PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλόζωοι Πληροφορικάριοι

chryssanthoula
24-03-2009, 12:56
Ανοίγω αυτό το θρέντ για να βοηθήσει ο καθένας μας όπως μπορεί το πρόβλημα με τα αδέσποτα. Υπηρεσία για τα αδέσποτα χρηματοδοτούμενη από το κράτος δεν υπάρχει(δείτε το ΔΙΚΕΠΑΖ τι ειναι). Μόνο εθελοντές... Άλλοι βοηθάνε οικονομικά, άλλοι με φιλοξενία, άλλοι με μεταφορά, άλλοι με τροφές...ο καθένας όπως μπορεί. Το κυριότερο είναι να βρίσκουμε γρήγορα σπιτακια στα σκυλάκια έτσι ώστε να μπορέσουμε να περιθάλψουμε κι άλλα που έχουν ανάγκη.
Δεχομεθα και παραγγελίες πχ σε μέγεθος, χρώμα και φύλο. Πείτε μου περίπου τι θέλετε και θα σας βρω σκυλάκι φάτσας όχι ράτσας...

Βάζω φωτο σκύλων που έχουν ανάγκη άμεσης φιλοξενίας/υιοθεσίας.
Στα πρωτα 10 ποστ και στις τελευταιες 2 σελιδες ειναι ολα τα σκυλακια.
Αν ενδιαφερεστε για γατακια στειλτε μου μηνυμα.

ΔΙΚΕΠΑΖ (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathcommon_2_14/02/2009_1288176) διαδημοτικο κεντρο περιθαλψης(προσοχη όχι περισυλλογής) αδεσποτων
ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ (http://www.gavmagazine.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=93&Itemid=27) τι κολλάει (http://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=477%3A2009-03-26-22-06-21&catid=97%3Asymboules&Itemid=70%3B)και τι δεν κολλαει στον άνθρωπο.

Για υιοθεσία κοιτάχτε ΚΑΙ εδώ (http://greekanimalhope.com/)

chryssanthoula
24-03-2009, 12:59
τις φωτο θα τις δειτε στο attached

1)Η κουταβίνα της φωτογραφίας, καθως και τα 2 αδελφάκια της, βρέθηκαν παρατημένα έξω από τη καταφύγιο αδέσποτων στην Ελευσίνας. Είναι 1,5 μήνα, ημίαιμα λαμπραντοράκια με γκέκα, γλυκύτατα, παιχνιδιάρικα και με μοναδικό χαρακτήρα το καθένα. Προβλέπεται να γίνουν μεσαίου μεγέθους.
Αναζητούν ένα ζεστό, αγαπησιάρικο σπιτάκι και πολλά χάδια.
Υ.Γ. Μόλις τα δείτε από κοντά, θα τα λατρέψετε!!!
ΖΩΟΦΙΛΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ & ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ Λίλα: 697 2268514 Έλενα: 6947693801 Mαρία: 6986270645 (ημερ 1/4/09)

2)ΥΙΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ!! Χαρίζονται δύο κουταβακια 9 1/2 εβδομαδων εμβολιασμενα και αποπαρασιτομενα.
Ημιαιμα σεττερακια... ενα αρσενικο το οποιο θα γινει γύρω στα 25-30 κιλα και ενα θυληκο που θα γίνει 15-20. Το αρσενικο είναι αυτο με τη καφε φατσα ενω το θυληκο αυτο που εχει απλα δυο καφε ματακια!
Παρακαλω πολύ όποιος ενδιαφερεται να επικοινωνησει το συντομοτερο δυνατο στο 6974718763-2106538292.... δεν υπαρχει δυστυχως χωρος για όλα......ημερ 24/3/09

3)ΥΙΟΘΕΤΗΘΗΚΕ!!!!!!Ειμαι η Pretty και απ'οτι λένε οι γύρω μου ειμαι ονομα και πράγμα!!!!! Η ιστορία μου αρχίζει στην άσφαλτο, όπου με πετάξανε μαζί με τα αδρφάκια μου...Μέρες ήμασταν νηστικά και κλαίγαμε για τη χαμένη μας μανούλα, ώσπυ μια καλή κυρία άκουσε το κλάμα μας και ξαφνικά βρεθήκαμε στην αγκαλιά της. Δεν λέω, υπήρξε κάποια καλή οικογένεια που ενδιαφέρθηκε για εμένα, όμως ο σκύλος της είχε αντιρρήσεις...Μάλλον ζήλεψε την ομορφιά μου!! χιχι!!! Σήμερα, 5 μηνών πλέον, είμαι έτοιμη για πολλές αγκαλιές και μία αγάπη που σας υπόσχομαι οτι θα κρατήσει για πάντα!!!!
Υ.Γ. Θα με βρείτε στο Ζωοφιλικό Σύλλογο Ελευσίνας να παίζω με τους φίλους μου και να κάνω σκέρτσα στους ανθρώπους που με φροντίζουν...
Πηροφοριακά, θα γίνω μια μεσαίου μεγέθους κουκλάρα!!
Επίσης ειμαι εμβολιασμένη και αποπαρασιτωμένη.
ΖΩΟΦΙΛΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ & ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ Ελενα: 6947693801 Μαρια: 6986270645 Χριστινα: 6944860451 24/3/09

4)ΥΙΟΘΕΤΗΘΗΚΕ!!!!!!Ο Lucky είναι πραγματικά τυχερός! Πετάχτηκε νύχτα στη στέγη της Πετρούπολης λες και ήταν σκουπίδι.... Ευτυχώς τα υπόλοιπα σκυλάκια της στέγης τον καλοδέχτηκαν και έτσι δεν θρηνήσαμε θύματα! Είναι 2.5 μηνών, υγιέστατος, ημίαιμο terrie και ο γιατρός λέει ότι θα γίνει 10-12 κιλά. Όποιος θέλει να του προσφέρει αγάπη και μόνο αγάπη, ας καλέσει τη Λία στο 6972-059775 (Θα δοθεί εμβολιασμένος και αποπαρασιτωμένος με συμβόλαια υιοθεσίας)~24/3/09

5) For adoption:info@kazshelter.org 25/3/09

6) Χαρίζονται 2 μπουκίτσες μόλις 25 ημερών, που βρέθηκαν πεταμένες σε κάδο σκουπιδιών. Όταν τις βρήκαν ήταν μόλις λίγων ημερών και είναι πραγματικά θαύμα το γεγονός ότι επέζησαν. Όποιος θα ήθελε να υιοθετήσει μία από αυτές, ας επικοινωνήσει στο 6944-848386. Θα δοθούν με συμβόλαια υιοθεσίας. 1/4/09

7)Tα κουταβάκια της φωτογραφίας, ένα αρσενικό (καφέ) και ένα θηλυκό (μαύρο), είναι ημίαιμα english pointer, παρατημένα με τη μαμά τους από κάποιο ασυνείδητο κυνηγό. Ψάχνουν πολύ καλές οικογένειες που θα τα φροντίζουν και θα τα αγαπούν όπως τους αξίζει. Είναι τώρα περίπου ενός μηνός και θα είναι έτοιμα να πάνε στο καινούργιο τους σπίτι σε περίπου ένα μήνα. Ναυσικά Καστανά, Κτηνίατρος nafsikakastana@yahoo.gr 6972770671 (1/4/09)

8)ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ Σας παρακαλώ βοήθηστε αυτο το σκυλάκι, δεν μπορω να το φιλοξενησω σπίτι μου.. στο δρόμο δεν εχει κανένα μέλλον,ο "φιλόζωος" κύριος απειλεί ,αν και δεν εχει κι αυτός που να ο βάλει...Θα βοηθήσω κι εγω με την υιοθεσία του όμως πρέπει να φιλοξενηθει κάπου για λίγο καιρό.. nsiokou@yahoo.gr (nsiokou@yahoo.gr)

9)Η μικρή Σκόκο βρέθηκε σε άθλια κατάσταση,παρατημένο κοντά στο δασοφυλάκειο της Πάρνηθας. Το μωράκι ήταν μόνο του & άμεσα εκτεθειμένο σε κινδύνους όπως το να φαγωθεί από άλλα μεγαλύτερα ζώα! Ευτυχώς, βρέθηκε μια καλή, φιλόζωη εθελόντρια, όπου το φιλοξενεί προσωρινά. Η Σκόκο μας αναζητά μια οικογένεια που θα της χαρίσει αγάπη και ζεστασιά.. Είναι πολύ τρυφερό πλασματάκι, περίπου 40 ημερών, ενώ ήδη επισκέπτηκε τον γιατρούλη όπου μας πληροφόρησε οτι θα γίνει, περίπου, 15 κιλά, της έκανε αποπαρασίτωση και την βρήκε υγιέστατη!!! Τα πάει υπέροχα με άλλα σκυλάκια και γατούλες, ενώ έχει μάθει να κάνει τις ανάγκες της σε εφημερίδα.
Τηλέφωνα επικοινωνίας Ελενα: 6947693801 Μαρια: 6986270645 Χριστινα: 6944860451 (24/3/09)

10)Ο Σάσα είναι ένας πανέμορφος τερριεδάκος περίπου 6 μηνών και μεσαίου μεγέθους. Είναι φιλικότατος και αγαπησιάρης και θα ήθελε να τον υοθετήσετε
Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης; Tηλ: 6976131680

http://profile.ak.facebook.com/object3/1856/46/n68274058107_8434.jpg

Γειά σας! Είμαι ο Smokey! Είμαι περίπου 2 μηνών και τώρα είμαι καλά. Όταν ήμουν πολύ μωράκι μιά μέρα ξαφνικά έμεινα μόνος. Δεν θυμάμαι πώς, γιατί ήμουν μικρούλης. Αυτό που ξέρω είναι οτι πεινούσα, διψούσα και φοβόμουν πολύ. Έτσι περνούσα τις μέρες και τις νύχτες κρυμμένος κάτω απο έναν κάδο σκουπιδιών περιμένοντας. Περιμένοντας κάποιον να με βοηθήσει. Μιά μέρα που έκλαιγα πολύ γιατί με πονούσαν τα πόδια μου ένας κυριος με άρπαξε απο το σβέρκο, με πήρε στην αγκαλιά του και με έκλεισε σε μιά βεράντα. Εκεί ζούσε μιά καλη κοπέλα που με πήρε μέσα, με τάΪσε και μου έδωσε νερό. Το απόγευμα με πήγε σε ένα μέρος με πολλά άλλα ζωάκια και έναν κακό άνθρωπο με άσπρη ρόμπα που μο ζολούσε την κοιλιά και μου τραβούσε τα αφτιά. Αυτός ο κακός είπε οτι λόγω "ασιτίας" και "αφυδάτωσης" (τί να είναι αυτά άραγε;) έχουν μαλακώσει τα κόκαλά μου, και γι΄αυτό το μπροστινό μου αριστερό ποδαράκι είναι τόσο στραβό. Επίσης είπε οτι μπορεί τώρα να μην μπορώ να τρέξω και να παίξω πολύ, αλλά σε λιγους μήνες, με καλή διατροφή, φρέσκο νεράκι και πολλή αγάπη θα εχω γίνει εντελώς καλά. Τώρα μένω στο σπίτι αυτής της κοπέλας. Δε λέω, καλά είναι, αλλά μένω μόνος μου πολλές ώρες. Εγώ όμως είμαι σκληραγωγημένος άντρας και δεν κλαίω. Αλλά όταν τη βλέπω να έρχεται με το φαγητό, ή όταν βγαίνουμε βόλτα κάνω μεγάλη χαρά! Εγώ όμως θέλω ένα σπίτι που να μπορώ να δείχνω τη χαρά μου όλη τη μέρα! Εσείς ξέρετε κανένα; Αν ναί, πάρτε τηλέφωνο στα: 6977870712, 2261027549, ή στείλτε email με τα προσωπικά σας στοιχεία (ονοματεπώνυμο, πόλη, τηλέφωνο) στο niva2gr@gmail.com.

------------------------------------------
http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs031.snc1/3204_86414631382_744636382_2387795_3931024_n.jpg

5 κουταβάκια περίπου 5 ημερών βρέθηκαν στο Μενίδι και προστατευονται προσωρινα απο μια φιλοζωη οικογενεια. Η μητερα τους η οποια τριγυρνουσε στη συγκεκριμενη γειτονια πεθανε απο φολα που καποιοι ασυνειδητοι πεταξαν χτες το βραδυ.... Τα κουταβακια μεταφερθηκαν μπροστα στο σπιτι των φιλοζωων απο ενα στειρωμενο θηλυκο αδεσποτακι που ταϊζαν...
Το ζευγαρι που τα φιλοξενει δεν μπορει να τα κρατησει γιατι και οι δυο κανουν 2 δουλειες.... Υπαρχει καποιος που να μπορεσει να τα βοηθησει????
Οποιος μπορει ας επικοινωνησει με τον Παναγιωτη 6932331652 και 210-2476782
-------------------------------------
http://photos-e.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2683/180/80/1523526306/n1523526306_258868_7952886.jpghttp://photos-c.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2683/180/80/1523526306/n1523526306_258866_5612657.jpg
ΣΕΠΟΛΙΑ ΑΘΗΝΑ
Τηλέφωνο: 6977958773 κα Βαρβαρα και
6931964493 Χριστινα

chryssanthoula
24-03-2009, 13:23
1)ΤΑ 4 ΑΥΤΑ ΗΜΙΑΙΜΑ ΛΑΜΠΡΑΝΤΟΡΑΚΙΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΖΟΥΝΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΑ ΤΑΙΖΕΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΖΩΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΘΗΛΥΚΑ Ή ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΠΙΑΣΩ.ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ.ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΤΑ ΠΙΑΣΩ.ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΥΚΛΙΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΝΜ Ή ΕΔΩ Ή ΣΤΟ adoptastraydog@hotmail.com ΚΑΙ ΣΥΝΕΝΝΟΟΥΜΑΣΤΕ. (2/4/09)

2)Η μικρή Ντίνα είναι μόνο 6 μηνών κ' βρέθηκε πεταμένη έξω από τα κτίρια του ΔΙΚΕΠΑΖ όταν ήταν πολύ μικρούλα. Δυστυχώς κανείς δεν ενδιαφέρθηκε γι'αυτήν κ' έτσι πέρασε τους πρώτους μήνες της ζωούλας της μέσα σ'ένα κλουβί.Παρόλο που κουνάει πάντα την ουρίτσα της σε όποιον βλέπει, τα ματάκια της είναι πολύ λυπημένα κ' ικετεύουν για μια καλύτερη τύχη.
Είναι απίστευτα φιλική με ανθρώπους κ' άλλα σκυλάκια. τηλ.6947922833

3)Ο Φρίξος βρέθηκε την Κυριακή 29/03/2009 σε μία γωνία στον πεζόδρομο της Φωκίωνος Νέγρη, να μας κοιτάει σαν χαμένος και απλά περίμενε…. Μας πήρε από πίσω παίζοντας και μετά μας ακολούθησε μέχρι το σπίτι. Τον λυπηθήκαμε και τον πήραμε επάνω. Τον πήγαμε στο γιατρό και μας είπε ότι είναι maximum 5 μηνών, setter, υγιέστατο, πολύ περιποιημένο και φαίνεται ότι είναι από σπίτι. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τον κρατήσουμε γιατί έχουμε ήδη 2 σκυλάκια. Όποιος τον έχασε ή όποιος θα ήθελε να τον υιοθετήσει ας επικοινωνήσει με την Ίρια στο 6944-731673. (29/03/2009)

4)Η ΙΝΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΕΡΦΟΥΛΑ ΤΗΣ SHASTA,TOY LUCKY KAI ΤΗΣ CARMEN.ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΜΗΝΩΝ.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ THN ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΝΜ ΕΔΩ Ή ΣΤΟ : adoptastraydog@hotmail.com .(14/3/09)

5)Με φωνάζουν ΚΟΥΚΛΟ! Μήπως γιατί είμαι ένας κούκλος? Είμαι ένας κούταβος γλυκός και παιχνιδιάρης 4 μηνών, εμβολιασμένος και αποπαρασιτωμένος, με βιβλιάριο υγείας, η μαμά μου είναι μικρόσωμη, περίπου 12 κιλά ημίαιμο ΜΠΙΓΚΛ, αλλά εγώ μάλλον θα γίνω μεσαίου μεγέθους. Περιμένω να γνωρίσω την καινούργια μου οικογένεια. Δέχομαι μόνο σοβαρές προτάσεις στα τηλέφωνα 210-6529004 και 6934-054393 (28/3/09)

6)ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ 6 κουταβάκια ηλικίας 1 μηνός (μητέρα λαμπραντόρ, πατέρας ημίαιμο ροντβάιλερ). Η μητέρα τους πέθανε πριν λίγες μέρες και τώρα βρίσκονται απροστάτευτα στην παραλία Θεολόγου, όπου κινδυνεύουν από αυτοκίνητα και από φόλες καθώς στην περιοχή δηλητηριάζονται συχνά σκυλιά. Είναι 2 θηλυκά και 4 αρσενικά, όλα τρισχαριτωμένα, χαρούμενα και ζωηρά. Τα 4 κουταβάκια είναι μαλλιαρά και φουντωτά και τα άλλα 2 έχουν κοντό απαλό τρίχωμα. Περιμένουν εναγωνίως τις οικογένειες που θα τα υιοθετήσουν και θα περάσουν μαζί όλη τους τη ζωή. τηλ. 697 4702240 ή 210-9818037 e-mail: rokon@hol.gr

7)Βρέθηκε Λαμπραντοράκι στον Άγιο Δημήτριο (Μπραχάμι)σήμερα 23/02/09 ,οποιος μπορεί να του προσφέρει μια στέγη ας επικοινωνίσει μαζί μου.
6995-985 453 Στέλιος

8)βρεθηκε pit bull red nose θυληκο 4-5 μηνων καφε χρωμα πρασινα ματια και ασπρο στηθος 6944712097

9) Η Rain... βρέθηκε έκθετη στη βροχή, είναι κοριτσάκι, ολόμαυρο με άσπρα καλτσάκια και γαντάκια. Λατρεύει τα άλλα σκυλάκια και τρελαίνεται να παίζει μαζί τους. Ζητείται λοιπόν φιλόξενη οικογένεια - αν έχει και κήπο ακόμα καλύτερα! Τηλ. 6946 281145.

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs033.snc1/3236_75155279122_523249122_1733287_5794799_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?op=1&view=all&subj=30287077142&aid=-1&pid=1744443&id=523249122&oid=30287077142)Η Φίφυ ειναι 8 μηνών ημίαμο κοκεράκι. Ειναι πολυ παιχνιδιάρα κι τρυφερη κ σκανδιαλαρα. Πληρως εμβολιασμένη και θα γίνει περίπου 15 κιλά. Αναζητά μια φλόζωη οικογένεια που να την αγαπήσει για πάντα. Τρελαινετε για χαδια κ ανθρωπινη επαφη, δωστε της μια ευκαιρια να μπει στη ζωη σας κ στην καρδια σας. Βγαλτε την απο το κλουβι της......
Τηλ 6934787361 Ελισαβετ
--------------
http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs004.snc1/2798_89479194480_807174480_1577491_4282928_s.jpg
Ο μικρός βρέθηκε να περιπλανιέται σε μία παραλία σκελετωμένος και γεμάτος τσιμπούρια. Είχε τόσα πολλά που είχε πρηστεί ολόκληρος. Τώρα κάνει θεραπεία και είναι καλύτερα. Είναι ημίαιμο ντόπερμαν (μάλλον!!!), περίπου 2 μηνών, θα γίνει (όπως υπολογίζουμε) γύρω στα 20-25 κιλά και είναι πολύ υπάκουος. Προσαρμόστηκε αμέσως στο σπίτι και πάει στην πάνα. Όποιος θα ήθελε να τον γνωρίσει από κοντά ας επικοινωνήσει με την Κατερίνα στο 6944-848386.

chryssanthoula
24-03-2009, 13:26
1)O TIKIΣ ΟΛΙΣ ΥΙΟΘΕΤΗΘΗΚΕ!!! (9/4/09) Ο Τίκι-Όλι βρέθηκε στην Καλλιθέα τις τελευταίες ημέρες του 2008. Όταν οι υπεύθυνοι της δημοτικής υπηρεσίας, η οποία ασχολείται με τα αδέσποτα ζώα της περιοχής πήγαν να τον μαζέψουν, δε μπορούσαν να πιστέψουν στα μάτια τους. Ο Τίκι-Όλι ήταν ένα κουβαράκι μέχρι 3 κιλά, με ένα κιλό μαλλί σαν τζίβα γεμάτο ψύλλους. Στο λαιμό του υπήρχε ένα σχοινί χωμένο βαθιά στο δέρμα, το οποίο είχε κολλήσει πάνω στο κρέας με αποτέλεσμα ο μικρούλης να βρωμάει σαπίλα. Δε μπορούσε να σταθεί στα πίσω πόδια (αποτέλεσμα ερλίχιας), τα μάτια του ήταν θολά και ήταν πολύ αδύνατος και εξαντλημένος. Ο σκυλάκος βρήκε προσωρινό κατάλυμα στον πίσω κήπο μιας πολυκατοικίας μέχρι να αποφασιστεί η … τύχη του αλλά επειδή ήταν ανεπιθύμητος, ίσως λόγω εμφάνισης, μεταφέρθηκε σε ξενώνα ζώων. Εκεί σιγά σιγά κουρεύτηκε γουλί για να αποκαλύψει ένα κορμάκι γεμάτο πληγές, έκανε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, ξεκίνησε θεραπεία για ερλίχια και καλαζάρ, έφαγε και ξεκουράστηκε σαν … σκύλος, πήρε τις βιταμίνες του, ξαναβρήκε το κέφι του και την καλή του διάθεση και γενικά βρήκε την αγάπη, τη φροντίδα και την προστασία που του έλειπε. Αλλά επειδή όλα τα ωραία πράγματα κάποτε τελειώνουν, έτσι τέλειωσε και το «συμβόλαιο παραμονής» του μικρούλη. Τα έξοδα του Δήμου κάλυψαν εξετάσεις, παραμονή στον ξενώνα και περίθαλψη μέχρι να σταθεί ο πιτσιρίκος στα πόδια του. Από τη στιγμή που οι τελευταίες εξετάσεις του έδειξαν μια πάρα πολύ καλή κλινική εικόνα, το γεγονός ότι έχει καλαζάρ και πρέπει να παίρνει καθημερινά το χάπι του, δε φαίνεται να απασχολεί το δημοτικό πρόγραμμα περίθαλψης. Μ’ αυτήν τη λογική, ο Τίκι-Όλι πρέπει να επιστρέψει στο δρόμο.
Γι’ αυτό ψάχνουμε για σπίτι να τον φιλοξενήσει προσωρινά μέχρι να βρεθεί μια λύση ή να τον κρατήσει για πάντα. Ο Τίκι-Όλι είναι λευκό κανισάκι μέχρι 5 ετών, με άριστες εξετάσεις αίματος, νεφρών και συκωτιού και αρνητική εξέταση ερλίχιας. Έχει κάνει θεραπεία για καλαζάρ με Milteforan και παίρνει πια ½ χαπάκι Ζιλαπούρ την ημέρα.
Είναι πολύ κοινωνικός και άνετος στη συμπεριφορά του απέναντι σε άλλα σκυλιά και γάτες. Η ιδιοκτήτρια του ξενώνα όπου φιλοξενείται, η οποία είναι εκπαιδεύτρια σκύλων, μπορεί να δώσει πληροφορίες και συμβουλές για τον μικρούλη σε όποιον ενδιαφέρεται. Αν επιθυμείτε να βοηθήσετε, το τηλ είναι 6977 200865 (Σοφία) - 6976510568 (Αννα).

2)ΚΑΙ Η ΡΟΔΟΥΛΑ ΥΙΟΘΕΤΗΘΗΚΕ!!! Η Ροδούλα είναι ένα κανισάκι 2,5 ετών. Εγκαταλείφθηκε αναπάντεχα από τους ιδιοκτήτες τους και από τότε είναι φοβισμένη, αντιμετωπίζοντας ταυτόχρονα ένα δερματικό πρόβλημα με ψυχολογικά αίτια που της προκαλεί τριχόπτωση. Έκανε όλες τις ιατρικές εξετάσεις και αποδείχτηκε ότι η Ροδούλα είναι υγιέστατη. Το πρόβλημά της οφείλεται στην εγκατάλειψη, γι’ αυτό και έχει ανάγκη από ένα ζεστό σπίτι με αληθινούς ανθρώπους που θα τη βοηθήσουν να ξανανιώσει ασφάλεια και αγάπη. Φιλοζωική Μέριμνα Λαυρίου τηλ.: 6947 796263 e-mail: annadem@otenet.gr (25/3/09)

3)ΓΚΡΙΦΟΝ Ο Μάγκας, ένα γκρίζο μικρόσωμο γκριφόν 11 μηνών, ζωηρούλης, παιχνιδιάρης, κοινωνικότατος. Βρέθηκε παρατημένος στο Αρχαίο Θέατρο Θορικού. Ιδανικός για σπίτι με παιδιά. Φιλοζωική Μέριμνα Λαυρίου τηλ.: 6947 796263 e-mail: annadem@otenet.gr (28/3/09)

4)ΜΑΛΤΕΖ ΚΑΝΙΣ ΒΡΕΘΗΚΕ χωρίς κολλάρο, ημίαιμο μαλτέζ-κανίς στο Γαλάτσι. Είναι περίπου 1 έτους και είχε microchip αλλά με λανθασμένα στοιχεία ιδοκτήτη. Είναι γλυκός,κοινωνικός και δεν ανεβαίνει στα έπιπλα,μαθημένος σε σπίτι. Τον κουρέψαμε,τον πλύναμε και..σας περιμένει! Όποιος τον θέλει,τηλ6937434755

http://photos-e.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2677/132/75/583111136/n583111136_1666092_5862761.jpg
βρέθηκα χαμένη σε άθλια κατάσταση, το μικρό μόλις 4 κιλά σωματάκι μου καταταλαιπωρημένο απο τις κακουχίες...βρήκα αγάπη, ζεστασιά και φαγητό και εμπιστεύθηκα ξανά παρόλο που τα δοντάκια μου κάποιος μου τα έβγαλε κακόβουλα...οι εξετάσεις μου ευτυχώς ειναι άριστες, έτσι κι εγώ εσπευσμένα αυριο πάω για στείρωση, γιατί η προσωρινή μαμά μου έχει άλλα 2 αρσενικά σκυλάκια που με κυνηγάνε και η ζωή της είναι κόλαση τις τελευταίες μέρες...σάς παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει οικονομικώς στα έξοδα ..αποκατάστασης μου (στειρωση 100 & 50 εξετάσεις) γιατί η "μαμά" μου δυσκολεύεται....εγώ θα περιμένω ...εφόσον αναρρώσω τον συνοδοιπόρο μου στην υπόλοιπη ζωή μου!!!αυτον που θα μου αφοσιωθει ειλικρινά !!!

http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs005.snc1/2812_1041967303113_1643517568_167697_860756_n.jpg
ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΙ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑ ΤΟ ΠΟΛY 1-2 ΧΡΩΝΩΝ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΠΛΗΓΩΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ ΤΗΣ ΖΗΤΑ ΜΟΝΟ ΑΓΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΑΓΑΠΗ.ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜE ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ Η ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑ τ 6944299551

chryssanthoula
24-03-2009, 13:31
1) ΔΑΛΜΑΤΙΑΣ ΑΝΑΖΗΤΑ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΑΡΕΑ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΜΙΚΡΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΔΑΛΜΑΤΙΑΣ, ΤΡΥΦΕΡΟΣ, ΧΑΔΙΑΡΗΣ, ΒΡΕΘΗΚΕ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ. ΤΟΝ ΠΕΡΙΘΑΛΨΑΜΕ (ΕΙΧΕ ΜΟΛΥΣΜΕΝΗ ΠΛΗΓΗ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΑΣΙΜΟ Η ΚΑΤΑΓΜΑ, ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ, ΓΙΑΤΡΕΥΤΗΚΕ) ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟΣ ΑΝΑΖΗΤΑ ΣΠΙΤΙ. ΕΙΝΑΙ 9-12 ΜΗΝΩΝ, ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ, (ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ), ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΟΥ, ΑΚΟΥΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΣΕΙ. ΤΗΛ: 6937454554, EMAIL: pvarv@tee.gr, eleniwarren@gmail.com. 24/3/09

2) Το ποδαρακι του εγινε ετσι μετα απο μολυνση σε τραυμα που του προκαλεσε ασυνειδητος,ο οποιος τον πυροβολησε.Στο ποδι του εντοπιστηκαν εκατονταδες σκαγια...και οι κτηνίατροι αποφάσισαν να του το ακρωτηριάσουν.
Ο Λάζαρος βρίσκεται στη φιλοζωική Καρδίτσας όποιος θέλει πραγματικά να του δώσει λίγη αγάπη να επικοινωνήσει με το 24410-24959 & 697-8607071
email: filokardi@kar.forthnet.gr

3)Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΕΧΕΙ ΗΔΗ 2 ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟ ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ - HΔΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΙΤΟΝΕΣ!
Τον έχω γνωρίσει τον Χιόνι, είναι στ'αλήθεια υπέροχος, αγκαλίτσας, παιχνιδιάρης και υπάκουος! Τυχερός αυτός που θα τον υιοθετήσει, θα είναι η πρώτη φορά που Χιόνι θα ζεστάνει τόσο τη ζωή ενός ανθρώπου!
Aυτό το πανέμορφο ολόλευκο σκυλάκι είναι αρσενικό 8 μηνών, ημίαιμο τερριέ, τον βρήκαμε πριν από ένα μήνα περίπου, να ψάχνει για σπίτι, στις πολλές πόρτες που του έκλεισαν κατάμουτρα, βρήκε τη δικιά μας ανοιχτή... ψάχνει για έναν άνθρωπο με ανοιχτή πόρτα και μεγάαααααλη καρδιά!!! Δεν μετράει την αγάπη με τα κιλά, ούτε φυσικά έχει τις παράλογες απαιτήσεις ενός ανθρώπου… όπως και να είσαι αυτός σε λατρεύει!!!
Δεν τον ενδιαφέρει ούτε ο χώρος ούτε η αυλή, μόνο τα χάδια και η αγάπη. Είναι ΚΥΡΙΟΣ μέσα στο σπίτι, δε "λερωνει" επ'ουδενι λογο! Δεν καταστρέφει και δεν πειράζει τίποτα που δεν είναι δικό του! Του αρέσουν οι βόλτες και τα παιχνίδια πάρα πολύ! Τα πάει καλά με όλα τα ζωάκια, ακόμα και με γάτες που δεν τον συμπαθούν (ο δικός μας γάτος τον μισεί και παρόλα αυτά δεν έχει καμία επιθετική διάθεση απέναντι στο γάτο). Ποσά άλλα καλά να σας πω για να σας εκφράσω πόσο τυχερός είναι αυτός που θα τον υιοθετήσει? Το μονό που μπορώ να πω είναι ότι περιμένει να δώσει όλη του την αγάπη αφοσίωση και πίστη σε αυτόν που θα ανοίξει την καρδία του!
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟ ΤΡΥΦΕΡΟ ΠΛΑΣΜΑ! ΥΠΑΚΟΥΟΣ ΚΑΘΑΡΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΣΙΑΡΗΣ!!!
Γενικά προτιμάμε εντός Αττικής. Τηλ.: 6938332000 – Βίκυ viqueen22@yahoo.gr (24/3/09)

4)Αυτή η υπέροχη boxerina ήρθε στα χέρια του σωματείου μας μετά από κλήση πυροφυλάκων που την έσωσαν. Είχε εγκλωβιστεί στην κορυφή του Υμητού, σε κάτι βράχια και δεν μπορούσε να βγει. Είχε πληγώσει και τις τέσσερις πατούσες της. Δεν γνωρίζουμε πόσες μέρες βρισκόταν εκεί. Πεινούσε, διψούσε και ήταν αδύνατη. Είναι μικρή σε ηλικία, περίπου ενός έτους και στειρώθηκε από το σωματείο μας. Έχει υπέροχο χαρακτήρα και είναι φιλική με όλους τους ανθρώπους και σκύλους, αλλά όχι με γάτες. Είναι υπάκουη, δεν γαυγίζει και είναι 90% καθαρή μέσα στο σπίτι. Όποιος ενδιαφέρεται να υοθετήσει την υπέροχη αυτή σκυλίτσα, μπορεί να καλέσει στο 6976131680

5)Είναι ο Αυτιάς, ένας γκέκας 4 ετών, χαδιάρης, χουζούρης και τσαχπίνης. Πριν απο μιά περίπου εβδομάδα οι άνθρωποι που εμπιστευόταν τον πρόδωσαν. Ήθελαν να του κάνουν ευθανασία γιατί ακολούθησε το ένστικτό του. Βρήκε μιά τρύπα στην περίφραξη και επιτέθηκε σε κάτι κοτόπουλα. Οι "ιδιοκτήτες" του λοιπόν αντί να βελτιώσουν την περίφραξη αποφάσισαν να ξεφορτωθούν τον σκύλο. Ευτυχώς έτυχε να είναι στον κτηνίατρο και μιά πολύ φιλόζωη φοιτήτρια η οποία αποφάσισε να τον φιλοξενήσει μέχρι να βρεθεί η σωστή οικογένεια για αυτό το διαμάντι. Όμως η υιοθεσία του επείγει γιατί η φοιτήτρια έχει οικονομικό πρόβλημα και δεν μπορεί να τον συντηρήσει για πολύ. Ο Αυτιάς λοιπόν είναι ένας στειρωμένος, καθαρόαιμος γκέκας 4 ετών. Είναι πολύ ήσυχος, σπάνια γαυγίζει, και η αγαπημένη του συνήθεια είναι να κοιμάται κοντά στα καλοριφέρ. Επίσης είναι πολύ φιλικός με γάτες και άλλα σκυλιά, και έχει αδυναμία στις θηλυκές σκυλίτσες. Είναι ο κατάλληλος σκύλος για οικογένεια γιατί λατρεύει τα παιδιά. Είναι ακατάλληλος για κυνήγι. Τηλέφωνο: 6976992586. Ζητείστε τη Μόνικα

6)Η όμορφη αυτή σκυλίτσα ονομάζεται Μαργαρίτα και ζητάει επειγόντως ένα ζεστο σπιτάκι.. Η σκυλίτσα αυτή εντοπίστηκε από φιλόζωη εθελόντρια στο αστυνομικό τμήμα Κερατσινίου.Όποιος ενδιαφερεται για την ψυχούλα αυτή ας επικοινωνίσει στο 6947793798 ή ας στειλει mail στην ηλεκτρονικη διευθυνση andypower71@hotmail.com.

7)ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ. Τον κουκλο στις φωτογραφιες τον βρηκα σημερα 27/03/2009 στο Χαλανδρι κοντα στην οδο Υψηλαντη, στο υψος του ζαχαροπλαστειου ΤΕΚΕΡΝΛΗ στην Παπανικολη.Ετρωγε απο τα σκουπιδια και φαινοταν χαμενος.Τον πήγα σε κτηνιατρο. Δεν εχει microchip και η πρωτη κλινικη εικονα ειναι οτι ειναι υγιης και νεαρης ηλικιας. Το πολυ μεχρι 3 ετων.Ειναι πολυ φιλικος και παιχνιδιαρης. Εχει κανει μαθηματα βασικης υπακοης και μπηκε αμεσως στο αυτοκινητο,Ειναι πολυ φιλικος και δινει φιλια σε ολους.Επισης, ηταν πολυ φιλικος με αλλα σκυλια. Αν δεν βρεθει αμεσα ο ιδιοκτητης, αναζηταω φιλοξενια γιατι ειναι δυσκολα αυτη την εποχη για πανσιον και μια υπευθυνη οικογενεια για υιοθεσια. Θα δωθει με συμβολαιο υιοθεσιας και microchip και μονο εντος Αττικης. Τηλ 6976510568 - Άννα

8)Εγκαταλειφθηκε σκυλακος στην Ανω Γλυφαδα λογω ηλικιας.Οαμοιρος σκυλακος μη μαθημενος να ζει στους δρομους καθε βραδυ εκλαιγε κ προσπαθουσε να μπει σε καποιο σπιτι.Αυτη την στιγμη φιλοξενειται σε σπιτι εθελοντριας εχει κανει ολες τις εξετασεις κι ειναι απολυτα υγιης πολυ ησυχος και πολυ φοβισμενος. Δεν λερωνει μεσα και δεν κανει καθολου ζημιες. Ψαχνουμε πολυ φιλοζωη οικογενεια να τον υιοθετησει και να ζησει τα υπολοιπα χρονια του με αγαπη σε πεισμα αυτων που τον εγκατελειψαν και τον θεωρησαν αχρηστο! τηλ 695 777 3604

9)Χαρίζεται ο Κάσπερ. Είναι καθαρόαιμο Σπίτς (υπάρχει πιστοποιητικό), ολόλευκο, αρσενικό, τριών ετών και έχει μεσαίο μέγεθος. Έχει microchip, είναι εμβολιασμένο, έχει διαβατήριο και βιβλιάριο υγείας που χρονολογείται από την εποχή που ήταν κουτάβι και πιστοποιεί την άριστη υγεία του. Το αφεντικό του ενώ το λατρεύει, αναγκάζεται να το δώσει για υιοθεσία, γιατί το σπίτι του είναι μικρό και ο περιορισμός του σε αυτό το έχει κάνει υπερκινητικό και δυστυχισμένο. Πολύ καλοί υποψήφιοι μπαμπάδες / μαμάδες, είναι αποκλειστικά και μόνο φιλόζωοι, που δεν έχουν γάτες και διαθέτουν μεγάλο σπίτι ή σπίτι με κήπο-αυλή για να παίζει. Είναι ιδανικό σκυλί για να φυλάει το σπίτι σας, καθώς δεν αφήνει κανέναν να περνάει απαρατήρητο! Λατρεύει τις βόλτες και θα γίνει πολύ καλή παρέα. Για πληροφορίες τηλεφωνήστε στο: 6973306043(απογευματινές ώρες) Παναγιώτης ΑΘΗΝΑ

10) Η ΚΙΡΚΗ ΔΟΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΕ!!

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΗ.
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΙΣΩ, ΤΗΝ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟΝ ΩΡΩΠΟ.
ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΙΕΣΗΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑΝ ΠΙΣΩ ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ (3/4) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΧΑΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΥΣ,ΣΤΗ Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ,ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟΜΑΧΩΝ,ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ.

ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ,ΕΙΤΕ ΑΔΕΣΠΟΤΟ ΕΙΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΠΙΤΙ.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΔΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ 6972304013

chryssanthoula
24-03-2009, 13:40
Ριξτε μια ματια...
http://photos-g.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2664/214/12/680024421/n680024421_1741662_3629155.jpg
Τα αφεντικά της προφανώς την έβγαλαν από το αυτοκίνητο και την παράτησαν εκεί, στη στάση του λεωφορείου. Από τότε η Ήρα περνάει όλες της τις ημέρες στη στάση. Κοιτάει στα μάτια τους ανθρώπους που κατεβαίνουν από το λεωφορείο , τους κουνάει την ουρά, βαδίζει λίγα μέτρα μαζί τους κι επιστρέφει πάλι στη στάση όταν δει ότι κανείς δεν της δίνει σημασία. Αποζητά την ανθρώπινη επαφή μ' ένα τρόπο που σου σκίζει τη καρδιά. Και κανείς δεν γυρίζει να την κοιτάξει. Για όλους η Ήρα είναι ένα κοινό σκυλί σαν χιλιάδες άλλα. Ζητάμε τον άνθρωπο που θα την αγαπήσει, και θα την κάνει μοναδική στον κόσμο...

Τηλ. 6978138493 και kaiti.dimopoulou@gmail.com
-----------------------------------

http://photos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs007.snc1/2839_72372864421_680024421_1777942_5404928_n.jpg
Ο σκυλακος αυτος είναι αρσενικός, περίπου 1 έτους, 30 κιλών, ημίαιμο μεγαλόσωμο Pit Bull ή ημίαιμο American Staffordshire. Το χρώμα του είναι καφέ με πολύ σκούρες καφέ - σχεδόν μαύρες - κηλίδες και πιτσιλιές. Έχει άσπρο στήθος, 4 άσπρα ποδαράκια και το δεξί του μάτι είναι μπλε.

Φορούσε δερμάτινο περιλαίμιο με μεταλλικά κομματάκια, αλλά δεν έχει ούτε ταυτότητα ούτε microchip. Βρέθηκε την 1/4/09 στις 8:30 το βράδυ στη Λ. Αλεξάνδρας έξω από το θέατρο Λαμπέτη. Έτρεχε στο δρόμο από άνθρωπο σε άνθρωπο κοιτάζοντάς τους στο πρόσωπο, πιθανόν ψάχνοντας το αφεντικό του.
Είναι πολύ φιλικός και γλυκός, και φαίνεται να τα πηγαίνει πολύ καλά με άλλα σκυλιά. Τον έχουμε δηλώσει σε διάφορα αστυνομικά τμήματα και κτηνιάτρους της ευρύτερης περιοχής, αλλά κανείς δεν τον έχει αναζητήσει.

Οποιος ενδιαφερεται να τον υιοθετησει ας επικοινωνησει
με το τηλ.6978138493, Καιτη

chryssanthoula
24-03-2009, 13:42
αν χασατε το σκυλάκι σας εσείς ή κάποιος φίλος σας... http://www.adespoto.gr/index.php?option=com_sobi2&catid=13&Itemid=55

1)ΒΡΕΘΗΚΕ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ!!! :)))

2) Αρσενικό σπίτς, βρέθηκε στην Ηλιούπολη άσχημα δαγκωμένο από άλλο σκύλο. Έχει βαθύ κόψιμο μέσα στο στόμα του και 3 τρύπες στον πνεύμονα από τα δαγκώματα. Ο μικρός πάλεψε για την ζωή του και βρέθηκε μέσα σε μία λίμνη αίματος να περιμένει το μοιραίο. Αφού το σωματείο μας αποφάσισε ότι του χρειάζεται μία ευκαιρία να ζήσει, αποφάσισε να τον χειρουργήσει. Μετά από πολύωρο χειρουργείο, διορθώθηκαν οι βλάβες στον πνεύμονα και ο μικρός είναι σε στάδιο ανάρρωσης. Ελπίζουμε να βρεθεί η οικογένειά του.

Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης: 6976131680

3) Το σκυλάκι της φωτογραφίας γυρνάει εδώ και 2 μέρες πίσω απο το Κάραβελ. Είναι σίγουρα απο σπίτι και έχει χαθεί ή εγκαταλειφθεί πρόσφατα. Φοράει καφέ σκούρο λουράκι χωρίς στοιχεία. Είναι αρσενικό, πολύ φιλικό, ακολουθεί τους πάντες και ψάχνει την οικογένεια του ή κάποιον να το υιοθετήσει. Τρώει μόνο απο το "χέρι"...
faye142@hotmail.com (faye142@hotmail.com)

4) Ο Φρίξος βρέθηκε την Κυριακή 29/03/2009 σε μία γωνία στον πεζόδρομο της Φωκίωνος Νέγρη, να μας κοιτάει σαν χαμένος και απλά περίμενε…. Μας πήρε από πίσω παίζοντας και μετά μας ακολούθησε μέχρι το σπίτι. Τον λυπηθήκαμε και τον πήραμε επάνω. Τον πήγαμε στο γιατρό και μας είπε ότι είναι maximum 5 μηνών, setter, υγιέστατο, πολύ περιποιημένο και φαίνεται ότι είναι από σπίτι. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τον κρατήσουμε γιατί έχουμε ήδη 2 σκυλάκια. Όποιος τον έχασε ή όποιος θα ήθελε να τον υιοθετήσει ας επικοινωνήσει με την Ίρια στο 6944-731673.

Giorgos~7~
24-03-2009, 13:44
Η μικρή Σκόκο βρέθηκε σε άθλια κατάσταση,παρατημένο κοντά στο δασοφυλάκειο της Πάρνηθας. Το μωράκι ήταν μόνο του & άμεσα εκτεθειμένο σε κινδύνους όπως το να φαγωθεί από άλλα μεγαλύτερα ζώα!

Eee otan ta vazeis me to djebbour auta pathaineis:p
Na prosexeis me poion maloneis alli fora mikre skoko:p

chryssanthoula
24-03-2009, 13:49
http://www.himaira.gr/Lost_29.php

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs033.snc1/3236_72714929122_523249122_1700384_4215804_n.jpg
(http://www.facebook.com/photo.php?op=1&view=all&subj=30287077142&aid=-1&pid=1700384&id=523249122&oid=30287077142)

ΧΑΘΗΚΕ Ο ΣΚΥΛΑΚΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΣΤΙΣ 21/4/09 ΣΤΗΝ Ν.ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ. ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ, ΚΑΝΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΛΑΖΑΡ. ΑΚΟΥΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΦΡΙΞΟΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΔΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ 6944 634474 κα Κατερινα, & 6977 097360 Φωτεινη

//το σκυλακι το σωσαμε απο ευθανασια, απο καλαζαρ και τωρα ειναι χαμενο... ειναι ΑΜΑΡΤΙΑ!!! ΠΑΡΑΚΑΛΩ Π Ρ Ο Ω Θ Η Σ Τ Ε ΤΟ Π Α Ν Τ Ο Υ!!!!

-----------

http://photos-a.ll.facebook.com/photos-ll-snc1/v2626/44/8/1378332387/n1378332387_364064_8371048.jpg
ΧΑΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
file:///C:/DOCUME%7E1/User/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-13.jpgfile:///C:/DOCUME%7E1/User/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-14.jpgfile:///C:/DOCUME%7E1/User/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-15.jpgfile:///C:/DOCUME%7E1/User/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-16.jpg-----------

http://photos-f.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2706/154/15/582377449/n582377449_1532117_3893979.jpg

Η ΚΙΡΚΗ ΔΟΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΕ!!

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΗ.
ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΙΣΩ, ΤΗΝ ΕΔΩΣΑΝ ΣΤΟΝ ΩΡΩΠΟ.
ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΙΕΣΗΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑΝ ΠΙΣΩ ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ (3/4) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΧΑΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΥΣ,ΣΤΗ Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ,ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟΜΑΧΩΝ,ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ....

ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ,ΕΙΤΕ ΑΔΕΣΠΟΤΟ ΕΙΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΠΙΤΙ.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΔΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ 6972304013
1) ΒΡΕΘΗΚΕ!!! ΧΑΘΗΚΕ Ο Rex
Περιοχή: Άγιος Κωνσταντίνος, Ηλιούπολη
Από: Πέμπτη 26 Μαρτίου, 6:00 μμ
Παρακαλούμε όποιος έχει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ α επικοινωνήσει μαζί μας στο τηλέφωνο 6 9 4 4 3 1 6 2 3 1 ή να προωθήσει την πληροφορία όπως μπορεί ή έστω ρωτήστε τους γνωστούς σας στην περιοχή αν τον είδανε
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την βοήθεια
Ελένη - Λεωνίδας

2)Χάθηκα. ειμαι γκριφόν κανίς 8 ετών μακρύτριχος άσπρος με μπεζ μπαλώματα στην πλάτη μου φοράς λουράκι που γράφει το όνομα μου Διονυσος και τηλ. που δεν ισχύει πια. Ξεστράτισα από Μαρούσι στην συμβολή Ευκαλύπτων και Κανάρη εμπρός στο κτήμα Βορρέ στην αψίδα στις 20-3-09 Είμαι φιλικός. Παρακαλώ βοηθήστε με να βρώ τους δικούς μου και στείλτε email στην Ria Xanioti. Το λουράκι μου είναι χρώματος κόκκινο.
winston30@windowslive.com

chryssanthoula
24-03-2009, 13:50
Υiοθεσία σκύλων που σώθηκαν από εκτροφείο από τα Δερβενοχώρια

Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τους ανθρώπους που επικοινωνούν με το σωματείο μας και θέλουν να υοθετήσουν κάποιο από τα σκυλάκια που σώθηκαν από τα Δερβενοχώρια τα εξής:

- Τα σκυλιά θα στειρωθούν όλα
-Θα δοθούν με microchip που θα καταχωρηθεί στο όνομα του καινούργιου ιδιοκτήτη
-Θα δοθούν μόνο εντός Αττικής για να μπορούμε να τα ελέγχουμε
-θα δοθούν με συμβόλαιο υοθεσίας το οποίο υπογράφουν. Αν αθετήσουν τους όρους, έχουμε το δικαίωμα να πάρουμε το ζώο πίσω.
-Δεν θα δοθούν σε ανθρώπους που απουσιάζουν όλη μέρα από το σπίτι
-Προυπόθεση είναι ότι θα ζουν μέσα στο σπίτι
-Θα προτιμηθούν οικογένειες που αν έχουν παιδιά θα είναι σε ηλικία άνω των 10 ετών, αν όχι θα πρέπει να ξέρουν να συμπεριφέρονται με ηρεμία. Μην ξεχνάτε ότι τα ζώα αυτά είναι κακοποιημένα και ταλαιπωρημένα και θέλουμε να τους εξασφαλίσουμε μιά ζωή σε ήρεμο περιβάλλον.
-Ήδη επικοινωνούν μαζί μας άτομα που θεωρούν αυτά τα ζώα "ευκαιρία" να αποκτήσουν ένα σκύλο ράτσας, γιατί χαρίζονται και δεν πωλούνται. Αυτό δεν είναι δεκτό.
-Εφ' όσον κρίνουμε ότι κάποιος είναι κατάλληλος, και πάρει κάποιο από τα σκυλιά, σε τακτά διαστήματα θα κάνουμε επισκέψεις για να βλέπουμε τις συνθήκες διαβίωσης του ζώου.
-Εαν σας ενδιαφερει... Email: info@pfo.gr,6946204836.

The_Big_Brother
24-03-2009, 14:05
http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs020.snc1/2642_57526112001_698677001_1473820_3014488_n.jpg

Η μικρή Σκόκο βρέθηκε σε άθλια κατάσταση,παρατημένο κοντά στο

http://photos-b.ll.facebook.com/photos-ll-snc1/v2393/25/82/523249122/n523249122_1474313_9971.jpg

Ρε σοβαρά,τα ονόματα τα έγραφε στο λουράκι τους ή τους τα βγάζει κανένας αεκτζής? :p
Σε λίγο θα φτιάξετε ενδεκάδα και θα παραπονιούνται που δεν βάλατε μέσα τον Παυλή και τον Ταχτίδη

chryssanthoula
24-03-2009, 14:07
Ρε σοβαρά,τα ονόματα τα έγραφε στο λουράκι τους ή τους τα βγάζει κανένας αεκτζής? :p
Σε λίγο θα φτιάξετε ενδεκάδα και θα παραπονιούνται που δεν βάλατε μέσα τον Παυλή και τον Ταχτίδη

χαχαχαχα Ετυχε...

ChristosG
24-03-2009, 14:17
poly kalh prwtovoulia, mpravo. makari na vrethoun anthrwpoi na ta paroun.

YoMa-Sensei
24-03-2009, 14:36
Eee otan ta vazeis me to djebbour auta pathaineis:p
Na prosexeis me poion maloneis alli fora mikre skoko:p

Χαχαχαχαχα

Panoylhs
24-03-2009, 23:58
..όποιος έριξε με καραμπίνα στο σκυλάκι στην πρώτη σελίδα που του ακρωτηρίασαν το πόδι, να τον πάρουν απο κώλο 10 αραπάδες..

ChristosG
25-03-2009, 01:40
..όποιος έριξε με καραμπίνα στο σκυλάκι στην πρώτη σελίδα που του ακρωτηρίασαν το πόδι, να τον πάρουν απο κώλο 10 αραπάδες..

kantous 10000000000

gamw to spiti tou tou pousth kako psofo na xei

Klinika_Nekros
25-03-2009, 01:45
10000000000000000000 και τον μανάκο ...

chryssanthoula
25-03-2009, 14:32
http://photos-a.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2662/113/37/1515810573/a1515810573_241304_8385643.jpg
http://www.strayshelp.gr/images/stories/03-09/20-210309%20272.jpg

Διαβάστε εδώ (http://www.strayshelp.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1421%3A2009-03-25-10-34-48&catid=49%3Apressreleases&Itemid=66%3B)για το παράνομο εκτροφείο στα Δερβενοχώρια.

//Χθες μετέφερα εγώ προσωπικά 2 σιχ τσού στο καταφύγιο, το ένα ειδικά ηταν σε άθλια κατάσταση αλλά ελπίζουμε να γίνουν καλά και να μπορέσουν να χαρούν την ανθρώπινη αγκαλιά και τα χάδια όπως πρεπει. Περιμένουμε νέα τους και θα βάλω φωτό τους να τα δείτε.

Roxalas
25-03-2009, 14:36
http://photos-a.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2662/113/37/1515810573/a1515810573_241304_8385643.jpg

τρεφω για το πετ σοπς το ιδιο μισες με τις τραπεζες.Καιρος να δουμε τα pet shops καμμενα.

Cataphract
25-03-2009, 14:39
τρεφω για το πετ σοπς το ιδιο μισες με τις τραπεζες.Καιρος να δουμε τα pet shops καμμενα.

:S :S

Afou vgaloume ta zwakia prwta!

chryssanthoula
26-03-2009, 21:17
http://photos-e.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2678/163/96/1199775199/n1199775199_30379172_2612512.jpg

ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ...τουλαχιστον πεθαναν με αξιοπρεπεια και οχι στα σκουπιδια που τα πετάξανε...καλή ξεκουραση μικρούλια μου...

ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ μην αφηνετε και αλλα ζωακια να πεθαινουν στους καδους σκουπιδιών!!!

TopGear
26-03-2009, 21:21
ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ...τουλαχιστον πεθαναν με αξιοπρεπεια και οχι στα σκουπιδια που τα πετάξανε...καλή ξεκουραση μικρούλια μου...

ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ μην αφηνετε και αλλα ζωακια να πεθαινουν στους καδους σκουπιδιών!!!

Όχι ρε γμτ...Μη λες τέτοια... :-( :-(

konsta
26-03-2009, 21:42
γειααα, θα ήθελα να μάθω τι παίζει με τη φιλοξενία

chryssanthoula
26-03-2009, 21:44
Γενικα με τη φιλοξενια ή ειδικα για καποιο συγκεκριμενο σκυλακι?

konsta
26-03-2009, 22:05
Γενικα με τη φιλοξενια ή ειδικα για καποιο συγκεκριμενο σκυλακι?
όχι γενικά θέλω να μάθω τι παίζει… είμαι περίεργη :Ρ
βασική μου ερώτηση είναι και τι γίνεται εάν τελικά το ζώο δεν υιοθετηθεί (ούτε κ από αυτόν που το φιλοξενεί)
επίσης νομίζω ότι πρέπει να μας αναφέρεις πως μπορεί κάποιος να γίνει εθελοντής

με τον καιρό ελπίζω να οργανωθεί και κάποια μάζωξη προϊόντων για να αποσταλούν στα κέντρα (γιατί εδώ που τα λέμε δεν τρέχει εύκολα κάποιος σ άλλες πόλεις – εάν πάλι συμβαίνει κάτι τέτοιο κ δεν το έχω πάρει χαμπάρι, σορι :-) )

Από ότι φαίνεται είσαι πολύ μέσα στο όλα θέμα (μπράβο παρεμπιπτόντως :) ), οπότε αυτό το thread, πέρα από το να ανεβαίνουν ανακοινώσεις για υιοθεσία, είναι και μια καλή ευκαιρία να ενημερωθούν κάποιοι που ενδιαφέρονται αλλά δεν μπορούν να υιοθετήσουν
:wavey:

chryssanthoula
26-03-2009, 22:05
Επείγον!!!!!! Χτυπημένο σκυλί στη Λεωφ. Συγγρού.

Υπάρχει χτυπημένο σκυλί μαύρου χρώματος στη Λεωφ.Συγγρού, έξω από το Πλανητάριο?
Είναι κάποιος στην περιοχή?

Το τηλέφωνο της κυρίας που μας ενημέρωσε για πληροφορίες είναι 6974-443251.

chryssanthoula
26-03-2009, 22:20
ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ

1.Για σκυλάκια με ειδικές ανάγκες όπως αυτα που είναι φοβισμένα, αυτά που εχουν μελαγχολία, που δεν μπορούν στο κρύο των καταφυγίων κτλ. και αυτα που δεν ειναι ετοιμα για υιοθεσια και χρειαζονται μια αγκαλια να ανασανουν για να ετοιμαστούν για υιοθεσία!

2. Η άλλη περίπτωση που θα χρειαστεί φιλοξενία είναι να μην υπάρχει χώρος να μείνει το σκυλάκι, να ειναι φουλ οι φιλοζωικες, οπότε μέχρι να βρεθεί χώρος το φιλοξενείς ή το αφήνεις να πεθάνει στο κρύο.

Και στις δυο περιπτώσεις δεν είσαι υποχρεωμένος να το φιλοξενείς μέχρι να υιοθετηθεί! Κάποια σκυλάκια κάνουν και 6 μήνες να υιοθετηθούν. Συνηθως τα μικρουλικα σε μεγεθος αλλα και σε ηλικια μεσα σε λιγο καιρο υιοθετουνται! Αγγελιες για τις υιοθεσιες υπάρχουν σε δεκάδες σημεία strayhelp, adespoto.gr, himaira.gr κ άλλα πολλά.

Ειδικα στη 2η περίπτωση η φιλοξενία ειναι απαραίτητη για να μην χάνουμε τα ζώα άδικα στην άσφαλτο...ή στα σκουπίδια...Έστω και λίγες μέρες αν μπορείτε να φιλοξενήσετε ένα σκυλάκι θα προσφέρετε χαρά και ζωή. Μετα θα το πάρει άλλος εθελοντης κοκ μεχρι να υπαρξει μια θεσουλα και για αυτο.

Υπάρχουν παραδείγματα εθελοντών που φιλοξενούν 20 σκυλιά- κάποιοι με δικά τους έξοδα! Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι στο οικονομικό κομμάτι στηρίζονται οι εθελοντες που φιλοξενούν τα ζώα από άλλους εθελοντές που είτε "έχουν", είτε "θέλουν" είτε δεν μπορούν να βοηθήσουν διαφορετικά.

chryssanthoula
26-03-2009, 22:26
ΜΟΡΦΕΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ

1.Φιλοξενια
2.Μεταφορά απο προς καταφυγια/σπίτια/γιατρο/πανσιον κτλ
3.Οικονομική ενίσχυση σε όποιον εθελοντη χρειάζεται ή σε καταφύγια πχ ΚΑΖ
4.Τροφές,φάρμακα, αντικείμενα κτλ
5.Διάδοση των αγγελιών για υιοθεσια !!! ακομα και αυτο μονο του ειναι μια αρχη!
6.Επείγοντα περιστατικά-> εισαι κοντα σε σημειο που μας ανακοίνωσαν οτι χτυπήθηκε σκυλάκι? Ενημερωσε μας για την κατάσταση του και αν δεν μπορείς εσυ να το μεταφέρεις ίσως μπορέσει κάποιος άλλος ή ισως pet taxi!

Σιγουρα δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα αλλά ο καθένας μας από ένα λιθαράκι...

ακομα more info στο fbook και στο γκρουπ ΕΝΩΣΗ ΕΝΕΡΓΩΝ ΦΙΛΟΖΩΩΝ, ACTIVE ANIMAL LOVER'S UNION

chryssanthoula
28-03-2009, 03:53
Να προσθέσω ότι όποιος θέλει να βοήθησει οικονομικά ή με πράξεις μπορεί να ενημερώνεται και στο facebook εδώ (http://www.facebook.com/group.php?gid=30287077142&ref=ts)ΕΝΩΣΗ ΕΝΕΡΓΩΝ ΦΙΛΟΖΩΩΝ, ACTIVE ANIMAL LOVER'S UNION και να γραφτεί μόνο αν θέλει πραγματικά να βοηθήσει.

ChristosG
28-03-2009, 04:34
ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ. Τον κουκλο στις φωτογραφιες τον βρηκα σημερα 27/03/2009 στο Χαλανδρι κοντα στην οδο Υψηλαντη, στο υψος του ζαχαροπλαστειου ΤΕΚΕΡΝΛΗ στην Παπανικολη.Ετρωγε απο τα σκουπιδια και φαινοταν χαμενος.Τον πήγα σε κτηνιατρο. Δεν εχει microchip και η πρωτη κλινικη εικονα ειναι οτι ειναι υγιης και νεαρης ηλικιας. Το πολυ μεχρι 3 ετων.Ειναι πολυ φιλικος και παιχνιδιαρης. Εχει κανει μαθηματα βασικης υπακοης και μπηκε αμεσως στο αυτοκινητο,Ειναι πολυ φιλικος και δινει φιλια σε ολους.Επισης, ηταν πολυ φιλικος με αλλα σκυλια. Αν δεν βρεθει αμεσα ο ιδιοκτητης, αναζηταω φιλοξενια γιατι ειναι δυσκολα αυτη την εποχη για πανσιον και μια υπευθυνη οικογενεια για υιοθεσια. Θα δωθει με συμβολαιο υιοθεσιας και microchip και μονο εντος Αττικης. Τηλ 6976510568 - Άνναhttp://photos-g.ll.facebook.com/photos-ll-snc1/v2561/66/116/572154258/n572154258_1414222_5646680.jpg

Boxer einai to kahmeno, exw 2 to ena idio sxedon :-(

chryssanthoula
28-03-2009, 04:37
εχεις δικιο..τα μπερδεψα με το ρεντ νοουζ που βρεθηκε επισης... ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΚΑΝΕΙΣ?

ChristosG
28-03-2009, 06:36
an htan sto xeri mou tha ta epairna ola. alla oi goneis mou kai me ta 2 pou exoume den tha dexontan kati tetoio

chryssanthoula
31-03-2009, 13:55
http://photos-g.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v376/113/37/1515810573/n1515810573_87230_8709.jpg
Η Μπέλα εμφανίστηκε στην Ηλιούπολη τα Χριστούγεννα του 2003. Γέννησε 5 κουτάβια, στο Πυροφυλάκιο της Ηλιούπολης, τα φροντίσαμε, τα εμβολιάσαμε και τα δώσαμε για υιοθεσία. Αφού την εμβολιάσαμε και τη στειρώσαμε, της βάλαμε microchip και μία μέρα πριν δοθεί για υιοθεσία κάποιος την έκλεψε από το βουνό που ζούσε μήνες, μάλλον για να τη χρησιμοποιήσει για κυνήγι. Ψάξαμε απελπισμένα να τη βρούμε, βάλαμε αγγελίες με αμοιβή, κολλήσαμε παντού αφίσες, αλλά κανένα σημείο ζωής από την Μπέλα. Ενάμισυ χρόνο μετά, την 1η Ιανουαρίου 2006, κάποιος κύριος την μαζέυει, με κίνδυνο της ζωής του, από τη νησίδα στην Εθνική οδό. Το microchip που έχει την φέρνει πίσω σε μας. Εχει κομματιασμένη λεκάνη και εξαρθρωμένα τα δύο πίσω πόδια. Αρχίζει ένας αγώνας δρόμου με χειρουργεία κόστους 1700Ε, φυσιοθεραπεία. Mετά από ένα χρόνο τη σηκώνουμε στα πόδια της. Περπατάει και τρέχει πάλι, αλλά το ένα πίσω πόδι της δεν επανέρχεται στη σωστή του θέση. Εν τούτοις βρίσκεται οικογένεια που την ζητάει για υιοθεσία στη Γερμανία. Στις 9/5/2007 η Μπέλα φεύγει για το Μόναχο. Η Κα Nielsen είναι η νέα της οικογένεια, που την πηγαίνει στους καλύτερους γιατρούς στη Γερμανία και τη φροντίζει σαν να είναι παιδί της. Η Μπέλα δεν έχει να φοβηθεί τίποτα πια!

chryssanthoula
31-03-2009, 13:56
ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΗΝ ΤΟΥ ΓΥΡΝΑΤΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ...δωστε του την ευκαιρια να ΧΑΡΕΙ και να ΖΗΣΕΙ!!!

ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ!!!

MitsMan90
31-03-2009, 18:10
http://photos-a.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2620/203/27/1319003181/n1319003181_30360824_1426745.jpg
Το ποδαρακι του εγινε ετσι μετα απο μολυνση σε τραυμα που του προκαλεσε ασυνειδητος,ο οποιος τον πυροβολησε.

Πόσο καθυστερημένος μπορεί να είναι κάποιος για να κάνει κάτι τέτοιο??

Μόλις είδα αυτη την εικόνα θυμήθηκα αυτον τον πουσταρά (http://www.neolaia.gr/wordpress/index.php/2008/04/09/guillermohabacucvargas/):angryfire

17. Trezegoal
31-03-2009, 18:15
Πόσο καθυστερημένος μπορεί να είναι κάποιος για να κάνει κάτι τέτοιο??

Μόλις είδα αυτη την εικόνα θυμήθηκα αυτον τον πουσταρά (http://www.neolaia.gr/wordpress/index.php/2008/04/09/guillermohabacucvargas/):angryfire

den to ksera ayto poy postares...

ti malakas ti kariolis??????

kai pigainan oi alloi oi vlammenoi oi pseytokoyltoyriarides stin ekthesi kai to koitagan kai den ekanan tpt...

milame gia malakia me epipedo edo pera...

chryssanthoula
31-03-2009, 18:20
exw polla tetoia paradeigmata pou euxaristws na sas ta dwsw alla fobamai oti opoios ta dei den tha ksananoiksei to thread...

chryssanthoula
01-04-2009, 01:18
http://photos-a.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2619/25/82/523249122/n523249122_1610288_848954.jpg
Η ΡΟΖΑ ΜΑΣ Η ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΣΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.
ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΕΠΙΓΩΝΤΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.
ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ
IBAN:GR2801104690000046929646357
ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
Φιλοζωική Ομάδα Σύρου
-----------------EDIT---------------------------------------------
Flora Vlachou
Today at 1:42pm
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ 30 ΑΠΡΙΛΙΟΥ.ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ

chryssanthoula
02-04-2009, 11:57
http://www.adespoto.gr/images/stories/tsirko.JPG

Μια καλοστημένη επιχείρηση που στηρίζεται στην εκμετάλλευση άγριων ζώων.Πίσω όμως απο την όμορφη αυλαία κρύβεται το κέρδος.

Απλά εμπορεύματα στο βωμό της κατανάλωσης. Η σίτιση τους γίνεται πολλές φορές με αδέσποτα, “καθαρίζουν” έτσι άλλωστε και οι δρόμοι της πόλης από τους “κόπρους”...

Η οδύσσεια που περνάνε τα ζώα μεγάλη......τα κυνηγούν, ξεκληρίζοντας πολλές φορές ολόκληρες οικογένειες για την αρπαγή ενός και μόνο νεογνού....βασανίζονται ώστε να ακούν στα τερτίπια του κάθε εκπαιδευτή....μέσω λαθρεμπορίου καταλήγουν σε τσίρκο, εκεί περνούν τη ζωή τους σε κλουβιά, μακρυά από το φυσικό τους περιβάλλον μεταφέρονται από τόπο σε τόπο.

Τα όμορφα θηρία τρελαίνονται,παθαίνουν κατάθλιψη,σακατεύονται ψυχικά και σωματικά,άλλα πεθαίνουν πρόωρα,ενώ άλλα θανατώνονται όταν πια είναι γέρικα και άχρηστα για το σόου,τα ένστικτα τους κατακρεουργούνται.
Και για όλα αυτά νομίζεις πώς δεν έχεις ευθύνη ή συμμετοχή;!; Έχεις τη συνείδηση σου ήσυχη και νίπτεις τας χείρας σου στην αθωότητα; Η αποτρόπαια αυτή διαδικασία του αίσχους που περιγράφετε παραπάνω στηρίζεται σε όλους εσάς,φορείς του ανθρωποκεντρικού πολιτισμού και υπερκαταναλωτές του θεάματος. Η αυτονόητη,ψυχαγωγική για σας και τα παιδιά σας παράσταση αν απογυμνωθεί από την γκλαμουριά του θεάματος και παρουσιαστεί χωρίς μουσική,ποπ κορν, κουρτίνες, λαμπάκια και λαμπιόνια μένει μια στεγνή εικόνα φρίκης. Σε άλλες περιπτώσεις θα στρέφατε αλλού το βλέμμα σας,με φρίκη να διατρέχει το πρόσωπό σας. Αυτό που συμβαίνει είναι έλλειψη κάθε σεβασμού προς άλλες μορφές ζωής και ανθρώπινος εγωισμός. Αν αυτές οι εικόνες σερβίρονταν μέσα από τα πλάνα κάποιας εκπομπής “φιλοζωικών” εταιριών και οργανώσεων θα προκαλούσε, μάλλον, τις ψευδοευαισθησίες σας.

Πόσο απέχει το κολοσσιαίο από την σημερινή πραγματικότητα του τσίρκο;

Έτσι διασκεδάζεται εσείς τα παιδιά σας; ...ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΦΡΙΚΗ.

chryssanthoula
02-04-2009, 15:25
http://www.youtube.com/watch?v=S7QfzhBKVuE

chryssanthoula
02-04-2009, 15:29
http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs029.snc1/2656_64706522369_673452369_1511555_2951737_n.jpght tp://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs032.snc1/2660_1102974223992_1515810573_249985_1211205_n.jpg Βρέθηκε και αναζητεί τον ιδοκτήτη του!

Αρσενικό σπίτς, βρέθηκε στην Ηλιούπολη άσχημα δαγκωμένο από άλλο σκύλο. Έχει βαθύ κόψιμο μέσα στο στόμα του και 3 τρύπες στον πνεύμονα από τα δαγκώματα. Ο μικρός πάλεψε για την ζωή του και βρέθηκε μέσα σε μία λίμνη αίματος να περιμένει το μοιραίο. Αφού το σωματείο μας αποφάσισε ότι του χρειάζεται μία ευκαιρία να ζήσει, αποφάσισε να τον χειρουργήσει. Μετά από πολύωρο χειρουργείο, διορθώθηκαν οι βλάβες στον πνεύμονα και ο μικρός είναι σε στάδιο ανάρρωσης. Ελπίζουμε να βρεθεί η οικογένειά του.

Ζωοφιλική Ένωση Ηλιούπολης: 6976131680
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs008.snc1/2625_1071758926686_1607528054_163370_3342959_n.jpg

Battlemage
02-04-2009, 15:29
http://www.youtube.com/watch?v=S7QfzhBKVuE

ΕΛΕΟΣ!!!!!:angryfire :angryfire :angryfire

chryssanthoula
02-04-2009, 17:57
θα δειτε καποιες αλλαγες-τα σκυλακια προς υιοθεσία θα μεταφερθούν στα πρωτα ~10 ποστ ανα κατηγορίες 1. κουταβια εως 6 μηνων 2. ενηλικα μικροσωμα και 3. ενηλικα μεγαλοσωμα 4 βρεθηκαν 5.χαθηκαν...
Από εδώ και πέρα τα ποστ για καθε νεα αγγελια θα μενουν για ~2 μερες και μετά θα μπαίνουν στις κατηγορίες τους.

chryssanthoula
02-04-2009, 21:42
http://photos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs018.snc1/2640_57000747449_582377449_1439710_8171273_n.jpg
Sos!ΒΡΕΘΗΚΑΝ 12 ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ,ΑΠ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΖΗΣΑΝ ΤΑ 9.
Η ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΩΣ ΤΙΣ 5!

ΑΝΑΖΗΤΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΓΑΤΟΦΙΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ Τ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΚΑΘΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΣΥΧΝΟ ΤΑΙΣΜΑ.
ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ Κ ΜΕ ΕΝΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΕΙΟ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ.

ΤΟ ΤΗΛ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ:
6977 22 73 77

TopGear
02-04-2009, 22:32
Τα γατάκια είναι απίστευτα...Σκέτες λατρείες! :love2: :love2:

//Δυστυχώς δε μπορώ να πάρω κάποιο... :-( :-(

chryssanthoula
02-04-2009, 23:01
An theleis mporeis na boithiseis kai oikonomika. Skeftomai na balw ena koumpara sto tmima mas alla prepei na rwtisw poios einai ypeuthunos gia kati tetoio. an kserete peite mou. An exete palia antikeimena steilte mou minima gia na ta sylleksw... piatakia, loyria, spitakia skulou, koybertes, ktl ktl alla kai: aporrypantika gia ta royxa(gia plusimo twn koybertwn sta katafygia), ampoules, farmaka(rwtiste me poia), xlwrini, trofes kai oti allo pisteyete oti mporei na fanei xrisimo.

ETSI BOHTHATE!!! perimenw ta minimata sas!

John_Kouts
03-04-2009, 02:46
osoi exoun diavasei 2 pragamata gia tin epilektiki ektrofi as doune aythn thn tromeri ereunan tou bbc gia thn skotini pleyra twn pedigree dogs, na tou pesoun ta mallia(panw katw)

mpampoumpimpmpom (http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=44215931)

chryssanthoula
03-04-2009, 18:45
http://photos-g.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2696/190/39/698677001/n698677001_1566310_4614096.jpg

YoMa-Sensei
04-04-2009, 03:55
glikas o smokey ^_^

chryssanthoula
04-04-2009, 06:11
http://photos-h.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2688/226/24/1154458085/n1154458085_30391183_5884931.jpgΕάν είστε ιδιοκτήτης σκύλου που ανήκει στην κατηγορία των λεγόμενων "επιθετικών" άγριων σκύλων και έχετε επίσης μικρό παιδί, παρακαλώ λάβετε το ακόλουθο ως πολύ σοβαρή προειδοποίηση:

Ποτέ μην αφήνετε το σκύλο με το παιδί σας χωρίς επιτήρηση ούτε για μια στιγμή, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.

Ελάχιστα λεπτά αρκούν για να γίνει το κακό.

Και η φωτογραφία είναι η απόδειξη ......

chryssanthoula
04-04-2009, 14:36
Πήγα σήμερα στο καταφύγιο Λαυρίου. Η κατάσταση δεν είναι και τόσο καλή χρειάζεται πολύ τη βοήθεια μας να γίνει καταφύγιο και να μην παραμείνει κοτέτσι όπως το έχουν αφήσει.... read more (http://adespotologio.blogspot.com/2009/02/blog-post_12.html)αν θελετε info στειλτε μου Pm. Δεκτή ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

TonyFlow
04-04-2009, 15:20
osoi exoun diavasei 2 pragamata gia tin epilektiki ektrofi as doune aythn thn tromeri ereunan tou bbc gia thn skotini pleyra twn pedigree dogs, na tou pesoun ta mallia(panw katw)

mpampoumpimpmpom (http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=44215931)

fovero ntokimanter. to eida olokliro kai pragmatika einai poly enhmerotiko kai sokaristiko..... prepei na to doun osoi einai proetoimasmenoi na agorasoun ksyli ratsas....

chryssanthoula
04-04-2009, 15:54
Na min nomizete oti auta einai se alli xwra...akoma na synelthoun ta skulakia apo to ektrofeio twn derbenakiwn!!!! deite edw (http://www.forums.gr/showpost.php?p=825049&postcount=19)

chryssanthoula
06-04-2009, 02:52
http://photos-c.ak.fbcdn.net/photos-ak-sf2p/v360/163/96/1199775199/n1199775199_30137202_3964.jpg
Saying goodbye to a friend:the black dog in this picture was poisoned to death by the authorities in the city of Eskisehir.The brown one stood by it like this and grieved the loss of its friend for days.

Και μετα μου λες οτι δεν εχουν αισθηματα και δεν νιωθουν σαν εμας?

ChristosG
08-04-2009, 06:51
http://photos-c.ak.fbcdn.net/photos-ak-sf2p/v360/163/96/1199775199/n1199775199_30137202_3964.jpg
Saying goodbye to a friend:the black dog in this picture was poisoned to death by the authorities in the city of Eskisehir.The brown one stood by it like this and grieved the loss of its friend for days.

Και μετα μου λες οτι δεν εχουν αισθηματα και δεν νιωθουν σαν εμας?

sou ragizei thn kardia ayth h eikona :-(

chryssanthoula
09-04-2009, 01:52
Η καθαρόαιμη πιτμπουλίνα Μπρούνα εγκαταλείφθηκε έγκυος σε στέγη αδεσπότων. Αν και θύμα ανθρώπινης ανευθυνότητας, είναι ένα πανέμορφο ζώο, εξαιρετικού χαρακτήρα, ευγενική και τρυφερή. Είναι περίπου ενάμισι έτους, στειρωμένη και εμβολιασμένη. 6938117816, http://www.strayshelp.gr/watermark.php?path=images/stories/12-08/bruna-1.jpg

chryssanthoula
14-04-2009, 00:51
http://photos-a.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2702/235/97/734339021/n734339021_1593496_1260137.jpg

Ο κουταβούλης της φωτογραφίας είναι περίπου 5 μηνών και ψάχνει για το δικό του σπιτάκι και για μια οικογένεια με πολλή αγάπη. Βρέθηκε πεταμένος στα σκουπίδια και τώρα φιλοξενείται από μια οικογένεια προσωρινά στο Χορτιάτη Θεσσαλονίκης, θέλει όμως σύντομα να κουνάει την ουρίτσα του και να δίνει φιλάκια στους δικούς του ανθρώπους. Θα γίνει μεσαίου μεγέθους.

Αν ενδιαφέρεστε να χαρίσετε στον κούκλο μια παντοτινή οικογένεια, επικοινωνείστε:
τηλ. 6976980120 και email: st.chatzissava@yahoo.gr

chryssanthoula
15-04-2009, 16:12
http://photos-d.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2705/202/80/573751912/n573751912_2433275_2429430.jpgΒρέθηκε και χαρίζεται ο Bullis. Είναι περίπου 12 μηνών, μαθημένος να ζει μέσα στο σπίτι, υγιής και εμβολιασμένος. Είναι παιχνιδιάρης, λατρεύει την ανθρώπινη παρέα και γνωρίζει ήδη αρκετές βασικές εντολές. Θα δωθεί με microchip & συμβόλαιο υιοθεσίας, εντός Αττικής.
Τηλ. 6978820566, E-mail: anad1000@gmail.com

(Αν γνωρίζετε κάποιον που ενδιαφέρεται, παρακαλώ προωθήστε το μαζί με το κείμενο.
Ευχαριστώ!)

Μαρνηκιώτης
19-04-2009, 02:34
Τα ονόματα πως τα ξέρετε; Σας το λένε τα ίδια τα ζωάκια; Η το γράφει κάπου πάνω τους;

Όλο το θρεντ ήταν γλυκύτατο.:love2:

chryssanthoula
20-04-2009, 21:11
Τα ονόματα πως τα ξέρετε; Σας το λένε τα ίδια τα ζωάκια; Η το γράφει κάπου πάνω τους;

Όλο το θρεντ ήταν γλυκύτατο.:love2:

lol nai mas systinontai... opws episis an kalesete se til aggelias to sikwnei o skulos xxaxaxa

chryssanthoula
20-04-2009, 21:12
ΕΚΤΑΚΤΟ ΓΙΑ ΤΡΙΚΑΛΑ! ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΠΑΝΤΟΥ- ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ ΑΜΕΣΑ!!!!!!!!Χθες στις 4:37 μ.μ.

Όλγα Αβρήλια: Καλο μας πασχα κ λογω ελλειψης χρονου κ ιντερνετ,θα τα πω βιαστικα, μεχρι να επανελθω. παρακαλω να ενεργοποιηθει η ομαδα με τα αδεσποτα τρικαλων.!!!! Φιλοι που κανουν εκει πασχα,εμαθαν για ενα σκουπιδοτοπο, καπου κοντα στο χωριο Διαλεκτο η δεν ξερω αν καταλαβαν καλα, οπου εχουν πεταξει αδεσποτα που μεγαλωσαν μεσα στα σκουπιδια κ τωρα, επειδη ενοχλουνται κ τα....φοβουνται, ετοιμαζουν την εκτελεση τους!!!!

Οιι νταηδες των τρικαλων, ετοιμαζουν τις καραμπινες τους για την μαζικη εκτελεση....Το εχουν λεει ξανακανει....γεμιζει ο τοπος αιματα κ κουφαρια...κι οι πολιτισμενοι αυτοι συνανθρωποι μας εκτελουν τα ζωα μπροστα στα ματια των παιδιων τους... Σας ικετευω, στο ονομα τουτης της γιορτης της αγαπης, ας ενεργοποιηθει οποιος μπορει....

Ήδη κανω τηλεφωνα κι ενεργοποιω φορεις, θελω να γινει γνωστη η κτηνωδια που χρονια γινεται εκει....ας πανε κατοικοι να υιοθετησουν, φορεις η φιλοζωικες...τα καναλια...οχι στην εκατομβη των θυματων σκυλων επιδη ειχαν την ατυχια να γεννηθουν στη περιοχη των τρικαλων.....θα επανελθω με πιο πολλες πληροφοριες...δυστυχως κι εγω λειπω κ δεν εχω ιντερνετ οποτε το θελω....Πειτε το σ ολη την Ελλαδα κ το κοσμο.......

dj Skoplus
20-04-2009, 21:14
xrysanthoula mhn peraseis apo ethnikh odo autes tis meres o,ti skuli phge na perasei to dromo to petyxan

edw vevaia sthn eutheia oi malakes kai peftan stis xaradres ta skulia den tha petuxainan?

chryssanthoula
20-04-2009, 21:24
xrysanthoula mhn peraseis apo ethnikh odo autes tis meres o,ti skuli phge na perasei to dromo to petyxan

edw vevaia sthn eutheia oi malakes kai peftan stis xaradres ta skulia den tha petuxainan?

Ta adespota stin ethniki mporoun na prokalesoun megales zimies... Hmoun martyras se 2 troxaia apo thauma den skotwthikan oi anthrwpoi gia na apofygoun to skuli... Gia ayto to logo den prepei kai den mporoyn na epibiwsoun ekei eksw!
Steirwste tis skulitses sas, diamarturitheite stous dimous sas (einai upoxrewmenoi na sullegoun ta adespota), filokseniste/uiothetiste ena adespoto. MONO etsi tha meiwthoyn oi apwleies kai apo tis dyo meries kai tha lythei to problima me ta adespota.

dj Skoplus
22-04-2009, 21:04
xarizontai neogennhta mikra gatoulinia

diafora xrwmata:p (einai mpolika)

opoios psinetai na parei kanena mou leei

chryssanthoula
27-04-2009, 17:14
http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs018.snc1/3005_1148065584749_1320852173_30376495_7193674_n.j pg

ΝΕΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΚΥΛΟΥ ΣΤΗΝ ΛΕΣΒΟ
Στις 21-4-2009, ουρλιαξε παλι ο κακομοιρος ο Προμηθεας. Ουτε 1 ετους δεν ειναι και εχει δηλητηριαστει 2 φορες, εχει χτυπηθει απο αυτοκινητο, εχει χτυπηθει απο τους κατοικους της Σκαλας Καλλονης κατ'επαναληψη. Αυτη τη φορα του ριξανε οξυ στο προσωπο. Βρισκεται στην αγκαλια της Κιβωτου και ψαχνει απεγνωσμενα για σπιτι, μετα την θεραπεια του. Παρακαλω , βοηθηστε τον.

MitsMan90
28-04-2009, 16:41
http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs018.snc1/3005_1148065584749_1320852173_30376495_7193674_n.j pg

ΝΕΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΚΥΛΟΥ ΣΤΗΝ ΛΕΣΒΟ
Στις 21-4-2009, ουρλιαξε παλι ο κακομοιρος ο Προμηθεας. Ουτε 1 ετους δεν ειναι και εχει δηλητηριαστει 2 φορες, εχει χτυπηθει απο αυτοκινητο, εχει χτυπηθει απο τους κατοικους της Σκαλας Καλλονης κατ'επαναληψη. Αυτη τη φορα του ριξανε οξυ στο προσωπο. Βρισκεται στην αγκαλια της Κιβωτου και ψαχνει απεγνωσμενα για σπιτι, μετα την θεραπεια του. Παρακαλω , βοηθηστε τον.

Γαμώ το σπίτι τους τα καριόλια τι τους έφταιξε το ζωάκι?Άντε στο διάολο γαμημένοι:angryfire

chryssanthoula
28-04-2009, 16:46
http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs018.snc1/3005_1150587407793_1320852173_30384173_2706989_n.j pg

Ευτυχως δεν επηρεαστηκε η ορασή του...περιμενουμε νεα για το αυτακι του που πιθανον να το χασει...

chryssanthoula
28-04-2009, 16:48
http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs014.snc1/2949_1118959423612_1515810573_282791_3178411_n.jpg

απο ζωοφιλικη ηλιουπολης:

ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΟΥ ΠΑΠΟΥ
Μεγάλη Πέμπτη το βράδυ τον έδεσαν σε παγκάκι στην Πλατεία Βυζαντίου. Γέρος και ετοιμοθάνατος. Βλέπεις έπρεπε να φύγουν για το χωριό να περάσουν τις Αγιες ημέρες του Πάσχα. Ο σκύλος πέθαινε αλλά δεν τους ένοιαζε. Τον εγκατέλειψαν όπως πετάν ένα σκουπίδι. Τον έδεσαν κιόλας να μην μπορει να απομακρυνθεί, να μη μπορεί να πιεί νερό. Να πεθάνει αβοήθητος μέσα στον ήλιο. Ξέχασαν ότι επί 15 χρόνια ήταν ο φίλος, ο φύλακας, ο σύντροφος τους. Δεν είχαν καν το ήθος και την ευπρέπεια να του δώσουν έναν αξιοπρεπή θάνατο. Να τον κοιμήσουν, αφού το τέλος ήταν πια τόσο κοντά.... Μεγάλη Παρασκευή, μία κυρία ειδοποίησε το σωματείο μας. Η Ελένη Χρηστάρα απάντησε στην κλήση και έτρεξε αμέσως. Δεν δίστασε να τον πάρει στην αγκαλιά της κι ας ήταν λερωμένος, κι ας φορούσε τα κλά της γιατί ήταν στο μαγαζί της. Τον πήρε στην αγκαλιά της και τον πήγε σπίτι της. Δεν μπόρεσε να βρεί κτηνίατρο να λυτρώσει το άτυχο ζωντανό μιά ώρα αρχίτερα. Εμεινε δίπλα του όμως μέχρι που έκλεισε τα μάτια του στην αγκαλιά της, ξημερώματα την Κυριακή του Πάσχα. Εύχομαι σ'αυτούς που τον άφησαν, από την καρδιά μου, να τους δώσει ο Θεός τον ίδιο θάνατο. Οταν θα πλησιάζει η ώρα τους, να τους βρεί ο Χάρος, εγκαταλειμένους όπως το άτυχο ζωντανό. Να μην είναι δίπλα τους ούτε τα παιδιά τους, ούτε κανείς. Μήπως τότε καταλάβουν........

chryssanthoula
28-04-2009, 16:49
προσοχη μην ανοιξετε τη φωτο αν δεν αντεχετε

http://photos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs014.snc1/2949_1118955583516_1515810573_282790_3315250_n.jpg

Aκόμα ένα θύμα κάποιου άρρωστου συμπατριώτη μας. Είχε τυλίξει καλώδια στον λαιμό ένός σκυλάκου και βρέθηκε σε αυτήν την κατάσταση. Για καλή του τύχη όμως βρέθηκe από έναν Άγγλο, ο οποίος διαμένει στην Ελλάδα και ο οποίος τον υοθέτησε και έγινε ο 7ος σκύλος ο οποίος έσωσε από τον δρόμο.

chryssanthoula
28-04-2009, 17:00
http://paratrixa.skai.gr/default.asp?pid=15&vdID=201
δειτε την ιστορία του Brave στο παρατρίχα. Αλλο ένα κακοποιημένο σκυλάκι...

http://www.youtube.com/watch?v=3l0CdYo7wjs
κι όπως σχολιάζει και κάποιος "ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΤΙ Η ΑΧΑΡΗΣΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ."

ChristosG
29-04-2009, 03:45
Ρε παιδια, συγνωμη για αυτο που θα πω, αλλα για τα ζωακια που εχουν βασανιστει, αντι να ψαχνετε για να τους βρειτε σπιτι, δεν μπορει να τους γινει ευθανασια? Το ζωακι αν ειναι καμμενο, τυφλο, κατακρεουργημενο, ε κανε του μια ευθανασια να ησυχασει να ξεκουραστει επιτελους το καημενο, τουλαχιστον η ευθανασια ειναι ανωδυνος τροπος θανατωσης :-(

ChristosG
29-04-2009, 03:48
φλειμ: θα ηθελα να βρισκομουν σε εναν κλεισμενο μικρο χωρο, με εναν-εναν με αυτους τους αδυσωπητους που τα κανουν ετσι τα ζωα και να τους βασανιζα ετσι οπως εκαναν κι αυτοι. τους αξιζει να βασανιστουν κι αυτοι ετσι οπως βασανισαν

HaNNiBoT
29-04-2009, 15:04

http://photos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs014.snc1/2949_1118955583516_1515810573_282790_3315250_n.jpg

Aκόμα ένα θύμα κάποιου άρρωστου συμπατριώτη μας. Είχε τυλίξει καλώδια στον λαιμό ένός σκυλάκου και βρέθηκε σε αυτήν την κατάσταση. Για καλή του τύχη όμως βρέθηκe από έναν Άγγλο, ο οποίος διαμένει στην Ελλάδα και ο οποίος τον υοθέτησε και έγινε ο 7ος σκύλος ο οποίος έσωσε από τον δρόμο.

pou na tou pe8anei oli i oikogeneia,einai dunaton?
se idruma prepei na tus kleisun autous

understracker
29-04-2009, 15:08

Σύρμα για μπάλες τριφύλλι είναι όχι καλώδιο.

chryssanthoula
29-04-2009, 16:36
Ρε παιδια, συγνωμη για αυτο που θα πω, αλλα για τα ζωακια που εχουν βασανιστει, αντι να ψαχνετε για να τους βρειτε σπιτι, δεν μπορει να τους γινει ευθανασια? Το ζωακι αν ειναι καμμενο, τυφλο, κατακρεουργημενο, ε κανε του μια ευθανασια να ησυχασει να ξεκουραστει επιτελους το καημενο, τουλαχιστον η ευθανασια ειναι ανωδυνος τροπος θανατωσης :-(

Xristo ton eides ton brave? An ton eblepes sto potami sumfwna me ti logiki sou eprepe na to skotwsoume.. To skulaki einai mia xara twra gt na toy sterisoume ti zwi? Den eimaste theoi!
Edw anthrwpoi einai teleiwmenoi kai tous kratame sti zwi me nyxia kai me dontia!! Den nomizeis oti xrwstame ena "sugnwmi" EIDIKA se ayta ta skulia pou upeferan eksaitias mas? Pisteyw oti o monos tropos gia ayto to sygnwmi einai na ta kratisoume sti zwi kai na tous dwsoume ligi agapi...etsi apla...Aytos einai o tropos na ksekourastei to zwntano!!!

ChristosG
30-04-2009, 13:32
Ok to idaniko ayto einai (kai lew idaniko giati xreiazetai xrhmata xrono kai anthrwpous me ypomonh) meta omws vrisketai kaneis na to parei to zwaki? An oxi, ti ginetai meta?

Alan Don
30-04-2009, 15:06
ΛΟΙΠΟΝ χαριζονται σκυλακια ....!!
ειναι τριων ημερων οποτε θα δωθουν μολις κλεισουν διμηνο

ειναι 8 σε διαφορα χρωματα ασπρο-καφε -μαυρο... απο μαμα ημιαιμη και μπαμπα γκριφον κανισ

δειχνουν υγιεστατα και θα ιειναι μικρο-μεσαιου μεγεθους

θα ερθει φωτο σε λιγο τηλεφωνο

Kωνσταντινος 6977 986 432
Ελλη 6974 677 000

chryssanthoula
30-04-2009, 18:30
Ok to idaniko ayto einai (kai lew idaniko giati xreiazetai xrhmata xrono kai anthrwpous me ypomonh) meta omws vrisketai kaneis na to parei to zwaki? An oxi, ti ginetai meta?

An den to filoksenisei kapoios menei se katafygio mazi me ta alla skulakia...

chryssanthoula
02-05-2009, 01:59
http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs028.snc1/3160_75757364122_523249122_1740019_6869106_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=1740019&id=523249122&subject=30287077142&ref=share)
ΕΠΕΙΓΟΝ!!
Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΜΑΣ ΕΠΑΘΕ ΕΜΦΡΑΓΜΑ, ΕΜΕΙΝΕ ΑΝΑΠΗΡΟΣ. Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΡΙΣΙΜΗ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ, ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΓΕ ΠΟΛΥ ΒΛΕΠΕΤΕ! ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, 9 ΜΕΓΑΛΑ ΣΚΥΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ 5 ΚΟΥΤΑΒΑΚΙΑ! ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΜΙΑΙΜΑ ΠΙΤ-ΜΠΟΥΛΑΚΙΑ, ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΑ, ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΤΩΡΑ;; ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΦΑΓΑΚΙ;; ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ! ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ, ΜΑΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;; ΖΗΤΑΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!
6944-200 551

MitsMan90
02-05-2009, 03:22
Η ομάδα του Adespoto.gr δημιούργησε μια πρωτοποριακή,νέα υπηρεσία, για τη βοήθεια των αδέσποτων φίλων μας και όχι μόνο.
Η πρώτη γραμμή επικοινωνίας στην Ελλάδα, για τους ζωόφιλους και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν είναι γεγονός!
Για να καταγγείλετε, για να ρωτήσετε, για να μας πείτε τη γνώμη σας ή κάποια απορία σας, για να μας προτείνετε να παρουσιάσουμε ένα θέμα που πιστεύετε ότι έχει ενδιαφέρον, για να ζητήσετε συμβουλές για το ζώο σας ή κάποιο αδέσποτο και ... ό,τι άλλο έχετε στο μυαλό σας, το Adespoto.gr σας ακούει!

Εσείς απλά μιλήστε μας!

Καλέστε όλο το 24ωρο στο 211 800 2009 και αφήστε το μήνυμά σας.

Εμείς θα ασχοληθούμε με το θέμα είτε δημοσιεύοντάς το, αν αυτό χρειάζεται, είτε δίνοντας σας την απάντηση που χρειάζεστε!

(απο adespoto.gr)

chryssanthoula
05-05-2009, 01:09
http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs007.snc1/4169_78545733434_587578434_1886436_3915413_n.jpg

ΤΗ ΒΡΗΚΑΜΕ!!!!!!

ΚΑΤΕΠΕΙΓΩΝ!!! ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΕΧΑΣΑ ΜΙΑ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΗΜΙΑΙΜΗ, ΚΑΦΕ, ΜΕ ΚΟΝΤΟ ΤΡΙΧΩΜΑ, ΟΝΟΜΑ ΑΘΗ. ΦΟΡΑΕΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΤΗΝ ΕΧΑΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ. ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 6947206291
ΕΛΕΝΑ ΑΡΕΤΑΚΗ
ΜΕΛΟΣ ΖΩΟΦΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

I SKYLITSA FORAEI PRASINO LOURAKI ME ROZ TAYTOTITA

στις 7:05 μ.μ. 04 ΜαΐουΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΟΝΤΑ 13:00 ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΔΕΙ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΦΙΣΕΣ Η ΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΗΝ ΖΩΟΦΙΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ .

chryssanthoula
05-05-2009, 02:22
http://www.strayshelp.gr/images/stories/04-09/kirki5.jpg
Η Κίρκη ''χάθηκε'' όπως μας είπαν οι άνθρωποι που την είχαν υιοθετήσει,
υποτίθεται στη Ν.Φιλαδέλφεια όμως μετά από δημοσίευση αγγελιών την έχουν δει αρκετοί άνθρωποι
στο Σύνταγμα,στο κέντρο της Αθήνας.
Λάβαμε και φωτογραφία και ήταν η Κίρκη όμως δυστυχώς κανείς δεν την έπιασε για να την πάρουμε πίσω!

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΑΝ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ ΠΙΑΣΤΕ ΤΗΝ,είναι φιλική,πολύ καλή,δεν δαγκώνει
ΚΑΙ ΚΑΛΕΣΤΕ ΜΑΣ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ!!!
6972304013

chryssanthoula
05-05-2009, 02:44
good news...

http://profile.ak.facebook.com/object3/1126/37/n57381829519_4281.jpg

ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΟΒ! ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

Διαβάστε την ιστορία του
Με λένε ΒΟΒ. Είμαι ημίαιμο Μπούλ Τεριέ. Λένε ότι είμαι όμορφος, ήσυχος, υπάκουος και αξιαγάπητος. Αγαπώ τους ανθρώπους, παρ΄ όλο ότι με έχουν απαρνηθεί 5 φορές.
Ο πρώτος που με πήρε, 8 μηνών, με έφερε πίσω στο Σύλλογο που με προστατεύει, γιατί θα έφευγε γιά πολλούς μήνες ταξείδι με τη δουλειά του και δε μπορούσε πιά να με έχει.
Ο δεύτερος ήταν ένας ευγενικός νεαρός, αλλά η μητέρα του δεν ήθελε την ευθύνη μου.
Ο τρίτος με έφερε πίσω γιατί δεν ήμουν άγριος.
Μετά με υιοθέτησαν 2 κοπέλλες, που μου φάνηκαν καλές. Είχαν και άλλα σκυλάκια, που δε με χώνευαν και ήταν άγρια μαζί μου. Οι κοπέλλες, χωρίς να σκεφθούν ότι θα μπορούσαν, αφού δε με ήθελαν, να με δώσουν πίσω στο Σύλλογό μου και αφού γιά 2 περίπου μήνες, έλεγαν στις κυρίες του Συλλόγου, ψέμματα, ότι ακόμη ζούσα στο σπίτι τους, χαρούμενος και ευτυχισμένος, με χάρισαν σε ένα φίλο τους, ο οποίος πίστευε, μάλλον, ότι θα μπορούσα να του φέρω πολλά κέρδη, όμως δεν ήμουνα φαίνεται τόσο άγριος όσο θα ήθελε και με πέταξε στο δρόμο.
Περιπλανήθηκα πολύ καιρό, φοβισμένος, χωρίς να μπορώ να βρώ τροφή, γιατί δεν είμαι αλητάκος και θρασύς.
Κάθε μέρα που περνούσε ένοιωθα τις δυνάμεις μου να με εγκαταλείπουν, δε μπορούσα σχεδόν να περπατήσω. Ετσι δε πρόλαβα να αποφύγω ένα αυτοκίνητο, που με χτύπησε και με εγκατέλειψε.
Πως ήθελα να με είχε σκοτώσει, να γλύτωνα από τη ταλαιπωρία, τον αργό θάνατο από πείνα και από έλλειψη φροντίδας και αγάπης.
Μες την ατυχία μου στάθηκα τυχερός, είπαν αυτοί που με μαζέψανε από την άσφαλτο, γιατί φορούσα τη κονκάρδα του Συλλόγου με το τηλέφωνό τους. Και έτσι, ξαφνικά είδα τα γλυκά και αγαπημένα πρόσωπα των κυριών που με προστάτευαν, να σκύβουν από πάνω μου, άκουσα ξανά τα γλυκόλογά τους, με πήραν αγκαλιά και επί τέλους, ένοιωσα ασφαλής. Τώρα πιά μπορούσα να κοιμηθώ, χωρίς να φοβάμαι.
Όμως ήμουν ένας κινούμενος σκελετός και χρειάστηκε αρκετός καιρός γιά να ξαναγίνω όπως πριν.
Μα τι λέω! Ποτέ δε θα ξαναγίνω όπως πριν, γιατί το αυτοκίνητο που με χτύπησε μου δημιούργησε σοβαρής μορφής διαφραγματοκήλη, που δυσκολεύει την αναπνοή μου.
Οι γιατροί είπαν ότι θα μπορούσα να χειρουργηθώ σε ειδικό, με πιθανότητες 50-50 να επιβιώσω του χειρουργείου. Η να μείνω όπως είμαι, κοντά σε μιά οικογένεια που θα με αγαπήσει γιά τον υπέροχο χαρακτήρα μου με προίκα τη διαφραγματοκήλη μου και όσο ζήσω, που αυτό με πολλή αγάπη, χάδια και φροντίδα, θα μπορούσε να είναι πολλά χρόνια.
Μη με ξεχάσετε. Βρείτε μου μιά οικογένεια που δε θα με εγκεταλείψει, γιατί δε θα το αντέξω ξανά.
Δεν είμαι φύλακας σπουδαίος. Ξέρω όμως να αγαπώ. Και αν με επιλέξετε γιά σκυλάκι σας, θα είμαι διπλά, ευγνώμων και αφοσιωμένος με όλη μου τη ψυχή στη καινούργια μου οικογένεια.
Σας ευχαριστώ.
ΒΟΒ.

chryssanthoula
05-05-2009, 03:07
Θυμαστε τον Ρεξ?

Ειναι το σκυλακι με Εκφυλιστική Μυελοπάθεια (το αντίστοιχο της Σκλήρυνσης Κατά Πλάκας των ανθρώπων)!
Το οποιο μετα απο υπερμαχες προσπαθειες των ατομων που τον περιεθαλψαν, κ φιλοξενησαν, ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση, οχι οτι θα γινει καλα, αλλα μπορει να ζησει ανθρωπινα.
Αυτο το σκυλακι δεν εχει δυνατοτητες υιοθεσιας στην Ελλαδα, κ θελει ειδικη φροντιδα, για να ζησει οσο το δυνατον αξιοπρεπεστερα μπορει, κ εχει θεληση για να ζησει, k ζητησαμε υιοθεσια στο εξωτερικο, κ βρηκαμε!!!!!!!!!!! μια κοπελα που ειναι κ ειδικη σε σκυλακια,τεχνικη βοηθος κτηνιατρου στον Καναδα!!!!
οτι καλυτερο για το Ρεξ...... τα κοριτσια που τον περιθαλπτουν, κ φιλοξενουν, εχουν ηδη μαζεψει μερος του εισητηριου του, χρειαζονται ομως ακομα 400 ευρω, για να παει ο Ρεξ μας στο νεο του σπιτι, ελπιζουμε στην οποια βοηθεια μπορειτε να δωσετε, για να εχει μια ελπιδα ζωης, αυτο το υπεροχο πλασμα, που αδικηθηκε απο τη φυση κ τους ανθρωπους....
οποιος θελει να βοηθησει ας απικοινωνησει με την Μαρινα Ντικα, στο : mntik@physics.auth.gr

http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs039.snc1/3333_70836699173_676734173_1506084_1007643_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=1506084&op=1&view=all&subj=70844054710&aid=-1&oid=70844054710&id=676734173)

O rex einai kanada kai eyxaristei olous osous boithisan sto taksidi toy gia ti nea tou mama i opoia einai polu polu kali :)

chryssanthoula
05-05-2009, 18:01
http://photos-f.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2670/226/24/1154458085/n1154458085_30386301_4738196.jpg

chryssanthoula
06-05-2009, 23:15
TetaΡΤΗ 20.ΜΑΙΟΥ 10 ΠΡΩΙ:ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ!
Κοινοποίηση
Σήμερα στις 10:44 π.μ.
Τεταρτη 20.5.09,ωρα 10 το πρωι :Η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή Ζωοφιλικών Συλλόγων καλεί όλους τους πολίτες σε συγκέντρωση-εκδήλωση έξω απο το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Αχαρνών 2, Πλ.Βάθης για το θέμα των χιλιάδων κακοποιήσεων, δηλητηριάσεων και δολοφονιών των ζώων γενικά στην χώρα μας, τόσο των ζώων συντροφιάς, όσο και των ζώων της άγριας ζωής, των πουλιών κατά την κυνηγετική περίοδο, των παραγωγικών ζώων, των ζώων στα τσίρκο .
Στην εκδήλωση θα κληθούν να παραστούν τα ελληνικά και ξένα ΜΜΕ, θα επιδοθεί ψήφισμα στον υπουργό κ. Χατζηγάκη, τον οποίο θα καλέσουμε να εξαγγείλει άμεσα μέτρα για την προστασία και τα δικαιώματα των ζώων, μετά και την θετική στάση του κατά τις συναντήσεις που είχε με συλλόγους και φορείς προστασίας ζώων.
Καλούμε όλους τους πολίτες να διατρανώσουν την θέλησή τους να μπεί τέρμα επιτέλους στην μαύρη αυτή σελίδα της ιστορίας της σύγχρονης Ελλάδας και να διεκδικήσουν δυναμικά και αποφασιστικά απο την Πολιτεία την επίλυση του προβλήματος.
Η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή δημιουργήθηκε πριν λίγους μήνες, μέχρι στιγμής απηχεί τις απόψεις εκατο περίπου ζωοφιλικών συλλόγων και σκοπό έχει των συντονισμό των προσπαθειών, την ανάδειξη των προβλημάτων των ζώων στην χώρα μας και την πίεση προς την Πολιτεία να πάρει άμεσα, αποφασιστικά και ουσιαστικά μέτρα για την επίλυση των προβλημάτων των ζώων γενικά στην χώρα μας.
τηλ επικ.6976489349//6945593988//6979913007//6972004963//

Π Ρ Ε Π ΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Ο Λ Ο Ι ΕΚΕΙ.!
Π Ρ Ε Π Ε Ι ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Π Ο Λ Λ Ο Ι ..!

ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΝΤΟΥ..!!

Alan Don
07-05-2009, 17:08
ΛΟΙΠΟΝ χαριζονται σκυλακια ....!!
ειναι τριων ημερων οποτε θα δωθουν μολις κλεισουν διμηνο

ειναι 8 σε διαφορα χρωματα ασπρο-καφε -μαυρο... απο μαμα ημιαιμη και μπαμπα γκριφον κανισ

δειχνουν υγιεστατα και θα ιειναι μικρο-μεσαιου μεγεθους

θα ερθει φωτο σε λιγο τηλεφωνο

Kωνσταντινος 6977 986 432
Ελλη 6974 677 000

chryssanthoula
11-05-2009, 18:00
Αναδημοσίευση από το ourdogs.gr!!!

25 Απρ 2009, 02:51
Γραφτήκαμε με τον άντρα μου στο καταπληκτικό forum σας πριν 1 εβδομάδα, Μ. Πέμπτη βράδυ, όταν φτάνοντας στα Πολιτικά Ευβοίας για Πάσχα βρήκαμε μια ψυχή να σέρνεται ετοιμοθάνατη, σκελετωμένη στην άκρη του κατασκότεινου επαρχιακού δρόμου… Δεν αντέξαμε να την αφήσουμε να ακολουθήσει τη μοίρα που κάποιοι είχαν αποφασίσει για εκείνη. Την είπαμε Πατσαβούρα. Ήταν τρομαγμένη και λίγο επιφυλακτική μαζί μας, αλλά μπήκε αδιαμαρτύρητα σ’ ένα χαρτόκουτο και φτάσαμε στο εξοχικό. Της βάλαμε φαγητό, το μύριζε, το πάλευε, αλλά ήταν αδύνατον να φάει έστω και μια μπουκιά.

Μ. Παρασκευή πρωί βρήκαμε έναν κτηνίατρο στα Ψαχνά, που είχε την καλοσύνη να πάει στο ιατρείο του και να δει το ταλαίπωρο ζωάκι. Μας είπε ότι είναι Κανίς, είναι 3-4 ετών και δεν φάνηκε πολύ αισιόδοξος όταν την έβαλε στη ζυγαριά και διαπίστωσε ότι ζύγιζε 1,5 κιλό… Της πήρε αίμα να κάνει τεστ για 4 σοβαρές αρρώστιες (τύφο, μόρβα και κάποια άλλα που δεν ξέρω) και όσο περιμέναμε τα αποτελέσματα εξέτασε το στόμα της, το οποίο ήταν μια πληγή σκέτη.

Όταν 20 λεπτά μετά βγήκαν αρνητικά όλα τα τεστ δεν το πίστευε κανείς μας: το ζωάκι δεν είχε καμία από αυτές τις αρρώστιες! Αποφασίσαμε ότι η Πατσαβούρα ΘΑ ΖΗΣΕΙ. Την κούρεψε πρόχειρα και την ψέκασε, γιατί ήταν σαν αφάνα, δεν μπορούσε ούτε να δει από τα μαλλιά και είχε μαζέψει όσα τσιμπούρια κυκλοφορούσαν σε ακτίνα 50 χιλιομέτρων. Επικεντρωθήκαμε στο στόμα, η γλώσσα της ήταν πολύ σοβαρά μολυσμένη. Της έκανε διάφορες ενέσεις, αντιβιοτικά, ούτε που θυμάμαι, πήραμε μια σακούλα φάρμακα και γυρίσαμε στα Πολιτικά, ελπίζοντας…

Μ. Σάββατο, άρχισε να χαζο-τρώει καταπίνοντας αμάσητες μπουκιές κρεατάκι και γιαούρτι. Την Κυριακή έτρεχε χαρούμενη γύρω-γύρω από όλους τους καλεσμένους του Πασχαλινού τραπεζιού! Έφαγε 2 πιάτα λιωμένο αρνί εκείνη τη μέρα! Τρίτη πρωί μπήκε μόνη της στο αυτοκίνητο χαρούμενη, ξάπλωσε στα πόδια μου και κάπως έτσι γυρίσαμε στην Αθήνα. Το απόγευμα της ίδιας μέρας, αφού βολεύτηκε στο καινούριο της σπίτι και έφαγε καλά-καλά, προσέξαμε ότι κάτι κρεμόταν από το στοματάκι της και πηγαίνοντας να την σκουπίσουμε είδαμε ότι ήταν ένα κομμάτι από τη γλώσσα της…

Τετάρτη μετά το γραφείο την πήγαμε σε μια γιατρό που μας σύστησαν για πολύ δύσκολα περιστατικά βασανισμένων ζώων. Εμείς έχουμε μια κτηνίατρο στη γειτονιά που πηγαίνουμε τις 2 γάτες μας (αδέσποτες τις μαζέψαμε κι αυτές τις φουκαριάρες), αλλά εδώ χρειαζόμασταν την εμπειρία ενός ανθρώπου που έχουν δεν πολλά τα μάτια του. Τη ζύγισε και πανηγυρίσαμε όλοι μαζί το γεγονός ότι έφτασε 2,2 κιλά σε μόλις 6 μέρες! Και τότε της άνοιξε το στόμα και διαπίστωσε ότι η γλώσσα της είχε αρχίσει να σαπίζει. Αυτό που είχαμε δει την προηγούμενη μέρα ήταν νεκρός ιστός που απλά της έπεφτε από το στόμα. Είχαμε όμως αποφασίσει ότι η Πατσαβούρα ΘΑ ΖΗΣΕΙ.

Η γιατρός της έβαλε ορό για να ενυδατωθεί (παρόλο που το ζωάκι έχει βρει τρόπο να τρώει το λιωμένο φαγητό αμάσητο, η κατεστραμμένη γλωσσίτσα της δεν της επιτρέπει να πιει νερό), και της πήρε αίμα για να διαπιστώσει σε τι κατάσταση βρίσκονται τα ζωτικά της όργανα και για να εξακριβώσει αν η τοξική ουσία που της κατέστρεφε τη γλώσσα είχε περάσει στο υπόλοιπο σώμα της. Στο μεταξύ η Πατσαβούρα μας μέσα στην καλή χαρά, τρώει το κοτοπουλάκι της, κατουριέται από τη χαρά της (κυριολεκτικά) μόλις με δει και ζει για να κοιμάται στην αγκαλιά μου, να της χαϊδεύω το κεφαλάκι και να της μιλάω τρυφερά.

Χθες το βράδυ μάθαμε από τις αιματολογικές εξετάσεις ότι η τοξική ουσία έχει προσβάλει τον μυελό τον οστών και της καταστρέφει σιγά-σιγά το αίμα.

Σήμερα η γιατρός (που είναι ο πιο απίθανος άνθρωπος που έχουμε γνωρίσει και κλαίει μέσα της σιωπηλά για τη σκληρή μοίρα αυτού του ζώου αλλά δεν το βάζει κάτω και συνεχίζει να παλεύει μαζί μας) της έκανε μια επέμβαση στη γλωσσίτσα, που τη βρήκε μάλιστα κάπως καλύτερα, αλλά μας εξήγησε ότι το στόμα είναι το λιγότερο που πρέπει να μας ανησυχεί αυτή τη στιγμή. Ξεκινήσαμε μια εξειδικευμένη αγωγή μήπως καταφέρουμε να αφυπνίσουμε τον μυελό των οστών και αναστρέψουμε την κατάσταση. Στο μεταξύ η Πατσαβούρα μας είναι τόσο ευτυχισμένη και ζωηρή που δεν μπορείς παρά να θαυμάσεις τη μεγάλη ψυχή αυτού του ζώου, δεν μπορείς να πιστέψεις ότι…

Σε 10 μέρες θα κάνουμε ξανά αιματολογικές εξετάσεις να δούμε αν η αγωγή που κάνουμε θα μας φέρει κάποιο ελπιδοφόρο αποτέλεσμα. Μέχρι τότε, σας παρακαλώ όλους να προσευχηθείτε μαζί μας. Η Πατσαβούρα είναι μαχητής και πρέπει ΝΑ ΖΗΣΕΙ.

05 Μάιος 2009, 23:21
Ξέρω ότι πολλοί περιμένετε μαζί μας με αγωνία τα αποτελέσματα, αλλά για να μην παρατείνω άδικα την αναμονή θα τα έχουμε την Πέμπτη το πρωί, γιατί χθες συνέβη ένα έκτακτο περιστατικό στο γιατρό και δεν μπόρεσε να τη δει και πήγαμε σήμερα.

Η γλώσσα μας είναι στα ίδια (πάντως όχι χειρότερα), αλλά μας ξαναεξήγησε ότι πρέπει να λύσουμε το άλλο πρόβλημά μας πρώτα και μετά - πρώτα ο Θεός - να κάνουμε ξανά εγχείρηση στη γλώσσα. Στην κατάσταση που είναι το αίμα της δεν μπορεί να αντέξει ολική νάρκωση, αλλά η γλώσσα είναι και το τελευταίο που θα πρέπει να μας ανησυχεί...

Τα "καλά" σενάρια που περιμένουμε είναι από βελτίωση στους δείκτες, μέχρι σταθεροποίηση, μέχρι ακόμα-ακόμα και μικρή επιδείνωση, γιατί όλα αυτά τα ενδεχόμενα σημαίνουν ότι ο μυελός των οστών παράγει αίμα, έστω και λίγο ή κακό... Μεγάλη επιδείνωση στους δείκτες σημαίνει ότι έχει απλαστική αναιμία, δεν παράγει δηλαδή καθόλου αίμα και μόνο "τρώει μόνο από τα έτοιμα", τα οποία κάποια στιγμή θα τελειώσουν.

Το γεγονός ότι είναι αρκετά ζωηρή και ορεξάτη μας είπε ότι σε αυτή τη φάση δεν είναι ένδειξη για το αν έχει βελτιωθεί το αίμα της, γιατί πρέπει να πέσουν οι δείκτες από ένα σημείο και κάτω για να αρχίσει να δείχνει ξεκάθαρα κάποια κόπωση. Είναι πολύ σοβαρό αυτό που έχει η καρδούλα μου, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν άντεξα να ρωτήσω τι γίνεται αν δεν έχουμε καλά αποτελέσματα την Πέμπτη.

Στη θετική πλευρά, το κοριτσάκι μας πήρε άλλα 500 γρ. και τώρα ζυγίζουμε επισήμως και με υπερηφάνεια 2.700! Τρώμε τα δεκάδες φάρμακά μας με λαιμαργία πρωί-βράδυ και κάνουμε πολλά-πολλά-πολλά (ΠΟΛΛΑ) κακάκια. Σήμερα ανακαλύψαμε το μοναδικό στο είδος του "ανάσκελο κατούρημα"... Όταν γυρνάω από το γραφείο δεν προλαβαίνει και να κατουρηθεί από τη χαρά και να γυρίσει για χάιδεμα κοιλιάς και η λύση που βρήκε είναι μια: γυρνάμε ανάσκελα για χάιδεμα και ταυτοχρόνως κάνουμε τσίσα σα σιντριβάνι και λερωνόμαστε παντού, πέφτει πάνω στην κοιλιά μας, στα πόδια μας, παντού...

06 Μάιος 2009, 20:49
Η ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΤΣΑ ΜΑΣ ΘΑ ΖΗΣΕΙ!

Δεν μπορώ να σας γράψω τώρα περισσότερα γιατί μόλις κλείσαμε το τηλέφωνο με τη γιατρό πριν 5 λεπτά και είμαι πάρα πολύ συγκινημένη, τρέμουν τα πόδια μου, μόλις ηρεμήσω λίγο θα σας γράψω όοοοολες τις καλές μας λεπτομέρειες!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ για τις προσευχές σας.

07 Μάιος 2009, 00:33
Ήθελα τόσο πολύ να μοιραστώ τη χαρά μαζί σας, που ξέρω ότι σας άφησα με τη γλύκα… Αλλά έπρεπε πρώτα να συνέλθω και μετά να κάνουμε την τελετή φαγητού…

Τελετή φαγητού = αντιβίωση με τη σύριγγα, φάρμακα στις πρώτες 3 μπουκιές, φτύνουμε 1-2 χάπια, ξανά προσπάθεια με άλλες μπουκιές, αφού τελικά τα καταπιεί βάζουμε το «κυρίως γεύμα» και αρχίζει η παρακολούθηση την ώρα που τρώει γιατί κολλάει το φαγητό στο στόμα, ξεκόλλημα της τροφής που κόλλησε με σύριγγα και νερό (αλλιώς ξύνει σα τρελή το στόμα της στο πλάι και ματώνει), συγκέντρωση του φαγητού που μένει στο πιάτο σε βουναλάκια για να μπορεί να τα «δαγκώσει» πιο εύκολα αφού δε χρησιμοποιεί τη γλώσσα, επανασυγκέντρωση σε βουναλάκια μέχρι να μείνουν λίγα ριζάκια μόνο στο πιάτο. Μετά μάζεμα, σφουγγάρισμα της κουζίνας να μαζευτεί η Χιροσίμα και να μην της μυρίζει άλλο φαγητό, πλένουμε τα μουτράκια μας με ζεστή πετσετούλα (βουτάει αναγκαστικά όλο το μουσούδι μέσα στο πιάτο και γίνεται … δε σας περιγράφω), μετά 3 σύριγγες νερό για να ξεκολλήσουν τα τελευταία υπολείμματα … ξανά πλύσιμο στο μουσούδι και τέλος … κακάκια ωραιότατα στον κήπο! Πρωί/βράδυ, η τελετή φαγητού διαρκεί πάνω από 30’, αλλά μ’ αυτά και μ’ αυτά διπλασιάσαμε σχεδόν το βάρος μας σε λιγότερο από 20 μέρες!

Τώρα που οι κακές σκέψεις ανήκουν στο παρελθόν, να σας πω και τις λεπτομέρειες… Δεν κρατήθηκα και πήρα τη γιατρό σήμερα το απόγευμα, μήπως και είχαν βγει νωρίτερα τα αποτελέσματα, μου είπε ότι θα πάρει το εργαστήριο να μάθει, μας πήρε πίσω έχοντας πιέσει για επίσπευση και σε περίπου 1 ώρα μας ξαναπήρε: οι δείκτες του αίματος που περιμέναμε έχουν βελτιωθεί ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ, ερυθρά αιμοσφαίρια, αιμοσφαιρίνη, αιματοκρίτης, και κάτι άλλο που δε θυμάμαι ανέβηκαν σημαντικά 9 ημέρες μετά την δυσοίωνη διάγνωση και τις θεραπείες που ακολουθήσαμε, έφτασαν από το «πάτωμα» σε τιμές που είναι κοντά στις κατώτατες φυσιολογικές. Βέβαια είναι ακόμα πολύ χαμηλά, αλλά η βελτίωση είναι τόσο εντυπωσιακή που πρόκειται για ένα μικρό ΘΑΥΜΑ.

Στη σύντομη κουβέντα που ακολούθησε με τη γιατρό (δεν ήμουν σε θέση εκείνη τη στιγμή να ρωτήσω πάρα πολλά, θα πάμε στο ιατρείο αύριο για λεπτομέρειες σχετικά με τις επόμενες αγωγές), μας είπε ότι πλέον δεν φαίνεται (πρώτα ο Θεός) ότι έχουμε λόγο να φοβόμαστε για τη ζωούλα της, γιατί ο μυελός των οστών της αντέδρασε πολύ καλά στις θεραπείες. Δε θα χρειαστούμε αναβολικές ενέσεις (που θα ήταν η τελευταία μας προσπάθεια να σώσουμε το κοριτσάκι μας) και θα συνεχίσουμε κάποια θεραπεία με χάπια που θα μας υποδείξει αύριο η γιατρός, με σκοπό να είμαστε καλά και με φυσιολογικούς δείκτες σε περίπου 2 μήνες. Στο ενδιάμεσο θα ξανακάνουμε ένα καλό καθάρισμα στα κομμάτια της γλώσσας που συνεχίζουν να σαπίζουν και όταν γίνουμε τελείως καλά θα κάνουμε φουλ εγχείρηση να φτιάξουμε όσο καλύτερα γίνεται και τη γλωσσίτσα – για να πίνουμε κι εμείς νεράκι με τη γλώσσα αντί για σύριγγα!

Συγνώμη για το τεράστιο ποστ αλλά σήμερα ζήσαμε ένα μικρό θαύμα και δεν μπορώ να συγκρατήσω τα λόγια μου και τη χαρά μας. Δεν μπορώ να εκφράσω αρκετά την ευγνωμοσύνη μας για τις προσευχές σας και την αγάπη σας για το βασανισμένο μας ζωάκι, μαζέψατε για την ψυχούλα της τόση θετική ενέργεια, που δεν μπορεί να πήγαινε τόση αγάπη χαμένη…

Αθηνά - Νίκος

http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs006.snc1/2830_92922107136_555432136_1690756_8211188_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=1690756&op=1&view=all&subj=100765123437&aid=-1&oid=100765123437&id=555432136)

http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs006.snc1/2830_92922167136_555432136_1690757_2564512_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=1690757&op=1&view=all&subj=100765123437&aid=-1&oid=100765123437&id=555432136)

http://photos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs006.snc1/2830_92922202136_555432136_1690758_2772813_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=1690758&op=1&view=all&subj=100765123437&aid=-1&oid=100765123437&id=555432136)

Πηγή: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=38&t=13025

John_Kouts
11-05-2009, 21:02
http://photos-f.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v2670/226/24/1154458085/n1154458085_30386301_4738196.jpg

ti glyko kouklaki einai ayto?

chryssanthoula poia eisai sto ourdogs?

chryssanthoula
12-05-2009, 02:36
den eimai sto ourdogs apla to metefera apo facebook

chryssanthoula
12-05-2009, 14:02
http://photos-f.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v3795/113/37/1515810573/n1515810573_297141_6430117.jpg

HeavenShallBurn
12-05-2009, 14:11
skylaroi einai aytoi???????:-(

Theio_Vrefos
12-05-2009, 14:17
skylaroi einai aytoi???????:-(

Πάντως μια φορά λαγοί δεν είναι :p

MitsMan90
12-05-2009, 15:45
:angryfire...Circo Massimo (http://www.youtube.com/watch?v=bvjQZ_i0jRk&eurl=http%3A%2F%2Ftroktiko%2Eblogspot%2Ecom%2F2009 %2F05%2Fvideo%2Dn%2Ehtml&feature=player_embedded)...:angryfire

chryssanthoula
13-05-2009, 15:25
Πώς θα ένιωθες αν το να σε τεμαχίζαν και να σε αποκεφαλίζουν θεωρούνταν "σπορ"!;

http://tuleni.hit.bg/image001.jpg
http://tuleni.hit.bg/image002.jpg
http://tuleni.hit.bg/image003.jpg
http://tuleni.hit.bg/image004.jpg

Η Νορβηγία και ο Καναδάς έχουν τώρα ένα καινούργιο είδος τουρισμού. Αυτούς που σκοτώνουν μωρά φώκιες. Το αποκαλούν "σπορ"..

http://tuleni.hit.bg/image006.jpg

Θες και εσύ να το αποκαλέις σπορ;

Είναι αυτός αθλητής;

http://tuleni.hit.bg/image007.jpg

Γιατί;

http://tuleni.hit.bg/image008.jpg

Είσαι η μόνη μας Ελπίδα !!!

http://tuleni.hit.bg/image009.jpg

Αυτές οι βαρβαρότητες δε μπορεί να είναι υπαρκτές στην σημερινή κοινωνία..

http://tuleni.hit.bg/image010.jpg

Μη μας γυρνάς την πλάτη, είμαστε απροστάτευτες..

http://tuleni.hit.bg/image012.jpg

chryssanthoula
13-05-2009, 15:26
Ξέρω ότι αυτές οι εικόνες είναι επίπονες, αλλά εμείς είμαστε που νιώθουμε τον πόνο. Μας σφάζουν και συμβαίνει ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ...

http://tuleni.hit.bg/image013.jpg

Τι τους δίνει το δικαίωμα να μας σκοτώνουν; Ποιός είναι αυτός που αποφασίζει για τη ζωή και το θάνατο;

http://tuleni.hit.bg/image014.jpg

Τι είδους άθλημα είναι αυτό; Δεν έβλαψα κανέναν..Απλά κολυμπούσα εδώ κοντά

http://tuleni.hit.bg/image015.jpg

Παρακαλώ, βοήθησε εμένα και τους φίλους μου...

http://tuleni.hit.bg/image017.jpg

Δε μπορείς να αγνοήσεις αυτές τις εικόνες.. Μένοντας σιωπηλός χωρίς να κάνεις τίποτα γίνεσαι συνένοχος...

http://tuleni.hit.bg/image019.jpg

Χρειαζόμαστε βοήθεια

http://tuleni.hit.bg/image020.jpg

http://tuleni.hit.bg/image021.jpg

ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΩΝ ΦΩΚΙΩΝ

http://tuleni.hit.bg/image022.jpg

Μπορείς να αντιδράσεις
με το να προωθήσεις το μήνυμα σε όσους περισσότερους μπορείς
και να τους πείσεις να το προωθήσουν επίσης.
Φέρε αυτούς τους δολοφόνους αντιμέτωπους με την δικαιοσύνη.
Σε ευχαριστούμε!!!!

http://tuleni.hit.bg/image023.jpg

ChristosG
14-05-2009, 02:12
H malakia tou anthrwpinou eidous teinei sto apeiro, kai den xreiazotan to parapanw gia na peistoume. E re kataklysmos tou Nwe pou mas xreiazetai...

chryssanthoula
14-05-2009, 19:59
λολ φανταζεσαι κατακλυσμο νωε? Θα φτιαχτει μια κιβωτος οπου θα βρισκονται ΟΛΑ τα ζωα πολιτικοι με τις γυναικες τους! χαχαχαχαχαχα να μην χαθει το ειδος τους.... :p

chryssanthoula
16-05-2009, 00:43
http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs027.snc1/4282_1171167482220_1319003181_30453607_5518144_n.j pg (http://www.facebook.com/photo.php?op=1&view=all&subj=30287077142&aid=-1&pid=1800805&id=523249122&oid=30287077142)ΝΕΑ ΚΤΗΝΩΔΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΟΝΗ ΛΕΣΒΟΥ-ΚΡΕΜΑΣΑΝ ΑΛΕΠΟΥ ΑΠΟ ΠΙΝΑΚΙΔΑ!!

mad_nassos
18-05-2009, 00:38
Χαρίζω 2 μαύρα θηλυκά χαμστεράκια, ηλικίας περίπου 30 ημερών.
Τα έχω μεγαλώσει ο ίδιος, καθώς γένησε το χάμστερ μου 8 μικρά, και έχω δώσει μόνο τα 3 σε φίλους...
Ορίστε και φωτογραφία (έχετε κατά νου ότι λόγω φλας δεν φαίνεται πολύ σκούρο, στην πραγματικότητα είναι πιο μαύρο):

http://i241.photobucket.com/albums/ff26/mad_nassos/IMG_2452copy.jpg

ΕΚΛΕΙΣΕ!!

Theio_Vrefos
18-05-2009, 00:46
Χχαχ τα σπάει :p

poxten88
23-05-2009, 20:21
http://www.agroschannel.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1535:2009-05-23-09-56-08&catid=44:2009-02-22-08-58-03

ChristosG
24-05-2009, 04:33
http://www.agroschannel.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1535:2009-05-23-09-56-08&catid=44:2009-02-22-08-58-03

gamisi pou theloun oi pousthdes... malakes e malakes...

poxten88
30-05-2009, 19:22
http://troktiko.blogspot.com/2009/05/blog-post_4801.html

ΑΥΤΕΣ ΤΙ ΒΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΑ ΚΑΙ ΔΑΓΚΩΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑΞΟΥΝ...

ΕΑΝ ΕΝΑ ΖΩΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΡΑΤΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ.....

dj Skoplus
31-05-2009, 15:11
http://img190.imageshack.us/img190/518/doggy.png (http://img190.imageshack.us/my.php?image=doggy.png)

TalL_Guy
31-05-2009, 17:55
Χαρίζω 2 μαύρα θηλυκά χαμστεράκια, ηλικίας περίπου 30 ημερών.
Τα έχω μεγαλώσει ο ίδιος, καθώς γένησε το χάμστερ μου 8 μικρά, και έχω δώσει μόνο τα 3 σε φίλους...
Ορίστε και φωτογραφία (έχετε κατά νου ότι λόγω φλας δεν φαίνεται πολύ σκούρο, στην πραγματικότητα είναι πιο μαύρο):

http://i241.photobucket.com/albums/ff26/mad_nassos/IMG_2452copy.jpg

to baglamadaki to grantzounas katholou??

Thinking Man
22-06-2009, 00:45
Στο σπίτι απέναντι από εκεί που μένω υπάρχει μόνιμα δεμένο με μια αλυσίδα μήκους μόλις μισού μέτρου ένα Χάσκι. Κανείς μας δεν το είχε αντιληφθεί μέχρι πριν απο δυο βδομάδες που άρχισε να γρυλίζει κάθε βράδυ.

Τα γρυλίσματα ήταν τόσο έντονα που δεν άφηναν κανένα να κοιμηθεί και έτσι στο τέλος ήρθε η αστυνομία οπότε και μάθαμε ότι το σκυλί ανήκει σε μια γιαγιά η οποία το είχε χρόνια δεμένο και από την ακινησία έχει πάθει αθριτικά και γι' αυτό γρυλίζει από τον πόνο. Οι αστυνομικοί είπαν πως θα πρέπει να γίνουν διάφορες γραφειοκρατικές ηλιθιότητες για να κάνουν τη γιαγιά να μαζέψει το χάσκι και μας παρέπεμψαν στην εισαγγελία Αθηνών.

Αυτό όμως θα πάρει πολύ χρόνο και δεν θα λύσει το πρόβλημα του σκυλιού που υποφέρει. Το μόνο που θα πετύχει είναι να αναγκάσει τη γιαγιά να βάλει το σκυλί μέσα στο σπίτι της.

Δεδομένου ότι η κατάσταση του σκυλιού σύμφωνα με τον κτηνιάτρο είναι μη αναστρέψιμη και όσο περνά ο καιρός θα υποφέρει όλο περισσότερο θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που γνωρίζει πως θα έπρεπε να κινηθούμε ώστε να βρέθει γρήγορα μια λύση που να βάζει τέλος στο μαρτύριο του σκυλιού και επιπλέον αν υπάρχει κάποια φιλοζωική οργάνωση που θα μπορούσαμε να συμβουλευτούμε.

Ευχαριστώ.

Morgoth
22-06-2009, 00:54
Στο σπίτι απέναντι από εκεί που μένω υπάρχει μόνιμα δεμένο με μια αλυσίδα μήκους μόλις μισού μέτρου ένα Χάσκι. Κανείς μας δεν το είχε αντιληφθεί μέχρι πριν απο δυο βδομάδες που άρχισε να γρυλίζει κάθε βράδυ.

Τα γρυλίσματα ήταν τόσο έντονα που δεν άφηναν κανένα να κοιμηθεί και έτσι στο τέλος ήρθε η αστυνομία οπότε και μάθαμε ότι το σκυλί ανήκει σε μια γιαγιά η οποία το είχε χρόνια δεμένο και από την ακινησία έχει πάθει αθριτικά και γι' αυτό γρυλίζει από τον πόνο. Οι αστυνομικοί είπαν πως θα πρέπει να γίνουν διάφορες γραφειοκρατικές ηλιθιότητες για να κάνουν τη γιαγιά να μαζέψει το χάσκι και μας παρέπεμψαν στην εισαγγελία Αθηνών.

Αυτό όμως θα πάρει πολύ χρόνο και δεν θα λύσει το πρόβλημα του σκυλιού που υποφέρει. Το μόνο που θα πετύχει είναι να αναγκάσει τη γιαγιά να βάλει το σκυλί μέσα στο σπίτι της.

Δεδομένου ότι η κατάσταση του σκυλιού σύμφωνα με τον κτηνιάτρο είναι μη αναστρέψιμη και όσο περνά ο καιρός θα υποφέρει όλο περισσότερο θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που γνωρίζει πως θα έπρεπε να κινηθούμε ώστε να βρέθει γρήγορα μια λύση που να βάζει τέλος στο μαρτύριο του σκυλιού και επιπλέον αν υπάρχει κάποια φιλοζωική οργάνωση που θα μπορούσαμε να συμβουλευτούμε.

Ευχαριστώ.

Είμαι σίγουρος ότι η Χρυσσανθούλα θα σου απαντήσει σύντομα.

Για αργή πάντως κάποιος πρέπει να δώσει στην κωλόγρια ένα μάθημα με ρόπαλο.

ChristosG
22-06-2009, 03:33
file dhmhtrh klepste to. xwris plaka. phgaine vrady na koimatai h kwlogria, dwse tou kana mposkoto, kalopiase to, kai me kofth kopse alysida kai parto. an exeis kana filiko spiti na fyloksenhsei to skyli vevaia, giati mexri na thn palepsei kapws me tous kthniatrous kai thn therapeia prepei kapou na meinei. as pei kai h xrisan8oula an kserei kati.

2h kai esxath lysh, dineis kati parapanw se kthniatro na tou kanei eythanasia ekei epitopou na to vgalei apo thn mizeria tou to kahmeno. malakes anthrwpoi...

chryssanthoula
01-07-2009, 21:22
kale ti lete gia eythanasia sto skulaki? ! Se poia perioxi einai? Brisketai akoma ekei? Pw pw sorry alla me ta mathimata den eixa xrono na asxolithw...!!!

Thinking Man
02-07-2009, 02:49
kale ti lete gia eythanasia sto skulaki? ! Se poia perioxi einai? Brisketai akoma ekei? Pw pw sorry alla me ta mathimata den eixa xrono na asxolithw...!!!

Είναι στου Ζωγράφου αλλά τις τελευταίες μέρες έχει σταματήσει εντελώς και δεν το βλέπω και καθόλου στο μπαλκόνι. :-( :-(

chryssanthoula
02-07-2009, 14:42
Είναι στου Ζωγράφου αλλά τις τελευταίες μέρες έχει σταματήσει εντελώς και δεν το βλέπω και καθόλου στο μπαλκόνι. :-( :-(

ωχ... προσπαθησε να μαθεις και ενημερωσε με πληζ

ChristosG
02-07-2009, 15:58
καλα μεχρι τωρα το καημενο το σκυλι θα εχει πεθανει

παιδια με το να λεμε "γνωριζω το ταδε περιστατικο" και μετα να λεμε "κριμα το σκυλακι" δεν κανουμε τιποτα. αν θεωρεις οτι κατι πρεπει να κανεις τοτε κανε κατι, με υποθετικα σεναρια και με το να το πω στον εναν να πει σε καποιον αλλον να γινει κατι δε γινεται τιποτα

DexterGr
02-07-2009, 16:02
παιδια με το να λεμε "γνωριζω το ταδε περιστατικο" και μετα να λεμε "κριμα το σκυλακι" δεν κανουμε τιποτα. αν θεωρεις οτι κατι πρεπει να κανεις τοτε κανε κατι, με υποθετικα σεναρια και με το να το πω στον εναν να πει σε καποιον αλλον να γινει κατι δε γινεται τιποτα

Ναι αλλά αν εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι άμεσο λόγω κάποιου κωλύματος (αλεργία ξέρω γω), αλλά και πάλι νοιάζεσαι, δεν πρέπει να ενημερώσεις μήπως μπορεί κάποιος άλλος;

//Νταξ, παράδειγμα λέω, μπορεί να υπάρχουν 1000 λόγοι.

Thinking Man
02-07-2009, 21:54
ωχ... προσπαθησε να μαθεις και ενημερωσε με πληζ

Τελικά η γιαγία το έβαλε μέσα στο σπίτι της. Νομίζω είναι οκ τώρα γιατί δεν ακούγεται καθόλου.

καλα μεχρι τωρα το καημενο το σκυλι θα εχει πεθανει

Κοίτα, δεν είναι και η πιο εύκολη περίοδος τώρα με την εξεταστική. Παρ' όλα αυτά και την αστυνομία ρώτησα, και κτηνίατρο και κάποιες οργανώσεις και η μια έριχνε την ευθύνη στην άλλη. Και κάθε τρεις και λίγο ήμουν στο μπαλκόνι και κατέβαζα καντήλια στη γιαγιά μέχρι τελικά να το λύσει και να το βάλει στο σπίτι της, γραφικός κατάντησα. Τι παραπάνω μπορούσα να κάνω;

ChristosG
03-07-2009, 03:30
Ναι αλλά αν εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι άμεσο λόγω κάποιου κωλύματος (αλεργία ξέρω γω), αλλά και πάλι νοιάζεσαι, δεν πρέπει να ενημερώσεις μήπως μπορεί κάποιος άλλος;

allergia sta skylia? poses einai oi pithanothtes :p

Τελικά η γιαγία το έβαλε μέσα στο σπίτι της. Νομίζω είναι οκ τώρα γιατί δεν ακούγεται καθόλου.

makari na einai entaksi twra

Κοίτα, δεν είναι και η πιο εύκολη περίοδος τώρα με την εξεταστική. Παρ' όλα αυτά και την αστυνομία ρώτησα, και κτηνίατρο και κάποιες οργανώσεις και η μια έριχνε την ευθύνη στην άλλη. Και κάθε τρεις και λίγο ήμουν στο μπαλκόνι και κατέβαζα καντήλια στη γιαγιά μέχρι τελικά να το λύσει και να το βάλει στο σπίτι της, γραφικός κατάντησα. Τι παραπάνω μπορούσα να κάνω;

ok apo ayta pou les ontws fainetai oti ekanes energeies, etsi prepei na pairnoume thn katastash sta xeria mas

chryssanthoula
04-07-2009, 14:22
O kathenas exei oria sti filozwia toy. Kserw gynaika pou mesa stin triorofi mezoneta tis exei 30 skulia kai kserw kai alloys poy einai filozwoi epeidi xaideuoun ena skulo. Den mporoume na piesoume kanenan na kanei kati alla kai ekeinos pou thelei to kanei apo monos tou.
Egw to mono pou fwnazw stous anthrwpous gyrw mou einai na sebontai ola ta zwa kai na tous dinoun estw kai ta apofagia toys. Ayta ta adespota skylia pou blepoume kathimerina gyrw mas den genithikan ola ekei eksw. Ta perissotera einai egkataleleimena apo ta afentika toys.
Pleon oi dimoi se sunergasia me tous sullogous toulaxiston exoun kataferei me tis steirwseis na min geniountai koutabia sto dromo. An omws o ellinas den stamatisei na pernei skulakia apo to pet shop dwro xristoygennwn gia ta paidia toy kai to kalokairi na ta afinei stous dromoys, oti kai na kanoyn oi dimoi kai oi sullogoi pali ligo tha einai.
As tous dwsoume mia eukairia estw kai ekei eksw. Ena mpolaki nero kai ena mpolaki trofi.... Hdh brethike se athlia katastasi sto boyno, i skeletoula i opoia den ta katafere. Poios kserei poses meres emeine xwris fai kai nero i kaimeni...

Pes ta filenada!!!! (http://www.facebook.com/ext/share.php?sid=96463722529&h=8B3jl&u=R-WbC&ref=nf)

chryssanthoula
04-07-2009, 14:23
H σκελετούλα δεν τα κατάφερε...

Δευτέρα, 29 Ιουνίου 2009 στις 6:27 μ.μ.

Την Παρασκευή βρήκαμε στο βουνό την σκελετούλα. Ήταν ένα κόκαλο, ανύμπορη να σηκωθεί καν. Ήταν κάποτε το σκυλί κάποιου και την άφησε αδύναμη, να λιώνει μόνη της. Η πρόεδρος της Ζ.Ε.Η. την έτρεξε αμέσως στον κτηνίατρο ελπίζοντας ότι θα σώσει την ζωή ενός ακόμα ζώου. Η σκελετούλα μπήκε αμέσως στον ορό. Ο κτηνίατρος δεν ήταν αισιόδοξος, αλλά πολλές φορές έχουμε καταφέρει θαύματα και ελπίζαμε σε ακόμα ένα. Η σκελετούλα όμως είχε πλήρη νεφρική και ηπατική ανεπάρκεια από την ασιτεία. Τα όργανά της είχαν σταματήσει να λειτουργούν. Την Κυριακή το πρωί έκανε επιληπτικές κρίσεις και έφυγε από κοντά μας. Μακάρι να σε είχαμε βρει πιό νωρίς, να σου δείχναμε ότι δεν είναι όλοι αδιάφοροι. Ότι μερικοί από μας νοιάζονται και θα μπορούσαν να σε κάνουν να ελπίζεις για κάτι καλύτερο... Ένα μεγάλο συγνώμη που δεν σε προλάβαμε και δεν σε βρήκαμε εγκαίρως...

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs112.snc1/4821_1151081466643_1515810573_372727_6043039_n.jpg http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs112.snc1/4821_1151081906654_1515810573_372728_5632716_n.jpg

chryssanthoula
04-07-2009, 14:34
ΠΡΟΣ εκεινους που παρατανε τα ζωα τους στο βουνο

ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ ΟΥΤΕ ΕΛΑΤΑ ΟΥΤΕ ΧΕΛΩΝΕΣ!!! ΗΛΙΘΙΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ΠΑΡΑ ΑΥΤΟ. ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΨΑ! ΑΝ ΤΟ ΝΙΩΣΕΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΤΕ...

Εχουμε δημιουργησει μια ομαδα ατομων που πηγαινουμε στην Παρνηθα και ταιζουμε οσα παρατανε εκει πανω. Ειναι τωρα περιπου 30 σκυλακια. Παρατησαν προσφατα 9 κουταβια που εξαφανιστηκαν μυστηριωδως... Οσοι θελετε να βοηθησετε πηγαινοντας ΜΙΑ μα ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορα το μηνα επικοινωνηστε μαζι μου. Απαραιτητη προυποθεση ειναι να εχετε αυτοκινητο αλλιως μπορειτε να ερθετε μαζι μου. Ευχαριστώ

chryssanthoula
04-07-2009, 15:00
http://www.myspace.com/mariadaines

Greek tragedy by maria daines
Greece don't you care how many die?

Ελα να γινομαστε διεθνως ρεζιλι! Οι ξενοι μας μπουκοτάρουν και μετα οι Κρητικοι απορουν γιατι πεφτει ο τουρισμος. Μετα τη φωτογραφια με τα κρεμασμενα σκυλια της Σητειας (http://anemos5.blogspot.com/2009/06/bloggers.html) κανενας ξενος τουριστας δεν θα πατησει τουλαχιστον Κρητη φετος!

punk/hc
04-07-2009, 16:12
αυτοι που αμολανε τα αδεσποτα θελουν πολυ ξυλο...
πριν 3 μηνες με δαγκωσε ενας σκυλος μοναστηρακι απο το τιποτα.παλι καλα που δεν εκανε ακομα ζεστη κ ημουνα με μακρυ χοντρο παντελονι,γτ αλλιως θα ματωνε κ θα ετρεχα για αντιλυσσικα κ αντιτετανικους...:angryfire :angryfire :angryfire

ChristosG
06-07-2009, 03:17
ΠΡΟΣ εκεινους που παρατανε τα ζωα τους στο βουνο

ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ ΟΥΤΕ ΕΛΑΤΑ ΟΥΤΕ ΧΕΛΩΝΕΣ!!! ΗΛΙΘΙΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ΠΑΡΑ ΑΥΤΟ. ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΨΑ! ΑΝ ΤΟ ΝΙΩΣΕΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΤΕ...

Εχουμε δημιουργησει μια ομαδα ατομων που πηγαινουμε στην Παρνηθα και ταιζουμε οσα παρατανε εκει πανω. Ειναι τωρα περιπου 30 σκυλακια. Παρατησαν προσφατα 9 κουταβια που εξαφανιστηκαν μυστηριωδως... Οσοι θελετε να βοηθησετε πηγαινοντας ΜΙΑ μα ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορα το μηνα επικοινωνηστε μαζι μου. Απαραιτητη προυποθεση ειναι να εχετε αυτοκινητο αλλιως μπορειτε να ερθετε μαζι μου. Ευχαριστώ

den ginetai na ta pate ta skylakia sth fylozwikh sto markopoulo?

chryssanthoula
06-07-2009, 09:52
den ginetai na ta pate ta skylakia sth fylozwikh sto markopoulo?

poia filozwiki sto markopoulo? To kaz les? To kaz auti ti stigmi pou milame exei gemisei tosa koutabia oso pote! Eftase na exei 40 koytabia pou tous ta afinane eksw apo tin porta tous kathimerina sxedon.... syn posa alla skulakia den mporw na anaferw kan arithmo.... Posa na xwresei? Kai posa tha mporesei na suntirisei?
Epipleon uparxoun nomoi pou upoxrewnoun kathe dimo na analabei ta zwa tis perioxis tou alla kaneis den to kanei!!! An kathe dimos eixe katafygio kai ekane genika auta pou prepei na kanei den tha upirxan zwa sto dromo. Megali suzitisi...

ChristosG
06-07-2009, 12:24
και πατε στην Παρνηθα να τα ταϊσετε? ποσο συχνα? δεν υπαρχει καποιο αλλο καταφυγιο να τα πατε?

MitsMan90
06-07-2009, 14:00
Epipleon uparxoun nomoi pou upoxrewnoun kathe dimo na analabei ta zwa tis perioxis tou alla kaneis den to kanei!!! An kathe dimos eixe katafygio kai ekane genika auta pou prepei na kanei den tha upirxan zwa sto dromo. Megali suzitisi...

Δεν νομίζω ότι η ευθύνη βαραίνει αποκλειστικά τους δήμους αλλά κυρίως τους ανεγκέφαλους που παίρνουν σκυλιά και για τον Α,Β λόγο τα αφήνουν στον δρόμο. Οπότε και οι δήμοι να είχαν μεριμνήσει για την προστασία των αδέσποτων ζώων εάν ο ίδιος ο ιδιοκτήτης του ζώου δεν καταλάβει ότι αφήνοντας ένα σκυλί στο δρόμο διαπράττει έγκλημα, δεν γίνεται τίποτα.

chryssanthoula
06-07-2009, 16:12
Exeis apolyto dikio. Sumfwnw pantelws!!! Milaw omws twra gia to thema twn katafygiwn poy an deis to nomo upoxreoytai KATHE dimos na exei ena gia tin perithalpsi zwwn. An eixe ena tetoio kai eblepe posa zwa paratiountai sto dromo tha allazan kai oi nomoi giati den tha sunefere kanenan na suntirei tosa zwa.

Xrhsto ola ta katafygia einai super full. Kai ola ta katafygia sxedon einai "idiwtika". Posa zwa na xwresoun? Den mporeis na dianoitheis ti ginetai! Oi filozwikes organwseis plirwnoun 150eyrw to mina gia kathe skulo mono gia na to exoun se pansion gt den uparxoun katafygia... prospathoun na glitwsoun apo toys dromous mono ekeina pou pragmatika den mporoun na epibiwsoun. Me to thema tis parnithas asxoloumai ligo diastima. Tha pigenw bdomada para bdomada isws kai pio syxna. Prospathoume na pigenoume enas katha bdomada kai einai kai mia kopela pou pigenei edw kai xronia kai tha pigenei 1 ti bdomada kai ekeini.

ChristosG
06-07-2009, 16:19
re gamwto thelw na voithisw, tha mporousa na phgaina mia fora thn vdomada, alla den yparxei xrhma kai pws tha tous parw na tous paw faghto?

chryssanthoula
06-07-2009, 17:34
exeis autokinito? mporoyme na broume trofes arkei na uparxei ethelontis me autokinito....

ChristosG
06-07-2009, 18:17
exeis autokinito? mporoyme na broume trofes arkei na uparxei ethelontis me autokinito....

aytokinhto exw. to mono mou aithma einai na to diathroume katharo omws :D

//ok tote ^^

chryssanthoula
06-07-2009, 18:35
ma den tha bazeis tpt para trofi kai konserbes :p

SUICIDE?
06-07-2009, 21:19
Μέσα κι εγώ(με την αδερφή μου) !!! τζηπούδια παίζουν τουλάχιστον 1 φορά το μήνα είμαστε οκ...απλά μετά να δώ ποιός θα έρχεται να ταιζει εμένα που θα λυπάμαι να φύγω :D έτσι κι αλιώς πηγαίνουμε και στα αδέσποτα που έχει η φιλοζωική κάπου σ'ένα αλσάκι στην αγ.παρασκευή ψηλά!

Πολύ καλή η σκέψη σου να γράφεις εδώ(+γενικότερα που βοηθάς) δυστυχώς δεν υπάρχει-ή δεν κατάφερα να ανακαλύψω - κάποιο 24ωρο τηλ. γιατί συχνά χρειάζεται! έχουμε τρέλα με τα ζώα ( γατούλι-σκυλί-σπουργίτι-6χελώνονιτζάκια :D ) , πρόσφατα μαζέψαμε το σκυλούνι μας από τη γειτονιά μας που γύριζε και το υιοθετήσαμε σαν πολυκατοικία -αφού τη σκαπούλαρε από χτύπημα με αυτοκίνητο-και ψάχνω κάτι νομοθετικές μαλακίες γιατί κάποιος ένοικος τα γυρνάει τώρα γιατί είναι σε κοινόχρηστο χώρο.
Πολύ τυχερό ήταν ένα άλλο γατούλι που μάζεψε η αδερφή μου πέρσυ , το κρατήσαμε για λίγο, πολύ γλυκό-το πρώτο βράδυ έκλαιγε και αναγκάστηκα να κοιμηθώ μαζί του και με τους 300 ....ψίλους που κουβάλαγε :wow: - το οποίο ανακαλύψαμε ότι είχε απλασία του βυθού κι ήταν τυφλό, αλλά τελικά κατέληξε να είναι μόνιμος και δηλωμένος κάτοικος Παρισίου παρακλώ!!!! :smokin:
Δυστυχώς άλλα ζωάκια δεν μπορώ να πάρω σπίτι + τα οικονομικά μου δεν πάνε πολύ καλά τελευταία αλλά ότι μπορώ να κάνω...Λίγη καλή διάθεση από όλους μας και θα γλυτώσουν τα πλασματάκια...

SUICIDE?
06-07-2009, 21:22
ma den tha bazeis tpt para trofi kai konserbes :p
Νερό πως τους πάτε ??ή έχει εκεί?

chryssanthoula
06-07-2009, 23:53
Νερό πως τους πάτε ??ή έχει εκεί?

exoume mpetonia ta opoia ta gemizei mia kuria ekei apo mia pigi. Egw bebaia pernw mpoukalia nero apo to spiti mou kai bazw gia na exoume gia wra anagkis ta mpetonia...

chryssanthoula
07-07-2009, 00:19
auti tin kuriaki stis 2 to mesimeri tha brethoyme stin parnitha gia na syntonistei i omada. opoios thelei na erthei na mou steile pm eyxaristw!

MitsMan90
07-07-2009, 13:03
[...] δυστυχώς δεν υπάρχει-ή δεν κατάφερα να ανακαλύψω - κάποιο 24ωρο τηλ. γιατί συχνά χρειάζεται! [...]

http://www.forums.gr/showpost.php?p=843652&postcount=80

jimmaras_ilion
26-07-2009, 12:00
To kwlopaido (http://troktiko.blogspot.com/2009/07/blog-post_4777.html) thelei poly ksylo.....

ChristosG
26-07-2009, 17:08
To kwlopaido (http://troktiko.blogspot.com/2009/07/blog-post_4777.html) thelei poly ksylo.....

tha hthela poly na ton petyxw kapou nyxta na maste mono oi dyo mas... pragmatika...

MitsMan90
26-07-2009, 18:48

Ότι θέλει θέλει, αλλα επειδή η Ελλάδα είναι πολυ μπροστά σε φιλοζωικά θέματα, μάλλον θα του κάνει ότι έκανε και σε αυτόν (http://www.youtube.com/watch?v=69EAlSVm_tA).
Δηλαδή τίποτα...:confused:

Allekos
01-09-2009, 14:39
Γεια σας είμαι ο Φίλιππος ένα καθαρόαιμο cocker 1,5χρονών περίπου και ψάχνω ταίρι (ίδιας ράτσας εννοείται).όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει pm. ΑΑΑ αν είμαι offtopic παρακαλώ να σβηστεί

Μην με ματιάσετε...
http://img257.imageshack.us/img257/6434/24072009032.th.jpg (http://img257.imageshack.us/i/24072009032.jpg/)

MitsMan90
01-09-2009, 15:32
Γεια σας είμαι ο Φίλιππος ένα καθαρόαιμο cocker 1,5χρονών περίπου και ψάχνω ταίρι (ίδιας ράτσας εννοείται).όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει pm. ΑΑΑ αν είμαι offtopic παρακαλώ να σβηστεί

Μην με ματιάσετε...
http://img257.imageshack.us/img257/6434/24072009032.th.jpg (http://img257.imageshack.us/i/24072009032.jpg/)

Τα κουτάβια τι θα τα κάνεις?
-θα τα πουλήσεις?
-θα τα χαρίσεις?
-θα τα κρατήσεις?
-θα τα αφήσεις αδέσποτα στον δρόμο?

Δεν μιλάω για θέματα υγείας εαν έχεις κοιτάξει γιατι το θεωρώ απίθανο...Δές καλύτερα αυτό (http://www.labradors.gr/breeding.html) πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση.

Allekos
01-09-2009, 15:53
ti ennoeis themata igeias??to ti tha ginoun ta koutavakia tha apofasistei mazi me tin oikogeneia tis thilikias kai safos eimai diatethimenos na ta frontiso mexri na ta doso...

MitsMan90
01-09-2009, 16:13
Εννοώ εαν γνωρίζεις οτι ο σκύλος σου είναι απόλυτα υγιής.Δηλαδή να του εχεις κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις για γεννετικά ελαττώματα που σχετίζονται με την φυλή αλλα και γενικά να μην έχει κάποιο πρόβλημα υγείας.Και για να γίνω πιο κατανοητός πώς μπορείς να εγγυηθείς ότι τα κουτάβια δεν θα βγούν "προβληματικά"?

Ένα κουτάβι είναι έτοιμο και σωστά κοινωνικοποιημένο να δωθεί σε κάποιον όταν είναι τουλάχιστον 2 μηνών.Εαν το σκυλί δωθεί πιο πριν δεν θα προλάβει να κοινωνικοποιηθεί σωστά και κατα συνέπεια ο μελλοντικός ιδιοκτήτης του μπορεί να βρεθεί αντιμέτωπος με πολλά προβληματα(είτε υγείας του κουταβιού είτε επιθετικότητας κτλ).Εσύ λοιπόν νομίζεις ότι είσαι έτοιμος για 2 μήνες να τα "νταντεύεις"(μην ξεχνάς ότι ένα κουτάβι συμπεριφέρεται σχεδόν σαν έναν μωρό)?

Επίσης εαν τελικά δεν βρεθούν "αγοραστές" τα κουτάβια τι θα γίνουν?

Σου ξαναλέω να διαβάσεις αυτό (http://www.labradors.gr/breeding.html)...θα σε βοηθήσει να καταλάβεις 1-2 πράγματα παραπάνω.

John_Kouts
01-09-2009, 16:54

Μην με ματιάσετε...

exeis diavasei pote kapoio vivlio gia skylous?
exei pedigree o skylos soy?
pws ksereis oti einai katharoaimo?me to mati?
me ti gnwseis tha proxwriseis se zeygarwma?
gnwrizeis apo epivitores?
tis idiaiterotites twn cocker kai tis klironomikes pathiseis pou endexetai na parousiasoun?
o monos logos gia zeygarwma einai i veltiwsi tis fylis kai tpt allo, pou ginetai apo eidikeymenous ektrofeis meta apo 50000 eksetaseis sta skylia kai idiaitera sti mitera(mexri kai katharismos mitras ginetai).
profanws eisai asxetos kai gi ayto diavase kai enimerwsou prin proxwrioseis se kati teoio.

an thes apo to zeygarwma na vgaleis lefta eisai anohtos.
na ksereis oti an kapoios agorasei koutavi apo esena to mono sigouro einai oti tha einai to idio asxetos oso esy.
to na agorasei kapoios skuli apo "genna idioti" einai akoma pio ilithio kai ap to na agorasei apo petshop.

Αλήθειες για την αναπαραγωγή/ Breeding Realities

by Jane Anderson with the help of lots of other people.

Για μερικούς ανθρώπους δεν έχει σημασία πόσες πληροφορίες έχουν μπροστά τους, θα προσπαθούν πάντα να αποφύγουν τη πραγματικότητα. Αν προτιμάτε να αποφύγετε τη πραγματικότητα, μην το διαβάσετε.

Αν από τη την άλλη σας ενδιαφέρει να μάθετε πώς να είστε υπεύθυνος ιδιοκτήτης παρακαλώ συνεχίστε.

Όταν ζευγαρώνετε το θηλυκό σκυλί σας, το βάζετε σε κίνδυνο.

Η αναπαραγωγή είναι μια διαδικασία που κοστίζει και το πιο πιθανό είναι να έχετε πιο πολλά έξοδα από ότι έσοδα από τα κουτάβια.

Άσχετα από το πόσο έμπειρος είστε, καταστροφές συμβαίνουν.

Είναι αναμενόμενο να μείνετε πολλές νύχτες ξάγρυπνος.

Ο θάνατος ενός και μόνο κουταβιού ακόμα και από μεγάλη γέννα, ραγίζει τη καρδιά. Υπολογίστε και τον χρόνο που θα χρειαστείτε για να το ξεπεράσετε.

Κανένας κτηνίατρος δεν είναι τέλειος.

Είναι σχεδόν αδύνατο να κρατήσετε στη ζωή ένα κουτάβι που αργοσβήνει. Μπορεί να χάσετε όλη τη γέννα από fading puppy syndrome.

Είναι αδύνατο να προβλέψετε πόσο επιτυχημένο θα είναι το ζευγάρωμα.

Ελεύθερη μετάφραση, Γ. Κοτίνης

Από το http://www.geocities.com/learntobreed/bliss.html

ΩΣΤΕ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΥΛΑ ΣΟΥ
ΓΙΑΤΙ ???
"Να βγάλω χρήματα", Γνωρίζεις τα έξοδα που περιλαμβάνονται στην εκτροφή, κτηνίατροι, πληρωμή αρσενικού, φαγητό, μόνο για να πούμε μερικά?

"Γιατί θέλω τα παιδιά μου να δούν το θαύμα της γέννησης και να παίζουν με τα κουτάβια". Στην πραγματικότητα η γέννηση η ίδια είναι αποκρουστική για τα παιδιά και τα περισότερα θα απομακρυνθούν όσο μπορούν πιο γρήγορα απο το "θέαμα" που τους ετοίμασες. Και τα κουτάβια μεγαλώνοντας είναι αδιάφορα για τα παιδιά και φοβούνται τα πλασματάκια που πηδάνε πάνω τους με τα κοφτερά δοντάκια και νύχια. Εάν θέλεις να δούνε τα παιδιά σου ένα κουτάβι είναι καλύτερα να τους αγοράσεις ένα.

"Γιατί αγαπάμε την σκύλα μας και θέλουμε άλλο ένα σαν αυτήν" Οι πιθανότητες να πάρεις άλλο ένα σαν αυτήν είναι πραγματικά παρα πολύ μικρές.

"Γιατί όσοι έρχονται στο σπίτι μας και βλέπουν το σκυλί μας θέλουν ένα κουτάβι μόλις γεννήσει " Μόνο περίμενε μόλις η γέννα των 12 κουταβιών είναι έτοιμη να πάνε στα καινούργια τους σπίτια και παρακολούθησε όλους αυτούς να κάνουν πίσω, με δικαιολογίες σαν..."Τα παιδιά είναι πολύ μικρά"....."Τα παιδιά είναι πολύ μεγάλα τώρα να φροντίσουν τον σκύλο"..."Θα κάνουμε μωρό", ... "Το χαλί είναι καινούργιο" ... "Το σπίτι είναι μικρό"... "Στην γιαγιά δεν αρέσουν τα σκυλιά".. και η λίστα συνεχίζει και συνεχίζει.

"Γιατί αγαπάμε τα κουτάβια" Καλά θα κάνεις να τα αγαπάς πολύ. Δεν μπορείς να φανταστείς τι σε περίμενει, πόση δουλειά χρειάζεται μια γέννα. Μπορείς να αντέξεις το συνεχές καθάρισμα που χρειάζονται τα κουτάβια? Δεν υπάρχει τρόπος να φανταστείς την κούραση του συνεχούς καθαρίσματος πίσω απο τα κουτάβια, στην γενήστρα, στο κένελ, στην αυλή ή όπου αλλού τα έχετε. Πετούν το νερό και το φαί την στιγμή που το βάζεις κάτω, το πατάνε και το μεταφέρουν σε όλο τον χώρο που βρίσκονται, και με 6 ή 8 ή 10 κουτάβια, πάντα υπάρχει κάτι καινούργιο για να καθαρίσεις!

Συνηδειτοποιείς την ΕΥΘΥΝΗ που έχει μιά γέννα? δεν είναι μόνο η θυληκιά που φροντίζει τα κουτάβια μέχρι να είναι έτοιμα να φύγουν. Τα περισσότερα πράγματα τα κάνεις εσύ, και είσαι δεμένη με τα κουτάβια σαν μια δεύτερη μάννα, μόνο που δεν μπορείς να τα πάρεις μαζί σου στην επίσκεψη που θα κάνεις στην πεθερά σου, ή οπουδήποτε αλλού, γιατί θα πρέπει να είσαι εκεί να τα ταίζεις 4 φορές την ημέρα.

Τώρα που έχεις κάποια ιδέα τι περιλαμβάνει μια γέννα εκτός απο το παιχνίδι με τα χαριτωμένα κουταβάκια και είσαι αποφασισμένη να κάνεις γέννα, να μερικά πράγματα ακόμα που πρέπει να σκεφτείς.

Εχει η σκύλα σου ΠΟΙΟΤΗΤΑ εκτροφής? Γνωρίζεις τα σφάλματα και τις αρετές της? Εχει τα στάνταρ της φυλής? Εχει καλή υγεία? Εχεις κάνει τις εξετάσεις για γεννετικά ελλατώματα που σχετίζονται με την φυλή? Έχεις αγοραστές για να μην δώσεις τα κουτάβια κάτω απο την αξία τους, ή να αναγκαστείς να τα χαρίσεις, ή ακόμα χειρότερα να τα παρατήσεις στον δρόμο?

Εάν απάντησες "ναι" στα παραπάνω και δεν έχασες την αποφασιστικότητα σου να ζευγαρώσεις το σκυλί σου τότε διάβασε παρακάτω.......

Πάρε γνώμες για την σκύλα σου απο υπευθυνους εκτροφείς. Μάθε τί νομίζουν για τα προτερήματα και τα ελλατώματα της.

Μάθε για ότι γεννετικά προβλήματα υπάρχουν στην φυλή όπως δυσπλασία, οφθαλμολογικά προβλήματα κλπ.

Μελέτησε το στάνταρ της φυλής για να μπορείς να αξιολογήσεις τους υποψήφιους αρσενικούς επιβήτορες. Ρώτησε την γνώμη απο υπεύθυνους εκτροφείς για τον αρσενικό που θα ταιριάζει στην σκύλα σου.
Πήγαινε να δείς όσο μπορείς περισότερους αρσενικούς και τα κουτάβια που έκαναν πριν .

Αφού έχεις επιλέξει τον αρσενικό, πήγαινε την θυληκιά σου στον κτηνίατρο για τις σχετικές εξετάσεις ($$$$). Θα πρέπει να κάνει γενικό τσεκ απ υγείας και ο κτηνίατρος θα σε ενημερώσει τι βιταμίνες και συμπληρωματικά θα χρειαστεί στην διατροφή της.

Μην ξεχνάς όλα αυτά κοστίζουν χρήματα αλλά είναι απαραίτητα , μέρος του προγραμματισμού μιας καλής γέννας.

Όσο περιμένεις την σκύλα σου να έρθει σε οίστρο διάβασε όσα περισσότερα βιβλία μπορείς για την φυλή, για εκτροφή, για την γέννα και την φροντίδα των κουταβιών.

Ξεκίνα να μαζεύεις εφημερίδες και βάλε τους φίλους σου να κάνουν το ίδιο (θυμάσαι τι είπαμε για το καθάρισμα?) Θα χρειαστείς όσες εφημερίδες θα μπορέσεις να βρείς.

Ζευγάρωσε την σκύλα σου, και άλλα ($$$$)

Παράγγειλε να σου φτιάξουν γεννήστρα για τα κουτάβια, και άλλα ($$$$).

Αφού ζευγαρώσει η σκύλα σου έχεις 63 ημέρες να διαβάσεις και να σκεφτείς, και μαζί με τις καλές σκέψεις για τα πολύτιμα κουταβάκια θα έρθουν και κάποιες τρομερές σκέψεις για το πόσα πράγματα θα μπορούσαν να πάνε στραβά, και πόσα θα σου στοίχιζε και οικονομικά και συναισθηματικά.

1) Τί θα γίνει εαν η σκύλα σου έχει προβλήματα στην γέννα και χρειαστεί καισαρική ή άλλες ακριβές κτηνιατρικές υπηρεσίες, και άλλα ($$$$)?

2) Τί θα γίνει αν πεθάνουν τα κουτάβια?

3) Τι θα γίνει εαν η σκύλα σου δεν είναι τελικά έγγυος ή κάνει αποβολή?

4) Τί θα κάνεις με τα 10 μηνών κουτάβια που δεν μπορείς να πουλήσης, η να τα χαρίσεις, θα τα κάνεις ευθανασία? Έχεις κατάλληλες εγκαταστάσεις?

5) Τι θα γίνει εάν η σκύλα δεν ταίζει τα κουτάβια? Είσαι έτοιμος να τα ταίζεις κάθε 2 ώρες για τις επόμενες τρείς εβδομάδες?

6) Και το χειρότερο τι θα γίνει εαν η σκύλα σου πεθάνει στην γέννα? Θα άξιζε τον κόπο?

Οι μέρες περνάνε, και η σκύλα σου γεννάει τα κουτάβια χωρίς προβλήματα, Αλλά πάλι θα πρέπει να πάς στον κτηνίατρο μέσα σε 24 ώρες μετά την γέννα. Μάλλον θα χρειαστεί ενέσεις για να αποφευχούν μολύνσεις. ($$$$)
Τυχερέ. Η σκύλα σου έκανε 10 κουτάβια. Εχουν πάει 8 εβδομάδων και είναι έτοιμα να πάνε στα καινούργια τους σπίτια. Πρώτα πρέπει να τα πάς στον κτηνίατρο. θα χρειαστούν εμβόλια, μικροτσίπ και τα απαραίτητα φάρμακα 10 Χ ($$$$).

Τώρα που είναι υγιή και έτοιμα να φύγουν, θα χρειαστείς έναν εκτροφέα για να δεί πόσο θαυμάσια είναι τα κουτάβια σου και πόσο καλά τα πήγες με την πρώτη. Φυσικά, θα νομίζεις οτι είναι όλα εκθεσιακής ποιότητας και αξίζουν να πουληθούν σε τιμές εκθεσιακών σκύλων. Αλλά πάλι να είσαι έτοιμος για σου πούνε τα παρακάτω.

1) Το καλύτερο αρσενικό έχει μόνο εναν όρχη.

2) Το δευτερο καλύτερο έχει τα δάκτυλα έξω πολύ άσχημα (αλλά έχει 2 όρχεις).

3) Η όμορφη σκυλίτσα έχει πρόβλημα με τους σιαγόνες.

4) Η άλλη σκυλίτσα έχει σωστό δάγκωμα αλλά άσχημη πλάτη.

5) Η σκυλίτσα με το όμορφο κεφάλι έχει στραβά πίσω πόδια.

6) Υπάρχουν τέσσερα μέτρια κουτάβια που δεν έχουν τίποτα εξαιρετικό.

Υπάρχει ένα που είναι εκθεσιακής ποιότητας. Το εκθεσιακής ποιότητας θα το κρατήσεις γιατί το αγάπησαν τα παιδιά (άλλο ένα στόμα να ταίσεις ($$$$).

Τώρα που έχεις αξιολογήσει και τιμολογήσει την γέννα είσαι έτοιμος να τα πουλήσεις. Αλλά είσαι τώρα γνώστης της φυλής αρκετά όσο οι αγοραστές νομίζουν οτι είσαι? Είσαι έτοιμος να απαντήσεις σε ερωτήσεις σχετικά με την εκπαίδευση, εμβολιασμούς, διατροφή, περιποίηση κλπ? Είσαι έτοιμος να απαντήσεις ερωτήσεις όχι μόνο στην πώληση αλλά και μήνες αργότερα όταν σε πάρουν μεσάνυχτα γιατί ο σκύλος έκανε εμετό? Θυμήσου είσαι τώρα ο εκτροφέας και η ευθύνη σου δεν σταματάει μόλις το κουτάβι περάσει την πόρτα. Μην περιμένεις ότι οι αγοραστές θα κάνουν ουρές για να πάρουν τα κουτάβια σου, μπορεί να περάσουν εβδομάδες ακόμα και μήνες μέχρι να τα δώσεις, και άλλα ($$$$).

Ελπίζουμε ότι εάν αποφασίσεις να ζευγαρώσεις την σκύλα σου θα το κάνεις σωστά και για τους σωστούς λόγους και μόνο, και θα βάλεις πολλή σκέψη και αγάπη στην απόφασή σου.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΛΟΓΩ ΑΝΕΥΘΥΝΗΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ. ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΤΗΛΗΞΕΙ ΕΤΣΙ.

(Αγνωστη συγγραφέας)
Απόδοση: Γιώργος Μπίμπας για το Amalthea labradors.http://www.labradors.gr

Allekos
01-09-2009, 17:00
re paidia poios eipe gia lefta??boreite na min petageste xoris logo?an kapoios endiaferetai na mou steilei pm.an kapoios thelei na petaxtei gia na kanei ton eksipno be my guest.

John_Kouts
01-09-2009, 17:04
gia ta lefta eipa "an".an diavaseis olo mou to parapanw post tha katalaveis.

MitsMan90
01-09-2009, 17:29
o monos logos gia zeygarwma einai i veltiwsi tis fylis kai tpt allo

Αυτό δεν ισχύει πάντα.Εαν έχεις φτάσει στο top δεν έχεις ανάγκη για βελτίωση αλλα για διατήρηση.

to na agorasei kapoios skuli apo "genna idioti" einai akoma pio ilithio kai ap to na agorasei apo petshop.

Ούτε αυτό ισχύει πάντα.Για την ακρίβεια σχεδόν ποτέ καθώς ο ιδιώτης το κάνει συνήθως -υπάρχουν και οι b.y.b- για να χαρίσει τα κουτάβια σε φιλικά σπίτια.Δεν διαφωνώ ότι είναι λάθος αλλα το λάθος αυτό το κάνει απο άγνοια και όχι εν γνώση του όπως οι πετσοπάδες.Οπότε σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να συγκρίνεις τον ημιμαθή με τους ανθρώπους που έχουν μετατρέψει σε θυσαυροφυλάκια τις μήτρες των θηλυκών τους.Εγώ π.χ έχω γνωστό φίλο ιδιώτη ο οποίος θέλει να κάνει μια γέννα και έχει ψάξει τα πάντα.Όταν λέμε τα πάντα εννοούμε τα πάντα.Οπότε πώς μπορείς να συγκρίνεις αυτόν τον άνθρωπο -και τα κουτάβια του- με τα puppy mills?
Παρόλο που και τα 2 είναι λάθος εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερο να πάρεις ένα σκύλο απο ιδιώτη παρά απο Pet-shop.

an thes apo to zeygarwma na vgaleis lefta eisai anohtos.
Συμφωνώ απόλυτα .

re paidia poios eipe gia lefta??boreite na min petageste xoris logo?an kapoios endiaferetai na mou steilei pm.an kapoios thelei na petaxtei gia na kanei ton eksipno be my guest.

Εαν αναφέρεσαι σε εμένα, πουθενά δεν είπα ότι πάς να βγάλεις λεφτά απλά σου είπα να διαβάσεις 1-2 πράγματα πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση.
Δεν στο έπαιξα έξυπνος απλά σου παρέθεσα μερικές απορίες που έχω για το μέλλον αυτών των κουταβιών.

Morgoth
02-09-2009, 01:36
Αν και δν ασχολούμαι με το αντικείμενο, είπα να το βάλω γτ είναι πολύ τραγικό να του κάνουν ευθανασία λόγω κάποιας μαλακοδιάταξης.

http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs129.snc1/5528_1101168449500_1235341625_30264882_2846569_n.j pg

Ημίαιμο πητμπουλακι,γλυκυτατος χαρακτηρας,στειρωμενος,εμβολιασμενος αποπαρασιτωμενος,με ιδιαιτερο χαρακτηριστικο του χαρακτηρα ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.(!)αναζητα οικογενεια. Είναι ηδη 2 μηνες στο καταφυγιο και εχει προταθει για την επιτροπη ευθανασιων,διοτι δεν μπoρει να αφεθει απο το καταφυγιο στο δρομο-φυσικο περιβαλλον βασει νομου επειδη εχει στοιχεια ...πητμπουλ. (Μονο απο αυτο δεν εχει!!)
ΔΩΣΤΕ ΤΟΥ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΖΩΗΣ ΤΗΛ 6979913007 Μαρια χουστουλακη

'tefuck dude

jimmaras_ilion
13-09-2009, 22:58
http://troktiko.blogspot.com/2009/09/facebook_7904.html

kapoios prepei na sapisei orismena atoma sto ksylo......

Alan Don
13-09-2009, 23:54
ΘΑ ηθελα να υπενθυμίσω οτι ειναι διαθεσιμα για υιοθεσια (σκυλοθεσία:-)) δυο μικρα κουταβακια , απο μπαμπα κριφον και αδεσποτη μαμα . ειναι γεννημενα 27/4 και ειναι θηλυκα

το καφε κατω αριστερα και το μαυρο πανω δεξια

Dj Cool - T
13-09-2009, 23:55
27/4 και είναι ακόμα μικρά κουταβάκια? :p

Alan Don
13-09-2009, 23:57
Τα κουτάβια τι θα τα κάνεις?
-θα τα πουλήσεις?
-θα τα χαρίσεις?
-θα τα κρατήσεις?
-θα τα αφήσεις αδέσποτα στον δρόμο?

Δεν μιλάω για θέματα υγείας εαν έχεις κοιτάξει γιατι το θεωρώ απίθανο...Δές καλύτερα αυτό (http://www.labradors.gr/breeding.html) πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση.

μα ρε παιδια το σκυλι ειναι αρσενικο ... δεν θα ειναι δικα του τα κουταβια το πολυ πολυ να παρει κανα δυο φανταζομαι... επισης ολα αυτα τα εξοδα που και καλα εχει στα προηγουμενα κινδυνολογικα ποστ ειναι απο αλλο πλανητη και στο τελος βγαζει ολα τα κουταβια αναπηρα..ελεος...

ChristosG
14-09-2009, 00:11

to mouni ths manoulas tou to exei dei? gamwkoinwnia pou eimaste...

TopGear
14-09-2009, 00:26

Και του κρύβουν το πρόσωπο; Για ποιο λόγο; :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire

MitsMan90
14-09-2009, 09:51
μα ρε παιδια το σκυλι ειναι αρσενικο ... δεν θα ειναι δικα του τα κουταβια το πολυ πολυ να παρει κανα δυο φανταζομαι...

Φαντάζεσαι...Σε μια γέννα, όπου έχουμε διαφορετικούς ιδιοκτήτες των δυο σκυλιών που θα ζευγαρώσουν , τα κουτάβια πάνε μισά στον ιδιοκτήτη του αρσενικού και μισά στον ιδιοκτήτη του θηλυκού...

επισης ολα αυτα τα εξοδα που και καλα εχει στα προηγουμενα κινδυνολογικα ποστ ειναι απο αλλο πλανητη και στο τελος βγαζει ολα τα κουταβια αναπηρα..ελεος...
Τα έξοδα είναι πολλά.Αλλα ακόμα πιο πολύς είναι ο χρόνος που πρέπει να ασχοληθείς με αυτά τα κουτάβια για να κοινωνικοποιηθούν σωστά.Για το άλλο, ποτέ δεν είπα ούτε εγώ ούτε ο John_Kouts ότι τα κουτάβια θα βγούν ανάπηρα.Στατιστικά όμως τα σκυλιά που βγαίνουν απο τέτοιες γέννες έχουν μεγάλες πιθανότητες να παρουσιάσουν διάφορες γεννετικές ανωμαλίες.Τέλος πάντων, μετά αναρωτιόμαστε γιατί η ελλάδα είναι πίσω σε κυνολογικά θέματα...:-(

Και του κρύβουν το πρόσωπο; Για ποιο λόγο; :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire :angryfire

ποιός σου είπε ότι του κρύβουν το πρόσωπο? (http://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=596:-pit-bull-&catid=35:news&Itemid=67)

ChristosG
14-09-2009, 11:31
Ω τον πουστη το πουλαει λεει 350 ευρω, εχει και κινητο

einai 8 minon me emvolia ktl 6984374145e-mail destroyer--36@hotmail.com

Ξερει κανεις καναν αρμοδιο φορεα να ειδοποιησουμε για αυτο το θεμα?

// ακυρο λεει εχουν ηδη ειδοποιησει εισαγγελεα απο το blog

πραγματικα αναρωτιεμαι τι θα γινει με το θεμα

MitsMan90
19-09-2009, 12:04
Pet stores and puppy mills (http://www.youtube.com/watch?v=s0KucYppXO0&feature=player_embedded#t=431) :-(

jimmaras_ilion
01-11-2009, 16:59
Mia poly dysaresti eidisi

http://troktiko.blogspot.com/2009/11/blog-post_8155.html

Morgoth
01-11-2009, 17:00
Εκείνου του μπάσταρδου που σε βίντεο στο youtube είχε πετάξει μια γάτα απ την ουρά σε κάτι κεραμίδια τελικά του γ@μησαν το σπίτι ή όχι;

MitsMan90
03-03-2010, 12:17
Μου αφησαν στην πορτα μου ενα αρσενικο Μποξερ 1-2 μηνων (δεν ειναι τυχαιο οτι το αφησαν σε εμενα, γιατι εχω αλλα 2 οποτε δεν μπορω να κρατησω και αυτο, αναρωτιεμαι ποιος το εκανε) πανεμορφο, καθαρο και φαινεται υγιεστατο, πρωι-πρωι θα το παω γιατρο και μετα θα το κανω μπανιο (να ειμαι σιγουρος οτι ειναι καθαρο). Εχω ηδη 2 ενδιαφερομενους, αλλα ποσταρω και εδω γιατι αυτοι δεν ειναι σιγουροι ακομα. Το σκυλακι το χαριζω εννοειται. Πμ ή τηλεφωνο στο 6948755321.

Επειδή είναι μικρό ακόμα και απο οτι καταλαβαίνω δεν έχει κάνει κανένα εμβόλιο καλό είναι να μην το κάνεις ακόμα μπάνιο.

ChristosG
04-03-2010, 18:35
Μου αφησαν στην πορτα μου ενα αρσενικο Μποξερ 1-2 μηνων (δεν ειναι τυχαιο οτι το αφησαν σε εμενα, γιατι εχω αλλα 2 οποτε δεν μπορω να κρατησω και αυτο, αναρωτιεμαι ποιος το εκανε) πανεμορφο, καθαρο και φαινεται υγιεστατο, πρωι-πρωι θα το παω γιατρο και μετα θα το κανω μπανιο (να ειμαι σιγουρος οτι ειναι καθαρο). Εχω ηδη 2 ενδιαφερομενους, αλλα ποσταρω και εδω γιατι αυτοι δεν ειναι σιγουροι ακομα. Το σκυλακι το χαριζω εννοειται. Πμ ή τηλεφωνο στο 6948755321.

http://img694.imageshack.us/img694/1067/koutavi2.jpg

Το πηγα σε αλλον κτηνιατρο σημερα, να παρω και 2η γνωμη, το σκυλι ειναι υγιεστατο και μαλλον ειναι ημιαιμο αγγλικο μαστιφ και οχι μποξερ

http://en.wikipedia.org/wiki/English_Mastiff

αγορι, 2 μηνων περιπου, παιχνιδιαρικο ζωηρο και πολυ καλο.

Επειδη δεν μπορω να το κρατησω για παντα, δεν εχω χωρο και το εβαλα οπως οπως στην εισοδο του σπιτιου μου, πειτε μου συντομα αν το θελετε, στις επομενες 1-2 μερες αν γινεται, αλλιως ή θα παει σε καταφυγιο ζωων ή για ευθανασια. Δεν μπορω να το κρατησω με τιποτα.

Το σκυλι θα σας το δωσω τζαμπα εννοειται, μαζι με καποιο εξοπλισμο που θα χρειαστειτε και οδηγιες που επισης θα χρειαστειτε :p
English Mastiff - Wikipedia, the free encyclopedia
en.wikipedia.org
The English Mastiff, often called simply Mastiff, is a large breed of dog descended from the ancient Alaunt through the Pugnaces Britanniae.

John_Kouts
05-03-2010, 16:07
ti k an einai mastiff katharo i mastiff imiaimo sigoura tha xei polu kala aimata fylaka, tha yperagapaei to afentiko tou, k tha latreyei ta paidia kai tin oikogeneia stin opoia tha anikei.Sigoyra einai mia polu kali eykairia gia kapoion, afou ta mastiff ektrofhs stixizoun gyrw sta 1500 eyrw.Makari to zouzouni na vrei mia kali oikogeneia..

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/GWBkswXsxCs&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/GWBkswXsxCs&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

ChristosG
06-03-2010, 13:15
apaixto to video sou, kai 100% antiprosopeytiko gia to poso agapaei o skylos ton anthrwpo, asxeta an o anthrwpos einai malakas kai parataei/kakopoiei/misei ta skylia. aytoi oi antrwpoi einai gtp.

ChristosG
11-03-2010, 21:49
to edwsa ola ok :-)

VALE46
13-03-2010, 16:17
Πωλείται cocker spaniel, αρσενικό 5 μηνών με μικροτσιπ και πλήρως εμβολιασμένο!
ΤΙΜΗ : 200 euro

φωτογραφίες πολύ σύντομα

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm ώστε να τον φέρω σε επαφή με τον ιδιοκτήτη.

Heavy_Load
19-03-2010, 18:05
http://troktiko.blogspot.com/2010/03/5_19.html

chryssanthoula
28-03-2010, 03:42
Μετα απο τοσους μηνες απουσιας μου εψαξα το χαμενο thread και ενω νομιζα οτι κανεις δεν ασχολειται, ειδα τελικα κινηση... μπραβο ρε παιδια μην αδιαφορειτε και αυτα ψυχουλες ειναι... επειδη εγω δεν γραφω πια στο φορουμ οσοι θελετε να ενημερωνεστε για τα αδεσποτα ζωακια θα με βρειτε στο facebook vardaki chryssanthi

ΤΥΠΩΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΔΩΣΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ,ΠΕΡΙΟΧΗ,ΥΠΟΓΡΑΦΗ...ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΟ FAX:210-6047327

Πρός:
Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων
Κα. Κατερίνα Μπατζέλη
Υφυπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης Και Τροφίμων
Κο.Καρχιμάκη Μιχαήλ

Κοιν:
Υπουργό Δικαιοσύνης
Βουλή των Ελλήνων
Πολιτικά Κόμματα
Νομαρχίες
Δήμους
Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης
Αστυνομικά Τμήματα

Θέμα: Άμεση Απομάκρυνση των ζώων απο αθίγγανους
Μετατροπή της κακοποίησης από πλημμέλημα σε κακούργημα

Aξιότιμοι κύριοι,

Οι φιλόζωοι της Ελλάδας αλλά και του Εξωτερικού και κυρίως οι πολίτες των κρατών –μελών της Ε.Ε ανησυχούν και προβληματίζονται ιδιαίτερα για την βάναυση μεταχείριση των ζώων στην χώρα μας , για τα αλλεπάλληλα κρούσματα υπό μορφή μάστιγας πλέον, που λαμβάνουν χώρα στον τόπο μας, και την ιδιαίτερη βιαιότητα πολλών εξ αυτών.

Εμείς που υπογράφουμε αυτό το κείμενο, θέλουμε να ενώσουμε τις φωνές μας και με όλους τους άλλους, συλλόγους και απλούς πολίτες, που διαμαρτύρονται για την κατάσταση αυτή ,και να συμβάλλουμε στην όλη προσπάθεια , που γίνεται, η πολύπαθη χώρα μας να απαλλαγεί από το στίγμα αυτό.
Ζητάμε λοιπόν οι υπογράφοντας

--- Την ριζική τροποποίηση του νόμου 3170/2003 , ως προς πολλά θέματα, αλλά κυρίως ως προς , το θέμα των ποινών και των κυρώσεων , που θα επιβάλλονται στους κακοποιούντες ζώα, και δη την μετατροπή της κακοποίησης ζώου από πλημμέλημα σε κακούργημα.

---Την άμεση απομάκρυνση των ζώων απο τους αθίγγανους οι οποίοι συστηματικά κακοποιούν με βάναυσο τρόπο , εκτρέφουν σε πανάθλιες συνθήκες και πωλούν ζώα συντροφιάς.

Αναγνωρίζουμε τα ιδιαίτερα σοβαρά, κοινωνικά και άλλης φύσης προβλήματα της μειονότητας αυτής, δεν την περιθωριοποιούμε σε καμία περίπτωση, η έκταση , η ένταση και η βιαιότητα όμως των κακοποιήσεων ζώων από τους αθίγγανους μας προβληματίζει πολύ και ζητάμε η Πολιτεία να μεριμνήσει ιδιαίτερα , ώστε και οι άνθρωποι αυτοί να σταματήσουν να κακοποιούν συστηματικά και με ιδιαίτερα ειδεχθή τρόπο τα ζώα.

Με εκτίμηση
Ομάδα υποστήριξης κακοποιημένων ζώων.

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΠΕΡΙΟΧΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ

TopGear
16-04-2010, 04:33
Ενεργή Κοινωνία Πολιτών για την Προστασία των Αδέσποτων Ζώων

Η Elisavet Nikolouzaki Themis Vera βρήκα χθες στο Bύρωνα 5 νεογέννητα γατάκια με τα υγρά της γέννας. Xρειάζομαι τη βοήθεια σας! Πρέπει να τα πάω κάπου να τα ταίζω με ενα μπιμπερό αλλά λείπω πολύ και πιστεύω θα πεθάνουν. Τηλέφωνο 6997610290 Tάκης.

--------------------------------------------------------------

ΕΠΕΙΓΟΝ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ!

(Δεν είμαι εγώ ο Τάκης, αλλά αν μπορείτε σας παρακαλώ, κάντε κάτι έστω για λίγες μέρες, μέχρι να μπορέσουν να δουν και να περπατήσουν)

Thinking Man
12-05-2010, 02:45
Βρήκαμε χτες δίπλα στα γήπεδα τέννις αυτό το κουταβάκι:

26453

26454

26455

26456

Είναι θηλυκό. Φαίνεται να είναι από σπίτι καθώς ήταν πεντακάθαρο όταν το βρήκαμε. Δεν είχε όμως κολάρο και μάλλον κάποιος το εγκατέλειψε εκεί. Λέμε να βάλουμε και καμιά φωτογραφία του εκεί κοντά που το βρήκαμε μπας και κάποιος το έχασε αλλά το βλέπω χλωμό. Αύριο θα το πάμε στον κτηνίατρο. Επειδή δεν μπορούμε να το κρατήσουμε για καιρό όποιος ενδιαφέρεται να του το χαρίσουμε ας μου στείλει pm. Είναι μες στην τρελή χαρά και όλη την ώρα παίζει με τους γύρω του.

TopGear
23-06-2010, 00:06
Σκότωμα που θέλετε μερικοί...

http://troktiko.blogspot.com/2010/06/blog-post_3142.html

Morgoth
23-06-2010, 01:01
Συγγενής μου (θείος) βρήκε γατάκι μέσα σε σακούλα πλαστική κρεμασμένη σε δέντρο αφημένο να σκάσει από τη ζέστη στον ήλιο προχθές μεσημέρι. Το κατέβασε και ζούσε ακόμα ευτυχώς.
Τι διάολο πόσοι άρρωστοι υπάρχουν; Γ@μημένα ψυχάκια.

ChristosG
23-06-2010, 01:43
Den yparxei sevasmos sthn zwh, oute zwou oute anthrwpinhs. Eimaste h monh xwra ths afrikhs me leykous katoikous. Aisxos.

TopGear
27-09-2010, 04:25
Δεν έχω facebook, αλλά ισχύει αυτό;

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/t_27.html

Πραγματικά, κάποιοι θέλουν κρέμασμα και γδάρσιμο για παραδειγματισμό.

allenopoulos
27-09-2010, 11:00
Να φανταστώ διαβάζεις "Katja Puschnik" και παθαίνεις καρδιακό;

http://www.liveleak.com/view?i=bb4_1283184704

Octopus Handjob
27-09-2010, 12:44
Troll troll is troll

allenopoulos
27-09-2010, 12:47
Συμφορουμίτη, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω πως αυτό το άρρωστο κάθαρμα είναι βριλ και όχι τρολλ.
http://trolololololololololo.com/

btw YOU'RE DOING IT WRONG, X Y is X newfag

Billopoulos
26-09-2012, 17:51
Όποιος ενδιαφέρεται να υιοθετήσει γατάκι ας μου πει. Έχω βρει δυο κουκλιά περίπου ενός μηνός πιστεύω, ένα τιγρέ γκρι-μαυρο και ένα πορτοκαλί... Αν δεν υιοθετηθούν από κάποιον σύντομα κινδυνεύουν να τα χτυπήσει αυτοκίνητο γιατί τα έχει παρατήσει η μαμά τους στο πεζοδρόμιο της Βάρης-Κορωπίου... Από κτηνιατρίο μου είπαν ότι άμα τους βρω σπίτι θα βοηθήσουν στο να τα καθαρίσουν και να τους βάλουν αμπούλα για τα παράσιτα πριν πάνε στο καινούργιο τους σπίτι...

Στείλτε μου ένα ΠΜ αν ενδιαφέρεστε.

Ευχαριστώ πολύ.

TopGear
26-09-2012, 17:57
Βάλε και φωτό, θα είναι πιο εύκολο να υιοθετηθούν.

Αν έχεις facebook, ψάξε διάφορα γκρουπ για υϊοθεσία ζώων και ανέβασε το κι εκεί.

Billopoulos
26-09-2012, 18:47
Δεν εχουμε φωτο ακομα... Στο facebook εχει κοινοποιηθει σε διαφορα γκρουπ γενικως. :)

Billopoulos
26-09-2012, 19:17
Οριστε και φωτο απο τα μικρα!

http://imageshack.us/a/img43/2766/imag0129w.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/43/imag0129w.jpg/)
http://imageshack.us/a/img253/9923/imag0130h.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/253/imag0130h.jpg/)
http://imageshack.us/a/img401/6572/imag0135qy.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/401/imag0135qy.jpg/)

mariosx
26-09-2012, 19:30
Προτείνω για να τα λανσάρεις καλύτερα βάλε τα πάνω σε κανένα μαξιλάρι κλπ γιατί μπορεί να σου λέει,ότι "κοίτα μέσα στα χώματα τα έχει" κλπ...

Billopoulos
26-09-2012, 19:40
Γατακια ειναι, οχι πριγκιπισσες.

Επισης οπως ειπα, οταν βρεθει καποιος που τα θελει θα τα καθαρισει και θα τα φροντισει κτηνιατρος πριν τα παραλαβει.

TopGear
26-09-2012, 21:28
Οριστε και φωτο απο τα μικρα!

http://imageshack.us/a/img43/2766/imag0129w.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/43/imag0129w.jpg/)
http://imageshack.us/a/img253/9923/imag0130h.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/253/imag0130h.jpg/)
http://imageshack.us/a/img401/6572/imag0135qy.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/401/imag0135qy.jpg/)

Σούπερ τα μικρά. Ειδικά το γκρίζο τέλειο!

Άφηνέ τους και λίγο νεράκι (αν και προφανώς θα το κάνεις) και καμιά κονσέρβα βοδινό με σάλτσα (50 λεπτά κοστίζουν), αν και η ξηρά τροφή είναι πλήρης σε θρεπτικά συστατικά. Πάρε τους και κανά μίνι πλαστικό πιατάκι-ταπεράκι από τα Jumbo ή αλλού για να τρώνε, μη είναι χάμω η τροφή τους (αν και νταξ, δεν παθαίνουν τίποτα).

Αμπούλα αν θες, μπορείς να τους βάλεις κι εσύ για να τα προστατέψεις από τυχόν παράσιτα μέχρι να βρεθεί κάποιος, είναι φτηνές 5-6 ευρώ και ειδικά σ'αυτά που'ναι μικρά θα τη βάλεις κι εύκολα. Εκτός κι αν ο γιατρός σου είπε να μην τους βάλεις ακόμη λόγω ηλικίας.

Μακάρι να βρεθεί κάποιος να τα μεγάλωσει. Σώζεις μια ζωή έτσι. Εγώ έχω σκυλί και στις διακοπές φέτος βρήκα έναν αδέσποτο γάτο περίπου 6-8 μηνών και τον πήρα μαζί μου. Όπως λες κι εσύ, το κόστος φροντίδας τους είναι πολύ μικρό, ειδικά συγκριτικά με τα έξοδα του σκύλου.

Billopoulos
26-09-2012, 21:38
Νερο εχουν!
Ενδιαφερθηκε μια κοπελα για το γκριζο, μαλλον θα το παρει, ελπιζω απο αυριο κιολας.
Η αμπουλα παιζει να ειναι ακομα πιο φθηνη, αλλα ακομα δεν τους εβαλε ο γιατρος. Ειπε να τους βαλει μολις βρουν ενα σπιτι να μεινουν. Αρα δεν ειναι θεμα ηλικιας μαλλον, κατι αλλο θα εχει στο μυαλο του.

TopGear
26-09-2012, 21:43
Νερο εχουν!
Ενδιαφερθηκε μια κοπελα για το γκριζο, μαλλον θα το παρει, ελπιζω απο αυριο κιολας.
Η αμπουλα παιζει να ειναι ακομα πιο φθηνη, αλλα ακομα δεν τους εβαλε ο γιατρος. Ειπε να τους βαλει μολις βρουν ενα σπιτι να μεινουν. Αρα δεν ειναι θεμα ηλικιας μαλλον, κατι αλλο θα εχει στο μυαλο του.

Βασικά η αμπούλα τα προστατεύει από παράσιτα όσο είναι έξω και τσιμπούρια. Τη Frontline βάζουν οι περισσότεροι, τη βρίσκεις παντού. Ίσως και προληπτικά από πριν να ήταν καλό γι'αυτά, μέχρι να υϊοθετηθούν. Αν βρουν σπίτι και είναι συνέχεια μέσα, ελαχιστοποιείται πολύ ο κίνδυνος από ζωύφια αλλά παρόλ'αυτά καλό είναι να τη βάζεις κάθε μήνα, ειναι αστείο το κόστος άλλωστε.

Το μόνο κακό γι'αυτά είναι πώς αν τα πάρουν μεμονομώνα πχ αν φύγει αύριο το γκρίζο, το πορτοκαλί ενδεχομένως να νιώσει μοναξιά, να στενοχωρηθεί ακόμη και να φύγει να το ψάχνει αν είναι η μοναδική παρέα του και δεν υπάρχουν άλλα τριγύρω. Εσύ δε μπορείς να το πάρεις σπίτι σου ή σε κανά ακάλυπτο μέχρι να βρεθεί σπιτάκι και γι'αυτό; Πόσο μακρυά είσαι από εκεί που βρίσκονται τώρα; Ή έστω να το κρατήσει ο γιατρός στο ιατρείο του αν τον ξέρεις καλά ή είστε φίλοι και πες του σου πληρώνω εγώ την τροφή και την άμμο μέχρι να το πάρει κάποιος κι αυτό.

Billopoulos
26-09-2012, 21:46
Τα ειδε γιατρος και ειπε οχι ακομα αμπουλα, οποτε στηριζομαι σε αυτον. Εγω μενω μακρια, η κοπελα μου ομως που μενει σχεδον διπλα εχει ηδη εναν γατο μεσα στο σπιτι και 4 στην αυλη/περιφερομενα... Αν παρουν το ενα ισως παρει το αλλο πιτσιρικι στην αυλη της μεχρι να βρεθει καποιος να το παρει. Σιγουρα προτιμαει ομως να το παρει καποιος αλλος να το μεγαλωσει, εφοσον ειναι και μικρο και θα μαθει με τον νεο ιδιοκτητη του.

TopGear
26-09-2012, 21:54
Τα ειδε γιατρος και ειπε οχι ακομα αμπουλα, οποτε στηριζομαι σε αυτον. Εγω μενω μακρια, η κοπελα μου ομως που μενει σχεδον διπλα εχει ηδη εναν γατο μεσα στο σπιτι και 4 στην αυλη/περιφερομενα... Αν παρουν το ενα ισως παρει το αλλο πιτσιρικι στην αυλη της μεχρι να βρεθει καποιος να το παρει. Σιγουρα προτιμαει ομως να το παρει καποιος αλλος να το μεγαλωσει, εφοσον ειναι και μικρο και θα μαθει με τον νεο ιδιοκτητη του.

Α οκ τότε.

Απλά στο λέω, απ'το να είναι έξω μόνο του αν υϊοθετηθεί και το γκρίζο και στη μοναξιά του φύγει ή πάθει τίποτα, καλύτερα να το'χει κάποιος στην αυλή του, σε έναν ακάλυπτο, κάπου τελοσπάντων. Κι ευτυχώς είναι η κοπέλα σου δίπλα. Οπότε, αν τελικά το γκρίζο βρει σπιτάκι σύντομα, ας το'χει έστω περιφερόμενο μαζί με τ'άλλα στην αυλή της. Αν μπορεί φυσικά. Μέχρι να βρει σπιτάκι κι εκείνο.

Κι εγώ το γάτο που βρήκα, τον πήρα απ'τις διακοπές, τον εξέτασε γιατρός εκεί, του έκανα 2-3 εμβόλια, του αγόρασα σπιτάκι, άμμο κτλ κτλ κι ήλπιζα να τα βρει με το σκυλί για να τον κρατήσω, ειδάλλως θα τον έδινα αλλού, όσο κι αν με στενοχωρούσε, αλλά τουλάχιστον θα του είχα βρει ένα σπίτι. Τελικά είναι τόσο αγαθός (αν και αστείρωτος ακόμη), που δεν ενοχλεί κανέναν και θέλει μόνο παρέα και χάδια. Όταν σώζεις ένα αδέσποτο, το καταλαβαίνει αυτό και το εκτιμάει περισσότερο από ένα άλλο ζώο.

Billopoulos
26-09-2012, 22:06
Ετσι ακιρβως ειναι. :)

Νομιζω οτι εφοσον ο γατος σου εχει περασει τους 7-8 μηνες, δεν μπορει να γινει στειρωση, χωρις να ειμαι ομως 100% σιγουρος. Ξερω οτι τα στειρωνουν σε ηλικια 5-7 μηνων συνηθως.

TopGear
26-09-2012, 22:12
Ετσι ακιρβως ειναι. :)

Νομιζω οτι εφοσον ο γατος σου εχει περασει τους 7-8 μηνες, δεν μπορει να γινει στειρωση, χωρις να ειμαι ομως 100% σιγουρος. Ξερω οτι τα στειρωνουν σε ηλικια 5-7 μηνων συνηθως.

Δεν το ήξερα. Ήξερα δηλαδή ότι τη στείρωση την κάνουν πράγματι εκεί γύρω στο 6μηνο, αλλά όχι επειδή μετά "δε γίνεται".

Τον πήγα σε έναν κτηνίατρο εκεί να τον εξετάσει, τον βρήκε υγιέστατο (εκτός από λίγη ψώρα που'χε στο αυτάκι του-καμία σχέση με τη δική μας ψώρα), του έκανα εμβόλια, του έβαλα αμπούλα κτλ. Απλά ήθελα να τον πάω και σ'αυτόν που'χω εδώ για το σκυλί, αλλά έλειπε σε κάτι συνέδρια, δεν είχα κι εγώ χρόνο λόγω εξετάσεων και δουλειάς και το άφησα, αν και Παρασκευή θα επιχειρήσω να τον πάω.

Μου είπαν ότι κατ'εκτίμηση είναι μικρότερος του 1 έτους, δε μου ανέφεραν κάτι για στείρωση βέβαια, όταν τους είπα ότι το'χω σκοπό να το κάνω στην Αθήνα. Θα δούμε. Παρόλα αυτά είναι πολύ ήσυχος, ούτε γρατσουνάει, ούτε επιτίθεται, τον τραβάς και δε σου φέρνει αντίρρηση καν, αλλά τη στείρωση τη θέλω και για το καλό του και γιατί έχω ακούσει ότι έχουν τάσεις φυγής.

Τελοσπάντων, θα δούμε. Μακάρι να βρουν τύχη και τα 2 μικρά.

Billopoulos
29-09-2012, 00:37
Το γκριζωπο γατακι βρηκε σπιτι!
Μενει το πορτοκαλι!
Αν εχετε κανεναν που να ενδιαφερετε, δειξτε του τις φωτογραφιες!

Billopoulos
07-10-2012, 23:26
Δωθηκε και το δευτερο! :)

Μιλαμε ολη μερα καθε μερα γουργουριζε το ατιμο! :)

TopGear
08-10-2012, 00:34
Δωθηκε και το δευτερο! :)

Μιλαμε ολη μερα καθε μερα γουργουριζε το ατιμο! :)

Μια χαρά! Πλέον είναι ασφαλή και θα'χουν σίγουρο φαγητό και κρεβάττι!

TopGear
06-01-2013, 15:52
http://preciousjules1985.wordpress.com/2012/12/21/absolutely-urgent-please-sign-and-share-this-before-january-7th-2013/

Αν είναι αλήθεια, είναι να ντρέπεσαι που είσαι άνθρωπος...

TopGear
04-04-2013, 13:51
http://on-news.gr/2013/04/04/ditiki-ellada-skotosan-ton-thriliko-ben-to-pio-exipno-likoskilo-tou-sdoe/

Ε ρε κερατάδες...

TopGear
15-12-2013, 18:48
Την Παρασκευή βρήκα με την κοπέλα μου ένα μωρό γατάκι, τραυματισμένο και αναλάβαμε να το περιθάλψουμε. Το πήγαμε σε ένα γιατρό που ξέραμε από παλιά, το ζωάκι ήταν ταλαιπωρημένο, του βγάλαμε ακτινογραφία κι αποδείχθηκε ότι έχει σπασμένο διάφραγμα (διαφραγματοκήλη) και πώς πολλά όργανα έχουν περάσει μπροστά.

Οι πιθανότητες που μας έδωσαν είναι επέμβαση με αμφίβολα αποτελέσματα (50%-50%) ή το αφήνουμε να προσαρμοστεί έτσι και όσο ζήσει (μας ανέφεραν και περιπτώσεις που έχουν ζήσει και 8-9 χρόνια). Ψάχνοντας αρκετά στο Ίντερνετ, βρήκαμε έναν γιατρό στο Παλαιό Φάληρο (Χ.Κ.) που έχει αναλάβει δύσκολες περιπτώσεις με επιτυχία. Όποιος γνωρίζει περισσότερα, ας επικοινωνήσει με π.μ. για πληροφορίες και κριτικές. Μου φάνηκε πάντως εξαιρετικός και ως γιατρός και ως άνθρωπος.