PDA

Επιστροφή στο Forum : O Πιο φρικιαστικος φόνος που έχετε δει σε ταινία....

Σελίδες : [1] 2

Duke
02-06-2003, 19:07
εγώ επειδή έχω πάθος μς τη μουσική (και ναι παίζω κιολας αλλά αυτό δεν έχει και πολύ σχέση)

θεωρώ την πιο φρικιαστικη σκηνη φόνου που έχω δει

σε κάποιο Hellraiser
Που σκοτώνει τον Dj καρφώνοντας πάνω του τα cds του

οχι οχι καλέ μου φίλε θα παίξω το τραγούδι που μου ζήτησες...

χαχαχαχαχααχαχαχαχαχχααχχαχαα

για πείτε και εσείς σοβαρά και αστεία....

Kokkino_Asteri
02-06-2003, 22:12
Ο φόνος στο Mη αναστρέψιμος μέσα στο καταγώγιο......

dirakis
03-06-2003, 00:04
American History X στο πεζοδρόμιο... Μπρρρρ....

mixalis
03-06-2003, 01:50
American History X, συμφωνω 100%. Εαν ποτε μου σκοτωσω, θα ειναι πεζοδρομιο "δαγκωτο". Απιστευτη σκηνη.. (και ταινια)

yorgos
03-06-2003, 08:34
100% american history sto pezodromio

ghost_dog
03-06-2003, 09:13
Pirosvesthras Irreversible....ekei pu akus ta kokala tu kraniu na spane kapu kollas vre pedi mu

Duke
03-06-2003, 11:44
Η αλήθεια είναι πως το πρώτο ήταν λίγο χιουμοριστικό...

αλλά οι 2 σκηνές από τις ταινίες που προαναφέρθηκαν ναι μπορώ να πω πως ήταν ιδιαίτερα σκληρές
στο american history X πάντως δεν είναι η σκηνή της δολοφονίας όσο το χτύπημα πριν τον σκοτώσει στο πεζοδρόμιο...

είναι τόσο πειστικό που νιώθεις πως δαγκώνεις εσύ πεζοδρόμιο...

zografos
03-06-2003, 16:46
εγω λεω μη αναστρεψιμος γιατι στο American History X δε σου δειχνει το μαυρο τη στιγμη που τον σκοτωνει και απλως φανταζεσαι τη φρικη, ενω στο Μη Αναστρεψιμος πεσαμε σε ανωμαλο σκηνοθετη που δειχνει λεπτομερως.

YPSILON
03-06-2003, 17:19
Ο πιο φρικιαστικός που θυμάμαι αυτή τη στιγμή είναι ο φόνος της Ελίζαμπεθ στο "Mary Shelley's Frankenstein", όπου το "πλάσμα" βουτάει το χέρι του στο στήθος της και της ξεριζώνει την καρδιά, η οποία χτυπάει ακόμα μέσα στο χέρι του καθώς τη βλέπουμε.

Επίσης σκέτη φρίκη ήταν ο φόνος ενός μικρού κοριτσιού το οποίο ο πρωταγωνιστής ποδοπάτησε πηδώντας επανω του ξανά και ξανά πίσω από ένα αυτοκίνητο (δεν θυμάμαι την ταινία, την είχα δει πολύ παλιά, όποιος καταλάβει περι τινος πρόκειται ας με ενημερώσει).

Ίσως λιγότερο φρικαλέοι αλλά εντυπωσιακοί και πρωτότυποι ήταν οι φόνοι:

α) του εραστή στο "The Cook the Thief His Wife & Her Lover", που τον πνίξανε χώνοντάς του στο λαιμό σελίδες από τα βιβλία του

β) της μάνας στο "Carrie" την οποία σκότωσε η κόρη της εκτοξεύοντας τηλεπαθητικά επάνω της όλα τα μαχαίρια της κουζίνας (στην πραγματικότητα - δηλαδή στο βιβλίο του Steven King - τη σκότωσε με έναν ακόμα πιο αποτρόπαιο τρόπο, ελαττώνοντας σταδιακά τους χτύπους της καρδιάς της)

γ) του Frankie Madson στο "Dead Again", ο οποίος καρφώθηκε πέφτοντας πάνω σε ένα γλυπτό από γιγαντιαία ψαλίδια.

rotweiler
03-06-2003, 17:46
Μηπως ξεχασατε τους φονους στο Seven???? 7 φονοι ο ενας χειροτερος απο τον αλλον (καλα ενταξει βγαλτε τον τελευταιο)! Θεωρω οτι ειμαστε τυχεροι που δεν μας τους δειχνει και στην εκτελεση τους, παρα μονο μεσω του αποτελεσματος! 3 απο αυτους παντως ειναι καρφωμενοι στο μυαλο μου!

Kokkino_Asteri
03-06-2003, 18:09
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από rotweiler
Μηπως ξεχασατε τους φονους στο Seven???? 7 φονοι ο ενας χειροτερος απο τον αλλον (καλα ενταξει βγαλτε τον τελευταιο)! Θεωρω οτι ειμαστε τυχεροι που δεν μας τους δειχνει και στην εκτελεση τους, παρα μονο μεσω του αποτελεσματος! 3 απο αυτους παντως ειναι καρφωμενοι στο μυαλο μου!

Ειδικά αυτός της "¨λαγνείας" και της "λαιμαργίας"..... :o

P_d Fincher
03-06-2003, 18:39

Ο Fincher θα σας κατατρέχει παντού...
Μα εκεί έγκειται και η νοσηρή γοητεία του φιλμ, στο ότι δεν δείχνει τους φόνους... :wow:
Ο φόνος της πόρνης πάντως "παίζει" και στο Singapore Sling...

Επίσης, στους φόνους που θυμάμαι, αυτός κοντά στο φινάλε του "Στρατιώτη Ράιαν" με το μαχαίρι. Εκεί που πάνω που του χώνει το μαχαίρι στο στήθος του λέει το θύμα(στα γερμανικά) κάτι ότι έχει οικογένεια ή κάτι παρόμοιο...Μπορεί να μην δείχνει αίμα, αλλά είναι πραγματικά ανατριχιαστική η στιγμή...

mixalis
04-06-2003, 02:10
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από P_d Fincher

Επίσης, στους φόνους που θυμάμαι, αυτός κοντά στο φινάλε του "Στρατιώτη Ράιαν" με το μαχαίρι. Εκεί που πάνω που του χώνει το μαχαίρι στο στήθος του λέει το θύμα(στα γερμανικά) κάτι ότι έχει οικογένεια ή κάτι παρόμοιο...Μπορεί να μην δείχνει αίμα, αλλά είναι πραγματικά ανατριχιαστική η στιγμή...

ΩΧ ΩΧ ΩΧ!! Εδω πηγαινουμε στην κατηγορια "Πιο εκνευριστικη σκηνη στην ιστορια του σινεμα" οπου αυτος ο "φονος" βγαινει πρωτος και με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα. Καρφωνει ο γερμανος το μαχαιρι στον αμερικανο, και εξω απο την πορτα καθεται ο ΣΚΑΤΟΦΛΩΡΟΣ με το τουφεκι και κλαιγεται, αντι να μπουκαρει μεσα και να τα κανει ολα που***να! !!!ΑΙΣΧΟΣ!!! Σου ερχεται να σπασεις τη τηλεοραση με κατι τετοια.. :angryfire

P_d Fincher
04-06-2003, 04:47
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mixalis

Σου ερχεται να σπασεις τη τηλεοραση με κατι τετοια.. :angryfire

...ή να σκίσεις το πανί;;;

ΥΓ: πάντως νομίζω πως ποτέ δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσεις κι εσύ σε μια τέτοια στιγμή...όλοι κρύβουμε ένα "φλώρο" μέσα μας... :smokin:

Duke
04-06-2003, 10:58
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mixalis

ΩΧ ΩΧ ΩΧ!! Εδω πηγαινουμε στην κατηγορια "Πιο εκνευριστικη σκηνη στην ιστορια του σινεμα" οπου αυτος ο "φονος" βγαινει πρωτος και με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα. Καρφωνει ο γερμανος το μαχαιρι στον αμερικανο, και εξω απο την πορτα καθεται ο ΣΚΑΤΟΦΛΩΡΟΣ με το τουφεκι και κλαιγεται, αντι να μπουκαρει μεσα και να τα κανει ολα που***να! !!!ΑΙΣΧΟΣ!!! Σου ερχεται να σπασεις τη τηλεοραση με κατι τετοια.. :angryfire

ασχέτως πως νομίζει ότι θα αντιδρούσε ο καθένας ...
εγώ νομίζω πως είναι από τις πιο δυνατές στιγμές του σινεμά
(μιας και όλοι είναι εκνευρισμένοι) για το λόγο του ότι τους έκανε να συμμετέχουν στην σκηνή .....

εγώ μάλλον θα έλεγα πάντως πως ήμουν σοκαρισμένος από την δυνατή ερμηνεία του ηθοποιού η οποία νομίζω πως ήταν παραπάνω από έναν απλά "δειλό" άνθρωπο....
πάντως δεν ξέρω αν παρατηρήσατε αλλά μετά την ταινία οι πιο πολλοί κατέφυγαν να βρίζουν τον ηθοποιό επηρρεασμένοι πολύ από τον ρόλο του.... :-)

οκ οκ επιστρέφουμε στο κυρίως θέμα στο ποιος O Πιο φρικιαστικος φόνος που έχετε δει σε ταινία....

xotiko
04-06-2003, 15:34
egv psifizo mi anastrepsimos kai o sxizofrenis dolofonos me to prioni

angella
05-06-2003, 13:04
Sto hanibal ekei pou tou ekobe fetes ton egkefalo kai ton tiganize kai tou edine na ton faei enw itan akoma zwntanos

mpliaaaaaaaax

verbal
05-06-2003, 13:58
Νομίζω ότι ο αγαπημένος μου φόνος (και οχι ο πιο φρικιαστικός), είναι η δι'απαγχονισμού δολοφονία του ντετέκτιβ απο τον Χάνιμπαλ -θυμάστε; Εκεί που πρώτα του κάνει μια τομή στο στομάχι και μετα τον κρεμά απο το παράθυρο και το θύμα... εξωτερικεύει την αγωνία του!

Εκπληκτική φωτογραφία σ'εκείνη τη σκηνή.

Μπράβο βρε Ανγκέλα που μου το θύμισες!

neverlandfw
05-06-2003, 23:41
Σίγουρα όχι ο πιο φρικιαστικός, αλλά από τους πιο επιδραστικούς που έχω δει ποτέ: η δολοφονία του πιτσιρικά στο Funny Games (http://www.cine.gr/film.asp?id=2102&session-id=0e8ee2dba4ce2b8a9377897f8f2a5906) του Michael Haneke (http://www.cine.gr/people.asp?name=Haneke%2C%20Michael). 5 λεπτά η κάμερα μένει κολλημένη στο γενικό πλάνο ενός δωματίου, με αίμα επάνω σε μια τηλεόραση που ξερνάει τον ενοχλητικό ήχο ενός αγώνα formula 1, με 2 γονείς που έχουν παραλύσει συναισθηματικά και ψυχικά και το νεκρό κορμί του γιου τους να κείτεται λίγο παραπέρα εκτός πλάνου. 5 λεπτά που μοιάζουν αιώνας. Θα παραδεχτώ εδώ ότι είναι η μόνη φορά που ενοχλήθηκε το στομάχι μου από ταινία. Και έχω δει τις άπειρες ταινίες τρόμου και θρίλερ. Σημείωση. Ο Haneke πριν γίνει σκηνοθέτης, σπούδασε ψυχολογία σε πανεπιστήμιο της Βιέννης. Και απ’ ότι φαίνεται, κάτι πρέπει να ‘του μεινε…

http://www.cine.gr/FilmImages/2102.jpg (http://www.cine.gr/film.asp?id=2102&session-id=0e8ee2dba4ce2b8a9377897f8f2a5906)

P_d Fincher
06-06-2003, 05:24
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από angella
Sto hanibal ekei pou tou ekobe fetes ton egkefalo kai ton tiganize kai tou edine na ton faei enw itan akoma zwntanos

mpliaaaaaaaax

Βέβαια για να λέμε τα πράγματα όπως έχουν...η σκηνή αυτή είναι ιδιαίτερα ευφάνταστη. Καταστρατηγεί βασικές αρχές της αναισθησιολογίας...αλλά οκ, μπορούμε να πούμε πως ο Hannibal, ως ιατρός, κάτι θα ξέρει παραπάνω... :confused:

Πάντως η ατάκα σ' αυτήν την σκηνή ("Θα σου φτιάξω ένα μεζέ που θα σε πεθάνει!") είναι ιδιαιτέρως εύστοχη... :baby:

hannibal
07-06-2003, 18:57
Κατι ξερω παραπανω...!!!

NBA-holic
10-06-2003, 17:33
Suspiria: Έχω δει το φιλμάκι με τους 2 πρώτους φόνους. Όχι πολύ ρεαλιστικοί, αλλά σίγουρα βίαιοι.

Kurt Cobain
11-08-2003, 01:57
mou fainetai pws ksexasate tous fonous ston EFIALTI STON DROMO ME TIS LEYKES.
Mia akoma tainia me arketi wmi via einai to THE LAST HOUSE ON THE LEFT tou Wes Craven,an thimamai kala...

Maxi
17-08-2003, 17:43
O fonos sto " Sleepless 2000 " tou D.Argento me to klarineto ... Mono h skia kai to gelaki htan anatrixiastiko alla yperoxo ...

Kai o fonos ths xoreytrias pou blepeis mono podia kai meta ena kommeno kefali to opoio akoma anoigokleinei ta matia ... Ti na peis ..

M.

mister x
17-08-2003, 17:48
δυσκολα μου βαζεις :confused:

Maxi
22-08-2003, 13:59
me ???

M.

William Wallace
11-09-2003, 17:31
Στο Hannibal, εκέι που ο δόκτωρ, του έσχισε την κοιλιά, τον έδεσε απ'τον λαιμό και τον πέταξε στο κενό!!!

nightwing
18-09-2003, 02:28
Εχετε δει το Dopperman;
Δε σας λεω το τελος για να μην σας το χαλασω, δειτε και θα καταλαβετε...

Helekin
18-09-2003, 09:14
STO KAZINO H DOLOFONIA ME TA ROPALA POY KATALIGEI NA THAPSOYN TO THYMA ZVNTANO EINAI ARKETA OMH...

NAI EXW DEI POIO FRIKIASTIKOYS FONOYS ALLA AYTOS SOKAREI GIATI TO THYMA DEN PROLABAINEI OYTE NA OYRLIAKSEI OPWS GINETAI SE ALLES PAROMIES SKHNES... APLA BOGKAEI ME AGONIA GIA THN ZWH TOY...

NBA-holic
24-10-2003, 10:56
Τα είχα ξεχάσει: Cannibal Holocaust και Cannibal Ferox. Ακρωτηριασμοί σε χέρια, στήθη, γεννητικά όργανα, κόψιμο ενός κεφαλιού στα δύο οριζοντίως και δε συμμαζεύεται. Και υπάρχει τρέιλερ που τα δείχνει όλα αυτά!

Danny Parker
24-10-2003, 20:13
"Σφαγη στο στρατοπεδο των κολασμενων"

Eυρηματικα πειραματα...πανω σε ανθρωπους

kwstantinos
09-11-2003, 03:06
Θα βγω λιγο,εκτος αλλα ο ταυρος στο Αποκαλυψη Τωρα το δικαιολογει.
Σε human επιπεδο τωρα, σιγουρα το Μη αναστρεψιμος δεν πιανεται.Στο Σεβεν δεν δειχνει την πραξη οποτε δεν πιανεται.Αλλιως...
Επισης στο Αλιεν1 ο πρωτος θανατος και αυτον που ειπατε στο Καζινο και τους δυο στο Χανιμπαλ.
Τελος οι φονοι στα διαφορα β-μουβις ειναι σιγουρα οι πιο φρικιαστικοι,θεωρητικα μονο ομως μιας και δεν προκαλουν σοκ οπως πχ στο Μη αναστρεψιμος.
Γελιο ειχε παντως και το πατημα του πεπονι..εε..του κεφαλιου στο Νεκρο.

The Bride
25-11-2003, 17:39
irreversible-dagkwto

souvlitsa
25-11-2003, 21:06
Καλησπέρα!

Στο Ηellraiser δεν υπάρχει και μια σκηνή που ένας είναι σε σχήμα Χ και κάτι άγκιστρα του ξεριζώνουν τα άκρα σχεδόν ταυτόχρονα και τα 4?? Αυτή θα θεωρούσα ως την πιο φρικιαστική σκηνή..., αν δεν είχα δει το φόνο στο Irreversable. "Δει", τρόπος του λέγειν δηλαδή, επειδή δεν άντεξα και από το τρίτο χτύπημα σταμάτησα να βλέπω. Στο έκτο βγήκα από το χώρο για να μην ακούω κιόλας!...Δε μου έχει συμβεί με καμία από τις σκηνές που αναφέρθηκαν ως τώρα. Μου έκανε κακή εντύπωση η επιμονή του σκηνοθέτη να την "τραβήξει" τόσο, σε διάρκεια και ρεαλιστικότητα. Το υπόλοιπο έργο δεν το είδα.

YPSILON
11-12-2003, 22:18
Δεν έχασες και τίποτα, πίστεψέ με...

Hip Hop
11-01-2004, 07:40
Στην ταινία "VALENTINE"[Την έχετε δει,άραγε;]...Είναι ένας μασκοφόρος δολοφόνος που κάνει 7 ανατριχιαστικούς φόνους.Πολύ καλό,δείτε το!

Παίζουν:DENISE RICHARDS

Hip Hop
11-01-2004, 07:48
Παίζουν:Denise Richards(Empire,Ο μαύρος αδερφός),David Boreanaz

Kry$h
12-01-2004, 03:55
ημουνα καπως μικρος οταν το ειδα, αλλα ηταν σε ιατρικο θριλερ, και οχι σε σπλατερ της πλακας η δαιμονοταινια...
οποτε, μου εκανε μια καποια εντυπωση...

ο γιατρος, που λετε, ηθελε να κανει μεταμοσχευση προσωπου απο μια αθωα κοπελα, σε μια κακια, τρισκακια...

οποτε δεσανε κατω την κοπελα, και αντι να της κανει αναισθησια, της εκανε μονο μια ενεση στο λαιμο για να μη μπορει να φωναξει...

και αυτη ηταν ξυπνια...

και εκεινος αρχισε να κοβει σιγα σιγα το δερμα του προσωπου...

και αυτη το μονο που μπορουσε να κανει, ηταν να κοιταει...
αχ, εκεινα τα ματια!!!

BOBTAIL_BOBY
12-01-2004, 09:30
mwre lew na to xanaskeftw an tha erthw sth thessalonikh na pame gia kafe.. :p

mh to pareis proswpika mh to sundeseis me tipota allo..

ee na mwre de thaxww xronoo tha prepei na dw polu kooosmo, tha meneis makrya de tha me pareiii o dromoss pros ta ekeiii.. :p :p

oxii oxiii h tainia pou eides de paizei kanena rolo.. :p :p

Kry$h
12-01-2004, 12:53
...σκουπα και φαρασι... γρηγορα
και μη μπαχαλευεις τα θεματα γιατι θα παθεις φρικιαστικο φονικο που θα εχουν να το λενε ολοι.....
κατι σε στυλ irreversible με πρωταγωνιστη το χανιμπαλ..

BOBTAIL_BOBY
12-01-2004, 13:00
ti shmenei "prwtagwnisths"???

egw mono th lexh "prwtagwnistria " xerw..

William Wallace
24-03-2004, 21:40
Ο "φόνος" του Χριστού, στο Passion of the Christ!!
:-( :-( :-(

greg_m
26-04-2004, 13:03
i skoini sto pezodromio sta mathimata amerikanikis istorias kai i skoini me ton pirosvestira sto mi anastrepsimos itan apo tis poio cool :D

Helekin
26-04-2004, 13:38
TO 'ΑΓΡΙΕΣ ΝΥΧΤΕΣ' ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΕΡΓΑΚΙ ΕΧΕΙ ΚΙ ΜΙΑ ΔΥΝΑΤΗ ΣΚΗΝΗ ΟΜΑΔΙΚΟΥ ΦΟΝΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ...

nightwing
26-04-2004, 14:48
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Helekin
TO 'ΑΓΡΙΕΣ ΝΥΧΤΕΣ' ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΕΡΓΑΚΙ ΕΧΕΙ ΚΙ ΜΙΑ ΔΥΝΑΤΗ ΣΚΗΝΗ ΟΜΑΔΙΚΟΥ ΦΟΝΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ...

Μια και το ανεφερες, τι απατεωνια ειναι αυτη με τις ελληνικες εταιριες διανομης. Μου βαζουν στο εξωφυλλο το Βαλ απο το Heat κρατωντας shotgun. Τι ελεϊνό. Και τι δεν κανουν για να πουλησουν. Δειτε το εξωφυλλο του "Οι λυκοι της νεας Υορκης" και θα καταλαβετε (προσοχη ομως! μονο το εξωφυλλο οχι την ταινια)

mygoskotostra
26-04-2004, 17:50
ο φονος της ταινιας ''Psycho'' απο το ιδιο της το παιδι(δηλαδη το remake του ''Psycho'')
ενα απο τα χειροτερα remakes-κατα την γνωμη μου- στην ιστορια της 7ης τεχνης με τους χειτοτερους φονους (καθως φανηκε καθαρα πως στην σκηνη του φονου στο μπανιο το εφε που χρησιμοποιηθηκε σαν αιμα ηταν κετσαπ)
ααααααχχχχ! :smokin:

mousetrap
26-04-2004, 18:03
+φωνώ...Α Π Ο Λ Υ Τ Α ! ! ! :wow: :wow: :wow:

satine m.r.
28-04-2004, 00:17
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από mygoskotostra
ο φονος της ταινιας ''Psycho'' απο το ιδιο της το παιδι(δηλαδη το remake του ''Psycho'')
ενα απο τα χειροτερα remakes-κατα την γνωμη μου- στην ιστορια της 7ης τεχνης με τους χειτοτερους φονους (καθως φανηκε καθαρα πως στην σκηνη του φονου στο μπανιο το εφε που χρησιμοποιηθηκε σαν αιμα ηταν κετσαπ)
ααααααχχχχ! :smokin:
Κάνε παιδιά να δεις καλό, σου λέι μετά ο άλλος..! :D

mousetrap
29-04-2004, 09:58
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από satine m.r.

Κάνε παιδιά να δεις καλό, σου λέι μετά ο άλλος..! :D
etsi prepei,etsi(you know..) :sleep: :sleep: :sleep:

edith
03-05-2004, 13:04
american history X
seven

ο φονος στο πρωτο ειναι τοσο δυνατος που δεν εχω ξαναδει ποτε αυτη τη σκηνη.....αρρωστια γιατι περναει κατευθειαν μεσα στον θεατη......touf..... :-( :-(

emily
24-04-2005, 17:30
SEVEN,sigoyra!kai oi 7 fonoi opws paroysiazodai pisteyw einai aristoyrghmata! :-)

silencer51
24-04-2005, 18:55
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Scorcese που είχε πει πως ο καλύτερος φόνος είναι του Gary Lockwood στο 2001: A Space Odyssey απο τον HAL... ;-)

Είμαι βέβαια και λίγο κολλημένος με την ταινία!

despina284
24-04-2005, 22:54
Irreversible

:o :o

dalaiklama
25-04-2005, 00:35
Mπορεί να μην είναι και ο πιο φρικιαστικός αλλά όταν είσαι μικρό παιδί και βλέπεις τη φάτσα του Γερμανού να λιώνει μόλις ανοίγει η Κιβωτός της διαθήκης στο Raiders of the Lost Ark,σου κάνει μια κάποια εντύπωση..

zografos
25-04-2005, 00:40
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dalaiklama
Mπορεί να μην είναι και ο πιο φρικιαστικός αλλά όταν είσαι μικρό παιδί και βλέπεις τη φάτσα του Γερμανού να λιώνει μόλις ανοίγει η Κιβωτός της διαθήκης στο Raiders of the Lost Ark,σου κάνει μια κάποια εντύπωση.. Oχι μονο φρικιαστικος δεν ειναι, αλλα ουτε καν φονος.

nightwing
25-04-2005, 03:14
ειναι ανθρωποκτονια απο αμελεια... big deal ;-)

dalaiklama
25-04-2005, 17:11
Γιατί δεν είναι φόνος? Φόνος δια χειρός Θεού.

rotweiler
25-04-2005, 23:17
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από dalaiklama
Φόνος δια χειρός Θεού.
ή για πιο chic, διά χειρός Βαράγκη...

dalaiklama
25-04-2005, 23:32
Παντως αφτοχτονία δεν ήντανε...

verbal
26-04-2005, 03:27
από βαθύ γήρας πέθανε ο άνθρωπος. απλώς επισπευστηκε λίγο η διαδικασία.

silencer51
26-04-2005, 11:13
Αυτό που λές ήταν στο τρίτο Ιντιάνα Τζόουνς που διαλέγει ο τύπος το λάθος δισκοπότηρο. Στο Raiders ανοίγει η κιβωτός και all hell breaks loose.

dalaiklama
26-04-2005, 21:14
Sωστός ο Silencer. Στο Last Crusade ο τυπος γερνάει με ταχυτατους ρυθμούς ενώ στο Raiders λιώνει το πρόσωπο του Γερμανού με την καμένη παλάμη.Και του Belloq αν θυμάμαι καλά.

joanna124
08-05-2005, 22:08
Ο πιο φρικιαστικός, αηδιαστικός φόνος που δεν άντεχα ούτε να τον βλέπω και ούτε και να τον ακούω φυσικά, ήταν στο Irriversible (η περιβόητη σκηνή με τον πυροσβεστήρα). Οι φόνοι στο Seven είναι σοκαριστικοί. Ο Fincher δείχνει το αποτέλεσμα, δεν δείχνει την διαδικασία του φόνου, αλλά από τις περιγραφές είναι όλοι αποτρόπαιοι, αν προσπαθήσετε να τους φανταστείτε. Επίσης, με σόκαρε ο φόνος του Robert De Niro στο 15 minutes, μου φάνηκε πολύ άγριος. Τέλος, φρικιαστικά είναι τα βασανιστήρια στο τέλος στην ταινία Salo του Παζολίνι.

emily
09-05-2005, 02:35
oloi aytoi oi fonoi einai respect ...indeed.

silencer51
09-05-2005, 04:07
Κορυφαίος "φόνος" είναι και στο πρώτο Alien του Ridley Scott ο θάνατος του Harry Dean Stanton...

emily
09-05-2005, 13:28
twra poy to skeftomai,den exei koryfaioys fonoys,,poly mayrh kwnwdia sta dika moy matia,,sto AMERICAN PHYCHO?

naDa
09-05-2005, 20:56
Ο πιο φρικιαστικός, αηδιαστικός φόνος που δεν άντεχα ούτε να τον βλέπω και ούτε και να τον ακούω φυσικά, ήταν στο Irriversible (η περιβόητη σκηνή με τον πυροσβεστήρα).

Ontws!!!!!
episis me friki 9umamai & ta basanistiria pou eginan sto protagwnisti apo tin mellousa gunaika tou sto Audition (Ôdishon), & i melwdia pou tragoudouse ka9ws ta ektelouse epexe ton rolo tis!!!!!

despina284
15-05-2005, 05:15
Sin City...το ειδα αποψε και εχει μια πολυ ενδιαφερουσα υποψηφιοτητα(δεν ξερω κατα ποσο θεωρειται σποιλερ γιατι αφορα πολυ μικρο μερος της ταινιας στην αρχη ασημαντο για τη συνεχεια χωρις να αναφερω τους χαρακτηρες αλλα προειδοποιω anyway)

κοψιμο ποδιων και φαγωμα απο σκυλο (και μενει μονο το κεφαλι) :o :o Βεβαια δειχνει μονο την αρχη και το τελος, η διαδικασια δινεται πολυ συντομα σε στυλ κομικ αλλα μονο να το φανταστεις ειναι ελεεινο.

rotweiler
15-05-2005, 11:44
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από despina284
κοψιμο ποδιων και φαγωμα απο σκυλο (και μενει μονο το κεφαλι) :o :o
ξέχασες το ξαντέριασμα...

despina284
15-05-2005, 20:36

ewwww , προσπαθω να διαγραψω τις ανατριχιαστικες λεπτομερειες απο τη μνημη μου :o :D

daoni23
17-05-2005, 09:47
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από naDa

Ontws!!!!!
episis me friki 9umamai & ta basanistiria pou eginan sto protagwnisti apo tin mellousa gunaika tou sto Audition (Ôdishon), & i melwdia pou tragoudouse ka9ws ta ektelouse epexe ton rolo tis!!!!!

η σκηνη με τον πυροσβεστηρα, respect...! σε μια συνεντευξε του ο νοε, μετα την πρεμιερα της ταινιας, ειχε φωτογραφηθει με εναν πυροσβεστηρα αγκαλια!
τρελη αηδια με ειχε πιασει στο "american psycho" οταν ο maniac σαπισε με ενα τσεκουρι, εναν συναδελφο του γιατι ειχε καλυτερη business card με υδατογραφια!!!

Kraven2
17-05-2005, 10:39

καλο απ'το παραπάνω κάνει η gogo στο πρωτο kill bill στον τύπο που τις κάνει καμάκι στο μπαρ.πολύ ύπουλο το κινεζάκι.

Kraven2
17-05-2005, 10:43
και στον νονό το δεύτερο που πάει ο De Niro και σφάζει τον παππού στο μπαλκόνι και δεν τον καρφώνει μόνο αλλά το τραβάει το μαχαιρίδι μέχρι το λάρυγγα...σοβαρός κύριος ο Robert. :o

silencer51
17-05-2005, 13:48
---spoiler warning---

Ωραία καφρίλα ήταν και στο τέλος του From Hell που ο Ian Holm σφάζει την άτυχη κοκκινομάλλα και παίζει με τα εντόσθιά της.

Kraven2
17-05-2005, 14:08
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙ SINGAPORE SLING (ΝΑΙ ΤΟ ΧΕΙ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣΕΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΥΤΟ) ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΦΡΙΛΑ...

bulletproof
17-05-2005, 14:20
θα συμφωνησω με τα american history , μη αναστρεψιμος, το μακελειο στο kill bill kαι την σκηνη με τον νοσοκομο που του σπαει το κεφαλι με την πορτα.

vkapartz
17-05-2005, 16:15
ο πιο φρικιαστικός.. φόνος που έχω δει σε ταινία είναι στη Τελευταία Γυναίκα. μετά από χρόνια και χρόοοονια ακόμα ανατριχιάζω
:o

daoni23
17-05-2005, 17:17
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από vkapartz
Τελευταία Γυναίκα.

δλδ, παει κι αυτη...?

Kraven2
17-05-2005, 18:32
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από bulletproof
θα συμφωνησω με τα american history , μη αναστρεψιμος, το μακελειο στο kill bill kαι την σκηνη με τον νοσοκομο που του σπαει το κεφαλι με την πορτα.
Το μακελειό στο kill bill τι το φρικιαστικό είχε?
(εκτός απ'το αιματακι...)

Kraven2
17-05-2005, 18:33
υποθέτω οτι μιλάς για τη σκηνή με τη συμμορία

emily
18-05-2005, 03:21
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από silencer51
---spoiler warning---

Ωραία καφρίλα ήταν και στο τέλος του From Hell που ο Ian Holm σφάζει την άτυχη κοκκινομάλλα και παίζει με τα εντόσθιά της.

INDEED.XEXASES OTI EXEI KAI TO KALYTERO KOPSIMO LAIMOY!!!!!
HARDCORE.

vkapartz
18-05-2005, 17:07
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από daoni23

δλδ, παει κι αυτη...? βασικά μπορεί κανείς να το βρει και μόνος του (ο original τιτλος είναι l' ultima donna και δεν είναι και τόσο άγνωστη) αλλά για μια ιδέα για το φρικιαστικό έγκλημα στο τέλος της ταινίας δείτε κι εδώ..

http://ww1.mid-day.com/news/nation/2005/may/109579.htm

silencer51
18-05-2005, 17:26
Κορυφαίος φόνος επίσης στο Assault on Precinct 13, στη σκηνή με το κοριτσάκι που αγοράζει παγωτό και τρώει σφαίρα στο στέρνο (κλασσική καφρίλα Κάρπεντερ). :D

Kraven2
18-05-2005, 17:28
Κορυφαίος φόνος επίσης στο Assault on Precinct 13, στη σκηνή με το κοριτσάκι που αγοράζει παγωτό και τρώει σφαίρα στο στέρνο (κλασσική καφρίλα Κάρπεντερ). :D
AKOYSA OTI TO ERGO HTAN GENIKA KAFRILA...

silencer51
18-05-2005, 17:51
Γενικά ηταν έργο μπροστά απο την εποχή του. Και σίγουρα δεν χρειαζόταν remake!

emily
19-05-2005, 14:16
anaferesai sto assault on precinct 13 sto palio,,giati sto remake den epaize tetoia skhnh.
?!
wraia tainia kai ayth gia to eidos ths.

verbal
19-05-2005, 15:49
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από emily

anaferesai sto assault on precinct 13 sto palio,,giati sto remake den epaize tetoia skhnh

Φυσικά στο παλιό, όπως λέει ο silencer, μόνο ο Carpenter κάνει τέτοια

bulletproof
20-05-2005, 02:54
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από Kraven2
υποθέτω οτι μιλάς για τη σκηνή με τη συμμορία

σωστα υποθετεις
γενικα μιλαω .χερια ,ποδια εφευγαν . σαν ιδεα ηταν φρικιαστικο .

daoni23
20-05-2005, 17:17
ο χοπκινς στο "hannibal" με φοντο τα πλακοστρωτα της φλωρεντιας. δεν προλαβε να αποφασισει ο αλλος, οποτε πηρε πρωτοβουλια ο αντονι. "guts out..."

ALKATRAZ
20-05-2005, 17:29
Του σκυλιου στο ακρωτηρι του φοβου
του δημοσιογραφου στο γεννημενοι δολοφονοι
των χωρικων στα αδεσποτα σκυλια
των θαμωνων του σαλουν στους ασυγχωρητους
ολοι του Reservoir Dogs

verbal
20-05-2005, 18:15
ο χοπκινς στο "hannibal" με φοντο τα πλακοστρωτα της φλωρεντιας. δεν προλαβε να αποφασισει ο αλλος, οποτε πηρε πρωτοβουλια ο αντονι. "guts out..."

πωωω ναι ρε συ, εχεις δικιο, τελεια σκηνή!

verbal
20-05-2005, 18:19
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από ALKATRAZ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΣ ΦΟΝΟΣ

Εδώ μιλάμε για φρικιαστικούς, να ανοίξεις δικό σου thread για τους ευχάριστους :p

Και btw, δεν υπήρχε τίποτε ευχάριστο στο Straw Dogs.. εκτός απο το βιασμό ίσως;

daoni23
20-05-2005, 18:32
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από verbal

πωωω ναι ρε συ, εχεις δικιο, τελεια σκηνή!

αρχιζεις και μ'ανησυχεις...

ALKATRAZ
20-05-2005, 19:28
Τους σκοτωνει γιατι τον εχουν τρελλανει δεν ξερει τι εχει γινει με την γυναικα του.Πως γινεται να πιστευεις οτι μπορει να αρεσει σε καποιον αυτη η σκηνη. Ειναι διφορουμενη μεν αλλα σαν σκηνη ειναι πολυ ωμη και υπερβιαιη. Αλλα μαλλον δεν θα το εχεις προσεξει

doinel
21-05-2005, 02:21
suspiria- oi fonoi ton dyo koritsion sto spiti kai o fonos tou tyflou pou h skhnh paei na 8ymisei birds (Hitchcock) alla......
fonoi oxi frikiastikoi alla atmosfairikoi

ALKATRAZ
21-05-2005, 12:11
Ο ΦΟΝΟΣ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΣΤΟ LAST HOUSE ON THE LEFT

bulletproof
21-05-2005, 20:03
στο saw poy hkopela ξεκοιλιαζει τον αλλο για να βρει το κλειδι

και στο ξυσιμο των νεκρων υπαρχει μια παρομοια σκηνη

silencer51
22-05-2005, 05:53
Εγώ πάλι την σκηνή αυτή στο Shaun of the Dead τη βρήκα κορυφαία! Και μετά η γκόμενα του τύπου που παίρνει το κομμένο πόδι του και αρχίζει να κοπανά τα ζόμπι! Είμαι άρρωστος γιατρέ μου? :D

daoni23
22-05-2005, 17:14
Εγώ πάλι την σκηνή αυτή στο Shaun of the Dead τη βρήκα κορυφαία! Και μετά η γκόμενα του τύπου που παίρνει το κομμένο πόδι του και αρχίζει να κοπανά τα ζόμπι! Είμαι άρρωστος γιατρέ μου? :D

"εγω δεν ειμαι ΤΡΕΛΟΟΟΣ...
εγω ειμαι ο ΓΙΑΤΡΟΟΟΣ..."

p.s. ναι... ;-)

bulletproof
23-05-2005, 13:49
Εγώ πάλι την σκηνή αυτή στο Shaun of the Dead τη βρήκα κορυφαία! Είμαι άρρωστος γιατρέ μου? :D

guts out

οχι παιδι μου μια χαρα εισαι
:tounge:

daoni23
23-05-2005, 14:25

guts out

οχι παιδι μου μια χαρα εισαι

ομοιος, ομοίω αει κολαζει... :D

despina284
23-05-2005, 16:38
Δεν ειναι φονος αλλα θυμηθηκα στο Μan on the moon με τον Καρευ που ειχε παει ο χαρακτηρας που υποδυοταν για εναλλακτικη ιατρικη στις Φιλιππινες...νομιζω καταλαβατε...δεν περιγραφω αλλο το θυμηθηκα και μου ηρθε αναγουλα :o

ALKATRAZ
23-05-2005, 21:14
Ξερει κανεις αν υπαρχει εργο που σκοτωνουν τον Χιου Γκραντ. Ας μην ειναι με φρικιαστικο τροπο ας ειναι ατυχημα, δεν με πειραζει καθολου.

despina284
23-05-2005, 22:17
Ξερει κανεις αν υπαρχει εργο που σκοτωνουν τον Χιου Γκραντ. Ας μην ειναι με φρικιαστικο τροπο ας ειναι ατυχημα, δεν με πειραζει καθολου.

αμα συνεχισεις ετσι με το Χιου θα σε σκοτωσω εγω :angryfire

ALKATRAZ
23-05-2005, 23:16
Μπορω σας παρακαλω να διαλεξω τον τροπο
1 Βλεποντας ταινια του
2 Βλεποντας ταινια του μαζι με αυτη που τον ειχαν πιασει στο αυτοκινητο.
3 Βλεποντας ταινια του με βια και αιμα

Αν κατι απο αυτα γινεται γιατι οχι
Killing me softly

despina284
23-05-2005, 23:36
Μπορω σας παρακαλω να διαλεξω τον τροπο
1 Βλεποντας ταινια του
2 Βλεποντας ταινια του μαζι με αυτη που τον ειχαν πιασει στο αυτοκινητο.
3 Βλεποντας ταινια του με βια και αιμα

Αν κατι απο αυτα γινεται γιατι οχι
Killing me softly

Xαχαχα
Χιχιχι
Χοχοχο

Σιγα μην ειναι αυτο που λες μαρτυριο...it's gonna be very UGLY :angryfire :angryfire
Nobody messes with my englishmen :cool:

ALKATRAZ
24-05-2005, 00:15
Σημερα ειδα τον Χιου. Φοραγε ενα αμηχανο ασπρο κουστουμι. Ο Χιου με το αμηχανο χαμογελο κοιταζε γυρω του αμηχανα σκεφτομενος πως επεισε τοσο κοσμο οτι ειναι ηθοποιος. Ο Χιου αμηχανος ποθος κορασιδων και παντρεμενων σινεφιλ γυναικων. Ανεβηκε στο αμηχανο αυτοκινητο του και χαθηκε στον αμηχανο οριζοντα. Εγω μηχανικα αναψα ενα τσιγαρο.

despina284
24-05-2005, 01:51
Σημερα ειδα τον Χιου. Φοραγε ενα αμηχανο ασπρο κουστουμι. Ο Χιου με το αμηχανο χαμογελο κοιταζε γυρω του αμηχανα σκεφτομενος πως επεισε τοσο κοσμο οτι ειναι ηθοποιος. Ο Χιου αμηχανος ποθος κορασιδων και παντρεμενων σινεφιλ γυναικων. Ανεβηκε στο αμηχανο αυτοκινητο του και χαθηκε στον αμηχανο οριζοντα. Εγω μηχανικα αναψα ενα τσιγαρο.

Ανακηρυσσεσαι μηχανικα ο αμηχανος obsessed against Hugh μπουρδολογος του φορουμ.

