από τα παραπάνω, και ελπίζω να μην
ήμουν κουραστικός.

Α. Δ., Μηχ. Η/Υ κ'' Πληρ.
Πολυτεχνείο Πατρών.

Αν αισθάνεσαι οτι πρέπει κατι να κάνεις γι''αυτό, στείλε σε κάποιον αυτό το e-mail.

Τους πονάει ...

(Συγγνώμη για το στενάχωρο αυτό e-mail αλλά αγανάκτησα )

StoneC.ORIGINAL
17-03-2007, 18:45
Kakws evales ta asterakia stous xarakthrismous gia ta POUSTObatsonia.Den tous pairnei olous h bala alla polloi apo autous nomizoun oti kati kanoun pou kouvalane peristrofo oi paliogafaloi

BlackClad
18-03-2007, 18:56
Αρθρο μεχρι και της Καθημερινης για την αστυνομοκρατια στα Εξαρχεια.
Τονιζεται οτι παρα τα κεντρα αποτοξινωσης και αποκαταστασης αποφυλακισθεντων στην περιοχη παρατηρειται μικρη ποινικη εγκληματικοτητα καθως και μη-δραση οργανωμενων κυκλωματων-μπραβων της νυχτας, που σαφως δεν οφειλεται στην αστυνομια.

Αρθρο Καθημερινης (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100038_18/03/2007_219966)

Επισης στη σημερινη Καθημερινη υπαρχουν επιτελους καποια λιγα αρθρα για τις κινητοποιησεις και την καταστολη τους.

Moses
18-03-2007, 21:31
kai 5h aftoktonia sto strato mesa sto 2007!!!

Kai theloun kai na mas pernoun apo ta 18.. fantasteite poso tha pollaplasiastoun oi aftoktonies an pernoun ta paidia sthn evaisthith hlikia ths efhvias!

emufear
18-03-2007, 21:40

Kai theloun kai na mas pernoun apo ta 18.. fantasteite poso tha pollaplasiastoun oi aftoktonies an pernoun ta paidia sthn evaisthith hlikia ths efhvias!

:angryfire:angryfire:angryfire:angryfire:angryfire

Δείτε:
Οδηγός Ανυποταξίας (http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=3&page=1) και
Οδηγός Απαλλαγών (http://www.omhroi.gr/faq_22.htm)

Δείτε www.omhroi.gr είναι πολύ καλό...

Καμία υποχρεωτική στράτευση!!!

The_Big_Brother
18-03-2007, 21:43

Μονο εμενα βγαζει forbidden?? :-( :p
Eχω ξαναμπει στο site αλλα τωρα δεν με αφηνουν οι προβοκατορες της οτενετ :p

\\btw μιας και ειδα την υπογραφη του chemical το googlebombing της κατσικας εχει νιωσει την καταστολη των ακροδεξιων webmasters καιρο τωρα :p

ChemicaL BurN
18-03-2007, 22:04

Δείτε:
Οδηγός Ανυποταξίας (http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=3&page=1) και

Ena sxetiko site...
http://arnisi-strateusis.gr/

Moses
18-03-2007, 22:14
Pw re file..

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΟΝ ΤΟΥΡΚΟ ΑΝΤΙΡΡΗΣΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ HALIL SAVDA! (http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2761&mode=thread&order=0&thold=0)

Poreia sthn Tourkikh Presvia (http://www.refusingtokill.net/Turkey%20Halil/HalilGreekProtest13March07.htm)

emufear
18-03-2007, 23:42
Γι' αυτούς που επιμένουν να νομίζουν ότι ζούμε σε μια αγγελικά πλασμένη κοινωνία:

Των ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ ΚΑΤΗ - ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΣΤΑΘΗ
Στις 7 Ιανουαρίου 2007 ο Παν. Ασπιώτης αθωώθηκε από το σύνολο των βαρύτατων κατηγοριών που αντιμετώπιζε σχετικά με την πολύκροτη υπόθεση «κλοπής ασπίδων των ΜΑΤ» για την οποία παρέμεινε προσωρινά κρατούμενος επί 12 μήνες.

Καταδικάστηκε μόνο για απλή οπλοκατοχή (κάποια φυσίγγια που βρέθηκαν σπίτι του) σε φυλάκιση 8 μηνών. Ηδη του χρωστούσαν 4 μήνες επιπλέον κράτησης.

Αυτή η αναντιστοιχία ποινής και κράτησης (σε βάρος του βέβαια) καλύπτεται από χθες, κι ενώ μαίνεται ο πολυδιαφημισμένος «πόλεμος» ΕΛ.ΑΣ.-αντιεξουσιαστών, με τη νεα προσωρινή κράτηση του γνωστού αντιεξουσιαστή, η οποία χαρακτηρίζεται από συνηγόρους και κινήματα «εκδικητική και παραδειγματική». Η ίδια η φύση του αδικήματος που του προσάπτεται, το γεγονός ότι το φερόμενο ως εύρημα αποκαλύφθηκε τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, η διαδικασία εντάλματος και -τελικά- η προφυλάκιση οδήγησαν τον πολύπειρο δικηγόρο Σπ. Φυτράκη να μιλήσει για «ορισμένες σκέψεις που λένε πως έγινε για να ισχυροποιηθεί ένας πολιτικός ισχυρισμός που ακούγεται ότι τα πρόσωπα του αναρχοαυτόνομου χώρου και οι λεγόμενοι κουκουλοφόροι είναι και πρόσωπα του κοινού ποινικού δικαίου».

