PDA

Επιστροφή στο Forum : Παιδιά Indigo!

~picky~
13-02-2009, 14:39
Διαβασα για τα παιδια indigo και μου φανηκε τοσο ενδιαφερον!!!!
Θα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας. Ειναι ξεχωριστα παιδια, με ιδιαιτεροτητες στον χαρακτηρα απο τη φυση τους και με "λουλακί" αυρα!!! Λενε πως αυτα τα παιδια βρισκονται εδω για να αλλαξουν τον κοσμο μας...Μπορει να ειναι ψεμα, αλλα σιγουρα ειναι μια ελπιδα για εναν καλυτερο κοσμο!!! Μερικα απο τα χαρακτηριστικα τους λενε πως ειναι :
1. Μεγαλα διαυγη ματια και ασυνηθιστα ωριμα για την ηλικια τους.
2. Εξυπνα και με ιδιαιτερα ανεπτυγμενη συνειδηση.
3. Δεν νιωθουν ενοχες για τις πραξεις τους.
4. Δυσκολευονται να ακολουθησουν κανονες.
5. Εχουν μια ιδιαιτερη γοητεια.
6. Πιστευουν πως "αξιζει που βρισκονται εδω".
7. Ειναι αισιοδοξα.
8. Ειναι πολυ δημιουργικα και δεν μπορουν να επικεντρωσουν την προσοχη τους σε ενα μονο πραγμα καθως τους ενδιαφερουν ολα!!!
9. Ειναι λιγο απομακρα και παραλληλα μοιαζουν πολυ οικεια ατομα...
10. Δεν ειναι υπακουα.

Βοηθηστε με οσοι εχετε ακουσει κατι αλλο και οπου κανω λαθος διορθωστε με...Παντως μακαρι να υπαρχει μια νεα γενια που θα επιφερει αλλαγες....

neraidoulini!
13-02-2009, 15:47
H υπαρξη των indigo ειναι πραγματικοτητα,επιβεβαιωνεται και απο τους παιδαγωγους αλλα και απο ειδικους που καταγραφουν την αυρα(δεν θυμαμαι πως ονομαζονται)..Βρηκα ενα τεστακι που σε βοηθαει να διαπιστωσεις αν οντως ανηκεις στην κατηγορια των Indigo.

το τεστακι:
Απαντάτε στις ερωτήσεις με ΝΑΙ ή ΟΧΙ. smile

Αν τα ΝΑΙ είναι απο 10 έως 14 τότε υπάρχει περίπτωση να είσαι indigo (αν το κάνεις για τον εαυτό σου) ή πιθανώς να έχετε παιδί Indigo (για όσους το κάνουν για κάποιο παιδάκι)

Αν όμως τα ΝΑΙ είναι πάνω απο 15 τότε ύπάρχει σημαντικά μεγάλη πιθανότητα να είσαι indigo (για όσους το κάνουν για τον εαυτό τους) ή να είναι το παιδάκι indigo (για όσους το κάνουν για κάποιο παιδάκι.

Το 2ο ερωτηματολόγιο (που κατα τη γνώμη μου είναι αρκετά πιο αξιόπιστο απευθύνεται σε ενήλικες.

1. Νιώθετε έντονα παθιασμένοι για τα πιστεύω σας ;
2. Πιστεύετε πως έχετε έναν σκοπό στη ζωή σας ;
3. Νιώθετε πως δεν σας καταλαβαίνουν οι άλλοι όταν επικοινωνείτε μαζί τους ;
4. Είστε ειλικρινείς σε βαθμό αγένειας με τους συνανθρώπους σας ;
5. Δεν έχετε καμία προκατάληψη για τις σεξουαλικές προτιμήσεις ή τις ανεπίσημες σχέσεις ;
6. Εκνευρίζεστε με την αδικία και την αμέλεια ;
7. Μπορείτε να διακρίνετε πάντα αν κάποιος σας λέει ψέματα ;
8. Έχετε βιώσει ψυχικά επεισόδια και γνωρίζετε ή διαισθάνεστε πράγματα προτού συμβούν ;
9. Είστε ευθύς στην επικοινωνία σας και λέτε πάντα αυτό που σκέφτεστε ;
10. Οι επιφανειακές συζητήσεις σας εκνευρίζουν σημαντικά ;

11. Είστε πιστός στη σχέση σας σε ακραίο βαθμό ;
12. Θέματα πνευματισμού και εσωτερισμού σας γοητεύουν ;
13. Είστε αντικαθεστωτικός ;
14. Απολαμβάνετε την παρέα των συνανθρώπων σας ;
15. Νιώθετε καλύτερα σε μια δουλειά όπου εργάζεστε μόνος και ανεξάρτητος ;
16. Είχατε θεμελιώδεις πνευματιστικές εμπειρίες, όπως το να νιώσετε την παρουσία αγγέλων ή νεκρών αγαπητών προσώπων ;
17. Νιώθετε έντονο το συναίσθημα της βοήθειας προς άλλους, είτε ατομικά είτε σε όλο τον κόσμο ;
18. Εκνευρίζεστε εύκολα, ιδιαίτερα όταν κάποιος δεν καταλαβαίνει αυτά που λέτε ;
19. Επαναστατείτε όταν σας διατάζουν, ιδιαίτερα χωρίς καμία εξήγηση ;
20. Νιώθετε χαρούμενος και γαλήνιος όταν βρίσκεστε στη φύση με τα ζώα και τα φυτά ;

21. Όταν επικοινωνείτε με κάποιον απολαμβάνετε να τον κοιτάτε στα μάτια ;
22. Απεχθάνεστε να παίζετε πνευματικά η συναισθηματικά παιχνίδια ;
23. Έχετε την τάση να βλέπετε μια εναλλακτική ή διαφορετική πλευρά των καταστάσεων ;
24. Αντιλαμβάνεστε τις ιδέες σε τρεις διαστάσεις ή σε πολλές διαστάσεις ;
25. Είστε εξαιρετικά ευφυής ακόμη κι αν δεν είχατε υψηλή βαθμολογία στο σχολείο ;
26. Έχετε εκδηλώσει κατάθλιψη σε διάφορους βαθμούς, από λύπη μέχρι απελπισία ή ακόμη και σκέψεις αυτοκτονίας ;
27. Αντιλαμβάνεστε το σύμπαν να επικεντρώνεται στο Θεό Δημιουργό ;
28. Έχετε επίγνωση όλων όσων νιώθουν ή σκέφτονται οι άλλοι για εσάς ;
29. Η δογματική θρησκεία δεν σας ενδιαφέρει ;
30. Είστε ισχυρογνώμων και οξύθυμος ;

31. Είστε ικανοποιημένος αν έχετε αρκετά χρήματα για να καλύψετε τις βασικές σας ανάγκες ;
32. Εκνευρίζεστε όταν τα δικαιώματά σας, ή οι επιλογές σας, σας στερούνται ;
33. Νιώθετε συχνά αποσπασμένος, αποδιοργανωμένος, ατίθασος και ανίκανος να ολοκληρώσετε
πράγματα ;
34. Η αποφασιστικότητα και η επιμονή σας είναι βασικά χαρακτηριστικά σας ;
35. Είστε ευαίσθητος σε πράγματα, όπως φαγητά, μπογιές, χημικά, μόλυνση, θόρυβο και συνθετικά υλικά ;
36. Σας ελκύουν οι δημιουργικές δραστηριότητες, όπως μουσική, τέχνη, σχεδίαση, φωτογραφία, χειροτεχνία, συγγραφή και πνευματικές αξίες ;
37. Κλείνεστε συχνά στον εαυτό σας ;
38. Επιλέγετε τους φίλους σας με πολύ προσοχή ;
39. Η σεξουαλικότητα για εσάς είναι πνευματική επαφή-δημιουργική, εκδηλωτική και συχνά εφευρετική ;
40. Έχετε την τάση να αναλύετε τα πράγματα μέχρι αηδίας ;
41. Οι καταστάσεις ενοχών δεν σας αγγίζουν;
42. Πάντοτε προσπαθείτε σκληρά για να ακουστείτε και να σας καταλάβουν;
43. Διαθέτετε την ικανότητα του χαμελαίοντα, να προσαρμόζεστε σε καταστάσεις, προκειμένου να επικοινωνείτε με τους ανθρώπους ;
44. Προτιμάτε την αδόμητη μάθηση ή εργασιακό περιβάλλον ;
45. Σας ελκύουν οι θεραπευτικές τέχνες ή έχετε την φυσική ικανότητα να θεραπεύετε τους άλλους ;
46. Σας αρέσει να εργάζεστε με τα χέρια και να δημιουργείται συνεχώς πράγματα ;
47. Προστατεύετε ιδιαίτερα τον προσωπικό σας χώρο ;
48. Σας ελκύουν οι κρύσταλλοι, οι πέτρες και οι λίθοι ;
49. Προσβάλλεστε εύκολα, είτε το δείχνετε, είτε όχι ;
50. Σας ελκύουν οι μαγικές ιδέες, όπως οι μάγοι, τα ξωτικά, οι γοργόνες, και οι μονόκεροι ;

Εδώ απαντάτε σε κάθε ερώτηση με "πάντα", "συχνά", "μερικές φορές", "σπάνια" και "ποτέ".

Βαθμολογία :

Για κάθε "πάντα" σημειώνεται 4,
για κάθε "συχνά" 3,
για κάθε "μερικές φορές" 2,
για κάθε "σπάνια" 1
και για κάθε "ποτέ" 0

Βάση της βαθμολογίας τώρα :

000-087 : Δεν έχετε καμία επαφή με τα indigo.
088-139 : Πιθανόν να κατέχετε ορισμένα χαρακτηριστικά των Indigo. Προετοιμάζετε το έδαφος για τα άτομα Indigo, είστε δηλαδή προπομποί.
140-175 : Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είσαι indigo.
176-200 : Είστε indigo ή crystal child. Ξέρετε ποια είναι η αποστολή σας πάνω στη γη.

Αυτα!
Οποιος το κανει αν θελει ας παραθεσει τα αποτελεσματα του..

~picky~
13-02-2009, 15:57
ωχ...πολλα ναι ειχα αλλα αυτα τα χαρακτηριστικα τα εχουν πολλοι ανθρωποι...ελπιζω δηλαδη!!!!

~picky~
13-02-2009, 15:58
Α...σε ευχαριστω κιολας!!!!:love2: :love2: :love2: :love2:

neraidoulini!
13-02-2009, 16:24
:D :blush:

~picky~
13-02-2009, 16:33
Προωθησα το τεστακι στη δουλεια και εχουν παθει πλακα ολοι!!! Χαχαχαχαχα!!!

neraidoulini!
13-02-2009, 16:43
χαχα!good!Πολυ κουραζεστε βρε παιδακι μου!Μηπως να κανετε κανενα διαλλειμματακι?Χαχα!Πλακιτσα!!!:D :wavey:

~picky~
13-02-2009, 16:51
Ουτε δημοσιο να ημασταν...η μυγοσκοτωστρα παει συννεφο!!!!
χαχα!!!

neraidoulini!
13-02-2009, 16:54
χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!:d Ωραια περνατε!!!!;-)

neraidoulini!
14-02-2009, 11:36
το δικο μου αποτελεσμα ειναι 119.Το δικο σας?

spyskam
18-02-2009, 15:59
Θα σας πω και το δικό μου το σκορ, αρκεί κάποιος να μου απαντήσει τί στο καλό σημαίνει η ερώτηση 24.

neraidoulini!
19-02-2009, 15:44
Δεν εχω ιδεα!Για αυτο και απαντησα ποτε..

mixalis007
19-02-2009, 18:13
θα εννοει αν οι ιδιες που εχεις εχουν βαθος πλατος μηκος δηλαδη αν εχεις μια σφαιρικη ιδεα για καποιο πραγμα αν βλεπεις τις ιδεες σου απο πολλες οψεις

NewRisingSong
19-02-2009, 18:15
Θα σας πω και το δικό μου το σκορ, αρκεί κάποιος να μου απαντήσει τί στο καλό σημαίνει η ερώτηση 24.

Εγω την καταλαβαίνω ως εξής : πως μια κατάσταση δεν την αναλύεις σε καλο-κακο και γενικά σε πόλους αντικρούσεων. Αλλά σε ενα ανώτερο επίπεδο αντίληψης.

Η ερώτηση που δεν κατάλαβα ειναι αυτή
Στην ουσια ρωταει τι απο τα δυο προτιμάμε και οχι το ποσο προτιμουμε κατι.

Μου βγήκε 165 , αλλά το τι ειμαι μονο εγώ το ξέρω. Άσε που το επίπεδο συνειδητότητας δεν είναι μια παγιωμένη κατάσταση. Συνήθως τραβάει προς τα ανώτερα στρώματα σε όλους τους ανθρώπους , εαν αυτοι το επιλέξουν. Πάντως σπάνια πάει προς τα κάτω.

NewRisingSong
19-02-2009, 18:23
θα εννοει αν οι ιδιες που εχεις εχουν βαθος πλατος μηκος δηλαδη αν εχεις μια σφαιρικη ιδεα για καποιο πραγμα αν βλεπεις τις ιδεες σου απο πολλες οψεις

+ 1 ακριβώς!

spyskam
19-02-2009, 19:59

Αν είναι έτσι, τότε το σκορ το δικό μου βγαίνει 140...
Είναι καλό αυτό, γιατρέ μου; :D

(Πάντως, για να πω την αλήθεια, με ενόχλησε που το ερωτηματολόγιο περιείχε ένα σωρό New Age ερωτήσεις.
Για κρυστάλλους, για γοργόνες, για μονόκερους, πνευματιστικές εμπειρίες και δε συμμαζεύεται.
Εκτός αν "indigo" σημαίνει αυτό που οι παλιοί έλεγαν "αλαφροϊσκιωτος"...)

mixalis007
20-02-2009, 00:20
Η ερώτηση που δεν κατάλαβα ειναι αυτή
Στην ουσια ρωταει τι απο τα δυο προτιμάμε και οχι το ποσο προτιμουμε κατι.

μαλλον θα εννοει αν οι γνωσεις που θα αποκτησεις θες να ειναι μεσα απο το εκπαιδευτικο συστημα η εμπειρικα αν προτιμας μονος σου να μαθεις το κοσμο η μεσα απο το εκπαιδευτικο συστημα

Free Spirit :)
22-05-2009, 17:25
Προσωπικά, ξέρω εδώ και χρόνια ότι είμαι indigo. Η μητέρα μ παντα ασχολούταν με σχετικά θέματα και το έψαξε και γ μενα και γ τον αδερφο μου. Υπάρχουν πολλά τεστακια νομιζω... αλλα εχουν την ιδια ουσια. Βασικα πιστευω πως το νιωθεις, δε χρειαζεσαι τεστακια γ να το καταλαβεις.. εννοω, εγω αν δν το ηξερα, σιγουρα θα το σκεφτομουν οτι είμαι.Εχω μια αυρα περιεργη. Εχει μια αισιοδοξια που σπανια βρισκεις. Και αυτο προσπαθω να το μεταδωσω στους αλλους. Εχω βοηθησει, κατα τα λεγομενα τους, πολλους γνωστους μου να δουν τα πραγματα αλλιως. Και μου το εχουν πει πολλοι αυτο. Οτι στο πιο απαισιοδοξο γεγονος βρισκω κατι θετικο. Σε οτιδηποτε ξυρω μας, όπως ένα τοπιο... ή μια εικόνα... ή ένα κείμενο.. μπορώ να δω μια μαγεια που λιγοι βλεπουν. Στα πιο καθημερινα πραγματα. Ακόμα και στις κουνιες της παιδικης χαραας :D Βλέπω μια ιδιαιτερη μαγεια. Νιωθω ελευθερια οταν κανω κουνια. Νιωθω οτι επικοινωνω με τον ουρανο, είναι κατι που δεν μπορω να εξηγησω καλα με λογια... Ενδιαφερομαι να μαθω πραμγατα που παιδια της ηλικιας μου [ειμαι 14] δεν σκεφτονται καν. Ενδιαφερομαι γ τη γνωση.. ρωταω γ τα παντα γυρω μου. Αυτου του ειδους οι ανθρωποι ειναι καθημερινοι, δεν χρειαζονται δλδ διαφορετικη μεταχειριση κτλ {γτ το εχω ακουσει κ αυτο ;p} Είναι απλά εδώ για να αλλαξουν κατι, ο καθενας με τον δικο του τροπο. Εγώ ας πούμε, είχα απο μικρη μεγαλη επικοινωνια με τα παιδια. Αποφασισα σε πολυ μικρη ηλικια [στην τεταρτη δημοτικου] οτι θέλω να γινω παιδοψυχολογος. Αλλάζεις κατι. Εστω σε ενα παιδι. Σε εναν ανθρωπο, σε μια ψυχη. Νιωθω οτι ειμαι εδω γ καποιο λογο... ιδιαιτερο. Οτι κατι θα κανω, εστω κατι μικρο. Πιστευω μπορειτε να με καταλαβετε.:) Δεν ειναι οτι σπανιζουν οι ανθρωποι αυτοι, ειναι καθημερινα γυρω μας.
Χαιρομαι που τα ειπα αυτα καπου. Γιατι ο σημερινος κοσμος δεν ακουει. Δεν ενδιαφερεται να μαθει. Και ελπιζω να σας ελυσα καποιες αποριες οσον αφορα τη συμπεριφορα των παιδιων αυτων [:

girl.from.moon
06-04-2010, 23:04
το είχα κάνει παλιότερα αυτό το τεστάκι και με είχε βγάλει indigo (τώρα το πόσο ισχύει δεν το γνωρίζω)

skam
07-04-2010, 08:10
Το τέστ μπορεί να σου πει μερικά πράγματα, για το τι φαντάζεσαι για τον εαυτό σου.
Ίσως μπορεί να δώσει και μερικές πληροφορίες για τις αγοραστικές σου προτιμήσεις.
Απάντηση για το αν είσαι indigo φυσικά και δεν μπορεί να δώσει.

Lukas
10-04-2010, 05:08
Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το τεστάκι αληθεύει αλλά το έκανα και το αποτέλεσμα ήταν 138. Είμαι στην 2η κατηγορία. Είμαι παραπομπός, ό,τι και να σημαίνει το....τους προετοιμάζω το έδαφος.

neraidoskoni
15-04-2010, 02:19
Eγώ 176 λες??? το έχω ψάξει λίγο στο internet και φαίνεται πως ανοίκω στην γάμμα γενιά των παιδιών indigo.

skam
16-04-2010, 18:14
Μεταφέρω κάτι που είχα γράψει σε ένα άλλο forum σχετικά με το θέμα

Ρώτησα δύο φίλους μου που ισχυρίζονται ότι βλέπουν αύρα αν έχουν δει την indigo λάμψη σε νέους αυτής της ηλικίας. Η απάντηση ήταν όχι. Αυτό δεν είναι και καθοριστικό γιατί από ότι λέγεται κάθε άνθρωπος που βλέπει αύρα την βλέπει κάπως διαφορετικά, και βλέπει με κάπως διαφορετικά χρώματα και υφή. Να σημειώσω ότι και οι δύο θεωρούν ότι υπάρχουν indigo (και όχι μόνο), αλλά ότι δεν διακρίνονται από την αύρα τους.

Παρατήρησα τα ερωτηματολόγια που γράφτηκαν σε αυτό το θέμα για την ανακάλυψη των indigo. Είναι ενδιαφέροντα. Μπορούν να δώσουν πληροφορίες για πολλά άλλα πράγματα, πχ από το αν τα παιδιά εκνευρίζονται στις ουρές αναμονής μπορεί να συνάγουμε αν αξίζει η επένδυση μιας επιχείρησης που θα μειώνει τις ουρές. Ιδικά το δεύτερο τεστ, περιγράφει αρκετά καλά το πως βλέπει τον εαυτό του ένας νέος, οπότε είναι χρήσιμο για να σχεδιάσουμε μια πολιτική ανάπτυξης νέων προϊόντων όπως ρούχα, κινηματογραφικές ταινίες, παιχνίδια. Αλλά δεν μπορούν να μας προσφέρουν απαντήσεις για το αν είμαστε indigo ή όχι. (αναφέρομαι σε κάποια από τα κυκλοφορούντα τεστ για τα Indigo, και όχι σε αυτό που μπήκε σε αυτό το νήμα.)
Τα τεστ συγκεντρώνουν τις πληροφορίες με έμμεσες ερωτήσεις, ιδίως όταν θέλουν να εξάγουν πληροφορίες για χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς μας.
Οι άμεσες ερωτήσεις απαντούν στο πως βλέπουμε τον εαυτό μας και όχι στο πως πραγματικά είναι.
Εάν πάλι ήθελα να πάρω πληροφορίες, για τις ικανότητες μιας ομάδας θα έφτιαχνα τεστ δεξιοτήτων. Αν ήθελα να πάρω πληροφορίες για την ηθική μιας ομάδος θα έβαζα τεστ με ηθικά διλήμματα.

Κάτι ακόμα που θέλω να επισημάνω είναι ότι τα indigo παιδιά δεν «έρχονται για να επιτελέσουν ένα έργο». Με την έννοια της στοχευμένης γενετικής αλλαγής της ανθρωπότητας με σκοπό την διάσωσή της, ή για κάποιον άλλο σκοπό. Αυτό είναι σαφές για όσους δέχονται την θεωρία της εξέλιξης των ειδών. Η εξέλιξη δεν εμφανίζει στοχευμένη εμφάνιση νέων (προσοχή νέων) χαρακτηριστικών ανάλογα με τις περιβαλλοντολογικές αλλαγές (δηλαδή αν πλημμυρίσει ο πλανήτης δεν είναι απαραίτητο ότι θα βγάλουμε βράγχια για να αναπνέουμε κάτω από το νερό), και κυρίως οι παρατηρήσιμες αλλαγές δεν συμβαίνουν και επικρατούν σε διαστήματα μιας και δύο γενεών. (Και αν βγάλουμε βράγχια, αυτό θα γίνει σε διάστημα εκατοντάδων ή μάλλον χιλιάδων γενεών.)
(Φυσικά αυτά δεν ισχύουν, για τους οπαδούς του ευφυούς σχεδίου, αλλά μέχρις ότου, το ευφυές σχέδιο βρει κάποια ισχυρά ερείσματα, δεν βλέπω τον λόγο να υποθέτουμε την ισχύ του, σαν υπόθεση εργασίας).

Στο ερώτημα αν υπάρχουν παιδιά indigo η απάντηση είναι προφανώς ναι! Έστω και χωρίς το λουλακί χρώμα στην αύρα.
Είναι τα παιδιά που βίωσαν τις οικογενειακές, κοινωνικές, πολιτικές, τεχνολογικές, οικολογικές και άλλες αλλαγές, της τελευταίας εικοσιπενταετίας, οι σημερινοί νέοι των 20 με 25 ετών. Οι έντονες αλλαγές είναι φυσικό να ώθησαν στην ανάπτυξη νέα χαρακτηριστικών στην προσωπικότητά τους, που διαφοροποιούν αυτή τη γενιά με τις προηγούμενες αλλά και τις επόμενες.
Δηλαδή υπάρχοντα γενετικά χαρακτηρίστηκα, με την επίδραση νέων συνθηκών, μέσα στις οποίες αναπτύσσονται οι νέες γενεές, δημιουργούν αναγνωρίσιμες αλλαγές προσωπικότητας. Αν ήταν δυνατό να γεννηθούν οι πατεράδες μας στην θέση των εικοσιπεντάρηδων θα ανέπτυσσαν πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά.

Πάντα υπήρχαν διακριτά χαρακτηριστικά σε γενιές που μεγάλωναν με σε περιόδους και τόπους, με νέα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. πχ. η γενιά των λουλουδιών, του Μάη του 68, του πολυτεχνείου... έτσι και οι indigo. Πιθανά η παγκοσμιοποίηση να διευρύνει τις επιδράσεις από τοπικά φαινόμενα σε παγκόσμια.
Υπάρχουν μελέτες για την επίδραση τουλάχιστον της τεχνολογικής εξέλιξης, στην διαμόρφωση της προσωπικότητας των νέων. Πολύ ενδιαφέρουσες για όποιον ασχολείται με το θέμα.

Cataphract
16-04-2010, 21:31
20-25, και σε δυο μέρες κλείνω τα 23.

Ακριβώς στη μέση είμαι :p

skam
16-04-2010, 21:42
Κάτι τέτοια ακούω και καταλαβαίνω ότι είμαι σε λάθος forum.
Ρε παιδιά μήπως πήρε το μάτι σας κανένα forum τρίτης ηλικίας?

Να ζήσεις καταφράκτιε και χρόνια πολλά, με σπαθιά, ερωμένες, κανένα joker, ταξίδια και ελεύθερο χρόνο.
Άντε και καλή φώτιση, έστω και από τύχη.

Lukas
20-04-2010, 21:53
Όσο για τα παιδιά, που ανέφερε ο Skam, που μπορούν να δουν την αύρα, θέλω να πω πως είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρεις αν και κάποιοι μπορούν να το πετύχουν μέσα σε μερικές μέρες, άλλοι σε μερικές βδομάδες και άλλοι σε μήνες με πολύ εξάσκηση. Skam μπορείς να μου πεις, που βρήκαν αυτοί, παιδιά indigo για τα τους δουν την αύρα;
Όσο για αυτό και εγώ έχω προσπαθήσει πολύ και έχω δει την δικιά μου. Έχω κυανό χρώμα. Λέτε να είναι σύμπτωση που αυτό το χρώμα είναι το και το αγαπημένο μου;

skam
20-04-2010, 22:52
Κατά πρώτον είπα πως ισχυρίζονται ότι βλέπουν αύρα, δεν είμαι μέσα στο κεφάλι τους για να ξέρω τι βλέπουν.
Δεν καταλαβαίνω που είναι το περίεργο, στο να βρουν παιδιά indigo, υπάρχουν πολλά παιδιά στην κατάλληλη ηλικία. Καθώς μάλιστα οι φίλοι μου έχουν μάλλον ευρύ κύκλο...
Από όσο ξέρω, θεωρητικά πάντα, κανείς δεν μπορεί να δει την δική του αύρα. Δεν καθρεφτίζεται, ούτε αποτυπώνεται σε φωτογραφίες (η περίφημη κιρλιαν φωτογράφιση, δεν φωτογραφίζει αύρα, αλλά ηλεκτρομαγνητικό πεδίο.)

Υπάρχει μια σύγχυση και συχνά μπερδεύουμε την όραση της αύρας, με άλλα απλά, γνωστά, οπτικά φαινόμενα. Πχ. παρατηρώντας ένα αντικείμενο σχετικά σκούρου χρώματος, σε ανοιχτό ομοιόμορφο φόντο, εμφανίζεται γύρω του ένα φωτεινό περίγραμμα, συμπληρωματικού (νομίζω) χρώματος. Αυτό δεν είναι αύρα, αλλά συχνά ονομάζεται έτσι (και μάλιστα από αυτόκλητους, γκουρού, του θέματος).

Lukas
21-04-2010, 00:29
Κοίταξε, μπορούν οι φίλοι σου να έχουν αρκετούς άλλους φίλους, αλλά πως ήξεραν ότι ήταν indigo, μήπως από τα διάφορα τεστ; Αυτό εννοούσα.

Και όσο για την αύρα, είναι η ηλεκτρομαγνητική ενέργεια που βγάζουν οι ζωντανοί οργανισμοί. Και γι' αυτό το λόγο για να δεις την αύρα σου, θα πρέπει να συγκεντρώσεις αρκετή ποσότητα ενέργειας, πχ στο χέρι σου, για να υπάρχει μεγαλύτερη ηλεκτρομαγνητική ενεργεία και έτσι να φαίνεται καλύτερα. Δηλαδή η αύρα. Βέβαια θα πρέπει να εξασκήσεις και την όρασή σου και τον αυτοέλεγχο της ενέργειά σου για να μπορέσεις να δεις αυτού του είδος την ακτινοβολία.

Cosmos2001
21-04-2010, 07:30
Και όσο για την αύρα, είναι η ηλεκτρομαγνητική ενέργεια που βγάζουν οι ζωντανοί οργανισμοί. Και γι' αυτό το λόγο για να δεις την αύρα σου, θα πρέπει να συγκεντρώσεις αρκετή ποσότητα ενέργειας, πχ στο χέρι σου, για να υπάρχει μεγαλύτερη ηλεκτρομαγνητική ενεργεία και έτσι να φαίνεται καλύτερα.

Δε ξέρω τι είναι η υποτιθέμενη "αύρα", ξέρω όμως ότι αυτό που περιγράφεις δεν έχει σχέση με την ηλεκτρομαγνητική ενέργεια που εκπέμπει κάθε αντικείμενο.

Αν θέλεις ονόμασε το κάπως αλλιώς. Μη του δίνεις επιστημονικές ονομασίες, γιατί μετά γίνεται προφανές ότι λες πράγματα χωρίς νόημα.

skam
21-04-2010, 09:23
Θεωρητικά πάντα μιλώντας η αύρα είναι το αμέσως πιο λεπτοφυές σώμα, από το υλικό, από τα επτά που διαθέτει ο άνθρωπος.
Λέω θεωρητικά, γιατί μια και δεν το βλέπω δεν ξέρω αν όντως υπάρχει ή όχι, στην πραγματικότητα.
Αρκετοί άνθρωποι ισχυρίζονται ότι το βλέπουν, τόσο κατά το παρελθόν, όσο και σήμερα.
Δεν έχει σχέση με το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο, αυτό παράγεται και ανήκει καθαρά στο υλικό μας σώμα.
Εδώ και αρκετά χρόνια έχει εφευρεθεί μια τεχνική φωτογραφίας που επιτρέπει την φωτογράφιση του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου. Αυτή ονομάζεται kirlian. Παρουσιάζει ενδιαφέροντα στοιχεία, και έχει εντυπωσιακές χρωματικές διαβαθμίσεις. Επειδή η εικόνες που δίνει μοιάζουν με τις περιγραφές μερικών ατόμων που ισχυρίζονται ότι βλέπουν την αύρα, θεωρήθηκε ότι φωτογραφίζει την αύρα. Και αυτό συνδέθηκε με μια εκτεταμένη παραφιλολογία σχετικά. Αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το νήμα.
Η ιστορία με τα indigo ξεκινά γιατί μερικοί ισχυρίστηκαν ότι η αύρα τους έχει λουλακί χρώμα.

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς Λουκά. Απλά οι φίλοι μου αναγνωρίζουν σε μερικά άτομα αυτής της ηλικίας, αρκετά κοινά ψυχολογικά στοιχεία, που θεωρούν ότι χαρακτηρίζουν τα indigo. Τίποτα περίεργο και μεταφυσικό. Αντίστοιχα με τα κοινά στοιχεία που είχε στην χώρα μας η γενιά του πολυτεχνείου ή της μεταπολίτευσης, κάτι αρκετά ορατό για τους μεγαλύτερους.

Cataphract
21-04-2010, 10:34
Βέβαια θα πρέπει να εξασκήσεις και την ...

...αυθυποβολή...

Lukas
21-04-2010, 22:18
Χαίρομαι που έγινα καταννοητός Skam. Αυτό ακριβώς ρωτούσα και αυτή είναι η απάντηση που περίμενα.

Και όπως έχει αναφέρει ο Cataphract, η εξάσκηση γίνεται μέσω της αυθυποβολής ή αλλιώς του διαλογισμού ή της αΰπνωσης. Είναι αρκετά καλές και αποτελεσματικές "τεχνικές" και σας τις συνιστώ ανεπιφύλακτα. Το λέω αυτό διότι εμένα προσωπικά με έχουν βοηθήσει πολύ.

magiakarma
06-06-2011, 21:16
42 απο τις 50 απαντησεις ηταν παντα!! δηλ? ασ μου πει καπιος υπαχει περιπτωση ναμε παιδι intigo?