PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές απορίες σχετικά με τη σχολή ΙΙ

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40

lkjhg
01-07-2011, 17:47
ερωτηση!μπορει καποιος να παρει δυο πτυχιακες απο διαφορετικους καθηγητες και να μετρησει η καλυτερη?το ρωταω αυτο γιατι αν ενας καθηγητης δεν του βαλει 10 να παρει μια αλλη πιο ευκολη και να το παρει το 10!γινεται?γενικα ποιοι καθηγητες εχετε ακουσει πως εχουν βαλει ακι μικροτερους βαθμους απο το 10 στην πτυχιακη?

St3f@n0s
01-07-2011, 17:54
ερωτηση!μπορει καποιος να παρει δυο πτυχιακες απο διαφορετικους καθηγητες και να μετρησει η καλυτερη?το ρωταω αυτο γιατι αν ενας καθηγητης δεν του βαλει 10 να παρει μια αλλη πιο ευκολη και να το παρει το 10!γινεται?γενικα ποιοι καθηγητες εχετε ακουσει πως εχουν βαλει ακι μικροτερους βαθμους απο το 10 στην πτυχιακη?

8elei kopo na mhn pareis 10 ekei :p...

lkjhg
01-07-2011, 17:59
δηλαδη ολοι παιρνουν 10 σιγουρα?δεν μπορει καποιος να παρει μια πτυχιακη ,οχι απο τις ευκολες και στους ευκολους καθηγητες,μια πιο καλη πτυχιακη και πιο δυσκολη σε εναν αλλο καθηγητη .δεν μπορει αυτην την πτυχιακη καποιος να μην την καταφερει τελικα ή να μην την κανει τοσο καλη?να μην ηταν για αυτον αυτη η πτυχιακη.να τα υπολογισε λαθος τα πραγματα.

Dj Cool - T
01-07-2011, 18:55
Η πτυχιακή εργασία δεν είναι εργασία μαθήματος να μην πας καλά. Την τρέχεις μέχρι ο καθηγητής και εσύ να είστε ευχαριστημένοι με την προσπάθεια και το αποτέλεσμα. Είναι μια διαρκής διαδικασία, δεν θα την παραδόσεις για να σου στείλει πίσω έναν βαθμό και τέλος. Τώρα προφανώς ανάλογα με το που θα πας θα βρεις και διαφορετικές απαιτήσεις. Ο κανόνας πάντως είναι να κάνεις κάτι που θα σου φανεί ενδιαφέρον και όχι κάτι που είναι εύκολο (αλλά αφόρητα βαρετό ίσως και τελικά να το παρατήσεις).

Πάντως ναι έχουν υπάρξει περιπτώσεις που να μην πήρε 10 φοιτητής αν την παράτησε στη μέση. Όσο όμως είσαι σε επαφή με τον καθηγητή σου και κάνεις δουλειά ικανοποιητική δεν θα στο στερήσει το 10.

lkjhg
01-07-2011, 19:10
εγω φυσικα και θα δουλεψω και θα προσπαθησω για το καλυτερο!αλλα οπως ειπα,θα την παρω και μονος την πτυχιακη,δεν ξερω τι θα μου βγει μετα.να θεωρω αρχικα οτι οκ θα την βγαλω και μετα να θελει να του κανω κατι ο καθηγητης στην εργασια και να μην μπορω!δεν ειναι εργασια μαθηματος αλλα ειναι εργασια οπου οπως και στις αλλες μπορει να μην τα καταφερνεις γιατι δεν στροφαρει ο εγκεφαλος σου και να παρεις ασχημο βαθμο!το θεμα ομως ειναι πως στην πτυχιακη θελω να παρω 10 γιατι θα με βοηθησει στον μεσο ορο μου πολυ.δεν ψαχνω ευκολες πτυχιακες γιατι δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο,να κανω μια εργασια αγκαροδουλεια οπως ειπες και συ να μην μαρεσει και να βαριεμαι που να μην μου προσφερει τιποτα(τουλαχιστον σε μενα ετσι)!ομως θελω να παρω και 10!
οποτε η ερωτηση ειναι που δεν μου την απαντησατε αν δεν παει τελικα καλα η πτυχιακη που θα παρω και δεν μου βαλει 10 μπορω να παρω αλλη πιο ευκολη και να παρω 10 και αυτο να μετρησει?και να λεει το πτυχιο μου οτι εκανα και αλλη πτυχιακη!

TalL_Guy
01-07-2011, 19:45
εγω φυσικα και θα δουλεψω και θα προσπαθησω για το καλυτερο!αλλα οπως ειπα,θα την παρω και μονος την πτυχιακη,δεν ξερω τι θα μου βγει μετα.να θεωρω αρχικα οτι οκ θα την βγαλω και μετα να θελει να του κανω κατι ο καθηγητης στην εργασια και να μην μπορω!δεν ειναι εργασια μαθηματος αλλα ειναι εργασια οπου οπως και στις αλλες μπορει να μην τα καταφερνεις γιατι δεν στροφαρει ο εγκεφαλος σου και να παρεις ασχημο βαθμο!το θεμα ομως ειναι πως στην πτυχιακη θελω να παρω 10 γιατι θα με βοηθησει στον μεσο ορο μου πολυ.δεν ψαχνω ευκολες πτυχιακες γιατι δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο,να κανω μια εργασια αγκαροδουλεια οπως ειπες και συ να μην μαρεσει και να βαριεμαι που να μην μου προσφερει τιποτα(τουλαχιστον σε μενα ετσι)!ομως θελω να παρω και 10!
οποτε η ερωτηση ειναι που δεν μου την απαντησατε αν δεν παει τελικα καλα η πτυχιακη που θα παρω και δεν μου βαλει 10 μπορω να παρω αλλη πιο ευκολη και να παρω 10 και αυτο να μετρησει?και να λεει το πτυχιο μου οτι εκανα και αλλη πτυχιακη!
μα σου απαντησε.στο χερι σου ειναι να μην παρεις 10.

trooper7
01-07-2011, 21:44
http://www.vathmos.gr/ για υπολογισμό βαθμού πτυχίου. Ο τύπος δίνεται εδώ (http://www.di.uoa.gr/gr/ptyx.php).

Den einai swsto to site. Toulaxiston sthn periptwsh mou gt to ekana kai xeirografa me ton typo. Ena programma tou Herald mono mou to vgazei swsta,to opoio dn kserw pou vrisketai twra...

tserkezos
01-07-2011, 22:18
καλησπερα παιδια, μηπως υπαρχει πιθανοτητα να βρω εκπονημενες πτυχιακες παλαιοτερςν φοιτητων για να τσεκαρω διαφορα θεματα που ισως να μου φανουν ενδιαφεροντα?
ευχαριστω εκ των προτερων.

TalL_Guy
01-07-2011, 22:25
καλησπερα παιδια, μηπως υπαρχει πιθανοτητα να βρω εκπονημενες πτυχιακες παλαιοτερςν φοιτητων για να τσεκαρω διαφορα θεματα που ισως να μου φανουν ενδιαφεροντα?
ευχαριστω εκ των προτερων.
ρε μπας και θες να βρεις ετοιμη στρωμενη πτυχιακη?
πηγαινε στα site των καθηγητων,πολλοι εχουν θεματα

dandelion
01-07-2011, 23:47
γνωριζει κανεις αν ειναι ανοιχτη η γραμματεια τη Δευτερα?

The_Big_Brother
02-07-2011, 00:04
γνωριζει κανεις αν ειναι ανοιχτη η γραμματεια τη Δευτερα?

Ναί, η γραμματεία.

υγ: γιατί να μην είναι, υπάρχει καμιά απεργία? Αν εννοείς οτι τελείωσε η εξεταστική δεν έχει σχέση, το τμήμα δεν έχει κλείσει ακόμα για καλοκαίρι.

tserkezos
02-07-2011, 14:22
ρε μπας και θες να βρεις ετοιμη στρωμενη πτυχιακη?
πηγαινε στα site των καθηγητων,πολλοι εχουν θεματα

οχι δε θελω ετοιμη στρωμενη πτυχιακη.
θενξ για την πληροφορηση.

dandelion
02-07-2011, 14:25
Ναί, η γραμματεία.

υγ: γιατί να μην είναι, υπάρχει καμιά απεργία? Αν εννοείς οτι τελείωσε η εξεταστική δεν έχει σχέση, το τμήμα δεν έχει κλείσει ακόμα για καλοκαίρι.

ναι επειδη τελειωσε η εξεταστικη ρωτησα! θενξ!!!

Sib
02-07-2011, 15:17
poia e3etastikh teleiwse?:P exoume akoma 3 meres parakalw! :P

dandelion
02-07-2011, 16:02
ναι εχεις δικιο, ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σε οσους δινουν!

TalL_Guy
03-07-2011, 21:14
για βεβαιωση ολοκληρωσης σπουδων απαιτηται να εχει κατατεθει η πτυχιακη?
Δηλαδη,αν εχει περαστει βαθμος πτυχιακης,και καποιος εχει ολα τα μαθηματα αλλα η πτυχιακη σαν κειμενο δεν εχει κατατεθει ακομα στη βιβλιοθηκη,γινεται να παρει καποιος το γαμιδι το χαρτι οτι τελειωσε και να το πτυχιο?????

deN
03-07-2011, 21:40
gia ektiposi ptixiakis koda stn sxoli fthina pu na paw?

Hellscream
03-07-2011, 23:20
για βεβαιωση ολοκληρωσης σπουδων απαιτηται να εχει κατατεθει η πτυχιακη?
Δηλαδη,αν εχει περαστει βαθμος πτυχιακης,και καποιος εχει ολα τα μαθηματα αλλα η πτυχιακη σαν κειμενο δεν εχει κατατεθει ακομα στη βιβλιοθηκη,γινεται να παρει καποιος το γαμιδι το χαρτι οτι τελειωσε και να το πτυχιο?????

Δε χρειαζεται να εχεις καταθεσει τη πτυχιακη στη βιβλιοθηκη για να παρεις το "τιμημενο".Αρκει ο βαθμος στη γραμματεια.

Χρειαζεται να τη καταθεσεις για να μπορεις να ορκιστεις βεβαια.

gia ektiposi ptixiakis koda stn sxoli fthina pu na paw?

Copy Factory, Κουσίδου 87 κοντα στη σταση του 608 ειναι το κλασικο που πανε σχεδον ολοι.

dandelion
03-07-2011, 23:20
τα τηλεφωνα της γραμματειας που μπορει καποιος να τα βρει??

Hellscream
03-07-2011, 23:22
τα τηλεφωνα της γραμματειας που μπορει καποιος να τα βρει??

Από το site της σχολης:

Τηλέφωνο Γραμματείας
210-7275181
210-7275154

dandelion
03-07-2011, 23:24
Από το site της σχολης:

Τηλέφωνο Γραμματείας
210-7275181
210-7275154

να σαι καλα!!! :ο))

deN
03-07-2011, 23:26
Δε χρειαζεται να εχεις καταθεσει τη πτυχιακη στη βιβλιοθηκη για να παρεις το "τιμημενο".Αρκει ο βαθμος στη γραμματεια.

Χρειαζεται να τη καταθεσεις για να μπορεις να ορκιστεις βεβαια.

Copy Factory, Κουσίδου 87 κοντα στη σταση του 608 ειναι το κλασικο που πανε σχεδον ολοι.

afto mporw na paw avrio kai na to zitisw apo ti grammateia kai to dinei epitopou?

to timimeno

Hellscream
03-07-2011, 23:29
afto mporw na paw avrio kai na to zitisw apo ti grammateia kai to dinei epitopou?

to timimeno

Ναι, μπορεις και αυριο να κανεις αιτηση ορκομωσιας και απο κει και περα θελει μερικες μερες για να επιβεβαιωσουν οτι εχεις ολοκληρωσει τις υποχρεωσεις σου.Μετα θα παρεις τη βεβαιωση (aka τιμημενο) οτι εχεις τελειωσει.

kasmi
04-07-2011, 01:03
Μπορεί να περιγράψει κάποιος τη διαδικασία ορκωμοσίας; Υπάρχουν τήβεννοι, φωτογράφοι και τέτοια πράγματα;

Smile@@
04-07-2011, 01:47
Μπορεί να περιγράψει κάποιος τη διαδικασία ορκωμοσίας; Υπάρχουν τήβεννοι, φωτογράφοι και τέτοια πράγματα;
:-) 'Ολα αυτα σε ενα video, δεν βρηκα πληροφορικης http://www.youtube.com/watch?v=UqCpjEAlL1s

TalL_Guy
04-07-2011, 05:28
Ναι, μπορεις και αυριο να κανεις αιτηση ορκομωσιας και απο κει και περα θελει μερικες μερες για να επιβεβαιωσουν οτι εχεις ολοκληρωσει τις υποχρεωσεις σου.Μετα θα παρεις τη βεβαιωση (aka τιμημενο) οτι εχεις τελειωσει.
ειχα την ιδια εντυπωση με σενα ,και γιαυτο ρωτησα τη γραμματεια,αν με βαθμο πτυχιακης περασμενο,αλλα χωρις πτυχιακη στην βιβλιοθηκη παιρνεις το κωλοχαρτο,και μου ειπαν οχι.Χρειαζεται να εχεις περασει ολα τα μαθηματα,να εχεις βαθμο πτυχιακης,χαρτι απο τη βιβλιοθηκη οτι δεν χρωστας βιβλιο,χαρτι απο τη βιβλιοθηκη οτι κατεθεσες πτυχιακη και ολα οκ,και να καταθεσεις πασο+τρυπτυχο για να κανεις αιτηση για ορκομωσια.

Υπαρχει καποιος,χωρις να εχιε καταθεσει πτυχιακη,να πηρε βεβαιωση ολοκληρωσης σπουδων στα χερια του?(χωρις να εχει κουμπαριες με τη γραμματεια φυσικα)

giannis88
04-07-2011, 05:37
:-) 'Ολα αυτα σε ενα video, δεν βρηκα πληροφορικης http://www.youtube.com/watch?v=UqCpjEAlL1s

είσαι υποχρεωμένος να συμμετάσχεις σε αυτό?

TalL_Guy
04-07-2011, 05:45
ρε φερε μου αυριο το χαρτι και ανεβαινω καρναβαλος στην πατρα πανω στο αρμα να με καψουνε.

tune_with_me
04-07-2011, 09:38
ειχα την ιδια εντυπωση με σενα ,και γιαυτο ρωτησα τη γραμματεια,αν με βαθμο πτυχιακης περασμενο,αλλα χωρις πτυχιακη στην βιβλιοθηκη παιρνεις το κωλοχαρτο,και μου ειπαν οχι.Χρειαζεται να εχεις περασει ολα τα μαθηματα,να εχεις βαθμο πτυχιακης,χαρτι απο τη βιβλιοθηκη οτι δεν χρωστας βιβλιο,χαρτι απο τη βιβλιοθηκη οτι κατεθεσες πτυχιακη και ολα οκ,και να καταθεσεις πασο+τρυπτυχο για να κανεις αιτηση για ορκομωσια.

Υπαρχει καποιος,χωρις να εχιε καταθεσει πτυχιακη,να πηρε βεβαιωση ολοκληρωσης σπουδων στα χερια του?(χωρις να εχει κουμπαριες με τη γραμματεια φυσικα)

to allaksane prosfata to "sistima".!! prepei na exeis katathesei tin ptixiaki kai meta na perastei p.x. o vathmos kai na pareis vevaiosi...

ironman
04-07-2011, 11:26
να ρωτησω κατι εμενα μου μενει η πτυχιακη για να τελειωσω και θελω να μπω στρατο το νοεμβρη. αμα κοψω την αναβολη αλλα δεν προλαβω να τελειωσω την πτυχιακη μεχρι τοτε γινεται να ξαναπαρω αναβολη για καποιο διαστημα; :p

nightcrawler
04-07-2011, 11:48
καλυτερα να ρωτησεις το στρατολογικο γραφειο..νομιζω αν την κοψεις και δεν πας στη σειρα που πρεπει πας στην επομενη σειρα με ενα μηνα παραπανω αλλα δεν ξερω τι αλλα "παραθυρακια" μπορεις να βρεις,οποτε ρωτα εκει για μεγαλυτερη σιγουρια

Smile@@
04-07-2011, 14:21

αυτο θα στο πουνε στην γραμματεια, (λογικα δεν πρεπει να ειναι υποχρεωτικο...)

MikeN
04-07-2011, 15:19
να ρωτησω κατι εμενα μου μενει η πτυχιακη για να τελειωσω και θελω να μπω στρατο το νοεμβρη. αμα κοψω την αναβολη αλλα δεν προλαβω να τελειωσω την πτυχιακη μεχρι τοτε γινεται να ξαναπαρω αναβολη για καποιο διαστημα; :p

Ναι, τρίμηνη για κοινωνικούς λόγους και μπαίνεις Φεβρουάριο χωρίς ποινές κτλ.

giannis88
04-07-2011, 15:36

επειδή σκέφτομαι να μπω και εγώ το νοέμβρη.
το μάη πρέπει να βγω έξω για πολύ σοβαρή εγχείρηση συγγενικού προσώπου (είναι και ο λόγος που θα μπω ως προστάτης).
ξέρουμε αν όντως θα δωθεί άδεια? και μιλάμε για διαρκείας(20 μέρες).
επίσης ως προστάτης μήπως ξέρουμε και τι πλεονεκτήματα έχω?

nightcrawler
04-07-2011, 15:50
το μάη πρέπει να βγω έξω για πολύ σοβαρή εγχείρηση συγγενικού προσώπου (είναι και ο λόγος που θα μπω ως προστάτης).

υπαρχουν διαφορες κατηγοριες που σε κανουν προστατη αναλογως βγαινει κ κατα ποσο μειωμενη θητεια κανεις..σιγουρα παιρνεις 33.κατι ευρω το μηνα σε σχεση με τους απλους που παιρνουν κανενα 8αρι...τωρα με την αδεια οτι κ να σου πει κανεις θα ειναι λιγο αμφιλεγομενο αφου εξαρταται απο που εισαι το λοχαγο το διοικητη πως πανε οι υπηρεσιες κτλ..20 μερες φουλε εξω μου φαινονται καπως πολλες,αλλα ποτε δν ξερεις κ στο στρατο ολα γινονται...

στα φανταροσαιτ ισως να σου πουν περισσοτερα,αν κ στα περισσοτερα λενε κ τρελες παπατζες

paris7891
04-07-2011, 16:21

kana link filos?kai ti diadikasies tha xreiastoun gia tin extra anavoli?

giannis88
04-07-2011, 16:23
πάντως για πτυχιακές, έχουν συμφωνήσει να κρατάει όλο τον οκτώβρη. δλδ έχετε ένα μήνα περιθώριο μετά την εξεταστική.

trooper7
04-07-2011, 19:48
Eksartatai apo to pws pane oi yphresies,apo ton dioikhth loxou sou kai to dioikhth ths monadas sou. 20 meres genika einai polles alla oxi anefiktes. Ama eisai paramethorio zhta oles tis kanonikes sou kai kapoies timitikes paramethoriou opws onomazontai (2 meres gia kathe plhrh mina pou ypireteis sthn paramethorio). Epishs ama exeis ta mesa zhtas 12 meres eidikh (agrotikh h foithtikh) + kapoies kanonikes sou.
An eisai kai sthn athina borei na stis dwsei kai kapoies timitikes o dikas.
Genika omws h 1h protash einai pou isxyei pantou,aplws sou edwsa kapoies epiloges.

Ws prostaths to shmantikotero pleoniktima einai oti yphreteis 8mino.
Epishs analoga me thn periptwsh pou eisai 8mino pairneis kai perissotera fragka to mina. Orfanos px apo enan gonea pairneis 34,50 to mina....

Alla exeis ligoteres kanonikes adeies apo oti oi 9minoi (12 anti 15)
Mh sta pw ola bes se army.gr,omhroi.ge,thiteia.org kai psaksou

Kalh sou thiteia kai kalos poliths

deN
04-07-2011, 20:43
gia ptixiaki!

pws borw na vgalw to footer-header apo tis prwtes 10 selides kai na menei stis alles?

se doc morfi (ms word i open office)

exw apivdisei

minnie
05-07-2011, 01:00
Για πρακτική άσκηση σε ποιο καθηγητή να απευθυνθώ;

GreekTeo
05-07-2011, 01:32
Για πρακτική άσκηση σε ποιο καθηγητή να απευθυνθώ;

Νομίζω στην κα. Αραπογιάννη

minnie
05-07-2011, 01:42
Ευχαριστώ..

lkjhg
05-07-2011, 12:42
paidia tha pethano!emeis exoume eggrafes?ego eimai 6 etos kai den exo paei na kano eggrafi!exoume eggrafes emeis?sto my-studies den exoume poy kanoyme diloseis?

DexterGr
05-07-2011, 12:44
paidia tha pethano!emeis exoume eggrafes?ego eimai 6 etos kai den exo paei na kano eggrafi!exoume eggrafes emeis?sto my-studies den exoume poy kanoyme diloseis?

Εγγραφές εξαμήνων αν εννοείς, δεν έχουμε εμείς. Με τις δηλώσεις στο my-studies είσαι κομπλέ για κάθε εξάμηνο. ;)

lkjhg
05-07-2011, 12:52
aa oraia!isixasa!kai go auto iksera alla agxothika giati leo mpas kai den exo parei xampari oti ginontai eggrafes!stis anakoinoseis ti einai ayto pou postaran ?poies einai oi metabatikes diatakseis tou proptyxiakoy programmatos spoudon pou tha isxysoun apo to 2011-2012 kai tha isxyoun gia olous?

kai kati allo tora me tin kibernisi pou ta allazei ola sta AEI-TEI ego pou eimai 6 etos na sinexizo na dino merika mathimata pou xrostao gia na paro ptixio i tha me diagrapsoun? tou xronou teliono!

Sib
05-07-2011, 14:28
sto teliko teliko MO, h ptuxiakh me arista poso pianei?

Exoum h 1 megalh h 2 mikres, etsi den einai?
Metrane me barhth 3 kai oi duo 3exwrista?
dld ean parw 10 dekaria, 8a einai + 30 +30 kai dia(+6 ) ??
h megalh fadazomai metraei +60 ?

MikeN
05-07-2011, 17:39
kana link filos?kai ti diadikasies tha xreiastoun gia tin extra anavoli?

http://www.stratologia.gr/faqs.php ερώτηση 12 τελευταίο bullet.
Έχω ρωτησει και για εμένα. Δεν δυσκολεύονται να σου δώσουν αναβολή, έτσι και αλλιώς όλο και κάποιοι θα έχουν δηλώσει εθελοντές, δεν θα τους λέιψεις.

deN
05-07-2011, 19:44
gia orkomosia iouli einai arga gia dilwsi e?

Savael
05-07-2011, 19:47
Εχει ψάξει κανείς νομικά αν ο καθηγητής έχει δικαίωμα να σου στερήσει την συμμετοχή σε εξετάσεις αν δεν έχεις πιάσει βάση στις ασκήσεις του?Καλύπτεται απο τον νόμο και μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο ή δεν το έχει ψάξει κανείς?

nightcrawler
05-07-2011, 19:48
gia orkomosia iouli einai arga gia dilwsi e?

ε ρωτα τη γραμματεια μηπως κ υπαρχει καμια θεση αν κ απιθανο το βλεπω..

pan_90
06-07-2011, 11:58
όταν κατοχυρώνουμε κατεύθυνση σημαίνει πως έχουμε περάσει τουλάχιστον 7 βασικά κατευθύνσεων. right? right...

απο αυτά με συντελεστή 2 μετράνε αυτά με το μεγαλύτερο βαθμό?

και με συντελεστή 1.5 τα 2 μαθήματα με τον μικρότερο βαθμό? :baby:

//5 (βασικά του τομέα που θέλουμε) + 2 (από τους άλλους 2 τομείς) = 7

leopal
06-07-2011, 12:27
Μπορει καποιος να μου δωσει καποια πηγη για του κατευθυνση ποτε δηλωνουμε ποιες υπαρχουν..

DexterGr
06-07-2011, 14:42
όταν κατοχυρώνουμε κατεύθυνση σημαίνει πως έχουμε περάσει τουλάχιστον 7 βασικά κατευθύνσεων. right? right...

απο αυτά με συντελεστή 2 μετράνε αυτά με το μεγαλύτερο βαθμό?

και με συντελεστή 1.5 τα 2 μαθήματα με τον μικρότερο βαθμό? :baby:

//5 (βασικά του τομέα που θέλουμε) + 2 (από τους άλλους 2 τομείς) = 7

http://cgi.di.uoa.gr/~std07192/diadikastika.html#ptyxio Τα 5 βασικά που έχεις μεγαλύτερο βαθμό μετράνε με συντελεστή 2, και τα υπόλοιπα με συντελεστή 1.5.

Μπορει καποιος να μου δωσει καποια πηγη για του κατευθυνση ποτε δηλωνουμε ποιες υπαρχουν..

http://www.di.uoa.gr/gr/undergr.php

nightcrawler
06-07-2011, 14:44
δεν δηλωνεις καποια κατευθυνση απλα με βαση ποια βασικα εχεις περασει "κατοχυρωνεις" καποια αλλα αυτο δεν μετραει πουθενα ουσιαστικα μονο αν θελεις μεταπτυχιακο στη σχολη μετραει θετικα..γιατι στην αιτηση για μεταπτυχιακο σου λεει να συμπληρωσει βαθμους απο καποια μαθηματα κατευθυνσεων αναλογα με ποια θες.αν κοιταξεις στο σαιτ της σχολης στον οδηγο σπουδων λεει ποια μαθηματα ανηκουν σε ποιες κατευθυνσεις και ποια ειναι βασικα κ ποια οχι..

ARK85
06-07-2011, 16:49
Στην περίπτωση που έχει γίνει λάθος στην δήλωση των μαθημάτων του εαρινού εξαμήνου η γραμματεία μπορεί να κάνει κάτι για να διορθώσει την κατάσταση ή από του χρόνου πάλι?

akakak
06-07-2011, 16:49
παιδια ηθελα να ρωτησω για την αποφαση του τμηματος για παραταση του τωρινου προγραμματος σπουδων μεχρι και του χρονου. λεει οτι απο το ετος 2012-2013 θα ισχυει ο καινουριος οδηγος σπουδων για όλους τους φοιτητες. τι θα ισχυει δηλαδη; οποιοι δεν εχουν τελειωσει, θα πρεπει να περασουν και τα επιπλεον μαθηματα που θα δημιουργηθουν για να παρουν πτυχιο;

rania
06-07-2011, 17:07
foss.uoa down? Ενημερωστε με. Εδω και πολλες μερες βασικα :/

quailtropz
06-07-2011, 17:32

γιατί κάψαμε και τον 3ο ή 4ο σκληρό σε ένα χρόνο και λόγω εξεταστικής δεν παίζει χρόνος γι αντικατάσταση (μες τη βδομάδα λογικά θα ξαναείναι up)

στα καλά νέα twitter,fb,irc,blog δουλεύει
Αυτό .

smokejohn
06-07-2011, 18:30

Αυτό τρέχουν οι server admins αυτές τις μέρες. Υπάρχουν διάφορα θέματα. :/

Mr. Iso
06-07-2011, 19:57
παιδια ηθελα να ρωτησω για την αποφαση του τμηματος για παραταση του τωρινου προγραμματος σπουδων μεχρι και του χρονου. λεει οτι απο το ετος 2012-2013 θα ισχυει ο καινουριος οδηγος σπουδων για όλους τους φοιτητες. τι θα ισχυει δηλαδη; οποιοι δεν εχουν τελειωσει, θα πρεπει να περασουν και τα επιπλεον μαθηματα που θα δημιουργηθουν για να παρουν πτυχιο;

αν κ το διάβασα βιαστικά, έλεγε ότι απο το '12-'13 θα ισχύσει το εκείνης της χρονιάς πρόγραμμα σπουδών. (έχει άλλωστε ακουστεί εδώ κ κάμποσο καιρό ότι συζητούνται αλλαγές στο πρόγραμμα.)
οι μεταβατικές διατάξεις που ισχύουν τώρα, ενδιαφέρουν μόνο αυτούς που έχεουν εισαχθεί πριν το 2003.. αντίστοιχα λογικά το 2012θα ισχύσουν νέες μεταβατικές διατάξεις για όσους θα έχουν μπει μέχρι τότε κ πριν αλλαξει..

deN
06-07-2011, 21:21
meta apo tin oloklirosi ton mathimatwn kai paradwsi ptixiakis vivliothiki,
to mono p menei einai na kanw dilwsi gia orkomosia?

sisyphus
07-07-2011, 00:32

Λογικα θα ισχυει κατι παρομοιο με αυτο που εκανε το μαθηματικο με τις Κατηγοριες Φοιτητων (http://noether.math.uoa.gr/Undergraduate/programma-spoydn/ypo3c7reseis-gia-tin-apoktisi-pty3c7ioy/katigories-foititn)! Δηλαδη ολοι οι φοιτητες θα ενταχθουν στο νεο προγραμμα σπουδων (ενω μεχρι σημερα ισχυει για καθε φοιτητη το προγραμμα σπουδων της χρονιας που μπηκε) και θα χωριστουν σε κατηγοριες! Π.χ κατηγορια Α οσοι μπηκαν το 2012-2013, κατηγορια Β οσοι μπηκαν απο 2002-2003 εως 2011-2012, κατηγορια Γ οσοι μπηκαν απο 2001-2002 και πριν κ.ο.κ! Και για καθε κατηγορια θα υπαρχουν καποιες διαφοροποιημενες προϋποθέσεις για την απόκτηση πτυχίου! Κατι αναλογο με του Μαθηματικου (http://noether.math.uoa.gr/Undergraduate/programma-spoydn/ypo3c7reseis-gia-tin-apoktisi-pty3c7ioy/proypotheseis-gia-tin-apoktisi-pty3c7ioy)! Τωρα βεβαια τι θα γινει αν μπουν νεα υποχρεωτικα μαθηματα, ο θεος και η ψυχη τους! Για παραδειγμα οσοι εχουν μπει πριν το 2002-2003 δεν εχουν σαν υποχρεωτικα τον 'Αντικειμενοστραφή Προγραμματισμό' και την 'Ανάπτυξη Λογισμικού'! Αν ομως ενταχθουν στο νεο προγραμμα σπουδων τοτε λογικα θα πρεπει να τα περασουν!!! Ελπιζω μονο να μην υπαρξει νεο μπαχαλο...............

The_Big_Brother
07-07-2011, 01:23
meta apo tin oloklirosi ton mathimatwn kai paradwsi ptixiakis vivliothiki,
to mono p menei einai na kanw dilwsi gia orkomosia?

Ναί.
Αυτό ήταν το αφελές post που κάνει κάποιος όταν τελειώνει για να το μάθει όλο το φόρουμ οτι πήρε πτυχίο?

Holy Diver
07-07-2011, 01:37
Ναί.
Αυτό ήταν το αφελές post που κάνει κάποιος όταν τελειώνει για να το μάθει όλο το φόρουμ οτι πήρε πτυχίο?

Ma exoume thread giafto:p

Mr. Iso
07-07-2011, 01:56
Ναί.

μάλλον είναι το ποστ της αγωνίας, καθώς έχεις μια ανεξήγητη εντύπωση ότι κάτι θα γίνει κ τελευταία στιγμή θα σου ζητήσουν κάτι επιπλέον ή θα βρεθεί κάποιο πρόβλημα..
γιατί σ αυτή τη σχολή σιγά μη μας δώσουν το πτυχίο έτσι εύκολα επειδή περάσαμε τα μαθήματα.. :p

tune_with_me
07-07-2011, 10:46
mexri pote mporo na katatheso ptixiaki gia na teleioso tora ton iouni??... mexri mesa iouli??

supermario
07-07-2011, 11:16
έχω κάποιες απορίες σχετικά με την πτυχιακή.
καταρχήν έχω σκοπό να την ξεκινήσω από Σεπτέμβρη και να ασχοληθώ την επόμενη χρονιά
1) τι πρέπει να κάνω? πηγαίνω στους καθηγητές και ρωτάω για θέματα?
2) και όταν αναλάβω μια πτυχιακή, μέχρι πότε πρέπει να την τελειώσω? εξαρτάται από τον καθηγητή αυτό? ή είναι φιξ?

Jay-P
07-07-2011, 14:05
mexri pote mporo na katatheso ptixiaki gia na teleioso tora ton iouni??... mexri mesa iouli??

Μου έχουν πει μέχρι τέλη Αυγούστου... (οπότε και θα ορκιστείς κάπου Δεκέμβρη νομίζω)

trooper7
07-07-2011, 19:14
Μου έχουν πει μέχρι τέλη Αυγούστου... (οπότε και θα ορκιστείς κάπου Δεκέμβρη νομίζω)

Epivevaiwnw ki egw. H grammateia mou eipe kata leksh mexri na vgoun oloi oi vathmoi olwn twn earinwn mathimatwn kati pou borei na ginei mexri kai arxes septembrh!

konsta
07-07-2011, 23:32

να ρωτήσω, για να μπει βαθμολογία πρέπει να κατατεθεί η πτυχιακή?

TalL_Guy
07-07-2011, 23:35
να ρωτήσω, για να μπει βαθμολογία πρέπει να κατατεθεί η πτυχιακή?
οχι.
βαζει βαθμος ο καθηγητης οποτε θελει.
καταθετεις πτυχιακη,θελουν 2-3 μερες για να την ελεγξουν,
επικοινωνουνν με τον καθηγητη για το αν ειναι οντως ολοκληρωμενη.
σου δινουν ενα χαρτι.
με αυτο πας στην γραμματεια για αιτηση ορκομωσιας.
Η γραμματεια βλεπει αν εχεις ολα τα μαθιηματα που απαιτουνται,και τους βαθμους.
σου δινει βεβαιωση ολοκληρωσης σπουδων και σε βαζει για την επομενη ορκομωσια

tune_with_me
08-07-2011, 10:23
kathigitis mou eipe emena oti prosfata psifisan na exei katatethei i ptixiaki kai meta na pernietai o vathmos...

TalL_Guy
08-07-2011, 13:15
kathigitis mou eipe emena oti prosfata psifisan na exei katatethei i ptixiaki kai meta na pernietai o vathmos...
ετσι και αλλιως,μπει δε μπει ο βαθμος,δεν εχει πλεον σημασια,αν δεν εχει κατατεθει πτυχιακη.

konsta
08-07-2011, 16:17
ετσι και αλλιως,μπει δε μπει ο βαθμος,δεν εχει πλεον σημασια,αν δεν εχει κατατεθει πτυχιακη.
πράγματι.... στη γραμματεία μου είπαν οτι δεν μπορούν να δώσουν βεβαίωση ολοκλήρωση σπουδών εαν δεν έχουν χαρτί απο βιβλιοθήκη..... βέβαια στο site της βιβλιοθήκης λένε ότι το χαρτί που δίνουν αφορά μονο την αίτηση ορκωμοσίας αλλά τρέχα γύρευε

Synthelectric
10-07-2011, 16:15
mporei na mou thymisei kapoios ti kanei auto edw se terminal?
:(){ :|:& };:

Kollaei to sympan to kserw alla de thymamai ti akribws kanei.

EDIT: fork bomb einai
http://www.linuxquestions.org/questions/programming-9/bash-purpose-of-the-colon-397220/

vagelisks
10-07-2011, 17:15
mporei na mou thymisei kapoios ti kanei auto edw se terminal?
:(){ :|:& };:

Kollaei to sympan to kserw alla de thymamai ti akribws kanei.

EDIT: fork bomb einai
http://www.linuxquestions.org/questions/programming-9/bash-purpose-of-the-colon-397220/
WTH Be carefull man!!! πρωτη φορα το ειδα και επαθα σοκ!!!

Synthelectric
10-07-2011, 17:22
Pes mou oti to ekanes sto pc sou...
:-P

nighthawk
10-07-2011, 21:38
Για πείτε λίγο, για εκτύπωση διπλωματικών ποιο είναι το καλύτερο φωτοτυπάδικο?

zxcv
11-07-2011, 10:16
Ρε παιδιά στην συγχρονη ευρωπαική ιστορία τι παίζει εκανα την εργασία και μ 'εβαλε 3......Κανονικα με μια απλη εργασία δεν περνάς το μάθημα?????

Domenico
11-07-2011, 10:30
Ρε παιδιά στην συγχρονη ευρωπαική ιστορία τι παίζει εκανα την εργασία και μ 'εβαλε 3......Κανονικα με μια απλη εργασία δεν περνάς το μάθημα?????

Κόβει για αντιγραφή αρκετές φορές.Αν έδωσες την εργασία σου και κάπου αλλού,τότε σίγουρα αυτό έγινε.Αλλιώς στείλε του ένα mail.

deN
13-07-2011, 13:19
mexri pote tha einai anoikti i grammateia?

TalL_Guy
13-07-2011, 14:20
mexri pote tha einai anoikti i grammateia?
μεχρι να παρω πτυχιο,
αν τολμανε ας κλεισουν.
μου ειπαν οτι μονο λιγες μερες γυρω απο 15αυγουστο κλεινουν

trooper7
13-07-2011, 16:50
Pantws gia vivliothiki sto site leei ayto:

θερινό ωράριο λειτουργίας Αναγνωστηρίου:

Από Δευτέρα 11 Ιουλίου έως και Παρασκευή 29 Ιουλίου το Αναγνωστήριο θα λειτουργεί από τις 9.00 έως 15.00
Τον Αύγουστο θα παραμείνει κλειστό.
Na ypothesw pws tha ksananoiksei 5/9?

Warcry
13-07-2011, 20:41
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:
1) Τί είναι το απογραφικό? μου ζήτησαν 2 τέτοια για την πτυχιακή.
2) Πρέπει να πάρω μία βεβαίωση ότι δεν χρωστάω βιβλία από την βιβλιοθήκη των θετικών επιστημών. Που είναι η βιβλιοθήκη των θετικών επιστημών και που η γραμματεία τους??
Thanks.

deN
13-07-2011, 21:06
4os orofos mathimatiko
kai http://efessos.lib.uoa.gr/libs.nsf/DocumentsView/17C235859D4C12E0C225717F00480940/$FILE/Apografika.zip

panatha13
14-07-2011, 01:31
kseroume poia einai i klimaka gia vathmo ptixiou?kalws, lian kalws ,arista

AntoniaS
14-07-2011, 02:04
kseroume poia einai i klimaka gia vathmo ptixiou?kalws, lian kalws ,arista

Νομίζω (αν κάνω άλθος διορθώστε με):
Καλώς 5.0-6.5
Λίαν καλώς 6.5-8.5
’ριστα 8.5-10

Smile@@
14-07-2011, 02:07
Νομίζω (αν κάνω άλθος διορθώστε με):
Καλώς 5.0-6.5
Λίαν καλώς 6.5-8.5
’ριστα 8.5-10

Για την ακρίβεια:

Καλώς 5.0-6.49
Λίαν καλώς 6.5-8.49
’Αριστα 8.5-10

TalL_Guy
14-07-2011, 15:56
Για την ακρίβεια:

Καλώς 5.0-6.49
Λίαν καλώς 6.5-8.49
’Αριστα 8.5-10
Για το δευτερο δεκαδικο,γινεται στρογγυλοποιηση η αποκοπη?(χαζη ερωτηση,αλλα εδω ολα τα περιμενω)

Jay-P
14-07-2011, 15:59
Για το δευτερο δεκαδικο,γινεται στρογγυλοποιηση η αποκοπη?(χαζη ερωτηση,αλλα εδω ολα τα περιμενω)

Τίποτα. Ο μέσος όρος έχει δύο δεκαδικά.

Schottkey
15-07-2011, 16:06
Καλησπέρα,
για το μάθημα ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Ι ,
ξέρουμε αν έχει εξέταση το σεπτέμβριο και αν ναι πότε;
ευχαριστώ.

greek_tornado
15-07-2011, 16:28
Μπορει να φανει λιγο κουλο, αλλα μπορεις να αλλαξεις την φωτογραφια στο τριπτυχο? Αν ναι ποια ειναι η διαδικασια?

tirokeftes
15-07-2011, 16:59
Μπορει να φανει λιγο κουλο, αλλα μπορεις να αλλαξεις την φωτογραφια στο τριπτυχο? Αν ναι ποια ειναι η διαδικασια?

xreiazete sfragida ap'th sxolh !perna apo grammateia.

tirokeftes
15-07-2011, 17:00
στο e-class γιατί δεν υπάρχει άλλο η ΑΝΑΛΥΣΗ ΙΙ που θέλω να κάνω εγγραφή, το έχει βγάλει μήπως η ΔΑΛΛΑ?

rania
15-07-2011, 19:04
Αυτο το νεο π.σ. που θα εχουμε απο το 2012 υπαρχει πουθενα;

tony_iommi
17-07-2011, 14:22
Να ρωτήσω για Διακριτά το Σεπτέμβρη χρειάζεται να χω δώσει πρόοδο??

greek_tornado
17-07-2011, 16:28
Να ρωτήσω για Διακριτά το Σεπτέμβρη χρειάζεται να χω δώσει πρόοδο??
Δεν ειχανε προοδο τα διακριτα... Τα φροντιστηρια που υπηρχαν ηταν προαιρετικα

tony_iommi
17-07-2011, 16:29
Δεν ειχανε προοδο τα διακριτα... Τα φροντιστηρια που υπηρχαν ηταν προαιρετικα

Πέρισυ είχαν γιαυτό το πα..Οκ θενκς.

panatha13
17-07-2011, 18:06
gia metaptixiako stin sxoli paizei rolo na exeis katoxirwsei katefthinsi? dld me 6 mathimata apo 2i katefthinsi kai me math tilep tha exw thema?

Redbill
17-07-2011, 18:35
gia metaptixiako stin sxoli paizei rolo na exeis katoxirwsei katefthinsi? dld me 6 mathimata apo 2i katefthinsi kai me math tilep tha exw thema?

Eksartatai se poia katheythish thes, poia apo ta mathimata pou thewroun aparaithta gi authn exeis perasei, kai me ti vathmous! Den tous noiazei na exeis katoxyrwsei kateuthinseis gt den einai oi idies me to metaptyxiako, etsi ki alliws!

TalL_Guy
17-07-2011, 19:17
Αν θελω να βαλω τον κωδικα απο καποια συναρτηση στην πτυχιακη,μπορω αυτο να το κανω στο Παραρτημα?

St3f@n0s
17-07-2011, 19:19
Αν θελω να βαλω τον κωδικα απο καποια συναρτηση στην πτυχιακη,μπορω αυτο να το κανω στο Παραρτημα?

Pes ki alla brwmologa xeeeli (http://www.youtube.com/watch?v=BUa6QJyjWrA)...

panatha13
18-07-2011, 02:17
Eksartatai se poia katheythish thes, poia apo ta mathimata pou thewroun aparaithta gi authn exeis perasei, kai me ti vathmous! Den tous noiazei na exeis katoxyrwsei kateuthinseis gt den einai oi idies me to metaptyxiako, etsi ki alliws!

e gia 2 i 3 metaprixiako. poia mathimata theoroun aparaitita kseroume? :P

nightcrawler
18-07-2011, 03:43
e gia 2 i 3 metaprixiako. poia mathimata theoroun aparaitita kseroume? :P

πας στο site της σχολης εκει που λεει μεταπτυχιακα εχει ενα αρχειο που ειναι η αιτηση και βλεπεις ποια μαθηματα σου λεει να συμπληρωσεις βαθμους στην αιτηση..ειναι αρκετα κορμου κ επιλογης οποτε κρινεις κ αναλογα..:)

να το http://postg.di.uoa.gr/pdf/AitiseisEggrafis1_5.pdf

Passive Viewer
18-07-2011, 11:39
ΛΟιπον, βγηκε η μικροδιδασκαλια και μου εχει στο my-studies "(null) - μη διαθεσιμο".. Και να σημειωσω οτι ειχα 0 απουσιες. Τι εγινε?

stefanostam
18-07-2011, 12:21
ΛΟιπον, βγηκε η μικροδιδασκαλια και μου εχει στο my-studies "(null) - μη διαθεσιμο".. Και να σημειωσω οτι ειχα 0 απουσιες. Τι εγινε?

Μια από τα ίδια και εδώ...Περάστηκε σε κανέναν βαθμός ;

Passive Viewer
18-07-2011, 12:27
Μια από τα ίδια και εδώ...Περάστηκε σε κανέναν βαθμός ;

Πηρα τηλ την γραμματεια και μου ειπαν οτι θα περαστει ο βαθμος αμεσα...

stefanostam
18-07-2011, 12:28
Πηρα τηλ την γραμματεια και μου ειπαν οτι θα περαστει ο βαθμος αμεσα...

Για να δούμε...

manta-rini
18-07-2011, 13:46
Περάστηκαν παίδες...

alexb
18-07-2011, 19:54
υπάρχει οδηγός σπουδών στα Αγγλικά;;

Jay-P
18-07-2011, 20:00

Υπάρχει αυτό εδώ (http://www.di.uoa.gr/en/undergr.php) στα αγγλικά. Δεν είναι ακριβώς ολοκληρωμένος οδηγός σπουδών... :baby:

Wh1t3w0lf
18-07-2011, 20:06

Υπάρχει η αναλυτική λίστα μαθημάτων (curriculum) στα αγγλικά αν σου κάνει.

27758

Edit: Με πρόλαβαν :P

quailtropz
19-07-2011, 02:03
Πότε βγαίνει περίπου το πρόγραμμα για το χειμερινό εξάμηνο;

TalL_Guy
19-07-2011, 02:19
Πότε βγαίνει περίπου το πρόγραμμα για το χειμερινό εξάμηνο;
εχει βγη,ειναι στανταρ

quailtropz
19-07-2011, 02:26
εχει βγη,ειναι στανταρ
Άρα να φανταστώ ίδιο με το φετινό; θένκς!

greek_tornado
19-07-2011, 16:00
εχει βγη,ειναι στανταρ

Και που το βρισκουμε?

TalL_Guy
19-07-2011, 16:19
Και που το βρισκουμε?
http://cgi.di.uoa.gr/~schedule/

kleio!
19-07-2011, 16:42
tha ithela na rotiso kati...oson afora to pistopoiitiko paidagogikis eparkeias gia tin sxoli mas ti isxuei??kapou mesa sto forum eixa diavasei oti eimaste kalimenoi gia ta dio epomena asep..isxuei??diavasa simera auto sta nea http://images.tanea.gr/newspapers/2011/July/19/TANEA/TANEA_20110719.pdf stin selida 41...kseroume ti isxuei telika?

TalL_Guy
19-07-2011, 16:46
tha ithela na rotiso kati...oson afora to pistopoiitiko paidagogikis eparkeias gia tin sxoli mas ti isxuei??kapou mesa sto forum eixa diavasei oti eimaste kalimenoi gia ta dio epomena asep..isxuei??diavasa simera auto sta nea http://images.tanea.gr/newspapers/2011/July/19/TANEA/TANEA_20110719.pdf stin selida 41...kseroume ti isxuei telika?
ΔΕΝ εχουμε παιδαγωγικη επαρκεια.
ελπιζεις σε διορισμο με ασεπ?καλα κρασια

lkjhg
19-07-2011, 18:30
καλα και στα σχολεια ,γυμνασια και λυκεια,ποιοι διοριζονται για καθηγητες πληροφορικης?εντομεταξυ εχουμε εμεις 2 μαθημτα ετσι "παιδαγωγικα" διδακτικη της πληροφορικης και πληροφορικη και εκπαιδευση και παιρνουμε και 3 ελευθερα απο το παιδαγωγικο!γιατι να μην εχουμε παιδαγωγικη επαρκεια?

TalL_Guy
19-07-2011, 21:20
καλα και στα σχολεια ,γυμνασια και λυκεια,ποιοι διοριζονται για καθηγητες πληροφορικης?εντομεταξυ εχουμε εμεις 2 μαθημτα ετσι "παιδαγωγικα" διδακτικη της πληροφορικης και πληροφορικη και εκπαιδευση και παιρνουμε και 3 ελευθερα απο το παιδαγωγικο!γιατι να μην εχουμε παιδαγωγικη επαρκεια?
καθηγητες διοριζονται μεχρι και θεολογοι με μεταπτυχιακο σχετικο με πληροφορικη.
τη μεριδα του λεοντος την εχουν μαθηματικοι και φυσικοι,με μεταπτυχιακο πληροφορικης.
οι σχολες τους εχουν απο μαμα παιδαγωγικη επαρκεια.
στην ελλαδα, η παιδαγωγικη επαρκεια ειναι μια γραμμη ακομα,και βγαινει απλα με μια αποφαση.
αν τελειωσσεις το μαθηματικο,και δνε παρεις ουτε ενα παιδαγωγικο μαθημα,εχεις παρολαυτα την επαρκεια :)
οσοι το ψαχνετε για διορισμους,ξεχαστε το κατα τη γνωμη μου.δεν προκειται να κανει ασεπ για να παρει κοσμο.
ειναι πολυ φρεσκοι αυτοι που μπηκαν στα ποστα,αρα δεν προκειτα να παρει κανεις συνταξη.
επισης θα διωξει κοσμο,αφου εβγαλε την πληροφορικη απο τα δημοτικα,θα την βγαλει απο τα γυμνασια,θα γινουν συγχωνευσεις σχολειων κλπ.

lkjhg
19-07-2011, 22:57
αληθεια?μπορει καποιος απο αλλη σχολη με μεταπτυχιακο στην πληροφορικη να διοριστει ως καθηγητης πληροφορικης σε σχολεια?εμεις μπορουμε να διοριστουμε ως μαθηματικοι?το μαθηματικο εχει παιδαγωγικη επαρκεια?γιατι?οσο παω και απογοητευομαι απο την σχολη μας σε σχεση με τα δικαιωματα που εχουμε και την αξια του πτυχιου μας.το πτυχιο μας ειναι σαν Barchelor ετσι?στους ηλεκτρολογους ειναι Master.οποτε σε εταιριες πρεπει να βρουμε δουλεια και οχι στην εκπαιδευση.

να ρωτησω και κατι αλλο.στην σχολη μας απο τα μεταπτυχιακα που εχουμε και τα επιπλεον που προσφερει ειναι καλα?μπορουμε να πουμε (αν εξαιρεσουμε το τι αρεσει στον καθενα) ποια ειναι τα πιο καλα?πχ η 2 ή 3 κατευθυνση για 2τομιτες ειναι καλυτερη?ή η 4 ή 5 για 3τομιτεσ?η ενα μεταπτυχιακο τεχνολογιες πληροφορικης στην ιατρικη και την βιολογια αν καποιος ενδιαφερετε για κατι τετοιο ειναι καλο?σε νοσοκομεια δουλευεις?βρισκεις δουλεια?

panatha13
19-07-2011, 23:41
thaaanks.
eprepe na to eixa dei pio nwris afto :P

TalL_Guy
20-07-2011, 00:50
αληθεια?μπορει καποιος απο αλλη σχολη με μεταπτυχιακο στην πληροφορικη να διοριστει ως καθηγητης πληροφορικης σε σχολεια?εμεις μπορουμε να διοριστουμε ως μαθηματικοι?το μαθηματικο εχει παιδαγωγικη επαρκεια?γιατι?οσο παω και απογοητευομαι απο την σχολη μας σε σχεση με τα δικαιωματα που εχουμε και την αξια του πτυχιου μας.το πτυχιο μας ειναι σαν Barchelor ετσι?στους ηλεκτρολογους ειναι Master.οποτε σε εταιριες πρεπει να βρουμε δουλεια και οχι στην εκπαιδευση.

να ρωτησω και κατι αλλο.στην σχολη μας απο τα μεταπτυχιακα που εχουμε και τα επιπλεον που προσφερει ειναι καλα?μπορουμε να πουμε (αν εξαιρεσουμε το τι αρεσει στον καθενα) ποια ειναι τα πιο καλα?πχ η 2 ή 3 κατευθυνση για 2τομιτες ειναι καλυτερη?ή η 4 ή 5 για 3τομιτεσ?η ενα μεταπτυχιακο τεχνολογιες πληροφορικης στην ιατρικη και την βιολογια αν καποιος ενδιαφερετε για κατι τετοιο ειναι καλο?σε νοσοκομεια δουλευεις?βρισκεις δουλεια?

κατα κορον οι καθηγητες πληροφορικης των σχολειων,που ειναι 10+ χρονια στην αιθουσα θα ειναι η μαθηματικοι η φυσικοι.Οταν μπουκωσε η δικια τους ΠΕ, το γυρισαν στην πληροφορικη, οπου εμπαζε πολυ κοσμο,σε ολοημερα,δημοτικα και τα ρεστα.Τοτε ο πληροφορικος εβρισκε ευκολα δουλια στην πιατσα,αρα δεν ηθελε να καταληξει στο σχολειο,οπου απο την αρχη ο μαθηματικος-φυσικος προοριζοταν
Οι περισσοτερες σχολες του ΕΚΠΑ,και ιδιαιτερα των θετικων επιστημων,ειναι εξορισμου καθηγητικες,δηλαδη εχουν στανταρ διδακτικη επαρκεια,ασχετα αν δεν εχει παρακολουθησει ο φοιτητης καποιο μαθημα διδακτικης.
Εμας δεν ειναι.
Bachelor 4ετους φοιτησης ειναι το δικο μας.
Οι ηλεκτρολογοι δεν ειναι Master.Μεταξυ τους το λενε οτι ειναι Master,για να επαιρονται.
Στην δημοσια εκπαιδευση,αδυνατο να βρεις δουλια απλα με το χαρτι μας.Θες διδακτικη επαρκεια απο σελετε.Και να την παρεις,ακατορθωτο να μπεις μεσω ασεπ,αφου διωχνουν κοσμο αντι να παιρνουν.

Τα μεταπτυχιακα εδω κατα τη γνωμη μου,για καποιον που εχει την επιλογη να παει να κανει εξω σπουδες,ειναι χασιμο χρονου.
Συγκριτικα με την εγχωρια αγορα,ειναι πολυ καλα μεταπτυχιακα ολα τους.
Το ποιο ειναι καλο ειναι καθαρα υποκειμενικο.Εχουν υψηλο επιπεδο αν αυτο εννοεις.
Αν τωρα εννοεις με ποιο χαρτι θα μπουν περισσοτερα στην τσεπη,μαλλον με αυτο της αδειας αναψυκτηριου το οποιο καταπατα αιγιαλο και το βραδυ γινεται club
Βιοπληροφορικη στο εξωτερικο ειναι ακμαζων κλαδος.Μολις σημερα μιλουσα με εναν ερευνητη του τμηματος μας και μου ελεγε οτι εξω υπαρχει ζητιση για τετοιους επιστημονες,καθως ολη η φαρμακευτικη αγορα πλεον εργαζεται σε γονιδιακο επιπεδο,και εκει γινονται και οι μελετες.Αρα καποιος που γνωριζει απο πληροφορικη,και μπορει να επεξεργαστει τετοια δεδομενα και να τα μοντελοποιησει ειναι περιζητητος εξω.

Τωρα αν εσυ,ψαχνεις στο φορουμ 3 γραμμες κειμενου που θα σου διωξουν την εργασιακη ανασφαλεια ,και θα σε καθησυχασουν οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση,τσαμπα ψαχνεις.
Ειναι πανω απο 40 οι σχολες ΑΕΙ+ΤΕΙ που βγαζουν αποφοιτους πληροφορικης.Στην ελλαδα δεν θα χρειαστει να κανεις κατι περιζητητο,αρα τα προσοντα σου σε μια δουλια τα εχουν και αλλοι.Μολις αρχισουν να φευγουν και απο τα σχολεια οι καθηγηταδες θα ειναι ακομα πιο δυσκολα τα πραματα.Αν βαλεις και τους αποφοιτους απο αγγλιες κλπ που ηρθαν με χαρτι πληροφορικης εδω, αποφοιτηους απο διαφορα κολλεγια, freelancers, μιλαμε για μια πολυ μικρη,πολυ στενη αγορα,που ειναι ηδη κορεσμενη και δεν προκειται να ταισει πολλα στοματα ακομα.Αν τωρα,εχεις απλα ενα πτυχιο πληροφορικης,δεν εχεις τιποτα.Το μεταπτυχιακο στην ελλαδα ειναι ψιλοστανταρ διαδικασια,αρα δεν σου εξασφαλιζει τιποτα,παρα μονο εγγυημενη περηφανια των γονεων και μπηχτες στους ζηλιαρηδες γειτονες.

giannis88
20-07-2011, 01:18
ρε φίλε καλά τα λες. όταν πριν 2-3 μήνες κάναν κάποια παιδιά μια εκδήλωση και μπράβο τους, και έφεραν έναν επαγγελματία του κλάδου, όταν έθιξα κάποια από αυτά που λές στην τελευταία παράγραφο, μου είπαν ότι υποτιμώ το πτυχίο. τι ισχύει τελικά?
(φυσικά το τι ισχύει το ξέρω πολύ καλά έχουμε τσεκάρει τη φάση, απλά να ξεκινήσει ένα ντιμπεητ επί τούτου για να καταλαβαινόμαστε),

TalL_Guy
20-07-2011, 03:35
τα linux ειναι αυριο διαθεσιμα να φανταστω?

tune_with_me
20-07-2011, 10:20
An exo katathesei ptuxiaki k exoun bgei oi bathmologies k perastei stin grammatia se poso diastima mporo na paro tin bebaiosh spoudwn?

TalL_Guy
20-07-2011, 12:09
An exo katathesei ptuxiaki k exoun bgei oi bathmologies k perastei stin grammatia se poso diastima mporo na paro tin bebaiosh spoudwn?
επι τοπου την παιρνεις νομιζω.παρε και ρωτα για 100%

TalL_Guy
20-07-2011, 12:17
τα linux ειναι αυριο διαθεσιμα να φανταστω?
bumppppppppppp

St3f@n0s
20-07-2011, 12:19
bumppppppppppp

Kanonika re pshle(x8es pantws htan :p)

parassite
21-07-2011, 13:27
Μου συνέβη η εξής χαζομάρα. Πέρασα το μάθημα κοινωνική παιδαγωγική αλλά δεν το είχα δηλώσει για αυτό το εξάμηνο. Τι μπορεί να γίνει? Μπορείτε να μου δώσετε ένα e-mail να συνεννοηθώ με τη γραμματεία? Είναι ακόμα ανοιχτή αυτές τις μέρες?

St3f@n0s
21-07-2011, 13:33
Μου συνέβη η εξής χαζομάρα. Πέρασα το μάθημα κοινωνική παιδαγωγική αλλά δεν το είχα δηλώσει για αυτό το εξάμηνο. Τι μπορεί να γίνει? Μπορείτε να μου δώσετε ένα e-mail να συνεννοηθώ με τη γραμματεία? Είναι ακόμα ανοιχτή αυτές τις μέρες?

Ti mail kai lalakies... Apo konta (h mesw thlefwnou, an den mporeis na anebeis di) na sunennoeisai mazi tous... Mesw mail mhn perimeneis kai polla...

parassite
21-07-2011, 13:41
kai ego apo koda thelo, alla epistrefo tin triti tha einai akoma anoixth h grammateia?

St3f@n0s
21-07-2011, 14:48
kai ego apo koda thelo, alla epistrefo tin triti tha einai akoma anoixth h grammateia?

Arxes pros mesa augoustou kleinei panta...
Oso eisai akoma ioulh prolabaineis kanonika(deutera, tetarth, paraskeuh : 11:00 ews 14:00)...

stelstyl
21-07-2011, 16:11
Arxes pros mesa augoustou kleinei panta...
Oso eisai akoma ioulh prolabaineis kanonika(deutera, tetarth, paraskeuh : 11:00 ews 14:00)...

Ego aposo ksero i grammatia tha klisi giro stin mia vdomada ton 15avgousto. Ton ipolipo Avgousto tha ine anikti. Kalitera na rotisi kapios akrivis imerominies na kseroume..

TalL_Guy
22-07-2011, 12:30
αφου αλλαξε ο κανονισμος καταθεσης πτυχιακων,και μπηκε πλαφον στις ημερομηνιες που μπορει να κατατεθει η βαθμολογια τους,ισχυει το ιδιο και για τα μαθηματα?
δηλαδη αν δεν περαστει μεχρι τελη ιουλη,θα παει για σεπτεμβρη?

xrist
22-07-2011, 13:18
Παιδιά για να κάνω αίτηση ορκωμοσίας πρέπει να έχουν περαστεί όλοι οι βαθμοί στο My studies;

Σόρρυ αν έχει απαντηθεί.

lifeofspi
22-07-2011, 13:56
Που μπορω να υπολογίσω μέσο όρο??

giannis88
22-07-2011, 14:06
http://www.vathmos.gr/

και σε ένα του πανούλη.

εδώ να κάνω μια ερώτηση κάποιον σχετικό. Πως και δεν έχει τύχει σαν πτυχιακή (ή οτιδίποτε) να μπει στο mystudies ο υπολογισμός?

Dj Cool - T
22-07-2011, 14:54
εδώ να κάνω μια ερώτηση κάποιον σχετικό. Πως και δεν έχει τύχει σαν πτυχιακή (ή οτιδίποτε) να μπει στο mystudies ο υπολογισμός?

Το my-studies αφορά όλο το πανεπιστήμιο και όχι μόνο εμάς. Δεν γίνεται να υπάρχει δυστυχώς υπολογισμός μέσου όρου μόνο για εμάς, πρέπει να είναι global και γι' αυτό και δεν γίνεται.

lifeofspi
22-07-2011, 15:06
στο eclass?....δεν θα μπορουσε?

giannis88
22-07-2011, 15:10
στο eclass?....δεν θα μπορουσε?

εγώ λέω να έχει κατευθείαν πρόσβαση στους βαθμούς.
οπότε για να γίνει αυτό στο eclass πρέπει να σου δείχνει και τους βαθμούς σου κτλ κτλ και αυτό έχει διάφορα θέματα.
το πιο απλό είναι το my-studies αλλά αφού όντως είναι global δεν γίνεται (που βέβαια γίνεται και πάλι αλλά έχει διάφορες δυσκολίες).

TalL_Guy
22-07-2011, 15:16
οποιος θελει φτιαχνει ενα προγραμματακι για το μεσο ορο και χαιρεται.
αλλωστε ετσι μπορεις να υπολογισεις max min που μπορεις να επιτυχεις,για να δεις αν θα σε παρουν στο ΜΙΤ η οχι!

να δω εγω γιωτα να του βαζουν πτυχιακη,να φτιαξει κωδικα υπολογισμου μεσου ορου!

giannis88
22-07-2011, 15:27
οποιος θελει φτιαχνει ενα προγραμματακι για το μεσο ορο και χαιρεται.
αλλωστε ετσι μπορεις να υπολογισεις max min που μπορεις να επιτυχεις,για να δεις αν θα σε παρουν στο ΜΙΤ η οχι!

να δω εγω γιωτα να του βαζουν πτυχιακη,να φτιαξει κωδικα υπολογισμου μεσου ορου!

? ρε φίλε δεν είπα να το φτιάξει ο κάθε άσχετος που ψάχνει να βγάλει για πτυχιακή. ήμαρτον. υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που έχει την τεχνική δυνατότητα να το κάνει μην λέμε μαλακίες. τεσπα, είπα μαλακία αφού είναι στο my-studies και είναι global καταλαβαίνω ότι υπάρχουν λόγοι που το κάνουν αδύνατο.

TalL_Guy
22-07-2011, 15:39
? ρε φίλε δεν είπα να το φτιάξει ο κάθε άσχετος που ψάχνει να βγάλει για πτυχιακή. ήμαρτον. υπάρχει πάρα πολύς κόσμος που έχει την τεχνική δυνατότητα να το κάνει μην λέμε μαλακίες. τεσπα, είπα μαλακία αφού είναι στο my-studies και είναι global καταλαβαίνω ότι υπάρχουν λόγοι που το κάνουν αδύνατο.
ξεκολα ρε πλακα εκανα.
οταν λεω οποιος θελει φτιαχνει ενα προγραμμα και χαιρεται ,κυριολεκτουσα.Εννοω οτι παιζει με αυτο,βλεπει συγκεντρωτικα τους βαθμους του,κανει κανα πειραματισμο για την μερα που θα τον στεψουν πτυχιουχο κλπ!Βαζει κανα printf για το ποσα μαθηματα του απομενουν και τετοια.
η χαρα του di-ητη,να φτιαξει επιτελους ενα προγραμμα που "κανει κατι"

petrospug
22-07-2011, 16:28
Καλησπέρα,

Έχω προβλημα στο να δω τους τιτλους των φορμων στην σελιδα κατεθεσης των στοιχειων της πτυχιακης.
Εχω χρησιμοποιησει internet explorer 9, firefox 5, και chrome 12. Δεν μπορω να δω τι πρεπει να γραψω σε καθε φορμα.
Καμια λυση?

//οκ δουλεψε με ie8

tune_with_me
23-07-2011, 19:55
gt den douleuei to site pou ipologizoume to bathmo mas??

rania
23-07-2011, 20:02
Δες εδώ (link από Pan-kun) (http://cgi.di.uoa.gr/~std06041/gradecalc/)

DAVITSI
25-07-2011, 22:14
καλησπερα..μια ερωτηση θα ηθελα να κανω.!!σκοπευω να κανω φετος(2011-12) την πτυχιακη και την πρακτικη..την πρακτικη σκοπευω να την κανω στο εαρινο εξαμηνο..οποτε την πτυχιακη πρεπει να την δηλωσω στο χειμερινο παρολο που θα εχω
χρονο να ασχοληθω και με αυτη στο εαρινό μόνο??Ή μπορώ να δηλώσω πτυχιακή ΙΙ και πρακτικη μαζι στο εαρινο ?? Και για να βρω καθηγητη για την πτυχιακη παρολο που θα αργησω να ασχοληθω πρεπει να παω τωρα στις αρχες του εξαμηνου??σας ευχαριστω εκ των προτέρων..:metal::metal:

Spat
26-07-2011, 01:45
Kserw oti exei anoiksei sxetiko thread, alla logw ths sobarothtas tou 8ematos, eipa na rwthsw edw, mhpws kserei kapoios kati poio epishmo.
Sxetika me ayto : To Bhma-kleista ta AEI (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=412537)

kserei kaneis an paizei na xa8ei h eksetastikh ton Septembrh h kati tetoio ?

giannis88
26-07-2011, 02:15
Kserw oti exei anoiksei sxetiko thread, alla logw ths sobarothtas tou 8ematos, eipa na rwthsw edw, mhpws kserei kapoios kati poio epishmo.
Sxetika me ayto : To Bhma-kleista ta AEI (http://www.tovima.gr/society/article/?aid=412537)

kserei kaneis an paizei na xa8ei h eksetastikh ton Septembrh h kati tetoio ?

είναι πολύ γενικό και αόριστο το κείμενο...
πουθενά δεν προκύπτει ότι θα κλείσουν τα τμήματα...
αν πάντως κάποιος έχει νταραβέρια με τους καθηγητές ή κάποιον πρύτανη ας πει τι ξέρει. τι διάολο στη μύκονο δεν έχει ίντερνετ? δεν έχετε σμαρτφοουν? τι σόι γιάπηδες είστε?

minnie
26-07-2011, 13:46
http://di.forum.sokosnet.com/viewtopic.php?f=94&p=28926#p28926

καποιος που να ξέρει γι΄αυτο?

chimaira
26-07-2011, 14:46
http://di.forum.sokosnet.com/viewtopic.php?f=94&p=28926#p28926

καποιος που να ξέρει γι΄αυτο?Στείλε ένα μήνυμα στον κ.Δελή. Αμφιβάλλω να μην σου απαντήσει :)

Al-lou
26-07-2011, 14:51
Ξερει μηπως κανεις μεχρι ποτε θα ειναι ανοιχτα τα εργαστηρια της σχολης?

tune_with_me
26-07-2011, 15:12
i grammateia kleinei katholou to kalokairi???

TalL_Guy
26-07-2011, 15:21
Ξερει μηπως κανεις μεχρι ποτε θα ειναι ανοιχτα τα εργαστηρια της σχολης?
χτες τα Sun ηταν κλειστα

TalL_Guy
26-07-2011, 15:23
i grammateia kleinei katholou to kalokairi???
κλεινει καποιες μερες.
Τηλέφωνο Γραμματείας210-7275181
210-7275154 Τηλεφωνητής Πληροφοριών210-7275644πηρα τωρα δεν το σηκωνουν,
αυρι οπαλι

TalL_Guy
27-07-2011, 09:44
15-22 Αυγουστου η γραμματεια ειναι κλειστη

Panoylhs
28-07-2011, 03:40
Καλημέρα. Έχω ακούσει πως υπάρχει στο site της βιβλιοθήκης ένα word template για τις πτυχιακές. Έψαξα αλλά δεν το βρήκα. Το έχει κάποιος πρόχειρο? Ευχαριστώ.

MikeN
28-07-2011, 03:44
Καλημέρα. Έχω ακούσει πως υπάρχει στο site της βιβλιοθήκης ένα word template για τις πτυχιακές. Έψαξα αλλά δεν το βρήκα. Το έχει κάποιος πρόχειρο? Ευχαριστώ.

http://www.geekylife.gr/lib/Kanonismos_Ergasiwn.pdf

understracker
28-07-2011, 04:24

Υποδείγματα μορφοποίησης εργασιών (http://efessos.lib.uoa.gr/libs.nsf/DocumentsView/9FBF8EE8A00846AAC22576DA00528573/$FILE/Ypodeigmata.Ergasion.zip)

Κανονισμός Κατάθεσης Εργασιών (http://efessos.lib.uoa.gr/libs.nsf/DocumentsView/06D979814F59A9D5C22577460039DF46/$FILE/KANONISMOS.ERGASION.pdf) (update (http://cgi.di.uoa.gr/~announce/ThesesProcedure.pdf))

Διαδικασία Κατάθεσης Πτυχιακών Εργασιών (http://efessos.lib.uoa.gr/libs.nsf/DocumentsView/4C8712693AEE2D18C22576A9003C019E/$FILE/submission.guidelines.ptyxiakes.pdf)

Βιβλιοθήκη Σχολής Θετικών Επιστημών - Αναγνωστήριο Πληροφορικής (http://www.lib.uoa.gr/biblio8ikes/selida-biblio8ikhs/?tx_wfqbe_pi1[libid]=pliroforiki)

giannis88
29-07-2011, 14:05
συγγνώμη που λογικά θα έχει ξαναρωτηθεί.
αν λέμε αν πάρω πτυχίο το Σεπτέμβρη (ή όποτε έμπαση περιπτώσει πάρω), υπάρχει περίπτωση η αναβολή να κόβεται αυτόματα?
εγώ νομίζω πως όχι, αλλά σε μια δουλειά μου παν ότι κόβεται. απλά μου φαίνεται παράλογο η γραμματεία να ενημερώνει το στρατό τι κάνω και τι όχι ενώ δεν κάνει αλλά πιο βασικά πράγματα.

TalL_Guy
29-07-2011, 14:08
συγγνώμη που λογικά θα έχει ξαναρωτηθεί.
αν λέμε αν πάρω πτυχίο το Σεπτέμβρη (ή όποτε έμπαση περιπτώσει πάρω), υπάρχει περίπτωση η αναβολή να κόβεται αυτόματα?
εγώ νομίζω πως όχι, αλλά σε μια δουλειά μου παν ότι κόβεται. απλά μου φαίνεται παράλογο η γραμματεία να ενημερώνει το στρατό τι κάνω και τι όχι ενώ δεν κάνει αλλά πιο βασικά πράγματα.
οχι δεν κοβεται.
υπαρχει παραφιλολογια οτι ισως σε ρωτησουν γιατι αφου τελειωσες τις σπουδες το 2011,ηρθες για φανταρος το 2013 ξερωγω,αλλα δεν νομιζω να εχεις επιπτωσεις.

//η στρατολογικη σου κατασταση ειναι ευαισθητο προσωπικο δεδομενο,δεν εχει η γραμματεια δικαιωμα να κανει οποιαδηποτε κινηση που μπορει να θιξει το δικο σου συμφερον.

giannis88
29-07-2011, 14:13
οχι δεν κοβεται.
υπαρχει παραφιλολογια οτι ισως σε ρωτησουν γιατι αφου τελειωσες τις σπουδες το 2011,ηρθες για φανταρος το 2013 ξερωγω,αλλα δεν νομιζω να εχεις επιπτωσεις.

//η στρατολογικη σου κατασταση ειναι ευαισθητο προσωπικο δεδομενο,δεν εχει η γραμματεια δικαιωμα να κανει οποιαδηποτε κινηση που μπορει να θιξει το δικο σου συμφερον.

ΟΚ ευχαριστώ, εννοείς ότι στο στρατό θα με ρωτήσουν γιατί πήγα μετά από 2 χρόνια ε?
αν πήγαινα στρατό θα πήγαινα εφέτος. αφού βρήκα δουλειά, ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΙ τα αρχίδια μου.

Morgoth
29-07-2011, 14:13
Η αναβολή κόβεται μόνο με δική σου ενυπόγραφη αίτηση στο στρατολογικό γραφείο (ακα ρουφ). Δεν κόβεται αυτόματα, και επιπλέον ισχύει για όλο το χρονικό διάστημα που την έχεις λάβει χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να σπουδάζεις καθ όλη τη διάρκειά του, απλά πρέπει να παρουσιάσεις έγγραφο ότι όντως την αξιοποίησες για λόγους σπουδών. Είτε αυτό είναι πτυχίο (ακόμα και αν το πήρες 3 χρόνια πριν) είτε πιστοποιητικό ότι είσαι ακόμα φοιτητής. Δεν ασχολούνται παραπάνω.

TalL_Guy
29-07-2011, 14:19
ΟΚ ευχαριστώ, εννοείς ότι στο στρατό θα με ρωτήσουν γιατί πήγα μετά από 2 χρόνια ε?
αν πήγαινα στρατό θα πήγαινα εφέτος. αφού βρήκα δουλειά, ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΙ τα αρχίδια μου.
Διάρκεια αναβολής

Έως 21ο έτος ηλικίας για υποψήφιους ΑΕΙ, ΤΕΙ, μαθητές Ενιαίου Λυκείου ή ΤΕΕ
Έως 24ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΙΕΚ ή Εσπερινών Λυκείων
Έως 25ο έτος ηλικίας για σπουδαστές Ανωτέρων Σχολών
Έως 28ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΑΕΙ - ΤΕΙ
Έως 29ο έτος ηλικίας για μεταπτυχιακούς σπουδαστές
Έως 31ο έτος ηλικίας για λήψη διδακτορικού τίτλου
Έως 33ο έτος ηλικίας για ιατρική ειδικότητα και διαπρέποντες επιστήμονες

http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/anavoli_1.asp

(για να μην λεμε και απο το μυαλο μας πραματα)
================================================== ================
Με οκτώ αποφάσεις που υπέγραψε ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Ευάγγελος Βενιζέλος στις 10 Ιανουαρίου 2011, καθορίζονται ζητήματα εφαρμογής της στρατολογικής νομοθεσίας, που αφορούν σε ανυπότακτους, λιποτάκτες, αντιρρησίες συνείδησης, ομογενείς, στρατεύσιμους άνω των 35 ετών, νοσηλευόμενους σε νοσηλευτικά ιδρύματα και εγγεγραμμένους για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος.

Καθορίζεται σε € 6.000 το ποσό του χρηματικού προστίμου που επιβάλλεται στους ανυπότακτους (€ 1.000 για τους έφεδρους) και σε ό,τι αφορά τους λιποτάκτες το πρόστιμο καθορίζεται σε € 1.000 για κάθε μήνα λιποταξίας και μέχρι του ποσού των € 6.000. Με την ίδια απόφαση ορίζεται η διαδικασία βεβαίωσης και είσπραξης των προστίμων, βάσει της νομοθετικής εξουσιοδότησης των άρθρων 51 και 52 του Ν.3421/2005.
Επίσης, με άλλη απόφαση ορίζεται πρόστιμο 90 ευρώ για εφέδρους που δεν τηρούν ελάσσονες στρατιωτικές υποχρεώσεις
Καθορίζεται σε € 810 ανά μήνα το ποσό εξαγοράς του υπολοίπου της εναλλακτικής υπηρεσίας των αντιρρησιών συνείδησης που έχουν συμπληρώσει το 35ο έτος ηλικίας, η διαδικασία εξαγοράς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια, σύμφωνα με την εξουσιοδότηση του άρθρου 79 του Ν.3883/2010.
Τροποποιείται η "Φ.420/6/80222/Σ.31/10-02-2006/Κοινή Απόφαση Υφυπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Άμυνας", αναφορικά με τη διαδικασία επιβολής, βεβαίωσης και είσπραξης του χρηματικού προστίμου, που επιβάλλεται σε εφέδρους λόγω της μη τήρησης των υποχρεώσεών τους, σε εκτέλεση του Άρθρου 49 του Ν.3421/2005.
Οι αντιρρησίες συνείδησης που έχουν συμπληρώσει το 35ο έτος της ηλικίας τους και έχουν εκπληρώσει τρεις μήνες εναλλακτικής θητείας, μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο της υπηρεσίας ως εξής:

Όσοι εκπληρώνουν εναλλακτική υπηρεσία, οποτεδήποτε μετά τη συμπλήρωση δύο μηνών και 15 ημερών χρόνου υπηρεσίας
Όσοι έχουν απολυθεί προσωρινά και έχουν εκπληρώσει τον απαιτούμενο χρόνο εναλλακτικής υπηρεσίας, οποτεδήποτε κατά τη διάρκεια της νόμιμης παραμονής εκτός του φορέα

http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/eksagora.asp

giannis88
29-07-2011, 14:21
Διάρκεια αναβολής

Έως 21ο έτος ηλικίας για υποψήφιους ΑΕΙ, ΤΕΙ, μαθητές Ενιαίου Λυκείου ή ΤΕΕ
Έως 24ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΙΕΚ ή Εσπερινών Λυκείων
Έως 25ο έτος ηλικίας για σπουδαστές Ανωτέρων Σχολών
Έως 28ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΑΕΙ - ΤΕΙ
Έως 29ο έτος ηλικίας για μεταπτυχιακούς σπουδαστές
Έως 31ο έτος ηλικίας για λήψη διδακτορικού τίτλου
Έως 33ο έτος ηλικίας για ιατρική ειδικότητα και διαπρέποντες επιστήμονες

http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/anavoli_1.asp

(για να μην λεμε και απο το μυαλο μας πραματα)

thnx το θυμάμαι ότι έχω μέχρι τα 28 από το χαρτί από τη στρατονομία.

nightcrawler
29-07-2011, 14:25
τι τελεμεδες ειναι στη δικια μου στρατολογια..μπηκα το 03 στη σχολη κ μου δωσαν μεχρι το 12..αν συνεχισω να ειμαι φοιτητης και το 12 πρεπει να παω χαρτι οτι φοιτω για να την επεκτεινω ή λε πουλ και με παιρνουν ?προφανως 28 θα μαι το 14

TalL_Guy
29-07-2011, 14:27
Εχετε υποψην και αυτο

http://www.stratologia.gr/userForm.php?mode=anavoli

giannis88
29-07-2011, 14:50
πάντως επειδή έχω πρήξει και εγώ πούτσους κάνα δυο φορές καλό θα είναι να γίνει split και στο πρώτο ποστ να υπάρχει και ένα faq.

Panepistimonas
30-07-2011, 10:33
Καλημέρα.

Σ αυτή την εξεταστική περάστηκε και ο τελευταίος μου βαθμός στο my-studies για το πτυχείο. Το ερώτημά μου είναι, πάω οποιαδήποτε στιγμή στην γραμματεία? Και κάνω τι? Αίτηση? Απο εκείνη την στιγμή ξεγράφομαι από το τμήμα και μπορώ να επανεγγραφώ σε άλλο ως προπτυχειακός (πχ μέσω πανελληνίων)?

fox
30-07-2011, 11:59
na rotiso kati re pedes....auta pou lene gia klistes sxoles apo 1 semtevriou isxiei? kai an isxiei en meri ti tha kanoume me ta mathimata(min mas ta valoun s/k kai trexouume)

Morgoth
30-07-2011, 12:11
Καλημέρα.

Σ αυτή την εξεταστική περάστηκε και ο τελευταίος μου βαθμός στο my-studies για το πτυχείο. Το ερώτημά μου είναι, πάω οποιαδήποτε στιγμή στην γραμματεία? Και κάνω τι? Αίτηση? Απο εκείνη την στιγμή ξεγράφομαι από το τμήμα και μπορώ να επανεγγραφώ σε άλλο ως προπτυχειακός (πχ μέσω πανελληνίων)?

Ναι εφ'όσον έχουν περαστεί όλοι οι βαθμοί πας οποιαδήποτε στιγμή στη γραμματεία και τους ζητάς αίτηση ορκομωσίας. Σου δίνουν να συμπληρώσεις μια απλή αίτηση, σου παίρνουν τη φοιτητική ταυτότητα, σου μετράνε τα μαθήματα (μέσα στις επόμενες 2-3 εργάσιμες μέρες συνήθως) και όταν πας ξανά σου δίνουν μια αναλυτική βαθμολογία που γράφει το μέσο όρο σου με μια σφραγίδα που λέει ότι ολοκλήρωσες τη φοίτηση και εκκρεμεί η ορκομωσία σου.
Από εκεί και πέρα δεν θεωρείσαι πια φοιτητής οπότε ναι μπορείς να γραφτείς αλλού.

Panepistimonas
30-07-2011, 12:43
Ναι εφ'όσον έχουν περαστεί όλοι οι βαθμοί πας οποιαδήποτε στιγμή στη γραμματεία και τους ζητάς αίτηση ορκομωσίας. Σου δίνουν να συμπληρώσεις μια απλή αίτηση, σου παίρνουν τη φοιτητική ταυτότητα, σου μετράνε τα μαθήματα (μέσα στις επόμενες 2-3 εργάσιμες μέρες συνήθως) και όταν πας ξανά σου δίνουν μια αναλυτική βαθμολογία που γράφει το μέσο όρο σου με μια σφραγίδα που λέει ότι ολοκλήρωσες τη φοίτηση και εκκρεμεί η ορκομωσία σου.
Από εκεί και πέρα δεν θεωρείσαι πια φοιτητής οπότε ναι μπορείς να γραφτείς αλλού.

Ω θεοί... Και αν έχω χάσει την φοιτητική ταυτότητα?? Μην μου πείς οτι πρέπει να τρέχω σε αστυνομίες...

Κατα τ άλλα σ ευχαριστώ... Πολύ...

of_course!!!
30-07-2011, 18:03
καλησπερα..μια ερωτηση θα ηθελα να κανω.!!σκοπευω να κανω φετος(2011-12) την πτυχιακη και την πρακτικη..την πρακτικη σκοπευω να την κανω στο εαρινο εξαμηνο..οποτε την πτυχιακη πρεπει να την δηλωσω στο χειμερινο παρολο που θα εχω
χρονο να ασχοληθω και με αυτη στο εαρινό μόνο??Ή μπορώ να δηλώσω πτυχιακή ΙΙ και πρακτικη μαζι στο εαρινο ?? Και για να βρω καθηγητη για την πτυχιακη παρολο που θα αργησω να ασχοληθω πρεπει να παω τωρα στις αρχες του εξαμηνου??σας ευχαριστω εκ των προτέρων..:metal::metal:

Έχω και γω την ίδια απορία..Μήπως ξέρει κανείς μπας και ξεμπερδέψουμε και με αυτό το θέμα??:adore::adore::confused:

supermario
30-07-2011, 18:10

και εγώ έχω τα ίδια σχέδια. και επίσης θέλω να ρωτήσω γενικά με πρακτικές τι παίζει? πως δηλαδή θα ενημερωθώ για τις διάφορες πρακτικές που μπορούμε να δηλώσουμε?

giannis88
30-07-2011, 18:16
προσωπικά δήλωσα πτυχιακή 1 στο χειμερινό, 2 στο εαρινό και πρακτική πάλι στο εαρινό.
νομίζω αυτό μου το πρότεινε και ο καθηγητής.

sfl
30-07-2011, 21:52
aporia: giati exoun katevei ta threads twn ma8imatwn?emeis poy 8eloyme na doyme plirofories gia ta ma8imata pou dinoume septemvri pws 8a tis vroume ?ennow ma8imatwn xeimerinou e3aminou...

Excessium
30-07-2011, 22:01
aporia: giati exoun katevei ta threads twn ma8imatwn?emeis poy 8eloyme na doyme plirofories gia ta ma8imata pou dinoume septemvri pws 8a tis vroume ?ennow ma8imatwn xeimerinou e3aminou...

Προλαβα τον Spartan. (http://www.forums.gr/showthread.php?14485-%CA%E1%ED%FC%ED%E5%F2-%EA%E1%E9-%CF%E4%E7%E3%DF%E5%F2-%F4%EF%F5-di.forums.gr&p=693855&viewfull=1#post693855)

sfl
30-07-2011, 23:06
ευχαριστω πολυ

AntoniaS
31-07-2011, 12:23
http://cgi.di.uoa.gr/~schedule/

Ρε παιδιά από που έχετε βγάλει το συμπέρασμα ότι έχουμε μόνιμο πρόγραμμα εξετάσεων ή εξαμήνων? Γράφει πουθενά στο site ότι είναι μόνιμα?

nightcrawler
01-08-2011, 08:18
Ρε παιδιά από που έχετε βγάλει το συμπέρασμα ότι έχουμε μόνιμο πρόγραμμα εξετάσεων ή εξαμήνων? Γράφει πουθενά στο site ότι είναι μόνιμα?

δεν το λεει οντως αλλα εχει βγει σχετικη αποφαση πριν κανα-2 χρονια οτι θα ειναι μονιμα,για καλυτερο προγραμαμτισμο κτλ..ασχετα οτι εχουν γινει καποιες αλλαγες που κ που..νομιζω δλδ το σεπτεμβριανο εχει αλλαξει σιγουρα μια φορα..

NaDi
02-08-2011, 13:30
Να ρωτησω κατι; Απο το 5ο εξαμηνο γιατι εχουν σβηστει τα μισα μαθηματα;;;;
Τα μαθηματικα τηλεπικοινωνιων για παραδειγμα που μπορω να τα βρω??? Ειχε μεσα λινκ για σημειωσεις απο τα μαθηματα και επειδη δινω το μαθημα το σεπτεμβρη θα μου χρειαστουν....Μπορει να εχουν χαθει???

//edit: το βρηκα τελικα...ειχα βαλει να φαινονται μονο της τελευταιας βδομαδας...

kyriakos_1101
02-08-2011, 14:19
Έχει ακουστεί τιποτα για την εξεταστική Σεπτεμβριου;Πότε θα ξέρουμε σιγουρα τις αποφάσεις του ΕΚΠΑ;

St3f@n0s
02-08-2011, 16:54
Έχει ακουστεί τιποτα για την εξεταστική Σεπτεμβριου;Πότε θα ξέρουμε σιγουρα τις αποφάσεις του ΕΚΠΑ;

Kata megalo pososto den kinduneuoun oi exetastikes... ALLA perimene kati epishmo...

To default leei pws mexri na akoustei kati apotreptiko, exoume kanonika exetastikh...

lkjhg
02-08-2011, 22:05
ρε παιδια αυτη η ανακοινωση με τις μεταβατικες διαταξεις του προπτυχιακου προγραμματος σπουδων δεν ειναι λιγο παραλογη?δεν εξαιρει τους μεγαλοετης φοιτητες ή εστω αυτους που ειναι στο πτυχιο!αν καποιου του μεινουν λιγα μαθηματα πχ 2 πρεπει να ενταχθει στο καινουργιο προγραμμα που μπορει να πει πχ καταργειτε ενα μαθημα το οποιο το εχει περασει και στην θεση του βαλει πχ ενα μαθημα κατευθυνσης το κανει κορμου και το οποιο δεν το εχει περασει.και τωρα ενας φοιτητης να ειναι 6 ή 7 ετος να εχει 2 μαθηματα και να του προσθετουν και αλλα να μην παρει ποτε του πτυχιο.
δεν πειραζει!αντε να βγαλουμε την σχολη γιατι στο τελος θα αρρωστησουμε απο τοσο αγχος και πιεση.

Pan-kun
03-08-2011, 15:08
Ο βαθμός μου σε ένα μάθημα έχει περάσει ως 9.50 στη γραμματεία. Πρώτη φορά μου τυχαίνει να περνάει βαθμός μαθήματος με δεκαδικά, πάντα γινόταν στογγυλοποίηση, άλλαξε κάτι;

TalL_Guy
03-08-2011, 15:14
Ο βαθμός μου σε ένα μάθημα έχει περάσει ως 9.50 στη γραμματεία. Πρώτη φορά μου τυχαίνει να περνάει βαθμός μαθήματος με δεκαδικά, πάντα γινόταν στογγυλοποίηση, άλλαξε κάτι;
δεν γινοταν παντα στρογγυλοποιηση,ειναι στο χερι του καθηγητη.
και εγω εχω 7,50 απο τον στεφανου συγκεκριμενα

std04131
04-08-2011, 13:26
επειδη θελω να βιβλιοδεσω την πτυχιακη,μου ειχαν πει απο το αναγνωστηριο ενα φωτοτυπαδικο στο νεκρ ζωγραφου που πανε ολοι εκει και εχει καλες τιμες.ξερει κανεις ποιο εννοει και αν υπαρχει κανα τηλ για να μην ανεβαινω μεχρι εκει πανω; αν μου πειτε ονομα λογικα θα το θυμηθω.\

//αυτο ειναι; http://www.noukas.gr/index.html

Jay-P
04-08-2011, 13:30
επειδη θελω να βιβλιοδεσω την πτυχιακη,μου ειχαν πει απο το αναγνωστηριο ενα φωτοτυπαδικο στο νεκρ ζωγραφου που πανε ολοι εκει και εχει καλες τιμες.ξερει κανεις ποιο εννοει και αν υπαρχει κανα τηλ για να μην ανεβαινω μεχρι εκει πανω; αν μου πειτε ονομα λογικα θα το θυμηθω.\

//αυτο ειναι; http://www.noukas.gr/index.html

ναι, ο νουκας ειναι :boss:

std04131
04-08-2011, 14:15
ναι, ο νουκας ειναι :boss:

thanks.και κατι αλλο.επειδη παιρνω στο αναγνωστηριο και δεν απαντανε: η πτυχιακη ειναι τερας, 465 σελιδες.σε ενα φωτο τυπειο που επικοινωνησα μου ειπαν οτι βιβλιοδεσια τομου δεν εχει νοημα γιατι δεν θα το αντεξει.
υπαρχει τροπος να το μειωσω;ή αντιστοιχα επιτρεπεται να παραδοθει η πτυχιακη σε πχ 2-3 τομους;
οσον αφορα το 1ο κατι μου ειχαν πει για μπρος-πισω εκτυπωση αλλα δεν το πολυκαταλαβα.

Jay-P
04-08-2011, 14:21
thanks.και κατι αλλο.επειδη παιρνω στο αναγνωστηριο και δεν απαντανε: η πτυχιακη ειναι τερας, 465 σελιδες.σε ενα φωτο τυπειο που επικοινωνησα μου ειπαν οτι βιβλιοδεσια τομου δεν εχει νοημα γιατι δεν θα το αντεξει.
υπαρχει τροπος να το μειωσω;ή αντιστοιχα επιτρεπεται να παραδοθει η πτυχιακη σε πχ 2-3 τομους;
οσον αφορα το 1ο κατι μου ειχαν πει για μπρος-πισω εκτυπωση αλλα δεν το πολυκαταλαβα.

Το να παραδώσεις σε τόμους την πτυχιακή δεν έχει τύχει να το ακούσω :p
Μπορείς να την τυπώσεις όμως μπρος-πίσω, οπότε θα σου βγει η μισή σε μέγεθος. Με ~233 φύλλα δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα στη βιβλιοδεσία ...

std04131
04-08-2011, 14:24
Το να παραδώσεις σε τόμους την πτυχιακή δεν έχει τύχει να το ακούσω :p
Μπορείς να την τυπώσεις όμως μπρος-πίσω, οπότε θα σου βγει η μισή σε μέγεθος. Με ~233 φύλλα δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα στη βιβλιοδεσία ...

εχεις ενα Pm...

std04131
04-08-2011, 15:17
εχω το γαμημενο word 2007.πως μπορω να ξεκινησω την αριθμηση απο το 1ο εσωφυλλο δλδ απο την 3η σελιδα στο word;πχ το κειμενο ξεκιναει στην σελιδα 17 ως προς το word αλλα εγω θελω να το αλλαξω και να λεει 15.αλλα οταν το αλλαζω αλλαζουν ολα τα απο κατω και μεχρι το τελος της πτυχιακης λεει τον αριθμο 15 στις σελιδες.

sfl
04-08-2011, 15:37
εχω το γαμημενο word 2007.πως μπορω να ξεκινησω την αριθμηση απο το 1ο εσωφυλλο δλδ απο την 3η σελιδα στο word;πχ το κειμενο ξεκιναει στην σελιδα 17 ως προς το word αλλα εγω θελω να το αλλαξω και να λεει 15.αλλα οταν το αλλαζω αλλαζουν ολα τα απο κατω και μεχρι το τελος της πτυχιακης λεει τον αριθμο 15 στις σελιδες.
πηγαινε εισαγωγη-> υποσελιδο-> επεξεργασια υποσελιδου και καπου θα σου βγαλει ενα κουτακι με τιτλο διαφορετικη πρωτη σελιδα τικαρε το και εισαι οκ.

//ελπιζω να βοηθησει

std04131
04-08-2011, 15:57
πηγαινε εισαγωγη-> υποσελιδο-> επεξεργασια υποσελιδου και καπου θα σου βγαλει ενα κουτακι με τιτλο διαφορετικη πρωτη σελιδα τικαρε το και εισαι οκ.

//ελπιζω να βοηθησει

δεν εβγαλα ακρη με αυτο...πως ακριβως εννοεις να το κανω;
//καλα μου ρχεται να σπασω το Pc με τις μαλακιες που καθομαι και ασχολουμαι.

Wh1t3w0lf
04-08-2011, 19:51
Από περιέργεια και μόνο, σε ποιόν καθηγητή πήρες 465 σελίδες πτυχιακή (και με τι θέμα αν επιτρέπεται);!!! :ppp

Οι αριθμοί των σελίδων της πτυχιακής πρέπει να ξεκινάνε να εμφανίζονται με το που αρχίζει το κεντρικό κείμενο και όχι πιο πρίν (οχι στα εσώφυλλα, περιεχόμενα κλπ).

Γενικά για να έχεις πλήρη ελευθερία στη μορφοποίηση σου θα προσθέσεις sections.

Για να προσθέσεις στο έγγραφο άλλο ένα section πάς Page Layout->(Page Setup ribbon section)->Breaks->Next Page. Αυτό για το Word 2010. Στο 2007 ίσως είναι λίγο διαφορετικό το μενού.

Κάθε section του Word μπορεί να έχει δική του μέθοδο αρίθμησης. Σα να είναι ξεχωριστά έγγραφα δηλαδή. Για παράδειγμα στο πρώτο (default) section που θα περιέχει τα εξώφυλλα, περιλήψεις, περιεχόμενα κλπ θα βάλεις την αρίθμηση που θες και στο δέυτερο section που πρόσθεσες θα προσθέσεις άλλη αρίθμηση όπου εκεί θα θέσεις (Insert->Page Number->Format Page Numbers) από που θες να ξεκινάει η αρίθμηση του συγκεκριμένου section.

GL!!

std04131
04-08-2011, 21:06
Από περιέργεια και μόνο, σε ποιόν καθηγητή πήρες 465 σελίδες πτυχιακή (και με τι θέμα αν επιτρέπεται);!!! :ppp

Οι αριθμοί των σελίδων της πτυχιακής πρέπει να ξεκινάνε να εμφανίζονται με το που αρχίζει το κεντρικό κείμενο και όχι πιο πρίν (οχι στα εσώφυλλα, περιεχόμενα κλπ).

Γενικά για να έχεις πλήρη ελευθερία στη μορφοποίηση σου θα προσθέσεις sections.

Για να προσθέσεις στο έγγραφο άλλο ένα section πάς Page Layout->(Page Setup ribbon section)->Breaks->Next Page. Αυτό για το Word 2010. Στο 2007 ίσως είναι λίγο διαφορετικό το μενού.

Κάθε section του Word μπορεί να έχει δική του μέθοδο αρίθμησης. Σα να είναι ξεχωριστά έγγραφα δηλαδή. Για παράδειγμα στο πρώτο (default) section που θα περιέχει τα εξώφυλλα, περιλήψεις, περιεχόμενα κλπ θα βάλεις την αρίθμηση που θες και στο δέυτερο section που πρόσθεσες θα προσθέσεις άλλη αρίθμηση όπου εκεί θα θέσεις (Insert->Page Number->Format Page Numbers) από που θες να ξεκινάει η αρίθμηση του συγκεκριμένου section.

GL!!

τελικα το εκανα και τα εκτυπωσα μπρος πισω.και παλι μεγαλο βγηκε αλλα ελπιζω οτι γινεται βιβλιοδεσια.λογικα τα εκανα σωστα αλλα το word σου βγαζει την πιστη ωρες ωρες.

BBoyd
04-08-2011, 22:46
Ποιές είναι οι προυποθέσεις για να κάνομε πρακτική και τι επιλογές έχουμε;;;

St3f@n0s
05-08-2011, 19:35
Pws skata sundeetai kaneis epituxws edw???

https://pithos.grnet.gr/

Bazw university of athens kai trww auto-facepalm...

understracker
05-08-2011, 19:46
Pws skata sundeetai kaneis epituxws edw???

https://pithos.grnet.gr/

Bazw university of athens kai trww auto-facepalm...

Αν θυμάμαι καλά, παλιότερα ο stf έλεγε πως δεν έχουν οι φοιτητές του di πρόσβαση σε αυτή την υπηρεσία γιατί θεωρούνταν μη ασφαλής*. Φαίνεται ακόμα δεν έχει γίνει ασφαλής :P

//

Ιδού (http://lists.di.uoa.gr/showthread.php?t=761).

--------
*Η λέξη "ασφάλεια" στα υπολογιστικά (πληροφοριακά) συστήματα έχει πολλές προεκτάσεις. Δεν είπα αστάθεια. :sleep:

Aesmade
05-08-2011, 23:05
Εγώ πάω για 2ο έτος, όμως επειδή ένα χρόνο τώρα έκανα λίγο πολύ διακοπές, δεν ξέρω τι μου γίνεται. Μπορείτε να μου πείτε
χρειάζεται να γραφτώ ή τίποτα τέτοιο σε κάθε εξάμηνο;
τα μαθήματα ακόμα στο my-studies.uoa.gr τα δηλώνουμε; Στο β' εξάμηνο δεν είδα ανακοίνωση στο di.uoa για τις δηλώσεις και γράφτηκα μόνο στα eclass. Τώρα στις δομές δεδομένων με έχει ως μη εγγεγραμμένο, αν και έκανα τις ασκήσεις και έγραψα στην εξεταστική και πήρα και βαθμό. Ο βαθμός που πήρα θα μετρήσει;
μπορώ να ξαναδώσω μαθήματα που πέρασα από προηγούμενα εξάμηνα;
Ευχαριστώ.

oveja_negra
05-08-2011, 23:11
Εγώ πάω για 2ο έτος, όμως επειδή ένα χρόνο τώρα έκανα λίγο πολύ διακοπές, δεν ξέρω τι μου γίνεται. Μπορείτε να μου πείτε
χρειάζεται να γραφτώ ή τίποτα τέτοιο σε κάθε εξάμηνο;
τα μαθήματα ακόμα στο my-studies.uoa.gr τα δηλώνουμε; Στο β' εξάμηνο δεν είδα ανακοίνωση στο di.uoa για τις δηλώσεις και γράφτηκα μόνο στα eclass. Τώρα στις δομές δεδομένων με έχει ως μη εγγεγραμμένο, αν και έκανα τις ασκήσεις και έγραψα στην εξεταστική και πήρα και βαθμό. Ο βαθμός που πήρα θα μετρήσει;
μπορώ να ξαναδώσω μαθήματα που πέρασα από προηγούμενα εξάμηνα;
Ευχαριστώ.

πρέπει πάντα να δηλώνεις τα μαθήματα στο my studies οταν βγαινει η σχετική ανακοίνωση. επίσης για τις δομές δεδομένων στείλε μειλ στον καθηγητη να συνενοοηθείτε αν μπορει να σου περασει η γραμματεια τον βαθμό αλλιώς αν μπορεί να σου κρατησει το βαθμό για του χρόνου.

Ekpaideuomenos
05-08-2011, 23:24
το πίθος μια χαρά δουλεύει
δεν έχετε πρόσβαση όχι γιατί δεν είναι ασφαλής(λολ),αλλά γιατί ο αποθηκευτικός χώρος ειναι περιορισμένος,οπότε φαντάζομαι πως κόβονται οι ψωροσχολές
σε εμάς δουλεύει μια χαρά,απλά σε κάτι φάσεις έχει μπαγκς που συντομα επιλύονται

dukewalker
05-08-2011, 23:57
δεν έχετε πρόσβαση όχι γιατί δεν είναι ασφαλής(λολ),αλλά γιατί ο αποθηκευτικός χώρος ειναι περιορισμένος,οπότε φαντάζομαι πως κόβονται οι ψωροσχολές
σε εμάς δουλεύει μια χαρά,απλά σε κάτι φάσεις έχει μπαγκς που συντομα επιλύονται

οκ, μπες μεσα τοτε. (τρολολ)

stf
06-08-2011, 00:16

Yparxei thema proswpikwn dedomenwn.
H "EDET A.E." gia na afisei kapoion na mpei ston pitho thelei to idryma sto opoio autos anoikei na apeleftherwsei diafora stoixeia gia to poios kai ti einai.
Prepei na EKPA na dwsei auta ta stoixeia sthn EDET A.E. ?
An methabrio erthei gia paradeigma h COSMOTE A.E. kai pei oti exei mia yphresia gia foithtes, prepei to EKPA na arxisei na dinei kai se authn ta stoixeia twn foithtwn tou (kai genikotera se opoiadhpote allh etaireia kerdoskopikou h mh kerdoskopikou xarakthra)?
To EKPA exei pei oti den dinei se kanenan tipota, me ekseresh ton eudosko gia ton opoio yparxei h sxetikh nomothesia.

alles yphresies pros foithtes (p.x. MSDNAA, HEAL-Link ktlp) den zhtane prwswpika stoixeia apla se stelnoun sth login yphresia toy idrymatos h opioa tous apantaei kati tou styl "nai einai dikos mou xrhsths" xwris omws na stelnei alla stoixeia gia to poio akribws fysiko proswpo einai.
Autes oi yphresies douleboun kanonika.

DexterGr
06-08-2011, 00:29
stef pwns ΕΜΠ.-

lifeofspi
06-08-2011, 04:49
ααα ρε στεφ...respect ας πουμε...

of_course!!!
06-08-2011, 11:25
Το ξέρω ότι είναι λίγο νωρίς να το ρωτάω και όλοι είμαστε σε mood διακοπών :sleep: αλλά μήπως ξέρει κανείς αν το πρόγραμμα του χειμερινού εξαμήνου θα είναι ίδιο με το περσινό?? Ή αν θα βγει μέχρι την εξεταστική το καινούριο?:p

Dj Cool - T
06-08-2011, 15:47
Προφανώς και θα είναι καινούργιο...

TalL_Guy
06-08-2011, 15:48
Το ξέρω ότι είναι λίγο νωρίς να το ρωτάω και όλοι είμαστε σε mood διακοπών :sleep: αλλά μήπως ξέρει κανείς αν το πρόγραμμα του χειμερινού εξαμήνου θα είναι ίδιο με το περσινό?? Ή αν θα βγει μέχρι την εξεταστική το καινούριο?:p
(ποιος κανει διακοπες??)

υποτιθεται πως και το προγραμμα των μαθηματων και το προγραμμα της εξεταστικης ειναι μονιμα.

Dj Cool - T
06-08-2011, 16:00
(ποιος κανει διακοπες??)

υποτιθεται πως και το προγραμμα των μαθηματων και το προγραμμα της εξεταστικης ειναι μονιμα.

Ακριβώς! Όσο μόνομο ήταν το πρόγραμμα εξεταστικής άλλο τόσο μόνιμο θα είναι και των μαθημάτων! :p:p:p:p:p

Προσωπικά πάντως ποτέ δεν είχα πιστέψει αυτή τη "μονιμότητα", αφού είναι πρακτικά αδύνατο να διατηρηθεί.

tune_with_me
06-08-2011, 17:52
o mesos oros tou ptixiou mexri poio dekadiko psifio eksagetai???

stf
06-08-2011, 18:18
o mesos oros tou ptixiou mexri poio dekadiko psifio eksagetai???

2 dekadika

JpJ
07-08-2011, 14:03
na sas pw re paidia!! xeroume ti ginetai me tin exetastiki septemvri??? tha ginei den tha ginei ti leei???

Spike
07-08-2011, 15:07
Μιας και βλέπω τον stf να έχει πάρει φόρα, ρωτώ κι εγώ:
Μου έχει περαστεί στο my-studies βαθμός σε μάθημα Χ.50. Δεν υποτίθεται ότι η
γραμματεία στρογγυλοποιεί το βαθμό? Υπάρχει περίπτωση να παραμείνει ως έχει
ή στο "κλείσιμο" του εξαμήνου στη γραμματεία θα γίνει η στρογγυλοποίηση?

Pan-kun
07-08-2011, 15:16

http://www.forums.gr/showthread.php?23104-%C3%E5%ED%E9%EA%DD%F2-%E1%F0%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%F7%E5%F4%E9%EA%DC-%EC%E5-%F4%E7-%F3%F7%EF%EB%DE-%C9%C9&p=1168934&viewfull=1#post1168934

Nsf
07-08-2011, 17:34
na rwtisw kai egw kati sxetika me to my sudies...otan perastei lathos vathmos logw tou kathigiti (px exei ksexasei na prosthesei tis askiseis pou se allo pdf tou idiou fainetai oti oi askiseis exoun kapoio vathmo) ti ginetai?

bujar
07-08-2011, 18:41
na rwtisw kai egw kati sxetika me to my sudies...otan perastei lathos vathmos logw tou kathigiti (px exei ksexasei na prosthesei tis askiseis pou se allo pdf tou idiou fainetai oti oi askiseis exoun kapoio vathmo) ti ginetai?

Μιλας με τον καθηγητη. Μετα μιλαει εκεινος με την γραμματεια και το διορθωνουν.

TalL_Guy
07-08-2011, 19:12
αν προλαβεις τον καθηγητη και παει πριν κλειδωσει η γραμματεια την βαθμολογια του my-studies,εχει καλως και στο αλλαζουν αμεσως.
αλλιως περιμενεις να γινει ΔΣ.το επομενη ειναι μετα την εξεταστικη σεπτεμβρη αποσο ξερω

stf
08-08-2011, 10:24

ta dekadika paizoun apo xronia stis bathmologies (eixa parei ena otan eimoun 2o etos!)
Th strogkylopoihsh thn kanei o kathighths (an thelei).
An sth grammateia ftasei dekadiko, auto tha paraminei dekadiko.
den ginetai kamia strogkylopoihsh apo ekei kai pera.

TalL_Guy
08-08-2011, 11:29
γινεται καποιος να παει τριτη στη γραμματεια απο την πισω πορτα και να εξυπηρετηθει?

deN
08-08-2011, 12:02
tn tetarti einai anoixti i grammateia?

episi gia na kanw aitisi orkomosias + na parw pistopoitiko vevewseis teliwseis spudwn

xriazome na exw kanei/parei kati ( ektos apo taftotitika) ?

The_Big_Brother
08-08-2011, 13:49
γινεται καποιος να παει τριτη στη γραμματεια απο την πισω πορτα και να εξυπηρετηθει?

Αν μιλούσες κυριολεκτικά, τότε όχι.
Αν ήταν σεξουαλικό υποννοούμενο, τότε ναί.

stf
08-08-2011, 13:51

epishma oxi. h grammateia einai kleisth gia to koino th sygkekrimenh mera.

apo ekei kai pera einai sth euxeria tou kathe ypalhlou an tha se eksyphrethsei otan einai kleista gia to koino.

mikri
08-08-2011, 13:52
Για Τεχνικές Παρουσίασης και Συγγραφής Επιστημονικών Εκθέσεων ξέρει κανείς πότε παραδίδουμε και αν ισχύουν τα ίδια κλπ? γτ καμία ανακοίνωση:p

stf
08-08-2011, 13:57
tn tetarti einai anoixti i grammateia?

nai.

episi gia na kanw aitisi orkomosias + na parw pistopoitiko vevewseis teliwseis spudwn

xriazome na exw kanei/parei kati ( ektos apo taftotitika) ?

Tha prepei na exeis sigoureutei oti sto my-studies blepeis olous tous bathmous pou tha eprepe na blepeis, na exeis apofasisei poia mathimata den tha metrhsoun sto m.o. an exeis perasei parapanw, na exeis mazi sou triptyxo kai paso gia na ta paradwseis.
Epishs den kserw ti paizei me tis ptyxiakes kai th bibliothikh (an xreiazetai na exeis paradwsei to typwmeno prwta)

lkjhg
08-08-2011, 14:35
το τρυπτιχο και το πασο??αν ειναι καποιος 7 ετος δεν εχει πασο!αρα δεν το δινει.για τα μαθηματα ανεχεις περασει παραπανω αυτοι δεν σου περνανε αυτα που εχεις μεγαλυτερο βαθμο?πρεπει να τους το πεις?

αν καποιος χασει το τριπτυχο 1)μπορει να παει να δωσει εξετασεις με την αστυνομικη του ταυτοτητα? 2) ποια ειναι η διαδικασια για να του δωσουν αλλο?(ή δεν του δινουν και δεν παιρνει πτυχιο?) 3) ποσο καιρο περιπου παιρνει ολη αυτη η διαδικασια μεχρι να παρεις το καινουργιο τριπτυχο?

path
08-08-2011, 17:01
η βιβλιοθηκη στο μαθηματικο ποτε κλεινει/ανοιγει για διακοπες?

Synthelectric
08-08-2011, 17:33
Για το τρίπτυχο που ρωτάει το παιδί. Είναι δημόσιο έγγραφο και έχει αρκετή δύναμη για να αναγνωρίζεται ο ιδιοκτήτης. Κοινώς καλό θα ήταν να το αντιμετωπίσεις σαν να έχασες την ταυτότητά σου. Ρώτα καλύτερα γραμματεία. Δεν ξέρω διαδικασία. Σιγουρα πάντως πρέπει να δηλωθεί η απώλεια!!!!

TalL_Guy
08-08-2011, 19:50
το τρυπτιχο και το πασο??αν ειναι καποιος 7 ετος δεν εχει πασο!αρα δεν το δινει.για τα μαθηματα ανεχεις περασει παραπανω αυτοι δεν σου περνανε αυτα που εχεις μεγαλυτερο βαθμο?πρεπει να τους το πεις?

αν καποιος χασει το τριπτυχο 1)μπορει να παει να δωσει εξετασεις με την αστυνομικη του ταυτοτητα? 2) ποια ειναι η διαδικασια για να του δωσουν αλλο?(ή δεν του δινουν και δεν παιρνει πτυχιο?) 3) ποσο καιρο περιπου παιρνει ολη αυτη η διαδικασια μεχρι να παρεις το καινουργιο τριπτυχο?
1)ναι,και με διαβατηριο μπορεις
2)πρεπει να πας στην αστυνομια να δηλωσεις απωλεια εγγραφου.Με αυτο το χαρτι μπορεις να παρεις νεο τριπτυχο
3)Απο τι στιγμη που δηλωσεις απωλεια εγγραφου,πρεπει να περασουν καποιες μερες για την περιπτωση που βρεθει.(20-30)

Παρε και ενα τηλεφωνο στη γραμματεια,μηπως εχουν κεφια και σου δωσουν το καινουριο κατευθειαν

Panepistimonas
09-08-2011, 00:25
Εχω χάσει το τρίπτυχο ας πούμε. Πρέπει να βγάλω άλλο, για να το καταθέσω μετά και να κάνω αίτηση ολοκλήρωσης σπουδών?

std04131
09-08-2011, 01:17
απορια μη σχετικη με τη σχολη.αν και ειμαι 99% σιγουρος οτι μπορεις: μπορεις να ταξιδεψεις με τη νεου τυπου ταυτοτητα στην αγγλια χωρις να χρειαστει διαβατηριο;

Nsf
09-08-2011, 01:42
απορια μη σχετικη με τη σχολη.αν και ειμαι 99% σιγουρος οτι μπορεις: μπορεις να ταξιδεψεις με τη νεου τυπου ταυτοτητα στην αγγλια χωρις να χρειαστει διαβατηριο;

http://www.axa-schengen.com/en/schengen-countries
se oles tis xwres pou leei i sunthiki, taksideueis apla me tautotita!
twra ap oti vlepw to u.k den einai? :confused:

stf
10-08-2011, 06:50
Εχω χάσει το τρίπτυχο ας πούμε. Πρέπει να βγάλω άλλο, για να το καταθέσω μετά και να κάνω αίτηση ολοκλήρωσης σπουδών?

an to exeis xasei prepei toulaxiston na exeis dhlwsei thn apoleia tou sthn astynomia kai na exeis paei sth grammateia thn antistoixh bebaiwsh.
An tous peis gia orkomwsia ypothetw pws den tha sou bgaloun neo, to pithanotero einai oti apla tha dextoun th bebaiwsh ths astynomias san apodeiktiko epistrofhs.
Gia sigourh apantish omws kalytera na rwthseis th grammateia.

doublepint
10-08-2011, 15:45
http://www.axa-schengen.com/en/schengen-countries
se oles tis xwres pou leei i sunthiki, taksideueis apla me tautotita!
Twra ap oti vlepw to u.k den einai? :confused:

στάνταρ είναι,απλώς θα ήταν καλό να είναι σε καλή κατάσταση.Μπορεί να γίνουν πολύ πιεστικοί για αυτό :p.

quantum
11-08-2011, 10:17
εχει γινει κατι τρελο με τα αποτελεσματα του στα δικτυα.
λειπουν πολλα ονοματα απο τα αποτελεσματα.δλδ ξεκιναει απο το 26 μεχρι το 29 μετα παει στο 33 μετα στο 38 κλπ.
του εχω στειλει 2 μαιλ αλλα δεν απαντησε και μετα απο πολλα τηλεφωνα απαντησε και μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει αυτη τη κουβεντα με το καθενα απο το τηλεφωνο,και γενικα δεν τον ειδα συννενοησιμο δυσστυχως.

επειδη ομως εμεις που δεν εχουμε δει το βαθμο μας δεν ξερουμε τι σκ@@τα να κανουμε,αν μπορει καποιο καλο παιδι που ειναι αθηνα και πηγαινει σχολη να παει να βρει τον σταυρακακη να ρωτησει απο κοντα..

tinuviel
11-08-2011, 11:32
Καλημέρα,
Ξέρεις κανείς αν πάρω βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών αλλά δεν κάνω αίτηση ορκομωσίας αν θεωρούμαι ακόμα φοιτήτρια? Όχι τόσο για το πάσο αλλά αν μπορώ να πάρω βεβαίωση από γραμματεία πως είμαι ακόμα φοιτήτρια. Ευχαριστώ :-)

εχει γινει κατι τρελο με τα αποτελεσματα του στα δικτυα.
λειπουν πολλα ονοματα απο τα αποτελεσματα.δλδ ξεκιναει απο το 26 μεχρι το 29 μετα παει στο 33 μετα στο 38 κλπ.
του εχω στειλει 2 μαιλ αλλα δεν απαντησε και μετα απο πολλα τηλεφωνα απαντησε και μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει αυτη τη κουβεντα με το καθενα απο το τηλεφωνο,και γενικα δεν τον ειδα συννενοησιμο δυσστυχως.

επειδη ομως εμεις που δεν εχουμε δει το βαθμο μας δεν ξερουμε τι σκ@@τα να κανουμε,αν μπορει καποιο καλο παιδι που ειναι αθηνα και πηγαινει σχολη να παει να βρει τον σταυρακακη να ρωτησει απο κοντα..

Νομίζω μου είχε γίνει και εμένα αυτό στα δίκτυα πριν 2 χρόνια, είχε τη θέση που έπρεπε να είναι το όνομα μου αλλά στο τέλος της σελίδας κενό αλλά θυμάμαι μόλις του έστειλα μαιλ μου απάντησε αρκετά γρήγορα και ανέβασε νέο αρχείο. Περίεργο μου φαίνεται να μην έδωσε σημασία. Στείλτε του κανένα ευγενικό μαιλ.

TalL_Guy
11-08-2011, 12:18
Καλημέρα,
Ξέρεις κανείς αν πάρω βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών αλλά δεν κάνω αίτηση ορκομωσίας αν θεωρούμαι ακόμα φοιτήτρια? Όχι τόσο για το πάσο αλλά αν μπορώ να πάρω βεβαίωση από γραμματεία πως είμαι ακόμα φοιτήτρια. Ευχαριστώ :-)

Νομίζω μου είχε γίνει και εμένα αυτό στα δίκτυα πριν 2 χρόνια, είχε τη θέση που έπρεπε να είναι το όνομα μου αλλά στο τέλος της σελίδας κενό αλλά θυμάμαι μόλις του έστειλα μαιλ μου απάντησε αρκετά γρήγορα και ανέβασε νέο αρχείο. Περίεργο μου φαίνεται να μην έδωσε σημασία. Στείλτε του κανένα ευγενικό μαιλ.
πλεον πας κατευθειαν για αιτηση ορκομωσιας,οπου καταθετεις πασο και δεν εισαι πια φοιτητρια.τη βεβαιωση ολοκληρωσς σπουδων την παιρνεις 2 μερες αφου κανεις αιτηση ορκομωσιας

bitt
11-08-2011, 12:55
πλεον πας κατευθειαν για αιτηση ορκομωσιας,οπου καταθετεις πασο και δεν εισαι πια φοιτητρια.τη βεβαιωση ολοκληρωσς σπουδων την παιρνεις 2 μερες αφου κανεις αιτηση ορκομωσιας

αυτο απο που προεκυψε παλι???εγω ηξερα οτι οταν τελιωσεις με μαθηματα και πτυχιακη και θες να τελιωσεις με την σχολη κανεις αιτηση ολοκληρωσης σπουδων οπου εκει παεις να εισαι φοιτητης και εχεις τελιωσει με την σχολη.πχ αν τελιωσω εγω με την σχολη τωρα σεπτεμβρη θα κανω αιτηση ολοκληρωσης σπουδων και την σχολη μου θα λεω οτι την τελιωσα σεπτμ,βρη του 2011.αιτηση ορκωμοσιας που ειναι ετσι διαδικαστικο και "γιορτη,πανυγηρια και χορος κτλ κτλ" την κανω οποτε θελω χωρις αυτο να επηρεαζει ποτε τελιωσα την σχολη!εξαλου πχ στην ανακοινωση για αιτηση ορκωμοσιας του ιουνιου ελεγε οσοι φοιτητες τελιωσαν τον φεβρουαριο αρα ορκιζεσε ενα εξαμηνο αργοτερα αφοτυ τελιωσεις.

Morgoth
11-08-2011, 13:01
Δε νομιζω να υπαρχει stand alone αιτηση ολοκληρωσης σπουδων.
Αιτηση ορκομωσιας υπαρχει απ οσο ξερω, που αφοτου γινει μετα απο 2 μερες βγαινει η βεβαιωση ολοκληρωσης σπουδων, όπως λέει ο ψηλός.

stf
11-08-2011, 13:11
αυτο απο που προεκυψε παλι???εγω ηξερα οτι οταν τελιωσεις με μαθηματα και πτυχιακη και θες να τελιωσεις με την σχολη κανεις αιτηση ολοκληρωσης σπουδων οπου εκει παεις να εισαι φοιτητης και εχεις τελιωσει με την σχολη.πχ αν τελιωσω εγω με την σχολη τωρα σεπτεμβρη θα κανω αιτηση ολοκληρωσης σπουδων και την σχολη μου θα λεω οτι την τελιωσα σεπτμ,βρη του 2011.αιτηση ορκωμοσιας που ειναι ετσι διαδικαστικο και "γιορτη,πανυγηρια και χορος κτλ κτλ" την κανω οποτε θελω χωρις αυτο να επηρεαζει ποτε τελιωσα την σχολη!εξαλου πχ στην ανακοινωση για αιτηση ορκωμοσιας του ιουνιου ελεγε οσοι φοιτητες τελιωσαν τον φεβρουαριο αρα ορκιζεσε ενα εξαμηνο αργοτερα αφοτυ τελιωσεις.

Yparxoun dyo diaforetikes hmeromhnies.
a) hmeromhnia anakyrikshs = hmeromhnia pou teleiwses tis spoudes sou
b) hmeromhnia orkomwsias = h hmeromhnia pou peires to ptyxio sta xeria sou.

gia na pareis baiaiwsh oloklhrwshs spoudwn apo panta prepei na anakyrixtheis prwta ptyxiouxos.
gia na ginei auto prepei na kaneis aithsh orkomosias, me thn epeksergasia ths opoias anakyrisesai ptyxiouxos (kai kata synepeia xaneis th foititikh idiothta, tryptyxo, paso ktlp.)

Twra to an tha orkisteis 10 xronia argotera einai allo thema.
Apo panta epishs to ptyxio san eggrafo ferei thn hmeromhnia sthn opoia aponemithike (koinws thn hmeromhnia orkomwsias).

Den mporeis na pareis antigrafo ptyxiou oso den exeis orkistei. mono bebaiwsh oloklhrwshs spoudwn.

Den yparxei bebaiwsh pou na leei oti exeis oloklhrwsei tis spoudes sou alla parameneis foithths!

Den exei allaksei kati se ola auta edw kai para pola xronia. panta etsi htan.

Panepistimonas
11-08-2011, 13:39
Και για να κάνεις αίτηση ορκομωσίας πρέπει να έχεις συμπληρώσει τον απαιτούμενο αριθμό μαθημάτων, πτυχιακών κτλ, και πάς στην γραμματεία κάνεις αίτηση και παραδίδεις τρίπτυχο. Αυτό γίνεται οποιαδήποτε στιγμή η σε συγκεκριμένες ημερομηνίες που ορίζει η γραμματεία?

Και σύμφωνα με τα παραπάνω από την στιγμή που κάνεις την αίτηση, χρειάζονται δυο μέρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία?

Επίσης, αν ο τελευταίος βαθμός μου περάστηκε στο my-studies τον Ιούλιο, και κινήσω την διαδικασία απο Σεπτέμβρη, πότε θεωρείται οτι ολοκλήρωσα τις σπουδές μου? Γιατι έχω δει ανακοινώσεις γραμματείας που λένε "όσοι ολοκλήρωσαν τις σπουδές τους την περίοδο του Ιουνίου, να καταθέσουν αίτηση ορκομωσίας μέχρι τάδε ημερομηνία". Οπότε μετράει η ημερομηνία που έκανα αίτηση (δλδ περνάει για Σεπτέμβρη) ή η ημερομηνία που πέρασα το τελευταίο μάθημα (δλδ Ιούνη)?

Τέλος, είπαμε οτι η γραμματεία είναι κλειστή 15-22 Αυγούστου?

tinuviel
11-08-2011, 13:45
Οκ παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

TalL_Guy
11-08-2011, 14:19
Και για να κάνεις αίτηση ορκομωσίας πρέπει να έχεις συμπληρώσει τον απαιτούμενο αριθμό μαθημάτων, πτυχιακών κτλ, και πάς στην γραμματεία κάνεις αίτηση και παραδίδεις τρίπτυχο. Αυτό γίνεται οποιαδήποτε στιγμή η σε συγκεκριμένες ημερομηνίες που ορίζει η γραμματεία?

Και σύμφωνα με τα παραπάνω από την στιγμή που κάνεις την αίτηση, χρειάζονται δυο μέρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία?

Επίσης, αν ο τελευταίος βαθμός μου περάστηκε στο my-studies τον Ιούλιο, και κινήσω την διαδικασία απο Σεπτέμβρη, πότε θεωρείται οτι ολοκλήρωσα τις σπουδές μου? Γιατι έχω δει ανακοινώσεις γραμματείας που λένε "όσοι ολοκλήρωσαν τις σπουδές τους την περίοδο του Ιουνίου, να καταθέσουν αίτηση ορκομωσίας μέχρι τάδε ημερομηνία". Οπότε μετράει η ημερομηνία που έκανα αίτηση (δλδ περνάει για Σεπτέμβρη) ή η ημερομηνία που πέρασα το τελευταίο μάθημα (δλδ Ιούνη)?

Τέλος, είπαμε οτι η γραμματεία είναι κλειστή 15-22 Αυγούστου?
η γραμματεια ειναι ανοιχτη στις 22.
15-19 ειναι κλειστη.
την αιτηση ορκομωσιας την κανεις ανα πασα στιγμη
μπορει κατεξαιρεση να ολοκληρωθει η διαδικασια αυθημερον,αν υπαρχει λογος(ετσι μ ειπαν)

devaggos
14-08-2011, 18:30
Τελικά το ωρολόγιο πρόγραμμα θα είναι το ίδιο κάθε χρόνο; Ή τα έχω μπερδέψει με το εξετάσεων; Ξέρει κανένας αν κάποιο πρόγραμμα θα είναι σταθερό που είχε ακουστεί και παλιότερα...;

tune_with_me
14-08-2011, 21:27
η γραμματεια ειναι ανοιχτη στις 22.
15-19 ειναι κλειστη.
την αιτηση ορκομωσιας την κανεις ανα πασα στιγμη
μπορει κατεξαιρεση να ολοκληρωθει η διαδικασια αυθημερον,αν υπαρχει λογος(ετσι μ ειπαν)

dhladh an ertho aopo tin eparxia mporoun na me eksipiretisoun authimeron dedomenou oti den exo spiti athina???

Aesmade
15-08-2011, 00:45
Ξέρετε περίπου πότε είναι οι δηλώσεις μαθημάτων για χειμερινό και πότε για εαρινό εξάμηνο; Βγαίνει ανακοίνωση στο http://www.di.uoa.gr/gr/anouncedept.php όταν είναι, σωστά;
Χρειάζεται κάτι άλλο εκτός απ'την δήλωση των μαθημάτων και των συγγραμάτων; (π.χ. εγγραφή στο νέο εξάμηνο or something)

bujar
15-08-2011, 03:35
Ξέρετε περίπου πότε είναι οι δηλώσεις μαθημάτων για χειμερινό και πότε για εαρινό εξάμηνο; Βγαίνει ανακοίνωση στο http://www.di.uoa.gr/gr/anouncedept.php όταν είναι, σωστά;
Χρειάζεται κάτι άλλο εκτός απ'την δήλωση των μαθημάτων και των συγγραμάτων; (π.χ. εγγραφή στο νέο εξάμηνο or something)

Δεν χρειαζεται εγγραφη, απλα καθε αρχη του χρονου περνας απο γραμματεια για το πασο

WilliamWallace
17-08-2011, 21:21
Εχω μπει το ετος 2002 στην σχολη και λογο οικογενειακων προβληματων ειχα πιασει δουλεια και ειχα ψιλοπαρατησει την σχολη. Υπαρχει καποιο ετος και μετα που διαγραφομαι?