Ατελές εύρημα

Τη Δευτέρα ο 24ος τακτικός ανακριτής κ. Μάλλης εξέδωσε ένταλμα σύλληψης για τον -εκτός των άλλων- γνωστής διαμονής Παν. Ασπιώτη. Η κατηγορία ήταν ληστεία κατά συναυτουργία μαζί με 14 άγνωστα άτομα, που φέρεται να έγινε στις 24 Ιουνίου 2005 στο ταμείο του Rockwave στη Μαλακάσα. Απο εκεί φέρεται να κλάπηκαν 2.000 μάρκες ανταλλάξιμες με αναψυκτικά και σάντουιτς και 4.000 ευρώ. Τι «συνδέει» τον Ασπιώτη με την πράξη; Ενα «ατελές εύρημα», ένα τμήμα αποτυπώματος «για το οποίο, όπως λέει ο Σπ. Φυτράκης, δεν είχαν πραγματοποιηθεί η σχετική πραγματογνωμοσύνη και ο έλεγχος με τα αντίστοιχα στοιχεία που είναι απαραίτητα για την ταυτοποίησή του». Επίσης είναι δεδομένη η θέση του ιδιοκτήτη πως «δεν αναγνωρίζει τον Ασπιώτη» και ακόμα βεβαια πως «εκεί εργαζόταν επί μακρό διάστημα, άρα θα μπορούσε να έρθει σε επαφή με την ταμειακή όπως κι άλλα πολλά άτομα αφού ήταν σε κοινή θέα». Κατά τον δικηγόρο, «δεν υπάρχει κανένα άλλο δεδομένο που να τον συνδέει με τη φερόμενη προβολή ως ληστεία. Πρόκειται για ένα ατελές εύρημα χωρίς εκθεση πραγματογνωμοσύνης, που δείχνει πως βρσκόμαστε σε λάθος κατεύθυνση και ισχυροποίηση ενός καθεστώτος καταστολής. Αλλωστε επί ένα χρόνο που βρισκόταν στα χέρια των αρχών ελέγχθηκαν τα πάντα. Τα πάντα, από αποτυπώματα μέχρι οτιδήποτε. Τώρα το βρήκαν;».

«Εκφοβισμός»

Μάλιστα «η ένδειξη αυτή εν όψει και του ιστορικού του προσώπου, το οποίο αθωώθηκε από βαρύτατες κατηγορίες πριν από ένα μήνα και είχε παραμείνει προσωρινά κρατούμενος επί 12 μήνες, εν όψει επίσης της γνωστής διαμονής του, επέβαλλε στη χειρότερη των περιπτώσεων περιοριστικούς όρους. Επ' ουδενί προσωρινή κράτηση». Κι όμως αυτή ήταν η χθεσινή απόφαση του ανακριτή και του εισαγγελέα.

«Αποτελεί σκάνδαλο και ασφαλώς δεν αφορά μόνο τον Ασπιώτη», σχολιάζει για την απόφαση το Δίκτυο για τα πολιτικά και κοινωνικά δικαιώματα. «Υστερα από ένα χρόνο προφυλάκισης ο Ασπιώτης αθωώθηκε πανηγυρικά για όσα του καταλόγισαν οι διώκτες του. Ομως οι μπάτσοι είναι μπάτσοι. Γι' αυτό ακριβώς, για να εκφοβίσουν όσους βγαίνουν στο δρόμο και αντιστέκονται έμπρακτα στην κρατική καταστολή, για να εντείνουν την ομηρία του αντιεξουσιαστικού και του ευρύτερου κινηματικού χώρου, επιλέγουν χωρίς κανένα στοιχείο, εκδικητικά και παραδειγματικά μια νέα δίωξη εναντίον του».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 15/03/2007

deggial
19-03-2007, 00:07

Υπάρχουν αυτοκτονίες και "αυτοκτονίες" στον στρατό, πάντως. Ιδιαίτερα όσες συμβαίνουν στα σύνορα, συνήθως είναι της δεύτερης κατηγορίας.

Greg1982
19-03-2007, 00:22
προς τον Έβρο πιο ειδικά... άστα να πάνε με τους λαθρεμπόρους.... :-(

BlackClad
19-03-2007, 03:23
Αρθρο στο Βημα Science για τα χημικα που τρωνε στη μουρη οι διαδηλωτες εδω και δυο μηνες καθε τεταρτη/πεμπτη.

Βημα (http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=15017&m=H02&aa=1)

