PDA

Επιστροφή στο Forum : 16 χρόνια διαφορά ηλικίας

ΑΝΤΩΝΗΣ Σ
25-12-2008, 12:02
Γειά και χρόνια πολλά.
Παρακάτω θα σας γράψει η ξαδέρφη ένα πρόβλημα που την απασχολεί.

Γειά σας με λένε Λένα και είμαι 21 χρονών.Μου αρέσει κάποιος ο οποίος είναι 36 χρονών και με τον οποίο έχουμε βγεί ήδη 2 ραντεβού.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως σας φαίνεται η τόση διαφορά ηλικίας?Εσείς θα προσωρούσατε σε μια σχέση με αυτή τη διαφορά χρόνων?

Quintadeen
25-12-2008, 13:32
Γειά σας με λένε Λένα και είμαι 21 χρονών.Μου αρέσει κάποιος ο οποίος είναι 36 χρονών και με τον οποίο έχουμε βγεί ήδη 2 ραντεβού.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως σας φαίνεται η τόση διαφορά ηλικίας?Εσείς θα προσωρούσατε σε μια σχέση με αυτή τη διαφορά χρόνων?
Ρωτάς τους άντρες ή τις γυναίκες; Οι άντρες πιθανότατα θα σου έλεγαν "ναι" (για μια πολύ νεαρότερη γυναίκα). Δεν ξέρω όμως τι θα σου έλεγαν οι γυναίκες. Π.χ. έχω μια φίλη που δεν προτίθεται να κάνει τίποτα με κάποιον με τον οποίο η διαφορά ηλικίας θα υπερέβαινε τα 2-3 χρόνια (είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω).

miltostar
25-12-2008, 14:01
εγω πιστευω πωσ η διαφορα ηλικιας δν παιζει πολυ σημαντικο ρολο σε μια σχεση..σημασια εχει να υπαρχει αγαπη αναμεσα στο ζευγαρι..

Jo22
25-12-2008, 14:42
Πιστεύω για σχέση σοβαρή είναι πρόβλημα, γιατί όσο ώριμος/η να είναι κανείς για την ηλικία του, πάλι θα έχετε διαφορετικό τρόπο σκέψης σε μερικά θέματα, διαφορετικές υποχρεώσεις και συνήθειες, οπότε δεν θα μπορείτε να συμβαδίσετε και θα δημιουργηθούν δυσχέρειες. Αν πάλι θες μια φιλική σχέση και λίγο sex για να περνάτε καλά, κάν'το.

manta-rini
25-12-2008, 16:52

Για σχέση θα πας δεν θα παντρευτείς κιόλας....
οπότε βουρ στον πατσά..

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
25-12-2008, 16:58
Η τόλμη του άντρα και η θηλυκότητα της γυναίκας είναι πνευματικές υποστάσεις ισάξιες.

Ένας άντρας μπορεί να ερωτευθεί μία κοπελίτσα γιατί η τόλμη του τον κάνει να βλέπει την θηλυκότητά της, η τόλμη του, του δίνει δικαίωμα να θέλει μία ανάλογη θηλυκότητα. Ένας συνομήλικος της, μπορεί να βλέπει μόνο ομορφιά.

Επίσης είναι φυσικό μια γυναίκα να ερωτεύεται έναν νεότερό της άντρα. Όταν η γυναίκα κοιτά γύρω της και δεν βλέπει τόλμη, δεν βλέπει ήρωα, ερωτεύεται στο πρόσωπο του νέου, την κίνηση και την ζωντάνια που εκφράζουν την ζωή. Αναλυτικότερα στο 25ος Αιών.

anabel
25-12-2008, 20:57
αναλογα κοπελια.

Υπαρχουν σχεσεις με μεγαλη διαφορα ηλικιας που ειναι μια χαρα. τωρα αν πας για γαμο......χμ....... το πραμα αλλαζει οταν θα σαι 30 θα ναι 46. μπορει να θελετε αλλα πραγματα τοτε. αυτος πχ την ησυχια και συ να τρεχεις εκδρομες και βολτες. κανε σχεση και αστην να ωριμασει. ο χρονος θα στα δειξει ολα μην αγχωνεσαι

Black Depth
26-12-2008, 03:14
Ούτε εγώ είμαι αντίθετη με τη διαφορά.
Απλά να ξέρεις πως επειδή αυτός ο άντρας στην ηλικία που είναι έχει πλέον αποκομίσει κάποιες εμπειρίες και σκέφτεται διαφορετικά,"βιάζεται" περισσότερο σε θέματα σεξουαλικού περιεχομένου από κάποιον 25αρη για παράδειγμα που μπορεί να δώσει περισσότερο χρόνο.Το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα και αυτός θα πρέπει να σεβαστεί αυτό που θες.Βέβαια δεν ξέρω εσύ πως σκέφτεσαι ούτε και εκείνος για αυτό μιλάω υποθετικά.

Επίσης,συνήθως,οι άνδρες σε αυτή την ηλικία σου προσφέρουν μια σιγουριά όπου και πάλι τις περισσότερες φορές δεν μπορεί να τις προσφέρει κάποιος στην ηλικία σου.Πάντως,και εμένα στην ηλικία σου μου άρεσαν πολύ οι μεγαλύτεροι άνδρες,το έβλεπα ως " διαφορετική" εμπειρία.;-)

punk/hc
26-12-2008, 04:27
ουφ gtp 10chars

raniac
26-12-2008, 21:38
kali mou enas antras 36 eton exi empiries xeri na xiristi mia kopelitsa 21 eton me terastia eukolia.. prosexe min parasirthis apo tous kalous xirismous tou. simmasia exi ti thes esi, oi alloi mporei na theloun polla apo sena kai tha tan xazos enas antras 36 eton na afisi mia kopela san esena na tou figi.. ego prosopika ipostirizo sxesis pou ta endiaferonta ine koina oi xoroi diaskedasis o tropos skepsis ola. mpori na akougontai ola auta xliara kai epifaniaka pou leo alla pistepse me kapia stigmi tha ta vris mprosta sou. tora an den se niazi kai nomizis oti mporis na elegxis tin katastasi it's up to you..

lizaki30f
28-12-2008, 03:39
diafwnw arga h grhgora h diafora 8a fanei ...ki ayto to lew gt exw zhsei paromoia periptwsh me 16 xronia diafora otan hmoun 20...krathse 2 xronia perasa kala ..alla ws ekei ...pisteyw h diafora 8a fanei se 5-10-15 xronia kapoia stigmh 8a fanei...ap thn alli omws san empeiria zhsto apla exei hmeromhnia lh3hs alla panta yper tou mikroterou............

specialone
29-12-2008, 00:50
oson afora tous adres dn exi vgi tixea o oros milfhunter
tora gia tis ginekes dn ksero

giokokos
29-12-2008, 00:58
oson afora tous adres dn exi vgi tixea o oros milfhunter
tora gia tis ginekes dn ksero

Σωστός..... :D :D :D :D

dora 1301
01-02-2009, 02:18
καλώς-κακώς είμαι κ εγώ μέσα σε μια σχέση(2χρόνων) που υπάρχει μεγαλη διαφορά ηλικίας,αλλά στη δική μου περίπτωση η διαφορά είναι μεγαλύτερη!εγώ21 κ αυτός 39!σαφώς παθαίνει κανείς σόκ,όταν ακούει κάτι τέτοιο(και ειδικότερα αν είναι γονιός),αλλά όχι όταν μας βλέπει μαζί,διότι οπτικά δε φαίνεται καθόλου τόσο μεγάλη η διαφορά (ΑΚΟΜΗ)!Η αλήθεια είναι,πως τώρα(μετά από2χρόνια σχέσης) άρχισα να σκέφτομαι το μέλλον......!δεν έχω βρεί όμως τις τελικές απαντήσεις!Είναι γεγονός,πως υπάρχουν διάφορες δυσκολίες μέσα σε μιά τέτοια σχέση!!!!Ακριβή απάντηση δε θα μπορούσα να δώσω τη δεδομένη χρονική στιγμή,διότι παρά την απίστευτη αγάπη,έχω κ εγώ τα ερωτήματα μου,τα οποία είναι άπειρα!!!
Δύσκολη η ζωή!

Hellraiser
01-02-2009, 02:47
Και οι γονεις μου εχουν αρκετα χρονια διαφορα ηλικίας. Δεν νομίζω οτι αυτο παιζει ουσιαστικό ρόλο σε μια σχέση. (Ενταξει δεν μιλάμε για περιπτώσεις με πολυ μεγαλη διαφορα βεβαια)

Black Depth
01-02-2009, 15:01
καλώς-κακώς είμαι κ εγώ μέσα σε μια σχέση(2χρόνων) που υπάρχει μεγαλη διαφορά ηλικίας,αλλά στη δική μου περίπτωση η διαφορά είναι μεγαλύτερη!εγώ21 κ αυτός 39!σαφώς παθαίνει κανείς σόκ,όταν ακούει κάτι τέτοιο(και ειδικότερα αν είναι γονιός),αλλά όχι όταν μας βλέπει μαζί,διότι οπτικά δε φαίνεται καθόλου τόσο μεγάλη η διαφορά (ΑΚΟΜΗ)!Η αλήθεια είναι,πως τώρα(μετά από2χρόνια σχέσης) άρχισα να σκέφτομαι το μέλλον......!δεν έχω βρεί όμως τις τελικές απαντήσεις!Είναι γεγονός,πως υπάρχουν διάφορες δυσκολίες μέσα σε μιά τέτοια σχέση!!!!Ακριβή απάντηση δε θα μπορούσα να δώσω τη δεδομένη χρονική στιγμή,διότι παρά την απίστευτη αγάπη,έχω κ εγώ τα ερωτήματα μου,τα οποία είναι άπειρα!!!
Δύσκολη η ζωή!

Σίγουρα υπάρχουν δυσκολίες σε μια τέτοια σχέση,αλλά εδώ που τα λέμε,ποιά σχέση δεν έχει δυσκολίες?Και με 25άρη για παράδειγμα να ήσουν θα είχες να αντιμερωπίσεις ανωριμότητες που δεν έχεις με έναν 39άρη.Βέβαια το κατά πόσο ώριμος είναι κανείς δεν έχει να κάνει με την ηλικία αλλά όσο να'ναι ένας μεγαλύτερος έχει παραπάνω εμπειρία και μια γυναίκα γοητεύεται περισσότερο από την "διαφορετική" συμπεριφορά απέναντι της.Και εγώ πάντως όταν ήμουν εκεί γύρω στα 20 προτιμούσα τους μεγαλύτερους άντρες.

neraidoulini!
01-02-2009, 20:57
Εμενα προσωπικα η διαφορα ηλικιας δεν με πολυπειραζει,δηλαδη μου φαινεται φυσιολογικη,καθολου αλλοκοτη.Αυτο που με προβληματιζει ειναι το τι θα συμβει εαν καποιος απο τους 2(μην με παρεξηγησει κανεις υποθεσεις κανω δεν το θεωρω δεδομενο,αλλα θα μπορουσε να συμβει,λογικο ειναι)θελησει να τελειωσει αυτη η σχεση.Σε παρομοια περιπτωση ειχε βρεθει και ενας γνωστος μου.Νεο παιδι και ομορφο.Μονο που η σχεση αυτη δεν ειχε καθολου καλη καταληξη.Μετα το χωρισμο εγινε κατι που κανεις δε θελει να θυμαται..Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτου του ειδους οι σχεσεις ειναι πολυ δυσκολες τελικα.Και αν εχεις δεθει πολυ με τον αλλον,τοσο πιο δυσκολο ειναι να αποδεχτεις το χωρισμο.Ενταξει,αυτο γινεται σε ολες τις σχεσεις,αλλα πιστεψτε με σε τετοιες περιπτωσεις ειναι διαφορετικα..:-(

ΑΝΤΩΝΗΣ Σ
04-02-2009, 20:13
Γειά και χρόνια πολλά.
Παρακάτω θα σας γράψει η ξαδέρφη ένα πρόβλημα που την απασχολεί.

Έχω άλλη μια ερώτηση προς τους άνδρες κυρίως:Αν μια γυναίκα την είχατε μόνο για το σεξ,αν δηλαδή δεν σας ενδιέφερε να έχετε σχέση μαζί της,θα την γνωρίζατε στα ξαδέρφια σας??

Jo22
04-02-2009, 21:06
Έχω άλλη μια ερώτηση προς τους άνδρες κυρίως:Αν μια γυναίκα την είχατε μόνο για το σεξ,αν δηλαδή δεν σας ενδιέφερε να έχετε σχέση μαζί της,θα την γνωρίζατε στα ξαδέρφια σας??
Κοίτα υπάρχουν 2 περιπτώσεις, η μια είναι το να είναι η άλλη ψηλοζώον ( αχ αυτή η ευγένεια μου ώρες ώρες σκοτώνει :tounge: ) να έχει και πάρα πολύ έκφυλο style ( το λεγόμενο σκυλί ), ώστε να ντρέπεται κανείς να την κυκλοφορήσει έξω, οπότε την έχει κανονικά και μόνο για π00τσο. Η άλλη περίπτωση είναι περίπου αυτή του fuck buddy, ναι μεν σε ελκύει η άλλη ερωτικά, συνεννοείστε, περνάτε καλά μαζί, υπάρχει ενδιαφέρον για την άλλη, αλλά δεν θες να δεθείς συναισθηματικά παραπάνω από φιλικά, συνεπώς είμαστε καλά μαζί κάνουμε και sex, μέχρι εκεί, οπότε γιατί να ντραπείς να την γνωρίσεις στα ξαδέλφια σου;
Δεν ξέρω αν βρίσκει κανείς λογικό αυτό το διαχωρισμό, πάντως ένα είναι σίγουρο, καλό είναι άμεσα ή έμμεσα να ξεκαθαρίζονται οι προθέσεις από την αρχή της σχέσης, για να μην ψαχνόμαστε μετά.

MAIPH36
07-04-2009, 17:41
Τι μου λες τωρα???εμεις εχουμε 23 χρονια διαφορα (εκεινος ειναι μεγαλυτερος) και ειναι μια υπεροχη σχεση