PDA

Επιστροφή στο Forum : Rock kai satanismos...

pasxalisgr
27-01-2009, 13:34
Καλημερα φιλοι του φορουμ...Έχω την εξής απορία....Πολλοί ανθρωποι εκφράζουν την άποψη ότι ένα ειδος μουσικής,το ροκ και συγκεκριμένα το μέταλ και τα παρακλάδια του έρχονται σε σύγκρουση με την εκλησσία για το εξής ισχυρισμούς , δηλαδη οτι η μεταλ μουσικη έχει υποσεινηδητα μηνυματα και σύμβολα που χρησιμοποιούνται στην μαγεία...Παρόλο που είναι αποδεδειγμένα όλα αυτά δεν μπορώ να αναγνωρίσω αν όλα αυτά αποτελούν μια συμπτωση(γιατι εξάλου και σε ελληνικά λαικά τραγουδια εχουμε εντοπισει υποσεινηδητα μηνυματα) η κατι πάει λάθος με αυτην την μουσικη:wow: :wow: :wow:
Περιμένω απαντηση καθώς και links απόλους ,χριστιανούς άθεους κ.λ.π ..
Κάθε άποψη είναι σημαντική ..Ευχαριστώ

NordicWarrior
27-01-2009, 15:26
Το θέμα αυτό έχει κορεστεί, αλλά ας το ξεκινήσουμε άλλη μια φορά :D

- Οποιοσδήποτε "έρχεται σε σύγκρουση" με υπανθρώπους που αποκαλούν τον εαυτό τους εκπρόσωπο του Θείου και ταυτόχρονα λένε ότι οι μεγαλύτερες αμαρτίες είναι πράγματα όπως οι εξωσυζυγικές σχέσεις και η ομοφυλοφιλία, έχουν την ψήφο μου

- Πολλά ροκ συγκροτήματα χρησιμοποιούν imagery για ευνόητους λόγους - Η Εκκλησία δηλαδή γιατί χρησιμοποιεί μαύρα κι άραχνα ράσα για τους γενειοφόρους παπάδες της;

http://www.foroswebgratis.com/imagenes_foros/2/6/4/5/2/662097iron_maiden_the_number_of_the_beast_front.jp g

- Το μόνο "λάθος" του metal είναι ότι ο Dave Mustaine (δηλωμένος Χριστιανός, μάλιστα) άφησε τον γίγαντα Marty Friedman να του φύγει :smokin:

pasxalisgr
27-01-2009, 16:59
den mporw na katalavw ti les agaphte moy file tha soy htan pio eykolo na moy to ekshghseis kalytera?

NordicWarrior
27-01-2009, 17:48
Νομίζω ό,τι όσα είπα είναι απλούστατα, αλλά ας τα ξαναπώ...http://www.cosgan.de/images/midi/frech/k010.gif

- Οποιοσδήποτε "έρχεται σε σύγκρουση" με υπανθρώπους που αποκαλούν τον εαυτό τους εκπρόσωπο του Θείου και ταυτόχρονα λένε ότι οι μεγαλύτερες αμαρτίες είναι πράγματα όπως οι εξωσυζυγικές σχέσεις και η ομοφυλοφιλία, έχουν την ψήφο μου

Μετάφραση: όποιος είναι ενάντια στο παπαδαριό, κάποιο δίκιο θα 'χει

- Πολλά ροκ συγκροτήματα χρησιμοποιούν imagery για ευνόητους λόγους - Η Εκκλησία δηλαδή γιατί χρησιμοποιεί μαύρα κι άραχνα ράσα για τους γενειοφόρους παπάδες της;

Μετάφραση: όπως οι παπάδες φοράνε μαύρα για να τους αναγνωρίζει ο κόσμος, έτσι κι οι Maiden έχουν τον Eddie (δες φώτο)

- Το μόνο "λάθος" του metal είναι ότι ο Dave Mustaine (δηλωμένος Χριστιανός, μάλιστα) άφησε τον γίγαντα Marty Friedman να του φύγει :smokin:

Χωρίς λόγια... http://www.cosgan.de/images/midi/frech/c050.gif

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να μιλήσω σοβαρά για metal και παπαδαριό, με πιάνουν τα γέλια....:D

lazos
27-01-2009, 19:25
εγώ δεν πιστεύω σε τύπου τέτοια θέματα. Εκφράζονται απλά και αν αυτό έρχεται σε αντιπαράθεση με την εκκλησία δεν ξέρω γιατί

NordicWarrior
27-01-2009, 19:28
εαν αυτό έρχεται σε αντιπαράθεση με την εκκλησία δεν ξέρω γιατί

Η εκκλησία μέχρι και με τον Harry Pothead τα έβαλε, τι περιμένεις τώρα...:D

pasxalisgr
29-01-2009, 15:41
http://en.wikipedia.org/wiki/Magic_(Harry_Potter)

Parsifal
30-01-2009, 16:15
Ένα έχω να πω "Hard rock Alleluia" :D

pasxalisgr
30-01-2009, 18:16
Ένα έχω να πω "Hard rock Alleluia"

Eleos re file

NordicWarrior
30-01-2009, 21:14
Ένα έχω να πω "Hard rock Alleluia" :D

Οι Lordi δεν θεωρούνται από κανέναν metal fan ως heavy metal (δικαίως), αλλά πλακίτσα κάνουνε.

Έχω πάει στο εστιατόριο του Mr. Lordi sto Rovaniemi, "Lordi’s Rocktaurant", και το φαγητό ήταν καλύτερο από τη μουσική τους ;-)

neraidoulini!
31-01-2009, 21:41
Χα!Καλο και αυτο!Οντως οι Lordi δεν αξιζουν μια..Απορω γιατι ειχε γινει χαμος!Παντως οποιος ακουει rock και metal δεν ειναι απαραιτητα και σατανιστης.Ενταξει,εκφραζουν μια ιδεολογια,αλλα οχι και ετσι!Και οσον για τα ''κρυφα μηνυματα'' (η οπως αλλιως λεγονται)που λενε πως ακουγονται στα metal τραγουδια οταν τα βαζεις να παιζουν αναποδα,πιστευω προσωπικα πως ειναι ψευτικα.Ουτως η αλλως τα δηθεν κρυφα μηνυματα πολλοι υποστηριζουν οτι ακουγονται κα σε κατι ελαφρολαικα..Ελεος!Εγω παντως δεν πιστευω τιποτα απο ολα αυτα.Και τους linkin park μου θα συνεχισω να τους ακουω μερα νυχτα!:love2:

NordicWarrior
31-01-2009, 22:56
Τι σχέση έχουν οι LP με metal; :cool: Μερικοί θα πούνε ότι και καλά είναι Nu Metal, αλλά για μένα αυθεντικό metal είναι οι Maiden, οι Metallica ως το Black Album, οι Megadeth, για να πούμε τους πιο εμπορικούς.

neraidoulini!
01-02-2009, 20:16
Επειδη μιλησατε και για rock οχι τπτ αλλο

masterofinsanit
08-03-2009, 23:51
ola auta einai MALAKIES megales kiolas h rock einai ena eidos mousikhs me nohma pou prospa8hse na anoi3ei ta matia tou laou na enantiw8ei ston “MAN”tn arxonta auton pou s epivalei ti na kaneis gi auto opws einai fusiko oi kuvernhseis prwth kai kaluterh ekeinh tou kuriou NIXON prospa8hsan na tn e3afanisoun dn ta kataferan(kai oute 8a ta kataferoun)gi auto xrhsimopoihsan prwta to gnwsto s olous mas MTV epeita phran sumaxo tous tn ekklhsiaetsi loipon arxise auth h megalh sunomosia peri satanismou kai tr exoun dusthxws ws summaxo tn madonna tn hannah montan kai tn eminem !
h ekklhsia leei paparies kai prepei na koita3ei ta xalia ths(efraim)kai n parathsei na kritikarei oti dn ths aresei h dn thn sumfairei opws p.x. tn kwdika da vinchi kia tn metal
enas apo tous logous pou poloi an8rwpoi ginontai a8eoi einai autos opws kai egw dn 8elw na pisteuw se mia 8rhskeia pou katakrinei kai katadikazei oti dn tn sumfairei
leei oti eimaste satanistes alla exei 3exasei tis sfages kai tis ekteleseis tou mesaiwna!!!!
apo sas e3artatai ti 8 ginei tr eseis deinete dunamh stn ekklhsia na leei autes tis malakies
http://www.hint.gr/2008/02/o-satanismos-sti-rok-mousiki/#comments

masterofinsanit
08-03-2009, 23:53
Τι σχέση έχουν οι LP με metal; :cool: Μερικοί θα πούνε ότι και καλά είναι Nu Metal, αλλά για μένα αυθεντικό metal είναι οι Maiden, οι Metallica ως το Black Album, οι Megadeth, για να πούμε τους πιο εμπορικούς.

na pou kwlane ta LPs uparxoun pl pou uposthrizoun oti oi led zeppelin kai oi eagles einai satanistes E-L-E-O-S ti allo 8 akousoume?!!!

sub0
16-03-2009, 00:29
οι περισσοτεροι ροκ κ μεταλ καλλιτεχνες εχουν τοση σχεση με τον σατανισμο οσο εχω κ εγω με το μπαμπιγκτον.απλως επειδη απευθυνονται ως επι το πλειστον σε νεαρες ηλικιες κ επειδη οι στιχοι,οι ποζες,το λουκ κ το αρτγουορκ που παραπεμπει σε σατανισμο η σε αμφισβητηση σε οτιδηποτε κατεστημενο(οπως πχ την θρησκεια) πουλαει τρελλα οι εταιρειες το εκμεταλλευονται καταλληλα.ενταξει σιγουρα παντα υπαρχουν κ αυτοι που ειναι σε αμεση σχεση με τον αποκρυφισμο κ ολα τα παρακλαδια του κ περνανε συνειδητα τα μυνηματα τους αλλα αυτοι ειναι ελαχιστοι σε σχεση με αυτους που το κανουν για λογουσ εφε κ εντυπωσιασμου πολλες φορες δε ισως αναγκαζονται κ απο τους μανατζαραιους κ τους ατζεντηδες να το κανουν.νομιζω καποτε το ειχε παραδεχτει δημοσια κ ο κινγκ νταιαμοντ αυτο με αφορμη μια δικη σχετικη που ειχε.ο ιδιος θεωρειται απο πολλους σαν ιερεας(κινγκ στην αργκο)πραγματικος του σατανισμου.παντως με τις ιδιες λογικες συσχετισμων κ η μαρινελλα η κ διαφοροι κλασικοι(βαγκνερ πχ) θα μπορουσαν να θεωρηθουν σατανιστες.ευτυχως που υπαρχει το γουαιτ μεταλ κ οι παπαροκαδες που πολεμανε τα διαολια χαχαχα.
για μενα το ροκ ειναι απλα μια μουσικη που λογω της δυναμικης της μπορει να επηρεαζει πιο ευκολα τον ακροατη απο αλλες κ αυτο το εκμεταλλευτηκαν καποιοι για να περασουν αυτα που θελουν κ να βγαλουν κ λεφτα.η ιδια η μουσικη δεν φταιει κ σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να δαιμονοποιηται.οποιος γουσταρει ροκ να συνεχισει να ακουει .τελος

Free Spirit :)
22-05-2009, 18:35
den pisteuw pws prepei na mperdeuoume th mousiki me th 9rhskeia.k egw eimai metalou alla kamia sxesh me satanismo.3erw oti ploi kallitexnes ths metal einai satanistes, alla auto de shmainei oti k egw 9 ginw ;S
k by the way, oi linkin einai tupou alternative ;]
:)

demi sam
22-05-2009, 18:43
αν το metal είναι σατανισμός τότε είμαι σατανίστρια μέχρι αηδίας!!!:angryfire

κοίτα πράγματα που μαθαίνει κανείς για τον εαυτό του!! τσ τσ τσ :cool:

captain_clegg
30-05-2009, 17:34
Destroy Your Life For Satan :D

DoHaless
07-06-2009, 07:59
Salut

Connaissez-vous des groupes de rock / metal /pop chantant en hindi ou en ourdou, qui sont les langues parlees en Inde et au Pakistan ?

Merci