Χαρακτηριστικα:
[...]
Αν πρόκειται μόνο για τη χημική σύσταση των ουσιών, δεν έχει και τόσο νόημα. Αξιο διερεύνησης είναι το ποια επίδραση μπορεί να έχουν σε περιπτώσεις κακής χρήσης. Διότι ακόμη και το εγχειρίδιο του αμερικανικού στρατού είναι κατηγορηματικό. Σε κλειστούς χώρους τα αέρια αυτά από σχεδόν ακίνδυνα γίνονται πολύ επικίνδυνα και ο κατασκευαστής δεν αναλαμβάνει ευθύνη. Οταν ρίχνονται σε κλειστούς χώρους, τότε όσοι βρίσκονται εκεί πρέπει «πάση θυσία» να βγουν στον καθαρό αέρα και να τινάξουν, αν δεν είναι δυνατόν να βγάλουν εντελώς, όλα τα ρούχα τους.
[...]
Το χειρότερο είναι ότι φωτιές, αλοιφές, σκέτα μαντίλια δεν βοηθούν πολύ, ενώ το τρίψιμο των ματιών με τα χέρια επιδεινώνει την κατάσταση (λιπαρές ουσίες πρέπει να απλώνονται γύρω από τα μάτια) και όποιος έχει υψηλή πίεση ή ανεύρυσμα χωρίς να το γνωρίζει κινδυνεύει ιδιαίτερα. Αρχίζει μάλιστα να γίνεται λόγος και για πιθανές βλάβες στο γεννητικό σύστημα ή και μεταλλάξεις σε γονίδια, κάτι που γίνεται σχεδόν εφιαλτικό αν ισχύει πράγματι, αφού οι περισσότεροι διαδηλωτές είναι νέοι άνθρωποι στην αρχή της αναπαραγωγικής ηλικίας...

Μηπως πρεπει να παρουμε αποφαση στη ΓΣ επιτελους για την προμηθεια μασκων???

ChemicaL BurN
19-03-2007, 03:57
ενώ το τρίψιμο των ματιών με τα χέρια επιδεινώνει την κατάσταση (λιπαρές ουσίες πρέπει να απλώνονται γύρω από τα μάτια)
Auto den isxuei sta synxrona dakrygona...
epeidinwnei thn drash tous.

noegr
19-03-2007, 04:29
Αρθρο στο Βημα Science για τα χημικα που τρωνε στη μουρη οι διαδηλωτες εδω και δυο μηνες καθε τεταρτη/πεμπτη.
...............................................
Μηπως πρεπει να παρουμε αποφαση στη ΓΣ επιτελους για την προμηθεια μασκων???

Νομίζω πως κάπου είχα διαβάσει πως οι μάσκες θεωρούνται παθητική αντίσταση κατά της αρχής (ελπίζω να μην θεωρούνται τα γυαλύα μου γιατί αλλιώς την βάψαμε...)
Αν δεις κ το κατηγορητήριο της 8/3 στους περισσότερους εκτός από τα όπλα που λένε ότι βρήκαν στις τσάντες τους(σφυριά,βαριοπούλες, αλυσοπρίονα, ναπάλμ κτλ) και αντιασφυξιογόνες μάσκες....

BlackClad
19-03-2007, 04:35
Νομίζω πως κάπου είχα διαβάσει πως οι μάσκες θεωρούνται παθητική αντίσταση κατά της αρχής (ελπίζω να μην θεωρούνται τα γυαλύα μου γιατί αλλιώς την βάψαμε...)
Αν δεις κ το κατηγορητήριο της 8/3 στους περισσότερους εκτός από τα όπλα που λένε ότι βρήκαν στις τσάντες τους(σφυριά,βαριοπούλες, αλυσοπρίονα, ναπάλμ κτλ) και αντιασφυξιογόνες μάσκες....

Και τα μαλοξ μπορουν να θεωρηθουν ως τετοια η ακομα και το παλουκι-σημαια, αν και αμφιβαλλω αν εχει καταδικαστει κανεις για αυτα(ειτε για μασκα). Τωρα οι φιλτατοι αστυνομικοι μπορουν να σε προσαγουν/συλλαβουν με διαφορες αρλουμπες που θα κατεβασουν απο το κεφαλι τους.
Αυτος αλλωστε ειναι ο λογος που πιστευω οτι θα επρεπε να τεθει σε ΓΣ, σκεψου μια πορεια 30.000 και ολοι να φοραν μασκες (εγω για χειρουργικες ελεγα, αλλα μιας και το εθεσες για αντισφυξιογονες μεσα : ) ).

//Για ποσο καιρο ακομα θα αναπνεουμε τις χημειες τους εξ'αιτιας καποιου πορωμενου χακι τυπου?

deggial
19-03-2007, 11:59

Η μάσκα σε διαδηλώσεις απαγορεύεται. Αυτό, όμως, δεν απαγορεύει μαντήλια ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να προστατεύσει από δακρυγόνα.

tragikos
19-03-2007, 13:09
Η μάσκα σε διαδηλώσεις απαγορεύεται. Αυτό, όμως, δεν απαγορεύει μαντήλια ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να προστατεύσει από δακρυγόνα.

Επίσης πολλές από τις χημικές ουσίες που έχουν μέσα αυτά που μας πετάνε, είναι παράνομες. Πίστεψέ με τα μαντήλια ελάχιστη δουλειά κάνουν.

tragikos
19-03-2007, 13:18

Δείτε:

Κατάργηση της σκοπιάς λόγω αύξησης των αυτοχείρων από την αρχή της χρονιάς:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5348&subid=2&pubid=98576

MK2
19-03-2007, 13:51
Έχουν καταδικαστεί άτομα για σημαία-παλούκι και για full-face και όλα αυτά επειδή έκανε επίθεση στα ματ την ώρα που οπισθοχωρούσε(;;;;;;;;;), τώρα πως γίνεται αυτό δεν ξέρω. Πάντως είναι στάνταρ το θέμα.

Σας εύχομαι να μην πέσετε στα νύχια της νεοελληνικής δικαιοσύνης...

