PDA

Επιστροφή στο Forum : Απιστια

Scarlett
14-06-2009, 14:39
θα συγχωρουσατε ποτε τον/ην συντροφο σας αν ξενοκοιμοταν με καποιον/α αλλη?

Black Depth
14-06-2009, 14:46
Αν πήγαινε με άλλη, όχι δεν θα τον συγχωρούσα.Δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να το συζητήσω.

DafniV
14-06-2009, 16:28
Ο-Χ-Ι !!!!!!!!!!!!!!!!

Xynon
14-06-2009, 17:28
εμένα πάντα με συγχωρούν... γιάτι?

specialone
14-06-2009, 19:16
an i kopela mou pigene me allon den 8a tin sinxorousa alla an pigene me alli 8a psinomouna na voi8iso :D :D

understracker
14-06-2009, 19:18
εμένα πάντα με συγχωρούν... γιάτι?

Γιατί το κάνουν και αυτές... Κάνε καμία εξέταση για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα καλύτερα...

Xynon
14-06-2009, 19:55
Γιατί το κάνουν και αυτές... Κάνε καμία εξέταση για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα καλύτερα...

Έχω ανοιχτές σχέσεις και τα συζητάω όλα, Γενικά είναι πάντα κολλημένες μαζί μου, άσε που φοράω πάντα διπλή καπότα!

Scarlett
14-06-2009, 20:00
Έχω ανοιχτές σχέσεις και τα συζητάω όλα, Γενικά είναι πάντα κολλημένες μαζί μου, άσε που φοράω πάντα διπλή καπότα!

δεν κανει 2 καποτες μαζι γτ συσσωρευεται αερας και εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να σπασει το προφυλακτικο!!!!!!!!!!!!!:wow:

Xynon
14-06-2009, 20:02
μιλησε και ο επιστήμονας της καπότας.

TopGear
14-06-2009, 20:37
μιλησε και ο επιστήμονας της καπότας.

Κι όμως έχει δίκιο, εσύ ήσουν λάθος.

Xynon
14-06-2009, 20:39
αμα τις φορέσεις σωστα δεν εχεις πρόβλημα. Πορδή

TopGear
14-06-2009, 20:42
Άμα είσαι άσχετος, τι να σου πω.

Βάλε και κάλτσα αν είναι, θα είσαι πολύ πιο προστατευμένος.

Xynon
14-06-2009, 20:50
Άμα είσαι άσχετος, τι να σου πω.

Λοιπόν θα μου πείς τα κάλαντα.

Βάλε και κάλτσα αν είναι, θα είσαι πολύ πιο προστατευμένος.

Θα βάλω οτι γουστάρω ρε φιλέ... δεν σκοπευω να γαμησω εσενα ωστε να μου κάνεις παρατηρήσεις.
Αν και παιζει να το θέλεις.. σε κόβω λιγάκι πως να το πω...φλούφλη

Scarlett
14-06-2009, 21:00

Θα βάλω οτι γουστάρω ρε φιλέ... δεν σκοπευω να γαμησω εσενα ωστε να μου κάνεις παρατηρήσεις.

εγω τον εχω δοκιμασει.ειναι και γαμω σε λεω.:p :blush:

Xynon
14-06-2009, 21:02
εγω τον εχω δοκιμασει.ειναι και γαμω σε λεω.:p :blush:

τον εχεις γαμήσει; Καλα ρε βλαχομακεδονακι κάνεις και τέτοια?

TopGear
14-06-2009, 21:13

Μπράβο γκαγκά, μου την είπες τώρα. Εντάξει μιλάμε, σώπασα. Είσαι τρελό νούμερο ρε παιδί μου. Δεν απορώ που όλοι σε έχουν καταλάβει εδώ πέρα και στη λένε.

Αν "άντρας" για σένα σημαίνει περπατάω και τα σέρνω και ρίχνω μπάτσες, τότε κρίμα και ντροπή σου.

Τελοσπάντων, δεν παίζει να ασχοληθώ άλλο μαζί σου γιατί δεν το'χεις, μαζούτ καις.

F33L
14-06-2009, 21:24
τον εχεις γαμήσει; Καλα ρε βλαχομακεδονακι κάνεις και τέτοια?

hahahah KLAIW.. :smokin: :smokin: :smokin:

oson afora tin diplh kapota k egw kserw oti spaei oxi logo aera alla logo trivis lastixou me lastixou.. giati diplh omws? gia na min spaei i 1 na xeis tin allh?
logikh tou paralogou?

Xynon
14-06-2009, 21:27
[QUOTE]Μπράβο γκαγκά, μου την είπες τώρα

Εσύ με προκαλείς μαν, και χθες και σήμερα, μην νομίζεις ότι έχω όρεξη να σε ταπώνω συνέχεια.

Εντάξει μιλάμε, σώπασα.

Έτσι μπράβο.

Είσαι τρελό νούμερο ρε παιδί μου.

Πιο συγκεκριμένα ειμαι νο. 1

Δεν απορώ που όλοι σε έχουν καταλάβει εδώ πέρα και στη λένε.

Για πες για ποιούς μιλας, γιατί αν εννοείς ορισμένους ευτυχώς που δεν με πάνε.
Άσε που η πλειοψηφία των ανθρώπων αποτελείτε από βλήματα. Δεν με νοιάζει η γνώμη των πολλών

Αν "άντρας" για σένα σημαίνει περπατάω και τα σέρνω και ρίχνω μπάτσες, τότε κρίμα και ντροπή σου.

Αν χρειαστει ο σωστός ο αντράς τα κάνει και αυτά.
Τι να πεις και συ που είσαι εντελώς ακατάλληλος να παραδίδεις μαθήματα αντρισμού. Ένας κλαψομουνης είσαι φιλέ, ένας κακός γλύφτης των γυναικών.

Τελοσπάντων, δεν παίζει να ασχοληθώ άλλο μαζί σου γιατί δεν το'χεις,

Ελπιζω να το εννοεις αυτο!

Xynon
14-06-2009, 21:30

oson afora tin diplh kapota k egw kserw oti spaei oxi logo aera alla logo trivis lastixou me lastixou.. giati diplh omws? gia na min spaei i 1 na xeis tin allh?
logikh tou paralogou?

Εγω οσες φορες το εχω κανει ολα πηγαν καλά.
Το θεμα ειναι πως θα την βαλεις.
Διπλη για σιγουρια, αμα δεν γνωριζεις τον αλλόν καλα.

Γενικά μου σπανε οι καπότες ειτε την βάλω διπλή ειτε μονή.

TopGear
14-06-2009, 21:32

logikh tou paralogou?

Λογική του Xynon(=άσχετου) που το παίζει σχετικός και εκτίθεται μόνος του, γιατί γράφει ανοησίες, ενώ δεν το'χει. Ξερόλας. Είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να σπάσει έτσι, παρά με ένα. Και το έχουν πει άτομα που ξέρουν, ακόμη και οι κατασκευάστριες εταιρείες.

Εσύ με προκαλείς μαν, και χθες και σήμερα, μην νομίζεις ότι έχω όρεξη να σε ταπώνω συνέχεια.

Πώς σε προκαλώ ρε; Που με όσα γράφεις είναι φανερή η εμπάθειά σου; Εγώ σε προκαλώ; Μόνος σου τα γράφεις, όλοι τα βλέπουμε.

Αν χρειαστει ο σωστός ο αντράς τα κάνει και αυτά.
Τι να πεις και συ που είσαι εντελώς ακατάλληλος να παραδίδεις μαθήματα αντρισμού. Ένας κλαψομουνης είσαι φιλέ, ένας κακός γλύφτης των γυναικών.

Αν ο σωστός ο άντρας ρίχνει ξύλο και το παίζει βαρύμαγκας, τότε είναι ντροπή να λέγεται καν άντρας. Γορίλλας είναι και ας πάει να ζήσει στη ζούγκλα. Ευτυχώς δεν είμαι έτσι και έχω την υγειά μου και μια σωστή σχέση, παρά το παίζω απόλυτο αρσενικό που καταφέρνει οτιδήποτε έχει πόδια, ακόμη και καρέκλα. :p :p

Xynon
14-06-2009, 21:36
κοιτα για το θεμα της καποτας, για να τελειωνουμε.

Το εχω κάνει, εχει λειτουργήσει. Απο κει και περα οποιος θελει πιστευει οποιος θελει οχι, στα αρχίδια μου, παντως ψεματα δε λέω.

Xynon
14-06-2009, 21:39
[QUOTE]Πώς σε προκαλώ ρε; Που με όσα γράφεις είναι φανερή η εμπάθειά σου; Εγώ σε προκαλώ; Μόνος σου τα γράφεις, όλοι τα βλέπουμε.
Μην με κανεις ρε γυφτε να ψάξω τα χθεσινα ποστ. Μου μιλησες με εμπαθεια χωρις λογο ενω εκανα χιουμορ. Βλαμενε.

Αν ο σωστός ο άντρας ρίχνει ξύλο και το παίζει βαρύμαγκας, τότε είναι ντροπή να λέγεται καν άντρας. Γορίλλας είναι και ας πάει να ζήσει στη ζούγκλα. Ευτυχώς δεν είμαι έτσι και έχω την υγειά μου και μια σωστή σχέση, παρά το παίζω απόλυτο αρσενικό που καταφέρνει οτιδήποτε έχει πόδια, ακόμη και καρέκλα.

Ειπα εγω κατι τετοιο μωρη λουλού?

TopGear
14-06-2009, 23:35
κοιτα για το θεμα της καποτας, για να τελειωνουμε.

Το εχω κάνει, εχει λειτουργήσει. Απο κει και περα οποιος θελει πιστευει οποιος θελει οχι, στα αρχίδια μου, παντως ψεματα δε λέω.

[quote=TopGear;878039]

Δε σημαίνει ότι είναι το σωστό όμως.

Μην με κανεις ρε γυφτε να ψάξω τα χθεσινα ποστ. Μου μιλησες με εμπαθεια χωρις λογο ενω εκανα χιουμορ. Βλαμενε.

Ψάξε τα ρε βόδι. Εγώ στα παράθεσα ένα ένα μέσα στη μάπα σου. Ένα ένα! Και δεν ήμουν ο μόνος που αναγνώρισε ότι πετάς πίπες. Και μάθε πώς να εκφράζεις το χιούμορ σου γιατί γίνεσαι ρεντίκολο (όχι ότι δεν είσαι κιόλας)

Ειπα εγω κατι τετοιο μωρη λουλού?

Έλα μωρή λούγκρα, όλο λες και όλο δεν είπες. Σαν τις γριές ένα πράγμα. Πετάς τη παπαριά και μετά τάχα τι έκανες και τι είπες. Άντε από δω.

Δεν ξανασχολούμαι μαζί σου και άντε λέγε ό,τι γουστάρεις, εσύ ξεφτιλίζεσαι από μόνος σου, δε χρειάζεται να πω κάτι εγώ.

ΑΝΤΩΝΗΣ Σ
15-06-2009, 00:37
Με 2 προφυλακτικά είναι λάθος.Οι περισσότεροι το γνωρίζουν,είναι και θέμα λογικής..με 2 η τριβή μεταξύ των δύο προφυλακτικών αυξάνεται οπότε μεγαλώνουν και οι πιθανότητες σπασίματος.

Βέβαια το θέμα έχει ξεφύγει τελείως.....................

F33L
15-06-2009, 00:57
Με 2 προφυλακτικά είναι λάθος.Οι περισσότεροι το γνωρίζουν,είναι και θέμα λογικής..με 2 η τριβή μεταξύ των δύο προφυλακτικών αυξάνεται οπότε μεγαλώνουν και οι πιθανότητες σπασίματος.

Βέβαια το θέμα έχει ξεφύγει τελείως.....................

i said that before :P

Xynon
15-06-2009, 02:03
Καταρχάς σε προκαλώ να βρεις που είπα ή έστω υπονόησα ότι ''ο σωστός ο άντρας ρίχνει ξύλο και το παίζει βαρύμαγκας''

Αμά δε βρεις τιποτά αποδεικνυεται οτι εισαι χαμηλου IQ.
Πριν νομιζα οτι έχεις για κάποιον αγνωστο λόγο, κόμπλεξ απεναντι μου, πλέον όμως αρχιζω να πιστευω οτι εισαι ελαφρώς καθυστερημένος.

Λοιπόν έψαξα τα ποστ... και ξανά θυμήθηκα τη κατάσταση σου και ειναι πραγματικά για γέλια.

Ας δουμε πως άρχισε το σκηνικό.

Λέω σε μια φάση:

τι ανάγκη έχουν οι γυναικες ρεεεεεεεε
ολά έτοιμα, στο πιάτο μια ζωη.
Για αυτο ζουνε στο κόσμο τους ρε μάγκες.

Ποσο ρομποτοποιημένος πρέπει να ειναι κάποιος ώστε να μην μπορει να διακρίνει το χιούμορ του παραπάνω ποστ;

- Όχι βέβαια πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο... αλλώστε η mantarini που διαθέτει εγκέφαλο στο κεφάλι λέει αμέσως μετά:

Μπορεί πιο εύκολα μια γυναίκα,δεν αντιλέγω..
αν είναι όμως να πάει διακοπές με ότι παρέα να ΄ναι
μόνο κ μόνο για τις διακοπές θα περάσει gtp ρε συ..

Την mantarini δεν την σχολίασες που συμφωνούσε με αυτό που είπα... Βαση λογικής εχω το δικαίωμα αν θέλω να πιστεύω οτι παίζει κόμπλεξ απέναντι μου.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ως εδώ;

Μετά πετάγεται και η scarlett

γτ συμφωνησες και συ ζαβο? δν παμε καλα!!! και εσυ xynon μιλα καλυτερα για το φυλο μου,μουνοφοβικε.

''μουνοφοβικε''

Και απαντάω με περίσσια ευγένεια στην προσβολή της:

καλα οτι να ναι ... ειπα κατι λάθος??

και απαντάει ο σωστός ο αντράς (για να απαλλάξει την κακόμοιρη γυναικούλα απο την απάντηση)

Ε εντάξει, δε λες και τα καλύτερα...

Οπώς ειναι φυσικό ζητάω το λόγο

για πες που το πρόβλημα? μην πεταμε οτι να ναι, μίλα ακούω!

Και αρχίζει ο φιλόσοφος τον μο(υ)νόλογο του βάζοντας λόγια στο στόμα μου που ούτε καν τα υπονόησα.

Απλά υπάρχει μια τάση ισοπέδωσης όσον αφορά το γυναικείο φύλο. Αυτό.
Ό,τι τα βρίσκουν έτοιμα, ότι ο άνδρας δε θα βρει γκόμενα να πάει, ενώ η γυναίκα αν κουνηθεί λίγο, θα βρει και θα περάσει καλά κτλ. ;-)

Γιατί μάλλον εννόησες γυναίκες που:

1. Τα βρίσκουν και τα θέλουν όλα έτοιμα.
2. Προκειμένου να πάνε διακοπές και να περάσουν καλά, μπορούν να βρουν άντρα εύκολα (έστω από ότι ο άντρας γυναίκα), αλλά δεν πιστεύω ότι μια σοβαρή κοπέλα προκειμένου να πάει διακοπές, θα έφτανε σε τέτοιο σημείο.

Οπότε, οκ, μπορεί η έκφραση που είπα να ήταν ψιλοκάπως (πες ας πούμε ότι ένας σοβαρό άτομο, δε θα έδινε αξία σε τέτοια άτομα είτε αφορά άνδρα, είτε γυναίκα), όμως εσύ απ'όσα έγραψες και από κάποια posts σου, βγήκε συμπέρασμα ότι αυτήν την κατάσταση τη γενίκευσες για τις περισσότερες γυναίκες. Αν εννοούσες άλλο, αλλά δεν το διατύπωσες σωστά, δεν το ξέρω εγώ.

Ολα αυτά τα υπονοούσα στο αρχικό μου post!!! Μα καλά ποιός είμαι!

Και απαντάω

φιλε βαζεις στο στομα μου πράγματα που δεν είπα, μαλλον απλα δεν με πας, πεστο χυμα και ασε τισ φιλοσοφίες.

Τελος παντων, έχει και αλλά μα απλά απαξιώ γιατί τα σου'πα μου'πες δεν ειναι στο στυλ μου, καθόλου.

Πήγαινες γυρεύοντας όμως λέγοντας:

Έλα μωρή λούγκρα, όλο λες και όλο δεν είπες. Σαν τις γριές ένα πράγμα. Πετάς τη παπαριά και μετά τάχα τι έκανες και τι είπες.

Ορίστε παραπάνω τι είπα και τι δεν είπα.

Μιλάω πάντα απλά και λογικά.

ΕΣΥ;;;

ΑΝΤΩΝΗΣ Σ
15-06-2009, 13:29
Έχετε χαλάσει τα περισσότερα thread......

Xynon
15-06-2009, 13:37
και εσυ δεν κανεις κατι διαφορετικο όμως

TopGear
15-06-2009, 21:53
Εγώ προσωπικά μαζί σου, δεν έχω τίποτα γιατί δε σε ξέρω.

Όμως πετάς πολλές "εξυπνάδες" και διάφορα. Έλεγες αυτά που έλεγες, ανέφερες κανά 2-3 φορές τρίο και στη mantarini και γενικά και ήσουν κάπως χύμα (όχι χιουμορίστας) και ξερόλας, όπως στο θέμα του διπλού προφυλακτικού, που έλεγες ανοησίες (μην πας και δώσεις τίποτα τέτοιες συμβουλές, θα κάψεις κόσμο).

Από κει κι έπειτα, διαθέτεις ένα πολύ περίεργο υφάκι, να χωθείς παντού, να τους πειράξεις όλους κτλ. Ή δεν ξέρεις να κάνεις καλά χιούμορ και το κάνεις χοντροκομμένα προφανώς, οπότε καλώς σου είπαμε διάφορα ή όντως εννοείς κάποια πράγματα τα οποία για να τα παρατηρήσουμε 3-4 άτομα, δεν πιστεύω είμαστε τρελοί κι εσύ είσαι ο λογικός που θα μας βάλεις μυαλό.

Xynon
15-06-2009, 22:41
Εγώ προσωπικά μαζί σου, δεν έχω τίποτα γιατί δε σε ξέρω.

A ωστε δεν έχεις, ενδιαφέρων...

Έλεγες αυτά που έλεγες,

Ελεγά οτι έλεγα και τα πόσταρα παραπάνω. Τιποτα το παράξενο δεν είπα, και ποτέ δεν αναφερόμουν σε σενα

ανέφερες κανά 2-3 φορές τρίο και στη mantarini
Τι??? Εισαι Ψευτης η απλα σχιζοφρενής? Και έτσι να ήταν, το forum πολυ πορνό κατασταση βγάζει, χυσιματα, στάσεις κ.α μην περιμένεις και διαλογους κατηχητικού. Εχουν υποθει και χειρότερα... τελος παντων καψιμο εισαι καψιμο!

και γενικά και ήσουν κάπως χύμα (όχι χιουμορίστας)

Αμα δεν σου αρέσω μην μου κάθεσε, εγω ετσι ειμαι, και για εμενα αμα το πάμε ετσι εισαι χύμα και βλακάκος.

και ξερόλας, όπως στο θέμα του διπλού προφυλακτικού, που έλεγες ανοησίες (μην πας και δώσεις τίποτα τέτοιες συμβουλές, θα κάψεις κόσμο).

Δεν συμβουλέψα κανέναν, ειπα τι έχω κάνει, κακώς ή καλώς σωστό ή λάθος σε μένα λειτουργησε , μπορεις να το χωνέψεις αυτό?

Από κει κι έπειτα, διαθέτεις ένα πολύ περίεργο υφάκι, να χωθείς παντού, να τους πειράξεις όλους κτλ.

Ελά ρε φασιστά που θα μας ορίσεις πως θα μιλάμε, και αν κάποιοι εχουν παράπονα απο μενα μπορω να βρω αλλους τοσους που με πάνε με χίλια.

Ή δεν ξέρεις να κάνεις καλά χιούμορ και το κάνεις χοντροκομμένα προφανώς,

αποψή σου αλλά οχι σεβαστή, οπώς ειπα βλέπω σοβαρές ενδείξεις οτι χανεις στροφές..δε μπορω να βασιστώ στο γούστο σου.

οπότε καλώς σου είπαμε διάφορα ή όντως εννοείς κάποια πράγματα τα οποία για να τα παρατηρήσουμε 3-4 άτομα,

Μου είπατε... μαλιστα, εννοεις εσένα και την scarlet που με ειπε μουνοφοβικο χωρις να την βρίσω..

Και ποια ειναι τα 4 άτομα που μου την ''είπαν'', σε προκαλώ να τα αναφέρεις.

δεν πιστεύω είμαστε τρελοί κι εσύ είσαι ο λογικός που θα μας βάλεις μυαλό.

Εισαι τοσο ψώνιο ε? Και στην τελική γιατί οχι?

Καλα κρασία μαν, εχεις κάψει φλάτζες. Δεν ξανα απανταω σε οτι σαχλαμαρα και να γράψεις εκτός και αν μου προκαλέσει γέλια για πάνω απο δέκα λεπτά, ασχολήθηκα υπερβολικα πολυ με την παρτι σου.

Βίβα τα joints :smokin:

Πόρνο
15-06-2009, 22:55
TopGear κατά την γνώμη μου δείχνεις υπερβάλλοντα ζήλο. Cool it! δεν βλέπω κάπου τον λόγο να αρπάζεσαι τοσο εύκολα!!

Πόρνο
15-06-2009, 23:03
Και για να μπω στο θέμα του thread λίγο!

Λοιπόν δεν ξέρω αν θα συγχωρούσα άμα με απατούσε, και λέω ''δεν ξέρω'' γιατι εξαρτάται πάντα για ποια σχέση μιλάμε. Αν ήταν κάτι το χύμα και επιπόλαιο δε θα με πείραζε (και τόσο) τώρα αν μιλάμε για κάτι το σοβαρό σίγουρα δεν θα συγχωρούσα εκτός και αν ήμουν ψυχολογικά εξαρτημένος με το άτομο (αν και δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση!)

*και για το θέμα του προφυλακτικού που τόσο λόγος έγινε , το έχω φορέσει και εγώ κάποιες φορές διπλό και η δουλειά έγινε μια χαρά, φαντάζομαι δεν ενδείκνυται τέτοια χρήση αλλά και στη περίπτωση μου λειτούργησε!.

TopGear
15-06-2009, 23:16
TopGear κατά την γνώμη μου δείχνεις υπερβάλλοντα ζήλο. Cool it! δεν βλέπω κάπου τον λόγο να αρπάζεσαι τοσο εύκολα!!

Εγώ δεν αρπάζομαι. Αυτός έχει υφάκι όλη την ώρα και το παίζει ξερόλας.

Ποιος έχασε το μυαλό για να το βρει αυτός, που πάει να μας βγάλει όλους χαζούς.

Jo22
15-06-2009, 23:33
Εγώ δεν αρπάζομαι. Αυτός έχει υφάκι όλη την ώρα και το παίζει ξερόλας.

Ποιος έχασε το μυαλό για να το βρει αυτός, που πάει να μας βγάλει όλους χαζούς.

Ε και εσύ που κολλάς, να ξέρεις ότι οι άνθρωποι που πραγματικά γνωρίζουν είναι ταπεινοί.

TopGear
16-06-2009, 01:31
Ε και εσύ που κολλάς, να ξέρεις ότι οι άνθρωποι που πραγματικά γνωρίζουν είναι ταπεινοί.

Εγώ δεν του έκανα παρατήρηση, αυτός δέχτηκε από κάποιον και αναρωτιόταν τι έκανε. Και όταν του εξήγησα, θίχτηκε και νόμισε είμαι εμπαθής και το έπαιζε άντρας, λέγοντας ότι εγώ είμαι φλώρος κτλ.

Άσε που οι συμβουλές του ήταν εντελώς λάθος και επέμενε ακόμη, και επιπλέον άρχισε τις προσβολές (πρώτος τουλάχιστον).

ΑΝΤΩΝΗΣ Σ
16-06-2009, 01:35
και εσυ δεν κανεις κατι διαφορετικο όμως

Και άκυρο να είναι αυτό που θα γράψεις,θα το γράψεις απλά και μόνο για να έχεις κάτι να απαντήσεις.

Xynon
16-06-2009, 01:48
Και άκυρο να είναι αυτό που θα γράψεις,θα το γράψεις απλά και μόνο για να έχεις κάτι να απαντήσεις.

με τη λογική σου .. και εσύ το ίδιο

understracker
16-06-2009, 02:48
Την mantarini δεν την σχολίασες που συμφωνούσε με αυτό που είπα... Βαση λογικής εχω το δικαίωμα αν θέλω να πιστεύω οτι παίζει κόμπλεξ απέναντι μου.

Δεν συμφώνησε, σε διόρθωσε. Μπορεί να βρίσκει εύκολα γκόμενο αλλά το φθηνό το κρέας δεν το τρώνε ούτε τα σκυλιά.

Τι??? Εισαι Ψευτης η απλα σχιζοφρενής? Και έτσι να ήταν, το forum πολυ πορνό κατασταση βγάζει, χυσιματα, στάσεις κ.α μην περιμένεις και διαλογους κατηχητικού. Εχουν υποθει και χειρότερα... τελος παντων καψιμο εισαι καψιμο!

Δεν λέω ότι δεν γίνονται kinky συζητήσεις αλλά σε ευρύτερο επίπεδο. Όταν το θέμα πάει σε προσωπικό πέφτουν ban. Και λογικά αφού έχεις διαβάσει το φόρουμ το έχεις δει. Αν θες να βρεις γκόμενα στέλνεις pm για msn δεν πετάς σπόντες για γαμήσια και τριολέ την στιγμή που δεν μπήκες καν στο κόπο να δεις το προφίλ της... (Και προφανώς δεν σε ενθαρρύνω να στείλεις pm στην mantarini. Παίζει να το δω πρίν από αυτή :p )

Scarlett
16-06-2009, 11:03
μιας και εκανα το θρεντ(που παει κατα διαολου) και δν απαντησα μεχρι τωρα εχω να πω οτι ουτε εγω θα τον συγχωρουσα.Βασικα δν ξερω πως ακουγεται αλλα και την φωνη να υψωσει ενας αντρας σε μια γυναικα το θεωρω υπερβολικο.Ισως επειδη τους τελευταιους 20 αιωνες μας εχουνε στην καταπιεση!! Τεσπα αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη!!!!

Xynon
16-06-2009, 11:10
Δεν συμφώνησε, σε διόρθωσε.

Ωστε δε συμφώνησε...

Originally Posted by mantarini
Μπορεί πιο εύκολα μια γυναίκα,δεν αντιλέγω..
αν είναι όμως να πάει διακοπές με ότι παρέα να ΄ναι
μόνο κ μόνο για τις διακοπές θα περάσει gtp ρε συ..

Μπορεί να βρίσκει εύκολα γκόμενο αλλά το φθηνό το κρέας δεν το τρώνε ούτε τα σκυλιά.

Συμφώνω, σωστός.

Δεν λέω ότι δεν γίνονται kinky συζητήσεις αλλά σε ευρύτερο επίπεδο. Όταν το θέμα πάει σε προσωπικό πέφτουν ban.

Η τρομοκρατία δεν περνάει μεγάλε, αλλού αυτά, αν έχεις κατι να πεις σε ακούω αλλά με επιχειρήματα, τα ban και τα boun να τα πεις αλλού.

σπόντες για γαμήσια
και τριολέ την στιγμή που δεν μπήκες καν στο κόπο να δεις το προφίλ της...

Δειξέ μου που της είπα για ''τριολέ και για γαμήσια''

(Και προφανώς δεν σε ενθαρρύνω να στείλεις pm στην mantarini. Παίζει να το δω πρίν από αυτή :p )

Χαλάρωσε φίλε, δε με ενδιαφέρει ουτε με ενδιεφερε πραγματικά η κοπέλα σου,
Και μαθε να μην απομονώνεις οτι σε βολεύει, οταν κατάλαβα πως ειναι κοπελά σου , σου εδώσα και συχαρητήρια.

Μαλλον ειστε κλίκα εδω και εξ αιτιάς του καμένου μου τη πεφτετε όλοι.

Την μέρα μου φτιάχνετε, δεν εχω κάνει κάτι λάθος, και οποιος έχει καποιο παράπονο ας μιλήσει για τον εαυτό του, δεν το κατάλαβα αυτο με τους συνήορους.

Αελλόπη
19-06-2009, 14:09
Θα το συζητούσα ήρεμα - ήρεμα στην κηδεία του!!!:p χαχαχα.... οχι χωρις πλακα... ας κανει οτι θελει... ουτως η αλλως ουτε παντρεμενοι ειμαστε ουτε παιδια εχουμε.... σιγα μη ριξω τον εγωισμο μου και κατσω να ασχοληθω... :D

scarlet_2
19-06-2009, 14:18
Nαι:aν άξιζε τον κόπο και αν είχε γίνει κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες (με βαριά καρδιά βέβαια -μη γελιόμαστε)....Όχι:αν είχε γίνει παραπάνω απο μία φορά και ειδικότερα άμα ήταν με το ίδιο άτομο....

Scarlett
19-06-2009, 14:45
Nαι:aν άξιζε τον κόπο και αν είχε γίνει κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες (με βαριά καρδιά βέβαια -μη γελιόμαστε)....Όχι:αν είχε γίνει παραπάνω απο μία φορά και ειδικότερα άμα ήταν με το ίδιο άτομο....

τι ειδους συνθηκες δλδ?δλδ μετραει πχ η συχνοτητα οχι οτι θα το εκανε εστω και μια? Ομως εγω ξερω οτι οταν καποιος κανει κατι μια φορα ειναι παρα μα παρα πολυ πιθανον να το ξανακανει....:confused: :-(

scarlet_2
19-06-2009, 14:57
οχι θέλω να πω χωρίς να είμαι απόλυτη ότι αν είχε γίνει ας πούμε τον πρώτο καιρό της σχέσης με πρώην για παράδειγμα και αν και ΜΟΝΟ ένιωθα ότι αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσω,τότε ΙΣΩΣ να το συγχωρούσα ναι...Αλλά αυτό έχει να κάνει και με το άτομο,με το πόσο ερωτευμένος νιώθεις και πολλά άλλα....Συμφωνώ ότι αν γίνει μια φορά πιθανότατα θα γίνει και άλλη...Αλλά ούτε σε αυτό μπορούμε να είμαστε απόλυτοι....Εχει συμβέι σε ένα φιλικό μου ζευγάρι και είναι ,μετα απο πολλές δυσκολίες βέβαια,ενάμιση χρόνο μαζί και με πολύ πολύ αγάπη.Αυτό εννοώ με τις συνθήκες....Και φυσικά μετά απο κάτι τέτοιο η σχέση είναι πιο δύσκολη,πιο επώδυνη και θέλει καθημερινή προσπάθεια για να σε κατακτήσει πάλι ο άλλος και να κερδίσει την εμπιστοσύνη σου.....αλλά δεν μπορώ να καταδικάσω απλά κάποιον άκριτα,χωρίς να δω τις αιτίες πόσο μάλλον αν είμαι ερωτευμένη...

don_kihotis
19-06-2009, 15:22
Εγω αυτο που ξερω ειναι πως κανεις δεν ειναι κανενος!!!

Οποιος πιστευει το αντιθετο ή κερατωμενος καταληγει ή μονος!!!

Scarlett
19-06-2009, 15:23
οταν επιλεγεις να κανεις σχεση πρεπει να την τιμας.αν οχι να μην κανεις.Γτ αλλιως πληγωνεις και ανθρωπους.δν ειμαστε μονοι μας σε αυτον τον πλανητη.

don_kihotis
19-06-2009, 15:26
οταν επιλεγεις να κανεις σχεση πρεπει να την τιμας.αν οχι να μην κανεις.Γτ αλλιως πληγωνεις και ανθρωπους.δν ειμαστε μονοι μας σε αυτον τον πλανητη.

Και απο ποτε βρε Σκαρλετ το τιμω σημαινει δεν κερατωνω??? Η σεξουαλικη κατοχη ειναι δειγμα ελευθεριας για σενα???

ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑ ΧΑΡΙΖΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...

Ασχετα τωρα τι μπορει να λεμε στον αλλον γιατι μας αρεσει γενικα να παραμυθιαζομαστε!!!

scarlet_2
19-06-2009, 15:30
Μα δεν διαφωνούμε...απλά είμαστε άνθρωποι με αδυναμίες και πάθη που πολλές φορές δεν μπορούμε να ελέγξουμε....Κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική αλλά είναι καλό να δίνουμε ευκαιρίες στους ανθρώπους.Δεν είμαι σίγουρη πως θα το συγχωρούσα αλλά δεν είμαι και απόλυτη....Μερικές φορές είναι πάνω απο τις δυνάμεις μας αυτά τα πράγματα...

don_kihotis
19-06-2009, 15:43
Μα δεν διαφωνούμε...απλά είμαστε άνθρωποι με αδυναμίες και πάθη που πολλές φορές δεν μπορούμε να ελέγξουμε....Κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική αλλά είναι καλό να δίνουμε ευκαιρίες στους ανθρώπους.Δεν είμαι σίγουρη πως θα το συγχωρούσα αλλά δεν είμαι και απόλυτη....Μερικές φορές είναι πάνω απο τις δυνάμεις μας αυτά τα πράγματα...

Κατσε τωρα γιατι σκαρλετ η μια σκαρλετ και η αλλη κι εγω μπερδευτηκα... Πως ειχα την εντυπωση οτι στην αλλη σκαρλετ απαντησα...

scarlet_2
19-06-2009, 15:47
χαχα οχι στην άλλη απάντησες απλά μάλλον γράφαμε την ίδια ωρα τα μηνύματα μας...και εγώ στην scarlett ήθελα να απαντήσω και νόμιζα οτι θα μπεί κάτω απο το δικό της post,αλλά με πρόλαβες.....:P

Scarlett
19-06-2009, 15:53
Νταξει αναλογα με τα πιστευω του καθενος και τις ηθικες του αξιες.Δν αντιλεγω.

don_kihotis
19-06-2009, 15:56
Θα το ξαναπω για πολλοστη φορα:

ΑΣ ΒΡΩ ΕΓΩ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΚΙ ΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ...

Τωρα βεβαια θα μου πεις, σιγα την πολη!!!!

Scarlett
19-06-2009, 15:57
Και απο ποτε βρε Σκαρλετ το τιμω σημαινει δεν κερατωνω??? Η σεξουαλικη κατοχη ειναι δειγμα ελευθεριας για σενα???

ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑ ΧΑΡΙΖΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...

Ασχετα τωρα τι μπορει να λεμε στον αλλον γιατι μας αρεσει γενικα να παραμυθιαζομαστε!!!

εγω πιστευω το τιμω σημαινει δν κανω κατι που θα πληγωνε τον αλλον.Οποτε απο αυτηντην αποψη για μενα το κερατωνω σημαινει ατιμωση της σχεσης.

Scarlett
19-06-2009, 15:59
Θα το ξαναπω για πολλοστη φορα:

ΑΣ ΒΡΩ ΕΓΩ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΚΙ ΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ...

Τωρα βεβαια θα μου πεις, σιγα την πολη!!!!

Αμα την αγαπας και εισαι ευτυχισμενος μαζι της δν θα θες να πηγαινει με καποιον αλλον οσο εισαστε μαζι επισημα.Δεν ξερω το παρελθον σου στον ερωτικο τομεα αλλα αμα το ακουγα αυτο θα ελεγα οτι αυτος που το λεει δν εχει ερωτευτει πραγματικα.

scarlet_2
19-06-2009, 16:05
Δεν θα μπω στην διαδικασία να ορίσω τι είναι δεν είναι ηθικό.Αλλά πιστεύω ότι ηθικό είναι να αγαπάς,ηθικό είναι να κάνεις προσπάθειες σε μια σχέση γιατι ποτέ δεν είναι όλα ρόδινα και εύκολα,ηθικό είναι να συγχωρείς,ηθικό είναι και να εμπιστεύεσαι τους ανθρώπους.....όπου η λογική και το μυαλο σου σου λένε οτί αξίζει να το κάνεις φυσικά
Διάσταση απόψεων τι να κάνουμε -αυτή είναι η γλύκα ;-) :wavey:

don_kihotis
19-06-2009, 16:07
Αμα την αγαπας και εισαι ευτυχισμενος μαζι της δν θα θες να πηγαινει με καποιον αλλον οσο εισαστε μαζι επισημα.Δεν ξερω το παρελθον σου στον ερωτικο τομεα αλλα αμα το ακουγα αυτο θα ελεγα οτι αυτος που το λεει δν εχει ερωτευτει πραγματικα.

Το ακριβως αναποδο θα ελεγα.
Αν την αγαπω πραγματικα θα ηθελα ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ να ειναι εκεινη ευτυχισμενη.
Ποσως θα με ενδιεφερε αν πηγαινει με καποιον αλλον ή οχι αφου εγω ειμαι ενταξει και γεματος στη σχεση μας δεν εχω λογο να ενοχλουμαι.
Η ζηλεια ειναι κτητικο συναισθημα και εγω δεν ειμαι κτητικος ανθρωπος...

Το προβλημα ειναι αυτο ακριβως.
Οτι δεν εχει υπαρξει μια γυναικα μεχρι σημερα να με κανει ευτυχισμενο...

scarlet_2
19-06-2009, 16:07
don-kihoti πάντως και εγώ πιστεύω ότι όταν ερωτευτείς κάποιον πραγματικά θα τρομάζεις και μόνο στην ιδέα οτι μπορέι να την αγγίζει κάποιος άλλος......

don_kihotis
19-06-2009, 16:10
εγω πιστευω το τιμω σημαινει δν κανω κατι που θα πληγωνε τον αλλον.Οποτε απο αυτηντην αποψη για μενα το κερατωνω σημαινει ατιμωση της σχεσης.

Εμενα προσωπικα δε με πληγωνουν τα ξενοπηδηματα... Αλλα με πληγωνουν... Και δυστυχως αυτα τα δευτερα ειναι που δεν μπορω να αποφυγω... Βλεπεις που ολα ειναι σχετικα τελικα???

don_kihotis
19-06-2009, 16:11
don-kihoti πάντως και εγώ πιστεύω ότι όταν ερωτευτείς κάποιον πραγματικά θα τρομάζεις και μόνο στην ιδέα οτι μπορέι να την αγγίζει κάποιος άλλος......

Μπα, μου αρκει που θα την αγγιζω εστω και λιγο εγω... Δηλαδη τι θελεις να μου πεις??? Οτι ο ερωτας ειναι κτητικο συναισθημα???

Πόρνο
19-06-2009, 16:12
Οτι δεν εχει υπαρξει μια γυναικα μεχρι σημερα να με κανει ευτυχισμενο...

Και αν περιμένεις την ευτυχία απο τους άλλους δε θα γίνεις ποτέ!

don_kihotis
19-06-2009, 16:15
Και αν περιμένεις την ευτυχία απο τους άλλους δε θα γίνεις ποτέ!

Η ευτυχια μας εν μερει εξαρταται κι απο τους αλλους... Αλλα νομιζω πως καταλαβαινεις τι θελω να πω... Δεν εννοω οτι δεν ειμαι ευτυχισμενος... Καθε αλλο... Εννοω πως δεν εχω υπαρξει ευτυχισμενος μεσα σε μια ερωτικη σχεση...

Πόρνο
19-06-2009, 16:19
μαλίστα...

scarlet_2
19-06-2009, 16:20
οχι δέν εννοώ αυτό....είναι ακραίο αυτό που λες...Αλλα πρώτον αν αυτή η γυναίκα μπορεί να κάνει εσενα ευτυχισμένο και δεν σε ενοχλεί να κάνει καμιά δεκαριά ακόμα ευτυχισμένους τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν θα φύγει γρήγορα? Δεύτερον πως μπορεί να σε κάνει ευτυχισμένο όταν ξέρεις οτι δεν σε αγαπάει?Γιατι όσο και αν πιστεύω οτι μπορούμε να ερωτευτούμε και να αγαπήσουμε πολλές φορές στην ζωή μας και όσο και να μην πιστεύω στο κάρμα μου φαίνεται απίθανο μια κοπέλα να είναι ερωτευμένη με 10 ανθρώπους ταυτόχρονα...πως είναι δυνατόν να ικανοποιεί συναισθηματικά και εσένα και άλλους 10??και τρίτον η αγάπη δεν είναι κτητικό συναίσθημα αλλά είναι καλώς η κακώς εγωιστικό......

Scarlett
19-06-2009, 16:23
Θελω να ριξω ερωτηση στον Δον Κιχωτη! Λοιπον
Θα εκανες ποτε τριο με την κοπελα σου μεσα και εναν αλλον αντρα ??

don_kihotis
19-06-2009, 21:32
οχι δέν εννοώ αυτό....είναι ακραίο αυτό που λες...Αλλα πρώτον αν αυτή η γυναίκα μπορεί να κάνει εσενα ευτυχισμένο και δεν σε ενοχλεί να κάνει καμιά δεκαριά ακόμα ευτυχισμένους τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δεν θα φύγει γρήγορα? Δεύτερον πως μπορεί να σε κάνει ευτυχισμένο όταν ξέρεις οτι δεν σε αγαπάει?Γιατι όσο και αν πιστεύω οτι μπορούμε να ερωτευτούμε και να αγαπήσουμε πολλές φορές στην ζωή μας και όσο και να μην πιστεύω στο κάρμα μου φαίνεται απίθανο μια κοπέλα να είναι ερωτευμένη με 10 ανθρώπους ταυτόχρονα...πως είναι δυνατόν να ικανοποιεί συναισθηματικά και εσένα και άλλους 10??και τρίτον η αγάπη δεν είναι κτητικό συναίσθημα αλλά είναι καλώς η κακώς εγωιστικό......

Τι σε κανει να πιστευεις οτι εχει σημασια αν θα φυγει γρηγορα ή οχι??? Να σου απαντησω λοιπον αλλιως... Ας υποθεσουμε οτι αγαπας καποιον πολυ. Αλλα για τον οποιονδηποτε λογο δεν μπορεις να τον κανεις ευτυχισμενο. Δε θα τον αφησεις να φυγει??? Θα επιμενεις να τον κρατας πεισματικα-εγωιστικα διπλα σου παρολο που ξερεις οτι ταλαιπωρειται??? Τι σοι αγαπη ειναι αυτη που σκεφτεται μοναχα την παρτη της??? Η αγαπη, αν ειναι αληθινη οφειλει να ειναι και ανιδιοτελης... Αγαπη και εγωισμος ειναι καλως ή κακως εννοιες αντιθετες...

scarlet_2
19-06-2009, 21:47
Δεν εννοώ αυτό....Αντιθέτως σε αυτό συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου για αυτό και λέω πως θα τον συγχωρούσα και θα τον άφηνα να φύγει.Αυτό είναι αγάπη σωστά-ανιδιοτέλεια.Σε κάνει πολλές φορές να βάζεις τον άλλον πάνω απο τον εαυτό σου.Αλλά άλλο αυτό και άλλο να πηγαίνει με όποιον θέλει και όποτε θέλει.aκόμα και αν ο άλλος με κάνει ευτυχισμένη-αν δεν είναι αμοιβαίο αυτό τότε είναι χαμένο το παιχνίδι και φυσικά και θα τον άφηνα να φύγει και δεν θα κρατούσα και κακία..Ο εγωισμός είναι αναπόφευκτος όμως όταν δεν πρόκειται για λάθος χημεία,λάθος χειρισμό της σχέσης η οτιδήποτε άλλο απο μέρους μου αλλά για καπρίτσιο του άλλου.Τότε μιλάμε για έλλειψη σεβασμού...Και δεν μπορεί παρά να είναι καπρίτσιο να κάνεις μια σχέση με κάποιον και ταυτόχρονα να πηγαίνεις με άλλους 10.Αν θές να το κάνεις αυτο (που καθόλου δεν το κατακρίνω φυσικά) μην μπάινεις στην διαδικασία της σχέσης....Ίσως ήταν λάθος η λέξη εγωισμός -δεν ξέρω πως να σου εξηγήσω αυτό που πιστεύω....Εχει να κάνει με τον εαυτό σου όχι τον άλλον...Με το ότι εσύ ο ίδιος είσαι τόσο αφοσοιωμένος στον άλλο και δοσμένος που είναι απιστευτα ψυχοφθόρο να τον μοιράζεσαι...τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ :-)

don_kihotis
19-06-2009, 21:59
Δεν με ενοχλει καθολου να μοιραζομαι... Δεν εχω τετοιο κολλημα... Το ζητημα της αποκλειστικοτητας (ειδικα στο θεμα σχσεων) δε με αγγιζει καθολου... Ως εκ τουτου δε θεωρω τη σεξουαλικη κατοχη δειγμα αγαπης και σεβασμου... Υπαρχουν αλλα πραγματα που ειναι σημαντικοτερα για μενα σε μια σχεση...

Κι ολα αυτα στα λεω εγω που γενικα εχω υπαρξει ιδιαιτερα πιστος στη ζωη μου...

scarlet_2
19-06-2009, 22:11
Βλέπεις όμως?αυτό ακριβώς!!!Δεν σε αγγίζει καθόλου το θέμα της αποκλειστικότητας γιατι εσύ ήσουν πάντα πιστός.Γιατι?Ενώ θα μπορούσες να μην είσαι αφού είναι κάτι που δεν σε ενοχλεί και ίσως σε ορισμένες περιπτώσεις το θέλεις κιολας?Μήπως ενδόμυχα δεν μπορείς πραγματικά να το κάνεις και κατ'επέκταση και να το δεχτείς?Βέβαια ο καθένας μας μπορεί να λέει ότι θέλει μέχρι να του συμβεί-οπως και εγώ που θεωρώ ότι θα συγχωρούσα την απιστία,άν μου συμβεί μπορεί και να αντιδράσω διαφορετικά.Απο την άλλη αν είσαι σε μια σχέση και ο άλλος δέχεται την στάση σου πάνω σε αυτό το θέμα και είναι ok με αυτό τότε όλα καλά....Σημασία έχει να είμαστε ευτυχισμένοι!!Αλλά ευτυχισμένοι και οι δύο!!!!!!!!Δεν κατακρίνω καθόλου την στάση σου..ο καθένας έχει τον δικό του ορισμό της καλής σχέσης...Αρκεί να υπάρχει ειλικρίνεια μεταξύ σας γιατί αλλίως πάντα κάποιος πληγώνεται στο τέλος......

don_kihotis
19-06-2009, 22:16
Μου εχει συμβει και εχω συγχωρησει την απιστια, πολυ απλα γιατι δε θεωρω οτι υπαρχει κατι να συγχωρησω...

Η καταπιεση δεν ειναι το καλυτερο... Καθενας κανει αυτο που νιωθει... Εγω δεν ειμαι παντως αυτος που θα τον εμποδισω...

Αν ειμαι μαγκας θα καταφερω να την κρατησω με τη σταση μου και τη συμπεριφορα μου... Αν ειναι ο αλλος πιο μαγκας απο μενα τοτε χαλαλι του...

Επαιξα κι εχασα... Ετσι ειναι η ζωη...

Η απιστια, ο χωρισμος, ο πονος ειναι κι αυτα αναποσπαστα κομματια της...

scarlet_2
19-06-2009, 22:30
πειράζει που τόση ώρα δεν έχω καταλάβει που διαφωνούμε?? Χεχε!!:p Εσυ μιλάς για ένα άτομο τώρα όχι για όλο το Περιστέρι που είπες σε προηγούμενο post και σου είπα και πρίν ότι συμφωνώ σε αυτό....Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι.Και δεν διαφωνώ μαζί σου οτι υπάρχουν και σχέσεις που δν είναι αποκλειστικές αλλά είναι ευτυχισμένες....κανόνες στον έρωτα δεν υπάρχουν.Απλά θεωρώ οτι οι ''παίκτες" αυτού του παιχνιδιού πρέπει να είναι ισότιμοι.Δηλαδή για παράδειγμα...Αν εσύ είσαι σε μια σχέση με μία κοπέλα και είστε και οι δύο τρελά ερωτευμένοι αλλά εσυ παρότι την αγαπάς πάς κάθε μέρα και με άλλη....ενώ αυτή σου είναι πιστή.Δεν θεωρείς ότι θα έπρεπε να ξέρει απο την αρχή οτι έχετε μια ελεύθερη σχέση?Γιατι αναπόφευκτα κάποια στιγμή θα το καταλάβει(και ειδικά ως γυναίκα-τα μυρίζονται πια?ιδέα δεν έχω :p εγώ κοιμισμένη είμαι).Αν λοιπόν το μάθει θα πληγωθεί...και δεν μιλάμε για τον πόνο μιας απάτης που συγχωρείται σε ορισμένες περιπτώσεις κατ'εμε αλλά για κάτι που έχει γίνει πολλές φορές...Είναι καλό λοιπόν πιστεύω να ξεκαθαρίζουμε την θέση μας ως προς αυτό.Και ξέρω και ζευγάρια που είναι μαζί με αυτόυς τους όρους και είναι καλά.....

Odysseas97
30-03-2010, 01:20
Να με απατήσει;
http://img190.imageshack.us/img190/8269/m4andm203.jpg (http://img190.imageshack.us/i/m4andm203.jpg/):angryfire:angryfire:angryfire:angryfire:angryfir e:angryfire

tania
30-03-2010, 03:04
Δυσκολο.Ακομα και αν ελεγα οκ οτι εγινε εγινε συνεχιζουμε τη σχέση, σιγουρα θα το ειχα συνεχως στο μυαλο μου, μη σου πω σε καθε αφορμη για καυγα θα το εφερνα και παλι στην επιφανεια.Δε νομιζω οτι μπορει να ευδοκιμήσει ευκολα μια σχεση μετα απο κατι τετοιο.Σε περιπτωσεις τυπου one night stand λεω καλυτερα να μη το μαθω ποτε.

CHOKE
30-03-2010, 04:11
Αν η διαπροσωπική μας σχέση στην καθημερινότητά μας είναι πολύ καλή νομίζω θα έκανα τα στραβά ματιά, αλλά θα θεωρούσα ότι είμαι ελεύθερος να ικανοποιήσω και εγώ τις ορέξεις μου όποτε θέλω με όποια γουστάρω.

Να πω βέβαια ότι ο άντρας μπορεί να πάει με διάφορες γυναίκες όμως με αυτή που είναι μαζί να γυρνάει πάντα πίσω χωρίς να διατηρεί δεσμούς με τις υπόλοιπες. Αντιθέτως η γυναίκα συνήθως που πάει με άλλους άντρες δεν έχει ενδιαφέρον συνήθως για τον άντρα με τον οποίο είναι μαζί, δεδομένου ότι από ένστικτο καθαρά μιλώντας η γυναίκα όταν επιλέγει έναν άντρα το κάνει γιατί νιώθει ασφάλεια μαζί του και θέλει να κάνει παιδιά μαζί του (μιλάω καθαρά για τα ένστικτα) ο άνδρας από την άλλη από ένστικτο θέλει να μεταφέρει το dna όσο περισσότερο γίνεται, ενώ συγχρώνος έχει έντονο το αίσθημα προστασίας προς την οικογένειά του και είναι ιδιαίτερα κτητικός με την γυναίκα του ή γυναίκες του. Μιλάμε για κλασσική συμπεριφορά που υπάρχει στα περισσότερα ζώα στον κόσμο. Η διαφορά είναι ότι εμείς το φιλοσοφούμε περισσότερο το θέμα.

Scarlett
30-03-2010, 04:37
Αν η διαπροσωπική μας σχέση στην καθημερινότητά μας είναι πολύ καλή νομίζω θα έκανα τα στραβά ματιά, αλλά θα θεωρούσα ότι είμαι ελεύθερος να ικανοποιήσω και εγώ τις ορέξεις μου όποτε θέλω με όποια γουστάρω.

Να πω βέβαια ότι ο άντρας μπορεί να πάει με διάφορες γυναίκες όμως με αυτή που είναι μαζί να γυρνάει πάντα πίσω χωρίς να διατηρεί δεσμούς με τις υπόλοιπες. Αντιθέτως η γυναίκα συνήθως που πάει με άλλους άντρες δεν έχει ενδιαφέρον συνήθως για τον άντρα με τον οποίο είναι μαζί, δεδομένου ότι από ένστικτο καθαρά μιλώντας η γυναίκα όταν επιλέγει έναν άντρα το κάνει γιατί νιώθει ασφάλεια μαζί του και θέλει να κάνει παιδιά μαζί του (μιλάω καθαρά για τα ένστικτα) ο άνδρας από την άλλη από ένστικτο θέλει να μεταφέρει το dna όσο περισσότερο γίνεται, ενώ συγχρώνος έχει έντονο το αίσθημα προστασίας προς την οικογένειά του και είναι ιδιαίτερα κτητικός με την γυναίκα του ή γυναίκες του. Μιλάμε για κλασσική συμπεριφορά που υπάρχει στα περισσότερα ζώα στον κόσμο. Η διαφορά είναι ότι εμείς το φιλοσοφούμε περισσότερο το θέμα.

ε ναι θελετε και την π...α και την γυναικα του σπιτιου..

CHOKE
30-03-2010, 12:23
ε ναι θελετε και την π...α και την γυναικα του σπιτιου..

H φύση εκεί μας πάει. Το αν συγκρατούμε και οι μεν και οι δε τις ορέξεις μας είναι άλλο θέμα... Αλλά έτσι είναι.:p

Odysseas97
30-03-2010, 13:33
Τι σε κανει να πιστευεις οτι εχει σημασια αν θα φυγει γρηγορα ή οχι??? Να σου απαντησω λοιπον αλλιως... Ας υποθεσουμε οτι αγαπας καποιον πολυ. Αλλα για τον οποιονδηποτε λογο δεν μπορεις να τον κανεις ευτυχισμενο. Δε θα τον αφησεις να φυγει??? Θα επιμενεις να τον κρατας πεισματικα-εγωιστικα διπλα σου παρολο που ξερεις οτι ταλαιπωρειται??? Τι σοι αγαπη ειναι αυτη που σκεφτεται μοναχα την παρτη της??? Η αγαπη, αν ειναι αληθινη οφειλει να ειναι και ανιδιοτελης... Αγαπη και εγωισμος ειναι καλως ή κακως εννοιες αντιθετες...

Νομίζω πως εφόσων κάνω κάποιες θυσίες για κάποια,είμαι πιστός και την αγαπώ,θα πρέπει να κάνει και αυτή το ίδιο.Αν ο αυτή κάνει έτσι όπως μα τα λες τότε είναι εγωίστρια και δεν σκέφτεται οτι εγώ δεν γουστάρω καθόλου να με απατούν και προφάνως ύποφέρω.(και η περηφάνεια μου ο εγωισμός κτλ)

Scarlett
30-03-2010, 14:47
H φύση εκεί μας πάει. Το αν συγκρατούμε και οι μεν και οι δε τις ορέξεις μας είναι άλλο θέμα... Αλλά έτσι είναι.:p

Αυτες ειναι ανωριμενες δικαιολογιες για να κερατωνετε χωρις γκρινια την γυναικουλα σας.Δεν υπαρχει <<η φυση μου ειναι ετσι>>.
Πρεπει να ειναι καποιος λειψος στο μυαλο για να το κανει.

Οταν η κορη σου θα εχει και αυτη οικογενεια και θα φτασει να την απατησει ο αντρας τι θα της πεις ?? <<Ετσι ειναι η φυση μας,παρτα τωρα.>>?

Εγω ξερω οτι ο ανδρας π αγαπαει την γυναικα του κ την σεβεται και εχουν μια καλη σεξουαλικη ζωη δν προκειται να την κερατωσει ποτε
και αν το κανει ειναι μεγας μ.....ας.:p

ps:και το αν εινααι καποιος οικογενειαρχης η οχι φαινεται απο κατι τετοιες αποψεις.:angryfire

CHOKE
30-03-2010, 15:26
Αυτες ειναι ανωριμενες δικαιολογιες για να κερατωνετε χωρις γκρινια απο την γυναικουλα σας.Δεν υπαρχει <<η φυση μου ειναι ετσι>>.

Οταν η κορη σου θα εχει και αυτη οικογενεια και θα φτασει να την απατησει ο αντρας τι θα της πεις ?? <<Ετσι ειναι η φυση μας,παρτα τωρα.>>?

Εγω ξερω οτι ο ανδρας π αγαπαει την γυναικα του κ την σεβεται και εχουν μια καλη σεξουαλικη ζωη δν προκειται να την κερατωσει ποτε

ps:και το αν εισαι οικογενειαρχης η οχι φαινεται απο κατι τετοιες αποψεις.:angryfire

Καταρχίν προσωπικά μιλώντας όταν είχα/χω σχέση "και δεν ήταν κάποια free φάση" δεν είχα/χω ποτέ κάνει κάτι με άλλες γυναίκες. Απο κει και έπειτα είμαι σε θέση να μπορώ να αναγνωρίσω της τάσεις που έχει κάποιος. Έχεις μεγάλο δίκιο σε αυτό που λες ότι αν αγαπάει την γυναίκα του ΚΑΙ έχει καλή σεξουαλική ζωή δεν πρόκειται να κερατώσει ποτέ. Αυτό θα βοηθήσει στο να μην πάει με άλλες γυναίκες, όχι όμως στο να σταματήσει να τον κάνει να κοιτάει άλλες γυναίκες. Το γεγονός ότι κοιτάει άλλες γυναίκες (ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΡΑΣ σας πει ότι "ΌΧΙ μωρό μου εγώ μάτια μόνο για σένα έχω" Σας δουλεύει Πατόκορφα.) είναι θέμα Φύσης και το πως έχει φτιάξει η φύση τον άνθρωπο γενικότερα. Μπορεί να είσαι με έναν άντρα και να έχετε τέλεια σχέση και να μην σε έχει κερατώσει ποτέ... Στο μυαλό του όμως μπορεί να έχει πηδήξει την μισή Αθήνα. :)

Aπο κει και έπειτα. Στην Κόρη μου πριν φτάσει στο σημείο να την κερατώσει ο άντρας της (που θα είναι φυσικά κάτι που μπορεί να συμβεί) θα έχω φροντίσει να γνωρίζει την φύση του ανθρώπου όσο καλύτερα γίνεται. Απο κει και έπειτα είναι θέμα επιλογής του κάθε ένα στο τι θα κάνει. Μπορεί να της συμβεί και πάλι και να στενοχωρηθεί όμως τουλάχιστον θα της είναι πιο εύκολο να το ξεπεράσει και να προχωρήσει στην ζωή της.

Οι μόνες που γκρινιάζουν είναι οι γυναίκες και θέλουν να πιστεύουν ότι είναι οι μόνες με απαιτήσεις. Θεωρούν τον άντρα ότι απλά είναι "Άπιστος" και δεν είναι στην φύση του αυτό που κάνει. Ενώ οι ίδιες είναι θύματα της ΊΔΙΑΣ τους της φύσης σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Και ζουν με μεγαλύτερες επιπτώσεις από τις πράξεις τους και τα ένστικτα που τις οδηγούν.

Δεν φαντάζεσαι πόσες γυναίκες ξέρω που πριν τα 30 έκαναν σχετικά μικρές ή και μεγάλες σχέσεις και μώλις φτάνανε στα 29-30 παθαίνανε ένα πατατράκ (και εγώ πότε θα κάνει παιδί) και από εκεί που το παίζαν και ζόρικες όχι μόνο φρόντιζαν να παντρεύονται με σχέσεις Χρόνου ή 6μήνου αλλά να κάνουν και παιδιά μέχρι τα 31,32. Πολλές από αυτές τις σχέσεις που ξέρω δεν κράτησαν άνω των 2 ετών και μερικές ακόμα έχουν πολλά προβλήματα και παιδιά στην μέση.

Παράλληλα βλέποντας μερικές χωρισμένες με παιδιά ή ανύπαντρες μητέρες βλέπεις τελείως άλλο μοτίβο συμπεριφοράς. Συνήθως αυτές οι κοπέλες τους άντρες τους έχουν σε δεύτερη μοίρα δεν ψάχνονται τόσο έχουν παιδί έτσι δεν καίγονται όμως δεν παίζουν κιόλας επίσης. Αν τελικά πουν Ok θέλω άντρα θα φροντίσουν να του πουν "Κοίτα ok όλα καλά αλλά τι θα γίνει? θα παντρευτούμε δεν θα παντρευτούμε? γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο για χάσιμο"

Οι περισσότερες από αυτές τις συμπεριφορές και των αντρών και των γυναικών είναι λόγο της φύσης τους. Τώρα αν το χρησιμοποιεί κάποιος σαν δικαιολογία ναι Ok δεν είναι και το καλύτερο. Δεν παύει όμως να είναι και η αλήθεια...

Εγώ φτηνή δικαιολογία θεωρώ το "είμουν μεθυσμένος/νη και έκανα ότι έκανα" αυτό και αν είναι ΑΠΑΤΗ.

Scarlett
30-03-2010, 15:57
δν εχουν ολες οι γυναικες στο μυαλο τους τον γαμο..σορυ που σε απογοητευω.
και αν το εχουν ειναι λογω -πολυ πιθανον- διαφορων θρησκευτικων πεποιθησεων με των οποιοων εχουν ανατραφει ή λογω των αντιληψεων της κοινωνιας.Κοινως, λογω της αδυναμιας τους να αντιταθουν στα πιστευω μιας σαπιας-για μενα- κοινωνιας.

Ετσι λοιπον δν νομιζω οτι φταινε αυτες για τις παρορμητικες τους αντιδρασεις αφου ζοριζονται απο τα πιστευω της καθε κλειστοφοβικης και φαλοκρατικης κοινωνιας.
ο γαμος και η μητροτητα οπως και η πατροτητα δν ταιριζουν σε ολους τους ανθρωπους
Μαλιστα αν μετρησουμε τους ακαταλληλους γονεις ειμαι σιγουρη οτι ενα ελαχιστο ποσοστο ξερει πως να φροντιζει τα παιδια του σωστα δινοντας τους ορθες ηθικες αντιληψεις.

κριμα στον καθε πικραμενο και πικραμενη που κανει παιδακια για να περηφανευεται οτι εχει δημιουργησει κατι στην ζωη του.

Οσον αφορα την πολυγαμικοτητα εχω διαβασει οτι στην αρχη ο ανθρωπος ητανε πολυγαμικος ..καθως εξελισσεται μεταπηδαει απο την πολυγαμικοτητα στην μονογαμικοτητα.οποτε και αυτο ειναι θεμα εξελιξης..

**Οταν καθεσαι και σκεφτεσαι το ενδεχομενο να κανεις σεξ με ητν μιση αθηνα τοτε στο τελος θα το κανεις κιολας..

και απο οτι δλδ καταλαβαινω απο το ποστ σου.θα το φαμε που θα το φαμε το κερατο να το βουλωσουμε κιολας.Εισαι αξιος της μοιρας σου.

CHOKE
30-03-2010, 17:52
δν εχουν ολες οι γυναικες στο μυαλο τους τον γαμο..σορυ που σε απογοητευω.

Kαταρχίν δεν είπα ότι οι γυναίκες έχουν όλες στο μυαλό τους το γάμο... Ο Γάμος είναι δημιούργημα της κοινονίας μας. Δεν είναι κάτι που υπάρχει από την φύση μας. Ουσιαστικά δημιουργήθηκε για να περιορίσει την πολυγαμικότητά μας. Δεδόμένου ότι ο άνθρωπος είναι το επικρατέστερο ον στον πλανήτη φαντάσου να γενοβολούσε χωρίς να σκέφτεται τις συνέπειες... Πάρε Αφρική για παράδιγμα... Δεν έχουν να φάνε και ξεπετάνε καμιά 10ρια παιδιά ο κάθε ένας... Και όχι απαραίτητα με την ίδια γυναίκα.

Εγώ είπα ότι η γυναίκα από "Ένστικτο ΘΕΛΕΙ να γίνει μητέρα" και όσο τα χρόνια περνάνε τόσο πιο έντονη είναι η σκέψη στο μυαλό της. Κοντά στα 30 είναι που βαράνε τα καμπανάκια της στην σημερινή κοινονία μας. Το ένστικτό της αυτό λέει. Ο γάμος είναι θέμα της κοινωνίας που δημιουργήσαμε. Η μητρότητα και το να θέλει να γίνει μητέρα είναι από την φύση της όμως.

Το αρκιβώς από κάτω που γράφεις δεν έχει καμιά σχέση απολύτως. Παντρεύεται λόγο της κοινονίας, όμως με απότερω στόχο την ικανοποίηση του ενστίκτου της μητρότητας.

Ετσι λοιπον δν νομιζω οτι φταινε αυτες για τις παρορμητικες τους αντιδρασεις αφου ζοριζονται απο τα πιστευω της καθε κλειστοφοβικης και φαλοκρατικης κοινωνιας.

ο γαμος και η μητροτητα οπως και η πατροτητα δν ταιριζουν σε ολους τους ανθρωπους
Μαλιστα αν μετρησουμε τους ακαταλληλους γονεις ειμαι σιγουρη οτι ενα ελαχιστο ποσοστο ξερει πως να φροντιζει τα παιδια του σωστα δινοντας τους ορθες ηθικες αντιληψεις.

Το αν ταιριάζει σε όλους τους ανθρώπους να είναι γονείς είναι άνευ σημασίας. Εγώ μιλάω για ένστικτο μητρότητας και του να θέλει να γίνει μια γυναίκα μητέρα άσχετα αν θα είναι καλή μητέρα η όχι. Και το ένστικτο του άντρα να μεταδόσει το DNA του άσχετα αν θα γίνει καλός πατέρας.

κριμα στον καθε πικραμενο και πικραμενη που κανει παιδακια για να περηφανευεται οτι εχει δημιουργησει κατι στην ζωη του.

Αυτό σου λέω δεν είναι θέμα υπερηφάνιας. Πολλές φορές δεν κατανωούν τις παρορμίσεις που έχουν, οι πιο μορφομένες κοινωνίες είναι διαμορφομένες έτσι ώστε να υπάρχει αυτή η κατανόηση και αν δεν υπάρχει να υπάρχουν κοινωνικές δικλήδες και ενημέρωση ώστε να μην ξεφεύγει εκτός ελέγχου το θέμα. Για αυτό ας πούμε δεν γενοβολάμε από 10 παιδιά ο κάθε ένας σκεπτώμενοι ότι δεν θα μπορούμε να τα ταϊσουμε, δεν δρούμε βάση ενστίκτου λοιπόν, το ένστικτο υπάρχει όμως δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς αυτό.

Όπως σου είπα πάρε παράδιγμα Αφρική... Όπου ο κάθε πεινασμένος στην παράγκα κάνει από 5+ παιδιά χωρίς να σκέφτεται τις όποιες συνέπειες. Η σε Κράτη με μικρή παιδία σε ότι αφορά το θέμα. Στην Κίνα με πολύ αυστηρούς νόμους αφού ο κόσμος δεν έχει απαραίτητα καλή παιδεία.

Οσον αφορα την πολυγαμικοτητα εχω διαβασει οτι στην αρχη ο ανθρωπος ητανε πολυγαμικος ..καθως εξελισσεται μεταπηδαει απο την πολυγαμικοτητα στην μονογαμικοτητα.οποτε και αυτο ειναι θεμα εξελιξης..

Τρίχες. Η εξέληξη πέρνει χιλιάδες χρόνια και όχι μόνο μερικούς αιώνες. Πριν 2000 χρόνια γίνονταν παρτούζες με τις ευχές των θεών. Τώρα γίνονται παρτούζες με τις ευχές της Jena Jameson. Βλέπεις διαφορές εσύ στο μυαλό του ανθρώπου και εξέληξη? Εγώ προσωπικά καθόλου. Το μόνο που βλέπω είναι κοινωνικές μετατροπές για την προστασία του ανθρώπινου είδους από την καταστροφή λόγο εξάντλησης φυσικών πόρων.

**Οταν καθεσαι και σκεφτεσαι το ενδεχομενο να κανεις σεξ με ητν μιση αθηνα τοτε στο τελος θα το κανεις κιολας..

Όταν είσαι 18-20-25 σκέφτεσαι όχι μόνο την Μισή Αθήνα. Αλλά το μισό πλανήτη. Μεγαλώνοντας έχεις λειγότερες ορέξεις και δίνεις μεγαλήτερη σημασία στην ποιότητα παρά την ποσότητα. Όπως και οι άντρες έτσι και οι γυναίκες έχουν ορμές, οι οποίες ανάλογα την ηλικία και εμπειρία αλλάζουν.

και απο οτι δλδ καταλαβαινω απο το ποστ σου.θα το φαμε που θα το φαμε το κερατο να το βουλωσουμε κιολας.Εισαι αξιος της μοιρας σου.

Νιώθεις μεγάλη ανασφάλεια με το θέμα κέρατου. Εγώ δεν είπα να το βουλώσεις, το τι θα κάνεις αν φας κέρατο (και το μάθεις) είναι δική σου επιλογή. Μπορεί να πεις "άι πνίξου" μπορεί να τσαντιστείς να πλακωθείς να εκραγείς αλλά τελικά να μην χαλάσεις την σχέση σου. Είναι καθαρα προσωπικό θέμα του κάθε ενός στο πως θα νιώσει την κάθε δεδομένη στιγμή. Δεν είναι δεδομένο το ότι ΘΑ ΦΑΣ κέρατο αλλά ούτε και το ότι αν φας πως πρέπει να το βουλώσεις. Εγώ απλά σου κάνω λόγο για το θέμα Ενστίκτων του ανθρώπου γενικότερα. Όχι για το πως πρέπει να αντιδράσεις. Πιστεύω ότι οι αντιδράσεις μας πρέπει να είναι ειλικρινής και όχι να καταπίνουμε πράγματα. Απλά μερικές φορές αντιδράμε περισσότερο από όσο χρειάζεται και καταλήγουμε να μετανιώνουμε τις όποιες βεβιασμένες αποφάσεις μας εν βρασμό.

Scarlett
30-03-2010, 18:36
Οι Αφρικανοι ξεπετανε παιδακια γτ κανενας δν τους εμαθε πως να χρησιμοποιουν προφυλακτικο ποσο μαλλον δν γνωριζουν οτι υπαρχει κατι τετοιο και οτι χωρις αυτο μπορουνε να κολλησουνε aids.oι κυβερνητες τους θελουν να υπαρχει αυτη η κατασταση και να μενει τριτοκοσμικη χωρα η Αφρικη γτ ο υπολοιπος κοσμος οι πρωτοκοσμικοι βγαζουν τεραστια οικονομικα οφελη απο την οικονομικη ανεχεια αυτων των ανθρωπων.Οποτε ειναι ας το πουμε δικαιολογημενα αμορφωτοι.δν το θελησαν οι ιδιοι.

Οσον αφορα το ενστικτο της μητροτητας δν υπαρχει.Και το εχουν αποδειξει οι επιστημονες.Συγκεκριμενα εχουν βαλει παιδι υιοθετημενο να περασει μπροστα απο την μητερα που το ειχε παρατησει και δν ενιωσε κανενας απο τους 2 τιποτα.
Οσον αφορα το αλλο ενδεχομενο του ενστικτου της μητροτητας δν υπαρχει ουτε αυτο.Το γεγονος οτι το γυναικειο σωμα διαθετει μητρα και ωοθηκες δν σημαινει οτι εκρεει και την ορμονη της μητροτητας,οπως εκρέει λόγου χάρη την ορμόνη της γκερλίνης που ενημερώνει ότι το στομάχι χρειάζεται τροφή.. Η κοινωνια μεγαλωνει τις γυναικες εδω και χιλιαδες χρονιαμε την πεποιθηση οτι αν δν εκλπηρωσουμε τον προορισμος μαςνα γεννησουμε δν θα ζησουμε και το "τρομερο συναισθημα και ρο κορυφαιο των συναισθηματων.
Η εμπειρια της γεννας ειναι τοσο δυσαρεστη που παθαινεις τοσο μεγαλο σοκ που δν το ξεχνας ποτε σου. Εξου και η επιλοχεια θλιψη. Ειναι τοσο εντονες οι ορμονικες αλλαγες που μπορουν να προκαλεσουν χημικες αλλαγες στον εγκεφαλο και ετσι να εμφανιστει καταθλιψη η οποια μπορει να οδηγησει και μεχρι την αυτοκτονια.

Τοσα ορφανα υπαρχουν στον κοσμο.Αμα υπηρχε αυτο το ενστικτο τοτε θα υιοθεντουταν ολα τους.Αντ αυτου ειναι τοσο μεγαλος ο ναρκισισμος μας και η ματαιοδοξια μας να αφησουμε εναν απογονο που μας κανει να θεωρουμε οτι θελουμε πραγματικα να γινουμε γονεις και ποσο μαλλον οτι αυτο το παιδι θα το αγαπαμε. Γτ οταν κανεις παιδια για τετοιους λογους μονο αγαπη και σεβασμο δν μπορεις να δειξεις.ισως και γι αυτο υπαρχουν τοσο ακατλληλοι γονεις. Ο ανθωπος δν ειναι μονο ενστικτο ειναι κ νοημων -ασχετα απο καποιους που εχουν μεινει στο ενστικτο-αλλιως θα εξισωνομασταν με τα ζωακια.

οσον αφορα το αν νιωθω μεγαλη ανασφαλεια λυπαμαι αλλα παλι θα σε απογοητευσω.δν ειμαι απο τις γυναικες που τα δεχονται αυτα - ασε που δν πιστεω οτι θα γινει ποτε- γτ ξερω να διαλεγω αντρες σωστους.Ξερεις...Αληθινους αντρες.Που σημαινει οτι δν κρινονται απο το ποσες γυναικες περασανε απο το κρεβατι τους αλλα απο το ποση ασφαλεια νιωθουν οι συντροφοι τους.Και μπορω να πω οτι τα παω περιφημα μεχρι τωρα.

Για τις ορεξεις λυπαμαι που θες να εισαι τοσο πηδηκουλας και δν μπορεσες να ικανοποιησεις τις φαντασιωσεις σου παιρνοντας τον μισο πλανητη..τα ονειρα απλα υπαρχουν δν σημαινει οτι μπορουν κ να πραγματοποιηθουν ομως.

rania
30-03-2010, 18:37
Αυτο το πραγμα, που εχει αναγει ο CHOKE το κερατο σε επιστημη, πολυ μαρεσει :metal:

CHOKE
30-03-2010, 22:03
Θα το πάρω λίγο αντίστροφα αυτό που έγραψες.

Για τις ορεξεις λυπαμαι που θες να εισαι τοσο πηδηκουλας και δν μπορεσες να ικανοποιησεις τις φαντασιωσεις σου παιρνοντας τον μισο πλανητη..τα ονειρα απλα υπαρχουν δν σημαινει οτι μπορουν κ να πραγματοποιηθουν ομως.

Καταρχίν μην το προσωποποιείς το θέμα επειδή δεν σου αρέσει αυτό που γράφω. Αυτό που έγραψα δεν περιλαμβάνει μόνο εμένα περιλαμβάνει τον ανδρικό πληθυσμό ολόκληρο. Δεν είναι θέμα του να το παίξεις πηδήκουλας, είναι θέμα φύσης του ανθρώπου. Μπορεί κάποιος να έχει σκεφθεί αυτό και να μην πάει με πάνω από 2-3 γυναίκες στην ζωή του αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σκέφτεται ότι θέλει και άλλες. Το σίγουρο είναι ότι όσο πιο "Χορτασμένος" είναι κάποιος τόσο λειγότερες πιθανότητες έχει να "παραστρατήσει" ας πούμε. Η διαδικασία αυτή για τον άντρα ξεκινάει στην εφηβία. Από εκεί που στα 5 τραγούδαγε στο σχολείο με άλλα αγοράκια "Αγόρια πετάνε Κορίτσια κατουράνε" ξαφνικά αρχίζει και βλέπει αλλιώς τα κοριτσάκια από εκεί που ήταν "Μπλιαχ δεν θέλω" η αλλαγή αυτή οφείλετε στην φύση του όπως και στην φύση της γυναίκας αντίστοιχα.

Οι Αφρικανοι ξεπετανε παιδακια γτ κανενας δν τους εμαθε πως να χρησιμοποιουν προφυλακτικο ποσο μαλλον δν γνωριζουν οτι υπαρχει κατι τετοιο και οτι χωρις αυτο μπορουνε να κολλησουνε aids.oι κυβερνητες τους θελουν να υπαρχει αυτη η κατασταση και να μενει τριτοκοσμικη χωρα η Αφρικη γτ ο υπολοιπος κοσμος οι πρωτοκοσμικοι βγαζουν τεραστια οικονομικα οφελη απο την οικονομικη ανεχεια αυτων των ανθρωπων.Οποτε ειναι ας το πουμε δικαιολογημενα αμορφωτοι.δν το θελησαν οι ιδιοι.

Το να πεθαίνουν από την πείνα να είσαι σίγουρη ότι δεν κερδίζει κανένας. Τι κερδίζουν οι πρωτοκοσμικοί αν κάποιος στην παράγκα ξεπετάξει 10 κουτσούβελα από τα οποία τα 5 πεθαίνουν από πείνα και αρρώστιες και τα υπόλοιπα έχουν AIDS. Βλέπεις κανένα κέρδος? Μην λέμε ότι θέλουμε. Αν εσύ κάνεις 10 παιδιά οι προτοκοσμικοί θα σου φταίνε που δεν θα έχεις λεφτά να τα μεγαλώσεις? Από κει και έπειτα οι άνθρωποι είναι αμόρφωτοι και ακολουθούν τα ένστικτά τους και για αυτό δεν σκέφτονται τις συνέπειες του να κάνουν και 3 και 5 και 15 παιδιά. Από κει και έπειτα αυτό που γράφεις σου έγραψα και εγώ. Από την στιγμή που ζεις σε κοινωνία χωρίς θρησκευτικούς και κοινωνικούς περιορισμούς ακολουθείς τα ένστικτά σου.

Υπάρχει λόγος για τις κοινωνίες που είναι όπως είναι φτιαγμένες καθώς και τις Θρησκείες. η Θρησκεία ας πούμε είναι τεράστιος έλεγχος στο θέμα κάνω παιδιά. π.χ. Αμαρτία να κάνεις Σεξ προ γάμου, Αμαρτία να κάνεις Σεξ με άλλες ή άλλους. Άμα αυτό δεν πιάνει βάζουμε και Νόμους (Κίνα). Αν δεν είχαν μπει στην κοινωνία μας κάποιοι κανόνες μέσω Θρησκείας νόμων κτλ. θα είχαμε τακτικότερα πολέμους για το ποιος θα φάει το τελευταίο ραδίκι.

Οσον αφορα το ενστικτο της μητροτητας δν υπαρχει.Και το εχουν αποδειξει οι επιστημονες.Συγκεκριμενα εχουν βαλει παιδι υιοθετημενο να περασει μπροστα απο την μητερα που το ειχε παρατησει και δν ενιωσε κανενας απο τους 2 τιποτα.

Αυτό που έγραψες είναι μεγάλη πατάτα. Εγώ είπα για το ένστικτο της γυναίκας να θέλει να γίνει μητέρα. Δηλαδή να πέσει φικι φίκι και να μείνει έγκυος. Το τι θα κάνει μετά είναι εντελώς διαφορετικό. Η συγκεκριμένη γυναίκα αφού δεν ήθελε παιδί θα μπορούσε να επιλέξει και την έκτρωση κάλλιστα αντίθετα επέλεξε να το γεννήσει. Άσχετα το αν το παράτησε. Εγώ μιλάω καθαρά και το έμφυτο ένστικτο του να θέλει μια γυναίκα να κάνει παιδί. Όπως και ο άντρας να μεταδώσει το DNA του.

Οσον αφορα το αλλο ενδεχομενο του ενστικτου της μητροτητας δν υπαρχει ουτε αυτο.Το γεγονος οτι το γυναικειο σωμα διαθετει μητρα και ωοθηκες δν σημαινει οτι εκρεει και την ορμονη της μητροτητας,οπως εκρέει λόγου χάρη την ορμόνη της γκερλίνης που ενημερώνει ότι το στομάχι χρειάζεται τροφή.. Η κοινωνια μεγαλωνει τις γυναικες εδω και χιλιαδες χρονιαμε την πεποιθηση οτι αν δν εκλπηρωσουμε τον προορισμος μαςνα γεννησουμε δν θα ζησουμε και το "τρομερο συναισθημα και ρο κορυφαιο των συναισθηματων.

Αυτό που λες και αν δεν υπάρχει καν... Αν η γυναίκα ΔΕΝ ήθελε να γίνει μητέρα και ο άντρας ΔΕΝ ήθελε να μεταδώσει το DNA του τότε δεν θα υπήρχε ανθρώπινο είδος αγαπητή η απλά θα ήμασταν πολύυυυυ λιγότεροι. Δεν έχω γνωρίσει ούτε μία Μητέρα που να μου έχει πει "Μφφφ παπάρια το τρομερό και κορυφαίο συναίσθημα" εκτός και αν είναι ψυχολογικά ανισσόροπη η ασταθής. Όπως επίσης σαν πατέρας μπορώ να σου πω ότι τα αισθήματά μου προς το παιδί μου ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία. Ισχύει αυτό που λένε ότι στους άντρες παίρνει λίγο περισσότερο χρόνο από τις γυναίκες. Όμως δεν παύει να είναι πραγματικότητα. Αν δεν το ζήσεις πραγματικά δεν θα το καταλάβεις ποτέ. Είναι φοβερό και έντονο συναίσθημα. Νιώθοντας αυτό μετά από 30 χρόνια μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω καλύτερα γιατί οι γονείς μπορούν να γίνουν πολλοί σπαστικοί ή και σπασαρχίδηδες στα μάτια μας.

Η εμπειρια της γεννας ειναι τοσο δυσαρεστη που παθαινεις τοσο μεγαλο σοκ που δν το ξεχνας ποτε σου. Εξου και η επιλοχεια θλιψη. Ειναι τοσο εντονες οι ορμονικες αλλαγες που μπορουν να προκαλεσουν χημικες αλλαγες στον εγκεφαλο και ετσι να εμφανιστει καταθλιψη η οποια μπορει να οδηγησει και μεχρι την αυτοκτονια.

Παρόλα αυτά υπάρχουν γυναίκες που κάνουν και 3-4 και 5 παιδιά και από επιλογή τους όχι από ατύχημα και δίνουν και την ζωή τους άμα λάχει για τα παιδιά τους. Εσύ όπως το παρουσιάζεις είναι σαν να λες οι γυναίκες δεν πρέπει να κάνουν παιδιά, οι άντρες δεν πρέπει να πηδάνε. Άρα τι να κάνουμε? Η να γίνουμε όλοι Gay ή να περιμένουμε πότε θα πεθάνουμε να εξαφανιστεί εντελώς το είδος μας. Το να κάνεις παιδιά είναι το μέλλον του κόσμου και να φροντίζεις οι επόμενες γενιές να είναι καλύτερες από τις προηγούμενες και οι περισσότεροι γονείς αυτό που θέλουν είναι τα παιδιά τους να ζήσουν μια καλύτερη ζωή από τους ίδιους (όσοι είναι μορφωμένοι) οι υπόλοιποι απλά ακολουθούν τα ένστικτά τους γεννοβολάμε χωρίς έλεγχο χωρίς να σκέφτονται τις όποιες συνέπειες.

Τοσα ορφανα υπαρχουν στον κοσμο.Αμα υπηρχε αυτο το ενστικτο τοτε θα υιοθεντουταν ολα τους.

Αντ αυτου ειναι τοσο μεγαλος ο ναρκισισμος μας και η ματαιοδοξια μας να αφησουμε εναν απογονο που μας κανει να θεωρουμε οτι θελουμε πραγματικα να γινουμε γονεις και ποσο μαλλον οτι αυτο το παιδι θα το αγαπαμε.

Πάλι κάνεις λάθος και εδώ πάλι μιλάμε για ένστικτα. Η πληθώρα των περιπτώσεων ιδιαίτερα των Ανδρών Θέλει να μεταδώσει το δικό του DNA όχι να μεγαλώσει το παιδί κάποιου άλλου. Αυτή η συμπεριφορά είναι γνωστή στα περισσότερα αν όχι σε όλα τα είδη ζώων στον πλανήτη. Τα παραδείγματα που μπορώ να σου δώσω Δεκάδες. Το πιο ακραίο μπορείς να το δεις στα λιοντάρια όπου ένα αρσενικό λιοντάρι που θα πάρει την αρχηγία μια αγέλης σκοτώνει τα κουτάβια που γεννήθηκαν από τον προηγούμενο αρχηγό και διώχνει όλα τα σχεδόν ενήλικα αρσενικά από την αγέλη ΑΝ δεν τα σκοτώσει. Όμοιες συμπεριφορές βλέπουμε και στους πιθήκους, Χιμπατζήδες κτλ. κτλ. κτλ.

Τα ένστικτα μας δεν γνωρίζουν λέξεις όπως "Ναρκισσισμός", "Ματαιοδοξία" κτλ. είναι λέξεις που δημιουργήσαμε με την ΛΟΓΙΚΗ μας. Άντε εσύ να εξηγήσεις σε ένα λιοντάρι ότι είναι ματαιόδοξο ας πούμε και πάσχει από Ναρκισσισμός. Το γεγονός ότι υιοθετούνται κάποια ορφανά είναι λόγο της Λογικής μας και στην προσπάθειά μας να ηρεμήσουμε κάποια από τα ένστικτα που έχουμε έναντι κάποιων άλλων. Από κει και έπειτα είναι ποιο θα υπερισχύσει.

Γτ οταν κανεις παιδια για τετοιους λογους μονο αγαπη και σεβασμο δν μπορεις να δειξεις.ισως και γι αυτο υπαρχουν τοσο ακατλληλοι γονεις. Ο ανθωπος δν ειναι μονο ενστικτο ειναι κ νοημων -ασχετα απο καποιους που εχουν μεινει στο ενστικτο-αλλιως θα εξισωνομασταν με τα ζωακια.

Μα αυτό σου έγραψα και εγώ. Το γεγονός ότι ο άνθρωπος είναι νοήμων και δεν δρα μόνο βάση ενστίκτου είναι το γεγονός που δεν είμαστε κανίβαλοι, το γεγονός ότι δεν κάνουμε όλοι από 10 παιδιά κτλ. κτλ. Τα ένστικτα όμως ΔΕΝ ΠΑΥΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και δεν παύουν να μας επηρεάζουν και τους άντρες και τις γυναίκες. Αν δεν υπήρχαν ΔΕΝ θα κάναμε ΠΟΤΕ ΣΕΞ δεν θα υπήρχαν άνδρες δεν θα υπήρχαν γυναίκες. Παρόλα αυτά παρατηρείς ότι δεν έχουν ακονίσει όλοι την νοημοσύνη τους τόσο ή δεν φρόντισαν κάποιοι να τους την ακονίσουν πες το όπως θέλεις δεν έχει σημασία. Και για αυτό το λόγο δρουν περισσότερο βάση ενστίκτου παρά βάση "Λογικής".

οσον αφορα το αν νιωθω μεγαλη ανασφαλεια λυπαμαι αλλα παλι θα σε απογοητευσω.δν ειμαι απο τις γυναικες που τα δεχονται αυτα - ασε που δν πιστεω οτι θα γινει ποτε- γτ ξερω να διαλεγω αντρες σωστους.Ξερεις...Αληθινους αντρες.Που σημαινει οτι δν κρινονται απο το ποσες γυναικες περασανε απο το κρεβατι τους αλλα απο το ποση ασφαλεια νιωθουν οι συντροφοι τους.Και μπορω να πω οτι τα παω περιφημα μεχρι τωρα.

Εσύ έγραψες "Θα το φάμε που θα το φάμε το κέρατο να το βουλώσουμε κιόλας". Αν ξέρεις να διαλέγεις άντρες "Σωστούς" όπως εσύ το ορίζεις το σωστό ή νομίζεις ότι είναι σωστοί και πως είσαι το πρώτο και το τελευταίο πράγμα που σκέφτονται από την στιγμή που ξυπνάνε μέχρι την στιγμή που κοιμούνται τότε μπράβο σου είσαι περίπτωση μοναδική. Ελπίζω να μην πέσεις ποτέ από τα σύννεφα που πετάς γιατί μπορεί να είναι ανώμαλη η πτώση.

υ.γ.
Πέραν την ανασφάλεια περι κέρατου πρόσθεσε και την ανασφάλεια περι εγκυμοσύνης και φόβου του να κάνεις παιδί.

Επιπρόσθετα μην το παίρνεις προσωπικά δεν θεωρώ αδικαιολόγητους η παράλογους αυτούς τους φόβους. Όλοι τους έχουμε μέσα μας. Και ο φόβος δεν παύει να είναι μια άμυνα ένα ένστικτο του ανθρώπου. Κανένας δεν θέλει να πονάει η να τραυματιστεί είτε οργανικά είτε ψυχικά και μια διαδικασία όπως η εγκυμοσύνη σίγουρα μπορεί να φοβίσει η και να τρομάξει μια κοπέλα που δεν ζει στους αγρούς και έχει μεγαλώσει σε παράγκα της Σομαλίας. Παρόλα αυτά είναι ένας φόβος όπου το ανθρώπινο είδος έχει καταπολεμήσει θα έλεγα με τεράστια διαφορά... Θες παραδείγματα? Έχω 6 δις σχεδόν παραδείγματα να σου δώσω. Αν θες μόνο για Ελλάδα πάρε τον τηλεφωνικό κατάλογο.

Scarlett
30-03-2010, 22:29
Καθεσαι και επικαλεισαι την ανδρικη σου φυση οταν σε βολευει και τα στερεοτυπα της κοινωνιας ξανα και ξανα.
Οι αποψεις μου δν με νοιαζει αν σου φαινονται σωστες η οχι.Εμενα αυτη ειναι η δικια μου αληθεια και την λεω φωναχτα.

Επειδη η η κοινωνια ειναι φαλλοκρατικη και ως επι το πλειστον δομημενη πανω στις αναγκες του αντρα δν θα κατσω να μισησω το φυλλο μου ασπαζοντας τις αποψεις σου περι απιστιας.Φοβο δν εχω απλα ειμαι συνειδητοποιημενη με τα θελω μου.Προσωπικα το θεωρω ανευθυνο να φερεις παιδι σε αυτον τον παραλογο κοσμο και μαλιστα επειδη σε πριζει ο μπαμπας και η μαμα..προσωπικα μ λες να μην το παιρνω αλλα συμπεριφερεσαι λες και με γνωριζεις και ξερεις τις πιο κρυφες μου ανασφαλειες.ασε με να τα γνωριζω εγω λιγο καλυτερα αυτα.

Οσον αφορα το "Θα το φάμε που θα το φάμε το κέρατο να το βουλώσουμε κιόλας" το εβγαλα το συμπερασμα απο αυτα που μ εγραψες πιο πανω περι...ανδρικης φυσης.Οτι ειστε δικαιολογημενοι δλδ απο την φυση σας η ορμη σας να πατε με γυναικες πολλες(αληθεια η γυναικα τι γνωμη εχει γι αυτο? τις εχεις πει τις αποψεις σου?)
Να διευκρινησω οτι οι φαρμακοβιοηχανιες ειναι αυτες που εχουν οικονομ.οφελη απο την Αφρικη.Λογω των πολυπληθων αρρωστιων εισαγαγουν φαρμακα ακομα και 10 φορες πιο αρκιβα απο οτι ειναι στον υπολοιπο κοσμο και βγαζουν τρελο τζιρο απο τους καημενους τους Αφρικανους.(δες και κανενα ντοκιμαντερ)

Δν ειπα οτι δν πρεπει να υπαρχουν ανθρωποι που να θελουν να κανουν παιδια απλα υπαρχουν πολλοι που τα κανουν για λαθος λογους.Διαιωνιση ειδους πχ.για μενα προσωπικα ειναι τελειως λαθος αυτο.Οπως ειχε πει και μια αλλη κοπελα οταν ηθελε να δικαιολογησει γτ εκανε παιδια:Tα εκανα για την Ελλαδα.(ελεος χαχαχα)

Και off the record τον πονο τον αποζηταω-αλλα οχι κ να φαμε κερατο- και εχωμεγαλωσει μεσα απο διαφορες ασχημες καταστασεις π μ εχουν συμβει.Απλα..
δεν θελω να κανω παιδια.Τοσο απλο.Δεξου το.

rania
30-03-2010, 23:01
Εν τω μεταξυ επικαλεισαι την ανδρικη σου φυση, η οποια ειναι το ξενοπηδημα και το διαρκες φλερτ εκτος ή ακομα και εντος σχεσης. Και σου λεω, αν νιωθεις τοσο εντονο παραδειγμα της φυσης αυτης που περιγραφεις, μην κανεις τον κοπο να μενεις σε σχεσεις, κριμα δεν ειναι; Αφου ξερεις εξ'αρχης οτι θα κερατωσεις την κοπελα σου, γιατι να υπαρξει κοπελα; Σου αρεσει να προκαλεις πονο, ή περιμενεις να αποδεχτει η καθε γκομενα το"ειναι στη φυση μας ρε μωρο μου";
Αφηνω ασχολιαστες κατι γραμμες του στυλ "ειναι στη φυση μας να ξενοπηδαμε, ειναι στη φυση σας να γκρινιαζετε".
Και συμφωνω με Σκαρλετ στο θεμα των παιδιων.

CHOKE
30-03-2010, 23:49
Καθεσαι και επικαλεισαι την ανδρικη σου φυση οταν σε βολευει και τα στερεοτυπα της κοινωνιας ξανα και ξανα.
Οι αποψεις μου δν με νοιαζει αν σου φαινονται σωστες η οχι.Εμενα αυτη ειναι η δικια μου αληθεια και την λεω φωναχτα.

Δεν επικαλούμαι την ανδρική "ΜΟΥ" φύση. Επικαλούμαι τα ανθρώπινα ένστικτα. Οι απόψεις σου είναι αποδεκτές απλά τυχαίνει να έχω διαφωνίες με αυτά που γράφεις και εκφράζω τις δικές μου απόψεις με επιχειρηματολογία. Δεν βλέπω κάτι κακό στην όλη διαδικασία... γιατί εκνευρίζεσαι?

προσωπικα μ λες να μην το παιρνω αλλα συμπεριφερεσαι λες και με γνωριζεις και ξερεις τις πιο κρυφες μου ανασφαλειες.ασε με να τα γνωριζω εγω λιγο καλυτερα αυτα.

Το παίρνεις προσωπικά με το που ξεκίνησες να διαφωνείς μαζί μου στο thread. Εγώ σου μίλαγα για γενικότερες συμπεριφορές και των 2 φύλλων και εσύ μου απαντούσες "Αν θες εσύ πολλές γυναίκες" κτλ. κτλ. Εγώ σου απάντησα σε κάθε απάντησή μου με ειλικρινιά. Σου τόνισα συν της άλλης ότι άλλο η επιθυμία έστω η στιγμιαία επιθυμία ενός άντρα για μια άλλη γυναίκα και άλλο το να κάνει τελικά πράξη την σκέψη του. Εγώ πάνω σε αυτό επιχειρηματολογώ, στο "ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΚΕΨΗ" και η απάντηση είναι "Ανθρώπινη Φύση". Εσύ πάνω σε αυτό εκνευρίζεσαι και σου είναι αδύνατο να το σκεφτείς καν, η θεωρεία σου στο "Γιατί οι άνδρες θέλουν και άλλες γυναίκες?" είναι αυτή:----> "Γιατί είναι Γουρούνια, φαλλοκράτες, κοπρόσκυλα" κτλ. Αλλά προσθέτεις Δε ότι εσύ "Ξέρεις να τους επιλέγεις τους σωστούς μέσα από το πλήθος γουρουνιών". Επιστημονικότατη προσέγγιση θα έλεγα... Από κει και έπειτα όπως και εγώ δεν σε ξέρω έτσι και εσύ δεν με ξέρεις παρόλα αυτά από τα όσα γράφεις θέλεις να δείχνεις ότι πιστεύεις πως με ξέρεις και πιθανολογείς πως είμαι και εγώ ένα φαλλοκρατικό Pigy και πως απλά ψάχνω δικαιολογία για το γιατί Κερατώνουν οι άντρες έτσι ώστε να δικαιολογήσω τις όποιες πράξεις μου Που μέσα σου πιστεύεις πως έχω κάνει.

Αδυνατείς να δεχτείς ότι πολλές φορές τα ένστικτά μας μας ωθούν να κάνουμε πράξεις και πράγματα, είτε μιλάμε για άντρες είτε για γυναίκες. Γιατί να υπάρχουν "Ιερόδουλες" γιατί είναι το "αρχαιότερο επάγγελμα" χμμμ... το βρήκα, Γιατί οι άντρες είναι γουρούνια δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

Οσον αφορα το "Θα το φάμε που θα το φάμε το κέρατο να το βουλώσουμε κιόλας" το εβγαλα το συμπερασμα απο αυτα που μ εγραψες πιο πανω περι...ανδρικης φυσης.Οτι ειστε δικαιολογημενοι δλδ απο την φυση σας η ορμη σας να πατε με γυναικες πολλες

Καταρχήν ουδέποτε ισχυρίστηκα ότι είναι "Δικαιολογημένοι" αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα που έβγαλες από μόνη σου (και φυσικά πηγάζει από προσωπικές σου ανασφάλειες). Εγώ έκανα λόγο για τα ένστικτα του ανθρώπου ανδρών και γυναικών. Σου είπα επίσης ότι αν σε κερατώσει κάποιος είναι στην δική σου κρίση να πράξεις αναλόγως όπως εσύ πιστεύεις ότι αρμόζει στην περίσταση και όπως νιώθεις, όπως και αν πράξεις δεν το θεωρώ απαραίτητα λάθος ούτε αδικαιολόγητο.

(αληθεια η γυναικα τι γνωμη εχει γι αυτο? τις εχεις πει τις αποψεις σου?)

Η γυναίκα μου κάθεται στο διπλανό pc και παίζει Zoo World και διάβασε και το ποστ σου. Την συζήτηση αυτή την έχουμε κάνει από πολύ παλιά. Φυσικά δεν συμφωνούμε σε όλα. Και όπως και να το κάνουμε αν Κεράτωνα την γυναίκα μου, ασχέτως φύσης ανθρώπου και ασχέτως ενστίκτων θα ήταν ένα μεγάλο πλήγμα για την ίδια. Και από την στιγμή που είμαι ικανοποιημένος με την σχέση μου έχω την απαραίτητη λογική και παιδεία να συγκρατώ τα όποια ένστικτα. Το να ισχυριστεί κάποιος όμως ότι ΔΕΝ έχει αυτά τα ένστικτα, είτε είναι ευνούχος είτε είναι ψεύτης.

Να διευκρινησω οτι οι φαρμακοβιοηχανιες ειναι αυτες που εχουν οικονομ.οφελη απο την Αφρικη.Λογω των πολυπληθων αρρωστιων εισαγαγουν φαρμακα ακομα και 10 φορες πιο αρκιβα απο οτι ειναι στον υπολοιπο κοσμο και βγαζουν τρελο τζιρο απο τους καημενους τους Αφρικανους.(δες και κανενα ντοκιμαντερ)

Δεν έχω δει ένα, 10 ΕΧΩ ΔΕΙ. Οι καημένοι οι Αφρικανοί σου ξανατονίζω μέχρι να το καταλάβεις ΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΤΟΥΣ επειδή δεν τους έχουν διδάξει δεν τους έχουν δώσει παιδεία, τους έχουν αφήσει σε χαμηλό επίπεδο. Οι φαρμακοβιομηχανίες δεν τους έδωσαν Viagra για να πηδάνε κάθε μέρα, μόνοι τους το κάνουν γιατί αυτό τους λένε οι Ορμές τους και τα ένστικτά τους. Είναι αδύνατον να μην καταλαβαίνεις αυτό που γράφω. Αυτό σου γράφω εξ αρχής ότι ο άνθρωπος έχει Ένστικτά και αυτά τα ένστικτα επηρεάζουν τις όποιες αποφάσεις παίρνει στην ζωή του. Όσο πιο μορφωμένος είναι και όσο περισσότερη παιδία έχει τόσο περισσότερο καταπολεμάει κάποια από αυτά τα ένστικτα μέχρι ενός βαθμού. Όμως σαν ένστικτα δεν παύουν να υπάρχουν και σου έδωσα την Αφρική ως παράδειγμα ανθρώπων που ζουν περισσότερο με το ένστικτο παρά με την ΛΟΓΙΚΗ.

Επειδη η η κοινωνια ειναι φαλλοκρατικη και ως επι το πλειστον δομημενη πανω στις αναγκες του αντρα δν θα κατσω να μισησω το φυλλο μου ασπαζοντας τις αποψεις σου περι απιστιας.Φοβο δν εχω απλα ειμαι συνειδητοποιημενη με τα θελω μου.
Προσωπικα το θεωρω ανευθυνο να φερεις παιδι σε αυτον τον παραλογο κοσμο.

Καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί να "μισήσεις" το φύλλο σου. Εμείς οι άντρες μπορώ να σου πω ότι αγαπούμε ιδιαίτερα το φύλλο των γυναικών.:smokin: Είμαστε θηλαστικά ένα είδος πιθηκοειδούς. Η συμπεριφορά μας είναι ανάλογη λοιπόν και επηρεάζεται από ανάλογα ένστικτα. Αν ήμασταν Αραχνοειδή τότε μάλλον θα ήμασταν γυναικοκρατούμενη κοινωνία (θα μας αποκεφαλίζατε και θα τρώγατε τα κεφάλια μας μετά την συνουσία) επομένως αυτό που ήδη μισείς είναι την ανθρώπινη φύση γενικότερα και φυσικά μισείς και το φύλλο σου ήδη. Αυτό που δεν μισείς είναι τον εαυτό σου... ακόμα... Αλλιώς δεν θα έγραφες για το πόσο παράλογο είναι να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί σε έναν παράλογο κόσμο η για το πόσο φαλλοκρατική είναι η κοινωνία, παρόλο που η κοινωνία έχει κάνει τεράστια άλματα στο θέμα γυναίκας η οποία είναι σε έναν συνεχόμενο αγώνα να γίνει ίδια με τον άνδρα ενώ αυτό είναι ΦΥΣΗ ΑΔΥΝΑΤΟΝ.

Δν ειπα οτι δν πρεπει να υπαρχουν ανθρωποι που να θελουν να κανουν παιδια απλα υπαρχουν πολλοι που τα κανουν για λαθος λογους.Διαιωνιση ειδους πχ.για μενα προσωπικα ειναι τελειως λαθος αυτο.Οπως ειχε πει και μια αλλη κοπελα οταν ηθελε να δικαιολογησει γτ εκανε παιδια:Tα εκανα για την Ελλαδα.(ελεος χαχαχα)

Επαναλαμβάνω ότι μιλάω για "ΕΝΣΤΙΚΤΑ" και φυσικές τάσεις που έχει ο άνθρωπος, δεν είπα να αφήσει ο Άνθρωπος τα "Ένστικτά του" να ορίσουν την ζωή του. Αλλιώς θα ήμασταν όλοι σαν την Αφρική.

Και off the record τον πονο τον αποζηταω και εχωμεγαλωσει μεσα απο διαφορες ασχημες καταστασεις π εχουν συμβει.Απλα..
δεν θελω να κανω παιδια.Τοσο απλο.Δεξου το.

Και OFF και On the record. Μην ανησυχείς όλοι έχουμε περάσει από διάφορες δύσκολες και άσχημες καταστάσεις στην ζωή μας άλλοι περισσότερες άλλοι λιγότερες.

Τώρα γράφεις "Δεν θέλω να κάνω παιδιά τόσο απλό. Δέξου το." ενώ στο προηγούμενο ποστ έγραψες μια παράγραφο για τις Πολύ κακές συνέπειες στην ψυχική και σωματική υγεία μιας εγκύου και όταν γεννάει ένα παιδί.

Εδώ 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.
1. Είτε φοβάσαι όπως και κάθε κοπέλα τον πόνο και τις όποιες συνέπειες και στην υγεία και στην ζωή σου που μπορεί να έχεις αν κάνεις ένα παιδί.

2. Είτε όντος δεν θέλεις να κάνεις παιδιά και θεωρείς απαράδεκτο που υπάρχουν γυναίκες που θέλουν να κάνουν παιδιά σε αυτό τον "άσχημο και παράλογο κόσμο" έτσι γράφεις πράγματα που μπορεί να τις "τρομάξουν" και να το ξανασκεφτούν το θέμα.

Προσωπικά πιστεύω ότι ανήκεις στην 1η περίπτωση και όχι την 2η την οποία θεωρώ ακραία.

Scarlett
31-03-2010, 00:03
Για ενα πραγμα παντως με επεισες.οτι οντως το παιδι το εκανες για διαιωνιση του..ειδους σου.(Τρομαρα σου.:p)

CHOKE
31-03-2010, 00:20
Εν τω μεταξυ επικαλεισαι την ανδρικη σου φυση, η οποια ειναι το ξενοπηδημα και το διαρκες φλερτ εκτος ή ακομα και εντος σχεσης. Και σου λεω, αν νιωθεις τοσο εντονο παραδειγμα της φυσης αυτης που περιγραφεις, μην κανεις τον κοπο να μενεις σε σχεσεις, κριμα δεν ειναι; Αφου ξερεις εξ'αρχης οτι θα κερατωσεις την κοπελα σου, γιατι να υπαρξει κοπελα; Σου αρεσει να προκαλεις πονο, ή περιμενεις να αποδεχτει η καθε γκομενα το"ειναι στη φυση μας ρε μωρο μου";
Αφηνω ασχολιαστες κατι γραμμες του στυλ "ειναι στη φυση μας να ξενοπηδαμε, ειναι στη φυση σας να γκρινιαζετε".
Και συμφωνω με Σκαρλετ στο θεμα των παιδιων.

Αγαπητή Rania αν ήθελα να πιάσω γκόμενα είτε εσένα είτε την Scarlet θα έγραφα για το πόσο δίκιο έχετε. Το πόσο αλήτες είναι όλοι αυτοί οι Κερατάδες που κερατώνουν τις γυναίκες ή τις γκόμενες τους, θα σας έλεγα ότι υπάρχουν και Πρίγκιπες σε αυτό τον κόσμο που το μόνο που σκέφτονται είναι την γυναίκα που έχουν δίπλα τους και δεν έχουν ρίξει Ποτε ποτέ ποτέ ένα βλέμμα σε άλλη γυναίκα που είναι πιστοί ψυχή και σώματι. Που δεν έχουν τραβήξει ποτέ μαλακία στην ζωή τους με ένα περιοδικό που δεν έχουν δει ποτέ τσόντα στην ζωή τους, που αγοράζουν το Playboy γιατί έχει ενδιαφέροντα άρθρα-λολ. Με άλλα λόγια θα προσπαθούσα να σας τροφοδοτήσω με παραμύθια της χαλιμάς και να ικανοποιήσω τις όποιες αυταπάτες μπορεί να έχετε για το πως είναι οι άντρες οι ΚΑΙ ΚΑΛΑ σωστοί.

Όπως και εσύ έτσι και η Scarlet προσωποποιείς τα όσα γράφω και σου φαίνονται αδιανόητα, θεωρείς πως έχω φτιάξει όλο αυτό το πράγμα από σειρά επιστημονικής φαντασίας έτσι ώστε να δώσω μια δικαιολογία στον εαυτό μου για ΑΝ ή ΟΤΑΝ-(κατά την γνώμη σου) Κερατώσω την γυναίκα μου. Διαβάζεις τα μισά από όσα γράφω και απλά μένεις στο "Άπιστοι άντρες... χμμ δεν υπάρχει εξήγηση απλά είναι γουρούνια όλοι τους μωρέ"-(με εξαίρεση τους πρίγκιπες που θα σε παραμυθιάσουν).

Από κει και έπειτα ο κάθε άνθρωπος έχει τα προτερήματα του και τα αρνητικά του. Θεωρώ πως για τις αρνητικές σκέψεις που κάνει κάποιος πρέπει να τις αναλύει και να βρίσκει γιατί τις έχει αυτές τις σκέψεις. Με συζητήσεις με συγγενείς φίλους κτλ. κτλ. και να βγάζει τα συμπεράσματά του από τις δικές τους εμπειρίες και τις δικές του ή όποιες άλλες πηγές ενημέρωσης έχει. Δεν θα ανέλυα τις σκέψεις περί απιστίας ανδρών αν δεν το θεωρούσα αρνητική ως σκέψη-(θα πέταγα μια ατάκα που λέει ένας γνωστός μου "αυτό το κορμί φτιάχτηκε ως προσφορά στον γυναικείο πληθυσμό"). Ούτε έγραψα λοιπόν ότι είναι Δικαιολογία ούτε ότι είναι σωστό, έγραψα ΑΠΟ που πηγάζουν οι σκέψεις αυτές οι οποίες πολλές φορές γίνονται Πράξη.

CHOKE
31-03-2010, 00:28
Για ενα πραγμα παντως με επεισες.οτι οντως το παιδι το εκανες για διαιωνιση του..ειδους σου.(Τρομαρα σου.:p)

Καθαρόαιμο. We will be many...

έλεος.

Βασικά από μικρός μου άρεσε η ιδέα της οικογένειας. Αν ήμουν πιο άνετος οικονομικά πιθανόν να έκανα νωρίτερα παιδιά. Τώρα θες να πεις ότι το έκανα για την διαιώνιση του "είδους μου" η "για την Ελλάδα ρε γαμώτο", πραγματικά δεν μπορώ να σου απαντήσω. Έκανα παιδί γιατί ήθελα να κάνω παιδιά και ελπίζω να κάνω και άλλα στο μέλλον. Εσένα γιατί σε έκανε η μαμά σου??? Επιδί ήθελε να εκδικηθεί την ανθρωπότητα??? :P

Scarlett
31-03-2010, 02:03
Καθαρόαιμο. We will be many...

έλεος.

Βασικά από μικρός μου άρεσε η ιδέα της οικογένειας. Αν ήμουν πιο άνετος οικονομικά πιθανόν να έκανα νωρίτερα παιδιά. Τώρα θες να πεις ότι το έκανα για την διαιώνιση του "είδους μου" η "για την Ελλάδα ρε γαμώτο", πραγματικά δεν μπορώ να σου απαντήσω. Έκανα παιδί γιατί ήθελα να κάνω παιδιά και ελπίζω να κάνω και άλλα στο μέλλον. Εσένα γιατί σε έκανε η μαμά σου??? Επιδί ήθελε να εκδικηθεί την ανθρωπότητα??? :P

ειμαι ενα σπανιο λαμπερο κοσμημα για αυτην την ανθρωποτητα. :p

Odysseas97
31-03-2010, 03:27
Αυτες ειναι ανωριμενες δικαιολογιες για να κερατωνετε χωρις γκρινια την γυναικουλα σας.Δεν υπαρχει <<η φυση μου ειναι ετσι>>.

ps:και το αν εινααι καποιος οικογενειαρχης η οχι φαινεται απο κατι τετοιες αποψεις.:angryfire

Σ'αυτό συμφωνώ.Το να λέμε οτι η φύση μας είναι να είμαστε γ@μι@δες δεν μας δικαιολογεί.Εγώ το θεωρώ ανευθυνότητα.Το μυάλο είναι ένα.Το δεύτερο δεν χρειάζεται.(απο άποψη οτι δεν πρέπει να επηρεάζει την σκέψη μας έτσι..)

CHOKE
31-03-2010, 04:48
Σ'αυτό συμφωνώ.Το να λέμε οτι η φύση μας είναι να είμαστε γ@μι@δες δεν μας δικαιολογεί.Εγώ το θεωρώ ανευθυνότητα.Το μυάλο είναι ένα.Το δεύτερο δεν χρειάζεται.(απο άποψη οτι δεν πρέπει να επηρεάζει την σκέψη μας έτσι..)

Να τονίσω για 10η φορά ότι δεν μίλησα εγώ προσωπικά για "Δικαιολογία" έκανα λόγο για τα ένστικτα του ανθρώπου και την φυσική κλίση γενικότερα ανδρών και γυναικών.

.................................................. .....

Απο κει και έπειτα έτσι για λίγο τροφή για σκέψη για να δείτε πόσο πίθηκοι και πιθηκίνες είστε. Μια αγέλη Χιμπατζήδων έχει έναν Αρχηγό ένα A-male είναι ο μόνος που κάνει φίκι φίκι. Οι υπόλοιποι έχουν δικαίωμα μόνο να βλέπουν και οι Χιμπατζίνες επίσης δεν κάθονται στους άλλους. Πρώτον γιατί θέλουν τα παιδιά τους να είναι του αρχηγού που είναι δυνατότερος από τους άλλους και για αυτό είναι αρχηγός και 2ον για να μην αντιμετοπίσουν την οργή του.

Τώρα στην σημερινή μας κοινωνία τα πράγματα μοιάζουν διαφορετικά όμως.... Είναι???

Πόσες γυναίκες έχουν ως κρητίριο για μια μακροχρόνια και μόνιμη σχέση το να έχει μια καλή δουλειά ο άντρας και να είναι οικονομικά ευκατάστατος? Γιατί πολλές γυναίκες αν όχι ΟΛΕΣ θαμπόνονται από Ένα ακριβό αυτοκίνητο, ή ακριβά ρούχα ή χρυσά ρολόγια... Χμμμ... Πόσες φορές έχουμε δει έναν άντρα που είναι σαν ανάποδο γαμώτο να έχει δίπλα του μια μοντέλα 2 μέτρα? Έχει δει κανένας τον άντρα της Αγγελοπούλου μήπως? Μήπως γιατί στην κοινωνία μας δεν φτάνει να έχεις πολλές μπανάνες αλλά αρκετά λεφτά για να ζήσεις και να μεγαλώσεις παιδιά.

Η κοινωνία αλλάζει τα ένστικτα όχι....

rania
31-03-2010, 12:44
Αγαπητή Rania αν ήθελα να πιάσω γκόμενα είτε εσένα είτε την Scarlet θα έγραφα για το πόσο δίκιο έχετε. Το πόσο αλήτες είναι όλοι αυτοί οι Κερατάδες που κερατώνουν τις γυναίκες ή τις γκόμενες τους, θα σας έλεγα ότι υπάρχουν και Πρίγκιπες σε αυτό τον κόσμο που το μόνο που σκέφτονται είναι την γυναίκα που έχουν δίπλα τους και δεν έχουν ρίξει Ποτε ποτέ ποτέ ένα βλέμμα σε άλλη γυναίκα που είναι πιστοί ψυχή και σώματι. Που δεν έχουν τραβήξει ποτέ μαλακία στην ζωή τους με ένα περιοδικό που δεν έχουν δει ποτέ τσόντα στην ζωή τους, που αγοράζουν το Playboy γιατί έχει ενδιαφέροντα άρθρα-λολ. Με άλλα λόγια θα προσπαθούσα να σας τροφοδοτήσω με παραμύθια της χαλιμάς και να ικανοποιήσω τις όποιες αυταπάτες μπορεί να έχετε για το πως είναι οι άντρες οι ΚΑΙ ΚΑΛΑ σωστοί.

Όπως και εσύ έτσι και η Scarlet προσωποποιείς τα όσα γράφω και σου φαίνονται αδιανόητα, θεωρείς πως έχω φτιάξει όλο αυτό το πράγμα από σειρά επιστημονικής φαντασίας έτσι ώστε να δώσω μια δικαιολογία στον εαυτό μου για ΑΝ ή ΟΤΑΝ-(κατά την γνώμη σου) Κερατώσω την γυναίκα μου. Διαβάζεις τα μισά από όσα γράφω και απλά μένεις στο "Άπιστοι άντρες... χμμ δεν υπάρχει εξήγηση απλά είναι γουρούνια όλοι τους μωρέ"-(με εξαίρεση τους πρίγκιπες που θα σε παραμυθιάσουν).

Από κει και έπειτα ο κάθε άνθρωπος έχει τα προτερήματα του και τα αρνητικά του. Θεωρώ πως για τις αρνητικές σκέψεις που κάνει κάποιος πρέπει να τις αναλύει και να βρίσκει γιατί τις έχει αυτές τις σκέψεις. Με συζητήσεις με συγγενείς φίλους κτλ. κτλ. και να βγάζει τα συμπεράσματά του από τις δικές τους εμπειρίες και τις δικές του ή όποιες άλλες πηγές ενημέρωσης έχει. Δεν θα ανέλυα τις σκέψεις περί απιστίας ανδρών αν δεν το θεωρούσα αρνητική ως σκέψη-(θα πέταγα μια ατάκα που λέει ένας γνωστός μου "αυτό το κορμί φτιάχτηκε ως προσφορά στον γυναικείο πληθυσμό"). Ούτε έγραψα λοιπόν ότι είναι Δικαιολογία ούτε ότι είναι σωστό, έγραψα ΑΠΟ που πηγάζουν οι σκέψεις αυτές οι οποίες πολλές φορές γίνονται Πράξη.

Ε φιλε, ποτε δεν τα ειπα αυτα. Ουτε νομιζω οτι το αγορι μου δεν εχει δει ποτε τσοντα, ή δεν εχει διαβασει ποτε πορνοπεριοδικα, ή δεν εχει γλυκοκοιταξει αλλες ενω ειμαστε μαζι. Σωστοι αντρες δεν υπαρχουν, ουτε σωστες γυναικες. Νομιζεις οτι εγω ή η Σκαρλετ αν δουμε ενα μαναρακι στον δρομο με προσωπακι και σωματακι και στυλακι, δεν θα ξεροσταλιασουμε; Βρισκω τελειως λαθος να διαχωριζεις τη γυναικεια με την ανδρικη φυση σε αυτο το θεμα.
Ομως υπαρχουν οι λεξεις ερωτας, σεβασμος και αγαπη.
Οταν ειμαι σφοδρα ερωτευμενη, δεν πα να περασει και ο Ντεπ απο διπλα μου(χμ.. καλυτερα να μην φτανουμε σε υπερβολες), εγω ενα χαμογελακι θα εχω στο μυαλο μου, και αυτο θα ειναι του καλου μου. Θα μου πεις δεν κραταει για παντα ο ερωτας, ενας ενθουσιασμος ειναι.
Παμε στην επομενη λεξη, τη λεξη σεβασμος. Τον ανθρωπο που εχεις διπλα σου, δεν τον εχεις για διακοσμητικο. Τον σεβεσαι και τον εκτιμας, και σιγουρα δεν θες να τον δεις να ποναει. Αν νιωσεις ελξη για αλλον/αλλην, ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΗ ΣΧΕΣΗ.- Μην παιζεις κρυφτο, και οπως ειπα και πριν, μην περιμενεις να το παρουν ολες/ολοι ψυχραιμα οτι ειναι στη φυση μας το ξενοπηδημα.
Τελευταια λεξη, αγαπη. Αλληλενδετη με τον σεβασμο, αλληλενδετη με τον ερωτα. Τον ανθρωπο διπλα σου τον επελεξες επειδη σου αρεσει οχι μονο εξωτερικα, αλλα και εσωτερικα. Σε πληρει σε αρκετους τομεις, και προφανως και σε αυτον του σεξ. Αν νιωθεις και σωματικη αλλα και συναισθηματικη τερψη κοντα του, για ποιο λογο να μπεις σε καποιον αλλον πειρασμο; Και αν μπεις, αν βρεθει κατι πιο "εξελιγμενο" απο αυτο που εχεις ηδη διπλα σου, ποσο ευκολα γραφεις στα παλια σου τα παπουτσια αναμνησεις, χαρες και λυπες με τον παροντα συντροφο;

Αυτα ειναι που αξιζουν. Οσο μικρη και να ειμαι, ή μαλλον, οσο μικρη και να νομιζεις οτι ειμαι, εχω νιωσει και εχω ζησει πολυ ομορφες αλλα και πολυ ασχημες καταστασεις με τη σχεση μου. Ομως αυτα ειναι που μας ωθουν στο χρονο και νιωθουμε ολο και πιο οικεια ο ενας με τον αλλον, γεγονος που ομορφαινει πολυ τη σχεση. Δεν εχουμε πολλα κοινα, αλλα για τις διαφορες καθεσαι και συζητας, με αυτα γινεσαι καλυτερος ανθρωπος. Ακομα και αν συναντησω ενα πιο ομορφο αγορι με το οποιο εχουμε πιο πολλα κοινα, δεν θα τον αφηνα ευκολα, επειδη απο τη φυση μου γυαλισε το ματι μου. Δεν θα μπορουσα δηλαδη.

Εδω μαλλον δεν υπαρχει καποια γενικευση του στυλ "ειναι στη φυση μας", αλλα παει αναλογικα με τον καθε ανθρωπο. ;)

Scarlett
31-03-2010, 14:11
Απλα η γυναικα εχει πιο πολυ αυξημενο το eq (συναισθηματικη νοημοσυνη)της. Δν προκειται να καταφυγει σε τετοιες πραξεις τοσο ευκολα οσο ενας αντρας.Και φυσικα αυτο ειναι που μας ξεχωριζει εμας τις γυναικες απο σας.

CHOKE
31-03-2010, 14:46
Rania σε αυτό που γράφεις ουσιαστικά σου απαντάει η Scarlet

Απλα η γυναικα εχει πιο πολυ αυξημενο το eq (συναισθηματικη νοημοσυνη)της. Δν προκειται να καταφυγει σε τετοιες πραξεις τοσο ευκολα οσο ενας αντρας.Και φυσικα αυτο ειναι που μας ξεχωριζει εμας τις γυναικες απο σας.

Εγω το λέω ανθρώπινη φύση ξεχωρίζοντας διαφορές μεταξύ ανδρών, γυναικών. Η Scarlet το λέει "Συναισθηματική νοημοσύνη".

.....

Επιπρόσθετα εγώ δεν είπα ότι και η γυναίκα δεν θα κοιτάξει η δεν θα κάνει κτλ. απλά είπα ότι λόγο φύσης και τις διαφορετικές ορμές και διαφορετικά ένστικτα μεταξύ ανδρών γυναικών είναι περισσότερες οι πιθανότητες ένας άντρας να κερατώσει παρά μια γυναίκα.

Απο κει και έπειτα με τις κοινωνικές εξελίξεις και την θέση της γυναίκας στην κοινωνία σήμερα η οποία είναι σαφέστατα πολύ υψηλότερη από πριν 30-40-50-100 χρόνια και όπου η γυναίκα είναι πιο "ανεξάρτητη" παρατηρούμε και ένα άλλο μοτίβο συμπεριφοράς όπου η γυναίκα γίνεται πιο Predatorial και κυνηγά άντρες η απλά περνάει καλά με ελεύθερες σχέσεις ή σχέσεις της μια βραδιάς. Και μετά φυσικά κάθομαι και διαβάζω κάτι άρθρα του τύπου "Αχ δεν υπάρχουν άνδρες πια". Ε πως να το κάνουμε ρε κορίτσια αν θέλετε να γίνεται αντράκια και να ζείτε σαν άντρες μετά δεν θα σας κάνουν οι άντρες. Καθώς τι σημαίνει το "Άντρες δεν υπάρχουν πια" αναφερόμαστε σε παλαιότερες εποχές μήπως... Όπου η θέση της γυναίκας ήταν στην κουζίνα κυρίως και με τα παιδιά της? Γιατί σας φαίνονται πιο εξαφανισμένοι οι άντρες από ότι παλαιότερα. Η συμπεριφορά των ανδρών δεν έχει αλλάξει όσον αφορά τις γυναίκες ναι έχει αλλάξει καθώς είναι λιγότερο Μπήχτες και ματσό απέναντί τους.

Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα γυναικών είναι κόμπλεξ κατωτερότητας. Πρώτα από όλα προσπαθούν να μοιάσουν στους άντρες ενώ δεν γίνεται και φυσικά θεωρούν εαυτούς από μόνες τους κατώτερες των ανδρών. Δεν θεωρώ ότι οι άντρες πιστεύουν πως είναι κατώτερες οι γυναίκες, πιστεύω πως οι γυναίκες πιστεύουν πως οι άντρες τις θεωρούν κατώτερες και σκυλιάζουν προσπαθώντας να μοιάσουν στους άντρες, αντί πολύ απλά να αποδεχτούν την φύση τους και να είναι ευχαριστημένες για την τεράστια επιρροή που έχουν στους άντρες. Άλλωστε δεν είναι τυχαίες οι παριμοίες τύπου "Τρίχα μουνιού καράβι σέρνει".

Scarlett
31-03-2010, 14:55
Rania σε αυτό που γράφεις ουσιαστικά σου απαντάει η Scarlet

Εγω το λέω ανθρώπινη φύση ξεχωρίζοντας διαφορές μεταξύ ανδρών, γυναικών. Η Scarlet το λέει "Συναισθηματική νοημοσύνη".

.....

Επιπρόσθετα εγώ δεν είπα ότι και η γυναίκα δεν θα κοιτάξει η δεν θα κάνει κτλ. απλά είπα ότι λόγο φύσης και τις διαφορετικές ορμές και διαφορετικά ένστικτα μεταξύ ανδρών γυναικών είναι περισσότερες οι πιθανότητες ένας άντρας να κερατώσει παρά μια γυναίκα.

Απο κει και έπειτα με τις κοινωνικές εξελίξεις και την θέση της γυναίκας στην κοινωνία σήμερα η οποία είναι σαφέστατα πολύ υψηλότερη από πριν 30-40-50-100 χρόνια και όπου η γυναίκα είναι πιο "ανεξάρτητη" παρατηρούμε και ένα άλλο μοτίβο συμπεριφοράς όπου η γυναίκα γίνεται πιο Predatorial και κυνηγά άντρες η απλά περνάει καλά με ελεύθερες σχέσεις ή σχέσεις της μια βραδιάς. Και μετά φυσικά κάθομαι και διαβάζω κάτι άρθρα του τύπου "Αχ δεν υπάρχουν άνδρες πια". Ε πως να το κάνουμε ρε κορίτσια αν θέλετε να γίνεται αντράκια και να ζείτε σαν άντρες μετά δεν θα σας κάνουν οι άντρες. Καθώς τι σημαίνει το "Άντρες δεν υπάρχουν πια" αναφερόμαστε σε παλαιότερες εποχές μήπως... Όπου η θέση της γυναίκας ήταν στην κουζίνα κυρίως και με τα παιδιά της? Γιατί σας φαίνονται πιο εξαφανισμένοι οι άντρες από ότι παλαιότερα. Η συμπεριφορά των ανδρών δεν έχει αλλάξει όσον αφορά τις γυναίκες ναι έχει αλλάξει καθώς είναι λιγότερο Μπήχτες και ματσό απέναντί τους.

Θεωρώ ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα γυναικών είναι κόμπλεξ κατωτερότητας. Πρώτα από όλα προσπαθούν να μοιάσουν στους άντρες ενώ δεν γίνεται και φυσικά θεωρούν εαυτούς από μόνες τους κατώτερες των ανδρών. Δεν θεωρώ ότι οι άντρες πιστεύουν πως είναι κατώτερες οι γυναίκες, πιστεύω πως οι γυναίκες πιστεύουν πως οι άντρες τις θεωρούν κατώτερες και σκυλιάζουν προσπαθώντας να μοιάσουν στους άντρες, αντί πολύ απλά να αποδεχτούν την φύση τους και να είναι ευχαριστημένες για την τεράστια επιρροή που έχουν στους άντρες. Άλλωστε δεν είναι τυχαίες οι παριμοίες τύπου "Τρίχα μουνιού καράβι σέρνει".

Βtw πολυ ελευθερο χρονο εχεις για οικογενειαρχης..

CHOKE
31-03-2010, 15:03
Η δουλειά μου είναι συνήθως από τις 6 μέχρι τις 10-11 βράδυ. Και 3 φορές τη βδομάδα από 11 μέχρι 2 το μεσημέρι. Σάββατο as well.

lyna
31-03-2010, 15:26
.

Πολύ επιτυχημένα ενας φίλος (gay)μού έχει πεί:

Πουτάνες υπάρχουν σε όλα τα φύλα, και στα 3. :D

miss E
31-03-2010, 15:42
διάβασα τις απαντήσεις με πολύ ενδιαφέρον. δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω ως ένα βαθμό με τον Choke.

από την άλλη Scarlett, όντως το έχεις προσωποποιήσει πάρα πολύ το θέμα.

δηλαδή δεν μπορείς να κερδίσεις τον αναγνώστη σου έτσι, τα επιχειρήματα σου είναι γεμάτα συναισθηματισμό και όχι λογική.
πολλές φορές το να αναγνωρίζεις μια πραγματικότητα, δεν σημαίνει ότι την ασπάζεσαι κιόλας ή ότι δεν θα ήθελες να είναι διαφορετικά τα πράγματα.

μερικές σκέψεις επί του θέματος. διαφωνώ ότι τα A-males στην κοινωνια μας είναι οι λεφτάδες. οι γυναίκες που θα πάνε με έναν λεφτά ασχέτως εμφάνισης και άλλων γενετικών χαρακτηριστικών (μέσα σε αυτά και το μυαλό φυσικά) δε νομίζω ότι θέλουν να εξασφαλίσουν τους απογόνους τους, μάλλον τον εαυτό τους. εξάλλου για να βγάλεις καλό απόγονο θες και καλό dna και τα λεφτά δεν μπορούν να το αγοράσουν αυτό.

Αν είχαμε μια οργάνωση όπως οι πίθηκοι θα είχε πολύ ενδιαφέρον. δηλαδη το πρώτο αρσενικό (ο dicaprio ας πούμε :P) να κανονίζει όλα τα θηλυκά και ο μπάμπης από τα κάτω πετράλωνα απλά να κοιτάει. μια χαρά, δεν έχω καμία αντίρρηση! :D

επίσης, διαφώνω στο ότι οι γυναίκες θέλουν να μοιάσουν στους άντρες. για ίση μεταχείρηση μέσα στην κοινωνία σκοτώνονται κα δεν βλέπω που είναι το κακό σε αυτό. ασφαλώς και υπάρχουν διαφορές σχετικές με τα δύο φύλα, όχι όμως τόσες όσες μας παρουσιάζουν σήμερα. πολλές από τις διαφορές είναι κοινωνικά διαμορφωμένες. και φυσικά υπάρχουν και διαφοροποιήσεις από άτομο σε άτομο.

Panagiotis29
31-03-2010, 16:02

Δε διαφωνώ για το eq.
Αλλά πρέπει να καταφέρουμε εμείς να εξισωθούμε με εσάς (άσε αυτά που λένε για το ισχυρό φύλο, στην ουσία μιλάνε για σωματική δύναμη και μόνο αυτά). Το ισχυρό φύλο μάλλον είστε εσείς νομίζω. Και τις αποφάσεις σε ένα ζεύγος, γνώμη μου είναι πως περισσότερο τις καθορίζει η γυναίκα.
Και εκτός απ' αυτό, εσείς αντέχετε περισσότερο στην κακουχία και τον πόνο, ζείτε περισσότερα χρόνια από μας, είσαστε ομορφότερες από μας, γεννάτε παιδιά (ελπίζω αυτό να το θεωρείς προνόμιο και όχι μειονέκτημα), ε αν είχατε και στο πλάϊ σας αψεγάδιαστους άντρες, τότε πιά θα ήσασταν όντα σχεδόν μεταφυσικά!!
Ας έχουμε λοιπόν κι' εμείς κανένα ελάττωμα (όχι μόνο εσείς!).

ΥΓ
Αντιλαμβάνεσαι το χιούμορ έτσι;
Πιστεύω τελικά πάντως, πως με τα προτερήματα και τα ελαττώματα του κάθε φύλου, αναδεικνύεται σε τελική ανάλυση και η πραγματική ισότητά τους, η οποία κατά τη γνώμη μου είναι αδιαμφισβήτητη.

miss E
31-03-2010, 16:08
Δε διαφωνώ για το eq.
Αλλά πρέπει να καταφέρουμε εμείς να εξισωθούμε με εσάς (άσε αυτά που λένε για το ισχυρό φύλο, στην ουσία μιλάνε για σωματική δύναμη και μόνο αυτά). Το ισχυρό φύλο μάλλον είστε εσείς νομίζω. Και τις αποφάσεις σε ένα ζεύγος, γνώμη μου είναι πως περισσότερο τις καθορίζει η γυναίκα.
Και εκτός απ' αυτό, εσείς αντέχετε περισσότερο στην κακουχία και τον πόνο, ζείτε περισσότερα χρόνια από μας, είσαστε ομορφότερες από μας, γεννάτε παιδιά (ελπίζω αυτό να το θεωρείς προνόμιο και όχι μειονέκτημα), ε αν είχατε και στο πλάϊ σας αψεγάδιαστους άντρες, τότε πιά θα ήσασταν όντα σχεδόν μεταφυσικά!!

ΥΓ
Πιστεύω τελικά πάντως, πως με τα προτερήματα και τα ελαττώματα του κάθε φύλου, αναδεικνύεται σε τελική ανάλυση και η πραγματική ισότητά τους, η οποία κατά τη γνώμη μου είναι αδιαμφισβήτητη.

μωρέ αυτό ίσχυε κάποτε, όταν οι γυναίκες δεν έπιναν, δεν κάπνιζαν, δεν αγχώνονταν και άρα δεν πάθαιναν καρδιά και τέτοιου τύπου ασθένειες. σιγά σιγα θα εξισωθεί το όριο ηλικίας και για τα δύο φύλα.

επίσης, να πω ότι εμένα οι άντρες μου φαίνονται πιο όμορφοι, μάλλον επειδή είμαι ετεροφυλόφιλη γυναίκα :p

Scarlett
31-03-2010, 16:14
Δε διαφωνώ για το eq.

ΥΓ

απλα η κοινωνια οικοδομηθηκε με το σκεππτικο οτι νικαει ο περισσοτερο δυνατος.
Οσον αφορα την δυναμη μεσα στην οικογενεια δν πιστευω οτι την εχει τοσο η γυναικα.Οταν ακουγονται και οι 2 αποψεις και μετα ο ανδρας κανει το δικο του με το δικαιολογητικο οτι εκεινος φερνει τα λεφτα μεσα στην οικογενεια δν πιστευω οτι αυτο δειχνει την ισοτητα της γυναικας με τον ανδρα.(κι εχω ακουσει αρκετα τετοια περιστατικα απο 50αρηδες)

Για να γινουμε στο μυαλο και στην συνειδηση σας ισοι θα πρεπει να περασει πολυς καιρος ακομα
.επι 20 αιωνες οι γυναικες ευνουχιζονταν κυριολεκτικα και μεταφορικα.πρεπει να περασουν αλλοι 20 αιωνες και για να γινουμε ισοι και στην συνειδηση σας.

@Miss E: Δεν με ενδιαφερει να κερδισω κανεναν αναγνωστη.Δν ειναι διαγωνισμος.Ειναι εκφορα αποψεων.

miss E
31-03-2010, 16:30
@Miss E: Δεν με ενδιαφερει να κερδισω κανεναν αναγνωστη.Δν ειναι διαγωνισμος.Ειναι εκφορα αποψεων.

βρε δεν είπα ότι είναι διαγωνισμός. απλά πάντα όταν λέμε την άποψη μας εμμέσως πλήν σαφώς μας ενδιαφέρει να επηρεάσουμε τον συνομιλητή μας. αν δεν μας ενδιέφερε να πούμε το σωστό (κατά τη γνώμη μας σωστό) και να αλλάξουμε τη γνώμη του άλλου, δεν θα κάναμε ποτέ συζητήσεις, δεν θα είχε κανένα νόημα

Scarlett
31-03-2010, 16:33
βρε δεν είπα ότι είναι διαγωνισμός. απλά πάντα όταν λέμε την άποψη μας εμμέσως πλήν σαφώς μας ενδιαφέρει να επηρεάσουμε τον συνομιλητή μας. αν δεν μας ενδιέφερε να πούμε το σωστό (κατά τη γνώμη μας σωστό) και να αλλάξουμε τη γνώμη του άλλου, δεν θα κάναμε ποτέ συζητήσεις, δεν θα είχε κανένα νόημα

Νιαου.Αντε καλα. :p

CHOKE
31-03-2010, 16:53
μερικές σκέψεις επί του θέματος. διαφωνώ ότι τα A-males στην κοινωνια μας είναι οι λεφτάδες. οι γυναίκες που θα πάνε με έναν λεφτά ασχέτως εμφάνισης και άλλων γενετικών χαρακτηριστικών (μέσα σε αυτά και το μυαλό φυσικά) δε νομίζω ότι θέλουν να εξασφαλίσουν τους απογόνους τους, μάλλον τον εαυτό τους. εξάλλου για να βγάλεις καλό απόγονο θες και καλό dna και τα λεφτά δεν μπορούν να το αγοράσουν αυτό.

Miss E

Έδωσα ένα ακραίο παράδιγμα. Δεν λέω ότι τα A-Males είναι κατά κανόνα οι λεφτάδες, αλλά είναι σίγουρα κάτι που βλέπουν ως μια επιλογή η γυναίκες που θέλουν να εξασφαλίσουν εαυτούς και τα παιδιά τους και θα εξηγήσω γιατί. Σε μια κοινωνία πιθήκων ο ποιο δυνατός σωματικά πίθηκος είναι αρχηγός. Στην Ανθρώπινη κοινωνία αυτός που δέρνει και είναι ποιο δυνατός σωματικά δεν θα είναι απαραίτητα και "Αρχηγός" ποιο πιθανό είναι ο αρχηγός να είναι ένας κοντός χλιμίτζουρας πίσω από ένα γραφείο με γυαλάκια να μετράει 500ευρα. Το ένστικτο των γυναικών οδηγεί σίγουρα στο τι θα εξασφαλίσει το μέλλον τους της ασφάλειά τους και το μέλλον των παιδιών τους. Απο κει και έπειτα ναι σίγουρα δεν είναι σαν Κανόνας οι Λεφτάδες τα A-males όμως σίγουρα έχουμε πολλά παραδίγματα να δώσουμε στο θέμα.

απλα η κοινωνια οικοδομηθηκε με το σκεππτικο οτι νικαει ο περισσοτερο δυνατος.

Η κοινωνία δομήθηκε με βαση τις φυσικές μας τάσεις. Στην κοινωνία μας ο ποιο έξυπνος θα είναι συνήθως και ο πιο δυνατός οικονομικά μπορεί αυτός να είναι άντρας μπορεί και γυναίκα. Αν είμασταν σε επίπεδο ζούγκλας νοητικό τότε η σωματική δύναμη θα ήταν αυτό που μετρούσε.

Οσον αφορα την δυναμη μεσα στην οικογενεια δν πιστευω οτι την εχει τοσο η γυναικα.Οταν ακουγονται και οι 2 αποψεις και μετα ο ανδρας κανει το δικο του με το δικαιολογητικο οτι εκεινος φερνει τα λεφτα μεσα στην οικογενεια δν πιστευω οτι αυτο δειχνει την ισοτητα της γυναικας με τον ανδρα.(κι εχω ακουσει αρκετα τετοια περιστατικα απο 50αρηδες)

Όχι αγαπητή δεν είναι έτσι να τσακιστείς να δουλέψεις και μετά να μιλάς. Δηλαδί τι θέλεις και να σε ταϊζουν και να πουλάς μούρη? Δηλαδί τι θα είναι ο άντρας το δουλάκι της κάθε κυρίας, να της πληρώνει τα πάντα και να μην μιλάει και πολύ? Ρε ουστ.

Όποιος θέλει ισότητα σέρνει τον κόλο του στην δουλειά και μετά βάζει και αυτός κανόνες. Δεν μπορεί να θες και να κάθεσαι και να πουλάς αρχηγιλίκι.

Όποιος πληρώνει βάζει τους κανόνες όποιος κάθεται τους δέχεται αλλιώς είτε σηκώνεται και φεύγει να βρει άλλο κορόϊδο.

Για να γινουμε στο μυαλο και στην συνειδηση σας ισοι θα πρεπει να περασει πολυς καιρος ακομα
.επι 20 αιωνες οι γυναικες ευνουχιζονταν κυριολεκτικα και μεταφορικα.πρεπει να περασουν αλλοι 20 αιωνες και για να γινουμε ισοι και στην συνειδηση σας.

Ένα Καναδός φίλος μου είχε πει το εξής. "θες να βοηθήσεις την γυναίκα σου, της δίνεις ένα δάχτυλο και αυτή σου κατασπαράζει το χέρι μέχρι τον ώμο"

Το πρόβλημα είναι της γυναίκας πιστεύω περισσότερο παρά των ανδρών. Η και καλά "Φαλοκρατική" και "ανδροκρατούμενη" κοινωνία μας, έδωσε διακαιώματα στις γυναίκες, ψήφου, δουλειάς, ειδικές άδειες επιδόματα και και και... Οι άνδρες δεν άλλαξαν σε κάτι όμως αν δεν υπήρχε η συγκατάθεση των ανδρών αυτές οι αλλαγές δεν θα γίνονταν ΠΟΤΕ. Παρόλα αυτά ακούς πράγματα εξωπραγματικά.

Θεωρώ ιδιαίτερα απαράδεκτο αυτό που έγραψες scarlet δεν μπορείς να μιλάς για ισότητα όταν θες τον άλλο να δουλεύει σαν το σκυλί και εσύ να αράζεις σπίτι και θες να έχεις και λόγο και κανόνες. Αυτό είναι ισότητα??? Ρε πάμε καλά?

Odysseas97
31-03-2010, 16:57
Να τονίσω για 10η φορά ότι δεν μίλησα εγώ προσωπικά για "Δικαιολογία" έκανα λόγο για τα ένστικτα του ανθρώπου και την φυσική κλίση γενικότερα ανδρών και γυναικών.

.................................................. .....

Απο κει και έπειτα έτσι για λίγο τροφή για σκέψη για να δείτε πόσο πίθηκοι και πιθηκίνες είστε. Μια αγέλη Χιμπατζήδων έχει έναν Αρχηγό ένα A-male είναι ο μόνος που κάνει φίκι φίκι. Οι υπόλοιποι έχουν δικαίωμα μόνο να βλέπουν και οι Χιμπατζίνες επίσης δεν κάθονται στους άλλους. Πρώτον γιατί θέλουν τα παιδιά τους να είναι του αρχηγού που είναι δυνατότερος από τους άλλους και για αυτό είναι αρχηγός και 2ον για να μην αντιμετοπίσουν την οργή του.

Τώρα στην σημερινή μας κοινωνία τα πράγματα μοιάζουν διαφορετικά όμως.... Είναι???

Πόσες γυναίκες έχουν ως κρητίριο για μια μακροχρόνια και μόνιμη σχέση το να έχει μια καλή δουλειά ο άντρας και να είναι οικονομικά ευκατάστατος? Γιατί πολλές γυναίκες αν όχι ΟΛΕΣ θαμπόνονται από Ένα ακριβό αυτοκίνητο, ή ακριβά ρούχα ή χρυσά ρολόγια... Χμμμ... Πόσες φορές έχουμε δει έναν άντρα που είναι σαν ανάποδο γαμώτο να έχει δίπλα του μια μοντέλα 2 μέτρα? Έχει δει κανένας τον άντρα της Αγγελοπούλου μήπως? Μήπως γιατί στην κοινωνία μας δεν φτάνει να έχεις πολλές μπανάνες αλλά αρκετά λεφτά για να ζήσεις και να μεγαλώσεις παιδιά.

Η κοινωνία αλλάζει τα ένστικτα όχι....

Ξέρω ότι δεν ήθελες να μας δικαιολογήσεις αλλά και πάλι μια τέτοια εντύπωση μου δίνει.Κάτι σαν:Συγνώμη που είμαι άπιστος αλλά είμαι και λίγο μακάκας και καταλαβαίνεις...;-)
Απο την άλλη κάπου έχεις δίκιο.Υπάρχουν όμως και πιστοί άνθρωποι.Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν έχουν κάνει ποτέ σχέση(το άλλο άκρο).Αυτοί τι είναι;Πιστεύω πως ο άνθρωπος εξέλιχθηκε.Σε μερικα πράγματα δεν έμεινε πίθηκος.

Scarlett
31-03-2010, 17:03
Miss E

Έδωσα ένα ακραίο παράδιγμα. Δεν λέω ότι τα A-Males είναι κατά κανόνα οι λεφτάδες, αλλά είναι σίγουρα κάτι που βλέπουν ως μια επιλογή η γυναίκες που θέλουν να εξασφαλίσουν εαυτούς και τα παιδιά τους και θα εξηγήσω γιατί. Σε μια κοινωνία πιθήκων ο ποιο δυνατός σωματικά πίθηκος είναι αρχηγός. Στην Ανθρώπινη κοινωνία αυτός που δέρνει και είναι ποιο δυνατός σωματικά δεν θα είναι απαραίτητα και "Αρχηγός" ποιο πιθανό είναι ο αρχηγός να είναι ένας κοντός χλιμίτζουρας πίσω από ένα γραφείο με γυαλάκια να μετράει 500ευρα. Το ένστικτο των γυναικών οδηγεί σίγουρα στο τι θα εξασφαλίσει το μέλλον τους της ασφάλειά τους και το μέλλον των παιδιών τους. Απο κει και έπειτα ναι σίγουρα δεν είναι σαν Κανόνας οι Λεφτάδες τα A-males όμως σίγουρα έχουμε πολλά παραδίγματα να δώσουμε στο θέμα.

Η κοινωνία δομήθηκε με βαση τις φυσικές μας τάσεις. Στην κοινωνία μας ο ποιο έξυπνος θα είναι συνήθως και ο πιο δυνατός οικονομικά μπορεί αυτός να είναι άντρας μπορεί και γυναίκα. Αν είμασταν σε επίπεδο ζούγκλας νοητικό τότε η σωματική δύναμη θα ήταν αυτό που μετρούσε.

Όχι αγαπητή δεν είναι έτσι να τσακιστείς να δουλέψεις και μετά να μιλάς. Δηλαδί τι θέλεις και να σε ταϊζουν και να πουλάς μούρη? Δηλαδί τι θα είναι ο άντρας το δουλάκι της κάθε κυρίας, να της πληρώνει τα πάντα και να μην μιλάει και πολύ? Ρε ουστ.

Όποιος θέλει ισότητα σέρνει τον κόλο του στην δουλειά και μετά βάζει και αυτός κανόνες. Δεν μπορεί να θες και να κάθεσαι και να πουλάς αρχηγιλίκι.

Όποιος πληρώνει βάζει τους κανόνες όποιος κάθεται τους δέχεται αλλιώς είτε σηκώνεται και φεύγει να βρει άλλο κορόϊδο.

Ένα Καναδός φίλος μου είχε πει το εξής. "θες να βοηθήσεις την γυναίκα σου, της δίνεις ένα δάχτυλο και αυτή σου κατασπαράζει το χέρι μέχρι τον ώμο"

Το πρόβλημα είναι της γυναίκας πιστεύω περισσότερο παρά των ανδρών. Η και καλά "Φαλοκρατική" και "ανδροκρατούμενη" κοινωνία μας, έδωσε διακαιώματα στις γυναίκες, ψήφου, δουλειάς, ειδικές άδειες επιδόματα και και και... Οι άνδρες δεν άλλαξαν σε κάτι όμως αν δεν υπήρχε η συγκατάθεση των ανδρών αυτές οι αλλαγές δεν θα γίνονταν ΠΟΤΕ. Παρόλα αυτά ακούς πράγματα εξωπραγματικά.

Θεωρώ ιδιαίτερα απαράδεκτο αυτό που έγραψες scarlet δεν μπορείς να μιλάς για ισότητα όταν θες τον άλλο να δουλεύει σαν το σκυλί και εσύ να αράζεις σπίτι και θες να έχεις και λόγο και κανόνες. Αυτό είναι ισότητα??? Ρε πάμε καλά?
πωπω ημαρτον πια
δν ειπα να μην δουλει η γυναικα
ισα ισα πρεπει να δουλεουν και οι 2.
δν διαβασα ολο το ποστ σου μερικες γραμμες μοναχα:p
βαρεθηκα στην μεση:tounge::tounge:

αντε καλο πασχα αγορι μου και καλη φωτιση να σου δωσει ο θεουλης.(αν υπαρχει)
και καλη τυχη στις γυναικες της ζωης σου.

miss E
31-03-2010, 17:05
όσες δεν εργάζονται "δεν αράζουν σπίτι". το να κάνεις όλο το νοικοκυριό (καθάρισμα, μαγείρεμα, ψώνια, γενικά να έχεις ένα σπίτι up and running) και το μεγάλωμα των παιδιών δεν είναι άραγμα. οι μανάδες μας ήταν αραχτές? (οκ, η δική μου και εργαζεται και κάνει όλο το νοικοκυριό, for the love of god δηλαδή).

καλύτερα δουλειά έξω και να κάνει άλλος τις δουλειές. εγώ δεν θα είχα καμία αντίρρηση να δουλεύω σαν το σκυλί και να "αράζει" ο άντρας μου :P

CHOKE
31-03-2010, 17:23
Ξέρω ότι δεν ήθελες να μας δικαιολογήσεις αλλά και πάλι μια τέτοια εντύπωση μου δίνει.Κάτι σαν:Συγνώμη που είμαι άπιστος αλλά είμαι και λίγο μακάκας και καταλαβαίνεις...;-)
Απο την άλλη κάπου έχεις δίκιο.Υπάρχουν όμως και πιστοί άνθρωποι.Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν έχουν κάνει ποτέ σχέση(το άλλο άκρο).Αυτοί τι είναι;Πιστεύω πως ο άνθρωπος εξέλιχθηκε.Σε μερικα πράγματα δεν έμεινε πίθηκος.

Αν διάβαζες προσεκτικότερα θα έβλεπες ότι μιλάω για "τάσεις" το να έχεις "τάση" να κάνεις κάτι δεν σημαίνει ότι θα το κάνεις. Οι φυσικές μας τάσεις είναι αυτές και τις ελέγχουμε αλλιώς θα είμασταν ακόμα πίθηκοι.

πωπω ημαρτον πια
δν ειπα να μην δουλει η γυναικα
ισα ισα πρεπει να δουλεουν και οι 2.

ΕΓΡΑΨΕΣ: "Οσον αφορα την δυναμη μεσα στην οικογενεια δν πιστευω οτι την εχει τοσο η γυναικα.Οταν ακουγονται και οι 2 αποψεις και μετα ο ανδρας κανει το δικο του με το δικαιολογητικο οτι εκεινος φερνει τα λεφτα μεσα στην οικογενεια δν πιστευω οτι αυτο δειχνει την ισοτητα της γυναικας με τον ανδρα."

Όποιος λοιπόν φέρνει τα λεφτά κάνει κουμάντο. Ας φέρνει η γυναίκα και εγώ να κάθομαι η να δουλεύω μισές ώρες και ας κάνει ότι κουμάντο θέλει. Πολύ γουστάρω. Πως λοιπόν γράφεις για δικαιολογητικά του τύπου κάνει ο άντρας ότι θέλει επειδή φέρνει τα λεφτά? Ας τα φέρνει η γυναίκα και ας κάνει εκείνη κουμάντο.

αντε καλο πασχα αγορι μου και καλη φωτιση να σου δωσει ο θεουλης.(αν υπαρχει)

Η φώτησή μου από τις εξαιρετικές απαντήσεις που δίνεις μου λέει αυτή την στιγμή να δημιουργήσω φαλοκρατικό κίνημα με σύνθημα "Γυναίκες Πίσω στην κουζίνα γρήγορα πριν μείνουμε ευνούχοι".

CHOKE
31-03-2010, 17:42
όσες δεν εργάζονται "δεν αράζουν σπίτι". το να κάνεις όλο το νοικοκυριό (καθάρισμα, μαγείρεμα, ψώνια, γενικά να έχεις ένα σπίτι up and running) και το μεγάλωμα των παιδιών δεν είναι άραγμα. οι μανάδες μας ήταν αραχτές? (οκ, η δική μου και εργαζεται και κάνει όλο το νοικοκυριό, for the love of god δηλαδή).

καλύτερα δουλειά έξω και να κάνει άλλος τις δουλειές. εγώ δεν θα είχα καμία αντίρρηση να δουλεύω σαν το σκυλί και να "αράζει" ο άντρας μου :P

Ναι μέχρι ενός σημείου θα συμφωνήσω. Συνήθως όμως στην σημερινή μας κοινωνία και τρόπο ζωής υπάρχουν δεκάδες διευκολύνσεις για τις γυναίκες, η μάνα μου ήταν δημόσια υπάλληλος, ερχόταν γυναίκα 3 φορές τη βδομάδα και καθάριζε. Να τονίσω δε χωρισμένη. Από το σχολείο γύρναγα στις 4 το απόγευμα-(πρόγραμμα για να μένω παραπάνω). Μέχρι τα 9 μου πέρναγα πολλές ώρες με τους παππούδες μου καθώς και καλοκαίρια. Τώρα ναι στεγνά έτσι να το πετάξεις θα πεις Ok μια γυναίκα τα κάνει όλα σπίτι και κουράζεται μεγαλώνει παιδιά ψωνίζει πλένει μπλα μπλα... Μόνο που δεν είναι έτσι ακριβώς πάντα έχει χείρα βοηθείας και ειδικά στην σημερινή εποχή έχει και μεγάλη βοήθεια από τον άντρα της... Πριν απο κάποια χρόνια η κατάσταση ήταν ΓΥΝΑΙΚΑΑΑΑΑΑ Φέρε τις Παντούφλεεεεεες. Απο κει έπειτα αυτός η αυτή που φέρνει τα λεφτά στο σπίτι έχει όλο το άγχος και την ευθύνη επομένως σε αυτόν/ην πέφτει το βάρος των αποφάσεων ΕΙΤΕ ΣΩΣΤΕΣ, ΕΙΤΕ ΛΑΘΟΣ καθώς αν αυτός/η δεν φέρνει λεφτά, δεν θα υπάρχει σπίτι να καθαρίσει κάποιος ούτε φαϊ να μαγειρέψει. Επομένως αν θα αντάλαζα το να τρώει άλλος το άγχος της δουλειάς και εγώ να πηγαίνω στο Super Market για τα ψώνια και να καθαρίζω το σπίτι θα το έκανα ANYTIME. Προσωπικά πάντος ούτος η αλλιώς είχα να καθαρίζω την δουλειά που έχω και απο πέρσι είχα λεφτά για καθαρήστρια πιο πριν Σκούπα και σφουγκάρισμα για καμιά 5ετία. Το να κάθομαι σπίτι λοιπόν και να καθαρίζω τα 100 m2 αντί των 500m2 που στεγάζεται η δουλειά μου και να μην έχω το άγχος να πάει καλά η δουλειά για έχουμε φαϊ θα το αντάλαζα ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ.

miss E
31-03-2010, 18:06
Ναι μέχρι ενός σημείου θα συμφωνήσω. Συνήθως όμως στην σημερινή μας κοινωνία και τρόπο ζωής υπάρχουν δεκάδες διευκολύνσεις για τις γυναίκες, η μάνα μου ήταν δημόσια υπάλληλος, ερχόταν γυναίκα 3 φορές τη βδομάδα και καθάριζε. Να τονίσω δε χωρισμένη. Από το σχολείο γύρναγα στις 4 το απόγευμα-(πρόγραμμα για να μένω παραπάνω). Μέχρι τα 9 μου πέρναγα πολλές ώρες με τους παππούδες μου καθώς και καλοκαίρια. Τώρα ναι στεγνά έτσι να το πετάξεις θα πεις Ok μια γυναίκα τα κάνει όλα σπίτι και κουράζεται μεγαλώνει παιδιά ψωνίζει πλένει μπλα μπλα... Μόνο που δεν είναι έτσι ακριβώς πάντα έχει χείρα βοηθείας και ειδικά στην σημερινή εποχή έχει και μεγάλη βοήθεια από τον άντρα της... Πριν απο κάποια χρόνια η κατάσταση ήταν ΓΥΝΑΙΚΑΑΑΑΑΑ Φέρε τις Παντούφλεεεεεες. Απο κει έπειτα αυτός η αυτή που φέρνει τα λεφτά στο σπίτι έχει όλο το άγχος και την ευθύνη επομένως σε αυτόν/ην πέφτει το βάρος των αποφάσεων ΕΙΤΕ ΣΩΣΤΕΣ, ΕΙΤΕ ΛΑΘΟΣ καθώς αν αυτός/η δεν φέρνει λεφτά, δεν θα υπάρχει σπίτι να καθαρίσει κάποιος ούτε φαϊ να μαγειρέψει. Επομένως αν θα αντάλαζα το να τρώει άλλος το άγχος της δουλειάς και εγώ να πηγαίνω στο Super Market για τα ψώνια και να καθαρίζω το σπίτι θα το έκανα ANYTIME. Προσωπικά πάντος ούτος η αλλιώς είχα να καθαρίζω την δουλειά που έχω και απο πέρσι είχα λεφτά για καθαρήστρια πιο πριν Σκούπα και σφουγκάρισμα για καμιά 5ετία. Το να κάθομαι σπίτι λοιπόν και να καθαρίζω τα 100 m2 αντί των 500m2 που στεγάζεται η δουλειά μου και να μην έχω το άγχος να πάει καλά η δουλειά για έχουμε φαϊ θα το αντάλαζα ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ.

σε αυτό διαφωνώ και μάλιστα πολύ. η πλειοψηφία των ελλήνων (ακόμα και άνθρωποι πολύ κάτω από τα 30 που συναναστρέφομαι) είναι κλασικοί ανατολίτες κι ας προσπαθούν να το παίξουν προοδευτικοί. το βλέπω σε γνωστούς μου που συγκατοικούν και δουλέυουν και οι δύοι. οι άντρες έχουν μια τάση να θεωρούν τις δικές τους δουλειές πολύ πιο κουραστικές για κάποιο λόγο. οπότε η γυναίκα που δεν κουράζεται από το δικό της 8ωρο, ε μωρέ ας βάλει και σκούπα (δουλειά που θα έπρεπε να την κάνουν οι άντρες, που είναι και πιο δυνατοί σωματικά!)

επίσης η μητέρα σου, καλά έκανε και έπαιρνε γυναίκα, εφόσον εργαζόταν. σήμερα παίρνουν γυναίκες, γιατι οι περισσότερες δουλεύουν και είναι σχεδόν αδύνατο να τα προλάβεις όλα, και δουλειά και σπίτι και μεγάλωμα παιδιών (δυστυχώς οι παπούδες δεν μένουν πάντα κοντά). αν δεν δουλεύεις όμως δεν παίρνεις γυναίκα, εκτός αν είσαι καμιά σούπερ φραγκάτη που όντως όλη μέρα τα ξύνεις.

το να δουλεύεις και να μην ασχολείσαι με τα του σπιτιού έχει υπερ και κατά. το να είσαι νοικοκυρά και να ασχολείσαι μόνο με το σπίτι, έχει επίσης υπερ και κατά. διαλέγεις και παίρνεις. :)

miss E
31-03-2010, 18:14
α, και σχετικά με τη δουλειά. φαντάζομαι πως υπάρχουν δουλειές που είναι τόσο στρεσογόνες και ψυχοφθόρες που μάλλον το να μένεις στο σπίτι με το παιδί φαντάζει μια όαση. προσωπικά, επειδή η δική μου δουλειά δεν είναι σε αυτή την κατηγορία, αλλά είναι πολύ δημιουργική, νομίζω θα μαράζωνα αν αναγκαζόμουν να μείνω σπίτι και να κάνω δουλειές. θα δεχόμουν να μειώσω τις ώρες για να μπορώ να μεγαλώσω ένα παιδί (γιατί το παιδί τα πρώτα 3-4 χρόνια χρειάζεται κυρίως τη μάνα) αλλά όχι και να σταματήσω εντελώς. θα μου έκανε κακό ψυχολογικά. με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
οπότε με αυτό το σκεπτικό, δεν μου φαίνεται και εντελώς παιχνιδάκι το να τα αφήσεις όλα για να πάιξεις την νοικοκυρά. παίζουν δηλαδη και ψυχολογικοί παράγοντες που σε φθείρουν.

και κάτι ακόμα. σε ένα ζευγάρι, οι αποφάσεις πιστεύω πρέπει να παίρνονται από κοινού. κατόπιν σκέψης. δεν μου φαίνεται λογικό η γυναίκα να διατάζει, αλλά ούτε και ο άντρας επειδή φέρνει τα λεφτά να κάνει ό,τι γουστάρει. νομίζω πως τον σύντροφο μας πρέπει να τον βλέπουμε σαν σύμμαχο και όχι σαν υποτακτικό :)

Scarlett
31-03-2010, 18:22
α, και σχετικά με τη δουλειά. φαντάζομαι πως υπάρχουν δουλειές που είναι τόσο στρεσογόνες και ψυχοφθόρες που μάλλον το να μένεις στο σπίτι με το παιδί φαντάζει μια όαση. προσωπικά, επειδή η δική μου δουλειά δεν είναι σε αυτή την κατηγορία, αλλά είναι πολύ δημιουργική, νομίζω θα μαράζωνα αν αναγκαζόμουν να μείνω σπίτι και να κάνω δουλειές. θα δεχόμουν να μειώσω τις ώρες για να μπορώ να μεγαλώσω ένα παιδί (γιατί το παιδί τα πρώτα 3-4 χρόνια χρειάζεται κυρίως τη μάνα) αλλά όχι και να σταματήσω εντελώς. θα μου έκανε κακό ψυχολογικά. με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
οπότε με αυτό το σκεπτικό, δεν μου φαίνεται και εντελώς παιχνιδάκι το να τα αφήσεις όλα για να πάιξεις την νοικοκυρά. παίζουν δηλαδη και ψυχολογικοί παράγοντες που σε φθείρουν.

και κάτι ακόμα. σε ένα ζευγάρι, οι αποφάσεις πιστεύω πρέπει να παίρνονται από κοινού. κατόπιν σκέψης. δεν μου φαίνεται λογικό η γυναίκα να διατάζει, αλλά ούτε και ο άντρας επειδή φέρνει τα λεφτά να κάνει ό,τι γουστάρει. νομίζω πως τον σύντροφο μας πρέπει να τον βλέπουμε σαν σύμμαχο και όχι σαν υποτακτικό :)

συμφωνω με ολα απολυτα! και με το προηγουμενο σου ποστ.

CHOKE
31-03-2010, 23:07
Kαλά το ο άντρας φέρνει λεφτά κάνει ότι γουστάρει είναι να χαμε να λέγαμε έτσι... Ουσιαστικά ούτε έτσι είναι... Αν αυτός είναι που φέρνει τα λεφτά τότε σίγουρα θα πέρνει κάποιες περισσότερες αποφάσεις... Αλλά να λέμε ότι είναι δουλάρες οι γυναίκες του σήμερα μου ακούγεται από υπερβολικό έως κοροϊδία. Εδώ και παλαιότερες γενιές που ήταν οι και καλά αρχηγοί τα κεφάλια του σπιτιού η σούπερ δικτάτορες, όλοι φοβούνταν την κρεβατομουρμούρα. Δεν είναι δυνατόν να λέμε ότι έτσι είναι η κατάσταση σήμερα. Εγώ το βλέπω ως πλεονεξία πλέον.

#Gogo#
06-04-2010, 18:44
ασχετα με όλα αυτά (γιατί ξεφύγατε λίγο από το θέμα λέω εγώ), η απιστία είναι πολύ σχετικό πράγμα. Και προσωπικά εγώ, φυσικά και θα τη συγχωρούσα, δε τη θεωρώ τη μεγαλύτερη προδοσία ανάμεσα σε 2 ανθρώπους...

CHOKE
06-04-2010, 22:28
Eπιπρόσθετα στο θέμα απιστίας να πω κάτι που είχα δει σε μια έρευνα που είχε γίνει. Και δήχνει και τον διαφορετικό τρόπο που σκέφτονται άντρες γυναίκες.

Σε έναν αριθμό αντρών γυναικών έγιναν οι εξής ερωτήσεις οι αντιδράσεις τους παρακολουθούνταν ηλεκτρονικά.

1) Πως θα ένιωθες αν μάθαινες ότι ο/η άντρας/γυναίκα σου είχε σεξουαλική επαφή με άλλον/η άντρα/γυναίκα.

2) Πως θα ένιωθες αν ο άντρας/γυαναίκα σου ερωτεύτηκε άλλον/η άντρα/γυναίκα.

Σε αυτές τις ερωτήσεις οι άντρες είχαν εντονότερες αντιδράσεις στην 1η ερώτηση που σχετίζεται με την σεξουαλική επαφή.

Αντιστρόφος οι γυναίκες είχαν εντονότερες αντιδράσεις στην 2η ερώτηση που σχετίζεται με την συναισθηματική προδοσία παρά την πράξη του σεξ.

#Gogo#
07-04-2010, 09:53
Eπιπρόσθετα στο θέμα απιστίας να πω κάτι που είχα δει σε μια έρευνα που είχε γίνει. Και δήχνει και τον διαφορετικό τρόπο που σκέφτονται άντρες γυναίκες.

Σε έναν αριθμό αντρών γυναικών έγιναν οι εξής ερωτήσεις οι αντιδράσεις τους παρακολουθούνταν ηλεκτρονικά.

1) Πως θα ένιωθες αν μάθαινες ότι ο/η άντρας/γυναίκα σου είχε σεξουαλική επαφή με άλλον/η άντρα/γυναίκα.

2) Πως θα ένιωθες αν ο άντρας/γυαναίκα σου ερωτεύτηκε άλλον/η άντρα/γυναίκα.

Σε αυτές τις ερωτήσεις οι άντρες είχαν εντονότερες αντιδράσεις στην 1η ερώτηση που σχετίζεται με την σεξουαλική επαφή.

Αντιστρόφος οι γυναίκες είχαν εντονότερες αντιδράσεις στην 2η ερώτηση που σχετίζεται με την συναισθηματική προδοσία παρά την πράξη του σεξ.

και αυτο κατα τη γνώμη σου τι δείχνει?

CHOKE
07-04-2010, 15:29
και αυτο κατα τη γνώμη σου τι δείχνει?

Δήχνει διαφορά στον τρόπο σκέψης των 2 φύλλων. Ουσιαστικά δεν μπορώ να είμαι "αντικειμενικός" στο θέμα όπως και μια γυναίκα δεν μπορεί να είναι αντικειμενική στο θέμα. Απο κει και έπειτα Πιστεύω ότι μια γυναίκα που θα πάει με άλλον άντρα συνήθως θα καταλήξει με τον άλλο άντρα, στην περίπτωση του άντρα δεν πιστεύω ότι απαραίτητα θα καταλήξει με την άλλη γυναίκα. Τώρα αυτό το λέω με βάση γενικότερα παραδίγματα όχι μεμονομένα περιστατικά και μεμονομένες περιπτώσεις. Η απόφαση ή η πράξη του άντρα να κάνει ΣΕΞ με άλλη γυναίκα δεν σημαίνει απαραίτητα συναισθηματικό δέσιμο ούτε ότι θα υπάρξει σχέση κτλ. "συνήθως". Στην περίπτωση της γυναίκας όμως "συνήθως" για να φτάσει στο ΣΕΞ υπάρχει συναισθηματικό δέσιμο και αν υπάρξει συναισθηματικό δέσιμο θα υπάρξει σχέση, ή επιθυμία για σχέση.

Ότι και να σημαίνουν τα παραπάνω...

#Gogo#
07-04-2010, 18:33
Δήχνει διαφορά στον τρόπο σκέψης των 2 φύλλων. Ουσιαστικά δεν μπορώ να είμαι "αντικειμενικός" στο θέμα όπως και μια γυναίκα δεν μπορεί να είναι αντικειμενική στο θέμα. Απο κει και έπειτα Πιστεύω ότι μια γυναίκα που θα πάει με άλλον άντρα συνήθως θα καταλήξει με τον άλλο άντρα, στην περίπτωση του άντρα δεν πιστεύω ότι απαραίτητα θα καταλήξει με την άλλη γυναίκα. Τώρα αυτό το λέω με βάση γενικότερα παραδίγματα όχι μεμονομένα περιστατικά και μεμονομένες περιπτώσεις. Η απόφαση ή η πράξη του άντρα να κάνει ΣΕΞ με άλλη γυναίκα δεν σημαίνει απαραίτητα συναισθηματικό δέσιμο ούτε ότι θα υπάρξει σχέση κτλ. "συνήθως". Στην περίπτωση της γυναίκας όμως "συνήθως" για να φτάσει στο ΣΕΞ υπάρχει συναισθηματικό δέσιμο και αν υπάρξει συναισθηματικό δέσιμο θα υπάρξει σχέση, ή επιθυμία για σχέση.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απόλυτα όμως.

Scarlett
09-04-2010, 14:02
http://www.cosmo.gr/LoveSex/267293.html

πολυ ενδιαφεροοοον!

St3f@n0s
09-04-2010, 14:19

πολυ ενδιαφεροοοον!

Pleon protou pantreutei ena zeugari 8a upoballetai o antras se test IQ...

Scarlett
09-04-2010, 15:08
Pleon protou pantreutei ena zeugari 8a upoballetai o antras se test IQ...

δεν θα τελεστει γαμος ξανα ποτε τοτε.:p

CHOKE
09-04-2010, 23:55
Kαλό το αστειάκι αλλά να πούμε ότι τις περισσότερες και συμαντικότερες ανακαλύψεις στον κόσμο τις έχουν κάνει κυρίως άνδρες παρά γυναίκες... Sorry κιόλας ε...

zombie_wireless
10-04-2010, 02:36
Kαλό το αστειάκι αλλά να πούμε ότι τις περισσότερες και συμαντικότερες ανακαλύψεις στον κόσμο τις έχουν κάνει κυρίως άνδρες παρά γυναίκες... Sorry κιόλας ε...

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες.

Αλλά ας έχουμε υπόψη και την θέση που κατείχε η γυναίκα στην κοινωνία και τις πεποιθήσεις που επικρατούσαν, όπως και τις ευκαιρίες που τους δινόντουσαν μέχρι και πριν από 50 χρόνια όπου κι άρχισε ν’ αναπτύσσεται το κίνημα του φεμινισμού.

#Gogo#
12-04-2010, 11:24
δεν θα τελεστει γαμος ξανα ποτε τοτε.:p
:cool::metal::dance3:

Triathlon Iron
12-04-2010, 11:29
Προσεχετε ομως τα αποτελεσματα του τεστ μηπως ειναι αποθαρυντικα για τα κοριτσακια και μετα γελασει καλυτερα ο αντρας γιατι θα γελασει
τελευταιος...

#Gogo#
12-04-2010, 11:40
Προσεχετε ομως τα αποτελεσματα του τεστ μηπως ειναι αποθαρυντικα για τα κοριτσακια και μετα γελασει καλυτερα ο αντρας γιατι θα γελασει
τελευταιος...

Αλίμονο αν στεκόταν ο οποιοσδήποτε στα τεστ...

Triathlon Iron
12-04-2010, 11:58
Σωστο γιατι ο φιλος μου ο Αινσταιν θα ηταν μπουφος...

miss E
12-04-2010, 19:35

ο τρόπος σκέψης όμως είναι διαμορφωμένος από την κοινωνία που ζούμε. δεν είναι καθόλου απαραίτητο ότι όλα αυτά έχουν βιολογικό υπόβαθρο.

επίσης διαφωνώ πάρα πολύ στο ότι μια γυναίκα για να φτάσει στο σεξ πρέπει να υπάρχει συναισθηματικό δέσιμο. αυτό που μπορεί να γίνει είναι να υπάρξει δέσιμο μετά το σεξ (και αυτό ερμηνεύεται και βιολογικά, πρέπει να δεθέι με το αρσενικό για να μπορέσουν να μεγαλώσουν τον απόγονο που θα γεννηθεί από το σεξ).

btw, είναι φύλο με ένα λ. φύλλο με δύο είναι το φύλλο του δέντρου! :)

rozoulini
12-04-2010, 23:18
to exw kanei kai xereis poio htan to apotelesma ???????????na me xanakeratwsei!!!gi auto mh xarizesai ,an se keratwsei aston na fygei autos tha metaniwsei ,esy tha poneseis kai tha to xeperaseis alla tha eisai kyria enw autos???tha xepesei se kamia xazogomena ,,sou to lew ek peiras (sou milaw gia trelh apistia)

DonTheDonborg
10-05-2010, 09:38
Θα με ενοχλούσε άγρια η απιστία. Ένα από τα πράγματα που θα σιχαινόμουν ο ίδιος στον εαυτό μου θα ήταν να απατήσω την κοπέλα μου.Άρα μάλλον δεν θα μπορούσα να συγχωρέσω εύκολα την κοπέλα μου (πόσο μάλλον εμένα αν κι εφόσον).
Χωρίς να θέλω να πάρω θέση στην αντιπαράθεση αντίθετων απόψεων λέω (για να λήξει σιγά σιγά) :
Ναι, η ερωτική συνέβρεση είναι στη φύση του ανθρώπου αλλά όχι, η απιστία δεν είναι αφού ο άνθρωπος θεωρείται πιο λογικό ον από τον ερωδιό άρα και από τη φύση του πιο σταθερό στις σχέσεις του.
Καμία "φύση" δεν μπορεί να θεωρήσει σωστό κάτι που σπάει τον κανόνα, ο οποίος είναι ότι ο άνθρωπος είναι λογικό ον.
Ποια η λογική της 2ης (συνήθως) σχέσης όταν έχει ξεκινήσει η πρώτη?
Δηλαδή γιατί να τα έχεις με μία κοπέλα ή να είσαι παντρεμένος με αυτή όταν ξέρεις ότι δεν σου αρκεί?
Γιατί υπάρχει η σχέση αφού ο βασικότερος λόγος για την ύπαρξή της, που είναι η συμπλήρωση του ενός από τον άλλον, αναιρείται?
Τέλος πάντων δεν επεκτείνομαι διότι δεν θέλω να θεωρηθώ άτομο στυλ ξερόλα.
Θεωρώ ότι είπα κάτι λογικό.
Αν η άποψή μου θεωρηθεί "παράλογη" με σωστά επιχειρήματα ας μου απαντήσει κάποιος.

CHOKE
16-05-2010, 20:14
Ναι, η ερωτική συνέβρεση είναι στη φύση του ανθρώπου αλλά όχι, η απιστία δεν είναι αφού ο άνθρωπος θεωρείται πιο λογικό ον από τον ερωδιό άρα και από τη φύση του πιο σταθερό στις σχέσεις του.

Συμφωνώ η "Λογική" του ανθρώπου είναι που τον κάνει να σκέφτεται 2 φορές τις πράξεις του και δεν δρα βάση ενστίκτου. Όμως όπως λες είναι στην φύση του. Υπάρχουν άλλα ζώα στον πλανήτη όπου η φύση τους προστάζει άλλα πράγματα... π.χ. κάποια θυλικά έντομα τρώνε τους αρσενικούς συζήγους τους, κάποια αρσενικά ζώα διώχνουν άλλα αρσενικά από την αγέλη και μόνο ένα ζευγαρώνει με τα υπόλοιπα θυλικά, κάποια άλλα π.χ. οι Όρκες διαλέγουν ένα ταίρι για μια ζωή. Αυτό είναι κάτι που προστάζει καθαρά η φύση τους και δεν έχει σχέση με λογική.

Στον άνθρωπο η φύση του τον σπρώχνει να διαδώσει το DNA του σε ότι αφορά τους άνδρες, οι γυναίκες ψάχνουν για το κατάλληλο αρσενικό που θα παρέχει την καλύτερη δυνατή προστασία της ίδιας και των παιδιών της. Η περίπτωση απιστίας της γυναίκας είναι μικρότερη και ακόμα μικρότερη αν υπάρχουν παιδιά όπου τα ένστικτά της δίνουν προταιρεότητα σε άλλα πράγματα. Και ο άνδρας αλλάζει αλλά όχι στην ίδια ποσότητα με την γυναίκα.

Καμία "φύση" δεν μπορεί να θεωρήσει σωστό κάτι που σπάει τον κανόνα, ο οποίος είναι ότι ο άνθρωπος είναι λογικό ον.
Ποια η λογική της 2ης (συνήθως) σχέσης όταν έχει ξεκινήσει η πρώτη?
Δηλαδή γιατί να τα έχεις με μία κοπέλα ή να είσαι παντρεμένος με αυτή όταν ξέρεις ότι δεν σου αρκεί?
Γιατί υπάρχει η σχέση αφού ο βασικότερος λόγος για την ύπαρξή της, που είναι η συμπλήρωση του ενός από τον άλλον, αναιρείται?

Αυτό που λες είναι ενδιαφέρον. Όμως μπορείς να μου πεις κάτι "Γιατί ο άνθρωπος δημιούργησε το Γάμο"? Γιατί υπάρχει νομικό πλάισιο σε ότι αφορά Τον γάμο και η απιστία τιμωρείται (και στις 2 περιπτώσεις φυσικά είτε μιλάμε για άνδρες είτε για γυναίκες)?

Αν ο άνθρωπος κατευθυνώταν 100% από την ΛΟΓΙΚΗ και καθόλου από τα ένστικτά του τότε δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχει νομικό πλαίσιο, αυστηροί θρησκευτικοί κανόνες και θεσμοί όπως ο γάμος. Επίσης αν τα ένστικτα του ανθρώπου ήταν όπως της Όρκας ας πούμε πάλι δεν θα χρειάζονταν να υπάρχει νομικό πλαίσιο είτε κανόνες επι του θέματος θα έμενε με ένα ταίρι όλη του την ζωή και δεν θα είχε ποτέ όρεξη για οτιδήποτε άλλο.

Ουσιαστικά μπορούμε να κοιτάξουμε τι γινώταν στην αρχαιότητα όπου άνδρες και γυναίκες συμμετείχαν σε κάθε λογής όργια, φυσικά τα πρωτία τα είχαν οι άνδρες αλλά αυτό ήταν μια πραγματικότητα και για τους 2. Κάτι το οποίο κατάφερε να κοντρολαριστεί με την Θρησκεία και φυσικά υπήρξε και ο μεσαίωνας κτλ. η Θρησκεία ουσιαστικά έβαλε φρένο σε αυτού του είδους τις πρακτικές και σε μεγάλο βαθμό ειδικά αν μιλάμε για την Χριστιανική θρησκεία η γυναίκα αντιπροσώπευε τον πειρασμό και πολλές φορές πηγή για κάτι κακό. Ουσιαστικά το Δόγμα ήταν και είναι μισογυνιστικό αλλά ο λόγος που έγινε έτσι ήταν για να αποτρέψει όσο το δυνατόν τους Άνδρες να "αμαρτύσουν" καθώς αυτοί είχαν τα πρωτία όπως είπαμε, επομένως αυτοί έπρεπε να κώψουν το "άθλημα" συγκριτικά με τις γυναίκες. Φυσικά αυτό έκανε "κακό" σε ότι αφορά την θέση γυναικών στην κοινωνία. Όμως ήταν ένας ας πούμε πρωτόγονος τρόπος για να ελέγξει κάποιος τον "πλυθισμό". Ο Άνθρωπος δεν ακολουθεί τον κύκλο της ζωής όπως τα υπόλοιπα ζώα, λόγο της εφευρετικότητάς του και του νου του, κατάφερε να βρει τρόπους να ζει περισσότερο και αν του τελείωναν οι φυσικοί πόροι έκανε επέκταση και αλλού... Το ίδιο κάνει και σήμερα (Πόλεμος σε άλλες χώρες για πετρέλαιο π.χ.).

Όπως έγραψα και πριν πάρε παράδιγμα ας πούμε την Αφρική η κάποιες χώρες στην Αφρική όπου γενοβολάνε δεκάδες παιδιά χωρίς να μπορούν π.χ. να τα ζήσουν η ενώ έχουν σοβαρές ασθένειες. Με αποτέλεσμα, φτώχια, πείνα, θάνατος. Δρουν περισσότερο βάση ενστίκτου παρά κοινωνικών θεσμών και θρησκευτικών κανόνων. Αν ζούσαν βάση κανόνων όπως εμείς για παράδιγμα σαφέστατα δεν θα υπήρχαν τόσα προβλήματα η θα ήταν απλά λιγότερα.

Επομένως φτιάξαμε κανόνες για την επιβίωσή μας δεδομένου ότι τα ένστικά μας μας ωθούν σε πράγματα που αν ξεφύγουμε θα αυτοκαταστραφούμε. Με άλλα λόγια ο Νους είναι και ευχή αλλά και η κατάρα του ανθρώπου.

Επομένως δεν είναι θέμα δικαιολογίας σε ότι αφορά την απιστία, δεν είναι δικαιολογία, μιλάω καθαρά για τα ένστικτα του ανθρώπου. Μου διαφεύγει μια εκπομπή που έβλεπα που έλεγε αυτό ακριβώς το πράγμα και συγκεκριμένα έλεγε με αστείο τρόπο "Επομένως όταν κοιτάξετε ξανά κάποια άλλη γυναίκα σιγουρευτείτε ότι δεν είναι κάτι που προστάζει το ένστικτο παρά η λογική"... Λαϊκά το λέμε "Το κάτω κεφάλι".

Αν η άποψή μου θεωρηθεί "παράλογη" με σωστά επιχειρήματα ας μου απαντήσει κάποιος.

Προσπάθησα:cool:

CHOKE
17-05-2010, 14:27
Δεν είπα για Άθρησκους η για ειδολολάτρες... :p είπα να ακολουθείς Θεσμούς και κανόνες... Το ότι είσαι ας πούμε Χριστιανός και το δόγμα λέει "Μην κάνεις φικι φίκι προ γάμου" δεν είναι κάτι που θα το ακολουθήσει κανένας-(σήμερα). Αλλά έχεις συναίσθηση τουλάχιστον για τις συνέπειες, υπάρχει παιδεία πίσω από αυτό. Είναι συνδιασμό, Θρησκείας, Νομικού πλαισίου και γενικής παιδείας. Όχι ότι όποιος είναι Άθρησκος γενοβολάει σαν τρελός, σίγουρα δεν υπονόησα κάτι τέτοιο. Ιστορικά μιλώντας όμως όταν είχαν μπει οι Θρησκευτικοί ειδικά κανόνες είχες σοβαρές "κυρώσεις" αν τους δεν τους ακολουθούσες. Σήμερα η Θρησκεία "Μιλώντας για την Χριστιανική, Καθολική" δεν έχει την ισχύ που είχε πριν 1000-1500 χρόνια ή πριν 500-300. Μπορούσες να καταλήξεις και στην πυρά για ψήλου "πήδημα".

CHOKE
25-07-2010, 18:14

πολυ ενδιαφεροοοον!

Να πάρει τόσο καιρό δεν είχα δει αυτό το link. Όντος πολύ ενδιαφέρον και δεν περίμενα άρθρο το οποίο ουσιαστικά επιβεβαιώνει αυτά που έγραψα.

Βέβαια με μια πρώτη ματιά θα πει "κάποια" χαχα με κεράτωσε άρα είναι βλάκας κοιτώντας την κωμική πλευρά της τοποθέτησης. Δεδομένου ότι το άρθρο λέει πως άτομα με υψηλότερο IQ έχουν λειγότερες πιθανότητες να κερατώσουν.

Ουσιαστικά το κείμενο τι λέει? Λέει ότι άτομα με χαμηλότερο IQ είναι πολύ πιθανότερο να παρασυρθούν από τα ένστικτά τους (λανθασμένα το άρθρο λέει άντι ένστικτα "πάθη"). Άτομα με υψηλότερο IQ φυσικά και είναι λογικό να είναι δυσκολότερο να παρασυρθούν, χρησιμοποιούν καλύτερα την λογική τους και φυσικά με ΒΑΣΗ τους κοινωνικούς Κανόνες της κοινωνίας. Αν η κοινωνία έλεγε πηδάτε άλληλους, δεν υπήρχε γάμος δεν υπήρχε νομικό πλαίσιο τότε είτε υψηλό είτε χαμηλό IQ το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο.

Βέβαια υπάρχει και η αστεία πλευρά του θέματος και από αντρικής άποψης....
Άντρες με υψηλό IQ κερατώνουν το ίδιο σε ποσότητα και με τους άντρες χαμηλού IQ, απλά οι πρώτοι είναι πολύ έξυπνοι για να τους πιάσεις:metal: