PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαβράς, Νέο Μουσείο Ακρόπολης

VKritikos
06-08-2009, 11:22
Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον κ. Σαμαρά για την λογοκρισία στο βίντεο του Κώστα Γαβρά στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης.

Σωστή η θέση του. Προκειμένου να "σκανδαλιστούμε" καλύτερα να ζούμε με ψέματα.

Δε γαμιέστε παλιοαρχίδια λέω γω...

ΑΡΝΗΣ
06-08-2009, 12:08
Μετά απο τις τελευταίες εξελίξεις Κρητικέ δέν σου βγαίνει. Έτσι το μόνο που βγαίνει είναι το ή τα κόμπλεξ που σε βασανίζουν. Και όxι μόνο εσένα, αλλά τους περισσότερους βαθυστόχαστους νέους της ηλικίας σου.

Συμβαίνει και κάτι ακόμα που δέν κρύβεται. Και είναι και φυσιολογικό στην νεαρή σας ηλικία. Να μπερδεύετε την πεννα με το πέος σας. Kαι έτσι απο το πολύ το "πάνω κάτω" να μήν βρίσκετε καιρό ούτε να ενημερωθείτε.

Μήν θυμώνεις φίλε μου. Έτσι είναι. Και άν θυμώνεις γίνεσαι ακόμα πιο ευάλωτος.

ΑΡΝΗΣ

castratos
06-08-2009, 12:14
Mπορειτε να σβηνετε τις εικονες ενος βιντεο αλλα οχι τα γεγονοτα.
Η εκκλησια στον γνωστο της ρολο,αυτον του αφεντικου και το κρατος στον επισης γνωστο ρολο,αυτον του υποτακτικου.
Γιατι ειναι πολλοι οι ψηφοι.......

VKritikos
06-08-2009, 12:31
Μετά απο τις τελευταίες εξελίξεις Κρητικέ δέν σου βγαίνει. Έτσι το μόνο που βγαίνει είναι το ή τα κόμπλεξ που σε βασανίζουν. Και όxι μόνο εσένα, αλλά τους περισσότερους βαθυστόχαστους νέους της ηλικίας σου.

Συμβαίνει και κάτι ακόμα που δέν κρύβεται. Και είναι και φυσιολογικό στην νεαρή σας ηλικία. Να μπερδεύετε την πεννα με το πέος σας. Kαι έτσι απο το πολύ το "πάνω κάτω" να μήν βρίσκετε καιρό ούτε να ενημερωθείτε.

Μήν θυμώνεις φίλε μου. Έτσι είναι. Και άν θυμώνεις γίνεσαι ακόμα πιο ευάλωτος.

ΑΡΝΗΣ

Επίσης: "Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα".

ΥΓ: Πόσο σίγουρος είσαι πως είμαι νεότερός σου;

ΥΓ2: Δεν είμαστε φίλοι. Τους φίλους τους επιλέγουμε.

CountVolt
06-08-2009, 12:50
τι εγινε στο μουσειο της ακροπολης??

VKritikos
06-08-2009, 13:08
τι εγινε στο μουσειο της ακροπολης??

Τίποτα μωρέ, ο Γαβράς έβγαλε το αντισοβιετικό του μένος :p όπως δήλωσε το αλλού για αλλού ΚΚΕ...

romiosini
06-08-2009, 17:06
Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον κ. Σαμαρά για την λογοκρισία στο βίντεο του Κώστα Γαβρά στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης.

Σωστή η θέση του. Προκειμένου να "σκανδαλιστούμε" καλύτερα να ζούμε με ψέματα..

Ας δούμε ποιοι είναι οι ψεύτες,.... και ποιοι βρίσκονται σε μια ανίατη αναπηρία (ασθένεια της εποχής μας) που λέγεται "αντικλιρικαλισμός"..... :baby: :baby:

Εσχάτως μας ενέσκηψαν η κα. Δαμανάκη και ο κ. Γαβράς, που ανακάλυψαν ότι «παρενέβη η Εκκλησία» και «λογόκρινε» ένα ενημερωτικό φιλμάκι του κ. Γαβρά για το μουσείο της Ακρόπολης. Για την ακρίβεια, κόπηκαν 12 δευτερόλεπτα κινουμένων σχεδίων, που έδειχναν τον Παρθενώνα να υφίσταται συστηματική κατεδάφιση από «ρασοφόρους»…

Οπότε κατήγγειλαν την Εκκλησία που εξέφρασε την άποψή της, αλλά και το υπουργείο Πολιτισμού και τη διεύθυνση του Μουσείου που «υπέκυψαν στις πιέσεις» της Εκκλησίας και άσκησαν «λογοκρισία που «θυμίζει εποχές χούντας»! Ράβδος εν γωνία άρα βρέχει…

* Πρώτον, σε ό,τι αφορά τους αρχαίους ναούς, ο Μανόλης Ανδρόνικος είπε κάποτε ότι η μετατροπή τους σε Χριστιανικούς ναούς τους διέσωσε!
Κι ο Μανόλης Ανδρόνικος δεν ήταν «άνθρωπος της Εκκλησίας» κι ήξερε πολύ περισσότερη Αρχαιολογία και Ιστορία απ’ όση γνωρίζουν ο κ. Γαβράς και η κα Δαμανάκη (μαζί)… :D :D :D

* Δεύτερον, όπως απάντησε ο διευθυντής του Μουσείου, δεν υπάρχουν ιστορικές μαρτυρίες για τέτοιας κλίμακας καταστροφές του Παρθενώνα από «ρασοφόρους» πρωτοχριστιανούς…

Υπάρχουν μαρτυρίες για βαρβαρικές επιδρομές μη χριστιανών (των Ερούλων κι αργότερα των Οστρογότθων), υπάρχουν μαρτυρίες για επιδρομές ζηλωτών που έκαναν σοβαρές ζημιές σε άλλα αρχαία μνημεία, αλλά μαρτυρίες για τέτοιας κλίμακας κατεδάφιση τμημάτων του Παρθενώνα από «ορδές ρασοφόρων» στα πρωτοχριστιανικά χρόνια (4ος και 5ος μ.Χ. αιώνες) δεν υπάρχουν.
Υπάρχουν μαρτυρίες για το αντίθετο: ότι δηλαδή ο Παρθενώνας διασωζόταν σε πολύ καλή κατάσταση ως την Άλωση περίπου. Κι όλα τα προηγούμενα χρόνια διατηρείτο ως «περίλαμπρος (Χριστιανικός) ναός», που αναδείχθηκε σε προσκυνηματικό κέντρο ολόκληρης της Αυτοκρατορίας.
- Ακόμα και 200 χρόνια μετά την Άλωση, το 1674, ο πρέσβης της Γάλλου Βασιλιά Λουδοβίκου του 14ου στην Οθωμανική Τουρκία επισκέφθηκε την Αθήνα κι έμεινε έκθαμβος καθώς αντίκρισε ακέραιο τον Παρθενώνα. Έβαλε μάλιστα τον εικαστικό Jean Carrey να τον ζωγραφίσει. Εκείνη η ζωγραφική απεικόνιση σώζεται μέχρι σήμερα. Δείχνει ένα κτίσμα που παρά τις προσθετικές παρεμβάσεις, διατηρεί την ακεραιότητά και την ομορφιά των γλυπτών του, παρά τις επιφανειακές ζημιές που υπέστησαν κατά καιρούς…
Και διαψεύδει ευθέως το τωρινό φιλμάκι του Γαβρά! Το οποίο δείχνει τους ρασοφόρους να κατακρημνίζουν το άγαλμα της Αθηνάς από το δυτικό Αέτωμα ήδη από τον 5ο αιώνα μ.Χ. Αλλά μετά από χίλια εκατό χρόνια - και μόλις δεκατρία πριν την ανατίναξή του Παρθενώνα από τις οβίδες του Μοροζίνη - ο Jean Carrey ζωγράφισε το δυτικό αέτωμα σχεδόν ακέραιο – και με το άγαλμα της Αθηνάς στη θέση του! (Ψάξτε δικτυακά στο Google: Παρθενώνας Δυτικό αέτωμα+J.Carrey)
Συμπέρασμα: τη μεγάλη καταστροφή την υπέστη ο Παρθενώνας από το Μοροζίνη, και –αργότερα– από τον Έλγιν.
Η περιβόητη σκηνή στο φιλμάκι του κ. Γαβρά δίνει την εντύπωση ότι οι ζηλωτές πρωτοχριστιανοί έκαναν περίπου την ίδια ζημιά στον Παρθενώνα που έκανε o Μοροζίνης κι ο Έλγιν!
Κάτι παρεμφερές ισχυρίζεται και το Βρετανικό Μουσείο σήμερα:
Ότι τον Παρθενώνα τον «πελέκαγαν» επί δεκαοκτώ αιώνες κι ήλθε ο Έλγιν και μάζεψε τα κομμάτια και τα θρύψαλα για να τα «σώσει»!
Αυτή η εντύπωση που δίνει το φιλμάκι του Γαβρά, πρώτον δεν είναι αλήθεια και δεύτερον στρέφεται εναντίον του σκοπού του Μουσείου της Ακρόπολης, Που το φτιάξαμε για την επανένωση των γλυπτών, όχι για τη «δικαίωση» του Έλγιν!

Ο κ. Γαβράς, λοιπόν, υπέπεσε σε δύο λάθη:
* Πρώτον επέμενε σε κάποια ιστορικά λανθασμένη σκηνή από το φιλμάκι του, που δίνει και λανθασμένη εντύπωση για το ποιοι προκάλεσαν τις μεγάλες καταστροφές του Παρθενώνα
* Και δεύτερον επέμενε ότι το Μουσείο (το οποίο έχει αγοράσει το φιλμάκι) δεν έχει το δικαίωμα να διορθώσει τις ανακρίβειες που περιέχει.
Επειδή, λέει, «το ζήτησε η Εκκλησία»…
Και ποιος του είπε πως η Εκκλησία δεν έχει δικαίωμα να προασπίζεται κι αυτή την παράδοσή της;
Γιατί τάχα, όλοι οι άλλοι έχουν δικαίωμα να φωνάζουν, να διαμαρτύρονται, να καταγγέλλουν, αλλά η Εκκλησία δεν έχει δικαίωμα να έχει τη γνώμη της; Δεν υπάρχει περίπτωση κάπου-κάπου και η Εκκλησία να έχει και δίκιο;
Όσον αφορά την κα. Δαμανάκη που ξεκίνησε την ιστορία, δεν χρειάζεται να πούμε τίποτε:

Το 2003 επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ και επί Ευάγγελου Βενιζέλου υπουργού Πολιτισμού, στην έκθεση Outlook, υπήρχε ζωγραφικός πίνακας που έδειχνε ένα… πέος «ετοιμοπόλεμο» μπροστά σε ένα εσταυρωμένο!Αυτό ήταν αληθινό εικαστικό έκθεμα, όχι ενημερωτικό υλικό.
Η Εκκλησία διαμαρτυρήθηκε και ο υπουργός του ΠΑΣΟΚ έσπευσε να το αποσύρει…
Η κα Δαμανάκη, κυβερνητική βουλευτής τότε, δεν είδε «λογοκρισία έργου τέχνης», δεν θυμήθηκε «την εποχή της χούντας», απλώς σιώπησε…

Αν έθιγε το Κοράνι, η κα. Δαμανάκη θα υποστήριζε να κοπεί αμέσως! Γιατί αν προσέβαλε την Πίστη των συμπατριωτών μας Μουσουλμάνων θα ζήταγε την άμεσα απομάκρυνσή του, ενώ όταν θίγει την Πίστη των Χριστιανών...... τα συμπεράσματα δικά σας...!!! :D :D

Πράγματι, για την κα. Δαμανάκη δεν χρειάζεται να πούμε τίποτε…
Ο αντικληρικαλισμός είναι αναπηρία της Αριστεράς.
Όταν το παρακάνει, συνήθως δημιουργεί το αντίθετο αποτέλεσμα:
Ωθεί –εξ αντιδράσεως- την κοινωνία στη θρησκοληψία.
Αυτό, δυστυχώς, δεν το κατάλαβε ο κ. Γαβράς, που είναι και μορφωμένος άνθρωπος.
Για την κα. Δαμανάκη δεν τίθεται θέμα…

Δε γαμιέστε παλιοαρχίδια λέω γω....

Δεν ξυπνάς βρε παλιομαλάκα λέω γω......... :baby: :baby:

VKritikos
06-08-2009, 20:41
Γιατί τάχα, όλοι οι άλλοι έχουν δικαίωμα να φωνάζουν, να διαμαρτύρονται, να καταγγέλλουν, αλλά η Εκκλησία δεν έχει δικαίωμα να έχει τη γνώμη της; Δεν υπάρχει περίπτωση κάπου-κάπου και η Εκκλησία να έχει και δίκιο;

Φυσικά. Άλλο η λογοκρισία όμως και άλλο η διαφορετική άποψη.

Δεν ξυπνάς βρε παλιομαλάκα λέω γω......... :baby: :baby:

Αν θες να μιλάς προσωπικά σε εμένα έτσι, έλα να μου τα πεις κατάμουτρα. (Ουσακίου 10, Βύρωνας, Β. Κρητικός)

Επίσης να μου δώσεις και τα στοιχεία σου, να σου τραβήξω και μία ωραία αγωγή.

romiosini
07-08-2009, 00:32
Φυσικά. Άλλο η λογοκρισία όμως και άλλο η διαφορετική άποψη.

Απ' όλο το κείμενο με επιστημονικά αποδεδειγμένα στοιχεία αυτό κατάλαβες;; :D

Για τα άλλα ασφαλώς ούτε κουβέντα...... Γαργάρα έκανες τους ψεύτικους χαρακτηρισμούς του Γαβρά και της Δαμανάκη.....

Ναι έχεις διαφορετική άποψη......
Μόνον που την "συκοφαντική δυσφήμηση" την ονομάζεις "λογοκρισία"....
Έτσι σε μάθανε ...... τούμπανο στην πλήση εγκεφάλου και στην προπαγάνδα...

Βρίσκεσαι σε πολιτισμική και ιστορική αφασία......

Αν θες να μιλάς προσωπικά σε εμένα έτσι, έλα να μου τα πεις κατάμουτρα. (Ουσακίου 10, Βύρωνας, Β. Κρητικός)

Επίσης να μου δώσεις και τα στοιχεία σου, να σου τραβήξω και μία ωραία αγωγή

Τα νταηλίκια σου αλλού και αυτά τα πούστικα με οδούς και τα τοιαύτα όχι σ' εμένα ...........
Δεν συνηθίζω να καυγά ή ξύλο με όσους φοράνε παντελόνια και από μέσα στριγκ.....

Όσο τα περι αγωγής ..... έχω κάνει αρχείο με τις βρισιές σου τόσο στο πρόσωπό μου όσο και στους γονείς μου...... και μην με κάνεις να ξεκινήσω.....
--------------------------------

Επι του θέματος λοιπόν ...........
Διάβασε τα επιστημονικά επιχειρήματα που γράφω και ψάξε πηγές να ξυπνήσεις από τον βαθύ ύπνο σου.............. Άσε την καραμέλα του αντικληρικαλισμού και μάθε ποιοσ υποστηρίζει πραγματικά τα δίκαια σ' συτόν τον τόπο...!!!

VKritikos
07-08-2009, 00:49
Τα νταηλίκια σου αλλού και αυτά τα πούστικα με οδούς και τα τοιαύτα όχι σ' εμένα ...........
Δεν συνηθίζω να καυγά ή ξύλο με όσους φοράνε παντελόνια και από μέσα στριγκ.....

Όσο τα περι αγωγής ..... έχω κάνει αρχείο με τις βρισιές σου τόσο στο πρόσωπό μου όσο και στους γονείς μου...... και μην με κάνεις να ξεκινήσω.....

Με έβρισες από απόσταση και κάνεις και τον μάγκα;

Και είσαι και ψεύτης (γνωστό πλέον αυτό). Ποτέ δεν έχω βρίσει τους γονείς σου. Αν θα το κάνω θα το κάνω μπροστά σου.

-----
ΥΓ: Περίεργη η αναφορά του για στριγκάκια. Να δείτε που τελικά ο romiosini είναι ομοφυλόφιλος που δε μπορεί να συμβιβαστεί με τη φύση του!

cboump
07-08-2009, 01:45
Παιδιά, βλέπω το διάλογό σας και κάνω κάποιες σκέψεις.
Πιθανότατα δεν υπάρχει πιο αποτελεσματικότερος τρόπος για να διαιωνίζεται αυτή η λεηλασία της πολιτείας μας από την οικονομική ελίτ, από αυτό που γίνεται συνήθως, δηλαδή, η κάθε προβοκάτσια του όποιου αχυράνθρωπου να απομυζεί την ζωτική προσοχή – άρα και τη διαθέσιμη πνευματική ενέργεια – των πολιτών, με αποτέλεσμα να μην περισσεύει άλλη που δυνητικά θα προκαλούσε αποτελεσματική και δημιουργική δράση για να βάλουμε τάξη στην πολιτεία μας.
Σας καλώ να αναλογιστείτε το ενδεχόμενο όλοι εσείς που διαφωνείτε έτσι έντονα με τους αντιπερισπασμούς του ‘συστήματος’, να γνωριστείτε προσωπικά, να γίνετε φίλοι, να εντοπίσετε ένα αποτελεσματικό πρωτόκολλο επικοινωνίας το οποίο να τηρείτε με ευλάβεια και τελικά να αυτοοργανωθείτε και να συμβάλλετε αποτελεσματικά και μάλιστα με θηριωδώς ισχυρή συλλογική πολιτική δύναμη στην προσπάθειά μας να βάλουμε επιτέλους τάξη στην πολιτεία μας.
Γιατί να χάνετε έτσι άσκοπα τόση ανθρώπινη ενέργεια; Τόσος πολύτιμος χρόνος;

VKritikos
07-08-2009, 09:39
Δείχνει ένα κτίσμα που παρά τις προσθετικές παρεμβάσεις, διατηρεί την ακεραιότητά και την ομορφιά των γλυπτών του, παρά τις επιφανειακές ζημιές που υπέστησαν κατά καιρούς…
Και διαψεύδει ευθέως το τωρινό φιλμάκι του Γαβρά! Το οποίο δείχνει τους ρασοφόρους να κατακρημνίζουν το άγαλμα της Αθηνάς από το δυτικό Αέτωμα ήδη από τον 5ο αιώνα μ.Χ. Αλλά μετά από χίλια εκατό χρόνια - και μόλις δεκατρία πριν την ανατίναξή του Παρθενώνα από τις οβίδες του Μοροζίνη - ο Jean Carrey ζωγράφισε το δυτικό αέτωμα σχεδόν ακέραιο – και με το άγαλμα της Αθηνάς στη θέση του! (Ψάξτε δικτυακά στο Google: Παρθενώνας Δυτικό αέτωμα+J.Carrey)

O θρασύδειλος romiosini που βρίζει από απόσταση ισχυρίζεται το ανωτέρω. Δυστυχώς ΔΕΝ φρόντισε να ελέγξει πρώτα τους ισχυρισμούς του. Για όποιον ενδιαφέρεται:

http://users.thess.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Politismos/parthenonas/D.ae/d.ae.htm

http://users.thess.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Politismos/parthenonas/An.ae/an%20aetoma.htm

Προσέξτε τις λεπτομέρειες που λείπουν.

Εντωμεταξύ όλο το κείμενο που παρέθεσε ο romiosini, είναι αντεγραμμένο από το φασιστικής ιδεολογίας δίκτυο 21:

http://www.diktyo21.gr/item.asp?ReportID=913

Επίσης σχετικά με την πολύπαθη αναφορά του Ανδρόνικου, το θεωρώ προφανές πως η μετατροπή των αρχείων ναών σε χριστιανικούς τους έσωσε. Απλό, απλούστατο. ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΓΛΥΤΩΝΑΝ από τους ζηλώτές χριστιανούς.

VKritikos
07-08-2009, 09:41
Γιατί να χάνετε έτσι άσκοπα τόση ανθρώπινη ενέργεια; Τόσος πολύτιμος χρόνος;

Γιατί οι στόχοι των ανθρώπων δεν είναι ποτέ ίδιοι. Ακόμα και αν είναι μπορεί να πιστεύουν ότι θα επιτευχθούν με διαφορετικά μέσα. Αλίμονο αν δεν υπήρχαν διαφωνίες.

cboump
07-08-2009, 11:41
Γιατί οι στόχοι των ανθρώπων δεν είναι ποτέ ίδιοι. Ακόμα και αν είναι μπορεί να πιστεύουν ότι θα επιτευχθούν με διαφορετικά μέσα. Αλίμονο αν δεν υπήρχαν διαφωνίες.

Το πρόβλημα δεν είναι η ύπαρξη διαφωνιών, αλλά είναι ο τρόπος που επιχειρείται η επίλυσή τους.

Τα πολιτικά κουγιαντά στη Βουλή δίνουν το κακό παράδειγμα κοκορομαχώντας και οι πολίτες ακολουθούν. Ποιός κερδίζει;

Οι πολίτες περιπέφτουν σε διχόνοια και σύγχυση και η ληστεία του συλλογικού πλούτου της πολιτείας από μια μειοψηφία συνεχίζεται ανενόχλητη.

Αξίζει;

CountVolt
07-08-2009, 12:48
χχχμμμμ...ο αιωνιος ρωμιοσυνη...βρε ρωμιοσυνη απειροι αρχαιοι ναοι κατεδαφιστικαν απο τους πρωτοχριστιανους...γιατι ο παρθενωνας να ειναι εξαιρεση??
υγ.με την καταστροφη των ναων και την φιμωση των αρχαιων σχολων σκεψης ο χριστιανισμος αναδειχθηκε στον μεγαλυτερο πολιτιστικο βανδαλισμο που υπεστει η Ελλαδα..

romiosini
07-08-2009, 17:04
Και είσαι και ψεύτης (γνωστό πλέον αυτό). Ποτέ δεν έχω βρίσει τους γονείς σου. Αν θα το κάνω θα το κάνω μπροστά σου.

-----
ΥΓ: Περίεργη η αναφορά του για στριγκάκια. Να δείτε που τελικά ο romiosini είναι ομοφυλόφιλος που δε μπορεί να συμβιβαστεί με τη φύση του!

Είναι γνωστό οτι δεν πρόκειται να παραδεχθείς οτι έβρισες και εμένα και τους γονείς στο παρελθόν..... έτσι κάνουν όσοι φοράνε στριγκάκια... μέσα από τα παντελόνια τους..... :D

Γιατί έκλεισες την λειτουργία που παρέχει το forum να βλέπει κάποιος παλαιότερες αναρτύσεις σου;;; :D
Εγώ όμως κρατώ αρχείο σου και το έχω.... :D
Δεν στο δείχνω γιατί θα πονέσεις ...... :D :baby: Αν συνεχίσεις θα στα τρίψω στην μούρη και θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι....

Εκτός από ψεύτης είσαι και φασίστας προσπαθόντας να επιβάλεις την ιδεολογική σου τρομοκρατία....... Όχι σ' εμένα.....

romiosini
07-08-2009, 20:50
O θρασύδειλος romiosini που βρίζει από απόσταση ισχυρίζεται το ανωτέρω. Δυστυχώς ΔΕΝ φρόντισε να ελέγξει πρώτα τους ισχυρισμούς του. Για όποιον ενδιαφέρεται:

http://users.thess.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Politismos/parthenonas/D.ae/d.ae.htm

http://users.thess.sch.gr/ipap/Ellinikos%20Politismos/parthenonas/An.ae/an%20aetoma.htm

Προσέξτε τις λεπτομέρειες που λείπουν.

Τί παραπάνω λένε τα links που έδωσες;;; Μάλλον έχεις τρικυμία εν κρανίω..!!!

Για την Δαμανάκη και τον Γαβρά δεν μας είπες τίποτε με την περίπτωση της έκθεσης του outlook με τον Βενιζέλο υπουργό..... (το ανέφερα στο αρχικό μου post)
Τότε δεν θυμήθηκε την λογοκρισία;;; Ούτε την χούντα;;;; :baby:
Δεν αξίζει να ασχολείται κανείς μαζί με την βλακεία σου.......

Εντωμεταξύ όλο το κείμενο που παρέθεσε ο romiosini, είναι αντεγραμμένο από το φασιστικής ιδεολογίας δίκτυο 21:

http://www.diktyo21.gr/item.asp?ReportID=913

Εντωμεταξύ όλο το κείμενο που παρέθεσα βρίσκεται στο

http://kostasxan.blogspot.com/2009/08/blog-post_4326.html :D :D

Για άλλη μια φορά φαίναται ξεκάθαρα οτι εκτός από ψεύτης είσαι και φασίστας προβάλλοντας την ιδεολογική σου τρομοκρατία !!!

Λάθος άτομο διάλεξες φιλαράκι..... αλλού αυτά στους κομματικούς σου υποκόμους και τα σκηλάκια σου.......

Επίσης σχετικά με την πολύπαθη αναφορά του Ανδρόνικου, το θεωρώ προφανές πως η μετατροπή των αρχείων ναών σε χριστιανικούς τους έσωσε. Απλό, απλούστατο. ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΓΛΥΤΩΝΑΝ από τους ζηλώτές χριστιανούς

Τολμάς να παραβλέπεις τον Ανδρόνικο προκειμένου να μην ξεφύγεις από τις γραμμές που σου χάραξαν στο μυαλουδάκι σου...... :baby:

Οι ζηλωτές "χριστιανοί" μικρέ μου δεν είναι Ορθόδοξοι χριστιανοί !!! Απλά απλούστατα φοράνε ένα μαύρο πανί και το "ονομάζουν" ράσο..!!!
Ο ζηλωτισμός κατατροπώθηκε από την Ορθοδοξία αιώνες τώρα ως ΑΙΡΕΣΗ!!!!! Πώς έρχεσαι εσύ και μετουσιώνεις τους ζηλωτές σε Ορθοδόξους με έναν ολοκληρωτικό τρόπο;;;;; (Αφού όμως είσαι ολοκληρωτικός τέτοια κάνεις.... τί ρωτάω;;;)

'Οπως αν κάποιος φορέσει άσπρη ποδιά δεν σημαίνει οτι είναι γιατρός...!!! :confused:

Όταν κάποιος σου αντιπαραθέτει τον κουμουνισμό και την "αριστερά" της κομουνιστικής Ρωσίας και την εξαθλίωση των πολιτών για χρόνια ολόκληρα σπεύδεις να απαντήσεις οτι ΑΥΤΌ ΔΕΝ ήταν ο κομουνισμός !!!!
Αντίθετα όποιος μαλάκας φορέσει μαυρο πανί αυτομάτως είναι Ορθόδοξος και ανήκει στην Ορθοδοξία..... :baby: :confused:

Μπέρδεψες και πάλι την πούτσα με την βούρτσα. :baby:
Ξεκαθάρισέ τα στο μπλοκαρισμένο μυαλουδάκι σου επιτέλους......... :confused:

VKritikos
07-08-2009, 20:53
Είναι γνωστό οτι δεν πρόκειται να παραδεχθείς οτι έβρισες και εμένα και τους γονείς στο παρελθόν..... έτσι κάνουν όσοι φοράνε στριγκάκια... μέσα από τα παντελόνια τους..... :D

Γιατί έκλεισες την λειτουργία που παρέχει το forum να βλέπει κάποιος παλαιότερες αναρτύσεις σου;;; :D
Εγώ όμως κρατώ αρχείο σου και το έχω.... :D
Δεν στο δείχνω γιατί θα πονέσεις ...... :D :baby: Αν συνεχίσεις θα στα τρίψω στην μούρη και θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι....

Εκτός από ψεύτης είσαι και φασίστας προσπαθόντας να επιβάλεις την ιδεολογική σου τρομοκρατία....... Όχι σ' εμένα.....

Δε πάει καλά το παιδί... Ένα γιατρό ρε παιδιά, υποφέρει ο άνθρωπος!

romiosini
07-08-2009, 21:02
χχχμμμμ...ο αιωνιος ρωμιοσυνη...βρε ρωμιοσυνη απειροι αρχαιοι ναοι κατεδαφιστικαν απο τους πρωτοχριστιανους...γιατι ο παρθενωνας να ειναι εξαιρεση??
υγ.με την καταστροφη των ναων και την φιμωση των αρχαιων σχολων σκεψης ο χριστιανισμος αναδειχθηκε στον μεγαλυτερο πολιτιστικο βανδαλισμο που υπεστει η Ελλαδα..

χχμμμμμ....... ο αιώνιος countvolt....!!!
Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όσους δεν μπορούν να δούνε την μύτη τους από την πλύση εγγεφάλου και το ψέμα που τους έχουνε διαποτίσει....!!!

Περσίδες και Λουκάνικα...
Δεν είναι κρυφό. Το έχουν ομολογήσει οι περισσότεροι Έλληνες και ξένοι, μεταμοντέρνοι, σκηνοθέτες, της τελευταίας εσοδείας, που έχουν αλώσει, εδώ και μερικά χρόνια, τα Φεστιβάλ, την Επίδαυρο, το Ηρώδειο και το Εθνικό μας Θέατρο.

Μια Ελληνίδα σκηνοθέτης, μάλιστα, το δήλωσε ξεκάθαρα σε συνέντευξη τύπου (Μάρτιος 2001) ότι έχουν το απόλυτο δικαίωμα ακόμη και να ΑΣΕΛΓΟΥΝ πάνω στα "πτώματα" των κλασσικών μας κειμένων. Και ένας Έλληνας σκηνοθέτης, και νυν διευθυντής του Εθνικού, στην ίδια συνέντευξη, απάντησε «Μαγκιά μου», όταν τον ρώτησαν γιατί αλλάζει τα φώτα των αρχαίων συγγραφέων. Τέλος, ανάμεσα στους πολλούς ξένους, ασελγούντες, σκηνοθέτες, ο κ. Λάνχοφ, το 1988, ήταν ο πιο ωμός:
«Ο Παρθενώνας νομίζω ότι είναι ο ιδανικός χώρος για ένα τεράστιο εργοστάσιο που θα κατασκευάζει τα ωραιότερα λουκάνικα...»
Χωρίς να διαμαρτυρηθεί ούτε ένας από όλους αυτούς τους φανατικούς αρχαιολάτρες που πρόσφατα ξεσηκώθηκαν, για την περιβόητη λογοκρισία «έργου» του Κώστα Γαβρά, φανατικού, για όποιον δεν το ξέρει, υποστηρικτή της Σαηεντολογίας..
Με τους «Πέρσες» που ένας Βούλγαρος σκηνοθέτης, προχθές, στην Επίδαυρο, τις έκανε «Περσίδες», όλος ο κόσμος, όπως γράφουν, σχεδόν, όλα τα ΜΜΕ, αηδίασε για άλλη μια ασέλγεια στα κλασσικά μας κείμενα.
Όπως ακριβώς φώναξε «γιούχα», πολλές φορές, τα τελευταία χρόνια, βλέποντας τέτοιες ευτελείς παραστάσεις, από τότε που όλα τα Πολιτιστικά πράγματα του τόπου μας, τα πήραν στα χέρια τους οι εκπρόσωποι της νέας τάξης του παγκόσμιου καταναλωτικού αμοραλισμού.

Οι δημόσιες σχέσεις τους, βέβαια, χειροκρότησαν και πάλι. (Μήπως χειροκρότησες και εσύ countvolt;;;; :D γιατί ΤΟΤΕ χειροκροτούσε ο vkritikos σε σημείο να τον πιάσει φαγούρα στα χέρια του!!! :D )
Ένας μάλιστα, γνωστός κολλητός τους, «μάλωσε» τον Υπουργό Πολιτισμού επειδή...φοβήθηκε να δει τη δεύτερη παράσταση των «Περσίδων» μήπως κι’ άκουγε πολλά νέα «γιούχα»... Θυμήθηκε μάλιστα με καμάρι(!!), τη Μελίνα που αν ήταν στη θέση του, γράφει, θα φώναζε στους θεατές: « Σκάστε ρέέέ..»!!!
Συνιστούμε σε όλους τους σοβαρούς αρμόδιους και τους υπεύθυνους ανθρώπους των Γραμμάτων και Τεχνών, να προσπαθήσουν να βάλουν κάποτε μια τάξη σε όλο αυτό το χάος. Ώσπου νάρθει κάποια άγια μέρα που αυτή η "Νέα Τάξη" θα εξαφανιστεί, πριν προλάβει να εξαφανίσει ό,τι ιερό και όσιο έχει απομείνει σ' αυτό το δύστυχο κόσμο μας...
Χωρίς απαγορεύσεις και λογοκρισίες, βέβαια. Αρκεί μια υπόμνηση, ότι μπορούν όλα τα είδη Ελλήνων και ξένων σκηνοθετών να υπηρετούν τους στόχους τους και να πειραματίζονται ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΙ στα αρχαία κείμενα, στον ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ χώρο και με το ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ στη θέση του συγγραφέα.. Όπως γινόταν στα περισσότερα ΣΟΒΑΡΑ φεστιβάλ και από ΣΟΒΑΡΟΥΣ σκηνοθέτες (Ζαν Βιλάρ, Ζαν-Λουί Μπαρό κ.α..), σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εποχή κι αν τα μετέφεραν, προβάλλοντας, πάντα, τα μεγάλα ΜΗΝΥΜΑΤΑ των έργων και όχι τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ψυχεδελικά, απωθημένα τους..
Όπως έκαναν, αιώνες τώρα, όλοι οι μεγάλοι δημιουργοί που έχτιζαν ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ έργα και με το όνομά τους, βασισμένα πάνω σε μεγάλα, κλασσικά, έργα. Από το Σαίξπηρ, το Γκαίτε και το Μπρεχτ μέχρι τον Ο’Νηλ, τον Ανούιγ, και το… δικό μας τον Μποστ.
Όπως ακριβώς έκανε μια νέα καλλιτεχνική ομάδα, στο Θέατρο ΑΛΦΑ, πριν από 38 χρόνια, επί δικτατορίας… (πως υπηρετείτε την δικτατορία και δεν το έχετε καταλάβει καημένοι μου...!!!! :mad: )
Παρουσίασε έναν ελεύθερα διασκευασμένο, αντιδικτατορικό, «Οιδίποδα», ΓΡΑΜΜΕΝΟ, με το όνομά του και σκηνοθετημένο, από τον τότε πρωτοποριακό ξένο σκηνοθέτη Τζαίημς-Ρούζ Έβανς, ΒΑΣΙΣΜΕΝΟ στο έργο του Σοφοκλή...
Ελπίζοντας ότι παράλληλα θα βλέπουμε ΑΤΟΦΙΑ και μερικά, μεγάλα, καταξιωμένα, έργα, που, δυστυχώς, ο μεταμοντερνισμός τα έχει εξαφανίσει από όλες τις κρατικές σκηνές...
Για να τα μάθουν και οι νέες γενιές και να μη μπερδεύουν, αργότερα, τον Αισχύλο με τις... Περσίδες και τον Παρθενώνα με τα.. λουκάνικα...!!

Άντε countvolt, εσύ τουλάχιστον μου δίνεις την αίσθηση οτι μπορείς να αντιληφθείς κάποια πραγματάκια..... (ελπίζω)..... :confused:

VKritikos
08-08-2009, 00:54
Countvolt... όπως καταλαβαίνεις....

CountVolt
08-08-2009, 03:23
ας το αφησουμε το θεμα ακρη δεν βγαινει...εγω γραφω(περα απο αιωνιους)

βρε ρωμιοσυνη απειροι αρχαιοι ναοι κατεδαφιστικαν απο τους πρωτοχριστιανους...γιατι ο παρθενωνας να ειναι εξαιρεση??
και μου απαντας

Περσίδες και Λουκάνικα...
Δεν είναι κρυφό. Το έχουν ομολογήσει οι περισσότεροι Έλληνες και ξένοι, μεταμοντέρνοι, σκηνοθέτες, της τελευταίας εσοδείας, που έχουν αλώσει, εδώ και μερικά χρόνια, τα Φεστιβάλ, την Επίδαυρο, το Ηρώδειο και το Εθνικό μας Θέατρο.

Μια Ελληνίδα σκηνοθέτης, μάλιστα, το δήλωσε ξεκάθαρα σε συνέντευξη τύπου (Μάρτιος 2001) ότι έχουν το απόλυτο δικαίωμα ακόμη και να ΑΣΕΛΓΟΥΝ πάνω στα "πτώματα" των κλασσικών μας κειμένων. Και ένας Έλληνας σκηνοθέτης, και νυν διευθυντής του Εθνικού, στην ίδια συνέντευξη, απάντησε «Μαγκιά μου», όταν τον ρώτησαν γιατί αλλάζει τα φώτα των αρχαίων συγγραφέων. Τέλος, ανάμεσα στους πολλούς ξένους, ασελγούντες, σκηνοθέτες, ο κ. Λάνχοφ, το 1988, ήταν ο πιο ωμός:
«Ο Παρθενώνας νομίζω ότι είναι ο ιδανικός χώρος για ένα τεράστιο εργοστάσιο που θα κατασκευάζει τα ωραιότερα λουκάνικα...»
Χωρίς να διαμαρτυρηθεί ούτε ένας από όλους αυτούς τους φανατικούς αρχαιολάτρες που πρόσφατα ξεσηκώθηκαν, για την περιβόητη λογοκρισία «έργου» του Κώστα Γαβρά, φανατικού, για όποιον δεν το ξέρει, υποστηρικτή της Σαηεντολογίας..
Με τους «Πέρσες» που ένας Βούλγαρος σκηνοθέτης, προχθές, στην Επίδαυρο, τις έκανε «Περσίδες», όλος ο κόσμος, όπως γράφουν, σχεδόν, όλα τα ΜΜΕ, αηδίασε για άλλη μια ασέλγεια στα κλασσικά μας κείμενα.
Όπως ακριβώς φώναξε «γιούχα», πολλές φορές, τα τελευταία χρόνια, βλέποντας τέτοιες ευτελείς παραστάσεις, από τότε που όλα τα Πολιτιστικά πράγματα του τόπου μας, τα πήραν στα χέρια τους οι εκπρόσωποι της νέας τάξης του παγκόσμιου καταναλωτικού αμοραλισμού.

Οι δημόσιες σχέσεις τους, βέβαια, χειροκρότησαν και πάλι. (Μήπως χειροκρότησες και εσύ countvolt;;;; γιατί ΤΟΤΕ χειροκροτούσε ο vkritikos σε σημείο να τον πιάσει φαγούρα στα χέρια του!!! )
Ένας μάλιστα, γνωστός κολλητός τους, «μάλωσε» τον Υπουργό Πολιτισμού επειδή...φοβήθηκε να δει τη δεύτερη παράσταση των «Περσίδων» μήπως κι’ άκουγε πολλά νέα «γιούχα»... Θυμήθηκε μάλιστα με καμάρι(!!), τη Μελίνα που αν ήταν στη θέση του, γράφει, θα φώναζε στους θεατές: « Σκάστε ρέέέ..»!!!
Συνιστούμε σε όλους τους σοβαρούς αρμόδιους και τους υπεύθυνους ανθρώπους των Γραμμάτων και Τεχνών, να προσπαθήσουν να βάλουν κάποτε μια τάξη σε όλο αυτό το χάος. Ώσπου νάρθει κάποια άγια μέρα που αυτή η "Νέα Τάξη" θα εξαφανιστεί, πριν προλάβει να εξαφανίσει ό,τι ιερό και όσιο έχει απομείνει σ' αυτό το δύστυχο κόσμο μας...
Χωρίς απαγορεύσεις και λογοκρισίες, βέβαια. Αρκεί μια υπόμνηση, ότι μπορούν όλα τα είδη Ελλήνων και ξένων σκηνοθετών να υπηρετούν τους στόχους τους και να πειραματίζονται ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΙ στα αρχαία κείμενα, στον ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ χώρο και με το ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ στη θέση του συγγραφέα.. Όπως γινόταν στα περισσότερα ΣΟΒΑΡΑ φεστιβάλ και από ΣΟΒΑΡΟΥΣ σκηνοθέτες (Ζαν Βιλάρ, Ζαν-Λουί Μπαρό κ.α..), σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εποχή κι αν τα μετέφεραν, προβάλλοντας, πάντα, τα μεγάλα ΜΗΝΥΜΑΤΑ των έργων και όχι τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ψυχεδελικά, απωθημένα τους..
Όπως έκαναν, αιώνες τώρα, όλοι οι μεγάλοι δημιουργοί που έχτιζαν ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ έργα και με το όνομά τους, βασισμένα πάνω σε μεγάλα, κλασσικά, έργα. Από το Σαίξπηρ, το Γκαίτε και το Μπρεχτ μέχρι τον Ο’Νηλ, τον Ανούιγ, και το… δικό μας τον Μποστ.
Όπως ακριβώς έκανε μια νέα καλλιτεχνική ομάδα, στο Θέατρο ΑΛΦΑ, πριν από 38 χρόνια, επί δικτατορίας… (πως υπηρετείτε την δικτατορία και δεν το έχετε καταλάβει καημένοι μου...!!!! )
Παρουσίασε έναν ελεύθερα διασκευασμένο, αντιδικτατορικό, «Οιδίποδα», ΓΡΑΜΜΕΝΟ, με το όνομά του και σκηνοθετημένο, από τον τότε πρωτοποριακό ξένο σκηνοθέτη Τζαίημς-Ρούζ Έβανς, ΒΑΣΙΣΜΕΝΟ στο έργο του Σοφοκλή...
Ελπίζοντας ότι παράλληλα θα βλέπουμε ΑΤΟΦΙΑ και μερικά, μεγάλα, καταξιωμένα, έργα, που, δυστυχώς, ο μεταμοντερνισμός τα έχει εξαφανίσει από όλες τις κρατικές σκηνές...
Για να τα μάθουν και οι νέες γενιές και να μη μπερδεύουν, αργότερα, τον Αισχύλο με τις... Περσίδες και τον Παρθενώνα με τα.. λουκάνικα...!!
αν καποιος τριτος εβγαλε ακρη να μου το πει γιατι δεν καταλαβα μια...

maddalena
08-08-2009, 13:45
ακολουθησα με ενδιαφερον (αν και απο μακρια) την διαμαχη για το βιντεο του γαβρα. δεν εχω κριτηρια για να γνωριζω αν ο γαβρας επεσε σε λαθη, μπορει και ναι, απο ιστορικη αποψη. το ολο θεμα ομως το συνοψιζω ετσι:

1.οποιος αναψε πρασινο φαναρι για την προβολη του βιντεο, αν ο γαβρας επεσε σε λαθη, ειναι ανιστορητος, αδικαιολογητο για οποιον κατεχει τετοιες θεσεις.

2.το κρατος ειναι ομηρος της εκκλησιας προφανως .

romiosini
08-08-2009, 14:53
ακολουθησα με ενδιαφερον (αν και απο μακρια) την διαμαχη για το βιντεο του γαβρα. δεν εχω κριτηρια για να γνωριζω αν ο γαβρας επεσε σε λαθη, μπορει και ναι, απο ιστορικη αποψη. το ολο θεμα ομως το συνοψιζω ετσι:

το κρατος ειναι ομηρος της εκκλησιας προφανως .

Δεν έχεις κριτήρια να γνωρίζεις όπως λες αλλά η γνωστή καραμέλα στο στοματάκι σου...... :D

romiosini
08-08-2009, 15:05
αν καποιος τριτος εβγαλε ακρη να μου το πει γιατι δεν καταλαβα μια...

Τι να καταλάβεις ρε count;;;

Αυτοί που κάποτε εξεφτέλιζαν τα αρχαία (Γαβράς κλπ.....)
Έρχονται τώρα να τα υποστηρίξουν...!!! :baby:

Μάλον και εσύ κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.....

VKritikos
08-08-2009, 18:04
Τί παραπάνω λένε τα links που έδωσες;;; Μάλλον έχεις τρικυμία εν κρανίω..!!!

Λένε ότι είσαι ψεύτης.

Για την Δαμανάκη και τον Γαβρά δεν μας είπες τίποτε με την περίπτωση της έκθεσης του outlook με τον Βενιζέλο υπουργό..... (το ανέφερα στο αρχικό μου post)
Τότε δεν θυμήθηκε την λογοκρισία;;; Ούτε την χούντα;;;; :baby:
Δεν αξίζει να ασχολείται κανείς μαζί με την βλακεία σου.......

Τότε ειχα κράξει εξίσου την τότε κυβέρνηση, συν τον Έβερτ. Δυστυχώς τότε δεν είχα την τιμή να σε γνωρίζω.

Τολμάς να παραβλέπεις τον Ανδρόνικο προκειμένου να μην ξεφύγεις από τις γραμμές που σου χάραξαν στο μυαλουδάκι σου...... :baby:

Δεν παράβλεψα τον Ανδρόνικο (όχι ότι θα είχα πρόβλημα, αν έπρεπε). Είπα ότι εσείς τον παραχαράζετε.

Όταν κάποιος σου αντιπαραθέτει τον κουμουνισμό και την "αριστερά" της κομουνιστικής Ρωσίας και την εξαθλίωση των πολιτών για χρόνια ολόκληρα σπεύδεις να απαντήσεις οτι ΑΥΤΌ ΔΕΝ ήταν ο κομουνισμός !!!!
Αντίθετα όποιος μαλάκας φορέσει μαυρο πανί αυτομάτως είναι Ορθόδοξος και ανήκει στην Ορθοδοξία..... :baby: :confused:

Σε άλλον απευθύνεται αυτό μάλλον. Ποτέ δεν δήλωσα κομμουνιστής.

Μπέρδεψες και πάλι την πούτσα με την βούρτσα. :baby:
Ξεκαθάρισέ τα στο μπλοκαρισμένο μυαλουδάκι σου επιτέλους......... :confused:

Romiosini, όσο θεωρείς τον καθένα που δεν είναι 100% σαν εσένα δοσίλογο και προδότη, δεν έχει νόημα κανένας διάλογος.

Η ουσία είναι ότι για χιλιοστή φορά πιάστηκες να λες ΨΕΜΑΤΑ.

Αυτό δε καλύπτεται από βρισιές.

romiosini
08-08-2009, 18:36
Λένε ότι είσαι ψεύτης.

Τότε ειχα κράξει εξίσου την τότε κυβέρνηση, συν τον Έβερτ. Δυστυχώς τότε δεν είχα την τιμή να σε γνωρίζω.

Δεν παράβλεψα τον Ανδρόνικο (όχι ότι θα είχα πρόβλημα, αν έπρεπε). Είπα ότι εσείς τον παραχαράζετε.

Σε άλλον απευθύνεται αυτό μάλλον. Ποτέ δεν δήλωσα κομμουνιστής.

Romiosini, όσο θεωρείς τον καθένα που δεν είναι 100% σαν εσένα δοσίλογο και προδότη, δεν έχει νόημα κανένας διάλογος.

Η ουσία είναι ότι για χιλιοστή φορά πιάστηκες να λες ΨΕΜΑΤΑ.

Αυτό δε καλύπτεται από βρισιές.

Είσαι και επίσημα πλέον παραχαράκτης της Ιστορίας και του Ελληνιστικού πολιστισμού που τόσο μίσησες όλα αυτά τα χρόνια....

Λυπάμαι

Δεν έχει κανένα νόημα ο διάλογος μαζί σου......
Ακολουθείς πιστά ότι σου λένε τα ιδεολογικά σου κέντρα..... το ΛΕΞΙΚΟ ΤΗΣ ΝΕΟΤΑΞΙΚΗΣ ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΑΣΟΚΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ, των εκδόσεων "Εφιάλτης" και ....... τα επιδοτούμενα τρομοκρατικά ουρλιαχτά των «φωταδιστών»

Οι επιδοτούμενες «κατασκευές» και οι «αγοροπωλησίες» δεν συνιστούν ούτε «ιστορική αλήθεια», ούτε «ελεύθερη» καλλιτεχνική δημιουργία, αλλά υλικό προπαγάνδας, εμπόριο με χορηγούς τους «φονιάδες» της Ιστορίας και της Τέχνης.

Να συζητήσουμε ΝΑΙ αλλά ΟΧΙ να ακούμε κάποιους αλαφροΐσκιωτους σαν και εσένα να ανοητολογούν.

Δεν θα ξεφύγει ο τόπος αυτος από την ΚΑΤΑΡΑ του.....

VKritikos
08-08-2009, 20:04
Είσαι και επίσημα πλέον παραχαράκτης της Ιστορίας και του Ελληνιστικού πολιστισμού που τόσο μίσησες όλα αυτά τα χρόνια....

Ό,τι πεις εσύ. Τα φάρμακά σου να παίρνεις μόνο και όλα καλά θα πάνε.

CountVolt
08-08-2009, 23:08
Originally Posted by maddalena

το κρατος ειναι ομηρος της εκκλησιας προφανως .

Δεν έχεις κριτήρια να γνωρίζεις όπως λες αλλά η γνωστή καραμέλα στο στοματάκι σου......
αν ελεγε ομως ''δεν εχω κριτηρια αλλα αλητης αυτος ο Γαβρας'' τι θα ελεγες??

Μάλον και εσύ κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.....
και εσυ τον Κινεζο...οι απαντησεις σου ειναι αλλου για αλλου και στερουνται νοηματος...

romiosini
09-08-2009, 11:27
και εσυ τον Κινεζο...οι απαντησεις σου ειναι αλλου για αλλου και στερουνται νοηματος...

Στερέ'ιται νοήματος ότι φεύγει από την γραμμή που σου χάραξαν στο μυαλουδάκι σου.......

Που και να μην υπήρχαν και Ιστορικά επιχειρήματα....

Δεν έχει νόημα....... μείνε κατεψυγμένος στην ιδεολογική κατάψηξη σου.....

castratos
10-08-2009, 13:02
Με δυο ατομα συζητας και στο συμπερασμα που καταληγεις ειναι οτι και των δυο τα μυαλα ειναι ''χαραγμενα'' και ''μπλοκαρισμενα'' απο καποιους.
Εχεις αναρωτηθει ποτε αν στραβα ειναι ο γυαλος ή στραβα αρμενιζουμε;

romiosini
10-08-2009, 18:47
.
Εχεις αναρωτηθει ποτε αν στραβα ειναι ο γυαλος ή στραβα αρμενιζουμε;

Πω πω...... πως το είπες αυτό ρε μεγάλε..... :baby:

Δεν έχεις ακούσει φαίνεται στην ζωή σου τίποτε για προπαγάνδα και ψέμα από ολοκληρωτικούς μηχανισμούς...... :baby:

CountVolt
10-08-2009, 20:52
Δεν έχεις ακούσει φαίνεται στην ζωή σου τίποτε για προπαγάνδα και ψέμα από ολοκληρωτικούς μηχανισμούς oπως Εκκλησια,επισημο κρατος,κομματα κτλ......
fixed:D :D :wavey:

castratos
11-08-2009, 11:53
Πω πω...... πως το είπες αυτό ρε μεγάλε..... :baby:

Δεν έχεις ακούσει φαίνεται στην ζωή σου τίποτε για προπαγάνδα και ψέμα από ολοκληρωτικούς μηχανισμούς...... :baby:

Kαι εσυ σαν μεγιστος γκουρου της διανοησης:wow: ,σαν συγχρονος φαρος της αλεξανδρειας:wow: ηρθες να μας δωσεις το φως της γνωσης:confused: που ολοι οι υπολοιποι δεν μπορουμε να δουμε.:p
Καλα:D

romiosini
11-08-2009, 16:59
Kαι εσυ σαν μεγιστος γκουρου της διανοησης:wow: ,σαν συγχρονος φαρος της αλεξανδρειας:wow: ηρθες να μας δωσεις το φως της γνωσης:confused: που ολοι οι υπολοιποι δεν μπορουμε να δουμε.:p
Καλα:D

Ακριβώς επειδή δεν μπορείς να δεις πέρα από την μύτη σου λόγω σταλινικού φασιστικού μυωπίκού ατσιγματισμού,.... γι' αυτό στα λέω.... :baby:

Στου κουφού την πόρτα..... πάρε την πόρτα και φύγε..... :D

CountVolt
11-08-2009, 20:32
o castratos οχι σταλινικος ουτε καν ΚΚΕες δεν ειναι...βεβεα αλλος ενας που δεν μπορει να δει περα απο την μυτη του...

VKritikos
11-08-2009, 20:40
Δε ξέρω ρε παιδιά, αν είναι χαζός ή φανατικός (όχι ότι έχει και μεγάλη διαφορά δλδ).

Δεκάδες φορές τον έχω βγάλει ψεύτη, όχι με επιχειρήματα τα οποία στο κάτω κάτω έχουν υποκειμένικότητα, αλλά με αποδείξεις, και συνεχίζει το χαβά του, πολλές φορές λέγοντας απίστευτες χαζομάρες (για μένα από τα καλύτερά του είναι το "το ΠΑΣΟΚ πέρασε νόμο ώστε η μοιχεία να μην είναι λόγος διαζυγίου":confused: :confused: :confused: )

Τέλος πάντων, πέρασε η ώρα, πάω να πιώ ένα ποτό με τον Σόρος και τον Κίσσιγκερ.

CountVolt
11-08-2009, 20:59
χαιρετισματα στον Μεγαλο Αρχηγο..εγω ημουν εκει το πρωι και του εδινα αναφορα για υποπτες κινησεις εθνικοφρονων στα φορουμ:D :D :D :wavey: :wavey:

castratos
12-08-2009, 11:53
Ακριβώς επειδή δεν μπορείς να δεις πέρα από την μύτη σου λόγω σταλινικού φασιστικού μυωπίκού ατσιγματισμού,.... γι' αυτό στα λέω.... :baby:

Στου κουφού την πόρτα..... πάρε την πόρτα και φύγε..... :D

Μαλλον δεν διαβαζεις τα post μου(οχι οτι εισαι υποχρεωμενος)αλλα τουλαχιστον μην λες ανακριβειες.Αν θες να αναφερθεις σε καποιον,καλο ειναι να ξερεις τι υποστηριζει.Απο τις απαντησεις που δινεις μου φαινεται οτι δεν σε ενδιαφερει τι λενε οι αλλοι αλλα τι θα πεις εσυ.
Καλο γραψιμο.;-)

count
o castratos οχι σταλινικος ουτε καν ΚΚΕες δεν ειναι...βεβεα αλλος ενας που δεν μπορει να δει περα απο την μυτη του...
---------------------------------------------
Σωστα ουτε σταλινικος,ουτε κκε ειμαι,το ξερεις αλλωστε απο παλιοτερες συζητησεις.
Το αν μπορω ή οχι να δω περα απο την μυτη μου ειναι ενα θεμα αλλα ειναι η δικια μου μυτη.
Εσυ μπορεις να πεις το ιδιο;
Γιατι οι πατερουληδες ειναι λιγο ''ευαισθητοι'' σε τετοια ζητηματα.

V
Δε ξέρω ρε παιδιά, αν είναι χαζός ή φανατικός (όχι ότι έχει και μεγάλη διαφορά δλδ).

Δεκάδες φορές τον έχω βγάλει ψεύτη, όχι με επιχειρήματα τα οποία στο κάτω κάτω έχουν υποκειμένικότητα, αλλά με αποδείξεις, και συνεχίζει το χαβά του, πολλές φορές λέγοντας απίστευτες χαζομάρες (για μένα από τα καλύτερά του είναι το "το ΠΑΣΟΚ πέρασε νόμο ώστε η μοιχεία να μην είναι λόγος διαζυγίου" )

Πραγματικα ελπιζω το συγκεκριμενο να μην αφορα εμενα(τμημα του ή ολοκληρο).

CountVolt
12-08-2009, 13:35
Σωστα ουτε σταλινικος,ουτε κκε ειμαι,το ξερεις αλλωστε απο παλιοτερες συζητησεις.
Το αν μπορω ή οχι να δω περα απο την μυτη μου ειναι ενα θεμα αλλα ειναι η δικια μου μυτη.
Εσυ μπορεις να πεις το ιδιο;
Γιατι οι πατερουληδες ειναι λιγο ''ευαισθητοι'' σε τετοια ζητηματα.
ειρωνικα το ειπα για αυτο
Ακριβώς επειδή δεν μπορείς να δεις πέρα από την μύτη σου λόγω σταλινικού φασιστικού μυωπίκού ατσιγματισμού,....
φανταζομουν οτι θα το καταλαβαινες γι αυτο δεν διευκρινησα...

castratos
12-08-2009, 13:44
ειρωνικα το ειπα για αυτο
φανταζομουν οτι θα το καταλαβαινες γι αυτο δεν διευκρινησα...

Συγνωμη για την επιθεση,λαθος μου.:wavey:

Roxalas
12-08-2009, 13:52
Να δούμε πότε θα τελειώσουμε με τους εθνοπατέρες.

Οπως γράφει ο Ανώνυμος ο Ελληνας στην «Ελληνική Νομαρχία», στα χρόνια της Τουρκοκρατίας «εφάνησαν εις την Ελλάδα τρεις κυριότητες, η τυραννία, το ιερατείον και η ευγένεια, αι οποίαι διά ένδεκα αιώνας κατέφθειραν την Ελλάδα».

«Ποίος δεν βλέπει -συνεχίζει ο Ανώνυμος- τον αφανισμόν οπού εις την Ελλάδα προξενεί την σήμερον το ιερατείον; Εκατό χιλιάδες μαυροφορεμένοι ζώσιν αργά και τρέφονται από τους ιδρώτας των ταλαιπώρων και πτωχών Ελλήνων... η σημερινή αθλία και φοβερά κατάστασις του ελληνικού ιερατείου είναι η πρώτη αιτία, όπου αργοπορεί την ελευθερίαν της Ελλάδος»

Ανωνύμου του Ελληνος, Ελληνική Νομαρχία, σσ. 42, 51, 105-109, 180-187, 190-195 (Πίζα Ιταλίας, 1806)

omoios
12-08-2009, 14:01
Ο Ανώνυμος το γράφει, όπως το έγραψαν και άλλοι πολλοί.

Από την στιγμή που η θρησκεία γίνεται μορφή εξουσίας,
χάνει κάθε θεολογικό (φιλοσοφία του θείου) λόγο
και μετατρέπεται σε εμπορικός αντιπρόσωπος.

castratos
12-08-2009, 14:48
H θρησκεια απο τη φυση της εχει εξουσιαστικη μορφη.
Κανονιζει με ποιο τροπο θα ζησει καποιος και τον εξουσιαζει μεσω του,φυσικου φοβου που εχει ο ανθρωπος για τον θανατο και το τι υπαρχει μετα. Παραλληλα ειναι και εμπορικος αντιπροσωπος.Μια καλοστημενη μηχανη που βασιζεται στους φοβους,στις ελπιδες και στην ματαιοδοξια των ανθρωπων.

omoios
12-08-2009, 14:58
Το να ''κανονίζει με ποιο τρόπο θα ζήσει ο άνθρωπος'', δεν είναι κάτι ''εξουσιαστικό'',
εκτός αν θεωρείς και την ίδια τη Φύση, που μας δίνει Φυσικούς Νόμους της ζωής, ως έναν ''εξουσιαστικό φορέα''.

Η θρησκεία, όταν εμπεριέχει θεολογία, δεν φέρει ΕΝ ΓΝΩΣΗ της κανέναν πόθο εξουσίας.
Όταν όμως, απουσιάζει η θεολογία, η θρησκεία (και μόνο τότε) καταλήγει σε Α.Ε.

castratos
12-08-2009, 15:05
Tοτε τι ειναι; Αν σε γεμιζει με ενοχες για πραξεις που ειναι φυσιολογικες ειναι εξουσιαστικο.
Η φυση δεν εχει σχεση με τον θεο εκτος αν εχεις για θεο τα δεντρα,τα ποταμια,κτλ.
Με τον ορο θεολογια τι εννοεις; Η θρησκεια βεβαιως και εμπεριεχει θεολογια αλλιως τι σοι θρησκεια ειναι.
Και λιγο πολυ ολες οι θρησκειες σε ολες τις εποχες ηταν ΑΕ.
Δεν ξερω κανενα παπα καμιας θρησκειας ο οποιος να δουλευει και να μην ζει εις βαρος των αλλων.

Roxalas
12-08-2009, 15:16
Το να ''κανονίζει με ποιο τρόπο θα ζήσει ο άνθρωπος'', δεν είναι κάτι ''εξουσιαστικό'',
εκτός αν θεωρείς και την ίδια τη Φύση, που μας δίνει Φυσικούς Νόμους της ζωής, ως έναν ''εξουσιαστικό φορέα''.

Η θρησκεία, όταν εμπεριέχει θεολογία, δεν φέρει ΕΝ ΓΝΩΣΗ της κανέναν πόθο εξουσίας.
Όταν όμως, απουσιάζει η θεολογία, η θρησκεία (και μόνο τότε) καταλήγει σε Α.Ε.

Η φύση είναι ένα με τον άνθρωπο δεν είναι κάτι έξω απο αυτόν.Η φύση διαμορφώνει δεν εξουσιάζει.Δεν καταστείλει αλλά διατηρεί την αρμονία της.

Σταματήστε να συγκρίνεται τη φύση με θεσμούς και πρακτίκες που είναι κοινωνικά ιεραρχικές και αποσκοπούν στην κυριαρχία των πλυθησμών για τα συμφέροντα τους,όπως η εκκλησία.Γιατί τουλάχιστον αυτό μας έχει δείξει η ιστορία ότι κάνει.

VKritikos
12-08-2009, 21:18

Δεκάδες φορές τον έχω βγάλει ψεύτη, όχι με επιχειρήματα τα οποία στο κάτω κάτω έχουν υποκειμένικότητα, αλλά με αποδείξεις, και συνεχίζει το χαβά του, πολλές φορές λέγοντας απίστευτες χαζομάρες (για μένα από τα καλύτερά του είναι το "το ΠΑΣΟΚ πέρασε νόμο ώστε η μοιχεία να μην είναι λόγος διαζυγίου" )

Πραγματικα ελπιζω το συγκεκριμενο να μην αφορα εμενα(τμημα του ή ολοκληρο).

Όχι ρε συ, στον romiosini αναφέρομαι. Εσύ τι μου έχεις κάνει; :-)

castratos
13-08-2009, 10:50
Όχι ρε συ, στον romiosini αναφέρομαι. Εσύ τι μου έχεις κάνει; :-)

Ξερω εγω; Η κουβεντες με τον romiosini φαινεται με αποσυντονισαν. Και εσενα και τον count σας παρερμηνευσα.:D