PDA

Επιστροφή στο Forum : Το πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέη

Backstage_Queen
17-03-2009, 00:42
Προ ολιγων ημερων το τελειωσα. Μου φανηκε περιεργο βιβλιο και δυσκολευτηκα να προσαρμοστω στη φιλοσοφια του. Πιθανως γιατι ο αισθητισμος ειναι νεκρος εδω και πολλααα χρονια. Ωστοσο το νοημα στο οποιο καταληγει ο Ουαιλντ ειναι αυτο που καταφερνει να κρατα το βιβλιο διαχρονικο πιστευω. Ποια ειναι η γνωμη σας;

castratos
17-03-2009, 12:53
Προ ολιγων ημερων το τελειωσα. Μου φανηκε περιεργο βιβλιο και δυσκολευτηκα να προσαρμοστω στη φιλοσοφια του. Πιθανως γιατι ο αισθητισμος ειναι νεκρος εδω και πολλααα χρονια. Ωστοσο το νοημα στο οποιο καταληγει ο Ουαιλντ ειναι αυτο που καταφερνει να κρατα το βιβλιο διαχρονικο πιστευω. Ποια ειναι η γνωμη σας;

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ. ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΜΕ ΑΡΓΟ ΡΥΘΜΟ.

dirtydiana
18-03-2009, 00:41
Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ!Και για τα ηθικά μηνύματα που έβγαζε αλλά και γιατί είχε ατμόσφαιρα από θρίλερ.Αυτό που μου άρεσε εξίσου ήταν και το "'Εγκλημα και Τιμωρία"του Ντοστογιέφσκι

castratos
18-03-2009, 13:02
ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ. ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΑΘΜΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ "Η ΔΙΚΗ" ΤΟΥ ΚΑΦΚΑ. ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ.

banana2
18-03-2009, 17:05
exo akousei gia afto to biblio ala den exo idea gia pio pragma milaei .... mipos mporeite na mou peite ti thema exei ?

Backstage_Queen
18-03-2009, 23:33
banana2, προκεται για την ιστορια ενος νεου ομορφου αγοριου, το οποιο πουλαει την ψυχη του στο διαβολο σε ανταλλαγμα αιωνιας νιοτης.

banana2
19-03-2009, 15:25
Tha prepei na einai polu kalo... sto telos ti ginete ??

Backstage_Queen
20-03-2009, 00:50
auto kalitera na sto apantisw me pm:D

dirtydiana
20-03-2009, 19:20
banana2, προκεται για την ιστορια ενος νεου ομορφου αγοριου, το οποιο πουλαει την ψυχη του στο διαβολο σε ανταλλαγμα αιωνιας νιοτης.

ο ίδιος έμενε για πάντα νέος κι αυτό που γέραζε και ασχήμυνε ήταν το πορτραιτο του

Backstage_Queen
20-03-2009, 20:04
http://www.youtube.com/watch?v=TZvhIETBzdA

ena oraio videaki pou vrika :)

banana2
20-03-2009, 22:12
to eida to videaki den leo kalo einai ala ligo tromaxtiko

dirtydiana
22-03-2009, 13:49
Ετσι περιγράφεται και στο βιβλίο,τρομαχτικό!όπως αναφέρθηκε παραπάνω,ο τύπος αυτός πούλησε την ψυχή του στο διάβολο.Η ζωή του ήταν γεμάτη ακολασίες.Και κάθε φορά που έκανε μια καινούρια αυτή αποτυπωνόταν στο πορτραίτο του,μέχρι που αυτό έγινε αποκρουστικό!

banana2
23-03-2009, 21:59
Mou fenete oti exei bgei kai se tainia ?

Backstage_Queen
24-03-2009, 00:51
Πολλες... Αλλα σχεδον ολες μουφες. Το Σεπτεμβριο θα αρχισει να προβαλλεται και μια καινουρια, με τον Κολιν Φιρθ. Ελπιζουμε να ειναι ικανοποιητικη :Ρ

banana2
25-03-2009, 22:46
ontos h tainia den leei kai pola... tzampa o kopos
an kai pali tha protimousa na diabaza ena biblio anti na do tin tainia

aeriko
20-08-2009, 12:18
an kia dn sumfwnw me tis apopseis tou wilde san vivlio mou arese...otan to eixa teleiwsei eixa sastisei...mou eixe afisei mia polu periergi aisthisi....an kai kapou sti mesi kanei mia koilia kai itan polu dusanagnwsto, to upoloipo einai polu wraio kai sou krataei to endiaferon...

Lucifer_sam
25-08-2009, 20:09
kataplhktiko.foberh grafh.

Marta
24-09-2009, 20:46
A, το έχω διαβάσει και εγώ. Τρομακτικό βιβλίο αν κάτσει και σκευτεί κανείς το τι περιγράφει. :p Μου άρεσε πάρα πολύ, και είναι στο τοπ δέκα των αγαπημένων μου θρίλλερ. :tounge:

Lilith Shadows
09-10-2009, 00:14
Ψιλοάσχετο,αλλά ο Wilde είχε πει γι'αυτό του το βιβλίο¨

Ο κόσμος νομίζει οτι είμαι ο λορδος Wotton,θα ήθελα πού να είμαι ο Dorian Gray αλλά στην πραγματικότητα είμαι ο Basil Hallward...

NordicWarrior
18-11-2009, 17:19
Gothic Fiction...Η ειδικότητά μου (mmmmmm...nice) :D

Το The Picture of Dorian Gray είναι ένα έργο που ανήκει στη λεγόμενη fin de siecle περίοδο (τέλος του αιώνα), που χαρακτηρίζεται από σύγχιση, πεσσιμισμό, και αγωνία για το μέλλον. Κυρίαρχο θέμα είναι o φόβος του εκφυλισμού (devolution), που κάνει και την εμφάνισή του σε έργα όπως το προγενέστερο Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde. Αλλά στο The Picture of Dorian Gray, ο διαχωρισμός καλού και κακού δεν είναι τόσο εμφανής. Το θέμα της αθανασίας είναι επιφανειακά μόνο ο πυρήνας της πλοκής, καθώς η ουσία επικεντρώνεται στον εκφυλισμό και τον ύπερ-καταναλωτισμό.

labiis
22-11-2009, 10:45
Διάβασα το βιβλίο πριν από αρκετά χρόνια. Θα συνόψιζα την εντύπωσή μου ως εξής:
Δεν ζούμε όπως θα θέλαμε, ιδανικά. Εξωτερικοί και εσωτερικοί περιορισμοί της ελευθερίας, μας κάνουν να πράττουμε ενάντια σ'αυτό που θέλουμε. Γνωρίζουμε πολύ καλά τί και πού κάνουμε κάτι ενάντια στην θέλησή μας. Κάθε τέτοια πράξη αφήνει σημάδι ανεξίτηλο, που μας βαραίνει.
Για έναν άνθρωπο ,που αναλαμβάνει την ευθύνη των επιλογών του και των πράξεών του, αυτά τα σημάδια λειτουργούν σαν τα φώτα στο διάδρομο προσγείωσης και βοηθάνε στην αποφυγή των ίδιων λαθών .
Άλλοι άνθρωποι όμως, από αδυναμία να αντιμετωπίσουν υπεύθυνα τις πράξεις τους ή και για άλλους λόγους (αλλοτρίωση, παραμύθιασμα ότι για όλα τα κακά που τους συμβαίνουν φταίνε οι άλλοι, κλπ.), σπρώχνουν και κρύβουν κάτω από το χαλί τα σημάδια και τις ουλές τους. Όμως εκεί έξω ,υπάρχει ένας κόσμος αντικειμενικός, που κρατάει το πρωτότυπο κάθε σημαδιού για κάθε άνθρωπο και έχει φάκελλο όπου συγκεντρώνονται όλα τα σημάδια.
Αργά ή γρήγορα οι εσωτερικές μας αντιθέσεις και η μεταφυσικές μας αγωνίες,ιδίως του θανάτου, μας αναγκάζουν να κοιτάξουμε κάτω από το χαλί όπου έχουμε κρυμμένα τα άσχημα σημάδια μας ή αλλιώς "τους σκελετούς στη ντουλάπα μας". Κι αν αυτό δεν το κάνουμε οι ίδιοι, έρχεται αργά ή γρήγορα η εξέλιξη του κόσμου και μας τραβάει μέσα στην πραγματική ζωή μακριά από τις ιδεοληψίες μας και βεβαίως μας δίνει και τον φάκελλό μας για να θυμηθούμε την πορεία μας.
Ούτως ή άλλως λοιπόν ,ο καθένας βρίσκεται ενώπιος - ενωπίω κάποια στιγμή της ζωής του κι όσο νωρίτερα το κάνει τόσο καλύτερα γι αυτόν ώστε να μην βρεθεί στην τραγική θέση του D.Gray.
Εν κατακλείδι, ας κοιτάμε την πραγματικότητα κατάματα, ας αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας για τις επιλογές μας κι ας μην κρυβόμαστε πίσω από ιδεοληψίες.

pansofix
25-11-2009, 02:19
το πορτρετο του ντοριαν γκρευ ειναι το πρωτο βιβλιο του οσκαρ ουαιλντ που διαβασα...αφου ομως εχω διαβασει σχεδον οτι εχει γραψει εχω να προτεινω τα θεατρικα έργα του (π.χ. τι σημασια έχει να είαν ικανεις σοβαρος.) κ τα βιβλια για παιδια που έχει γραψει (π.χ. ο εγωιστης γιγαντας)

Hlektra
20-03-2010, 05:50
Το πορταίτο του Ντόριαν είναι η ίδια του η Ψυχή. Προς αυτήν αδικοπραττεί και ασχημονεί. Αυτήν δεν μπορεί να θεραπεύσει.Αυτή εγείρεται και του προσφέρει Τύψεις και Ερινύες. Αυτή δεν πλανάται από τις κατά καιρούς "ηθικές" μεταστροφές του κι αυτή στο τέλος λυτρώνεται βουτώντας στο αιώνιο Καθαρτήριο της Ανθρωπότητας: τον Θάνατο.
Δυνατό βιβλίο για την εποχή του.

Roverr26
04-10-2010, 17:43
Πιστευω οτι ειναι και η διαφορα δυο κοσμων ,ο πραγματικος κοσμος και ο κοσμος του ιδεατου ,των ιδεων,τι μπορουμε να δουμε και τι πραγματικα υπαρχει και μας περιβαλλει........Ειναι ενα εξαιρετο βιβλιο,ο Ουαιλντ ηταν τρομερα φιλελληνας και πιστευω τον επηρεασε αυτο στα γραπτα του

akistnt
10-12-2010, 18:34
Απιστευτο βιβλιο , το τελειωσε περσυ . Πολυ καλο με εξαιρετικα στοιχεια που εντοπιζονται στην μοντερνα κοινωνια

nikos_sib
08-01-2011, 23:04
Το βιβλίο το διάβασα πριν 3-4 χρόνια και δε θυμάμαι και πολλές λεπτομέρειες..
Το πρώτο post αναφέρει μια ωραία λέξη... "Αισθητισμός". Δηλαδή αυτό που λέμε: η τέχνη για την τέχνη...
Έτσι και εγώ δε θα το πάω παραπέρα (αν και γενικά αντιμετωπίζω έτσι όλα τα αναγνώσματά, εδώ ταιριάζει και λόγω "ορολογίας)..
Δε θα εμβαθύνω σε πιθανά νοήματα και ερμηνείες.. Συμβολισμούς και "λόγιους" συνειρμούς.. (χωρίς κάτι τέτοιο να με βρίσκει αντίθετο, έτσι?..)
Όταν το διάβαζα, το ευχαριστήθηκα.. Ευφυής γραφή, καταπληκτικό ως σύλληψη, με κράτησε, δε βαρέθηκα.. Μου έκανε κλικ από την πρώτη σελίδα..
Ένα έργο τέχνης που μου πρόσφερε αναγνωστική απόλαυση..
Ένα μεγάλο έργο τέχνης το οποίο δεν βλέπω ως τίποτα άλλο παρά μόνο ένα έργο τέχνης.. Κλείνοντας την τελευταία σελίδα, κρατάω την ευχαρίστηση και δε βάζω στο μυαλό μου οτιδήποτε που μπορεί να χαλάσει αυτή την "επιφανειακή" -κατά πολλούς- ανάγνωση..
Τέχνη για την τέχνη..:metal:

stargazer
19-08-2011, 18:12
Πολύ καλό βιβλίο με φιλοσοφικές και μεταφυσικές προεκτάσεις. Δοκιμάστε και το de produndis του ίδιου συγγραφέα.

Sabedoria
22-08-2013, 18:17
Είναι ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία. Με έκανε να κατανοήσω ότι η επιφάνεια των πραγμάτων είναι απλά ένα εφήμερο περιτύλιγμα, το οποίο με το πέρασμα των χρόνων θα σαπίσει και θα χαθεί...Αυτό που κρύβεται κάτω από την επιφάνεια μετράει.

S1lV3r._.RAnG3r
23-08-2013, 02:38
Το πορταίτο του Ντόριαν είναι η ίδια του η Ψυχή. Προς αυτήν αδικοπραττεί και ασχημονεί.

Μπορεί ΚΑΙ βάζει goal καλλιγραφίας μέσω ντιγκιπέδια.

Αυτή δεν πλανάται από τις κατά καιρούς "ηθικές" μεταστροφές του κι αυτή στο τέλος λυτρώνεται βουτώντας στο αιώνιο Καθαρτήριο της Ανθρωπότητας: τον Θάνατο.

Τι εννοείς; Και γιατί ο θάνατος να είναι το αιώνιο καθαρτήριο της ανθρωπότητας & όχι ένα φυσικό αποτέλεσμα αλλεπάλληλων ανθρώπινων σφαλμάτων; Απ' όσο γνωρίζω οι "ηθικές" μεταστροφές προκύπτουν από την κρίση-οπτική γωνία που έχει ο άνθρωπος απέναντι σε ένα πραγματικό-"υλοποιήσιμο" σύνολο ιδεών.

coco
23-08-2013, 14:22
Το de profundis.Όλο το βιβλίο είναι ένα γράμμα,στον πιο στενό και αγαπημένο του φίλο,που θα έλεγα εκφράζει ένα απέραντο κατηγωρώ,πράγματα-καταστάσεις-συναισθήματα και πολλά άλλα,
"παράπονα",που κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να έχουν ειπωθεί προ πολλου προς το φίλο του και όχι εκ των υσετρων.Δεν γνωρίζω όμως,αν με αυτό το βιβλίο ο συγραφέας ήθελε να
"χτυπήσει" το μυαλό του αναγνώστη -και όχι μόνο-για μια πιο σφαιρική ματιά,έως και κοινονική.Όπως κάνει ο Κάφκα στο βιβλιο Η ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ!(Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Ρ Γ Η Μ Α).
Όσο για το πορτρετο του Ντόριαν ,κατά την γνώμη μου,το ρεζουμέ του βιβλίου είναι

ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ ΝΑ ΣΕ ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΑ.Η σοφία των εμπειριών,σε όλο της το μεγαλείο με τον παρορμητισμό των νιάτων(των άγουρων ψυχών).
Γιατί όσες πιο πολλές και διαφορετικές οι εμπειρίες που έχουμε τόσο πιο σοφοί γινόμαστε.