:baby:

zografos
24-05-2005, 01:54
Πως χαθηκε στον οριζοντα με το αμηχανο αυτοκινητο? Με ηλιακη ενεργεια λειτουργουσε?

verbal
24-05-2005, 02:23
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από zografos
Πως χαθηκε στον οριζοντα με το αμηχανο αυτοκινητο? Με ηλιακη ενεργεια λειτουργουσε?

Γιατί, δεν έχουν μηχανή αυτά που μαζεύουν ήλιο; Εγώ πιστεύω πως είχε πανιά. Όμως Αλκατράζ, το χαμόγελο του Χιου δεν είναι αμήχανο συνήθως, είναι άβολο.

silencer51
24-05-2005, 02:37
Ένα έργο που αξίζει να αναφερθεί σε αυτό το θρεντ είναι το Braindead του Peter Jackson... Υπερ-κάλτ και απο τις καλύτερες σπλατεριές που έχουν γίνει ποτέ! 5 γαλόνια αίμα το λεπτό!

-I think we killed them all!
-We forgot... mom!

ALKATRAZ
24-05-2005, 11:01

Ανακηρυσσεσαι μηχανικα ο αμηχανος obsessed against Hugh μπουρδολογος του φορουμ.

:baby:
ΗΘΙΚΗ
Ειμαι ενα ηθικο ατομο. Γι αυτο και δεν επιτιθεμαι προσωπικα σε αλλους Εγω κριτικαρω εναν ας πουμε ηθοποιο κι εσυ εμενα. Ασε που ποτε δεν κριτικαρω ως γνωστο τα γουστα των αλλων οποια κι αν ειναι. Βαλε λιγο χιου-μορ στη ζωη σου. Εγω ο ηθικοτερος ανθρωπος σου δινω τηνευκαιρια. Μου αρεσει ο Κρονενμπεργκ.

emily
27-05-2005, 12:35
Ένα έργο που αξίζει να αναφερθεί σε αυτό το θρεντ είναι το Braindead του Peter Jackson... Υπερ-κάλτ και απο τις καλύτερες σπλατεριές που έχουν γίνει ποτέ! 5 γαλόνια αίμα το λεπτό!

-I think we killed them all!
-We forgot... mom!
MA EINAI APISTEYTH TAINIA !POLY TELEIA STO EIDOS.
-H SKHNH ME TIS VIDEOTAINIES POY TOY LEEI O ALLOS KIA KALA OTI TIS ANAKALYPSE KAI STO ALLO DWMATIO TO KANANEOI ZWDANOI NEKROI...POLY GELIO!

apollonsim
29-05-2005, 10:36
πολυ φρικιαστικο μου φανηκε (εκτος απο το american history x και το seven) στο manchurian candidate εκει που ο ben επνιξε τον στρατιωτη

emily
02-06-2005, 10:24
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από apollonsim
πολυ φρικιαστικο μου φανηκε (εκτος απο το american history x και το seven) στο manchurian candidate εκει που ο ben επνιξε τον στρατιωτη
den htan kai poly frikiastiko re sy...vasika katholoy. :D

ALKATRAZ
07-06-2005, 21:01

den htan kai poly frikiastiko re sy...vasika katholoy. :D
Συμφωνω απολυτα. Πιο φρικιαστικη ειναι η δολοφονια του σινεμα του ιδιου στο Dogville

YoMaNaTiOn
07-06-2005, 21:05
Sto 'saw', otan h kopela me thn 'anapodh arkoudopagida' sto kefali esfa3e ton room-mate... :-(

emily
08-06-2005, 10:36

Συμφωνω απολυτα. Πιο φρικιαστικη ειναι η δολοφονια του σινεμα του ιδιου στο Dogville
hoymor,,,houmor!!axoy to....otan tha se dolofonhsw egw..... :D

emily
08-06-2005, 10:37
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από YoMaNaTiOn
Sto 'saw', otan h kopela me thn 'anapodh arkoudopagida' sto kefali esfa3e ton room-mate... :-(
nai arketa kalh,alla kai o xodroylhs sta syrmatoplegmata,,eixe....oyf.odynhro thanato! :D

daoni23
08-06-2005, 12:34

hoymor,,,houmor!!axoy to....otan tha se dolofonhsw egw.....

μπορω να ειμαι κι εγω παρων...??
μπορεις επισης να δοκιμασεις πανω του εκεινη την ασκηση στωικοτητας. να καις ταινιες του cronenberg μεχρι να σταματησει να κλαιει!! :p :p :p

nai arketa kalh,alla kai o xodroylhs sta syrmatoplegmata,,eixe....oyf.odynhro thanato

αν αυτο ειναι οδυνηρο, τι να πει κι ο τελευταιος που τον αφησαν να τον φαει η μαυρη μαρμαγκα... :wow:

ALKATRAZ
08-06-2005, 15:11

hoymor,,,houmor!!axoy to....otan tha se dolofonhsw egw..... :D
Εισαι το δευτερο ατομο μετα την Despina [Επιδοξη συζυγο Χιου Γκραντ] που το λεει αυτο. Επειδη ομως ειμαι καλος ανθρωπος σου παραθετω τα εξης.
Δογμα-Απο μονη της ηλεξη ειναι απολυταρχικη με εκκλησιαστικη θα ελεγα επιβολη.
Χωρις Σκηνικα-Καπου εγραφες οτι καλα εκανε και δεν ειχε σκηνικα για να τα φανταστουμε. Ισως ετσι ανασανω και οικονομικα αν εκτος απο τα σκηνικα φανταστω και τους διαλογους,τη μουσικη και το μονταζ ειμαι μια χαρα γιατι να πηγαινω σινεμα και να αγοραζω dvd αφου μπορω να τα φανταστω.
Με την λογικη οτι καθε προβλεπομενη μπουρδα με χαπι-εντ ειναι Αμερικανια' τοτε καθε επαναλαμβανομενο δογματικο ατοπημα ειναι Σουηδια' η Δανια'.
Δανια και Σουηδια πρωτες σε αυτοκτονιες λογω καιρου, μονογονεικων οικογενειων και αντιληψη για τη ζωη βαρατε με κι ας κλαιω Αληθεια τι ηθελε ο Βιντεμπεργκ στο Χολυγουντ με εκεινο το αθλιο εργο το Its about love η καπως ετσι.
Αραγε το ειδες αυτο.

ALKATRAZ
08-06-2005, 15:23
Daoni
Θα επρεπε να ηξερες οτι οι ταινιες του δεν καιγονται γιατι δεν υπαγονται σε κανενα δογμα και συστημα.
Νομιζω βεβαια οτι το ξερεις και εκτιμω το χιουμορ σου.Ετσι λοιπον ειναι οι Σκηνοθετες με οραμα που δεν μασανε απο τιποτα προφητευουν τον ελεγχο απο τα μεσα VIDEODROME,αντι για ενα τυπικο ρημεικ σε Β του 58 παραδιδουν μια εργαρα THE FLY, και κανουν ταινιες βιβλια που δεν τολμαγε κανεις CRASH NAKED LUNCH.

Ο Ομφαλιος Λωρος με τη λογικη και το συμβιβασμο ειναι κομμενος μονο απο τον μεγαλο ΝΤΕΙΒΙΝΤ

bulletproof
09-06-2005, 05:05

μπορω να ειμαι κι εγω παρων...??
μπορεις επισης να δοκιμασεις πανω του εκεινη την ασκηση στωικοτητας. να καις ταινιες του cronenberg μεχρι να σταματησει να κλαιει!! :p :p :p

kai εγω και εγω να του δειχνουμε μπεργμαν απο το πρωι μεχρι το βραδυ :D :D :D

ε οχι και ταινιαρα το the fly

ALKATRAZ
09-06-2005, 11:18

kai εγω και εγω να του δειχνουμε μπεργμαν απο το πρωι μεχρι το βραδυ :D :D :D

ε οχι και ταινιαρα το the fly
Μια απλη ερωτηση με πολυ ζουμι
Γιατι τα εργα του Κρονενμπεργκ δεν αρεσουν στις γυναικες

emily
09-06-2005, 12:20
tha thn askhsw,,vre..skeftomai gia arxh na toy krataw ta matia anoixta[typoy koyrdisto portokali] kai na ton exw na vlepei trier kai bunuel kathe mera.... ;-)

ALKATRAZ
09-06-2005, 12:47
tha thn askhsw,,vre..skeftomai gia arxh na toy krataw ta matia anoixta[typoy koyrdisto portokali] kai na ton exw na vlepei trier kai bunuel kathe mera.... ;-)
μαλλον δεν πιστευεται στις δημοκρατικες διαδικασιες. Ουτε κι εγω αλλωστε.

emily
09-06-2005, 12:49

μαλλον δεν πιστευεται στις δημοκρατικες διαδικασιες. Ουτε κι εγω αλλωστε.
mallon oxi...
plakitses vre! :D

emily
09-06-2005, 12:50

Μια απλη ερωτηση με πολυ ζουμι
Γιατι τα εργα του Κρονενμπεργκ δεν αρεσουν στις γυναικες
emena moy aresei o cronenberg,,kai eimai female. :-)

daoni23
09-06-2005, 13:07
Daoni
Ο Ομφαλιος Λωρος με τη λογικη και το συμβιβασμο ειναι κομμενος μονο απο τον μεγαλο ΝΤΕΙΒΙΝΤ

Lynch... ;-)

δεν υπαγονται σε κανενα δογμα και συστημα.

καθε σκηνοθετης που ασπαζεται το ΔΟΓΜΑ εχει το δικαιωμα να κανει μονο μια ταινια, που να ακολουθει τις αρχες του...

ALKATRAZ
09-06-2005, 13:13

emena moy aresei o cronenberg,,kai eimai female. :-)
Εισαι μια φαεινη εξαιρεση. Οι λογοι που γενικα δεν αρεσει στις γυναικες
1 Δεν παιζουν στα εργα του ο Χιου Γκραντ και ο Ορλαντο Μπλουμ αλλα κανονικοι ηθοποιοι Αιρονς, Φαινς, Χαντερ, Γουντς, Γουοκεν.
2 Δεν υπαρχουν στα εργα του τυπικα λαβ-στορυ
3 Το σεξ παρουσιεζεται χωρις συναισθημα και χωρις απαλη μουσικη υποκρουση.
4 Δεν τις ενδιαφερουν οι ιοι, οι μολυνσεις και οι μεταλλαξεις.
5 Τις μπερδευει η σταση της πρωταγωνιστριας στους Διχασμενους και τις ενοχλει η ολη παγωμενη ατμοσφαιρα.
6 Αν ο αγαπημενος τους ειχε γινει μυγα θα τον ειχαν παρατησει εξαρχης.
7 Δε ανυσηχησαν ποτε για το μελλον του κοσμου.
8 Ειναι εξαρτημενες απο τα αυτοκινητα αλλα δεν θελουν να τους το δειχνουν κιολας.
9 Δεν τους κανουν καμακι στο σινεμα οταν παιζονται ταινιες του.

Μα που παει αυτος ο κοσμος, που βαδιζει τελος παντων.

emily
09-06-2005, 13:15

Εισαι το δευτερο ατομο μετα την Despina [Επιδοξη συζυγο Χιου Γκραντ] που το λεει αυτο. Επειδη ομως ειμαι καλος ανθρωπος σου παραθετω τα εξης.
Δογμα-Απο μονη της ηλεξη ειναι απολυταρχικη με εκκλησιαστικη θα ελεγα επιβολη.
Χωρις Σκηνικα-Καπου εγραφες οτι καλα εκανε και δεν ειχε σκηνικα για να τα φανταστουμε. Ισως ετσι ανασανω και οικονομικα αν εκτος απο τα σκηνικα φανταστω και τους διαλογους,τη μουσικη και το μονταζ ειμαι μια χαρα γιατι να πηγαινω σινεμα και να αγοραζω dvd αφου μπορω να τα φανταστω.
Με την λογικη οτι καθε προβλεπομενη μπουρδα με χαπι-εντ ειναι Αμερικανια' τοτε καθε επαναλαμβανομενο δογματικο ατοπημα ειναι Σουηδια' η Δανια'.
Δανια και Σουηδια πρωτες σε αυτοκτονιες λογω καιρου, μονογονεικων οικογενειων και αντιληψη για τη ζωη βαρατε με κι ας κλαιω Αληθεια τι ηθελε ο Βιντεμπεργκ στο Χολυγουντ με εκεινο το αθλιο εργο το Its about love η καπως ετσι.
Αραγε το ειδες αυτο.
ma akoyloythei to dogma 95 o trier,,,[skhnika no],,apla den s aresei ayth h tainia mhn to koyrasoyme allo.
den katalave ti eipes vasika gia ton vinderberg...ti ennoeis ti doyleia eixe sto hollywood? to its all about love,htan kalh tainia padws. :o

ALKATRAZ
09-06-2005, 13:17

Lynch... ;-)

καθε σκηνοθετης που ασπαζεται το ΔΟΓΜΑ εχει το δικαιωμα να κανει μονο μια ταινια, που να ακολουθει τις αρχες του...
Ενταξει ο Λυντς ειναι κι αυτος μεγαλος οπως κι ο Φιντσερ και αλλοι.
Τι παει να πει ασπαζεται το Δογμα, ασπαζεται τον Καθολικισμο, μηπως μια αιρεση, μηπως την Σαεντολογια αμαν πια.

emily
09-06-2005, 13:17

1 Δεν παιζουν στα εργα του ο Χιου Γκραντ και ο Ορλαντο Μπλουμ αλλα κανονικοι ηθοποιοι Αιρονς, Φαινς, Χαντερ, Γουντς, Γουοκεν.
5 Τις μπερδευει η σταση της πρωταγωνιστριας στους Διχασμενους και τις ενοχλει η ολη παγωμενη ατμοσφαιρα.
8 Ειναι εξαρτημενες απο τα αυτοκινητα αλλα δεν θελουν να τους το δειχνουν κιολας.

vasika se ayto to post mazi soy se oti les,,,giati symfwnw [symfwna me ta parapanw] poy vadizei pia aytos o kosmos?!
o orlando bloum einai athlios hthopoios,einai aytonohto ayto!.

ALKATRAZ
09-06-2005, 13:20

ma akoyloythei to dogma 95 o trier,,,[skhnika no],,apla den s aresei ayth h tainia mhn to koyrasoyme allo.
den katalave ti eipes vasika gia ton vinderberg...ti ennoeis ti doyleia eixe sto hollywood? to its all about love,htan kalh tainia padws. :o
Γιατι δεν τους ελεγε κι αυτος επηρεασμενος απο τον μεντορα του να μην βαλουν σκηνικα.
Το εργο του ηταν χαλια οσο αντεξα λιγο μετα το μισο.

emily
09-06-2005, 13:23

Γιατι δεν τους ελεγε κι αυτος επηρεασμενος απο τον μεντορα του να μην βαλουν σκηνικα.
Το εργο του ηταν χαλια οσο αντεξα λιγο μετα το μισο.
einai asxhmo ayto poy kaneis na afhneis mises tis tainies..dld twra esy pws xereis oti h tainia kai oles ayts oi tainies poy exeis afhsei sthn mesh kai les oti htan athlies oti htan athlies indeed?e?prepei na to kopseis ayto,einai ierosylia na tis afhneis xwris na pesoyn oi titloi teloys.
moy thn dinei!

ALKATRAZ
09-06-2005, 13:29

einai asxhmo ayto poy kaneis na afhneis mises tis tainies..dld twra esy pws xereis oti h tainia kai oles ayts oi tainies poy exeis afhsei sthn mesh kai les oti htan athlies oti htan athlies indeed?e?prepei na to kopseis ayto,einai ierosylia na tis afhneis xwris na pesoyn oi titloi teloys.
moy thn dinei!
Η αληθεια ειναι οτι την ειδα περιπου τα 3/4 σε DVD και μετα με πηρε ο Υπνος. Αν ειναι ιεροσυλια να σε παρει ο υπνος σε τετοια εργα τοτε τι να πεις για αυτους που τα κανουν.

Με μια δευτερη σκεψη θα μπορουσα να παω κατευθειαν στους τιτλους τελους,

emily
09-06-2005, 13:35

Η αληθεια ειναι οτι την ειδα περιπου τα 3/4 σε DVD και μετα με πηρε ο Υπνος. Αν ειναι ιεροσυλια να σε παρει ο υπνος σε τετοια εργα τοτε τι να πεις για αυτους που τα κανουν.

Με μια δευτερη σκεψη θα μπορουσα να παω κατευθειαν στους τιτλους τελους,
egw padws ayto poy lew einai oti,kale moy,den boreis na exeis swsth apopsh gia mia tainia an den thn exeis dei oloklhrwmena.
ma kala einai dynaton na mhn symfwnei me ayto poy lew?den einai paralogo. :confused:

ALKATRAZ
09-06-2005, 13:40

egw padws ayto poy lew einai oti,kale moy,den boreis na exeis swsth apopsh gia mia tainia an den thn exeis dei oloklhrwmena.
ma kala einai dynaton na mhn symfwnei me ayto poy lew?den einai paralogo. :confused:
Δηλαδη εσυ τα εχεις δει ολα οσα εχεις δει ως το τελος. Δεν βαρεθηκες κανενα. Φυσικα και μπορεις να εχεις αποψη οταν εχεις αντεξει πανω απο το μισο σε μερικα. Σπανια μια ταινια που δεν μου κραταει το ενδιαφερον δεν εχει δειξει απο την αρχη οτι ειναι μετρια η κακη

emily
09-06-2005, 13:42

Δηλαδη εσυ τα εχεις δει ολα οσα εχεις δει ως το τελος. Δεν βαρεθηκες κανενα. Φυσικα και μπορεις να εχεις αποψη οταν εχεις αντεξει πανω απο το μισο σε μερικα. Σπανια μια ταινια που δεν μου κραταει το ενδιαφερον δεν εχει δειξει απο την αρχη οτι ειναι μετρια η κακη
...

verbal
09-06-2005, 13:43
Φαντάζεσαι την Έκτη Αίσθηση να την είχες παρατήσει στη μέση; Μαλακί*α ε;

emily
09-06-2005, 13:47

apla den symfwnw.

ALKATRAZ
09-06-2005, 13:47
Φαντάζεσαι την Έκτη Αίσθηση να την είχες παρατήσει στη μέση; Μαλακί*α ε;
Ε καλα τωρα δεν μιλαμε για καλες ταινιες. Μιλαμε για ταινιες οπως το Collateral που θα ημουν μια χαρα αν δεν ειχα δει το τελευταιο μισαωρο.

ALKATRAZ
09-06-2005, 13:48

apla den symfwnw.
Ωραια

emily
09-06-2005, 13:49

Ε καλα τωρα δεν μιλαμε για καλες ταινιες. Μιλαμε για ταινιες οπως το Collateral που θα ημουν μια χαρα αν δεν ειχα δει το τελευταιο μισαωρο.
ma gia na perasei h wra den htan kakh tainia to collateral.!?

ALKATRAZ
09-06-2005, 13:55

ma gia na perasei h wra den htan kakh tainia to collateral.!?
Θα μπορουσε να ηταν και τα δυο, καλη ταινια και να περναει ευχαριστα η ωρα, το ενα δεν αποκλειει το αλλο. Απο τον Μαικλ Μαν εχω πιο πολλες απαιτησεις. Η σκηνοθεσια ηταν πολυ καλη, ο Ταξιτζης ωραια ερμηνεια, οι φονοι μεθοδικοι, αλλα το τελος ηταν απαραδεκτο διελυσε ολη την ταινια.

emily
09-06-2005, 13:56

Θα μπορουσε να ηταν και τα δυο, καλη ταινια και να περναει ευχαριστα η ωρα, το ενα δεν αποκλειει το αλλο. Απο τον Μαικλ Μαν εχω πιο πολλες απαιτησεις. Η σκηνοθεσια ηταν πολυ καλη, ο Ταξιτζης ωραια ερμηνεια, οι φονοι μεθοδικο, αλλα το τελος ηταν απαραδεκτο διελυσε ολη την ταινια.
kai to soundtrack kalo by the way.

ALKATRAZ
09-06-2005, 14:00

kai to soundtrack kalo by the way.
Ναι οπως και η φωτογραφια και ολη η κινηματογραφηση της νυχτας του L.A

emily
09-06-2005, 14:04

Ναι οπως και η φωτογραφια και ολη η κινηματογραφηση της νυχτας του L.A ANYWAY,LATER DUDE.

hannibal
09-06-2005, 20:02

Εγω παντως ποτε δεν εχω αφησει ταινια στη μεση!και πολλες ταινιες που μου αρεσουν πολυ ειναι μετριες μεχρι τη μεση...

ALKATRAZ
09-06-2005, 20:20
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από hannibal

Εγω παντως ποτε δεν εχω αφησει ταινια στη μεση!και πολλες ταινιες που μου αρεσουν πολυ ειναι μετριες μεχρι τη μεση...
Δεν ειναι κι εγκλημα παντως.

daoni23
09-06-2005, 20:41
ειναι σαν να εισαι σομελιε και να μενεις μονο στο αρωμα του κρασιου, χωρις να δοκιμαζεις. μπορεις να πεις με σιγουρια οτι δεν ειναι καλο...? το αρωμα σε προδιαθετει αλλα δεν ξερεις αν δεν δοκιμασεις. ;-)

ALKATRAZ
09-06-2005, 20:54
ειναι σαν να εισαι σομελιε και να μενεις μονο στο αρωμα του κρασιου, χωρις να δοκιμαζεις. μπορεις να πεις με σιγουρια οτι δεν ειναι καλο...? το αρωμα σε προδιαθετει αλλα δεν ξερεις αν δεν δοκιμασεις. ;-)
Χα
Οταν ημουν στο Σερατον επινα τα καλυτερα κρασια. Ομως δεν πινω τα νερωμενα βαρελισια [οπως τα εργα που εχω αναφερει]

silencer51
09-06-2005, 20:55
Κι εγώ αποκλείεται να κόψω έργο στη μέση (που θέλω να δω εννοείται, όχι με ζάπινγκ στη TV). Επίσης θεωρώ αδιανόητο να αποκοιμηθώ την ώρα που βλέπω έργο όσο κουρασμένος και να μαι.

daoni23
09-06-2005, 21:00
Κι εγώ αποκλείεται να κόψω έργο στη μέση (που θέλω να δω εννοείται, όχι με ζάπινγκ στη TV). Επίσης θεωρώ αδιανόητο να αποκοιμηθώ την ώρα που βλέπω έργο όσο κουρασμένος και να μαι.

το αυτο και για μενα...
με καναν αγωνα της εθνικης μπορει... :sleep:

ALKATRAZ
09-06-2005, 21:04

το αυτο και για μενα...
με καναν αγωνα της εθνικης μπορει... :sleep:

Με Εθνικη παντα.

bulletproof
10-06-2005, 03:41

edo pera omos anaferesa se sinephil atoma poy mporoyn na doyn ta panta apo croneberg(emena vgale apexo giati pera apo to the fly kai to spider den exo dei tipota allo..akoma) mexri tainies san aytes poy anafereis .eimai thiliko kai goystaro to idio to fight club me to amalie(ena paradeigma)

bulletproof
10-06-2005, 03:49

symfono den thimamai na moy exei tyxei pote its all about love pia tainia einai?

bulletproof
10-06-2005, 03:52
sorry gia to diplo mynhma :p

gia ton almodovar ti gnomh exeis alkatraz?

ALKATRAZ
10-06-2005, 08:54

gia ton almodovar ti gnomh exeis alkatraz?
Ενα εργο ηταν καλο τα Ψηλα Τακουνια αλλα βεβαια με την ασυλια που εχει απο την κριτικη ολα τα υπολοιπα ειναι αριστουργηματα .
Βαρετος, επαναλαμβανομενος. ανεμπνευστος, αταλαντος με την καμερα, σεναρια για μικρα παιδια, ερμηνειες βγαλμενες απο ελληνικα του 50.

rotweiler
10-06-2005, 11:33
διορθώθηκε...

despina284
10-06-2005, 13:00

Εισαι το δευτερο ατομο μετα την Despina [Επιδοξη συζυγο Χιου Γκραντ]

EΛΕΟΣ ρε φιλε, Ε Λ Ε Ο Σ!! :angryfire :mad:

ALKATRAZ
10-06-2005, 14:42

edo pera omos anaferesa se sinephil atoma poy mporoyn na doyn ta panta apo croneberg(emena vgale apexo giati pera apo to the fly kai to spider den exo dei tipota allo..akoma) mexri tainies san aytes poy anafereis .eimai thiliko kai goystaro to idio to fight club me to amalie(ena paradeigma)
Μην τα παιρνεις σοβαρα τουλαχιστον μην τα παιρνεις ολα σοβαρα.

ALKATRAZ
10-06-2005, 14:53

symfono den thimamai na moy exei tyxei pote its all about love pia tainia einai?
Αυτη η ταινια ειναι η ευκαιρια σου να κοιμηθεις μια χαρα.

bulletproof
10-06-2005, 16:00

Ενα εργο ηταν καλο τα Ψηλα Τακουνια αλλα βεβαια με την ασυλια που εχει απο την κριτικη ολα τα υπολοιπα ειναι αριστουργηματα .
Βαρετος, επαναλαμβανομενος. ανεμπνευστος, αταλαντος με την καμερα, σεναρια για μικρα παιδια, ερμηνειες βγαλμενες απο ελληνικα του 50.

to fantastika
exeis vgalei axrhsto ton miso kinimatografo
ego tha anafero mono to" ola gia thn mhtera moy"poy anamesa sto mila ths kai thn kakh ekpaideysh(ta mona poy exo dei)htan makran to kalytero .thn theorhsa exairetikh tainia

den ta pairno ola sovara etsi to eipa

mias kai anaferese se tainies ypnos den nomizo na vgazeis apexo kai to spider toy filoy soy.den leo oraia skhnothesia skhnika fotismo alla perimeneis kati na symvei alla tipota :sleep: kai perimeneis :sleep: :sleep:

ALKATRAZ
10-06-2005, 16:05

to fantastika
ego tha anafero mono to" ola gia thn mhtera moy"poy anamesa sto mila ths kai thn kakh ekpaideysh(ta mona poy exo dei)htan makran to kalytero .thn theorhsa exairetikh tainia
Ε, οχι και τον μισο.
Τριερ, Μπεργκμαν, Αλλεν, Τρυφφω, Λουκας, Αλμοδοβαρ, ειναι ο μισος, δηλαδη.

bulletproof
10-06-2005, 16:13
tropos toy legein :-)

ALKATRAZ
10-06-2005, 16:17
tropos toy legein :-)
Γιατι δεν γουσταρω κι αλλους πχ. Κοστουριτσα, Κασοβιτς, τον Αμελι που δεν θυμαμαι τωρα ως ονομα, Αντονιονι, Γκονταρ, Γαβρα, Χαουαρντ, Σπιλμπεργκ εκτος το Jaws και αλλους.

bulletproof
10-06-2005, 16:21
olokliro ton kinimatografo dhladh :p

ALKATRAZ
10-06-2005, 16:23

to fantastika

den ta pairno ola sovara etsi to eipa

mias kai anaferese se tainies ypnos den nomizo na vgazeis apexo kai to spider toy filoy soy.den leo oraia skhnothesia skhnika fotismo alla perimeneis kati na symvei alla tipota :sleep: kai perimeneis :sleep: :sleep:
Το Spider του φιλου μου εχει συμβει πριν αρχισει. Αλλη μια θαραλεα κινηση κανοντας ταινια με σιγουρη αποτυχια οικονομικη και μπαινοντας στο μυαλο του τραγικου αυτου ανθρωπου μεσα απο το οποιο παρακολουθησες την ταινια. Μα πως χαραμιζεται ετσι ο Ρειφ Φαινς σε αλλα εργα. .

ALKATRAZ
10-06-2005, 16:25
olokliro ton kinimatografo dhladh :p
Γιατι πιστευεις οτι ολοκληρος ο κινηματογραφος ειναι οι παραπανω.

daoni23
10-06-2005, 17:19

Γιατι πιστευεις οτι ολοκληρος ο κινηματογραφος ειναι οι παραπανω.

οχι, αλλα σιγουρα ενα πολυ σημαντικο κι αξιοσεβαστο κομματι του, αναγνωρισμενο απο πολλους, μα παρα πολλους. ειδες που πεφτεις κι εσυ στην παγιδα, να γενικευεις τα προσωπικα σου γουστα?? επειδη δεν σου αρεσουν οι προαναφερθεντες σκηνοθετες-δημιουργοι, τους βγαζεις αχρηστους...
αντιθετως, προσφερεις ασυλια σε δημιουργους εξισου σημαντικους βεβαια, που ομως εχουν εξισου αμφιλεγομενο εργο και σε καποιες ταινιες τους δειχνουν ντεφορμε. καλος ο cronenberg (εχω αποψη για ορισμενες απ'τις ταινιες του) αλλα π.χ. στο spider, οσα καλα στοιχεια κι αν ειδα (και ειχε πολλα, τα εχετε αναφερει ηδη), αυτο που εισεπραξα στο τελος, ηταν κατι αδιαφορο.

κι εν τελει, σε καποιο αλλο post ειχες γραψει οτι σκεφτεσαι αυτονομα και πας κοντρα στο ρευμα. τελικα, τι εχουμε την ψευδαισθηση οτι ειναι αυτονομο και κοντρα στο ρευμα? οσοι δεν απολαυσαν το kill bill, αποθεωσαν το old boy. οσοι δεν αρεσκονται στον εμπορικο σπιλμπεργκ, γουσταρουν κρονενμπεργκ. για να το παμε και λιγο πιο περα, οσοι π.χ. δεν ακουνε evanescense και linkin' park, ακουνε korn. οσοι δεν πανε κεφαλαρι και παραλιακη, πανε ψυρρη και decadance. και φτανουν ολα στο σημειο, που γινονται mainstream. δεν νομιζω πλεον καποιος να εχει την πολυτελεια να κανει τη διαφορα ή να εχει το δικαιωμα της αποκλειστικοτητας.

ALKATRAZ
10-06-2005, 17:30
Αγαπητε Daoni
Ελπιζω το γραμμα μου να σε βρει καλα και να μην τα μπερδευεις.
Ειπα οτι δεν τους γουσταρω εγω οχι οτι ειναι αχρηστοι. Αφου καποιοι και μαλιστα πολλοι τους γουσταρουν παει να πει οτι ειναι χρησιμοι. Τι σημασια εχει αν εγω τους βαριεμαι, τους θεωρω αταλαντους και καταθλιπτικους η ελαφρους, απο την στιγμη που αλλοι ανθρωποι τους θεωρουν τα αντιθετα.
Σε μενα αρεσε το Κιλ Μπιλ αλλα το Ολντ Μπου ηταν πολυ καλυτερο, πως να το κανουμε.
Αυτονομο γουστο ειναι να το φτιαχνεις μονος σου και οχι να στο διαμορφωνουν αλλοι.[οι οποιοι αλλοι]

daoni23
10-06-2005, 17:37
Αγαπητε ALKATRAZ,
το γραμμα σου με βρηκε καλα. στο δικο μου σου επισυναπτω κι μια τηγανια κοτομπουκιτσες, να τα τρως την ωρα που θα βλεπεις τον "παλιοπαιδο θα γινει, θα σπαει και θα πινει..."

Αγαπητε Daoni
.
Ειπα οτι δεν τους γουσταρω εγω οχι οτι ειναι αχρηστοι.

ειπες οτι "ειναι"... μην καθομαι τωρα και κανω copy-paste...

Σε μενα αρεσε το Κιλ Μπιλ αλλα το Ολντ Μπου ηταν πολυ καλυτερο, πως να το κανουμε.

εδω συμφωνουμε...

Αυτονομο γουστο ειναι να το φτιαχνεις μονος σου και οχι να στο διαμορφωνουν αλλοι.[οι οποιοι αλλοι]

και ξαναρωταω...
τι εχεις (-ουμε) την ψευδαισθηση οτι διαμορφωνουμε μονοι μας...??

ALKATRAZ
10-06-2005, 17:45
Τα γουστα σε ολα ταινιες, βιβλια, γυναικες, τραγουδια.
Την ιδεολογια πολιτικη και μη
Την ελευθερη σκεψη
που οδηγουν σε ιδιωτικη γνωμη και αποφαση
Τουλαχιστον εγω προσπαθω

Επεσες παλι σε αντιφαση. Ξαναλεω ακομα κι αν για μενα ειναι αχρηστοι δεν σημαινει οτι εντελει ειναι.

daoni23
10-06-2005, 17:50
Τα γουστα σε ολα ταινιες, βιβλια, γυναικες, τραγουδια.
Την ιδεολογια πολιτικη και μη
Την ελευθερη σκεψη
που οδηγουν σε ιδιωτικη γνωμη και αποφαση
Τουλαχιστον εγω προσπαθω

εισαι σιγουρος οτι τα καταφερνεις...? υπαρχει αποσταση μεταξυ προσπαθειας και διαμορφωσης...

Επεσες παλι σε αντιφαση. Ξαναλεω ακομα κι αν για μενα ειναι αχρηστοι δεν σημαινει οτι εντελει ειναι.
δεν το διευκρινησες στα προηγουμενα Posts και ολισθαινες επικινδυνα προς τη γενικευση....

despina284
10-06-2005, 18:45

Μια φορα ετολμησα να διαλεξω απο το βιντεοκλαμπ το Spider λογω του οτι ηταν η μονη προσφατη ταινια του Φαινς που δεν ειχα δει και εναμισι χρονο μετα ακομα τρωω κραξιμο απο την παρεα μου που ατυχως το παρακολουθησε... :tounge: :baby:

ALKATRAZ
10-06-2005, 19:01

Μια φορα ετολμησα να διαλεξω απο το βιντεοκλαμπ το Spider λογω του οτι ηταν η μονη προσφατη ταινια του Φαινς που δεν ειχα δει και εναμισι χρονο μετα ακομα τρωω κραξιμο απο την παρεα μου που ατυχως το παρακολουθησε... :tounge: :baby:
Πραγματικα ατυχως

bulletproof
11-06-2005, 04:27

ase kai ego eixa syrei sto sinema mia filh moy
ase akoma kai simera kathe fora poy ths protino na pame sinema exei epifilaxeis :p

oso gia to an einai oloklhros o kinimatografos na mhn to xanapo tropos toy legein
kai sto kato kato mhn genikeyeis anaferomenoys se skhnothetes akoma kai aytoi tha exoyn kapioa erga poy sou aresoyn

ALKATRAZ
11-06-2005, 11:06

ase kai ego eixa syrei sto sinema mia filh moy
ase akoma kai simera kathe fora poy ths protino na pame sinema exei epifilaxeis :p

oso gia to an einai oloklhros o kinimatografos na mhn to xanapo tropos toy legein
kai sto kato kato mhn genikeyeis anaferomenoys se skhnothetes akoma kai aytoi tha exoyn kapioa erga poy sou aresoyn
Ειναι γνωστο οτι ο Ντειβιντ δεν ειναι για ολους-ολες. Ευτυχως βεβαια. Απο την αλλη αν γνωριζατε την πορεια του πραγμα που ειναι λογικο να μην σας ενδιαφερει, θα ξερατε οτι πια δεν ειναι και για λιγους οσο τουλαχιστον στις αρχες της τεραστιας καριερας του που θεωρω λογικο να αγνοειται. Bulletproof επειδη εσυ δειχνεις τουλαχιστον μια ροπη για αναζητηση ψαξε να δεις τα Brood, Rabid, M.Butterfly, Scanners, Crash δεν πιστευω οτι θα σου αρεσει καποιο απο αυτα αλλα καλο ειναι να δεις την οπτικη τελος παντων.

verbal
11-06-2005, 13:08
ψαξε να δεις τα Brood, Rabid, M.Butterfly, Scanners, Crash δεν πιστευω οτι θα σου αρεσει καποιο απο αυτα αλλα καλο ειναι να δεις την οπτικη τελος παντων.

Τεράστια ταινία το Rabid, τεράστια. Τώρα το Brood και ειδικά το Scanners, οκ, ψιλοερασιτέχνιζε ακόμη... Το μεγάλο του έργο όμως (απ' όσα έχω δει) παραμένει το Crash. Βρήκε τη σωστή νουβέλα και έβγαλε στην οθόνη το απάυγασμα των εμονών και της ψυχοσωματικής παράνοιάς του. Το κοντράρουν βέβαια και οι διχασμένοι, αλλά εκεί είναι άλλο τόσο ταινία του Irons, όσο και το Cronenberg.

ALKATRAZ
11-06-2005, 13:15

Τεράστια ταινία το Rabid, τεράστια. Τώρα το Brood και ειδικά το Scanners, οκ, ψιλοερασιτέχνιζε ακόμη... Το μεγάλο του έργο όμως (απ' όσα έχω δει) παραμένει το Crash. Βρήκε τη σωστή νουβέλα και έβγαλε στην οθόνη το απάυγασμα των εμονών και της ψυχοσωματικής παράνοιάς του. Το κοντράρουν βέβαια και οι διχασμένοι, αλλά εκεί είναι άλλο τόσο ταινία του Irons, όσο και το Cronenberg.
Το δικο μου Τοπ
Videodrome
Dead Ringers
Crash
Rabid
Brood
The Fly
M.Butterfly

bulletproof
11-06-2005, 14:13

Ειναι γνωστο οτι ο Ντειβιντ δεν ειναι για ολους-ολες. Ευτυχως βεβαια. Απο την αλλη αν γνωριζατε την πορεια του πραγμα που ειναι λογικο να μην σας ενδιαφερει, θα ξερατε οτι πια δεν ειναι και για λιγους οσο τουλαχιστον στις αρχες της τεραστιας καριερας του που θεωρω λογικο να αγνοειται. Bulletproof επειδη εσυ δειχνεις τουλαχιστον μια ροπη για αναζητηση ψαξε να δεις τα Brood, Rabid, M.Butterfly, Scanners, Crash δεν πιστευω οτι θα σου αρεσει καποιο απο αυτα αλλα καλο ειναι να δεις την οπτικη τελος παντων.
ase thelo na ta do xrono den exo kapia stigmh ...tote tha se enhmeroso

despina284
11-06-2005, 16:14

M.Butterfly

:angryfire :angryfire Τι;;;; Αυτο το ηλιθιο θεατρικο που μου εχει σπασει τα νευρα στη σχολη εχει γινει και ταινια;;; Ωιμεεε :mad:

ALKATRAZ
11-06-2005, 16:21

:angryfire :angryfire Τι;;;; Αυτο το ηλιθιο θεατρικο που μου εχει σπασει τα νευρα στη σχολη εχει γινει και ταινια;;; Ωιμεεε :mad:
Τι να σου πω κανεις κατι συσχετισμους οχι μονο αλλοκοτους αλλα και επικινδυνους.
Ασε το κοβω εδω δεν εχει νοημα να εξηγησω

despina284
12-06-2005, 17:18

Τι να σου πω κανεις κατι συσχετισμους οχι μονο αλλοκοτους αλλα και επικινδυνους.
Ασε το κοβω εδω δεν εχει νοημα να εξηγησω

O συσχετισμος δεν ειναι καθολου αλλοκοτος...το Μ. Butterfly βασιζεται στο ομωνυμο θεατρικο εργο του David Henry Hwang. Το συγκεκριμενο εργο το καναμε στα πλαισια ενος μαθηματος στη σχολη και το βρηκα επιεεικως ελεεινο. Αγνοουσα οτι εχει γυριστει και ταινια, την οποια δεν καταδικασα φυσικα γιατι δεν την εχω δει. Αν κρινω απο το θεατρικο βεβαια δεν εχω καμια ορεξη να τη δω, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

ALKATRAZ
12-06-2005, 17:39

O συσχετισμος δεν ειναι καθολου αλλοκοτος...το Μ. Butterfly βασιζεται στο ομωνυμο θεατρικο εργο του David Henry Hwang. Το συγκεκριμενο εργο το καναμε στα πλαισια ενος μαθηματος στη σχολη και το βρηκα επιεεικως ελεεινο. Αγνοουσα οτι εχει γυριστει και ταινια, την οποια δεν καταδικασα φυσικα γιατι δεν την εχω δει. Αν κρινω απο το θεατρικο βεβαια δεν εχω καμια ορεξη να τη δω, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Βεβαιως και δεν πρεπει επ ουδενι λογω να το δεις αυτο το εργο φιλτατη.
Δεν μπορω ομως να μην ρωτησω - αν και ειλικρινα μονο αδιακριτος δεν ειμαι- στη σχολη την οποια αναφερεις διδασκονται μηπως Οι Πειρατες της Καραιβικης που απο οτι θυμαμαι σου αρεσαν.
Εαν διδασκονται γινονται αραγε ευκολα κατανοητοι στη θεματικη τους και στις βαθια φιλοσοφημενες αποψεις τους.
Στην ελεεινη κινηματογραφικη μεταφορα παιζει εκπληκτικα ο Αιρονς και το φιναλε της Μ.Μπατερφλαι ειναι συγκλονιστικο.

despina284
12-06-2005, 17:45

Βεβαιως και δεν πρεπει επ ουδενι λογω να το δεις αυτο το εργο φιλτατη.
Δεν μπορω ομως να μην ρωτησω - αν και ειλικρινα μονο αδιακριτος δεν ειμαι- στη σχολη την οποια αναφερεις διδασκονται μηπως Οι Πειρατες της Καραιβικης που απο οτι θυμαμαι σου αρεσαν.
Εαν διδασκονται γινονται αραγε ευκολα κατανοητοι στη θεματικη τους και στις βαθια φιλοσοφημενες αποψεις τους.
Στην ελεεινη κινηματογραφικη μεταφορα παιζει εκπληκτικα ο Αιρονς και το φιναλε της Μ.Μπατερφλαι ειναι συγκλονιστικο.

Η σχολη στην οποια φοιτω δεν ειναι κινηματογραφικη. Λογοτεχνια σπουδαζω και εξεφρασα μια γνωμη πανω στο ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΕΡΓΟ. Την ταινια δεν την εκρινα ποτε αλλα εσυ δεν λες να το καταλαβεις.

ALKATRAZ
12-06-2005, 17:50

Η σχολη στην οποια φοιτω δεν ειναι κινηματογραφικη. Λογοτεχνια σπουδαζω και εξεφρασα μια γνωμη πανω στο ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΕΡΓΟ. Την ταινια δεν την εκρινα ποτε αλλα εσυ δεν λες να το καταλαβεις.
Ενταξει το καταλαβα, τωρα εξηγειται και η ροπη προς τα εργα εποχης που λογοτεχνικα ειναι καλα παντως.

emily
13-06-2005, 11:30
Κι εγώ αποκλείεται να κόψω έργο στη μέση (που θέλω να δω εννοείται, όχι με ζάπινγκ στη TV). Επίσης θεωρώ αδιανόητο να αποκοιμηθώ την ώρα που βλέπω έργο όσο κουρασμένος και να μαι. pesta!

Kraven2
13-06-2005, 15:12

σε καποιο αλλο post ειχες γραψει οτι σκεφτεσαι αυτονομα και πας κοντρα στο ρευμα. τελικα, τι εχουμε την ψευδαισθηση οτι ειναι αυτονομο και κοντρα στο ρευμα?

πολυ σωστος.ποιος καθοριζει (ή μαλον με ποιο δικαιωμα καθοριζει) τι ειναι καλλιτεχνικα, ιδεολογικα , πολιτικα ορθο?μηπως τελικα η προσπαθεια να διαφοροποιηθουμε κανει την "αυτονομια" αυτοσκοπό?φτάνουν αρκετοί στο σημείο να ντρέπονται για τις επιλογές τους (καλλιτεχνικές , ιδεολογικές ) για να αποφύγουν τις επικρίσεις είτε των "ορθά σκεπτόμενων" είτε της πλευράς που παει κόντρα σ'αυτούς γιατί δεν ακολουθεί τα στερεότυπα και τις πρακτικές που εχουν καθιερωθεί για τη μια ή την αλλη παράταξη.σε μικρότερη κλιμακα αυτό συμβαίνει και στο σινεμά.

ALKATRAZ
13-06-2005, 18:05
pesta!
Ηρωες. Μπραβο.

daoni23
13-06-2005, 19:04

μηπως τελικα η προσπαθεια να διαφοροποιηθουμε κανει την "αυτονομια" αυτοσκοπό?

με μια φραση τα ειπες ολα... ;-)

ALKATRAZ
13-06-2005, 19:24

με μια φραση τα ειπες ολα... ;-)
Η διαφοροποιηση ειναι ξερετε εμφυτη δεν κατακτειται με καμια ειδους προσπαθεια.

Kraven2
14-06-2005, 16:17

Η διαφοροποιηση ειναι ξερετε εμφυτη δεν κατακτειται με καμια ειδους προσπαθεια.

εμφυτη ειναι η ταση για διαφοροποιηση.η εξελιξη του ατομου ερχεται μετα απο δικη του προσπαθεια και οταν υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις (οι οποιες δεν συντρεχουν παντα , οποτε η προσπαθεια γινεται διπλη).αυτο βεβαια ισχυει για συνηθισμενες περιπτωσεις προσωπων κι οχι για φαινομενα (που δεν αμφιβαλω , μπορει να υπαρχουν ).

ALKATRAZ
14-06-2005, 16:34

εμφυτη ειναι η ταση για διαφοροποιηση.η εξελιξη του ατομου ερχεται μετα απο δικη του προσπαθεια και οταν υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις (οι οποιες δεν συντρεχουν παντα , οποτε η προσπαθεια γινεται διπλη).αυτο βεβαια ισχυει για συνηθισμενες περιπτωσεις προσωπων κι οχι για φαινομενα (που δεν αμφιβαλω , μπορει να υπαρχουν ).
Ισως να λεμε το ιδιο πραγμα με αλλα λογια. Παντως οτιδηποτε δεν ειναι εμφυτο δεν αποκτιεται.

zografos
14-06-2005, 16:43
.................................................. ............

ALKATRAZ
14-06-2005, 16:47
Το εχεις δει το προηγουμενο του εργο εβαλα το Dvd cover στα ποστερ

emily
16-06-2005, 12:47

Ηρωες. Μπραβο.
ta vlepeis eisai h den eisai eirwn????????

daoni23
16-06-2005, 13:47

Ισως να λεμε το ιδιο πραγμα με αλλα λογια. Παντως οτιδηποτε δεν ειναι εμφυτο δεν αποκτιεται.

τωρα με τρομαζεις...
γεννιουνται μωρα, που να ξερουν να δουλευουν word, excel, access...?:o
γενετικη, σου λεει κυριε...

ALKATRAZ
16-06-2005, 13:49

τωρα με τρομαζεις...
γεννιουνται μωρα, που να ξερουν να δουλευουν word, excel, access...?:o
γενετικη, σου λεει κυριε...
Οχι βεβαια νομιζω ομως οτι καταλαβαινεις τι εννοω.

daoni23
16-06-2005, 14:13

Οχι βεβαια νομιζω ομως οτι καταλαβαινεις τι εννοω.

εγω θα το διορθωνα λιγο και θα ελεγα οτι υπαρχουν δυο ειδων αξιες:
1.οι εμφυτες, τα χαρισματα, τα ταλεντα, το αστρο, η κλιση ή οπως αλλιως θες να το πεις
2.και τα επικτητα.
για τα δευτερα ειναι δεδομενο οτι αποκτουνται με πολυ προσπαθεια και κοπο,ενω για τα πρωτα ειναι δεδομενα οτι οποιος επαναπαυτει μονο στο οποιο εμφυτο χαρισμα, χωρις να το καλλιεργησει, το μονο που καταφερνει να αποδωσει, ειναι ψυγματα αυτου. ποσοι και ποσοι δεν εχουν μεινει στην ιστορια, ως τα "αιωνια ταλεντα", αδικημενα απ'τον ιδιο τους τον εαυτο...?

ALKATRAZ
16-06-2005, 14:22

1.οι εμφυτες, τα χαρισματα, τα ταλεντα, το αστρο, η κλιση ή οπως αλλιως θες να το πεις
2.και τα επικτητα.
για τα δευτερα ειναι δεδομενο οτι αποκτουνται με πολυ προσπαθεια και κοπο,ενω για τα πρωτα ειναι δεδομενα οτι οποιος επαναπαυτει μονο στο οποιο εμφυτο χαρισμα, χωρις να το καλλιεργησει, το μονο που καταφερνει να αποδωσει, ειναι ψυγματα αυτου. ποσοι και ποσοι δεν εχουν μεινει στην ιστορια, ως τα "αιωνια ταλεντα", αδικημενα απ'τον ιδιο τους τον εαυτο...?
Συμφωνω απολυτα..

Kraven2
16-06-2005, 14:34

Συμφωνω απολυτα..

ε , πώς συμφωνεις , αφου λες το αντιθετο!αλκατραζιε καιρος να ανεθεωρησεις.

ALKATRAZ
16-06-2005, 14:45

ε , πώς συμφωνεις , αφου λες το αντιθετο!αλκατραζιε καιρος να ανεθεωρησεις.
Μα τι να πω,
Αλλο λεω αλλο λεει οποτε ακρη δεν βγαινει.
Μαλλον το κανει επιτηδες

daoni23
16-06-2005, 14:57

Μα τι να πω,
Αλλο λεω αλλο λεει οποτε ακρη δεν βγαινει.
Μαλλον το κανει επιτηδες

αλλο...?
για καντο πιο λιανα, να καταλαβουμε...

bulletproof
18-06-2005, 05:43

2.και τα επικτητα.

συμφωνω "διαφορετικος"δεν γινεσαι εισαι εξ αρχησ αρκει να κανεις κατι για αυτο να το εκμεταλευτεισ.
παντα ειχα την απορια αν οι ταλαντουχοι ξερουν οτι ειναι ταλαντουχοι

ελπιζω να ειμαι μεσα στο θεμα :confused:

ALKATRAZ
18-06-2005, 10:45

συμφωνω "διαφορετικος"δεν γινεσαι εισαι εξ αρχησ αρκει να κανεις κατι για αυτο να το εκμεταλευτεισ.
παντα ειχα την απορια αν οι ταλαντουχοι ξερουν οτι ειναι ταλαντουχοι

ελπιζω να ειμαι μεσα στο θεμα :confused:
Ναι εισαι μεσα στο θεμα του συνεχως εκτος θεματος Daoni

emily
18-06-2005, 13:45

Ναι εισαι μεσα στο θεμα του συνεχως εκτος θεματος Daoni
den vlepeis o daoni einai kinda fucked up DUDE!.GIAYTO SYNEXEIA EKTOS THEMATOS.
JUST KIDDING. :D

daoni23
23-06-2005, 17:57

den vlepeis o daoni einai kinda fucked up DUDE!.GIAYTO SYNEXEIA EKTOS THEMATOS.
JUST KIDDING.

οχι, δεν χρεαιζεται να αστειευεσαι. ετσι ειναι. απλα δεν νομιζω περαν του θαψιματος, οτι υπαρχει αλλη θεματολογια για τον alkatraz. ολα τα threads εχουν γινει ενα μωσαικο θαψιματος. νομιζω οτι τωρα που ανοιχτηκε και το ομωνυμο thread, δεν θα εχει λογο να γραφει πουθενα αλλου (εκτος ισως, απ'το "pio oraia..." για να κρατησει ψηλα το λαβαρο της επαναστασης των γλουτων βαρεων-βαρων, εθναρχισσα των οποιων ειναι η j.lo. -συντομα κοντα σας και σε τσιχλοφουσκες, σε επιλεγμενα περιπτερα και ψιλικατζιδικα). ακομη δεν μου εχει εξηγησει γιατι το προηγουμενο post μου ηταν εκτος θεματος αλλα δεν πειραζει. εγω τον συγχωρω. ωρες-ωρες εχω την εντυπωση οτι το σινεμα ειναι αυτο που αγαπαει να μισει. κατι παρομοιο με τους αλλους στην απεναντι οχθη του ποδοσφαιρικου φορουμ, που εχουν ταμπουρωθει ολοι μ'ενα στομα, μια φωνη... για ο,τι γινεται "γ@#$ται ο πειραιας..."!!! ετσι, να εχουμε κατι να ασχολουμαστε... δεν βλεπω αλλη λογικη στην ενασχοληση του με το σινεμα...

emily
24-06-2005, 12:52

οχι, δεν χρεαιζεται να αστειευεσαι. ετσι ειναι. απλα δεν νομιζω περαν του θαψιματος, οτι υπαρχει αλλη θεματολογια για τον alkatraz. ολα τα threads εχουν γινει ενα μωσαικο θαψιματος. νομιζω οτι τωρα που ανοιχτηκε και το ομωνυμο thread, δεν θα εχει λογο να γραφει πουθενα αλλου (εκτος ισως, απ'το "pio oraia..." για να κρατησει ψηλα το λαβαρο της επαναστασης των γλουτων βαρεων-βαρων, εθναρχισσα των οποιων ειναι η j.lo. -συντομα κοντα σας και σε τσιχλοφουσκες, σε επιλεγμενα περιπτερα και ψιλικατζιδικα). ακομη δεν μου εχει εξηγησει γιατι το προηγουμενο post μου ηταν εκτος θεματος αλλα δεν πειραζει. εγω τον συγχωρω. ωρες-ωρες εχω την εντυπωση οτι το σινεμα ειναι αυτο που αγαπαει να μισει. κατι παρομοιο με τους αλλους στην απεναντι οχθη του ποδοσφαιρικου φορουμ, που εχουν ταμπουρωθει ολοι μ'ενα στομα, μια φωνη... για ο,τι γινεται "γ@#$ται ο πειραιας..."!!! ετσι, να εχουμε κατι να ασχολουμαστε... δεν βλεπω αλλη λογικη στην ενασχοληση του με το σινεμα...

kala milame ta eipes akrivws opws hthela NA ta pw egw..bravo...oxi bravo....
p.s.
xathike o alkatraz?

bulletproof
25-06-2005, 04:41
ba tha xanampei me allo onoma gia na kanei mia nea arxh :D

emily
27-06-2005, 13:42
ba tha xanampei me allo onoma gia na kanei mia nea arxh :D
baaa o tropos poy grafei kapoios den kryvetai...

Kraven2
30-06-2005, 08:00
θα εσπασε τα νευρα κανενος και θα του κοπανησε το pc.αν και μοιριζει daoni δουλεια.ξεκαθαρισμα λογαριασμων :smokin:

daoni23
30-06-2005, 09:12
θα εσπασε τα νευρα κανενος και θα του κοπανησε το pc.αν και μοιριζει daoni δουλεια.ξεκαθαρισμα λογαριασμων :smokin:

τσιμεντο στα ποδια και φουντο απ'το σουνιο... :cool:
εν αναμονη της δημιουργιας αντιστοιχου thread...
μεινετε συντονισμενοι στους δεκτες σας...

low rider
30-06-2005, 11:51
Aσχετο αλλα η πιο φρικιαστικη σκηνη ειναι στο Τexas Chainshaw Massacre το remake εκει που ο δολοφο κυνηγα εναν τυπο με το αλυσοπριονο στην αυλη και τον πιανει στο μερος που ειναι η μπουγαδα και του κοβει το χερι!!!!!Απο εκεινη την στιγμη μου χει κολλησει να αποκεφαλησω την γειτονισσα που καθε τεταρτη και κυριακη πρωι με ξυπναει ,μετα απο τα ατελειωτα ξενυχτια μου, η καργιολα η παστρικοθοδωρα γειτονισσα μου που οταν απλωνει την μπουγαδα τραγουδαει Πουλοπουλο...........................Κι υστερα λενε πως φταιει ο φονιας

bulletproof
30-06-2005, 14:52
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από low rider
και του κοβει το χερι!!!!!

to podi

low rider
30-06-2005, 15:36

to podi

Ναι ομως επειδη εχω σκηνοθετικη φλεβα,θα μου αρεσε να του ειχε κοψει το χερι αντι του ποδιου.
Η πιο φρικιαστικη δολοφονια,δεν νομιζω να υπαρχει χειροτερη,ηταν σε μια παλια ταινια αμερικανικη,αμα την ξερεις bulletproof πεστη μου, οπου γυρναει στο σπιτι του ενας τυπος και,δεν θυμαμαι γιατι αλλα μαλλον επειδη τον απατουσε,αρπαζει την γυναικα του και την χωνει σε ενα φερετρο και την θαβει ζωντανη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!με αυτη την σκηνη τελειωνει και η ταινια

Παρομοιο σκηνικο εγινε και στο Kill Bill vol2,αλλα εκει η Ουμα την γλιτωσε..........

rotweiler
30-06-2005, 17:26
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από low rider
αρπαζει την γυναικα του και την χωνει σε ενα φερετρο και την θαβει ζωντανη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

η notorious Texas Funeral...

preacher man
30-06-2005, 19:38

baaa o tropos poy grafei kapoios den kryvetai...

daxe re enneitai bores aeta omws na lakseis to sytl poy gafeis k na mpedepseis ton allon
pistevw oti kait tetoio tha htn poly respect k tha ta espage,,,

daoni23
30-06-2005, 19:47
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από preacher man

daxe re enneitai bores aeta omws na lakseis to sytl poy gafeis k na mpedepseis ton allon

δεν παιζεσαι...
respect... :cool: :cool:

rotweiler
30-06-2005, 20:38

verbal
30-06-2005, 22:49

Υποκλίνομαι

bulletproof
01-07-2005, 03:41

Υποκλίνομαι

me too

daoni23
01-07-2005, 09:11

...νομιζω οτι θα ειναι αυτος του preacher man, απο την emily...

nightwing
02-07-2005, 02:15
Θα μπορουσε βεβαια να ειναι και sequel του τυπου "Son of Emily".

emily
03-07-2005, 14:25
Αυθεντικό μήνυμα εστάλη από nightwing
Θα μπορουσε βεβαια να ειναι και sequel του τυπου "Son of Emily".
:D :D :D :D :D :D :D
''RESPECT'',rules!

emily
03-07-2005, 14:27

pisteyw oti an to kane ayto o alkAtraz tha htan disrespect!
den yfistatai kati respect gia alkatraz :cool:

ALKATRAZ
03-07-2005, 22:27
Alkatraz disrespect you dont need to be respect

Tyrael
30-12-2005, 23:47
Dagon...!ekei pou o psaranthrwpos kseskizei to derma apo to kefali tou gerou enw aftos synexizei na leei to Pater Imwn gia na swthei...!

Video_Phile
31-12-2005, 17:48
ουαου,τι να πρωτοθυμηθω..λοιπον μερικοι που εχω δει..
1)Στο BEYOND THE DARKNESS του massachesi οπου ο δολοφονος της γυναικας βγαζει τα νυχια με ταναλια και μετα την πεταει σε μια μπανιερα με οξυ
2)Στο EATEN ALIVE του Lenzi αλλα και στο CANNIBALS του deodato η ιδια σκηνη:οι καννιβαλοι πιανουν μια γυναικα και αφου την ανοιγουν κυριολεκτικα στην μεση,της αδειαζουν ολα τα οργανα και μετα την καινε και την τρωνε.
3)Στο SHOGUNS JOY OF TORTURE οπου ο διεσστραμμενος αυτοκρατορας τηγανιζει σε καυτο λαδι τα θυματα του ενω τους βλεπει και γελαει
4)Στο STORY OF RICKY οπου ο κακος της ταινιας μπανει σε μια μηχανη του κιμα.
5)Στο ΒΕΥΟΝD του fulci o φονος του ζωγραφου στην αρχη της ταινιας ..πρωτα τον χτυπανε με αλυσιδες,μετα τον καρφονουν στον τοιχο και σαν να μην εφταναν ολα αυτα του πετανε και ασβεστη στη μουρη!

Και πολλα αλλα ακομη που δεν τα γραφω γιατι θα ξημερωσω..

GoLdBeRg
31-12-2005, 18:30
εμενα παλι με πορωσε ασχημα ο Norton στο μαθηματα αμερικανικης ιστοριας οταν ειπε στον μαυρο να δαγκωσε το πεζοδρομιο και του πατησε με το ποδι του το κεφαλι και του εσπασε τα παντα!!! απιστευτο!!!!

stacy
02-01-2006, 11:34
Η δολοφονία στην αρχή από το Irreversible... παρ'ότι δεν είναι φρικιαστική... ωστόσο... μου προκάλεσε δέος... μου φάνηκε ιδιαίτερα ρεαλιστική!!!

και εννοείται οτι συμφωνώ για τη δολοφονία του μαύρου στο American History X... εντάξει τρομακτικός ο Nazi Norton...

Video_Phile
09-01-2006, 16:07
Λοιπον θυμηθηκα και αλλη μια σκηνη απο την ταινια PATRICK VIVE ANCORA (1980) του Mario landi.
Προκειται για ενα ανεπισημο εξωφρενικο Sequel του PATRICK (1978).
Σε μια σκηνη λοιπον μια γυναικα δεχεται την επιθεση του προικισμενου με τηλεκινητικοτητα Patrick δεχομενη επιθεση απο μια....σουβλα σαν καιαυτες που ψηνουμε το πασχα το αρνι.
Η σουβλα λοιπον καθως πεταει στον αερα κατευθυνεται προς το αιδοιο της γυναικας οπου με ενα γραφικοτατο close up βλεπουμε να διεισδυει αργα και βασανιστικα για την κοπελα μεχρι που φυσικα βγαινει απο το στομα της μεσα σε ενα ποταμι αιματος..

ALKATRAZ
09-01-2006, 16:30
Berserk 1967- 1968
Εξωφυλλο και στo βιβλιο

ontin
12-02-2008, 19:39
Η πρωτη σκηνη φονου στη Σουσπιρια του Νταριο Αρτζεντο.

Kroenen
13-02-2008, 16:00
se mia apo tis tainies tou freddy crooker.........h skhnh pou paithenei o typos sto krevati...........(katatopistikotath....xaxaxa)

Letsa
07-03-2008, 00:20
Η σκηνή στα Μαθήματα Αμερικάνικης Ιστορίας με το πεζοδρόμιο, αλλά κι εκεί(αν και δεν ήταν ακριβώς φόνος)που βάζανε στην υπάλληλο του supermarket όλα τ' απορρυπαντικά στο στόμα...
Στο Σε Βλέπω, με το συρματόπλεγμα...Ιουυυυυ....
Στο 28 Εβδομάδες Μετά, που είχε χώσει τα δάχτυλά του στα μάτια της και είχε γεμίσει μ' αίμα...
Στο Κλεμμένες Ζωές, που ξεριζώνει το κεφάλι της μάνας του στο ασανσέρ!
Στο Se7en η λαγνεία...μου πήρε λίγο να το καταλάβω, αλλά φρίκαρα μετά...
Στην Ράχη Του Διαβόλου, το τέλος, με όλα τα παιδάκια...(δεν το λέω...)
Στον Λαβύρινθο του Πάνα, με το μπουκάλι και την μύτη μου ισοπεδωνόταν!
...
...τελικά το σινεμά γίνεται όλο πιο γραφικά βίαιο και φρικιαστικό...
Κρίμα...
...κυρίως που χαλάει τόσο όμορφες ταινίες όπως Ο Λαβύρινθος του Πάνα!Που παρέμεινε εκπληκτική...

izac18
07-03-2008, 04:31
Τοτε σου προτεινω να μην ακουμπησεις ποτε το Σαλο του Παζολινι!

Rile
07-03-2008, 09:57
Βλεπω το θανατο σου 3.Η πιο ανατρηχιαστικη και πιο αηδιαστηκη ταινια που εχω δει ποτε μου.Ειδικα η σκηνη με αυτη την ΕΜΟ που της καρφωνωνταν καρφια.

Letsa
07-03-2008, 18:03
Τοτε σου προτεινω να μην ακουμπησεις ποτε το Σαλο του Παζολινι!

Το ακούμπησα και το άφησα!
Έλεος ήταν, δεν άντξα...

isidwros
13-03-2008, 22:14
City of the Living Dead - Lucio Fulci (1980)

B-movie Italian gore horror for ever. Οι πιό φρικιαστικοί φόνοι σε ταινία. Ο αγαπημένος μου είναι όταν μία γυναίκα κυριολεκτικά ξερνάει τα έντερά της καθώς δακρίζει αίμα. Φανταστικά Foley ηχητικά. Η καημένη ηθοποιός έπρεπε να καταπιεί μια αρκετά μεγάλη ποσότητα εντέρων απο πρόβατο για να γυριστεί η σκηνή. Πώς την έπεισε ο Lucio Fulci, θα ήθελα να μάθω.

Ένα trailer της ταινίας:
http://www.youtube.com/watch?v=gZcz8sDNJ04

rainy day girl
22-03-2009, 16:46
makran tin teleftaia skini (de lew leptomereies) stin tainia inside(a l'interieur) elliniko stitlos :mesa mou.

Letsa
22-03-2009, 20:59
Και να 'ταν μόνο η τελευταία σκηνή...
Ολόκληρη η ταινία πρέπει να μπει εδώ.

rainy day girl
22-03-2009, 23:05
ιν ντιιντ αυτη η ταινια ειναι η πιο απολαυστικά φρικιαστική ταινια δεν θα πω που υπαρχει θα πω που εχω δει

WilliamWallace
24-03-2009, 01:27
Δεν καταλαβαινω γιατι να το κανω αυτο στον εαυτο μου...
Καλα να ναι Saw εχει μια υποθεση αλλα ταινιες στυλ Hostel δεν καταλαβαινω τον λογο υπαρξης, μονο σαδομαζοχιστες τις βλεπουν.

rainy day girl
24-03-2009, 02:27
το 1ο μονο saw (όπως και το 1ο hostel)ειναι άψογα.τα σικουελς τους απλά δε βλέπονται.
το a l'interieur ειναι κλασεις ανωτερο ακομα και απαυτα τα 2;)
ουτε εγω το καταλαβαινω απολυτα.αλλα εχω μια θεωρία. ο καθε ανθρωπος εχει μεσα του ενα μικρο ποσοστό σαδισμού(μαζοχισμου τωρα δεν ξερω)παντως οι καλες ταινιες τρομου ειναι ενας μαλλον υγιης τροπος να τον εκτονώσει

Letsa
20-04-2009, 13:07
Ξεχάσατε το Frontiere(s) ?
Εκτός του ότι όλη η ταινία είναι πιάστα βράστα σ'αυτό το θέμα, περιέχει και μια σκηνή-φρίκη που δεν ξεχνιέται με τίποτα: γύρω στο τέλος η μονομαχία των δυο γυναικών και...ο τρόπος που τελικά νικάει η μία από αυτές... ο.Ο

gvas
20-04-2009, 15:32
Δυστυχώς έχω ελλείψεις στα κατορθώματα της φράγκικης νουβέλ βαγκ των σπληνάντερων και δε μπορώ να καταθέσω την άποψη μου. Έχω μείνει σε εκείνο το ανέκδοτο που έφερε την ονομασία Haute Tension..

Θα επιμείνω μολαταύτα γαλλικά και θα επιλέξω την κονιορτοποίηση κρανίου μετά πυροσβεστήρα από το Μη Αναστρέψιμος

Letsa
20-07-2009, 16:12
Ψηφιζω Eden Lake η σκηνη που καινε το παιδακι ζωντανο. Δεν βλεπεις απολυτως τιποτα, παρα μια στιγμια αχνη εικονα κινουμενης φλεγομενης μαζας [σχεδον εκτος πλανου], αλλα πραγματικα σου ερχεται να αρχισεις να χτυπας το κεφαλι σου.

regnif
22-07-2009, 15:26
Vasika o pio frikiastikos fonos pou exw dei se tainia einai h sfagh tis xelonas sto Cannibal Holocaust..opos kai to gegonos oti skotonoun kai alla 2 zwakia..

den einai h8opoiia paides..einai pragmatikotita!!!..kai ayto to kanei akoma perissotero frikiastiko..kai asygxorito

h tainia kata t'alla einai klassikh kai pernaei poly sofo mhnyma gia thn shmerinh koinonia..(kai ayto gia tainia pou giristike prin 30 xronia )