//Edit, δεν χρειάζεται να αναφέρω καν πως το παιδί δεν είχε ούτε σημαία-παλούκι ούτε full face αλλά ούτε επιτέθηκε στα ματ.

emufear
19-03-2007, 23:50
Μπάτσοι πυροβολούν 50 φορές μαύρο στη Νέα Υόρκη (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=788493&lngDtrID=245)

@MK2: Τι είναι τα full face? Μάσκες;

killer_instinct
20-03-2007, 00:27
Κατάργηση της σκοπιάς λόγω αύξησης των αυτοχείρων από την αρχή της χρονιάς:

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5348&subid=2&pubid=98576

Κατάργηση υποχρεωτικής στράτευσης τώρα!

Για να τρώει το κάθε λαμόγιο που έχει κέτερινγκ είναι ο στρατός.

noegr
20-03-2007, 01:58
Μπάτσοι πυροβολούν 50 φορές μαύρο στη Νέα Υόρκη (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=788493&lngDtrID=245)

@MK2: Τι είναι τα full face? Μάσκες;

Μάλλον εννοεί τα κράνη full face..
Παίζει να λέω και μλκια...

Ripper
20-03-2007, 02:19
εγω για χειρουργικες ελεγα

@@ κάνουν οι χειρουργικές.............

Μία πολύ καλή λύση είναι να έχετε μαζί σας ένα βαμβακέρό ή μάλλινο κασκόλ και να το σφίγγετε γερά γύρω από τη μύτη και το στόμα σας άμα δείτε να πέφτουν δακρυγόνα.........

Κόβει αρκετά................

jesu
20-03-2007, 03:14
Ontws kovei,etsi glitwsa poly pragma stis 8/3..
To kako einai oti den borousa na to sfiksw arketa gera kai eprepe na to krataw me to ena xeri :-(
Na doume ti tha pei kai i maska tin Pempti :blush:

charisma
20-03-2007, 03:23
mallon os full face ennooun o,ti maska kryvei to prosopo sou apo to na anagnoristei...

Αυτος αλλωστε ειναι ο λογος που πιστευω οτι θα επρεπε να τεθει σε ΓΣ, σκεψου μια πορεια 30.000 και ολοι να φοραν μασκες

fantazeste mia poreia 30000 opou oloi na forane tin maska apo to v for vendetta;

DI tourist
20-03-2007, 03:30
Full face ειναι οι μασκες τετοιου στυλ

http://www.airpurifiers.com/products/images/gasmask.jpg

jesu
20-03-2007, 03:49
:love2:

apo-apopanw:ta xoume skeftei auta polles fores gia skinika ala V for Vendetta :D

DI tourist
20-03-2007, 03:52
:love2:

apo-apokatw:ta xoume skeftei auta polles fores gia skinika ala V for Vendetta :D

απο πανω ειναι ρε σκατοκομφορμιστη, οχι αποκατω...:p

Ειναι ψιλοπανακριβες παντως αυτες οι μασκες... :cool:

vaguraw
20-03-2007, 03:58
Ειναι ψιλοπανακριβες παντως αυτες οι μασκες... :cool:

epixorhghsh apo alavano kai flouououts...
mpaxala....

koumpi
20-03-2007, 11:36
@@ κάνουν οι χειρουργικές.............

Μία πολύ καλή λύση είναι να έχετε μαζί σας ένα βαμβακέρό ή μάλλινο κασκόλ και να το σφίγγετε γερά γύρω από τη μύτη και το στόμα σας άμα δείτε να πέφτουν δακρυγόνα.........

Κόβει αρκετά................

Ναι αλλά μετά ο Πρετεντέρης παθαίνει μια σύγχηση... Μπερδευέται! Κουκουλοφόροι... Μαντιλοφόροι... Μασκοφόροι... Κασκολοφόροι!!
Δεν μπορεί να ξεχωρίσει ποιοι είναι "τα παιδιά που κατανοώ ότι θέλουν να διαδηλώσουν" και ποιοι είναι "οι αλήτες".

MK2
20-03-2007, 15:32
Full face είναι μπλούζες που έχουν κουκούλα και η κουκούλα φερμουάρ που κλείνει μέχρι τη μύτη οπότε φαίνονται μόνο τα μάτια σου. Πρώτη φορά είχα δει σε σύνδεσμο και είχα γελάσει πολύ.

Κατά τα άλλα προστατέψτε τον εαυτό σας από τα χημικά που έχει απαγορευτεί η χρήση τους σε πολεμικές επιχειρήσεις.

psychastheneia7
20-03-2007, 21:42
Full face είναι μπλούζες που έχουν κουκούλα και η κουκούλα φερμουάρ που κλείνει μέχρι τη μύτη οπότε φαίνονται μόνο τα μάτια σου. Πρώτη φορά είχα δει σε σύνδεσμο και είχα γελάσει πολύ.

Κατά τα άλλα προστατέψτε τον εαυτό σας από τα χημικά που έχει απαγορευτεί η χρήση τους σε πολεμικές επιχειρήσεις.

καπως ετσι ειναι οι καινουριες του Φαληρου
Ελεος εγω τις ειδα και με επιασε κλαυσιγελος

Ripper
21-03-2007, 12:24
Full face ειναι οι μασκες τετοιου στυλ

http://www.airpurifiers.com/products/images/gasmask.jpg

Καλά έτσι και είχαμε όλοι τέτοιες θα τους είχαμε γαμήσει το σπίτι!!!

Ούτε δακρυγόνα ούτε τίποτα...............

kala_na_pername
21-03-2007, 16:49
Meta tha su skagan miti omws ta MATakia, me oplakia gia plastikes sferes:p:p

hooligan13
22-03-2007, 21:47
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=680271

wraia, polu wraia.

Ripper
22-03-2007, 22:26
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=680271

wraia, polu wraia.

Αν κάποιος άλλος όμως σκότωνε μπάτσο, θα έτρωγε ισόβια..........

Η Χούντα δεν τελείωσε το '73..............

killer_instinct
23-03-2007, 15:21
Τορπίλη για Κεφαλογιάννη (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5347&subid=2&pubid=99436)
«Τιμή μου που δεν συνεργάστηκα» (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5347&subid=2&PubID=99741&word=%C3%EA%EB%E5%E6%DC%EA%EF%F2)

killer_instinct
24-03-2007, 22:28
Οι μεγάλοι ελληνόφρωνες που πήγαν στο γήπεδο στον αγώνα Ελλάδα-Τουρκία δεν κρατήθηκαν και έδειξαν όλη τους την αγάπη για την Ελλάδα γιουχάροντας τον εθνικό ύμνο της Τουρκίας.

Μερικά ζώα δεν αλλάζουν μυαλά...

grnemo
25-03-2007, 01:54
Κατά τα γνωστό μοτίβο "όλοι την Πέμπτη στο/ην <generic area>"

ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΑΥΡΙΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΤΟΥ 21'

...γιατί αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά, σήμερα θα χτενίζαμε την φούντα του φερεντζέ μας, και όταν λέω διαφορετικά δεν εννοώ το 21' να ήταν 25'
Καταλάβατε πολύ καλά τι εννοώ...

Καληνύχτα σας κύριοι.:wavey::wavey:

DI tourist
25-03-2007, 02:14
Μιας και το πουληταρι της M$ εθιξε το θεμα των παρελασεων να κανω κι εγω μια ερωτησουλα.

Μηπως ειναι λιγο αισχρα αναχρονιστικη και μιλιταριστικη η μαθητικη παρελαση? Ως ποτε θα διατηρουμε χουντικα καταλοιπα στο εκπαιδευτικο μας συστημα? :baby:

grnemo
25-03-2007, 02:23
(αν με ήξερες καλύτερα μόνο πουλητάρι της ms δεν θα με έλεγες ;-) )
Account μου ζήτησες όμως, προχτε που φύσαγε αγέρι....

Εσένα θέλω να σε δω φανταράκι και τι στον κόσμο.
Καληνύχτα μικρό μου γιουσουφάκι :love2::love2:

DI tourist
25-03-2007, 02:26
(αν με ήξερες καλύτερα μόνο πουλητάρι της ms δεν θα με έλεγες ;-) )
Account μου ζήτησες όμως, προχτε που φύσαγε αγέρι....

Εσένα θέλω να σε δω φανταράκι και τι στον κόσμο.
Καληνύχτα μικρό μου γιουσουφάκι :love2::love2:

Εχω ιδιαιτερη συμπαθεια στους δεξιους mods (βλεπε dt, εσενα κλπ) :blush: :love2: :blush: :wavey:

Στρατος?!?!? Δυσκολακι...
Τσεκαρε μια www.omhroi.gr ;-)

Τεσπα, ας το κρατησουμε on-topic... :wavey:

grnemo
25-03-2007, 02:31
Καλά θα φας και εσύ με αυτά που διαβάζεις...και άλλοι καταστράφηκαν έτσι και το μετανιώνουν μια ζωή..... θα με θυμηθείς. ;)

Ωφειλα να απαντήσω...Μην το συνεχίσουμε. Τα υπόλοιπα αύριο στις 6 η ώρα μόλις χαράξει ραντεβού έξω από τα τείχη της πόλης. Εκεί θα λύσουμε τις διαφορές μας.

Απλά κάποιος να τηλεφωνήσει στον Yggdrasil να μην ξεχάσει να φέρει και το δεύτερο χειριστήριο στο Wii :P:P:P:P

koumpi
25-03-2007, 11:47
...γιατί αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά, σήμερα θα χτενίζαμε την φούντα του φερεντζέ μας, και όταν λέω διαφορετικά δεν εννοώ το 21' να ήταν 25'
Καταλάβατε πολύ καλά τι εννοώ...

Κι επίσης θα καθόμασταν να μας ρουφάνε το αίμα οι Έλληνες κοτζαμπάσηδες κι ο ανώτατος κλήρος...

Αφήστε που μια χαρά φούντα και φερετζέ έχουμε και τώρα και μια χαρά μας ρουφάνε το αίμα επίσης...

(Προβλέπω η κουβέντα να καταλήγει σε διαμάχη για το βιβλίο της Ιστορίας της ΣΤ Δημοτικού :p :D :p :p )

edit// Για να κάνω Bold το επίσης...

SpartanGeorge
25-03-2007, 14:19
Μηπως ειναι λιγο αισχρα αναχρονιστικη και μιλιταριστικη η μαθητικη παρελαση? Ως ποτε θα διατηρουμε χουντικα καταλοιπα στο εκπαιδευτικο μας συστημα? :baby:

για ποιο να ρωτησω πρωτο??
αισχρο???
αναχρονιστικο????
μιλιταριστικη???
χουντικα????

//edit για το αποκατω edit :tounge:
μα ο τουριστ μιλησε για μαθητικες

emufear
25-03-2007, 14:20
Στο στρατό αυτοκτονούν τα παιδιά και εμείς κάνουμε παρελάσεις αλλά κανείς δε θα μας μαθαίνει για το ποιοι πολέμησαν και ενάντια σε ποιους συγκεκριμένα (δηλαδή ποιοι συντηρούσαν την οθωμανική αυτοκρατορία στην Ελλάδα) και για βλάχους, αρβανίτες και τι πραγματικά ήταν τότε οι Έλληνες αρματολοί και κλέφτες... Έχω διαβάσει τόσες εκδοχές για την ιστορία που έχω φρικάρει... :-(

Και είναι '21 (κόβεις το 18 πριν από το 21 φίλε μου grnemo :love2::p).

//edit:
@spartangeorge: Αν δεν κάνω λάθος τις στρατιωτικές παρελάσεις καθιέρωσε το δικτατορικό καθεστώς Μετάξα.

floyd21
25-03-2007, 14:27
//edit:
@spartangeorge: Αν δεν κάνω λάθος τις στρατιωτικές παρελάσεις καθιέρωσε το δικτατορικό καθεστώς Μετάξα.

Δε κάνεις λάθος...

Και μιας και το ανέφερες,στο σχολείο δε διδαχθήκαμε ποτέ πως ο Μεταξάς ήταν δικτάτορας...:mad: :mad:
Έπρεπε να κάτσουμε να ψάξουμε και αυτό....:-(

dj Skoplus
25-03-2007, 14:27
για ποιο να ρωτησω πρωτο??
αισχρο???
αναχρονιστικο????
μιλιταριστικη???
χουντικα????

sthn xounta ginontousan synexeia parelaseis(mathitikes)...oti einai militaristiko ennoeitai...dld an den paristanoun ta stratiwtakia autoi pou kanoun parelash tote ti kanoun?

kai entelei estw oti h katathesh stefanwn exei kapoio nohma.h parelash ti nohma exei?

koumpi
25-03-2007, 14:28
Όπως έχω πει επανειλημμένα... τους ήρωες δεν τους τιμάς με παρελάσεις και μηνμόσυνα αλλά με το να προσπαθείς να υπερασπιστείς αυτά για τα οποία πάλεψαν και θυσιάστηκαν.
Κι αυτοί που κάθονται στις εξέδρες των επισήμων μόνο αυτό που δεν κάνουν.

emufear
25-03-2007, 14:36
Όπως έχω πει επανειλημμένα... τους ήρωες δεν τους τιμάς με παρελάσεις και μηνμόσυνα αλλά με το να προσπαθείς να υπερασπιστείς αυτά για τα οποία πάλεψαν και θυσιάστηκαν.

Καλά ναι.. Ο Μεϊμαράκης δήλωσε "Η επένδυση στην εθνική άμυνα είναι επένδυση στην ειρήνη!".. Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει;

χμμμ... George Orwell: "Ο πόλεμος είναι ειρήνη"

@floyd21: Για πολλά χρόνια πίστευα ότι είχαμε ένα μεγάλο ηγέτη που είπε το ιστορικό "ΟΧΙ"

SpartanGeorge
25-03-2007, 14:36
sthn xounta ginontousan synexeia parelaseis(mathitikes)...oti einai militaristiko ennoeitai...dld an den paristanoun ta stratiwtakia autoi pou kanoun parelash tote ti kanoun?

kai entelei estw oti h katathesh stefanwn exei kapoio nohma.h parelash ti nohma exei?

δεν παριστανουν τα στρατιωτακια οταν καποιος τους πει για ποιο λογο γινεται η παρελαση εκεινη.
οταν τους πουν (και αυτοι που θα το πουν να το εχουν νιωσει) οτι δεν κανουν παρελασει για ενα τυπικο, αλλα για να τιμησουν εκεινους που πολεμησαν. οτι εκεινη η παρελαση αν θες ειναι ενα ειδος ευχαριστω και οτι ναι δεν σας ξεχασα.

οχι τους ηρωες του τιμας και με τις παρελασεις. ΝΑΙ σιγουρα πρεπει να προσπαθεις να υπερασπιστεις αυτα για τα οποια παλεψαν (και οχι μονο μια μερα αλλα καθε στιγμη). απλα το ενα (παρελαση) ειναι σε ευχαριστω για το δωρο που μου εδωσες, και το αλλο (η προσπαθεια) ειναι οτι δεν θα φανω αγνωμονας και αναξιος του δωρου που μου εδωσες.
και γιατι αναφερεσαι σε αυτους στις εξεδρες?? αυτοι σε νιαζουν ή τι κανεις εσυ (και ο καθενας προσωπικα για να τους τιμησεις??)

grnemo
25-03-2007, 14:46
Και είναι '21 (κόβεις το 18 πριν από το 21 φίλε μου grnemo :love2::p).

Δίκο, δίκιο.

dj Skoplus
25-03-2007, 14:49
δεν παριστανουν τα στρατιωτακια οταν καποιος τους πει για ποιο λογο γινεται η παρελαση εκεινη.
οταν τους πουν (και αυτοι που θα το πουν να το εχουν νιωσει) οτι δεν κανουν παρελασει για ενα τυπικο, αλλα για να τιμησουν εκεινους που πολεμησαν. οτι εκεινη η παρελαση αν θες ειναι ενα ειδος ευχαριστω και οτι ναι δεν σας ξεχασα.

h parelash einai stratiwtikh praksh opws kai na to kaneis...opote ton xarakthrismo "militaristikh" den ginetai na ton apofygeis...;-) apo'kei kai pera to an tha tous timhseis kai to pws tha tous timhseis alla kai to giati tha tous timhseis einai sthn krish tou kathenos kai ekei prepei na afhnetai...kai oxi se ypoxrewtikes parelaseis..

vaguraw
25-03-2007, 14:53
h katanagkh symetoxh apo monh ths ekfilizei ton opoiodhpote rolo mporei na exei h parelash ws meso gia na timhsoun aftoi pou symmetexoune aftous pou polemhsane

epishs anadykneiei ton ratsismo...apo peristatiko pou exw zhsei .. den mporei na to afisvhthsei kaneis ...

SpartanGeorge
25-03-2007, 15:13
h katanagkh symetoxh apo monh ths ekfilizei ton opoiodhpote rolo mporei na exei h parelash ws meso gia na timhsoun aftoi pou symmetexoune aftous pou polemhsane

epishs anadykneiei ton ratsismo...apo peristatiko pou exw zhsei .. den mporei na to afisvhthsei kaneis ...

χμμμ
και το σχολειο ειναι υποχρεωτικο..... αυτο σημαινει οτι το οτι ειναι υποχρεωτικο εκφιλιζει την υπαρξη του???

επεισης τι εννοεις ρατσισμο?? πες καμια κουβεντα παραπανω να καταλαβουμε τι παιχτηκε

The_Big_Brother
25-03-2007, 15:18
Εγω παντως ενα πρωι που ημουν παραστατης εκατσα να δω Μενεγακη..
Την αλλη φορα που ημουν σημαιοφορος σαν σωστος τσατσος πηγα πρωτος πρωτος :d

DI tourist
25-03-2007, 16:38
Χμμμ... Ας εξηγησω λοιπον αναλυτικοτερα τη σκεψη μου.

Μιλιταρισμος ειναι σαφεστατα (βλεπε συντεταγμενο βημα, στοιχιση, ομοια ενδυμασια)
Ρατσισμος ειναι απο πολλες αποψεις (Οχι Αλβανοι τη σημαια, οι κοντοι πισω οι ψηλοι μπροστα, οι καλοι μαθητες τη σημαια οι αλλοι στη σειρα, γυρναμε κεφαλι στους μεγαλοπαραγπντες του τοπου κλπ)
Εφοσον γινεται καταναγκαστικα και μαλιστα (στο σχολειο μου) απειλουμαστε με κυρωσεις (αποβολες) αν δε συμμετεχουμε, τοτε κατι βρωμαει.
Επιπλεον, οι μαθητικες παρελασεις επινοηθηκαν ως θεσμος επι χουντας Μεταξα (με μια μικρη επιφυλαξη) και ειμαστε η μοναδικη Ευρωπαϊκη χωρα που γινονται. Οι υπολοιποι δεν εχουν εθνικες γιορτες? Η μηπως δεν ειναι πατριωτες και δεν τιμουν τους ηρωες τους?

Τους ηρωες σου τους τιμας οταν συνεχιζεις αυτο που αρχισαν. Οταν δειχνεις οτι η θυσια τους σου εδειξε το δρομο στον οποιο εσυ καλεισαι να συνεχισεις.
Εμεις απλα ειμαστε 363 μερες το χρονο ραγιαδες και 2 μερες το χρονο περηφανοι Ελληνες. :sleep:

di\n@
25-03-2007, 17:04
κι εγω ειμαι κατα των παρελασεων και γενικα κατα των συμβολων και των συμβολικων και δει εθνικιστικων πραξεων.
Οταν καταφευγεις σε συμβολικες πραξεις για να τιμησεις καποιον το μονο που κανεις ειναι να τον τιμησεις συμβολικα.Οι τυποι και οι συμβολισμοι μας εχουν φαει,γι αυτο η κοινωνια μπαζει απο παντου.Η εικονα παιδιων που παρελαυνουν ειναι αποκρουστικη για μενα οχι γιατι εγειρει συναισθηματα χουντας η μιλιταρισμου(λιγο υπερβολικες εκφρασεις)αλλα δειχνει μια μαζα να τρεχει πισω απο ενα συμβολο και να γυριζει το βλεμμα οταν περνα απο τους "επισημους",τους πολιτικους.Επισης,με ενοχλουν αυτες οι βαθμιδες στις οποιες κατατασσονται οι μαθητες.Αυτος που αξιζει να εχει τη σημαια να ειναι ελληνας(γτι στα χερια αλβανου αμαυρωνεται)και οπωσδηποτε αριστουχος,οι παραστατες το ιδιο,ο δημηριτης ψηλος η κοντη με τακουνια και η μαζα να ακολουθει.
Ο κοσμος επαναπαυεται νομιζοντας οτι αν καταθεσει ενα στεφανι,αν αναψει ενα κερι,αν παρακολουθησει την παρελαση,αν κρατησει τη σημαια,αν στησει ενα μνημειο αυτο αρκει για να τιμησει τους σωτηρες του εθνους.
Θυμαμαι στο δηματικο ποσο περηφανη ημουν που κρατουσα τη σημαια,ποσο που ειχαν πιπιλησει το μυαλο οι γονεις,η φιλοι,οι συγγενεις,η κοινωνια να φερνω καλους βαθμους για τη σημαια.Ποση αδικια ενιωσα μετα στο γυμνασιο που την εχασα για λιγο,ποσο ανταγωνιστικοι ηταν καποιοι συμμαθητες μου γι αυτοο το λογο,ποσοι εκλαιγαν γιατι δεν ηταν παραστατες και τωρα σκεφτομαι ποσο ηλιθια ηταν αυτα τα συναισθηματα.
"Δε με νοιαζει η σημαια "ελεγα στο λυκειο.Αλλοι δε με πιστευαν και αλλοι το θεωρησαν υβρη.οι καθηγητες παραπονιουνταν στους γονεις μου γιατι δεν ηθελα να συμετεχω ποτε στις γιορτες.Αναρωτιομουν αν εκιενοι που "τιμαμε" σημερα τα ηθελαν ολα αυτα.Η αν ζητησαν απλα ενα "remember us".Οταν ηκοινωνια αποτιναξει συνειδητα ολους αυτους τους τυπους και τη συμβολολατρεια(γενικοτερα) ,τοτε και μονο τοτε πιστευω θα υπαρξουν οι πολυποθητες ριζικες αλλαγες.
σορυ αν το παρατραβηξα λιγο,αλλα εχω κουραστει πολυ με καποιες καταστασεις.

//τωρα διαβασα τα προηγουμενα.Μια χαρα μαθαμε οτι ηταν δικτατορας απο το σχολειο,αλλα ηταν τετοιο το πιπιλισμα που εγω προσωπικα νομιζα οτι υπαρχουν και καλοι δικτατορες:wow: :blush:

vaguraw
25-03-2007, 17:04
χμμμ
και το σχολειο ειναι υποχρεωτικο..... αυτο σημαινει οτι το οτι ειναι υποχρεωτικο εκφιλιζει την υπαρξη του???

επεισης τι εννοεις ρατσισμο?? πες καμια κουβεντα παραπανω να καταλαβουμε τι παιχτηκε

dld 8ewreis paromoio ton rolo tou sxoleiou me thn parelash ?

wste na dikaiologei thn anagkaiothta ths ?

///

symma8htes mou pou den htane ellhnes...
pane na paratax8oun mazi me ta alla paidia sthn parelash
o gymnasths tous leei : "eseis pou pate ?"
tous diwxnei...

ta syberasmata dika sou

The_Big_Brother
25-03-2007, 17:18
Ελα μωρη Παναθα να σηκωσουμε σημερα το πρωτο.

http://www.paobc.gr/photos/2007/team.jpg

\\\Ουυυυπς,λαθος thread. :baby:

Incubus
25-03-2007, 17:53
Εμένα προσωπικά δε με πειράζουν οι παρελάσεις. Άμα παίξει παρέλαση στην TV θα κάτσω να κοιτάξω λίγο, φάση θα έχει. Άμα τύχει πάω και να τη δω από κοντά (τη στρατιωτική, όχι τη μαθητική, η δεύτερη είναι gtp).

Όταν τη βλέπω καμαρώνω για λίγο, μετά κλείνω την TV και το ξεχνάω. Αυτό είναι η παρέλαση για μένα. Με κάνει να χαίρομαι για λίγο για έναν ομιχλώδη λόγο ότι "Είμαι Έλληνας", όπως χαίρομαι επειδή ανήκω σε οποιαδήποτε ομάδα ανθρώπων που έχει καταφέρει κάτι. Την κλείνω την TV και τέρμα το πανηγύρι.

Καμία ουσία δε βγάζω από τον συμβολισμό της παρέλασης, όπως καμία ουσία δε βγάζω από κανένα συμβολισμό που δεν τον ακολουθεί η έκφραση της ουσίας που περικλείει. Δεν αποδέχομαι τον συμβολισμό ούτε τον απορρίπτω, τον αφήνω να υπάρχει για όσους χαίρονται με αυτόν και για όσους πιστεύουν ότι ίσως κάποτε βγάλουν μια ουσιαστική πράξη από μέσα του.

Φυσικά αν μπορώ την συμβολική μου κουβέντα σε ένα φόρουμ εναντίον της παρέλασης να την κάνω πράξη μέσω μαζικής επανάστασης θα το κάνω, αλλά μέχρι τότε θα αποδέχομαι το συμβολισμό των άλλων όσο κι αυτοί περιμένω να αποδέχονται τα συμβολικά μου λόγια τώρα που δεν ακολουθούνται απο πράξεις.

Trifyllenia
25-03-2007, 17:58
Ρε συ... μιλάμε με συμβόλισες!!!

Incubus
25-03-2007, 18:03
Ρε συ... μιλάμε με συμβόλισες!!!

Τώρα έυκολα μπορώ να αρχίσω να βρίζω την ελληνική γλώσσα που δεν έχει άλλους τρόπους να πεις με μια λέξη συμβολισμός :D :D Μέχρι βέβαια να καταλάβω ότι μπορεί να έχει, αλλά εγώ την αγνοώ :p ;-)

SpartanGeorge
25-03-2007, 18:12
να κανω μια γρηγορη ερωτηση γιατι πρεπει να φυγω
αν πιστευετε οτι οι συμβολισμοι και οι γιορτες ειναι κενες απο σημασια, τοτε γιατι οταν καποιος γιορταζει ή εχει γενεθλια θα του πουμε και χρονια πολλα, και θα χαρουμε μαζι του, και θα παμε αν οργανωσει τιποτα να τον δουμε???
και η γιορτη ενας συμβολισμος δεν ειναι??? :confused: